Об утверждении Правил выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок, формы (образца) и описания хлопковой расписки
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 октября 2007 года № 650. Зарегистрирован в Минстерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2007 года № 5006. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с подпунктами 3), 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить:
1) Правила выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок;
2) форму (образец) и описание хлопковой расписки.
2. Департаменту земледелия и фитосанитарной безопасности в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 октября 2007 года
N 650
Правила выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок (далее - Правила) разработаны в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли", иными нормативными правовыми актами и регулируют отношения, связанные с выдачей, обращением, аннулированием и погашением хлопковых расписок.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) аккредитив на предъявителя - документарный аккредитив, который не может быть изменен или аннулирован без согласия держателя залогового свидетельства, при открытии которого держатель складского свидетельства представляет в распоряжение уполномоченного банка, открывшего аккредитив, деньги в сумме требований, указанных в залоговом свидетельстве, на срок до предъявления залогового свидетельства для погашения с условием использования этих денег для выплат по аккредитиву на предъявителя;
2) залоговое свидетельство - часть хлопковой расписки, удостоверяющая право ее держателя требовать исполнения обязательств, обеспеченных залогом;
3) индоссамент - передаточная надпись, удостоверяющая передачу прав по хлопковой расписке или ее свидетельствам другому лицу;

Мақта қолхаттарын берудің, айналымының, күшін жоюдың және өтеудің ережесін, мақта қолхатының нысанын (үлгісін) және жазылуын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2007 жылғы 29 қазандағы N 650 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 22 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5006 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының 7-бабының 3)4) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. 1) Мақта қолхаттарын берудің, айналымының, күшін жоюдың және өтеудің ережесі;
2) мақта қолхатының нысаны (үлгісі) және жазылуы бекітілсін.
2. Егіншілік және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2007 жылғы 29 қазандағы
N 650 бұйрығымен
бекітілген
Мақта қолхаттарын берудің, айналымының, күшін жоюдың және
өтеудің ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Мақта қолхаттарын берудің, айналымының, күшін жоюдың және өтеудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының Конституциясына , Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне , Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі "Мақта саласын дамыту туралы" Заңына , басқа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және мақта қолхаттарының берілуіне, айналымына, күшін жойылуына және өтеуіне байланысты қатынастарды реттейді.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ұсынушыға арналған аккредитив - кепіл куәлігін ұстаушының келісімін берусіз өзгертуге немесе жоюға болмайтын құжаттамалық аккредитив, оны ашу кезінде қойма куәлігін ұстаушы кепіл куәлігінде көрсетілген талаптардың сомасындағы ақшаны кепіл куәлігін өтеу үшін беруге дейінгі мерзімге, осы ақшаны ұсынушыға арналған аккредитив бойынша салымдары үшін қолдану шартымен аккредитивті ашқан уәкілетті банкінің қарауына береді;
2) кепіл куәлігі - мақта қолхатын ұстаушының кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындауды талап ету құқығын куәландыратын мақта қолхатының бір бөлігі;
3) индоссамент - мақта қолхаты немесе оның куәліктері бойынша құқықтарды басқа тұлғаға беруді куәландыратын табыстама жазба;

4) индоссант - лицо, передающее права по хлопковой расписке или ее свидетельствам;
5) индоссат - лицо, принимающее права по хлопковой расписке или ее свидетельствам;
6) реестр хлопковых расписок - документ учета хлопковых расписок;
7) складское свидетельство - часть хлопковой расписки, удостоверяющая право ее держателя распоряжаться хлопком.
3. Хлопковая расписка состоит из двух частей - складского свидетельства и залогового свидетельства, которые при необходимости могут быть отделены одно от другого. Хлопковая расписка и каждая из ее частей являются ордерными неэмиссионными ценными бумагами .
2. Порядок выдачи хлопковой расписки
4. Хлопковая расписка выдается на каждую партию однородного по качеству хлопка. Количество выдаваемых хлопковых расписок на весь объем сданного хлопка определяется владельцем хлопка по его заявке.
Хлопкоперерабатывающая организация выдает хлопковую расписку после формирования партии хлопка в срок не позднее трех календарных дней с момента подачи заявки.
Хлопковые расписки выдаются владельцу хлопка с регистрацией и под его роспись в реестре хлопковых расписок, который ведется хлопкоперерабатывающей организацией в хронологическом порядке, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Новые хлопковые расписки выдаются по требованию держателей хлопковых расписок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в случаях:
1) отсутствия на хлопковой расписке свободного места для совершения индоссамента;
2) физического износа хлопковой расписки;
3) обмена хлопковой расписки;
4) утраты хлопковой расписки.
3. Порядок обращения хлопковой расписки
5. Передача прав по хлопковой расписке и ее частям осуществляется путем совершения на них передаточных надписей - индоссамента. При этом индоссантом указываются и заверяются сведения о передаче прав по хлопковой расписке и ее частям, а индоссатом - сведения о принятии прав по хлопковой расписке и ее частям.
6. Передача прав по неразделенной хлопковой расписке осуществляется путем совершения индоссамента только на складском свидетельстве.
7. Передача прав по складскому свидетельству осуществляется путем совершения лицами, передающими и принимающими права по складскому свидетельству, последовательных индоссаментов на оборотной стороне складского свидетельства.
При совершении индоссамента на оборотной стороне складского свидетельства в специально предусмотренных местах указываются:
1) в левой части лицом, передающим требование по складскому свидетельству (индоссантом):
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) индоссанта;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссанта;
регистрационный номер налогоплательщика индоссанта;
дата совершения индоссамента;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица;

