Об утверждении Правил сдачи, принятия и хранения рукописей неопубликованных произведений
Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 30 января 2006 года N 1-о.д. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2006 года N 4073. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 14 октября 2010 года № 279.
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 14.10.2010  № 279(вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  статьи 9  Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" и в соответствии с  пунктом 4  Положения о Комитете по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1120,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сдачи, принятия и хранения рукописей неопубликованных произведений.
2. Управлению по реализации государственной политики в области авторского и смежных прав обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан Алигожина Б.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Председатель
УТВЕРЖДЕНЫ
Приказом Председателя Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 30 января 2006 года N 1-о.д.
Правила сдачи, принятия и хранения рукописей
неопубликованных произведений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее - Закон), регламентируют и определяют порядок   сдачи, принятия и хранения рукописей неопубликованных произведений.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) автор - физическое лицо, творческим трудом которого создано произведение;
2) авторское право - имущественные и личные неимущественные права автора;
3) опубликование - предположение публике с согласия автора либо иного правообладателя на объекты авторского или смежных прав экземпляров произведения или фонограммы в количестве, удовлетворяющем разумные потребности публики, посредством продажи, сдачи в прокат (внаем) или иной передачи права собственности либо права владения экземпляром произведения или фонограммы;

Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру, қабылдау және сақтау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрайымының 2006 жылғы 30 қаңтардағы N 1-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 1 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 4073. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 14 қазандағы N 279 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2010.10.14 N 279 (ресми жариялаған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабын іске асыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылы 28 қазандағы N 1120 қаулысымен бекітілген Зияткерлік меншік құқығы комитеті туралы ереженің 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру, қабылдау және сақтау ережесі бекітілсін.
2. Авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласында мемлекеттік саясатты іске асыру басқармасы осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрайымының орынбасары Б.Қ.Әлиғожинға жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Төрайым
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің Зияткерлік
меншік құқығы комитеті төрайымының
2006 жылғы 30 қаңтардағы
N 1-НҚ бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру,
қабылдау және сақтау
ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Қазақстан Республикасының "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы  Заңына сәйкес (бұдан әрі - Заң) жасалған, жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын тапсыру, қабылдау және сақтау тәртібін реттейді және белгілейді.
2. Осы ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) автор - шығармашылық еңбегімен туынды жасаған жеке тұлға;
2) авторлық құқық - автордың мүліктік және мүліктік емес жеке құқықтары;
3) жариялау - автордың не авторлық немесе сабақтас құқықтар объектілеріне өзге құқық иеленушінің келісімімен туындының немесе фонограмманың даналарын көпшіліктің орынды қажеттіліктерін қанағаттандыратын мөлшерде меншік құқығын не туындының немесе фонограманың данасын иелену құқығын сату, прокатқа тапсыру немесе өзгедей беру арқылы көпшілікке ұсыну;

4) производное произведение - произведение, которое создано в результате творческой переработки другого произведения;
5) рукопись - подлинник или копия текста, написанные от руки или переписанные на пишущей машинке, персональном компьютере;
6) уполномоченный орган - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий государственное регулирование в области авторского права и смежных прав;
7) экземпляр произведения - копия произведения, изготовленная в любой материальной форме.
Глава 2. Порядок сдачи и принятия рукописей
неопубликованных произведений
3. На хранение принимаются рукописи неопубликованных произведений, а также рукописи производных произведений (переводы, обработки, аннотации, рефераты, резюме, обзоры и другие переработки произведений науки, литературы и искусства), а также рукописи сборников (энциклопедии, антологии, базы данных) и других составных произведений, представляющих собой по подбору и (или) расположению материалов результат творческого труда.
4. Прием и хранение рукописей неопубликованных произведений осуществляется уполномоченным органом на основании заявления автора или авторов ( приложение 1  к настоящим Правилам). Если произведение производное, необходимо указать фамилию, имя, отчество автора использованного произведения.
5. При предоставлении документов через доверенное лицо необходимо дополнительно представить:
1) доверенность от автора, заверенную в установленном законодательством порядке;
2) копию документа, удостоверяющего личность поверенного.
6. Документы, представляемые на хранение, должны быть прошиты, пронумерованы и скреплены подписью автора.
