Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года № 74. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 25 марта 2005 года № 3513. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 352
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 31.12.2010 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года N 1063 "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" и в целях совершенствования деятельности органов юстиции по вопросам документирования и регистрации граждан Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан.
2. Начальникам Департаментов юстиции областей, городов Астаны и Алматы:
1) организовать изучение Инструкции сотрудниками, осуществляющими работу по документированию и регистрации граждан Республики Казахстан, обеспечить неукоснительное соблюдение ее требований;
2) обеспечить территориальные подразделения органов юстиции необходимыми бланками и журналами установленного образца.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан Таймерденова М.Т.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Согласовано                             Согласовано
Заместитель Генерального                Заместитель директора
Прокурора Республики Казахстан -        Пограничной службы
Председатель Комитета по правовой       Комитета Национальной
Статистике и специальным учетам         Безопасности
Генеральной Прокуратуры                 Республики Казахстан
1 марта 2005 г.                         1 марта 2005 г.
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 марта 2005 года № 74
Инструкция по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации населения
Республики Казахстан
1. Выдача документов, удостоверяющих личность
Инструкция по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", "О миграции населения", "О национальных реестрах идентификационных номеров", постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года N 1063 "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" (далее - Правила), другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан и регулирует вопросы документирования и регистрации граждан Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 25 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3513. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 352 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2010.12.31 № 352 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі N 1063 қаулысын орындау үшін және әділет органдарының Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыру және тіркеу мәселелері жөніндегі қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымша беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары Әділет департаменттерінің бастықтары:
1) Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу жөніндегі жұмысты жүзеге асыратын қызметкерлердің Нұсқаулықты зерделеуін ұйымдастырсын, оның талаптарының мүлтіксіз сақталуын қамтамасыз етсін;
2) әділет органдарының аумақтық бөлімшелерін қажетті бланктермен және белгіленген үлгідегі журналдармен қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі комитетінің төрағасы М.Т.Таймерденовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының орынбасары -
Бас прокуратураның Құқықтық
статистика және есепке алу
комитетінің төрағасы
1 наурыз 2005 жыл
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Шекара Қызметі
Директорының орынбасары
1 наурыз 2005 жыл
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2005 жылғы 4 наурыздағы
N 74 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру
Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы", "Халықтың көші-қоны туралы", "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін бекіту туралы" (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі N 1063 қаулысына, Қазақстан Республикасының басқа нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және ол Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу мәселелерін реттейді.
Ескерту. Бірінші бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.

1. Гражданам Республики Казахстан органами юстиции выдаются следующие документы, удостоверяющие личность:
паспорт гражданина Республики Казахстан;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан.
Документы, удостоверяющие личность, заполняются по желанию владельца на государственном или русском языке, а паспорт гражданина Республики Казахстан, кроме этого, на английском языке.
2. Паспорт гражданина Республики Казахстан выдается гражданам, по их желанию, независимо от возраста, сроком действия на десять лет. Паспорт гражданина Республики Казахстан является документом, удостоверяющим личность владельца при выезде и за пределами Республики Казахстан. По заявлению гражданина срок действия паспорта может быть продлен Департаментами юстиции областей, городов Астаны, Алматы по месту его регистрации еще на один год, путем проставления на 30 странице паспорта штампа (приложение 1) с соответствующей записью, которая скрепляется гербовой печатью и заверяется подписью заместителя начальника Департамента юстиции, курирующего функции документирования и регистрации граждан, или начальника отдела организации работы по документированию и регистрации населения Департамента юстиции. Гражданам, проживающим за пределами страны, срок действия паспорта гражданина Республики Казахстан продлевается загранучреждениями Республики Казахстан. В том случае, если 30 страница паспорта использована, штамп проставляется на следующей свободной странице паспорта.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
3. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан выдается гражданам с 16-летнего возраста и действительно на территории республики. Все граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на ее территории, должны иметь удостоверение личности.
Удостоверение личности выдается со сроком действия:
с 16 до 25 лет;
с 25 до 45 лет;
с 45 лет пожизненно.
В удостоверении личности указываются:
фамилия, имя, отчество;
дата и место рождения;
национальность (указывается по желанию владельца);
юридический адрес;
наименование органа, выдавшего удостоверение;
дата выдачи, срок действия, код удостоверения и штрих-код;
индивидуальный идентификационный номер (присваивается один раз и остается неизменным).
Удостоверение личности подлежит замене при регистрации по новому месту постоянного жительства.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Гражданам Республики Казахстан при утрате удостоверения личности или непригодности его для дальнейшего использования по заявлению граждан до получения ими новых документов, удостоверяющих личность, выдается временное удостоверение личности (приложение 2) сроком действия до 3-х месяцев. Срок действия может быть продлен по заявлению владельца еще до 3-х месяцев.
Временное удостоверение личности заполняется уполномоченным сотрудником органа юстиции разборчиво от руки.
Заполнение производится на государственном или русском языке по желанию гражданина и содержит те же сведения, что и удостоверение личности.
В графе "место рождения" указывается область и район, для родившихся за пределами Республики Казахстан - страна, а в графе "место жительства" - область, район и населенный пункт.

1. Әділет органдары Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке басын куәландыратын мынадай құжаттар береді:
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар иесінің қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде, ал Қазақстан Республикасы азаматының паспорты сонымен қатар ағылшын тілінде толтырылады.
2. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты олардың қалауы бойынша жасына қарамастан жарамдылығы он жыл мерзімге беріледі. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шыққан кезде жеке басын куәландыратын құжат болып табылады. Азаматтың өтініші бойынша паспорттың жарамдылық мерзімін оны тіркеген жері бойынша облыстық, Астана және Алматы қалаларының Әділет департаменттері паспорттың 30-бетіне тиісті жазбасы бар мөртаңба (1-қосымша) қою арқылы тұрғылықты жері бойынша тағы бір жыл мерзімге ұзартуы мүмкін, ол елтаңбалы мөрмен бекітіледі және халықты құжаттандыру және тіркеу қызметіне жетекшілік ететін Әділет департаменті бастығы орынбасарының немесе халықты құжаттандыру және тіркеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру бөлімі бастығының қолымен куәландырылады. Қазақстан Республикасының елден шалғай жерлерде тұрып жатқан азаматтарына ҚР азаматы паспортының жарамдылық мерзімін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері ұзартады. Егер паспорттың 30 беті пайдаланылған жағдайда, мөртаңба паспорттың келесі бос бетіне қойылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі азаматтарға 16 жастан бастап беріледі және ол республика аумағында жарамды. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын барлық азаматтардың жеке куәлігі болуы тиіс.
Жеке куәлік мынадай жарамдылық мерзімдеріне:
16 жастан 25 жасқа дейін;
25 жастан 45 жасқа дейін;
45 жастан өмірлік беріледі.
Жеке куәлікте:
тегі, аты, әкесінің аты;
туған күні мен туған жері;
ұлты (иесінің қалауы бойынша көрсетіледі);
заңды мекен-жайы;
куәлікті берген органның атауы;
берілген күні; жарамдылық мерзімі, куәліктің коды және штрих коды көрсетіледі;
жеке сәйкестендіру нөмірі (бір рет беріледі және өзгерусіз қалады).
Жаңа тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелген жағдайда жеке куәлік ауыстырылуы тиіс.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасының азаматтары жеке куәлік жоғалған жағдайда немесе оның одан әрі пайдалану үшін жарамсыздығына байланысты азаматтардың өтініші бойынша жеке басын куәландыратын жаңа құжаттар алғанға дейін жарамдылық мерзімі 3 айға дейінгі уақытқа уақытша жеке куәлік беріледі (2-қосымша). Бұл мерзім иесінің арызы бойынша тағы 3 айға дейін ұзартылуы мүмкін.
Уақытша жеке куәлік әділет органының уәкілетті қызметкерінің қолымен түсінікті етіп толтырылады.
Толтыру азаматтың қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүргізіледі және ол жеке куәліктегі мәліметтерді қамтиды.
"Туған жері" деген бағанда облысы және ауданы, ал Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туғандар үшін - елі, ал "тұрғылықты жері" деген бағанда облысы, ауданы және елді мекені көрсетіледі.

В графах "дата рождения", "дата выдачи", "действительно до" цифрами указывается число, месяц, год (например: 26.01.2004). Выдача и продление срока действия заверяются подписью уполномоченного сотрудника органа юстиции и гербовой печатью.
В графе "орган выдачи" соответственно указывается подразделение органа юстиции, выдавшее документ.
Во временное удостоверение личности вклеивается фотография владельца размером 3,5 х 4,5 сантиметров (далее - см), которая скрепляется гербовой печатью.
Выдача временного удостоверения и продление его срока действия регистрируются в журнале регистрации выданных гражданам временных удостоверений личности (далее - ВУ) (приложение 3).
Временное удостоверение личности действительно на территории Республики Казахстан и является документом кратковременного пользования.
5. За выдачу документов, удостоверяющих личность, а также временного удостоверения личности взимается государственная пошлина в размерах, установленных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
2. Оформление заявлений формы-1 для изготовления
документов, удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
6. Для изготовления паспорта и удостоверения личности гражданина Республики Казахстан оформляется заявление формы-1 (приложение 4).
Гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, заявление ф-1 оформляется по месту регистрации в Центрах обслуживания населения (далее - ЦОН) и подразделениях документирования и регистрации населения органов юстиции Республики Казахстан, где отсутствуют ЦОНы. По заявлениям граждан, требующим дополнительной проверки (по проверке личности и подтверждению гражданства), и обратившимся по причинам: обмена паспортов образца 1974 года (СССР) и их восстановления по утрате, несвоевременного обращения впервые за получением документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, заявления ф-1 оформляются подразделениями документирования и регистрации органов юстиции. Загранучреждениями Республики Казахстан заявления ф-1 оформляются гражданам Республики Казахстан: постоянно проживающим за пределами РК; получающим образование по очной форме обучения в учебных заведениях, расположенных на территории иностранных государств; работающим в иностранных государствах по трудовому договору, заключенному на срок не менее одного года; членам семьи указанных лиц, проживающим вместе с ними; родственникам персонала дипломатической службы, проживающим вместе с персоналом дипломатической службы за рубежом, и не имеющим права на получение дипломатического или служебного паспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При непосредственном обращении граждан Республики Казахстан по вопросу получения паспортов и удостоверений личности, оформление заявления ф-1 и выдача готовых документов, а также продление срока действия паспорта может производиться Комитетом регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - КРС МЮ РК).
При отсутствии постоянного места жительства документы, удостоверяющие личность, выдаются гражданам Республики Казахстан по месту временного проживания, подтверждаемому органами юстиции, по месту фактического нахождения, подтверждаемому в установленном законодательством порядке органами внутренних дел.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).

"Туған күні", "берілген күні", "дейін жарамды" деген бағандарда күні, айы, жылы цифрмен көрсетіледі (мысалы: 26.01.2004). Беру және жарамдылық мерзімін ұзарту әділет органының уәкілетті қызметкерінің қолымен және елтаңбалы мөрімен расталады.
"Құжатты берген орган" деген бағанда тиісінше құжатты берген әділет органының бөлімшесі көрсетіледі.
Уақытша жеке куәлікке көлемі 3,5 х 4,5 сантиметр (бұдан әрі - см) иесінің фотосуреті жапсырылады, ол әділет органының елтаңбалы мөрімен бекітіледі.
Уақытша куәлікті беру және оның жарамдылық мерзімін ұзарту азаматтарға берілген уақытша жеке куәліктерді (бұдан әрі - УЖК) тіркеу журналында тіркеледі (3 қосымша).
Уақытша жеке куәлік Қазақстан Республикасының аумағында жарамды және қысқа уақытқа қолданылатын құжат болып табылады.
5. Жеке басын куәландыратын құжаттарды, сондай-ақ уақытша жеке куәліктерді бергені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген көлемде мемлекеттік баж алынады.
2. Қазақстан Республикасы азаматының жеке
басын куәландыратын құжаттарды дайындау үшін
1-нысандағы арыздарды ресімдеу
6. Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және жеке куәлігін дайындау үшін 1-н арызы ресімделеді (4-қосымша).
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтарға 1-н арыз олардың тұрақты тіркелген жері бойынша Халыққа қызмет көрсету орталықтарында (бұдан әрі - ХҚО), ал ХҚО жоқ жерлерде, Қазақстан Республикасының әділет органдарының құжаттандыру және халықты тіркеу бөлімшелерінде ресімделеді. Қосымша тексеруді қажет ететін (жеке басын тексеру және азаматтығын анықтау) және мынадай себептермен келген: 1974 жылғы үлгідегі (КСРО) паспортты ауыстыру немесе оны жоғалтқаны бойынша қалпына келтіру; алғаш рет Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжатын алу үшін дер кезінде өтініш бермегенде 1-н арыздары әділет органдарының құжаттандыру және халықты тіркеу бөлімшелерінде ресімделеді. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы 1-н арыздар Қазақстан Республикасының мына азаматтарына ресімделеді: ҚР тыс жерлерде тұрақты тұрып жатқандарға; шет мемлекеттердің аумағында орналасқан оқу орындарында күндізгі оқу нысанында білім алушыларға; шет мемлекеттерде кемінде бір жыл мерзімге жасалған еңбек шарты бойынша жұмыс істеп жатқандарға; көрсетілген адамдардың олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне; шетелде дипломатиялық қызметтің персоналымен бірге тұратын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дипломатиялық немесе қызметтік паспортты алуға құқығы жоқ дипломатиялық қызмет персоналының туысқандарына.
Қазақстан Республикасының азаматтары паспорттар мен жеке куәліктерді алу мәселесі бойынша тікелей өтініш жасаған кезде, 1-н арызды ресімдеуді және дайын құжаттарды беруді, сондай-ақ паспорттың жарамдылық мерзімін ұзартуды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі комитеті (бұдан әрі - ҚР Әділетмині ТҚК) жүргізе алады.
Тұрақты тұратын жері болмаған жағдайда Қазақстан Республикасы азаматына жеке басын куәландыратын құжаттарды әділет органдары растаған уақытша тұратын жері бойынша, ал заңнамада көзделген тәртіппен ішкі істер органдары растайтын нақты тұратын жері бойынша беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.

7. Заявление ф-1 представляет собой типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, является носителем информации, которая вносится в единую информационную базу данных и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами и адресно-справочной работы.
8. Бланки заявлений ф-1 учитываются по порядковым номерам в книгах формы № 2 учета заявлений ф-1 на изготовление удостоверений личности, паспортов (приложение 5).
9. Заявление ф-1 заполняется шариковой ручкой черной, темно-синей или фиолетовой пастой. Об исправлении данных в заявлении ф-1 производится запись на свободном месте оборотной стороны заявления ф-1, заверяемая подписью уполномоченного сотрудника и гербовой печатью с дублированием верной записи.
10. Квитанция на получение паспорта, удостоверения личности отделяется от бланка заявления формы-1 после его заполнения и передается заявителю.
11. До получения новых паспортов и удостоверений личности прежние документы не изымаются.
По заявлению гражданина подлежащий обмену паспорт, в котором имеется действующая виза иностранного государства, может не изыматься. При этом недействительный паспорт подлежит погашению (путем осуществления просечки одной из сторон паспорта дыроколом), владелец паспорта уведомляется о необходимости последующей сдачи паспорта в орган юстиции по месту регистрации. На оборотной стороне заявления ф-1 производится соответствующая отметка. Сведения о недействительности документа направляются в порядке, определенном пунктом 17 Инструкции.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Обоснованность и правильность заполнения заявления ф-1 заверяются подписью сотрудника (оператора ЦОН), заполнившего заявление ф-1 с указанием присвоенного ему персонального кода. Персональные коды специалистов документирования и регистрации населения и операторов ЦОН представляют из себя четырехзначные буквенно-цифровые индексы, в которых 1-й знак (латинская буква) - это код области, 2-й знак (латинская буква) - код района, 3-й и 4-й знаки - арабские цифры, соответствующие порядковому номеру регистрации специалиста внутри региона от 00 до 99, имеющего допуск к оформлению заявлений ф-1. При смене специалистов (операторов ЦОН), оформляющих заявления ф-1, их персональные коды считаются недействительными, а вновь назначенным специалистам присваиваются новые персональные коды. При этом вновь назначенному специалисту присваивается следующий знак кода из числа неиспользованных, свободных порядковых номеров в данном подразделении, оставляя в коде неизменными первые два знака. Сведения о присвоенных сотрудникам (операторам ЦОН) кодах направляются в КРС МЮ РК.
Буквенные индексы персональных кодов присваиваются КРС МЮ РК, цифровые индексы обновляются отделами организации работы по документированию и регистрации населения Департаментов юстиции и утверждаются начальниками Департаментов.

7. 1-н арызы нөмірі мен штрих коды бар қатаң есептегі баспаханалық бланк, бірыңғай ақпаратты деректер базасына енгізілетін ақпарат тасушы болып табылады және одан әрі жеке тұлғаның берген құжаттарының мекен-жай-анықтамалық жұмысымен сәйкес келуі мақсатында пайдаланылады.
8. 1-н арыздар бланкілері реттік нөмірлері бойынша паспорттарды, жеке куәліктерді дайындау үшін 1-н арыздарының есебі 2-н кітаптарында (5 қосымша) есепке алынады.
9. 1-н арыз қара, қара көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен толтырылады. 1-н арыздағы деректерді түзету туралы 1-н арыздың сыртқы бетіндегі бос орынға жазба жазылады, түзетілген жазба көрсетіле отырып, ол уәкілетті қызметкердің қолымен және елтаңбалы мөрмен дұрыс жазбаның көшірмесін жасап куәландырылады.
10. Паспортты, жеке куәлікті алуға арналған түбіртек 1-нысандағы арыз бланкісі толтырылғаннан кейін одан бөліп алынады және арызданушыға беріледі.
11. Жаңа паспорттар мен жеке куәліктер алғанға дейін бұрынғы құжаттары алынбайды.
Азаматтың өтініші бойынша шет мемлекеттің қолданыстағы визасы бар ауыстырылуға тиіс паспорт алынбайды. Бұл ретте жарамсыз паспорт (паспорттың бір жақ шетін тескішпен тесу арқылы) өтелуге тиіс, паспорт иесіне паспортты кейіннен тіркелген жері бойынша әділет органына тапсыру қажеттігі туралы хабарланады. 1-н арыздың артқы бетіне тиісті белгі қойылады. Құжаттың жарамсыздығы туралы мәлімет Нұсқаулықтың 17-тармағында айқындалған тәртіппен жіберіледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
12. 1-н арызды толтырудың негізділігі мен дұрыстығы 1-н арызын толтырған қызметкердің (ХҚО операторы) қолымен оған берілген дербес коды көрсетіліп куәландырылады. Құжаттандыру және халықты тіркеу бөлімшелері мен ХҚО операторларының дербес кодтары төрт таңбалы әріп-санды индекстерден тұрады, ондағы 1-ші белгі (латын әрпі) - облыс коды, 2-ші белгі (латын әрпі) - ауданның коды, 3 және 4-ші белгі - өңір ішінде 1-нысан арыздарын ресімдеуге жіберілген қызметкердің тіркеу нөміріне сәйкес келетін 00 ден - 99 дейінгі араб сандары. 1-н арыздарды ресімдейтін қызметкерлер (ХҚО операторы) ауысқан кезде, олардың дербес кодтары жарамсыз деп есептеледі. Бұл ретте жаңадан тағайындалған маманға кодтың алғашқы екі белгісін өзгеріссіз қалдырып, осы бөлімшедегі пайдаланылмаған бос реттік нөмірлердің ішінен келесі код белгісі беріледі. Қызметкерлерге (ХҚО операторларына) берілген кодтар туралы мәлімет ҚР Әділетмині ТҚК-ге жолданады.
Дербес кодтардың әріптік индекстерін ҚР Әділетмині ТҚК береді, ал сандық индекстерді Әділет департаменттерінің халықты құжаттандыру және тіркеу жұмысын ұйымдастыру бөлімдері жаңартады және Департаменттердің бастықтары бекітеді.

Специалисты органов юстиции, операторы ЦОН, заполнившие и заверившие заявление ф-1 своим персональным кодом, а также сотрудники загранучреждений РК, оформившие заявление ф-1, за правильность внесенных в заявление ф-1 сведений и обоснованность его оформления несут персональную ответственность.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
13. При оформлении заявления ф-1 осуществляется проверка по картотеке заявлений ф-1 на наличие у заявителей ранее выданных документов. При этом сличаются все данные, указанные в заявлениях ф-1, и тождественность фотографий.
14. Для принятия решения об оформлении заявлений ф-1 гражданам Республики Казахстан необходимо предъявление лицом книги регистрации граждан, подтверждающей регистрацию по месту постоянного жительства, квитанции об оплате государственной пошлины за документ, фотографий и одного из ниже перечисленных документов:
свидетельство о рождении;
паспорт гражданина Республики Казахстан;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
паспорт бывшего СССР образца 1974 года;
общегражданский заграничный паспорт бывшего СССР;
удостоверение личности офицера (исключительно для военнослужащих, ранее не имевших документы, удостоверяющие личность);
свидетельство на возвращение;
справка о приеме в гражданство Республики Казахстан установленной формы;
справка об освобождении из мест лишения свободы;
постановление спецприемника-распределителя.
При этом следует руководствоваться следующим:
1) в случае оформления заявления ф-1 только на удостоверение личности требуется предъявление двух фотографий размером 3,5 х 4,5 см. При оформлении ф-1 на удостоверение личности с паспортом или только на паспорт, необходимо предъявление трех фотографий заявителя.
Фотография должна соответствовать возрасту заявителя на момент оформления документа, выполнена строго в анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии. Фотографии должны быть выполнены методом фотопечати с одного негатива на плотной фотобумаге. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования и моделирования или ксерокопирования.
На оборотной стороне заявления ф-1 наклеивается фотография заявителя и заверяется гербовой печатью подразделения документирования и регистрации органов юстиции.
Фотографии наклеиваются на:
лицевой стороне заявления ф-1 в специально отведенном месте;
на оборотной стороне заявления ф-1 рядом с полем 18, которая заверяется гербовой печатью. Оттиск печати должен быть четким, свободно читаемым, при этом номер печати следует располагать на бланке, но не на фотографии;
при изготовлении паспорта третья фотография помещается в карман для фото заявления ф-1;

1-н арызды өздерінің дербес кодтарымен толтырған және куәландырған әділет органдарының мамандары, ХҚО операторлары, сондай-ақ 1-н арызды ресімдеген ҚР шет елдердегі мекемелерінің қызметкерлері 1-н арызға енгізілген мәліметтердің дұрыстығы мен оны ресімдеудің негізділігіне дербес жауап береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
13. 1-н арызды ресімдеу кезінде 1-н арыздар картотекасы бойынша арызданушыда бұрын берілген құжаттардың бар-жоғын тексеру жүзеге асырылады. Бұл ретте 1-н арыздардағы деректер және фотосуреттердің ұқсастығы салыстырылады.
14. 1-н арызын ресімдеу туралы шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының азаматтары тұрғылықты тұратын жерінде тіркелгенін растайтын азаматтарды тіркеу кітабын, құжат үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртекті, фотосуреттерді және төменде аталған құжаттардың бірін ұсынуы қажет:
туу туралы куәлік;
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорты;
бұрынғы КСРО жалпы азаматтық шетел паспорты;
офицердің жеке куәлігі (бұрын жеке басының құжаттары болмаған әскери қызметшілер үшін ғана);
қайтуға берілген куәлігі;
белгіленген нысандағы Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтама;
бостандығынан айыратын жерден босатылғаны туралы анықтама;
қабылдау-тарату бөлімінің арнайы қаулысы.
Бұл ретте мыналарды басшылыққа алған жөн:
1) 1-н арызды тек жеке куәлікке ресімдеген жағдайда көлемі 3,5 х 4,5 см. екі фотосурет ұсыну қажет. 1-н арызды жеке куәлікті паспортпен бірге немесе тек паспортқа ресімдеу кезінде арызданушы үш фотокарточка ұсынуы қажет.
Фотосурет арызданушының құжат ресімдеу кезіндегі жасына сәйкес, қатаң түрде жарық жерде алдынан түсірілген болу керек, бұл ретте адамның беті фотосуреттің жалпы көлемінің 75 % жуығын алуы тиіс. Фотосуреттер фотобаспа әдісімен бір негативтен қалың фотоқағазда басылуы қажет. Компьютерлік сканерлеу және модельдеу немесе ксерокөшірме әдісімен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді.
1-н арыздың сыртқы бетінде арыз берушінің фотосуреті жапсырылады және әділет органы құжаттандыру және тіркеу бөлімшесінің елтаңбалы мөрімен куәландырылады.
Фотосурет карточкалары:
1-н арыздың алдыңғы бетінде арнайы бөлінген орынға;
1-н арыздың сыртқы бетінде елтаңбалы мөрмен куәландырылған 18-жолдың қатарына жапсырылады. Мөр бедері анық, еркін оқылатын болуы керек, бұл ретте мөр нөмірін фотосуретке емес бланкіге қою керек;
паспортты дайындау кезінде үшінші фотосурет 1-н арыздың фотосуретке арналған қалтасына орналастырылады.

2) подпись заявителя в заявлении ф-1 выполняется им собственноручно шариковой ручкой пастой черного, синего или фиолетового цвета. Не допускается использование чернил и капиллярных (гелевых) ручек. При оформлении заявлений ф-1 подпись заявителя может не учиняться:
детям до 16 лет;
недееспособным, по инвалидности, безграмотности;
в исключительных случаях, когда гражданин отказывается от учинения подписи (следственно-арестованные, подследственные лица).
В указанных случаях графа для подписи остается свободной, принимается копия подтверждающего документа (пенсионного удостоверения по инвалидности, справки о состоянии здоровья, акта правоохранительного органа), на свободном месте оборотной стороны заявления следует указать причину отсутствия подписи.
3) при заполнении заявлений ф-1 фамилия, имя, отчество и другие данные заявителя, а также наименование местностей и органов выдачи документов записываются в соответствии с записями в документах, являющихся основанием для оформления заявления ф-1, при этом наименование местностей, расположенных на территории Республики Казахстан, записываются в соответствии с действующим административно-территориальным делением;
4) все коды, а также адреса места регистрации и принятые в них сокращения указываются в соответствии со справочниками кодов и сокращений (приложение 6). Справочники кодов и сокращений в случае изменения рассылаются централизованно отдельными циркулярами;
5) даты в полях 6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 проставляются цифрами в следующей последовательности: год, месяц, число. Например, 2004.01.21.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 29.12.2006 N 338; от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
15. При оформлении документов, удостоверяющих личность, гражданам, достигшим 16-летнего возраста, на основании свидетельства о рождении предъявляется удостоверение личности одного из родителей (опекуна, попечителя) и книга регистрации граждан, подтверждающая регистрацию по месту постоянного жительства родителей (опекуна, попечителя).
16. Лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, решение об оформлении заявления ф-1 принимается после проверки их личности и подтверждения принадлежности к гражданству Республики Казахстан. Уполномоченным сотрудником принимается от заявителя объяснение о причине несвоевременного получения документа, удостоверяющего личность, подробная автобиография, копия свидетельства о рождении, в подтверждение предъявленному свидетельству о рождении запрашивается копия актовой записи о рождении из органов ЗАГС, сведения о воинском учете (копию приписного свидетельства или военного билета), составляется справка подтверждения личности (приложение 41) с привлечением близких родственников (одного и более), в случае их отсутствия - лицами, знающего заявителя длительное время (не менее двух человек).
При необходимости собираются дополнительные документы, когда требуется подтвердить принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
После вынесения заключения о проверке личности (приложение 42) материалы формируются в отдельное номенклатурное дело.
Лица, старше 18 лет, не имеющие документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, и постоянной регистрации в Республике Казахстан, обращаются в подразделения миграционной полиции территориальных органов внутренних дел для определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).

2) 1-н арызда арызданушының қолы өз қолымен қара, көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен қойылады. Сия және капилляр (гельді) қаламдарды пайдалануға жол берілмейді. 1-н арызды ресімдеу кезінде:
16 жасқа дейінгі балаларға;
мүгедектігі бойынша, сауатсыздығына байланысты әрекетке қабілетсіздерге;
ерекше жағдайларда, қол қоюдан бас тартқандарға (тергеу-қамауға алынғандар, тергеудегі адамдар) 1-н арызға қол қоймауларына болады. Көрсетілген жағдайларда қол қоюға арналған баған бос қалдырылады, дәлелдейтін құжаттың көшірмесі (зейнеткердің мүгедектігі жөніндегі куәлігі, денсаулығы туралы анықтама, құқық қорғау органының актісі) алынады, арыздың келесі бетіндегі бос орынға қол қойылмау себебін көрсету қажет.
Ескерту. 2) тармақша жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
3) 1-н арызды толтыру кезінде арызданушының тегі, аты, әкесінің аты және басқа да деректері, сондай-ақ елді мекеннің және құжаттарды берген органдардың атауы 1-н арызды ресімдеу үшін негіз болып табылатын құжаттардағы жазбаларға сәйкес жазылады, бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендердің атауы қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлінуге сәйкес жазылады;
4) барлық кодтар, сондай-ақ тіркелген жерінің мекен жайы және оларда қабылданған қысқартулар кодтар мен қысқартулардың анықтамалықтарына сәйкес көрсетіледі (6 қосымша). Кодтар мен қысқартулардың анықтамалықтары өзгерген жағдайда орталықтырылған түрде жеке өкімхатымен жіберіледі.
5) 6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19-жолдардағы күндер сандармен мынадай ретпен қойылады: жылы, айы, күні. Мысалы: 2004.01.21.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет Министрінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 338 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
15. Туу туралы куәліктің негізінде 16 жасқа толған азаматтарға жеке басын куәландыратын құжаттар ресімдеу кезінде ата-анасының бірінің (қорғаншысының, қамқоршысының) жеке куәлігі және ата-анасының (қорғаншысының, қамқоршысының) тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын азаматтарды тіркеу кітабы ұсынылады.
16. Жеке басты куәландыратын құжаттар алу үшін қолдаухатпен алғаш рет өтініш білдірген және туу туралы куәлігін ұсынған 18 жастан асқан адамдарға 1-н арызды ресімдеу туралы шешім олардың жеке басын тексеріп, Қазақстан Республикасы азаматтығына қатыстылығын анықтағаннан кейін қабылданады. Уәкілетті қызметкер арызданушыдан дер кезінде жеке басты куәландыратын құжатын алмау себебі туралы түсініктемесін, толық өмірбаянын, туу туралы куәлігінің көшірмесін қабылдайды, ұсынылған туу туралы куәлігін растау үшін АХАЖ органынан акт жазбасының көшірмесін, әскери есеп туралы мәліметті (әскери билеті немесе әскерге шақырту куәлігінің көшірмесі) сұратады, азаматтың жақын туыстарын (бір немесе одан да көп), немесе оны ұзақ уақыт білетін (екі адамнан кем емес) адамдарды тарту арқылы оның жеке басын растау анықтамасы (41-қосымша) толтырылады.
Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын растау талап етілгенде қосымша құжаттар жиналады.
Жеке басын тексеру туралы қорытынды (42-қосымша) шығарылғаннан кейін материалдар жеке номенклатуралық іске тігіледі.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары және Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тіркеуде жоқ 18 жастан асқан адамдар, Қазақстан Республикасы азаматтығына қатыстылығын анықтау үшін аумақтық ішкі істер органдарының көш-қон полициясы бөлімшелеріне өтініш білдіреді.
Ескерту. 16 тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.

17. При заполнении заявления ф-1 необходимо руководствоваться следующим.
Поле без номера "ЗАЯВЛЕНИЕ НА ВЫДАЧУ УДОСТОВЕРЕНИЯ ЛИЧНОСТИ, ПАСПОРТА" заполняется в соответствии с видом заказываемого документа путем проставления заглавной латинской буквы для удостоверения личности и паспорта - " N ". В случае если заявитель получает только удостоверение личности или только паспорт, второе поле остается чистым.
В поле 1 "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ, ПАСПОРТ" указывается код одной или нескольких причин (до 7 кодов) оформления заявления ф-1, например, достижение возраста "02", перемена фамилии "04", утрата удостоверения личности "09", перемена места жительства "10" и т.д.
Коды в информационном поле 1 указываются в следующем порядке:
Код "00" указывается при оформлении заявления ф-1 на выдачу паспорта детям до 16-ти лет, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении. При выдаче паспорта в свидетельство о рождении вносятся номер и дата выдачи документа.
Код "01" указывается для граждан, достигших 16-летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении.
В случае если гражданин до достижения им 16-летнего возраста уже получал паспорт, то при оформлении заявления ф-1 по достижению 16-летнего возраста в полях 9, 10, 11 указываются данные его паспорта, а на свободном месте оборотной стороны заявления ф-1 записываются данные свидетельства о рождении. При выдаче паспорта, удостоверения личности в свидетельство о рождении вносятся номер и дата выдачи документов.
Коды "02" и "03" указываются соответственно при оформлении заявлений ф-1 на получение удостоверения личности по достижению 25-ти и 45-ти летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные предыдущего удостоверения личности заявителя.
Код "04" указывается при перемене заявителем фамилии, имени, отчества, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности, в поле 5 прежняя фамилия, а под полями 3 и 4 прежние имя, отчество заявителя. В случае изменения фамилии, имени, отчества гражданина с внесением записи в акт гражданского состояния, указываются данные документов органов ЗАГС на свободном месте оборотной стороны заявления ф-1.
Код "05" указывается при перемене заявителем даты рождения, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности. На свободном месте оборотной стороны заявления ф-1 указываются данные свидетельства о рождении. Специалистом по вопросам документирования органа юстиции запрашивается копия актовой записи для установления достоверности изменения года рождения.

