О программе развития жилищного строительства в Алматинской области на 2005-2007 годы
Решение маслихата Алматинской области N 6-46 от 3 июня 2004 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 7 июля 2004 года N 1677. Утратило силу решением маслихата Алматинской области от 29 декабря 2008 года N 16-105
Сноска. Утратило силу решением маслихата Алматинской области от 29 декабря 2008 года N 16-105
В соответствии с посланием Президента народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации" и ст.6 Закон Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" для развития жилищного строительства, Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу развития жилищного строительства в Алматинской области на 2005-2007 годы согласно приложения.
2. Областному отделу строительства и инфраструктуры, управлению архитектуры и градостроительства, управлению территориального архитектурно-строительного контроля и лицензирования, акимам районов и городов для реализации указанной Программы разработать конкретные мероприятия.
3. Контроль по исполнению настоящего решения возложить на заместителя Акима области (Баталов А.Г.).
Председатель сессии
областного маслихата
Б Турсынмуратова
Секретарь
областного маслихата
А.Сыдык
Приложение
к решению Алматинского
областного маслихата
N 6-46 от 03.06.2004 г.
ПРОГРАММА
развития жилищного строительства в Алматинской области на 2005-2007 годы
1. Паспорт Программы
Наименование Программы
Программа развития жилищного строительства в Алматинской области на 2005-2007 годы.
Основание для разработки программы
Послание Президента народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации".
Разработчики
Отдел строительства и инфраструктуры, управление архитектуры и градостроительства, управление экономики.
Цель
Комплексное решение проблем развития жилищного строительства, обеспечивающих доступность жилья широким слоям населения.
Задачи
Строительство нового жилья для реализации населению через ипотечное кредитование и систему жилищных строительных сбережений.
Формирование государственного коммунального жилищного фонда для малоимущих и социально защищенных слоев населения.
Обеспечение жильем государственных служащих и работников бюджетных организаций.
Развитие отрасли стройиндустрии и увеличение мощностей строительных предприятии и организации.
Формирование зоны малоэтажной элитной застройки.
Строительство новых типов жилых домов с внедрением передовых технологии с применением современных, эффективных конструкции и отделочных материалов.
Сроки реализации

Алматы облысында 2005-2007 жылдары тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламасы туралы
Алматы облыстық Мәслихатының 2004 жылғы 03 маусымдағы N 6-46 шешімі. Алматы облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 07 шілдеде N 1677 тіркелген. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 16-105 шешімімен
Ескерту. Шешімнің күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 16-105 шешімімен.
"Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін, бәсекеге қабілетті халық үшін" 2004 жылғы 19 наурыздағы Президенттің Қазақстан халқына Жолдауына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-шы бабына сәйкес, тұрғын үй құрылысын дамыту үшін Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ қабылдады:
1. Алматы облысында 2005-2007 жылдары тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламасы қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Облыстық құрылыс және инфрақұрылым бөлімі, сәулет және қала құрылысы басқармасы, сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялаудың аумақтық басқармасы, аудандар мен қалалардың әкімдері көрсетілген бағдарламаны жүзеге асыру үшін нақты шаралар әзірлесін.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А. Баталовқа жүктелсін.
Облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы
Б. Тұрсынмұратова
Облыстық мәслихаттың
Хатшысы
А. Сыдық
Алматы облысында 2005-2007 жылдары тұрғын үй құрылысын дамыту
БАҒДАРЛАМАСЫ
1. Бағдарламаның Паспорты
Бағдарламаның аталуы
Алматы облысында 2005-2007 жылдары тұрғын үй құрылысын дамыту Бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздеме
2004 жылдың 19 наурызында Президенттің Қазақстан халқына "Бәсекеге қабілетті Қазақстанға, Бәсекеге қабілетті экономикаға, Бәсекеге қабілетті халқы үшін" Жолдауы.
Әзірлеушілер
Құрылыс және инфрақұрылым бөлімі, сәулет және қала құрылысы басқармасы, Экономика басқармасы.
Мақсаты
Тұрғындардың көпшілігін тұрғын үйлерге қол жеткізуін қамтамасыз ететін, тұрғын үй құрылысын дамыту мәселелерін кешенді шешу
Міндеті
Тұрғын үй құрылысының жинақтау жүйесі мен ипотекалық кредит арқылы халыққа сату үшін жаңа тұрғын үйлер салу.
Тұрғындардың әлеуметтік қорғаулы және аз қамтылған топтар үшін мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорын құру.
Мемлекеттік қызметкерлер мен бюджеттік ұйымдардың қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету.
Құрылыс кәсіпорындары мен ұйымдарының күш қуатын және құрылыс индустриясы саласын дамыту.
Аз қабатты элиталық құрылыс аумағын қалыптастыру.
Қазіргі уақытқа сай, тиімді конструкциялар мен әрлеуші материалдарды қолданудың, озат технологияларын енгізіп жаңа типті тұрғын үйлер салу.
Жүзеге асыру мерзімі

2005-2007 годы
Необходимые ресурсы и источники финансирования
Потребность кредитов республиканского бюджета на реализацию Программы составит 8115,3 млн. тенге, в том числе:
2004 год - 803,1 млн. тенге;
2005 год - 2705,1 млн. тенге;
2006 год - 2705,1 млн. тенге;
2007 год - 1902,0 млн. тенге.
Потребность в средствах на строительство государственного коммунального жилья составляет 1176,0 млн. тенге, по 392 млн. тенге в 2004-2006 гг.
Ожидаемые результаты.
Будет введено 762,5 тыс. кв.м. жилья, в том числе ввод жилья по годам составит:
2005 год - 190,5 тыс. кв.м.;
2006 год - 254,0 тыс. кв.м.;
2007 год - 318,0 тыс. кв.м.
За эти годы ожидается обеспечить жильем около 9,5 тыс. семей В результате реализации программы:
- улучшится комфортность жилищного фонда;
- улучшится архитектурный облик городов и других населенных пунктов;
- увеличится сбор налогов в бюджет от строительной деятельности, налогов на недвижимость;
- ожидается мультипликативный эффект в смежных отраслях за счет увеличения выпуска продукции промышленности строительных материалов, электротехнической, металлургической и химической промышленности.
2. Введение
Программа жилищного строительства разработана для реализации Новой жилищной политики, объявленной в Послании Президента народу Казахстана на 2005 год (от 19 марта 2004 года). Программа разработана в соответствии с Законами " Об индивидуальном жилищном строительстве", " О жилищных отношениях " и " О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан", Указом Президента, имеющего силу закона, "Об ипотеке недвижимого имущества" и другими нормативными актами.
Подъем экономики области, перенос административного центра в г.Талдыкорган, стремление большей части населения к улучшению своих жилищных условий обуславливают гарантированный источник создания инвестиционного спроса.
В программе предусмотрены меры по обеспечении доступности жилья для более широких слоев населения через удешевление его стоимости, увеличения сроков ипотечного кредитования, снижение первоначальных взносов и ставки кредитования.
Основным механизмом реализации Программы является кредитование строительства жилья из республиканского бюджета и строительство коммунального жилья для отдельных категорий граждан.
Предусматривается обеспечить комплексную застройку территорий с обеспечением всех инженерных коммуникаций и объектов инфраструктуры.
Последовательное решение жилищной проблемы области через ипотеку, систему жилищных строительных сбережений и привлечения дополнительных средств населения, негосударственных компаний, банков и инвесторов позволит увеличить количество и улучшить качественные показатели вводимого жилья.

