О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 47. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2007 года N 4579. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3924), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 26 ноября 2005 года N  409 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3989), от 27 мая 2006 года N  120 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4249), от 17 июня 2006 года N  135 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4311) следующие изменения и дополнения:
в  Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 3:
в абзаце втором слова "собственного капитала" заменить словами "суммы капитала первого уровня и капитала второго уровня";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Часть капитала первого уровня, предназначенного для покрытия рыночного риска, представляет собой разницу между фактическим размером капитала первого уровня и минимальным размером капитала первого уровня, необходимого для выполнения нормативов достаточности собственного капитала банка, определенных пунктом 16 настоящей Инструкции, с учетом установленных ограничений по включению в собственный капитал капитала второго уровня.";
в абзаце четвертом пункта 10 слова "общих резервов (провизии)" заменить словами "резервов (провизии) на общебанковские риски";

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 47 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 20 наурыздағы Нормативтік құқытық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4579 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық кесімдерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі  N 358 қаулысына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3924 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 26 қарашадағы  N 409 (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3989 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының»"Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 27 мамырдағы  N 120 (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде  N 4249 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты  бекіту туралы" 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 358 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 17 маусымдағы  N 135 (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4311 тіркелген) қаулыларымен енгізілген өзгерістер мен толықтырулармен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтiк мәнi мен әдiстемесi туралы нұсқаулықта:
3-тармақта:
екінші абзацтағы "меншiктi капиталының" деген сөздер "бірінші деңгейдегі және екінші деңгейдегі капитал сомасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Рыноктық тәуекелді жабуға арналған бірінші деңгейдегі капиталдың бөлігі екінші деңгейдегі капиталдың меншікті капиталына енгізу бойынша белгіленген шектеулерді ескере отырып, осы Нұсқаулықтың 16-тармағымен айқындалған банктің меншікті капиталының жеткіліктілік нормативтерін орындауға қажетті бірінші деңгейдегі капиталдың нақты мөлшері мен бірінші деңгейдегі капиталдың барынша аз мөлшері арасындағы айырмашылықты білдіреді.";
10-тармақтың төртінші абзацындағы "жалпы резервтер (провизиялар)" деген сөздер "жалпы банктік тәуекелдерге резервтер (провизиялар)" деген сөздермен ауыстырылсын;

абзац шестой пункта 13 дополнить обозначением "(k2)";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Значение коэффициента достаточности собственного капитала банка к2 должно быть не менее 0,12.
Для банка, участником которого является банковский холдинг, значение коэффициента достаточности собственного капитала банка k2 должно быть не менее 0,10.
Расчет активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска, проводится согласно приложениям 1 и 2 к настоящей Инструкции.
Для целей взвешивания активов, условных и возможных обязательств по степени риска активы, условные и возможные обязательства уменьшаются на сумму созданных по ним специальных резервов (провизии).
Условные и возможные обязательства, взвешиваемые по степени кредитного риска, определяются как произведение суммы условных и возможных обязательств, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящей Инструкции, на степень риска, соответствующую категории контрагента, указанной в приложении 1 к настоящей Инструкции, по которому банк несет кредитные риски.
Свопы, фьючерсы, опционы, форварды включаются в расчет условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, путем умножения суммы рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним на степень риска, соответствующую категории контрагента, указанной в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Кредитный риск по операциям своп, фьючерс, опцион и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 3 к настоящей Инструкции и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. В случае если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у банка формируются требования.
Проданные опционы не включаются в расчет условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска.