17. 1-н арызды толтыру кезінде мынаны басшылыққа алу қажет.
"ЖЕКЕ КУӘЛІК, ПАСПОРТ БЕРУГЕ АРЫЗ" деген нөмірсіз жол тапсырыс берілетін құжаттың түріне сәйкес жеке куәлік және паспорт үшін латынша "N" бас әрпін қою арқылы толтырылады. Егер арызданушы тек жеке куәлік немесе тек паспорт алса, екінші жол толтырылмайды.
"ЖЕКЕ КУӘЛІК, ПАСПОРТ" деген 1-жолда 1-н арызды ресімдеудің бір немесе бірнеше себептерінің (7 кодқа дейін) коды көрсетіледі, мысалы құжатты ауыстыратын жасқа толуы "02", тегін өзгертуі "04", жеке куәліктің жоғалуы "09", мекен жайын ауыстыруы "10" және т.б.
1-ақпараттық жолдағы кодтар мынадай тәртіпте көрсетіледі:
"00" коды 1-н арызды 16 жасқа дейінгі балаларға паспортты беруге ресімдеу кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлігінің деректері жазылады. Паспортты берген кезде туу туралы куәлікте құжаттың нөмірі және оны берген күні көрсетіледі.
"01" коды 16 жасқа толған азаматтар үшін көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлігінің деректері жазылады.
Егер азамат 16 жасқа толғанға дейін паспорт алған болса, 16 жасқа толғанда 1-н арызды ресімдеу кезінде 9, 10, 11-жолдарда оның паспортының деректері көрсетіледі, ал 1-н арыздың сыртқы бетіндегі бос орынға туу туралы куәлігінің деректері жазылады. Паспортты, жеке куәлікті берген кезде туу туралы куәлікте құжаттардың нөмірі және оны берген күні көрсетіледі.
"02" және "03" кодтары тиісінше 25 және 45 жасқа толғанда жеке куәлікті алуға 1-н арызды ресімдеу кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда арызданушының бұрынғы жеке куәлігінің деректері жазылады.
"04" коды арызданушы тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен кезде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда арызданушының бұрынғы жеке куәлігінің деректері, ал 5-жолда арызданушының бұрынғы тегі, ал 3 және 4 жолдарда өтініш берушінің әкесінің аты жазылады. Азаматтық хал актілеріне өзгерістер енгізе отырып азаматтың тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда 1-н өтінішінің екінші жағындағы бос орында АХАЖ органының құжатының деректері көрсетіледі.
"05" коды арызданушы туған күнін өзгерткен кезде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда арызданушының бұрынғы жеке куәлігінің деректері жазылады. 1-н арыздың сыртқы бетіндегі бос орында туған күнін өзгертуі туралы АХАЖ органдары куәлігінің деректері көрсетіледі. Әділет органының құжаттандыру мәселелері жөніндегі маманы туған жылын өзгертудің дұрыстығын нақтылау үшін акт жазбасының көшірмесін сұратады.

Оформление заявления ф-1 на выдачу паспорта, удостоверения личности по перемене установочных данных (коды "04", "05") производится после вынесения заключения (приложение 43) по данному вопросу.
Код "06" указывается в случае обнаружения ошибок в выпущенных документах, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, в котором обнаружена ошибка, или паспорта, если он оформлялся отдельно от удостоверения личности. В случае если в изготовленных документах, удостоверяющих личность, допущен производственный брак, то вместе с вновь оформленным заявлением ф-1 следует высылать в КРС МЮ РК прежнее заявление ф-1 и документ с допущенной ошибкой. При этом они высылаются отдельным реестром без включения в общие списки. После изготовления нового документа прежний (с ошибкой) уничтожается в Республиканском государственном предприятии "Информационно-производственный центр" (далее - РГП "ИПЦ"), как производственный брак, а оба заявления ф-1 с изготовленным документом возвращаются по месту оформления. Если ошибки допущены по вине сотрудников подразделений документирования и регистрации органов юстиции или других уполномоченных органов, заполнивших заявление ф-1, то в КРС МЮ РК направляется заявление ф-1 с произведенной в нем записью на оборотной стороне о неточности с указанием поля, в котором была обнаружена ошибка. Запись заверяется подписью уполномоченного сотрудника и скрепляется гербовой печатью. Документ с допущенной ошибкой уничтожается органом юстиции в порядке, установленном пунктом 48 настоящей Инструкции.
При оформлении заявления ф-1 в связи с переменой фамилии, имени, отчества, национальности, места, даты рождения, в соответствии с пунктом 27 Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года N 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2843 (далее - Правила ведения специальных учетов), в территориальное управление Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПС и СУ) к 15 и 30 числу каждого месяца направляются сведения о гражданах, обратившихся в районные и городские органы юстиции, по вопросу обмена документов, удостоверяющих личность, по причине перемены установочных данных (фамилии, имени, отчества, национальности, даты и места рождения) по установленной приказом форме.
При выявлении несоответствия фотографии заявителя в базе данных РГП "ИПЦ" с фотоизображением в документе, удостоверяющем личность, специалистом производится обязательная проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах, с составлением справки подтверждения личности, после которой выносится заключение и направляется в КРС МЮ РК вместе с заявлением ф-1, актом об уничтожении недействительного документа.
При обращении граждан по вопросам документирования во всех случаях, в зависимости от конкретных обстоятельств, когда представленный гражданином документ вызывает сомнения в его подлинности, а также при выявлении необоснованного оформления заявления ф-1, проверка личности документируемого производится:
по местам прежнего жительства, работы с направлением фотографии проверяемых лиц для предъявления на опознание совместно проживавшим и работавшим с ними гражданам;
по месту рождения с направлением фотографии на проверяемых для предъявления на опознание родителям, родственникам или старожилам и с истребованием при необходимости из органов записей актов гражданского состояния (далее - ЗАГС) копии актовой записи о рождении. Если родители или родственники проживают не по местам рождения проверяемых, то запросы с фотографиями направляются по местам их фактического проживания;
по соответствующим государственным архивам;
по оперативным и криминалистическим учетам органов внутренних дел;
по учетам местных органов военного управления;
по учетам КПСиСУ Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан;
по адресным бюро.
Оформление заявлений ф-1 и выдача документов вышеуказанным категориям лиц производится после завершения проверки и вынесения заключения по установлению их личности. Материалы по произведенной проверке личности формируются в отдельное номенклатурное дело.

Анықтамалық деректерін өзгерту негізінде ("04", "05" коды) жеке куәлік, паспорт алуға 1-н арызын ресімдеу осы мәселе бойынша қорытынды (43-қосымша) шығарылғаннан кейін жүргізіледі.
"06" коды жеке басын куәландыратын құжаттарда жіберілген қателер табылған жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қате табылған жеке куәліктің немесе паспортының, егер ол жеке куәліктен бөлек ресімделсе, деректері жазылады. Дайындалған жеке басын куәландыратын құжаттарда өндірістік ақауға жол берілген жағдайда жаңадан ресімделген 1-н арызбен бірге бұрынғы 1-н арызды және жіберілген қатесі бар құжатты ҚР ӘМ ТҚК-ға жіберген жөн. Бұл ретте олар жалпы тізімге енгізілмей, жеке тізіліммен жіберіледі. Жаңа құжат дайындалғаннан кейін бұрынғы (қатесі бар) құжат өндірістік ақау ретінде "Ақпаратты-өндірістік орталық" Республикалық мемлекеттік кәсіпорнында (бұдан әрі - "АӨО" РМК) жойылады, ал екі 1-н арыз дайындалған құжатпен бірге ресімделген жері бойынша қайтарылады. Егер қателерге әділет органдары құжаттандыру және тіркеу бөлімшелерінің немесе 1-н арызды толтырған басқа да уәкілетті органдар қызметкерлерінің кінәсінен жол берілген болса, онда ҚР ӘМ ТҚК-ға қате табылған жол көрсетіле отырып, нақты еместігі туралы сыртқы бетіне жазба жазылып, 1-н арыз жіберіледі. Жазба уәкілетті қызметкердің қолымен куәландырылады және елтаңбалы мөрмен бекітіледі. Қатесі бар құжат әділет органында осы Нұсқаулықтың 48-тармағында белгіленген тәртіппен жойылады.
Өтініш берушінің "АӨО" РМК-ның деректер қорындағы фотосуреті оның жеке басын куәландыратын құжатындағы фотосуретімен сәйкес келмейтіндігі анықталған кезде, маман жеке басты растау анықтамасын жасай отырып, құжатталушының жеке басы мен құжаттағы фотосуретінің сәйкессіздік себептеріне міндетті тексеру жүргізеді, содан кейін қорытынды шығарады және 1-н арызбен, жарамсыз құжатты жою туралы актімен бірге ҚР Әділетмині ТҚК-ге жіберіледі.
Тегін, атын, әкесінің атын, жерін, туған күнін ауыстыруға байланысты 1-н арызын ресімдеген кезде Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі N 23 бұйрығымен бекітілген Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2843 болып тіркелген Арнайы есептердің жекелеген түрлерін жүргізу және пайдалану ережесінің (бұдан әрі - Арнайы есептерді жүргізу ережесі) 27-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі - ҚСжАЕК) аумақтық басқармасына анықтау деректерін (тегін, атын, әкесінің атын, ұлтын, туған күні және жерін) өзгертуге байланысты аудандық және қалалық әділет органдарына жеке басты куәландыратын құжаттарды ауыстыру мәселесі бойынша өтініш білдірген азаматтар туралы мәліметтер әр айдың 15 және 30 күні бұйрықпен белгіленген нысанда жолданады.
Құжаттандыру мәселесі бойынша азаматтар жүгінген барлық жағдайларда, нақты мән-жайларға байланысты ұсынған құжаттың түпнұсқа екендігі күмән тудырса, сондай-ақ 1-н арызды негізсіз ресімдеу анықталған кезде, құжатталатын адамның жеке басын тексеру:
онымен бірге тұрған және жұмыс істеген адамдардың тануына ұсыну үшін фотосуретті жібере отырып, бұрынғы мекен жайлары, жұмыс орындары бойынша;
ата-аналарының, туысқандарының немесе бұрыннан тұратын адамдардың тануына ұсыну үшін тексерілетін адамдардың фотосуретті жібере отырып және қажет болған жағдайда Азаматтық хал актілерін жазу органдарынан (бұдан әрі - АХАЖ) туу туралы акт жазбасының көшірмесін талап ете отырып, туған жері бойынша жүргізіледі. Егер ата-аналары немесе туысқандары тексерілетін адамдардың туған жерінде тұрмаса, онда фотосурет карточкаларымен сұрау салулар олардың нақты тұратын жерлеріне жіберіледі;
тиісті мемлекеттік мұрағаттар бойынша;
ішкі істер органдарының жедел және криминалистикалық есептері бойынша;
жергілікті әскери басқарма органдарының есебі бойынша;
Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының ҚСжАЕК есебі бойынша;
мекен-жай бюросы бойынша жүргізіледі.
Жоғарыда аталған адамдарға 1-н арыздарды ресімдеу және құжаттар беру олардың жеке басын анықтау жөніндегі тексеру аяқталғаннан кейін және қорытынды шығарылғаннан кейін жүргізіледі. Жүргізілген жеке басын тексеру жөніндегі материалдар жеке номенклатуралық іске тігіледі.

Код "07" указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, использование всех страниц паспорта), при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные непригодного документа.
Код "08" указывается при изменении гражданином своей национальности, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности (или паспорта - для проживающих за границей), а на свободном месте оборотной стороны заявления ф-1 записываются номер и дата заключения по изменению национальности, которые заверяются подписью уполномоченного сотрудника и гербовой печатью. В поле 8 записывается новая национальность заявителя, а под полем 8 - прежняя национальность. Этот же код "08" указывается при оформлении заявления ф-1, когда гражданин меняет документы, удостоверяющие личность, в связи с желанием не указывать в них национальность. Заключение в данном случае не выносится, поле 8 не заполняется, в нем проставляется код "999". Материалы по изменению национальности формируются в отдельное номенклатурное дело.
Код "09" указывается при оформлении заявления ф-1 по причине утраты гражданином удостоверения личности. В полях 9, 10, 11 записываются данные утраченного удостоверения личности, а на свободном месте оборотной стороны заявления ф-1 записывается номер и дата дела по восстановлению утраченного документа. При наличии паспорта дело по восстановлению утраченного удостоверения личности не заводится, в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося паспорта.
Код "10" указывается при перемене гражданином места регистрации. В полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности заявителя. При этом обязательно заполняется поле 14 (прежнее место регистрации).
Код "11" указывается в случаях, если удостоверение личности и паспорт оформляются: при предъявлении паспорта СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, общегражданского заграничного паспорта бывшего СССР, удостоверения личности офицера, удостоверения лица без гражданства.
При предъявлении гражданами для документирования паспортов СССР образца 1974 года и вышеназванных документов (за исключением удостоверения лица без гражданства) от них принимаются: письменное подробное объяснение (в произвольной форме) причин несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность, с указанием мест жительства за период времени проживания по данному документу, документ, подтверждающий регистрацию по месту постоянного жительства (его копию для приобщения к проверочному материалу), сведения о воинском учете (копию военного билета).
Оформление заявлений ф-1 на основании указанных документов производится после проверки заявителя на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства РК, то есть запрашиваются сведения о регистрации из адресно-справочных бюро областных центров либо картотек территориальных органов юстиции, а также КСК (по поквартирным карточкам), похозяйственных книг сельских, аульных округов. Для выяснения факта регистрации запросы производятся по прежним местам проживания. Аналогичная проверка проводится при возникновении сомнений в подлинности штампов прописки в паспортах.

"07" коды құжат пайдалануға жарамсыз болған жағдайда (бүлдіру, ескіру, паспорттың барлық беттерін пайдалану) көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда жарамсыз құжаттың деректері жазылады.
"08" коды азамат өзінің ұлтын өзгерткенде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәліктің (немесе паспорттың - шетелде тұратындар үшін) деректері жазылады, ал 1-н арыздың артқы бетінде уәкілетті қызметкердің қолымен және елтаңбалы мөрмен расталған ұлтты өзгерту бойынша қорытындының нөмірі мен күні қойылады. 8-жолда арызданушының жаңа ұлты, ал 8-жолдың астына бұрынғы ұлты жазылады. Сондай-ақ "08" коды азамат жеке басын куәландыратын құжаттарда ұлтын көрсеткісі келмеуіне байланысты, оларды ауыстырғанда 1-н арызды ресімдеу кезінде көрсетіледі. Бұл жағдайда қорытынды шығарылмайды, 8-жол толтырылмайды, онда "999" коды қойылады. Ұлтын өзгерту жөніндегі материалдар жеке номенклатуралық іске тігіледі.
"09" коды азамат жеке куәлігін жоғалту себебі бойынша 1-н арызды ресімдеу кезінде көрсетіледі. 9, 10, 11-жолдарда жоғалған жеке куәлігінің деректері жазылады, ал 1-н арыздың сыртқы бетіне жоғалған құжатты қалпына келтіру бойынша істің нөмірі және күні жазылады. Паспорты болса, жоғалған жеке куәлігін қалпына келтіру жөніндегі іс ашылмайды, 9, 10, 11-жолдарда қолындағы паспортының деректері көрсетіледі.
"10" коды азамат тіркелген жерін ауыстырған кезде көрсетіледі. 9, 10, 11-жолдарда арызданушының жеке куәлігінің деректері жазылады. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тіркелген жері) міндетті түрде толтырылады.
"11" коды 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортын немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтіруде, бұрынғы КСРО-ның жалпыазаматтық шетелдік паспортын, офицердің жеке куәлігін, азаматтығы жоқ адамның куәлігін ұсынған кезде жеке куәлік пен паспортты ресімдеген жағдайларда көрсетіледі.
Құжаттандырылу үшін азаматтар 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспорты мен жоғарыда аталған құжаттарды ұсынған кезде (азаматтығы жоқ адамның куәлігін қоспағанда), олардан жеке басты куәландыратын құжаттарды дер кезінде алмау себептері жөнінде, осы құжаты бойынша тұрған жерін көрсетіле отырып, жазбаша толық түсініктеме (еркін нысанда) алынады, тұрғылықты жерінде тіркелгендігін анықтайтын құжат (тексеру материалына тігу үшін оның көшірмесі), әскери есеп туралы мәліметтер (әскери билетінің көшірмесі).
1-н арызды көрсетілген құжаттардың негізінде ресімдеу өтініш берушінің ҚР азаматтығына қатыстылығын анықтау үшін тіркеу заңдылығын анықтағаннан кейін жүргізіледі, яғни облыс орталықтарының мекен-жай-анықтама бюроларынан немесе аумақтық әділет органдарының картотекаларынан, сондай-ақ ПИК (пәтер карточкалары бойынша), селолық, ауылдық округтердегі шаруашылық кітаптарынан тіркелгендігі туралы мәліметтер сұратылады. Тіркелу фактісін анықтау үшін бұрынғы тұрған жерлері бойынша сауалдар жіберіледі. Осындай тексеру паспортта қойылған тіркеу мөрінің түпнұсқалығына күмән туындаған кезде жүргізіледі.

В обязательном порядке специалистом запрашивается копия формы-1 с фотографией из органа, выдавшего данный паспорт, для подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, а также осуществления проверки на предмет наличия особых отметок (например, о гражданстве, обмене, утрате паспорта, запросах компетентных органов). Если в копии формы-1 в графе для служебных отметок имеются записи о поступивших ранее сообщениях из компетентных органов, то по указанным адресам направляются запросы для получения дополнительной информации о лице. Копия формы-1 приобщается к проверочному материалу. Паспорт образца 1974 года подлежит уничтожению в установленном порядке, а его данные записываются в оформляемое заявление ф-1 в полях 9, 10, 11.
При отсутствии у заявителя документов, подтверждающих гражданство Республики Казахстан, заявители направляются в органы внутренних дел для получения документа, подтверждающего гражданство РК.
Код "12" указывается при оформлении заявления ф-1 лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные справки о приеме в гражданство Республики Казахстан, в поле 15 - бывшее гражданство заявителя, а также дата принятия гражданства Республики Казахстан. Номер и дата Указа Президента Республики Казахстан о принятии в гражданство Республики Казахстан указываются на свободном месте оборотной стороны заявления ф-1.
Код "13" указывается при оформлении заявления ф-1 гражданам, утратившим только паспорт. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, а на свободном месте оборотной стороны заявления ф-1 записывается номер и дата регистрации заявления гражданина о восстановлении паспорта. Дело по восстановлению утраченного паспорта, если удостоверение личности имеется в наличии, не заводится.
При утрате паспорта, изготовленного ребенку до 16 лет, заявление о восстановлении документа представляется одним из его родителей (опекуном, попечителем).
Ежедекадно сведения об утраченных паспортах, необоснованно выданных, не изъятых - при имеющейся информации о принятии гражданства другого государства, не сданных при обмене на новые документы и в связи со смертью граждан обобщаются в Департаменте юстиции, откуда направляются в КРС МЮ РК для внесения корректировок в базу данных РГП "ИПЦ" и Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Код "14" указывается при оформлении заявления ф-1 на удостоверение личности по причине переименования местностей. Поле 14 не заполняется, а в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности.
Код "15" указывается при оформлении заявления ф-1 на удостоверение личности гражданам Республики Казахстан, возвратившимся из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан. При этом заполняется поле 14 (прежнее местожительство), а в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося у заявителя паспорта гражданина Республики Казахстан.
Код "16" указывается при оформлении заявления ф-1 на удостоверение личности и паспорт по желанию владельца, в связи с видоизменением документов, согласно новой технологии их изготовления (цветная фотография, запись места жительства, штрихового кода и т.п.).
Поля 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12 в заявлении ф-1 заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для оформления заявления ф-1. Записи фамилии, имени, отчества в заявлении ф-1 и в квитанции на получение паспорта, удостоверения личности должны быть идентичными. В поле 7 мужчинам проставляется цифра - 1, женщинам - 2.
Поля 9, 10, 11 в заявлении ф-1 заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для оформления заявления ф-1 с одновременным проставлением кодов:
"01" свидетельство о рождении;
"02" паспорт бывшего СССР образца 1974 года;
"03" удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
"04" общегражданский заграничный паспорт;
"06" удостоверение личности офицера (исключительно для военнослужащих, ранее не имевших документы, удостоверяющие личность);
"08" справка о приеме в гражданство Республики Казахстан установленной формы;
"15" удостоверение лица без гражданства (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан).
"12" паспорт гражданина Республики Казахстан.
Поле 11 заполняется без сокращений, полностью указывается наименование городского, районного органа, выдавшего документ, а также наименование области, городов Астаны, Алматы.
В поле 12 заявления ф-1 для граждан, родившихся на территории Республики Казахстан, в соответствии с предъявленным документом записываются в соответствующих строках - область, города Астана, Алматы, район и соответствующие им коды, населенный пункт. Родившимся за границей записываются в соответствующих строках наименование страны, области (края), района, населенного пункта, при этом указывается только код страны, остальные коды не проставляются.
Поля 13, 14 заявления ф-1 заполняются с указанием в соответствующих строках адреса и регистрации настоящего и прежнего места жительства заявителя. Поле 14 заполняется только при перемене места регистрации и возвращении на постоянное жительство в Республику Казахстан.

Қызметкер аталған тұлғаға паспорттың берілгендігін және фотосуреттердің ұқсастығын растау, сондай-ақ ерекше белгілерінің болу мәніне тексеру жүргізу үшін (мысалы, азаматтығы, ауыстыруы, паспортты жоғалтуы, құзыретті органдардың сауалдары туралы) осы паспортты берген органнан азаматтың фотосуреті бар 1-н арызының көшірмесін міндетті түрде сұратады. Егер 1-н арызының көшірмесінің қызметтік белгілер деген бағанында құзыретті органдардан бұрын келіп түскен хабарламалар туралы жазба болса, онда осы мекен-жайлар бойынша адам туралы қосымша ақпарат алуға сауал жіберіледі. 1-н көшірмесі тексерілген материалдарға тігілді. 1974 жылғы үлгідегі паспорт белгіленген тәртіппен жойылуы тиіс, ал оның деректері ресімделетін 1-н арыздың 9, 10, 11-жолдарына жазылады.
Өтініш білдірушінің Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттары болмаған кезде, өтініш білдірушілер ҚР азаматтығын растайтын құжаттар алу үшін ішкі істер органдарына жіберіледі.
"14" коды 1-н арызды елді мекен атауының өзгеру себебі бойынша ресімдеу кезінде көрсетіледі. 14-жол толтырылмайды, ал 9, 10, 11-жолдарда қолындағы жеке куәлігінің деректері жазылады.
"15" коды 1-н арызды Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін шетелден қайтып оралған Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлік ресімдеу кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тұрғылықты жері) толтырылады, ал 9, 10, 11-жолдарда арызданушының қолындағы Қазақстан Республикасы паспортының деректері жазылады.
"16" коды құжаттарды дайындаудың жаңа технологиясына (түсті фотосурет, тұрғылықты жерін жазу, штрих код және т.с.с.) сәйкес олардың түрлерінің өзгеруіне байланысты иесінің қалауы бойынша 1-н арызды жеке куәлікке және паспортқа ресімдеу кезінде көрсетіледі.
1-н арыздың 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12-жолдары 1-н арызды ресімдеу үшін негіз болған құжатына сәйкес толтырылады. 1-н арызындағы және паспорттар, жеке куәліктер алуға төлеген түбіртегіндегі тегі, аты, әкесінің аты бірдей болуы керек. 7-жолда ерлерге - 1, әйелдерге - 2 саны қойылады.
1-н арызда 9, 10, 11-жолдар кодтарды бірге қоя отырып, 1-н арызды ресімдеу үшін негіз болған құжатқа сәйкес толтырылады:
"01" туу туралы куәлік;
"02" 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорты;
"03" Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
"15" азаматтығы жоқ адамның куәлігі (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайларда).
"04" жалпы азаматтық шетел паспорты;
"06" офицердің жеке куәлігі (тек бұрын жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған әскери қызметшілері үшін);
"08" Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағаны туралы белгіленген нысандағы анықтамасы;
"12" Қазақстан Республикасы азаматының паспорты.
11-жол қысқартуларсыз толтырылады, құжатты берген қалалық, аудандық органның атауы, сондай-ақ облыстың атауы, Астана, Алматы қалалары толық көрсетіледі.
1-н арыздың 12-жолында Қазақстан Республикасының аумағында туған азаматтар үшін көрсеткен құжатына сәйкес тиісті жолдарда - облыс, Астана, Алматы қалалары, аудан және оларға тиісті кодтар, елді мекен жазылады. Шетелде туғандарға тиісті жолдарда елдің, облыстың (өлкенің) ауданның, елді мекеннің атауы жазылады, бұл ретте тек елдің коды көрсетіледі, басқа кодтар қойылмайды.
1-н арыздың 13, 14-жолдары тиісті жолдарда арызданушының қазіргі және бұрынғы тіркелген тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіле отырып, толтырылады. 14-жол тіркелген жерін өзгерткен және Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін қайтып оралған кезде толтырылады.

Поле 15 заявления ф-1 заполняется при оформлении лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. В соответствующих строках указывается страна бывшего гражданства заявителя и дата принятия гражданства Республики Казахстан, согласно справки о принятии гражданства.
Поле 16 заявления ф-1 заполняется путем проставления кодов 1, 2, 3, 4 в соответствии с семейным положением заявителя. При проставлении кода 2 записываются фамилия, имя, отчество супругов, дата регистрации и орган, зарегистрировавший брак, добрачные фамилии супругов.
В поле 17 заявления ф-1 в соответствующие строки записываются фамилия, имя, отчество и дата рождения детей до 16-ти лет. Если у заявителя более трех детей до 16-ти лет, то сведения о них записываются на отдельном листе с указанием "дополнение к полю 17", который приклеивается к заявлению ф-1.
В полях 18, 19 заявления ф-1 записываются фамилия, имя, отчество родителей и дата их рождения. При отсутствии у заявителя каких-либо сведений о родителях соответствующие этим сведениям строки не заполняются. В случае полного отсутствия сведений об одном или обоих родителях в полях 18, 19 производится запись - "СВЕДЕНИЯМИ НЕ РАСПОЛАГАЕТ".
В поле 20 заявления ф-1 указываются номер паспорта, удостоверения личности и дата их изготовления, дата получения документов владельцем, его подпись, а также фамилия и подпись сотрудника, выдавшего документ.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
18. На квитанциях об оплате за документы записываются номера заявлений ф-1. Квитанции подлежат хранению в органах юстиции по месту оформления заявлений ф-1 до проведения ревизионно-финансовой проверки, затем уничтожаются с указанием в актах ревизии бланков строгой отчетности общей суммы за документы.
19. Документы, удостоверяющие личность, выдаются не позднее 2-х месячного срока со дня оформления заявления ф-1 на получение документа.
По желанию граждан для получения документа, удостоверяющего личность в более короткие сроки, может применяться ускоренное изготовление документов на платной основе. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - приказом и.о. Министра юстиции РК от 18 июня 2005 года N 160 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
20. Оформленные заявления ф-1 направляются органами юстиции для изготовления документов в следующем порядке.
На оформленные заявления ф-1 районные и городские подразделения документирования и регистрации органов юстиции составляют реестр в 3-х экземплярах (приложение 7), в котором указываются номера заявлений ф-1, фамилия, имя, отчество заявителя, дата заполнения, количество заявлений ф-1, внесенных в реестр (в т.ч. отдельно на изготовление паспортов без удостоверений личности, паспортов с удостоверениями личности, только удостоверений личности).
Два экземпляра реестров вместе с заявлениями ф-1 направляются в Департамент юстиции области, городов Астаны, Алматы.

1-н арыздың 15-жолы Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарды ресімдеу кезінде толтырылады. Тиісті жолдарда арызданушы бұрын азаматы болған ел және азаматтықты қабылдау туралы анықтамаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күні көрсетіледі.
1-н арыздың 16-жолы арызданушының отбасы жағдайына сәйкес 1, 2, 3, 4 кодтарын қою арқылы толтырылады. 2 кодын қою кезінде жұбайының тегі, аты, әкесінің аты, некенің тіркелген күні және тіркеген орган, жұбайлардың некеге тұрғанға дейінгі тегі жазылады.
1-н арыздағы 17-жолының тиісті жолдарға 16 жасқа дейінгі балалардың тегі, аты, әкесінің аты жазылады. Егер арызданушының 16 жасқа дейінгі балалары үштен көп болса, олар туралы мәлімет 1-н арызға жапсырылатын "17-жолға қосымша" деген жазба енгізілген бөлек парақта жазылады.
1-н арыздың 18, 19-жолдарында ата-анасының тегі, аты, әкесінің аты және олардың туған күні жазылады. Арызданушыда ата-анасы туралы қандай да бір мәлімет болмаған жағдайда осы мәліметтерге тиісті жолдар толтырылмайды. Ата-анасының бірі немесе екеуі туралы мәліметтер мүлде болмаған жағдайда тиісті жолда "МӘЛІМЕТТЕР ЖОҚ" деген жазба жазылады.
1-н арыздың 20-жолында құжатты беретін қызметкер паспорттың нөмірін және дайындалған күнін, иесінің құжаттарды алған күнін, оның қолын, қызметкердің тегі мен қолын көрсетеді.
Ескерту. 17 тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
18. Құжаттар үшін төлем туралы түбіртектерде 1-н арыздардың нөмірлері жазылады. Түбіртектер ревизиялық-қаржылық тексеріс өткізілгенге дейін 1-н арыздар ресімделген жері бойынша әділет органдарында сақталуы тиіс, содан кейін қатаң есептегі бланкілердің ревизия актісінде құжаттардың жалпы сомасын көрсете отырып жойылады.
19. Жеке басын куәландыратын құжатты алуға 1-н арызды ресімдеген күннен бастап 2 ай мерзімнен кешіктірілмей беріледі.
Азаматтардың өтініші бойынша, жеке басты куәландыратын құжатты қысқалау мерзімде алу үшін, құжаттарды ақылы негізде жеделдетіп әзірлеуді қолдану мүмкін.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігінің 2005 жылғы 18 маусымдағы N 160 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
20. Ресімделген 1-н арыздарды әділет органдары құжаттарды дайындауға мынадай тәртіппен жібереді:
Ресімделген 1-н арыздарға әділет органдарының аудандық және қалалық құжаттандыру және тіркеу бөлімшелері 3 дана тізілім (7-қосымша) толтырады, онда 1-н арыздың нөмірі, арызданушының тегі, аты, әкесінің аты, толтырған күні, тізілімге енгізілген 1-н арыздардың саны (оның ішінде жеке куәліксіз паспорттарды дайындауға, жеке куәлікпен бірге паспорттарды дайындауға, тек жеке куәлікті дайындауға жеке-жеке) көрсетіледі.
Тізілімнің екі данасы 1-н арыздарымен бірге облыстардың, Астана, Алматы қалаларының Әділет департаментіне жіберіледі.

Департаментом юстиции областей, городов Астаны, Алматы на основании полученных от районных, городских подразделений реестров и заявлений ф-1 составляется сводный реестр в 3-х экземплярах (приложение 8) с указанием наименования районного, городского подразделения документирования и регистрации, исходящего номера и даты составления районных, городских реестров, количества в них заявлений ф-1.
Два экземпляра сводного реестра подписываются начальником отдела Департамента юстиции с приложением двух экземпляров реестров районного, городского подразделений и направляются в КРС МЮ РК.
Один экземпляр сводного реестра и один экземпляр реестра районного, городского подразделения остается в отдельном номенклатурном деле Департамента со сроком хранения не менее 3-х лет после проведения последней ревизии.
Выявленные при проверке в Департаментах юстиции областей, городов Астаны, Алматы заявления ф-1, подлежащие возврату на доработку, исключаются из реестров районных, городских подразделений и при составлении сводных реестров не учитываются.
КРС МЮ РК осуществляют проверку заявлений ф-1 на правильность заполнения, а также проводят работу по выявлению фактов необоснованного документирования при возвращении заявления ф-1 из РГП "ИПЦ", в связи с существующими несоответствиями сведений о лице, имеющимися в базе данных.
Заявления ф-1 с реестрами районных, городских подразделений и сводным реестром отдела Департамента юстиции передаются из КРС МЮ РК в производство РГП "ИПЦ" для изготовления документов, после чего возвращаются с заявлениями ф-1 и документами для их дальнейшего направления в Департаменты юстиции областей, городов Астаны, Алматы.
21. Срок изготовления удостоверений личности и паспортов в РГП "ИПЦ" составляет до 15 дней со дня поступления заявлений ф-1 в производство. Очередность выпуска документов определяется КРС МЮ РК.
При необходимости первоочередного выпуска документов из числа поступивших заявлений ф-1 КРС МЮ РК производится изъятие этих заявлений ф-1 из реестров с производством в них отметок об изъятии, и составляются отдельные реестры (приложение 9) на передачу этих заявлений ф-1 в производство РГП "ИПЦ". <*>
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - приказом и.о. Министра юстиции РК от 18 июня 2005 года N 160 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
22. Возвращенные КРС МЮ РК заявления ф-1 на доработку из-за допущенных ошибок должны быть обработаны в срок не более 10 дней со дня их поступления в Департаменты юстиции областей, городов Астаны, Алматы, после чего они повторно направляются на изготовление документов отдельными реестрами. При этом в сопроводительном письме обязательно указываются прежние исходящие номера реестров, по которым данные заявления ф-1 возвращались на доработку (исходящий номер необходимо указывать отдельно по каждому заявлению ф-1). Возвращенные на доработку заявления ф-1 учитываются в журнале регистрации (приложение 10).
Документы по заявлениям ф-1 после доработки и по неточности записей подлежат изготовлению в РГП "ИПЦ" в первоочередном порядке.

Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының Әділет департаменті аудандық, қалалық бөлімшелерінен алған тізілімдер мен 1-н арыздарының негізінде аудандық, қалалық құжаттандыру және тіркеу бөлімшесінің атауын, аудандық, қалалық тізілімдердің шығыс нөмірлерін және толтырылған күнін, олардағы 1-н арыздардың санын көрсете отырып, 3 данада тізілімдер жинағын (8-қосымша) толтырады.
Тізілімдер жинағының екі данасына аудандық, қалалық бөлімшелерінің тізілімінің екінші данасын қоса бере отырып, Әділет департаменті бөлімінің бастығы қол қояды және ол ҚР ӘдМ ТҚК-не жіберіледі.
Тізілімдер жинағының бір данасы және қалалық, аудандық бөлімшенің тізілімінің бір данасы соңғы ревизия жүргізілгеннен кейін 3 жылдан артық мерзімге сақтау үшін Департаменттің жеке номенклатуралық ісіне тігіледі.
Облыстардағы, Астана, Алматы қалаларындағы Әділет департаменттерін тексерген кезде анықталған 1-н арыздар пысықтау үшін қайтарылуы тиіс, аудандық, қалалық бөлімшелердің тізілімдерінен алынады және тізілімдер жинағын құрастырған кезде есепке алынбайды.
ҚР ӘдМ ТҚК-сі 1-н арыздардың дұрыс толтырылуын тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ деректер базасындағы адам туралы мәліметтердің сәйкес келмеуіне байланысты "АӨО" РМК-дан 1-н арыздарды қайтару кезінде негізсіз құжаттандыру фактілерін анықтау жөніндегі жұмысты жүргізеді.
1-н арыздарды аудандық, қалалық бөлімшенің тізілімімен және Әділет департаменті бөлімінің тізілімдер жинағымен бірге ҚР ӘдМ ТҚК-нен құжаттарды дайындау үшін "АӨО" РМК-ның өндірісіне береді, 1-н арыздар мен құжаттармен бірге одан әрі облыстардың, Астана, Алматы қалаларының Әділет департаменттеріне жіберу үшін қайтарылады.
21. Жеке куәліктер мен паспорттарды "АӨО" РМК-да дайындау 1-н арыздардың өндіріске келіп түскен күнінен бастап 15 күнге дейінгі мерзімді құрайды. Құжаттарды басып шығару кезегін ҚР ӘдМ ТҚК-сі айқындайды.
Келіп түскен 1-н арыздар ішінен құжаттарды бірінші кезекте басып шығару қажет болған жағдайда ҚР ӘдМ ТҚК-сі алғаны туралы белгі жасай отырып, тізілімнен осы арыздарды алады және осы 1-н арыздарды "АӨО" РМК-ға өндіріске жіберуге жеке тізілімдер (9 қосымша) жасайды.
Ескерту: 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігінің 2005 жылғы 18 маусымдағы N 160 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
22. Жіберілген қателері үшін ҚР ӘдМ ТҚК-сі пысықтауға қайтарған 1-н арыздар облыстық, Астана, Алматы қалаларының Әділет департаменттеріне түскен күннен кейін кемінде 10 күн мерзімде пысықталуы керек, мұнан кейін олар құжаттарды дайындауға жеке тізілімдермен жіберіледі. Бұл ретте ілеспе хатта пысықтауға қайтарылған осы 1-н арыздар тізілімдерінің бұрынғы шығыс нөмірлері міндетті түрде көрсетіледі (әрбір 1-н арыз бойынша шығыс N жеке көрсетілуі қажет). Пысықтауға қайтарылған 1-н арыздар тіркеу журналында (10-қосымша) ескеріледі.
1-н арыздар бойынша құжаттар пысықтаудан кейін және жазбалардың дәлсіздігі бойынша "АӨО" РМК-да бірінші кезекте дайындалуы тиіс.

23. При отправке в Департаменты юстиции областей, городов Астаны, Алматы изготовленных удостоверений личности и паспортов КРС МЮ РК составляет реестр в 2-х экземплярах (приложение 11). Один экземпляр остается в КРС МЮ РК, а другой экземпляр реестра с приложением распечаток (диспатч РГП "ИПЦ"), включенных в реестр, с заявлениями ф-1 и изготовленными документами направляются в Департаменты юстиции областей, городов Астаны, Алматы.
24. Департаменты юстиции областей, городов Астаны, Алматы регистрируют в журнале регистрации (приложение 12) поступившие из КРС МЮ РК реестры с заявлениями ф-1 и изготовленными документами. Поступившие заявления ф-1 и изготовленные документы распределяются по районным, городским подразделениям и передаются им по реестрам (приложение 13). Реестры формируются в отдельное номенклатурное дело.
25. Поступившие реестры и заявления ф-1 с изготовленными документами в районных, городских органах юстиции регистрируются в журнале учета (приложение 12). Реестры хранятся в отдельном номенклатурном деле в течение 3 лет после ревизии.
26. Контроль за своевременным вручением изготовленных документов заявителям осуществляется сотрудниками органов юстиции.
27. Заявления ф-1 на выданные удостоверения личности, паспорта хранятся в органах юстиции в специальной картотеке.
Срок хранения заявлений ф-1 в картотеке - 75 лет.
28. Картотека должна располагаться в отдельном, изолированном помещении органов юстиции по месту их оформления и регистрации граждан, оборудованном пожарно-охранной сигнализацией, решетками на окнах, с капитальными стенами, надежными перекрытиями, обитой металлом дверью.
Во избежание утраты заявлений ф-1 на изготовленные документы для работы с картотекой выделяются сотрудники, за которыми функциональными обязанностями возлагается ответственность за ее сохранность. Категорически запрещается доступ к картотеке сотрудников, в функциональные обязанности которых данная работа не входит.
Раскладка заявлений ф-1 в картотеку производится после проверки факта выдачи документов владельцам и сверки с журналом ф-2.
Раскладка в картотеку заявлений ф-1 производится строго по алфавиту. Заявления ф-1 на лиц, фамилии которых начинаются на одну и ту же букву, подбираются и раскладываются по алфавиту на вторую букву фамилии, затем на третью и т.д.
Например: Абдыкалыков, Авдеев, Агыбергенов;
Базаров, Баитов, Бактурсынов и т.п.
Заявления ф-1 на лиц с одинаковыми фамилиями раскладываются в картотеку в последовательном порядке с соблюдением алфавита по именам и отчествам.
Например: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич и т.п.
При совпадении фамилий, имен, отчеств заявления ф-1 раскладываются по годам рождения по возрастающей, а затем в алфавитном порядке по городам, районам и населенным пунктам места рождения.
Например: Баринов Аркадий Исаевич, 1966 г.р.
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Алматы,
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Балхаш.
Заявления ф-1, заполненные на государственном языке, раскладываются аналогично по алфавиту в следующем порядке:
буква Ә раскладывается к букве А, далее соответственно:
Ғ - Г; І - И; Қ - К; Ң - Н; Ө - О; Y,Ұ - У; h - Х.
Изъятие заявлений ф-1 из картотеки допускается только на срок не более одного рабочего дня для наведения справок, снятия копий, проставления служебных отметок. В конце рабочего дня временно изъятое заявление ф-1 должно быть возвращено в картотеку. При временном изъятии заявления ф-1 из картотеки взамен изъятого заявления ф-1 в картотеку вкладывается копия заявления ф-1, заверенная подписью сотрудника, на которой записывается причина и дата изъятия заявления ф-1, фамилия, имя, отчество и должность лица, у которого временно находится ф-1. Передавать заявления ф-1 работникам других государственных органов запрещается.
При поступлении сообщений и запросов из компетентных органов, касающихся утраты гражданами документов или принятия ими гражданства другого государства, сотрудники органов юстиции производят проверку по картотеке заявлений ф-1 для внесения соответствующих отметок.

23. Дайындалған жеке куәліктер мен паспорттарды облыстық, Астана, Алматы қалаларының Әділет департаментіне жіберу кезінде ҚР ӘдМ ТҚК-сі 2 данада тізілім құрастырады (11 қосымша). Бір данасы ҚР ӘдМ ТҚК-да қалады, ал тізілімнің екінші данасы тізілімге енгізілген басылып шыққан қосымшасымен ("АӨО" РМК диспатчы) 1-н арыздармен және дайындалған құжаттармен бірге облыстық, Астана, Алматы қалаларының Әділет департаменттеріне жіберіледі.
24. Облыстық, Астана, Алматы қалаларының Әділет департаменттері ҚР ӘдМ ТҚК-дан келіп түскен 1-н арыздар мен дайындалған құжаттардың тізілімін тіркеу журналында (12 қосымша) тіркейді. Келіп түскен 1-н арыздар және дайындалған құжаттар аудандық, қалалық бөлімшелерге бөлінеді және оларға тізілім бойынша беріледі (13 қосымша). Тізілімдер жеке номенклатуралық іске түзіледі.
25. Келіп түскен тізілімдер және дайындалған құжаттармен бірге 1-н арыздар аудандық, қалалық әділет органдарында есепке алу журналында тіркелінеді (12 қосымша). Тізілімдер ревизиядан кейін кемінде 3 жыл сақтау мерзімімен жеке номенклатуралық іске тігіледі.
26. Дайындалған құжаттарды арызданушылардың қолына уақытылы беруді бақылауды әділет органдарының құжаттандыру және тіркеу бөлімдерінің қызметкерлері жүзеге асырады.
27. Берілген жеке куәліктер, паспорттарға арналған 1-н арыздар әділет органдарында арнайы картотекаларда сақталады.
1-н арыздарының картотекаларда сақтау мерзімі - 75 жыл.
28. Картотека оларды ресімдеу және азаматтардың тіркелу жері бойынша әділет органдарының өрт-күзеттік сигнализациямен жабдықталған, терезелері торланған, қалың қабырғамен сенімді жабылған, темір есікпен қапталған жеке оқшауланған үй-жайларда орналасуы қажет.
Дайындалған құжаттарға арналған 1-н арыздарды жоғалтпас үшін картотекамен жұмыс істеу үшін оның сақталуына жауап беретін функционалды міндеттер жүктелетін қызметкерлер бөлінеді. Функционалдық міндеттеріне осы жұмыстар жатпайтын қызметкерлердің картотекаға кіруіне үзілді-кесілді тыйым салынады.
1-н арызды картотекаға орналастыру құжаттарды иелеріне беру фактісі тексерілгеннен кейін және 2-н журналмен салыстырып тексерілгеннен кейін жүргізіледі.
1-н арызды картотекаға орналастыру қатаң түрде әліпби ретімен жүргізіледі. Тегі бірдей әріптен басталатын адамдардың 1-н арызы теріліп алынады және тегінің екінші әрпі бойынша, одан кейін үшінші т.с.с. алфавит ретімен орналастырылады.
Мысалы: Абдықалықов, Авдеев, Ағыбергенов;
Базаров, Баитов, Бақтұрсынов және т.б.
Тегі бірдей адамдардың 1-н арыздары картотекаға аты мен әкесінің аты бойынша әліпби ретін сақтай отырып орналастырылады.
Мысалы. Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич және т.б.
1-н арызда тегі, аты, әкесінің аты бірдей болған жағдайда туған жылы бойынша өсуі ретімен, одан кейін туған жерінің қала, аудан, елді мекендері бойынша әліпби ретімен орналастырылады.
Мысалы: Баринов Аркадий Исаевич, 1966 жылы туған,
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 жылы туған, туған жері Алматы,
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 жылы туған, туған жері Балқаш.
Сол сияқты мемлекеттік тілде толтырылған 1-н арыздар мынадай тәртіппен алфавит бойынша орналастырылады:
Ә әрпі А әрпіне орналастырылады, бұдан әрі сәйкесінше:
Ғ-Г; І-И; Қ-К; Ң-Н; Ө-О; Ү-Ұ-У; Һ-Х.
1-н арыздарды анықтама алу, көшірмесін түсіріп алу, қызметтік белгілер қою үшін картотекадан алуға 1 жұмыс күннен артық мерзімге алуға жол берілмейді. Уақытша алынған 1-н арыз жұмыс күнінің соңында картотекаға қайтарылуы керек. 1-н арызды картотекадан уақытша алған кезде алынған 1-н арыздың орнына 1-н арызды алу себебі және күні, 1-н арыз уақытша қолында болатын адамның тегі мен лауазымы жазылған қызметкердің қолымен куәландырылған 1-н арыздың көшірмесі салынады. 1-н арызды басқа мемлекеттік органдарға беруге тыйым салынады.
Азаматтардың құжаттарды жоғалтуымен немесе олардың басқа мемлекеттің азаматтығын қабылдауымен байланысты құзыретті органдарынан хабарламалар мен сұрау салулар түскен кезде әділет органдарының қызметкерлері тиісті белгілер енгізу үшін 1-н арыздардың картотекалары бойынша тексеріс жүргізеді.

3. Выдача удостоверений личности,
паспортов взамен утраченных
29. Граждане, утратившие удостоверения личности, паспорта, подают в органы юстиции по месту регистрации письменные заявления с указанием в них где, когда и при каких обстоятельствах утрачены документы, представляют книгу регистрации граждан, подтверждающую адрес регистрации их постоянного места жительства, фотографии. В случае утраты гражданами удостоверения личности или паспорта при переезде к новому месту жительства, восстановление утраченных документов производится органами юстиции по новому месту регистрации.
Производство по делам об утрате документов, удостоверяющих личность, в случае, если гражданин ранее был документирован в этом же подразделении органа юстиции, должно быть закончено в срок до 10 дней.
На основании заявлений (приложение 14) заводятся дела об утрате (приложение 15), в которых в дальнейшем сосредотачиваются материалы по этому вопросу: сведения о лице, заявившем утрату документов (приложение 16), заявление, объяснение от заявителя, копия книги регистрации граждан, копия заявления ф-1, заключение по проверке материалов об утрате документов, удостоверяющих личность. Заявления об утрате паспортов, удостоверений личности регистрируются в общем порядке по органу юстиции. Делам присваиваются номера: числители - регистрационные номера заявлений, знаменатели - порядковые номера дел в текущем году. Дела по восстановлению утраченных документов регистрируются в журнале (приложение 17).
Если утраченные документы, удостоверяющие личность, были получены не по месту регистрации заявителей, то в органы юстиции по месту их выдачи направляются запросы (приложение 18) с приложением фотографии заявителей для подтверждения выдачи документов, удостоверяющих личность, данным лицам и получения сведений об их личности.
Сведения, указанные в запросах, и приложенные к ним фотографии сличаются с данными и фотографиями заявлений ф-1. Инициаторам запросов направляются ответы (приложение 19) с приложением копий заявлений ф-1, заверенных печатью органа юстиции, с одновременной отметкой в заявлении ф-1 о поступлении запроса и наименовании органа, направившего запрос.
Запросы, связанные с утратой документов, удостоверяющих личность, направляются не позднее следующего дня после поступления заявлений граждан, а ответы высылаются инициатору запроса не позднее 48 часов после его поступления.
При отсутствии подлинника заявления ф-1 в картотеке органа юстиции по месту выдачи документа его дубликат запрашивается из КРС МЮ РК. Дубликат, заверенный печатью Управления организации работы по документированию КРС МЮ РК, направляется в орган юстиции для внесения его в картотеку.

3. Жоғалғандарының орнына жеке куәлік
пен паспорт беру
29. Жеке куәлігін, паспортын жоғалтқан азаматтар тіркелген жері бойынша әділет органдарына құжаттарын қайда, қашан және қандай жағдайда жоғалтқанын көрсете отырып, өтініш береді, олардың тіркелген тұрғылықты жерін растайтын азаматтарды тіркеу кітабын, фотосуреттерін ұсынады. Азаматтар жеке куәлігін немесе паспортын жаңа жерге көшкен кезде жоғалтқан жағдайда, жоғалған құжаттарды қайта қалпына келтіруді жаңа тұратын жері бойынша әділет органдары жүргізеді.
Егер азамат әділет органының осы бөлімшесінде құжаттандырылған жағдайда, жеке басын куәландыратын құжаттарды жоғалтқаны туралы іс 10 күн мерзім ішінде аяқталуы тиіс.
Өтініштер негізінде (14 қосымша) жоғалғаны туралы іс (15 қосымша) жүргізіледі, келешекте материалдар осында жинақталады: құжаттарын жоғалтқаны туралы өтініш беруші адам туралы мәліметтер (16 қосымша), өтініш иесінің түсініктемесі, тұрғындарды есепке алу кітабының көшірмесі, 1-н өтінішінің көшірмесі, жеке басын куәландыратын жоғалған құжаттар туралы материалдарды тексеру жөніндегі қорытынды. Істерге нөмірлер беріледі: алымы - өтініш берушіні тіркеу нөмірі, бөлімі - осы жылғы істердің реттік нөмірі. Жоғалған құжаттарды қалпына келтіру бойынша істер журналда (17 қосымша) тіркеледі.
Егер жеке басын куәландыратын құжаттар арызданушының тіркелген жерінен алынбаған болса, осы адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттарды растау және олардың жеке басы туралы мәліметтер алу үшін арызданушының фотосуреттерімен қоса олардың берілген жері бойынша әділет органдарына сұрау салынады (18 қосымша).
Сұрауда көрсетілген мәліметтер және оған тіркелген фотосуреттер 1-н арыздың деректері және фотосуреттерімен салыстырылады. Сұрау салудың бастамашысына әділет органдарының мөрімен куәландырылған, бір мезгілде 1-н арызында сұрау салудың келуі және сұрау салуды жіберген органның атауы туралы белгі қоя отырып, 1-н арыздың көшірмесімен қоса жауап жіберіледі (19 қосымша).
Жеке басын куәландыратын құжаттарды жоғалтумен байланысты сұрау салулар азаматтардың арыздары түскеннен кейін келесі күннен кешіктірмей жіберіледі, ал жауаптар сұрау салудың бастамашысына ол түскеннен кейін 48 сағаттан асырылмай қайтарылады.
Әділет органының картотекасында құжат беру жері бойынша 1-н арыздың түпнұсқасы болмаған жағдайда, оның көшірмесі ҚР ӘдМ ТҚК-дан сұралынады. ҚР ӘдМ ТҚК Құжаттандыру бойынша жұмысты ұйымдастыру басқармасының мөрімен куәландырылған көшірме картотекаға енгізу үшін әділет органдарына жіберіледі.

При отсутствии в картотеке подлинника формы-1 на паспорт образца 1974 года, выдача паспорта старого образца подтверждается записью из книги ф-2 (учета выдачи гражданам паспортов образца 1974 года), заверенной паспортной гербовой печатью и подписью специалиста. Тождественность фото гражданина может быть перепроверена по дополнительно истребуемым документам, где имеется фотография (военный билет, в исключительном случае водительское удостоверение). В данных случаях специалистами составляется справка подтверждения личности гражданина с привлечением близких родственников либо лиц, знающих заявителя не менее 15 лет (от двух и более человек).
В случаях, когда при сличении фотографии не будет установлена тождественность изображенных на них лиц или обнаружено несоответствие сведений о владельцах документов, удостоверяющих личность, указанных в запросах, с данными заявлений ф-1, об этом сообщается инициаторам запросов для принятия дополнительных мер к установлению личности заявителей и причин расхождений.
При подтверждении выдачи утраченных документов, удостоверяющих личность, заявителям и установлении их личности выносится заключение о выдаче удостоверений взамен утраченных, которое подписывается сотрудником органа юстиции (приложение 20).
При наличии у граждан одного из документов, удостоверяющих личность, (удостоверения личности или паспорта), дело об утрате не заводится. Заявителем предъявляется книга регистрации граждан. В этом случае в полях 9, 10, 11 заявления ф-1 указываются данные имеющегося документа. При этом в орган юстиции, оформивший утраченные документы личности, направляется только сообщение для внесения отметки в заявление ф-1, копия заявления ф-1 не запрашивается.
Если утраченные документы обнаружены до завершения дел об утрате и оформления новых заявлений ф-1, то дела об утрате прекращаются и найденные документы вручаются владельцу. В случае, когда заявления ф-1 на новые документы уже отправлены в производство, найденные документы изымаются и уничтожаются по акту в порядке, установленном пунктом 48 настоящей Инструкции.
Все найденные документы, удостоверяющие личность, подлежат сдаче в органы юстиции.
Найденные удостоверения, паспорта, поступившие в органы юстиции и не истребованные их владельцами в течение одного месяца со дня поступления, уничтожаются в порядке, установленном пунктом 48 настоящей Инструкции, как найденные, но неистребованные.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).

Картотекада 1974 жылғы үлгідегі паспорттың 1-н арызының түпнұсқасы болмаса, ескі үлгідегі паспорттың берілгендігі қызметкердің қолы және паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған 2-н (1974 жылғы үлгідегі паспортты азаматтарға беру есебі) кітабындағы жазбамен расталады. Азамат фотосуретінің ұқсастығы фотосуреті бар қосымша талап етілетін құжаттары (әскери билет, ерекше жағдайларда жүргізушінің куәлігі) бойынша қайтадан тексерілуі мүмкін. Бұл жағдайда қызметкерлер азаматтың жақын туыстарын, не оны кемінде 15 жыл білетін (екі немесе одан да көп адам) адамдарды тарту арқылы азаматтың жеке басын растау анықтамасын жасайды.
Фотосуреттерді салыстыру кезінде онда бейнеленген адамдардың ұқсас болмауы немесе жеке басын куәландыратын құжаттардың иелері туралы сұрау салуда көрсетілген мәліметтердің 1-н арызындағы деректермен сәйкес болмауы анықталған жағдайда, бұл туралы арызданушының жеке басын және алшақтықтың себебін анықтауға қосымша шаралар қабылдау үшін сұрау салудың бастамашыларына хабарланады.
Арызданушыға жоғалған жеке басын куәландыратын құжаттарды беру және олардың жеке басын анықтау расталған жағдайда, жоғалғанның орнына куәлік беру туралы әділет органдарының қызметкерлері қол қойған қорытынды шығарылады (20 қосымша). Жаңа жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде 1-н арыздағы 9-жолда жоғалған жеке куәліктің нөмірі, ал 1-н арыздың сыртқы бетінде жоғалту жөніндегі істің нөмірі жазылады.
Азаматтарды жеке басын куәландыратын құжаттардың біреуі бар болған кезде (жеке куәлік немесе паспорт) жоғалту туралы іс қозғалмайды. Бұл жағдайда 1-н арыздағы 9, 10, 11-жолдарда қолда бар құжаттың деректері жазылды. Бұл ретте жоғалған жеке басының құжаттарын ресімдеген әділет органдарына 1-н арызға белгілер енгізу үшін тек хабарлама жіберіледі, 1-н арыздың көшірмесі сұралмайды.
Егер жоғалған құжаттар жоғалту туралы іс жабылғанға және жаңа 1-н арыз ресімделгенге дейін табылса, онда жоғалту туралы іс жабылады және табылған құжаттар иесіне қайтарылады. Жаңа құжаттарға 1-н арыз өндіріске жіберілген жағдайда, табылған құжаттар алынып қойылады және осы Нұсқаулықтың 48-тармағында белгіленген тәртіппен акті бойынша жойылады.
Жеке басын куәландыратын барлық табылған құжаттар әділет органдарына тапсырылады.
Әділет органдарына келіп түскен, табылған және түскен күннен бастап бір ай ішінде иелері талап етпеген жеке куәліктер, паспорттар осы Нұсқаулықтың 48-тармағында белгіленген тәртіппен табылған, бірақ талап етілмеген ретінде жойылады.
Ескерту. 29 тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.

30. По заявлению гражданина, заявившего об утрате документа, удостоверяющего личность, выдается временное удостоверение личности, по которому он может быть зарегистрирован.
31. При утрате документов, удостоверяющих личность, не по месту проживания органами юстиции при обращении граждан временное удостоверение личности может быть выдано для возвращения к месту постоянного жительства.
32. В случае хищения паспортов, удостоверений личности граждан, дела по восстановлению утраченных документов оформляются на основании справок, выданных органами внутренних дел.
4. Выдача документов гражданам Республики
Казахстан, в связи с изменением написания фамилий и
отчеств лиц казахской национальности
33. Написание фамилии и отчества в соответствии со сложившимися традициями казахского народа следует производить согласно требованиям Указа Президента Республики Казахстан от 2 апреля 1996 года N 2923 "О порядке решения вопросов, связанных с написанием фамилий и отчеств лиц казахской национальности".
При обращении лиц казахской национальности в органы юстиции с ходатайствами об изменении написания фамилий, отчеств гражданами подается заявление с указанием желаемой фамилии, отчества на государственном или русском языке с указанием сведений о документах, подлежащих замене.
К заявлению прилагается один из следующих документов:
свидетельство о рождении (при получении впервые документов, удостоверяющих личность);
удостоверение личности, паспорт, подлежащие замене;
удостоверение личности офицера (исключительно для военнослужащих, ранее не имевших документы, удостоверяющие личность);
справка о принятии в гражданство Республики Казахстан установленной формы.
При необходимости могут быть истребованы дополнительные материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства.
К оформлению заявления ф-1 на граждан Республики Казахстан, изъявивших желание в соответствии с традициями казахского народа изменить написание фамилий, отчеств, предъявляются следующие требования.
В поле 1 заявления ф-1 указывается причина выдачи паспорта, удостоверения личности - код "04" (изменение написания фамилии, отчества).
В поле 2 по желанию заявителя на государственном или русском языке записывается фамилия, в поле 3 - имя, а в поле 4 - отчество с исключением несвойственных казахскому языку аффиксов (-ов, -ев, -ова, -ева, -ин, -ина, -н, -на, -ович, -евич, -овна, -евна), но с сохранением корневых основ фамилии и отчества. При этом к имени отца при написании отчества добавляются слитно окончания "улы, ұлы; кызы, қызы" в зависимости от пола лица, например, Наурызбаев Булат Керимович записывается как Наурызбай Болат Керимулы или Наурызбай Болат Керiмұлы.
Кроме того, исключается несвойственное казахскому языку буквосочетание в фамилиях, именах, отчествах, например, Джандосов Джумабай Джандосович, как Жандосов Жумабай Жандосович, Чоканов Рыскали Джумабаевич, как Шоканов Ырыскали Жумабаевич.
В соответствии с пунктом 27 Правил ведения специальных учетов в территориальное управление КПС и СУ Генеральной прокуратуры Республики Казахстан направляются сведения о перемене гражданином фамилии, имени, отчества.

30. Жеке басты куәландыратын құжаттың жоғалғаны туралы хабарлаған азаматтың арызы бойынша оған тіркеуге тұруға мүмкіндік беретін уақытша жеке куәлік беріледі.
31. Жеке басты куәландыратын құжаттарды тұрғылықты емес жерінде жоғалтқан жағдайда әділет органдары азаматтардың арызы бойынша уақытша жеке куәлікті оларға тұрғылықты жерлеріне оралу үшін беруі мүмкін.
32. Азаматтардың паспорттары, жеке куәліктері ұрланған жағдайда жоғалған құжаттарды қалпына келтіру жөніндегі істер ішкі істер органдары берген анықтамалардың негізінде ресімделеді.
4. Ұлты қазақ адамдардың тегі мен әкесінің
атының жазылуын өзгертуге байланысты Қазақстан
Республикасының азаматтарына құжаттар беру
33. Қазақ халқының қалыптасқан дәстүрлеріне сәйкес тегін, атын, әкесінің атын жазу Қазақстан Республикасы Президентінің "Ұлты қазақ азаматтардың тегi мен әкесiнiң атын жазуға байланысты мәселелердi шешу тәртiбi туралы" 1996 жылғы 2 ақпандағы N 2923 Жарлығының талаптарына сәйкес жасалуы керек.
Ұлты қазақ адамдар тегін, атын, әкесінің атын өзгерту туралы өтінішпен әділет органдарына жүгінген кезде азаматтар мемлекеттік немесе орыс тілдерінде өздері қалайтын тегін, атын, әкесінің атын, ауыстырылуы тиіс құжаттары туралы мәліметтерді көрсете отырып арыз береді.
Өтінішке мына құжаттардың біреуі қоса беріледі:
туу туралы куәлік (бірінші рет жеке куәлік алатын кезде);
ауыстыруға жататын жеке куәлік, паспорт;
офицердің жеке куәлігі (бұрын жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған әскери қызметшілері үшін ғана);
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағаны туралы белгіленген нысандағы анықтама.
Қажет болған жағдайда өтініштің негізділігін растайтын қосымша материалдар талап етілуі мүмкін.
Қазақ халқының дәстүріне сәйкес тегінің, әкесінің атының жазылуын өзгертуге ниет білдірген Қазақстан Республикасы азаматтарына 1-н өтінішін ресімдеуге мынадай талап қойылады.
1-н өтінішінің 1 жолында паспорт, жеке куәлік беру себебі - "04" кодта көрсетіледі (тегінің, әкесінің атының жазылуын өзгерту).
2-жолда өтініш берушінің қалауы бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде тегі жазылады, 3-жолда - аты, ал 4-жолда - қазақ тіліне тән емес қосымшаларын (-ов, -ев, -ова, -ева, -ин, -ина, -н, -на, -ович, -овна, -евна) алып тастай отырып, алайда тегі мен әкесінің атының түбір негіздері сақтала отырып жазылады. Бұл ретте әкесінің атын жазғанда әкесінің есіміне адамның жынысына қарай "улы, ұлы; кызы, қызы" қосымшалары жалғанады, мысалы, Наурызбаев Булат Керимович, Наурызбаев Болат Керимулы болып немесе Наурызбай Болат Керімұлы болып жазылады.
Бұдан басқа, қазақ тіліне тән емес тегіндегі, атындағы, әкесінің атындағы әріп тіркестері алып тасталады, мысалы, Джандосов Джумабай Джандосович болып жазылған болса, ол Жандосов Жумабай Жандосович болып, Чоканов Рыскали Джумабаевич, ол Шоканов Ырыскали Жумабаевич болып жазылады.
Арнайы есептерді жүргізу ережесінің 27-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық басқармасына азаматтың тегін, атын, әкесінің атын ауыстыруы туралы мәліметтер жолданады.

Ниже полей 2, 3, 4 под внесенными изменениями указывается прежнее написание фамилии, имени, отчества заявителя (приложение 21).
Одновременно с оформлением заявления ф-1 в территориальное управление КПСиСУ Генеральной прокуратуры Республики Казахстан направляется требование на прежние фамилию, имя, отчество, в соответствии с пунктом 27 Правил ведения специальных учетов. В случае наличия у гражданина судимости, в течение 5 дней в управление КПСиСУ сообщается об изменении его фамилии, имени, отчества.
После выдачи гражданину новых документов сотрудником органов юстиции составляется адресный листок в двух экземплярах с указанием новых и прежних фамилии, имени, отчества. При этом новые фамилия, имя, отчество записываются первыми, а прежние - рядом в скобках (приложение 22). Один экземпляр листка прибытия помещается в адресно-справочную картотеку территориального органа юстиции, а второй - направляется в адресное бюро.
Если ранее заявителю удостоверение личности, паспорт выдавались другим органом юстиции, то в этот орган направляется сообщение об оформлении новых документов с изменением написания фамилии, имени, отчества заявителя для внесения в заявление ф-1 соответствующих отметок. В случае выдачи прежних и новых документов одним и тем же органом юстиции новое заявление ф-1 приобщается к прежнему и помещаются в картотеку.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
34. Все иные вопросы, связанные с изменением фамилии, имени, отчества решаются в установленном порядке органами ЗАГС или судов в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
35. При оформлении паспорта фамилия и имя заявителя могут быть напечатаны в необходимом ему английском написании по представленным документам (приглашение-вызов, свидетельство о браке, научные труды, монограммы, личные счета и так далее). В орган юстиции подается заявление с указанием написания фамилии и имени на английском языке, приклеивается с оборотной стороны к заявлению ф-1 и направляется в КРС МЮ РК для изготовления документов.
5. Выдача документов гражданам Республики
Казахстан, в связи с изменением записи о национальности в
паспортах и удостоверениях личности
36. Изменение записи о национальности в паспортах и удостоверениях личности граждан Республики Казахстан производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "О браке и семье" и    постановлением Кабинета министров Республики Казахстан от 17 августа 1992 года N 684 "Об утверждении Правил изменения записи о национальности граждан Республики Казахстан в паспортах, удостоверениях личности и актах гражданского состояния".
Запись о национальности в паспорте и удостоверении личности производится в соответствии с национальностью родителей. При различных национальностях родителей гражданин Республики Казахстан имеет право добровольного выбора национальности по отцу или матери. В случае, когда национальность родителей неизвестна, ее определяет в соответствии со статьей 19 Конституции Республики Казахстан владелец документа.
При обращении граждан Республики Казахстан в органы юстиции по вопросу изменения записи о национальности в паспортах и удостоверениях личности ими предъявляется заявление, свидетельство о рождении и документы, подлежащие замене.
При подтверждении обоснованности заявления об изменении записи о национальности органом юстиции выносится заключение о выдаче нового паспорта, удостоверения личности с измененной национальностью (приложение 23), которое выделяется в отдельное номенклатурное дело.

2, 3, 4-жолдардан төмен енгізілген өзгерістердің астынан өтініш берушінің тегінің, атының, әкесінің атының бұрынғы жазылуы көрсетіледі (21-қосымша).
1-нысандағы арызды ресімдеу кезінде бір мезгілде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ҚС және АЕК (Құқықтық статистика және арнайы есептер комитетінің) аумақтық басқармасына Арнайы есепті жүргізу ережесінің 27-тармағына сәйкес бұрынғы тегіне, атына, әкесінің атына қойылатын талап жіберіледі. Азаматтың сотталуы бар болған жағдайда 5 күн ішінде Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы ҚСжАЕК басқармасына оның тегінің, атының, әкесінің атының өзгергені туралы хабарланады.
Азаматқа жаңа құжат бергеннен кейін әділет органының қызметкері жаңа және бұрынғы тегін, атын, әкесінің атын көрсете отырып, екі данада мекен-жай парағын толтырады. Бұл ретте жаңа тегі, аты, әкесінің аты бірінші болып жазылады, ал бұрынғысы оған қатар жақшада жазылады (22 қосымша). Келу парағының бір данасы аумақтық әділет органының мекен-жай-анықтама картотекасына тіркеледі, ал екіншісі мекен-жай бюросына жіберіледі.
Егер, бұрын өтініш берушіге жеке куәлікті, паспортты басқа орган берген болса, онда ол органға 1-н өтінішіне енгізу үшін өтініш берушінің тегінің, атының, әкесінің атының жазылуы өзгерген жаңа құжат ресімделгені туралы хабарлама жіберіледі. Егер, бұрынғы және қазіргі құжаттарын бір әділет органы берген болса, 1-н жаңа өтініші бұрынғы жерге және картотекаға тіркеледі.
Ескерту. 33 тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
34. Тегінің, атының, әкесінің атының өзгеруіне байланысты барлық өзге мәселелер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес АХАЖ немесе сот органдары белгілеген тәртіппен шешіледі.
35. Паспорттарды ресімдеген кезде өтініш берушінің тегі мен аты ұсынылған құжаттар (шақыру, неке туралы куәлік, ғылыми еңбектер, монограммалар, жеке есеп-шоттар және т.с.с.) бойынша оған қажетті ағылшынша жазылымында басылуы мүмкін. Әділет органына тегі мен атын ағылшын тілінде жазылуын көрсете отырып, өтініш береді, 1-н өтінішінің сыртқы бетіне жапсырылады және құжаттарды дайындау үшін ҚР ӘдМ ТҚК-не жіберіледі.
5. Паспорттар мен жеке куәліктердегі ұлты
туралы жазбаның өзгеруіне байланысты Қазақстан
Республикасының азаматтарына құжат беру
36. Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәліктеріндегі ұлты туралы жазбаны өзгерту "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Паспорттар, жеке куәліктер мен азаматтық хал актiлерiндегi Қазақстан Республикасы азаматтарының ұлты туралы жазбаны өзгерту Ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 17 тамыздағы N 684 қаулысына сәйкес жүргізіледі.
Паспорт пен жеке куәліктегі ұлты туралы жазба ата-анасының ұлтына сәйкес жасалады. Ата-аналарының ұлты әртүрлі болғанда Қазақстан Республикасының азаматтары әкесі немесе анасы бойынша өз еркімен ұлтын таңдауға құқығы бар. Ата-анасының ұлты белгісіз болған жағдайда Қазақстан Республикасы Конституциясының 19-бабына сәйкес оны құжат иесі белгілейді.
Қазақстан Республикасының азаматтары паспорттар мен жеке куәліктеріндегі ұлты туралы жазбаны өзгерту мәселесі бойынша әділет органдарына жүгінген кезде олар өтінішін, туу туралы куәлігін және ауыстыруға жататын құжаттарын ұсынады.
Ұлты туралы жазбаны өзгерту туралы өтінішінің негізділігі расталған кезде әділет органы ұлты өзгертілген жаңа паспорт пен жеке куәлік беру туралы қорытынды шығарады (23 қосымша), оған жеке номенклатура бөлінеді.

