Об утверждении Правил подтверждения уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2005 года N 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2005 года N 3438. Утратил силу - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года N 595.
Сноска. Приказ и.о. Министра образования и науки РК от 27 января 2005 года N 43 утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 30 ноября 2007 года  N 595  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "Об образовании"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подтверждения уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда.
2. Областным, городов Астаны, Алматы управлениям (департаментам) образования данный приказ довести до сведения всех учебных заведений начального и среднего профессионального образования, независимо от их форм собственности.
3. Департаменту дошкольного и среднего образования (Испусинова С.Б.) направить настоящий приказ в установленном законодательством порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2005 года N 43
Правила
подтверждения уровня профессиональной подготовленности
и присвоения квалификации по профессиям (специальностям)
технического и обслуживающего труда
1. Общие положения
1. Правила подтверждения уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьями 30 33,   35 Закона  Республики Казахстан "Об образовании".
2. Правила распространяются на организации начального и среднего профессионального образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, учебные курсы и центры, а также на лиц, самостоятельно освоивших профессии технического и обслуживающего труда.
3. Правила определяют порядок подтверждения уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда, обучающихся в профессиональных школах, колледжах, на учебных курсах и центрах, работников предприятий и учреждений, а также лиц, самостоятельно освоивших профессии технического и обслуживающего труда, соответствие их знаний, умений и навыков квалификационным требованиям по конкретной профессии и специальности.

Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң мамандықтары бойынша кәсiби даярлық деңгейiн растау және бiлiктiлiктi беру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 27 қаңтардағы N 43 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 11 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3438. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 30 қарашадағы N 595 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007.11.30.  N 595  (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң мамандықтары бойынша кәсiби даярлық деңгейiн растау және бiлiктiлiктi беру ережесi бекiтiлсiн.
2. Облыстық, Астана және Алматы қалаларының бiлiм басқармалары (департаменттерi) осы бұйрықты олардың меншiк нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, барлық кәсiптiк бастауыш бiлiм беретiн оқу орындарының назарына жеткiзсiн.
3. Мектепке дейiнгi және орта бiлiм департаментi (С.Б.Есбосынова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуге жiберсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнен мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Министрдің
мiндетiн атқарушы
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2005 жылғы 27 қаңтардағы
N 43 бұйрығымен бекiтiлген
Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнің кәсiптерi
(мамандықтары) бойынша кәсiби даярлық деңгейiн растау
және бiлiктiлiктi беру туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнің кәсiптерi (мамандықтары) бойынша кәсiби даярлық деңгейiн растау және бiлiктiлiктi беру туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  30, 33,  35-баптарына  сәйкес әзiрленген.
2. Ереже меншiк нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан кәсiптiк бастауыш және орта бiлiм беру ұйымдарына, оқу курстары мен орталықтарына, сондай-ақ техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң кәсiбiн өз бетiнше игерген тұлғаларға таратылады.
3. Ереже кәсiптiк мектептерде, колледждерде, оқу курстары мен орталықтарында оқитын тұлғалардың, кәсiпорындар және мекемелер қызметкерлерінің, сондай-ақ өз бетiнше техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң кәсiптерiн игерген тұлғалардың кәсiби даярлық деңгейiн растау және бiлiктiлiктi беру тәртiбiн, нақты кәсiптер мен мамандықтар бойынша олардың бiлiмiнің, iскерлiгiнің және дағдысының бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн анықтайды.