13-тармақтың алтыншы абзацы "(k2)" деген белгімен толықтырылсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффицентінің мәні k2 0,12-ден кем болмауы тиіс.
Қатысушысы банк холдинг болып табылатын банк үшін банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффицентінің мәні k2 0,10-нан кем болмауы тиіс.
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің есебі осы Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшасына сәйкес жасалады.
Тәуекел дәрежесі бойынша активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелерді мөлшерлеу мақсатында активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер олар бойынша жасалған арнайы резервтер (провизиялар) сомасына азаяды.
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес есептелген шартты және ықтимал міндеттемелер сомасының осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында көрсетілген қарсы агент санатына сәйкес ол бойынша банк кредиттік тәуекелге ұшырайтын тәуекел деңгейіне туындысы ретінде анықталады.
Своптар, фьючерстер, опциондар және форвардтар аталған қаржы құралдарының рыноктық құнының және олар бойынша кредиттік тәуекел сомасын осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында көрсетілген қарсы агент санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне көбейту жолымен кредиттік тәуекелді ескеріп, мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер есебіне енгізіледі.
Своп, фьючерс, опцион және форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасында көрсетілген және аталған қаржы құралдарын өтеу мерзімімен анықталатын кредиттік тәуекел коэффициентіне аталған қаржы құралдарының номиналдық құнының туындысы ретінде есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдарының рыноктық құны (ауыстыру құны) мынадай болып көрсетіледі:
сатып алуға арналған мәмілелер бойынша - берілген қаржы құралының номиналды шартты құнынан қаржы құралының ағымдағы рыноктық құнының асу мөлшері. Егер қаржы құралының ағымдағы рыноктық құны оның номиналды шартты құнынан аз немесе оған тең болған жағдайда, ауыстыру құны нөлге тең болады;
сатуға арналған мәмілелер бойынша - берілген қаржы құралының ағымдағы рыноктық құнынан қаржы құралының номиналды шартты құнының асу мөлшері. Егер қаржы құралының номиналды шартты құны оның ағымдағы рыноктық құнынан аз немесе оған тең болған жағдайда, ауыстыру құны нөлге тең болады.
Бивалюталық қаржы құралдары бойынша (қаржы құралдары бойынша талап пен міндеттеме әр түрлі шетел валютасында көрсетілген қаржы құралдары бойынша) ауыстыру құны есептілікті құру күніне белгіленген бағам бойынша айқындалған міндеттемелердің теңгелік баламасынан талаптардың теңгелік баламасының асу мөлшері ретінде анықталады. Егер талаптардың теңгелік балама мөлшері міндеттемелердің теңгелік баламасынан аз немесе оған тең болған жағдайда, ауыстыру құны нөлге тең болады.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдарының номиналды шартты құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелерді жасау күніне белгіленген қаржы құралдарының құны ретінде көрсетіледі. Бивалюталық қаржы құралдарының номиналды шартты құны ретінде банктің талаптары құрылатын валюта алынады.
Сатылған опциондар кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің есебіне кіргізілмейді.

Расчет активов, условных и возможных требований и обязательств с учетом рыночного риска проводится согласно пунктам 17-30 настоящей Инструкции.
Расчет операционного риска проводится согласно пункту 31 настоящей Инструкции.
При расчете коэффициентов достаточности собственного капитала (kl, k2), из размера активов и размера активов, взвешенных по степени риска вложений, исключаются неинвестированные остатки средств, принятых банком на хранение на основании кастодиального договора.";
пункт 17 после слов "рыночного риска" дополнить словами "(за исключением риска по финансовым инструментам с рыночным риском, связанным с изменением обменных курсов валют и курсов драгоценных металлов)";
в пункте 21:
в подпункте 2) слова "не ниже" заменить словами "от "А+" до";
в подпункте 5) цифру "2" заменить цифрой "1";
абзац седьмой подпункта 5) пункта 23 после слов "до 15 лет," дополнить словами "от 15 до 20 лет,";
абзацы второй и третий пункта 28 изложить в следующей редакции:
"открытых коротких позиций по каждой иностранной валюте (в абсолютном значении) и открытых (длинных/коротких) позиций по драгоценным металлам (в абсолютном значении);
открытых длинных позиций по каждой иностранной валюте (в абсолютном значении) и открытых (длинных/коротких) позиций по драгоценным металлам (в абсолютном значении).";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Активы, условные и возможные требования и обязательства, связанные с изменением обменного курса иностранных валют (рыночной стоимости драгоценных металлов), включаются в расчет открытой валютной позиции за вычетом провизии, сформированных по ним в порядке и на условиях, устанавливаемых уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. Под термином "один заемщик" следует понимать каждое физическое или юридическое лицо, к которому у банка имеются требования или могут возникнуть требования, указанные в пункте 34 настоящей Инструкции.";
пункт 33-1 изложить в следующей редакции:
"33-1. Требования пункта 32 настоящей Инструкции по признанию группы заемщиков не распространяются на:
юридические лица, контрольные пакеты акций которых переданы государством в уставный капитал акционерного общества "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук";
юридические лица, государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы в оплату уставного капитала акционерного общества "Фонд устойчивого развития "Қазына".";

