"Об утверждении Региональной программы "Капитальный ремонт и материально-техническое оснащение учреждений здравоохранения Алматинской области на 2005-2007 годы"
Решение Маслихата Алматинской области N 13-81 от 21 декабря 2004 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 21 января 2005 горда за N 1844. Утратило силу решением маслихата Алматинской области от 29 декабря 2008 года N 16-105
Сноска. Утратило силу решением маслихата Алматинской области от 29 декабря 2008 года N 16-105
В соответствии со ст. 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и в целях реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации" и Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13.09.2004 года N 1438, Алматинский областной Маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Региональную программу "Капитальный ремонт и материально-техническое оснащение учреждений здравоохранения Алматинской области на 2005-2007 годы" согласно приложения.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на первого заместителя Акима области Долженкова В.А.
Председатель сессии
областного Маслихата         Ж.Егимбаев
Секретарь
областного Маслихата         А.Сыдык
Приложение к решению
областного Маслихата N 13-81
от 21 декабря 2004 года
РЕГИОНАЛЬНАЯ ПРОГРАММА
"КАПИТАЛЬНЫЙ РЕМОНТ И МАТЕРИАЛЬНО-ТЕХНИЧЕСКОЕ ОСНАЩЕНИЕ УЧРЕЖДЕНИЙ
ЗДРАВООХРАНЕНИЯ АЛМАТИНСКОЙ ОБЛАСТИ"
на 2005-2007 годы
РЕГИОНАЛЬНАЯ ПРОГРАММА
"СТРОИТЕЛЬСТВО, КАПИТАЛЬНЫЙ РЕМОНТ И МАТЕРИАЛЬНО-ТЕХНИЧЕСКОЕ
ОСНАЩЕНИЕ УЧРЕЖДЕНИЙ ЗДРАВООХРАНЕНИЯ АЛМАТИНСКОЙ ОБЛАСТИ"
на 2005-2007 годы
Паспорт
Наименование
Региональная программа "Капитальный ремонт и материально-техническое оснащение учреждений здравоохранения Алматинской области" на 2005-2007 годы
Основание для
разработки
Послание Президента народу Казахстана "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации" Астана, 19 марта 2004 года
Протокол расширенного заседания Правительства с участием Президента Республики Казахстан, г. Астана N 01-75 от 2 августа 2004 года
Государственная программа реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы
Основные
разработчики
Акимат Алматинской области
Цель
Улучшение качества диагностики и лечения больных, создание комфортных условий пребывания больных в медицинских организациях путем улучшения материально-технического состояния ЛПУ и обеспечения их современным оборудованием
Задачи
Укрепление материальной базы ЛПУ
Оснащение медицинских организаций современной аппаратурой, оборудованием, компьютеризация
Источники
финансирования
Целевые трансферты из республиканского бюджета, средства местного бюджета, а также другие источники финансирования, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
Ожидаемые
результаты
Укрепление материально-технической базы здравоохранения области, внедрение современных технологий диагностики и лечения, улучшения условий комфортности в больничных учреждениях  позволят повысить уровень доступности, обеспеченности качественной медицинской помощи
Введение
Настоящая программа базируется на основных принципах "Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2010 года", утвержденного Указом Президента РК от 04.12.01 N 735, Указа Президента Республики Казахстан N 1438 от 13 сентября 2004 года "О Государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы"