2. Организация работы по подтверждению уровня профессиональной
подготовленности и присвоению квалификации
4. Подтверждение уровня профессиональной подготовленности в зависимости от приобретаемой профессии и изучаемых предметов, предусматривает сдачу квалификационных экзаменов по специальным предметам (письменные тесты) и выполнение квалификационной (пробной) работы (практический тест).
5. К сдаче квалификационного экзамена на подтверждение уровня профессиональной подготовленности по профессии (специальности) технического и обслуживающего труда допускаются лица, прошедшие полный курс обучения по программам начального и среднего профессионального образования, а также итоговую аттестацию в соответствии с общеобязательными государственными стандартами образования, и лица, самостоятельно освоившие профессии технического и обслуживающего труда.
6. Для организации работы по определению уровня знаний по общепрофессиональным и специальным предметам, умений и практических навыков по производственному обучению, соответствия требованиям государственных общеобязательных стандартов образования (далее - ГОСО) создается квалификационная комиссия по профилям технического и обслуживающего труда (далее - КК).
7. Председатель квалификационной комиссии по профилям технического и обслуживающего труда отбирается из числа руководителей предприятий, организаций (структурных подразделений).
Председатель или заместитель председателя квалификационной комиссии по профилям технического и обслуживающего труда должен иметь соответствующую специальность и владеть государственным языком.
8. В состав квалификационной комиссии по профилям технического и обслуживающего труда привлекаются представители органов по безопасности и охране труда, мастера производственных участков, заместители директоров по учебно-производственной работе, преподаватели специальных дисциплин, мастера производственного обучения.
9. При проведении квалификационных экзаменов (письменные тесты), связанных с работами на объектах, поднадзорных специальным организациям и ведомствам (машинисты грузоподъемных кранов, слесари-монтажники по электрическим подъемникам (лифтам), электрогазосварщики, дежурный персонал электростанций и другие), в состав КК включаются представители этих организаций.
10. Квалификационный экзамен (письменное тестирование) по каждому специальному предмету включает 100 вопросов (на казахском или русском языках) в соответствии с учебными программами. Правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается 1 баллом.

2. Кәсiби даярлық деңгейiн растау және бiлiктiлiктi
беру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
4. Алатын мамандығына және оқылатын пәндерiне байланысты кәсiби даярлық деңгейiн растау арнаулы пәндер бойынша бiлiктілік емтихандарын тапсыруды (жазбаша тecтi) және бiлiктiлiк (сынама) жұмыстарды (практикалық тест) орындау көзделедi.
5. Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң кәсiптерi (мамандықтары) бойынша кәсiби даярлық деңгейiн растау және бiлiктiлiктi беруге арналған бiлiктiлiк емтихандарын тапсыруға кәсіптiк бастауыш және орта бiлiм беру бағдарламалары бойынша толық оқу курсын өткен тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарттарына сәйкес қорытынды аттестаттаудан, техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң мамандықтарын өз бетiнше игерген тұлғалар жiберiледi.
6. Жалпы кәсiптiк және арнаулы пәндер, өндiрiстiк оқыту бойынша iскерлiк және практикалық дағдыларының бiлiмдiлiк деңгейiн белгiлеу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру үшiн мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм беру стандарттарының (бұдан әрi - МЖБС) талаптарына сәйкес техникалық және қызмет көрсету еңбегiнің бейiнi бойынша бiлiктiлiк комиссиясы (бұдан әрi - БК) құрылады.
7. Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң бейiнi жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясының төрағасы кәсiпорындардың, ұйымдардың (құрылымдық бөлiмшелердің) басшыларынан, яғни жұмыс берушiлер өкілдерiнiң арасынан тағайындалады.
Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң бейiнi жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясы төрағасының немесе төраға орынбасарының тиiстi мамандығы және мемлекеттiк тiлдi бiлуi керек.
8. Техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң бейiнi жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясының құрамына еңбектi қорғау, электрлiк қауiпсiздiк жөнiндегi органдарының өкiлдерi, өндiрiстiк учаске шеберлерi, директордың оқу-өндiрiстiк жұмысы жөнiндегi орынбасары, арнаулы пәндер оқытушылары, өндiрiстiк оқыту шеберлерi тартылады.
9. Объектiлермен, қадағалау жөнiндегi арнаулы ұйымдар мен ведомстволардың жұмыстарымен байланысты (жүк көтергiш крандарының машинистерi, электрлiк лифттердiң слесарь-монтажниктерi, электрлiк даяшылар, электрлiк станциялардың кезекшi қызметкерлерi және басқалары) бiлiктiлiк емтихандарын тапсыру кезiнде (жазба тестi) БК-нiң құрамына осы ұйымдардың өкiлдерi де кiредi.
10. Әрбiр арнаулы пән бойынша бiлiктiлік емтихандарына (жазбаша тестiлеу) оқу бағдарламаларына сәйкес 100 сұрақ (қазақ немесе орыс тiлдерiнде) кiредi. Әрбiр тестiк тапсырманың дұрыс жауабы 1 баллмен бағаланады.

