О вопросах лицензирования производства, передачи и распределения тепловой энергии, эксплуатации котлов и трубопроводов, работающих под давлением, эксплуатации сосудов, работающих под давлением в составе промышленных холодильных установок и бытовых газовых баллонов, на территории области.
Решение Акимата Павлодарской области от 10 августа 2004 года N 20. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 10 сентября 2004 года за N 2708. Утратило силу решением акима Павлодарской области от 14 сентября 2009 года N 3
Сноска. Утратило силу решением акима Павлодарской области от 14 сентября 2009 года N 3.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и от 17 апреля 1995 года N 2200 "О лицензировании",  постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2004 года N 269 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 и от 24 января 2002 года N 100" принимаю РЕШЕНИЕ:
1. Определить уполномоченными государственными органами:
по лицензированию производства, передачи и распределения тепловой энергии (от источников тепловой энергии с установленной суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно); эксплуатации котлов (с суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) и трубопроводов, работающих под давлением - департамент предпринимательства и промышленности области;
по лицензированию эксплуатации сосудов, работающих под давлением в составе промышленных холодильных установок и бытовых газовых баллонов; - департамент мобилизационной подготовки и чрезвычайных ситуаций области на территории области.<*>
Сноска: В пункт 1 внесены изменения - решением акима Павлодарской области от 15 марта 2005 года N 6.
2. Утвердить:
1) прилагаемые правила выдачи лицензий на право производства, передачи и распределения тепловой энергии (от источников тепловой энергии с установленной суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) на территории области;
2) прилагаемые правила выдачи лицензий на право эксплуатации котлов (с суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) и трубопроводов, работающих под давлением, на территории области;
3) прилагаемые правила выдачи лицензий на право эксплуатации сосудов, работающих под давлением в составе промышленных холодильных установок и бытовых газовых баллонов, на территории области;
4)<*>
Сноска: Подпункт 4 пункта 2 исключен - решением акима Павлодарской области от 15 марта 2005 года N 6.

Облыс аумағындағы жылу қуатын өндіруді, беруді және бөлуді, қазандарды және қысым арқылы жұмыс істейтін құбырларды пайдалануды, өнеркәсіптік мұздатқыш қондырғылары және тұрмыстық газ баллондарының құрамында қысым арқылы жұмыс істейтін ыдыстарды пайдалануды лицензиялау мәселелері туралы
Павлодар облысы әкімиятының 2004 жылғы 10 тамыздағы N 20 шешімі. Павлодар облысының әділет департаментінде 2004 жылғы 10 қыркүйекте N 2708 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы әкімінің 2009 жылғы 14 қыркүйектегі N 3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы әкімінің 2009 жылғы 14 қыркүйектегі N 3 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" және Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi "Лицензиялау туралы" N 2200 Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 4 наурыздағы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 және 2002 жылғы 24 қаңтардағы N 100 қаулыларына өзгерiстер және толықтырулар енгiзу туралы" N 296 қаулысына сәйкес ШЕШIМ қабылдаймын:
1. Облыс кәсіпкерлiк және өнеркәсiп департаментi облыс аумағындағы жылу қуатын өндiру, беру және бөлудi (белгiленген қосынды қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн жететiн жылу қуаты көздерiнен), қазандарды (қосынды жылу қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн) және қысым арқылы жұмыс iстейтiн құбырлардың пайдалануды лицензиялайтын;
облыс жұмылдыру даярлығы және төтенше жағдайлар департаментi облыс аумағындағы өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары және тұрмыстық газ баллондарының құрамында қысым арқылы жұмыс iстейтiн ыдыстардың пайдалануды лицензиялайтын уәкiлеттi мемлекеттiк органдар болып белгiленсiн. <*>
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы әкімінің 2005 жылғы 15 наурыздағы N 6 шешімімен.
2. Мыналар:
1) қоса берiлген жылу қуатын өндiру, беру және бөлу (белгiленген қосынды қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн жететiн жылу қуаты көздерiнен) құқығына лицензиялар беру тәртiбi;
2) қоса берiлген қазандарды (қосынды жылу қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн) және қысым арқылы жұмыс iстейтiн құбырларды пайдалану құқығына лицензиялар беру тәртiбi;
3) қоса берiлген өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары және тұрмыстық газ баллондарының құрамында қысым арқылы жұмыс iстейтiн ыдыстарды пайдалану құқығына лицензиялар беру тәртiбi;
4) алынып тасталды
Ескерту. 2-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталды - Павлодар облысы әкімінің 2005 жылғы 15 наурыздағы N 6 шешімімен.

3. Признать утратившим силу решение акима области от 17 февраля 2000 года N 49 "О порядке лицензирования производства, передачи и распределения тепловой энергии" (НГР 241 от 24 апреля 2000 года).
4. Контроль за выполнением данного решения возложить на первого заместителя акима области Вербняк А.Ф.
К. Нурпеисов
Утверждены
решением акима области
от 10 августа 2004 года N 20
"О вопросах лицензирования
производства, передачи и
распределения тепловой
энергии, эксплуатации
котлов и трубопроводов,
работающих под давлением,
эксплуатации сосудов,
работающих под давлением
в составе промышленных
холодильных установок и
бытовых газовых баллонов,
на территории области"
Правила
выдачи лицензий на право производства,
передачи и распределения тепловой энергии
(от источников тепловой энергии с установленной
суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час
включительно) на территории области
1. Общие положения
1. Настоящие правила выдачи лицензий на право производства, передачи и распределения тепловой энергии (от источников тепловой энергии с установленной суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) на территории области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании", постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года N 1895 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894".
2. Правила определяют порядок выдачи лицензий на право производства, передачи и распределения тепловой энергии (от источников тепловой энергии с установленной суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) на территории области, а также контроль выполнения лицензиатом квалификационных требований.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) лицензиар - уполномоченный государственный орган по осуществлению лицензирования производства, передачи и распределения тепловой энергии (от источников тепловой энергии с установленной суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно);
2) лицензиат - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в качестве налогоплательщика и осуществляющее производство, передачу и распределение тепловой энергии (от источников тепловой энергии с установленной суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) в соответствии Правилами;
3) источник тепловой энергии - комплекс устройств для получения водяного пара или горячей воды, состоящий из котлоагрегата и вспомогательного оборудования: газо- и воздухопроводов; трубопроводов пара и воды с арматурой; тягодутьевых устройств;

3. Облыс әкiмiнiң 2000 жылғы 17 ақпандағы "Жылу қуатын өндiрудi, берудi, және бөлудi лицензиялау тәртiбi туралы" N 49 шешiмiнiң (2000 жылғы 24 сәуiрдегi МТН 241) күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң бiрiншi орынбасары А.Ф. Вербнякқа жүктелсiн.
Облыс әкiмi
Облыс әкiмiнiң
2004 жылғы 10 тамыздағы
"Облыс аумағындағы жылу қуатын
өндiрудi, берудi және бөлудi,
қазандарды және қысым арқылы жұмыс
iстейтiн құбырларды пайдалануды,
өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары
және тұрмыстық газ баллондарының
құрамында қысым арқылы жұмыс
iстейтiн ыдыстарды пайдалануды
лицензиялау мәселелерi туралы"
N 20 шешiмiмен бекiтiлдi
Жылу қуатын өндiру, беру және бөлу
(жалпы белгiленген қуаты сағатына
100 Гкал-ға дейiн жететiн жылу қуаты көздерiнен)
құқығына лицензиялар беру
тәртiбi
1. Жалпы ережелер
1. Облыс аумағындағы жылу қуатын өндiру, беру және бөлу (белгiленген қосынды қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн жететiн жылу қуаты көздерiнен) құқығына лицензиялар берудiң осы тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiбi) Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi "Лицензиялау туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 10 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" N 1895 қаулысына сәйкес әзiрлендi.
2. Тәртiп облыс аумағындағы жылу қуатын өндiру, беру және бөлу (белгiленген қосынды қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн жететiн жылу қуаты көздерiнен) құқығына лицензиялар берудiң тәртiбiн, сондай-ақ лицензия алушының бiлiктiлiк талаптарын орындауын бақылауды реттейдi.
3. Тәртiпте мына ұғымдар пайдаланылады:
1) лицензия сатушы - жылу қуатын өндiру, беру және бөлу (белгiленген қосынды қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн жететiн жылу қуаты көздерiнен) құқығына лицензиялар берудi жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
2) лицензия алушы - салық төлеушi ретiнде тiркелген Тәртiпке сәйкес жылу қуатын өндiрудi, берудi және бөлудi (белгiленген қосынды қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн жететiн жылу қуаты көздерiнен) жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
3) жылу қуатының көзi - бу шығаратын немесе ыстық су беретiн құрылғылар кешенi, ол қазандық агрегатынан және қосалқы жабдықтардан: газ және ауа құбырларынан; бу мен су өткiзетiн арматурасы бар құбырлардан; күшпен үрлеу және басқа құрылғылардан тұрады;

