Об утверждении Правил государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 марта 2007 года № 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2007 года № 4593. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 мая 2011 года № 203
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19.05.2011 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке" ПРИКАЗЫВАЮ: см.Z110407
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций.
2. Комитету науки (Рамазанов Т.С.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Абдымомунова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 2 марта 2007 N 100
ПРАВИЛА
государственной регистрации научно-исследовательских работ,
проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
1. Общие положения
1. Правила государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций разработаны в соответствии сЗаконом Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке", Законом  Республики Казахстан от 7 мая 1997 года "О государственной статистике", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1111 "Вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан", от 20 сентября 2005 года N 929 "О реорганизации некоторых республиканских государственных предприятий Министерства образования и науки Республики Казахстан" и от 21 июля 2006 года N 700 "Некоторые вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан" и определяют порядок организации и осуществления государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций.

Бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен іргелі және қолданбалы зерттеулердің бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертацияларды мемелекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 1 наурыздағы N 100 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 28 наурыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4593 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 19 мамырдағы № 203 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.05.19 № 203 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі  Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: .Z110407 қараңыз
1. Қоса беріліп отырған Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен iргелi және қолданбалы зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертацияларды мемлекеттік тiркеу ережесі бекітілсін.
2. Ғылым комитеті (Т.С.Рамазанов) белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік  тіркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі А.Қ.Әбдімомыновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрiнiң
2007 жылғы 2 наурыздағы
N 100 бұйрығымен бекiтiлдi
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар
мен iргелi және қолданбалы зерттеулердiң
бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және
докторлық диссертацияларды мемлекеттік тiркеу
ЕРЕЖЕСI 1. Жалпы ережелер
1. Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен iргелi және қолданбалы зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертацияларды мемлекеттік тiркеу ережесі "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шiлдедегі Заңына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 мамырдағыЗаңына , "Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң мәселелерi", "Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң кейбір республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын қайта құру туралы" және»"Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң кейбір мәселелерi" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 28 қазандағы N 1111, 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 929 және 2006 жылғы 21 шілдедегі N 700 қаулыларына сәйкес әзірленді және бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен iргелi және қолданбалы зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертациялардың мемлекеттік тiркелуін ұйымдастыру және жүргізу тәртібін белгілейді.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
основная организация - научная организация, которая выполняет и несет ответственность за реализацию полного объема научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований;
организация - соисполнитель - научная организация, которая выполняет и несет ответственность за реализацию определенной части объема научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований.
3. Государственная регистрация научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций, проводимых организациями, независимо от их организационно-правовых форм, осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный центр научно-технической информации Республики Казахстан" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Национальный центр научно-технической информации).
4. На Национальный центр научно-технической информации возлагается информационно-аналитическое сопровождение программ фундаментальных и прикладных исследований с представлением информации в государственные органы управления о ходе их реализации.
5. Все предусмотренные настоящими Правилами документы представляются в Национальный центр научно-технической информации в оригинале.
Затраты, связанные с подготовкой и пересылкой предусмотренных настоящими Правилами документов, несут основная организация и организации-соисполнители.
6. На основании государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, законченных тем и программ фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертаций Национальный центр научно-технической информации формирует государственные фонды информационных материалов о научно-исследовательских работах, проводимых за счет бюджетных средств, законченных темах и программах фундаментальных и прикладных исследований, защищенных кандидатских и докторских диссертациях и обеспечивает в установленном порядке доступ юридических и физических лиц к информационным материалам.
2. Государственная регистрация научно-исследовательских работ,
проводимых за счет бюджетных средств, и законченных тем
7. Основная организация для государственной регистрации научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, и законченных тем направляет в Национальный центр научно-технической информации Регистрационную карту в двух экземплярах на государственном и русском языках (форма Регистрационной карты и порядок ее заполнения установлены в приложении 1 к настоящим Правилам) в срок не позднее 30 календарных дней с момента начала финансирования научно-исследовательских работ, проводимых за счет бюджетных средств, и законченных тем.

2. Бұл Ережеде пайдаланылатын ұғымдар:
негізгі ұйым - бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен iргелi және қолданбалы зерттеулер бағдарламаларының толық көлемін орындайтын және орындалуына жауапты ғылыми ұйым;
қоса орындаушы ұйым - бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен iргелi және қолданбалы зерттеулердiң бағдарламалары көлемінің белгіленген бөлігін орындайтын және орындалуына жауапты ғылыми ұйым.
3. Ғылыми - зерттеу жұмыстарын, аяқталған  тақырыптар мен іргелі және қолданбалы зерттеулердің бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертацияларды мемлекеттiк тiркеу Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi Ғылым комитетінің Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттiк   кәсiпорнымен (бұдан әрі - ұлттық ғылыми-техникалық  ақпарат орталығы) жүзеге асырылады.
4. Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына олардың іске асырылу барысы туралы мемлекеттік басқару органдарына ақпараттар ұсынумен қоса іргелі және қолданбалы зерттеулердің бағдарламаларын ақпараттық-талдамалық сүйемелдеу жүктеледі.
5. Осы Ережеде қарастырылған барлық құжаттар ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына түп нұсқада ұсынылады.
Осы Ережеде қарастырылған құжаттарды дайындауға және жіберуге байланысты шығындарды негізгі ұйым және қоса орындаушы ұйымдар атқарады.
6. Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен iргелi және қолданбалы зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық  диссертацияларды мемлекеттік тiркеу негiзiнде ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған тақырыптар мен iргелi және қолданбалы зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған кандидаттық және докторлық диссертациялар туралы ақпараттық құжаттардың мемлекеттік қорын қалыптастырады және белгiленген тәртiппен заңды және жеке тұлғалардың ақпараттық құжаттарға қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
2. Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын және аяқталған
тақырыптарды мемлекеттік тiркеу
7. Негізгі ұйым ғылыми-зерттеу жұмыстарын және аяқталған   тақырыптарды мемлекеттік тiркеу үшiн ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу жұмыстарын және аяқталған тақырыптарды қаржыландыру басталған сәттен бастап 30 күнтізбелік күннен кешiктiрмей Тiркеу картасын (Тiркеу картасының нысаны және оны толтыру тәртібі осы Ережеге 1-қосымшада бекітілген) жiбереді.

8. При проведении научно-исследовательских работ несколькими организациями (комплексные работы) каждая организация направляет в Национальный центр научно-технической информации Регистрационную карту на ту часть работы, которая будет выполнена самостоятельно.
9. Национальный центр научно-технической информации по Регистрационной карте присваивает работе номер государственной регистрации и в течение 20 календарных дней направляет основной организации и организациям - соисполнителям один экземпляр Регистрационной карты.
10. Об изменениях в зарегистрированной работе основная организация и организации - соисполнители должны в течение 30 календарных дней выслать:
письменное извещение, в случае прекращения или изменения срока окончания работы;
вновь оформленную Регистрационную карту, в случае изменения наименования работы, с одновременным аннулированием Национальным центром научно-технической информации прежнего номера государственной регистрации.
11. Если в процессе выполнения зарегистрированной работы выявлена необходимость ее засекречивания, основная организация и организации - соисполнители должны сообщить об этом в Национальный центр научно-технической информации в установленном порядке.
12. Представление заключительного отчета о зарегистрированной работе является обязательным в случае финансирования работы, как за счет бюджетных средств, так и внебюджетных источников. Обязательным является и представление отчета по этапу работы, если его подготовка была предусмотрена планом проведения научно-исследовательских работ.
13. Отчетные документы представляются как основной организацией, так и организациями-соисполнителями.
14. Национальный центр научно-технической информации, получив отчетные документы, присваивает им инвентарный номер и в течение 20 календарных дней направляет основной организации и организациям - соисполнителям один экземпляр информационной карты.
15. Отчеты о научно-исследовательских работах после сканирования возвращаются основной организации и организациям - соисполнителям (по их требованию). Затраты по обратной пересылке отчетных документов несут сами организации.
16. Копии информационных документов, входящих в государственный фонд информационных материалов о научно-исследовательских работах и законченных темах, а также сведения о зарегистрированных работах, представляются Национальным центром научно-технической информации юридическим и физическим лицам Республики Казахстан на условиях, указанных основной организацией и организациями - соисполнителями в информационных картах.

8. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын бiрнеше ұйым бiрiгiп (кешендi жұмыстар) орындаған жағдайда әрбiр ұйым ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына өзiнiң орындаған жұмыс бөлiгi бойынша Тiркеу картасын жiбередi.
9. Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы Тiркеу картасы бойынша жұмысқа мемлекеттiк тiркеу нөмірiн бередi және 20 күнтізбелік күннің ішінде Тiркеу картасының бiр данасын негізгі ұйымға және қоса орындаушы ұйымдарға жiбередi.
10. Негізгі ұйым және қоса орындаушы ұйымдар тiркелген жұмысқа өзгерістер енгiзiлгендiгi туралы 30 күнтізбелік күннің ішінде:
жұмыс тоқтатылғанда немесе оның аяқталу мерзiмi өзгертiлген жағдайда жазбаша хабарлама;
бұрынғы мемлекеттiк нөмірі ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен біруақытта жойылуымен қатар жұмыстың атауы өзгерген жағдайда қайта ресiмделген Тiркеу картасын жiберуі керек.
11. Егер де тiркелген жұмысты орындау процесінде оны құпия түрде жүргiзу қажеттiлігі туындаса, онда негізгі ұйым және қоса орындаушы ұйымдар  ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына бұл туралы бекітілген тәртiппен хабарлауы тиiс.
12. Жұмыс бюджеттік қаражат есебінен, сондай-ақ бюджеттен тыс  қаражат көздерінен қаржыландырылған жағдайда да тіркелген жұмыс туралы қорытынды есепті ұсыну міндетті болып табылады. Егер жұмыстың дайындалуы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің жоспарымен  көзделген болса, оның кезеңі бойынша да есепті ұсыну міндетті болып табылады.
13. Есептік құжаттарды негізгі ұйым және қоса орындаушы ұйымдар да ұсынады.
14. Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы есептiк құжаттарды алғаннан кейiн оларға инвентарлық нөмір тағайындайды және 20 күнтізбелік мерзімде негізгі ұйымға және қоса орындаушы ұйымдарға ақпараттық картаның бiр данасын жiбередi.
15. Сканер арқылы көшiрiліп алынған ғылыми-зерттеу жұмыстары туралы есептер негізгі ұйымға және қоса орындаушы ұйымдарға (олардың талаптары бойынша) қайтарылады. Есептерді қайта жіберудегі шығындарды ұйымдар өз есебінен атқарады.
16. ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы ғылыми-зерттеу жұмыстары және аяқталған тақырыптары туралы ақпараттық материалдардың мемлекеттiк қорына енгiзiлген ақпараттық құжаттар көшiрмелерiн, сондай-ақ тiркелген жұмыстар туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларына негізгі ұйым және қоса орындаушы ұйымдардың ақпараттық карталарында көрсетілген шарттарға сәйкес ұсынады.

3. Порядок подготовки и представления документов программ фундаментальных
и прикладных исследований для государственной регистрации
17. Документы, для государственной регистрации и сопровождения программ фундаментальных и прикладных исследований, оформляются и представляются в Национальный центр научно-технической информации в следующем порядке.
18. Основная организация представляет для государственной регистрации в Национальный центр научно-технической информации не позднее 10 календарных дней с момента утверждения программ фундаментальных и прикладных исследований и объемов их финансирования показатели развернутой программы (далее - плановые показатели) с разбивкой по годам (форма - Ф1-унифицированная (Показатели развернутой программы) и порядок ее заполнения установлены в  приложении 2 к настоящим Правилам), с титульным листом (приложение 3 к настоящим Правилам) и пояснительной запиской; документ, подтверждающий объем бюджетных средств, выделенных на выполнение заданий, этапов в текущем году.
19. На титульном листе приводятся следующие сведения: ведомственная принадлежность основной организации; грифы согласования и утверждения; шифры программы (универсальная десятичная классификация (УДК) и межгосударственного рубрикатора научно-технической информации (МРНТИ); наименование программы, сроки реализации, наименование и местонахождение основной организации, год создания документа.
20. Пояснительная записка к форме Ф1-унифицированная содержит следующие сведения: цель программы; задачи программы; основные задания; ожидаемые результаты.
21. Национальный центр научно-технической информации присваивает сформированной программе соответствующий шифр и включает ее в Государственный реестр программ фундаментальных и прикладных исследований.
Для подтверждения факта регистрации программы Национальный центр научно-технической информации выдает основной организации "Свидетельство о включении программы в Государственный реестр программ фундаментальных и прикладных исследований".
22. Форма Ф1-унифицированная является единой в представлении плановых показателей на весь период реализации программы и на очередной год выполнения.
Форма Ф1-унифицированная представляется в Национальный центр научно-технической информации с двумя разделами - реквизитами всех организаций, участвующих в выполнении программы и численностью специалистов для ее выполнения.
23. При возникновении необходимости проведения корректировки программы, наряду с плановыми показателями на очередной год, по форме Ф1-корректировка (форма Ф1- корректировка и порядок ее заполнения установлены в приложении 4 к настоящим Правилам) в Национальный центр научно-технической информации представляются сведения: о заданиях, указанных ранее в Ф1-унифицированная, показатели которых требуют изменений; об исключенных заданиях (этапах); о вновь вводимых в программу заданиях (этапах) работ.

3. Мемлекеттік тіркеуге ұсынылатын іргелі және
қолданбалы зерттеулер бағдарламаларының
құжаттарын ресімдеу және ұсыну
17. Мемлекеттік тіркеуге және жүргізуге іргелі және қолданбалы зерттеулер бағдарламалары мынадай  тәртіппен ресімделіп ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына ұсынылады.
18. Негізгі ұйым іргелі және қолданбалы зерттеулер бағдарламаларын, олардың бюджеттік қаражатының көлемі бекітілген   сәттен бастап 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына кеңейтілген бағдарламаның көрсеткіштерін (бұдан әрі - жоспарлық көрсеткіштер) жылдарға бөліп (Ф1-сәйкестендірілген нысаны (Кеңейтілген бағдарламаның көрсеткіштері) және оны толтыру тәртібі осы Ереженің 2-қосымшасында бекітілген), титулдық бет (осы Ереженің 3-қосымшасы) және түсіндірме жазба; ағымдағы жылғы тапсырмаларын, кезеңдерін орындауға бөлінген бюджеттік қаражат мөлшерін растайтын құжатты ұсынады.
19. Титул парағында мынадай мәліметтер келтіріледі: бағдарламаны орындаушы негізгі ұйымның ведомстволық бағыныстылығы; мақұлданған және бекітілген белгілері; бағдарламаның әмбебап ондық жіктелімі (ӘОЖ) және ғылыми-техникалық ақпараттың мемлекетаралық топтамасы (ҒТАМАТ); бағдарламаның атауы, іске асырылу мерзімі, негізгі ұйымның атауы мен орналасқан жері, құжаттың дайындалған жылы.
20. Ф1-сәйкестендірілген нысанының түсіндірме жазбасы мынадай мәліметтерден тұрады: бағдарламаның мақсаты; бағдарламаның міндеттері; негізгі тапсырмалар; күтілетін нәтижелер.
21. Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы   қалыптастырылған бағдарламаға тиісті шифр тағайындайды және оны Іргелі және қолданбалы зерттеулер бағдарламаларының   мемлекеттік тізіліміне енгізеді.
Бағдарламаның тіркелгенін растау үшін Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы негізгі ұйымға Іргелі және қолданбалы зерттеулер   бағдарламаларының мемлекеттік тізіліміне енгізілгендігі туралы куәлікті тапсырады.
22. Ф1-сәйкестендірілген нысаны   бағдарламаның барлық іске асырылу кезеңі мен кезекті орындалу жылына жоспарлы көрсеткіштерді ұсынуда біртұтас болады.
Ф1-сәйкестендірілген нысаны екі қосымшамен бірге бағдарламаны орындаушы барлық ұйымдардың деректемелері мен бағдарламаны   орындауға қатысушы қызметкерлер санымен Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына ұсынылады.
23. Бағдарламаға түзету енгізу қажет болған жағдайда, кезекті жылдың жоспарлық көрсеткіштерімен қатар Ф1-түзету нысаны (Ф1-түзету нысаны және оны толтыру тәртібі осы Ереженің 4-қосымшасында бекітілген) бойынша Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына бұрын Ф1-сәйкестендірілген нысанында көрсеткіштер   өзгертуді қажет  ететін көрсетілген тапсырмалар туралы мәліметтер; шығарылып тасталған тапсырмалар (кезеңдер); бағдарламаға жаңадан енгізілген тапсырмалар (кезеңдер)  ұсынылады.

