О внесении дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам организации деятельности колоний-поселений
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2004 года № 240. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2004 года № 3061. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования уголовно-исполнительного законодательства в части касающейся колоний-поселений и в соответствии с подпунктом 3 пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года N 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений" (зарегистрированный в Государственном реестре нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, N 7-8, статья 542) с изменениями, внесенным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 ноября 2002 года N 167 (зарегистрированный в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан 12 декабря 2002 года N 2083, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, N 4, статья 784), следующие дополнения:
в Правилах внутреннего распорядка исправительных учреждений, утвержденных указанным приказом:
в пункте 4:
после слов "прибывшим осужденным" дополнить словами "(документов, удостоверяющих личность, свидетельства о наличии специальности, медицинской карты и других документов по личному делу), соответствие одежды по сезону прибывших осужденных";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При отсутствии у прибывших в ИУ осужденных одежды по сезону, документов в личных делах, медицинского заключения о состоянии здоровья, комиссия составляет акт и направляет его по инстанции для принятия мер (приложение 13).";
дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"2-1. Особенности правового положения осужденных, содержащихся в колониях-поселениях
12-3. Осужденные в колонии-поселении также имеют право:
1) свободно передвигаться в пределах колонии-поселения, в любое время, кроме отведенного настоящими Правилами времени для сна;
2) с разрешения администрации учреждения передвигаться без надзора за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение, если это необходимо в интересах выполняемой ими работы, в связи с обучением, либо для прохождения стационарного или амбулаторного лечения;

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына қоныс-колонияларының қызметін ұйымдастыру мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 24 тамыздағы N 240 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 14 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3061. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қылмыстық-атқару заңнамасын қоныс-колонияларына қатысты бөлігінде жетілдіру мақсатында және "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы  Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 20 қарашадағы N 167  бұйрығына енгізілген өзгерістері бар (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде N 2083 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік-құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, N 4, 784-құжат) "Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 148  бұйрығына (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде N 1720 болып тіркелген, 2002 жыл, N 7-8, 542-құжат), мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерінде:
4-тармақта:
"жеке істерінің түгелдігін" деген сөздерден кейін "(жеке басын куәландыратын құжаттар, мамандығының болуы туралы куәлігі, медициналық картасы және басқа да жеке ісі жөніндегі құжаттар), келген сотталғандар киімінің маусым бойынша сай болуы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"ТМ-не келген сотталғандардың маусым бойынша киімі, жеке істерінде құжаттары, денсаулық жағдайы туралы медициналық қорытындысы болмаған кезде, комиссия акті жасайды және оны шаралар қолдану үшін сатылап жібереді (13-қосымша).";
мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1. Қоныс-колонияларында ұсталатын сотталғандардың құқықтық жағдайының ерекшеліктері
12-3. Қоныс-колонияларындағы сотталғандар сондай-ақ:
1) осы Ережеде ұйықтауға бөлінген уақыттан басқа кез-келген уақытта қоныс-колониясының аумағында еркін жүріп-тұруға;
2) егер бұл ол орындайтын жұмыс мүддесіне, оқуына байланысты не стационарлық немесе амбулаторлық емделу үшін қажет болса, мекеме әкімшілігінің рұқсатымен қадағалаусыз қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде жүріп-тұруға;

3) носить гражданскую одежду;
4) иметь при себе деньги и ценные вещи;
5) пользоваться деньгами, получать посылки, передачи и бандероли;
6) проживать, при наличии семьи, с разрешения администрации, на арендованной или собственной жилой площади на территории колонии-поселения или за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение;
7) заочно обучаться в образовательных учреждениях высшего и среднего профессионального образования, расположенных за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение.
12-4. Осужденные в колонии-поселении не вправе:
1) самовольно оставлять территорию колонии-поселения;
2) приобретать в собственность транспортные средства и пользоваться ими;
3) приобретать, проносить, хранить и пользоваться на территории колонии-поселения мобильными средствами связи;
4) приобретать, хранить огнестрельное и холодное оружие, наркотические средства или психотропные вещества, а так же пользоваться им;
5) носить одежду военного образца;
6) производить, приобретать и употреблять все виды алкогольных напитков, пиво;
7) без разрешения врача, приобретать и употреблять медицинские препараты наркотического содержания.
12-5. Осужденные в колонии-поселении обязаны:
1) осужденные, проживающие с семьями, - до четырех раз в месяц, в установленное распорядком дня время являться к дежурному помощнику начальника колонии-поселения для регистрации;
2) иметь документ установленного образца, удостоверяющий личность осужденного, подписанный начальником колонии-поселения и заверенный печатью данного исправительного учреждения. Осужденным, проживающим вне колонии-поселения, выдается удостоверение с обязательным указанием адреса проживания (приложение 14).
12-6. Осужденным, не допускающим нарушения режима содержания с момента прибытия в колонию-поселение, после изучения личности, по постановлению начальника колонии-поселения, может быть разрешено проживание со своими семьями на арендованной или собственной жилой площади за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение (приложение 15). В случае нарушения режима, выносится постановление начальника колонии-поселения о лишении права проживания с семьей (приложение 16).
12-7. Администрация колонии-поселения трудоустраивает осужденных на предприятии исправительного учреждения. При отсутствии такой возможности, осужденный может быть, с разрешения администрации, трудоустроен в государственных организациях или организациях иных форм собственности, расположенных за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение на основании договоров на предоставление рабочей силы, и при условии обеспечения их надлежащего надзора. Осужденные могут заниматься индивидуальной трудовой деятельностью.
Администрация колонии-поселения имеет право отозвать осужденного с рабочего объекта в следующих случаях: по указанию Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, вышестоящих органов управления, при его освобождении, при стихийном бедствии, несоблюдении режима содержания, невыполнении обязательств организации по договору.