"Алматы облысындағы денсаулық сақтау мекемелерін күрделі жөндеуден өткізу және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламаны"»бекіту туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2004 жылғы 21 желтоқсандағы N 13-81 шешімі. Алматы облыстық Әділет басқармасында 2005 жылғы 21 қаңтарда N 1844 тіркелген. Күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 16-105 шешімімен
Ескерту. Шешімнің күші жойылды - Алматы облыстық мәслихатының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 16-105 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының   6-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентінің "Бәсекеге қабілетті Қазақстан үшін, бәсекеге қабілетті экономика үшін, бәсекеге қабілетті халық үшін"  Жолдауын  және Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 ж. 13 қыркүйектегі N 1438  Жарлығымен  бекітілген, "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын" жүзеге асыру мақсатында, Алматы облыстық Мәслихат  ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Алматы облысындағы денсаулық сақтау мекемелерін күрделі жөндеуден өткізу және материалдық-техникалық қамтамасыз ету" жөніндегі 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы, қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімнің бірінші орынбасары В. Долженковқа жүктелсін.
Облыстық Мәслихат
сессиясының төрағасы     Ж. Егінбаев
Облыстық
Мәслихаттың хатшысы       А. Сыдық
Облыстық Мәслихаттың
2004 жылғы 21 желтоқсан
N 13-81 шешіміне
қосымша
"АЛМАТЫ ОБЛЫСЫНЫҢ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МЕКЕМЕЛЕРІНІҢ ҚҰРЫЛЫСЫН САЛУ, КҮРДЕЛІ ЖӨНДЕУДЕН ӨТКІЗУ ЖӘНЕ
МАТЕРИАЛДЫҚ-ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАБДЫҚТАУДЫҢ"
2005-2007 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН
АЙМАҚТЫҢ БАҒДАРЛАМАСЫ
Паспорт
Аталуы
"АЛМАТЫ ОБЛЫСЫНЫҢ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МЕКЕМЕЛЕРІНІҢ ҚҰРЫЛЫСЫН  САЛУ, КҮРДЕЛІ ЖӨНДЕУДЕН ӨТКІЗУ  ЖӘНЕ МАТЕРИАЛДЫҚ-ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАБДЫҚТАУДЫҢ"
2005-2007 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН АЙМАҚТЫҚ БАҒДАРЛАМАСЫ
Бағдарла
маны әзірлеудің негізі
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылдың 19 наурызындағы Қазақстан халқына арнаған "Бәсекелестікке тұрақты Қазақстанға, бәсекелестікке тұрақты экономикаға, бәсекелестікке тұрақты ұлтқа" Жолдауы;
2004 жылдың 2 тамызында Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен Үкіметтің кеңейтілген отырысының  N 01-75 хаттамасы, Астана қаласы;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
Негізгі  әзірлеуші
лер
Алматы облысының әкімдігі
Мақсаты
ЕСМ-ң материалдық-техникалық жағдайын жақсарту және оларды жаңа медициналық құрал-жабдықтармен жабдықтау  жолдары арқылы диагностикалау мен емдеудің сапасы жақсарту, науқастардың медициналық мекемелерде жайлы күтілу жағдайларын тудыру ЕСМ-ң материалдық-техникалық жағдайын жақсарту және оларды жаңа құрал-жабдықтармен жабдықтау  жолдары арқылы диагностикалау мен емдеудің сапасы жақсарту, науқастардың медициналық мекемелерде жайлы күтілу жағдайларын тудыру
Міндеті
Облыстың ЕСМ-ң материалдық-техникалық базасын күшейту;
Медициналық мекемелерді жаңа медициналық құрал-жабдықтармен, компьютермен жабдықтау;
Қаржылан
дыру көздері
Бағдарлама республикалық бюджеттің трансферттері және жергілікті бюджеттен, сонымен қатар басқа да Қазақстан Республикасының заңнамаларында тиым салынбаған өзге де қаржыландыру көздері арқылы жүзеге асады.
Күтілетін нәтижелер
Облыстық денсаулық сақтау мекемелерінің материалдық-техникалық базасының күшеюі, денсаулық сақтау саласына қазіргі заманғы жаңа технологияны енгізу медицина мекемелерінде науқастардың күтілу жағдайларын жақсартады,  медициналық көмектің қолжетімділігі мен қамтамасыз етілу деңгейін көтереді;
Кіріспе
Осы бағдарлама Қазақстан Республикасы  Президентінің 2001 жылдың 4 желтоқсанындағы N 735  Жарлығымен  бекітілген "Қазақстан Республикасының 2010 жылдарға дейінгі дамуының стратегиялық жоспарына", Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылдың 13 қыркүйегіндегі "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы"»N 1438  Жарлығына  негізделген.