4) тепловая сеть - система трубопроводов с комплексом устройств, предназначенных для транспортировки и распределения теплоносителя (горячей воды или пара) при централизованном теплоснабжении;
5) теплоноситель - движущаяся среда, применяемая для передачи теплоты от более нагретого тела к менее;
6) производство тепловой энергии-получение в теплоисточнике тепловой энергии для обеспечения коммунально-бытовых и технологических нужд;
7) передача тепловой энергии - транспортировка теплоносителем тепла от источника тепловой энергии до потребителя;
8) распределение тепловой энергии - снабжение потребителей тепловой энергией в соответствии с установленным для них видом и параметрами теплоносителя.
2. Квалификационные требования.
4. Квалификационные требования к лицензиатам составлены на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 10 мая 1999 года N 556 "Об утверждении Квалификационных требований к лицензируемым видам деятельности в сфере промышленности".
5. Квалификационные требования включают наличие:
1) служб по обеспечению технологической совместимости с действующей системой энергоснабжения по параметрам и режимам;
2) специализированных производственных зданий и инженерных сооружений, соответствующих проектной документации и действующим санитарным и экологическим нормам, требованиям электро-, пожаро-, взрывобезопасности, правилам техники безопасности и технической эксплуатации; технологического оборудования, приспособлений и технологической оснастки; обеспеченности приборами учета, распределения и расхода тепловой энергии;
3) служб обеспечивающих:
эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов, приспособлений и оснастки;
оперативно-диспетчерское управление и каналы связи;
контроль безопасности труда;
метрологическое обеспечение;
4) заключения органа госэнергонадзора и утвержденных в установленном порядке инструкций, программ и мероприятий по энергосбережению, охране окружающей среды и технике безопасности для действующих предприятий - графиков текущих и капитальных ремонтов;
5) лицензии на привлечение иностранной рабочей силы в случае ее использования;
6) квалификационного состава технических руководителей, отвечающих соответствующему образовательному уровню и имеющих опыт практической работы по специальности, специалистов, прошедших квалификационную проверку знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности.
6. Обследование лицензиата и подготовка материалов на его соответствие квалификационным требованиям  проводятся специализированными организациями, аккредитованными в установленном порядке.

4) жылу желiсi - орталықтандырылған жылу жабдықтауында жылу жiбергiштi (ыстық суды немесе буды) жеткiзуге және бөлуге арналған құрылғылар кешенi бар құбырлар желiсi;
5) жылу тасушы - жылуды жақсы қыздырылған нәрседен онша қыздырылмаған нәрсеге жеткiзу үшiн пайдаланылатын қозғағыш күш;
6) жылу қуатын өндiру - коммуналдық-тұрмыстық және технологиялық қажеттiлiктердi қамтамасыз ету үшiн жылу көзiнен жылу қуатын алу;
7) жылу қуатын беру - жылу тасушының жылуды жылу қуатының көзiнен тұтынушыға дейiн жеткiзу.
8) жылу қуатын бөлу - тұтынушыларды оларға белгiленген жылу тасушының түрiне және мөлшерiне сәйкес жылу қуатымен қамтамасыз ету.
2. Бiлiктiлiк талаптары
4. Лицензия алушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 10 мамырдағы "Өнеркәсiп саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы" N 556 қаулысымен бекiтiлген талаптардың негiзiнде дайындалды.
5. Бiлiктiлiк талаптары мыналардың:
1) қолданылып жүрген қуатпен жабдықтайтын жүйесiмен көрсеткiштер мен тәртiптер бойынша технологиялық сыйымдылықты қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердiң;
2) жобалық құжаттамаға және қолданылып жүрген санитарлық және экологиялық мөлшерлерге, электрөртжарылу қауiпсiздiгiнiң талаптарына, қауiпсiздiк техникасының және техникалық пайдалану ережелерiне сәйкес келетiн мамандандырылған ғимараттар мен инженерлiк құрылғылардың; технологиялық жабдықтардың, құралдар мен технологиялық жарақтардың; жылу қуатын есепке алу, бөлу және пайдалану құралдарымен қамтамасыз етiлуiн;
3) мыналарды:
жабдықтарды, тетiктердi, айлабұйымдарды және жарақтарды пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсетудi;
жедел-диспетчерлiк басқару және байланыс каналдарының;
еңбек қауiпсiздiгiн бақылаудың;
метрологиялық қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) мемлекеттiк қуат қадағалау органының тұжырымы және қуатпен қамтамасыз ету, қоршаған ортаны қорғау және қауiпсiздiк техникасы жөнiндегi белгiленген тәртiпте бекiтiлген нұсқаулықтар, жұмыс iстейтiн кәсiпорындар үшiн - өткiзiлетiн ағымдағы және күрделi жөндеу жұмыстарының кестесiнiң;
5) шетелдiк жұмыс күшiн пайдаланған жағдайда оны қатыстыруға берiлетiн лицензиялардың;
6) техникалық басшылардың тиiстi бiлiм деңгейiне сәйкес келетiн және мамандығы бойынша жұмыс тәжiрибесi бар бiлiктi құрамының, техникалық пайдалану және қауiпсiздiк техникасының ережелерiн бiлулерiне бiлiктiлiк тексеруден өткен мамандардың болуын қамтиды.
6. Белгiлi тәртiптегi аккредиттелген, мамандандырылған ұйымдар лицензия алушының бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуiн тексередi және материалдарды дайындайды.

7. Образовательный уровень и опыт практической работы технических руководителей и специалистов лицензиата должен соответствовать действующим нормативным документам.
8. Порядок проверки знаний технической эксплуатации и правил безопасности устанавливается органами госэнергонадзора.
3. Порядок выдачи лицензий.
9. Для получения лицензии заявитель представляет в департамент предпринимательства и промышленности области следующие документы:<*>
1) заявление установленного образца;
2) копию свидетельства о государственной регистрации для юридических лиц, копию свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя для физических лиц;
3) заключение органа госэнергонадзора;
4) копию платежного поручения, подтверждающего оплату лицензионного сбора.
Сноска: В пункт 9 внесены изменения - решением акима Павлодарской области от 15 марта 2005 года N 6.
10. Документы представляются в ксерокопиях, заверенных подписью первого руководителя и печатью заявителя. Срок давности документов не должен превышать трех месяцев со дня выдачи, за исключением свидетельства о государственной регистрации юридического лица и свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
11. Лицензия выдается не позднее месячного срока, а для субъектов малого предпринимательства - не позднее десятидневного срока со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами.
12. Лицензия подписывается руководителем лицензиара либо уполномоченным на это лицом и заверяется печатью лицензиара.
13. Учет и регистрация лицензий ведется лицом, уполномоченным руководителем лицензиара, в специальном журнале, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью лицензиара.
4. Отказ в выдаче, прекращение, отзыв и
приостановление действия лицензии.
14. Лицензия не выдается, если:
1) законодательными актами запрещено осуществление определенного вида деятельности для данной категории субъектов;
2) не представлены в полном объеме документы, требуемые для получения лицензии, при устранении заявителем указанных препятствий заявление рассматривается лицензиаром вторично на общих основаниях;
3) заявитель не отвечает установленным квалификационным требованиям;
4) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему заниматься определенным видом деятельности;
5) не уплачен лицензионный сбор;
15. При отказе в выдаче лицензии заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии. Отказ в выдаче лицензии вручается заявителю под роспись или направляется по почте (с уведомлением).