3) азаматтық киім киіп жүруге;
4) өзімен бірге ақша және бағалы заттар алып жүруге;
5) ақшаларды пайдалануға, сәлем-сауқат, сәлемдеме және бандероль алуға;
6) отбасы болған кезде әкімшіліктің рұқсатымен қоныс-колониясының аумағында немесе қадағалаусыз қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде жалға алынған немесе өзінің тұрғын-үй ауданында тұруға;
7) қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде орналасқан жоғарғы және орта кәсіби білім беру мекемелерінде сырттай оқуға құқылы.
12-4. Қоныс-колонияларындағы сотталғандар:
1) қоныс-колониясының аумағынан өз бетінше кетіп қалуға;
2) көлік құралдарын жеке меншікке сатып алуға және оны пайдалануға;
3) қоныс-колониясының аумағында ұялы байланыс құралдарын сатып алуға, әкелуге, сақтауға және пайдалануға;
4) атыс және суық қаруды, есірткі құралдарын немесе психотроптық заттарды сатып алуға, сақтауға, сондай-ақ оны пайдалануға;
5) әскери үлгідегі киім киіп жүруге;
6) алкагольді ішімдіктердің барлық түрлерін, сыраны өндіруге, сатып алуға және пайдалануға;
7) дәрігердің рұқсатынсыз құрамында есірткі бар медициналық препараттарды сатып алуға және пайдалануға құқылы емес.
12-5. Қоныс-колонияларындағы сотталғандар:
1) отбасымен бірге тұратын сотталғандар күн тәртібімен белгіленген уақытта айына төрт ретке дейін қоныс-колониясы бастығының кезекші көмекшісіне тіркелуге келуге;
2) қоныс-колониясының бастығы қол қойған және осы түзеу мекемесінің мөрімен расталған сотталғанның жеке басын куәландыратын белгіленген үлгідегі құжаты болуға міндетті. Қоныс-колониясынан тысқары тұратын сотталғандарға міндетті түрде тұратын мекен-жайы көрсетіліп, куәлік беріледі (14-қосымша).
12-6. Қоныс-колониясына келген күннен бастап ұстау режимін бұзуға жол бермеген сотталғандарға, жеке басын зерделегеннен кейін, қоныс-колониясы бастығының қаулысы бойынша қоныс-колониясының тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде жалға алынған немесе өзінің тұрғын-үй ауданында тұруға рұқсат берілуі мүмкін (15-қосымша). Режимді бұзған жағдайда отбасымен тұру құқығынан айыру туралы қоныс-колониясы бастығының қаулысы шығарылады (16-қосымша).
12-7. Қоныс-колониясының әкімшілігі сотталғандарды түзеу мекемесінің кәсіпорындарына жұмысқа орналастырады. Мұндай мүмкіндік болмаған кезде сотталған әкімшіліктің рұқсатымен қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде орналасқан мемлекеттік ұйымдарда немесе өзге де меншік нысанындағы ұйымдарда жұмыс күшін беру шартының негізінде және оны тиісінше қадағалауды қамтамасыз еткен жағдайда еңбекке орналастырылуы мүмкін. Сотталғандар жеке еңбек қызметімен айналысуы мүмкін.
Қоныс-колониясы әкімшілігінің сотталғанды жұмыс объектісінен мынадай жағдайларда: Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару комитетінің, жоғары тұрған басқару органдарының нұсқауы бойынша, оның босатылған кезінде, табиғи апат, ұстау режимін сақтамауы, ұйымдардың шарттағы міндеттерін орындамаған кезінде шақыртып алуға құқығы бар.