Форма Ф1-корректировка аналогична форме Ф1-унифицированная. При внесении в Ф1-корректировка заданий (этапов) работ, требующих изменений или исключенных из программы, необходимо, чтобы их шифры строго соответствовали шифрам этих же заданий (этапов), указанным первоначально в плановых показателях, сформированных на весь период реализации.
В форме Ф1-унифицированная указывается откорректированный вариант.
24. По результатам выполнения заданий, этапов за год и при их досрочном завершении основная организация, ответственная за реализацию программы, направляет в Национальный центр научно-технической информации, не позднее 25 января после отчетного года, годовой отчет "Ведомственная статистическая отчетность" по форме 3-нт (программа) (далее - форма 3-нт) (форма 3-нт и порядок ее заполнения установлены в приложении 5 к настоящим Правилам).
Организации-соисполнители программы независимо от ведомственной подчиненности представляют в соответствующую основную организацию сведения по всем показателям формы 3-нт о выполненной части работы по данному заданию, этапу.
По форме 3-нт (программа) представляются фактические данные по заданиям, этапам работ, которые должны быть завершены по плану в отчетном периоде или завершены досрочно.
25. К форме 3-нт прилагаются краткая пояснительная записка о ходе выполнения заданий, этапов в отчетном периоде, а также сведения из 4-х разделов: о правовой защите и внедрении результатов работ по программе; о приобретении технологий за счет бюджетных ассигнований, выделенных на программу; справки о кадровом обеспечении организаций, выполняющих задания, этапы работ по программе; о количестве подготовленных документов и публикаций по программе.
26. Основная организация представляет в Национальный центр научно-технической информации отчеты о ходе выполнения заданий, этапов работ организациями-соисполнителями программы по форме Ф4-унифицированная "Отчет о ходе выполнения заданий, этапов работ организациями-соисполнителями программы" (форма Ф4-унифицированная и порядок ее заполнения установлены в приложении 6 к настоящим Правилам) ежеквартально не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Отчет составляется основной организацией, включая отчетные данные, представляемые организациями-соисполнителями.
27. Министерства, агентства - администраторы программ представляют в Национальный центр научно-технической информации списки программ фундаментальных и прикладных исследований, сформированных на основании прошедших конкурсный отбор научно-исследовательских проектов в течение семи календарных дней после утверждения программы, а также ежегодно в срок до 1 марта - сведения о выделенных на текущий год объемах бюджетного финансирования на выполнение конкретной программы.

Ф1-түзету нысаны Ф1-сәйкестендірілген  нысанына ұқсас. Ф1-түзету нысанына бағдарлама тапсырмаларына, нысандарына өзгерту немесе бағдарламадан шығарылып тасталған тапсырмалар, жұмыс кезеңдері туралы мәліметтер енгізгенде олардың шифрлары бағдарламада алғашқыда көрсетілген осы тапсырмалардың шифрларына міндетті түрде сәйкес келуі керек.
Ф1-сәйкестендірілген нысанында түзетілген нұсқасы көрсетіледі.
24. Бағдарламаны іске асыруға жауапты негізгі ұйым бір жылда тапсырмаларды, кезеңдерді орындау және оларды мерзімінен бұрын аяқтау нәтижелері бойынша есептік жылдан кейін 25 қаңтардан кешіктірмей 3-ғт (бағдарлама), (бұдан әрі - нысан - 3-ғт) (нысан - 3-ғт және оны толтыру тәртібі осы Ереженің 5-қосымшасында бекітілген) нысаны бойынша»Ведомстволық статистикалық есептілік» жылдық есепті Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына ұсынады.
Бағдарламаны қоса орындаушы ұйымдар ведомстволық бағыныстылығына қарамастан 3-ғт нысанының (бағдарлама) барлық көрсеткіштері бойынша аталған тапсырма, кезең бойынша жұмыстың орындалған бөлігі туралы тиісті негізгі ұйымға мәліметтер ұсынады.
3-ғт (бағдарлама) бойынша жоспарға сәйкес есепті кезеңде немесе мерзімінен бұрын аяқталатын тапсырма, кезең бойынша жұмыстың мәліметтері ұсынылады.
25. 3-ғт нысанына тапсырмалардың, кезеңдердің есептік кезеңде орындалу барысы туралы   қысқаша түсіндірме жазба, сондай-ақ 4-бөлімнен тұратын: бағдарлама бойынша құқықтық қорғалу және жұмыс нәтижелерінің енгізілуі туралы мәліметтер; бағдарламаға бөлінген бюджеттік қаражат есебінен алынған технологиялар туралы мәліметтер; бағдарлама бойынша жұмыс тапсырмаларын, кезеңдерін орындаушы ұйымның кадрмен қамтамасыз етілуі туралы анықтама; бағдарлама бойынша дайындалған құжаттар мен жарияланымдар саны туралы мәліметтер қоса беріледі.
26. Негізгі ұйым тапсырмалардың, жұмыс кезеңдерінің бағдарламаны қоса орындаушы ұйымдармен орындалу барысы туралы тоқсандық есепті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-шы күнінен кешіктірмей, Ф4-сәйкестендірілген нысаны (Ф4-сәйкестендірілген нысаны және оны толтыру тәртібі осы Ереженің 6-қосымшасында бекітілген) бойынша Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына ұсынады.
Есеп қоса орындаушы ұйымдар ұсынған есептік деректерді қосып негізгі ұйыммен құрастырылады.
27. Бағдарламалардың әкімшілері - министрліктер, агенттіктер Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына конкурстық іріктеуден өткен ғылыми-зерттеу жобалардың негізінде қалыптастырылған іргелі және қолданбалы зерттеулер бағдарламаларының тізімдерін бағдарлама бекітілгеннен кейін жеті күнтізбелік күннің ішінде, сондай-ақ, жыл сайын 1 наурызға дейін  нақты бағдарламаны орындауға ағымдағы жылға бөлінген бюджеттік қаржыландыру көлемі туралы мәліметтерді береді.

4. Государственная регистрация защищенных кандидатских и
докторских диссертаций
28. Диссертационный совет в течение семи календарных дней после защиты кандидатской и докторской диссертации направляет в Национальный центр научно-технической информации для государственной регистрации следующие документы:
сопроводительное письмо на бланке организации, при которой функционирует совет, подписанное председателем или ученым секретарем диссертационного совета;
два экземпляра Учетной карточки диссертации на государственном и русском языках (форма Учетной карточки диссертации и порядок ее заполнения установлены в приложении 7 к настоящим Правилам). В Учетной карточке диссертации применяются сокращения отраслей науки, ученых степеней и званий в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам;
один экземпляр автореферата с подписью соискателя;
один экземпляр диссертации в несброшюрованном виде, оформленный в соответствии с требованиями Инструкции по оформлению диссертации и автореферата, утвержденной государственным органом по аттестации, на бумажном и электронном носителях.
29. Национальный центр научно-технической информации, получив вышеназванные документы, присваивает кандидатской и докторской диссертации номер государственной регистрации и в течение семи календарных дней направляет в диссертационный совет извещение, подтверждающее государственную регистрацию.
Документы, представленные диссертационным советом в Национальный центр научно-технической информации, не подлежат возврату.
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации научно-исследовательских
работ, проводимых за счет бюджетных
средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных
исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
Форма Регистрационной карты
и порядок ее заполнения
5013 РЕГИСТРАЦИОННАЯ КАРТА
____          _________________________
|    |        |                         |
| 01 |        | 5256 Гриф секретности   |  Куда: 050096, Алматы,
|____|        | ДСП - для служебного    |  ул. Богенбай батыра, 221
| пользования             |  Национальный центр
| С - секретно            |  НТИ РК
| СС- совершенно секретно |  т. 54-73-99
|_________________________|
5418 Исходящий N, дата                  5436 Номер госрегистрации
________________________               __________________________
|________________________|             |__________________________|
Сроки выпол-
нения работы
5517 Измененный номер госрегистрации 7353 Начало   7362 Окончание
_________________________________   ___________   ____________
|_________________________________|_|___________|_|____________|___
|           |    |    |    |     |
7146 Основание для проведения     | 7137      |Все-|1-ый|2-ой|3-ий |
работы                      | Источники | го |год |год |год  |
| и объем   |    |    |    |     |
| финансиро-|    |    |    |     |
| вания по  |    |    |    |     |
| календар- |    |    |    |     |
| ным годам |    |    |    |     |
| (тыс.     |    |    |    |     |
| тенге)    |    |    |    |     |
__________________________________|___________|____|____|____|_____|
07 Государственная программа      |13 Средства|    |    |    |     |
|госбюджета |____|____|____|_____|
08 Республиканская научно-        |22 Средства|    |    |    |     |
техническая программа (РНТП)  | заказчика |____|____|____|_____|
| 04 Собст- |    |    |    |     |
| венные    |____|____|____|_____|
| средства  |    |    |    |     |
09 Отраслевая (секторальная)      | 14 Отечест|____|____|____|_____|
программа                     | венные    |    |    |    |     |
| гранты    |____|____|____|_____|
10 Программа фундаментальных      | 21 Фонд   |    |    |    |     |
исследований (ПФИ)            | науки     |____|____|____|_____|
| 15 Между- |    |    |    |     |
| народные  |    |    |    |     |
| гранты,   |    |    |    |     |
| фонды     |____|____|____|_____|
11 Программа прикладных           | 31 Прочие |    |    |    |     |
исследований                      |___________|____|____|____|_____|
12 Инновационный проект
13 Поисковый (рисковый) проект
(фонд науки)                    7191 Вид работы
25 Межгосударственная программа    39 Научно-исследовательская
работа фундаментальная
61 Региональная программа          48 Научно-исследовательская
работа прикладная
34 Задание министерства            57 Опытно-конструкторская,
52 Договор с организацией             проектно-конструкторская
43 Инициативная                    66 Проектно-технологическая
7020 Шифр программы
__________________________
|__________________________|
Сведения об основной организации
2457           2934        2394    3033 Электронный    2754
Код ОКПО       Телефон       Факс         адрес         Город
_________________________________________________________________
|_____________|______________|_________|________________|_________|
1332 Сокращенное наименование министерства (ведомства)
______________________________________________________
|______________________________________________________|
2151 Полное наименование организации
__________________________________________________________________
|__________________________________________________________________|
2358 Сокращенное наименование организации |_______________________|
2655 Местонахождение организации (индекс, республика, область,
город, улица, дом)
__________________________________________________________________
|__________________________________________________________________|
2142 Организации-соисполнители
__________________________________________________________________
|__________________________________________________________________|
9126 Заказчик
__________________________________________________________________
|__________________________________________________________________|
7021 Шифр задания программы, в рамках которой выполняется
работа _______________________________
9027 Наименование работы
__________________________________________________________________
|                                                                  |
|                                                                  |
|                                                                  |
|                                                                  |
|__________________________________________________________________|
9153 Ожидаемые результаты
__________________________________________________________________
|                                                                  |
| В свободной форме описываются ожидаемые результаты регистрируемой|
| работы с указанием конкретных планируемых характеристик и пара-  |
| метров объекта исследований или разработки.                      |
|                                                                  |
|                                                                  |
|                                                                  |
|                                          ________________________|
|                                         |  5436                  |
|_________________________________________|________________________|
__________________________________________________________________
|            |Фамилия, имя,|Ученая степень,|Подпись |Место печати  |
|            |  отчество   |ученое звание  |        |              |
|____________|_____________|_______________|________|______________|
|Руководитель|             |               |        |              |
|организации | 6111        | 6210          |        |              |
|____________|_____________|_______________|________|              |
|Руководитель|             |               |        |              |
| работы     | 6120        | 6228          |        |              |
|____________|_____________|_______________|________|______________|

4. Қорғалған кандидаттық және докторлық
диссертацияларды мемлекеттiк тiркеу
28. Диссертациялық кеңес кандидаттық және докторлық диссертация қорғалғаннан кейiн жеті күнтізбелік күннің iшiнде Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына мемлекеттік тіркеуге мынадай құжаттарды:
жұмыс iстейтiн диссертациялық кеңестің төрағасы немесе ғылыми хатшысы қол қойған ұйымның бланкiсiндегi iлеспе хатты;
Диссертацияның есептiк карточкасының (Диссертацияның есептiк карточкасының нысаны және оны толтыру тәртібі осы Ереженің 7-қосымшасында бекітілген)   екі данасын мемлекеттік және орыс тілдерінде. Осы Ереженің 8 қосымшасына сәйкес Диссертацияның есептiк карточкасында ғылым салаларының, ғылыми атақтар мен дәрежелердiң қысқартулары  берілген;
iзденушiнiң қолы қойылған авторефераттың бір данасын;
мемлекеттiк аттестаттау органдары бекiткен Диссертацияны және авторефератты ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулықтың талаптарына сәйкес ресiмделген диссертацияның түптелмеген түріндегі қағаз және электрондық   тасымалдағыштағы бiр данасын жiбередi.
29. Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығы жоғарыда аталған құжаттарды алғаннан кейiн кандидаттық және докторлық диссертацияға мемлекеттiк тiркеу нөмірiн тағайындайды және жеті күнтізбелік күн ішінде диссертациялық кеңеске диссертацияның мемлекеттiк тiркелгендiгi жөнiнде хабарлама жiбередi.
Диссертациялық кеңестiң Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына ұсынған құжаттары керi қайтарылуға жатпайды.
Бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін
ғылыми-зерттеу жұмыстарын,аяқталған
тақырыптар мен iргелi және қолданбалы
зерттеулердiң бағдарламаларын,қорғалған
кандидаттық және докторлық диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу ережесіне
1-қосымша
Тiркеу картасының нысаны
және оны толтыру тәртібі
5013  ТІРКЕУ КАРТАСЫ
01                  5256 Құпиялық белгісі     Қайда: 050096, Алматы
ҚБП - қызмет бабында      Бөгенбай батыр
пайдалану үшін            көшесі, 221
Қ - құпия                 ҚР ҰҒТА орталығы
ӨҚ - өте құпия            т.54-73-99
5418 Шығыс N күні                              5436 Мемлекеттік
тіркелу нөмірі
_____________________ _____________________   ____________________
_____________________ _____________________   ____________________
Жұмысты орындау мерзімі
5517 Өзгертілген мемлекеттік      7353 Бсталуы      7362 Аяқталуы
тіркелу нөмірі
___________________________      ______________      _____________
___________________________      ______________      _____________
7146 Жұмысты жүр-
гізу үшін
негіздеме
07 Мемлекеттік
бағдарлама
08 Республикалық
ғылыми-тех.
никалық
бағдарлама
(РҒТБ)
09 Салалық (сек.
торальды)
бағдарлама
10 Іргелі зерт.
теулер бағ.
дарламасы
(ІЗБ)
11 Қолданбалы
зерттеулер
бағдарламасы
12 Инновациялық
жоба
13 Іздену (тәуе-
келдік) жоба
(ғылым қоры)
25 Мемлекетара.
лық бағдар.
лама
61 Өңірлік бағ.
дарлама
34 Министрліктің
тапсырмасы
52 Ұйыммен шарт
жасау
43 Ынталы
7137 Күнтізбе.
лік жыл.
дар бойын
ша қа.
ражат
көздері
және
көлемі
(мың
теңге)
Барлығы
1-жыл
2-жыл
3-жыл
13 Мемле.
кеттік
бюджет
тің
қара.
жаты
22 Тап.
сырыс
беру.
шінің
қара.
жаты
04 Мен.
шікті
қара.
жат
14 Отан.
дық
грант.
тар
21 Ғылым
қоры
15 Халық.
аралық
грант.
тар,
қорлар
31 Басқа.
лар
7191 Жұмыс тұрі
39 Іргелі ғылыми-зерттеу жұмысы
48 Қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмысы
57 Тәжірибелі-конструкторлық,
жобалау-конструкторлық
66 Жобалау-технологиялық
7020 Бағдарламаның шифры
____________________________________
____________________________________
Негізгі ұйым туралы мәліметтер
2457 КҰЖЖ коды 2934 Телефоны  2394 Факсы 3033 Электрондық  2754
мекен-жайы   Қала
_________________________________________________________________
|_____________|______________|_________|________________|_________|
1332 Министрліктің (ведомствоның) қысқартылған атауы
______________________________________________________
|______________________________________________________|
2151 Ұйымның толық атауы
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
2358 Ұйымның қысқартылған атауы |_________________________________|
2655 Ұйымның мекен-жайы (индекс, республика, облыс, қала, көше, үй)
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
2142 Қоса орындаушы ұйым
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
9126 Тапсырыс беруші
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
7021 Шеңберінде жұмыс орындалатын бағдарлама тапсырмасының
шифры   _________________
9027 Жұмыстың атауы
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
9153 Күтілетін нәтижелер
5436
Тегі, аты,
әкесінің аты
Ғылыми дәре-
жесі, ғылыми
атағы
Қолы
Мөр орны
Ұйым жетекшісі
6111
6210
Жұмыс
жетекшісі
6120
6228

5634 Индексы УДК        5274 Шифр геолфонда     7434 Дата
___________________    ____________________   ____________________
|___________________|  |____________________| |____________________|
5616 Коды тематических рубрик
__________________________________________________________________
|____________|__________|____________|______________|______________|
5643 Ключевые слова
__________________________________________________________________
|__________________________________________________________________|
|__________________________________________________________________|
|__________________________________________________________________|
|__________________________________________________________________|
|__________________________________________________________________|
|__________________________________________________________________|
Порядок заполнения
Регистрационной карты на научно-исследовательские работы,
проводимые за счет бюджетных средств, и законченные темы
Регистрационная карта представляет собой машиноориентированный информационный документ о научно-исследовательских работах и темах.
Регистрационная карта заполняется на казахском и русском языках.
Регистрационная карта может быть выполнена с помощью печатающих компьютерных устройств на обеих сторонах листа плотной бумаги формата А4 с обязательным сохранением размеров и расположения полей образца бланка.
Регистрационная карта разбита на блоки. В каждом блоке выделены реквизитные зоны, в которых размещены код реквизита, а также поля для записи значения реквизита. Код поля значения реквизита (в дальнейшем - код поля) обводится черным цветом, текст впечатывается в поле реквизита. Шрифт должен быть четким, контрастным, размер шрифта - не менее 12. Текст печатается через один межстрочный интервал.
Заполнение всех полей обязательно.
В Регистрационную карту при ее заполнении вносятся следующие данные.
5256 - Гриф секретности - указывается степень секретности: ДСП - для служебного пользования; С - секретно; СС - совершенно секретно.
5418 - Исходящий N, дата - указываются исходящий номер письма организации-исполнителя и под ним дата отправки.
5436 - Номер госрегистрации - заполняется Национальным центром научно-технической информации.
5517 - Измененный номер госрегистрации - заполняется при изменении наименования работы и направлении вновь оформленной Регистрационной карты. В этом случае работе присваивается новый номер государственной регистрации, а старый аннулируется.
Сроки выполнения работы.
7353 - Начало - указываются две последние цифры года и месяц начала работы. Например: 04.01. - январь 2004 года.

