Об утверждении Правил осуществления социальных выплат отдельным категориям граждан
Решение Жаркаинского районного маслихата от 19 марта 2004 г N С-4/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 25 марта 2004 года N 2375. Утратило силу решением Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 24 февраля 2005 года № 3С-11/8
Сноска. Утратило силу решением Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 24.02.2005 № 3С-11/8 (вступает в силу со дня государственной регистрации).
В соответствии со ст. 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" районный маслихатРЕШИЛ:
1. Утвердить Правила осуществления социальных выплат  отдельным категориям граждан согласно приложения.
2. Контроль за ходом выполнения Правил возложить на постоянную комиссию по депутатским полномочиям и этике, делам молодежи, межнациональных отношений, охраны здоровья населения, образования, культуры, законности и правопорядка.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня его государственной регистрации департаментом юстиции Акмолинской области и подлежит обязательному опубликованию в районной газете.
Председатель сессии                        Секретарь
районного маслихата                        районного маслихата
Приложение
к решению районного
Маслихата N C-4/4
от 19.03.2004 года
Правила осуществления социальных выплат отдельным категориям граждан
1. Общее положение
1. Настоящие Правила осуществляют социальные выплаты отдельным категориям граждан (далее - Правила) регулируют порядок организации выплат по бюджетной программе 258-51 "Социальные выплаты отдельным категориям граждан по решению местных представительных органов".
2. Правовой основой для принятия Правил являются Законы Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и "О бюджетной системе".
3. Действие Правил не распространяется на отношения, регулируемые Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
2. Право на получение выплат
4. Право на получение социальных выплат имеют малообеспеченные семьи (граждане), имеющие доход ниже прожиточного минимума или в силу определенных обстоятельств, нуждающиеся в экстренной социальной поддержке, а также отдельные категории граждан к праздничным датам.
Жизненно трудными обстоятельствами являются смерть одного из членов семьи, длительное лечение онкологических и туберкулезных больных, необходимость проведения операций, проезд на госпитализацию по территории Республики Казахстан и другие, определяемые решением комиссии.

Азаматтардың жеке категорияларына әлеуметтік төлем төлеуді жүзеге асыру Ережелерін бекіту туралы
Жарқайың аудандық мәслихатының 2004 жылғы 19 наурыздағы N С-4-4 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 25 наурызда N 2375 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 2005 жылғы 24 ақпандағы № 3С-11/8 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 24.02.2005 № 3С-11/8 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Азаматтардың жеке категорияларына әлеуметтік төлем төлеуді жүзеге асыру Ережесі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Ереженің орындау барысы депутаттық өкілет және этика, жастар ісі, ұлтаралық қатынас, тұрғын халықтың денсаулығын сақтау, білім беру, мәдениет, заңдылық және құқық тәртібі жөніндегі тұрақты комиссияға жүктелінсін.
3. Осы шешім Ақмола облысы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді және аудандық газетте міндетті түрде жариялануға тиісті.
Аудандық мәслихат                          Аудандық мәслихаттың
сессиясының төрағасы                       хатшысы
Аудандық мәслихаттың
2004 жылғы 19 наурыз № с-4/4
шешіміне қосымша
Жеке азаматтар тобына әлеуметтік төлем төлеуді жүзеге асыру Ережелері
1. Ортақ қағида
1. Жеке азаматтар тобына әлеуметтік төлем төлеуінің Негізгі Ережелер (әрі қарай Ережелер) "Жергілікті өкілеттік орындардың шешімі бойынша жеке азаматтар тобына әлеуметтік төлем төлеу" 258-51 бюджеттік бағдарламасы бойынша ұйымдастыру тәртібін реттейді.
2. Ережені қабылдау үшін құқықтық негіз болып: "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқармасы туралы" және
"Бюджеттік жүйе туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары болып есептелінеді.
3. Бұл ереже Қазақстан Республика Заңымен реттелетін "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" ереже ауқымына жұмыс жасайды.
2. Төлем алу құқығы
4. Табысы аз, ең төмен күнкөріс деңгейінен табысы төмен отбасылар (азаматтар), төтенше жағдайларға ұшыраған, әлеуметтік жәрдем қажет ететіндер және мерекелік күндеріне байланысты жеке азаматтар тобы әлеуметтік төлем алуға құқылы.
Өмірдің қиын жағдайлары болып саналатын: отбасы мүшесінің біреуінің қазаға ұшырауы, өкпе және қатерлі ісікпен ауыратындардың ұзақ емделуі, операция жасауға мұқтаждар Қазақстан Республикасы аумағы бойынша госпитализацияға сапар билетін, тағы да басқасын арнаулы өкілдік берілген адамдар тобы шешімімен анықталады.