11. Набравшие по письменному тестированию менее 60 баллов, к сдаче квалификационной работы не допускаются.
12. Результаты письменных тестов оцениваются баллами и объявляются в тот же день после оформления в установленном порядке протоколов заседаний КК.
13. При проведении квалификационной (пробной) работы в виде практического теста предусматривается выполнение характерной для данной профессии (специальности) работы, соответствующей уровню квалификации, предусмотренной квалификационными характеристиками, техническими требованиями.
14. Перечень, содержание и требования к выполнению квалификационных (пробных) работ, в том числе изготовление изделий, определяются в соответствии с рабочими учебными программами и квалификационными характеристиками.
15. При оценке квалификационной работы членами КК учитывается фактический уровень знаний по общетехническим и специальным предметам, умений и практических навыков по производственному обучению, и их соответствие требованиям учебных программ и квалификационных характеристик по профессиям (специальностям).
16. Квалификационная работа:
считается принятой, если задание выполнено в полном соответствии с техническими требованиями и условиями;
считается не принятой при невыполнении норм выработки (времени), установленных на выполнение квалификационной работы (практический тест).
17. В случае нарушения порядка поведения экзаменуемым, вопрос о дальнейшей сдаче экзамена решается председателем КК.
18. Состав квалификационных комиссий, организация их работы, порядок выдачи удостоверений на управление тракторами и другими самоходными сельскохозяйственными мелиоративными машинами, а также автотранспортными средствами определяются в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 января 2004 года N 33 "Об утверждении Правил о приеме экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленными на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами и механизмами", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2725.
19. Результаты квалификационных экзаменов (письменный тест) и решение КК о присвоении квалификационных разрядов (классов, категорий) по профессиям (специальностям) заносятся в протокол, который подписывается председателем и всеми членами КК.
3. Оформление и выдача документов
20. На основании протокольного решения КК экзаменуемым выдается сертификат по форме, установленной приложением к настоящим Правилам, с указанием соответствующего уровня квалификации по профессии (специальности) технического и обслуживающего труда.

11. Жазбаша тестiлеуден 60 баллдан кем алса, бiлiктiлiк жұмыстарын тапсыруға жiберiлмейдi.
12. Жазба тесттердiң нәтижелерi баллмен бағаланады және белгiленген тәртiппен Бiлiктiлiк комиссиясы мәжiлiсiнiң хаттамасы ресiмделгеннен кейiн сол күнi жарияланады .
13. Практикалық тест түрiндегi бiлiктiлiк (сынама) жұмыстарын өткiзу кезiнде бiлiктiлiк сипаттамаларымен, техникалық талаптарымен көзделген тиiстi бiлiктiлiк деңгейiнiң аталған кәсiптерiнiң  (мамандықтарының) жұмыстары мен бұйымдары үшiн сипаттамалық орындау көзделедi.
14. Бiлiктiлiк (сынама) жұмыстарын орындаудың тiзбесi, мазмұны және талаптары оқу жұмыс бағдарламалары мен бiлiктiлiк сипаттамаларына сәйкес анықталады.
15. БК мүшелерi емтихан тапсырушының бiлiктiлiк жұмыстарын бағалауда жалпы техникалық және арнаулы пәндер бойынша нақты бiлiм деңгейiн, өндiрiстiк оқыту жөнiндегi емтиханда iскерлiк пен практикалық дағдылары және олардың кәсiби (мамандық) бойынша оқу бағдарламалары мен сипаттарының бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi есепке алынады.
16. Бiлiктiлiк жұмысы:
егер тапсырма техникалық талаптары мен шарттарына сәйкес толық көлемде орындалса, қабылданған болып саналады;
белгiленген бiлiктiлiк жұмыстарын (практикалық тестi) орындауға арналған нормаларды пысықтауды (уақыт) орындамаған жағдайда қабылданбаған болып саналады.
17. Емтихан тапсырушы өткiзу тәртiбiн бұзған жағдайда, одан әрi емтиханды тапсыру туралы мәселенi БК-тiң төрағасы шешедi.
18. Бiлiктiлiк комиссиясының құрамы, олардың жұмысын ұйымдастыру, тракторларды және басқа да өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы мелиоративтiк көлiктерiн, сондай-ақ, автокөлiктердi басқаруға куәлiк беру тәртiбi нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiнде N 2725 тiркелген "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтiк және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн жүргiзу құқығына емтихандар қабылдау және куәлiктер беру туралы Ереженi бекiту туралы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрiнің 2004 жылғы 29 қаңтардағы N 33  бұйрығына  сәйкес анықталады.
19. Кәсiптер (мамандықтар) бойынша бiлiктiлiк емтихандарының нәтижесi (жазба тестi) және емтихан тапсырушыға бiлiктiлiк разрядтарын (класс, сынып) беру туралы БК-тiң шешiмi БК-тiң төрағасы мен барлық мүшелерi қол қоятын хаттамаға жазылады.
3. Құжаттарды ресiмдеу және беру
20. БК-тiң хаттамалық шешiмiнiң негiзiнде техникалық және қызмет көрсету кәсiптерi бойынша емтихан тапсырушыға тиiстi бiлiктiлiк деңгейлерi көрсетiлген сертификат берiледi (қоса берiлдi).