5634 ӘОК индексі            5274 Геолқор шифры        7434 Күні
___________________        ____________________      ___________
___________________        ____________________      ___________
5616 Тақырыптық айдарлар коды
5643 Түйінді сөздер
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
|_________________________________________________________________|
|_________________________________________________________________|
|_________________________________________________________________|
|_________________________________________________________________|
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн ғылыми-зерттеу
жұмыстарды және аяқталған тақырыптарды
Тiркеу картасын толтыру тәртібі
Тiркеу картасы ғылыми-зерттеу жұмыстар және тақырыптар туралы машинаға бейімделген ақпараттық құжат болып табылады.
Тiркеу картасы қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
Тiркеу картасы компьютерлiк құралдардың көмегiмен бланкi үлгiсiнiң өлшемдерiн және ондағы жолдардың орналасуын міндетті түрде сақтай отырып, А4 форматты қатты ақ қағаздың екi жағында дайындалады.
Тiркеу картасы арнайы блоктарға бөлiнген. Әрбiр блокта деректемелік аймақтар қалдырылған, онда деректеменің коды, сондай-ақ деректемені айқындайтын жазулар көрсету үшін жолдар орналасқан. Деректеме көрсетiлетiн жолдың коды (бұдан әрi - жолдың коды) қара түспен қоршалады, мәтiн деректеме жолына басылады. Шрифт анық, қарама-қарсы, мөлшері 12-ден кем болмауы тиiс. Мәтiн бiр жоларалық интервалмен басылады.
Барлық жолдары (арнайы белгiленген жолдарды есептемегенде) мiндеттi түрде толтырылады.
Тiркеу картасын толтыру кезiнде мынадай деректер көрсетiледi:
5256 - Құпия грифы - құпиялықтың дәрежесі көрсетіледі: ҚБП (қызмет бабында пайдалану  үшін), Қ (құпия), ӨҚ (өте құпия).
5418 - Шығыс N, күнi - ұйымда берiлген хаттың шығыс нөмірi, ал оның астына жiберiлген күнi көрсетiледi.
5436 - Мемлекеттік тiркеу нөмірі - Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен толтырылады.
5517 - Мемлекеттік тiркеудің өзгертілген нөмірі - жұмыстың тақырыбы өзгертiлген және қайтадан ресiмделетiн Тiркеу картасын жіберген жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда жұмысқа жаңа мемлекеттік тiркеу нөмірі тағайындалады, бұрынғысы жойылады.
Жұмыстың орындалу мерзiмi.
7353 - Басталуы - жұмыс басталатын жылдың екi соңғы саны және айы көрсетiледi. Мысалы: 04.01 - 2004 жылғы қаңтар.

7362 - Окончание - указываются две последние цифры года и месяц окончания работы. Например: 05.09. - сентябрь 2005 года.
7146 - Основание для проведения работы - обводится код в соответствии с перечисленными основаниями для проведения работы.
7137 - Источники и объем финансирования по календарным годам - обводится соответствующий код (или коды при смешанном финансировании научно-исследовательских работ) и указывается в обязательном порядке ежегодно выделяемый объем финансирования в тысячах тенге.
7191 - Вид работы - обводится код в соответствии с перечисленными в Регистрационной карте видами работ.
7020 - Шифр программы и проектов научных исследований - поле заполняется при регистрации работ, проводимых по программам. Указывается только шифр программы без конкретизации заданий и этапов.
Сведения об основной организации - 2457, 2934, 2394, 3033, 2754, 1332, 2151, 2358, 2655 - указываются код организации по общему классификатору предприятий и организаций, телефон, факс, электронный адрес, город, сокращенное наименование министерства (ведомства) по подчиненности, полное и сокращенное наименование организации, а также ее местонахождение.
1332 - указывается наименование государственного органа управления, которому подчиняется основная организация, или (при наличии), наименование объединения (концерна, консорциума, ассоциации), в которое входит данная организация.
2142 - Организации-соисполнители - основной организацией - исполнителем научно-исследовательских работ, законченных тем указываются полные наименования организаций-соисполнителей регистрируемой работы и городов (в скобках), в которых находятся эти организации.
9126 - Заказчик - указывается полное наименование органа (организации), который является заказчиком работы. Поле заполняется в случае финансирования научно-исследовательских работ за счет или с привлечением средств государственного бюджета.
7021 - Шифр задания программы, в рамках которой выполняется работа.
9027 - Наименование работы - указывается наименование регистрируемой работы в соответствии с формулировками плана, программы, договора, технического задания. При необходимости над полем указывается шифр, присвоенный работе основной организацией.
9153 - Ожидаемые результаты - в пределах указанных полей в свободной форме описываются ожидаемые результаты регистрируемой работы с указанием конкретных планируемых характеристик и параметров объекта исследований или разработки.
5436 - поле заполняется Национальным центром научно-технической информации.
6111, 6210, 6120, 6228 - Руководитель организации, руководитель работы. Фамилия, имя, отчество, ученая степень, ученое звание - указываются сведения о руководителе организации, руководителе работы.
Подпись руководителя организации скрепляется печатью организации.
5634 - Индексы универсальной десятичной классификации - проставляются по таблицам универсальной десятичной классификации (за исключением работ в области общественных наук).
5274 - Шифр геолфонда - указывается номер государственной регистрации научно-исследовательских работ по геологическому изучению и использованию недр, присвоенный Казгеолфондом или территориальным геологическим фондом.
7434 - Дата - заполняется Национальным центром научно-технической информации.
5616 - Коды тематических рубрик межгосударственного рубрикатора научно-технической информации - заполняется Национальным центром научно-технической информации.
5643 - Ключевые слова - заполняется Национальным центром научно-технической информации.
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации научно-исследовательских
работ, проводимых за счет бюджетных
средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных
исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
Форма Ф1-унифицированная
и порядок ее заполнения
ПОКАЗАТЕЛИ РАЗВЕРНУТОЙ ПРОГРАММЫ
на __________________год (ы)
Шифр программы ____________ Наименование программы ________________
___________________________________________________________________
Основание для выполнения программы ________________________________
Сроки выполнения программы ________________________________________
Объем финансирования на ____________ год ________________млн. тенге
Наименование
основной организации
(полное и аббревиатура)
Код по
ОКПО
Адрес
Телефон
Шифр
задания,
этапа
Наимено-
вание
задания,
этапа
Шифр
по
МРНТИ
Клю-
чевые
слова
Аббре-
виатура
органи-
зации,
выпол-
няющей
задания,
этапы
Ф.И.О.,
ученая
степень,
должность
руково-
дителя
задания,
этапа
работ
Планируемые
сроки
выполнения
работ
(квартал,
год)
Потреб-
ность в
финан-
сирова-
нии на
плани-
руемый
срок
(тыс.
тенге)
на-
чало
окон-
чание
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Факс,
электронный адрес
Ф.И.О. первого
руководителя
Банковские
реквизиты
Потребность в финансировании на
планируемый срок (тыс. тенге)
Ожидаемые
результаты
в том числе на:
научно-
исследо-
вательские
работы
опытно-
конструк-
торские
работы
опытно-
промышленные
и промышленные
испытания
приобретение
оборудования,
технологий,
средств
вычислительной
техники
9
10
11
12
13
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Численность специалистов, необходимых для выполнения программы
Шифр программы ___________ Наименование программы _________________
___________________________________________________________________
Аббревиатура
организации
Всего
по орга-
низации
В том числе:
с
высшим
образо-
ванием
из них имеющих степень
доктора наук
кандидата наук
1
2
3
4
5
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Реквизиты организаций, участвующих в выполнении программы
Шифр программы __________ Наименование программы __________________
___________________________________________________________________
Аббревиатура
организации
Полное
наиме-
нование
органи-
зации
Код по общему
классификатору
предприятий
и организаций
(ОКПО)
Местонахождение организации
Ф.И.О.
первого
руководителя,
должность,
телефон, факс
1
2
3
4
5
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Порядок заполнения
формы Ф1-унифицированная
(Показатели развернутой программы)
Первая страница формы содержит адресную часть, в которой представлены общие сведения данной программы:
шифр программы;
полное наименование программы;
основание для выполнения программы (указать пункты, статьи соответствующих актов);
сроки выполнения программы;
объем финансирования программы из бюджетных средств на очередной год ее выполнения в миллионах тенге с точностью до сотых;
полное наименование основной организации с указанием его реквизитов: код общего классификатора предприятий и организаций (ОКПО); местонахождение; телефон, факс, электронный адрес; фамилия, имя, отчество первого руководителя; полные банковские реквизиты).
Содержательная часть таблицы с указанием показателей заданий, этапов заполняется, начиная со 2-ой страницы.
При представлении документов на государственную регистрацию программы в показатели развернутой программы (Ф1-унифицированная) включаются все задания и этапы, которые будут выполняться в течение всего периода ее реализации.
Каждому заданию, этапу соответствует свой шифр, код межгосударственного рубрикатора научно-технической информации, ключевые слова, организации, участвующие в выполнении программы (не более пяти), научные руководители, планируемые сроки выполнения, объемы финансирования (общие и по видам работ) и ожидаемые результаты.
В графе 1 исполнителями проставляются шифры заданий, этапов работ.
В графе 2 указывается четко сформулированное наименование задания, этапа, отражающее суть решаемой проблемы. В наименовании не допускаются сокращения слов, применение их аббревиатуры.

7362 - Аяқталуы - жұмыс аяқталатын жылдың екi соңғы саны және айы көрсетiледi. Мысалы: 05.09 - 2005 жылдың қыркүйегi.
7146 - Жұмысты жүргiзуге негiз болған себептер - жұмысты жүргiзуге негiз болып аталған себептердiң бiрiнiң коды қоршалады.
7137 - Күнтізбелік жылдар бойынша қаржыландырудың көздері мен көлемі - тиiстi код (немесе ғылыми-зерттеу бiрнеше қорлардан қаржыландырылатын болса - кодтар) қоршалады және міндетті түрде жыл сайынғы  бөлінетін қаржыландырудың көлемі мың теңгемен көрсетіледі.
7191 - Жұмыстың түрi - Тiркеу картасында аталған жұмыс түрлерiне сәйкес келетiн код қоршалады.
7020 - Ғылыми-зерттеу бағдарламасының шифры - бұл жол бағдарламалар бойынша жүргiзiлетiн жұмыс тiркелген жағдайда толтырылады. Бағдарламаның шифры ғана көрсетiледi, оның тапсырмалары мен кезеңдерi нақтыланбайды.
Негізгі ұйым туралы мәлiметтер 2457, 2934, 2394, 3033, 2754, 1332, 2151, 2358, 2655 - ұйымның кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші бойынша коды, телефоны, факсы, электрондық мекен-жайы, қала, бағыныстылығы бойынша министрлiктiң (ведомствоның) қысқартылған атауы, ұйымның толық және қысқартылған атауы, сондай-ақ оның мекен-жайы көрсетiледi.
1332 - негізгі ұйым қарайтын мемлекеттiк басқару органның атауы, немесе (бар болса) негізгі ұйым кiретiн бiрлестiктiң (концерннiң, консорциумның, қауымдастықтың) атауы көрсетiледi.
2142 - Қоса орындаушы ұйымдар - ғылыми-зерттеу жұмыстарды, аяқталған тақырыптарды орындаушы негізгі ұйым тiркелген жұмысты қоса орындаушы ұйымдардың толық атауы және осы ұйымдар орналасқан қаланы (жақшаның iшiнде) көрсетедi.
9126 - Тапсырыс берушi - жұмысқа тапсырыс берген органның (ұйымның) толық атауы көрсетiледi. Бұл жол ғылыми-зерттеу жұмыстары мемлекеттiк бюджет қаражаты немесе оны тарту есебiнен қаржыландырылатын болса ғана толтырылады.
7021- Жұмыс оның шегінде орындалатын бағдарлама тапсырмасының шифры.
9027 - Жұмыстың атауы -  жұмыс жоспарының, бағдарламаның, шарттың, техникалық тапсырманың тақырыптарын құрастыруға байланысты тiркелген жұмыстың атауы көрсетiледi. Қажет болған жағдайда жолдың үстіне негізгі ұйыммен осы жұмысқа берiлген шифр көрсетiледi.
9153 - Күтiлетiн нәтижелер - көрсетiлген жолдар шегінде еркін түрде тіркелетін нақты жұмыстың жоспарланған сипаттамасы мен зерттеу нысандарының көлемі немесе зерттеулер сипатталады.
5436 - Жол Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен толтырылады.
6111, 6210, 6120, 6228 - ұйымның басшысы, жұмыстың жетекшісі. Ұйымның басшысы, жұмыстың жетекшiсi туралы мәлiметтер - тегi, аты, әкесінің  аты, лауазымы, ғылыми дәрежесi, ғылыми атағы көрсетiледi.
Ұйым басшысының қолы ұйымның мөрiмен бекiтiледi.
5634 - Әмбебап ондық классификациялық индексi - әмбебап ондық классификациялық кесте бойынша жұмыстың индексi (қоғамдық ғылым салалары бойынша орындалған жұмыстардан басқаларына) қойылады.
5274 - Геолқордың шифры - Қазгеолқорда немесе аумақтық геологиялық қорда жер қойнауының геологиялық зерттелуi және пайдалануы бойынша  берiлген ғылыми-зерттеу жұмыстардың мемлекеттiк тiркеу нөмірi көрсетiледi.
7434 - Күні - Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен толтырылады.
5616 - Тақырыптық айдарлар коды - Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен толтырылады.
5643 - Түйінді сөздер - Үлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен толтырылады.
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған
тақырыптар мен iргелi және қолданбалы
зерттеулердiң бағдарламаларын,қорғалған
кандидаттық және докторлық диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу ережесіне                                         2-қосымша
Ф1 - сәйкестендірілген нысаны
және оны толтыру тәртібі
КЕҢЕЙТІЛГЕН БАҒДАРЛАМАНЫҢ КӨРСЕТКІШТЕРІ
__________________ жылға (жылдарға) арналған
Бағдарламаның  шифры ________________________________________
Бағдарламаның  атауы ________________________________________
_____________________________________________________________
Бағдарламаны орындауға негіз болған себептер_________________
_____________________________________________________________
Бағдарламаны орындау мерзімі ____________________________
Қаржыландырудың көлемі __________ жылға  __________________млн.теңге
Атауы
(толық
және
аббревиа-
турасы)
КҰЖЖ-ы
бойынша
коды
Мекен -
жайы
Телефоны
Факсы,
электрон-
дық
мекен -
жайы
Бірінші
басшының
тегі,
аты,әке-
сінің
аты
Банк-
тік
рекви-
зитте-
рі
1
2
3
4
5
6
Тапсырма-
ның,
кезеңнің
шифры
Тапсырма-
ның,
кезеңнің
атауы
ҒТАМАТ
бойынша
шифры
Тапсыр-
маманы,
жұмыс
кезеңде-
рін
орындау-
шы ұйым-
ның
аббре-
виатура-
сы
Тапсырма,кезең
жетекші-
сінің
тегі,аты,
әкесінің
аты,ғылы-
ми дәре-
жесі,
қызметі
Жұмыс орындалуы-
ның жоспарланған
мерзімі (тоқсан,
жыл)
Түйінді
сөздер
баста-
луы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Жоспарланған мерзімге қажетті қаржы мөлшері
(мың теңге)
Күтілетін
нәтижелер
Барлығы
Оның ішінде
ғылыми-
зерттеу
жұмыста-
рына
тәжіри-
белік-
конс-
труктор-
лық
жұмыста-
рына
тәжіри-
белік-
өндіріс-
тік және
өнеркә-
сіптік
сынақ-
тарына
құрал-
жабтық,
техно-
логия-
лар,
есептеу
техника-
сы
құралда-
рын алу
8
9
10
11
12
13
____________________________________________
Құжатты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты
Бағдарламаның жетекшісі _______________ _______________________
М.О            Қолы      тегі, аты, әкесінің аты
200_  жылғы "___"» ______________________
Бағдарламаны орындау үшін қажетті мамандар саны
Бағдарламаның шифры ___________  Бағдарламаның атауы  ____________
__________________________________________________________________
Ұйымның
аббревиан-
турасы
Барлығы,
ұйым бой-
ынша
Оның ішінде
жоғары
білімі
барлар
оның ішінде ғылыми
дәрежелері барлар
ғылым
докторы
ғылым
кандидаты
1
2
3
4
5
Бағдарламаның жетекшісі _________________ _____________________
Қолы          тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________
Құжатты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты
200_  жылғы "___"» ______________________
Бағдарламаны орындауға қатысушы ұйымдардың реквизиттері
Бағдарламаның шифры _______________ Бағдарламаның атауы ___________
__________________________________________________________________
Ұйымның
аббревиан-
турасы
Ұйымның
толық
атауы
Кәсіп-
орындар
мен
ұйымдар-
дың
жалпы
жіктеуші
(КҰЖЖ)
бойынша
коды
Ұйымның
мекен -
жайы
Бірінші
басшының
тегі, аты,
әкесінің
аты, қызме-
ті, телефо-
ны, факсы
1
2
3
4
5
Бағдарламаның жетекшісі _________________ _____________________
Қолы            тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
____________________________________________
Құжатты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты
және телефон нөмірі
200_  жылғы ______________________
Ф1 - сәйкестендірілген  нысанын
(Кеңейтілген бағдарламаның көрсеткіштері)
толтыру тәртібі
Нысанның бірінші беті мекен-жайы берілетін бөлігінде осы бағдарламаға қатысты жалпы мәліметтер көрсетіледі:
бағдарламаның шифры;
бағдарламаның толық атауы;
бағдарламаны орындау үшін негіздеме (тиісті актілердің тармақтарын, баптарын көрсету керек);
бағдарламаның орындалу мерзімдері;
бюджеттік қаражат есебінен бағдарламаны қаржыландыру көлемі кезекті орындалу жылына миллион теңге мөлшерінде жүздікке дейінгі дәлдікпен;
негізгі ұйымның деректемелері көрсетілген толық атауы: кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуішінің (КҰЖЖ) коды;  мекен-жайы; телефоны, факсы, электрондық мекен-жайы; ұйымның бірінші басшысының тегі, аты, әкесінің аты; толық банктік деректемелері беріледі.
Кестенің мазмұндық бөлігі 2-ші беттен бастап тапсырмалардың, кезеңдердің көрсеткіштері көрсетіліп толтырылады.
Бағдарламаны мемлекеттік тіркеуге құжаттарды ұсынған кезде бағдарламаны  кеңейтілген бағдарлама көрсеткіштеріне (Ф1-сәйкестендірілген) іске асырылудың барлық кезеңінде орындалатын барлық тапсырмалар мен кезеңдер енгізіледі.
Әрбір тапсырмаға, кезеңге өзінің шифры, ғылыми-техникалық  ақпараттың мемлекетаралық топтамасының коды, түйінді сөздері, бағдарламаны орындауға қатысушы ұйымдар (бестен кем емес), ғылыми жетекшілері, орындаудың жоспарланған мерзімі, қаржыландыру көлемі (жалпы және жұмыс түрлері бойынша) және күтілетін нәтижелері сәйкес келеді.
1-бағанға орындаушылар тапсырмалар мен кезеңдерге шифрларды қояды.
2-бағанда шешілетін мәселенің мәнін айқын көрсететіндей анық тұжырымдалған тапсырма, кезең атауы көрсетіледі. Атауда сөздерді қысқартуға, олардың аббревиатураларын қолдануға жол берілмейді.