7. Лицу, сдавшему рукопись, выдается справка, в которой указываются дата приема рукописи, фамилия, имя, отчество, паспортные данные автора, название произведения, форма или жанр, степень его оригинальности (оригинальное или производное).
Глава 3. Хранение рукописей
неопубликованных произведений
8. При хранении рукописей неопубликованных произведений принимаются меры, обеспечивающие сохранение у рукописей признаков и свойств, в силу которых они имеют значение.
9. Для хранения рукописей неопубликованных произведений в уполномоченном органе оборудуется специальное помещение со стеллажами, обитой металлом дверью, зарешеченными окнами, охраной и противопожарной сигнализацией. При отсутствии такого помещения выделяется специальное хранилище (металлический шкаф и так далее).
10. Ответственным за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений является назначаемый приказом первого руководителя работник уполномоченного органа.
Доступ в помещение для хранения рукописей неопубликованных произведений возможен только в присутствии лица, ответственного за их хранение и учет. В случае его отсутствия (или заменяющего работника), доступ в помещение возможен только при наличии не менее трех человек работников уполномоченного органа с разрешения и только в присутствии руководителя уполномоченного органа, у которого должны быть дубликаты ключей от данного помещения. В таких случаях составляется акт в двух экземплярах, в котором отражается, в связи с чем и какие рукописи изъяты из помещения (хранилища) или помещены в него. Первый экземпляр акта передается лицу, ответственному за хранение, для внесения соответствующих данных в книгу учета рукописей неопубликованных произведений, второй - лицу, запросившему рукопись.

4) туынды шығарма - басқа туындыны шығармашылықпен өңдеу нәтижесiнде жасалған туынды;
5) қолжазба - қолмен жазылған немесе жазу машинкасында, дербес компьютерде қайта жазылған түпнұсқа немесе мәтіннің көшірмесі;
6) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) туындының данасы - туындының кез келген материалдық нысанда дайындалған көшірмесі.
2-тарау. Қолжазбаларды тапсыру және
қабылдау тәртібі
3. Сақтауға жарияланбаған туындылардың қолжазбалары, сондай-ақ туынды шығармалардың (аудармалар, өңдеулер, аннотациялар, рефераттар, түйіндемелер, шолулар және ғылыми, әдеби және өнер туындыларының басқа да өңдеулері), сондай-ақ жинақтардың (энциклопедиялар, антологиялар, дерекқорлар) және материалдарды іріктеп алу және (немесе) орналасуы бойынша шығармашылық қызметтің нәтижесі болып табылатын басқа да құрамдас туындылардың қолжазбалары қабылданады.
4. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын қабылдауды және сақтауды уәкілетті орган бойынша (осы Ережеге  1-қосымша ) автордың немесе авторлардың өтініші негізінде жүзеге асырылады. Егер шығарма туынды болса, пайдаланылған шығарма авторының тегін, атын, әкесінің атын көрсету қажет.
5. Құжаттарды сенім білдірілген тұлға арқылы тапсыру кезінде:
1) автордың заңнамада белгіленген тәртіппен куәландырылған сенімхаты;
2) сенім білдірілген өкілдің жеке тұлғасын куәландыратын құжаттың көшірмесі ұсынылады.
6. Сақтауға ұсынылатын құжаттар нөмірленуі, тігілуі және автордың қолымен бекітілуі қажет.
7. Қолжазба тапсырған адамға қолжазбаның қабылданған күні, автордың тегі, аты, әкесінің аты, төлқұжаттағы мәліметтері, туындының атауы, нысаны немесе жанры, оның төлтумалық дәрежесі (төлтума немесе туынды) көрсетілген анықтама беріледі.
3-тарау. Жарияланбаған туындылардың
қолжазбаларын сақтау
8. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтау кезінде қолжазбаның маңыздылығын білдіретін белгілері мен қасиеттерін сақтауды қамтамасыз ететін шаралар қабылданады.
9. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтау үшін уәкілетті органда сөрелері, темір есік пен тор терезе, күзеті бар және өртке қарсы белгі беру орнатылған арнайы бөлме жабдықталады. Осындай бөлме болмаған жағдайда арнайы қойма (темір шкаф және т.б.) бөлінеді.
10. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға бірінші басшының бұйрығымен тағайындалған уәкілетті органның қызметкері жауапты болып табылады.
Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға арналған бөлмеге кіру, оларды сақтауға және есепке алуға жауапты тұлғаның қатысуымен ғана мүмкін болады, ол (немесе алмастыратын қызметкер) болмаған жағдайда, бөлмеге тек кемінде үш қызметкер болған кезде және осы ғимараттың кілтінің телнұсқасы бар уәкілетті орган басшысының рұқсатымен және қатысуымен кіруге болады. Осындай жағдайларда екі данада акт жасалады, онда бөлмеден (қоймадан) қандай себептермен қандай қолжазбалар алынғаны немесе қойылғандығы көрсетіледі. Актінің бірінші данасы жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын есепке алу кітабына тиісті мәліметтер енгізу үшін сақтауға жауапты адамға, ал екіншісі қолжазбаны сұратқан адамға тапсырылады.

11. Рукописи неопубликованных произведений могут быть выданы автору и правообладателю на основании заявления, а также государственным органам в установленном законодательством порядке.
Глава 4. Учет рукописей неопубликованных произведений
12. Для учета рукописей неопубликованных произведений в уполномоченном органе ведется книга по прилагаемой форме ( приложения 2 3 к  настоящим Правилам), которая находится у лица, ответственного за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений. Ведение книги осуществляется по правилам ведения документов строгой отчетности.
Каждый лист книги нумеруется, книга прошнуровывается и скрепляется печатью, а также подписью первого руководителя.
Дополнительно может быть создана электронная база данных принятых на хранение рукописей.
13. Запись в книге учета рукописей неопубликованных произведений производиться лицом, ответственным за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений.
14. Лицо, ответственное за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений, при регистрации в книге учета проверяет соответствие принимаемых рукописей требованиям законодательства.
15. Регистрация рукописей неопубликованных произведений в книге записи производится в хронологическом порядке, каждая рукопись записывается отдельно, при этом каждой рукописи присваивается порядковый номер.
16. Лицо, ответственное за хранение и учет рукописей неопубликованных произведений, несет ответственность за их сохранность в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам, утвержденным
Приказом Председателя Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 30 января 2006 года N 1-о.д.
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от _________________________________
____________________________________
проживающего по адресу: ____________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
тел: _______________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(паспортные данные)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я (Мы) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество автора(-ов)
___________________________________________________________________
_________________________________________________________ настоящим
подтверждаю(-ем), что являюсь(-емся) единственным(-и) автором(-ами)
___________________________________________________________________
(вид объекта интеллектуальной собственности)
___________________________________________________________________
созданного мною (нами) ____________________________________________
(дата создания)
под названием _____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
и прошу(-сим) принять рукопись данного произведения на хранение в
Комитете по правам интеллектуальной собственности.
Настоящим также подтверждаю(-ем), что данное произведение
нигде не было опубликовано.
К заявлению прилагаются: 1. ________________________________
___________________________________
2. ________________________________
___________________________________
3. ________________________________
___________________________________
"___"»_______________200__ г.         __________________________
(подпись автора(-ов)
Приложение 2
к Правилам, утвержденным
Приказом Председателя Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 30 января 2006 года N 1-о.д.
Книга
учета рукописей неопубликованных произведений
№N
Дата регист-
рации
Наимено-
вание рукописи
Ф.И.О. автора
Право-
облада-
тель
Подпись
ответст-
венных
должност-
ных лиц
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 3
к Правилам, утвержденным
Приказом Председателя Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 30 января 2006 года N 1-о.д.
Книга
учета поступления и передачи рукописей
неопубликованных произведений
N
Дата посту-
пления
Наиме-
нова-
ние
руко-
писи
Ф.И.О.
автора
Право-
обла-
датель
Куда
и на
осно-
вании
чего
напра-
влены
руко-
писи
Долж-
ность
и фа-
милия
лица,
приня-
вшего
руко-
писи
Дата и
рос-
пись в
полу-
чении,
штамп
учреж-
дения
Ф.И.О.
лица,
кото-
рому
возв-
раще-
ны,
выданы
руко-
писи
При-
ме-
ча-
ние
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11

11. Жарияланбаған туындылардың қолжазбалары өтініш негізінде авторға және құқық иеленушіге, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдарға берілуі мүмкін.
