Об утверждении Перечня инцидентов, представляющих наибольший интерес для предотвращения авиационных происшествий и подлежащих обязательному расследованию
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 сентября 2004 года N 368-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2004 года N 3157. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 ноября 2013 года № 908
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 20.11.2013 № 908.
В соответствии с пунктом 7 Положения о правилах проведения служебного расследования авиационных происшествий и инцидентов с гражданскими воздушными судами на территории Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 1996 года N 755 "Об утверждении Положения о правилах проведения служебного расследования авиационных происшествий и инцидентов с гражданскими воздушными судами на территории Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮСм. P1100000828
1. Утвердить прилагаемый Перечень инцидентов, представляющих наибольший интерес для предотвращения авиационных происшествий и подлежащих обязательному расследованию.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Дауталиеву М.М.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Кошанова Е.Ж.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утвержден
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 29 сентября 2004г. N 368-I
"Об утверждении Перечня инцидентов,
представляющих наибольший интерес для
предотвращения авиационных происшествий
и подлежащих обязательному расследованию"
Перечень
инцидентов, представляющих наибольший интерес
для предотвращения авиационных происшествий и
подлежащих обязательному расследованию
1. К инцидентам, представляющим наибольший интерес для предотвращения авиационных происшествий и подлежащих обязательному расследованию относятся:
1) опасные сближения воздушного судна (далее - ВС), при которых для предотвращения столкновения или опасной ситуации требуется выполнить маневр уклонения, или когда целесообразно предпринять действия по уклонению;
2) ситуация, в которой удалось избежать столкновения исправного ВС с землей, не классифицированного как авиационное происшествие, или же значительная неисправность в работе системы предупреждения сближения с землей;

Авиациялық оқиғаларды болдырмау үшін неғұрлым мүдделі болып табылатын және міндетті тексеруге жататын тосын оқиғалардың тізбесін бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 29 қыркүйектегі N 368-І бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 15 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3157. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 20 қарашадағы № 908 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 20.11.2013 № 908 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының аумақтарында азаматтық әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен тосын оқиғаларға қызметтік тексеру жүргізудің тәртіптері туралы Ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 19 маусымдағы N 755 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумақтарында азаматтық әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен тосын оқиғаларға қызметтік тексеру жүргізудің тәртіптері туралы ереженің 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Авиациялық оқиғаларды болдырмау үшін неғұрлым мүдделі болып табылатын және міндетті тексеруге жататын тосын оқиғалар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (М.М. Дәуітәлиев) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін осы бұйрықты ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар вице-министрі Е.Ж. Қошановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Авиациялық оқиғаларды
болдырмау үшін неғұрлым
мүдделі болып табылатын
және міндетті тексеруге
жататын тосын оқиғалардың
тізбесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің 2004 жылғы
19 қыркүйектегі N 368-І
бұйрығымен бекітілген
Авиациялық оқиғаларды болдырмау үшін неғұрлым
мүдделі болып табылатын және міндетті тексеруге
жататын тосын оқиғалардың тізбесі
1. Авиациялық оқиғаларды болдырмау үшін неғұрлым мүдделі болып табылатын және міндетті тексерілуге жататын тосын оқиғаларға мыналар жатады:
1) соқтығысуды немесе қауіпті жағдайды болдырмау үшін жалтару маневрін орындау немесе жалтару жөнінде орынды әрекеттерді жасау талап етілетін әуе кемесінің (бұдан әрі - ӘК) қауіпті жақындасулары;
2) авиациялық оқиға ретінде жіктелмеген, ақаусыз ӘК жермен соқтығысып қалудан құтылу мүмкін болған жағдай немесе жермен жақындасуды ескерту жүйесінің жұмысындағы маңызды ақау;

3) взлеты, включая прерванные взлеты, с закрытой или занятой взлетно-посадочной полосы (далее - ВПП). Посадки или попытки выполнить посадку ВС на закрытую или занятую ВПП;
4) серьезные неисправности ВС, приведшие к невозможности достичь необходимых характеристик эксплуатации ВС;
5) пожары и случаи появления дыма в пассажирском салоне, грузовых отсеках или пожары двигателя, даже если такие пожары затушены с помощью огнегасящих веществ;
6) ситуации, в которых потребовалось аварийно использовать кислород членами экипажа;
7) случаи потери трудоспособности членами экипажа в полете;
8) случаи разрушения конструкции ВС, включая трещины элементов конструкции ВС, превышающие разрешенные ограничения, а также неисправность шасси воздушного судна;
9) разрушение двигателя, не классифицированное как авиационное происшествие;
10) неоднократные выходы из строя одной или более бортовых систем, существенно влияющие на эксплуатацию ВС;
11) отказы более одной системы в системе резервирования ВС, являющейся обязательной для управления полетом и навигации;
12) ситуация, когда остаток топлива ВС, требует объявление пилотом аварийной обстановки;
13) инциденты при взлете и посадке, приведшие к выкатыванию ВС за пределы ВПП;
14) трудности, возможные или фактические, в управлении ВС, вызванные любым авиационным происшествием, включая:
выход из строя систем воздушного судна;
погодные феномены;
выход за пределы установленных летных ограничений.
