О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 01 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 января 2006 года N 3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 4109. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.09.2008 № 79 (вводится в действие с 01.01.2009).
В целях совершенствования Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 01 сентября 2003 года N 324 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2509, опубликованное 22 сентября - 5 октября 2003 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана") внести следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 4 главы 1 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"Счета двенадцатого класса предназначены для учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении.";
в главе 2:
в классе счетов 1:
номера и названия счетов 104 "Организационные затраты", 114 "Амортизация нематериальных активов - организационные затраты" и 115 "Амортизация нематериальных активов - гудвилл" исключить;
после счета 123 04 дополнить следующим счетом:
"123 05 Компьютеры и устройства связи";
после счета 132 04 дополнить следующим счетом:
"132 05 Износ по компьютерам и устройствам связи";
после счета 144 дополнить следующим счетом:
"145 Прочие инвестиции";
в классе счетов 3:
после счета 301 45 дополнить следующими счетами:
"301 46 Требования к страховщикам
301 47 Требования к перестраховщикам";
в названии группы счетов 31 слово "долгам" заменить словом "требованиям";
после группы счетов 31 дополнить следующим счетом:
"311 Резервы по сомнительным требованиям";

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қаңтардағы N 3 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 1 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4109. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі төрағасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі N 79 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі төрағасының 2008.09.22 N 79 Қаулысымен.
Қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы рыногының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 324 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2509 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2003 жылғы 22 қыркүйек - 5 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тараудың 4-тармағы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Он екінші кластың шоттары клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерін есепке алуға арналған.";
2-тарауда:
1-ші шоттар класында:
104 "Ұйымдастыру шығындары", 114 "Материалдық емес активтердің амортизациясы - ұйымдастыру шығындары" және 115 "Материалдық емес активтердің амортизациясы - гудвилл" шоттарының нөмірлері және атауы алынып тасталсын;
123 04 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"123 05 Компьютерлер және байланыс құралдары";
132 04 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"132 05 Компьютерлер және байланыс құралдары бойынша тозу";
144 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"145 Басқа да инвестициялар";
3-ші шоттар класында:
301 45 шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"301 46 Сақтандырушыларға талаптар
301 47 Қайта сақтандырушыларға талаптар";
31-ші шоттар тобының атындағы "борыштар" деген сөз "талаптар" деген сөзбен ауыстырылсын;
31-ші шоттар тобынан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"311 Күмәнді талаптар бойынша резервтер";

в названии счета 332 35 слово "(трастовым)" исключить;
после счета 332 43 дополнить следующим счетом:
"332 44 Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров";
в названии счета 334 01 слово "(трастовое)" исключить;
после счета 334 08 дополнить следующими счетами:
"334 09 Дебиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям
334 10 Начисленная неустойка (штраф, пеня)
334 11 Прочая дебиторская задолженность";
в классе счетов 4:
номера и названия счетов 401 03 "Дисконт по приобретенным ценным бумагам" и 401 04 "Премия по приобретенным ценным бумагам" исключить;
номера счетов "431 50", "431 51" заменить соответственно номерами "431 60", "431 61";
после счета 431 61 дополнить следующим счетом:
"431 62 Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (счет выплат) в иностранной валюте";
номера счетов "441 50", "441 51", "441 52" заменить соответственно номерами "441 60", "441 61", "441 62";
в классе счетов 6:
номера и названия счетов 603 05 "Краткосрочные займы, полученные от прочих организаций" и 603 06 "Долгосрочные займы, полученные от прочих организаций" исключить;
после счета 635 дополнить следующими счетами:
"635 01 Социальный налог
635 02 Обязательные социальные отчисления";
после счета 663 01 дополнить следующими счетами:
"663 80 Авансы, полученные профессиональными участниками рынка ценных бумаг
663 81 Предоплата комиссионного вознаграждения за оказание брокерско-дилерских услуг
663 82 Предоплата комиссионного вознаграждения за оказание иных услуг";
в названии счета 684 34 слово "(трастовым)" исключить;
в названии счета 687 28 слово "(трастовое)" исключить;
в классе счетов 7:
в названии счета 701 26 слово "(трастовым)" исключить;
после счета 701 45 дополнить следующим счетом:
"701 46 Комиссионные доходы страховых брокеров";
в названии счета 724 01 слова "(купон/дисконт)" исключить;
после счета 724 04 дополнить следующим счетом:
"724 05 Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам";
в названии счета 727 03 слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после счета 727 09 "Прочие доходы" дополнить следующим счетом:
"727 10 Неустойка (штраф, пеня)";
в классе счетов 8:
в названии счета 821 11 после слова "налогу" дополнить словами "и обязательным социальным отчислениям";
после счета 821 18 дополнить следующим счетом:
"821 19 Расходы по амортизационным отчислениям и износу";