4) индоссант - мақта қолхаты немесе оның куәліктері бойынша құқықтарды беретін тұлға.
5) индоссат - мақта қолхаты немесе оның куәліктері бойынша құқықтарды қабылдайтын тұлға;
6) мақта қолхаттарының тізілімі - мақта қолхаттарын есепке алу құжаты;
7) қойма куәлігі - мақта қолхатын ұстаушының мақтаға иелік ету құқығын куәландыратын мақта қолхатының бір бөлігі.
3. Мақта қолхаты екі бөліктен тұрады - қажет болған жағдайда бір-бірінен бөлуге мүмкін болатын қойма куәлігі мен кепіл куәлігі. Мақта қолхаты және оның әр бөлігі ордерлік эмиссиялық емес бағалы қағаздар болып табылады.
2. Мақта қолхатын беру тәртібі
4. Мақта қолхаты сапасы бойынша біртектес әрбір мақта партиясына беріледі. Тапсырылған мақтаның барлық көлеміне берілетін мақта қолхаттарының санын мақтаның иесі өзінің өтініші бойынша айқындайды.
Мақта өңдеу ұйымы мақта қолхаттарын мақта партиясы қалыптасқан соң, өтініш берген сәтінен бастап үш күнтізбелік күнінен кешіктірмей береді.
Осы Ережеге сәйкес нысан бойынша мақта қолхаттары мақта иесіне мақта қолхаттарының тізіліміне тіркеліп және оның қолы қойылып беріледі, оны мақта өңдеу ұйымы хронологиялық тәртіппен жүргізіп отырады.
Мақта қолхаты хронологиялық тәртіпте мақта өңдеу ұйымы жүргізетін мақта қолхаты тізілімінде қол қоюмен және тіркеумен мақта иесіне беріледі.
Жаңа мақта қолхаттары мақта қолхаттарын ұстаушылардың талабы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) мақта қолхатында индоссамент жасау үшін бос орын болмаған;
2) мақта қолхаты тозған;
3) мақта қолхаты айырбасталған;
4) мақта қолхаты жоғалған жағдайларда беріледі.
3. Мақта қолхатының айналымының тәртібі
5. Мақта қолхаты және оның бөліктері бойынша құқық беру оларға тиісті индоссаменттерді жасау жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте бірге индоссант мақта қолхаты және оның бөліктері бойынша құқық беру туралы, ал индоссат мақта қолхаты және оның бөліктері бойынша құқық қабылдау туралы мәліметтерді көрсетеді және растайды.
6. Бөлінбеген мақта қолхаты бойынша құқықтарды беру индоссаментті жасау жолымен тек қойма куәлігімен жүзеге асырылады.
7. Қойма куәлігі бойынша құқық беру қойма куәлігі бойынша құқық беруші және қабылдаушы тұлғалардың қойма куәлігінің қайырма бетінде жүйелілік индоссаменттерді жасау жолымен жүзеге асырылады.
Индоссаментті жасаған кезде қойма куәлігінің қайырма бетінде арнайы көзделген жерлерде мыналар көрсетіледі:
1) сол жағында қойма куәлігі бойынша талапты беруші тұлғамен (индоссантпен):
индоссанттың атауы (тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар жағдайда));
индоссанттың тұрған жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері);
индоссанттың салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
индоссамент жасалған күні;
жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні;

2) в правой части лицом, принимающим требование по складскому свидетельству (индоссатом):
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) индоссата;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссата;
регистрационный номер налогоплательщика индоссата;
дата совершения индоссамента;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица.
Совершение индоссамента удостоверяется подписями индоссанта и индоссата соответственно.
Индоссат в течение десяти календарных дней с момента совершения индоссамента уведомляет хлопкоперерабатывающую организацию о принятии прав по хлопковой расписке.
8. Залог сданного хлопкоперерабатывающей организацией хлопка может осуществляться путем совершения на залоговом свидетельстве индоссамента либо залога хлопковой расписки с заключением договора залога хлопковой расписки.
При залоге хлопка путем совершения индоссамента на залоговом свидетельстве данное залоговое свидетельство отделяется от складского свидетельства.
9. При отделении залогового свидетельства от складского:
1) на складском свидетельстве в правом нижнем углу в специально предусмотренном месте лицом, принимающим требования по залоговому свидетельству, делается отметка, содержащая следующую информацию:
существо, размер обязательства, обеспеченного залогом, ставку вознаграждения по нему, срок исполнения обязательства;
дату отделения залогового свидетельства;
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) индоссата и его место нахождения (место жительства физического лица);
Указанные сведения удостоверяют обязательства держателя складского свидетельства перед держателем залогового свидетельства хлопковой расписки.
2) на залоговом свидетельстве в правом нижнем углу в специально предусмотренном месте лицом, передающим требования по залоговому свидетельству, делается отметка, содержащая следующую информацию:
существо, размер обязательства, обеспеченного залогом, ставку вознаграждения по нему, срок исполнения обязательства;
дату отделения залогового свидетельства;
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) индоссанта и его место нахождения (место жительства физического лица).
Указанные сведения удостоверяют право держателя залогового свидетельства требовать исполнения обязательств держателем складского свидетельства.
Совершение указанных отметок на складском и залоговом свидетельствах удостоверяется подписями индоссата и индоссанта соответственно.
Любые сделки со складским и залоговым свидетельствами в установленном законодательством порядке в последующем будут недействительны, если при отделении залогового свидетельства на складском и/или залоговом свидетельствах не были указаны сведения об обязательствах, обеспеченных залогом хлопка, и не совершены соответствующие отметки.