Порядок оформления заявлений ф-1 гражданам Республики Казахстан, изменившим национальность, осуществляется в соответствии с пунктом 17 код "08" Инструкции.
В соответствии с пунктом 27 Правил ведения специальных учетов в территориальное управление КПС и СУ Генеральной прокуратуры Республики Казахстан направляются сведения об изменении гражданином национальности.
Если ранее паспорт, удостоверение личности были выданы другим органом юстиции, туда направляется сообщение о выдаче нового паспорта, удостоверения личности с измененной записью о национальности для внесения этих сведений в заявление ф-1.
В свидетельстве о рождении заявителя делается отметка о выдаче нового паспорта, удостоверения личности, в связи с изменением национальности.
Одновременно уполномоченным сотрудником органа юстиции гражданину Республики Казахстан выдается справка об изменении записи о национальности (приложение 24), которая представляется в органы ЗАГС по месту своего постоянного жительства для внесения изменения в сведения о национальности в соответствующих записях актов гражданского состояния и получения новых документов.
В виде исключения разрешается изменение записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности граждан Республики Казахстан, насильственно переселенных в период репрессий на территорию Республики Казахстан, и производится на основании справок о реабилитации, выдаваемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Национальность изменяется в том же порядке.
Споры об изменении записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности граждан разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в судебном порядке.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
6. Выдача документов лицам, отбывающим наказание
в местах лишения свободы, и обвиняемым, не имеющим документов,
удостоверяющих личность, в отношении
которых избрана мера пресечения - арест
37. Граждане Республики Казахстан, отбывающие наказание в местах лишения свободы и не имеющие по каким-либо причинам документов, удостоверяющих личность, документируются органами юстиции по месту дислокации исправительных учреждений с обязательным снятием их с регистрации по прежнему месту жительства. При этом для снятия с регистрации лица, осужденного к лишению свободы, администрация мест содержания под стражей составляет листок убытия в 3-х экземплярах; 1-й листок убытия направляется в орган юстиции по месту постоянной регистрации, 2-й - в адресное бюро, 3-й - приобщается к личному делу осужденного.
В удостоверениях личности в графе "место жительства" указывается учреждение, где осужденный отбывает наказание.
Изготовленные удостоверения личности хранятся в личных делах осужденных.
При освобождении из мест лишения свободы лицам, отбывшим наказание в местах лишения свободы, выдаются удостоверения личности, которые подлежат обмену по прибытию к месту постоянного жительства.

Ұлтын өзгерткен Қазақстан Республикасының азаматтары 1-н өтінішін ресімдеу тәртібін Нұсқаулықтың "08" кодының 17-тармағына сәйкес жүзеге асырады.
Арнайы есептерді жүргізу ережесінің 27-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық басқармасына азаматтың ұлтын өзгертуі туралы мәліметтер жолданады.
Егер бұрын жеке куәлікті, паспортты басқа әділет органы берген болса, онда оларға 1-н өтінішіне мәлімет енгізу үшін ұлты туралы жазбасы өзгертілген жаңа паспорт, жеке куәлік берілгені туралы хабарлама жіберіледі.
Өтініш берушінің туу туралы куәлігінде ұлтының өзгеруіне байланысты жаңа паспорт, жаңа куәлік берілгені туралы белгі қойылады.
Бір мезгілде әділет органның өкілеттік берген қызметкері Қазақстан Республикасының азаматына ұлты туралы жазбаның өзгергені туралы анықтама (24 қосымша) береді, ол тиісті азаматтық хал актілер жазбасына ұлты туралы мәлімет енгізу үшін өзінің тұрғылықты жері бойынша АХАЖ органына ұсынылады.
Айрықша жағдайларда қуғын-сүргін кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағына зорлық-зомбылықпен аударылған Қазақстан Республикасының азаматтарының паспорттарындағы, жеке куәліктеріндегі ұлты туралы жазбаны өзгертуге рұқсат беріледі және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген оңалту туралы анықтаманың негізінде және сол тәртіппен жасалады. Ұлты да сол тәртіппен өзгертіледі.
Азаматтардың паспорттарындағы, жеке куәліктеріндегі ұлты туралы жазбаны өзгерту туралы даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
Ескерту. 36 тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
6. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын
өтеп жүрген адамдарға және жеке басын куәландыратын
құжаттары жоқ өздеріне қатысты бұлтартпау шарасы
ретінде қамауға алу таңдап алынған
айыпталушыларға құжаттар беру
37. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген және қандай да бір себептермен жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ Қазақстан Республикасының азаматтарын әділет органдары бұрынғы тұрғылықты жерінен міндетті түрде тіркеуден шығара отырып, түзеу мекемелерінің орналасқан жері бойынша құжаттандырады. Бұл ретте бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарды тіркеуден шығару үшін қамауда ұстау орындарының әкімшілігі 3 дана кету парағын толтырады; бірінші кету парағы тұрақты тіркелген жері бойынша әділет органына, екіншісі мекен-жай бюросына жіберіледі, үшіншісі сотталған адамның жеке ісіне тігіледі.
Жеке куәліктердегі "тұрғылықты жері" деген бағанда сотталушы жазасын өтеп жатқан мекеме көрсетіледі.
Дайындалған жеке куәліктер сотталғандардың жеке істерінде сақталады.
Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамдарға бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде жеке куәлік беріледі, оны тұрақты келген жері бойынша ауыстыруы тиіс.

38. При утрате документов, удостоверяющих личность, у следственно-арестованного, а также лица, отбывающего наказание, органами уголовного преследования и учреждением уголовно-исполнительной системы принимается заявление на имя руководителя территориального органа юстиции. Ими также из органа юстиции, где ранее был оформлен утраченный документ, запрашивается копия формы-1, заверенная гербовой печатью и подписью должностного лица. Указанные документы вместе с квитанцией об оплате государственной пошлины и двумя фотографиями для изготовления документа направляются в соответствующее подразделение документирования и регистрации граждан для его восстановления.
Производство по делу об утрате документов, удостоверяющих личность, должно быть окончено органом юстиции в срок не более 10 дней, а в случаях, когда необходимо проведение специальной проверки, истребование дополнительных материалов и принятие других мер, в срок до 1 месяца.
Заявление ф-1 на выдачу документа, удостоверяющего личность, вышеуказанной категории лиц заполняется сотрудником органа юстиции непосредственно по месту их нахождения.
При этом, в поле - "место жительства" указывается место нахождения органа предварительной изоляции (область, город, район, населенный пункт, СИ-№), где содержатся эти лица.
После изготовления документов заявления ф-1 помещаются в картотеку ф-1 органа юстиции, их оформившего.
О фактах получения следственно-арестованными лицами новых документов направляются сообщения в соответствующие органы юстиции по их прежнему месту жительства. В случае освобождения следственно-арестованного лица из-под стражи или прекращения в отношении него уголовного преследования, документ возвращается владельцу, который подлежит обмену по месту постоянной регистрации.
7. Изъятие, хранение, уничтожение документов,
удостоверяющих личность
39. Документы, удостоверяющие личность, могут изыматься только в случаях, предусмотренных действующим законодательством.
Документы изымаются в случаях недействительности, если:
невозможно идентифицировать личность;
в них незаконно внесены изменения или в них необходимо внести изменения, связанные с идентификацией личности;
в них отсутствуют отдельные, предусмотренные Правилами записи или эти записи не соответствуют действительности;
истек срок их действия;
они не соответствуют правовому статусу владельца.
40. Недействительные документы, удостоверяющие личность, подлежат изъятию уполномоченными органами и уничтожению в порядке, установленном пунктом 48 настоящей Инструкции.
41. При наличии у лица нескольких однотипных документов, удостоверяющих личность, изымаются все документы, за исключением действительного.

38. Тергеу қамауындағы, сондай-ақ жазасын өтеп жүрген адамдар жеке басын куәландыратын құжаттарын жоғалтқан кезде қылмыстық қудалау органдары мен қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі аумақтық әділет органы басшысының атына өтініш қабылдайды. Олар бұрын жоғалған құжат ресімделген әділет органынан елтаңбалы мөрмен және лауазымды адамның қолымен куәландырылған жоғалған құжатқа 1-н арыздың көшірмесін сұрайды. Көрсетілген құжаттар мемлекеттік бажды төлеу туралы түбіртек және екі фотомен бірге құжатты дайындау үшін тиісті азаматтарды құжаттандыру және тіркеу бөлімшесіне оны қалпына келтіру үшін жіберіледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттарды жоғалтқаны туралы іс 10 күн мерзім ішінде аяқталуы тиіс, ал арнайы тексеріс жүргізу қажет жағдайда қосымша материалдарды талап ету және басқа да шаралар жүргізу мерзімі 1 ай ішінде жүргізіледі.
Жоғарыда аталған санаттағы адамдарға жеке басын куәландыратын құжатты беруге 1-н арызды олардың тікелей тұратын жері бойынша әділет органының қызметкері толтырады.
Бұл ретте "Тұрғылықты жері" деген жолда осы адамдар ұсталатын алдын алу изоляторы органының орналасқан жері (облыс, қала, аудан, елді мекен, тергеу изоляторларының N) көрсетіледі.
Құжаттар дайын болғаннан кейін 1-н арыз оларды ресімдеген әділет органдарының картотекасына тіркеледі.
Тергеу қамауындағы адамдардың жаңа құжаттарды алу фактілері туралы олардың бұрынғы тұрғылықты жері бойынша тиісті әділет органдарының құжаттандыру және тіркеу бөлімшелеріне хабарлама жіберіледі. Тергеу қамауындағы адамдар қамаудан босатылған немесе оған қатысты қылмыстық қудалау аяқталған жағдайда тұрақты тіркелген жері бойынша айырбасталуы тиіс құжат иесіне қайтарылады.
7. Жеке басын куәландыратын
құжаттарды алып қою, сақтау, жою
39. Жеке басын куәландыратын құжаттар қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда ғана алынып қойылады.
Құжаттар мынадай жарамсыздық жағдайларда, егер:
жеке басы ұқсас болып, айыру мүмкін болмағанда;
оған заңсыз өзгерістер енгізілгенде немесе жеке басының бірдей болуына байланысты өзгерістер енгізу қажет болғанда;
онда Ережеде көзделген арнайы жазулар болмаған немесе мұндай жазулар сәйкес келмегенде;
қызмет мерзімі өткенде;
иесінің құқықтық мәртебесіне сәйкес келмеген жағдайларда алынып қойылады.
40. Жеке басын куәландыратын жарамсыз құжаттарды уәкілетті органдар алып қояды және осы Нұсқаулықтың 48-тармағында белгіленген тәртіпте жойылады.
41. Азаматта бірнеше біртипті құжаттар болғанда жарамдысынан басқасының бәрі алынып қойылады.

42. Документы, удостоверяющие личность, могут быть изъяты следственными органами, органами дознания или судом в случаях и порядке, установленном законодательными актами.
43. Гражданами Республики Казахстан, выезжающими на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан, при снятии с регистрации по месту жительства удостоверения личности сдаются в органы юстиции.
44. Сданные в органы ЗАГС удостоверения личности, паспорта умерших граждан вносятся в описи (приложение 25) и не реже 1 раза в месяц направляются в подразделения документирования органов юстиции. Сотрудники органов юстиции производят в заявлениях ф-1 отметки о смерти владельцев, снятие их с регистрации и направляют информацию в КРС МЮ РК для внесения корректировки в базу данных.
В описи вносятся также сведения об умерших, удостоверения личности и паспорта которых сданы не были. В заявлении ф-1 производятся отметки о смерти владельцев и о том, что удостоверения личности и паспорта не изъяты. Такие заявления ф-1 помещаются в картотеку, а сведения направляются в КРС МЮ РК. Если удостоверения личности, паспорта были выданы другими органами юстиции, то туда направляются сообщения о смерти владельцев удостоверений личности, паспортов, а также о том, что они изъяты не были.
45. Удостоверения личности граждан, выехавших на постоянное место жительство за границу, паспорта, удостоверения, обмененные в связи с переменой фамилии, имени, отчества и по другим причинам, вышедших из гражданства Республики Казахстан, найденные, взамен которых выданы новые документы, а также умерших, погашаются и считаются недействительными, после чего уничтожаются в установленном порядке. Невостребованные документы хранятся в течение одного года, по истечению 1 года от даты изготовления документы уничтожаются в установленном порядке по причине "невостребованные".
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
46. РГП "ИПЦ" при изготовлении гражданам новых документов автоматически вносит сведения в базу данных о признании недействительными всех ранее полученных документов.
47. Акты об уничтожении недействительных документов ежемесячно направляются в КРС МЮ РК для внесения корректировки в базу данных РГП "ИПЦ".
48. Удостоверения личности и паспорта, подлежащие уничтожению хранятся в органах юстиции в специальных ящиках или сейфах.
Уничтожение производится в следующем порядке:
не реже одного раза в месяц сотрудником составляется акт об уничтожении (приложение 26), в котором указываются тип документа и его данные, сведения о его владельце и причина уничтожения документа (приложение 27);
акты об уничтожении документов формируются в отдельное номенклатурное дело;
уничтожение производится путем сожжения или другим способом, обеспечивающим невозможность дальнейшего использования уничтожаемого документа.
В заявлениях ф-1 указываются номер акта, дата и причины уничтожения документов. Если документы выдавались другими органами юстиции, то туда направляются сообщения об уничтоженных документах (приложение 28), на основании которых в заявлениях ф-1 указываются номер акта, когда и кем уничтожены документы, а также причина их уничтожения.

42. Тергеу органдары, анықтау немесе сот органдары заң актілерінде белгіленген жағдайларда және тәртіппен алып қоюы мүмкін.
43. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға шығатын Қазақстан Республикасының азаматтары жеке куәліктерін тіркеуден шығарған кезде әділет органдарына тапсырады.
44. АХАЖ органдарына тапсырылған қайтыс болған адамдардың жеке куәліктері, паспорттары тізімдемелерге (25-қосымша) енгізіледі және айына кемінде 1 рет әділет органдарына жіберіледі. Әділет органының қызметкері 1-н өтінішіне иелерінің қайтыс болғаны, оларды тіркеуден шығарғаны туралы белгі қояды және деректер базасына түзетулер енгізу үшін ҚР ӘдМ ТҚК-не ақпарат жібереді.
Тізімдемелерге сондай-ақ жеке куәліктері мен паспорттары тапсырылмаған қайтыс болған адамдар туралы мәліметтер де енгізіледі. 1-н арызда иелерінің қайтыс болғаны туралы және жеке куәліктер мен паспорттардың алынбағаны туралы белгі қойылады. Мұндай 1-н арыздар картотекаға қосылады, ал мәліметтер ҚР ӘдМ ТҚК-не жіберіледі. Егер жеке куәліктерді, паспорттарды басқа әділет органдары берген болса, онда сол жерге жеке куәліктердің, паспорттардың иелерінің қайтыс болғаны туралы, сондай-ақ олардың алынбағаны туралы мәлімет жіберіледі.
45. Шетелге тұрақты тұруға шыққан азаматтардың жеке куәліктері, тегі, аты, әкесінің атының өзгеруіне байланысты ауыстырылған және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан басқа да себептер бойынша, орнына жаңа құжат берілген табылған, сондай-ақ қайтыс болған адамдардың паспорттары, куәліктері өтеледі және жарамсыз деп танылады, сонан соң белгіленген тәртіппен жойылады. Сұраныс жоқ құжаттар бір жыл бойы сақталады, әзірленген күннен бастап 1 жыл өткеннен кейін құжаттар "талап етілмеген" себебі бойынша белгіленген тәртіппен жойылады.
Ескерту. 45 тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
46. "АӨО" РМК азаматтарға жаңа құжаттарды дайындау кезінде автоматты түрде бұрын алынған барлық құжаттарды жарамсыз деп тану туралы мәліметтер деректер базасына енгізіледі.
47. Жарамсыз құжаттарды жою туралы актілер "АӨО" РМК-ның деректер базасына түзетулер енгізу үшін ай сайын, ҚР ӘдМ ТҚК-не жіберіледі.
48. Жойылуы тиіс жеке куәліктер мен паспорттар әділет органдарының бөлімшелерінде арнайы жәшіктерде немесе сейфтерде сақталады.
Жою мынадай тәртіппен жүргізіледі:
қызметкер айына кемінде бір рет жою туралы акт (26 қосымша) жасайды, онда құжаттың түрі және оның деректері, оның иесі туралы мәліметтер және құжатты жою себебі (27 қосымша) көрсетіледі;
құжаттарды жою туралы актілер жеке номенклатуралық істерге жинақталады;
жою өртеу арқылы немесе жойылатын құжатты одан әрі пайдаланудың мүмкін болмауын қамтамасыз ететін басқа тәсілмен жүргізіледі.
1-н арыздарда құжаттарды жою актісінің нөмірі, жойылған күні және себебі көрсетіледі. Егер құжаттарды басқа әділет органы берген болса, онда сол жерге жойылатын құжаттар туралы хабарламалар жіберіледі, олардың негізінде 1-н арыздарда құжаттарды жою актісінің нөмірі, қашан және кім жойғаны, сондай-ақ оларды жою себептері көрсетіледі.

8. Учет зарегистрированных и снятых с регистрации
граждан Республики Казахстан
Сноска. Глава 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
49. Место регистрации гражданина является его юридическим адресом.
50. Регистрации подлежат граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на ее территории или прибывшие на постоянное жительство из-за границы.
51. Органами, уполномоченными осуществлять регистрацию и снятие с регистрации граждан Республики Казахстан, являются органы юстиции.
52. Прием материалов на регистрацию (снятие с регистрации) и выдача оформленных документов по регистрации (снятие с регистрации) осуществляется в ЦОН и органами юстиции, где отсутствуют ЦОН.
53. Срок оформления регистрации и снятия с регистрации граждан не должен превышать двух рабочих дней.
54. Регистрация граждан осуществляется на основании документов, подтверждающих приобретение ими в установленном порядке жилища в собственность либо свидетельствующих о получении его в пользование, в том числе по договору найма (аренды), поднайма, а также предоставляющих им право на вселение в жилище по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан (далее - документы на жилище), а также по письменному согласию собственника (нанимателя) жилища.
Регистрация граждан осуществляется в жилых домах, квартирах, дачных строениях садоводческих товариществ и кооперативов, общежитиях, гостиницах, домах отдыха, санаториях, профилакториях, лечебных учреждениях, домах-интернатах, пансионатах, домах престарелых, служебных зданиях и помещениях.
55. Для регистрации граждан представляются:
заявление о регистрации с согласием собственника жилища (приложение 33);
оригинал и копию документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело);
книгу регистрации граждан (приложение 32) (при ее отсутствии, книга регистрации граждан заводится одновременно с подачей заявления на регистрацию);
адресный листок убытия с прежнего места регистрации (приложение 34) (в случае утраты гражданином адресного листка убытия, орган юстиции оформляет регистрацию по новому месту регистрации с одновременным направлением соответствующей информации в орган юстиции по прежнему месту регистрации. Если гражданин не снят с регистрации по прежнему месту жительства, то информация органа юстиции, оформившего ему регистрацию по новому месту регистрации, будет основанием для его снятия с прежнего места регистрации);
оригинал и копию удостоверения личности (дети до шестнадцати лет - оригинал и копию свидетельства о рождении; граждане, прибывшие из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан - оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан и копии его страниц с установочными данными и отметками о снятии с прежнего места регистрации). Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело;
военнообязанные, кроме этого, оригинал и копию военного билета (временное удостоверение, выданное взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о принятии на воинский учет. С приписного свидетельства, военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) снимаются копии страниц, содержащих установочные данные гражданина и отметки о принятии на воинский учет. Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело.

8. "Қазақстан Республикасының тіркелген және тіркеуден
шығарылған азаматтарын есепке алу"
Ескерту. 8-бөлім жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
49. Азаматтың тіркелген жері оның заңды мекен-жайы болып табылады.
50. Тіркеуге Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын немесе шетелден тұрақты тұруға келген азаматтар жатады.
51. Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеуді және тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын уәкілетті орган әділет органдары болып табылады.
52. Тіркеуге (тіркеуден шығаруға) материалдарды қабылдауды және тіркеу (тіркеуден шығару) жөніндегі ресімделген құжаттарды беруді ХҚО мен ХҚО жоқ жерде әділет органдары жүзеге асырады.
53. Азаматтарды тіркеуді және тіркеуден шығаруды ресімдеу мерзімі екі жұмыс күнінен аспауы тиіс.
54. Азаматтарды тіркеу олардың тұрғын үйді белгіленген тәртіппен меншігіне сатып алғанын растайтын не оны пайдалануға алғаны туралы куәландыратын құжаттарының негізінде, соның ішінде жалға алу (жалдау), қосымша жалдау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша тұрғын үйге тұруға оларға құқық беруші (бұдан әрі - тұрғын үйге құжаттар) шарттар бойынша, сондай-ақ тұрғын үй иесінің (жалға алушының) жазбаша келісімі бойынша жүзеге асырылады.
Азаматтарды тіркеу тұрғын үйлерде, пәтерлерде, бау-бақша серіктестіктері мен кооперативтерінің саяжай құрылыстарында, жатақханаларда, қонақ үйлерде, демалыс үйлерінде, санаторийлерде, профилакторийлерде, емдеу мекемелерінде, интернат-үйлерінде, пансионаттарда, қарттар үйлерінде, қызметтік ғимараттар мен үй-жайларда жүзеге асырылады.
55. Азаматтарды тіркеу үшін:
тұрғын үй иесінің келісімімен тіркеу туралы өтініші (33-қосымша);
тұрғын үйге құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесі (түпнұсқасымен салыстырып тексерген соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады, және іске тігіледі);
азаматтарды тіркеу кітабы (32-қосымша) (ол болмаған кезде азаматтарды тіркеу кітабы тіркеуге өтініш берген кезде бір мезгілде жүргізіледі);
бұрынғы тіркелген жерден кету мекен-жай парағы (34-қосымша) (азамат кету парағын жоғалтқан жағдайда әділет органы жаңа орынға тіркеумен бірге бұрынғы тіркелген жері бойынша әділет органына тиісті ақпарат жібереді. Егер азамат бұрынғы мекен-жайынан тіркеуден шығарылмаған жағдайда оны жаңа орын бойынша тіркеуді ресімдеген әділет органының ақпараты оны бұрынғы мекен-жайынан тіркеуден шығаруға негіз болады);
жеке куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі (он алты жасқа дейінгі балалар - туу туралы куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесін; Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға шет елден келген азаматтар - Қазақстан Республикасы азаматы төлқұжатының түпнұсқасы және оның беттерінің белгіленген деректерінің және бұрынғы тіркелген жерінен шығару туралы белгісі бар бетінің көшірмелері) ұсынылады. Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігеді;
әскери міндеттілер, бұдан басқа, әскери билетінің түпнұсқасы мен көшірмесі (әскери билеттің орнына берілген уақытша куәлігін) немесе әскери есепке қабылдағаны туралы әскери басқарманың жергілікті органының белгісі бар тіркеу куәлігін (әскерге шақырылғандар үшін). Тіркеу куәліктен, әскери билеттен (әскери билеттің орнына берілген уақытша куәліктен) азаматтың анықтайтын деректері мен әскери есепке қабылданған туралы белгіні қамтитын беттерінің көшірмесі алынады. Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесі - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігеді.

При этом заполняются два адресных листка прибытия (приложение 29) с последующим проставлением в них штампа регистрации (приложение 31) и талон статистического учета к листку прибытия (приложение 35). Один листок прибытия помещается в картотеку местного органа юстиции, второй направляется в адресное бюро.
При перемене места регистрации внутри области или городов заполняются три адресных листка прибытия. Один экземпляр листка прибытия направляется в РГП "ИПЦ", второй - в адресное бюро, третий - в местный орган юстиции для внесения в адресную картотеку.
56. За регистрацию места жительства взимается плата, установленная Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
57. Граждане Республики Казахстан прибывшие из-за границы на постоянное место жительства в Республику Казахстан регистрируются в установленном порядке на основании паспорта Республики Казахстан, в котором имеется отметка о снятии с консульского учета в стране прежнего жительства.
Если гражданин Республики Казахстан прибыл на постоянное местожительство в Республику Казахстан без снятия с консульского учета в стране проживания, ему необходимо предоставить: справку о снятии с учета из страны проживания с обязательным указанием принадлежности к гражданству, выданную загранучреждением Республики Казахстан (или Департаментом консульской службы МИД РК) или листок убытия со штампом о выписке (снятия с регистрации) с прежнего места жительства.
Регистрация граждан, въехавших в Республику Казахстан по свидетельствам на возвращение серии АБ (азаматтығы бар) производится в установленном порядке с последующим восстановлением утраченных документов.
58. Регистрация детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста, осуществляется в общеустановленном порядке. Документы на регистрацию детей подают их законные представители (родители, опекуны, попечители).
Дети, находящиеся в детских учреждениях (домах ребенка, детских домах, школах-интернатах, спецшколах, училищах) регистрируются администрацией этих учреждений в территориальных органах юстиции по адресу этих учреждений и учебных заведений, если они не зарегистрированы по месту регистрации родителей (опекунов, попечителей). При отсутствии у детей свидетельств о рождении администрации детских учреждений необходимо получить на них в установленном порядке в органах регистрации актов гражданского состояния свидетельства о рождении, после чего производится их регистрация.
59. Граждане, проживающие в общежитиях, гостиницах, домах отдыха, санаториях, профилакториях, лечебных учреждениях, домах-интернатах и других зданиях и помещениях, регистрируются администрацией этих учреждений в территориальных органах юстиции по адресу нахождения указанных учреждений.
Лица, содержащиеся в центрах социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, и не имеющих документов, удостоверяющих личность, регистрируются по адресу этих учреждений.
Лица, содержащиеся в специальных лечебных учреждениях для хронических больных, регистрируются по удостоверениям личности или другим имеющимся документам, а при их отсутствии - по адресным листкам, составленным со слов больных или лиц, доставивших их в больницу.

Бұл ретте, кейіннен оған тіркеу мөртаңбасын қоя отырып (31-қосымша) екі келу парағы (29 қосымша) және келу парағына статистикалық есепке алу талоны (35-қосымша) толтырылады. Бір келу парағы жергілікті әділет органының картотекасына орналастырылады, екіншісі мекен-жай бюросына жіберіледі. Облыстың немесе қаланың ішінде тіркелген жері ауыстырылған кезде үш келу парағы толтырылады. Келу парағының бір данасы "АӨО" РМК-ға, екіншісі - мекен-жай бюросына, үшіншісі - мекен-жай картотекасына енгізу үшін жергілікті әділет органына жіберіледі.
56. Тұратын жерін тіркегені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (Салық кодексі) белгіленген төлем алынады.
57. Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін шетелден оралған Қазақстан Республикасының азаматтары бұрынғы тұрған елінің консулдық есебінен шыққандығы туралы белгі қойылған Қазақстан Республикасы паспортының негізінде белгіленген тәртіппен тіркеледі.
Егер Қазақстан Республикасы азаматы бұрынғы тұрған еліндегі Қазақстан Республикасы елшілігінің консулдық есебінен шықпай келген болса, міндетті түрде азаматтыққа қатыстылығы көрсетілген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі (немесе ҚР СІМ Консулдық қызмет департаментімен) берген, бұрынғы тұрған мемлекетінің есебінен шығуы туралы анықтамасын немесе бұрынғы тұрғылықты жерінен кету (тіркеуден шығу) туралы мөр қойылған мекен-жайға кету парағын ұсыну керек.
Қазақстан Республикасына (азаматтығы бар) АБ сериясы қайтуға куәлігі бойынша келген азаматтарды тіркеу жоғалтқан құжаттарын кейіннен қалпына келтіре отырып белгіленген тәртіппен жасалады.
58. Он алтыға толмаған балаларды тіркеу жалпы белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Балаларды тіркеуге құжаттарды олардың заңды өкілдері (ата-аналары, қорғаншылары, қамқоршылары) береді.
Балалар мекемелерінде (балалар үйлерінде, мектеп интернаттарда, арнайы мектептерде, училищелерде) тұратын балалар, егер олар ата-аналарының (қорғаншылары мен қамқоршылары) тіркелген жері бойынша тіркелмеген болса, осы мекемелер мен оқу орындарының мекен-жайлары бойынша аумақтық әділет органдарында осы мекемелердің әкімшілері тіркейді. Балалардың туу туралы куәліктері болмаған кезде балалар мекемелерінің әкімшілігі оларға белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерін тіркеу органдарында туу туралы куәліктерін алу тиіс, содан кейін оларға тіркеу жасалады.
59. Жатақханаларда, қонақүйлерде, демалыс орындарында, санаторийлерде, шипажайларда, емдеу мекемелерінде, интернат-үйлерде және басқа да осыған ұқсас мекемелерде тұратын азаматтарды осы мекемелердің әкімшілігі көрсетілген мекемелердің тұратын мекен-жайы бойынша аумақтық әділет органдарында тіркейді.
Жеке басын куәландыратын құжаттары және тұрақты тұратын жері болмаған әлеуметтік бейімделу орталықтарында тұратын адамдар осы мекемелердің мекен-жайы бойынша тіркеледі.
Созылмалы ауруларға арналған арнайы емдеу мекемелерінде тұратын адамдар жеке куәліктері немесе басқа да бар құжаттары бойынша, олар болмаған жағдайда - аурулардың немесе оларды ауруханаларға алып келген адамдардың айтулары бойынша жасалған мекен-жай парағы бойынша тіркеледі.

60. При необходимости регистрация может быть оформлена гражданам, не снявшимся с прежнего места регистрации в пределах Республики Казахстан. При этом военнообязанные граждане до оформления им регистрации должны встать на воинский учет по новому месту регистрации. Для оформления снятия с регистрации в орган юстиции по прежнему месту регистрации направляется письмо с приложением заявления гражданина о снятии его с прежнего места регистрации и трех адресных листков убытия. Орган юстиции при получении заявления в трехдневный срок оформляет снятие с регистрации гражданина и направляет ответ инициатору запроса с приложением одного листка убытия, заверенного штампом о снятии с регистрации (приложение 36).
61. Регистрация граждан, поменявших место регистрации внутри города, имеющего районные деления, осуществляется территориальным органом юстиции по новому месту регистрации с одновременным снятием с регистрации с прежнего места регистрации. При этом заполняются один адресный листок убытия и три адресных листка прибытия. Один экземпляр адресного листка прибытия направляется в РГП "ИПЦ", второй - в адресное бюро, третий - в адресную картотеку местного органа юстиции. Адресный листок убытия направляется в территориальный орган юстиции по прежнему месту регистрации для помещения в адресную картотеку.
62. При смене юридического адреса одновременно с регистрацией осуществляется оформление заявлений ф-1 на получение новых удостоверений личности по новому месту регистрации.
Одновременно с выдачей гражданам нового удостоверения личности (в связи с утратой, переменой места регистрации, восстановлением взамен испорченного, изменением установочных данных и так далее) в книгу регистрации граждан вносятся сведения о вновь полученном удостоверении личности с указанием прежней даты регистрации. При этом заполняются два адресных листка прибытия. Один адресный листок прибытия с указанием данных нового документа без изменения адреса и даты первоначальной регистрации направляется в адресное бюро, второй экземпляр листка прибытия остается в картотеке местного органа юстиции.
63. Граждане Республики Казахстан, прибывшие на временное жительство, в гости, командировку, на работу, учебу, стажировку, лечение сроком свыше трех месяцев регистрируются по месту временного проживания сроком до одного года в общеустановленном порядке, без снятия с регистрации с прежнего места регистрации и воинского учета. При этом заполняются два адресных листка прибытия, один из которых направляется в адресное бюро, а второй остается в картотеке территориального органа юстиции.
В листках прибытия и книге регистрации граждан проставляется штамп временной регистрации (приложение 30) с указанием срока временной регистрации. В дальнейшем при продлении временного проживания оформляется новый листок прибытия с регистрацией на тот же срок. Лица, у которых исполнение служебных обязанностей связано с длительным (более одного года) проживанием вне места постоянного жительства, учитываются на весь срок, необходимый для исполнения обязанностей без снятия с регистрации с прежнего места регистрации и воинского учета. По письменному заявлению лиц, состоящих на временном учете, в установленном порядке они могут быть зарегистрированы, как постоянно проживающие со снятием с регистрации по прежнему месту регистрации.

60. Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы аумағында бұрынғы тіркеу орнынан шығарылмаған азаматтарды да ресімдеуі мүмкін. Бұл ретте әскери міндетті азаматтар оларды ресімдегенге дейін жаңа тіркелетін жері бойынша әскери есепке тұруы тиіс. Тіркеуден шығаруды ресімдеу үшін бұрынғы тіркелген жері бойынша әділет органына азаматтың бұрынғы тіркелген жерінен шығару туралы өтініші мен үш мекен-жайдан кету парағын қоса бере отырып хат жіберіледі. Әділет органы өтінішті алған соң үш күн мерзім ішінде азаматты тіркеуден шығаруды ресімдейді және тіркеуден шығару туралы мөртаңбамен куәландырылған бір кету парағын қоса отырып, сұрау салған бастамашыға жауап жібереді (36-қосымша).
61. Аудандық бөліністері бар қаланың ішінде тіркелген орнын ауыстырған азаматтарды тіркеуді аумақтық әділет органдары жаңа тіркелген жері бойынша сонымен бірге бұрынғы тіркелген жерінен есептен шығара отырып жүзеге асырады. Бұл ретте бір мекен-жайға кету парағы және үш мекен-жайдан келу парағы толырылады. Мекен-жайдан келу парағының бір данасы "АӨО" РМК-ға жіберіледі, екіншісі - мекен-жай бюросына, үшіншісі - жергілікті әділет органынының картотекасына жіберіледі. Мекен-жайға кету парағы бұрынғы тіркелген жері бойынша әділет органына мекен-жай картотекасына енгізу үшін жіберіледі.
62. Заңды мекен-жайы ауысқан жағдайда тіркеумен бір мезгілде жаңа тіркелген жері бойынша жаңа жеке куәлік алу үшін 1-н өтінішін ресімдеу жүзеге асырылады.
Азаматтарға жаңа жеке куәлікті берген кезде бір мезгілде (жоғалтуына, тіркелген жерін ауыстыруына, бүлінгеннің орнын қалпына келтіруге, белгіленген деректердің өзгеруіне, және тағы басқаларға байланысты) азаматтарды тіркеу кітабына бұрынғы тіркелген күнін көрсете отырып, қайтадан алған жеке куәлігі туралы мәліметтер енгізіледі. Бұл ретте екі мекен-жайға келу парағы толтырылады. Бастапқы мекен-жайы мен бастапқы тіркелген жері өзгертілмеген жаңа құжатының деректерін көрсете отырып мекен-жайға келу парағының біреуін мекен-жай бюросына, келу парағының екінші данасы жергілікті әділет органының картотекасында қалады.
63. Үш ай мерзімнен асатын мерзімге уақытша тұруға, қонаққа, іссапарға, жұмысқа, оқуға, тағылымдамаға, емделуге, және т.б. келген Қазақстан Республикасының азаматтары бұрынғы жерінен тіркеуден және әскери есептен шығарылмай-ақ, жалпыға ортақ тәртіппен уақытша тұратын жері бойынша бір жыл мерзімге тіркеледі. Бұл ретте екі мекен-жайға келу парағы толтырылады, оның біреуі мекен-жай бюросына жіберіледі, ал екіншісі аумақтық әділет органының картотекасында қалады.
Келу парақтарына және азаматтарды тіркеу кітабына уақытша тіркеудің мерзімі көрсетіліп уақытша тіркеудің (30-қосымша) мөртаңбасы қойылады. Бұдан әрі уақытша тұруды ұзартқан кезде осы мерзімге тіркей отырып жаңа келу парағы ресімделеді. Қызметтік міндеттері ұзақ мерзімге тұрақты тұратын жерінен тыс жерде ұзақ тұруға (бір жылдан артық) байланысты адамдар бұрынғы тұратын жерінен тіркеуден шығарылмай және әскери есептен шығарылмай-ақ барлық мерзімге ескеріледі. Уақытша есепте тұратын адамдардың жазбаша өтініші бойынша белгіленген тәртіппен олар бұрынғы тұратын жері бойынша тіркеуден шығарыла отырып тұрақты тұратындар сияқты тіркелуі мүмкін.

64. Материалы по регистрации формируются в отдельное номенклатурное дело, которое хранится в органах юстиции в течение пяти лет.
65. Для снятия с регистрации граждане предоставляют следующие документы:
заявление;
книгу регистрации граждан (при ее отсутствии - справку о регистрации с адресного бюро или справку органа юстиции, где адресное бюро отсутствует);
оригинал и копию удостоверения личности (дети до шестнадцати лет - оригинал и копию свидетельства о рождении). Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим снятие с регистрации, и подшивается в дело;
военнообязанные, кроме этого, оригинал и копию военного билета (временное удостоверение, выданное взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о снятии с воинского учета. С приписного свидетельства, военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) снимаются копии страниц, содержащих установочные данные гражданина и отметки о снятии с воинского учета. Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело.
При этом заполняются три адресных листка убытия, заверяемые штампом о снятии с регистрации. Один листок убытия, который выдается гражданам для предъявления при регистрации по новому месту жительства, заверяется штампом о снятии с регистрации, второй - направляется в адресное бюро, третий - помещается в адресную картотеку местного органа юстиции.
Для снятия с регистрации лиц, выезжающих на постоянное местожительство за границу, кроме вышеуказанных документов, гражданами дополнительно представляется справка из органов внутренних дел о разрешении на выезд на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан. При снятии с регистрации граждан, выезжающих на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан, их удостоверения личности изымаются органами юстиции, и уничтожаются в общеустановленном порядке, и выдается адресный листок убытия со штампом о снятии с регистрации, заверенный паспортной гербовой печатью. После этого гражданам разъясняется о необходимости их обращения в органы внутренних дел за проставлением отметок (штампов, печатей) в паспортах о разрешении на выезд на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан.
66. Снятие с регистрации детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста, осуществляется в общеустановленном порядке. Документы на снятие с регистрации детей подают их законные представители (родители, опекуны, попечители).
Снятие с регистрации может быть оформлено по собственной инициативе владельца жилого помещения на правах частной собственности без предъявления личного заявления лица, снимаемого с регистрации, и его удостоверения личности. В этих случаях представляется заявление владельца жилища, оригинал и копия документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим снятие с регистрации, и подшивается в дело), а также листки убытия в трех экземплярах. Один экземпляр оформленного листка убытия направляется в адресное бюро, второй - выдается владельцу жилого помещения для вручения лицу, снятому с регистрации, а третий - помещается в адресную картотеку местного органа юстиции. В случаях, когда по инициативе владельца жилого помещения снят с регистрационного учета военнообязанный гражданин или осужденный гражданин по приговору суда без лишения свободы, территориальный орган юстиции направляет сообщение об этом соответственно в местный орган военного управления или органы уголовно-исполнительной системы по месту регистрации.
Снятие с регистрации лиц, осужденных к лишению свободы, если они содержатся под стражей, производится после вступления приговоров в законную силу. При этом для снятия с регистрации лица, осужденного к лишению свободы, администрация мест содержания под стражей составляет листок убытия в трех экземплярах. Один экземпляр листка убытия направляется в орган юстиции по месту постоянной регистрации, второй - в адресное бюро, третий - приобщается к личному делу осужденного.
Снятие с регистрации по месту жительства осужденных граждан по приговору суда без лишения свободы производится по разрешению органа уголовно-исполнительной системы, выставившего сторожевую карточку.
Снятие с регистрации умерших производится по поступившим из органов регистрации актов гражданского состояния документам или заявлениям родственников. При этом удостоверения личности и паспорта уничтожаются в установленном порядке с оформлением двух экземпляров адресного листка убытия. Один экземпляр листка убытия направляется в адресное бюро, второй - помещается в адресную картотеку местного органа юстиции. В случае если умерший зарегистрирован в другом органе юстиции, листок убытия направляется по месту регистрации.

64. Тіркеу жөніндегі материалдар әділет органдарында бес жыл бойы сақталатын жеке номенклатурада қалыптастырылады.
65. Тіркеуден шығару үшін азаматтар мынадай құжаттар ұсынады:
өтініш;
азаматтарды тіркеу кітабы (ол болмаған кезде - мекен-жай бюросынан анықтама немесе мекен-жай бюросы жоқ жерлерде әділет органынан анықтама);
жеке куәлігінің түпнұсқасы және көшірмесі (он алтыға дейінгі балалар - туу туралы куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі). Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігеді;
әскери міндеттілер, бұдан басқа әскери билетінің көшірмесін (әскери билеттің орнына берілген уақытша куәлігін) немесе әскери есептен шығарылғаны туралы әскери басқарманың жергілікті органының белгісі бар тіркеу куәлігі (әскерге шақырылғандар үшін). Тіркеу куәлігінен, әскери билеттен (әскери билеттің орнына берілген уақытша куәліктен) азаматтың анықтама деректері мен әскери есептен шығарылғаны туралы белгіні қамтитын беттерінің көшірмесі алынады. Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігеді.
Бұл ретте тіркеуден шығару туралы мөртаңбамен куәландырылатын үш мекен-жайдан кету парағы толтырылады. Азаматтарға жаңа тұратын жері бойынша тіркеу кезінде ұсынуға берілетін кету парағының біреуі тіркеуден шығару туралы мөртаңбамен куәландырылады, екіншісі - мекен-жай бюросына жіберіледі, үшіншісі - жергілікті әділет органының мекен-жай картотекасына енгізіледі.
Шетелге тұрақты тұруға кететін адамдарды тіркеуден шығару үшін, жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа азаматтар ішкі істер органдарынан Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұруға кетуге рұқсаты туралы анықтаманы ұсынады. Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұруға кететін азаматтарды тіркеуден шығарған кезде әділет органдары олардың жеке куәліктерін алып қояды және жалпы белгіленген тәртіппен жояды, және паспорттық елтаңбалық мөрмен куәландырылған тіркеуден шығарылғаны туралы мөртаңбасы бар кету парағы беріледі. Осыдан кейін азаматтарға Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуге рұқсат туралы белгіні (мөртаңба, мөр) паспорттарына қою үшін ішкі істер органына өтініш жасау қажеттігі түсіндіріледі.
66. Он алты жасқа толмаған балаларды тіркеуден шығару жалпыға ортақ тәртіппен жүзеге асырылады. Балаларды тіркеуден шығаруға құжаттарды олардың заңды өкілдері (ата-аналары, қорғаншылары, қамқоршылары) береді.
Тіркеуден шығару тұрғын үй-жайдың иесінің өзінің бастамасы бойынша жеке меншік құқығында тіркеуден шығарылып жатқан адамның жеке өтінішінсіз және жеке куәлігінсіз ресімделуі мүмкін. Мұндай жағдайда тұрғын үйдің иесінің өтініші, тұрғын үйге құжатының түпнұсқасы мен көшірмесі (түпнұсқасы тексерілген соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігіп қояды), сондай-ақ үш данадағы кету парағы ұсынылады. Бір ресімделген кету парағы мекен-жай бюросына жіберіледі, екіншісі - тіркеуден шығарылған адамға тапсыру үшін тұрғын үй-жайдың иесіне беріледі, ал үшіншісі - жергілікті әділет органының картотекасына енгізіледі. Тұрғын үй-жайдың иесінің бастамасымен әскери міндетті азамат немесе соттың үкімі бойынша бостандығынан айырылмай сотталған азамат тіркеу есебінен шығарылған кезде тіркелген жері бойынша әскери басқарманың жергілікті органына немесе қылмыстық-атқару жүйесі органына тиісінше аумақтық әділет органы ол туралы хабарлайды. Бостандығынан айрылған сотталған адамдарды тіркеуден шығаруды, егер олар қамауда болса үкім заңды күшіне енген соң жасайды. Бұл ретте бостандығынан айыруға сотталған адамдарды тіркеуден шығару үшін қамауда ұстап отырған жердің әкімшілігі үш данада кету парағын толтырады. Кету парағының біреуі тұрақты тұратын жері бойынша әділет органына жіберіледі, екіншісі мекен-жай бюросына, үшіншісі - сотталған адамның жеке ісіне тігіледі.
Бостандығынан айырмай сот үкімімен сотталған азаматтардың тұратын жері бойынша тіркеуден шығару қамау карточкасын берген қылмыстық-атқару жүйесі органының рұқсаты бойынша жасалады.
Қайтыс болғандарды тіркеуден шығару азаматтық хал актілерін тіркеу органдарынан келіп түскен құжаттардың немесе туысқандарының өтінішінің негізінде жасалады. Бұл ретте жеке куәліктері мен паспорттары екі данада мекен-жайдан кету парағын толтыра отырып белгіленген тәртіппен жойылады. Кету парағының бір данасы мекен-жай бюросына жіберіледі, екіншісі - жергілікті әділет органының картотекасына тігіледі. Егер қайтыс болған адам басқа әділет органында тіркелген жағдайда кету парағы тіркелген жері бойынша жіберіледі.

Если удостоверения личности, паспорта при регистрации смерти гражданина сданы не были, и изъять их не представилось возможным, снятие с регистрации умерших производится на основании описей (приложение 25), поступивших из органов регистрации актов гражданского состояния с отметкой в адресных листках о снятии с регистрации умерших без документов, удостоверяющих личность. Аналогичные отметки производятся в заявлениях ф-1.
67. Материалы по снятию с регистрации формируются в отдельное номенклатурное дело, которое хранится в органах юстиции в течение пяти лет.
68. Регистрация и снятие с регистрации осуществляется путем проставления соответствующего штампа и записи в книге регистрации граждан, которая выдается собственникам (нанимателям) жилища и иным лицам, в ведении которых находятся здания и помещения.
69. Книга регистрации граждан является документом, подтверждающим место регистрации физического лица. В случаях, установленных законодательством, книга регистрации граждан или ее копия предъявляется в заинтересованные органы.
Книга регистрации граждан перед выдачей прошнуровывается и заверяется паспортной гербовой печатью и подписью работника подразделения документирования и регистрации населения территориального органа юстиции. В книгу регистрации граждан вносятся следующие сведения: на первую страницу - номер книги регистрации граждан, наименование населенного пункта, района, области, улицы, номера дома, квартиры, органа юстиции, оформившего книгу регистрации граждан, даты начала и окончания книги регистрации граждан;
на вторую и третью страницы - сведения о владельцах жилища (фамилия, имя, отчество), характеристика жилища (дом, квартира, общая площадь, полезная площадь, адрес), тип, номер и дата выдачи документа на право владения жилищем;
на четвертую и последующие страницы - сведения о регистрации либо снятии с регистрационного учета граждан (порядковый номер регистрируемого гражданина, фамилия, имя, отчество, дата рождения, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность (свидетельства о рождении детей), отметки об оформлении регистрации, снятии с регистрации путем проставления соответствующих штампов и указанием даты их оформления, номер книги регистрации граждан);
на последней странице указывается количество пронумерованных листов, скрепленных печатью и заверенных подписью ответственного сотрудника.
Кроме того, на военнообязанных граждан в книге регистрации граждан рядом с отметками о снятии с регистрационного учета проставляются отметки о снятии с воинского учета, осуществляемых местными органами военного управления.

Егер азаматтың қайтыс болғанын тіркеген кезде жеке куәлігі мен паспорты тапсырылмаған немесе оны алу мүмкін болмаған кезде қайтыс болған адамды тіркеуден шығару азаматтық хал актілерін тіркеу органынан келіп түскен мекен-жай парағында жеке басын куәландыратын құжаты жоқ қайтыс болған адамды тіркеуден шығару туралы белгісі бар тізбенің (25-қосымша) негізінде жасалады. Осыған ұқсас белгілер 1-н өтінішінде жасалады.
67. Тіркеуден шығару туралы материалдар әділет органдарында бес жыл бойы сақталатын жеке номенклатуралық іске қалыптастырылады.
68. Тіркеу және тіркеуден шығару тұрғын үй меншік иесінің (жалға алушының) және қарамағында ғимараттары мен үй-жайлары бар өзге де адам беретін азаматтарды тіркеу кітабында тиісті мөртаңба және жазба қою арқылы жүзеге асырылады.
69. Азаматтарды тіркеу кітабы жеке тұлғаның тұрақты тіркелген жерін растайтын құжат болып табылады. Заңнамада белгіленген жағдайларда азаматтарды тіркеу кітабы немесе оның көшірмесі мүдделі органдарға ұсынылады.
Азаматтарды тіркеу кітабы берердің алдында байланады және аумақтық әділет органының құжаттандыру және тіркеу бөлімшесінің паспорттық елтаңбалық мөрімен және қызметкерінің қолымен куәландырылады. Азаматтарды тіркеу кітабына мынадай мәліметтер енгізіледі:
бірінші бетіне - азаматтарды тіркеу кітабының нөмірі, елді мекеннің, ауданның, облыстың, көшенің атауы, үйдің, пәтердің нөмірі, азаматтарды тіркеу кітабын ресімдеген әділет органы, азаматтарды тіркеу кітабының басталу және аяқталу күні;
екінші және үшінші бетте - тұрғын үй иелері туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты), үйдің сипаттамасы (үй, пәтер, жалпы ауданы, пайдалы ауданы, мекен-жайы), тұрғын үйге иелік ету құқығы құжатының түрі, нөмірі және берген күні;
төртінші және кейінгі беттері - азаматтарды тіркеу не тіркеу есебінен шығару туралы мәліметтер (тіркелетін азаматтың реттік нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, жеке басын куәландыратын құжатының (балалардың туу туралы куәлігінің) нөмірі мен берілген күні, тиісті мөртаңба қою арқылы және оларды ресімдеген
күнін көрсетіп тіркеуді ресімдегені, тіркеуден шығарғаны туралы
белгілері, азаматтарды тіркеу кітабының нөмірі);
соңғы бетінде мөрмен бекітілген және жауапты қызметкердің қолымен куәландырылған нөмірленген парақтардың саны көрсетіледі.
Бұдан басқа, әскери міндетті азаматтарға азаматтарды тіркеу кітабында тіркеу есебінен шығару туралы белгінің жанынан жергілікті әскери басқарма органы жүзеге асыратын әскери есептен шығару туралы белгі қойылады.

70. Граждане, зарегистрированные по месту жительства, но не имеющие книгу регистрации граждан, для ее получения должны представить следующие документы:
оригинал и копию удостоверения личности (свидетельство о рождении - детям до шестнадцати лет). Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим снятие с регистрации, и подшивается в дело;
справку из адресного бюро, подтверждающую место регистрации гражданина (в тех местностях, где адресное бюро отсутствует, используются сведения из картотеки территориального органа юстиции);
оригинал и копию документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется работником, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело);
квитанция об оплате за книгу регистрации граждан.
71. Для обмена книг регистрации граждан (книг учета жильцов) представляются следующие документы:
оригинал и копия удостоверения личности (свидетельство о рождении - детям до шестнадцати лет). Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим снятие с регистрации, и подшивается в дело;
оригинал и копия документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется работником, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело);
прежняя книга регистрации граждан (книга учета жильцов);
квитанция об оплате за книгу регистрации граждан.
Сведения, содержащиеся в прежней книге регистрации граждан (книге учета жильцов) переносятся в новую книгу регистрации граждан. Прежняя книга регистрации граждан (книга учета жильцов) после переноса из нее сведений о регистрации граждан в новую книгу регистрации граждан, возвращается владельцу с проставлением в ней отметок "погашено" на страницах, где содержатся сведения о регистрации граждан.
В случаях утраты или непригодности к использованию (порча, ветхость) книги регистрации граждан по письменному заявлению владельца жилища с указанием обстоятельств утраты или непригодности к дальнейшему использованию, выдается новая книга регистрации с отметкой "повторно".
Сданные в территориальные органы юстиции в связи с непригодностью книги регистрации граждан уничтожаются в установленном порядке с составлением акта на уничтожение. При этом в журнал учета выдачи книг регистрации граждан (приложение 40) в графу "примечание" вносится отметка о недействительности данной книги регистрации граждан с указанием номера акта и даты его составления. Акты на уничтожение недействительных книг регистрации граждан хранятся в течение пяти лет.
В случаях утраты или обмена книги регистрации граждан, в графе "примечание" журнала учета выдачи книг регистрации граждан, производится отметка о недействительности, утраченной или обмениваемой книги регистрации граждан, с указанием даты заявления владельца жилища о получении новой книги регистрации граждан.
Если в книге регистрации граждан заполнены все страницы, владельцам жилища выдается новая книга регистрации граждан с отметкой "продолжение". При этом предыдущая книга регистрации граждан с заполненными страницами остается у ее владельца.

70. Тұратын жері бойынша тіркелген, алайда азаматтарды тіркеу кітабы жоқ азаматтар оны алу үшін мынадай құжаттарды ұсынуы тиіс:
жеке куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі (он алты жасқа толмаған балалар үшін - туу туралы куәлігі). Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын маман куәландырады және оны іске тігіп қояды;
азаматтың тіркелген жерін растайтын мекен-жай бюросынан анықтама (мекен-жай бюросы жоқ жерлерде ауамақтық әділет органының картотекасының мәліметі пайдаланылады);
тұрғын үй құжатының түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігіп қояды);
азаматтарды тіркеу кітабына төлегендігі туралы түбіртек.
71. Азаматтарды тіркеу кітабын ауыстыру үшін (тұрғындарды есепке алу кітабы) мынадай құжаттар ұсынылады:
жеке куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі (он алты жасқа толмаған балалар үшін - туу туралы куәлігі). Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын маман куәландырады және оны іске тігіп қояды;
тұрғын үйге құжатының түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігіп қояды);
азаматтарды тіркеудің бұрынғы кітабы (тұрғындарды есепке алу кітабы);
азаматтарды тіркеу кітабына төлегендігі туралы түбіртек.
Азаматтарды бұрынғы тіркеу кітабындағы (тұрғындарды есепке алу кітабында) мәліметтер жаңа азаматтарды тіркеу кітабына ауыстырылады. Азаматтарды бұрынғы тіркеу кітабы (тұрғындарды есепке алу кітабы) ондағы азаматтарды тіркеу туралы мәліметтерді жаңа азаматтарды тіркеу кітабына ауыстырылған соң азаматтарды тіркеу туралы мәлімет қамтылған беттерге "өтелді" деген белгі қойылып иесіне қайтарылады.
Жоғалған немесе пайдалануға болмайтын жағдайларда (бүлінуі, ескіріп кетуі) азаматтарды тіркеу кітабы иесінің жазбаша өтініші бойынша әрі қарай пайдалануға болмайтын себептерін көрсете отырып, "қайтадан берілді" деген белгісі бар жаңа азаматтарды тіркеу кітабы беріледі.
Аумақтық әділет органдарына тапсырылған кітаптар жарамсыздығына байланысты белгіленген тәртіппен акті жасай отырып, жойылады. Бұл ретте осы азаматтарды тіркеу кітабын беруді есепке алу журналында (40-қосымша) "ескертпе" деген бағанда осы азаматтарды тіркеу кітабының жарамсыз екендігі туралы жасалған актінінің нөмірі мен оны жасаған күнін көрсете отырып белгі қойылады. Жарамсыз азаматтарды тіркеу кітаптарын жою туралы актілер бес жыл бойы сақталады.
Азаматтарды тіркеу кітабы жойылған немесе ауыстырылған жағдайларда азаматтарды тіркеу кітабын беруді есепке алу журналындағы "ескертпе" деген бағанда жоғалған немесе ауыстырылған азаматтарды тіркеу кітабының жарамсыздығы туралы жаңа азаматтарды тіркеу кітабын алу туралы тұрғын үй иесінің өтініш берген күнін көрсете отырып белгі қойылады.
Егер азаматтарды тіркеу кітабының барлық беттері толып қалса, тұрғын үй иесіне "жалғасы" деген белгісі бар жаңа азаматтарды тіркеу кітабы беріледі. Бұл ретте бұрынғы беттері толтырылған азаматтарды тіркеу кітабы иесінде қалады.

72. Адресные листки убытия на граждан, поменявших регистрацию, хранятся в течение пятнадцати лет, после чего изымаются и уничтожаются.
Адресные листки убытия, составленные на граждан в связи с изменением фамилии, имени, отчества или национальности хранятся в адресной картотеке в течение 75 лет, после чего изымаются и уничтожаются.
73. При помещении в адресную картотеку сторожевых карточек органов уголовно-исполнительной системы на лиц, осужденных к наказанию без изоляции от общества в адресных листках прибытия в верхнем правом углу производится отметка "осужден без л/св".
Изъятие из адресной картотеки сторожевой карточки производится только после получения извещения из органа уголовно-исполнительной системы об окончании отбытия срока уголовного наказания осужденного.
74. Адресные листки и талоны статистического учета должны заполняться разборчивым почерком фиолетовыми, синими или черными чернилами (пастой) с полными ответами на все вопросы в точном соответствии с документами, удостоверяющими личность.
Талоны статистического учета к адресным листкам прибытия с дальнейшим направлением в статистические органы составляются при регистрации на лиц, прибывших для постоянного проживания, а также при переезде из одного населенного пункта в другой населенный пункт, в пределах города - на прибывших из одного района в другой район. Талон статистического учета к листку убытия (приложение 37) составляется при выезде граждан на постоянное местожительство за пределы республики.
75. Гражданам, постоянно проживающим на территории пограничной зоны, органами юстиции по месту регистрации указанных лиц, наряду с документами, удостоверяющими личность, выдаются удостоверения жителя пограничной зоны (приложение 38) сроком действия на пять лет, но не более срока действия удостоверения личности. Срок действия удостоверения жителя пограничной зоны, при необходимости, может быть продлен еще на такой же срок. Продление заверяется подписью уполномоченного сотрудника и паспортной гербовой печатью территориального органа юстиции.
76. Удостоверение жителя пограничной зоны дает право владельцам документов беспрепятственно передвигаться по территории всех пограничных районов республики.
За каждой пограничной областью закрепляются удостоверения специальной серии:
Алматинская область - "АЛ";
Восточно-Казахстанская область - "ВК".
Выдача удостоверений жителя пограничной зоны регистрируется в специальном журнале (приложение 39). Каждому оформленному удостоверению присваивается номер, состоящий из трехзначного кода района, (города), согласно стандартным кодам городов и районов Республики Казахстан, указанным в настоящей Инструкции, и через дробь - порядкового номера по журналу регистрации, например:

72. Тіркеуді ауыстырған азаматтарға мекен-жайдан кету парақтары он бес жыл сақталады, сонан кейін алынады және жойылады.
Тегін, атын, әкесінің атын немесе ұлтын өзгертуге байланысты азаматтарға жасалған мекен-жайдан кету парақтары мекен-жай картотекасында 75 жыл бойы сақталады, содан кейін алынады және жойылады.
73. Мекен-жай картотекасына қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қоғамнан оқшауламай жазалауға сотталған адамдардың қарауыл карточкасын енгізген кезде мекен-жайға келу парақтарында жоғары оң жақ бұрышында "б/б айырмай сотталған" деген белгі қойылады.
Мекен-жай картотекасынан қарауыл карточкасын алу қылмыстық-атқару жүйесі органынан сотталғанның қылмыстық жазаны өтегені туралы хабарламасы алынған соң ғана жүзеге асырылады.
74. Мекен-жай парақтары мен статистикалық есепке алу талондары күлгін, көк немесе қара сиямен (пастамен) анық етіп, барлық сұрақтарға жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес толық жауап бере отырып толтырылуы тиіс.
Кейіннен статистикалық органдарға жіберілетін мекен-жайға келу парақтарына статистикалық есепке алу талондары тұрақты тұруға келген адамдарды, сондай-ақ бір елді мекеннен екінші елді мекенге келген адамдарды, бір қаланың шегінде бір ауданнан екінші ауданға ауысқан адамдарды тіркеген кезінде жасалады. Мекен-жайдан кету парағына статистикалық талон (37 қосымша) азаматтардың республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен кезінде толтырылады.
75. Шекара аймақтарында тұрақты тұратын азаматтарға олар тіркелген жердегі әділет органдары жеке басты куәландыратын құжаттарымен бірге бес жылға, алайда жеке куәлігінің қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге қолданылатын шекара аймағы тұрғынының куәлігі (38 қосымша) беріледі. Шекара аймағы тұрғынының куәлігінің қолданыс мерзімі қажет болған кезде тағы да сондай мерзімге ұзартылады. Ұзарту аумақтық әділет органының уәкілетті қызметкерінің қолымен және паспорттық елтаңбалық мөрмен куәландырылады.
76. Шекара аймағы тұрғынының куәлігі құжаттың иесіне республиканың барлық шекаралық аймақтарында кедергісіз жүру құқығын береді.
Әрбір шекаралық облыстарда куәліктерге арнайы серия нөмірі бекітілген:
Алматы облысы - "АЛ";
Шығыс Қазақстан облысы - "ШҚ".
Шекаралық аймақ тұрғынының куәліктерін беру арнайы журналда тіркеледі (39-қосымша). Әрбір ресімделген куәлікке осы Нұсқаулықта көрсетілген Қазақстан Республикасының қалалары мен аудандарының стандарттық кодттарына сәйкес аудандардың (қалалардың) үш санды кодынан тұратын нөмір және таяқша арқылы - тіркеу журналы бойынша реттік нөмірі беріледі, мысалы:

ВК N 246/00012 (что означает - Восточно-Казахстанская область, Тарбагатайский район, удостоверение N 12).
Для получения удостоверения жителя пограничной зоны граждане представляют:
заявление произвольной формы на имя руководителя соответствующего органа юстиции с указанием фамилии, имени, отчества, места регистрации;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан (дети до шестнадцати лет - свидетельство о рождении);
одну фотографию 3,5 х 4,5 см.
В удостоверении жителя пограничной зоны записываются сведения о фамилии, имени, отчестве, дате рождения заявителя на основании предъявленных документов. Фотография заверяется паспортной гербовой печатью органа юстиции, адрес регистрации по месту жительства указывается полностью. В графе "орган выдачи" указывается наименование органа юстиции.
При смене заявителем удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, а также при изменении места регистрации заявителя в пределах пограничной зоны удостоверение жителя пограничной зоны соответственно подлежит обмену.
При перемене места регистрации, связанной с выездом за пределы пограничной зоны, удостоверение жителя пограничной зоны изымается. Материалы по выдаче удостоверения жителя пограничной зоны формируются в отдельное номенклатурное дело.
Приложение 1
к Инструкции по применению
органами юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Штамп о продлении срока действия паспорта
гражданина Республики Казахстан
ПАСПОРТ МЕРЗІМІ 200_____ж.
"__"_________ ДЕЙІН ҰЗАРТЫЛДЫ
THE VALIDITY OF THIS PASSPORT IS
EXTENDED TO 200 __ ________"___"
Приложение 2
к Инструкции по применению
органами юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Образец временного удостоверения личности
(формат 80 х 110)
лицевая сторона
ҚАЗАҚСТАН               РЕСПУБЛИКА
РЕСПУБЛИКАСЫ            КАЗАХСТАН
Қазақстан Республикасы азаматының уақытша жеке куәлігі/
Временное удостоверение личности гражданина Республики Казахстан
____________
|            |  Тегі/Фамилия____________
|            |  Аты/Имя_________________
|            |  Әкесінің аты/Отчество___
|            |___________________________
|    фото    |  Туған күні, айы, жылы/
|            |      Дата рождения
|            |___________________________
|            |  Туған жері/Место рождения
|            |___________________________
|            |     Ұлты/Национальность
|____________|
Өз қолы/Подпись____________
М.О.
Сыртқы беті  Оборотная сторона
ВУ N 0000000
Тұрғылықты жері/
Место жительства_________________________
_________________________________________
Куәлік берген мекеме/
Орган выдачи_____________________________
Берілген күні/
дата выдачи______________________________
Қолдану мерзімі/
Действительно до_________________________
Лауазымды қызметкердін қолы/
Подпись должностного лица
М.О.
Куәлік мерзімі/
Продлено до______________дейін ұзартылды
Лауазымды қызметкердін қолы/
Подпись должностного лица________________
М.О.
Приложение 3
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Журнал регистрации выданных гражданам временных
удостоверений личности (ВУ)
N
п/п.
Дата выдачи
Номер
ВУ
Ф.И.О.
получателя
Причина выдачи
ВУ
Подпись получателя
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.
Приложение 4
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Образец заявления формы-1
Примечание РЦПИ: Форма-1 на двух языках -
государственном и русском
(см. бумажный вариант)
ЗАЯВЛЕНИЕ НА ВЫДАЧУ _                          _ |||123456789|||||
ПАСПОРТА           |_| УДОСТОВЕРЕНИЯ ЛИЧНОСТИ |_||||||||||||||||||
* 145650824 *
_  _  _  _  _  _  _
1 ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ |_||_||_||_||_||_||_|

