О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам взаимного страхования
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 октября 2006 года № 103. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2006 года № 4450. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 ноября 2010 № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 № 88 (вводится в действие с 01.07.2011).
В связи с принятием  Закона Республики Казахстан "О взаимном страховании" Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 241 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2467, с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 ноября 2004 года N 160 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 241 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3307, опубликованное в газете "Казахстанская правда" от 13 января 2005 года N 8), внести следующие изменения и дополнения:
в  Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами, утвержденной указанным постановлением (далее - Инструкция):
в правом верхнем углу слова "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами" исключить;
пункт 1 после слов "О страховой деятельности"" дополнить словами ", "О взаимном страховании";
пункт 13 исключить;
в пункте 14:
слова "Финансовая отчетность подписывается руководителем и главным бухгалтером страховой организации или страхового брокера, которые" заменить словами "Первый руководитель и главный бухгалтер страховой организации или страхового брокера";
слова ", и заверяется печатью" заменить словами "в уполномоченный государственный орган";

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзара сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 9 қазандағы N 103 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 8 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4450 болып енгізілді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 (2011.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Өзара сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының қабылдануына байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің қаржылық есебінің тізбесі, нысандары мен ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 2003 жылғы 25 шілдедегі N 241  қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2467 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3307 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің қаржылық есебінің тізбесі, нысандары мен ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 2003 жылғы 25 шілдедегі N 241 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 22 қарашадағы  N 160 қаулысымен енгізілген өзгерістерімен қоса, 2005 жылғы 12 қаңтардағы N 6 "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің қаржылық есебінің тізбесі, нысандары мен ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықта (бұдан әрі - Нұсқаулық):
жоғарғы оң жақ бұрышында "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің қаржылық есебінің тізбесі, нысандары мен ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақта "Сақтандыру қызметі туралы" деген сөздерден кейін ", "Өзара сақтандыру туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақ алынып тасталсын;
14-тармақта:
"Қаржылық есепке сақтандыру ұйымының немесе сақтандыру брокерінің басшысы және бас бухгалтері қол қояды" деген сөздер "Сақтандыру ұйымының немесе сақтандыру брокерінің бірінші басшысы және бас бухгалтері" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және мөрмен куәландырылады" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органға" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункты с 15 по 19 изложить в следующей редакции:
"15. Финансовая отчетность подписывается первым руководителем страховой организации или страхового брокера или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится на бумажном носителе у страховой организации и страхового брокера. Финансовая отчетность на бумажном носителе не должна содержать исправления и подчистки. По требованию уполномоченного государственного органа страховая организация и страховой брокер не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляют нотариально заверенную копию финансовой отчетности на бумажном носителе.
16. Страховые организации и страховые брокеры представляют в уполномоченный государственный орган финансовую отчетность на электронном носителе, с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающими конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
17. Финансовая отчетность на электронном носителе должна соответствовать финансовой отчетности на бумажном носителе.
18. Соответствие данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первыми руководителями страховой организации и страхового брокера или лицами, их замещающими.
19. При обнаружении неполной или недостоверной информации в финансовой отчетности, представленной страховой организацией или страховым брокером, уполномоченный государственный орган уведомляет об этом страховую организацию или страхового брокера. Страховая организация или страховой брокер не позднее одного рабочего дня со дня получения уведомления уполномоченного государственного органа представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного государственного органа финансовую отчетность на электронном носителе.";
пункты 20 и 23 исключить;
в пункте 24 слова "на бумажном носителе отчетности, представленной на электронном носителе" заменить словами ", представленной на электронном носителе, финансовой отчетности на бумажном носителе";
в приложении 1 к Инструкции:
после строки семнадцатой дополнить строкой следующего содержания:
"Инвестиционное имущество, 16-1";
графу 1 строки пятьдесятой после слов "Уставный капитал" дополнить словами "(взносы учредителей)";
графу 1 строки пятьдесят первой после слов "Изъятый капитал" дополнить словами "(взносы учредителей)";
в приложении 2 к Инструкции:
после строки одиннадцатой дополнить строкой следующего содержания:
"Прочие доходы от страховой деятельности, 8-1";
в приложении 3 к Инструкции:
после строки сорок шестой дополнить строкой следующего содержания:

15-тармақтан бастап 19-тармаққа дейін мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қаржылық есепке сақтандыру ұйымының немесе сақтандыру брокерінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға, сондай-ақ бас бухгалтер қол қояды, мөрмен бекітіледі және қағазға басып шығарылып сақтандыру ұйымында және сақтандыру брокерінде сақталады. Қағазға басып шығарылған қаржылық есепте түзетілген және өшірілген жері болмауы тиіс. Уәкілетті мемлекеттік органның талап етуі бойынша сақтандыру ұйымы және сақтандыру брокері сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қағазға басып шығарылған қаржылық есептің нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады.
16. Сақтандыру ұйымдары және сақтандыру брокерлері уәкілетті мемлекеттік органға ұсынылатын деректердің құпиялылығын және түзетілмеуін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныш құралдары бар, ақпаратты кепілдік берілген жеткізудің тасымалдау жүйесін қолдана отырып электрондық тасымалдаушымен ұсынады.
17. Электрондық тасымалдаушыдағы қаржылық есеп қағазға басып шығарылған қаржылық есеппен сәйкес келуі тиіс.
18. Электрондық тасымалдаушымен ұсынылған деректердің қағазға басып шығарылған деректерге сәйкестігін сақтандыру ұйымының немесе сақтандыру брокерінің бірінші басшылары немесе олардың орнындағы тұлғалар қамтамасыз етеді.
19. Сақтандыру ұйымы немесе сақтандыру брокері ұсынған қаржылық есептен толық емес немесе шынайы емес ақпарат анықталған кезде, уәкілетті орган бұл туралы сақтандыру ұйымына немесе сақтандыру брокеріне хабарлайды. Сақтандыру ұйымы немесе сақтандыру брокері уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған электрондық тасымалдаушыдағы қаржылық есепті ұсынады.";
20 және 23-тармақтар алынып тасталсын;
24-тармақтағы "қағаз тасымалдаушысындағы қаржылық есептің электрондық тасымалдаушыдағы есепке" деген сөздер "электрондық тасымалдаушыдағы қаржылық есептіліктің қағазға басып шығарылған қаржылық есептілікке" деген сөздермен ауыстырылсын;
Нұсқаулықтың 1-қосымшасында:
он жетінші жолдан кейін мынадай мазмұндағы жол толықтырылсын:
"Инвестициялық мүлік, 16-1";
рет нөмірі елуінші жолдың 1-бағаны "Жарғы капиталы" деген сөздерден кейін "(құрылтайшылардың жарналары)" деген сөздермен толықтырылсын;
рет нөмірі елу бірінші жолдың 1-бағаны "Алынып қойылған капитал" деген сөздерден кейін "(құрылтайшылардың жарналары)" деген сөздермен толықтырылсын;
Нұсқаулықтың 2-қосымшасында:
он бірінші жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Сақтандыру қызметінен басқа да кірістер, 8-1";
Нұсқаулықтың 3-қосымшасында:
қырық алтыншы жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:

"Увеличение (уменьшение) взносов учредителей, 36-1";
в приложении 4 к Инструкции:
графу 2 "Уставный капитал" дополнить словами "(взносы учредителей)";
графу 3 "Изъятый капитал" дополнить словами "(взносы учредителей)";
графу 1 строки четвертой после слов "собственные акции" дополнить словом "(взносы)".
2. В  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 442 "О порядке, формах и сроках представления и публикации годовой финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2639, опубликованное в газете "Казахстанская правда" от 17 января 2005 года N 10, с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 ноября 2004 года  N 161 "О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 442 "О порядке, формах и сроках представления и публикации годовой финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3290, опубликованное в газете "Казахстанская правда" от 7 января 2005 года N 4, от 28 июня 2005 года  N 68 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 442 "О порядке, формах и сроках представления и публикации годовой финансовой отчетности страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3746) внести следующие дополнения:
преамбулу после слов "О страховой деятельности," дополнить словами "статьей 5 Закона Республики Казахстан "О взаимном страховании",";
в приложении 1:
после строки семнадцатой дополнить строкой следующего содержания:
"Инвестиционное имущество, 16-1";
графу 1 строки пятьдесят первой после слов "Уставный капитал" дополнить словами "(взносы учредителей)";
графу 1 строки пятьдесят третьей после слов "Изъятый капитал" дополнить словами "(взносы учредителей)";
в приложении 2:
после строки десятой дополнить строкой следующего содержания:
"Прочие доходы от страховой деятельности, 8-1";
в приложении 3:
после строки сорок шестой дополнить строкой следующего содержания:
"Увеличение (уменьшение) взносов учредителей, 36-1";
в приложении 4:
графу 2 "Уставный капитал" дополнить словами "(взносы учредителей)";
графу 4 "Изъятый капитал" дополнить словами "(взносы учредителей)";
графу 1 строки четвертой после слов "собственные акции" дополнить словом "(взносы)".

"Құрылтайшылар жарналарының ұлғаюы (азаюы), 36-1";
Нұсқаулықтың 4-қосымшасында:
2-баған "Жарғы капиталы" деген сөздерден кейін "(құрылтайшылардың жарналары)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-баған "Алынып қойылған капитал" деген сөздерден кейін "(құрылтайшылардың жарналары)" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші жолдың 1-бағаны "меншік акциялар" деген сөздерден кейін "(жарналар)" деген сөзбен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің жылдық қаржылық есебін ұсыну және жариялау тәртібі, нысандары мен мерзімдері туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 442  қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2639 тіркелген, 2004 жылғы 14 қаңтардағы N 8 "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3290 тіркелген, 2005 жылғы 7 қаңтардағы N 3 "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының жылдық қаржылық есебін ұсыну және жариялау тәртібі, нысандары мен мерзімдері туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 442 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 22 қарашадағы  N 161 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3746 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің жылдық қаржылық есебін ұсыну және жариялау тәртібі, нысандары мен мерзімдері туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 442 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы  N 68 қаулыларымен бекітілген толықтыруларымен және өзгерістерімен қоса) мынадай толықтырулар енгізілсін:
кіріспеде "Заңының 74-бабына," деген сөздерден кейін тиісінше "Өзара сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  5-бабына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
1-қосымшада:
он жетінші жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Инвестициялық мүлік, 16-1";
елу бірінші жолдың 1-бағаны "(құрылтайшылардың жарналары)" деген сөздермен толықтырылсын;
елу үшінші жолдың 1-бағаны "(құрылтайшылардың жарналары)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-қосымшада:
оныншы жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Сақтандыру қызметінен басқа да кірістер, 8-1";
3-қосымшада:
қырық алтыншы жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Құрылтайшылар жарналарының ұлғаюы (азаюы), 36-1";
4-қосымшада:
2-баған "Жарғы капиталы" деген сөздерден кейін "(құрылтайшылардың жарналары)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-баған "Алынып қойылған капитал" деген сөздерден кейін "(құрылтайшылардың жарналары)" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші жолдың "1-бағаны»меншікті акциялар" деген сөздерден кейін "(жарналар)" деген сөздермен толықтырылсын.

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 августа 2003 года N 283 "Об утверждении стандарта бухгалтерского учета 32 "Финансовая отчетность страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страховую деятельность по операциям в отрасли "общее страхование", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2492.
5. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка, Ассоциации финансистов Казахстана, страховых (перестраховочных) организаций.
6. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента бухгалтерского учета заявки на опубликование настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
17 октября 2006 года

3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2492 тіркелген, "Жалпы сақтандыру" саласындағы операциялар бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық есебі" 32 бухгалтерлік есептің стандартын бекіту туралы" 2003 жылғы 4 тамыздағы N 283 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
5. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына, Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне, Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, екінші деңгейдегі банктерге және арнайы қаржы компанияларына жіберсін.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) Бухгалтерлік есеп департаментінен осы қаулыны жариялауға алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қабылдасын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігінің
Төрағасы
2006 жылғы 17 қазан