Активтердің, шартты және ықтимал талаптардың және міндеттемелердің есебі рыноктық тәуекелді ескере отырып, осы Нұсқаулықтың 17-30 тармағына сәйкес жасалады.
Операциялық тәуекелдің есебі осы Нұсқаулықтың 31-тармағына сәйкес жасалады.
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффиценттерін есептеу кезінде (k1, k2) салымдардың тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтердің мөлшерінен және активтер мөлшерінен банк кастодиан шарты негізінде сақтауға қабылдаған инвестицияланбаған қаражаттардың қалдығы алынып тасталады.";
17-тармақта "рыноктық тәуекелді" деген сөздерден кейін "(валюталардың айырбас бағамының және қымбат металдар бағамының өзгеруіне байланысты рыноктық тәуекелмен қаржы құралдары бойынша тәуекелді қоспағанда)";
21-тармақта:
2) тармақшада "ВВВ" рейтингінен немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейінен төмен емес" деген сөздер "А+"-дан "ВВВ-"-ге дейін немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "2" деген цифр "1" деген цифрмен ауыстырылсын;
23-тармақтың 5) тармақшасының жетінші абзацы "15 жылға дейін," деген сөздерден кейін "15 жылдан 20 жылға дейін," деген сөздермен толықтырылсын;
28-тармақтың екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"әрбір шетел валютасы бойынша ашық қысқа позициялар (абсолюттік мәнде) және қымбат металдар бойынша ашық (ұзақ/қысқа) позициялар (абсолюттік мәнде);
әрбір шетел валютасы бойынша ашық ұзақ позициялар (абсолюттік мәнде) және қымбат металдар бойынша ашық (ұзақ/қысқа) позициялар (абсолюттік мәнде).";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Шетелдік валюталардың айырбас бағамының (қымбат металдардың рыноктық құны) өзгеруіне байланысты, активтер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті органмен белгіленген талаптар мен тәртіпке сәйкес ашық валюта позициялары бойынша қалыптастырылған провизияларды шегеріп, ашық валюта позициясының есебіне енгізіледі.";
32-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"32. "Бір заемшы" деген терминді банктің талаптары бар немесе осы Нұсқаулықтың 34-тармағында көрсетілген талаптар оларға туындауы мүмкін әрбір жеке немесе заңды тұлға деп түсінуге болады.";
33-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1. Заемшылар тобын тану бойынша осы Нұсқаулықтың 32-тармағының талаптары мыналарға таралмайды:
мемлекет акцияларының бақылау пакетін "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдинг" акционерлік қоғамының жарғылық капиталына берген заңды тұлғаларға;
мемлекеттік акциялар пакеті (қатысу үлесі) "Қазына" тұрақты даму қоры" акционерлік қоғамының жарғылық капиталына төлем жасауға берілген заңды тұлғаларға.";

дополнить пунктом 33-2 следующего содержания:
"33-2. Группа, состоящая из двух и более дочерних организаций банка, не признается группой заемщиков в случаях если:
они связаны через крупное участие банка в их уставном капитале;
должностные лица банка являются должностными лицами таких дочерних организаций.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Размер риска на одного заемщика (Р), в том числе банка, рассчитывается как сумма требований в виде:
1) займов, вкладов, дебиторской задолженности, ценных бумаг (за исключением инвестиций банка, указанных в пункте 3 настоящей Инструкции);
2) условных и возможных обязательств, рассчитанных в соответствии с приложением 2 к настоящей Инструкции;
3) свопов, фьючерсов, опционов, форвардов, взвешиваемых по степени кредитного риска, рассчитанных как сумма рыночной стоимости указанных финансовых инструментов и кредитного риска по ним.
Кредитный риск по операциям своп, фьючерс, опцион и форвард рассчитывается как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, указанный в приложении 3 к настоящей Инструкции и определяемый сроком погашения указанных финансовых инструментов.
Рыночная стоимость (стоимость замещения) финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой:
по сделкам на покупку - величину превышения текущей рыночной стоимости финансового инструмента над номинальной контрактной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если текущая рыночная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее номинальной контрактной стоимости, стоимость замещения равна нулю;
по сделкам на продажу - величину превышения номинальной контрактной стоимости финансового инструмента над текущей рыночной стоимостью данного финансового инструмента. В случае если номинальная контрактная стоимость финансового инструмента меньше или равна ее текущей рыночной стоимости, стоимость замещения равна нулю.
По бивалютным финансовым инструментам (финансовым инструментам, по которым требование и обязательство выражены в разных иностранных валютах) стоимость замещения определяется как величина превышения тенгового эквивалента требований над тенговым эквивалентом обязательств, определенных по курсу на дату составления отчетности. В случае если величина тенгового эквивалента требований меньше или равна тенговому эквиваленту обязательств, стоимость замещения равна нулю.
Номинальная контрактная стоимость финансовых инструментов, указанная в настоящем пункте, представляет собой стоимость финансовых инструментов, по которой они отражены на дату заключения сделок на соответствующих счетах бухгалтерского учета. За номинальную контрактную стоимость бивалютных финансовых инструментов принимается та валюта, по которой у банка формируются требования.
Проданные опционы не включаются в размер риска на одного заемщика;

