Об утверждении Правил конкурсного отбора независимых директоров - членов советов директоров акционерных обществ (институтов развития)
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 23 февраля 2006 года N 67. Зарегистрирован в Министерства юстиции Республики Казахстан от 6 марта 2006 года N 4112. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 апреля 2009 года № 109.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли РК от 22.04.2009 № 109.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2005 года N 591 "Некоторые вопросы избрания независимых директоров - членов советов директоров акционерных обществ (институтов развития)"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила конкурсного отбора независимых директоров - членов советов директоров акционерных общест (институтов развития).
2. Провести процедуру по избранию независимых директоров в составы советов директоров акционерных обществ (институтов развития) "Инвестиционный фонд Казахстана",   "Национальный инновационный фонд", "Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных кредитов и инвестиций" в соответствии с утвержденными Правилами.
3. Департаментам индустриально-инновационного развития, развития торговой политики и вступления в ВТО и Комитету промышленности и научно-технического развития в срок до 31 марта 2006 года обеспечить исполнение пункта 2 настоящего приказа.
4. Департаменту индустриально-инновационного развития обеспечить в установленном законодательном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Отменить:
1) приказ министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 июня 2005 года N 228 "Об утверждении Правил конкурсного отбора потенциальных кандидатов на должность независимых директоров - членов советов директоров акционерных обществ (институтов развития)";

Акционерлік қоғамдардың (даму институттарының) директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорларды конкурстық іріктеудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2006 жылғы 23 ақпандағы N 67 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 6 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4112. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2009 жылғы 22 сәуірдегі N 109 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2009.04.22 N 109 Бұйрығымен.
--------------- Бұйрықтан үзінді -----------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Акционерлік қоғамдардың (даму институттарының) директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорларды конкурстық іріктеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2006 жылғы 23 ақпандағы N 67 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр                                          В. Школьник
"Акционерлік қоғамдардың (даму институттарының) директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорларды сайлаудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 маусымдағы N 591 қаулысын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Акционерлік қоғамдардың (даму институттарының) директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорларды конкурстық іріктеудің ережесі бекітілсін.
2. Бекітілген Ережелерге сәйкес "Қазақстанның инвестициялық қоры", "Ұлттық инновациялық қор", "Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөніндегі мемлекеттік сақтандыру корпорациясы" акционерлік қоғамдарының (даму институттарының) директорлар кеңесінің құрамына тәуелсіз директорларды сайлау жөніндегі рәсім жүргізілсін.
3. Индустриялық-инновациялық дамыту департаменті, Сауда саясаты және ДСҰ-ға кіру департаменті мен Өнеркәсіп және ғылыми-техникалық дамыту комитетіне 2006 жылғы 31 наурызға дейінгі мерзімде осы бұйрықтың 2-тармағын орындауды қамтамасыз етсін.
4. Индустриялық-инновациялық дамыту департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін заңнамада белгіленген тәртіпте қамтамасыз етсін.
5. Мыналар:
1) "Акционерлік қоғамдардың (даму институттарының) директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорлардың лауазымына әлеуетті үміткерлерді конкурстық іріктеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің 2005 жылғы 29 маусымдағы N 228 бұйрығының;

2) приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 ноября 2005 года N 379 "Об утверждении Правил конкурсного отбора потенциальных кандидатов на должность независимых директоров - членов советов директоров акционерных обществ (институтов развития)".
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и торговли Республики Казахстан Исекешева А.О.
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра индустрии и
торговли Республики Казахстан
от 23 февраля 2006 года N 67
ПРАВИЛА
конкурсного отбора независимых директоров - членов
советов директоров акционерных обществ
(институтов развития)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила конкурсного отбора независимых директоров - членов советов директоров акционерных обществ (институтов развития) (далее - Правила) разработаны в целях обеспечения прозрачности и повышения эффективности системы корпоративного управления государственных институтов развития.
2. Настоящие Правила определяют особенности конкурсного отбора независимых директоров - членов-советов директоров акционерных обществ институтов развития (далее - независимый директор института развития).
2. Понятия, используемые в Правилах
В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) институты развития акционерного общества "Инвестиционный фонд Казахстана", "Национальный инновационный фонд", "Государственная страховая корпорация по страхованию экспортных кредитов и инвестиций";
2) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций института развития.
3. Квалификационные требования к должности
независимого директора института развития
4. В конкурсном отборе независимого директора института развития могут участвовать лица, которые:
соответствуют статусу независимого директора в соответствии с подпунктом 12) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее - Закон);
имеют высшее образование в области, соответствующей основной деятельности института развития;
имеют опыт работы не менее 5 лет в области, соответствующей основной деятельности института развития;
не имеют судимость;
отвечают иным требованиям, определенным к лицам, избираемым в состав совета директоров, устанавливаемым законодательством Республики Казахстан и уставом института развития, в соответствии с пунктом 6 статьи 54 Закона.
4. Организация и проведение конкурсного отбора
5. Конкурс проводится методом квалификационного отбора, который подразумевает выбор кандидата на основе наличия соответствующего опыта и квалификации, имеющих значение для выполнения независимым директором института развития своих функций.

2) "Акционерлік қоғамдардың (даму институттарының) директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорлардың лауазымына әлеуетті үміткерлерді конкурстық іріктеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2005 жылғы 9 қарашадағы N 379 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда вице-министрі Ә.Ө.Исекешевке жүктелсін.
7. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2006 жылғы 23 ақпандағы
N 67 бұйрығымен
бекітілген
Акционерлік қоғамдардың (даму институттарының)
директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорларды
конкурстық іріктеудің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. Акционерлік қоғамдардың (даму институттарының) директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорларды конкурстық іріктеудің ережесі (бұдан әрі - Ереже) мемлекеттік даму институттарын корпорациялық басқару жүйесінің ашықтығын қамтамасыз ету мен тиімділігін арттыру мақсатында әзірленген.
2. Осы Ереже акционерлік қоғамдардың (даму институттарының) директорлар кеңесіне мүше тәуелсіз директорларды конкурстық іріктеудің ерекшеліктерін айқындайды.
2. Ережелерде пайдаланылатын ұйымдар
3. Осы Ережелерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) даму институттары - "Қазақстанның Инвестициялық қоры", "Ұлттық инновациялық қор", "Экспорттық кредиттер мен инвестицияларды сақтандыру жөніндегі мемлекеттік сақтандыру корпорациясы" акционерлік қоғамдары;
2) уәкілетті орган - даму институты акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Даму институтының тәуелсіз директоры лауазымына
қойылатын біліктілік талаптары
4. Даму институты тәуелсіз директорын конкурстық іріктеуге:
- "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 1-бабының 12) тармақшасына сәйкес тәуелсіз директор мәртебесіне сәйкес келетін;
- даму институтының негізгі қызметіне сәйкес келетін салада жоғары білімі бар;
- даму институтының негізгі қызметіне сәйкес келетін салада кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі бар;
- сотталмаған;
- Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Заңның 54-бабының 6-тармағына сәйкес даму институтының жарғысымен белгіленетін директорлар кеңесінің құрамына сайланатын тұлғаларға белгіленген өзге де талаптарға жауап береді.
4. Конкурстық іріктеуді ұйымдастыру және жүргізу
5. Конкурс кандидатты даму институтының тәуелсіз директорының өз функцияларын орындауы үшін маңызы бар тиісті тәжірибесінің және біліктілігінің бар болуы негізінде іріктеуді білдіретін біліктіліктік іріктеу әдісімен жүргізіледі.