12-8. Проживание и трудоустройство за пределами колонии-поселения, но в пределах населенного пункта, где расположена колония-поселение может быть разрешено осужденным, не имеющим нарушений режима содержания и при наличии:
1) заявлений осужденного, его родственников;
2) справки о составе семьи и условиях проживания, заверенной в установленном порядке;
3) после вынесения постановления на проживание с семьей вне территории колонии-поселения, справки от участкового инспектора полиции о его уведомлении в проживании на участке поднадзорного лица;
4) справки об ознакомлении осужденного с правилами поведения и ограничениями на период проживания вне территории колонии-поселения;
5) ходатайства юридических лиц, зарегистрированных в установленном порядке, о представлении рабочего места осужденному;
6) договора на предоставление рабочей силы из числа осужденных, заключенного между руководством колонии-поселения и работодателем, имеющим право на наем рабочей силы и индивидуального трудового договора, заключенного между осужденным и работодателем.
12-9. В необходимых случаях за пределами колонии-поселения при исправительных учреждениях (общего, строгого и особого режимов) приказом Министра юстиции Республики Казахстан могут открываться участки колоний-поселений с организацией круглосуточного надзора за осужденными сотрудниками колонии-поселения и исправительных учреждений.";
пункт 37 после слов "(за исключением колонии-поселения" следует дополнить словами ", где передвижение строем предусмотрено только при проведении проверок осужденных и приема пищи)";
в приложении 1 к Правилам после слов "множительные аппараты" дополнить словами ", компьютерное оборудование.";
дополнить Приложениями 13, 14, 15, 16 согласно Приложений 1, 2, 3, 4 к настоящему приказу.
2. Внести в  приказ  Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года N 154 "Об утверждении Инструкции по организации охраны и надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в государственном реестре нормативно-правовых актов Республики Казахстан за N 1723, опубликованный в бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, N 9-10, статья 544) следующие дополнения:
в Инструкции по организации охраны и надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Обеспечение надзора за осужденными, отбывающими наказание в колонии-поселении и находящимися на стационарном лечении в лечебно-профилактических учреждениях органов здравоохранения, по согласованию с администрацией данного учреждения проводится не реже одного раза в день путем обхода палат, в которых проходят лечение осужденные. В случае нарушения осужденными больничного режима, данные лица в сопровождении сотрудника направляются в колонию-поселение. Амбулаторное лечение осужденные проходят при колонии-поселении.";
пункт 87 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Границы территории, прилегающей к колонии-поселению, устанавливаются приказом начальника колонии-поселения, с учетом характера работ, выполняемых осужденными.".

12-8. Қоныс-колониясынан тысқары, бірақ қоныс-колониясы орналасқан елді мекеннің шегінде тұруға және еңбек етуге ұстау режимін бұзбаған сотталғандарға және мыналар:
1) сотталғанның, оның туыстарының арызы;
2) белгіленген тәртіппен расталған отбасы құрамы және тұру жағдайы туралы анықтамалары;
3) қоныс-колониясынан тысқары аумақта отбасымен тұруға қаулы шығарылғаннан кейін, полиция учаскелік инспекторынан оның қадағалаудағы адамның учаскеде тұратынынан хабарланғаны туралы анықтама;
4) сотталғанның қоныс-колониясынан тысқары аумақта тұратын кезеңде мінез-құлық ережесімен және шектеулермен танысқаны туралы анықтама;
5) белгіленген тәртіппен тіркелген заңды тұлғалардың сотталғанға жұмыс орнын беру туралы ұсынымы;
6) қоныс-колониясының басшылығы мен жұмыс күшін жалдауға құқығы бар жұмыс беруші арасында жасалған сотталғандар ішінен жұмыс күшін беру шарты болған жағдайда рұқсат беріледі.
12-9. Қажет жағдайларда қоныс-колониясынан тысқары жерлерде түзеу мекемесі (жалпы, қатаң және ерекше режимдегі) жанынан Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен қоныс-колониясының және түзеу мекемелерінің сотталған қызметкерлерін тәулік бойы қадағалау ұйымдастырыла отырып, қоныс-колонияларының учаскелері ашылуы мүмкін.".
37-тармақтың қазақ тіліндегі мәтіні мынадай мазмұнда жазылсын:
"37. Топтардың ТМ-нің аумағында жүруі сап бойынша ғана (қоныс-колонияларын қоспағанда, онда сап бойынша жүру сотталғандарды тексеру және тамақтану кезінде ғана көзделген) сотталғандар ішіндегі басшының басқарумен немесе ТМ әкімшілігі өкілінің бірге еріп жүруімен жүзеге асырылады.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес 13, 14, 15, 16-қосымшалармен толықтырылсын.
2. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 154  бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде N 1723 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, N 9-10, 544-құжат) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
6-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Қоныс-колониясында жазасын өтеп жатқан және денсаулық сақтау органдарының емдеу-алдын-алу мекемелерінде емдеуде жүрген сотталғандарды қадағалауды қамтамасыз ету осы мекеме әкімшілігімен келісу бойынша кемінде күніне бір рет сотталғандар емдеуден өтіп жатқан палатаны аралау арқылы өткізіледі. Сотталғандар аурухана режимін бұзған жағдайда, бұл адамдар қызметкердің бірге еріп жүруімен қоныс-колониясына жіберіледі. Сотталғандар амбулаториялық емдеуден қоныс-колониясы жанынан өтеді.";
87-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Қоныс-колониясына іргелес аумақтардың шекаралары қоныс-колониясы бастығының бұйрығымен сотталғандар орындайтын жұмыстардың сипаты ескеріліп белгіленеді."