7. Лицензия алушының техникалық басшылары мен мамандарының бiлiм деңгейлерi мен жұмыс тәжiрибелерi қолданылып жүрген нормативтiк құжаттарға сәйкес келуi керек.
8. Техникалық пайдалану және қауiпсiздiк ережелерiнiң бiлiмдерiн тексеру тәртiбiн мемлекеттiк қуат қадағалау органдары белгiлейдi.
3. Лицензияларды беру тәртiбi
9. Өтiнiш берушi лицензиялар алу үшiн облыс кәсiпкерлiк және өнеркәсiп департаментiне мынадай құжаттар тапсырады:
1) белгiленген үлгiдегi өтiнiш;
2) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
3) мемлекеттiк қуат қадағалау органының тұжырымы;
4) лицензиялық ақының төленгендiгiн растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi. <*>
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімінің 2005 жылғы 15 наурыздағы N 6 шешімімен.
10. Құжаттардың бiрiншi басшының қолымен және өтiнiш иесiнiң мөрiмен расталған көшiрмелерi берiледi. Құжаттар күшiнiң мерзiмi, заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктен және жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктен басқасы, берiлген күннен бастап үш айдан аспауы керек.
11. Лицензия өтiнiш берiлген күннен бастап қажеттi құжаттарымен кемiнде бiр айдың iшiнде, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлер үшiн - кемiнде он күннiң iшiнде берiледi.
12. Лицензияға лицензия берушiнiң басшысы немесе осыған уәкiлет берiлген адам қол қояды және лицензия берушiнiң мөрiмен расталады.
13. Лицензия берушiнiң басшысы уәкiлеттiк еткен адам бет сандары қойылған, жiппен тiгiлген және лицензия берушiнiң мөрiмен бекiтiлген арнайы журналда лицензияларды есепке алады және тiркейдi.
4. Лицензия алуға рұқсат бермеу, оның күшiн қысқарту,
қайтарып алу және тоқтату
14. Мына жағдайларда:
1) субъектiлердiң осы санаты үшiн нақты қызмет түрiн жүзеге асыруға тыйым салатын заң актiлерi болса;
2) лицензия алуға талап етiлетiн құжаттардың толық саны берiлмесе. Өтiнiшi иесi осы жағдайларды жойса, лицензия берушi өтiнiштi жалпы негiздерде екiншi рет қарайды;
3) өтiнiш иесi белгiленген бiлiктiлiк талаптарға сәйкес келмесе;
4) соттың өтiнiш иесiне қызметтiң белгiлi түрiмен айналысуға тыйым салатын шешiмi болса;
5) лицензиялық ақы төленбесе, лицензия берiлмейдi.
15. Лицензия алуға қарсылық бiлдiрген жағдайда, өтiнiш иесiне лицензия беруге белгiленген мерзiмдерде жазбаша түрде дәлелденген жауап берiледi. Лицензия алуға қарсылық өтiнiш иесiне оның қолын қойғызып тапсырылады немесе пошта арқылы жiберiледi.

16. Запрещается отказ в выдаче лицензий по мотивам:
1) нецелесообразности предоставления заявителю права осуществления лицензируемой деятельности;
2) насыщенности рынка товарами (работами, услугами), на реализацию которых требуется лицензия;
3) обеспечения монопольного положения на рынке;
4) сомнений в личностных качествах и деловой репутации заявителя, в том числе по мотивам бывшей судимости, прошлых запретов на осуществление предпринимательской деятельности, отзыва предыдущих лицензий, если эти запреты и отзывы считаются прекратившими свои действия (погашенными) в соответствии с установленным законодательством порядке.
17. Лицензия прекращает свое действие только в случаях, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
18. Споры, связанные с прекращением действия лицензии, разрешаются судами.
19. Лицензия может быть отозвана в судебном порядке в случаях:
1) неисполнения лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
2) запрещения судом лицензиату заниматься тем видом деятельности, на осуществление которого он обладает лицензией;
3) неустранения причин, по которым лицензиар приостановил действие лицензии.
20. Неисполнение лицензиатом требований, содержащихся в лицензии, устанавливается путем проверок, проводимых лицензиаром или органами энергетической и экологической экспертизы в установленном законодательством порядке.
21. Лицензиар вправе приостановить действие лицензии на срок до шести месяцев с указанием причины в случаях:
1) нарушения закона или правил лицензирования;
2) неисполнения требований лицензиара в пределах его компетенции;
3) несостоятельности лицензиата.
22. Рассмотрение вопроса о приостановлении действия лицензии производится по результатам проверки с участием лицензиата.
23. Лицензиат под роспись или извещением по почте (с уведомлением) оповещается о дне и месте рассмотрения вопроса о приостановлении действия лицензии.
24. В случае неявки лицензиата решение о приостановлении действия лицензии принимается лицензиаром без его участия.
25. Решение лицензиара о приостановлении действия лицензии вручается лицензиату под роспись либо высылается по почте (с уведомлением).
26. После устранения лицензиатом причин, по которым действие лицензии было приостановлено, ее действие возобновляется, о чем лицензиат оповещается под роспись или извещением по почте (с уведомлением).
27. Решение о возобновлении действия лицензии принимается лицензиаром после проведенной проверки.
5. Учет лицензий и контроль
лицензируемой деятельности.
28. Учет лицензий и контроль соблюдения лицензионных правил осуществляет лицензиар.

16. Мына себептер бойынша:
1) өтiнiш иесiне лицензияланатын қызмет жүргiзу құқығын беру орынды болмаса;
2) сатылуына лицензия талап етiлетiн товарлар (жұмыстар, қызметтер түрлерi) нарығы мол болғанда;
3) нарықта монополиялық жағдайды қамтамасыз еткенде;
4) өтiнiш иесiнiң адами және iскерлiк қасиеттерi күмән тудырса, соның iшiнде бұрынғы сотталу себептерi, кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға бұрын салынған тыйымдар, лицензиялардың бұрын алынып қоюы себептерi күмән тудырса, егер бұл тыйымдар мен қайтарып алулар өз күштерiн заңдарда белгiленген тәртiпке сәйкес жоғалтқан (өтелген) болса, лицензия алуға қарсылық бiлдiредi.
17. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында қарастырылған жағдайларда ғана лицензия өз күшiн тоқтатады.
18. Лицензия күшiн тоқтатуымен байланысты даулар сотта шешiледi.
19. Мына жағдайларда:
1) лицензия алушы лицензияда қойылған талаптарды орындамаса;
2) сот лицензия алушыға лицензия берiлген қызмет түрiмен айналысуға тыйым салса;
3) лицензия берушi лицензия күшiн тоқтатқан себептер жойылмаса, лицензия сот тәртiбiнде қайтарылып алынады.
20. Лицензия алушының лицензияда қойылған талаптарды орындалмауы, лицензия берушi немесе энергетикалық және экологиялық сараптау органдары өткiзетiн тексерулер арқылы анықталады.
21. Лицензия берушi лицензияның күшiн мына жағдайларда:
1) заң немесе лицензиялау ережелерi бұзылса;
2) өз құзырлары шеңберiнде лицензия берушiнiң талаптары орындалмаса;
3) лицензия алушы қабiлетсiз болса себептерiн көрсетiп, лицензия күшiн алты айға дейiн тоқтата алады.
22. Лицензия күшiн тоқтату туралы мәселе лицензия берушiнiң қатысуымен тексеру қорытындылары бойынша қаралады.
23. Лицензия алушы қолын қойып немесе пошта арқылы (хабарламамен) лицензияның күшiн тоқтату туралы мәселенiң қаралатын күнi мен орны туралы хабардар етiледi.
24. Лицензия алушы келмеген жағдайда, лицензияның күшiн тоқтату туралы шешiмдi лицензия берушi лицензия алушының қатысуынсыз қабылдайды.
25. Лицензия берушiнiң лицензия күшiн тоқтату туралы шешiмi лицензия алушыға қолын қойғызып табыс етiледi немесе пошта арқылы (хабарламамен) жiберiледi.
26. Лицензия алушы лицензия күшiн тоқтату себептерiн жойғаннан кейiн, лицензия қайтадан күшiне енедi, бұл туралы лицензия алушы қолын қойдырып немесе пошта арқылы хабардар етiледi.
27. Лицензияның күшiне енуi туралы шешiмдi өткiзiлген тексеруден кейiн лицензия берушi қабылдайды.
5. Лицензияларды есепке алу
және лицензиялау қызметiн бақылау
28. Лицензия берушi лицензияларды есепке алады және лицензиялық ережелердiң сақталуына бақылау жасайды.

