Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работ с микроорганизмами I-IV групп патогенности"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июля 2005 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2005 года № 3770. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 15) статьи 17 и подпунктом 10)   статьи 7 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работ с микроорганизмами I-IV групп патогенности"
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 июля 2005 года N 325
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования
к условиям работ с микроорганизмами
I-IV групп патогенности"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарно-эпидемиологические правила и нормы (далее - санитарные правила) регламентируют проведение специальных мер профилактики особо опасных и карантинных инфекций, представляющих опасность для окружающих и устанавливают единые санитарно-эпидемиологические требования к условиям хранения, учета, передачи и транспортировки патогенных биологических агентов (далее - ПБА).
2. В целях определения степени режима работы, порядка хранения и выдачи возбудителей, осуществления санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в зависимости от уровня опасности заражения для лиц, работающих с ними, а также для окружающих людей и животных, микроорганизмы I-IV группы патогенности и их токсины делятся на группы согласно приложению 1 к настоящим санитарным правилам.

"І-ІV патогенді топтар микроорганизмдерімен жұмыс істеу жағдайына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 5 шілдедегі N 325 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 3 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3770. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 15) тармақшасына және 7-бабы 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған І-ІV патогенді топтар микроорганизмдерімен жұмыс істеу жағдайына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Байсеркин Б.Б.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткенінен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау вице-министрі, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2005 жылғы 5 шілдедегі
N 325 бұйрығымен бекітілген
"І-ІV патогенді топтар микроорганизмдерімен жұмыс істеу
жағдайына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормалар (бұдан әрі - санитарлық ереже) қоршаған ортаға қауіп төндіретін аса қауіпті және карантиндік жұқпалы аурулардың алдын алу арнайы шараларын жүргізуді регламенттейді және патогенді биологиялық агенттерді (бұдан әрі - ПБА) сақтауға, есепке алуға, тапсыруға және тасымалдауға қойылатын бірыңғай санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
2. Олармен жұмыс істейтін адамдар, сондай-ақ айналасындағы адамдар мен жануарлар үшін жұқтыру тәуекелінің деңгейіне қарай қоздырғыштармен жұмыс істеу режимінің, сақтау мен беру тәртібінің дәрежесін анықтау, санитарлық-індетке қарсы (профилактикалық) іс-шараларды жүзеге асыру мақсатында І-ІV патогенді топтар микроорганизмдері мен олардың уыттары осы санитарлық ережеге 1- қосымшаға сәйкес топтарға бөлінеді.

3. В целях обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия и биологической безопасности населения настоящие санитарные правила обязательны для выполнения юридическими лицами, работающими с возбудителями I-IV группы патогенности на территории Республики Казахстан.
4. Работа с культурами возбудителей, отнесенных к:
1) возбудителям I группы патогенности должна проводиться в Республиканском государственном казенном предприятии "Казахский научный центр карантинных и зоонозных инфекций им. М. Айкимбаева" и в противочумных учреждениях Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
2) возбудителям II группы патогенности должна проводиться в лабораториях государственных учреждений;
3) возбудителям III-IV групп - в лабораториях организаций независимо от форм собственности, имеющих разрешение Центральной режимной комиссии согласно санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и условиям работы микробиологических, вирусологических и паразитологических лабораторий, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 января 2004 года N 63 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан - за N 2692 (далее - СанПиН).
5. К организациям, работающим с возбудителями I-IV групп патогенности относятся следующие коллекции микроорганизмов:
1) республиканская коллекция;
2) республиканский депозитарий;
3) музей живых культур (далее - МЖК);
4) научные коллекции институтов, центров;
5) производственные коллекции институтов, центров, биокомбинатов;
6) коллекции диагностических лабораторий.
6. Республиканские коллекции должны осуществлять организационное и научно-информационное обеспечение исследуемых направлений, централизованный учет, депонирование и патентование ПБА.
7. Республиканские депозитарии должны осуществлять хранение ПБА, изолированных из различных объектов в пределах Казахстана и зарубежных стран, тест-штаммов ПБА для стандартизации и контроля иммунобиологических препаратов и питательных сред, производственных штаммов, депонированных и запатентованных штаммов, референтных штаммов, авторских коллекций, генетически измененных микроорганизмов, ПБА, полученных для идентификации.
8. МЖК должен создаваться в институтах (научных центрах), и в противочумных станциях, имеющих разрешение на работу с возбудителями I-IV групп в зависимости от назначения таксономической групповой принадлежности возбудителей как структурные подразделения организаций приказом министерства (ведомства) на основании ходатайства руководителя организации, согласования с центральной режимной комиссией и республиканской (по направлению) коллекцией.

3. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын және биологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында осы санитарлық ереже Қазақстан Республикасының аумағында І-ІV патогенді топ қоздырғыштарымен жұмыс істейтін заңды тұлғалар орындау үшін міндетті.
4. Мыналарға жататын қоздырғыштардың тірі өсінділерімен:
1) І патогенді топ қоздырғыштарымен жұмыс Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "М.Айқымбаев атындағы Қазақ карантиндік және зооноздық жұқпалар ғылыми орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнында және обаға қарсы күрес мекемелерінде жүргізілуі тиіс;
2) ІІ патогенді топ қоздырғыштарымен мемлекеттік мекемелердің зертханаларында жүргізілуге тиіс;
3) ІІІ-ІV патогенді топ қоздырғыштарымен - меншік нысанына қарамастан, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2692 тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 21 қаңтардағы N 63 бұйрығымен бекітілген "Микробиология, вирусология және паразитология зертханаларының орналасуына және жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға (бұдан әрі - СанЕмН) сәйкес Орталық режимдік комиссияның рұқсаты бар ұйымдардың зертханаларында жүргізіледі.
5. І-ІV патогенді топ қоздырғыштарымен жұмыс істеуші ұйымдарға микроорганизмдер коллекциясының келесі:
1) республикалық коллекциясы;
2) республикалық депозитарийлері;
3) тірі өсінділер мұражайы (бұдан әрі - ТӨМ);
4) институттардың, орталықтардың ғылыми коллекциялары;
5) институттардың, орталықтардың, биокомбинаттардың өндірістік коллекциялары;
6) диагностикалық зертханалардың коллекциялары жатады.
6. Республикалық коллекция зерттелетін ПБА жолдамасын, бір орталықта есепке алуды, депонирлеу мен патенттеуді ұйымдастырушылық әрі ғылыми-ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыруға тиіс.
7. Республикалық депозитарийлер иммунобиологиялық препараттар мен қоректік орталарды, өндірістік штамдарды, депонирленген және патенттелген штамдарды, референттік штамдарды, авторлық коллекцияларды, генетикалық өзгерген микроорганизмдерді, біріздендіру үшін алынған ПБА-ны стандарттау мен бақылау үшін Қазақстан мен шетелдердің шегінде әр түрлі объектілерден оқшауланған ПБА-ны сақтауды жүзеге асыруға тиіс.
8. Министрліктің (ведомствоның) бұйрығымен ұйым басшысы өтінішінің негізінде, орталық режимдік комиссияның және республикалық коллекцияның (жолдама бойынша) келісуімен, ұйымның құрылымдық бөлімшелері ретінде, тағайындауға байланысты І-ІV патогенді топ қоздырғыштарымен жұмыс істеуге рұқсаты бар институттарда (ғылыми орталықтарда) және обаға қарсы күрес станцияларында ТӨМ құрылуға тиіс.

9. Организационно-штатная структура МЖК определяется руководителем организации в соответствии с задачами и объемом выполняемой МЖК работы.
10. Организационно-методическое руководство и контроль за МЖК осуществляется республиканскими коллекциями по исследуемому направлению согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2002 года N 850 "О Республиканской коллекции микроорганизмов".
11. В МЖК должны храниться:
1) тест-штаммы для контроля питательных сред;
2) набор типовых штаммов ПБА, в том числе рабочие коллекции (авторские), перечень которых и аспекты использования которых, определяется Республиканской коллекцией (по исследуемому направлению) и ежегодно (до 10 января текущего года), утверждается Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан на основании заключения Центральной режимной комиссии;
3) ПБА, выделяемые в процессе текущей работы диагностических центров и лабораторий, подлежащие первичной идентификации и пересылки в соответствующие Республиканские коллекции в порядке, установленном СанПиНом. Оставшиеся субкультуры подлежат уничтожению.
12. Научные коллекции должны создаваться на базе институтов (центров) в соответствии с их функциональным назначением приказом руководителя организации. Руководителем организации должен быть назначен ответственный за правильную работу с коллекционными ПБА.
13. В научных коллекциях должны храниться:
1) рабочие коллекции штаммов ПБА отдельных подразделений организаций, лабораторий, авторов;
2) референтные штаммы;
3) тест-штаммы.
14. Список допустимых к хранению ПБА в научных коллекциях институтов (центров) ежегодно (до 10 января текущего года) согласовывается с республиканской (по направлению) коллекцией и утверждается Главным государственным санитарным врачом Республики Казахстан на основании заключения Центральной режимной комиссии.
15. Производственные коллекции создаются на базе производственных (производственно-научных) центров, биокомбинатов.
16 . В производственных коллекциях хранятся:
1) производственные штаммы;
2) контрольные штаммы.
17. Подразделения организации, осуществляющие контроль готовой продукции, должны иметь ограниченную коллекцию типовых штаммов микроорганизмов, необходимых для контроля продукта. Набор типовых контрольных штаммов изменяется в зависимости от определяемых параметров.
18. Коллекции диагностических лабораторий должны создаваться на базе диагностических лабораторий.
19. В диагностических лабораториях должны храниться наборы штаммов:
1) для контроля питательных сред;
2) изолированных ПБА для первичной идентификации и пересылки в вышестоящие коллекции диагностических лабораторий и музеи живых культур.

9. ТӨМ-нің ұйымдастыру-штаттық құрылымын ТӨМ орындайтын жұмыстың міндеттері мен көлеміне сәйкес ұйымның басшысы анықтайды.
10. ТӨМ-ге ұйымдастыру-әдістемелік басшылық етуді және бақылауды "Республикалық микроорганизмдер коллекциясы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 30 шілдедегі N 850 қаулысына сәйкес зерттелетін жолдама бойынша республикалық коллекциялар жүзеге асырады.
11. ТӨМ-де мыналар сақталуға тиіс:
1) қоректік орталарды бақылау үшін тест-штамдар;
2) ПБА-ның үлгілік штамдарының жинағы, соның ішінде жұмыс коллекциялары (авторлық), олардың тізбесі мен оларды пайдалану аспектісін Республикалық коллекция (зерттелетін жолдама бойынша) айқындайды және жыл сайын (ағымдағы жылдың 10 қаңтарына дейін) Орталық режимдік комиссия қорытындысының негізінде Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері бекітеді;
3) Диагностикалық орталықтар мен зертханалардың ағымдағы жұмысында бөлінетін, алғашқы біріздендіруге және СанЕмН белгіленген тәртіппен тиісті Республикалық коллекцияларға жіберуге жататын ПБА. Қалған субтірі өсінділер жоюға жатады.
12. Ғылыми коллекциялар институттардың (орталықтардың) базасында ұйымның функционалдық қызметіне сәйкес, ұйым басшысының бұйрығымен құрылуға тиіс. Ұйымның басшысы коллекциялық ПБА-мен жұмыс істеудің дұрыстығы үшін жауаптыны тағайындауға тиіс.
13. Ғылыми коллекцияларда:
1) ұйымдардың жекелеген бөлімшелерінің, зертханалардың, авторлардың ПБА штамдарының жұмыс коллекциялары;
2) референттік штамдар;
3) тест-штамдар сақталуға тиіс.
14. Ғылыми коллекцияларда, институттарда (орталықтарда) сақтауға рұқсат етілетін ПБА тізімі жыл сайын (ағымдағы жылдың 10 қаңтарына дейін) республикалық коллекциямен (зерттелетін жолдама бойынша) келісіледі және оған Орталық режимдік комиссия қорытындысының негізінде Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерімен бекітіледі.
15. Өндірістік коллекциялар өндірістік орталықтардың (өндірістік-ғылыми), биокомбинаттардың базасында құрылады.
16. Өндірістік коллекцияларда:
1) өндірістік штамдар;
2) бақылаудағы штамдар сақталады.
17. Дайын өнімді бақылауды жүзеге асыратын бөлімшелерде өнімді бақылау үшін қажетті микроорганизмдердің үлгілік штамдарының шектелген коллекциясы болуға тиіс. Үлгілік бақылаудағы штамдардың жинағы айқындалатын параметрлерге байланысты өзгереді.
18. Диагностикалық зертханалардың коллекциялары диагностикалық зертханалардың базасында құрылады.
19. Диагностикалық зертханаларда:
1) қоректік орталарды бақылауға арналған;
2) алғашқы біріздендіру және диагностикалық зертханалардың жоғары тұрған коллекциялары мен тірі өсінділер мұражайларына жіберуге арналған оқшауланған ПБА штамдарының жинағы сақталуға тиіс.