2) оң жағында қойма куәлігі бойынша талапты қабылдаушы тұлғамен (индоссатпен);
индоссаттың атауы (тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар жағдайда));
индоссаттың тұрған жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері);
индоссаттың салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
индоссаменттің жасалынған күні;
жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні.
Индоссаментті жасау тиісінше индоссант пен индоссаттың қолымен куәландырылады.
Индоссат индоссаментті жасаған күнінен бастап он күнтізбелік күннің ішінде мақта қолхаты бойынша құқықтарды қабылдау туралы мақта өңдеу ұйымына хабардар етеді.
8. Мақта өңдеу кәсіпорнында сақтауда тұрған мақтаның кепілі кепіл куәлігінде индоссамент жасау жолымен немесе мақта қолхаты кепілінің шартын жасау арқылы мақта қолхатының кепілімен жүзеге асырылуы мүмкін.
Кепіл куәлігінде индоссамент жасау жолымен мақта кепілге бергенде, бұл кепіл куәлігі қойма куәлігінен бөлінеді.
9. Кепіл куәлігін қойма куәлігінен бөлу кезінде:
1) қойма куәлігінің төменгі оң жағындағы бұрышында арнайы көзделген жерде кепіл куәлігі бойынша талаптарды қабылдаушы тұлға мынадай мәліметі бар белгі жасайды:
кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің мәні, оның мөлшері, ол бойынша сыйақының ставкасы, орындалу мерзімі;
кепіл куәлігінің бөлінген күні;
индоссаттың атауы (тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар жағдайда)) және оның тұрған жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері);
Көрсетілген мәліметтер мақта қолхатының кепіл куәлігін ұстаушының алдындағы қойма куәлігін ұстаушының міндеттемелерін куәландырады;
2) кепіл куәлігінің төменгі оң жағындағы бұрышында арнайы көзделген жерде кепіл куәлігі бойынша талаптарды беруші тұлға мынадай мәлімет бар белгі жасайды:
кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің мәні, оның мөлшері, ол бойынша сыйақының ставкасы, орындалу мерзімі;
кепіл куәлігінің бөлінген күні;
индоссанттың атауы (тегі, аты және әкесінің аты (бар жағдайда)) және оның тұрған жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері).
Көрсетілген мәліметтер кепіл куәлігін ұстаушының қойма куәлігін ұстаушыға өз міндеттемелерін орындауға талап қою құқығын куәландырады.
Қойма және кепіл куәліктерінде көрсетілген белгілерді қою индоссат пен индоссанттың қолымен куәландырылады.
Егер кепіл куәлігін бөлу кезінде қойма және/немесе кепіл куәліктерінде мақта кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелер туралы мәліметтер көрсетілмесе, және тиісті белгілер жасалмаса, қойма және кепіл куәлігімен заңнамада белгіленген тәртіппен жасалған кез-келген мәміленің күші жоқ деп есептелінеді.

10. При отделении залогового свидетельства от складского свидетельства лица, передающие и принимающие требования по залоговому свидетельству, совершают индоссамент на оборотной стороне залогового свидетельства. При совершении индоссамента на залоговом свидетельстве стороны указывают в специально предусмотренных местах:
1) лицо, передающее требование по залоговому свидетельству:
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) индоссанта;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссанта;
регистрационный номер налогоплательщика индоссанта;
дату совершения индоссамента;
номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) лицо, принимающее требование по залоговому свидетельству:
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) индоссата;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссата;
регистрационный номер налогоплательщика индоссата;
дату совершения индоссамента;
номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица.
Совершение индоссамента удостоверяется подписями индоссанта и индоссата соответственно.
11. Отделенное залоговое свидетельство передается индоссату, который становится держателем залогового свидетельства.
12. При уступке залогодержателем своих прав по залоговому свидетельству в соответствии со статьей 325 Гражданского кодекса Республики Казахстан лица, передающие и принимающие требования по залоговому свидетельству, совершают индоссамент на оборотной стороне залогового свидетельства, указывая в специально предусмотренных местах:
1) в левой части лицо, передающее требование по залоговому свидетельству (индоссант):
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) индоссанта;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссанта;
регистрационный номер налогоплательщика индоссанта;
дату совершения индоссамента;
номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) в правой части лицо, принимающее требование по залоговому свидетельству (индоссат):
наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) индоссата;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссата;
регистрационный номер налогоплательщика индоссата;
дату совершения индоссамента;
номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица.
Совершение индоссамента удостоверяется подписями индоссанта и индоссата соответственно.
13. Непрерывный ряд совершенных в установленном порядке индоссаментов на оборотных сторонах складского и залогового свидетельств является подтверждением перехода прав по хлопковой расписке и ее свидетельствам к лицам, указанным в последней передаточной записи.
При несоблюдении непрерывного ряда передаточных надписей право держателя хлопковой расписки на выдачу ему хлопка определяется в судебном порядке.

10. Кепіл куәлігін қойма куәлігінен бөлген кезде, кепіл куәлігі бойынша талаптарды беруші және қабылдаушы тұлғалар кепіл куәлігінің қайырма бетінде индоссамент жасайды. Кепіл куәлігінде индоссамент жасалған кезде, тараптар арнайы көзделген жерлерде мыналарды көрсетеді:
1) кепіл куәлігі бойынша талапты беруші тұлға:
индоссанттың атауы (тегі, аты және әкесінің аты(бар жағдайда));
индоссанттың тұрған жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері);
индоссанттың салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
индоссамент жасалған күні;
жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні;
2) кепіл куәлігі бойынша талапты қабылдаушы тұлға:
индоссаттың атауы (тегі, аты және әкесінің аты(бар жағдайда));
индоссаттың тұрған жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері);
индоссаттың салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
индоссамент жасалған күні;
жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні.
Индоссаментті жасау тиісінше индоссант пен индоссаттың қолымен куәландырылады.
11. Бөліп алынған кепіл куәлігі индоссатқа беріледі және ол осы кепіл куәліктің иесі болып табылады.
12. Кепіл куәлігі бойынша талаптарды беруші және қабылдаушы тұлғалар Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 325 -бабына сәйкес кепіл куәлігі бойынша өз құқықтарын кепіл ұстаушыларға шегінім жасаған кезде кепіл куәлігінің қайырма бетінде арнайы көзделген жерлерде көрсете отырып индоссамент жасайды:
1) сол жағында кепіл куәлігі бойынша талапты беруші тұлға (индоссант):
индоссанттың атауы (тегі, аты және әкесінің аты (бар жағдайда));
индоссанттың тұрған жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері);
индоссанттың салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
индоссамент жасалған күні;
жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні;
2) оң жағында кепіл куәлігі бойынша талапты қабылдаушы тұлға (индоссат):
индоссаттың атауы (тегі, аты және әкесінің аты (бар жағдайда));
индоссаттың тұрған жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері);
индоссаттың салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
индоссамент жасалған күні;
жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні.
Индоссаментті жасау тиісінше индоссант пен индоссаттың қолымен куәландырылады.
13. Қойма және кепіл куәліктердің қайырма жақтарында белгіленген тәртіппен жасалынған индоссаменттердің үздіксіз қатары соңғы табыстама жазбада көрсетілген тұлғаларға мақта қолхаты және оның куәліктері бойынша құқықтар ауысуының дәлелі болып табылады.
Табыстама жазбалардың үздіксіз қатарын сақтамау жағдайында, мақта қолхатын ұстаушының оған мақта беру құқығы сот тәртібімен анықталады.

