Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 30 декабря 2005 года № 384-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2006 года № 4060. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исключен приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере железнодорожного транспорта и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Бокенбаеву А.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) согласование учетных политик, представленных субъектами естественных монополий, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети.

Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 30 желтоқсандағы N 384-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 27 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4060. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.06.2015 № 472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Темiр жол көлiгi және порттар саласындағы реттеу мен бақылау департаментi (А.Қ.Бөкенбаев) заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерi ұсынған есепке алу саясаттарының келiсуiн қамтамасыз етсiн.

4. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
СОГЛАСОВАНО
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 30 декабря 2005 года N№384-ОД
Правила
ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественной монополии, оказывающими услуги
магистральной железнодорожной сети
Сноска. В заголовок Правил внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон), приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД "Об утверждении Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (далее – Особый порядок) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480) и распространяются на субъектов естественной монополии, оказывающих услуги магистральной железнодорожной сети (далее – Субъект).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Әкiмшiлiк жұмысы және талдау департаментi (Е.О.Есiркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн:
1) оны заңнамада белгiленген тәртiппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсiн;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң назарына жеткiзсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының бiрiншi орынбасары Н.Ш.Алдабергеновке жүктелсiн.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
КЕЛIСIЛГЕН
Қазақстан Республикасының
Көлiк және коммуникация министрi
2005 жылғы 5 қаңтар
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттiгi
төрағасының
2005 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 384-НҚ бұйрығымен
бекiтiлген
Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
МАЗМҰНЫ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін бекіту туралы" (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тiркелген), Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілеріне (бұдан әрі – Субъект) қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Правила определяют основные принципы ведения и порядок осуществления раздельного учета Субъектами в целях обеспечения прозрачности учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым услугам и в целом по иной деятельности и установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Правила включают следующие положения:
1) виды деятельности, услуг и операций;
2) принципы ведения и организация раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов;
3) порядок учета и распределения активов, затрат и задействованных активов;
4) учет производственных показателей;
5) формы отчетности.
4. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
абсорбированные производственные затраты – совокупность общих производственных затрат центров ответственности первого уровня, необходимые для предоставления услуг одного вида деятельности;
вид деятельности – операционная деятельность, связанная с оказанием комплекса услуг, выполнением работ и производством товаров, с целью извлечения прибыли;
добавленные расходы – расходы, включающие общие и административные расходы центров ответственности регионального, сетевого и корпоративного уровней и центров ответственности первого уровня централизованного снабжения, а также производственные затраты центров ответственности первого уровня централизованного снабжения;
косвенные операции – операции, выполняемые для осуществления нескольких основных операций, включаемых в себестоимость оказываемых услуг (товаров, работ) видов деятельности;
операционная деятельность – основная деятельность Субъекта по получению дохода и иная деятельность, отличная от инвестиционной и финансовой;
раздельный учет – система сбора и обобщения информации о затратах, доходах, задействованных активах и производственных показателях раздельно по видам деятельности, услугам, операциям Субъекта, в целях анализа себестоимости регулируемых видов деятельности, тарифной сметы и расчета тарифов на услуги;
регулируемый вид деятельности – сфера естественных монополий, определенная Законом;
центр ответственности – самостоятельное структурное подразделение Субъекта. Центры ответственности группируются по отраслевым и географическим сегментам и организационным уровням Субъекта;
центр ответственности первого уровня – центр ответственности, непосредственно занимающийся производством продукции, выполнением работ и оказанием услуг для потребителей;
центр ответственности регионального уровня – центр ответственности, управляющий группой центров ответственности первого уровня;
центр ответственности сетевого уровня – центр ответственности, управляющий центрами ответственности регионального и первого уровней;
центр ответственности корпоративного уровня – центр ответственности, управляющий центрами ответственности сетевого уровня;
уполномоченный орган – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий.

2. Қағидалар реттелiп көрсетiлетiн қызметтер бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша кірістерді, шығындарды және тартылған активтердi есепке алудың ашықтығын қамтамасыз ету және уәкiлеттi орган бекiтетiн экономикалық тұрғыдан негiзделген тарифтердi белгiлеу мақсатында Субъектiлердiң бөлек есепке алуды жүргiзуінің негiзгi қағидаттары мен жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ереже мынадай қағидаларды:
1) қызмет көрсетулердiң, қызметтер мен операциялардың түрлерiн;
2) табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу және ұйымдастыру қағидаттарын;
3) активтердi, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi есепке алу және бөлу тәртiбiн;
4) өндiрiстiк көрсеткiштердi есепке алуды;
5) есептiлiк нысандарын қамтиды.
4. Осы Ережеде қолданылатын негiзгi ұғымдар:
абсорбирленген өндiрiстiк шығындар – қызметтiң бiр түрiнiң қызмет көрсетулерiн ұсынуға қажеттi бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының жалпы өндiрiстiк шығындарының жиынтығы;
қызмет түрі – пайда алу мақсатында кешенді қызмет көрсетуге, жұмыстар орындауға және тауарлар өндiруге байланысты операциялық қызмет;
қосылған шығыстар – аймақтық, желiлiк және корпоративтiк деңгейлердегi жауапкершiлiк орталықтарының және орталықтандырылған жабдықтаудың бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының жалпы және әкiмшiлiк шығыстарын, сондай-ақ орталықтандырылған жабдықтаудың бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының өндiрiстiк шығындарын қамтитын шығыстар;
жанама операциялар – қызмет түрлерiнiң көрсетiлетiн қызметтерiнiң (тауарларының, жұмыстарының) өзiндiк құнына енгiзiлетiн бiрнеше негiзгi операцияларды жүзеге асыру yшiн орындалатын операциялар;
операциялық қызмет – табыс алу бойынша Субъектiнiң негiзгі қызметi және инвестициялық пен қаржылықтан айырмашылығы бар қызмет;
бөлектеп есепке алу – қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн түрлерiнiң өзiндiк құнын, қызметтерге арналған тарифтiк смета мен тарифтер есептеудi талдау мақсатында Субъектiнiң қызметi, қызмет көрсетулерi, операциялары бойынша бөлектеп шығындар, табыстар, қолданысқа енгiзiлген активтер және өндiрiстiк көрсеткiштер туралы ақпаратты жинау және қорытындылау жүйесi;
қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн түрi – Заңда айқындалған табиғи монополиялардың саласы;
жауапкершiлiк орталығы – Субъектінің дербес құрылымдық бөлiмшесi. Жауапкершiлiк орталықтары Субъектiнiң салалық және географиялық сегменттерi мен ұйымдастыру деңгейлерi бойынша топтастырылады;
бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталығы – тұтынушыларға өнiмдi өндiрумен, жұмысты орындаумен және қызметтер көрсетумен тiкелей айналысатын жауапкершiлiк орталығы;
аймақтық деңгейдегi жауапкершiлiк орталығы – бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының тобын басқаратын жауапкершiлiк орталығы;
желiлiк деңгейдегi жауапкершiлiк орталығы – аймақтық және бiрiншi деңгейлердегi жауапкершiлiк орталықтарын басқаратын жауапкершiлiк орталығы;
корпоративтiк деңгейдегi жауапкершiлiк орталығы – желiлiк деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарын басқаратын жауапкершiлiк орталығы;
уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 50 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Виды деятельности, услуг и операций
5. Для целей настоящих Правил:
1) деятельность Субъекта разделяется на группы регулируемых и нерегулируемых видов деятельности;
2) среди регулируемых видов деятельности в качестве базовой деятельности определяется сфера естественной монополии - услуги магистральной железнодорожной сети.
6. При ведении раздельного учета, Субъектом отдельно выделяются виды деятельности, определяемые в соответствии с Законом как регулируемые сферы естественных монополий, и нерегулируемые виды деятельности:
1) услуги магистральной железнодорожной сети;
2) предоставление подъездных путей;
3) передача и распределение электрической энергии;
4) передача и распределение тепловой энергии;
5) перевозочная деятельность;
6) нерегулируемый вид деятельности, доходы, по которому превышают, пять процентов в совокупном доходе Субъекта;
7) прочая деятельность.
7. Каждый регулируемый и нерегулируемый вид деятельности последовательно декомпозируется в определенную номенклатуру услуг, операций и бизнес-процессов. Ряд вспомогательных производственных операций являются общими для нескольких видов деятельности Субъекта.
8. Для целей раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы распределяются по видам услуг и операций базовой деятельности Субъекта:
1) услуги магистральной железнодорожной сети по операциям перевозочного процесса, включающие:
услуги магистральной железнодорожной сети по осуществлению грузовых и пассажирских перевозок;
специальные услуги магистральной железнодорожной сети по осуществлению грузовых перевозок;
специальные услуги магистральной железнодорожной сети по осуществлению пассажирских перевозок;
2) услуги по отпуску электроэнергии на тягу поездов;
3) услуги по охране груженых вагонов, отцепленных по неисправности;
4) услуги по текущему отцепочному ремонту вагонов;
5) услуги по стоянке вагонов вне операций перевозочного процесса.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.06.2015 № 472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.02.2018 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Қызметтiң, қызмет көрсетулер мен операциялардың түрлерi
5. Осы Ереженiң мақсаттары үшiн:
1) Субъектiнiң қызметi қызметтердiң реттелiп көрсетiлетiн және реттелiп көрсетiлмейтiн түрлерiнiң топтарына бөлiнедi;
2) қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн түрлерiнiң арасында негiзгi қызмет ретiнде табиғи монополия саласы - магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi айқындалады.
6. Субъект бөлектеп есепке алуды жүргiзген кезде табиғи монополиялардың реттелiп көрсетiлетiн салалары және реттелiп көрсетiлмейтiн түрлерi ретiнде Заңға сәйкес айқындалатын қызмет түрлерi жеке бөлiнедi:
1) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi;
2) кiрме жолдарды ұсыну;
3) электр энергиясын беру және бөлу;
4) жылу энергиясын беру және бөлу;
5) тасымалдау қызметi;
6) табысы Субъектiнiң жиынтық табысындағы бес пайызынан асатын қызметтiң реттелiп көрсетiлмейтiн түрі;
7) өзге қызмет.
7. Қызметтiң әрбiр реттелiп көрсетiлетiн және реттелiп көрсетiлмейтiн түрi қызмет көрсетулердiң, операциялар мен бизнес-процестердiң белгiлi бiр номенклатурасына бiрiздiлiкпен бөлшектеп байланыстырылады. Бiрқатар қосалқы өндiрiстiк операциялар Субъектi қызметiнiң бiрнеше түрлерi үшiн жалпы болып табылады.
8. Бөлектеп есепке алудың мақсаты үшiн табыстар, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтер қызмет көрсетулердiң және Субъектiнiң негiзгi қызметi операцияларының түрлерi бойынша бөлiнедi:
1) тасымалдау процесiнiң операциялары бойынша:
жүк және жолаушылар тасымалдарды жүзеге асыру жөнiндегi магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi;
жүк тасымалдарын жүзеге асыру жөнiндегi магистральдық темiр жол желiсiнiң арнаулы қызмет көрсетулердi;
жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру жөнiндегi магистральдық темiр жол желісінің арнаулы қызмет көрсетулерін қамтитын магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi;
2) поездарды тарту үшiн электр энергиясын босату жөнiндегi қызмет көрсетулерi;
3) жарамсыздығына байланысты ағытылған жүк тиелген вагондарды күзету жөнiндегi қызмет көрсетулер;
4) вагондарға ағымдағы ағыту жөндеу жұмыстарын жүргізу жөнiндегi қызмет көрсетулер;
5) тасымалдау процесiнiң операцияларынан тыс вагондардың тұрағы бойынша қызмет көрсетулер.