332 35 шоттың атындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
332 43 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"332 44 Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық кірістері";
334 01 шоттың атындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
334 08 шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"334 09 Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша дебиторлық берешек
334 10 Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
334 11 Басқа да дебиторлық берешек";
4-ші шоттар класында:
401 03 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт" және 401 04 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы" шоттарының нөмірлері және аттары алынып тасталсын;
"431 50", "431 51" шоттардың нөмірлері тиісінше "431 60", "431 61" нөмірлермен ауыстырылсын;
431 61 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"431 62 Ағымдағы шоттағы (төлемдер шоты) шетел валютасындағы ақша (зейнетақы активтері)";
"441 50", "441 51", "441 52" шоттардың нөмірлері тиісінше "441 60", "441 61", "441 62" нөмірлермен ауыстырылсын;
6-шы шоттар класында:
603 05 "Басқа да ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар" және 603 06 "Басқа да ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар" шоттарының нөмірлері және аттары алынып тасталсын;
635 шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"635 01 Әлеуметтік салық
635 02 Міндетті әлеуметтік аударымдар";
663 01 шоттан кейін мынадай шоттармен толықтырылсын:
"663 80 Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары алған аванстар
663 81 Брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу
663 82 Өзге қызметтер көрсеткені үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу";
684 34 шоттың атындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
687 28 шоттың атындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
7-ші шоттар класында:
701 26 шоттың атындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
701 45 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"701 46 Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері";
724 01 шоттың атындағы "(купон/дисконт)" деген сөздер алынып тасталсын;
724 04 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"724 05 Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістер";
727 03 шоттың атындағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
"Басқа да кірістер" 727 09 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"727 10 Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)";
8-ші шоттар класында:
821 11 шоттың атындағы "салық" деген сөзден кейін "және міндетті әлеуметтік аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
821 18 шоттан кейін мынадай шотпен толықтырылсын:
"821 19 Амортизациялық аударымдар және тозу бойынша шығыстар";

номер счета "821 22" заменить номером "821 23";
номера счетов "821 23, 821 24, 821 25, 821 26, 821 27, 821 28, 821 29, 821 30" заменить номерами "821 24, 821 25, 821 26, 821 27, 821 28, 821 29, 821 30, 821 31";
в названии счета 821 29 слово "(трастовым)" исключить;
в названии счета 845 03 слова ", имеющихся в наличии для продажи" исключить;
дополнить классом двенадцатым следующего содержания:
"Класс 12. Активы клиентов, находящиеся в инвестиционном управлении
1200 Активы
1201 Деньги
1202 Аффинированные драгоценные металлы
1203 Ценные бумаги
1204 Вклады размещенные
1205 Инвестиции в капитал
1206 Нематериальные активы
1207 Основные средства
1208 Прочие активы
1209 Счета к получению
1210 Дивиденды
1211 Вознаграждение
1212 Прочие требования
1230 Капитал
1231 Капитал
1240 Обязательства
1241 Счета к оплате
1242 Прочие обязательства
1260 Доходы
1261 Поступление активов от клиента
1262 Доходы в виде вознаграждения (дивиденды)
1263 Доходы от купли-продажи
1264 Реализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1265 Реализованные доходы по курсовой разнице
1266 Нереализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1267 Нереализованные доходы по курсовой разнице
1268 Прочие доходы
1280 Расходы
1281 Изъятие активов клиента
1282 Расходы в виде вознаграждения
1283 Расходы от купли-продажи
1284 Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1285 Реализованные расходы по курсовой разнице
1286 Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1287 Нереализованные расходы по курсовой разнице
1288 Прочие расходы";
в главе 3:
название и описание счетов 104, 114 и 115 исключить;
после описания счета 123 04 дополнить названием и описанием счета 123 05 следующего содержания:
"123 05 "Компьютеры и устройства связи" (активный).
Назначение: учет сумм стоимости компьютеров и устройств связи.
По дебету счета проводится стоимость компьютеров и устройств связи.
По кредиту счета проводится списание стоимости компьютеров и устройств связи по мере их реализации или ином выбытии.";
после описания счета 132 04 дополнить названием и описанием счета 132 05 следующего содержания:
"132 05 "Износ по компьютерам и устройствам связи" (контрактивный).
Назначение: учет сумм начисленной амортизации по компьютерам и устройствам связи.
По кредиту счета проводится сумма начисленной амортизации по компьютерам и устройствам связи.
По дебету счета проводится списание сумм накопленной амортизации по компьютерам и устройствам связи при их выбытии с баланса организации.";

"821 22" шоттың нөмірі "821 23" нөмірмен ауыстырылсын;
"821 23, 821 24, 821 25, 821 26, 821 27, 821 28, 821 29, 821 30" шоттардың нөмірлері "821 24, 821 25, 821 26, 821 27, 821 28, 821 29, 821 30, 821 31" нөмірлермен ауыстырылсын;
821 29 шоттың атындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
845 03 шоттың атындағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он екінші класпен толықтырылсын:
"12-класс. Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтері
1200 Активтер
1201 Ақша
1202 Тазартылған қымбат металдар
1203 Бағалы қағаздар
1204 Орналастырылған салымдар
1205 Капиталға инвестициялар
1206 Материалдық емес активтер
1207 Негізгі құрал-жабдықтар
1208 Басқа да активтер
1209 Алуға шоттар
1210 Дивидендтер
1211 Сыйақы
1212 Басқа да талаптар
1230 Капитал
1231 Капитал
1240 Міндеттемелер
1241 Төлеуге шоттар
1242 Басқа да міндеттемелер
1260 Кірістер
1261 Клиенттен активтердің түсуі
1262 Сыйақы түріндегі кірістер (дивидендтер)
1263 Сатып алу-сатудан кірістер
1264 Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске
асырылған кірістер
1265 Бағамдық айырмалар бойынша іске асырылған кірістер
1266 Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер
1267 Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған кірістер
1268 Басқа да кірістер
1280 Шығыстар
1281 Клиенттің активтерін алу
1282 Сыйақы түріндегі шығыстар
1283 Сатып алу-сатудан шығыстар
1284 Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар
1285 Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар
1286 Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар
1287 Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар
1288 Басқа да шығыстар";
3-тарауда:
104, 114 және 115 шоттардың атауы және сипаты алынып тасталсын;
123 04 шоттың сипаттамасынан кейін 123 05 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"123 05 "Компьютерлер және байланыс құралдары" (актив).
Мақсаты: компьютерлер және байланыс құралдары құнының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша компьютерлердің және байланыс құралдарының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша компьютерлердің және байланыс құралдарының құнын оларды іске асырылуына немесе өзге де шығарылуына қарай есептен шығару жазылады.";
132 04 шоттың сипаттамасынан кейін 132 05 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"132 05 "Компьютерлер және байланыс құралдары бойынша тозу" (контрактив).
Мақсаты: компьютерлер және байланыс құралдары бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша компьютерлер және байланыс құралдары бойынша есептелген амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша компьютерлер және байланыс құралдары бойынша жинақталған амортизацияның сомаларын олардың ұйымның балансынан шығарылуына орай есептен шығару жазылады.";