Графа 3 должна содержать код области науки по межгосударственному рубрикатору научно-технической информации, к которой относится разрабатываемая в задании, этапе проблема (ниже - ключевые слова, отражающие основную суть задачи, поставленной в задании, этапе (не более 8 слов и словосочетаний).
В графе 4 указывается аббревиатура организации, выполняющей задания, этапы. Если в выполнении задания, этапа принимают участие несколько организаций, то первой указывается организация, обеспечивающая ее комплексное выполнение.
В заданиях по созданию и внедрению в производство новых разработок ниже аббревиатуры организации, выполняющей разработки в самом задании и его этапах, направленных на внедрение, проставляется аббревиатура планируемого предприятия, который будет внедрять разработку.
В графе 5 указываются фамилия, имя, отчество, ученая степень, должность научного руководителя задания, этапа работ.
В графах 6 и 7 проставляются планируемые сроки начала и окончания работ (квартал, год). Для заданий, выполняемых больше одного года, первой строкой проставляются общие сроки выполнения и ниже, второй строкой - сроки выполнения в очередном финансируемом году, с указанием в соответствующих графах планируемых сумм.
Потребность в финансировании в графах 8-12 указывается в тысячах тенге с точностью до сотой, например 125,45 тыс. тенге.
В графе 9 указывается перечень работ, направленных на получение новых научных знаний и определение путей их практической реализации; на создание новых видов материалов, технологических процессов и оборудования, машин, приборов, различных устройств или создание их в виде прототипов.
В графе 10 указываются наименования разработок технической и рабочей документации на новое изделие, изготовление, наладку и предварительные испытания опытного образца (опытной партии), эксплуатационные испытания и передачу документации предприятию-изготовителю.
В графе 11 указывается перечень работ по опытно-промышленному, промышленному испытанию разработок.
В графе 12 отражается необходимый объем финансирования на приобретение оборудования, технологии и средств вычислительной техники.
Значение графы 8 должно равняться сумме значений граф 9, 10, 11, 12.
Сумма затрат на выполнение всех заданий в очередном году должна быть равна объему финансирования программы, утвержденному на текущий год.
В графе 13 указываются ожидаемые результаты от выполнения задания, этапа, которые должны быть четко сформулированы, конкретизированы и содержать проверяемую информацию. В тексте не допускается сокращение слов и применение их аббревиатуры.
В последующие годы работы над выполнением программы необходимо каждый год, не позже, чем через семь рабочих дней после утверждения объемов финансирования на текущий год, представлять в Национальный центр научно-технической информации форму Ф1-унифицированная и копию госзаказа (контракта) или другого документа, подтверждающего размер бюджетных средств, выделенных на выполнение заданий (этапов) в текущем году.
При заполнении формы Ф1-унифицированная на следующие после первого годы реализации программы проставляются только показатели продолжающихся заданий с этапами выполнения в предстоящем году. Если нет причин для корректировок, показатели продолжающихся заданий, кроме финансирования, проставляются в неизмененном виде.
К форме Ф1-унифицированная "Показатели развернутой программы" прилагаются дополнительные сведения в виде разделов "Численность специалистов, необходимых для выполнения программы" и "Реквизиты организаций-исполнителей программы".
В разделе "Численность специалистов, необходимых для выполнения программы" по каждой организации, начиная с основной организации, представляется качественный и количественный состав специалистов, выполняющих задания, этапы. Количество специалистов указывается целым числом.
В раздел "Реквизиты организаций, участвующих в выполнении программы" включаются сведения о каждой организации, выполняющей задания, этапы, в том числе и о предприятиях, на которых предполагается внедрение новых разработок:
аббревиатура и полное наименование организации;
коды по общему классификатору предприятий и организаций;
местонахождение организации;
фамилия, имя, отчество первого руководителя, должность, номер телефона, номер факса.
Все формы и приложения к ним подписываются руководителем программы и заверяются печатью, указываются фамилия, имя, отчество и номер телефона исполнителя документа.
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации научно-исследовательских
работ, проводимых за счет бюджетных
средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных
исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
Титульный лист
к форме Ф1-унифицированная (Показатели развернутой программы)
_______________________________________________________
(ведомственная принадлежность основной организации)
"Согласовано"                           "Утверждено"
____________________________           ____________________________

3-бағанда тапсырмада, кезеңде шешілетін мәселе қарайтын ғылым саласының ғылыми-техникалық  ақпараттың мемлекетаралық топтамасының коды, ал төменірек түйін сөздерді тапсырмада, кезеңде қойылған міндеттердің негізгі мәні (8-ден аспайтын сөздер мен сөз тіркестері) көрсетіледі.
4-бағанда тапсырмаларды, кезеңдерді ұйымдардың аббревиатуралары көрсетіледі. Егер тапсырманы, кезеңді орындауға бірнеше  ұйымдар қатысатын болса, онда тапсырманың кешенді орындалуын қамтамасыз ететін ұйымның аббревиатурасы бірінші көрсетіледі.
Бұдан басқа, жаңа әзірлемелерді өндіру мен өндіріске енгізу жөніндегі тапсырмалардағы осы бағанда әзірлемені орындаушы ұйымның аббревиатурасынан кейін әзірлемені енгізу үшін жоспарланған кәсіпорынның аббревиатурасы қойылады.
5-бағанда тапсырманың, жұмыс кезеңінің ғылыми жетекшісінің тегі, аты, әкесінің аты, ғылыми дәрежесі, лауазымы көрсетіледі.
6 және 7 - бағандарда жұмысты орындаудың жоспарланған басталу және аяқталу мерзімі (тоқсан, жыл) беріледі. Бір жылдан артық уақыт орындалатын тапсырмалар үшін бірінші жолға жалпы орындалу мерзімі және төменде екінші жолға тиісті бағандарда жоспарланған соманы көрсете отырып, кезекті қаржыландырылатын жылдың мерзімі көрсетіледі.
8-12-бағандарда қаржыландыруға деген қажеттілік жүздікке дейінгі дәлдікпен мың теңге мөлшерінде көрсетіледі, мысалы 125,45 мың теңге.
9-бағанда ғылыми-зерттеу жұмыстарына жаңа ғылыми білім алуға және оны іс жүзінде іске асыру жолдарын анықтауға, материалдардың, технологиялық процестердің және құрал-жабдықтардың, машиналардың, аспаптардың, әр түрлі қондырғылардың жаңа түрлерін жасауға немесе олардың прототиптік түрлерін шығаруға бағытталған жұмыстар кіреді.
10-бағанға жаңа бұйымның техникалық және ағымдағы құжаттардың әзірлемелері, оны дайындау, жөндеу және тәжірибелік үлгілерін алдын-ала сынау, іске қосу сынақтары және құжаттарды дайындаушы кәсіпорындарға беру жұмыстары жатқызылады.
11-бағанда әзірлемелердің тәжірибелік-өнеркәсіптік, өнеркәсіптік сынақ бойынша жұмыстардың тізбесі кіреді.
12-бағанда құрал-жабдықтар, технологиялар және есептеу техникасы құралдарын сатып алуға қажетті қаржыландыру  мөлшері көрсетіледі.
8-бағанның мәні 9, 10, 11, 12-бағандар мәнінің сомасына тең болуы керек.
Кезекті жылдағы барлық тапсырмаларды орындауға кеткен шығындар мөлшері осы жылға бекітілген бағдарламаның қаржыландыру көлеміне тең болуы керек.
13-бағанда кезеңнің, тапсырманың орындалуынан күтілетін нәтижелер көрсетіледі, олар айқын тұжырымдалған, нақтыландырылған және ақпараттар мазмұны тексерілген болуы керек. Мәтінде сөздерді қысқартуға және олардың аббревиатураларын қолдануға жол берілмейді.
Бағдарламаны орындаудағы жұмыстың кейінгі жылдарында ағымдағы жылға арналған қаржыландыру көлемін бекіткеннен кейін жеті күнтізбелік күнінен кешіктірмей Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына Ф1-сәйкестендірілген нысаны мен мемлекеттік тапсырыстың (келісім-шарттың) көшірмесін немесе ағымдағы жылғы тапсырмаларды (кезеңдерді) орындауға бөлінген бюджеттік қаражат мөлшерін растайтын басқа да құжаттың көшірмесін жіберуі керек.
Бағдарламаны іске асырудың бірінші жылынан кейінгі кезекті жылына Ф1-сәйкестендірілген нысанын толтыру кезінде орындалу кезеңдерімен бірге тек келер жылы жалғасатын тапсырмалардың көрсеткіштері қойылады. Егер де түзетуді енгізу қажет болмаса, онда қаржыландырудан басқа, барлық жалғасатын тапсырмалардың көрсеткіштері өзгертілмеген қалпында қойылады.
Ф1-сәйкестендірілген»"Кеңейтілген бағдарламаның көрсеткіштері" нысанына "Бағдарламаны орындау үшін қажетті мамандар саны" және "Бағдарламаны орындауға қатысушы ұйымдардың деректемелері" бөлімдер түрінде қосымша берілген.
"Бағдарламаны орындау үшін қажетті мамандар саны" бөлімде негізгі ұйымнан бастап, әр ұйым бойынша толықтай бағдарламалық тапсырмаларды, кезеңдерді орындайтын мамандардың сандық және сапалық құрамы ұсынылады. Мамандардың саны бүтін санмен көрсетіледі.
"Бағдарламаны орындауға қатысушы ұйымдардың деректемелері" бөлімде бағдарламалық тапсырмаларды, кезеңдерді орындайтын ұйымдардың әрқайсысы туралы, оның ішінде жаңа әзірлемелерді енгізу үшін жоспарланған кәсіпорындар туралы мәліметтер енгізіледі:
ұйымның аббревиатурасы мен толық атауы;
кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші бойынша кодтары;
ұйымның мекен-жайы;
бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, телефоны, факс нөмірі.
Барлық нысандарға және олардың қосымшаларына бағдарлама жетекшісі қол қояды және мөрмен куәландырылады, құжатты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі көрсетіледі.
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған
тақырыптар мен iргелi және қолданбалы
зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған
кандидаттық және докторлық диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу ережесіне
3-қосымша
Ф1-сәйкестендірілген нысанының
(Кеңейтілген бағдарламаның көрсеткіштері)
Титулдық беті
_______________________________________________
(негізгі ұйымның ведомстволық қарастылығы)
"Келісілді"                                       "Бекітілді"
________________________                  ________________________

от "__" ______ 200_ г. N ___           от "__" ______ 200_ г. N ___
Шифр программы:
Код МРНТИ:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(наименование программы)
сроки реализации:
наименование и местонахождение
основной организации ______________________________________________
___________________________________________________________________
год создания документа:
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации научно-исследовательских
работ, проводимых за счет бюджетных
средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных
исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
Форма Ф1-корректировка
и порядок ее заполнения
ПОКАЗАТЕЛИ РАЗВЕРНУТОЙ ПРОГРАММЫ
на __________________год (ы)
Шифр программы ____________ Наименование программы ________________
___________________________________________________________________
Основание для выполнения программы ________________________________
Сроки выполнения программы ________________________________________
Объем финансирования на ____________ год ________________млн. тенге
Наименование
основной организации
(полное и
аббревиатура)
Код по ОКПО
Адрес
Телефон
4
Шифр
зада-
ния,
этапа
Наимено-
вание
задания,
этапа
Шифр
по
МРНТИ
Ключе-
вые
слова
Аббре-
виатура
органи-
зации,
выпол-
няющей
задания,
этапы
Ф.И.О.,
ученая
степень,
должность
руково-
дителя
задания,
этапа
работ
Плани-
руемые
сроки
выпол-
нения
работ
(квартал,
год)
Потреб-
ность в
финанси-
ровании
на
плани-
руемый
срок
(тыс.
тенге)
на-
чало
окон-
чание
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Теле-
фон
Факс,
электронный
адрес
Ф.И.О.
первого
руководителя
Банковские
реквизиты
5
Потребность в финансировании
на планируемый срок
(тыс. тенге)
Ожидаемые
результаты
Основание
для
коррек-
тировки
в том числе на:
научно-
исследо-
ватель-
ские
работы
опытно-
конст-
рукторс-
кие
работы
опытно-
промыш-
ленные и
промыш-
ленные
испытания
приоб-
ретение
оборудо-
вания,
технологий,
средств
вычисли-
тельной
техники
9
10
11
12
13
14
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Численность специалистов, необходимых для выполнения программы
Шифр программы ___________ Наименование программы _________________
___________________________________________________________________
Аббревиатура
организации
Всего
по орга-
низации
В том числе:
с
высшим
образо-
ванием
из них имеющих степень
доктора наук
кандидата наук
1
2
3
4
5
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Реквизиты организаций, участвующих в выполнении программы
Шифр программы __________ Наименование программы __________________
___________________________________________________________________
Аббревиатура
организации
Полное
наиме-
нование
органи-
зации
Код по общему
классификатору
предприятий
и организаций
(ОКПО)
Местонахождение организации
Ф.И.О.
первого
руководителя,
должность,
телефон, факс
1
2
3
4
5
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Порядок заполнения
формы Ф1-корректировка
В форме Ф1-корректировка заполняются шифр и наименование задания (этапа) и те графы, показатели которых корректируются.