мынадай мазмұндағы 33-2-тармақпен толықтырылсын:
"33-2. Банктің екі және одан артық еншілес ұйымдарынан тұратын тобы мынадай жағдайларда заемшылар тобы деп танылмайды, егер:
олар банкта ірі қатысулары арқылы банктің жарғылық капиталымен байланысты болса;
банктің лауазымды тұлғалары осындай еншілес ұйымдардың  лауазымды тұлғалары  болып табылса.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Бір заемшыға тәуекел мөлшері (Р), оның ішінде банктің, мынадай талаптар сомасы түрінде есептеледі:
1) заемдар, салымдар, дебиторлық берешектер, бағалы қағаздар (осы Нұсқаулықтың 3-тармағында көрсетілген банк инвестицияларынан басқа);
2) осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес есептелген шартты және ықтимал міндеттемелер;
3) аталған қаржы құралдары мен ондағы кредиттік тәуекелдің рыноктық құнының сомасы ретінде есептелген кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген своптар, фьючерстер, опциондар, форвардтар.
Своп, фьючерс, опцион және форвард операциялары бойынша кредиттік тәуекел осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасында көрсетілген және аталған қаржы құралдарын өтеу мерзімімен анықталатын кредиттік тәуекел коэффициентіне аталған қаржы құралдарының номиналдық құнының туындысы ретінде есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдарының рыноктық құны (ауыстыру құны) мынадай болып көрсетіледі:
сатып алуға арналған мәмілелер бойынша - берілген қаржы құралының номиналды шартты құнынан қаржы құралының ағымдағы рыноктық құнының асу мөлшері. Егер қаржы құралының ағымдағы рыноктық құны оның номиналды шартты құнынан аз немесе оған тең болған жағдайда, ауыстыру құны нөлге тең болады;
сатуға арналған мәмілелер бойынша - берілген қаржы құралының ағымдағы рыноктық құнынан қаржы құралының номиналды шартты құнының асу мөлшері. Егер қаржы құралының номиналды шартты құны оның ағымдағы рыноктық құнынан аз немесе оған тең болған жағдайда, ауыстыру құны нөлге тең болады.
Бивалюталық қаржы құралдары бойынша (қаржы құралдары бойынша талап пен міндеттеме әр түрлі шетел валютасында көрсетілген қаржы құралдары бойынша) ауыстыру құны есептілікті құру күніне белгіленген бағам бойынша айқындалған міндеттемелердің теңгелік баламасынан талаптардың теңгелік баламасының асу мөлшері ретінде анықталады. Егер талаптардың теңгелік балама мөлшері міндеттемелердің теңгелік баламасынан аз немесе оған тең болған жағдайда, ауыстыру құны нөлге тең болады.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдарының номиналды шартты құны бухгалтерлік есептің тиісті шоттарында мәмілелерді жасау күніне белгіленген қаржы құралдарының құны ретінде көрсетіледі. Бивалюталық қаржы құралдарының номиналды шартты құны ретінде банктің талаптары құрылатын валюта алынады.
Сатылған опциондар бір заемшының тәуекел мөлшеріне енгізілмейді;

4) требований банка к заемщику, списанных с баланса банка;
5) за минусом суммы обеспечения по обязательствам заемщика в виде:
вкладов, предоставленных в распоряжение банка в качестве обеспечения данного обязательства;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком;
аффинированных драгоценных металлов;
гарантий Правительства Республики Казахстан;
гарантий других банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
В расчет риска на одного заемщика не включаются:
требования к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку, и требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня одной из других международных рейтинговых организаций, признанных в качестве международных рейтинговых агентств.";
абзац третий пункта 37 изложить в следующей редакции:
"финансовое положение заемщика в соответствии с требованиями к классификации активов, условных обязательств и созданию провизии против них, устанавливаемыми уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, оценивается не ниже, чем удовлетворительное.";
абзац седьмой пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Минимальное значение коэффициента текущей ликвидности банка (k4) устанавливается в размере 0,3. Минимальное значение коэффициента краткосрочной ликвидности банка (k5) устанавливается в размере 0,5.";
в пункте 41:
подпункт 5) после слова ""овернайт"" дополнить словом ", предоставленные";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) вклады, размещенные на одну ночь в банках Республики Казахстан и банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;";
в пункте 42:
абзац первый дополнить словами ", а также займы "овернайт", полученные от банков, и вклады, привлеченные от банков на одну ночь";
абзац второй:
после слова "также" дополнить словами "займы "овернайт", полученные от банков, вклады, привлеченные от банков на одну ночь и";
после слов "юридических лиц" дополнить словами ", аффинированных драгоценных металлов";
подпункт 1) пункта 44 изложить в следующей редакции:
"1) классифицированные активы, кроме сомнительных первой и второй категории, в соответствии с требованиями к классификации активов, условных обязательств и созданию провизии против них, устанавливаемыми уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";