15) эксплуатация ВС, нарушающая требования нормативных правовых актов в области гражданской авиации, которая могла бы привести к авиационному происшествию;
16) неисправность ВС после наземного технического обслуживания, которая могла привести к авиационному происшествию;
17) изменение (неизменение) заданных параметров работы двигателя ВС, приводящее к необходимости выключения двигателя в полете;
18) выключение двигателя ВС, не предусмотренное заданием (в том числе и выключение вследствие появления ложного сигнала об его отказе);
19) локализованное выключение двигателя ВС, вспомогательной силовой установки или их агрегатов, не запуск двигателя ВС в полете;
20) невключение, невыключение, самопроизвольное или ошибочное включение или выключение реверса тяги двигателя ВС. Не снятие воздушных винтов ВС с упора;
21) невыработка топлива из отдельных баков ВС или неравномерная его выработка, неустраняемая мерами, предусмотренными руководством летной эксплуатации (далее - РЛЭ) данного типа ВС. Нарушение питания двигателя ВС топливом. Течь топлива в полете;
22) отказ системы измерения расхода или количества топлива ВС, не дающий экипажу возможность определения расхода или остатка топлива;

3) жабық немесе бос емес ұшу-қону жолағынан (бұдан әрі - ҰҚЖ), тоқтатылған ұшуларды қоса алғандағы, ұшулар. Жабық немесе бос емес ҰҚЖ ӘК-нің қонуы немесе қонуды орындау әрекеттері;
4) ӘК пайдаланудың қажетті сипаттамаларына қол жеткізу мүмкіндігі болмауына әкелген ӘК маңызды ақаулары;
5) егер мұндай өрттер от сөндіргіш заттардың көмегімен сөндірілген болса да, өрт және жолаушылар салонында, жүк бөлімдеріндегі өрт және түтін пайда болған жағдайлар немесе қозғалтқыштар өрті;
6) экипаж мүшелерінің оттегін апаттық пайдалану қажет болған жағдайлар;
7) ұшуда экипаж мүшелерінің еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайлары;
8) рұқсат етілген шектеулерден асатын ӘК конструкциясы бөлшектерінің жарықшақтарын қоса алғанда, ӘК конструкциясы қираған жағдайлар, сондай-ақ әуе кемесі шассиінің ақаулығы;
9) авиациялық оқиға ретінде жіктелмеген қозғалтқыштың қирауы;
10) ӘК пайдалануға едәуір әсер ететін бір немесе одан көп борттық жүйелердің бірнеше рет істен шығуы;
11) ұшуды және навигацияны басқару үшін міндетті болып табылатын ӘК резервте сақтау жүйесінде бір жүйеден астамының істен шығуы;
12) ӘК-тің отын қалдығы ұшқыштың апаттық жағдайды хабарлауына әкелетін жағдайлар;
13) ӘК ҰҚЖ шегінен шығып кетуге әкелген ұшу және қону кезіндегі тосын оқиғалар;
14) кез келген авиациялық оқиғадан туындаған ӘК басқарудағы мүмкін болатын немесе нақты қиыншылықтар, мыналарды қоса алғанда:
әуе кемесі жүйелерінің істен шығуы;
ауа райы феномендері;
белгіленген ұшу шектеулерінің шегінен шығуы;
15) авиациялық оқиғаға алып келуі мүмкін азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық кесімдердің талаптарын бұзып ӘК пайдалану;
16) жердегі техникалық қызмет көрсетуден кейін авиациялық оқиғаға алып келуі мүмкін ӘК ақаулығы;
17) ұшуда қозғалтқышты өшіру қажеттілігіне әкелетін ӘК қозғалтқышы жұмысының белгіленген параметрлерін өзгерту (өзгертпеу);