20. Заведующий лаборатории должен быть ответственным за хранение коллекции диагностических лабораторий.
21. Штаммы, используемые для диагностических целей, а также вакцинные и производственные должны учитываться как коллекционные.
22. Производственные, эталонные штаммы ПБА I-IV групп получают только в республиканских коллекциях, тест-штаммы - в республиканских коллекциях и МЖК по разрешению руководителя организации.
23. Культуры, полученные из республиканских коллекций или МЖК, не передаются в другие организации. Штаммы уничтожаются после окончания научных исследований либо хранятся согласно СанПиНу.
24. Производственный контроль движения ПБА, соблюдением выполнения требований СанПиНа должен осуществляться режимными комиссиями организаций не реже одного раза в год, при необходимости - по эпидемиологическим показаниям (согласно приложению 2 к настоящим санитарным правилам).
2. Санитарно-эпидемиологические требования к учету ПБА
25. Контроль движения и хранения ПБА осуществляется в соответствии с СанПиНом.
26. Диагностические лаборатории должны информировать о выделении всех ПБА I-IV групп вышестоящие органы и в течение 3 дней направлять их в порядке установленном СанПиНом в соответствующие лаборатории и МЖК, которые затем передают их в соответствующие профилю республиканские коллекции с оформлением паспортов по утвержденной форме и с соблюдением мер противоэпидемического режима.
27. В подразделениях, проводящих экспериментальные работы с ПБА I-IV групп, должен вестись учет по формам, приведенным в приложениях 9 11 19 к СанПиН и приложениях 3 4 к настоящим санитарным правилам.
28. Варианты ПБА, полученные в ходе выполнения научно-исследовательских работ и представляющие научный интерес должны учитываться согласно приложению 4 к настоящим санитарным правилам и храниться в научных коллекциях. Присвоение коллекционному штамму обозначение (номер, код) должно проводиться согласно пункту 112 СанПиНа. По такому же принципу должен происходить учет бактерийных токсинов и ядов животного происхождения.
29. Штаммы, представляющие интерес для исследователя, должны храниться в республиканских коллекциях (депозитариях) как охраноспособные (объект патентования) или авторские (объект депонирования). Им должен присваиваться кодовый шифр и порядковый номер по инвентарному журналу (приложение 5 к настоящим санитарным правилам).
30. Для информации о микроорганизмах, хранящихся в музее, должен составляться развернутый паспорт с описанием биохимических, серологических и других свойств штамма (приложение 6 к настоящим санитарным правилам).

20. Зертхананың меңгерушісі диагностикалық зертханалар коллекцияларын сақтау үшін жауапты болуға тиіс.
21. Диагностикалық мақсаттар үшін пайдаланылатын, сондай-ақ вакциналық және өндірістік штамдар коллекциялық ретінде есепке алынуға тиіс.
22. І-IY топтың өндірістік, эталонды ПБА штамдарын мекеме басшысының рұқсаты бойынша тек республикалық коллекцияларда, тест-штамдарды - республикалық коллекциялар мен ТӨМ-де алады.
23. Республикалық коллекциялар мен ТӨМ-де алынған тірі өсінділер басқа мекемелерге берілмейді. Штамдар ғылыми зерттеулер аяқталғаннан кейін жойылады немесе СанЕмН-ге сәйкес сақталады.
24. ПБА қозғалысын, СанЕмН талаптарының орындалуын өндірістік бақылауды жылына кемінде бір рет, қажетіне қарай - эпидемиологиялық айғақтар бойынша (осы санитарлық ережеге 2 -қосымшаға сәйкес) ұйымның режимдік комиссиясы жүзеге асыруға тиіс.
2. ПБА-ны есепке алуға қойылатын талаптар
25. ПБА қозғалысы мен сақтауды бақылау СанЕмН-ге сәйкес жүзеге асырылады.
26. Диагностикалық зертханалар барлық І-IY топ ПБА-сының бөлінуі туралы жоғары тұрған органдарға хабарлауға тиіс және 3 күннің ішінде оларды СанЕмН-де белгіленген тәртіппен тиісті зертханалар мен ТӨМ-ге жібереді, олар кейіннен бекітілген нысандағы паспорттарды ресімдей және індетке қарсы режимді сақтай отырып, оларды тиісті бейінді республикалық коллекцияларға жібереді.
27. І-IY топ ПБА-сымен эксперименттік жұмыс жүргізуші бөлімшелерде СанЕмН 9 11 19 қосымшаларда және осы санитарлық ережеге 3 4 -қосымшаларда келтірілген нысандар бойынша есеп жүргізілуге тиіс.
28. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындаудың барысында алынған және ғылыми қызығушылық тудырушы ПБА варианттары осы санитарлық ережеге 5 -қосымшаға сәйкес есепке алынуға, ғылыми коллекцияларда сақталуға тиіс. Коллекциялық штамдарға берілген белгілер (нөмір, код) СанЕмН 112 -тармағына сәйкес жүргізілуге тиіс. Осындай принциппен бактериялық уыттар мен жануарлар уларын есепке алу жүргізілуге тиіс.
29. Зерттеуші үшін қызығушылық тудырушы штамдар күзетуге жататын (патенттеу объектісі) немесе авторлық (депонирлеу объектісі) ретінде республикалық коллекцияларда (депозитарийлерде) сақталады. Оларға мүкәммал журналы (осы санитарлық ережеге 5-қосымша) бойынша код шифрі мен реттік нөмірі берілуге тиіс.
30. Мұражайда сақталған микроорганизмдер туралы ақпарат үшін биохимиялық, серологиялық және басқа да штамдар қасиеттерінің сипаттамасы бар паспорт (осы санитарлық ережеге 6 -қосымша) толтырылуға тиіс.

31. Все журналы по учету ПБА I-IV групп должны быть оформлены в соответствии с пунктами 114 и 115 СанПиНа и храниться у лица, ответственного за их ведение. Уничтожение штаммов документируется актом.
32. Централизованный учет ПБА в диагностических лабораториях должен осуществляться по следующей схеме: заведующий лабораторией (лабораториями) ежеквартально (до 25 числа конца квартала) подает сведения руководителю учреждения о наличии и движении ПБА по формам, указанным в приложениях 7 8 к настоящим санитарным правилам с последующим составлением сводного отчета и для вышестоящего органа .
33. Централизованный учет ПБА в республиканских коллекциях (депозитариях), МЖК, научных и производственных центрах должен осуществляться ежеквартально (до 5 числа каждого месяца) по формам (приложение 7, 8 к настоящим санитарным правилам) с составлением годового отчета по следующей схеме:
1) ежеквартально (до 1 числа каждого нового квартала) ответственный за хранение коллекции (рабочая, коллекция лабораторий и отделов) должен подать сведения заведующему (ответственному лицу) коллекцией или МЖК и в режимную комиссию института (центра) о наличии ПБА по формам, указанным в приложениях 7, 8 к настоящим санитарным правилам;
2) заведующий (ответственный) коллекцией (МЖК) должен составить сводный отчет о коллекции института (центра) и подает сведения руководителю организации;
3) коллекции диагностических лабораторий должны отчитываться перед вышестоящим органом, который формирует сводный отчет и предоставляет его в соответствующую по профилю республиканскую коллекцию;
4) республиканские депозитарии, МЖК, производственные и научные коллекции должны отчитываться перед соответствующей профилю республиканской коллекцией;
5) республиканские коллекции должны предоставлять сводные отчеты в соответствующие профилю министерства (ведомства) и Главному государственному санитарному врачу Республики Казахстан.
3. Хранение, передача и транспортировка ПБА
34. Емкости, содержащие ПБА и токсины, должны оформляться и храниться в соответствии с пунктами 116 117 118 119 СанПиНа.
35. Животные, зараженные бактериями, риккетсиями, вирусами, грибками, простейшими, должны содержаться отдельно (в стеклянных банках, клетках) в запираемых помещениях.
36. Холодильники, шкафы и термостаты с культурами I-IV групп должны запираться, а по окончании рабочего дня пломбироваться или опечатываться. Ключи от замков, пломбиры и печати должны храниться у заведующего лабораторией. В лабораториях, где проводят работы и хранят культуры I-II групп, входные двери должны запираться на замок и пломбироваться или опечатываться; ключи сдаются дежурному по организации под расписку.

31. I-IY топ ПБА-сын есепке алу жөніндегі барлық журналдар СанЕмН 114 және 115 -тармақтарына сәйкес ресімделуге және оларды толтыру үшін жауапты адамда сақталуға тиіс. Штамдарды жою актімен құжатталады.
32. Диагностикалық зертханаларда ПБА-ны бір орталықтан есепке алу мынадай сызба бойынша жүзеге асырылады: зертхананың (зертханалардың) меңгерушісі ұйымның басшысына кейіннен жоғары тұрған органға жиынтық есеп жасай отырып, осы санитарлық ережеге 7 8 -қосымшаларда көрсетілген нысандар бойынша ПБА-ның болуы және қозғалысы туралы тоқсан сайын (тоқсан аяғының 25 күніне дейін) мәліметтер береді.
33. Республикалық коллекцияларда (депозитарийлерде), ТӨМ-де, ғылыми және өндірістік орталықтарда жылдық есеп жасала отырып, ПБА-ны тоқсан сайын нысандар бойынша (санитарлық ережеге 7, 8-қосымшалар) бір орталықтан есепке алу мына сызба бойынша (әрбір айдың 5 күніне дейін) жүзеге асырылуға тиіс:
1) тоқсан сайын (әрбір жаңа тоқсанның 1 күніне дейін) коллекцияны сақтау үшін жауапты адам (жұмысшы, зертхана мен бөлім коллекциясы) коллекция немесе ТӨМ меңгерушісіне және институттың (орталықтың) режимдік комиссиясына осы санитарлық ережеге 8, 9-қосымшаларда көрсетілген нысандар бойынша ПБА-ның болуы туралы мәліметтер беруге тиіс;
2) коллекция (ТӨМ) меңгерушісі (жауапты) ұйымның басшысына институт (орталық) коллекциясы туралы жиынтық есеп пен мәліметтер береді;
3) диагностикалық зертханалардың коллекциялары жоғары тұрған органға есеп береді, ол жиынтық есеп жасайды және оны тиісті бейіндегі республикалық коллекцияға береді;
4) республикалық депозитарийлер, ТӨМ, өндірістік және ғылыми коллекциялар тиісті бейіндегі республикалық коллекцияға есеп беруге тиіс;
5) республикалық коллекциялар министрліктің (ведомствоның) тиісті бейініне және Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігеріне жиынтық есеп беруге тиіс.
3. ПБА-ны сақтау, беру және тасымалдау
34. ПБА мен уыттар бар ыдыстар СанЕмН 116 117 118 119 -тармақтарына сәйкес ресімделуге және сақталуға тиіс.
35. Бактерияларды, риккетсияларды, вирустарды, грибоктарды, қарапайымдыларды жұқтырған жануарлар жабылатын үй-жайларда жеке (шыны банкілерде, торларда) ұсталуға тиіс.
36. І-IY тобының тірі өсінділері бар тоңазытқыштар, шкафтар мен термостаттар жабылуға, ал жұмыс күнінің аяғында пломбылануға немесе мөрленуге тиіс. Кілттер, пломбылаушылар мен мөрлер зертхана меңгерушісінде сақталуға тиіс. Жұмыс жүргізілетін және І-ІІ топ тірі өсінділері сақталатын зертханаларда кіреберіс есіктер құлыппен жабылып, пломбыланып немесе мөрленуге тиіс, кілттер қол қоюмен мекеме бойынша кезекшіге тапсырылады.