после описания счета 144 дополнить названием и описанием счета 145 следующего содержания:
"145 "Прочие инвестиции" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций, вложенных в организации, не являющиеся дочерними, зависимыми организациями и совместно-контролируемыми юридическими лицами (на срок свыше одного года).
По дебету счета проводится сумма инвестиций, вложенных в организацию, не являющуюся дочерней или зависимой организацией и в юридическое лицо, не являющееся совместно-контролируемым юридическим лицом.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их реализации.";
номера в описании счетов 301 34 и 301 35 заменить номерами 301 44 и 301 45;
после описания счета 301 45 дополнить названием и описанием счетов 301 46 и 301 47 следующего содержания:
"301 46 "Требования к страховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению страховыми брокерами от страховых организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих к получению страховым брокером от страховых организаций.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или списании на счета просрочки.
301 47 "Требования к перестраховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению страховыми брокерами от перестраховочных организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих к получению страховым брокером от перестраховочных организаций.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или списании на счета просрочки.";
после описания счета 302 дополнить описанием счета 303 следующего содержания:
"303 "Другая задолженность покупателей с заказчиков" (активный).
Назначение: учет сумм иных требований организаций к покупателям, заказчикам, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится сумма иных требований организаций к покупателям, заказчикам, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводится списание сумм иных требований организаций к покупателям, заказчикам при их погашении или списании ее с баланса организации.";
в назначении счетов 332 21 - 332 29 после слова "доходов" дополнить словами "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, накопительных пенсионных фондов и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, профессиональными участниками рынка ценных бумаг";

144 шоттың сипаттамасынан кейін 145 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"145 "Басқа да инвестициялар" (актив).
Мақсаты: еншілес, тәуелді ұйымдар болып табылмайтын, бірлесіп бақыланатын заңды тұлғалар болып табылмайтын ұйымдарға салынған инвестициялардың (бір жылдан астам мерзімге) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес немесе тәуелді ұйым болып табылмайтын ұйымға және бірлесіп бақыланатын заңды тұлға болып табылмайтын заңды тұлғаға салынған инвестициялардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған инвестициялардың сомасы олар іске асырылған кезде жазылады.";
301 34 және 301 35 шоттардың атауындағы нөмірлер 301 44 және 301 45 нөмірлермен ауыстырылсын;
301 45 шоттың сипаттамасынан кейін 301 46 және 301 47 шоттардың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"301 46 "Сақтандырушыларға талаптар" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерінің сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды төлеу немесе мерзімі өткен шотқа есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
301 47 "Қайта сақтандырушыларға талаптар" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерінің қайта сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды төлеу немесе мерзімі өткен шотқа есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.";
302 шоттың сипаттамасынан кейін 303 шоттың мынадай мазмұндағы сипаттамасымен толықтырылсын:
"303 "Сатып алушылардың тапсырыс берушілерден басқа берешегі" (актив).
Мақсаты: ұйымдардың сатып алушыларға, тапсырыс берушілерге туындау сәтінде басқа баланстық шоттар бойынша жазылуы мүмкін өзге талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымдардың сатып алушыларға, тапсырыс берушілерге туындау сәтінде басқа баланстық шот бойынша жазылуы мүмкін өзге талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымдардың сатып алушыларға, тапсырыс берушілерге өзге талаптарының сомаларын оларды төлеу немесе мерзімі өткен шотқа есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.";
332 21 - 332 29 шоттардың мақсатында "бойынша" деген сөзден кейін "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының" деген сөздермен толықтырылсын;

в названии и описании счета 332 35 слово "(трастовым)" исключить;
после описания счета 332 43 дополнить названием и описанием счета 332 44 следующего содержания:
"332 44 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров" (активный).
Назначение: учет начисленных сумм комиссионных доходов страховых брокеров за посреднические услуги.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов страховых брокеров за посреднические услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов страховых брокеров за посреднические услуги при их оплате страховыми (перестраховочными) организациями или просрочки оплаты.";
в названии и описании счета 334 01 слово "(трастовое)" исключить";
после описания счета 334 08 дополнить названием и описанием счетов 334 09, 334 10 и 334 11 следующего содержания:
"334 09 "Дебиторская задолженность по обязательным социальным отчислениям" (активный).
Назначение: учет сумм уплаченных социальных отчислений, превышающих фактическую сумму обязательств организации перед АО "Государственный фонд социального страхования".
По дебету счета проводится сумма уплаченных социальных отчислений, превышающая фактическую сумму обязательств организации перед АО "Государственный фонд социального страхования".
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченных социальных отчислений в АО "Государственный фонд социального страхования" при их сальдировании с балансовым счетом N 635 01.
334 10 "Начисленная неустойка (штраф, пеня)" (активный).
Назначение: учет суммы начисленной неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится сумма начисленной неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится списание суммы начисленной неустойки (штрафа, пени) при ее получении или списании с баланса.
334 11 "Прочая дебиторская задолженность" (активный).
Назначение: учет сумм дебиторской задолженности по хозяйственной и иной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер; сумм дебиторской задолженности не выясненного назначения, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится сумма дебиторской задолженности по хозяйственной и иной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер; сумм дебиторской задолженности не выясненного назначения, которые в момент возникновения не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводится сумм прочей дебиторской задолженности при их погашении или списании ее с баланса организации.";