5. В исключительных случаях пожар, критическое состояние здоровья, аварии и иные непредвиденные случаи право на получение выплат имеют также семьи (граждане) района, среднедушевой доход которых не превышает прожиточного минимума.
3. Организация работы по выплатам
6. В целях организации работы по выплатам создается комиссия из числа депутатов районного маслихата, представителей районного управления социальной защиты населения, членов общественной организации района, органов местного самоуправления. Численный состав комиссии утверждается решением маслихата;
Заседание комиссии проводится не реже одного раза в месяц при районном управлении социальной защиты населения
7. Основными задачами комиссии являются:
1) рассмотрение заявлений граждан об оказании социальной помощи;
2) проверка социально-бытовых условий и уровня обеспеченности семьи (гражданина), обратившихся за помощью;
3) принятия решения о назначении или отказе в оказании социальной помощи.
4. Размер и порядок оказания помощи
8. Социальная выплата предоставляется в денежной форме один раз в год одному члену семьи (гражданину).
9. Лицо, претендующее на получение социальной выплаты, подает заявление в районное управление социальной защиты населения. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) удостоверение личности;
2) справка о составе семьи;
3) справка о доходах за предыдущий квартал;
4) решение комиссии о назначении социальной помощи.
5) РНН
6) N лицевого счета в ОАО "Казпочта"
10. Выплата осуществляется путем перечисления средств на расчетный счет заявителя.
11. Социальные выплаты к праздничным датам осуществляются путем перечисления средств на расчетные счета, указанных в данном пункте лиц без подачи заявления:
1) к празднованию "Наурыз" долгожителям с 80 летнего возраста и более - 1 000 тенге
2) к Дню Победы 9 мая участникам и инвалидам ВОВ - 5 000 тенге
3) к Дню оралманов по 1 000 тенге
4) ко Дню пожилых участникам и инвалидам ВОВ-1000 тенге, пенсионерам не имеющих организации - 500 тенге
5) ко Дню инвалидов, инвалидам I, II, III групп, инвалидам с детства - 400 тенге.
12. Размер выплаты в каждом конкретном случае определяется комиссией. Максимальный размер помощи не может превышать 5 000 тенге. В случаях предусмотренных пунктом 5 правил, максимальный размер выплаты может быть увеличен, но не должен превышать 10 000 тенге.
5. Финансирование выплат
13. Финансирование расходов по социальным выплатам производится в пределах средств, предусмотренных на эти цели в районном бюджете по программе 258-51 "Социальные выплаты отдельным категориям граждан".