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
СОГЛАСОВАНО
Первый Заместитель
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
23 августа 2004 г.
Приложение 1
к Приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 августа 2004 года N 240
Приложение 13 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
А К Т
"_____"_______ 200__г.      ИУ-__            УКУИС по _________области
Мы нижеподписавшиеся ___________________________________________
(указать должность, звание, фамилию, инициалы)
______________________________________________________________________
Составили настоящий акт о том, что при приеме осужденного
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения, статья, срок)
в ИУ- __ УКУИС по _______области из ИУ-___ УКУИС по _________ области
______________________________________________________________________
(указать недостатки в л/деле, заболевания, соответствие одежды по сезону)
______________________________________________________________________
О чем составлен настоящий акт.
__________________________              _________________
(должность, звание,                     (должность, звание,
__________________________              _________________
фамилия, инициалы)                      фамилия, инициалы)
Примечание: акт составляется в 3-х экземплярах, первый экземпляр в УКУИС по области, г. Астана, второй экземпляр в ИУ, откуда прибыл осужденный, и третий подшивается в личное дело осужденного.
Приложение 2
к Приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 августа 2004 года N 240
Приложение 14 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Описание формы удостоверения, выдаваемого осужденным,
находящимся в исправительных колониях-поселениях
Удостоверение N____
На первой (лицевой) стороне документа надпись "Удостоверение"
На второй странице текст следующего содержания:
Учреждение ______________________________________________________
(условное наименование)
Предъявитель сего осужденный (ая) _______________________________
(фамилия, имя, отчество)
состоит на учете в учреждении ___________________________________
(условное наименование)
Место для            Ему (ей) разрешено проживать по адресу:
фотокарточки         ______________________________________
3x4                              (адрес)
М.П.
------------------   Начальник КП _________________________
(подпись владельца                (звание, фамилия,
удостоверения)                    инициалы, подпись)
На третьей странице текст, следующего содержания:
Действительно по "___" ________ 200_ г.
Начальник КП ____________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Действительно по "___" ________ 200_г.
Начальник КП ____________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)

3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының
бірінші орынбасары
_____________
2004 ж. 23 тамыз
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 24 тамыздағы
N 240 бұйрығына 1-қосымша
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
13-қосымша
А К Т
200__ж. "___"_______            _________облысы бойынша ҚАЖКБ__ -ТМ
Біз төменде қол қойғандар _________________________________________
(лауазымы, атағы, аты-жөні көрсетілуі керек)
_____________облысы бойынша ҚАЖКБ _______ТМ-нен, ____________облысы
бойынша ҚАЖКБ _______ТМ-не келген
___________________________________________________________________
(жеке ісіндегі кемшіліктер, ауырулары, киімінің маусым
___________________________________________________________________
бойынша сай келуі көрсетілсін)
___________________________________________________________________
сотталған__________________________________________________________
(аты, жөні, туған жылы, сотталған бабы, мерзімі)
___________________________________________________________________
қабылдау кезінде осы актіні жасадық.
__________________________             _________________
(лауазымы, атағы,                 (лауазымы, атағы,
__________________________             _________________
аты-жөні)                          аты-жөні)
Ескерту: акті 3 данада жасалады, бірінші данасы облыстар, Астана қ-сы бойынша ҚАЖКБ-на, екінші данасы сотталғанның келген ТМ-не және үшіншісі сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 24 тамыздағы
N 240 бұйрығына 2-қосымша
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
14-қосымша
Түзеу қоныс-колонияларындағы сотталғандарға
берілетін куәлік нысанының сипаттамасы N ___ куәлік
Құжаттың бірінші (беткі) жағында "Куәлік" деген жазу
Екінші жағында мынадай мазмұндағы мәтін:
__________________________________________________________ мекемесі
(шартты атауы)
Мұны көрсетуші сотталған __________________________________________
(аты-жөні)
___________________________________________ мекемесінде есепте тұр.
(шартты атауы)
фотокәртішкеге   Оған мына мекен-жай бойынша тұруға рұқсат берілген:
арналған орын           __________________________________
3x4                           (мекен-жайы)
М.О.
--------------------------     ҚК бастығы _________________________
(куәлік иесінің қолы)                   (атағы, аты-жөні, қолы)
Үшінші бетінде мынадай мазмұндағы мәтін:
"____" ___________ 200 ж. дейін жарамды.
ҚК бастығы ____________________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
"____" ________________ 200 ж. дейін жарамды.
ҚК бастығы ____________________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
Ескерту: Түзеу қоныс-колонияларындағы сотталғандарға қызыл

Примечание: осужденным, содержащимся в исправительных колониях-поселениях, выдается удостоверение, изготовленное из материала любого цвета, кроме красного, форматом 100х50мм
Приложение 3
к Приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 августа 2004 года N 240
Приложение 15 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
П О С Т А Н О В Л Е Н И Е
на проживание со своей семьей на арендованной или
собственной жилой площади на территории КП или за ее пределами
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
добросовестно относится к труду и соблюдает все требования режима отбывания наказания и имеет семью.
Руководствуясь  статьей 125  Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан
П О С Т А Н О В И Л:
Осужденному (ой)_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
за добросовестное отношение к труду и примерное поведение разрешить
проживание с семьей по адресу:
_____________________________________________________________________
(указать адрес проживания)
_____________________________________________________________________
Начальник КП _____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____" ______________200___г.
Постановление мне объявлено, порядок проживания вне колонии-поселения разъяснен. Обязуюсь являться для регистрации в КП 4 раза в месяц.
"______" ____________ 200___г.
________________________________
(Ф.И.О., подпись осужденного (ой))
Приложение 4
к Приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 августа 2004 года N 240
Приложение 16 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
П О С Т А Н О В Л Е Н И Е
о лишении права проживать вне колонии-поселения со своей
семьей на арендованной или собственной жилой площади
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
"___" ___________ 200___г. допустил (а) _______________________
(излагаются обстоятельства и
_____________________________________________________________________
характер допущенного нарушения правил поведения, либо причины,
_____________________________________________________________________
послужившие основанием к лишению права проживания вне колонии-поселения)
Руководствуясь  статьей 111  Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан
П О С Т А Н О В И Л:
Осужденного (ую) _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
лишить права проживания вне колонии-поселения с "___" ________ 200 ___г.
Начальник КП _________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____" ______________200___г.
Приложение 5
к Приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 августа 2004 года N 240
Приложение 17 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
Договор
на представление рабочей силы из числа
осужденных-поселенцев учреждения _______
Управления Комитета УИС по _________ области

түстен басқа кез-келген түстегі материалдан жасалған 100 х 50 мм
форматтағы куәлік беріледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 24 тамыздағы
N 240 бұйрығына 3-қосымша
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
15-қосымша
ҚК аумағында немесе одан тысқары жерде жалға алынған
немесе жеке тұрғын үй ауданында өз отбасымен тұруға
Қ А У Л Ы
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні)
еңбек етуге адал қарайды және жазаны өтеудің барлық талаптарын
сақтайды әрі өзінің отбасы бар.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің  125-бабын
басшылыққа алып
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні)
еңбек етуге адал қарағаны және үлгілі мінез-құлқы үшін мына
мекен-жай бойынша отбасымен бірге тұруға рұқсат етілсін:
___________________________________________________________________
(тұратын мекен-жайы көрсетілсін)
___________________________________________________________________
ҚК бастығы ________________________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
"____" ________________ 200 ж.
Қаулы маған хабарланды, қоныс-колниясынан тысқары тұру
тәртібі түсіндірілді. ҚК-на тіркеуден өту үшін айына 4 рет келуге
міндеттенемін.
"___" ____________ 200___ж.
_____________________________
(сотталғанның аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 24 тамыздағы
N 240 бұйрығына 4-қосымша
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
16-қосымша
ҚК тысқары жерде жалға алынған немесе жеке тұрғын үй
ауданында өз отбасымен тұру құқығынан айыру туралы
Қ А У Л Ы
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні)
200___жылғы "___" ___________ _____________________________________
(жүріп-тұру ережесін бұзуға жол берілген
___________________________________________________________________
жағдаяттар мен сипаты не қоныс-колониясынан тысқары тұру
___________________________________________________________________
құқығынан айыруға негіз болған себептер баяндалады)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің  111-бабын басшылыққа алып
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні)
200 ___жылғы "___" ________ бастап қоныс-колониясынан тысқары тұру
құқығынан айырылсын.
ҚК бастығы ___________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
"___" ________________ 200 ж.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2004 жылғы 24 тамыздағы
N 240 бұйрығына 5-қосымша
ТМ ішкі тәртіп ережесіне
17-қосымша
________ облысы бойынша ҚАЖ комитеті басқармасы
_______ мекемесінің қоныстанушы-сотталғандары
ішінен жұмыс күшін беруге арналған
ШАРТ

1. Исправительное учреждение ____________, именуемое в дальнейшем "Учреждение" в лице начальника учреждения ______________, действующего на основании Устава учреждения с одной стороны и представитель работодателя ___________, именуемый в дальнейшем "Работодатель", в лице _______________________ заключили договор о нижеследующем:
2. "Учреждение" предоставляет в распоряжение "Работодателя" согласно его заявке рабочую силу, из числа осужденных - поселенцев в количестве _____ человек, для выполнения работ на подведомственных участках.
3. "Работодатель" обеспечивает занятость производительным трудом, предоставляемой "Учреждением" рабочей силы из числа осужденных в течении всего срока действия договора.
Общие условия
4. Нарушение договорных обязательств фиксируется двухсторонним актом представителей "Работодателя" и "Учреждения". В случае отказа одной стороны от подписи акта, он составляется при участии вышестоящей организации.
5. Споры по договору разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Обязательства "Учреждения"
6. Участие совместно с представителями "Работодателя" в комплектовании бригад рабочими из числа осужденных в соответствии с их специальностями и практическими навыками.
7. Обеспечение своевременного вывода рабочей силы на объект согласно расчету потребности, предоставляемому "Работодателем".
8. Обеспечение соблюдения осужденными режимных требований и принятие необходимых мер, по представлению "Работодателя", к рабочим из числа осужденных по соблюдению ими трудовой дисциплины и повышению производительности труда.
9. Участие в комиссии "Работодателя" по расследованию несчастных случаев, происшедших с рабочими из числа осужденных на объекте работ "Работодателя".
10. Осуществление регистрации ответственных лиц, закрепленных за рабочими из числа осужденных, работающих на объектах "Работодателя".
11. Организация проверок проведения предусмотренных инструктажей по технике безопасности среди рабочих из числа осужденных на объект, учитывая условия и место работы осужденного у "Работодателя".
12. Администрация колонии-поселения вправе посещать объекты, на которых работают рабочие из числа осужденных для проведения надзора и контроля за осужденными на производственных объектах.
Обязательства "Работодателя"
13. Все работы производятся под руководством "Работодателя" с использованием его основных средств, материалов и инструментов.
14. В течение рабочего времени осуществление контроля за соблюдением трудовой дисциплины за рабочими из числа осужденных на объекте (распитие спиртных напитков, оставление рабочего места без уважительных причин и т.д.). В случае нарушения осужденными трудовой дисциплины "Работодатель" должен незамедлительно уведомить администрацию "Учреждения".

