Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 44. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2006 года № 4148. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 92
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 92 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации положений статей 242 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить следующие обязательные к соблюдению банковскими конгломератами пруденциальные нормативы:
минимальный размер уставного капитала;
коэффициент достаточности собственного капитала;
максимальный размер риска на одного заемщика.
2. Для целей расчета предусмотренных настоящим постановлением пруденциальных нормативов для банковских конгломератов:
под участниками банковского конгломерата понимаются родительская организация банковского конгломерата, юридические лица, являющиеся дочерними организациями родительской организации банковского конгломерата, организации, в которых родительская организация банковского конгломерата и (или) ее дочерние организации имеют значительное участие в капитале, за исключением профессиональных участников рынка ценных бумаг, осуществляющих формирование, хранение и ведение системы реестров ценных бумаг, активы которых составляют менее одного процента от активов родительской организации, а также юридических лиц, акции (доли участия) которых перешли в собственность родительской организации в соответствии с условиями договора залога до момента их реализации. В расчет пруденциальных нормативов банковского конгломерата включаются сведения по родительской организации банковского конгломерата и участникам банковского конгломерата, инвестиции в которые представлены за счет собственных средств участников банковского конгломерата;
под рисками понимаются активы, условные и возможные обязательства участников банковского конгломерата, рассчитанные в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа, устанавливающего нормативные значения, расчет пруденциальных нормативов для банков второго уровня;
под одним заемщиком банковского конгломерата понимается каждое физическое или юридическое лицо, к которому у участников банковского конгломерата имеются риски или могут возникнуть риски, по которым участники банковского конгломерата приняли на себя обязательство за должника в пользу третьих лиц, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан или заключенными договорами.
Для целей расчета пруденциальных нормативов для банковских конгломератов помимо рейтинговой оценки агентства Standard&Poor's, уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service и Fitch (далее - другие рейтинговые агентства).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 30.04.2010 № 58 (порядок введения в действие см. п. 2); от 28.02.2011 № 21 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК и распространяется на отношения, возникшие с 01.03.2011).

Банк конгломераттарына арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемелері мен нормативтік мәнін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есеп берудің нысандары мен мерзімін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 44 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 28 наурызда тіркелді. Тіркеу N 4148. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 92 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 92 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2, 42-баптарының ережелерін іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Банк конгломераттарына сақтауға міндетті мынадай пруденциалдық нормативтерді белгілесін:
жарғылық капиталдың ең аз мөлшерін;
меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентін;
бір қарыз алушы тәуекелдің ең жоғары мөлшерін.
2. Осы қаулыда көзделген банк конгломераттарына арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу мақсатында:
банк конгломератының қатысушылары ретінде банк конгломератының сабақтас ұйымдарын, банк конгломератының сабақтас ұйымының еншілес ұйымдары болып табылатын заңды тұлғаларын, активтері сабақтас ұйымның активтерінің бір процентінен кем құралатын бағалы қағаздар тізілімі жүйесін қалыптастыруды, сақтауды және жүргізуді жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларын, сондай-ақ акциялары (қатысу үлесі) оларды өткізу сәтіне дейін кепіл шартының талаптарына сәйкес сабақтас ұйымның меншігіне өткен заңды тұлғаларды қоспағанда, капиталда қомақты үлесі бар банк конгломератының сабақтас ұйымы және (немесе) оның еншілес ұйымдарын түсінуге болады. Банк конгломератының пруденциалдық нормативтерінің есептеуіне банк конгломератының бас ұйымы және инвестициялар банк конгломераты қатысушыларының меншікті қаражаты есебінен берілген банк конгломератының қатысушылары туралы мәліметтер енгізіледі;
тәуекелдер деп екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтерді есептеуді, нормативтік мәнді белгілейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес есептелген банк конгломераты қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелерін түсінуге болады;
банк конгломератының бір қарыз алушысы деп банк конгломераты қатысушысының тәуекелдері бар немесе болуы мүмкін, олар бойынша үшінші тұлғаның пайдасына борышкер үшін өзіне міндеттеме алған банк конгломераты қатысушылары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе жасалған шарттарында көзделген өзге негіздемелер бойынша әрбір жеке немесе заңды тұлғаны түсінуге болады.
Банк конгломераттарына арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу мақсаттары үшін Standard & Poor,s агенттігінің рейтингтік бағасынан басқа уәкілетті органмен Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің рейтингттік бағалары да танылады (бұдан әрі - басқа рейтинг агенттіктері).
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.04.30 N 58, 2011.02.28 № 21 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.