332 35 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
332 43 шоттың сипаттамасынан кейін 332 44 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"332 44 "Сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық кірістері" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің делдалдық қызмет үшін комиссиялық кірістерінің есептелген сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерлерінің делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерлерінің делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын оларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары төлеу немесе мерзімі өткен шотқа есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.";
334 01 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
334 08 шоттың сипаттамасынан кейін 334 09, 334 10 және 334 11 шоттардың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"334 09 "Міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: ұйымның "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ алдындағы міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ алдындағы міндеттемелерінің нақты сомасынан асатын төленген әлеуметтік аударымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ-на төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларды оларды N 635 01 баланстық шотқа сальдо жасау кезінде есептен шығару жазылады.
334 10 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)" (актив).
Мақсаты: есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын оны алу немесе баланстан есептен шығару кезіндегі есептен шығару жазылады.
334 11 "Басқа да дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: шаруашылық және өзге, сондай-ақ уақытша және кездейсоқ сипаттағы қызмет бойынша дебиторлық берешектің сомаларын; мақсаты анықталмаған дебиторлық берешектің туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жазылатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шаруашылық және өзге, сондай-ақ уақытша және кездейсоқ сипаттағы қызмет бойынша дебиторлық берешектің сомасы; мақсаты анықталмаған дебиторлық берешектің туындаған сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жазылатын сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзге дебиторлық берешектің сомалары оларды өтеу немесе ұйымның балансынан есептен шығару кезінде жазылады.";

название и описание счетов 401 03 и 401 04 исключить;
номер счета "431 51" заменить номером "431 61";
после описания счета 431 51 дополнить названием и описанием счета 431 62 следующего содержания:
"431 62 "Деньги (пенсионные активы) на текущем счете (счет выплат) в иностранной валюте" (активный).
Назначение: учет сумм денег, учитываемых на текущем счете (счете выплат), открытом в банках-кастодианах, предназначенных для осуществления пенсионных выплат.
По дебету счета проводится сумма денег, поступивших на текущий счет (счет выплат), открытый в банках-кастодианах, предназначенных для осуществления пенсионных выплат.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета (счета выплат), открытого в банках-кастодианах, при осуществлении выплаты."
номера счетов 441 51, 441 52 заменить номерами 441 61, 441 62;
описание счета 501 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм уставного капитала организации по простым акциям.
По кредиту счета проводится сумма оплаты акции учредителями (единственным учредителем) по их номинальной стоимости и продажи акций инвесторами (инвестора) по цене размещения, установленной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание суммы акции, аннулированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
описание счета 502 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм уставного капитала организации по привилегированным акциям.
По кредиту счета проводится сумма оплаты акции учредителями (единственным учредителем) по их номинальной стоимости и продажи акций инвесторами (инвестора) по цене размещения, установленной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание суммы акции, аннулированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
описание счета 511 01 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет номинальной стоимости простых акций организации, не размещенных и неоплаченных акционерами, выпущенных до 16 мая 2003 года.
По дебету счета проводится объявленная номинальная стоимость простых акций, не размещенных и не оплаченных акционерами.
По кредиту проводится списание оплаченной номинальной стоимости простых акций.";
описание счета 511 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет номинальной стоимости привилегированных акций организации, не размещенных и неоплаченных акционерами, выпущенных до 16 мая 2003 года.
По дебету счета проводится объявленная номинальная стоимость привилегированных акций, не размещенных и не оплаченных акционерами.
По кредиту проводится списание оплаченной номинальной стоимости привилегированных акций.";

401 03 және 401 04 шоттардың аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
"431 51" шоттың нөмірі "431 61" нөмірмен ауыстырылсын;
431 51 шоттың сипаттамасынан кейін 431 62 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"431 62 "Ағымдағы шоттағы (төлемдер шотындағы) шетел валютасындағы ақша (зейнетақы активтері)" (актив).
Мақсаты: кастодиан банктерде ашылған, зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға арналған ағымдағы шотта (төлемдер шотында) есепке алынған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кастодиан банктерде ашылған, зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруға арналған ағымдағы шотқа (төлемдер шотына) түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кастодиан банктерде ашылған ағымдағы шотынан (төлемдер шотынан) ақша сомаларын төлем жасалған кезде есептен шығару жазылады.";
441 51, 441 52 шоттардың нөмірлері 441 61, 441 62 нөмірлермен ауыстырылсын;
501 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның жарғылық капиталының жай акциялар бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының) акцияларды олардың номиналдық құны бойынша төлеу және инвесторлардың (инвестордың) акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленген орналастыру бағасы бойынша сату сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күші жойылған акциялардың сомасын есептен шығару жазылады.";
502 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның жарғылық капиталының артықшылықты акциялар бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының) акцияларды олардың номиналдық құны бойынша төлеу және инвесторлардың (инвестордың) акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленген орналастыру бағасы бойынша сату сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күші жойылған акциялардың сомасын есептен шығару жазылады.";
511 01 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның орналастырылмаған және акционерлер төлемеген, 2003 жылғы 16 мамырға дейін шығарылған жай акцияларының номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылмаған және акционерлер төлемеген жай акциялардың жарияланған номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жай акциялардың төленген номиналдық құнын есептен шығару жазылады.";
511 02 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның орналастырылмаған және акционерлер төлемеген, 2003 жылғы 16 мамырға дейін шығарылған артықшылықты акцияларының номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылмаған және акционерлер төлемеген артықшылықты акциялардың жарияланған номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша артықшылықты акциялардың төленген номиналдық құнын есептен шығару жазылады.";