1. Бұдан әрі "Мекеме" деп аталатын _________ түзеу мекемесі,
мекеме Жарғысының негізінде әрекет ететін түзеу мекемесінің бастығы
_________________ атынан бір тараптан және бұдан әрі "Жұмыс беруші"
(атағы, аты-жөні)
деп аталатын жұмыс берушінің өкілі ______________________атынан
(аты-жөні)
екінші тараптан мына төмендегі туралы осы Шартты жасасты:
2. "Мекеме" "Жұмыс берушінің" қарамағына оның өтініміне сәйкес ведомстволық бағынысты учаскелерде жұмыс істеуі үшін қоныстанушы-сотталғандар ішінен саны ______ адам болатын жұмыс күшін береді.
3. "Жұмыс беруші" "Мекемемен" ұсынылатын өндірістік еңбекпен сотталғандар ішінен алынған жұмыс күшін шарттың барлық іске асатын мерзімінің аралығында қамтамасыз етілуі керек.
Жалпы талаптар
4. Шарттың міндеттемелерін бұзу "Жұмыс беруші" мен "Мекеме" өкілдерінің екі жақты актісімен бекітіледі. Актіге қол қоюдан бір тарап бас тартқан жағдайда, ол жоғары тұрған ұйымның қатысу кезінде жасалады.
5. Шарт бойынша даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
"Мекеменің" міндеттемелері
6. "Жұмыс берушінің" өкілдерімен бірлесіп, сотталғандар ішінен жұмыскерлер бригадасын олардың мамандықтары мен практикалық дағдыларына сәйкес жинақтауға қатысу.
7. "Жұмыс берушімен" ұсынылатын тұтыну есептілікке сәйкес жұмыс күшін уақытылы объектіге шығарылуын қамтамасыз етеді.
8. "Жұмыс берушінің" ұсынымы бойынша сотталғандар ішінен алынатын жұмыскерлердің еңбек тәртібін сақтауы және еңбек өнімдлігін арттыру жөнінде сотталғандардың режимдік талаптарды сақтауын және қажетті шаралар қабылдауын қамтамасыз ету.
9. "Жұмыс берушінің" жұмыс объектісінде сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлермен болған төтенше жағдайларды тергеу жөніндегі "Жұмыс берушінің" комиссиясына қатысу.
10. "Жұмыс берушінің" объектілерінде жұмыс істейтін сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлерге бекітілген жауапты адамдарды тіркеуді жүзеге асыру.
11. Сотталғанның "Жұмыс берушідегі" жұмыс шарты мен орнын ескеріп, объектіде сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлер арасында қауіпсіздік техникасы бойынша көзделген нұсқама өткізілуін тексеруді ұйымдастыру.
12. Қоныс-колониясы әкімшілігі сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлер жұмыс істейтін объектілерге баруға құқылы.
"Жұмыс берушінің" міндеттемелері
13. Барлық жұмыстар "Жұмыс берушінің" басшылығымен, оның негізгі құралдарын, материалдарын және құрал-саймандарын пайдалана отырып жүргізіледі.
14. Жұмыс уақыты ішінде объектідегі сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлердің еңбек тәртібін сақтауын бақылауды (спирттік ішімдіктерді ішу, жұмыс орнын себепсіз тастап кету және т.б.) жүзеге асыру.

