Об утверждении Правил направления больных на консультацию, обследование и лечение в республиканские лечебно-профилактические центры
Постановление Акимата Мангистауской области от 21 февраля 2005 года N 80. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 16 марта 2005 года N 1871. Утратило силу постановлением Мангистауского областного акимата от 28 марта 2011 года № 78
Сноска. Утратило силу постановлением Мангистауского областного акимата от 28.03.2011 № 78
В соответствии с Законами Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" от 19 мая 1997 года N 111  и "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года N 148 и в целях оказания социальной помощи больным, нуждающимся в высококвалифицированных обследованиях и консультациях, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила направления больных граждан Республики Казахстан, проживающих в Мангистауской области, на консультацию, обследование и лечение в республиканские лечебно - профилактические центры Министерства здравоохранения Республики Казахстан (приложение).
2. Департаменту финансов Мангистауской области (Альбекова М.Б.) обеспечить своевременное финансирование департамента здравоохранения Мангистауской области для оплаты проезда больных (сопровождающих).
3. Департаменту здравоохранения Мангистауской области (Тулегалиева А.Г.) обеспечить целевое и эффективное использование выделенных средств.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Турысбекова М.К.
Аким области
Приложение
Утверждено Постановлением
акимата Мангистауской области
от 21 февраля 2005г. N 80
ПРАВИЛА
направления больных граждан Республики Казахстан, проживающих
в Мангистауской области, на консультацию, обследование и лечение в республиканские лечебно-профилактические центры Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Направление больных
1. Направлению в республиканские лечебно-профилактические центры, клиники научно-исследовательских институтов, независимо от места их нахождения, (далее - клиники) подлежат граждане Республики Казахстан, проживающие в Мангистауской области, в отношении которых в крупных лечебно - профилактических учреждениях и организациях области были использованы все разрешенные к применению и имеющиеся методы диагностики и лечения. При этом к категории местных лечебно-профилактических центров относятся: диагностические центры, областные и крупные многопрофильные и специализированные городские учреждения и предприятия.

Ауыратындарды кеңес алуға, тексерiлуге және республикалық емдеу-сауықтыру орталықтарына жолдау Ережелерiн бекiту туралы
Маңғыстау облысы әкiмиятының 2005 жылғы 21 ақпандағы N 80 қаулысы. Маңғыстау облыстық Әділет Департаментінде 2005 жылғы 16 наурызда N 1871 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2011 жылғы 28 наурыздағы № 78 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2011.03.28 № 78 қаулысымен
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылдың 23 қаңтардағы  N 148 , "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" 1997 жылғы 19 мамырдағы  N 111  Заңдарына сәйкес, және жоғарғы бiлiктi тексерiлу мен кеңес алуды қажет ететiн ауруларға әлеуметтiк көмек көрсету мақсатында, облыс әкiмияты  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Маңғыстау облысында тұратын, Қазақстан Республикасындағы туберкулезбен ауыратын азаматтарды   кеңес алуға, тексеруге және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау Министрлiгiнiң емдеу-сауықтыру орталықтарына жолдау Ережелерi бекiтiлсiн (қосымша).
2. Маңғыстау облысының қаржы департаментi ауыратындардың (алып жүретiндер) жол ақысын төлеу үшiн Маңғыстау облысының денсаулық сақтау департаментiн уақытылы қаржыландыруды қамтамасыз етсiн.
3. Маңғыстау облысының денсаулық сақтау департаментi (А.Ғ.Төлеғалиева) бөлiнген қаражаттың мақсатты және тиiмдi пайдаланылуын қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары М.К.Тұрысбековке жүктелсiн.
Облыс әкiмi
Маңғыстау облысы әкімиятының
2005 жылғы 21 ақпанда
N 80 қаулысымен бекітілген
қосымша
Маңғыстау облысында тұратын, Қазақстан Республикасының ауру
азаматтарын кеңес алуға, тексерiлуге және Қазақстан
Республикасының денсаулық сақтау Министрлiгiнiң республикалық
емдеу-сауықтыру орталықтарына жолдау
ЕРЕЖЕСI
1. Ауруларды жолдау
1. Олардың қай жерде орналасқанына қарамастан, Республикалық емдеу-сауықтыру орталықтарына, ғылыми-зерттеу институттарына (бұдан әрi - клиникалар) жолдауға Маңғыстау облысында тұратын, облыстың iрi емдеу-сауықтыру кәсiпорындары мен ұйымдарында оларға қатысты қолданылуға рұқсат етiлген барлық және қазiргi диагностикалаудың әдiстерi мен емдеулерi жүргiзiлген, Қазақстан Республикасының азаматтары жатады. Жергiлiктi емдеу-сауықтыру орталықтарының санаттарына: диагностикалау орталықтар, облыстық және көп бағдарлы мен арнайы қалалық кәсiпорындар мен мекемелер жатады.