описание счета 521 01 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм выкупа размещенных простых акций.
По дебету счета проводится сумма выкупа размещенных акций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание суммы выкупленных, размещенных акций при их последующей продажи или аннулировании в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
описание счета 521 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм выкупа размещенных привилегированных акций.
По дебету счета проводится сумма выкупа размещенных акций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание суммы выкупленных, размещенных акций при их последующей продажи или аннулировании в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
описание счета 531 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм дополнительного оплаченного капитала по акциям (разница между ценой размещения акций и их номинальной стоимости или между ценой выкупа размещенных акций и ценой последующей продажи), выпущенных до 16 мая 2003 года, а также сумм превышения внесенных вкладов (имущественных взносов) над стоимостью вклада (имущественного взноса), определенных в учредительных документах.
По кредиту проводится сумма положительной разницы между ценой размещения акций и их номинальной стоимости или между ценой выкупа размещенных акций и ценой последующей продажи, а также между суммой внесенных вкладов (имущественных взносов) и стоимостью вклада (имущественного взноса), определенных в учредительных документах.
По дебету счета проводится списание дополнительного оплаченного капитала, если сумма последующей продажи выкупленных размещенных акций ниже цены выкупа данных акций.";
номер счета "542" заменить номером счета "542 01";
название и описание счетов 603 05 и 603 06 исключить;
номер счета "635" заменить номером счета "635 01";
после описания счета 635 дополнить названием и описанием счета 635 02 следующего содержания:
"635 02 "Обязательные социальные отчисления" (пассивный).
Назначение: учет сумм социальных отчислений, начисленных организацией.
По кредиту счета проводится сумма социальных отчислений, причитающихся уплате в АО "Государственный фонд социального страхования".
По дебету счета проводится списание сумм начисленных социальных отчислений при их перечислении в Государственный фонд обязательного социального страхования и/или при урегулировании в конце отчетного года балансового счета N 334 09.";

521 01 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: Орналастырылған жай акцияларды сатып алу сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сатып алу сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, орналастырылған акциялардың сомаларын кейіннен оларды Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен сату немесе күшін жою кезінде есептен шығару жазылады.";
521 02 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: орналастырылған артықшылықты акцияларды сатып алу сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес сатып алу сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, орналастырылған акциялардың сомаларын кейіннен оларды Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен сату немесе күшін жою кезінде есептен шығару жазылады.";
531 шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: қосымша төленген капиталдың 2003 жылғы 16 мамырға дейін шығарылған акциялар бойынша сомаларын (акцияларды орналастыру бағасы және олардың номиналдық құны арасындағы немесе орналастырылған акцияларды сатып алу және кейіннен сату бағасы арасындағы айырма), сондай-ақ енгізілген салымдардың (мүліктік жарналардың) салымның (мүліктік жарнаның) құрылтай құжаттарында белгіленген құнынан асып кету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша акцияларды орналастыру бағасы және олардың номиналдық құны арасындағы немесе орналастырылған акцияларды сатып алу және кейіннен сату бағасы арасындағы, сондай-ақ енгізілген салымдардың (мүліктік жарналардың) сомасы және салымның (мүліктік жарнаның) құрылтай құжаттарында белгіленген құны арасындағы оң айырманың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша егер сатып алынған орналастырылған акцияларды кейіннен сату сомасы осы акцияларды сатып алу бағасынан төмен болса, қосымша төленген капиталды есептен шығару жазылады.";
"542" шоттың нөмірі "542 01" шоттың нөмірімен ауыстырылсын;
603 05 және 603 06 шоттардың аты және сипаттамасы алынып тасталсын;
"635" шоттың нөмірі "635 01" шоттың нөмірімен ауыстырылсын;
635 шоттың сипаттамасынан кейін 635 02 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"635 02 "Міндетті әлеуметтік аударымдар" (пассив).
Мақсаты: ұйым есептеген әлеуметтік аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ төлеу үшін есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген әлеуметтік аударымдардың сомаларын оларды Мемлекеттік міндетті әлеуметтік сақтандыру қорына аудару кезінде және/немесе N 334 09 баланстық шотты есептік жылдың соңында реттеу кезінде есептен шығару жазылады.";