21. Выдача сертификатов об уровне профессиональной подготовленности оформляется в отдельном журнале учета и выдаче сертификатов о присвоении квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда.
Приложение
к Правилам подтверждения уровня
профессиональной подготовленности
и присвоения квалификации по профессиям
(специальностям) технического
и обслуживающего труда
Форма Сертификата
____________________________________________________________________
(наименование министерства и ведомства)
____________________________________________________________________
(наименование организации, проводившей подтверждение уровня
профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда)
Сертификат N_______
Настоящий сертификат выдан гр.________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он (она) с "___"____________________ по "___"____________
сдал (а) квалификационные экзамены по профессии (специальности)
____________________________________________________________________
(наименование профессии (специальности))
1. Письменный тест -   _____________________________________________
(указать количество набранных баллов прописью)
2. Практический тест - _____________________________________________
(указывается оценка "удовлетворительно", "хорошо", "отлично")
____________________________________________________________________
(указывается вид квалификационной работы)
Решением квалификационной комиссии от "______"___________ 20___года
Протокол N____________, гр._________________________________________
Присвоена квалификация _______________________N разряда (класс)_____
Председатель квалификационной комиссии__________________   _________
(фамилия, имя, отчество)  (роспись)
Члены комиссии _________________________________________   _________
(фамилия, имя, отчество)         (роспись)
_________________________________________   _________
(фамилия, имя, отчество)         (роспись)
М.П.                 Директор
Населенный пункт ______________________    Дата "____"________20__г.
(указать город, область)
Регистрационный N______

21. Кәсiби даярлық деңгейi жөнiндегi сертификаттарды беру техникалық және қызмет көрсету еңбегiнiң кәсiптерi (мамандықтары) бойынша бiлiктiлiктi беру туралы сертификаттарды есепке алу және беру жөнiндегi жеке журналдарға ресiмделедi.
Техникалық және қызмет
көрсету (мамандықтары)
бойынша кәсiби даярлық
деңгейiн растау және
бiлiктiлiк санатын беру
ережелерiне қосымша
___________________________________________________________________
(министрлiк пен ведомствоның атауы)
___________________________________________________________________
(техникалық және қызмет көрсету еңбегi кәсiптерi (мамандықтары)
бойынша кәсiби даярлық деңгейiн растау және бiлiктiлiк санатын
берудi өткiзген ұйымның атауы)
СЕРТИФИКАТ N__________________
Осы сертификат азамат _______________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
берiлдi, өйткенi ол 200_ жылғы "___" ______________________________
"____"_______________________ дейiн _______________________________
___________________________________________________________________
(кәсiптiң (мамандықтың атауы)
бiлiктiлiк емтихандарын тапсырды.
1. Жазбаша тест ___________________________________________________
(жинаған балл санын жазбаша көрсету)
2. Практикалық тест _______________________________________________
("қанағаттанарлық, "жақсы", "үздiк" бағалары көрсетiледi)
___________________________________________________________________
(бiлiктiлiк жұмысының түрi көрсетiледi)
Бiлiктiлiк комиссиясының шешiмiмен 20__ жылғы "__"_________________
N_______________ хаттама азамат ___________________________________
___________________________________________________________________
Бiлiктiлiк берiлдi.                   N разряд (класс) ____________
Бiлiктiлiк
комиссиясының төрағасы ____________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)           (қолы)
Комиссия мүшелерi      ____________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)           (қолы)
____________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)           (қолы)
M.O.   Директор                   Датасы 200_ ж. "___"_____________
Елдi мекен _________________________
(қала, облыс көрсетiлсiн)
Тiркеу N__________________
(қолы)