3. Для целей расчета пруденциальных нормативов для банковских конгломератов используется неконсолидированная финансовая отчетность участников банковского конгломерата, составленная в соответствии со стандартами финансовой и (или) регуляторной отчетности, используемыми уполномоченным органом страны нахождения участника банковского конгломерата в целях пруденциального регулирования .
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.05.2009 N 106 (вводятся в действие с 01.07.2009).
4. Родительская организация банковского конгломерата ежеквартально, не позднее первого числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме согласно приложению 1 к настоящему постановлению представляет в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом с приложением финансовой отчетности участников банковского конгломерата, которые не представляют в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа финансовую отчетность в уполномоченный орган.
К отчету о выполнении пруденциальных нормативов для банковского конгломерата прилагаются:
сведения по активам, условным и возможным обязательствам участников банковского конгломерата, взвешенным по степени риска, по форме согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
сведения по значительным операциям (значительными признаются операции, составляющие на дату их совершения пять и более процентов собственного капитала банковского конгломерата) между участниками банковского конгломерата по форме согласно приложению 3 к настоящему постановлению, за исключением расчетно-кассового обслуживания банком участников банковского конгломерата, а также за исключением сведений, предоставляемых в уполномоченный орган в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 17 июня 2006 года N 134 "Об утверждении формы представления информации о сделках банков второго уровня с лицами, связанными с ними особыми отношениями" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4298); .V106423
сведения о нормативных значениях, методике расчета пруденциальных нормативов участников банковского конгломерата, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего их деятельность в стране их нахождения.
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом за четвертый квартал истекшего года представляется в уполномоченный орган не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 12 августа 2006 года N 157 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).

3. Банк конгломератына арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу мақсатында пруденциалдық реттеу мақсатында банк конгломератының қатысушысы тұрған елдің уәкілетті органы пайдаланатын қаржылық және (немесе) реттеуші есеп берудің стандартына сәйкес сәйкес жасалған банк конгломераты қатысушыларының шоғырландырылмаған қаржылық есебі пайдаланылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.05.26 N 106 (2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Банк конгломератының сабақтас ұйымы тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен кешіктірмей осы қаулының 1-қосымшасындағы нысанға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес уәкілетті органға қаржылық есептілікті ұсынбайтын банк конгломераты қатысушыларының қаржылық есептілігін қоса отырып, банк конгломератына арналған пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есепті ұсынады.
Банк конгломератына арналған пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есепке:
осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тәуекелдің дәрежесі бойынша мөлшерлеген банк конгломераты қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттері бойынша мәліметтер;
Осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес нысанда банктің банк конгломераты қатысушыларына көрсететін есеп айырысу-касса қызметінен басқа банк конгломераты қатысушыларының арасындағы қомақты операциялар (ол атқарылған күні жасалған және банк конгломератының меншікті капиталының бес және одан артық проценті болатын операциялар танылады) жөніндегі мәліметтер сондай-ақ уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктің олармен айрықша қатынаста болатын тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы ақпаратты ұсыну нысандарын бекіту туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы N 134 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4298 тіркелген) сәйкес ұсынылатын мәліметтерді қоспағанда; .V106423
оның тұрған еліндегі қызметін реттейтін тиісті мемлекеттің уәкілетті органының нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломераты қатысушыларының нормативтік мәндері, пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі туралы мәліметтер қоса беріледі.
Өткен жылдың төртінші тоқсанындағы банк конгломератының пруденциалдық нормативтерінің орындалуы туралы есепті уәкілетті органға есеп берілген жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 157 қаулысымен.

5. Размер уставного капитала банковского конгломерата представляет собой размер уставного капитала родительской организации, взятый в пределах оплаченных акций (долей участия), за вычетом выкупленных собственных акций (изъятого капитала).
6. Минимальный размер уставного капитала банковского конгломерата должен быть не менее ста миллионов тенге.
7. Собственный капитал банковского конгломерата представляет собой сумму фактических размеров собственных капиталов участников банковского конгломерата.
Для целей расчета собственного капитала банковского конгломерата из фактического размера собственного капитала участника банковского конгломерата исключаются инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иные вложения в собственный капитал юридических лиц.
Сумма инвестиций, исключенная из фактического размера собственного капитала участника банковского конгломерата в соответствии с требованиями уполномоченного органа к платежеспособности (достаточности собственного капитала) участника банковского конгломерата, в инвестиции, указанные в абзаце втором настоящего пункта, не включается.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН от 15.07.2010 № 109 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
8. Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата представляет собой величину, сформированную в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан к платежеспособности (достаточности собственного капитала) участника банковского конгломерата. Порядок расчета фактического размера собственного капитала участника банковского конгломерата определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа, регулирующего его деятельность.