6. Конкурсный отбор проводится конкурсной комиссией , которую формирует и утверждает уполномоченный орган.
7. Конкурсная комиссия является коллегиальным органом и состоит из председателя, его заместителя, секретаря и членов комиссии. Количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число от девяти до одиннадцати человек, не включая секретаря, который не имеет права голоса при принятии решений конкурсной комиссией.
8. В состав конкурсной комиссии обязательно включаются первый руководитель уполномоченного органа или его заместители, руководитель института развития или его заместители.
9. Председателем конкурсной комиссии является лицо по должности не ниже заместителя первого руководителя уполномоченного органа, который руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует работу и осуществляет общий контроль за реализацией ее решений.
В случае отсутствия председателя, его функции выполняет лицо, его замещающее.
10. Заседание конкурсной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов конкурсной комиссии. Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель конкурсной комиссии либо лицо, его замещающее.
11. В случае несогласия с решением конкурсной комиссии, любой член данной конкурсной комиссии имеет право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания конкурсной комиссии. В случае отсутствия какого-либо члена конкурсной комиссии по производственной или другой причине, в протоколе заседания конкурсной комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
12. В случае, если в назначенный день и время заседание конкурсной комиссии по вскрытию конвертов с конкурсными заявками не состоялось по причине отсутствия кворума, секретарь конкурсной комиссии обеспечивает сохранность представленных на конкурс конвертов с конкурсными заявками и объявляет о дате и времени проведения вскрытия конвертов, но не позднее 2-х рабочих дней от объявленного срока. При этом, вновь поданные заявки не принимаются.
13. В случае, если в объявленное секретарем время необходимое количество членов конкурсной комиссии отсутствует, то по истечении 24 часов уполномоченный орган соответствующим решением вносит изменения в состав конкурсной комиссии в части замены отсутствующих членов конкурсной комиссии с указанием причины такой замены.

6. Конкурстық іріктеуді уәкілетті орган қалыптастыратын және бекітетін конкурстық комиссия жүргізеді.
7. Конкурстық комиссия алқалық орган болып табылады және төрағадан, хатшы мен комиссия мүшелерінен тұрады. Конкурстық комиссия мүшелерінің саны конкурстық комиссия шешім қабылдағанда дауыс беру құқығына ие емес хатшыны қоспағанда тоғыздан он бір адамға дейін тақ саннан құралуы тиіс.
8. Конкурстық комиссияның құрамына уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның орынбасары, даму институтының басшысы немесе оның орынбасарлары міндетті түрде енгізіледі.
9. Конкурстық комиссияның төрағасы уәкілетті орган басшысының орынбасарынан төмен емес, оның қызметін басқаратын, комиссияның мәжілістерінде төрағалық ететін, жұмысты жоспарлайтын және оның іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асыратын тұлға болып табылады.
Төраға болмаған жағдайда оның функцияларын оны ауыстыратын тұлға орындайды.
10. Конкурстық комиссияның мәжілісі конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда жүргізіледі. Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер оған қатысқан конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысы берілген болса қабылданған болып есептеледі. Дауыс тең болған жағдайда конкурстық комиссияның төрағасы немесе оны ауыстыратын тұлға дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі.
11. Конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда осы конкурстық комиссияның кез келген мүшесі жазбаша түрде берілген және конкурстық комиссия мәжілісінің хаттамасына қосымша берілуі тиіс ерекше пікірге құқығы бар. Өндірістік немесе басқа себеп бойынша конкурстық комиссияның қандай да бір мүшесі болмаған жағдайда мәжіліс хаттамасында оның болмауының себебі және осы фактіні растайтын құжатқа сілтеме жасалуы тиіс.
12. Конкурстық өтінімдер берілген конверттерді ашу жөніндегі конкурстық комиссияның мәжілісі тағайындаған күн мен уақытта егер де конкурстық комиссия мүшелерінің қажетті кворумының болмауы себебінен өткізілмеген болса конкурстық комиссияның хатшысы конкурсқа берілген конкурстық өтінімдері бар конверттердің сақталуын қамтамасыз етеді және жарияланған мерзімнен 2 жұмыс күнінен кешіктірмей конверттерді ашудың өткізу күні мен уақыты туралы хабарлайды. Бұл ретте қайта берілген өтінімдер қабылданбайды.
13. Егер хатшы хабарлаған уақытта конкурстық комиссия мүшелерінің қажетті саны болмаған жағдайда 24 сағат аяқталған соң уәкілетті орган тиісті шешіммен болмаған конкурстық комиссия мүшелерін ауыстыруға қатысты, мұндай ауыстырудың себептерін көрсете отырып, конкурстық комиссияның құрамына өзгерістер енгізеді.