29. Контроль деятельности лицензиата ведут в установленном законодательством порядке органы госэнергонадзора и иные органы надзора, которые обладают правом ходатайствовать перед лицензиаром об отзыве лицензий.
30. Лицензиар имеет право осуществлять контроль за исполнением лицензиатом условий выдачи лицензий в установленном законодательством порядке и по отдельным поручениям вышестоящих исполнительных органов (например, по вопросу подготовки энергоисточников к работе в осенне-зимний период и другим).
6. Права и обязанности лицензиата.
31. Лицензиат имеет право:
1) ознакомиться со всеми материалами по вопросам приостановления, прекращения действия или отзыва лицензии, а также присутствовать при рассмотрении лицензиаром этих материалов;
2) обжаловать в судебном порядке:
решение об отказе в выдаче лицензии;
решение о приостановлении действия лицензии;
3) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
32. Лицензиат обязан соблюдать требования законодательства Республики Казахстан, касающиеся его деятельности.
7. Ответственность лицензиата.
33. Заявитель несет ответственность за достоверность представленных им документов для получения лицензии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
34. Лицензиат несет установленную законодательством ответственность за осуществление деятельности без лицензии.
Доход, полученный от реализации тепловой энергии без соответствующей лицензии, подлежит изъятию в соответствующий бюджет, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Утверждены
решением акима области
от 10 августа 2004 года N 20
"О вопросах лицензирования
производства, передачи и
распределения тепловой
энергии, эксплуатации
котлов и трубопроводов,
работающих под давлением,
эксплуатации сосудов,
работающих под давлением
в составе промышленных
холодильных установок и
бытовых газовых баллонов,
на территории области"
Правила
выдачи лицензий на право эксплуатации котлов
(с суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час
включительно) и трубопроводов, работающих
под давлением, на территории области
1. Общие положения
1. Настоящие правила выдачи лицензий на право эксплуатации котлов (с суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) и трубопроводов, работающих под давлением, на территории области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании", постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2004 года N 269 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 и от 24 января 2002 года N 100".

29. Лицензия алушының қызметiне заңнамамен белгiленген тәртiпте мемлекеттiк қуат қадағалау органдары және лицензия берушiге лицензияны қайтарып алуға өтiнiш жасау құқығы бар басқа да қадағалау органдары бақылау жасайды.
30. Лицензия берушiнiң лицензия алушының заңнамамен белгiленген тәртiпте және жоғары атқарушы өкiмет органдарының жеке тапсырмалары (мысалы, қуат көздерiн күзгi-қысқы кезеңдегi жұмысқа дайындау және басқасы) бойынша лицензияларды беру шарттарының орындалуына бақылау жасау құқығы бар.
6. Лицензия алушының құқықтары мен мiндеттерi
31. Лицензия алушының:
1) лицензияның күшiн тоқтату, қысқарту және қайтарып алу мәселелерi жөнiндегi барлық материалдармен танысуға, сондай-ақ лицензия берушi осы материалдарды қарағанда қатысуға;
2) сот тәртiбiнде:
лицензия беруге қарсылық бiлдiру туралы шешiмге;
лицензия күшiн тоқтату туралы шешiмге шағым арыз беруге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
32. Лицензия алушы оның қызметiне қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға мiндеттi.
7. Лицензия алушының жауапкершiлiгi
33. Өтiнiш иесi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте лицензия алуға берген құжаттардың дұрыстығына жауапты.
34. Лицензия алушы лицензиясыз қызмет жүргiзгенi үшiн заңнамамен белгiленген тәртiпте жауап бередi.
Жылу қуатын тиiстi лицензиясыз сатудан түскен кiрiс, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайлардан басқа жағдайларда, тиiстi бюджетке алынады.
Облыс әкiмiнiң
2004 жылғы 10 тамыздағы
"Облыс аумағындағы жылу қуатын
өндiрудi, берудi және бөлудi,
қазандарды және қысым арқылы
жұмыс iстейтiн құбырларды пайдалануды,
өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары
және тұрмыстық газ баллондарының
құрамында қысым арқылы жұмыс
iстейтiн ыдыстарды пайдалануды
лицензиялау мәселелерi туралы"
N 20 шешiмiмен бекiтiлдi
Облыс аумағындағы қазандарды (жалпы
жылу қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн)
және қысым арқылы жұмыс iстейтiн құбырларды
пайдалану құқығына лицензиялар беру
тәртiбi
1. Жалпы ережелер
1. Облыс аумағындағы қазандарды (қосынды жылу қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн) және қысым арқылы жұмыс iстейтiн құбырларды пайдалану құқығына лицензиялар берудiң осы тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiбi) Қазақстан Республикасы 1995 жылғы 17 сәуiрдегi "Лицензиялау туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 4 наурыздағы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 және 2002 жылғы 24 қаңтардағы N 100 қаулыларына өзгерiстер және толықтырулар енгiзу туралы" N 296 қаулысына сәйкес әзiрлендi.

2. Правила определяют порядок выдачи лицензий на право эксплуатации котлов (с суммарной тепловой мощностью  до 100 Гкал/час включительно) и трубопроводов, работающих под давлением, на территории области, а также контроль выполнения лицензиатом квалификационных требований.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) лицензиар - уполномоченный государственный орган по осуществлению лицензирования эксплуатации котлов (с суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) и трубопроводов, работающих под давлением, на территории области;
2) лицензиат - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в качестве налогоплательщика и осуществляющее эксплуатацию котлов (с суммарной тепловой мощностью до 100 Гкал/час включительно) и трубопроводов, работающих под давлением, на территории области в соответствии с Правилами;
3) котел - устройство для получения пара и нагрева воды с давлением выше атмосферного, в состав которого входят: топка, пароперегреватель, экономайзер, воздухоподогреватель, каркас, трубопроводы котла, обмуровка, тепловая изоляция, обшивка;
4) трубопроводы, работающие под давлением - это трубопроводы (вне котла), которые служат для транспортировки водяного пара или горячей воды с рабочим давлением более 0,07 МПа (0,7 кгс/см2).
2. Квалификационные требования.
4. Квалификационные требования к лицензиатам составлены на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 10 мая 1999 года N 556 "Об утверждении Квалификационных требований к лицензируемым видам деятельности в сфере промышленности".
5. Квалификационные требования включают наличие:
1) технологических регламентов и технического проекта,  соответствующих нормативным требованиям в сфере охраны труда и окружающей среды;
2) производственно - технической базы: специализированных  производственных зданий, инженерных сооружений (машины, механизмы,  оборудование, котлы, сосуды);
3) служб, обеспечивающих:
эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов, приспособлений и оснастки;
контроль безопасности труда и охраны окружающей среды;
метрологическое обеспечение;
4) заключений органов горно-технического и экологического надзора, подтверждающих соответствие заявителя требованиям правил безопасности и охраны труда, экологическим нормам;
5) утвержденных в установленном порядке инструкций по безопасной эксплуатации объектов, плана ликвидации возможных аварий на производстве;
6) лицензии на привлечение иностранной рабочей силы в случае ее использования;
7) квалификационного состава технических руководителей,  отвечающих соответствующему образовательному уровню и имеющих опыт практической работы по специальности, специалистов, прошедших квалификационную проверку знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности.