5. Аудан көлемінде тұратын орташа табысы ең төменгі күнкөріс табысынан аспайтын отбасылардың азаматтардың, кездейсоқ, оқыс оқиғаларға, апаттарға ұшырау салдарынан денсаулығына нұсқан келсе, төлем алу құқығына ие болады.
3. Төлем төлеу жұмысын ұйымдастыру
6. Төлем төлеу жұмысын ұйымдастыру мақсатында аудандық мәслихат депутаттарынан, аудандық халықты әлеуметтік қорғау басқармасы өкілдерінен, аудандық қоғам ұйымдарының мүшелерінен, жергілікті өз-өзін басқару органдарынан арнаулы өкілдік берілген адамдар тобы құрылады. Комиссияның сан құрамы мәслихат шешімімен бекітіледі.
Аудандық халықты әлеуметтік қорғау басқармасында айына бір рет арнаулы өкілдік берілген адамдар тобының отырысы өткізіледі.
7. Арнаулы өкілдік берілген адамдар тобының негізгі міндеттер болып мыналар табылады:
1) әлеуметтік көмек беру туралы азаматтар өтініштерін қарау;
2) көмек сұраған отбасының (азаматтың) әлеуметтік-тұрмыстық жағдайы мен қамтамасыз деңгейін тексеру;
3) әлеуметтік көмек берілуі не берілмеуі туралы шешім қабылдау.
4. Көмек берудің реті мен көлемі
8. Әлеуметтік төлем отбасының бір мүшесіне (азаматқа) жылына бір рет ақшалай түрінде беріледі.
9. Әлеуметтік төлем алуына үміткер адам, аудандық халықты әлеуметтік қорғау басқармасына арыз береді. Арызға қоса мына құжаттар керек:
1) жеке куәлік;
2) отбасы құрамы туралы анықтама;
3) алдыңғы тоқсандағы табысы туралы анықтама;
4) әлеуметтік көмектің тағайындауы туралы комиссияның шешімі.
5) СТН
6) "Қазпошта" ААҚ-дағы жеке шоттың нөмірі
10. Арыз берушінің есеп айырысу есебіне Қаражатты аудару арқылы төлем төленеді.
11. Мерекелік күндерге орай төлем төлеу, осы төменде көрсетілген азаматтар тобына арыз бермей-ақ, есеп айырысу шотына қаражатты аудару арқылы жүргізіледі:
1) 80 жастан бастап ұзақ жасағандарға, Наурыз мерекесіне байланысты - 1 000 теңге
2) ҰОС қатысқандарға және мүгедектерге 9 Мамыр Жеңіс күніне байланысты - 5 000 теңге
3) оралмандар Күніне - 1 000 теңге
4) Қарттар Күніне байланысты ҰОС ардагерлеріне мен мүгедектері-1000 теңге, мекемесі жоқ зейнеткерлерге - 500 теңге
5) I, II, III топтағы мүгедектерге, бала кезінен болған мүгедектерге, мүгедектер Күніне байланысты - 400 теңге.
12.Әрбір нақты жағдайда, төлем төлеу көлемі, арнаулы өкілдік берілген адамдар тобымен анықталады. Көмектің ең жоғарғы мөлшері 5 000 теңгеден аспауы керек. қаралған пункттегі 5 ереже жағдайларында, ең жоғарғы мөлшер төлемінің көбеюі мүмкін, бірақ ол 10 000 теңгеден аспауы тиіс.
5. Төлем қаржыландыруы
13. Қаржыландыру шығысы әлеуметтік төлемдері бойынша "Жеке категориялы азаматтардың әлеуметтік төлемі" 258-51 аудандық бюджет бағдарлама бойынша, осы мақсаттарға қарастырылған қаражат аумағында жүзеге асырылады.

6. Порядок осуществления выплат
14. Выплата социальной помощи к праздничным датам осуществляется на основании сводного реестра, путем перечисления денежных средств на лицевые счета получателей в ОАО "Казпочта".
15. Районное управление социальной защиты населения формирует и представляет списки граждан для выплаты социальной помощи в пределах средств, предусмотренных на эти цели в районном бюджете, отвечает за достоверность списков.
7. Контроль за осуществлением выплат
16. Контроль и отчетность по оказанию социальных выплат осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О контроле за исполнением республиканского и местных бюджетов".

6. Төлем төлеудің жүргізілу тәртібі
14. Мереке күндеріне әлеуметтік көмек төлеуі жиынтық тізілім негізінде "Қазпошта" ААҚ-аға алушылардың жеке шоттарына ақшалай қаражатты аудару жолы арқылы жүзеге асырылады.
15. Аудандық халықты әлеуметтік қорғау басқармасы әлеуметтік көмек төлемін төлеу үшін азаматтар тізімін жасайды. Қаражат көлеміндегі аудан бюджеттерінде қарастырылған тізімнің нақтылығына жауап береді.
7. Төлем төлеудің жүзеге асыруын бақылау
16. Әлеуметтік төлем төлеу бақылауы мен есеп беруін "Республикалық және жергілікті бюджеттердің орындалуының бақылауы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес жүзеге асырылады.