14. Передача прав по складскому свидетельству, содержащему сведения о залоге, осуществляется без согласия держателя залогового свидетельства в соответствии с настоящими Правилами.
15. Выдача хлопка хлопкоперерабатывающей организацией по складскому свидетельству, содержащему сведения о залоге, осуществляется при условии открытия безотзывного аккредитива на предъявителя в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.
16. В подтверждение открытия безотзывного аккредитива держатель складского свидетельства передает хлопкоперерабатывающей организации соответствующий документ банка второго уровня (далее - уполномоченный банк), подтверждающий открытие им безотзывного аккредитива на предъявителя (далее - аккредитив на предъявителя), отвечающий требованиям, установленным настоящими Правилами.
О факте открытия аккредитива на предъявителя хлопкоперерабатывающая организация в течение трех календарных дней письменно уведомляет известного хлопкоперерабатывающей организации последнего держателя соответствующего залогового свидетельства, сообщив при этом реквизиты уполномоченного банка, открывшего аккредитив на предъявителя.
Платеж по аккредитиву на предъявителя производится предъявителю - держателю залогового свидетельства при соблюдении условий исполнения такого аккредитива, а также соответствия реквизитов залогового свидетельства (серия и номер бланка хлопковой расписки, текущий номер хлопковой расписки по реестру хлопкоперерабатывающей организации, дата выдачи хлопковой расписки, физический вес хлопка, указанный в хлопковой расписке, а также наименование и регистрационный номер налогоплательщика хлопкоперерабатывающей организации, сведения о требовании, обеспеченном залогом хлопка) условиям аккредитива. Операции с аккредитивом на предъявителя осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. В случае, если обеспеченное залогом обязательство исполнено надлежащим образом, держатель залогового свидетельства совершает индоссамент на залоговом свидетельстве и возвращает залоговое свидетельство держателю складского свидетельства.
18. В случае ненадлежащего исполнения обеспеченного залогом обязательства и выдачи хлопка в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил, держатель залогового свидетельства после осуществления платежа по аккредитиву возвращает залоговое свидетельство для погашения хлопкоперерабатывающей организации.
19. При отсутствии аккредитива на предъявителя по данному залоговому свидетельству и при неисполнении (ненадлежащем исполнении) должником обязательств, обеспеченных залогом хлопка, держатель залогового свидетельства может обратиться к доверенному лицу с поручением организовать реализацию заложенного хлопка в соответствии с законодательством .
Владелец хлопка, который приобрел это право на торгах по реализации хлопка по залоговому свидетельству, получает взамен залогового свидетельства хлопок с хлопкоперерабатывающей организации либо новую хлопковую расписку.
Не допускается обращение держателем залогового свидетельства взыскания на заложенный хлопок в случае надлежащего исполнения обязательства, удостоверенного залоговым свидетельством.

14. Кепіл туралы мәліметтері бар қойма куәлігі бойынша құқықтарды беру осы Ережеге сәйкес кепіл куәлігін ұстаушының келісуінсіз жүзеге асырылады.
15. Кепіл туралы мәліметтері бар қойма куәлігі бойынша мақта өңдеу ұйымы мақта беру осы Ереженің 16-тармағына сәйкес ұсынушыға қайтарып алынбайтын аккредитив ашқан жағдайда жүзеге асырылады.
16. Қайтарып алынбайтын аккредитивті ашуды растау үшін қойма куәлігін ұстаушы осы Ережемен белгіленген талаптарға сай ұсынушының атына қайтарып алынбайтын аккредитивтің (бұдан әрі - ұсынушыға арналған аккредитив) ашылуын растайтын екінші деңгейдегі банкінің (бұдан әрі - уәкілетті банк) тиісті құжатын мақта өңдеу ұйымына береді.
Ұсынушыға арналған аккредитивті ашу факті туралы мақта өңдеу ұйымы үш күнтізбелік күннің ішінде ұсынушыға арналған аккредитивті ашқан уәкілетті банкінің деректемелерін хабарлап, мақта өңдеу ұйымына белгілі болатын тиісті кепіл куәлігін соңғы ұстаушыға жазбаша түрінде хабардар етеді.
Ұсынушыға арналған аккредитив бойынша төлем осы аккредитивтің орындалу шарттары сақталған кезде, сондай-ақ кепіл куәлігінің деректемелері (мақта қолхаты бланкісінің сериясы мен нөмірі, мақта өңдеу ұйымының тізілімі бойынша мақта қолхатының ағымдағы нөмірі, мақта қолхатын беру күні, мақта қолхатында көрсетілген есептелген нақты салмағы, сондай-ақ мақта өңдеу ұйымының атауы және салық төлеушінің тіркеу нөмірі, мақта кепілімен қамтамасыз етілген талап туралы мәліметтер) аккредитив шарттарына сәйкес келген кезде ұсынушыға - кепіл куәлігін ұстаушыға төленеді.
Ұсынушыға жүргізілетін аккредитив бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Егер кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеме тиісті түрде орындалған жағдайда, кепіл куәлігін ұстаушы кепіл куәлігінде индоссамент жасайды және кепіл куәлігін қойма куәлігін ұстаушыға қайтарады.
18. Егер кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеме тиісті түрде орындалмаған жағдайда және осы Ереженің 15-тармағына сәйкес мақта берілген кезде, кепіл куәлігін ұстаушы аккредитив бойынша төлемді жүзеге асырғаннан соң кепіл куәлігін оны өтеу үшін мақта өңдеу ұйымына қайтарады.
19. Осы кепіл куәлігі бойынша ұсынушыға арналған аккредитив жоқ болғанда және борышқор мақта кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындамаған (тиісінше орындамаған) кезде, кепіл куәлігін ұстаушы заңнамаға сәйкес кепілдікке берілген мақтаның өткізілуін ұйымдастыру тапсырмасымен сенім жүктелген тұлғаға өтініш жасай алады.
Кепіл куәлігі бойынша мақтаны өткізу жөнінде саудада осы құқыққа ие болған мақта иесі кепіл куәлігінің орнына мақта өңдеу ұйымынан мақтаны немесе жаңа мақта қолхатын алады.
Кепіл куәлігімен куәландырылған міндеттемелерді тиісті орындаған жағдайда, кепіл куәлігін ұстаушымен кепілге қойылған мақтаны төлетуді сұрауына жол берілмейді.