В случае если в отношении участника банковского конгломерата особый порядок расчета фактического размера собственного капитала не установлен, то фактический размер собственного капитала определяется на основании финансовой отчетности как разница между активами и обязательствами участника.
9. Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего его деятельность в стране его нахождения.
В случае если в отношении участника банковского конгломерата, являющегося нерезидентом Республики Казахстан особый порядок расчета фактического размера собственного капитала в стране его нахождения не установлен, то фактический размер собственного капитала определяется в соответствии с абзацем вторым пункта 8.

5. Банк конгломератының жарғылық капиталының мөлшері төленген акциялар шегінде (қатысу үлесі) алынған, сатып алынған меншікті акцияны (алынған капиталды) шегергендегі сабақтас ұйымның жарғылық капиталының мөлшерін білдіреді.
6. Банк конгломератының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері жүз миллион теңгеден кем болмауы тиіс.
7. Банк конгломератының меншікті капиталы банк конгломераты қатысушыларының меншікті капиталының нақты мөлшерінің сомасын білдіреді.
Банк конгломератының меншікті капиталын есептеу мақсатында банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшерінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған инвестициялар, заңды тұлғалардың реттелген борышы, сондай-ақ заңды тұлғалардың меншікті капиталының өзге де салымдары алынып тасталады.
Банк конгломераты қатысушысының төлем қабілеттілігіне (меншікті капиталдың жеткіліктілігіне) уәкілетті органның талаптарына сәйкес банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшерінен алып тасталынған инвестиция сомасы осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген инвестицияларға енгізілмейді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 N 109 қаулысымен.
8. Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері банк конгломераты қатысушысының төлем қабілеттілігіне (меншікті капиталдың жеткіліктілігіне) Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес қалыптастырылған шаманы білдіреді. Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшерін есептеу тәртібі оның қызметін реттейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Егер, банк конгломераты қатысушысына қатысты меншікті капиталдың нақты мөлшерін есептеудің ерекше тәртібі белгіленбеген жағдайда, онда меншікті капиталдың нақты мөлшері қаржылық есеп берудің негізінде қатысушысының активтері мен міндеттемелері арасындағы айырма ретінде айқындалады.
9. Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері тұрған еліндегі оның қызметін реттейтін тиісінше мемлекеттің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломераты қатысушысына қатысты оның тұрған еліндегі меншікті капиталдың нақты мөлшерін есептеудің ерекше тәртібі белгіленбеген жағдайда, онда меншікті капиталдың нақты мөлшері 8-тармақтың екінші абзацына сәйкес айқындалады.

10. Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата рассчитывается следующим образом:
К = СК/А, где
К - коэффициент достаточности собственного капитала;
СК - собственный капитал банковского конгломерата;
А - сумма активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска.
Активы, условные и возможные обязательства участников банковского конгломерата взвешиваются по степени кредитного риска вложений (для банка - по степени риска) в соответствии с требованиями уполномоченного органа, устанавливающего нормативные значения, методику расчета пруденциальных нормативов для банков второго уровня.
При взвешивании активов, условных и возможных обязательств участника банковского конгломерата - нерезидента Республики Казахстан, требования к лицам, расположенным в стране местонахождения участника банковского конгломерата, взвешиваются по степени риска вложений как требования к лицам - резидентам.
Для целей взвешивания активов, условных и возможных обязательств по степени риска активы, условные и возможные обязательства уменьшаются на сумму созданных по ним специальных резервов (провизий).
В расчет суммы активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешиваемых по степени риска, не включаются требования участников банковского конгломерата друг к другу.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.08.2006 N 157 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его государственной регистрации); от 02.10.2008 № 147 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
11. Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата составляет не менее 0,14.
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата при наличии у банка, входящего в состав банковского конгломерата:
1) крупного участника - физического лица составляет не менее 0,12;
2) банковского холдинга либо родительского банка составляет не менее 0,10.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 02.10.2008 № 147 (вводится в действие с 01.07.2009); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.04.2010 № 58 (порядок введения в действие см. п. 2).
11-1. Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата при наличии в его составе банка, акции которого приобретены Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом, в порядке, предусмотренном статьей 17-2 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", или банка, более пятидесяти процентов размещенных акций которого принадлежат государству, составляет не менее 0.10.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.05.2009 N 106 (вводится в действие с 01.07.2009).

10. Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенті мынадай тәсілмен есептеледі:
К = МК/А, мұнда:
К - меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті;
МК - банк конгломератының меншікті капиталы;
А - тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген банк конгломераты қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасы.
Банк конгломераты қатысушысының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері екінші деңгейлі банктер үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесін, нормативтік мәнді белгілейтін уәкілетті органның талаптарына сәйкес салымдар (банк үшін - тәуекел дәрежесі бойынша) кредиттік тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломераты қатысушысының активтерін, шартты және ықтимал міндеттемелерін мөлшерлеу кезінде банк конгломератының қатысушысы тұрған елде орналасқан тұлғаларға талаптар резидент тұлғаларға талаптар ретінде салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
Тәуекел дәрежесі бойынша активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелерді мөлшерлеу мақсатында активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелер олар бойынша құрастырылған арнаулы резервтер (провизиялар) сомасына азайтылады.
Тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленетін банк конгломераты қатысушыларының активтерінің, шартты және мүмкін міндеттемелер сомаларының есебіне банк конгломераты қатысушыларының бір-біріне қоятын талаптары енгізілмейді.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.08.12 N 157, 2008.10.02 N 147 Қаулыларымен .
11. Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффиценті 0,14-тен кем болмайды.
Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффиценті банк конгломератының құрамына кіретін банктің:
1) ірі қатысушы-жеке тұлғасы бар болған кезде 0,12-ден кем болмайды;
2) бас банкі не банк холдингі бар болған кезде 0,10-нан кем болмайды.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.02 N 147, өзгерту енгізілді - 2010.04.30 N 58 Қаулыларымен.
11-1. Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффиценті оның құрамындағы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 17-2-бабында көзделген тәртіпте Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдингі акцияларын сатып алған банк немесе орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі банк бар болған кезде 0.10-нан кем болмайды.
Ескерту. Қаулы 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.05.26 N 106 (2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

12. Максимальный размер риска на одного заемщика банковского конгломерата рассчитывается следующим образом:
МР = Р/СК, где
МР - максимальный размер риска на одного заемщика банковского конгломерата;
Р - размер риска на одного заемщика банковского конгломерата;
СК - собственный капитал банковского конгломерата.
13. Размер риска на одного заемщика рассчитывается аналогично установленному требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа, устанавливающего нормативные значения, методику расчета пруденциальных нормативов для банков второго уровня.
В размер риска на одного заемщика не включаются требования участников банковского конгломерата друг к другу.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 12 августа 2006 года N 157 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
14. Максимальный размер риска на одного заемщика не должен превышать:
десяти процентов от собственного капитала банковского конгломерата лицу, являющемуся:
1) должностным лицом или руководящим работником участника банковского конгломерата, а также их близкими родственниками;
2) крупным участником участника банковского конгломерата, а также близким родственником крупного участника - физического лица, или близким родственником первого руководителя крупного участника - юридического лица;
3) юридическим лицом, которое прямо или косвенно (посредством участия в уставном капитале юридических лиц) контролируется лицами, указанными в подпунктах 1)-2) настоящего пункта либо в котором указанные лица владеют двадцатью пятью и более процентами голосующих акций (долей участия);
4) юридическим лицом, которое прямо или косвенно (посредством участия в уставном капитале юридических лиц) контролируется участниками банковского конгломерата либо лицом, в котором участник банковского конгломерата владеет двадцатью пятью или более процентами голосующих акций (долей участия), должностные лица данного лица, их близкие родственники;
двадцати пяти процентов от собственного капитала банковского конгломерата для прочих заемщиков (в том числе не более 0,10 от собственного капитала банковского конгломерата по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами оффшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства "Standard&Poor's" или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" агентства "Standard&Poor's" или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств).
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.04.2010 № 58 (порядок введения в действие см. п. 2).

12. Банк конгломератының бір қарыз алушысына тәуекелдің ең жоғары мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖМ = Т/МК мұнда:
ЖМ - банк конгломератының бір қарыз алушысына тәуекелдің ең жоғары мөлшері;
Т - банк конгломератының бір қарыз алушысына тәуекел мөлшері;
МК - банк конгломератының меншікті капиталы;
13. Бір қарыз алушыға тәуекел мөлшері екінші деңгейлі банктер үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесін, нормативтік мәнін белгілейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің белгіленген талаптарымен ұқсас есептеледі.
Бір заемшының тәуекел мөлшеріне банк конгломераты қатысушыларының бір-біріне қоятын талаптары енгізілмейді.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 157 қаулысымен .
14. Бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшері мынадан:
1) лауазымды тұлға немесе банк конгломераты қатысушысының басшы қызметкері, сондай-ақ олардың жақын туысқандары;
2) банк конгломераты қатысушысының ірі қатысушысы, сондай-ақ ірі қатысушының - жеке тұлғаның жақын туысқаны, немесе ірі қатысушының бірінші басшысы - заңды тұлғаның жақын туысқандары;
3) осы тармақтың 1)-2) тармақшаларында көрсетілген тікелей немесе жанама (заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысуы арқылы) бақылайтын тұлғалар не дауыс беруші акциялардың (қатысу үлесінің) жиырма бес және одан астам процентіне ие көрсетілген тұлғалар;
4) банк конгломератының қатысушысы тікелей немесе жанама (заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысуы арқылы) бақылайтын заңды тұлға не банк конгломератының қатысушысы дауыс беруші акциялардың (қатысу үлесінің) жиырма бес және одан астам процентіне ие тұлға, осы тұлғаның лауазымды тұлғалары, олардың жақын туысқандары болып табылатын тұлғалар бойынша банк конгломераты меншікті капиталының он процентінен;
басқа да заемшылар үшін банк конгломераты меншікті капиталының жиырма бес проценті (оның iшiнде, заемшы алдындағы қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелердiң бланктiк заемдары бойынша не заемшыға банк конгломератының ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде талап етуi мүмкiн үшiншi тұлғаның пайдасына, сондай-ақ Standard&Poor's агенттiгiнiң рейтингi немесе одан басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң Қазақстан Республикасының тәуелсiз рейтингiнiң бiр тармағынан төмен болмайтын осы деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне және Standard&Poor's агенттiгiнiң «А» рейтингiнен төмен емес рейтингi немесе одан басқа рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар резидент еместеріне қойылатын талаптарды қоспағанда, оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместерінiң мiндеттемелерi бойынша банк конгломераты меншікті капиталының 0,10-нан астам емес).
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.04.30 N 58 қаулысымен.

15. Сумма рисков участников банковского конгломерата на одного заемщика, размер каждого из которых превышает десять процентов от собственного капитала банковского конгломерата, не должна превышать размер собственного капитала банковского конгломерата более чем в восемь раз.
16. В случаях, когда общий объем требований участников банковского конгломерата к заемщику на дату их возникновения находился в пределах ограничений, установленных настоящим постановлением, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала банковского конгломерата не более чем на пять процентов в течение последних трех месяцев, либо в связи с увеличением требований банковского конгломерата к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику, более чем на десять процентов в течение последних трех месяцев, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
В случаях, если общий объем требований участников банковского конгломерата к заемщику на предыдущую отчетную дату находился в пределах ограничений, установленных настоящим постановлением, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала банковского конгломерата не более чем на пять процентов в течение периода с предыдущей отчетной даты, либо в связи с увеличением требований банковского конгломерата к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику, более чем на десять процентов в течение периода с предыдущей отчетной даты, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
В указанных случаях родительская организация банковского конгломерата в течение дня, следующего за днем возникновения вышеуказанного превышения, информирует уполномоченный орган о факте превышения ограничений и принимает обязательства по устранению превышения в течение периода до следующей отчетной даты. В случае если данное превышение не будет устранено в указанный срок, превышение норматива максимального размера риска на одного заемщика рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления указанного превышения.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 12 августа 2006 года N 157 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
17. В случае нарушения установленных настоящим постановлением пруденциальных нормативов к родительской организации банковского конгломерата могут быть применены ограниченные меры воздействия, принудительные меры, а также санкции в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

15. Әрқайсысының мөлшері банк конгломераты меншікті капиталының он процентінен асатын бір қарыз алушыға банк конгломераты қатысушысы тәуекелдерінің сомасы банк конгломераты меншікті капиталының мөлшерінен сегіз еседен астам аспауы тиіс.
16. Қарыз алушыға банк конгломераты қатысушылары талаптарының жалпы көлемі олардың пайда болған күнінде осы қаулымен белгіленген шектеулер шегінде табылған, бірақ банк конгломераты меншікті капиталының деңгейі соңғы үш айдың ішінде бес проценттен аспайтын төмендеуіне байланысты не қарыз алушыға қойылатын талаптар көрінген, соңғы үш айдың ішінде он проценттен аспайтын, шетел валютасына теңгенің орташа алынған биржалық бағамының өсуінен қарыз алушыға банк конгломераты талаптарының өсуіне байланысты соңында көрсетілген шектеулерден асып кеткен жағдайда, бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің нормативі орындалған болып саналады.