2005-2007 жылдар
Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
Бағдарламаны жүзеге асыру үшін республикалық бюджеттен 8115,3 млн. теңге кредит бөліну қажет, оның ішінде:
2005 жылы - 803,1 млн. теңге;
2005 жылы - 2705,1 млн.теңге;
2006 жылы - 2705,1 млн. теңге;
2007 жылы - 1902, млн. теңге.
Мемлекеттік коммуналдық тұрғын үйлерді салуға қаражаттың қажеттілігі 1176,0 млн. теңгені құрайды, 2004-2006 жылдары 392 млн. теңгеден.
Күтілетін нәтижелер
762,5 мың. шаршы метр тұрғын үйлер енгізіледі, оның ішінде тұрғын үйлерді жылдар бойынша енгізу:
2005 жыл - 190,5 мың. шаршы метр;
2006 жыл - 254,0 мың. шаршы метр;
2007 жыл - 318.0 мың. шаршы метр.
Осы жылдары 9,5 мың жанұяны тұрғын үйлерімен қамтамасыз ету күтілуде. Бағдарламаның жүзеге асырылу нәтижесінде:
тұрғын үй қорының қолайлығы жақсарады;
қалалар мен елді мекендердің сәулеттік келбеті жақсарады;
салықтардан, құрылыс салу қызметтерінен бюджетке төленетін жылжымайтын мүлікке салынатын салықты жинау жоғарылайды;
құрылыс материалдары өнеркәсібінің, электротехникалық, металлургиялық және химия өнеркәсіптерінің өнім шығару көбейту есебінен аралас салаларында мультипликативтік әсер күтілуде.
2. Кіріспе
Тұрғын үй құрылысы бағдарламасы Президенттің Қазақстан халқына 2005 жылға арналған Жолдауында (2004 жылдың 19 наурызы) жарияланған Жаңа тұрғын үй саясатын жүзеге асыру үшін әзірленген. Бағдарлама " Жеке тұрғын үй құрылысы туралы", " Тұрғын үй қатынастары туралы" және "Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын жинақтау туралы" Заңдарына , сондай-ақ "Жылжымайтын мүліктің ипотекасы туралы" Президенттің заң күші бар Жарлығына және басқа да нормативтік актілеріне сәйкес әзірленген.
Әкімшілік орталығы Талдықорған қаласына көшуі, облыс экономикасының жоғарылауы, халықтың көпшілігі өздерінің тұрмыстық жағдайларын жақсартуға талпынуы инвестициялық сұранысты құрудың кепілді көзі болуы ескереді.
Бағдарламада бағасын төмендету, ипотекалық кредит мерзімін ұзарту, алғашқы төлемдердің және кредит беру ставкілерін төмендету арқылы көпшіліктің тұрғын үйлерге қол жеткізуді қамтамасыз ету жөніндегі іс шаралары қарастырылған.
Республикалық бюджетінен құрылыс салуға кредит және жеке санаттағы тұрғындарға коммуналдық тұрғын үй салу Бағдарламаның негізгі жүзеге асыру механизмі болып табылады.
Барлық инженерлік жүйелерімен және инфрақұрылым объектілерімен қамтамасыз ете отырып, аумақта кешенді құрылыс салуды қамтамасыз ету қарастырылады.
Ипотека, тұрғын үй құрылысының жинақтау жүйесі және халықтың, мемлекеттік емес компаниялардың, банктердің және инвесторлардың қосымша қаражатын тарту арқылы, облыстың тұрғын үй құрылысы проблемаларын жүйелі шешу, енгізілетін тұрғын үйлердің сапа көрсеткіштерін және санын көбейтуге жол береді.

3. Анализ современного состояния жилищного строительства
1) Жилищное строительство
Состояние жилого фонда:
- территория Алматинской области - 224,1 тыс.кв.м.
- население - 1560485 человек.
Административно-территориальное устройство:
- населенных пунктов - 836;
- районов - 16.
Существующий жилищный фонд Алматинской области составляет 23115,2 тыс. кв.м. Жилищный фонд был сформирован в основном за период строительства жилых домов с 1960-х по 1991 годы. За период внедрения элементов рыночной экономики в жилищно - коммунальную сферу и приватизации жилья сформировался фонд незавершенного строительства жилья, который составляет 38,2 тыс. кв.м ( приложение 9 ).
Кроме того, из общего объема жилищного фонда в области имеются:
в негосударственном секторе аварийно-ветхих домов - 9621 шт;
в государственном секторе аварийно-ветхих домов - 1823 шт.
Всего 11444 ветхих и аварийных жилых домов, в которых проживает 35 тысяч человек. Наибольшее количество аварийного жилья приходится на г.Текели - 25,6 % от общего количества.
При населении 1,5 млн. человек, на одного человека приходится в среднем 15 кв. метров. Наиболее высокая обеспеченность (выше 18 кв.м.) в г.Текели, Талгарском и Каратальском районах.
Согласно данным районных акиматов численность граждан, нуждающихся в получении жилья из государственного жилищного фонда по категориям (на 01.01.2004 г.) составляет 3081 человек ( приложение 7 8 ).
С 2001 по 2003 годы в связи с передислокацией областного центра в г.Талдыкорган капитально отремонтированы, реконструированы, построены и заселены 1215 квартир и жилых домов общей площадью 17683 кв.м. Произведена реконструкция и ремонт за счет областного бюджета 15 аварийных жилых домов общей площадью более 43,0 тыс. кв.метров, сметной стоимостью свыше 1,2 млрд. тенге.
Из 836 населенных пунктов только 417 населенных пунктов обеспечены генеральными планами, разработанными в 1970-1980 годах с расчетным сроком на 1990-2000 годы. Все ранее разработанные планы проектов районных планировок и генеральные планы населенных пунктов, включая 9 городов, 15 рабочих поселков и районных центров, требуют корректировки.
Спрос:
В целом по области уровень спроса на жилье является низким. Это касается подавляющего большинства городов и всей сельской местности. Регионами, где спрос на жилую недвижимость более или менее сформирован, являются районы приграничные к городу Алматы, где сконцентрировано коттеджное строительство, а также сосредоточены крупные и средние предприятия обрабатывающей промышленности области.
Благоприятным фактором для реализации программы развития жилищного строительства является повышение уровня цен на жилье в г.Талдыкоргане в связи с передислокацией областного центра. Данный факт говорит об увеличении потребительского спроса и возможности реализации доступного, нового жилья.

3. Тұрғын үй құрылысының қазіргі жағдайын талдау
1) Тұрғын үй құрылысы:
тұрғын үй қорының жағдайы;
Алматы облысының аумағы - 224,1 мың. шаршы метр;
Халық саны - 1560485 адам
Алматы облысының халқы:
Әкімшілік - аумақтық құрылымы:
елді мекендер - 836;
аудандар - 16.
Алматы облысының нақты тұрғын үй қоры 23115.2 мың шаршы метрді құрайды. Тұрғын үй қоры негізінде 1960 жылдардан бастап 1991 жылдарға дейін тұрғын үйлер салынған кезінде құрылған. Нарықтық экономикасының элементтерін тұрғын үй - коммуналдық салаларына және тұрғын үйлерді жекешелендіруге енгізу мерзімінде 38,2 мың шаршы метрден тұратын ( 9 қосымша ) құрылысы бітпеген тұрғын үйлер қоры құраған.
Облыс бойынша одан басқа жалпы тұрғын үй қорының көлемінде:
- мемлекеттік емес секторда құлағалы тұрған 9621 үй бар;
- мемлекеттік секторда құлағалы тұрған 1823 үй бар.
Барлығы 35 мың адам тұрып жатқан 11444 құлағалы тұрған тұрғын үй бар. Құлағалы тұрған үйлердің жалпы санынан ең көбі - 25,6 % Текелі қаласына келеді.
Халық саны 1,5 млн. адамнан құралған кезде, бір адамға, орташа санмен санағанда 15 шаршы метр тиеді.
Ең жоғары қамсыздандырылған (18 шаршы метрден жоғары) Текелі қаласы, Талғар және Қаратал аудандары.
Аудан әкімдіктерінің берген мәліметтеріне сәйкес мемлекеттік тұрғын үй қорынан пәтер алуға мұқтаж халықтың саны, категориялар бойынша (2004 ж. 01.01.) 3081 адамды құрайды (7,8).
Облыс орталығы Талдықорған қаласына көшуіне байланысты 2001 жылы мен 2003 жылы аралығында 1215 пәтер және жалпы алаңы 17683 шаршы метр тұрғын үйлер күрделі жөнделген, қайта жаңартылған, салынып пайдалануға берілген. Облыс бюджетінің есебінен жалпы алаңы 43,0 мың шаршы метрден астам, сметалық бағасы 1,2 млрд. теңгеден астам 15 құлағалы тұрған тұрғын үйлер қайта жаңартылған және жөнделген.
836 елді мекеннің ішінде 417 елді мекен, 1970-1980 жылдары аралығында, 1990-2000 жылдарына дейінгі мерзімге есептелген бас жоспарлармен қамтамасыз етілген. Бұрын дайындалған 9 қалалары, 15 жұмысшылар кенттері және аудан орталықтарды қосқанда елді мекендердің бас жоспарлары және аудан жоспарларының жобалау жоспарлары түзетуді қажет етеді.
Сұраныс:
Жалпы облыс бойынша тұрғын үйге сұраныстың деңгейі төмен. Бұл қалалар мен барлық ауылдық елді мекендерінің басым көпшілігі. Тұрғын үй жылжымайтын мүлігіне сұраныс азды-көпті ұйымдасқан болып коттедждік құрылысы топталған, сонымен қатар облыстың өңдеу өнеркәсіптерінің орташа және үлкен кәсіпорындары шоғырланған Алматы қаласына шектес аудандар жатады.
Облыс орталығы көшуіне байланысты Талдықорған қаласындағы тұрғын үйлердің бағасының өсуі тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламасын жүзеге асырудың қолайлы факторы болады. Нақты факт тұтынушының сұранысын және қол жетер, жаңа үйлерді сатуға мүмкіндігі жоғарылағаны туралы мәлімдейді.

Уровень доходов семей по данным статистики позволяет считать, что потенциальными участниками системы жилищных строительных сбережений могут стать 4370 семей (семьи, чей доход 50 тыс. тенге и более). В системе ипотечного кредитования могут участвовать около 1000 семей. Необходимо учесть и привлекательность покупки недорогого нового жилья в Карасайском, Талгарском, Енбекшиказахском, Илийском районах жителями г.Алматы.

Жанұялардың табыстар деңгейі статистикалық мәліметтер бойынша, 4370 жанұя (табыстары 50 мың теңгеден астам жанұялар) тұрғын үй құрылысы қорының жүйесі потенциалдық қатысушылары болу мүмкін деп санауға мүмкіндік береді. Ипотекалық кредит алу жүйесінде 1000 отбасына дейін қатыса алады. Алматы қаласының тұрғындарымен Қарасай, Талғар, Еңбекшіқазақ, Іле аудандарында қымбат емес жаңа үйлерді сатып алудың тартымдылығын да есепке алу керек.

