О внесении дополнений и изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 469 "Об утверждении Правил администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан"
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2007 года N 4629. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2009 года № 5
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.01.2009 № 5.
В целях совершенствования порядка администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 469 "Об утверждении Правил администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2003, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2003 г., N 8, ст. 804, в "Казахстанской правде" от 12 апреля 2003 года N 105-106 (24045-24046), с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 344а "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 469 "Об утверждении Правил администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3003, опубликованный в "Официальной газете" от 4 сентября 2004 года N 36 (193), в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2004 г., N 33-36, ст. 986, приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2006 года N 67 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 469 "Об утверждении Правил администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4122, опубликованный в "Юридической газете" 7 апреля 2006 года N 61-62 (1041-1042), приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2006 года N 658 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2002 года N 469 "Об утверждении Правил администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4495, опубликованный в "Юридической газете" от 12 января 2007 года N 5) следующие дополнения и изменения:
в Правилах администрирования международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал (имущество), заключенных Республикой Казахстан, утвержденных указанным приказом:
преамбулу дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Положения международного договора применяются к лицам, которые являются резидентами одного или обоих государств, заключивших такой договор. Положения международного договора не распространяются на резидента государства, с которым заключен международный договор, если этот резидент использует положения международного договора в интересах другого лица, не являющегося резидентом государства, с которым заключен международный договор.";

"Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлiкке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөнiндегi халықаралық шарттарды әкiмшiлiктендiру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2002 ж. 3 қазандағы N 469 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы N 183 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 24 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4629 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 9 қаңтардағы N 5 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.01.09 N 5 бұйрығымен.
-------------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. ...
4. Осы бұйрық 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр                                        Б.Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрдің
2009 жылғы 9 қаңтардағы
№ 5 бұйрығына қосымша
Күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. ....
24. "Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы № 469 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы"» Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2007 жылғы 29 наурыздағы № 183 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4629 болып тіркелді, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 18 мамырдағы № 74, "Ресми газет" газетінде 2007 жылғы 26 мамырдағы № 21 жарияланды).
.........
Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлiкке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөнiндегi халықаралық шарттарды әкiмшiлiктендiру тәртібін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлiкке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөнiндегi халықаралық шарттарды әкiмшiлiктендiру ережесiн бекiту туралы Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы N 469 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2003 болып тіркелген, "Ресми газетте" 2004 жылы 4 қыркүйекте N 36 (193), Қазақстан Республикасының құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған 2004 ж., N 33-36, 986-бапта жарияланған "Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы N 469 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің 2004 жылғы 9 шілдедегі N 344а бұйрығымен, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4122 болып тіркелген, "Юридическая газетада" 2006 жылы 7 сәуірде N 61-62 (1041-1042) жарияланған "Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы N 469 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 15 ақпандағы N 67 бұйрығымен, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4495 болып тіркелген, "Юридическая газетада" 2007 жылы 12 қаңтарда N 5 жарияланған "Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлiкке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөнiндегi халықаралық шарттарды әкiмшiлiктендiру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 3 қазандағы N 469 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Салық комитеті төрағасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N 658 бұйрығымен енгізілген өзгерістер мен толықтырулармен Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2002 жылғы 11 қазанда N 2003 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2003 жыл, N 8, 804-бап, "Казахстанской правда" газетінде 2003 жылы 12 сәуірде N 105-106 (24045-24046) жарияланған) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы жасасқан табыс пен капиталға (мүлікке) салық төлеуден жалтарудың алдын алу және қосарланған салық салуды болдырмау жөніндегі халықаралық шарттарды әкімшіліктендіру Ережелерінде:
преамбуласы мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Халықаралық шарттың ережелері осындай шарт жасасқан мемлекеттің бірінің немесе екеуінің де резиденті болып табылатын тұлғаларға қолданылады. Егер халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылмайтын басқа тұлғаның мүдделеріне халықаралық шарттың ережелерін пайдаланатын болса, ол резидентке Халықаралық шарттың ережелері қолданылмайды.";

