Об утверждении Правил проведения обучения, инструктирования и проверок знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 августа 2007 года № 205-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2007 года № 4929. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 ноября 2011 года № 418-ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.11.2011 № 418-ө.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 17 и со статьей 313 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения обучения, инструктирования и проверок знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда.
2. Признать утратившим силу Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 декабря 2004 года N 312-п "Об утверждении Правил проведения проверки знаний по вопросам безопасности и охране труда у руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда в организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3394, опубликован в "Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан", 2005 г., N 15, ст. 99).
3. Департаменту труда и занятости населения (Абденов С.С.) обеспечить предоставление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Курманова А.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 дней со дня его официального опубликования.
Министр
"Согласовано"                                "Согласовано"
Министр индустрии и торговли                 И.о. Министра
Республики Казахстан                         сельского хозяйства
22 августа 2007 года                         Республики Казахстан
"Согласовано"                                "Согласовано"
Министр                                      И.о. Министра
транспорта и коммуникаций                    энергетики и минеральных
Республики Казахстан                         ресурсов
22 августа 2007 года                         Республики Казахстан
22 августа 2007 года
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2007 г. N 205-п
Правила
проведения обучения, инструктирования и проверок
знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда 1. Общие положения

Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытуды жүргізу, нұсқау беру және олардың білімін тексеру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 23 тамыздағы N 205-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 14 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4929 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 25 қарашадағы № 418-ө бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011.11.25 № 418-ө (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің  313-бабы және  17-бабының 5) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытуды жүргізу, нұсқау беру және олардың білімін тексерудің ережесі бекітілсін.
2. "Ұйымдағы еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты тұлғалар мен басшылардың еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау мәселесі жөніндегі білімін тексеруді жүргізудің ережесін бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тізілімінде N 3394 тіркелген, 2005 ж. N 15, 99-құжат "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері Бюллетенінде" жарияланған) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 312-ө бұйрығының күші жойылған деп танылсын.
3. Еңбек және халықты жұмыспен қамту департаменті (С.С. Әбденов) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.М. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрі
2007 жылғы 22 тамыз
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
2007 жылғы 22 тамыз
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрі
2007 жылғы 22 тамыз
"Келісілген"
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің міндетін
атқарушы
2007 жылғы 22 тамыз
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің 2007 жылғы 23 тамыздағы
N 205-ө бұйрығымен бекітілген
Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытуды жүргізу, нұсқау беру
және олардың білімін тексеру ережесі 1. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 313 Трудового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда.
2. Обучение, инструктирование, проверка знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда проводятся работодателем за счет собственных средств.
3. Лица, принятые на работу, в обязательном порядке проходят организуемое работодателем предварительное обучение с последующим обязательным проведением проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда. Работники, не прошедшие предварительное обучение, инструктирование и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда, к работе не допускаются.
4. Список работников, руководящих работников и лиц производственных организаций, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, перечень работ и профессий, по которым проводится обучение, а также порядок, форма обучения устанавливает работодатель, исходя из характера профессии, вида работ, специфики производства и условий безопасности труда по согласованию с представителями работников, а при его отсутствии актом работодателя.
2. Порядок обучения и проверки знаний работников
по профессии в организациях
5. Обучение и проверка знаний работников по рабочим профессиям осуществляется не реже одного раза в год. Обучение работников по рабочим профессиям завершается проверкой знаний (экзаменом) по безопасности и охране труда. Результаты проверки знаний оформляются протоколом ( приложение 1 ).
6. Обучение (занятия, лекции, семинары) по профессиям в производственных организациях проводится работодателем с привлечением высококвалифицированных специалистов соответствующих отраслей, опытных инженерно-технических работников и служб безопасности и охраны труда самой организации.
7. Учебные программы по безопасности и охране труда должны предусматривать теоретическое и производственное обучение с учетом специфики данной организации и утверждаться работодателем.
8. Производственное обучение безопасным методам и приемам труда проводят в учебных классах, мастерских, участках, цехах под руководством ответственных лиц организации за безопасность и охрану труда.
9. В отдельных производствах, связанных с работами, к которым предъявляются установленные законодательством специальные требования безопасности труда проходят дополнительное специальное обучение.
10. Работники, имеющие перерыв в работе по данному виду работ, должности, профессии три и более лет, а при работе с повышенной опасностью - более одного года, должны пройти обучение по вопросам безопасности и охране труда до начала самостоятельной работы.

1. Осы ереже Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің  313-бабына сәйкес әзірленді және қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту, нұсқау беру және олардың білімін тексерудің тәртібі мен мерзімін айқындайды.
2. Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытуды, нұсқау беруді және олардың білімін тексеруді жұмыс беруші өз қаражаты есебінен жүргізеді.
3. Жұмысқа қабылданған адамдар еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жұмыс беруші ұйымдастырған алдын-ала оқытудан өтеді де кейіннен міндетті түрде оның білімін тексеру жүргізіледі. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша алдын-ала оқытудан, нұсқау беруден және олардың білімін тексеруден өтпеген қызметкерлер жұмысқа жіберілмейді.
4. Өндірістік ұйымдардың қызметкерлері, басшы қызметкерлері мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдардың тізімін, оқыту жүргізіліп жатқан жұмыстар мен мамандықтар тізбесін, сондай-ақ оқытудың тәртібі мен нысанын жұмыс беруші мамандықтың сипатына, жұмыс түріне, өндірістің ерекшелігі мен еңбек қауіпсіздігі жағдайына қарай, қызметкерлердің өкілдерімен келісе отырып, ал ол болмаған жағдайда жұмыс берушінің актісімен белгілейді.
2. Ұйымдарда мамандықтар бойынша қызметкерлерді
оқыту және білімін тексерудің тәртібі
5. Жұмысшы мамандықтар бойынша қызметкерлерді оқыту және білімін тексеру жылына 1 реттен сиретпей жүзеге асырылады. Жұмысшы мамандықтар бойынша қызметкерлерді оқыту еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексерумен (емтиханмен) аяқталады. Білім тексеру нәтижесі хаттамамен ресімделеді (1-қосымша).
6. Өндірістік ұйымдарда мамандықтар бойынша оқытуды (сабақтар, дәріс, семинарлар) жұмыс беруші тиісті саладағы жоғары білікті мамандарды, тәжірибелі инженер-техникалық қызметкерлерді және ұйымның өзінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметін тарта отырып, жүргізеді.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқу бағдарламалары осы ұйымның ерекшелігін ескере отырып, теориялық және өндірістік оқытуды қарастыруы керек және оны жұмыс беруші бекітуге тиіс.
8. Еңбектің қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне өндірістік оқыту ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауға жауапты адамдарының басшылығымен оқу сыныптарында, шеберханаларда, учаскелерде жүргізіледі.
9. Еңбек қауіпсіздігінің заңнамамен белгіленген арнайы талаптары қойылатын жұмыстармен байланысты жекелеген өндірісте қосымша арнайы оқыту жүргізіледі.
10. Жұмыстың, лауазымның, мамандықтың осы түрі бойынша жұмыста 3 немесе одан да көп, ал қауіптілігі аса жоғары жұмыста - 1 жылдан артық уақыт үзілісі бар қызметкерлер өздік жұмыс басталғанға дейін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан өтуге тиіс.

11. Экзаменационная комиссия создается приказом работодателя, численностью не менее 3 человек.
12. Комиссия состоит из председателя, секретаря и членов комиссии. В состав экзаменационной комиссии включаются руководители подразделений, специалисты службы безопасности и охраны труда организации, а также лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда, общественный инспектор по охране труда предприятия, прошедшие проверку знаний в соответствующей комиссии.
13. Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.
14. Порядок работы экзаменационной комиссии определяется работодателем.
15. Работники, подлежащие проверке знаний по безопасности и охране труда, должны быть предупреждены не позднее, чем за 30 дней до начала их проведения.
16. Работнику, успешно прошедшему проверку знаний, выдают удостоверение или выписку из протокола ( приложение 2 ).
17. При получении работником неудовлетворительной оценки повторную проверку знаний назначают не позднее одного месяца. До повторной проверки работник к самостоятельной работе не допускается.
3. Порядок обучения и проверки знаний по безопасности и охране
труда руководящих работников и лиц производственных организаций,
ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда
18. Руководящие работники и лица производственных организаций, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда (далее - руководящие работники), периодически, не реже одного раза в три года, должны пройти обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда на курсах повышения квалификации в соответствующих организациях образования.
19. Учебные программы по безопасности и охраны труда для руководящих работников должны предусматривать теоретическое и производственное обучение с учетом специфики организации отраслей экономики, и утверждаться территориальным государственным органом по труду.
20. Обучение (занятия, лекции, семинары) по вопросам безопасности и охраны труда руководящих работников проводится с привлечением специалистов государственных органов надзора и контроля, преподавателей учебных заведений, опытных юристов и инженерно-технических работников и служб безопасности и охраны труда крупных промышленных организаций.
21. Проверка знаний по вопросам безопасности и охраны труда у руководящих работников проводится на курсах повышения квалификации (на месте занятий) по завершению учебной программы экзаменационной комиссией численностью не менее 3 человек, создаваемой приказом территориальным государственным органом по труду.
Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе. Порядок работы экзаменационной комиссии определяется ее председателем.

11. Құрамы 3 адамнан кем болмайтын емтихан комиссиясы жұмыс берушінің бұйрығымен құрылады.
12. Комиссия төраға, хатшы және комиссия мүшелерінен тұрады. Емтихан комиссиясының құрамына тиісті комиссиядан білімін тексеруден өткен бөлімшелердің басшылары, ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің мамандары, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар, кәсіпорынның еңбекті қорғау жөніндегі қоғамдық инспекторы кіреді.
13. Емтихан комиссиясының қызметі тұрақты негізде жүзеге асырылады.
14. Емтихан комиссиясының жұмыс тәртібін жұмыс беруші айқындайды.
15. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімі тексерілетін қызметкерлер оны өткізуден 30 күн бұрын ескертілуге тиіс.
16. Білімін тексеруден ойдағыдай өткен қызметкерге куәлік немесе хаттамадан үзінді көшірме беріледі (2-қосымша).
17. Қызметкер қанағаттанғысыз деген баға алған жағдайда, білімін қайта тексеру бір айдан кешіктірілмей белгіленуі керек. Білімін қайта тексеруге дейін қызметкер өздік жұмысқа жіберілмейді.
3. Өндірістік ұйымдардың басшы қызметкерлері мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқытудың және білімін тексерудің тәртібі
18. Өндірістік ұйымдардың басшы қызметкерлері мен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдары (бұдан әрі - Басшы қызметкерлер) ұдайы, үш жылда кемінде бір рет тиісті білім беру ұйымдарындағы біліктілік арттыру курстарында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан және білімін тексеруден өтуге тиісті.
19. Басшы қызметкерлерге арналған еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқу бағдарламалары экономика саласындағы ұйымдардың ерекшелігін ескере отырып, теориялық және өндірістік оқытуды қарастыруы керек және оны еңбек жөніндегі аумақтық мемлекеттік орган бекітуге тиіс.
20. Басшы қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту (сабақтар, дәріс, семинарлар) мемлекеттік қадағалау және бақылау органдары мамандарын, оқу орындарының оқытушыларын, тәжірибелі заңгерлер мен инженерлік-техникалық қызметкерлерді және ірі өнеркәсіп ұйымдарының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметін тарта отырып жүргізіледі.
21. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша басшы қызметкерлердің білімін тексеруді оқу бағдарламасы аяқталғаннан кейін біліктілікті арттыру курстарында (сабақ болған жерде) еңбек жөніндегі аумақтық мемлекеттік органның бұйрығымен құрылған, құрамы 3 адамнан кем болмайтын емтихан комиссиясы жүргізеді.
Емтихан комиссиясының қызметі тұрақты негізде жүзеге асырылады. Емтихан комиссиясының жұмыс тәртібін оның төрағасы айқындайды.

22. Комиссия состоит из Председателя - государственного инспектора труда и членов комиссии. В состав экзаменационной комиссии включаются руководитель курса повышения квалификации, а также специалисты государственных органов надзора и контроля (по согласованию).
23. Для проверки знаний руководящих работников экзаменационная комиссия может использовать методы тестирования или экзаменационные билеты. Экзаменационные билеты или тесты разрабатываются с учетом особенностей производства, квалификационных требований к специалистам и программы обучения.
24. Экзаменационная комиссия после проверки знаний по безопасности и охраны труда у руководящих работников принимает одно из следующих решений:
прошел проверку знаний по безопасности и охраны труда;
подлежит повторной проверке знаний по безопасности и охраны труда.
25. Решение экзаменационной комиссии принимается открытым голосованием.
26. Результаты проверки знаний руководящих работников оформляются протоколом ( приложение 3 ). Протокол подписывается председателем и членами экзаменационной комиссии.
27. Руководящим работникам, прошедшим проверку знаний по безопасности и охраны труда выдается сертификат установленного образца, действительного на всей территории Казахстана ( приложение 4 ).
28. Руководящие работники, не прошедшие проверку знаний по безопасности и охране труда, остаются на занимаемой должности до повторной проверки знаний. Повторная проверка знаний проводится в срок не позднее трех месяцев со дня проведенной проверки знаний.
29. При повторном непрохождении проверки знаний по безопасности и охраны труда, руководящий работник отстраняется от работы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
30. Повторную проверку знаний по безопасности и охране труда вне указанного в пункте 18 настоящих Правил срока, руководящие работники проходят в следующих случаях:
при введении в действие новых нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, при внесении в них изменений и дополнений;
при вводе в эксплуатацию нового оборудования или внедрении новых технологических процессов по решению работодателя;
при переводе ответственного лица на другое место работы или назначении его на другую должность, требующую дополнительных знаний по безопасности и охране труда по решению работодателя;
по решению комиссии по расследованию несчастных случаев при допущении несчастных случаев - групповых, со смертельным или тяжелым (инвалидным) исходом, а также при возникновении аварии, взрыва, пожара или отравления;
при перерыве в работе более одного года.

22. Комиссия төраға - мемлекеттік еңбек инспекторы және комиссия мүшелерінен тұрады. Емтихан комиссиясының құрамына біліктілікті арттыру курсының басшысы, сондай-ақ мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарының мамандары (келісім бойынша) кіреді.
23. Басшы қызметкерлердің білімін тексеру үшін емтихан комиссиясы тестілеу әдісін немесе емтихан билеттерін пайдалана алады. Емтихан билеттері немесе тест өндірістік ерекшеліктерді, мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын және оқу бағдарламасын ескере отырып әзірленеді.
24. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша басшы қызметкерлердің білімін тексергеннен кейін емтихан комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеруден өтті;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін қайта тексеруге жатады.
25. Емтихан комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
26. Басшы қызметкерлердің білім тексеру нәтижелері хаттамамен ресімделеді (3-қосымша). Хаттамаға төраға және емтихан комиссиясының мүшелері қол қояды.
27. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеруден өткен басшы қызметкерлерге Қазақстанның барлық аумағында жарамды, белгіленген үлгідегі, сертификат беріледі (4-қосымша).
28. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеруден өтпеген басшы қызметкерлер білімін қайта тексергенге дейін өздерінің атқаратын лауазымдарында қалады. Білімін қайта тексеру алғашқы білімін тексеру өткен күнінен бастап үш айдан кешіктірмей өткізіледі.
29. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін қайта тексеруден өтпеген басшы қызметкер Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыстан шеттетіледі.
30. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша осы Ереженің 18-тармағында көрсетілген мерзімнен тыс білімін қайта тексеруден басшы қызметкерлер мына жағдайларда:
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөнінде жаңа нормативтік құқықтық актілер қолданысқа енгізілгенде, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде;
жұмыс берушінің шешімі бойынша пайдалануға жаңа жабдықтар мен жаңа технологиялық үдерістер енгізілген кезде;
жұмыс берушінің шешімі бойынша жауапты адам басқа жұмысқа ауыстырылған немесе оны еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қосымша білімді талап ететін басқа лауазымға тағайындалған кезде;
жазатайым оқиғаларды тексеру жөніндегі комиссияның шешімі бойынша соңы адам өлімімен немесе мүгедектікпен аяқталған топтық жазатайым оқиғалар орын алған кезде, сондай-ақ апат, жарылыс, өрт немесе улану кезінде;
жұмысында бір жылдан астам уақыт үзіліс болған кезде өтеді.

31. Споры, связанные с решением экзаменационных комиссий организаций, рассматриваются уполномоченным государственным органом по труду или в суде.
32. Принятые на работу руководящие работники должны пройти проверку знаний по безопасности и охране труда не позднее одного месяца со дня подписания трудового договора.
33. Контроль своевременного прохождения обучения и проверки знаний руководящих работников в организациях осуществляет работодатель, в соответствии с настоящими Правилами.
4. Порядок проведения инструктажа по безопасности и охране труда
34. По характеру и времени проведения инструктажи подразделяют:
1) вводный;
2) первичный на рабочем месте;
3) повторный;
4) внеплановый;
5) целевой.
35. Вводный инструктаж по безопасности и охране труда проводят со всеми вновь принимаемыми на работу работниками независимо от их образования, стажа работы по данной профессии или должности, с временными работниками, командированными, учащимися и студентами, прибывшими на производственное обучение или практику.
36. Вводный инструктаж в организации (предприятии) проводится службой безопасности и охраны труда или лицом, на которое приказом по организации возложены эти обязанности.
37. Вводный инструктаж проводят по программе разработанной службой безопасности и охраны труда и утвержденной работодателем с учетом требований стандартов безопасности труда, правил, норм и инструкций по безопасности и охране труда, а также всех особенностей производства.
38. Первичный инструктаж на рабочем месте до начала производственной деятельности проводят:
1) со всеми вновь принятыми в организацию работниками, переводимыми из одного подразделения в другое;
2) с работниками, выполняющими новую для них работу, командированными, временными работниками;
3) со строителями, выполняющими строительно-монтажные работы на территории действующей организации;
4) со студентами и учащимися, прибывшими на производственное обучение или практику.
39. Перечень профессий и должностей работников, освобожденных от первичного инструктажа на рабочем месте, утверждает работодатель по согласованию со службой безопасности и охраны труда организации и утверждается работодателем по согласованию с представительным органом работников.
40. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят по программам, разработанным и утвержденным руководителями производственных и структурных подразделений организации с учетом требований стандартов безопасности труда, соответствующих правил, норм и инструкций по безопасности и охране, производственных инструкций и другой технической документации.

31. Емтихан комиссиясының шешіміне байланысты дауларды еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган немесе сот қарайды.
32. Жұмысқа қабылданған басшы қызметкерлер еңбек шартына қол қойған күннен бастап бір айдан кешіктірмей еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеруден өтуге тиіс.
33. Ұйымда басшы қызметкерлердің оқудан және білімін тексеруден уақтылы өтуін бақылауды жұмыс беруші осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4.   Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша
нұсқама жүргізу тәртібі
34. Нұсқама сипаты мен жүргізілу уақытына қарай былай бөлінеді:
1) кіріспе;
2) жұмыс орнындағы алғашқы;
3) қайталама;
4) жоспардан тыс;
5) мақсатты.
35. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқама білімі, осы мамандық немесе лауазымы бойынша жұмыс өтіліне байланыссыз жұмысқа жаңадан қабылданған барлық қызметкерлерге, уақытша қызметкерлерге, іссапарға келгендерге, өндірістік оқуға немесе тәжірибеге келген оқушылар мен студенттерге жүргізіледі.
36. Ұйымдағы (кәсіпорындағы) кіріспе нұсқаманы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қызмет немесе бұл міндеттер ұйым бұйрығымен жүктелген тұлға жүргізеді.
37. Кіріспе нұсқаманы жұмыс беруші еңбек қауіпсіздігі стандартының талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ереже, нормалар мен нұсқаулықтарды ескере отырып бекіткен, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қызмет әзірлеген бағдарлама бойынша жүргізеді.
38. Өндірістік қызмет басталғанға дейін жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама:
1) ұйымға жаңадан қабылданған, бір бөлімшеден екіншісіне ауысқан қызметкерлердің бәріне;
2) өздері үшін жаңа жұмыс орындап жатқан қызметкерлердің, іссапарға келгендердің, уақытша қызметкерлердің бәріне;
3) жұмыс істеп жатқан ұйымның аумағында құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізіп жатқан құрылысшыларға;
4) өндірістік оқуға немесе тәжірибеге келген оқушылар мен студенттерге жүргізеді.
39. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқамадан босатылған қызметкерлердің мамандықтары мен лауазымдарының тізбесін жұмыс беруші ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметімен, қызметкерлердің өкілетті органымен келісім бойынша бекітеді.
40. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама ұйымның өндірістік құрылымдық бөлімшелерінің басшылары еңбек қауіпсіздігі стандартының талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тиісті ереже, нормалар мен нұсқаулықтарды ескере отырып әзірлеген және бекіткен бағдарламалар бойынша жүргізіледі.

41. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят с каждым работником индивидуально с практическим показом безопасных приемов труда. Первичный инструктаж возможен с группой лиц, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места.
42. Работники допускаются к самостоятельной работе после стажировки, проверки теоретических знаний и приобретенных навыков безопасных способов работы.
43. Повторный инструктаж проходят работники независимо от квалификации, образования, стажа, характера выполняемой работы не реже одного раза в полугодие.
44. Повторный инструктаж проводят индивидуально или с группой работников, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места.
45. Внеплановый инструктаж проводят:
1) при введении в действие новых или переработанных стандартов, правил, инструкций, по безопасности и охране труда, а также изменений к ним;
2) при изменении технологического процесса, замене или модернизации оборудования, приспособлений и инструмента, исходного сырья, материалов и других факторов, влияющих на безопасность труда;
3) при нарушении работниками требований безопасности труда, которые могут привести или привели к травме, аварии, взрыву или пожару, отравлению;
4) по требованию контролирующих надзорных органов.
46. Внеплановый инструктаж проводят индивидуально или с группой работников одной профессии. Объем и содержание инструктажа определяют в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
47. Целевой инструктаж проводят при выполнении разовых работ, не связанных с прямыми обязанностями по специальности (погрузка, выгрузка, уборка территории, разовые работы вне организации, цеха и участки).
48. Ликвидация последствий аварий, стихийных бедствий и катастроф.
49. Производство работ, на которые оформляется наряд-допуск.
50. Первичный инструктаж на рабочем месте, повторный, внеплановый и целевой проводит непосредственный руководитель работ (мастер, начальник цеха).
51. Инструктажи на рабочем месте завершаются проверкой знаний устным опросом или с помощью технических средств обучения, а также проверкой приобретенных навыков безопасных способов работы. Знания проверяет работник, проводивший инструктаж.
52. Работники, показавшие неудовлетворительные знания, к самостоятельной работе не допускаются и должны вновь пройти инструктаж.
53. О проведении первичного инструктажа на рабочем месте, повторного, внепланового и допуске к работе работника, проводивший инструктаж, делает запись в журнале регистрации инструктажа на рабочем месте ( приложение 5 ) с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего. При регистрации внепланового инструктажа указывают причину его проведения.

41. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама еңбектің қауіпсіз тәсілдерін практика жүзінде көрсете отырып, әрбір жұмысшыға жеке жүргізіледі. Алғашқы нұсқама біртекті жабдыққа қызмет көрсететін қызметкерлер тобына және жалпы жұмыс орны шегінде жүргізіледі.
42. Қызметкерлер өздік жұмысқа машықтанғаннан кейін, теориялық білімі тексерілген және жұмыстың қауіпсіз дағдыларын меңгергеннен кейін жіберіледі.
43. Қайталама нұсқамадан қызметкерлер біліктілігі, білімі, өтілі, орындайтын жұмысының сипатына байланыссыз жартыжылдықта кемінде бір рет өтеді.
44. Қайталама нұсқаманы біртекті жабдыққа қызмет көрсететін жеке қызметкерлерге немесе қызметкерлер тобына және жалпы жұмыс орны шегінде жүргізіледі.
45. Жоспардан тыс нұсқама:
1) қолданысқа еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша жаңа немесе өңделген стандарттар, ережелер, нұсқаулықтар, сондай-ақ оларға өзгерістер енгізілген кезде;
2) технологиялық үдеріс өзгерген, жабдықтарды, құрылғылар мен құралдарды, сыртқа шығарылатын шикізат пен материалдарды және т.б. еңбек қауіпсіздігіне әсер ететін факторлар ауыстырылған немесе жаңартылған кезде;
3) қызметкерлер жарақаттануға, апатқа, жарылыс пен өртке, улануға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін еңбек қауіпсіздігін бұзған кезде;
4) бақылаушы қадағалау органының талабы бойынша жүргізіледі.
46. Жоспардан тыс нұсқама жеке қызметкерге немесе бір мамандықтағы қызметкерлер тобына жүргізіледі. Нұсқаманың көлемі мен мазмұны оны жүргізу қажеттігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
47. Мақсатты нұсқама мамандық бойынша міндеттермен тікелей байланысты емес біржолғы жұмыстарды (жүк арту, түсіру, аумақты жинау, ұйымнан, цехтан және учаскеден тыс біржолғы жұмыстар) орындаған кезде жүргізіледі.
48. Авария, табиғи апаттар мен апаттардың зардаптарын жою.
49. Наряд-рұқсатнама, рұқсатнама және т.б. құжаттар ресімделетін жұмыстарды жүргізу.
50. Жұмыс орнындағы алғашқы, қайталама, жоспардан тыс және мақсатты нұсқамаларды жұмысты тікелей басқарушы (ұста, цех бастығы) жүргізеді.
51. Жұмыс орнындағы нұсқамалар ауызша сұрау немесе оқытудың техникалық құралдарының көмегімен тексерумен, сондай-ақ жұмыстың қауіпсіз тәсілдері бойынша меңгерген дағдысын тексерумен аяқталады. Қызметкердің білімін нұсқау жүргізген қызметкер тексереді.
52. Қанағаттанғысыз білім көрсеткен қызметкерлер өздік жұмысқа жіберілмейді және нұсқаманы қайта өтуге тиісті.
53. Нұсқаманы жүргізген қызметкер жұмыс орнында алғашқы, қайталама, жоспардан тыс нұсқаманы жүргізу туралы және жұмыс істеуге рұқсат беру туралы жұмыс орнындағы нұсқамаларды тіркеу журналына нұсқаушы мен нұсқау алушының қолдарын міндетті түрде қойғыза отырып, жазады (5-қосымша). Жоспардан тыс нұсқаманы тіркеу кезінде оның жүргізілу себебі көрсетіледі.

54. Целевой инструктаж с работниками, проводящими работы по наряду-допуску, фиксируется в наряде допуске или другой документации, разрешающей производство работ.
55. Журналы регистрации инструктажа пронумеровываются и прошнуровываются и под роспись выдаются непосредственным руководителям работ (мастер, начальник цеха) службой безопасности и охраны труда организации.
Приложение 1
к Правилам проведения обучения,
инструктирования и проверок знаний
по вопросам безопасности и охране
труда работников, утвержденных
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2007 г. N 205-п
___________________________________________________________
(наименование организации, предприятия)
Протокол
заседания экзаменационной комиссии по проверке
знаний по безопасности и охране труда работников по профессиям
"___" __________200_г.
Комиссия в составе:
Председатель ____________________________________________________
должность, Ф.И.О.
члены комиссии __________________________________________________
должность, Ф.И.О.
На основании приказа       от "___" _____________200_г. N________
приняла экзамен и установила: ____________________________________________
вид проверки знаний (периодический, повторный)
Фамилия,
имя,
отчество
Наименование
организации
Должность
Отметка о проверке
знаний (прошел,
не прошел)
Примечание
Председатель комиссии               ________________________
(Ф.И.О.)
Члены комиссии                      ________________________
(Ф.И.О.)
________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам проведения обучения,
инструктирования и проверок знаний
по вопросам безопасности и охране
труда работников, утвержденных
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2007 г. N 205-п
Обложка
УДОСТОВЕРЕНИЕ
по проверке знаний, правил, норм и инструкций
по безопасности и охране труда
Последующие страницы
Выдано гр. _______________________________________________
Должность_________________________________________________
Место работы______________________________________________
в том, что он сдал экзамены на знание_____________________
__________________________________________________________
Основание: Протокол N ____от_______________ 200 г.
Председатель экзаменационной
комиссии                                    Ф.И.О
Член комиссии                               Ф.И.О
м.п.
Сведения о повторной сдаче экзаменов
Должность ________________________________________________
Место работы _____________________________________________
в том, что он сдал экзамены на знание_____________________
__________________________________________________________
Основание: Протокол N ____от_______________ 200 г.
Председатель экзаменационной
комиссии                                    Ф.И.О
Член комиссии                               Ф.И.О
м.п.
Приложение 3
к Правилам проведения обучения,
инструктирования и проверок знаний
по вопросам безопасности и охране
труда работников, утвержденных
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2007 г. N 205-п
_________________________________________________________________
(территориальный уполномоченный государственный орган по труду)
Протокол
заседания экзаменационной комиссии по проверке
знаний по безопасности и охране труда
"___" __________200_г.
Комиссия в составе:
Председатель ____________________________________________________
должность, Ф.И.О.
члены комиссии __________________________________________________
должность, Ф.И.О.
На основании приказа       от "___" __________200_г. N__________
приняла экзамен и установила: ____________________________________________
вид проверки знаний (периодический, повторный)
Фамилия,
имя,
отчество
Наименование
организации
Должность
Отметка о проверке
знаний (прошел,
не прошел)
Примечание
Председатель комиссии               ________________________
(Ф.И.О.)
Члены комиссии                      ________________________
(Ф.И.О.)
________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 4
к Правилам проведения обучения,
инструктирования и проверок знаний
по вопросам безопасности и охране
труда работников, утвержденных
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2007 г. N 205-п
_____________________________________________________________
|                               |         |                   |
|    Қазақстан Республикасы     | Қазақ-  |       Оқу         |
| Еңбек және халықты әлеуметтік |  стан   |  орнының аталымы  |
|      қорғау министрілігі      | Респуб- |                   |
|   Еңбек жөніндегі уәкілетті   | ликасы  |                   |
| мемлекеттік органның аумақтық | елтаң-  |                   |
|     бөлімшесінің аталымы      | басы    |                   |
|_______________________________|_________|___________________|
СЕРТИФИКАТ
удостоверяет в том, что
____________________________________________________
Ф.И.О.
"________________________________"  успешно закончил (а)
жөнінде оқу бағдарламасы курысын   программу обучения по курсу
нәтижелі аяқтағанын және білім    "__________________________"
деңгей тексерісінен өткенін      и прошел проверку знаний
куәландырады
Председатель комиссии ___________   Руководитель учебного
Ф.И.О.    центра ____________________
Ф.И.О.
____________қаласы
____________2007 ж              Тіркеу N ___________
Приложение 5
к Правилам проведения обучения,
инструктирования и проверок знаний
по вопросам безопасности и охране
труда работников, утвержденных
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 23 августа 2007 г. N 205-п
Форма журнала регистрации инструктажа
на рабочем месте
Обложка
____________________                   организация, предприятие
Начат _________________ 200 _г.
Окончен _________________200 _г.
Последующие страницы
Д
а
т
а
Фамилия,
имя,
отчество
инструк-
тируемого
Год
рож-
дения
Профес-
сия,
должность
инструк-
тируемого
Вид
инструк-
тажа
(первич-
ный, на
рабочем
месте,
повторный,
внепла-
новый)
Причина
прове-
дения
внепла-
нового
инструк-
тажа
Фамилия,
инициалы,
должность
инструк-
тирующего
подпись
инст-
рук-
ти-
рую-
щего
инст-
рук-
ти-
руе-
мого
1
2
3
4
5
6
7
8
9

54. Наряд-рұқсаттама бойынша жұмыс жүргізетін қызметкерлерге жүргізілетін мақсатты нұсқама наряд-рұқсатнамада немесе жұмыстарды жүргізуге рұқсат беретін басқа құжаттамада белгіленеді.
55. Ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі нұсқаманы тіркеу журналдарын нөмірлейді, тігеді және жұмысты тікелей басқарушыларға (ұста, цех бастығы) қолын қойғызып береді.