200__ж."__"________ N __                  200__ж."__"________ N __
Бағдарламаның шифры:
ҒТАМАТ коды:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(бағдарламаның атауы)
Орындалу мерзімдері:
Негізгі ұйымның атауы және мекен-жайы _______________________
__________________________________________________________
Құжаттың дайындалған жылы:
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған
тақырыптар мен iргелi және қолданбалы
зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған
кандидаттық және докторлық диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу ережесіне
4-қосымша
Ф1-түзету нысаны
және оны толтыру тәртібі
КЕҢЕЙТІЛГЕН БАҒДАРЛАМАНЫҢ КӨРСЕТКІШТЕРІ
__________________ жылға (жылдарға) арналған
Бағдарламаның  шифры ______________ Бағдарламаның  атауы _________
__________________________________________________________________
Бағдарламаны орындауға негіз болған себептер______________________
Бағдарламаны орындау мерзімі _____________________________________
Қаржыландырудың көлемі _________жылға ___________________ млн.теңге
Атауы
(толық
және
аббревиа-
турасы)
КҰЖЖ-ы
бойынша
коды
Мекен-жайы
Телефоны
Факсы,
электрон-
дық
мекен -
жайы
Бірін-
ші
басшы-
ның
тегі,
аты,
әкесі-
нің
аты
Банктік
рекви-
зиттер
1
2
3
4
5
6
Тапсырма-
ның,
кезеңнің
шифры
Тапсырма-
ның,
кезеңнің
атауы
ҒТАМАТ
бойынша
шифры
Тапсыр-
маны,
жұмыс
кезеңде-
рін
орындау-
шы ұйым-
ның
аббре-
виатура-
сы
Тапсырма,
кезең
жетекші-
сінің
тегі,аты,
әкесінің
аты,ғылы-
ми дәре-
жесі,
қызметі
Жұмыс орындалуы-
ның жоспарланған
мерзімі (тоқсан,
жыл)
Түйінді
сөздер
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Жоспарланған мерзімге қажетті қаржы мөлшері
(мың теңге)
Күтіле-
тін
нәтиже-
лер
Түзетуге
негіздеме
Барлығы
Оның ішінде
ғылыми-
зерттеу-
лер
жұмыста-
рына
тәжіри-
белік-
конс-
труктор-
лық
жұмыста-
рына
тәжіри-
белік-
өндіріс-
тік және
өнеркә-
сіптік
сынақ-
тарына
құрал-
жабтық,
техно-
логия
лар,
есептеу
техника-
сы
құралда-
рын алу
8
9
10
11
12
13
Бағдарламаның жетекшісі _________________ _____________________
Қолы            тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
____________________________________________
Құжатты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты
200_  жылғы "___"» ______________________
Бағдарламаны орындау үшін қажетті мамандар саны
Бағдарламаның шифры ____________________________________________
Бағдарламаның атауы ____________________________________________
________________________________________________________________
Ұйымның
аббревиан-
турасы
Барлығы,
ұйым бой-
ынша
Оның ішінде
жоғары
білімі
барлар
оның ішінде ғылыми
дәрежелері барлар
ғылым
докторы
ғылым
кандидаты
1
2
3
4
5
Бағдарламаның жетекшісі _________________ _____________________
Қолы         тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
____________________________________________
Құжатты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты
200_  жылғы "___"» ______________________
Бағдрламаны орындауға қатысушы ұйымдардың реквизиттері
Бағдарламаның  шифры ______________ Бағдарламаның  атауы _________
__________________________________________________________________
Ұйымның
аббревиан-
турасы
Ұйымның
толық
атауы
Кәсіп-
орындар
мен
ұйымлар-
дың
жалпы
жіктеуші
(КҰЖЖ)
бойынша
коды
Ұйымның
мекен-
жайы
Бірінші
басшының
тегі, аты,
әкесінің
аты, қызме-
ті, телефо-
ны, факсы
1
2
3
4
5
Бағдарламаның жетекшісі _________________ _____________________
Қолы        тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
____________________________________________
Құжатты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты
және телефон нөмірі
200_  жылғы ______________________
Ф1-түзету нысанын толтыру тәртібі
Ф1-сәйкестендірілген нысанында түзетілген нұсқасы көрсетіледі. Ф1-түзету нысанында көрсеткіштері түзетілген бағандар, тапсырманың (кезеңнің) атауы және шифры ғана толтырылады.

В задании, исключенном из программы, проставляются показатели граф 1, 2, 4-7 (шифр и наименование задания (этапа), аббревиатура организации, фамилия, имя, отчество, ученая степень и должность руководителя и планируемые сроки выполнения работ). По исключенному заданию представляется отчет по форме 3-нт со сведениями о фактических сроках реализации, затратах бюджетных средств за весь период (всего и по видам работ), состоянии его выполнения.
Вновь вводимому заданию (этапу) присваивается свой шифр в соответствии с Порядком установления шифров, определяющий его место в иерархической структуре программы, в конце шифра добавляется буквенный индекс "Вв" (вновь введенная). В этом случае в формах Ф1-унифицированная и Ф1-корректировка заполняются все показатели граф 1-13. Как и в первый год заполнения формы Ф1-унифицированная, указываются задания и все его этапы, к шифру которых добавлен индекс "Вв". В следующем году необходимо указывать только задание и этап, относящийся к году реализации.
В графе 14 "Основание для корректировки" дается объяснение причин корректировки со ссылкой на документы - решения ученого совета, научно-технического совета (копия протокола или выписка из него). Копии указанных документов представляются вместе с формой Ф1-корректировка.
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации научно-исследовательских
работ, проводимых за счет бюджетных
средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных
исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
Форма 3-нт (программа) и
порядок ее заполнения
ВЕДОМСТВЕННАЯ СТАТИСТИЧЕСКАЯ ОТЧЕТНОСТЬ
Представляется в соответствии с  Законом Республики Казахстан
"О государственной статистике"
_______________      Форма 3-нт (программа) - годовая.
Код ОКПО |               |     Утверждена постановлением Агентства
|               |     Республики Казахстан по статистике
|               |     от 21.04.1999 N 7.
|_______________|     Представляется основной организацией
по программам не позднее 25 января
после отчетного года в РГП
"Национальный центр научно-
технической информации" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
ОТЧЕТ
о выполнении заданий, этапов работ по программе
в _________________г.
Шифр программы _________ Наименование программы ___________________
Основная организация ______________________________________________
Адрес______________________________________________________________
Ф.И.О. руководителя, телефон, факс, электронный адрес _____________
Банковские реквизиты ______________________________________________
Объемы финансирования работ по программе (млн. тенге)
Всего
В том числе за счет:
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Фонда
науки
мест-
ного
бюд-
жета
собст-
венных
средств
фондов
целевого
назна-
чения
про-
чих
вло-
жений
1
2
3
4
5
6
7
8
Выделено
средств
(план)
Фактически
поступило
средств
Использовано
средств
Продолжение формы 3-нт (программа)
Шифр
зада-
ния,
этапа
работ
Наиме-
нова-
ние
зада-
ния,
этапа
работ
Сроки
выпол-
нения
работ
(квар-
тал,
год)
Фактические затраты на
выполнение работы
(тыс. тенге)
Факти-
ческие
резуль-
таты
выпол-
нения
работ
Откло-
нения
в вы-
пол-
нении
работ,
их
при-
чины
н
а
ч
а
л
о
о
к
о
н
ч
а
н
и
е
В
с
е
г
о
в том числе
научно-
иссле-
дова-
тель-
ские
работы
опытно-
конст-
руктор-
ские
работы
внед-
рение
при-
обре-
тение
обо-
рудо-
вания,
тех-
ноло-
гий,
сред-
ств
вычис-
литель-
ной
тех-
ники
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.

Бағдарламадан алынып тасталған тапсырмалар бойынша 1,2, 4-7-бағандардың көрсеткіштері толтырылады (тапсырманың, кезеңнің атауы мен шифры, ұйымның аббревиатурасы, жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты және жұмысты орындаудың жоспарланған мерзімі). Бұдан басқа бағдарламаның нақты іске асырылу мерзімі, барлық кезеңге-жұмыстың барлық және жеке түрлеріне шығындалатын бюджеттік қаражат, орындалу жағдайы  туралы мәліметтерден тұратын 3-ғт нұсқасы түріндегі есеп беріледі.
Жаңадан енгізілген тапсырмаға, кезеңге Шифрлар белгілеу тәртібіне сәйкес шифр беріледі, ол бағдарламаның иерархиялық құрылымындағы оның  орнын анықтайды, шифр соңына»"Же" (жаңадан енгізілген) әріптік индекс қосылады. Бұл жағдайда Ф1-сәйкестендірілген және Ф1-түзету нысандарында 1-13-бағандардың барлық көрсеткіштері қойылады. Ф1-сәйкестендірілген нысанын бірінші жылда толтырылғандай шифрына»"Же" индексі қосылған тапсырмалар және оның барлық кезеңдері көрсетіледі. Келесі жылы тек іске асырылатын жылға қатысты тапсырмалар мен кезеңдерді көрсету қажет.
"Түзету үшін негіздеме" деген 14-бағанда түзету себептеріне түсініктеме беріледі, құжаттарға - ғылыми кеңестің, ғылыми-техникалық кеңестің шешімдеріне - хаттама көшірмесіне, немесе одан үзінді көшірмесіне сілтеме жасалады. Аталған құжаттардың көшірмесін Ф1-түзету нысанымен бірге ұсынады.
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған
тақырыптар мен iргелi және қолданбалы
зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған
кандидаттық және докторлық диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу ережесін
5-қосымша
3-ғт (бағдарлама) нысаны
және оны толтыру тәртібі
ВЕДОМСТВОЛЫҚ СТАТИСТИКАЛЫҚ ЕСЕПТІЛІК
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес
ұсынылады
__________________
ҚҰЖЖ коды |__________________|     N 3 ғт(бағдарлама) нысаны - жыл-
дық.Қазақстан Республикасы
Статистикасы жөніндегі
агенттігінің 1999 жылғы 21 сәуір-
дегі N 7 қаулысымен бекітілген.
Негізгі ұйымдар жылдық есеп
бергеннен кейін 25 қаңтардан
кешіктірмей Қазақстан
Республикасы Білім және ғылым
министрлігі Ғылым комитетінің
"Қазақстан Республикасының
Ғылыми- техникалық ақпарат
ұлттық орталығы" шаруашылық
жүргізу құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорнына тапсырады
_____________жылғы  бағдарламалар бойынша тапсырмалардың,
жұмыс кезеңдерінің орындалуы туралы
ЕСЕП
Бағдарламаның шифры  _____________________________________________
Бағдарламаның атауы  _____________________________________________
Негізгі ұйым  ____________________________________________________
Мекен-жайы________________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты, телефоны, телефаксы ____________
__________________________________________________________________
Банктік реквизиттері  ____________________________________________
Бағдарламалар бойынша жұмыстарды қаржыландыру (млн.теңге)
Бар-
лығы
Оның ішінде, төмендегілер есебінен
рес-
пуб-
лика-
лық
бюд-
жет
Ғылым
қоры
жергі-
лікті
бюджет
меншік-
ті қа-
ражат
мақ-
сатты
қорлар
басқа
салым-
дар
Бөлінген
қаржы
(жоспар)
Нақты
түскен
қаражат
Жұмсал-
ған
қаражат
3-ғт (бағдарлама) нысанының жалғасы
Жұмыстар
тапсырма-
сының,
кезеңнің
шифры
Жұмыстар
тапсырма-
сының,
кезеңнің
атауы
Жұмыстардың орын-
далу мерзімі
(тоқсан,жыл)
Орындалған жұмысқа
нақты жұмсалған
шағын (мың теңге)
басталуы
аяқталуы
Барлығы
оның
ішінде
ғылыми
зерттеу
жұмыста-
рына
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
оның ішінде
Жұмыс-
тардың
орында-
луының
нақты
нәтиже-
лері
Жұмыс-
тардың
орындалу
барысында
болған
ауытқу-
лар,
олардың
себепрте-
рі
тәжіри-
белік-
конс-
труктор-
лық
жұмыста-
рына
ендірілуі
құрал-
жабтық,
техно-
логия
лар,
есептеу
техника-
сы
құралда-
рын алу
7
8
9
10
11
Бағдарламаның жетекшісі _________________ _____________________
М.О       Қолы            тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________
Құжатты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты
және телефон нөмірі
200_  жылғы "___"_______________

Раздел 1. Сведения о правовой защите и внедрении
результатов работ по программе
Шифр
зада-
ния,
этапа
работ
Правовая защита результатов работ
Внедрение
результатов работ
Наименование
объекта
промышленной
собственности
(изобретение,
полезная
модель,
промышленный
образец)
Наиме-
нование
объекта
патентования
и краткая
сущность его
новизны
Охранные
документы
(наиме-
нование,
страна,
номер,
дата
выдачи)
Страна,
органи-
зация,
пред-
приятие
Наимено-
вание,
N и дата
доку-
мента,
удосто-
веряю-
щего
внед-
рение
1
2
4
5
6
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Раздел 2. Приобретение технологий за счет бюджетных
ассигнований, выделенных на программу
Шифр
задания,
этапа
работ
Наименование
задания,
этапа
Приобретение оборудования, технологий
и средств вычислительной техники
Наименование
Стоимость
(тыс. тенге)
1
2
3
4
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Раздел 3. Справка о кадровом обеспечении организаций,
выполняющих задания, этапы работ по программе
Аббревиатура
организации
Фактическая численность специалистов,
выполняющих работы по программе, человек
Всего
в том числе:
с высшим образованием
из них имеющих степень
доктора наук
кандидата наук
1
2
3
4
5
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
Раздел 4. Cведения о количестве подготовленных документов
и публикаций по программе 1
Аббре-
виатура
органи-
зации
Количество подготовленных документов, в том числе:
моно-
графии
мето-
дики,
пособия,
рекомен-
дации
нор-
мати-
вы
класси-
фикаторы,
каталоги
учебные
пособия,
программы
законо-
проекты
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Количество подготовленных документов, в том числе:
Количество
публикаций
(статей)
научно-
популярные
издания
словари,
справоч-
ники
директив-
ные доку-
менты
элекрон-
ные учеб-
ники
концеп-
ции
8
9
10
11
12
13
__________________________   Руководитель программы _______________
Ф.И.О. и номер телефона        М.П.      Подпись       Ф.И.О.
исполнителя документа
"___" ____________ 200_г.
__________________________________
Привести перечень монографий, учебных пособий и статей
Порядок заполнения формы 3-нт (программа)
"Ведомственная статистическая отчетность"
В адресной части формы 3-нт (программа) "Ведомственная статистическая отчетность" отчета указываются:
шифр программы;
наименование программы;
полное наименование и местонахождение основной организации;
фамилия, имя, отчество руководителя основной организации, номер телефона, факса, электронный адрес; банковские реквизиты;
общий объем финансирования работ по программе, в том числе, финансируемых за счет средств республиканского бюджета, Фонда науки, местного бюджета, собственных средств организаций, средств фондов целевого назначения и прочих вложений (иностранные инвестиции, средства заказчиков). По строкам "Выделено средств (план)" и "Фактически поступило средств" для графы 5 данные не представляются. Значение графы 3 по строке "Выделено средств (план)" должно соответствовать общему объему финансирования на отчетный год из формы Ф1-унифицированная.
В содержательной части формы 3-нт в графе 1 указываются шифры завершаемых по плану или досрочно заданий, этапов работ, которые должны строго соответствовать таковым в форме Ф1-унифицированная.