абзац первый пункта 1 дополнить словами "при наличии у юридического лица - нерезидента документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса";
в пункте 4:
слова "12 декабря 2005 года N 554" заменить словами "13 декабря 2006 года N 637";
слова "2005 года за N 3997" заменить словами "2006 года за N 4498";
в пункте 24 слова "198.01 (Приложение 2 к настоящим Правилам)" заменить словами "согласно приложению 19 к приказу Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2003 года N 530 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2672 (далее - Приказ N 530)".
в пункте 32:
слова "десяти рабочих" заменить словами "девяноста календарных";
абзац второй исключить;
в пункте 33:
слова "десяти рабочих" заменить словами "девяноста календарных";
слово "выставляет" заменить словом "направляет";
слова "198.04 (Приложение 3 к настоящим Правилам)" заменить словами ", установленной приложением 23 к Приказу N 530";
пункт 37 после слова "нерезидента" дополнить словами "перед государственным бюджетом";
в пункте 46:
слово "ежеквартально" исключить;
дополнить словами ", при наличии движения денег в течение отчетного квартала";
в пункте 47 слова "198.03 (Приложение 6 к настоящим Правилам)" заменить словами ", установленной приложением 21 к Приказу N 530";
в пункте 48:
слова "(в случае получения доходов нерезидентом от выполнения работ (услуг) в Республике Казахстан - по окончании выполнения работ (услуг)" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае уплаты налога в государственный бюджет с дохода нерезидента, полученного от выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан, заявление на применение международного договора представляется нерезидентом в налоговый орган после завершения выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан.";
в пункте 52-1:
слова "десяти рабочих" заменить словами "девяноста календарных";
слова ", определенный пунктом 32 настоящих Правил" исключить;
дополнить словами "в соответствии со статьей 203 Налогового кодекса";
пункт 56 после слова "резидентство," дополнить словами "соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса,";

1-тармақтың бірінші абзацы "резидент емес заңды тұлғада Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін резиденттігін растайтын құжат болған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
"2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 554" деген сөздер "2006 жылғы 13 желтоқсандағы N 637" деген сөздермен ауыстырылсын;
"2005 жылғы N 3997" деген сөздер "2006 жылғы N 4498" деген сөздермен ауыстырылсын;
24-тармақта "198.01 нысаны бойынша (осы Ережелерге 2-Қосымша)" деген сөздер "Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2672 болып тіркелген "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 23 желтоқсандағы N 530 бұйрығына (бұдан әрі - N 530 бұйрық) 19-қосымшаға сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын.
32-тармақта:
"он жұмыс" деген сөздер "тоқсан күнтізбелік" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац алып тасталсын;
33-тармақта:
"он жұмыс" деген сөздер "тоқсан күнтізбелік" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қояды" деген сөздер "жібереді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"198.04 нысаны бойынша (осы Ережелерге 2-Қосымша)" деген сөздер "N 530 бұйрыққа 23-қосымшада белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
37-тармақта "резидент еместiң" деген сөзден кейін "мемлекеттік бюджет алдындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
46-тармақта:
"тоқсан сайын" деген сөз алып тасталсын;
"банктер" деген сөзден кейін "есепті тоқсан ішінде ақша қозғалысы болған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
47-тармақта "198.03 нысан бойынша (осы Ережелерге 6-Қосымша)" деген сөздер "N 530 бұйрыққа 21-қосымшада белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
48-тармақта:
"(жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындауды аяқтау бойынша - резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындаудан табыс тапқан жағдайда)" алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындаудан алынған табысынан мемлекеттік бюджетке салық төленген жағдайда, резидент емес халықаралық шартты қолдануға өтінішті Қазақстан Республикасында жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындау аяқталғаннан кейін салық органына табыс етеді.";
52-1 тармақта:
"он жұмыс" деген сөздер "тоқсан күнтізбелік" деген сөздермен ауыстырылсын;
"осы Ережелердің 32-тармағында айқындалған" деген сөздер алып тасталсын;
"қажетті құжаттар" деген сөздердің алдынан "Салық кодексінің 203-бабына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
56-тармақта "Резиденттіктi растайтын" деген сөздердің алдынан "203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін" деген сөздермен толықтырылсын;