37. При пересеве культур должны соблюдаться правила СанПиНа.
38. Отпуск (передача) штаммов I-IV групп внутри организации производится в соответствии с пунктом 120 СанПиНа.
39. Выдача возбудителей должна оформляться в соответствии с пунктом 121 СанПиНа и записью в журнале для специализированных коллекций.
40. В случае временного отсутствия сотрудника (отпуск, командировка, болезнь) ответственным за хранение возбудителей I-II и коллекционных штаммов III-IV групп с разрешения руководителя организации (подразделения) является лицо, которому культуры передаются по акту с правом или без права пересева и регистрацией в журнале (приложение 4 к настоящим санитарным правилам).
41. Передача и транспортировка ПБА за пределы организации внутри страны должна производиться в соответствии с пунктами 122 131 СанПиНа.
Передача (получение) и транспортировка ПБА в зарубежные страны должна производиться в соответствии с пунктами 132 137 СанПиНа.
4. Организация контроля
43. Для проведения производственного контроля руководители учреждений должны создавать на постоянной или временной основе режимные комиссии, состоящие из специалистов учреждений, имеющих опыт работы с ПБА I-II групп.
44. В организациях (или учреждениях), выполняющих работы с ПБА I-IV групп, постоянный производственный контроль за соблюдением настоящей инструкции осуществляет режимная комиссия с обязательной проверкой их выполнения не реже одного раза в год, при необходимости - по эпидемиологическим показаниям.
Приложение 1
к Санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к условиям работ
с микроорганизмами
I-IV групп патогенности"
Классификация микроорганизмов патогенных
для человека по группам патогенности
№ N
п/п
Наименование микроорганизмов
Заболевание, вызываемое
данным микроорганизмом
Бактерии
I группа
1.
Yersinia pestis
Чума
II группа
1.
Bacillus anthracis
Сибирская язва
2.
Brucella abortus
Brucella melitensis
Brucella suis
Бруцеллез
3.
Francisella tularensis
Туляремия
4.
Legionella pneumophila
Легионеллез
5.
Pseudomonas mallei
Сап
6.
Pseudomonas pseudomallei
Мелиоидоз
7.
Vibrio cholerae 01 токсигенный
Vibrio cholerae non 01 токсигенный
Холера
III группа
1.
Bordetella pertussis
Коклюш
2.
Borrelia recurrentia
Возвратный тиф
3.
Campylobacter fetus
Абсцессы, септицемии
4.
Campylobacter jejuni
Энтерит, холецистит, септицемия
5.
Clostridium botulinum
Ботулизм
6.
Clostridium tetani
Столбняк
7.
Corynebacterium diphtheriae
Дифтерия
8.
Eryaipelothrix rhusiopathiae
Эризипелоид
9.
Helicobacter pylori
Гастрит, язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки
10.
Leptospira interrogans
Лептоспироз
11.
Listeria monocytogenes
Листериоз
12.
Mycobacterium leprae
Проказа
13.
Mycobacterium tuberculosis
Mycobacterium bovis
Mycobacterium avium
Туберкулез
14.
Neisseria gonorrhoeae
Гонорея
15.
Neisseria meningitidis
Менингит
16.
Nocardia asteroids
Нокардиоз
17.
Pasterella multocida,
haemolytica
Пастереллез
18.
Proactinomyces israelii
Актиномикоз
19.
Salmonella paratyphi A
Паратиф А
20.
Salmonella paratyphi B
Паратиф В
21.
Salmonella typhi
Брюшной тиф
22.
Shigella spp.
Дизентерия
23.
Treponema pallidum
Сифилис
24.
Yersinia pseudotuberculosis
Псевдотуберкулез
25.
Vibrio cholerae
01 не токсигенный
Диарея
26.
Vibrio cholerae non 01 не токсигенный
Диарея, раневые инфекции, септицемия и прочее
IV группа
1.
Aerobacter aerogenes
Энтерит
2.
Bacillus cereus
Пищевая токсикоинфекция
3.
Bacteroides spp
Абсцесс легких, бактериемия
4.
Borrelia spp.
Клещевой спирохетоз
5.
Bordetella bronchiseptica
Bordetella parapertussis
Бронхосептикоз
Паракоклюш
6.
Campylobacter spp
Гастроэнтерит, гингивит, периодонтит
7.
Citrobacter spp
Местные воспалительные процессы, пищевые токсикоинфекции
8.
CIostridium perfringens, CIostridium novyi,
CIostridium septicum,
CIostridium hiatolyticum, CIostridium bifermentans.
Газовая гангрена
9.
Escherichia coli
Энтерит
10.
Eubacterium endocarditidis
Септический эндокардит
11.
Eubacterium lentum
Eubacterium ventricosum
Вторичные септицемии,
абсцессы
12.
Flavobacterium meningosepticum
Менингит, септицемия
13.
Haemophilus influenza
Менингит, пневмония, ларингит
14.
Hafnia alvei
Холецистит, цистит
15.
Klebsiella ozaenae
Озена
16.
Klebsiella pneumoniae
Пневмония
17.
Klebsiella rhinoscleromatis
Риносклерома
18.
Mycobacterium spp.
Mycobacterium рhotochromogens Mycobacterium scotochromogens Mycobacterium nonphotochromogens
Mycobacterium rapid growers
Микобактериозы
19.
Micoplasma hominis 1
Micoplasma hominis 2
Micoplasma pneumoniae
Местные воспалительные
процессы, пневмонии
20.
Propionibacterium avidum
Сепсис, абсцессы
21.
Proteus spp.
Пищевая токсикоинфекция, сепсис, местные воспалительные процессы
22.
Pseudomonas aeruginosa
Сепсис, местные воспалительные процессы
23.
Salmonella spp.
Сальмонеллез
24.
Serratia marcescens
Сепсис, местные воспалительные процессы
25.
Staphylococcus spp.
Пищевая токсикоинфекция, септицемия, пневмония
26.
Streptococcus spp
Пневмония, тонзиллит, полиартрит, септицемия
27.
Vibrio sрр.,
Vibrio parahaemolyticus,
Vibrio mimicus,
Vibrio fluviales,
Vibrio vulnificus,
Vibrio alginolyticus
Диарея, пищевая токсикоинфекция, раневая инфекция, септицемия и прочее
28.
Yersinia enterocolitica
Энтерит, колит
29.
Actinomyces albus
Актиномикоз
Риккетсии
II группа
1.
Rickettsia prowazekii
Эпидемический сыпной тиф, болезнь Брилля
2.
Rickettsia typhi
Крысиный сыпной тиф
3.
Rickettsia rickettsii
Пятнистая лихорадка Скалистых гор
4.
Rickettsia tsutsugamushi
Лихорадка цуцугамуши
5.
Coxiella burnetii
Коксиеллез (лихорадка Ку)
III группа
1.
Rickettsia sibirica
Клещевой сыпной тиф Северной Азии
2.
Rickettsia conorii
Средиземноморская пятнистая лихорадка
3.
Rickettsia sharoni
Израильская лихорадка
4.
Rickettsia sp. Now?
Астраханская лихорадка
5.
Rickettsia acari
Везикулезный риккетсиоз
6.
Rickettsia australis
Клещевой сыпной тиф Северного Квинсленда
7.
Rickettsia japonica
Японская пятнистая лихорадка
8.
Rickettsia sp. Now
Африканская лихорадка
9.
Rickettsia sp. Now штамм "ТТТ"
Клещевой риккетсиоз Тайланда
Эрлихии (подсемейство Ehrlichiae, сем. Rickettsiaceae)
III группа
1.
Ehrlichia sennetsu
Болезнь Сеннетсу
2.
Ehrlichia canis
Название отсутствует
3.
Ehrlichia chaffeensis
Название отсутствует
Грибы
II группа
1.
Blastomyces brasiliensis, dermatitidis
Бластомикоз
2.
Coccidioides immitis
Кокцидиоидоз
3.
Histoplasma capsulatum
Гистоплазмоз
III группа
1.
Aspergillus flavus
Aspergillus fumigatus
Аспергиллез
2.
Candida albicans
Кандидоз
3.
Cryptococcus neoformans
Криптококкоз
IV группа
1.
Absidia corymbifera
Мукороз
2.
Aspergillus niger,
Aspergillus nidulans
Аспергиллез
3.
Candida brumptii, Candida crusei, Candida intermedia, Candida pseudotropicalis, Candida tropicalis, Candida guillermondii
Кандидоз
4.
Cephalosporium acremonium, Cephalosporium cinnabarium
Цефалоспориоз
5.
Epidermophyton floccosum
Эпидермофитии
6.
Geotrichum candidum
Геотрихоз
7.
Microsporum spp.
Микроспория
8.
Mucor musedo
Мукороз
9.
Penicillium crustosum, Penicillium luteo-viride, Penicillium notatum
Пенициллиоз
10.
Pityrosporum orbiculare
Разноцветный лишай
11.
Rhizopus nigricans
Мукороз
12.
Trichophyton spp.
Черепитчатый мукоз
13.
Trichosporon cerebriforme
Узловатая трихоспория
Простейшие
III группа
1.
Leishmania donovani
Висцеральный лейшманиоз
2.
Plasmodium vivax,
Plasmodium falciparum,
Plasmodium malariae
Малярия
3.
Trichomonas vaginalis
Мочеполовой трихомониаз
IV группа
1.
Acanthamoeba culbertsoni, spp
Менингоэнцефалит
2.
Babesia caucasica
Бабезиоз
3.
Balantidium coli
Балантидиоз
4.
Entamoeba hystolytica
Амебиаз
5.
Isospora belli
Lamblia intestinalis
Энтерит
6.
Naegleria spp.
Менингоэнцефалит
7.
Pent, atrichomonas hominis
Колит
8.
Leishmania major, tropica
Кожный лейшманиоз
9.
Toxoplasma gondii
Токсоплазмоз
Вирусы
I группа
1.
Filoviridae:
вирусы Марбург и Эбола
Геморрагические лихорадки
2.
Arenaviridae:
вирусы Ласса, Хунин и Мачупо
Геморрагические лихорадки
3.
Poxviridae:
вирус натуральной оспы
Натуральная оспа человека
4.
Herpesviridae
обезьяний вирус В
Хронические энцефалиты, энцефалопатии
II группа
1.
Togaviridae
вирусы лошадинных энцефаломиелитов (Венесуэльский ВНЭЛ, восточный ВЭЛ,
Западный ЗЭЛ);
вирусы лихорадок Семлики, Чикунгунья, О'Ньонг-Ньонг, Карельской, Синдбис, реки Росс, Майяро, Мукамбо
Kомариныe энцефалиты
энцефаломиелиты,
энцефаломенингиты
лихорадочные заболевания
2.
Flaviviridae:
вирусы комплекса клещевого энцефалита:
клещевого энцефалита (КЭ)
Алма-Арасан, Апон, Лангат, Негиши, Повассан, Шотландкого энцефаломиелита овец,
Болезни леса Киассанур,
Омской геморрагической
лихорадки (ОГЛ)
Вирусы комплекса японского энцефалита (ЯЭ), Западного Нила, Ильеус, Росио, Сент-Луис, энцефалит Усуту, энцефалит долины Муррея Карши, Кунжин, Сепик, Вессельсборн
Вирус желтой лихорадки
Вирус гепатита С
Энцефалиты
энцефаломиелиты
Геморрагические лихорадки
Лихорадочные заболевания
Лихорадочные заболевания
Геморрагическая лихорадка
Парентерального гепатита, гепатоцелюлярной карциномы печени
3.
Bunyaviridae,
Род Bunyavirus :
Комплекс Калифорний-
ского энцефалита, Ла-
Кросс, Джеймстаун-каньон, Зайцев-Беляков, Инко, Тягиня, Комплекс С-вирусы Апеу, Мадрид, Орибона, Осса,Рестан и др.
Род Phlebovirus:
вирусы москитных лихорадок Сицилии, Неаполя, Рифт-валли,
Тоскана и др.
Род Nairovirus:
вирус Крымской геморрагической лихорадки Конго;
болезни овец Найроби, Ганджам;
Дугбе
Род Hantavirus: вирусы Хантаан, Сеул, Пуумала
Энцефалит, энцефаломиелит, менингоэнцефалит,
лихорадочные заболевания с менингеальным синдромом и артритом.
Лихорадочные заболевания
Миозиты и артриты
Энцефалиты и лихорадочные заболевания с артритами и миозитами
Геморрагические лихорадки
Лихорадки с менингеальным синдромом
Энцефалит
Геморрагические лихорадки с почечным синдромом (ГЛПС)
4.
Reoviridae,
Род Orbilvirus:
вирусы Кемерово,
Колорадской клещевой лихорадки, Синего языка овец,
Чангвинола, Орунго и др.
Лихорадки с менингеальным синдромом и артритами
5.
Rhabdoviridae,
Род Lyssavirus :
вирус уличного бешенства,
Дикования,
Лагос-бат
Бешенство
Псевдобешенство и энцефалопатии
6.
Pico rn aviridae,
Род Aphtovirus: вирус Ящура
Ящур
7.
Arenaviridae:
вирусы лимфоцитарного
хориоменингита, Токарибе, Пичинде
Астенические менингиты и
менингоэнцефалиты
8.
Hepadnaviridae:
вирусы гепатитов
В и Д (Дельта)
Парентеральные гепатиты
9.
Retroviridae:
Вирусы иммунодефицита