18) тапсырмада жоспарланбаған ӘК қозғалтқышын өшіру (соның ішінде және оның істен шығуы туралы жалған белгі пайда болуы салдарынан өшіру);
19) ӘК қозғалтқышын, қосымша күштік қондырғыны немесе олардың агрегаттарын тоқтатып өшіру, ұшуда ӘК қозғалтқышының іске қосылмауы;
20) ӘК қозғалтқышының қосылмауы, өшірілмеуі немесе тартқыш реверсінің өшірілуі. ӘК әуе бұрамаларының тіреуден алынбауы;
21) ӘК жекелеген бактерінен отынның өндірілмеуі немесе ӘК осы үлгісінің ұшудағы пайдалану басшылығында (бұдан әрі - ҰПБ) көзделген шаралармен жөнделмейтін оның әркелкі өндірілуі. ӘК қозғалтқыштарын отынмен қоректендірудің бұзылуы. Ұшуда отын ағуы;
22) экипажға отын жұмсалымын немесе оның қалдығын анықтау мүмкіндігін бермейтін, ӘК отын жұмсалымын немесе оның мөлшерін өлшеу жүйесінің істен шығуы;

23) несрабатывание или ложное срабатывание сигнализации положения стоек шасси ВС;
24) отказ или невключение экипажем системы управления колесами передней стойки шасси ВС;
25) отказ основной системы торможения ВС. Самопроизвольное затормаживание или растормаживание колес стоек шасси ВС;
26) рассогласование органов управления и рулевых поверхностей ВС;
27) невведение ограничения или невосстановление полного диапазона углов отклонения руля высоты или руля направления ВС. Нарушение нормальной реакции ВС на управляющие воздействия;
28) взлет ВС с застопоренными рулями;
29) недопустимое возрастание (уменьшение) усилий, перекомпенсация на органах управления ВС;
30) отказ гидроусиления при управлении рулевыми поверхностями ВС;
31) невозможность триммирования усилий на органах управления ВС;
32) невозможность отклонения, самопроизвольное или ошибочное отклонение, самопроизвольная перекладка стабилизатора ВС;
33) несрабатывание или ложное срабатывание сигнализации и (или) индикации положения стабилизатора или механизации крыла ВС;
34) потеря экипажем ВС радиосвязи в полете;
35) потеря экипажем ВС пространственной или навигационной ориентировки;
36) самопроизвольное или ошибочное отключение каналов курса, крена, тангажа или автомата тяги автоматической системы управления полетом ВС;
37) разгерметизация гидросистемы ВС. Падение давления в одной и более гидросистемах без разгерметизации, если нет дублирующих гидросистем ВС;
38) недопустимое нарушение характеристик электропитания постоянным и (или) переменным током от одного и более распределительных устройств системы электроснабжения ВС, вызвавших переход на аварийное питание постоянным или переменным током;
39) полет на обледеневшем ВС (при наличии льда на поверхностях). Полет в условиях обледенения на ВС, не оборудованных системой противообледенения. Выпуск обледеневшего ВС в полет. Отказ системы очистки стекол кабины экипажа ВС;
40) отказ системы регулирования температуры или давления в гермокабине ВС, приведшие к необходимости снижения ВС;
41) возникновение недопустимых вибраций, колебаний агрегатов ВС;
42) выпуск ВС в полет с незавершенным технически обслуживанием. Заправка ВС некондиционным горюче-смазочным материалом;
43) нарушение экипажем ВС норм загрузки или центровки воздушного судна, установленных РЛЭ данного типа ВС. Смещение грузов в полете;