14. Протокол заседания конкурсной комиссии подписывается всеми присутствующими членами конкурсной комиссии, ее председателем, его заместителем и секретарем.
5. Проведение конкурсного отбора
15. Процесс конкурсного отбора состоит из следующих этапов:
1) направление приглашений кандидатам на участие в конкурсном отборе или опубликование уполномоченным органом информации о предстоящем конкурсном отборе в периодической печати в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
2) квалификационная оценка кандидатов, подтвердивших свое участие в конкурсном отборе;
3) проведение собеседования с кандидатами и выбор независимого директора института развития, а также кандидатов в резерв.
16. Секретарь конкурсной комиссии направляет кандидатам, рекомендованным международными финансовыми и экономическими организациями, участником которых является Республика Казахстан, и/или отечественными и зарубежными ассоциациями независимых директоров, приглашения принять участие в конкурсном отборе независимого директора института развития.
17. Список кандидатов, которым направляется приглашение, формируется конкурсной комиссией и утверждается председателем конкурсной комиссии.
18. В случае отсутствия рекомендованных согласно пункту 16 настоящих Правил кандидатов, уполномоченный орган публикует в республиканской и зарубежной периодической печати информацию о предстоящем конкурсном отборе.
19. Приглашение или информация в периодической печати должны содержать в себе сведения о дате, времени и месте проведения конкурсного отбора, квалификационные требования, соответствующие сфере деятельности соответствующего института развития.
20. Срок предоставления конкурсной заявки кандидатами для участия в конкурсном отборе не должен превышать 30 календарных дней с момента направления приглашений или опубликования в периодической печати.
21. Конкурсная заявка, представляемая кандидатом для участия в конкурсном отборе, должна содержать:
1) собственноручно составленное заявление кандидата о его соответствии статусу независимого директора - члена совета директоров акционерного общества согласно Закону, засвидетельствованное нотариально;
2) копию документа, удостоверяющего личность кандидата;
3) нотариально засвидетельствованные копии лицензий и/или патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов, других документов, подтверждающих соответствие кандидата квалификационным требованиям;
4) резюме кандидата;
5) финансовое предложение кандидата по ставке его вознаграждения.
При этом, ставка вознаграждения не должна превышать 9,5 млн. тенге в год, за исключением возмещаемых расходов, таких как проживание, суточные и транспортные расходы.

14. Конкурстық комиссия мәжілісінің хаттамасына конкурстық комиссияның барлық қатысушы мүшелері, оның төрағасы, оның орынбасары мен хатшысы қол қояды.
5. Конкурстық іріктеуді жүргізу
15. Конкурстық іріктеу процесі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) кандидаттарға конкурстық іріктеуге қатысуға шақыру жіберу немесе уәкілетті орган осы Ереженің 19-тармағымен сәйкес келетін мерзімдік басылымдарға алдағы конкурстық іріктеу туралы ақпараттар жариялайды;
2) кандидаттардың конкурстық іріктеуге өз қатысуларын растайтын біліктілік бағалары;
3) кандидаттармен сұхбаттар жүргізу және даму институтының тәуелсіз директорын, сондай-ақ резервке кандидаттарды сайлау.
16. Конкурстық комиссияның хатшысы қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық қаржылық және экономикалық ұйымдар және/немесе тәуелсіз директорлардың отандық және шетелдік қауымдастықтары ұсынған кандидаттарға даму институтының тәуелсіз директорына кандидаттарды конкурстық іріктеуге қатысуға шақыру жібереді.
17. Шақыру жіберілетін кандидаттардың тізімін конкурстық комиссия жасайды және конкурстық комиссияның төрағасы бекітеді.
18. Осы Ереженің 16-тармағына сәйкес ұсынылған кандидаттар болмаған жағдайда уәкілетті орган республикалық және шетелдік мерзімдік басылымдарға алдағы конкурстық іріктеу туралы ақпарат жариялайды.
19. Шақыру немесе мерзімдік басылымдағы ақпарат конкурстық іріктеуді жүргізу күні, уақыты және орны, сәйкес қызмет саласындағы сәйкес даму институтының біліктілік талаптары туралы мәліметтен тұруы тиіс.
20. Кандидаттардың конкурстық іріктеуге қатысуға конкурстық өтінімдер беру мерзімі шақыру жіберген немесе мерзімдік басылымда жарияланған сәттен бастап 30 күннен аспауы тиіс.
21. Конкурстық іріктеуге қатысуға ниет білдірген кандидаттың конкурстық өтінімі мыналардан тұруы тиіс:
1) кандидат өз қолымен жазған оның Заңға сәйкес тәуелсіз директор - акционерлік қоғамның директорлары кеңесінің мүшесі мәртебесіне сәйкестігі туралы нотариалды куәландырылған өтінімі;
2) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) кандидаттың біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын лицензиялардың және/немесе патенттердің, куәліктердің, сертификаттардың, дипломдардың, басқа құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
4) кандидаттың түйіндемесі;
5) кандидаттың оған сыйақы беру ставкасы жөніндегі қаржылық ұсынысы.
Бұл ретте сыйақы беру ставкасы жылына қонақ үйде тұру, тәулік ақы және көлік шығындары сияқты өтелінетін шығыстарды есептемегенде 9,5 млн. теңгеден аспауы тиіс.

22. Кандидат запечатывает оригинал конкурсной заявки в конверт, пометив его: "Оригинал". На этом конверте должны быть указаны фамилия, имя, отчество и адрес кандидата.  После этого конверт запечатывается во внешний конверт.
Внутренний и внешний конверты должны:
1) быть адресованы уполномоченному органу по адресу, указанному в приглашении или информации в периодической печати;
2) содержать слова "Конкурсный отбор независимого директора - члена совета директоров акционерного общества (института развития) и "Не вскрывать до ________________ " (дата и время вскрытия конвертов, указанных в приглашении или информации в периодической печати).
23. Конкурсная заявка направляется на государственном, русском и при необходимости на английском языках.
24. Конкурсная комиссия вскрывает оригинал конверта с представленными конкурсными заявками в месте и время, указанные в приглашениях или информации в периодической печати.
25. По процедуре вскрытия конвертов с конкурсными заявками секретарем конкурсной комиссии составляется протокол вскрытия, который подписывается председателем конкурсной комиссии, его заместителем, членами и секретарем конкурсной комиссии.
6. Подведение итогов конкурсного отбора
26. Конкурсная комиссия в течение 5 рабочих дней после момента вскрытия конвертов с конкурсными заявками проводит оценку соответствия кандидата квалификационным требованиям, указанным в главе 3 настоящих Правил.
27. По результатам проведенной оценки конкурсная комиссия отбирает кандидатов, которым направляется приглашение на проведение собеседования с указанием даты, времени и места его проведения.
28. По результатам проведенного собеседования конкурсная комиссия отбирает одного кандидата, соответствующего квалификационным требованиям.
29. При подведении итогов конкурса конкурсная комиссия помимо победителя конкурса определяет до двух кандидатов, соответствующих квалификационным требованиям, в резерв.
30. Если на участие, в конкурсном отборе представили конкурсные заявки менее двух кандидатов, удовлетворяющих квалификационным требованиям, либо конкурсные заявки не поступили, то конкурсная комиссия признает конкурс несостоявшимся.
31. Если конкурсный отбор признан несостоявшимся согласно пункту 30 настоящих Правил уполномоченный орган принимает решение o проведении повторного конкурса.
32. По результатам проведенного конкурсного отбора секретарем конкурсной комиссии оформляется протокол, который подписывается председателем, его заместителем, членами конкурсной комиссии и секретарем, и направляется всем кандидатам, представившим конкурсные заявки.