9. Виды услуг, входящие в базовую деятельность Субъекта включают основные операции:
1) услуги магистральной железнодорожной сети по осуществлению грузовых и пассажирских перевозок:
предоставление магистрального пути;
предоставление систем электроснабжения;
предоставление систем сигнализации и связи;
предоставление в пользование программно-аппаратного комплекса информационных систем;
пожарные и восстановительные поезда;
передача (подача и уборка) вагонов (составов) между путевыми парками, соединительными и специальными путями;
переработка вагонов (составов);
прием и отправление поездов;
перестановка вагонов с одной колеи на другую;
2) специальные услуги магистральной железнодорожной сети по осуществлению грузовых перевозок:
техническое обслуживание грузовых вагонов;
коммерческое обслуживание;
предоставление площадок для погрузки, выгрузки грузов;
3) специальные услуги магистральной железнодорожной сети по осуществлению пассажирских перевозок:
техническое обслуживание пассажирских и багажных вагонов;
предоставление платформ для перевозчиков пассажиров, багажа и грузобагажа;
предоставление вокзалов для осуществления пассажирских перевозок;
предоставление устройств по информационному обслуживанию пассажиров;
4) услуги по отпуску электроэнергии на тягу поездов:
электроснабжение на тягу поездов;
5) услуги по охране груженых вагонов, отцепленных по неисправности:
охрана груженых вагонов, отцепленных по неисправности до направления на ремонт;
6) услуги по текущему отцепочному ремонту вагонов:
замена колесных пар;
ремонт неисправностей вагонов;
7) услуги по стоянке вагонов вне операций перевозочного процесса:
стоянка подвижного состава вне операций перевозочного процесса.
10. При осуществлении базовой деятельности Субъектом, кроме основных операций выполняются вспомогательные операции, заданные в формах отчетности.
11. Каждая основная и вспомогательная операция базовой деятельности декомпозируется в определенную номенклатуру бизнес-процессов. Бизнес-процесс является статьей калькулирования производственных затрат по элементам для целей настоящих Правил.
12. Перечень статей калькулирования затрат основных и вспомогательных операций видов услуг базовой деятельности устанавливается настоящими Правилами.
Глава 3. Принципы ведения и организация раздельного
учета доходов, затрат и задействованных активов

9. Субъекттiң негiзгi қызметiне кiретiн қызмет көрсетулерiнiң түрлерi мынадай негiзгi операцияларды қамтиды:
1) жүк және жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру жөнiндегi магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi:
магистральдық жолды беру;
электрмен жабдықтау жүйелерiн беру;
дабыл және байланыс жүйелерiн беру;
ақпараттық жүйелердiң бағдарламалық-аппараттық кешенiн пайдалануға беру;
өрт сөндiру және қалпына келтiру поездары;
жол парктерiнiң, жалғастырушы және арнайы жолдардың арасында вагондарды (құрамдарды) ұсыну (беру және жинау);
вагондарды (құрамдарды) қайта өңдеу;
поездарды қабылдау және жiберу;
вагондарды бiр жолтабаннан екiншiсiне ауыстыру;
2) жүк тасымалдарын жүзеге асыру жөнiндегi магистральдық темiр жол желiсiнiң арнайы қызмет көрсетулерi;
жүк вагондарына техникалық қызмет көрсету;
коммерциялық қызмет көрсету;
жүктердi тиеу, түсiру үшiн алаңдар беру;
3) жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру жөнiндегi магистральдық темiр жол желiсiнiң арнаулы қызмет көрсетулерi:
жолаушылар және қол жүк вагондарына техникалық қызмет көрсету;
жолаушылар, қол жүгiн және жүктер мен қол жүктерiн тасымалдаушыларына платформалар беру;
жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыру үшiн вокзалдар беру;
жолаушыларға ақпараттық қызмет көрсету жөнiндегi құрылғылар беру;
4) поездарды тарту үшiн электр энергиясын босату жөнiндегi қызмет көрсетулер;
поездарды тарту үшiн электрмен жабдықтау;
5) жарамсыздығына байланысты ағытылған жүк тиелген вагондарды күзету жөнiндегi қызмет көрсетулер:
жөндеуге жiбергенге дейiн жарамсыздығына байланысты ағытылған жүк тиелген вагондарды күзету;
6) вагондарға ағымдағы ағыту жөндеу жұмыстарын жүргiзу жөнiндегi қызмет көрсетулер;
дөңгелектер жұптарын ауыстыру;
вагондардың жарамсыздықтарын жөндеу;
7) тасымалдау процесiнiң операцияларынан тыс вагондардың тұрағы жөнiндегi қызмет көрсетулер:
тасымалдау процесiнiң операцияларынан тыс вагондардың жылжымалы құрамның тұрағы.
10. Субъектi негiзгi қызметтi жүзеге асырған кезде, негiзгi операцияларынан басқа, есептiлiк нысандарында берiлген қосалқы операцияларды атқарады.
11. Негiзгi қызметтiң әрбiр негiзгi және қосалқы операциясы бизнес-процестерiнiң белгiлi бiр номенклатурасына бөлшектеп байланыстырады. Бизнес процесс осы Ереженiң мақсаттары үшiн элементтер бойынша өндiрiстiк шығындарды калькуляциялаудың бабы болып табылады.
12. Негiзгi қызметтiң қызмет көрсетулерi түрлерiнiң негiзгi және қосалқы операцияларының шығындарын калькуляциялау баптарының тiзбесi осы Ережеде белгiленедi.
3-тарау. Табыстарды, шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды
жүргiзу және ұйымдастыру қағидаттары

3.1 Организация раздельного учета
13. Ведение раздельного учета Субъектами основывается на принципах ведения бухгалтерского учета, принятых в соответствии с Международными Стандартами Финансовой Отчетности (далее - МСФО). Для целей раздельного учета первоначальным и наиболее достоверным источником информации при интерпретации МСФО являются интерпретации Международного комитета по интерпретации финансовой отчетности (IFRIC), рекомендации Экспертного Совета Министерства финансов Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита.
14. При ведении раздельного учета, Субъектам необходимо выполнять следующие требования:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к определенному виду деятельности, подтверждаются соответствующими учетными документами;
2) записи организовываются в форме облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;
3) если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то ее необходимо подкреплять перекрестными ссылками на документы, содержащие дополняющую информацию;
4) документы бухгалтерской, статистической (производственной) и иной отчетности, статистические данные, рабочие документы и отчеты, используемые в соответствии с настоящими Правилами, для ведения раздельного учета и учета натуральных производственных показателей, объемных натуральных показателей услуг и калькуляций удельных расходов и доходов на единицы натуральных показателей, и иных целей, предусмотренных законодательством, необходимо хранить в течение пяти лет с момента их вступления в действие.
15. Отчетность по формам, установленным настоящими Правилами, составляется Субъектом за период, равный одному календарному году, и представляется в уполномоченный орган ежегодно, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным, за исключением форм отчетов, предусмотренных подпунктами 7)-15) пункта 46 и пунктом 47 настоящих Правил, которые представляются по запросу уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Субъект представляет в уполномоченный орган в срок, установленный действующим законодательством Республики Казахстан аудированную финансовую отчетность, составленную в соответствии с МСФО.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