4) заемшыға банк балансынан шығарылған банктің қоятын талаптары;
5) мынадай түрдегі заемшының міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету сомасын шегергенде:
осы міндеттеменің қамтамасыз етуі ретінде банк өкімімен ұсынылған салымдар;
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ұлттық Банк шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
тазартылған қымбат металдар;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдіктері;
Standard & Poor's агенттігінің "А"-дан кем емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар басқа банктердің кепілдіктері.
Бір заемшының тәуекел есебіне мыналар енгізілмейді:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Ұлттық Банкке қойылатын талаптар, Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ"-дан кем емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе халықаралық рейтинг агенттіктері ретінде танылған басқа халықаралық рейтинг ұйымдарының бірінің рейтингі бар банктерге ашық корреспонденттік шоттар бойынша қоятын талаптары.";
37-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган белгілеген активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеуге және оларға қарсы провизияларды құруға қойылатын талаптарға сәйкес заемшының қаржылық жағдайы қанағаттанарлықтан төмен емес деп бағаланады.";
39-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктің ағымдағы өтімділігі коэффициентінің барынша төмен мәні (k4) 0,3 мөлшерінде белгіленеді. Банктің қысқа мерзімді өтімділігі коэффициентінің барынша төмен мәні (k5) 0,5 мөлшерінде белгіленеді.";
41-тармақта:
5) тармақша ""овернайт"" деген сөзден кейін ", ұсынылған" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1)-тармақпен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының банктерінде және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар резидент емес банктерде бір түнге орналастырылған салымдар;";
42-тармақта:
бірінші абзац ", сондай-ақ банктерден алынған "овернайт" заемдарды және бір түнге банктерден тартылған салымдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац:
"сондай-ақ" деген сөзден кейін "банктерден алған "овернайт" заемдарын, бір түнге банктерден тартылған салымдарын және" деген сөздермен толықтырылсын;
"заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", тазартылған қымбат металдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
44-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган белгілеген активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеуге және оларға қарсы провизияларды құруға қойылатын талаптарға сәйкес бірінші және екінші санатты күмәнділерінен басқа жіктелген активтер;";

пункт 44-4 дополнить абзацами шестым - восьмым следующего содержания:
"В целях расчета данного коэффициента из суммы обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
обязательства по текущим и корреспондентским счетам перед физическими и юридическими лицами, являющимися нерезидентами Республики Казахстан и признаваемыми резидентами Республики Казахстан в соответствии с разделом 7  Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее - Налоговый кодекс) (при наличии подтверждающих документов);
краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года "О членстве Республики Казахстан в Международном валютном фонде, Международном банке реконструкции и развития, Международной финансовой корпорации, Международной ассоциации развития, Многостороннем агентстве гарантии инвестиций, Международном центре по урегулированию инвестиционных споров, Европейском банке реконструкции и развития, Азиатском банке развития, Исламском банке развития" (далее - Закон от 6 декабря 2001 года).";
в пункте 47:
абзацы первый, второй и третий после слов "(группы иностранных государств)" и "иностранной валюте" дополнить словами "или аффинированном драгоценном металле";
абзац четвертый дополнить словами "(стоимости аффинированных драгоценных металлов)";
абзац шестой после слова "валюте" дополнить словами "и по каждому аффинированному драгоценному металлу";
абзац седьмой после слов "(групп иностранных государств)", "валюте" и "в иностранной валюте" дополнить словами "(аффинированным драгоценным металлам)", "(аффинированному драгоценному металлу)" и "(аффинированном драгоценном металле)", соответственно;
абзац восьмой после слов "иностранным валютам" дополнить словами "(аффинированным драгоценным металлам)";
подпункт 1) пункта 48 после слова ""Евро"" дополнить словами ", а также аффинированным драгоценным металлам";
пункт 50 после слов "иностранной валюте" и "валютам" дополнить словами "(аффинированному драгоценному металлу)" и "(аффинированным драгоценным металлам)", соответственно;
дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. "Капитализация банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан

44-4-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы-сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер сомасының осы коэффициентінің есебін жасау мақсатында мыналар алып тасталынады:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" (бұдан әрі - Салық Кодексі) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексінің  7-бөліміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттері ретінде танылатын (растайтын құжаттары бар болғанда), Қазақстан Республикасы резидент еместері болып табылатын жеке және заңды тұлғалар алдындағы және  корреспонденттік шоттары бойынша міндеттемелер;
"Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкiне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепiлдiгiнiң Көпжақты Агенттiгiне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөнiндегi Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкiне, Азия Даму Банкiне, Ислам Даму Банкiне мүшелiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 6 желтоқсандағы  Заңына (бұдан әрі - 2001 жылғы 6 желтоқсандағы Заң) сәйкес Қазақстан Республикасы мүше болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер.";
47-тармақта:
бірінші, екінші және үшінші абзац "(шет мемлекеттер тобының)" және "шетел валютасындағы" деген сөздерден кейін "немесе тазартылған қымбат металдардағы" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші абзац "(тазартылған қымбат металдардың құнын)" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзац "валюта бойынша" деген сөздерден кейін "және әрбір тазартылған қымбат металл бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзац "(шет мемлекеттер тобы)", "валюта" және "шетел валютасындағы" деген сөздерден кейін сәйкес "(тазартылған қымбат металдарға)", "(тазартылған қымбат металдар)" және "(тазартылған қымбат металдардағы)" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші абзац "шетелдік валюталар" деген сөздерден кейін "(тазартылған қымбат металдар)" деген сөздермен толықтырылсын;
48-тармақтың 1)-тармақшасы "Еуро" деген сөзден кейін ", сондай-ақ тазартылған қымбат металл" деген сөздермен толықтырылсын;
50-тармақ "шетел валютасы" және "валюталары" деген сөздерден кейін тиісінше "(тазартылған қымбат металдар)" және "(тазартылған қымбат металдар)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелеріне банктердің капиталдандыруы

53-1. Капитализация банков к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан характеризуется коэффициентами k8 и k9.
53-2. Коэффициент k8 рассчитывается как отношение совокупных обязательств банка перед нерезидентами Республики Казахстан к собственному капиталу банка и не должен превышать максимального нормативного значения, указанного в приложении 11 к настоящей Инструкции.
В целях расчета коэффициента k8 из совокупных обязательств банка перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
выпущенные банком в обращение ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан;
ценные бумаги, выпущенные банком посредством дочерних организаций специального назначения под гарантию банка;
обязательства по текущим и корреспондентским счетам перед физическими и юридическими лицами, являющимися нерезидентами Республики Казахстан и признаваемыми резидентами Республики Казахстан в соответствии с разделом 7 Налогового кодекса (при наличии подтверждающих документов);
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с Законом от 6 декабря 2001 года.
53-3. Коэффициент k9 рассчитывается как отношение суммы совокупных обязательств банка перед нерезидентами Республики Казахстан и выпущенных им в обращение долговых ценных бумаг к собственному капиталу банка и не должен превышать максимального нормативного значения, указанного в приложении 11 к настоящей Инструкции.
В целях расчета коэффициента k9 из совокупных обязательств банка перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
выпущенные банком в обращение долговые ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства по текущим и корреспондентским счетам перед физическими и юридическими лицами, являющимися нерезидентами Республики Казахстан и признаваемыми резидентами Республики Казахстан в соответствии с разделом 7 Кодекса о налогах (при наличии подтверждающих документов);
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с Законом от 6 декабря 2001 года.
53-4. Коэффициенты k8 и k9 должны соблюдаться банками с 1 апреля 2007 года.
В случае если по состоянию на 1 апреля 2007 года фактическое значение коэффициентов k8 и k9 превышает максимальное нормативное значение, указанное в приложении 11 к настоящей Инструкции, в отношении данных банков определяется следующий порядок:

53-1. Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелерді банктердің капиталдандыруы k8 және k9 коэффициенттерімен сипатталады.
53-2. k8 коэффициенті банктің Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы жиынтық міндеттемелерінің меншікті капиталға қатысы ретінде есептеледі және осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасында көрсетілген барынша жоғары нормативтік мәннен аспауы тиіс.
k8 коэффициентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы банктің жиынтық міндеттемелерінен мыналар алынып тасталады:
банк айналымға шығарған Қазақстан Республикасының резидент еместеріндегі бағалы қағаздар;
банктің кепілдігімен, банк арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдары арқылы шығарған бағалы қағаздар;
Салық кодексінің 7-бөліміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттері ретінде танылатын (растайтын құжаттары бар болғанда), Қазақстан Республикасы резидент еместері болып табылатын жеке және заңды тұлғалар алдындағы және корреспонденттік шоттары бойынша міндеттемелер;
2001 жылғы 6 желтоқсандағы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер.
53-3. k9 коэффициенті банктің Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы жиынтық міндеттемелерінің сомасына және олардың айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарының қатысы ретінде есептеледі және осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасында көрсетілген барынша жоғары нормативтік мәннен аспауы тиіс.
k9 коэффицентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы банктердің жиынтық міндеттемелерінен мыналар алынып тасталады:
банк айналымға шығарған Қазақстан Республикасының резидент еместеріндегі борыштық бағалы қағаздар;
Салық кодексінің 7-бөліміне сәйкес Қазақстан Республикасы резиденттері ретінде танылатын (растайтын құжаттары бар болғанда), Қазақстан Республикасы резидент еместері болып табылатын жеке және заңды тұлғалар алдындағы және  корреспонденттік шоттары бойынша міндеттемелер;
2001 жылғы 6 желтоқсандағы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер.
53-4. k8 және k9 коэфиценттерін банктер 2007 жылдың 1-ші сәуірінен бастап сақтауға тиіс.
2007 жылғы 1 сәуірдегі жағдай бойынша k8 және k9 коэфиценттерінің нақты мәндері Нұсқаулықтың 11-қосымшасында көрсетілген барынша жоғары нормативтік мәнінен асып түскен жағдайда, ол банктерге мынадай тәртіп белгіленеді:

1) к 1 января 2008 года величина должна быть не более наибольшего из следующих значений:
фактического значения, рассчитанного уполномоченным органом в отношении каждого отдельно взятого банка на основе отчетности, представленной данным банком по состоянию на 1 января 2007 года;
максимального нормативного значения, указанного в приложении 11 к настоящей Инструкции;
2) на период с 1 января 2008 года по 31 марта 2008 года величина должна быть не более наибольшего из следующих значений:
фактического значения, рассчитанного уполномоченным органом в отношении каждого отдельно взятого банка на основе отчетности, представленной данным банком по состоянию на 1 января 2007 года;
максимального нормативного значения, указанного в приложении 11 к настоящей Инструкции;
3) к 1 апреля 2008 года величина должна быть не более максимального нормативного значения, указанного в приложении 11 к настоящей Инструкции.
При соблюдении банками порядка превышения коэффициентов k8 и k9, установленного настоящим пунктом, данное превышение не будет признаваться как нарушение пруденциального норматива до 31 марта 2008 года.";
в приложении 1:
в Таблице активов банка, взвешенных по степени кредитного риска вложений:
в строке, порядковый номер 44, слова "постановлением Правительства Республики Казахстан 28 июня 2004 года N 715" заменить словами "Указом Президента Республики Казахстан 11 июня 2004 года N 1388";
в строке, порядковый номер 58, слова ", дочерним банкам-нерезидентам банка, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и дочерним банкам-нерезидентам банка, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки" исключить;
в строке, порядковый номер 62, слова ", дочерних банках-нерезидентах банка, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и дочерних банках-нерезидентах банка, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки" исключить;
в строке, порядковый номер 63, слова ", дочерних банков-нерезидентов банка, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и дочерних банков-нерезидентов банка, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки" исключить;
в строке, порядковый номер 68, слова ", дочерними банками-нерезидентами банка, имеющими долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и дочерними банками-нерезидентами банка, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки" исключить;
в строке, порядковый номер 80, слова "(за исключением займов, предоставленных дочерним банкам-нерезидентам банка)" исключить;
в строке, порядковый номер 83, слова "(за исключением вкладов в дочерних банках-нерезидентах банка)" исключить;
в строке, порядковый номер 84, слова "(за исключением дебиторской задолженности дочерних банков-нерезидентов банка)" исключить;
в строке, порядковый номер 88, слова "(за исключением выпущенных дочерними банками-нерезидентами банка)" исключить;
пункт 8 Пояснений к расчету активов банка, взвешенных по степени риска вложений, исключить;
в приложении 2:
в Таблице условных и возможных обязательств банка, взвешенных по степени кредитного риска:

1) 2008 жылғы 1 қаңтарға көлемі мынадай мәндерден барынша жоғарыдан аспауы тиіс:
осы банктің 2007 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ұсынған есептері негізінде әрбіріне қатысты жеке алғандағы уәкілетті орган есептеген нақты мәнінен;
осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасында көрсетілген барынша жоғары нормативтік мәнінен;
2) 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап 2008 жылғы 31 наурызды қоса алғандағы кезеңде көлемі барынша жоғары мәнінен мынадай мәндер бойынша аспауы тиіс:
осы банктің 2007 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ұсынған есептері негізінде әрбіріне қатысты жеке алғандағы уәкілетті орган есептеген нақты мәнінен;
осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасында көрсетілген барынша жоғары нормативтік мәнінен;
3) 2008 жылдың 1 сәуіріне өлшем осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасында көрсетілген барынша жоғары нормативтік мәннен аспауы тиіс.
Осы тармақпен белгіленген k8 және k9 коэффиценттерін банктер сақтаған жағдайда бұл асып түсу 2008 жылдың 31 наурызына дейін пруденциалдық нормативтерді бұзу деп танылмайды.";
1-қосымшада:
Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған банк активтерінің кестесінде:
реттік нөмірі 44-жолдағы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 715 қаулысымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388 Жарлығымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 58-жолдағы ", Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осындай деңгейлі рейтингі бар банктің еншілес резидент емес банктеріне және сәйкес рейтингтік бағасы жоқ банктің еншілес резидент емес банктеріне" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 62-жолдағы ", Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осындай деңгейлі рейтингі бар банктің еншілес резидент емес банктерінде және сәйкес рейтингтік бағасы жоқ банктің еншілес резидент емес банктерінде" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 63-жолдағы ", Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осындай деңгейлі рейтингі бар банктің еншілес резидент емес банктерін және сәйкес рейтингтік бағасы жоқ банктің еншілес резидент емес банктерін" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 68-жолдағы ", Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осындай деңгейлі рейтингі бар банктің еншілес резидент емес банктерімен және сәйкес рейтингтік бағасы жоқ банктің еншілес резидент емес банктерімен" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 80-жолдағы "(банктің еншілес резидент емес банктеріне берілген заемдардан басқа)" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 83-жолдағы "(банктің еншілес резидент емес банктеріндегі салымдардан басқа)" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 84-жолдағы "(банктің еншілес резидент емес банктерінің дебиторлық берешегінен басқа)" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 88-жолдағы "(банктің еншілес резидент емес банктері шығарғандардан басқа)" деген сөздер алынып тасталсын;
Банктің салымдық тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтерінің есебіне түсіндірменің 8-тармағы алынып тасталсын;
2-қосымшадағы:
Банктің кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша өлшенген шартты және ықтимал міндеттемелер кестесінде:

дополнить строкой, порядковый номер 5-1, следующего содержания:
"
5-1
Гарантии, принятые банком в обеспечение
выданного займа
0
";
в строке, порядковый номер 7, слова "и выше" исключить;
абзац первый Пояснений к расчету условных и возможных обязательств банка, взвешенных по степени кредитного риска, исключить;
в приложениях 9, 10 слова "Правилами классификации активов, условных обязательств" заменить словами "требованиями к классификации активов, условных обязательств и созданию провизии против них, устанавливаемыми уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
дополнить приложением 11 согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2007 года, за исключением абзацев сто двадцать первого - сто двадцать восьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2007 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Бубеев М.С):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 23 февраля 2007 года N 47
"Приложение 11
к Инструкции о нормативных значениях и
методике расчетов пруденциальных
нормативов для банков второго уровня
Таблица коэффициентов капитализации банков к обязательствам

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 5-1 жолмен толықтырылсын:
"
5-1
Банк берілген заемдарды қамтамасыз
етуге қабылдаған кепілдіктер
0
";
реттік нөмірі 7 жолдағы "және жоғары" деген сөздер алынып тасталсын;
Кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша өлшенген банктің шартты және ықтимал міндеттемелерінің есебіне түсініктемелердің бірінші абзацы алынып тасталсын;
9, 10-қосымшаларда "Активтерді жіктеу, шартты міндеттемелер ережелері" деген сөздер "активтер жіктемесіне, шартты міндеттемелерге және Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес уәкілетті орган бекіткен оларға қарсы провизиялар құруға қойылатын талаптарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулының қосымшасына сәйкес 11-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы, 2007 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының жүз жиырма бір - жүз жиырма сегізінші абзацтарын қоспағанда, 2007 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
3.  Стратегия және талдау департаменті (Бүбеев М.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2007 жылғы 23 ақпандағы
N 47 қаулысына қосымша
"Екінші деңгейдегі банктер үшін
пруденциалдық нормативтер есеп
айырысуларының нормативтік мәні
мен әдістемесі туралы
нұсқаулықтың
11-қосымшасы
Қазақстан Республикасының резидент еместер алдындағы
міндеттемелеріне банктерді капиталдандырудың