2. Направлению в клиники не подлежат нетранспортабельные больные, пациенты с острыми и инфекционными заболеваниями. В общесамотические клиники не направляются больные туберкулезом, венерическими заболеваниями и СПИДом.
3. Инвалиды I - II группы могут быть направлены по согласованию с принимающей клиникой, желательно в сопровождении медицинского работника.
При направлении в клиники больные должны иметь при себе следующие документы:
1) Направление департамента здравоохранения Мангистауской области.
2) Выписка из истории болезни (амбулаторной карты).
3) Результаты исследований.
4) Удостоверение личности (паспорт).
5) Листок нетрудоспособности
6) Проездные документы.
7) Другое (например, для лиц, направляемых для установления профессиональной патологии, санитарно-гигиеническая характеристика условий труда).
8) РНН (регистрационно-налоговый номер).
9) Номер лицевого счета в банке больного.
10) Заключение МСЭК.
В направлении должны быть четко определены: цель направления, указана клиника, решены вопросы финансирования проезда, размещения и лечения больного, необходимость сопровождения.
В выписке из истории болезни (амбулаторной карты) приводятся подробные сведения по течению болезни в динамике, особенности, неясности, сложности клинических проявлений, результаты исследований, заключения всех консультировавших специалистов (консилиумов).
Комплекс диагностических исследований должен быть максимальным, с учетом возможностей местных медицинских организаций. Объем диагностических исследований зависит от нозологической формы и может быть расширен при плановом направлении больных.
В случае направления больных по экстренным показаниям объем исследований может быть ограничен рамками установленного заболевания.
4. Для ускорения и оперативного решения вопроса госпитализации больного департамент здравоохранения вправе заранее обратиться в республиканские клиники.
5. В исключительных случаях, при необходимости лечения больных в клиниках и научно-исследовательских институтах стран дальнего и ближнего зарубежья, департамент здравоохранения обращается с ходатайством в Министерство здравоохранения Республики Казахстан. В этом случае расходы несет Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
6. Для оказания специализированной помощи детям с врожденной патологией лицевого черепа ("заячья губа", "волчья пасть"), для реконструктивных операций больные направляются в городскую клиническую больницу N 5 г. Алматы, отделение челюстно-лицевой хирургии.
2 Оплата стоимости проезда больных и сопровождающего

2. Өткiр жұқпалы сырқаттармен ауыратын, автөкөлiкпен жүрудi көтере алмайтын аурулар клиникаларға жолдауға жатпайды. Туберкулезбен, жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы сырқаттар мен ЖҚТБ-мен ауыратындар жалпысоматикалық клиникаларға жолданбайды.
3. I-II топты мүгедектер, әсiресе медициналық қызметкер алып жүретiн болса, қабылдайтын клиниканың келiсiмiмен жолдануы мүмкiн.
Клиникаларға жолдама алған ауруларда өзiмен бiрге мынандай құжаттар болу қажет:
1) Маңғыстау облысы денсаулық сақтау департаментiнiң жолдамасы;
2) ауру тарихынан үзінді көшiрме /амбулаторлық картасынан/;
3) зерттеулердiң нәтижелерi
4) жеке куәлiк (паспорт)
5) еңбекке жарамсыздық бетшесi
6) жол құжаттары
7) басқа да (мысалы кәсiби патологияны, еңбек шарттарының санитарлық - тазалық мiнездемесiн анықтауға жолданатын азаматтар үшiн) құжаттар
8) СТН
9) аурудың банкiдегi жеке шотының нөмірi
10) медициналық санитарлық сараптама Комиссияның (МССК) қорытындысы.
Жолдамада мыналар айқын болуға тиiс: жолдаудың мақсаты, клиниканың атауы, жол ақысын қаржыландыру мәселелерi, ауруды емдеу мен орналастыру мәселелерi шешiлiп, алып жүру қажеттiлiгi көрсетiлуi қажет.
Ауру тарихынан үзінді көшiрмеде (амбулаторлық картасынан) аурудың қозғалыс ағыны жөнiнде толықтай мәлiметтер, клиникалық байқаулардың ерекшелiктерi, айқын еместiгi, қиындығы, зерттеулердiң нәтижелерi, кеңес берген барлық мамандардың қорытындылары көрсетiледi.
Жергiлiктi медициналық ұйымдардың мүмкiндiктерi ескеріліп, диагностикалық зерттеулер кешенi толық болуы қажет. Диагностикалық зерттеулердiң көлемi нозологиялық нысанына байланысты және ауруларды жоспармен жолдау кезiнде кеңейтiлуi мүмкiн.
Ауруларды шұғыл көрсеткiштер бойынша жiберу жағдайын зерттеулердiң көлемi белгiленген сырқат аясының шегiнде болу мүмкiн.
4. Ауруды клиникаға салып емдеу мәселесiн тездету мен шапшаңдату үшiн облыстың денсаулық сақтау департаментi алдын ала республикалық клиникаларға өтiнiшiн жолдауға хақылы.
5. Ауруды таяу және шет елдердегi клиникаларда және ғылыми-зерттеу институттарында емдеу қажет болған жағдайда, облыстың денсаулық сақтау департаментi ерекше жағдайларда, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау Министрлiгiне өтiнiш жолдай алады. Бұл жағдайда шығындарды Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау Министрлiгi көтередi.
6. Бет сүйегiнiң туа бiткен ақауымен ("қоян жырық", "қасқыр танау") ауыратын балаларға мамандандырылған көмек көрсету үшiн, қайтадан жасалынатын операцияларды жасау үшiн Алматы қаласындағы N 5 қалалық емханалық ауруханаға, жақ-бет хирургиясы бөлiмiне жолданады.
2.Аурудың және оны алып жүрушiнiң жол ақысын төлеу