Необходимость в разработке настоящей программы обусловлена значительными достижениями в социально-экономическом развитии, актуальными задачами, поставленных в Послании Президента народу Казахстана "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации" Астана, 19 марта 2004 года.
Главный принцип Программы - улучшение материально-технической базы учреждений лечебно-профилактической службы.
Строительство, реконструкция, капитальный ремонт объектов здравоохранения и полное оснащение объектов ПМСП медицинским оборудованием и санитарным автотранспортом будут осуществляться в соответствии с  настоящей программой.
Раздел 1.
Анализ современного состояния материально-технической базы
здравоохранения области
Анализ дальнейшего развития материально-технической базы медицинских организаций возможен путем ежегодного финансирования местного бюджета здравоохранения в полном объеме.
1. Капитальный ремонт медицинских
организаций области
Из 501 фельдшерско-акушерских и фельдшерских пунктов лишь 16,0% объектов размещены в типовых помещениях.
Капитальный ремонт ФП, ФАП начат с 2004 года, для этих целей предусмотрены затраты местного бюджета в  размере - три ФАП 4000,0 тысяч тенге
В Алматинской области функционируют 207 сельских врачебных амбулаторий, из которых 132 (64,0%) размещены в приспособленных помещениях, две СВА "Суыксай" Аксуского, "Байсерке" Илийского районов подлежат сносу. В 2004 году проведен капитальный ремонт за счет средств местного бюджета в 83 СВА финансирование  на общую сумму -140800,0 тысяч тенге.
Анализ состояния сельских больниц области показывает, что из 29 сельских больниц - 8 расположены в типовых помещениях, остальные не соответствуют правилам эксплуатации зданий. В 2002 -2004 годы капитальный ремонт в полном объеме  за счет средств местного бюджета проведен в 20 сельских больницах на общую сумму - 102700,0 тысяч тенге.

Осы бағдарламаны әлеуметтік-экономикалық дамудағы еліміздің жетістіктері, Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылдың 19 наурызында Қазақстан халқына арнаған "Бәсекелестікке тұрақты Қазақстанға, бәсекелестікке тұрақты экономикаға, бәсекелестікке тұрақты ұлтқа"»Жолдауында қойған өзекті тапсырмалары  негіз болды.
Бағдарлама ның негізгі принципі - емдеу-сауықтыру көмегін көрсететін мекемелердің материальдық-техникалық базасын жақсарту.
Денсаулық сақтау мекемелерінің құрылысын салу, оларды күрделі жөндеуден өткізу және Алғашқы медициналық санитарлық көмек көрсету (одан әрі - АМСК) мекемелерін медициналық құрал-жабдықтармен жабдықтау, санитарлық автокөлікпен қамтамасыз ету осы бағдарламаға сәйкес жүзеге асырылады.
1. Бөлім.
Облыстың денсаулық сақтау саласының қазіргі күнгі
материалдық-техникалық базасының сараптамасы
Медициналық ұйымдардың  материалдық-техникалық базасының алдағы уақыттарда дамуына сараптама жүргізу жыл сайын денсаулық сақтау саласына бөлінетін жергілікті бюджеттік толық көлемде қаржыландыру жолдары арқылы мүмкін болып отыр.
1. Облыстың медициналық мекемелерін
күрделі жөндеуден өткізу
Облыстағы 501 фельдшерлік-акушерлік пункт (одан  әрі - ФАП) және фельдшерлік пункттердің (одан әрі - ФП) тек 16,0%-ы ғана арнайы ғимараттарда орын тепкен.
ФП, ФАП-і күрделі жөндеуден өткізу 2004 жылдан бастап қолға алынып, бұл мақсаттарда жергілікті бюджеттен 4000,0 теңге бөліну жоспарланған.
Алматы облысында 207 ауылдық дәрігерлік амбулаториялардың (одан әрі - АДА) 132 (63,5%)
арнайы жабдықталған ғимараттарда орналасқан. Ақсу ауданындағы "Суықсай" АДА-ы, Іле ауданындағы "Байсерке" АДА-ы тозғандықтарынан есептен шығаруға жатады. 2004 жылы 83 АДА күрделі жөндеуден өтті, ол үшін жергілікті бюджеттен 140800,0 млн. теңге қаржы бөлінді.
Облыстық ауылдық ауруханаларына жасалған сараптама олардың ішінде 29 арнайы жабдықталған ғимараттарда орын тепкендігін, ал қалғандарының тиісті ғимараттарының жоқтығын көрсетті. 2002-2004 жылдары жергілікті бюджеттің есебінен 20 ауылдық аурухананың күрделі жөндеуі өтті, оған 102700,0 мың теңге бөлінді.