1-бөлім. Бағдарлама бойынша жұмыс нәтижелерінің
енгізілуі және құқықтық қорғалуы туралы мәліметтер
Жұмыстар
тапсырма-
сының,
кезеңнің
шифры
Жұмыс нәтижелерінің
құқықтық қорғалуы
Жұмыс нәтижелерін
енгізу
Өндіріс-
тік мен-
шікті
нысанның
аталымы
(өнерта-
быс, пайдалы
үлгі,
өндіріс-
тік
үлгі)
Патент-
телген
нысан-
ның
атауы
және
оның жа-
ңалығы-
ның
қысқаша
мәні
Қорғау
құжат-
тары
(атауы,
мемлеке-
ті, нөмірі,
берілу мерзімі)
Елі,ұйым,
кәсіпорын
Енгізуді
растайтын
құжаттың
аты және
нөмірі
1
2
3
4
5
6
Бағдарламаның жетекшісі ___________ __________________________
Қолы       тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
_______________________________________________________
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі
200_жылғы "___"____________
2-бөлім. Бағдарламаға бөлінген бюджеттік
қаражат есебінен технологиялар сатып алу
Жұмыстар
тапсырма-
сының,
кезеңнің
шифры
Тапсырманың,
кезеңнің
атауы
Сатып алынған техноло-
гиялар,құрал- жабдық-
тар мен есептеу техни-
касының құралдары
Атауы
Құны
(мың теңге)
1
2
3
4
Бағдарламаның жетекшісі ______________ __________________________
Қолы         тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
_______________________________________________________
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі
200_жылғы "___"____________
3-бөлім. Бағдарламалар бойынша тапсырмаларды,
жұмыс кезеңдерін орындаушы  ұйымдардың мамандармен
қамтамасыз етілуі туралы анықтама
Ұйымның
аббреви-
атурасы
Бағдарлама бойынша жұмыстарды орындайтын мамандар-
дың жалпы саны
Барлығы
оның ішінде
жоғары
білімі
барлар
оның ішінде дәрежелері
барлар
ғылым
докторы
ғылым
кандидаты
1
2
3
4
5
Бағдарламаның жетекшісі ______________ __________________________
Қолы         тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
_______________________________________________________
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі
200_жылғы "___"___________
4-бөлім. Бағдарлама бойынша дайындалған
құжаттар мен жарияланымдардың саны туралы мәліметтер 1
Ұйымның
аббреви-
атурасы
Оның ішінде дайындалған құжаттардың саны
моногра-
фиялық
әдістеме-
ліктер,
құралдар,
ұсыныстар
норматив-
тер
жіктеуіш-
тер,
каталогтар
оқу құрал-
дары,
бағдарла-
малар
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Оның ішінде дайындалған құжаттардың саны
Жарияла-
нымдар
(мақа-
лалар
саны)
заң
жоба-
лар
ғылыми-
көпші-
лік
басы-
лымдар
сөздік-
тер,
анықта-
малықтар
директи-
валық
құжаттар
электр-
ондық
оқу құ-
ралдары
тұжырым-
дамалар
7
8
9
10
11
12
13
Бағдарламаның жетекшісі ______________ __________________________
Қолы         тегі, аты, әкесінің аты
М.О.
_______________________________________________________
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі
200_жылғы "___"___________
______________________________________
1 Монографиялар, оқу құралдары және мақалалардың тізімін көрсету
"Ведомстволық статистикалық есептілік" 3-ғт нысанын
(бағдарлама) толтыру тәртібі
"Ведомстволық статистикалық есептілік"» 3-ғт нысанының (бағдарлама) мекен-жайы бөлігінде:
бағдарламаның шифры;
бағдарламаның атауы;
негізгі ұйымның толық атауы және мекен-жайы;
негізгі ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты, телефоны, факс нөмірі, электрондық мекен-жайы, банктік деректемелер;
бағдарлама бойынша жұмысты қаржыландырудың жалпы көлемі, оның ішінде республикалық бюджет, Ғылым қоры, жергілікті бюджет қаражаты, ұйымның өзіндік қаражаты, мақсатты бағытталған қорлар қаражаты есебінен және басқа да салымдармен (шетел инвестициялары, тапсырыс берушілер қаражаты) қаржыландырылады.»"Бөлінген қаражат (жоспар)" және»"Нақты келіп түскен қаражат" жолдары бойынша 5-баған үшін деректер қойылмайды.
3-бағанның мәні "Бөлінген қаражат (жоспар)" жолы бойынша есеп берілетін жылдағы Ф1-сәйкестендірілген нысанындағы қаржыландырудың жалпы көлеміне сәйкес келуі көрсетіледі.
Нысанның мазмұндық бөлігіндегі 1-бағанда жоспар бойынша аяқталатын тапсырмалардың, кезеңдердің шифрларын көрсетеді, олар Ф1-сәйкестендірілген нысанында ұсынылған осыған лайықты жұмыстарға міндетті түрде сәйкес келуі керек.

В графе 2 указываются наименования завершаемых заданий, этапов работ, которые должны соответствовать их наименованиям в форме Ф1-унифицированная.
В графах 3, 4 отражаются фактические сроки выполнения работ по заданиям и этапам работ.
В графах 5-9 отражаются фактические затраты за счет бюджетных средств в тысячах тенге (с двумя знаками после запятой) на выполненные работы по соответствующим заданиям, этапам.
В графе 10 отражаются фактические результаты, полученные при выполнении заданий, этапов. Они должны быть четко сформулированы, без сокращений слов и их аббревиатуры, отражать конкретные результаты решаемой в задании, этапе проблемы, подтверждая или дополняя ожидаемые результаты, указанные в форме Ф1-унифицированная. Для типовых этапов по созданию и внедрению в производство новых разработок необходимо обязательно указать документы, подтверждающие их выполнение (акты испытаний, приемки в эксплуатацию, их номера, даты, наименование организации-заказчика).
В случае отклонений от выполнения программы заполняется графа 11 "Отклонения от выполнения работ, их причины".
Если работа по какой-либо причине за отчетный период не была завершена, то в графе 3 проставляется фактический срок ее начала, в графе 4 (окончание) - прочерк. В графах 5-9 проставляются фактические затраты на выполненные работы (общие и по видам), в графу 10 вносятся сведения о той части работы, которая была выполнена. В графе 11 указывается "работа не завершена" и далее - причины неисполнения.
Если работа в отчетном периоде не выполнялась, то заполняются только графы 1, 2 и 11, в которых указывается "работа не выполнялась" и далее - причина невыполнения работ по заданию, этапу.
Если в отчетном периоде в рамках программы была выполнена и профинансирована внеплановая работа, не связанная с заданиями, этапами, представленными в форме Ф1-унифицированная, ей присваивается следующий по порядку в программе шифр с буквенным индексом Вн (например: 08.Вн) и проставляются все фактические показатели граф 1-10.
Форма 3-нт (программа) подписывается руководителем программы, ставится печать. Указываются фамилия, имя, отчество и номер телефона исполнителя документа.
По окончании срока реализации всей программы в заключительный отчет по форме 3-нт включаются задания всех уровней, срок выполнения которых совпадает со сроком завершения программы, и этапы последнего года выполнения. По заданиям и этапам, выполняемым более одного года, указывается сумма фактических затрат этих лет.

2-бағанда аяқталатын тапсырмалардың, жұмыс кезеңдерінің атауы көрсетіледі, ол Ф1-сәйкестендірілген нысанындағы оның атауына сәйкес келуі керек.
3,4-бағандарда тапсырмалар және жұмыс кезеңдері бойынша жұмыстың нақты орындалу мерзімі көрсетіледі.
5-9-бағандарда тиісті тапсырмалар, кезеңдер бойынша орындалған жұмыстарға бюджеттік қаражат есебінен нақты жұмсалған шығындар мың теңге мөлшерінде (үтірден кейін екі санмен) көрсетіледі.
10-бағанда тапсырмалар, кезеңдер орындалған кезде алынған нақты нәтижелер көрсетіледі. Олар нақты тұжырымдалған, сөздердің қысқартуларынсыз және олардың аббревиатураларынсыз болуы керек, Ф1-сәйкестендірілген нысанында көрсетілген күтілетін нәтижелерді растайтын немесе толықтыратын, тапсырмада, кезеңде шешілетін мәселелердің нақты нәтижелерін көрсетуі керек. Жаңа әзірлемелерді жасау мен өндіріске енгізу жөніндегі кезеңдер және кіші кезеңдер үшін осы бағанда жаңа техника мен технологиялық процестерді жасау және өндіріске енгізу бойынша нақты нәтижелер ұсынылады, олардың орындалғанын растайтын құжаттар (сынақ актілері, пайдалануға қабылдау, олардың нөмірі, уақыты, тапсырыс беруші ұйымның атауы) көрсетілуі керек.
Бағдарламаны орындауда ауытқулар болған жағдайда»"Жұмысты орындауда пайда болған ауытқулар, және олардың себептері" 11-баған толтырылады.
Егер де жұмыс есепті кезеңде әлдеқандай себептермен аяқталмай қалса немесе мүлдем орындалмаса, онда 3-бағанға бірінші жағдайда, жұмыстың басталуының нақты мерзімі қойылады, 4-бағанға (аяқталуы) - сызықша қойылады. 5-9-бағандарға орындалған жұмыстарға кеткен нақты шығын мөлшері қойылады (жалпы және жеке түрлері бойынша), 10-бағанға жұмыстың орындалған бөлігі туралы мәлімет енгізіледі. 11-бағанда»"жұмыс аяқталмаған" деп көрсетіледі, одан әрі-орындалмау себептері.
Егер де жұмыс есептілік кезеңде орындалмаса, онда тек 1, 2 және 11- бағандар толтырылады, оларға»"жұмыс орындалмады" деп көрсетіледі, одан әрі тапсырма, кезең бойынша жұмыстың орындалмау себептері көрсетіледі.
Егер де есептілік кезеңде бағдарлама шегінде Ф1-сәйкестендірілген  нысанында көрсетілген тапсырмаларға, кезеңдерге қатысы жоқ, жоспардан тыс жұмыстар орындалса және қаржыландырылса, оған бағдарламадағы реті бойынша келесі шифр Жт әріптік индексімен беріледі (мысалы: 08 Жт) және 1-10-бағандардың барлық нақты көрсеткіштері қойылады.
3-ғт нысанына (бағдарлама) бағдарлама жетекшісінің қолы және мөр қойылады. Бұдан басқа, құжатты дайындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі көрсетіледі.
Бағдарламаның барлығын іске асыру мерзімі аяқталған соң 3-ғт нысаны бойынша берілетін қорытынды есепке бағдарламаның аяқталу мерзімімен сәйкес келетін барлық деңгейдегі тапсырмалар және орындалатын соңғы жыл  кезеңдері енгізіледі. Бір жылдан артық орындалатын тапсырмалар мен кезеңдер бойынша осы жылдардың нақты шығындар сомасы көрсетіледі.

Раздел 1. Сведения о правовой защите и внедрении результатов работ по программе.
Раздел состоит из двух частей. В графе 1 указываются шифры заданий, этапов работ, по которым получены в отчетном периоде охранные документы (предварительные патенты и патенты на изобретения и промышленные образцы, патенты на полезные модели) или их результаты были внедрены в производство. Если в задании, этапе есть разработка, на которую получены охранные документы и документы о ее внедрении, то сведения об этом записываются под одним шифром и одной строкой.
В первой части (графы 2-4) представляются сведения о полученных охранных документах, во второй части (графы 5, 6) - сведения о внедрении разработок исполнителями в отчетном периоде.
В графе 2 указывается наименование объекта промышленной собственности - изобретение, полезная модель, промышленный образец.
В графе 3 указывается наименование объекта патентования и краткая сущность ее новизны.
В графе 4 указываются наименование документа, страна, в которой он был выдан, а также его номер и дата выдачи.
В графе 5 указываются наименование страны, организации (предприятия), где была внедрена новая разработка.
В графе 6 указывается форма внедрения технологической разработки в виде:
внутреннего лицензирования;
внешнего лицензирования;
полупромышленного или промышленного освоения, оформленного соответствующими актами.
Указываются наименование, номер и дата документа, удостоверяющего внедрение новой разработки.
При отсутствии по заданию, этапу работ данных о правовой защите (графы 2-4) или внедрении разработок в производство (графы 5, 6) соответствующие части приложения не заполняются.
При отсутствии по программе сведений о правовой защите или внедрении разработок в производство раздел 1 в Национальный центр научно-технической информации не представляется.
Раздел 2. Приобретение технологий за счет бюджетных средств, выделенных на программу.
В разделе приводятся данные обо всех технологиях, оборудовании и средствах вычислительной техники, приобретенных по программе в отчетном периоде за счет бюджетных средств.
В графах 1, 2 указываются шифр и наименование задания (этапа) работ, для выполнения которого в отчетном году конкретной организацией-исполнителем были приобретены технология, оборудование, средства вычислительной техники.
В графе 3 указываются приобретенные оборудование, технологии, средства вычислительной техники.
В графе 4 указывается стоимость приобретения в тысячах тенге (с двумя знаками после запятой).
Если в отчетном году технология, оборудование или средства вычислительной техники не приобретались, раздел 2 не представляется.
Раздел 3. Справка о кадровом обеспечении организаций, выполняющих задания, этапы работ по программе.
В разделе 3 проставляется для каждой организации фактическое количество специалистов, участвующих в выполнении данной программы, которое выражается целым числом.
Раздел 4. Сведения о количестве подготовленных документов и публикаций по программе.
В разделе 4 указывается по каждой организации количество подготовленных документов (монографии, методики, пособия, рекомендации, нормативы, классификаторы, каталоги, учебные пособия, учебные программы, законопроекты, научно-популярные издания, словари, справочники, директивные документы, электронные учебники, концепции) и публикаций.
Все разделы в отдельности подписываются руководителем программы, указываются фамилия, имя, отчество и номер телефона исполнителя.
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации научно-исследовательских
работ, проводимых за счет бюджетных
средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных
исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
Ф4-унифицированная
и порядок ее заполнения
ОТЧЕТ
о ходе выполнения заданий, этапов работ
организациями, участвующими в выполнении программы
за ________________ квартал __________ года
Шифр программы ________ Наименование программы  ___________________
Основная организация-исполнитель __________________________________
Фактически перечислено средств организации-исполнителю от
финансирующего программу  министерства, агентства за отчетный
период _____________ млн. тенге
Аббревиатура
организации,
заданий,
этапов
Сведения, представляемые за отчетный период
Фактически
перечислено
средств
(тыс. тенге)
Задания, этапы, имеющие отклонения
в выполнении
Шифр
этапа
Сумма
Шифр
Наимено-
вание
Состояние
выполнения
работ
Причины
отклонений
1
2
3
4
5
6
7
Итого___________________ (за отчетный период), в том числе:
по каждой организации _____________________________
Руководитель программы _____________________ Ф.И.О.
М.П.      подпись
Главный бухгалтер ___________________________Ф.И.О.
подпись
Ф.И.О. и номер телефона исполнителя _______________
"____"  _____________200__ г.
Порядок заполнения
формы Ф4-унифицированная (Отчет о ходе выполнения заданий,
этапов работ организациями, участвующими
в выполнении программы)
В адресной части формы Ф4-унифицированная (Отчет о ходе выполнения заданий, этапов работ организациями, участвующими в выполнении программы) указываются:
шифр программы;
наименование программы;
полное наименование основной организации;
объем фактически перечисленных средств на реализацию программы за отчетный период в миллионах тенге с двумя знаками после запятой.
В содержательной части формы указываются:
в графе 1 - аббревиатура организации, заданий, этапов;
в графе 2 - шифр этапа;
в графе 3 - сумма фактически перечисленных средств организации в тысячах тенге (с точностью до сотой).
Шифры профинансированных этапов и суммы перечисленных средств указываются отдельно по каждой организации, затем по каждой организации подводится итог.