37. Тірі өсінділерді қайта себу кезінде СанЕмН ережесі сақталуға тиіс.
38. І-IY топ штамдарын мекеменің ішінде босату (беру) СанЕмН 120 -тармағына сәйкес жүргізіледі.
39. Қоздырғыштарды беру СанЕмН 121 -тармағына сәйкес және ерекшелендірілген коллекция журналында жазумен ресімделуге тиіс.
40. І-ІІ қоздырғыштарды және ІІІ-IY топ коллекциялық штамдарын сақтау үшін жауапты қызметкер уақытша болмаған (демалыс, іссапар, науқастану) жағдайда, ұйым (бөлімше) басшысының рұқсатымен акті бойынша қайта себу құқығымен немесе құқығысыз тірі өсінділер берілетін адам болып табылады және журналда (осы санитарлық ережеге 5-қосымшаға) тіркеледі.
41. Ел ішінде ПБА-ны ұйымнан тыс беру және тасымалдау СанЕмН 9-тарауы 122 131 -тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
42. Шетелге ПБА-ны беру (алу) және тасымалдау СанЕмН 9-тарауы 132 137 -тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
4. Бақылауды ұйымдастыру
43. Өндірістік бақылауды жүргізу үшін ұйымдардың басшылары тұрақты немесе уақытша негізде І-ІІ топ ПБА-сымен жұмыс істеу тәжірибесі бар ұйым мамандарынан тұратын режимдік комиссиялар құруға тиіс.
44. І-IY топ ПБА-ларымен жұмысты орындаушы ұйымдарда осы санитарлық ереженің сақталуын тұрақты өндірістік бақылауды жылына кемінде бір рет, қажетіне қарай - эпидемиологиялық айғақтар бойынша, олардың орындалуын міндетті түрде тексере отырып, режимдік комиссия жүзеге асырады.
"І-ІV патогенді топтар
микроорганизмдерімен жұмыс
істеу жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-
эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 1-қосымша
Патогенді топтар бойынша адам үшін патогенді
микроорганизмдердің жіктемесі
Р/с
N
Микроорганизмдердің
атауы
Аталған микроорганизмдерден
туындайтын ауру
Бактериялар
I топ
1.
Yersіnіa pestіs
Оба
II  топ
1.
Bacіllus anthracіs
Күйдіргі
2.
Brucella abortus
Brucella melіtensіs
Brucella suіs
Бруцеллез
3.
Francіsella tularensіs
Туляремия
4.
Legіonella pneumophіla
Легионеллез
5.
Pseudomonas malleі
Сап
6.
Pseudomonas pseudomalleі
Мелиоидоз
7.
Vіbrіo cholerae 01 токсигенді
Vіbrіo cholerae non 01 токсигенді
Тырысқақ
III топ
1.
Bordetella pertussіs
Көкжөтел
2.
Borrelіa recurrentіa
Соқпа сүзек
3.
Campylobacter fetus
Абсцесс, септицемия
4.
Campylobacter jejunі
Энтерит, холецистит, септицемия
5.
Clostrіdіum botulіnum
Ботулизм
6.
Clostrіdіum tetanі
Сіреспе
7.
Corynebacterіum dіphtherіae
Дифтерия
8.
Eryaіpelothrіx rhusіopathіae
Эризипелоид
9.
Helіcobacter pylorі
Гастрит, асқазан және ұлтабардың ойық жара ауруы
10.
Leptospіra іnterrogans
Лептоспироз
11.
Lіsterіa monocytogenes
Листериоз
12.
Mycobacterіum leprae
Алапес
13.
Mycobacterіum tuberculosіs
Mycobacterіum bovіs
Mycobacterіum avіum
Туберкулез
14.
Neіsserіa gonorrhoeae
Гонорея
15.
Neіsserіa menіngіtіdіs
Менингит
16.
Nocardіa asteroіds
Нокардиоз
17.
Pasterella multocіda, haemolytіca
Пастереллез
18.
Proactіnomyces іsraelіі
Актиномикоз
19.
Salmonella paratyphі A
А қылауы
20.
Salmonella paratyphі B
В қылауы
21.
Salmonella typhі
Iш сүзегі
22.
Shіgella spp.
Дизентерия
23.
Treponema pallіdum
Сифилис
24.
Yersіnіa pseudotuberculosіs
Жалған туберкулез
25.
Vіbrіo cholerae 01 не токсигенный
Диарея
26.
Vіbrіo cholerae non 01 не токсигенный
Диарея, жарақат жұқпалары, септицемия және басқалары
IV топ
1.
Aerobacter aerogenes
Энтерит
2.
Bacіllus cereus
Тамақ уытты жұқпалары
3.
Bacteroіdes spp
Өкпенің абсцесі, бактериемия
4.
Borrelіa spp.
Кене спирохетозы
5.
Bordetella bronchіseptіca Bordetella parapertussіs
Бронхосептикоздар
Көкжөтел тәрізді аурулар
6.
Campylobacter spp
Гастроэнтерит, гингивит, периодонтит
7.
Cіtrobacter spp
Жергілікті қабынуы процестері, тамақ уытты жұқпалары
8.
CIostrіdіum perfrіngens, CIostrіdіum novyі, CIostrіdіum septіcum, CIostrіdіum hіatolytіcum, CIostrіdіum bіfermentans.
Газды гангрена
9.
Escherіchіa colі
Энтерит
10.
Eubacterіum endocardіtіdіs
Сепсистік эндокардит
11.
Eubacterіum lentum
Eubacterіum ventrіcosum
Қайталама сепсис, абсцестер
12.
Flavobacterіum menіngo-septіcum
Менингит, септицемия
13.
Haemophіlus іnfluenza
Менингит, пневмония, ларингит
14.
Hafhіa alveі
Холецистит, цистит
15.
Klebsіella ozaenae
Озена
16.
Klebsіella pneumonіae
Пневмония
17.
Klebsіella phіnoscleromatіs
риносклерома
18.
Mycobacterіum spp.
Mycobacterіum photochromogens
Mycobacterіum scotochromogens Mycobacterіum nonphotochromogens
Mycobacterіum rapіd growers
Микобактериоздар
19.
Mіcoplasma homіnіs 1
Mіcoplasma homіnіs 2
Mіcoplasma pneumonіae
Жергілікті қабынуы процестері, пневмония
20.
Propіonіbacterіum avіdum
Сепсис, абсцестер
21.
Proteus spp.
Тамақ уытты жұқпасы, сепсис, жергілікті қабыну процестері
22.
Pseudomonas aerugіnosa
Сепсис, жергілікті қабыну процестері
23.
Salmonella spp.
Сальмонеллез
24.
Serratіa marcescens
Сепсис, жергілікті қабынуы процестері
25.
Staphylococcus spp.
Тамақ уытты жұқпалары, септициемия, пневмония
26.
Streptococcus spp
Пневмония, тонзиллит, полиартрит, септицемия
27.
Vіbrіo sрр.,
Vіbrіo parahaemolytіcus, Vіbrіo mіmіcus,
Vіbrіo fluvіales,
Vіbrіo vulnіfіcus,
Vіbrіo algіnolytіcus
Диарея, тамақ уытты жұқпалары, жара жұқпасы, септицемия және басқалар
28.
Yersіnіa enterocolіtіca
Энтерит, колит
29.
Actіnomyces albus
Актиномикоз
Риккетсиялар
II топ
1.
Rіckettsіa prowazekіі
Эпидемиялық бөртпе сүзек, Брилл ауруы
2.
Rіckettsіa typhі
Егеуқұйрық бөртпе сүзек
3.
Rіckettsіa rіckettsіі
Тасты таулардың көгала безгегі
4.
Rіckettsіa tsutsugamushі
Цуцугамуши безгегі
5.
Coxіella burnetіі
Коксиеллез (Ку безгегі)
III топ
1.
Rіckettsіa sіbіrіca
Солтүстік Азия кене бөртпе сүзегі
2.
Rіckettsіa conorіі
Жерорта теңізі ала қызбасы
3.
Rіckettsіa sharonі
Израиль қызбасы
4.
Rіckettsіa sp. Now?
Астрахань қызбасы
5.
Rіckettsіa acarі
Везикулезді риккетсиоз
6.
Rіckettsіa australіs
Солтүстік Квинсленд кене бөртпе сүзегі
7.
Rіckettsіa japonіca
Жапон ала қызбасы
8.
Rіckettsіa sp. Now
Африка қызбасы
9.
Rіckettsіa sp. now? штамм "ТТТ"
Тайланд кене риккетсиозы
Эрлихии (Rіckettsіaceae тұқымдас
ішіндегі Ehrlіchіae тобы)
III топ
1.
Ehrlіchіa sennetsu
Сеннетсу ауруы
2.
Ehrlіchіa canіs
Аурудың аты жоқ
3.
Ehrlіchіa chaffeensіs
Аурудың аты жоқ
Грибоктар
II топ
1.
Blastomyces brasіlіensіs, dermatіtіdіs
Бластомикоз
2.
Coccіdіoіdes іmmіtіs
Кокцидиоидоз
3.
Hіstoplasma capsulatum
Гистоплазмоз
III топ
1.
Aspergіllus flavus
Aspergіllus fumіgatus
Аспергиллез
2.
Candіda albіcana
Кандидоз
3.
Cryptococcus neoformans
Криптококкоз
IV топ
1.
Absіdіa corymbіfera
Мукороз
2.
Aspergіllus nіger, nіdulans
Аспергиллез
3.
Candіda brumptіі, Candіda cruseі, Candіda іntermedіa, Candіda pseudotropіcalіs, Candіda tropіcalіs, Candіda guіllermondіі
Кандидоз
4.
Cephalosporіum acremonіum, cіnnabarіum
Цефалоспориоз
5.
Epіdermophyton floccosum
Эпидермофитии
6.
Geotrіchum candіdum
Геотрихоз
7.
Mіcrosporum spp.
Микроспория
8.
Mucor musedo
Мукороз
9.
Penіcіllіum crustosum, luteo-vіrіde, notatum
Пенициллиоз
10.
Pіtyrosporum orbіculare
Түрлі түсті теміреткі
11.
Rhіzopus nіgrіcans
Мукороз
12.
Trіchophyton spp.
Қабатты мукоз
13.
Trіchosporon cerebrіforme
Түйінді трихоспория
Қарапайымдылар
III топ
1.
Leіshmanіa donovanі
Висцериялы лейшманиоз
2.
Plasmodіum vіvax, falcіparum, malarіae
Безгек
3.
Trіchomoas vagіnalіs
Несеп-жыныс трихомониазы
IV топ
1.
Acanthamoeba culbertsonі, spp
Менингоэнцефалит
2.
Babesіa caucasіca
Бабезиоз
3.
Balantіdіum colі
Балантидиоз
4.
Entamoeba hystolytіca
Амебиаз
5.
Isospora bellі
Lamblіa іntestіnalіs
Энтерит
6.
Naeglerіa spp.
Менингоэнцефалит
7.
Pent, atrіchomonas homіnіs
Колит
8.
Leіshmanіa major, tropіca
Тері лейшманиозы
9.
Toxoplasma gondіі
Токсоплазмоз
Вирустар
I топ
1.
Fіlovіrіdae:
Марбург және Эбола вирустары
Геморрагиялық қызба
2.
Arenavіrіdae:
Ласса, Хунин және Мачупо вирустары
Геморрагиялық қызба
3.
Poxvіrіdae:
Шешек вирусы
Адамның табиғи шешегі
4.
Herpesvіrіdae маймылдың В вирусы
Созылмалы энцефалиттер, энцефалопатиялар
II топ
1.
Togavіrіdae
Жылқы энцефаломиелитінің вирусы (Венесуэла ВЖЭВ, шығыс ШЖЭ, батыс БЖЭ);
Семлики, Чикунгунья,
О, Ньонг-Ньонг, Карельдік, Синдбис,  Росс, Майяро, Мукамбо өзендеріндегі қызба вирустары
Маса энцефалиттері
энцефаломиелиттері,
энцефаломенингиттері
2.
Flavіvіrіdae:
Кене энцефалиті вирустарының жиынтығы
Кене энцефалиті (КЭ),  Алма-Арасан, Апон, Лангат, Негиши, Повассан, Шотландтық қой энцефаломиелиті,
Киассанур орманының ауруы, Омбы көгала безгегі (ОКБ)
Жапон энцефалиті вирусының жиынтығы (ЖЭ), Батыс Ниль, Ильеус, Росио, Сент-Луис, Усуту энцефалиттері, Муррея Карши, Кунжин, Сепик, Вессельсборн алқабындағы энцефалиттер
Сары қызба вирусы
С гепатитінің вирусы
энцефалиттері
энцефаломиелиттері
Геморрагиялық қызба
Қызба аурулары
Қызба аурулары
Қызба аурулары
Парентеральды гепатит, бауырдың гепатоцелюлярлы  карциномасы
3.
Bunyavіrіdae,
Bunyavіrus тұқымдастығы:
Калифорниялық, Ла-Кросс, Джеймстаун-каньонының, Зай-цев-Беляков, Инко, Тягиня энцефалиттерінің  жиынтығы,
Апеу, Мадрид, Орибона, Осса, Рестан ж.б. С-вирусының жиынтығы
Phlebovіrus түріндегі:
Сицилия, Неаполь, Рифт-валли, Тосканда  ж.б. шыбын-шіркейлерден  болатын безгек вирустері
Naіrovіrus түріндегі:
Қырым көгала безгегінің Конго вирусы;
Найроби, Ганджам қойларының аурулары;
Дугбе
Hantavіrus түріндегі: Хантаан, Сеул вирустері
Пуумала ж.б.
Энцефалит, энцефаломиелит, менингоэнцефалит,  менингитті белгісі мен артириті бар қызба аурулары
Қызба аурулары
Миозиттер және артриттер
Артриті және миозиті бар энцефалиттер мен қызба аурулары
Геморрагиялық қызба
Менингит белгісі бар қызба
Энцефалит
Бүйрек ауруы белгісі бар геморрагиялық қызба (БСКБ)
4.
Reovіrіdae,
Orbіvіrus түріндегі:
Кемерово, Колорадтық кене безгегінің, Көктілді қойлардың, Чангвинола, Орунго  ж.б. вирустері
Менингит белгісі және артриті бар қызба
5.
5. Rhabdovіrіdae,
Lyssavіrus түріндегі: көше құтырмасының,  жабайы, Лагос-бат вирусы
Құтырма
Жалған құтырма және энцефалопатия
6.
Pіcomavіrіdae,
Aphto vіrus түріндегі: Аусыл вирусы
Аусыл
7.
Arenavіrіdae:
Лимфоцитарлық хориоме-нингит, Токарибе, Пичинде вирустары
Астенинді менингиттер және менингоэнцефалиттер
8.
Hepadnavіrіdae:
В және Д (Дельта) гепатиттерінің вирустары
Парентералды гепатиттер
9.

человека (ВИЧ-1,ВИЧ-2)
вирус Т-клеточного лейкоза человека
(НТLV)
СПИД
Т - клеточный лейкоз человека
10.
Unconventional agents:
Возбудители болезни медленных нейроинфекций
Болезнь Крейцфельд-Якоба, Куру, Скрепи, амиотрофического лейкоспонгиоза, оливопонтоцеребральная атрофия, синдромы Герстманна-Страусслера- Шейнкера
III группа
1.
Orthomyxoviridae :
вирусы гриппа
А, В и С
Грипп
2.
Picornaviridae:
Род Enterovirus :
вирусы полиомиелита дикие штаммы
вирусы гепатита
А и Е
вирус острого геморрагического конъюнктивита (АНС)
Полиомиелита
Энтеральный гепатит
Геморрагический коньюктивит
3.
Herpesviridae:
вирусы простого герпеса I и II типов,
герпесвирус зостор-ветрянки
вирус герпеса 6 типа (HBLV-HHV6)
вирус цитомегалии
вирус Эпштейн-Барра
Герпес простой
Ветряная оспа, опоясывающий герпетический лишай
Поражение В-лимфоцитов
человека, родовая экзантема
Цитомегалия
Инфекционный мононуклеоз, лимфома Беркита, назофарингеальная карцинома
IV-группа
1.
Adenoviridae:
аденовирусы всех типов
ОРВИ, пневмонии,
конъюнктивиты
2.
Reoviridae,
Род Reovirus : ретровирусы человека
Род Rotavirus : ротавирусы человека, вирус диареи телят Небраски (NCDV)
- риниты, гастроэнтериты
- гастроэнтериты
и энтериты
3.
Picomaviridae,
Род Enterovirus :
вирусы Коксаки группы А и В
вирусы ECHO
энтеровирусы-типы 68-71
Род Rinovirus :
риновирусы человека 120 типов
Род Cardiovirus :
вирус энцефаломиокардита
вирус Менго
ОРВИ, болезни Борнхольма, герпангин, полиневриты
серозные менингиты, диареи, ОРВИ, полиневриты, увеиты
серозные менингиты,
коньюнктивиты.
ОРВИ
ОРВИ, полиневрит, герпангины, коньюктивиты, миокардиты,
фаломиокардиты, перикардиты
ОРВИ, полиневрит
4.
Coronaviridae
коронавирусы человека
ОРВИ (профузный насморк без температуры), энтерит
5.
Caliciviridae: вирус Норфолк
Острый гастроэнтерит
6.
Paramyxoviridae:
вирусы парагриппа человека 1-4 типа
респираторно-синцитиальный вирус (PC-вирус),
вирус эпидемического пароатита,
вирус кори
вирус Ньюкаслской болезни
ОРВИ, бронхопневмонии
Пневмонии, бронхиты, бронхиолиты,
Эпидемический паротит
Корь
Коньюктивит
7
Togaviridae
род Rubivirua:
вирус краснухи
Краснуха
8.
Rabdoviridae, Род Vesiculovirus :
вирус везикулярного стоматита
Везикулярный стоматит
9.
Poxviridae:
вирус оспы коров, вирус эктромелии,
вирус узелков доильщиц,
орфвирус вирус
вирус контагиозного моллюска
вирусы Тана и Яба
Оспа коров
Эктромелия мышей
Хроническая болезнь рук
доильщиц
Контагиозный пустулярный дерматит
Контагиозный молюск кожи и слизистых
Болезнь Яба
Хламидии
II группа
1.
Chlamydia psittaci
Орнитоз-пситтакоз
III группа
1.
Chlamydia trachomatis
Трахома, урогенитальный
хламидиоз
2.
Chlamydia paratrachomatis
Трахомоподобный коньюктивит
3.
Chlamydia veneral lymphagranulema
Венерическая лимфогранулема, поражение паховых лимфатических узлов
Яды биологического происхождения
II группа
1.
Ботулинические токсины всех видов
Ботулизм
2.
Столбнячный токсин
3.
Яд паука каракурта
III группа
1.
Микотоксины
Микотоксикозы
2.
Дифтерийный токсин
3.
Стрептококковый токсин группы А
4.
Стафилококковые токсины
5.
Яды змей (кобры, эфы, гюрзы и другие)
Классификация микроорганизмов патогенных
для животных по группам патогенности
N
Вид возбудителя
Возбудитель какого заболевания
1
2
3
Бактерии
I группа патогенности
1.
Yersinia pestis
Чумы верблюдов
II группа патогенности
1.
Bacillus anthracis
Сибирской язвы
2.
Brucella abortus
Brucella melitensis
Brucella suis
Brucella canis
Бруцеллеза
3.
Francisella tularensis
Туляремии
4.
Pseudomonas mallei
Сапа
5.
Pseudomonas pseudomallei
Мелиоидоза
III группа патогенности
1.
Mykobacterium tuberculosis
Mykobacterium bovis
Туберкулеза
Mykobacterium avium
Listeria monocytogenes
Листериоза
2.
Salmonella dublin
Salmonella cholerae suis
Salmonella abortus ovis
Сальмонеллеза
Salmonella abortus egvi
Salmonella typhimurium
Salmonella pullorum gallinarium
3.
Clostridium perfringens
Брадзота и инфекционной
энтеротоксемии овец
эмфизематозного карбункула крупного рогатого скота
злокачественного отека
Clostridium hovyi
4.
Clostridium oedematiens
Clostridium septicum
Clostridium hystolyticum
5.
Fusobacterium necrophorum
Некробактериоза
6.
Erysipelothrix insidiosa
Рожи свиней
7.
Leptospira Pomona
Leptospira Tarassovi
8.
Leptospira Hebdomatis
Лептоспироза
Leptospira Gryppotyphosa
Leptospira Icterrohaemorrhagiae
Leptospira Canicola
9.
Mycobacterium paratuberculesus
Паратуберкулеза
10.
Clostridium tetani
Столбняка
11.
Clostridium botulinum
Ботулизма
12.
Yersinia pseudotuberculosis
Псевдотуберкулеза
13.
Pasteurella multocida
Пастереллеза
14.
Campylobacter fetus
Кампилобактериоза
15.
Brucella ovis
Инфекционного эпидидимита овец
16.
Borrelia hyodysenteria
Дизентерии свиней
IV группа патогенности
1.
Staphilococcus
Стафилококкоза
2.
Streptococcus egvi
Мыта лошадей
3.
Escherichia coli
Колибактериоза
4.
Haemophilus
Гемофилезные болезни свиней
5.
Diplococcus lanceolatus
Диплококкоза ягнят
6.
Mycoplasma agalactiae
Инфекционной агалактии овец
7.
Mycoplasma gallisepticum
Респираторного микоплазмоза
8.
Mycoplasma hyopneumoniae
Энзоотической пневмонии
9.
Bacillus Larvae
Американского гнильца пчел
10.
Peptostreptococcus pluton
Европейского гнильца пчел
Риккетсии
I группа патогенности
1.
Cowdria burneti
Лихорадки Ку
2.
Cowdria ruminantium
Гидроперикардита
Грибы
II группа патогенности
1.
Histoplasma farciminosum
Эпизоотического лимфангита
2.
Candida albicans
Кандидамикоза
3.
Blastomyces dermatitides
Бластамикоза
III группа патогенности
1.
Aspergillus fumigatus
Аспергиллеза
2.
Actinomyces bovis
Актиномикоза
3.
Trichophyton faviforme
Trichophyton gypseum
Trichophyton egvuinum
Трихофитии
4.
Microsporum egvuinum
Microsporum gypseum
Microsporum lanosum
Microsporum nfnum
Микроспории
IV группа патогенности
1.
Botryomyces ascoformans
Ботриомикоза
2.
Stachybotrus altemans
Стахиботриотоксикоза
Вирусы
I группа патогенности
1.
Picornaviridae
Род Aphthovirus
Ящура
2.
Paramyxoviridae
Род Paramyxoviris
Чумы крупного рогатого скота
3.
Togaviridae
Род Pestivirus
Классической чумы свиней
4.
Iridoviridae
Африканской чумы свиней
5.
Poxviridae
Род Capripoxvirus
Оспы овец и коз
6.
Paramyxoviridae
Род Paramyxoviris
Ньюкаслской
болезни птиц
7.
Reovirilae
Род Orbivirus
Катаральной лихорадки овец
8.
Orthomyxoviridae
Род Influenzavirus
Гриппа птиц
9.
Rhabdoviridae
Род vesiculovirus
Везикулярного стоматита
II группа патогенности
1.
Paramyxoviridae
Чумы плотоядных
2.
Rhabdoviridae
Род Lyssavirus
бешенства
3.
Retroviridae
Инфекционной анемии лошадей
4.
Togaviridae
Род Alphavirus
Инфекционного энцефаломиелита лошадей
5.
Orthomyxoviridae
Род Influenzavirus
Гриппа лошадей
6.
Herpesviridae
Ринопневмонии лошадей
7.
Herpesviridae
Болезни Ауески
8.
Coronaviridae
Род Coronavirus
Инфекционного бронхита птиц
9.
Coronaviridae
Трасмиссивного гастроэнтерита свиней
10.
Birnaviridae
Болезни Гамбора
(инфекционного бурсита)
11.
Herpesviridae
Болезни Марека
12.
Herpesviridae
Инфекционного лариготрахеита птиц
13.
Herpesviridae
Гепатита уток
14.
Paramyxoviridae
Род Paramyxovirus
Парагриппа крупного рогатого скота
15.
Poxviridae
Род Parapoxvirus
Контагиозной эктимы овец
16.
Poxviridae
Род Leporipoxvirus
Миксоматоза кроликов
17.
Retroviridae
Oncoviridae
Лейкоза крупного рогатого скота
Хламидии
II группа патогенности
1.
Chlamydia psittaci
Орнитозов
III группа патогенности
1.
Chlamydia psittaci var ovis
Хламидиозного аборта овец
Примечание.

Retrovіrіdae: адам иммунитетінің жетіспеушілігін тудыратын вирус  (АИЖТВ-1, АИЖТВ-2)
Адамның Т-клеткалық  лейкозының вирусы  (НТ1у)
ЖҚТБ
Т - адамның жасуша  лейкозы
10.
Unconventіonal agents:
Баяу нейрожұқпалы аурулардың қоздырғыштары
Крейцфельд-Якоба, Куру, Скрепи, амиотрофиялық лейкоспонгиозлды аурулары, оливопонтоцеребралды сему, Герстманн-Стра-Усслер Шейнкердің белгілері
III топ
1.
Orthomyxovіrіdae:
А, В және С тұмауының вирустары
Тұмау
2.
Pіcomavіrіdae:
Enterovіrus түріндегі: сал, А және Е гепатиттерінің жабайы штаммдары
Жіті геморрагиялық конъюктивит вирусы (АНС)
Полиомелит
Энтералды гепатит
Геморрагиялық коньюктивит
3.
Herpesvіrіdae:
I және II үлгідегі қарапайым ұшық вирусы,  зостор-қызылшаның герпевирустары
6 үлгідегі ұшық  (HB1v-HHv 6)
цитомегалия вирусы
Эпштейн-Барр вирусы
Қарапайым ұшық
Жел шешек, белдемелі ұшықты теміреткі,
Адамның В-лимфоциттерінің зақымдануы, туа біткен экзан-тема
Цитомегалия
Жұқпалы мононуклеоз, Беркит лимфомасы, назофарингеалды карцинома
IV топ
1.
Adenovіrіdae: барлық түрдегі аденовирустар
ТӨВЖ, пневмония, конъюнктивиттер
2.
Reovіrіdae,
Reovіrus түріндегі: адамдардың ретровирусы,  Rotavіrus түріндегі: адамдардың  ауызвирусы, Небраскадағы бұзаулардың диарея вирусы (NCDV)
- риниттер, гастроэнтериттер
- гастроэнтериттер және энтериттер
3.
Pіcomavіrіdae,
Enterovіrus түріндегі: А және В тобындағы Коксаки вирустары
ECHO вирустары
68-71 үлгідегі энтеровирустар
адам риновирустарының 120 үлгісі
Cardіovіrus түріндегі: энцефаломиокардит вирусы
Менго вирусы
ТӨВЖ, Борнхольм аурулары, герпангин, полиневриттер
- серозды менингиттер, диарея, ТӨВЖ,
полиневриттер, увеиттер
- серозды менингиттер, коньюнктивиттер ТӨВЖ
ТӨВЖ, полиневрит, герпангин, коньюнктивиттер, фаломиокардиттер, перикардиттер
ТӨВЖ, полиневрит
4.
Coronavіrіdae: адамның коронавирустары
ТӨВЖ (профузды, температурасыз мұрынның бітуі), энтерит
5.
Calіcіvіrіdae:  Норфолк вирусы
Жіті гастроэнтерит
6.
Paramyxovіrіdae:
Адамның 1-4 типтегі парагрипп вирусы
Респираторлық-синцитиалдық вирус
(PC-вирусы)
эпидемиялық паротиттің вирусы
қызылшаның вирусы
Ньюкасл ауруының вирусы
ТӨВЖ, бронхопневмониялар
Пневмониялар, бронхиттер, бронхиолиттер
Эпидемиялық паротит
Қызылша
Коньюнктивит
7.
Togavіrіdae
Rubіvіrua түріндегі:
қызамық вирусы
Қызамық
8.
Rabdovіrіdae,  Vesіculovіrus түріндегі: везикулярлы стоматит вирусы
Везикулярлы стоматит
9.
Poxvіrіdae:
сиыр шешегінің вирусы,
эктромелия вирусы
сауыншылар түйіндерінің вирусы
орфвирус вирус
контагиозды моллюска
Тана және Яба вирустары
Сиыр шешегі
Тышқандардың эктромелиясы
Сауыншы қолдарының созылмалы ауруы
Жұқпалы күлдіректі терінің қабынуы
Тері мен шырышты қабаттың жұқпалы моллюскасы
Яба ауруы
Хламидийлер
II топ
1.
Chlamydіa psіttacі
Орнитоз-пситтакоз
III топ
1.
Chlamydіa trachomatіs
Трахома, несепгенитальды хламидиоз
2.
Chlamydіa paratrachomatіs
Трахомоподобный коньюктивит
3.
Chlamydіa veneral lymphagranulema
Жыныс лимфаларының ұлғаюы, шат лимфа бездерінің зақымдануы
Биологиялық улар
II топ
1.
Барлық түрдегі ботулин
уыттары
Ботулизм
2.
Сіреспе уыты
3.
Қарақұрт өрмекшісінің уы
III топ
1.
Микоуыттар
Микотоксикоздар
2.
Күл уыттары
3.
А тобындағы стрептококктар уыттары
4.
Стафилококктар уыттары
5.
Жыландардың уы (кобра, эфа, гюрза және басқалар)
Патогенді топтар бойынша жануарлар үшін
патогенді микроорганизмдердің жіктемесі
N
Қоздырғыштың түрі
Қай аурудың қоздырғышы
1
2
3
Бактериялар
I патогенді топ
1.
Yersіnі pestіs
түйелер обасының
II патогенді топ
1.
Bacіllus anthracіs
күйдіргінің
2.
Brucella abortus
Brucella melіtensіs
Brucella suіs
Brucella canіs
бруцеллездің
3.
Francіsella tularensіs
туляремияның
4.
Pseudomonas malleі
саптың
5.
Pseudomonas pseudomonalleі
мелиоидоздың
III патогенді топ
1.
Mykobacterіum tuberculosіs
туберкулездің
Mykobacterіum bovіs
Mykobacterіum avіum
Lіsterіa monocytogenes
листериоздың
2.
Salmonella dublіn
сальмонеллездің
Salmonella cholerae suіs
Salmonella abortus ovіs
Salmonella abortus egvі
Salmonella typhіmurіum
Salmonella pullorum gallіnarіum
3.
4.
Сlostrіdіum perfrіngens
Қойдың брадзоты мен жұқпалы энтеротоксемиясының, ірі қара мал эмфизематоздық карбункулдың
Сlostrіdіum hovyі
Сlostrszzdіum oedematіens
Сlostrіdіum septіcum
Сlostrіdіum hystolytіcum
5.
Fysobacterіum necrophum
некробактериоздың
6.
Eryіspelothrіx іnsіdіosa
шошқа тілмелері
7.
8.
Leptospіra Pomona
лептоспироздың
Leptospіra Trassovі
Leptospіra Hebdomatіs
Leptospіra Gryppoyphosa
Leptospіra Icterrohaemorragіae
Leptospіra Canіcola
9.
Mycobacterіum paratuberculesus
паратуберкулездің
10.
Clostrіdіum tetanі
сіреспенің
11.
Clostrіdіum botulіnum
ботулизмнің
12.
Yersіnіa pseudotuberculosіs
жалған туберкулездің
13.
Pasteurella multocіda
пастереллездің
14.
Campylobacter fetus
кампилобактериоздың
15.
Brucella ovіs
қойлардың жұқпалы эпидидимитінің
16.
Borrelіa hyodysenterіa
шошқа дизентериясының
IV патогенді топ
1.
Staphіlococcus
стафилоккоздың
2.
Streptococcus egvі
жылқының сақау ауруының
3.
Escherіchіa colі
колибактериоздың
4.
Haemophіlus
шошқаның гемофилездік ауруының
5.
Dіplococcus lanceolatus
қозылардың диплоккозының
6.
Mycoplasma agalactіae
қойлардың жұқпалы агалактиясының
7.
Mycoplasma gallіseptіcum
респираторлық микоплазмоздың
8.
Mycoplasma hyopneumonіae
энзоотиялық пневмонияның
9.
Bacіllus Larvae
аралардың Америкалық іріңдерінің
10.
Peptostreptococcus pluton
аралардың Еуропалық іріңді ауруларының
Риккетсиялар
II патогенді топ
1.
Cowdrіa burnetі
Ку қызбасы
2.
Cowdrіa rumіnantіum
гидроперикардиттің
Грибоктар
II патогенді топ
1.
Hіstoplasma farcіmіnosum
эпизоотиялық лимфангиттің
2.
Candіda albіcans
кандидамикоздың
3.
Blastomyces dermatіtіdes
бластамикоздың
III патогенді топ
1.
Aspergіllus fumіgatus
аспергиллездің
2.
Actіnomyces bovіs
актиномикоздың
3.
Trіchophyton favіforme
Trіchophyton gypseum
Trіchophyton egvuіnum
трихофитияның
4.
Mіcrosporum egvuіnum
Mіcrosporum gypseum
Mіcrosporum lanosum
Mіcrosporum nfnum
микроскопияның
IV патогенді топ
1.
Botryomyces ascoformans
ботриомикоздың
2.
Stachybotrus altemans
стахиботриотоксикоздың
Вирустар
I патогенді топ
1.
Pіcornavіrіdae
Aphthovіrus тегі
аусылдың
2.
Paramyxovіrіdae
Paramyxovіrіs тегі
ірі қара мал обасының
3.
Togavіrіdae
Pestіvіrus тегі
шошқаның классикалық обасының
4.
Irіdovіrіdae
шошқаның африкалық обасының
5.
Poxvіrіdae
Caprіpoxvіrus тегі
қойлар мен ешкілер шешегінің
6.
Paramyxovіrіdae
Paramyxovіrіs
ньюкаслск ауруларының
7.
Reovіrіlae
Orbіvіrus тегі
қойлардың катаральдық қызбасының
8.
Orthomyxovіrіdae
Influenzavіrus тегі
құстар тұмауының
9.
Rhabdovіrіdae
vesіculovіrus тегі
везикулярлық стоматиттің
II патогенді топ
1.
Paramyxovіrіdae
Буынаяқтылар обасының вирусы
буынаяқтылар обасының
2.
Rhabdovіrіdae
Lyssavіrus тегі
құтырманың
3.
Retrovіrіdae
жылқының жұқпалы анемиясының
4.
Togavіrіdae
Alphavіrus тегі
жылқының жұқпалы энцефаломиелитінің
5.
Orthomyxovіrіdae
Influenzavіrus тегі
жылқы тұмауының
6.
Herpesvіrіdae
Жылқының ринопневмониясының вирусы
жылқының ринопневмониясының
7.
Herpesvіrіdae
Ауески ауруының
8.
Coronavіrіdae
Coronavіrus тегі
құстардың жұқпалы бронхитінің
9.
Coronavіrіdae
шошқаның трансмиссиялық гастроэнтериттің
10.
Bіrnavіrіdae
Гамбора ауруының (жұқпалы бурситтің)
11.
Herpesvіrіdae
Марек ауруының
12.
Herpesvіrіdae
құстардың жұқпалы ларинготрахеитінің
13.
Herpesvіrіdae
үйректер гепатитінің
14.
Paramyxovіrіdae
Paramyxovіrus тегі
ірі қара мал парагриппінің
15.
Poxvіrіdae
Parapoxvіrus тегі
қойлардың контагиоздық эктимінің
16.
Poxvіrіdae
Leporіpoxvіrus тегі
қояндардың миксоматозының
17.
Retrovіrіdae
Oncovіrіdae
ірі қара мал лейкозының
Хламидийлер
II патогенді топ
1.
Chlamydіa psіttacі
орнитоздардың
III патогенді топ
1
Chlamydіa psіttacі var ovіs
қойлардың хламидиоздық түсік тастауының
Ескерту:

1. Аттенуированные штаммы возбудителей I-II гpyпп относят к микроорганизмам III группы патогенности. Аттенуированные штаммы III-IV гpyпп относят к IV группе патогенности.
2. В качестве источника заболеваний человека и животных, вызываемых микроорганизмами I-IV гpyпп, следует считать инфицированных: человека, теплокровных животных, переносчиков, объектов внешней среды.
Приложение 2
к Санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к условиям работ
с микроорганизмами
I-IV групп патогенности"
Положение о комиссии по контролю за соблюдением
требований биологической безопасности в организации
1. Комиссия по контролю соблюдения требований биологической безопасности в организации (далее - режимная комиссия) является исполнительно-консультативным органом, контролирующим порядок проведения работы с биологическим материалом в диагностических, научно-исследовательских и производственных лабораториях.
2. Работу комиссий по контролю соблюдения требований биологической безопасности возглавляет Центральная режимная комиссия Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Комиссия создается в организациях (предприятиях), на базе которых проводятся любые виды работ (диагностические, исследовательские, производственные) с биологическим материалом I-IV групп патогенности.
4. Комиссия в составе не менее 3-5 человек, компетентных в вопросах безопасности работы с биологическим материалом, назначается приказом руководителя организации сроком на 5 лет.
5. Председателем комиссии назначается заместитель руководителя организации по эпидемиологическим вопросам (науке) или специалист, имеющий соответствующие знания и опыт работы.
6. В своей деятельности комиссия руководствуется "Санитарно-эпидемиологическими требованиями к устройству и условиям работы микробиологических, вирусологических и паразитологических лабораторий", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 января 2004 года N 63, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных  правовых актов Республики Казахстан - за N 2692 и настоящими Правилами, другими нормативными документами по обеспечению биологической безопасности и указаниями руководителя организации.
7. Комиссия контролируется руководителем организации и его заместителем по научной работе, ответственным за состояние безопасности работы с биологическим материалом, по методическим вопросам.
8. Режимные комиссии противочумных станций подчиняются режимным комиссиям -  Центральной и Казахского научного центра карантинных и зоонозных инфекций им. М. Айкимбаева.

1. I-II топтағы қоздырғыштардың уыттылық күші әлсіреген штамдары III патогендік тобының микроорганизмдеріне жатады. III-I топты уыттылық күші әлсіреген штамдар I патогендік тобының микроорганизмдеріне жатады.
2. Жұқтырушыларды: адамды, жылықанды жануарды, тасымалдаушыларды, қоршаған орта объектілерін сыртқы ортаны I-IV¶ топтардағы микроорганизмдерден туындайтын адамдар мен жануарлар ауруларының көздері ретінде есептеу керек.
"І-ІV патогенді топтар
микроорганизмдерімен жұмыс
істеу жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-
эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 2-қосымша
Ұйымдарда биологиялық қауіпсіздік талаптарының
сақталуын бақылау жөніндегі комиссия туралы ереже
1. Ұйымдарда биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі комиссия (бұдан әрі - режимдік комиссия) диагностикалық, ғылыми және өндірістік зертханаларда биологиялық материалмен жұмыс жүргізудің тәртібін бақылайтын атқарушы-консультативтік орган болып табылады.
2. Биологиялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау жөніндегі комиссияның жұмысын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Орталық режимдік комиссиясы басқарады.
3. Комиссия олардың базасында I-III патогенді топтың биологиялық материалмен кез келген жұмыс (диагностикалық зерттеу, өндірістік) түрлерін жүргізетін мекемелерде (кәсіпорындарда) құрылады.
4. Құрамында биологиялық материалмен жұмыс қауіпсіздігі мәселелерінде құзыретті кемінде 3-5 адам бар комиссияны мекеменің басшысы 50 жыл мерзімге тағайындайды.
5. Комиссия төрағасы етіп мекеме басшысының эпидемиологиялық мәселелер (ғылым) жөніндегі орынбасарын немесе тиісті білімі мен жұмыс тәжірибесі бар маманды тағайындайды.
6. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2692 тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 21 қаңтардағы N 63 бұйрығымен бекітілген "Микробиология, вирусология және паразитология зертханаларының орналасуына және жұмыс істеу жағдайларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын және биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі өзге де нормативтік құжаттарды және мекеме басшының нұсқауларын басшылыққа алады.
7. Комиссия әдістемелік мәселелер бойынша мекеме басшысына және оның ғылыми жұмыс жөніндегі, биологиялық материалмен жұмыс істеу қауіпсіздігінің жай-күйі үшін жауапты орынбасарына бағынады.
8. Обаға қарсы күрес станцияларының режимдік комиссиясы - М. Айқымбаев атындағы Қазақ карантиндік және зооноздық жұқпалар ғылыми орталығының және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Орталық режимдік комиссияларына бағынады.

9. Режимные комиссии всех остальных организаций контролируются Центральной режимной комиссией.
10. В целях обеспечения безопасности работы с биологическим материалом при проведении диагностических, исследовательских и производственных работ комиссия решает следующие задачи:
1) организация и проведение постоянного контроля за соблюдением регламентированного порядка обеспечения биологической безопасности в организации;
2) организация и проведение комплекса мероприятий, направленных на предупреждение аварийных ситуаций и ликвидацию их последствий;
3) контроль подготовленности персонала к работе с инфекционным материалом и организация наблюдения за состоянием здоровья;
4) осуществляет контроль выполнения требований соответствующих нормативных документов, а также распоряжений (приказов) руководителя организации и предложений комиссии организации;
5) проводит анализ состояния биологической безопасности и разрабатывает комплекс мер по ее совершенствованию;
6) готовит отчетную и другую документацию по вопросам биологической безопасности.
11. В соответствии с возложенными на нее задачами комиссия проводит следующий комплекс мероприятий:
1) осуществляет ежегодный плановый и периодически внеплановый контроль выполнения регламентированного порядка обеспечения биологической безопасности;
2) осуществляет контроль за своевременной диспансеризацией персонала, контролирует регламентированный порядок иммунопрофилактики, ведет учет лиц с повышенной чувствительностью к антибиотикам и лиц, имеющих противопоказания к вакцинации;
3) в случае аварии при работе с биологически опасным материалом разрабатывает и представляет руководителю организации план мероприятий по ликвидации ее последствий;
4) проводит анализ установленных нарушений правил безопасности, предпосылок к этому, причин аварий и представляет руководителю организации план мероприятий по повышению эффективности системы биологической безопасности;
5) оформляет необходимую документацию для получения (продления) разрешения на проведение работы с биологически опасным материалом;
6) проводит проверку знаний по вопросам соблюдения биологической безопасности персонала, работающего с биологически опасным материалом;
7) контролирует установленный порядок выезда сотрудников;
8) готовит отчет о работе комиссии за год и представляет его в организации, осуществляющие надзорные функции;
9) составляет план работы, утвержденный руководителем организации, нормативные и другие документы, необходимость которых определяется ее задачами и функциями.
12. В целях эффективной реализации своих задач комиссия:

9. Басқа ұйымдардың режимдік комиссияларын - Орталық режимдік комиссия бақылайды.
10. Диагностикалық, зерттеу және өндірістік жұмыстар жүргізу кезінде биологиялық материалмен жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында комиссия мынадай міндеттерді шешеді:
1) мекемеде биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің регламенттелген тәртібінің сақталуын тұрақты бақылауды ұйымдастыру және жүргізу;
2) авариялық ахуалдың алдын алуға және олардың салдарын жоюға бағытталған іс-шаралар кешенін ұйымдастыру және жүргізу;
3) персоналдың жұқпалы материалмен жұмыс істеуге дайындығын бақылау және денсаулық жағдайын қадағалауды ұйымдастыру;
4) тиісті нормативтік құжаттар талаптарының, сондай-ақ мекеме басшысы өкімдерінің (бұйрықтарының) және мекеме комиссиясы ұсыныстарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
5) биологиялық қауіпсіздік жай-күйін талдауды жүргізу және оларды жетілдіру жөніндегі шаралар кешенін әзірлейді;
6) биологиялық қауіпсіздік жөніндегі мәселелері жөніндегі есептік және басқа да құжаттаманы дайындайды.
11. Оған жүктелген міндеттерге сәйкес комиссия мынадай іс-шаралар кешенін жүргізеді:
1) биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің регламенттелген тәртібінің орындалуын жыл сайын жоспарлы және жоспардан тыс мерзімдік бақылауды жүзеге асырады;
2) персоналды уақтылы диспансерлеуді бақылауды жүзеге асырады, иммундық профилактиканың регламенттелген тәртібін бақылайды, антибиотиктерге аса сезімтал және вакциналауға қарсы айғақтары бар адамдарды есепке алуды жүргізеді;
3) биологиялық материалмен жұмыс істеу кезінде авария жағдайында мекеменің басшысына оның салдарын жою жөніндегі іс-шаралардың жоспарын әзірлейді және ұсынады;
4) белгіленген қауіпсіздік ережелерінің, оның алғы шарттарының, бұзылуын, авариялар себептерін талдауды жүргізеді және мекеме басшысына биологиялық қауіпсіздік жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралардың жоспарын ұсынады;
5) биологиялық қауіпті материалмен жұмыс істеуге рұқсат алу (ұзарту) үшін қажетті құжаттаманы ресімдейді;
6) биологиялық қауіпті материалмен жұмыс істейтін персоналдың биологиялық қауіпсіздігін сақтау мәселелері жөніндегі білімді тексеруді жүргізеді;
7) қызметкерлердің белгіленген бару тәртібін бақылайды;
8) комиссияның жұмыс туралы есебін дайындайды және оны қадағалау функцияларын жүзеге асырушы мекемеге ұсынады;
9) мекеме басшысы бекіткен жұмыс жоспарын және қажеттігі оның міндеттерімен және функцияларымен анықталатын өзге де құжаттарды жасайды.
12. Өз міндеттерін тиімді іске асыру мақсатында комиссия:

1) координирует выполнение руководителями подразделений и отдельных лиц правил биологической безопасности;
2) ходатайствует перед руководителем организации об устранении имеющихся нарушений;
3) проводит самостоятельно или с привлечением других квалифицированных специалистов плановые и внеплановые проверки соблюдения правил биологической безопасности в организации;
4) ходатайствует перед руководителем организации о приостановлении работы с биологически опасным материалом в случае невозможности выполнения правил биологической безопасности или в случае их нарушения;
5) представляет мотивированное ходатайство перед организацией, выдавшей разрешение, о приостановлении использования или запрещении внедрения в практику новых лабораторных методик, видов оборудования, дезинфектантов и других подобных действий, не обеспечивающих необходимого уровня биологической безопасности;
6) заслушивает на заседании комиссии руководителей подразделений, сотрудников организации.
Приложение 3
к Санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к условиям работ
с микроорганизмами
I-IV групп патогенности"
Журнал учета ПБА, находящихся в рабочей коллекции
Первичная учетная документация
Наименование учреждения ________________
Отдела, отделения_______________________
Лаборатории_____________________________
Временного формирования ________________
Хранить 3 года до ______________________
Начат    _______________________________
Окончен ________________________________
№N штам-
ма
Наимено-
вание
микро-
орга-
низма
Цель исследо-
вания
Откуда получен штамм
Число, месяц,
год
полу-
чения
Отметка
об унич-
тожении
Подпись
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: Для типографии при изготовлении документа
формат А4 96 страниц
Приложение 4
к Санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к условиям работ
с микроорганизмами
I-IV групп патогенности»
Журнал регистрации патогенных биологических агентов
I-IV групп на временное хранение
Первичная учетная документация
Наименование учреждения ________________
Отдела, отделения_______________________
Лаборатории_____________________________
Временного формирования ________________
Хранить 3 года до ______________________
Начат __________________________________
Окончен ________________________________
Да-
та
Вид и N
штам-
ма
Наи-
мено-
вание
объек-
тов
ФИО
сдав-
шего
штам-
мы
От-
тиск
и  пе-
чати
Рос-
пись
сдав-
шего
штам-
мы
ФИО и рос-
пись
при-
няв-
шего
штаммы
Дата выдачи
штам-
мов
Рос-
пись выдав-
шего
Штаммы
Рос-
пись
при-
няв-
шего
штам-
мы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 5
к Санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к условиям работ
с микроорганизмами
I-IV групп патогенности"
Журнал регистрации депонированных штаммов ПБА
Первичная учетная документация
Наименование учреждения ________________
Отдела, отделения_______________________
Лаборатории_____________________________
Временного формирования ________________
Хранить 3 года до ______________________
Начат __________________________________
Окончен ________________________________
N
пп
Дата
Пос-
туп-
ле-
ния
за-
яв-
ле-
ния
ФИО ав-
тора
Кем дано раз-
реше-
ние
на депо-
ниро-
вание
Видо-
вое
наз-
вание
штам-
ма
Nштам-
ма
Кол-
во
объек-
тов
Осо-
бен-
ности
штам-
ма
Штамм
принял
При-
сво-
ен N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 6
к Санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к условиям работ
с микроорганизмами
I-IV групп патогенности"
Индивидуальная карточка коллекционного штамма ПБА _____
Первичная учетная документация
Наименование биологического патогена _____________
N по инвентарной книге ___________________________
Дата и объект выделения __________________________
Место выделения __________________________________
Дата изу-
чения
Морфология роста на средах
Морфология в мазках
Био-
хими-
ческие свойства
Вирулент-
ность
Другие свойства
1
2
3
4
5
6

1) бөлімшелердің басшылары мен жекелеген адамдардың биологиялық қауіпсіздік ережелерін міндетті түрде орындауын үйлестіреді;
2) мекеме басшының алдында болған бұзушылықты жою туралы өтініш жасайды;
3) өзіндік немесе басқа да білікті мамандарды тарта отырып, мекемеде биологиялық қауіпсіздік ережелерінің сақталуын жоспарлы және жоспардан тыс тексеруді жүргізеді;
4) биологиялық қауіпсіздік ережелерінің орындалуы мүмкін болмаған жағдайда немесе оларды бұзған жағдайда биологиялық қауіпті материалмен жұмысты тоқтата тұру туралы мекеме басшысына өтініш жасайды;
5) биологиялық қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз етпейтін жаңа зертханалық әдістемелерді, жабдықтардың түрін, дезинфектанттар мен т.с.с. пайдалануды немесе тыйым салуды тоқтату туралы рұқсат берген мекеменің алдында дәлелденген өтініш жасайды;
6) комиссия отырыстарында бөлімше басшыларын, мекеме қызметкерлерін тыңдайды.
"І-ІV патогенді топтар
микроорганизмдерімен жұмыс
істеу жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-
эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 3-қосымша
Жұмыс коллекциясындағы ПБА-ны есепке алу журналы
Бастапқы есепке алу құжаттамасы
Мекеменің атауы ___________________________________________________
Бөлімнің, бөлімшенің атауы ________________________________________
Зертхананың атауы _________________________________________________
Уақытша құрылымның атауы __________________________________________
Сақтау мерзімі 3 жыл  __________________________________  -ға дейін
басталды __________________________________________________________
аяқталды __________________________________________________________
Штамның
N
Микроорга-
низмнің
атауы
Зерттеу
мақсаты
Штамм
қайдан
алынды
Алынған
күні,
айы, жылы
Жою
туралы
белгі
Қолы
1
2
3
4
5
6
7
Ескерту: Баспахана үшін құжат А4 форматында 96 бетте
дайындалады.
"І-ІV патогенді топтар
микроорганизмдерімен жұмыс
істеу жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-
эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 4-қосымша
I-I¶топтағы патогенді биологиялық агенттерді
уақытша сақтауға тіркеу журналы
Бастапқы есепке алу құжаттамасы
Мекеменің атауы ___________________________________________________
Бөлімнің, бөлімшенің атауы ________________________________________
Зертхананың атауы _________________________________________________
Уақытша құрылымның атауы __________________________________________
Сақтау мерзімі 3 жыл  __________________________________  -ға дейін
басталды __________________________________________________________
аяқталды __________________________________________________________
Күні
Штам-
ның
түрі
және
N
Объек-
тінің
атауы
Штамды
тапсы-
рушының
Т.А.Ә.
Мөр
та-
баны
және
N
Штам-
ды
тап-
сыру-
шының
қолы
Штам-ды
қа-
был-
дау-
шы-
ның
Т.А.Ә
және
қолы
Штам-ды беру күні
Штам-ды
беру-
шінің қолы
Штам-
ды
қа-
был-
дау-
шыныңқолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
"І-ІV патогенді топтар
микроорганизмдерімен жұмыс
істеу жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-
эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 5-қосымша
Депонирлендірілген ПБА штамдарын тіркеу журналы
Бастапқы есепке алу құжаттамасы
Мекеменің атауы ____________________________________________________
Бөлімнің, бөлімшенің атауы _________________________________________
Зертхананың атауы __________________________________________________
Уақытша құрылымның атауы ___________________________________________
Сақтау мерзімі 3 жыл    ___________________________________-ға дейін
басталды____________________________________________________________
аяқталды____________________________________________________________
Р/с
N
өті-
ніш-
тің
келіп
түс-
кен
күні
Автор-
дың
Т.А.Ә.
Депо-
нир-
лен-
діру-
ге
кім
рұқ-
сат
берді
Штам-
ның
түрлік атауы
Штам-
ның N
Объек-
тілер-
дің
саны
Штам-
ның
ерек-
ше-
лік-
тері
Штам-
ды
қа-
был-
дап
алды
N
бе-
рілді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
"І-ІV патогенді топтар
микроорганизмдерімен жұмыс
істеу жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-
эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 6-қосымша
Коллекциялық ПБА штамының жеке карточкасының N ________
Бастапқы есепке алу құжаттамасы
Биологиялық патогеннің атауы________________________________________
Мүккәммал кітабы бойынша N _________________________________________
Бөліну объектісі мен күні___________________________________________
Бөліну орны_________________________________________________________
Зер-
делеу
күні
Орталар-
да өсу
морфоло-
гиясы
Жағын-
дылар-
дағы
морфо-
логия
Биологиялық
қасиеттері
Виру-
лент-
тілігі
Басқа
да қа-
сиеттері
1
2
3
4
5
6
Ескерту:

Примечание: Выбор и заполнение граф 2, 3, 4, 5, 6 определяется головным по проблеме институтом, в зависимости от вида и особенностей биологического патогена.
Приложение 7
к Санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к условиям работ
с микроорганизмами"
Сведения о движении ПБА в коллекции микроорганизмов
_____________________
(организация)
N
пп
Воз-
бу-
ди-
тель
(род, вид)
Число штаммов
на начало
Поступило
штаммов
Выдано
штаммов
Унич-
тожено
Число штаммов
на конец
го-
да
квар-
тала
Адрес
Кол-
во
Адрес
Кол-во
года
квар-
тала
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 8
к Санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к условиям работ
с микроорганизмами"
Сведения о наличии ПБА в коллекции микроорганизмов
_____________________
(организация)
N
пп
Наи-
мено-
вание
Воз-
буди-
теля
Дата
выде-
ления
Ад-
рес
Источ-
ник
выде-
ления
Судьба штамма
Пере-
дан
Ад-
рес
Унич-
тожен
Дата
Хра-
нит-
ся
Кол-
во
объек-
тов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

2, 3, 4, 5, 6-бағандарды биологиялық патогеннің түрлері мен ерекшеліктеріне қарай проблема бойынша басты институт таңдайды және толтырады.
"І-ІV патогенді топтар
микроорганизмдерімен жұмыс
істеу жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-
эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 7-қосымша
______________________
(ұйымның)
микроорганизмдер коллекциясындағы ПБА
қозғалысы туралы мәліметтер
Р/с
N
Қоз-
дыр-
ғыш-
тар
(тер-
гі,
түрі)
Бастал-
ғанда
штамдар
саны
Штамдар
келіп
түсті
Штамм
берілді
жой-
ылды
Аяқталғанда
штамдар
саны
жыл
тоқ-
сан
ме-
кен-
жайы
са-
ны
жыл
тоқ-
сан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
"І-ІV патогенді топтар
микроорганизмдерімен жұмыс
істеу жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-
эпидемиологиялық ережесі
мен нормаларына 8-қосымша
_______________________
(ұйымның)
микроорганизмдер коллекциясында ПБА-ның
болуы туралы мәліметтер
Р/с
N
Қоз-
дыр-
ғыш-
тың
атауы
Бө-
лі-
ну
кү-
ні
Ме-
кен-жа-
йы
Бө-
ліну
көзі
Штамдар тағдыры
Бе-
ріл-
ді
Ме-
кен-
жайы
Жой-
ылды
Кү-
ні
Сақ-
тал-
ды
Объек-
тілер-
дің
саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11