пункт 60 после слова "резидентство," дополнить словами "соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса,";
в пункте 60-1 слово "названия" заменить словом "наименования";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Согласно статье 200 Налогового кодекса налоговый агент имеет право в момент выплаты доходов нерезиденту самостоятельно применить соответствующий международный договор на основании представленного нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение такого международного договора.
При отнесении доходов нерезидента на вычеты налоговый агент также имеет право применить сниженную (нулевую) ставку налога, предусмотренную международным договором, при условии представления нерезидентом документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, не позднее дня выплаты дохода.
Порядок применения международных договоров, установленный указанной статьей Налогового кодекса, распространяется в отношении налогообложения следующих видов доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан:
дивидендов;
вознаграждений (процентов);
роялти;
комиссий за доверительное управление и кастодиальное обслуживание;
доходов от оказания услуг исключительно за пределами Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) статьи 178 Налогового кодекса;
доходов от оказания услуг (выполнения работ), непосредственно связанных с приведением основных средств в рабочее состояние для их использования по назначению (включая пусконаладочные, монтажные работы), за исключением ремонтных работ, если такие услуги (работы) выполняются в рамках внешнеторгового контракта на поставку основных средств и в пределах срока, не приводящего к образованию постоянного учреждения согласно положениям соответствующего международного договора;
доходов, полученных от оказания услуг (выполнения работ) на территории Республики Казахстан в рамках краткосрочных контрактов, заключенных на срок, не превышающий сорока пяти календарных дней, и не связанных с иными контрактами (проектами), по которым работы (услуги) выполняются этим нерезидентом на территории Республики Казахстан;
прочих доходов, полученных из источников в Республике Казахстан, предусмотренных статьей 178 Налогового кодекса, подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно международным договорам, не предусмотренных статьями 198 201-1 Налогового кодекса, а также подпунктами 1)-7) пункта 1 статьи 200 Налогового кодекса.";
в пункте 62 слово "названий" заменить словом "наименований";

60-тармақта "резиденттігін растайтын" деген сөздердің алдынан "203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін" деген сөздермен толықтырылсын;
60-1 тармақта мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Салық кодексінің 200-бабына сәйкес салық агенті резидент емеске кірістерді төлеу сәтіне, егер осындай резидент емес кірістердің түпкілікті алушысы болып табылса және осындай халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы болса, резидент емес ұсынған Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін резиденттікті растайтын құжат негізінде тиісті халықаралық шартты дербес қолдануға құқылы.
Резидент емес осы Кодекстің 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес, резидент еместігін растайтын құжатты табыс төленетін күннен кешіктірмей табыс еткен жағдайда, резидент еместің табыстарын шегерімге жатқызған кезде салық агентінің халықаралық шартта көзделген салықтың төмендетілген (нөлдік) ставкасын қолдануға да құқығы бар.
Салық кодексінің көрсетілген бабында белгіленген халықаралық шарттардың ережелерін қолдану тәртібі резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарының мынадай түрлеріне:
дивидендтерге;
сыйақылар (проценттер);
роялти;
сенімгерлік басқарғаны үшін комиссиялар және кастодиальдық қызмет көрсету;
Салық кодексінің 178-бабының 2) тармағында көрсетілген тек Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызмет көрсетуден алынатын табыстарға;
жөндеу жұмыстарын қоспағанда, егер негізгі құралдарды мақсаты бойынша пайдалану үшін оларды жұмыс істеу күйіне келтірумен (іске қосу-жөндеу, монтаждау жұмыстарын қоса алғанда) тікелей байланысты қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) негізгі құралдарды жеткізіп беруге арналған сыртқы сауда келісім-шартының шеңберінде және тиісті халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес тұрақты мекеме құруға әкеп соқпайтын мерзім шегінде орындалса, осындай көрсетілетін қызметтерден (жұмыстардан) түсетін табыстарға;
күнтізбелік қырық бес күннен аспайтын мерзімге жасалған және осы резидент емес Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындауға жасасқан өзге де келісім-шарттармен (жобалармен) байланысты емес қысқа мерзімді келісім-шарттар шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсетуден (жұмыстарды орындаудан) түсетін табыстарға; осы Кодекстің 178-бабында көзделген, Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын, осы Кодекстің 198 - 201-1-баптарында , сондай-ақ осы тармақтың 1)-7) тармақшаларында көзделмеген өзге де табыстарға салық салуға қатысты қолданылады";
62-тармақтың мемлекеттік мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;

пункт 64 после слова "резидентство," дополнить словами "соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса,";
абзац первый пункта 75-3 изложить в следующей редакции:
"При отсутствии у физического лица-нерезидента документа, подтверждающего резидентство, на момент представления в налоговый орган соответствующей формы налоговой отчетности, указанной в пункте 2 статьи 201-1 Налогового кодекса, такие доходы физического лица-нерезидента подлежат налогообложению в порядке, установленном Налоговым кодексом.";
наименование главы 13 Правил дополнить словами "и документа, подтверждающего резидентство";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. В случае применения статей 198 и 198-1 Налогового кодекса заявление принимается налоговым органом при выполнении следующих требований:
1) представления налогоплательщиком с заявлением:
копий контрактов (договоров, соглашений) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели;
копий документов (учредительных документов либо выписки из торгового реестра с указанием учредителей (участников) юридического лица-нерезидента;
акта выполненных работ и (или) иного документа, подтверждающего факт и сроки выполнения нерезидентом различных видов работ;
акта приемки объекта в эксплуатацию и (или) иного документа, подтверждающего факт и сроки выполнения строительных работ;
счета, платежного документа, подтверждающего факт и сроки оказания услуг;
акта приемки и сдачи в аренду имущества (оборудования) в Республике Казахстан, подтверждающего факт и сроки сдачи в аренду имущества (оборудования);
списка физических лиц, в том числе нерезидентов, выполнявших работы в Республике Казахстан от имени заявителя-нерезидента (физического или юридического лица) в целях исполнения обязательств заявителя-нерезидента по заключенному контракту (договору, соглашению) на выполнение работ (оказание услуг) с указанием паспортных данных таких физических лиц, сроков их пребывания в Республике Казахстан;
2) представления налоговым агентом:
бухгалтерских документов, подтверждающих суммы начисленных и выплаченных доходов и удержанных налогов;
копий заявлений о начале осуществления нерезидентом предпринимательской деятельности и об окончании осуществления нерезидентом предпринимательской деятельности в Республике Казахстан с отметками налогового органа об их принятии;
3) подтверждения резидентства налогоплательщика-нерезидента компетентным или уполномоченным органом государства резидентства налогоплательщика-нерезидента, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор (на бланке указанного заявления или с приложением документа, подтверждающего резидентство, или его нотариально засвидетельствованной копии). При этом для целей статей 195 198 201-1 и 203 Налогового кодекса нерезидент, имеющий право на применение положений соответствующего международного договора, в случае изменения его регистрационных данных в стране резидентства обязан представить документ, подтверждающий резидентство, или его нотариально засвидетельствованную копию с учетом измененных данных в порядке, установленном указанными статьями;

64-тармақта "резиденттігін растайтын" деген сөздердің алдынан "203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін" деген сөздермен толықтырылсын;
75-3 тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Резидент емес жеке тұлғада Салық кодексінің 201-1-бабы 2-тармағында көрсетілген салық есептілігінің тиісті нысанын табыс ету кезінде резиденттігін растайтын құжат болмаған жағдайда, резидент емес жеке тұлғаның осындай табыстары Салық кодексінде белгіленген тәртіппен салық салынуға жатады.";
Ереженің 13-тарауының атауында "ережелерiн" деген сөзден кейін "және резиденттікті растайтын құжатты" деген сөздермен толықтырылсын;
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Салық кодексінің 198 және 198-1-баптарын қолданған жағдайда, өтінішті салық органы мынадай талаптар орындалған кезде:
1) салық төлеуші өтінішпен бірге:
жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) немесе өзге де мақсаттарға жасалған келісім-шарттардың (шарттардың, келісімдердің) көшірмелерін;
резидент емес заңды тұлғаның құрылтайшылары (қатысушылары) көрсетіле отырып, құжаттардың (құрылтай құжаттардың не сауда-саттық тізілімінен үзінді жазбаның) көшірмелерін;
орындалған жұмыстар актісін және (немесе) резидент еместің әртүрлі жұмыстарды орындау фактісі мен мерзімін растайтын өзге құжатты;
объектіні пайдалануға қабылдау актісін және (немесе) құрылыс жұмыстарын орындау фактісі мен мерзімін растайтын өзге құжатты;
қызметтер көрсету фактісі мен мерзімін растайтын шотты, төлем құжатын; мүлікті (жабдықты) жалға беру фактісі мен мерзімін растайтын Қазақстан Республикасында мүлікті (жабдықты) қабылдап алу және жалға беру актісін;
жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) жасалған келісім-шарт (шарт, келісім) бойынша резидент емес өтініш берушінің міндеттемелерін орындау мақсатында жеке тұлғалардың, оның ішінде Қазақстан Республикасында резидент емес өтініш берушінің (жеке немесе заңды тұлғаның) атынан жұмыстарды орындайтын резидент еместердің тізімін осындай жеке тұлғалардың паспорттық деректерін, олардың Қазақстан Республикасында болу мерзімін көрсете отырып табыс еткен;
2) салық агенті:
есептелген және төленген табыстар және ұстап қалған салықтар сомасын растайтын бухгалтерлік құжаттарды:
резидент еместің кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды бастауы туралы және резидент еместің Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды аяқтауы туралы өтініштерінің көшірмелерін салық органының оларды қабылдағаны туралы белгілерімен қоса табыс еткен;
3) Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан резидент емес салық төлеушінің резиденттігі мемлекетінің құзыретті немесе уәкілетті органы резидент емес салық төлеушінің резиденттігін (аталған өтініш бланкісінде немесе резиденттікті растайтын құжатты немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесін қоса тіркей отырып) растаған кезде қабылдайды. Бұл ретте осы баптың және Салық кодексінің 195 , 198 - 201-1 және 203-баптарының мақсаттары үшін тиісті халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар резидент емес резиденттік еліндегі өзінің тіркелу деректері өзгерген жағдайда, көрсетілген баптарда белгіленген тәртіппен өзгерген деректерді ескере отырып, резиденттігін растайтын құжатты немесе оның нотариалды куәландырылған көшірмесін табыс етуге міндетті;

4) осуществления дипломатической или консульской легализации подписи и печати органа, заверившего резидентство нерезидента (документа, подтверждающего резидентство), и иностранного нотариуса, в случае представления нотариально засвидетельствованной копии документа, подтверждающего резидентство, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" и Правилами консульской легализации, утвержденными приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года N 264 (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1350).
В случае, если иностранное лицо - заявитель является резидентом страны, присоединившейся к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов от 5 октября 1961 г. (далее - Конвенция), то иностранное лицо вправе в отношении легализации подписи и печати компетентного органа иностранного государства, заверившего его резидентство, применить положения данной Конвенции после вступления в силу названной Конвенции на территории Республики Казахстан в соответствии с положениями Конвенции.";
дополнить пунктом 78-1 следующего содержания:
"78-1. В целях применения статей 195, 199-201-1 Налогового кодекса документ, подтверждающий резидентство иностранного лица, принимается налоговым агентом (налоговым органом) при выполнении требований, установленных пунктом 2 статьи 203 Налогового кодекса.
Нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 203 Налогового кодекса, представляется налогоплательщиком-нерезидентом (налоговым агентом) одновременно с соответствующей формой налоговой отчетности, предусмотренной статьями 196, 199-201-1 Налогового кодекса, в налоговый орган по месту представления соответствующей формы налоговой отчетности.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Налоговый орган рассматривает заявление в течение тридцати рабочих дней со дня его представления нерезидентом в налоговый орган с приложением документов, установленных статьей 203 Налогового кодекса, и в случае достоверности информации, указанной в заявлении, передает заверенное заявление нерезиденту и производит возврат суммы подоходного налога из государственного бюджета в порядке, предусмотренном статьей 40 Налогового кодекса.
В случаях непредставления нерезидентом требуемых документов, направления запроса компетентному органу иностранного государства или государственному органу Республики Казахстан о представлении необходимой информации срок рассмотрения заявления нерезидента приостанавливается до момента получения необходимых документов (запрашиваемой информации).";
абзац второй пункта 89 изложить в следующей редакции:
"Документ, подтверждающий резидентство, по форме N 3 выдается на фирменном бланке налоговым органом, являющимся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации в качестве налогоплательщика (за исключением уполномоченного государственного органа).";