Егер осының алдындағы есепті күнде заемшыға банк конгломераты қатысушылары талаптарының жалпы көлемі осы қаулымен белгіленген шектеулер шегінде болған жағдайда, бірақ нәтижесінде банк конгломератының меншікті капиталы деңгейінің осының алдындағы есепті күннен кейінгі кезең ішінде заемшыға деген талап бес проценттен артық төмендеуіне байланысты, не заемшыға деген талап осының алдындағы есепті күннен кейінгі кезең ішінде он проценттен артық көрсетілген шетел валюталарына теңгенің орташа алынған биржалық бағамының өсуінен заемшыға банк конгломераты талаптарының өсуіне байланысты аталған шектеулерді көтерген жағдайда бір заемшыға деген тәуекелдің барынша жоғары мөлшерінің нормативі орындалды деп есептеледі.
Аталған жағдайларда банк конгломератының сабақтас ұйымы шектеулерден асып кету фактісі туралы уәкілетті органға жоғарыда көрсетілген асып кету туындағанда күннен кейінгі күн ішінде хабар береді және келесі есепті күнге дейінгі кезең ішінде шектен асып кетуді жою жөнінде міндеттемелер қабылдайды. Егер осы шектен асып кету жағдайы аталған мерзімде жойылмаған жағдайда, бір заемшыға деген тәуекелдің барынша жоғары мөлшерінің нормативінен асып кету аталған шектен асып кету анықталған күннен бастап осы нормативтің бұзылуы ретінде қаралады.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 157 қаулысымен .
17. Банк конгломератының сабақтас ұйымына осы қаулымен белгіленген пруденциалдық нормативтерді бұзған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес шектеулі ықпал ету шаралары, мәжбүрлі шаралары, сондай-ақ санкциялар қолданылуы мүмкін.

18. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
19. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 ноября 2004 года N 325 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов для банковских групп, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3334, опубликованное 4 ноября 2005 года в газете "Юридическая газета" N 204-205 (938-939).
20. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
21. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
22. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 44
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления АФН от 12.08.2006 N 157 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН от 15.07.2010 № 109 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
ОТЧЕТ О ВЫПОЛНЕНИИ ПРУДЕНЦИАЛЬНЫХ
НОРМАТИВОВ БАНКОВСКИМ КОНГЛОМЕРАТОМ
_________________________________________________________________
(наименование родительской организации банковского конгломерата)
Расчет уставного капитала банковского конгломерата
Уставный (оплаченный) капитал банковского конгломерата равен
__________________
(в тысячах тенге)
Изъятый капитал равен _________________
(в тысячах тенге)
Уставный капитал банковского конгломерата равен _________________
(в тысячах тенге)
Таблица 1
Расчет коэффициента достаточности собственного капитала
банковского конгломерата
в тысячах тенге
N
Наименования
участников
банковского
конгломерата
Итого
1.
Фактический размер
собственного
капитала
2.
Инвестиции
3.
Фактический размер
собственного
капитала за
вычетом инвестиций
4.
Сумма активов, условных и возможных
обязательств участников банковского
конгломерата, взвешенных по степени риска
5.
Коэффициент достаточности собственного
капитала банковского конгломерата
Правила по заполнению таблицы 1:
Графа "Наименование участников банковского конгломерата",
подразделяется на подграфы, соответствующие количеству участников
банковского конгломерата, где указывается их краткое наименование.
Таблица 2
Расчет максимального размера риска на одного заемщика
Наименование
коэффициента
Размер
риска
Отношение
риска к
размеру
собственного
капитала
банковского
конгломерата
Сведения о
должнике и
виде риска
банковского
конгломерата
1
2
3
Максимальный размер
риска банковского
конгломерата к лицу,
не связанному с
банковским
конгломератом
особыми отношениями
Максимальный размер
риска банковского
конгломерата к лицу,
связанному с
банковским
конгломератом
особыми
отношениями
Сумма рисков
банковского
конгломерата, размер
каждого из которых
превышает десять
процентов
собственного
капитала
банковского
конгломерата
Председатель _______________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
[печать]
Главный бухгалтер ___________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
дата __________
Приложение 2
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 44
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 12 августа 2006 года N 157 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
Таблица 1
Таблица активов, условных и возможных обязательств,
взвешенных по степени кредитного риска вложений
___________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
в тысячах тенге
N
Наименование
статьи
активов,
условных и
возможных
обязательств,
взвешиваемых
по степени
кредитного
риска вложений
Степень
риска в
про-
центах
Сумма
акти-
вов,
услов-
ных и
возмож-
ных
обяза-
тельств
по
балансу
Эли-
мини-
рова-
ние
Дебет
Кре-
дит
Ито-
го
Сумма
активов,
условных
и воз-
можных
обяза-
тельств,
взвешен-
ных по
степени
кредит-
ного
риска
вложений
Активы:
I группа:
1
0
2
...