1-бөлім. Бағдарлама бойынша жұмыс нәтижелерін құқықтық қорғау және енгізу туралы мәліметтер.
Бөлім екі бөліктен тұрады. 1-бағанда есептілік кезеңде қорғау құжаттары (алдын ала патенттер және өнертабыс пен өнеркәсіп үлгілеріне патенттер, пайдалы модельдерге патенттер) алынған немесе нәтижелері өндіріске енгізілген тапсырмалардың, жұмыс кезеңдерінің шифрлары көрсетіледі. Егер тапсырмада, кезеңде қорғау құжаттары және оның енгізілгендігі туралы құжаттар алынған әзірлемелер болса, онда ол туралы мәлімет бір шифрмен және бір жолда жазылады.
Бірінші бөлікте (2-4-бағандар) алынған қорғау құжаттары, екінші бөлікте (5, 6-бағандар) - есепті кезеңдегі орындаушылардың әзірлемелерді енгізулері туралы мәліметтер беріледі.
2-бағанда өндірістік меншік нысанының атауы ұсынылады: өнертабыс, пайдалы үлгі, өнеркәсіптік үлгі.
3-бағанда патенттелген нысанның атауы және оның жаңалығының қысқаша мәні көрсетіледі.
4-бағанда құжаттың атауы, оны берген ел, сонымен қатар оның нөмірі және берілген уақыты көрсетіледі.
5-бағанда жаңа әзірлеме енгізілген елдің, ұйымның (кәсіпорынның) атауы көрсетіледі.
6-бағанда технологиялық әзірлемелердің енгізілу нысанының түрі:
ішкі лицензиялау;
сыртқы лицензиялау;
тиісті актілермен ресімделген жартылай өндірістік немесе өндірістік игерілуі көрсетіледі.
Жаңа әзірлеменің енгізілгенін растайтын құжаттың атауы, нөмірі және күні көрсетіледі.
Тапсырма, жұмыс кезеңі бойынша әзірлемелердің құқықтық қорғалуы (2-4-бағандар) немесе өндіріске енгізілгені (5, 6-бағандар) туралы мәліметтер болмаған жағдайда қосымшаның тиісті бөліктері толтырылмайды.
Бағдарлама бойынша әзірлемелер құқықтық қорғау немесе өндіріске енгізілгені жайлы мәліметтер болмаған жағдайда 1-бөлім Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына ұсынылмайды.
2-бөлім. Бағдарламаға бөлінген бюджеттік қаражат есебінен технологиялар сатып алу.
Бөлімде бюджет қаражаты есебінен есептілік кезеңде бағдарлама бойынша алынған барлық технологиялар, құрал-жабдықтар және есептеу техникасының құралдары туралы деректер келтіріледі.
1, 2-бағандарда орындау үшін ұйым есептілік жылда технология, құрал-жабдықтар, есептеу техникасының құралдарын сатып алған тапсырманың, жұмыс кезеңінің шифры және атауы көрсетіледі.
3-бағанда сатып алынған құрал-жабдықтың, технологиялардың, есептеу техникасы құралдарының атауы көрсетіледі.
4-бағанда сатып алынған құралдардың құны мың теңге мөлшерінде (үтірден кейін екі орынды санмен) көрсетіледі.
Егер есептілік жылда технология, құрал-жабдық немесе есептеу техникасының құралдары сатып алынбаған болса, 2-бөлім ұсынылмайды.
3-бөлім. Бағдарлама бойынша тапсырмаларды, жұмыс кезеңдерін орындаушы ұйымдардың мамандармен қамтамасыз етілуі туралы анықтама.
3-бөлімде әрбір орындаушы ұйым үшін осы бағдарламаны орындауға қатысатын мамандардың нақты саны қойылады, ол бүтін санмен сипатталады.
4-бөлім. Бағдарлама бойынша дайындалған құжаттар мен жарияланымдар саны туралы мәліметтер.
4-бөлімде әрбір ұйым бойынша дайындалған құжаттардың (монографиялар, әдістемелер, құралдар, ұсынымдар, нормативтер, жіктеуіштер, каталогтар, оқу құралдары, оқу бағдарламалары, заң жобалары, ғылыми-көпшілік басылымдар, сөздіктер, анықтамалықтар, директивтік құжаттар, электронды оқулықтар) және жарияланымдардың саны көрсетіледі.
Барлық бөлімде жеке түрде бағдарлама жетекшісі қол қояды, орындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі көрсетіледі.
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған
тақырыптар мен iргелi және қолданбалы
зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған
кандидаттық және докторлық диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу ережесіне
6-қосымша
Ф4-сәйкестендірілген нысаны
және оны толтыру тәртібі
___ жылғы __________ тоқсандағы бағдарламаны
орындауға қатысушы ұйымдардың жұмыс тапсырмаларын,
кезеңдерін орындау барысы туралы
ЕСЕП
Бағдарлама шифры __________ Бағдарлама атауы ________________________
Негізгі ұйым ________________________________________________________
Есептік кезеңде бағдарламаны қаржыландырушы министрліктен, агент.
тіктен ұйымға ________________ млн. теңге нақты аударылды
Тапсырма-
ларды,
кезеңдер-
ді орын-
даушы
ұйымның
аббревиа-
турасы
Есептік кезеңде берілетін мәліметтер
Нақты аударылған
қаржы (мың теңге)
Орындалуында ауытқулары бар тапсыр-
малар, кезеңдер
Кезеңнің
шифры
Сомасы
Шифры
Аталымы
Жұмыс-
тардың
орындалу
жағдайы
Ауытқу
себептері
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы__________________________ (есептік кезеңде), оның ішінде:
әр ұйым бойынша __________________________________________
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі___________
200__жылғы»"__"»__________________
Бағдарлама жетекшісі  _____________________ тегі, аты, әкесінің аты
қолы
М.О.
Бас есепші ___________________ тегі, аты, әкесінің аты
қолы
Ф4-сәйкестендірілген нысанын (бағдарламаны орындауға
қатысушы ұйымдардың жұмыс тапсырмаларын, кезеңдерін орындау
барысы туралы есеп) толтыру тәртібі
Ф4-сәйкестендірілген нысанының (бағдарламаны орындауға қатысушы ұйымдардың жұмыс тапсырмаларын, кезеңдерін орындау барысы туралы есеп) мекен-жайы бөлігінде:
бағдарламаның шифры;
бағдарламаның атауы;
орындаушы негізгі ұйымның толық атауы;
есептілік кезеңде бағдарламаны іске асыруға аударылған қаражаттың нақты көлемі миллион теңгемен үтірден кейін екі санмен көрсетіледі.
Нысанның мазмұнды бөлігінде:
1-бағанда тапсырмаларды, кезеңдерді орындаушы ұйымның аббревиатурасы;
2-бағанда кезеңнің шифры;
3-бағанда ұйымға нақты аударылған қаражаттың сомасы мың теңгемен (көлемі жүздікке дейінгі дәлдікпен) көрсетіледі.
Қаржыландырылған кезеңдердің шифрлары және аударылған қаражат сомасы әр ұйым бойынша жеке-жеке көрсетіліп, содан кейін әр ұйым бойынша жиынтығы келтіріледі.

Графы 4-7 заполняются, если в выполнении работ имелись отклонения:
в графах 4 и 5 - шифр и наименование задания, этапа;
в графе 6 - описывается состояние выполнения работы, если она выполнена не в полном объеме;
в графе 7 - указываются причины отклонений планового выполнения программы.
Сведения о финансировании организаций (графы 2, 3) и сведения о заданиях, этапах, имеющих отклонения (графы 4-7), представляются независимо друг от друга. Если работы выполняются без отклонений, заполняются только графы 1-3.
Отчет подписывается руководителем программы, главным бухгалтером и указываются фамилия, имя, отчество и номер телефона исполнителя.
Приложение 7
к Правилам государственной
регистрации научно-исследовательских
работ, проводимых за счет бюджетных
средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных
исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
Учетная карточка диссертации
и порядок ее заполнения
_______________________
|                       |
5013 УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА     | 5256 Гриф секретности | Куда: 050096,
ДИССЕРТАЦИИ          | ДСП - для служебного  | Алматы,
| пользования           | ул. Богенбай
04           05       | С - секретно          | батыра, 221
Кандидатская  Докторская  | СС - совершенно       | Национальный
| секретно              | центр НТИ РК
|_______________________| т.54-73-99
__________                       __________
5418 Исходящий N дата |__________|  5436 Инвентарный N |__________|
6147 Фамилия имя и отчество соискателя / год рождения
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
7434       6444             6480             7425         5715
Дата     Шифр научной  N cпециальности    На соискание    Язык
защиты  специальности   по образованию     степени     диссертации
_______  ____________  _______________  _____________  __________
|_______||____________||_______________||_____________||__________|
__________________________________________________________________
|                 |Научный руководитель   |  Официальные оппоненты |
|_________________|_______________________|________________________|
|  Фамилия, имя,  |                       |         |      |       |
|    отчество     |6156                   | 6165    |      |       |
|_________________|_______________________|________________________|
| Ученая степень, |6255                   | 6264    |      |       |
| ученое звание   |                       |         |      |       |
|_________________|_______________________|_________|______|_______|
| Шифр научной    |                       |         |      |       |
| специальности   |6453                   |6462     |      |       |
|_________________|_______________________|_________|______|_______|
| Сокращенное     |                       |         |      |       |
| наименование    |                       |         |      |       |
|организации      |2286                   |2295     |      |       |
|_________________|_______________________|_________|______|_______|
| Город           |2700                   |2664     |      |       |
|_________________|_______________________|_________|______|_______|
| Страна          |2808                   |2809     |      |       |
|_________________|_______________________|_________|______|_______|
| Телефон         |2907                   |2961     |      |       |
|_________________|_______________________|_________|______|_______|
____             ____              _____
5742   |____|  5472     |____| 5481       |_____| 5112 Условия
Кол-во  |       Патентов        Публикаций |_____| распространения
страниц |                       7344               55 Безвозмездно
|                       Внедрение
|_____________________
5751   |____| 5787      |____| 35 внед-           64 С возмещением
Прило-  |      Исполь-             рено                финансовых
жений   |      зовано           53 не                  затрат
|      источ-              внед-            73 Передаче
|      ников               рено                не подлежит
4417 N госрегистрации работы                 7020 Шифр программы
_____________________________              ______________________
|_____________________________|            |______________________|
2088 Сведения об организации, в которой работает соискатель
2484        2781      2810       2988         3087
Код ОКПО     Город     Страна    Телефон     Электронный адрес
__________   ________   _______   _________   _________________
|__________| |________| |_______| |_________| |_________________|
2385 Сокращенное наименование        1350 Сокращенное наименование
организации                          министерства (ведомства)
_______________________________    ______________________________
|_______________________________|  |______________________________|
|___________________________________
2187 Наименование организации |___________________________________|
2682 Местонахождение организации  |_______________________________|
2100 Сведения об организации, в которой выполнена работа
2457        2754      2808       2934         3034
Код ОКПО     Город     Страна    Телефон     Электронный адрес
__________   ________   _______   _________   _________________
|__________| |________| |_______| |_________| |_________________|

4-7-бағандар егер жұмысты орындауда ауытқулар болса толтырылады:
4 және 5-бағандарда кезеңнің шифры және атауы көрсетіледі;
6-бағанда егер жұмыс толық көлемде орындалмаса, жұмыстың орындалу жай-күйі сипатталады;
7-бағанда бағдарламаны орындаудың жоспардан ауытқу себептері көрсетіледі.
Ұйымды қаржыландыру мәліметтері (2, 3-бағандар) және ауытқулары бар тапсырмалар, кезеңдер туралы мәліметтер (4-7-бағандар) бір-біріне тәуелсіз қойылады. Егер жұмыстар ауытқусыз орындалса, тек 1-3-бағандар толтырылады.
Есепке бағдарлама жетекшісі, бас бухгалтер қол қояды және орындаушының тегі, аты, әкесінің аты және телефон нөмірі көрсетіледі.
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған
тақырыптар мен iргелi және қолданбалы
зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған
кандидаттық және докторлық диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу ережесіне
7-қосымша
Диссертацияның есептiк карточкасы
және оны толтыру тәртібі
5013 Диссертацияның      _____________________
есептік карточкасы |5256 Құпиялық белгісі|   Қайда: 050096,
|ҚПБ - қызмет бабында |   Алматы,
04           05      |пайдалану үшін       |   Бөгенбай батыр
Кандидаттық Докторлық   |Қ - құпия            |   көшесі, 221
|ӨҚ - өте құпия       |   ҚР ҰҒТА орталығы
|_____________________|   т.54-73-99
________________                         _______
5418 Шығыс N күні |________________|    5436 Инвентарлық N |_______|
6147 Ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты/туған жылы
__________________________________________________________________
|__________________________________________________________________|
7434 Қорғаған  6444 Ғылыми  6480 Білім  7425 Дәрежеге  5715
күні      мамандығының    бойынша       іздену    Диссертация
шифры        мамандығының               тілі
N
___________________________________________________________________
|____________|____________|_____________|____________|______________|
Ғылыми же-
текшісі
Ресми оппоненттері
Тегі, аты,
әкесінің аты
6156
6165
Ғылыми
дәрежесі,
ғылыми атағы
6255
6264
Ғылыми
мамандағының
шифры
6453
6462
Ұйымның
қысқаша атауы
2286
2295
Қаласы
2700
2664
Елі
2808
2809
Телефоны
2907
2961
___              ___               ___              ___
5742 Беттер|___|5472 Патент.|___|5481 Жарияла.|___|5112 Тартылу|___|
саны            тер              нымдар            жағдайы
7344 Енгізу         55 ақысыз
___                 ___                     беру
5751 Қосым.|___| 5787 Қолданыл.|___| 35 енгізілген   64 шығындар.
шалар            ған деректер   53 енгізілмеген    дың орнын
толтыртып
беру
73 беруге
жатпайды
4417 Жұмысты мемлекеттік тіркеу N    7020 Бағдарламаның шифры
_________________________________    ________________________
|_________________________________|  |________________________|
2088 Ізденуші жұмыс істейтін ұйым туралы мәліметтер
2484 КҰЖЖ коды  2781 Қаласы   2810 Елі  2988 Телефоны  3087 Электр-
ондық мекен-
жайы
__________________________________________________________________
|_____________|____________|___________|______________|____________|
2385 Ұйымның қысқаша атауы    1350 Министрліктің (ведомствоның)
қысқаша атауы
__________________________    ____________________________________
|__________________________|  |____________________________________|
2187 Ұйымның атауы  _______________________________________________
|                                               |
|_______________________________________________|
2682 Ұйымның мекен-жайы |__________________________________________|
2100 Жұмыс орындалған ұйым туралы мәлімет
2457 КҰЖЖ коды  2754 Қаласы   2808 Елі  2934 Телефоны  3034 Электр-
ондық мекен-
жайы
__________________________________________________________________
|_____________|_____________|__________|______________|____________|

Для Учетной карточки диссертации используются бланки, изготовленные Национальным центром научно-технической информации из белой плотной бумаги формата А4 (210 х 297 мм).
Учетная карточка диссертации может быть выполнена с помощью печатающих компьютерных устройств на обеих сторонах листа плотной белой бумаги формата А4 с обязательным сохранением размеров и расположения полей образца бланка.
Учетная карточка диссертации заполняется соискателем ученой степени, и утверждается председателем диссертационного совета, в котором проходила защита диссертации.
Учетная карточка диссертации разбита на блоки, которым присвоены цифровые обозначения. В каждом блоке выделены реквизитные зоны, в которых размещены код реквизита, а также поля для записи значения реквизита. Код поля значения реквизита (в дальнейшем код поля) обводится черным цветом, текст впечатывается в поле реквизита. Шрифт должен быть четким, контрастным, размер шрифта - не менее 12. Текст реферата печатается через один межстрочный интервал.
Заполнение всех полей Учетной карточки диссертации необходимо.
В Учетную карточку диссертации при ее заполнении вносятся следующие данные.
5013 - Учетная карточка диссертации - в поле реквизита обводится соответствующий код:
04 - при оформлении учетной карточки кандидатской диссертации;
05 - при оформлении учетной карточки докторской диссертации.
5256 - Гриф секретности - указывается степень секретности: ДСП - для служебного пользования, С - секретно, СС - совершенно секретно.
5418 - Исходящий N, дата - указываются исходящий номер письма, зарегистрированного диссертационным советом или организацией, при которой функционирует совет, и под ним - дата отправки диссертационных документов в Национальный центр научно-технической информации.
5436 - Инвентарный N - заполняется Национальным центром научно-технической информации. В поле реквизита указывается инвентарный номер диссертационных документов, принятых в фонд.
6147 - Фамилия, имя, отчество и год рождения соискателя - указывается фамилия, имя и отчество соискателя в приведенной последовательности. Фамилию следует отделять от имени и отчества вертикальной чертой. Год рождения проставляется цифрами в следующей последовательности: год, месяц, число. Например: 82.01.23 (23 января 1982 г.).
7434 - Дата защиты - указывается дата защиты диссертации в диссертационном совете. Дата проставляется цифровым способом в следующей последовательности: год, месяц, число. Например: 99.03.13 (13 марта 1999 г.).
6444 - Шифр научной специальности - указывается шифр научной специальности, по которой выполнена диссертация, в соответствии с действующей Номенклатурой специальностей научных работников.
6480 - N специальности по образованию - указывается номер специальности по образованию в соответствии с Классификатором специальностей высшего образования Республики Казахстан, действующим на момент защиты диссертации.
7425 - На соискание степени - указывается сокращенное наименование ученой степени и отрасли науки, по которой присуждается ученая степень.
5715 - Язык диссертации - указывается язык, на котором выполнена представляемая диссертация.
Научный руководитель - в полях реквизитов указываются сведения о научном руководителе (научном консультанте) и организации, в которой он работает.
6156 - Фамилия, имя, отчество.
6255 - Сокращенные наименования ученой степени и ученого звания.
6453 - Шифр научной специальности в соответствии с "Номенклатурой специальностей научных работников".