3.1 Бөлектеп есепке алуды ұйымдастыру
13. Субъектiлердiң бөлектеп есепке алуды жүргiзуi Қаржылық Есептiлiктiң Халықаралық Стандарттарына (бұдан әрi - ҚЕХС) сәйкес қабылданған бухгалтерлiк есептi жүргiзу қағидаттарына негiзделуге тиiс. Бөлектеп есепке алудың мақсаттары үшiн ҚЕХС пайымдауы кезiнде ақпараттың бастапқы және неғұрлым шынайы көзi Қаржылық есептiлiктi пайымдау жөнiндегi халықаралық комитеттiң пайымдауы (IFRIС), бухгалтерлiк есеп және аудит мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сараптама Кеңесiнiң ұсынымы болып табылады.
14. Бөлектеп есепке алуды жүргiзу кезiнде Субъектiлер мынадай талаптарды орындауға тиiс:
1) қызметтiң белгiлi бiр түрiне жатқызылған барлық өндiрiстiк көрсеткiштер, табыстар мен шығыстар тиiстi есептiк құжаттармен расталады;
2) жазбалар олардың шолуын, аудитiн және өзара бақылайтын құжаттар деректерiнiң салыстыруын жеңiлдететiн нысанда ұйымдастырылады;
3) егер бухгалтерлiк және статистикалық есептiк құжаттардағы ақпарат толық мөлшерде ұсынылмаған болса, онда ол ақпаратты толықтыратын құжаттарға тоғыспалы сiлтемелермен бекiтiлуге тиiс;
4) бөлектеп есепке алуды және қызметтердiң заттай өндiрiстiк көрсеткiштерiн, қызмет көрсетулердiң көлемдiк заттай көрсеткiштерiн есепке алуды және заттай көрсеткiштердiң бiрлiктерiне үлес шығыстары мен табыстардың калькуляцияларын жүргiзу және заңнамада көзделген өзге мақсаттар үшiн осы Ережеге сәйкес пайдаланылатын бухгалтерлiк, статистикалық (өндiрiстiк) және өзге де есептiлiктiң құжаттары, статистикалық деректер, жұмыста пайдаланылатын құжаттар мен есептер олар қолданысқа енгiзiлген сәттен бастап бес жыл бойы сақталуға тиiс.
15. Осы Ережеде белгiленген нысандар бойынша есептiлiктi Субъектi бiр күнтiзбелiк жылға тең кезеңге жасайды және осы Ереженің 46-тармағының 7) – 15) тармақшаларында және 47-тармақта көзделген, уәкілетті органның сұрауымен ұсынылатын есептілік нысандарды қоспағанда жылсайын есеп жылынан кейін 1 мамырдан кешіктірмей уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.06.2015 № 472 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Субъект уәкілетті органға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген мерзімде ХҚЕС-қа сәйкес жасалған аудиттелген қаржылық есептілікті ұсынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополиялар реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-нқ (ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

3.2 Принципы ведения раздельного учета
17. Основными принципами раздельного учета являются:
1) баланс между пользой от представленной информации и затратами на ее получение;
2) баланс между качественными характеристиками для выполнения основного предназначения отчетности.
18. Критериями распределения затрат при раздельном учете являются:
1) причинно-следственная связь;
2) справедливость.
19. Задействованные основные средства и нематериальные активы, доходы и затраты учитываются по видам деятельности, услугам, операциям, бизнес-процессам по месту их возникновения и в соответствии с их функциональным назначением.
20. Доходы определяются по всем оказанным услугам (товарам, работам) регулируемых и нерегулируемых видов деятельности в отдельности.
21. Объектами распределения затрат в соответствии с функциональной и экономической структурой деятельности определяются регулируемые и нерегулируемые виды деятельности, услуги, операции.
22. По основной деятельности в себестоимость оказанных услуг (работ, товаров) включаются затраты за исключением затрат, не учитываемых в соответствии с Особым порядком.
23. По способу отнесения на себестоимость оказанных услуг (работ, товаров) затраты подразделяются на затраты прямые, косвенные и добавленные.
24. Затраты признаются по причинно-следственному критерию по каждой операции по каждой калькулируемой статье отдельно по следующим элементам затрат:
1) выплаты персоналу, входящие в фонд оплаты труда;
2) выплаты персоналу, не входящие в фонд оплаты труда;
3) отчисления от оплаты труда;
4) материалы;
5) топливо;
6) электроэнергия;
7) услуги;
8) аренда;
9) износ основных средств, амортизация нематериальных активов;
10) текущий ремонт, выполненный хозяйственным способом;
11) текущий ремонт, выполненный подрядным способом;
12) капитальный ремонт, выполненный хозяйственным способом;
13) капитальный ремонт, выполненный подрядным способом;
14) прочие расходы.
25. Затраты по вспомогательным (косвенным) операциям распределяются пропорционально базам распределения на:
1) основные операции услуг видов операционной деятельности;
2) произведенные работы, услуги и продукцию для собственного потребления;
3) общие и административные расходы;
4) проекты инвестиционной деятельности.
26. В случае осуществления субъектом естественной монополии нескольких регулируемых видов деятельности, общие и административные расходы, затраты по централизованному снабжению распределяются по видам деятельности в соответствии с Правилами раздельного учета для сферы естественной монополии с наибольшей долей в совокупном доходе субъекта естественной монополии.

3.2 Бөлектеп есепке алуды жүргiзу қағидаттары
17. Бөлектеп есепке алудың негiзгi қағидаттары:
1) ұсынылған ақпараттан түскен пайдамен және оны алуға арналған шығындар арасындағы теңгерiм;
2) есептiлiктiң негiзгi мақсатын орындау үшiн сапалы сипаттамалар арасындағы теңгерiм болып табылады.
18. Бөлектеп есепке алу кезiнде шығындарды бөлу өлшемдерi:
1) себеп-салдар байланысы;
2) әдiлеттiлiк болып табылады.
19. Қолданысқа енгiзiлген негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер, табыстар мен шығындар олар туындаған орны бойынша және олардың функционалдық мақсаттылығына сәйкес қызметтiң, қызмет көрсетулердiң, операциялардың, бизнес-процестердiң түрлерi бойынша ескерiледi.
20. Табыстар қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн және реттелiп көрсетiлмейтiн түрлерiнiң барлық көрсетiлген қызмет көрсетулерi (тауарлары, жұмыстары) бойынша жеке-жеке анықталады.
21. Қызметтiң функционалдық және экономикалық құрылымына сәйкес шығындарды бөлу объектiлерi қызметтiң, қызмет көрсетулердiң, операцияның реттелiп көрсетiлетiн және реттелiп көрсетiлмейтiн түрлерiмен анықталады.
22. Негiзгi қызмет бойынша көрсетiлген қызметтердiң (жұмыстардың, тауарлардың) өзiндiк құнына Ерекше тәртiпке сәйкес ескерiлмейтiн шығындарды қоспағанда, шығындар жатқызылады.
23. Көрсетiлген қызметтердiң (жұмыстардың, тауарлардың) өзiндiк құнына жатқызу тәсiлi бойынша шығындар тiкелей, жанама және қосылған шығындарға бөлiнедi.
24. Шығындар себеп-салдар өлшемi бойынша, әрбiр операция бойынша, әрбiр калькуляцияланатын бап бойынша мынадай шығындардың элементтерi бойынша:
1) еңбекке ақы төлеу қорына кiретiн персоналға арналған төлемдер;
2) еңбекке ақы төлеу қорына кiрмейтiн персоналға арналған төлемдер;
3) еңбекке ақы төлеуден түсетiн аударымдар;
4) материалдар;
5) отын;
6) электр энергиясы;
7) қызметтер;
8) жалдау;
9) негiзгi құралдардың тозуы, материалдық емес активтердiң амортизациясы;
10) шаруашылық тәсiлмен атқарылған ағымды жөндеу;
11) мердiгерлiк тәсiлмен атқарылған ағымды жөндеу;
12) шаруашылық тәсiлмен атқарылған күрделi жөндеу;
13) мердiгерлiк тәсiлмен атқарылған күрделi жөндеу;
14) өзге шығыстар жеке-жеке танылады.
25. Қосалқы (жанама) операциялар бойынша шығындар:
1) операциялық қызметтiң түрлерi қызмет көрсетулерiнiң негiзгi операцияларына;
2) жүргiзiлген жұмыстарға, қызметтерге және өзi тұтынатын өнiмге;
3) жалпы және әкiмшiлiк шығыстарға;
4) инвестициялық қызметтiң жобаларына арналған бөлу базаларына тепе-тең бөлiнедi.
26. Табиғи монополия субъектiсi қызметтiң бiрнеше реттелiп көрсетiлетiн түрлерiн жүзеге асырған жағдайда, жалпы және әкiмшiлiк шығыстары, орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығындары Табиғи монополия субъектiсiнiң жиынтықты табысында неғұрлым көп үлесi бар табиғи монополия саласы үшiн бөлектеп есепке алу ережесiне сәйкес қызмет көрсетудiң түрлерi бойынша бөлiнедi.

27. Общие и административные расходы центра ответственности первого уровня распределяются по всем услугам и операциям регулируемых и нерегулируемых видов деятельности пропорционально удельному весу производственных затрат каждого вида деятельности, услуги, операции, за исключением случаев возможной идентификации расходов для прямого отнесения на услугу.
28. Добавленные расходы, связанные с основной деятельностью распределяются по всем услугам и операциям регулируемых и нерегулируемых видов деятельности (осуществляемых в целом субъектом) пропорционально удельному весу затрат каждого вида деятельности, услуги, операции.
Глава 4. Порядок учета и распределения доходов,
затрат и задействованных активов
29. Задействованные основные средства и нематериальные активы учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
30. Основные средства и нематериальные активы подразделяются на категории по видам деятельности, услугам, операциям, бизнес-процессам:
первая категория - основные средства и нематериальные активы, непосредственно участвующие в бизнес-процессах основных операций регулируемых и нерегулируемых видов деятельности. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к прямым производственным расходам;
вторая категория - основные средства и нематериальные активы, используемые в бизнес-процессах вспомогательных (косвенных) операций. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к косвенным затратам;
третья категория основные средства и нематериальные активы, участвующие:
в бизнес-процессах операций административного и общехозяйственного назначения. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к общим и административным расходам;
в бизнес-процессах операций централизованного снабжения. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к затратам по централизованному снабжению;
в бизнес-процессах операций по реализации. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к расходам по реализации.
31. Доходы учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
32. Доход от оказания услуг магистральной железнодорожной сети учитывается отдельно по пассажирским, грузовым, транзитным перевозкам.

27. Бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталығының жалпы және әкiмшiлiк шығыстары барлық қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн және реттелiп көрсетiлмейтiн түрлерiнiң барлық қызмет көрсетулерi мен операциялары бойынша қызмет көрсетуге тiкелей жатқызу үшiн шығыстарды бiрдейлендiру ықтимал жағдайларын қоспағанда, қызметтiң, қызмет көрсетулердiң, операцияларының әрбiр түрiнiң өндiрiстiк шығындарының үлес салмағына қарай тепе-тең бөлiнедi.
28. Негiзгi қызметке байланысты қосылған шығыстар қызметтiң реттелiп көрсетiлетiн және реттелiп көрсетiлмейтiн түрлерiнiң барлық қызмет көрсетулерi мен операциялары бойынша (субъектi толығымен жүзеге асыратын) қызметтiң, қызмет көрсетулердiң, операциялардың әрбiр түрi шығындарының үлес салмағына қарай тепе-тең бөлiнедi.
4-тарау. Табыстарды, шығындар мен қолданысқа
енгiзiлген активтердi есепке алу мен бөлу тәртiбi
29. Қолданысқа енгiзiлген негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi.
30. Негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер қызметтiң түрлерi, қызмет көрсетулер, операциялар, бизнес-процестер бойынша санаттарға бөлiнедi:
бiрiншi санат - қызмет көрсетудiң реттелiп көрсетiлетiн және реттелiп көрсетiлмейтiн түрлерiнiң негiзгi операциялардың бизнес-процестерiне тiкелей қатысатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар тiкелей өндiрiстiк шығыстарға жатады;
екiншi санат - қосалқы (жанама) операциялардың бизнес-процестерiнде пайдаланылатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар жанама шығындарға жатады;
үшiншi санат -
әкiмшiлiк және жалпы шаруашылық мақсаттағы операциялардың бизнес-процестерiне қатысатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар жалпы және әкiмшiлiк шығыстарға жатады;
орталықтандырылған жабдықтау операцияларының бизнес процестерiне қатысатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығындарға жатады;
сату бойынша операциялардың бизнес-процестерiне қатысатын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар сату бойынша шығыстарға жатады.
31. Табыстар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi.
32. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетуден түскен табыстар жолаушылар, жүк, транзиттiк тасымалдар бойынша жеке-жеке ескерiледi.

33. Доход от оказания услуг магистральной железнодорожной сети по грузовым перевозкам учитывается по группам кодов номенклатуры грузов, установленной Уполномоченным органом.
34. Себестоимость операций услуг магистральной железнодорожной сети включает:
1) производственные затраты;
2) долю абсорбированных производственных затрат;
3) долю затрат по централизованному снабжению;
4) долю общих и административных расходов;
5) долю расходов по реализации;
6) долю расходов по вознаграждению.
35. Производственные затраты учитываются по основным операциям услуг магистральной железнодорожной сети в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и включают прямые и косвенные затраты.
36. Абсорбированные производственные затраты по услугам магистральной железнодорожной сети учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами и распределяются пропорционально доли производственных затрат каждой основной операции услуг магистральной железнодорожной сети.
37. Затраты по централизованному снабжению учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами и распределяются пропорционально доли каждого вида деятельности основной деятельности субъекта. Доля затрат по централизованному снабжению магистральной железнодорожной сети распределяется пропорционально доли производственных затрат каждой основной операции услуг магистральной железнодорожной сети.
38. Общие и административные расходы учитываются и распределяются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами и подразделяются на:
прямые общие и административные расходы центров ответственности первого уровня при возможной идентификации расходов для прямого отнесения по видам деятельности;
косвенные общие и административные расходы центров ответственности первого уровня;
добавленные общие и административные расходы.
Доля общих и административных расходов по услугам магистральной железнодорожной сети распределяется пропорционально доли производственных затрат каждой основной операции услуг магистральной железнодорожной сети.
39. Расходы по реализации услуг магистральной железнодорожной сети учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами и распределяются пропорционально доли производственных затрат каждой основной операции услуг магистральной железнодорожной сети.
40. Расходы по вознаграждению (не капитализируемые) по услугам магистральной железнодорожной сети учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами и распределяются пропорционально доли производственных затрат каждой основной операции услуг магистральной железнодорожной сети.

33. Жүк тасымалы бойынша магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсетуден түсетiн табыстар Уәкiлеттi орган белгiлеген жүк номенклатурасы топтарының кодтары бойынша ескерiледi.
34. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерi операцияларының өзiндiк құны мыналарды:
1) өндiрiстiк шығындарды;
2) абсорбирленген өндiрiстiк шығындардың үлесiн;
3) орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығындардың үлесiн;
4) жалпы және әкiмшiлiк шығыстардың үлесiн;
5) сату бойынша шығыстардың үлесiн;
6) сыйақы бойынша шығыстардың үлесiн қамтиды.
35. Өндiрiстiк шығындар магистральдық темiр жол желiсi қызмет көрсетулерiнiң негiзгi операциялары бойынша осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және тiкелей мен жанама шығындарды қамтиды.
36. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi бойынша абсорбирленген өндiрiстiк шығындар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және магистральдық темiр жол желiсi қызмет көрсетулерiнiң әрбiр негiзгi операцияларының өндiрiстiк шығындарының үлесiне тепе-тең бөлiнедi.
37. Орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығындар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және субъектiнiң негiзгi қызметiнiң әрбiр қызмет түрiнiң үлесiне тепе-тең бөлiнедi. Магистральдық темiр жол желiсiнiң орталықтандырылған жабдықтау жөнiндегi шығындардың үлесi магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерiнiң әрбiр негiзгi операциясының өндiрiстiк шығындарының үлесiне тепе-тең бөлiнедi.
38. Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және бөлiнедi және:
қызметтiң түрлерi бойынша тiкелей жатқызу үшiн шығыстарды бiрдейлендiру ықтималы болған кезде бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының тiкелей жалпы және әкiмшiлiк шығыстарына;
бiрiншi деңгейдегi жауапкершiлiк орталықтарының жанама жалпы және әкiмшiлiк шығыстарына;
қосылған жалпы және әкiмшiлiк шығыстарына бөлiнедi.
Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi бойынша жалпы және әкiмшiлiк шығыстарының үлесi магистральдық темiр жол желiсi қызмет көрсетулерiнiң әрбiр негiзгi операциясының өндiрiстiк шығындарының үлестерiне тепе-тең бөлiнедi.
39. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерiн сату бойынша шығыстар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және магистральдық темiр жол желiсi қызмет көрсетулерiнiң әрбiр негiзгi операцияларының өндiрiстiк шығындарының үлесiне тепе-тең бөлiнедi.
40. Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi жөнiндегi сыйақы бойынша (капиталданбайтын) шығыстар осы Ережеде белгiленген қағидаттарға сәйкес ескерiледi және магистральдық темiр жол желiсi қызмет көрсетулерiнiң әрбiр негiзгi операцияларының өндiрiстiк шығындарының үлесiне тепе-тең бөлiнедi.

Глава 5. Учет производственных показателей
41. Субъекту необходимо вести учет натуральных показателей эксплуатационной деятельности, используемых для распределения доходов, затрат и задействованных активов, расчета единичных расходных и доходных ставок для расчета и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет.
42. Учет показателей производства (статистический учет) необходимо организовывать в форме, обеспечивающей возможность проверки по первичным источникам информации.
43. Производственные показатели в формах отчетности согласно приложениям к настоящим Правилам устанавливаются в целях расчета удельных расходов, доходов и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет.
44. В случае использования части показателей статистического учета в целях отличных от целей раздельного учета, необходимо четко определять различия объектов и способов измерения во избежание неправильного использования производственной статистики.
Глава 6. Формы отчетности
45. Отчетность, представляемая Субъектом в уполномоченный орган включает:
1) Отчет о доходах и затратах;
2) Отчет о задействованных основных средствах и нематериальных активах.
46. Отчет о доходах и затратах включает следующие формы:
1) отчет о доходах и затратах - приложение 1 к настоящим Правилам;
2) доходы - приложение 2 к настоящим Правилам;
3) доходы по услугам магистральной железнодорожной сети - приложение 3 к настоящим Правилам;
4) себестоимость услуг магистральной железнодорожной сети - приложение 4 к настоящим Правилам;
5) производственные затраты - приложение 5 к настоящим Правилам;
6) производственные затраты по услугам магистральной железнодорожной сети - приложение 6 к настоящим Правилам;
7) распределение косвенных затрат - приложение 7 к настоящим Правилам;
8) косвенные затраты - приложение 8 к настоящим Правилам;
9) распределение затрат по централизованному снабжению - приложение 9 к настоящим Правилам;
10) затраты по централизованному снабжению - приложение 10 к настоящим Правилам;
11) распределение общих и административных расходов - приложение 11 к настоящим Правилам;
12) общие и административные расходы - приложение 12 к настоящим Правилам;
13) расходы по реализации услуг магистральной железнодорожной сети - приложение 13 к настоящим Правилам;
14) расходы по вознаграждению по услугам магистральной железнодорожной сети - приложение 14 к настоящим Правилам;
15) инвестиционная деятельность - приложение 15 к настоящим Правилам.