В первом полугодии 2005 г завершается строительство сельской больницы с. Шамолган Карасайского района с общей проектной стоимостью строительства за счет средств республиканского бюджета в размере 707,5 млн тенге.
Из 16 центральных районных и трех городских больниц - 16 размещены в типовых помещениях и только Саркандская, Талгарская и Енбекшиказахская ЦРБ находятся в приспособленных помещениях. За 2002-2004 годы капитальный ремонт в полном объеме проведен в пяти центральных районных больницах на общую сумму местного бюджета - 187300,0 тысяч тенге.

2005 жылдың бірінші жартысында Қарасай ауданының Шамалған ауылындағы ауылдық аурухананың құрылысы салынып бітпек. Бұл құрылыс жобасына республикалық бюджеттен 707,5 млн. теңге қаржы бөлінді.
16 аудандық орталық  және қалалық ауруханалардың 16 арнайы жабдықталған ғимараттарда орын тепкен, олардың арасында тек Сарқан, Талғар және Еңбекшіқазақ Аудан орталығының ауруханасы (одан әрі - АОА) сәйкестендірілген ғимараттарда орналасқан. 2002-2004 жылдары облыстың бес аудандық орталық ауруханалары толық көлемде күрделі жөндеуден өткен, ол үшін жергілікті бюджеттен 187300,0 мың теңге қаржы бөлінген.

В 2004г проведен капитальный ремонт восьми молочных кухонь центральных районных больниц за счет средств местного бюджета на общую сумму - 17400,0 тысяч тенге и трех городских больниц  на общую сумму -258600,0 тысяч тенге.
С целью дальнейшего развития сектора здравоохранения, в Алматинской области за счет целевых трансфертов республиканского бюджета начато с 2004г завершение строительства родильного дома на 60 коек в г. Жаркент Панфиловского района с общей проектной стоимостью -562,6 млн тенге, реконструкция акушерского корпуса на 100 коек в г. Есик Енбекшиказахского района с проектной стоимостью -645,9 млн (срок ввода в эксплуатацию -2006г).

2004 жылы аудандық орталық ауруханаларда сегіз және қалалық ауруханаларда үш сүт асханаларының күрделі жөндеуі жүргізілді, оған жергілікті бюджеттен аудандық орталық ауруханалар үшін 17400,0 мың теңге, қалалық ауруханалар үшін 258600,0 мың теңге бөлінді.
Алматы облысының денсаулық сақтау саласын алдағы уақыттарда дамыту мақсатында, республикалық бюджеттің трансферттерінің есебінен Панфилов ауданының Жаркент қаласында 60 төсек-орындық перзентхананың құрылысы салынуда, ол жобаның құны - 562,6 млн. теңгеге бағаланды. Және де Еңбекшіқазақ ауданының Есік қаласындағы акушерлік корпусында қайта қалпына келтіру жұмыстары жүргізіліп жатыр. Бұл құрылыс жобасының құны - 645,9 млн. теңге (2006 жылы пайдалануға берілмек).

Из 27 областных и региональных медицинских организаций - 20 расположены в типовых помещениях. Капитальный ремонт в 2002-2004 годах проведен в 8 областных и региональных медицинских организациях расходы местного бюджета которых составили - 330562,0 тысяч тенге.
Туберкулезная служба представлена двумя областными противотуберкулезными учреждениями, которые расположены в типовых помещениях. Четыре районных противотуберкулезных больницы и два отделения с. Кабанбай Алакольского района и с. Бахор Уйгурского района находятся в приспособленных помещениях. Капитальный ремонт проведен в четырех противотуберкулезных учреждениях, на общую сумму местного бюджета - 113000,0 тысяч тенге.

27 облыстық және аймақтық медициналық мекемелердің 20 арнайы жабдықталған ғимараттарда орналасқан. 2002-2004 жылдары 8 облыстық және аймақтық мекемелердің күрделі жөндеуі жүргізілді, бұл үшін жергілікті бюджеттен бөлінген қаржы 330562,0 мың теңгені құрады.
Облыстық туберкулезге қарсы қызметін екі облыстық туберкулезге қарсы мекеме жүргізеді, және де олар арнайы жабдықталған ғимараттарда орын тепкен. Төрт аудандық туберкулезге қарсы ауруханалар мен Алакөл ауданының Қабанбай ауылындағы, Ұйғыр ауданының Бахор ауылындағы екі бөлімшелер сәйкестендірілген ғимараттарда орналасқан. Төрт туберкулезге қарсы күрес мекемелерінде күрделі жөндеу жүргізіліп, оған жергілікті бюджеттен - 113000,0 мың теңге бөлінді.

Таким образом, за три прошедших года в системе здравоохранения Алматинской области проведена определенная работа по проведению капитального ремонта медицинских организаций области, так проведен капитальный ремонт в полном объеме в 139 ЛПУ, финансирование 1241662,0 тысяч тенге в том числе:
Наименование
Сумма, тыс.тенге
1) фельдшерско-
акушерские пункты (3)
4000,0
2) сельские врачебные амбулатории (83)
140800,0
3) сельские больницы (20)
102700,0
4) центральные районные больницы (5)

Қорытындылай айтар болсақ, өткен үш жылда Алматы облысының денсаулық сақтау саласының 139 медициналық мекемелеріне күрделі жөндеу жүргізілген, ол үшін 1241662,0 мың теңге көлемінде қаржы бөлінген. Оның көрсеткіші төмендегідей:
Аталуы
Сомасы,
мың теңге
1) фельдшерлік - акушерлік пункттер (3)
4000,0
2) ауылдық дәрігерлік амбулаториялар (83)
140800,0
3) ауылдық ауруханалар (20)
102700,0
4) орталық аудандық ауруханалар (5)

50,0
Областные учреждения
4
53,7
Организации охраны материнства и детства
5
74,0
Станция скорой и неотложной помощи и центры крови
3
74,6
3. Санитарный автотранспорт
В течении 2002-2004 годах в лечебно-профилактические учреждения выделено 190 единиц автотранспорта (2001 г - 30, 2002 г - 48, 2004г - 112).
Обеспеченность санитарным автотранспортом составляет по области -62%, так автотранспортом обеспечены 180 ЛПУ, а по нормативам положено в 292 медицинских организациях области. Учреждения первичной медико-санитарной помощи обеспечены санитарным автотранспортом на 53% из 236 СВА и СБ в 112 автотранспорт отсутствует.

50,0
Облыстық мекемелер
4
53,7
Ана мен баланы  ұйымдастыру
5
74,0
Жедел жәрдем көмегі және қан орталығы
3
74,6
3. Санитарлық автокөлік
2002-2004 жылдары емдеу-сауықтыру мекемелеріне 190 дана автокөлік бөлінді. (2001 ж. - 30, 2002 ж. - 48,
2004 ж. - 112).
Облыстың санитарлық автокөлікпен қамтамасыз етілуі - 62%-ы құрайды. Негізінен 180 емдеу сауықтыру мекемесі (одан әрі - ЕСМ) автокөлікпен қамтамасыз етілген, ал норматив бойынша облыстың 292 медициналық мекемесінде автокөлік болуы керек. Алғашқы медициналық санитарлық көмек көрсету мекемелері 53%-а жабдықталған, оның ішінде 236 АДА мен 112 АА автокөлік жоқ.

Из 576 находящихся на балансе автомашин удельный вес санитарного автотранспорта составляет - 330 единиц, или 58%. Из общего количества санитарных автомашин, подлежит списанию -261 (45%), причем в медицинских организациях ПМСП (СВА и СБ) из 219 автомашин списанию подлежат 122 (56%).
Согласно приказа Министерства здравоохранения РК от 13 января 2004 года N№29 "Об эксплуатации санитарного и специализированного автотранспорта" для приведения в соответствие с нормативами оснащенности медицинских организаций санитарным автотранспортом, необходимо дополнительное приобретение 145 единиц санитарного автотранспорта, в том числе для СВА и СБ -114, отделения скорой и неотложной помощи -22, областные и региональные ЛПУ - 9.
Несмотря на принимаемые меры, полностью изменить ситуацию не удалось. Изношенность парка медицинского оборудования и специализированного транспорта составляет более 75%. Требуется целенаправленный подход и системность в работе по оснащению медицинских организаций медицинской аппаратурой и оборудованием. В области отсутствует государственная организация по сервисному обслуживанию аппаратуры и оборудования
В Алматинской области 73% населения проживает в сельской местности. Из 236 СВА и СБ только в 96 (41%) развернуты клинические лаборатории,  в 102 (43%) физиотерапевтические, в 115 (49%) стоматологические, в 58 (25%) ЭКГ кабинеты. Поэтому недостаточен уровень и качество лечебно-диагностического процесса в сельском звене здравоохранения.
Раздел 2.
Цель, приоритеты и задачи Программы
Основной целью Программы является улучшение качества диагностики и лечения больных, создания комфортных условий пребывания больных в медицинских организациях путем улучшения материально-технического состояния ЛПУ и обеспечения их современным оборудованием.
Задачи Программы:
- укрепление материальной базы ЛПУ;
- оснащение медицинских организаций современной медицинской аппаратурой, оборудованием, компьютеризация.
Раздел 3.
Основные направления и механизмы
реализации Программы
Для достижения целей и решения задач, поставленных в Программе, определены основные направления:
- перенос центра тяжести на первичную медико-санитарную помощь;
- внедрение в учреждениях ПМСП стационарозамещающих форм.
Раздел 4.
Финансовое обеспечение Программы
Финансирование Программы проводится за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, средств местного бюджета, а также других источников финансирования, не запрещенных законодательством Республики Казахстан

Баланста тұрған 576 автомашинаның арасынан санитарлық автокөліктің жеке үлесі 330 тең болды, немесе 58% деген сөз. Санитарлық автокөліктердің жалпы санынан 261 есептен шығаруға жатады (45%), оның ішінде  АМСК көрсету медициналық мекемелерінің (АДА және АА) 219 автокөлігінің 122 есептен шығаруға жатады (56%).
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 13 қаңтардағы "Санитарлық және арнайы автокөлікті пайдалану туралы"№29 бұйрығына сәйкес медициналық мекемелерді нормативтерге сәйкестендіру үшін 145 санитарлық автокөлік сатып алу керек, оның ішінде АДА мен АА - 114, жедел жәрдем және қауырт көмегіне - 22, облыстық пен аймақтық ЕСМ-е - 9 санитарлық автокөлік қажет.
Осы салада іске асырылып жатқан шараларға қарамастан жағдайды толықтай өзгертудің мүмкіндігі болмай отыр. Медициналық құрал-жабдықтар мен арнайы транспорттар паркінің тозғандығы 75%-ы құрады. Медициналық мекемелерді медициналық аппаратуралар мен құрал-жабдықтармен жабдықтау жұмысы мақсатты түрде бағытталған бағдар мен жүйелікті қажет етіп отыр. Облыста аппараттар мен құрал-жабдықтарға сервистік қызмет көрсетудің мемлекеттік мекемесі жоқ.
Алматы облысының халқының 73%-ы ауылдық жерде қоныс тепкен. 236 АДА мен АА тек 96 (41%) клиникалық лабораториялар бар, 102 (43%) физиотерапевтік, 115 (49%) стоматологиялық, 58 (25%) ЭКГ кабинеттері бар. Сондықтан ауылдық денсаулық сақтау жүйесінің емдеу-диагностикалау жұмыстарының сапасы мен көлемі жеткіліксіз.
2 Бөлім.
Бағдарламаның мақсаты, басымдықтары
және міндеттері
Бағдарламаның негізгі мақсаты науқастарға сапалы диагностика қоюды және емдеуді жақсарту, ЕСМ-ң материалдық-техникалық жағдайын жақсарту арқылы медициналық мекемелерде науқастардың күтілу жағдайларын жақсарту мен оларды қазіргі заманғы жаңа медициналық жабдықтармен жабдықтау;
Бағдарлама міндеттері:
Облыстың ЕСМ-ң материалдық-техникалық базасын көшейту.
Медициналық мекемелерді қазіргі заманғы жаңа медициналық құрал-жабдықтармен, компьютерлермен  жабдықтау.
3 Бөлім.
Бағдарлама ны жүзеге асырудың
негізгі бағыттары мен механизмі
Бағдарлама да қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін мынадай негізгі бағыттар айқындалған:
- алғашқы медициналық-санитарлық көмек қызметінің атқарар жұмысының маңыздылығын арттыру.
- АМСК мекемелеріне стационарды ауыстырушылық түрлерді енгізу.
4 Бөлім.
Бағдарламаны қаржыландыру
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджеттің трансферттері және жергілікті бюджеттен, сонымен қатар басқа да Қазақстан Республикасының заңнамаларында тиым салынбаған өзге де қаржыландыру көздері арқылы жүзеге асады.

66,5
69,6
199,1
Итого:
243,9
276,6
330,0
850,5
Раздел 5.
Ожидаемый результат от реализации Программы
Укрепление материально-технической базы здравоохранения области, внедрение современных технологий диагностики и лечения, улучшение условий комфортности в больничных учреждениях позволят повысить уровень доступности, обеспеченности качественной медицинской помощи, что в свою очередь приведет к:
- снижению среднего пребывания больного на койке на 8 - 10%;
- увеличению оборота койки на 5-7 %;
- увеличение количества пролеченных больных на 5 % в учреждениях ПМСП;
- Увеличение объема оказания лечебно оздоровительной помощи в учреждениях ПМСП. 70% больных будут получать лечение в амбулаторных условиях.
РАЗДЕЛ 6.
ПЛАН РЕАЛИЗАЦИИ РЕГИОНАЛЬНОЙ ПРОГРАММЫ

66,5
69,6
199,1
Жиынтығы:
243,9
276,6
330,0
850,5
5. Бөлім.
Бағдарлама ның жүзеге асырылуынан
күтілетін нәтижелер
Облыстың денсаулық сақтау саласының материалдық-техникалық базасының жақсаруы, диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы озық технологияларын енгізу, ауруханалық мекемелерде жайлы жағдайларды тудыру денсаулық сақтау қызметінің сапасы мен қамтамасыз етілуінің деңгейін арттырады, және де ол өз кезегінде:
1) науқастың жатып емделу мерзімін орта есеппен 8-10%-ға төмендеуіне;
2) төсек-орындық айналымды 5-7%-ға артуына;
3) АМСК көрсету мекемелеріндегі емделген науқастардың санын 5%-ға артуына;
4) АМСК көрсету мекемелеріндегі емдеу-сауықтыру көмектерінің көлемдерінің артуына, науқастардың 70%-ның амбулаториялық жағдайларда емделулеріне мүмкіндік тудырады.
6. БӨЛІМ.
"АЛМАТЫ ОБЛЫСЫНЫҢ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МЕКЕМЕЛЕРІНІҢ ҚҰРЫЛЫСЫН
САЛУ, КҮРДЕЛІ ЖӨНДЕУДЕН ӨТКІЗУ ЖӘНЕ
МАТЕРИАЛДЫҚ-ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАБДЫҚТАУДЫҢ"