Об утверждении Правил организации акцизных постов в организациях, производящих подакцизную продукцию
Приказ Председателя налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 10 мая 2007 года N 289. Зарегистрирован в Министерства юстиции Республики Казахстан 7 июня 2007 года N 4711. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года N 602
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 23.12.2008 N 602 (порядок введения в действие см. п. 5 ).
В целях усиления контроля в сфере производства и оборота подакцизной продукции, а также обеспечения полного и своевременного поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации акцизных постов в организациях, производящих подакцизную продукцию.
2. Признать утратившим силу приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 06 мая 2002 года N 483 "Об утверждении Правил организации акцизных постов в организациях, производящих подакцизную продукцию" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов государственной регистрации под N 1869, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2002 года N 30).
3. Управлению администрирования акцизов Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Байгазиев Н.Д.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Управлению организационно-финансового обеспечения Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Юсупов Р.Ю.) принять меры к опубликованию настоящего приказа в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Руководителям налоговых комитетов по областям и городам Астана и Алматы организовать работу акцизных постов в организациях, производящих подакцизную продукцию.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 10 мая 2007 года N 289
Правила организации акцизных постов в организациях,
производящих подакцизную продукцию
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговым Кодексом) и определяют порядок создания и организации деятельности акцизных постов.
1. Общие положения
1. В организациях, производящих подакцизную продукцию, акцизные посты организуются руководителем соответствующего налогового комитета, на территории которого находится организация - производитель подакцизной продукции.

Акцизделетін өнім өндіретін ұйымдарда акциздік қосындарды ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің 2007 жылғы 10 мамырдағы N 289 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 7 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4711 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 602 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2008.12.23 N 602 Бұйрығымен.
-------------------- Бұйрықтан үзінді ---------------------
2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 653-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. ...
2. ...
3. ...
4. "Акцизделетін өнім өндіретін ұйымдарда акциздік қосындарды
ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2007 жылғы 10 мамырдағы
бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде N
4711 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылдың 22 маусымында N 94 (1297) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа
енгізіледі және 2009 жылдың 1 қаңтарынан пайда болатын қатынастарға
қолданылады.
Министр                                          Б. Жәмішев
Акцизделетін өнімнің өндірілуі мен айналымы саласындағы бақылауды күшейту, сондай-ақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Қоса беріліп отырған Акцизделетін өнім өндіретін ұйымдарда акциздік қосындарды ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
"Акцизделетін өнімдерді өндіретін ұйымдарда акциздік қосындарды ұйымдастыру Ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 6 мамырдағы N 483 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерін мемлекеттiк тiркеу тізілімінде 2002 жылғы 31 мамырда N 1869 болып тіркелген, ҚР нормативтік құқықтық кесімдер бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., тамыз, N 30) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Акциздерді әкімшілендіру басқармасы (Н.Д.Байғазиев) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің ұйымдастыру-қаржылық қамтамасыз ету басқармасы (Р.Ю.Юсупов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
Облыстар және Астана мен Алматы қалалары бойынша салық комитеттерінің басшылары акцизделетін өнім өндіретін ұйымдарда акциздік қосындардың жұмысын ұйымдастырсын.
Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2007 ж.»10 мамырдағы N 289
бұйрығымен бекітілген
Акцизделетін өнім өндіретін ұйымдарда
акциздік қосындарды ұйымдастыру ережесі
Осы ереже»"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және акциздік қосындарды құру және қызметін ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Акцизделетін өнім өндіретін ұйымдарда акциздік қосындарды аумағында акцизделетін өнім өндіруші ұйым орналасқан тиісті салық комитетінің басшысы ұйымдастырады.

2. Акцизный пост, местонахождение, регламент работы и сроки проведения изменения состава акцизного поста утверждаются приказом руководителя соответствующего налогового комитета, на территории которого расположена организация, производящая подакцизную продукцию.
3. Состав акцизного поста формируется из числа работников налогового комитета региона.
Численный состав акцизного поста определяется руководством соответствующего налогового комитета. График работы акцизного поста определяется в соответствии с режимом работы организации - производителя подакцизной продукции.
4. Оперативное руководство работой сотрудников акцизного поста и координация их деятельности осуществляется руководителем налогового комитета по области, городам Астана и Алматы.
5. Контроль за деятельностью акцизных постов осуществляется посредством соответствующих проверок, проводимых Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Организация деятельности работника акцизного поста
6. Работник акцизного поста осуществляет функции по контролю за:
1) соблюдением нормативных правовых актов, регулирующих производство и реализацию подакцизной продукции;
2) наличием лицензии на соответствующий вид деятельности, в отношении которых установлен лицензионный порядок;
3) отводом подакцизной продукции только через измеряющие аппараты и реализацией (розлив) через приборы учета, а также эксплуатацией последних в опломбированном виде - для организаций-производителей этилового спирта и/или алкогольной продукции;
4) маркировкой алкогольной продукции учетно-контрольными марками, табачной продукции акцизными марками условиями их хранения, использования и учета, по подакцизной продукции, подлежащей маркировке;
5) правильностью применения ставок акцизов на различные виды подакцизной продукции и своевременностью уплаты акцизов в бюджет.
7. Работник акцизного поста осуществляет следующее:
1) составлять и вести сводный реестр выданных отгрузочных документов при осуществлении отгрузки отдельных видов подакцизной продукции в организациях, производящих подакцизную продукцию;
2) еженедельно:
на основании данных бухгалтерского учета производить сверку уплаты акцизов за фактически отгруженные объемы отдельных видов подакцизной продукции;
ежедневно:
осуществлять учет движения основного сырья для изготовления подакцизной продукции;
осуществлять учет движения вспомогательных материалов;
осуществлять учет движения готовой продукции;
осуществлять учет движения учетно-контрольных марок и акцизных марок;
проверять целостность пломб, установленных на измеряющих аппаратах и приборах учета;

2. Акциздік қосын, орналасу жерін, жұмыс регламенті және акциздік қосынның құрамын өзгерту мерзімі аумағында акцизделетін өнім өндіретін ұйым орналасқан тиісті салық комитеті басшысының бұйрығымен бекітіледі.
3. Акциздік қосынның құрамы өңірдің салық комитеті қызметкерлерінен жасақталады.
Акциздік қосынның сандық құрамын тиісті салық комитетінің басшылығы белгілейді. Акциздік қосынның жұмыс кестесі акцизделетін өнім өндіретін ұйым жұмысының режиміне сәйкес айқындалады.
4. Акциздік қосын қызметкерлерінің жұмысын жедел басқаруды, ағымдағы бақылауды және олардың қызметін үйлестіруді облыс, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитетінің басшысы жүзеге асырады.
5. Акциздік қосындардың қызметін бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті жүргізетін тиісті тексерулер арқылы жүзеге асырылады.
2. Акциздік қосын қызметкерінің жұмысын ұйымдастыру
6. Акциздік қосынның қызметкері мыналарға бақылауды жүзеге асыру функцияларын орындайды:
1) акцизделетін өнім өндіру мен өткізуді реттейтін нормативтік құқықтық кесімдердің сақталуына;
2) лицензиялық тәртіп белгіленген қызметтің тиісті түріне лицензияның болуына;
3) этил спирті және/немесе алкоголь өнімін өндіруші ұйымдар үшін акцизделетін өнімдердің тек өлшеуіш аспаптары арқылы бөлінуіне және есепке алу аспаптары арқылы өткізілуіне (құйылуына), сондай-ақ оларды пломбы салынған түрде пайдаланылуына;
4) алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен, темекі өнімін акциздік таңбалармен таңбалануына, оларды сақтау, пайдалану және таңбалануға жататын акцизделетін өнім бойынша есепке алу жағдайларына;
5) акцизделетін өнімнің әр түріне акциз ставкаларын қолдану дұрыстығына және бюджетке акциздердің уақтылы төленуіне.
7. Акциздік қосынның қызметкері:
1) акцизделетін өнім өндіруші ұйымдар жекелеген акцизделетін өнім түрлерін тиеп-жөнелтуді жүзеге асырған кезде берілген тиеп-жөнелту құжаттарының жиынтық тізілімін жасайды және жүргізеді;
2) апта сайын:
бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде акцизделетін өнімнің жекелеген түрлерінің нақты тиеп-жөнелтілген көлемдеріне акциздің төленуіне салыстырып тексеру жүргізеді;
күн сайын:
акцизделетін өнім шығару үшін негізгі шикізаттың қозғалысын есепке алуды жүзеге асырады;
қосалқы материалдардың қозғалысын есепке алуды жүзеге асырады;
дайын өнімнің қозғалысын есепке алуды жүзеге асырады;
есепке алу-бақылау таңбаларының және акциздік таңбалардың қозғалысын есепке алуды жүзеге асырады;
өлшеуіш аспаптарындағы уәкілетті мемлекеттік орган орнатқан пломбылардың бүтіндігін тексереді;

3) опечатывать или опломбировать линии по выпуску готовой продукции на время простоя организации (за исключением пусконаладочных работ) и на нерабочий период времени;
4) в случае обнаружения искажения пломбы или ее оттиска составлять соответствующий Акт в присутствии ответственного работника организации - производителя и немедленно сообщает об этом в налоговый комитет по месту регистрационного учета организации - производителя подакцизной продукции и соответствующий налоговый комитет по области, городам Астана и Алматы.
8. Работник акцизного поста может:
1) запрашивать в пределах своих полномочий от руководителя и других должностных лиц организации, на территории которой расположен акцизный пост сведения и документы;
2) обследовать с соблюдением действующего законодательства административные, производственные, складские, торговые, подсобные помещения в организациях, осуществляющих производство, хранение, и реализацию подакцизной продукции без прав вмешательства в хозяйственную деятельность;
3) проверять наличие лицензии на производство этилового спирта; производство алкогольной продукции; хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива); импорт этилового спирта, алкогольной продукции при осуществлении операций с покупателем подакцизной продукции (при предъявлении ими к оплате платежных документов, проведении других видов расчетов за отгруженную ими продукцию);
4) присутствовать при отгрузке готовой продукции;
5) осматривать грузовые транспортные средства, выезжающие с территории организации.
9. Работник акцизного поста ведет журналы о движении основного сырья, о движении вспомогательных материалов, о движении готовой продукции, о движении учетно-контрольных марок и акцизных марок согласно формам, приведенных в приложениях 1-4 к настоящим правилам. Журналы должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью соответствующего налогового комитета.
Приложение 1
к Правилам организации
акцизных постов
в организациях, производящих
подакцизную продукцию
Журнал движения основного сырья
Дата
Наимено-
вание
продук-
ции
(основ-
ного
сырья)
Наличие основного сырья, тонн
Под-
писи
инс-
пекто-
ров
Подписи
ответст-
венных
лиц
организа-
ции-
произво-
дителя
подакциз-
ной
продукции
оста-
ток
на
нача-
ло
дня
полу-
чено
за
день
отпущено
в
произ-
водство
остаток
на
конец
дня
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам организации
акцизных постов
в организациях, производящих
подакцизную продукцию
Журнал движения вспомогательных материалов
Дата
Движение вспомогательных материалов, шт.
Подпи-
си
инс-
пекто-
ров
Подписи
ответст-
венных
лиц
органи-
зации-
произ-
води-
теля
подак-
цизной
продукции
оста-
ток
на
нача-
ло
дня
полу-
чено
произ-
водст-
венные
потери
отпу-
щено
на
произ-
водство
воз-
врат
остаток
на
конец
дня
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам организации
акцизных постов
в организациях, производящих
подакцизную продукцию
Журнал движения готовой продукции
Дата
Движение по складу готовой
продукции, шт.
Под-
писи
инс-
пекто-
ров
Подписи
ответственных лица
организации-
производителя
подакцизной
продукции
оста-
ток
на
нача-
ло
дня
полу-
чено
произ-
водст-
венные
потери
отгру-
жено
за день
остаток
на
конец
дня
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 4
к Правилам организации
акцизных постов
в организациях, производящих
подакцизную продукцию
Журнал движения учетно-контрольных марок и акцизных марок
Дата
Количество учетно-контрольных марок
и акцизных марок, штук
Под-
писи
инс-
пек-
торов
Подписи
ответственных
лиц
организации-
производителя
подакцизной
продукции
оста-
ток на
нача-
ло дня
полу-
чено
за
день
исполь-
зовано
произ-
водст-
венные
потери
дня
остаток
на
конец
1
2
3
4
5
6
7
8

3) ұйым тұрып қалған уақытта (іске қосу-жөндеу жұмыстарын қоспағанда) және жұмыс істемейтін уақыт кезеңіне дайын өнім шығару желісіне мөр қояды немесе пломбы салады;
4) пломбының немесе оның бедерінің бұзылғаны байқалған жағдайда өндіруші ұйым жауапты қызметкерінің қатысуымен тиісті акт толтырады және бұл жөнінде акцизделетін өнім өндіруші ұйымның тіркеу есебінің орны бойынша салық комитетіне және облыс, Астана және Алматы қаласы бойынша тиісті салық комитетіне кідіріссіз хабарлайды.
8. Акциздік қосынның қызметкерінің мынадай мүмкіншілігі бар:
1) өз өкілеттіктері шегінде аумағында акциздік қосын орналасқан ұйымның басшысынан және басқа лауазымдық тұлғалардан тиісті мәліметтер мен құжаттарды сұратады;
2) шаруашылық қызметіне араласу құқығынсыз акцизделетін өнімді өндіретін, сақтайтын және өткізетін ұйымдардың өндірістік, қойма, сауда және қосалқы үй-жайларын қолданыстағы заңнаманы сақтаумен тексереді;
3) этил спиртін өндіруге; алкоголь өнімін өндіруге; алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткізуге; акцизделетін өнім сатып алушымен операциялар жүзеге асырылған кезде этил спиртін, алкоголь өнімін импорттауға (олар төлеуге төлем құжаттарын ұсынған, олар тиеп-жөнелткен өнім үшін басқа да есеп айырысу түрлері жүргізілген кезде) лицензияның болуын тексереді;
4) дайын өнімді тиеп-жөнелту кезінде қатысады;
5) ұйымның аумағынан шығып бара жатқан жүк тасымалдайтын көлік құралдарын тексереді.
9. Акциздік қосынның қызметкері осы ережеге 1-4 қосымшаларға сәйкес негізгі шикізаттың қозғалысы туралы мәліметтер, қосалқы материалдардың қозғалысы туралы мәліметтер, дайын өнімнің қозғалысы туралы мәліметтер, есепке алу-бақылау таңбаларының және акциздік таңбалардың қозғалысы туралы мәліметтер журналдарын жүргізеді. Журнал нөмірленуі, жіппен тігілуі және тиісті салық комитетінің мөрімен бекітілуі тиіс.
Акцизделетін өнім өндіретін
ұйымдарда акциздік қосындарды
ұйымдастыру ережесіне
1-қосымша
Акциздік қосын бойынша акцизделетін өнім қозғалысын
есепке алу журналы
1-кесте
Негізгі шикізаттың қозғалысы туралы мәліметтер
Күні
Өнімнің (негізгі
шикізаттың)
атауы
Қолда бар негізгі шикізат, тонна
күннің басына
қалдығы
бір күн ішінде алынды
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Инспекторлардың
қолдары
Акцизделетін өнім
өндіруші ұйымның
жауапты тұлғаларының
қолдары
өндіріске жіберілді
күннің
соңына
қалдығы
5
6
7
8
Акцизделетін өнім өндіретін
ұйымдарда акциздік қосындарды
ұйымдастыру ережесіне
2-қосымша
2-кесте
Қосалқы материалдардың қозғалысы туралы мәліметтер
Күні
Қосалқы материалдардың қозғалысы, дана
күннің басына қалдығы
алынды
өндірістік
шығындар
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Инспекторлардың
қолдары
Акцизделетін өнім
өндіруші ұйымның
жауапты
тұлғаларының
қолдары
өндіріске жіберілді
қайта-
рылды
күннің
соңына
қалдығы
5
6
7
8
9
3-кесте
Дайын өнімнің қозғалысы туралы мәліметтер
Күні
Дайын өнімнің қойма бойынша қозғалысы, дана
күннің басына
қалдығы
алынды
өндірістік шығындар
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Инспекторлардың
қолдары
Акцизделетін өнім
өндіруші ұйымның
жауапты
тұлғаларының
қолдары
бір күн
ішінде
тиеп-жөнел-
тілді
күннің
соңына
қалдығы
5
6
7
8
Акцизделетін өнім өндіретін
ұйымдарда акциздік қосындарды
ұйымдастыру ережесіне
3-қосымша
4-кесте
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбалардың
қозғалысы туралы мәліметтер
Күні
Есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік
таңбалардың саны, дана
күннің басына
қалдығы
бір күн
ішінде алынды
пайдаланылды
1
2
3
4
кестенің жалғас
Инспекторлардың
қолдары
Акцизделетін өнім
өндіруші ұйымның
жауапты
тұлғаларының қолдары
Күннің
өндіріс-
тік шығындары
соңындағы
қалдығы
5
6
7
8