О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года № 539 "Об утверждении Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан", зарегистрированный за № 564
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 7 июля 2004 года № 206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2004 года № 2949. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 31.01.2012 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования порядка совершения нотариальных действий и приведения в соответствие с действующим законодательством, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года N 539 "Об утверждении Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 564, опубликованный 30 ноября 1998 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан N 8, внесены изменения и дополнения приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 ноября 2000 года  N 527-К "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года N 539", внесены изменения и дополнения приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 22 ноября 2002 года N 175 "О внесении изменений и дополнений в Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года N 539 "Об утверждении Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан", внесены изменения и дополнения приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 17 мая 2004 года N 136 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан, утвержденной указанным Приказом:
1) подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) назначает доверительного управляющего наследством";
2) в пункте 8 подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"назначение доверительного управляющего наследством;";
подпункт 5) исключить;
3) в пункте 35:
после слова "за" дополнить словом "личной";
дополнить предложением следующего содержания:
"При этом использование факсимиле подписи нотариуса не допускается.";

Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң 1998 жылғы 28 шiлдедегi N 539 "Қазақстан Республикасында нотариалдық iс-әрекеттердi жасау тәртiбi туралы Нұсқаулығын бекiту туралы", N 564 тiркелген, бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 7 шілдедегі N 206 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 14 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2949. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.01.31 № 31 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Нотариалдық iс-әрекеттердi жасау тәртiбiн жетiлдiру және қолданыстағы заңнамаға сәйкестендiру мақсатында, Бұйырамын:
Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң 1998 жылғы 28 шiлдедегi N 539 "Қазақстан Республикасында нотариалдық iс-әрекеттердi жасау тәртiбi туралы Нұсқаулығын бекiту туралы"  бұйрығына (нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде N 564 болып тiркелген, Қазақстан республикасы орталық атқарушы және басқа мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлер Бюллетенiнде 1998 жылдың 30 қарашада N 8 жарияланған, Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң 2000 жылғы 20 қарашада N  527-К "Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң 1998 жылғы 28 шiлдедегi N 539 бұйрығына өзгерiстермен толықтырулар енгiзу туралы" бұйрығымен өзгерiстермен толықтырулар енгiзiлген, Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң 2002 жылғы 22 қарашадағы  N 175 "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 1998 жылғы 28 шiлдедегi N 539 "Қазақстан Республикасында нотариалдық iс-әрекеттердi жасау тәртiбi туралы Нұсқаулығын бекiту туралы" бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлген, Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрiнiң 2004 жылғы 17 мамырдағы N   136 "Қазақстан Республикасы Әділет министрiнiң кейбiр бұйрықтарына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" бұйрығымен) келесi өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
Қазақстан Республикасы нотариалдық iс-әрекеттердi жақсарту тәртiбi туралы Нұсқаулықта көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген:
1) 2 бөлiмнiң 3) бөлiмшесi келесi редакцияда көрсетiлсiн:
"3) сенiмгерлiк басқарушыға мұрагерлiктi тағайындайды";
2) 8 бөлiмдегi 1) бөлiмше келесi редакцияда көрсетiлсiн:
"мұрамен сенiмгерлiк басқарушыны тағайындау;";
5 бөлiм алынып тасталсын;
3) 35 бөлiмде:
"нотариустың"сөзiнен кейiн "жеке" сөзiмен толықтырылсын;
келесi мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"бұл ретте нотариуспен қойылған қолдың көшiрмесiн қолдануға жол берiлмейдi";