22. Кандидат конкурстық өтінімнің түпнұсқасын "Түпнұсқа" деп белгілеген конвертке салып мөрлейді. Бұл конвертте кандидаттың аты-жөні және мекен-жайы көрсетілуі тиіс. Содан соң конверт сырт конвертке салынып мөрленеді.
Ішкі және сыртқы конверттер:
1) шақыруда көрсетілген мекен-жай бойынша уәкілеттік органға бағытталуы;
2) "Тәуелсіз директорды - акционерлік қоғамның (даму институтының) директорлары кеңесінің мүшесін конкурстық іріктеу" және "_______________ дейін ашуға болмайды" (шақыруда көрсетілген немесе мерзімдік басылымда жарияланған конвертті ашу күні мен уақыты) деген сөздерді қамтуы тиіс.
23. Конкурстық өтінім мемлекеттік, орыс немесе қажет кезінде ағылшын тілінде жіберіледі.
24. Конкурстық комиссия шақыруларда көрсетілген немесе мерзімдік басылымда жарияланған орында және уақытта берілген конкурстық өтінімдер берілген конверттердің түпнұсқасын ашады.
25. Конкурстық өтінімдер бар конверттерді ашу рәсімдері бойынша конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссия төрағасы, оның орынбасары, мүшелері мен конкурстық комиссия хатшысы қол қоятын ашу хаттамасын жасайды.
6. Конкурстық іріктеу қорытындысын жүргізу
26. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер бар конверттерді ашқан сәттен кейін 5 жұмыс күні ішінде кандидаттың осы Ереженің 3-тарауында көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалауды жүргізеді.
27. Конкурстық комиссия жүргізілген бағалаудың нәтижелері бойынша сұхбат жүргізуге күнін, уақытын және оны жүргізу орынын көрсете отырып шақыру жіберілетін кандидаттарды іріктейді.
28. Жүргізілген әңгімелесудің нәтижелері бойынша конкурстық комиссия біліктілік талаптарға сәйкес келетін бір кандидатты іріктейді.
29. Конкурстық комиссия конкурстың қорытындыларын шығарған кезде конкурс жеңімпазынан басқа резервтегі біліктілік талаптарына сәйкес келетін екеуге дейін кандидаттарды айқындайды.
30. Егер конкурстық іріктеуге біліктілік талаптарын қанағаттандыратын екіден кем кандидаттар өтінім берген болса не конкурстық өтінімдер түспеген болса, конкурстық комиссия конкурсты өткізілмеді деп таниды.
31. Егер конкурстық іріктеу осы Ереженің 30-тармағына сәйкес өткізілмеді деп танылса, уәкілетті орган қайталама конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды.
32. Конкурстық комиссияның хатшысы өткізілген конкурстық іріктеудің нәтижелері бойынша конкурстық комиссияның төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қоятын және конкурстық өтінімдер берген барлық кандидаттарға жіберілетін конкурстық іріктеу хаттамасын ресімдейді.

33. Если кандидат, который признан победителем конкурса, не подписывает договор в установленные сроки, уполномоченный орган вправе избрать другого кандидата конкурса из резерва.
34. В случае, если кандидат отозвал по каким-либо причинам свою заявку или избранный независимый директор досрочно прекратил свои полномочия в совете директоров института развития, уполномоченный орган вправе избрать другого кандидата конкурса из резерва.
35. Резерв кандидатов действителен в течение одного года с момента его утверждения конкурсной комиссией.
36. По результатам избрания независимого директора соответствующий институт развития в течение 5 рабочих дней заключает с ним договор по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. При этом, предлагаемое кандидату вознаграждение не может превышать ставки вознаграждения, указанной им в конкурсной заявке.
7. Формирование резерва
37. Формирование резерва осуществляется в целях качественного формирования состава кадров и потребности в замещении соответствующей должности независимого директора института развития.
38. Резерв формируется и утверждается конкурсной комиссией из участников конкурса, не получивших положительного заключения конкурсной комиссии, но рекомендованных ею для зачисления в резерв.
39. Отбор независимых директоров институтов развития для зачисления в резерв производится на основе изучения и оценки соответствия кандидата квалификационным требованиям, указанным в главе 3 настоящих Правил.
40. Зачисление кандидата в резерв производится с его согласия.
41. В течении года со дня зачисления в резерв участники конкурса на основании приказа уполномоченного органа могут быть избраны независимым директором - членом советов директоров соответствующего института развития без прохождения дополнительного конкурса.
42. Секретарем конкурсной комиссии оформляется представление о зачислении кандидата в резерв, который подписывается председателем, его заместителем, членами конкурсной комиссии и секретарем.
43. Представление составляется в произвольной форме.
44. Конкурсная комиссия ведет список кандидатов, зачисленных в резерв, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам конкурсного отбора
независимых директоров - членов советов
директоров акционерных обществ
(институтов развития)
Типовой договор
с независимым директором - членом совета
директоров акционерного общества
"_________________________________"
(наименование института развития)
город _______________                         _____________ 200_ г.
Акционерное общество " _________________________" (далее - Общество) в лице ____________________ (должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного лица), действующего на основании ___________ г., N ___№, (решение общего собрания), с одной стороны, и г-н (г-жа): ______________________________ (фамилия, имя, отчество) (далее - Исполнитель), с другой стороны, избранный -(избранная) независимым директором - членом совета директоров Общества (далее - Совет директоров), в дальнейшем именуемые Сторонами, заключили настоящий договор) (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет Договора