II группа
1
20
2
...
III группа
1
50
2
...
75
...
IV группа
1
100
2
...
V группа
1
100
2
...
...
150
...
Итого:
X
Сумма
условных и
возможных
обязательств,
взвешенных
по степени
кредитного
риска
X
Итого сумма
активов,
условных и
возможных
обязательств,
взвешиваемых
по степени
кредитного
риска вложений
X
Правила по заполнению таблицы:
Графа "Сумма активов, условных и возможных обязательств по
балансу (в тысячах тенге)" подразделяется на подграфы,
соответствующие количеству участников банковского конгломерата,
в которых указывается их краткое наименование.
Условные и возможные обязательства взвешиваются по степени
кредитного риска вложений в соответствии с нормативным правовым
актом уполномоченного органа, устанавливающего нормативные
значения, расчет пруденциальных нормативов для банков второго
уровня.
Таблица 2
Таблица активов, условных и возможных требований
и обязательств, взвешенных с учетом рыночного риска и
операционный риск
________________________________________
(наименование банковского конгломерата)
в тысячах тенге
Наименование риска
Наименование
участников
банковского
конгломерата
Итого
Рыночный риск
Операционный риск
Председатель ___________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
[печать]
Главный бухгалтер __________________________________
(фамилия, имя, отчество и подпись)
дата ___________
Правила по заполнению таблицы:
Графа "Наименование участников банковского конгломерата подразделяется на подграфы, соответствующие количеству участников банковского конгломерата, которые рассчитывают рыночные и операционные риски, а также их краткие наименования.
Приложение 3
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 44
Сноска. Приложение 3 дополнено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 12 августа 2006 года N 157 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
Сведения по значительным операциям между
участниками банковского конгломерата
N
Наименование
контрагента
Вид
опе-
рации
Вид
валюты
Сумма
тысячах
тенге)
Дата
заклю-
чения
(дата
начала
выпол-
нения
условий)
договора
Дата
окончания
действия
(дата
окончания
выпол-
нения
условий)
договора
1.

18. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
19. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк топтарына арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мағыналарын және есептеу әдістемелерін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есептерді беру нысандары мен мерзімін белгілеу жөнінде" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 325 қаулысының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3334 тіркелген, "Заң газеті" N 204-205 (938-939) газетінде, 2005 жылғы 4 қарашада жарияланған).
20. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жiберсiн.
21. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
22. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 25 ақпандағы
N 44 қаулысына 1-қосымшасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.08.12 N 157, өзгерту енгізілді - 2010.07.15 N 109 қаулыларымен.
БАНК КОНГЛОМЕРАТЫНЫҢ ПРУДЕНЦИАЛДЫҚ НОРМАТИВТЕРДІ
ОРЫНДАҒАНЫ ТУРАЛЫ ЕСЕП ___________________________________________________________
(банк конгломераты сабақтас ұйымының атауы)
Банк конгломераты жарғылық капиталының есебі
Банк конгломератының жарғылық (төленген) капиталы ______ тең
(мың теңгемен)
Алынған капитал ________________ тең
(мың теңгемен)
Банк конгломератының жарғылық капиталы ________________ тең
(мың теңгемен)
1-кесте
Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік
коэффициентінің есебі
Ескерту. 1-кестеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 N 109 қаулыcымен.
мың теңгемен
№N
Банк конгломераты қатысушыларының атауы
Жиынтығы
1.
Меншікті капиталдың
нақты мөлшері
2.
Инвестициялар
3.
Инвестицияларды шегергендегі меншiктi капиталдың нақты мөлшері
4.
Банк конгломератының қатысушылары тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерлеген активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелері сомасы
5.
Банк конгломераты меншікті капиталының  жеткіліктілік коэффициенті
1-кестені толтыру жөніндегі ереже:
"Банк конгломераты қатысушыларының атауы" атты баған олардың қысқаша атауы көрсетілетін банк конгломераты қатысушыларына тиісті санына қосалқы бағандарға бөлінеді.