2. Тәртiп облыс аумағындағы қазандарды (қосынды жылу қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн) және қысым арқылы жұмыс iстейтiн құбырларды пайдалану құқығына лицензиялар берудiң тәртiбiн, сондай-ақ лицензия алушының бiлiктiлiк талаптарын орындауын бақылауды реттейдi.
3. Тәртiпте мына ұғымдар пайдаланылады:
1) лицензия сатушы - облыс аумағындағы қазандарды (қосынды жылу қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн) және қысым арқылы жұмыс iстейтiн құбырларды пайдалануды лицензиялауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
2) лицензия алушы - салық төлеушi ретiнде тiркелген, осы Тәртiпке сәйкес облыс аумағындағы қазандарды (қосынды жылу қуаты сағатына 100 Гкал-ға дейiн) және қысым арқылы жұмыс iстейтiн құбырларды пайдалануды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
3) қазан - бу шығаратын немесе су беретiн атмосфералық қысымнан жоғары қысымды құрылғылар, оның құрамына: пеш, буды қайта қыздырғыш, экономайзер, ауақыздырғыш, қаңқа, қазанның құбырлары, қоршау, жылу оқшалауы, қаптама кiредi;
4) қысым арқылы iстейтiн құбырлар - су буды немесе ыстық суды жеткiзу үшiн қызмет ететiн (0,7 кгс/см 2) 0,070МПа-дан жоғары жұмыс қысымды (қазаннан сырт) құбырлар.
2. Бiлiктiлiк талаптары
4. Лицензия алушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 10 мамырдағы "Өнеркәсiп саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы" N 556 қаулысымен бекiтiлген талаптардың негiзiнде дайындалды.
5. Бiлiктiлiк талаптары мыналардың:
1) еңбектi және қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтiк талаптарға сәйкес келетiн технологиялық реттеме және техникалық жобаның;
2) өндiрiстiк-техникалық базаның: мамандырылған-өндiрiстiк ғимараттардың, инженерлiк құрылғылардың (машиналар, тетiктер, жабдығы, қазандар, ыдыстар);
3) мыналарды:
жабдықтарды, тетiктердi, айлабұйымдарды және жарақтарды пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсетудi;
еңбек қауiпсiздiгiн бақылауды;
метрологиялық қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) өтiнiш иесiнiң қауiпсiздiк және еңбектi қорғау талаптарына, экологиялық нормаларға сәйкестiгiн растайтын тау-техникалық және экологиялық қадағалау органдарының тұжырымдарының;
5) белгiленген тәртiптегi бекiтiлген объектiлердi пайдалану қауiпсiздiгi, өндiрiстiкте мүмкiн апаттардың жою жоспары жөнiндегi нұсқаулықтардың;
6) шетелдiк жұмыс күшiн пайдаланған жағдайда оны қатыстыруға берiлетiн лицензиялардың;
7) техникалық басшылардың тиiстi бiлiм деңгейiне сәйкес келетiн және мамандығы бойынша жұмыс тәжiрибесi бар бiлiктi құрамының, техникалық пайдалану және қауiпсiздiк техникасының ережелерiн бiлулерiне бiлiктiлiк тексеруден өткен мамандардың болуын қамтиды.

6. Обследование лицензиата и подготовка материалов на его соответствие квалификационным требованиям проводятся специализированными организациями, аккредитованными в установленном порядке.
7. Образовательный уровень и опыт практической работы технических руководителей и специалистов лицензиата должен соответствовать действующим нормативным документам.
8. Порядок проверки знаний технической эксплуатации и правил безопасности устанавливается органами горно-технического надзора.
3. Порядок выдачи лицензий
9. Для получения лицензии заявитель представляет в департамент предпринимательства и промышленности области следующие документы:<*>
1) заявление установленного образца;
2) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица или копию свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
3) заключение органа горно-технического надзора;
4) заключение органа экологического надзора;
5) копию платежного поручения, подтверждающего оплату лицензионного сбора.
Сноска: В пункт 9 внесены изменения - решением акима Павлодарской области от 15 марта 2005 года N 6.
10. Документы представляются в ксерокопиях, заверенных подписью первого руководителя и печатью заявителя. Срок давности документов не должен превышать трех месяцев со дня выдачи, за исключением свидетельства о государственной регистрации юридического лица и свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
11. Лицензия выдается не позднее месячного срока, а для субъектов малого предпринимательства - не позднее десятидневного срока со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами.
12. Лицензия подписывается руководителем лицензиара либо уполномоченным на это лицом и заверяется печатью лицензиара.
13. Учет и регистрация лицензий ведется лицом, уполномоченным руководителем лицензиара, в специальном журнале, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью лицензиара.
4. Отказ в выдаче, прекращение, отзыв
и приостановление действия лицензии.
14. Лицензия не выдается, если:
1) законодательными актами запрещено осуществление определенного вида деятельности для данной категории субъектов;
2) не представлены в полном объеме документы, требуемые для получения лицензии, при устранении заявителем указанных препятствий заявление рассматривается лицензиаром вторично на общих основаниях;
3) заявитель не отвечает установленным квалификационным требованиям;
4) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему заниматься определенным видом деятельности;

6. Белгiлi тәртiптегi аккредиттелген, мамандандырылған ұйымдар лицензия алушының бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуiн тексередi және материалдарды дайындайды.
7. Лицензия алушының техникалық басшылары мен мамандарының бiлiм деңгейлерi мен жұмыс тәжiрибелерi қолданылып жүрген нормативтiк құжаттарға сәйкес келуi керек.
8. Техникалық пайдалану және қауiпсiздiк ережелерiнiң бiлiмдерiн тексеру тәртiбiн тау-техникалық қадағалау органдары белгiлейдi.
3. Лицензияларды беру тәртiбi
9. Өтiнiш берушi лицензиялар алу үшiн облыс кәсiпкерлiк және өнеркәсiп департаментiне мынадай құжаттар тапсырады:
1) белгiленген үлгiдегi өтiнiш;
2) заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу туралы немесе жеке кәсiпкердiң мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
3) тау-техникалық қадағалау органының тұжырымы;
4) экологиялық қадағалау органының тұжырымы;
5) лицензиялық ақының төленгендiгiн растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi. <*>
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімінің 2005 жылғы 15 наурыздағы N 6 шешімімен.
10. Құжаттардың бiрiншi басшының қолымен және өтiнiш иесiнiң мөрiмен расталған көшiрмелерi берiледi. құжаттар күшiнiң мерзiмi, заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктен немесе жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктен басқасы, берiлген күннен бастап үш айдан аспауы керек.
11. Лицензия өтiнiш берiлген күннен бастап қажеттi құжаттарымен кемiнде бiр айдың iшiнде, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлер үшiн - кемiнде он күннiң iшiнде берiледi.
12. Лицензияға лицензия берушiнiң басшысы немесе осыған уәкiлет берiлген адам қол қояды және лицензия берушiнiң мөрiмен расталады.
13. Лицензия берушiнiң басшысы уәкiлеттiк еткен адам бет сандары қойылған, жiппен тiгiлген және лицензия берушiнiң мөрiмен бекiтiлген арнайы журналда лицензияларды есепке алады және тiркейдi.
4. Лицензия алуға рұқсат бермеу, оның күшiн қысқарту,
қайтарып алу және тоқтату
14. Мына жағдайларда:
1) субъектiлердiң осы санаты үшiн нақты қызмет түрiн жүзеге асыруға тыйым салатын заң актiлерi болса;
2) лицензия алуға талап етiлетiн құжаттардың толық саны берiлмесе, өтiнiшi иесi осы жағдайларды жойса, лицензия берушi өтiнiштi жалпы негiздерде екiншi рет қарайды;
3) өтiнiш иесi белгiленген бiлiктiлiк талаптарға сәйкес келмесе;
4) соттың өтiнiш иесiне қызметтiң белгiлi түрiмен айналысуға тыйым салатын шешiмi болса;