5-тарау. Өндiрiстiк көрсеткiштердi есепке алу
41. Субъект табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлу, тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтiк сметаларды есептеу және бекiту үшiн санаулы шығыс және табыс ставкаларын есептеу үшiн пайдаланылатын пайдалану қызметтiң заттай көрсеткiштерiн есепке алуды жүргiзуге тиiс.
42. Өндiрiс көрсеткiштерiн есепке алу (статистикалық есеп) ақпараттың бастапқы көздерi бойынша тексеру мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн нысанда ұйымдастырылуға тиiс.
43. Осы Ережеге берiлген қосымшаларға сәйкес есептiлiктiң нысандарындағы өндiрiстiк көрсеткiштер үлес шығыстарын, табыстарын есептеу және тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтiк сметаларды бекiту мақсатында белгiленедi.
44. Статистикалық есеп көрсеткiштерiнiң бөлiгiн бөлектеп есепке алудың мақсатынан айырмашылығы бар мақсатта пайдаланған жағдайда, өндiрiстiк статистиканы қате пайдалануды болдырмау үшiн объектiлердiң және өлшеу тәсiлдерiнiң айырмашылықтары нақты анықталуға тиiс.
6-тарау. Есептiлiк нысандары
45. Субъектi уәкiлеттi органға ұсынатын есептiлiк:
1) табыстар мен шығындар туралы есептi;
2) қолданысқа енгiзiлген негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер туралы есептi қамтиды.
46. Табыстар мен шығындар туралы есеп мынадай нысандарды:
1) табыстар мен шығындар туралы есептi - осы Ережеге берiлген 1-қосымша ;
2) табыстарды - осы Ережеге берiлген 2-қосымша ;
3) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi бойынша табыстарды - осы Ережеге берiлген 3-қосымша ;
4) магистральдық темiр жол желiсi қызмет көрсетулерiнiң өзiндiк құнын - осы Ережеге берiлген 4-қосымша ;
5) өндiрiстiк шығындарды - осы Ережеге берiлген 5-қосымша ;
6) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi бойынша өндiрiстiк шығындарды - осы Ережеге берiлген 6-қосымша ;
7) жанама шығындарды бөлудi - осы Ережеге берiлген 7-қосымша ;
8) жанама шығындарды - осы Ережеге берiлген 8-қосымша ;
9) орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығындарды бөлудi - осы Ережеге берiлген 9-қосымша ;
10) орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығындарды - осы Ережеге берiлген 10-қосымша ;
11) жалпы және әкiмшiлiк шығыстарды бөлудi - осы Ережеге берiлген 11-қосымша ;
12) жалпы және әкiмшiлiк шығыстарды - осы Ережеге берiлген 12-қосымша ;
13) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерiн сату бойынша шығыстарды - осы Ережеге берiлген 13-қосымша ;
14) магистральдық темiр жол желiсiнiң қызмет көрсетулерi бойынша сыйақы бойынша шығыстарды - осы Ережеге берiлген 14-қосымша ;
15) инвестициялық қызметтi - осы Ережеге берiлген 15-қосымша қамтиды.

250
Непроизводительные расходы и потери
105
X
X
XXX
254
Убытки от хищений, пожаров, порчи ценностей
106
X
X
XXX
263
Платежи за сверхнор-
мативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ
107
X
X
XXX
264
Другие виды расходов, непосредственно не относящиеся к производ-
ству и оказанию услуг
108
Х
Х
продолжение таблицы
N
ст-
ро-
ки
Выплаты
производ-
ственному
персоналу
Прямые затраты
входя-
щие в
ФОТ
не
входя-
щие в
ФОТ
отчис-
ления от
оплаты
труда
мате-
риалы
т
о
п
л
и
в
о
Элект-
ро-
энер-
гия
У
с
л
у
г
и
А
р
е
н
д
а
Износ
ОС,
амор-
тиза-
ция
НМА
1
2
3
4
5
6
7
8
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
3
4
5
...
108
продолжение таблицы
N
ст-
ро-
ки
Прямые затраты
всего
за
отчет-
ный
период
Ремонт
п
р
о
ч
и
е
текущий
капитальный
хоз.
спосо-
бом
подрядным
способом
хоз.
спосо-
бом
подрядным
способом
В
с
е
г
о
в том
числе
даваль-
ческие
мате-
риалы
В
с
е
г
о
в том
числе
даваль-
ческие
мате-
риалы
9
10
11
12
13
12
13
14
15
16
17
18
19
1
2
3
4
5
...
108
Приложение 11
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и задействованных
активов Субъектами естественной
монополии, оказывающими услуги
магистральной железнодорожной сети
Распределение общих и административных расходов
тыс. тенге
К
о
д
ф
о
р
м
ы
К
о
д
п
о
к
а
з
а
т
е
л
я
Код
пока-
зателя
дея-
тель-
ности в
целях
ведения
разде-
льного
учета
Код
вида
дея-
тель-
ности
Наимено-
вание
показа-
телей
N
c
т
р
о
к
и
Центр ответственности
первого уровня
Прямое
отнесе-
ние,
при
воз-
можной
иденти-
фикации
Косвенные*
В
с
е
г
о
Уде-
льный
вес,
%
сум-
ма,
тыс.
тен-
ге
А
1
2
3
4
1
4
Общие и админист-
ративные расходы
1
X
1
Регулируемые
виды деятель-
ности
2
X
01
услуги
магистра-
льной
железно-
дорожной
сети
3
X
02
предоста-
вление
подъездных путей
4
X
03
услуги по
передаче и (или)
распреде-
лению
электри-
ческой энергии
5
X
04
услуги по передаче и (или) распре-
делению тепловой энергии
6
X
05
7
X
2
Нерегулируемые
виды
деятельности
8
X
21
перевозки
9
X
22
... ( > 5%)
10
X
прочая деятель-
ность
11
X
продолжение таблицы
N
ст-
ро-
ки
Добавленные расходы
Всего
за
отчет-
ный
период
удель-
ный
вес,
%**
Матери-
альные
базы
центра-
лизован-
ного
снабже-
ния
Реги-
она-
льный
центр
Сете-
вой
центр
Абсорби-
рованные
корпо-
ративные
затраты
п
р
я
м
ы
е
кос-
вен-
ные
5
6
7
8
9
10
11
1
Х
2
Х
3
4
5
6
7
8
Х
9
10
11
* Косвенные общие и административные расходы распределяются пропорционально затратам видов деятельности центра ответственности первого уровня (в сводной форме графа 2 "Удельный вес" не заполняется)
** Удельный вес определяется в форме 1.2 "Производственные затраты", приложение N№5. Удельный вес используется для распределения данных граф 6, 7, 8, 9 по строке 1 по видам деятельности
Приложение 12
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и задействованных
активов Субъектами естественной
монополии, оказывающими услуги
магистральной железнодорожной сети
Общие и административные расходы
тыс. тенге
К
о
д
ф
о
р
м
ы
Код
по-
ка-
за-
те-
ля
Код
пока-
зателя
дея-
тель-
ности в целях
ведения
разде-
льного
учета
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
К
о
д
с
т
а
т
ь
и
Наименование статей
N
c
т
р
о
к
и
А
1
4
1
Общие и административные расходы
1
44
Администрация
2

250
Өндірістік емес шығыстар мен ысыраптар
105
X
X
XXX
254
Ұрлықтан, өрттен, құндылықтардың бұзылуынан болатын залалдар
106
X
X
XXX
263
Ластайтын заттардың нормативтен тыс шығарындылары (тастандылары) үшін төлемдер
107
X
X
XXX
264
Өндіріске және қызмет көрсетуге тікелей жатпайтын шығыстардың басқа түрлері
108
Х
Х
кестенің жалғасы
Жол
N
Өндірістік
персоналға
төлемдер
Тікелей шығындар
ЕТҚ
-ға
кі-
ре-
тін
ЕТҚ
-ға
кір-
мей-
тін
Еңбекке
ақы тө-
леуден
ауда-
рымдар
Мате-
риал-
дар
Отын
Электр
энер-
гиясы
Қыз-
мет-
тер
Жал-
дау
НҚ
тозуы,
МЕА
аморти-
зациясы
1
2
3
4
5
6
7
8
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
3
4
5
...
108
кестенің жалғасы
Жол
N
Тікелей шығындар
Есепті
кезең
ішінде
барлығы
Жөндеу
Өзге
ағымдағы
күрделі
ша-
руа-
шы-
лық
тә-
сіл-
мен
мердігерлік
тәсілмен
ша-
руа-
шы-
лық
тә-
сіл-
мен
мердігерлік
тәсілмен
Бар-
лығы
оның
ішінде
алыс-
беріс
матер-
иалдар
Бар-
лығы
оның
ішінде
алыс-
беріс
матер-
иалдар
9
10
11
12
13
12
13
14
15
16
17
18
19
1
2
3
4
5
...
108
Магистральдық темір жол желісінің
қызметтерін көрсететін табиғи
монополиялар субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
қолданысқа енгізілген
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
11-қосымша
Жалпы және әкімшілік шығыстарды бөлу
мың теңге
Ны-
сан
коды
Көр-
сет-
кіш
коды
Бө-
лек-
теп
есеп-
ке
алуды
жүр-
гізу
мақ-
са-
тында
қыз-
мет
көр-
сет-
кіші-
нің
коды
Қыз-
мет
тү-
рі-
нің
коды
Көрсет-
кіштердің
атауы
Жол
N
Бірінші деңгейдегі
жауапкершілік орталығы
Сәй-
кес-
тен-
діру
мүм-
кін
бол-
ған
жағ-
дайда
тіке-
лей
жат-
қызу
Жанама*
Үлес
сал-
ма-
ғы,
%
со-
ма,
мың
тең-
ге
А
1
2
3
1
4
Жалпы және әкімшілік шығыстар
1
X
1
Қызметтің реттеліп көрсетілетін түрлері
2
X
01
магистральдық темір жол желісінің қызметтері
3
X
02
кірме жолдарды ұсыну
4
X
03
электр энергиясын беру және (немесе) бөлу бойынша қызметтер
5
X
04
жылу энергиясын беру және (немесе) бөлу бойынша қызметтер
6
X
05
7
X
2
Қызметтің реттеліп көрсетілмейтін түрлері
8
X
21
тасымалдау
9
X
22
.... ( > 5%)
10
X
өзге қызмет
11
X
кестенің жалғасы
Жол
N
Бі-
рін-
ші
дең-
гей-
дегі
жа-
уап-
кер-
ші-
лік
ор-
та-
лығы
Қосылған шығыстар
Есепті
кезеңі
ішінде
барлығы
Бар-
лығы
Үлес
сал-
ма-
ғы,
%**
Орта-
лық-
танды-
рылған
жаб-
дық-
таудың
мате-
риал-
дық
база-
лары
Өңір-
лік
орта-
лық
Желі-
лік
орта-
лық
Абсор-
бир-
ленген
кор-
пора-
тивтік
шығын-
дар
Тіке-
лей
Жа-
нама
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Х
2
Х
3
4
5
6
7
8
Х
9
10
11
* Жанама жалпы және әкімшілік шығыстар бірінші деңгейдегі жауапкершілік орталығының қызмет түрлерінің шығындарына тепе-тең бөлінеді (жиынтық нысанда 2-баған "Үлес салмағы" толтырылмайды)
** Үлес салмағы 1.2 "Өндірістік шығындар" нысанда айқындалады, N 5 қосымша. Үлес салмағы қызмет түрлері бойынша 1-жолдағы 6, 7, 8, 9-бағандардың деректерін бөлу үшін пайдаланылады
Магистральдық темір жол желісінің
қызметтерін көрсететін табиғи
монополиялар субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
қолданысқа енгізілген
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
12-қосымша
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
Ны-
сан
коды
Көр-
сет-
кіш
коды
Бөлек-
теп
есепке
алуды
жүр-
гізу
мақса-
тында
қызмет
көр-
сеткі-
шінің
коды
Опе-
ра-
ция
коды
Бап
коды
Баптардың атауы
Жол
N
1
4
1
Жалпы және әкімшілік шығыстар
1
44
Әкімшілік
2

262
НДС (ранее отнесенный в зачет) на утрату и порчу основных средств (за исключением случаев, возникших в результате чрезвычайных ситуаций)
156
263
Платежи за сверхнорма-
тивные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ
157
266
Аудиторские услуги, не отвечающие требованиям п.
9 Правил об особом порядке формирования затрат
158
264
Другие виды расходов, непосредственно не относящиеся к производ-
ству и оказанию услуг

262
Негізгі құралдарды жоғалтқаны және бүлдіргені үшін ҚҚС (алдында есепке жатқызылған) (төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған жағдайларды қоспағанда)
156
263
Ластайтын заттардың нормативтен тыс шығарындыларына (тастандыларына) төлемдер
157
266
Шығындарды құрастырудың ерекше тәртібі туралы ереженің 9-тармағының талаптарына жауап бермейтін аудиторлық қызметтер
158
264
Өндіріске және қызмет көрсетуге тікелей жатпайтын шығыстардың басқа да түрлері

100
Х
101
Х
102
Х
103
Х
Х
Х
104
Х
Х
Х
105
Х
Х
Х
106
Х
Х
Х
107
Х
Х
Х
108
Х
Х
Х
109
Х
Х
Х
110
Х
Х
Х
111
Х
Х
Х
Х
Х
112
Х
Х
Х
Х
Х
113
Х
Х
Х
Х
Х
114
Х
Х
Х
Х
Х
115
Х
Х
Х
Х
Х
116
Х
Х
Х
Х
Х
117
Х
Х
Х
Х
Х
118
Х
Х
Х
Х
Х
119
Х
Х
Х
Х
Х
120
Х
Х
Х
Х
Х
121
Х
Х
Х
Х
122
Х
Х
Х
Х
Х
123
Х
Х
Х
Х
124
Х
Х
Х
Х
Х
125
Х
Х
Х
Х
Х
126
Х
Х
Х
Х
Х
127
Х
Х
Х
Х
Х
128
Х
Х
Х
Х
Х
129
Х
Х
Х
Х
Х
130
Х
Х
Х
Х
Х
131
Х
Х
Х
Х
Х
132
Х
Х
Х
Х
Х
133
Х
Х
Х
Х
Х
134
Х
Х
Х
Х
Х
135
Х
Х
Х
Х
Х
136
Х
Х
Х
Х
Х
137
Х
Х
Х
Х
Х
138
Х
Х
Х
Х
Х
139
Х
Х
Х
Х
Х
140
Х
Х
Х
Х
Х
141
Х
Х
Х
Х
Х
142
Х
Х
Х
Х
Х
143
Х
Х
Х
Х
Х
144
Х
Х
Х
Х
Х
145
Х
Х
Х
Х
Х
146
Х
Х
Х
Х
Х
147
Х
Х
Х
Х
Х
148
Х
Х
Х
Х
Х
149
Х
Х
Х
Х
Х
150
Х
Х
Х
Х
Х
151
Х
Х
Х
Х
Х
152
Х
Х
Х
Х
Х
153
Х
Х
Х
Х
Х
154
Х
Х
Х
Х
Х
155
Х
Х
Х
Х
Х
156
Х
Х
Х
Х
Х
157
Х
Х
Х
Х
Х
158
Х
Х
Х
Х
Х
159
Х
Х
Х
Х
Х
Приложение 13
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и задействованных
активов Субъектами естественной
монополии, оказывающими услуги
магистральной железнодорожной сети
Расходы по реализации услуг магистральной
железнодорожной сети
тыс. тенге
К
о
д
ф
о
р
м
ы
Код
по-
ка-
за-
те-
ля
Код
пока-
зателя
деяте-
льности
в целях
ведения
разде-
льного
учета
Код
вида
дея-
тель-
ности
К
о
д
у
с
л
у
г
и
Код
спе-
циа-
ли-
за-
ции
ус-
луги
К
о
д
о
п
е
р
а
ц
и
и
К
о
д
п
р
е
д
п
р
и
я
т
и
я
К
о
д
с
т
а
т
ь
и
Наименование
статьи
N
с
т
р
о
к
и
А
1
5
1
01
Расходы по реализации, вклю-
чаемые в себестоимость, всего
1
G
Расходы по реализации услуг магистральной железнодорожной сети, всего
2
X
Расходы по реализации услуг МЖС при осущест-
влении грузовых и пассажирских перевозок, всего
3
62
Расходы по реализации услуг МЖС, всего
4
ХХХ
Станции
5

100
Х
101
Х
102
Х
103
Х
Х
Х
104
Х
Х
Х
105
Х
Х
Х
106
Х
Х
Х
107
Х
Х
Х
108
Х
Х
Х
109
Х
Х
Х
110
Х
Х
Х
111
Х
Х
Х
Х
Х
112
Х
Х
Х
Х
Х
113
Х
Х
Х
Х
Х
114
Х
Х
Х
Х
Х
115
Х
Х
Х
Х
Х
116
Х
Х
Х
Х
Х
117
Х
Х
Х
Х
Х
118
Х
Х
Х
Х
Х
119
Х
Х
Х
Х
Х
120
Х
Х
Х
Х
Х
121
Х
Х
Х
Х
122
Х
Х
Х
Х
Х
123
Х
Х
Х
Х
124
Х
Х
Х
Х
Х
125
Х
Х
Х
Х
Х
126
Х
Х
Х
Х
Х
127
Х
Х
Х
Х
Х
128
Х
Х
Х
Х
Х
129
Х
Х
Х
Х
Х
130
Х
Х
Х
Х
Х
131
Х
Х
Х
Х
Х
132
Х
Х
Х
Х
Х
133
Х
Х
Х
Х
Х
134
Х
Х
Х
Х
Х
135
Х
Х
Х
Х
Х
136
Х
Х
Х
Х
Х
137
Х
Х
Х
Х
Х
138
Х
Х
Х
Х
Х
139
Х
Х
Х
Х
Х
140
Х
Х
Х
Х
Х
141
Х
Х
Х
Х
Х
142
Х
Х
Х
Х
Х
143
Х
Х
Х
Х
Х
144
Х
Х
Х
Х
Х
145
Х
Х
Х
Х
Х
146
Х
Х
Х
Х
Х
147
Х
Х
Х
Х
Х
148
Х
Х
Х
Х
Х
149
Х
Х
Х
Х
Х
150
Х
Х
Х
Х
Х
151
Х
Х
Х
Х
Х
152
Х
Х
Х
Х
Х
153
Х
Х
Х
Х
Х
154
Х
Х
Х
Х
Х
155
Х
Х
Х
Х
Х
156
Х
Х
Х
Х
Х
157
Х
Х
Х
Х
Х
158
Х
Х
Х
Х
Х
159
Х
Х
Х
Х
Х
Магистральдық темір жол желісінің
қызметтерін көрсететін табиғи
монополиялар субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
қолданысқа енгізілген
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
13-қосымша
Магистральдық темір жол желісінің қызметтерін
сату бойынша шығыстар
мың теңге
Ны-
сан
ко-
ды
Көр-
сет-
кіш-
тің
коды
Бө-
лек-
теп
есеп-
ке
алуды
жүр-
гізу
мақ-
са-
тында
қыз-
мет
көр-
сет-
кіші-
нің
коды
Қыз-
мет-
тү-
рі-
нің
коды
Қыз-
мет
көр-
сету
ко-
ды
Қыз-
мет
көр-
сету
ерек-
шеле-
гінің
коды
Опе-
ра-
ция
ко-
ды
Кә-
сіп-
орын
коды
Б
а
п
т
ы
ң
к
о
д
ы
Баптың
атауы
А
1
5
1
01
Өзiндiк құнға қосылатын сату бойынша
шығыстар, барлығы
G
Магистральдық темір жол желісінің
қызметтерін сату бойынша шығыстар,
барлығы
X
Жүк және жолаушылар тасыма-
лын жүзеге асыру кезіндегі
МТЖ қызметтерін сату бойынша
шығыстар, барлығы
62
МТЖ қызметтерiн сату
бойынша шығыстар,
барлығы
ХХХ
Станциялар