4. Порядок аннулирования и погашения хлопковой расписки
20. Хлопковая расписка погашается при выдаче хлопка (полной или частичной), а также в случае реализации заложенного хлопка.
21. Погашение хлопковой расписки осуществляется хлопкоперерабатывающей организацией в течение трех дней с момента выдачи хлопка путем проставления штампа с надписью "Погашено" и записи даты погашения.
Хлопковая расписка аннулируется хлопкоперерабатывающей организацией по требованию держателя хлопковой расписки в случаях:
1) отсутствия на хлопковой расписке свободного места для совершения индоссамента;
2) физического износа хлопковой расписки;
3) обмена хлопковой расписки;
4) утраты хлопковой расписки.
22. Новая хлопковая расписка выдается при условии предоставления обеих частей заменяемой хлопковой расписки и оформляется путем внесения сведений, которые были ранее указаны в заменяемой хлопковой расписке.
В случае наличия на заменяемой хлопковой расписке индоссамента (индоссаментов), в качестве лица, которому выдается новая хлопковая расписка, указывается последний индоссат.
23. В случае утраты хлопковой расписки лицо, утратившее хлопковую расписку, незамедлительно письменно уведомляет хлопкоперерабатывающую организацию об утрате. В этом случае новая хлопковая расписка выдается хлопкоперерабатывающей организацией на основании решения суда о восстановлении прав по утраченной хлопковой расписке.
24. Обмен хлопковой расписки на несколько хлопковых расписок осуществляется в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил.
25. После прекращения залога в связи с надлежащим исполнением обязательства, обеспеченного залогом хлопка, по заявлению держателя складского свидетельства, содержащего сведения о залоге, ему выдается новая хлопковая расписка.
26. В случае частичной выдачи хлопка по хлопковой расписке хлопкоперерабатывающая организация выдает новую хлопковую расписку на оставшийся объем хлопка. Хлопковая расписка, в обмен на которую выдан хлопок, погашается в связи с выдачей хлопка по частям.
27. В целях учета хлопковых расписок в реестре хлопковых расписок предусматриваются следующие формулировки видов погашения хлопковых расписок:
"выдача" - погашение хлопковой расписки в связи с выдачей хлопка;
"выдача и замена" - погашение хлопковой расписки в связи с выдачей хлопка по частям;
"обмен" - аннулирование хлопковой расписки с целью ее обмена на несколько хлопковых расписок либо объединения хлопковых расписок на меньшее количество по требованию владельца;
"замена" - аннулирование хлопковой расписки в связи с отсутствием на ней свободного места для совершения индоссамента либо ее физическим износом;
"реализация" - погашение хлопковой расписки в связи с реализацией заложенного хлопка;
"утрата" - аннулирование хлопковой расписки в связи с ее утратой;
"прекращение залога" - аннулирование хлопковой расписки в связи с исполнением обеспеченного залогом хлопка обязательства.