27. Решение о возобновлении действия лицензии принимается лицензиаром после проведенной проверки.
5. Учет лицензий и контроль лицензируемой деятельности.
28. Учет лицензий и контроль соблюдения лицензионных правил осуществляет лицензиар.
29. Контроль деятельности лицензиата  ведут в установленном законодательством порядке органы горно-технического, экологического надзора и иные органы надзора, которые обладают правом ходатайствовать перед лицензиаром об отзыве лицензий.
30. Лицензиар имеет право осуществлять контроль за исполнением лицензиатом условий выдачи лицензий в установленном законодательством порядке и по отдельным поручениям вышестоящих исполнительных органов (например, по вопросу подготовки энергоисточников к работе в осенне-зимний период и другим).
6. Права и обязанности лицензиата.
31. Лицензиат имеет право:
1) ознакомиться со всеми материалами по вопросам приостановления, прекращения действия или отзыва лицензии, а также присутствовать при рассмотрении лицензиаром этих материалов;
2) обжаловать в судебном порядке:
решение об отказе в выдаче лицензии;
решение о приостановлении действия лицензии;
3) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
32. Лицензиат обязан соблюдать требования законодательства Республики Казахстан, касающиеся его деятельности.
7. Ответственность лицензиата.
33. Заявитель несет ответственность за достоверность представленных им документов для получения лицензии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
34. Лицензиат несет установленную законодательством ответственность за осуществление деятельности без лицензии.
Доход, полученный от реализации тепловой энергии без соответствующей лицензии, подлежит изъятию в соответствующий бюджет, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Утверждены
решением акима области
от 10 августа 2004 года N 20
"О вопросах лицензирования
производства, передачи и
распределения тепловой
энергии, эксплуатации
котлов и трубопроводов,
работающих под давлением,
эксплуатации сосудов,
работающих под давлением
в составе промышленных
холодильных установок и
бытовых газовых баллонов,
на территории области"
Правила
выдачи лицензий на право эксплуатации
сосудов, работающих под давлением в составе
промышленных холодильных установок и бытовых
газовых баллонов, на территории области
1. Общие положения.
1. Настоящие правила выдачи лицензий на право эксплуатации сосудов, работающих под давлением в составе промышленных холодильных установок и бытовых газовых баллонов, на территории области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании", постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2004 года N 269 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан  от 29 декабря 1995 года N 1894 и от 24 января 2002 года N 100".

27. Лицензияның күшiне енуi туралы шешiмдi өткiзiлген тексеруден кейiн лицензия берушi қабылдайды.
5. Лицензияларды есепке алу және лицензиялау
қызметiн бақылау
28. Лицензия берушi лицензияларды есепке алады және лицензиялық ережелердiң сақталуына бақылау жасайды.
29. Лицензия алушының қызметiне заңнамамен белгiленген тәртiпте тау-техникалық, экологиялық қадағалау органдары және лицензия берушiге лицензияны қайтарып алуға өтiнiш жасау құқығы бар басқа да қадағалау органдары бақылау жасайды.
30 Лицензия берушiнiң лицензия алушының заңнамамен белгiленген тәртiпте және жоғары атқарушы өкiмет органдарының жеке тапсырмалары (мысалы, қуат көздерiн күзгi-қысқы кезеңдегi жұмысқа дайындау және басқасы) бойынша лицензияларды беру шарттарының орындалуына бақылау жасау құқығы бар.
6. Лицензия алушының құқықтары мен мiндеттерi
31. Лицензия алушының:
1) лицензияның күшiн тоқтату, қысқарту және қайтарып алу мәселелерi жөнiндегi барлық материалдармен танысуға, сондай-ақ лицензия берушi осы материалдарды қарағанда қатысуға;
2) сот тәртiбiнде:
лицензия беруге қарсылық бiлдiру туралы шешiмге;
лицензия күшiн тоқтату туралы шешiмге шағым арыз беруге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
32. Лицензия алушы оның қызметiне қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға мiндеттi.
7. Лицензия алушының жауапкершiлiгi
33. Өтiнiш иесi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте лицензия алуға берген құжаттардың дұрыстығына жауапты.
34. Лицензия алушы лицензиясыз қызмет жүргiзгенi үшiн заңнамамен белгiленген тәртiпте жауап бередi.
Жылу қуатын тиiстi лицензиясыз сатудан түскен кiрiс, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайлардан басқа жағдайларда, тиiстi бюджетке алынады.
Облыс әкiмiнiң
2004 жылғы 10 тамыздағы
"Облыс аумағындағы жылу қуатын
өндiрудi, берудi және бөлудi,
қазандарды және қысым арқылы
жұмыс iстейтiн құбырларды пайдалануды,
өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары
және тұрмыстық газ баллондарының
құрамында қысым арқылы жұмыс iстейтiн
ыдыстарды пайдалануды лицензиялау
мәселелерi туралы" N 20 шешiмiмен
бекiтiлдi
Облыс аумағындағы өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары
және тұрмыстық газ баллондарының құрамында қысым арқылы жұмыс
iстейтiн ыдыстарды пайдалану құқығына лицензиялар беру
тәртiбi
1. Жалпы ережелер
1. Облыс аумағындағы өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары және тұрмыстық газ баллондарының құрамында қысым арқылы жұмыс iстейтiн ыдыстарды пайдалану құқығына лицензиялар берудiң осы тәртiбi (бұдан әрi - Тәртiбi) Қазақстан Республикасы 1995 жылғы 17 сәуiрдегi "Лицензиялау туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 4 наурыздағы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 және 2002 жылғы 24 қаңтардағы N 100 қаулыларына өзгерiстер және толықтырулар енгiзу туралы" N 296 қаулысына сәйкес әзiрлендi.

2. Правила определяют порядок выдачи лицензий на право эксплуатации сосудов, работающих под давлением  в составе промышленных холодильных установок и бытовых газовых баллонов, на территории области, а также контроль выполнения лицензиатом квалификационных требований.
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) лицензиар - уполномоченный государственный орган по осуществлению лицензирования эксплуатации сосудов, работающих под давлением в составе промышленных холодильных установок и бытовых газовых баллонов, на территории области;
2) лицензиат - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в качестве налогоплательщика и осуществляющее эксплуатацию сосудов, работающих под давлением в составе промышленных холодильных установок и бытовых газовых баллонов, на территории области в соответствии с Правилами;
3) промышленная холодильная установка - холодильная система, обеспечивающая выработку и распределение холода для конкретных целей, в состав которой входят: компрессор, конденсатор, ресивер, воздухоохладитель, трубопроводы и другие составляющие;
4) сосуд - герметически закрытая емкость, предназначенная для ведения химических, тепловых и других технологических процессов, а также хранения и транспортирования газообразных, жидких и других веществ;
5) баллон - сосуд, имеющий одну или две горловины для установки вентилей, фланцев или штуцеров, предназначенный для транспортирования, хранения и использования сжатых, сжиженных или растворенных газов под давлением свыше 0,07 МПа.
2. Квалификационные требования.
4. Квалификационные требования к лицензиатам составлены на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 10 мая 1999 года N 556 "Об утверждении Квалификационных требований к лицензируемым видам деятельности в сфере промышленности".
5. Квалификационные требования включают наличие:
1) технологических регламентов и технического проекта,  соответствующих нормативным требованиям в сфере охраны  труда и окружающей среды;
2) производственно - технической базы: специализированных  производственных зданий, инженерных сооружений (машины, механизмы,  оборудование, сосуды);
3) специально оборудованных складов, помещений и емкостей для  хранения взрыво-, пожароопасных, ядовитых сильнодействующих  веществ и противопожарных материалов;
4) служб, обеспечивающих:
эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов, приспособлений и оснастки;
эксплуатацию и техническое обслуживание баллонов,  приспособлений и оснастки по их ремонту (освидетельствование, покраска баллонов и т.д.);
безаварийную работу хозяйствующего субъекта по эксплуатации сосудов, работающих под давлением (собственная аварийная служба или  наличие договора с аварийной службой);
контроль безопасности труда и охраны окружающей среды;
метрологическое обеспечение;