4) "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 шілдедегі заңында және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2000 жылғы 21 шілдедегі N 264 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1350 болып тіркелген) бекітілген Консулдық заңдастыру Ережелерiнде белгіленген тәртіппен қойылған қол мен резидент еместің резиденттігін (резиденттігін растайтын құжатты) растаған органның және резиденттігін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынған жағдайда шетелдік нотариустың мөрін дипломатиялық немесе консулдық заңдастыруды жүзеге асырған кезде қабылдайды.
Егер, өтiнiш берушi - шетелдiк тұлға 1961 жылғы 5 қазандағы шетелдiк ресми құжаттарды жариялау талабын жоятын Конвенцияға (бұдан әрi - Конвенция) қосылған ел резидентi болып табылған жағдайда, онда шетелдiк тұлға оның резиденттiгiн куәландырған шетелдiк мемлекеттiң құзыреттi орган қолы мен мөрiн жариялауға қатысты Конвенцияның ережелерiне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына аталған Конвенцияның күшiне енуiнен кейiн осы Конвенцияның ережелерiн қолдануға құқылы.";
Мынадай мазмұндағы 78-1-тармақпен толықтырылсын:
"78-1. Салық кодексінің 195, 199-201-1-баптарын қолдану мақсатында шетелдік тұлғаның резиденттігін растайтын құжатты салық агенті (салық органы) осы баптың Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағында белгіленген талаптар орындалған кезде қабылдайды.
Салық төлеушінің резиденттігін растайтын Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін резидент емес салық төлеуші (салық агенті) Салық кодексінің 196, 199-201-1-баптарында көзделген салық есептілігінің тиісті нысанымен бір мезгілде салық есептілігінің тиісті нысаны ұсынылатын жердегі салық органына табыс етеді.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Салық органы резидент еместің аталған өтінішін резидент емес Салық кодексінің 203-бабында белгіленген құжаттарды қоса тіркей отырып, өтінішті салық органына берген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды, және өтініште көрсетілген ақпараттың дұрыс болған жағдайда, расталған өтінішті резидент емеске береді және Салық кодексінің 40-бабында көзделген тәртіпте мемлекеттік бюджеттен табыс салығының сомасын қайтару жүргізеді.
Резидент емес талап етілетін құжаттарды тапсырмаған, шет мемлекеттің құзыретті органына немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына қажетті ақпаратты беру туралы сұрау жіберілген жағдайда резидент еместің өтінішін қарау мерзімі көрсетілген құжаттарды, сұратылған ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.";
89-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Резиденттiлiгiн растайтын, N 3 нысан бойынша құжатты фирмалық бланкіде салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған (мемлекеттік уәкілетті органды қоспағанда) салық органы бередi.";

в пункте 89-1:
в абзаце первом слова "уполномоченный государственный орган" заменить словами "налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации в качестве налогоплательщика (за исключением уполномоченного государственного органа)";
в подпунктах 2) и 3) слова "удостоверение" и "паспорт" заменить словами "копия удостоверения" и "паспорта";
в пункте 90 исключить слова ", определенный пунктом 32 настоящих Правил";
приложения 2, 3, 6 к указанным Правилам исключить;
в приложении 8 к указанным Правилам:
слово "удержанных" заменить словом "уплаченных";
в приложении 10 к указанным Правилам:
слова "Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан" исключить.
2. Управлению международного налогообложения (Муханова М.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению организационно-финансового обеспечения (Юсупов Р.Ю.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации Республики Казахстан после его государственной регистрации.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
30 марта 2007 года

89-1-тармақта:
бірінші абзацта "уәкiлеттi мемлекеттiк органға" деген сөздер "салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған (мемлекеттік уәкілетті органды қоспағанда) салық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) және 3) тармақшаларында "жеке бас куәлiгi" және "төлқұжат" деген сөздер "жеке бас куәлiгiнің" және "төлқұжатының көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
90-тармақта "осы Ережелердiң 32-тармағымен айқындалған" деген сөздер алып тасталсын;
көрсетілген Ережеге 2, 3, 6-қосымшалар алып тасталсын;
көрсетілген Ережеге 8-қосымшада:
мемлекеттік тілдегі мәтінінде өзгеріссіз қалдырылсын;
көрсетілген Ережеге 10-қосымшада:
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті" деген сөздер алып тасталсын.
2. Халықаралық салық салу басқармасы (Мұқанова М.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Ұйымдастыру-қаржылық қамтамасыз ету басқармасы (Юсупов Р.Ю.) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитетінің
Төрағасы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Төрағасы
2007 жыл 30 наурыз