2) Состояние индивидуального жилищного строительства
За последние годы наблюдается рост объемов жилищного строительства. За счет средств населения за четыре года введено 469,8 тысяч квадратных метров жилья.
Инвестиции в жилищное строительство за 2003 год составили 3640,0 млн.тенге, в том числе государственной собственности 272,2 млн.тенге, частной собственности 3367,8 млн.тенге, из нее индивидуальное строительство 1806,8 млн.тенге. Построены и введены 1342 жилых дома общей площадью 133,1 тыс. кв.метров или 110,7 % к уровню прошлого года, стоимостью 1917,9 млн.тенге. Средняя стоимость строительства одного кв.метра жилья составила 14,4 тыс.тенге.
Инвестиции в жилищное строительство за январь-март 2004 года составили 1029,2 млн.тенге, в том числе государственной собственности 69,0 млн.тенге, частной собственности 960,2 млн.тенге. Построено и введено за четыре месяца 393 квартиры площадью 43,6 тыс. кв.метров или 106,8 % к уровню прошлого года. Средняя стоимость строительства одного кв.метра общей площади жилья составила 23,7 тыс.тенге. Затраты на строительство жилья осуществлялись в основном за счет индивидуальных застройщиков.

2) Жеке тұрғын үй құрылысының жағдайы
Соңғы жылдары тұрғын үй құрылысы көлемінің өсуі байқалды.
Тұрғындар қаражаты есебінен төрт жыл бойында 469,8 мың шаршы метр тұрғын үй енгізілді.
2003 жылы тұрғын үй құрылысының инвестициялары 3640,0 млн. теңгені құрды, оның ішінде мемлекеттік меншікте 272,2 млн. теңге, жеке меншікте 3367,8 млн. теңге, оның ішінен жеке құрылысқа 1806,8 млн. теңге. Жалпы алаңы 133,1 мың шаршы метр немесе өткен жылдың деңгейіне 110,7 %, 1917,9 млн. теңге тұратын 1342 тұрғын үйлері салынып іске қосылған. тұрғын үй құрылысының бір шаршы метрінің орташа бағасы 14,4 мың теңгені құрайды.
2004 жылғы қаңтар-наурыз аралығында тұрғын үй құрылысына инвестициялар 1029,2 млн. теңгені құрайды, оның ішінде мемлекеттік меншікте 69,0 млн. теңге, жеке меншікте 960,2 млн. теңге. Төрт ай бойы алаңы 43,6 мың шаршы метр немесе өткен жылдың деңгейімен салыстырғанда 106% өскен, 393 пәтер салынып іске қосылды. Тұрғын үйдің жалпы алаңының бір шаршы метрін салудың орташа бағасы 23,7 мың теңге. Тұрғын үй құрылысының шығындары негізінде жеке құрылыс салушылар есебінен арқылы жүзеге асырылған.

Значительный рост жилищного строительства отмечается в пяти регионах области. Енбекшиказахским районом за четыре года введено жилья в эксплуатацию 58,2 тыс. кв.метров, ежегодный рост ввода жилья составляет 11 %; Илийским введено за четыре года 52,9 тыс. кв. метров, ежегодный рост 10 %; Карасайским введено соответственно 143,7 тыс. кв.метров, ежегодный рост 10 %; Талгарским введено 100,2 тыс. кв. метров, рост 12 %; Панфиловским 31,5 тыс. кв. метров, рост 12 %. Всего указанными районами за этот период введено 386,5 тыс. кв. метров жилья, что составляет 82,2 % от общего объема ввода жилья области.

Облыстың бес өңірінде тұрғын үй құрылысының елеулі жоғарылауы белгіленген. Еңбекшіқазақ ауданы төрт жыл ішінде 58,2 мың шаршы метр тұрғын үйлерді пайдалануға берген, тұрғын үйді пайдалануға беруді енгізудің жыл сайын өсуі 11% құрайды. Іле ауданы төрт жыл ішінде 52,9 мың шаршы метр енгізген, жыл сайынғы өсуі 10 %; Қарасай ауданы 143,7 мың шаршы метр енгізген, жыл сайынға өсуі 10 %; Талғар ауданы 100,2 мың шаршы метр енгізген, 12 % өскен; Панфилов ауданы 31,5 мың шаршы метр, 12% өсті. Көрсетілген аудандармен осы кезеңде облыс бойынша тұрғын үйлерді пайдалануға берудің жалпы көлемі 82,2 % құрайды, барлығы 386,5 мың шаршы метр тұрғын үйлер енгізілген.

3) Строительство жилья за счет привлечения инвестиций частного капитала
В период с 2000 по 2003 гг. всего по области введено 517,0 тыс. кв.м. жилья.
Строительством жилья в области в основном занимаются четыре негосударственные компании: ТОО "СИК", ЗАО "Айсель-Казахстан", ТОО СП "Южинвестстрой", ТОО "Реиз-ал". В 2003 г. только ТОО СП "Южинвестстрой", ТОО "Реиз-ал" на строительство жилья вложено соответственно 1075,1 и 288,8 млн. тенге. Жилье построено в Карасайском и Талгарском районах.

3) Жеке капитал инвестициясын тарту арқылы тұрғын үй салу
2000 жылдан 2003 жылға дейінгі мерзімде барлығы облыс бойынша 517,0 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді.
Облыста тұрғын үйлерді салумен негізінде төрт мемлекеттік емес компаниялар айналысады: "СИК" ЖШС, "Айсель-Казахстан" ЖАҚ, "Южинвестстрой" ЖШС БК, "Реиз-ал" ЖШС. 2003 жылы "Южинвестстрой" ЖШС БК-мен, "Реиз-ал" ЖШС-мен ғана тұрғын үй құрылысына 1075,1 және 288,8 млн. теңге енгізілген. тұрғын үй Қарасай және Талғар аудандарында салынған.

5) Финансовые инструменты развития рынка жилья
Ипотечное кредитование:
Опыт развитых стран показывает, что ипотечное кредитование является наиболее удобным способом оформления покупки жилья для населения. Как правило, кредит под залог приобретаемой недвижимости выдается на условии внесения первоначального взноса в 15-30 % от стоимости жилья. Размер кредита определяется исходя из текущего дохода заемщика и, согласно общему правилу, ежемесячные выплаты не должны составлять более 30-35% этого дохода. В случае невозвращения кредита недвижимость реализуется с торгов, кредитор возвращает свои потери. При этом мировой опыт ипотечного кредитования свидетельствует, что количество невозвращенных ипотечных кредитов относительно невелико - 0,1-3,0 %.
В настоящее время на рынке ипотечного кредитования в Алматинской области присутствуют 4 банка - АО "Казкоммерцбанк", АО "Банк Туран Алем", АО "Народный Банк Казахстана", АО "Банк ЦентрКредит".
Наименование банка
Процентная ставка, %
Размер первоначального взноса, %
Срок кредита
Банк Центр Кредит
13,6
15
до 15 лет
БТА Ипотека
13,2
15
до 15 лет
Казкоммерцбанк
13,5
15
до 20 лет
Народный Банк Казахстана
от 7
15
до 20 лет
В целом по Алматинской области ипотечные кредиты привлекаются при операциях на вторичном рынке жилья. По состоянию на 1 апреля 2004 года 265 граждан получили ипотечные кредиты для приобретения жилья на вторичном рынке. Средний размер кредитов на одного человека составили 1,1 млн. тенге.
АО "Банк Туран Алем" начал ипотечное кредитование в Алматинской области в январе 2004г., прокредитована покупка 2856 кв.м. на рынке вторичного жилья на общую сумму 19,9 млн. тенге.

5) тұрғын үй рыногын дамытудың қаржы құралдары:
Ипотекалық кредит:
Жетілген елдердің тәжірибесі тұрғын үйді сатып алу әдісінің ең қолайлысы халық үшін ипотекалық кредит алу екендігін көрсетеді. Ереже ретінде, алып отырған жылжымайтын мүлік кепіліне кредит тұрғын үйдің бағасынан алғашқы жарна 15-30 % төленген жағдайда ғана беріледі. Кредиттің мөлшері кредит алушының күнделікті табыстарына сүйене отырып анықталады және жалпы ережеге сәйкес, ай сайынғы төлемдер табыстың 30-35 %-нан аспау керек. Кредитті қайтармаған жағдайда жылжымайтын мүлік саудада сатылып кетеді, кредит беруші өзінің шығындарын қайтарып алады. Сонымен бірге ипотекалық кредит берудің әлемдік тәжірибесі қайтарылмаған ипотекалық кредиттің саны біршама көп еместігін 0,1-3,0% куәландырады.
Қазіргі күні Алматы облысында ипотекалық кредит беру рыногында 4 банк бар: "Казкоммерцбанк" АҚ, "Банк ТуранАлем" АҚ, "Қазақстан Халықтық Банкі" АҚ, "Банк Центр Кредит" АҚ.
Банктің аталуы
Пайыздың ставкасы%
Алғашқы төлемнің көлемі, %
Кредит беру мерзімі
БанкЦентрКредит
13,6
15
15 жылға дейін
БТА Ипотека
13,2
15
15 жылға дейін
Казкоммерцбанк
13,5
15
20 жылға дейін
Қазақстан Халық Банкі
7-ден
15
20 жылға дейін
Жалпы Алматы облысы бойынша ипотекалық кредит қайталама тұрғын үйлер рыногында операциялар үшін қолданылады. 2004 жылдың 1 сәуіріндегі жағдайы бойынша 265 азамат қайталама рыногында тұрғын үй алу үшін ипотекалық кредит алды. Кредиттің орташа мөлшері бір адамға 1,1 млн. теңгені құрады.
"Банк ТуранАлем" АҚ Алматы облысында ипотекалық кредит беруді 2004 жылдың қаңтарынан бастады, қайталама тұрғын үйлер рыногында жалпы сомасы 19,9 млн. теңгеге 2856 шаршы метрді сатып алуға кредит берілген.

