Об утверждении Методики расчета платы за эмиссии в окружающую среду
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 27 апреля 2007 года N 124-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2007 года N 4694. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 8 апреля 2009 года № 68-п
Сноска. Утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды РК от 08.04.2009 № 68-п (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с пунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить Методику расчета платы за эмиссии в окружающую среду (далее - Методика).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 20 мая 2005 года  N 161-п "Об утверждении Расчета ставок платы за загрязнение окружающей среды" (зарегистрирован в Реестре регистрации нормативных правовых актов за N 3696);
2) приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 72-п "О приостановлении действия приказа Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 20 мая 2005 года N 161-п "Об утверждении Расчета ставок платы за загрязнение окружающей среды";
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2008 года.
Министр
Утверждена
приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 27 апреля 2007 года N 124-П
Методика расчета платы за эмиссии в окружающую среду
1. Настоящая методика расчета платы за эмиссии в окружающую среду (далее - Методика) предназначена для определения платы за эмиссии в окружающую среду.
2. Плата взимается с природопользователей, осуществляющих следующие эмиссии в окружающую среду:
выброс в атмосферу загрязняющих веществ от стационарных и передвижных источников;
сброс загрязняющих веществ в водные объекты;
размещение отходов производства и потребления.
3. Расчет платы за выбросы от стационарных источников осуществляется по следующей формуле:
C i выб = H х V i x A i ,
где
C i выб - плата за выброс i-го загрязняющего вещества, тенге;
H - ставка платы за выбросы от стационарных источников в окружающую среду, установленная местными представительными органами области (города республиканского значения, столицы) (тенге/условную тонну).
V i - масса i-ого вещества, выброшенного в окружающую среду за отчетный период (тонн),
A i - коэффициент относительной опасности, определяемый по формуле:
A i = 1/ПДК в , где ПДК в - предельно-допустимая концентрация загрязняющего вещества.

Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемдерді есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 27 сәуірдегі N 124-Ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 1 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4694 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 8 сәуірдегі N 68-ө Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.04.08 N 68-ө Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Экологиялық  кодексінің 17-бабындағы 29) тармаққа сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемді септеу әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер ставкаларын  есептеуді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2005 жылғы 20 мамырдағы  N 161-б бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде N 3696 болып тіркелген);
2) "Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер ставкаларын есептеуді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2005 жылғы 20 мамырдағы N 161-б бұйрығының күшін тоқтату туралы" Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 72-б бұйрығы.
3. Осы бұйрық 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің
2007 жылғы 27 сәуірдегі
N 124-Ө бұйрығымен
бекітілген
Қоршаған ортаға эмиссия жасаған үшін
алынатын ақыны есептеу әдістемесі
1. Осы Қоршаған ортаға эмиссия жасаған үшін алынатын ақыны есептеу әдістемесі қоршаған ортаға эмиссия жасағанға алынатын ақы мөлшерін анықтауға арналған.
2. Ақы табиғатты пайдаланушылардан қоршаған ортаға келесі эмиссиялар жасаған үшін алынады:
тұрақты және жылжымалы ластағыш заттар көздерінен атмосфераға шығатын шығарындар;
ластағыш заттардың су нысандарына төгу;
өндіріс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру.
3. Тұрақты көздерден шығатын шығарындарға алынатын ақылар келесі формуламен есептеледі:
C i шығ (төг) = H х V x A i ,
бұл жерде
C i шығ (төг) -і-тты ластағыш заттың шығарынына алынатын ақы, теңге;
H - облыстың (республикалық дәрежедегі қала, астана) жергілікті өкілетті органдарымен белгіленген, тұрақты көздерден қоршаған ортаға шығатын шығарындарға алынатын ақы мөлшері (теңге/ шартты тоннаға),
V - есептік кезеңде қоршаған ортаға шыққан і-тті заттың салмағы, тонна,
A - салыстырмалы қауіптің коэффициенті, келесі формуламен анықталады:
A = 1/ШЗМ с , бұл жерде ШЗМ с - айтылмыш түрдің су нысанында ластағыш заттың шектелген зиянсыз мөлшері (су нысандарына төгілген төгінділер үшін).

4. Расчет платы за выбросы от передвижных источников осуществляется по следующей формуле:
C i передв.ист. = H х V i ,
где
C i передв.ист. - плата за выброс от передвижных источников, тенге;
H - ставка за выброс в атмосферу от передвижных источников, установленная местными представительными органами области (города республиканского значения, столицы), (тенге/тонну топлива);
V i - масса i-ого вида топлива, израсходованного за отчетный период (тонн).
5. Расчет платы за сбросы i-го загрязняющего вещества осуществляется по следующей формуле:
C i выб.(сбр) = H х V i х А i ,
где
C i выб.(сбр) - плата за cброс i-го загрязняющего вещества, тенге;
H - ставка платы за сбросы в окружающую среду, установленная местными представительными органами области (города республиканского значения, столицы) (тенге/условную тонну).
V i - объем i-ого вещества, сброшенного в окружающую среду за отчетный период (тонн),
A i - коэффициент относительной опасности, определяемый по формуле:
А i = 1/ПДК в , где ПДК в - предельно-допустимая концентрация загрязняющего вещества в водном объекте данного вида (для сбросов в водные объекты).
6. Расчет платы за размещенный объем отходов производства и потребления осуществляется по следующей формуле:
C i отх = H х V i ;
где
C i - плата за размещение i-го вида отходов производства и потребления, тенге;
H - ставка платы за размещение одной тонны или 1 тыс. куб. м. отходов производства и потребления в зависимости от индекса опасности, утвержденная местными представительными органами на текущий год, тенге
V i - объем i-ого вида отходов, размещенный природопользователем в процессе  производственной деятельности (тонн или куб.м, Гбк - для радиоактивных отходов).
7. За загрязнение окружающей среды сверх установленных лимитов, а также за неоднократное загрязнение окружающей среды, плата за эмиссии в окружающую среду, рассчитывается в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
8. В соответствии со статьей 34 Экологического кодекса Республики Казахстан, к природопользователям, сертифицированным в установленном порядке на соответствие международным стандартам ISO 14001, при расчете платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленных лимитов, рассчитываемых в соответствии с пунктами 4-5, применяется понижающий коэффициент 0,12, по пункту 6 - понижающий коэффициент 0,25 (за исключением радиоактивных отходов).
9. Ставки платы за эмиссии в окружающую среду устанавливаются местными представительными органами, не ниже базовых и не выше предельных ставок, утверждаемых Правительством Республики Казахстан, в зависимости от планируемых расходов бюджета области (города республиканского значения, столицы) на мероприятия по охране окружающей среды.