Диссертацияның есептік карточкасы үшiн А4 форматты (210 х 297 мм) ақ қағазда орталықтандырылған түрде Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен дайындалған бланкiлер пайдаланылады.
Диссертацияның есептік карточкасын басатын компьютерлiк құрылғы көмегiмен бланкi үлгiсiнiң өлшемдерiн және жолдардың орналасуын міндетті түрде сақтай отырып, А4 форматты қатты ақ қағаздың екi жағына орындауға болады.
Диссертацияның есептік карточкасын ғылыми дәрежеге iзденушi толтырады, ғылыми хатшы бақылайды және диссертацияны қорғау өткiзiлген жерде диссертациялық кеңестiң төрағасы бекiтедi.
Диссертацияның есептік карточкасы сандық белгiлер қойылған арнайы блоктарға бөлiнген. Әрбiр блокта деректеменің коды, сондай-ақ деректеменің мәнін жазатын жолы орналасқан деректемелік аймақ көрсетілген. Деректеме мағынасындағы жолдың коды (бұдан әрi - жолдың коды) қара түспен қоршалады, мәтiн реквизит жолына басылады. Әріптері анық, қарама-қарсы, шрифтің мөлшері 12-ден кем болмауы тиіс. Рефераттың мәтiнi бiр жоларалық интервалмен басылады.
Диссертацияның есептік карточкасының барлық жолдары (арнайы көрсетiлген жолдарды қоспағанда) толтырылуы қажет.
Диссертацияның есептік карточкасын толтыру кезiнде мынадай мәлiметтер енгiзiледi.
5013 - Диссертацияның есеп карточкасы - деректеме жолында тиiстi код қоршалады;
04 - кандидаттық диссертацияның есеп карточкасын ресiмдегенде;
05 - докторлық диссертацияның есеп карточкасын ресiмдегенде.
5256 - Құпиялық гриф - құпиялықтың дәрежесі көрсетіледі:   ҚБП (қызмет бабында пайдалану үшін),  Қ (құпия), ӨҚ (өте құпия).
5418 - Шығыс N, күнi - диссертациялық кеңесте немесе кеңес жұмыс iстейтiн ұйымда тiркелген хаттың шығыс нөмірі және оның астына диссертациялық құжаттардың Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығына жiберiлген күні көрсетiледi.
5436 - Инвентарлық N - Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен толтырылады. Деректеме жолында қорға қабылданған диссертациялық құжаттардың инвентарлық нөмірі көрсетiледi.
6147 - Iзденушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты және туған жылы - iзденушiнiң тегi, аты және әкесiнiң аты аталған тәртiппен көрсетiледi. Iзденушiнiң тегiн оның аты мен әкесiнiң атынан тiк сызық қою арқылы бөлу қажет. Iзденушiнiң туған жылы сан бойынша мынадай тәртiппен берiледi: жылы, айы, күнi. Мысалы: 82.01.23 (1982 жылғы 23 қаңтар).
7434 - Қорғалған күні - диссертациялық кеңесте диссертацияның қорғалған күні көрсетіледі. Күні санмен мынадай тәртiппен берiледi: жылы, айы, күнi. Мысалы: 99.03.13 (1999 жылғы 13 наурыз).
6444 - Ғылыми мамандықтың шифры - қолданыстағы Ғылыми қызметкерлер мамандықтарының номенклатураларына сәйкес диссертация орындалған ғылыми мамандықтың шифры көрсетiледi.
6480 - Бiлiмi бойынша мамандығының N - диссертация қорғалған сәтте қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының жоғары бiлiм мамандықтарының жіктеуішіне сәйкес алған бiлiмi бойынша берiлген мамандықтың нөмірі көрсетiледi
7425 - Дәрежеге iздену - ғылыми дәреженiң және ғылыми дәреже берiлген ғылым саласының қысқаша атауы көрсетiледi.
5715 - Диссертация тiлi - ұсынылып отырған диссертация қай тiлде орындалғандығы көрсетiледi.
Ғылыми жетекші - деректемелер жолында ғылыми жетекші (ғылыми кеңесші) және ол қызмет атқаратын ұйым туралы мәліметтер көрсетіледі;
6156 - Тегi, аты,   әкесінің аты;
6255 - Қосымшаға сәйкес ғылыми дәрежесiнiң және ғылыми атағының қысқартылған атаулары;
6453 - "Ғылыми қызметкерлер мамандықтарының номенклатураларына" сәйкес ғылыми мамандықтың шифры;

2286, 2700, 2808, 2907 - Сокращенное наименование организации, название города, в котором она находится, страна, номер телефона.
2808 - заполняется в том случае, если организация находится за пределами Республики Казахстан.
Официальные оппоненты - указываются сведения об официальных оппонентах и организациях, в которых они работают. Поля реквизитов 6165, 6264, 6462, 2295, 2664, 2809, 2961 - заполняются аналогично полям реквизитов 6156, 6255, 6453, 2286, 2700, 2808, 2907.
5742 - Общее количество страниц - указывается арабскими цифрами общее количество страниц во всех представляемых томах диссертации.
5751 - Приложений, 5472 - Патентов, 5787 - Использовано источников, 5481 - Публикаций - указывается арабскими цифрами соответственно общее количество приложений к диссертации; патентов, полученных при выполнении диссертации; источников, использованных при подготовке диссертации; публикаций по теме защищенной диссертации (монографии, учебники, статьи, препринты, обзоры, тезисы, доклады, патенты, депонированные рукописи).
7344 - Внедрение - обводится один из указанных кодов.
5112 - Условия распространения - в случае определения руководством организации, в которой выполнялась диссертация (или к которой был прикреплен соискатель), возможности передачи диссертации, обводится один из кодов в соответствии с указанными условиями: код 55 - безвозмездно или код 64 - с возмещением финансовых затрат. Если диссертация не подлежит передаче, обводится код 73.
4417 - N госрегистрации работ - указываются номера зарегистрированных в Национальном центре научно-технической информации научно-исследовательских работ, результаты которых использованы в диссертации.
7020 - Шифр программы - поле реквизита заполняется, если диссертация выполнялась в рамках работ, проводимых по программам научных исследований. При этом указывается только шифр программы без конкретизации заданий и этапов.
2088 - сведения об организации, в которой работает соискатель, 2484, 2781, 2810, 2988, 3087, 2385, 1350, 2187, 2682 - указываются код организации по общему классификатору предприятий и организаций (ОКПО), город, страна, телефон, электронный адрес, сокращенное наименование организации (без указания присвоенных ему имени и государственных наград), сокращенное наименование министерства (ведомства) по подчиненности, полное наименование организации и ее местонахождение.
2100 - Сведения об организации, в которой выполнена работа, 2457, 2754, 2808, 2934, 3034, 2358, 1300, 2151, 2655 - заполняются соответственно аналогичным полям реквизитов 2088 - Сведения об организации, в которой работает соискатель.

2286, 2700, 2808, 2907 - ұйымның қысқартылған атауы, ол орналасқан қаланың атауы, елi, телефон нөмірі көрсетiледi;
2808 - ұйым Қазақстан Республикасында орналаспаған жағдайда толтырылады.
Ресми оппоненттер - ресми оппоненттер және олар жұмыс iстейтiн ұйымдар туралы мәлiметтер көрсетiледi. 6165, 6264, 6462, 2295, 2664, 2809, 2961 деректеме жолдары - 6156, 6255, 6453, 2286, 2700, 2808, 2907 деректеме жолдарындай толтырылады.
5742 - Беттердiң жалпы саны - диссертацияның барлық томдарындағы беттердiң жалпы саны араб сандарымен көрсетiледi.
5751 - Қосымшалар, 5472 - Патенттер, 5787 - Қолданылған деректер, 5481 - Жарияланымдар - диссертацияға берiлген қосымшалардың; диссертацияны орындау барысында алынған патенттердiң, диссертацияны дайындау барысында пайдаланылған деректердің, қорғалған диссертация тақырыбы бойынша жарияланымдардың (монографиялар, оқулықтар, мақалалар, препринттер, шолулар, баяндама тезистерi, патенттер, депозиттiк қолжазбалар) жалпы саны араб сандарымен берiледi.
7344 - Енгiзілуі - көрсетілген кодтардың бiреуi қоршалады.
5112 - Таратылу шарты - диссертация орындалған (немесе iзденушi бекiтiлген) ұйымның басшысы диссертацияны қандай жағдайда болмасын таратуды анықтағанда, көрсетiлген жағдайларға сәйкес төмендегi кодтардың бiреуi: 55 код - ақысыз беру немесе 64 код - қаржы шығындарының орнын толтыру арқылы берiлетiнiн көрсететiн кодтар қоршалады. Егер диссертация берiлуге жатпайтын болса, онда 73 код қоршалады.
4417 - Жұмысты мемлекеттiк тiркеу N - нәтижелерi диссертацияда пайдаланылған Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығында тiркелген ғылыми-зерттеу жұмыстарының нөмірлері көрсетiледi.
7020 - Бағдарламаның шифры - деректеме жолы егер диссертация ғылыми-зерттеу бағдарламалары бойынша жүргізілген жұмыстар шеңберiнде орындалған болса толтырылады. Бұл ретте тапсырмалары мен кезеңдерiнің нақтылауынсыз   бағдарламаның шифры ғана көрсетiледi.
2088 - Iзденушi жұмыс iстейтiн ұйым туралы мәлiмет, 2484, 2781, 2810, 2988, 3087, 2385, 1350, 2187, 2682 - кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші (КҰЖЖ) бойынша ұйымның коды, қаласы, елі, телефоны, электрондық мекен-жайы, ұйымның қысқартылған атауы (оған берілген аты мен мемлекеттік марапаттардың көрсетілуінсіз), бағыныстылығы бойынша министрлiктiң (ведомствоның) қысқартылған атауы және мекен-жайы көрсетiледi.
2100 - Жұмыс орындалған ұйым туралы мәліметтер, 2457, 2754, 2808, 2934, 3034, 2358, 1300, 2151, 2655 - Iзденушi жұмыс iстейтiн ұйым туралы мәлiмет тиісінше 2088 деректеме жолдарына ұқсас толтырылады.

2034 - Сведения об организации, в совете которой проходила защита - поля реквизитов 2430, 2736, 2811, 2935, 3033, 2331, 1332, 2304, 2637 - заполняются соответственно аналогичным полям реквизитов 2088 - Сведения об организации, в которой работает соискатель.
7407 - Сведения о диссертационном совете - в полях реквизитов 7452, 7461 - указываются шифр диссертационного совета, в котором проходила защита диссертации, и номер телефона ученого секретаря совета.
9045 - Наименование диссертации - указывается полное наименование диссертации.
9117 - Реферат - в краткой форме отражается основное содержание результатов диссертации (Объект исследования и цель работы. Методы исследования. Теоретические и практические результаты. Степень и эффективность внедрения. Область применения).
7326 - Продукция, предлагаемая к реализации - обводится один или несколько кодов классификатора в соответствии с наличием товарной продукции по защищенной диссертации. Например, комплект конструкторской и технологической документации, готовой к тиражированию и использованию для постановки продукции на производство; опытные образцы продукции (изделия, материалы, препараты), готовые к работе или применению.
5634 - Индексы универсальной десятичной классификации (УДК) - указываются индексы по таблицам универсальной десятичной классификации.
6174, 6273 - в полях реквизитов указываются сведения о председателе диссертационного совета: фамилия, имя, отчество; ученая степень; ученое звание.
Подпись председателя диссертационного совета скрепляется печатью организации, в совете которой проходила защита диссертации.
5616 - Коды тематических рубрик по межгосударственному рубрикатору научно-технической информации.
5641 - Ключевые слова, 7435 - Дата - заполняются Национальным центром научно-технической информации.
Приложение 8
к Правилам государственной
регистрации научно-исследовательских
работ, проводимых за счет бюджетных
средств, законченных тем и программ
фундаментальных и прикладных
исследований, защищенных кандидатских
и докторских диссертаций
Перечень
отраслей науки, ученых степеней и званий и их сокращений
Физико-математические ф.-м.н.
Химические х.н.
Биологические б.н.
Геолого-минералогические г.-м.н.
Технические т.н.
Сельскохозяйственные с.-х.н.
Исторические и.н.
Экономические э.н.
Философские филос.н.
Филологические филол.н
Географические г.н.
Юридические ю.н.
Педагогические п.н.
Медицинские м.н.
Фармацевтические фарм.н.
Ветеринарные вет.н.
Искусствоведения иск.
Архитектуры арх.
Психологические психол.н
Военные в.н.
Социологические социол.н.
Политические полит.н.
Кандидат к.
Доктор д.
Академик ак.
Член-корреспондент чл.-к.
Профессор проф.
Доцент доц.
Старший научный сотрудник с.н.с.

2034 - Кеңесiнде қорғау жүргiзiлген ұйым туралы мәлiметтер - 2430, 2736, 2811, 2935, 3033, 2331, 1332, 2304, 2637 деректемелер жолдары тиiсiнше 2088 - Iзденушi жұмыс iстейтiн ұйым туралы мәлiметтер деректемесінің жолдарына ұқсас толтырылады.
7407 - Диссертациялық кеңес туралы мәлiметтер - 7452, 7461 деректемелер жолдарында диссертация қорғалған диссертациялық кеңестiң шифры және кеңестiң ғалым хатшысының телефоны көрсетiледi.
9045 - Диссертацияның атауы - диссертацияның толық атауы көрсетіледі.
9117 - Реферат - диссертация нәтижелерiнiң негізгі мазмұнын қысқаша түрде көрсетеді (Зерттеудің нысаны және жұмыстың мақсаты. Зерттеудің әдiстерi. Теориялық және практикалық нәтижелерi. Енгiзiлу дәрежесi және тиiмдiлiгi. Қолданылу саласы).
7326 - Іске асырылуға ұсынылатын өнiм - қорғалған диссертация бойынша қолда бар тауар өнiміне сәйкес жіктеуіштердің бiр немесе бiрнеше кодтары қоршалады. Мысалы, таратуға және өндiрiске өнiм шығару үшiн пайдалануға дайын конструкторлық және технологиялық құжаттар жиынтығы; жұмыс барысында қолдануға немесе пайдалануға дайын өнiмнiң (бұйымдардың, материалдардың, препараттардың) тәжiрибелiк үлгiлерi.
5634 - Әмбебап ондық жіктеуішінің индекстерi - әмбебап ондық жіктеуіш кестелерi бойынша индекстер көрсетiледi.
6174, 6273 - реквизит жолдарында диссертациялық кеңестiң төрағасы туралы мәлiметтер: тегi, аты, әкесінің аты; ғылыми дәрежесi; ғылыми атағы көрсетіледі.
Диссертациялық кеңес төрағасының қолы кеңесiнде қорғау өткiзiлген ұйымның мөрiмен бекiтiледi.
5616 - Ғылыми-техникалық ақпараттың мемлекетаралық топтамасы тақырыптық айдарлар кодтары.
5641- Түйінді сөздер, 7435 - Күнi - Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығымен толтырылады.
Бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, аяқталған
тақырыптар мен iргелi және қолданбалы
зерттеулердiң бағдарламаларын, қорғалған
кандидаттық және докторлық диссертацияларды
мемлекеттік тiркеу ережесіне
8-қосымша
Ғылым салаларының, ғылыми атақтар мен дәрежелердiң
және олардың қысқартуларының тізбесі
Физика-математика                    ф.-м.ғ.
Химия                                х.ғ.
Биология                             б.ғ.
Геология-минералогия                 г.-м.ғ.
Техника                              тех.ғ.
Ауыл шаруашылығы                     а.-ш.ғ.
Тарих                                тар.ғ.
Экономика                            э.ғ.
Философия                            филос.ғ.
Филология                            филол.ғ.
География                            г.ғ.
Заң                                  заң ғ.
Педагогика                           пед.ғ.
Медицина                             мед.ғ.
Фармацевтика                         фарм.ғ.
Мал дәрiгерлiгі                      м.д.ғ.
Өнертану                             өн.
Архитектура                          арх.
Психология                           психол.ғ.
Әскери                               әск.ғ.
Социология                           соц.ғ.
Саяси                                саяси ғ.
Кандидат                             к.
Доктор                               д.
Академик                             ак.
Корреспондент-мүше                   корр.-м.
Профессор                            проф.
Доцент                               доц.
Аға ғылыми қызметкер                 а.ғ.қ.