номер счета "657" заменить номером "637";
после описания счета 663 01 дополнить названием и описанием счетов 663 81 и 663 82 следующего содержания:
"663 81 "Предоплата комиссионного вознаграждения за оказание брокерско-дилерских услуг" (пассивный).
Назначение: учет сумм комиссионного вознаграждения, предварительно полученного организацией за брокерско-дилерские услуги.
По кредиту счета проводится сумма предварительно полученного комиссионного вознаграждения по брокерско-дилерским услугам.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно полученного комиссионного вознаграждения по брокерско-дилерским услугам в соответствии с методом начисления.
663 82 "Предоплата комиссионного вознаграждения за оказание иных услуг" (пассивный).
Назначение: учет сумм комиссионного вознаграждения, предварительно полученного организацией за иные оказываемые услуги.
По кредиту счета проводится сумма предварительно полученного комиссионного вознаграждения за иные оказываемые услуги.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно полученного комиссионного вознаграждения за иные оказываемые услуги в соответствии с методом начисления.";
в описании счета 671 42 после слова "страховой (перестраховочной) организации" дополнить словами ", страхового брокера.";
в названии и описании счета 684 34 слово "(трастовым)" исключить;
в названии и описании счета 687 28 слово "(трастовое)" исключить;
в названии и описании счета 701 26 слово "(трастовым)" исключить;
после описания счета 701 45 дополнить названием и описанием счета 701 46 следующего содержания:
"701 46 "Комиссионные доходы страховых брокеров".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, полученных страховым брокером.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, полученных страховым брокером.
По дебету счета проводится списание сумм комиссионных доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток).";
в названии и описании счета 724 01 слова "(купон/дисконт)" и ", предназначенным для торговли" исключить;
после описания счета 724 04 дополнить названием и описанием счета 724 05 следующего содержания:
"724 05 "Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток).";

"657" шоттың нөмірі "637" шоттың нөмірімен ауыстырылсын;
663 01 шоттың сипаттамасынан кейін 663 81 және 663 82 шоттардың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"663 81 "Брокерлік-дилерлік қызмет көрсеткені үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу" (пассив).
Мақсаты: брокерлік-дилерлік қызмет үшін ұйым алдын ала алған комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша брокерлік-дилерлік қызмет бойынша алдын ала алынған комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша брокерлік-дилерлік қызмет бойынша есептеу әдісіне сәйкес алдын ала алынған комиссиялық сыйақы сомаларын есептен шығару жазылады.
663 82 "Өзге қызмет көрсеткені үшін алдын ала комиссиялық сыйақы төлеу" (пассив).
Мақсаты: көрсетілген өзге қызмет үшін ұйым алдын ала алған комиссиялық сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша көрсетілген өзге қызмет үшін алдын ала алынған комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша көрсетілген өзге қызмет үшін есептеу әдісіне сәйкес алдын ала алынған комиссиялық сыйақы сомаларын есептен шығару жазылады.";
671 42 шоттың сипаттамасында "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін ", сақтандыру брокерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
684 34 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
687 28 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
701 26 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
701 45 шоттың сипаттамасынан кейін 701 46 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"701 46 "Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері".
Мақсаты: сақтандыру брокері алған комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокері алған комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша комиссиялық кірістерді "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
724 01 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "(купон/жеңілдік)" және "сауда үшін арналған" деген сөздер алынып тасталсын;
724 04 шоттың сипаттамасынан кейін 724 05 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"724 05 "Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістер".
Мақсаты: сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";

номер счета "727 01" заменить номером "727 02";
в названии и описании счета 727 03 слова "и имеющихся в наличии для продажи" исключить;
после описания счета 727 09 дополнить названием и описанием счета 727 10 следующего содержания:
"727 10 "Неустойка (штраф, пеня)".
Назначение счета: учет сумм полученной неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится сумма полученной неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится списание полученных сумм неустойки (штрафа, пени) на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток).";
в названии счета 821 11 после слова "налогу" дополнить словами "и обязательным социальным отчислениям";
в описании счета 821 11 после слова "налога" дополнить словами "и обязательных социальных отчислений";
после описания счета 821 18 дополнить названием и описанием счета 821 19 следующего содержания:
"821 19 "Расходы по амортизационным отчислениям и износу".
Назначение: учет сумм амортизационных отчислений.
По дебету счета проводится сумма начисленных амортизационных отчислений по активам организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет N 571 "Итоговый доход (убыток)".";
в названии и описании счета 821 30 слово "(трастовым)" исключить;
в названии и описании счета 845 03 слова ", имеющихся в наличии для продажи" исключить;
дополнить названием и описанием счетов 12 класса следующего содержания:
"1201 "Деньги" (активный).
Назначение: учет сумм денег клиентов, находящихся в инвестиционном управлении и/или поступивших на текущие счета организации в национальной и иностранной валюте, и предназначенные для осуществления инвестиционного управления.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, поступивших на текущий счет в национальной и иностранной валюте, открытых в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиентов с текущего счета в национальной и иностранной валюте, открытого в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций при приобретении иных активов или их возврате клиенту.
1202 "Аффинированные драгоценные металлы" (активный).
Назначение: учет сумм аффинированных драгоценных металлов, находящихся в инвестиционном управлении, приобретенных организацией;
По дебету счета проводится сумма аффинированных драгоценных металлов, приобретенных для осуществления инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится списание сумм аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту или продаже.
1203 "Ценные бумаги" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретенных (полученных) ценных бумаг.
По дебету счета проводится стоимость ценных бумаг, приобретенных (полученных) для инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится списание стоимости ценных бумаг при их возврате клиенту или продаже.
1204 "Вклады размещенные" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате организации.
1205 "Инвестиции в капитал" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в капитал другого юридического лица с целью осуществления значительного влияния или контроля.
По дебету счета проводится сумма инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в капитал другого юридического лица, а также изменение доли участия.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их выкупе юридическим лицом или их продаже.
1206 "Нематериальные активы" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения нематериальных активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости нематериальных активов при их реализации или ином выбытии.
1207 "Основные средства" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения основных средств.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных основных средств.
По кредиту счета проводится списание стоимости основных средств при их реализации или ином выбытии.
1208 "Прочие активы" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения прочих активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных прочих активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих активов при их реализации или ином выбытии.
1209 "Счета к получению" (активный).
Назначение: учет сумм требований (дебиторская задолженность) организации к юридическим или физическим лицам, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления.
По дебету счета проводится сумма требований организации к юридическим или физическим лицам.
По кредиту счета проводится списание сумм требований к юридическим или физическим лицам при их погашении или ином списании.
1210 "Дивиденды" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал других юридических лиц.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал других юридических лиц.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал при их оплате юридическими лицами.
1211 "Вознаграждение" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купона).
По кредиту счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения (купона) при их оплате.
1212 "Прочие требования" (активный).
Назначение: учет сумм прочих требований по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами.
По дебету счета проводится сумма прочих требований.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований при их погашении.
1231 "Капитал" (пассивный).
Назначение: учет сумм чистых активов клиентов за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих забалансовых счетов доходов группы N 1260.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих забалансовых счетов расходов группы N 1280.
1241 "Счета к оплате" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих обязательств (кредиторская задолженность) организации перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится сумма обязательств организации перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств организации перед юридическими и физическими лицами при их погашении или ином списании.
1242 "Прочие обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих обязательств по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств при их оплате.
1261 "Поступление активов от клиента".
Назначение: учет стоимости активов, поступивших от клиента и принятых организацией для инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится стоимость активов, поступивших от клиента и их поступлении.
По дебету счета проводится списание стоимости активов клиента на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1262 "Доходы в виде вознаграждения (дивиденды)".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1263 "Доходы от купли-продажи".
Назначение: учет сумм доходов организации от купли-продажи активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1264 "Реализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов организации от положительного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1265 "Реализованные доходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов организации от положительного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1266 "Нереализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов организации от положительного изменения стоимости активов.

