Об утверждении Правил и условий выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 сентября 2005 года № 108. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2005 года № 3894. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 21
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 36-2  Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" в целях определения порядка выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1)  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 554 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1748, опубликованное 28 января - 10 февраля 2002 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
2)  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года N 109 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 554 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1748" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2277, опубликованное 19 мая - 01 июня 2003 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқамерзімді ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу қағидалары мен талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 15 қыркүйектегі N 108 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 14 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3894. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 21 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу тәртібін айқындау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқамерзімді ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу қағидалары мен талаптары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап мыналардың:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 554 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1748 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2002 жылғы 28 қаңтар - 10 ақпанда жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1748 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 554 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2277 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2003 жылғы 19 мамыр - 1 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

4. Департаменту монетарных операций (Герасименко Ю.В.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Ассоциации финансистов Казахстана.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Елемесова А.Р.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 сентября 2005 года N 108
Правила
и условия выпуска, размещения, обращения и погашения
краткосрочных нот Национального Банка
Республики Казахстан
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке) и определяют порядок и условия выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан (далее – краткосрочные ноты).
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
1. Понятия, используемые в настоящих Правилах
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аукцион - размещение краткосрочных нот соответствующего выпуска по дисконтированным ценам, указанным в заявках Первичных агентов, начиная с наибольшей дисконтированной цены и заканчивая на цене отсечения (удовлетворение множественности цен) в пределах объявленных условий аукциона;
2) Первичный агент - банк, являющийся профессиональным участником рынка ценных бумаг, обладающий действующей лицензией на осуществление брокерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя либо лицензией на осуществление дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, и заключивший с Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) договор о порядке совершения операций с краткосрочными нотами;

4. Монетарлық операциялар департаменті (Герасименко):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығына жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.Р.Елемесовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2005 жылғы 15 қыркүйектегі
N 108 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқамерзімді ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу қағидалары мен талаптары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Қағидалар «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқамерзімді ноттарын (бұдан әрі – қысқамерзімді ноттар) шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу тәртібі мен талаптарын айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Осы Ережеде пайдаланылатын ұғымдар
Ескерту. 1-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен; тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аукцион - ең жоғары дисконтталған бағадан бастап және аукционный жарияланған талаптары шегінде кесімді бағамен аяқталатын (бағалардың көптігін қанағаттандыратын) Бастапқы агенттердің өтінімдерінде көрсетілген дисконтталған бағалар бойынша тиісті шығарылымның қысқа мерзімді ноталарын орналастыру;
2) Бастапқы агент – нақтылы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыруға қолданылып жүрген лицензиясы не бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен (бұдан әрі Ұлттық Банк) қысқа мерзімді ноталармен операциялар жасау тәртібі туралы шарт жасасқан бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы болып табылатын банк;

3) дисконтированная цена - цена ниже номинальной стоимости;
4) цена отсечения - минимальная дисконтированная цена, на которой заканчивается удовлетворение заявок;
5) досрочное погашение краткосрочных нот - полный или частичный вывод Национальным Банком из обращения краткосрочных нот до истечения срока погашения на вторичном рынке ценных бумаг, предварительно согласованный с Первичным агентом по дате, количеству и цене погашения;
6) выкуп краткосрочных нот - покупка краткосрочных нот Национальным Банком на вторичном рынке ценных бумаг с возможностью их дальнейшего обращения до истечения срока погашения, предварительно согласованная с Первичным агентом по дате, количеству и цене выкупа краткосрочных нот;
7) условия выпуска и размещения краткосрочных нот - основные условия выпуска и размещения краткосрочных нот, определяемые и объявляемые Национальным Банком в соответствии с целями денежно-кредитной политики, и включающие дату размещения, срок обращения, дату погашения, объем размещения, ограничения по удовлетворению заявок, дату оплаты, форму размещения;
8) средневзвешенная дисконтированная цена - средняя дисконтированная цена, взвешенная к общему объему краткосрочных нот, сложившемуся на аукционе по цене отсечения;
9) Уполномоченное подразделение - подразделение Национального Банка, ответственное за осуществление размещения краткосрочных нот и операций с ценными бумагами;
10) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 29.12.2009 № 117 (порядок введения в действие см. п. 2); от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
2. Общие положения
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Краткосрочная нота представляет собой обращаемую эмиссионную государственную дисконтную бездокументарную ценную бумагу, которая размещается Национальным Банком по дисконтированной цене, а погашается по номинальной стоимости, за исключением случаев досрочного погашения.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) дисконтталған баға - номиналдық құнынан төмен баға;
4) кесімді баға - өтінімдерді қанағаттандыру тоқтатылатын ең төменгі дисконтталған баға;5) қысқа мерзімді ноталарды мерзімінен бұрын өтеу - Ұлттық Банктің бағалы қағаздардың қайталама нарығында қысқа мерзімді ноталарды өтеу мерзімі аяқталғанға дейін күні, саны және өтеу бағасы бойынша Бастапқы агентпен алдын ала келісілген толық немесе ішінара айналыстан шығаруы;
6) қысқа мерзімді ноталарды сатып алу - Ұлттық Банктің бағалы қағаздардың қайталама нарығында қысқа мерзімді ноталарды өтеу мерзімі өткенге дейін күні, саны және сатып алу бағасы бойынша олардың бұдан әрі айналыста болу мүмкіндігімен Бастапқы агентпен алдын ала келісілген сатып алуы;
7) қысқа мерзімді ноталарды шығару және орналастыру талаптары-ақша-кредит саясатының мақсаттарына сәйкес Ұлттық Банк айқындайтын және жариялайтын және орналастыру күні, айналысқа шығару мерзімі, өтеу күні, орналастыру көлемі, өтінімдерді қанағаттандыру жөніндегі шектеулер, төлем жасау күні, орналастыру нысаны кіретін қысқа мерзімді ноталарды шығару мен орналастырудың негізгі талаптары;
8) орташа алынған дисконтталған баға - кесімді баға бойынша аукционда қалыптасқан қысқа мерзімді ноталардың жалпы көлеміне қарай алынған орташа дисконтталған баға;
9) Уәкілетті бөлімше - қысқа мерзімді ноталарды орналастыруды және бағалы қағаздармен операцияларды жүзеге асыруға жауапты Ұлттық Банктің бөлімшесі;
10) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2009.12.29 N 117; 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Қысқа мерзімді нота айналыстағы эмиссиялық мемлекеттік дисконтталған құжаттандырылмаған бағалы қағазды білдіреді, оны мерзімінен бұрын өтеу жағдайларын қоспағанда, Ұлттық Банк дисконтталған баға бойынша орналастырады, номиналдық құны бойынша өтейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

10. Краткосрочные ноты представляют собой инструмент денежно-кредитной политики Национального Банка, предназначенный для регулирования ставок вознаграждения на финансовом рынке.
11. Номинальная стоимость краткосрочной ноты составляет 100 тенге.
12. Подразделение надзора за субъектами рынка ценных бумаг Национального Банка присваивает национальный идентификационный номер каждому выпуску краткосрочных нот.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
13. Размещение краткосрочных нот осуществляется через Первичных агентов на основании договора о порядке совершения операций с краткосрочными нотами Национального Банка по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
14. исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
15. Ставка вознаграждения по краткосрочным нотам представляет собой отношение разницы между номинальной стоимостью и дисконтированной ценой к дисконтированной цене краткосрочных нот, выражается в процентах и определяется в соответствии с порядком расчета ставки вознаграждения по краткосрочным нотам по формуле согласно  приложению 2  к настоящим Правилам.
16. Порядок налогообложения выпуска и операций с  краткосрочными нотами регулируется Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)» от 10 декабря 2008 года.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Размещение краткосрочных нот
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Размещение краткосрочных нот осуществляется Национальным Банком в следующих формах:
1) аукцион;
2) продажа краткосрочных нот по дисконтированным ценам, согласованным с Первичными агентами (далее - продажа);
3) подписка по цене, установленной Национальным Банком (далее - подписка).
18. Информация, связанная с размещением краткосрочных нот, передается через определяемую Национальным Банком электронную систему передачи данных.

10. Қысқа мерзімді ноталар Ұлттық Банктің қаржы нарығында сыйақы ставкаларын реттеуге арналған ақша-кредит саясатының құралы болып табылады.
11. Қысқа мерзімді нотаның номиналдық құны 100 теңге болады.
12. Ұлттық Банктің бағалы қағаздар нарығының субъектілерін қадағалау бөлімшесі қысқамерзімді ноттардың әрбір шығарылымына ұлттық сәйкестендіру нөмірін береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Қысқамерзімді ноттарды орналастыру осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарымен операцияларды жасау тәртібі туралы шарттың негізінде Бастапқы агенттер арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен.
15. Қысқа мерзімді ноталар бойынша сыйақы ставкасы қысқа мерзімді ноталардың дисконтталған бағасына номиналдық құн мен дисконтталған баға арасындағы айырмашылықтар қатынасын білдіреді, осы Ереженің 2-тармағына сәйкес формула бойынша қысқа мерзімді ноталардың сыйақы ставкаларын есептеу тәртібіне сәйкес пайызбен көрсетіледі және айқындалады.
16. Қысқа мерзімді ноталарды шығаруға және операциялар жасауға салық салу тәртібі 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» (Салық кодексi) Қазақстан Республикасының Кодексiмен реттеледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-тарау. Қысқа мерзімді ноталарды орналастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Ұлттық Банк қысқа мерзімді ноталарды мынадай нысандарда:
1) аукцион;
2) қысқа мерзімді ноталарды Бастапқы агенттермен келісілген дисконтталған баға бойынша сату (бұдан әрі - сату);
3) Ұлттық Банк белгілеген баға бойынша жазылым (бұдан әрі - жазылым) арқылы орналастырады.
18. Қысқа мерзімді ноталарды орналастыруға байланысты ақпарат Ұлттық Банк анықтайтын деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы беріледі.

19. Электронные сообщения, передаваемые по электронной системе передачи данных, шифруются с помощью системы программно-криптографической защиты, используемой Национальным Банком.
20. В случае невозможности по техническим причинам передачи сообщений через электронную систему передачи данных, допускается передача данных сообщений на бумажных носителях.
21. Не позднее, чем за один рабочий день до проведения аукциона краткосрочных нот соответствующего выпуска Национальный Банк сообщает Первичным агентам и центральному депозитарию условия проведения аукциона.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
22. В день проведения аукциона краткосрочных нот с 9.00 до 11.30 часов времени города Астаны Первичные агенты подают в уполномоченное подразделение заявки на покупку краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно  приложению 3  к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
23. Первичные агенты подают заявки на покупку краткосрочных нот с конкурентными и (или) неконкурентными предложениями.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В заявке с конкурентными предложениями указываются количество краткосрочных нот, предполагаемая дисконтированная цена одной ноты, общий объем покупки по номинальной стоимости и дисконтированной цене.
25. В заявке с неконкурентными предложениями указывается только общее количество краткосрочных нот, которое Первичные агенты готовы приобрести по средневзвешенной дисконтированной цене, сложившейся на аукционе.
26. При проведении аукциона, в первую очередь, удовлетворяются заявки с неконкурентными предложениями по средневзвешенной цене, сложившейся на аукционе, а затем с конкурентными предложениями, в пределах объявленных условий аукциона.
27. Уполномоченное подразделение к 11.30 часам времени города Астаны обобщает заявки на покупку краткосрочных нот в сводную ведомость аукциона краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).

19. Деректерді берудің электрондық жүйесі бойынша берілетін электрондық хабарлар Ұлттық Банк пайдаланатын бағдарламалық-криптографиялық қорғау жүйесінің көмегімен шифрланады.
20. Техникалық себептерге байланысты деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы хабар беру мүмкін болмаған жағдайда осы хабарды қағазбен беруге рұқсат етіледі.
21. Ұлттық Банк тиісті шығарылымдағы қысқа мерзімді ноталардың аукционын өткізерден бұрын бір жұмыс күнінен кешіктірмей Бастапқы агенттерге және орталық депозитарийге аукцион өткізу шарттарын хабарлайды.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен.
22. Бастапқы агенттер қысқа мерзімді ноталар аукционы өтетін күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 9.00-ден сағат 11.30-ға дейін осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға арналған өтінімдерді уәкілетті бөлімшеге тапсырады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен.
23. Бастапқы агенттер қысқа мерзімді ноталарды сатып алуға бәсекелес және (немесе) бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімдер береді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Бәсекелес ұсыныстары бар өтінімде қысқа мерзімді ноталардың саны, бір нотаның шамамен дисконтталған бағасы, номиналдық құны және дисконтталған бағасы бойынша сатып алудың жалпы көлемі көрсетіледі.
25. Бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімде Бастапқы агенттер аукционда қалыптасқан орташа алынған дисконтталған баға бойынша сатып алуға дайын қысқа мерзімді ноталардың жалпы саны ғана көрсетіледі.
26. Аукционды өткізген кезде бірінші кезекте аукционда қалыптасқан орташа алынған баға бойынша аукционның жарияланған талаптары шегінде бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімдер, ал содан кейін бәсекелес ұсыныстары бар өтінімдер қанағаттандырылады.
27. Уәкілетті бөлімше қысқамерзімді ноттарды сатып алуға берілген өтінімдерді осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттары аукционының жиынтық ведомосына Астана қаласының уақытымен сағат 11.30-ға жинақтайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

28. Руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, с 11.30 до 12.00 часов времени города Астаны на основании полученных данных об аукционе принимает оперативное решение о ценовых условиях, объеме удовлетворения заявок на покупку краткосрочных нот на аукционе и необходимости проведения доразмещения, после чего подписывает сводную ведомость аукциона.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
29. В день проведения аукциона, по решению Национального Банка допускается изменение объявленных условий аукциона краткосрочных нот в части:
1) приобретения краткосрочных нот Первичными агентами или инвесторами;
2) участия нерезидентов Республики Казахстан;
3) удовлетворения заявок с неконкурентными предложениями.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Уполномоченное подразделение на основании решения о ценовых условиях и объеме удовлетворения заявок осуществляет размещение краткосрочных нот и выдает Первичным агентам уведомление об удовлетворенном объеме заявок краткосрочных нот по форме согласно  приложению 5  к настоящим Правилам.
31. Национальный Банк самостоятельно определяет долю удовлетворения заявок с неконкурентными предложениями, а также долю объема продаж краткосрочных нот Первичным агентам и нерезидентам при объявлении условий аукциона, исходя из конъюнктуры финансового рынка.
32. Национальный Банк в соответствии с направлениями проводимой им денежно-кредитной политики и конъюнктурой финансового рынка, на основании полученных данных от уполномоченного подразделения осуществляет размещение краткосрочных нот в размерах ниже либо выше объема, устанавливаемого условиями выпуска и размещения краткосрочных нот.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Национальный Банк на основании полученных данных от уполномоченного подразделения проводит размещение дополнительного объема краткосрочных нот соответствующего выпуска по средневзвешенной дисконтированной цене, сложившейся на аукционе этого выпуска (далее - доразмещение).

28. Уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам аукцион жөнінде алынған деректер негізінде Астана қаласының уақытымен сағат 11.30-дан 12.00-ге дейін баға талаптары, аукционда қысқамерзімді ноттарды сатып алуға берілген өтінімдерді қанағаттандыру көлемі және қосымша орналастыруды жүргізу қажеттілігі туралы дереу шешім қабылдайды, бұдан кейін аукционның жиынтық ведомосына қол қояды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Ұлттық Банктің шешімі бойынша аукцион өткізілетін күні қысқа мерзімді ноталар аукционының жарияланған талаптарын:
1) Бастапқы агенттердің немесе инвесторлардың қысқа мерзімді ноталарды сатып алуы;
2) Қазақстан Республикасының резиденті еместердің қатысуы;
3) бәсекелес емес ұсыныстары бар өтінімдерді қанағаттандыруы бөлігінде өзгертуге жол беріледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
30. Уәкілетті бөлімше баға жағдайлары және өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы шешімдер негізінде қысқа мерзімді ноталарды орналастыруды жүзеге асырады және Бастапқы агентке осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қысқа мерзімді ноталардың қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлайды.
31. Ұлттық Банк өз бетінше бәсекелес емес ұсыныстармен өтінімдерді қанағаттандыру үлесін, сондай-ақ қаржы нарығы конъюнктурасын негізге ала отырып, аукционның талаптары жарияланған кезде Бастапқы агенттерге және резидент еместерге қысқа мерзімді ноталарды сату көлемінің үлесін айқындайды.
32. Ұлттық Банк өзі жүргізіп отырған ақша-кредит саясатының бағыттарына және қаржы нарығының конъюнктурасына сәйкес, уәкілетті бөлімшеден алынған деректер негізінде қысқа мерзімді ноталарды шығару мен орналастырудың белгіленген шарттарының көлемінен төмен не жоғары мөлшерде қысқа мерзімді ноталарды орналастыруды жүзеге асырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
33. Ұлттық Банк уәкілетті бөлімшеден алынған деректер негізінде осы шығарылымның аукционында (бұдан әрі – қосымша орналастыру) қалыптасқан орташа алынған дисконтталған баға бойынша тиісті шығарылымның қысқа мерзімді ноталарының қосымша көлемін орналастыруды жүргізеді.

Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В случае принятия решения о доразмещении краткосрочных нот, уполномоченное подразделение в день проведения аукциона сообщает Первичным агентам до 12.00 часов. времени города Астаны условия проведения доразмещения краткосрочных нот соответствующего выпуска.
35. Заявки на доразмещение краткосрочных нот принимаются до наступления времени, указанного в условиях проведения доразмещения.
36. Поступившие заявки обобщаются в сводную ведомость доразмещения краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
37. Руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, на основании полученных данных о доразмещении принимает решение об объеме удовлетворения заявок принятых на доразмещение краткосрочных нот, после чего подписывает сводную ведомость. Уполномоченное подразделение на основании данного решения производит доразмещение краткосрочных нот. Приоритетом при удовлетворении заявок при доразмещении служит время их фактического поступления в Национальный Банк.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
38. Уполномоченное подразделение по окончании проведения доразмещения передает Первичным агентам уведомления об удовлетворенном объеме заявок краткосрочных нот по форме согласно  приложению 5  к настоящим Правилам.
39. В случае принятия решения о проведении размещения краткосрочных нот в форме продажи краткосрочных нот по дисконтированным ценам, согласованным с Первичными агентами, уполномоченное подразделение в день проведения продажи, после согласования с ними дисконтированных цен и объема в пределах цен, определенных руководителем уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности, доводит до их сведения до 12.00 времени города Астаны условия проведения продажи краткосрочных нот соответствующего выпуска.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
34. Қысқа мерзімді ноталарды қосымша орналастыру туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті бөлімше аукцион өткізген күні Астана қаласының уақытымен сағат 12.00-ге дейін Бастапқы агентке тиісті шығарылымның қысқа мерзімді ноталарын қосымша орналастыруды жүргізу шарттарын хабарлайды.
35. Қысқа мерзімді ноталарды қосымша орналастыруға өтінім қосымша орналастыру жүргізу талаптарында көрсетілген уақыт басталғанға дейін қабылданады.
36. Келіп түскен өтінімдер осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын қосымша орналастырудың жиынтық ведомосына жинақталады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Уәкілетті бөлімшенің басшысы не оның орнындағы адам қосымша орналастыру жөніндегі алынған деректердің негізінде қысқамерзімді ноттарды қосымша орналастыруға қабылданған өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы шешімді қабылдайды, бұдан кейін жиынтық ведомосқа қол қояды. Уәкілетті бөлімше осы шешім негізінде қысқамерзімді ноттарды қосымша орналастыруды жүргізеді. Қосымша орналастыру кезінде өтінімдерді қанағаттандыруда олардың Ұлттық Банкке нақты келіп түсу уақытына басымдық беріледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Уәкілетті бөлімше қосымша орналастыруды аяқтағаннан кейін Бастапқы агенттерге осы Ереженің 5-қосымшасындағы нысан бойынша қысқа мерзімді ноталарды сатып алу өтінімдерінің көлемін қанағаттандыру жөнінде хабарлама береді.
39. Бастапқы агенттермен келісілген дисконтталған бағалар бойынша қысқамерзімді ноттарды сату нысанында қысқамерзімді ноттарды орналастыруды жүргізу туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті бөлімше сату жүргізілген күні уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам белгілеген бағалар шегінде, дисконтталған бағалар мен көлемді олармен келіскеннен кейін, тиісті шығарылымның қысқамерзімді ноттарын сатуды жүргізу талаптарын Астана қаласының уақытымен сағат 12.00-ге дейін оларға жібереді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

40. Заявки на приобретение краткосрочных нот принимаются до наступления времени, указанного в условиях проведения продажи.
41. Поступившие заявки обобщаются в сводную ведомость продажи краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
42. Руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, на основании полученных данных в форме продажи краткосрочных нот по дисконтированным ценам принимает решение об объеме удовлетворения заявок, принятых на покупку краткосрочных нот, после чего подписывает сводную ведомость. Уполномоченное подразделение на основании данного решения производит размещение краткосрочных нот.
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
43. Уполномоченное подразделение по окончании проведения продажи передает Первичным агентам уведомления об удовлетворенном объеме заявок краткосрочных нот по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
44. В случае принятия решения о проведении размещения краткосрочных нот в форме подписки по цене, установленной Национальным Банком, уполномоченное подразделение в день проведения подписки сообщает Первичным агентам до 12.00 часов времени города Астаны условия проведения подписки краткосрочных нот соответствующего выпуска.
45. Цена для проведения размещения краткосрочных нот в форме подписки по цене, установленной Национальным Банком, определяется руководителем уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицом, исполняющим его обязанности.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
46. Заявки на приобретение краткосрочных нот принимаются до наступления времени, указанного в условиях проведения подписки.
47. Поступившие заявки обобщаются в сводную ведомость подписки краткосрочных нот Национального Банка по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).

40. Қысқа мерзімді ноталарды сатып алуға өтінім сату жүргізілетін талаптарда көрсетілген уақыт басталғанға дейін қабылданады.
41. Келіп түскен өтінімдер осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарын сатудың жиынтық ведомосына жинақталады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетті атқаратын адам дисконтталған бағалар бойынша қысқамерзімді ноттарды сату нысанында алынған деректер негізінде қысқамерзімді ноттарды сатып алуға қабылданған өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы шешім қабылдайды, бұдан кейін жиынтық ведомосқа қол қояды. Уәкілетті бөлімше осы шешім негізінде қысқамерзімді ноттарды орналастыруды жүргізеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Уәкілетті бөлімше сату аяқтағаннан кейін Бастапқы агенттерге осы Ереженің 5-қосымшасындағы нысан бойынша қысқа мерзімді ноталарды сатып алу өтінімдерінің көлемін қанағаттандыру жөнінде хабарлама береді.
44. Ұлттық Банк белгілеген баға бойынша жазылу нысанында қысқа мерзімді ноталарды орналастыруды жүргізу туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті бөлімше жазылу жүргізілген күні Астана қаласының уақыты бойынша 12.00 сағатқа дейін Бастапқы агенттерге тиісті шығарылымның қысқа мерзімді ноталарына жазылуды жүргізу шарттарын хабарлайды.
45. Ұлттық Банк белгілеген баға бойынша жазылу нысанында қысқамерзімді ноттарды орналастыруды жүргізуге арналған бағаны уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам айқындайды.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Қысқа мерзімді ноталарды сатып алуға арналған өтінімдер жазылуды жүргізу шарттарында көрсетілген уақыт басталғанға дейін қабылданады.
47. Келіп түскен өтінімдер осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қысқамерзімді ноттарына жазылудың жиынтық ведомосына жинақталады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

48. На основании полученных данных о подписке руководитель уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лицо, исполняющее его обязанности, принимает решение об объеме удовлетворения заявок, принятых на подписку краткосрочных нот, после чего подписывает сводную ведомость. Уполномоченное подразделение на основании данного решения производит размещение краткосрочных нот. При удовлетворении заявок при подписке учитывается время их фактического поступления в Национальный Банк.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
49. Уполномоченное подразделение по окончании проведения подписки передает Первичным агентам уведомления об удовлетворенном объеме заявок краткосрочных нот по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
50. Итоговый объем размещения краткосрочных нот соответствующего выпуска утверждается распоряжением руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лица, исполняющего его обязанности.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
51. После полного завершения размещения краткосрочных нот соответствующего выпуска Национальный Банк направляет не позднее 17-00 часов времени города Астаны в центральный депозитарий и Первичным агентам результаты размещения.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
52. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
53. Национальный Банк в случае незначительного объема и неудовлетворительных ценовых условий, недостаточных для выполнения задач денежно-кредитной политики, на основании полученных данных от уполномоченного подразделения объявляет размещение краткосрочных нот несостоявшимся. Объявление размещения несостоявшимся утверждается распоряжением руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лица, исполняющего его обязанности.

48. Жазылу туралы алынған деректер негізінде уәкілетті бөлімшенің басшысы не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адам қысқамерзімді ноттарға жазылу үшін қабылданған өтінімдерді қанағаттандыру көлемі туралы шешім қабылдайды, бұдан кейін жиынтық ведомосқа қол қояды. Уәкілетті бөлімше осы шешім негізінде қысқамерзімді ноттарды орналастыруды жүргізеді. Жазылу кезінде өтінімдер қанағаттандырылған кезде олардың Ұлттық Банкке нақты келіп түскен уақыты ескеріледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Уәкілетті бөлімше жазылу аяқталғаннан кейін осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бастапқы агенттерге қысқа мерзімді ноталардың қанағаттандырылған көлемі туралы хабарлама береді.
50. Тиісті шығарылымның қысқамерзімді ноттарын орналастырудың жиынтық көлемі уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адамның өкімімен бекітіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51. Ұлттық Банк тиісті шығарылымның қысқамерзімді ноттарын орналастыру толық аяқталғаннан кейін Астана қаласының уақытымен сағат 17.00-ден кешіктірмей орталық депозитарийге және Бастапқы агенттерге орналастыру нәтижелерін жібереді.
Ескерту. 51-тармақта және бұдан әрі мәтін бойынша "Орталық депозитарий", "Орталық депозитарийге", "Орталық депозитарийдің", "Орталық депозитарийде", "Орталық депозитарийдегі" деген сөздер тиісінше "орталық депозитарий", "орталық депозитарийге", "орталық депозитарийдің", "орталық депозитарийде", "орталық депозитарийдегі" деген сөздермен ауыстырылсын - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
52. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Ұлттық Банк көлемі шамалы және ақша-кредит саясатының міндеттерін орындау үшін жеткіліксіз, қанағаттандырмайтын баға талаптары болған жағдайда, уәкілетті бөлімшеден алынған деректер негізінде қысқамерзімді ноттарды орналастырудың өтпегендігін жариялайды. Орналастырудың өтпегендігі туралы хабарландыру уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқаратын адамның өкімімен бекітіледі.

Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
4. Оплата за краткосрочные ноты
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В день оплаты, установленный Национальным Банком условиями выпуска и размещения краткосрочных нот, уполномоченное подразделение и Первичные агенты в течение одного часа после получения результата размещения краткосрочных нот соответствующего выпуска, но не позднее 17-00 часов времени города Астаны, передают в центральный депозитарий соответствующие приказы в соответствии со Сводом Правил центрального депозитария.
Сноска. Пункт 54 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
55. В этот же день, по мере поступления приказов от Национального Банка и Первичных агентов, в центральном депозитарии проводится их сверка и по результатам сверки формируется и передается в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее - Центр) платежное поручение на списание денег с позиции Первичного агента в межбанковской системе переводов денег (далее - позиция Первичного агента) и зачисление их на позицию центрального депозитария в межбанковской системе переводов денег (далее - позиция центрального депозитария).
Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
56. В случае несовпадения приказов, представленных в центральный депозитарий Национальным Банком и Первичными агентами, центральным депозитарием передается в Центр платежное поручение на списание денег с позиции Первичного агента только по совпадающим пунктам приказов и зачисление их на позицию центрального депозитария.
Сноска. Пункт 56 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
57. Центр сверяет наличие денег на позиции Первичного агента с суммой денег, указанной в платежном поручении. При достаточности денег на позиции Первичного агента, Центр осуществляет перевод денег с позиции Первичного агента на позицию центрального депозитария. В центральном депозитарии, в течение пятнадцати минут после зачисления денег на его позицию, формируется и направляется в Центр платежное поручение о переводе денег на позицию Национального Банка в межбанковской системе переводов денег.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Қысқа мерзімді ноталар үшін ақы төлеу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
54. Ұлттық Банк шығарылым талаптарымен белгілеген ақы төлеу және қысқамерзімді ноттарды орналастыру күні уәкілетті бөлімше және Бастапқы агенттер тиісті шығарылымның қысқамерзімді ноттарын орналастыру нәтижесін алғаннан кейін бір сағат ішінде, бірақ Астана қаласының уақытымен сағат 17.00-ден кешіктірмей орталық депозитарийдің Қағидалар жиынтығына сәйкес тиісті бұйрықтарды орталық депозитарийге береді.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Сол күні, Ұлттық Банктен және Бастапқы агенттерден бұйрықтар түсуіне қарай орталық депозитарийде салыстырып тексеру жүргізіледі және салыстырып тексеру нәтижесі бойынша Бастапқы агенттің банкаралық ақша аудару жүйесіндегі позициясынан (бұдан әрі - Бастапқы агенттің позициясы) ақшаны есептен шығаруға және оларды орталық депозитарийдің банкаралық ақша аудару жүйесіндегі позициясына (бұдан әрі - орталық депозитарийдің позициясы) есепке алуға төлем тапсырмасы қалыптастырылады және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан беріледі.
56. Ұлттық Банк және Бастапқы агенттер орталық депозитарийге ұсынған бұйрықтар сәйкес келмеген жағдайда орталық депозитарий Орталыққа тек бұйрықтардың сәйкес келетін тармақтары Бастапқы агенттің позициясынан бойынша ғана ақшаны есептен шығаруға және оларды Орталық депозитарийдің позициясына есепке алуға төлем тапсырмасын береді.
57. Орталық Бастапқы агенттің позициясындағы қолма-қол ақшаны төлем тапсырмасындағы көрсетілген ақша сомасымен салыстырып тексереді. Бастапқы агенттің позициясындағы ақша жетпеген жағдайда Орталық Бастапқы агенттің позициясынан орталық депозитарийдің позициясына ақша аударуды жүзеге асырады. орталық депозитарийде оның позициясына ақша есепке алынғаннан кейін он бес минут ішінде Ұлттық Банктің банкаралық ақша аудару жүйесіндегі позициясына ақша аудару туралы төлем тапсырмасы қалыптастырылады және Орталыққа жіберіледі.

58. При недостаточности денег на позиции Первичного агента, центральный депозитарий направляет в Национальный Банк и Первичному агенту уведомления о неисполнении поручения на основании уведомления о недостаточности денег, полученного из Центра.
Сноска. Пункт 58 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
59. На основании уведомления о зачислении денег на позицию Национального Банка, полученного из Центра, центральным депозитарием зачисляются краткосрочные ноты на лицевой счет Первичного агента.
Сноска. Пункт 59 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
60. После зачисления краткосрочных нот на лицевой счет Первичного агента, центральный депозитарий направляет Национальному Банку и Первичным агентам сообщение об исполнении приказов.
Сноска. Пункт 60 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
61. В случае получения Первичным агентом и Национальным Банком уведомления о неисполнении приказа Первичный агент и Национальный Банк повторно передают в центральный депозитарий приказы, устранив причины, повлекшие неисполнение приказа.
Сноска. Пункт 61 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. После получения от центрального депозитария сообщения об исполнении приказа, Первичные агенты выдают инвестору свидетельство, удостоверяющее его право собственности на краткосрочные ноты на бумажном носителе, если иное не предусмотрено договором, заключенным Первичным агентом с инвестором.
Сноска. Пункт 62 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
5. Обращение краткосрочных нот
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Обращение краткосрочных нот начинается со дня оплаты, установленного Национальным Банком, в соответствии с условиями выпуска и размещения краткосрочных нот.
64. Обращение краткосрочных нот завершается за один рабочий день до даты погашения.
Сноска. Пункт 64 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
65. Учет краткосрочных нот и прав по ним осуществляется по лицевым счетам депонентов центрального депозитария, являющихся резидентами Республики Казахстан и на индивидуальных субсчетах инвесторов, открытых на лицевых счетах депонентов. Центральный депозитарий осуществляет функции платежного агента, которые заключаются в осуществлении расчетов по краткосрочным нотам на первичном рынке при размещении, на вторичном рынке при обращении и погашении краткосрочных нот.
Сноска. Пункт 65 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

58. Бастапқы агенттің позициясында ақша жетпеген жағдайда орталық депозитарий Ұлттық Банкке және Бастапқы агентке Орталықтан алынған ақшаның жетпейтіні туралы хабарлама негізінде тапсырманың орындалмағаны туралы хабарлама жібереді.
59. Орталықтан алынған Ұлттық Банк позициясына ақша есептеу туралы хабарламаның негізінде орталық депозитарий қысқа мерзімді ноталарды Бастапқы агенттің жеке шотына есептейді.
60. Бастапқы агенттің жеке шотына қысқа мерзімді ноталарды есептегеннен кейін орталық депозитарий Ұлттық Банкке және Бастапқы агентке бұйрықтың орындалғаны жөнінде хабарлама жібереді.
61. Бастапқы агент және Ұлттық Банк бұйрықтың орындалмағаны туралы хабарлама алған жағдайда, Бастапқы агент пен Ұлттық Банк бұйрықты орындамауға әкеп соқтырған себептерді жойып, орталық депозитарийге бұйрықты қайтадан береді.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
62. орталық депозитарийден бұйрықтың орындалғаны жөнінде хабарлама алғаннан кейін Бастапқы агенттер инвесторға Бастапқы агент инвестормен жасалған шартта өзгеше көзделмесе, қысқа мерзімді ноталарға оның меншік құқығын растайтын қағазға шығарылған куәлікті береді.
5-тарау. Қысқа мерзімді ноталар айналысы
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
63. Қысқа мерзімді ноталар айналысы қысқа мерзімді ноталарды шығару және орналастыру талаптарына сәйкес Ұлттық Банк белгілеген ақы төлеу күнінен басталады.
64. Қысқамерзімді ноттардың айналысы өтеу күніне дейін бір жұмыс күні бұрын аяқталады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Қысқа мерзімді ноталарды және олар бойынша құқықтарды есепке алу Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын орталық депозитарий депоненттерінің жеке шоттары бойынша және депоненттердің жеке шоттарында ашылған инвесторлардың дербес қосалқы шоттарында жүзеге асырылады. Қысқа мерзімді ноталарды есепке алу және олар бойынша құқықтар Бастапқы агенттердің ррталық депозитарийдегі жеке шоттары және Бастапқы агенттердің жеке шоттарында ашылған инвесторлардың жеке қосалқы шоттары бойынша жүзеге асырылады. Орталық депозитарий бастапқы нарықта қысқа мерзімді ноталар бойынша орналастыру кезінде, қайталама нарықта қысқа мерзімді ноталар айналысы және өтеу кезінде есеп айырысуды жүзеге асыру үшін жасалатын төлем агенті функцияларын жүзеге асырады.
Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен.

66. Операции с краткосрочными нотами осуществляются в соответствии с Законом о Национальном Банке и прекращаются за один рабочий день до даты погашения.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
6. Погашение краткосрочных нот
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Не позднее 16.00 часов времени города Астаны рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных нот, центральный депозитарий формирует и фиксирует список держателей краткосрочных нот, имеющих право на получение денег от погашения краткосрочных нот.
Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
68. Не позднее 16.30 часов времени города Астаны рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных нот, сведения о предстоящем погашении соответствующего выпуска краткосрочных нот с указанием количества краткосрочных нот, суммы подлежащей выплате при погашении соответствующего выпуска и реквизитов центрального депозитария, передаются центральным депозитарием уполномоченному подразделению.
Сноска. Пункт 68 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
69. В день погашения краткосрочных нот Национальный Банк до 11.00 часов времени города Астаны осуществляет перевод денег на позицию центрального депозитария в соответствии со сведениями о предстоящем погашении.
Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
70. Перевод денег на позиции депонентов в погашение краткосрочных нот производится центральным депозитарием по их номинальной стоимости в день погашения до 12.00 часов времени города Астаны.
Сноска. Пункт 70 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
71. После осуществления перевода денег в погашение краткосрочных нот, центральным депозитарием осуществляется списание (погашение) краткосрочных нот с лицевых счетов депонентов.
Сноска. Пункт 71 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

66. Қысқамерзімді ноттармен операциялар Ұлттық Банк туралы заңға сәйкес жүзеге асырылады және өтеу күніне дейін бір жұмыс күні бұрын тоқтатылады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Қысқа мерзімді ноталарды өтеу
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
67. Орталық депозитарий қысқамерзімді ноттарды өтеу күнінің алдындағы жұмыс күні Астана қаласының уақытымен сағат 16.00-ден кешіктірмей қысқамерзімді ноттарды өтеуден ақша алуға құқығы бар қысқамерзімді ноттарды ұстаушылардың тізімін қалыптастырады және белгілейді.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
68. Орталық депозитарий қысқамерзімді ноттарды өтеу күнінің алдындағы жұмыс күні Астана қаласының уақытымен сағат 16.30-ден кешіктірмей қысқамерзімді ноттар саны, тиісті шығарылымды өтеу кезінде төленуге тиіс сома және орталық депозитарийдің деректемелері көрсетілген қысқамерзімді ноттардың тиісті шығарылымының алдағы өтелуі туралы мәліметтерді уәкілетті бөлімшеге береді.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. Ұлттық Банк қысқа мерзімді ноталарды өтеу күні Астана қаласы уақытымен 11:00 сағатқа дейін алда болатын өтеу туралы мәліметтерге сәйкес орталық депозитарийдің позициясына ақша аударуды жүзеге асырады.
70. Орталық депозитарий депоненттердің позициясына қысқа мерзімді ноталарды өтеуге ақша аударуды Астана қаласы уақытымен 12:00 сағатқа дейін өтеу күнгі олардың номиналдық құны бойынша жүзеге асырады.
Ескерту. 70-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен.
71. Орталық депозитарий қысқа мерзімді ноталарды өтеуге ақша аударуды жүзеге асырғаннан кейін депоненттердің жеке шоттарынан қысқа мерзімді ноталарды есептен шығаруды (өтеуді) жүзеге асырады.
Ескерту. 71-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен.

72. После погашения краткосрочных нот сообщение о произведенном погашении в этот же день направляется в Национальный Банк.
7. Досрочное погашение Национальным Банком краткосрочных нот
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены главой 7 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
73. Национальный Банк в целях реализации денежно-кредитной политики с согласия Первичных агентов производит досрочное погашение краткосрочных нот путем их выкупа.
Сноска. Пункт 73 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Для досрочного погашения и учета выкупленных краткосрочных нот Национальный Банк открывает на свое имя в рамках лицевого счета в системе учета центрального депозитария субсчет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг.
75. Выкуп Национальным Банком краткосрочных нот осуществляется на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг путем заключения с Первичным агентом сделки купли-продажи краткосрочных нот.
76. Выкуп Национальным Банком краткосрочных нот на организованном рынке осуществляется через торговую систему фондовой биржи и оформляется паспортом сделки или биржевым свидетельством.
Сноска. Пункт 76 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
76-1. Паспорт сделки, биржевое свидетельство содержат следующие сведения:
1) национальный идентификационный номер или торговый код краткосрочных нот;
2) дату выпуска и погашения краткосрочных нот;
3) количество краткосрочных нот;
4) стоимость одной краткосрочной ноты;
5) срок погашения;
6) объем операции (общая сумма в тенге);
7) доходность к погашению (выраженная в процентах);
8) дату сделки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
76-2. Регистрация выкупа краткосрочных нот на организованном рынке осуществляется центральным депозитарием на основании приказа фондовой биржи.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).

72. Қысқа мерзімді ноталарды өтегеннен кейін жасалған өтеу туралы хабарлама сол күні Ұлттық Банкке жіберіледі.
7-тарау. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді
ноталарды мерзімінен бұрын өтеуі
Ескерту. 7-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73 Қаулысымен; тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
73. Ұлттық Банк ақша-кредит саясатын іске асыру мақсатында Бастапқы агенттердің келісімімен қысқа мерзімді ноталарды оларды сатып алу жолымен мерзімінен бұрын өтеуді жүргізеді.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
74. Ұлттық Банк сатып алынған қысқа мерзімді ноталарды мерзімінен бұрын өтеу және есепке алу үшін орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке шот шеңберінде сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің қосалқы шотын өз атына ашады.
75. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарды сатып алуы Бастапқы агентпен қысқа мерзімді ноталарды сатып алу-сату мәмілесін жасау арқылы бағалы қағаздардың ұйымдасқан және ұйымдаспаған нарығында жүзеге асырылады.
76. Ұлттық Банктің ұйымдастырылған нарықта қысқамерзімді ноттарды сатып алуы қор биржасының сауда жүйесі арқылы жүзеге асырылады және мәміле паспортымен немесе биржа куәлігімен ресімделеді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76-1. Мәміле паспортында, биржа куәлігінде мынадай мәліметтер болады:
1) қысқамерзімді ноттардың ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе сауда коды;
2) қысқамерзімді ноттарды шығару және өтеу күні;
3) қысқамерзімді ноттардың саны;
4) бір қысқамерзімді ноттың құны;
5) өтеу мерзімі;
6) операция көлемі (жалпы сомасы теңгемен);
7) өтеуге кірістілік (пайызбен көрсетілген);
8) мәміле күні.
Ескерту. 76-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76-2. Орталық депозитарий қор биржасының бұйрығы негізінде қысқамерзімді ноттарды ұйымдастырылған нарықта сатып алуды тіркейді.
Ескерту. 76-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

77. Регистрация сделки купли-продажи краткосрочных нот на неорганизованном рынке осуществляется на основании встречных приказов Уполномоченного подразделения и Первичного агента.
78. На основании приказа фондовой биржи или встречных приказов Уполномоченного подразделения и Первичного агента центральный депозитарий проверяет наличие достаточного количества краткосрочных нот на лицевом счете Первичного агента и, в случае достаточного их количества, осуществляет блокировку краткосрочных нот до завершения расчетов.
79. На основании приказа фондовой биржи или встречных приказов Уполномоченного подразделения и Первичного агента центральный депозитарий формирует и передает в Центр платежное поручение на списание денег с позиции Национального Банка и их зачисление на позицию центрального депозитария.
80. Центр на основании платежного поручения центрального депозитария, осуществив списание денег с позиции Национального Банка на позицию центрального депозитария, направляет центральному депозитарию соответствующее подтверждение об осуществлении перевода денег.
81. После зачисления денег на позицию центрального депозитария центральный депозитарий формирует и передает в Центр платежное поручение на списание денег с позиции центрального депозитария и зачисление на позицию Первичного агента.
82. Центр на основании платежного поручения центрального депозитария, осуществив списание денег с позиции центрального депозитария на позицию депонента, направляет центральному депозитарию соответствующее подтверждение об осуществлении перевода денег.
83. На основании подтверждения Центра об осуществлении перевода денег центральный депозитарий осуществляет регистрацию сделки купли-продажи краткосрочных нот путем списания краткосрочных нот с лицевого счета Первичного агента и зачисляет их на субсчет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг.
84. Выкупленные Национальным Банком краткосрочные ноты на основании полученных данных от уполномоченного подразделения погашаются полностью или частично до окончания срока обращения.
Сноска. Пункт 84 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Решение о досрочном погашении Национальным Банком краткосрочных нот оформляется распоряжением руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лица, исполняющего его обязанности.
Сноска. Пункт 85 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).

77. Қысқа мерзімді ноталарды ұйымдаспаған нарықта сатып алу-сату мәмілесін тіркеу Уәкілетті бөлімшенің және Бастапқы агенттің қарсы бұйрықтары ңегізінде жүзеге асырылады.
78. Қор биржасының бұйрығы немесе Уәкілетті бөлімшенің және Бастапқы агенттің қарсы бұйрықтары негізінде орталық депозитарий Бастапқы агенттің жеке шотындағы қысқа мерзімді ноталар санының жеткілікті болуын тексереді және олардың саны жеткілікті болған жағдайда, есеп айырысу аяқталғанға дейін қысқа мерзімді ноталарды оқшаулауды жүзеге асырады.
79. Қор биржасының бұйрығы немесе Уәкілетті бөлімшенің және Бастапқы агенттің қарсы бұйрықтары негізінде орталық депозитарий Ұлттық Банктің позициясынан ақшаны есептен шығаруға және орталық депозитарийдің позициясына есептеуге төлем тапсырмасын қалыптастырады және Орталыққа береді.
80. Орталық орталық депозитарийдің төлем тапсырмасы негізінде Ұлттық Банктің позициясынан орталық депозитарийдің позициясына ақшаны есептен шығаруды жүзеге асыра отырып, орталық депозитарийге ақша аударуды жүзеге асырғаны туралы тиісті растауды жібереді.
81. Орталық депозитарийдің позициясына ақша есептелгеннен кейін орталық депозитарий орталық депозитарийдің позициясынан ақшаны есептен шығаруға және Бастапқы агенттің позициясына есептеуге төлем тапсырмасын қалыптастырады және Орталыққа береді.
82. Орталық орталық депозитарийдің төлем тапсырмасы негізінде орталық депозитарийдің позициясынан депоненттің позициясына ақшаны есептен шығаруды жүзеге асыра отырып, орталық депозитарийге ақша аударуды жүзеге асырғаны туралы тиісті растауды жібереді.
83. Орталықтың ақша аударымын жүзеге асыру туралы растауы негізінде орталық депозитарий қысқа мерзімді ноталарды сатып алу-сату мәмілесін тіркеуді қысқа мерзімді ноталарды Бастапқы агенттің жеке шотынан есептен шығару арқылы жүзеге асырады және сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін оларды эмитенттің қосалқы шотына есептейді.
84. Ұлттық Банктің уәкілетті бөлімшеден алынған деректер негізінде сатып алған қысқа мерзімді ноталары айналыс мерзімі аяқталғанға дейін толық немесе ішінара өтеледі.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
85. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноттарды мерзімінен бұрын өтейтіні туралы шешім уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушының өкімімен ресімделеді.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

86. Регистрация досрочного погашения краткосрочных нот осуществляется центральным депозитарием на основании распоряжения руководителя уполномоченного подразделения либо в случае его отсутствия лица, исполняющего его обязанности, о досрочном погашении краткосрочных нот путем списания краткосрочных нот с субсчета эмитента для учета выкупленных ценных бумаг и вывода их из обслуживания центрального депозитария.
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
87. В сведениях о предстоящем погашении соответствующего выпуска краткосрочных нот, представляемых центральным депозитарием Национальному Банку, досрочно погашенные краткосрочные ноты не включаются в общий список краткосрочных нот, выкупленных Национальным Банком, а указываются отдельной строкой.
Приложение 1
к Правилам выпуска,
размещения, обращения и
погашения краткосрочных
нот Национального Банка
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2); от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
Договор
о порядке совершения операций с краткосрочными нотами
Национального Банка
город Алматы                       «___»____________20__ года
Республиканское государственное учреждение «Национальный Банк Республики Казахстан», именуемое в дальнейшем «Национальный Банк», в лице _____________________________________, действующего на основании Закона Республики Казахстан «О Национальном Банке Республики Казахстан», с одной стороны, и ____________________________________, именуемый в дальнейшем «Первичный агент», в лице _________________________________, действующего на основании __________, с другой стороны, далее совместно именуемые Стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Национальный Банк уполномачивает Первичного агента на совершение операций с краткосрочными нотами Национального Банка (далее - краткосрочные ноты) в соответствии с Правилами выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от _______ N ______ (далее - Правила) и на условиях настоящего Договора.

86. Орталық депозитарий сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу және оларды орталық депозитарийдің қызмет көрсетуінен шығару үшін уәкілетті бөлімше басшысының не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушының қысқа мерзімді ноттарды эмитенттің қосалқы шотынан есептен шығару арқылы мерзімінен бұрын өтеу туралы өкімі негізінде қысқа мерзімді ноттарды мерзімінен бұрын өтеуді тіркейді.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87. Орталық депозитарий Ұлттық Банкке ұсынатын қысқа мерзімді ноталардың тиісті шығарылымын алда болатын өтеу туралы мәліметтерде мерзімінен бұрын өтелген қысқа мерзімді ноталар Ұлттық Банк сатып алған қысқа мерзімді ноталардың жалпы тізіміне кіргізілмейді, бөлек жолда көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қысқа
мерзімді ноталарын шығару,
орналастыру, айналысқа шығару
және өтеу ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73, 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарымен
операциялар жасау тәртібі туралы
N ___ ШАРТ
Алматы қаласы                     20__ жылғы «___» ____________
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі» республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан әрі «Ұлттық Банк» деп аталады, «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы негізінде іс-әрекет жасайтын _________________________ арқылы, бір жағынан және ______________________________, бұдан әрі «Бастапқы агент» деп аталады, __________ негізінде іс-әрекет жасайтын ____________________ арқылы, екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталып, төмендегілер туралы осы Шартты жасады:
1. ШАРТТЫҢ МӘНІ
1.1. Ұлттық Банк Бастапқы агентке Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы "__"_______________ N ____ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесіне (бұдан әрі - Ереже) және осы Шарттың талаптарына сәйкес Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарымен (бұдан әрі - операциялар) жүргізуге уәкілеттік береді.

2. Обязанности и права сторон
2.1. Национальный Банк обязан:
2.1.1. Не разглашать сведения об информации, получаемой им в ходе контроля за действиями Первичного агента при размещении краткосрочных нот, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2.1.2. Уведомить Первичного агента обо всех изменениях и дополнениях в Правила в десятидневный срок, с даты вступления в силу этих изменений и дополнений;
2.1.3. В случае расторжения с Первичным агентом настоящего Договора, за один месяц до его расторжения письменно уведомить об этом Первичного агента, а также всех инвесторов данного Первичного агента через средства массовой информации;
2.1.4. Совершать операции с краткосрочными нотами в соответствии с Правилами и законодательством Республики Казахстан.
2.2. Национальный Банк вправе:
2.2.1. В целях контроля за деятельностью Первичного агента запросить необходимую информацию о любой операции Первичного агента, осуществляемой им на рынке краткосрочных нот;
2.2.2. В случае нарушения Правил, а также несоблюдения пункта 2.4.3. настоящего Договора или частичного отказа от перечисления денег Первичным агентом в оплату приобретенных краткосрочных нот, в одностороннем порядке отстранить Первичного агента от участия в пяти аукционах краткосрочных нот подряд;
2.2.3. В случае полного отказа или повторения частичного отказа от перечисления денег Первичным агентом или его инвестором в оплату краткосрочных нот, лишения или приостановления действия у Первичного агента Национальным Банком лицензии на осуществление брокерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя либо лицензии на осуществление дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, в одностороннем порядке расторгнуть настоящий Договор без права подписания данным Первичным агентом в течение одного календарного года настоящего Договора.
Сноска. Пункт 2.2.3. в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2.3. Нарушение Первичным агентом положений Правил, явившееся следствием неуведомления его Национальным Банком о внесении в них изменений и дополнений, не является основанием для ограничения Национальным Банком прав Первичного агента по участию в аукционах краткосрочных нот.
2.4. Первичный агент обязан:
2.4.1. Соблюдать условия настоящего Договора и осуществлять сделки с краткосрочными нотами в соответствии с Правилами и законодательством Республики Казахстан;

2. ШАРТТЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ ЖӘНЕ АҚЫ ТӨЛЕУ ТӘРТІБІ
2.1. Ұлттық Банк:
2.1.1. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, қысқа мерзімді ноталарды орналастыру кезінде Бастапқы агенттің іс-әрекетін бақылау барысында алынған ақпарат туралы мәліметтерді жарияламауға;
2.1.2. Осы өзгерістер мен толықтырулар күшіне енген күннен бастап он күндік мерзімде Ережеге енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы Бастапқы агентке хабарлауға;
2.1.3. Бастапқы агентпен жасалған осы Шарт бұзылған жағдайда бұл туралы шартты бұзу күнінен бір ай бұрын Бастапқы агентті, сондай-ақ осы бастапқы агенттің барлық инвесторларын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жазбаша хабарлауға;
2.1.4. Ережеге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қысқа мерзімді ноталармен операциялар жүргізуге міндетті.
2.2. Ұлттық Банк:
2.2.1. Бастапқы агенттің қызметін бақылау мақсатында қысқа мерзімді ноталар нарығында олар жүзеге асыратын Бастапқы агенттің кез келген операциясы туралы қажетті ақпаратты сұратуға;
2.2.2. Ереженің талаптары бұзылған, сондай-ақ осы Шарттың 2.4.3-тармағы сақталмаған немесе Бастапқы агент сатып алынған қысқа мерзімді ноталарды төлеуге ақша аударудан ішінара бас тартқан жағдайда қысқа мерзімді ноталардың қатарынан болатын бес аукционынан бір жақты тәртіппен Бастапқы агентті шеттетуге;
2.2.3. Бастапқы агент немесе оның инвесторы қысқа мерзімді ноталарды төлеуге ақша аударудан толық бас тартқан немесе ішінара бас тартуды қайталаған жағдайда, Ұлттық Банк Бастапқы агенттің номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясынан не бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясынан айырған немесе қолданылуын тоқтатқан жағдайда, осы Шарттың бір күнтізбелік жылы ішінде осы Бастапқы агенттің қол қою құқығынсыз осы Шартты бір жақты тәртіппен бұзуға құқылы.
Ескерту. 2.2.3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2.3. Ұлттық Банктің Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы хабарламауы салдарынан Бастапқы агенттің Ереже қағидаларын бұзуы қысқа мерзімді ноталардың аукционына қатысу жөніндегі Бастапқы агенттің құқықтарын Ұлттық Банктің шектеуі үшін негіз бола алмайды.
2.4. Бастапқы агент:
2.4.1. Осы Шарттың талаптарын сақтауға және Ереже мен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қысқа мерзімді ноталармен мәмілелерді жүзеге асыруға;

2.4.2. в случае изменения реквизитов сообщить об этом письменно не позднее 2 (двух) рабочих дней до дня их изменения;
2.4.3. При участии в размещении краткосрочных нот убедиться в полном завершении размещения. Неисполнение обязательств по оплате приобретенных краткосрочных нот в связи с отсутствием результатов размещения не освобождает Первичного агента от исполнения его обязательств;
2.4.4. Не вступать в письменные или устные договоренности с другими участниками рынка ценных бумаг, имеющие целью влияние на ценовые условия аукциона на первичном рынке, а также на рыночную цену краткосрочных нот на вторичном рынке;
2.4.5. Представить в подразделение Национального Банка, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами, образцы подписей лиц, уполномоченных на подписание заявок на участие в размещении, в случае представления последних на бумажном носителе;
2.4.6. В день оплаты обеспечить наличие денег для оплаты за приобретенные краткосрочные ноты в течение одного часа после получения уведомления об объеме удовлетворенных заявок, но не позднее 19.00 часов времени Астаны;
2.4.7. Сообщать в Уполномоченное подразделение обо всех случаях применения санкций, ограниченных мер воздействия, мер раннего реагирования к Первичному агенту со стороны Национального Банка.
2.5. Первичный агент вправе:
2.5.1 В одностороннем порядке расторгнуть настоящий Договор, письменно уведомив об этом Национальный Банк не менее, чем за один месяц.
3. Ответственность сторон
3.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
3.2. За несвоевременное поступление денег за приобретенные краткосрочные ноты, с Первичного агента взыскивается пеня в размере не более двукратной официальной ставки рефинансирования Национального Банка (в процентах годовых) от всей суммы платежа за каждый день просрочки.
4. Форс-мажор
4.1. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, к которым относятся стихийные бедствия, аварии, пожары, отключение электроэнергии, повреждение линий связи, массовые беспорядки, забастовки, военные действия, вступление в силу законодательных актов, правительственных постановлений и распоряжений государственных органов Республики Казахстан, прямо или косвенно запрещающих указанные в настоящем Договоре виды деятельности, препятствующие осуществлению Сторонами своих обязательств по настоящему Договору, а также вступление в силу законодательных и иных актов государственных органов иностранных государств, делающих невозможным исполнение обязательств по настоящему Договору, и иные обстоятельства, независящие от волеизъявления Сторон, Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если в течение 10 дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи, Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до сведения другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все возможные с ее стороны усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.

2.4.2. деректемелер өзгерген жағдайда, оларды өзгерткен күнге дейінгі 2 (екі) жұмыс күннен кешіктірмей бұл туралы жазбаша хабарлауға;
2.4.3. Қысқа мерзімді ноталарды орналастыруға қатысу кезінде орналастырудың толық аяқталғанына сенімді болуға міндетті. Орналастыру нәтижелерінің болмауына байланысты сатып алынған қысқа мерзімді ноталар үшін төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындамау Бастапқы агентті оның міндеттемелерін орындаудан босатпайды;
2.4.4. Бастапқы нарықта аукционның баға жағдайына, сондай-ақ қайталама нарықта қысқа мерзімді ноталардың нарықтық бағасына әсер ету мақсаты бар бағалы қағаздар нарығының басқа қатысушыларымен жазбаша немесе ауызша келісімге келмеуге;
2.4.5. Ұлттық Банктің мемлекеттік бағалы қағаздармен операциялар жүргізуге уәкілетті бөлімшесіне орналастыруға қатысуға арналған, қағазға басылып ұсынылған жағдайда, өтінішке қол қоюға уәкілетті тұлғалардың қолдарының үлгілерін ұсынуға;
2.4.6. Ақы төлеу күні қанағаттандырылған өтінімдердің көлемі туралы хабарлама алғаннан кейін бір сағаттың ішінде, бірақ Астана уақыты бойынша 19.00 сағаттан кешіктірмей сатып алынған қысқа мерзімді ноталар үшін ақы төлеуге қолма-қол ақшамен қамтамасыз етуге;
2.4.7. Ұлттық Банк тарапынан Бастапқы агентке санкцияларды, шектеулі ықпал ету шараларын, ертерек ден қою шараларын қолданудың барлық жағдайлары туралы Уәкілетті бөлімшеге хабарлауға міндетті.
2.5. Бастапқы агент:
2.5.1. Ұлттық Банкке бұл туралы бір ай бұрын жазбаша хабарлай отырып бір жақты тәртіппен осы Шартты бұзуға құқылы.
3. ТАРАПТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
3.1. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісті түрде орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жауапкершілік атқарады.
3.2. Сатып алынған қысқа мерзімді ноталар үшін ақша уақтылы түспегенде Бастапқы агенттен әрбір кешіктірілген күн үшін төлемнің барлық сомасынан Ұлттық Банктің ресми қайта қаржыландыру ставкасының (жылдық пайызбен) екі есесінен аспайтын мөлшерде өсімпұл өндіріп алынады.
4. ФОРС-МАЖОР
4.1. Шарт бойынша Тараптардың өз міндеттемелерін жүзеге асыруға кедергі келтіретін табиғи апаттар, апаттар, өрт, электр энергиясын өшіру, байланыс желілерінің бұзылуы, жаппай тәртіпсіздік, ереуілдер, әскери іс-әрекеттер жататын дүлей күштің пайда болуы, қызмет түрлері осы Шарттар көрсетілгендерге тікелей және жанама тыйым салатын заң актілерінің, үкіметтің қаулылары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының өкімдерінің күшіне енуі, сондай-ақ осы Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына кедергі келтіретін шетел мемлекеттерінің мемлекеттік органдарының заң және өзге де актілерінің күшіне енуі және Тараптардың ерік-күшіне байланыссыз оқиғалар туындаған жағдайда, егер осындай жағдай туған сәттен бастап және байланыс болған жағдайда 10 күн ішінде дүлей күштен зардап шеккен Тарап екінші Тарапқа болған оқиға туралы хабарласа, сондай-ақ форс-мажорлық жағдайдың зардаптарын тез жою үшін оның тарапынан барлық мүмкіндіктерді қолданған жағдайда Тараптар өзінің міндеттемелеріне алған жауапкершіліктерді орындаудан босатылады.

4.2. Сторона, ставшая объектом действия непреодолимой силы, обязана после прекращения действия обстоятельств непреодолимой силы в течение трех рабочих дней оповестить об этом другую Сторону.
4.3. Сторона, понесшая убытки в связи с форс-мажорными обстоятельствами, может требовать от Стороны, ставшей объектом действия непреодолимой силы, доказательств произошедших событий, а также любую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба.
5. Порядок разрешения споров
5.1. В случае возникновения разногласий и споров в процессе исполнения условий настоящего Договора, Стороны обязуются принять все необходимые меры для их урегулирования во внесудебном порядке.
5.2. При не достижении взаимного согласия, все неурегулированные споры рассматриваются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5.3. При решении всех других вопросов, не урегулированных настоящим Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
6. Срок действия договора
6.1. Настоящий Договор вступает в силу с момента его подписания уполномоченными представителями обеих сторон и действует в течение одного календарного года.
6.2. В случае, если ни одна из Сторон за один календарный месяц до окончания срока действия настоящего Договора письменно не уведомит другую сторону о своем желании расторгнуть настоящий Договор, то он считается пролонгированным на каждый календарный год.
6.3. Стороны вправе в любое время в одностороннем порядке расторгнуть настоящий Договор, письменно уведомив об этом другую Сторону не менее, чем за один месяц.
7. Прочие условия
7.1. Настоящий Договор составлен в четырех экземплярах: два на государственном и два на русском языках, по два экземпляра для каждой из Сторон, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
7.2. При исполнении настоящего Договора Стороны руководствуются Правилами и законодательством Республики Казахстан.
7.3. Стороны вправе при взаимном согласии внести любые изменения и/или дополнения в настоящий Договор. Все изменения и/или дополнения в Договор должны быть оформлены в письменном виде и подписаны уполномоченными представителями Сторон.
8. Места нахождения и реквизиты сторон
Национальный Банк                   Первичный агент
Приложение 2
к Правилам выпуска,
размещения, обращения и
погашения краткосрочных
нот Национального Банка
Республики Казахстан
Порядок расчета ставки вознаграждения
по краткосрочным нотам
Рн-Рд                  365
--------- умножить на  ------- умножить на 100
Рд                     То
где:  Рн - номинальная стоимость
Рд - дисконтированная цена
То - период обращения (в днях).
Приложение 3
к Правилам выпуска,
размещения, обращения и
погашения краткосрочных
нот Национального Банка
Республики Казахстан

4.2. Дүлей күштің объектісі болған Тарап дүлей күштің әсерінен болған іс-әрекет тоқтағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде бұл туралы екінші Тарапқа хабарлауға міндетті.
4.3. Форс-мажорлық жағдайларға байланысты зиян шеккен Тарап дүлей күштің объектісі болған Тараптан болған оқиғалардың дәлелдерін, сондай-ақ келтірілген зиянның көлемін есептеуге байланысты кез келген құжатты талап ете алады.
5. ДАУЛАРДЫ ШЕШУ ТӘРТIБI
5.1. Шарт бойынша міндеттемелерді орындау барысында келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар оларды соттан тыс тәртіппен реттеу үшін барлық мүмкін болатын шараларды қолдануға міндетті.
5.2. Егер Тараптар келісімге келмеген жағдайда, барлық реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес сотта қаралады.
5.3. Осы Шартпен реттелмеген барлық мәселелерді шешу кезінде Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
6. ШАРТТЫҢ ҚОЛДАНУ МЕРЗІМІ
6.1. Осы Шарт оған Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және бір жыл ішінде қолданылады.
6.2. Осы Шарттың қолдану мерзімі аяқталғанға дейін бір ай бұрын Тараптардың бірде біреуі басқа Тарапты осы Шартты бұзу туралы өзінің ниетін білдіріп хабарламаса, онда осы Шарт әрбір күнтізбелік жылға ұзартылған болып есептеледі.
6.3. Тараптар осы Шартты кем дегенде бір ай бұрын басқа Тарапты ескерте отырып кез келген уақытта бір жақты тәртіппен бұзуға құқылы.
7. БАСҚА ТАЛАПТАР
7.1. Осы Шарт төрт дана етіп жасалған: екі данасы мемлекеттік тілде және екі данасы орыс тілінде, әрқайсысының заң күші бірдей.
7.2. Осы Шартты орындау кезінде Тараптар Ережені және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
7.3. Тараптар осы Шартқа өзара келісім болған жағдайда кез келген өзгерістерді және/немесе толықтыруларды енгізуге құқылы. Барлық өзгерістер және/немесе толықтырулар жазбаша түрде ресімделуге және оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоюға тиіс.
8. ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕН-ЖАЙЫ ЖӘНЕ ДЕРЕКТЕМЕЛЕРI
Ұлттық Банк                            Бастапқы агент
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қысқа
мерзімді ноталарын шығару,
орналастыру, айналысқа шығару
және өтеу ережесіне
2-қосымша
Қысқа мерзімді ноталар бойынша сыйақы
ставкасын есептеу тәртібі
Рн - Рд                   365
---------- көбейтілсін   ------- 100-ге көбейтілсін
Рд                       То
мұнда: Рн - номиналдық құны
Рд - дисконтталған бағасы
То - айналыс кезеңі (күнмен).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қысқа
мерзімді ноталарын шығару,
орналастыру, айналысқа шығару
және өтеу ережесіне
3-қосымша

Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
______________________
исходящий номер
«___»____________20__ года
___________________________________________________________
(указывается исходящий номер и дата на основании журнала
регистрации исходящей корреспонденции Первичного агента)
форма размещения (аукцион (доразмещение), продажа, подписка)
Заявка
на покупку краткосрочных нот Национального Банка
по выпуску N _________ от «___»____________20__ года
(указывается номер выпуска, исходя из условий
выпуска и размещения краткосрочных нот)
Профессиональный участник рынка ценных бумаг, выступающий
в качестве Первичного агента,
___________________________________________________________
(полное наименование и его лицевой счет)
индивидуальный идентификационный код или банковский
идентификационный код ____________, выражает готовность купить
краткосрочные ноты Национального Банка Республики Казахстан со
сроком обращения дней и датой погашения ________ по следующим
ценовым условиям:
N
Коли-
чество
кратко-
срочных
нот
(штук)
Лицевой
счет
Первич-
ного
агента
(указы-
вается
лицевой
счет
Первич-
ного
агента
или его
инвес-
тора)
Номи-
нальная
стои-
мость
одной
ноты
Объем
покупки
по
номи-
нальной
стои-
мости
(тенге)
Дисконти-
рованная
цена
одной
ноты
(тенге)
Объем
покупки
по
дисконти-
рованной
цене
(тенге)
(тенге)
конкурентные предложения
Итого
неконкурентные предложения
Итого
Руководитель ______________________ фамилия, имя, отчество
Главный бухгалтер ______________________ фамилия, имя, отчество
Приложение 4
к Правилам выпуска,
размещения, обращения и
погашения краткосрочных
нот Национального Банка
Республики Казахстан
Сводная ведомость аукциона краткосрочных нот
Национального Банка выпуск N ____ от
____________________________________________________
национальный идентификационный номер,
дата погашения, срок обращения
Условия аукциона определены следующие
Объявленный объем реализации краткосрочных нот Национального
Банка ______ миллионов тенге
Процент ограничения удовлетворения заявок на одного
участника _______ процентов
Процент удовлетворения неконкурентных предложении от
объявленного объема _______ процентов
Процент участия инвесторов-нерезидентов Республики
Казахстан _______ процентов
Процент удовлетворения неконкурентных предложений от
объявленного объема для нерезидентов _______ процентов
Дисконти-
рованная
цена,
указанная
в заявке
Ставка
возна-
граждения
по ука-
занной
в заявке
цене, в
процентах
Количест-
во заявок
поданных
по данной
дисконти-
рованной
цене,
штук
Объем покупки
краткосрочных
нот резидентами
Объем покупки
краткосрочных
нот
нерезидентами
Коли-
чество
крат-
кос-
рочных
нот.
штук
Сумма
посту-
пления
при
удов-
летво-
рении
заявок,
тенге
Коли-
чество
крат-
кос-
рочных
нот.
штук
Сумма
посту-
пления
при
удов-
летво-
рении
заявок,
тенге
итого
продолжение таблицы
Нарастающий итог
Объем поступлений
денег по аукциону
Средневзвешенная
дисконтированная
цена, сложившаяся
на аукционе
Годовая ставка
вознаграждения
по средневзве-
шенной дисконти-
рованной цене,
в процентах
С учетом указанных ограничений
Без учета указанных ограничений
штук
тенге
штук
тенге
Средняя дисконтированная цена на одну         Количество всего
государственную ценную бумагу принятых        неконкурентных
заявок составила: _____________               ценных бумаг ____ штук
Произвести размещение краткосрочных нот по следующим
ценовым условиям
Цена отсечения _____ (тенге) Средневзвешенная цена ________ (тенге)
Ограничения ____________
Утвердить объем аукциона в размере ___________ (тенге)
Объявить доразмещение краткосрочных нот на следующих условиях
Средневзвешенная цена ___ (тенге)   Объем до размещения ____ (тенге)
Руководитель уполномоченного подразделения ________________________
(фамилия, имя, отчество)
Приложение 5
к Правилам выпуска,
размещения, обращения и
погашения краткосрочных
нот Национального Банка
Республики Казахстан

Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________
шығыс нөмірі
20__ жылғы «___»____________
__________________
(Бастапқы агенттің жіберілетін хат-хабарларды тіркеу журналы
негізінде шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі)
орналастыру нысаны (аукцион (қосымша орналастыру),
сату, жазылу)
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатып алуға
өтінім
шығыс бойынша 20__ жылғы «___»____________ N_________ (қысқа
мерзімді ноталарды шығару және орналастыру талаптарын негізге ала
отырып шығарылым нөмірі көрсетіледі)
________________________________________________________,
(толық атауы мен оның дербес шоты)
Бастапқы агент ретінде көрінетін бағалы қағаздар нарығының кәсіби
қатысушысы, ______________________жеке бірегейлендіру коды немесе
банктік бірегейлендіру коды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
__________ күн айналысқа шығару мерзімі және мынадай баға шарттары
бойынша _________ өтеу күні бар қысқа мерзімді ноталарын сатып
алуға дайын екендігін білдіреді:
N
Қысқа
мерзімді ноталардың саны
(дана)
Бастапқы
агенттің
дербес
шоты
(Бастапқы агенттің немесе оның инвесторының дербес шоты)
Бір нотаның номиналдық құны (теңге)
Номиналдық құны бойынша сатып алу көлемі (теңге)
Бір нотаның дисконтталған бағасы (теңге)
Дисконтталған баға бойынша сатып алу көлемі (теңге)
бәсекелес ұсыныстар
Жиынтығы
бәсекелес емес ұсыныстар
Жиынтығы
Басшы             ______________     аты-жөні
Бас бухгалтер     ______________     аты-жөні
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қысқа
мерзімді ноталарын шығару,
орналастыру, айналысқа шығару
және өтеу ережесіне
4-қосымша
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталар аукционының
жиынтық ведомосі
_____________________________________________________________
ұлттық бірегейлендіру нөмірі, өтеу күні, айналыс мерзімі
_________  жылғы N____ шығарылым
Аукцион шарттары мыналар болып белгіленді
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын сатуға жарияланған көлемі
____миллион теңге
Бір қатысушыға өтінімін қанағаттандыруды шектеу пайызы    ____пайыз
Жарияланған көлемнен бәсекелес емес ұсыныстарды
қанағаттандыру пайызы                                     ____пайыз
Қазақстан Республикасының резидент емес инвесторларының
қатысу пайызы                                             ____пайыз
Резидент еместер үшін жарияланған көлемнен бәсекелес емес
ұсыныстарды қанағаттандыру пайызы                         ____пайыз
Өтінімде
көрсе-
тілген
дисконт-
талған
баға
Өтінімде
көрсе-
тілген
баға
бойынша
сыйақы
ставка-
сы,
пайызбен
Осы
дисконт-
талған
баға
бойынша
берілген
өтінім
саны,
дана
Резиденттердің
қысқа мерзімді
ноталарды сатып
алу көлемі
Резидент еместердің қысқа мерзімді ноталарды сатып алу көлемі
Қысқа мерзім-
ді
нота-
лардың
саны,
дана
Өтінім
қанағат-
танды-
рылған
кезде
түскен
сома,
теңге
Қысқа
мерзімді
ноталар-
дың
саны,
дана
Өтінім
қана-
ғаттан-
дырыл-
ған
кезде
түскен
сома,
теңге
жиынтығы
кестенің жалғасы
Өсетін қорытынды
Аукцион бойынша ақша түсу
көлемі
Аукционда
қалыптас-
қан орташа
алынған
дисконт-
талған
баға
Орташа
алынған
дисконт-
талған
баға
бойынша
жылдық
сыйақы
ставкасы,
пайызбен
Көрсетілген шектеулерді қоса алғанда
Көрсетілген шектеулерді ескермей отырып
дана
теңге
дана
теңге
Қабылданған өтінімнің бір мемлекеттік          Бәсекелес емес бағалы
бағалы қағаздарына арналған                    қағаздардың барлық
орташа дисконтталған бағасы:  ______           саны ______ дана
Мына баға шарттары бойынша қысқа
мерзімді ноталарды орналастырсын
Кесімді баға __(теңге)   Орташа алынған баға __ (теңге)
Шектеу _________________
Аукцион көлемі ____ (теңге) мөлшерінде бекітілсін
Мына шарттармен қысқа мерзімді ноталарды
қосымша орналастыру жариялансын
Орташа алынған баға ___ (теңге)     Қосымша орналастырылған
көлем __________ (теңге)
Уәкілетті бөлімшенің басшысы _______ (аты-жөні)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қысқа
мерзімді ноталарын шығару,
орналастыру, айналысқа шығару
және өтеу ережесіне
5-қосымша

Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 252 (вводится в действие по истечении двух календарных дней после дня первого официального опубликования).
Национальный Банк                    Первичному агенту
Республики Казахстан               (полное наименование)
Первый руководитель
(должность, фамилия,
имя, отчество)
Место нахождения
______ ______ ______
N __________________
Уведомление об удовлетворенном
объеме заявок краткосрочных нот
по _______________________________________
аукцион (доразмещение), продажа, подписка
Национальный Банк Республики Казахстан настоящим уведомляет
о том, что Ваша заявка на покупку краткосрочных нот по выпуску
N ____ от «___»____________20__ года удовлетворена на сумму ______ тенге.
Средневзвешенная дисконтированная цена аукциона на одну
краткосрочную ноту составила ______ тенге.
Пункт
заявки
N
Лицевой
счет
Первич-
ного
агента
Количество
кратко-
срочных нот
(штук)
Дисконтированная
цена на одну
краткосрочную
ноту (тенге)
Удовлетворен-
ный объем
покупки,
(тенге)
Итого
Руководитель уполномоченного подразделения __________________
(фамилия, имя, отчество)
Приложение 6
к Правилам выпуска,
размещения, обращения и
погашения краткосрочных
нот Национального Банка
Республики Казахстан
Сводная ведомость доразмещения (продажи, подписки)
краткосрочных нот Национального Банка
выпуск N ____ от _______
_______________________________
дата погашения, срок обращения
Условия доразмещения (продажи, подписки) определены следующие
Средневзвешенная дисконтированная цена, сложившаяся на аукционе
данного выпуска (цена, установленная Национальным Банком)
______ тенге
Объявленный объем доразмещения (продажи, подписки) краткосрочных
нот Национального Банка ___________ миллионов тенге
Процент ограничения удовлетворения заявок на одного участника
________ процентов
Процент ограничения удовлетворения заявок инвесторов-нерезидентов
Республики Казахстан __________ процентов
Поряд-
ковый
номер
и время
посту-
пления
заявки
Годовая
ставка
вознаг-
раждения
по ука-
занной
в заявке
цене, в
процентах
Коли-
чество
заявок
Объем доразмещения
(продажи, подписки)
краткосрочных нот
резидентами
Объем доразмещения (продажи, подписки) краткосрочных нот
нерезидентами
Коли-
чество
кратко-
срочных
нот,
штук
Сумма
посту-
пления
при
удов-
летво-
рении
заявок,
тенге
Коли-
чество
кратко-
срочных
нот,
штук
Сумма
посту-
пления
при
удов-
летво-
рении
заявок,
тенге
итого
(продолжение таблицы)
Нарастающий итог
Объем доразмещения   (продажи, подписки)
с учетом указанных
ограничений
без учета указанных
ограничений
Количество,
штук
Сумма,
тенге
С учетом
аукциона
Кол-во,
штук
Сумма,
тенге
С учетом
аукциона
Произвести доразмещение краткосрочных нот в объеме ________ (тенге)
Руководитель уполномоченного подразделения ________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата __________________
Приложение 7
к Правилам выпуска,
размещения, обращения и
погашения краткосрочных
нот Национального Банка
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2); от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глобальный сертификат N __________
выпуска краткосрочных нот Национального Банка
___________ 200__ года                        город Алматы
Настоящий Глобальный сертификат оформлен в связи с выпуском нижеописанных краткосрочных нот.

Ескерту. 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 24.12.2014 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік екі күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Бастапқы агентке
(толық атауы)
Бірінші басшы
(қызметі, аты-жөні)
Орналасқан жері
_____ ______  ______
N ______________
______________________________________
аукцион (қосымша орналастыру), сату, жазылу
бойынша қысқа мерзімді ноталарға өтінімнің
қанағаттанарлық көлемі туралы хабарлама
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі осымен Сіздің 20__ жылғы «___»____________ N _________ шығарылым бойынша қысқа мерзімді
ноталарды сатып алуға өтініміңіз _______________ теңге сомаға
қанағаттандырылғандығын хабарлайды.
Аукционның бір қысқа мерзімді нотаға арналған орташа алынған
дисконтталған бағасы  ____ теңге.
N
Өтінім пункті
Бастапқы агенттің дербес шоты
Қысқа мерзімді ноталардың саны (дана)
Бір қысқа мерзімді нотаға арналған дисконтталған бағасы (теңге)
Сатып алудың қанағаттандырылған көлемі, (теңге)
Жиынтығы
Уәкілетті бөлімшенің басшысы  ____________ (аты-жөні)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қысқа
мерзімді ноталарын шығару,
орналастыру, айналысқа шығару
және өтеу ережесіне
6-қосымша
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын
қосымша орналастырудың (сату, жазылу)
жиынтық ведомосі
____________________________
өтеу күні, айналыс мерзімі
_____________ жылғы N____ шығарылым
Қосымша орналастыру (сату, жазылу) шарттары болып мыналар белгіленді
Осы шығарылымның аукционында орташа есептелген дисконтталған баға
(Ұлттық Банк белгілеген баға) ______ теңге
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын қосымша орналастырудың
(сату, жазылу) жарияланған көлемі ________миллион теңге
Бір қатысушыға өтінімді қанағаттандыруды шектеу пайызы ______пайыз
Қазақстан Республикасының резидент емес  инвесторларының
өтінімдерін қанағаттандыруды шектеу пайызы _______ пайыз
Өтінім-
нің
рет нөмірі
мен түскен
уақыты
Өтінімде
көрсе-
тілген
баға
бойынша
жылдық
сыйақы
ставка-
сы,
пайызбен
Өтінім саны
Резиденттердің
қысқа мерзімді
ноталарды қосымша орналастыру (сату, жазылу) көлемі
Резидент еместердің қысқа мерзімді ноталарды қосымша орналастыру (сату, жазылу) көлемі
Қысқа мерзім-
ді
нота-
лардың
саны,
дана
Өтінімді
қанағат-
тандыру
кезінде
түскен
сома,
теңге
Қысқа
мерзімді
ноталар-
дың
саны,
дана
Өтінімді
қана-
ғаттан-
дыру
кезінде
түскен
сома,
теңге
жиынтығы
кестенің жалғасы
Өсетін қорытынды
Қосымша орналастыру (сату, жазылу) көлемі
көрсетілген шектеулерді ескере отырып
көрсетілген шектеулерді ескерусіз
Саны, дана
Сома,
теңге
Аукционды
қоса есептегенде
Саны,
дана
Сома,
теңге
Аукцион-
ды қоса
есепте-
генде
Қысқа мерзімді ноталарды___ (теңге) көлемде қосымша орналастырылсын
Уәкілетті бөлімшенің басшысы  ______ (аты-жөні)   Күні ___
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қысқа
мерзімді ноталарын шығару,
орналастыру, айналысқа шығару
және өтеу ережесіне
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 2008.09.22 N 73, 2012.08.24 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулылармен.
Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары шығарылымының
N _________ бас сертификаты
2005 жылғы "___"__________                          Алматы қаласы
Осы бас сертификат мына төмендегі қысқа мерзімді ноталардың
шығарылуына байланысты ресімделді:

1. Вид государственных ценных бумаг: краткосрочные ноты.
2. Порядковый номер выпуска ________.
3. Национальный идентификационный номер выпуска ________.
4. Номинальная стоимость одной краткосрочной ноты ________.
5. Объем выпуска ________.
6. Срок обращения ________.
7. Дата начала обращения ________.
8. Дата погашения ________.
9. Средневзвешенная цена размещения ________.
10. Доходность приобретения ________.
Настоящий Глобальный сертификат оформлен в трех экземплярах для:
1) эмитента;
2) центрального депозитария;
3) Комитета по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 N 73 (порядок введения в действие см. п. 2); от 24.08.2012 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководитель уполномоченного подразделения ________________

1. Мемлекеттік бағалы қағаздардың түрі: қысқа мерзімді ноталар.
2. Шығарылымның рет нөмірі ____________.
3. Шығарылымның ұлттық бірегейлендіру нөмірі _________.
4. Бір қысқа мерзімді нотаның номиналдық құны_______.
5. Шығарылым көлемі ______.
6. Айналысқа шығару мерзімі _____.
7. Айналыстың басталу күні _____.
8. Өтеу күні ______.
9. Орналастырудың орташа алынған бағасы _______.
10. Сатып алудың кірістілігі _______.
Осы маңызды сертификат:
1) эмитент;
2) орталық депозитарий;
3) Ұлттық Банктің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитеті үшін үш дана етіп ресімделді.
Уәкілетті бөлімшенің
басшысы _________________