ШҚ N 246/00012 (мұнда - Шығыс Қазақстан облысы Тарбағатай ауданы, N 12 куәлік дегенді білдіреді).
Шекара аймағының тұрғынының куәлігін алу үшін азаматтар:
- тегін, атын, әкесінің атын, тіркелген жерін көрсете отырып, тиісті әділет органының басшысына еркін нысанда өтініш;
- Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (он алтыға толмаған балалар - туу туралы куәліктерін);
3,5 x 4,5 см бір фотосын ұсынады.
Шекара аймағы тұрғынының куәлігінде ұсынған құжаттарының негізінде өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты, туған күні туралы мәліметтер жазылады. Фотосы әділет органының паспорттық елтаңбалық мөрімен куәландырылады, тұратын жері бойынша тіркелген мекен-жайы толық көрсетіледі. "Берген органы" деген бағанда әділет органының атауы көрсетіледі.
Өтініш беруші Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін ауыстырған кезде, сондай-ақ өтініш берушінің шекара аймағы шегіндегі тіркелген жері өзгерген кезде шекара аймағы тұрғынының куәлігі де тиісінше ауыстырылуы тиіс.
Шекара аймағынан тысқары кетуіне байланысты тіркелген жерін ауыстырған кезде шекара аймағы тұрғынының куәлігі алынады. Шекара аймағы тұрғынының куәлігін беру жөніндегі материалдар жеке номенклатуралық іске қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
1 қосымша
Қазақстан Республикасы азаматы паспортының
қолдану мерзімін ұзарту туралы мөртаңба
ПАСПОРТ МЕРЗІМІ 200__ж. "____"__________ ДЕЙІН ҰЗАРТЫЛДЫ
THE VALIDITY OF THIS PASSPORT IS EXTENDED TO 200_ ______ "__"
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
2 қосымша
Уақытша жеке куәліктің үлгісі
(көлемі 80 х 110)
ішкі беті
ҚАЗАҚСТАН               РЕСПУБЛИКА
РЕСПУБЛИКАСЫ            КАЗАХСТАН
Қазақстан Республикасы азаматының уақытша жеке куәлігі/
Временное удостоверение личности гражданина Республики Казахстан
____________
|            |  Тегі/Фамилия____________
|            |  Аты/Имя_________________
|            |  Әкесінің аты/Отчество___
|            |___________________________
|    фото    |  Туған күні, айы, жылы/
|            |      Дата рождения
|            |___________________________
|            |  Туған жері/Место рождения
|            |___________________________
|            |     Ұлты/Национальность
|____________|
Өз қолы/Подпись____________
М.О.
Сыртқы беті
ВУ N 0000000
Тұрғылықты жері/
Место жительства_________________________
_________________________________________
Куәлік берген мекеме/
Орган выдачи_____________________________
Берілген күні/
дата выдачи______________________________
Қолдану мерзімі/
Действительно до_________________________
Лауазымды қызметкердін қолы/
Подпись должностного лица
М.О.
Куәлік мерзімі/
Продлено до______________дейін ұзартылды
Лауазымды қызметкердін қолы/
Подпись должностного лица________________
М.О.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
3 қосымша
Азаматтарға берілген уақытша жеке
куәліктерді (УК) тіркеу журналы
N
р/с.
Берілген күні
УК нөмірі
Алушының
аты-жөні
УК
берудің
себебі
Алу-
шының
қолы
1
2
3
4
5
6
1.
22.10.2004 ж.
N0000001
Үмешев
Данияр
Асқарұлы
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
4 қосымша
РҚАО-ның ескертуі: 1-нысандағы арыздың үлгісі екі тілде
(мемлекеттік және ресми тілде) жазылған - қағаздағы мәтінді қараңыз
1-нысандағы арыздың үлгісі
_                _                        |||123456789 |||
ПАСПОРТ |_|  ЖЕКЕ КУӘЛІК |_| АЛУҒА АРНАЛҒАН ӨТІНІШ ||||||||||||||||
||||||||||||||||
1 ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІ БЕРІЛЕДІ _ _ _ _ _ _ _      * 145650824 *

2 ___________________| 3|___________________| 4|__________________|
ФАМИЛИЯ                  ИМЯ                  ОТЧЕСТВО       _
5|___________________| 6|_|_|_|_|  7 пол:     8|______________|_|
ДЕВИЧЬЯ/ПРЕЖНЯЯ        ДАТА     МУЖСКОЙ-1  _  НАЦИОНАЛЬНОСТЬ
ФАМИЛИЯ            РОЖДЕНИЯ   ЖЕНСКИЙ-2 |_|
9 ПАСПОРТ (УДОСТОВЕРЕНИЕ) ВЫДАТЬ НА ОСНОВАНИИ
||_|______________|   10|_|_|_|_| 11|_____________________________|
ДАТА ВЫДАЧИ       ОРГАН ВЫДАЧИ
___________________________________________________________________
12 МЕСТО РОЖДЕНИЯ|13 МЕСТО ЖИТЕЛЬСТВА |14 ПРЕЖНЕЕ МЕСТО ЖИТЕЛЬСТВА З
_                    _                          _     А
___________ |_| |________________|_| |______________________|_|    П
СТРАНА        _ | СТРАНА          _  |  ИЗ КАКОЙ СТРАНЫ ПРИБЫЛ     О
|___________ |_||_______________ |_| |_____________________ |_|    Л
АВТОНОМНАЯ      |ОБЛАСТЬ             |АВТОНОМНАЯ РЕСПУБЛИКА, КРАЙ  Н
РЕСПУБЛИКА, КРАЙ|                    |ОБЛАСТЬ                      Я
ОБЛАСТЬ       _ |                 _  |                       _     Е
|____________|_||_______________ |_| |______________________|_|    Т
РАЙОН           | РАЙОН              | РАЙОН                       С
|_______________|____________________|_________________________    Я
НАСЕЛЕННЫЙ ПУНКТ|НАСЕЛЕННЫЙ ПУНКТ    |НАСЕЛЕННЫЙ ПУНКТ
________________|                 _  |                       _     П
|_______________ |_| |_____________________ |_|    Е
15 РАНЕЕ СОСТОЯЛ|РАЙОН НАСЕЛЕННОГО   |РАЙОН НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА     Ч
В ГРАЖДАНСТВЕ  |ПУНКТА              |                             А
|____________|_||____________________|_________________________    Т
ДАТА ПРИНЯТИЯ  |УЛИЦА               |УЛИЦА                        Н
ГРАЖДАНСТВА    |                    |                             Ы
РЕСПУБЛИКИ     |                    |                             М
КАЗАХСТАН      |                    |                             И
|_|_|_|_|_|_|_||_|_||_ |_|_| |_|_|_||_|_| |_|_|  |_|_|_|_|
|ДОМ  КОРПУС КВАРТИРА| ДОМ  КОРПУС  КВАРТИРА       Б
||_|_|_|_|_|_|       |                             У
|ТЕЛЕФОН             |                             К
||_|_|_|_|_|_|_|_|   ||_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|      В
__________    |ДАТА ПРИБЫТИЯ       | ДАТА УБЫТИЯ                 А
|          |   |                    |     _          _            М
|  ФОТО    |     _____________________   |            |           И
|          |    |                     |
|          |    |                     |      КАРМАН
|          |    |_____________________|        ДЛЯ
|          |     ПОДПИСЬ ГРАЖДАНИНА           ФОТО
|          |
|__________|                                123456789
|_          _|
ДАТА ПРИНЯТИЯ ЗАЯВЛЕНИЯ |_|_|_|_|_|_|_|_|
-------------------------------------------------------------------
КВИТАНЦИЯ НА ПОЛУЧЕНИЕ:                          ЗАЯВЛЕНИЕ
N 14565082
_                           _
ПАСПОРТА |_|  УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ |_|
ГРАЖДАНИН/КА
|___________________| |_____________________| |________________|
ФАМИЛИЯ                ИМЯ                    ОТЧЕСТВО
ПРИНЯТО ЗАЯВЛЕНИЕ НА ВЫДАЧУ ПАСПОРТА /УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ/ И
ПОЛУЧЕНО |______________| ТЕНГЕ
СУММА
ДАТА ПРИНЯТИЯ ЗАЯВЛЕНИЯ       |_|_|_|_|_|_|
|___________________________________________________________|
ПОДПИСЬ                  ФАМИЛИЯ СОТРУДНИКА
(Оборотная сторона заявления формы-1)
_
16 СЕМЕЙНОЕ  |_| 1-НЕ ЖЕНАТ/  2-ЖЕНАТ/  3-ВДОВЕЦ/ 4-РАЗВЕДЕН/
ПОЛОЖЕНИЕ      НЕ ЗАМУЖЕМ   ЗАМУЖЕМ   ВДОВА     РАЗВЕДЕНА
|__________________|  |__________________|  |__________________|
ФАМИЛИЯ СУПРУГА           ИМЯ               ОТЧЕСТВО
|__________________|  |__________________|  |_|_|_|_|_|_|_|
ДЕВИЧЬЯ, ПРЕЖНЯЯ     ОРГАН ЗАГСА           ДАТА РЕГИСТРАЦИИ
ФАМИЛИЯ                                    БРАКА

2|_________________|   3|_________________|    4|_________________|
ТЕГІ                   АТЫ                      ӘКЕСІНІҢ АТЫ
5|_________________|   6|__________| 7 жынысы__8|_________________|
ТҰРМЫСҚА ШЫҚҚАНҒА      ТУҒАН КҮНІ,   ер  -1          ҰЛТЫ
ДЕЙІНГІ /БҰРЫНҒЫ/      АЙЫ, ЖЫЛЫ     әйел-2
ТЕГІ
9 ПАСПОРТ (ЖЕКЕ КУӘЛІГІ) БЕРІЛГЕН НЕГІЗІ
_ _ _____________|   10|_|_|_|_|_|_|_|_|    11|_______________|
БЕРІЛГЕН КҮНІ
___________________________________________________________________
12 ТУҒАН ЖЕРІ      | |13 ТҰРҒЫЛЫҚТЫ ЖЕРІ   |14 БҰРЫНҒЫ ТҰРҒАН ЖЕРІ
|____________ _ _ _| ||____________ _ _ _| ||____________ _ _ _|
ЕЛ                   | ЕЛ                  | ҚАЙ ЕЛДЕН КЕЛДІ
|                     |
|____________ _ _ _| ||____________ _ _ _| ||____________ _ _ _|
АВТОНОМИЯЛЫ РЕСПУ-   | ОБЛЫС               | АВТОНОМИЯЛЫ РЕСПУ-
БЛИКА, ӨЛКЕ, ОБЛЫС   |                     | БЛИКА, ӨЛКЕ, ОБЛЫС
|                     |
|____________ _ _ _| ||____________ _ _ _| ||____________ _ _ _|
АУДАН                | АУДАН               | АУДАН
|                     |
|____________ _ _ _| ||____________ _ _ _| ||____________ _ _ _|  Б
ЕЛДІ МЕКЕН           | ЕЛДІ МЕКЕН          | ЕЛДІ МЕКЕН           А
_____________________|                     |                      С
15 БҰРЫН ҚАЙ ЕЛДІҢ   ||____________ _ _ _| ||____________ _ _ _|  П
АЗАМАТТЫҒЫНДА ТҰРҒАН | ЕЛДІҢ ОРНАЛАСҚАН    | ЕЛДІҢ ОРНАЛАСҚАН     А
|_____________ _ _ _|| МЕКЕНІ              | МЕКЕНІ               С
|                     |                      Ө
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИ-  ||____________ _ _ _| | |___________ _ _ _|  З
КАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫН  | КӨШЕ                | КӨШЕ
ҚАБЫЛДАҒАН КҮНІ      |                     |                      Ә
|_|_|_|_|_|_|_|_|    ||_|_|_| |_|_| |_|_|_|||_|_|_| |_|_| |_|_|_| Р
|  ҮЙ    КОРПУС ПӘТЕР |  ҮЙ    КОРПУС ПӘТЕР  І
|  |_|_|_|_|_|_|      |                      П
|      ТЕЛЕФОН        |                      І
||_|_|_|_|_|_|_|_|    ||_|_|_|_|_|_|_|_|     М
_______________      | КЕЛУ МЕРЗІМІ        | КЕТУ МЕРЗІМІ         Е
|               |                             _            _      Н
|               |     _____________________  |              |
|               |    |                     |                      Т
|               |    |                     |      СУРЕТ           О
|    СУРЕТ      |    |_____________________|     ҚАЛТАСЫ          Л
|               |        АЗАМАТТЫҢ ҚОЛЫ                           Т
|               |                                                 Ы
|               |                                123456789        Р
|_______________|                            |_            _|     Ы
Л
А
Д
Ы
Х------------------------------------------------------------------
ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІН АЛУҒА АРНАЛҒАН ТҮБІРТЕК:         ӨТІНІШ
N 14565082
_                _
ПАСПОРТ |_|  ЖЕКЕ КУӘЛІК |_|
АЗАМАТ
|_________________|   |_________________|   |_________________|
ТЕГІ                   АТЫ                  ӘКЕСІНІҢ АТЫ
ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІН АЛУҒА АРНАЛҒАН    |____________| ТЕҢГЕ
ӨТІНІШ ҚАБЫЛДАНДЫ ЖӘНЕ ТЕҢГЕ АЛЫНДЫ           СОМАСЫ
ӨТІНІШ ҚАБЫЛДАНҒАН КҮН |_|_|_|_|_|_|_|_| |________________________|
ӨЗ ҚОЛЫ  ҚЫЗМЕТКЕРДІҢ ТЕГІ
(1-НЫСАНДАҒЫ АРЫЗДЫҢ СЫРТҚЫ БЕТІ)
16 ОТБАСЫ ЖАҒДАЙЫ _  1-ҮЙЛЕНБЕГЕН/       2-ҮЙЛЕНГЕН/
ТҰРМЫСҚА ШЫҚПАҒАН   ТҰРМЫСҚА ШЫҚҚАН
3-ТҰЛ/ЖЕСІР         4-АЖЫРАСҚАН
|_________________|     |_________________|    |_________________|
ЗАЙЫБЫНЫҢ ТЕГІ         АТЫ                     ӘКЕСІНІҢ АТЫ
|_________________|     |_________________|    |_|_|_|_|_|_|_|_|
ТҰРМЫСҚА ШЫҚҚАНҒА       АХАЖ МЕКЕМЕСІ          НЕКЕ ТІРКЕЛГЕН
ДЕЙІНГІ/БҰРЫНҒЫ/ ТЕГІ                           КҮНІ

17 ДЕТИ ДО 16 ЛЕТ
|__________________|||__________________| ||___________________|
ФАМИЛИЯ           |   ФАМИЛИЯ            |    ФАМИЛИЯ
|__________________|||__________________| ||___________________|
ИМЯ               |   ИМЯ                |    ИМЯ
|__________________|||__________________| ||___________________|
ОТЧЕСТВО          |   ОТЧЕСТВО           |    ОТЧЕСТВО
|_|_|_|_|_|_|       ||_|_|_|_|_|_|_|      | |_|_|_|_|_|_|_|
ДАТА РОЖДЕНИЯ       | ДАТА РОЖДЕНИЯ       |  ДАТА РОЖДЕНИЯ
____________________|_____________________|_____________________
ДЛЯ ДОПОЛНИТЕЛЬНОЙ  |18 ОТЕЦ              | 19 МАТЬ
ИНФОРМАЦИИ          ||___________________|||___________________|
|   ФАМИЛИЯ           |    ФАМИЛИЯ
||___________________|||___________________|
|   ИМЯ               |    ИМЯ
||___________________|||___________________|
|   ОТЧЕСТВО          |    ОТЧЕСТВО
||_|_|_|_|_|_|_|_|    ||_|_|_|_|_|_||_|
|ДАТА РОЖДЕНИЯ        | ДАТА РОЖДЕНИЯ
_________   _____________ _________________
КОД         ПОДПИСЬ       ФАМИЛИЯ
СОТРУДНИКА  СОТРУДНИКА    СОТРУДНИКА
НАЧАЛЬНИК МИГРАЦИОННОЙ ПОЛИЦИИ
___________________________________________
ПОДПИСЬ                  ФАМИЛИЯ
20 "_"_____200_г. ИЗГОТОВЛЕННЫЙ N|__| ПАСПОРТ
"_"_____200_г. ИЗГОТОВЛЕННОЕ N|__|УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ
"_"_____200_г. ПОЛУЧИЛ _______________________________
ПОДПИСЬ
ВЫДАЛ ________________________________________________
ДОЛЖНОСТЬ     ФАМИЛИЯ       ПОДПИСЬ
Приложение 5
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
КНИГА ФОРМЫ N 2
учета заявлений ф-1 на изготовление
удостоверений личности,
паспортов
N п/п
Номера
заяв-
лений
ф-1
(при-
ход)
Дата
запол-
нения
заяв-
ления
ф-1
Ф.И.О.
заяви-
теля
(рас-
ход)
Тип получаемого документа
Номер
упа-
ковки
Удосто-
верение
лич-
ности
Пас-
порт
1.
2.
3.
4
5.
6.
1.
2.
3.
продолжение таблицы
N
п/п
Сумма
оплаты
Номер и дата
изготовления
документов
Дата выдачи.
Подпись
сотруд-
ника,
выдав-
шего
доку-
мент
(документ-
основание
на льготы)
Удосто-
верения
личности
Паспорта
7.
8.
9.
10.
1.
2.
3.
Приложение 6
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
С П Р А В О Ч Н И К
сокращений и кодов
1. Сокращение названий административно-территориальных объектов;
2. Справочник кодов стран мира и гражданства;
3. Справочник кодов национальностей;
4. Справочник кодов областей, районов Республики Казахстана.
СПРАВОЧНИК СОКРАЩЕНИЯ
АДРЕСА МЕСТА ЖИТЕЛЬСТВА
Все адреса заполняются в соответствии с существующим административным делением.
Объекты, которые имеют временное значение или служебное назначение (полевые станы, зимовки, отгоны, егерские кордоны, которые также могут иметь свои назначения, дома лесников, бакенщиков, дорожных мастеров, метеостанции и т.п.) и не являющиеся самостоятельными населенными пунктами, записываются по наименованию населенных пунктов, с которыми они связаны в административном и территориальном отношении.
Для населенных пунктов применяются следующие сокращения:
-с.          - село;
-пос.        - поселок;
-пгт.        - поселок городского типа;
-рп.         - рабочий поселок;
-ж.д.ст.     - железнодорожная станция;
-разъезд     - без сокращений;
-аул         - без сокращений;
В наименовании городов слово "город" и сокращения типа "г", "гор." не употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
В наименовании улиц слово "улица" и сокращение типа "ул." не употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
Для проспектов, переулков, площадей и т.п. применяются (или нет) следующие сокращения:
-пр.         - проспект;
-пер.        - переулок;
-мкр.        - микрорайон;
-проезд      - без сокращений;
-шоссе       - без сокращений;
-бул.        - бульвар;
-городок     - без сокращения;
-пл.         - площадь;
-пос.        - поселок (включенный в состав городского
деления);
-разъезд     - без сокращений;
-ст.         - станция;
-дор.        - дорога;
-тракт       - без сокращений;
-ж.м.        - жилой массив;
-парк        - без сокращений;
-сквер       - без сокращений.
Не вошедшие в данный перечень наименования записываются без сокращений.
СПРАВОЧНИК СТРАН (гражданства)
Код
Наименование(каз)
Наименование(рус)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ О-ВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

17 16 ЖАСҚА ТОЛМАҒАН БАЛАЛАР
|__________________| ||__________________| ||__________________|
ТЕГІ               || ТЕГІ                | ТЕГІ
|__________________| ||__________________| ||__________________|
АТЫ                || АТЫ                 | АТЫ
|__________________| ||__________________| ||__________________|
ӘКЕСІНІҢ АТЫ        ||ӘКЕСІНІҢ АТЫ        | ӘКЕСІНІҢ АТЫ
|_|_|_|_|_|_|_|_|    ||_|_|_|_|_|_|_|_|    ||_|_|_|_|_|_|_|_|
ТУҒАН КҮНІ, АЙЫ, ЖЫЛЫ|ТУҒАН КҮНІ, АЙЫ, ЖЫЛЫ|ТУҒАН КҮНІ, АЙЫ, ЖЫЛЫ
_____________________|_____________________|_______________________
ҚОСЫМША МӘЛІМЕТТЕР   |18 ӘКЕСІ             |19 АНАСЫ
ҮШІН                 ||__________________| ||__________________|
| ТЕГІ                | ТЕГІ
||__________________| ||__________________|
| АТЫ                 | АТЫ
||__________________| ||__________________|
| ӘКЕСІНІҢ АТЫ        | ӘКЕСІНІҢ АТЫ
||_|_|_|_|_|_|_|_|    ||_|_|_|_|_|_|_|_|
|ТУҒАН КҮНІ, АЙЫ, ЖЫЛЫ|ТУҒАН КҮНІ, АЙЫ, ЖЫЛЫ
|                     |
____________   ____________   ____________
ҚЫЗМЕТКЕРДІҢ   ҚЫЗМЕТКЕРДІҢ   ҚЫЗМЕТКЕРДІҢ
КОДЫ           ӨЗ ҚОЛЫ        ТЕГІ
КӨШІ-ҚОН ПОЛИЦИЯСЫНЫҢ БАСТЫҒЫ ________________
ҚОЛЫ    ТЕГІ
20 "_"_____ 200_ж ДАЙЫНДАЛҒАН N |_____| ПАСПОРТТЫ
"_"_____ 200_ж ДАЙЫНДАЛҒАН N |_____| ЖЕКЕ
КУӘЛІК
"_"_____ 200_ж  АЛДЫМ ________________________
ӨЗ ҚОЛЫ
БЕРІЛДІ ______________________________________
ЛАУАЗЫМЫ     ТЕГІ     ӨЗ ҚОЛЫ
Х------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
5 қосымша
Жеке куәліктерді, паспорттарды шығаруға
1-н арыздарды есепке алу
N 2 НЫСАНДАҒЫ КІТАП
N
р/с
1-н арыздар
нөмері
(кіріс)
1-н
арызды
толтыру
күні
Өтініш
берушінің
аты-жөні
(шығыс)
Алынатын
құжаттың түрі
Орамның нөмері
Жеке
куәлік
Паспорт
1.
2.
3.
4
5.
6.
1.
2.
3.
кестенің жалғасы
N
р/с
Төлем сомасы
Құжат нөмері
және шығарыл-
ған күні
Берілген күні.
Құжатты
тапсырған
қызметкердің
қолы
(жеңілдікке негіз
болатын құжат)
Жеке
куәлік
Паспорт
1.
7.
8.
9.
10.
1.
2.
3.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
6 қосымша
Кодтар мен қысқартулардың
АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
1. Әкімшілік-аумақтық объектілер атауларының қысқартуы;
2. Әлем елдері және азаматтық кодтарының анықтамалығы;
3. Ұлттар кодтарының анықтамалығы;
4. Қазақстан Республикасының облыстары, аудандары кодтарының анықтамалығы.
Тұратын мекен-жайын толтыру
Барлық мекен-жайлар әкімшілік бөлуге сәйкес жүргізіледі.
Уақытша немесе қызметтік мәндегі объектілер (қыстау, жазық дала, сондай-ақ орманшы үйлері, жол мастерлері, метеостанция) елді мекен болып саналмайды, бірақ әкімшілік территориялық аймаққа қатысты жазылады.
Елді мекендер үшін мынадай қысқартулар қолданылады:
- с                              - село;
- пос.                           - кент;
- қтк                            - қала типтес кент;
- жк                             - жұмыс кенті;
- т.ж.ст.                        - теміржол стансасы;
- разъезд                        - қыстартусыз жазылады;
- ауыл                           - қысқартусыз жазылады.
Қалалар атауы сөзіндегі "қала" қысқартылып "қ. " немесе қысқартылып жазылмайды.
Көше атауындағы "көше" сөзі "к. " деп жазылуына болмайды.
Даңғыл, тұйық, алаң т.б. келесі қысқартулар қолданылады:
- д                              - даңғыл;
- т                              - тұйық;
- ша                             - шағын аудан;
- проез                          - қысқартусыз;
- шоссе                          - қысқартусыз;
- буль.                          - бульвар;
- қалашық                        - қысқартусыз;
- алаң                           - алаң;
- пос.                           - кент (қала құрамына енгізілген);
- разъезд                        - қысқартусыз;
- жол                            - жол;
- тракт                          - қысқартусыз;
- парк                           - қысқартусыз;
- жм                             - жилой массив;
- сквер                          - қысқартусыз.
Тізімге енгізілмегендер қысқартусыз жазылады.
ЕЛДЕР АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
(азаматтығының)
Код
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ О-ВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

872
УЭЙК
УЭЙК
876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
СПРАВОЧНИК НАЦИОНАЛЬНОСТЕЙ
Код
Пол (F - женский,
M - мужской)
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖІК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖІК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕСКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҮЛІШ
УЛЬЧ
91
F
ҮЛІШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТ-
СКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТ-
СКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҮНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҮНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҮНДІСТАН МЕН
ПӘКІСТАН
ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ
И ПАКИСТАНА
164
F
ҮНДІСТАН МЕН
ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМІС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМІС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРІК
ТУРОК
177
F
ТҮРІК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-
МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОС-
ТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОС-
ТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СІБЕ
СИБО
544
F
СІБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРІК
ТЮРК
567
F
ТҮРІК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНКА
СПРАВОЧНИК РАЙОНОВ ОБЛАСТЕЙ
Область
Код обл.
Код р-на
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
АҚМОЛА ОБЛ

872
УЭЙК
УЭЙК
876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
ҰЛТТАР АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Жынысы
(F - әйел,
M -ер)
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖІК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖІК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕСКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҮЛІШ
УЛЬЧ
91
F
ҮЛІШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҮНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҮНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҮНДІСТАН МЕН
НАРОДЫ ИНДИИ И
ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
ПАКИСТАНА
164
F
ҮНДІСТАН МЕН
НАРОДЫ ИНДИИ И
ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМІС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМІС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРІК
ТУРОК
177
F
ТҮРІК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СІБЕ
СИБО
544
F
СІБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРІК
ТЮРК
567
F
ТҮРІК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНКА
ОБЛЫСТАР АУДАНДАРЫНЫҢ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Облыс
Облыс-
тың
коды
Аудан-
ның
коды
Атауы
(қазақша)
Атауы
(орысша)
АҚМОЛА ОБЛ

1945
ПАВЛОДАР
367
ИНДУСТРИАЛЬНЫЙ
ИНДУСТРИАЛЬНЫЙ
1958
ШЫМКЕНТ
361
АБАЙ
АБАЙСКИЙ
1958
ШЫМКЕНТ
364
ӘЛ-ФАРАБИ
АЛЬ-ФАРАБИНСКИЙ
1958
ШЫМКЕНТ
368
ЕҢБЕКШІ
ЕНБЕКШИНСКИЙ
Приложение 7
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
(ШТАМП)
Исх. N ____
"___"______200_г.
РЕЕСТР
на отправку заявлений ф-1, оформленных
в районных (городских) органах юстиции
______________________________________________________
наименование районных, городских органов юстиции
N
п/п
номер
заявления ф-1
Ф.И.О.
заявителя
дата оформления
1
2
3
4
1.
2.
Всего в реестр внесено ________ заявлений ф-1, в том числе:
на изготовление удостоверений личности _______ заявлений ф-1
на изготовление паспортов _______  заявлений ф-1
на изготовление удостоверений личности
и паспортов ______ заявлений ф-1
Сотрудник органа юстиции     ______________
(Ф.И.О.)
перечисленные в реестре заявления ф-1 получил:
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись сотрудника Департамента юстиции области
(городов Астаны, Алматы).
Приложение 8
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
(ШТАМП)
Исх. N ____
"___"______200_г.
СВОДНЫЙ РЕЕСТР
на отправку заявлений ф-1 в КРС МЮ РК
из Департаментов юстиции областей,
городов Астаны, Алматы
_______________________________________________________
наименование Департамента юстиции областей,
городов Астаны, Алматы
N
п/п
Наименование
районных,
городских
подразделений
документирования
и регистрации
Исх. N и дата
реестра
районного,
городского
подразделения
Количество
заявлений
ф-1
1
2
3
4
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Всего в сводный реестр внесено _______реестров,_____ заявлений ф-1.
Начальник отдела
Департамента юстиции области
(городов Астаны, Алматы)
Приложение 9
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
РЕЕСТР
на передачу заявлений ф-1 в РГП "ИПЦ" для
изготовления документов
Исх. N ____                         "____"_______200__г.
N
N заявлений ф-1
Ф.И.О.  заявителя
Наименование
области,
района
1
2
3
4
Всего в реестр внесено ____________ заявлений ф-1.
Ф.И.О., подпись сотрудника КРС МЮ РК _______
перечисленные в реестре документы получил:___________
Ф.И.О., подпись сотрудника РГП "ИПЦ".
________________                   _________________
(подпись)                             (Ф.И.О.)
Приложение 10
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
ЖУРНАЛ
регистрации заявлений ф-1, возвращенных на доработку
N
п/п
Ф.И.О.
заявителя,
возвращенного
заявления ф-1
Причина
возврата
Исх.N и дата КРС МЮ РК
Вх.N и дата
Департамента юстиции
Исх.N и дата
Вх.N и дата районного (городского) подразделе-
ния доку-
ментирования
и регистра-
ции органа юстиции исх.N и дата
Вх.N и дата Департа-
мента
юстиции
Приложение 11
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
"___"_______2004 г.                          исх. N___
РЕЕСТР
на отправку документов, заявлений ф-1 в Департамент
юстиции областей, г.г. Астаны, Алматы
N
п/п
Номера журналов
Количество
паспортов
Количество
удосто-
верений
личости
Количество
заявлений
ф-1
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
ИТОГО:
Подпись должностного лица:
Приложение 12
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Журнал
учета поступивших изготовленных документов
N
п/п
дата
поступ-
ления
N и дата
реестра на
изготовлен-
ные доку-
менты
Количество
Приме-
чание
уд/
личности
паспортов
заявле-
ний Ф-1
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 13
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
(ШТАМП)
Исх. N ____                                   "___"______200_г.
РЕЕСТР
на отправку изготовленных документов
в районные, городские
органы юстиции
______________________________________________________________
наименование районного, городского органа юстиции
N
п/п
Номера
журна-
лов
Количество
заявлений
ф-1
Количество
Приме-
чание
кол-во
уд/личности
паспортов
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Всего в реестр внесено:
_________ уд/личности, _______паспортов, _________ заявлений ф-1
перечисленные в реестре документы передал:
___________  ____________    ___________
(должность)   (подпись)       (фамилия)
перечисленные в реестре документы получил:
___________  ____________    ___________
(должность)   (подпись)       (фамилия)
Приложение 14
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Начальнику __________________________
_____________________________________
(указать наименование органа юстиции)
_____________________________________
от гр-на ____________________________
_____________________________________
(Ф.И.О., адрес регистрации)
_____________________________________
З А Я В Л Е Н И Е
Я, _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
Прошу Вашего разрешения на оформление удостоверения личности, паспорта_________________________________________________________________,
взамен удостоверения личности, паспорта, утраченных (ого) при следующих
обстоятельствах: ________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
При обнаружении утраченных удостоверения личности, паспорта обязуюсь
сдать в орган юстиции по месту регистрации
"_____" ___________200 __г.                   _________________________
(подпись заявителя)
Приложение 15
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
__________________________________________________область
_________________________________________________________
наименование органа юстиции
город (село)__________________
ДЕЛО N _____
по восстановлению утраченных документов,
удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, дата рождения
НАЧАТО: "___"_____200__г.
ОКОНЧЕНО:"____"________200__г.
на ____листах
Приложение 16
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Справка
о лице, заявившем утрату документа
Фамилия, имя, отчество__________________________________________
Дата рождения __________________________________________________
Место рождения _________________________________________________
Национальность _________________________________________________
Гражданство ____________________________________________________
Сведения об утраченном документе _______________________________
Дата составления справки _______________________________________
Фамилия и подпись сотрудника, составившего справку
________________________________________________________________
Приложение 17
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Журнал
регистрации дел по восстановлению утраченных документов
N
п/п
Регистрационный
номер, дата
заведения и
окончания дела
Ф.И.О.
заявителя
Дата
рождения
Номер и дата
оформленного
заявления
ф-1
Приложение 18
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Штамп органа юстиции
Исх. N _____
"____"________200__г.
__________________                                 Кому___________________
_______________________
_______________________
Ф о т о
__________________
От гр. _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
____________________ года рождения, уроженца (ки) ________________________
__________________________________________________________________________
поступило заявление об утрате, выданных (ого) вашим подразделением
документирования и регистрации, удостоверения личности N _________________
от "___"___________200__г. паспорта N ____________________________________
от "___"______________200__г.
Прошу подтвердить выдачу удостоверения личности, паспорта гр-ну
__________________________________________________________________________
а также тождественность лиц, изображенных на фотографии заявителя и
фотографии, вклеенной в заявление ф-1.
__________________________________________________________________________
(наименование органа юстиции)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись сотрудника органа юстиции)
"____"__________200__г.
Приложение 19
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Исх. N
"____"________200__г.                          Кому ______________________
___________________________
___________________________
На Ваш исх. N____________от  "_____" ____________200___г.
выдачу гр. _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
удостоверения личности N ___________________ от "____"___________ 200___г.
паспорта N________________от "____"________ 200___г. подтверждаем.
На фотографии, поступившей с запросом и на фотографии, вклеенной
в заявление ф-1 _________________________________________________________
(изображено одно и то же лицо или принадлежит другому лицу)
Запросы о подтверждении выдачи удостоверения личности, паспорта или
о других сведениях о заявителе___________________________________________
(если поступали, указать: когда, о чем,
_________________________________________________________________________
из какого подразделения документирования и регистрации)
Приложение: копия заявления ф-1
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись сотрудника органа юстиции)
"____"__________200__г.
Приложение 20
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Сноска. Приложение 20 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник __________________
____________________________
(наименование органа юстиции,
____________________________
Ф.И.О. и подпись)
"___" __________ 200__ г.
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
Проверкой по заявлению гр-на (ки) ___________________
установлено, что ему (ей) было выдано удостоверение личности
N ____________________________ от "_____" _____________ г. паспорт
N ____________________________ от "_____" _____________ г.
с записью в нем (них) следующих сведений о владельце _________________________________________________________
_______________________________
_______________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
_________________________________________________________
(место рождения)
Тождественность лиц, изображенных на фотографии заявителя
и фотографии, вклеенной в заявление ф-1, подтверждена.
П О Л А Г А Л(а)  Б Ы:
Выдать гражданину (ке)  __________________________________
удостоверение личности, паспорт __________________________
__________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись сотрудника органа юстиции)
"____"_____________200__г.
Приложение 21
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Примечание РЦПИ: заявление на двух языках -
государственном и русском
(см. бумажный вариант)
ЗАЯВЛЕНИЕ НА ВЫДАЧУ  |_|  УДОСТОВЕРЕНИЯ  |_| Место для штрих-кода
ПАСПОРТА                  ЛИЧНОСТИ
1 ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ |_|
ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ            2 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Присваиваемый гражданский код