"727 01" шоттың нөмірі "727 02" шоттың нөмірімен ауыстырылсын;
727 03 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "және сату үшін қолда бар" деген сөздер алынып тасталсын;
727 09 шоттың сипаттамасынан кейін 727 10 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"727 10 "Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)".
Шоттың мақсаты: алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомаларын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
821 11 шоттың атында "салық" деген сөзден кейін "және міндетті әлеуметтік аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
821 11 шоттың сипаттамасында "салық" деген сөзден кейін "және міндетті әлеуметтік аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
821 18 шоттың сипаттамасынан кейін 821 19 шоттың мынадай мазмұндағы атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"821 19 "Амортизациялық аударымдар және тозу бойынша шығыстар"
Мақсаты: амортизациялық аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстарының сомаларын "Жиынтық кіріс (шығын)" N 571 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
821 30 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "(траст)" деген сөз алынып тасталсын;
845 03 шоттың атындағы және сипаттамасындағы "сату үшін арналған" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-ші шоттар класының атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1201 "Ақша" (актив).
Мақсаты: клиенттердің инвестициялық басқарудағы және/немесе ұйымның ағымдағы шоттарына ұлттық және шетел валютасымен түскен және инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға арналған ақшасының сомаларын есепке алу;
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ұлттық және шетел валютасындағы ағымдағы шотқа түскен ақшасының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған ұлттық және шетел валютасындағы ағымдағы шоттан ақшасының сомасын өзге активтерді сатып алу немесе оларды клиентке қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
1202 "Тазартылған қымбат металдар" (актив).
Мақсаты: инвестициялық басқарудағы, ұйым сатып алған тазартылған қымбат металдардың сомаларын есепке алу;
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық басқаруды жүзеге асыру үшін сатып алынған тазартылған қымбат металдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдардың сомасын оларды клиентке қайтару немесе сату кезінде есептен шығару жазылады.
1203 "Бағалы қағаздар" (актив).
Мақсаты: Сатып алынған (алынған) бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық басқару үшін сатып алынған (алынған) бағалы қағаздардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздардың құнын оларды клиентке қайтару немесе сату кезінде есептен шығару жазылады.
1204 "Орналастырылған салымдар" (актив).
Мақсаты: банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдардың сомасын оларды ұйымға қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
1205 "Капиталға инвестициялар" (актив).
Мақсаты: ұйым едәуір әсер етуді немесе бақылауды жүзеге асыру мақсатында басқа заңды тұлғаның капиталына салған инвестициялардың сатып алу құны бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым басқа заңды тұлғаның капиталына салған инвестициялардың сатып алу құны бойынша сомасы, сондай-ақ қатысу үлесінің өзгерісі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған инвестициялардың сомасын оларды заңды тұлға сатып алған немесе сатқан кезде есептен шығару жазылады.
1206 "Материалдық емес активтер" (актив).
Мақсаты: материалдық емес активтердің сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған материалдық емес активтердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша материалдық емес активтердің құнын оларды өткізу немесе өзге де шығару кезінде есептен шығару жазылады.
1207 "Негізгі құрал-жабдықтар" (актив).
Мақсаты: негізгі құрал-жабдықтардың сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған негізгі құрал-жабдықтардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтардың құнын оларды өткізу немесе өзге де шығару кезінде есептен шығару жазылады.
1208 "Басқа да активтер" (актив).
Мақсаты: басқа да активтердің сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған басқа да активтердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтердің құнын оларды өткізу немесе өзге де шығару кезінде есептен шығару жазылады.
1209 "Алуға шоттар" (актив).
Мақсаты: ұйымның заңды немесе жеке тұлғаларға инвестициялық басқаруды жүзеге асыру барысында туындаған талаптарының сомаларын (дебиторлық берешек) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның заңды немесе жеке тұлғаларға талаптарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды немесе жеке тұлғаларға талаптарының сомаларын оларды өтеу немесе өзге де есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
1210 "Дивидендтер" (актив).
Мақсаты: басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивидендтер түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивидендтер түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша капиталға инвестициялар бойынша дивидендтер түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды заңды тұлғалар төлеген кезде есептен шығару жазылады.
1211 "Сыйақы" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар, салымдар және өзге операциялар бойынша сыйақы (купон) түріндегі есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.
1212 "Басқа да талаптар" (актив).
Мақсаты: активтерді инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша басқа да талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да талаптардың сомаларын оларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.
1231 "Капитал" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің есептік кезеңдегі таза активтерінің сомаларын есепке алу (түпкілікті қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша N 1260 топтың кірістерінің тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде ұйымның есептік кезеңдегі кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 1280 топтың шығыстарының тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде ұйымның есептік кезеңдегі шығыстарының сомасы жазылады.
1241 "Төлеуге шоттар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның заңды және жеке тұлғалар алдындағы, инвестициялық басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын басқа да міндеттемелерінің сомаларын есепке алу (кредиторлық берешек).
Шоттың кредиті бойынша ұйымның заңды және жеке тұлғалар алдындағы міндеттемелерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның заңды және жеке тұлғалар алдындағы міндеттемелерінің сомаларын оларды өтеу немесе өзге де есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
1242 "Басқа да міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: активтерді инвестициялық басқаруды жүзеге асыруға байланысты операциялар бойынша басқа да міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің сомаларын оларды төлеу кезінде есептен шығару жатқызылады.
1261 "Клиенттерден активтердің түсуі".
Мақсаты: инвестициялық басқару үшін клиенттен түскен және ұйым қабылдаған активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен түскен активтердің құны және олардың түсуі жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент активтерінің құнын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1262 "Сыйақы түріндегі кірістер (дивидендтер)".
Мақсаты: бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1263 "Сатып алу-сатудан кірістер".
Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алу-сатудан кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның активтерді сатып алу-сатудан кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1264 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған кірістер".
Мақсаты: активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтер құнының оң өзгеруінен ұйым алған, іске асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1265 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылған кірістер".
Мақсаты: шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бағамының оң өзгеруінен ұйым алған, іске асырылған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1266 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылмаған кірістер".
Мақсаты: активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.