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің
2007 жылғы 23 тамыздағы
205-ө бұйрығымен бекітілген
Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі
және еңбекті қорғау мәселелері бойынша
оқытуды жүргізу, нұсқау беру және
олардың білімін тексерудің ережесіне
1-қосымша
____________________________________________________________________
(ұйым, кәсіпорынның атауы)
Мамандықтар бойынша еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
бойынша білім тексеру жөніндегі емтихан комиссиясы
отырысының хаттамасы
200__ ж."__" _________
Мына құрамдағы комиссия:
Төраға _____________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері___________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
200_ ж."__"______________ N____  бұйрықтың негізінде
____________________________________________________
білімін тексеру түрі (ұдайы, қайталама)
емтихан қабылдады
және мынаны белгіледі:
Тегі, аты, әкесінің аты
Ұйым атауы
Лауазымы
Білімін тексеру туралы белгі
(өтті, өтпеді)
Ескерту
Комиссия төрағасы __________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері __________________________________________________
(Т.А.Ә.)
__________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің
2007 жылғы 23 тамыздағы
205-ө бұйрығымен бекітілген
Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі
және еңбекті қорғау мәселелері бойынша
оқытуды жүргізу, нұсқау беру және
олардың білімін тексерудің ережесіне
2-қосымша
Мұқабасы
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелер,
нормалар және нұсқаулықтар туралы білімін тексеру туралы
КУӘЛІК
Келесі беттері
_________________________берілді
Лауазымы:______________________
Жұмыс орны:____________________
_______________________________бойынша емтихан тапсырғаны туралы
Негіздеме: 200_ ж. N____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы
Т.А.Ә.
Комиссия мүшесі
Т.А.Ә.
м.о.
емтиханды қайта тапсырғаны туралы мәліметтер
_________________________берілді
Лауазымы:  _____________________
Жұмыс орны:_____________________
_______________________________бойынша емтихан тапсырғаны туралы
Негіздеме: 200_ ж. N____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы
Т.А.Ә.
Комиссия мүшесі
Т.А.Ә.
м.о.
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің
2007 жылғы 23 тамыздағы
205-ө бұйрығымен бекітілген
Қызметкерлерді  еңбек қауіпсіздігі
және еңбекті қорғау мәселелері бойынша
оқытуды жүргізу, нұсқау беру және
олардың білімін тексерудің ережесіне
3-қосымша
____________________________________________________________________
(еңбек жөніндегі аумақтық уәкілетті мемлекеттік орган)
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білім
тексеру жөніндегі емтихан комиссиясы отырысының
хаттамасы
200_жылғы "__" _________
Мына құрамдағы комиссия:
Төраға _____________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері___________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
200_ж. "__"______________ N____  бұйрықтың негізінде
__________________________________________________
білімін тексеру түрі (ұдайы, қайталама)
емтихан қабылдады
және мынаны белгіледі:
Тегі, аты, әкесінің аты
Ұйым атауы
Лауазымы
Білімін тексеру туралы белгі
(өтті, өтпеді)
Ескерту
Комиссия төрағасы __________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері __________________________________________________
(Т.А.Ә.)
__________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің
2007 жылғы 23 тамыздағы
N 205-ө бұйрығымен бекітілген
Қызметкерлерді  еңбек қауіпсіздігі
және еңбекті қорғау мәселелері бойынша
оқытуды жүргізу, нұсқау беру және
олардың білімін тексеру ережесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрлігі
Еңбек жөніндегі уәкілетті
мемлекеттік
органның аумақтық
бөлімшесінің атауы
Оқу орнының атауы
С Е Р Т И Ф И К А Т
______________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
"______________________________________________________"
"_____________________________________________"
жөнінде оқу бағдарламасы        курсы бойынша оқу бағдарламасын
курсын нәтижелі аяқтағанын      нәтижелі
және аяқтады
білімін тексеруден өткенін      және білімін  тексеруден  өтті
куәландырады
Комиссия төрағасы ________      Оқу орталығының басшысы
__________________________
(Т.А.Ә)                            (Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері_________________________________________
(Т.А.Ә.)
_______________қаласы
________________2007 ж.           Тіркеу N______________
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрінің
2007 жылғы 23 тамыздағы
205-ө бұйрығымен бекітілген
Қызметкерлерді  еңбек қауіпсіздігі
және еңбекті қорғау мәселелері бойынша
оқытуды жүргізу, нұсқау беру және
oлардың білімін тексерудің ережесіне
5-қосымша
Жұмыс орнында нұсқаманы
тіркеу журналының нысаны
мұқабасы
__________________________________ ұйым, кәсіпорын
Басталуы:  200_ж.____________
Аяқталуы: 200_ж._____________
Келесі беттер
күні
Нұсқау берілетін
адамның Т.А.Ә.
Туған
жылы
Нұсқау берілетін адамның лауазымы
Нұсқама түрі
(алғашқы, жұмыс
орнындағы, қай-
талама, жоспар-
дан тыс)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Жоспардан тыс
нұсқама жүргізу
себебі
Нұсқау берушінің
Т.А.Ә., лауазымы
қолы
Нұсқау беруші
Нұсқау алушы
6
7
8
9