4. Мақта қолхатының күшін жоюдың және өтеудің тәртібі
20. Мақта қолхаты мақта беру кезінде (толық немесе ішінара) өтеледі, сонымен қатар кепілге алынған мақта сатылған жағдайда.
21. Мақта қолхаттарын өтеу мақтаны беру сәтінен бастап үш күннің ішінде қойма куәлігіне "Өтелді" деген мөртаңбасын қойып және өтеу күнін жазып мақта өңдеу ұйымымен жүзеге асырылады.
Мақта ұйымымен мақта қолхатын ұстаушының талабы бойынша мынадай жағдайларда күшін:
1) мақта қолхатында индоссамент жасау үшін бос орын болмаған;
2) мақта қолхаты тозған;
3) мақта қолхаты айырбасталған;
4) мақта қолхаты жоғалған жағдайларда жояды.
22. Жаңа мақта қолхаты ауыстырылатын мақта қолхатының екі бөлігін берген жағдайда беріледі және ауыстырылатын мақта қолхатында бұрын көрсетілген мәліметтерді енгізу жолымен ресімделеді.
Ауыстырылатын мақта қолхатында индоссамент (индоссаменттер) болған жағдайда, жаңа мақта қолхаты берілетін тұлға ретінде соңғы индоссат көрсетіледі.
23. Мақта қолхатын жоғалтқан жағдайда, мақта қолхатын жоғалтқан тұлға мақта өңдеу ұйымына мақта қолхатын жоғалтқаны туралы тез арада хабарлайды. Бұл жағдайда жаңа мақта қолхаты жоғалған мақта қолхаты бойынша құқықтарды қалпына келтіру туралы сот шешімінің негізінде мақта өңдеу ұйымымен беріледі.
24. Мақта қолхатын бірнеше мақта қолхаттарына айырбастау осы Ереженің 22-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Кепіл туралы мәліметі бар қойма куәлігін ұстаушы мақта кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің толық орындауына байланысты кепілдің тоқтатылуынан кейін қойма куәлігін ұстаушысының өтінімі бойынша оған жаңа мақта қолхаты беріледі.
26. Мақта қолхаты бойынша мақтаны ішінара беру жағдайында, мақта өңдеу ұйымы сақтауға қалдырылған мақта көлеміне жаңа мақта қолхатын береді. Мақтаға айырбастаған мақта қолхаты бөлшек бойынша мақтаның берілуіне байланысты өтеледі.
27. Мақта қолхаттарын есептеу мақсатында мақта қолхаттары тізілімінде мақта қолхаттарын өтеу түрлерінің мынадай тұжырымдамалары көзделеді:
"беру" - мақтаны берілуіне байланысты мақта қолхатын өтеу;
"беру және ауыстыру" - мақтаны ішінара беруге байланысты мақта қолхаттарын өтеу;
"айырбас" - иесінің талабы бойынша мақта қолхатын бірнеше мақта қолхатына немесе бірнеше мақта қолхатын оларды аз санына біріктіру мақсатында мақта қолхатын жою;
"ауыстыру" - индоссамент жасау үшін бос орынның болмауына немесе оның тозғанына байланысты мақта қолхаты күшін жою;
"сату" - кепілге қойылған мақтаны сатуға байланысты мақта қолхатын өтеу;
"жоғалту" - мақта қолхатын жоғалтуына байланысты оның күшін жою;
"кепілді тоқтату" - мақта кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындауға байланысты мақта қолхатын жою.

1. Бланки хлопковых расписок являются бланками строгой отчетности, изготавливаются в филиале Национального Банка Республики Казахстан - Банкнотной фабрике по заказу хлопкоперерабатывающих организаций. Переуступка приобретенных бланков хлопковых расписок не допускается.
2. Для целей учета выпускаемых бланков хлопковых расписок они содержат код, серию и номер. Код - регистрационный номер хлопкоперерабатывающей организации, присваиваемый местным исполнительным органом области. Серия и номер бланка хлопковой расписки присваиваются Банкнотной фабрикой Национального Банка Республики Казахстан.
3. Код, серия и номер бланка хлопковой расписки должны быть идентичны на складском и залоговом свидетельствах и выполнены типографским способом.
4. Бланки хлопковых расписок выпускаются зеленого цвета.
5. Хлопковая расписка обладает следующими степенями защиты:
1) рамка гильоширная с 2-х сторон, выполненная офсетным способом;
2) тангирная сетка 2-х видов;
3) гравюровочное изображение;
4) нумерация с добавлением краски, светящейся под ультрафиолетовыми лучами;
5) микротекст;
6) невидимая печать (печать краской при обычном освещении невидима, под ультрафиолетовым излучением слово "хлопок" светится желто-зеленым цветом);
7) ирисовая (радужная) печать;
8) бумага документная с водяными знаками "КАЗ-КАЗ", вертикальной диметаллизированной голографической полосой.
6. Изменение или дополнение степеней защиты приобретаемых бланков запрещается.
7. Хлопковая расписка оформляется хлопкоперерабатывающей организацией путем заполнения лицевой стороны соответствующих частей бланка хлопковой расписки (складского и залогового свидетельств).
Бланк хлопковой расписки заполняется вручную шариковой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо машинописным способом. При заполнении бланка хлопковой расписки исправления не допускаются.
8. Лицевая сторона складского и залогового свидетельств заполняется в следующем порядке:
1) в строке "N_____" указывается текущий номер записи по реестру хлопковых расписок;
2) в строке "от "___"___________ 200_ года" указывается дата выдачи хлопковой расписки;
3) в строке "наименование хлопкоперерабатывающей организации ..." последовательно указываются следующие сведения:
наименование хлопкоперерабатывающей организации, принявшей хлопок;
место нахождения хлопкоперерабатывающей организации (область, район, город/поселок);
регистрационный номер налогоплательщика хлопкоперерабатывающей организации;
4) в строке "Выдана _______________" последовательно указываются следующие сведения:
наименование владельца хлопка: фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица;
место нахождения владельца хлопка: место жительства физического лица или место нахождения юридического лица;
номер документа, удостоверяющего личность физического лица, или номер свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
регистрационный номер налогоплательщика владельца хлопка.
В случае, если владельцем хлопка является сама хлопкоперерабатывающая организация, в данной строке указываются сведения о хлопкоперерабатывающей организации.

1. Мақта қолхаттарының бланкілері қатаң есепке алынған бланкілер болып табылады, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалында - Банкнот фабрикасында мақта өңдеу ұйымдарының тапсырысы бойынша дайындалады. Сатып алынған мақта  қолхаттарының бланкілерін қайтадан сатуға жол берілмейді.
2. Шығарылатын мақта қолхаттарының бланкілерін есепке алу мақсатында оларға код, серия және нөмір беріледі. Код - облыстың жергілікті атқарушы органмен  мақта өңдеу ұйымына берілетін тіркеу нөмірі. Мақта қолхаты  бланкісінің сериясы мен нөмірін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкноттық фабрикасы береді.
3. Мақта қолхаты бланкісінің коды, сериясы және нөмірі қойма және кепіл куәліктерінде бірдей болуы және типографиялық тәсілмен жазылуы қажет.
4. Мақта қолхаттарының бланкілері жасыл түспен шығарылады.
5. Мақта қолхатында мынадай қорғау деңгейлері бар:
1) офсеттік әдіспен орындалған 2-жақ бетіндегі гильоширлық рамка;
2) 2-түрлі тангирлік тор;
3) гравюралық сурет;
4) ультракүлгін сәулелері астында жарық беріп тұрған бояу қосылған нөмірлеу;
5) микротекст;
6) көрінбейтін мөр (бояуы бар мөр кәдімгі жарықтандыру жағдайында көрінбейді, ультракүлгін сәулелендіру астында»"мақта"» сөзі сарғылт жасыл түспен жылтырайды);
7) ирис (түрлі-түсті) мөр;
8) диметаллизді голографиялық тіке сызықты»"КАЗ-КАЗ" сулы белгілері бар құжатты қағаз.
6. Алған бланкілердің қорғау деңгейлерін өзгертуге немесе толықтыруға тыйым салынады.
7. Мақта қолхатын мақта өңдеу ұйымы мақта қолхаты (қойма және кепіл куәліктері) бланкісінің тиісті бөліктерінің бет жағын толтыру жолымен ресімдейді.
Мақта қолхатының бланкісі қолмен шарикті немесе қаламұшты қаламмен көк немесе қара түспен немесе машинажазба тәсілімен толтырылады. Мақта қолхаты бланкісін толтыру кезінде түзетулер жіберілмейді.
8. Қойма және кепіл куәліктерінің бет жағы мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "N_____" деген жолында мақта қолхатының тізілімі бойынша жазудың ағымдағы нөмірі көрсетіледі;
2)»"200_ жылғы»"___"___________" деген жолында мақта қолхатының берілген күні көрсетіледі;
3)»"мақта өңдеу ұйымының атауы ..." деген жолында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
мақта қабылдаған мақта өңдеу ұйымының атауы;
мақта өңдеу ұйымының орналасқан жері (облыс, аудан, қала/кент);
мақта өңдеу ұйымының салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) "_________________ берілді" деген жолында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
мақта иесінің атауы: жеке тұлғаның тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы;
мақта иесінің тұрған жері: жеке тұлғаның тұрғылықты немесе жеке тұлғаның тұрған жері;
жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың нөмірі немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің нөмірі;
мақта иесінің салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Егер мақта иесі мақта өңдеу ұйымының өзі болған жағдайда, онда осы жолда мақта өңдеу ұйымы туралы мәліметтер көрсетіледі;

5) в строке "Вид продукции ______" указывается вид продукции, на которую выдается хлопковая расписка: хлопок-сырец, хлопок-волокно или семена хлопчатника.
В случае принятия на хранение семян хлопчатника в специально предусмотренных местах последовательно указываются следующие сведения:
наименование документа, удостоверяющего сортовые и посевные качества семян хлопчатника;
номер, число, месяц и год выдачи документа, удостоверяющего сортовые и посевные качества семян хлопчатника;
6) в строке "Физический вес _______________ кг" указывается физический вес хлопка в килограммах арабскими цифрами и прописью с точностью до 1 килограмма;
7) в таблице указываются качественно-количественные показатели хлопка:
в первом столбце "Селекционный сорт" указывается наименование селекционного сорта хлопчатника;
во втором столбце "Промышленный сорт" указывается промышленный сорт хлопка - римскими цифрами;
в третьем столбце "Тип" указывается номер типа хлопка - арабскими цифрами;
в четвертом столбце "Класс" указывается класс хлопка;
в пятом столбце "Засоренность, %" указывается фактическое содержание в хлопке-сырце сорной примеси в процентах арабскими цифрами с точностью до 0,1 %. Для хлопка-волокна и семян хлопчатника ставится прочерк;
в шестом столбце "Влажность, %" указывается фактическая влажность хлопка в процентах арабскими цифрами с точностью до 0,1 %;
в седьмом столбце "Штапельная длина" указывается длина хлопка-волокна в 1/32 дюйма.
Для хлопка-сырца и семян хлопчатника ставится прочерк;
в восьмом столбце "Показатель микронейра" указывается показатель микронейр в хлопке-волокне в единицах прибора микронейр с точностью до 0,1. Для хлопка-сырца и семян хлопчатника ставится прочерк.
в девятом столбце "Кондиционная масса, кг" указывается кондиционная масса хлопка, приведенная к единым нормам влажности и засоренности в килограммах арабскими цифрами с точностью до 1 килограмма:
для хлопка-сырца норма влажности - 9,0 %, норма засоренности - 2,0 %;
для семян хлопчатника норма влажности - 8,5 %, норма засоренности - 0 %;
для хлопка-волокна норма влажности - 8,5 %, засоренности 0 %;
в десятом столбце "Пораженность, %" указывается степень пораженности бактериально-грибковыми заболеваниями в процентах арабскими цифрами. При отсутствии пораженности ставится прочерк;
8) в строке "Место хранения хлопка _______________" указывается место нахождения хлопкоочистительного завода и (или) хлопкоприемного пункта, расположенного вне местонахождения хлопкоочистительного завода;
9) в строке "Срок переработки хлопка-сырца ..." указывается срок начала и окончания переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно хлопкоперерабатывающей организацией. Указанный пункт заполняется в случае выдачи хлопковой расписки на хлопок-волокно и семян хлопчатника;