7. Департамент здравоохранения Мангистауской области:
Оплачивает больному гражданину Республики Казахстан, проживающему в Мангистауской области, стоимость проезда железнодорожным транспортом до места лечения (консультации) и обратно согласно предъявленных железнодорожных билетов, в пределах выделенных средств.
Производит оплату стоимости проезда лица, сопровождающего больного, при условии наличия в сопроводительном документе (направлении), выдаваемого больному, заключения о необходимости сопровождающего.
В экстренных случаях допускается оплата проезда больного и сопровождающего по тарифу авиатранспорта при наличии заключения врачебно - консультационной комиссии, в пределах выделенных средств.
8. Листки нетрудоспособности выдаются в соответствии с "Правилами выдачи листков нетрудоспособности", центральным уполномоченным органом здравоохранения.
9. Для осуществления выплат стоимости проезда больного и сопровождающего, департамент здравоохранения на основании направления составляет:
1) списки для зачисления сумм на лицевой счет больного или сопровождающего в банке;
2) в экстренных случаях, лицам, проживающим в сельской местности, где отсутствуют отделения банка или почтового отделения, разрешается использовать наличные средства;
10. Разрешить выплату стоимости проезда в один конец авансом.
11. Департамент финансов в соответствии с планом финансирования областного бюджета по соответствующей программе проводит финансирование необходимых средств, для оплаты проезда больных на счет департамента здравоохранения - администратора программ.
12. Департамент здравоохранения перечисляет полученные средства платежными поручениями на лицевые счета больных (сопровождающих).
13. В случаях, указанных в пункте 9 подпункт 2 больным (сопровождающим) выдаются наличные средства.
3. Ответственность
14. Больные, направленные на консультацию, обследование или лечение, в случаях сокрытия обстоятельств, приведших в последствии к переплатам, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
4. Контроль
15.Контроль за оплатой стоимости проезда больных и сопровождающих осуществляют департамент здравоохранения и департамент финансов Мангистауской области.

7. Маңғыстау облысының денсаулық сақтау департаментi:
1) Маңғыстау облысында тұратын, Қазақстан Республикасының ауру азаматына, көрсеткен темiр жол билеттерiнiң негiзiнде, емдеу орнына дейiнгi және керi темiр жолмен жүрудiң жол ақысын төлейдi;
ауруға берiлетiн жолдама құжатта, алып жүрудi қажет ету жөнiндегi қорытынды болған жағдайда, ауруды алып жүретiн азаматтың жол ақысын төлейдi;
шұғыл жағдайларда, бөлiнген қаражат шегiнде, дәрiгерлiк-кеңестiк комиссияның қорытындысы болған жағдайда, ауруды алып жүретiн азаматтың жол ақысы авиакөлiктiң бағасымен төлеуге жол беріледі;
8. Еңбекке жарамсыздық бетшелерi "Еңбекке жарамсыздық бетшелерiн беру Ережелерiне" сәйкес, орталық уәкiлеттi денсаулық сақтау органымен берiледi.
9. Ауру мен алып жүретiн азаматтың жол ақысын төлеудi жүзеге асыру үшiн облыстың денсаулық сақтау департаментi жолдаманың негiзiнде мыналарды түзiп жасайды:
аурудың не алып жүретiн азаматтың банктегі жеке шотына қаражат түсiруге арналған тізімдер;
2) шұғыл жағдайларда, банк бөлiмдерi немесе пошта бөлiмдерi жоқ ауылдық мекендерде тұратын азаматтарға, қолма-қол қаражаттарын пайдалануына рұқсат етiледi.
10. Аванстық төлеммен бiр жағына жол жүру ақысын төлеуге рұқсат етiледi.
11. Қаржы департаментi тиісті бағдарлама бойынша облыс бюджетiн қаржыландыру жоспарына сәйкес, аурулардың жол ақысын төлеу үшiн, бағдарлама әкiмшiсi - облыстық денсаулық сақтау департаментiне қаражат аударады.
12. Облыстың денсаулық сақтау департаментi түскен қаражатты төлем тапсырысымен аурудың (алып жүретiн азаматтың) жеке шотына аударады.
13. 9 тармақтың 2 тармақшасында көрсетiлген жағдайларда ауруларға (алып жүретiн азаматтарға) қолма-қол қаражат берiледi.
3. Жауапкершiлiк
14. Кеңес алуға, тексерiлуге немесе емделуге жолданған аурулар, артық төлеуге әкелген мән-жайларды жасырып қалған жағдайда, қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауаптылық артады.
4. Бақылау
15. Аурудың және алып жүретiн адамның жол ақысын төлеуге бақылауды Маңғыстау облысының денсаулық сақтау департаментi мен қаржы департаментi жүзеге асырады.