4-тарау. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын
есепке алу
12. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын есепке алу үшін уәкілетті органда қоса берілген нысан бойынша (осы  Ережеге 2,  3-қосымшалар ) кітап жүргізіледі, ол жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға және тіркеуге жауапты адамда болады. Кітапты жүргізу қатаң есептілік құжаттарды жүргізу ережесі бойынша жүзеге асырылады.
Кітаптың әрбір беті нөмірленеді, кітап мөр басылып, бірінші басшының қолымен бекітіліп тігіледі.
Сақтауға қабылданған қолжазбалардың электронды деректер базасы қосымша құрылуы мүмкін.
13. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын есепке алу кітабына жазба жасауды жарияланбаған қолжазбаларын сақтауға және есепке алуға жауапты тұла туындыларды жүргізеді.
14. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға және есепке алуға жауапты тұлға есепке алу кітабына тіркеу кезінде қабылданатын жазбалардың заңнама талаптарына сәйкестігін тексереді.
15. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын жазба кітабына тіркеу хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, әрбір қолжазба жеке жазылады, бұл ретте әрбір қолжазбаға реттік нөмір беріледі.
16. Жарияланбаған туындылардың қолжазбаларын сақтауға және есепке алуға жауапты адам Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде қолжазбалардың сақталуына жауапкершілік алады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Зияткерлік меншік
құқығы комитеті төрайымының
2006 жылғы 30 қаңтардағы N 1-нқ
бұйрығымен бекітілген
Ережеге 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Зияткерлік меншік құқығы
комитетінің төрағасына
__________________________
__________________________
__________________________
мекен-жайы бойынша тұратын
__________________________
__________________________
__________________________
тел._______________________
__________________________
(төлқұжат деректері
ӨТІНІШ
Мен (Біз)___________________________________________________________
(автордың(лардың) тегі, аты, әкесінің аты)
мен (біз)____________________________________________________жасаған
(жасалған күні)
____________________________________________________________________
______________________________________________________________атаулы
____________________________________________________________________
(зияткерлік меншік объектісінің түрі)
жалғыз авторы (авторлары) болып табылатынымды(ымызды) растаймын(мыз) және осы туындының қолжазбасын Зияткерлік меншік
құқығы комитетінде сақтауға қабылдауды сұраймын(мыз).
Сондай-ақ, осы туынды ешқайда жарияланбағанын осымен
растаймын(мыз).
Өтінішке: 1.__________________________
__________________________
2.__________________________
__________________________
3.__________________________
__________________________ қосымша беріледі
200__ ж "____" _____________     ________________________
(автордың(лардың) қолы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Зияткерлік меншік
құқығы комитеті төрайымының
2006 жылғы 30 қаңтардағы N 1-нқ
бұйрығымен бекітілген
Ережеге 2-қосымша
Жарияланбаған туындыларын қолжазбаларын есепке
алу кітабы
N
Тіркелген
күні
Қолжаз-
баның
атауы
Автордың
тегі, аты,
әкесінің
аты
Құқық-
иеленуші
Жауапты
лауазым-
ды тұл-
ғалардың
қолы
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
Зияткерлік меншік
құқығы комитеті төрайымының
2006 жылы 30 қаңтардағы N 1-нқ
бұйрығымен бекітілген
Ережеге 3-қосымша
Жарияланбаған туындылар қолжазбаларының түсуін
және тапсырылуын есепке алу кітабы
N
Түс-
кен
күні
Қол-
жаз-
ба-
ның
атауы
Ав-
тор-
дың
тегі,
аты,
әке-
сінің
аты
Құқық
иеле-
нуші
Қолжаз-
балар
қайда
және
неге
негіз-
деліп жібе-
ріледі
Қолжаз-
баны
қабыл-
даған
адам-
ның
лауа-
зымы
және
тегі
Алын-
ған
күні
және
алын-
ғаны
тура-
лы
қолы, меке-
менің
мөрта-
баны
Қолжаз-
балар-
дағы
қайта-
рылған,
беріл-
ген
адамның
тегі,
аты,
әкесі-
нің аты
Ескер-
ту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10