44) нарушение экипажем ВС установленных правил и схем набора высоты, выхода из зоны аэродромов, снижения или захода на посадку. Изменение экипажем ВС заданной высоты полета без согласования с диспетчером;

23) ӘК шассиі тіреуінің қалпы сигнал беруінің іске қосылмауы немесе жалған іске қосылуы;
24) ӘК шассиінің алдыңғы тіреуі доңғалақтарының басқару жүйесінің істен шығуы немесе оны экипаждың іске қоспауы;
25) ӘК негізгі тежеу жүйесінің істен шығуы. ӘК шассиінің тіреу дөңгелектерінің өз еркімен тежелуі немесе тежелеуі;
26) ӘК рульдеу бетінің және басқару органдарының сәйкес келмеуі;
27) шектеуді енгізбеу немесе ӘК биіктік рулінің немесе бағыттау рулінің ауытқу бұрыштарындағы толық диапазонның қалпына келтірілмеуі; Басқарушылық ықпалға ӘК қалыпты әсерлесуінің бұзылуы;
28) тоқталған рульдермен ӘК ұшуы;
29) күштердің рұқсат етілмеген ұлғаюы (азаюы), ӘК басқару органдарында қайта орнын толтыру;
30) ӘК рульдік беттерін басқару кезіндегі гидрокүшейткішінің істен шығуы;
31) ӘК басқару органдарында күштерді триммирлеудің мүмкін еместігі;
32) ӘК стабилизаторының ауытқуының, өз еркімен немесе қателесіп ауытқуының, өз еркімен қайта салуының мүмкін еместігі;
33) стабилизатордың немесе ӘК қанаты механизациясының қалпы сигнал беруінің және (немесе) индикациясының іске қосылмауы немесе жалған іске қосылуы;
34) ұшу кезінде ӘК экипажының радиобайланысты жоғалтуы;
35) ӘК экипажының кеңістік немесе навигациялық бағдарды жоғалтуы;
36) бағыт каналдарының, қисаюдың, тангаждың немесе ӘК ұшуын басқарудың автоматтық жүйесі тартқыш автоматының өздігінен немесе қателесіп ажыратылуы;
37) ӘК гидрожүйесінің герметикасыздануы. Егер ӘК қосарландырған гидрожүйесі жоқ болса, бір немесе одан да көп герметикасыздандырусыз гидрожүйелердің қысымының түсуі;
38) тұрақты немесе айнымалы токпен авариялық қоректенуге ауысуды туындатқан, ӘК электрмен жарақтау жүйесінің бір және одан да көп бөлу құрылғысынан тұрақты және (немесе) айнымалы токпен электр-қоректенудің сипаттамаларын рұқсат етілмейтін бұзу;
39) мұз қатқан ӘК-те ұшу (үстіңгі бетінде мұз болғанда). Мұздануға қарсы жүйемен жабдықталмаған мұздақ жағдайда ӘК ұшу. Мұз қатқан ӘК ұшуға шығару. ӘК экипажы кабинасының әйнегін тазарту жүйесінің істен шығуы;
40) ӘК төмендеу қажеттілігіне әкелген ӘК гермокабинасындағы температураны немесе қысымды реттейтін жүйенің істен шығуы;
41) ӘК агрегаттарының жол берілмейтін теңселулер, дірілдеулерінің туындауы;
42) ӘК ұшуға техникалық қызмет етуін аяқтамай шығару. Кемелденбеген жанар-жағар май материалдарын ӘК-ке құю;
43) ӘК осы үлгісіне ҰПБ белгілеген жүктеме нормаларын немесе әуе кемесінің теңдестірілуін ӘК экипажының бұзуы. Ұшуда жүктердің орнынан ауытқуы;
44) ӘК экипажының белгіленген биіктік алу, әуеайлақ аймағынан шығу, төмендеу немесе қонуға кіру ережелері мен сызбаларын бұзу. ӘК экипажының диспетчермен келісусіз берілген биіктікті өзгертуі;

45) нарушение ВС безопасной высоты полета, установленных правил вертикального или бокового эшелонирования, минимума погоды при взлете, посадке или полете по трассам, международным воздушным линиям;
46) взлет, полет или посадка ВС с конфигурацией, не соответствующей требованиям РЛЭ данного типа ВС;