2. Тәртiп облыс аумағындағы өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары және тұрмыстық газ баллондарының құрамында қысым арқылы жұмыс iстейтiн ыдыстарды пайдалану құқығына лицензиялар берудiң тәртiбiн, сондай-ақ лицензия алушының бiлiктiлiк талаптарын орындауын бақылауды реттейдi.
3. Тәртiпте мына ұғымдар пайдаланылады:
1) лицензия сатушы - облыс аумағындағы өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары және тұрмыстық газ баллондарының құрамында қысым арқылы жұмыс iстейтiн ыдыстарды пайдалану лицензиялауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган.
2) лицензия алушы - салық төлеушi ретiнде тiркелген және осы Тәртiпке сәйкес облыс аумағындағы өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары және тұрмыстық газ баллондарының құрамында қысым арқылы жұмыс iстейтiн ыдыстарды пайдалануды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға.
3) өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары - нақты мақсаты үшiн суықтың өндiрудi және таратуды қамтамасыз ететiн мұздатқыш жүйе, оның құрамына: сығымдағыш, конденсатор, ресивер, ауасалқындатқыш, ауабөлгiш, құбырлар және басқа құраушылар кiредi
4) ыдыс - химикалық, жылу және басқа технологиялық үрдiстердi жүргiзуге, сондай-ақ газ тәрiздi, сұйық және басқа заттарды сақтау және жеткiзуге арналған герметикалық жабық сыйымдылық;
5) баллон - шұраларды, ернемектердi, штуцердi орнату үшiн бiр немесе екi мойны бар, 0, 07 МПа-дан жоғары қысымымен сығылған, сұйылған немесе ерiткен газдарды жеткiзуге, сақталуға және пайдалануға арналған ыдыс.
2. Бiлiктiлiк талаптары
4. Лицензия алушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 10 мамырдағы "Өнеркәсiп саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы" N 556 қаулысымен бекiтiлген талаптардың негiзiнде дайындалды.
5. Бiлiктiлiк талаптары мыналардың:
1) еңбектi және қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтiк талаптарға сәйкес келетiн технологиялық реттеме және техникалық жобаның;
2) өндiрiстiк - техникалық база: мамандандырылған өндiрiстiк ғимараттар, инженерлiк құрылғылардың (машиналар, тетiктер, жабдықтар, ыдыстар)
3) өртжарылу қауiпсiздiк, улы күштi әсер ететiн заттарды және өртке қарсы материалдарды сақтауға арналған қоймалардың, бөлмелердiң, сыймдылықтардың;
4) мыналарды:
жабдықтарды, тетiктердi, айлабұйымдарды және жарақтарды пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсетудi;
баллондарды, айлабұйымдарды және оларды жөндеу жөнiндегi жарақтарды (куәландыру, баллондарының бояуы және т.б.) пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсетудi;
қысым арқылы жұмыс iстейтiн (өзiне меншiктi апаттық қызмет немесе апаттық қызметiнен шарттың болуы), ыдыстарды пайдалану жөнiндегi шаруашылық субъектiнiң апатсыз жұмысты;
еңбек қауiпсiздiгiн бақылауды және қоршаған ортаның қорғауды;
метрологиялық қамтамасыз ететiн қызметтердiң;

5) заключений органов горно-технического и экологического надзора, подтверждающих соответствие заявителя требованиям правил безопасности и охраны труда, экологическим нормам;
6) утвержденных в установленном порядке инструкций по безопасной  эксплуатации объектов, плана ликвидации возможных аварий на производстве;
7) утвержденных в установленном порядке инструкций для  действующих хозяйствующих субъектов - графиков технического освидетельствования сосудов и трубопроводов, текущих и капитальных ремонтов основного технологического оборудования;
8) лицензии на привлечение иностранной рабочей силы в случае ее использования;
9) квалификационного состава технических руководителей,  отвечающих соответствующему образовательному уровню и имеющих опыт практической работы по специальности, специалистов, прошедших квалификационную проверку знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности.
6. Обследование лицензиата и подготовка материалов на его соответствие квалификационным требованиям проводится специализированными организациями, аккредитованными в установленном порядке.
7. Образовательный уровень и опыт практической работы технических руководителей и специалистов лицензиата должен соответствовать действующим нормативным документам.
8. Порядок проверки знаний технической эксплуатации и правил безопасности устанавливается органами горно-технического надзора.
3. Порядок выдачи лицензий.
9. Для получения лицензии заявитель представляет в департамент мобилизационной подготовки и чрезвычайных ситуаций области следующие документы:<*>
1) заявление установленного образца;
2) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица или копию свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
3) заключение органа горно-технического надзора;
4) заключение органа экологического надзора;
5) копию платежного поручения, подтверждающего оплату лицензионного сбора.
Сноска: В пункт 9 внесены изменения - решением акима Павлодарской области от 15 марта 2005 года N 6.
10. Документы представляются в ксерокопиях, заверенных подписью первого руководителя и печатью заявителя. Срок давности документов не должен превышать трех месяцев со дня выдачи за исключением свидетельства о государственной регистрации юридического лица и свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
11. Лицензия выдается не позднее месячного срока, а для субъектов малого предпринимательства - не позднее десятидневного срока со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами.

5) өтiнiш иесiнiң қауiпсiздiк және еңбектi қорғау талаптарына, экологиялық нормаларға сәйкестiгiн растайтын тау-техникалық және экологиялық қадағалау органдарының тұжырымдарының;
6) объектiлердiң қауiпсiз пайдалану, өндiрiстiкте мүмкiн апаттардың жою жоспары жөнiндегi белгiленген тәртiптегi бекiтiлген нұсқаулықтардың;
7) әрекеттенетiн шаруашылық субъектiлер үшiн белгiленген тәртiптегi бекiтiлген нұсқаулықтар, ыдыстарды және құбырларды техникалық куәландыру, негiзгi технологиялық жабдықтың ағымды және күрделi жөндеулер кестелерiнiң;
8) шетелдiк жұмыс күшiн пайдаланған жағдайда оны қатыстыруға берiлетiн лицензиялардың;
9) техникалық басшылардың тиiстi бiлiм деңгейiне сәйкес келетiн және мамандығы бойынша жұмыс тәжiрибесi бар бiлiктi құрамының, техникалық пайдалану және қауiпсiздiк техникасының ережелерiн бiлулерiне бiлiктiлiк тексеруден өткен мамандардың болуын қамтиды.
6. Белгiлi тәртiптегi аккредиттелген, мамандандырылған ұйымдар лицензия алушының бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуiн тексередi және материалдарды дайындайды.
7. Лицензия алушының техникалық басшылары мен мамандарының бiлiм деңгейлерi мен жұмыс тәжiрибелерi қолданылып жүрген нормативтiк құжаттарға сәйкес келуi керек.
8. Техникалық пайдалану және қауiпсiздiк ережелерiнiң бiлiмдерiн тексеру тәртiбiн тау-техникалық қадағалау органдары белгiлейдi.
3. Лицензияларды беру тәртiбi
9. Өтiнiш берушi лицензиялар алу үшiн облыс облыс жұмылдыру даярлығы және төтенше жағдайлар департаментiне мынадай құжаттар тапсырады:
1) белгiленген үлгiдегi өтiнiш;
2) заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу туралы немесе жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
3) тау-техникалық органының тұжырымы;
4) экологиялық қадағалау органының тұжырымы;
5) лицензиялық ақының төленгендiгiн растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесi. <*>
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімінің 2005 жылғы 15 наурыздағы N 6 шешімімен.
10. Құжаттардың бiрiншi басшының қолымен және өтiнiш иесiнiң мөрiмен расталған көшiрмелерi берiледi. Құжаттар күшiнiң мерзiмi, заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктен және жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктен басқасы, берiлген күннен бастап үш айдан аспауы керек.
11. Лицензия өтiнiш берiлген күннен бастап қажеттi құжаттарымен кемiнде бiр айдың iшiнде, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлер үшiн - кемiнде он күннiң iшiнде берiледi.