217
Учет и ввод в информационную систему данных
о показателях перевозочного процесса
6
218
Расчет стоимости и оформление документов по услугам магистральной железно-
дорожной сети
7
1
5
3
01
Расходы по реализации, не учитываемые при формировании тарифа, всего
8
H
Исключаемые расходы по реализации, всего
9
ІХ
Исключаемые затраты
10
67
Производственные затраты, не учиты-
ваемые при формиро-
вании тарифа, всего
11
ХХХ
Станции
12
ХХХ
221
Доплаты и надбавки за условия труда, непре-
дусмотренные системой оплаты труда в соответствии
с трудовым законо-
дательством
13
ХХХ
222
Оплата отпусков работникам, обучающихся в организациях образования
14
ХХХ
223
Премирование и другие формы воз-
награждения по итогам работы
15
ХХХ
224
Оплата дополнительно предоставлен-
ных отпусков (сверх пре-
дусмотренного)
16
ХХХ
225
Компенсация за неисполь-
зованный
отпуск
17
ХХХ
226
Выплаты по производствен-
ным травмам
18
ХХХ
227
Расходы, связанные с изобретатель-
ством и рацио-
нализаторствомпроизводства, включая выплаты за рационализа-
торские предложения
19
ХХХ
228
Выплаты социального характера
20
ХХХ
229
Расходы по найму жилых помещений для проживания персонала
21
ХХХ
230
Расходы на проведение праздничных, культурно-
массовых и спортивных мероприятий
22
ХХХ
235
Затраты на финансирование НИОКР, проектные и технологичес-
кие работы
23
ХХХ
236
Содержание региональных центров рацио-
нализации и библиотечного обслуживания
24
ХХХ
237
Содержание и обслуживание основных средств не используемых при оказании, предоставлении (услуг)
25
ХХХ
238
Нематериальныеактивы, не используемые при оказании, предоставлении (услуг)
26
ХХХ
239
Страхование имущества
27
ХХХ
240
Страхование персонала
28
ХХХ
241
Хеджирование рисков
29
ХХХ
242
Расходы по рекламе в СМИ, по изданию рекламной, плакатной и типографской продукции
30
ХХХ
243
Проведение и организация лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-
технических конференций
31
ХХХ
244
Членские взносы в общественные организации и ассоциации
32
ХХХ
245
Выполнение работ по бла-
гоустройству города, оказанию помощи сельскому хозяйству и другие подобные работы
33
ХХХ
246
Благо-
устройство садовых товариществ (в том числе строительство дорог, энерго-
и водоснаб-
жение, осуществление других расходов общего характера)
34
ХХХ
247
Медицинские услуги, оказываемые персоналу по договорам, заключенным с организациями здраво-
охранения
35
ХХХ
248
Сверх-
нормативные технические и коммерческие потери
36
ХХХ
249
Потери и расходы в результате браков
37
ХХХ

217
Тасымалдау
процесi-
нiң көр-
сеткiштерi
туралы
деректердi
есепке алу
және оларды
ақпарат-
тық жүйеге
енгiзу
218
Магист-
ральдық
темiр жол
желiсiнiң
қызмет-
терiнiң
құнын
есептеу
және
құжат-
тарын
ресiмдеу
1
5
3
01
Тарифтi қалыптастыру кезiнде
ескерiлмейтiн сату бойынша шығыстар,
барлығы
H
Сату бойынша алынып тасталатын шығыстар, барлығы
ІХ
Алынып тасталатын шығындар
67
Тарифтi қалыптастыру
кезiнде ескерiлмейтiн
өндiрiстiк шығындар,
барлығы
ХХХ
Станциялар
ХХХ
221
Еңбек
заңна-
масына
сәйкес
еңбекақы
жүйесiнде
көздел-
меген
еңбек
жағдайлары
үшiн
қосымша
төлемдер
мен үстем-
ақылар
ХХХ
222
Оқу ұйым-
дарында
оқитын
қызмет-
керлердiң
демалыс-
тарына
ақы төлеу
ХХХ
223
Жұмыс қоры-
тындысы
бойынша
сыйлықақы
беру және
сыйақының
басқа да
нысандары
ХХХ
224
Қызмет-
керлерге
қосымша
берiлетiн
еңбек демалыс-
тарына
ақы төлеу
(заңнамада
көздел-
геннен
тыс)
ХХХ
225
Пайдала-
нылмаған
еңбек
демалысына
өтемақы
ХХХ
226
Өндiрiстiк
жарақаттар
бойынша
төлемдер
ХХХ
227
Рациона-
лизаторлық
ұсыныс-
тарға
арналған
төлем-
дердi қоса,
өндiрiстiң
өнертап-
қыштығы
мен раци-
онализа-
торлығына
байла-
нысты
шығыстар
ХХХ
228
Әлеуметтiк
сипаттағы
төлемдер
ХХХ
229
Персо-
налдың
тұруы
үшiн
тұрғын
үй-жай-
ларды
жалдау бойынша
шығыстар
ХХХ
230
Мерекелiк,
мәдени-
бұқаралық
және
спорттық
iс-шара-
ларды
өткiзуге
арналған
шығындар
ХХХ
235
НИОКР,
жобалау және
техноло-
гиялық
жұмыс-
тарды
қаржылан-
дыруға
арналған
шығындар
ХХХ
236
Рациона-
лизаторлық
және
кiтап-
ханалық
қызмет
көрсе-
тудiң
өңiрлiк
орталық-
тарын
ұстау
ХХХ
237
(қызмет-
тердi)
көрсет-
кен,
ұсынған
кезде
пайдала-
нылмайтын
негiзгi
құрал-
дарды
ұстау және
оларға
қызмет
көрсету
ХХХ
238
(қызмет-
тердi)
көрсеткен,
ұсынған
кезде
пайдала-
нылмайтын
матери-
алдық емес
активтер
ХХХ
239
Мүлiктi
сақтандыру
ХХХ
240
Персоналды
сақтандыру
ХХХ
241
Тәуекел-
дердi
хеджирлеу
ХХХ
242
БАҚ-тағы
жарнама
бойынша,
жарнама-
лық,
плакаттық
және баспа
өнiмдерiн
шығару
бойынша
шығыстар
ХХХ
243
Лекция-
ларды,
көрмелердi,
пiкiр-
талас-
тарды, ғылым
мен мәдениет
қайрат-
керлерiмен
кезде-
сулердi,
ғылыми-
техникалық
конферен-
цияларды
өткiзу
және ұйым-
дастыру
ХХХ
244
Қоғамдық
ұйымдар
мен қоғам-
дастық-
тарға
мүшелiк
жарналар
ХХХ
245
Қаланы
көрiктен-
дiру, ауыл
шаруашы-
лығына көмек
көрсету және
басқа да
соған ұқсас
жұмыстарды
орындау
ХХХ
246
Бау бақша
серiктес-
тiктерiн көрiк-
тендiру (оның
iшiнде
жол салу,
энергия-
мен және
сумен
жабдықтау,
жалпы
сипаттағы
басқа да
шығыстарды
жүзеге
асыру)
ХХХ
247
Денсаулық
сақтау
ұйымда-
рымен
жасалған
шарттар
бойынша
персоналға
көрсе-
тiлетiн
медици-
налық
қызметтер
ХХХ
248
Норма-
тивтен
тыс тех-
никалық
және коммер-
циялық
ысыраптар
ХХХ
249
Ақаулардың
нәтиже-
сiндегі
ысырап-
тар мен
шығыстар
ХХХ

250
Непроизводи-
тельные расходы и потери
38
ХХХ
254
Убытки от хищений, пожаров, порчи ценностей
39
ХХХ
263
Платежи за сверх-
нормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ
40
ХХХ
264
Другие виды расходов, не-
посредственно не относящиеся
к производству
и оказанию услуг
41
продолжение таблицы
N
ст-
ро-
ки
Измеритель
Прямые затраты
Ко-
ли-
чес-
тво
едини-
ца
изме-
рения
Выплаты
производ-
ственному
персоналу
От-
чис-
ле-
ния
от
оп-
латы
тру-
да
М
а
т
е
р
и
а
л
ы
Т
о
п
л
и
в
о
Элек-
тро-
энер-
гия
У
с
л
у
г
и
А
р
е
н
д
а
Износ
ОС,
амор-
тиза-
ция
НМА
вхо-
дя-
щие
в ФОТ
не
вхо-
дящие
в ФОТ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Х
Х
2
Х
Х
3
Х
Х
4
Х
Х
5
Х
Х
6
Х
Х
7
Х
Х
8
Х
Х
9
Х
Х
10
Х
Х
11
Х
Х
12
Х
Х
13
Х
Х
14
Х
Х
15
Х
Х
16
Х
Х
17
Х
Х
18
Х
Х
19
Х
Х
20
Х
Х
21
Х
Х
22
Х
Х
23
Х
Х
24
Х
Х
25
Х
Х
26
Х
Х
27
Х
Х
28
Х
Х
29
Х
Х
30
Х
Х
31
Х
Х
32
Х
Х
33
Х
Х
34
Х
Х
35
Х
Х
36
Х
Х
37
Х
Х
38
Х
Х
39
Х
Х
40
Х
Х
41
Х
Х
продолжение таблицы
N
ст-
ро-
ки
Прямые затраты
Всего
за
отчет-
ный
период
ремонт
П
р
о
ч
и
е
текущий
капитальный
хоз.
спо-
со-
бом
подрядным
способом
хоз.
спо-
со-
бом
подрядным
способом
всего
в том
числе
даваль-
ческие
мате-
риалы
всего
в том
числе
даваль-
ческие
мате-
риалы
10
11
12
13
14
12
13
14
15
16
17
18
19
1
2
3
...
41
* Косвенные расходы (производственные и административные) не распределяются на расходы по реализации
Приложение 14
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и задействованных
активов Субъектами естественной
монополии, оказывающими услуги
магистральной железнодорожной сети
Расходы по вознаграждению по услугам
магистральной железнодорожной сети
тыс. тенге
К
о
д
ф
о
р
м
ы
Код
по-
ка-
за-
те-
ля
Код
пока-
зателя
деятель-
ности в
целях
ведения
раздель-
ного
учета
Код
вида
дея-
тель-
ности
К
о
д
п
р
о
е
к
т
а
Описание проекта
N
с
т
р
о
к
и
А
1
6
1
01
Расходы по вознаг-
раждению включаемые в
себестоимость, всего
1
1.2
1.3
...
N
1
6
3
01
Расходы по вознаг-
раждению не учитываемые при формировании тарифа,
всего
2
2.2
2.3
...
N
продолжение таблицы
N
ст-
ро-
ки
Код
ва-
люты
кре-
дита
Сумма
кредита
в валюте
кредита
Процент-
ная
ставка
годового
вознаг-
раждения
по кре-
дитам
Сумма
начис-
ленного
вознаг-
раждения,
в валюте
кредита
Ср. курс
единицы
валюты
к тенге
Сумма
начис-
ленного
вознаг-
ражде-
ния,
в тенге
А
1
2
гр.3 =

250
Өндiрiстiк
емес
шығыстар
мен
ысыраптар
ХХХ
254
Ұрлықтан,
өрттен,
құнды-
лықтардың
бұзылу-
ынан болатын
залалдар
ХХХ
263
Ластайтын
заттардың
норматив-
тен тыс
шығарын-
дылары
(тастан-
дылары)
үшiн
төлемдер
ХХХ
264
Өндiрiс-
ке және
қызмет
көрсету-
ге тiкелей жатпайтын
шығыс-
тардың
басқа да
түрлерi
кестенің жалғасы
Жол
N
Өлшеуіш
Тікелей шығындар
са-
ны
өлшем
бір-
лігі
Өндірістік персоналға
төлем
Ең-
бек
ақы
тө-
леу-
ден
ау-
да-
рым-
дар
Ма-
те-
ри-
ал-
дар
От-
ын
Эле-
ктр
энер-
гия-
сы
Қыз-
мет-
тер
Жал-
ға
беру
НҚ
то-
зуы,
МЕА
амор-
тиза-
ция-
сы
ЕАҚ
-ға
кі-
ре-
тін
ЕАҚ
-ға
кір-
мей-
тін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Х
Х
2
Х
Х
3
Х
Х
4
Х
Х
5
Х
Х
6
Х
Х
7
Х
Х
8
Х
Х
9
Х
Х
10
Х
Х
11
Х
Х
12
Х
Х
13
Х
Х
14
Х
Х
15
Х
Х
16
Х
Х
17
Х
Х
18
Х
Х
19
Х
Х
20
Х
Х
21
Х
Х
22
Х
Х
23
Х
Х
24
Х
Х
25
Х
Х
26
Х
Х
27
Х
Х
28
Х
Х
29
Х
Х
30
Х
Х
31
Х
Х
32
Х
Х
33
Х
Х
34
Х
Х
35
Х
Х
36
Х
Х
37
Х
Х
38
Х
Х
39
Х
Х
40
Х
Х
41
Х
Х
кестенің жалғасы
Жол
N
Тікелей шығындар
Есепті
кезеңі
ішінде
барлығы
Жөндеу
Өзге
ағымдағы
күрделі
шар-
уа-
шы-
лық
тә-
сіл-
мен
мердігерлік
тәсілмен
шар-
уа-
шы-
лық
тә-
сіл-
мен
мердігерлік
тәсілмен
бар-
лығы
оның
ішінде
алыс
беріс
мате-
риалдар
бар-
лығы
оның
ішінде
алыс
беріс
мате-
риалдар
10
11
12
13
14
12
13
14
15
16
17
18
19
1
2
3
...
41
* Жанама шығыстар (өндірістік және әкімшілік) сату бойынша шығыстарға бөлінбейтін
Магистральдық темір жол желісінің
қызметтерін көрсететін табиғи
монополиялар субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
қолданысқа енгізілген
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
14-қосымша
Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерi бойынша
сыйақы бойынша шығыстар
мың теңге
Ны-
сан
ко-
ды
Көр-
сет-
кіш-
тің
коды
Бөлек-
теп
есепке
алуды
жүргізу
мақса-
тында
қызмет
көрсет-
кішінің
коды
Қыз-
мет-
тү-
рі-
нің
коды
Жоба-
ның
коды
Жобаның
сипаттамасы
А
1
6
1
01
Өзiндiк құнға қосылатын сыйақы
бойынша шығыстар
1
6
3
01
Тарифтi қалыптастыру кезiнде
ескерiлмейтiн сыйақы бойынша
шығыстар, барлығы
кестенің жалғасы
Жол
N
Кредит валюта-
сының
коды
Кредит-
тер
бойынша
жылдық
сыйақы-
ның
пайыз-
дық
став-
касы
Кредит
валюта-
сында
сыйақының
есептелген
сомасы
Теңгеге
валютаның
орташа
бағамы
Есептелген
сыйақының
сомасы,
теңгемен
1
2
гр.3 =

гр.1*гр.2
4
гр.5 =
гр.3*
гр.4
1
1.2
1.3
...
N
2
2.2
2.3
...
N
Приложение 15
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и задействованных
активов Субъектами естественной
монополии, оказывающими услуги
магистральной железнодорожной сети
Инвестиционная деятельность
тыс. тенге
Код
фор-
мы
Код
проекта
Проект
N
ст-
ро-
ки
На начало
отчетного
периода
Стоимость
приобре-
тения
А
2
3
1
Субъект естест-
венной монополии,
всего
1
2
...
N
продолжение таблицы
Прямые затраты
Выплаты производственному персоналу
От-
чис-
ле-
ния
от
оп-
латы
тру-
да
Ма-
те-
ри-
алы
Т
о
п
л
и
в
о
Эле-
ктро-
энер-
гия-
У
с
л
у
г
и
А
р
е
н
д
а
Износ
ОС,
амор-
тиза-
ция
НМА
Про-
чие
вхо-
дя-
щие
в
ФОТ
не
вхо-
дящие
в
ФОТ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Косвен-
ные
затраты
Всего
за
отчет-
ный год
Всего
затрат
нарас-
тающим
итогом
Ввод
На конец
отчетного
года
15
14
15
16
17
18
Приложение 16
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и задействованных
активов Субъектами естественной
монополии, оказывающими услуги
магистральной железнодорожной сети
Отчет о наличии основных средств и нематериальных
активов по состоянию на конец отчетного года:
01 января 20___года
Наименование субъекта
естественной монополии ________________________________
Организационно-правовая форма _________________________
Юридический адрес организации _________________________
Группа
основных
средств,
нематериальных
активов
N
с
т
р
о
к
и
В
с
е
г
о
Распределение активов
Регулируемые виды деятельности
Услуги
магист-
ральной
железно-
дорожной
сети
Предос-
тавление
подъезд-
ных
путей
Услуги
по пере-
даче и
(или)
рапреде-
лению
электри-
ческой
сети
Услуги по
передаче
и (или)
распре-
делению
тепловой
энергии
1
кате-
гория
1
кате-
гория
1
кате-
гория
1
кате-
гория
А
1
2
3
4
5
Основные средства,
всего
1

гр/1 * гр.2
4
гр.5 =
гр/3 * гр.4
1
1.2
1.3
...
N
2
2.2
2.3
...
N
Магистральдық темір жол желісінің
қызметтерін көрсететін табиғи
монополиялар субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
қолданысқа енгізілген
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
15-қосымша
Инвестициялық қызмет
мың теңге
Ны-
сан
ко-
ды
Жоба-
ның
коды
Жоба
Жол
N
Есепті
кезең
басында
Сатып
алу құны
А
2
3
1
Табиғи монополия
субъектісі, барлығы
1
2
...
N
кестенің жалғасы
Тікелей шығындар
Өндірістік персоналға
төлемдер
Ең-
бек
ақы
тө-
леу-
ден
ау-
да-
рым-
дар
Ма-
те-
ри-
ал-
дар
От-
ын
Эле-
ктр
энер-
гия-
сы
Қыз-
мет-
тер
Жал-
дау
НҚ
то-
зуы,
МЕА
амор-
тиза-
ция-
сы
Өзге
ЕАҚ
-ға
кі-
ре-
тін
ЕАҚ
-ға
кір-
мей-
тін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
...
кестенің жалғасы
Жанама
шығындар
Есепті
кезең
ішінде
барлығы
Өспелі
қорытын-
дысымен
барлық
шығын
Енгізу
Есепті
кезеңнің
аяғына
15
14
15
16
17
18
Магистральдық темір жол желісінің
қызметтерін көрсететін табиғи
монополиялар субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
қолданысқа енгізілген
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
16-қосымша
Есепті жылдың аяғындағы жағдай бойынша негізгі
құралдар мен материалдық емес активтердің
болуы туралы есеп: 200__жылғы 01 қаңтар
Табиғи монополия субъектісінің атауы________________________________
Ұйымдық-құқықтық нысаны_____________________________________________
Ұйымның заңды мекен-жайы____________________________________________
Негізгі құралдар,
материалдық
емес активтер
тобы
Жол
N
Бар-
лығы
Активтерді бөлу
Қызметтің реттеліп
көрсетілетін түрлері
Магист-
ральдық
темір
жол
желі-
сінің
қызмет-
тері
Кірме
жол-
дарды
ұсыну
Электр
энер-
гиясын
беру
және
(немесе)
бөлу
жөнін-
дегі
қызмет-
тер
Жылу
энер-
гиясын
беру
және
(немесе)
бөлу
жөнін-
дегі
қызмет-
тері
1 санат
1 санат
1 санат
1 санат
А
1
2
3
4
5
Негізгі құралдар,
барлығы
1