АО "Банк ЦентрКредит" выдано 107 ипотечных кредитов на общую сумму 199,1 млн. тенге.
АО "Народный Банк Казахстана" прокредитовал 31 заемщика ипотечных кредитов на общую сумму 11,4 млн. тенге.
АО "Казкоммерцбанк" выдано 107 кредитов, сумма кредитов составила 62,0 млн. тенге.
Выдача ипотечных кредитов на новое строительство не получили развитие в области из-за низкодоходности населения. Данный вид услуг доступен относительно небольшой категории населения.
Система жилищных строительных сбережений:

"Банк ЦентрКредит" АҚ жалпы сомасы 199,1 млн. теңгеге 107 ипотекалық кредит берді.
"Қазақстан Халық Банкі" АҚ жалпы сомасы 11,4 млн. теңгеге 31 ипотекалық кредит алушыға кредит берді.
"Казкоммерцбанк" АҚ-мен 107 кредит берілді, кредиттің сомасы 62,0 млн. теңгені құрады.
Облыста жаңа құрылыстарға ипотекалық кредит беру халықтың табысы төмен болғандықтан дамытылмаған. Қызмет көрсетудің нақты түрі халықтың біршама шағын санаттарына ғана қолжетерлік.
тұрғын үй құрылысы қорының саласы:

АО "Жилстройсбербанк Казахстана" на сегодняшний день, является единственным специализированным учреждением в Казахстане, и берет на себя обязательства по выдаче долгосрочных (до 10-15 лет) жилищных займов по низким процентным ставкам - от 3,5 % до 6,5 % годовых в тенге. АО "Жилстройбанк" только начал свою работу по внедрению жилищных строительных сбережений, которая на первоначальном этапе предполагает накопление сбережений клиентов (в среднем 4-5 лет) на депозитных счетах.

Бүгінгі күні "Жилстройсбербанк" АҚ Қазақстан бойынша жалғыз мамандандырылған мекеме және төмен проценттік ставкілерімен - теңгемен жылдың 3,5%-дан 6,5%-ға дейін ұзақ мерзімді (10-15 жылға дейін) тұрғын үй кредитін беру жөніндегі міндеттерін өзіне алады. "Жилстройбанк" АҚ бірінші кезеңде клиенттердің жинақтарын (орташа 4-5 жыл) депозиттік шоттарында жинауды қарастыратын, тұрғын үй құрылыстарын сақтауды енгізу жұмыстарын енді ғана бастады.

6) Состояние отрасли производства строительных материалов
Алматинская область располагает практически всеми видами сырьевых ресурсов для производства строительных материалов (глина, песок, гравий, мрамор и др.). Количество месторождений с утвержденными запасами составляет - 182 , из которых вовлечены в эксплуатацию - 51 . Кроме этого проводится разведка на 21 участке недр.
Данный потенциал сырьевой базы, а также значительные объемы строительных работ способствуют развитию промышленности строительных материалов в области. Так за последние три года в данной отрасли наблюдается устойчивый темп роста, который характеризуется следующими показателями:
Виды строительных материалов
2001 год
2002 год
2003 год

6) Құрылыс материалдарын шығаратын өндірістік саланың жағдайы
Алматы облысында құрылыс материалдарын шығару үшін шикізат қорының барлық түрлері бар (балшық, құм, қиыршық тас, мәрмәр және басқа да). Бекітілген қормен қоймалардың саны - 182, оның ішінде пайдалануға енгізілгені - 51. Одан басқа 21 қойнау учаскесінде барлау жүргізілуде.
Шикізат базасының нақты әлеуеті, сондай-ақ құрылыс жұмыстарының күрделі көлемі облыс бойынша құрылыс материалдар өнеркәсібін дамытуға жағдай жасайды. Осылайша соңғы үш жыл бойы төмендегі көрсеткіштерімен сипатталатын, нақты салада тұрақты өсу қарқыны байқалады:
құрылыс жұмыстарының түрлері
2001 жыл
2002 жыл
2003 жыл

В настоящее время в области функционирует 18 кирпичных заводов (17 в Алматинском и один в Талдыкорганском регионе). Наибольшее количество сосредоточено в Карасайском, Талгарском, Енбекшиказахском и Уйгурском районах.
Прогноз ввода жилья в 2004 году показывает, что потребность в кирпиче составит 56,9 млн. усл. шт., в то время как плановый объем производства кирпича действующих кирпичных заводов в 2004 году составит 41,6 млн. усл. шт. При этом ожидаемый дефицит - 15,3 млн. усл. шт., с учетом темпа роста будет возрастать.
Потребность жилищного строительства в Талдыкорганском регионе составляет около 13,7 млн. шт. усл. кирпича. Тогда как мощность единственного Текелийского кирпичного завода составляет 2,5-3 млн. шт. усл. кирпича. Для покрытия дефицита и удовлетворения потребности конкретных районов, необходимо восстановление бывших и строительство новых 11 кирпичных заводов (три облицовочного кирпича) на базе восьми месторождений глин и трех месторождений глин-пластификаторов.
В Алматинском регионе (в т.ч. г.Алматы) дефицит составляет 53,6 млн. усл. шт кирпича. Для его покрытия необходимо строительство 14 новых кирпичных заводов (два облицовочного) вблизи г.Алматы на базе 12 месторождений глин и двух глин пластификаторов.
- Производство бетонных изделий и асфальтобетонных смесей:
Основными наполнителями бетона и асфальтобетонных смесей являются щебень и песок. Сырьем для производства щебня служат песчано-гравийная смесь и строительный камень.
Сырьевая база для производства строительных материалов из щебня в полной мере обеспечена лишь в 6 районах.
- Добыча песчано-гравийной смеси (ПГС):
Добычу ПГС на территории области ведут 23 недропользователя. Все разрабатываемые месторождения расположены в Алматинском регионе - в Карасайском, Енбекшиказахском и Жамбылском районах.
Добыча строительных камней:
Добычу строительного камня на территории области ведут шесть недропользователей (два - в Талдыкорганском и четыре - в Алматинском регионе) , которые в целом покрывают потребность области.
Добыча песка:
В целом по области потребность в строительном песке достаточно удовлетворена.
Прочие строительные материалы:
В области производится: пиломатериал - 24 тыс. м 3 , оконные и дверные блоки - 40,8 тысяч м 2 , гипсокартон, лакокрасочные изделия - 870 тонн, кабельно-проводниковой продукция - 19520,7 тыс.м, электрических счетчиков 21 940 штук и т.д.
Строительные организации:
В области действуют 600 строительных организаций, из них 9 организаций крупных, 31 средних, 560 субъектов малого предпринимательства. Строительные организации располагают 2065 единицами техники (в т.ч. 382 землеройная, 276 грузоподъемная, 1407 автотранспорт), в достаточном количестве средствами малой механизации, необходимым оборудованием и инструментами. В них работают свыше 21-ой тысячи квалифицированных рабочих строительных специальностей, более одной тысячи инженерно-технических работников.

Қазіргі уақытта облыста 18 кірпіш заводы жұмыс жасайды (Алматы облысында 17, біреуі Талдықорған регионында). Ең көбі Қарасай, Талғар, Еңбекшіқазақ және Ұйғыр аудандарында шоғырланған.
2004 жылы тұрғын үйді іске қосу болжауы жұмыс істеп тұрған кірпіш заводтың жоспарлы көлемі 2004 жылы 41,6 млн. шартты дананы құрайтын кезде кірпіштің қажеттілігі 56,9 млн. шартты дананы құрайтынын көрсетеді. Сонымен қатар күтілетін дефицит - 15,3 млн. шартты дана өсу екпінін ескере отырып өсе береді.
Талдықорған өңірінде тұрғын үй құрылысының қажеттілігі 13,7 млн. шартты дана кірпішін құрайды. Текелідегі кірпіш заводының қуаты 2,5-3 млн. дана шартты кірпішін құрайды. Аудандардың қажеттілігін нақты қанағаттандыру және тапшылықты жабу үшін сегіз балшық қоймасы және үш балшық-пластификаторлар қоймасы негізінде жаңа 11 кірпіш (үш қаптау кірпіш) заводын салып және бұрынғыларды қалпына келтіру керек.
Алматы өңірінде (оның ішінде Алматы қаласы) тапшылық 53,6 млн. шартты дана кірпішін құрайды. Оны жабу үшін 12 балшық және екі балшық пластификатор қоймасы негізінде Алматы қаласына жақын жерде 14 жаңа (екі қаптау) кірпіш заводын салу керек.
Бетон өнімдері мен асфальтобетон ботқасын шығару:
Бетон мен асфальтобетон ботқаларының толтырғыш негіздері қиыршықтас пен құм. Құм-қиыршықтас ботқасы және құрылыс тасы қиыршықтасты шығарудың шикізаттары.
Қиыршықтастан құрылыс материалдарын шығару үшін шикізат базасы 6 ауданда ғана түгел қамтамасыз етілген.
Құм-қиыршық тас ботқасын шығару (ПГС)
23 қойнау пайдаланушы облыс аумағында құм-қиыршық тас ботқасын шығаруды жүргізеді. Барлық өңделіп жатқан қоймалар Алматы регионында орналасқан - Қарасай, Еңбекшіқазақ және Жамбыл аудандарында.
Құрылыс тастарын шығару:
Облыс аумағында құрылыс тастарын шығару жұмыстарын облыстық қажеттілігін түгел жабатын алты қойнау пайдаланушы ( екеуі Талдықорған регионында, төртеуі Алматы регионында) жүргізеді.
Құм шығару:
Облыс бойынша жалпы құрылыс құмымен жеткілікті қанағаттандырылған.
Басқа құрылыс материалдар:
Облыста: кесілмелі материал-24 мың. куб метр, терезе және есік блоктары - 40,8 мың шаршы метр, ғаныш картон, лак краска өнімдері - 870 тонн, кабель-жүргізу өнімдері - 19520,7 мың метр, электрлік есепші 21940 дана және басқа да шығарылады.
Құрылыс ұйымдары:
Облыста 600 құрылыс ұйымдары жұмыс істейді, оның ішінде 9 ірі ұйымдар, 31 орташа, 560 кіші өнеркәсіп субъектілері. Құрылыс ұйымдары 2065 дана техника мен (оның ішінде 382 жер қазу, 276 жүк көтеру, 1407 автокөлік), жеткілікті санда кіші механикаландыру құралдарымен, керекті жабдықтарымен және инструменттерімен жабдықталған. Оларда 21 мыңнан артық құрылыс мамандығының білікті жұмысшылар, бір мыңнан артық инженерлік-техникалық жұмысшылар жұмыс істейді.

4. Цель и задачи Программы
Основной целью Программы является комплексное решение проблем развития жилищного строительства, обеспечивающих доступность жилья широким слоям населения.
Для достижения цели намечается решение следующих задач:
- Строительство нового жилья для реализации населения через ипотечное кредитование и систему жилищных строительных сбережений;
- Формирование государственного коммунального жилищного фонда для малоимущих и социально защищенных слоев населения;
- Обеспечение жильем государственных служащих и работников бюджетных организаций;
- Развитие отрасли стройиндустрии и увеличение мощностей строительных предприятии и организации;
- Формирование зоны малоэтажной элитной застройки;
- Строительство новых типов жилых домов с внедрением передовых технологии с применением современных, эффективных конструкции и отделочных материалов.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться по следующим направлениям:
- Стимулирование предложения строительства жилья;
- Строительство жилья за счет кредитных средств;
- Развитие системы жилищных строительных сбережений;
- Развитие индивидуального жилищного строительства;
- Строительство за счет привлечения инвестиций частного капитала;
- Строительство коммунального жилья;
- Снижение стоимости строительства одного квадратного метра жилья;
- Развитие промышленности строительных материалов.
1) Стимулирование предложения строительства жилья
Будут созданы условия для обеспечения граждан недорогим новым жильем, по цене не более 350 долл. США за 1 кв.м. Доступное жилье будет строиться по проектам согласованным с Министерством индустрии и торговли.
Доступное жилье будет строиться за счет государственных средств. При этом выкуп такого жилья населением будет осуществляться преимущественно посредством ипотечного кредитования или за счет кредитов жилищных строительных сберегательных банков.
Для обеспечения строительства указанного жилья будут разработаны меры, направленные на снижение стоимости строительства жилья.
2) Строительство жилья за счет кредитных средств
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными решением Алматинского областного маслихата от 16 марта 2005 г. N 15-108.
Существующие условия банков второго уровня неприемлемы для ипотечного кредитования строительства нового жилья (сумма кредита - ориентировочно 28 тыс. долл. США).
Планируемое снижение ставок вознаграждения (до 10 %), доли первоначального взноса (до 10 %) и продления сроков кредитования (до 20 лет) при ипотечном кредитовании БВУ существенно увеличит круг потенциальных пользователей системы ипотечного кредитования.
Платежеспособный спрос:
При условии ежемесячных платежей в размере 34 тыс.тенге в ипотечном кредитовании могут участвовать семьи с доходом не ниже 97,3 тыс. тенге. В области 3829 человек имеют доход более 45 тыс.тенге. Число потенциальных участников ипотеки - 1000 человек.
Акиматом области будет проведена следующая подготовительная работа:
- выделение земельных участков под планируемую будущую застройку в рамках разрабатываемых генпланов с учетом привязки к сети инженерных коммуникаций;
- выбор параметров архитектурно - планировочного задания с учетом региональных особенностей, использованием прогрессивных (более дешевых) материалов с привязкой к возможностям и перспективам развития региональной стройиндустрии;
- строительство или увеличение мощности действующих магистральных инженерно-коммуникационных и внутриквартальных сетей;
- в соответствии с Правилами кредитования местных исполнительных органов Акиматом области будет заключено трехстороннее кредитное соглашение с Министерством индустрии и торговли Республики Казахстан (как администратором бюджетной программы) и Министерством финансов республики Казахстан на получение кредитов по нулевой ставке вознаграждения на строительство жилья.

4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның негізгі мақсаты көпшілік тұрғындардың тұрғын үйге қолжеткізуін қамтамасыз ететін тұрғын үй құрылысын дамыту мәселесін кешенді шешу болып табылады.
Мақсатқа қол жеткізу үшін төмендегі міндеттерді шешу белгіленіп отыр:
Ипотекалық несие және тұрғын үйлер құрылысын жинақтау жүйесі арқылы халыққа сату үшін жаңа тұрғын үйлер салу.
Табысы төмен және әлеуметтік қорғаулы халықтар тобы үшін мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорын құру.
Мемлекеттік қызметкерлер мен бюджеттік мекемелердің жұмысшыларын тұрғын үйлермен қамтамасыз ету.
Құрылыс индустриясы саласын дамыту және құрылыс кәсіпорындары мен мекемелердің қуаттылығын көтеру.
Аз қабатты элиталық құрылыс аймағын құру.
Қазіргі заманға сай, тиімді конструкциялар мен қаптау материалдарын қолданып озат технологияларын енгізе отырып жаңа типті тұрғын үйлер салу.
5. Бағдарламаны жүзеге асырудың негізгі механизмі мен бағыттары
Бағдарламаны іске асыру төмендегі бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
Тұрғын үй салуға ұсыныс беруді ынталандыру;
Кредит қаржысы арқылы тұрғын үй салу;
Тұрғын үй құрылысын жинақтау жүйесін дамыту;
Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
Жеке капитал инвестицияларын тарту арқылы құрылыс жүргізу;
Коммуналдық тұрғын үйлер салу;
Тұрғын үйдің бір шаршы метрін салу бағасын төмендету;
Құрылыс материалдары өнеркәсібін дамыту.
1) Тұрғын үй құрылысын жүргізуге ұсыныс ынталандыру
Азаматтарды 1 шаршы метрдің бағасы 350 АҚШ долларынан аспайтын жаңа қымбат емес тұрғын үйлерімен қамтамасыз ету үшін жағдай жасалады. Қол жетерлік тұрғын үй Индустрия және сауда министрлігімен келісілген жоба бойынша салынады,
Қол жетерлік тұрғын үй мемлекеттік қаржы арқылы салынады. Сонымен қатар, тұрғындардың бұндай тұрғын үйлерді сатып алуы, ипотекалық кредит арқылы немесе тұрғын үй құрылысын жинақтау банкілері арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілген тұрғын үйлерін салуды қамтамасыз ету үшін тұрғын үйлерді салудың құнын төмендетуге бағытталған шаралар әзірленген.
2) Тұрғын үйлерді кредит қаржысы есебінен салу
Ескерту: 2 тармақ өзгерді - Алматы облыстық мәслихатының 2005.03.16 N 15-108 шешімімен .
Екінші деңгейдегі банктердің қазіргі ережелері жаңа тұрғын үйлерді салуға ипотекалық кредит үшін қолайсыз (несиенің сомасы - болжалды 28 мың АҚШ доллары).
Екінші деңгейдегі банкілер ипотекалық кредит берген кезде жобадағы ақының ставкілерін (10% дейін), алғашқы төлемдерінің мөлшерін (10% дейін) төмендетуі және несиенің мерзімін ұзартуы (20 жылға дейін) ипотекалық несие жүйесінің қарымды қолданушылар шеңберін елеулі көбейеді.
Төлей алатын сұраныс:
Республикалық бюджетінің несиесін пайдалану және қайтару төмендегі схема бойынша жүзеге асырылады:
Облыс әкімдігімен төмендегідей дайындық жұмыстары жүргізіледі:
- инженерлік коммуникациялар жүйесінің байланыстарын ескеріп, өңделген бас жоспарлар шеңберінен шықпай жоспардағы келешек құрылыс үшін жер учаскелерін бөлу;
- аумақтық құрылыс индустриясын дамыту көріністері мен мүмкіндіктерінің байланыстарын ескере отырып, дамушы (арзандау) материалдарын қолданып, аумақтық ерекшелікті ескеріп, сәулеттік-жоспарлау параметрлерін таңдау;
- істеп тұрған магистральдық, инженерлік-коммуникациялық және махалалар ішіндегі жүйелердің құрылысын және қуаттылығын арттыру;
- жергілікті атқарушы органдарға несие беру Шарттарына сәйкес облыс әкімдігі Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігімен (бюджеттік Бағдарламаның администраторы ретінде), Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен тұрғын үй салуға нөлдік ставкі бойынша несие алуға үш жақты несиелік келісім шартқа қол қояды;

Акиматом области будут проведены конкурсные процедуры по разработке проектно-сметной документации и выбору строительных организаций по строительству жилья в 2005-2007 гг., при этом стоимость строительства 1 кв.м. жилья не будет превышать 350 долл. США.
Будет осуществлен выбор подрядной организации, осуществляющей строительство жилья по утвержденному проекту в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
В летние периоды 2005-2007 годов Управлению архитектуры, градостроительства и строительства области оказать содействие в организации студенческих строительных отрядов с предоставлением в установленном порядке объемов работ на строящихся объектах по Программе развития жилищного строительства. <*>
Для реализации построенного жилья будет определена риэлтерская организация, продающая жилье в соответствии с разрабатываемыми Министерством финансов РК Правилами реализации жилья населению.
Строительство жилья для реализации населению планируется в областном центре - г. Талдыкорган, близлежащих к г. Алматы Карасайском, Талгарском, Илийском, Енбекшиказахском районах ( Приложение 1 2 3 ).
За счет кредитных средств Республиканского бюджета предполагается ввести 170,4 тыс. кв.м. жилья, в т.ч.:
в 2005г. - 56,8 тыс. кв.м. жилья;
в 2006 г. - 56,8 тыс. кв.м. жилья;
в 2007 г. - 56,8 тыс. кв.м. жилья.
3) Развитие системы жилищных строительных сбережений
В ближайшие три года усилия будут направлены на вовлечение в систему жилищных строительных сбережений максимального количества потенциальных клиентов. Будет осуществляться широкое освещение условий приобретения жилья через систему жилищных строительных сбережений в СМИ и на телевидении.
В период реализации Программы финансирование покупки жилья через систему жилищных строительных сбережений не предполагается.
Платежеспособный спрос:
При условии ежемесячных взносов в размере 15 тыс. тенге (при первоначальном накоплении) в ЖССБ могут участвовать семьи с доходом не ниже 50 000 тыс. тенге. По данным статистики в настоящее время в области получают доход выше 55 тыс. тенге 2563 человека, 13 457 человек получают доход от 25 до 55 тыс. тенге. Потенциальное количество участников системы жилстройсбережений - 4370 человек.
4) Развитие индивидуального жилищного строительства
Строительство жилья будет осуществляться как на свободных территориях - 788,9 га, так и на рекультивируемых территориях за счет сноса ветхого жилья - 317,6 га и новых отводах. Обследованы и выделены 1260 га земельных участков под застройку в сельской местности, разрабатываются проекты детальной планировки, определяется стоимость работ по созданию инфраструктуры застраиваемых участков, что обеспечивает увеличение строительства индивидуальных жилых домов, элитных коттеджей в районах близлежащих к г.Алматы. Так в Карасайском, Талгарском районах произойдет резкое увеличение комплексной застройки за счет расширения системы ипотечного кредитования, оттока жителей в пригородные районы г.Алматы. Также увеличится объем жилищного строительства в Енбекшиказахском и Илийском районах.

Облыс әкімдігімен жобалау-сметалық құжаттарды өңдеу және 2005-2007 жылдары тұрғын үй салатын құрылыс кәсіпорындарын таңдау жөнінде конкурстық процедуралары жүргізіледі, сонымен қатар тұрғын үйдің 1 шаршы метрін салу құны 350 АҚШ долларынан аспайды.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген жоба бойынша тұрғын үйлер салатын мердігер ұйымдар таңдау жүзеге асырылды.
Тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламасы бойынша облыстық сәулет, қала құрылысы және құрылыс басқармасы белгіленген тәртіппен құрылыс жүріп жатқан объектілерден 2005-2007 жылдардың жазғы кезеңдерінде студенттік құрылыс отрядтарына жұмыс көлемін ұйымдастыруға ықпал етсін.
Салынған үйлерді сату үшін ҚР Қаржы министрлігі әзірлеген халыққа тұрғын үй сату Шарттарына сәйкес үйлерді сататын, риэлтрлік ұйым белгіленеді.
Тұрғындарға сататын үйлерді салу облыс орталығы - Талдықорған қаласында, Алматы қаласына жақын Қарасай, Талғар, Іле, Еңбекшіқазақ аудандарында жоспарланған. ( 1 2 3 қосымшалар ).
Республикалық бюджеттің несие құжаттары арқылы 170,4 мың шаршы метр тұрғын үй беру болжануда, оның ішінде:
2005 жылы - 56,8 мың шаршы метр тұрғын үй;
2006 жылы - 56,8 мың шаршы метр тұрғын үй;
2007 жылы - 56,8 мың шаршы метр тұрғын үй.
3) тұрғын үй құрылысын жинақтау жүйесін дамыту
Жақын арадағы үш жыл бойы барынша көп қарымды клиенттерді құрылыс салу жинақ жүйесіне тартуға бағытталады. тұрғын үй құрылысын жинақтау жүйесі арқылы үй сатып алу шарттары БАҚ және теледидарда кеңінен жарияланады.
Бағдарламаны жүзеге асыру мерзімінде тұрғын үй құрылысын жинақтау жүйесі арқылы үй сатып алуды қаржыландыру болжамдалмаған.
4) Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту
Жаңа бөліктер және тозығы жеткен тұрғын үйлерді бұзу - 317,6 га есебінен қалпына келтірілген аумақтарда, сондай-ақ бос аумақтарда тұрғын үй құрылысын жүргізу жүзеге асырылады. Алматы қаласының маңындағы аудандарда элиталық коттедж, жеке тұрғын үйлер салуды көбейтуді қамтамасыз ететін құрылыс жүргізілетін учаскелердің инфрақұрылымын құру жөніндегі жұмыстардың құны белгіленуде, толық жоспарлау жобалары әзірленуде, елді мекендерде құрылыс салу үшін 1260 га жер учаскелері таңдалып бөлінген. Тұрғындардың Алматы қаласының маңындағы аудандарға көшуі, ипотекалық несие жүйесін кеңейту арқылы Қарасай, Талғар аудандарында кешенді құрылыс салу қауырт тез өседі. Сондай-ақ тұрғын үй құрылысының көлемі Еңбекшіқазақ және Іле аудандарында өседі.

По прогнозу в 2006 г. в области планируется строительство 1800 индивидуальных жилых домов площадью 189 тыс. кв.м. В 2007 г. предполагается строительство 2000 индивидуальных жилых домов площадью 254 тыс. кв.м. (приложение 5,6)
В городах и районных центрах области намечена разработка проектов детальной планировки (ПДП) и проектов районной планировки.
Региональной Программой по сносу аварийного и капитальному ремонту ветхого жилья предусмотрен снос 3176 аварийных жилых домов площадью 172,6 тысячи квадратных метров, в том числе 89,6 тыс. кв. метров многоквартирных домов, 83 тыс. кв. метров индивидуальных. Определен перечень объектов, нуждающихся в капитальном ремонте: 8267 домов площадью 457,7 тысяч квадратных метров, в том числе многоквартирных 315,2 тыс.кв. метров, индивидуальных 142,6 тыс. кв. метров.
5) Строительство за счет привлечения инвестиций частного капитала
В предстоящие годы получит развитие привлечение дополнительных инвестиций в строительство недорого жилья. В настоящее время спросом пользуется жилье в близлежащих к г.Алматы Карасайском, Талгарском, Илийском, Енбекшиказахском районах.
Будут привлекаться строительные компании области, не занимающиеся в настоящее время строительством жилья, но имеющие потенциальные возможности, технику и людские ресурсы, финансы для ведения данного бизнеса.
Планируется прорабатывать вопросы обеспечения жильем сотрудников крупных компаний за счет работодателя на возвратной основе.
Планируемые мероприятия по снижению стоимости строительства жилья должны привлечь ресурсы банков второго уровня, частных инвесторов на строительство жилья.
Местными исполнительными органами будут представлены земельные участки под строительство жилья, с рекомендациями о строительстве в районах максимально приближенных к существующим инженерным коммуникациям (тепло- водоснабжение, электричество, канализация и т.д.).
6) Строительство жилья за счет государственных инвестиций
В рамках программы будет построено жилье для обеспечения социально защищаемых слоев граждан, государственных служащих, военнослужащих. Построенное жилье пополнит государственный фонд жилья, квартиросъемщики получат жилье без права приватизации.
Остальные категории граждан приобретают жилье в собственность с использованием рыночных механизмов.
В период с 2004 по 2007 гг. планируется построить 24 тыс. кв.м. коммунального жилья, в том числе:
в 2005 г. - 8 тыс. кв.м. жилья в г.Талдыкорган;
в 2006 г. - 2,48 тыс. кв.м. жилья в г.Талдыкорган и 5,52 тыс. кв.м. жилья в районах области;
в 2007 г. - 2,48 тыс. кв.м. жилья в г.Талдыкорган и 5,52 тыс. кв.м. жилья в районах области.