1945
ПАВЛОДАР
367
ИНДУСТРИАЛЬНЫЙ
ИНДУСТРИАЛЬНЫЙ
1958
ШЫМКЕНТ
361
АБАЙ
АБАЙСКИЙ
1958
ШЫМКЕНТ
364
ӘЛ-ФАРАБИ
АЛЬ-ФАРАБИНСКИЙ
1958
ШЫМКЕНТ
368
ЕҢБЕКШІ
ЕНБЕКШИНСКИЙ
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
7 қосымша
(МӨРТАҢБА)
Шығыс N ___________
200__ж. "___" _____
Аудандық (қалалық) әділет органдары
ресімдеген 1-ү өтініштерді жолдау
ТІЗІЛІМІ
__________________________________________________
әділет органдарының атаулары
N
р/с
1-н арыздардың
нөмері
Өтініш берушінің тегі,
аты, әкесінің аты
Ресімдеген
күні
1
2
3
4
1.
2.
Тізілімге барлығы ______________ 1-н арыз енгізілді, оның ішінде:
жеке куәліктерді дайындау үшін ____________ 1-н арыз.
паспорттарды дайындау үшін     ____________ 1-н арыз.
жеке куәліктер мен паспорттарды дайындау үшін __________1-н арыз.
Әділет органының қызметкері                   __________________
(Аты-жөні)
тізілімде көрсетілген 1-ү арыздарды алдым:
____________________________________________
(Облыстардағы, Астана, Алматы қалаларындағы
Әділет департаменті қызметкерінің аты-жөні,
лауазымы, қолы)
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
8 қосымша
(МӨРТАҢБА)
Шығыс N ___________
200__ж. "___" _____
ҚР ӘМ ТҚК-ға облыстық, Астана, Алматы қалаларындағы
Әділет департаменттерінен 1-н арыздарды жолдаудың
ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМІ
_________________________________________________________
(облыстық, Астана, Алматы қалаларындағы Әділет
департаменттерінің атауы)
N
р/с
Ауылдық, қалалық
құжаттандыру және тіркеу
бөлімшелерінің атаулары
Аудандық, қалалық
бөлімшелер тізілі-
мінің N және күні
1-н
арыз-
дардың
саны
1
2
3
4
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Жиынтық тізілімге барлығы _____ тізілім, _____ 1-н арыз енгізілді.
Облыстардағы, Астана, Алматы қалаларындағы
Әділет департаменті бөлімінің бастығы
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
9 қосымша
Құжаттарды дайындау үшін "АӨО"
РМК-ға 1-н арыздарды тапсыру
ТІЗІЛІМІ
Шығыс N _____                              200___ж. "____" _____
N
1-н арыздардың N
Арыз берушінің
аты-жөні
Облыстың,
ауданның атауы
1
Тізілімге барлығы ________________________ 1-н арыздар енгізілді.
ҚР ӘМ ТҚК қызметкерінің аты-жөні, қолы  __________________________
тізілімде көрсетілген құжаттарды алдым: __________________________
"АӨО" РМК қызметкерінің аты-жөні, қолы.
___________________                           _________________
(қолы)                                      (аты-жөні)
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
10 қосымша
Пысықтауға қайтарылған 1-н арыздарды тіркеу журналы
N
р/с
Өтініш
берушінің
аты-жөні,
қайтарыл-
ған 1-ү
өтініштің
N
Қайта-
рудың
себебі
ҚР ӘМ
ТҚК-ның
шығыс N
және
күні
Әділет
департа-
ментінің
кіріс N
және
күні
Шығыс N
және
күні
Әділет органының
аудандық (қала-
лық) құжаттандыру
және тіркеу
бөлімшесінің
кіріс N және күні
Шығыс N және күні
Әділет
департа-
ментінің
кіріс N
және күні
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
11 қосымша
200 __ ж. "__" _______
Шығыс. N _____________
Облыстық, Астана, Алматы қалаларындағы Әділет
департаментіне құжаттарды, 1-н арыздарды жолдау
ТІЗІЛІМІ
N
р/с
Журналдар-
дың нөмірі
Паспорттар
саны
Жеке
куәліктер
саны
1-н
арыздар
саны
Ескерту
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
БАРЛЫҒЫ:
0
0
0
0
Лауазымды адамның қолы:
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
12 қосымша
Түскен дайындалған құжаттарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
N
р/с
Түскен
күні
Дайын
құжаттар
тізілімінің
N және күні
саны
Ескерту
жеке
куәлік
паспорт
1-н
арыз
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
13 қосымша
(МӨРТАҢБА)
Шығыс. N ______________
200 __ ж. "___" _______
Дайындалған құжаттарды аудандық,
қалалық әділет органдарына жолдау
ТІЗІЛІМІ
_____________________________________________________
(аудандық, қалалық әділет органдарының атаулары)
N
р/с
журналдардың
нөмерлері
жеке
куәлік-
тердің
саны
саны
ескерту
төлқұжат
1-н
арыздар
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Тізілімге барлығы:
____ жеке куәлік, _____ төлқұжат, ___________ 1-н арыз енгізілді.
тізілімде көрсетілген құжаттарды тапсырдым:
____________          _______________              _______
(лауазымы)               (қолы)                    (тегі)
тізілімде көрсетілген құжаттарды алдым:
____________          _______________              ________
(лауазымы)               (қолы)                    (тегі)
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
14 қосымша
_______________________________
(әділет органының атауы)
_____________________ бастығына
_______________________________
аз. ___________________________
_______________________________
(Аты-жөні, тіркелген мекенжайы)
_______________________________
АРЫЗ
Мен, _______________________________________________________
__________________________________________________________________
(аты-жөні, туған күні)
мына жағдайда жоғалған______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________________________ жеке куәліктің, паспорттың орнына
_______________________ жеке куәлікті, паспортты ресімдеуге рұқсат
беруіңізді сұраймын.
Жоғалған жеке куәлік, паспорт табылған жағдайда оларды
тіркелген жеріндегі әділет органдарына тапсыруға
міндеттенемін.
200__ж. "___" _____________              _________________________
(арыз берушінің қолы)
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
15 қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
____________________________________________________________облысы
__________________________________________________________________
әділет органының атауы
_____________________ қаласы (ауылы)
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, туған күні
жоғалтқан Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын
куәландыратын құжаттарын қалпына келтіру бойынша
N ____________ ІС
БАСТАЛДЫ: 200__ж."______" ___________
АЯҚТАЛДЫ: 200__ж."______" ___________
____________ парақта.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
16 қосымша
Құжаттың жоғалғаны туралы хабарлаған
тұлға жөнінде анықтама
Тегі, аты, әкесінің аты __________________________________________
Туған күні _______________________________________________________
Туған жері _______________________________________________________
Ұлты _____________________________________________________________
Азаматтығы _______________________________________________________
Жоғалған құжат туралы мәлімет ____________________________________
Анықтама толтырған күні ________________________
Анықтаманы толтырған қызметкердің аты-жөні, қолы
________________________________________________
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
17 қосымша
Жоғалған құжаттарды қалпына келтіру
жөніндегі істерді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
N
р/с
Тіркеу нөмірі,
іс басталған және
аяқталған күні
Өтініш
берушінің
аты-жөні
Туған
жылы
Ресімделген
1-н арыздың
нөмірі және
күні
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
18 қосымша
Әділет органының мөртаңбасы
Шығыс.N
200__ж. "___"_________
________________________            Кімге ________________________
______________________________
______________________________
ф о т о                      ______________________________
______________________________
________________________            ______________________________
____________________ жылы туған, _________________________________
___________________________________________________________ тумысы
аз. ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
сіздің құжаттандыру және тіркеу бөлімшесі берген 200__ж. "______"
N___________ жеке куәлігін,  200__ж.  "______" N_______ паспортын
жоғалтқаны туралы арызы келіп түсті.
Аз._________________________________________________________
жеке куәліктің, паспорттың берілгенін, сондай-ақ арыз берушінің
фотосурет карточкасында және 1-н арызға жапсырылған фотосурет
карточкасында бейнеленген адамдардың түрлері бірдей екенін
растауыңызды сұраймыз.
___________________________________________________________________
(әділет органының атауы)
___________________________________________________________________
(әділет органы қызметкерінің аты-жөні, қолы)
200___ж. "____" ______________
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
19 қосымша
Шығыс.N
200__ж. "_____"________
Кімге _________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Сіздің 200____ж. "___" ____________.шығыс. N ________________
аз. _______________________________________________________________
(аты-жөні, туған күні)
200___ж. "____"________N ___________________ жеке куәліктің
200___ж. "____"________N _________паспорттың берілгенін растаймыз.
Сұрау салумен келіп түскен фотосурет карточкасында және 1-н арызда
жапсырылған фотосурет карточкасында
___________________________________________________________________
(бір адамның түрі берілген немесе басқа адамның түріне жатады)
___________________________________________________________________
Арыз берушіге жеке куәлік, паспорт берілгенін растау не ол жөнінде
басқа мәліметтер туралы сұрау салулар _____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(келіп түскен жағдайда не туралы, қашан, қай құжаттандыру
және тіркеу бөлімшесінен түскені көрсетіледі)
Қосымша: 1-н арыздың көшірмесі.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(әділет органы қызметкерінің аты-жөні, қолы)
200___ж. "___"___________
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 20 қосымша
Ескерту. 20 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
"БЕКІТЕМІН"
Бастық _________________________
________________________________
(әділет органының атауы,
Т.А.Ә. және қолы)
"___" _____________ 200___ж.
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
Аз. ____________________________________ арызы бойынша өткізілген тексеру кезінде оған иесі туралы мынадай мәліметтер көрсетілген
____________________________________________________________________
____________________________ _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған күні)
____________________________________________________________________
(туған жері)
_____ ж. "_____" _______№N__________________________ жеке куәліктің
_____ ж. "_____" _______№N___________________________ паспорттың
берілгені анықталды.
Арыз берушінің фотосурет карточкасында және 1-н арызға жапсырылған фотосурет карточкасында бейнеленген адамдардың түрлері бірдей екендігі расталды.
ЕСЕПТЕЙМІН:
Азамат____________________________________________жеке куәлік,
паспорт берілсін.
____________________________________________________________________
(әділет органы қызметкерінің аты-жөні, қолы)
200 __ ж. "______" ____________
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
21 қосымша
РҚАО-ның ескертуі: 21 қосымша екі тілде (мемлекеттік және
ресми тілде) жазылған - қағаздағы мәтінді қараңыз
ПАСПОРТ АЛУҒА АРНАЛҒАН АРЫЗ |_|  ЖЕКЕ КУӘЛІК |_|
1 ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІ БЕРІЛЕДІ _ _   2 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
БЕРІЛГЕН АЗАМАТТЫҚ КОДЫ

3|НАУРЫЗБАЙ         | 4|БОЛАТ               | 5|КЕРІМҰЛЫ          |
Фамилия               Имя  Булат           Отчество Керимович
6|НАУРЫЗБАЕВ        | 7|19600215  | 8ПОЛ  |_| 9 |ҚАЗАҚ         ||_|
Девичья/прежняя       Дата        Мужской-1    национальность
фамилия               рождения    Женский-2
__________________________________________________________________
10 Место рождения    |11 место жительства  |12 Прежнее место
|                     |   жительства
|_______________ |_| |                     ||__________________|_||
страна            |                     | Из какой страны прибыл
|                     |
|ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН |_| ||АЛМАТЫ          |_| ||__________________|_||
Автономная           |     Область         | Автономная Республика,
Республика,          |                     | Область
Край, область        |                     |
|                     |
|МАРҚАКӨЛ        |_| ||КЕГЕН           |_| ||__________________|_||
район           |    район            | район
|                     |
|АҚСУАТ          |_| ||ЖАЛАҢАШ         |_| ||__________________|_||
населенный пункт     | населенный пункт    |  населенный пункт
_____________________|                     |
13 Гражданство       ||ҚАБАНБАЙ БАТЫР    | ||_____________________|
|     улица           |      улица
|________________|_| | ||017| |02|  |015|    ||_|_|_| |_|_|   |_|_|
ранее состоял        | дом корпус квартира |  дом  корпус  квартира
в гражданстве        |                     |
|                     |
Принятие гражданства |                     | дата прибытия
Республики Казахстан |                     | |_|_|_|_|_|_|_|_|
|                     |
|_|_|_|_|_|_|_|_|    |                     |
_______________
|               |                             _            _
|               |     _____________________  |              |
|               |    |                     |       карман
|               |    |                     |       для
|    Фото       |    |_____________________|       фото
|               |          подпись гр.
|               |
|               |
|_______________|                            |_            _|
Подпись    ________ ____________________  __________
гражданина  подпись  Фамилия паспортиста  код района
(города)
-------------------------------------------------------------------
КОРЕШОК КВИТАНЦИИ НА ПОЛУЧЕНИЕ:
заявление
N 0000000
Гражданин (ка)   ПАСПОРТА |_|         УДОСТОВЕРЕНИЯ ЛИЧНОСТИ |_|
|НАУРЫЗБАЙ         | |БОЛАТ               | |КЕРІМҰЛЫ          |
Фамилия Наурызбаев   Имя  Булат            Отчество Керимович
АЛМАТЫ ОБЛ. КЕГЕН АУД. ЖАЛАҢАШ С.,

3|НАУРЫЗБАЙ        |   4|БОЛАТ            |   5|КЕРІМҰЛЫ         |
ТЕГІ                   АТЫ                    ӘКЕСІНІҢ АТЫ
6|НАУРЫЗБАЕВ       |   7|19600215   |Жынысы:1 9|ҚАЗАҚ            |
ТҰРМЫСҚА ШЫҚҚАНҒА      ТУҒАН КҮНІ, еркек - 1       ҰЛТЫ
ДЕЙІНГІ /БҰРЫНҒЫ/      АЙЫ, ЖЫЛЫ   Әйел  - 2
ТЕГІ
__________________________________________________________________
10 ТУҒАН ЖЕРІ      | |11 ТҰРҒЫЛЫҚТЫ ЖЕРІ   |12 БҰРЫНҒЫ ТҰРҒАН ЖЕРІ
|____________ _ _ _| |                     ||____________ _ _ _|
ЕЛ                   |                     | ҚАЙ ЕЛДЕН КЕЛДІ
|                     |
|ШЫҒЫС ҚАЗАҚСТАН_ _| ||АЛМАТЫ       _ _ _| ||____________ _ _ _|
АВТОНОМИЯЛЫ РЕСПУ-   | ОБЛЫС               | АВТОНОМИЯЛЫ РЕСПУ-
БЛИКА, ӨЛКЕ, ОБЛЫС   |                     | БЛИКА, ОБЛЫС
|                     |
|МАРҚАКӨЛ     _ _ _| ||КЕГЕН        _ _ _| ||____________ _ _ _|
АУДАН                | АУДАН               | АУДАН
|                     |
|АҚСУАТ       _ _ _| ||ЖАЛАҢАШ      _ _ _| ||____________ _ _ _|
ЕЛДІ МЕКЕН           | ЕЛДІ МЕКЕН          | ЕЛДІ МЕКЕН
_____________________|                     |
13 АЗАМАТТЫҒЫ        |ҚАБАНБАЙ БАТЫР    | || ____________ _ _ _|
_______________ _ _ _| КӨШЕ                | КӨШЕ
БҰРЫН ҚАЙ ЕЛДІҢ      ||_|_|_| |_|_|   |_|_||
АЗАМАТТЫҒЫНДА ТҰРҒАН ||017|   |02|  |015| || ҮЙ   КОРПУС ПӘТЕР |
|_____________ _ _ __|  ҮЙ   КОРПУС  ПӘТЕР |
|                     |
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИ-  |                     | КЕЛГЕН КҮНІ
КАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫН  |                     | |_|_|_|_|_|_|_|_|
ҚАБЫЛДАҒАН КҮНІ      |                     |
|_|_|_|_|_|_|_|_|    |                     |
_______________
|               |                             _            _
|               |     _____________________  |              |
|               |    |                     |
|               |    |                     |       СУРЕТ
|    СУРЕТ      |    |_____________________|      ҚАЛТАСЫ
|               |        АЗАМАТТЫҢ ҚОЛЫ
|               |
|               |
|_______________|                            |_            _|
АЗАМАТ ҚОЛЫ   ______ _________________  __________
КУӘЛАНДЫРАМЫН  ҚОЛЫ  ПАСПОРТ БЕРУШІНІҢ  АУДАН КОДЫ
ФАМИЛИЯСЫ       (ҚАЛА)
------------------------------------------------------------------
ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІН АЛУҒА АРНАЛҒАН КВИТАНЦИЯНЫҢ ТҮБІРШЕГІ:
АРЫЗ
N 0000000
_                _
АЗАМАТ/ША/   ПАСПОРТ |_|  ЖЕКЕ КУӘЛІК |_|
|НАУРЫЗБАЙ  |       |БОЛАТ        |          |КЕРІМҰЛЫ       |
ТЕГІ                   АТЫ                  ӘКЕСІНІҢ АТЫ
АЛМАТЫ ОБЛ. КЕГЕН АУД. ЖАЛАҢАШ С.,

ҚАБАНБАЙ БАТЫР КӨШ., 17-2-15
-------------------------------------------------------------------
за выдачу паспорта/удостоверения
личности оплачено                             ______________ тенге
сумма
-------------------------------------------------------------------
КВИТАНЦИЯ НА ПОЛУЧЕНИЕ:
заявление
N 0000000
Гражданин (ка)   ПАСПОРТА |_|         УДОСТОВЕРЕНИЯ ЛИЧНОСТИ |_|
|НАУРЫЗБАЙ         | |БОЛАТ               | |КЕРІМҰЛЫ          |
Фамилия             Имя                    Отчество
4.05.96 ж.     Принято заявление на выдачу паспорта/
удостоверения личности/и получено
Оборотная сторона заявления ф-1
14 Семейное положение ___  2-не женат/         1-женат/
не замужем          замужем
3-вдовец/вдова         4-разведен/разведена
|НАУРЫЗБАЙ        |     |ГУЛЬНАР          |    |ҒАЛЫМҚЫЗЫ      |
Фамилия супруга             имя                  отчество
АЛМАТЫ ОБЛ.
|АХМЕТОВА         |     |КЕГЕН АУД. АХАТ  |    |1981|05|04|
Гражданский код          Орган ЗАГСа          дата регистрации
супруга                                       брака
15  Дети до 16 лет
|НАУРЫЗБАЙ         |||__________________| ||__________________|
Фамилия           |     фамилия          |     фамилия
|АСҚАР             |||__________________| ||__________________|
имя                 |    имя              |      имя
|БОЛАТҰЛЫ          |||__________________| ||__________________|
отчество           |    отчество         |      отчество
|1982|12|07|        |  |_|_|_|_|_|_|_|    ||_|_|_|_|_|_|_|_|
дата рождения       |  дата рождения      |   дата рождения
____________________|_____________________|___________________
|16 Отец              |17     мать
||НАУРЫЗБАЕВ        | ||НАУРЫЗБАЕВА       |
| фамилия             |  фамилия
||КЕРИМ             | ||ҚАРЛЫҒАШ          |
| имя                 |   имя
||__________________| ||__________________|
| отчество            |   отчество
||1935|03|15|         ||1936|05|16|
| дата рождения       |  дата рождения
|                     |
18 ПАСПОРТ (Удостоверение) выдать на основании
02 III-WA 565437
19|1986|02|14|
Дата выдачи
20|АЛМАТЫ ОБЛ. КЕГЕН, ІІО|
21 Паспорт N |____| Удостоверение личности N |___|
Получил "__"______ 199__г. _________________
подпись
Начальник паспортной службы ________________
подпись    фамилия
Приложение 22
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
АДРЕСНЫЙ ЛИСТОК ПРИБЫТИЯ
1.  Фамилия ______Наурызбай  (Наурызбаев)__________________
2.  Имя _________ Болат (Булат)____________________________

ҚАБАНБАЙ БАТЫР КӨШ., 17-2-15
ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІК БЕРГЕН ҮШІН ТӨЛЕНГЕН  ____________  ТЕҢГЕ
СОМАСЫ
------------------------------------------------------------------
ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІН АЛУҒА АРНАЛҒАН КВИТАНЦИЯ:
АРЫЗ
N 0000000
_                _
АЗАМАТ/ША/   ПАСПОРТ |_|  ЖЕКЕ КУӘЛІК |_|
|НАУРЫЗБАЙ  |       |БОЛАТ        |          |КЕРІМҰЛЫ       |
ТЕГІ                   АТЫ                  ӘКЕСІНІҢ АТЫ
4.05.96 ж.     ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІГІН АЛУҒА АРНАЛҒАН
АРЫЗ ҚАБЫЛДАНДЫ ЖӘНЕ ТЕҢГЕ АЛЫНДЫ
_______________________________________________________________
1-НЫСАНДАҒЫ АРЫЗДЫҢ СЫРТҚЫ БЕТІ
_______________________________________________________________
14 ОТБАСЫ ЖАҒДАЙЫ 2  1-ҮЙЛЕНБЕГЕН/       2-ҮЙЛЕНГЕН/
ТҰРМЫСҚА ШЫҚПАҒАН   ТҰРМЫСҚА ШЫҚҚАН
3-ТҰЛ/ЖЕСІР         4-АЖЫРАСҚАН
|НАУРЫЗБАЙ        |     |ГУЛЬНАР          |    |ҒАЛЫМҚЫЗЫ      |
ЗАЙЫБЫНЫҢ ТЕГІ         АТЫ                     ӘКЕСІНІҢ АТЫ
АЛМАТЫ ОБЛ.
|АХМЕТОВА         |     |КЕГЕН АУД. АХАТ  |    |19810504       |
ЗАЙЫБЫНЫҢ АЗАМАТТЫҚ      АХАЖ МЕКЕМЕСІ         НЕКЕ ТІРКЕУ КҮНІ
КОДЫ
15 16 ЖАСҚА ТОЛМАҒАН БАЛАЛАР
|НАУРЫЗБАЙ         | ||__________________| ||__________________|
ТЕГІ                | ТЕГІ                | ТЕГІ
|АСҚАР             | ||__________________| ||__________________|
АТЫ                 | АТЫ                 | АТЫ
|БОЛАТҰЛЫ          | ||__________________| ||__________________|
ӘКЕСІНІҢ АТЫ        | ӘКЕСІНІҢ АТЫ        | ӘКЕСІНІҢ АТЫ
|19821207       |    ||_|_|_|_|_|_|_|_|    ||_|_|_|_|_|_|_|_|
ТУЫЛҒАН ЖЫЛЫ         |ТУЫЛҒАН ЖЫЛЫ         |ТУАЛҒАН  ЖЫЛЫ
_____________________|_____________________|_______________________
ҚОСЫМША МӘЛІМЕТТЕР   |16 ӘКЕСІ             |17 АНАСЫ
ҮШІН                 ||НАУРЫЗБАЕВ        | ||НАУРЫЗБАЕВА       |
| ТЕГІ                | ТЕГІ
||КЕРИМ             | ||ҚАРЛЫҒАШ          |
| АТЫ                 | АТЫ
||__________________| ||__________________|
| ӘКЕСІНІҢ АТЫ        | ӘКЕСІНІҢ АТЫ
||19350315       |    ||19360516          |
|ТУЫЛҒАН ЖЫЛЫ         | ТУЫЛҒАН ЖЫЛЫ
|                     |
18 ПАСПОРТ (ЖЕКЕ КУӘЛІК) БЕРІЛГЕН НЕГІЗІ
02 III-WA 565437
19|19860214     |
БЕРІЛГЕН КҮНІ
20|АЛМАТЫ ОБЛ. КЕГЕН  ІІО|
21 ПАСПОРТ N |_____| ЖЕКЕ КУӘЛІК N |_____|
АЛДЫМ "_"_____ 1999__ж. _______________
ӨЗ ҚОЛЫ
ПАСПОРТ БӨЛІМІ БАСТЫҒЫ ___________________
ҚОЛЫ    ТЕГІ
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
22 қосымша
МЕКЕНЖАЙҒА КЕЛУ ПАРАҒЫ
1. Тегі ____Наурызбай (Наурызбаев)_________________________________
2. Аты __________Болат (Булат)_____________________________________

3.  Отчество _____Керiмұлы (Керимович)_____________________
4.  Дата рождения 15 февраля 1960__________________________
5.  Место         Обл. (Страна)______Акмолинская___________
рождения      Район ____________ Щучинский_____________
______
|______|      Город (пгт) ____Щучинск__________________
Село (аул) ______________________________
6.  Пол ______муж__________________________________________
7.  Регистри-     Обл. (Страна) _______Карагандинская______
руется        Район ___________Нуринский_______________
по адресу     Город (пгт) _____________________________
Село (аул) _________Киевка_______________
______
|______|      Улица ____________Каратальская___________
Дом ____3_____ Корп. _______ Кв.____2____
Нуринский отдел юстиции _______________________________
указать орган, оформляющий регистрацию
8. Откуда        Обл. (Страна)_____________________________
прибыл и     Район ____________________________________
и когда      Город (пгт) ______________________________
______
|______|     Село (аул) _______________________________
Переехал в том же населенном пункте с ул. __________________
Дом N________________Корп. _________________ Кв. ___________
Переменил фамилию, имя, отчество с _________________________
____________________________________________________________
указать прежние данные
____________________________________________________________
Другие причины   изменение написания фамилии, отчества
____________________________________________________________
(оборотная сторона листка прибытия)
9. Цель приезда на постоянное место жительства
на работу, на учебу, к месту жительства и т.п.
____________________________________________________________
и на какой срок
10. Удостоверение личности N 0459872 от 22 января 2005г.,
выдано МЮ РК
11. Вместе с ним (ней) прибыли дети до 16 лет.
Ф.И.О.
Пол
Год и месяц
рождения
Наурызбай (Наурызбаев)
Серiк
муж
05.11.82 г.
Примечание: дети вносятся только в листок прибытия одного из родителей.
"____" ___________ 200___г. _________________________
подпись
сотрудника органа юстиции
М.П.
Приложение 23
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Сноска. Приложение 23 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник __________________
____________________________
(наименование органа юстиции,
____________________________
Ф.И.О. и подпись)
"___" __________ 200__ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по результатам проверки заявления гражданина (ки)
-------------------------------
(Ф.И.О.)
об изменении в удостоверении личности,
паспорте записи о национальности
Проверкой по заявлению _________________________________________
(фамилия, имя, отчество,
____________________________________________________________________
число, месяц, год рождения, место рождения, место жительства)
____________________________________________________________________
установлено, что ему (ей) __________________________________________
(наименование органа юстиции)
"___" __________200___г. было выдано удостоверение личности, паспорт
N ___________________ с записью о национальности ___________________
по национальности ________________________________
(отца, матери)
_______________________________________ "_____"  ____________200__г.
(фамилия, имя, отчество)
обратился (лась) с заявлением об изменении в удостоверении личности,
паспорте записи о национальности с национальности _________________
(отца, матери)
на ________________________________________________________________
по национальности _________________________
(отца, матери)
В подтверждении ходатайства представлены: заявление, свидетельство
о рождении N____________, выданное ________________________________
(кем выдано)
удостоверение личности, паспорт N _____выдан ______________________
___________________________________________________________________
(кем выдан)
ПОЛАГАЛ(а) БЫ:
Выдать ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
удостоверение личности, паспорт с записью о национальности
_________________________________
(указать национальность)
___________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись должностного лица)
"___" _______________ 200___г.
Приложение 24
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
СПРАВКА
Дана ______________________________________________________
_______________________________________________________________
(место жительства)
в том, что ему (ей) в удостоверении личности, паспорте NN _____
_______________________________________________________________
(кем, когда выданы)
произведено изменение записи о национальности с _______________
на ____________________________________
Справка выдана для предъявления в органы ЗАГС.
М.П.       _________________________________
(Ф.И.О. подпись должностного лица,
_________________________________
изменившего запись о национальности)
_________________________________
Приложение 25
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Исх.N _______
"__"_______ 200__ г.
Кому ____________________
____________________
____________________
ОПИСЬ ДОКУМЕНТОВ,
направляемых органами записи актов гражданского состояния
Направляются удостоверения личности, паспорта, сданные в
связи:_______________________________________________________
(указать причину)
_____________________________________________________________
Согласно описи:
N
п/п
Фамилия, имя, отчество, год
рождения
Наимено-
вание
документа
(уд/
личности,
паспорт)
Номер
и
дата
выдачи
Адрес
регист-
рации
При-
мечание
1
2
3
4
5
6
В графе "примечание" производится отметка о том, что
документы сданы не были
Приложение 26
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
"У Т В Е Р Ж Д А Ю"
Начальник_____________________
______________________________
(наименование органа юстиции)
______________________________
(подпись)
"__" __________200__г.
А К Т N____________
об уничтожении недействительных документов,
удостоверений жителя погранзоны,
бланков заявлений ф-1, испорченных при заполнении
"__"_______200__ г.                            гор.______________
Мы, нижеподписавшиеся____________________________________________
_________________________________________________________________
(указываются должности и Ф.И.О. членов комиссии)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
составили настоящий акт на уничтожение недействительных документов,
бланков заявлений ф-1 за период с "__"__________ 200__г. по
"__"__________ 200__г.
в том числе:
_________________________________________________________________
N      Вид       Номер      Ф.И.О.     Причина
п/п  документа документа  владельца   уничтожения   Примечание
_________________________________________________________________
Итого проверено и подготовлено к уничтожению_________ документов
в том числе: удостоверений личности _______________штук;
паспортов ____________________________штук;
временных удостоверений личности______штук;
бланков заявлений ф-1 ________________штук;
свидетельств на возвращение __________штук;
удостоверений жителя погранзоны ______штук.
Документы уничтожены путем сожжения (измельчения и т.п.) в нашем присутствии.
Подписи чл. комиссии:    (подпись) __________________________
(фамилия)
Приложение 27
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 27 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
П Е Р Е Ч Е Н Ь
причин уничтожения недействительных документов, удостоверяющих
личность гражданина Республики Казахстан НАИМЕНОВАНИЕ ПРИЧИН
перемена фамилии, имени, отчества
перемена даты рождения
изменение национальности
неточность записей в удостоверении личности, паспорте
изменение места жительства (для удостоверения личности)
непригодность для дальнейшего использования
утрата удостоверения личности, паспорта
выезд на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан
в связи со смертью гражданина
в связи с выходом из гражданства Республики Казахстан
невостребованные документы
незаконная выдача документов
найденные, но невостребованные документы
Приложение 28
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Штамп органа юстиции
Исх. N _______________
"____" _________200__г.
Кому_______________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
Выданные Вами удостоверение личности N_____________от
"___" _________200__г., паспорт N__________________от
"___" _________200__г.
на имя гр.________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
а) нами уничтожены________________________________________________
__________________________________________________________________
(причина и дата уничтожения)
б) сдан (ы) не был (и)____________________________________________
__________________________________________________________________
(причина, по которой документ не сдан)
Необходимо внести соответствующую отметку в заявление ф-1:________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись сотрудника органа юстиции, дата)
Приложение 29
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 29 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
АДРЕСНЫЙ ЛИСТОК ПРИБЫТИЯ

3. Әкесінің аты ___Керімұлы (Керимович)____________________________
4. Туған күні ____15 ақпан 1960____________________________________
5. Туған жері Облысы. (Елі)___Ақмола_______________________________
Ауданы ____Щучье__________________________________________
_____ Қаласы (қүк) ___Щучинск___________________________________
Ауылы ____________________________________________________
6. Жынысы____ер____________________________________________________
7. Мына Облысы. (Елі) ______Қарағанды______________________________
мекенжай   Ауданы____________Нура_______________________________
бойынша    Қаласы (пгт) ________________________________________
тіркеледі  Ауылы) _________Киевка_______________________________
______     __Каратальская________________________________ көшесі
______3_____ үй ____________ корп. _____2______ пәтер
________Нура әділет бөлімі_________________________________________
тіркеуді ресімдейтін орган көрсетіледі
8. Қайдан  Облысы (Елі)____________________________________________
келді,  Ауданы _________________________________________________
қашан   Қаласы (қүк) ___________________________________________
_____   Ауылы __________________________________________________
Сол тұрғылықты жерден ___________________________________ көшесінің
N ___________ үй, ______________ корп.,_____________ пәтеріне көшті
___________________________________________________________________
бұрынғы деректер көрсетіледі
______________________________ тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен
___________________________________________________________________
Басқа себептер_____Тегінің, әкесі атының жазуын өзгерту____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(сыртқы беті)
9. Келу мақсаты_________тұрақты
тұруға_____________________________________________________________
жұмысқа, оқуға, тұрғылықты жеріне және т.с.с.
___________________________________________________________________
қанша уақытқа
10. 200_5_ж. _"22"_қаңтарда ҚР ӘМ берілген N_0459872_ жеке куәлігі.
11. Онымен бірге 16 жасқа дейінгі балалар келді.
Аты
Жынысы
Туған жылы және күні
Наурызбай (Наурызбаев) Серік
ер
05.11.82 ж.
Ескерту: балалар ата-анасының біреуінің ғана келу парағына
жазылады.
200____ж. "___" _____________     ________________________________
әділет органы
қызметкерінің қолы
М.О.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
23 қосымша
Ескерту. 23 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
"БЕКІТЕМІН"
Бастық _________________________
________________________________
(әділет органының атауы,
Т.А.Ә. және қолы)
"____" ___________ 200___ ж.
Аз. ---------------------- жеке куәлігінде, паспортында
(аты-жөні)
ұлты туралы жазбаны өзгерту туралы арызын тексеру
нәтижелері бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты,
_______________________________________________________________арызы
туған күні, айы, жылы, туған жері, тұрғылықты жері)
бойынша өткізілген тексеру оған_____________________________________
(әділет органының атауы)
____________________________________________________________________
200___ ж. "_____" _______________ ұлты бойынша________________ ұлты
(әкесінің, анасының)
жазылған N ___________________ жеке куәліктің, паспорттың
берілгенін растаймыз.
_________________________________________ 200__ж."_____"____________
(тегі, аты, әкесінің аты)
жеке куәліктегі, паспорттағы ұлты туралы жазбаны __________________
(әкесінің, анасының)
_______________________ ұлты бойынша өзгерту туралы өтініш білдірді.
(әкесінің, анасының)
Өтініш беруді растайтын мына құжаттар ұсынылады: арыз,
___________________________ берген N _____________ туу туралы куәлік
(берген орган)
___________________________ берген N ___________жеке куәлік, паспорт
(берген орган)
ЕСЕПТЕЙМІН:
_________________________________________________________ұлты туралы
(тегі, аты, әкесінің аты) (ұлты көрсетіледі)
жазбасы бар жеке куәлік, паспорт берілсін.
____________________________________________________________________
(лауазымды адамның аты-жөні, қолы)
200___ ж. "___" ___________________
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
24 қосымша
АНЫҚТАМА
Аз. _______________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
___________________________________________________________берілген
(берген орган, берілген күні)
N_________________ жеке куәлігінде, паспортында ұлты туралы жазбаға
______________________  ________________ өзгерту енгізілгені туралы
берілді.
Анықтама АХАЖ органдарына ұсыну үшін берілді.
М.О.                              _________________________________
(ұлты туралы жазбаны өзгерткен
_________________________________
уәкілетті қызметкердің
_________________________________
аты-жөні, қолы)
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
25 қосымша
Шығыс N _________
200__ ж. " " ____
Кімге _______________
_____________________
_____________________
Азаматтық хал актілерін жазу органдары жіберетін
ҚҰЖАТТАР ТІЗІМДЕМЕСІ
___________________________________________________________________
(жіберу себебі көрсетіледі)
___________________________________________________________________
байланысты тапсырылған жеке куәліктер, паспорттар жіберіледі.
Тізімдемеге сәйкес:
N
р/с
Құжаттың атауы
(жеке куәлік,
паспорт)
Нөмері және
берілген
күні
Тегі, аты,
әкесінің аты,
туған күні
Тір-
келген
мекен-
жайы
Ес-
керту
1
2
3
4
5
6
"Ескерту" деген бағанда құжаттардың тапсырылмағандығы жөнінде белгі
қойылады.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
26 қосымша
БЕКІТЕМІН
__________________________
(әділет органының атауы)
___________________бастығы
__________________________
(қолы)
200__ж. " "_____________
Жарамсыз құжаттарды, шекара аймағы тұрғынының
куәліктерін, толтыру кезінде бүлінген
1-н арыздар бланкілерін жоюдың
N____________ КЕСІМІ
200__ ж." "___________                         ______________қаласы
Біз, төменде қол қойғандар_________________________________________
___________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің лауазымы және аты-жөні көрсетіледі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
200__ж. " "________ 200__ж. "  "______________ дейінгі мерзімдегі
жарамсыз құжаттарды, 1-н арыз бланкілерін жою үшін осы кесімді
құрдық.
Оның ішінде:
___________________________________________________________________
N      Құжат     Құжат      Иесінің        Жою         Ескерту
р/с    түрі      нөмірі     аты-жөні       себебі
___________________________________________________________________
Тексерілген және жоюға әзірленген барлығы _________ құжат
оның ішінде: жеке куәлік___________________ дана;
паспорт ______________________ дана;
уақытша жеке куәлік___________ дана;
1-н арыздар бланкілері________ дана;
қайту куәлігі_________________дана;
шекара аймағы тұрғынының жеке куәлігі___________дана.
Құжаттар біздің көзімізше өртеу жолымен (ұсақтау және т.б.) жойылды.
Комиссия мүшелерінің қолы: (қолы)       _____________________
(тегі)
_____________________
_____________________
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
27 қосымша
Ескерту. 27 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын
куәландыратын жарамсыз құжаттарды жою себептерінің
ТІЗБЕСІ СЕБЕПТЕРДІЕ АТАУЫ
тегін, атын, әкесінің атын өзгертуі
туған күнін өзгертуі
ұлтын өзгертуі
жеке куәліктегі, паспорттағы жазудың нақты болмауы
тұрғылықты жерін ауыстыруы (жеке куәлік үшін)
бұдан әрі қолдануға жарамсыздығы
жеке куәлікті, паспортты жоғалтуы
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кету
азаматтың қайтыс болуына байланысты
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты
талап етілмеген құжаттар
құжаттарды заңсыз беру
табылған, бірақ талап етілмеген құжаттар
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
28 қосымша
Әділет органының мөртабаны
Шығыс. N _______________
200__ж. "____" _________
Кімге_______________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
Сіздердің аз. _______________________ берген 200__ж. "___"_________
(тегі, аты, әкесінің аты, түған күні)
жеке куәлік, 200__ж. "___"_________ паспорт
а) ________________________________________________________________
(жоюдың себебі және күні)
_____________________________________________________ бізде жойылды
ә) ________________________________________________________________
(құжатты тапсырмаудың себебі)
__________________________________________________ тапсырылған жоқ.
1-н арызға тиісті белгіні енгізу қажет: ___________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(әділет органы қызметкерінің аты-жөні, қолы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
29 қосымша
Ескерту. 29 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
МЕКЕН-ЖАЙҒА КЕЛУ ПАРАҒЫ

1. Фамилия _____________________________________________________
2. Имя _________________________________________________________
3. Отчество ____________________________________________________
4. Дата рождения _______________________________________________
5. Место      Обл. (Страна)_____________________________________
рождения   Район_______________________________________________
________   Город (пгт)_________________________________________
|________|  Село (аул)__________________________________________
6. Пол__________________________________________________________
7. Регистри-  Обл. (Страна)_____________________________________
руется     Район_______________________________________________
по адресу  Город (пгт)_________________________________________
________   Село (аул)__________________________________________
|________|  Улица_______________________________________________
Дом ______ Корп. ________ Кв._______________________
________________________________________________________________
8. Откуда     Обл.(Страна)______________________________________
прибыл и   Район_______________________________________________
и когда    Город (пгт)_________________________________________
________   Село (аул)__________________________________________
|________|
Переехал в том же населенном пункте с ул._________________________
Дом N_____Корп. __________________ Кв. ___________________________
Переменил фамилию, имя, отчество с________________________________
__________________________________________________________________
указать прежние данные
Другие причины____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(оборотная сторона листка прибытия)
9. Цель приезда___________________________________________________
на работу, на учебу, к месту жительства и
__________________________________________________________________
т.п. и на какой срок
10. Удостоверение личности N____________________________ от
"__" ________ 200_г., выдано______________________________________
11. исключен приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
"__" _______ 200_г. ______________________________________________
подпись сотрудника органа юстиции
М.П.
Приложение 30
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Штамп временной регистрации
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ ӘДІЛЕТ
ДЕПАРТАМЕНТІ
УАҚЫТША ТІРКЕЛДІ
"___"_________200__ж. дейін.
_____________________ көшесі
үйі___ пәтер________________
"___"_______200_ж.__________
(қолы)
Приложение 31
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 31 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
Штамп регистрации по месту жительства
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ ӘДІЛЕТ ДЕПАРТАМЕНТІ
Жамбыл ауданы
ТІРКЕЛДІ
ЗАРЕГИСТРИРОВАН
"___"_________200__ж.
___________________________
тегі қолы/фамилия, подпись
Приложение 32
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 32 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
____________________________________________________________
елді мекеннің/населенный пункт
____________________________________________________________
облысы, ауданы/область, район
АЗАМАТТАРДЫ ТІРКЕУ КІТАБЫ КНИГА РЕГИСТРАЦИИ ГРАЖДАН
N 0000001
______________________________________________________көшесі
N_______________________үйде тіркелген
___________________________________________________________
___________________________________________________________
әділет органының атауы/наименование органа юстиции
Басталды
Начата  ________________________20__г.
Аяқталды
Окончена ________________________20_г.
следующая страница
ТІРКЕУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР          СВЕДЕНИЯ О РЕГИСТРАЦИИ
N
п/п
Тегі,
аты,
әкесінің аты
Фамилия,
имя,
отчество
Туған күні,
айы, жылы
Дата
рождения
Құжаттың жеке бас куәлігінің
N және берілген күні
N и дата
выдачи
документа,
удостоверения
личности
Ресімдеу күні бар тіркеу мөртабаны
Штамп
регистрации
с датой
оформления
Тіркеуден шығару белгісі және оны ресімдеу күні
Отметка
о снятии с регистрации и дата ее оформления
1
2
3
4
5
6
N 0000001
следующая страница
ҮЙ ИЕЛЕРІ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР  СВЕДЕНИЯ О ВЛАДЕЛЬЦАХ ЖИЛИЩА
Тұрғын үй иесінің тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия,
имя,
отчество
владельца
жилища
Тұрғын үйдін
сипаттамасы:
(үй, пәтер, жалпы ауданы, мекен-жайы)
Характеристика
жилища:
(дом, квартира, общая площадь, адрес)
Тұрғын үйге иелік ету құжатының тұрпаты, нөмірі және берілген күні
Тип, номер,
дата выдачи документа на право
владения жилищем
1
2
3
N 0000001
Приложение 33
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Заявление о регистрации
В ________________________________________________________________
(наименование органа юстиции)
от гр.____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
прошу зарегистрировать меня с_____________________________________
(женой, мужем, детьми)
всего _____________________________________________________человек
__________________________________Прибыл (а) из __________________
(постоянно, временно на какой срок)
__________________________________________________________________
(наименование области, (страны)
__________________________________________________________________
района, города, поселка, села, аула)
Регистрируюсь по адресу: ул.________________дом___кв._____________
удостоверение личности N ______________ от "____"_________200__г.
подпись заявителя ___________________ "____"__________200__г.
Согласие на регистрацию
Я, владелец (ца)__________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
домовладения по адресу: __________________________________________
__________________________________________________________________
(населенный пункт, улица, N дома, N квартиры)
не возражаю против _____________________________________ регистрации
(постоянной, временной на какой срок)
гр-на (ки) ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Владелец: _______________________________________________________
(подпись)                (фамилия)
__________________________________________________________________
(N и дата выдачи документа, удостоверяющего личность домовладельца)
"____"___________200__г.
Приложение 34
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 34 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
АДРЕСНЫЙ ЛИСТОК УБЫТИЯ

1. Тегі_____________________________________________________________
2. Аты______________________________________________________________
3. Әкесінің аты_____________________________________________________
4. Туған күні_______________________________________________________
5. Туған Обл. (Елі)_________________________________________________
жері Ауданы_________________________________________________________
________
|________| Қаласы (қтк)_____________________________________________
Село (ауыл)______________________________________________
6. Жынысы___________________________________________________________
7. Мекен-жайы Обл. (Страна)_________________________________________
б-ша тіркеледі Ауданы____________________________________________
Қаласы (қтк)__________________________________________________
Село (ауыл)___________________________________________________
________
|________| Көшесі___________________________________________________
Үйі _____________ Корп. ___________ Пәтер________________
____________________________________________________________________
8. Қайдан Обл. (Елі_________________________________________________
және ауданы______________________________________________________
қашан келді қаласы (қтк)_________________________________________
________
|________| село (ауыл)______________________________________________
Сол елді мекеннен көшесінен көшіп кетті_____________________________
Үй N ________________Корп. _________________ Пәт. __________________
Тегін, атын, әкесінің атын өзгертті_________________________________
____________________________________________________________________
бұрынғы деректерді көрсету
____________________________________________________________________
Басқа себептер______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(келу парағының сыртқы беті)
9. Келу мақсаты_____________________________________________________
жұмысқа, оқуға, тұруға және т.б.
____________________________________________________________________
және қандай мерзімге
10. Жеке куәлігінің N __________________________________________ от
"_____" _______________ 20 _____ж., берілді_________________________
"_____" _______________ 20 _____ж.__________________________________
әділет органы қызметкерінің қолы
М.О.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
30 қосымша
Уақытша тіркеу мөртаңбасы
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ ӘДІЛЕТ ДЕПАРТАМЕНТІ
УАҚЫТША ТІРКЕЛДІ
"___"_________200__ж. дейін.
_____________________ көшесі
үйі___ пәтер________________
"___"_______200_ж.__________
(қолы)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 31 қосымша
Ескерту. 31 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
Тіркеу мөртаңбасы
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ ӘДІЛЕТ
ДЕПАРТАМЕНТІ
Жамбыл ауданы
Т І Р К Е Л Д І
ЗАРЕГИСТРИРОВАН
"__"____________20__ж.________
(тегі қолы фамилия подпись)
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 32 қосымша
Ескерту. 32 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
____________________________________________________________________
елді мекеннің аты / населенный пункт
____________________________________________________________________
облысы, ауданы / область, район
АЗАМАТТАРДЫ ТІРКЕУ КІТАБЫ
КНИГА РЕГИСТРАЦИИ ГРАЖДАН
N 0000001
______________________________________________________________көшесі
N ______________________ үйде тіркелген
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
әділет органының атауы / наименование органа юстиции
Басталды ________________________20______ж.
Начата
Аяқталды ________________________20______ж.
Окончена
Келесі беті
ҮЙ ИЕЛЕРІ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР СВЕДЕНИЯ О ВЛАДЕЛЬЦАХ ЖИЛИЩА
Тұрғын үй иесінің
тегі, аты, әкесінің
аты
Фамилия, имя,
отчество владельца
жилища
Тұрғын үйдің
сипаттамасы: (үй,
пәтер, жалпы ауданы,
пайдалы алаңы,
мекен-жайы)
Характеристика
жилища: (дом,
квартира, общая
площадь, полезная
площадь, адрес)
Тұрғын үйге иелік ету
құқығы құжатының
түрі, нөмірі және
берген күні
Тип, номер и дата
выдачи документа на
право владения
жилищем
1
2
3
N 0000001
Келесі беті
ТІРКЕУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР СВЕДЕНИЯ О РЕГИСТРАЦИИ
N
п/п
Тегі, аты,
әкесінің аты
Фамилия,
имя,отчество
Туған
күні,
айы,
жылы
Дата
рожде-
ния
Құжаттың,
жеке
куәліктің N
және
берілген күні
N и дата
выдачи
документа,
удостоверения
личности
Ресімдеу
күні бар
тіркеу
мөртабаны
Штамп
регистра-
ции с
датой
оформления
Тіркеуден
шығару
белгісі
және оны
ресімдеу
күні
Отметка о
снятии с
регистрации
и дата ее
оформления
1
2
3
4
5
6
N 0000001
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
33 қосымша
Тіркеуге тұру туралы өтініш
___________________________________________________________________
(әділет органының атауы)
аз.  ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған күні)
мені ___________________барлығы_________адам тіркелуіңізді сұраймын
(зайыбымен, балаларымен)
______________________________________________  ___________________
(тұрақты тұруға, уақытша тұруға, қай мерзімге)   (облыстың, (елдің)
____________________________________________________________ келдім
ауданның, қаланың, кенттің, ауылдың атауы)
Мына мекенжай бойынша: ___________________ көшесі, _____________үй,
_________ пәтерге тіркеуіңізді сұраймын.
200__ж. "____"_________ N _____________________________ жеке куәлік
арыз берушінің қолы ______________________ 200__ж. "____"__________
Тіркеуге келісім беру
Мен, ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(елді мекен, көше, үй N, пәтер N)
___________________________________________________________________
___________________________________мекенжайда орналасқан үйдің иесі
аз. _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________  тіркеуге қоюға қарсы емеспін
(тұрақты, уақытша, қай мерзімге)
Үй иесі: __________________________________________________________
(қолы)                         (тегі)
___________________________________________________________________
(үй иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың нөмері
және берілген күні)
200__ж. "______"___________
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
34 қосымша
Ескерту. 34 қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
МЕКЕН-ЖАЙДАН КЕТУ ПАРАҒЫ

1. Фамилия _____________________________________________________
2. Имя _________________________________________________________
3. Отчество ____________________________________________________
4. Дата рождения _______________________________________________
5. Место        Обл. (Страна)___________________________________
рождения     Район_____________________________________________
________     Город (пгт)_______________________________________
|________|    Село (аул)________________________________________
6. Пол__________________________________________________________
7. Был заре-    Обл. (Страна)___________________________________
гистрирован  Район_____________________________________________
по адресу    Город (пгт)_______________________________________
________     Село (аул)________________________________________
|________|    Улица_____________________________________________
Дом ______ Корп. ________ Кв.
________________________________________________________________
8. Куда         Обл.(Страна)____________________________________
выбыл        Район_____________________________________________
________     Город (пгт)_______________________________________
|________|    Село (аул)________________________________________
Переехал в том же населенном пункте с ул._________________________
Дом N_____Корп. __________________ Кв. ___________________________
или переменил фамилию, имя, отчество на___________________________
__________________________________________________________________
(оборотная сторона листка убытия)
9. Цель выезда____________________________________________________
на работу, на учебу, к месту жительства и т.п.
__________________________________________________________________
и на какой срок
10. Удостоверение личности N______________________________________
от "___" _________ 200 ___г., выдано______________________________
11. исключен приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
"___"________ 200____г. ____________________________________
подпись сотрудника органа юстиции
М.П.
Приложение 35
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
ТАЛОН СТАТИСТИЧЕСКОГО УЧЕТА К ЛИСТКУ ПРИБЫТИЯ
Ф.И.О. лица, заполнившего талон__________________________________
Гражданство_______________________________________________________
Место прибытия
Откуда прибыл
Страна
Республика Казахстан
Область/город
Район/город
Город, рай. под./адм. округ
Поселок/село/аул
Заполняется на всю семью, включая ответственного за заполнение
Количество прибывших, всего __________, в т.ч. детей
до 16 лет_________________________
Имя
Пол
Месяц
рож-
дения
Год
рож-
дения
Нацио-
наль-
ность
Код графы
А
Б
В
Г
Д
Е
А - Общественная категория
Б - Цель прибытия
В - Уровень образования
Г - Специальность по образованию
Д - Состояние в браке
Е - Статус (только для прибывших из-за пределов республики)
Дата регистрации "__"_________ 20___года
Ответственный за заполнение_______________________________________
/подпись/
Сведения проверил и регистрацию оформил___________________________
/подпись/
(оборотная сторона статистического талона)
ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ СТАТТАЛОНА ПРИБЫТИЯ
В позициях "Ф.И.О.", "Гражданство", "Место прибытия",
"Откуда прибыл" проставляются данные лица, ответственного за
заполнение всех членов семьи. Остальные вопросы относятся ко всем
прибывшим (включая ответственного за заполнение). В графах
А,Б,В,Г,Д,Е проставляются соответствующие коды:
А) Общественная категория:
Наемные работники (работающие по трудовому договору/соглашению)   1
Работодатели (работники, которые нанимают наемных работников)     2
Лица, работающие за свой счет (индивидуальный труд)               3
Безработные                                                       4
Другие (пенсионеры, студенты, учащиеся, домохозяйки, пр.)         5
Б) Цель прибытия (причины перемены места жительства):
На постоянное место жительства                                    1
По трудовому соглашению                                           2
В связи с учебой                                                  3
Другие                                                            4
В) Уровень образования:
Высшее                                                            1
Незаконченное высшее                                              2
Среднее специальное                                               3
Среднее общее                                                     4
Неполное среднее                                                  5
Г) Специальность по образованию:
Архитектурно-строительное                                         1
Медицинское                                                       2
Педагогическое                                                    3
Технологическое                                                   4
Экономическое                                                     5
Юридическое                                                       6
Сельскохозяйственное                                              7
Другое                                                            8
Д) Состояние в браке:
Никогда не состоял(а) в браке                                     1
Состоит в браке                                                   2
Вдова/вдовец                                                      3
Разведен(а)                                                       4
Е) Статус прибывших:
(заполняют только прибывшие из-за пределов республики)
Беженец                                                           1
Беженец-репатриант                                                2
Иммигрант                                                         3
___________________________________________________________________
Приложение 36
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
Штамп снятия с регистрации
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ ӘДІЛЕТ ДЕПАРТАМЕНТІ
Жамбыл ауданы
Т І Р К Е У Д Е Н  Ш Ы Ғ А Р Ы Л Д Ы
CНЯТ С РЕГИСТРАЦИИ
"___"_________200__ж.
___________________________
тегі қолы/фамилия, подпись
Приложение 37
к Инструкции по применению органами
юстиции Правил документирования
и регистрации населения
Республики Казахстан
ТАЛОН СТАТИСТИЧЕСКОГО УЧЕТА К ЛИСТКУ УБЫТИЯ
Ф.И.О.  лица, заполнившего талон__________________________________
Гражданство_______________________________________________________
Место выбытия
Куда выбыл
Страна
Республика Казахстан
Область/город
Район/город
Город, рай. под./адм. округ
Поселок/село/аул
Заполняется на всю семью, включая ответственного за заполнение
Количество прибывших, всего _______________, в т.ч. детей
до 16 лет_________________________
Имя
Пол
Месяц рожде-
ния
Год рождения
Нацио-
наль-
ность
Код графы
А
Б
В
Г
Д
А - Общественная категория
Б - Цель прибытия
В - Уровень образования
Г - Специальность по образованию
Д - Состояние в браке
Дата снятия с регистрации "___"____________ 20___года
Ответственный за заполнение_______________________________________
/подпись/
Сведения проверил и оформил_______________________________________
/подпись/
(оборотная сторона статистического талона)
ПРАВИЛА ЗАПОЛНЕНИЯ СТАТТАЛОНА УБЫТИЯ
В позициях "ФИО", "Гражданство", "Место выбытия", "Откуда
прибыл" проставляются данные лица, ответственного за заполнение
всех членов семьи. Остальные вопросы относятся ко всем прибывшим
(включая ответственного за заполнение). В графах А,Б,В,Г,Д
проставляются соответствующие коды:
А) Общественная категория:
Наемные работники (работающие по трудовому договору/соглашению)   1
Работодатели (работники, которые нанимают наемных работников)     2
Лица, работающие за свой счет (индивидуальный труд)               3
Безработные                                                       4
Другие (пенсионеры, студенты, учащиеся, домохозяйки, пр.)         5
Б) Цель выбытия (причины перемены места жительства):
На постоянное место жительства                                    1
По трудовому соглашению                                           2
В связи с учебой                                                  3
Другие                                                            4
В) Уровень образования:
Высшее                                                            1
Незаконченное высшее                                              2
Среднее специальное                                               3
Среднее общее                                                     4
Неполное среднее                                                  5
Г) Специальность по образованию:
Архитектурно-строительное                                         1
Медицинское                                                       2
Педагогическое                                                    3
Технологическое                                                   4
Экономическое                                                     5
Юридическое                                                       6
Сельскохозяйственное                                              7
Другое                                                            8
Д) Состояние в браке:
Никогда не состоял(а) в браке                                     1
Состоит в браке                                                   2
Вдова/вдовец                                                      3
Разведен(а)                                                       4
___________________________________________________________________
Приложение 38
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Удостоверение жителя пограничной зоны

1. Тегі_____________________________________________________________
2. Аты______________________________________________________________
3. Әкесінің аты_____________________________________________________
4. Туған күні_______________________________________________________
5. Туған Обл. (Елі)_________________________________________________
Жері Ауданы______________________________________________________
________
|________| Қаласы (қтк)_____________________________________________
Ауылы ___________________________________________________
6. Жынысы___________________________________________________________
7. Мекен-жайы Обл. (Страна)_________________________________________
б-ша тіркелген Ауданы____________________________________________
Қаласы (қтк)__________________________________________________
Ауылы ________________________________________________________
________
|________| Көшесі___________________________________________________
Үйі _____________ Корп. ___________ Пәтер________________
____________________________________________________________________
8. Қайда Обл. (Елі__________________________________________________
кетті Ауданы_____________________________________________________
________
|________| Қаласы (қтк)_____________________________________________
Ауылы ___________________________________________________
Сол елді мекеннен көшесінен көшіп кетті_____________________________
Үй N ________________Корп. _________________ Пәт. __________________
Тегін, атын, әкесінің атын өзгертті_________________________________
____________________________________________________________________
бұрынғы деректерді көрсету
____________________________________________________________________
Басқа себептер______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(кету парағының сыртқы беті)
9. Келу мақсаты_____________________________________________________
жұмысқа, оқуға, тұруға және т.б.
____________________________________________________________________
және қандай мерзімге
10. Жеке куәлігінің N __________________________________________ от
"_____" _______________ 20 _____ж., берілді_________________________
"_____" _______________ 20 _____ж.__________________________________
әділет органы қызметкерінің қолы
М.О.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
35 қосымша
МЕКЕНЖАЙҒА КЕЛУ ПАРАҒЫНА СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕП ТАЛОНЫ
Талонды толтырған адамның аты-жөні ________________________________
Азаматтығы_________________________________________________________
Келген жері
Қайдан келді
Елі
Қазақстан Республикасы
Облысы/қаласы
Ауданы/қаласы
Қаласы, аудандық
бөлімшесі/әкімшілік
аймағы
Кенті/ауылы
Толтыруына жауапты адамды қоса, отбасының барлық мүшелеріне
толтырылады.
Келгендер саны, барлығы _____________, оның ішінде 16 жасқа дейінгі
балалар_______________
Аты
Жынысы
Туған
айы
Туған
жылы
Ұлты
Бағанның коды
А
Б
В
Г
Д
Е
А - Қоғамдық категория
Б - Келу мақсаты
В - Білім деңгейі
Г - Білімі бойынша мамандығы
Д - Некеде тұруы
Е - Мәртебесі (республикадан тыс жерлерден келгендерге ғана)
Тіркеу күні 20___жылғы "______"________________
Толтыруына жауапты ______________________________________________
/қолы/
Мәліметтерді тексеріп тіркеуді ресімдеген _______________________
/қолы/
сыртқы беті
КЕЛУ СТАТИСТИКАЛЫҚ ТАЛОНЫН ТОЛТЫРУ ЕРЕЖЕЛЕРІ
"Аты-жөні", "Азаматтығы", "Келген жері", "Қайдан келді"
жолдарында отбасының барлық мүшелерін енгізуіне жауапты адамның
деректері жазылады. Қалған сұрақтар барлық келгендерге (толтыруына
жауапты адамға да) қойылады. А, Б, В, Г, Д, Е бағандарда тиісті
кодтар қойылады:
А) Қоғамдық категория:
Жалданушы жұмысшылар (еңбек шарты/келісімі бойынша жұмыс
жасағандар)                                                   1
Жұмыс берушілер (жалданушы жұмысшыларды жалдайтын
жұмысшылар)                                                   2
Өз есебінен жұмыс жасайтындар (жеке еңбек)                    3
Жұмыссыздар                                                   4
Басқалар (зейнеткерлер, студенттер, оқушылар,
үй шаруасындағы әйелдер, басқалар)                            5
Б) Келу мақсаты (тұрғылықты жерін ауыстыру себебі):
Тұрақты тұруға                                                1
Еңбек келісімі бойынша                                        2
Оқуына байланысты                                             3
Басқа                                                         4
В) Білім деңгейі:
Жоғары                                                        1
Аяқталмаған жоғары                                            2
Орта арнайы                                                   3
Орта жалпы                                                    4
Толық емес орта                                               5
Г) Білімі бойынша мамандығы:
Сәулетті-құрылыстық                                           1
Медициналық                                                   2
Педагогикалық                                                 3
Технологиялық                                                 4
Экономикалық                                                  5
Заңдық                                                        6
Ауылшаруашылық                                                7
Басқа                                                         8
Д) Некеде тұруы:
Ешқашан неке құрмаған                                         1
Некеде тұрмын                                                 2
Жесір                                                         3
Ажырасқан                                                     4
Е) Келгендердің мәртебесі: (республикадан тыс жерлерден келгендер
ғана толтырады)
Босқын                                                        1
Репатриант-босқын                                             2
Көшіп келуші                                                  3
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
36 қосымша
Тіркеуден шығару мөртаңбасы
АЛМАТЫ ОБЛЫСЫ ӘДІЛЕТ ДЕПАРТАМЕНТІ
Жамбыл ауданы
Т І Р К Е У Д Е Н  Ш Ы Ғ А Р Ы Л Д Ы
CНЯТ С РЕГИСТРАЦИИ
"___"_________200__ж.
___________________________
тегі қолы/фамилия, подпись
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
37 қосымша
МЕКЕНЖАЙҒА КЕТУ ПАРАҒЫНА СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕП ТАЛОНЫ
Талонды толтырған адамның аты-жөні ________________________________
Азаматтығы_________________________________________________________
Келген жері
Қайдан келді
Елі
Қазақстан Республикасы
Облысы/қаласы
Ауданы/қаласы
Қаласы, аудандық
бөлімшесі/әкімшілік
аймағы
Кенті/ауылы
Толтыруына жауапты адамды қоса, отбасының барлық мүшелеріне
толтырылады.
Келгендер саны, барлығы _____________, оның ішінде 16 жасқа дейінгі
балалар_______________
Аты
Жынысы
Туған
айы
Туған
жылы
Ұлты
Бағанның коды
А
Б
В
Г
Д
Е
А - Қоғамдық категория
Б - Келу мақсаты
В - Білім деңгейі
Г - Білімі бойынша мамандығы
Д - Некеде тұруы
Тіркеу күні 20___жылғы "______"________________
Толтыруына жауапты ______________________________________________
/қолы/
Мәліметтерді тексеріп тіркеуді ресімдеген _______________________
/қолы/
сыртқы беті
КЕТУ СТАТИСТИКАЛЫҚ ТАЛОНЫН ТОЛТЫРУ ЕРЕЖЕЛЕРІ
"Аты-жөні", "Азаматтығы", "Келген жері", "Қайдан келді"
жолдарында отбасының барлық мүшелерін енгізуіне жауапты адамның
деректері жазылады. Қалған сұрақтар барлық келгендерге (толтыруына
жауапты адамға да) қойылады. А, Б, В, Г, Д, Е бағандарда тиісті
кодтар қойылады:
А) Қоғамдық категория:
Жалданушы жұмысшылар (еңбек шарты/келісімі бойынша жұмыс
жасағандар)                                                   1
Жұмыс берушілер (жалданушы жұмысшыларды жалдайтын
жұмысшылар)                                                   2
Өз есебінен жұмыс жасайтындар (жеке еңбек)                    3
Жұмыссыздар                                                   4
Басқалар (зейнеткерлер, студенттер, оқушылар,
үй шаруасындағы әйелдер, басқалар)                            5
Б) Кету мақсаты (тұрғылықты жерін ауыстыру себебі):
Тұрақты тұруға                                                1
Еңбек келісімі бойынша                                        2
Оқуына байланысты                                             3
Басқа                                                         4
В) Білім деңгейі:
Жоғары                                                        1
Аяқталмаған жоғары                                            2
Орта арнайы                                                   3
Орта жалпы                                                    4
Толық емес орта                                               5
Г) Білімі бойынша мамандығы:
Сәулетті-құрылыстық                                           1
Медициналық                                                   2
Педагогикалық                                                 3
Технологиялық                                                 4
Экономикалық                                                  5
Заңдық                                                        6
Ауылшаруашылық                                                7
Басқа                                                         8
Д) Некеде тұруы:
Ешқашан неке құрмаған                                         1
Некеде тұрмын                                                 2
Жесір                                                         3
Ажырасқан                                                     4
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
38 қосымша
Шекара аймағы тұрғыны куәлігінің үлгісі

(размер 80 х 110)
лицевая сторона
Шекара аймағы тұрғынының куәлігі/
Удостоверение жителя погранзоны
_______________         СП N __________________________
|               |       _______________________________
|               |       Тегі/Фамилия
|               |       _______________________________
|     ФОТО      |       Аты/Имя
|               |       _______________________________
|               |       Әкесінің аты/Отчество
|               |       _______________________________
|               |       туған жылы/дата рождения
|_______________|       _______________________________
жеке куәліктің, туу туралы
куәлігініің нөмері/
номер удостоверения личности,
свидетельства о рождении
М.О./ М.П.
Оборотная сторона
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
тіркелген мекен-жайы/адрес регистрации
Қолдану мерзімі/
Срок действия до_____________________________дейін
Берілген күні/
Дата выдачи 200__г. "___" _______________________
_________________________________________________
Куәлікті берген орган/Орган выдачи
дейін "ҰЗАРТЫЛДЫ"/
___________ "Продлено" до: ______________________
лауазымды адамның қолы/
подпись должностного лица
М.О./М.П.
Приложение 39
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Журнал
регистрации выданных гражданам удостоверений
жителя пограничной зоны
N
п.п.
Дата
выдачи
Серия, номер
удостовере-
ния жителя
погранзоны
Ф.И.О.
получателя
Адрес
м/житель-
ства
Подпись
получа-
теля
1
2
3
4
5
6
1.
Приложение 40
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Сноска. Инструкция дополнена приложением 40 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
ЖУРНАЛ
учета выдачи книг регистрации граждан
N
п/п
Дата
выдачи
Номер книги
регистрации
граждан
Фамилия, имя,
отчество
владельца
жилища
Адрес
Примечание
Приложение 41
к Инструкции по применению органами юстиции
Правил документирования и регистрации
населения Республики Казахстан
Сноска. Инструкция дополнена приложением 41 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 27.02.2008 N 51 (порядок введения в действие см. п. 2).
СПРАВКА
подтверждения личности
ФОТО
(Заверяется паспортной
гербовой печатью)
"___"___________ 200_г.
1. Гражданин (-ка)_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________________
адрес регистрации по месту жительства)
N удостоверения личности ___________________ от "___"___________________ г.
орган выдачи ______________________________________________________________

(көлемі 80 х 110)
ішкі беті
Шекара аймағы тұрғынының куәлігі/
Удостоверение жителя погранзоны
_______________         СП N __________________________
|               |       _______________________________
|               |       Тегі/Фамилия
|               |       _______________________________
|     ФОТО      |       Аты/Имя
|               |       _______________________________
|               |       Әкесінің аты/Отчество
|               |       _______________________________
|               |       туған жылы/дата рождения
|_______________|       _______________________________
жеке куәліктің, туу туралы
куәлігініің нөмері/
номер удостоверения личности,
свидетельства о рождении
М.О./ М.П.
Сыртқы беті
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
тіркелген мекен-жайы/адрес регистрации
Қолдану мерзімі/
Срок действия до_____________________________дейін
Берілген күні/
Дата выдачи 200__г. "___" _______________________
_________________________________________________
Куәлікті берген орган/Орган выдачи
дейін "ҰЗАРТЫЛДЫ"/
___________ "Продлено" до: ______________________
лауазымды адамның қолы/
подпись должностного лица
М.О./М.П.
Қазақстан Республикасының
халқын құжаттандыру және
тіркеу ережесін әділет
органдарының қолдануы
жөніндегі нұсқаулыққа
39 қосымша
Азаматтарға берілген Шекара аймағы
тұрғынының куәліктерін тіркеу журналы
N
р.с.
Берілген
күні
Шекара аймағы
тұрғыны куәлі-
гінің сериясы,
нөмірі
Алу-
шының
аты-
жөні
Тұрғылықты
жерінің
мекенжайы
Алу-
шының
қолы
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.
Ескерту. 40-43 қосымшалармен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008.02.27 N 51 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 40 қосымша
Азаматтарды тіркеу кітабын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
N
р/с
Берген
күні
Азаматтар-
ды тіркеу
кітабының
нөмірі
Тұрғын үй
иесінің тегі,
аты, әкесінің аты
Мекен-жайы
Ескертпе
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 41 қосымша
Жеке басты растау
А Н Ы Қ Т А М А С Ы
ФОТОСУРЕТ
(паспорттық елтаңбалы
мөрмен куәландырылады)
"____" ____________200___ж.
1. Азамат (-ша)_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері бойынша тіркелген орны)
жеке куәлігінің N _______________ "_________" ____________________ж.
берген органы_______________________________________________________