21. Лицензиар вправе приостановить действие лицензии на срок до шести месяцев с указанием причины в случаях:
1) нарушения закона или правил лицензирования;
2) неисполнения требований лицензиара в пределах его компетенции;
3) несостоятельности лицензиата.
22. Рассмотрение вопроса о приостановлении действия лицензии производится по результатам проверки с участием лицензиата.
23. Лицензиат под роспись или извещением по почте (с уведомлением) оповещается о дне и месте рассмотрения вопроса о приостановлении действия лицензии.
24. В случае неявки лицензиата решение о приостановлении действия лицензии принимается лицензиаром без его участия.
25. Решение лицензиара о приостановлении действия лицензии вручается лицензиату под роспись либо высылается по почте (с уведомлением).
26. После устранения лицензиатом причин, по которым действие лицензии было приостановлено, ее действие возобновляется, о чем лицензиат оповещается под роспись или извещением по почте (с уведомлением).
27. Решение о возобновлении действия лицензии принимается лицензиаром после проведенной проверки.
5. Учет лицензий и контроль лицензируемой деятельности.
28. Учет лицензий и контроль соблюдения лицензионных правил осуществляет лицензиар.
29. Контроль деятельности лицензиата в установленном законодательством порядке ведут органы горно-технического надзора и иные органы надзора, которые обладают правом ходатайствовать перед лицензиаром об отзыве лицензий.
30. Лицензиар имеет право осуществлять контроль за исполнением лицензиатом условий выдачи лицензий в установленном законодательством порядке.
6. Права и обязанности лицензиата.
31. Лицензиат имеет право:
1) ознакомиться со всеми материалами по вопросам приостановления, прекращения действия или отзыва лицензии, а также присутствовать при рассмотрении лицензиаром этих материалов;
2) обжаловать в судебном порядке:
решение об отказе в выдаче лицензии;
решение о приостановлении действия лицензии;
3) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
32. Лицензиат обязан соблюдать требования законодательства Республики Казахстан, касающиеся его деятельности.
7. Ответственность лицензиата.
33. Заявитель несет ответственность за достоверность представленных им документов для получения лицензии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
34. Лицензиат несет установленную законодательством ответственность за осуществление деятельности без лицензии.
Доход, полученный от реализации тепловой энергии без соответствующей лицензии, подлежит изъятию в соответствующий бюджет, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к решению акима области
от 10 августа 2004 года N 20
"О вопросах лицензирования
производства, передачи и
распределения тепловой
энергии, эксплуатации
котлов и трубопроводов,
работающих под давлением,
эксплуатации сосудов,
работающих под давлением
в составе промышленных
холодильных установок и
бытовых газовых баллонов,
на территории области"
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ЛИЦЕНЗИЯ
Выдана_____________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица)______________________________________________________________
Вид деятельности______________________________________________
(наименование вида деятельности) _______________________________________________________________
(название населенного пункта, города, района, организации или предприятия)
Особые условия действия лицензии ____________________________
Филиалы, представительства _______________________________________________________________________________________________
Орган, выдавший лицензию - департамент коммунального хозяйства,
транспорта и коммуникаций Павлодарской области
Начальник департамента
коммунального хозяйства, транспорта
и коммуникаций области     _____________________  В. Постников                                     (подпись)
Дата выдачи лицензии
Номер лицензии
Город Павлодар

21. Лицензия берушi лицензияның күшiн мына жағдайларда:
1) заң немесе лицензиялау ережелерi бұзылса;
2) өз құзырлары шеңберiнде лицензия берушiнiң талаптары орындалмаса;
3) лицензия алушы қабiлетсiз болса, себептерiн көрсетiп, лицензия күшiн алты айға дейiн тоқтата алады.
22. Лицензия күшiн тоқтату туралы мәселе лицензия берушiнiң қатысуымен тексеру қорытындылары бойынша қаралады.
23. Лицензия алушы қолын қойып немесе пошта арқылы (хабарламамен) лицензияның күшiн тоқтату туралы мәселенiң қаралатын күнi мен орны туралы хабардар етiледi.
24 Лицензия алушы келмеген жағдайда, лицензияның күшiн тоқтату туралы шешiмдi лицензия берушi лицензия алушының қатысуынсыз қабылдайды.
25. Лицензия берушiнiң лицензия күшiн тоқтату туралы шешiмi лицензия алушыға қолын қойғызып табыс етiледi немесе пошта арқылы (хабарламамен) жiберiледi.
26. Лицензия алушы лицензия күшiн тоқтату себептерiн жойғаннан кейiн, лицензия қайтадан күшiне енедi, бұл туралы лицензия алушы қолын қойдырып немесе пошта арқылы хабардар етiледi.
27. Лицензияның күшiне ену туралы шешiмдi өткiзiлген тексеруден кейiн лицензия берушi қабылдайды.
5. Лицензияларды есепке алу
және лицензиялау қызметiн бақылау
28. Лицензия берушi лицензияларды есепке алады және  лицензиялық ережелердiң сақталуына бақылау жасайды.
29. Лицензия алушының қызметiне заңнамамен белгiленген тәртiпте тау-техникалық, экологиялық қадағалау органдары және лицензия берушiге лицензияны қайтарып алуға өтiнiш жасау құқығы бар басқа да қадағалау органдары бақылау жасайды.
30 Лицензия берушiнiң лицензия алушының заңнамамен белгiленген тәртiпте лицензияларды беру шарттарының орындауына бақылау жасау құқығы бар.
6. Лицензия алушының құқықтары мен мiндеттерi
31. Лицензия алушының:
1) лицензияның күшiн тоқтату, қысқарту және қайтарып алу мәселелерi жөнiндегi барлық материалдармен танысуға, сондай-ақ лицензия берушi осы материалдарды қарағанда қатысуға;
2) сот тәртiбiнде:
лицензия беруге қарсылық бiлдiру туралы шешiмге;
лицензия күшiн тоқтату туралы шешiмге шағым арыз беруге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа да құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
32. Лицензия алушы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын және басқа да заңдарды сақтауға мiндеттi.
7. Лицензия алушының жауапкершiлiгi
33. Өтiнiш иесi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте лицензия алуға берген құжаттардың дұрыстығына жауапты.
34.Лицензия алушы лицензиясыз қызмет жүргiзгенi үшiн заңнамамен белгiленген тәртiпте жауап бередi.
Жылу қуатын тиiстi лицензиясыз сатудан түскен кiрiс, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайлардан басқа жағдайларда, тиiстi бюджетке алынады.
Облыс әкiмiнiң
2004 жылғы 10 тамыздағы
"Облыс аумағындағы жылу қуатын
өндiрудi, берудi және бөлудi,
қазандарды және қысым арқылы жұмыс
iстейтiн құбырларды пайдалануды,
өнеркәсiптiк мұздатқыш қондырғылары
және тұрмыстық газ баллондарының
құрамында, қысым арқылы жұмыс
iстейтiн ыдыстарды пайдалануды
лицензиялау мәселелерi туралы"
N 20 шешiмiне
қосымша
МЕМЛЕКЕТТIК ЛИЦЕНЗИЯ
____________________________________________________ __берiлдi
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
______________________________________________________________
Қызметiнiң түрi ______________________________________________
(қызмет түрiнiң атауы)______________________________________________________________
елдi мекеннiң, қаланың, ауданның, ұйымының немесе кәсiпорынның атауы)
Лицензия әрекетiнiң ерекше шарттары  _________________________
Бөлiмшелер, өкiлдiктер________________________________________
______________________________________________________________
Лицензияны берген орган - Павлодар облысының коммуналдық шаруашылық, көлiк және коммуникациялар департаментi
Облыс коммуналдық шаруашылық,
көлiк және коммуникациялар
департаментiнiң бастығы   _________________  В.Постников
(қолы)
Лицензияның берiлген күнi
Лицензияның нөмiрi
Павлодар қаласы