4) пункт 46 после слов "они наследуют" дополнить словами ", а также документов, подтверждающих родственные либо иные отношения, являющиеся основанием для принятия наследства";
5) пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Нотариус, работающий в государственной нотариальной конторе, и должностное лицо местного исполнительного органа за совершение нотариальных действий взимают государственную пошлину по ставкам, установленным налоговым законодательством Республики Казахстан.
Оплата нотариальных действий, совершаемых частным нотариусом, осуществляется по ставкам, соответствующим размерам государственной пошлины, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан.
Должностное лицо консульского учреждения Республики Казахстан за совершение нотариальных действий взимает сбор, определяемый тарифом консульских сборов.";
6) пункты 52, 54 исключить;
7) в пункте 69 слова ", а также оплаченный тариф (дополнительные услуги частного нотариуса)" исключить;
8) абзацы второй и третий пункта 78 исключить;
9) пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. В соответствии с земельным законодательством нотариус не вправе удостоверять отчуждение:
1) земельного участка, предназначенного для ведения товарного сельскохозяйственного производства и лесоразведения, иностранным гражданам, лицам без гражданства и негосударственным иностранным юридическим лицам ( статья 23 Земельного кодекса Республики Казахстан);
2) земельного участка, предназначенного для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства, личного подсобного хозяйства, садоводства, индивидуального и дачного строительства, негосударственным юридическим лицам, иностранным гражданам и лицам без гражданства ( статья 23 Земельного кодекса Республики Казахстан);
3) земельные участки сельскохозяйственного назначения для ведения крестьянского (фермерского) хозяйства иностранным гражданам, лицам без гражданства ( статья 24 Земельного кодекса Республики Казахстан);
4) права, предоставленного в постоянное землепользование иностранным землепользователям ( статья 34 Земельного кодекса Республики Казахстан);
5) права землепользования, принадлежащего государственным землепользователям, за исключением случаев, когда это связано с отчуждением в установленном порядке расположенного на земельном участке недвижимого имущества либо его залога ( статья 39 Земельного кодекса Республики Казахстан).";
10) в пункте 97 слова "Центра по недвижимости" заменить словами "уполномоченных регистрирующих органов";
11) в абзаце четвертом пункта 152 слова "основной доверенности" заменить словами ", реестровый номер, фамилия, имя и отчество нотариуса, удостоверившего основную доверенность";

4) 46 бөлiмде "олар мұраны иеленедi" сөздерiнен кейiн "сондай-ақ мұрагерлiктi қабылдау үшiн негiз болып табылатын туыстық және басқа-да қарым-қатынасты дәлелдейтiн құжаттар";
5) 49 бөлiм келесi редакцияда көрсетiлсiн:
"49. Мемлекеттiк нотариалдық кеңседе қызмет жасайтын нотариус, және жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасы нотариалдық iс-әрекеттi жасағаны үшiн мемлекеттiк бажды, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көрсетiлген ставкамен алады.
Жекеше нотариустардың нотариалдық iс-әрекеттердi жасау төлемi Қазақстан Республикасы салық заңнамасында көрсетiлген мемлекеттiк баждардың өлшемiне сәйкес ставка бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерiнiң лауазымды тұлғасы нотариалдық iс-әрекеттердi жасағаны үшiн алымды консулдық тарифпен айқындалған алымға сәйкес алады.";
6) 52, 54 бөлiмдер алынып тасталсын.
7) 69 бөлiмде "сондай-ақ төленген тариф (жекеше нотариустың қосымша қызметтерi)" сөзi алынып тасталсын;
8) 78 бөлiмнiң екiншi және үшiншi жаңа жолдары алынып тасталсын;
9) 80 бөлiм келесi редакцияда көрсетiлсiн:
"80. Жер заңнамасына сәйкес нотариус иелiктен айыруды куәландыруға құқығы жоқ:
1) шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың және шетелдiк заңды (мемлекеттiк емес) тұлғалардың тауарлы ауылшаруашылық өндiрiсiн жүргiзуге және орман өсіруге арналған жер учаскелердi (Қазақстан Республикасы Жер Кодексiнiң  23 бабы );
2) мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың, шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың шаруа (фермер) қожалығын, өзiндiк қосалқы шаруашылық жүргiзу, бағбандық, жеке тұрғын үй және саяжай құрылысына арналған жер учаскелердi (Қазақстан Республикасы Жер Кодексiнiң  23 бабы );
3) шетел азаматтарына, азаматтығы жоқ адамдарға, ауылшаруашылығы мақсатында шаруа (фермер) қожалығын жүргiзу үшiн (Қазақстан Республикасы Жер Кодексiнiң  24 бабы );
4) шетелдiк жер пайдаланушыларға тұрақты жер пайдалану құқығы (Қазақстан Республикасы Жер Кодексiнiң  34 бабы );
5) мемлекеттiк жер пайдаланушының өзiне тиесiлi жер пайдалану құқығын иелiктен шығаруға, жер учаскесiнде орналасқан жылжымайтын мүлiктi не оның кепiлiн белгiленген тәртiппен иелiктен шығаруға болмайды (Қазақстан Республикасы Жер Кодексiнiң  39 бабы ).;
10) 97 бөлiмде "жылжымайтын мүлiк орталығы" сөзiн "уәкiлеттi тiркеу органдары" сөзiмен ауыстырылсын;
11) 152 бөлiмнiң төртiншi жаңа жолында "негiзгi сенiмхат" сөздерi "негiзгi сенiмхатты куәландырған нотариустың аты-жөнi, тегi, тiзiлiмдiк нөмiрі" сөздерiмен ауыстырылсын;