33. Егер конкурстың жеңімпазы деп танылған кандидат белгіленген мерзімде келісім-шартқа қол қоймаса, уәкілетті орган резервтен басқа кандидатты сайлауға ұсынуға құқылы.
34. Егер кандидат өз өтінімін қандай да бір себеппен қайтарып алса немесе сайланған тәуелсіз директор даму институты директорлары кеңесіндегі өз өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтатса уәкілетті орган жаңа тәуелсіз директор сайлау үшін резервтен кандидатураны айқындайды.
35. Кандидаттардың резерві оны конкурстық комиссия бекіткен сәттен бастап бір жыл ішінде жарамды.
36. Тиісті даму институты тәуелсіз директор сайлаудың нәтижелері бойынша 5 жұмыс күні ішінде онымен осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шарт жасасады. Осы ретте әлеуетті кандидатқа ұсынылған сыйақы ол конкурстық өтінімде көрсеткен сыйақы ставкасынан аса алмайды.
7. Резервті қалыптастыру
37. Резервті қалыптастыру кадрлар құрамын сапалы қалыптастыру мен даму институтының тәуелсіз директорының лауазымын тиісінше ауыстыру қажеттілігі мақсатында жүзеге асырылады.
38. Резервті конкурстық комиссияның оң қорытындысын алмаған, бірақ резервке алу үшін ол ұсынған конкурсқа қатысушылардың ішінен конкурстық комиссия қалыптастырады және бекітеді.
39. Резервке алу үшін даму институттарының тәуелсіз директорларын іріктеу кандидаттардың осы ереженің 3 тарауында көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін зерделеу мен бағалау негізінде жүргізіледі.
40. Кандидатты резервке алу оның келісімімен жүргізіледі.
41. Конкурсқа қатысушылар резервке алынған күнінен бастап бір жыл ішінде уәкілетті орган бұйрығының негізінде қосымша конкурстан өтпей-ақ тиісінше даму институттарының тәуелсіз директоры - директорлар кеңесінің мүшесі болып сайлануы мүмкін.
42. Конкурстық комиссияның хатшысы кандидаттарды резервке алу туралы конкурстық комиссияның төрағасы, оның орынбасары, мүшелері мен хатшылары қол қоятын ұсыным ресімдейді.
43. Ұсыным еркін нысанда жазылады.
44. Конкурстық комиссия резервке алынған кандидаттардың тізімін осы ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша енгізеді.
Акционерлік қоғамдардың
(даму институттарының) тәуелсіз
директорлары-директорлар кеңесіне
мүшелерін конкурстық іріктеудің
ережесіне 1-қосымша
Тәуелсіз директор - акционерлік қоғамның
директорлар кеңесінің мүшесімен
Үлгілік шарты
"_________________________"
(даму институтының атауы)
_________________ қаласы           200 _____________________________
"_________________________________"» акционерлік қоғам (бұдан әрі -
Қоғам),________________________________________________тұлға (жалпы
жиналыстың шешімі) негізінде қолданыстағы бір Тарап (уәкілетті
адамның аты, тегі, әкесінің аты, лауазымы) және бір тараптан азамат
(ша) ________________________________________ (аты, тегі, әкесінің
аты) (бұдан әрі - Орындаушы) екінші тараптан тәуелсіз директор -
қоғамның директорлар кеңесінің (бұдан әрі - Директорлар кеңесі)
бұдан әрі - Тараптар деп аталатын осы төмендегі туралы шартты
(бұдан әрі - Шарт) жасасты:
Шарттың мәні

1.1. Настоящий Договор является гражданско-правовым договором, согласно которому Исполнитель обязуется оказывать Обществу услуги, предусмотренные настоящим Договором, а Общество обязуется выплачивать Исполнителю вознаграждение и компенсировать расходы, связанные с исполнением настоящего Договора.
1.2. При выполнении взятых на себя обязательств Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
2. Права Исполнителя
2.1. Исполнитель имеет право:
2.1.1. своевременно получать от органов и должностных лиц Общества любую информацию, необходимую для выполнения его функций, за исключением сведений, составляющих государственную и служебную тайну, порядок проведения работ с которыми регламентирован Законом Республики Казахстан "О государственных секретах";
2.1.2. использовать служебные помещения, средства связи, иное имущество, предоставленные Обществом для выполнения обязанностей, предусмотренных Договором;
2.1.3. участвовать во всех заседаниях совета директоров и выражать свое мнение по рассматриваемым вопросам в порядке, предусмотренном уставом и положением о совете директоров;
2.1.4. в случае необходимости с письменного согласия председателя Совета директоров привлекать специалистов, экспертов, консультантов;
2.1.5. получать от Общества вознаграждение, а также возмещение расходов, связанных с исполнением функций члена совета директоров, в порядке, предусмотренном уставом, положением о совете директоров, другими внутренними документами Общества и настоящим Договором;
2.1.6. пользоваться иными правами члена совета директоров Общества, предусмотренными Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", уставом, положением о совете директоров и другими внутренними документами Общества.
3. Обязанности Исполнителя
3.1. При осуществлении своих прав и исполнении обязанностей Исполнитель должен действовать в интересах Общества и его акционеров, добросовестно и разумно.
3.2. Исполнитель обязан:
3.2.1. выполнять свои обязанности с учетом требований законодательства Республики Казахстан, устава и внутренних документов Общества;
3.2.2. лично участвовать в заседаниях совета директоров, а в предусмотренных положением о совете директоров случаях представлять свои письменные мнения по рассматриваемым на заседаниях вопросам или бюллетени для заочного голосования;
3.2.3. лично участвоватъ в работе комитетов совета директоров, в которые он избран;
3.2.4. выполнять поручения совета директоров и его председателя, данные в рамках их компетенции;
3.2.5. анализировать информацию и состояние дел в Обществе по вопросам, входящим в компетенцию Исполнителя; представлять результаты такого анализа в виде документов, форму которых определяет председатель Совета директоров;

1.1. Осы Шарт Орындаушы міндеттейтін осы Шартпен көзделген қызметтер көрсетудің Қоғаммен көрсетілетін міндетке сәйкес азаматтық-құқықтық шарт болып табылады, ал Қоғам осы Шарттың орындалуына байланысты сыйақы беру мен өтемақы беру шығыстарын Орындаушыға төлеуді міндеттейді.
1.2. Тараптар өздеріне алған міндеттерді орындау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын және осы Шартты басшылыққа алады.
2. Орындаушының құқығы
2.1. Орындаушы:
2.1.1. Органдар мен Қоғамның қызметтік тұлғаларынан "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы заңымен регламенттелетін жұмыстарды жүргізудің тәртібін мемлекеттік және қызметтік құпияларды құрайтын мәліметтерді қоспағанда, оның функцияларын орындау үшін қажетті кез-келген ақпаратты алуға;
2.1.2. Шартпен көзделген тапсырмаларды орындау үшін қызметтік жайларды, байланыс құралдарын, Қоғам беретін өзге де мүліктерді пайдалануға;
2.1.3. Директорлар кеңесінің барлық мәжілістеріне қатысуға және директорлар кеңесі туралы жарғыда және ережеде көзделген тәртіптегі мәселелерді қарау жөніндегі өз ойын білдіруге;
2.1.4. Директорлар кеңесі Төрағасының жазбаша келісімі қажет жағдайда мамандарды, сарапшыларды, консультанттарды тартуға;
2.1.5. Қоғамның және осы Шарттағы басқа ішкі құжаттармен директорлар кеңесі туралы жарғыда, ережеде көзделген тәртіпте Қоғамнан сыйақыны, сондай-ақ директорлар кеңесі мүшелерінің функцияларын орындауға байланысты шығыс өтемақыларын алуға;
2.1.6.»Акционерлік қоғамдар туралы»Қазақстан Республикасы Заңымен көзделген Қоғамның директорлар Кеңесі мүшелерінің өзге құқықтарын, директорлар кеңесі туралы жарғыларын, ережелерін және Қоғамның басқа да ішкі құжаттарын пайдалануға құқылы.
3. Орындаушының міндеті
3.1. Өз құқықтары мен міндеттерін орындауды жүзеге асыру кезінде Орындаушы Қоғам мүддесін және оның акционерлерімен адал және жете ұғына отырып әрекет етуі тиіс.
3.2. Орындаушы:
3.2.1. Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын, Қоғамның жарғысын және ішкі құжаттарын ескере отырып өз міндеттерін орындауы тиіс;
3.2.2. Мәжілістердегі мәселелер немесе сырттай дауыс беру үшін бюллетеньдерді қарау бойынша өз жазбаша пікірін директорлар кеңесіне берген жағдайда директорлар кеңесі туралы ережеде көзделген директорлар кеңесі мәжілісіне жеке қатысуға;
3.2.3. Өзі сайланған директорлар кеңесінің комитеті жұмысына жеке қатысуға;
3.2.4. Директорлар кеңесінің және оның төрағасының олардың құзыреті шеңберінде берілген тапсырмаларын орындауға;
3.2.5. Орындаушының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қоғамдағы ақпараттар мен іс жағдайларын сараптауға; Директорлар кеңесі айқындайтын құжат, нысан түрінде осындай сараптаудың нәтижесін ұсынуға;

3.2.6. должным образом готовиться к заседаниям совета директоров, в частности: заблаговременно знакомиться с материалами, связанными с заседаниями, осуществлять сбор и анализ необходимой информации, готовить свои заключения, выводы, рекомендации;
3.2.7. после окончания срока полномочий, в том числе досрочного прекращения полномочий, прекращения действия настоящего Договора, в течение 3 дней передать по акту приема-передачи уполномоченному лицу, определенному Обществом, все документы, имущество Общества, служебные помещения, если таковые были ему представлены;
3.2.8. по требованию председателя совета директоров предоставлять любую информацию, относящуюся к деятельности Общества, кроме конфиденциальной и личной;
3.2.9. соблюдать следующие правила и требования, касающиеся конфликта интересов:
3.2.9.1. немедленно сообщать председателю совета директоров о любой личной коммерческой или иной заинтересованности (прямой или косвенной) в сделках, договорах, проектах, связанных с Обществом;
3.2.9.2. не получать от физических или юридических лиц подарков, услуг или каких-нибудь преимуществ, которые представляют собой или могут рассматриваться как вознаграждение за решения или действия, принятые или совершенные Исполнителем в качестве члена совета директоров;
3.2.9.3. не разглашать конфиденциальную, инсайдерскую и иную информацию, ставшую известной Исполнителю в связи с исполнением им обязанностей члена совета директоров, лицам, не имеющим доступа к такой информации, а также использовать ее в своих интересах или интересах третьих лиц как в период выполнения обязанностей члена совета директоров, так и в течение 5 лет после окончания срока действия настоящего Договора;
3.2.9.4. при работе в помещениях Общества соблюдать правила и процедуры, предусмотренные внутренними документами Общества и связанные с режимом безопасности и работы с конфиденциальной информацией Общества.
4. Права Общества
4.1. Общество имеет право:
4.1.1. требовать от Исполнителя надлежащего выполнения обязанностей члена совета директоров, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, уставом, положением о совете директоров, другими внутренними документами Общества и настоящим Договором;
4.1.2. в любое время досрочно расторгнуть настоящий Договор в случае принятия общим собранием акционеров решения о досрочном прекращении полномочий всего состава совета директоров или независимого директора - члена совета директоров акционерного общества (института развития);
4.1.3. пользоваться иными правами, предусмотренными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, уставом, внутренними документами Общества и настоящим Договором.

3.2.6. Директорлар кеңесі мәжілісіне тиісті түрде, атап айтқанда: мәжіліске байланысты материалдармен алдын-ала танысу, қажетті ақпараттарды жинау мен сараптауды жүзеге асыру, өз қорытындыларын, тұжырымдарын, ұсынымдарын дайындауға дайындалуға;
3.2.7. Өкілеттік мерзімі біткеннен кейін, оның ішінде Қоғам айқындаған өкілеттіктерді мерзімінен бұрын доғару, уәкілетті тұлғаны қабылдау-беру актілері бойынша 3 күн ішінде, Қоғам мүліктерінің барлық құжаттары, қызметтік жайлар және олардың, егер олар осылай берілсе, кілттерін беруге;
3.2.8. Директорлар кеңесі төрағасының талаптары бойынша Қоғамның қызметіне қатысты, жасырын және жекелей басқа кез-келген ақпарат беруге;
3.2.9. Мүдделі қақтығыстарға қатысты мынадай ережелер мен талаптарды сақтауы:
3.2.9.1. Директорлар кеңесінің төрағасына кез-келген жеке коммерциялық немесе Қоғамға байланысты мәмілелердегі, шарттардағы, жобалардағы өзге мүдделер (тікелей немесе жанама) туралы тез арада хабарлауы;
3.2.9.2. Жеке немесе заңды тұлғалардан Директорлар кеңесіне мүше ретінде Орындаушыдан қабылданған немесе жасалған шешімдер мен іс-әрекеттер үшін сыйақы сияқты көрінетін немесе қаралуы мүмкін қызметтер көрсету немесе қандай да болмасын артықшылықтары бар сыйақылар алмауға;
3.2.9.3. Орындаушыны хабардар ететін Директорлар кеңесі мүшелері олардың міндеттерін орындауға байланысты құпиялы, инсайдерлік және өзге де ақпаратты, осындай ақпаратқа қол жеткізбейтін тұлғаларға таратпауға, сондай-ақ Директорлар кеңесі мүшелері міндетін орындау кезеңі сияқты өз мүдделеріндегі немесе үшінші бір мүдделерді, сол сияқты осы Шарттың қолдану мерзімі біткеннен кейін 5 жыл ішінде пайдалануға;
3.2.9.4. Қоғамдық үй-жайларындағы жұмыстар кезінде Қоғамның ішкі құжаттарында көзделген ережелер мен рәсімдерді және қауіпсіздік режиміне байланысты және Қоғамның құпия ақпаратымен жұмыстарды сақтауы міндет.
4. Қоғамның құқығы
4.1. Қоғам:
4.1.1. Орындаушыдан Қоғамның басқа ішкі құжаттарымен және осы Шартпен, директорлар кеңесі туралы жарғысын, ережесін Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінде көзделген Директорлар кеңесі мүшелерінің міндеттерін орындауға жататындығын талап етуге;
4.1.2. Кез-келген уақытта мерзімінен бұрын Директорлар кеңесінің барлық құрамының немесе акционерлік қоғамның (даму институттарының) тәуелсіз директоры - директорлар кеңесі мүшесінің өкілдігін мерзімінен бұрын доғару туралы акционерлер шешімін жалпы жиналыста қабылдау жағдайында осы Шартты бұзуға;
4.1.3. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген өзге құқықтарын, Қоғамның жарғысын, ішкі құжаттарын және осы шартты пайдалануға құқылы.

5. Обязанности Общества
5.1. Общество обязано:
5.1.1. своевременно и в полном объеме выплачивать Исполнителю вознаграждение, предусмотренное настоящим Договором, возмещать расходы, связанные с выполнением им обязанностей члена совета директоров;
5.1.2. своевременно предоставлять Исполнителю информацию, материалы и документы, необходимые для надлежащего выполнения им его обязанностей;
5.1.3. предоставить техническую помощь Исполнителю для выполнения его обязанностей.
6. Вознаграждение и компенсация,
выплачиваемые Исполнителю
6.1. За выполнение обязанностей члена совета директоров Исполнитель получает фиксированное вознаграждение в размере _____________ тенге.
6.2. Фиксированное вознаграждение, предусмотренное пунктом 6.1. настоящей статьи, выплачивается один раз в квартал по его истечении не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
6.3. Общество компенсирует Исполнителю все фактические расходы, связанные с выполнением возложенных на него обязанностей, при условии, что такие расходы предусмотрены планами работ совета директоров и подтверждены соответствующими документами (проездными документами, счетами и т.д.).
Выплата вознаграждения проводится в безналичной форме путем перечисления на расчетный или иной счет, указанный Исполнителем.
7. Ответственность Сторон
7.1. Исполнитель несет ответственность перед Обществом за убытки, причиненные Обществу виновными действиями (бездействием) Исполнителя, если иные основания и размер ответственности не установлены законодательными актами Республики Казахстан.
7.2. Исполнитель не несет ответственности, если он голосовал против решения, которое повлекло причинение Обществу убытков, или не принимал участия в таком голосовании.
7.3. При определении оснований и размера ответственности Исполнителя могут быть приняты во внимание обычные условия делового оборота и иные обстоятельства, имеющие значение для дела.
7.4. В случае досрочного прекращения полномочий Исполнителя по его инициативе (вине), Общество может потребовать выплату неустойки Исполнителем в размере ______ тенге.
7.5. В случае досрочного прекращения полномочий Исполнителя, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8.4. настоящего Договора, Исполнитель может потребовать выплату возмещения Обществом в размере _______________ тенге.
8. Срок действия Договора и условия его прекращения
8.1. Договор вступает в силу с момента его подписания Сторонами и действует до избрания нового независимого директора - члена совета директоров.
8.2. Общество вправе в любое время расторгнуть настоящий договор по основаниям, предусмотренным пунктом 8.3. настоящего Договора, в соответствии с решением общего собрания акционеров о досрочном прекращении полномочий члена совета директоров.

5. Қоғамның міндеті
5.1. Қоғам:
5.1.1. орындаушыға осы шартта көзделген сыйақыны уақтылы және толық көлемде төлеуге, олардың Директорлар кеңесі мүшелеріне байланысты шығыстарын өтеуге;
5.1.2. ақпарат орындаушысына олардың міндеттерін орындалуы үшін қажетті материалдар мен құжаттарды уақтылы беруге;
5.1.3. орындаушыға оның міндетін орындау үшін техникалық көмек беруге міндетті.
6. Орындаушыға төленетін сыйақы және өтемақы
6.1. Директорлар кеңесі мүшелерінің міндетін орындау үшін Орындаушы _________ теңге мөлшерде кесімді сыйақы алады.
6.2. Осы баптың 6.1-тармағында көзделген кесімді сыйақы мерзімі өткеннен соң тоқсанына бір рет айдың 15 күнінен кешіктірмей, есеп беру тоқсанынан кейін төленеді.
6.3. Қоғам Орындаушыға оған жүктелген міндеттерді орындауға байланысты барлық нақты шығыстарды, егер мұндай шығыстар Директорлар кеңесінің жұмыс жоспарымен көзделген және тиісті құжаттармен расталған (жолақы құжаттары, есептері және т.б) жағдайда өтейді.
Сыйақыны төлеу қолма-қол нысанда Орындаушымен көрсетілген есеп айырысу немесе өзге шотты аудару жолымен жүргізіледі.
7. Тараптардың жауапкершілігі
7.1. Қоғам алдында Қоғамға келтірілген залалы үшін Орындаушының айыпты әрекеті (әрекетсіздігі), егер ол жауапкершілік негізі мен мөлшері Қазақстан Республикасы заңнамалық кесімдерімен белгіленбеген болса, Орындаушы жауапкершілік алады.
7.2. Орындаушы, егер ол Қоғамға келтірілген залалдың шешіміне қарсы дауыс берсе, немесе мұндай дауысқа қатыспаған болса жауапкершілік алмайды.
7.3. Орындаушы жауапкершілігінің негіздері мен мөлшерін айқындау кезінде іскер айналымның кәдімгі шарттарын және іс үшін маңызы бар өзге де жағдайларды назарға ала отырып қабылдауы мүмкін.
7.4. Орындаушы оның бастамасы (кінәсі) бойынша өкілеттігін мерзімнен бұрын доғарған жағдайда, Қоғам тұрақсыз Орындаушыға ________ теңге мөлшерде өтемақы төлеуді талап етуі мүмкін.
7.5. Орындаушы өкілеттігін мерзімінен бұрын доғарған жағдайда осы Шарттың 8.4-тармағында көзделген жағдайларды алып тастағанда, Орындаушы Қоғамға ___________ теңге мөлшерде өтемақы төлеуді талап етуі мүмкін.
8. Шарттың қолданылу мерзімі және оның күшін
тоқтату шарттары
8.1. Шарт Тараптар оған қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және жаңа тәуелсіз директорды - директорлар кеңесінің мүшесін сайлағанға дейін қолданыста болады.
8.2. Қоғамның кез келген уақытта осы Шарттың 8.3.-тармағымен көзделген негіздер бойынша немесе акционерлердің жалпы жиналысының директорлар кеңесі мүшесінің өкілеттіктерін мерзіміне дейін тоқтату туралы шешіміне сәйкес негізсіз Орындаушымен шартты мерзімінен бұрын бұзуға құқығы бар.

8.3. Основания расторжения договора:
8.3.1. невыполнение обязанностей, придусмотренных пунктом 3 настоящего Договора;
8.3.2. причинение существенных убытков Обществу;
8.3.3. отсутствие по неуважительным причинам на более 2-х заседаниях Совета директоров;
8.3.4. по состоянию здоровья;
8.3.5. по собственному желанию.
8.4. Датой прекращения действия настоящего Договора является дата принятия решения общего собрания акционеров об избрании нового независимого директора - члена совета директоров.
9. Заключительные положения
9.1. Настоящий Договор заключен в двух экземплярах на государственном, русском и при необходимости на английском языках, по одному для каждой из Сторон.
9.2. В случае повторного избрания Исполнителя членом совета директоров, Общество заключает с ним новый договор.
Все вопросы, не урегулированные настоящим Договором, регулируются нормативными правовыми актами Республики Казахстан, уставом и внутренними документами Общества.
10. Реквизиты и подписи Сторон
Общество:                      Исполнитель:
Наименование:_______________      Фамилия, имя, отчество:
_______________________________
Место
нахождения: ________________      Паспорт: серия _____ N ________
выдан
_______________________________   _______________________________
_______________________________
Банковские                        Домашний
реквизиты __________________      адрес
____________________________      _______________________________
(подпись, должность, Ф.И.О.                 (подпись)
уполномоченного лица)
Приложение 2
к Правилам конкурсного отбора
независимых директоров - членов советов
директоров акционерных обществ
(институтов развития)
Список кандидатов на должность
независимых директоров - членов советов
директоров акционерных обществ (институтов
развития), зачисленных в резерв
________________________________________
(наименование должности)
N
п/п
Институт развития, наименование должности
Фамилия,
имя,
отчество
кандидата,
зачислен-
ного в
резерв
Дата
рождения,
образование,
специаль-
ность по
образованию
Место
работы
(организация,
занимаемая
должность, с
какого времени
в должности
Дата
зачис-
ления в
резерв
Председатель
(заместитель председателя)
конкурсной комиссии:             _________________
(подпись)
Члены конкурсной комиссии:       _________________
(подпись)
Секретарь
конкурсной комиссии              _________________
(подпись)
"___" _____________ 200_г.

8.3. Шартты бұзудың негіздері:
8.3.1. осы Шарттың 3-тармағымен көзделген міндеттерді орындамау;
8.3.2. Қоғамға елеулі зиян келтіру;
8.3.3. Директорлар кеңесінің 2-ден көп отырысына дәлелді себеп бойынша қатыспау;
8.3.4. денсаулық жағдайы бойынша;
8.3.5. өз еркі бойынша.
Осы Шарттың күшін тоқтату күні акционерлердің жалпы жиналысы жаңа тәуелсіз директорды - директорлар кеңесінің мүшесін сайлау туралы шешім қабылдаған күні болып табылады.
Қорытынды ереже
9.1. Осы Шарт мемлекеттік, орыс және қажет кезінде ағылшын тілдерінде әрбір Тарап үшін бір данадан екі данада болып жасалған.
9.2. Директорлар кеңесінің мүшесі Орындаушыны қайта сайлаған жағдайда Қоғам онымен жаңа шарт жасасады.
Осы Шарт реттемеген барлық мәселелер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен, жарғымен және Қоғамның ішкі құжаттарымен реттеледі.
10. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Қоғам:                          Орындаушы:
Атауы:___________________________   Аты, тегі, әкесінің аты
________________________________
Орналасқан жері:_________________   Паспорт: сериясы: ______N_______
________________________________
_________________________________   __________________________берген
Банктік деректемелер:____________    Мекен-жайы:____________________
_________________________________   ________________________________
(қолы)
(өкілетті тұлғаның қолы, лауазымы,
аты, тегі, әкесінің аты)
Акционерлік қоғамдардың
(даму институттарының) тәуелсіз
директорлары - директорлар кеңесіне
мүшелерін конкурстық іріктеудің
ережесіне 2-қосымша
Резервке алынған акционерлік қоғамдардың
(даму институттарының) тәуелсіз директоры - директорлар
кеңесіне мүше лауазымына кандидаттардың тізімі
____________________________________________________________________
(лауазымның атауы)
р/н
N
Даму инс-
титуты,
лауазым
атауы
Резервке
алынған
кандидат-
тың аты,
тегі,
әкесінің аты
Туған күні,
жылы, білімі,
білімі
бойынша
мамандығы
Жұмыс орны
(ұйымы,
атқарып
отырған
лауазымы,
лауазымда
қай уақыттан
бері)
Резервке
алынған күні
1
2
3
4
5
6
Конкурстық комиссияның төрағасы
(төрағаның орынбасары): ___________________________ (қолы)
Конкурстық комиссияның мүшесі: ____________________ (қолы)
Конкурстық комиссияның хатшысы: ___________________ (қолы)
200__ жылғы»"___" _____________