2-кесте
Бір заемшының тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің есебі
Коэффициенттің атауы
Тәуекел мөлшері
Тәуекелдің банк конгломераты меншікті капиталының мөлшеріне қатынасы
Борышкер және банк конгломераты тәуекелінің түрі туралы мәліметтер
1
2
3
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғаға банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері
Банк конгломератымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері
Мөлшері банк конгломераты меншікті капиталының он процентінен асатын банк конломераты тәуекелінің сомасы
Төраға   ____________________________
(фамилиясы, аты-жөні және қолы)
[мөрі]
Бас бухгалтер __________________________
(фамилиясы, аты-жөні және қолы)
күні _______
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2006 жылғы 25 ақпандағы
N 44 қаулысына 2 қосымша
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 157 қаулысымен .
1 кесте
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша
мөлшерленген активтер, шартты және мүмкін
міндеттемелер кестесі
______________________________________________
(банк конгломераты қатысушыларының атауы)
мың теңгемен
N    №
Салымдардың кредит тәуе келінің дәрежесі бойынша мөлшерленген  банк конгломераты қатысушыларының актив терінің, шартты және мүмкін міндеттемелері баптарының атауы
Процентпен тәуекел дәрежесі
Баланс бойынша активтер, шартты және мүмкін міндеттемелер сомасы
Элиминирлеу
Жиынтық
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген  активтер, шартты және мүмкін міндеттемелер сомасы
Дебет
Кредит
Активтер:
I-топ:
1
0
2
...
II-топ
1
20
2
...
III -топ
1
50
2
...
75
...
IV -топ
1
100
2
...
V-топ
1
100
2
...
...
150
...
Жиынтық:
Х
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген  активтер, шартты және мүмкін міндеттемелер сомасы
Х
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтер, шартты және мүмкін міндеттемелердің жиынтық  сомасы
Х
Кестені толтыру жөніндегі ережелер:
"Баланс бойынша активтер, шартты және мүмкін міндеттемелер сомасы (мың теңгемен)" бағаны олардың қысқаша атаулары көрсетілген банк конгломераты қатысушыларының санына сәйкес келетін қосалқы  бағандарға бөлінеді.
Шартты және мүмкін міндеттемелер екінші деңгейдегі банктердің пруденциалдық нормативтер есебін, нормативтік мәнін белгілейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық кесіміне сәйкес салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
2 кесте
Рыноктық тәуекелді және операциялық тәуекелді
ескеріп мөлшерленген активтердің, шартты және мүмкін
талаптар мен міндеттемелер кестесі
______________________________________________
(банк конгломераты атауы)
мың теңгемен
Тәуекел атауы
Банк конгломераты  қатысушысының атауы
Жиынтық
Рыноктық тәуекел
Операциялық тәуекел
Төраға   __________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты және қолы)
[мөр]
Бас бухгалтер ________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты және қолы)
күні _______
Кестені толтыру жөніндегі ережелер:
"Банк конгломераты қатысушысының атауы" бағаны рыноктық және операциялық тәуекелдерге маңыз беретін, сондай-ақ олардың қысқаша атаулары көрсетілген банк конгломераты қатысушыларының санына сәйкес келетін шағын бағандарға бөлінеді.
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 25 ақпандағы
N 44 қаулысының 2-қосымшасы
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі
бойынша өлшенген активтердің кестесі
______________________________________________
(банк конгломераты қатысушыларының атауы)
N
Екінші деңгейдегі банктерге арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәнін, есептеуін белгілейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша өлшенетін активтер бабының атауы
Тәуекелдің дәрежесі процентпен
Баланс бойынша активтердің сомасы (мың теңгемен)
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша өлшенген активтердің сомасы
I топ:
1
0
2
...
II топ
1
20
2
...
III топ
1
50
2
...
75
...
IV топ
1
100
2
...
V топ
1
100
2
...
...
150
...
Жиынтығы:
х
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша өлшенген шартты және
ықтимал сомасы ______________
(мың теңгемен)
Шартты және ықтималы міндеттемелер екінші деңгейдегі
банктерге арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәнін,
есептеуін белгілейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық
актісінің талаптарына сәйкес салымдардың кредит тәуекелінің
дәрежесі бойынша өлшенеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы
N 44 қаулысына 3 қосымша
Ескерту: 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 157 қаулысымен .
Банк конгломераты қатысушылары арасындағы
қомақты операциялар бойынша мәліметтер
№N
Қарсы агент атауы
Операциялар түрі
Валюта түрлері
Сомасы (мың теңгемен)
Шарт жасалған күн  (талаптарды орындау басталған күн)
Шарттың іс-қимылы аяқталған күн (талаптарды орындау аяқталған күн)
1.