4. Тұрақты көздерден шығатын төгінділерге алынатын ақылар келесі формуламен есептеледі:
C i шығ (төгу)  = H х V x  A i ,
бұл жерде
C i шығ (төгу) -і-тты ластағыш заттың шығарындарына (төгінділеріне) алынатын ақы, теңге,
H - облыстың (республикалық дәрежедегі қала, астана) жергілікті өкілетті органдарымен белгіленген тұрақты көздерден қоршаған ортаға шығатын шығарындарға (төгінділерге) алынатын ақы мөлшері, (теңге/шартты тоннаға),
V - есептік кезеңде қоршаған ортаға шыққан (төгілген) і-тті заттың көлемі, м 3 ,
A - салыстырмалы қауіптің коэффициенті, келесі формуламен анықталады:
A = 1/ШЗМ с , бұл жерде ШЗМ с - айтылмыш түрдің су нысанында ластағыш заттың шектелген зиянсыз мөлшері (су нысандарына төгілетін түсірістер үшін).
5. Жылжымалы көздерден шығатын шығарындарға алынатын ақылар келесі формуламен есептеледі:
C i жылжым. көз.  = H   х V ,
бұл жерде
C i жылжым көз  - жылжымалы көздерден шығатын шығарындарға алынатын ақы, теңге;
H - облыстың (республикалық дәрежедегі қала, астана) жергілікті өкілетті органдарымен белгіленген жылжымалы көздерден і-тты отын түрінен шығатын шығарынға алынатын ақы мөлшері, (теңге/ отын тоннасына);
V - есептік кезеңде пайдаланған і-тты отын түрінің салмағы (тонна).
6. Өндіріс пен тұтыну қалдықтардың орналасқан көлеміне алынатын ақы келесі формуламен есептеледі:
C i қалд  = H баз  х V i.;
бұл жерде
C - өндіріс пен тұтыну қалдықтарының і-тты түрін орналастыру үшін алынатын ақылар, теңге;
H - ағымдағы жылға жергілікті өкілетті органдар бекіткен қауіп сыныбына қарай өндіріс қалдықтарының 1 тоннасын немесе 1 мың текше метрін орналастыру және тұтыну үшін төлем ставкасы, теңге.
V - табиғат пайдаланушы қызметінің есептік кезеңінде, оның жеке меншікті нысандарында орналастырылған қалдықтардың і-тты түрінің көлемі (тонна немесе куб.м, Гбк- радиоактивті қалдықтар үшін).
7. Бекітілген лимиттерден тыс, және де біршама рет қоршаған ортаны ластау үшін, қоршаған ортаға жасалған эмиссияға алынатын ақы "Салық және бюджетке төленетін басқа төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне сәйкес есептеледі.
8. Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің  34 бабына сай, белгіленген тәртіппен ISO 14001 халықаралық стандарттар сәйкестілігіне сертификатталған табиғат пайдаланушыларға, белгіленген лимиттер шегінде қоршаған ортаға эмиссия жасаған үшін алынатын ақыны 4-5 тармақ бойынша есептегенде, 0,12 азайтқыш коэффициенті, ал 6 тармақ бойынша есептегенде - 0,25 азайтқыш коэффициенті қолданылады (радиоактивті қалдықтардан басқа).
9. Қоршаған ортаға эмиссия жасаған үшін алынатын ақының мөлшері жергілікті өкілетті органдармен бекітіледі. Қоршаған ортаны қорғау саласында өткізілетін іс-шараларға облыс (республикалық дәрежедегі қала, астана) бюджетінің жоспарланған шығындарға байланысты бұл ақы мөлшері негізгі ақы мөлшерінен аз, ал шектеулі ақы мөлшерінен артық болмау керек.

10. Масса веществ, выбрасываемых (сбрасываемых) в окружающую среду, объем использованного топлива и объем отходов, размещенных в окружающей среде, рассчитывается природопользователям самостоятельно по результатам производственного экологического контроля, и подлежит проверке в процессе осуществления государственного экологического контроля.

10. Қоршаған ортаға шығатын (төгілетін) заттар салмағы, пайдаланылған отынның көлемі және де қоршаған ортада орналастырылған қалдықтар көлемі өндірістік экологиялық бақылау нәтижелеріне қарай табиғат пайдаланушының өзімен есептеледі де, мемлекеттік экологиялық бақылау жүргізу барысында тексерілуге тиіс.