Болжам бойынша 2006 жылы облыста 189 мың шаршы метр алаңымен 1800 жеке тұрғын үй салу жоспарлануда. 2007 жылы 254 мың шаршы метр алаңымен 2000 жеке тұрғын үй салу қарастырылады (5,6 қосымшалар).
Облыстың қалалары мен аудан орталықтарында толық жоспарлау жобаларын әзірлеу және аудан жоспарларының жобалары айқындалған.
Тозығы жеткен тұрғын үйлерді күрделі жөндеу және апатты үйлерді құлату жөніндегі Өңірлік Бағдарламада 172,6 мың шаршы метр алаңымен 3176 Тозығы жеткен тұрған үйлерді құлату қарастырылған, оның ішінде 89,6 мың шаршы метр көп пәтерлі үйлер, 83 мың шаршы метр жеке тұрғын үйлер. Күрделі құрылыс жүргізуге мұқтаж болған объектілердің тізімі белгіленген: 457,7 мың шаршы метр алаңымен 8267 үй, оның ішінде көп пәтерлі 315 мың шаршы метр, жеке 142,6 мың шаршы метр.
5) Жеке капитал инвестициясын тарту есебінен тұрғын үйлерді салу
Алдымыздағы жылдарда қосымша инвестицияларды тарту арқылы арзан тұрғын үйлер салу барысы дамиды. Бүгінгі күнде Алматы қаласына жақын орналасқан Қарасай, Талғар, Іле, Еңбекшіқазақ аудандарында тұрғын үй сұранысы жоғары.
Қазіргі кезде тұрғын үй құрылысымен айналыспайтын бірақ, осы бизнесті жүргізуге қаражаты, техникасы және адам ресурстары, әлеуетті мүмкіндігі бар облыстағы құрылыс компаниялары тартылады.
Ірі компаниялардың қызметкерлерін қайта қайтару негізінде, жұмыс берушінің есебінен тұрғын үйлермен қамтамасыз ету мәселесі талқылануда.
Тұрғын үйлерді салу бағасын төмендету жөніндегі шараларды екінші деңгейдегі банктердің, жекеленген инвесторлардың ресурстарын тұрғын үйлер салуға тарту жоспарлануда.
Жергілікті атқарушы органдары тұрғын үйлер салу үшін істеп тұрған инженерлік коммуникацияларға (жылу, сумен қамтамасыз ету, электр жүйесі, канализация т.б.) барынша жақындатылған аудандарында құрылыс жүргізу туралы кеңес бере отырып, жер учаскелерін береді
6) Коммуналдық тұрғын үйлер салу
Бағдарламаның шеңберінде халықтық әлеуметтік қорғаулы топтарын, мемлекеттік қызметкерлерді, әскери қызметкерлерді қамтамасыз ету үшін тұрғын үйлер салынады. Салынған үйлер мемлекеттік тұрғын үй қорын толықтырады, пәтер алушыларға пәтерлер жекешелендіру құқығынсыз беріледі.
Қалған санаттағы азаматтар тұрғын үйлерді нарық механизмдерін пайдалану арқылы сатып алады.
2004-2007 жылдары аралығында 24,0 мың ш.м. коммуналдық тұрғын үйлер салу жоспарланып отыр, оның ішінде:
2005 жылы - Талдықорған қаласында 8 мың ш.м.;
2006 жылы - Талдықорған қаласында 2,48 мың ш.м. және облыстың аудандарында 5,52 мың ш.м;
2007 жылы - Талдықорған қаласында 2,48 мың ш.м. және облыстың аудандарында 5,52 мың ш.м.

7) Снижение стоимости строительства одного квадратного метра жилья
Одной из наиболее существенных составляющих цены строительства жилья является стоимость строительства материалов. В этом направлении предполагается провести следующую работу:
- насыщение рынка основными строительными материалами, для чего необходимо увеличить производителей строительных материалов и усилить конкуренцию. К примеру, в результате дефицита на кирпич их стоимость в 2003 году достигла 15 тенге за штуку, при цене 8-9 тенге в 2002 году;
- вовлечение местных сырьевых ресурсов в оборот отрасли стройиндустрии (переработка мрамора, габбро, гранита, базальта, глин и т.д.);
- применение новых, технологичных строительных материалов (пенобетон, пустотелый керамзитовый кирпич, гипсокартонные листы, стеклопакеты, отделочные материалы);
- импортозамещение строительных материалов;
- cнижение стоимости транспортных расходов. Для снижения стоимости транспортных расходов при доставке строительных материалов до объектов строительства, предполагается рациональное размещение производств строительных материалов в непосредственной близости к районным центрам, железнодорожным и автомобильным транспортным артериям.
- внесение условия запрета передачи подрядчиком (генеральным подрядчиком) на субподряд в совокупности более двух третей объема работ (стоимости строительства), являющихся предметом проводимого конкурса и относящихся к государственным закупкам;
- исключение затрат застройщиков жилых домов связанных с долевым участием в развитии городских энергоисточников.
- переход к современным и энергосберегающим архитектурно-строительным решениям.
8) Развитие промышленности строительных материалов
В рамках программы планируется реализация ряда крупных инвестиционных проектов в области строительных материалов:
проект ТОО "КипроКер" - комплекс по производству строительных материалов, стоимостью 3,8 млн. долл. США. Мощность проекта: 2,6 млн. штук кровельной черепицы, 536,6 м. решетчатых балок, 8,4 млн. шт. кирпича в год;
проект ТОО "Мрамор Тас" - cоздание производственного комплекса по добыче мраморного бута и дальнейшая его переработка в мраморную муку (микрокальцит). Мощность проекта 55763 м 3 мраморного бута в год, стоимость - 1,2 млн. долл. США;
строительство завода ТОО "Dala Group" по производству стеновых облицовочных кирпичей производственной мощностью до 20 млн. условных кирпичей в год в г. Капшагай. Стоимость проекта 60 млн. тенге;
строительство камнеобрабатывающего завода ТОО "Казцинк гранит" производственной мощностью до 27,5 тыс. м 2 облицовочных плиток в год в г. Текели. Стоимость проекта 504,9 млн. тенге;
строительство камнеобрабатывающего завода ТОО "Шарыктас" производственной мощностью до 1000 м 3 нестандартных блоков в год в г.Текели. Стоимость проекта 119,5 млн. тенге;
Планируется расширение производства строительных материалов по следующим направлениям:
будет решен вопрос дефицита кирпича в области а также г.Алматы за счет строительства мини заводов;
планируется расширение производств дверных и оконных блоков, пиломатериалов, обработки древесины;
будет расширено производство товарного бетона, сэндвич - панелей, плит перекрытия и т.д.;
получат развитие производства лакокрасочных изделий, тротуарной плитки, асфальта, извести, труб, металлоконструкций, электрических счетчиков;
будет расширена добыча строительных материалов;