5)»"Дақыл түрі _____" деген жолында мақта қолхаты берілетін дақылдың түрі: шитті мақта, мақта талшығы немесе мақта тұқымы көрсетіледі:
Егер арнайы қарастырылған жерлерде мақта тұқымын сақтауға қабылдаған жағдайда келесі мәліметтер жүйелі түрде көрсетіледі:
мақта тұқымының сұрыптық және егіндік сапасын куәландыратын құжаттың атауы;
мақта тұқымының сұрыптық және егіндік сапасын куәландыратын құжаттың берілген нөмірі, күні, айы және жылы.
Мақта тұқымын сақтауға қабылдаған жағдайда 5) жол толтырылады.
6)»"Нақты салмағы ____ кг" деген жолда мақтаның нақты салмағы араб сандарымен килограммда және сөзбен 1 килограммға дейін дәлдікпен көрсетіледі;
7) кестеде шитті мақтаның сапалық және сандық көрсеткіштері көрсетіледі:
"Селекциялық сорты" деген бірінші бағаншада мақтаның селекциялық сұрыпы көрсетіледі;
"Өнеркәсіптік сорты" деген екінші бағаншада рим сандарымен мақтаның өнеркәсіптік сұрыпы көрсетіледі;
"Түрі" деген үшінші бағаншада араб сандармен мақта түрінің нөмірі көрсетіледі;
"Сынып" деген төртінші бағаншада мақтаның сыныбы көрсетіледі;
"Қоспалығы, %" деген бесінші бағаншада шитті мақта құрамындағы нақты арамшөпті қоспалар араб сандарымен пайызда 0,1%-ға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Мақта талшығы мен мақта тұқымы үшін сызықша қойылады;
"Ылғалдылығы, %" деген алтыншы бағаншада мақтаның нақты ылғалдылығы араб сандарымен пайызда 0,1%-ға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
"Штапельдік ұзындығы" деген жетінші бағаншада мақта талшығының ұзындығы 1\32 дюймде көрсетіледі. Шитті мақта мен мақта тұқымы үшін сызықша қойылады;
"Микронейр көрсеткіші" деген сегізінші бағаншада мақта талшығындағы микронейр көрсеткіші микронейр құралының өлшем бірлігімен 0,1 дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Шитті мақта мен мақтаның тұқымы үшін сызықша қойылады;
"Кондициялық салмағы, кг" деген тоғызыншы бағаншада мақтаның кондициялық салмағы, ылғалдылықтың және ластанудың бірыңғай нормаларына келтірілген 1 киллограмға дейін дәлдікпен көрсетіледі:
шитті мақтаға ылғалдылық нормасы - 9,0 %, ластану нормасы - 2,0 %;
мақта тұқымына ылғалдылық нормасы - 8,5 %, ластану нормасы - 0 %;
мақта талшығына ылғалдылық нормасы - 8,5 %, ластану 0 %;
"Зақымдалуы, %" деген оныншы бағаншада бактериялы-саңырауқұлақтылық ауруларымен зақымдану деңгейі араб сандарымен пайызда көрсетіледі. Зақымдану болмаған жағдайда сызықша қойылады;
8)»"Мақтаны сақтау орны _________" деген жолында мақта өңдеу ұйымының және (немесе) мақта өңдеу ұйымы орналасқан жерден тыс орналасқан мақта қабылдау пунктінің орналасқан жері көрсетіледі;
9)»"Шитті мақтаны өндеу мерзімі ..." деген жолында мақта өңдеу ұйымымен шитті мақтаны мақта талшығына өңдеудің басталу және аяқталу мерзімі көрсетіледі. Көрсетілген тармақ мақта қолхатын мақта талшығына және мақта тұқымына берген жағдайда толтырылады;

10) в строке "Договор переработки ..." последовательно указываются номер, число, месяц и год публичного договора переработки, заключенного между владельцем хлопка и хлопкоперерабатывающей организацией;
11) в строке "Срок хранения хлопка ..." указывается срок начала и окончания хранения хлопка хлопкоперерабатывающей организацией;
12) в строке "Договор хранения ..." последовательно указываются номер, число, месяц и год публичного договора хранения, заключенного между владельцем хлопка и хлопкоперерабатывающей организацией;
13) в строке "Отметка об уплате за хранение____________" указывается "Уплачено за услуги по хранению хлопка";
14) в левом нижнем углу в специально предусмотренном месте фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, участником которого является хлопкоперерабатывающая организация, делается отметка, содержащая следующую информацию:
наименование фонда;
период гарантирования;
подпись уполномоченного лица фонда.
Подпункт 14) заполняются в случаях получения держателем хлопковой расписки гарантий фонда гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, в порядке, предусмотренном Правилами получения гарантий фонда гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, утвержденными Правительством Республики Казахстан.

10)»"Өңдеудің келісімі ..." деген жолында жүйелі түрде нөмірі, күні, айы, және мақта иесі мен мақта өңдеу ұйымы арасында жасалған бұқаралық өңдеу келісімінің жылы көрсетіледі;
11)»"Мақтаны сақтау мерзімі ..." деген жолында мақта өңдеу ұйымымен мақтаны сақтау мерзімінің басталуы мен аяқталуы көрсетіледі;
12)»"Сақтаудың келісімі ..." деген жолында жүйелі түрде нөмірі, күні, айы, және мақта иесі мен мақта өңдеу ұйымы арасында жасалған бұқаралық өңдеу келісімінің жылы көрсетіледі;
13)»"Сақтау төлемі туралы белгі ______»" деген жолында»"Мақтаны сақтаған қызметі үшін төленген" деп көрсетіледі;
14) астыңғы сол жағындағы бұрышында арнайы қарастырылған орында мақта өңдеу ұйымы қатысушы болып табылатын мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорымен келесідей мәліметтері бар  белгі жасалады:
қордын атауы;
кепілдік беру мерзімі;
қордың уәкілетті тұлғаның қолы.
14) тармақша мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорымен мақта қолхатын ұстаушыға кепілдік беру жағдайында Қазақстан Республикасы Үкіметімен бекітілген Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорларының кепілдіктерін алу ережесімен ескерілген тәртіпте толтырылады.