12) наименование главы 5 изложить в следующей редакции:
"5. Назначение доверительного управляющего наследством";
13) пункты 157, 160-163, 169-178, 183 исключить;
14) абзац первый пункта 164 исключить;
15) в пункте 179 слова "(статья 66 Закона Республики Казахстан "О нотариате")" исключить;
16) пункт 187 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Нотариус, засвидетельствовавший подлинность подписи на заявлении об отказе от наследства, извещает о данном факте нотариуса по месту открытия наследства.";
17) пункт 246 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Нотариус не вправе свидетельствовать верность копии нормативных правовых актов, а также газетных изданий, книг, статей, монографий, частных писем и других документов, не имеющих юридического значения";
18) в пункте 260 слова "родителей (усыновителей, попечителей)" заменить словами "одного из родителей (усыновителя, попечителя)";
19) в абзац второй пункта 296 после слов "юридического лица" дополнить словами ", внесшего деньги на депозит нотариуса,";
20) абзацы второй, третий и четвертый пункта 360 исключить.
2. Приказ вводится в действие с момента государственной регистрации и подлежит опубликованию.
Министр

12) 5 тараудың аты келесi редакцияда көрсетiлсiн:
"5. Мұрамен сенiмгерлiк басқарушыны тағайындау"
13) 157, 160-163, 169-178, 183 бөлiмдерi алынып тасталсын;
14) 164 бөлiмнiң бiрiншi жаңа жолы алынып тасталсын;
15) 179 бөлiмде "(Қазақстан Республикасы "Нотариат туралы" Заңының 66 бабы)" сөзi алынып тасталсын;
16) 187 бөлiмi келесi мағынада екiншi жаңа жолмен толықтырылсын:
"мұрадан бас тарту өтiнiшiндегi қолдың түпнұсқалығын куәландырған нотариус, мұраны жерiнде ашқан нотариусқа бұл фактi туралы хабарлайды";
17) 246 бөлiмi келесi мағынада екiншi жаңа жолмен толықтырылсын:
"Нотариус заңды мағынасы жоқ жеке хаттарды, монографияларды, мақалаларды, кiтаптарды, газеттiк шығарылымдарды және де нормативтiк құқықтық актiлердiң және басқа да құжаттардың көшiрмесiнiң дұрыстығын куәландыруға құқығы жоқ";
18) 260 бөлiмде "ата-аналарын (асырап алушыларды, қамқоршыларын)" сөздерiн "ата-аналарының бiреуiн (асырап алушыны, қамқоршыны)" сөздерiмен ауыстырылсын;
19) 296 бөлiмнiң екiншi жаңа жолында "заңды тұлға" сөзiнен кейiн "нотариустың депозитiне ақша салған" сөздерiмен толықтырылсын;
20) 360 бөлiмнiң екiншi, үшiншi және төртiншi жаңа жолдары алынып тасталсын.
2. Бұйрық мемлекеттiк тiркеуден кейiн қолданысқа енедi және жариялануға жатады.
Әділет министрі