47) выход ВС за ограничения, предусмотренные РЛЭ данного типа ВС (по скорости, перегрузке, углам атаки и крена, по режимам работы силовых установок, падению оборотов несущего винта и т.д.), приведшие к экстренному изменению режимов полета или выполнению после посадки дополнительных работ на ВС;
48) нарушение порядка и сроков передачи на борт ВС штормовых предупреждений или информации о состоянии погоды по маршруту полета, в пунктах взлета и посадки, требующей изменения плана полета;
49) посадка ВС с количеством топлива, меньшим потребного для выполнения повторного захода на посадку;
50) выполнение экипажем ВС посадок на площадки, подобранные с воздуха, которые не отвечают установленным требованиям. Выполнение экипажем ВС самовольных посадок, не предусмотренных заданием на полет;
51) самопроизвольный сброс груза, обрыв внешней подвески ВС;
52) выход из строя наземного радиосветотехнического оборудования при обеспечении полета ВС, приведший к потере радиосвязи, ориентировки, уходу на второй круг или запасной аэродром или обусловивший посадку ниже установленного минимума.
2. Расследования инцидентов с воздушными судами гражданской авиации, указанных в подпунктах 17)-52) пункта 1 настоящего Перечня, могут проводиться комиссией эксплуатанта или организации гражданской авиации, на территории которой произошел инцидент, по поручению уполномоченного органа в области государственного регулирования гражданской авиации.

45) ӘК қауіпсіз ұшу биіктігін, белгіленген тік немесе бүйірлік эшелондау, ұшу, қону немесе трассалар, халықаралық әуе желілері бойынша ұшу кезіндегі ауа райы минимумы ережесін бұзу;
46) ӘК осы үлгісінің ҰПБ талаптарына сәйкес келмейтін конфигурациямен ӘК ұшып шығуы, ұшуы немесе қонуы;
47) ұшу режимін шұғыл өзгертуге немесе ӘК қонғаннан кейін қосымша жұмыстарды орындауға әкелген, ӘК осы үлгісінің ҰПБ көздеген (жылдамдық, артық тиеу, шабуыл мен қисаю бұрыштары бойынша, күштік қондырғылар жұмысының режимі, көтергіш бұрама айналымының құлдырауы және т.с.с.) шектеулерден ӘК шығуы;
48) ұшу жоспарын өзгертуді талап ететін ұшу және қону пункттерінде ӘК бортына дауылдық ескертулерді немесе ұшу маршруты бойынша ауа райы жағдайы туралы ақпарат беру тәртібі мен мерзімін бұзу;
49) қонуға қайталап кіруді орындау үшін қажеттіден аз отынмен ӘК қонуы;
50) белгіленген талаптарға жауап бермейтін, әуеден таңдап алынған алаңдарға ӘК экипажының қонуды орындауы. ӘК экипажы ұшуға арналған тапсырмада көзделмеген өзіндік қонуларды орындауы;
51) жүктің өздігінен түсуі, ӘК сыртқы аспасының жарылуы;
52) радиобайланысты, бағдарды жоғалтуға, екінші айналымға немесе қосалқы әуеайлаққа кетуге әкелген немесе белгіленген минимумнан төмен қонуды туындаған, ӘК ұшуын қамтамасыз ету кезінде жердегі радиожарықтехникалық жабдықтың қатардан шығуы.
2. Осы тізбенің 1-тармағының 17)-52) тармақшаларында көрсетілген азаматтық авиацияның әуе кемелерімен болған тосын оқиғаларды тексеруді азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органның тапсырмасы бойынша пайдаланушының комиссиясы немесе аумағында тосын оқиға болған азаматтық авиация ұйымы жүргізуі мүмкін.