15. Обеспечение доставки рабочих, из числа осужденных, к рабочим местам и обратно в колонию-поселение транспортом "Работодателя".
16. При побеге осужденного с рабочего места (по вине работодателя) задержание и привод к месту осуществляется за счет "Работодателя".
17. Создание комиссии по расследованию каждого несчастного случая, происшедшего с рабочими, из числа осужденных, на объекте "Работодателя", а также в пути следования на работу и с работы. Оформление актов о несчастных случаях и ведение их учета по форме Н-1. Две копии акта формы Н-1, утвержденные администрацией "Работодателя" направляются в администрацию "Учреждения". Расследование и учет несчастных случаев осуществляется с участием представителя "Учреждения", а в случае с тяжелым, смертельным исходом - с представителями вышестоящего органа.
18. Обеспечение снабжения и хранения специальной одежды, специальной обуви и других средств защиты.
19. Оборудование на объектах помещения для обогрева в холодное время, обеспечивает аптечкой для оказания первой медицинской помощи, обеспечение условий труда в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Оплата труда
20. "Работодатель" обязан:
1) оплату труда рабочих из числа осужденных производить согласно  Закону  "О труде в Республике Казахстан". Заработная плата осужденных-поселенцев, проработавших полный календарный месяц, должна быть не ниже установленной минимальной заработной платы. Размер заработанной платы может быть изменен в соответствии с действующим законодательством;
2) оплачивать рабочим из числа осужденных сверхурочные работы, работу в праздничные и выходные дни, в ночное время в размерах, установленных  Законом  "О труде в РК";
3) обеспечивать режим рабочего времени не превышающей норму, установленную законодательством Республики Казахстан о труде;
4) вести ежедневный учет рабочего времени осужденных-поселенцев, начислять заработную плату за фактически отработанное время, в том числе отпускные и компенсацию за неиспользованный отпуск;
5) производить закрытие наряда-задания не позднее первого числа следующего за отчетным месяцем. В срок до третьего числа после отчетного месяца предоставлять в "Учреждение" реестр о заработной плате осужденных;
6) производить удержания и перечисления подоходного, социального налога, обязательных пенсионных взносов, согласно законодательству РК;
7) оставшуюся сумму заработной платы, в обязательном порядке перечислять на депозитный счет колонии-поселения, где из нее производятся удержания согласно  статьи 103  Уголовно-исполнительного кодекса (питание).
Имущественная и материальная ответственность сторон

15. Сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлерді жұмыс орнына және кері қарай қоныс-колониясына "Жұмыс берушінің" көлігімен жеткізілуін қамтамасыз ету.
16. Сотталғанның жұмыс орнынан (жұмыс берушінің кінәсі бойынша) қашуы кезінде ұстау және орнына қайтару "Жұмыс берушінің" есебінен жүзеге асырылады.
17. "Жұмыс берушінің" объектісінде, сондай-ақ жұмыс орнына бару және жұмыстан қайту жолында сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлермен болған әрбір төтенше жағдайды тергеу жөнінде комиссия құру. Төтенше жағдай туралы актілерді ресімдеу және оларды Н-1 нысаны бойынша есепке алуды жүргізу. "Жұмыс беруші" әкімшілігі бекіткен Н-1 нысанындағы актінің екі көшірмесі "Мекеме" әкімшілігіне жіберіледі. Төтенше жағдайларды тергеу және есепке алу "Мекеме" өкілінің, ал ауыр, кісі өлімі болған жағдайларда - жоғары тұрған орган өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
18. Арнайы киімді, арнайы аяқ-киімді және басқада қорғаныш құралдарының жабдықтау мен сақталуын қамтамасыз ету.
19. Үй-жай объектілерінде салқын уақытта жылытуға арналған жабдықтарды, алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасымен қамтамасыз етеді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек жағдайын қамтамасыз етеді.
Еңбекақы төлеу
20. "Жұмыс беруші":
1) сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлерге еңбекақы төлеу "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңға сәйкес жүргізуге міндетті. Толық күнтізбелік айда жұмыс істеген қоныстанушы-сотталғандардың жалақысы белгіленген ең төменгі жалақыдан кем болмауы тиіс. Жалақының көлемі қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзгеруі мүмкін;
2) сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлерге мерзімнен тысқары жұмыстарға, мереке және демалыс күндердегі, түнгі уақыттағы жұмыстарға "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы"  Заңында белгіленген көлемде ақы төлеуге міндетті;
3) жұмыс уақыты режимін нормадан аспайтын Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнамасымен айқындалуын қамтамасыз етеді;
4) қоныстанушы-сотталғандардың күнделікті жұмыс уақытын есепке алуды жүргізуге, нақты өтеген уақытқа еңбек ақысын, сонымен қатар демалыс ақысы және пайдаланылмаған демалысы үшін өтемақы аударуға міндетті;
5) наряд-тапсырмасын жабуды есептік айдан кейінгі бірінші күнінен кешіктірмей жүргізуге міндетті. Есептік айдан кейнгі үшінші күнге дейінгі мерзімде сотталғандардың жалақысы туралы тізілімді "Мекемеге" беруге міндетті;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табыс салығын, әлеуметтік салықты, міндетті зейнетақы жарнасын ұстап қалуға және аударылуын жүргізуге міндетті;
7) Жалақының қалған сомасын міндетті түрде қоныс-колониясының депозиттік шотына аударуға міндетті, онда одан Қылмыстық-атқару кодексінің 103-бабына сәйкес ұстау жүргізіледі.
Тараптардың мүліктік және материалдық жауапкершілігі

21. Каждая из сторон при заключении и исполнении договора должна соблюдать интересы другой стороны, выполнять свои обязанности наиболее рациональным образом, принимать необходимые меры к предотвращению или уменьшению ущерба, который может возникнуть в связи с ненадлежащим исполнением обязательств.
22. В случае причинения увечья или иного повреждения здоровья лиц из числа осужденных, в результате не обеспечения "Работодателем" техники безопасности и охраны труда, ответственность несет "Работодатель".
Особые условия
23. "Учреждение" имеет право снять рабочих из числа осужденных с работы частично или полностью в случаях:
1) получение соответствующих Указаний Комитета УИС МЮ РК;
2) освобождение осужденных от наказания, в связи с отбытием срока или по другим причинам, предусмотренным УИК РК;
3) стихийных бедствий;
4) невыполнения "Работодателем" предусмотренных договором обязательств по обеспечению полной трудовой занятости и соблюдению надлежащих бытовых и производственных условий осужденных;
5) непринятие "Работодателем" необходимых мер по обеспечению техники безопасности и правил охраны труда;
6) нарушение осужденным режима содержания;
7) нарушение трудовой дисциплины.
24. При снятии осужденного с работы, предусмотренных пунктами 2, 4, 5 "Работодатель" должен быть предупрежден письменно "Учреждением" не менее чем за неделю.
25. В случае когда у "Работодателя" возникает необходимость отказаться от дальнейшего использования рабочей силы из числа осужденных, до истечения срока договора, он обязан письменно предупредить об этом "Учреждение" за 30 дней.
26. "Работодатель" вправе применить к рабочим из числа осужденных меры морального и материального поощрения, дисциплинарного взыскания с оформлением в личном деле при согласовании с администрацией "Учреждения".
Спорные вопросы, возникающие между "Работодателем" и "Учреждением" разрешаются на месте по взаимному согласию сторон. В случае не достижения согласия спорный вопрос решается в соответствии действующего законодательства Республики Казахстан.
Срок действия договора
Срок настоящего договора устанавливается с "____" ________ 200 ____ г. по "_____" ___________ 200 ____г.
Инструктаж по технике безопасности проведен __________________
(должность, Ф.И.О.)
Юридические адреса сторон
Учреждение _______                       "Работодатель"
Адрес:
Депозитный счет:
МФО:
РНН:
Код
Комитет Казначейства
Начальник учреждения_________________

21. Тараптардың әрқайсысы шарт жасасқан және орындаған кезде екінші тараптың мүдделерін сақтауы, өзінің міндеттерін анағұрлым ұтымды түрде орындауы, міндеттемелерді тиісінше орындамауға байланысты туындауы мүмкін залалдың алдын-алуға немесе азаюына қажетті шаралар қабылдауы тиіс.
22. "Жұмыс беруші" қауіпсіздік техникасы мен еңбектің қорғалуын сақтамауының нәтижесінде сотталғандар ішінен алынған адамдардың денсаулығына зақым немесе өзге де зардаптар келтірілген жағдайда "Жұмыс беруші" жауап береді.
Ерекше шарттар
23. "Мекеме" сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлерді жұмыстан бөлектеп немесе толықтай шығаруға мынадай жағдайларда құқылы:
1) ҚР ӘдМ ҚАЖ комитетінің тиісті нұсқауларын алу;
2) сотталғандарды жазасын өтеуден ҚР ҚАК-де көзделген мерзімі өтеуіне байланысты немесе басқада себептер бойынша босату;
3) табиғи апаттар;
4) "Жұмыс берушінің" сотталғандардың еңбекпен толық қамтылуын қамтамасыз ету және тұрмыстық және өндірістік жағдайларын тиісінше сақтау жөнінде шартта көзделген міндеттемелерді орындамауы;
5) "Жұмыс берушінің" қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережесін қамтамасыз ету бойынша қажетті шаралар қабылдамауы;
6) сотталғандармен ұстау режимінің бұзылуы;
7) еңбек тәртібінің бұзылуы.
24. Сотталғанды 2, 4, 5-тармақтарда көзделген жұмыстан шығару кезінде "Жұмыс берушіні" "Мекеме" кемінде бір апта бұрын жазбаша түрде ескертуі тиіс.
25. "Жұмыс берушіде" сотталғандар ішінен алынған жұмыс күшін шарт мерзімі аяқталғанға дейін пайдаланудан бас тарту қажеттілігі туындаған жағдайда, ол "Мекемені" 30 күн бұрын жазбаша түрде ескертуі тиіс.
26. "Жұмыс беруші" "Мекеме" әкімшілігі келіскен кезде сотталғандар ішінен алынған жұмыскерлерге моральдық және материалдық көтермелеу, тәртіптік жаза шараларын жеке ісіне ресімдеп қолдануға құқылы.
"Жұмыс беруші" мен "Мекеме" арасында туындайтын даулы мәселелер сол жерде тараптардың өзара келісуі бойынша шешіледі. Келісімге келе алмаған жағдайда даулы мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
Шарттың қолданылу мерзімі
Осы шарттың мерзімі 200__ж. "__"_________ бастап 200__ж. "__"__________ дейін белгіленеді.
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама жүргізілді ____________
(лауазымы, аты-жөні)
Тараптардың заңды мекен-жайы
_______________ мекемесі                "Жұмыс беруші"
Мекен-жайы:
МФО:
СТН:
Код
Қазынашылық комитеті
Мекеме бастығы
_________________