7) тұрғын үйдің бір шаршы метрі құрылысының бағасын төмендету
Тұрғын үй құрылысы құнының ең бір көлемді негізін құрайтын құрылыс материалдарының бағасы болып табылады. Осы бағытта төмендегі жұмыстарды жүргізу көзделіп отыр:
Нарықты негізгі құрылыс материалдарымен толықтыру, ол үшін құрылыс материалдарын шығарушылардың санын көбейтіп Бәсекелікті күшейту керек. Мысалы, кірпіштің тапшылығынан кірпіштің бағасы 2002 жылы 8-9 теңге болса 2003 жылы 15 теңгеге дейін көтерілді;
құрылыс индустрия саласының айналымына жергілікті шикізаттар ресурстарын енгізу (мрамор өнімдері, габбро, қола, базальт, балшық және т.б.);
жаңа технологиялық құрылыс материалдарын қолдану (көбік бетон, бос мүшелі кірпіш, гипсокартон беттері, стеклопакеттер, өңдеу материалдары);
импорттық құрылыс материалдарының орнын басу.
Көлік шығындарының бағасын төмендету. Құрылыс объектілеріне дейін құрылыс материалдарын жеткізу кезінде көлік шығынын төмендету үшін құрылыс материалдары кәсіпорындарын аудан орталықтарына, темір жол және автокөлікпен тасымалдау артерияларына жақын орналастыру.
Өткізілетін конкурстың және мемлекеттік сатып алуға жататын негізгі нәрсе, мердігерлер (бас мердігер) кіші мердігерге жұмыс көлемінің жиынтығының (құрылыс бағасының) үштен екі бөлігінен артығын бермеу үшін шек қою туралы шарттар енгізу.
Тұрғын үйлерді салуға байланысты қалалық қуат көздерін дамыту үшін үлес шығындарын қысқарту.
Қазіргі уақыт талабына сай қуат көздерін жинақтайтын сәулет-құрылыс шешімдеріне көшу.
8) Құрылыс материалдарын шығаратын өнеркәсіптерді дамыту
Бағдарламаның шеберінде құрылыс материалдары төңірегінде бір қатар ірі инвестициялық жобаларды жүзеге асыру жоспарланған.
(КипроКер) ЖШС жобасы - құны 3.8 млн. АҚШ доллары тұратын, құрылыс материалдарын өңдейтін кешен. Жобаның қуаты: жылына 2,6 млн. дана черепица, 536,6 метр торлы білек, 8,4 млн. дана кірпіш.
"Мрамор Тас" ЖШС жобасы - мрамор кесектерін өндіру және оларды мрамор ұнына (микрокальцит) өңдейтін құрылыс кешенін жасау. Жобаның қуаты жылына 55763 куб метр кесектас, құны - 1,2 млн. АҚШ доллары.
Қапшағай қаласында жылына 20 млн. шартта кірпіш шығара алатын қуаты бар қабырға қаптауыш кірпіш өндіретін "Dala Group" ЖШС заводын салу. Жобаның құны 60 млн. теңге.
Текелі қаласында жылына 27,5 мың ш.м шарттағы қаптауыш кірпіш шығару қуаты бар "Казцинк гранит" ЖШС тас өңдеу заводын салу. Жобаның бағасы 504,9 млн. теңге.
Текелі қаласында жылына 1000 куб метр бір үлгіге салынбаған блоктарын шығару қуаты бар "Шарықтас" ЖШС тас өңдеу заводын салу.
Құрылыс материалдарын өңдеуді кеңейту төмендегі бағыттарда жобалануда:
облыс бойынша, сондай-ақ Алматы қаласында кірпіш тапшылығын болдырмау мәселесі кіші зауыттар салу арқылы шешіледі;
есік және терезе блоктарын шығару, тақтай, ағаш өңдеу өндірістері кеңейтіледі;
товарлы бетон, сэндвич-панелдер, жабу плиталары және т.б. өндіріс кеңейтіледі;
лак бояу өнімдерін, төсеніш плиталарын, асфальт, құбыр, темір конструкциялар, электр өлшегіш өндірістерін арттыру қолға алынады;
құрылыс материалдарын өндіру кеңейтіледі;

будет использован потенциал участка кварцевого песка с содержанием кварца 80-90 %, расположенного вблизи жд. ст. Жоламан. Сырье данного участка может быть использовано в стекольном производстве, а также для производства высококачественных строительных материалов (тротуарная плитка, бордюры, теплоблоки), характеризирующихся высокой истираемостью и низкой теплопроводностью.
Производство строительных материалов с использованием мрамора, известняка:
Все большей популярностью среди предприятий, специализирующихся на выпуске сухих строительных смесей пользуется известняк и мрамор. Предпочтение в использовании современных материалов при строительстве и ремонте благоприятно отражается на увеличении производства данных смесей, основой которого является карбонатное сырье. Поэтому ежегодно растет и потребность в микрокальцитах, изготовленных путем измельчения мрамора или известняка. В связи с чем, наиболее перспективными являются участки известняка в Кербулакском и Ескельдинском районах. Для производства строительной извести наиболее подходящим по качеству является сырье Кызылжарского месторождения известняков вблизи г.Талдыкорган.
Промышленность строительных материалов (кластер "Стройиндустрия") получит развитие в рамках Программы индустриально-инновационного развития Алматинской области на 2004-2006 гг.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Общая потребность средств на реализацию программы составляет 18,5 млрд. тенге, в том числе:
Потребность средств индивидуальных застройщиков и частных компаний 8188,2 млн. тенге.
Потребность затрат из республиканского бюджета составит 9291,3 млн. тенге, в том числе:
- строительство коммунального жилья - 1176,0 млн. тенге;
- кредитных средств - 8115,3 млн. тенге.
Из местного бюджета - 1040,8 млн. тенге, в т.ч.:
- разработка генеральных планов - 40 млн. тенге;
- строительство инженерных коммуникаций и инфраструктуры - 1000,8 млн. тенге (приложение 4).
Кроме того, учитывая реализацию 1 этапа выкупа государственного жилья, введенного в 2001-2002 годах, средства, аккумулированные в местном бюджете, будут использованы на проведение подготовительных работ строительства: разработку проектно-сметной документации, подготовку инженерной инфраструктуры и планов детальной планировки.
7. Ожидаемый результат от реализации программы
Будет введено 762,5 тыс. кв.м. жилья, ввод жилья в 2005 г. составит - 190,5 тыс. кв.м., в 2006 г. - 254,0 тыс. кв.м., в 2007 г. - 318,0 тыс. кв.м. общей площади. За эти годы ожидается обеспечить жильем около 9,5 тыс. семей.
В результате реализации программы:
- улучшится комфортность жилищного фонда;
- улучшится архитектурный облик городов и других населенных пунктов;
- увеличится сбор налогов в бюджет от строительной деятельности, налогов на недвижимость;
- ожидается мультипликативный эффект в смежных отраслях за счет увеличения выпуска продукции промышленности строительных материалов, электротехнической, металлургической и химической промышленности.
Приложение 1 к
программе развития
жилищного строительства
в Алматинской области

Жоламан темір жол станциясы маңында орналасқан құрамында 80-90 % кварц бар кварцты құм учаскесінің әлеуеті пайдаланылады. Осы учаскедегі шикізат әйнек өндіруге пайдаланылады, сондай-ақ жоғары сапалы төзімділігі жоғары, жылу өтімділігі төмен құрылыс материалдарын (төсеніш плитка, іргетас, жылу блоктар) өндіруге жұмсалады.
Мрамор, ақ тасты пайдалану арқылы құрылыс материалдарын шығару.
Арнайы құрғақ құрылыс құрамдарын шығаратын өндіріс орындары арасында ақ тас және мрамор үлкен танымалдықпен пайдалануда. Құрылыс салу және жөндеу жұмыстарында уақыт талабына сай көбірек пайдаланатындықтан негізгі карбонатты шикізаттан тұратын, құрғақ құрылыс құрамдарын өндіруді көбейтуге әсерін тигізеді. Сондықтан ақ тасты немесе мраморды ұнтақтау арқылы жасалатын микрокальцитке сұраныс жыл сайын өсуде. Осыған байланысты Кербұлақ және Ескелді аудандарындағы ақ тас учаскелерінің болашағы зор. Талдықорған қаласының маңындағы Қызылжар ақ тас кен орны сапасы жанынан ақ тас өндіруге ең қолайлы.
Алматы облысының 2004-2006 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық Бағдарламасы шеңберінде (кластер "құрылыс индустрия") құрылыс материалдары өнеркәсібі өркендейтін болады.
6. Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
Бағдарламаны жүзеге асыру үшін жалпы қаражат қажеттілігі 18,5 млрд. теңге, оның ішінде:
тұрғындардың және жеке кәсіпкерлердің есебінен жұмсалатын қаржы 8188,2 млн. теңге.
Республикалық бюджеттен қажет қаржы 9291,3 млн. теңге, оның ішінде:
коммуналдық үйлер салу - 1176,0 млн. теңге;
несие қаражаты - 8115,3 млн. теңге.
Жергілікті бюджеттен - 1040,8 млн. теңге, оның ішінде:
бас жоспарлар әзірлеуге - 40 млн. теңге;
инженерлік коммуникация және инфрақұрылым салу - 1000,8 млн. теңге (4 қосымша);
одан басқа, 2001-2002 жылдары енгізілген, мемлекеттік тұрғын үйлерді сатып алудың 1 кезеңін жүзеге асыруды, жергілікті бюджеттен шоғырландырылған қаражаттарды ескере отырып, бұл қаражаттар құрылыс жұмыстарының дайындығына жобалау-сметалық құжаттарды әзірлеуге, инженерлік инфрақұрылымдарды дайындауға және нақты жоспарлауды пайдаланады.
7. Бағдарламаны жүзеге асырудан күтілетін нәтижелер
762,5 мың ш.м. тұрғын үй пайдалануға беріледі, 2005 жылы 190,5 мың ш.м тұрғын үй пайдалануға беріледі., 2006 ж - 254,0 мың ш.м., 2007 жылы - жалпы алаңынан 318,0 мың ш.м. Осы жылдары 9,5 мыңға жақын жанұяларды тұрғын үймен қамтамасыз ету күтілуде.
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесінде:
тұрғын үй қорының қолайлығы жақсарады;
қалалар мен басқа да елді мекендердің сәулеттік келбеті жақсарады;
құрылыс қызметтерінен бюджетке салық жинақы өседі;
құрылыс материалдары, электротехникалық, металлургия және химия өнеркәсібі өнімдерінің өнімдерін шығару арқылы жанама салаларында мультипликативтік әсер күтілуде
Алматы облысында