По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал" (в конце отчетного периода) или на N 1264 (при реализации актива).
1267 "Нереализованные доходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов организации от положительного изменения курса иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал" (в конце отчетного периода) или на N 1265 (при реализации актива).
1268 "Прочие доходы".
Назначение: учет сумм прочих доходов, полученных организацией и не учтенных на забалансовых счетах NN№1261-1267.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов организации.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1281 "Изъятие активов клиента".
Назначение: учет стоимости активов клиентов, при их изъятии и/или размещении организацией в целях инвестиционного управления.
По дебету счета проводится стоимость активов клиентов при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1282 "Расходы по выплате комиссионных вознаграждений".
Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1283 "Расходы от купли-продажи".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1284 "Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от изменения стоимости активов, при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1285 "Реализованные расходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".
1286 "Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости активов.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательного изменения стоимости активов.

Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа (есептік кезеңнің соңында) немесе N 1264 шотқа (актив жүзеге асырылған кезде) есептен шығару жазылады.
1267 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған кірістер".
Мақсаты: шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бағамының оң өзгеруінен ұйым алған, іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа (есептік кезеңнің соңында) немесе N 1265 шотқа (актив жүзеге асырылған кезде) есептен шығару жазылады.
1268 "Басқа да кірістер".
Мақсаты: ұйым алған және NN 1261-1267 баланстан тыс шоттарда есепке алынбаған басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1281 "Клиенттің активтерін алу".
Мақсаты: клиенттер активтерінің құнын оларды ұйым алған және/немесе инвестициялық басқару мақсатында орналастырған кезде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтері шығарылған кезде олардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша активтердің құнын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1282 "Комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін ұйымның комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1283 "Сатып алу-сату шығыстары".
Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның активтерді сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1284 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылған шығыстар".
Мақсаты: активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер құнының өзгеруінен ұйым алған, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1285 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған, іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған, іске асырылған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1286 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан іске асырылмаған шығыстар".
Мақсаты: активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтер құнының теріс өзгеруі нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.

По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на забалансовые счета NN 1284, 1231.
1287 "Нереализованные расходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на забалансовый счет NN№1285, 1231.
1288 "Прочие расходы".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с осуществлением прочих операций в финансовой и нефинансовой деятельности, которые не могут быть проведены по другим забалансовым счетам 12 класса.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на забалансовый счет N 1231 "Капитал".".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 01 апреля 2006 года.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и отдельных субъектов финансового рынка.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Таджиякова Б.Ш.
Председатель
Национального Банка

Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын NN 1284, 1231 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1287 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған, іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын NN 1285, 1231 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1288 "Басқа да шығыстар".
Мақсаты: ұйымның 12 кластың басқа баланстан тыс шоттары бойынша жазылмайтын қаржылық және қаржылық емес қызметіндегі басқа да операцияларды жүзеге асыруға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын N 1231 "Капитал" баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.".
2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Б.Ш.Тәжіяқовқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы