Об утверждении Правил составления налоговой отчетности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года N 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2007 года N 5068. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года N 611, за исключением Правил составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (Форма 641.00) и Правил составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (Форма 651.00); Правила составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00) и Правила составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (форма 651.00) утратили силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 5 августа 2019 года № 820 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 25.12.2008 N 611, за исключением Правил составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (Форма 641.00) и Правил составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (Форма 651.00) (вводится в действие с 01.01.2009).
Сноска. Правила составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (форма 641.00) и Правила составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (форма 651.00) утратили силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 05.08.2019 № 820 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 69 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила составления налоговой отчетности.
2. Разрешить представлять налоговую отчетность за 2003-2007 годы на черно-белых бланках.
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Рахметов Н.К.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официального опубликования в установленном законодательством порядке.

Салық есептілігін жасау Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы N 468 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 26 желтоқсандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5068 болып енгізілді. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдарының Есебін (641.00-нысаны) жасау ережесін және жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, Зейнетақыларды төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығына аударымдардың Есебін (651-нысаны) жасау ережесін қоспағанда, бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 25 желтоқсандағы N 611 бұйрығымен
Ескерту. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдарының Есебін (641.00-нысаны) жасау ережесін және Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақыларды төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығына аударымдардың Есебін (651-нысаны) жасау ережесін қоспағанда, бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2008.12.25 N 611 Бұйрығымен.
Ескерту. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударымдарының Есебін (641.00-нысаны) жасау ережесі мен Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақыларды төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығына аударымдардың Есебін (651-нысаны) жасау ережесінің күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 05.08.2019 № 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 69-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Салық есептілігін жасау ережелері бекітілсін.
2. 2003-2007 жылдарға салық есептілігін түссіз бланкілерде тапсыруға рұқсат етілсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Рахметов Н.Қ.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және осы бұйрықты заңмен бекітілген тәртіпте ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

4. Признать утратившим силу приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 13 декабря 2006 года N 637 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 декабря 2006 года за N 4498).
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2008 года.
Министр
<fle:V075068>
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления заявления о регистрации и перерегистрации объектов
налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и
розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом
(Форма 012.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом (далее - Заявление). Заявление составляется налогоплательщиками, осуществляющими оптовую и розничную торговлю бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, в соответствии со статьей 531 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления и приложений к нему (формы с 012.01 по 012.05), которые содержат информацию об объектах обложения по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом.
3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении (-ях), указанное (-ые) приложение (-ия) не представляется (-ются).
6. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное (-ые) приложение (-я) подлежит (-ат) заполнению.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения или дополнительной формы, заполняется аналогичный лист приложения или дополнительной формы.
8. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Заявления.
9. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

4. "Салық есептілігін жасау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2006 жылғы 13 желтоқсандағы N 637 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде 2006 жылғы 28 желтоқсанда N 4498 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық 2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті жасау ережесі (012.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексіне (Салық кодексіне) сәйкес әзірленген және бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтініштерді (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 531-бабына сәйкес бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілер жасайды.
2. Өтініш Өтініштің өзінен және бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (012.01-ден 012.05-нысандар) тұрады.
3. Өтініш қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Қосымша(-лар)да көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша (-лар) тапсырылмайды.
6. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша (-лар) толтыруға жатады.
7. Қосымшалар мен қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалар мен қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.
8. Өтініштің "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
9. Өтінішті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.
10. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
11. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке А - Ф.И.О. индивидуального предпринимателя и наименование. Указываются фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и наименование, в случае его наличия в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
В строке В - наименование юридического лица, структурного подразделения юридического лица. Указываются полное наименование юридического лица, структурного подразделения юридического лица в соответствии с учредительным документом;
3) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
4) сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя. Указываются: A - регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства); B - серия свидетельства индивидуального предпринимателя; C - номер свидетельства индивидуального предпринимателя; D - дата выдачи свидетельства;
5) сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость. Указываются: А - серия свидетельства; В - номер свидетельства; С - дата постановки на учет;
6) причина заполнения Заявления. Указывается: А - регистрация; В - перерегистрация;
7) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений.
13. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":

2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
10. Өтініш Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Өтініш жасау
11. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) А жолында - жеке кәсіпкердің аты-жөні және атауы. Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты және бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес атауы көрсетіледі;
В жолында - заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі;
3) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
4) заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер. А - заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі; В - жеке кәсіпкер куәлігінің нөмірі; D - куәліктің берілген күні көрсетіледі;
5) қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет. А - куәлік сериясы; В - куәлік нөмірі; С - есепке қойылған күні;
6) өтінішті толтыру себебі. А - тіркеу; В - қайта тіркеу;
7) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
12. "Салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:

1) в строке 012.00.001 производится соответствующая отметка типа реализации бензина (кроме авиационного), дизельного топлива;
в строке 012.00.001А - оптовая;
в строке 012.00.001В - розничная;
2) в строке 012.00.002 указывается место реализации бензина (кроме авиационного), дизельного топлива:
в строке 012.00.002А указывается наименование области;
в строке 012.00.002В указывается наименование города (района);
в строке 012.00.002С указывается наименование поселка (села);
в строке 012.00.002D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и так далее);
в строке 012.00.002Е указывается номер здания;
в строке 012.00.002F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
3) в строке 012.00.003 производится соответствующая отметка принадлежности емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.003А - на праве собственности;
в строке 012.00.003В - по договору аренды;
4) в строке 012.00.004 производится отметка соответствующего типа емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.004А - стационарный;
в строке 012.00.004В - передвижной;
в строке 012.00.004С - иной;
5) в строке 012.00.005 указывается техническая характеристика емкостей, находящихся на праве собственности для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.005А указывается объем (вместимость) емкости;
при наличии емкостей с различными объемами строка 012.00.005А не заполняется;
в строке 012.00.005В указывается количество емкостей;
при наличии емкостей с различными объемами в строку 012.00.005В переносятся итоговые данные из строки 012.01.001С всех листов приложения по форме 012.01;
в строке 012.00.005С указывается общий объем емкостей, который определяется путем умножения строки 012.00.005А на строку 012.00.005В;
при наличии емкостей с различными объемами в строку 012.00.005С переносятся итоговые данные из строки 012.01.001D всех листов приложения по форме 012.01;
6) в строке 012.00.006 указывается техническая характеристика емкостей, используемых по договору аренды для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.006А указывается объем (вместимость) емкости;
при наличии емкостей с различными объемами строка 012.00.006А не заполняется;
в строке 012.00.006В указывается количество емкостей;
при наличии емкостей с различными объемами в строку 012.00.006В переносятся итоговые данные из строки 012.02.001С всех листов приложения по форме 012.02;

1) 012.00.001 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын сатудың (көтерме, бөлшек) түріне тиісті белгі қойылады;
012.00.001А - көтерме;
012.00.001В - бөлшек;
2) 012.00.002 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын сату (көтерме, бөлшек) орны көрсетіледі:
012.00.002А жолында облыс атауы көрсетіледі;
012.00.002В жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
012.00.002С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
012.00.002D жолында көше (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және тағы да басқа) атауы көрсетіледі;
012.00.002E жолында ғимарат нөмірі көрсетіледі;
012.00.002F жолында салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілердің тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
3) 012.00.003 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын (меншік құқығында немесе жалға алу шартымен) көтерме және бөлшек сауда үшін ыдыстың тиісті түріне белгі қойылады:
012.00.003А - меншік құқығындағы;
012.00.003В - жалға алу шарты бойынша;
4) 012.00.004 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын көтерме және бөлшек сауда үшін ыдыстың (тұрақты, жылжымалы, өзге) тиісті түріне белгі қойылады:
012.00.004А - тұрақты;
012.00.004В - жылжымалы;
012.00.004С - өзге;
5) 012.00.005 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда үшін меншік құқығындағы ыдыстың техникалық сипаттамасы көрсетіледі;
012.00.005А жолында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
ыдыстардың көлемі әртүрлі болған кезде, 012.00.005А жолы толтырылмайды;
012.00.005В жолында ыдыстың саны көрсетіледі;
ыдыстардың көлемі әртүрлі болған кезде, 012.00.005В жолына 012.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.00.001С жолының қорытынды деректері көшіріледі;
012.00.005С жолында 012.00.005А жолын 012.00.005В жолына көбейту жолымен анықталатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі;
ыдыстардың көлемі әртүрлі болған кезде, 012.00.005С жолына 012.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.01.001D жолының қорытынды деректері көшіріледі;
6) 012.00.006 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын көтерме және бөлшек сауда үшін жалға алу шарты бойынша қолданылатын ыдыстың техникалық сипаттамасы көрсетіледі:
012.00.006А жолында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі; ыдыстардың көлемі әртүрлі болған кезде, 012.00.006А жолы толтырылмайды;
012.00.006В жолында ыдыстар саны көрсетіледі;
ыдыстардың көлемі әртүрлі болған кезде, 012.00.006В жолына 012.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.02.001С жолының қорытынды деректері көшіріледі;

в строке 012.00.006С указывается общий объем емкостей, который определяется путем умножения строки 012.00.006А на строку 012.00.006В;
при наличии емкостей с различными объемами в строку 012.00.006С переносятся итоговые данные из строки 012.02.001D всех листов приложения по форме 012.02;
7) в строке 012.00.007 указываются сведения о передвижном типе емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.007А - государственный номер автомашины;
в строке 012.00.007В - марка автомашины;
8) в строке 012.00.008 производится соответствующая отметка вида реализации:
в строке 012.00.008А - бензин (кроме авиационного);
в строке 012.00.008В - дизельное топливо;
9) в строке 012.00.009 производится соответствующая отметка типа автозаправочной станции:
в строке 012.00.009А - стационарная;
в строке 012.00.009В - контейнерная;
в строке 012.00.009С - передвижная;
10) в строке 012.00.010 указывается количество топливораздаточных колонок;
11) в строке 012.00.011 указывается количество заправочных пистолетов;
12) строка 012.00.012 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются собственниками земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 012.00.012А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 012.00.012В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 012.00.012С указывается площадь земельного участка;
в строке 012.00.012D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 012.03. При этом строки 012.00.012А, 012.00.012В и 012.00.012D Заявления не заполняются. В строке 012.00.012С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 012.03.001С всех листов приложения по форме 012.03;
13) строка 012.00.013 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, находится во временном землепользовании. При этом в строке 012.00.013 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 012.00.013А производится соответствующая отметка вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 012.00.013В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013E указывается площадь земельного участка;
в строке 012.00.013F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 012.00.013G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.00.013H указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя;
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 012.03. При этом строки 012.00.013А, 012.00.013В, 012.00.013С, 012.00.013D, 012.00.013F, 012.00.013G и 012.00.013H Заявления не заполняются. В строке 012.00.013E указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 012.03.002Е всех листов приложения по форме 012.03;

012.00.006С жолында 012.00.006А жолын 012.00.006В жолына көбейту жолымен анықталатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі;
ыдыстардың көлемі әртүрлі болған кезде, 012.00.006С жолына 012.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.02.001D жолының қорытынды деректері көшіріледі;
7) 012.00.007 жолында бензин (авиациялықтан басқа), дизель отыны көтерме және бөлшек саудасы үшін жылжымалы түрдегі ыдыстың мәліметтері көрсетіледі:
012.00.007А жолында автомашинаның мемлекеттік нөмірі;
012.00.007В жолында автомашинаның маркасы;
8) 012.00.008 жолында өткізу түріне тиісті белгі қойылады:
012.00.008А жолында - бензин (авиациялықтан басқа);
012.00.008В жолында - дизель отыны сатылу;
9) 012.00.009 жолында автожанармай құю станциясының түріне тиісті белгі қойылады:
012.00.009А - тұрақты;
012.00.009В - контейнерлік;
012.00.009С - жылжымалы;
10) 012.00.010 жолында отын тарататын колонкалардың саны көрсетіледі;
11) 012.00.011 жолында май құю пистолеттерінің саны көрсетіледі;
12) 012.00.012 жолы егер қызметін бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жер телімі меншігі болып, немесе телім тұрақты жер пайдалану құқығында болғанда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жер теліміне меншік құқығы актіне сәйкес (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер теліміне акт) туралы мәліметтер көрсетіледі:
012.00.012А жолында жер теліміне акт нөмірі көрсетіледі;
012.00.012В жолында жер теліміне актіні берген күн көрсетіледі;
012.00.012С жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.00.012D жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
Егер жер теліміне актілердің саны бірден астам болған жағдайда, онда 012.03 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте Өтініштің 012.00.012А, 012.00.012В, 012.00.012D жолдары толтырылмайды. 012.00.012С жолында 012.03 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтары 012.03.001С жолының сомасы ретінде анықталатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;
13) 012.00.013 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.00.013 жолында уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.00.013А жолында уақытша жер пайдалану түрінің (тегін, өтеусіз) тиісті белгісі жүргізіледі;
012.00.013В жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт нөмірі көрсетіледі;
012.00.013С жолында жерді уақытша пайдалану туралы шартты жасау күні көрсетіледі;
012.00.013D жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.00.013Е жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.00.013F жолының жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
012.00.013G жолында жер телімін жалға алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.00.013Н жолында жер телімін жалға беруші жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.03 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 012.00.013А, 012.00.013В, 012.00.013С, 012.00.013D, 012.00.013Е, 012.00.013F, 012.00.013G және 012.00.013H жолдары толтырылмайды. 012.00.013Е жолында 012.03 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 012.03.002Е жолдарының сомасы ретінде анықталатын, жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;

14) в строке 012.00.014 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 012.00.014А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.00.014В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.00.014С указывается площадь помещения.
В случае если количество свидетельств более одного, то заполняется приложение по форме 012.04. При этом строки 012.00.014А, 012.00.014В Заявления не заполняются. В строке 012.00.014С указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 012.04.001С всех листов приложения по форме 012.04;
15) строка 012.00.015 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, является арендованным. При этом в строке 012.00.015 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 012.00.015А указывается номер договора аренды;
в строке 012.00.015В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 012.00.015С указывается срок действия договора аренды;
в строке 012.00.015D указывается площадь помещения;
в строке 012.00.015E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.00.015F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды более одного, то заполняется приложение по форме 012.04. При этом строки 012.00.015А, 012.00.015В, 012.00.015С, 012.00.015E и 012.00.015F Заявления не заполняются. В строке 012.00.015D указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 012.04.002D всех листов приложения по форме 012.04;
16) в строке 012.00.016 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 012.00.016А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 012.05. При этом строки 012.00.016В, 012.00.016С и 012.00.016D Заявления не заполняются. В строке 012.00.016А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 012.05;
в строке 012.00.016В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 012.00.016С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 012.00.016D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":

14) 012.00.014 жолында жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік куәлігі) мәлімет көрсетіледі:
012.00.014А жолында жылжымайтын мүлікке куәлік нөмірі көрсетіледі;
012.00.014В жолында жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
012.00.014С жолында үй жайдың көлемі көрсетіледі.
Егер куәлік саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.04 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 012.00.014А, 012.00.014В жолдары толтырылмайды. 012.00.014С жолында 012.04 нысаны бойынша барлық парақтардың қосымшалары 012.04.001С жолының сомасы ретінде анықталатын, үй жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
15) 012.00.015 жолы егер бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен сауда бойынша қызметінде пайдаланылатын жылжымайтын мүлік жалға алынған болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.00.015 жолында жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты туралы мәлімет көрсетіледі (бұдан әрі - жалға алу шарты):
012.00.015А жолында жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
012.00.015В жолында жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
012.00.015С жолында жалға алу шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
012.00.015D жолында үй-жайдың көлемі көрсетіледі;
012.00.015Е жолында салық төлеуші-жалға берушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.00.015F жолында жеке тұлғаның аты-жөні немесе жалға беруші заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікті жалға алу шарттарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.04 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 012.00.015А, 012.00.015В, 012.00.015С, 012.00.015D, 012.00.015Е және 012.00.015F жолдары толтырылмайды. 012.00.015D жолында 012.04 нысаны бойынша барлық парақтардың қосымшалары 012.04.002D жолының сомасы ретінде анықталатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
16) 012.00.016 жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы туралы мәлімет көрсетіледі;
012.00.013А жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының жалпы саны көрсетіледі. Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.05 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 012.00.016В, 012.00.016С және 012.00.016D жолдары толтырылмайды. 012.00.016А жолында көрсетілген фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны 012.05 - нысаны бойынша соңғы парақ А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс;
012.00.016В жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
012.00.016С жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
012.00.016D жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
13. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:

1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Заявление, представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Заявление" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Заявление.
Заявление на бумажном носителе должно быть подписано налогоплательщиком, либо его уполномоченным представителем, а также заверено печатью налогоплательщика, либо его уполномоченного представителя. При составлении Заявления в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Заявления. Указываются текущая дата подачи Заявления;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлено Заявление согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Заявления в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
При представлении Заявления на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения по форме 012.01
15. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов.
16. В разделе "Сведения о емкостях, находящихся на праве собственности":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается объем (вместимость) емкости;

1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжатына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Өтінішті жеке тұлға тапсыратын болса, жол "Салық төлеушiнiң аты-жөні" тұруы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Өтініште салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Өтініш электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) өтінішті өткізген күні. Өтінішті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Өтініш тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Өтініштің салық органында қабылданған күні. Өтініштің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Өтініш пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 012.01 нысан бойынша қосымша жасау
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
15. "Меншік құқығындағы ыдыстар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;

3) в графе С указывается количество емкостей;
4) в графе D указывается общий объем емкостей, определяемый путем умножения соответствующей строки графы В на соответствующую строку графы С.
17. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
4. Составление приложения по форме 012.02
18. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов.
19. В разделе "Сведения о емкостях, используемых по договору аренды":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается объем (вместимость) емкости;
3) в графе С указывается количество емкостей;
4) в графе D указывается общий объем емкостей, определяемый путем умножения соответствующей строки графы В на соответствующую строку графы С.
20. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного лица, заполнившего приложение.
5. Составление приложения по форме 012.03
21. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов.
22. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 012.03.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются владельцами земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 012.03.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 012.03.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 012.03.001С указывается площадь земельного участка;
в строке 012.03.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 012.03.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, находится во временном землепользовании. При этом в строке 012.03.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 012.03.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 012.03.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 012.03.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 012.03.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.03.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
23. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.

3) С бағанында ыдыстың саны көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанының тиісті жолына В бағанының тиісті жолдарын көбейту жолымен айқындалатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі.
16. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды тұлғаның немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
4. 012.02 нысаны бойынша қосымша жасау
17. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
18. "Жалға алу шарты бойынша қолданылатын ыдыстар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ыдыстың көлемі (сиымдылығы) көрсетіледі;
3) С бағанында ыдыстардың жалпы саны көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанының тиісті жолдарын С бағанының тиісті жолдарына көбейту жолымен анықталатын, ыдыстардың жалпы көлемі көрсетіледі.
19. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды тұлғаның немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
5. 012.03 нысан бойынша қосымша жасау
20. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
21. "Жер телімдері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 012.02.001 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызмет жүзеге асырылатын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жер телімінің иесі болып табылған немесе телімдер тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығы актісіне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
012.03.001А жолында жер теліміне акт нөмірі көрсетіледі;
012.03.001В жолында жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
012.03.001С жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.03.001D жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 012.03.002 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалану құқығында орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.03.002 жолында уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.03.002А жолында уақытша жер пайдаланудың (ақылы, өтеусіз) тиісті түріне белгі жүргізіледі;
012.03.002В жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт нөмірі көрсетіледі;
012.03.002С жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт жасасу күні көрсетіледі;
012.03.002D жерді уақытша пайдалану туралы шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.03.002Е жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.03.002F жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
012.03.002G жолында жер телімін жалға берушінің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.03.002H жолында жер телімін жалға беруші - жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі.
22. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды тұлғаның немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

6. Составление приложения по форме 012.04
24. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов.
25. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 012.04.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 012.04.001 указываются сведения согласно свидетельству на недвижимое имущество:
в строке 012.04.001А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.04.001В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.04.001С указывается площадь помещения;
2) строка 012.04.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 012.04.002А указывается номер договора аренды;
в строке 012.04.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 012.04.002С указывается срок действия договора аренды;
в строке 012.04.002D указывается площадь помещения;
в строке 012.04.002Е указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.04.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
26. В поле "Ф.И.О. должностного лица, данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
7. Составление приложения по форме 012.05
27. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов.
28. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
29. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 012.00, 012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления о регистрации и перерегистрации
объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по
производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции

6. 012.04 нысан бойынша қосымша жасау
23. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
24. "Жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 012.03.001 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жылжымайтын мүлік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.04.001 жолында жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.04.001А жолында жылжымайтын мүлік куәлігінің нөмірі көрсетіледі;
012.04.001В жолында жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
012.04.001С жолында үй-жай көлемі көрсетіледі;
2) 012.04.002 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлікті уақытша пайдалану құқығында орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жалға алу шартына сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
012.04.002А жолында жалға алу шыртының нөмірі көрсетіледі;
012.04.002В жолында жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
012.04.002С жолында жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.04.002D жолында үй-жай көлемі көрсетіледі;
012.04.002Е жолында жалға беруші салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.04.002F жолында жалға беруші - жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі.
25. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды тұлғаның немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
7. 012.05 нысан бойынша қосымша жасау
26. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
27. "Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында фискальды жадылы бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
28. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 012.00-012.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген

(Форма 022.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции (далее - Заявление), предназначенного для регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции. Заявление составляется налогоплательщиками, осуществляющими производство и (или) оптовую реализацию алкогольной продукции, в соответствии со статьей 531 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления, приложений к нему (формы с 022.01 по 022.05).
3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении(-ях), указанное(-ые) приложение(-я) не представляется(-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное(-ые) приложение(-я) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. Заявление заполняется отдельно на каждую стационарную точку налогоплательщика.
10. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, в Заявлении заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
другие разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
11. В разделах "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Заявления.
12. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.

Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті жасау ережесі (022.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтініштерді (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 531-бабына сәйкес алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілер жасайды.
2. Өтініш Өтініштің өзінен және оған қосымшалардан (022.01-ден 022.05-нысандар) тұрады.
3. Өтініш қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалардың осындай парағы толтырылады.
9. Өтініш алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сатуды жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты нүктелеріне толтырылады.
10. Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді қайта тіркеу кезінде, Өтініштің:
"Жалпы ақпарат" бөлімі толық көлемде;
басқа бөлімдер - олар бойынша бұрын берілген мәліметтерде тек қана өзгерістер болған жолдарды көрсетумен толтырылады.
11. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
12. Өтінішті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.

13. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
14. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке А - Ф.И.О. индивидуального предпринимателя и наименование. Указываются фамилия, имя, отчество физического лица и наименование, в случае его наличия.
В строке В - наименование юридического лица, филиала юридического лица. Указывается полное наименование юридического лица, филиала юридического лица в соответствии с учредительным документом;
3) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
4) сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала) или индивидуального предпринимателя. Указываются: А - регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала); В - серия свидетельства индивидуального предпринимателя; С - номер свидетельства индивидуального предпринимателя; D - дата выдачи свидетельства;
5) сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость. Указываются: А - серия свидетельства; В - номер свидетельства; С - дата постановки на учет;
6) сведения о лицензии на право осуществления предпринимательской деятельности. Указываются: А - количество лицензий - всего; В - вид лицензируемой деятельности; С - номер лицензии; D - дата выдачи лицензии; E - наименование лицензиара.
В случае, если у налогоплательщика количество лицензий более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 022.01. При этом строки 6В, 6C, 6D, 6E Заявления не заполняются. В строке 6А Заявления указывается общее количество лицензий, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 022.01;
7) причина заполнения Заявления. Указывается соответствующая отметка причины заполнения Заявления: А - регистрация; В - перерегистрация;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений.

13. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. 022.00 нысан бойынша өтінішті жасау
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) А жолында - жеке кәсіпкердің аты-жөні және атауы. Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты және бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес атауы көрсетіледі.
В жолында - заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі;
3) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
4) заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер. А - Заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі; В - жеке кәсіпкер куәлігінің сериясы; С - жеке кәсіпкер куәлігінің нөмірі; D - куәлікті беру күні көрсетіледі;
5) қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет. А - куәлік сериясы; В - куәлік нөмірі; С - есепке қойылған күні;
6) кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия (бұдан әрі - лицензия) туралы мәлімет көрсетіледі. А - лицензиялардың саны барлығы; В - лицензияланатын қызметтің түрі; С - лицензияның нөмірі; D - лицензия беру күні; E - лицензиар атауы көрсетіледі.
Егер салық төлеушіде лицензиялар саны біреуден астам болса, онда олар туралы мәлімет 022.01 нысан бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте, 022.00 нысан бойынша өтініштің 6В, 6С, 6D, 6Е-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 6А-жолында 022.01 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағының А бағанының рет нөміріне тең болуы тиіс лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі;
7) өтінішті толтыру себебі. Өтінішті толтыру себебінің тиісті белгісі көрсетіледі. А - тіркеу; В - қайта тіркеу.

15. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 022.00.001 указывается место осуществления деятельности:
в строке 022.00.001А указывается наименование области;
в строке 022.00.001В указывается наименование города (района);
в строке 022.00.001С указывается наименование поселка (села);
в строке 022.00.001D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и так далее);
в строке 022.00.001Е указывается номер дома (здания);
в строке 022.00.001F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
2) в строке 022.00.002 производится отметка соответствующего вида деятельности: А - производство алкогольной продукции; В - оптовая реализация алкогольной продукции;
3) в строке 022.00.003 указывается наименование вида производимой алкогольной продукции.
В случае, если количество видов производимой алкогольной продукции более одного, то заполняется приложение по форме 022.02. При этом строка 022.00.003 Заявления не заполняется;
4) в строке 022.00.004 указываются сведения о складских помещениях для алкогольной продукции:
в строке 022.00.004А указывается количество складов;
в строке 022.00.004В указывается общая занимаемая площадь складов;
5) строка 022.00.005 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 022.00.005А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 022.00.005В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 022.00.005С указывается площадь земельного участка;
в строке 022.00.005D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 022.03. При этом строки 022.00.005А, 022.00.005В и 022.00.005D Заявления не заполняются. В строке 022.00.005С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 022.03.001С всех листов приложения по форме 022.03;
6) строка 022.00.006 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 022.00.006А указывается соответствующий вид временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 022.00.006В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.006С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.006D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.006Е указывается площадь земельного участка;
в строке 022.00.006F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 022.00.006G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 022.00.006Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 022.03. При этом строки 022.00.006А, 022.00.006В, 022.00.006С, 022.00.006D, 022.00.006F, 022.00.006G и 022.00.006H Заявления не заполняются. В строке 022.00.006Е Заявления указывается общая площадь всех участков, определяемая как сумма строк 022.03.002Е всех листов приложения по форме 022.03;

15. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 022.00.001-жолда қызметті жүзеге асыру орны көрсетіледі;
022.00.001А-жолда облыстың атауы көрсетіледі;
022.00.001В-жолда қаланың (ауданның) атауы көрсетіледі;
022.00.001С-жолда кенттің (ауылдың) атауы көрсетіледі;
022.00.001D-жолда көшенің (даңғылдың, гүлзардың, бұрылыстың және тағы да басқа) атауы көрсетіледі;
022.00.001Е-жолда үйдің (ғимараттың) нөмірі көрсетіледі;
022.00.001F-жолда салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілердің орнын анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
2) 022.00.002-жолда алкоголь өнімін өндіру, алкоголь өнімін көтерме сату - тиісті қызмет түрінің белгісі жүргізіледі;
3) 022.00.003-жолда шығарылатын алкоголь өнімі түрінің атауы көрсетіледі.
Егер шығарылатын алкоголь өнімі түрлерінің саны біреуден астам болса, онда 022.02 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.00 нысаны бойынша өтініштің 022.00.003-жолы толтырылмайды.
4) 022.00.004-жолда алкоголь өнімі үшін қойма жайлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
022.00.004А-жолда қоймалардың саны көрсетіледі;
022.00.004В-жолда қоймалардың алатын жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 022.00.005 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
022.00.006А -жолда жер телімі актісінің нөмірі көрсетіледі:
022.00.006В -жолда жер телімі актісін беру күні көрсетіледі;
022.00.006С -жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.00.006D -жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
Егер жер теліміне актілер саны біреуден астам болса, онда 022.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 022.00.006А, 02.00.006В және 022.00.006D-жолдары толтырылмайды. 022.00.006С-жолда 022.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.03.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;
6) 022.00.007-жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте бұл жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
022.00.007А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түрі (өтеусіз, тегін) көрсетіледі;
022.00.007Вжолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
022.00.007С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
022.00.007D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
022.00.007Е-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.00.007Ғ-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
022.00.007G-жолда жалға беруші салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.00.007Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 022.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 022.00.007А, 02.00.007В, 022.00.007С, 022.00.006D, 02.00.007Ғ, 022.00.007G және 022.00.00Н-жолдары толтырылмайды. Өтініштің 022.00.007Е-жолда 022.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;

7) в строке 022.00.007 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 022.00.007А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.00.007В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.00.007С указывается площадь помещения.
В случае, если количество свидетельств на недвижимое имущество более одного, то заполняется приложение по форме 022.04. При этом строки 022.00.007А и 022.00.007В Заявления не заполняются. В строке 022.00.007С Заявления указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 022.04.001С всех листов приложения по форме 022.04;
8) в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, является арендованным, то в строке 022.00.008 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 022.00.008А указывается номер договора аренды;
в строке 022.00.008В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 022.00.008С указывается срок действия договора аренды;
в строке 022.00.008D указывается площадь помещения;
в строке 022.00.008E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 022.00.008F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды недвижимого имущества более одного, данные о них заполняются в приложении по форме 022.04. При этом: строки 022.00.008А, 022.00.008В, 022.00.008С, 022.00.008Е и 022.00.008F Заявления не заполняются. В строке 022.00.008D Заявления указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 022.04.002D всех листов приложения по форме 022.04;
9) в строке 022.00.09 производится соответствующая отметка о порядке исчисления и уплаты налогов (по упрощенной декларации, в общеустановленном порядке, по патенту);
10) в строке 022.00.010 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 022.00.010А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 022.05. При этом строки 012.00.010В, 012.00.010С и 012.00.010D Заявления не заполняются. В строке 012.00.010А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 022.05;
в строке 022.00.010В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 022.00.010С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 022.00.010D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.

7) 022.00.008-жолда жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке (бұдан әрі жылжымайтын мүлікке куәлік) сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.00.008А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
022.00.008В-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
022.00.008С-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікке куәлік саны біреуден астам болса, онда 022.04 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 022.00.008А және 02.00.008В-жолдары толтырылмайды. Өтініштің 022.00.008С-жолда 022.04 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.04.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
8) егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымайтын мүлік жалға алынған болса, онда 022.00.09-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - жалға алу шарты) туралы мәлімет көрсетіледі:
022.00.09А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
022.00.09В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
022.00.09С-жолда жалға алу шартының қолдану мерзімі көрсетіледі;
022.00.09D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
022.00.09Е-жолда жалға беруші салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.00.09Ғ-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікті жалға алу шарттарының саны біреуден астам болса, онда 022.04 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 022.00.009А, 02.00.009В, 022.00.009С, 02.00.009Е және 022.00.009Ғ-жолдары толтырылмайды. Өтініштің 022.00.009D-жолда 022.04 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.04.002D-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
9) 022.00.010-жолда салықтарды есептеу мен төлеу тәртібі туралы тиісті белгі жүргізіледі (оңайлатылған Өтініш бойынша, жалпы белгіленген тәртіпте, патент бойынша);
10) 022.00.011-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет көрсетіледі;
022.00.011А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі;
022.00.011В-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
022.00.011С-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі;
022.00.011D-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болса, онда 022.05 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 022.00.011В, 02.00.011С, 022.00.011D-жолдары толтырылмайды. Өтініштің 022.00.011А-жолда 022.05 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағы А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі.

16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Заявление представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Заявление" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Заявление.
Заявление на бумажном носителе должно быть подписано налогоплательщиком, а также заверено печатью налогоплательщика. При составлении Заявления в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Заявления. Указываются текущая дата подачи Заявления;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлено Заявление согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Заявления в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
При представлении Заявления на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения по форме 022.01
17. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
18. В разделе "Сведения о лицензиях":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В вид лицензируемой деятельности и наименование лицензиара;
3) в графе С указывается номер лицензии;

16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Өтінішті жеке тұлға тапсыратын болса, жол "Салық төлеушiнiң аты-жөні" тұруы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Өтінішке салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Өтініш электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) өтінішті өткізген күні. Өтінішті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Өтініш тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Өтініштің салық органында қабылданған күні. Өтініштің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Өтініш пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 022.01 нысан бойынша қосымша жасау
17. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
18. "Меншік құқығындағы ыдыстар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі
көрсетіледі;
2) В бағанында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
3) С бағанында ыдыстың саны көрсетіледі;

4) в графе D указывается дата выдачи лицензии.
19. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
4. Составление приложения по форме 022.02
20. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
21. В разделе "Сведения о видах производимой (реализуемой) продукции":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается вид производимой (реализуемой) алкогольной продукции.
22. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
5. Составление приложения по форме 022.03
23. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
24. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 022.03.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 022.03.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 022.03.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 022.03.001С указывается площадь земельного участка;
в строке 022.03.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 022.03.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в строке 022.03.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 022.03.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 022.03.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 022.03.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 022.03.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 022.03.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.

4) D бағанында С бағанының тиісті жолына В бағанының тиісті жолдарын көбейту жолымен айқындалатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі.
19. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
4. 022.02 нысан бойынша қосымша жасау
20. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі қосымша парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
21. "Өндірілетін (сатылатын) алкоголь өнімінің түрі" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өндірілетін (сатылатын) алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі.
22. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
5. 022.03 нысаны бойынша қосымшаны жасау
23. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
24. "Жер телімдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 022.03.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер телімі актісіне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.03.001А-жолда жер теліміне актінің нөмірі көрсетіледі;
022.03.001В-жолда жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
022.03.001С-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.03.001D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 022.03.002 жолы егер өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 02.03.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.03.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
022.03.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
022.03.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
022.03.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
022.03.002Е-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.03.002Ғ-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
022.03.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.03.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.

25. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
6. Составление приложения по форме 022.04
26. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
27. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 022.04.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 022.04.001 указываются сведения согласно свидетельству на недвижимое имущество:
в строке 022.04.001А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.04.001В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.04.001С указывается площадь помещения;
2) строка 022.04.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 022.04.002А номер договора аренды;
в строке 022.04.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 022.04.002С указывается срок действия договора аренды;
в строке 022.04.002D указывается площадь помещения;
в строке 022.04.002Е указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 022.04.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.
28. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
7. Составление приложения по форме 022.05
29. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
30. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
31. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 022.00, 022.01, 022.02, 022.03, 022.04, 022.05 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления
Заявления о регистрации и перерегистрации объектов
налогообложения и объектов, связанных с налогообложением,

25. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
6. 022.04 нысаны бойынша қосымшаны жасау
26. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
27. "Жылжымайтын мүлік туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 022.04.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 022.04.001-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікке сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.04.001А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
022.04.001В-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің күні көрсетіледі;
022.04.001С-жолда үй-жайдың көлемі көрсетіледі;
2) 022.04.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жалға алу шартына сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.04.002А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
022.04.002В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
022.04.002С-жолда жалға алу шартының қызмет ету мерзімі
көрсетіледі;
022.04.002D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
022.04.002E-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.04.002F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
28. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
7. 022.05 нысаны бойынша қосымшаны жасау
29. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
30. "Фискальдық жады бар бақылау-кассалық машиналары туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
31. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 022.00-022.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген

по приему стеклопосуды (Форма 032.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды, включающего прилагаемые формы (далее - Заявление). Заявление составляется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность по приему стеклопосуды в соответствии со статьей 531 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления и приложений к нему (формы с 032.01 по 032.03).
3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки, помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении(-ях), указанное(-ые) приложение(-я) не представляется(-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем(-их) приложении(-ях), указанное(-ые) приложение(-я) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация" приложений, указываются соответствующие данные, отображенные в разделе "Общая информация" Заявления.
10. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявление в электронном виде.
11. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением по приему стеклопосуды, заполняются:
раздел "Общая информация" - полностью;
в остальных разделах - только те строки, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
12. Заявление заполняется отдельно на каждую стационарную, передвижную и иную точки.
13. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления по форме 032.00
14. В разделе "Общая информация" указываются следующие данные:

Шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті жасау Ережесі (032.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтініштерді (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 531-бабына сәйкес шыны ыдысты қабылдауды жүзеге асыратын салық төлеушілер жасайды.
2. Өтініш Өтініштің өзінен және оған қосымшалардан (032.01-ден 032.05-нысандар) тұрады.
3. Өтініш қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалардың осындай парағы толтырылады.
9. Өтініш алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сатуды жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты нүктелеріне толтырылады.
10. Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді қайта тіркеу кезінде, Өтініштің:
"Жалпы ақпарат" бөлімі толық көлемде;
басқа бөлімдер - олар бойынша бұрын берілген мәліметтерде тек қана өзгерістер болған жолдарды көрсетумен толтырылады.
11. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
12. Өтінішті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
13. Өтініш Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. 032.00 нысан бойынша өтінішті жасау
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:

1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке А - Ф.И.О. индивидуального предпринимателя и наименование.
Указываются фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и наименование в случае его наличия в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
В строке В - Наименование юридического лица, структурного подразделения юридического лица.
Указывается полное наименование юридического лица, структурного подразделения юридического лица в соответствии с учредительным документом;
3) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
4) сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя.
Указываются: А - регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства); В - серия свидетельства индивидуального предпринимателя; С - номер свидетельства индивидуального предпринимателя; D - дата выдачи свидетельства;
5) сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
Указываются: А - серия свидетельства; В - номер свидетельства; С - дата постановки на учет;
6) причина заполнения Заявления.
Отмечается соответствующая отметка причины заполнения Заявления: А - регистрация; В - перерегистрация;
7) представленные приложения. Отмечаются ячейки, представленных приложений.
15. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 032.00.001 указывается местонахождение пункта приема стеклопосуды:
в строке 032.00.001А указывается наименование области;
в строке 032.00.001В указывается наименование города (района);
в строке 032.00.001С указывается наименование поселка (села);
в строке 032.00.001D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и так далее);
в строке 032.00.001Е указывается номер дома (здания);
в строке 032.00.001F указывается номер квартиры;
в строке 032.00.001G указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;

1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) А жолында - жеке кәсіпкердің аты-жөні және фирмалық атауы. Жеке кәсіпкердің аты-жөні және бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес оның фирмалық атауы көрсетіледі;
В жолында - заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі;
3) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес).
Жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
4) Заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер. А - Заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің тіркеуі есебінің) тіркеу номері; В - жеке кәсіпкер куәлігінің сериясы; С - жеке кәсіпкер куәлігінің нөмірі; D - беру күні көрсетіледі;
5) қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет. А - куәлік сериясы; В - куәлік нөмірі; С - есепке қойылған күні;
6) Өтінішті толтыру себебі. А - тіркеу; В - қайта тіркеу;
7) Берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.00.001-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің орналасқан жері көрсетіледі:
032.00.001А-жолда облыстың атауы көрсетіледі;
032.00.001В-жолда қаланың (ауданның) атауы көрсетіледі;
032.00.001С-жолда кенттің (ауылдың) атауы көрсетіледі;
032.00.001D-жолда көшенің (даңғылдың, гүлзардың, бұрылыстың және т.б) атауы көрсетіледі;
032.00.001Е-жолда үйдің (ғимараттың) нөмірі көрсетіледі;
032.00.001F-жолда пәтердің нөмірі көрсетіледі;
032.00.001G-жолда салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілердің орнын анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;

2) в строке 032.00.002 производится отметка соответствующего вида пункта приема стеклопосуды: А - стационарный; В - передвижной; С - иной;
3) в строке 032.00.003 указываются сведения о складских помещениях для стеклопосуды:
в строке 032.00.003А указывается общее количество складов для стеклопосуды;
в строке 032.00.003В указывается общая площадь, занимаемая складами для стеклопосуды;
4) в строке 032.00.004 указываются сведения о передвижном пункте приема стеклопосуды:
в строке 032.00.004А указывается государственный номер автомашины;
в строке 032.00.004В указывается марка автомашины;
5) в строке 032.00.005 указывается количество тары под стеклопосуду;
6) в строке 032.00.006 производится соответствующая отметка о режиме работы пункта приема стеклопосуды: А - 8 часов; В - 12 часов, С - 24 часа; D - иное;
7) строка 032.00.007 заполняется в случае, если налогоплательщик, осуществляющий деятельность по приему стеклопосуды, является собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 032.00.007А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 032.00.007В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 032.00.007С указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.007D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 032.01. При этом строки 032.00.007А, 032.00.007В и 032.00.007D Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.007С Заявления по форме 032.00 указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 032.01.001С всех листов приложения по форме 032.01;
8) строка 032.00.008 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по приему стеклопосуды находится во временном землепользовании. При этом в строке 032.00.008 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 032.00.008А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 032.00.008В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008Е указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.008F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 032.00.008G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.00.008Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 032.01. При этом строки 032.00.008А, 032.00.008В, 032.00.008С, 032.00.008D, 032.00.008F, 032.00.008G и 032.00.008H Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.008Е указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 032.01.002Е всех листов приложения по форме 032.01;

2) 032.00.002-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің тиісті түріне (стационарлық, жылжымалы, өзге) белгі қойылады: А - тұрақты; В - жылжымалы; С - өзге;
3) 032.00.003-жолда шыны ыдыс үшін қойма жайлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
032.00.003А-жолда шыны ыдыс үшін қоймалардың жалпы саны көрсетіледі;
032.00.003В-жолда шыны ыдыс үшін қоймалардың жалпы көлемі көрсетіледі;
4) 032.00.004-жолда шыны ыдысты қабылдаудың жылжымалы пункті туралы мәліметтер көрсетіледі;
032.00.004А-жолда автомашинаның мемлекеттік нөмірі көрсетіледі;
032.00.004В-жолда автомашинаның маркасы көрсетіледі;
5) 032.00.005-жолда шыны ыдысқа арналған ыдыс саны көрсетіледі;
6) 032.00.006-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің жұмыс режимі туралы тиісті белгі қойылады: А - 8 сағат; В - 12 сағат; С - 24 сағат; D - немесе өзге);
7) 032.00.007-жолда шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асырушы салық төлеуші жер учаскесінің иесі, немесе учаскі тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
032.00.007А-жолда жер телімі актісінің нөмірі көрсетіледі:
032.00.007В-жолда жер телімі актісін беру күні көрсетіледі;
032.00.007С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.00.007D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
Егер жер теліміне актілер саны біреуден астам болса, онда 032.01 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысан бойынша өтініштің 032.00.007А, 032.00.007В және 032.00.007D-жолдары толтырылмайды. 032.00.007С-жолда 032.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 032.01.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;
8) 032.00.008 жолы егер шыны ыдысты қабылдау жөніндегі қызмет жерді уақытша пайдалану телімінде орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 032.00.008-жолда жерді уақытша пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
032.00.008А-жолда жерді уақытша пайдаланудың тиісті түріне (өтемсіз, өтемді) белгі қойылады;
032.00.008В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
032.00.008С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
032.00.008D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
032.00.008Е-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.00.008Ғ-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
032.00.008G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.00.008Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі;
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 032.01 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысан бойынша өтініштің 032.00.008А, 02.00.008В, 032.00.008С, 032.00.006D, 02.00.008Ғ, 032.00.008G және 032.00.008Н-жолдары толтырылмайды. 032.00.008Е-жолда 032.01 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 032.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;

9) в строке 032.00.009 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 032.00.009А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.00.009В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.00.009С указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды.
В случае, если количество свидетельств на недвижимое имущество более одного, то заполняется приложение по форме 032.02. При этом строки 032.00.009А, 032.00.009В Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.009С указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 032.02.001С всех листов приложения по форме 032.02;
10) строка 032.00.010 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по приему стеклопосуды является арендованным. При этом в строке 032.00.010 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 032.00.010А указывается номер договора аренды;
в строке 032.00.010В указывается дата заключения договора аренды;
в сроке 032.00.010С указывается срок действия договора аренды;
в строке 032.00.010D указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.010Е указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.00.010F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды недвижимого имущества более одного, то заполняется приложение по форме 032.02. При этом строки 032.00.010А, 032.00.010В, 032.00.010С, 032.00.010Е и 032.00.010F Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.010D указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 032.02.002D всех листов приложения по форме 032.02;
11) в строке 032.00.011 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 032.00.011A указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 032.03. При этом строки 032.00.011В, 032.00.011С и 032.00.011D Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.011А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 032.03;
в строке 032.00.011В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 032.00.011C указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 032.00.011D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.

9) 032.00.009-жолда жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке (бұдан әрі - жылжымайтын мүлікке куәлік) сәйкес мәлімет көрсетіледі;
032.00.009А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
032.00.009В-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
032.00.009С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жайының көлемі көрсетіледі;
Егер жылжымайтын мүлікке куәлік саны біреуден астам болған жағдайда, онда 032.02 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 032.00 нысаны бойынша өтініштің 032.0.009А, 032.00.009В жолдары толтырылмайды. 032.00.009С-жолда 032.02 нысаны бойынша -қосымшаның барлық парақтарының 032.02.01С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
10) 032.00.010 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымалы мүлік жалға алынған болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 032.00.10-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - жалға алу шарты) туралы мәлімет көрсетіледі:
032.00.010А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
032.00.010В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
032.00.010С-жолда жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
032.00.010D-шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жайының көлемі көрсетіледі;
032.00.010Е-жолда жалға беруші - салық төлеушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.00.010Ғ-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікке жалға алу шарттарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 032.02 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 032.00 нысаны бойынша 032.00.010А, 032.00.010В, 032.00.010С, 032.00.010Е және 032.00.010Ғ жолдары толтырылмайды. 032.00.010D-жолда 032.02 нысаны бойынша -қосымшаның барлық парақтарының 032.02.002D жолының сомасы ретінде айқындалатын, үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
11) 032.00.011-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет көрсетіледі:
032.00.011А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі;
032.00.011А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі. Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда олар туралы мәліметтер 032.03 нысаны бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысаны бойынша өтініштің 032.00.011В, 032.00.011С және 032.00.011D жолдары толтырылмайды. 032.00.011А-жолда 032.03 нысаны бойынша қосымшаның соңғы парағы А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі.
032.00.011В-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
032.00.011С-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі.
032.00.011D-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.

16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указывается фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Заявление представляется физическим лицом, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Заявление.
Заявление на бумажном носителе должно быть подписано налогоплательщиком, либо его уполномоченным представителем, а также заверено печатью налогоплательщика, либо его уполномоченного представителя. При составлении Заявления в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Заявления. Указывается текущая дата подачи Заявления;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлено Заявление согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Заявления в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
При представлении Заявления на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения по форме 032.01
17. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
18. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 032.01.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по приему стеклопосуды являются собственником земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 032.01.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 032.01.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 032.01.001С указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.01.001D указывается кадастровый номер земельного участка;

16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Өтінішті жеке тұлға тапсыратын болса, жол "Салық төлеушiнiң аты-жөні" тұруы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Өтінішке салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Өтініш электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) Өтінішті өткізген күні. Өтінішті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Өтініш тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Өтініштің салық органында қабылданған күні. Өтініштің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Өтініш пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 032.01 нысаны бойынша қосымша жасау
17. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
18. "Жер телімдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.01.001 жолы шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) тұрақты жер пайдалану құқығында орналасқан жер телімі немесе жер телімінің меншік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жер телімі актісіне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
032.01.001А-жолда жер теліміне актінің нөмірі көрсетіледі;
032.01.001В-жолда жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
032.01.001С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.01.001D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;

2) строка 032.01.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по приему стеклопосуды, находится во временном землепользовании. При этом в строке 032.01.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 032.01.002А производится отметка соответствующего вида землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 032.01.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002Е указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.01.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 032.01.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.01.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
19. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
4. Составление приложения по форме 032.02
20. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
21. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 032.02.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по приему стеклопосуды, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 032.02.001 указываются сведения о государственной регистрации прав на недвижимое имущество:
в строке 032.02.001A указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.02.001B указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.02.001C указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды;
2) строка 032.02.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по приему стеклопосуды находится во временном землепользовании. При этом в строке 032.02.002 указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 032.02.002А указывается номер договора аренды;
в строке 032.02.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 032.02.002С указывается срок аренды, в соответствии с договором;
в строке 032.02.002D указывается площадь помещения арендованного недвижимого имущества, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.02.002E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.02.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.

2) 032.01.002 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 032.01.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
032.01.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
032.01.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
032.01.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
032.01.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
032.01.002Е-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.01.002Ғ-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
032.01.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.03.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
19. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
4. 032.02 нысаны бойынша қосымша жасау
20. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
21. "Жылжымайтын мүлік туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.02.001 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жылжымалы меншік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 032.02.001-жолда жылжымалы мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы мәлімет көрсетіледі:
032.02.001А-жолда жылжымалы мүлікке куәлік нөмірі көрсетіледі;
032.02.001В-жолда жылжымалы мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
032.02.001С-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің алып жатқан үй-жайының көлемі көрсетіледі;
2) 032.02.002 жолы егер, шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жылжымалы мүлік уақытша жер пайдалануда орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 032.02.002-жолда жылжымалы мүлікті жалға алу шартына сәйкес мәлімет көрсетіледі:
032.02.002А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
032.02.002В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
032.02.002С-жолда шартқа сәйкес жалға алу мерзімі көрсетіледі;
032.02.002D-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінде орналасқан, жалға алынған жылжымалы үй-жайдың көлемі көрсетіледі;
032.02.002Е-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.02.002Ғ-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) - жалға алушының атауы көрсетіледі.

22. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
5. Составление приложения по форме 032.03
23. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
24. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
25. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 032.00, 032.01, 032.02, 032.03 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления Заявления
на получение регистрационных карточек учета
объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением,
по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов
(Форма 042.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов (далее - Заявление). Заявление составляется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность по организации и проведению лотереи, согласно пункту 2 статьи 267 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления и приложений к нему (формы 042.01-042.04).
3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении (-ях), указанное (-ые) приложение (-я) не представляется (-ются).

22. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
5. 032.03 нысаны бойынша-қосымша жасау
23. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
24. "Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
25. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 032.00-032.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға өтініш жасау ережелері (042.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексінің (Салық кодексі) 69-бабына сәйкес әзірленген және лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға тіркеу туралы өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 531-бабының 2-тармағына сәйкес лотерея билеттерін сату мен ұйымдастыруды жүзеге асыратын салық төлеушілер жасайды.
2. Өтініш Өтініштің өзінен және оған қосымшалардан (042.01-ден 042.04-нысандар) тұрады.
3. Өтініш қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша (-лар) тапсырылмайды.

7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное (-ые) приложение (-я) подлежит (-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложений, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Заявления.
10. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.
11. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов, заполняются:
раздел "Общая информация" - полностью;
в остальных разделах - только те строки, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
12. Заявление заполняется отдельно на каждый вид лотереи.
13. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
14. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) наименование юридического лица.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
3) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
4) сведения о государственной регистрации юридического лица.
Указываются сведения о государственной регистрации юридического лица: А - регистрационный номер, В - дата выдачи свидетельства;
5) сведения о лицензии на право осуществления предпринимательской деятельности.
Указываются: А - количество лицензий, В - вид лицензируемой деятельности; D - номер лицензии; С - дата выдачи лицензии; Е - наименование лицензиара.

7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша (-лар) толтыруға жатады.
8. Қосымшалар мен қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалардың мен қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.
9. Өтініштің "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
10. Өтінішті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
11. Лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін қайта тіркеуді жүргізгенде, нысандар:
"Жалпы ақпарат" бөлімі - түгел;
басқа бөлімдерде - тек бұрын табыс етілген мәліметтерде болған өзгерістер бойынша жолдар толтырылады.
12. Өтініш лотереяның әрбір түріне жеке толтырылады.
13. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Өтінішті толтыру
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) заңды тұлғаның атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі;
3) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
4) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер: А - куәліктің тіркеу нөмірі; В - куәлікті беру күні көрсетіледі;
5) кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия туралы мәлімет: А - лицензиялардың саны-барлығы; В - лицензияланатын қызметтің түрі; С - лицензияның нөмірі; D - лицензияны беру күні; Е - лицензиар атауы көрсетіледі;

В случае, если количество лицензий у налогоплательщика более одной, то заполняется приложение по форме 042.01. При этом в строке 5А Заявления по форме 042.00 указывается общее количество лицензий, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 042.01, строки 5В, 5C, 5D, 5E Заявления по форме 042.00 не заполняются;
6) причина заполнения заявления.
Отмечается соответствующая ячейка причины заполнения Заявления: А - регистрация; В - перерегистрация;
7) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
15. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 042.00.001 указывается вид лотереи;
2) в строке 042.00.002 указывается наименование лотереи;
3) в строке 042.00.003 указывается количество лотерейных билетов, подготовленных к выпуску в продажу;
4) в строке 042.00.004 указывается стоимость одного лотерейного билета.
В случае, если стоимость лотерейных билетов регистрируемого выпуска имеет разные номиналы, то данная строка не заполняется;
5) в строке 042.00.005 указывается количество выигрышных лотерейных билетов в выпуске;
6) в строке 042.00.006 указывается заявленная сумма выручки;
7) в строке 042.00.007 указывается сумма призового фонда;
8) в строке 042.00.008 указывается дата начала реализации лотерейных билетов;
9) в строке 042.00.009 указывается дата окончания реализации лотерейных билетов;
10) в строке 042.00.010 указывается общее количество реализаторов лотерейных билетов - физических (юридических лиц), их структурных подразделений (далее - реализаторы лотерейных билетов). При этом общее количество реализаторов лотерейных билетов, указанных в строке 042.00.010 Заявления по форме 042.00, должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 042.02;
11) в строке 042.00.011 указывается общее количество реализуемых лотерейных билетов. При этом в строку 042.00.011 Заявления по форме 042.00 переносятся итоговые данные из строки 042.03.001D приложения по форме 042.03;
12) в строке 042.00.012 указывается общее количество мест реализации лотерейных билетов. При этом общее количество мест реализации лотерейных билетов, указанных в строке 042.00.012 Заявления по форме 042.00 должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 042.04;
13) в строке 042.00.013 указывается сумма акциза, номер и дата документа, подтверждающего уплату в бюджет акциза за регистрируемый выпуск в продажу лотерейных билетов.

Егер салық төлеушіде лицензияның саны бірден көп болса, 042.01 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 042.00 нысан бойынша өтініштің 5А жолында 042.01 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағының А бағанының соңғы реттік нөміріне тең болуы тиіс лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі, 042.00 нысан бойынша өтініштің 5В, 5С, 5D, 5Е жолдары толтырылмайды.
6) өтінішті толтыру себебі: А - тіркеу; В - қайта тіркеу.
7) Берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
15. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 042.00.001 жолда лотерея түрі көрсетіледі;
2) 042.00.002 жолда лотерея атауы көрсетіледі;
3) 042.00.003 жолда сатуға шығаруға дайындалған лотерея билеттерінің саны көрсетіледі;
4) 042.00.004 жолда бір лотерея билетінің құны көрсетіледі;
Егер тіркелген шығару лотерея билеттерінің құны әр түрлі номиналды болса, бұл жол толтырылмайды;
5) 042.00.005 жолда ұтысты лотерея билетінің саны көрсетіледі;
6) 042.00.006 жолда түсімнің көрсетілген сомасы көрсетіледі;
7) 042.00.007 жолда жүлде қорының сомасы көрсетіледі;
8) 042.00.008 жолда лотерея билеттерін сатуды бастау күні көрсетіледі;
9) 042.00.009 жолда лотерея билеттерін сатуды аяқтау күні көрсетіледі;
10) 042.00.010 жолда лотерея билеттерін сатушылардың - жеке (заңды тұлғалардың) олардың құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі - лотерея билеттерін сатушылар) жалпы саны көрсетіледі. Бұл ретте 042.00 нысан бойынша өтініштің 042.00.010 жолында көрсетілген лотерея билеттерін сатушылардың жалпы саны 042.02 нысан бойынша қосымшаның соңғы бетіндегі А бағанының соңғы реттік нөміріне тең болуы тиіс;
11) 042.00.011 жолда сатылатын лотерея билеттерінің жалпы саны көрсетіледі. Бұл орайда 042.02 нысан бойынша өтініштің 042.00.011 жолына 042.03 нысан бойынша қосымшаның 042.03.001D жолынан қорытынды деректер көшіріледі;
12) 042.00.012 жолда лотерея билеттерін сату орнының жалпы саны көрсетіледі. Бұл ретте 042.00 нысан бойынша өтініштің 042.00.012 жолында көрсетілген лотерея билеттерін сату орнының жалпы саны 042.04 нысан бойынша қосымшаның соңғы бетіндегі А бағанының соңғы реттік нөміріне тең болуы тиіс;
13) 042.00.013 жолда акциз сомасы, сатуға шығарылған лотерея билеттерін тіркеу үшін бюджетке акциз төлеуді растайтын құжат нөмірі мен күні көрсетіледі.

19. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
4. Составление приложения по форме 042.02
20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
21. В разделе "Сведения о реализаторах лотерейных билетов":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество и (или) наименование реализатора лотерейных билетов;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика - реализатора лотерейных билетов.
22. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
5. Составление приложения по форме 042.03
23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указывается следующие данные:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения;
3 - общее количество серий реализуемых лотерейных билетов.
24. В разделе "Сведения о реализуемых лотерейных билетах":
1) в строке 042.03.001D указывается общее количество реализуемых лотерейных билетов, которое определяется путем суммирования показателей графы D всех листов приложения по форме 042.03. При этом итоговые данные заполняются только на первом листе приложения по форме 042.03;
2) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
3) в графе В указываются серии реализуемых лотерейных билетов;
4) в графе С указываются номера реализуемых лотерейных билетов;
5) в графе D указывается количество реализуемых лотерейных билетов.
25. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
6. Составление приложения по форме 042.04
26. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
27. В разделе "Сведения о местах реализации лотерейных билетов":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указываются сведения о местах реализации лотерейных билетов (область, город, район, поселок, село, улица, переулок, номер дома, квартиры и так далее).
28. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 042.00, 042.01, 042.02, 042.03, 042.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления о регистрации и перерегистрации
объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением,
по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий

19. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
4. 042.02 нысан бойынша қосымшаны толтыру
20. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
21. "Лотерея билеттерін сатушылар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді көрсете отырып рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лотерея билеттерін сатушының аты-жөні немесе атауы көрсетіледі;
3) С бағанында лотерея билеттерін сатушының салық төлеушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі.
22. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
5. 042.03 нысан бойынша қосымшаны толтыру
23. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі;
3 - сатылатын лотерея билеттері серияларын жалпы саны.
24. "Сатылатын лотерея билеттері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 042.03.001D жолында 042.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтарының D бағанының көрсеткіштерін қосындылау жолымен айқындалатын сатылатын лотерея билеттерінің жалпы саны көрсетіледі. Бұл орайда жиынтық деректер 042.03 нысан бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана толтырылады;
2) А бағанында аралық нөмірлеуді қолдана отырып реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанында сатылатын лотерея билеттерінің сериялары мен көрсетіледі;
4) С бағанында сатылатын лотерея билеттерінің нөмірлері көрсетіледі;
5) D бағанында сатылатын лотерея билеттерінің саны көрсетіледі.
25. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
6. 042.04 нысан бойынша қосымшаны толтыру
26. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
27. "Лотерея билеттерін сату орны туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолдана отырып реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лотерея билеттерін сату орындары туралы мәліметтер (облыс, қала, аудан, кент, ауыл, көше, тұйық көше, үйдің нөмірі, пәтер және тағы да басқа).
28. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 042.00-042.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген

(Форма 052.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий (далее - Заявление), предназначенного для регистрации и перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий. Заявление составляется налогоплательщиками, осуществляющими производство, оптовую реализацию и импорт табачных изделий, в соответствии со статьей 531 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления и приложений к нему (формы с 052.01 по 052.04).
3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении (-ях), указанное (-ые) приложение (-я) не представляется (-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное (-ые) приложение (-я) подлежит (-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. Заявление заполняется отдельно на каждую стационарную точку налогоплательщика.
10. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, в Заявлении заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
другие разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
11. В разделах "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Заявления.
12. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.

Темекі бұйымдарын өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті жасау ережесі (052.00)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандардан тұратын, темекі бұйымдарын өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу мен қайта тіркеу туралы өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 531-бабына сәйкес темекі бұйымдарын өндіруді, көтерме сатуды және импортын жүзеге асыратын салық төлеушілер жасайды.
2. Өтініш Өтініштің өзінен және оған қосымшалардан (052.01-ден 052.05-нысандар) тұрады.
3. Өтініш қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша (-лар) тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша (-лар) толтыруға жатады.
8. Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалардың осындай парағы толтырылады.
9. Өтініш алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сатуды жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты нүктелеріне толтырылады.
10. Темекі бұйымдарын өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді қайта тіркеу кезінде, Өтініштің:
"Жалпы ақпарат" бөлімі толық көлемде;
басқа бөлімдер - олар бойынша бұрын берілген мәліметтерде тек қана өзгерістер болған жолдарды көрсетумен толтырылады.
11. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
12. Өтінішті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.

13. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
14. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке А - Ф.И.О. индивидуального предпринимателя и наименование. Указываются фамилия, имя, отчество физического лица и наименование, в случае его наличия.
В строке В - наименование юридического лица, структурного подразделения юридического лица. Указывается полное наименование юридического лица, структурного подразделения юридического лица в соответствии с учредительными документами;
3) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
4) сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя. Указываются: А - регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства); В - серия свидетельства индивидуального предпринимателя; С - номер свидетельства индивидуального предпринимателя; D - дата выдачи свидетельства;
5) сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость. Указываются: А - серия свидетельства; В - номер свидетельства; С - дата постановки на учет;
6) сведения о лицензии на производство табачных изделий (далее - лицензия). Указываются: А - количество лицензий - всего; В - номер лицензии; С - дата выдачи лицензии; D - наименование лицензиара.
В случае, если у налогоплательщика количество лицензий на производство табачных изделий более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 052.01. При этом строки 6В, 6C, 6D Заявления не заполняются. В строке 6А Заявления указывается общее количество лицензий, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 052.01;

13. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. 052.00 нысан бойынша өтінішті жасау
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) А жолында - жеке кәсіпкердің аты-жөні және фирмалық атауы. Жеке кәсіпкердің аты-жөні және бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес оның атауы көрсетіледі.
В жолында - Заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі;
3) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес).
Жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
4) заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер: А - заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) мемлекеттік тіркеу туралы нөмірі; В - жеке кәсіпкер куәлігінің сериясы; С - жеке кәсіпкер куәлігінің нөмірі; D - куәлікті беру күні көрсетіледі;
5) қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі: А - куәлік сериясы; В - куәлік нөмірі; С - есепке қою күні;
6) кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия (бұдан әрі - лицензия) туралы мәлімет көрсетіледі: А - лицензияның саны-барлығы; В - лицензияның нөмірі; С - берілген күн; D - лицензиардың атауы.
Егер салық төлеушіде лицензиялар саны біреуден астам болса, онда олар туралы мәлімет 022.01 нысан бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте, 022.00 нысан бойынша өтініштің 6В, 6С, 6D, 6Е-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 6А-жолында 022.01 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағының А бағанының рет нөміріне тең болуы тиіс лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі;

7) причина заполнения Заявления. Указывается соответствующая отметка причины заполнения Заявления: А - регистрация; В - перерегистрация;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 052.00.001 указывается место осуществления деятельности:
в строке 052.00.001А указывается наименование области;
в строке 052.00.001В указывается наименование города (района);
в строке 052.00.001С указывается наименование поселка (села);
в строке 052.00.001D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 052.00.001Е указывается номер дома (здания);
в строке 052.00.001 F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
2) в строке 052.00.002 указывается вид деятельности:
в строке 052.00.002А указывается вид производимых табачных изделий: сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак (курительный, жевательный, нюхательный);
в строке 052.00.002В указывается вид оптом реализуемых табачных изделий: сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак (курительный, жевательный, нюхательный);
в строке 052.00.002С указывается вид импортируемых табачных изделий: сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак (курительный, жевательный, нюхательный);
3) в строке 052.00.003 указываются сведения о складских помещениях для табачных изделий:
в строке 052.00.003А указывается количество складов;
в строке 052.00.003В указывается общая занимаемая площадь складов;
4) строка 052.00.004 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, являются собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 052.00.004А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 052.00.004В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 052.00.004С указывается площадь земельного участка;
в строке 052.00.004D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 052.02. При этом строки 052.00.004А, 052.00.004В и 052.00.004D Заявления не заполняются. В строке 052.00.004С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 052.02.001С всех листов приложения по форме 052.02;

7) өтінішті толтыру себебі. А - тіркеу; В - қайта тіркеу.
15. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 052.00.001 жолында жүзеге асырылатын қызмет орны көрсетіледі:
052.00.001А жолында облыс атауы көрсетіледі;
052.00.001В жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
052.00.001С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
052.00.001D жолында көше (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және т.б) атауы көрсетіледі;
052.00.001E жолында ғимарат нөмірі көрсетіледі;
052.00.001F жолында салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілердің тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
2) 052.00.002 жолында қызмет түрі көрсетіледі:
052.00.002А жолында өндірілетін темекі бұйымдарының (тұтынушы ыдысына қорапталған және соңғы тұтынушыға арналған фильтрлі сигареталар, фильтрсiз сигареталар, папиростар, сигаралар, сигариллалар, шегетін, шайнайтын, иіскейтін темекi (бұдан әрі - темекі)) түрі көрсетіледі;
052.00.002В жолында көтерме саудада сатылатын темекі бұйымдарының (фильтрлі сигареталар, фильтрсiз сигареталар, папиростар, сигаралар, сигариллалар, темекi) түрі көрсетіледі;
052.00.002С жолында импортталатын темекі бұйымдарының (фильтрлі сигареталар, фильтрсiз сигареталар, папиростар, сигаралар, сигариллалар, шегетін, шайнайтын, иіскейтін темекi) түрі көрсетіледі;
3) 052.00.003-жолда темекі өнімі үшін қойма жайлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
052.00.003А-жолда қоймалардың саны көрсетіледі;
052.00.003В-жолда қоймалардың алатын жалпы көлемі көрсетіледі;
4) 052.00.004 жолы егер темекі бұйымын өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
052.00.004А-жолда жер учаскі актісінің нөмірі көрсетіледі:
052.00.004В-жолда жер учаскі актісін беру күні көрсетіледі;
052.00.004С-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.00.004D-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
Егер жер учаскіне актілер саны біреуден астам болса, онда 052.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 052.00.004А, 02.00.004В және 052.00.004D-жолдары толтырылмайды.
052.00.004С-жолда 052.02 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер учаскінің жалпы көлемі көрсетіледі;

5) строка 052.00.005 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 052.00.005А указывается соответствующий вид временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 052.00.005В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005Е указывается площадь земельного участка;
в строке 052.00.005F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 052.00.005G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 052.00.005Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 052.02. При этом строки 052.00.005А, 052.00.005В, 052.00.005С, 052.00.005D, 052.00.005F, 052.00.005G и 052.00.005H Заявления не заполняются. В строке 052.00.005Е Заявления указывается общая площадь всех участков, определяемая как сумма строк 052.02.002Е всех листов приложения по форме 052.02;
6) в строке 052.00.006 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 052.00.006А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 052.00.006В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 052.00.006С указывается площадь помещения.
В случае, если количество свидетельств на недвижимое имущество более одного, то заполняется приложение по форме 052.03. При этом строки 052.00.006А и 052.00.006В Заявления не заполняются. В строке 052.00.006С Заявления указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 052.03.001С всех листов приложения по форме 052.03;
7) в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, является арендованным, то в строке 052.00.007 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 052.00.007А указывается номер договора аренды;
в строке 052.00.007В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 052.00.007С указывается срок действия договора аренды;
в строке 052.00.007D указывается площадь помещения;
в строке 052.00.007E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 052.00.007F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.

5) 052.00.005-жолы егер темекі бұйымын өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер учаскі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте бұл жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
052.00.005А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түрі (өтеусіз, тегін) көрсетіледі;
052.00.005В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
052.00.005С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
052.00.005D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
052.00.005Е-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.00.005Ғ-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
052.00.005G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.00.005Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) - жалға берушінің атауы көрсетіледі.
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 052.02 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 052.00.005А, 02.00.005В, 052.00.005С, 052.00.004D, 02.00.005Ғ, 052.00.005G және 052.00.00Н-жолдары толтырылмайды. Өтініштің 052.00.005Е-жолда 052.02 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
6) 052.00.006-жолда жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке (бұдан әрі - жылжымайтын мүлікке куәлік) сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.00.006А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
052.00.006В-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
052.00.006С-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікке куәлік саны біреуден астам болса, онда 052.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 052.00.006А және 02.00.006В-жолдары толтырылмайды. Өтініштің 052.00.006С-жолда қосымшаның барлық парақтары 052.03.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
7) егер темекі бұйымын өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымайтын мүлік жалға алынған болса, онда 052.00.07-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - жалға алу шарты) туралы мәлімет көрсетіледі:
052.00.07А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
052.00.07В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
052.00.07С-жолда жалға алу шартының қолдану мерзімі көрсетіледі;
052.00.07D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
052.00.07Е-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.00.07Ғ-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.

В случае, если количество договоров аренды недвижимого имущества более одного, данные о них заполняются в приложении по форме 052.03. При этом: строки 052.00.007А, 052.00.007В, 052.00.007С, 052.00.007Е и 052.00.007F Заявления не заполняются. В строке 052.00.007D Заявления указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 052.03.002D всех листов приложения по форме 052.03.
8) в строке 052.00.008 производится соответствующая отметка о порядке исчисления и уплаты налогов:
в строке 052.00.008А - по упрощенной декларации;
в строке 052.00.008В - в общеустановленном порядке;
в строке 052.00.008С - по патенту;
9) в строке 052.00.009 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 052.00.009А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 052.04. При этом строки 052.00.009В, 052.00.009С и 052.00.009D Заявления не заполняются. В строке 052.00.009А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 052.04;
в строке 052.00.009В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 052.00.009С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 052.00.009D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Заявление представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Заявление" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Заявление.
Заявление на бумажном носителе должно быть подписано налогоплательщиком, либо его уполномоченного представителя, а также заверено печатью налогоплательщика. При составлении Заявления в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

Егер жылжымайтын мүлікті жалға алу шарттарының саны біреуден астам болса, онда 052.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 052.00.007А, 052.00.007В, 052.00.007С, 052.00.007Е және 052.00.007Ғ-жолдары толтырылмайды. Өтініштің 052.00.007D-жолда 052.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.002D-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі.
8) 052.00.008-жолда салықтарды есептеу мен төлеу тәртібі туралы тиісті белгі жүргізіледі (оңайлатылған Өтініш бойынша, жалпы белгіленген тәртіпте, патент бойынша):
052.00.008А-жолда оңайлатылған декларация бойынша;
052.00.008В-жолда жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен;
052.00.008С-жолда патент бойынша;
9) 052.00.009-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет көрсетіледі:
Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болса, онда 052.04 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте өтініштің 052.00.009В, 02.00.009С, 052.00.009D-жолдары толтырылмайды. Өтініштің 052.00.009А-жолда 052.04 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағы А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі;
052.00.009А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі;
052.00.009В-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
052.00.009С-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі;
052.00.009D-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
16. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Өтінішті жеке тұлға тапсыратын болса, жол "Салық төлеушiнiң аты-жөні" тұруы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Өтінішке салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Өтініш электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;

2) строка 052.02.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, находится во временном землепользовании. При этом в строке 052.02.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 052.02.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 052.02.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 052.02.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 052.02.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 052.02.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.
22. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
5. Составление приложения по форме 052.03
23. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
24. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 052.03.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 052.03.001 указываются сведения согласно свидетельству на недвижимое имущество:
в строке 052.03.001А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 052.03.001B указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 052.03.001C указывается площадь помещения;
2) строка 052.03.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 052.03.002А номер договора аренды;
в строке 052.03.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 052.03.002С указывается срок действия договора аренды;
в строке 052.03.002D указывается площадь помещения;
в строке 052.03.002Е указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 052.03.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.

2) 052.02.002 жолы егер өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер учаскі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 052.02.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.02.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
052.02.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
052.02.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
052.02.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
052.02.002Е-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.02.002Ғ-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
052.02.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.02.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
22. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
5. 052.03 нысан бойынша қосымшаны жасау
23. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
24. "Жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 052.03.001 жолы егер темекі бұйымын өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер учаскінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 052.03.001-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікке сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.03.001А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
052.03.001В-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің күні көрсетіледі;
052.03.001С-жолда үй-жайдың көлемі көрсетіледі;
2) 052.03.001 жолы егер темекі бұйымын өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер учаскінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жалға алу шартына сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.03.002А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
052.03.002В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
052.03.002С-жолда жалға алу шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
052.03.002D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
052.03.002E-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.03.002F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.

25. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
6. Составление приложения по форме 052.04
26. В разделе "Общая информация" указывается:
1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2 - общее количество листов приложения.
27. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
28. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 052.00, 052.01, 052.02, 052.03, 052.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления на регистрацию (перерегистрацию) объектов
налогообложения и объектов, связанных с налогообложением
налогом на игорный бизнес
(Форма 062.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на регистрацию (перерегистрацию) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением налогом на игорный бизнес (далее - Заявление), предназначенного для регистрации (перерегистрации) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением налогом на игорный бизнес. Заявление составляется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в сфере игорного бизнеса, согласно статье 531 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления и приложения к нему (форма 062.01).
3. Заявления на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.

25. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
6. 052.04 нысаны бойынша қосымшаны жасау
26. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1 - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2 - парақтардың жалпы саны көрсетіледі.
27. "Фискальдық жады бар бақылау-кассалық машиналары туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
28. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 052.00-052.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Ойын бизнесіне салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішті жасау ережесі (062.00)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесіне салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 531-бабына сәйкес қызметін ойын бизнесі саласында жүзеге асыратын салық төлеушілер жасайды.
2. Өтініш Өтініштің өзінен және оған қосымшадан (062.01-нысан) тұрады.
3. Өтініш қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.

6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
Приложение заполняется отдельно по каждому игорному заведению (стационарной точке).
9. В разделе "Общая информация" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Декларации.
10. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.
11. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением налогом на игорный бизнес, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" - полностью;
в остальных разделах - только те строки, по которым произошли изменения ранее представленных сведений. При выбытии объектов налогообложения, в соответствующих строках графы "Общее количество объектов обложения" раздела "Сведения об объектах налогообложения" указывается значение "0".
12. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
13. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) дата ввода (выбытия) объектов;
3) в строке А - Ф.И.О. индивидуального предпринимателя и наименование.
В строке В - наименование юридического лица, филиала юридического лица.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица индивидуального предпринимателя, в случае его наличия в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя и наименование в случае его наличия или полное наименование юридического лица, филиала в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;

6. Қосымшаларда көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалардың осындай парағы толтырылады.
Қосымша ойын мекемесінің (тұрақты нүктесінің) әрқайсысы бойынша жеке толтырылады.
9. Декларацияның "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
10. Өтінішті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
11. Ойын бизнесіне салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін қайта тіркеуді жүргізгенде, нысандар:
"Жалпы ақпарат" бөлімі - түгел;
басқа бөлімдерде - тек бұрын ұсынылған мәліметтер бойынша өзгерістер болған жолдар ғана толтырылады. "Салық салынатын объектілер туралы мәліметтер" бөлімінің "Салық салынатын объектілердің жалпы саны" бағанының тиісті жолдарындағы салық салынатын объектілер істен шыққан кезде "0" мәні көрсетіледі.
12. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Өтінішті толтыру
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) объектілерді енгізу (шығару) күні;
3) жеке кәсіпкердің аты-жөні және фирмалық атауы. Жеке кәсіпкердің аты-жөні және бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес атауы көрсетіледі;
Заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес).
Жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;

3. Составление приложения
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) общее количество листов;
3) наименование игорного заведения (стационарной точки);
4) местонахождение игорного заведения (стационарной точки). Указывается местонахождение игорного заведения (стационарной точки), включающее наименования: А - область; В - город или район; С - населенный пункт; D - улица; Е - номер дома;
5) сведения о лицензии, выданной на деятельность в сфере игорного бизнеса. Указываются реквизиты лицензий, выданных на деятельность в сфере игорного бизнеса, даты выдачи и истечения срока: А - казино; В - зал игровых автоматов; С - тотализатор; D - зал игровых автоматов;
6) наименование лицензиара.
17. В разделе "Сведения об объектах налогообложения":
1) в строке 062.01.001 указывается общее количество игровых столов;
2) в строке 062.01.002 указывается общее количество игровых автоматов;
3) в строке 062.01.003 указывается общее количество касс тотализаторов;
4) в строке 062.01.004 указывается общее количество касс букмекерских контор.
18. В разделе "Сведения о документах, удостоверяющих право землепользования" (заполняется в случае, если земельный участок находится на праве частной собственности или на праве постоянного землепользования, согласно данным акта на право частной собственности (на право постоянного землепользования):
1) в строке 062.01.005 указываются сведения об акте на право собственности (на право постоянного землепользования) на земельный участок:
в строке 062.01.005А указывается дата выдачи акта;
в строке 062.01.005В указывается номер акта;
в строке 062.01.005С указывается площадь земельного участка, занятого игорным заведением в квадратных метрах;
в строке 062.01.005D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) в строке 062.01.006 указываются сведения согласно данным договора о временном пользовании земельным участком:
в строке 062.01.006А производится отметка соответствующего вида временного землепользования: возмездное; безвозмездное;
в строке 062.01.006В указывается дата заключения договора;
в строке 062.01.006С указываются срок действия договора;
в строке 062.01.006D указывается номер договора;
в строке 062.01.006E указывается площадь земельного участка;
в строке 062.01.006F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 062.01.006G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 062.01.006H указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.

3. Қосымшаны толтыру
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) парақтардың жалпы саны. Қосымша парақтардың жалпы саны көрсетіледі;
3) ойын мекемесінің (тұрақты нүктесінің) атауы;
4) ойын мекемесінің (тұрақты нүктесінің) орналасқан орны. Облыстың, қаланың немесе ауданның, елді мекеннің, көшенің атауы, үйдің нөмірі көрсетіледі: А - облыс; В - қала немесе аудан; С - елді мекен; D - көше; Е - үйдің номері;
5) ойын бизнесі саласындағы қызметке берілген лицензиялар туралы мәліметтер. Ойын бизнесі саласындағы қызметке берілген лицензиялардың деректемелері, беру күні мен мерзімінің аяқталуы көрсетіледі: А - казино; В - ойын автоматтары залы; С - тотализатор; D - букмекер кеңсесі;
6) лицензиардың атауы.
17. "Салық салу объектілері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 062.00.001 жолында ойын үстелдерінің жалпы саны көрсетіледі;
2) 062.00.002 жолында ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі:
3) 062.00.001 жолында тотализатор кассаларының жалпы саны көрсетіледі;
4) 062.00.001 жолында букмекерлік кеңсесі кассаларының жалпы саны көрсетіледі.
18. "Жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер" бөлімінде (жеке меншік құқығына (жерді тұрақты пайдалану құқығында) акті мәліметтеріне сәйкес жер телімі жеке меншік құқығында немесе жерді тұрақты пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады):
1) 062.01.005-жолда жер теліміне меншік құқығы (жерді тұрақты пайдалану құқығы) актісі (бұдан әрі - акт) туралы мәліметтер көрсетіледі;
062.01.005А-жолда актінің берілген күні көрсетіледі;
062.01.005В-жолда акт нөмірі көрсетіледі;
062.01.005С-жолда ойын мекемесі (тұрақты нүкте) алатын жер телімінің көлемі (бұдан әрі - жер телімі) көрсетіледі;
062.01.005D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 062.01.006-жолда жер телімін уақытша пайдалану туралы шарт деректеріне сәйкес мәлімет көрсетіледі;
062.01.006А-жолда жерді уақытша пайдаланудың тиісті түріне (ақылы, өтеусіз) белгі қойылады;
062.01.006В-жолда келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі;
062.01.006С-жолда келісім-шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
062.01.006D-жолда келісім-шарттың нөмірі көрсетіледі;
062.01.006Е-жолда жер телімінің аумағы көрсетіледі;
062.01.006Ғ-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
062.01.006G-жолда салық төлеуші-жалға берушінің тіркелу нөмірі көрсетіледі;
062.01.006Н-жолда жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.

19. В разделе "Сведения о документах, удостоверяющих право на недвижимое имущество":
1) в строке 062.01.007 указываются сведения о свидетельстве государственной регистрации прав на недвижимое имущество (здание, сооружение или помещение, используемое под игорное заведение (стационарную точку), (далее - недвижимое имущество):
в строке 062.01.007А указывается дата выдачи свидетельства;
в строке 062.01.007В указывается номер свидетельства;
в строке 062.01.007С указывается площадь недвижимого имущества;
2) в строке 062.01.008 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 062.01.008А указывается дата заключения договора аренды;
в строке 062.01.008В указывается номер договора аренды;
в строке 062.01.008С указывается срок договора аренды;
в строке 062.01.008D указывается площадь недвижимого имущества;
в строке 062.01.008E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 062.01.008F указываются фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.
20. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 062.00, 062.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по корпоративному подоходному налогу
(Форма 100.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления корпоративного подоходного налога юридическими лицами-резидентами, а также юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и государственных учреждений, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также страховых (перестраховочных) организаций, некоммерческих организаций и организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере в соответствии со статьями 115 , 120 и 121 Налогового кодекса, недропользователей, заполняющих Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 160.00.

19. "Жылжымайтын мүлік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 062.01.007-жолда жылжымайтын мүлік (ойын орнына пайдаланылатын ғимарат, құрылыс немесе жай (тұрақты нүкте) (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік) құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;
062.01.007А-жолда жылжымайтын мүлік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күні көрсетіледі;
062.01.007В-жолда куәлік нөмірі көрсетіледі;
062.01.007С-жолда жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
2) 062.01.008-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - шарт) жөнінде мәліметтер көрсетіледі:
062.01.008А-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісімшартының күні көрсетіледі;
062.01.008В-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісім-шартының нөмірі көрсетіледі;
062.01.008С-жолда жалға беру келісім-шартының мерзімі көрсетіледі;
062.01.008D-жолда жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
062.01.008Е-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
062.01.008F-жолда жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
20. "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 062.00-062.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация жасау ережесі
(100-нысан)
Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және резидент заңды тұлғалардың, сондай-ақ Салық Кодексінің 115 , 120 және 121 -баптарына сәйкес 160-нысан бойынша Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация толтыратын әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар мен коммерциялық емес ұйымдардан, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мен екінші деңгейдегі банкілер, мемлекеттік мекемелер және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен басқа, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалардың, жер қойнауын пайдаланушылардың корпорациялық табыс салығын есептеу мен кірістерді мәлімдеуге арналған табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.31), которые содержат информацию об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В данных правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении (-ях) и (или) дополнительной (-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляется (-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем(-ей) приложении и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений и(или) дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии (доставке) Декларации.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 100.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);

2. Декларация Декларацияның өзінен (100-нысан) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (100.01-тен 100.33 нысандар бойынша) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу "=" - тең.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша(-лар) және (немесе) қосымша нысан(-дар) тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар) толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалар мен қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.
9. Қосымша(-лар)дың және (немесе) қосымша нысан(-дар)дың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияны "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректері көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларациясы тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Декларация Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (100.00 нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);

3) наименование налогоплательщика.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%);
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика. В случае представления годовой Декларации налогоплательщиками, созданными и ликвидированными в течение календарного года, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Ячейка "Долгосрочные контракты" отмечается в случае наличия контракта на отгрузку товаров, выполнение работ, оказание услуг сроком действия более одного года;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);

3) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер 69 және 71-баптарға сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгертулер мен толықтырулар салық кезеңіне жататын, ол үшін қосымша Декларация толтырғанда белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеушіні таратқан (қайта құрған), кәсіпкерлік қызметті тоқтатқан жағдайда белгіленеді. Күнтізбелік жыл ішінде құрылған және таратылған салық төлеуші жылдық Декларацияны тапсырған жағдайда "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
"Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі тауарларды тиеп жiберуге, жұмыстарды орындауға, қызмет көрсетуге жасалған, қолданылу мерзiмi бiр жылдан артық келiсiм-шарт бар болған жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация өткізген жағдайда белгіленеді:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;

8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
10) отмечается налогоплательщиками, которые соответствуют условиям:
1 - пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса;
2 - пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса;
3 - пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса;
4 - пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса;
11) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
12) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
13) отмечается резидентом, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
14. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии со статьями 80 , 184 Налогового кодекса.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строку 100.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 100.01.004;
2) в строку 100.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 100.02.012;
3) в строке 100.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств согласно статье 83 Налогового кодекса. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строку 100.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 100.03.003;
5) в строку 100.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 100.05.001;
6) в строке 100.00.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
8) в строку 100.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 100.16.004;
9) в строке 100.00.009 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;

8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) резидент емеспен беру кезінде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
10) мына шарттарға сәйкес келетін салық төлеушілер белгілейді:
1 - Салық кодексінің 119-1-бабының 1-тармағына;
2 - Салық кодексінің 139-бабының 3-тармағына;
3 - Салық кодексінің 140-4-бабының 1-тармағына;
4 - Салық кодексінің 139-бабының 3-тармағына;
11) мына шарттарға сәйкес келетін жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша толтырылған қызмет белгісі көрсетіледі;
12) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Декларация толтырылғанда жер қойнауын пайдаланушы жасаған келісім-шарттың нөмірі мен күні белгіленеді;
13) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесі бар резидент белгілейді.
14. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне Салық кодексінің 80, 184-баптарына сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.
15. "Жылдық жиынтық кіріс" бөлімінде:
1) 100.00.001 жолына 100.01.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.00.002 жолына 100.02.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.003 жолына Салық кодексінің 83-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату теңгермесін бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;
4) 100.00.004 жолына 100.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.00.005 жолына 100.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.00.006 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.007 жолында Салық кодексінің 80-бабының
2-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 100.00.008 жолына 100.22.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 100.00.009 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 11) тармақшаға сәйкес жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.010 жолында Салық кодексінің 80-бабындағы 2-тармақтың 12) тармақшасына сәйкес, егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандардан басқа сот тағайындаған немесе борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;

11) в строку 100.00.011 переносится сумма, отраженная в строке 100.05.004;
12) в строку 100.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 100.05.002.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 100.00.0231Е и 100.00.023F;
13) в строку 100.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 100.05.003;
14) в строку 100.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 100.04.005;
15) в строку 100.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 100.06.002А;
16) в строке 100.00.016 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.017 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
18) в строку 100.00.018 переносится сумма, отраженная в строке 100.13.003А;
19) строка 100.00.019 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.26.001D или 100.26.002С;
20) строка 100.00.020 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.27.017, в случае, если по указанной строке отрицательное значение. Отрицательное значение строки 100.27.017 переносится в строку 100.00.020 по модулю;
21) в строку 100.00.021 переносится сумма, отраженная в строке 100.05.005;
22) в строке 100.00.022 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 100.00.001 по 100.00.021.
16. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 100.00.023 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 100.00.023А по 100.00.023N;
2) в строке 100.00.024 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница сумм строк 100.00.022 и 100.00.023.
17. В разделе "Вычеты":
1) в строку 100.00.025 переносится сумма, отраженная в строке 100.08.013;
2) в строку 100.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 100.09.013;
3) в строку 100.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 100.14.003;

11) 100.00.011 жолына 100.05.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 100.00.012 жолына 100.05.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған, сондай-ақ мүлік құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алынған негізгі қаражат құны 100.00.031Е және 100.00.023Ғ жолдары бойынша жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жатады;
13) 100.00.013 жолына 100.05.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 100.00.014 жолына 100.04.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 100.00.015 жолына 100.06.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 100.00.016 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 100.00.017 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 19) тармақшаға сәйкес роялти түріндегі салық төлеуші алған кіріс көрсетіледі;
18) 100.00.018 жолында 100.09.003А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 100.00.019 жолды жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Бұл жолға 100.26.001D немесе 100.26.002С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 100.00.020 жолды жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Бұл жолға 100.27.017 жолында көрсетілген сома, егер теріс мәнге ие болған жағдайда көшіріледі. 100.27.017 жолының теріс мәні модуль бойынша 100.00.020 жолына көшіріледі;
21) 100.00.021 жолына 100.05.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 100.00.022 жолында 100.00.001 мен 100.00.021 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 100.00.023 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, ол 100.00.023А - 100.00.021N жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 100.00.024 жолында 100.00.022 және 100.00.023 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын түзету есебімен жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.00.025 жолына 100.08.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.00.026 жолына 100.09.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.027 жолына 100.14.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

4) в строку 100.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 100.14.004В;
5) в строку 100.00.029 переносится сумма, отраженная в строке 100.15.005;
6) в строку 100.00.030 переносится сумма, отраженная в строке 100.12.001;
7) в строку 100.00.031 переносится сумма, отраженная в строке 100.11.006;
8) в строку 100.00.032 переносится сумма, отраженная в строке 100.06.002В;
9) в строке 100.00.033 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
10) в строку 100.00.034 переносится сумма, отраженная в строке 100.12.002;
11) в строке 100.00.035 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 100.00.035А по 100.00.035F;
12) в строку 100.00.035А переносится сумма, отраженная в строке 100.16.003Е;
13) в строку 100.00.035В переносится сумма, отраженная в строке 100.17.001В;
14) в строку 100.00.035С переносится сумма, отраженная в строке 100.16.003К;
15) в строку 100.00.035D переносится сумма, отраженная в строках 100.16.003J;
16) в строку 100.00.035E переносится сумма, отраженная в строках 100.12.004B;
17) в строку 100.00.035F переносятся суммы, отраженные в строках 100.16.003F, 100.16.003H и 100.16.005D;
18) строка 100.00.036 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.26.003;
19) строка 100.00.037 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, определяемая сложением строк 100.27.019С;
20) в строке 100.00.038 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.038В или 100.00.038С. В случае, если данные строки не заполняются налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 100.00.038А;
21) в строке 100.00.038А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 100.00.025 по 100.00.037. При заполнении Декларации некоммерческими организациями при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, в строках с 100.00.025 по 100.00.037 указывается сумма расходов в целом по некоммерческой организации;
22) строка 100.00.038В заполняется некоммерческими организациями, соответствующими положениям статьи 120 Налогового кодекса и представляющими одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00 и Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.00.030;

4) 100.00.028 жолына 100.14.004В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.00.029 жолына 100.15.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.00.030 жолына 100.12.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 100.00.031 жолына 100.11.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 100.00.032 жолына 100.06.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 100.00.033 жолында Салық кодексінің 103-бабына сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.034 жолына 100.12.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 100.00.035 жолында 100.00.035А - 100.00.035F жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 100.00.035А жолына 100.12.003Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 100.00.035В жолына 100.10.001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 100.00.035С жолына 100.12.003К жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 100.00.035D жолына 100.12.003J жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 100.00.035Е жолына 100.12.004В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 100.00.035F жолына 100.12.003F, 100.12.003Н және 100.12.005D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
18) 100.00.036 жолын жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Бұл жолға 100.26.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 100.00.037 жолын жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Бұл жолға 100.27.019C жолдарын қосумен айқындалатын сома көшіріледі;
20) 100.00.038 жолында шегерімдерге жатқызылуға жататын сома көрсетіледі. Осы жолға 100.00.038В немесе 100.00.038C жолдарында көрсетілген сома көшіріледі. Егер көрсетілген жолдарды салық төлеуші толтырмаған жағдай болса, онда 100.00.038А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 100.00.038А жолында 100.00.025-тен 100.00.037 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Жалпы белгіленген тәртіппен салық салуға жататын кірістерді алғанда коммерциялық емес ұйымдар Декларацияны толтырғанда, 100.00.025-тен 100.00.037 жолдарында коммерциялық емес ұйымдар бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
22) 100.00.038В жолы Салық Кодексінің 120-бабына ережелеріне сәйкес келетін коммерциялық емес ұйымдар мен 130-нысан бойынша Корпорациялық табыс бойынша декларацияны және 100.00 нысан бойынша Корпорациялық табыс бойынша декларацияны бірге тапсыратындар толтырады. Бұл жолға 130.00.030 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

23) строка 100.00.038С заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница сумм строк 100.00.038А и 100.10.002.
18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.039 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 100.00.024 и 100.00.038;
2) в строку 100.00.040 переносится сумма, отраженная в строке 100.18.002;
3) в строке 100.00.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 100.00.041А и 100.00.041В;
4) в строку 100.00.041А переносится сумма, отраженная в строке 100.19.005;
5) в строку 100.00.041В переносится сумма, отраженная в строке 100.22.001;
6) в строке 100.00.042 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 100.00.039, 100.00.040 и 100.00.041 (100.00.039 + 100.00.040 - 100.00.041);
7) в строке 100.00.043 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 100.00.042. При этом, если сумма по строке 100.00.035В больше или равна сумме строки 100.00.039, то в строке 100.00.043 отражается сумма, указанная в строке 100.00.039. Если сумма по строке 100.00.035В меньше суммы по строке 100.00.039, в строку 100.00.043 переносится сумма строки 100.00.035В;
8) в строке 100.00.044 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности (100.00.042 - 100.00.043 + 100.02.002);
9) в строке 100.00.045 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 100.00.045А по 100.00.045D) в пределах суммы 100.00.042 х 3 % + (сумма c 100.00.045Е по 100.00.045G) - 100.00.045H);
10) в строке 100.00.045A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы в пределах суммы превышения расходов над доходами, порученными при эксплуатации объектов социальной сферы, отраженной в строке 100.13.003А, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;

23) 100.00.038С жолын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты мекемесі бар резидент толтырады. Осы жолдың сомасы 100.00.038А және 100.10.002 жолдарындағы сомалар айырмасы ретінде айқындалады.
18. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 100.00.039 жолында 100.00.024 және 100.00.038 жолдарының айырмасы ретінде салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
2) 100.00.040 жолына 100.18.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.041 жолында 100.00.041А және 100.00041В жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.041А жолына 100.19.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.00.041В жолына 100.22.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.00.042 жолында 100.00.039, 100.00.040 және 100.00.041 (100.00.039 + 100.00.040 - 100.00.041) жолдарының сомалары айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.043 жолында, 100.00.042 жолында залал алынған кезде, Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарды шегерімге жатқызу нәтижесінде салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 100.00.035В жолы бойынша сома 100.00.039 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 100.00.039 жолында 100.00.035 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 100.00.035В жолы бойынша сома 100.00.039 жолы бойынша сомадан аз болса, 100.00.043 жолына 100.00.035В жолының сомасы көшіріледі;
8) 100.00.044 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (100.00.042 - 100.00.043 + 100.02.002) үй-жайларды, ғимараттар мен құрлыстарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
9) 100.00.045 жолында 100.00.042 х 3 пайызда + (100.00.045Е - 100.00.045Н) - 100.00.045І) сомаларының шегінде Салық кодексінің 16-бабына сәйкес (100.00.045А - 100.00.045D сомасы) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.045А жолында Салық кодексінің 116-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес 100.09.003А жолында көрсетілген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыстардан шығыстардың асуы сомасының шегінде әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;

11) в строку 100.00.045B переносится сумма, отраженная в строке 100.13.004;
12) в строку 100.00.045С переносится сумма, отраженная в строке 100.13.005;
13) в строке 100.00.045D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
14) строка 100.00.045E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.045F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
16) в строке 100.00.045G указывается сумма дохода от кредитования сельского хозяйства и сумма инвестиционного дохода при соответствии условиям пункта 4 статьи 122 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.045H указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 100.00.045A по 100.00.045D, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (100.00.042), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов налогооблагаемого дохода;
18) в строке 100.00.046 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 100.12.003;
19) в строке 100.00.047 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 100.00.042, 100.00.045 и 100.00.046. Если сумма, указанная в строке 100.00.046, больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 100.21.001.
19. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.048 указывается сумма исчисленного налога, определенная в строке 100.21.002;
2) в строке 100.00.049 указывается сумма налога на чистый доход, определенная в строке 100.21.006;

11) 100.00.045В жолына 100.09.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 100.00.045С жолына 100.09.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 100.00.045D жолында Салық кодексінің 116-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;
14) 100.00.045Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 116-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) 100.00.045F жолында Салық кодексінің 116-бабының 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
16) 100.00.045G жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағының шарттарына сәйкес кезінде ауыл шаруашылығын несиелеуден кіріс сомасы және инвестициялық кірістің сомасы көрсетіледі;
17) 100.00.045Н жолында Салық кодексінің 116-бабының
5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.
Егер 100.00.045А - 100.00.045D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен үш пайызбен кемінің сомасын құраса (100.00.042), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістен үш пайыздан астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің үш пайыздары мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
18) 100.00.047 жолында 100.00.042, 100.00.045 және 100.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 100.00.046 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 100.21.001 жолына көшіріледі.
19. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 100.00.048 жолында 100.21.002 жолында айқындалған есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 100.00.049 жолында 100.21.006 жолында айқындалған таза кіріске салық сомасы көрсетіледі;

3) в строке 100.00.050 указывается сумма произведенных налогоплательщиком зачетов за отчетный налоговый период, определенная в строке 100.21.003;
4) в строке 100.00.051 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определенная в строке 100.21.007;
5) строка 100.00.052 заполнению не подлежит;
6) строка 100.00.053 заполнению не подлежит;
7) строка 100.00.054 заполнению не подлежит.
20. В разделе "Другая информация":
в строку 100.00.055 переносится сумма, отраженная в строке 100.18.001.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом.
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера.
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, а также заверена печатью налогоплательщика. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4) дата подачи Декларации. Указываются текущая дата подачи Декларации.
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в которой представлена Декларация согласно положением Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.

3) 100.00.050 жолында 100.21.003 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген есептің сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.051 жолында 100.21.007 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.052 жолы толтырылуға жатпайды;
6) 100.00.053 жолы толтырылуға жатпайды;
7) 100.00.054 жолы толтырылуға жатпайды.
20. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
100.00.055 жолына 100.18.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
21. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Декларацияға салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Декларация электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) декларацияны өткізген күні. Декларацияны өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.

3. Составление формы 100.01 - Доход от реализации
товаров (работ, услуг)
22. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса.
23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
3) отмечается налогоплательщиком, являющимся лауреатом премии Правительства Республики Казахстан "За достижение в области качества";
4) отмечается юридическими лицами-лауреатами премии Правительства Республики Казахстан "За достижение в области качества", реализующих товары собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, процесс производства которых сертифицирован в соответствии с международными стандартами ИСО серии 9000 и 14000 системы менеджмента качества и управления окружающей средой;
5) указывается номер и дата выдачи сертификатов соответствия международным стандартам системы менеджмента качества и управления окружающей средой: А - ИСО 9000; В - ИСО - 14000. Заполняется в случае, если отмечена строка 4.
24. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
1) строка 100.01.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг), за исключением товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.01.002 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, за исключением сертифицированных товаров собственного производства, соответствующих условиям части третьей пункта 2 статьи 140-9 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.01.003 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации сертифицированных товаров собственного производства, соответствующих условиям части третьей пункта 2 статьи 140-9 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 100.01.004 предназначена для отражения общей стоимости реализованных товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк 100.01.001С + 100.01.002С + 100.01.003С.

3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан
кірістер - 100.01 нысанын жасау
22. Бұл нысан Салық кодексінің 81-бабына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
23. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" Қазақстан Республикасы Үкіметінің сыйлығының лауреаты болып табылатын салық төлеуші белгілейді;
4) оларды өндіру процесі сапа менеджменті және қоршаған ортаны басқару жүйесінің 9000 және 14000 сериялы ИСО халықаралық стандарттарының талаптарына сәйкес сертификатталған, Салық кодексінің 140-7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес олардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, өз өндірісінің тауарларын өткізетін, "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" Қазақстан Республикасы Үкіметінің сыйлығының лауреаты - заңды тұлғалар белгілейді;
5) сапа менеджменті және қоршаған ортаны басқару жүйесінің 9000 және 14000 сериялы ИСО халықаралық стандарттарының талаптарына сәйкестік сертификаттарының берілген күні мен нөмірі көрсетіледі. Егер 4-жол белгіленген жағдайда толтырылады: А жолында - ИСО 9000; В жолында - ИСО 1400.
24. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде:
1) 100.01.001 жолы Салық кодексінің 140-7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес олардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, өз өндірісінің тауарларын қоспағанда, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 100.01.002 жолы Салық кодексінің 140-9-бабы 2-тармағының үшінші бөлігі шарттарына сәйкес келетін өз өндірісінің сертификатталған тауарларын қоспағанда, Салық кодексінің 140-7-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес олардың тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, өз өндірісінің тауарларын сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 100.01.003 жолы Салық кодексінің 140-9-бабы 2-тармағының үшінші бөлігі шарттарына сәйкес келетін өз өндірісінің сертификатталған тауарларын сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
4) 100.01.004 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші сатқан тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құнын көрсетуге арналған. 100.01.001С + 100.01.002С + 100.01.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

25. Величина строки 100.01.004 переносится в строку 100.00.001.
26. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
27. Дополнительная форма к строке 100.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с ОКЭД. При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода. Также в данной графе отражается сумма отклонения цены сделки от рыночной цены, выявленного в соответствии со статьей 73-1 Налогового кодекса;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 81 Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.01.001 переносится в строку 100.01.001А, графы D - в строку 100.01.001В, графы E - в строку 100.01.001С.
28. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
29. Дополнительная форма к строке 100.01.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код товара собственного производства, соответствующий порядковому номеру в перечне, утвержденном Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров собственного производства в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Также в данной графе отражается сумма отклонения цены сделки от рыночной цены, выявленного в соответствии со статьей 73-1 Налогового кодекса;

25. 100.01.004 жолының шамасы 100.00.001 жолына көшіріледі.
26. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
27. 100.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр парақ бойынша тиісті топты (класс) көрсетеді;
3) С бағанда есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. Сонымен қатар аталған бағанда Салық кодексінің 73-1-бабына сәйкес анықталған, мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуының сомасы көрсетіледі;
4) D бағанда Салық кодексінің 81-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 81-бабының 2-тармағындағы 4) тармақшаға сәйкес, егер шарт жағдайларымен сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомадан теңгеде жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны түзетуге жатады;
5) Е бағанда аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанға С бағанда көрсетілген деректер көшіріледі.
100.01.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.01.001А жолына, D бағаны - 100.01.001В жолына, Е бағаны 100.01.001С жолына көшіріледі.
28. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
29. 100.01.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда өз өндірісінің сатылған тауарларының атауы көрсетіледі;
3) С бағанда есепті салық кезеңінің ішінде өз өндірісінің сатылған тауарларының құны көрсетіледі;
4) D бағанда Салық кодексі 81-бабының 2-тармақшасына сәйкес жүргізілген түзетудің сомасы көрсетіледі. Сонымен қатар аталған бағанда Салық кодексінің 73-1-бабына сәйкес анықталған, мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуының сомасы көрсетіледі;

5) в графе E указывается стоимость реализованных товаров собственного производства после произведенной корректировки. Определяется как сумма граф C и D.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 100.01.002 переносится в строку 100.01.002А, графы D - в строку 100.01.002В, графы E - в строку 100.01.002С.
30. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
31. Дополнительная форма к строке 100.01.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код сертифицированного товара собственного производства, соответствующий порядковому номеру в перечне, утвержденном Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается стоимость реализованных сертифицированных товаров собственного производства в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Также в данной графе отражается сумма отклонения цены сделки от рыночной цены, выявленного в соответствии со статьей 73-1 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается стоимость реализованных товаров собственного производства после произведенной корректировки. Определяется как сумма граф C и D.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 100.01.003 переносится в строку 100.01.003А, графы D - в строку 100.01.003В, графы F - в строку 100.01.003С.
32. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
4. Составление формы 100.02 - Доход от прироста стоимости
при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных,
газовых скважин и передаточных устройств), а также активов,
не подлежащих амортизации
33. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82 Налогового кодекса.
34. В разделе "Реализация зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
1) строка 100.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы;

5) Е бағанда жүргізілген түзетуден кейін өз өндірісінің сатылған тауарларының құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомалары ретінде айқындалады.
100.01.002 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.01.002А жолына, D бағаны - 100.01.002В жолына, Е бағаны 100.01.002С жолына көшіріледі.
30. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
31. 100.01.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда өз өндірісінің сертификатталған сатылған тауарларының атауы көрсетіледі;
3) С бағанда есепті салық кезеңінің ішінде өз өндірісінің сертификатталған, сатылған тауарларының құны көрсетіледі;
4) D бағанда Салық кодексі 81-бабының 2-тармақшасына сәйкес жүргізілген түзетудің сомасы көрсетіледі. Сонымен қатар аталған бағанда Салық кодексінің 73-1-бабына сәйкес анықталған, мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқуының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанда жүргізілген түзетуден кейін өз өндірісінің сертификатталған, сатылған тауарларының құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомалары ретінде айқындалады.
100.01.003 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.01.003А жолына, D бағаны - 100.01.003В жолына, F бағаны 100.01.003С жолына көшіріледі.
32. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кіріс - 100.02 нысанын жасау
33. Бұл нысан Салық кодексінің 82-бабына сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет қажеті үшін сатып алынған активтерден басқа амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
34. "Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату" бөлімінде:
1) 100.02.001 жолында үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

2) строка 100.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
35. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 100.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
36. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 100.02.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже акций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.02.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.02.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 100.02.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 100.02.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 100.02.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации методом открытых торгов на фондовой бирже в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 100.02.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.02.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
35. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
100.02.004 жолы үй-жайлар, ғимараттар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің 82-бабының 1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
36. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 100.02.005 жолы өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған акцияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстың (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.02.006 жолы облигациялардан басқа, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.02.007 жолы өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстың (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 100.02.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 100.02.009 жолы басқа облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 100.02.010 жолы Салық кодексінің 124-бабының 2-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі акциялар мен облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

7) строка 100.02.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации методом открытых торгов на фондовой бирже в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 100.02.006, 100.02.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 100.02.010.
37. В разделе "Итого":
в строке 100.02.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 100.02.001, 100.02.004, 100.02.005, 100.02.007, 100.02.008 и 100.02.011 (при получении дохода по данным строкам).
38. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 100.02.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов согласно пункту 1 статьи 124 Налогового кодекса. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 100.00.040.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 100.02.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 100.02.005 и 100.02.007 данные суммы переносятся в строку 100.00.023С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 100.02.008 данная сумма переносится в строку 100.00.023D.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 100.02.012, переносится в строку 100.00.002.
39. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
40. Дополнительная форма к строке 100.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", утвержденным приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 мая 2005 года N 150 "Об утверждении Государственного классификатора "Классификатор основных фондов" (далее - Государственный классификатор Республики Казахстан "Классификатор основных фондов"), при реализации которых получен доход;

7) 100.02.011 жолы 100.02.010 жолының сомасына азайтылған 100.02.006, 100.02.008, 100.02.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі ретінде айқындалатын шеккен залалдар сомасын ескеріп өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі акциялар мен облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды, мемлекеттік бағалы қағаздарды, агенттік облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.
37. "Жиыны" бөлімінде:
100.02.012 жолында үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ 100.02.001, 100.02.004, 100.02.005, 100.02.007, 100.02.008 және 100.02.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жататын активтер көрсетіледі.
38. 100.02.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Аталған сома 100.00.040 жолының сомасын айқындау кезінде есептелмейді.
100.02.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
100.02.005 және 100.02.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес 100.00.021С жолына көшіріледі.
100.02.008 жолындағы кірісті алу кезінде осы сома 100.00.021D жолына көшіріледі.
Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 100.02.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 100.00.002 жолына көшіріледі.
39. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
40. 100.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда сату кезінде кіріс алған "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Мемлекеттік жіктеуішін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитет Төрағасының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 150 бұйрығымен бекітілген "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне (бұдан әрі - "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуіші) сәйкес сатылған үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) көрсетіледі;

3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 100.16.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается сумма расходов на ремонт, на которую уменьшается доход от прироста стоимости зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), в соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму дохода от прироста стоимости указанных активов, которая определяется как разница сумм граф D и С (D - C), и переносится из соответствующей строки графы N дополнительной формы к строке 100.16.001;
6) в графе F указывается доход от их реализации, определяемый как разница сумм графы D и граф С и Е (D - C - E).
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.02.001 переносится в строку 100.02.001.
41. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
42. Дополнительные формы к строкам 100.02.002, 100.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", при реализации которых получен убыток;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 100.16.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается первоначальная стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительной формы к строке 100.02.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;

3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанда бұрынғы тиісті салық кезеңінің 100.16.001 жолына қосымша нысанның F бағандағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің 82-бабының 3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанда кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанда аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанда Салық кодексінің 113-бабы 2-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) құнының өсімінен түскен кіріс азайтылатын жөндеуге кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы сома D және С бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын (D - С) көрсетілген активтер құнының өсуінен түскен кіріс сомасынан аспауы тиіс, қосымша нысанның N бағанының тиісті жолынан 100.16.001 жолына көшіріледі;
6) F бағанда D бағаны және С мен Е бағандарының сома айырмасы ретінде айқындалатын (D - С - Е) оларды сатудан кіріс көрсетіледі.
100.02.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.02.001 жолына көшіріледі.
41. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
42. 100.02.002, 100.02.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес сату кезінде кіріс алған сатылған үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) коды көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанда тиісті салық кезеңінің 100.16.001 жолына қосымша нысанның F бағандағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің 82-бабының 3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің бастапқы құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанда кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;

4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается убыток от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.02.002 - переносится в строку 100.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 100.02.003 - в строку 100.02.003.
43. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
44. Дополнительная форма к строке 100.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается соответствующий код реализованных активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и ценных бумаг:
01 - земельные участки;
02 - объекты незавершенного строительства;
03 - неустановленное оборудование;
04 - основные средства и нематериальные активы, не используемые налогоплательщиком в производстве товаров, выполнении работ, предоставлении услуг;
05 - доля участия в юридическом лице любой организационно-правовой формы, консорциумах;
06 - основные средства, стоимость которых ранее полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года;
07 - фиксированные активы, введенные в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, стоимость которых отнесена на вычеты в соответствии со статьями 138 - 140 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается:
по доле участия - стоимость приобретения;
по активам, указанным в подпункте 7) и 8) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса - "0";
в иных случаях - первоначальная стоимость объектов согласно пункту 2 статьи 82 Налогового кодекса;
4) в графе D указывается стоимость реализации объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.02.004 переносится в строку 100.02.004.
45. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
46. Дополнительные формы к строкам 100.02.005, 100.02.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;

4) D бағанда аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанда D және С бағандарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан келген залал көрсетіледі.
100.02.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.002 жолына, 100.02.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.003 жолына көшіріледі.
43. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
44. 100.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің 82-бабының 1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің тиісті коды көрсетіледі:
амортизациялауға жатпайтын басқа да активтердi өткiзу кезiнде құралады. Амортизациялауға жатпайтын активтерге:
01 - жер учаскелерi;
02 - құрылысы аяқталмаған объектiлер;
03 - орнатылмаған жабдық;
04 - салық төлеушi тауарларды өндiруде, жұмыстарды орындауда, қызметтер көрсетуде пайдаланбайтын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер;
05 - бағалы қағаздар;
06 - кез келген ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлғаға, консорциумдарға қатысу үлесi;
07 - Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданылған салық заңдарына сәйкес бұрын құны толық шегерiмге жатқызылған негiзгi құралдар;
08 - осы Кодекстiң 138-140-баптарына сәйкес құны шегерiмге жатқызылған, инвестициялық жоба шеңберiнде пайдалануға берiлген тiркелген активтер;
3) С бағанда:
қатысу үлесі бойынша - сатып алу құны;
Салық кодексінің 82-бабы 1-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша - "0";
өзге де жағдайларда - Салық кодексінің 82-бабы 2-тармағына сәйкес объектілердің бастапқы құны көрсетіледі;
4) D бағанда объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанда D және С бағандарда көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында есептелмейді.
100.02.004 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.004 жолына көшіріледі.
45. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
46. 100.02.005, 100.02.006 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда облигациялардан басқа, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;

3) в графе С указывается номер документа, подтверждающего нахождение реализованных ценных бумаг на день реализации в официальном списке фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
4) в графе D указывается дата документа, подтверждающего нахождение реализованных ценных бумаг на день реализации в официальном списке фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
5) в графе Е указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость реализации ценных бумаг;
7) в графе G указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф F и E.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 100.02.005 переносится в строку 100.02.005, графы G дополнительной формы к строке 100.02.006 - в строку 100.02.006.
47. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
48. Дополнительная форма к строке 100.02.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования облигаций, реализованных методом открытых торгов на фондовой бирже, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
3) в графе С указывается номер документа, подтверждающего нахождение реализованных облигаций на день реализации в официальном списке фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
4) в графе D указывается дата документа, подтверждающего нахождение реализованных облигаций на день реализации в официальном списке фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
5) в графе Е указывается количество облигаций;
6) в графе F указывается срок обращения облигаций (в днях);
7) в графе G указывается номинальная стоимость облигаций;
8) в графе H указывается стоимость приобретения облигаций, за исключением облигаций, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Облигации, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
9) в графе I указывается дата приобретения облигаций;
10) в графе J указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф G и H;
11) в графе К указывается стоимость реализации облигаций без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 100.04.002;

3) С бағанда өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрғанын растайтын құжаттың нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрғанын растайтын құжаттың күні көрсетіледі;
5) Е бағанда бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
6) F бағанда бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
7) G бағанда F және E бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
100.02.005 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 100.02.005 жолына, 100.02.006 жолына - 100.02.006 жолына қосымша нысан Е бағаны көшіріледі.
47. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
48. 100.02.007 жолына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған, қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен сатылған облигациялардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанда өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған, қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен сатылған облигациялардың ресми тізімдерінде тұрғанын растайтын құжаттың нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған, қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен сатылған облигациялардың ресми тізімдерінде тұрғанын растайтын құжаттың күні көрсетіледі;
5) Е бағанда облигациялардың саны көрсетіледі;
6) F бағанда облигациялардың айналым мерзімі (күнмен) көрсетіледі;
7) G бағанда облигациялардың номиналдық құны көрсетіледі;
8) Н бағанда купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған облигациялардан басқа облигациялардың сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған облигациялар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
9) І бағанда облигацияларды сатып алу күні көрсетіледі;
10) J бағанда G және Н бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
11) К бағанда олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз облигацияларды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілген купон сомасы 100.04.002 жолына қосымша нысан F бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;

12) в графе L указывается дата реализации облигаций;
13) в графе M указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения облигацией, которая рассчитывается как:
M = (J/F) х (L-I), где
(L-I) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
14) в графе N указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле N=(K-(H+M)).
Итоговая величина графы N дополнительной формы к строке 100.02.007 переносится в строку 100.02.007.
49. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
50. Дополнительные формы к строкам 100.02.008, 100.02.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы G дополнительной формы к строке 100.08.002;
10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)).
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 100.02.008 - в строку 100.02.008, графы L дополнительной формы к строке 100.02.009 - в строку 100.02.009.
51. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

12) L бағанда облигацияларды сату күні көрсетіледі;
13) М бағанда облигацияларды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
M=(J/F)x(L-I), онда
(L-I) - бағалы қағаздарды иелену кезеңі, күндерде;
14) N бағанда N =(К-(Н+М) формуласы бойынша айқындалатын облигацияларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
100.02.007 жолына қосымша нысан N бағанының жиынтық шамасы 100.02.007 жолына көшіріледі.
49. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
50. 100.02.008, 100.02.009 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда сатылған берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанда берешек бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
4) D бағанда берешек бағалы қағаздардың айналым мерзімі (күні) көрсетіледі;
5) Е бағанда берешек бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі;
6) Ғ бағанда купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанда берешек бағалы қағаздарды сатып алу күні көрсетіледі;
8) Н бағанда Е және Ғ бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанда олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілген купон сомасы 100.08.002 жолына қосымша нысан G бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;
10) J бағанда берешек бағалы қағаздарды сату күні көрсетіледі;
11) К бағанда берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
К = (Н/D) х (J-G), онда
(J-G) - күндегі берешек бағалы қағазды иелену кезеңі;
12) L бағанда L=(I-(Ғ+К)) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағазды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
100.02.007 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 100.02.007 жолына, 100.02.008 жолына қосымша нысан L бағаны 100.02.008 жолына, 100.02.009 жолына қосымша нысан L бағаны 100.02.009 жолына көшіріледі.
51. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

52. Дополнительная форма к строке 100.02.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 100.02.006, 100.02.009;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункту 2 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 100.02.010 переносится в строку 100.02.010.
53. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
5. Составление формы 100.03 - Доходы по сомнительным обязательствам
54. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 84 Налогового кодекса.
55. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
строка 100.03.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
56. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 100.03.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход.
1) в строке 100.03.002А указывается сумма кредиторской задолженности по доходам работников, признанная налогоплательщиком сомнительной;
2) в строке 100.03.002В указывается сумма кредиторской задолженности по обязательным пенсионным взносам, признанная налогоплательщиком сомнительной.
57. В разделе "Всего сомнительных обязательств":
строка 100.03.003 предназначена для отражения общей суммы кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной, и определяется как сумма строк 100.03.001С и 100.03.002А.
58. Величина строки 100.03.003 переносится в строку 100.00.004.
59. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

52. 100.02.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанда бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанда айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанда есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 100.02.006, 100.02.008, 100.02.009 жолдарының сомасы көшіріледі;
5) Е бағанда одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандары сомасы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің 124-бабының 2-тармағымен белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанға көшіріледі;
6) Ғ бағанда Салық кодексінің 124-бабының 2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
100.02.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 100.02.010 жолына көшіріледі.
53. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5. Күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер
- 100.03 нысанын жасау
54. Бұл нысан Салық кодексінің 84-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
55. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
1) 100.03.01 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
56. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
100.03.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған:
1) 100.03.002А жолында салық төлеуші күмәнді деп таныған қызметкерлердің кірістері бойынша кредиттік берешегінің сомасы көрсетіледі;
2) 100.03.002В жолында салық төлеуші күмәнді деп таныған міндетті зейнетақы жарналары бойынша кредиттік берешегінің сомасы көрсетіледі.
57. "Күмәнді міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
100.03.003 жолы салық төлеуші күмәнді деп таныған кредиторлық берешектің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 100.03.001 және 100.03.002А жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
58. 100.03.003 жолының шамасы 100.00.004 жолына көшіріледі.
59. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

60. Дополнительная форма к строке 100.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил кредитора;
3) в графе С указываются номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других) поставщика-кредитора по реализованным товарам (работам, услугам);
4) в графе D указывается дата приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг по обязательствам, признанным сомнительными;
5) в графе E указывается сумма кредиторской задолженности с учетом суммы налога на добавленную стоимость;
6) в графе F указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения кредиторской задолженности;
7) в графе G указывается сумма кредиторской задолженности за минусом суммы налога на добавленную стоимость, исчисленного исходя из ставки, указанной в графе F;
8) в графе H указывается сумма кредиторской задолженности, являющейся сомнительной и подлежащей включению в совокупный годовой доход за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 84 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 100.03.001 переносится в строку 100.03.001А, графы G - в строку 100.03.001В, графы H - в строку 100.03.001С.
61. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
6. Составление формы 100.04 - Вознаграждения
62. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
63. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 100.04.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
64. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 100.04.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
65. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":

60. 100.03.01 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда В бағанда көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 303-бабына сәйкес кредитордың резиденттілік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кредитор - жеткізуші құжатының (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанда күмәнді деп танылған міндеттемелер бойынша тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету күні көрсетіледі;
5) Е бағанда қосылған құн салығының сомасын ескеріп кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанда кредиторлық берешектің туындау сәтіне қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанда Ғ бағанда көрсетілген ставканы ескере отырып есептелген қосылған құн салығының сомасының алуы үшін кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанда Салық кодексінің 84-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын және күмәнді болып табылатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.03.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.03.001А жолына, G бағаны - 100.03.001В жолына, Н бағаны - 100.03.001С жолына көшіріледі.
61. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
6. Сыйақылар - 100.08 нысанын жасау
62. Бұл нысан Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 16) тармақшаға сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тысқары жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған. Салық кодексінің
10-бабының 1-тармағындағы 2-тармақшаға сәйкес кірістер сыйақылар болып табылады.
63. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.04.001 жолы облигациялар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларынан басқа сыйақылар сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
64. "Облигациялар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.04.002 жолы облигациялар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
65. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша сыйақылар" бөлімінде:

строка 100.04.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
66. В разделе "Вознаграждения из иностранных источников":
строка 100.04.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 100.18.001 и графы Н дополнительной формы к строке 100.18.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по кодам 2060, 2070 - "Вознаграждение".
67. В разделе "Итого":
строка 100.04.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 100.04.001А, 100.04.002С, 100.04.003С и 100.04.004.
68. Величина строки 100.04.005 переносится в строку 100.00.014.
Величина строк 100.04.001В, 100.04.002D и 100.04.003D переносится в строку 100.21.003В.
69. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
70. Дополнительная форма к строке 100.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается соответствующий код вида подлежащего получению (полученного) вознаграждения:
1 - вознаграждение по кредитам (займам), за исключением вознаграждения по кредитованию сельского хозяйства;
2 - вознаграждение по кредитованию сельского хозяйства;
3 - вознаграждение по финансовому лизингу;
4 - вознаграждение по вкладам (депозитам);
5 - вознаграждение по договорам накопительного страхования;
6 - выплаты по векселю;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
5) в графе E указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
6) в графе F указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 100.04.001 переносится в строку 100.04.001А, графы F - в строку 100.04.001В.
Сумма значений графы E дополнительной формы к строке 100.04.001, соответствующих виду вознаграждения по коду 2 "Вознаграждение по кредитованию сельского хозяйства" переносится в строку 100.04.001С.

100.04.003 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
66. "Шет елдік көздерден сыйақылар" бөлімінде:
100.04.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2060, 2070 - "Сыйақылар" коды бойынша тиісті кіріс түрі С және Е бағандарда бар болған жағдайда 100.18.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 100.18.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі.
67. "Барлығы" бөлімінде:
100.04.005 жолы 100.04.001А, 100.04.002С, 100.04.003С және 100.04.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
68. 100.04.005 жолының шамасы 100.00.014 жолына көшіріледі.
100.04.001В, 100.04.002D және 100.04.003D жолдарының шамасы 100.21.003В жолына көшіріледі.
69. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
70. 100.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда алуға жататын (алынған) сыйақы түрінің тиісті коды көрсетіледі:
1 - ауыл шаруашылығына несие беру бойынша сыйақыны қоспағанда, несиелер (зайымдар) бойынша сыйақы;
2 - ауыл шаруашылығына несие беру бойынша сыйақы;
3 - қаржы лизингі бойынша сыйақы;
4 - салымдар (депозиттер) бойынша сыйақы;
5 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сыйақы;
6 - вексель бойынша төлемдер;
3) С бағанда сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі;
5) Е бағанда төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының сомасын ескере отырып есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанда осы салықты ұстауды растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақы төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
100.04.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 100.04.001А жолына, Ғ бағанының жиынтық шамасы 100.04.001В жолына көшіріледі.
"Ауыл шаруашылығына несие беру бойынша сыйақы" 2 коды бойынша сыйақы түріне сәйкес келетін 100.04.001 жолына қосымша нысанның F бағаны мәнінің сомасы 100.04.001С жолына көшіріледі.

71. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
72. Дополнительные формы к строкам 100.04.002, 100.04.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
5) в графе E указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
6) в графе F указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф F и Е;
8) в графе H указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131 Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 100.04.002 переносится в строку 100.04.002А, графы F - в строку 100.04.002В, графы G - в строку 100.04.002С, графы H - в строку 100.04.002D, графы E дополнительной формы к строке 100.04.003 переносится в строку 100.04.003А, графы F - в строку 100.04.003В, графы G - в строку 100.04.003С, графы H - в строку 100.04.003D.
73. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
7. Составление формы 100.05 - Другие доходы
74. Данная форма предназначена для определения доходов налогоплательщика в виде доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса; имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса; компенсаций по ранее произведенным вычетам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса; доходов, включаемых в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не отраженных в строках с 100.00.001 по 100.00.020 Декларации.

71. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
72. 100.04.002, 100.04.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда Салық кодексінің 10-бабының 1-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанда сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлға - эмитентке беріледі;
5) Е бағанда есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанда дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанда эмитенттен төлем көзінде ұстап алынған корпорациялық табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Ғ және Е бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
8) Н бағанда осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің 131-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.04.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.04.002А жолына, F бағаны - 100.04.002В жолына, G бағаны - 100.04.002С жолына, H бағаны - 100.04.002D, 100.04.003 жолына қосымша нысан T бағанының жиынтық шамасы 100.04.003А жолына, F бағаны - 100.04.003В жолына, G бағаны - 100.04.003С жолына, H бағаны - 100.04.003D жолына көшіріледі.
73. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
7. Басқа да кірістер - 100.05. нысанын жасау
74. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабына , сондай-ақ салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы заң актілері мен Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске қосатын, бірақ Декларацияның 100.00.001 - 100.00.020 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістерін айқындауға арналған.

75. В разделе "Аренда имущества":
строка 100.05.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
76. В разделе "Имущество":
Строка 100.05.002 предназначена для определения дохода в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.05.002А по 100.05.002С.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, и основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 5), 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 100.00.023Е и 100.00.023F.
1) строка 100.05.002А предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.05.002В предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.05.002С предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного согласно подпунктам 5) и 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, а также имущества, указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
77. В разделе "Дивиденды":
Строка 100.05.003 предназначена для определения дохода в виде дивидендов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.05.003А и 100.05.003В.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
1) строка 100.05.003А предназначена для отражения суммы подлежащих получению (полученных) дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

75. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
100.05.01 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
76. "Мүлік" бөлімінде:
100.05.002 жолы Салық кодексінің 90-бабы 2-тармағында көрсетілген мүлікті қоспағанда, салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірісті айқындауға арналған. 100.05.002А және 100.05.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар пайда болған жағдайларда алынған ізгілік көмек түріндегі және бағыты бойынша пайдаланған мүліктің құны, мемлекеттік кәсіпорынның мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде алынған негізгі құралдары 100.00.023Е және 100.00.023Ғ жолдары бойынша жиынтық жылдық кірістен шығарылуға жатады.
1) 100.05.002А жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 100.05.002В жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 100.05.003С жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес алынған мүліктерді, сондай-ақ Салық кодексі 90-бабының 2-тармағында көрсетілген мүліктерді қоспағанда, тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады.
77. "Дивидендтер" бөлімінде:
100.05.003 жолы Салық кодексінің 80-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алуы тиіс (алған) дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған. 100.05.003А және 100.05.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің 10-бабындағы
1-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс дивидендтер болып табылады.
1) 100.05.003А жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынуы тиіс (алынған) дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

2) строка 100.05.003В предназначена для отражения суммы подлежащих получению (полученных) дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 100.18.001 и графы Н дополнительной формы к строке 100.18.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по коду 2050 - "Дивиденды";
78. Величина строки 100.05.003 переносится в строку 100.00.013.
79. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
Строка 100.05.004 предназначена для определения доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.05.004А и 100.05.004В.
1) строка 100.05.004А предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.05.004В предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии с пунктом 1 статьи 89 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
80. В разделе "Прочие доходы":
строка 100.05.005 предназначена для определения доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не отраженных в строках с 100.00.001 по 100.00.020 Декларации, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
81. Величина строки 100.05.001 переносится в строку 100.00.005.
Величина строки 100.05.002 переносится в строку 100.00.012.
Величина строки 100.05.002А переносится в строку 100.00.023Е.
Величина строки 100.05.002В переносится в строку 100.00.023F.
Величина строки 100.05.003 переносится в строку 100.00.013.
Величина строки 100.05.004 переносится в строку 100.00.011.
Величина строки 100.05.005 переносится в строку 100.00.021.
82. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
83. Дополнительная форма к строке 100.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.

2) 100.05.003В жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алынуы тиіс (алынған) дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2050 - "Дивидендтер" коды бойынша тиісті кіріс түрі С және Е бағандарда бар болған жағдайда 100.18.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 100.18.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі.
78. 100.05.003 жолының шамасы 100.00.013 жолына көшіріледі.
79. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
100.05.004 жолы Салық кодексі 89-бабына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 100.05.004А мен 100.05.004В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
80. "Басқа да кірістер" бөлімінде:
100.05.005 жолы Салық кодексі 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірісіне енгізілген, бірақ Декларацияның 100.00.001 - 100.00.020 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістерін айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
81. 100.05.001 жолының шамасы 100.00.005 жолына көшіріледі.
100.05.002 жолының шамасы 100.00.012 жолына көшіріледі.
100.05.002А жолының шамасы 100.00.023Е жолына көшіріледі.
100.05.002В жолының шамасы 100.00.023F жолына көшіріледі.
100.05.003 жолының шамасы 100.00.013 жолына көшіріледі.
100.05.004 жолының шамасы 100.00.01 жолына көшіріледі.
100.05.005 жолының шамасы 100.00.021 жолына көшіріледі.
82. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
83. 100.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда жалға беруші жалға берген мүлік түрі көрсетіледі;
3) С бағанда жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі/осы Ереженің 303-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды;
4) D бағанда жалға алу шартын жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанда есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуға жататын (алған) жалға алу төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік үшін (тысқары орналасып жалға берілген) жалға алу төлемін алса (алуға жатса), онда Е бағанда салық сомасын қоса жалға алу төлемінің есептелген сомасы көрсетіледі.

Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.05.001 переносится в строку 100.05.001.
84. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
85. Дополнительные формы к строкам 100.05.002А, 100.05.002В, 100.05.002С:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика- поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.05.002А переносится в строку 100.05.002А, графы Е дополнительной формы к строке 100.05.002В - в строку 100.05.002В, графы Е дополнительной формы к строке 100.05.002С - в строку 100.05.002С.
86. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
87. Дополнительная форма к строке 100.05.003А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
3) в графе С указываются номер и дата документа, на основании которого осуществляется выплата дивидендов;
4) в графе D указывается сумма подлежащих получению (полученных) дивидендов.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.05.003А переносится в строку 100.05.003А.
88. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
89. Дополнительная форма к строке 100.05.004А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 303 настоящих Правил страховой организации, возвращающей страховые премии;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации страховой организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем возвращены (подлежат возврату) страховые премии;

100.05.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.05.001 жолына көшіріледі.
84. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
85. 100.05.002А, 100.05.002В, 100.05.002С жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес мүлікті (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізуші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанда тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанда С бағанда көрсетілген мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанда тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
100.05.002А жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.05.002А жолына, 100.05.002В жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы - 100.05.002В жолына, 100.05.002С жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы - 100.05.002С жолына көшіріледі.
86. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
87. 100.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанда дивидендтерді төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда дивидендтерді төлеуге негіз болатын құжаттың N және толтырылған күні көрсетіледі;
5) Е бағанда алынуы тиіс (алынған) дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
100.05.003А жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.05.003А жолына көшіріледі.
88. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
89. 100.05.004А жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда сақтандыру сыйақыларын қайтарушы сақтандыру ұйымның осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда сақтандыру ұйымының резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік еліндегі кодын көрсеткенде толтырылады;
4) D бағанда сақтандыру сыйақылары төлеген (қайтаруға тиіс) сақтандырушы - салық төлеушінің сақтандыру шарттарын жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;

5) в графе Е указывается дата окончания действия либо прекращения договора страхования, указанного в графе D (дата включения суммы страховых премий в совокупный годовой доход);
6) в графе F указывается сумма страховых премий, возвращенная (подлежащая возврату) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.05.004А переносится в строку 100.05.004А.
90. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
91. Дополнительная форма к строке 100.05.004В:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 303 настоящих Правил лица, указанного в графе В;
3) в графе С указывается код вида компенсаций:
"1" - при выплате дебиторами суммы требований, признанных сомнительными, ранее отнесенных на вычеты;
"2" - при выплате сумм из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов), за исключением субсидий, полученных из средств государственного бюджета; (в проекте);
"3" - при возмещении других расходов (убытков), которые ранее были отнесены на вычеты;
4) в графе D указывается сумма полученных компенсаций, включаемая в совокупный годовой доход.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.05.004В переносится в строку 100.05.004В.
92. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
93. Дополнительная форма к строке 100.05.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается соответствующий код вида дохода:
01 - доход при выбытии активов, который включает сумму дохода, не являющегося доходом от реализации товаров или доходом от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации, и признаваемый в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
03 - доход от передачи прав пользования имуществом, который включает сумму дохода налогоплательщика, подлежащего получению (полученного) им от передачи права пользования имуществом, и признаваемого в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
04 - страховые выплаты, полученные при наступлении страхового случая. По данному коду не учитываются страховые выплаты, отраженные по графе Н дополнительных форм к строкам 100.16.001 и 100.16.002;
05 - доходы, подлежащие получению (полученные) по металлическим счетам;
99 - прочие доходы.

5) Е бағанда D бағанда көрсетілген, сақтандыру шарты қолданысының біту немесе тоқтатылу күні (сақтандыру сыйақылары сомаларын жылдық жиынтық кіріске енгізу күні) көрсетіледі;
6) F бағанда есеп салық кезеңі үшін қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
100.05.004A жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.05.004A жолына көшіріледі.
90. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
91. 100.05.004В жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес В бағанда көрсетілген тұлғаның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда өтемақы түрінің коды көрсетіледі:
"1" - бұрын шегерімге жатқызылған күмәнді деп танылған талаптардың сомаларын дебиторлар төлеген кезде;
"2" - мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен алынған субсидияларды қоспағанда, шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан сомаларды төлеген кезде;
"3" - бұрын шегерімге жатқызылған шығыстарды (залалдарды) өтеу кезінде;
4) D бағанда жылдық жиынтық табысты қосатын алынған өтемақылар сомасы көрсетіледі.
100.05.004В жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.05.004В жолына көшіріледі.
92. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
93. 100.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда тиісті кіріс түрінің коды көрсетіледі:
01 - тауарларды сатудан түскен кіріс немесе үй-жайларды, ғимараттарды, сондай-ақ амортизациялауға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсімінен түскен кіріс болып табылмайтын, және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған кіріс сомасына қосылған активтерді шығару кезіндегі кіріс;
03 - мүлікті пайдалану құқығын беруден алуға жататын (алған) салық төлеушілердің кіріс сомаларын қосатын және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған мүлікті пайдалану құқығын беруден кіріс;
04 - сақтандыру жағдайлары болған кезде алынған сақтандыру төлемдері. Бұл код бойынша 100.12.001 және 100.12.002 жолдарына В бағанда көрсетілген сақтандыру төлемдері есепке алынбайды;
05 - метал есебі бойынша алуға жататын (алынған) кірістер;
99 - өзге кірістер.

3) в графе C указывается сумма доходов.
Итоговая величина графы С переносится в строку 100.05.005.
94. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
8. Составление формы 100.06 - Курсовая разница
95. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса.
96. В разделе "Курсовая разница":
строка 100.06.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
97. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 100.06.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 100.06.001А и 100.06.001В;
2) строка 100.06.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 100.06.001В и 100.06.001А.
98. Величина строки 100.06.002А переносится в строку 100.00.015.
99. Величина строки 100.06.002В переносится в строку 100.00.032.
100. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
9. Составление формы 100.07 - Управленческие
и общеадминистративные расходы нерезидента
101. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии со статьями 195 - 197 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).
102. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

3) С бағанда кіріс сомалары көрсетіледі.
С бағанының жиынтық шамасы 100.05.005 жолына көшіріледі.
94. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
8. Бағамдық айырма - 100.06 нысанын жасау
95. Бұл нысан Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріс енгізілуге жататын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасының артуын, немесе Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын және жылдық жиынтық кіріс алумен байланысты теріс бағамдық айырма сомасын айқындауға арналған.
96. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
100.06.001 жолы салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырманың жалпы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру бойынша заңнамасына сәйкес толтырылады.
97. "Бағамдық айырма есебі" бөлімінде:
1) 100.06.002А жолы 100.06.001А және 100.06.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
2) 100.06.002В жолы 100.06.001В және 100.06.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған.
98. 100.06.002А жолының шамасы 100.00.015 жолына көшіріледі.
99. 100.06.002В жолының шамасы 100.00.032 жолына көшіріледі.
100. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
9. Резидент еместің басқару және жалпы
әкімшілік шығыстары - 100.07 нысанын жасау
101. Осы нысан Салық кодексінің 195-197-баптарына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарлаған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерін (бұдан әрі - халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын резидент еместер толтырады.
102. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии со статьями 196 или 197 Налогового кодекса;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения в соответствии со статьей 196 Налогового кодекса;
3) код страны согласно пункту 303 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период налогоплательщика - нерезидента в стране резидентства (отмечается дата начала и конца указанного налогового периода);
5) ПКНПН - поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика в стране резидентства (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения);
6) ПКНППУ - поправочный коэффициент налогового периода в Республике Казахстан от деятельности через постоянное учреждение (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения).
В случае неприменения поправочного коэффициента (коэффициентов), соответствующая (соответствующие) ячейка (ячейки) не заполняется (заполняются).
Поправочный коэффициент применяется при использовании метода пропорционального распределения с целью сопоставления показателей налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан и от его деятельности в целом в случае несоответствия налоговых периодов в Республике Казахстан и стране резидентства налогоплательщика.
103. ПКНПН вводится с целью приведения в соответствие продолжительности налоговых периодов налогоплательщика в стране резидентства и в Республике Казахстан для исчисления суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, относимых на вычеты в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНПН определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода налогоплательщика в стране резидентства, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в стране резидентства. За базовый налоговый период принимается отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
Пример 1.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период налогоплательщика в стране резидентства состоит из 15 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 декабря 2001 года. За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в Республике Казахстан, состоящий из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года. В рамки базового налогового периода (январь 2001 года - декабрь 2001 года) включается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства с января по декабрь 2001 года, в данном случае ПКНПН составляет 12/15.

1) Салық кодексінің 196 немесе 197-баптарына сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
2) Салық кодексінің 196-бабына сәйкес барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеуде қолданылатын тәсіл;
3) осы Ереженің 303-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шартты жасасқан елдің коды көрсетіледі;
4) резиденттік елдегі резидент емес салық төлеушінің салық кезеңі (көрсетілген салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді);
5) ССКТК - резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңіндегі түзету коэффиценті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді);
6) ТМСКТК - тұрақты мекемесі арқылы қызметінен Қазақстан Республикасындағы салық кезеңінің түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді).
Түзету коэффициентін (коэффициенттерін) қолданбау жағдайларында тиісті торкөз (торкөздер) толтырылмайды.
Түзету коэффициенті салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы қызметінің көрсеткіштерін салыстыру мақсатында бөлудің бара-бар әдісін қолдану кезінде және Қазақстан Республикасындағы және салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңдерінің сәйкессіздіктері кезінде қолданылады.
103. ССКТК Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында шегеруге жататын резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын есептеу үшін салық төлеушінің резиденттік елдегі және Қазақстан Республикасындағы салық кезеңдерінің ұзақтығын сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ССКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін салық төлеушінің резиденттік елдегі тиісті салық кезеңіне сәйкес келетін айлар санын салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі айларының жалпы санына ара-қатынасы ретінде айқындалады. Базалық салық кезеңіне Қазақстан Республикасындағы есепті салық кезеңі алынады.
1-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің бара-бар әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейін 15 айдан тұрады. Базалық кезеңге 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі дейін 12 айдан тұратын салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі қолданылады. Базалық салық кезеңі шеңберіне (2001 жылғы қаңтар - 2001 жылғы желтоқсан) салық төлеушінің резиденттік елдегі 2001 жылғы қаңтардан желтоқсанға дейінгі салық кезеңі енгізіледі, бұл жағдайда ССКТК 12/15-ті құрайды.

104. ПКНППУ вводится с целью приведения в соответствие сроков начала-конца налоговых периодов налогоплательщика в Республике Казахстан и стране резидентства при равной продолжительности указанных налоговых периодов для исчисления расчетного показателя в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНППУ определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода в Республике Казахстан, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в Республике Казахстан.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
Пример 2.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период в стране резидентства налогоплательщика состоит из 12 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 августа 2001 года. Налоговый период в Республике Казахстан состоит из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
В рамки базового налогового периода (сентябрь 2000 года - август 2001 года) включаются два налоговых периода в Республике Казахстан: сентябрь-декабрь 2000 года и январь-август 2001 года, соответственно, ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
105. В разделе "Расходы":
1) строка 100.07.001 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 100.07.002 предназначена для отражения расчетного показателя, используемого при применении метода пропорционального распределения, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 100.07.003 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан, относимых на вычеты в Республике Казахстан.
При применении метода пропорционального распределения величина строки 100.07.003А определяется как произведение показателей строк 100.07.001А и 100.07.002А.
При применении метода непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты в строке 100.07.003В указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, непосредственно понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и подтвержденных документально согласно статье 197 Налогового кодекса. Сумма расходов, указанная в строке 100.07.003В, определяется на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. При этом прилагается учетная политика нерезидента.

104. ТМСКТК Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы және резиденттік елдегі салық кезеңдерінің басталу-аяқталу мерзімдерін көрсетілген салық кезеңдерінің ұзақтығы бірдей болған жағдайда есептік көрсеткішін есептеу үшін сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ТМСКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін Қазақстан Республикасындағы айлар санының салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі айларының жалпы санының қатынасы ретінде айқындалады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
2-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің бара-бар әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 тамызға дейін 12 айдан тұрады. Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін 12 айдан тұрады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
Базалық салық кезеңі шеңберіне (2000 жылғы қыркүйек - 2001 жылғы тамыз) Қазақстан Республикасындағы екі салық кезеңі: 2000 жылғы қыркүйек-желтоқсан және 2001 жылғы қаңтар-тамыз, тиісінше, ТМСКТК1-4/12; ТМСКТК2-8/12 енеді.
105. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.07.001 жолы резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
2) 100.07.002 жолы бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті көрсетуге арналған;
3) 100.07.003 жолы резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен, Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
Бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда 100.07.003А жолының шамасы 100.07.001А және 100.07.002А жолдарының қосындысы ретінде айқындалады.
Шығыстарды шегерулерге тікелей (тура) жатқызу әдісін қолданғанда 100.07.003В жолында резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен және Салық кодексінің 197-бабына сәйкес құжаттармен расталған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі. Шығыстар сомасы осындай шығыстарды бухгалтерлік есепте бөлек есептеу жүргізу негізінде айқындалады. Бұл ретте резидент еместің есеп саясаты қоса тіркеледі.

106. Строки 100.07.001 и 100.07.002А заполняются на основании данных дополнительной формы.
107. Величина строки 100.07.003 переносится в строку 100.08.006.
108. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
109. Дополнительная форма к строкам 100.07.001, 100.07.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком - нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочных коэффициентов ПКНПН или ПКНППУ;
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН или ПКНППУ;
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН или ПКНППУ;
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 00005С или как отношение суммы строк 00005С, 00005D, 00005Е к 3 ((00005С+00005D+00005Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
Размер соответствующего расчетного показателя исчисляется в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. При определении величины расчетного показателя указываются тысячные доли;
7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с учетом или без учета поправочного коэффициента ПКНПН.
Пример 3.
Используются данные примера 1.
ПКНПН составляет 12/15.
Совокупный доход нерезидента за отчетный налоговый период без применения ПКНПН составил 20 млн. тенге.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период с применением ПКНПН составляет:
20 млн. х12/15=16 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00002С дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002.
Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента составили 1 млн. тенге.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с применением ПКНПН составила:

106. 100.07.001 және 100.07.002А жолдары қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
107. 100.07.003 жолының шамасы 100.12.006 жолына көшіріледі.
108. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
109. 100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанда тиісті көрсеткіштер айқындалады;
3) С бағанда ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэффициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуға тиіс) жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанда ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэффициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құрал-жабдықтарының алғашқы (ағымдағы) құнының сомалары көрсетіледі;
5) Е бағанда ССКТК немесе ТМСКТК түзету коэффициенттерін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбек ақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанда қолданылатын әдіс бойынша есептелген айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі. Есептік көрсеткіш өзімен барабар бөлістіру әдісін қолдану кезінде қолданылатын есепті көрсеткішті есептеу әдісіне байланысты, 00005 С жолында немесе 00005С, 00005D және 00005Е жолдары сомаларының 3-ке қатынасы ретінде (00005С+00005D+00005Е)/3) айқындалатын резидент еместің салыстырылатын көрсеткіштеріне тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен алынған салыстырылатын көрсеткіштердің қатынасын білдіреді.
Тиісті есептік көрсеткіш мөлшері Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес есептеледі. Есептік көрсеткіштің шамасын айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;
7) G бағанда ССКТК түзету коэффициентін есепке алумен немесе есепке алусыз резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі.
3 мысал.
1 мысалдың деректері қолданылады.
ССКТК 12/15 құрайды.
Резидент еместің салық кезеңіндегі ССКТК қолданылмаған жиынтық кірісі 20 млн теңге құрайды.
Есепті салық кезеңі үшін резидент еместің ССКТК қолданылған жиынтық жылдық кірісі:
20 млн х 12/15 = 16 млн. теңге құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысанның 00002С жолында көрсетіледі.
Резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары 1 млн теңге құрады.
Резидент еместің ССКТК қолданылған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы:

1 млн.х12/15=0,8 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00002G дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002.
При исчислении соответствующих показателей строк 00002С и 00002G с учетом поправочного коэффициента ПКНПН прилагается расчет.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ составил 0,4 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00003С дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.001.
В данном случае расчетный показатель составляет:
0,4 млн./16 млн. = 0,025.
Данный показатель отражается в строках 00005С и 00005F дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002.
Учитывая, что сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с применением ПКНПН составила 0,8 млн. тенге, то в Республике Казахстан допускается вычет указанных расходов в сумме:
0,8 млн. х 0,025= 0,02 млн. тенге.
Данные показатели отражаются в приложении 100.07.
Пример 4.
Используются данные примера 2.
ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ за 2000 год составил 0,5 млн. тенге; за 2001 год - 0,55 млн. тенге.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение с применением ПКНППУ1 и ПКНППУ2 составляет:
0,5 млн. х 4/12 + 0,55 млн. х 8/12=166667+366667=533334 тенге.
Данный показатель отражается в строке 00004С дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002.
При исчислении соответствующего показателя строки 00004С дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002 прилагается расчет.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период без применения ПКНПН составляет 50 млн. тенге.
Данный показатель отражается в строке 00001С дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002.
В данном случае расчетный показатель составляет:
533334/50 млн. = 0,011.
Данный показатель отражается в строках 00005С и 00005F дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента без применения ПКНПН составляет 2 млн. тенге.
В Республике Казахстан допускается вычет указанных расходов в сумме:
2 млн. х 0,011=0,022 млн. тенге.
Данные показатели отражаются в приложении 100.07.
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, определенная в строке 00001G или 00002G дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002, в зависимости от применения или неприменения поправочного коэффициента ПКНПН, переносится в строку 100.07.001А.

1 млн х 12/15 = 0,8 млн теңге құрады.
Көрсетілген көрсеткіш 100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысанның 00002G жолында көрсетіледі.
ССКТК түзету коэффициентін есепке алумен 00002С және 00002G тиісті жолдарын есептеу кезінде есеп қоса беріледі.
Салық төлеушінің ТМСКТК қолданусыз тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен алған жылдық жиынтық кірісі 0,4 млн. теңгені құрады.
Көрсетілген көрсеткіш 100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысанның 00003С жолында көрсетіледі.
Көрсетілген жағдайда есептік көрсеткіш:
0,4 млн / 16 млн = 0,025 құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысанның 00005С және 00005G жолдарында көрсетіледі.
ССКТК қолданып резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының шамасы 0,8 млн теңгені құрағанын ескерсек, онда Қазақстан Республикасында көрсетілген шығыстарды мына сомада шегеруге рұқсат етіледі:
0,8 млн х 0,025 = 0,02 млн. теңге.
Көрсетілген көрсеткіштер 100.07 қосымшасында көрсетіледі.
4 мысал.
2 мысалдың деректері қолданылады.
ТМСКТК1- 4/12; ТМСКТК2 - 8/12.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК қолданылмаған жиынтық жылдық кірісі 2000 жылы 0,5 млн теңге; 2001 жылы - 0,55 млн теңге құрады.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК1 және ТМСКТК2 қолданылған жиынтық жылдық кірісі:
0,5 млн х 4,12+0,55 млн х 8/12 15 = 166667+366667 = 533334 теңге құрады.
Көрсетілген көрсеткіш 100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысан 00004С жолының тиісті көрсеткішін есептеу кезінде есеп қоса беріледі.
ССКТК қолданусыз резидент еместің есепті салық кезеңіндегі жиынтық жылдық кірісі 50 млн. теңгені құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысанның 00001С жолында көрсетіледі.
Осы жағдайда есептік көрсеткіш:
533334/50 млн = 0,011 құрайды.
Көрсетілген көрсеткіш 100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысанның 00005С және 00005F жолдарында көрсетіледі.
ССКТК қолданусыз резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 2 млн. теңге құрайды.
Қазақстан Республикасында көрсетілген шығыстарды:
2 млн х 0,011 = 0,022 млн. теңге сомада шегеруге рұқсат етіледі.
Көрсетілген көрсеткіштер 100.07 қосымшасында көрсетіледі;
8) Н бағанда G бағанда көрсетілген шығындарды есепке алумен салық төлеуші шығындарының жалпы сомасы көрсетіледі.
100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысанның 00001G немесе 00002G жолында айқындалған резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы, ССКТК түзету коэффициентінің қолданылуына немесе қолданылмауына байланысты, 100.07.001А жолына көшіріледі.

Величина расчетного показателя, определенная в строке 00005F дополнительной формы к строкам 100.07.001, 100.07.002, переносится в строку 100.07.002А.
110. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
10. Составление формы 100.08 - Расходы по реализованным
товарам (работам, услугам)
111. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ), подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-ого) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Налогового кодекса.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость ТМЗ на начало и конец отчетного налогового периода.
Учет ТМЗ производится согласно пункту 3 статьи 65 Налогового кодекса.
112. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.08.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 100.08.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать.
Данные, приведенные в строке 100.08.001, не должны включать расходы, относимые (отнесенные) на вычеты по строкам с 100.00.025 по 100.00.037, а также с 100.08.003 по 100.08.007 в отчетном или предыдущих (по аналогичным строкам) налоговых периодах;
2) строка 100.08.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 100.08.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода.
Данные, приведенные в строке 100.08.002, не должны включать расходы, относимые (отнесенные) на вычеты по строкам с 100.00.026 по 100.00.037, а также с 100.08.003 по 100.08.007 в отчетном или предыдущих (по аналогичным строкам) налоговых периодах;

100.07.001, 100.07.002 жолдарына қосымша нысанның 00005F жолында айқындалған есептік көрсеткіштің шамасы, 100.07.002А жолына көшіріледі.
110. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
10. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар - 100.10 нысанын жасау
111. Бұл нысан Салық кодексінің 92-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтен бойынша шығыстар сомасын және Салық кодексінің 91-бабының 2-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын тауарлы-материалдық қорларды (бұдан әрі - ТМҚ) бағалау әдісінің өзгеруінен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына ТМҚ құнын көрсетуге міндетті.
ТМҚ есебі Салық кодексінің 65-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
112. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.08.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 100.08.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін.
100.08.001 жолында келтірілген деректер 100.00.025 - 100.00.037 жолдары, сондай-ақ есепті немесе бұрынғы салық кезеңдерінде 100.08.003 -100.08.006 жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын (жатқызылған) шығыстарды қамтымауы тиіс;
2) 100.08.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAC-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 100.08.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады.
100.08.002 жолында келтірілген деректер 100.00.024-100.00.033 жолдары, сондай-ақ есепті немесе бұрынғы салық кезеңдерінде 100.08.003-100.08.006 жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын (жатқызылған) шығыстарды қамтымауы тиіс;

3) в строке 100.08.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 100.08.003А, 100.08.003B, 100.08.003C, 100.08.003D, 100.08.003E, 100.08.003F, 100.08.003H, 100.08.003I, 100.08.003K, 100.08.003L, 100.08.003M, 100.08.003N, 100.08.003O, 100.08.003P, 100.08.003Q, которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) строка 100.08.004 предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды.
5) в строке 100.08.004А указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам;
6) в строке 100.08.004B указываются доходы, определяемые в соответствии со статьей 149 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 100.08.004А;
7) в строке 100.08.004C указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 100.08.004А и 100.08.004B. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников;
8) в строке 100.08.004D указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 100.08.004А, 100.08.004B, 100.08.004C;
9) в строке 100.08.004Е указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
10) в строке 100.08.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 100.08.003, определяемая как сумма строк 100.08.005А, 100.08.005В и 100.08.005С;
11) в строке 100.08.005A указывается сумма командировочных расходов, относимая на вычеты согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса;
12) в строке 100.08.005В указывается сумма фактически произведенных представительских расходов, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 93 Налогового кодекса;

3) 100.08.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 100.08.003А, 100.08.003В, 100.08.003С, 100.08.003D, 100.08.003E, 100.08.003F, 100.08.003H, 100.08.003І, 100.08.003K, 100.08.003L, 100.08.003M, 100.08.003N, 100.08.003O, 100.08.003P, 100.08.003Q-жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 100.08.004 жолы Салық кодексінің 92-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады;
5) 100.08.004А жолында қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
6) 100.08.004В жолында 100.08.004А жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің 149-бабына сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі;
7) 100.08.004С жолында 100.08.004А және 100.08.004В жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер. 100.08.004А, 100.08.004В, 100.08.004С жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
8) 100.08.004D жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.08.004А, 100.08.004В, 100.08.004С жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
9) 100.08.004Е жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
10) 100.08.005 жолында 100.08.005А, 100.08.005В және 100.08.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын 100.08.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың басқа да барлық сомасы көрсетіледі;
11) 100.08.005А жолында Салық кодексі 93-бабының 2-тармағы 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс іссапар шығыстары сомасы көрсетіледі;
12) 100.08.005В жолында Салық кодексі 93-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген өкілдік шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;

13) в строке 100.08.005С указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Данные, приводимые в строках с 100.08.003 по 100.08.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 100.00.025 по 100.00.035;
14) в строке 100.08.006 указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-нерезидента, относимых на вычеты в соответствии со статьями 195 - 197 Налогового кодекса, и заполняется налогоплательщиком-нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения. Данная сумма переносится из строки 100.07.003;
15) в строке 100.08.007 указывается сумма членских взносов налогоплательщика, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 92 Налогового кодекса;
16) в строке 100.08.007А указывается списочная численность работников налогоплательщика в среднем за год;
17) в строке 100.08.007В указывается фактическая сумма уплаченных членских взносов налогоплательщиком;
18) в строке 100.08.007С указывается предельная сумма членских взносов, определяемая произведением значений строки 100.08.007А и месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
19) в строке 100.08.007D указывается сумма членских взносов налогоплательщика, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, отраженных в строках 100.08.007B и 100.08.007C. Величина строки 100.08.007D переносится в строку 100.08.007;
20) в строке 100.08.008 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (100.08.001 - 100.08.002) + (100.08.003 + 100.08.004Е + 100.08.005 + 100.08.006 + 100.08.007);
21) в строке 100.08.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ, включая расходы на ремонт, относимые на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанные с заменой деталей (частей) и компонентов основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;
22) в строке 100.08.010 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;

13) 100.08.005С жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
100.08.003 - 100.08.005 жолдарында келтірілетін деректер 100.00.025 - 100.00.035 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
14) 100.08.006 жолында Салық кодексінің 195-197-баптарына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын резидент емес салық төлеушінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес салық төлеуші толтырады. Көрсетілген сома 100.07.003 жолынан көшіріледі;
15) 100.08.007 жолында Салық кодексі 92-бабының 6-тармағына сәйкес салық төлеушілердің мүшелік жарналарының шегерімге жатқызылатын сомасы көрсетіледі;
16) 100.08.007А жолында салық төлеуші қызметкерлерінің жылына орташа тізімдік саны көрсетіледі;
17) 100.08.007В жолында салық төлеуші төлеген мүшелік жарналардың нақты сомасы көрсетіледі;
18) 100.08.007С жолында 100.08.007А жолы мәндерінің және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің туындысымен айқындалатын мүшелік жарналардың шекті сомасы көрсетіледі;
19) 100.08.007D жолында салық төлеушінің шегерімге жатқызылуы тиіс мүшелік жарналарының сомасы көрсетіледі. 100.08.007А және 100.08.007С жолдарында көрсетілген сомалардың ішінен ең төменгісі ретінде айқындалады. 100.08.007D жолының шамасы 100.08.007 жолына көшіріледі;
20) 100.08.008 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (100.08.001 - 100.08.002) + 100.08.003 - 100.08.007 жолдарының сомасы көрсетіледі;
21) 100.08.009 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес шегеруге жатқызылған, негізгі құралдардың нормативтік қызмет мерзімінен асырмайтын және өндіріс қуатын арттырмайтын техникалық құжаттарға сәйкес негізгі құралдың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында өндірілетін негізгі құралдардың бөлшектерін (бөліктерін) және құрамаларын ауыстырумен байланысты жөндеуге шыққан шығыстарды қоса алғанда, жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
22) 100.08.010 жолында аяқталмаған құрылысқа жіберілген ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны көрсетіледі;

23) в строке 100.08.011 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, не относимая на вычеты в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса;
24) в строке 100.08.012 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
25) в строке 100.08.013 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 100.08.009, 100.08.010 и 100.08.011 из суммы строки 100.08.008 (100.08.008 - (100.08.009 + 100.08.010 + 100.08.011));
26) в строке 100.08.014А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода;
27) в строке 100.08.014В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
28) в строке 100.08.015 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 100.08.014D из суммы строки 100.08.014С;
29) в строке 100.08.016 отражается разница между стоимостью ТМЗ, определяемой в целях налогообложения, и стоимостью ТМЗ, определяемой в соответствии с нормами бухгалтерского учета, на начало и конец налогового периода.
113. Величина строки 100.08.013 переносится в строку 100.00.025.
Величина строки 100.08.015 переносится в строку 100.00.023Н в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Налогового кодекса.
114. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
115. Дополнительные формы к строкам 100.08.003А, 100.08.003B, 100.08.003C, 100.08.003D, 100.08.003E, 100.08.003F, 100.08.003I, 100.08.003K, 100.08.003L, 100.08.003M, 100.08.003N, 100.08.003О, 100.08.003Р, 100.08.003Q:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил получателя доходов;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.08.003А переносится в строку 100.08.003А, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003B переносится в строку 100.08.003B, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003C переносится в строку 100.08.003C, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003D переносится в строку 100.08.003D, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003E переносится в строку 100.08.003E, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003F переносится в строку 100.08.003F, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003I переносится в строку 100.08.003I, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003K переносится в строку 100.08.003K, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003L переносится в строку 100.08.003L, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003M переносится в строку 100.08.003M, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003N переносится в строку 100.08.003N, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003О переносится в строку 100.08.003О, графы D дополнительной формы к строке 100.08.003Р переносится в строку 100.08.003Р, графы Q дополнительной формы к строке 100.08.003Q переносится в строку 100.08.003Q.

23) 100.08.011 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірісті алу мақсатында емес пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі;
24) 100.08.012 жолында кейінгі салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;
25) 100.08.013 жолында 100.08.008 жолының сомасынан 100.08.009, 100.08.010 және 100.08.011 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
26) 100.08.014А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
27) 100.08.014В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
28) 100.08.015 жолында 100.08.014C жолының сомасынан 100.08.014D жолының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
29) 100.08.016 жолы есепті салық кезеңінің басы мен соңына салық салу мақсатында айқындалатын ТМҚ құны мен бухгалтерлік есептің нормаларына айқындалатын ТМҚ құны айырмасы көрсетіледі.
113. 100.08.013 жолының шамасы 100.00.025 жолына көшіріледі.
100.08.015 жолының шамасы Салық кодексі 91-бабының 2-тармағына сәйкес 100.00.023Н жолына көшіріледі.
114. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
115. 100.08.003А, 100.08.003В, 100.08.003С, 100.08. 003D, 100.08.003Е, 100.08.003F, 100.08.003І, 100.08.003K, 100.08.003L, 100.08.003M, 100.08.003N, 100.08.003O, 100.08.003P, 100.08.003Q-жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда кірістерді алушы осы Ереженің 303-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік етуші елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанда ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік елі көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.08.003A жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.08.003А жолына көшіріледі, 100.08.003В жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003В жолына көшіріледі, 100.08.003С жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003С жолына көшіріледі, 100.08.003D жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003D жолына көшіріледі, 100.08.003E жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003E жолына көшіріледі, 100.08.003F жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003F жолына көшіріледі, 100.08.003І жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003І жолына көшіріледі, 100.08.003K жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003K жолына көшіріледі, 100.08.003L жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003L жолына көшіріледі, 100.08.003M жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 100.08.003M жолына көшіріледі, 100.08.003N жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003N жолына көшіріледі, 100.08.003O жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003О жолына көшіріледі, 100.08.003Р жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 100.08.003Р жолына көшіріледі, 100.08.003Q жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003Q жолына көшіріледі.

116. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
117. Дополнительная форма к строке 100.08.003Н:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил страховой организации;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе B кода страны резидентства;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период;
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.08.003Н переносится в строку 100.08.003Н.
118. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
119. Дополнительная форма к строке 100.08.005С:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается буквенный индекс подстроки строки 100.08.003, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским (консультационным) услугам - "L"; расходы на рекламу - "М"; расходы по маркетингу - "N" и т.д.);
5) в графе Е указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
6) в графе F указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
8) в графе Н указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (Е + F - G). Данная сумма переносится в графу Е дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 100.08.005С переносится в строку 100.08.005С, графы G - в строку 100.08.012.

116. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
117. 100.08.003Н жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда сақтандырушы ұйымның осы Ереженің 303-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) C бағанда табысты алушы ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанда резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда Салық кодексі 99-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сақтандыру сыйлықақылары төленетін сақтанушы - салық төлеуші жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанда есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын (төленген) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
100.08.003H жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.08.003Н жолына көшіріледі.
118. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
119. 100.08.005С жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда оған қатысты алдыңғы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген, осы Ереженің 303-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) C бағанда табысты алушы ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық (кеңес алу) қызмет көрсетулері бойынша - "L"; жарнамаға шығыстар - "M"; маркетинг бойынша шығыстар - "N") жататын шығыс сәйкес келетін 100.08.003 жолының астыңғы жолының әріптік индексі көрсетіледі;
5) Е бағанда салық кезеңінің басына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанда алдыңғы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстары жатады;
7) G бағанда ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) H бағанда салық кезеңінің соңына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомалары (E+F-G) көрсетіледі. Осы сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының E бағанға көшіріледі;
100.08.005С жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 100.08.005С жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 100.08.012 жолына көшіріледі.

120. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
11. Составление формы 100.09 - Расходы по вознаграждению
121. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса.
122. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 100.09.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.09.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
123. В разделе "Выплаты по векселям":
1) строка 100.09.003 предназначена для отражения итоговой суммы выплаты по векселям резидентам и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.09.004 предназначена для отражения итоговой суммы выплаты по векселям нерезидентам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
124. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 100.09.005 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
125. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 100.09.006 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) строка 100.09.007 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 100.09.008 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7, для иных юридических лиц - 4.
126. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 100.09.009 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 100.09.001В, 100.09.003В и 100.09.005D;
2) в строке 100.09.010 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 100.09.002В, 100.09.004В и 100.09.005G;
3) в строке 100.09.011 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 100.09.009 и 100.09.010;
4) в строке 100.09.012 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 100.09.009 + 100.09.006/100.09.007 х 100.09.008 х 100.09.010. Если величина 100.09.006/100.09.007 х 100.09.008 х 100.09.010 имеет отрицательное значение, в данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.09.009;

120. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
11. Сыйақы бойынша шығыстар - 100.09 нысанын жасау
121. Бұл нысан Салық кодексінің 94-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
122. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 100.09.001 жолы салық төлеуші резидентке төлейтін кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 100.09.002 жолы салық төлеуші резидент емеске төлейтін кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
123. "Вексельдер бойынша төлемдер" бөлімінде:
1) 100.09.003 жолы резиденттерге вексельдер бойынша төлемдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректерінің негізінде толтырылады;
2) 100.09.004 жолы резидент еместерге вексельдер бойынша төлемдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректерінің негізінде толтырылады.
124. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.09.005 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
125. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
100.09.006 жолы меншiкті капиталдың орташа жылдық сомасы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының соңындағы орташа арифметикалығына тең меншiктi капитал сомаларын көрсетуге арналған;
100.09.007 жолы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының ішінде олар бойынша сыйақы төленетiн мiндеттемелердiң ең жоғары сомасының орташа арифметикалығына тең мiндеттемелердiң орташа жылдық сомасы көрсетуге арналған;
100.09.008 жолы қаржы ұйымдары үшiн 7-ге, өзге заңды тұлғалар үшiн 4-ке тең шектi коэффициент көрсетуге арналған.
126. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 100.09.009 жолында 100.09.001В, 100.09.003В және 100.09.005D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 100.09.010 жолында 100.09.002В, 100.09.004В және 100.09.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.09.011 жолында 100.09.009 және 100.09.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 100.09.012 жолында 100.09.009 + 100.09.006/100.09.007 x 100.09.008 x 100.09.010 формуласы бойынша айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі. Егер 100.09.009 + 100.09.006/100.09.007 x 100.09.008 x 100.09.010 шамасы теріс мәнге ие болса, бұл жолға 100.09.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

5) в строке 100.09.013 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 100.09.011 и 100.09.012.
127. Величина строки 100.09.013 переносится в строку 100.00.026.
128. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
129. Дополнительная форма к строке 100.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком резиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе. Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.09.001 переносится в строку 100.09.001А, графы F - в строку 100.09.001В.
130. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
131. Дополнительная форма к строке 100.09.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства;
5) в графе E указываются номер и дата заключения кредитного договора;
6) в графе F указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
7) в графе G указывается сумма вознаграждения, выплаченного (подлежащего выплате) налогоплательщиком нерезиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.09.002 переносится в строку 100.09.002А, графы G - в строку 100.09.002В.
132. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

5) 100.09.013 жолында 100.09.011 және 100.09.012 жолдары бойынша ең төменгі сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
127. 100.09.013 жолының шамасы 100.00.024 жолына көшіріледі.
128. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
129. 100.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанда кредитор-ұйым салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі. Кредитті (заемды) шет ел валютасында алғанда кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
Ғ бағанда белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеушінің резидентке төлеген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі. Хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық осы бағанда көрсетілуі тиіс.
100.09.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.07.001А жолына, Ғ бағаны - 100.09.001В жолына көшіріледі.
130. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
131. 100.09.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмір көрсетіледі;
2) В бағанда кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ереженің 303-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанда табысты алушы-ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда кредиттік шарт жасасудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанда алынған кредиттің (заемның) сомасы көрсетіледі. Кредит (заем) шетелдік валютада алынған кезде кредиттің (заемның) сомасы кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде қайта есептеледі;
7) G бағанда шарттың талаптарына сәйкес есепті салық кезеңінде резидент емеске салық төлеушінің төлеген (төлеуі тиіс) сыйақының сомасы көрсетіледі. Хеджирлеуді қолдану кезінде туындайтын айырмашылық осы жолда көрсетілуі тиіс.
100.09.002 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 100.09.002А жолына, G бағанының - 100.09.002В жолына көшіріледі.
132. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

133. Дополнительная форма к строке 100.09.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование векселедержателя;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика векселедержателя;
4) в графе D указываются дата составления векселя;
5) в графе Е указывается сумма векселя. При выдаче векселя в иностранной валюте сумма векселя пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выдачи векселя;
6) в графе F указывается сумма выплаты по векселю, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком векселедержателю - резиденту Республики Казахстан за отчетный налоговый период согласно условиям векселя.
Итоговая сумма графы Е дополнительной формы к строке 100.09.003 переносится в строку 100.09.003А, графы F - в строку 100.09.003В.
134. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
135. Дополнительная форма к строке 100.09.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование векселедержателя;
3) в графе С указывается код страны резидентства организации-кредитора согласно пункту 303 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации получателя дохода в стране резидентства;
5) в графе E указываются дата составления векселя;
6) в графе F указывается сумма векселя. При выдаче векселя в иностранной валюте сумма векселя пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выдачи векселя;
7) в графе G указывается сумма выплаты по векселю, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком векселедержателю - нерезиденту Республики Казахстан за отчетный налоговый период согласно условиям векселя.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.09.004 переносится в строку 100.09.004А, графы G - в строку 100.09.004В.
136. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
137. Дополнительная форма к строке 100.09.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе C указываются номер и дата регистрации эмиссии долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги. При выпуске долговой ценной бумаги в иностранной валюте номинальная стоимость долговой ценной бумаги пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент реализации долговой ценной бумаги;

133. 100.09.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда вексель ұстаушының атауы көрсетіледі;
3) С бағанда вексель ұстаушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда вексельдің жасалған күні көрсетіледі;
5) Е бағанда вексельдің сомасы көрсетіледі. Вексель шетелдік валютада алынған кезде вексельдің сомасы вексельді алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде қайта есептеледі;
6) F бағанда вексель талаптарына сәйкес есепті салық кезеңінде Қазақстан Республикасының вексель ұстаушы резидентіне салық төлеушінің төлеген (төлеуі тиіс) вексель бойынша төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
100.09.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны бойынша жиынтық сома 100.09.003А жолына, F бағанының - 100.09.003В жолына көшіріледі.
134. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
135. 100.09.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда вексель ұстаушының атауы көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ереженің 303-тармағына сәйкес кредитор ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанда табысты алушының резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда вексельдің жасалған күні көрсетіледі;
6) F бағанда вексельдің сомасы көрсетіледі. Вексель шетелдік валютада алынған кезде вексельдің сомасы вексельді алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде қайта есептеледі;
7) G бағанда вексель талаптарына сәйкес есепті салық кезеңінде Қазақстан Республикасының вексель ұстаушы резидент емесіне салық төлеушінің төлеген (төлеуі тиіс) вексель бойынша төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
100.09.004 жолына қосымша нысанның F бағаны бойынша жиынтық сома 100.09.004А жолына, F бағанының - 100.09.004В жолына көшіріледі.
136. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
137. 100.09.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанда берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанда берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі. Берешек бағалы қағазды шет ел валютасында шығарғанда берешек бағалы қағаздың атаулы құны берешек бағалы қағазды сату сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;

5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения резиденту;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая резиденту;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + E). Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения нерезиденту;
9) в графе I указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая нерезиденту;
10) в графе J указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (I + H). Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.09.005 переносится в строку 100.09.005А, графы Е - в строку 100.09.005В, графы F - в строку 100.09.005С, графы G - в строку 100.09.005D, графы H - в строку 100.09.005E, графы I - в строку 100.09.005F, графы J - в строку 100.09.005G.
138. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
12. Составление формы 100.10 - Управленческие и
общеадминистративные расходы резидента
139. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты резиденту и постоянному учреждению, расположенному в иностранных государствах, с которыми заключены международные договоры, указанные в пункте 101 настоящих Правил, в соответствии с положениями таких международных договоров.
Налогоплательщик-резидент определяет суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты иностранному постоянному учреждению в порядке, аналогичном порядку, установленному статьями 195 - 197 Налогового кодекса. При этом налогоплательщик-резидент вправе выбрать один из указанных методов:
1) метод пропорционального распределения;
2) метод непосредственного (прямого) отнесения на вычеты.
Выбранный метод применяется налогоплательщиком по всем иностранным постоянным учреждениям ежегодно и может быть изменен только по согласованию с налоговым органом.
140. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

5) Е бағанда резидентке төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанда резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанда купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмаcы) (Ғ+Е) ретінде айқындалатын резидентке төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық осы бағанда көрсетілуі тиіс;
8) Н бағанда резидент емеске сыйақыны төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанда резидент емеске төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
10) J бағанда купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмасы) (І+Н) ретінде айқындалатын резидент емеске төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық осы бағанда көрсетілуі тиіс.
100.09.005 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.09.005А жолына, Е бағаны - 100.09.005В жолына, Ғ бағаны - 100.09.005С жолына, G бағаны - 100.09.005D жолына, Н бағаны - 100.09.005Е жолына, І бағаны - 100.09.005Ғ жолына, J бағаны - 100.09.005G жолына көшіріледі.
138. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
12. Резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары - 100.10 нысанын жасау
139. Бұл нысан Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен, осы Ереженің 8-тармағында көрсетілген халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес халықаралық шарттар жасасқан шетелдік мемлекеттерде орналасқан резидентке және тұрақты мекемеге шегерімге жатқызатын, басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
Резидент емес салық төлеуші шетелдік тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын Салық кодексінің 195-197-баптарында белгіленген тәртіпке ұқсас тәртіпте айқындайды. Бұл ретте, резидент емес салық төлеуші көрсетілген әдістердің бірін таңдауға құқылы:
1) барабар бөлу әдісі;
2) шегерімге тура (тікелей) жатқызу әдісі.
Таңдалған әдіс салық төлеушінің барлық шетелдік тұрақты мекемелері бойынша жыл сайын қолданады және салық органының келісімі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін.
140. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии с пунктом 139 настоящих Правил;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
141. В разделе "Расходы":
1) строка 100.10.001 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 100.10.002 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов постоянных учреждений в иностранных государствах, и заполняется на основании дополнительной формы.
142. Величина строки 100.10.002 используется при исчислении строки 100.00.034С.
143. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
144. Дополнительная форма к строкам 100.10.001, 100.10.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование иностранного постоянного учреждения;
3) в графе С указывается код страны расположения иностранного постоянного учреждения согласно пункту 303 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы совокупного годового дохода налогоплательщика резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
5) в графе Е указываются доли совокупного годового дохода иностранного постоянного учреждения в совокупном годовом доходе налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
6) в графе F указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
7) в графе G указываются доли первоначальной (текущей) стоимости основных средств иностранного постоянного учреждения в общей сумме первоначальной (текущей) стоимости основных средств налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
8) в графе H указываются суммы расходов по оплате труда налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
9) в графе I указываются доли расходов по оплате труда работников иностранного постоянного учреждения в общей сумме расходов по оплате труда работников налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
10) в графе J указываются размеры расчетного показателя, определенные по графе Е или как отношение суммы граф E, G, I к 3 ((графа Е + графа G + графа I)/3), в зависимости от применяемого способа, по каждому иностранному постоянному учреждению;

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) осы Ереженің 133-тармағына сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
4) барабар бөлу әдісі қолданылған кезде есептік көрсеткішті есептеу әдісі.
141. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.10.001 жолы резиденттің Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.10.002 жолы резиденттің шетелдік мемлекеттердегі көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
142. 100.10.002 жолының шамасы 100.00.034С жолын есептегенде пайдаланылады.
143. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
144. 100.10.001 және 100.10.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда шетелдік тұрақты мекеменің атауы көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ереженің 303-тармағына сәйкес шетелдік тұрақты мекеме орналасқан елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанда резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекемелердің жылдық жиынтық кірісінің ұлттық валютадағы сомалары көрсетіледі;
5) Е бағанда әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіндегі шетелдік тұрақты мекеменің жылдық жиынтық кірісінің үлесі көрсетіледі;
6) F бағанда резиденттің және шетелдік тұрақты мекемелердің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құны құнының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанда әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құнының жалпы сомасындағы шетелдік тұрақты мекеменің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құнының үлесі көрсетіледі;
8) Н бағанда резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекеменің еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанда әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасындағы шетелдік тұрақты мекеменің шетелдік тұрақты мекеменің қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының үлесі көрсетіледі;
10) J бағанда әрбір шетелдік мекеме бойынша Е бағаны бойынша немесе Е, G, І бағандары сомаларының 3-ке қатынасы бағандары сомаларының 3-ке қатынасы (Е бағаны + G бағаны + І бағаны)/3) ретінде айқындалған есептелген есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;

11) в графе К указываются суммы управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов соответствующего иностранного постоянного учреждения определяется как произведение графы J и строки 00001К;
В графе 00001К указывается общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в течение отчетного налогового периода в целях получения совокупного годового дохода и подлежащих пропорциональному распределению в целях отнесения их на вычеты иностранным постоянным учреждением резидента в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
12) в графе L указываются общие суммы затрат налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений с учетом затрат, отраженных в графе К.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, указанная в строке 00001К дополнительной формы к строкам 100.10.001, 100.10.002, переносится в строку 100.10.001А.
Общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов иностранных постоянных учреждений, определяемая как сумма таких расходов, относимых на вычеты иностранным постоянным учреждениям, указанная в строке 00002К дополнительной формы 100.10.001, 100.10.002, переносится в строку 100.10.002А.
145. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
13. Составление формы 100.11 - Расходы на социальные выплаты
146. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на социальные выплаты, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса.
147. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.11.001А отражается сумма фактических расходов по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) в строке 100.11.001В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату временной нетрудоспособности работников;
3) в строке 100.11.001С отражается сумма расходов по оплате временной нетрудоспособности работников, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.11.001А и 100.11.001В;
4) строка 100.11.002А заполнению не подлежит;;
5) строка 100.11.002В заполнению не подлежит;
6) строка 100.11.002С заполнению не подлежит;
7) в строке 100.11.003А отражается сумма фактических расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;

11) К бағанда резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекеменің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі.
Тиісті шетелдік тұрақты мекеменің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы J және 00001К жолының туындысы ретінде айқындалады;
00001К бағанда резиденттің жылдық жиынтық жылдық кіріс алу мақсатында есепті салық кезеңінің ішінде шеккен және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес резиденттің тұрақты мекемелеріне барабар бөлуге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанда резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекемелердің К бағанда көрсетілген шығындарын есепке алумен шығындарының жалпы сомалары көрсетіледі.
100.10.001, 100.10.002 нысанына қосымша нысанның 00001К жолында көрсетілген резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 100.10.001А жолына көшіріледі.
100.10.001, 100.10.002 қосымша нысанның 00002К жолында көрсетілген резиденттің шетелдік көздерден кірістер алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының, шетелдік мекемелердің осындай шығыстарының сомасы ретінде айқындалатын жалпы сомасы 100.10.002А жолына көшіріледі.
145. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
13. Әлеуметтік төлемдерге шығыстар - 100.11 нысанын жасау
146. Бұл нысан Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстарды айқындауға арналған.
147. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.11.001А жолында қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 100.11.001В жолында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеудің мөлшері көрсетіледі;
3) 100.11.001С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 00.18.001А және 00.18.001В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
4) 100.11.002А жолы толтырылуға жатпайды;
5) 100.11.002В жолы толтырылуға жатпайды;
6) 100.11.002С жолы толтырылуға жатпайды;
7) 100.11.003А жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;

8) в строке 100.11.003В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
9) в строке 100.11.003С отражается сумма расходов по выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.11.003А и 100.11.003В;
10) в строке 100.11.004А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
11) в строке 100.11.004В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
12) в строке 100.11.004С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.11.004А и 100.11.004В;
13) в строке 100.11.005 отражается начисленная сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
14) в строке 100.11.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 100.11.001С, 100.11.003С, 100.11.004С, 100.11.005.
148. Величина строки 100.11.006 переносится в строку 100.00.031.
149. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
14. Составление формы 100.12 - Прочие вычеты
150. Данная форма предназначена для определения суммы вычетов по расходам на научно-исследовательские и научно-технические работы, а также понесенным в виде присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек. Также в данной форме определяются сумма переносимых убытков от предпринимательской деятельности в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса и стоимость фиксированных активов, вновь введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 139 Налогового кодекса для расчета.
151. В разделе "Прочие вычеты":
1) в строке 100.12.001 отражается сумма расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы, подлежащая отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

8) 100.11.003В жолында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеудің мөлшері көрсетіледі;
9) 100.11.003С жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 00.18.003А және 00.18.003В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
10) 100.11.004А жолында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 100.11.004В жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңдарында жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша белгіленген мөлшер көрсетіледі;
12) 100.11.004С жолында шегерімдерге жатқызылуға жататын жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша шығыстардың сомалары көрсетіледі. 100.11.004А және 100.11.004В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
13) 100.11.005А жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы көрсетіледі;
14) 100.11.006 жолында шегерімге жатқызылуға жататын әлеуметтiк төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 00.18.001С, 00.18.003С, 00.18.004С, 00.18.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
148. 100.11.006 жолының шамасы 100.00.029 жолына көшіріледі.
149. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
14. Өзге де шегерімдер - 100.12 нысанын жасау
150. Бұл нысан ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға жұмсалатын шығыстар бойынша шегерiмдерді, сондай-ақ тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын айқындауға арналған. Сондай-ақ бұл нысан Салық кодексінің 124-бабына сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебі мен Салық кодексінің 139-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құнын айқындауға арналған.
151. "Өзге де шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.12.001 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;

2) в строке 100.12.002 отражается сумма штрафов, пени, неустоек, подлежащая отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 100.12.003 отражается итоговая сумма убытка, переносимая из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) в строке 100.12.004 отражаются итоговые суммы по фиксированным активам, вновь введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, относимые на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительных форм, количество которых определяется количеством заключенных контрактов.
152. Величина строки 100.12.001 переносится в строку 100.00.030.
Величина строки 100.12.002 переносится в строку 100.00.034.
Величина строки 100.12.003 переносится в строку 100.00.046.
Величина строки 100.12.0014В переносится в строку 100.00.035Е.

2) 100.12.002 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 100.12.003 жолында бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдардың жиынтық сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
4) 100.12.004 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша жиынтық сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады, олардың саны жасасқан келісім-шарттардың санымен айқындалады.
152. 100.12.003 жолының шамасы 100.00.030 жолына көшіріледі.
100.12.002 жолының шамасы 100.034 жолына көшіріледі.
100.12.003 жолының шамасы 100.00.046 жолына көшіріледі.
100.12.014В жолының шамасы 100.00.048 жолына көшіріледі.

153. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
154. Дополнительная форма к строке 100.12.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил юридического или физического лица, осуществляющего научно-исследовательские и научно-технические работы согласно договору;

153. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
154. 100.12.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда шартқа сәйкес ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарды жүзеге асыратын заңды тұлғаның осы Ереженің 303-тармағына сәйкес тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;

5) в графе E указываются номер и дата счета-фактуры, подтверждающего осуществление соответствующих научно-исследовательских и научно-технических работ;
6) в графе F указывается номер и дата акта выполненных научно-исследовательских и научно-технических работ;
7) в графе G указывается номер и дата проектно-сметной документации;
8) в графе H указывается сумма произведенных расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы, связанных с получением доходов и подлежащих вычету.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.12.001 переносится в строку 100.12.001.
155. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
156. Дополнительная форма к строке 100.12.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика-/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил организации, перед которой возникли договорные обязательства за нарушение условий хозяйственных договоров;
4) в графе C указываются номер и дата заключения договора (контракта) или решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;
5) в графе D указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.12.002 переносится в строку 100.12.002.
157. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
158. Дополнительная форма к строке 100.12.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 100.00.042 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 100.00.045) переносится в данную графу. В случае, если в строке 100.00.042 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 100.00.044;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), указанный в строке 100.02.002 (при положительном значении строки 100.00.042). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124 Налогового кодекса;

5) Е бағанда ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға сәйкес келетін жүзеге асыруларды растайтын шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанда орындалған ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстар актісінің нөмірі мен күні;
7) G бағанда жобалық-сметалық құжаттаманың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) H бағанда кірістерді алумен байланысты және шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарына жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
100.12.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 100.12.001 жолына көшіріледі.
155. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
156. 100.12.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда оның алдында шаруашылық шарттарын бұзғаны үшін шарт міндеттемелері туындаған ұйымның осы Ереженің 303-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанда оған сәйкес салық төлеушіге (салық төлеуші) танылған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) немесе сот шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанда шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
100.12.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100. 12.001 жолына көшіріледі.
157. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
158. 100.12.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасы көрсетіледі;
3) С бағанда өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанда есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 100.00.042 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (100.00.045 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 100.00.042 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 100.00.044 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) Е бағанда келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының (С және D бағандарының оң мәнінде болған жағдайда осы бағанды есептеу кезінде аталған сома ескерілмейді) және 100.02.002 жолында көрсетілген (100.00.042 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғылары) сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанға көшіріледі;

6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 100.12.003 переносится в строку 100.12.003.
159. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
160. Дополнительные формы к строке 100.12.004:
1) в разделе "Общая информация" указывается номер и дата заключения контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях; период, на который предоставлены преференции;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в графе B указывается код фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
4) в графе C указывается дата ввода фиксированных активов;
5) в графе D указывается стоимость вводимых в эксплуатацию фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта. В последующие налоговые периоды в данную строку переносится остаточная стоимость фиксированных активов и расходы на реконструкцию из соответствующих строк графы G дополнительной формы к строке 100.24.001 за предыдущий налоговый период и стоимость вновь вводимых фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта в отчетном налоговом периоде по условиям контракта;
6) в графе Е указывается текущий период предоставления инвестиционных налоговых преференций (далее - преференции) по счету (в первый налоговый период - первый год действия преференций, последующие налоговые периоды - годы действия преференций, на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях). Срок действия преференций определяется в зависимости от объемов инвестиций в фиксированные активы в соответствии с пунктом 9 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в графе F отражается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 139 Налогового кодекса;
8) в графе G указывается остаточная стоимость фиксированных активов и расходов на реконструкцию, которая подлежит переносу в соответствующие строки графы D дополнительной формы к строке 100.12.004 следующего налогового периода (D - F);
9) в графе Н указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса.

6) Ғ бағанда Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
100.12.003 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 100.12.003 жолына көшіріледі.
159. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
160. 100.12.004 жолына қосымша нысандар:
1) "Жалпы ақпарат" бөлімінде Қазақстан Республикасының инвестиция туралы заңнамасына сәйкес жасасқан келісім-шарттың жасасу нөмірі мен күні; преференция берілген кезең көрсетіледі;
2) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанда тіркелген активтің "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес коды көрсетіледі;
4) С бағанда тіркелген активті енгізу күні көрсетіледі;
5) D бағанда инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және объектілерді қайта құруға шығыстар көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы жолға өткен салық кезеңі үшін 100.12.004 жолға қосымша нысанының G бағанының тиісті жолдарындағы тіркелген активтердің қалдық құны және объектілерді қайта құруға шығыстар және келісім-шарттың шарты бойынша есепті салық кезеңінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және инвестициялық жоба шеңберінде объектілерді қайта құруға шығыстар көшіріледі;
6) Е бағанда есеп бойынша инвестициялық салықтық преференциялар (бұдан әрі - преференциялар) берудің ағымдағы кезеңі көрсетіледі (бірінші салық кезеңі - преференцияларды қолданудың бірінші жылы, келесі салық кезеңдері - Инвестиция туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған келісім-шарттың негізінде преференцияларды қолдану жылы). Преференцияларды қолдану мерзімі Салық кодексінің 139-бабының 9-тармағына сәйкес тіркелген активтердегі инвестициялардың көлеміне байланысты айқындалады;
7) Ғ бағанда Салық кодексінің 139-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
8) G бағанда келесі салық кезеңінің 100.24.001 жолына қосымша нысанының D бағанының тиісті жолдарына көшірілетін тіркелген активтердің құны мен қайта құруға шығыстар көрсетіледі (D - F);
9) Н бағанда Салық кодексінің 110-бабы 1-тармағына сәйкес тіркелген активтер топтарының нөмірі көрсетіледі.

Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.12.004 переносится в строку 100.12.004А, графы F - в строку 100.12.004В, графы G - в строку 100.12.004С.
161. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
15. Составление формы 100.13 - Налогообложение социальной сферы
162. Данная форма предназначена для определения сумм превышения доходов над расходами, подлежащими получению (полученными) налогоплательщиком при эксплуатации объектов социальной сферы в соответствии со статьей 90-1 Налогового кодекса; безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям; оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
163. В разделе "Доходы и расходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы":
1) строка 100.13.001 предназначена для отражения дохода, подлежащего получению (полученного) в течение налогового периода при эксплуатации объектов социальной сферы, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.13.002 предназначена для отражения расходов, понесенных в течение налогового периода при эксплуатации объектов социальной сферы, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.13.003А предназначена для отражения превышения суммы доходов над расходами, подлежащими получению (полученными) при эксплуатации объектов социальной сферы. Определяется как положительная разница строк 100.13.001 и 100.13.002;
4) строка 100.13.003В предназначена для отражения превышения суммы расходов над доходами, подлежащими получению (полученными) при эксплуатации объектов социальной сферы. Определяется как положительная разница строк 100.13.002 и 100.13.001.
164. В разделе "Безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям":
строка 100.13.004 предназначена для отражения стоимости безвозмездно переданного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода некоммерческим организациям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
165. В разделе "Расходы по оказанию спонсорской помощи":
строка 100.13.005 предназначена для отражения суммы оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в течение налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
166. Величина строки 100.13.003А переносится в строку 100.00.018.
Величина строки 100.13.004 переносится в строку 100.00.045В.
Величина строки 100.13.005 переносится в строку 100.00.045С.

100.12.004 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.12.004А жолына, F - 100.12.004В жолына, G - 100.12.004С жолына көшіріледі.
161. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
15. Әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар мен шығыстар - 100.13 нысанын жасау
162. Осы нысан Салық кодексінің 90-1-бабына сәйкес әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынуы тиіс (алынған) табыстардың шығыстардан артық сомасын; коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомаларын; Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес салық төлеушімен көрсетілген демеушілік жәрдем сомасын айқындауға арналған.
163. "Әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар мен шығыстар" бөлімінде:
1) 100.13.001 жолы салық кезеңі ішінде әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынуы тиіс (алынған) табыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.13.002 жолы салық кезеңі ішінде әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде кеткен шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.13.003А жолы әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынуы тиіс (алынған) табыстардың шығыстардан артық сомасын көрсетуге арналған және 100.13.002 және 100.13.001 жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалады;
4) 100.13.003В жолы шығыстардың әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынуы тиіс (алынған) табыстардан артық сомасын көрсетуге арналған және 100.13.002 және 100.13.001 жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалады.
164. "Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүлік" бөлімінде:
100.13.004 жолы есепті салық төлеушілермен салық кезеңі ішінде коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
165. "Демеушілік жәрдем көрсету бойынша шығыстар" бөлімінде:
100.13.005 жолы салық кезеңі ішінде салық төлеушімен көрсетілген демеушілік жәрдем сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
166. 100.13.003А жолының шамасы 100.00.018 жолына көшіріледі.
100.13.004 жолының шамасы 100.00.045В жолына көшіріледі.
100.13.005 жолының шамасы 100.00.045С жолына көшіріледі.

167. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
168. Дополнительная форма к строке 100.13.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается соответствующий код вида деятельности, определенный пунктом 2 статьи 90-1 Налогового кодекса:
N
п/п
Вид деятельности
Код вида
деятель-
ности
1
Медицинская деятельность
01
2
Деятельность в сфере дошкольного воспитания
и обучения; начального, основного, среднего
дополнительного общего образования;
начального, среднего, высшего и
послевузовского профессионального
образования; переподготовки и повышения
квалификации
02
3
Деятельность в сфере науки, физической
культуры и спорта, культуры, оказания услуг
по сохранению исторического и культурного
наследия, архитектурных ценностей, а также
в области социальной защиты и социального
обеспечения детей, престарелых и инвалидов
03
4
Деятельность по организации общественного
питания работников
04
5
Деятельность по организации отдыха
работников, членов их семей, а также
работников и членов семей аффилиированных
лиц
05
При получении доходов от эксплуатации объектов жилищного фонда в графе В указывается код "10";

167. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
168. 100.13.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда Салық кодексі 90-1-бабының 2-тармағында белгіленген қызмет түрінің тиісті коды көрсетіледі:
Р/с
N
Қызмет түрі
Қызмет
түрінің коды
1
Медициналық қызмет
01
2
Мектепке дейінгі тәрбие беру және
оқыту; бастауыш, негізгі, орта, қосымша
жалпы білім беру; бастауыш, орта,
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі
кәсіптік білім беру; қайта даярлау және
біліктілікті арттыру саласында қызмет
02
3
Ғылым, дене шынықтыру және спорт,
мәдениет, тарихи және мәдени мұраны,
мұрағат құндылықтарын сақтау жөнінде
қызметтер көрсету саласындағы,
сондай-ақ балаларды, қарттар мен
мүгедектерді әлеуметтік қорғау мен
әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы
қызмет
03
4
Қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды
ұйымдастыру жөніндегі қызмет
04
5
Қызметкерлердiң, олардың отбасы
мүшелерiнiң, сондай-ақ аффилиирленген
тұлғалардың қызметкерлерi мен
олардың отбасы мүшелерiнiң демалысын
ұйымдастыру жөнiндегi қызмет
05
Тұрғын үй қоры объектілерін пайдаланудан табыстар алынған кезде, В бағанда "10" коды көрсетіледі;

3) в графе С указывается сумма подлежащего получению (полученного) дохода от эксплуатации объектов социальной сферы по виду деятельности, указанной в графе В, а также сумма подлежащего получению (полученного) дохода от эксплуатации объектов жилищного фонда;
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.13.001 переносится в строку 100.13.001.
169. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

3) С бағанда В бағанда көрсетілген қызмет түрі бойынша әлеуметтік сала объектілерін пайдаланудан алынуы тиіс (алынған) табыстың сомасы, сондай-ақ тұрғын үй объектілерін пайдаланудан алынуы тиіс (алынған) табыстың сомасы көрсетіледі;
100.13.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.13.001 жолына көшіріледі.
169. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

4) в графе D указывается номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде спонсорской помощи;
5) в графе Е указывается стоимость имущества, переданного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.13.005 переносится в строку 100.13.005.
175. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
16. Составление формы 100.14 - Сомнительные обязательства
и сомнительные требования
176. Данная форма предназначена для определения сумм выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса; сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса.
Выплаченные сомнительные и списанные обязательства подлежат отнесению на вычеты в течение срока исковой давности, установленного статьей 38 Налогового кодекса, с момента их включения в совокупный годовой доход.
177. В разделе "Выплаченные сомнительные обязательства":
1) строка 100.14.001 предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
2) строка 100.14.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 83 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
3) строка 100.14.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 100.14.001С и 100.14.002С.
178. В разделе "Сомнительные требования":
строка 100.14.004 предназначена для отражения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
179. Величина строки 100.14.003 переносится в строку 100.00.027.
Величина строки 100.14.004В переносится в строку 100.00.028.
180. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
181. Дополнительные формы к строкам 100.14.001 и 100.14.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора, которому выплачена сумма, ранее признанная налогоплательщиком сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы;

4) D бағанда демеушілік жәрдем түрінде берілген мүлікті растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанда демеушілік жәрдем түрінде берілген мүліктің құны көрсетіледі.
100.13.005 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 100.13.005 жолына көшіріледі.
175. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
16. Күмәнді міндеттемелер мен күмәнді талаптар - 100.14 нысанын жасау
176. Бұл нысан Салық кодексінің 95-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелердің; Салық кодексінің 96-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптар сомасын айқындауға арналған.
Төленген күмәнді және есептен шығарылған міндеттемелер Салық кодексінің 38-бабында белгіленген талап ету мерзімі ішінде, оларды жылдық жиынтық кіріске қосқан сәттен бастап шегеруге жатады.
177. "Есептен шығарылған міндеттемелер" бөлімінде:
1) 100.14.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.14.002 жолы Салық кодексінің 83-бабына сәйкес бұрын алдын кіріс деп танылған, төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.14.003 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс бұрын алдын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын айқындауға арналған және 100.14.001С және 100.14.002С жолдарының сомасы айқындалады.
178. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
100.14.04 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптардың сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
179. 100.14.003 жолының шамасы 100.14.027 жолына көшіріледі.
100.14.004В жолының шамасы 100.14.028 жолына көшіріледі.
180. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
181. 100.14.001 және 100.14.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда кіріске жатқызылған және салық төлеуші бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған, сома төленген кредитор - заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 303-бабына сәйкес кредитордың резиденттік елінің коды көрсетіледі;

3) в графе С указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других), подтверждающего возникновение кредиторской задолженности;
4) в графе D указывается дата (день, месяц, год) включения в доход суммы кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
5) в графе Е указывается сумма кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
6) в графе F указывается дата (день, месяц, год) погашения кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
7) в графе G указывается выплаченная сумма сомнительных либо списанных обязательств;
8) в графе Н указывается сумма кредиторской задолженности, ранее признанной сомнительным либо списанным обязательством и отнесенной на доходы, подлежащая вычету и определяемая как наименьшая из сумм граф E и G.
Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 100.14.001 переносится в строку 100.14.001А, графы G - в строку 100.14.001В, графы H - в строку 100.14.001С.
Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 100.14.002 переносится в строку 100.14.002А, графы G - в строку 100.14.002В, графы H - в строку 100.14.002С.
182. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
183. Дополнительная форма к строке 100.14.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, которым реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;
3) в графе С указывается дата и номер документа, подтверждающего возникновение требования;
4) в графе D указывается дата и номер решения суда о признании дебитора банкротом;
5) в графе E указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
6) в графе F указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе F, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
8) в графе H указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием, подлежащая вычету в пределах суммы, ранее включенной в доход.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.14.004 переносится в строку 100.14.004А, графы H - в строку 100.14.004В.

3) С бағанда кредиторлық берешектің туындауын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанда күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасын кіріске енгізу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
5) Е бағанда күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанда күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешекті өтеу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
7) G бағанда төленген немесе есептен шығарылған міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
8) H бағанда бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған және шегерімге жатқызылатын кіріске жатқызылған әрі E және G бағандары сомасының ең азы ретінде айқындалатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.14.001 жолына қосымша нысан E бағанының жиынтық шамасы 100.14.001А жолына, G бағаны - 100.14.001В жолына, H бағаны - 100.14.001С жолына көшіріледі.
100.14.001 жолына қосымша нысан E бағанының жиынтық шамасы 100.14.002А жолына, G бағаны - 100.14.002В жолына, H бағаны - 100.14.002С жолына көшіріледі.
182. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
183. 100.14.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда салық төлеушіге берешек үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатылған, жұмыстар орындалған, қызмет көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанда талап етудің туындаған растайтын құжаттың күні мен нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда дебиторды банкрот деп тану туралы сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанда Заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;
7) G бағанда салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске Н бағанда көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
8) H бағанда бұрын енгізілген сомалар шегінде шегеруге жататын күмәнді талап болып табылатын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.14.004 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.14.004А жолына, I бағаны - 100.14.004В жолына көшіріледі.

184. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
17. Составление формы 100.15 - Расходы на обучение, повышение
квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц
185. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 100 Налогового кодекса.
186. В разделе "Расходы на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц":
1) строка 100.15.001 предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку работников и определяется сложением сумм строк 100.15.001А и 100.15.001В;
2) строка 100.15.001А предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку работников на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.15.001В предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку работников за пределами Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 100.15.002 предназначена для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения работников и определяется сложением сумм строк 100.15.002А и 100.15.002В;
5) строка 100.15.002А для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения работников на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 100.15.002В для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения работников за пределами территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 100.15.003 предназначена для отражения суммы расходов на обучение физических лиц, не являющихся работниками, и определяется сложением сумм строк 100.15.003А и 100.15.003В;
8) строка 100.15.003А предназначена для отражения суммы расходов на обучение физических лиц на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
9) строка 100.15.003В предназначена для отражения суммы расходов на обучение физических лиц за пределами Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;

184. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
17. Жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстары - 100.19 нысанын жасау
185. Бұл нысан Салық кодексінің 100-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес шегеруге жататын жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстарының сомаларын айқындауға арналған.
186. "Жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстар" бөлімінде:
1) 100.15.001 жолы жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеу сомасын көрсетуге арналған және 100.15.001А және 100.15.001В жолдарын қоса отырып айқындалады;
2) 100.15.001А жолы Қазақстан Республикасы аумағында жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеу сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.15.001В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеу сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 100.15.002 жолы қызметкерлердің оқуға тапсырған кезде тұруына және тамақтануына, сондай-ақ оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және 100.15.002А және 100.15.002В жолдарын қоса отырып айқындалады;
5) 100.15.002А жолы қызметкерлер Қазақстан Республикасының аумағындағы оқуға тапсырған кезде тұруына және тамақтануына, сондай-ақ оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 100.15.002В жолы қызметкерлер Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде оқуға тапсырған кезде тұруына және тамақтануына, оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 100.15.003 жолы жұмыскер емес жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және 100.15.003А және 100.15.003В жолдарын қоса отырып айқындалады;
8) 100.15.003А жолы Қазақстан Республикасы аумағында жеке тұлғаларды оқытуға шыққан шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
9) 100.15.003В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

10) строка 100.15.004 предназначена для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения физических лиц, не являющихся работниками, и определяется сложением сумм строк 100.15.004А и 100.15.004В;
11) строка 100.15.004А для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения физических лиц, не являющихся работниками, на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
12) строка 100.15.004В для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения физических лиц, не являющихся работниками, за пределами территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
13) строка 100.15.005 предназначена для отражения итоговой суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц и определяется сложением сумм строк 100.15.005А и 100.15.005В;
14) в строке 100.15.005А указывается сумма расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц на территории Республики Казахстан и определяется сложением сумм строк 100.15.001А, 100.15.002А, 100.15.003А и 100.15.004А;
15) в строке 100.15.005В указывается сумма расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц за пределами Республики Казахстан и определяется сложением сумм строк 100.15.001В, 100.15.002В, 100.15.003В и 100.15.004В.
187. Величина строки 100.15.005 переносится в строку 100.00.029.
188. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
189. Дополнительная форма к строке 100.15.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил организации, производящей обучение, повышение квалификации, переподготовку работников, обучение физических лиц, не являющихся работниками;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика работника - обучаемого лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу-работнику с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;

10) 100.15.004 жолы қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғалардың оқуға тапсырған кезде тұруына және тамақтануына, сондай-ақ оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және 100.15.004А және 100.15.004В жолдарын қоса отырып айқындалады;
11) 100.15.004 жолы қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағындағы оқуға тапсырған кезде тұруына және тамақтануына, сондай-ақ оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
12) 100.15.004 жолы қызметкері болып табылмайтын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде оқуға тапсырған кезде тұруына және тамақтануына, оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
13) 100.15.005 жолы жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және 100.15.005А және 100.15.005В жолдарының қосындысымен айқындалады;
14) 100.15.005А жолында Қазақстан Республикасы аумағында жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың сомалары көрсетіледі және 100.15.001А, 100.15.002А, 100.15.003А және 100.15.004А жолдарының қосындысымен айқындалады;
15) 100.15.005В жолында Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың сомалары көрсетіледі және 100.15.001В, 100.15.002В, 100.15.003В және 100.15.004В жолдарының қосындысымен айқындалады.
187. 100.15.005 жолының шамасы 100.00.029 жолына көшіріледі;
188. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
189. 100.15.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің
303-тармағына сәйкес жұмыскерлерді оқыту, біліктілігін арттыру, қайта даярлауды, жеке тұлғаларды оқытуды жүргізетін ұйымдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда оқытушы ұйымның резиденттік елінің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда оқытушы тұлғаның жұмыскер салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда салық төлеушіден ақша алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем тікелей оқытушы ұйымға төленеді;
2 - төлем жұмыскер жеке тұлғаға оқытушы ұйымның көрсетілген сомасын кейін беру шартымен төленеді;

6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение, повышение квалификации, переподготовку работника;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом-работником на обучение, повышение квалификации, переподготовку;
8) в графе Н указывается соответствующий код вида расхода:
1 - обучение;
2 - повышение квалификации;
3 - переподготовка;
9) в графе I указывается сумма фактически произведенных расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма фактически произведенных расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан;
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 100.15.001 переносится в строку 100.15.001А; графы J - в строку 100.15.001В.
190. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
191. Дополнительная форма к строке 100.15.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил организации - получателя дохода;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации получателя доходов в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика работника;
5) в графе Е указывается сумма фактических расходов на проживание и питание работника;
6) в графе F указывается предельная сумма расходов на проживание и питание, установленная Правительством Республики Казахстан;
7) в графе G указывается сумма расходов на проживание и питание работника, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах Е и F;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд работника к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения;
9) в графе I указывается сумма расходов на проживание и питание, фактических расходов на проезд работников к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан. Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H при отражении по данной строке в графе В регистрационного номера налогоплательщика-резидента Республики Казахстан;

6) F бағанда жұмыскерді оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға оқытушы ұйыммен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанда оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға жеке тұлғамен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанда шығыстың тиісті коды көрсетіледі:
1 - оқыту;
2 - біліктілігін арттыру;
3 - қайта даярлау;
9) I бағанда Қазақстан Республикасының резиденті оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеуге жүргізілген нақты сома көрсетіледі;
10) J бағанда Қазақстан Республикасының резиденті емес оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеуге жүргізілген нақты сома көрсетіледі.
100.15.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 100.15.001А жолына, J - 100.15.001В жолына көшіріледі.
190. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
191. 100.15.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің
303-тармағына сәйкес табысты алушы ұйымның резиденттігі елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда табыстарды алушының резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда салық төлеуші қызметкердің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда қызметкердің тұруына және тамақтануына нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанда Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тұру мен тамақтануға арналған шығыстардың шекті сомасы көрсетіледі;
7) G бағанда қызметкердің тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың шегерімге жатқызылуы тиіс сомасы көрсетіледі. Е және F бағандарда көрсетілген сомалардың ішінен ең төменгісі ретінде айқындалады;
8) Н бағанда қызметкердің түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанда Қазақстан Республикасының резиденттеріне төленуі тиіс (төленген) қызметкердің тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың, түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың В бағанда Қазақстан Республикасының салық төлеуші резидентінің тіркеу нөмірі көрсетілген кезде G және Н бағандары бойынша тиісті сомаларды қосумен айқындалады;

10) в графе J указывается сумма расходов на проживание и питание, фактически произведенных расходов на проезд работников к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан. Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H при отражении по данной строке в графе В кода страны резидентства нерезидента Республики Казахстан.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 100.15.002 переносится в строку 100.15.002А; графы J - в строку 100.15.002В.
192. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
193. Дополнительная форма к строке 100.15.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил организации, производящей обучение физического лица, не являющегося работником;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение физического лица;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом на обучение;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;
9) в графе I указывается сумма фактически произведенных расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается период обучения;
11) в графе К указывается период исполнения физическим лицом обязательства отработать у налогоплательщика согласно договору.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.15.003 переносится в строку 100.15.003А; графы I - в строку 100.15.003В.
194. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

10) J бағанда Қазақстан Республикасының резиденттеріне төленуі тиіс (төленген) қызметкердің тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың, түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың В бағанда Қазақстан Республикасының резиденті емесінің резиденттік елінің коды көрсетілген кезде G және Н бағандары бойынша тиісті сомаларды қосумен айқындалады.
100.15.002 жолына қосымша нысанның І бағанының жиынтық шамасы 100.15.002А жолына; J бағанының - 100.15.002В жолына көшіріледі.
192. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
193. 100.15.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес жұмыскер емес жеке тұлғаны оқытуды жүргізетін ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда оқытуды жүргізетін ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда жеке тұлғаны оқытатын салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда салық төлеушіден ақша алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем тікелей оқытушы ұйымға төленеді;
2 - төлем жұмыскер жеке тұлғаға оқытушы ұйымның көрсетілген сомасын кейін беру шартымен төленеді;
6) F бағанда жеке тұлғаны оқытуға оқытушы ұйыммен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанда оқытуға жеке тұлғамен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанда Қазақстан Республикасының резиденті оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) оқытуға, біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеуге жүргізілген нақты сома көрсетіледі;
9) I бағанда Қазақстан Республикасының резиденті емес оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) оқытуға, біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеуге жүргізілген нақты сома көрсетіледі;
10) J бағанда оқыту кезеңі көрсетіледі;
11) К бағанда жеке тұлғаның шартқа сәйкес салық төлеушіде жұмыспен өтеу міндетін орындау мерзімі көрсетіледі.
100.15.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 100.15.003А жолына; I - 100.15.003В жолына көшіріледі.
194. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

195. Дополнительная форма к строке 100.15.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 303 настоящих Правил организации, получателя дохода;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации получателя доходов, в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается сумма фактических расходов на проживание и питание обучаемого физического лица;
6) в графе F указывается предельная сумма расходов на проживание и питание, установленная Правительством Республики Казахстан;
7) в графе G указывается сумма расходов на проживание и питание обучаемого физического лица, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах Е и F;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения;
9) в графе I указывается сумма расходов на проживание и питание, фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан. Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H, при отражении по данной строке в графе В регистрационного номера налогоплательщика-резидента Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма расходов на проживание и питание, фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H, при отражении по данной строке в графе В кода страны резидентства нерезидента Республики Казахстан.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 100.15.004 переносится в строку 100.15.004А; графы J - в строку 100.15.004В.
196. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
18. Составление формы 100.16 - Амортизационные отчисления, расходы
на ремонт и другие вычеты по фиксированным активам
197. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения в соответствии с параграфом 3 раздела 4 Налогового кодекса, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I группы) над стоимостным балансом подгруппы (группы) в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса.

195. 100.15.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің
303-тармағына сәйкес табысты алушы ұйымның резиденттігі елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда табыстарды алушының резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда салық төлеуші қызметкердің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда қызметкердің тұруына және тамақтануына нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанда Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тұру мен тамақтануға арналған шығыстардың шекті сомасы көрсетіледі;
7) G бағанда қызметкердің тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың шегерімге жатқызылуы тиіс сомасы көрсетіледі. E және F бағандарда көрсетілген сомалардың ішінен ең төменгісі ретінде айқындалады;
8) Н бағанда қызметкердің түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанда Қазақстан Республикасының резиденттеріне төленуі тиіс (төленген) оқытылатын жеке тұлғаның тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың, түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың В бағанда Қазақстан Республикасының салық төлеуші резидентінің тіркеу нөмірі көрсетілген кезде G және Н бағандары бойынша тиісті сомаларды қосумен айқындалады;
10) J бағанда Қазақстан Республикасының резиденттеріне төленуі тиіс (төленген) оқытылатын жеке тұлғаның тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың, түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың В бағанда Қазақстан Республикасының резиденті емесінің резиденттік елінің коды көрсетілген кезде G және Н бағандары бойынша тиісті сомаларды қосумен айқындалады.
100.15.004 жолына қосымша нысанның І бағанының жиынтық шамасы 100.15.004А жолына; J бағанының - 100.15.004В жолына көшіріледі.
196. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
18. Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да шегерімдер - 100.16 нысанын жасау
197. Бұл нысан Салық кодексінің 4-бөлімі 3-параграфына сәйкес салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ Салық кодексінің 87-бабына сәйкес шағын топтың (топтың) теңгермелік құнынан есептен шыққан тіркелген активтердің (І топтың активтерін сатудан басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.

198. В разделе "Здания, сооружения (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
строка 100.16.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, сооружениям (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
199. В разделе "Оставшиеся группы фиксированных активов":
строка 100.16.002 предназначена для отражения вычетов по оставшимся группам фиксированных активов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
200. В разделе "Всего по фиксированным активам":
строка 100.16.003 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по фиксированным активам. Определяется как сумма соответствующих строк 100.16.001, 100.16.002.
201. В разделе "Прочие":
1) строка 100.16.004 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы (группы). Определяется сложением отрицательных сумм графы I дополнительной формы к строке 100.16.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 100.02.001, и графы I дополнительной формы к строке 100.16.002;
2) строка 100.16.005 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
202. Величина строки 100.16.003Е переносится в строку 100.00.035А.
Величина строки 100.16.003J переносится в строку 100.00.035D.
Величина строки 100.16.003K переносится в строку 100.00.035C.
Величина строк 100.16.003F, 100.16.003H и 100.16.005D переносятся в строку 100.00.035F.
Величина строки 100.16.004 переносится в строку 100.00.008.
203. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
204. Дополнительные формы к строкам 100.16.001, 100.16.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код основных средств по I группе фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов" или наименование группы по II, III и IV группам фиксированных активов, по которым производится исчисление амортизационных отчислений налогоплательщиком согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается номер группы фиксированных активов для исчисления амортизационных отчислений согласно статье 107 и пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;

198. "Үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда)" бөлімінде:
100.16.001 жолы үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
199. "Тіркелген активтердің қалған топтары" бөлімінде:
100.16.002 жолы тіркелген активтердің қалған топтары бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
200. "Тіркелген активтер бойынша барлығы" бөлімінде:
100.16.003 жолы тіркелген активтер бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 100.16.001, 100.16.002 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
201. "Басқалары" бөлімінде:
1) 100.16.004 жолы шағын топтың (топтың) құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 100.16.001 жолына қосымша нысан I бағанының, 100.02.001 жолына қосымша нысанның F бағанда көрсетілген сомаларды қоспағанда, және 100.16.002 жолының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 100.16.005 жолы Салық кодексінің 113-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жал келісім-шартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
100.16.003Е жолының шамасы 100.00.035А жолына көшіріледі.
100.16.003J жолының шамасы 100.00.035D жолына көшіріледі.
100.16.003К жолының шамасы 100.00.035С жолына көшіріледі.
100.16.003F, 100.16.003Н және 100.16.005D жолдарының шамасы 100.00.035F жолына көшіріледі.
100.16.004 жолының шамасы 100.00.008 жолына көшіріледі.
203. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
204. 100.16.001, 100.16.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес тіркелген активтердің I топтары бойынша негізгі құралдар коды немесе Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес салық төлеуші амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін тіркелген активтердің II, III және IV топтары бойынша топтарының атауы көрсетіледі;
3) С бағанда Салық кодексінің 107-бабы мен 110-бабының 1-тармағына сәйкес амортизациялық аударымдарды есептеу үшін тіркелген активтер топтарының нөмірі көрсетіледі;

4) в графе D предельные нормы амортизации в процентах в соответствии с пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе (группе), но не выше предельных, указанных в графе D;
6) в графе F по каждой налоговой подгруппе (группе) указывается величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на начало отчетного налогового периода, которая формируется из соответствующих строк графы P дополнительных форм к строкам 100.16.001, 100.16.002, 100.16.003 и строки 100.16.005Н за предыдущий налоговый период;
7) в графе G в разрезе подгрупп (групп) отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств и нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость указанных основных средств и нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, определенная в графе J дополнительной формы к строке 100.23.001 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации фиксированных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, сумма страховых выплат по застрахованным фиксированным активам при их списании, утрате, порче, уничтожении, потере, а также суммы, определенные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 109 Налогового кодекса при прочем выбытии фиксированных активов;
9) в графе I определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (F+G-H);
10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 107 Налогового кодекса (I х E);
11) в графе K указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, относимых на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанных с заменой деталей (частей) и компонентов основных средств, производимых в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;

4) D бағанда Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес амортизацияның шекті нормалары пайызбен көрсетіледі;
5) Е бағанда салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ бойынша пайызбен, бірақ D бағанда көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;
6) F бағанда әрбір салық шағын топтары (топтары) бойынша өткен салық кезеңі үшін 100.16.001, 100.16.002, 100.16.003 жолдарына қосымша нысандардың Р бағанының тиісті жолдарында және алдыңғы салық кезеңі үшін 100.16.005Н жолында қалыптасатын есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
7) G бағанда шағын топтар (топтар) бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің жарғылық капиталына салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген негізгі активтердің және материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің 106-бабына
сәйкес айқындалады. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 100.17.001 жолына қосымша нысанның J бағанда айқындалған Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
8) Н бағанда жарғылық капиталға салым ретінде тіркелген активтерді сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сақтандырылған тіркелген активтер бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 109-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған тіркелген активтерді өзге шығару кезіндегі сома көрсетіледі;
9) I бағанда Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (F+G+Н) айқындалады;
10) J бағанда Салық кодексінің 107-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес (I х Е) есептелген есепті салық кезеңдегі амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) К бағанда Салық кодексінің 113-бабы 1-тармағында көрсетілген, Салық кодексінің 92-бабына сәйкес шегеруге жататын негізгі құралдардың нормативтік қызмет мерзімінен асырмайтын және өндіріс қуатын арттырмайтын техникалық құжаттарға сәйкес негізгі құралдың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында өндірілетін негізгі құралдардың бөлшектерін (бөліктерін) және құрамаларын ауыстырумен байланысты жөндеуге шыққан нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;

12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, за исключением расходов на ремонт, отраженных в графе К;
13) в графе M указывается сумма фактических расходов, подлежащих отнесению на вычеты в пределах норм, установленных пунктом 2 статьи 113 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе М, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам в соответствии с пунктами 2-1 и 5 статьи 113 Налогового кодекса;
15) в графе О отражается стоимостный баланс подгруппы (группы), величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111 Налогового кодекса;
16) в графе Р отражается стоимостный баланс подгруппы (группы) на конец отчетного налогового периода, равный положительной сумме, отраженной в графе I, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы (группы) выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса;
17) в графе Q отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (I - J + N - O - P). В случае выбытия всех фиксированных активов подгруппы (по I группе) в данной графе отражается ноль. В случае выбытия всех фиксированных активов группы (по II, III и IV группам) величина по данной графе определяется без учета отрицательного значения по графе I.
Итоговая величина:
графы F дополнительной формы к строке 100.16.001 переносится в строку 100.16.001А, графы G - в строку 100.16.001В, графы H - в строку 100.16.001С, графы I - в строку 100.16.001D, графы J - в строку 100.16.001E, графы K - в строку 100.16.001F, графы L - в строку 100.16.001G, графы M - в строку 100.16.001H, графы N - в строку 100.16.001I, графы O - в строку 100.16.001J, графы P - в строку 100.16.001K, графы Q - в строку 100.16.001L;
графы F дополнительной формы к строке 100.16.002 переносится в строку 100.16.002А, графы G - в строку 100.16.002В, графы H - в строку 100.16.002С, графы I - в строку 100.16.002D, графы J - в строку 100.16.002E, графы K - в строку 100.16.002F, графы L - в строку 100.16.002G, графы M - в строку 100.16.002H, графы N - в строку 100.16.002I, графы O - в строку 100.16.002J, графы P - в строку 100.16.002K, графы Q - в строку 100.16.002L.

12) L бағанда К бағанда көрсетілген жөндеуге шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 113-бабына 1-тармағында көрсетілген негізгі құралдарды жөндеуге шыққан нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) М бағанда Салық кодексінің 113-бабы 2-тармағында белгіленген нормалар шегінде шегеруге жатқызылуы тиіс нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
14) N бағанда Салық кодексінің 113-бабының 1, 2 және 5 тармақтарына нақты шығыстарға барабар тиісті шағын топтың теңгерме құны өсетін М бағанда көрсетілген сомадан асатын, салық төлеуші негізгі құралдарға жөндеу жүргізген нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанда Салық кодексінің 111-бабының 2-тармағына сәйкес 100 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанда егер Салық кодексінің 111-бабының 1-тармағына сәйкес осы шағын топтың (топтың) барлық тіркелген активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, I бағанда көрсетілген оң сомасына тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
17) Q бағанда Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағында көзделген түзетулер (I - J + N - O - Р) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі. Шағын топтың (I топтары бойынша) барлық тіркелген активтері шығарылған жағдайда осы бағанда нөл көрсетіледі. Топтың (II, III, және IV топтары бойынша) барлық тіркелген активтері шығарылған жағдайда осы баған бойынша шама I бағаны бойынша теріс мәні есепке алынбай айқындалады.
Жиынтық шама:
100.16.001 жолға қосымша нысанның F бағаны 100.16.001А жолына, G бағаны - 100.16.002В жолына, H бағаны - 100.16.001С жолына, I бағаны - 100.16.001D жолына, J бағаны - 100.16.001Е жолына, К бағаны - 100.16.001F жолына, L бағаны - 100.00.001G жолына, М бағаны - 100.16.001Н жолына, N бағаны - 100.16.001I жолына, О бағаны - 100.16.001J жолына, Р бағаны - 100.16.001К жолына, Q бағаны - 100.16.001L жолына көшіріледі;
100.16.002 жолға қосымша нысанның F бағаны 100.16.002А жолына, H бағаны - 100.16.002С жолына, I бағаны - 100.16.002D жолына, J бағаны - 100.16.002Е жолына, К бағаны - 100.16.002F жолына, L бағаны - 100.00.002G жолына, М бағаны - 100.16.002Н жолына, N бағаны - 100.16.002І жолына, О бағаны -100.16.002J жолына, Р бағаны - 100.16.002К жолына, Q бағаны -100.16.002L жолына көшіріледі;

205. Отрицательные суммы по графе I дополнительной формы к строке 100.16.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 100.02.001, и графы I дополнительной формы к строке 100.16.002 переносятся в строку 100.16.004.
206. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
207. Дополнительная форма к строке 100.16.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается код арендованных основных средств в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
4) в графе D указывается номер группы основных средств, указанных в графе С, согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
6) в графе F указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
7) в графе G указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
8) в графе Н указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
9) в графе I указывается сумма расходов на ремонт, не возмещаемая арендодателем и подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму невозмещаемых расходов на ремонт, которая определяется как разница сумм граф G и H (G - H);
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.16.005 переносится в строку 100.16.005А, графы G - в строку 100.16.005В, графы H - в строку 100.16.005С, графы I - в строку 100.16.005D.
208. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
19. Составление формы 100.17 - Амортизационные отчисления
по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
209. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса.

205. 100.16.001 жолға қосымша нысанның F бағанда көрсетілген сомаларды қоспағанда 100.16.001 жолға қосымша нысанның І бағаны мен 100.16.002 жолға қосымша нысанның І бағаны бойынша теріс сомалар 100.16.004 жолына көшіріледі.
206. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
207. 100.16.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда негізгі құралдарды жылдық жиынтық табыс алу мақсатында алған жалға берушінің атауы (аты-жөні, тегі) көрсетіледі;
3) С бағанда В бағанда көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
5) Е бағанда Салық кодексінің 110-бабындағы 1-тармаққа сәйкес, D бағанда көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанда негізгі құралдар жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанда жал шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жал төлемінің сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанда есепті салық кезеңінің ішінде жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
9) I бағанда жалға берушімен өтеуге жататын жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанда Салық кодексінің 113-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жататын, жалға берушімен өтелетін жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.16.005 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 100.16.005А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 100.16.005В жолына, H бағанының жиынтық шамасы 100.16.005C жолына, I бағанының жиынтық шамасы 100.16.005D жолына көшіріледі.
208. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
19. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар - 100.17 нысанын жасау
209. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.

При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
210. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 100.17.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
211. Величина строки 100.17.001В переносится в строку 100.00.035В.
212. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
213. Дополнительная форма к строке 100.17.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается код фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, установленные пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса. При этом, по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым была применена двойная норма амортизации графы F, G, H, K не заполняются;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе Е;
7) в графе G указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса (F х 2);
8) в графе H указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
9) в графе I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (H x G);

Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.
210. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
100.17.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
211. 100.17.001В жолының шамасы 100.00.035В жолға көшіріледі.
212. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
213. 100.17.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтердің "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес коды көрсетіледі;
3) С бағанда Қазақстан Республикасының аумағында тиісті тіркелген активті іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанда Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағында белгіленген тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша пайызбен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте F, G, H, K бағандарының қос амортизация нормасын қолданылған өткен салық кезеңдеріндегі Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;
6) F бағанда Е бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша пайызбен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
7) G бағанда салық төлеуші Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес (F х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
8) Н бағанда Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
9) І бағанда кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (Н х G) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;

10) в графе J определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в текущем налоговом периоде и используемых для получения совокупного годового дохода (H - I). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы G дополнительной формы к строкам 100.16.001, 100.16.002 следующего налогового периода;
11) в графе K указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива в случае его реализации до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.17.001 переносится в строку 100.17.001А, графы I - в строку 100.17.001В, графы J - в строку 100.17.001С.
214. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
20. Составление формы 100.18 - Доходы из иностранных источников,
в том числе доходы, полученные в странах с льготным налогообложением
215. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком:
1) доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 79 и 80 Налогового кодекса. При этом такие доходы подлежат отражению в строках 100.00.001-100.00.021 Декларации.
2) общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.
216. В разделе "Доходы из иностранных источников":
1) строка 100.18.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая определяется как сумма показателей строк 100.18.001А и 100.18.001В.
2) строка 100.18.001А предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы к строке 100.18.001А;
3) строка 100.18.001В предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранных государствах через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы к строке 100.18.001В.

10) J бағанда ағымдағы салық кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (Н - І) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 100.16.001, 100.16.002 жолдарға қосымша нысанның G бағанының тиісті жолдарына көшіріледі;
11) К бағанда пайдаланудың үш жыл кезеңі өткенге дейін сатқан жағдайда тиісті тіркелген активтің жойылған күні көрсетіледі.
100.17.001 жолға қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 100.17.001A жолына, I бағаны - 100.17.001В жолына J бағаны - 100.17.001С жолына көшіріледі.
214. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
20. Шет ел көздерінен түсетін кірістер, оның ішінде салық салуда жеңілдігі бар елдерде алынған кірістер - 100.18 нысанын жасау
215. Осы нысан салық төлеушімен:
1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және Салық кодексінің 79-80-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 100.00.001-100.00.021 жолдарында көрсетуге жатады.
2) салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің 130-бабына сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабының 2-тармағымен қарастырылған.
216. "Шетел көздерінен кірістер" бөлімінде:
1) 100.18.003 жолы 100.18.001А және 100.18.001В жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс (шетел мемлекеттеріндегі) көздерден алынған кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 100.18.001А жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және 100.18.001А жолына қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 100.18.001В жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен шетел мемлекетіндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және 100.18.001В жолына қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

217. Величина строки 100.18.001 переносится в строку 100.00.055.
218. В разделе "Доходы, полученные в стране с льготным налогообложением":
строка 100.18.002 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы к строке 100.18.002.
219. Величина строки 100.18.002 переносится в строку 100.00.040.
220. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
221. Дополнительная форма к строке 100.18.001А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 303 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 301 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 302 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, предусмотренных статьей 80 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.18.001А переносится в строку 100.18.001А.
222. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
223. Дополнительная форма к строке 100.18.001В:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование постоянного учреждения, расположенного в иностранном государстве;
3) в графе С указывается код страны расположения постоянного учреждения, указанного в графе В, согласно пункту 303 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве, где расположено такое постоянное учреждение;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 301 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком-резидентом от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение;

217. 100.00.055 жолының шамасы 100.18.001 жолына көшіріледі.
218. "Салық салуда жеңілдігі бар елдерде алынған кірістер" бөлімінде:
100.18.002 жолы салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің 130-бабына сәйкес салық салынатын кірісіне қосатын пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған және 100.18.002 жолына қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
219. 100.18.002 жолының шамасы 100.00.040 жолына көшіріледі.
220. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
221. 100.18.001А жолына қосымша нысанда:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес кіріс төлейтін салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ережелердің 301-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанда осы Ережелердің 302-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанда Салық кодексінің 80-бабымен қарастырылған салық төлеуші-резиденттің тұрақты мекемесімен байланысты емес шетел мемлекетінде көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
6) F бағанда Е бағанда көрсетілген Салық кодексінің 65-бабына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
100.18.001А жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 100.18.001А жолына көшіріледі.
222. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
223. 100.18.001В жолына қосымша нысанда:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда шетел мемлекетінде орналасқан тұрақты мекеменің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес В бағанда көрсетілген тұрақты мекеменің орналасу елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанда осындай тұрақты мекеме орналасқан шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда осы Ережелердің 301-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шетел мемлекетінде салық төлеуші-резидентпен тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;

6) в графе F указывается код валюты получения дохода согласно пункту 302 настоящих Правил;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика - резидента из источников в иностранном государстве от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, предусмотренных статьей 80 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма доходов, указанных в графе G, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.18.001В. переносится в строку 100.18.001В.
224. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
225. Дополнительная форма к строке 100.18.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика - резидента в уставном капитале которого составляет более 10%;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика - нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 303 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 302 настоящих Правил, по которой определена сумма прибыли нерезидента;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе H указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100% ((GхE)/100%), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 100.18.002 переносится в строку 100.18.002.

6) F бағанда осы Ережелердің 302-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанда Салық кодексінің 80-бабымен қарастырылған шетел мемлекетіндегі көздерден шетел мемлекетінде тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған салық төлеушілер-резиденттің есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанда G бағанда көрсетілген Салық кодексінің 65-бабына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
100.18.001В жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 100.18.001В жолына көшіріледі.
224. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
225. 100.18.002 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10 пайыздан көп үлесті құрайтын заңды тұлға-резидент еместің атауы көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес В бағанда көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанда В бағанда көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанда салық төлеуші-резиденттің В бағанда көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайызда көрсетіледі;
6) F бағанда осы Ережелердің 302-тармағына сәйкес резидент еместің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанда В бағанда көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі. В бағанда көрсетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген сол сияқты резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанда 100 пайыз (GхЕ)/100 пайыз) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанда В бағанда көрсетілген заңды тұлға-резидент еместің салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанда көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
100.18.002 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 100.18.002 жолына көшіріледі.

226. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
21. Составление формы 100.19 - Исчисление налогооблагаемого дохода,
подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с
международным договором об избежании двойного налогообложения
227. Данная форма предназначена для определения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международному договору об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов и имущества (капитал), заключенному Республикой Казахстан (далее - международный договор), в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса.
Форма 100.19 заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора. К данной форме прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика-нерезидента.
228. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) код страны согласно пункту 303 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
2) применяемый метод исчисления расходов (в соответствующей ячейке указывается один из методов).
229. В разделе "Расчет":
1) строка 100.19.001 предназначена для отражения общей суммы совокупного годового дохода, полученного налогоплательщиком-нерезидентом из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.024;
2) строка 100.19.002 предназначена для отражения суммы дохода от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан, полученного из источников в Республике Казахстан, исчисленного на основании ведения раздельного учета таких доходов в бухгалтерском учете в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса;
3) строка 100.19.003 предназначена для отражения общей суммы вычитаемых расходов, понесенных налогоплательщиком-нерезидентом в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.038А;
4) строка 100.19.004 предназначена для отражения суммы расходов, понесенных налогоплательщиком в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках. В случае применения налогоплательщиком прямого метода исчисления расходов в данной строке указывается сумма документально подтвержденных расходов, исчисленных на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. В случае применения косвенного метода исчисления расходов, данные строки 100.19.004 исчисляются как произведение удельного веса и данных строки 100.19.003. Удельный вес определяется как отношение данных строки 100.19.002 к данным строки 100.19.001. При этом налогоплательщик вправе самостоятельно выбрать один из указанных методов исчисления расходов, понесенных в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках;

226. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
21. Қосарланған салықты болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірісті есептеу - 100.19 нысанын жасау
227. Осы нысан Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуға жол бермеу және кірістер мен мүліктерге (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарт ережелері (бұдан әрі - халықаралық шарт) бойынша салық салудан босатылатын салық салынатын кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
100.19 нысанын Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, халықаралық шарт ережелерін қолдануға құқығы бар резидент емес толтырады. Бұл нысанға салық төлеуші-резидент еместің резиденттігін растайтын құжат қоса тіркеледі.
228. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан, осы Ереженің 303-бабына сәйкес елдің коды;
2) шығыстарды есептеудің қолданылатын әдісі (тиісті торкөзде әдістердің бірі көрсетіледі).
229. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.19.001 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған жиынтық жылдық табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 100.19.024 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.19.002 жолы Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепте осындай кірістерге бөлек есеп жүргізу негізінде есептелген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған Қазақстан Республикасы тараптардың бірі болып табылатын халықаралық жүк тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
3) 100.19.003 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу үшін шеккен шығыстарының шегерілетін жалпы сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 100.00.038А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 100.19.004 жолы салық төлеушінің халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарының сомасын көрсетуге арналған. Салық төлеуші шығыстарды есептеудің тура әдісін қолданған жағдайда осы жолда бухгалтерлік есепте осындай шығыстарды есептеудің бөлек әдісін қолдану негізінде есептелген құжаттармен расталған сома көрсетіледі. Шығыстарды есептеудің жанама әдісін қолданған жағдайда осы 100.19.004 жолы 100.19.003 жолының үлес салмағы және деректерінің қосындысы ретінде есептеледі. Үлес салмағы 100.19.002 жолы деректерінің 100.19.001 жолы деректеріне қатынасы ретінде айқындалады. Бұл ретте, салық төлеуші халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарын есептеудің көрсетілген әдістерінің бірін дербес таңдауға құқылы;

5) строка 100.19.005 предназначена для отражения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором. Данные строки 100.19.005 исчисляются как разница между данными строк 100.19.002 и 100.19.004.
230. Величина строки 100.19.005 переносится в строку 100.00.041А.
231. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
22. Составление формы 100.20 - Зачет иностранного налога
232. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов с доходов (далее - подоходные налоги), полученных налогоплательщиком-резидентом из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.
233. В разделе "Доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 100.20.001 предназначена для определения общей суммы налога с доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
234. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 100.20.002 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
235. В разделе "Всего":
строка 100.20.003 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 100.20.001С и 100.20.002С.
236. Величина строки 100.20.003 переносится в строку 100.21.003А.
237. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

5) 100.19.005 жолы халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кіріс (залал) сомасын көрсетуге арналған. 100.19.005 жолының деректері 100.19.002 және 100.00.004 жолдары деректерінің айырмашылығы ретінде есептеледі.
230. 100.19.005 жолының шамасы 100.00.037А жолына көшіріледі.
231. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
22. Шетелдік салық есебі - 100.20 нысанын жасау
232. Бұл нысан Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.
233. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кіріс" бөлігінде:
100.20.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
234. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)":
100.20.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
235. "Барлығы" бөлігінде: 100.20.001С және 100.20.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалған, Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
236. 100.20.003 жолының шамасы 100.21.003А жолына көшіріледі.
237. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

238. Дополнительная форма к строке 100.20.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 301 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 303 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил аналогичные виды доходов из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству по каждому виду дохода и ставке уплаченного налога;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.20.001 переносится в строку 100.20.001A, графы F - в строку 100.20.001B, графы H - в строку 100.20.001C.
239. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
240. Дополнительная форма к строке 100.20.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 303 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;

238. 100.20.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда осы Ереженің 302-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрі көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ереженің 303-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
4) D бағанда әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден ұқсас кіріс түрлерін алған жағдайда, кіріс пен төленген салық ставкасының әрбір түрі үшін осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанда тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанда әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанда Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанда Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
100.20.001 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.20.001А жолына, F бағаны - 100.20.001В жолына, Н бағаны - 100.20.001С жолына көшіріледі.
239. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
240. 100.20.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес кіріс төлемі көзі - елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанда әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 100.20.002 переносится в строку 100.20.002A, графы E - в строку 100.20.002B, графы G - в строку 100.20.002C.
241. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
23. Составление формы 100.21 - Исчисление налогового обязательства
242. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога, налога на чистый доход нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода, а также для представления общих данных по юридическому лицу.
243. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 100.21.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 100.00.047;
2) в строке 100.21.002 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по ставкам, установленным пунктом 1 статьи 135 Налогового кодекса. В строке 100.21.002С указывается сумма, определенная в строке 100.23.010;
3) в строке 100.21.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 100.21.003А и 100.21.003В;
4) в строке 100.21.003А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленного с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.20.003;

4) D бағанда тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанда әрбір кіріс төлем көзі - еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанда Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанда Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
100.20.002 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.20.002А жолына, Е бағаны - 100.20.002В жолына, G бағаны - 100.20.002С жолына көшіріледі.
241. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
23. Салық міндеттемесін есептеу - 100.21 нысанын жасау
242. Бұл нысан салық төлеушінің корпорациялық табыс салығының сомасын есептеуіне резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен таза кіріске салық және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды, сондай-ақ заңды тұлға бойынша жалпы деректерді көрсетуге арналған.
243. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 100.21.001 жолында 100.00.047 жолында айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 100.21.002 жолында Салық кодексінің 135-бабының 1-тармағында белгіленген ставка бойынша корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі. 100.21.002С жолында 100.35.010 жолында көрсетілген сома көрсетіледі;
3) 100.21.003 жолында 100.21.003А және 100.21.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін жүргізілген есептің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 100.21.003А жолында Қазақстан Республикасы шегінен тыс төленген, осы декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алуға қабылданған салық сомалары көрсетіледі; Осы жолға 100.20.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

5) в строке 100.21.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм вознаграждения и выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 100.04.001В, 100.04.002D и 100.04.003D;
6) в строке 100.21.004 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период, определяемая исходя из данных строки 100.21.004А или 100.21.004В или 100.21.004С;
7) в строке 100.21.004А указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 125 Налогового кодекса и определяется как разница строк 100.21.002 и 100.21.003. При этом, если сумма строки 100.21.003 превышает сумму строки 100.21.002, зачет производится в пределах суммы строки 100.21.002 и в строке 100.21.004А указывается ноль;
8) в строке 100.21.004В указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса или пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, или пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса, или пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса и определяется как сумма строки 100.21.004А, уменьшенная на 100 %;
9) в строке 100.21.004С указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 1 (и пунктом 2) статьи 140-9 Налогового кодекса и определяется как разница строк 100.21.004А и 100.24.017;
10) строка 100.21.005 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма чистого дохода, определенная как разница строк 100.21.001 и 100.21.004;
11) строка 100.21.006 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, исчисленного согласно статье 185 или 201 Налогового кодекса. Определяется исходя из данных строки 100.21.006А или 100.21.006В;
12) в строке 100.21.006А указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса;
13) в строке 100.21.006В указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной международным договором, в соответствии со статьей 201 Налогового кодекса. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении уплаты налога на чистый доход, то указывается ставка такого налога в соответствии с международным договором, а также прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика;

5) 100.21.003В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйлықақылар мен ұтыстардың сомаларынан ұсталған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.08.001В, 100.08.002D және 100.08.003D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.21.004 жолында 100.21.004А немесе 100.21.004В немесе 100.21.004С жолдарының деректері арқылы айқындалатын есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 100.21.004А жолында Салық кодексінің 125-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген және 100.21.002 және 100.21.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте егер 100.21.003 жолының сомасы 100.21.002 жолының сомасынан асатын болса, 100.21.002 жолының сомасы шегінде есепке алу жүргізіледі және 100.21.004А жолында нөл көрсетіледі;
8) 100.21.004В жолында Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына немесе Салық кодексінің 139-бабының 2-тармағына, немесе Салық кодексінің 140-2-бабының 2-тармағына, Салық кодексінің 140-5-бабының 2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 100 пайызға азайтылған 100.21.004А жолының сомасы ретінде айқындалады;
9) 100.21.004С жолында Салық кодексі 140-9-бабының (1 және 2-тармағына), 4-тармақтарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 100.21.004А және 100.37.017 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 100.21.005 жолы Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметтерін жүзеге асыратын резидент емес-заңды тұлғалармен толтырылады. Осы жолда 100.21.001 және 100.21.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын таза табыс сомасы көрсетіледі;
11) 100.21.006 жолы Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметтерін жүзеге асыратын резидент емес-заңды тұлғалармен толтырылады. Осы жолға Салық кодексінің 185 немесе 201-баптарына сәйкес есептелген Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы түсетін резидент емес-заңды тұлғалардың таза табысына салық сомасы көрсетіледі;
12) 100.21.006А жолында Салық кодексінің 185-бабының 1-тармағына белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;
13) 100.21.006В жолында Салық кодексінің 201-бабына сәйкес халықаралық шарттарда белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;

14) в строке 100.21.006С указывается код страны согласно пункту 303 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
15) в строке 100.21.007 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, определяемая сложением сумм 100.21.004 и 100.21.006;
16) строка 100.21.008 заполнению не подлежит;
17) строка 100.21.008А заполнению не подлежит;
18) строка 100.21.008В заполнению не подлежит;
19) строка 100.21.009 заполнению не подлежит;
20) строка 100.21.010 заполнению не подлежит.
244. В разделе "Другая информация":
1) в строке 100.21.011 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики;
2) в строке 100.21.012 указывается код ОКПО (общий классификатор предприятий и организаций) по данным органа статистики;
3) в строке 100.21.013 указывается организационно-правовая форма юридического лица;
4) в строке 100.21.014 указывается вид собственности юридического лица: частный либо государственный.
245. Величина строки 100.21.002 переносится в строку 100.00.048.
Величина строки 100.21.003 переносится в строку 100.00.050.
Величина строки 100.21.006 переносится в строку 100.00.049.
Величина строки 100.21.007 переносится в строку 100.00.051.
Величина строки 100.21.008 переносится в строку 100.00.052.
Величина строки 100.21.009 переносится в строку 100.00.053.
Величина строки 100.21.010 переносится в строку 100.00.054.
246. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
24. Составление формы 100.22 - Налогооблагаемый доход,
подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии
с иными международными договорами
247. Данная форма предназначена для определения сумм налогооблагаемого дохода налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения.
248. В разделе "Расчетные показатели":
строка 100.22.001 предназначена для отражения общей суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения, и заполняется на основании дополнительной формы.
249. Величина строки 100.22.001 переносится в строку 100.00.041В.
250. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

14) 100.21.006С жолында Қазақстан Республикасымен қолданылатын
халықаралық шарт жасалған осы Ереженің 317-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
15) 100.21.007 жолында 100.21.004 және 100.21.004 сомаларының қосылуымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі;
16) 100.21.008 жолы толтырылуға жатпайды;
17) 100.21.008А жолы толтырылуға жатпайды;
18) 100.21.008В жолы толтырылуға жатпайды;
19) 100.21.009 жолы толтырылуға жатпайды;
20) 100.21.010 жолы толтырылуға жатпайды;
244. "Басқа ақпарат" бөлімінде:
1) 100.21.011 жолында статистика органдарының деректері бойынша Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес кәсіпкерлік қызмет түрлері көрсетіледі;
2) 100.20.012 жолында статистика органдарының деректері бойынша КОЖЖ (кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктегіші) коды көрсетіледі;
3) 100.21.013 жолында заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіледі;
4) 100.21.014 жолында заңды тұлғаның меншік түрі көрсетіледі: жеке меншік немесе мемлекеттік.
245. 100.21.002 жолының шамасы 100.00.048 жолына көшіріледі.
100.21.003 жолының шамасы 100.00.050 жолына көшіріледі.
100.21.006 жолының шамасы 100.049 жолына көшіріледі.
100.21.007 жолының шамасы 100.00.051 жолына көшіріледі.
100.21.008 жолының шамасы 100.00.052 жолына көшіріледі.
100.21.009 жолының шамасы 100.00.053 жолына көшіріледі.
100.21.010 жолының шамасы 100.00.054 жолына көшіріледі.
246. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
24. Өзге халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық салынатын кіріс - 100.23 нысанын жасау
247. Қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық төлеушінің салық салынатын кіріс сомаларын айқындауға арналған.
248. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.22.001 жолы қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық салынатын кірістің жалпы сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
249. 100.22.001 жолының шамасы 100.00.041В жолына көшіріледі.
250. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

251. Дополнительная форма к строке 100.22.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид деятельности, осуществляемой налогоплательщиком в соответствии с ОКЭД. При этом налогоплательщик в данной графе по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс), по которой получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно положениям международного договора, указанного в графе Е или F;
3) в графе С указывается номер и дата контракта (договора, соглашения) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели, заключенного налогоплательщиком, по которому получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором, указанным в графе Е или F;
4) в графе D указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора, вид или наименование которого указаны в графе E или F, исчисленного на основании ведения раздельного учета налогооблагаемого дохода в бухгалтерском учете, в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса;
5) в графе Е указывается код вида международного договора согласно пункту 304 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
6) в графе F указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом. Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе E код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 304 настоящих Правил;
7) в графе G указывается код страны, с которой заключен международный договор согласно пункту 303 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора.
8) в графе Н указывается номер и дата законодательного акта, которым ратифицирован международный договор, указанный в графе Е или F.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.22.001 переносится в строку 100.22.001.
252. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

251. 100.22.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі. Бұл ретте салық төлеуші аталған бағанда жүзеге асырылатын қызмет түрі бойынша жол бойы Е немесе F бағанда көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын кірістер алынған тиісті топты (сынып) көрсетеді;
3) С бағанда Е немесе F бағанда көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатуға жататын кіріс алынған салық төлеушімен жұмыстар орындауға (қызмет көрсетулерге) немесе өзге мақсаттарда жасалған келісім-шарттың (шарт, келісім) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанда Е немесе F бағанда түрі немесе атауы көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатуға жататын, Салық кодексінің 67-бабына сәйкес бухгалтерлік есепте салық салынатын кірісті бөлек есебін жүргізу негізінде есептелген салық төлеушінің салық салынатын кірісінің (залал) сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанда оған сәйкес D бағанда көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген осы Ережелердің 304-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанда оған сәйкес D бағанда көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген халықаралық шарт түрінің атауы көрсетіледі. Осы баған егер салық төлеуші осы Ережелердің 304-тармағына сәйкес "Өзге халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" 22-халықаралық шарт түрінің коды Е бағанын көрсеткен жағдайда ғана толтыруға жатады;
7) G бағанда осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Осы баған егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттардың ережелерін қабылдаған жағдайда толтыруға жатады;
8) Н бағанында Е немесе F бағанда көрсетілген халықаралық шарт бекітілген заң актісінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
100.22.001 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.22.001 жолына көшіріледі.
252. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

25. Составление формы 100.23 - Исчисление налогового
обязательства при получении стандартных налоговых льгот
253. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом с уполномоченным органом по инвестициям (вне зависимости от результатов финансово-хозяйственной деятельности).
254. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.23.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, являющегося максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 100.23.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 100.23.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 100.23.002, по отношению к отчетному налоговому периоду;
4) в строке 100.23.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 100.23.001 с учетом индекса инфляции и определяется как произведение суммы строк 100.23.001 и 100.23.003;
5) в строке 100.23.005 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 100.23.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в отчетном налоговом периоде, и определяется по формуле 100.23.004 х 100.23.005/12;
7) в строке 100.23.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за отчетный налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик обязан вести раздельный учет;
8) в строке 100.23.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 100.23.001, - налогооблагаемого дохода), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разница сумм строк 100.23.007 и 100.23.004;
9) в строке 100.23.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 100.23.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.
255. Величина строки 100.23.010 переносится в строку 100.21.002С.

25. Стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық міндеттемесін есептеу - 100.23 нысанын жасау
253. Бұл нысан инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен келісім-шартқа сәйкес стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық төлеуші корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған (қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындыларына қарамастан).
"Корпорациялық табыс салығы сомасын есептеу" бөлімінде:
1) 100.23.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасаған бұрынғы үш жылдан ең жоғары болып табылатын салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.23.002 жолында салынатын кіріс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасаған бұрынғы үш жылдан ең жоғарысы болып табылатын салық салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 100.23.003 жолында есепті салық кезеңіне қатысы бойынша 100.23.002 жолында көрсетілген жыл инфляциясының орташа жылдық индексi көрсетіледі;
4) 100.23.004 жолында инфляция индексi ескеріле отырып, 100.23.001 жолында көрсетілген салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі және 100.23.001 және 100.23.003 жолдарының сомасынан шығарылу ретінде айқындалады;
5) 100.23.005 жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарттың күші бар айлардың саны көрсетіледі;
6) 100.23.006 жолында инфляция индексi мен жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарттың күші бар айлардың саны ескеріле отырып, салық салынатын кірістің ең жоғары сомасы көрсетіледі, және 100.23.004 х 100.23.005/12 формуласы бойынша айқындалады;
7) 100.23.007 жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарт бойынша қызметтен алынған есепті салық кезеңі үшін салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші басқа қызметтерді жүзеге асыру жағдайында бөлу есебін жүргізуге міндетті;
8) 100.23.008 жолында 100.23.007 және 100.23.004 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, (салық салынатын кіріс - 100.243.001 жолында көрсетуге тиісті салық салынатын кірістің болмаған жағдайында) келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын кірістің жеңілдетілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 100.23.009 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 100.23.010 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
255. 100.23.010 жолының шамасы 100.21.002С жолына көшіріледі.

256. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
26. Составление формы 100.24 - Расчет суммы уменьшения корпоративного
подоходного налога, подлежащего уплате налогоплательщиками,
реализующими товары собственного производства
257. Данная форма предназначена для определения суммы корпоративного подоходного налога, относимого на уменьшение исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 140-9 Налогового кодекса ( главой 22-3 Налогового кодекса).
258. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строке 100.24.001 указывается сумма дохода от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.001;
2) в строке 100.24.002 указывается сумма дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса. Определяется сложением сумм строк 100.38.002А и 100.38.002В;
3) в строке 100.24.002А указывается сумма дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, за исключением сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-7 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.01.002С;
4) в строке 100.24.002В указывается сумма дохода от реализации сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-7 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.01.003С;
5) в строке 100.24.003 указывается удельный вес дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, в общей сумме дохода от реализации товаров (работ, услуг), определяемый как отношение суммы строки 100.24.002 и суммы строки 100.24.001;
6) в строке 100.24.004 указываются начисленные в течение налогового периода доходы работникам, за исключением материальных, социальных благ и материальной выгоды. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.08.004А;
7) в строке 100.24.005 указывается сумма амортизационных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за налоговый период, за исключением амортизационных отчислений, начисленных по объектам не используемым в целях получения совокупного годового дохода (100.25.034II-100.25.34IIА +100.25.035II);

256. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
26. Өз өндірісінің тауарларын өткізетін салық төлеушілермен төлеуге жататын корпорациялық табыс салығы азайту сомаларының есебі - 100.24 нысанын жасау
257. Осы нысан Салық кодексінің 140-9-бабына (Салық кодексінің 22-3 бөлімі) сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығын азайтуға жатқызылған корпорациялық табыс салығының сомасын айқындауға арналған.
258. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.24.001 жолында тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден алынатын кіріс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.00.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.24.002 жолында Салық кодексі 140-7-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларын өткізуден түсетін табыстардың сомасы көрсетіледі. 100.38.002 және 100.38.002 жолдарының сомаларының қосындысымен айқындалады;
3) 100.24.002А жолында Салық кодексі 140-7-бабының 2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын қоспағанда, Салық кодексі 140-7-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларын өткізуден түсетін табыстардың сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.01.002С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 100.24.002В жолында Салық кодексі 140-7-бабының 2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын өткізуден түсетін табыс көрсетіледі. Осы жолға 100.01.003С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.24.003 жолында 100.38.002 жолының сомасы мен 100.38.001 жолының сомасының қатынасы ретінде айқындалатын Салық кодексі 140-7-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларын өткізуден түсетін табыстардың үлес салмағы тауарларды өткізуден түсетін табыстарының жалпы сомасында көрсетіледі;
6) 100.24.004 жолында материалдық, әлеуметтік игіліктер және материалдық пайдаларды қоспағанда, жұмысшыға салық кезеңі ішінде есептелген кірістер көрсетіледі. Осы жолға 100.10.004А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 100.24.005 жолында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылмайтын объектілер бойынша есептелген амортизациялық аударымдарды қоспағанда, бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамаға сәйкес салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (100.25.034II-100.25.034IIА+100.25.035II);

8) в строке 100.24.006 указывается сумма начисленных по декларациям налогов за налоговый период, кроме косвенных и удерживаемых у источника выплаты. Определяется сложением сумм строк с 100.24.006А по 100.24.006Е;
9) в строке 100.24.006А указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.21.004А;
10) в строке 100.24.006В указывается сумма исчисленного социального налога за налоговый период, определяемая как разница сумм строк 600.00.001D, 600.00.002D и 600.00.006D (600.00.001D+600.00.002D-600.00.006D) за четыре квартала отчетного налогового периода;
11) в строке 100.24.006С указывается сумма исчисленного земельного налога за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 700.00.001;
12) в строке 100.24.006D указывается сумма исчисленного налога на транспортные средства за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 700.00.005;
13) в строке 100.24.006Е указывается сумма исчисленного налога на имущество за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 700.00.009;
14) в строке 100.24.007 указывается сумма чистого дохода (убытка), определенного в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, без учета дохода (убытка) от чрезвычайных ситуаций, за налоговый период;
15) в строке 100.24.008 указывается размер добавленной стоимости, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса. Определяется сложением сумм строк с 100.24.004 по 100.24.007;
16) в строке 100.24.009 указывается доля добавленной стоимости в общей сумме дохода от реализации товаров (работ, услуг), определяемая отношением суммы строки 100.24.008 и суммы строки 100.24.001;
17) в строке 100.24.010 указывается коэффициент налоговой нагрузки, определяемый в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 140-7 Налогового кодекса. Определяется отношением суммы строки 100.24.006 и суммы строки 100.24.001.
259. В разделе "Расчет суммы, относимой на уменьшение корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.24.011 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки за налоговый период. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.024;
2) в строке 100.24.012 указывается удельный вес дохода от реализации товаров собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, за исключением сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-9 Налогового кодекса, в совокупном годовом доходе. Величина данной строки определяется как отношение суммы строки 100.24.002А и суммы строки 100.24.011;

8) 100.24.006 жанама және көздерден ұстау төлемдерінен басқа салық кезеңі үшін салық декларациялары бойынша есептелген сома көрсетіледі. 100.24.006А-100.24.006Е жолдарының сомаларының қосындысымен айқындалады;
9) 100.24.006В жолында салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.24.004А жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
10) 100.24.006В жолында есептік салық кезеңінің төрт тоқсан үшін 600.00.001D, 600.00.002D және 600.00.006D (600.00.001D+600.00.002D-600.00.006D) жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
11) 100.24.006С жолында салық кезеңі үшін есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 700.00.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 100.24.006D жолында салық кезеңі үшін есептелген көлік құралдарына салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 700.00.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 100.24.006Е жолында салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 700.00.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 100.24.007 жолында төтенше жағдайлардан түскен табысты (залал) есептемегенде, бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамаға сәйкес айқындалған таза табыс сомасы көрсетіледі;
15) 100.24.008 жолында Салық кодексінің 140-7-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған қосылған құн мөлшері көрсетіледі. 100.24.004-100.24.007 жолдарының сомаларының қосындысымен айқындалады;
16) 100.24.009 жолында 100.24.008 жолы мен 100.24.001 жолының қатынасымен айқындалатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түсетін кірістің жалпы сомасында қосылған құн үлесі;
17) 100.24.010 жолында Салық кодексінің 140-7-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын салық жүктемесінің коэффициенті көрсетіледі. 100.24.006 жолы мен 100.24.001 жолының қатынасымен айқындалады.
259. "Корпорациялық табыс салығын азайтуға жатқызылатын сомалардың есебі" бөлімінде:
1) 100.24.011 жолында салық кезеңі үшін түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.00.024 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.24.012 жолында жылдық жиынтық табыста Салық кодексінің 140-9-бабының 2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын қоспағанда, Салық кодексі 140-7-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларын өткізуден түсетін кірістің үлес салмағы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 100.24.002А жолы мен 100.24.011 жолының қатынасы ретінде айқындалады;

3) в строке 100.24.013 указывается удельный вес доходов от реализации сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-9 Налогового кодекса, в совокупном годовом доходе. Величина данной строки определяется как отношение суммы строки 100.24.002В и суммы строки 100.24.011;
4) в строке 100.24.014 указывается сумма исчисленного в соответствии со статьей 125 Налогового кодекса корпоративного подоходного налога. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.21.002;
5) в строке 100.24.015 указывается сумма корпоративного подоходного налога, относящаяся к товарам собственного производства, перечень которых утвержден Правительством Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 140-7 Налогового кодекса, за исключением сертифицированных товаров собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-9 Налогового кодекса. Величина данной строки определяется произведением сумм строк 100.24.014 и 100.24.012;
6) в строке 100.24.016 указывается сумма корпоративного подоходного налога, относящаяся к сертифицированным товарам собственного производства, признанных таковыми в соответствии с пунктом 2 статьи 140-9 Налогового кодекса. Величина данной строки определяется произведением сумм строк 100.24.014 и 100.24.013;
7) в строке 100.24.017 указывается сумма корпоративного подоходного налога, относимая на уменьшение исчисленного в соответствии со статьей 125 Налогового кодекса корпоративного подоходного налога при соответствии налогоплательщиком условий, предусмотренных статьи 140-7 Налогового кодекса. Величина данной строки определяется сложением произведений суммы строки 100.24.015 на 30 % и суммы строки 100.24.016 на 50 % ((100.24.015 х 30%) + (100.24.016 х 50%)).
Величина строки 100.24.017 переносится в строку 100.21.004С.
260. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
27. Составление формы 100.25 - Сверка отчета о доходах и расходах
с Декларацией по корпоративному подоходному налогу
261. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составленном за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными по положениям налогового законодательства.

3) 100.24.013 жолында жылдық жиынтық табыста Салық кодексінің 140-9 бабының 2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын өткізуден түсетін кірістің үлес салмағы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 100.24.002В жолы мен 100.24.011 жолының қатынасы ретінде айқындалады;
4) 100.24.014 жолында Салық кодексінің 125-бабына сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығы сомасы көрсетіледі. Осы жолға 100.21.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.24.015 жолында Салық кодексінің 140-9-бабының 2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларын қоспағанда, Салық кодексі 140-7-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметімен тізілімі бекітілген өз өндірісінің тауарларына жататын корпорациялық табыс салығы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 100.24.014 және 100.24.012 жолдарының сомалары туындысымен айқындалады;
6) 100.24.016 жолында Салық кодексінің 140-9-бабының 2-тармағына сәйкес осындай деп танылған өз өндірісінің сертификацияланған тауарларына жататын корпорациялық табыс салығы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 100.24.014 және 100.24.013 жолдарының сомалары туындысымен айқындалады;
7) 100.24.017 жолында Салық кодексінің 140-7-бабында қарастырылған шарттардың салық төлеушімен сәйкес келуде Салық кодексінің 125-бабына сәйкес есептелген корпорациялық табыс салығын азайтуға жататын азайтуға жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 30 пайызға 100.26.015 жолының сомасы мен 50 пайызға 100.26.016 жолының сомасының туындыларының қосындысымен айқындалады ((100.24.015х30 пайызға) + (100.24.016х50 пайызға)).
100.24.017 жолының шамасы 100.21.004С жолына көшіріледі.
260. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
27. Корпорациялық табыс салығы бойынша декларациямен кiрiстер және шығыстар туралы есептi салыстыру - 100.25 нысанын жасау
261. Бұл нысан бухгалтерлiк есеп және қаржы есептiлігі жөніндегі заңнамаға сәйкес есепті салық кезеңі үшін жасалған бухгалтерлiк есеп деректерi негізінде салық төлеушi жасайды.

262. При заполнении графы I используются данные, отраженные в Декларации.
263. При заполнении графы II используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
264. В графе III указывается разница граф I и II, кроме строк 100.25.001, 100.25.002, 100.25.003.
265. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.25.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 100.25.002 указывается сумма корпоративного подоходного налога, отраженная в строках 100.00.048 и 100.00.049;
3) в строке 100.25.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 100.00.047;
4) в строке 100.25.004:
в графу I данной строки переносится сумма, отраженная в строке 100.00.001;
в графе II указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 100.25.005:
в графе I указывается общая сумма дохода (убытка) от прироста стоимости при реализации активов, определяемая как сумма строк 100.25.005А по 100.25.005Е;
в графе II указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме товаров (работ, услуг), указанных в строке 100.25.004 по данным бухгалтерского учета, определяемая как сумма строк с 100.25.005А по 100.25.005Е;
6) в строке 100.25.005А:
в графу I переносится сумма строк 100.02.001;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств);
7) в строке 100.25.005В:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.02.004;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации основных средств, кроме зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств);
8) в строке 100.25.005С:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации нематериальных активов;
9) в строке 100.25.005D:
в графе I указывается величина, определяемая как сумма строк с 100.02.005 по 100.02.009;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг;
10) в строке 100.25.005E:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации других активов;
11) в строке 100.25.006:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.003;
в графе II указывается доход от списания обязательств;
12) в строке 100.25.007:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.004;
13) в строке 100.25.008:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.005;
в графе II указывается доход от сдачи в аренду имущества;
14) в строке 100.25.009:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.006;
в графе II указывается доход от уступки требования долга;

262. I бағанын толтыру кезiнде Декларацияда көрсетiлген деректер пайдаланылады.
263. II бағанын толтыру кезiнде бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi жөнiндегi заңнамаға сәйкес алынған бухгалтерлiк есеп деректерi пайдаланылады.
264. III бағанда 100.25.001, 100.25.002, 100. 25.003 жолдардан басқа, I және II бағандардың айырмашылығы көрсетiледi.
265. "Көрсеткiштер" бөлiмiнде:
1) 100.25.001 жолында қаржы есептемесi бойынша таза кiрiс (залал) көрсетiледi;
2) 100.25.002 жолында 100.00.048 және 100.00.049 жолдарында көрсетiлген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетiледi;
3) 100.25.003 жолында 100.00.047 жолында көрсетiлген салық салынатын кiрiс көрсетiледi;
4) 100.25.004 жолында:
I бағанға 100.00.001 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзуден түскен кiрiс көрсетiледi;
5) 100.25.005 жолында:
I бағанда 100.25.005A-100.25.005E жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын активтердi сату кезiнде құнның өсуiнен түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетiледi;
II бағанда 100.25.005A-100.25.005E жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша 100.25.004 жолында көрсетiлген тауарлардан (жұмыстардан, қызмет көрсетулерден) басқа, активтердi сатудан түскен кiрiстiң (залалдың) жалпы сомасы көрсетiледi;
6) 100.25.005A жолында:
I бағанға 100.02.001; 100.02.002 және 100.02.003 жолдарының сомалары көшiрiледi;
II бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
7) 100.25.005В:
I бағанға 100.02.004 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан басқа, негiзгi құралдардан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
8) 100.25.005C жолында:
II бағанда материалдық емес активтердi өткiзуден түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
9) 100.25.005D жолында:
I бағанда 100.02.005-100.002.009 жолдардың сомасы ретiнде айқындалатын шама көрсетiледi;
II бағанда бағалы қағаздарды сатудан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
10) 100.25.005E жолында:
II бағанда басқа да активтердi сатудан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;
11) 100.25.006 жолында:
I бағанға 100.00.003 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда есептен шығару мiндеттемесiнен түскен кiрiс көрсетiледi;
12) 100.25.007 жолында:
I бағанға 100.00.004 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
13) 100.25.008 жолында:
I бағанға 100.00.005 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда мүлiктi жалға бергеннен түскен кiрiс көрсетiледi;
14) 100.25.009 жолында:
І бағанға 100.00.006 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІI бағанда борыштың талаптан қайтудан түскен кiрiсi көрсетiледi;

15) в строке 100.25.010:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.007;
в графе II указывается сумма доходов, полученных за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
16) в строке 100.25.011:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.009;
в графе II указывается сумма доходов, полученных при распределении дохода от общей долевой собственности;
17) в строке 100.25.012:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.010;
в графе II указывается доходы по штрафам, пени и другим видам санкций;
18) в строке 100.25.013:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.011;
в графе II отражаются полученные компенсации по ранее произведенным расходам;
19) в строке 100.25.014:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.012;
в графе II указываются доходы в виде безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг, включая излишки товарно-материальных ценностей, а также товарно-материальных запасов, полученных при демонтаже, разборке основных средств, при их ликвидации;
20) в строке 100.25.015:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.013;
в графе II указывается сумма дохода в виде дивидендов;
21) в строке 100.25.016:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.014;
в графе II указывается сумма дохода в виде вознаграждений;
22) в строке 100.25.017:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.015;
в графе II указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
23) в строке 100.25.018:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.016;
в графе II указывается сумма дохода в виде выигрышей;
24) в строке 100.25.019:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.017;
в графе II указывается сумма дохода в виде роялти;
25) в строке 100.25.020:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.018;
в графе II указывается сумма дохода, полученная от превышения доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы;
26) в строке 100.25.021:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.019;
в графе II указывается сумма доходов от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
27) в строке 100.25.022:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.008, 100.00.020 и 100.00.021;
в графе II указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 100.25.004 по 100.25.021;

15) 100.25.010 жолында:
I бағанға 100.00.007 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда кәсiпкерлiк қызметтi шектеу немесе тоқтатуға келiсуден алынған кiрiс сомасы көрсетiледі;
16) 100.25.011 жолында:
І бағанға 100.00.009 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда жалпы үлестiк меншiктен түскен кiрiстi бөлу кезiнде алынған кiрiс сомасы көрсетiледi;
17) 100.25.012 жолында:
І бағанға 100.00.010 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда айыппұлдар, өсiмақылар және басқа да санкция түрлерi бойынша кiрiс көрсетiледi;
18) 100.25.013 жолында:
I бағанға 100.00.011 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда бұрын жүргiзiлген шығыс бойынша алынған өтемақылар көрсетiледi;
19) 100.25.014 жолында:
I бағанға 100.00.012 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда орындалған жұмыстар, қызмет көрсетулер, соның iшiнде тауарлық-материалдық құндылықтардың артығынан тегiн алынған мүлiк, сондай-ақ оларды тарату кезiндегi негiзгi құралдардан бөлшектеу, талқылау кезiнде алынған тауарлық-материалдық қорлар түрiндегi кiрiс көрсетiледi;
20) 100.25.015 жолында:
I бағанға 100.00.013 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанға дивиденд түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
21) 100.25.016 жолында:
I бағанға 100.00.015 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанға сыйақы түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
22) 100.25.017 жолында:
I бағанға 100.00.016 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанға оң бағамдық айырмашылығының теріс бағамдық айырмашылығынан асқан сомасы көрсетiледi;
23) 100.25.017 жолында:
I бағанға 100.00.017 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанға ұтыс түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
24) 100.25.019 жолында:
I бағанға 100.00.018 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда роялти түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
25) 100.25.020 жолында:
I бағанға 100.00.019 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда әлеуметтiк саладағы объектiлердi пайдалану кезiндегi шығыстардан кiрiстiң артығынан алынған кiрiс сомасы көрсетiледi;
26) 100.25.021 жолында:
I бағанға 100.00.019 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанға кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып түсуiнен алынатын кiрiстердің сомасы көрсетiледi;
27) 100.25.022 жолында:
I бағанға 100.00.008, 100.00.020 және 100.00.021 жолдарында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда 100.25.004-100.25.023 жолдарында көрсетiлмеген бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша басқа да кiрiстер көрсетiледi;

28) в строке 100.25.023:
в графе I указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, которая переносится из строки 100.00.023;
29) в строке 100.25.024:
в графе I указывается общая сумма доходов (сумма строк с 100.25.004 по 100.25.022 минус строка 100.25.023);
в графе II указывается общая сумма доходов (сумма строк с 100.25.004 по 100.25.022);
30) в строке 100.25.025:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.025;
в графе II указывается величина, определяемая как сумма величин себестоимости реализованных товаров (работ, услуг), расходов периода и расходов по неосновной деятельности, за исключением расходов, отраженных в других строках данного приложения;
31) в строке 100.25.025А:
в графу I переносится сумма из строки 100.08.005А;
в графе II указывается общая сумма командировочных расходов;
32) в строке 100.25.025В:
в графу I переносится сумма из строки 100.08.005В;
в графе II указывается сумма представительских расходов;
33) в строке 100.25.026:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.026;
в графе II указывается сумма расходов по вознаграждению;
34) в строке 100.25.027:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.027;
35) в строке 100.25.028:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.028;
в графе II отражается резерв по сомнительным долгам;
36) в строке 100.25.029:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.029;
в графе II отражаются суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц;
37) в строке 100.25.030:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.030;
в графе II отражается сумма расходов на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы;
38) в строке 100.25.031:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.031;
в графе II указывается сумма расходов на социальные выплаты;
39) в строке 100.25.032:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.032;
в графе II превышения отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
40) в строке 100.25.033:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.033;
в графе II отражается сумма налогов, кроме налогов, используемых до определения дохода от реализации продукции (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах;
41) в строке 100.25.034:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.034;
в графе II отражается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек;

28) 100.25.023 жолында:
I бағанда 100.25.023 жолдан көшірілетін жылдық жиынтық табысты түзету сомасы көрсетiледi;
29) 100.25.024 жолында:
I бағанда кiрiстiң жалпы сомасы (100.25.004-100.25.022 жолдардың сомасы алынған 100.25.023 жолы) көрсетiледi;
II бағанда кiрiстiң жалпы сомасы (100.25.004-100.25.022 жолдардың сомасы) көрсетiледi;
30) 100.25.025 жолында:
I бағанға 100.00.025 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны ретiнде айқындалған, кезеңнiң шығысы және басқа да жолдарда көрсетiлген шығыстарды есептемегенде, негізгi емес қызмет бойынша шығыстар шамасы көрсетiледi;
31) 100.25.025A жолында:
I бағанға 100.08.005A жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда iссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетiледi;
32) 100.25.025В жолында:
I бағанға 100.08.005В жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда өкілдік шығыстардың нақты сомасы көрсетiледi;
33) 100.25.026 жолында:
I бағанға 100.12.026 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда өкілдік шығыстардың нақты сомасы көрсетiледi;
34) 100.25.027 жолында:
I бағанға 100.00.027 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
35) 100.25.028 жолында:
I бағанға 100.12.028 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда күмәндi борыш бойынша резерв көрсетiледi;
36) 100.25.029 жолында:
I бағанға 100.00.029 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында әлеуметтік төлемдерге шыққан шығыстар сомасы көрсетiледi;
37) 100.25.030 жолында:
І бағанына 100.00.030 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда ғылыми-зерттеуге, жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға кеткен шығыстар сомасы көрсетiледi;
38) 100.25.031 жолында:
I бағанға 100.00.031 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда әлеуметтік төлемдерге шыққан шығыстар сомасы көрсетiледi;
39) 100.25.032 жолында:
І бағанға 100.00.032 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда теріс бағамдық айырмасының оң бағамдық айырмадан асу сомасы көрсетіледі;
40) 100.25.033 жолында:
I бағанға 100.00.033 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда өнiмдердi (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзуден түскен кiрiстi айқындағанға дейiн пайдаланылған салықтардан басқа, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығының сомасы көрсетiледi;
41) 100.25.034 жолында:
I бағанға 100.00.034 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда айыппұл, өсiмақы, тұрақсыздық айыбы деп көрсетiлген немесе танылған сома көрсетiледi;

42) в строке 100.25.035:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.036;
в графе II отражаются суммы отчислений в резервные фонды, за исключением резервов по сомнительным долгам, отпускам работникам, ремонту основных средств;
43) в строке 100.25.036:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.037;
в графе II указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователей;
44) в строке 100.25.037:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035А;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам;
45) в строке 100.25.037А:
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам, не используемым в целях получения совокупного годового дохода;
46) в строке 100.25.038:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035В;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам, используемым в целях получения совокупного годового дохода, впервые введенным в эксплуатацию в текущем налоговом периоде на территории Республики Казахстан;
47) в строке 100.25.039:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035С;
48) в строке 100.25.040:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035D;
49) в строке 100.25.041:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035E;
50) в строке 100.25.042:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035F;
в графе II отражается сумма расходов на ремонт;
51) в строке 100.25.043:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия основных средств;
52) в строке 100.25.044:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
53) в строке 100.25.045:
в графе II указывается сумма сверхнормативных потерь, порчи и недостачи товарно-материальных ценностей, других непроизводственных расходов и потерь;
54) в строке 100.25.046:
в графе II указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
55) в строке 100.25.047:
в графе II указывается сумма затрат на содержание производственных мощностей и объектов, находящихся на консервации;
56) в строке 100.25.048:
в графе II отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
57) в строке 100.25.049:
в графе II отражается сумма резерва на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
58) в строке 100.25.050:

42) 100.25.035 жолында:
I бағанға 100.00.036 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда II бағанда күмәндi борыш, жұмысшылардың еңбек демалыстарын төлеу бойынша резервтегi сомадан басқа резерв қорларына аударымдар сомасы көрсетiледi;
43) 100.25.036 жолында:
I бағанға 100.00.035А жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарының сомасы көрсетiледi;
44) 100.25.037 жолында:
I бағанға 100.00.035А жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
45) 100.25.037А жолында:
ІІ бағанда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылмайтын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
46) 100.25.038 жолында:
I бағанға 100.00.035В жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген негiзгi құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
47) 100.25.039 жолында:
I бағанға 100.00.035С жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
48) 100.25.040 жолында:
I бағанға 100.00.035D жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
49) 100.25.041 жолында:
I бағанға 100.00.035Е жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
50) 100.25.042 жолында:
I бағанға 100.00.035F жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
51) 100.25.043 жолында:
II бағанда негiзгi құралдардың жойылуы және iстен шығуынан залалдар сомасы көрсетiледi;
52) 100.25.044 жолында:
II бағанда материалдық емес активтердiң жойылуы және iстен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
53) 100.25.045 жолында:
II бағанда материалдық құндылықтар нормативтен тыс ысырап, бүлiнген және жетпеген, сондай-ақ басқа да өндiрiстiк емес шығыстар және ысырап сомасы көрсетiледi;
54) 100.25.046 жолында:
II бағанда айыпкер белгiленбеген немесе егер айыпкер жақтың есебiнен қажеттi соманы өтеу мүмкiн болмаған жағдайда, талан-тараждан түскен залал көрсетiледi;
55) 100.25.047 жолында:
II бағанда өндiрiстiк қуаттық пен консервацияда болып табылатын объектiлердi ұстап тұруға шығындар сомасы көрсетiледi;
56) 100.25.048 жолында:
II бағанда жұмысшылардың еңбек демалыстарын төлеуге резервтегi сома көрсетiледi;
57) 100.25.049 жолында:
II бағанда негiзгi құралдарды алда тұрған жөндеуге кететiн шығыстарға резервтегi сома көрсетiледi;
58) 100.25.050 жолында:

в графе II отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 100.25.025 по 100.25.049;
59) в строке 100.25.051:
в графе I указывается сумма корректировки налогооблагаемого дохода, которая переносится из строки 100.00.045;
60) в строке 100.25.052:
в графе I указывается сумма, определяемая сложением строк с 100.25.025 по 100.25.051;
в графе II указывается сумма, определяемая сложением строк с 100.25.025 по 100.25.051;
61) в строке 100.25.053:
в графе III указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 100.25.024 и 100.25.052 графы III;
62) в строке 100.25.054:
в графе III указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 100.25.001 и 100.25.002, скорректированный на сумму строки 100.25.053. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разница строк 100.00.042 и 100.00.045.
266. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
28. Составление формы 100.26 - Отчисления в фонд ликвидации
последствий разработки месторождений
267. Данная форма предназначена для определения доходов от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, а также суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимой на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование.
268. В разделе "Отчисления в фонд ликвидации последствий разработки месторождений":
строка 100.26.001 предназначена для отражения итоговых сумм отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений за весь период действия программы ликвидации последствий разработки месторождений, утвержденной уполномоченным государственным органом (далее - программа), и заполняется на основании данных дополнительной формы.
269. В разделе "Расходы по ликвидации последствий разработки месторождений":
строка 100.26.002 предназначена для отражения расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период и заполняется на основании данных дополнительной формы.
270. В разделе "Отчисления в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимые на вычеты":
строка 100.26.003 предназначена для отражения отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

II бағанда бухгалтерлiк есепте көрсетілген, 100.25.025-100.25.049 жолдарында көрсетiлмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетiледi;
59) 100.25.051 жолында:
I бағанда 100.00.045 жолынан көшiрiлетiн салық салынатын кiрiстің түзету сомасы көрсетiледi;
60) 100.25.052 жолында:
I бағанда 100.25.025-100.25.051 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетiледi;
II бағанда 100.25.025-100.25.051 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетiледi;
61) 100.25.053 жолында:
III бағанда III бағандағы 100.25.024 және 100.25.052 жолдарының әртүрлiлiгi ретiнде анықталатын шығыс пен кiрiс арасындағы айырмашылық көрсетiледi;
62) 100.25.054 жолында:
III бағанда 100.25.050 жолдың сомасына түзетiлген 100.25.001 және 100.25.002 сомасы ретiнде айқындалған салық салынатын кiрiс көшiрiледi. Осы сома 100.00.042 және 100.00.045 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріске сәйкес келуi қажет.
266. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
28. Кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударымдар - 100.26 нысанын жасау
267. Бұл нысан кен орындарын әзірлеу салдарларын жою жөніндегі нақты шығыстардың сомасынан кен орнын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының асуынан кірістерді, сондай-ақ қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасын айқындауға арналған.
268. "Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударым" бөлімінде:
100.26.001 жолы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен, кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бағдарламасының (бұдан әрі - бағдарлама) іс-әрекет етудің барлық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
269. "Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар" бөлімінде:
100.26.002 жолы есепті кезең үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
270. "Шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар" бөлімінде:
100.26.003 жолы шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

271. Величина строки 100.26.001D или 100.26.002C переносится в строку 100.00.019.
Величина строки 100.26.003 переносится в строку 100.00.036.
272. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
273. Дополнительная форма к строке 100.26.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, установленная на период действия программы;
5) в графе E указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты за период действия программы;
6) в графе F указывается общая сумма фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за период программы;
7) в графе G указывается доход, полученный в виде положительной разницы, образовавшейся в результате превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенной на вычеты за период программы над общей суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за период программы (E - F).
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.26.001 переносится в строку 100.26.001А, графы E - в строку 100.26.001В, графы F - в строку 100.26.001С, графы G - в строку 100.26.001D.
274. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
275. Дополнительная форма к строке 100.26.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в рамках программы за отчетный налоговый период;
5) в графе E указываются фактические суммы расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период;
6) в графе F указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Если недропользователем работы по ликвидации последствий разработки месторождений не производились в период, предусмотренный программой, то сумма, указанная в данной графе, переносится в строку 100.00.019.

271. 100.26.001D немесе 100.26.002С жолдарының шамасы 100.26.019 жолына көшіріледі.
100.26.003 жолының шамасы 100.26.036 жолына көшіріледі.
272. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
273. 100.26.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шартты жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында бағдарламаның қызмет ету мерзіміне белгіленген кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында бағдарламаның қызмет ету кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанына бағдарламаның кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында бағдарламаның кезеңі үшін (Е - Ғ) кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстардың жалпы сомасынан бағдарламаның кезеңі үшін шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың асуы нәтижесінде құралған оң айырма түрінде алынған кіріс көрсетіледі.
100.26.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.26.001А жолына, Е бағаны - 100.26.001В жолына, Ғ бағаны - 100.26.001С жолына, G бағаны - 100.26.001D жолына көшіріледі.
274. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
275. 100.26.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін бағдарлама шегіндегі кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанына есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
Егер жер қойнауын пайдаланушы бағдарламада көзделген кезеңде кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша жұмыстарды жүргізбесе, онда осы бағанда көрсетілген сома 100.00.019 жолына көшіріледі.

Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.26.002 переносится в строку 100.26.002А, графы E - в строку 100.26.002В, графы F - в строку 100.26.002С.
276. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
277. Дополнительная форма к строке 100.26.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений в соответствии с контрактом на недропользование, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.26.003 переносится в строку 100.26.003.
278. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
29. Составление формы 100.27 - Расходы на геологическое изучение,
разведку и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
279. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса, либо в соответствии с положениями Контрактов на недропользование.
280. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) номер и дата заключения контракта;
2) дата утверждения запасов уполномоченным органом в сфере геологического изучения, охраны и использования недр.
281. В разделе "Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов":
1) строка 100.27.001 предназначена для отражения суммы расходов на геологическое изучение и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.27.002 предназначена для отражения суммы расходов на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.27.003 предназначена для отражения суммы общих административных расходов и заполняется на основании данных дополнительной формы;

100.26.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.26.002А жолына, Е бағаны - 100.26.002В жолына, Ғ бағаны - 100.26.002С жолына көшіріледі.
276. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
277. 100.26.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылуы тиіс жер қойнауын пайдалануға келісім-шартқа сәйкес кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
100.26.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.26.003 жолына көшіріледі.
278. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
29. Геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 100.27 нысанын жасау
279. Бұл нысан Салық кодексінің 101-бабына сәйкес не болмаса Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін геологиялық зерттеу мен барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын немесе Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын шығыстарын айқындауға арналған.
280. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) геологиялық зерттеу, жер қойнауын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның қорларды бекіту күні.
281. "Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар" бөлімінде:
1) 100.27.001 жолы геологиялық зерттеуге шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.27.002 жолы бағалау және орналастыру кезеңінде барлау мен пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.27.003 жолы жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

4) в строке 100.27.004А указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
5) в строке 100.27.004В указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
6) строка 100.27.004С заполняется недропользователями, которые являются плательщиками бонуса добычи согласно условиям контрактов на недропользование;
7) строка 100.27.005 заполняется недропользователями, которые являются плательщиками исторических затрат, согласно условиям контрактов на недропользование;
8) в строке 100.27.006 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов определенных в рамках контракта за отчетный налоговый период;
9) строка 100.27.007 предназначена для отражения суммы фактически произведенных недропользователем расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за отчетный налоговый период и заполняется на основании данных дополнительной формы;
10) в строке 100.27.008 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов, подлежащих отнесению на вычеты. Определяется как наименьшее значение из строк 100.27.006 и 100.27.007;
11) в строке 100.27.009 указывается сумма расходов на развитие инфраструктуры;
12) в строке 100.27.010 указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии с пунктом 1 статьи 101 Налогового кодекса, кроме расходов по реализации добытых полезных ископаемых;
13) в строке 100.27.011 указывается общая сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ископаемых и других расходов налогоплательщика, определяемая как сумма строк с 100.27.001 по 100.27.006;
14) в строке 100.27.012 указывается сумма доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
15) в строке 100.27.012А указывается сумма доходов от передачи права недропользования, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
16) в строке 100.27.013 указывается сумма доходов, не относимая на уменьшение суммы расходов. Определяется как сумма строк 100.27.014 и 100.27.015;
17) в строке 100.27.014 указывается общая сумма доходов, получаемых недропользователем при реализации полезных ископаемых, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
18) в строке 100.27.015 указывается общая сумма доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода. Определяется как сумма строк с 100.27.015А по 100.27.015F;

4) 100.27.004А жолында қол қойылатын төленген бонус сомасы көрсетіледі;
5) 100.27.004В жолында коммерциялық табылудың төленген бонусының сомасы көрсетіледі;
6) 100.27.004С жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар жағдайына сәйкес өндіру бонусын төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
7) 100.27.005 жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар жағдайына сәйкес тарихи шығыстарды төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
8) 100.27.006 жолында есепті салық кезеңі үшін келісім-шарт шегінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) 100.27.007 жолында есепті салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға жер қойнауын пайдаланушы нақты жүргізілген шығыстардың соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
10) 100.27.008 жолында шегерімге жататын қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.27.006 және 100.27.007 жолдарының ең аз мәні ретінде айқындалады;
11) 100.27.009 жолында инфрақұрылымды дамытуға шығыстарды қоса алғанда, өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 100.27.010 жолында өндірілген пайдалы қазбаларды сату бойынша шығыстардан басқа Салық кодексінің 101-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге шығыстар көрсетіледі;
13) 100.27.011 жолында 100.27.001 - 100.27.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға, геологиялық зерттеуге шығыстардың жалпы сомасы және салық төлеушінің басқа да шығыстары көрсетіледі;
14) 100.27.012 жолында коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары, барлау, геологиялық зерттеу өткізу кезеңіне келісім-шарт жасалған шектерде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістер сомасы көрсетіледі;
15) 100.27.012А жер қойнауын пайдалану құқығын беруден түскен табыстар сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
16) 100.27.013 жолында шығыстар сомасына азайтылмайтын кірістер сомасы көрсетіледі. 100.27.014 және 100.27.015 жолдарының сомалары ретінде айқындалады;
17) 100.27.014 жолында пайдалы қазбаларды сату кезінде жер қойнауын пайдаланушы алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
18) 100.27.015 жолында жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.27.015А - 100.27.015F жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

19) в строке 100.27.016 указывается общая сумма доходов, на которую уменьшается сумма расходов, отраженная в строке 100.27.011. Определяется как разница строк 100.27.012 и 100.27.013;
20) в строке 100.27.017 указывается сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, подлежащая отнесению на вычеты, полученная как положительная разница строк 100.27.011 и 100.27.016.
В случае, если по строке 100.27.017 получено отрицательное значение, указанная сумма признается доходом от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей.
282. В разделе "Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) строка 100.27.018 предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и нематериальных активов. Определяется сложением сумм строк 100.27.018А и 100.27.018В;
2) строка 100.27.018А предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.27.018В предназначена для отражения сумм расходов на приобретение нематериальных активов, включая расходы на приобретение права недропользования, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
283. В разделе "Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) в строке 100.27.019А указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 100.27.017, в последующие налоговые периоды - сумма строк 100.27.017, 100.27.018 и 160.19.020 за предыдущий налоговый период;
2) в строке 100.27.020ВI указана предельная норма амортизации в размере 25 процентов;
3) в строке 100.27.020ВII указывается норма амортизации, применяемая недропользователем, но не выше предельной нормы (25 %);
4) в строке 100.27.019С указывается сумма амортизационных отчислений, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде, определенная как произведение строк 100.27.020А и 100.27.020ВII;
5) в строке 100.27.020 указывается сумма расходов, переносимых на следующий налоговый период, определенная как разность строк 100.27.019А и 100.27.019С;
284. Величина строки 100.27.017 переносится по модулю в строку 100.00.020 в случае отражения по строке 100.27.017 отрицательного значения.

19) 100.27.012 жолында 100.27.007 жолында алынған шығыстар сомасына азайтылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.27.008 және 100.27.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
20) 100.27.017 жолында 100.27.011 және 100.27.016 жолдарының оң айырмасы ретінде алынған, шегерімге жатқызылуы тиіс табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеу, барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі.
Егер 100.27.017 жолы бойынша теріс бағам алынған болса, көрсетілген сома табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарға, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарына түзетулерден түскен кірістер деп танылады.
282. "Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар" бөлімінде:
1) 100.27.018 жолы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған. 100.27.018А және 100.27.018В жолдарының қосылуымен айқындалады;
2) 100.27.018А жолы негізгі құралдар сатып алуға шыққан шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 100.27.018В жолы жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуды қоса алғанда, материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
283. "Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар" бөлімінде:
1) 100.27.019А жолында Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісім-шарттың іс-әрекет етудегі бірінші салық кезеңінде осы жолға 100.27.017 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне - бұрынғы салық кезеңі үшін 100.27.017, 100.27.018 және 100.27.120 жолдарында айқындалған сома көшіріледі;
2) 100.27.020ВІ жолында 25 пайыздар мөлшерінде амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;
3) 100.27.020ВІІ жолында шекті нормадан аспайтын (25 пайыз) жер қойнауын пайдаланушы қолданатын амортизацияның нормасы көрсетіледі;
4) 100.27.019С жолында тиісінше 100.27.019А және 100.27.019ВІІ жолдарының туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 100.27.020 жолында 100.27.020А және 100.27.020С жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған келесі салық кезеңіне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі.
284. 100.27.017 жолының шамасы модуль бойынша 100.27.017 жолы бойынша теріс мән көрсетілген жағдайда 100.00.020 жолына көшіріледі.

Величина строки 100.27.019С переносится в строку 100.00.037.
285. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
286. Дополнительные формы к строкам 100.27.001, 100.27.002, 100.27.003, 100.27.007, 100.27.018А, 100.27.018В:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 303 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы Е отражаются единой суммой;
3) в графе С дополнительных форм к строкам 100.27.001, 100.27.002, 100.27.003 указывается код вида расходов:
N
п/п
Расходы на геологическое изучение, разведку
и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов
Код
расходов
1
Исследования и изыскания, включая аэросъемку,
геофизические, геохимические, палеонтологические,
геологические, топографические и сейсмические
съемки, исследования, изыскания, пробы грунтов,
работы по изучению воздействия на окружающую
среду, изучение коллекторов и другие аналогичные
работы, и их соответствующую интерпретацию
01
2
Бурение, углубление, заглушивание, бурение боковых
стволов, опробование, заканчивание и капитальный
ремонт (в зависимости от обстоятельств) разведочных
скважин и оценочных скважин, при условии, что такие
скважины не были закончены в качестве
эксплуатационных скважин
02
3
Товарно-материальные запасы и основные средства,
закупленные для использования для разведочных и
(или) оценочных скважин, при условии, что такие
скважины не были закончены в качестве
эксплуатационных скважин
03
4
Оплата труда и услуг, используемых при бурении в
ходе разведки и оценки, при условии, что такие
скважины не были закончены в качестве
эксплуатационных скважин
04
5
Объекты, используемые для работ описанных выше
05
6
Расходы на услуги и общеадминистративные расходы,
понесенные в период разведки и оценки
06
7
Расходы по процентам
07
8
Прочие расходы на геологическое изучение, разведку
и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов, в соответствии с условиями контрактов на
недропользование
08

100.27.019С жолының шамасы 100.00.037 жолына көшіріледі.
285. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
286. 100.27.001, 100.27.002, 100.27.003, 100.27.018А, 100.27.018В, 100.27.018 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес кіріс алушының резиденттік елінің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал Е бағанының деректері бірыңғай сомада көрсетіледі;
3) 100.27.001, 100.27.002, 100.27.003 жолдарына қосымша нысанның С бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
N
р
Геологиялық зерттеуге, барлауға
және табиғи ресурстарды өндіруге
дайындық жұмыстарына шығыстар
Шығыс
коды
1
Әуеден суретке түсіруді, геофизикалық,
геохимиялық, палеонтологиялық,
геологиялық, топографиялық және
сейсмикалық түсірулерді, зерттеулерді,
іздестіруді, топырақты сұрыптауды,
қоршаған ортаға ықпал етуді зерттеу
бойынша жұмыстарды, коллекторларды
және ұқсас жұмыстарды зерттеуді, және
олардың тиісті түсіндірмелерін
қоспағанда зерттеу және іздестіру
01
2
Бұрғылау, тереңдету, бұқтыру, жанама
оқпандарды бұрғылау, байлау,
осындай ұңғымалар пайдалану ұңғымалары
ретінде аяқталмаған шартта, барлау
ұңғылары мен бағалау ұңғыларын аяқтау
және күрделі жөндеу (жағдайларға
байланысты)
02
3
Осындай ұңғымалар пайдалану ұңғымалары
ретінде аяқталмаған шартта барлау және
(немесе) бағалау ұңғылар үшін пайдалануға сатып алынған
тауарлық-материалдық қорлар және
негізгі құралдар
03
4
Осындай ұңғымалар пайдалану ұңғымалары
ретінде бітпеген аяқталмаған шартта
барлау және бағалау барысында бұрғылау
кезінде пайдаланылатын еңбек және
қызмет көрсетулер төлемі
04
5
Жоғарыда сипатталған жұмыстар үшін
пайдаланылатын объектілер
05
6
Барлау және бағалау кезеңінде шеккен
қызмет көрсетулерге шығыстар мен жалпы
әкімшілік шығыстар
06
7
Өзге де шығыстар
07
8
Жер қойнауын пайдалануға арналған
келісім-шарттардың шартарына сәйкес
геологиялық зерттеуге, барлауға және
табиғат ресурстарын өңдіруге дайындық
жұмыстарына өзге де шығыстар
08

4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, договора), подтверждающего заявленную сумму расходов, указанных в графе Е;
5) в графе Е указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.27.001 переносится в строку 100.27.001, графы Е дополнительной формы к строке 100.27.002 переносится в строку 100.27.002, графы Е дополнительной формы к строке 100.27.003 переносится в строку 100.27.003, графы Е дополнительной формы к строке 100.27.007 переносится в строку 100.27.007, графы Е дополнительной формы к строке 100.27.018А переносится в строку 100.27.018А, графы Е дополнительной формы к строке 100.27.018В переносится в строку 100.27.018В.
287. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
288. Дополнительная форма к строке 100.27.012А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 303 настоящих Правил лица, приобретающего право недропользования;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации лица, приобретающего право недропользования, в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе B кода страны резидентства;
4) в графе D указывается стоимость реализации права недропользования;
5) в графе Е указывается сумма доходов от передачи права на недропользование.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.27.012А переносится в строку 100.27.012А.
289. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
290. Дополнительная форма к строке 100.27.014:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического сообщества, соответствующий полезному ископаемому;
3) в графе С указывается сумма доходов от реализации соответствующих полезных ископаемых.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.27.014 переносится в строку 100.27.014.
291. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
30. Составление формы 100.28 - Бухгалтерский баланс
292. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.

4) D бағанында Е бағанында көрсетілген шығыстардың мәлімденген сомасын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, шарттар) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі.
100.27.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 100.27.001 жолына көшіріледі, 100.27.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 100.27.002 жолына көшіріледі, 100.27.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны 100.27.003 жолына көшіріледі, 100.27.018А жолына қосымша нысанның Е бағаны 100.27.018А жолына көшіріледі, 100.27.018В жолына қосымша нысанның Е бағаны 100.27.018В жолына көшіріледі.
287. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
288. 100.27.012А жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 303-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алушының резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын өткізу құны;
5) Е бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын беруден кіріс сомалары көрсетіледі;
100.27.012А жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.27.012А жолына көшіріледі.
289. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
290. 100.27.014 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында тиісті пайдалы қазбаларға Евразиялық экономикалық бірлестіктің ішкі экономикалық қызметінің Тауарлық номенклатурасының коды көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті пайдалы қазбаларды өткізуден кірістер сомасы көрсетіледі.
100.27.014 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.27.014 жолына көшіріледі.
291. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
30. Бухгалтерлік теңгерме - 100.28-нысанын жасау
292. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеуші жасайды.

293. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
31. Составление формы 100.29 - Отчет о доходах и расходах
294. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
295. В разделе "Показатели":
строки с 100.29.001 по 100.29.015 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 100.29.001-100.29.003 заполняются на основании дополнительной формы.
296. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
297. Дополнительная форма к строкам 100.29.001, 100.29.002, 100.29.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строкам 100.29.001, 100.29.002, 100.29.003 переносится в строку 100.29.001, графы D - в строку 100.29.002, графы E - в строку 100.29.003.
298. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
32. Составление форм 100.30 и 100.31 - Отчет о движении денег
299. Данные формы составляются налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
300. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
33. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
301. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011- доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 - доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1023 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1024 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходов от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1032 - доходы от уступки прав требования долга при приобретении права требования долга у резидента;
1033 - доходы от уступки прав требования долга при приобретении права требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, независимо от места приобретения требования долга;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических (за исключением адвокатских) услуг, услуг по сопровождению и поддержке программных продуктов, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, услуг по сопровождению и поддержке программных продуктов, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;

293. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
31. Кiрiстер және шығыстар туралы есеп - 100.29 нысанын жасау
294. Бұл нысан бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есептi салық кезеңiне әзiрленген бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеушімен толтырылады.
295. "Көрсеткiштер" бөлiмiнде:
100.29.01-100.29.15 жолдары бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша толтырылады. Бұл орайда, 100.29.001-100.29.003 жолдары қосымша нысанның негiзiнде толтырылады.
296. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
100.29.001, 100.29.002, 100.29.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттiк нөмiрi көрсетiледi;
2) В бағанында салық төлеушiлер жүзеге асыратын қызмет түрлерi көрсетiледi;
3) С бағанында бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша В бағанда көрсетiлген қызмет түрлерi бөлiгiнде тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өткiзуден түскен кiрiс көрсетiледi;
4) D бағанында бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша В бағанда көрсетiлген қызмет түрлерi бөлiгiнде өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны көрсетiледi;
5) E бағанында С және D бағандарының айырмашылығы ретiнде айқындалатын жалпы кіріс көрсетіледі.
100.31.001, 100.31.002, 100.31.003 жолдарына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.31.001 жолына, D бағаны - 100.31.002 жолына, E бағаны - 100.31.003 жолына көшiрiледi.
298. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
32. Ақша қозғалысы туралы есеп - 100.30 және 100.31 нысандарын жасау
299. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
300. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
33. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер мен сақтандыру сыныптары түрлерінің кодтары
301. Декларацияны толтырғанда табыс түрлерін мынадай кодтауды пайдалану керек:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден түскен табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасындағы аумағында орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
1021 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сатудағы баға өсімінен табыстар;
1022 - заңды тұлға-резиденттің қатысу үлесiн немесе Қазақстан Республикасындағы аумағында орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
1030 - резиденттерге борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
1031 - Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыруына байланысты резидент еместерге борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
1032 - резидент еместен борышты талап ету құқығын алған кезде борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1033 - Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместен, борышты талап ету орнына қарамастан, борышты талап ету құқығын алған кезде борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттарды орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1041 - резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша мiндеттемелерiн резиденттер мен резидент еместердің орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1050 - заңды тұлға-резиденттен дивидендтер нысанында түсетін табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1070 - резидент-эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
1071 - резидент-эмитенттерден, егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
1080 - резиденттерден алынған роялти нысанындағы табыстар;
1081 - тұрақты мекемесi арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметiне байланысты резидент еместерден алынатын роялти нысанындағы табыстар;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақылары нысанындағы табыстар;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақылары нысанындағы табыстар;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызметiн көрсетуден түскен табыстар;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарты (келiсiм-шарт) бойынша қызметтен түскен табыстар;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) осындай тұлғаларға жүктелген басқару мiндеттерiн нақты орындау орнына қарамастан резидент заңды тұлғаның жоғары басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де сол сияқты органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
1160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер үшiн жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстардың өтем нысанындағы табыстары немесе Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың өзге де материалдық пайдалары, оның iшiнде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға жұмсалған шығыстар, отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, өнер қызметкерлерiне, театр, кино, радио, теледидар әртістерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетiн табыстар;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, оның iшiнде осындай мүлiктен түсетiн табыстар;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (сақтандыру және (немесе) тәуекелдердi қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, маркетингтiк, заңдық, (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден, бағдарламалық өнімдерді сүйемелдеу және қолдау бойынша қызмет көрсетулерден алынатын табыстар;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резиденттерге немесе резидент еместерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (сақтандыру және (немесе) тәуекелдердi қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, маркетингтiк, заңдық, (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден, бағдарламалық өнімдерді сүйемелдеу және қолдау бойынша қызмет көрсетулерден алынатын табыстар;
1230 - мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн табыстар;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша түсетiн табыстар;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан түсетiн табыстар;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыстар;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының iшкi топтың құн балансынан асып түсуiнен алынатын табыстар;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып түсуiнен алынатын табыстар;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетiн табысты бөлу кезiнде алынатын табыстар;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - бағамдық оң айырма;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстардың шығыстардан артуы;
1330 - стипендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алған табыстары;

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами статьи 178 Налогового кодекса, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан;
1361 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами статьи 178 Налогового кодекса, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан.
2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров за пределами Республики Казахстан;
2011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

1350 - Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1351 - Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1360 - Салық кодексі 178-бабының алдыңғы тармақшаларында қамтылмаған, Қазақстан Республикасында оларға салық салу құқығы Қазақстан Республикасы жасасқан және бекіткен халықаралық шарттарда көзделген басқа да табыстар;
1361 - Салық кодексі 178-бабының алдыңғы тармақшаларында қамтылмаған, Қазақстан Республикасындағы қызметтің негізінде пайда болатын басқа да табыстар.
2) Қазақстан Республикасы шегінен тыс көздерден табыстар:
2010 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
2011 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден түскен табыстар;
2020 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
2021 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сатудағы баға өсімінен табыстар;
2022 - заңды тұлға-резиденттің қатысу үлесiн немесе Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттарды орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - заңды тұлға-резиденттен дивидендтер нысанында түсетін табыстар;
2060 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2070 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
2080 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынған роялти нысанындағы табыстар;
2090 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
2100 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
2111 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
2120 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде халықаралық тасымалдарда көлiк қызметiн көрсетуден түскен табыстар;
2130 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке еңбек шарты (келiсiм-шарт) бойынша қызметтен түскен табыстар;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) осындай тұлғаларға жүктелген басқару мiндеттерiн нақты орындау орнына қарамастан резидент заңды тұлғаның жоғары басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де сол сияқты органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
2150 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы табыстар;
2170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, өнер қызметкерлерiне, театр, кино, радио, теледидар әртістерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға Қазақстан Республикасы шегінен тыс қызметтен төленетiн табыстар;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2210 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, оның iшiнде осындай мүлiктен түсетiн (алынған) табыстар;
2220 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынатын табыстар.

(Формы 101.01 - 101.04)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм авансовых платежей плательщиками корпоративного подоходного налога. Расчет не составляется юридическими лицами, соответствующими условиям пункта 1 статьи 120 Налогового кодекса и не имеющими доход, подлежащий обложению в общеустановленном порядке, а также юридическими лицами, соответствующими условиям, установленным в пунктах 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса.
2. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. В настоящих правилах составления Декларации применяется арифметический знак: "-" - минус.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии (доставке) Расчета.
6. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 101.01)
7. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих уплате до сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);

Корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебін жасау ережелері (101.01 - 101.04 нысандар)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпорациялық табыс салығын төлеушілермен аванстық төлемдердің сомаларын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 120-бабы 1-тармағының шарттарына сай келетін және жалпыға белгіленген тәртіпте салық салуға жататын кірісі жоқ заңды тұлғалар, сондай-ақ Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарында белгіленген шарттарға сай келетін заңды тұлғалар толтырмайды.
2. Есепті қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгі қолданылады: "-" - алу;
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
6. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (101.01 нысан)
7. Осы есеп Салық кодексінің 126-бабына сәйкес Декларацияны тапсыруға дейін төлеуге жататын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған.
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) есеп берілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);

5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
9) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
10) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
9. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.01.001 указывается сумма начисленных налогоплательщиком авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.01.002 указывается общее количество месяцев предыдущего налогового периода, по которым заявлены авансовые платежи налогоплательщиком;
3) в строке 101.01.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за предыдущий налоговый период, исчисленный как отношение суммы авансовых платежей за предыдущий налоговый период, отраженной в строке 101.01.001, к количеству месяцев предыдущего налогового периода, указанному в строке 101.01.002;
4) в строке 101.01.004 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи Декларации. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с указанным пунктом.

5) Есеп түрі. Көрсетілген торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі келесі Есептерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі салық кезеңіне жататын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген қосымша Есепті толтырған жағдайда белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" деген торкөз белгіленеді;
9) Жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Есеп жасалған қызметтің белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
10) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп толтырылған кезде жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі.
9. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.01.001 жолында бұрынғы салық кезеңі үшін салық төлеушімен есептелген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
2) 101.01.002 жолында бұрынғы салық кезеңінде салық төлеуші аванстық төлемдерді мәлімдеген айларының жалпы саны көрсетіледі;
3) 101.00.003 жолында 101.01.002 жолында көрсетілген, бұрынғы салық кезеңінің айлар санына 101.01.001 жолында көрсетілген, бұрынғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомасының қатынасы ретінде есептелген, бұрынғы салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 101.00.004 жолында Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төлеуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 140-1-бабының 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі 140-2-бабының 2-тармағына сәйкес 50 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 119-1-бабының 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 140-4-бабының 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі 140-5-бабының 2-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер, көрсетілген тармаққа сәйкес 100 пайызға азайтылған, Декларация тапсырғанға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді.

В строках 101.01.004А, 101.01.004В, 101.01.004С указывается сумма авансовых платежей за период до сдачи Декларации с разбивкой по месяцам.
Строки 101.01.004D, 101.01.004E, 101.01.004F заполняются при продлении срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом. При этом, в случае продления срока сдачи Декларации на срок иной, чем целый (-ые) месяц (-ы), сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за неполный месяц, рассчитывается по пропорциональному методу на основании суммы, указанной в строке 101.01.003, и количества дней в этом месяце.
10. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, а также заверен печатью налогоплательщика. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в которой представлена Декларация согласно положением Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.

101.01.004А, 101.01.004В, 101.01.004С жолдары Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төлеуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы ай-айға бөліп көрсетіледі.
101.01.004D, 101.01.004Е, 101.01.004Ғ жолдары Салық кодексімен белгіленген тәртіпте Декларацияны салық төлеушінің беру мерзімін ұзарту кезінде толтырылады. Бұл орайда Декларацияны тапсыру мерзімі толық (-тай) ай(-лар)-ға емес басқа мерзімге ұзартылса, толық емес ай үшін төленуге жататын аванстық төлемдер сомалары 101.01.003 жолда көрсетілген сомалар және осы айдағы күндер саны негізінде бара-бар әдіс бойынша есептеледі.
10. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға тапсыратын болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Есепке салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Есеп электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) есепті өткізген күні. Есепті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.

8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
9) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
10) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
13. В разделе "Расчет":
в строке 101.02.001 указывается сумма корпоративного подоходного налога исчисленного за предыдущий налоговый период в соответствии со статьей 125 Налогового кодекса, уменьшенная на сумму налога, принятого в зачет в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса и пунктом 2 статьи 131 Налогового кодекса, и определяется в следующем порядке:
для налогоплательщиков, представляющих Декларацию формы 100.00, как разность сумм строк 100.00.045 и 100.00.047 (100.00.045-100.00.047) Декларации за предыдущий налоговый период;
для налогоплательщиков, представляющих Декларацию формы 110.00, как значение суммы по строке 110.00.048 Декларации за предыдущий налоговый период;
для налогоплательщиков, представляющих Декларацию формы 120.00, как разность сумм строк 120.00.010 и 120.00.013 (120.00.010 - 120.00.013) Декларации за предыдущий налоговый период;
в строке 101.02.002 указывается предполагаемая сумма налога за отчетный налоговый период. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму налога за отчетный налоговый период уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с указанным пунктом;
в строке 101.02.003 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 101.02.002;
в строке 101.02.004 указывается сумма авансовых платежей, начисленных за налоговый период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 101.01.004;
в строке 101.02.005 указывается сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за налоговый период после сдачи Декларации, которая определяется как разница строк 101.02.003 и 101.02.004;
в строке 101.02.006 указывается количество месяцев отчетного налогового периода после сдачи Декларации;
в строке 101.02.007 указывается сумма среднемесячного авансового платежа, подлежащего уплате после сдачи Декларации, определяемая как отношение суммы авансовых платежей, подлежащих к уплате и отраженных в строке 101.02.005, к количеству месяцев отчетного налогового периода, указанных в строке 101.02.006.
в строке 101.02.008 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей после сдачи Декларации (апрель либо, в случае продления срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом, май или июнь или июль) и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.

8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" деген торкөз белгіленеді;
9) Жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Есеп жасалған қызметтің белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
10) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп толтырылған кезде жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі.
13. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.02.001 жолында Салық кодексінің 129-бабы мен Салық кодексінің 131-бабы 2-тармағына сәйкес есепке жатқызылған салық сомасына Салық кодексінің 125-бабына сәйкес азайтылған бұрынғы салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі, және мынадай тәртіпте айқындалады:
100.00 нысанының Декларациясын табыс етуші салық төлеушілер үшін бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 100.00.045 және 100.00.047 (100.00.045-100.00.047) жолдарының сомасының айырмасы ретінде;
110.00 нысанының Декларациясын табыс етуші салық төлеушілер үшін бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 110.00.048 жолының сомасының мәні ретінде;
120.00 нысанының Декларациясын табыс етуші салық төлеушілер үшін бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 120.00.010 мен 120.00.013 жолдарының сомасының айырмасы ретінде(120.00.010 - 120.00.013);
2) 101.02.002 жолында есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 140-1-бабы 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі 140-2-бабының 2-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалған сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 119-1-бабының 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 140-4-бабы 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі 140-5-бабының 2-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер, көрсетілген тармаққа сәйкес 100 пайызға азайтылған, Декларация тапсырғанға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді;
3) 101.02.003 жолында 101.02.002 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 101.02.004 жолында 101.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейін салық кезеңі үшін төленетін аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) 101.00.005 жолында 101.02.003 және 101.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Декларацияны тапсырудан кейін салық кезеңі үшін төлеуге жататын аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 101.02.006 жолында Декларацияны тапсырудан кейін есепті салық кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
7) 101.02.007 жолында 101.02.006 жолында көрсетілген есепті салық кезеңінің айларына 101.02.005 жолында көрсетілген және төлеуге жататын аванстық төлемдердің сомасының қатынасы ретінде айқындалатын Декларацияны тапсырудан кейін төлеуге жататын орташа айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) 101.02.008 жолында Декларация тапсырғаннан кейін аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы (сәуір не Салық кодексінде белгіленген тәртіпте Декларацияны салық төлеушімен тапсыру мерзімін өзгерту жағдайында мамыр немесе маусым немесе шілде) және аванстық төлемдердің сомасын енгізудің есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.

10) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
18. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.03.001 указывается предполагаемая сумма авансовых платежей на отчетный налоговый период. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму авансовых платежей на отчетный налоговый период уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с указанным пунктом;
2) в строке 101.03.002 указывается сумма авансовых платежей, уплачиваемых за период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 101.01.004;
3) в строке 101.03.003 указывается сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период после сдачи Декларации, которая определяется как разница строк 101.03.001 и 101.03.002;
4) в строке 101.03.004 указывается количество месяцев отчетного налогового периода после сдачи Декларации;
5) в строке 101.03.005 указывается сумма среднемесячного авансового платежа, подлежащая уплате после сдачи Декларации, определяемая как отношение суммы авансовых платежей, подлежащих уплате и отраженных в строке 101.03.003, к количеству месяцев, указанных в строке 101.03.004;
6) в строке 101.03.006 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей после сдачи Декларации (апрель либо, в случае продления срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом, май или июнь или июль) и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
19. При представлении налогоплательщиком дополнительной Декларации в соответствии со статьей 71 Налогового кодекса, а также при изменении суммы корпоративного подоходного налога по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет с корректировкой суммы авансовых платежей, подлежащих уплате.

10) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп толтырылған кезде жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі.
18. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.03.001 жолында есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің болжалатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 140-1-бабы 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі 140-2-бабының 2-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген есепті салық кезеңіне болжалған аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 119-1-бабының 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 140-4-бабы 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі 140-5-бабының 2-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер, көрсетілген тармаққа сәйкес 100 пайызға азайтылған, Декларация тапсырғанға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді;
2) 101.03.002 жолында 101.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төленетін аванстық төлемдердің болжалатын сомасы көрсетіледі;
3) 101.03.003 жолында 101.03.001 және 101.03.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, Декларацияны тапсырудан кейін кезең үшін төлеуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 101.03.004 жолында Декларацияны тапсырудан кейін есепті салық кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
5) 101.03.005 жолында 101.03.004 жолында көрсетілген айлар санына 101.03.003 жолында көрсетілген және төлеуге жататын аванстық төлемдердің сомасының қатынасы ретінде айқындалатын Декларацияны тапсырудан кейін төлеуге жататын орташа айлық аванстық төлем сомасы көрсетіледі;
6) 101.03.006 жолында Декларация тапсырылғаннан кейін аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы (сәуір не Салық кодексінде белгіленген тәртіпте Декларацияны салық төлеушімен тапсыру мерзімін өзгерту жағдайында мамыр немесе маусым немесе шілде) және аванстық төлемдердің сомасын енгізудің есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.
19. Салық кодексінің 71-бабына сәйкес қосымша декларацияны салық төлеушінің беруі кезінде, сондай-ақ тексеріс нәтижелері бойынша корпорациялық табыс салығының сомасы өзгеруі кезінде салық төлеушіге төлеуге жататын аванстық төлемдер сомасын түзетумен қосымша есеп беру қажет.

10) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
23. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.04.001 указывается предполагаемая сумма авансовых платежей за отчетный налоговый период со дня государственной регистрации - вновь созданным налогоплательщиком, со дня перехода на общеустановленный порядок налогообложения - налогоплательщиком, перешедшим со специального налогового режима на общеустановленный порядок налогообложения. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму авансовых платежей уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 3 статьи 139 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с указанным пунктом;
2) в строке 101.04.002 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде со дня государственной регистрации или со дня перехода на общеустановленный порядок налогообложения;
3) в строке 101.04.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за отчетный налоговый период, исчисленный как отношение суммы предполагаемых авансовых платежей, отраженных в строке 101.04.001, к количеству месяцев указанных в строке 101.04.002;
4) в строке 101.04.004 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
24. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, а также заверен печатью налогоплательщика. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

10) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп толтырылған кезде жер қойнауын пайдаланушылардың келісім-шартты жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі.
22. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.04.001 жолында салық төлеушінің салық салудың арнайы режимінен салық салудың жалпы белгіленген тәртібіне көшкен күнінен бастап қайта құрылған салық төлеушінің - мемлекеттік тіркелген күнінен бастап есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің болжанатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 140-1-бабы 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі 140-2-бабының 2-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген есепті салық кезеңіне болжалған аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 119-1-бабының 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің 119-1-бабының 4-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 140-4-бабы 1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі 140-5-бабының 2-тармағына сәйкес 100 пайызға төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер, көрсетілген тармаққа сәйкес 100 пайызға азайтылған, Декларация тапсырғанға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді;
2) 101.04.002 жолында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап не болмаса салық салудың жалпы белгіленген тәртібіне көшкен күнінен бастап есепті салық кезеңіндегі айлар саны көрсетіледі;
3) 101.04.003 жолында 101.04.002 жолында көрсетілген айлар санына 101.04.001 жолында көрсетілген болжалатын аванстық төлемдердің сомасы ретінде есептелген есепті салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 101.04.004 жолында аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы мен аванстық төлемдер сомасын енгізудің есепті салық кезеңіндегі соңғы айы көрсетіледі.
20. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға тапсыратын болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Есепке салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Есеп электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 9-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;

4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложении(-ях) и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляется(-ются).
6. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в дополнительной(-ых) форме(-ах), указанная(-ые) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
7. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии (доставке) Расчета.
9. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 101.05)
10. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогового агента.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.

4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Қосымша нысан(-дар)да көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша нысан(-дар) берілмейді.
6. Тиісті қосымша нысан(-дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша нысан(-дар) толтыруға жатады.
7. Қосымша нысандардың "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
9. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (101.05 нысан)
10. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) есеп берілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Есеп түрі. Көрсетілген торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді:
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп салық агентін мемлекеттік тіркеуден кейін алғашқы рет берілсе белгіленеді;
"Кезекті" торкөзі келесі Есептерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі салық кезеңіне жататын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген қосымша Есепті толтырған жағдайда белгіленеді.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской, адвокатской (нотариальной) деятельности, прекращения деятельности вкладчика.
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - номер;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование:
в строке А - номер контракта.
в строке В - дата контракта.
11. В разделе "Расчет":
1) в строках 101.05.001А, 101.05.001В, 101.05.001С указываются суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемых налоговым агентом в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода. В строке 101.05.001D указывается сумма доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемая за отчетный период, и определяемая как сумма строк 101.05.001А, 101.05.001В и 101.05.001С;
2) в строках 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода. В строке 101.05.002D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С;
3) в строках 101.05.003А, 101.05.003В и 101.05.003С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и перечисленного в бюджет в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода. В строке 101.05.003D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника и фактически уплаченного за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.003А, 101.05.003В и 101.05.003С;

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық агентін тарату (қайта құру) жағдайында белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - көшірген күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) Декларацияны жүзеге асырған қызметі бойынша жер қойнауын пайдаланушы жасады:
А жолында - шарттан тыс;
В жолында - шарт бойынша;
9) Жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Есеп жасалған қызметтің белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
11. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С жолдарында төлем көзінен ұсталған, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін салық агенті төлеген кірістің сомасы көрсетіледі. 101.05.001D жолында 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, және төлем көзінен ұсталған есепті кезеңі үшін төлеген кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С жолдарында төлем көзінен ұсталған және есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін бюджетке төленуге тиіс корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 101.05.002D жолында 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 101.05.003А, 101.05.003В және 101.05.003С жолдарында 1, 2 және 3 салық кезеңдері үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
101.05.004А, 101.05.004В және 101.05.004С жолдарында 101.05.002 жолының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке төленуге тиіс корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;

4) в строках 101.05.004А, 101.05.004В и 101.05.004С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, подлежащего уплате в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 101.05.002 и 101.05.003. В строке 101.05.004D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.004А, 101.05.004В и 101.05.004С;
5) в строках 101.05.005А, 101.05.005В и 101.05.005С указываются суммы корпоративного подоходного налога, излишне уплаченного в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 101.05.003 и 101.05.002. В строке 101.05.005D указывается сумма корпоративного подоходного налога, излишне уплаченного в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 101.05.005А, 101.05.005В и 101.05.005С.
12. Дополнительные формы к строкам 101.05.001, 101.05.002, 101.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида выплаченного дохода согласно пункту 14 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование организации, получившей доход;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе С;
5) в графе E указывается сумма выплачиваемого дохода;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода, облагаемого у источника выплаты;
7) в графе G указаны ставки корпоративного подоходного налога, установленные пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса;
8) в графе H сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, определяемая как (FхG)/100;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и перечисленного в бюджет;
10) Итоговые суммы графы Е дополнительной формы к строкам 101.05.001, 101.05.002 и 101.05.003 переносятся в соответствующие строки 101.05.001А, 101.05.001В и 101.05.001С, графы H - в соответствующие строки 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

4) 101.05.003. 101.05.003D жолында 101.05.004А, 101.05.004В және 101.05.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған және есепті кезең үшін бюджетке аударылуға жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
101.05.005А, 101.05.005В және 101.05.005С жолдарында 101.05.003 тиісті жолының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке артық төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 101.05.002. 101.05.005D жолында 101.05.005А, 101.05.005В және 101.05.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке артық төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
12. 101.05.001, 101.05.002, 101.05.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 12 тармағына сәйкес төленген кіріс кодының түрі көрсетіледі;
3) С бағанында кіріс алған ұйым атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген салық төлеуші - салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төленетін кіріс сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында төлем көзіне салық салынатын төленген кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Кодекстің 135-бабының 2-тармағымен белгіленген корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетілген;
8) Н бағанында (ҒхG)/100 ретінде айқындалатын, төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы;
9) І бағанында төлем көзінен ұсталған және бюджетке аударылған корпорациялық табыс салығы көрсетіледі.
101.05.001, 101.05.002, 101.05.003 жолдарына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық сомасы 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С тиісті жолдарына, Н бағанының - 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С тиісті жолдарына, І бағанының - 101.05.003А, 101.05.003В және 101.05.003С тиісті жолдарына көшіріледі.
13. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға тапсыратын болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Есепке салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Есеп электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;

4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлено Расчета согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Коды видов доходов
14. При заполнении Расчета использовать следующую кодировку видов доходов:
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 101.05 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления Расчета сумм
корпоративного подоходного налога с нерезидентов,
удерживаемого у источника выплаты

4) есепті өткізген күні. Есепті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Кіріс түрлерінің коды
14. Есепті толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
1050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы түсетін табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы түсетін табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы түсетін табыстар;
1070 - эмитент-резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы түсетін табыстар;
1071 - эмитент-резиденттерден, егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы түсетін табыстар;
1190 - резиденттер төлейтін ұтыстар.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 101.05 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген

(Форма 101.06)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм корпоративного подоходного налога с нерезидентов, удерживаемого у источника выплаты (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с доходов нерезидентов. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 182 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 101.06) и дополнительных форм, которые содержат информацию об объектах обложения корпоративным подоходным налогом.
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в дополнительной(-ых) форме(-ах), указанная(-ые) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляе(-ю)тся.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей(-их) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанная(-ые) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению. Дополнительные формы 1-5 к Расчету заполняются отдельно по каждому месяцу налогового периода. При этом в разделе "Общая информация" дополнительных форм указывается, за какой месяц налогового периода заполняется данная форма.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
9. В разделах "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налоговый агент получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.

Резидент еместердің төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы сомасының есебін жасау ережелері (101.06-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және табыстарды төлейтін салық агентінің резидент еместердің төлем көзінен ұсталатын табыстарынан корпорациялық табыс салығының сомаларын Есептеу мен аударуға арналған резидент еместердің төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы сомасының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық агентi жасайды.
2. Есеп Есептің өзінен (101.06-нысан) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салығын салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын қосымша нысандардан тұрады.
3. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымша нысан(-дар)да көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша нысан(-дар) берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысан(-дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша нысан(-дар) толтыруға жатады. Есепке 1-5-қосымша нысандар салық кезеңінің әр бір айы бойынша жеке толтырылады. Бұл кезде қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық кезеңінің қай айы үшін осы нысан толтырылатыны көрсетіледі.
8. Қосымша нысан парағының жолдарында көрсеткіштер саны артып кеткен жағдайда, қосымша нысанның осыған ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
11. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық агенті почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.

12. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета
13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика - налогового агента;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Расчета является квартал;
3) наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогового агента.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующих Расчетов.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налоговым агентом получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогового агента;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).

12. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау
13. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеуші - салық агентінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Есеп берілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есеп беретін салық кезеңі тоқсан болып табылады;
3) салық агентінің атауы. Жеке тұлғаның тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъект қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшығында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Есеп түрі.
Көрсетілген торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді:
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп салық агентін мемлекеттік тіркеуден кейін алғашқы рет берілсе белгіленеді;
"Кезекті" торкөзі келесі Есептерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі салық кезеңіне жататын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген қосымша Есепті толтырған жағдайда белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық агентін тарату (қайта құру) жағдайында белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.

14. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 101.06.001 предназначена для отражения итоговых сумм доходов, начисленных и подлежащих выплате нерезидентам за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
2) строка 101.06.002 предназначена для отражения итоговых сумм доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего календарного года, за соответствующий месяц отчетного налогового периода, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
3) строка 101.06.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
4) строка 101.06.004 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего календарного года, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
5) строка 101.06.005 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет или на условный банковский вклад в соответствии со статьями 181 и (или) 198 - 200 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования данных строк 101.06.003 и 101.06.004;
6) строка 101.06.006 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм.
15. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется физическим лицом данные заполняются в соответствии с документом, удостоверяющим личность физического лица;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;

14. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 101.06.001 жолы салық кезеңінің әр айының басына және тұтас салық кезеңі үшін резидент емеске төленген табыстардың жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін жиынтықтау жолымен толтырылады;
2) 101.06.002 жолы алдыңғы күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге Есептелген және төленбеген, бірақ Есепті салық кезеңінің тиісті айы үшін алдыңғы күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша декларацияда салық агенті шегерімдерге жатқызған табыстардың жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін жиынтықтау жолымен толтырылады;
3) 101.06.003 жолы салық кезеңінің әр айы және тұтас салық кезеңі үшін Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуы тиіс табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін жиынтықтау жолымен толтырылады;
4) 101.06.004 жолы Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуы тиіс алдыңғы күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге Есептелген және төленбеген, бірақ салық агенті алдыңғы күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған табыстарынан табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін жиынтықтау жолымен толтырылады;
5) 101.06.005 жолы салық кезеңінің әр айы үшін және тұтас салық кезеңі үшін Салық кодексінің 181 және (немесе) 198-200-баптарына сәйкес бюджетке немесе шартты банк салымына аударылуға жататын табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және 101.06.003 және 101.06.004 жолдарының деректерін жиынтықтау жолымен толтырылады;
6) 101.06.006 жолы салық кезеңінің әр айы үшін және тұтас салық кезеңі үшін Салық кодексінің 198-бабына сәйкес шартты банк салымына аударылған табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін жиынтықтау жолымен толтырылады.
15. "Салық агентiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға тапсыратын болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;

3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогового агента, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
16. Дополнительная форма 1 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя дивидендов;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается код вида дивидендов. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов дивидендов:
105001 - доход, подлежащий выплате по акциям;
105002 - доход, подлежащий выплате по паям паевого инвестиционного фонда, за исключением дохода по паям при их выкупе управляющей компанией фонда;
105003 - часть чистого дохода, распределяемого юридическим лицом между его учредителями, участниками;
105004 - доходы от распределения имущества при ликвидации юридического лица;
105005 - доходы от распределения имущества при изъятии учредителем, участником доли участия в юридическом лице, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал;
105006 - прочие дивиденды;

3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Есепке салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Есеп электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) Есепті өткізген күні. Есепті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
16. Есепке 1-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендті алушы резидент еместің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіштері" 6-қосымшаға сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында дивидендтер түрінің коды көрсетіледі. Есепті толтырғанда дивидендтер түрлерін мынадай кодтауды пайдалану қажет:
105001 - акциялар бойынша төлеуге тиіс кірістер;
105002 - кірісті қордың басқарушылық компаниясы сатып алғандағы пай бойынша кірісті қоспағанда, пайлық инвестициялық қордың бойынша төлеуге тиіс кірістер;
105003 - заңды тұлға оның құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза кірістердің бір бөлігі;
105004 - заңды тұлғаны таратқанда мүлікті бөлуден кірістер;
105005 - жарғылық капиталға құрылтайшы, қатысушы салым ретінде енгізген мүлікті қоспағанда, заңды тұлғаның қатысушылық үлесін құрылтайшы, қатысушы алып қойғанда мүлікті бөлуден кірістер;
105006 - өзге де дивидендтер;

6) в графе F указывается дата приобретения налогоплательщиком-нерезидентом акций/паев/доли участия в уставном капитале налогового агента;
7) в графе G указывается общая стоимость акций/паев/доли участия в уставном капитале налогового агента;
8) в графе H указывается доля нерезидента, указанного в графе В, в уставном капитале налогового агента, в процентах;
9) в графе I указывается сумма начисленных и подлежащих выплате дивидендов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате дивидендов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
10) в графе J указывается ставка подоходного налога на дивиденды, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
11) в графе К указывается код вида международного договора согласно пункту 22 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе I, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
12) в графе L указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе I, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе К код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 22 настоящих Правил;
13) в графе М указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
14) в графе N указывается сумма фактически выплаченных дивидендов;
15) в графе О указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных дивидендов, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
16) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
17. Дополнительная форма 2 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

6) F бағанында салық агентінің жарғылық капиталында акцияларын/ пайын/қатысу үлесін салық төлеуші - резидент еместің алу күні көрсетіледі;
7) G бағанында салық агентінің жарғылық капиталында акцияларын/ пайын/қатысу үлесінің жалпы құны көрсетіледі;
8) Н бағанында В бағанында көрсетілген резидент еместің салық агентінің жарғылық капиталындағы үлесі көрсетіледі, пайызда;
9) I бағанында есептелген және төленуге тиіс дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, табысын төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген және төленуге тиіс дивидендтердің сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында халықаралық шартпен немесе Салық кодексінің 180-бабымен белгіленген, дивидендтерге табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
11) К бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес І бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
12) L бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес І бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық агенті К бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
13) М бағанында осы Ереженің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
14) N бағанында нақты төленген дивидендтердің сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиісті резидент еместерге есептелген және төленген дивидендтерден табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
17. Есепке 2-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;

2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя вознаграждения;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается код вида вознаграждения, выплачиваемого налогоплательщику нерезиденту.
При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов вознаграждений:
106(0/1)01 - выплаты за кредиты;
106(0/1)02 - за имущество, предоставленное (полученное) по финансовому лизингу в виде вознаграждения в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим вопросы финансового лизинга;
106(0/1)03 - по вкладам (депозитам);
106(0/1)04 - по договорам накопительного страхования;
107(0/1) - по долговым ценным бумагам - дисконт либо купон (с учетом дисконта либо премии от стоимости первичного размещения и (или) стоимости приобретения);
106(0/1)05 - выплаты по векселю;
106(0/1)06 - прочие вознаграждения;
6) в графе F указывается общая номинальная стоимость долговых ценных бумаг, векселей, общая сумма кредита (займа), вклада (депозита), общая стоимость имущества, в отношении которых возникли вознаграждения;
7) в графе G указываются номер и дата контракта, в соответствии с которым возникли вознаграждения;
8) в графе H указывается ставка вознаграждения по кредиту (займу), долговым ценным бумагам, векселю, по вкладу (депозиту), имуществу, в отношении которых возникли вознаграждения;
9) в графе I указывается сумма начисленных и подлежащих выплате вознаграждений.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате вознаграждений, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или на день отнесения доходов нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
10) в графе J указывается ставка подоходного налога на вознаграждения, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
11) в графе К указывается код вида международного договора согласно пункту 22 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе I, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
12) в графе L указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе I, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.

2) В бағанында сыйақыны алушы резидент еместің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақылар түрінің коды көрсетіледі. Есепті толтырғанда дивидендтер түрлерін мынадай кодтауды пайдалану қажет.
Есепті толтырғанда сыйақылар түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
106(0/1)01 - кредиттер үшiн төлемдер;
106(0/1)02 - қаржы лизингi бойынша Қазақстан Республикасының қаржы лизингінің мәселелерін реттейтін заң актілеріне сәйкес сыйақы түрінде берiлген (алынған) мүлiк үшiн;
106(0/1)03 - салымдар (депозиттер) бойынша;
106(0/1)04 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша;
107(0/1) - борыштық бағалы қағаздар бойынша төлемдер - дисконт не купон (бастапқы орналастыру құнынан және (немесе) сатып алу құнынан дисконтты не сыйлықақыны ескере отырып);
106(0/1)05 - вексель бойынша төлемдер;
106(0/1)06 - өзге де сыйақылар;
6) F бағанында оларға қатысты сыйақы туындайтын борыштық бағалы қағаздардың, мүлік және (немесе) кредиттің (займ) жалпы номиналдық құны көрсетіледі;
7) G бағанында оған қатысты сыйақылар туындаған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында оларға қатысты сыйақы туындайтын борыштық бағалы қағаздар, векселдер, салымдар (депозиттер), мүлік бойынша сыйақылар ставкасы көрсетіледі;
9) I бағанында есептелген және төленуге тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, табысын төлеу күніне валюта немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген және төленуге тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында халықаралық шартпен немесе Салық кодексінің 180-бабымен белгіленген, сыйақыларға табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
11) К бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес І бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
12) L бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес І бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.

Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе К код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 22 настоящих Правил;
13) в графе M указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
14) в графе N указывается сумма фактически выплаченных вознаграждений;
15) в графе O указывается сумма начисленных вознаграждений, но невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных вознаграждений нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
16) в графе Р указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных вознаграждений нерезидентам, подлежащих перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
17) в графе Q указывается сумма подоходного налога с начисленных вознаграждений нерезидентов, но невыплаченных в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу;
18) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.

Көрсетілген баған, егер салық агенті К бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
13) М бағанында осы Ереженің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
14) N бағанында нақты төленген сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған, өткен күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге, бірақ төленбеген сыйақылардың есептелген сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген сыйақылардың, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс резидент еместерге есептелген және төленген сыйақылардан табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған, өткен күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге, бірақ төленбеген сыйақылардың есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

18. Дополнительная форма 3 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя роялти;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе E указывается код вида роялти, выплачиваемого налогоплательщику-нерезиденту. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов роялти:
108(01)01 - платеж за право пользования недрами в процессе добычи полезных ископаемых и переработки техногенных образований;
платеж за использование или право использования:
108(01)02 - авторских прав,
108(0/1)03 - программного обеспечения,
108(0/1)04 - "ноу-хау",
108(0/1)05 - патентов,
108(0/1)06 - чертежей или моделей,
108(0/1)07 - товарных знаков,
108(0/1)08 - других подобных видов прав,
108(0/1)09 - кинофильмов, видеофильмов, звукозаписи или иных средств записи;
108(01)10 - использование или право использования промышленного, торгового или научно-исследовательского оборудования;
108(01)11 - прочие роялти;
6) в графе F указывается код страны регистрации права или имущества согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил, в отношении которого возникли роялти;
7) в графе G указывается регистрационный номер права или имущества, в отношении которого возникли роялти;
8) в графе H указываются номер и дата договора, заключенного между нерезидентом и налоговым агентом-пользователем, в соответствии с которым возникают роялти;
9) в графе I указывается срок использования налоговым агентом - пользователем права или имущества, в отношении которого возникли роялти;
10) в графе J указывается сумма начисленных и подлежащих выплате роялти.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате роялти, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или на день отнесения доходов нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
11) в графе K указывается ставка налога на роялти, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается код вида международного договора согласно пункту 22 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;

18. Есепке 3-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында роялти алушы резидент еместің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында роялти түрінің коды көрсетіледі. Есепті толтырғанда роялти түрлерінің мынадай кодтауды пайдалану қажет:
108(01)01 - пайдалы қазбаларды өндiру және техногендiк құралымдарды қайта өңдеу процесінде жер қойнауын пайдалану құқығы үшін;
пайдалану үшін немесе пайдалану құқығы үшін төлемдер:
108(0/1)02 - авторлық құқықтарды;
108(0/1)03 - бағдарламалық қамтамасыз етуді;
108(0/1)04 -"ноу-хауды";
108(0/1)05 - патенттерді;
108(0/1)06 - сызбаларды немесе модельдердi;
108(0/1)07 - тауар белгiлерiн;
108(0/1)08 - басқа да осыларға ұқсас құқық түрлерiн;
108(0/1)09 - кинофильмдердi, бейнефильмдердi, дыбыс жазу немесе өзге де жазу құралдары;
108(0/1)10 - өнеркәсiп, сауда немесе ғылыми-зерттеу жабдықтарын пайдаланғаны немесе пайдалану құқығы үшiн;
108(0/1) 11 - өзге де роялти;
6) F бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес оған қатысты роялти туындаған құқық немесе мүлікті тіркеу елінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында оған қатысты роялти туындаған құқық немесе мүліктің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) H бағанында оған сәйкес роялти туындайтын салық агенті-пайдаланушы және резидент емес арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) I бағанында салық агенті-пайдаланушының құқықтар мен мүліктерді пайдалану мерзімі көрсетіледі;
10) J бағанында есептелген және төленуге тиіс роялтидің сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және төленуі тиіс берген роялтидің сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында халықаралық шартпен немесе Салық кодексінің 180-бабымен белгіленген роялтиге салық ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;

13) в графе M указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе L код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 22 настоящих Правил;
14) в графе N указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
15) в графе O указывается сумма фактически выплаченных роялти;
16) в графе P указывается сумма начисленных, но невыплаченных роялти нерезидентам в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных роялти нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу;
17) в графе Q указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного нерезидентам роялти, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
18) в графе R указывается сумма подоходного налога с начисленных роялти нерезидентов, но невыплаченных в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу;

13) M бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық агенті L бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
14) N бағанында осы Ереженің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
15) O бағанында нақты төленген роялтидің сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған, өткен күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге, бірақ төленбеген роялтидің есептелген сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген сыйақылардың, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс резидент еместерге есептелген және төленген роялтиден табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған, өткен күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге, бірақ төленбеген роялтидің есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;

19) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
19. Дополнительная форма 4 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя дохода;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно пункту 21 настоящих Правил, получаемого нерезидентом из источников в Республике Казахстан по контракту (договору, соглашению) на выполнение работ (оказание услуг) в Республике Казахстан;
6) в графе F указываются номер и дата контракта (договора, соглашения), заключенного между нерезидентом и налоговым агентом - заказчиком работ (услуг), в соответствие с которым возникают доходы;
7) в графе G указывается численность сотрудников нерезидента, выполнявших (выполняющих) работы (услуги) по контракту (договору, соглашению), указанному в графе F;
8) в графе H указывается сумма начисленных и подлежащих выплате доходов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или на день отнесения доходов нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
9) в графе I указывается ставка подоходного налога на доходы, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 22 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе Н, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
11) в графе K указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе H, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 22 настоящих Правил;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;

19) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
19. Есепке 4-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табысты алушы резидент еместің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға келісім-шарт (шарт, келісім) бойынша резидент емеспен Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыс түрінің осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент емес пен жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) тапсырыс беруші - салық агенті арасында жасалған, оған сәйкес табыс туындаған келісім-шарттың (шарттың, келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында F бағанында көрсетілген келісім-шартты (шартты, келісім) бойынша жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындаған резидент еместің қызметкерлерінің саны көрсетіледі;
8) Н бағанында есептелген және төленуі тиіс табыстардың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген сыйақылардың, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында халықаралық шартпен немесе Салық кодексінің 180-бабымен белгіленген, сыйақыларға табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) J бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес H бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
11) К бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес Н бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық агенті J бағанында осы Ережелердің 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
12) L бағанында осы Ереженің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;

13) в графе M указывается сумма фактически выплаченных доходов;
14) в графе N указывается сумма начисленных доходов, но невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу;
15) в графе O указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного нерезидентам дохода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
16) в графе Р указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов нерезидентам, но невыплаченных в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному подоходному налогу);
17) в графе Q указывается код валюты размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в соответствии с подпунктом 7) пункта 13 настоящих Правил;
18) в графе R указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса, в валюте размещения.
В случае размещения подоходного налога в национальной валюте, данная графа не заполняется;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При совершении операций (размещения налога) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валюты на дату размещения налога на условном банковском вкладе;

13) М бағанында нақты төленген табыстың сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған, өткен күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге, бірақ төленбеген табыстың есептелген сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген табыстың, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс резидент еместерге есептелген және төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған, өткен күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге есептелген, бірақ төленбеген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында осы Ережелердің 13-тармағы 7) тармақшасына сәйкес шартты банк салымында табыс салығын орналастыру валютасының коды көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 198-бабына сәйкес шартты банк салымдарына орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Табыс салығы шартты банк салымына ұлттық валютада орналастырған жағдайда, бұл баған толтырылмайды;
19) S бағанында Салық кодексінің 198-бабына сәйкес шартты банк салымдарына орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты орналастыру) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда шартты банк салымында табыс салығын орналастыру күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;

20) в графе T указывается РНН банка, на условный банковский вклад которого перечислены суммы подоходного налога, удержанного с доходов нерезидентов;
21) в графе U указывается БИК банка, в котором открыт условный банковский вклад;
22) в графе V указывается регистрационный номер договора об условном банковском вкладе;
23) в графе W указывается номер условного банковского вклада налогоплательщика, где размещена сумма налога;
24) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
20. Дополнительная форма 5 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование нерезидента-получателя дохода;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе E указывается код вида дохода согласно пункту 21 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в дополнительных формах 1-4 к Расчету;
6) в графе F указываются номер и дата контракта, заключенного между нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникают доходы;
7) в графе G указывается сумма начисленных и подлежащих выплате доходов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или на день отнесения доходов нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
8) в графе H указывается ставка подоходного налога на доходы, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается код вида международного договора согласно пункту 22 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
10) в графе J указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.

20) Т бағанында шартты банк салымына резидент еместің табысынан ұсталған табыс салығының сомасы аударылған банктің СТН-і көрсетіледі;
21) U бағанында шартты банк салымы ашылған банктің БСК көрсетіледі;
22) V бағанында шартты банк салымы туралы шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
23) W бағанында салық төлеушінің салық сомасы орналастырылған, шартты банк салымының нөмірі көрсетіледі;
24) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
20. Есепке 5-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табысты алушы резидент еместің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Есепке 1-4-қосымша нысандарда аталған табыстарды қоспағанда Салық кодексінің 178-бабына сәйкес резидент емеспен Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыс түрінің осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес коды көрсетіледі;
6) F бағанында оған сәйкес табыс туындайтын салық агенті-пайдаланушы және резидент емес арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында есептелген және төленуге тиіс табыстың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және төленуі тиіс табыстың сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында халықаралық шартпен немесе Салық кодексінің 180-бабымен белгіленген табыстың салық ставкасы көрсетіледі;
9) І бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
10) J бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес G бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.

Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе I код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 22 настоящих Правил;
11) в графе K указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается сумма фактически выплаченных доходов;
13) в графе M указывается сумма начисленных доходов, но невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу;
14) в графе N указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного дохода нерезидента, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
15) в графе O указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов нерезидентам, но невыплаченных в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному подоходному налогу);
16) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
21. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов доходов.
Коды видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;

Көрсетілген баған, егер салық агенті I бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
11) K бағанында осы Ереженің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
12) L бағанында нақты төленген табыстың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған, өткен күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге, бірақ төленбеген табыстың есептелген сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, төленген және (немесе) төленбеген табыстың, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс резидент еместерге есептелген, бірақ төленбеген табыспен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операцияларды шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған, өткен күнтізбелік жылдың ішінде резидент еместерге, бірақ төленбеген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын төлеу немесе шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
21. Есепті толтырған кезде кіріс түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет.
Қазақстан Республикасындағы көздерден кірістер:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды сатудан табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті сату кезінде құнның өсімінен табыстар;
1021 - резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құнның өсімінен табыстар;

1022 - доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1023 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1024 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходы от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1032 - доходы от уступки прав требования долга при приобретении права требования долга у резидента;
1033 - доходы от уступки прав требования долга при приобретении права требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, независимо от места приобретения требования долга;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, услуг по сопровождению и поддержке программных продуктов, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, услуг по сопровождению и поддержке программных продуктов, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;

1022 - резидент еместермен шығарылған акцияларды сату кезінде құнның өсімінен табыстар, егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай акциялары немесе активтері құнының 50 пайыздан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құраса;
1023 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент заңды тұлғадағы, консорциумдағы қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құнның өсімінен табыстар;
1024 - резидент емес заңды тұлғадағы қатысу үлесін сату кезінде құнның өсімінен табыстар, егер резидент емес заңды тұлғаның мұндай қатысу үлесі немесе активтері құнының 50 пайыздан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құраса;
1030 - резиденттерге борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1031 - Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыруына байланысты резидент еместерге борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1032 - резидент еместен борышты талап ету құқығын алған кезде борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1033 - Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместен, борышты талап ету орнына қарамастан, борышты талап ету құқығын алған кезде борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1041 - резидент еместердің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы түсетiн табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы түсетiн табыстар;
1070 - резидент - эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы түсетiн табыстар;
1071 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы түсетiн табыстар;
1080 - резиденттерден алынған табыс нысанындағы түсетiн табыстар;
1081 - тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметiне байланысты резидент еместерден алынатын табыс нысанындағы түсетiн табыстар;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақылары түріндегі табыстар;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызмет көрсетулерінен табыстар;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен түскен табыстар;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
1160 - Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың материалдық, әлеуметтiк игiлiктері немесе өзге де материалдық пайдалары үшін жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстарды өтеу нысанындағы табыстар, соның ішінде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы қызметтен театр, кино, радио, теледидар әртістерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн табыстар;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, осындай мүліктен табыстарды, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы табыстарды қоса алғанда;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден, бағдарламалық өнімдерді сүйемелдеу және қолдау бойынша қызмет көрсетулерден алынатын табыстар;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден, бағдарламалық өнімдерді сүйемелдеу және қолдау бойынша қызмет көрсетулерден алынатын табыстар;
1230 - мiндеттемелердi Есептен шығарудан табыстар;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыстар;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының шағын топтың құн теңгермесінен асып кетуінен алынатын табыстар;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып кетуінен алынатын табыстар;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетін табысты бөлу кезiнде алынатын табыстар;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстардың шығыстардан асып кетуі;
1330 - стипендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыстар;

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами статьи 178 Налогового кодекса, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан;
1361 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами статьи 178 Налогового кодекса, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан.
22. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
__________________________________________

1350 - Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1351 - Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1360 - Салық кодексі 178-бабының алдыңғы тармақшаларында қамтылмаған, Қазақстан Республикасында оларға салық салу құқығы Қазақстан Республикасы жасасқан және бекіткен халықаралық шарттарда көзделген басқа да табыстар;
1361 - Салық кодексі 178-бабының алдыңғы тармақшаларында қамтылмаған, Қазақстан Республикасындағы қызметтің негізінде пайда болатын басқа да табыстар.
22. Есепті толтыру кезінде халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар) түрінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
_______________________________________________

Примечание РЦПИ: Графическая форма 101.06 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления
Отчета о суммах подоходного налога с нерезидентов, размещенных
на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, а также
перечисленных в государственный бюджет Республики Казахстан
(Форма 101.09)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Отчета о суммах подоходного налога с нерезидентов, размещенных на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, перечисленных в бюджет Республики Казахстан (далее - Отчет). Отчет составляется банками - резидентами в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
2. Отчет состоит из самого Отчета (форма 101.09) и дополнительной формы, которые содержат информацию о суммах подоходного налога с нерезидентов, размещенных на условных банковских вкладах, выплаченных нерезидентам, перечисленных в бюджет Республики Казахстан.
3. Отчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Отчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Отчета не заполняются.
6. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в дополнительной форме, дополнительная форма подлежит заполнению.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
8. В разделе "Общая информация" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о банке - резиденте" Отчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. При представлении Отчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается банку с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - банк получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - банк получает уведомление (подтверждение) о представлении Отчета в электронном виде.

РҚАО-ның ескертуі: 101.06 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Резидент еместерге төленген, шартты банк салымында орналастырылған резидент еместердің табыс салығы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне есептелгені туралы есепті жасау ережелері (101.09-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және резидент еместерге төленген, шартты банк салымында орналастырылған резидент еместердің табыс салығы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне есептелгені туралы есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 198-бабына сәйкес резидент-банктер жасайды.
2. Есеп Есептің өзінен (101.09-нысан) және Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне есептелген, шартты банк салымында орналастырылған резидент еместердің табыс салығының сомасы туралы ақпаратты қамтитын қосымша нысаннан тұрады.
3. Есепті қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымша нысанда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша нысан берілмейді.
7. Қосымша нысан парағының жолдарында көрсеткіштер саны артып кеткен жағдайда, қосымша нысанның осыған ұқсас парағы толтырылады.
8. Қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Резидент-банктер туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық агенті почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.

10. Отчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Отчета
11. В разделе "Общая информация о банке - резиденте" банк указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика - банка;
2) отчетный период - отчетный период, за который представляется Отчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Отчета является квартал;
3) наименование банка.
Указывается полное наименование банка в соответствии с учредительным документом;
4) код банка. Указывается банковский идентификационный код;
5) вид Отчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Отчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Отчет представляется впервые после государственной регистрации банка.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующих Отчетов.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Отчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если банком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Отчет. В этом случае банком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) банка;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Отчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата.
12. В разделе "Показатели":
1) строка 101.09.001 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, размещенных с доходов налогоплательщиков - нерезидентов на условных банковских вкладах за отчетный период, в национальной валюте и заполняется из итоговой строки графы N дополнительной формы;
2) строка 101.09.002 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога и банковских вознаграждений, перечисленных в бюджет за отчетный период, исчисленных как сумма показателей строк 101.09.002 А и 101.09.002 В;
3) строка 101.09.002 А предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога, перечисленного в бюджет за отчетный период, в национальной валюте и заполняется из итоговой строки графы X дополнительной формы;
4) строка 101.09.002 В предназначена для отражения итоговых сумм банковских вознаграждений, перечисленных в бюджет за отчетный период, в национальной валюте и заполняется из итоговой строки графы Y дополнительной формы.

10. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау
11. "Банк-резидент туралы жалпы ақпарат" бөлімінде банк мынадай деректерді көрсетеді:
1) банктің салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Есеп берілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі.). Есеп беретін салық кезеңі тоқсан болып табылады;
3) банктің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес банкінің толық атауы көрсетіледі;
4) банкінің коды. Банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
5) Есептің түрі. Көрсетілген торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп салық агентін мемлекеттік тіркеуден кейін алғашқы рет берілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі келесі Есептерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі салық кезеңіне жататын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген қосымша Есепті толтырған жағдайда белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі банкіні тарату (қайта құру) жағдайында белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні.
12. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 101.09.001 жолы ұлттық валютада есепті кезең үшін резидент емес - салық төлеушілердің табыстарынан шартты банк салымдарында орналастырылған табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның N бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
2) 101.09.02 жолы 101.09.002А және 101.09.002В жолдары көрсеткіштерінің сомасы ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін табыс салығы мен банк сыйақыларының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған;
3) 101.09.002А жолы есепті кезең үшін бюджетке аударылған табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның X бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
4) 101.09.002В жолы салық кезеңі үшін бюджетке аударылған банк сыйақыларының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның Y бағанының жиынтық жолынан толтырылады.

13. Ответственность банка:
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указывается фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. Главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего Отчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Отчет.
Отчет на бумажном носителе должен быть подписан должностными лицами банка, указанными в подпунктах 1) - 3) настоящего пункта, а также заверен печатью банка. При составлении Отчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью банка в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Отчета. Указывается текущая дата подачи Отчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Отчет согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Отчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Отчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Отчета в налоговом органе. Указывается дата приема Отчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Отчета по почте.
При представлении Отчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
14. Дополнительная форма к Отчету:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер договора об условном банковском вкладе;
3) в графе C указывается фамилия, имя, отчество или наименование налогового агента, выплачивающего доход;
4) в графе D указывается РНН налогового агента;
5) в графе E указывается полное наименование нерезидента;
6) в графе F указывается код страны резидентства нерезидента.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);

13. "Банкiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көрсетілген банкінің лауазымды тұлғасы қол қоюға, сондай-ақ банкінің мөрімен расталуға тиіс. Есеп электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес банкінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) Есепті өткізген күні. Есепті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
14. Есепке қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты банк салымы туралы келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында кірісті төлеген салық агентінің толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында салық агентінің СТН-і көрсетіледі;
5) E бағанында резидент еместің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі;
6) F бағанында резиденттік еліндегі резидент емес-салық төлеушінің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіштері" 6-қосымшаға сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет;

7) в графе G указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика - нерезидента в стране резидентства;
8) в графе Н указывается номер условного банковского вклада (банковского счета);
9) в графе I указывается дата внесения подоходного налога, удержанного с доходов нерезидента, на условный банковский вклад;
10) в графе J указывается код валюты размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
11) в графе К указывается сумма налога, размещенного на условном банковском вкладе за отчетный период, в валюте размещения;
12) в графе L указывается общая сумма налога, размещенного на условном банковском вкладе с момента открытия условного банковского вклада, в валюте размещения.
В данной графе указывается сумма налога с нарастающим итогом с момента открытия условного банковского вклада;
13) в графе М указывается сумма банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога на условном банковском вкладе до его перечисления в государственный бюджет либо нерезиденту, в валюте размещения;
14) в графе N указывается сумма подоходного налога, отраженного в графе K, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валют на дату размещения налога на условном банковском вкладе;
15) в графе O указываются номер и дата решения налогового органа по заявлению нерезидента на возврат суммы подоходного налога;
16) в графе P указывается дата выплаты суммы подоходного налога нерезиденту из условного банковского вклада;
17) в графе Q указывается сумма подоходного налога, выплаченного нерезиденту из условного банковского вклада, в валюте размещения;
18) в графе R указывается сумма банковских вознаграждений, выплаченных нерезиденту из условного банковского вклада, в валюте размещения;
19) в графе S указываются номер и дата инкассового распоряжения налогового органа, выставленного банку, о перечислении суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в государственный бюджет;
20) в графе T указываются номер и дата инкассового распоряжения налогового органа, выставленного банку, о перечислении суммы банковских вознаграждений в государственный бюджет;

7) G бағанында салық төлеуші - резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркелуінің нөмірі көрсетіледі;
8) H бағанында шартты банк салымының нөмірі (банк шоты) көрсетіледі;
9) І бағанында резидент еместің табыстарынан ұсталған табыс салығын шартты банк салымына орналастыру күні көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі"
10-қосымшасына сәйкес шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының валюта коды көрсетіледі;
11) K бағанында орналастыру валютасында, шартты банк салымында орналастырылған салықтың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында орналастыру валютасында, шартты банк салымын ашу сәтінен бастап шартты банк салымында орналастырылған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
Бұл баған шартты банк салымын ашу сәтінен бастап өспелі жиынтықпен салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында орналастыру валютасында, табыс салығын мемлекеттік бюджетке не резидент емеске аударуға дейін шарты банк салымында орналастыру сәтінен бастап есептелген банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында салықты орналастыру күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген К бағанында көрсетілген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында табыс салығы сомасын қайтаруға резидент еместің өтініші бойынша салық органы шешімінің нөмірі мен күні көрсетіледі;
16) Р бағанында шартты банк салымынан резидент емеске табыс салығы және банк сыйақылары сомасын төлеу күні көрсетіледі;
17) Q бағанында орналастыру валютасында шартты банк салымынан резидент емеске төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында орналастыру валютасында шартты банк салымынан резидент емеске төленген банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында банкке шартты банк салымында орналастырған табыс салығының сомаларын мемлекеттік бюджетке аудару туралы шығарылған салық органы инкассалық өкiмінiң нөмірі мен күні көрсетіледі;
20) T бағанында банкке шартты банк салымында орналастырған табыс салығының сомаларын мемлекеттік бюджетке аудару туралы шығарылған салық органы инкассалық өкiмінiң нөмірі мен күні көрсетіледі;

21) в графе U указывается дата перечисления подоходного налога в государственный бюджет;
22) в графе V указывается дата перечисления банковских вознаграждений в государственный бюджет;
23) в графе W указывается рыночный курс обмена валюты на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет;
24) в графе X указывается сумма подоходного налога, перечисленного в государственный бюджет из условного банковского вклада, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валют на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет;
25) в графе Y указывается сумма банковских вознаграждений, перечисленных в государственный бюджет из условного банковского вклада, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валют на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса;
26) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Отчет.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 101.09 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления Сведений о суммах
банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения
подоходного налога с доходов нерезидентов на условном банковском
вкладе до его перечисления в государственный бюджет
(Форма 101.10)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) и определяют порядок составления Сведений о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с доходов нерезидентов на условном банковском вкладе до его перечисления в государственный бюджет (далее - Сведения). Сведения составляются банками-резидентами в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
2. Сведения на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Сведений не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Сведения не заполняются.
5. При представлении Сведений:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается банку с отметкой налогового органа;

21) U бағанында табыс салығын мемлекеттік бюджетке аудару күні көрсетіледі;
22) V бағанында банкі сыйлықақысын мемлекеттік бюджетке аудару күні көрсетіледі;
23) W бағанында мемлекеттік бюджетке табыс салығын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамы көрсетіледі;
24) X бағанында мемлекеттік бюджетке табыс салығын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, шартты банк салымынан мемлекеттік бюджетке аударылған табыс салығының сомасы көрсетіледі;
25) Y бағанында Салық кодексінің 198-бабына сәйкес мемлекеттік бюджетке табыс салығын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, шартты банк салымынан мемлекеттік бюджетке аударылған банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
26) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 101.09 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Шартты банк салымында резидент еместердің кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген, оны мемлекет бюджетіне аударғанға дейінгі банк сыйақыларының сомасы туралы мәліметтерді жасау ережелері (101.10-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 198-бабына сәйкес резидент-банктер шартты банк салымында резидент еместердің кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген, оны мемлекет бюджетіне аударғанға дейінгі банк сыйақыларының сомасы туралы мәліметтерді (бұдан әрі - Мәліметтер) жасау тәртібін айқындайды. Мәліметтерді Салық кодексінің 198-бабына сәйкес резидент-банктер жасайды.
2. Мәліметтер қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Мәліметтерді толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Мәліметтерді беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - банк получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - банк получает уведомление (подтверждение) о представлении Сведений в электронном виде.
6. Сведения подписываются и заверяются в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Сведений
7. В разделе "Общая информация о банке - резиденте" банк указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика банка-резидента;
2) период - период, за который представляются Сведения (указывается арабскими цифрами);
3) наименование банка.
Указывается полное наименование банка в соответствии с учредительным документом;
4) код банка. Указывается банковский идентификационный код;
5) вид Сведений.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Сведения отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальное" отмечается, если Сведения представляются банком впервые.
Ячейка "Очередное" отмечается при представлении последующих Сведений.
Ячейка "Дополнительное" отмечается при составлении дополнительных Сведений за период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если банком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленные Сведения. В этом случае банком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительное";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Сведения по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата выписки;
7) номер и дата запроса. Указываются номер и дата запроса налогового органа, согласно которому представлены Сведения:
в строке А - номер запроса;
в строке В - дата запроса.
8. В разделе "Прочая информация":
1) в строке 101.10.001 указывается наименование либо фамилия, имя, отчество налогового агента;
2) в строке 101.10.002 указывается РНН налогового агента;
3) в строке 101.10.003 указывается полное наименование нерезидента - получателя дохода;
4) в строке 101.10.004 указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
5) в строке 101.10.005 указывается регистрационный номер договора об условном банковском вкладе, заключенного в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса;
6) в строке 101.10.006 указывается номер условного банковского вклада (банковского счета);

2) қағаз тасығышта почта бойынша тапсырысты хатпен банк почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Мәліметтерді тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
6. Мәліметтерді Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Мәліметтерді жасау
7. "Банк-резидент туралы жалпы ақпарат" бөлімінде банк мынадай деректерді көрсетеді:
1) банк-резидент салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) кезең. Мәліметтер табыс етілетін кезең (араб сандарымен көрсетіледі);
3) банктің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес банкінің толық атауы көрсетіледі;
4) банкінің коды. Банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
5) Мәліметтің түрі.
Осы ұяшықтарға Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгі қойылады. Мәліметтің түрлеріне қарай тиісті торкөзге белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзі егер банкі Мәліметтерді алғашқы рет бергенде белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі келесі Мәліметтерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі салық кезеңіне жататын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген қосымша Мәліметтерді толтырған жағдайда белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер банкі Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда банкі "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшық хабарлама бойынша қосымша Мәліметтер берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - көшірме күні;
7) сұрау салудың нөмірі мен күні. Олар бойынша Мәліметтер ұсынылған салық органы сұрау салуының нөмірі мен күні толтырылады:
А жолында - сұрау салу нөмірі;
В жолында - сұрау салу жасалған күн.
8. "Өзге ақпарат" бөлімінде:
1) 101.10.001 жолында салық агентінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі;
2) 101.10.002 жолында салық агентінің СТН-і көрсетіледі;
3) 101.10.003 жолында кірісті алушы-резидент еместің толық атауы көрсетіледі;
4) 101.10.004 жолында резидент ету еліндегі резидент еместің салық тіркеуінің нөмірі көрсетіледі;
5) 101.10.005 жолында Салық кодексінің 198-бабына сәйкес жасалған шартты банк салымы туралы шарттың тіркелу нөмірі көрсетіледі;
6) 101.10.006 жолында шартты банк салымының нөмірі (банк шоты) көрсетіледі;

7) в строке 101.10.007 указывается период размещения сумм подоходного налога с доходов нерезидента на условном банковском вкладе (банковском счете);
8) в строке 101.10.008 указывается код валюты размещения подоходного налога в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
9) в строке 101.10.009 указываются суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в валюте размещения и (или) в национальной валюте. В случае размещения суммы подоходного налога в иностранной валюте, в данной строке указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на дату перечисления суммы подоходного налога в государственный бюджет;
10) в строке 101.10.010 указывается размер банковских вознаграждений в соответствии с договором об условном банковском вкладе;
11) в строке 101.10.011 указываются суммы банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога на условном банковском вкладе до его перечисления в бюджет, в валюте размещения и (или) в национальной валюте. В случае размещения суммы подоходного налога в иностранной валюте и в случае начисления суммы банковских вознаграждений исходя из указанной суммы подоходного налога, то в данной строке указывается сумма банковских вознаграждений, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на дату перечисления подоходного налога в государственный бюджет в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
9. Ответственность банка:
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указывается фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. Главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера.
Сведения на бумажном носителе должны быть подписаны должностными лицами банка, указанными в подпунктах 1)-2) настоящего пункта, а также заверены печатью банка. При составлении Сведений в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью банка в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Сведений. Указывается текущая дата подачи Сведений;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлены Сведения согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

7) 101.10.007 жолында шартты банк салымында (банк шотында) резидент еместердің кірістерінен табыс салығы сомасын орналастыру кезеңі көрсетіледі;
8) 101.10.008 жолында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіштері"
10-қосымшаға сәйкес табыс салығын орналастыру валютасының коды көрсетіледі;
9) 101.10.009 жолында орналастыру валютасында және (немесе) ұлттық валютада, шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Табыс салығының сомасы шетелдік валютада орналастырылған жағдайда, аталған жолда мемлекеттік бюджетке табыс салығының сомасын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
10) 101.10.010 жолында шартты банк салымы туралы шартқа сәйкес банк сыйақыларының мөлшері көрсетіледі;
11) 101.10.011 жолында орналастыру валютасында және (немесе) ұлттық валютада, табыс салығын шартты банк салымында орналастыру сәтінен бастап оны бюджетке аударуға дейін есептелген банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі. Табыс салығының сомасы шетелдік валютада орналастырылған жағдайда және банк сыйақыларының сомасы аталған табыс салығының сомасынан шыға есептелетін жағдай болса, онда аталған жолда Салық кодексінің 198-бабына сәйкес мемлекеттік бюджетке табыс салығының сомасын аудару күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген банк сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
9. "Банкiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көрсетілген банкінің лауазымды тұлғасы қол қоюға, сондай-ақ банкінің мөрімен расталуға тиіс. Мәліметтер электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес банкінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) Есепті өткізген күні. Есепті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Мәліметтер тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;

6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Заявления в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
При представлении Сведений на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма Заявления 101.10 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления на возврат налога с дохода из источников в
Республике Казахстан, получаемого юридическим или физическим лицом,
являющимся нерезидентом, имеющим право на применение положений
международного договора об избежании двойного налогообложения и
предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход
(Форма 102.01)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на возврат налога с дохода из источников в Республике Казахстан, получаемого юридическим или физическим лицом, являющимся нерезидентом, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход (далее - международный договор) (далее - Заявление), предназначенного для осуществления возврата подоходного налога с доходов нерезидентов из источников в Республике Казахстан. Заявление составляется нерезидентами, имеющими право на применение положений международного договора, в соответствии со статьями 198 , 198-1 , 203 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления (форма 102.01) и дополнительных форм, которые содержат информацию об объектах обложения подоходным налогом.
3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.

6) "Мәліметтерді қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Мәліметтерді қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Мәліметтердің салық органында қабылданған күні. Мәліметтердің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Мәліметтер пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Мәліметтер қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 101.10 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N№468 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасымен жасалған қосарланған салықты болдырмау және табыс салығын төлеуден жалтарудың алдын-алу жөніндегi халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент еместер болып табылатын заңды немесе жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын табысынан салықты қайтаруға өтініш жасау Ережелері (102.01-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын табысынан салықты қайтаруды жүзеге асыруына арналған, қосарланған салықты болдырмау және табыс салығын төлеуден жалтарудың алдын-алу жөніндегi халықаралық шарттың (бұдан әрі - халықаралық шарт) ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент еместер болып табылатын заңды немесе жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын табысынан салықты қайтаруға өтініш өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 198 , 198-1 , 203-баптарына сәйкес қосарланған салықты болдырмау және табыс салығын төлеуден жалтарудың алдын-алу жөніндегi халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы бар резидент еместер толтырады.
2. Өтініш Өтініштің өзінен (102.01-нысан) және табыс салығын салумен байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан тұрады.
3. Өтініш қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.

6. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей(-их) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанная(-ые) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся в дополнительной форме, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявления.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. Заявление заполняется и представляется в двух экземплярах, один - для представления в налоговый орган, второй - для представления в банк, в случае размещения подоходного налога на условном банковском вкладе, или в казначейство, в случае уплаты налога налогоплательщиком - нерезидентом в государственный бюджет Республики Казахстан.
10. Заявление заполняется на английском и русском или государственном языках, при этом обязательным является заполнение заявления на русском или государственном языке.
11. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в трех экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.
12. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указываются следующие данные:
1) номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
2) налоговые периоды, в течение которых начислены доходы нерезиденту;
3) полное наименование юридического лица - нерезидента. Указывается полное наименование юридического лица-нерезидента в соответствии с учредительным документом (заполняется в случае, если налогоплательщиком является юридическое лицо);
4) Ф.И.О. физического лица - нерезидента. Указывается фамилия, имя, отчество физического лица-нерезидента (заполняется в случае, если налогоплательщиком является физическое лицо):
в строке А - фамилия;
в строке В - имя;
в строке С - отчество;
5) паспортные данные физического лица-нерезидента. Указываются паспортные данные физического лица-нерезидента:
в строке А - вид документа. При заполнении кода вида документа, удостоверяющего личность физического лица, необходимо использовать следующую кодировку видов документов: 01 - паспорт иностранного гражданина; 02 - удостоверение личности иностранного гражданина (внутренний паспорт); 03 - паспорт моряка;
в строке В - номер документа удостоверяющего личность физического лица-заявителя,
в строке С - дату выдачи документа удостоверяющего личность физического лица-заявителя.

6. Тиісті қосымша нысан(-дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша нысан(-дар) толтыруға жатады.
7. Қосымша нысан парағының жолдарында көрсеткіштер саны артып кеткен жағдайда, қосымша нысанның осыған ұқсас парағы толтырылады.
8. Қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініштің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Өтініш екі данада, біріншісі - салық органына беру үшін, екіншісі - табыс салығы шартты банк салымына орналастырылған жағдайда - банкке немесе салықты Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетіне резидент емес салық төлеуші төлеген жағдайда қазынашылыққа беру үшін толтырылады және беріледі.
10. Өтініш ағылшын және орыс немесе мемлекеттік тілдерде толтырылады, бұл ретте, өтінішті орыс немесе мемлекеттік тілдерде толтыру міндетті болып табылады.
11. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - үш данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Өтінішті жасау
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) резиденттiк елiндегі резидент еместің салық тіркеуінің нөмірі;
2) резидент емеске кірістер есептелген салық кезеңдері;
3) резидент емес - заңды тұлғаның толық атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес резидент емес - заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі (егер салық төлеуші заңды тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
4) резидент емес - жеке тұлғаның аты-жөні. Резидент емес-жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі (егер салық төлеуші жеке тұлға болып табылған жағдайда толтырылады):
А жолында - тегі;
В жолында - аты;
С жолында - әкесінің аты;
5) резидент емес жеке тұлғаның төлқұжат деректері. Өтініш беруші жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, бұндай құжаттың нөмірі мен оны берген күнінен тұратын резидент емес жеке тұлғаның төлқұжат деректері көрсетіледі:
А жолында - өтініш беруші - жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың түрі;
В жолында - өтініш беруші - жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
С жолында - өтініш беруші - жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын берілген күні.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат түрінің кодын толтырғанда, құжат түрлерінің мынадай кодтауды пайдалануы тиіс:
01 - шет ел азаматының паспорты;
02 - шет ел азаматының жеке бас куәлігі (ішкі паспорт);
03 - теңізшінің паспорты;

6) период пребывания физического лица-заявителя на территории Республики Казахстан. Указываются даты въезда на территорию Республики Казахстан и выезда из Республики Казахстан физического лица-заявителя;
в строке А - дата въезда на территорию Республики Казахстан;
в строке В - дата выезда из Республики Казахстан;
7) полный адрес в стране резидентства. Указывается адрес заявителя в стране резидентства:
в строке А - страна резиденства;
в строке В - штат/область;
в строке С - город;
в строке D - район/округ;
в строке Е - улица;
в строке F - номер дома;
в строке G - номер квартиры.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) вид Заявления.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Заявления отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальное" отмечается, если Заявление представляется налогоплательщиком - нерезидентом впервые.
Ячейка "Очередное" отмечается при представлении последующих Заявлений.
Ячейка "Дополнительное" отмечается при составлении дополнительного Заявления за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленное Заявление. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительное";
9) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Заявления по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата выписки;
10) возврат подоходного налога производится (из государственного бюджета/из условного банковского вклада). Указывается, откуда производится возврат подоходного налога:
в строке А - из государственного бюджета;
в строке В - из условного банковского вклада;
11) заверение резидентства налогоплательщика производится (на данном бланке/на отдельном иностранном документе, подтверждающем резидентство). Указывается вид документа, в котором подтверждено резидентство налогоплательщика:
в строке А - на данном бланке;
в строке В - на отдельном иностранном документе, подтверждающем резидентство.

6) өтініш беруші жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағына болған кезеңі. Өтініш беруші жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағына келген күні және Қазақстан Республикасынан кеткен күні көрсетіледі:
А жолында - Қазақстан Республикасының аумағына келу күні;
В жолында - Қазақстан Республикасының кету күні;
7) резиденттiк елiндегі толық мекен-жайы. Резиденттiк елінің коды, штаттың /облыстың, қаланың, ауданның/ округтің, көшенің толық атауы, үй нөмірі, пәтер нөмірінен тұратын өтініш берушінің резиденттiк елiндегі мекен-жайы көрсетіледі:
А жолында - резиденттік елі;
В жолында - штат/облыс;
С жолында - қала;
D жолында - аудан/округ;
Е жолында - көшесі;
F жолында - үй нөмірі;
G жолында - пәтер нөмірі.
Елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіштері" 6-қосымшаға сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет;
8) Өтініш түрі.
Көрсетілген торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Өтініштің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер Өтініш резидент емес салық төлеуші-резидент емес алғаш рет берген жағдайда белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі одан кейінгі Өтініштерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі салық кезеңіне жататын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген қосымша Өтінішті толтырған жағдайда белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді;
9) хабарламаның нөмірі мен күні. Хабарлама бойынша қосымша Өтініш берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
10) жеке табыс салығын (мемлекеттік бюджеттен/шартты банк салымынан) қайтару. Жеке табыс салығын қайдан қайтару жүргізілетіндігі көрсетіледі:
А жолында - Мемлекеттік бюджеттен;
В жолында - Шартты банк салымынан;
11) салық төлеушінің резиденттілігі расталуы жүргізіледі (осы бланкіде/ резиденттілікті растайтын жеке шетелдік құжат). Салық төлеушінің резиденттігін растайтын құжаттың түрі көрсетіледі.
Тиісті ұяшық белгіленеді:
А жолында - осы бланкіде;
В жолында - резиденттікті растайтын жеке шет ел құжатында.

14. В разделе "Банк нерезидента - получателя платежа" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) полное наименование банка. Указывается полное наименование банка, на банковский счет которого необходимо произвести возврат налога;
2) полный адрес банка. Указывается адрес банка, включающий в себя код страны резидентства банка согласно подпункту 7) пункта 13 настоящих Правил, полное наименование штата/области, города, района/округа, улицы, номер дома;
3) номер банковского счета налогоплательщика. Указывается номер банковского счета налогоплательщика-нерезидента, куда необходимо произвести возврат налога;
4) прочие необходимые банковские реквизиты. Указываются банковские реквизиты, требуемые для осуществления платежа: номер регистрации в налоговом органе страны резидентства, БИК банка, СВИФТ код и так далее.
15. В разделе "Уполномоченный представитель, если такой имеется" указываются следующие данные:
1) полное наименование. Указывается полное наименование/Ф.И.О. уполномоченного представителя нерезидента;
2) номер налоговой регистрации представителя в стране резидентства;
3) полный адрес. Указывается адрес уполномоченного представителя, включающий в себя код страны резидентства согласно подпункту 7) пункта 13 настоящих Правил, полное наименование штата /области, города, района/ округа, улицы, номер дома, номер квартиры, номер телефона.
16. В разделе "Сведения об источнике дохода" указываются следующие данные:
1) наименование или фамилия, имя, отчество налогового агента, выплатившего доход.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
2) РНН - регистрационный номер налогоплательщика - налогового агента;
3) срок деятельности нерезидента. Указывается срок деятельности нерезидента в Республике Казахстан;
4) численность физических лиц, нанятых заявителем (или иным лицом) по трудовому договору (контракту) для выполнения работ (оказания услуг) на территории Республики Казахстан;
5) строка 102.01.001 предназначена для отражения общей суммы подоходного налога, подлежащего возврату из государственного бюджета или условного банковского вклада в соответствии со статьей 198 или 198-1 Налогового кодекса и заполняется из итоговой величины графы N дополнительной формы к указанной строке.
17. В разделе "Сведения об условном банковском вкладе" указываются следующие данные:
1) полное наименование банка - резидента, в котором размещена сумма подоходного налога на условном банковском вкладе;
2) РНН - регистрационный номер налогоплательщика - банка;

14. "Төлемді алушы - резидент еместің банкі" бөлімінде төлеуші мынадай деректер көрсетіледі:
1) банктің толық атауы. Банктік шотына салықты қайтаруды жүргізу қажет банктің толық атауы көрсетіледі;
2) банктің толық мекен-жайы. осы Ереженің 13-тармағы 7) тармақшасына сәйкес резиденттiлік елінің коды, штаттың/облыстың, қаланың, ауданның/округтің, көшенің толық атауы, үй нөмірі, пәтер нөмірінен тұратын банктің мекен-жайы көрсетіледі;
3) салық төлеушінің банкі шотының нөмірі. Резидент емес салық төлеушінің салықты қайтаруды жүргізу қажет банкі шотының нөмірі көрсетіледі;
4) банктің өзге де деректемелері. Төлемді жүзеге асыру үшін талап етілетін қажетті банктің өзге де деректемелері: резиденттік еліндегі салық органындағы тіркеу нөмірі, банк БСК-і, СВИФТ коды және тағы да басқа көрсетіледі.
15. "Егер ол болса, уәкілетті өкілі" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) толық атауы. Резидент еместің уәкілетті өкілінің толық атауы/ аты-жөні көрсетіледі;
2) резиденттік еліндегі салық органында тіркеу нөмірі;
3) толық мекен-жайы. осы Ереженің 13-тармағы 7) тармақшасына сәйкес резиденттiлік елінің коды, штаттың/облыстың, қаланың, ауданның/округтің, көшенің толық атауы, үй нөмірі, пәтер нөмірінен тұратын уәкілетті өкілдің мекен-жайы көрсетіледі.
16. "Кіріс көзі туралы деректер" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) кірісті төлеген салық агентінің толық атауы немесе аты-жөні.
Жеке тұлғаның тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
2) СТН салық төлеуші - салық агентінің тіркеу нөмірі;
3) резидент еместің қызмет мерзімі. Резидент еместің Қазақстан Республикасындағы қызмет мерзімі көрсетіледі;
4) өтініш берушінің (немесе өзге тұлға) Қазақстан Республикасының аумағында еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) үшін жалдаған жеке тұлғалардың саны;
5) 102.01.001 жолы Салық кодексінің 198 немесе 198-1-бабына сәйкес мемлекеттік бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарылуы тиіс табыс салығының жалпы сомасын көрсетуге арналған.
17. "Шартты банк салымдары туралы деректер" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) шартты банк салымдарына табыс салығының сомасы орналастырылған резидент - банктің толық атауы;
2) СТН - салық төлеуші-банкінің тіркеу нөмірі;

3) БИК банка. Указывается банковский идентификационный код;
4) номер условного банковского вклада. Указывается номер условного банковского вклада, где размещен подоходный налог.
Данный раздел заполняется при размещении подоходного налога на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
18. В разделе "Компетентный или уполномоченный орган государства резидентства налогоплательщика" компетентный или уполномоченный орган государства резидентства налогоплательщика указывает следующие данные:
1) наименование компетентного или уполномоченного органа государства резидентства налогоплательщика;
2) подтверждает, что:
а) налогоплательщик является резидентом соответствующей страны за соответствующий период, с указанием кода страны резидентства налогоплательщика согласно подпункту 7) пункта 13 настоящих Правил и налогового периода, в котором возник у налогоплательщика доход;
б) к доходам налогоплательщика применяется международный договор, с указанием кода страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 7) пункта 13 настоящих Правил;
3) подтверждает о том, подлежат или нет доходы, указанные в Заявлении, налогообложению в стране резидентства;
4) В поле "Ф.И.О. должностного лица" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, компетентного (уполномоченного) органа иностранного государства;
5) дата заполнения. Указывается текущая дата заполнения Заявления;
6) место заполнения. Указывается наименование страны и города места заполнения Заявления.
Данный раздел Заявления на бумажном носителе должен быть подписан должностным лицом компетентного (уполномоченного) органа иностранного государства, а также заверен печатью компетентного (уполномоченного) органа иностранного государства.
19. В разделе "Сертификат получателя дохода" налогоплательщик-нерезидент подтверждает следующие данные:
1) доход, полученный из источников в Республике Казахстан, указанный в Заявлении, не относится к постоянному учреждению или постоянной базе в Республике Казахстан, определенных международным договором (с указанием кода страны резидентства, заключившей такой международный договор, согласно подпункту 7) пункта 13 настоящих Правил);
2) является фактическим получателем дохода, указанного в Заявлении;
3) указанный доход подлежит налогообложению в стране резидентства (с указанием кода страны резидентства согласно подпункту 7) пункта 13 настоящих Правил);
4) доля участия (акции) в уставном капитале налогового агента на день возникновения дохода, указанного в настоящем Заявлении, в процентном соотношении;

3) банкінің коды. Банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) шартты банк салымының нөмірі. Табыс салығы орналастырылған шартты банк салымының нөмірі көрсетіледі.
Бұл бөлім Салық кодексінің 198-бабына сәйкес шартты банк салымына табыс салығын орналастырғанда толтырылады.
18. "Салық төлеуші резиденттiк мемлекетіндегі құзыретті немесе уәкілетті органы" бөлімінде салық төлеуші резиденттiк мемлекетіндегі құзырлы немесе уәкілетті орган мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) салық төлеуші резиденттiк мемлекетіндегі құзырлы немесе уәкілетті органның атауы;
2) мыналарды растайды:
а) осы Ереженің 13-тармағы 7) тармақшасына сәйкес салық төлеушінің резиденттік елінің кодын және табыс туындаған салық кезеңін көрсетумен, салық төлеуші тиісті кезеңде тиісті елдің резиденті болып табылатындығы;
б) осы Ереженің 13-тармағы 7) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасасылған елінің кодын көрсетумен, салық төлеушінің кірісіне халықаралық шарттың қолданылатындығы;
3) резиденттік елінде, өтініште көрсетілген кірістеріне салық салынуға жататындығы немесе жоқтығы туралы растайды;
4) "Лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында шет ел мемлекетінің құзырлы (уәкілетті) органының лауазымды тұлғасының аты-жөні көрсетіледі;
5) толтыру күні. Өтінішті толтырудың ағымдағы күні көрсетіледі;
6) толтыру орны. Өтінішті толтыру елінің атауы мен қаланың орны көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Өтініштің бұл бөлімі шет ел мемлекетінің құзырлы (уәкілетті) органының лауазымды тұлғасы толтыру күні мен орнын көрсетумен қол қойып, сондай-ақ мөрімен куәландырылуы тиіс.
19. "Кірісті алушының сертификаты" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді растайды:
1) резиденттік елдің кодын көрсетумен, халықаралық шартпен айқындалған, осы Ереженің 13-тармағы 7) тармақшасына сәйкес осындай шарт жасасқан, Өтініште көрсетілген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістер тұрақты мекемеге немесе Қазақстан Республикасындағы тұрақты базаға қатысы болмаса;
2) Өтініште көрсетілген кірісті нақты алушы болып табылса;
3) көрсетілген кіріс резиденттілік елінде осы Ереженің
3-тармағы 7) тармақшасына сәйкес резиденттілік елінің кодын көрсетумен салық салуға жатса;
4) осы Өтініште көрсетілген кірісінің туындау күніне салық агентінің жарғылық капиталындағы проценттік қатынастағы қатысу үлесі (акция);

5) представленная в Заявлении информация является достоверной и полной;
6) обязуется своевременно известить налоговые органы Республики Казахстан о любых изменениях, которые могут произойти в будущем;
7) в поле "Ф.И.О. должностного лица" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица заявителя, заполнившего Заявление;
8) дата подачи Заявления в налоговый орган. Указывается текущая дата подачи Заявления в налоговый орган;
9) место заполнения. Указывается наименование страны и города места заполнения Заявления;
10) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлено Заявление согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826).
Заявление на бумажном носителе должно быть подписано налогоплательщиком-нерезидентом, а также заверено печатью налогоплательщика-нерезидента.
20. В разделе "Решение налогового/компетентного органа Республики Казахстан" соответствующий налоговый/компетентный орган указывает следующие данные:
1) наименование налогового/компетентного органа;
2) подтверждение о том, что налогоплательщик действительно имеет право на применение положений соответствующего международного договора, с указанием кода страны резидентства налогоплательщика, с которой заключен международный договор, кода валюты согласно подпункту 6 пункта 26 настоящих Правил, а также суммы налога, подлежащего возврату нерезиденту из государственного бюджета или условного банковского вклада.
При представлении дополнительного Заявления решение налогового/компетентного органа проставляется в дополнительном Заявлении. Дополнительное заявление прилагается к первоначальному, при этом страницы указанных заявлений пронумеровываются, листы прошнуровываются, скрепляются и заверяются гербовой печатью налогового/компетентного органа, рассмотревшего Заявление;
3) В поле "Ф.И.О. руководителя" указывается фамилия, имя, отчество руководителя налогового/компетентного органа;
4) дата заполнения. Указывается текущая дата заполнения Заявления.
Данный раздел Заявления должен быть подписан руководителем налогового/компетентного органа, а также заверен печатью налогового/компетентного органа.

5) Өтініште ұсынған ақпарат шынайы және толық;
6) болашақта болуы мүмкін кез-келген өзгерістер туралы Қазақстан Республикасының салық органдарын уақтылы хабардар етуге міндеттенеді;
7) "Лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған өтініш беруші лауазымды немесе өзге тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
8) Өтінішті салық органына беру күні. Салық органына берген ағымдағы күн көрсетіледі;
9) толтыру орны. Өтінішті толтыру елінің атауы мен қаланың орны көрсетіледі;
10) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Өтінішке салық төлеуші-резидент емес қол қойып, сондай-ақ салық төлеуші-резидент еместің мөрімен куәландырылуы тиіс.
20. "Қазақстан Республикасын салық/құзыретті органының шешімі" бөлімінде тиісті салық/құзыретті органы мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) салық/құзыретті органының атауы;
2) халықаралық шарт жасасқан салық төлеушінің резиденттік елінің кодын, осы Ереженің 26-тармағы 6) тармақшасына сәйкес валюта кодын, сондай-ақ мемлекеттік бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтаруға жататын салық сомасын көрсетумен, тиісті халықаралық шарт ережелерін қолдануға салық төлеушінің расында да құқығы бары туралы растама.
Қосымша Өтінішті тапсырған жағдайда салық/құзыретті органының шешімі қосымша Өтінішке қойылады. Қосымша Өтініш бастапқыға қосымша беріледі, бұл ретте аталған өтініштердің парақтары нөмірленеді, беттері тігіледі және Өтінішті қараған салық/құзыретті органының елтаңбалық мөрмен куәландырылады;
3) "Басшының аты-жөні" жолында салық/құзыретті органы басшысының аты-жөні көрсетіледі;
4) толтыру күні. Өтінішті толтырған ағымдағы күн көрсетіледі.
Өтініштің бұл бөлімінде салық/құзыретті органының басшысы қол қойып, сондай-ақ салық/құзыретті органының мөрімен куәландырылуы тиіс.

21. Заявление должно быть подано в соответствующий налоговый орган Республики Казахстан в течение срока исковой давности. Заявления, поданные после истечения этого срока, к рассмотрению не принимаются.
22. Дополнительная форма к строке 22 Заявления:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество физического лица, в том числе нерезидента, нанятого заявителем либо иным лицом для выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан в рамках договора, заключенного между заявителем и налоговым агентом;
3) в графе С указываются код вида документа, удостоверяющего личность физического лица, указанного в графе В, согласно подпункту 5) пункту 13 настоящих Правил, а также номер и дата выдачи такого документа;
4) в графе D указывается код страны гражданства (резидентства) физического лица, указанного в графе В, согласно подпункту 7) пункта 13 настоящих Правил;
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации в стране гражданства (резидентства) физического лица, указанного в графе В;
6) в графе F указывается дата въезда на территорию Республики Казахстан физического лица, указанного в графе В;
7) в графе G указывается дата выезда с территории Республики Казахстан физического лица, указанного в графе В;
8) в графе H указывается общее количество дней пребывания в Республике Казахстан физического лица, указанного в графе В;
9) в поле "Ф.И.О. должностного лица" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Заявление.
Итоговая величина графы А дополнительной формы к строке 22 Заявления переносится в строку 22 Заявления.
26. Дополнительная форма к строке 102.01.001 Заявления:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода, полученного заявителем-нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, согласно пункту 27 настоящих Правил;
3) в графе C указываются номер и дата заключенного контракта (договора, соглашения), в соответствии с которым возник доход у заявителя-нерезидента;
4) в графе D указывается дата выплаты дохода в отчетном налоговом периоде.
В случае, если доход выплачивался несколько раз (частями), то в данной графе необходимо указать последнюю дату выплаты;
5) в графе Е указываются номер и дата платежного документа, подтверждающего уплату налога в государственный бюджет или перечисление налога на условный банковский вклад.
В случае, если налог был уплачен несколькими платежными документами, то в данной строке необходимо указать соответствующие данные последнего платежного документа;

21. Өтініш Қазақстан Республикасын талап мерзімі ішінде тиісті салық органына ұсынылуы тиіс. Осы мерзім біткеннен кейін қарауға берілген Өтініш қабылданбайды.
22. Өтініштің 22-жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жеке тұлғаның, оның ішінде өтініш беруші немесе өзге тұлға өтініш беруші мен салық агенті жасасқан шарт шеңберінде Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) үшін жалдаған резидент емес тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
3) С бағанында осы Ереженің 13-тармағы 5) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген өтініш беруші жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 13-тармағы 7) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның азаматтық (резиденттілік) елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ереженің 13-тармағы 7) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның азаматтық (резиденттілік) елінің салық тіркеуінің нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағына келген күні көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағынан кеткен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында болған күндердің жалпы саны көрсетіледі;
9) "Лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Өтініштің 22 жолына қосымша нысан А бағанының жиынтық шамасы Өтініштің 22 жолына көшіріледі.
26. Өтініштің 102.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы ережелердің 22-тармағына сәйкес Салық кодексінің 178-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент емес алған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оған сәйкес кіріс пайда болған жасалған келісім-шарттың (шарттың, келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде кірісті төлеу күні көрсетіледі;
Егер кіріс бірнеше рет (бөліп-бөліп) төленген жағдай болса, онда осы жолда соңғы төлем күнін көрсету қажет;
5) Е бағанында салықтың мемлекеттік бюджетке төленгенін немесе салықтың шартты банк салымына аударылғанын растайтын төлем құжатының нөмірі мен күні көрсетіледі.
Егер салық бірнеше төлем құжаттарымен төленген жағдай болатын болса, онда осы жолда соңғы төлем құжатының тиісті деректерін көрсету қажет;

6) в графе F указывается код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219.
В случае размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в иностранной валюте в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса, указывается код валюты размещения;
7) в графе G указывается сумма дохода из источников в Республике Казахстан, начисленного заявителю-нерезиденту по контракту (договору), указанному в подпункте 3) настоящего пункта;
8) в графе H указывается сумма дохода из источников в Республике Казахстан, выплаченного заявителю-нерезиденту по контракту (договору), указанному в подпункте 3) настоящего пункта;
9) в графе I указывается ставка подоходного налога в соответствии с Налоговым кодексом, за исключением ставки налога, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса.
В случае применения ставки, установленной статьей 145 Налогового кодекса, данная графа не заполняется;
10) в графе J указывается сумма подоходного налога, удержанного и уплаченного налогоплательщиком с суммы начисленного дохода или, в случае уплаты налогоплательщиком налога в бюджет путем внесения авансовых платежей, общая сумма уплаченных авансовых платежей по подоходному налогу;
11) в графе К указывается ставка подоходного налога, предусмотренная международным договором;
12) в графе L указывается сумма подоходного налога, подлежащего уплате согласно международному договору;
13) в графе M указывается общая сумма подоходного налога в иностранной валюте, подлежащего возврату из государственного бюджета или условного банковского вклада в соответствии со статьей 198 или 198-1 Налогового кодекса.
В случае уплаты подоходного налога в государственный бюджет или на условный банковский вклад в национальной валюте, данная графа не заполняется;
14) в графе N указывается общая сумма подоходного налога в национальной валюте, подлежащего возврату из государственного бюджета или условного банковского вклада в соответствии со статьей 198 или 198-1 Налогового кодекса.
В случае, если подоходный налог перечислен в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога в национальной валюте, пересчитанная по рыночному курсу обмена валют на день размещения (перечисления) налога.
Итоговая величина графы N дополнительной формы к строке 102.01.001 Заявления переносится в строку 102.01.001 Заявления.

6) F бағанында Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
Салық кодексінің 198-бабына сәйкес табыс салығы шетелдік валютада шартты банк салымында орналастырылған жағдайда, орналастыру валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген келісім-шарт (шарт) бойынша өтініш беруші резидент емес тұлғаға Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген кірістің сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген келісім-шарт (шарт) бойынша өтініш беруші резидент емес тұлғаға Қазақстан Республикасындағы көздерден төленген кірістің сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексі 145-бабының 1-тармағында белгіленген салық ставкасын қоспағанда, Салық кодексіне сәйкес табыс салығының ставкасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 145-бабында белгіленген ставка қолданылған жағдайда, осы баған толтырылмайды;
10) J бағанында есептелген кіріс сомасынан ұсталған және салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы немесе салық төлеуші салықты бюджетке аванстық төлемдерді енгізу жолымен төлеген жағдайда, табыс салығы бойынша төленген аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында халықаралық шартта көзделген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында халықаралық шартқа сәйкес төленуі тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің 198 немесе 198-1-бабына сәйкес мемлекеттік бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарылуы тиіс табыс салығының шетелдік валютадағы жалпы сомасы көрсетіледі.
Табыс салығы мемлекеттік бюджетке немесе шартты банк салымына ұлттық валютада төленген жағдайда, осы жол толтырылмайды;
14) N бағанында Салық кодексінің 198 немесе 198-1-бабына сәйкес мемлекеттік бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарылуы тиіс табыс салығының ұлттық валютадағы жалпы сомасы көрсетіледі.
Егер табыс салығы шетелдік валютада аударылған жағдайда, осы бағанда салықты орналастыру (аудару) күніне валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Өтініштің 102.01.001 жолына қосымша нысан N бағанының жиынтық шамасы Өтініштің 102.01.001 жолына көшіріледі.

1350 - доходы от оказания услуг резидентам, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1351 - доходы от оказания услуг нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места их фактического оказания, полученные лицами, являющимися резидентами стран с льготным налогообложением, определяемых в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса;
1360 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами статьи 178 Налогового кодекса, право налогообложения которых в Республике Казахстан предусмотрено международными договорами, заключенными и ратифицированными Республикой Казахстан;
1361 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами статьи 178 Налогового кодекса, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 102.01 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления на получение подтверждения
налогового резидентства
(Форма 102.02)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на получение подтверждения налогового резидентства (далее - Заявление), предназначенного для получения документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика - резидента Республики Казахстан, в целях применения в иностранных государствах положений международных договоров об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доходы и капитал, заключенных Республикой Казахстан (далее - международные договоры). Заявление составляется юридическими лицами или физическими лицами, в том числе индивидуальными предпринимателями, адвокатами (нотариусами) в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса. Заявление представляется в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту регистрации в качестве налогоплательщика (за исключением уполномоченного органа).
2. Заявление состоит из самого Заявления (форма 102.02) и дополнительной формы, которые содержат информацию о доходах, полученных из источников в иностранном государстве.

1350 - Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан резиденттерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1351 - Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңiлдiгi бар елдердің резиденттері болып табылатын тұлғалармен, оларды нақты көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместерге қызмет көрсетулер көрсетуден алынған табыстар;
1360 - Қазақстан Республикасында Қазақстан Республикасымен жасалған және бекітілген халықаралық шарттармен көзделген салық салу құқықтары Салық кодексінің 178-бабының алдыңғы тармақшаларымен қамтылмаған басқа кірістер;
1361 - Қазақстан Республикасындағы қызметі негізінде туындайтын Салық кодексінің 178-бабының алдыңғы тармақшаларымен қамтылмаған басқа кірістер.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 102.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Салық резиденттілігін растауды алуға арналған өтінішті жасау Ережесі (102.02-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы жасасқан қосарланған салықты болдырмау және табыс салығын төлеуден жалтарудың алдын-алу жөніндегi халықаралық шарттың (бұдан әрі - халықаралық шарт) ережелерiн шетелдік мемлекетте қолдану мақсатында Қазақстан Республикасының резиденті - салық төлеушісінің резиденттілігін растайтын құжатты алуға арналған өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 68-бабына сәйкес заңды немесе жеке тұлғалар, оның ішінде жеке кәсіпкерлер, адвокаттар (нотариустар) толтырады. Өтінішті салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған (мемлекеттік уәкілетті органды қоспағанда) салық органына тапсырылады.
2. Өтініш Өтініштің өзінен (102.01-нысан) және табыс салығын салумен байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан тұрады.

3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в дополнительной форме, дополнительная форма подлежит полному заполнению в обязательном порядке.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся в дополнительной форме, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
8. В разделе "Общая информация" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявления.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.
10. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) вид резидентства юридического лица: юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или иностранное юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством иностранного государства, но место эффективного управления которого расположено в Республике Казахстан, являющееся резидентом Республики Казахстан в соответствии с пунктом 5 статьи 176 Налогового кодекса и согласно международному договору (заполняется в случае, если заявителем является юридическое лицо);
3) наименование юридического лица. Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом (заполняется в случае, если заявителем является юридическое лицо);
4) вид резидентства физического лица: гражданин Республики Казахстан либо иностранный гражданин или лицо без гражданства, являющееся резидентом Республики Казахстан в соответствии со статьей 176 Налогового кодекса и согласно международному договору (заполняется в случае, если заявителем является физическое лицо);

3. Өтініш қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша нысан толтыруға жатады.
7. Қосымша нысан парағының жолдарында көрсеткіштер саны артып кеткен жағдайда, қосымша нысанның осыған ұқсас парағы толтырылады.
8. Қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініштің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - үш данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
10. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Өтінішті жасау
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) заңды тұлға резиденттілігінің түрі: Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған заңды тұлға немесе шетелдік мемлекеттің заңдарына сәйкес құрылған, бірақ Салық кодексі 176-бабының 5-тармағына сәйкес және халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын тиімді басқару Қазақстан Республикасында орналасқан заңды тұлға (егер өтініш беруші заңды тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
3) заңды тұлғаның толық атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес резидент емес-заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі (егер салық төлеуші заңды тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
4) жеке тұлғаның резиденттілігінің түрі: Қазақстан Республикасының азаматы не Салық кодексінің 176-бабына сәйкес және халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ тұлға (егер өтініш беруші жеке тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);

5) Ф.И.О. физического лица. Указывается фамилия, имя, отчество физического лица (заполняется в случае, если заявителем является физическое лицо);
6) вид Заявления.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Заявления отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальное" отмечается, если Заявление представляется налогоплательщиком впервые.
Ячейка "Очередное" отмечается при представлении последующих Заявлений.
Ячейка "Дополнительное" отмечается при составлении дополнительного Заявления за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается, в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленное Заявление. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительное";
7) номер и дата уведомления. Ячейка заполняется в случае представления дополнительного Заявления по уведомлению:
в строке В - дата;
8) контактная информация в РК. Адрес Заявителя в РК. Указывается адрес заявителя в Республике Казахстан:
в строке А - почтовый индекс;
в строке В - область;
в строке С - район;
в строке D - населенный пункт/город;
в строке Е - улица/микрорайон;
в строке F - номер дома;
в строке G - квартира/комната;
в строке H - номер телефона;
в строке I - адрес электронной почты.
12. В разделе "Сведения о доходе":
в строке 102.02.001 указывается общая сумма начисленных или предполагаемых к начислению налогоплательщиком доходов из иностранных источников, в национальной валюте и заполняется на основании итоговых данных графы K дополнительной формы к строке 102.02.001.
13. Ответственность налогоплательщика:
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указывается фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Заявление представляется физическим лицом данные заполняются в соответствии с документом, удостоверяющим личность физического лица;
2) в поле "Ф.И.О. лица, заполнившего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Заявление.
Заявление на бумажном носителе должно быть подписано налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверено печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Заявления в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

5) жеке тұлғаның аты-жөні. Жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі (егер өтініш беруші жеке тұлға болып табылған жағдайда толтырылады);
6) Өтініш түрі. Көрсетілген торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Өтініштің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер Өтініш резидент емес салық төлеуші-резидент емес алғаш рет берген жағдайда белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі одан кейінгі Өтініштерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі салық кезеңіне жататын өзгерістер мен толықтырулар енгізілген қосымша Өтінішті толтырған жағдайда белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Хабарлама бойынша қосымша Өтініш берілген жағдайда толтырылады:
В жолында - күні;
8) ҚР байланыс ақпараты. Өтініш берушінің ҚР мекен-жайы. Өтініш берушінің ҚР мекен-жайы. Пошта индексін, облыстың, ауданның, елді мекеннің, көшенің/мөлтек ауданның атауынан, үй нөмірі, пәтер/бөлме нөмірінен, телефон нөмірінен, электрондық мекен-жайынан тұратын өтініш берушінің Қазақстан Республикасының мекен-жайы көрсетіледі:
А жолында - почта индексі;
В жолында - облыс;
С жолында - аудан;
D жолында - елді мекен/қала;
Е жолында - көше/шағын аудан;
F жолында - үй нөмірі;
G жолында - пәтер/бөлме;
H жолында - телефон нөмірі;
I жолында - электронды почта адресі.
12. "Табыс туралы мәліметтер" бөлімінде:
102.02.001 жолында салық төлеушінің шетелдік көздерден ұлттық валютада өтініштелген немесе өтініштелуге болжалған табыстарының жалпы сомасы көрсетіледі және 102.02.001 жолына қосымша нысан К бағанының жиынтық деректері негізінде толтырылады.
13. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Өтінішті жеке тұлға тапсыратын болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Өтінішті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Өтінішке салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Өтініш электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;

3) дата подачи Заявления. Указывается текущая дата подачи Заявления;
4) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлено Заявление согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
6) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
7) дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Заявления в налоговом органе;
8) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
При представлении Заявления на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
14. В разделе "отметка налогового органа":
1) в строке 9 Заявлению присваивается номер. Указывается код налогового органа и присваивается номер;
2) в поле "Ф.И.О. сделавшего отметку" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
3) дата отметки. Указывается дата отметки принятого Заявления;
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
15. Дополнительная форма к строке 102.02.001 Заявления:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица, являющегося нерезидентом, выплачивающего налогоплательщику - резиденту доходы из иностранного источника;
3) в графе C указывается код страны резидентства/гражданства юридического или физического лица, указанного в графе В.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность физического лица-нерезидента, указанного в графе B, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении кода вида документа, удостоверяющего личность физического лица-нерезидента, необходимо использовать следующую кодировку видов документов:
01 - паспорт иностранного гражданина;
02 - удостоверение личности иностранного гражданина (внутренний паспорт);
03 - паспорт моряка;

3) Өтініштің өткізген күні. Өтініштің өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
4) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Өтініш тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
5) "Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
7) Өтініштің салық органында қабылданған күні. Өтініштің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні. Өтініш пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
14. "Салық органының белгісі" бөлімінде:
1) 9-жолда Өтінішке нөмір беріледі. Салық органының коды көрсетіледі және нөмір беріледі;
2) "Белгі қойған тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) Белгі қойылған күн. Қабылданған өтінішке белгі қойылған күн көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
15. Өтініштің 102.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында резидент-салық төлеушіге табыстар төлейтін резидент емес болып табылатын заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның резиденттілік/азаматтық елінің коды көрсетіледі.
Елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіштері" 6-қосымшаға сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, бұндай құжаттың нөмірі мен берген күні көрсетіледі.
Резидент емес жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат түрінің кодын толтырғанда, құжат түрлерін мынадай кодтауды пайдалануы тиіс:
01 - шет ел азаматының паспорты;
02 - шет ел азаматының жеке бас куәлігі (ішкі паспорт);
03 - теңізшінің паспорты;

5) в графе E указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства (гражданства) лица, указанного в графе B;
6) в графе F указывается налоговый период, в течение которого предполагается получение налогоплательщиком - резидентом доходов из источников за пределами Республики Казахстан, за который требуется подтвердить резидентство.
В случае, если заявление подается налогоплательщиком - резидентом на период всего срока действия долгосрочного контракта (договора, соглашения), в течение которого планируется получение дохода, в графе F указывается (в отдельных строках) каждый календарный год (из всего срока действия долгосрочного контракта);
7) в графе G указывается код вида дохода, получаемого налогоплательщиком - резидентом из источников в иностранном государстве, согласно пункту 16 настоящих Правил;
8) в графе H указываются номер и дата контракта (договора, соглашения), в соответствии с которым у налогоплательщика - резидента возникает доход из иностранного источника;
9) в графе I указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
10) в графе J указывается сумма начисленных или предполагаемых к начислению доходов из источников в иностранном государстве за налоговый период согласно подпункту 6) пункта 16 настоящих Правил, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты на день начисления дохода или в случае не начисления указанного дохода на день подачи Заявления;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил, для применения положений которого заявителю требуется подтверждение резидентства Республики Казахстан;
13) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Заявление.
16. При заполнении Заявления следует использовать следующую кодировку видов доходов.
Коды видов доходов из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров за пределами Республики Казахстан;
2011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республике Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.
___________________________________________

5) Е бағанында В бағанында көрсетілген тұлғаның резиденттілік (азаматтық) елдегі нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында резидент-салық төлеушімен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден табыстар алуы болжанатын және сол үшін резиденттілікті растау қажет етілетін салық кезеңі көрсетіледі.
Егер резидент-салық төлеуші өтінішті соның ішінде табыс алу жоспарланып отырған ұзақ мерзімді келісім-шарттың (шарт, келісім) бүкіл қолданыс мерзімі кезеңіне берген жағдайда, мұндай келісім-шарттың (шарттың, келісімнің) қолданысының толық салық кезеңі көрсетіледі;
7) G бағанында осы Ереженің 16-тармағына сәйкес резидент-салық төлеуші шет елдік көздерден табысты алу валютасының коды көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент-салық төлеушіде шетелдік көздерден, оған сәйкес табыс туындайтын келісім-шарттың (шарттың, келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) І бағанында Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
10) J бағанында осы Ереженің 16-тармағы 6) тармақшасына сәйкес салық кезеңі үшін шетелдік мемлекеттегі көздерден есептелген немесе есептелуге болжалған жалпы сома шетелдік валютада көрсетіледі;
11) К бағанында J бағанында көрсетілген табыстардың, табысты есептеу күніне немесе көрсетілген табыс Өтінішті беру күніне есептелмеген жағдайда, Өтінішті беру күніне валюта айырбасының рыноктық бағамын қолданумен ұлттық валютада қайта есептелген сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында осы Ереженің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
13) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Өтінішті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның аты-жөні көрсетіледі.
16. Өтінішті толтырған кезде табыс түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден кірістер:
2010 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тауарларды сатудан табыстар;
2011 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде, жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден табыстар;
2020 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлікті сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2021 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2022 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғаға, консорциумға қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс алынатын борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы табыстар;
2060 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2070 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
2080 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған роялти нысанындағы табыстар;
2090 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi жалға беруден табыстар;
2100 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
2111 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
2120 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын, халықаралық тасымалдарда көлiктік қызмет көрсетулерден табыстар;
2130 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен табыстар;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2150 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы табыстар;
2170 - резидент емес-жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен театр, кино, радио, теледидар әртістерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн табыстар;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2210 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, осындай мүліктен табыстарды, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы табыстарды қоса алғанда;
2220 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын өзге де табыстар.
_______________________________________________

Примечание РЦПИ: Графическая форма 102.02 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по корпоративному подоходному налогу
(Форма 110.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления корпоративного подоходного налога банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.26), которые содержат информацию об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равенство.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении(-ях) и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляется(-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем(-ей) приложении и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений и (или) дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).

РҚАО-ның ескертуі: 102.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация жасау ережелері (110.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корпорациялық табыс салығының кірістерін мәлімдеуге және есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (110.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (110.01-110.27 нысандары) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшірулерге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша(-лар) және (немесе) қосымша нысан(-дар) тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар) толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалар мен қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.
9. Қосымша(-лар)дың және (немесе) қосымша нысан(-дар)дың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияны "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректері көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде" - белгісімен көрсетіледі.

6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата выписки;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
10) отмечается резидентом, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
14. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строку 110.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 110.01.004;
2) в строку 110.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 110.02.012;
3) в строке 110.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств согласно статье 83 Налогового кодекса. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строку 110.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 110.03.003;
5) в строку 110.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.001;
6) в строку 110.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 110.05.004;
7) в строке 110.00.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
8) в строке 110.00.008 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
9) в строку 110.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 110.14.004;
10) в строке 110.00.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности, в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
11) в строке 110.00.011 указывается сумма присужденных судом и (или) признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;

6) Хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация өткізген жағдайда белгіленеді;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) резидент емес берген кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
10) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты мекемесі бар резидентпен белгіленеді.
14. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне Салық кодексінің 80, 184-баптарына сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.
15. "Жылдық жиынтық кіріс" бөлімінде:
1) 110.00.001 жолына 110.01.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.00.002 жолына 110.01.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.003 жолына Салық кодексінің 83-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату балансын бекітуде кредиторлармен талап етілмеген міндеттеме көрсетіледі;
4) 110.00.004 жолына 110.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.00.005 жолына 110.04.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.00.006 жолына 110.05.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 110.00.007 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 110.00.008 жолында Салық кодексінің 80-бабының
2-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
9) 110.00.009 жолына 110.22.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 110.00.010 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 110.00.011 жолында Салық кодексінің 80-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандары қоспағанда басқа сот тағайындаған және (немесе) борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;

12) в строку 110.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.004;
13) в строку 110.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.002;
14) в строку 110.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.003;
15) в строку 110.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 110.04.005;
16) в строку 110.00.016 переносится сумма, отраженная в строке 110.07.002А;
17) в строке 110.00.017 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
18) в строке 110.00.018 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
19) в строке 110.00.019 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы, не используемых в предпринимательской деятельности, в соответствии с подпунктом 20) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.20.003А;
20) в строке 110.00.020 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 110.00.001 по 110.00.019. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.06.005;
21) в строке 110.00.021 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.00.001 по 110.00.020.
16. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 110.00.022 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 110.00.022А по 110.00.022Н;
2) в строке 110.00.023 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница строк 110.00.021 и 110.00.022.
17. В разделе "Вычеты":
1) в строку 110.00.024 переносится сумма, отраженная в строке 110.08.008;
2) в строку 110.00.025 переносится сумма, отраженная в строке 110.09.013;
3) в строку 110.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 110.10.003;
4) в строку 110.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 110.10.004В;
5) в строку 110.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 110.11.001Е;
6) в строку 110.00.029 переносится сумма, отраженная в строке 110.16.001;
7) в строку 110.00.030 переносится сумма, отраженная в строке 110.16.002D;
8) в строку 110.00.031 переносится сумма, отраженная в строке 110.13.006;
9) в строку 110.00.032 переносится сумма, отраженная в строке 110.07.002В;
10) в строке 110.00.033 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных, в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;

12) 110.00.012 жолына 110.20.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 110.00.013 жолына 110.06.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.00.014 жолына 110.06.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.00.015 жолына 110.04.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.00.016 жолында 110.07.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 110.00.017 жолында Салық кодексінің 80-бабының
2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 110.00.018 жолында Салық кодексінің 80-бабының
2-тармағындағы 19) тармақшаға сәйкес роялти түріндегі салық төлеуші алған кіріс көрсетіледі;
19) 110.00.019 жолында Салық кодексінің 80-бабының
2-тармағындағы 20) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 110.20.003А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 110.00.020 жолында 110.00.001 - 110.00.019 жолдарында көрсетілмеген, Салық кодексінің 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің кірісі көрсетіледі. Бұл жолға 110.06.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 110.00.021 жолында 110.00.001 - 110.00.020 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 110.00.022 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, ол 110.00.022А - 110.00.022І жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 110.00.023 жолында 110.00.021 және 110.00.022 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзету есебімен жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.00.024 жолына 110.00.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.00.025 жолына 110.09.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.026 жолына 110.10.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 110.00.027 жолына 110.10.004В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.00.028 жолына 110.11.001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.00.029 жолына 110.16.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 110.00.030 жолына 110.16.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 110.00.031 жолына 110.13.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 110.00.032 жолына 110.07.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 110.00.033 жолында Салық кодексінің 103-бабына сәйкес есептелген шектерде мемлекеттік бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;

11) в строку 110.00.034 переносится сумма, отраженная в строке 110.16.003;
12) в строке 110.00.035 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 110.00.035А по 110.00.035F;
13) в строку 110.00.035A переносится сумма, отраженная в строке 110.14.003E;
14) в строку 110.00.035B переносится сумма, отраженная в строке 110.15.001B;
15) в строку 110.00.035C переносится сумма, отраженная в строке 110.14.003К;
16) в строку 110.00.035D переносятся суммы, отраженные в строкам 110.14.003J;
17) в строке 110.00.035E указывается стоимость основных средств, относимая на вычеты по инвестиционным налоговым преференциям;
18) в строку 110.00.035F переносятся суммы, отраженные в строках 110.14.003F, 110.14.003Н и 110.14.005D;
19) в строке 110.00.036 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.00.036В. В случае если данная строка не заполняется налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 110.00.036А;
20) в строке 110.00.036А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 110.00.024 по 110.00.035;
21) строка 110.00.036В заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница строк 110.00.036А и 110.12.002.
18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.00.037 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 110.00.023 и 110.00.036;
2) в строку 110.00.038 переносится сумма, отраженная в строке 110.21.001;
3) в строке 110.00.039 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая сложением строк 110.00.037 и 110.00.038;
4) в строке 110.00.040 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.00.037. При этом, если сумма по строке 110.00.035В больше или равна сумме строки 110.00.037, то в строке 110.00.040 отражается сумма, указанная в строке 110.00.037. Если сумма по строке 110.00.035В меньше суммы по строке 110.00.037, в строку 110.00.040 переносится сумма строки 110.00.035В;
5) в строке 110.00.041 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности (110.00.039 - 110.00.040 + 110.02.002);

11) 110.00.034 жолына 110.16.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 110.00.035 жолында 110.00.035А - 110.00.035F жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 110.00.035А жолына 110.14.003Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.00.035В жолына 110.15.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.00.035С жолына 110.14.003К жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.00.035D жолына 110.14.003J жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
17) 110.00.035Е жолына инвестициялық салықтық преференциялар бойынша шегерімге жатқызылатын негізгі құралдардың құны көрсетіледі;
18) 110.00.035F жолына 110.14.003F, 110.14.003Н және 110.14.005D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 110.00.036 жолында шегерімге жатқызылған сома көрсетіледі. Бұл жолға 110.00.036В жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер осы жол салық төлеушімен толтырылмайтын жағдайда 110.00.036А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 110.00.036А жолында 110.00.024-110.00.035 жолдарының сомаларын қосу арқылы айқындалатын шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
21) 110.00.036В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерде тұрақты мекемесі бар резиденттермен толтырылады. Осы жол бойынша сома 110.00.036А және 110.12.002 жолдарының айырмасы айқындалады.
18. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 110.00.037 жолында 110.00.023 және 110.00.036 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
2) 110.00.038 жолына 110.21.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.039 жолында 110.00.037 және 110.00.038 жолдарының қосындысымен айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.040 жолында Салық кодексінің 124-бабының
1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес 110.00.037 жолындағы залал алынғанда көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 110-бабының
2-тармағына сәйкес салық төлеушімен алынған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.00.035В жолы бойынша сома 110.00.037 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 110.00.040 жолына 110.00.037 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.00.035В жолы бойынша сома 110.00.037 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.00.040 жолына 110.00.035В жолының сомасы көшіріледі;
5) 110.00.041 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (110.00.039 - 110.00.040 + 110.02.002) үйлер, құрылыстар мен ғимараттарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;

6) в строке 110.00.042 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 110.00.042А по 110.00.042D) в пределах суммы 110.00.039 х 3 % + (сумма c 110.00.042E по 110.00.042Н) - 110.00.042I;
7) в строке 110.00.042A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
8) в строку 110.00.042B переносится сумма, отраженная в строке 110.20.004;
9) в строку 110.00.042С переносится сумма, отраженная в строке 110.20.005;
10) в строке 110.00.042D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
11) строка 110.00.042E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
12) в строке 110.00.042F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
13) в строке 110.00.042G указывается сумма дохода от кредитования сельского хозяйства и сумма инвестиционного дохода при соответствии условиям пункта 4 статьи 122 Налогового кодекса;
14) в строке 110.00.042Н указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации, в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.
Если фактическая сумма расходов, отраженных в строках с 110.00.042А по 110.00.042D, составляет сумму, меньшую чем три процента от налогооблагаемого дохода (110.00.039), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов налогооблагаемого дохода;
15) в строке 110.00.043 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 110.16.004;
16) в строке 110.00.044 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 110.00.039, 110.00.042 и 110.00.043. Если сумма, указанная в строке 110.00.043 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 110.19.001.

6) 110.00.042 жолында 110.00.039 х 3 пайызға + (110.00.042Е - 110.00.042Н аралығындағы сома) - 110.00.042I сомаларының шамасында Салық кодексінің 122-бабына сәйкес (110.00.042А - 110.00.042D аралығындағы сома) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тасталатын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 110.00.042А жолында Салық кодексінің 122-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
8) 110.00.042В жолына 110.20.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 110.00.042С жолына 110.20.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 110.00.042D жолына Салық кодексінің 122-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмек көрсетіледі;
11) 110.00.042Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) 110.00.042F жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
13) 110.00.042G жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағының шарттарына сәйкес кезінде ауыл шаруашылығын несиелеуден кіріс сомасы және инвестициялық кірістің сомасы көрсетіледі;
14) 110.00.042Н жолында Салық кодексінің 122-бабының
5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде 110-баптың 2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.
Егер 110.00.042А - 110.00.042D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен (110.00.039) үш пайыздан кемінің сомасын құраса, онда салық салынатын кірістен жүргізілген шығыстардың нақты сомасы алып тастауға жатады. Егер сома соманың салық салынатын кірістен үш пайыздан көбінің сомасын құраса, онда салық салық салынатын кірістің үш пайыз мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
15) 110.00.043 жолында Салық кодексінің 123-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің 124-бабына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 110.16.004 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;
16) 110.00.044 жолында 110.00.049, 110.00.042 және 110.00.043 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 110.00.043 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 110.19.001 жолына көшіріледі.

9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 110.01 - Доход от
реализации товаров (работ, услуг)
22. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса.
23. В разделе "Доходы":
1) в строке 110.01.001 указывается общая сумма доходов от реализации товаров;
2) в строке 110.01.002 указывается общая сумма доходов от выполнения работ;
3) в строке 110.01.003 указывается общая сумма доходов от оказания услуг. Определяется как сумма строк с 110.01.003А по 110.01.003Q;
4) в строках с 110.01.003А по 110.01.003Q указываются доходы от оказания соответствующих видов услуг;
5) в строке 110.01.004 указывается общая сумма дохода от реализации товаров (работ, услуг). Определяется как сумма строк с 110.01.001 по 110.01.003.
24. Величина строки 110.01.004 переносится в строку 110.00.001.
25. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
4. Составление формы 110.02 - Доход от прироста стоимости
при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых
скважин и передаточных устройств), а также активов,
не подлежащих амортизации
26. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82 Налогового кодекса.
27. В разделе "Реализация зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
1) строка 110.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан түсетін кірістер - 110.01 нысанын жасау
22. Осы нысан Салық кодексінің 81-бабына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
23. "Кірістер" бөлімінде:
1) 110.01.001 жолында тауарларды сатудан кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.002 жолында жұмыстарды орындаудан кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.003 жолында қызмет көрсетулерден кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.01.003А - 110.01.003Q жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
4) 110.01.003Q - 110.01.003Q жолдарында қызмет көрсетулердің тиісті түрлерін көрсетуден кірістер көрсетіледі;
5) 110.01.004 жолында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.01.001 - 110.01.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
24. 110.01.004 жолының шамасы 110.00.001 жолына көшіріледі.
25. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кіріс - 110.02 нысанын жасау
26. Осы нысан Салық кодексінің 82-бабына сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
27. "Ғимараттарды, құрылыстарды сату (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда)" бөлімінде:
1) 110.02.001 жолы ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.02.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.02.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

28. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 110.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
29. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 110.02.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже акций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.02.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.02.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 110.02.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 110.02.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 110.02.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации методом открытых торгов на фондовой бирже в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 110.02.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации методом открытых торгов на фондовой бирже в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 110.02.006, 110.02.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 110.02.010.

28. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
110.02.004 жолы ғимараттар, құрылыстар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің 82-бабының 1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
29. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 110.02.005 жолы өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған акцияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізуден түскен табыстың (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.02.006 жолы берешек бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге бағалы қағаздарды сатудан табыстың (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.02.007 жолы өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстың (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 110.02.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларын сатудан табыстың (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 110.02.009 жолы басқа да берешек бағалы қағаздарды сатудан табыстың (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 110.02.010 жолы Салық кодексінің 124-бабының 2-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі акциялар мен облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 110.02.011 жолы 110.02.010 жолының сомасына азайтылған 110.02.006, 110.02.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі ретінде айқындалатын (кіріске немесе залалға тәуелді) шеккен залалдар сомасын ескеріп өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі акциялар мен облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан табыстың (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.

30. В разделе "Итого":
в строке 110.02.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 110.02.001, 110.02.004, 110.02.005, 110.02.007, 110.02.008 и 110.02.011 (при получении дохода по данным строкам).
31. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.02.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов согласно пункту 1 статьи 124 Налогового кодекса. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 110.00.041.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.02.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 110.02.005 и 110.02.007, данные суммы переносятся в строку 110.00.022С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 110.02.008 данная сумма переносится в строку 110.00.022D.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 110.02.012, переносится в строку 110.00.002.
32. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
33. Дополнительная форма к строке 110.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", утвержденным приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 мая 2005 года N 150 "Об утверждении Государственного классификатора "Классификатор основных фондов" (далее - Государственный классификатор Республики Казахстан "Классификатор основных фондов"), при реализации которых получен доход;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 110.22.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;

30. "Жиыны" бөлімінде:
110.02.012 жолында ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ, 110.02.001, 110.02.004, 110.02.005, 110.02.007, 110.02.008 және 110.02.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизациялауға жататын активтер көрсетіледі.
31. 110.02.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі.
Көрсетілген сома 110.00.041 жолының сомасын айқындау кезінде ескеріледі.
110.02.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
110.02.005 және 110.02.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағындағы 3) тармақшаға сәйкес 110.00.022С жолына көшіріледі.
110.02.008 жолында кірісті алу кезінде осы сома 110.00.022D жолына көшіріледі.
Ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ 110.02.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс 110.00.002 жолына көшіріледі.
32. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
33. 110.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Мемлекеттік сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 150 бұйрығымен бекітілген "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына (бұдан әрі - "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышы) сәйкес оларды сату кезінде кіріс алынған ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) коды көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 110.14.001 жолына қосымша нысанның F бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің 82-бабының 3-тармағына сәйкес ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;

4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается сумма расходов на ремонт, на которую уменьшается доход от прироста стоимости зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), в соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму дохода от прироста стоимости указанных активов, которая определяется как разница сумм граф D и С (D - C), и переносится из соответствующей строки графы N дополнительной формы к строке 110.22.001;
6) в графе F указывается доход от их реализации, определяемый как разница сумм графы D и граф С и Е (D - C - E).
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.02.001 переносится в строку 110.02.001.
34. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
35. Дополнительные формы к строкам 110.02.002, 110.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", при реализации которых получен убыток;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 110.22.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается первоначальная стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительной формы к строке 110.02.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается убыток от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.02.002 переносится в строку 110.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 110.02.003 - в строку 110.02.003.

4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 113-бабы 2-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) құнының өсуінен кіріс азаятын жөндеуге шығыстардың сомасы көрсетіледі. Аталған сома D және С (D - С) бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын көрсетілген активтердің құнының өсуінен кіріс сомасынан аспауы тиіс және қосымша нысанның N бағанының тиісті жолынан 110.14.001 жолына көшіріледі;
6) F бағанында D бағаны және С және Е бағандары сомаларының айырмасы (D - С - Е) ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс көрсетіледі.
110.02.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 110.02.001 жолына көшіріледі.
34. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
35. 110.02.002, 110.02.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес оларды сату кезінде залал алынған ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) коды көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 110.14.001 жолына қосымша нысанның F бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің 82-бабының 3-тармағына сәйкес ғимараттардың, құрылыстардың (мұнай, газ ұңғымаларын және берiлiс құрылғыларын қоспағанда) қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің бастапқы құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда 110.14.001 жолына қосымшаның С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс көрсетіледі.
110.02.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.002 жолына, 110.02.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.003 жолына көшіріледі.

5) в графе E указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость реализации ценных бумаг;
7) в графе G указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф F и E.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 110.02.005 переносится в строку 110.02.005, графы G дополнительной формы к строке 110.02.006 - в строку 110.02.006.
40. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
41. Дополнительная форма к строке 110.02.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования облигаций, реализованных методом открытых торгов на фондовой бирже, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
3) в графе С указывается номер документа, подтверждающего нахождение реализованных облигаций на день реализации в официальном списке фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
4) в графе D указывается дата документа, подтверждающего нахождение реализованных облигаций на день реализации в официальном списке фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
5) в графе Е номинальная стоимость облигаций;
6) в графе F указывается стоимость приобретения облигаций, за исключением облигаций, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Облигации, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
8) в графе H указывается стоимость реализации облигаций без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.04.002;
9) в графе I указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения облигацией, которая рассчитывается как:
10) I = (G / срок обращения (в днях)) х (период владения (в днях));
11) в графе J указывается доход (убыток) от реализации облигаций, определяемый как разница сумм граф Н и суммой граф F и I (J=(Н-(F+I))).
Итоговая величина графы J дополнительной формы к строке 110.02.007 переносится в строку 110.02.007.

5) Е бағанда бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
6) F бағанда бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
7) G бағанда F және E бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.02.005 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 110.02.005 жолына, 110.02.006 жолына - 110.02.006 жолына қосымша нысан Е бағаны көшіріледі.
40. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
41. 110.02.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған, қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен сатылған облигациялардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанда өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған, қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен сатылған облигациялардың ресми тізімдерінде тұрғанын растайтын құжаттың нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда өткізілетін күні листингтің ең жоғары және ең жоғарыдан кейінгі санаттары бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде тұрған, қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен сатылған облигациялардың ресми тізімдерінде тұрғанын растайтын құжаттың күні көрсетіледі;
5) Е бағанда облигациялардың номиналды құны көрсетіледі;
6) F бағанда купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған облигациялардан басқа облигациялардың сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған облигациялар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында Е және F бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
8) F бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрініс таппаған купон сомасы 110.04.002 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;
9) І бағанында берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
І = (G / жүгіну мерзімі (күндер)) х (иелену кезеңі (күндер));
10) J бағанында F және I бағандарының сомасы (J=(H - (F+I))) және Ғ бағаны бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын берешек бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.02.007 жолына қосымша нысан J бағанының жиынтық шамасы 110.02.007 жолына көшіріледі.

42. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
43. Дополнительные формы к строкам 110.02.008, 110.02.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг:
государственные ценные бумаги: ноты Национального Банка Республики Казахстан, казначейские обязательства Министерства финансов Республики Казахстан, национальные сберегательные облигации Министерства финансов Республики Казахстан, другие государственные ценные бумаги;
прочие негосударственные долговые ценные бумаги. При этом данные по указанным видам ценных бумаг отражаются едиными суммами;
3) в графе С указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на величину купона, оплаченной покупателем продавцу;
5) в графе E указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф C и D;
6) в графе F указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.04.002;
7) в графе G указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
G = (E / срок обращения (в днях)) х (период владения (в днях));
8) в графе Н указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф F и суммой граф D и G (H=(F-(D+G))).
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.02.008 - в строку 110.02.008, графы Н дополнительной формы к строке 110.02.009 - в строку 110.02.009.
44. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
45. Дополнительная форма к строке 110.02.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;

42. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
43. 110.02.008, 110.02.009 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі.
мемлекеттік бағалы қағаздар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноталары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық міндеттемелері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ұлттық жинақ облигациялары, басқа да мемлекеттік бағалы қағаздар;
өзге де мемлекеттік емес берешек бағалы қағаздар. Бұл ретте бағалы қағаздардың аталған түрлері бойынша деректер біртұтас сомалармен көрсетіледі;
3) С бағанда бағалы қағаздардың номиналды құны көрсетіледі;
4) D бағанда купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрініс таппаған купон сомасы 110.04.002 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;
7) G бағанында берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
G = (E / жүгіну мерзімі (күндер)) х (иелену кезеңі (күндер));
8) H бағанында D және J бағандарының сомасы (H=(F - (D+G))) және Ғ бағаны бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын берешек бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.02.008 жолына қосымша нысан H бағанының жиынтық шамасы 110.02.008 жолына, 110.02.009 жолына қосымша нысан H бағанының жиынтық шамасы 110.02.009 жолына көшіріледі.
44. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
45. 110.02.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;

59. В разделе "Вознаграждения от нерезидентов":
строка 110.04.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 110.17.001 и графы Н дополнительной формы к строке 110.17.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по кодам 2060, 2070 - "Вознаграждение".
60. В разделе "Итого":
строка 110.04.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 110.04.001, 110.04.002С, 110.04.003С и 110.04.004.
61. Величина строки 110.04.003С переносится в строку 110.00.023D.
Величина строки 110.04.005 переносится в строку 110.00.016.
62. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
63. Дополнительная форма к строке 110.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается начисленная сумма вознаграждения.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.04.001 переносится в строку 110.04.001.
Величина графы С дополнительной формы к строке 110.04.001 по строке 00006 переносится в строку 110.04.001А
64. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
65. Дополнительные формы к строкам 110.04.002, 110.04.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса и законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг:
государственные ценные бумаги: ноты Национального Банка Республики Казахстан, казначейские обязательства Министерства финансов Республики Казахстан, национальные сберегательные облигации Министерства финансов Республики Казахстан, другие государственные ценные бумаги;
облигации;
прочие негосударственные долговые ценные бумаги. При этом данные по указанным видам ценных бумаг отражаются едиными суммами;
3) в графе С указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
5) в графе E указывается общая сумма вознаграждения. Определяется как сумма граф D и С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.04.002 переносится в строку 110.04.002А, графы D - в строку 110.04.002В, графы Е - в строку 110.04.002С, графы С дополнительной формы к строке 110.04.003 переносится в строку 110.04.003А, графы D - в строку 110.04.003В, графы Е - в строку 110.04.003С.

59. "Резидент еместерден сыйақылар" бөлімінде:
110.04.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға осы нысанның С және E бағандарына 2060, 2070 коды бойынша - "Сыйақы" кіріс түрі бар болған кезде 110.17.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 110.17.002 жолға қосымша нысанның H бағанының шамасы көшіріледі.
60. "Барлығы" бөлімінде:
110.04.005 жолы 110.04.001, 110.04.002С, 110.04.003С және 110.04.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
61. 110.04.00С жолының шамасы 110.00.023D жолына көшіріледі.
110.04.005 жолының шамасы 110.00.016 жолына көшіріледі.
62. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
63. 110.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақының есептелген сомасы көрсетіледі;
110.04.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.04.001 жолына көшіріледі.
110.04.001 жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 110.04.001А жолына көшіріледі.
64. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
65. 110.04.002, 110.04.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің 10-бабының 1-тармағындағы 8) тармақшасына және бағалы қағаздар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі:
мемлекеттік бағалы қағаздар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноталары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық міндеттемелері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ұлттық жинақ облигациялары, басқа да мемлекеттік бағалы қағаздар;
облигациялар;
өзге де мемлекеттік емес берешек бағалы қағаздар. Бұл ретте бағалы қағаздардың аталған түрлері бойынша деректер біртұтас сомалармен көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз купонның есептелген сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. D және С бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
110.04.002 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.04.002А жолына, D бағаны - 110.04.002В жолына, Е бағаны - 110.04.002С, 110.04.003 жолына қосымша нысанның С бағаны 110.04.003А, D бағаны - 110.04.003В жолына, Е бағаны - 110.04.003С жолына көшіріледі.

66. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
7. Составление формы 110.05 - Доход от снижения
размеров созданных провизий
67. Данная форма предназначена для определения доходов от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в соответствии со статьей 85 Налогового кодекса.
68. В разделе "Изменение размера требований при исполнении обязательства":
строка 110.05.001 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера требований при исполнении обязательства и заполняется на основании данных дополнительной формы.
69. В разделе "Изменение размера требований на основании договора об отступном, новации, переуступки права требования и (или) на иных основаниях":
строка 110.05.002 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера требований на основании договора об отступном, договора новации, переуступки права требования путем заключения договора цессии и (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
70. В разделе "Изменение размера провизий при переклассификации требований":
строка 110.05.003 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера провизий при переклассификации требований и заполняется на основании данных дополнительной формы.
71. В разделе "Итого":
строка 110.05.004 предназначена для отражения общей суммы дохода от снижения размеров созданных провизий, определяемой как сумма строк 110.05.001D, 110.05.002D, 110.05.003F.
72. Суммы по сомнительным и безнадежным активам, условным обязательствам указываются в соответствующих строках.
При определении доходов от снижения размеров созданных провизий, безнадежными активами признаются активы, находящиеся как в балансе, так и учитываемые за балансом (списанные за баланс с 1 января 2002 года).
73. Величина строки 110.05.004 переносится в строку 110.00.006.
74. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
75. Дополнительная форма к строке 110.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указываются общие суммы исполненных требований, указанных в графе C;

66. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
7. Жасалған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен кірістер - 110.05 нысанын жасау
67. Осы нысан Салық кодексінің 85-бабына сәйкес банктердің құрылған провизиялары мөлшерлерінің кемуінен кірістерді айқындауға арналған.
68. "Міндеттемелерді орындау кезінде талаптар мөлшерін өзгерту" бөлімінде:
110.05.001 жолы міндеттемелерді орындау кезінде талаптар мөлшерін өзгерту кезіндегі жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
69. "Талап ету құқығына жол беру ақысы, жаңартпа, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде талап етулер мөлшерінің өзгеруі" бөлімінде:
110.05.002 жолы Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген сессия шартын жасау жолымен талап құқығына жол беру ақысы, жаңартпа, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде талап етулер мөлшерінің өзгеруі кезінде жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
70. "Талаптарды қайта жіктеу кезінде провизиялар мөлшерінің өзгеруі" бөлімінде:
110.05.003 жолы талаптарды қайта жіктеу кезінде провизиялар мөлшерінің өзгеруі кезіндегі жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
71. "Барлығы" бөлімінде:
110.05.004 жолы 110.05.001D, 110.05.002D, 110.05.003F жолдар сомасы ретінде айқындалатын құрылған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен кірістің жалпы сомасын көрсетуге арналған.
72. Күмәнді және үмітсіз активтер, шартты міндеттемелер бойынша сомалар тиісті жолдарда көрсетіледі.
Құрылған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен кірістерді айқындау кезінде үмітсіз активтер деп теңгермеде де бар, теңгерме үшін есептелетін де активтер танылады (2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап теңгерме үшін есептен шығарылған).
73. 110.05.004 жолының шамасы 110.00.006 жолына көшіріледі.
74. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
75. 110.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңдері үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңдерінің соңына талаптардың жалпы сомасы көшіріледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген орындалған талаптардың жалпы сомасы көрсетіледі;

5) в графе E указывается удельный вес исполненной части требований, определяемый как отношение сумм графы D к соответствующим суммам графы C;
6) в графу F переносятся суммы провизий, отнесенных на вычет в предыдущем налоговом периоде, из графы Н дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по исполненной части требований, определяемые как произведение сумм граф F и E.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.001 переносится в строку 110.05.001А, графы D - в строку 110.05.001В, графы F - в строку 110.05.001С, графы G - в строку 110.05.001D.
76. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
77. Дополнительная форма к строке 110.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указываются общие суммы прекращенных требований, указанных в графе C, на основании договора об отступном, договора новации, переуступки права требования путем заключения договора цессии (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) в графе E указывается удельный вес прекращенной части требований, определяемый как отношение сумм графы D к соответствующим суммам графы C;
6) в графу F переносятся суммы провизий, отнесенных на вычет в предыдущем налоговом периоде, из графы Н дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по прекращенной части требований, определяемые как произведение сумм граф F и E.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.002 переносится в строку 110.05.002А, графы D - в строку 110.05.002В, графы F - в строку 110.05.002С, графы G - в строку 110.05.002D.
78. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
79. Дополнительная форма к строке 110.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;

5) Е бағанында С бағаны бойынша тиісті сомаларға D бағаны бойынша сомалардың қатынасы ретінде айқындалатын орындалған талаптардың бөлшегінің үлес салмағын көрсетеді;
6) Ғ бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанынан бұрынғы салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Ғ және Е бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлігі жөніндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.001А жолына, D бағаны - 110.05.001В жолына, Ғ бағаны - 110.05.001С жолына, G бағаны - 110.05.001D жолына көшіріледі.
76. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
77. 110.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомалары көшіріледі;
4) D бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген сессия шартын жасау жолымен талап құқығына жол беру ақысы, жаңартпа шарты, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде С бағанында көрсетілген тоқтатылған талаптардың жалпы сомаларын көрсетеді;
5) Е бағанында С бағаны бойынша тиісті сомаларға D бағаны бойынша сомалардың қатынасы ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлшегінің үлес салмағын көрсетеді;
6) Ғ бағанына бұрынғы салық кезеңінен 110.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанынан бұрынғы салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көшіріледі;
7) G бағанында Ғ және Е бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлігі жөніндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.002 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.002А жолына, D бағаны - 110.05.002В жолына, Ғ бағаны - 110.05.002С жолына, G бағаны - 110.05.002D жолына көшіріледі.
78. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
79. 110.05.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомалары көшіріледі;

4) в графе D указываются общие суммы исполненных в течение отчетного налогового периода требований, учтенных в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.05.001;
5) в графе Е указываются общие суммы прекращенных в течение отчетного налогового периода требований, учтенных в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.05.002;
6) в графе F указываются общие суммы требований на конец отчетного налогового периода из числа учтенных в графе C, при переклассификации требований;
7) в графе G указывается сумма уменьшения размера требований, определяемая как разница сумм графы C и граф D, Е, F. При этом в данном приложении должны отражаться только требования, по которым в данной графе выявляется положительная разница;
8) в графе Н указываются размер резервирования, определенный Агентством Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по согласованию с уполномоченным государственным органом;
9) в графе I указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по переклассифицированной части требований, определяемые как произведение сумм граф G и H.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.003 переносится в строку 110.05.003А, графы D - в строку 110.05.003В, графы E - в строку 110.05.003С, графы F - в строку 110.05.003D, графы G - в строку 110.05.003E, графы I - в строку 110.05.003F.
80. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
8. Составление формы 110.06 - Другие доходы
81. Данная форма предназначена для определения доходов налогоплательщика в виде доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса; имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса; компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса; доходов, включаемых в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не отраженных в строках с 110.00.001 по 110.00.019 Декларации.
82. В разделе "Аренда имущества":
строка 110.06.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
83. В разделе "Имущество":
строка 110.06.002 предназначена для отражения сведений о сумме безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течении отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.

4) D бағанында 110.05.001 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында есептелген талаптардың есепті салық кезеңінің ішінде орындалған жалпы сомалар көрсетіледі;
5) Е бағанында 110.05.002 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында есептелген талаптардың есепті салық кезеңінің ішінде тоқтатылған жалпы сомалар көрсетіледі;
6) Ғ бағанына талаптарды қайта мамандандыру кезінде С есептелгеннің санынан есепті салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында С бағаны мен D, Е, Ғ бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың кемітілген мөлшер сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, осы қосымшада осы баған бойынша оң айырма табылатын талаптар ғана көрсетілуі тиіс. Теріс айырма қалыптасатын талап 110.15 нысанында көрсетіледі;
8) Н бағанында уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы рыногы және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі айқындаған резервтеу мөлшері көрсетіледі;
9) І бағанында G және Н бағандары бойынша сома ретінде айқындалатын талаптардың қайта мамандандырылған бөлшегі бойынша шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.003 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.003А жолына, D бағаны - 110.05.003В жолына, Е бағаны - 110.05.001С жолына, Ғ бағаны - 110.05.003D жолына, G бағаны - 110.05.003Е жолына, І бағаны - 110.05.003Ғ жолына көшіріледі.
80. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
8. Басқа да кірістер - 100.05. нысанын жасау
81. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабындағы 2-тармақтың 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де мүлікті жалға беруден кірістерді; Салық кодексінің 90-бабы 2-тармағында көрсетілген мүлікті қоспағанда, салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірістерді; Салық кодексінің 89-бабына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістерді; Салық кодексі 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірісіне енгізілген, бірақ Декларацияның 110.06.001 - 110.06.020 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің салық төлеушінің кірістерін айқындауға арналған.
82. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
110.06.001 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
83. "Мүлік" бөлімінде:
110.06.002 жолы есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші тегін алған мүлік сомасы туралы мәлімет көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

84. В разделе "Дивиденды":
строка 110.06.003 предназначена для определения дохода в виде дивидендов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.06.003А и 110.06.003В.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
1) строка 110.06.003А предназначена для отражения суммы подлежащих получению (полученных) дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.06.003В предназначена для отражения суммы подлежащих получению (полученных) дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 110.17.001 и графы Н дополнительной формы к строке 110.17.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по коду 2050 - "Дивиденды";
85. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
1) строка 110.06.004 предназначена для определения доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 110.06.004А и 110.06.004В;
2) строка 110.06.004А предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.06.004В предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии с пунктом 1 статьи 89 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы.
86. В разделе "Прочие доходы":
Строка 110.06.005 предназначена для определения доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не отраженных в строках с 110.00.001 по 110.00.019 Декларации, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
87. Величина строки 110.06.001 переносится в строку 110.00.005.
Величина строки 110.06.002 переносится в строку 110.00.013.
Величина строки 110.06.004 переносится в строку 110.00.012.
Величина строки 110.06.003 переносится в строку 110.00.014.
Величина строки 110.06.005 переносится в строку 110.00.020.
88. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
89. Дополнительная форма к строке 110.06.001:

84. "Дивидендтер" бөлімінде:
110.06.003 жолы Салық кодексінің 80-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алуы тиіс (алған) дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған. 110.06.003А және 110.06.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің 10-бабындағы 1-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс дивидендтер болып табылады.
1) 110.06.003А жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынуы тиіс (алынған) дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.06.003В жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алынуы тиіс (алынған) дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2050 - "Дивидендтер" коды бойынша тиісті кіріс түрі С және E бағандарда бар болған жағдайда, 110.17.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 110.17.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі.
85. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
110.06.004 жолы Салық кодексінің 89-бабына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақы түрінде алынған кірістерді анықтауға арналған;
110.06.004А жолы қайтарылған (қайтаруға жататын) сақтандыру сыйақылары сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
110.06.004В жолы Салық кодексінің 89-бабының 1-тармағына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақы түрінде алынған өзге де кірістерді анықтауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
86. "Басқа да кірістер" бөлімінде:
110.06.005 жолы Салық кодексі 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірісіне енгізілген, бірақ Декларацияның 110.06.001 - 110.06.019 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістерін айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
87. 110.06.001 жолының шамасы 110.06.005 жолына көшіріледі.
110.06.002 жолының шамасы 110.06.013 жолына көшіріледі.
110.06.004 жолының шамасы 110.06.014 жолына көшіріледі.
110.06.003 жолының шамасы 110.06.023F жолына көшіріледі.
110.06.005 жолының шамасы 110.06.013 жолына көшіріледі.
110.06.004 жолының шамасы 110.06.020 жолына көшіріледі.
88. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
89. 110.06.001 жолына қосымша нысан:

Учет ТМЗ производится согласно пункту 3 статьи 65 Налогового кодекса.
107. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.08.001 указывается стоимость использованных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 110.08.001А, 110.08.001B, 110.08.001C, 110.08.001D, 110.08.001Е, 110.08.001F, 110.08.001G, 110.08.001I, 110.08.001J, 110.08.001K, 110.08.001L, 110.08.001M, 110.08.001N, 110.08.001O, 110.08.001P, 110.08.001Q и 110.08.001T, которые заполняются на основании дополнительных форм.
Данные, приведенные в строке 110.08.001, не должны включать расходы, относимые (отнесенные) на вычеты по строкам с 110.00.024 по 110.00.035, а также с 110.08.002 по 110.08.004 в отчетном или предыдущих налоговых периодах;
2) строка 110.08.002 предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды;
3) в строке 110.08.002А указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам;
4) в строке 110.08.002B указываются доходы, определяемые в соответствии со статьей 149 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 110.08.002А;
5) в строке 110.08.002C указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 110.08.002А и 110.08.002B. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников;
6) в строке 110.08.002D указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
7) в строке 110.08.002Е указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 110.08.002А, 110.08.002B, 110.08.002C;
8) в строке 110.08.003 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации финансовых услуг (товаров, работ), не учтенных в строке 110.08.001, определяемая как сумма строк 110.08.003А, 110.08.003В и 110.08.003С;

ТМҚ есепке алу Салық кодексінің 65-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
107. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.08.001 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 110.08.001А, 110.08.001В, 110.08.001С, 110.08.001D, 110.08.001E, 110.08.001F, 110.08.001G, 110.08.001І, 110.08.001J, 110.08.001К, 110.08.001L, 110.08.001M, 110.08.001N, 110.08.001Q және 110.08.001Т-жолдарының сомасын қосумен айқындалады.
110.08.001 жолында келтірілген деректер 110.00.024-110.00.035 жолдары, сондай-ақ есепті немесе бұрынғы салық кезеңдерінде 110.08.002-110.08.004 жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын (жатқызылған) шығыстарды қамтымауы тиіс;
2) 110.08.002 жолы Салық кодексінің 92-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады;
3) 110.08.002А жолында қызметкерлердің есептелген еңбекақысының жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 110.08.002В жолында 110.08.002В жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің 149-бабына сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі;
5) 110.08.002С жолында 110.08.002А және 110.08.002В жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер;
6) 110.08.002D жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
7) 110.08.002E жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.08.002А, 110.08.002B, 110.08.002C жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
8) 110.08.003 жолында 110.08.003А, 110.08.003B және 110.08.003C жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 110.08.001 жолында ескерілмеген қаржылық қызмет көрсетулерді (тауарларды, жұмыстарды) шығару мен сату бойынша шығыстардың басқа да барлық сомасы көрсетіледі;

9) в строке 110.08.003A указывается сумма командировочных расходов, относимая на вычеты согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса;
10) в строке 110.08.003В указывается сумма фактически произведенных представительских расходов, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 93 Налогового кодекса;
11) в строке 110.08.003С указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Данные, приводимые в строках с 110.08.001 по 110.08.003, не должны повторять данные, отраженные в строках с 110.00.024 по 110.00.034;
12) в строке 110.08.004 указывается сумма членских взносов налогоплательщика, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 92 Налогового кодекса;
13) в строке 110.08.004А указывается списочная численность работников налогоплательщика в среднем за год;
14) в строке 110.08.004В указывается фактическая сумма уплаченных членских взносов налогоплательщиком;
15) в строке 110.08.004С указывается предельная сумма членских взносов, определяемая произведением значений строки 110.08.006А и месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
16) в строке 110.08.004D указывается сумма членских взносов налогоплательщика, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, отраженных в строках 110.08.004В и 110.08.004С. Величина строки 110.08.004D переносится в строку 110.08.004;
17) в строке 110.08.005 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным финансовым услугам (товарам, работам) (110.08.001 + 110.08.002Е + 110.08.003 + 110.08.004);
18) в строке 110.08.006 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ, включая расходы на ремонт, относимые на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанные с заменой деталей (частей) основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;
19) в строке 110.08.007 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, не относимая на вычеты в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса;
20) в строке 110.08.008 указывается общая сумма расходов по реализованным финансовым услугам, товарам, работам определяемая вычитанием сумм строк 110.08.006 и 110.08.007 из суммы строки 110.08.005 (110.08.005 - (110.08.006 + 110.08.007));

9) 110.08.003А жолында Салық кодексі 93-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс іссапар шығыстары сомасы көрсетіледі;
10) 110.08.003В жолында Салық кодексі 93-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген өкілдік шығыстардың шегерімге жатқызылатын нақты сомасы көрсетіледі;
11) 110.08.003С жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
110.08.001 - 110.08.003 жолдарында келтірілетін деректер 110.00.024 - 110.00.034 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
12) 110.08.004 жолында Салық кодексі 92-бабының 6-тармағына сәйкес салық төлеушілердің мүшелік жарналарының шегерімге жатқызылатын сомасы көрсетіледі;
13) 110.08.004А жолында салық төлеуші қызметкерлерінің жылына орташа тізімдік саны көрсетіледі;
14) 110.08.004В жолында салық төлеуші төлеген мүшелік жарналардың нақты сомасы көрсетіледі;
15) 110.08.004С жолында 110.08.006А жолы мәндерінің және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің туындысымен айқындалатын мүшелік жарналардың шекті сомасы көрсетіледі;
16) 110.08.004D жолында салық төлеушінің шегерімге жатқызылуы тиіс мүшелік жарналарының сомасы көрсетіледі. 110.08.004В және 110.08.004С жолдарында көрсетілген сомалардың ішінен ең төменгісі ретінде айқындалады. 110.08.004D жолының шамасы 110.08.004 жолына көшіріледі;
17) 110.08.005 жолында (110.08.001 + 110.08.002Е + 110.08.003 + 110.08.004) сатылған қаржылық қызмет көрсетулер (тауарлар, жұмыстар) бойынша шығыстарға енгізілген ТМҚ жиынтық сомасы мен басқа да шығыстар көрсетіледі;
18) 110.08.006 жолында техникалық құжаттамаға сәйкес негізгі құралдардың нормативтік қызмет көрсету мерзімін ұлғайтпайтын және өндірістік қуатын жоғарлатпайтын негізгі құралдардың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында жүргізілетін негізгі құралдардың бөлшектерін (бөліктерін) ауыстырумен байланысты Салық кодексінің 92-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын жөндеуге шығыстарды қоса алғанда, жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
19) 110.08.007 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің шегерімге жатқызылмайтын құны көрсетіледі;
20) 110.08.008 жолында 110.08.005 жолының сомасынан 110.08.006 және 110.08.007 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған қаржылық қызмет көрсетулер, тауарлар, жұмыстар бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

21) в строке 110.08.009A указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода;
22) в строке 110.08.009B указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
23) в строке 110.08.010 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 110.08.009D из суммы строки 110.08.009С;
24) в строке 100.08.016 отражается разница между стоимостью ТМЗ, определяемой в целях налогообложения, и стоимостью ТМЗ, определяемой в соответствии с нормами бухгалтерского учета, на начало и конец налогового периода.
108. Величина строки 110.08.008 переносится в строку 110.00.024.
Величина строки 110.08.010 переносится в строку 110.00.022Е в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Налогового кодекса.
109. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
110. Дополнительные формы к строкам 110.08.001А, 110.08.001B, 110.08.001C, 110.08.001D, 110.08.001Е, 110.08.001F, 110.08.001G, 110.08.001I, 110.08.001J, 110.08.001L, 110.08.001M, 110.08.001N, 110.08.001O, 110.08.001P, 110.08.001T:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 250 настоящих Правил получателя доходов;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.08.001А переносится в строку 110.08.001А, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001B переносится в строку 110.08.001B, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001C переносится в строку 110.08.001C, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001D переносится в строку 110.08.001D, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001E переносится в строку 110.08.001E, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001F переносится в строку 110.08.001F, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001G переносится в строку 110.08.001G, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001I переносится в строку 110.08.001I, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001K переносится в строку 110.08.001K, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001L переносится в строку 110.08.001L, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001M переносится в строку 110.08.001M, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001N переносится в строку 110.08.001N, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001O переносится в строку 110.08.001O, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001P переносится в строку 110.08.001P, графы D дополнительной формы к строке 110.08.001T переносится в строку 110.08.001T.

21) 110.08.009А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
22) 110.08.009В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
23) 110.08.010 жолында 110.08.009C жолының сомасынан 110.08.009D жолының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
108. 110.08.008 жолының шамасы 110.00.024 жолына көшіріледі.
110.08.010 жолының шамасы Салық кодексі 91-бабының 2-тармағына сәйкес 110.00.022Е жолына көшіріледі.
109. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
110. 110.08.001А, 110.08.001В, 110.08.001С, 110.08.001D, 110.08.001Е, 110.08.001F, 110.08.001G, 110.08.001I, 110.08.001K, 110.08.001L, 110.08.001M, 110.08.001N, 110.08.001Q, 110.08.001P, 110.08.001Т -жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда кірістерді алушы осы Ереженің 250-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік етуші елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанда ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік елі көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда шығыстар сомасы көрсетіледі:
110.08.001A жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110.08.001А жолына көшіріледі, 110.08.001В жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001В жолына көшіріледі, 110.08.001С жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001С жолына көшіріледі, 110.08.001D жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001D жолына көшіріледі, 110.08.001E жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001E жолына көшіріледі, 110.08.001F жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001F жолына көшіріледі, 110.08.001G жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001G жолына көшіріледі, 110.08.001І жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001І жолына көшіріледі, 110.08.001K жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001K жолына көшіріледі, 110.08.001L жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001L жолына көшіріледі, 110.08.001M жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 110.08.001M жолына көшіріледі, 110.08.001N жолына қосымша нысан D бағанының - 110.08.001N жолына көшіріледі, 110.08.001O жолына қосымша нысан D бағанының - 100.08.003О жолына көшіріледі, 110.08.001Р жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 110.08.001Р жолына көшіріледі, 110.08.001Т жолына қосымша нысан D бағанының -110.08.001Т жолына көшіріледі.

111. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
112. Дополнительная форма к строке 110.08.001К:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика-страховщика/код страны резидентства согласно пункту 250 настоящих Правил;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 110.08.001К переносится в строку 110.08.001К.
113. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
114. Дополнительная форма к строке 110.08.001R:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 250 настоящих Правил организации, производящей обучение физического лица, не являющегося работником;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение физического лица;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом на обучение;
8) в графе Н указывается сумма фактических расходов на оплату обучения, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;
9) в графе I указывается сумма фактических расходов на оплату обучения, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан;

111. Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
112. 110.08.001J жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда сақтандырушы ұйымның осы Ереженің 250-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) C бағанда табысты алушы ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған B бағанда резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда Салық кодексі 99-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сақтандыру сыйлықақылары төленетін сақтанушы - салық төлеуші жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанда есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын (төленген) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
110.08.001J жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.08.001J жолына көшіріледі.
113. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
114. 110.08.001R жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 250-тармағына сәйкес қызметкерлерді оқытуды, біліктілігін арттыруды, қайта даярлауды, жеке тұлғаларды оқытуды жүргізетін салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оқытушы ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында салық төлеуші қызметкердің - оқып жатқан тұлғаның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақшаны алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем оқытушы ұйымға тікелей жүргізіледі;
2 - төлем көрсетілген соманы кейіннен оқытушы ұйымға беру шартымен жеке тұлға-қызметкерге жүргізіледі;
6) F бағанында оқытушы ұйыммен қызметкерді оқытуға, біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға шарт жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жеке тұлға-қызметкермен оқытуға, біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға шарт жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) H бағанында Қазақстан Республикасының резиденті оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеуге жүргізілген нақты сома көрсетіледі;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес оқытушы ұйымға төленуге тиіс (төленген) оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға кеткен шығыстарды төлеуге жүргізілген нақты сома көрсетіледі;

10) в графе J указывается период обучения;
11) в графе К указывается период исполнения физическим лицом обязательства отработать у налогоплательщика согласно договору.
Сумма итоговых величин граф Н и I дополнительной формы к строке 110.08.001S переносится в строку 110.08.001R.
115. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
116. Дополнительная форма к строке 110.08.001S:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 250 настоящих Правил организации, получателя дохода;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации получателя доходов, в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается сумма фактических расходов на проживание и питание обучаемого физического лица;
6) в графе F указывается предельная сумма расходов на проживание и питание, установленная Правительством Республики Казахстан;
7) в графе G указывается сумма расходов на проживание и питание обучаемого физического лица, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах Е и F;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения;
9) в графе I указывается сумма расходов на проживание и питание, фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан. Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H, при отражении по данной строке в графе В регистрационного номера налогоплательщика-резидента Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма расходов на проживание и питание, фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан. Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H, при отражении по данной строке в графе В кода страны резидентства нерезидента Республики Казахстан.
Сумма итоговых величин граф I и J дополнительной формы к строке 110.08.001S переносится в строку 110.08.001S.
117. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

10) J бағанында оқыту кезеңі көрсетіледі;
11) К бағанында жеке тұлғаның шартқа сәйкес салық төлеушіде міндеттемесін жұмыс істеп өтеу мерзімі көрсетіледі.
110.08.001S жолына қосымша нысан Н және І бағандарының жиынтық шамаларының сомасы 110.08.001R жолына көшіріледі.
115. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
116. 110.08.001S жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 250-тармағына сәйкес табысты алушы ұйымның резиденттігі елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында табыстарды алушының резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында салық төлеуші қызметкердің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында қызметкердің тұруына және тамақтануына нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тұру мен тамақтануға арналған шығыстардың шекті сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында қызметкердің тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың шегерімге жатқызылуы тиіс сомасы көрсетіледі. E және F бағандарында көрсетілген сомалардың ішінен ең төменгісі ретінде айқындалады;
8) Н бағанында қызметкердің түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Қазақстан Республикасының резиденттеріне төленуі тиіс (төленген) оқытылатын жеке тұлғаның тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың, түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың В бағанында Қазақстан Республикасының салық төлеуші резидентінің тіркеу нөмірі көрсетілген кезде G және Н бағандары бойынша тиісті сомаларды қосумен айқындалады;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының резиденттеріне төленуі тиіс (төленген) оқытылатын жеке тұлғаның тұруына және тамақтануына арналған шығыстардың, түскен кезде оқу орнына баруға және оқу аяқталған соң кейін қайтуға нақты кеткен шығыстарының сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың В бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емесінің резиденттік елінің коды көрсетілген кезде G және Н бағандары бойынша тиісті сомаларды қосумен айқындалады.
110.08.001S жолына қосымша нысанның І және J бағандарының жиынтық шамасы 110.08.001S жолына көшіріледі.
117. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

118. Дополнительная форма к строке 110.08.003С:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 250 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается буквенный индекс подстроки строки 110.08.001, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским услугам - "J"; расходы на рекламу - "О" и так далее);
5) в графе E указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
6) в графе F указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
8) в графе H указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (E + F - G). Данная сумма переносится в графу E дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 110.08.003Н переносится в строку 110.08.003Н.
119. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
11. Составление формы 110.09 - Расходы по вознаграждению
120. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса.
121. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам), депозитам":
1) строка 110.09.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), депозитам, выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.09.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), депозитам, выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
122. В разделе "Выплаты по векселям":
1) строка 110.09.003 предназначена для отражения итоговой суммы выплаты по векселям резидентам и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.09.004 предназначена для отражения итоговой суммы выплаты по векселям нерезидентам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
123. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 110.09.005 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.

118. 110.08.003C жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда оған қатысты алдыңғы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген, осы Ереженің 250-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) C бағанда табысты алушы ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанда резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанда алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық (кеңес алу) қызмет көрсетулері бойынша - "J"; жарнамаға шығыстар - "O" және т.б.) бойынша жататын шығыс сәйкес келетін 110.08.001 жолының астыңғы жолының әріптік индексі көрсетіледі;
5) Е бағанда салық кезеңінің басына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанда алдыңғы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстары жатады;
7) G бағанда ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) H бағанда салық кезеңінің соңына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомалары (E-F-G) көрсетіледі. Осы сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының E бағанға көшіріледі;
110.08.003Н жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 110.08.003Н жолына көшіріледі.
119. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
11. Сыйақы бойынша шығыстар - 110.09 нысанын жасау
120. Бұл нысан Салық кодексінің 94-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
121. "Кредиттер (заемдар), депозиттер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 110.09.001 жолы салық төлеушінің резидентке төлейтін депозиттері, кредиттері (заемдары) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 110.09.001 жолы салық төлеушінің резидент емеске төлейтін депозиттері, кредиттері (заемдары) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
122. "Вексельдер бойынша төлемдер" бөлімінде:
1) 110.09.003 жолы резиденттерге вексельдер бойынша төлемдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.09.004 жолы резидент еместерге вексельдер бойынша төлемдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректерінің негізінде толтырылады.
123. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде: 110.09.005 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.

124. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 110.09.006 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумме собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) строка 110.09.007 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 110.09.008 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7.
125. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 110.09.009 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 110.09.001В, 110.09.003В и 110.09.005D;
2) в строке 110.09.010 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 110.09.002В, 110.09.003В и 110.09.005G;
3) в строке 110.09.011 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 110.09.009 и 110.09.010;
4) в строке 110.09.012 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 110.09.009 + 110.09.006/110.09.007 х 110.09.008 х 110.09.010;
5) в строке 110.09.013 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 110.09.011 и 110.09.012.
126. Величина строки 110.09.013 переносится в строку 110.00.025.
127. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
128. Дополнительная форма к строке 110.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора/депозитора. При этом по кредитам (займам)/депозитам, выданным физическим лицам/полученным от физических лиц, а также по депозитам юридических лиц в графе В указывается вид кредита (займа)/депозита, графа D не заполняется, а данные граф Е и F отражаются едиными суммами;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/депозитора (количество юридических/физических лиц);
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного/депозитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа)/депозита. При получении кредита (займа)/депозита в иностранной валюте сумма кредита (займа)/депозита пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);

124. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.09.006 жолы есепті салық кезеңінің әр айының соңына өзіндік капиталдың орташа арифметикалық сомасына тең болатын өзіндік капиталдың орташа жылдық сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.09.007 жолы есепті салық кезеңінің әр айының ішінде сыйақы төленетін міндеттемелердің ең жоғарғы орташа арифметикалық сомасына тең болатын міндеттемелердің орташа жылдық сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.09.008 жолы қаржы органдары үшін 7-ге тең болатын шекті коэффициентті көрсетуге арналған.
125. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 110.09.009 жолында 110.09.001В, 110.09.003В және 110.09.005D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.09.010 жолында 110.09.002В, 110.09.003В және 110.09.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.09.011 жолында 110.09.009 және 110.09.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 110.09.012 жолында 110.09.009 + 110.09.006/110.09.007 х 110.09.008 х 110.09.010 формуласы бойынша айқындалатын шегерімге жатқызылатын сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі;
5) 110.09.013 жолында 110.09.011 және 110.09.012 жолдары бойынша сомалардың ең азы ретінде айқындалатын сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
126. 110.09.013 жолының шамасы 110.00.025 жолына көшіріледі.
127. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
128. 110.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор/депозитор ұйымның атауы көрсетіледі. Бұл ретте, В бағанында жеке тұлғаларға берілген/жеке тұлғалардан алынған кредиттер (заемдар)/депозиттер бойынша, сондай-ақ заңды тұлғалардың депозиттері бойынша кредит (заем)/депозит түрі көрсетіледі, D бағандары толтырылмайды, ал Е және Ғ бағандарының деректері біртұтас сомалармен көрсетіледі;
3) С бағанында кредитор/депозитор - ұйым салық төлеушісінің (заңды/жеке тұлғалардың саны) тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кредиттік/депозиттік шартты жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (заем)/депозит сомасы көрсетіледі. Кредитті (заем)/депозитті шетел валютасында алу кезінде кредит (заем)/депозит алу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен кредит (заем)/депозит теңгеге қайта саналады;

6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.09.001 переносится в строку 110.09.001А, графы F - в строку 110.09.001В.
129. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
130. Дополнительная форма к строке 110.09.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора/депозитора. При этом по кредитам (займам)/депозитам, выданным физическим лицам/полученным от физических лиц, а также по депозитам юридических лиц в графе В указывается вид кредита (займа)/депозита, графа D не заполняется, а данные граф Е и F отражаются едиными суммами;
3) в графе С отражается код страны резидентства согласно пункту 250 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства;
5) в графе Е указываются номер и дата заключения кредитного/депозитного договора;
6) в графе F указывается сумма полученного кредита (займа)/депозита. При получении кредита (займа)/депозита в иностранной валюте сумма кредита (займа)/депозита пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
7) в графе G указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.09.002 переносится в строку 110.09.002А, графы G - в строку 110.09.002В.
131. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
132. Дополнительная форма к строке 110.09.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование векселедержателя;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика векселедержателя;
4) в графе D указываются дата составления векселя;
5) в графе Е указывается сумма векселя. При выдаче векселя в иностранной валюте сумма векселя пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выдачи векселя;
6) в графе F указывается сумма выплаты по векселю, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком векселедержателю - резиденту Республики Казахстан за отчетный налоговый период согласно условиям векселя.

6) Ғ бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Хеджерлеуді қолдану кезінде пайда болатын айырма, осы бағанда көрсетілуге жатады.
110.09.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.09.001А жолына, F бағаны - 110.09.001В жолына көшіріледі.
129. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
130. 110.09.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор/депозитор ұйымның атауы көрсетіледі. Бұл ретте жеке тұлғаларға берілген/жеке тұлғалардан алынған кредиттер (заемдар)/депозиттер бойынша, сондай-ақ заңды тұлғалардың депозиттері бойынша В бағанында кредиттің (заемның)/депозиттің атауы түрі көрсетіледі, D бағаны толтырылмайды, ал Е және F бағандары бірдей сомаларда көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 250-бабына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында табысты алушы ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында кредиттік/депозиттік шарт жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында алынған кредиттің (заемның)/депозиттің сомасы көрсетіледі. Кредит (заем)/депозит шетелдік валютада алынған кезде кредиттің (заемның)/депозиттің сомасы кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде қайта есептеледі;
7) G бағанында шарттың талаптарына сәйкес есепті салық кезеңінде салық төлеушінің төлеген (төлеуі тиіс) сыйақысының сомасы көрсетіледі. Хеджирлеуді қолдану кезінде туындайтын айырмашылық осы жолда көрсетілуі тиіс.
110.09.002 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.09.002А жолына, G бағанының - 110.09.002В жолына көшіріледі.
131. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
132. 110.09.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
2) В бағанында вексель ұстаушының атауы көрсетіледі;
3) С бағанында вексель ұстаушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында вексельдің жасалған күні көрсетіледі;
5) Е бағанында вексельдің сомасы көрсетіледі. Вексель шетелдік валютада берілген кезде вексельдің сомасы вексельді алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде қайта есептеледі;
6) F бағанында вексель талаптарына сәйкес есепті салық кезеңінде Қазақстан Республикасының вексель ұстаушы резидентіне салық төлеушінің төлеген (төлеуі тиіс) вексель бойынша төлемдерінің сомасы көрсетіледі.

Итоговая сумма графы Е дополнительной формы к строке 110.09.003 переносится в строку 110.09.003А, графы F - в строку 110.09.003В.
133. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
134. Дополнительная форма к строке 110.09.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование векселедержателя;
3) в графе С указывается код страны резидентства организации-кредитора согласно пункту 250 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации получателя дохода в стране резидентства;
5) в графе E указываются дата составления векселя;
6) в графе F указывается сумма векселя. При выдаче векселя в иностранной валюте сумма векселя пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выдачи векселя;
7) в графе G указывается сумма выплаты по векселю, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком векселедержателю - нерезиденту Республики Казахстан за отчетный налоговый период согласно условиям векселя.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.09.004 переносится в строку 110.09.004А, графы G - в строку 110.09.004В.
135. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
136. Дополнительная форма к строке 110.09.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе C указываются номер и дата регистрации эмиссии долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги. При выпуске долговой ценной бумаги в иностранной валюте номинальная стоимость долговой ценной бумаги пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент реализации долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения резиденту;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая резиденту;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + E). Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения нерезиденту;
9) в графе I указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая нерезиденту;

110.09.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны бойынша жиынтық сома 110.09.003А жолына, F бағанының - 110.09.003В жолына көшіріледі.
133. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
134. 110.09.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында вексель ұстаушының атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 250-тармағына сәйкес кредитор ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында табысты алушының резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында вексельдің жасалған күні көрсетіледі;
6) F бағанында вексельдің сомасы көрсетіледі. Вексель шетелдік валютада берілген кезде вексельдің сомасы вексельді алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде қайта есептеледі;
7) G бағанында вексель талаптарына сәйкес есепті салық кезеңінде Қазақстан Республикасының вексель ұстаушы резидент емесіне салық төлеушінің төлеген (төлеуі тиіс) вексель бойынша төлемнің сомасы көрсетіледі.
110.09.004 жолына қосымша нысанның F бағаны бойынша жиынтық сома 110.09.004А жолына, F бағанының - 110.09.004В жолына көшіріледі.
135. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
136. 110.09.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі. Берешек бағалы қағазды шетел валютасында шығару кезінде берешек бағалы қағаздың атаулы құны берешек бағалы қағазды сату мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады;
5) Е бағанында резидентке сыйақы төлеу кезінде есепке алынатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырма) (Ғ + Е) ретінде айқындалатын сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Хеджерлеуді қолдану кезінде пайда болатын айырма, осы бағанда көрсетілуге жатады;
8) Н бағанында резидент емеске сыйақы төлеу кезінде есепке алынатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емеске төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;

Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.10.004 переносится в строку 110.10.004А, графы Н - в строку 110.10.004В.
146. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
13. Составление формы 110.11 - Расходы по созданию провизий (резервов)
147. Данная форма предназначена для определения расходов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по созданию провизий против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса.
148. В разделе "Расходы":
строка 110.11.001 предназначена для отражения сумм провизий против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
При определении расходов по созданию провизий безнадежными активами признаются активы, находящиеся на конец отчетного налогового периода как в балансе, так и учитываемые за балансом (списанные за баланс с 1 января 2002 года).
149. Величина строки 110.11.001Е переносится в строку 110.00.028.
150. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
151. Дополнительная форма к строке 110.11.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графе C указывается сумма требований на конец отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается размер резервирования, определенный Агентством Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по согласованию с уполномоченным государственным органом;
5) в графе E указывается сумма провизий (резервов), определенная как произведение сумм граф C и D;
6) в графе F указывается сумма провизий, отнесенная на вычет в предыдущем налоговом периоде и определенная в графе Н дополнительной формы к строке 110.11.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указывается сумма провизий, отнесенная на вычет с учетом корректировки. Определяется как разница суммы графы F и сумм граф G дополнительных форм к строкам 110.05.001, 110.05.002, графе I дополнительной формы к строке 110.05.003;
8) в графе Н указывается сумма провизий, относимых на вычет в отчетном налоговом периоде и определенная как положительная разница сумм граф E и G.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.11.001 переносится в строку 110.11.001А, графы E - в строку 110.11.001В, графы F - в строку 110.11.001С, графы G - в строку 110.11.001D, графы H - в строку 110.11.001E.

110.10.004 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 110.10.004А жолына, H бағаны - 110. 10.004В жолына көшіріледі.
146. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
13. Провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар - 110.11 нысанын жасау
147. Осы нысан Салық кодексінің 97-бабының 2-тармағына сәйкес күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизияларды құру, шартты міндеттемелер жөніндегі шығыстарды айқындауға арналған.
148. "Шығыстар" бөлімінде:
110.11.001 жолы күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар, шартты міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
Сенімсіз активтермен провизиялар құру жөніндегі шығыстарды айқындау кезінде активтер деп теңгермеде де және теңгерме үшін есептелетін (2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап теңгерме үшін есептен шығарылған) есепті салық кезеңінің соңына активтер танылады.
149. 110.11.001Е жолының шамасы 110.01.028 жолына көшіріледі.
150. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
151. 110.11.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің соңына талаптар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында уәкілетті Мемлекеттік органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржылық ұйымдарды қадағалау және реттеу Агенттігімен айқындаған резервтеу мөлшері көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандары сомасының туындысы ретінде айқындалған провизиялар (резервтер) сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін 110.11.001 жолына қосымша нысан Н бағанында айқындалған және бұрынғы салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында түзетуді ескеріп шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі. 110.11.003 жолына қосымша нысан І бағанында, 110.11.001, 110.11.002 жолдарына қосымша нысан Ғ бағаны сомасының және G бағаны сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
8) Н бағанында Е және G бағандары сомасының оң айырмасы ретінде айқындалған және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.11.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.11.001А жолына, Е бағаны - 110.11.001В жолына, Ғ бағаны - 110.11.001С жолына, G бағаны - 110.11.001D жолына, Н бағаны - 110.11.001Е жолына көшіріледі.

152. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
14. Составление формы 110.12 - Управленческие
и общеадминистративные расходы резидента
153. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты резиденту и постоянному учреждению, расположенному в иностранных государствах, с которыми заключены международные договоры об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), в соответствии с положениями таких международных договоров. Налогоплательщик-резидент определяет суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты иностранному постоянному учреждению в порядке, аналогичном порядку, установленному статьями 195 - 197 Налогового кодекса. При этом налогоплательщик-резидент вправе выбрать один из указанных методов:
1) метод пропорционального распределения;
2) метод непосредственного (прямого) отнесения на вычеты.
Выбранный метод применяется налогоплательщиком по всем иностранным постоянным учреждениям ежегодно и может быть изменен только по согласованию с налоговым органом.
154. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии с пунктом 153 настоящих Правил;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения.
155. В разделе "Расходы":
1) строка 110.12.001 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 110.12.002 предназначена для отражения общей суммы управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов из источников в иностранных государствах, и заполняется на основании дополнительной формы.
156. Величина строки 110.12.002 используется при исчислении строки 110.00.036В.
157. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
158. Дополнительная форма к строкам 110.12.001, 110.12.002:

152. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
14. Резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары - 110.12 нысанын жасау
153. Осы нысан осындай халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес резидентке және қосарланған салық салуды болдырмау және кірістерге немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу туралы халықаралық шарттар жасасқан шетел мемлекеттерінде орналасқан тұрақты мекемеге шегерімге жатқызылған Қазақстан Республикасындағы оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кірістерді алу мақсатында Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резиденттері шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарды айқындауға арналған. Салық төлеуші-резидент Салық кодексінің 195-197-баптарымен белгіленген тәртіпке ұқсас тәртіпте шетел тұрақты мекемесіне шегерімге жатқызылған басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындайды. Бұл ретте салық төлеуші-резидент көрсетілген әдістердің бірін таңдауға құқылы:
1) бөлудің бара-бар әдісі;
2) тікелей (тура) шегерімге жатқызу әдісі.
Таңдалған әдісті салық төлеуші барлық шетел тұрақты мекемелері бойынша жыл сайын қолданады және салық органының келісімімен өзгертілген болуы мүмкін.
154. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) осы Ережелердің 153-тармағына сәйкес аталған шығыстарды шегеруге жатқызуда қолданылатын әдіс;
2) бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі.
155. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.12.001 жолы резиденттің Қазақстан Республикасындағы және оның шегінен тыс жерлердегі көздерден кіріс алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 110.12.002 жолы резидент еместің шетел мемлекеттеріндегі көздерден кіріс алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысан негізінде толтырылады.
156. 110.12.002 жолының шамасы 110.00.036В жолын есептеуде қолданылады.
157. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
158. 110.12.001, 110.12.002 жолдарына қосымша нысан:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование иностранного постоянного учреждения;
3) в графе С указывается код страны расположения иностранного постоянного учреждения согласно пункту 250 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы совокупного годового дохода налогоплательщика резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
5) в графе Е указывается доля совокупного годового дохода иностранного постоянного учреждения в совокупном годовом доходе налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
6) в графе F указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
7) в графе G указывается доля первоначальной (текущей) стоимости основных средств иностранного постоянного учреждения в общей сумме первоначальной (текущей) стоимости основных средств налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
8) в графе H указываются суммы расходов по оплате труда налогоплательщика-резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
9) в графе I указывается доля расходов по оплате труда работников иностранного постоянного учреждения в общей сумме расходов по оплате труда работников налогоплательщика-резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
10) в графе J указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу, определенный по графе Е или как отношение суммы граф E, G, I к 3 ((графа Е + графа G + графа I)/3), в зависимости от применяемого способа, по каждому иностранному постоянному учреждению;
11) в графе К указываются суммы управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов соответствующего иностранного постоянного учреждения определяется как произведение графы J и строки 00001К;
12) в графе L указываются общие суммы затрат налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений с учетом затрат, отраженных в графе К.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, указанная в строке 00001К дополнительной формы к строкам 110.12.001, 110.12.002, переносится в строку 110.12.001А.
Общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в целях получения доходов иностранных постоянных учреждений, определяемая как сумма таких расходов, относимых на вычеты иностранным постоянным учреждением, указанная в строке 00002К дополнительной формы 110.12.001, 110.12.002, переносится в строку 110.12.002А.

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тұрақты шетел мекемесінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 250-тармағына сәйкес тұрақты шетел мекемесінің орналасқан жері;
4) D бағанында салық төлеуші-резиденттің және тұрақты шетел мекемесінің жылдық жиынтық кірістерінің сомалары ұлттық валютада көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушінің тұрақты шетел мекемесінің жылдық жиынтық кірісіндегі үлесі, әр тұрақты шетел мекемесі бойынша көрсетіледі;
6) Ғ бағанында резиденттің және тұрақты шетел мекемесінің негізгі қаражаттарының бастапқы (ағымдағы) құнының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші-резиденттің негізгі қаражатының бастапқы (ағымдағы) құнының жалпы сомасындағы тұрақты шетел мекемесінің негізгі қаражатының бастапқы құнының үлесі, әр тұрақты шетел мекемесі бойынша көрсетіледі;
8) Н бағанында салық төлеуші-резидент және тұрақты шетел мекемесінің еңбек төлемдері бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында төлеуші-резиденттің қызметкерлерінің еңбек төлемдері бойынша шығыстарының жалпы сомасындағы тұрақты шетел мекемесінің қызметкерлерінің еңбек төлемдері бойынша шығыстарының үлесі;
10) J бағанында қолданылатын тәсіліне байланысты Е бағаны бойынша немесе Е, G, I бағандарының сомаларының 3 ((Е бағаны + G бағаны +I бағаны) қатынасы ретінде айқындалған пайдаланылған тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері әр тұрақты шетел мекемесі бойынша көрсетіледі;
11) К бағанында салық төлеуші-резиденттің және тұрақты шетел мекемелерінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі.
Тиісті тұрақты шетел мекемесінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары J бағанының және 00001К жолының туындысы ретінде айқындалады;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген шығындарды есепке алумен салық төлеуші-резиденттің және тұрақты шетел мекемелерінің шығындарының жалпы сомалары көрсетіледі.
110.12.001, 110.12.002 жолдарына қосымша нысанның 00001К жолында көрсетілген резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 110.12.001А жолына көшіріледі.
Резиденттің 110.12.001, 110.12.002 қосымша нысандарының 00002К жолында көрсетілген тұрақты шетел мекемелерінің осындай шығыстарының сомасы ретінде айқындалатын шетел көздерінен кіріс алу мақсатында шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасы 110.12.002А жолына көшіріледі.

графы F дополнительной формы к строке 110.14.002 переносится в строку 110.14.002А, графы G - в строку 110.14.002В, графы H - в строку 110.14.002С, графы I - в строку 110.14.002D, графы J - в строку 110.14.002E, графы K - в строку 110.14.002F, графы L - в строку 110.14.002G, графы M - в строку 110.14.002H, графы N - в строку 110.14.002I, графы O - в строку 110.14.002J, графы P - в строку 110.14.002K, графы Q - в строку 110.14.002L.
172. Отрицательные суммы по графе I дополнительной формы к строке 110.14.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 110.02.001, и графы I дополнительной формы к строке 110.14.002 переносятся в строку 110.14.004.
173. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
174. Дополнительная форма к строке 110.14.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается код арендованных основных средств в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
4) в графе D указывается номер группы основных средств, указанных в графе D, согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
6) в графе F указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
7) в графе G указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
8) в графе Н указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
9) в графе I указывается сумма расходов на ремонт, не возмещаемая арендодателем и подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму невозмещаемых расходов на ремонт, которая определяется как разница сумм граф G и H (G - H).
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.14.005 переносится в строку 110.14.005А, графы G - в строку 110.14.005В, графы H - в строку 110.14.005С, графы I - в строку 110.14.005D.
175. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

110.14.002 жолға қосымша нысанның F бағаны 110.14.002А жолына, G бағаны - 110.14.002В жолына, H бағаны - 110.14.002С жолына, I бағаны - 110.14.002D жолына, J бағаны - 110.14.002Е жолына, К бағаны - 110.14.002F жолына, L бағаны - 110.14.002G жолына, М бағаны - 110.14.002Н жолына, N бағаны - 110.14.002І жолына, О бағаны - 110.14.002J жолына, Р бағаны - 110.14.002К жолына, Q бағаны - 110.14.002L жолына көшіріледі.
172. 110.14.001 жолға қосымша нысанның F бағанда көрсетілген сомаларды қоспағанда 110.14.001 жолға қосымша нысанның І бағаны мен 110.14.002 жолға қосымша нысанның І бағаны бойынша теріс сомалар 110.14.004 жолына көшіріледі.
173. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
174. 110.14.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда негізгі құралдарды жылдық жиынтық табыс алу мақсатында алған жалға беруші-салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанда жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
4) D бағанда Салық кодексінің 110-бабындағы 1-тармаққа сәйкес, D бағанда көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанда негізгі құралдар жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанда жал шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жал төлемінің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанда есепті салық кезеңінің ішінде жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында жалға берушімен өтелуге жататын жөндеуге шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) I бағанда жалға берушімен өтеуге жататын жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанда Салық кодексінің 113-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жататын, жалға берушімен өтелетін жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі.
110.14.005 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 110.14.005А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 110.14.005В жолына, H бағанының жиынтық шамасы 110.14.005C жолына, I бағанының жиынтық шамасы 110.14.005D жолына көшіріледі.
175. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

17. Составление формы 110.15 - Амортизационные отчисления
по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
176. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
177. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 110.15.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
178. Величина строки 110.15.001В переносится в строку 110.00.035В.
179. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
180. Дополнительная форма к строке 110.15.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается код фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, установленные пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса. При этом, по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым ранее была применена двойная норма амортизации графы F, G, H, I, J не заполняются;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе Е;
7) в графе G указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса (G х 2);

17. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар - 110.15 нысанын жасау
176. Осы нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.
177. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
110.15.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
178. 110.15.001В жолының шамасы 110.00.035B жолға көшіріледі.
179. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
180. 110.15.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет іске қосылған тіркелген активтердің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті тіркелген активті Қазақстан Республикасы аумағында іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағында белгіленген тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша пайызбен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте алғаш рет Қазақстан Республикасы аумағында F, G, H, І, J бағандарының бұрын амортизацияның қос нормасы қолданылған өткен салық кезеңдерінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;
6) F бағанында E бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша пайызбен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес (G х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;

8) в графе H указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
9) в графе I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (H*G);
10) в графе J определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в текущем налоговом периоде и используемых для получения совокупного годового дохода (H-I). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы G дополнительной формы к строкам 110.22.001, 110.22.002 следующего налогового периода;
11) в графе K указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива в случае его реализации до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.15.001 переносится в строку 110.15.001А, графы I - в строку 110.15.001В, графы J - в строку 110.15.001С.
181. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
18. Составление формы 110.16 - Прочие вычеты
182. Данная форма предназначена для определения суммы вычетов по расходам на научно-исследовательские и научно-технические работы, по взносам по гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) физических лиц, в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса, а также расходам, понесенным в виде присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек. Также в данной форме определяется сумма переносимых убытков от предпринимательской деятельности в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса.
183. В разделе "Прочие вычеты":
1) в строке 110.16.001 отражается сумма расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы, подлежащая отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 110.16.002 отражаются расходы по взносам по гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) физических лиц;
3) в строке 110.16.002A указывается сумма гарантируемых вкладов (депозитов) физических лиц, определенная согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;

8) Н бағанда Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
9) I бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (H * G) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
10) J бағанында ағымдағы салық кезеңінде алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (H-I) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 110.15.001, 110.15.002 жолдарға қосымша нысанның G бағанының тиісті жолдарына көшіріледі;
11) К бағанында тіркелген актив пайдаланудың үш жылдық кезеңі біткенге дейін сатылған жағдайда, тиісті тіркелген активтің істен шыққан күні көрсетіледі.
110.15.001 жолға қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 110.15.001A жолына, І бағаны - 110.15.001В жолына, J бағаны - 110.15.001С жолына көшіріледі.
181. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
18. Өзге де шегерімдер - 110.16 нысанын жасау
182. Бұл нысан ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға жұмсалатын шығыстар бойынша шегерiмдерді, сондай-ақ тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын айқындауға арналған. Сондай-ақ бұл нысан Салық кодексінің 124-бабына сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебі мен Салық кодексінің 139-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құнын айқындауға арналған.
183. "Өзге де шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.16.001 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.16.002 жолында жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) кепілдендіру (сақтандыру) бойынша жарналарға шығыстар көрсетіледі;
3) 110.16.002А жолында Банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған жеке тұлғалардың кепілдендірілетін салымдарының (депозиттерінің) сомасы көрсетіледі;

4) в строке 110.16.002B указывается предельная сумма взносов, определенная с учетом ставки взноса, установленной согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
5) в строке 110.16.002C указывается сумма взносов, перечисленных в Фонд гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
6) в строке 110.16.002D указывается сумма взносов, подлежащих вычету, определенная как наименьшая сумма из строк 110.16.002В и 110.16.002C.
7) в строке 110.16.003 отражается сумма штрафов, пени, неустоек, подлежащая отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
8) в строке 110.16.004 отражается итоговая сумма убытка, переносимая из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы
184. Величина строки 110.16.001 переносится в строку 110.00.029.
Величина строки 110.16.002D переносится в строку 110.00.030.
Величина строки 110.16.003 переносится в строку 110.00.034.
Величина строки 110.16.004 переносится в строку 110.00.43.

4) 110.16.002В жолында "Банк және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес айқындалған жарнаның шекті сомасы көрсетіледі;
5) 110.16.002С жолында Банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) кепілдендіру (сақтандыру) қорына аударылған жарналар сомасы көрсетіледі;
6) 110.16.002D жолында 110.16.002В және 110.16.002С жолдарының ең аз сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын жарна сомасы көрсетіледі;
7) 110.16.003 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
8) 110.16.004 жолында бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдардың жиынтық сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
184. 110.16.001 жолының шамасы 110.00.029 жолына көшіріледі.
110.16.002D жолының шамасы 110.00.030 жолына көшіріледі.
110.16.003 жолының шамасы 110.00.034 жолына көшіріледі.
116.16.004В жолының шамасы 110.00.043 жолына көшіріледі.

6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 110.16.001 переносится в строку 110.16.001.
191. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
19. Составление формы 110.17 - Доходы из иностранных источников
192. Данная форма предназначена для отражения налогоплательщиком-резидентом доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 79 , 80 Налогового кодекса. При этом такие доходы подлежат обязательному отражению в строках 110.00.001-110.00.020 Декларации.
193. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 110.17.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.17.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.17.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан (в иностранных государствах), которая определяется как сумма показателей строки 110.17.001 и 110.17.002 (110.17.001+110.17.002).
194. Величина строки 110.17.003 переносится в строку 110.00.051.
195. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
196. Дополнительная форма к строке 110.17.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 250 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 248 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 249 настоящих Правил;

6) Ғ бағанда Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
110.16.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 110.16.001 жолына көшіріледі.
191. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
19. Шет ел көздерінен табыстар - 110.17 нысанын жасау
192. Осы нысан салық төлеуші-резидентпен міндетті тәртіпте толтырылуға жатады және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және Салық кодексінің 79-80-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 110.00.001-110.00.021 жолдарында көрсетуге жатады.
193. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.17.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.17.002 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен шетел мемлекетіндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кірістердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.17.003 жолы 110.17.001 және 110.17.002 (110.17.001+110.17.002) жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс (шетел мемлекеттеріндегі) көздерден алынған кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
194. 110.17.003 жолының шамасы 110.00.051 жолына көшіріледі.
195. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
196. 110.17.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда осы Ережелердің 250-тармағына сәйкес кіріс төлейтін салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ережелердің 248-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанда осы Ережелердің 249-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;

201. В разделе "Доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 110.18.001 предназначена для определения общей суммы налога с доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
202. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 110.18.002 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного(-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
203. В разделе "Всего":
строка 110.18.003 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 110.18.001С и 110.18.002С.
204. Величина строки 110.18.003 переносится в строку 110.19.003А.
205. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
206. Дополнительная форма к строке 110.18.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 248 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 250 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил аналогичные виды доходов из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;

201. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кіріс" бөлігінде:
110.18.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
202. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)":
110.18.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
203. "Барлығы" бөлігінде:
110.18.003 жолы 110.18.001С және 110.18.002С жолдарында айқындалған, Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
204. 110.18.003 жолының шамасы 110.19.003А жолына көшіріледі.
205. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
206. 110.18.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда осы Ереженің 248-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрі көрсетіледі;
3) С бағанда осы Ереженің 250-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
4) D бағанда әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанда тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанда әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанда Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.18.001 переносится в строку 110.18.001A, графы F - в строку 110.18.001B, графы H - в строку 110.18.001C.
207. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
208. Дополнительная форма к строке 110.18.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 250 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставка подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 110.18.002 переносится в строку 110.18.002A, графы E - в строку 110.18.002B, графы G - в строку 110.18.002C.
209. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

8) Н бағанда Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
110.18.001 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 110.18.001А жолына, F бағаны - 110.18.001В жолына, Н бағаны - 110.18.001С жолына көшіріледі.
207. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
208. 110.18.002 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда осы Ережелердің 250-тармағына сәйкес кіріс төлемі көзі - елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанда әрбір төлем көзі - елі бойынша олардың салық заңнамаларына сәйкес есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген салық салынатын кіріс (пайда) сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанда тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанда әрбір кіріс төлем көзі - еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанда Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанда Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
110.18.002 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.18.002А жолына, Е бағаны - 110.18.002В жолына, G бағаны - 110.18.001С жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

21. Составление формы 110.19 - Исчисление налогового обязательства
210. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода.
211. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 110.19.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 110.00.044;
2) в строке 110.19.002 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по ставке, установленной пунктом 1 статьи 135 Налогового кодекса;
3) в строке 110.19.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемых как сумма строк 110.19.003А и 110.19.003В;
4) в строке 110.19.003А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленная с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.18.003;
5) в строке 110.19.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан;
6) в строке 110.19.004 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период. Определяется как разница сумм строк 110.19.002 и 110.19.003. При этом, если сумма строки 110.19.003 превышает сумму строки 110.19.002, зачет производится в пределах суммы строки 110.19.002 и в строке 110.19.004 указывается ноль;
7) в строке 110.19.005 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строки 110.19.005А и 110.19.005В;
8) в строке 110.19.005А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате корпоративного подоходного налога отчетного налогового периода;
9) в строке 110.19.005В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период;
10) в строке 110.19.006 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 110.19.004, и суммой произведенных авансовых платежей, отраженных в строке 110.19.005;
11) в строке 110.19.007 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина уплаченных авансовых платежей, указанных в строке 110.19.005 больше суммы исчисленного корпоративного подоходного налога, указанного в строке 110.19.004. Определяется как разница сумм строк 110.19.005 и 110.19.004.
212. Величина строки 110.19.002 переносится в строку 110.00.045.
Величина строки 110.19.003 переносится в строку 110.00.046.
Величина строки 110.19.004 переносится в строку 110.00.047.
Строка 110.19.005 заполнению не подлежит.
Строка 110.19.006 заполнению не подлежит.
Строка 110.19.007 заполнению не подлежит.
213. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
22. Составление формы 110.20 - Налогообложение социальной сферы

21. Салық міндеттемесін есептеу - 110.19 нысанын жасау
209. Бұл нысан салық төлеушінің корпорациялық табыс салығының сомасын және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды есептеуге арналған.
210. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 110.19.001 жолында 110.00.044 жолында айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 110.19.002 жолында Салық кодексінің 135-бабының 1-тармағында белгіленген ставка бойынша корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 110.19.003 жолында 110.19.003А және 110.19.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін жүргізілген есептің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 110.19.003А жолында Қазақстан Республикасы шегінен тыс төленген, осы декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алуға қабылданған салық сомалары көрсетіледі. Осы жолға 110.18.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.19.003В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйлықақылар мен ұтыстардың сомаларынан ұсталған салық сомасы көрсетіледі;
6) 110.19.004 жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.19.002 және 110.19.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл ретте егер 110.19.003 жолының сомасы 110.19.002 жолының сомасынан асатын болса, 110.19.002 жолының сомасы шегінде есепке алу жүргізіледі және 110.19.004 жолында нөл көрсетіледі;
7) 110.19.005 жолы толтырылуға жатпайды;
8) 110.19.005А жолы толтырылуға жатпайды;
9) 110.19.005В жолы толтырылуға жатпайды;
10) 110.19.006 жолы толтырылуға жатпайды;
11) 110.19.007 жолы толтырылуға жатпайды.
211. 110.19.002 жолының шамасы 110.00.045 жолына көшіріледі.
110.19.003 жолының шамасы 110.00.046 жолына көшіріледі.
110.19.004 жолының шамасы 110.00.047 жолына көшіріледі.
110.19.005 жолының шамасы 110.00.048 жолына көшіріледі.
110.19.006 жолының шамасы 110.00.049 жолына көшіріледі.
110.19.007 жолының шамасы 110.00.050 жолына көшіріледі.
212. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
22. Әлеуметтiк салаға салық салу - 110.20 нысанын жасау
213. Осы нысан Салық кодексінің 90-1-бабына сәйкес әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынуы тиіс (алынған) табыстардың шығыстардан артық сомасын; коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомаларын; Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес салық төлеушімен көрсетілген демеушілік жәрдем сомасын айқындауға арналған.

23. Составление формы 110.21 - Доходы, полученные
в стране с льготным налогообложением
228. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента, в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса.
229. В разделе "Расчетные показатели":
строка 110.21.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
230. Величина строки 110.21.001 переносится в строку 110.00.038.
231. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
232. Дополнительная форма к строке 110.21.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика - резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %.
Определение страны с льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика - нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 250 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 249 настоящих Правил, по которой определена сумма прибыли нерезидента;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе Н указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных граф G и E к 100 % ((GхE)/100 %), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.

23. Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кіріс - 110.21 нысанын жасау
227. Осы нысан салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің 130-бабына сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабының 2-тармағымен қарастырылған.
228. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
110.21.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын және Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын пайдаларының жалпы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
229. 110.21.001 жолының шамасы 110.00.038 жолына көшіріледі.
230. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
231. 110.21.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанда жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанда салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10 пайыздан көп үлесті құрайтын заңды тұлға-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабы 2-тармағымен қарастырылған;
3) С бағанда осы Ережелердің 250-тармағына сәйкес В бағанда көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанда В бағанда көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанда салық төлеуші-резиденттің В бағанда көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайызда көрсетіледі;
6) F бағанда осы Ережелердің 249-тармағына сәйкес резидент еместің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанда В бағанда көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі. В бағанда көрсетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген сол сияқты резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) H бағанда 100 пайыз (GхD)/100 пайызға) F және D бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанда B бағанда көрсетілген заңды тұлға-резидент еместің салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген G бағанда көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.

Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 110.21.001 переносится в строку 110.21.001.
233. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
24. Составление формы 110.22 - Бухгалтерский баланс
234. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
235. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
25. Составление формы 110.23 - Отчет о доходах и расходах
236. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
237. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
26. Составление формы 110.24 - Таблица ФС/ИР - Таблица
изменений в резервах (провизиях)
238. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
239. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
27. Составление формы 110.25 - Сверка отчета о результатах
финансово-хозяйственной деятельности с Декларацией
по корпоративному подоходному налогу
240. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о результатах финансово-хозяйственной деятельности и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составленном за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными по положениям налогового законодательства.
241. При заполнении графы I используются данные, отраженные в Декларации.
242. При заполнении графы II используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.

110.21.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 110.21.001 жолына көшіріледі.
232. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
24. Бухгалтерлік теңгерме - 110.22-нысанын жасау
233. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі бойынша заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеуші жасайды.
234. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
25. Кiрiстер және шығыстар туралы есеп - 100.23 нысанын жасау
235. Бұл нысан бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есептi салық кезеңiне әзiрленген бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеушімен толтырылады.
236. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
26. ҚЖ/РӨ кестесі - Резервтердегі (провизиялардағы) өзгерістер кестесі - 110.24 нысанын жасау
237. Осы нысан Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі жөніндегі заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеушімен жасалады.
238. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
27. Корпорациялық табыс салығы бойынша декларациямен қаржы-шаруашылық қорытындылары туралы есепті салыстыру - 110.25 нысанын жасау
239. Осы нысан олардың арасындағы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары туралы есеп және салық салынатын кіріс бойынша айқындалған және айырмашылықтарды айқындау жолымен Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация негізінде айқындалған таза кірісті салыстыруға арналған.
Осы қосымшадағы айырмашылықты айқындау үшін бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі заңнамасына, салық заңнамаларының ережелері бойынша айқындалған кіріс пен шегерімдерге сәйкес есепті салық кезеңіне жасалған қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындылары туралы есепте салық төлеуші айқындаған кірістерді (залалдарды) салыстыру жүргізіледі.
240. І бағанын толтыру кезінде Декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
241. ІІ бағанын толтыру кезінде бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі жөніндегі заңнамаға сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.
242. ІІІ бағанында 110.25.001, 110.25.002, 110.25.003 жолдардан басқа, І және ІІ бағандардың айырмасы көрсетіледі.

243. В графе III указывается разница граф I и II, кроме строк 110.25.001, 110.25.002, 110.25.003.
244. В разделе "Показатели":
1) в строке 110.25.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 110.25.002 указывается корпоративный подоходный налог по Декларации. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.00.045;
3) в строке 110.25.003 указывается налогооблагаемый доход по Декларации, отраженный в строке 110.00.044;
4) в строке 110.25.004:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.001;
в графе II указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 110.25.005:
в графе I указывается общая сумма дохода (убытка) от прироста стоимости при реализации активов, определяемая как сумма строк 110.25.005A по 110.25.005E;
в графе II указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме товаров (работ, услуг), указанных в строке 110.25.004 по данным бухгалтерского учета, определяемая как сумма строк с 110.25.005А по 110.25.005E;
6) в строке 110.25.005А:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.02.001;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств);
7) в строке 110.25.005В:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.02.004;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации основных средств, кроме зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств);
8) в строке 110.25.005С:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации нематериальных активов;
9) в строке 110.25.005D:
в графе I указывается величина, определяемая как сумма строк 110.02.005 по 110.02.009;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг;
10) в строке 110.25.005E:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации других активов;
11) в строке 110.25.006:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.003;
в графе II указывается доход от списания обязательств;
12) в строке 110.25.007:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.004;
13) в строке 110.25.008:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.005;
в графе II указывается доход от сдачи в аренду имущества;
14) в строке 110.25.009:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.006;
в графе II указывается сумма доходов от снижения размеров созданных провизий;
15) в строке 110.25.010:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.007;
в графе II указывается сумма доходов от уступки требования долга;

243. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.25.001 жолында қаржы есептілігі бойынша таза кіріс (залал) көрсетіледі;
2) 110.25.002 жолында Декларация бойынша корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 110.00.045 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.25.003 жолында 110.00.044 жолында көрсетілген Декларация бойынша салық салынатын кіріс көрсетіледі;
4) 110.25.004 жолында:
І бағанына 110.00.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
5) 110.25.005 жолында:
І бағанда 110.25.005А - 110.25.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын активтерді сату кезінде құнның өсуінен түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
ІІ бағанда 110.25.005А-110.25.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын бухгалтерлік есеп деректері бойынша 110.25.004 жолында көрсетілген тауарлардан (жұмыстардан, қызмет көрсетулерден) басқа, активтерді сатудан түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.25.005А жолда:
І бағанға 110.02.001 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда ғимараттарды, құрылыстарды (мұнай-газ ұңғымаларын және беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
7) 110.25.005В:
І бағанға 110.02.004 жолда көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан басқа, негізгі құралдардан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
8) 110.25.005С жолында:
ІІ бағанда материалдық емес активтерді өткізуден түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
9) 110.25.005D жолында:
І бағанда 110.02.005-110.02.009 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шама көрсетіледі;
ІІ бағанда бағалы қағаздарды сатудан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
10) 110.25.005Е жолында:
басқа да активтерді сатудан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
11) 110.25.006 жолында:
І бағанға 110.00.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда есептен шығару міндеттемесінен түскен кіріс көрсетіледі;
12) 110.25.007 жолында:
І бағанға 110.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 110.25.008 жолында:
І бағанға 110.00.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда мүлікті жалға бергеннен түскен кіріс көрсетіледі;
14) 110.25.009 жолында:
І бағанға 110.00.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жасалған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
15) 110.25.010 жолында:
І бағанға 110.00.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда борыштың талаптан қайтудан түскен кірісі көрсетіледі;

16) в строке 110.25.011:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.008;
в графе II указывается сумма доходов, полученных за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
17) в строке 110.25.012:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.010;
в графе II указывается сумма доходов, полученных при распределении дохода от общей долевой собственности;
18) в строке 110.25.013:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.011;
в графе II указывается доходы по штрафам, пени и другим видам санкций;
19) в строке 110.25.014:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.012;
в графе II отражаются полученные компенсации по ранее произведенным расходам;
20) в строке 110.25.015:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.013;
в графе II указываются доходы в виде безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг, включая излишки товарно-материальных ценностей, а также товарно-материальных запасов, полученных при демонтаже, разборке основных средств при их ликвидации;
21) в строке 110.25.016:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.014;
в графе II указывается сумма дохода в виде дивидендов;
22) в строке 110.25.017:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.015;
в графе II указывается сумма дохода в виде вознаграждений;
23) в строке 110.25.018:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.016;
в графе II указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
24) в строке 110.25.019:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.017;
в графе II указывается сумма в виде выигрышей;
25) в строке 110.25.020:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.018;
в графе II указывается сумма дохода в виде роялти;
26) в строке 110.25.021:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.019;
в графе II указывается сумма дохода, полученная от превышения доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы;
27) в строке 110.25.022:
в графу I переносится величина, определенная как сумма строк 110.00.009 и 110.00.021;
в графе II указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 110.25.004 по 110.25.021;
28) в строке 110.25.023:
в графе I указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, которая переносится из строки 110.00.022;
29) в строке 110.25.024:
в графе I указывается общая сумма доходов (сумма строк с 110.25.004 по 110.25.022 минус строка 110.25.023);
в графе II указывается общая сумма доходов (сумма строк с 110.25.004 по 110.25.022);

16) 110.25.011 жолында:
І бағанға 110.00.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
17) 110.26.012 жолында:
І бағанға 110.00.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жалпы үлестік меншіктен түскен кірісті бөлу кезінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
18) 110.25.013 жолында:
І бағанға 110.00.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда айыппұлдар, өсімақылар және басқа да санкция түрлері бойынша кіріс көрсетіледі;
19) 110.25.014 жолында:
І бағанға 110.00.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда бұрын жүргізілген шығыстар бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
20) 110.25.015 жолында:
І бағанға 110.00.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда орындалған жұмыстар, қызмет көрсетулер, соның ішінде тауарлық-материалдық құндылықтардың артығынан тегін алынған мүлік, сондай-ақ оларды тарату кезіндегі негізгі құралдардан бөлшектеу, талқылау кезінде алынған тауарлық-материалдық қорлар түріндегі кіріс көрсетіледі;
21) 110.25.016 жолында:
І бағанға 110.00.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда дивидендтер түріндегі кірістің сомасы көрсетіледі;
22) 110.25.017 жолында:
І бағанға 110.00.015 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда сыйақы түріндегі кірістің сомасы көрсетіледі;
23) 110.25.018 жолында:
І бағанға 110.00.016 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан асқан сомасы көрсетіледі;
24) 110.25.019 жолында:
І бағанға 110.00.017 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда ұтыс түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
25) 110.25.020 жолында:
І бағанға 110.00.018 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда роялти түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
26) 110.25.021 жолында:
І бағанға 110.00.019 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда әлеуметтік саладағы объектілерді пайдалану кезіндегі кірістердің шығыстардан артқанынан алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
27) 110.25.022 жолында:
І бағанға 110.00.009 және 110.00.021 жолдарының сомасы ретінде айқындалған мөлшер көшіріледі;
ІІ бағанда 110.25.004-110.25.021 жолдарында көрсетілмеген бухгалтерлік есеп деректері бойынша басқа да кірістер көрсетіледі;
28) 110.25.023 жолында:
І бағанда 110.00.022 жолдан көшірілетін жылдық жиынтық кірістің түзетілген сомасы көрсетіледі;
29) 110.25.024 жолында:
І бағанда кірістердің жалпы сомасы (110.25.004-110.25.022 жолдардың сомасы алынған 110.25.023 жолы) көрсетіледі;
ІІ бағанда кірістердің жалпы сомасы (110.25.004-110.25.022 жолдардың сомасы) көрсетіледі;

30) в строке 110.25.025:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.024;
в графе II указывается величина, определяемая как сумма величин себестоимости реализованных финансовых услуг (товаров, работ), расходов периода и расходов по неосновной деятельности, за исключением расходов, отраженных в других строках данного приложения;
31) в строке 110.25.025А:
в графу I переносится сумма из строки 110.08.003А;
в графе II указывается общая сумма командировочных расходов;
32) в строке 110.25.025В:
в графу I переносится сумма из строки 110.08.003G;
в графе II указывается сумма представительских расходов;
33) в строке 110.25.026:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.025;
в графе II указывается сумма расходов по вознаграждению;
34) в строке 110.25.027:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.026;
35) в строке 110.25.028:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.027;
в графе II отражается резерв по сомнительным долгам;
36) в строке 110.25.029:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.028;
в графе II отражаются сумма отчислений в резервные фонды;
37) в строке 110.25.030:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.029;
в графе II отражается сумма расходов на научно-исследовательские и научно-технические работы;
38) в строке 110.25.031:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.030;
в графе II указывается сумма расходов по взносам по гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) физических лиц;
39) в строке 110.25.032:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.031;
в графе II указывается сумма расходов на социальные выплаты;
40) в строке 110.25.033:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.032;
в графе II отражается сумма превышения отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
41) в строке 110.25.034:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.033;
в графе II отражается сумма налогов, кроме налогов, используемых до определения дохода от реализации продукции (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах;
42) в строке 110.25.035:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.034;
в графе II отражается сумма присужденных и (или) признанных штрафов, пени, неустоек;
43) в строке 110.25.036:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.035А;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам и нематериальным активам;

30) 110.25.025 жолында:
І бағанға 110.00.024 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны ретінде айқындалған, кезеңнің шығысы және басқа да жолдарда көрсетілген шығыстарды есептемегенде, негізгі емес қызмет бойынша шығыстар шамасы көрсетіледі;
31) 110.25.025А жолында:
І бағанға 110.00.003А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
32) 110.25.005В жолында:
І бағанға 110.08.003G жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда өкілеттік шығыстар сомасы көрсетіледі;
33) 110.25.026 жолында:
І бағанға 110.00.025 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда сыйақы бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
34) 110.25.027 жолында:
І бағанға 110.00.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
35) 110.25.028 жолында:
І бағанға 110.00.027 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда күмәнді борыш бойынша резерв көрсетіледі;
36) 110.25.029 жолында:
І бағанға 110.00.028 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда резервтік қорларға аударымдар сомасы көрсетіледі;
37) 110.25.030 жолында:
І бағанға 110.00.029 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
38) 110.25.031 жолында:
І бағанға 110.00.030 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) кепілдендіру (сақтандыру) жөніндегі жарналар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
39) 110.25.032 жолында:
І бағанға 110.00.031 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда әлеуметтік төлемдерге шығыстар сомасы көрсетіледі;
40) 110.25.033 жолында:
І бағанға 110.00.032 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан асу сомасы көрсетіледі;
41) 110.25.034 жолында:
І бағанға 110.00.033 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда өнімдерді (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түскен кірісті айқындағанға дейін пайдаланылған салықтардан басқа, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа елдерде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
42) 110.25.035 жолында:
І бағанға 110.00.034 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда айыппұл, өсімақы, тұрақсыздық айыбы деп көрсетілген және (немесе) танылған сома көрсетіледі;
43) 110.25.036 жолында:
І бағанға 110.00.035А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;

44) в строке 110.25.037:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.035В;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по впервые введенным основным средствам и нематериальным активам;
45) в строке 110.25.038:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.035С;
46) в строке 110.25.039:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.035D;
47) в строке 110.25.040:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 110.00.035E;
в графе II отражается сумма расходов на ремонт;
48) в строке 110.25.041:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия основных средств;
49) в строке 110.25.042:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
50) в строке 110.25.043:
в графе II указывается сумма сверхнормативных потерь, порчи и недостачи товарно-материальных ценностей, других непроизводственных расходов и потерь;
51) в строке 110.25.044:
в графе II указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
52) в строке 110.25.045:
в графе II указывается сумма затрат на содержание производственных мощностей и объектов, находящихся на консервации по данным бухгалтерского учета;
53) в строке 110.25.046:
в графе II отражается сумма резерва по отпускам работников;
54) в строке 110.25.047:
в графе II отражается сумма резерва на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
55) в строке 110.25.048:
в графе II отражается сумма других расходов, не отраженных в строках с 110.25.025 по 110.25.047;
56) в строке 110.25.049:
в графе I указывается сумма корректировки налогооблагаемого дохода, которая переносится из строки 110.00.042;
57) в строке 110.25.050:
в графе I указывается сумма, определяемая сложением строк с 110.25.025 по 110.25.049;
в графе II указывается сумма, определяемая сложением строк с 110.25.025 по 110.25.049;
58) в строке 110.25.051:
в графе III указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 110.25.024 и 110.25.050 графы III;
59) в строке 110.25.052:
в графе III указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 110.25.001 и 110.25.002, скорректированный на сумму строки 110.25.051. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разница строк 110.00.039 и 110.00.042.

44) 110.25.037 жолында:
І бағанға 110.00.035В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда алғаш рет пайдалануға берілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
45) 110.25.038 жолында:
І бағанға 110.00.035С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
46) 110.25.039 жолында:
І бағанға 110.00.035D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
47) 110.25.040 жолында:
І бағанға 110.00.035Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жөндеуге кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
48) 110.25.041 жолында:
ІІ бағанда негізгі құралдардың жойылуы және істен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
49) 110.25.042 жолында:
ІІ бағанда материалдық емес активтердің жойылуы және істен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
50) 110.25.043 жолында:
ІІ бағанда тауарлық-материалдық құндылықтар нормативтен тыс ысырап, бүлінген және жетпеген, сондай-ақ басқа да өндірістік емес шығыстар және ысырап сомасы көрсетіледі;
51) 110.25.044 жолында:
ІІ бағанда айыпкер белгіленбеген немесе егер айыпкер жақтың есебінен қажетті соманы өтеу мүмкін болмаған жағдайда, талан-тараждан түскен залал көрсетіледі;
52) 110.25.045 жолында:
ІІ бағанда бухгалтерлік есеп деректері бойынша өндірістік қуаттық пен консервацияда болып табылатын объектілерді ұстап тұруға шығындар сомасы көрсетіледі;
53) 110.25.046 жолында:
ІІ бағанда жұмысшылардың еңбек демалыстарын төлеуге резервтегі сома көрсетіледі;
54) 110.25.047 жолында:
ІІ бағанда негізгі құралдарды жөндеуге алда тұрған шығыстарға резервтегі сома көрсетіледі;
55) 110.25.048 жолында:
ІІ бағанда 110.25.025-110.25.047 жолдарында көрсетілмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетіледі;
56) 110.25.049 жолында:
І бағанда 110.00.042 жолдан көшірілетін салық салынатын кірістің түзету сомасы көрсетіледі;
57) 110.25.050 жолында:
І бағанда 110.25.025-110.25.049 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетіледі;
ІІ бағанда 110.25.025-110.25.049 жолдарының қосумен айқындалатын сома көрсетіледі;
58) 110.25.051 жолында:
ІІІ бағанда ІІІ бағанның 110.25.024 және 110.25.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын кірістер мен шығыстар арасындағы айырма көрсетіледі;
59) 110.25.052 жолында:
ІІІ бағанда 110.25.052 жолдың сомасына түзетілген 110.25.001 және 100.36.051 жолдарының сомасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріс көшіріледі. Осы сома 110.00.039 және 110.00.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріске сәйкес келуі қажет.
244. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
28. Ақша қозғалысы туралы есеп - 100.26 нысанын жасау

5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности. В случае представления годовой Декларации налогоплательщиками, созданными и ликвидированными в течение календарного года, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата выписки;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий":
1) в строке 120.00.001 указывается общая сумма дохода в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования), определенная в строке 120.01.008;
2) в строке 120.00.002 указывается общая сумма дохода в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам накопительного страхования (перестрахования), определенная в строке 120.01.016;
3) в строке 120.00.003 указывается общая сумма дохода в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, взаимного страхования, определенная в строке 120.01.023;

5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер 69 және 71-баптарға сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгертулер мен толықтырулар салық кезеңіне жататын, ол үшін қосымша Декларация толтырғанда белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеушіні таратқан (қайта құрған), кәсіпкерлік қызметті тоқтатқан жағдайда белгіленеді. Күнтізбелік жыл ішінде құрылған және таратылған салық төлеуші жылдық Декларацияны тапсырған жағдайда "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді;
6) Хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация өткізген жағдайда белгіленеді:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
"Сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кіріс" бөлімінде:
1) 120.00.001 жолында 120.01.008 жолында айқындалған жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.002 жолында 120.01.016 жолында айқындалған жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 120.00.003 жолында 120.01.023 жолында айқындалатын аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша сақтандырушылардан салық кезеңі ішінде алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в строке 120.00.004 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам в виде страховых премий, определяемая как сумма строк 120.00.004А, 120.00.004В и 120.00.004С;
5) в строке 120.00.004А указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.001 и ставки 4%;
6) в строке 120.00.004В указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.002 и ставки 2%;
7) в строке 120.00.004С указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам аннуитетного страхования, взаимного страхования согласно подпунктам 3) и 4) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.003 и ставки 1%;
8) строка 120.00.005 заполнению не подлежит;
9) строка 120.00.005А заполнению не подлежит;
10) строка 120.00.005В заполнению не подлежит.
15. В разделе "Расчет по прочим доходам":
1) в строке 120.00.006 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определенная в строке 120.02.010;
2) в строке 120.00.007 указывается сумма прибыли юридических лиц-нерезидентов, зарегистрированных и (или) расположенных в странах с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента согласно статье 130 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, определенная в строке 120.06.001;
3) в строке 120.00.008 указывается сумма убытка, полученного от иной деятельности, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 120.03.001;
4) в строке 120.00.009 указывается налогооблагаемый доход с учетом доходов, полученных в стране с льготным налогообложением в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и перенесенных убытков, определяемый как разница сумм строк 120.00.006, 120.00.007 и 120.00.008 (120.00.006 + 120.00.007 - 120.00.008);

4) 120.00.004 жолында 120.00.004А, 120.00.004В және 120.00.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 120.00.004А жолында Салық кодексінің 117-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақылары сомасынан 4 пайыз ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.001 жолының сомасы және 4 пайыздық ставка туындысы ретінде айқындалады;
6) 120.00.004В жолында Салық кодексінің 117-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 2 пайыз ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.002 жолы сомасы және 2 пайыздық ставка туындысы ретінде айқындалады;
7) 120.00.004С жолында Салық кодексінің 117-бабы 1-тармағының 3), 4) тармақшаларына сәйкес аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 1 пайыз ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.003 жолының сомасының және 2 пайыздық ставка туындысы ретінде айқындалады;
8) 120.00.005 жолы толтырылуға жатпайды;
9) 120.00.005А жолы толтырылуға жатпайды;
10) 120.00.005В жолы толтырылуға жатпайды.
15. "Өзге де кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.00.006 жолында 120.02.010 жолында айқындалған салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.007 жолында Салық кодексінің 130-бабына сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген және (немесе) орналасқан резидент емес заңды тұлғаның пайдасының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.06.001 жолында айқындалған сома көшіріледі;
3) 120.00.008 жолында Салық кодексінің 123-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің 124-бабына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген өзге де қызметтен алынған залалдың сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.03.001 жолында айқындалған залалдың сомасы көшіріледі;
4) 120.00.009 жолында Салық кодексінің 130-бабына сәйкес салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыстарды және 120.00.006, 120.00.007 және 120.00.008 (120.00.006 + 120.00.007 - 120.00.008) жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдарды есепке ала отырып салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;

5) в строке 120.00.010 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по прочим доходам по ставке 30 % от суммы налогооблагаемого дохода согласно пункту 1 статьи 135 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.009 и ставки 30 %;
6) строка 120.00.011 заполнению не подлежит;
7) строка 120.00.011А заполнению не подлежит;
8) строка 120.00.011В заполнению не подлежит.
16. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 120.00.012 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 120.00.004 и 120.00.010;
2) в сроке 120.00.013 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 120.04.006;
3) в сроке 120.00.014 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период. Определяется как разница суммы строк 120.00.012 и 120.00.013;
4) строка 120.00.015 заполнению не подлежит;
5) строка 120.00.016 заполнению не подлежит;
6) строка 120.00.017 заполнению не подлежит.
17. В разделе "Другая информация":
в строке 120.00.018 указывается сумма доходов налогоплательщика, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в соответствии со статьями 80 и 115 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 120.05.003.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию;
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, а также заверена печатью налогоплательщика. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указываются текущая дата подачи Декларации;

5) 120.00.010 жолында Салық кодексінің 135-бабының 1-тармағына сәйкес салық салынатын кірістен басқада кірістер бойынша салық салынатын кіріс сомасынан 30 пайыз ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.009 жолының сомасы және 30 пайыздық ставка туындысы ретінде айқындалады;
6) 120.00.011 жолы толтырылуға жатпайды;
7) 120.00.011А жолы толтырылуға жатпайды;
8) 120.00.011В жолы толтырылуға жатпайды.
16. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 120.00.012 жолында 120.00.004 және 120.00.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.013 жолында осы Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған, Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.04.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 120.00.014 жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.00.012 және 120.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
4) 120.00.015 жолы толтырылуға жатпайды;
5) 120.00.016 жолы толтырылуға жатпайды;
6) 120.00.017 жолы толтырылуға жатпайды.
17. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
120.00.018 жолында Салық кодексінің 80 және 115-баптарына сәйкес салық салынуға жататын салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған (алынуға жататын) табыстарының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.05.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
18. Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Декларацияға салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Декларация электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы
3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) декларацияны өткізген күні. Декларацияны өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;

5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в которой представлена Декларация согласно положением Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 120.01 - Доходы от страховой деятельности
19. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам страхования (перестрахования), а также доходов, не подлежащих налогообложению, согласно пункту 1 статьи 115 Налогового кодекса.
20. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования)":
1) в строке 120.01.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон), за исключением указанных в строках 120.01.009, 120.01.017, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 120.01.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 120.01.010, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 120.01.003 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 120.01.011, 120.01.018, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Сақтандыру қызметінен кірістер - 120.01 нысанын жасау
19. Осы нысан Салық кодексінің 115-бабының 1-тармағына сәйкес салық төлеушімен сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуға жататын (алынған), сондай-ақ салық салынуға жатпайтын кірістер, сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
20. "Жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша Сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.001 жолында 120.01.009, 120.01.017 жолдарындағы көрсетілгендерді қоспағанда, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабының 3 және 2-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.01.002 жолында 120.01.010 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабындағы 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.01.003 жолында 120.01.011, 120.01.018 жолдарындағы көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабындағы 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушы-резиденттермен салық кезеңінің ішінде төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

4) в строке 120.01.004 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 120.01.012, 120.01.019, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) в строке 120.01.005 указывается сумма страховых премий, возвращенная страховой организацией страхователю при расторжении договоров ненакопительного страхования (перестрахования) по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 120.01.013, 120.01.020, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) в строке 120.01.006 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования). Определяется как разница сумм строк 120.01.001, 120.01.002 и 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005 ((120.01.001 + 120.01.002) - (120.01.003 + 120.01.004 + 120.01.005));
7) в строке 120.01.007 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования;
8) в строке 120.01.008 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам ненакопительного страхования (перестрахования). Определяется как разница строк 120.01.006 и 120.01.007 (120.01.006 - 120.01.007).
21. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования":
1) в строке 120.01.009 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 120.01.010 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 120.01.011 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

4) 120.01.004 жолында 120.01.012, 120.01.019 жолдарындағы көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабындағы 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушы-резидент еместерге салық кезеңінің ішінде төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 120.01.005 жолында 120.01.013, 120.01.020 жолдарындағы көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарындағы көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бұзылған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдары қайтарған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 120.00.006 жолында жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 120.01.001, 120.01.002 және 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005 ((120.01.001 + 120.01.002) - (120.01.003 + 120.01.004 + 120.01.005)) жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 120.01.007 жолында жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.008 жолында жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салынуға жататын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі. 120.01.006 және 120.01.007 (120.01.006 - 120.01.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
21. "Аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.009 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.01.010 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.01.011 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

4) в строке 120.01.012 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) в строке 120.01.013 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров накопительного страхования (перестрахования) по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) в строке 120.01.014 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования. Определяется как разница сумм строк 120.01.009, 120.01.010 и 120.01.011, 120.01.012, 120.01.013 ((120.01.009 + 120.01.010) - (120.01.011 + 120.01.012 + 120.01.013));
7) в строке 120.01.015 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
8) в строке 120.01.016 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования. Определяется как разница строк 120.01.014 и 120.0.015 (120.01.014 - 120.01.015).
22. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам аннуитетного страхования, взаимного страхования":
1) в строке 120.01.017 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, взаимного страхования, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 120.01.018 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам аннуитетного перестрахования, взаимного перестрахования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 120.01.019 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования, взаимного перестрахования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

4) 120.01.012 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 120.01.013 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 120.01.014 жолында аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.009, 120.01.010 және 120.01.011, 120.01.012, 120.01.013 ((120.01.009 + 120.01.010) - (120.01.011 + 120.01.012 + 120.01.013)) жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 120.01.015 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.016 жолында аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салынуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 120.01.014 және 120.01.015 (120.01.014 - 120.01.015) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
22. "Аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.017 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.01.018 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік қайта сақтандыру, өзара қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.01.019 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік қайта сақтандыру, өзара қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

4) в строке 120.01.020 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров аннуитетного страхования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, взаимного страхования и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) в строке 120.01.021 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, взаимного страхования. Определяется как разница строки 120.01.017 и сумм строк 120.01.018, 120.01.019, 120.01.020 ((120.01.017 - (120.01.018 + 120.01.019 + 120.01.020));
6) в строке 120.01.022 указывается сумма обязательных взносов, уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования по классу аннуитетного страхования;
7) в строке 120.01.023 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам аннуитетного страхования. Определяется как разница строк 120.01.021 и 120.0.022 (120.01.021-120.01.022).
23. В разделе "Расчет по доходам, не подлежащим налогообложению":
1) в строке 120.01.024 указывается сумма доходов в виде комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) от перестраховщиков по договорам перестрахования, по которым страховая (перестраховочная) организация является одной из сторон и передает в перестрахование страховые риски, принятые ею по договору страхования, согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
2) в строке 120.01.025 указывается сумма инвестиционных доходов (доходов в виде дивидендов, вознаграждения), а также доходов в виде положительной курсовой разницы, подлежащих получению (полученных) от размещения активов страховой (перестраховочной) организации в депозиты, ценные бумаги и другие финансовые инструменты, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
3) в строке 120.01.026 указывается сумма доходов в виде положительной курсовой разницы, возникающей по дебиторской и кредиторской задолженностям, связанных с договорами страхования (перестрахования), согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
4) в строке 120.01.027 указывается сумма доходов в виде доли перестраховщика в страховых выплатах и расходах по урегулированию страхового случая в соответствии с договором перестрахования, согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
5) в строке 120.01.028 указывается сумма доходов, полученных в соответствии со статьями 289 и 840 Гражданского кодекса Республики Казахстан по требованиям в порядке суброгации (регресса) от третьих лиц по договорам страхования (перестрахования), согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;

4) 120.01.020 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымымен қайтарылған сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 120.01.021 жолында аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.017 жолының және 120.01.018, 120.01.019, 120.01.020 ((120.01.017- (120.01.018 + 120.01.019 + 120.01.020)) жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 120.01.022 жолында аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.023 жолында аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша салық салынуға жататын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі. 120.01.021 және 120.01.023 (120.01.021 - 120.01.022) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
23. "Салық салынуға жатпайтын кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.024 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес сақтандырушы (қайта сақтандырушы) ұйым тараптардың бірі болып табылатын және сақтандыру шарты бойынша ол қабылдаған сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға беретін қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушылардан алынуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақы түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 120.01.025 жолында инвестициялық кірістердің (дивиденд түріндегі кірістер, сыйақы), сондай-ақ Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес сақтандыру ұйымының активтерін депозитке, құнды қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына орналастырудан алынуға жататын (алынған) оң бағамдық айырма түріндегі кірістердің сомалары көрсетіледі;
3) 120.01.026 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарымен байланысты дебиторлық және кредиторлық берешектер бойынша туындайтын оң бағамдық айырма түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.027 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес қайта сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру жағдайларын реттеу бойынша сақтандыру төлемдері мен шығыстарындағы қайта сақтандырушының үлесі түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.028 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша үшінші жақтардан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 289 және 840-баптарына орай суброгация (кері талап) ретінде талаптар бойынша алынған кірістер сомасы көрсетіледі;

6) в строке 120.01.029 указывается сумма уменьшения размера страховых резервов в течение отчетного налогового периода, за исключением сумм отчислений в страховые резервы, отнесенных на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2002 года, согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
7) в строке 120.01.030 указывается сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в соответствии с пунктом 1 статьи 12 Закона, по займам, предоставленным страхователям по договорам накопительного страхования, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
8) в строке 120.01.031 указывается сумма доходов по сомнительным обязательствам от страховой деятельности, за исключением сомнительных обязательств, расходы по которым были отнесены на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2002 года, согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
9) в строке 120.01.032 указывается сумма компенсационных выплат, осуществляемых Фондом гарантирования страховых выплат страховой организации, являющейся участником системы гарантирования страховых выплат, в оплату страховых премий по договору обязательного страхования, заключенному со страхователем принудительно ликвидируемой страховой организации, согласно подпункту 9) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
10) в строке 120.01.033 указывается превышение стоимости собственных акций над их номинальной стоимостью, полученное эмитентом при их размещении, и прирост стоимости при реализации собственных акций эмитентом;
11) в строке 120.01.034 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению согласно части второй пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 120.01.024 по 120.01.033.
24. В разделе "Другая информация":
в строке 120.01.035 указывается отрасль страхования, по которой работает налогоплательщик и имеет лицензию уполномоченного органа.
25. Величина строки 120.01.008 переносится в строку 120.00.001.
Величина строки 120.01.016 переносится в строку 120.00.002.
Величина строки 120.01.023 переносится в строку 120.00.003.
26. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
27. Дополнительные формы к строкам 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005, 120.01.009, 120.01.010, 120.01.011, 120.01.012, 120.01.013, 120.01.017, 120.01.018, 120.01.019, 120.01.020:

6) 120.01.029 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының 1 қаңтарға дейін қолданылған салық заңдылығына сәйкес шегерімге жатқызылған сақтандыру резервтеріне аударым сомаларын қоспағандағы есепті салық кезеңі ішінде сақтандыру резервтері мөлшерінің азаю сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.030 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандырушымен берілген займдар бойынша Заңның 12-бабының
1-тармағына сәйкес алынуға жататын (алынған) кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.031 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының 2002 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылған салық заңдылығына сәйкес олар бойынша шығыстар шегерімге жатқызылған күмәнді міндеттемелерді қоспағандағы сақтандыру қызметінің күмәнді міндеттемелері бойынша кірістер сомасы көрсетіледі;
9) 120.01.032 жолында Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандырушысымен жасалған міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйақыларының төлеміне сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын сақтандыру ұйымының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен жүзеге асырылатын өтемақылық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
10) 120.01.033 жолында эмитент өз акцияларын орналастырған кезде алған өз акцияларының құнынан олардың номиналды құнынан асып түсуі және эмитент өз акцияларын сату кезіндегі құн өсімі көрсетіледі;
11) 120.01.034 жолында 120.01.024-120.01.033 жолдарының жиынтығы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағының екінші бөліміне сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
120.01.035 жолында салық төлеуші жұмыс істейтін және уәкілетті органның лицензиясы бар сақтандыру саласы көрсетіледі.
25. 120.01.008 жолының шамасы 120.00.001 жолына көшіріледі.
120.01.016 жолының шамасы 120.00.002 жолына көшіріледі.
120.01.023 жолының шамасы 120.00.003 жолына көшіріледі.
26. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
27. 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005, 120.01.009, 120.01.010, 120.01.011, 120.01.012, 120.01.013, 120.01.017, 120.01.018, 120.01.019, 120.01.020, 120.01.020 жолдарына қосымша нысандар:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование страхователя (перестрахователя, перестраховщика) юридического лица либо индивидуального предпринимателя. При этом по договорам страхования физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается "Физические лица", графе С - их количество, графа D не заполняется, а данные графы Е отражаются единой суммой;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 80 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора страхования (перестрахования);
5) в графе Е указывается сумма страховых премий.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 120.01.001 переносится в строку 120.01.001, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.002 - в строку 120.01.002, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.003 - в строку 120.01.003, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.004 - в строку 120.01.004, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.005 - в строку 120.01.005, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.009 - в строку 120.01.009, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.010 - в строку 120.01.010, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.011 - в строку 120.01.011, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.012 - в строку 120.01.012, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.013 - в строку 120.01.013, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.017 - в строку 120.01.017, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.018 - в строку 120.01.018, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.019 - в строку 120.01.019, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.020 - в строку 120.01.020.
28. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
4. Составление формы 120.02 - Доходы от иной деятельности
29. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов от иной деятельности, виды которых определены пунктом 2 статьи 11 Закона, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода, и налогооблагаемого дохода (убытка), согласно пункту 2 статьи 115 Налогового кодекса.
30. В разделе "Расчет по прочим доходам":
1) В строке 120.02.001 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от реализации товаров (работ, услуг) по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 3)-8) пункта 2 статьи 11 Закона, определяемая в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса;

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушының (қайта сақтандырушының, қайта сақтанушының) заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің атауы көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша В бағанында "Жеке тұлғалар", С бағанында - олардың саны көрсетіледі, D бағаны толтырылмайды, ал Е бағанының деректері бірыңғай сомамен көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 80-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының нөмірі және жасалған күні көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
120.01.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының қорытынды шамасы 120.01.001 жолына, 120.01.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.002 жолына, 120.01.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.003 жолына, 120.01.004 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.004 жолына, 120.01.005 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.005 жолына, 120.01.006 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.006 жолына, 120.01.007 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.007 жолына, 120.01.008 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.008 жолына, 120.01.011 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.011 жолына, 120.01.012 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.012 жолына, 120.01.013 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.013 жолына, 120.01.014 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.014 жолына, 120.01.015 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.015 жолына, 120.01.016 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.016 жолына, 120.01.017 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.017 жолына, 120.01.018 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.018 жолына, 120.01.019 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.019 жолына, 120.01.020 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.020 жолына көшіріледі.
28. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Өзге де қызметтерден кірістер - 120.02 нысанын жасау
29. Осы нысан Салық кодексінің 115-бабының 2-тармағына сәйкес Заңның 11-бабының 2-тармағына сәйкес түрлері айқындалған салық кезеңі ішінде алынуға жататын (алынған), және салық салынатын кірісті (залалды), өзге де қызметтен кірістерді салық төлеушімен айқындауға арналған.
30. "Өзге де кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.02.001 жолында Салық кодексінің 81-бабына сәйкес айқындалатын Заңның 11-бабы 2-тармағының 3)-8) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан салық төлеушімен алынуға жататын (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;

2) в строке 120.02.002 указывается общая сумма доходов от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 1), 3)-5) пункта 2 статьи 11 Закона, а также при реализации финансовых инструментов, определяемая в соответствии со статьей 82 Налогового кодекса;
3) в строке 120.02.003 указывается общая сумма доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 5) пункта 2 статьи 11 Закона, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
4) в строке 120.02.004 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 9) пункта 2 статьи 11 Закона, определяемая в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
5) в строке 120.02.005 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 120.00.001 по 120.00.004;
6) в строке 120.02.006 указывается общая сумма прочих доходов (совокупного годового дохода), определяемая сложением сумм строк с 120.00.001 по 120.00.005;
7) в строке 120.02.007 указывается общая сумма фактически понесенных расходов за отчетный налоговый период, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом, по данным бухгалтерского учета;
8) в строке 120.02.008 указывается удельный вес доходов от иной деятельности в общей сумме доходов, определяемый в соответствии с пунктом 2 статьи 115 Налогового кодекса как отношение суммы строки 120.02.006 и суммы строк 120.01.006, 120.01.014, 120.01.021, 120.01.034, 120.02.006;
9) в строке 120.02.009 указывается сумма расходов, подлежащая вычету согласно части второй пункта 2 статьи 115 Налогового кодекса, определяемая как произведение сумм строк 120.02.007 и 120.02.008;
10) в строке 120.02.010 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности, определяемая как разница строк 120.02.006 и 120.02.009.
31. Величина строки 120.02.010 переносится в строку 120.00.006.
32. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
5. Составление формы 120.03 - Перенос убытков
33. Данная форма предназначена для расчета суммы переносимых убытков от иной деятельности в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса.

2) 120.02.002 жолында Салық кодексінің 82-бабына сәйкес айқындалатын Заңның 11-бабының 2-тармағының 1), 3)-5) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезіндегі, сондай-ақ қаржылық құралдарды сату кезіндегі құнның өсуінен жалпы кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 120.02.003 жолында Салық кодексінің 80-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын Заңның 11-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша Қазақстан Республикасында сонымен бірге оның аумағынан тыс жерлерде мүлікті жалға беруден түскен кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 120.02.004 жолында Салық кодексінің 80-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес айқындалатын Заңның 11-бабы 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша жалпы үлестік меншіктен түскен кірістерді бөлістіру кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
5) 120.02.005 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, бірақ 120.00.001-120.00.004 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістері көрсетіледі;
6) 120.02.006 жолында 120.00.001-120.00.005 жолдарының сомаларын қосумен айқындалатын басқа да кірістердің (жылдық жиынтық табыстың) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 120.02.007 жолында бухгалтерлік есеп деректеріне бойынша Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, есепті салық кезеңі үшін нақты шыққан шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 120.02.008 жолында Салық кодексі 115-бабының 2-тармағына сәйкес 120.02.006 жолының сомасы және 120.01.006, 120.01.014, 120.01.022, 120.01.034, 120.02.006 жолдарының сомалары қатынасы ретінде айқындалатын жалпы кірістер сомасындағы өзге де қызметтен кірістер сомасының үлес салмағы көрсетіледі;
9) 120.02.009 жолында 120.02.007 және 120.02.008 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 115-бабының 2-тармағының екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызуға жататын шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 120.02.010 жолында 120.02.006 және 120.02.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өзге де қызметтен алынған салық салынатын табыстың (залалдың) сомасы көрсетіледі.
31. 120.02.010 жолының шамасы 120.00.006 жолына көшіріледі.
32. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
5. Залалдарды көшіру - 120.03 нысанын жасау
33. Бұл нысан Салық кодексінің 124-бабына сәйкес өзге де қызметтен алынған көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.

34. В разделе "Убытки":
строка 120.03.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
35. Величина строки 120.03.001 переносится в строку 120.00.008.
36. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
37. Дополнительная форма к строке 120.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде и указанный в строке 120.00.006;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункту 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С дополнительной формы за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 120.03.001 переносится в строку 120.03.001.
38. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
6. Составление формы 120.04 - Зачет иностранного налога
39. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.
40. В разделе "Дивиденды":
строка 120.04.001 предназначена для определения общей суммы налога с дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

34. "Залалдар" бөлімінде:
120.03.001 жолы өткен салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
35. 120.03.001 жолының шамасы 120.00.008 жолына көшіріледі.
36. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
37. 120.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған және 120.00.006 жолында көрсетілген кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі;
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңінің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі;
6) Ғ бағанында Салық кодексі 124-бабының 1-тармағына сәйкес залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
120.03.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 120.03.001 жолына көшіріледі.
38. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
6. Шетелдік салық есебі - 120.04 нысанын жасау
39. Бұл нысан Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.
40. "Дивидендтер" бөлімінде:
120.04.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған дивидендтерден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.

41. В разделе "Вознаграждения":
строка 120.04.002 предназначена для определения общей суммы налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
42. В разделе "Роялти":
строка 120.04.003 предназначена для определения общей суммы налога с роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
43. В разделе "Прочие доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 120.04.004 предназначена для определения общей суммы налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
44. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 120.04.005 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
45. В разделе "Всего":
строка 120.04.006 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 120.04.001С, 120.04.002С, 120.04.003С, 120.04.004С, 120.04.005С.
46. Величина строки 120.04.006 переносится в строку 120.00.013.
47. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
48. Дополнительные формы к строкам 120.04.001, 120.04.002, 120.04.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 80 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;

41. "Сыйақылар" бөлімінде:
120.04.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған сыйақылардан салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
42. "Роялти" бөлімінде:
120.04.003 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған роялтиден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
43. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кіріс" бөлімінде:
120.04.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
44. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)" бөлімінде:
120.04.005 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
45. "Барлығы" бөлімінде:
120.04.006 жолы 120.04.001С, 120.04.002С, 120.04.003С, 120.04.004С, 120.04.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
46. 120.04.006 жолының шамасы 120.00.013 жолына көшіріледі.
47. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
48. 120.04.001, 120.04.002, 120.04.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 80-тармағына сәйкес кіріс төлемі көзі - елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 120.04.001 переносится в строку 120.04.001A, графы E - в строку 120.04.001B, графы G - в строку 120.04.001C, графы C дополнительной формы к строке 120.04.002 переносится в строку 120.04.002A, графы E - в строку 120.04.002B, графы G - в строку 120.04.002C, графы C дополнительной формы к строке 120.04.003 переносится в строку 120.04.003A, графы E - в строку 120.04.003B, графы G - в строку 120.04.003C.
49. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
50. Дополнительная форма к строке 120.04.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 79 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 80 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;

4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл ретте G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
120.04.001 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 120.04.001А жолына, Е бағаны - 120.04.001В жолына, G бағаны - 120.04.001С жолына көшіріледі, 120.04.002 жолға қосымша нысанның С бағаны 120.04.002А жолына, Е бағаны - 120.04.002В жолына, G бағаны - 120.04.002С жолына көшіріледі, 120.04.003 жолға қосымша нысанның С бағаны 120.04.003А жолына, Е бағаны - 120.04.003В жолына, G бағаны - 120.04.003С жолына көшіріледі.
49. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
50. 120.04.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 79-тармағына сәйкес сомасы кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын, тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 80-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 120.04.004 переносится в строку 120.04.004A, графы F - в строку 120.04.004B, графы H - в строку 120.04.004C.
51. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
52. Дополнительная форма к строке 120.04.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 80 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.

6) F бағанында кірістерді төлеудің әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте F бағанының деректері D және Е бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл ретте H бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің көбейтіндісі ретінде айқындалады.
120.04.004 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 120.04.004А жолына, F бағаны - 120.04.004В жолына, Н бағаны - 120.04.004С жолына көшіріледі.
51. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
52. 120.04.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 80-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандарының қосындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.

Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 120.04.005 переносится в строку 120.04.005A, графы E - в строку 120.04.005B, графы G - в строку 120.04.005C.
53. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
7. Составление формы 120.05 - Доходы из иностранных источников
54. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 80 и 115 Налогового кодекса. При этом такие доходы подлежат отражению в формах 120.01 и 120.02 Декларации.
55. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 120.05.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 120.05.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 120.05.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан (в иностранных государствах), которая определяется как сумма показателей строки 120.05.001 и 120.05.002 (120.05.001+120.05.002).
56. Величина строки 120.05.003 переносится в строку 120.00.018 Декларации.
57. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
58. Дополнительная форма к строке 120.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 80 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно пункту 79 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 81 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, предусмотренных статьями 80 и 115 Налогового кодекса, в иностранной валюте;

120.04.005 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 120.04.005А жолына, Е бағаны - 120.04.005В жолына, G бағаны - 120.04.005С жолына көшіріледі.
53. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
7. Шетелдік көздерден алынған кірістер - 120.05 нысанын жасау
54. Бұл нысан Салық кодексінің 80 және 115-баптарына сәйкес белгіленген Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте, мұндай кірістер Декларацияның 120.01 және 120.02 нысандарында көрсетілуге жатады.
55. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 120.05.001 жолы Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі, тұрақты мекемемен байланысты емес шетелдік мемлекеттердегі көздерден алған, кірістерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.05.002 жолы Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі тұрақты мекеме арқылы шетелдік мемлекетте кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан шетелдік көздерден алған кірістерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.05.003 жолы резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі (шетелдік мемлекеттердегі) көздерден алған кірістерінің жиынтық сомасын көрсетуге арналған, ол 120.05.001 және 120.05.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (120.05.001+120.05.002).
56. 20.05.003 жолының шамасы Декларацияның 120.00.018 жолына көшіріледі.
57. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
58. 120.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 80-тармағына сәйкес кіріс төлейтін резидент-салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 79-тармағына сәйкес резидент-салық төлеуші, тұрақты мекемемен байланысты емес, шетелдік көздерден алатын кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 81-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 80 және 115-баптарында көзделген тұрақты мекемемен байланысты емес салық төлеушінің шетелдік мемлекеттердегі көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетелдік валютада көрсетіледі;

6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанная в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величину графы F дополнительной формы к строке 120.05.001. переносится в строку 120.05.001.
59. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
60. Дополнительная форма к строке 120.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование постоянного учреждения, расположенного в иностранном государстве;
3) в графе С указывается код страны расположения постоянного учреждения, указанного в графе В, согласно пункту 80 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве, где расположено такое постоянное учреждение;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно пункту 79 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком-резидентом от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение;
6) в графе F указывается код валюты получения дохода согласно пункту 81 настоящих Правил;
7) в графе G указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве от осуществления предпринимательской деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, предусмотренных статьями 80 и 115 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма доходов, указанных в графе G, пересчитанная в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 120.05.002 переносится в строку 120.05.002.
61. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
8. Составление формы 120.06 - Доходы, полученные
в стране с льготным налогообложением
62. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента, в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.
63. В разделе "Расчетные показатели":
строка 120.06.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

6) F бағанында Салық кодексінің 65-бабына сәйкес Е бағанында көрсетілген кірістердің ұлттық валютада қайта есептелген сомасы көрсетіледі.
120.05.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 120.05.001 жолына көшіріледі.
59. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
60. 120.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетелдік мемлекетте орналасқан тұрақты мекеменің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 80-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұрақты мекеме орналасқан елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында мұндай тұрақты мекеме орналасқан шетелдік мемлекеттегі тұрақты мекемені салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанында осы Ереженің 79-тармағына сәйкес тұрақты мекеме арқылы шетелдік мемлекетте кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан резидент-салық төлеушінің алған кірісінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ереженің 81-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 80 және 115-баптарында көзделген тұрақты мекеме арқылы шетелдік мемлекетте кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан резидент-салық төлеушінің шетелдік мемлекеттердегі көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетелдік валютада көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 65-бабына сәйкес F бағанында көрсетілген кірістердің ұлттық валютада қайта есептелген сомасы көрсетіледі.
120.05.002 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 120.05.002 жолына көшіріледі.
61. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
8. Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекетте алынған кірістер - 120.06 нысанын жасау
62. Бұл нысан резидент-салық төлеуші Салық кодексінің 130-бабына сәйкес резидент-салық төлеушінің салық салынатын кірісіне кіргізілетін, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес - заңды тұлға пайдасының жалпы сомасын айқындауға арналған. Салық салуда жеңілдігі бар мемлекет түсінігі Салық кодексі 130-бабының 2-тармағында қарастырылған.
63. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
120.06.001 жолы Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын және Қазақстан Республикасы резидент-салық төлеушісінің салық салынатын кірісіне енгізілетін пайдасының жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылды.

64. Величина строки 120.06.001 переносится в строку 120.00.007.
65. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
66. Дополнительная форма к строке 120.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика-резидента в уставном капитале которого составляет более 10%;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 80 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты, по которой определена сумма прибыли нерезидента, согласно пункту 81 настоящих Правил;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе Н указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100% ((GхE)/100%), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 120.06.001 переносится в строку 120.06.001.
67. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
9. Составление формы 120.07 - Доходы из источников
в Республике Казахстан, выплачиваемые юридическим и
физическим лицам, являющимся нерезидентами
68. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями 179 , 187 , 187-1 , 198 - 201-1 Налогового кодекса.

64. 120.06.001 жолының шамасы 120.06.007 жолына көшіріледі.
65. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
66. 120.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында резидент-салық төлеушінің жарғылық капиталындағы үлесі 10 пайыз құрайтын, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 80-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген резидент емес-салық төлеушінің резиденттік етуші елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резиденттік етуші еліндегі, В бағанында көрсетілген резидент емес-салық төлеушінің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында пайызда, В бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы резидент-салық төлеушінің қатысу үлесі көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ереженің 81-тармағына сәйкес ол бойынша резидент емес пайдасының сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында шет ел валютасында, В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен айқындалған, резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі. В бағанында көрсетілген резидент еместің шоғырландырылған пайдасының жалпы сомасы осы декларацияға қоса берілген осындай резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігiмен расталады;
8) H бағанында шет ел валютасында, 100 пайыз (FхН 100 пайызға) F және Н бағандарының деректерінің қатынасын шығару ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы резидент-салық төлеушісінің салық салынатын кірісіне енгізілетін пайданың сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлға салық кезеңінің соңғы күніне валютада айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген H бағанында көрсетілген пайданың сомасы көрсетіледі.
120.06.001 жолына қосымша нысан J бағанының жиынтық шамасы 120.06.001 жолына көшіріледі.
67. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
9. Резидент еместер болып табылатын, заңды және жеке тұлғаларға төленетін Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар - 120.07 нысанын жасау
68. Бұл нысан резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында тұрақты мекемемен байланысты емес Қазақстан Республикасының көздерінен түскен кірістердің және Салық кодексінің 179 , 187 , 187-1 , 198-201-1 -баптарына сәйкес есептелген мынадай кірістерден төлем көзінен табыс салығының сомаларын айқындауға арналған.

69. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 120.07.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 120.07.002 предназначена для отражения сумм доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 120.07.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 120.07.004 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
5) строка 120.07.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 и статьями 147 , 187-1 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
6) строка 120.07.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
7) строка 120.07.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы.
70. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
71. Дополнительная форма к приложению 120.07:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 1) пункта 79 настоящих Правил, полученного налогоплательщиком-нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма невыплаченных доходов нерезидента на начало налогового периода;
4) в графе D указывается сумма начисленных доходов нерезидента из источников в Республике Казахстан за налоговый период;
5) в графе E указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов;

69. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 120.07.001 жолы салық кезеңінің басында резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленбеген кірістердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
2) 120.07.002 жолы салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент еместерге есептелген кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 120.07.003 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
4) 120.07.004 жолы салық кезеңі үшін резидент еместерге төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
5) 120.07.005 жолы Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағындағы 1) тармақшасына және 147 , 187-1-баптарына сәйкес бюджетке аударылуға жататын салық кезеңі үшін резидент еместерге төленген кірістерден табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
6) 120.07.006 жолы Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағындағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын резидент еместерге төленбеген, бірақ салық агентімен бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған, кірістерден ұсталатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 120.07.007 жолы салық кезеңі үшін Салық кодексінің 98-бабына сәйкес шартты банк салымына аударылған табыс салығы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
70. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
71. 120.07 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 79-тармағына сәйкес, Салық кодексінің 178-бабына сәйкес резидент емес-салық төлеуші Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, кірістің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басында резидент еместерге төленбеген кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есептелген кірістерден табыс салығының сомасы көрсетіледі;

6) в графе F указываются суммы выплаченных доходов за налоговый период и (или) невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего года;
7) в графе G указывается сумма подоходного налога с выплаченных доходов нерезидентов за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 и статьями 147 , 187-1 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается сумма подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе за налоговый период в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к приложению 120.07 переносится в строку 120.07.001, графы D - в строку 120.07.002, графы Е - в строку 120.07.003, графы F - в строку 120.07.004, графы G - в строку 120.07.005, графы Н - в строку 120.07.006, графы I - в строку 120.07.007.
72. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
10. Составление формы 120.08 - Бухгалтерский баланс страховой
(перестраховочной) организации/страхового брокера
73. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
74. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
11. Составление формы 120.09 - Отчет о доходах и расходах
75. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
76. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
12. Составление формы 120.10 - Отчет о движении денег (косвенный метод)
77. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.

6) Ғ бағанында салық кезеңі үшін төленген кірістердің және (немесе) төленбеген кірістердің, бірақ салық агенті алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған сомалары көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағындағы 1) тармақшасына және 147 , 187-1-баптарына сәйкес бюджетке аударылуға жататын салық кезеңі үшін резидент еместердің төленген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағындағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған резидент еместердің төленбеген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің 198-бабына сәйкес салық кезеңі үшін шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
120.07 қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 120.07.001 жолына, D бағанының - 120.07.002 жолына, Е бағаны - 120.07.003 жолына, F бағаны - 120.07.004 жолына, G бағаны - 120.07.005 жолына, Н бағаны - 120.07.006 жолына, I бағаны - 120.07.007 жолына көшіріледі.
72. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының/сақтандыру брокерінің бухгалтерлік теңгермесі - 120.08 нысанын жасау
73. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
74. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
11. Кірістер және шығыстар туралы есеп беру - 120.09 нысанын жасау
75. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
76. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
12. Ақша қозғалысы туралы есеп беру (жанама әдіс) - 120.10 нысанын жасау
77. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.

78. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
13. Коды видов доходов, стран и валют
79. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходов от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1131 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;
1350 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан;
доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров за пределами Республики Казахстан;
2011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

78. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
13. Кірістер, елдер және валюта түрлерінің коды
79. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуы пайдаланылсын:
Қазақстан Республикасындағы көздерден түсетін кірістер:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды сатудан кірістер;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден кірістер;
1020 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлікті өткізу кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1021 - резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1022 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент-заңды тұлғаның консорциум немесе мүлікте қатысу үлесiн өткізу кезінде құнның өсімінен түсетiн кірістер;
1030 - резиденттерге қарыздарын талап ету құқығын беруден түсетін кірістер;
1031 - резидент еместердің Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметіне байланысты қарыздарын талап ету құқығын беруден түсетін кірістер;
1040 - резиденттердің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін, соның ішінде жұмыстарды орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткізуге ішкі сауда келісім-шарттары бойынша тұрақсыздық (айыппұлдар, өсімпұлдар);
1041 - Қазақстан Республикасында осындай резидент еместердің қызметтері барысында туындаған резидент еместердің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін, соның ішінде жұмыстарды орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткізуге ішкі сауда келісім-шарттары бойынша тұрақсыздық (айыппұлдар, өсімпұлдар);
1050 - резидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер нысанындағы кірістер;
1060 - резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1070 - эмитент-резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы кірістер;
1071 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы эмитент-резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
1080 - резиденттерден алынатын роялти нысанындағы кірістер;
1081 - резидент еместен Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметіне байланысты алынатын роялти нысанындағы кірістер;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістер;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызмет көрсетулерінен түсетін кірістер;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен түскен кірістер;
1131 - Қазақстан Республикасында өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен кірістер;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындау орны маңызды емес;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруына байланысты төленетін үстемелер;
1160 - Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың материалдық, әлеуметтiк игiлiктері немесе өзге де материалдық пайдалары үшін жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстарды өтеу нысанындағы кірістер, соның ішінде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы қызметтен театр, кино, радио, теледидар әртістерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн кірістер;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған кірістер;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы кірістер, осындай мүліктен кірістерді, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы кірістерді қоса алғанда;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден кірістер;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден кірістер;
1230 - мiндеттемелердi есептен шығарудан кірістер;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша кірістер;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан кірістер;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған кірістер;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының шағын топтың құн теңгермесінен асып кетуінен алынатын кірістер;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып кетуінен алынатын кірістер;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетін табысты бөлу кезiнде алынатын кірістер;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған кірістердің шығыстардан асып кетуі;
1330 - стипендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кірістер;
1350 - Қазақстан Республикасындағы қызмет негiзiнде туындайтын, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да кірістер.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден кірістер:
2010 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тауарларды сатудан кірістер;
2011 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде, жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден кірістер;
2020 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлікті сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2021 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2022 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғаға, консорциумға қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құн өсімінен кірістер;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс алынатын борышты талап етудi беруден түсетiн кірістер;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы кірістер;
2060 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы кірістер;
2070 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы кірістер;
2080 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған роялти нысанындағы кірістер;
2090 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi жалға беруден кірістер;
2100 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын кірістер;
2110 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
2111 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы кірістер;
2120 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын, халықаралық тасымалдарда көлiктік қызмет көрсетулерден кірістер;
2130 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен кірістер;
2131 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен кірістер;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2150 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы кірістер;
2170 - резидент емес-жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен театр, кино, радио, теледидар әртістерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн кірістер;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған кірістер;
2210 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы кірістер, осындай мүліктен кірістерді, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы кірістерді қоса алғанда;
2220 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын өзге де кірістер.

80. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 9 июня 2003 года за N 2355).
81. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 120.00, 120.01, 120.02, 120.03, 120.04, 120.05, 120.06, 120.07, 120.08, 120.09, 120.10 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_________________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета по корпоративному подоходному налогу
(Форма 121.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для декларирования доходов в виде страховых премий и исчисления корпоративного подоходного налога по ним страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, осуществляющими деятельность в соответствии с параграфом 1 главы 16 Налогового кодекса по итогам месяца.
2. Расчета бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.

80. Резидент емес-салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде 2003 жылғы 09 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі" 6-қосымшаға сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.
81. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Валюталардың жіктеушісі"
10-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 120.01-120.10 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша есеп жасау ережелері (121.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістерді, сондай-ақ сақтандыру сыйлықақыларын орналастырудан кірістерді мәлімдеуіне және ай қорытындысы бойынша Салық кодексінің 16-тарауының 1-параграфына сәйкес қызмет атқаратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.

4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 121.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика (налогового агента, вкладчика, плательщика).
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейке "ОКЭД" следует указывать код ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта;
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительного Расчета за период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности;

4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
7. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (121.00-нысан)
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіңіз);
3) салық төлеушінің (салық агенті, салымшы, төлеуші) атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшығында субъект қызметінің түрлері бойынша ЭҚЖЖ коды (бес белгіге дейін) көрсетіледі;
5) Есеп түрі. Осы тор көздер 69 және 71-баптарға сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгертулер мен толықтырулар салық кезеңіне жататын, ол үшін қосымша Есеп толтырғанда белгіленеді.
Бұрын берілген есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеушіні таратқан (қайта құрған), кәсіпкерлік қызметті тоқтатқан жағдайда белгіленеді. Күнтізбелік жыл ішінде құрылған және таратылған салық төлеуші жылдық Есепті тапсырған жағдайда "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді;

6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
9. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования)":
1) в строке 121.00.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон), за исключением указанных в строках 121.00.009, 121.00.017;
2) в строке 121.00.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 121.00.010;
3) в строке 121.00.003 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 121.00.011, 121.00.018;
4) в строке 121.00.004 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 121.00.012, 121.00.019;
5) в строке 121.00.005 указывается сумма страховых премий, возвращенная страховой организацией страхователю при расторжении договоров ненакопительного страхования (перестрахования) по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строках 121.00.013, 121.00.020;
6) в строке 121.00.006 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования). Определяется как разница сумм строк 121.00.001, 121.00.002 и 121.00.003, 121.00.004, 121.00.005 ((121.00.001 + 121.00.002) - (121.00.003 + 121.00.004 + 121.00.005));

6) Хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есеп өткізген жағдайда белгіленеді:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.
9. "Жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.001 жолында 121.00.009, 121.00.017 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабы 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.002 жолында 121.00.010 жолында көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.003 жолында 121.00.011, 121.00.018 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 120.00.004 жолында 121.00.012, 121.00.019 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.005 жолында 121.00.013, 121.00.020 жолдарында көрсетілгендерді қоспағанда, Заңның 6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген сыныптар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бұзылған кезде сақтандырушыға сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.006 жолында жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.001, 121.00.002 және 121.00.003, 121.00.004, 121.00.005 ((121.00.001 + 121.00.002) - (121.00.003 + 121.00.004 + 121.00.005)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;

7) в строке 121.00.007 указывается сумма обязательных взносов уплаченных в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам ненакопительного страхования;
8) в строке 121.00.008 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам ненакопительного страхования (перестрахования). Определяется как разница строк 121.00.006 и 121.00.007 (121.00.006 - 121.00.007).
10. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования":
1) в строке 121.00.009 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
2) в строке 121.00.010 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
3) в строке 121.00.011 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
4) в строке 121.00.012 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
5) в строке 121.00.013 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров накопительного страхования (перестрахования) по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
6) в строке 121.00.014 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования. Определяется как разница сумм строк 121.00.009, 121.00.010 и 121.00.011, 121.00.012, 121.00.013 ((121.00.009 + 121.00.010) - (121.00.011 + 121.00.012+121.00.013));
7) в строке 121.00.015 указывается сумма перечисленных обязательных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам накопительного страхования по классу, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 6 Закона;
8) в строке 121.00.016 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования. Определяется как разница строк 121.00.014 и 121.00.015 (121.00.014 - 121.00.015).

7) 121.00.007 жолында жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төленген міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.008 жолында жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 121.00.006 және 121.00.007 (121.00.006 - 121.00.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
10. "Аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.009 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.010 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.011 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 121.00.012 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.013 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.014 жолында аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.009, 121.00.010 және 121.00.011, 121.00.012, 121.00.013 ((121.00.009 + 121.00.010) -(121.00.011 + 121.00.012 + 121.00.013)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 121.00.015 жолында Заңның 6-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына аударылған міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.016 жолында аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық салуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 121.00.014 және 121.0.015 (121.00.014 - 121.00.015) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

11. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий по договорам аннуитетного страхования":
1) в строке 121.00.017 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, взаимного страхования;
2) в строке 121.00.018 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам аннуитетного перестрахования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, взаимного страхования;
3) в строке 121.00.019 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам аннуитетного перестрахования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, взаимного страхования;
4) в строке 121.00.020 указывается сумма страховых премий, возвращенных страховой организацией при расторжении договоров аннуитетного страхования по классу, указанному в подпункте 2) пункта 2 статьи 6 Закона, взаимного страхования;
5) в строке 121.00.021 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам аннуитетного страхования, взаимного страхования. Определяется как разница строки 121.00.017 и сумм строк 121.00.018, 121.00.019, 121.00.020 (121.00.017 - (121.00.018 + 121.00.019+121.00.020));
6) в строке 121.00.022 указывается сумма перечисленных обязательных взносов в Фонд гарантирования страховых выплат по договорам аннуитетного страхования по классу аннуитетного страхования, взаимного страхования;
7) в строке 121.00.023 указывается сумма страховых премий, подлежащих налогообложению, по договорам аннуитетного страхования, взаимного страхования. Определяется как разница строк 121.00.021 и 120.0.022 (121.00.021-121.00.022);
12. В разделе "Расчет суммы налога":
1) в строке 121.00.024 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам в виде страховых премий, определяемая как сумма строк 121.00.024А, 121.00.024В и 121.00.024С;
2) в строке 121.00.024А указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 121.00.008 и ставки 4 %;

11. "Аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.017 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.018 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік қайта сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резиденттерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.019 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік қайта сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидент еместерге төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 121.00.020 жолында Заңның 6-бабының 2-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бұзылған кезде сақтандыру ұйымдарымен қайтарылған сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.021 жолында аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.017 жолының және 121.00.018, 121.00.019, 121.00.020 (121.00.017 - (121.00.018 + 121.00.019 + 121.00.020)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 121.00.022 жолында аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына аударылған міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
7) 121.00.023 жолында аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі. 121.00.021 және 121.00.022 (121.00.021 - 121.00.022) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
12. "Салық сомасының есебі" бөлімінде:
1) 121.00.024 жолында 121.00.024А, 121.00.024В және 121.00.024С жолдарының сомалары ретінде айқындалатын сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 121.00.024А жолында Салық кодексінің 117-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 4 пайыздық ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.008 жолының сомасы және 4 пайыздық ставканың туындысы ретінде айқындалады;

3) в строке 121.00.024В указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования), за исключением аннуитетного страхования, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 121.00.016 и ставки 2 %;
4) в строке 121.00.024С указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 1 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам аннуитетного страхования, взаимного страхования, согласно подпунктам 3) и 4) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 121.00.023 и ставки 1%;
5) строка 121.00.025 заполнению не подлежит;
6) строка 121.00.026 заполнению не подлежит;
7) строка 121.00.027 заполнению не подлежит.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом.
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера.
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, а также заверен печатью налогоплательщика. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета.
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в которой представлена Декларация согласно положением Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;

3) 121.00.024В жолында Салық кодексінің 117-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аннуитеттік сақтандыруды қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 2 пайыздық ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.016 жолының сомасы және 2 пайыздық ставканың туындысы ретінде айқындалады;
4) 121.00.024С жолында Салық кодексінің 117-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларына сәйкес аннуитеттік сақтандыру, өзара сақтандыру шарттары бойынша алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан 1 пайыздық ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.023 жолының сомасы және 1 пайыздық ставканың туындысы ретінде айқындалады;
5) 121.00.025 жолы толтырылуға жатпайды;
6) 121.00.026 жолы толтырылуға жатпайды;
7) 121.00.027 жолы толтырылуға жатпайды.
13. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Есепке салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Есеп электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) есепті өткізген күні. Есепті өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;

8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 121.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_________________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по корпоративному подоходному налогу
(Форма 130.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов, полученных по договору на осуществление государственного социального заказа, в виде вознаграждения по депозитам, гранта, вступительных и членских взносов, взносов участников кондоминиума, благотворительной помощи, безвозмездно переданного имущества, отчислений и пожертвований на безвозмездной основе некоммерческим организациям, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений), которые осуществляют деятельность в общественных интересах и соответствуют следующим условиям:
1) не имеют цели извлечения дохода в качестве такового;
2) не распределяют полученный чистый доход или имущество между участниками.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 130.00) и приложений к ней (формы с 130.01 по 130.28), которые содержат информацию об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении (-ях) и(или) дополнительной (-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляется (-ются).

8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 121.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы"19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация жасау ережелері (130.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоғамдық мүддеде қызметін жүзеге асыратын және мынадай шарттарға сәйкес келетін пәтер (үй-жайлар) иелерінің кооперативтерінен басқа, акционерлік қоғамдар, мекемелер мен тұтынушы кооперативтерді қоспағанда, депозиттер бойынша сыйақылар, грант, кіру және мүшелік жарналары, кондоминиум қатысушыларының жарналары, қайырымдылық көмегі, өтеусіз берілген мүлік, коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз негізде аударымдар мен қайырымдылықтар түріндегі мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға шарт бойынша алынған кірістерді мәлімдеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды:
1) осындай ретінде кірісті алу мақсаты жоқ;
2) қатысушылар арасында алынған таза кірісті немесе мүлікті бөлмейді.
1. Декларация Декларацияның өзінен (130.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (130.01 - 130.28 нысандары) тұрады.
2. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу.
5. Қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша(-лар) және (немесе) қосымша нысан(-дар) тапсырылмайды.
6. Тиісті қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар) толтыруға жатады.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности, прекращения деятельности вкладчика. В случае представления годовой Декларации налогоплательщиками, созданными и ликвидированными в течение календарного года, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата выписки;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) представленные приложения и(или) дополнительные формы. Отмечаются ячейки представленных приложений и(или) дополнительных форм и(или) количество представленных приложений и(или) дополнительных форм;
9) при наличии доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00), отмечается ячейка "Декларация по форме 100". Согласно пункту 4 статьи 120 Налогового кодекса ведется раздельный учет в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса;
10) в подтверждение, что организация является некоммерческой в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений), и отвечает указанным условиям, отмечаются соответствующие ячейки;
11) Метод отнесения на вычеты расходов при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке. В зависимости от выбранного метода отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения расходов на вычеты.
Ячейка "раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал раздельный метод отнесения расходов на вычеты.
14. В разделе "Доходы":

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің 136-бабының 4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні.
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.
8) берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандар. Берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандардың торкөздері және берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандардың саны белгіленеді;
9) Корпорациялық табыс салығы декларацияда (100.00-нысан) көрсетілген қызметтен кірістер болуы кезінде "100-нысан бойынша декларация" торкөзі белгіленеді. Бұл ретте, Салық кодексінің 120-бабының 4-тармағына сәйкес Салық кодексінің 67-бабына сәйкес бөлек есептілік жүргізіледі;
10) пәтер (үй-жайлар) иелерінің кооперативтерінен басқа, акционерлік қоғамдар, мекемелер және тұтынушы кооперативтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес коммерциялық болып табылмайтын ұйым растауға аталған шарттарға жауап береді және тиісті торкөздер белгіленеді;
11) Жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салынуға тиіс кірістерді алу кезінде шығыстарды шегерімдерге жатқызу әдісі. Таңдаған әдіске байланысты сәйкес торкөз белгіленеді.
"Барабарлық" торкөзі егер салық төлеуші шығыстарды шегерімдерге жатқызудың барабарлық әдісін таңдағанда белгіленеді.
"Бөлек есептеу" торкөзі егер салық төлеуші шығыстарды шегерімдерге жатқызудың бөлек есептеу әдісін таңдағанда белгіленеді.
13. "Кірістер" бөлімінде:

1) в строку 130.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 130.01.001;
2) в строку 130.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 130.02.001;
3) в строку 130.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 130.03.001;
4) в строку 130.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 130.04.001;
5) в строку 130.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 130.05.001;
6) в строку 130.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 130.06.001;
7) в строку 130.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 130.07.001;
8) в строку 130.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 130.08.001;
9) в строку 130.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 130.09.001;
10) в строку 130.00.010 переносится сумма, отраженная в строке 130.10.001;
11) в строку 130.00.011 переносится сумма, отраженная в строке 130.023.001;
12) в строке 130.00.012 указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма строк с 130.00.001 по 130.00.011;
13) в строке 130.00.013 переносится сумма других доходов, отраженная в строке 100.00.020, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
14) в строке 130.00.014 указывается итоговая сумма доходов определяется как сумма строк 130.00.012 и 130.00.013;
15. В разделе "Расходы":
1) в строку 130.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 130.11.004;
2) в строку 130.00.016 переносится сумма, отраженная в строке 130.12.001;
3) в строку 130.00.017 переносится сумма, отраженная в строке 130.13.001;
4) в строку 130.00.018 переносится сумма, отраженная в строке 130.14.001;
5) в строку 130.00.019 переносится сумма, отраженная в строке 130.15.001;
6) в строку 130.00.020 переносится сумма, отраженная в строке 130.16.001;
7) в строку 130.00.021 переносится сумма, отраженная в строке 130.17.001;
8) в строку 130.00.022 переносится сумма, отраженная в строке 130.18.001;
9) в строку 130.00.023 переносится сумма, отраженная в строке 130.19.001;
10) в строку 130.00.024 переносится сумма, отраженная в строке 130.20.001;
11) в строку 130.00.025 переносится сумма, отраженная в строке 130.21.001;
12) в строку 130.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 130.22.001;
13) в строке 130.00.027 указывается сумма расходов, определенная как сумма строк с 130.00.015 по 130.00.026;
14) в строке 130.00.028 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 4 статьи 120 Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 130.00.013 и суммы строки 130.00.014;

1) 130.00.001 жолына 130.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 130.00.002 жолына 130.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 130.00.003 жолына 130.03.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 130.00.004 жолына 130.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 130.00.005 жолына 130.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 130.00.006 жолына 130.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 130.00.007 жолына 130.07.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 130.00.008 жолына 130.08.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 130.00.009 жолына 130.09.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 130.00.010 жолына 130.10.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 130.00.011 жолына 130.023.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 130.00.012 жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 130.00.001 - 130.00.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
13) 130.00.013 жолына Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда (100.00-нысан) көрсетілген қызметтен алынған кірістер бар болған жағдайда 100.00.020 жолында көрсетілген басқа да кірістердің сомасы көшіріледі;
14) 130.00.014 жолында кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі. 130.00.012 және 130.00.013 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
14. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 130.00.015 жолына 130.11.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 130.00.016 жолына 130.12.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 130.00.017 жолына 130.13.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 130.00.018 жолына 130.14.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 130.00.019 жолына 130.15.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 130.00.020 жолына 130.16.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 130.00.021 жолына 130.17.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 130.00.022 жолына 130.18.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 130.00.023 жолына 130.19.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 130.00.024 жолына 130.20.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 130.00.025 жолына 130.21.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 130.00.026 жолына 130.22.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 130.00.027 жолында 130.00.015 - 130.00.026 жолдарының сомасы ретінде айқындалған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) 130.00.028 жолында 130.00.013 жолының сомасы мен - 130.00.014 жолының сомасына қатынасы ретінде айқындалатын кірістердің жалпы сомасындағы Салық кодексінің 120-бабы 4-тармағына сәйкес жалпыға белгіленген тәртіпте салық салуға жататын кірістердің үлес салмағы көрсетіледі;

3. Составление формы 130.01 - Вознаграждения по депозитам
18. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде вознаграждений по депозитам.
19. В разделе "Вознаграждения по депозитам":
в строке 130.01.001 указывается сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
20. Величина строки 130.01.001 переносится в строку 130.00.001.
21. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
22. Дополнительная форма к строке 130.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, выплатившего вознаграждение;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается сумма полученного вознаграждения по депозитам.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.01.001 переносится в строку 130.01.001.
23. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

3. Депозиттер бойынша сыйақылар - 130.01 нысанын жасау
17. Осы нысан депозиттер бойынша сыйақылар түріндегі алынған кірістер сомасын айқындауға арналған.
18. "Депозиттер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
130.01.001 жолында сыйақылар түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
19. 130.01.001 жолының шамасы 130.00.001 жолына көшіріледі.
20. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
21. 130.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы төлеген заңды (жеке) тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 140-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында депозиттер бойынша алынған сыйақының сомасы көрсетіледі;
130.01.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.01.001 жолына көшіріледі.
22. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

4. Составление формы 130.02 - Гранты
24. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде гранта в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
25. В разделе "Гранты":
в строке 130.02.001 указывается сумма полученных доходов в виде гранта и заполняется на основании данных дополнительной формы.
26. Величина строки 130.02.001 переносится в строку 130.00.002.
27. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
28. Дополнительная форма к строке 130.02.001:

4. Гранттар - 130.02 нысанын жасау
23. Осы нысан Салық кодексінің 10-бабы 1-тармақтың 4) тармақшасына сәйкес грант түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
24. "Гранттар" бөлімінде:
130.02.001 жолында грант түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
25. 130.02.001 жолының шамасы 130.00.002 жолына көшіріледі.
26. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
27. 130.02.001 жолына қосымша нысан:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается соответствующий код грантодателя:
N
п/п
Наименование грантодателя
Код грантодателя
1.
Государства
000-1
2.
Правительства государств
000-2
3.
Международные организации *
4.
Государственные организации*
5.
Зарубежные неправительственные
общественные организации и фонды*
6.
Иностранные граждане
000-3
7.
Лица без гражданства
000-4
* При получении грантов от организаций, указанных в Перечне международных и государственных организаций, зарубежных неправительственных общественных организаций и фондов, предоставляющих гранты, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2001 года N 1753 "Об утверждении Перечня международных и государственных организаций, зарубежных неправительственных общественных организаций и фондов, предоставляющих гранты", указывается код грантодателя, соответствующий порядковому номеру такой организации в указанном Перечне;

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында грант берушінің тиісті коды көрсетіледі:
Р/с
N
Грант берушінің атауы
Грант берушінің коды
1.
Мемлекеттер
000-1
2.
Мемлекеттердің үкіметтері
000-2
3.
Халықаралық ұйымдар*
4.
Мемлекеттік ұйымдар*
5.
Шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар мен қорлар*
6.
Шетелдіктер
000-3
7.
Азаматтығы жоқ тұлғалар
000-4
* "Гранттар беретін халықаралық және мемлекеттік ұйымдардың, шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдардың және қорлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 28 желтоқсан N 1753 қаулысымен бекітілген Гранттар беретін халықаралық және мемлекеттік ұйымдардың, шетелдік үкіметтік емес қоғамдық ұйымдардың және қорлардың тізбесінде көрсетілген ұйымдардан гранттар алынған кезде, көрсетілген Тізбеде көрсетілген ондай ұйымның реттік нөміріне сәйкес келетін грант берушінің коды көрсетіледі;

3) в графе С указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, выплативших грант;
4) в графе D указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
5) в графе E указывается код имущества, полученного в виде гранта, согласно пункту 182 настоящих Правил;
6) в графе F указывается наименование имущества, полученного в виде гранта;
7) в графе G указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в качестве гранта;
8) в графе H указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в качестве гранта.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 130.02.001 переносится в строку 130.02.001.
29. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
5. Составление формы 130.03 - Безвозмездно полученное имущество
30. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде безвозмездно полученного имущества, за исключением денег и пожертвований.
31. В разделе "Безвозмездно полученное имущество":
в строке 130.03.001 указывается сумма полученных доходов в виде безвозмездно полученного имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
32. Величина строки 130.03.001 переносится в строку 130.00.003.
33. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
34. Дополнительная форма к строке 130.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, безвозмездно передавших имущество;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного безвозмездно, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование безвозмездно полученного имущества;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездное получение имущества;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) безвозмездно полученного имущества.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.03.001 переносится в строку 130.03.001.
35. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного или иного лица, заполнившего форму.
6. Составление формы 130.04 - Вступительные взносы

3) С бағанында грант төлеген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
5) E бағанында осы Ережелердің 81-тармағына сәйкес грант түріндегі алынған мүліктің коды көрсетіледі;
6) F бағанында грант түріндегі алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
7) G бағанында мүліктің грант ретінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) H бағанында грант ретінде алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.02.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.02.001 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
5. Өтеусіз алынған мүлік - 130.03 нысанын жасау
29. Осы нысан ақша және қайырымдылықтарды қоспағанда, өтеусіз алынған мүлік түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
30. "Өтеусіз алынған мүлік" бөлімінде:
130.03.001 жолында өтеусіз алынған мүлік түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
31. 130.03.001 жолының шамасы 130.00.003 жолына көшіріледі.
32. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
33. 130.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында мүлікті өтеусіз берген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес өтеусіз алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің өтеусіз алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында өтеусіз алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі;
130.03.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.03.001 жолына көшіріледі.
34. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
6. Кіру жарналары - 130.04 нысанын жасау
35. Осы нысан кіру жарналары түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.

36. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде вступительных взносов.
37. В разделе "Вступительные взносы":
в строке 130.04.001 указывается сумма полученных доходов в виде вступительных взносов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
38. Величина строки 130.04.001 переносится в строку 130.00.004.
39. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного или иного лица, заполнившего форму.
40. Дополнительная форма к строке 130.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, внесших вступительные взносы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде вступительных взносов, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде вступительных взносов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде вступительных взносов;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде вступительных взносов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.04.001 переносится в строку 130.04.001.
41. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного или иного лица, заполнившего форму.
7. Составление формы 130.05 - Членские взносы
42. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде членских взносов.
43. В разделе "Членские взносы":
в строке 130.05.001 указывается сумма полученных доходов в виде членских взносов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
44. Величина строки 130.05.001 переносится в строку 130.00.005.
45. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
46. Дополнительная форма к строке 130.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, внесших членские взносы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде членских взносов, согласно пункту 182 настоящих Правил;

36. "Кіру жарналары" бөлімінде:
130.04.001 жолында кіру жарналары түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
37. 130.04.001 жолының шамасы 130.00.004 жолына көшіріледі.
38. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
39. 130.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіру жарналарын енгізген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 141-тармағына сәйкес кіру жарналары ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында кіру жарналары ретінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің кіру жарналары түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында кіру жарналары түрінде алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.04.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.04.001 жолына көшіріледі.
40. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
7. Мүшелік жарналар - 130.05 нысанын жасау
41. Осы нысан мүшелік жарналар түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
42. "Мүшелік жарналар" бөлімінде:
130.05.001 жолында мүшелік жарналар түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
43. 130.05.001 жолының шамасы 130.00.005 жолына көшіріледі.
44. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
45. 130.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында мүшелік жарналарды енгізген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес мүшелік жарналар ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;

5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде членских взносов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде членских взносов;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде членских взносов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.05.001 переносится в строку 130.05.001.
47. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
8. Составление формы 130.06 - Взносы участников кондоминиума
48. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде взносов участников кондоминиума.
49. В разделе "Взносы участников кондоминиума":
в строке 130.06.001 указывается сумма полученных доходов в виде взносов участников кондоминиума и заполняется на основании данных дополнительной формы.
50. Величина строки 130.06.001 переносится в строку 130.00.006.
51. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
52. Дополнительная форма к строке 130.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, выплативших взносы участников кондоминиума. В отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, выплачивающих взносы участников кондоминиума, в графе В указывается их количество, а данные графы G отражаются общей суммой, при этом графы С и F не заполняются;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде взносов участников кондоминиума, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде взносов участников кондоминиума;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде взносов участников кондоминиума;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде взносов участников кондоминиума.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.06.001 переносится в строку 130.06.001.
53. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
9. Составление формы 130.07 - Благотворительная помощь

5) Е бағанында мүшелік жарналар ретінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің мүшелік жарналар түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында мүшелік жарналар түріндегі алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.05.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.05.001 жолына көшіріледі.
46. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
8. Кондоминиум қатысушыларының жарналары - 130.06 нысанын
жасау
47. Осы нысан кондоминиум қатысушыларының жарналары түріндегі алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
48. "Кондоминиум қатысушыларының жарналары" бөлімінде:
130.06.001 жолында кондоминиум қатысушыларының жарналары түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
49. 130.06.001 жолының шамасы 130.00.006 жолына көшіріледі.
50. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
51. 130.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кондоминиум қатысушыларының жарналарын төлеген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі. Кондоминиум қатысушыларының жарналарын төлейтін жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты В бағанында олардың саны көрсетіледі, ал G бағанының деректері жалпы сомада көрсетіледі, бұл ретте С және F бағандары толтырылмайды;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес кондоминиум қатысушыларының жарналары ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында кондоминиум қатысушыларының жарналары ретінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің кондоминиум қатысушыларының жарналары түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында кондоминиум қатысушыларының жарналары ретінде алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.06.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.06.001 жолына көшіріледі.
52. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
9. Қайырымдылық көмек - 130.07 нысанын жасау
53. Осы нысан Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қайырымдылық көмек түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.

54. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде благотворительной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
55. В разделе "Благотворительная помощь":
в строке 130.07.001 указывается сумма полученных доходов в виде благотворительной помощи и заполняется на основании данных дополнительной формы.
56. Величина строки 130.07.001 переносится в строку 130.00.007.
57. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
58. Дополнительная форма к строке 130.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, оказавших благотворительную помощь;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде благотворительной помощи, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде благотворительной помощи;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде благотворительной помощи;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде благотворительной помощи.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.07.001 переносится в строку 130.07.001.
59. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
10. Составление формы 130.08 - Спонсорская помощь
60. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде спонсорской помощи, определенной в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
61. В разделе "Спонсорская помощь":
в строке 130.08.001 указывается сумма полученных доходов в виде спонсорской помощи и заполняется на основании данных дополнительной формы.
62. Величина строки 130.08.001 переносится в строку 130.00.008.
63. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
64. Дополнительная форма к строке 130.08.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, оказавших спонсорскую помощь;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;

54. "Қайырымдылық көмек" бөлімінде:
130.07.001 жолында қайырымдылық көмек түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
55. 130.07.001 жолының шамасы 130.00.007 жолына көшіріледі.
56. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
57. 130.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қайырымдылық көмек көрсеткен заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес қайырымдылық көмек ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында қайырымдылық көмек ретінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің қайырымдылық көмек түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында қайырымдылық көмек түріндегі алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.07.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.07.001 жолына көшіріледі.
58. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
10. Демеушілік көмек - 130.08 нысанын жасау
59. Осы нысан Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес айқындалған демеушілік көмек түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
60. "Демеушілік көмек" бөлімінде:
130.08.001 жолында демеушілік көмек түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
61. 130.08.001 жолының шамасы 130.00.008 жолына көшіріледі.
62. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
63. 130.08.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында демеушілік көмек көрсеткен заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;

4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде спонсорской помощи, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, полученного в виде спонсорской помощи;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде спонсорской помощи;
7) в графе G указывается сумма (стоимость) имущества, полученного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.08.001 переносится в строку 130.08.001.
65. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
11. Составление формы 130.09 - Отчисления на безвозмездной основе
66. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде отчислений денег на безвозмездной основе.
67. В разделе "Отчисления на безвозмездной основе":
в строке 130.09.001 указывается сумма денег, полученная в виде отчислений на безвозмездной основе, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
68. Величина строки 130.09.001 переносится в строку 130.00.009.
69. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
70. Дополнительная форма к строке 130.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, произведших отчисления на безвозмездной основе;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде отчислений на безвозмездной основе;
5) в графе Е указывается сумма отчислений, полученная на безвозмездной основе.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.09.001 переносится в строку 130.09.001.
71. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
12. Составление формы 130.10 - Пожертвования
72. Данная форма предназначена для определения суммы доходов в виде пожертвований в соответствии с гражданским законодательством.
73. В разделе "Пожертвования":
в строке 130.10.001 указывается сумма полученных доходов в виде пожертвований и заполняется на основании данных дополнительной формы.
74. Величина строки 130.10.001 переносится в строку 130.00.010.
75. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
76. Дополнительная форма к строке 130.10.001:

4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес демеушілік көмек ретінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында демеушілік көмек түрінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің демеушілік көмек түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында демеушілік көмек жарналары түріндегі алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
130.08.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.08.001 жолына көшіріледі.
64. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
11. Өтеусіз негіздегі аударымдар - 130.09 нысанын жасау
65. Осы нысан өтеусіз негіздегі ақша аударымдары түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
66. "Өтеусіз негіздегі аударымдар" бөлімінде:
130.09.001 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар түрінде алынған ақша сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
67. 130.09.001 жолының шамасы 130.00.009 жолына көшіріледі.
68. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
69. 130.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өтеусіз негізде аударымдар жүргізген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында мүліктің өтеусіз негізде аударымдар түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз негізде алынған аударымдардың сомасы көрсетіледі.
130.09.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.09.001 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
12. Қайырымдылықтар - 130.10 нысанын жасау
71. Осы нысан азаматтық заңдарға сәйкес қайырымдылықтар түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
72. "Қайырымдылықтар" бөлімінде:
130.10.001 жолында қайрымдылықтар түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
73. 130.10.001 жолының шамасы 130.00.010 жолына көшіріледі.
74. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
75. 130.10.001 жолына көшіріледі:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, осуществивших пожертвования;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, полученного в виде пожертвования, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде пожертвования;
6) в графе G указывается стоимость имущества, полученного в виде пожертвований.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.10.001 переносится в строку 130.10.001.
77. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
13. Составление формы 130.11 - Содержание некоммерческой организации
78. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на содержание некоммерческой организации.
79. В разделе "Содержание некоммерческой организации":
1) в строке 130.11.001 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемые сложением строк 130.11.001А, 130.11.001В, 130.11.001С, 130.11.001D, 130.11.001E, 130.11.001F, 130.11.001G, 130.11.001H, 130.11.001I, 130.11.001J, 130.11.001K, 130.11.001L, 130.11.001M, 130.11.001N, 130.11.001O, 130.11.001P, 130.11.001Q, 130.11.001R, которые заполняются на основании дополнительных форм, за исключением строки 130.11.001N, в которой указывается сумма отчислений в Государственный фонд социального страхования;
2) в строке 130.11.002 указываются расходы на оплату труда работников и на социальные выплаты, определяемые сложением строк 130.11.002А и 130.11.002В, которые заполняются на основании данных дополнительных форм;
3) в строке 130.11.003 указывается сумма всех других расходов на содержание некоммерческой организации, не учтенных в строке 130.11.001, и определяемая сложением строк 130.11.003А, 130.11.003F, 130.11.003G;
4) в строке 130.11.003А указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 130.11.003В по 130.11.003Е. В строке 130.11.003В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь. В строке 130.11.003С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату за бронь. В строках 130.11.003D и 130.11.003Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қайырымдылықтарды жүзеге асырған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес қайырымдылықтар түрінде алынған мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында қайырымдылықтар түрінде алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің қайырымдылықтар түрінде алынғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында қайырымдылықтар түрінде алынған мүліктің құны көрсетіледі.
130.10.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.10.001 жолына көшіріледі.
76. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
13. Коммерциялық емес ұйымды ұстау - 130.11 нысанын жасау
77. Осы нысан коммерциялық емес ұйымды ұстауға шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
78. "Коммерциялық емес ұйымды ұстау" бөлімінде:
1) 130.11.001 жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетілетін 130.11.001N жолын қоспағанда, қосымша нысандардың негізінде толтырылатын 130.11.001А, 130.11.001В, 130.11.001С, 130.11.001D, 130.11.001E, 130.11.001F, 130.11.001G, 130.11.001H, 130.11.001I, 130.11.001J, 130.11.001K, 130.11.001L, 130.11.001M, 130.11.001N, 130.11.001O, 130.11.001P, 130.11.001Q, 130.11.001R жолдарын қосумен айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға шығыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 130.11.002 жолында қосымша нысандардың негізінде толтырылатын 130.11.002А және 130.11.002В жолдарын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбек ақы төлеуге және әлеуметтік төлемдерге шығыстар көрсетіледі;
3) 130.11.003 жолында 130.11.001 жолында есепке алынбаған және 130.11.003А, 130.11.003F, 130.11.003G жолдарын қосумен айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға басқа да барлық шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.11.003А жолында 130.11.003В-130.11.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 130.11.003В жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 130.11.003С жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 130.11.003D және 130.11.003Е жолдарында Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін тәуліктіктің тиісті сомалар көрсетіледі;

5) в строке 130.11.003F указывается сумма представительских расходов и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) в строке 130.11.003G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) в строке 130.11.004 указывается общая сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемая сложением строк 130.11.001, 130.11.002 и 130.11.003;
8) в строке 130.11.005А указывается общее количество командировок за отчетный налоговый период;
9) в строке 130.11.005В указывается общее количество дней командировок за отчетный налоговый период.
Величина строки 130.11.004 переносится в строку 130.00.015.
80. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
81. Дополнительные формы к строкам 130.11.001А, 130.11.001В, 130.11.001С, 130.11.001D, 130.11.001E, 130.11.001F, 130.11.001G, 130.11.001H, 130.11.001I, 130.11.001J и 130.11.001K:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, получивших доход;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего расходы;
5) в графе Е указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001А переносится в строку 130.11.001А, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001В - в строку 130.11.001В, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001С - в строку 130.11.001С, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001D - в строку 130.11.001D, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001E - в строку 130.11.001E, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001F - в строку 130.11.001F, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001G - в строку 130.11.001G, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001H - в строку 130.11.001H, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001I - в строку 130.11.001I, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001J - в строку 130.11.001J, графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001K - в строку 130.11.001K.
82. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
83. Дополнительные формы к строкам 130.11.001L, 130.11.001О, 130.11.001Р, 130.11.001Q, 130.11.001R:

5) 130.11.003F жолында өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 130.11.003G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 130.11.004 жолында 130.11.001, 130.11.002 және 130.11.003 жолдарын қосумен айқындалатын коммерциялық ұйымды ұстауға шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 130.11.005А жолында есепті салық кезеңі үшін іссапарлардың саны көрсетіледі;
9) 130.11.005В жолында есепті салық кезеңі үшін іссапарлар күндерінің саны көрсетіледі.
130.11.004 жолының шамасы 130.00.015 жолына көшіріледі.
79. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
80. 130.11.001А, 130.11.001В, 130.11.001С, 130.11.001D, 130.11.001E, 130.11.001F, 130.11.001G, 130.11.001H, 130.11.001I, 130.11.001J және 130.11.001K жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында шығыстарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.11.001А жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.11.001А жолына, 130.11.001В жолына қосымша нысан Е бағанының - 130.11.001В жолына, 130.11.001С жолына қосымша нысан Е бағанының - 130.11.001С жолына, 130.11.001D жолына қосымша нысан Е бағанының - 130.11.001D жолына, 130.11.001E жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001E жолына, 130.11.001F жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001F жолына, 130.11.001G жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001G жолына, 130.11.001H жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001H жолына, 130.11.001I жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001I жолына, 130.11.001J жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001J жолына, 130.11.001K жолына қосымша нысан Е бағанының -130.11.001K жолына көшіріледі.
81. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
82. 130.11.001L, 130.11.001О, 130.11.001Р, 130.11.001Q, 130.11.001R жолдарына қосымша нысандар:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, получивших доход;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода в соответствии с пунктом 183 настоящих Правил. При этом в дополнительной форме к строке 130.11.001О по данной графе указывается код вида расходов, в отношении которых начислены штрафные санкции.
Например, организация выплачивает неустойку за несвоевременную оплату арендных платежей, соответственно, подлежит заполнению дополнительная форма к строке 130.11.001О "Штрафы, пени, неустойки", где в графе D указывается код вида расходов, соответствующий расходам на арендную плату - 008;
5) в графе Е указывается номер и дата документа, подтверждающего расходы;
6) в графе F указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 130.11.001L переносится в строку 130.11.001L, графы F дополнительной формы к строке 130.11.001O - в строку 130.11.001O, графы F дополнительной формы к строке 130.11.001P - в строку 130.11.001P, графы F дополнительной формы к строке 130.11.001Q - в строку 130.11.001Q, графы F дополнительной формы к строке 130.11.001R - в строку 130.11.001R.
84. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
85. Дополнительная форма к строке 130.11.001М:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются вид налогов (за исключением индивидуального подоходного налога) и других обязательных платежей в бюджет, штрафы и пени, подлежащие внесению (внесенные) в государственный бюджет, а также штрафы и пени по обязательным пенсионным взносам;
3) в графе С указывается код бюджетной классификации. Данная графа не заполняется в случае отражения в графе В пени по обязательным пенсионным взносам;
4) в графе D указывается код вида расхода в соответствии с пунктом 183 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма исчисленных налогов (за исключением индивидуального подоходного налога) и других обязательных платежей в бюджет, начисленных штрафов и пени, подлежащих внесению (внесенных) в государственный бюджет, а также начисленных штрафов и пени по обязательным пенсионным взносам.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.11.001М переносится в строку 130.11.001М.

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 182-бабына сәйкес шығыс түрінің коды көрсетіледі. Бұл ретте 130.11.001О жолына қосымша нысанда көрсетілген баған бойынша оларға қатысты айыппұл санкциялары есептелген шығыстар түрінің коды көрсетіледі.
Мысалы, ұйым жалгерлік төлемдерді уақтылы төлемегені үшін тұрақсыздық айыптарын төлейді, сәйкесінше "Айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары" 130.11.001О жолына қосымша нысан толтырылуға жатады, мұндағы D бағанында жалгерлік төлем - 008 шығыстарына сәйкес келетін шығыстар түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шығыстарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.11.001L жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 130.11.001L жолына, 130.11.001O жолына қосымша нысан F бағанының -130.11.001O жолына, 130.11.001P жолына қосымша нысан F бағанының -130.11.001P жолына, 130.11.001Q жолына қосымша нысан F бағанының -130.11.001Q жолына, 130.11.001R жолына қосымша нысан F бағанының -130.11.001R жолына көшіріледі.
83. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
84. 130.11.001М жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында мемлекеттік бюджетке енгізуге жататын (енгізілген) салық (жеке табыс салығын қоспағанда) және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрі, айыппұлдар мен өсімдер, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары бойынша айыппұлдар мен өсімдер көрсетіледі;
3) С бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі. Аталған баған В бағанында міндетті зейнетақы жарналары бойынша өсімдер көрсетілген жағдайда толтырылмайды;
4) D бағанында осы Ережелердің 182-тармағына сәйкес шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында мемлекеттік бюджетке енгізуге жататын (енгізілген) есептелген салық (жеке табыс салығын қоспағанда) және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, есептелген айыппұлдар мен өсімдердің, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары бойынша есептелген айыппұлдар мен өсімдердің есептелген сомасы көрсетіледі.
130.11.001М жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.11.001М жолына көшіріледі.
85. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

86. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
87. Дополнительные формы к строкам 130.11.002А и 130.11.002В:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество физического лица-работника, получившего доход;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика - получателя дохода;
4) в графе D указывается сумма выплаченного дохода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.11.002А переносится в строку 130.11.002А, графы D дополнительной формы к строке 130.11.002В переносится в строку 130.11.002В.
88. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
89. Дополнительная форма к строке 130.11.003F:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица - получателя дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода в соответствии с пунктом 183 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма представительских расходов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.11.003F, переносится в строку 130.11.003F.
90. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
91. Дополнительная форма к строке 130.11.003G:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, в отношении которых произведены расходы, относящиеся к будущим отчетным периодам;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода в соответствии с пунктом 183 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
6) в графе F указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;

86. 130.11.002А және 130.11.002В жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алған жеке тұлға-қызметкердің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің - кіріс алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кірістің төленген сомасы көрсетіледі.
130.11.002А жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.11.002А жолына, 130.11.002В жолына қосымша нысан D бағанының 130.11.002В жолына көшіріледі.
87. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
88. 130.11.003F жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алушы - заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 182-тармағына сәйкес шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында өкілеттік шығыстарының сомасы көрсетіледі.
130.11.003F жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.11.003F жолына көшіріледі.
89. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
90. 130.11.003G қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оларға қатысты алдағы есепті кезеңдерге жататын шығыстар жүргізілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 182-тармағына сәйкес шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында салық кезеңінің басына алдағы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында алдағы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезең шығыстарының сомасы көрсетіледі;

8) в графе Н указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (E + F - G).
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.11.003G переносится в строку 130.11.003G.
92. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
14. Составление формы 130.12 - Организация и проведение мероприятий
93. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по организации и проведению различных мероприятий, связанных с деятельностью некоммерческой организации.
94. В разделе "Организация и проведение мероприятий":

8) Н бағанында салық кезеңінің соңына алдағы кезең шығыстарының сомасы көрсетіледі (E + F - G).
130.11.003G жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.11.003G жолына көшіріледі.
91. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
14. Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу - 130.12 нысанын
жасау
92. Осы нысан коммерциялық емес ұйымның қызметімен байланысты әртүрлі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомаларын айқындауға арналған.
93. "Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу" бөлімінде:

в строке 130.12.001 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий и заполняется на основании данных дополнительной формы. В строках с 130.12.001А по 130.12.001К указываются суммы расходов по видам мероприятий и заполняются на основании данных дополнительной формы в соответствии с кодом вида мероприятия.
95. Величина строки 130.12.001 переносится в строку 130.00.016.
96. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
97. Дополнительная форма к строке 130.12.001:

130.12.001 жолында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 130.12.001А-130.12.001К жолдарында іс-шаралардың түрі бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және іс-шара кодына сәйкес қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
94. 130.12.001 жолының шамасы 130.00.016 жолына көшіріледі.
95. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
96. 130.12.001 жолына қосымша нысан:

3) в графе С указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, реализующих товары, предоставляющих услуги, выполнивших работы по организации и проведению мероприятий;
4) в графе D указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
5) в графе E указывается код вида расхода, связанного с организацией и проведением мероприятий, согласно пункту 183 настоящих Правил;
6) в графе F указывается наименование вида расходов, произведенных в целях организации и проведения мероприятий;
7) в графе G указываются номер и дата документа, подтверждающего осуществление расходов по организации и проведению мероприятий;
8) в графе H указывается сумма произведенных расходов по организации и проведению мероприятий.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 130.12.001 переносится в строку 130.12.001.
98. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
15. Составление формы 130.13 - Подготовка и размещение
информационных материалов
99. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на подготовку и размещение информационных материалов, в том числе в средствах массовой информации, за исключением расходов на подготовку и размещение информационных материалов, связанных с организацией и проведением мероприятий некоммерческой организации и ее содержанием.
100. В разделе "Подготовка и размещение информационных материалов":
в строке 130.13.001 указывается сумма расходов по подготовке и размещению информационных материалов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
101. Величина строки 130.13.001 переносится в строку 130.00.017.
102. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
103. Дополнительная форма к строке 130.13.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, реализующих товары, предоставляющих услуги, выполнивших работы по подготовке и размещению информационных материалов;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода, связанного с подготовкой и размещению информационных материалов, согласно пункту 183 настоящих Правил;

3) С бағанында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша тауарлар өткізетін, қызмет көрсетулер көрсететін, жұмыстарды орындаған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
5) E бағанында осы Ережелердің 182-тармағына сәйкес іс-шараларды ұйымдастыру және өткізумен байланысты шығыс түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу мақсатында жүргізілген шығыстар түрінің атауы көрсетіледі;
7) G бағанында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстар жүзеге асырылғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) H бағанында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.12.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 130.12.001 жолына көшіріледі.
97. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
15. Ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру - 130.13 нысанын жасау
98. Осы нысан коммерциялық емес ұйым және оны ұстау іс-шараларын ұйымдастыру және өткізумен байланысты ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыруға байланысты шығыстарды қоспағанда, ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыруға, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында, шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
99. "Ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру" бөлімінде:
130.13.001 жолында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
100. 130.13.001 жолының шамасы 130.00.017 жолына көшіріледі.
101. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
102. 130.13.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша тауарларды өткізетін, қызмет көрсетулер көрсететін, жұмыстар орындаған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 182-тармағына сәйкес ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастырумен байланысты шығыс түрінің коды көрсетіледі;

5) в графе Е указывается наименование вида расходов, произведенных в целях подготовки и размещения информационных материалов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего осуществление расходов по подготовке и размещению информационных материалов;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов по подготовке и размещению информационных материалов в средствах массовой информации.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.13.001 переносится в строку 130.13.001.
104. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
16. Составление формы 130.14 - Вознаграждения
105. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде вознаграждения в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
106. В разделе "Вознаграждения":
в строке 130.14.001 указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
107. Величина строки 130.14.001 переносится в строку 130.00.018.
108. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
109. Дополнительная форма к строке 130.14.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, получающих вознаграждение;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего расходы по вознаграждению;
5) в графе Е указывается сумма выплачиваемого вознаграждения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.14.001 переносится в строку 130.14.001.
110. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
17. Составление формы 130.15 - Благотворительная помощь
111. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде благотворительной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
112. В разделе "Благотворительная помощь":
в строке 130.15.001 указывается сумма расходов в виде благотворительной помощи.
113. Величина строки 130.15.001 переносится в строку 130.00.019.
114. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
115. Дополнительная форма к строке 130.15.001:

5) Е бағанында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру мақсатында жүргізілген шығыстар түрінің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша шығыстардың жүзеге асырылғанын растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында ақпараттық материалдарды бұқаралық ақпарат құралдарына әзірлеу және орналастыру бойынша жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.13.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.13.001 жолына көшіріледі.
103. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
16. Сыйақылар - 130.14 нысанын жасау
104. Осы нысан Салық кодексінің 10-бабы 1-тармақтың 2) тармақшасына сәйкес сыйақылар түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
105. "Сыйақылар" бөлімінде:
130.14.001 жолында шарттың талаптарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші төлейтін (төлеуі тиіс) сыйақылардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
106. 130.14.001 жолының шамасы 130.00.018 жолына көшіріледі.
107. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
108. 130.14.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы алатын заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы бойынша шығыстарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында төленетін сыйақының сомасы көрсетіледі.
130.14.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.14.001 жолына көшіріледі.
109. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
17. Қайырымдылық көмек - 130.15 нысанын жасау
110. Осы нысан Салық кодексінің 10-бабы 1-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
111. "Қайырымдылық көмек" бөлімінде:
130.15.001 жолында қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі.
112. 130.15.001 жолының шамасы 130.00.019 жолына көшіріледі.
113. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
114. 130.15.001 жолына қосымша нысан:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, которым оказана благотворительная помощь;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в качестве благотворительной помощи, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в качестве благотворительной помощи;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего оказание благотворительной помощи;
7) в графе G указывается сумма оказанной благотворительной помощи.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.15.001 переносится в строку 130.15.001.
116. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
18. Составление формы 130.16 - Спонсорская помощь
117. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде спонсорской помощи, определенной в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
118. В разделе "Спонсорская помощь":
в строке 130.16.001 указывается сумма расходов в виде спонсорской помощи.
119. Величина строки 130.16.001 переносится в строку 130.00.020.
120. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
121. Дополнительная форма к строке 130.16.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, которым оказана благотворительная помощь;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в качестве спонсорской помощи, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в качестве спонсорской помощи;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего оказание спонсорской помощи;
7) в графе G указывается сумма оказанной спонсорской помощи.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.16.001 переносится в строку 130.16.001.
122. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қайырымдылық көмек көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес қайырымдылық көмек ретінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында қайырымдылық көмек ретінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында қайырымдылық көмек көрсетілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында көрсетілген қайырымдылық көмектің сомасы көрсетіледі.
130.15.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.15.001 жолына көшіріледі.
115. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
18. Демеушілік көмек - 130.16 нысанын жасау
116. Осы нысан Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес айқындалған демеушілік көмек түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
117. "Демеушілік көмек" бөлімінде:
130.16.001 жолында демеушілік көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі.
118. 130.16.001 жолының шамасы 130.00.022 жолына көшіріледі.
119. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
120. 130.16.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында демеушілік көмек көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес демеушілік көмек ретінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында демеушілік көмек түрінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің демеушілік көмек түрінде берілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында көрсетілген демеушілік көмек сомасы көрсетіледі.
130.16.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.16.001 жолына көшіріледі.
121. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

19. Составление формы 130.17 - Вступительные взносы
123. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде вступительных взносов.
124. В разделе "Вступительные взносы":
в строке 130.17.001 указывается сумма расходов в виде вступительных взносов.
125. Величина строки 130.17.001 переносится в строку 130.00.021.
126. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
127. Дополнительная форма к строке 130.17.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, которому выплачиваются вступительные взносы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в качестве вступительных взносов, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в качестве вступительных взносов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего внесение вступительных взносов;
7) в графе G указывается сумма вступительных взносов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.17.001 переносится в строку 130.17.001.
128. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
20. Составление формы 130.18 - Членские взносы
129. Данная форма предназначена для определения суммы расходов в виде членских взносов.
130. В разделе "Членские взносы":
в строке 130.18.001 указывается сумма расходов в виде членских взносов.
131. Величина строки 130.18.001 переносится в строку 130.00.022.
132. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
133. Дополнительная форма к строке 130.18.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, в отношении которого вносятся членские взносы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в качестве членских взносов, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в качестве членских взносов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего оплату членских взносов;

19. Кіру жарналары - 130.17 нысанын жасау
122. Осы нысан кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
123. "Кіру жарналары" бөлімінде:
130.17.001 жолында кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі.
124. 130.17.001 жолының шамасы 130.00.021 жолына көшіріледі.
125. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
126. 130.17.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіру жарналары төленетін заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес кіру жарналары ретінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында кіру жарналары ретінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында кіру жарналарының енгізілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында кіру жарналарының сомасы көрсетіледі.
130.17.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.17.001 жолына көшіріледі.
127. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
20. Мүшелік жарналар - 130.18 нысанын жасау
128. Осы нысан мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
129. "Мүшелік жарналар" бөлімінде:
130.18.001 жолында мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130. 130.18.001 жолының шамасы 130.00.022 жолына көшіріледі.
131. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
132. 130.18.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған қатысты мүшелік жарналар енгізілген заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес мүшелік жарналар ретінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында мүшелік жарна ретінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүшелік жарналардың төленгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма членских взносов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.18.001 переносится в строку 130.18.001.
134. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
21. Составление формы 130.19 - Безвозмездно переданное имущество
135. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по безвозмездно переданному имуществу юридическим и физическим лицам, за исключением денег и пожертвований.
136. В разделе "Безвозмездно переданное имущество":
в строке 130.19.001 указывается сумма расходов по безвозмездно переданному имуществу юридическим и физическим лицам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
137. Величина строки 130.19.001 переносится в строку 130.00.023.
138. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
139. Дополнительная форма к строке 130.19.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, которым безвозмездно передано имущество;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного безвозмездно, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного безвозмездно;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездную передачу имущества;
7) в графе G указывается стоимость имущества, переданного безвозмездно.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.19.001 переносится в строку 130.19.001.
140. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
22. Составление формы 130.20 - Отчисления на безвозмездной основе
141. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по денежным отчислениям, произведенным на безвозмездной основе.
142. В разделе "Отчисления на безвозмездной основе":
в строке 130.20.001 указывается сумма расходов по отчислениям на безвозмездной основе и заполняется на основании данных дополнительной формы.
143. Величина строки 130.20.001 переносится в строку 130.00.024.
144. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
145. Дополнительная форма к строке 130.20.001:

7) G бағанында мүшелік жарналардың сомасы көрсетіледі.
130.18.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.18.001 жолына көшіріледі.
133. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
21. Өтеусіз берілген мүлік - 130.19 нысанын жасау
134. Осы нысан ақша және қайырымдылықтарды қоспағанда, заңды және жеке тұлғаларға өтеусіз берілген мүлік бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
135. "Өтеусіз берілген мүлік" бөлімінде:
130.19.001 жолында заңды және жеке тұлғаларға өтеусіз берілген мүлік бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
136. 130.19.001 жолының шамасы 130.00.023 жолына көшіріледі.
137. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
138. 130.19.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында мүлік өтеусіз берілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) бағанында осы Ережелердің 181-тармағына сәйкес өтеусіз берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің өтеусіз берілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі.
130.19.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.19.001 жолына көшіріледі.
139. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
22. Өтеусіз негіздегі аударымдар - 130.20 нысанын жасау
140. Осы нысан өтеусіз негізде жүргізілген ақша аударымдары бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
141. "Өтеусіз негіздегі аударымдар" бөлімінде:
130.20.001 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
142. 130.20.001 жолының шамасы 130.00.024 жолына көшіріледі.
143. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
144. 130.20.001 жолына қосымша нысан:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, в счет которых произведены отчисления на безвозмездной основе;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего произведенные отчисления;
5) в графе Е указывается сумма отчислений, произведенных на безвозмездной основе.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.20.001 переносится в строку 130.20.001.
146. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
23. Составление формы 130.21 - Пожертвования
147. Данная форма предназначена для определения суммы пожертвований, оказанных юридическим и физическим лицам в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
148. В разделе "Пожертвования":
в строке 130.21.001 указывается сумма расходов в виде пожертвований юридическим и физическим лицам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
149. Величина строки 130.21.001 переносится в строку 130.00.025.
150. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
151. Дополнительная форма к строке 130.21.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, которым произведены пожертвования;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код имущества, переданного в виде пожертвований, согласно пункту 182 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование имущества, переданного в виде пожертвований;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде пожертвований;
7) в графе G указывается стоимость имущества, переданного в виде пожертвований.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.21.001 переносится в строку 130.21.001.
152. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
24. Составление формы 130.22 - Другие расходы
153. Данная форма предназначена для определения суммы других расходов некоммерческой организации, не указанных в строках с 130.00.017 по 130.00.027.
154. В разделе "Другие расходы":

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында олардың есебіне өтеусіз негізде аударымдар жүргізілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жүргізілген аударымдарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз негізде жүргізілген аударымдардың сомасы көрсетіледі.
130.20.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 130.20.001 жолына көшіріледі.
145. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
23. Қайырымдылықтар - 130.21 нысанын жасау
146. Осы нысан Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес заңды және жеке тұлғаларға көрсетілген қайырымдылықтардың сомасын айқындауға арналған.
147. "Қайырымдылықтар" бөлімінде:
130.21.001 жолында заңды және жеке тұлғаларға қайырымдылықтар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
148. 130.21.001 жолының шамасы 130.00.025 жолына көшіріледі.
149. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
150. 130.21.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оларға қайырымдылықтар жүргізілген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 181-бабына сәйкес қайырымдылықтар түрінде берілген мүліктің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында қайырымдылықтар түрінде берілген мүліктің атауы көрсетіледі;
6) F бағанында мүліктің қайырымдылық түрінде берілгенін растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында қайырымдылық түрінде берілген мүліктің құны көрсетіледі.
130.21.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.21.001 жолына көшіріледі.
151. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
24. Басқа да шығыстар - 130.22 нысанын жасау
152. Осы нысан 130.00.017-130.00.027 жолдарында көрсетілмеген коммерциялық емес ұйымның басқа да шығыстарының сомасын айқындауға арналған.
153. "Басқа да шығыстар" бөлімінде:

в строке 130.22.001 указывается сумма других расходов некоммерческой организации, не указанных в строках с 130.00.017 по 130.00.028, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
155. Величина строки 130.22.001 переносится в строку 130.00.026.
156. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
157. Дополнительная форма к строке 130.22.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, реализующих товары, предоставляющих услуги, выполнивших работы;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается код вида расхода, произведенного некоммерческой организацией, согласно пункту 183 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается наименование вида произведенных расходов;
6) в графе F указываются номер и дата документа, подтверждающего произведенные расходы;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 130.22.001 переносится в строку 130.22.001.
158. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
25. Составление формы 130.23 - Доходы, полученные по договору
на осуществление государственного социального заказа
159. Данная форма предназначена для определения суммы доходов, полученных по договору на осуществление государственного социального заказа.
160. В разделе "Доход":
строка 130.23.001 предназначена для отражения суммы дохода, полученного по договору на осуществление государственного социального заказа, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
161. Величина строки 130.23.001 переносится в строку 130.00.011.
162. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
163. Дополнительная форма к строке 130.23.001:
6) в графе А указывается порядковый номер строки;
7) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика - администратора республиканских или местных бюджетных программ, являющегося заказчиком;
8) в графе С указывается соответствующий код сферы реализации государственного социального заказа:
N
п/п
Наименование сферы реализации
государственного социального заказа
Код сферы
реализации
государственного
социального
заказа
1.
достижение целей в области образования,
науки, информации, физической культуры
и спорта;
01
2.
охрана здоровья граждан, пропаганда
здорового образа жизни;
02
3.
охрана окружающей среды;
03
4.
поддержка молодежной политики и детских
инициатив;
04
5.
решение проблем демографии;
05
6.
решение гендерных проблем;
06
7.
поддержка социально уязвимых слоев
населения;
07
8.
помощь детям-сиротам, детям из
неполных и многодетных семей;
08
9.
содействие в трудоустройстве граждан;
09
10.
защита прав, законных интересов
граждан и организаций;
10
11.
развитие культуры и искусства;
11
12.
охрана историко-культурного наследия;
12
13.
укрепление общественного согласия;
13
14.
иные социально значимые направления, не
противоречащие законодательству
Республики Казахстан
14

130.22.001 жолында 130.00.017-130.00.028 жолдарында көрсетілмеген коммерциялық емес ұйымның басқа да шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
154. 130.22.001 жолының шамасы 130.00.026 жолына көшіріледі.
155. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
156. 130.22.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарларды өткізетін, қызмет көрсетулер көрсететін, жұмыстарды орындаған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 182-тармағына сәйкес коммерциялық емес ұйым жүргізген шығыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында жүргізілген шығыстардың атауы көрсетіледі;
6) F бағанында жүргізілген шығыстарды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
130.22.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 130.22.001 жолына көшіріледі.
157. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
25. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды жүзеге асыруға шарт бойынша алынған кірістер - 130.23-нысанын жасау
158. Осы нысан мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды жүзеге асыруға шарты бойынша алынған кірістер сомасын айқындауға арналған.
159. "Кірістер" бөлімінде:
130.23.001 жолы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстарды жүзеге асыруға шарты бойынша алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
160. 130.23.001 жолының шамасы 130.00.011 жолына көшіріледі.
161. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
162. 130.23.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тапсырыс беруші болып табылатын республикалық немесе жергілікті бюджеттік бағдарламаларының әкімшісінің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру саласының тиісті коды көрсетіледі:
N р/с
Мемлекеттік әлеуметтік
тапсырысты іске асыру саласының атауы
Мемлекеттік
әлеуметтік
тапсырысты іске
асыру саласының
коды
1.
Білім, ғылым, ақпарат, дене
шынықтыру және спорт салаларында мақсатқа жету
01
2.
Азаматтардың денсаулығын қорғау, салауатты өмір салтын
насихаттау
02
3.
Қоршаған ортаны қорғау
03
4.
Жастар саясаты мен балалар
бастамашылығын қолдау
04
5.
Демография проблемаларын шешу
05
6.
Гендерлік проблемаларды шешу
06
7.
Халықтың әлсіз топтарына қолдау көрсету
07
8.
Жетім балаларға, толық емес
және көп балалы жанұядан шыққан
балаларға көмек
08
9.
Азаматтардың жұмысқа орналасуына жәрдем беру
09
10.
Азаматтар мен ұйымдардың
құқықтары мен заң мүдделерін
қорғау
10
11.
Мәдениет және өнер дамуы
11
12.
Тарихи-мәдени мұраны қорғау
12
13.
Қоғамдық келісімді нығайту
13
14.
Қазақстан Республикасының
заңына қайшы келмейтін өзге
әлеуметтік маңызы бар бағыттар
14

9) в графе D указываются номер и дата документа, подтверждающего получение имущества в виде отчислений на безвозмездной основе;
10) в графе Е указывается сумма отчислений, полученная на безвозмездной основе.
164. Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 130.09.001 переносится в строку 130.09.001.
165. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
26. Составление формы 130.24 - Бухгалтерский баланс
166. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Строка 130.24.010 заполняется на основании данных дополнительной формы.
167. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
168. Дополнительная форма к строке 130.24.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, в отношении которых имелась дебиторская задолженность на начало и/или на конец налогового периода;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 181 настоящих Правил;
4) в графе D указывается сумма дебиторской задолженности на начало налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма дебиторской задолженности на конец налогового периода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.24.010, переносится в строку 130.24.010 "на начало отчетного периода", графы E - в строку 130.24.010 "на конец отчетного периода".
169. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
27. Составление формы 130.25 - Отчет о доходах и расходах
170. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
171. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного или иного лица, заполнившего форму.
28. Составление форм 130.26 и 130.27 - Отчет о движении денег
172. Данные формы составляются налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
173. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного или иного лица, заполнившего форму.

9) D бағанында өтеусіз негізде аударымдар түріндегі мүлік алуды растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
10) Е бағанында өтеусіз негізде алынған аударымдар сомасы көрсетіледі.
163. 130.09.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 130.09.001 жолына көшіріледі.
164. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
26. Бухгалтерлік теңгерме - 130.24 нысанын жасау
165. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды. 130.24.012 жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
166. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
167. 130.24.012 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оларға қатысты салық кезеңінің басына және/немесе соңына дебиторлық берешек бар болған заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 180-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің басына дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында салық кезеңнің соңына дебиторлық берешектің сомасы көрсетіледі.
130.24.012 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.24.012 "салық кезеңнің басына" жолына, E бағанының -130.24.012 "салық кезеңінің соңына" жолына көшіріледі.
168. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
27. Кірістер және шығыстар туралы есеп беру - 130.25 нысанын жасау
169. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
170. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
28. Ақша қозғалысы туралы есеп беру - 130.26 және 130.27 нысандарын жасау
171. Осы нысандарды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
172. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

29. Составление формы 130.28 - Отчет о движении активов
174. Данная форма предназначена для отражения движения активов некоммерческой организации в течение налогового периода.
175. В разделе "Основные средства":
1) в строке 130.28.001А указывается балансовая стоимость основных средств, за исключением объектов незавершенного строительства, на начало налогового периода;
2) в строке 130.28.001В указывается балансовая стоимость объектов незавершенного строительства на начало налогового периода;
3) в строке 130.28.001С указывается стоимость поступивших в течение налогового периода основных средств;
4) в строке 130.28.001D указывается стоимость выбывших в течение налогового периода основных средств;
5) в строке 130.28.001Е указывается сумма амортизационных отчислений по основным средствам;
6) в строке 130.28.001F указывается балансовая стоимость основных средств, за исключением объектов незавершенного строительства, на конец налогового периода;
7) в строке 130.28.001G указывается балансовая стоимость объектов незавершенного строительства на конец налогового периода.
176. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 130.28.002А указывается балансовая стоимость нематериальных активов на начало налогового периода;
2) в строке 130.28.002В поступивших в течение налогового периода нематериальных активов;
3) в строке 130.28.002С указывается стоимость выбывших в течение налогового периода нематериальных активов;
4) в строке 130.28.002D указывается сумма амортизационных отчислений по нематериальным активам;
5) в строке 130.28.002Е указывается балансовая стоимость нематериальных активов на конец налогового периода.
177. В разделе "Товарно-материальные запасы":

29. Активтердің қозғалысы туралы есеп беру - 130.28 нысанын жасау
173. Осы нысан салық кезеңі ішінде коммерциялық емес ұйым активтерінің қозғалысын көрсетуге арналған.
174. "Негізгі құрал-жабдықтар" бөлімінде:
1) 130.28.001А жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған құрылыс объектілерін қоспағанда, негізгі құрал-жабдықтардың теңгермелік құны көрсетіледі;
2) 130.28.001В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған құрылыс объектілерінің теңгермелік құны көрсетіледі;
3) 130.28.001С жолында салық кезеңінің ішінде келіп түскен негізгі құрал-жабдықтардың құны көрсетіледі;
4) 130.28.001D жолында салық кезеңінің ішінде істен шыққан негізгі құрал-жабдықтардың құны көрсетіледі;
5) 130.28.001Е жолында негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 130.28.001F жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған құрылыс объектілерін қоспағанда, негізгі құрал-жабдықтардың теңгермелік құны көрсетіледі;
7) 130.28.001G жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған құрылыс объектілерінің теңгермелік құны көрсетіледі.
175. "Материалдық емес активтер" бөлімінде:
1) 130.28.002А жолында салық кезеңінің басына материалдық емес активтердің теңгермелік құны көрсетіледі;
2) 130.28.002В жолында салық кезеңінің ішінде келіп түскен материалдық емес активтердің құны көрсетіледі;
3) 130.28.002С жолында салық кезеңінің ішінде істен шыққан материалдық емес активтердің құны көрсетіледі;
4) 130.28.002D жолында материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
5) 130.28.002Е жолында салық кезеңінің соңына материалдық емес активтердің теңгермелік құны көрсетіледі.
176. "Тауарлы-материалдық қорлар" бөлімінде:

1) в строке 130.28.003А указывается балансовая стоимость товарно-материальных запасов на начало налогового периода;
2) в строке 130.28.003В указывается стоимость поступивших в течение налогового периода товарно-материальных запасов;
3) в строке 130.28.003С указывается стоимость выбывших в течение налогового периода товарно-материальных запасов;
4) в строке 130.28.003D указывается балансовая стоимость товарно-материальных запасов на конец налогового периода.
178. В разделе "Деньги":

1) 130.28.003А жолында салық кезеңінің басына тауарлы-материалдық қорлардың теңгермелік құны көрсетіледі;
2) 130.28.003В жолында салық кезеңінің ішінде келіп түскен тауарлы-материалдық қорлардың құны көрсетіледі;
3) 130.28.003С жолында салық кезеңінің ішінде істен шыққан тауарлы-материалдық қорлардың құны көрсетіледі;
4) 130.28.003D жолында салық кезеңінің соңына тауарлы-материалдық қорлардың теңгермелік құны көрсетіледі.
177. "Ақша" бөлімінде:

1) строка 130.28.004А указывается сумма денег на начало налогового периода;
2) в строке 130.28.004В указывается сумма денег на конец налогового периода.
179. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного или иного лица, заполнившего форму.
30. Коды стран
180. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).

1) 130.28.004А жолында салық кезеңінің басына ақшаның сомасы көрсетіледі;
2) 130.28.004В жолында салық кезеңінің соңына ақшаның сомасы көрсетіледі.
178. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
30. Елдер кодтары
179. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 09.06.2003 жылғы N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 20.05.2003 жылғы N 219 бұйрығымен бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі 6-қосымшаға сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.

1) численность инвалидов за налоговый период составляет не менее 51 процента от общего числа работников;
2) расходы по оплате труда инвалидов за налоговый период составляют не менее 51 процента (в специализированных организациях, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения - не менее 35 процентов) от общих расходов по оплате труда.
Организации, получающие доходы от деятельности по производству и реализации подакцизных товаров и от подакцизных видов деятельности, несмотря на соответствие вышеуказанным условиям, не применяют данный порядок налогообложения и представляют Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 140.00) и приложений к ней (формы с 140.01 по 140.11), которая содержит информацию об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении(-ях) и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляется(-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем(-ей) приложении и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений и(или) дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

1) салық кезеңі үшін мүгедектердің саны қызметкерлердің жалпы санынан кемінде 51 пайызды болатын;
2) салық кезеңінде мүгедектердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар еңбекке ақы төлеу бойынша жалпы шығыстардың кемінде 51 пайыздың (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдарда - кемінде 35 пайыз) құрайтын ұйымдар жатады.
Жоғарыда аталған шарттарға сәйкес келетініне қарамастан акцизделетін тауарларды өндіру мен сату бойынша қызметтен және қызметтің акциздік түрлерінен кірістер алатын ұйымдар салық салудың осы тәртібін қолданбайды және 100.00 нысаны бойынша корпорациялық табыс салығы бойынша декларация тапсырады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (140.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (140.01 - 140.11 нысандары) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Декларацияларды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, және өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша(-лар) және (немесе) қосымша нысан(-дар) тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар) толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалар мен қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.
9. Қосымша(-лар)дың және (немесе) қосымша нысан(-дар)дың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияны "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректері көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-""белгісімен көрсетіледі.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата выписки;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) представленные приложения и(или) дополнительные формы. Отмечаются ячейки представленных приложений и(или) дополнительных форм и(или) количество представленных приложений и(или) дополнительных форм;
9) в ячейке "А" указывается численность работников, работников-инвалидов за отчетный налоговый период и удельный вес работников-инвалидов в общей численности работников;
в ячейке "В" указываются расходы по оплате труда работников и работников-инвалидов (специализированные организации, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения, указывают расходы по оплате труда этих работников-инвалидов и отмечают соответствующую ячейку) за отчетный налоговый период;
в подтверждение, что организация не осуществляет деятельность по производству и реализации подакцизных товаров и подакцизных видов деятельности, отмечается ячейка "С";
в подтверждение, что организация направляет указанные в Декларации доходы на осуществление своей деятельности, отмечается ячейка "D";
в случае, если организация является специализированной, в которой работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, отмечается ячейка "Е".
14. В разделе "Доходы":
1) в строку 140.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 140.01.001С;
2) в строку 140.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 140.02.005;
3) в строке 140.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств и определенных статьей 83 Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строку 140.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 140.03.001;
5) в строке 140.00.005 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты, определенная в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;

6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандар. Берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандардың торкөздері және берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандардың саны белгіленеді;
9) "А" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлер мен мүгедек қызметкерлердің саны және мүгедек қызметкерлердің жалпы қызметкерлер санындағы үлесі көрсетіледі;
"В" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлер мен мүгедек қызметкерлердің (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар осы мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстарды көрсетеді және тиісті торкөзді белгілейді) еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
акцизделетін тауарлар мен қызметтің акцизделетін түрлерін өндіру және сату бойынша қызметін жүзеге асыратын ұйымды растау "С" торкөзінде белгіленеді;
Декларацияда көрсетілген өз қызметін жүзеге асыруға кірістерді жіберетін ұйымды растау "D" торкөзінде белгіленеді;
егер ұйым есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған болған жағдайда "Е" торкөзі белгіленеді.
14. "Кірістер" бөлімінде:
1) 140.00.001 жолына 140.01.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 140.00.002 жолына 140.02.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 140.00.003 жолына Салық кодексінің 83-бабымен айқындалған және міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жол бойынша тарату декларациясын жасау кезінде заңды тұлғаны тарату кезінде кредиторлық берешекті есептен шығарудан алынған кіріс көрсетіледі;
4) 140.00.004 жолына 140.03.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 140.00.005 жолында егер сома Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 12) тармақшаға сәйкес айқындалған бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот тағайындаған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;

6) в строку 140.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 140.04.003;
7) в строку 140.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 140.05.004;
8) в строку 140.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 140.06.002А;
9) в строке 140.00.009 указывается общая сумма выигрышей, определенных согласно подпункту 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
10) в строке 140.00.010 указывается доход, полученный в виде гранта, определенного согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
11) в строке 140.00.011 указывается доход, полученный в виде благотворительной помощи, определенной согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
12) в строке 140.00.012 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
13) в строке 140.00.013 указывается доход, полученный в виде отчислений и пожертвований на безвозмездной основе;
14) в строке 140.00.014 указываются другие доходы, не учтенные в строках с 140.00.001 по 140.00.013;
15) в строке 140.00.015 указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма строк с 140.00.001 по 140.00.014.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом.
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера.
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, а также заверена печатью налогоплательщика. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
4) дата подачи Декларации. Указываются текущая дата подачи Декларации.
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в которой представлена Декларация согласно положением Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

6) 140.00.006 жолына 140.04.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 140.00.007 жолына 140.05.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 140.00.008 жолына 140.06.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 140.00.009 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес айқындалған ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 140.00.010 жолында Салық кодексінің 10-бабының 1-тармағындағы 4) тармақшаға сәйкес айқындалған грант түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
11) 140.00.011 жолында Салық кодексінің 10-бабының 1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес айқындалған қайырымдылық көмегі түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
12) 140.00.012 жолында өтеусіз берілген мүлік түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
13) 140.00.013 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
14) 140.00.014 жолында 140.00.001 - 140.00.013 жолдарында ескерілмеген басқа да кірістер көрсетіледі;
15) 140.00.015 жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.001 - 140.00.014 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
15. Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Декларацияға салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Декларация электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы
3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) Декларацияны өткізген күні. Декларацияны өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;

6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 140.01 - Доход от реализации товаров (работ, услуг)
16. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса.
17. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
18. строка 140.01.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
19. Величина строки 140.01.001С переносится в строку 140.00.001.
20. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
21. Дополнительная форма к строке 140.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 81 Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 140.01.001 переносится в строку 140.01.001А, графы D - в строку 140.01.001В, графы E - в строку 140.01.001С.

6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан түскен кіріс - 140.01 нысанын жасау
16. Осы нысан Салық кодексінің 81-бабына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
17. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде.
18. 140.01.001 жолы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады.
19. 140.01.001С жолының шамасы 140.00.001 жолына көшіріледі.
20. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
21. 140.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші ЭҚЖЖ сәйкес жүзеге асыратын қызмет түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрлері бойынша әрбір жолда тиісті топты (классты) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 81-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 81-бабының 2-тармағындағы 4) тармақшаға сәйкес егер сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін төлем шарты жағдайларымен шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомада жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны түзетуге жатады;
5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандары сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
140.01.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 140.01.001А жолына, D бағаны - 140.01.001В жолына, Е бағаны - 140.01.001С жолына көшіріледі.

22. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
4. Составление формы 140.02 - Доход от прироста
стоимости при реализации основных средств,
нематериальных активов и ценных бумаг
23. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82 Налогового кодекса.
24. В разделе "Реализация основных средств":
строка 140.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
25. В разделе "Реализация нематериальных активов":
строка 140.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации нематериальных активов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
26. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 140.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 140.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы.
27. В разделе "Итого":
в строке 140.02.005 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, определяемая как сумма строк с 140.02.001 по 140.02.004 (при получении дохода).
28. Величина строки 140.02.005 переносится в строку 140.00.002.
29. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
30. Дополнительная форма к строке 140.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных основных средств;
3) в графе С указывается балансовая стоимость основных средств;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.001 переносится в строку 140.02.001.
31. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

22. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен алынатын кіріс - 140.02 нысанын жасау
23. Осы нысан Салық кодексінің 82-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімімен алынатын кірісті айқындауға арналған.
24. "Негізгі құралдарды сату" бөлімінде:
140.02.001 жолы негізгі құралдарды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
25. "Материалдық емес активтерді сату" бөлімінде:
140.02.002 жолы материалдық емес активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
26. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 140.02.003 жолы борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан түскен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 140.02.004 жолы борыштық бағалы қағаздарды сатудан түскен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
27. "Барлығы" бөлімінде:
140.02.005 жолында 140.02.001 - 140.02.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (кірісті алу кезінде) негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен алынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
28. 140.02.005 жолының шамасы 140.00.002 жолына көшіріледі.
29. Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
30. 140.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында негізгі құралдардың теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілердің сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.001 жолына көшіріледі.
31. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

32. Дополнительная форма к строке 140.02.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных нематериальных активов;
3) в графе С указывается балансовая стоимость нематериальных активов;
4) в графе D указывается стоимость реализации нематериальных активов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.002 переносится в строку 140.02.002.
33. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
34. Дополнительная форма к строке 140.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.003 переносится в строку 140.02.003.
35. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
36. Дополнительная форма к строке 140.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы G дополнительной формы к строке 140.05.002;

32. 140.02.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған материалдық емес активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында материалдық емес теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында материалдық емес активтердің сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.002 жолына көшіріледі.
33. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
34. 140.02.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.003 жолына көшіріледі.
35. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
36. 140.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылатын борыштық бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында борыштық бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
4) D бағанында борыштық бағалы қағаздардың айналыс мерзімі (күн) көрсетіледі;
5) Е бағанында борыштық бағалы қағаздардың атаулы құны көрсетіледі;
6) Ғ бағанында купон сомасын енгізетін, құн бойынша сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, борыштық бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін, құн бойынша сатып алынған борыштық бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген, купон сомасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында борыштық бағалы қағаздардың сатып алынған күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және Ғ бағандары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын дисконттың немесе сыйақының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін оларды сату кезіндегі сатып алушыдан алынған купон ескерілмей борыштық бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілмеген купон сомасы 140.05.002 жолына қосымша нысандағы G бағанындағы тиісті жолдарда көрсетіледі;

10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)).
При определении итоговой суммы графы L убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 140.02.004 переносится в строку 140.02.004.
37. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
5. Составление формы 140.03 - Доходы от сдачи в аренду имущества
38. Данная форма предназначена для определения доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
39. В разделе "Аренда имущества":
строка 140.03.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
40. Величина строки 140.03.001 переносится в строку 140.00.004.
41. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
42. Дополнительная форма к строке 140.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 86 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.03.001 переносится в строку 140.03.001.
43. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
6. Составление формы 140.04 - Дивиденды
44. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.

10) J бағанында борыштық бағалы қағаздардың сатылған күні көрсетіледі;
11) К бағанында былай есептелетін борыштық бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі:
К=(Н/D) х (J- G), мұнда
(J-G) - борыштық бағалы қағазды иелену кезеңіндегі күн саны;
12) L бағанында L=(І-Ғ+К)) формуласы бойынша айқындалатын борыштық бағалы қағаздарды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар L бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.004 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 140.02.004 жолына көшіріледі.
37. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
5. Мүлікті жалға беруден алынған кірістер - 140.03 нысанын жасау
38. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 5) тармақшаға сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақтарда да мүлікті жалға беруден кірістерді айқындауға арналған.
39. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
140.03.001 нысаны мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
40. 140.03.001 жолының шамасы 140.00.004 жолына көшіріледі.
41. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
42. 140.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүліктің түрі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеуші жалға алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі/осы Ережелердің 67-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды;
4) D бағанында жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуы тиіс (алған) жал төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары аумақта мүлік үшін жал төлемін алса (алуға жататын), онда Е бағанында салық сомасын қоса алғанда, есептелген жал төлемінің сомасы көрсетіледі.
140.03.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.03.001 жолына көшіріледі.
43. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
6. Дивидендтер - 140.04 нысанын жасау
44. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 15) тармақшаға сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақта да алған дивидендтер түріндегі кірісін айқындауға арналған.

Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
45. В разделе "Дивиденды":
1) строка 140.04.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 140.04.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 140.04.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 140.04.001 и 140.04.002.
46. Величина строки 140.04.003 переносится в строку 140.00.006.
47. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
48. Дополнительная форма к строке 140.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.04.001 переносится в строку 140.04.001.
49. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
50. Дополнительная форма к строке 140.04.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается код страны резидентства согласно пункту 86 настоящих Правил юридического лица, указанного в графе В;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании подоходного налога (налога на доходы) у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается выплаченная сумма дивидендов, включая сумму удержанного налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.04.002 переносится в строку 140.04.002.
51. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

Дивидендтер оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің 10-бабының 1-тармағындағы 6) тармақшаға сәйкес айқындалатын кіріс болып табылады.
45. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 140.04.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінде алынған дивидендтер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 140.04.002 жолы Қазақстан Республикасынан тысқары аумақта алынған дивидендтер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 140.04.003 жолы 140.04.001 және 140.04.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
46. 140.04.003 жолының шамасы 140.00.006 жолына көшіріледі.
47. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
48. 140.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында одан дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтер төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтердің төлем көзінен корпорациялық табыс салығының ұсталғаны растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтер төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында растаушы құжаттар болған жағдайда, ұсталған салық сомасын қоспағанда, алынған дивидендтер сомасы көрсетіледі.
140.04.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.04.001 жолына көшіріледі.
49. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
50. 140.04.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында одан дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның осы Ережелердің 67-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтерді төлем көзінен табыс салығының (кіріс салығы) ұсталғаны туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында ұсталған салықты қоса алғанда, дивидендтердің төленген сомасы көрсетіледі.
140.04.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.04.002 жолына көшіріледі.
51. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

7. Составление формы 140.05 - Вознаграждения
52. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
53. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 140.05.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
54. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 140.05.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
55. В разделе "Вознаграждения от нерезидентов":
строка 140.05.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
56. В разделе "Итого":
строка 140.05.004 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 140.05.001А, 140.05.002С и 140.05.003.
57. Величина строки 140.05.004 переносится в строку 140.00.007.
58. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
59. Дополнительная форма к строке 140.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.001 переносится в строку 140.05.001А, графы G - в строку 140.05.001В.

7. Сыйақылар - 140.05 нысанын жасау
52. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 16) тармақшаға сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақта да алынуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірісін айқындауға арналған. Сыйақы Салық кодексінің 10-бабының 1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес айқындалатын кірістер болып табылады.
53. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
140.05.001 жолы борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ резидент еместерден сыйақы сомасы бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақыларды қоспағанда активтер бойынша сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
54. "Борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
140.05.002 жолы борыштық бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
55. "Резидент еместерден сыйақы" бөлімінде:
140.05.003 жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
56. "Барлығы" бөлімінде:
140.05.004 жолы 140.05.001А, 140.05.002С және 140.05.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
57. 140.05.004 жолының шамасы 140.00.007 жолына көшіріледі.
58. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
59. 140.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен корпорациялық табыс салығын ұстау туралы растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлғаға беріледі;
6) Ғ бағанында төлем көзінен ұсталатын, корпорациялық табыс салығының сомасын ескеріп, есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салық ұсталғанын растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақыны төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
140.05.001 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 140.05.001А жолына, G бағаны - 140.05.001В жолына көшіріледі.

60. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
61. Дополнительная форма к строке 140.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131 Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.002 переносится в строку 140.05.002А, графы G - в строку 140.05.002В, графы H - в строку 140.05.002С, графы I - в строку 140.05.002D.
62. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
63. Дополнительная форма к строке 140.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается вид выплачиваемого вознаграждения, подлежащего получению (полученного) за пределами Республики Казахстан;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица-нерезидента, фамилия, имя, отчество физического лица-нерезидента, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается код страны резидентства согласно пункту 86 настоящих Правил лица, указанного в графе С;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании подоходного налога (налога на доходы) у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается нерезидентом, выплатившим вознаграждение;

60. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
61. 140.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің 10-бабындағы 1-тармақтың 8) тармақшасына сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақыны төлем көзінен корпорациялық табыс салығының ұсталғаны туралы растау құжатын берудің нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген заңды тұлға-эмитент береді;
6) Ғ бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында дисконт немесе сыйақы есебінсіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында төлем көзінен эмитет ұстаған корпорациялық табыс салығының сомасын ескеріп сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және Ғ бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықтың ұсталғанын растайтын құжаттар болса, Салық кодексінің 131-бабының 1-тармағындағы 6) тармақшаға сәйкес салық төлеушіге төленуі тиіс (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитет ұстаған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
140.05.002 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 140.05.002А жолына, G бағаны - 140.05.002В жолына, Н бағаны - 140.05.002С жолына, І бағаны - 140.05.002D жолына көшіріледі.
62. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
63. 140.05.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары алынуға жататын (алынған) төленетін сыйақы түрі көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған резидент емес - заңды тұлғаның толық атауы, резидент емес жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген тұлғаның осы Ережелердің 86-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақыны төлем көзінен корпорациялық табыс салығының (кіріс салығы) ұсталғаны туралы растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген заңды тұлға береді;

6) в графе F указывается начисленная нерезидентом сумма вознаграждения, включая сумму подоходного налога (налога на доходы), удержанного у источника выплаты.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.003 переносится в строку 140.05.003.
64. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
8. Составление формы 140.06 - Курсовая разница
65. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
66. В разделе "Курсовая разница":
строка 140.06.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
67. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 140.06.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 140.06.001А и 140.06.001В;
2) строка 140.06.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 140.06.001В и 140.06.001А.
68. Величина строки 140.06.002А переносится в строку 140.00.008.
69. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
70. Дополнительная форма к строке 140.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 140.06.001 переносится в строку 140.06.001А, графы D - в строку 140.06.001В.
71. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.

6) Ғ бағанында сыйақы төлем көзінде ұсталған табыс салығының сомасын қоса алғанда (кіріс салығы), резидент еместің есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі.
140.05.003 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 140.05.003 жолына көшіріледі.
64. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
8. Бағамдық айырма - 140.06 нысанын жасау
65. Осы нысан Салық кодексі 80-бабының 2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілуі тиіс оң бағамдық сомасын айқындауға арналған.
66. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
140.06.001 жолы есепті салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырмалардың жалпы сомалары туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
67. "Бағамдық айырманы есептеу" бөлімінде:
1) 140.06.002А жолы 140.06.001А және 140.06.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған;
2) 140.06.002В жолы 140.06.001А және 140.06.001В жолдарының теріс айырмасы ретінде айқындалатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған.
68. 140.06.002А жолының шамасы 140.00.008 жолына көшіріледі.
69. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
70. 140.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетелдік валютадағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
С бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған, оң бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
D бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған, теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
140.06.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 140.06.001А жолына, D бағаны-140.06.001В жолына көшіріледі.
71. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

9. Составление формы 140.07 - Бухгалтерский баланс
72. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
73. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
10. Составление формы 140.08 - Отчет о доходах и расходах
74. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
75. В разделе "Показатели":
строки с 140.08.001 по 140.08.016 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 140.08.001-140.08.003 заполняются на основании дополнительной формы.
76. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
77. Дополнительная форма к строкам 140.08.001, 140.08.002, 140.08.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая сумма графы C дополнительной формы к строкам 140.08.001, 140.08.002, 140.08.003 переносится в строку 140.08.001, графы D - в строку 140.08.002, графы E - в строку 140.08.003.
78. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
11. Составление форм 140.09 и 140.10 - Отчет о движении денег
79. Данные формы составляются налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
80. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
12. Составление формы 140.11 - Доходы из источников
в Республике Казахстан, выплачиваемые юридическим
и физическим лицам, являющимся нерезидентами

9. Бухгалтерлік теңгерме - 140.07 нысанын жасау
72. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
73. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
10. Кірістер және шығыстар туралы есеп беру - 140.08 нысанын жасау
74. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
75. "Көрсеткішітер" бөлімінде:
140.08.001 - 140.08.016 жолдары бухгалтерлік есеп деректері бойынша толтырылады. Бұл ретте, 140.08.001 - 140.08.003 жолдары қосымша нысан негізінде толтырылады.
76. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
77. 140.08.001, 140.08.002, 140.08.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі көрсетіледі;
3) С бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кіріс көрсетіледі;
4) D бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын жиынтық кіріс көрсетіледі.
140.08.001, 140.08.002, 140.08.003 жолдарына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 140.08.001 жолына, D бағаны - 140.08.002 жолына, Е бағаны - 140.08.003 жолына көшіріледі.
78. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
11. Ақша қозғалысы туралы есеп беру - 140.09 және 140.10 нысандарын жасау
79. Осы нысанды Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде салық төлеуші жасайды.
80. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
12. Резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленетін Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын табыстар - 140.11 нысанын жасау

81. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями 179 , 187 , 198 - 201-1 Налогового кодекса.
82. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 140.11.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 140.11.002 предназначена для отражения сумм доходов, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 140.11.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 140.11.004 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
5) строка 140.11.005 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
6) строка 140.11.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
7) строка 140.11.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 198 Налогового кодекса за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы.
83. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
84. Дополнительная форма к приложению 140.11:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 87 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;

81. Осы нысан Қазақстан Республикасында тұрақты мекемемен байланысты емес заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын кірістерінің және Салық кодексінің 179 , 187 , 198-201-1 -баптарына сәйкес есептелген төлем көзінен алынатын осындай кірістерден табыс салығының сомаларын айқындауға арналған.
82. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 140.11.001 жолы резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға салық кезеңінің басында төленбеген кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 140.11.002 жолы резидент еместерге салық кезеңі үшін есептелген кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 140.11.003 жолы резидент еместерге салық кезеңі үшін есептелген кіріске салынатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
4) 140.11.004 жолы резидент еместерге салық кезеңі үшін төленген және (немесе) төленбеген, бірақ алдыңғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша салық агенті декларацияда шегерімге жатқызған кірістердің сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
5) 140.11.005 жолы Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағындағы 1) тармақшасына сәйкес бюджетке аударуға жататын резидент еместерге төленген кірістерге салынатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан ң негізінде толтырылады;
6) 140.11.006 жолы резидент еместерге төленбеген, бірақ алдыңғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша салық агенті декларацияда шегерімге жатқызған, Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағындағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударуға жататын кірістерге салынатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
7) 140.11.007 жолы Салық кодексінің 198-бабына сәйкес салық кезеңі үшін шартты банктік салымға аударылған табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады.
83. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
84. 140.11 қосымшасына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 87-тармағына сәйкес резидент еместің Салық кодексінің 178-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден алған кіріс түрінің коды көрсетіледі;

(Форма 150.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация) организациями, не менее девяноста процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, полученные в виде гранта, благотворительной помощи, безвозмездно переданного имущества, отчислений и пожертвований на безвозмездной основе, а также доходы, подлежащие получению (полученные), в соответствии со статьей 121 Налогового кодекса от следующих видов деятельности:
1) оказание медицинских услуг, за исключением косметологических;
2) оказание услуг по дошкольному воспитанию и обучению; начальному, основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, и дополнительному образованию;
3) деятельность в сфере науки, спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (за исключением шоу-бизнеса), оказания услуг по сохранению исторического и культурного наследия, архивных ценностей, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
4) библиотечное обслуживание.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 150.00) и приложений к ней (формы с 150.01 по 150.04), которая содержит информацию об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении(-ях) и (или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляется(-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем(-ей) приложении и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.

Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация жасау ережелері (150.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қызметтің айрықша түрі мыналар болып табылатын және Салық кодексінің 121-бабына сәйкес қызмет атқаратын әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды:
1) косметологиялық қызметтерді қоспағанда, медициналық қызмет көрсету;
2) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту; бастауыш, негізгі, орта, қосымша жалпы білім беру; білім беру; бастауыш, орта, жоғары және жоғары орта оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру; қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын қайта даярлау және біліктілігін арттыру саласында қызмет көрсету;
3) ғылым, спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (шоу-бизнесті қоспағанда) саласында қызмет, тарихи және мәдени мұраны, мұрағаттық құндылықтарды сақтау бойынша, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді қорғау және оларды әлеуметтік қамсыздандыру саласында қызмет көрсету;
4) кітапхана қызметін көрсету.
2. Декларация Декларацияның өзінен (150.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (150.01 - 150.04 нысандары) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияларды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша(-лар) және (немесе) қосымша нысан(-дар) тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша(-лар)да және (немесе) қосымша нысан(-дар) толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалар мен қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности, прекращения деятельности вкладчика. В случае представления годовой Декларации налогоплательщиками, созданными и ликвидированными в течение календарного года, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер:
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) представленные приложения и(или) дополнительные формы. Отмечаются ячейки представленных приложений и(или) дополнительных форм и(или) количество представленных приложений и(или) дополнительных форм;
9) в подтверждение, что организация:
осуществляет деятельность в социальной сфере, отмечается соответствующая ячейка и указывается вид деятельности организации, соответствующий положениям пункта 1 статьи 121 Налогового кодекса;
направляет доходы на осуществление указанного вида деятельности, отмечается соответствующая ячейка.
14. В разделе "Доходы от основной деятельности":
1) в строке 150.00.001 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от указанного вида деятельности, определяемая в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса;
2) в строке 150.00.002 указывается доход, полученный в виде гранта, определенного согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.003 указывается доход, полученный в виде благотворительной помощи, определенной согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.004 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің 136-бабының
4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - көшірме күні.
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандар. Берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандардың торкөздері және берілген қосымшалар мен (немесе) қосымша нысандардың саны белгіленед;
9) ұйым мынаны растауда:
әлеуметтік салада қызметін жүзеге асырады, тиісті торкөз белгіленеді және Салық кодексінің 121-бабының 1-тармағының ережелеріне сәйкес ұйымның қызмет түрін көрсетеді;
қызметтің аталған түрін жүзеге асыруға кірістерді бағыттайды, тиісті торкөз белгіленеді.
14. "Негізгі қызметтен кірістер" бөлімінде:
1) 150.00.001 жолында Салық кодексінің 81-бабына сәйкес айқындалатын, қызметтің аталған түрінен кірістерді салық төлеуші алуға жататын (алынған) жалпы сома көрсетіледі;
2) 150.00.002 жолында Салық кодексінің 10-бабындағы 1-тармақтың 4) тармақшасына сәйкес айқындалған грант түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
3) 150.00.003 жолында Салық кодексінің 10-бабындағы 1-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес айқындалған қайырымдылық көмегі түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
4) 150.00.004 жолында өтеусіз алынған мүлік түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;

5) в строке 150.00.005 указывается доход, полученный в виде отчислений и пожертвований на безвозмездной основе;
6) в строке 150.00.006 указывается общая сумма доходов полученная от основной деятельности. Определяется как сумма строк с 150.00.001 по 150.00.005.
15. В разделе "Доходы от неосновной деятельности":
1) в строке 150.00.007 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от реализации товаров (работ, услуг) по неосновной деятельности, определяемая в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса;
2) в строке 150.00.008 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, определяемая в соответствии со статьей 82 Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.009 указывается сумма доходов, полученная в результате списания обязательств согласно статье 83 Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строке 150.00.010 указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.012 указывается полученная сумма дивидендов с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.013 указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.014 указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащая включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.015 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.016 указываются другие доходы налогоплательщика от неосновной деятельности, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 150.00.007 по 150.00.015;

5) 150.00.005 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
6) 150.00.006 жолында негізгі қызметтен алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.001 - 150.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
15. "Негізгі емес қызметтен кірістер" бөлімінде:
1) 150.00.007 жолында Салық кодексінің 81-бабына сәйкес айқындалатын негізгі емес қызмет түрлері бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан салық төлеушімен алынуға жататын (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.008 жолында Салық кодексінің 82-бабына сәйкес айқындалатын негізгі емес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезіндегі құнның өсуінен жалпы кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 150.00.009 жолында Салық кодексінің 83-бабына сәйкес айқындалатын міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Тарату Декларациясын жасау кезінде осы жол бойынша, сонымен бірге заңды тұлғаны тарату кезінде кредиторлық қарызды есептен шығарудан алынған кірістер көрсетіледі;
4) 150.00.010 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жалдық шартқа орай жалға берушімен алынуға жататын (алынған) жалдық төлем сомасы көрсетіледі;
5) 150.00.010 жолында бюджеттен қайтарылғаннан басқа сот үкімі шығарылған немесе айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерімен борышқор деп мойындалған сома көрсетіледі, егер бұл сома Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылмаған болса;
6) 150.00.012 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес төлем көзінде ұсталған корпоративтік табыс салығын есепке ала алынған дивидендтер сомасы көрсетіледі;
7) 150.00.013 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес төлем көзінде ұсталған корпоративтік табыс салығын есепке ала есептелген сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
8) 150.00.014 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілуге жататын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
9) 150.00.015 жолында Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 150.00.016 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын жылдық жиынтық табысқа енгізілетін негізгі емес қызметтен салық төлеушінің басқа да кірістері көрсетіледі;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее - контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пунктам 2 и 3 статьи 282 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 160.00) и приложений к ней (формы с 160.01 по 160.31), которые содержат информацию об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. Декларация на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равенство.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении (-ях) и (или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и (или) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляется(-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем(-ей) приложении и (или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и (или) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения или дополнительной формы, заполняется аналогичный лист приложения или дополнительной формы.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений и (или) дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 282-бабы 2 және 3 тармақтарына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа немесе өнімді бөлу туралы келісім-шартқа (жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (160-нысан) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салу объектілері мен салық салумен байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (160.01-ден 160.31 нысандар бойынша) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшада(ларда) және (немесе) қосымша нысанда(дарда) көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша(лар) және (немесе) қосымша нысан(дар) берілмейді.
7. Тиісті қосымшада(ларда) және (немесе) қосымша нысанда(дар) көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша(лар) және (немесе) қосымша нысан(дар) толтыруға жатады.
8. Қосымшаның немесе қосымша нысанның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның немесе қосымша нысанның осындай парағы толтырылады.
9. Қосымшалардың және (немесе) қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 160.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом является календарный год;
3) наименование налогоплательщика. Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после заключения контракта на недропользование.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика. В случае представления годовой Декларации налогоплательщиками, созданными и ликвидированными в течение календарного года, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Ячейка "Долгосрочные контракты" отмечается в случае наличия контракта на отгрузку товаров, выполнения работ, оказание услуг сроком действия более одного года;

2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (160.00 нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Күнтізбелік жыл салық кезеңі болып табылады;
3) салық төлеушінің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Декларацияның түрі.
Осы торкөздер 69 және 71-баптарға сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт жасалғаннан кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі декларацияларды беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта құрылған) жағдайда белгіленеді. Күнтізбелік жыл ішінде құрылған және таратылған салық төлеуші жылдық Декларация берген жағдайда "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
"Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі бір жылдан аса қолданыс мерзімі бар тауарларды жөнелтуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге арналған келісім-шарты болған жағдайда белгіленеді;

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) нерезидент. Отмечается в случае представления Декларации нерезидентом;
10) номер и дата заключения контракта. Указывается номер и дата заключения контракта на недропользование:
в строке А - номер контракта;
в строке В - дата заключения
11) наличие у резидента постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан. Отмечается резидентом, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
14. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии с налоговым законодательством, применяемым налогоплательщиком, и положениями Контрактов на недропользование.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строку 160.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 160.01.003;
2) в строку 160.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 160.02.012;
3) в строке 160.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств налогоплательщика кредиторами. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;
4) в строку 160.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 160.03.003;
5) в строку 160.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 160.04.001;
6) в строке 160.00.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга;
7) в строке 160.00.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
8) в строку 160.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 160.17.006;
9) в строку 160.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 160.05.001D или 160.05.002С;
10) в строке 160.00.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности;
11) в строке 160.00.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты;

6) хабарлама нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация берген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) резидент емес. Декларацияны резидент емес берген жағдайда белгіленеді;
10) келісім-шарт нөмірі мен жасалған күн. Жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі:
А жолында - келісім-шарттың нөмірі;
В жолында - жасау күні;
11) резидентте Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің болуы. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесі бар резидент белгілейді.
14. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне салық төлеуші қолданатын салық заңнамасына және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.
15. "Жылдық жиынтық кіріс" бөлімінде:
1) 160.00.001 жолына 160.01.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 160.00.002 жолына 160.02.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 160.00.003 жолына кредиторлардың салық төлеушінің міндеттемелерін есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату теңгермесін бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;
4) 160.00.004 жолына 160.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 160.00.005 жолына 160.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 160.00.006 жолында берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
7) 160.00.007 жолында кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 160.00.008 жолына 160.17.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 160.00.009 жолына 160.05.001D немесе 160.05.002С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 160.00.010 жолында жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 160.00.011 жолында егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаған болса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандардан басқа, сот тағайындаған немесе борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;

12) в строку 160.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 160.04.011;
13) в строку 160.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 160.04.005.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 160.00.024Е и 160.00.024F, в случае если указанное предусмотрено налоговым режимом налогоплательщика-недропользователя;
14) в строку 160.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 160.04.008;
15) в строку 160.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 160.22.001;
16) в строку 160.00.016 переносится сумма, отраженная в строке 160.06.005;
17) в строку 160.00.017 переносится сумма, отраженная в строке 160.07.001А или 160.07.002А;
18) в строке 160.00.018 указывается общая сумма выигрышей подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком;
19) в строке 160.00.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти;
20) в строке 160.00.020 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
21) в строку 160.00.021 переносится сумма, отраженная в строке 160.16.013, в случае если по данной строке отрицательное значение;
22) в строку 160.00.022 переносится сумма, отраженная в строке 160.04.012;
23) в строке 160.00.023 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 160.00.001 по 160.00.022.
16. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 160.00.024 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 160.00.024А по 160.00.024L;
2) в строке 160.00.025 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница сумм строк 160.00.023 и 160.00.024.
17. В разделе "Вычеты":
1) в строку 160.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 160.09.012;
2) в строку 160.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 160.10.008 или 160.10.019;
3) в строку 160.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 160.15.003;
4) в строку 160.00.029 переносится сумма, отраженная в строке 160.15.004В;

12) 160.00.012 жолына 160.04.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 160.00.013 жолына 160.04.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде республикалық мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алған негізгі құралдардың құны, егер аталғандар жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің салық режимінде көзделген жағдайда 160.00.024Е және 160.00.024Ғ жолдары бойынша жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жатады;
14) 160.00.014 жолына 160.04.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 160.00.015 жолына 160.22.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 160.00.016 жолына 160.06.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 160.00.017 жолына 160.07.001А немесе 160.07.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
18) 160.00.018 жолында салық төлеуші алуға жататын (алған) ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 160.00.019 жолында роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) кіріс көрсетіледі;
20) 160.00.020 жолында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі;
21) 160.00.021 жолына 160.19.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі, егер аталған жол бойынша теріс мән болған жағдайда;
22) 160.00.022 жолына 160.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
23) 160.00.023 жолында 160.00.001 - 160.00.022 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
16. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 160.00.024 жолында 160.00.024А - 160.00.024L жолдарының сомаларын қосу арқылы айқындалатын Салық кодексінің 91-бабына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 160.00.025 жолында 160.00.023 және 160.00.024 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып жылдық жиынтық кіріс сомасы көрсетіледі.
17. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 160.00.026 жолына 160.09.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 160.00.027 жолына 160.10.008 және 160.10.019 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 160.00.028 жолына 160.15.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 160.00.029 жолына 160.15.004В жолында көрсетілген сома көшіріледі;

5) в строку 160.00.030 переносится сумма, отраженная в строке 160.05.003;
6) в строку 160.00.031 переносится сумма, отраженная в строке 160.13.001;
7) в строку 160.00.032 переносится сумма, отраженная в строке 160.12.006;
8) в строку 160.00.033 переносится сумма, определяемая сложением строк 160.16.015С, 160.16.019 и 160.16.020;
9) в строку 160.00.034 переносится сумма, отраженная в строках 160.07.001В или 160.07.002В. Налогоплательщики, налоговый режим которых не предусматривает учет курсовой разницы в целях налогообложения, данную строку не заполняют;
10) в строке 160.00.035 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
11) в строку 160.00.036 переносится сумма, отраженная в строке 160.13.002;
12) в строке 160.00.037 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 160.00.037А по 160.00.037I;
13) в строку 160.00.037А переносится сумма, отраженная в строках 160.17.004F и 160.17.008С;
14) в строку 160.00.037В переносится сумма, отраженная в строке 160.17.005F;
15) в строку 160.00.037С переносится сумма, отраженная в строке 160.18.001В;
16) в строку 160.00.037D переносится сумма, отраженная в строках 160.17.004J и 160.17.005H;
17) в строку 160.00.037E переносится сумма, отраженная в строках 160.17.004I и 160.17.005G;
18) в строку 160.00.037F переносится сумма, отраженная в строке 160.13.003B;
19) в строку 160.00.037G переносятся суммы, отраженные в строках 160.17.004G, 160.17.007I;
20) в строку 160.00.037Н переносится сумма, отраженная в строке 160.17.008D;
21) в строку 160.00.037I переносится сумма, отраженная в строке 160.17.009C;
22) в строке 160.00.038 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 160.00.038В. В случае если данная строка не заполняется налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 160.00.038А;
23) в строке 160.00.038А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 160.00.026 по 160.00.037;
24) строка 160.00.038В заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница сумм строк 160.00.038А и 160.11.002.
18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 160.00.039 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 160.00.025 и 160.00.038;

5) 160.00.030 жолына 160.05.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 160.00.031 жолына 160.13.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 160.00.032 жолына 160.12.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 160.00.033 жолына 160.16.015С, 160.16.019 және 160.16.020 жолдарының қосындысымен айқындалатын сома көшіріледі;
9) 160.00.034 жолына 160.07.001В немесе 160.07.002В жолдарында көрсетілген сома көшіріледі. Салық режимі салық салу мақсатында бағамдық айырманы ескеруді көздемейтін салық төлеушілер, аталған жолды толтырмайды;
10) 160.00.035 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта көзделген салық режиміне сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
11) 160.00.036 жолына 160.13.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 160.00.037 жолында 160.00.037А - 160.00.037І жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 160.00.037А жолына 160.17.004F және 160.17.008С жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 160.00.037В жолына 160.17.005F жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 160.00.037С жолына 160.18.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 160.00.037D жолына 160.17.004J және 160.17.005H жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
17) 160.00.037Е жолына 160.17.004I және 160.17.005G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 160.00.037F жолына 160.13.003В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 160.00.037G жолына 160.17.004G, 160.17.007I жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 160.00.037Н жолына 160.17.008D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 160.00.037І жолына 160.17.009С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 160.00.038 жолында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Осы жолға 160.00.038В жолда көрсетілген сома көшіріледі. Егер осы жолды салық төлеуші толтырмаған жағдайда, 160.00.038А жолда көрсетілген сома көшіріледі;
23) 160.00.038А жолында 160.00.026 бастап 160.00.037 дейінгі жолдарының қосындысымен айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 160.00.038В жолын Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелері бар резиденттер толтырады. Аталған жол бойынша сома 160.00.038А және 160.11.002 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
18. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 160.00.039 жолында 160.00.025 және 160.00.038 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;

2) в строку 160.00.040 переносится сумма, отраженная в строке 160.23.001;
3) в строке 160.00.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 160.00.041А и 160.00.041В;
4) в строку 160.00.041А переносится сумма, отраженная в строке 160.19.005;
5) в строку 160.00.041В переносится сумма, отраженная в строке 160.24.001;
6) в строке 160.00.042 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 160.00.039, 160.00.040 и 160.00.041 (160.00.039 + 160.00.040 - 160.00.041);
7) в строке 160.00.043 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 160.00.042. При этом, если сумма по строке 160.00.037С больше или равна сумме строки 160.00.039, то в строке 160.00.043 отражается сумма, указанная в строке 160.00.039. Если сумма по строке 160.00.037С меньше суммы по строке 160.00.039, в строку 160.00.043 переносится сумма строки 160.00.037С;
8) в строке 160.00.044 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности (160.00.042 - 160.00.043 + 160.02.002);
9) в строке 160.00.045 указывается предельный процент от налогооблагаемого дохода при его корректировке на сумму расходов по строкам 160.00.046А, 160.00.046В, 160.00.046С, 160.00.046D.
В соответствии со статьей 122 Налогового кодекса в данной строке следует указывать 2 % или 3 % в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование;
10) в строке 160.00.046 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 160.00.046А по 160.00.046D) в пределах суммы 160.00.042 х 160.00.045 + (сумма c 160.00.046Е по 160.00.046F) - 160.00.046G);
11) в строке 160.00.046A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
12) в строку 160.00.046B переносится сумма, отраженная в строке 160.14.001;

2) 160.00.040 жолына 160.23.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 160.00.041 жолында 160.00.041А және 160.00041В жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі;
4) 160.00.041А жолына 160.19.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 160.00.041В жолына 160.24.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 160.00.042 жолында 160.00.039, 160.00.040 және 160.00.041 (160.00.039 + 160.00.040 - 160.00.041) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 160.00.043 жолында, 160.00.042 жолында залал алынған кезде, Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 160.00.037С жолы бойынша сома 160.00.039 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 160.00.043 жолында 160.00.039 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 160.00.037С жолы бойынша сома 160.00.039 жолы бойынша сомадан аз болса, 160.00.043 жолына 160.00.037С жолының сомасы көшіріледі;
8) 160.00.044 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (160.00.042 - 160.00.043 + 160.02.002) үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
9) 160.00.045 жолында 160.00.046А, 160.00.046В, 160.00.046С, 160.00.046D жолдары бойынша оны шығыстар сомасына түзету жасаған кездегі салық салынатын кірістен шекті процент көрсетіледі.
Салық кодексінің 122-бабына сәйкес осы жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа қол қойылған (жасалған) күнге қолданыста болған салық заңнамасына байланысты 2 пайыз немесе 3 пайыз көрсетілуге тиіс;
10) 160.00.046 жолында 160.00.042 х 160.00.045 + (160.00.046Е бастап 160.00.046F дейінгі сома) - 160.00.046G) сомаларының шегінде Салық кодексінің 122-бабына сәйкес (160.00.046А бастап 160.00.046D дейінгі сома) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 160.00.046А жолында Салық кодексінің 122-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) 160.00.046В жолына 160.14.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

13) в строку 160.00.046С переносится сумма, отраженная в строке 160.14.002;
14) в строке 160.00.046D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
15) строка 160.00.046E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
16) в строке 160.00.046F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
17) в строке 160.00.046G сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса. В данной строке также отражается стоимость технологического оборудования, отнесенная на вычеты при реализации указанного оборудования до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 160.00.046A по 160.00.046D, составляет сумму, меньшую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода (160.00.042), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех (двух) процентов налогооблагаемого дохода;
18) в строке 160.00.047 указывается сумма убытка, перенесенная с предыдущих налоговых периодов. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 160.13.004;
19) в строке 160.00.048 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 160.00.042, 160.00.046 и 160.00.047. Если сумма, указанная в строке 160.00.044 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 160.21.001.
19. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 160.00.049 указывается сумма исчисленного налога, определенная в строке 160.21.002;
2) в строке 160.00.050 указывается сумма налога на чистый доход, определенная в строке 160.21.006;
3) в строке 160.00.051 указывается сумма произведенных налогоплательщиком зачетов за отчетный налоговый период, определенная в строке 160.21.003;

13) 160.00.046С жолына 160.14.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 160.00.046D жолында Салық кодексінің 122-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;
15) 160.00.046Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
16) 160.00.046F жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
17) 160.00.046G жолында Салық кодексінің 122-бабының 5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолда пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін технологиялық жабдықтарды сату кезінде аталған жабдықтардың шегерімге жатқызылған сомасы көрсетіледі.
Егер 160.00.046А - 160.00.046D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен үш (екі) процентінен кемінің сомасын құраса (160.00.042), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістен үш (екі) проценттен астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің үш (екі) проценттері мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
18) 160.00.047 жолында бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 160.13.004 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;
19) 160.00.048 жолында 160.00.042, 160.00.046 және 160.00.047 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 160.00.044 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 160.21.001 жолына көшіріледі.
19. "Салық міндеттемелерінің есебі" бөлімінде:
1) 160.00.049 жолында 160.21.002 жолында айқындалған есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 160.00.050 жолында 160.21.006 жолында айқындалған таза кіріске салық сомасы көрсетіледі;
3) 160.00.051 жолында 160.21.003 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген есептің сомасы көрсетіледі;

4) в строке 160.00.052 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определенная в строке 160.21.007;
5) строка 160.00.053 заполнению не подлежит;
6) строка 160.00.054 заполнению не подлежит;
7) строка 160.00.055 заполнению не подлежит.
20. В разделе "Другая информация":
в строку 160.00.056 переносится сумма, отраженная в строке 160.26.003.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения юридического лица, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 160.01 - Доход
от реализации товаров (работ, услуг)
22. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.

4) 160.00.052 жолында 160.21.007 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 160.00.053 жолы толтырылуға жатпайды;
6) 160.00.054 жолы толтырылуға жатпайды;
7) 160.00.055 жолы толтырылуға жатпайды.
20. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
160.00.056 жолына 160.26.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
21. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ ол салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) Декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістер - 160.01 нысанын жасау
22. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес тауарларды жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.

23. В разделе "Реализация полезных ископаемых, товаров (работ, услуг)":
1) строка 160.01.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации полезных ископаемых, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.01.002 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.01.003 предназначена для отражения общей стоимости реализованных полезных ископаемых и товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк 160.01.001С и 160.01.002С.
24. Величина строки 160.01.003 переносится в строку 160.00.001.
25. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
26. Дополнительная форма к строке 160.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование первого товарного продукта реализованных полезных ископаемых;
3) в графе С указывается стоимость реализованных полезных ископаемых в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки дохода от реализации полезных ископаемых в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных полезных ископаемых после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.01.001 переносится в строку 160.01.001А, графы D - в строку 160.01.001В, графы E - в строку 160.01.001С.
27. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
28. Дополнительная форма к строке 160.01.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии ОКЭД. При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, представленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;

23. "Пайдалы қазбаларды, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде:
1) 160.01.001 жолы пайдалы қазбаларды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 160.01.002 жолы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.01.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші сатқан пайдалы қазбалардың және тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құнын көрсетуге арналған. 160.01.001С және 160.01.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
24. 160.01.003 жолының шамасы 160.00.001 жолына көшіріледі.
25. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
26. 160.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген пайдалы қазбалардың бірінші тауарлы өнімінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңнің ішінде өткізілген пайдалы қазбалардың құны көрсетіледі;
4) D бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес пайдалы қазбаларды өткізуден алынған кірісті түзету сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған пайдалы қазбалардың құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
160.01.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 160.01.001А жолына, D бағаны - 160.01.001В жолына, Е бағаны 160.01.001С жолына көшіріледі.
27. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
28. 160.01.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ЭҚЖЖ сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр жол бойынша тиісті топты (класты) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден алынған кірісті түзету сомасы көрсетіледі;

5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки. Определяется как сумма граф С и D.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.01.002 переносится в строку 160.01.002А, графы D - в строку 160.01.002В, графы Е - в строку 160.01.002С.
29. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
4. Составление формы 160.02 - Доход от прироста стоимости
при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов,
не подлежащих амортизации
30. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
31. Раздел "Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации" предназначен для определения суммы дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации.
32. В разделе "Реализация зданий, сооружений и строений":
1) строка 160.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений и строений и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
33. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 160.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы.
34. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 160.02.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации акций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи;
2) строка 160.02.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

5) Е бағанында жүргізілген түзетуден кейін өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады.
160.01.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 160.01.002А жолына, D бағаны - 160.01.002В жолына, Е бағаны 160.01.002С жолына көшіріледі.
29. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кіріс - 160.02 нысанын жасау
30. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет қажеті үшін сатып алынған активтерден басқа амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
31. "Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кіріс" бөлімі үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кіріс сомаларын айқындауға арналған.
32. "Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату" бөлімінде:
1) 160.02.001 жолында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 160.02.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 160.02.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
33. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
160.02.004 жолы үй-жайлар, ғимараттарды, құрылыстар мен бағалы қағаздарды қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
34. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 160.02.005 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акцияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 160.02.006 жолы берешек бағалы қағаздардан басқа, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

3) строка 160.02.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи;
4) строка 160.02.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 160.02.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 160.02.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями Контракта на недропользование, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 160.02.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 160.02.006, 160.02.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 160.02.010.
35. В разделе "Итого":
в строке 160.02.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 160.02.001, 160.02.004, 160.02.005, 160.02.007, 160.02.008 и 160.02.011 (при получении дохода по данным строкам).
36. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений и строений, использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 160.02.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 160.00.044.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 160.02.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.

3) 160.02.007 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 160.02.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 160.02.009 жолы басқа берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 160.02.010 жолы Салық кодексінің 124-бабының 2-тармағына сәйкес немесе қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акциялар мен облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 160.02.011 жолы 160.02.010 жолының сомасына азайтылған 160.02.006, 160.02.008, 160.02.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі (кіріс немесе залалға қарай) ретінде айқындалатын шеккен залалдар сомасын ескеріп "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде сату күнінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.
35. "Барлығы" бөлімінде:
160.02.012 жолында үй-жайлар, ғимараттар, құрылыстар сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ 160.02.001, 160.02.004, 160.02.005, 160.02.007, 160.02.008 және 160.02.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жататын активтер көрсетіледі.
36. 160.02.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Аталған сома 160.00.044 жолының сомасын айқындау кезінде ескеріледі.
160.02.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.

При получении дохода в строках 160.02.005 и 160.02.007 данные суммы переносятся в строку 160.00.024С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 160.02.008 данная сумма переносится в строку 160.00.024D.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 160.02.012, переносится в строку 160.00.002.
37. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
38. Дополнительные формы к строкам 160.02.001, 160.02.002, 160.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных зданий, сооружений, строений;
3) при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений и строений, определенная в соответствующих строках графы Р дополнительной формы к строкам 160.17.001 и 160.17.002 предыдущего налогового периода. При реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительных форм к строкам 160.02.001 и 160.02.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.02.001 переносится в строку 160.02.001, графы Е дополнительной формы к строке 160.02.002 - в строку 160.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 160.02.003 - в строку 160.02.003.
39. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
40. Дополнительная форма к строке 160.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг;
3) в графе С указывается:
по доле участия - стоимость приобретения;

160.02.005 және 160.02.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес 160.00.024С жолына көшіріледі.
160.02.008 жолындағы кірісті алу кезінде осы сома 160.00.024D жолына көшіріледі.
Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 160.02.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 160.00.002 жолына көшіріледі.
37. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
38. 160.02.001, 160.02.002, 160.02.003 жолына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың атауы көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде С бағанында бұрынғы салық кезеңінің 160.17.001 және 160.17.002 жолдарына қосымша нысанның Р бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда 160.02.001 және 160.02.002 жолдарына қосымша нысандардың С бағанында оны кәсіпкерлік қызметте пайдалануға қарамастан объектінің бастапқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
160.02.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.02.001 жолына, 160.02.002 жолына қосымша нысан Е бағаны 160.02.002 жолына, 160.02.003 жолына қосымша нысан Е бағаны 160.02.003 жолына көшіріледі.
39. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
40. 160.02.004 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстар мен бағалы қағаздарды қоспағанда, қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында:
қатысу үлесі бойынша - сатып алу құны;

по активам, указанным в подпункте 7) и 8) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса - "0";
в иных случаях - балансовая стоимость объектов в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или согласно пункту 2 статьи 82 Налогового кодекса;
4) в графе D указывается стоимость реализации объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.02.004 переносится в строку 160.02.004.
41. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
42. Дополнительные формы к строкам 160.02.005, 160.02.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.02.005 переносится в строку 160.02.005, графы Е дополнительной формы к строке 160.02.006 - в строку 160.02.006.
43. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
44. Дополнительные формы к строкам 160.02.007, 160.02.008, 160.02.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы G дополнительной формы к строке 160.06.002;

Салық кодексінің 82-бабы 1-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша - "0";
өзге жағдайларда - қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес немесе Салық кодексінің 82-бабы 2-тармағына сәйкес объектілердің теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында есептелмейді.
160.02.004 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.02.004 жолына көшіріледі.
41. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
42. 160.02.005, 160.02.006 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында берешек бағалы қағаздардан басқа, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
160.02.005 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.02.005 жолына, 160.02.006 жолына - 160.02.006 жолына қосымша нысан Е бағаны көшіріледі.
43. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
44. 160.02.007, 160.02.008, 160.02.009 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздардың айналым мерзімі (күні) көрсетіледі;
5) Е бағанында берешек бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі;
6) Ғ бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында берешек бағалы қағаздарды сатып алу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және Ғ бағандарының сомалары айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйлықақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілген купон сомасы 160.06.002 жолына қосымша нысан G бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;

10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)).
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 160.02.007 переносится в строку 160.02.007, графы L дополнительной формы к строке 160.02.008 - в строку 160.02.008, графы L дополнительной формы к строке 160.02.009 - в строку 160.02.009.
45. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
46. Дополнительная форма к строке 160.02.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 160.02.006, 160.02.009;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или пункту 2 статьи 124 Налогового кодекса;
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 160.02.010 переносится в строку 160.02.010.
47. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
5. Составление формы 160.03 - Доходы
по сомнительным обязательствам
48. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
49. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":

10) J бағанында берешек бағалы қағаздарды сату күні көрсетіледі;
11) К бағанында берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйлықақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
К = (Н/D) х (J- G), мұндағы
(J- G) - күндегі берешек бағалы қағазды иелену кезеңі;
12) L бағанында L=(I-(Ғ+К)) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағазды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
160.02.007 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 160.02.007 жолына, 160.02.008 жолына қосымша нысан L бағаны 160.02.008 жолына, 160.02.009 жолына қосымша нысан L бағаны 160.02.009 жолына көшіріледі.
45. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
46. 160.02.010 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 160.02.006, 160.02.009 жолдарының сомасы көшіріледі;
5) Е бағанында одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандары сомасы ретінде айқындалады. Осы сома қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе Салық кодексі 124-бабының
2-тармағына сәйкес белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанына көшіріледі;
6) Ғ бағанында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе Салық кодексі 124-бабының 2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
160.02.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 160.02.010 жолына көшіріледі.
47. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5. Күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер - 160.03 нысанын жасау
48. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
49. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:

строка 160.03.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
50. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 160.03.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
51. В разделе "Всего сомнительных обязательств":
строка 160.03.003 предназначена для отражения общей суммы кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной, и определяется как сумма строк 160.03.001С и 160.03.002А.
52. Величина строки 160.03.003 переносится в строку 160.00.004.
53. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
54. Дополнительная форма к строке 160.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора (поставщика товаров (работ, услуг);
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил кредитора, указанного в графе В;
4) в графе D указываются номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других) поставщика-кредитора по реализованным товарам (работам, услугам);
5) в графе E указывается дата приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг по обязательствам, признанным сомнительными;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности с учетом суммы налога на добавленную стоимость;
7) в графе G указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения кредиторской задолженности;
8) в графе H указывается сумма кредиторской задолженности за минусом суммы налога на добавленную стоимость, исчисленного исходя из ставки, указанной в графе G;
9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности, являющейся сомнительной и подлежащей включению в совокупный годовой доход за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 84 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.03.001 переносится в строку 160.03.001А, графы Н - в строку 160.03.001В, графы I - в строку 160.03.001С.
55. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
56. Дополнительная форма к строке 160.03.002:

160.03.001 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
50. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
160.03.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
51. "Күмәнді міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
160.03.003 жолы салық төлеуші күмәнді деп таныған кредиторлық берешектің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 160.03.001С және 160.03.002А жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
52. 160.03.003 жолының шамасы 160.00.004 жолына көшіріледі.
53. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
54. 160.03.01 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) - кредитордың (тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізуші) толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 315-бабына сәйкес кредитордың резиденттілік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кредитор - жеткізуші құжатының (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді деп танылған міндеттемелер бойынша тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету күні көрсетіледі;
6) Ғ бағанында қосылған құн салығының сомасын ескеріп кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында кредиторлық берешектің туындау сәтіне қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген ставканы ескере отырып есептелген қосылған құн салығының сомасының алуы үшін кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің 84-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын және күмәнді болып табылатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
160.03.001 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 160.03.001А жолына, Н бағаны - 160.03.001В жолына, І бағаны - 160.03.001С жолына көшіріледі.
55. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
56. 160.03.002 жолына қосымша нысанда:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются доходы работников;
3) в графе С указывается сумма начисленного дохода работникам, отраженного в графе В;
4) в графе D указывается сумма обязательных пенсионных взносов от начисленных доходов работников, отраженная в графе С;
5) в графе Е указывается дата начисления дохода работникам;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода работникам;
7) в графе G указывается сумма обязательных пенсионных взносов, перечисленных в накопительные пенсионные фонды;
8) в графе Н указывается дата выплаты дохода работников;
9) в графе I указывается дата уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды;
10) в графе J указывается сумма кредиторской задолженности, по доходам работников и признанная налогоплательщиком сомнительной;
11) в графе К указывается сумма кредиторской задолженности по обязательным пенсионным взносам и признанной налогоплательщиком сомнительной.
Итоговая величина графы J дополнительной формы к строке 160.03.002 переносится в строку 160.03.002А, графы K - в строку 160.03.002В.
57. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
6. Составление формы 160.04 - Другие доходы
58. Данная форма предназначена для определения доходов налогоплательщика в виде доходов от сдачи в аренду имущества, дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса, компенсаций по ранее произведенным вычетам и доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, но не отраженные в строках с 160.00.001 по 160.00.021, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
59. В разделе "Аренда имущества":
строка 160.04.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
60. В разделе "Безвозмездно полученное имущество (работы, услуги)":
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, и основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 160.00.024Е и 160.00.024F.

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қызметкерлердің кірісі көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген қызметкерлердің есептелген кірісінің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген қызметкерлердің есептелген кірістерінен міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында қызметкерлерге кірісті есептеу күні көрсетіледі;
6) Ғ бағанында қызметкерге төленген кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында міндетті зейнетақы қорларына аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында қызметкерге кірісті төлеу күні көрсетіледі;
9) І бағанында міндетті зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын төлеу күні көрсетіледі;
10) J бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және қызметкерлердің кірістері бойынша кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және міндетті зейнетақы жарналары бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
160.03.002 жолына қосымша нысан J бағанының жиынтық шамасы 160.03.002А жолына, К бағаны - 160.03.002В жолына көшіріледі.
57. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
6. Басқа да кірістер - 160.04 нысанын жасау
58. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған мүлікті жалға беруден, дивидендтерден түскен салық төлеушінің кірістерін, Салық кодексінің 90-бабы 2-тармағында көрсетілген мүліктерді қоспағанда салық төлеуші тегін алған мүліктерді, жұмыстарды, қызметтерді, бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылары мен Салық кодексінің 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін, бірақ 160.00.001 бастап 160.00.021 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістерін айқындауға арналған.
59. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
160.04.001 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
60. "Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет көрсетулер)" бөлімінде:
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар пайда болған жағдайларда алынған ізгілік көмек түріндегі және бағыты бойынша пайдаланылған мүліктің құны, мемлекеттік кәсіпорынның мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде алынған негізгі құралдары 160.00.024Е және 160.00.024Ғ жолдары бойынша жиынтық жылдық кірістен шығарылуға жатады.

1) строка 160.04.002 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, а также имущества указанного в пункте 2 статьи 90 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.04.003 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.04.004 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 160.04.005 предназначена для отражения общей стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк с 160.04.002 по 160.04.004;
61. В разделе "Дивиденды":
1) строка 160.04.006 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.04.007 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 160.26.001 и графы Н дополнительной формы к строке 160.26.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по коду 2050 - "Дивиденды";
3) строка 160.04.008 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 160.04.006 и 160.04.007.
62. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
1) строка 160.04.009 предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.04.010 предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.04.011 предназначена для отражения общей суммы доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, и определяется как сумма строк 160.04.009 и 160.04.010.

1) 160.04.002 жолы қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне немесе Салық кодексінің 91-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес алынған мүліктерді қоспағанда, есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің), сондай-ақ Салық кодексінің 90-бабының 2-тармағында көрсетілген мүліктің құнын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 160.04.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 160.04.004 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
4) 160.04.005 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған.
160.04.002-ден 160.04.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
61. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 160.04.006 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 160.04.007 жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2050 - "Дивидендтер" коды бойынша тиісті кіріс түрі С және Е бағандарында бар болған жағдайда 160.26.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 160.26.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі;
3) 160.04.008 жолы 160.04.006 және 160.04.007 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
62. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
1) 160.04.009 жолы қайтарылған (қайтарылуға тиіс) сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 160.04.010 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған өзге де кірістерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.04.011 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 160.04.009 және 160.04.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

63. В разделе "Другие доходы":
строка 160.04.012 предназначена для определения общей суммы других доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 160.00.001 по 160.00.021 Декларации, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
64. Величина строки 160.04.001 переносится в строку 160.00.005;
Величина строки 160.04.005 переносится в строку 160.00.013;
Величина строки 160.04.003 переносится в строку 160.00.024Е;
Величина строки 160.04.004 переносится в строку 160.00.024F;
Величина строки 160.04.008 переносится в строку 160.00.014;
Величина строки 160.04.011 переносится в строку 160.00.012;
Величина строки 160.04.012 переносится в строку 160.00.022.
65. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
66. Дополнительная форма к строке 160.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.04.001 переносится в строку 160.04.001.
67. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
68. Дополнительные формы к строкам 160.04.002, 160.04.003, 160.04.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика- поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.

63. "Басқа кірістер" бөлімінде:
160.04.012 жолы салық төлеуші алуға тиіс (алған) Декларацияның 160.00.001 бастап 160.00.021 дейінгі жолдарында көрсетілмеген басқа кірістердің жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
64. 160.04.001 жолының шамасы 160.00.005 жолына көшіріледі;
160.04.005 жолының шамасы 160.00.013 жолына көшіріледі;
160.04.003 жолының шамасы 160.00.024Е жолына көшіріледі;
160.04.004 жолының шамасы 160.00.024F жолына көшіріледі;
160.04.008 жолының шамасы 160.00.014 жолына көшіріледі;
160.04.011 жолының шамасы 160.00.012 жолына көшіріледі;
160.04.012 жолының шамасы 160.00.022 жолына көшіріледі.
65. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
66. 160.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүлік түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 305-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жалға алу шартын жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуға жататын (алған) жалға алу төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік үшін (тысқары орналасып жалға берілген) жалға алу төлемін алса (алуға жатса), онда Е бағанында салық сомасын қоса жалға алу төлемінің есептелген сомасы көрсетіледі.
160.04.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.04.001 жолына көшіріледі.
67. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
68. 160.04.002, 160.04.003, 160.04.004 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) осы Ереженің 305-тармағына сәйкес мүлікті (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушінің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген оның негізінде мүлік алынған, жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.

Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.04.002 переносится в строку 160.04.002, графы Е дополнительной формы к строке 160.04.003 - в строку 160.04.003, графы Е дополнительной формы к строке 160.04.004 - в строку 160.04.004.
69. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
70. Дополнительная форма к строке 160.04.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.04.006 переносится в строку 160.04.006.
71. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
72. Дополнительная форма к строке 160.04.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/ код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил страховой организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается наименование страховых премий, возвращенных (подлежащих возврату) налогоплательщиком-страхователем за отчетный налоговый период;
5) в графе E указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем возвращены (подлежат возврату) страховые премии;
6) в графе F указывается код класса страхования согласно пункту 307 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, возвращаемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе G указывается дата окончания действия либо прекращения договора страхования, указанного в графе Е (дата включения суммы страховых премий в совокупный годовой доход);
8) в графе Н указывается сумма страховых премий, возвращенная (подлежащая возврату) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 160.04.009 переносится в строку 160.04.009.
73. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.

160.04.002 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.04.002 жолына, 160.04.003 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.04.003 жолына, 160.04.004 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.04.004 жолына көшіріледі.
69. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
70. 160.04.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендтер алынған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтерді төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтерді төлеу көзінен корпорациялық табыс салығын ұстап қалу туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында растаушы құжаттар болған кезде, ұстап алынған салық сомасынан басқа, дивидендтердің алынған сомасы көрсетіледі.
160.04.006 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.04.006 жолына көшіріледі.
71. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
72. 160.04.009 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін сақтандырушы салық төлеуші қайтарған (қайтаруы тиіс) сақтандыру сыйлықақыларының атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында ол бойынша сақтандырушы салық төлеуші сақтандыру сыйлықақыларын қайтарған (қайтаруы тиіс) сақтандыру шартын жасасу нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) Ғ бағанында сақтандырушы салық төлеуші қайтаратын сақтандыру сыйлықақылары жататын, осы Ереженің 307-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Е бағанында көрсетілген, сақтандыру шарты қолданысының біту күні немесе тоқтатылуы (сақтандыру сыйлықақыларының сомасын жылдық жиынтық кіріске енгізу күні) көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңі үшін қайтарылған (қайтарылуы тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
160.04.009 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 160.04.009 жолына көшіріледі.
73. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

74. Дополнительная форма к строке 160.04.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество физического лица), выплатившего доход в виде компенсации по ранее произведенным вычетам;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 305 настоящих Правил лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код вида компенсаций:
"1" - при выплате дебиторами суммы требований, признанных сомнительными, ранее отнесенных на вычеты;
"2" - при выплате сумм из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов);
"3" - при возмещении других расходов (убытков), которые ранее были отнесены на вычеты;
5) в графе Е указывается сумма полученных компенсаций, включаемая в совокупный годовой доход.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.04.010 переносится в строку 160.04.010.
75. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
76. Дополнительная форма к строке 160.04.012:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается соответствующий код вида дохода:
01 - доход при выбытии активов, который включает сумму дохода, не являющегося доходом от реализации товаров или доходом от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации, и признаваемый в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
02 - превышение стоимости собственных акций над их номинальной стоимостью, полученное эмитентом при размещении;
03 - доход от передачи прав пользования имуществом, который включает сумму дохода налогоплательщика, подлежащего получению (полученного) им от передачи права пользования имуществом, и признаваемого в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
04 - страховые выплаты, полученные при наступлении страхового случая. По данному коду не учитываются страховые выплаты, отраженные по графе J дополнительных форм к строкам 160.17.001 и 160.17.002;
05 - доходы, подлежащие получению (получаемые) по металлическим счетам;
06 - доход от переуступки прав;
99 - прочие доходы.
3) в графе C указывается сумма доходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.04.012 переносится в строку 160.04.012.
77. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.

74. 160.04.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түріндегі кірісті төлеген заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның аты-жөні) көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұлғаның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында өтемақы түрінің коды көрсетіледі:
"1" - дебиторлар бұрын шегерімге жатқызылған күмәнді деп танылған талаптардың сомаларын төлеген кезде;
"2" - шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан сомалар төленген кезде;
"3" - бұрын шегерімге жатқызылған шығыстарды (залалдарды) өтеу кезінде;
5) Е бағанында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін алынған өтемақылар сомасы көрсетіледі.
160.04.010 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.04.010 жолына көшіріледі.
75. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
76. 160.04.012 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс түрінің тиісті коды көрсетіледі:
01 - тауарларды сатудан кіріс немесе үй-жайларды, ғимараттарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған активтерді сату кезінде құн өсімінен кіріс болып табылмайтын кіріс сомасын қосатын активтерді есептен шығару кезіндегі кіріс;
02 - орналастыру кезінде эмитент алған өз акциялары құнының олардың атаулы құнынан асып кетуі;
03 - мүлікті пайдалану құқығын беруден алуға (алынған) жататын және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған салық төлеушілердің кіріс сомаларын қосатын мүлікті пайдалануға беруден кіріс;
04 - сақтандыру жағдайы болған кезде алынған сақтандыру төлемдері. Аталған код бойынша 160.17.001 және 160.17.002 жолдарына қосымша нысандардың J бағаны бойынша көрсетілген сақтандыру төлемдері есептелмейді;
05 - металл есептері бойынша алуға жататын (алынған) кірістер;
06 - құқыққа жол беруден кірістер;
99 - өзге кірістер.
3) С бағанында кірістер сомасы көрсетіледі. 160.04.012 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 160.04.012 жолына көшіріледі.
77. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

89. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
8. Составление формы 160.06 - Вознаграждения
90. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
91. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 160.06.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
92. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 160.06.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
93. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":
строка 160.06.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
94. В разделе "Вознаграждения из иностранных источников":
строка 160.06.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится величина графы F дополнительной формы к строке 160.26.001 и графы Н дополнительной формы к строке 160.26.002 при наличии в графах С и Е соответственно вида дохода по кодам 2060, 2070 - "Вознаграждение".
95. В разделе "Итого":
строка 160.06.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 160.06.001А, 160.06.002С, 160.06.003С и 160.06.004.
96. Величина строки 160.06.005 переносится в строку 160.00.016.
Величина строк 160.06.001В, 160.06.002D и 160.06.003D переносится в строку 160.22.003В.
97. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
98. Дополнительная форма к строке 160.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;

89. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
8. Сыйақы - 160.06 нысанын жасау
90. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тысқары жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған.
91. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
160.06.001 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақыларды, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларын қоспағанда, активтер бойынша сыйақылар сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
92. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
160.06.002 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды қоспағанда, берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
93. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар" бөлімінде:
160.06.003 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
94. "Шетелдік көздерден алынған сыйақылар" бөлімінде:
160.06.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 2060, 2070 - "Сыйақылар" коды бойынша кіріс түріне тиісті С және Е бағандарында бар болған жағдайда 160.26.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 160.26.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі.
95. "Жиыны" бөлімінде:
160.06.005 жолы 160.06.001А, 160.06.002С, 160.06.003С және 160.06.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
96. 160.06.005 жолының шамасы 160.00.016 жолына көшіріледі.
160.06.001В, 160.06.002D және 160.06.003D жолдарының шамасы 160.22.003В жолына көшіріледі.
97. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
98. 160.06.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;

4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.06.001 переносится в строку 160.06.001А, графы G - в строку 160.06.001В.
99. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
100. Дополнительные формы к строкам 160.06.002, 160.06.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131 Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.06.002 переносится в строку 160.06.002А, графы G - в строку 160.06.002В, графы H - в строку 160.06.002С, графы I - в строку 160.06.002D, графы F дополнительной формы к строке 160.06.003 переносится в строку 160.06.003А, графы G - в строку 160.06.003В, графы H - в строку 160.06.003С, графы I - в строку 160.06.003D.

4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақыны төлеген заңды тұлға береді;
6) Ғ бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының сомасын ескере отырып есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салықты ұстауды растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақы төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
160.06.001 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 160.06.001А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 160.06.001В жолына көшіріледі.
99. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
100. 160.06.002, 160.06.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлға - эмитентке беріледі;
6) Ғ бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында эмитенттен төлем көзінде ұстап алынған корпорациялық табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және Ғ бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің 131-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
160.06.002 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 160.06.002А жолына, G бағаны - 160.06.002В жолына, Н бағаны - 160.06.002С жолына, І бағаны - 160.06.002D, 160.06.003 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 160.06.003А жолына, G бағаны - 160.06.003В жолына, Н бағаны - 160.06.003С жолына, І бағаны - 160.06.003D жолына көшіріледі.

101. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
9. Составление формы 160.07 - Курсовая разница
102. Данная форма предназначена для определения суммы положительной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход либо отрицательной курсовой разницы, связанной с получением совокупного годового дохода и подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, также для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса.
103. В разделе "Курсовая разница":
1) строка 160.07.001А предназначена для отражения сведений об общей сумме положительной курсовой разнице, подлежащей включению в совокупный годовой доход и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.07.001В предназначена для отражения суммы отрицательной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты и заполняется на основании данных дополнительной формы.
104. Величина строки 160.07.001А переносится в строку 160.00.017, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с условиями контрактов на недропользование.
Величина строки 160.07.001В переносится в строку 160.00.034 в пределах сумм, исчисленных в соответствии с условиями контрактов на недропользование.
105. В разделе "Расчет курсовой разницы по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) строка 160.07.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 160.07.001А и 160.07.001В;
2) строка 160.07.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 160.07.001В и 160.07.001А.
106. Величина строки 160.07.002А переносится в строку 160.00.017, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование.
Величина строки 160.07.002В переносится в строку 160.00.034, в пределах сумм, исчисленных в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование.

101. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
11. Бағамдық айырма - 160.07 нысанын жасау
102. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын оң бағамдық айырманың сомасын не жылдық кірісті алуға байланысты және шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырманың сомасын айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілуге жататын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуінің немесе Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуінің сомасын айқындауға арналған.
103. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
1) 160.07.001А жолы жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын бағамдық айырманың жалпы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
2) 160.07.001В жолы шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырманың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
104. 160.07.001А жолының шамасы жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есептелген сомалардың шегінде 160.00.034 жолына көшіріледі.
160.07.001В жолының шамасы жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есептелген сомалардың шегінде 160.00.017 жолына көшіріледі.
105. "2004 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша бағамдық айырманың есебі" бөлімінде:
1) 160.07.002А жолы 160.07.001А және 160.07.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған;
2) 160.07.002В жолы 160.07.001В және 160.07.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған.
106. 160.07.002А жолының шамасы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес есептелген сомалардың шегінде 160.00.017 жолына көшіріледі.
160.07.002В жолының шамасы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заңнамалық актіге және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың ережелеріне сәйкес есептелген сомалардың шегінде 160.00.034 жолына көшіріледі.

107. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
108. Дополнительная форма к строке 160.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.07.001 переносится в строку 160.07.001А, графы D - в строку 160.07.001В.
109. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
10. Составление формы 160.08 - Управленческие и
общеадминистративные расходы
110. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).
111. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии со статьями 196 или 197 Налогового кодекса;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения в соответствии со статьей 196 Налогового кодекса;
3) Код страны, с которой заключен международный договор. Указывается код страны согласно пункту 305 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период налогоплательщика - нерезидента в стране резидентства (отмечается дата начала и конца указанного налогового периода);
5) ПКНПН - поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика в стране резидентства (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения);

107. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
108. 160.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетел валютасындағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған оң бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінің ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
160.07.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 160.07.001А жолына, D бағаны - 160.07.001В жолына көшіріледі.
109. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
10. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстар - 160.08 нысанын жасау
110. Осы нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерін (бұдан әрі - халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын резидент емес толтырады.
111. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) Салық кодексінің 196 немесе 197-баптарына сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
2) Салық кодексінің 196-бабына сәйкес барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеуде қолданылатын тәсіл;
3) Халықаралық шартты жасасқан елдің коды. Осы Ереженің 305-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
4) резиденттік елдегі резидент емес салық төлеушінің салық кезеңі (көрсетілген салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді);
5) ССКТК - резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңіндегі түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді);

121. В разделе "Расходы":
1) в строке 160.09.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 160.09.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать.
2) строка 160.09.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках товарно-материальных запасов на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 160.09.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода.
3) в строке 160.09.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 160.09.003А, 160.09.003B, 160.09.003C, 160.09.003D, 160.09.003E, 160.09.003F, 160.09.003H, 160.09.003I, 160.09.003K, 160.09.003L, 160.09.003M, 160.09.003N, 160.09.003O, 160.09.003P, 160.09.003Q, 160.09.003R, которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) строка 160.09.004 предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Определяется как разница сумм строк 160.09.004А, 160.09.004В, 160.09.004С и 160.09.004D (160.09.004А+160.09.004В+160.09.004С-160.09.004D);
5) в строке 160.09.004А указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам;

121. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 160.09.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 160.09.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
2) 160.09.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында тауарлы-материалдық қорлардың қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 160.09.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.09.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 160.09.003А, 160.09.003В, 160.09.003С, 160.09.003D, 160.09.003E, 160.09.003F, 160.09.003H, 160.09.003І, 160. 09.003K, 160.09.003L, 160.09.003M, 160.09.003N, 160.09.003O, 160.09.003Р, 160.09.003R, 160.09.003Q жолдарының сомаларын қосумен айқындалады;
4) 160.09.004 жолы қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады. 160.09.004А, 160.09.004В, 160.09.004С және 160.09.004D жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады (160.09.004А+160.09.004В+160.09.004С-160.09.004D);
5) 160.09.004А жолында қызметкерлерге есептелген еңбекақы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;

6) в строке 160.09.004В указываются доходы работников, определяемые в соответствии со статьей 149 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 160.09.004А.
7) в строке 160.09.004С указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 160.09.004А и 160.09.004В. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников;
8) в строке 160.09.004D указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им.
9) в строке 160.09.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 160.09.003, определяемая как сумма строк 160.09.005А, 160.09.005G и 160.09.005Н;
10) в строке 160.09.005A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 160.09.005В по 160.09.005Е. В строке 160.09.005В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь. В строке 160.09.005С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь. В строках 160.09.005D и 160.09.005Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан, в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим на момент заключения контракта на недропользование;
11) в строке 160.09.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов;
12) в строке 160.09.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Данные, приводимые в строках с 160.09.003 по 160.09.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 160.00.026 по 160.00.037;
13) в строке 160.09.006 указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-нерезидента, относимых на вычеты в соответствии со статьями 195 - 197 Налогового кодекса, и заполняется налогоплательщиком-нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения. Данная сумма переносится из строки 160.08.003.
14) в строке 160.09.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (160.09.001 - 160.09.002) + сумма строк с 160.09.003 по 160.09.006;

6) 160.09.004В 160.09.004А жолында көрсетілген еңбекақы төлемдерінен қоспағанда, Салық кодексінің 149-бабына сәйкес айқындалатын қызметкерлердің табыстары көрсетіледі;
7) 160.09.004С жолында 160.09.004А және 160.09.004В жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақылары бойынша шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер;
8) 160.09.004D жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
9) 160.09.005 жолында 160.09.005А, 160.09.005G және 160.09.005I жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 160.09.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың барлық басқа да сомалары көрсетіледі;
10) 160.09.005А жолында 160.09.005В-дан 160.09.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 160.09.005В жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 160.09.005С жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 160.09.005D және 160.09.005E жолдарында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт жасалған сәтте қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар шегінде Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары іссапарлар бойынша тәуліктік төленетін тиісті сома көрсетіледі;
11) 160.09.005F жолында нақты жүргізілген өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 160.09.005G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
160.09.003 - 160.09.005 жолдарында келтірілген деректер 160.00.026 - 160.00.037 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
13) 160.09.006 жолында Салық кодексінің 195-197-баптарына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын резидент емес салық төлеушінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес салық төлеуші толтырады. Көрсетілген сома 160.11.003 жолынан көшіріледі;
14) 160.09.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (160.09.001 - 160.09.002) + 160.09.003 - 160.09.006 аралығындағы жолдардың сомасы көрсетіледі;

15) в строке 160.09.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113 Налогового кодекса;
16) в строке 160.09.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;
17) в строке 160.09.010 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
18) в строке 160.09.011 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода;
19) в строке 160.09.012 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 160.09.008, 160.09.009 и 160.09.010 из суммы строки 160.09.007;
20) в строке 160.09.013А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода. Ячейка, предназначенная для отражения оценки себестоимости по методу "ЛИФО", не подлежит заполнению;
21) в строке 160.09.013В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
22) в строке 160.09.014 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 160.09.013D из суммы строки 160.09.013С;
122. Величина строки 160.09.012 переносится в строку 160.00.026.
Величина строки 160.09.014 переносится в строку 160.00.024G.
123. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
124. Дополнительные формы к строкам 160.09.003А, 160.09.003B, 160.09.003C, 160.09.003D, 160.09.003E, 160.09.003F, 160.09.003I, 160.09.003K, 160.09.003L, 160.09.003M, 160.09.003N, 160.09.003О, 160.09.003P, 160.09.003Q, 160.09.003R:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил получателя доходов;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства.
4) в графе D указывается сумма расходов;
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.09.003А переносится в строку 160.09.003А, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003B переносится в строку 160.09.003B, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003C переносится в строку 160.09.003C, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003D переносится в строку 160.09.003D, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003E переносится в строку 160.09.003E, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003F переносится в строку 160.09.003F, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003I переносится в строку 160.09.003I, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003K переносится в строку 160.09.003K, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003L переносится в строку 160.09.003L, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003M переносится в строку 160.09.003M, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003N переносится в строку 160.09.003N, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003О переносится в строку 160.09.003О, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003P переносится в строку 160.09.003P, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003Q переносится в строку 160.09.003Q, графы D дополнительной формы к строке 160.09.003R переносится в строку 160.09.003R.

15) 160.09.008 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
16) 160.09.009 жолында аяқталмаған құрылысқа жіберілген ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны көрсетіледі;
17) 160.09.010 жолында жылдық жиынтық кірісті алу мақсатында емес пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі;
18) 160.09.011 жолында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;
19) 160.09.012 жолында 160.09.007 жолының сомасынан 160.12.008, 160.09.009 және 160.09.010 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 160.09.013А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі. Өзіндік құнын "ЛИФО" әдісі бойынша бағалауды көрсетуге арналған торкөз толтырылмайды;
21) 160.09.013В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
22) 160.09.014 жолында 160.09.013C жолының сомасынан 160.09.013D жолының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
122. 160.09.012 жолының шамасы 160.00.026 жолына көшіріледі.
160.09.014 жолының шамасы 160.00.024G жолына көшіріледі.
123. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
124. 160.09.003А, 160.09.003В, 160.09.003С, 160.09. 003D, 160. 09.003Е, 160.09.003F, 160.09.003І, 160.09.003K, 160.09.003L, 160.09.003M, 160.09.003N, 160.09.003O, 160.09.003Р, 160.09.003Q, 160.09.003R жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірістерді алушы осы Ереженің 313-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елі көрсетілген кезде толтырылады;
4) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі;
160.09.003A жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 160.09.003А жолына көшіріледі, 160.09.003В жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003В жолына көшіріледі, 160.09.003С жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003С жолына көшіріледі, 160.09.003D жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003D жолына көшіріледі, 160.09.003E жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003E жолына көшіріледі, 160.09.003F жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003F жолына көшіріледі, 160.09.003І жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003І жолына көшіріледі, 160.09.003K жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003K жолына көшіріледі, 160.12.003L жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003L жолына көшіріледі, 160.09.003M жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 160.09.003M жолына көшіріледі, 160.12.003N жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003N жолына көшіріледі, 160.09.003O жолына қосымша нысан D бағанының - 160.09.003О жолына көшіріледі, 160.09.003Р жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 160.09.003Р жолына көшіріледі, 160.09.003Q жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 160.09.003Q жолына көшіріледі, 160.09.003R жолына қосымша нысан D бағанының - шамасы 160.09.003R жолына көшіріледі.

125. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
126. Дополнительная форма к строке 160.09.003Н:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе C кода страны резидентства.
5) в графе Е указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код класса ненакопительного страхования согласно пункту 307 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе G указывается балансовая стоимость (стоимость) страхуемого имущества, определенная в бухгалтерском учете (товаросопроводительных документах). При этом по классам страхования предпринимательского риска и гражданско-правовой ответственности графы F и G не заполняются;
8) в графе H указывается стоимость имущества, определенная в договоре страхования;
9) в графе I указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 160.09.003Н переносится в строку 160.09.003Н.
127. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
128. Дополнительная форма к строке 160.09.005G:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается буквенный индекс подстроки строки 160.09.003, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским услугам - "L"; расходы по консультационным услугам - "М"; расходы на рекламу - "N"; расходы по маркетингу - "O" и так далее);

125. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
126. 160.09.003Н жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы - ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген, осы Ереженің
305-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резиденттік елінде кіріс алатын ұйымның салық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елі көрсетілген кезде толтырылады;
5) Е бағанында Салық кодексі 99-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ол бойынша сақтандырушы-салық төлеуші сақтандыру сыйақыларын төлейтін шарттың нөмірі мен жасалу күні көрсетіледі;
6) F бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 307-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
7) G бағанында бухгалтерлік есепте (тауарлы ілеспе жүкқұжатында) айқындалған сақтандырылатын мүліктің теңгермелік құны (құны) көрсетіледі. Бұл ретте, кәсіпкерлік тәуекелді және азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың сыныптары бойынша F және G бағандары толтырылмайды;
8) Н бағанында сақтандыру шартында айқындалған мүліктің құны көрсетіледі;
9) I бағанында есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын (төленген) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
160.09.003Н жолына қосымша нысан I бағанының жиынтық шамасы 160.09.003Н жолына көшіріледі.
127. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
128. 160.09.005G жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған қатысты алдыңғы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген, осы Ереженің 305-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында резиденттік елінде кіріс алатын ұйымның салықтық тіркеу нөмірі. Баған В бағанында резиденттік елі көрсетілген жағдайда толтырылады;
4) D бағанында алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық қызмет көрсетулері бойынша - "L"; кеңес беру қызметтері бойынша шығыстар - "M"; жарнамаға шығыстар - "N" маркетинг бойынша шығыстар - "О") жататын шығыстар сәйкес келетін 160.09.003 жолының астыңғы жолының әріптік индексі көрсетіледі;

5) в графе E указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
6) в графе F указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
8) в графе H указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (E + F - G). Данная сумма переносится в графу Е дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 160.09.005G переносится в строку 160.09.005G, графы Н - в строку 160.09.011.
129. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
12. Составление формы 160.10 - Расходы по вознаграждению
130. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
131. Раздел "Вознаграждения, исчисляемые в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим до 1 января 2004 года" предназначен для определения суммы вознаграждения, исчисляемого в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим до 1 января 2004 года.
132. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам) в тенге":
строка 160.10.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком кредита (займа) в тенге и заполняется на основании данных дополнительной формы.
133. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам) в иностранной валюте":
строка 160.10.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком кредита (займа) в иностранной валюте и заполняется на основании данных дополнительной формы.
134. В разделе "Всего вознаграждений по кредитам (займам)":
1) в строке 160.10.003А указывается максимальная сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле (160.10.001Е + 160.10.002Е) + (160.10.001С + 160.10.002С) х 15 %/30 %.
Налогоплательщики, в контрактах которых нормами налогового режима не предусмотрено дополнительное ограничение предельной суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, данную строку не заполняют;
2) в строке 160.10.003В указывается сумма вознаграждений по кредитам (займам), подлежащая отнесению на вычеты.
135. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам в тенге":

5) Е бағанында салық кезеңінің басына алдағы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында алдағы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстары көрсетіледі;
7) G бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыс сомалары көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыс сомалары (Е + F - G) көрсетіледі. Осы сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының Е бағанына көшіріледі;
160.09.005Н жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 160.09.005G жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 160.09.012 жолына көшіріледі.
12. Сыйақы бойынша шығыстар - 160.13 нысанын жасау
130. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
131. "2004 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес есептелетін сыйақылар" бөлімі 2004 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақы сомаларын айқындауға арналған.
132. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар, теңгеде" бөлімінде:
160.10.001 жолы салық төлеуші теңгеде кредиттерді (заемдар) алған кезде шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
133. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар, шетел валютасында" бөлімінде:
160.10.002 жолы салық төлеуші кредиттерді (заемдар) алған кезде шегерімге жатқызылатын сыйақылардың шетелдік валютада жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
134. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 160.10.003А жолында шегерімге жататын, (160.10.001Е+160.10.002Е)+ (160.10.001С+160.10.002С) х 15 пайыз / 30 пайыз формуласы бойынша айқындалатын сыйақылардың ең жоғарғы сомасы көрсетіледі.
Келісім-шарттарында салық режимінің нормаларында шегерімге жататын сыйақылар сомасының шегін қосымша шектеу көзделмеген салық төлеушілер осы жолды толтырмайды;
2) 160.10.003В жолында шегерімге жататын кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар сомасы көрсетіледі.
135. "Теңгемен берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:

строка 160.10.004 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при размещении налогоплательщиком долговых ценных бумаг, эмитированных в тенге, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
136. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам в иностранной валюте":
строка 160.10.005 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при размещении налогоплательщиком долговых ценных бумаг, эмитированных в иностранной валюте, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
137. В разделе "Всего вознаграждений по долговым ценным бумагам":
в строке 160.10.006 указывается сумма вознаграждений по долговым ценным бумагам, определяемая как сумма строк 160.10.004Е и 160.10.005Е.
138. В разделе "Вознаграждения по имуществу":
строка 160.10.007 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения, подлежащей отнесению на вычеты, при получении налогоплательщиком имущества в доверительное управление и заполняется на основании данных дополнительной формы.
139. В разделе "Всего вознаграждений":
в строке 160.10.008 указывается общая сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк 160.10.003В, 160.10.006, 160.10.007D.
140. Величина строки 160.10.008 переносится в строку 160.00.027.
141. Раздел "Вознаграждения, исчисляемые в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим после 1 января 2004 года" предназначен для определения суммы вознаграждения, исчисляемого в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим после 1 января 2004 года.
142. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 160.10.009 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.10.010 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
143. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 160.10.011 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
144. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 160.10.012 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;

160.10.004 жолы теңгедегі ақша шығарудағы берешек бағалы қағаздарды салық төлеушінің орналастыруы кезінде шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
136. "Шетел валютасындағы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
160.10.005 жолы шетел валютасында ақша шығарудағы берешек бағалы қағаздарды салық төлеушінің орналастыруы кезінде шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақының жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
137. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
160.10.006 жолында 160.10.004Е және 160.10.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар сомасы көрсетіледі.
138. "Мүлік бойынша сыйақы" бөлімінде:
160.10.007 жолы салық төлеушінің сенімгерлік басқаруға мүлікті алуы кезінде шегерімге жататын сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
139. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
160.10.008 жолында 160.10.003В, 160.10.006, 160.10.007D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.
140. 160.10.008 жолының шамасы 160.00.027 жолына көшіріледі.
141. "2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін қолданысқа енгізілген салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақылар" бөлімі 2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін қолданылған салық заңнамасына сәйкес есептелген сыйақы сомаларын айқындауға арналған.
142. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 160.10.009 жолы кредиттерді (заемдарды) салық төлеуші резидентке төлейтін сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 160.10.010 жолы кредиттерді (заемдарды) салық төлеуші резидент емеске төлейтін сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
143. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
160.10.011 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады.
144. "Есептік көрсеткіштер бөлімінде":
1) 160.10.012 жолы есепті салық кезеңінің әр айының соңына өз капиталының орташа арифметикалық сомаларына тең өз капиталының орташа жылдық сомаларын көрсетуге арналған;

2) строка 160.10.013 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 160.10.014 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7, для иных юридических лиц - 4.
145. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 160.10.015 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 160.10.009В и 160.10.011D;
2) в строке 160.10.016 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 160.10.010В, 160.10.011G;
3) в строке 160.10.017 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 160.10.015 и 160.10.016;
4) в строке 160.10.019 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 160.10.015 + 160.10.012/160.10.013 x 160.10.014 х 160.10.016. Если величина 160.10.012/160.10.0013 х 160.10.014 х 160.10.016 имеет отрицательное значение, в данную строку переносится сумма, отраженная в строке 160.10.015;
5) в строке 160.10.019 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 160.10.017 и 160.10.018.
146. Величина строки 160.10.019 переносится в строку 160.00.027.
147. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
148. Дополнительные формы к строкам 160.10.001, 160.10.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-кредитора;
4) в графе D указывается номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается дата получения кредита: день, месяц, год;
6) в графе F указывается сумма полученного кредита (займа);
7) в графе G указывается количество дней отчетного налогового периода, в течение которого налогоплательщиком используется кредит (займа);
8) в графе Н указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком резиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора с применением установленной в нем ставки;
9) в графе I указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком нерезиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора с применением установленной в нем ставки;

2) 160.10.013 жолы есепті салық кезеңінің әр айының ішінде сыйақы төленетін міндеттемелердің орташа арифметикалық жоғарғы сомаларына тең міндеттемелерінің орташа жылдық сомаларын көрсетуге арналған;
3) 160.10.014 жолы қаржы ұйымдары үшін 7 тең, өзге заңды тұлғалар үшін - 4 тең шекті коэффициентті көрсетуге арналған.
145. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 160.10.015 жолында 160.10.009В және 160.10.011D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 160.10.016 жолында 160.10.010В және 160.10.011G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 160.10.017 жолында 160.10.015 және 160.10.016 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 160.10.019 жолында 160.10.015 + 160.10.012/160.10.013 х 160.10.014 х 160.10.016 формуласы бойынша айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі. Егер 160.10.012/160.10.013 х 160.10.014 х 160.10.016 шамасы теріс мәнде болса, бұл жолға 160.10.015 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 160.10.019 жолында 160.10.017 және 160.13.018 жолдары бойынша сомалардан ең азы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
146. 160.10.019 жолының шамасы 160.00.027 жолына көшіріледі.
147. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
148. 160.10.001, 160.10.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында кредитор салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында кредитті алу күні көрсетіледі: күн, ай, жыл;
6) Ғ бағанында алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші кредитті (заемды) пайдаланған есепті салық кезеңі күндерінің саны көрсетіледі;
8) Н бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін резидент салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін резидент салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;

10) в графе J при получении кредитов в тенге указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, при получении кредитов в иностранной валюте - ставка Лондонского межбанковского рынка на момент выдачи займа;
11) в графе К указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, либо 2-кратной ставки Лондонского межбанковского рынка, указанных в графе J;
12) в графе L указывается сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе К;
13) в графе М указывается сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту и подлежащая вычету, определяемая как наименьшая из соответствующих сумм, указанных в графах Н и L;
14) в графе N указывается сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту и подлежащая вычету, которая определяется как наименьшая из соответствующих сумм, указанных в графах I и L.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.10.001 переносится в строку 160.10.001А, графы Н - в строку 160.10.001В, графы I - в строку 160.10.001С, графы L - в строку 160.10.001D, графы М - в строку 160.10.001Е, графы N - в строку 160.10.001F, графы F дополнительной формы к строке 160.10.002 переносится в строку 160.10.002А, графы Н - в строку 160.10.002В, графы I - в строку 160.10.002С, графы L - в строку 160.10.002D, графы М - в строку 160.10.002Е, графы N - в строку 160.10.002F.
149. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
150. Дополнительные формы к строкам 160.10.004, 160.10.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе С номер и дата регистрации эмиссии ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + Е);
8) в графе Н при размещении долговых ценных бумаг в тенге указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан, при размещении в иностранной валюте - ставка Лондонского межбанковского рынка на момент оформления долговых ценных бумаг;
9) в графе I указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, либо 2-кратной ставки Лондонского межбанковского рынка, указанных в графе Н;

10) J бағанында кредиттердi алу кезiнде теңгедегi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы, шетел валютасындағы кредиттердi алу кезiнде - заемды беру сәтiне Лондон банкаралық рыногының ставкасы көрсетiледi;
11) К бағанында J бағанында көрсетiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасының, немесе Лондон банкаралық рыногының 2 еселiк ставкасының мөлшерiнде көрсетiледi;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалатын сыйақы сомасының ставкасы көрсетіледі;
13) М бағанында H және L бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, резидентке төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi;
14) N бағанында I және L бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, резидент емеске төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi.
160.10.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 160.10.001А жолына, Н - 160.10.001В жолына, I - 160.10.001С жолына, L - 160.10.001D жолына, М - 160.10.001Е жолына, N - 160.10.001F жолына көшіріледі, 160.10.002 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 160.10.002А жолына, Н - 160.10.002В жолына, I - 160.10.002С жолына, L - 160.10.002D жолына, М - 160.10.002Е жолына, N - 160.10.002F жолына көшіріледі.
149. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
150. 160.10.004, 160.10.005 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі:
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі;
5) Е бағанында резидентке төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмаcы) (Ғ+Е) ретінде айқындалатын сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында теңгедегi берешек бағалы қағаздарды орналастыру кезiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы, шетел валютасындағы орналастыру кезiнде - берешек бағалы қағаздарды ресiмдеу сәтiне Лондон банкаралық рыногының ставкасы көрсетiледi;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасының және Н бағанында көрсетiлген Лондон банкаралық рыногының 2 еселiк ставкасының мөлшерiнде көрсетiледi;

10) в графе J сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе I;
11) в графе К указывается сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как наименьшая из сумм граф Е и J.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.10.004 переносится в строку 160.10.004А, графы F - в строку 160.10.004В, графы G - в строку 160.10.004С, графы J - в строку 160.10.004D, графы К - в строку 160.10.004Е, графы Е дополнительной формы к строке 160.10.005 переносится в строку 160.10.005А, графы F - в строку 160.10.005В, графы G - в строку 160.10.005С, графы J - в строку 160.10.005D, графы К - в строку 160.10.005Е.
151. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
152. Дополнительная форма к строке 160.10.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименование имущества, полученное в доверительное управление;
3) в графе С указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, представивших имущество в доверительное управление;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
5) в графе Е указывается номер и дата заключения договора;
6) в графе F указывается дата оформления имущества, полученного в доверительное управление;
7) в графе G указывается стоимость имущества, полученного в доверительное управление;
8) графе Н указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период, согласно условиям договора с применением установленной в нем ставки;
9) в графе I указывается официальная ставка рефинансирования, установленная Национальным Банком Республики Казахстан на момент оформления имущества в доверительное управление;
10) в графе J указывается ставка в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, указанной в графе I;
11) в графе К указывается сумма вознаграждения, определенная с применением ставки, указанной в графе J (G*J);
12) в графе L указывается сумма вознаграждения, подлежащая отнесению на вычеты, определенная как наименьшая из сумм граф Н и К.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 160.10.007 переносится в строку 160.10.007А, графы Н - в строку 160.10.007В, графы К - в строку 160.10.007С, графы L - в строку 160.10.007D.
153. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.

10) J бағанында I бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалған сыйақы сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында E және J бағандарында көрсетiлген сомадан ең азы ретiнде айқындалатын, шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi.
160.10.004 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.10.004А жолына, Ғ бағаны - 160.10.004В жолына, G бағаны - 160.10.004С жолына, J бағаны - 160.10.004D жолына, K бағаны - 160.10.004Е жолына көшіріледі, 160.10.005 жолына қосымша нысанның E бағанының жиынтық шамасы - 160.10.005А жолына, F бағаны - 160.13.005В жолына, G бағаны - 160.10.005С жолына, J бағаны - 160.10.005D жолына, К бағаны - 160.10.005Е жолына көшіріледі.
151. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
152. 160.10.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында мүлікті сенімгерлік басқаруға берген заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүлікті ресімдеу күні көрсетіледі;
7) G бағанында сенімгерлік басқаруға алынған мүліктің құны көрсетіледі;
8) Н бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарттың жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеушіге төленген (төленуі тиіс) сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) мүлікті сенімгерлік басқаруға ресімдеу сәтіне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы;
10) J бағанында I бағанында көрсетiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасы көрсетiледi;
11) К бағанында J (G* J) бағанында көрсетілген ставканы қолдану арқылы айқындалатын сыйақы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында H және К бағандарының сомасынан ең азы ретiнде айқындалатын, резидентке төленетін шегерiмге жатқызылуы тиiс сыйақы сомасы көрсетiледi;
160.10.007 жолына қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 160.10.007А жолына, Н бағаны - 160.10.007В жолына, К бағаны - 160.10.007С жолына, L бағаны - 160.10.007D жолына көшіріледі.
153. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

154. Дополнительные формы к строкам 160.13.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком резиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.10.009 переносится в строку 160.10.009А, графы F - в строку 160.10.009В.
155. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
156. Дополнительная форма к строке 160.10.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации организации - получателя дохода в стране резидентства нерезидента;
5) в графе E указываются номер и дата заключения кредитного договора;
6) в графе F указывается сумма полученного кредита (займа) от нерезидента. При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
7) в графе G указывается сумма вознаграждения, выплаченного (подлежащего выплате) налогоплательщиком нерезиденту за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.10.010 переносится в строку 160.10.010А, графы G - в строку 160.10.010В.

154. 160.10.009 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында кредитор ұйымның салық төлеушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі. Кредитті (заемды) шет ел валютасында алғанда кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
6) Ғ бағанында шарт ережесіне сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырма осы бағанда көрсетілуге жатады.
160.10.009 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.10.009А жолына, Ғ бағаны - 160.10.009В жолына көшіріледі.
155. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
156. 160.10.009, 160.10.010 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 305-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кіріс алушы ұйымның резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) Ғ бағанында резидент еместен алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі. Кредитті (заемды) шет ел валютасында алғанда кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
7) G бағанында белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.
160.10.010 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 160.10.010А жолына, G бағаны - 160.10.010В жолына көшіріледі.

157. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
158. Дополнительная форма к строке 160.10.011:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе C указываются номер и дата регистрации эмиссии долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги. При выпуске долговой ценной бумаги в иностранной валюте номинальная стоимость долговой ценной бумаги пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент реализации долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения резиденту;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая резиденту;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + E). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения нерезиденту;
9) в графе I указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая нерезиденту;
10) в графе J указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (I + H). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.10.011 переносится в строку 160.10.011А, графы Е - в строку 160.10.011В, графы F - в строку 160.10.011С, графы G - в строку 160.10.011D, графы H - в строку 160.10.011E, графы I - в строку 160.10.011F, графы J - в строку 160.10.011G.

157. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
158. 160.10.011 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі. Берешек бағалы қағазды шет ел валютасында шығарғанда берешек бағалы қағаздың атаулы құны берешек бағалы қағазды сату сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
5) Е бағанында резидентке төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмаcы) (Ғ+Е) ретінде айқындалатын резидентке төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
8) Н бағанында резидент емеске сыйақыны төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емеске төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмасы) (I+Н) ретінде айқындалатын резидент емеске төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
160.10.011 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 160.10.011А жолына, Е бағаны - 160.10.011В жолына, Ғ бағаны - 160.10.011С жолына, G бағаны - 160.10.011D жолына, Н бағаны - 160.10.011Е жолына, І бағаны - 160.10.011Ғ жолына, J бағаны - 160.10.011G жолына көшіріледі.

165. Дополнительная форма к строкам 160.11.001, 160.11.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование иностранного постоянного учреждения;
3) в графе С указывается код страны расположения иностранного постоянного учреждения согласно пункту 305 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы совокупного годового дохода налогоплательщика резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
5) в графе Е указываются доли совокупного годового дохода иностранного постоянного учреждения в совокупном годовом доходе налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
6) в графе F указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
7) в графе G указываются доли первоначальной (текущей) стоимости основных средств иностранного постоянного учреждения в общей сумме первоначальной (текущей) стоимости основных средств налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
8) в графе H указываются суммы расходов по оплате труда налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений в национальной валюте;
9) в графе I указываются доли расходов по оплате труда работников иностранного постоянного учреждения в общей сумме расходов по оплате труда работников налогоплательщика - резидента по каждому иностранному постоянному учреждению;
10) в графе J указываются размеры расчетного показателя, определенные по графе Е или как отношение суммы граф E, G, I к 3 ((графа Е + графа G + графа I)/3), в зависимости от применяемого способа, по каждому иностранному постоянному учреждению;
11) в графе К указываются суммы управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов соответствующего иностранного постоянного учреждения определяется как произведение графы J и строки 00001К.
В графе 00001К указывается общая сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, понесенных в течение отчетного налогового периода в целях получения совокупного годового дохода и подлежащих пропорциональному распределению в целях отнесения их на вычеты иностранным постоянным учреждением резидента в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
12) в графе L указываются общие суммы затрат налогоплательщика - резидента и иностранных постоянных учреждений с учетом затрат, отраженных в графе К.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов резидента, указанная в строке 00001К дополнительной формы к строкам 160.11.001, 160.11.002, переносится в строку 160.11.001А.

165. 160.11.001 және 160.11.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетелдік тұрақты мекеменің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 305-тармағына сәйкес шетелдік тұрақты мекеме орналасқан елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекемелердің жылдық жиынтық кірісінің ұлттық валютадағы сомалары көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіндегі шетелдік тұрақты мекеменің жылдық жиынтық кірісінің үлесі көрсетіледі;
6) F бағанында резиденттің және шетелдік тұрақты мекемелердің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құны құнының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құнының жалпы сомасындағы шетелдік тұрақты мекеменің негізгі құрал-жабдықтарының бастапқы (ағымдағы) құнының үлесі көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекеменің еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының ұлттық валютадағы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында әрбір шетелдік тұрақты мекеме бойынша резидент салық төлеушінің қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының жалпы сомасындағы шетелдік тұрақты мекеменің қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстарының үлесі көрсетіледі;
10) J бағанында әрбір шетелдік мекеме бойынша Е бағаны бойынша немесе Е, G, І бағандары сомаларының 3-ке қатынасы бағандары сомаларының 3-ке қатынасы (Е бағаны + G бағаны + І бағаны)/3) ретінде айқындалған есептелген есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
11) К бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекеменің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі.
Тиісті шетелдік тұрақты мекеменің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы J және 00001К жолының туындысы ретінде айқындалады;
00001К бағанында резиденттің жылдық жиынтық жылдық кіріс алу мақсатында есепті салық кезеңінің ішінде шеккен және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес резиденттің тұрақты мекемелеріне барабар бөлуге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында резидент салық төлеушінің және шетелдік тұрақты мекемелердің К бағанында көрсетілген шығындарын есепке алумен шығындарының жалпы сомалары көрсетіледі.
160.11.001, 160.11.002 нысанына қосымша нысанның 00001К жолында көрсетілген резиденттің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 160.17.001А жолына көшіріледі.

12) в строке 160.12.004С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 160.12.004А и 160.12.004В;
13) в строке 160.12.005 отражается начисленная сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
14) в строке 160.12.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 160.12.001С, 160.12.003С, 160.12.004С, 160.12.005.
169. Величина строки 160.12.006 переносится в строку 160.00.032.
170. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
15. Составление формы 160.13 - Прочие вычеты
171. Данная форма предназначена для определения суммы вычетов по расходам на научно-исследовательские и научно-технические (проектные, изыскательские и опытно - конструкторские) работы, а также понесенным в виде присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек. Также в данной форме определяются сумма переносимых убытков от предпринимательской деятельности и стоимость фиксированных активов, вновь введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
172. В разделе "Прочие вычеты":
1) строка 160.13.001 предназначена для отражения суммы расходов на научно-исследовательские и проектные, изыскательские и опытно - конструкторские или научно-технические работы в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
2) строка 160.13.002 предназначена для отражения суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
3) строка 160.13.003 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, вновь введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительных форм, количество которых определяется количеством заключенных контрактов.
4) строка 160.13.004 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
173. Величина строки 160.13.001 переносится в строку 160.00.031.

12) 160.12.004С жолында шегерімдерге жатқызылуға жататын жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша шығыстардың сомалары көрсетіледі. 160.12.004А және 160.12.004В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
13) 160.12.005А жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы көрсетіледі;
14) 160.12.006 жолында шегерімге жатқызылуға жататын әлеуметтiк төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 160.12.001С, 160.12.003С, 160.12.004С, 160.12.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
169. 160.12.006 жолының шамасы 160.00.032 жолына көшіріледі.
170. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
15. Өзге де шегерімдер - 160.13 нысанын жасау
171. Бұл нысан ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарға шығыстар бойынша, сондай-ақ тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсiмпұлдар, тұрақсыздық айыптары түрінде шеккен шығыстары бойынша шегерімдер сомасын айқындауға арналған. Сондай-ақ бұл нысанда қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес кәсіпкерлік қызметтен шеккен залалдар сомасы мен шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны айқындалады.
172. "Өзге де шегерімдер" бөлімінде:
1) 160.13.001 жолы жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартқа қол қою (жасау) күніне қолданыстағы салық заңнамасына байланысты шегерімге жатқызылуға тиіс ғылыми-зерттеу және жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық немесе ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 160.13.002 жолы шегерімге жатқызылатын айыппұлдар, өсiмпұлдар, тұрақсыздық айыптарының сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.13.003 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша жиынтық сомаларды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
4) 160.13.004 жолы өткен салық кезеңдерінен шеккен залалдың жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
173. 160.13.001 жолының шамасы 160.00.031 жолына көшіріледі.

Величина строки 160.13.002 переносится в строку 160.00.036.
Величина строки 160.24.001В переносится в строку 160.00.037F.
Величина строки 160.13.004 переносится в строку 160.00.047.
174. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
175. Дополнительная форма к строке 160.13.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, осуществляющих научно-исследовательские и научно-технические (проектные, изыскательские и опытно - конструкторские) работы согласно договору;

160.13.002 жолының шамасы 160.00.036 жолына көшіріледі.
160.24.001 жолының шамасы 160.00.037F жолына көшіріледі.
160.13.004 жолының шамасы 160.00.047 жолына көшіріледі.
174. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
175. 160.13.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартқа сәйкес ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарды жүзеге асыратын заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;

3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил;
4) в графе D указывается вид (наименование) выполненных научно -исследовательских, проектных, изыскательских и опытно - конструкторских работ. Данная графа заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании контракта на недропользование, налоговый режим в котором установлен в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим до 1 января 2005 года;

3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 305-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында орындалған ғылыми-зерттеу, жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстардың түрі көрсетіледі. Бұл бағанды 2005 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт негізінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;

6) в графе F указываются номер и дата счета-фактуры, подтверждающего осуществление соответствующих научно-исследовательских и научно-технических (проектных, изыскательских и опытно-конструкторских) работ;
7) в графе G указывается номер и дата акта выполненных научно-исследовательских и научно-технических (проектных, изыскательских и опытно-конструкторских) работ;
8) в графе H указывается номер и дата проектно-сметной документации;
9) в графе I указывается сумма произведенных расходов на научно- исследовательские и научно-технические (проектные, изыскательские и опытно-конструкторские) работы, связанных с получением доходов и подлежащих вычету.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 160.13.001 переносится в строку 160.13.001.
176. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
177.Дополнительная форма к строке 160.13.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации, перед которой возникли договорные обязательства за нарушение условий хозяйственных договоров;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика-/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил организации, указанной в графе B;
4) в графе D указываются номер и дата заключения договора (контракта) или решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;
5) в графе E указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты;
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.13.002 переносится в строку 160.13.002.
178. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
179. Дополнительная форма к строке 160.13.003.
В разделе "Общая информация" указывается срок окупаемости, номер и дата заключения контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях; период, на который предоставлены преференции.
В разделе "Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование фиксированных активов;
3) в графе C указывается дата ввода фиксированных активов;
4) в графе D указывается стоимость вводимых в эксплуатацию фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта. В последующие налоговые периоды в данную строку переносится остаточная стоимость фиксированных активов и расходы на реконструкцию из соответствующих строк графы G дополнительной формы к строке 160.13.003 за предыдущий налоговый период и стоимость вновь вводимых фиксированных активов и расходы на реконструкцию объектов в рамках инвестиционного проекта в отчетном налоговом периоде по условиям контракта;

6) Ғ бағанында ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарға сәйкес келетін жүзеге асыруларды растайтын шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында орындалған ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстар актісінің нөмірі мен күні;
8) Н бағанында жобалық-сметалық құжаттаманың нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) I бағанында кірістерді алумен байланысты және шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарына жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
160.13.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 160.13.001 жолына көшіріледі.
176. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
177. 160.13.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оның алдында шаруашылық шарттарын жағдайларын бұзғаны үшін шарт міндеттемелері туындаған ұйым атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ осы Ереженің 305-тармағына сәйкес ұйымның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында оған сәйкес салық төлеуші (салық төлеушіге) таныған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсiмпұлдар, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) немесе сот шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсiмпұлдар, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
160.13.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 160.13.002 жолына көшіріледі.
178. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
179. 160.13.003 жолына қосымша нысан:
"Жалпы ақпарат" бөлімінде өтелімділік мерзімі; Инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған келісім-шарттың жасалған нөмірі мен күні; преференциялар берілген кезең көрсетіледі.
"Инвестициялық салық преференциялар бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тіркелген активтерді іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және объектілерді қайта құруға шығыстар көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы жолға өткен салық кезеңі үшін 160.13.003 жолға қосымша нысанының G бағанының тиісті жолдарындағы тіркелген активтердің қалдық құны және объектілерді қайта құруға шығыстар және келісім-шарттың шарты бойынша есепті салық кезеңінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны және инвестициялық жоба шеңберінде объектілерді қайта құруға шығыстар көшіріледі;

5) в графе Е указывается текущий период предоставления инвестиционных налоговых преференций (далее - преференции) по счету (в первый налоговый период - первый год действия преференций, последующие налоговые периоды - годы действия преференций, на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях). Срок действия преференций определяется в зависимости от объемов инвестиций в фиксированные активы в соответствии с пунктом 9 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в графе F отражается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается остаточная стоимость фиксированных активов и расходов на реконструкцию, которая подлежит переносу в соответствующие строки графы D дополнительной формы к строке 160.13.003 следующего налогового периода (D - F);
8) в графе Н указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается номер подгруппы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.13.003 переносится в строку 160.13.003А, графы F - в строку 160.13.003В, графы G - в строку 160.13.003С.
180. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
181. Дополнительная форма к строке 160.13.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 160.00.42 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 160.00.046) переносится в данную графу. В случае если в строке 160.00.042 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 160.00.044;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, строений и сооружений, указанный в строке 160.02.002 (при положительном значении строки 160.00.042). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков;

5) Е бағанында есеп бойынша инвестициялық салықтық преференциялар берудің ағымдағы кезеңі көрсетіледі (бірінші салық кезеңі - преференцияларды қолданудың бірінші жылы, келесі салық кезеңдері - Инвестиция туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған келісім-шарттың негізінде преференцияларды қолдану жылы). Преференцияларды қолдану мерзімі Салық кодексінің 139-бабының 9-тармағына сәйкес тіркелген активтердегі инвестициялардың көлеміне байланысты айқындалады;
6) Ғ бағанында Салық кодексінің 139-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
7) G бағанында келесі салық кезеңінің 160.13.003 жолына қосымша нысанының D бағанының тиісті жолдарына көшірілетін тіркелген активтердің құны мен қайта құруға шығыстар көрсетіледі (D - F);
8) Н бағанында Салық кодексінің 110-бабы 1-тармағына сәйкес тіркелген активтер тобының нөмірі көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің 110-бабы 1-тармағына сәйкес тіркелген активтердің шағын тобының нөмірі көрсетіледі.
160.13.003 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 160.13.003A жолына, F бағаны - 160.13.003В жолына, G бағаны - 160.13.003С жолына көшіріледі.
180. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
181. 160.13.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 160.00.042 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (160.00.046 жолы) осы бағанға көшіріледі.
Егер 160.00.042 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 160.00.044 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 160.02.002 жолында көрсетілген (160.00.042 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, құрылыстар және ғимараттарды сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі;

6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 160.13.004 переносится в строку 160.13.004.
182. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
16. Составление формы 160.14 - Налогообложение
социальной сферы
183. Данная форма предназначена для определения суммы безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям и суммы оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.

6) Ғ бағанында залалдарды көшіруге арналған мерзімнің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
160.13.004 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 160.13.004 жолына көшіріледі.
182. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
16. Әлеуметтік салада салық салу - 160.14 нысанын жасау
83. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомаларын және Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес салық төлеуші көрсеткен демеушілік жәрдем сомасын айқындауға арналған.

186. Величина строки 160.14.001 переносится в строки 160.00.046В.
Величина строки 160.14.002 переносится в строки 160.00.046С.
187. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
188. Дополнительная форма к строке 160.14.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование некоммерческой организации, которой передано имущество налогоплательщиком;

186. 160.14.001 жолының шамасы 160.00.046В жолына көшіріледі.
160.14.002 жолының шамасы 160.00.046С жолына көшіріледі.
187. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
188. 160.14.001 жолына қосымша нысанда:
160.14.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші мүлік берген коммерциялық емес ұйымның атауы көрсетіледі;

5) в графе Е указывается номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде спонсорской помощи;
6) в графе F указывается стоимость имущества, переданного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.14.002 переносится в строку 160.14.002.
191. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
17. Составление формы 160.15 - Выплаченные сомнительные
обязательства и сомнительные требования
192. Данная форма предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, а также суммы сомнительных требований, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
Выплаченные сомнительные и списанные обязательства подлежат отнесению на вычеты в течение срока исковой давности, с момента их включения в совокупный годовой доход.
193. В разделе "Выплаченные сомнительные обязательства":
строка 160.15.001 предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
строка 160.15.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
строка 160.15.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 160.15.001С и 160.15.002С.
194. В разделе "Сомнительные требования":
строка 160.15.004 предназначена для отражения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
195. Величина строки 160.15.003 переносится в строку 160.00.028.
Величина строки 160.15.004В переносится в строку 160.00.029.
196. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
197. Дополнительные формы к строкам 160.15.001 и 160.15.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора, которому выплачена сумма, ранее признанная налогоплательщиком сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 305 настоящих Правил кредитора, указанного в графе В;

5) Е бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүлікті растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында демеушілік жәрдем түрінде берілген мүліктің құны көрсетіледі.
160.14.002 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 160.14.002 жолына көшіріледі.
191. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
17. Төленген күмәнді міндеттемелер мен күмәнді талаптар - 160.15 нысанын жасау
192. Бұл нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелердің сомасын, сондай-ақ күмәнді талаптар сомаларын айқындауға арналған.
Төленген күмәнді және есептен шығарылған міндеттемелер талап ету мерзімі ішінде, оларды жылдық жиынтық кіріске қосқан сәттен бастап шегеруге жатады.
193. "Төленген күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
160.15.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
160.15.002 жолы бұрын кіріс деп танылған, төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
160.15.003 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс бұрын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын айқындауға арналған және 160.15.001С және 160.15.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
194. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
160.15.004 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптардың сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
195. 160.15.003 жолының шамасы 160.00.028 жолына көшіріледі.
160.15.004В жолының шамасы 160.00.029 жолына көшіріледі.
196. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
197. 160.15.001 және 160.15.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріске жатқызылған және салық төлеуші бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған, сома төленген кредитор - заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 305-бабына сәйкес кредитордың резиденттік елінің коды көрсетіледі;

4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других), подтверждающего возникновение кредиторской задолженности;
5) в графе Е указывается дата (месяц, год) включения в доход суммы кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
7) в графе G указывается дата (месяц, год) погашения кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
8) в графе Н указывается выплаченная сумма сомнительных либо списанных обязательств;
9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности, ранее признанной сомнительным либо списанным обязательством и отнесенной на доходы, подлежащая вычету и определяемая как наименьшая из сумм граф F и H.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.15.001 переносится в строку 160.15.001А, графы H - в строку 160.15.001В, графы I - в строку 160.15.001С.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.15.002 переносится в строку 160.15.002А, графы H - в строку 160.15.002В, графы I - в строку 160.15.002С.
198. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
199. Дополнительная форма к строке 160.15.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, которым реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается дата и номер документа (счета-фактуры), подтверждающего возникновение требования;
5) в графе E указывается дата и номер решения суда о признании дебитора банкротом;
6) в графе F указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
7) в графе G указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);
8) в графе H указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе H, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
9) в графе I указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием, подлежащая вычету в пределах суммы, ранее включенной в доход.

4) D бағанында кредиторлық берешектің туындауын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасын кіріске енгізу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
6) Ғ бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешекті өтеу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
8) Н бағанында төленген күмәнді міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған және шегерімге жатқызылатын кіріске жатқызылған әрі Ғ және Н бағандары сомасының ең азы ретінде айқындалатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
160.15.001 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 160.15.001А жолына, Н бағаны - 160.15.001В жолына, І бағаны - 160.15.001С жолына көшіріледі.
160.15.002 жолына қосымша нысан Ғ бағанының жиынтық шамасы 160.15.002А жолына, Н бағаны - 160.15.002В жолына, І бағаны - 160.15.002С жолына көшіріледі.
198. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
199. 160.15.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушіге берешегі үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатқан, жұмыстар орындаған, қызмет көрсеткен заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында талап туындағанын растайтын құжаттың (шот-фактура) күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында дебиторды банкрот деп тану туралы сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында Заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске Н бағанында көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
9) I бағанында күмәнді талап болып табылатын және бұрын кіріске қосылған сомалар шегінде шегерімге жататын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.

Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 160.15.004 переносится в строку 160.15.004А, графы I - в строку 160.15.004В.
200. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
18. Составление формы 160.16 - Расходы на геологическое изучение,
разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и
другие расходы недропользователей
201. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса, либо в соответствии положениями контрактов на недропользование.
202. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) номер и дата заключения контракта;
2) дата утверждения запасов уполномоченным органом в сфере геологического изучения, охраны и использования недр.
203. В разделе "Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов":
1) строка 160.16.001 предназначена для отражения суммы расходов на геологическое изучение и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.16.002 предназначена для отражения суммы расходов на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.16.003 предназначена для отражения суммы общих административных расходов и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) в строке 160.16.004А указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
5) в строке 160.16.004В указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
6) строка 160.16.004С заполняется недропользователями, которые являются плательщиками бонуса добычи согласно условиям контрактов на недропользование;
7) строка 160.16.005 заполняется недропользователями, которые являются плательщиками исторических затрат, согласно условиям контрактов на недропользование;
8) в строке 160.16.006 указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии с пунктом 1 статьи 101 Налогового кодекса, кроме расходов по реализации добытых полезных ископаемых;
9) в строке 160.16.007 указывается общая сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ископаемых и других расходов налогоплательщика, определяемая как сумма строк с 160.16.001 по 160.16.006;

160.15.004 жолына қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 160.15.004А жолына, I бағаны - 160.15.004В жолына көшіріледі.
200. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
18. Геологиялық зерттеуге, барлау мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 160.16 нысанын жасау
201. Бұл нысан Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін геологиялық зерттеу мен барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын немесе Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарт) ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын шығыстарын айқындауға арналған.
202. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) келісім-шартты жасау күні және нөмірі;
2) геологиялық зерттеу, жер қойнауын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның қорларды бекіту күні.
203. "Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар" бөлімінде:
1) 160.16.001 жолы геологиялық зерттеуге шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 160.16.002 жолы бағалау және орналастыру кезеңінде барлау мен пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 160.16.003 жолы жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 160.16.004А жолында қол қойылатын төленген бонус сомасы көрсетіледі;
5) 160.16.004В жолында коммерциялық табылудың төленген бонусының сомасы көрсетіледі;
6) 160.16.004С жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар жағдайына сәйкес өндіру бонусын төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
7) 160.16.005 жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар (өнімді бөлу туралы келісім-шарт) жағдайына сәйкес тарихи шығыстарды төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
8) 160.16.006 жолында өндірілген пайдалы қазбаларды сату бойынша шығыстардан басқа Салық кодексінің 101-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге шығыстар көрсетіледі;
9) 160.16.007 жолында 160.16.001 - 160.16.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға, геологиялық зерттеуге шығыстардың жалпы сомасы және салық төлеушінің басқа да шығыстары көрсетіледі;

10) в строке 160.16.008 указывается сумма доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
11) в строке 160.16.008А указывается сумма доходов от передачи права недропользования, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
12) в строке 160.16.009 указывается сумма доходов из строки 160.16.008, на которые не уменьшается сумма расходов, указываемая в строке 160.16.007. Определяется как сумма строк 160.16.010 и 160.16.011;
13) в строке 160.16.010 указывается общая сумма доходов, полученных недропользователем при реализации полезных ископаемых, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
14) в строке 160.16.011 указывается общая сумма доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода. Определяется как сумма строк с 160.16.011А по 160.16.011J;
15) в строке 160.16.012 указывается общая сумма доходов, на которую уменьшается сумма расходов, полученная в строке 160.16.007. Определяется как разница строк 160.16.008 и 160.16.009;
16) в строке 160.16.013 указывается сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, подлежащая отнесению на вычеты, полученная как положительная разница строк 160.16.007 и 160.16.012.
В случае если по строке 160.16.013 получено отрицательное значение, указанная сумма признается доходом от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей.
204. В разделе "Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) строка 160.16.014 предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и нематериальных активов. Определяется сложением сумм строк 160.16.014А и 160.16.014В;
2) строка 160.16.014А предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.16.014В предназначена для отражения сумм расходов на приобретение нематериальных активов, включая расходы на приобретение права недропользования, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
205. В разделе "Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) в строке 160.16.015А указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 160.16.013, в последующие налоговые периоды - сумма строк 160.16.013, 160.16.014 и 160.16.016 за предыдущий налоговый период;

10) 160.16.008 жолында коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары, барлау, геологиялық зерттеу өткізу кезеңіне келісім-шарт жасалған шектерде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 160.16.008А жер қойнауын пайдалану құқығын беруден түскен табыстар сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
12) 160.16.009 жолында 160.16.007 жолында көрсетілген шығыстар сомасына азайтылмайтын 160.16.008 жолынан кірістер сомасы көрсетіледі. 160.16.010 және 160.16.011 жолдарының сомалары ретінде айқындалады;
13) 160.16.010 жолында пайдалы қазбаларды сату кезінде жер қойнауын пайдаланушы алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
14) 160.16.011 жолында жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 160.16.011А - 160.16.011F жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
15) 160.16.012 жолында 160.16.007 жолында алынған шығыстар сомасына азайтылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 160.16.008 және 160.16.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
16) 160.16.013 жолында 160.16.007 және 160.16.012 жолдарының оң айырмасы ретінде алынған, шегерімге жатқызылуы тиіс табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеу, барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі.
Егер 160.16.013 жолы бойынша теріс бағам алынған болса, көрсетілген сома табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарға, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарына түзетулерден түскен кірістер деп танылады.
204. "Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар" бөлімінде:
1) 160.16.014 жолы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған. 160.16.014А және 160.16.014В жолдарының қосындысымен айқындалады;
2) 160.16.014А жолы негізгі құралдар сатып алуға шыққан шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.16.014В жолы жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуды қоса алғанда, материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
205. "Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар" бөлімінде:
1) 160.16.015А жолында Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісім-шарттың іс-әрекет етудегі бірінші салық кезеңінде осы жолға 160.16.013 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне - бұрынғы салық кезеңі үшін 160.16.013, 160.16.014, 160.16.016 жолдарында айқындалған сома көшіріледі;

2) в строках 160.16.015ВI указана предельная норма амортизации в размере 25 процентов;
3) в строках 160.16.015ВII указывается норма амортизации, применяемая недропользователем, но не выше предельной нормы (25 %);
4) в строках 160.16.015С указывается сумма амортизационных отчислений, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде, определенная как произведение строк 160.16.015А и 160.16.015ВII;
5) в строках 160.16.016 указывается сумма расходов, переносимых на следующий налоговый период, определенная как разность строк 160.16.015А и 160.16.015С;
206. Раздел "Расходы на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы", заполняется недропользователем в соответствии с условиями контракта на недропользование и нормами законодательства.
1) в строке 160.16.017 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов определенных в рамках контракта за отчетный налоговый период;
2) строка 160.16.018 предназначена для отражения суммы фактически произведенных недропользователем расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за отчетный налоговый период и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 160.16.019 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов подлежащих отнесению на вычеты. Определяется как наименьшее значение из строк 160.16.017 и 160.16.018;
4) в строке 160.16.020 указывается сумма прочих расходов, включая расходы на развитие инфраструктуры.
207. Величина строки 160.16.013 переносится в строку 160.00.021 в случае отражения по строке 160.16.013 отрицательного значения.
Величина строк 160.16.015С, 160.16.019 и 160.16.020 переносится в строку 160.00.033.
208. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
209. Дополнительные формы к строкам 160.16.001, 160.16.002, 160.16.003, 160.16.014А, 160.16.014В, 160.16.018:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 305 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы Е отражаются единой суммой;
3) в графе С дополнительных форм к строкам 160.16.001, 160.16.002, 160.16.003 указывается код вида расходов:
N
п/п
Расходы на геологическое изучение,
разведку и подготовительные работы
к добыче природных ресурсов
Код
расходов
1
Исследования и изыскания, включая аэросъемку,
геофизические, геохимические, палеонтологические,
геологические, топографические и сейсмические
съемки, исследования, изыскания, пробы грунтов,
работы по изучению воздействия на окружающую
среду, изучение коллекторов и другие аналогичные
работы, и их соответствующую интерпретацию
01
2
Бурение, углубление, заглушивание, бурение
боковых стволов, опробование, заканчивание и
капитальный ремонт (в зависимости от
обстоятельств) разведочных скважин и оценочных
скважин, при условии, что такие скважины не были
закончены в качестве эксплуатационных скважин
02
3
Товарно-материальные запасы и основные средства,
закупленные для использования для разведочных и
(или) оценочных скважин, при условии, что такие
скважины не были закончены в качестве
эксплуатационных скважин
03
4
Оплата труда и услуг, используемых при бурении в
ходе разведки и оценки, при условии, что такие
скважины не были закончены в качестве
эксплуатационных скважин
04
5
Объекты, используемые для работ описанных выше
05
6
Расходы на услуги и общеадминистративные
расходы, понесенные в период разведки и оценки
06
7
Расходы по процентам
07
8
Прочие расходы на геологическое изучение,
разведку и подготовительные работы к добыче
природных ресурсов, в соответствии с условиями
контрактов на недропользование
08
В графе С дополнительной формы к строке 160.16.014А указывается код вида расходов, включаемых в первоначальную стоимость основных средств:
N
п/п
Наименование расходов, включаемых в
первоначальную стоимость основных средств
Код
расходов
1
Расходы на приобретение основных средств
01
2
Расходы по уплате невозмещаемых налогов и
других обязательных платежей в бюджет
02
3
Расходы по доставке
03
4
Расходы по монтажу, установке и пуску в
эксплуатацию
04
5
Другие расходы, непосредственно связанные с
приведением основных средств в рабочее
состояние для его использования по назначению
05
6
Расходы на материалы и сырье
06
7
Расходы на заработную плату
07
8
Накладные расходы
08
9
Расходы по уплате вознаграждения
09
10
Расходы по страхованию
10
11
Расходы по оплате работ (услуг) сторонним
организациям
11
12
Прочие расходы, включаемые в первоначальную
стоимость основных средств
12
В графе С дополнительной формы к строке 160.16.014В указывается наименование нематериальных активов.

2) 160.16.015ВІ жолында 25 проценттер мөлшерінде амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;
3) 160.16.015ВІІ жолында шекті нормадан аспайтын (25 пайыз) жер қойнауын пайдаланушы қолданатын амортизацияның нормасы көрсетіледі;
4) 160.16.015С жолында тиісінше 160.16.015А және 160.16.015ВІІ жолдарының туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 160.16.016 жолында 160.16.015А және 160.16.015С жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған келесі салық кезеңіне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі.
206. "Қазақстандық кадрларды оқытуға және әлеуметтік саланы дамытуға шығыстар" бөлімін Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт талаптары мен заң нормаларына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар толтырады:
1) 160.16.017 жолында есепті салық кезеңі үшін келісім-шарт шегінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
2) 160.16.018 жолында есепті салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға жер қойнауын пайдаланушы нақты жүргізілген шығыстардың соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 160.16.019 жолында шегерімге жататын қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі. 160.16.017 және 160.16.018 жолдарының ең аз мәні ретінде айқындалады;
4) 160.16.020 жолында инфрақұрылымды дамытуға шығыстарды қоса алғанда, өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі.
207. 160.16.013 жолының шамасы 160.16.013 жолы бойынша теріс мән көрсетілген жағдайда 160.00.021 жолына көшіріледі.
160.16.015С, 160.16.019 бен 160.16.020 жолдарының шамасы 160.00.033 жолына көшіріледі.
208. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
209. 160.16.001, 160.16.002, 160.16.003, 160.16.014А, 160.16.014В, 160.16.018 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ осы Ережелердің 286-тармағына сәйкес кіріс алушының резиденттік елінің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал Е бағанының деректері бірыңғай сомада көрсетіледі;
3) 160.16.001, 160.16.002, 160.16.003 жолдарына қосымша нысандардың С бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
N
р
Геологиялық зерттеуге, барлауға
және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар
Шығыс коды
1
Әуеден суретке түсіруді, геофизикалық,
геохимиялық, палеонтологиялық,
геологиялық, топографиялық және
сейсмикалық түсірулерді, зерттеулерді,
іздестіруді, топырақты сұрыптауды,
қоршаған ортаға ықпал етуді зерттеу
Бойынша жұмыстарды, коллекторларды
және ұқсас жұмыстарды зерттеуді және
олардың тиісті түсіндірмелерін қоспағанда зерттеу және іздестіру
01
2
Бұрғылау, тереңдету, бұқтыру, жанама
оқпандарды бұрғылау, байлау, осындай
ұңғымалар пайдалану ұңғымалары ретінде
аяқталмаған шартта, барлау ұңғылары
мен бағалау ұңғыларын аяқтау және
күрделі жөндеу (жағдайларға байланысты)
02
3
Осындай ұңғымалар пайдалану ұңғымалары
ретінде аяқталмаған шартта барлау және
(немесе) бағалау ұңғылар үшін пайдалануға сатып алынған
тауарлық-материалдық қорлар және
негізгі құралдар
03
4
Осындай ұңғымалар пайдалану ұңғымалары
ретінде бітпеген аяқталмаған шартта
барлау және бағалау барысында бұрғылау
кезінде пайдаланылатын еңбек және
қызмет көрсетулер төлемі
04
5
Жоғарыда сипатталған жұмыстар үшін
пайдаланылатын объектілер
05
6
Барлау және бағалау кезеңінде шеккен
қызмет көрсетулерге шығыстар мен
жалпы әкімшілік шығыстар
06
7
Өзге де шығыстар
07
8
Жер қойнауын пайдалануға арналған
келісім-шарттардың шартарына сәйкес
геологиялық зерттеуге, барлауға және
табиғат ресурстарын өңдіруге дайындық
жұмыстарына өзге де шығыстар
08
160.16.014А жолына қосымша нысанның С бағанында негізгі құралдардың бастапқы құнына қосылатын шығыс түрлері көрсетіледі:
N р/с
Негізгі құралдардың
бастапқы құнына қосылатын
шығыстардың атауы
Шығыс коды
1
Негізгі құралдарды сатып алуға
шығыстар
01
2
Өтелмейтін салық және бюджетке
төленетін басқа да міндетті
төлемдер бойынша шығыстар
02
3
Жеткізу бойынша шығыстар
03
4
Монтаждау, қондыру және
пайдалануға жіберу бойынша
шығыстар
04
5
Негізгі құралдарды мақсатта
пайдалану үшін жұмыс қалпына
келтірумен тікелей байланысты
басқа да шығыстар
05
6
Материалдарға және шикізаттар
шығыстары
06
7
Еңбекақы шығыстары
07
8
Үстеме шығыстары
08
9
Сыйлықақы төлемдері шығыстары
09
10
Сақтандыру бойынша шығыстар
10
11
Бөтен ұйымдарға жұмыстарды
(қызмет көрсетулерді) төлеу
бойынша шығыстар
11
12
Негізгі құралдардың бастапқы құнына қосатын басқа шығыстар
12
160.16.014В жолына қосымша нысанның С бағанында материалдық емес активтердің атауы көрсетіледі.

В графе С дополнительной формы к строке 160.16.018 указывается по расходам на обучение казахстанских кадров код "01", по расходам на развитие социальной сферы - код "02", по расходам на развитие инфраструктуры - код "03", прочие расходы, в соответствии с условиями контрактов на недропользование - код "04";
4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, договора), подтверждающего заявленную сумму расходов, указанных в графе Е;
5) в графе Е указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 160.16.001 переносится в строку 160.16.001, графы Е дополнительной формы к строке 160.16.002 переносится в строку 160.16.002, графы Е дополнительной формы к строке 160.16.003 переносится в строку 160.16.003, графы Е дополнительной формы к строке 160.16.014А переносится в строку 160.16.014А, графы Е дополнительной формы к строке 160.16.014В переносится в строку 160.16.0134В, графы Е дополнительной формы к строке 160.16.018 переносится в строку 160.16.018.
210. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
211. Дополнительная форма к строке 160.16.008А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (фамилия, имя, отчество физического лица), приобретающего право недропользования;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 305 настоящих Правил лица, приобретающего право недропользования;
4) в графе D указывается стоимость реализации права недропользования;
5) в графе Е указывается сумма доходов от передачи права на недропользование.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.16.008А переносится в строку 160.16.008А.
212. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
213. Дополнительная форма к строке 160.16.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического сообщества, соответствующий полезному ископаемому;
3) в графе С указывается сумма доходов от реализации соответствующих полезных ископаемых.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.16.010 переносится в строку 160.16.010.
214. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.

160.16.018 жолына қосымша нысанның С бағанында қазақстандық кадрларды оқыту шығыстары бойынша - "01" коды, әлеуметтік саланы дамыту шығыстары бойынша - "02" коды, инфрақұрылымды дамытуға шығыстар бойынша - "03" коды, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шарттарына сәйкес өзге де шығыстар - "04" коды көрсетіледі;
4) D бағанында Е бағанында көрсетілген шығыстардың мәлімденген сомасын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, шарттар) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі.
160.16.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 160.16.001 жолына көшіріледі, 160.16.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.16.002 жолына көшіріледі, 160.16.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.16.003 жолына көшіріледі, 160.16.014А жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.16.014А жолына көшіріледі, 160.16.014В жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.16.014В жолына көшіріледі, 160.16.018 жолына қосымша нысанның Е бағаны 160.16.018 жолына көшіріледі.
210. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
211. 160.16.008А жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алушының резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын өткізу құны;
5) Е бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын беруден кіріс сомалары көрсетіледі;
160.16.008А жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 160.16.008А жолына көшіріледі.
212. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
213. 160.16.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында тиісті пайдалы қазбаларға Евразиялық экономикалық бірлестіктің ішкі экономикалық қызметінің Тауарлық номенклатурасының коды көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті пайдалы қазбаларды өткізуден кірістер сомасы көрсетіледі.
160.16.010 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 160.16.010 жолына көшіріледі.
214. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

19. Составление формы 160.17 - Амортизационные отчисления,
расходы на ремонт и другие вычеты по фиксированным активам
215. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
216. В разделе "Здания, строения":
строка 160.17.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, строениям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
217. В разделе "Сооружения":
строка 160.17.002 предназначена для отражения вычетов по сооружениям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
218. В разделе "Оставшиеся подгруппы основных средств":
строка 160.17.003 предназначена для отражения вычетов по оставшимся подгруппам основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
219. В разделе "Всего по основным средствам":
строка 160.17.004 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по основным средствам. Определяется как сумма соответствующих строк 160.17.001, 160.17.002, 160.17.003
220. В разделах "Здания, строения", "Сооружения", "Оставшиеся подгруппы основных средств" и "Всего по основным средствам" не учитывается стоимость приобретенного технологического оборудования, которая указывается в строке 160.17.008.
221. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 160.17.005А указывается величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на начало отчетного налогового периода, которая переносится из строки 160.17.005Н за предыдущий налоговый период;
2) в строке 160.17.005В отражается сумма переоценки нематериальных средств подгруппы, в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) в строке 160.17.005С отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса определенная в графе К дополнительной формы к строке 160.18.001 за предыдущий налоговый период;

19. Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да шегерімдер - 160.17 нысанын жасау
215. Бұл нысан салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісім-шарттың ережелеріне сәйкес шағын топтың теңгермелік құнынан есептен шыққан тіркелген активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.
216. "Үйлер, құрылыстар" бөлімінде:
160.17.001 жолы үйлер, құрылыстар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
217. "Ғимараттар" бөлімінде:
160.17.002 жолы ғимараттар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
218. "Негізгі құрал-жабдықтардың қалған шағын топтары" бөлімінде:
160.17.003 жолы негізгі құрал-жабдықтардың қалған шағын тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
219. "Негізгі құрал-жабдықтар бойынша барлығы" бөлімінде:
160.17.004 жолы негізгі құрал-жабдықтар бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 160.17.001, 160.17.002, 160.17.003 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
220. "Үйлер, құрылыстар", "Ғимараттар", "Негізгі құрал-жабдықтардың қалған шағын топтары" бөлімдерінде "Негізгі құрал-жабдықтар бойынша барлығы" бөлімдерінде 160.17.008 жолында көрсетілетін сатып алынған технологиялық жабдықтардың құны есепке алынбайды.
221. "Материалдық емес активтер" бөлімінде:
1) 160.17.005А жолында өткен салық кезеңі үшін 160.17.005Н жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
2) 160.17.005В жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарт) ережелеріне сәйкес шағын топтың материалдық емес активтерінің қайта бағалау сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 160.17.005С жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ материалдық емес активтердің жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің 106-бабына сәйкес айқындалады. Бұл бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 160.23.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;

4) в строке 160.17.005D указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации нематериальных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным нематериальным активам при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
5) в строке 160.17.005E определяется величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода, (160.17.005А + 160.17.005В + 160.17.005C - 160.17.005D);
6) в строке 160.17.005F указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период (160.17.005E х 160.17.005K);
7) в строке 160.17.005G отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
8) в строке 160.17.005H отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 160.17.005E, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
9) в строке 160.17.005I отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, который определяется как стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений и с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса, (160.17.005E - 160.17.005F - 160.17.005G - 160.17.005H);
10) в строке 160.17.005J указывается предельная норма амортизации в процентах;
11) в строке 160.17.005K указывается применяемая налогоплательщиком норма амортизации в процентах по нематериальным активам, но не выше предельной, указанной в строке 160.17.005J.
222. В разделе "Прочие":
1) строка 160.17.006 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных сумм графы K дополнительной формы к строке 160.17.003 и строки 160.17.005E;
2) строка 160.17.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 113 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

4) 160.17.005D жолында жарғылық капиталға салым ретінде материалдық емес активтерді сатудан алынған және/немесе алынуға жататын, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ материалдық емес активтерді есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;
5) 160.17.005Е жолында есепті салық кезеңінің соңындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі (160.17.005А + 160.17.005В +160.17.005С-160.17.005D);
6) 160.17.005 F жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (160.17.005Е х 160.17.005К);
7) 160.17.005 G жолында Салық кодексінің 111-бабының 2-тармағына сәйкес 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны немесе қолданылатын салық режимі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың ережелеріне сәйкес көрсетіледі;
8) 160.17.005Н жолында Салық кодексінің 111-бабының 1-тармағына сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы шағын топтың барлық тіркелген активтері жойылса, 160.17.005Е жолында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны немесе қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісім-шарттың ережелеріне сәйкес көрсетіледі;
9) 160.17.005І жолында Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағында көзделген түзету есебімен (160.17.005E - 160.17.005F - 160.17.005G - 160.17.005Н) және амортизациялық аударымдар сомасына кемітілген есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны ретінде айқындалатын шағын топтың құндық теңгермесі көрсетіледі;
10) 160.17.005J жолында амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
11) 160.17.005К жолында салық төлеушілер қолданатын материалдық емес активтер бойынша амортизацияның нормалары, бірақ 160.17.005J жолында көрсетілген шектен жоғары емес процентпен көрсетіледі.
222. "Басқалары" бөлімінде:
1) 160.17.006 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 160.17.003 жолына қосымша нысан J бағанының және 160.17.005D жолының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 160.17.007 жолы Салық кодексінің 113-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жал келісім-шартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;

3) строка 160.17.008 предназначена для отражения сумм стоимости приобретенного технологического оборудования, используемого в производственных целях, в пределах норм амортизации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
4) строка 160.17.009 предназначена для отражения расходов по собственному строительству со сроком эксплуатации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
223. Величина строк 160.17.004F и 160.17.008С переносится в строку 160.00.037А.
Величина строки 160.17.005F переносится в строку 160.00.037В.
Величина строк 160.17.004J и 160.17.005H переносится в строку 160.00.037D.
Величина строк 160.17.004I и 160.17.005G переносится в строку 160.00.037E.
Величина строк 160.17.004G и 160.17.007I переносится в строку 160.00.037G.
Величина строки 160.17.006 переносится в строку 160.00.008.
Величина строки 160.17.008D переносится в строку 160.00.037Н.
Величина строки 160.17.009С переносится в строку 160.00.037I.
224. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
225. Дополнительные формы к строкам 160.17.001, 160.17.002, 160.17.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование основных средств, по которым производится исчисление амортизационных отчислений;
3) в графе С указывается номер группы основных средств для исчисления амортизационных отчислений;
4) в графе D указывается номер амортизационной подгруппы соответствующей группы основных средств, по которым исчисляются амортизационные отчисления;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации в процентах;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе E;
7) в графе G по каждой налоговой подгруппе указывается величина стоимостного баланса подгруппы на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы R дополнительной формы к строкам 160.17.001, 160.17.002, 160.17.003 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н указывается сумма переоценки по каждой налоговой подгруппе, исчисленная в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
9) в графе I в разрезе подгрупп отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 160.18.001 за предыдущий налоговый период;

3) 160.17.008 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарт) ережелеріне сәйкес белгіленген амортизация нормасының шегінде өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құны сомасын көрсетуге арналған;
4) 160.17.009 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт ережелеріне сәйкес белгіленген пайдалану мерзімімен өз құрылысы бойынша шығыстарды көрсетуге арналған.
223. 160.17.004F және 160.17.008C жолдарының шамасы 160.00.037А жолына көшіріледі.
160.17.005F жолының шамасы 160.00.037В жолына көшіріледі.
160.17.004J және 160.17.005H жолдарының шамасы 160.00.037D жолына көшіріледі.
160.17.004I және 160.17.005G жолдарының шамасы 160.00.037Е жолына көшіріледі.
160.17.004G және 160.17.007I жолдарының шамасы 160.00.037G жолына көшіріледі.
160.17.006 жолының шамасы 160.00.008 жолына көшіріледі.
160.17.008D жолының шамасы 160.00.037Н жолына көшіріледі.
160.17.009С жолының шамасы 160.00.037I жолына көшіріледі.
224. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
225. 160.17.001, 160.17.002, 160.17.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында амортизациялық аударымдарды есептеу үшін негізгі құралдар тобының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында амортизациялық аударымдар есептелетін негізгі құралдардың тиісті тобының амортизациялық шағын тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
6) Ғ бағанында салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ бойынша процентпен, бірақ Е бағанында көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;
7) G бағанында әрбір салық шағын тобы бойынша өткен салық кезеңі үшін 160.17.001, 160.17.002, 160.17.003 жолдарына қосымша нысанның R бағанының тиісті жолдарынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарттар) ережелеріне сәйкес есептелген әрбір салық шағын тобы бойынша қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында шағын топтар бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 160.18.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің
110-бабының 2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың қалдық құны көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации основных средств, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным основным средствам - при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
11) в графе K определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода (G + H + I - J);
12) в графе L указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период (K х F);
13) в графе M указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода по каждой группе основных средств, подлежащая отнесению на вычеты;
14) в графе N указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе M, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам, а также сумма фактических расходов на ремонт основных средств, введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, увеличивающая соответствующий стоимостный баланс подгруппы;
15) в графе O отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей;
16) в графе P отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в графе K, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли;
17) в графе Q отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (K - L + N - O - P).
Итоговая величина:
графы G дополнительной формы к строке 160.17.001 переносится в строку 160.17.001А, графы H - в строку 160.17.001В, графы I - в строку 160.17.001С, графы J - в строку 160.17.001D, графы K - в строку 160.17.001E, графы L - в строку 160.17.001F, графы M - в строку 160.17.001G, графы N - в строку 160.17.001H, графы O - в строку 160.17.001I, графы P - в строку 160.17.001J, графы Q - в строку 160.17.001К;
графы G дополнительной формы к строке 160.17.002 переносится в строку 160.17.002А, графы H - в строку 160.17.002В, графы I - в строку 160.17.002С, графы J - в строку 160.17.002D, графы K - в строку 160.17.002E, графы L - в строку 160.17.002F, графы M - в строку 160.17.002G, графы N - в строку 160.17.002H, графы O - в строку 160.17.002I, графы P - в строку 160.17.002J, графы Q - в строку 160.17.002К;

10) J бағанында жарғылық капиталға салым ретінде негізгі құралдарды сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ негізгі құралдардың есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;
11) K бағанында есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (G+Н+І-J) айқындалады;
12) L бағанында есептелген есепті салық кезеңдегі (КхҒ) амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында шегерімге жатқызылуы тиіс негізгі құралдардың әрбір шағын тобы бойынша жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында жалпы шыққан шығыстар сомасына тепе-тең негізгі құралдардың тиісті тобының, шағын тобының теңгерімдік құны артатын, М бағанында көрсетілген сомадан асатын негізгі құралдарды жөндеуге салық төлеушінің шыққан нақты шығыстарының сомасы, сондай-ақ шағын топтың тиісті құндық теңгермесін ұлғайтатын инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында егер осы шағын топтың барлық тіркелген активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, К бағанында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағында көзделген түзетулер (К-L+N-O-P) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
Жиынтық шама:
160.17.001 жолға қосымша нысанның G бағаны 160.17.001А жолына, H бағаны - 160.17.001В жолына, I бағаны - 160.17.001С жолына, J бағаны - 160.17.001D жолына, К бағаны - 160.17.001Е жолына, L бағаны - 160.00.001F жолына, М бағаны - 160.17.001G жолына, N бағаны - 160.17.001Н жолына, О бағаны -160.17.001І жолына, Р бағаны - 160.17.001J жолына, Q бағаны - 160.17.001K жолына көшіріледі;
160.17.002 жолға қосымша нысанның G бағаны 160.17.002А жолына, H бағаны - 160.17.002В жолына, I бағаны - 160.17.002С жолына, J бағаны - 160.17.002D жолына, К бағаны - 160.17.002Е жолына, L бағаны - 160.17.002F жолына, М бағаны - 160.17.002G жолына, N бағаны - 160.17.002Н жолына, О бағаны -160.17.002І жолына, Р бағаны - 160.17.002J жолына, Q бағаны - 160.17.002K жолына көшіріледі;

графы G дополнительной формы к строке 160.17.003 переносится в строку 160.17.003А, графы H - в строку 160.17.003В, графы I - в строку 160.17.003С, графы J - в строку 160.17.003D, графы K - в строку 160.17.003E, графы L - в строку 160.17.003F, графы M - в строку 160.17.003G, графы N - в строку 160.17.003H, графы O - в строку 160.17.003I, графы P - в строку 160.17.003J, графы Q - в строку 160.17.003К;
226. Отрицательные суммы графы K дополнительной формы к строке 160.17.003 и строки 160.17.005E переносятся в строку 160.17.006.
227. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
228. Дополнительная форма к строке 160.17.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование (фамилия, имя, отчество) арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается наименование арендованных основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
5) в графе Е указывается номер группы основных средств, указанных в графе D;
6) в графе F указывается номер подгруппы основных средств, указанных в графе D;
7) в графе G указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
8) в графе Н указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
9) в графе I по каждой налоговой подгруппе указывается величина стоимостного баланса отдельной подгруппы, на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы Q дополнительной формы к строке 160.17.007 за предыдущий налоговый период;
10) в графе J указываются предельные нормы амортизации в процентах;
11) в графе К указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе J;
12) в графе L указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая отнесению на вычеты, в виде амортизационных отчислений (I х К);
13) в графе М указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
14) в графе N указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
15) в графе О указывается сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, подлежащая отнесению на вычеты;

160.17.003 жолға қосымша нысанның G бағаны 160.17.003А жолына, H бағаны - 160.17.003В жолына, I бағаны - 160.17.003С жолына, J бағаны - 160.17.003D жолына, К бағаны - 160.17.003Е жолына, L бағаны - 160.17.003F жолына, М бағаны - 160.17.003G жолына, N бағаны - 160.17.003Н жолына, О бағаны -160.17.003І жолына, Р бағаны - 160.17.003J жолына, Q бағаны - 160.17.003K жолына көшіріледі.
226. 160.17.003 жолға қосымша нысанның К бағаны мен 160.17.005Е жолы 160.17.006 жолына көшіріледі.
227. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
228. 160.17.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі құралдарды жылдық жиынтық табыс алу мақсатында алған жалға берушінің атауы (аты-жөні, тегі) көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында D бағанында көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында D бағанында көрсетілген негізгі құралдардың ішкі топ нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында негізгі құралдар жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында жал шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жал төлемінің сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында өткен салық кезеңі үшін әр салықтық ішкі топтар бойынша 160.17.007 жолына қосымша нысанның Q бағанының тиісті жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басында қалыптасқан бөлек ішкі тобының құндық балансының шамасы көрсетіледі;
10) J бағанында амортизацияның шектелген нормалары процентте көрсетіледі;
11) К бағанында әр ішкі топ бойынша салық төлеуші J бағанда көрсетілген шектерден жоғары емес процентте қолданатын амортизация нормалары көрсетіледі;
12) L бағанында есептелген амортизациялық аударымдар түрінде шегерімге жататын жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі (I х К);
13) М бағанында есепті салық кезеңінде жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарға жөндеуге шыққан нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында жалға берушімен өтелетін жөндеуге шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында шегерімге жататын жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;

16) в графе Р указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт арендованных основных средств, превышающая сумму, указанную в графе О, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей отдельной подгруппы (M - N - O);
17) в графе Q указывается величина стоимостного баланса отдельной подгруппы на конец отчетного налогового периода (I - L + P);
18) в графе R указывается общая сумма расходов на ремонт арендованных основных средств, относимая на вычеты (L + O).
Итоговая величина графы H дополнительной формы к строке 160.17.007 переносится в строку 160.17.007А, графы I - в строку 160.17.007В, графы L - в строку 160.17.007С, графы M - в строку 160.17.007D, графы N - в строку 160.17.007E, графы O - в строку 160.17.007F графы P - в строку 160.17.007G, графы Q - в строку 160.17.007H, графы R - в строку 160.17.007I.
229. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
230. Дополнительная форма к строке 160.17.008:
В разделе "Стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код технологического оборудования, используемого в производственных целях, в соответствии с классификатором основных фондов;
3) в графе С указывается дата ввода в эксплуатация технологического оборудования, используемого в производственных целях;
4) в графе D указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, на начало налогового периода, которая переносится из графы I дополнительной формы к строке 160.17.008 за предыдущий налоговый период;
5) в графе E указывается стоимость поступившего технологического оборудования, используемого в производственных целях;
6) в графе F указывается норма амортизации в целях налогообложения. Данная графа заполняется в случае амортизации технологического оборудования, при этом графа H не заполняется;
7) в графе G указывается сумма амортизационных отчислений в целях налогообложения. Данная графа заполняется в случае амортизации технологического оборудования, при этом графа H не заполняется;
8) в графе H указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, подлежащая вычету. Данная графа не заполняется в случае заполнения граф F и G;
9) в графе I указывается стоимость технологического оборудования, используемого в производственных целях, на конец налогового периода, которая определяется как разница граф D либо E и G или граф D либо E и H;

16) Р бағанында салық төлеуші жүргізген тиісті бөлек ішкі топтың құндық балансы өсетін О бағанында көрсетілген соманы өсіретін жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстар сомасы көрсетіледі (М-N-О);
17) Q бағанында есепті салық кезеңінің соңына қалыптасқан бөлек ішкі топтың құндық балансының шамасы көрсетіледі (I - L + P);
18) R бағанында шегерімге жатқызылатын жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі (L+O).
160.17.007 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 160.17.007А жолына, I бағанының жиынтық шамасы 160.17.007В жолына, L бағанының жиынтық шамасы 160.17.007C жолына, М бағанының жиынтық шамасы 160.17.007D жолына, N бағанының жиынтық шамасы 160.17.007E жолына, O бағанының жиынтық шамасы 160.17.007F жолына, Р бағанының жиынтық шамасы 160.17.007G жолына, Q бағанының жиынтық шамасы 160.17.007H жолына, R бағанының жиынтық шамасы 160.17.007I жолына көшіріледі.
229. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
230. 160.17.008 жолына қосымша нысан:
"Өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құны" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі қорлардың жіктеуішіне сәйкес өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың коды көрсетіледі;
3) С бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтарды пайдалануға енгізу күні көрсетіледі;
4) D бағанында алдыңғы салық кезеңі үшін 160.17.008 жолына қосымша нысанның I бағанынан көшірілетін салық кезеңінің басына өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың құны көрсетіледі;
5) Е бағанында келіп түскен өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың құны көрсетіледі;
6) F салық салу мақсатында амортизация нормасы көрсетіледі. Бұл баған технологиялық жабдықтардың амортизациясы жағдайында толтырылады, бұл ретте Н бағаны толтырылмайды;
7) G бағанында салық салу мақсатында амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл баған технологиялық жабдықтардың амортизациясы жағдайында толтырылады, бұл ретте Н бағаны толтырылмайды;
8) Н бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың шегерімге жататын құны көрсетіледі. Бұл баған F және D бағандары толтырылған жағдайда толтырылмайды;
9) I бағанында өндірістік мақсатта пайдаланатын технологиялық жабдықтардың салық кезеңінің соңына D немесе Е мен G бағандарының немесе D немесе Е мен Н бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын құны көрсетіледі;

10) в графе J указывается дата выбытия технологического оборудования.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.17.008 переносится в строку 160.17.008А, графы Е - в строку 160.17.008В, графы G - в строку 160.17.008С, графы Н - в строку 160.17.008D, графы - I - в строку 160.17.008Е.
231. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
232. Дополнительная форма к строке 160.17.009:
В разделе "Расходы по собственному строительству для производственных целей":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2)в графе В указывается код объекта собственного строительства в соответствии с классификатором основных фондов;
3) в графе С указывается стоимость незавершенного строительства на начало налогового периода;
4) в графе D указывается стоимость выполненных работ и затрат за налоговый период;
5) в графе E указываются расходы по строительству, подлежащие вычету. Величина данной графы не должна превышать сумму графы D;
6) в графе F указывается стоимость незавершенного строительства на конец налогового периода, которая определяется как разница сумм граф C, D и E;
7) в графе G указывается дата ввода в эксплуатацию объекта собственного строительства;
8) в графе H указывается дата выбытия объекта собственного строительства.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 160.17.009 переносится в строку 160.17.009А, графы D - в строку 160.17.009В, графы Е - в строку 160.17.009С, графы F - в строку 160.17.009D.
233. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
20. Составление формы 160.18 - Амортизационные отчисления по
фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
234. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.
235. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":

10) J бағанында технологиялық жабдықтарды есептен шығару күні көрсетіледі.
160.17.008 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 160.17.008А жолына көшіріледі, Е бағаны - 160.17.008В жолына, G бағаны - 160.17.008С жолына, Н бағаны - 160.17.008D жолына, I бағаны - 160.17.008Е жолына көшіріледі.
231. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
232. 160.17.009 жолына қосымша нысан:
"Өндірістік мақсат үшін өз құрылысы бойынша шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі қорлардың жіктеуішіне сәйкес өз құрылысы объектісінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басына аяқталмаған құрылыс құны көрсетіледі;
4) D бағанында орындалған жұмыстардың құны және салық кезеңі үшін шығындар көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жататын құрылыс бойынша шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында салық кезеңінің соңына С, D және Е бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын аяқталмаған құрылыс құны көрсетіледі;
7) G бағанында өз құрылысы объектісін пайдалануға енгізу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында өз құрылысы объектісін есептен шығару күні көрсетіледі;
160.17.009 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 160.17.009А жолына көшіріледі, D бағаны - 160.17.009В жолына, Е бағаны - 160.17.009С жолына, F бағаны - 160.17.009D жолына көшіріледі.
233. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
20. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар - 160.18 нысанын жасау
234. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.
235. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:

строка 160.18.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
236. Величина строки 160.18.001В переносится в строку 160.00.037С.
237. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
238. Дополнительная форма к строке 160.18.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования фиксированных активов;
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива;
5) в графе E указывается номер подгруппы фиксированного актива;
6) в графе F указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов. При этом по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым была применена двойная норма амортизации графы F, G, H, K не заполняются;
7) в графе G указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе F;
8) в графе H указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса (G х 2);
9) в графе I указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (I x H);
11) в графе K определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых для получения совокупного годового дохода (I - J). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы Н дополнительной формы к строкам 160.17.001, 160.17.002, 160.17.003 и графы F дополнительной формы к строке 160.17.005 следующего налогового периода;

160.18.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
236. 160.18.001В жолының шамасы 160.00.037С жолға көшіріледі.
237. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
238. 160.18.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Қазақстан Республикасының аумағында тиісті тіркелген активті іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында тіркелген активтің шағын тобының нөмірі көрсетіледі;
6) Ғ бағанында тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте F, G, H, K бағандарының қос амортизация нормасын қолданылған өткен салық кезеңдеріндегі Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;
7) G бағанында бағанында Ғ бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
8) Н бағанында салық төлеуші Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес (G х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
9) І бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
10) J бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (І х Н) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
11) К бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (І-J) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 160.18.001, 160.18.002, 160.18.003 жолдарға қосымша нысанның Н бағанының және 160.18.005 жолға қосымша нысанның Ғ бағанының тиісті жолдарына көшіріледі;

5) в строке 160.21.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм вознаграждения и выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 160.06.001В, 160.06.002D и 160.06.003D;
6) в строке 160.21.004 указывается сумма корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период, исчисленного в соответствии со статьей 125 Налогового Кодекса, либо законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование, и определяется как разница строк 160.21.002 и 160.21.003;
7) строка 160.21.005 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма чистого дохода, определенная как разница строк 160.21.001 и 160.21.004;
8) строка 160.21.006 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, исчисленного в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование либо статьей 185 или 201 Налогового кодекса. Определяется исходя из данных строки 160.21.006А или 160.21.006В;
9) в строке 160.21.006А указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование или пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса;
10) в строке 160.21.006В указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной международным договором, в соответствии со статьей 201 Налогового кодекса. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении уплаты налога на чистый доход, то указывается ставка такого налога в соответствии с международным договором, а также прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика;
11) в строке 160.21.006С указывается код страны согласно пункту 305 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
12) в строке 160.21.007 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, определяемая сложением сумм 160.21.004 и 160.21.006;
13) строка 160.21.008 заполнению не подлежит;
14) строка 160.21.008А заполнению не подлежит;
15) строка 160.21.008В заполнению не подлежит;
16) строка 160.21.009 заполнению не подлежит;

5) 160.21.003В Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйлықақылар мен ұтыстардың сомаларынан ұсталған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 160.06.001В, 160.06.002D және 160.06.003D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 160.21.004 жолында Салық кодексінің 125-бабына , салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы заң актілеріне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт (өнімді бөлу туралы келісім-шарттар) ережелеріне сәйкес есепті салық кезеңі үшін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 160.21.002 мен 160.21.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 160.21.005 жолын Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар толтырады. Бұл жолда 160.21.006 мен 160.21.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын таза кіріс сомасы көрсетіледі;
8) 160.21.006 жолын Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар толтырады. Осы жолда қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне немесе Салық кодексінің 185 немесе 201-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметтен резидент емес заңды тұлғаның таза кірісіне салық сомасы көрсетіледі. 160.21.006А немесе 160.21.006В жолдарының деректері негізінде айқындалады;
9) 160.21.004А жолында қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне немесе Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағына сәйкес белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;
10) 160.21.006В жолында Салық кодексінің 201-бабына сәйкес халықаралық шарттарда белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;
11) 160.21.006С жолында Қазақстан Республикасымен қолданылатын халықаралық шарт жасалған осы Ереженің 305-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
12) 160.21.007 жолында 160.21.004 және 160.21.006 сомаларының қосылуымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі;
13) 160.21.008 жолы толтырылуға жатпайды;
14) 160.21.008А жолы толтырылуға жатпайды;
15) 160.21.008В жолы толтырылуға жатпайды;
16) 160.21.009 жолы толтырылуға жатпайды;

17) строка 160.21.010 заполнению не подлежит.
257. В разделе " Другая информация":
1) в строке 160.21.011 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики;
2) в строке 160.21.012 указывается код ОКПО (общий классификатор предприятий и организаций) по данным органа статистики;
3) в строке 160.21.013 указывается организационно-правовая форма юридического лица;
4) в строке 160.21.014 указывается вид собственности юридического лица: частный либо государственный.
258. Величина строки 160.21.002 переносится в строку 160.00.049.
Величина строки 160.21.003 переносится в строку 160.00.051
Величина строки 160.21.006 переносится в строку 160.00.050
Величина строки 160.21.007 переносится в строку 160.00.052
Величина строки 160.21.008 переносится в строку 160.00.053
Величина строки 160.21.009 переносится в строку 160.00.054
Величина строки 160.21.010 переносится в строку 160.00.055.
259. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
24. Составление формы 160.22 - Доход, полученный при
распределении чистого дохода и направленный на увеличение
уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением
доли участия каждого учредителя, участника
260. Данная форма предназначена для определения суммы дохода, полученного при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника в соответствии с подпунктом 15-1) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса.
261. В разделе "Доход":
строка 160.22.001 предназначена для отражения дохода, полученного в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
262. Величина строки 160.22.001 переносится в строки 160.00.015 и 160.00.024Н.
263. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
264. Дополнительная форма к строке 160.22.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-резидента, учредителем, участником которого является налогоплательщик;
3) в графе С указывается РНН юридического лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, в процентном соотношении;

17) 160.21.010 жолы толтырылуға жатпайды.
257. "Басқа да ақпараттар" бөлімінде:
1) 160.21.011 жолында статистика органының деректері бойынша Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес кәсіпкерлік қызмет түрлері көрсетіледі;
2) 160.21.012 жолында статистика органының деректері бойынша КҰЖЖ (кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
3) 160.21.013 жолында заңды тұлғаның ұйымдастыру-құқықтық нысаны көрсетіледі;
4) 160.21.014 жолында заңды тұлғаның меншік түрі көрсетіледі: жеке не мемлекеттік;
258. 160.21.002 жолының шамасы 160.00.049 жолына көшіріледі.
160.21.003 жолының шамасы 160.00.051 жолына көшіріледі.
160.21.006 жолының шамасы 160.050 жолына көшіріледі.
160.21.007 жолының шамасы 160.00.052 жолына көшіріледі.
160.21.008 жолының шамасы 160.00.053 жолына көшіріледі.
160.21.009 жолының шамасы 160.00.054 жолына көшіріледі.
160.21.010 жолының шамасы 160.00.055 жолына көшіріледі.
259. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
24. Таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс - 160.22 нысанын жасау
260. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабы 2-тармағының 15-1) тармақшасына сәйкес таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомаларын айқындауға арналған.
261. "Кіріс" бөлімінде:
160.22.001 жолы салық кезеңі ішінде таза кірісті бөлу кезінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып резидент-заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кірісті көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
262. 160.22.001 жолының шамасы 160.00.015 және 160.00.024H жолдарына көшіріледі.
263. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
264. 160.22.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында В бағанында салық төлеуші құрылтайшысы, қатысушысы болып табылатын резидент-заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның СТН көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғада қатысу үлесі проценттік қатынаста көрсетіледі;

5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, на начало налогового периода, в тенге;
6) в графе F указывается сумма дохода, полученного при распределении чистого дохода юридического лица, указанного в графе В и направленного налогоплательщиком на увеличение уставного капитала данного юридического лица с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;
7) в графе G указывается доля участия налогоплательщика в юридическом лице, указанном в графе В, на конец налогового периода. Определяется сложением сумм граф Е и F.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.22.001 переносится в строку 160.22.001.
265. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
25. Составление формы 160.23 - Доход,
полученный в стране с льготным налогообложением
266. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.
267. В разделе "Расчетные показатели":
строка 160.23.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
268. Величина строки 160.23.001 переносится в строку 160.00.040.
269. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
270. Дополнительная форма к строке 160.23.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица- нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика - резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика - нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 305 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;

5) Е бағанында салық кезеңінің басына В бағанында көрсетілген заңды тұлғада қатысу үлесі, теңгеде көрсетіледі;
6) F бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның таза кірісті бөлу кезінде алынған және салық төлеушімен әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып аталған заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына В бағанында көрсетілген заңды тұлғада салық төлеушінің қатысу үлесі көрсетіледі. Е және F бағандарының қосылуымен айқындалады.
160.22.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 160.22.001 жолына көшіріледі.
265. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
25. Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кіріс - 160.23 нысанын жасау
266. Осы нысан салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің 130-бабына сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабының 2-тармағымен қарастырылған.
267. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
160.23.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын және Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын пайдаларының жалпы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
268. 160.23.001 жолының шамасы 160.00.040 жолына көшіріледі.
269. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
270. 160.23.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10 пайызбен көп үлесті құрайтын заңды тұлға-резидент еместің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 315-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші-резиденттің В бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі процентте көрсетіледі;

6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 304 настоящих Правил, по которой определена сумма прибыли нерезидента;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе H указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100% ((GхE)/100%), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 160.23.001 переносится в строку 160.23.001.
271. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
26. Составление формы 160.24 - Налогооблагаемый доход,
подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии
с иными международными договорами
272. Данная форма предназначена для определения сумм налогооблагаемого дохода налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения.
273. В разделе "Расчетные показатели":
строка 160.24.001 предназначена для отражения общей суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения, и заполняется на основании дополнительной формы.
274. Величина строки 160.24.001 переносится в строку 160.00.041В.
275. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
276. Дополнительная форма к строке 160.24.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид деятельности, осуществляемой налогоплательщиком в соответствии с ОКЭД. При этом налогоплательщик в данной графе по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс), по которой получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в Республике Казахстан согласно положениям международного договора, указанного в графе Е или F;

6) F бағанында осы Ережелердің 304-тармағына сәйкес резидент еместің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі. В бағанында көрсетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген сол сияқты резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанында 100 пайыз ((GхЕ)/160 пайызға) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлға-резидент еместің салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
160.23.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 160.23.001 жолына көшіріледі.
271. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
26. Өзге халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық салынатын кіріс - 160.24 нысанын жасау
272. Бұл нысан қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық төлеушінің салық салынатын кіріс сомаларын айқындауға арналған.
273. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
160.24.001 жолы қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық салынатын кірістің жалпы сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
274. 160.24.001 жолының шамасы 160.00.041В жолына көшіріледі.
275. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
276. 160.24.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ЭҚЖЖ сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі. Бұл ретте салық төлеуші аталған бағанда жүзеге асырылатын қызмет түрі бойынша жол бойы Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын кірістер алынған тиісті топты (сынып) көрсетеді;

3) в графе С указывается номер и дата контракта (договора, соглашения) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели, заключенного налогоплательщиком, по которому получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором, указанным в графе Е или F;
4) в графе D указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора, вид или наименование которого указаны в графе E или F, исчисленного на основании ведения раздельного учета налогооблагаемого дохода в бухгалтерском учете, в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса;
5) в графе Е указывается код вида международного договора согласно пункту 306 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
6) в графе F указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом. Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщик указал в графе E код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 306 настоящих Правил;
7) в графе G указывается код страны, с которой заключен международный договор согласно пункту 305 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
8) в графе Н указывается номер и дата законодательного акта, которым ратифицирован международный договор, указанный в графе Е или F.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 160.24.001 переносится в строку 160.24.001.
277. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
27. Составление формы 160.25 - Исчисление налогового обязательства
при получении стандартных налоговых льгот
278. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом с уполномоченным органом по инвестициям (вне зависимости от результатов финансово-хозяйственной деятельности).
279. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":

3) С бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатуға жататын кіріс алынған салық төлеушімен жұмыстар орындауға (қызмет көрсетулерге) немесе өзге мақсаттарда жасалған келісім-шарттың (шарт, келісім) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында Е немесе F бағанында түрі немесе атауы көрсетілген халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатуға жататын, Салық кодексінің 67-бабына сәйкес бухгалтерлік есепте салық салынатын кірісті бөлек есебін жүргізу негізінде есептелген салық төлеушінің салық салынатын кірісінің (залал) сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында оған сәйкес D бағанында көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген осы Ережелердің 306-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
6) F бағанында оған сәйкес D бағанында көрсетілген салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексімен белгіленген тәртіптен өзгеше салық салу тәртібі белгіленген халықаралық шарт түрінің атауы көрсетіледі. Осы баған егер салық төлеуші осы Ережелердің 306-тармағына сәйкес "Өзге халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" 22-халықаралық шарт түрінің коды Е бағанын көрсеткен жағдайда ғана толтыруға жатады;
7) G бағанында осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Осы баған егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттардың ережелерін қабылдаған жағдайда толтыруға жатады;
8) Н бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шарт бекітілген заң актісінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
160.24.001 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 160.24.001 жолына көшіріледі.
277. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
27. Стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық міндеттемесін есептеу - 160.35 нысанын жасау
278. Бұл нысан инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен келісім-шартқа сәйкес стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық төлеуші корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған (қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелеріне қарамастан).
279. "Корпорациялық табыс салығы сомасын есептеу" бөлімінде:

283. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 160.26.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 160.26.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранных государствах через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 160.26.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая определяется как сумма показателей строки 160.26.001 и 160.26.002.
284. Величина строки 160.26.003 переносится в строку 160.00.056.
285. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
286. Дополнительная форма к строке 160.26.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 305 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 303 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 304 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 160.26.001 переносятся в строку 160.26.001.
287. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
288. Дополнительная форма к строке 160.26.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование постоянного учреждения, расположенного в иностранном государстве;
3) в графе С указывается код страны расположения постоянного учреждения, указанного в графе В, согласно пункту 305 настоящих Правил;

283. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 160.26.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 160.26.002 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентімен шетел мемлекетіндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 160.26.003 жолы 160.26.001 және 160.26.002 жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
284. 160.26.003 жолының шамасы 160.00.056 жолына көшіріледі.
285. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
286. 160.26.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес кіріс төлейтін салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 303-тармағының 2) тармақшасына сәйкес салық төлеуші-резидентімен тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 304-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші-резиденттің тұрақты мекемесімен байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есептелген кірістерінің сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
6) F бағанында Е бағанында көрсетілген Салық кодексінің 65-бабына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі.
160.26.001 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 160.26.001 жолында көшіріледі.
287. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
288. 160.26.002 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетел мемлекетінде орналасқан тұрақты мекеменің толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 305-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген тұрақты мекеменің орналасу елінің коды көрсетіледі;

5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строкам 160.28.001, 160.28.002, 160.28.003 переносится в строку 160.28.001, графы D - в строку 160.28.002, графы E - в строку 160.28.003.
295. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
31. Составление формы 160.29 - Сверка отчета о доходах и
расходах с Декларацией по корпоративному подоходному налогу
296. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составленном за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными по положениям налогового законодательства.
297. При заполнении графы I используются данные, отраженные в Декларации.
298. При заполнении графы II используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
299. В графе III указывается разница граф I и II, кроме строк 160.29.001, 160.29.002, 160.29.003.
300. В разделе "Показатели":
1) в строке 160.29.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 160.29.002 указывается сумма корпоративного подоходного налога, отраженная в строках 160.00.049 и 160.00.050.
3) в строке 160.29.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 160.00.048;
4) в строке 160.29.004:
в графу I данной строки переносится сумма, отраженная в строке 160.00.001;
в графе II указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 160.29.005:
в графе I указывается общая сумма дохода (убытка) от прироста стоимости при реализации активов, определяемая как сумма строк 160.29.005А по 160.29.005Е;
в графе II указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме товаров (работ, услуг), указанных в строке 160.29.004 по данным бухгалтерского учета, определяемая как сумма строк с 160.29.005А по 160.29.005Е;
6) в строке 160.29.005А:
в графу I переносится сумма строк 160.02.001, 160.02.002 и 160.02.003;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации зданий, сооружений, строений;

5) E бағанында С және D бағандарының айырмасы ретiнде айқындалатын жалпы кіріс көрсетіледі.
160.28.001, 160.28.002, 160.28.003 жолдарына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 160.28.001 жолына, D бағаны - 160.28.002 жолына, E бағаны - 160.28.003 жолына көшiрiледi.
295. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
31. Корпорациялық табыс салығы бойынша декларациямен кiрiстер және шығыстар туралы есептi салыстыру - 160.29 нысанын жасау
296. Бұл нысан олардың арасындағы кiрiстер және шығыстар туралы есеп және салық салынатын кiрiс бойынша айқындалған және айырмашылықтарды айқындау жолымен Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация бойынша айқындалған таза кiрiстi салыстыруға арналған.
Осы қосымшадағы айырмашылықты айқындау үшiн бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi заңдарына, салық заңнамаларының ережелерi бойынша айқындалған кiрiс пен шегерiмдерге сәйкес есептi салық кезеңiне жасалған кiрiстер және шығыстар туралы есепте салық төлеушi айқындаған кiрiстердi (залалдарды) салыстыру жүргiзiледi.
297. I бағанын толтыру кезiнде Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрсетiлген деректер пайдаланылады.
298. II бағанын толтыру кезiнде бухгалтерлiк есеп және қаржы есептемесi жөнiндегi заңнамаға сәйкес алынған бухгалтерлiк есеп деректерi пайдаланылады.
299. III бағанында 160.29.001, 160.29.002, 160.29.003 жолдардан басқа, I және II бағандардың айырмашылығы көрсетiледi.
300. "Көрсеткiштер" бөлiмiнде:
1) 160.29.001 жолында қаржы есептемесi бойынша таза кiрiс (залал) көрсетiледi;
2) 160.29.002 жолында 160.00.049 және 160.00.050 жолдарында көрсетiлген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетiледi;
3) 160.29.003 жолында 160.00.048 жолында көрсетiлген салық салынатын кiрiс көрсетiледi;
4) 160.29.004 жолында:
I бағанына 160.00.001 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзуден түскен кiрiс көрсетiледi;
5) 160.29.005 жолында:
I бағанында 160.29.005A-160.29.005E жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын активтердi сату кезiнде құнның өсуiнен түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетiледi;
II бағанда 160.29.005A-160.29.005E жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша 160.29.004 жолында көрсетiлген тауарлардан (жұмыстардан, қызмет көрсетулерден) басқа, активтердi сатудан түскен кiрiстiң (залалдың) жалпы сомасы көрсетiледi;
6) 160.29.005A жолында:
I бағанына 160.02.001, 160.02.002 және 160.02.003 жолдарының сомалары көшiрiледi;
II бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан түскен кiрiс (залал) көрсетiледi;

22) в строке 160.29.017:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.016;
в графе II указывается сумма дохода в виде вознаграждений;
23) в строке 160.29.018:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.017;
в графе II указывается сумма положительной курсовой разницы или превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
24) в строке 160.29.019:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.018;
в графе II указывается сумма дохода в виде выигрышей;
25) в строке 160.29.020:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.019;
в графе II указывается сумма дохода в виде роялти;
26) в строке 160.29.021:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.020;
в графе II указывается сумма дохода, полученная от превышения доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы;
27) в строке 160.29.022:
в графу I переносится величина, определенная как сумма строк 160.00.008, 160.00.015, 160.00.021 и 160.00.022;
в графе II указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 160.29.004 по 160.29.021;
28) в строке 160.29.023:
в графе I указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, которая переносится из строки 160.00.024;
29) в строке 160.29.024:
в графе I указывается общая сумма доходов (сумма строк с 160.29.004 по 160.29.022 минус строка 160.29.023);
в графе II указывается общая сумма доходов (сумма строк с 160.29.004 по 160.29.022);
30) в строке 160.29.025:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.026;
в графе II указывается величина, определяемая как сумма величин себестоимости реализованных товаров (работ, услуг), расходов периода и расходов по не- основной деятельности, за исключением расходов, отраженных в других строках данного приложения;
31) в строке 160.29.025А:
в графу I переносится сумма из строки 160.12.005А;
в графе II указывается общая сумма командировочных расходов;
32) в строке 160.29.025 АI:
в графу I переносится сумма из строки 160.12.005В;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
33) в строке 160.29.025 AII:
в графу I переносится сумма из строки 160.12.005С;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь;
34) в строке 160.29.025AIII:
в графу I переносится сумма из строки 160.12.005D;
в графе II указывается размер суточных по командировкам в пределах Республики Казахстан;

22) 160.29.017 жолында:
I бағанына 160.00.015 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына сыйақы түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
23) 160.29.018 жолында:
I бағанына 160.00.017 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанына оң бағамдық айырма немесе оң бағамдық айырмашылық сомасы көрсетiледi;
24) 160.29.019 жолында:
I бағанына 160.00.018 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында ұтыс түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
25) 120.29.020 жолында:
I бағанына 160.00.019 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында роялти түрiндегi кiрiс сомасы көрсетiледi;
26) 160.29.021 жолында:
I бағанына 160.00.020 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында әлеуметтiк саладағы объектiлердi пайдалану кезiндегi шығыстардан кiрiстiң артығынан алынған кiрiс сомасы көрсетiледi;
27) 160.29.022 жолында:
I бағанына 160.00.008, 160.00.015, 160.00.021 және 160.00.022 жолдарының сомасы ретiнде айқындалған мөлшер көшiрiледi;
ІІ бағанында 160.29.004-160.29.021 жолдарында көрсетiлмеген бухгалтерлiк есеп деректерi бойынша басқа да кiрiстер көрсетiледi;
28) 160.29.023 жолында:
I бағанында 160.00.024 жолдан көшiрiлетiн жылдық жиынтық кiрiстiң түзетiлген сомасы көрсетiледi;
29) 160.29.024 жолында:
I бағанында кiрiстiң жалпы сомасы (160.29.004-160.29.022 жолдардың сомасы алынған 160.40.023 жолы) көрсетiледi;
II бағанында кiрiстiң жалпы сомасы (160.29.004-160.29.022 жолдардың сомасы) көрсетiледi;
30) 160.29.025 жолында:
I бағанына 160.00.026 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны ретiнде айқындалған, кезеңнiң шығысы және басқа да жолдарда көрсетiлген шығыстарды есептемегенде, негізгi емес қызмет бойынша шығыстар шамасы көрсетiледi;
31) 160.29.025A жолында:
I бағанына 160.12.005A жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында iссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетiледi;
32) 160.29.025АI жолында:
I бағанына 160.12.005В жолынан сома кӨшiрiледi;
ІІ бағанында бронь үшiн шығысты төлеудi қоса алғанда, iссапар орны мен керi жолға жүргiзiлген шығыстардың нақты сомасы көрсетiледi;
33) 160.29.025АІІ жолында:
I бағанына 160.12.005С жолынан сома көшiрiледi;
II бағанында бронь үшiн шығысты төлеудi қоса алғанда, тұрғын үй жалдауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы көрсетiледi;
34) 160.29.025АIII жолында:
I бағанына 160.12.005D жолынан сома көшiрiледi;
II бағанда Қазақстан Республикасы шегiндегi iссапар бойынша тәулiктiк мөлшерi көрсетiледi;

35) в строке 160.29.025 AIV:
в графу I переносится сумма из строки 160.12.005Е;
в графе II указывается размер суточных по командировкам за пределами Республики Казахстан;
36) в строке 160.29.025В:
в графу I переносится сумма из строки 160.12.005G;
в графе II указывается сумма представительских расходов;
37) в строке 160.29.026:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.027;
в графе II указывается сумма расходов по вознаграждению;
38) в строке 160.29.027:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.028;
39) в строке 160.29.028:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.029;
в графе II отражается резерв по сомнительным долгам;
40) в строке 160.29.029:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.030;
в графе II отражаются суммы отчислений в резервные фонды, за исключением резервов по сомнительным долгам, отпускам работникам, ремонту основных средств;
41) в строке 160.29.030:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.031;
в графе II отражается сумма расходов на научно-исследовательские, научно-технические (проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы);
42) в строке 160.29.031:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.032;
в графе II указывается сумма расходов на социальные выплаты;
43) в строке 160.29.032:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.033;
в графе II указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователей;
44) в строке 160.29.033:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.034;
в графе II отражается сумма отрицательной курсовой разницы или превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
45) в строке 160.29.034:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.035;
в графе II отражается сумма налогов, кроме налогов, используемых до определения дохода от реализации продукции (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах;
46) в строке 160.29.035:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.036;
в графе II отражается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек;
47) в строке 160.29.036:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.037А;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам;
48) в строке 160.29.036А:
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам, не используемым в целях получения совокупного годового дохода;

35) 160.29.025AIV жолында:
I бағанына 160.12.005Е жолынан сома көшiрiледi;
ІІ бағанында Қазақстан Республикасы шегiндегi iссапар бойынша тәулiктiк мөлшерi көрсетiледi;
36) 160.29.025B жолында:
I бағанына 160.12.005F жолынан сома көшiрiледi;
II бағанында өкiлеттiк шығыстар сомасы көрсетiледi;
37) 160.29.026 жолында:
І бағанына 160.00.027 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында сыйақы бойынша шығыстар сомасы көрсетiледi;
38) 160.29.027 жолында:
I бағанына 160.00.028 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
39) 160.29.028 жолында:
I бағанына 160.00.029 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында күмәндi борыш бойынша резерв көрсетiледi;
40) 160.29.029 жолында:
I бағанына 160.00.030 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанда резервтiк қорларға аударымдар сомасы көрсетiледi;
41) 160.29.030 жолында:
І бағанына 160.00.031 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда ғылыми-зерттеуге, ғылыми-техникалық (жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық) жұмыстарға кеткен шығыстар сомасы көрсетiледi;
42) 160.29.031 жолында:
I бағанына 160.00.032 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында әлеуметтік төлемдерге шыққан шығыстар сомасы көрсетiледi;
43) 160.29.032 жолында:
I бағанына 160.00.033 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және оларды өндiруге әзiрлiк жұмыстарына жұмсалған шығыстар бойынша шегерiмдер және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарының сомасы көрсетiледi;
44) 160.29.033 жолында:
I бағанына 160.00.034 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында теріс бағамдық айырма немесе теріс бағамдық айырмасының оң бағамдық айырмадан асу сомасы көрсетіледі;
45) 160.29.034 жолында:
I бағанына 160.00.035 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанда өнiмдердi (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзуден түскен кiрiстi айқындағанға дейiн пайдаланылған салықтардан басқа, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығының сомасы көрсетiледi;
46) 160.29.035 жолында:
I бағанына 160.00.036 жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында айыппұл, өсiмақы, тұрақсыздық айыбы деп көрсетiлген немесе танылған сома көрсетiледi;
47) 160.29.036 жолында:
I бағанына 160.00.037А жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
ІІ бағанында негiзгi құралдар бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
48) 160.29.036А жолында:
ІІ бағанында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылмайтын негiзгi құралдар бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;

49) в строке 160.29.037:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.037В;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по нематериальным активам;
50) в строке 160.29.037А:
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по нематериальным активам, не используемым в целях получения совокупного годового дохода;
51) в строке 160.29.038:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.037С;
52) в строке 160.29.039:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.037D;
53) в строке 160.29.040:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.037E;
54) в строке 160.29.041:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.037F;
55) в строке 160.29.042:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 160.00.037G;
в графе II отражается сумма расходов на ремонт;
56) в строке 160.29.043:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия основных средств;
57) в строке 160.29.044:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
58) в строке 160.29.045:
в графе II указывается сумма сверхнормативных потерь, порчи и недостачи товарно-материальных ценностей, других непроизводственных расходов и потерь;
59) в строке 160.29.046:
в графе II указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
60) в строке 160.29.047:
в графе II указывается сумма затрат на содержание производственных мощностей и объектов, находящихся на консервации;
61) в строке 160.29.048:
в графе II отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
62) в строке 160.29.049:
в графе II отражается сумма резерва на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
63) в строке 160.29.050:
в графе II отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 160.29.025 по 160.29.049;
64) в строке 160.29.051:
в графе I указывается сумма корректировки налогооблагаемого дохода, которая переносится из строки 160.00.046;
65) в строке 160.29.052:
в графе I указывается сумма, определяемая сложением строк с 160.29.025 по 160.29.051;
в графе II указывается сумма, определяемая сложением строк с 160.29.025 по 160.29.051;
66) в строке 160.29.053:
в графе III указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 160.29.024 и 160.29.052 графы III;
67) в строке 160.29.054:
в графе III указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 160.29.001 и 160.29.002, скорректированный на сумму строки 160.29.053. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разница строк 160.00.042 и 160.00.046.

49) 160.29.037 жолында:
I бағанына 160.00.037B жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
50) 160.29.037А жолында:
II бағанына жылдық жиынтық табыс алу мақсатында пайдаланылмайтын материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетiледi;
51) 160.29.038 жолында:
I бағанына 160.00.037С жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
52) 160.29.039 жолында:
I бағанына 160.00.037D жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
53) 160.29.040 жолында:
I бағанына 160.00.037Е жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
54) 160.29.041 жолында:
I бағанына 160.00.037F жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
55) 160.29.042 жолында:
I бағанына 160.00.037G жолында көрсетiлген сома көшiрiледi;
II бағанында жөндеуге кеткен шығыстар сомасы көрсетiледi;
56) 160.29.043 жолында:
II бағанында негiзгi құралдардың жойылуы және iстен шығуынан залалдар сомасы көрсетiледi;
57) 160.29.044 жолында:
II бағанында материалдық емес активтердiң жойылуы және iстен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
58) 160.29.045 жолында:
II бағанында материалдық құндылықтар нормативтен тыс ысырап, бүлiнген және жетпеген, сондай-ақ басқа да өндiрiстiк емес шығыстар және ысырап сомасы көрсетiледi;
59) 160.29.046 жолында:
II бағанында айыпкер белгiленбеген немесе егер айыпкер жақтың есебiнен қажеттi соманы өтеу мүмкiн болмаған жағдайда, талан-тараждан түскен залал көрсетiледi;
60) 160.29.047 жолында:
II бағанда өндiрiстiк қуаттық пен консервацияда болып табылатын объектiлердi ұстап тұруға шығындар сомасы көрсетiледi;
61) 160.29.048 жолында:
II бағанында жұмысшылардың еңбек демалыстарын төлеуге резервтегi сома көрсетiледi;
62) 160.29.049 жолында:
II бағанында негiзгi құралдарды алда тұрған жөндеуге кететiн шығыстарға резервтегi сома көрсетiледi;
63) 160.29.050 жолында:
II бағанында бухгалтерлiк есепте көрсетілген, 160.29.025-160.29.049 жолдарында көрсетiлмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетiледi;
64) 160.29.051 жолында:
I бағанында 160.00.046 жолынан көшiрiлетiн салық салынатын кiрiстің түзету сомасы көрсетiледi;
65) 160.29.052 жолында:
I бағанында 160.29.025-160.29.051 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетiледi;
II бағанында 160.29.025-160.29.051 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетiледi;
66) 160.29.053 жолында:
III бағанында III бағандағы 160.29.024 және 160.29.052 жолдарының айырмашылығы ретiнде анықталатын шығыс пен кiрiс арасындағы айырмашылық көрсетiледi;
67) 160.29.054 жолында:
III бағанында 160.29.053 жолдың сомасына түзетiлген 160.29.001 және 160.29.002 сомасы ретiнде айқындалған салық салынатын кiрiс көшiрiледi. Осы сома 160.00.042 және 160.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріске сәйкес келуi қажет.

2. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 200.00) и приложений к ней (Формы с 200.01 по 200.08), которые содержат информацию об объектах обложения и объектах, связанных с налогообложением индивидуальным подоходным налогом.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равенство.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений и дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма - 200.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год;
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация;

2. Декларация Декларацияның өзінен (200.00-нысан) және жеке табыс салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (200.01 - 200.08 нысандар) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Осы Декларация жасау ережелерінде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымшалар берілмейді.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
8. Тиісті қосымша нысанның көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, көрсетілген қосымша нысандар толтыруға жатады.
9. Қосымшалар мен қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібімен қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта арқылы салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны жасау (200.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі).
Декларацияны беру үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан аз болса - онда "Ай" тор көзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" тор көзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл болса, онда "Ай" тор көзі толтырылмайды, ал "Жыл" тор көзінде Декларация берілетін салық жылы көрсетіледі;

3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).
Адвокаты, частные нотариусы указывают только код основного вида деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации адвоката, частного нотариуса, а также с момента возникновения обязательств по исчислению индивидуального подоходного налога физическими лицами, получающими доходы, не облагаемые у источника выплаты (за исключением индивидуальных предпринимателей), а также в случае превышения доходов физических лиц, указанных в подпункте 12) статьи 144 Налогового кодекса, над размерами доходов, не облагаемых индивидуальным подоходным налогом, установленных в данном подпункте.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае прекращения адвокатской (нотариальной) деятельности;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата выписки;
7) при сдаче декларации нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
8) - период выполнения работ (оказания услуг) нерезидентом в Республике Казахстан:

3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
Адвокаттар, жеке нотариустар ЭҚЖЖ бойынша тек негізгі қызмет түрінің кодын және олардың үлес салмағын көрсетеді.
ЭҚЖЖ торкөзінде ЭҚЖЖ кодын (бес белгіге дейін) көрсету қажет.
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер адвокат, жеке нотариус мемлекеттік тіркелгеннен кейін, сондай-ақ төлем көзінен салық салынбайтын кірістерден табыс алатын жеке тұлғаларда (жеке кәсіпкерлерді қоспағанда) жеке табыс салығын есептеу бойынша міндеттемелер туындаған сәттен бастап, сондай-ақ жеке тұлғалардың Салық кодексінің 144-бабы 12) тармақшасында көрсетілген кірістерінің мөлшері аталған тармақшада белгіленген шектерден асқан жағдайда алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
"Тарату" торкөзі адвокаттық (нотариаттық) қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
6) Хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация тапсырылған жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) Декларация резидент емеспен тапсырылған кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
8) Резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындау (қызмет көрсетулер көрсету) кезеңі:

в строке А - дата начала выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии с пунктом 5 статьи 527 Налогового кодекса;
в строке В - дата фактического завершения выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным этим нерезидентом, в соответствии с которым (-ыми) проводятся работы (услуги) в Республике Казахстан. Данная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан. В случае, если в течение отчетного налогового периода работы (услуги) не завершены, данная строка не заполняется;
9) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Виды доходов":
1) в строку 200.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 200.01.001В;
2) в строке 200.00.002 указывается общая сумма доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк 200.00.002А, 200.00.002В и 200.00.002С;
3) в строку 200.00.002А переносится сумма, отраженная в строке 200.02.001;
4) в строке 200.00.002В переносится сумма, отраженная в строке 200.05.001;
5) в строку 200.00.002С переносится сумма, отраженная в строке 200.02.018В.
15. В разделе "Необлагаемые доходы":
1) в строке 200.00.003 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению, определяемая как сумма строк 200.00.003А и 200.00.003В;
2) в строке 200.00.003А указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк 200.02.022В и 200.02.012;
3) в строке 200.00.003В указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В строку 200.00.003В переносится сумма, отраженная в строке 200.06.001;
4) в строку 200.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 200.02.026.
16. В разделе "Исчисление налога":
1) в строке 200.00.005 указывается сумма доходов, подлежащих налогообложению по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемая как разница строк 200.00.002, 200.00.003 и 200.00.004;
2) в строку 200.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 200.01.001С;
3) в строке 200.00.007 указывается сумма индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, исчисленного в соответствии со статьей 164 Налогового кодекса;
4) в строке 200.00.008 указывается сумма подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и зачитываемого при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 200.07.007;

А жолында - Салық кодексі 527-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалатын резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауының (қызмет көрсетулер көрсетуінің) басталу күні;
В жолында - Қазақстан Республикасында резидент емес жасасқан бір немесе бірнеше келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша жұмыстар (қызмет көрсетулер) жүргізілетін жұмыстарды орындаудың (қызмет көрсетулер көрсетудің) нақты аяқталу күні. Көрсетілген жол Қазақстан Республикасында резидент емес жұмыстарды орындауды (қызмет көрсетулер көрсетуді) нақты (түпкілікті) аяқтаған соң толтырылады. Егер, есепті салық кезеңінің ішінде жұмыстар (қызмет көрсетулер) аяқталмаған жағдайда, көрсетілген жол толтырылмайды.
9) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті торкөзі белгіленеді.
14. "Кірістердің түрлері" бөлімінде:
1) 200.00.001 жолына 200.01.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.00.002 жолында 200.00.002А, 200.00.002В және 200.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 200.00.002А жолына 200.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 200.00.002В жолына 200.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 200.00.002С жолына 200.02.018В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
15. "Салық салынбайтын кірістер" бөлімінде:
1) 200.00.003 жолында 200.00.003А және 200.00.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.00.003А жолында 200.02.022В және 200.02.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 144-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жатпайтын кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 200.00.003В жолында халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жатпайтын кірістердің сомасы көрсетіледі. 200.00.003В жолына 200.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
4) 200.00.004 жолына 200.02.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
16. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.005 жолында 200.00.002, 200.00.003 және 200.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша салық салуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 200.00.006 жолына 200.01.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 200.00.007 жолында Салық кодекстің 164-бабына сәйкес есептелген төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 200.00.008 жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыста төленген және Салық кодексінің 173-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеген кезде есепке жатқызылатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 200.07.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

5) в строке 200.00.009 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате за налоговый период по доходам, не облагаемым у источника выплаты. Сумма налога определяется как разница строк 200.00.007 и 200.00.008;
6) строка 200.00.010 заполнению не подлежит;
7) строка 200.00.011 заполнению не подлежит;
8) строка 200.00.012 заполнению не подлежит.
17. В разделе "Исчисление налога с доходов адвоката/частного нотариуса":
1) в строку 200.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 200.03.001 или 200.04.001;
2) в строке 200.00.014 указывается сумма доходов адвоката или частного нотариуса, подлежащая налогообложению, определяемая как разница строк 200.00.013 и 200.00.003А;
3) в строке 200.00.015 указывается ставка индивидуального подоходного налога, установленная пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса;
4) в строке 200.00.016 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный налоговый период, определяемая как произведение строк 200.00.014 и 200.00.015;
5) строка 200.00.017 заполнению не подлежит;
6) строка 200.00.018 заполнению не подлежит;
7) строка 200.00.019 заполнению не подлежит.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера.
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика (индивидуального предпринимателя, адвоката, частного нотариуса) либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации.
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

5) 200.00.009 жолында төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Салық сомасы 200.00.007 және 200.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 200.00.010 жолы толтырылуға жатпайды.
7) 200.00.011 жолы толтырылуға жатпайды;
8) 200.00.012 жолы толтырылуға жатпайды.
17. "Адвокаттың/жеке нотариустың кірістерінен салық есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.013 жолына 200.03.001 немесе 200.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.00.014 жолында 200.00.013 және 200.00.003А жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салуға жататын адвокаттың немесе жеке нотариустың кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 200.00.015 жолында Салық кодексінің 145-бабының 1-тармағында белгіленген жеке табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
4) 200.00.016 жолында 200.00.014 немесе 200.00.015 жолдары ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 200.00.017 жолы толтырылуға жатпайды;
6) 200.00.018 жолы толтырылуға жатпайды;
7) 200.00.019 жолы толтырылуға жатпайды.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде.
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің (жеке кәсіпкердің, адвокаттың, жеке нотариустың) не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;

6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения
"Доходы, облагаемые у источника выплаты"
(Форма - 200.01)
19. Данная форма заполняется физическими лицами, указанными в подпункте 12 статьи 144 Налогового кодекса, размеры доходов которых превысили установленные в данном подпункте пределы, а также физическими лицами-нерезидентами, указанными в пункте 2 статьи 192 Налогового кодекса, за исключением нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение.
20. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строке 200.01.001В указывается общая сумма начисленных доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 200.01.002В по 200.01.005В. Сумма, отраженная в строке 200.01.001В переносится в строку 200.00.001;
2) в строке 200.01.001С указывается общая сумма удержанного налога, с доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 200.01.002С по 200.01.005С. Сумма, отраженная в строке 200.01.001С переносится в строку 200.00.006;
3) в строках с 200.01.002А по 200.01.005А указываются виды начисленных за налоговый период доходов, облагаемых у источника выплаты, в соответствии со статьей 146 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в статье 149 Налогового кодекса. Виды начисленных доходов указываются на основании документов, выданных налоговыми агентами;
4) в строках с 200.01.002В по 200.01.005В и с 200.01.002С по 200.01.005С указываются суммы начисленных доходов, облагаемых у источника выплаты и удержанного индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами.
21. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика, заполнившего форму.
4. Составление приложения
"Имущественный и прочие доходы"
(Форма - 200.02)
22. Данная форма предназначена для декларирования физическими лицами имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями 166 и 170 Налогового кодекса, за исключением доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, а также для декларирования физическими лицами доходов, не подлежащих налогообложению и налоговых вычетов, определяемых в соответствии со статьями 144 и 152 Налогового кодекса, за исключением ранее учтенных при налогообложении доходов, облагаемых у источника выплаты.

6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. "Төлем көзінен салық салынатын кірістер"
қосымшасын жасау
(200.01-нысаны)
19. Осы нысанды кіріс мөлшерлері осы тармақшада көрсетілген шектен асатын Салық кодексі 144-бабының 12) тармақшасында көрсетілген жеке тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес тұлғаларды қоспағанда, Салық кодексінің 192-бабы 2-тармағында көрсетілген резидент емес жеке тұлғалар толтырады.
20. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 200.01.001В жолында 200.01.002В - 200.01.005В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынатын есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.01.001В жолында көрсетілген сома 200.00.001 жолына көшіріледі;
2) 200.01.001С жолында 200.01.002С - 200.01.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынатын кірістерден ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.01.001С жолында көрсетілген сома 200.00.006 жолына көшіріледі;
3) 200.01.002А - 200.01.005А жолдарында Салық кодексінің 149-бабында көрсетілген кірістерден басқа, Салық кодексінің 146-бабына сәйкес төлем көзінен салық салынатын кірістердің есепті кезеңі үшін есептелген түрлері көрсетіледі. Есептелген кірістердің түрлері салық агенттері берген құжаттар негізінде көрсетіледі;
4) 200.01.002В - 200.01.005В және 200.01.002С - 200.01.005С жолдарында салық агенттері берген құжаттар негізінде төлем көзінен салық салынатын есептелген кірістер мен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
21. "Осы Декларацияны толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. "Мүліктік және өзге де кірістер"
қосымшасын жасау
(200.02-нысан)
22. Осы нысан Қазақстан Республикасындағы көздердің шегінен тыста алынған кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің 166 және 170-баптарында айқындалған жеке тұлғалардың мүліктік және өзге де кірістерін мәлімдеуге, сондай-ақ төлем көзінен салық салынатын кірістерге салық салу кезінде бұрын ескерілгендерді қоспағанда, Салық кодексінің 144 және 152-баптарына сәйкес айқындалған салық салынуға жатпайтын және салық шегерімдерін мәлімдеуге арналған.

23. В разделе "Имущественный доход":
в строке 200.02.001 указывается общая сумма имущественного дохода, определяемая как сумма строк 200.02.002D, 200.02.012, 200.02.013 и 200.02.014С. Сумма, отраженная в строке 200.02.001 переносится в строку 200.00.002А.
24. В разделе "Прирост стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг, не используемого в предпринимательской деятельности":
1) в строке 200.02.002D указывается общая сумма дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, определяемая как сумма строк с 200.02.003D по 200.02.006D;
2) в строках с 200.02.003А по 200.02.006А указывается наименование имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, при реализации которого получен прирост стоимости, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса, за исключением ценных бумаг;
3) в строках с 200.02.003В по 200.02.006В указывается стоимость приобретения реализуемого имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается оценочная стоимость реализуемого имущества;
4) в строках с 200.02.003С по 200.02.006С указывается стоимость реализации имущества;
5) в строках с 200.02.003D по 200.02.006D определяется доход от прироста стоимости, полученный при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, в соответствии с пунктом 2 статьи 166 Налогового кодекса.
25. В разделе "Прирост стоимости при реализации ценных бумаг":
1) в строку 200.02.007 переносится сумма, отраженная в строке 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.007 за налоговый период;
2) в строку 200.02.008 переносится сумма, отраженная в строке 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.008 за налоговый период;
3) в строку 200.02.009 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.009 за налоговый период;
4) в строку 200.02.010 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.010 за налоговый период;
5) в строку 200.02.011 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.011 за налоговый период;
6) в строке 200.02.012 указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, определяемый как сумма строк 200.02.007, 200.02.009 и 200.02.010;
7) в строке 200.02.013 указывается доход от реализации других ценных бумаг, определяемый как сумма строк 200.02.008 и 200.02.011.

23. "Мүліктік кіріс" бөлімінде:
200.02.001 жолында 200.02.002D, 200.02.012, 200.02.013 және 200.02.014С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүліктік кірістің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.001 жолында көрсетілген сома 200.00.002А жолына көшіріледі.
24. "Кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған бағалы қағаздардан басқа, мүлікті өткізу кезіндегі құнның өсуі" бөлімінде:
1) 200.02.002D жолында 200.02.003D және 200.02.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған мүлікті өткізу кезіндегі құн өсуі түрінде алынған кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.02.003А - 200.02.006А жолдарында бағалы қағаздардан басқа, Кодекстің 166-бабының 1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес құн өсуінен өткізу кезінде алынған кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған мүліктің атауы көрсетіледі;
3) 200.02.003В - 200.02.006В жолдарында өткізілетін мүліктің құны көрсетіледі. Сатып алу құны болмаған кезде, өткізілетін мүліктің бағалау құны көрсетіледі;
4) 200.02.003С - 200.02.006С жолдарында мүліктің өткізу құны көрсетіледі;
5) 200.02.003D - 200.02.006D жолдарында Кодекстің 166-бабының 2-тармағына сәйкес кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған, мүлікті өткізу кезінде алынған құнның өсуінен кіріс айқындалады.
25. "Бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құнның өсуі" бөлімінде:
1) 200.02.007 жолына салық кезеңі үшін 200.02.007 жолына қосымша нысанның 00001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.02.008 жолына салық кезеңі үшін 200.02.008 жолына қосымша нысанның 00001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 200.02.009 жолына салық кезеңі үшін 200.02.009 жолына қосымша нысанның 00001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 200.02.010 жолына салық кезеңі үшін 200.02.010 жолына қосымша нысанның 00001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 200.02.011 жолына салық кезеңі үшін 200.02.011 жолына қосымша нысанның 00001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 200.02.012 жолында өткізу күнінде ең жоғары және ең жоғары санаттан кейінгі листинг бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын акциялар мен облигациялардың қор биржасына ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін, және 200.02.007, 200.02.009 және 200.02.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын кіріс көрсетіледі;
7) 200.02.013 жолында 200.02.008 және 200.02.011 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын басқа да бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.

26. Дополнительные формы к строкам 200.02.007, 200.02.008 предназначены для определения прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг.
27. Указывается номер текущей страницы.
28. В разделах "Реализация методом открытых торгов на фондовой бирже акций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга" и "Реализация других ценных бумаг":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход от реализации ценных бумаг, определяемый как разница граф D и C.
Строка 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.007 переносится в строку 200.02.007, строка 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.008 - в строку 200.02.008.
29. Дополнительные формы к строкам 200.02.009, 200.02.010, 200.02.011 предназначены для определения прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, государственных ценных бумаг и других долговых ценных бумаг.
30. В разделах "Реализация методом открытых торгов на фондовой бирже облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга", "Реализация государственных ценных бумаг" и "Реализация других долговых ценных бумаг":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках раздела "Прочие доходы" Формы 200.02;

26. 200.02.007, 200.02.008 жолдарына қосымша нысандар берешек бағалы қағаздардан басқа, бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құнның өсуін айқындауға арналған.
27. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
28. "Өткізу күнінде ең жоғары және ең жоғары санаттан кейінгі листинг бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын акциялардың қор биржасына ашық сауда әдісімен өткізу" және "Басқа да бағалы қағаздарды өткізу" бөлімдерінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.
200.02.007 жолына қосымша нысанның 00001Е жолы 200.02.007 жолына, 200.02.008 жолына қосымша нысан 00001Е жолы - 200.02.008 жолына көшіріледі.
29. 200.02.009, 200.02.010, 200.02.011 жолдарына қосымша нысандар өткізу күнінде ең жоғары және ең жоғары санаттан кейінгі листинг бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздар мен басқа да берешек бағалы қағаздарды қор биржаларында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құнның өсуін айқындауға арналған.
30. "Өткізу күнінде ең жоғары және ең жоғары санаттан кейінгі листинг бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын облигациялардың қор биржасына ашық сауда әдісімен өткізу", "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өткізу" және "Басқа да берешек бағалы қағаздарды өткізу" бөлімдерінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздардың айналыс мерзімі (күнмен) көрсетіледі;
5) Е бағанында берешек бағалы қағаздардың атауы құны көрсетіледі;
6) Ғ бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа, берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон сомасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында берешек бағалы қағаздарды сатып алған күн көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және Ғ бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын, дисконт не сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлемі күніне дейін оларды өткізу кезінде сатып алушыдан алынған купонның есебінсіз бағалы берешек қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілмеген купон сомасы 200.02-нысанының "Өзге де кірістер" бөлімінің тиісті жолдарында көрсетіледі;

10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где (J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)) х C).
Строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.009 переносится в строку 200.02.009, строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.010 - в строку 200.02.010, строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.011 - в строку 200.02.011.
31. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) в строке 200.02.014С указывается общая сумма дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемая как сумма строк с 200.02.015С по 200.02.017С;
2) в строках с 200.02.015А по 200.02.017А указывается имущество, сданное в аренду, с указанием его местонахождения;
3) в строках с 200.02.015В по 200.02.017В указывается период сдачи в аренду имущества в отчетном налоговом периоде;
4) в строках с 200.02.015С по 200.02.017С указывается доход, полученный от сдачи в аренду имущества.
32. В разделе "Прочие доходы":
1) в строке 200.02.018В указывается общая сумма полученных прочих доходов, определяемая как сумма строк с 200.02.019В по 200.02.021В. Сумма, отраженная в строке 200.02.018В переносится в строку 200.00.002С;
2) в строках с 200.02.019А по 200.02.021А указываются виды прочих доходов, полученных налогоплательщиком;
3) в строках с 200.02.019В по 200.02.021В указываются суммы полученных прочих доходов.
33. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению" указываются доходы, не подлежащие налогообложению, за исключением доходов от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, а также государственных ценных бумаг:
1) в строке 200.02.022В указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению, определяемая как сумма строк с 200.02.023В по 200.02.025В. Сумма, отраженная в строке 200.02.022В переносится в строку 200.00.003А;
2) в строках с 200.02.023А по 200.02.025А указываются виды доходов, не облагаемых у источника выплаты и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса;
3) в строках с 200.02.023В по 200.02.025В указываются суммы доходов, не подлежащих налогообложению.
34. В разделе "Налоговые вычеты":

10) J бағанында берешек бағалы қағаздарды өткізу күні көрсетіледі;
11) К бағанында мынадай ретінде есептелетін берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконттың немесе сыйақының амортизация сомасы көрсетіледі:
К = (Н/D) х (J-G), онда
(J-G) - күндердегі берешек бағалы қағазды иелену кезеңі;
12) L бағанында L=(І-(Ғ+К)) х С) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.
200.02.009 жолында қосымша нысанның 00001L жолы 200.02.009 жолына, 200.02.010 жолына қосымша нысанның 00001L жолы 200.02.010 жолына, 200.02.011 жолына қосымша нысанның 00001L жолы 200.02.011 жолына көшіріледі.
31. "Мүлікті жалға беруден кіріс" бөлімінде:
1) 200.02.014С жолында 200.02.015С - 200.02.017С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.02.015А - 200.02.017А жолдарында оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлік көрсетіледі;
3) 200.02.015В - 200.02.017В жолдарында есепті салық кезеңінде мүлікті жалға беру кезеңі көрсетіледі;
4) 200.02.015С - 200.02.017С жолдарында мүлікті жалға беруден алынған кіріс көрсетіледі.
32. "Өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 200.02.018В жолында 200.02.019В - 200.02.021В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын алынған өзге де кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.018В жолында көрсетілген сома 200.00.002С жолына көшіріледі;
2) 200.02.019А - 200.02.021А жолдарында салық төлеуші алған өзге де кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 200.02.019В - 200.02.021В жолдарында алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі.
33. "Салық салуға жатпайтын кірістер" бөлімінде өткізу күнінде ең жоғары және ең жоғары санаттан кейінгі листинг бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын акциялар мен облигацияларды, сондай-ақ мемлекеттік бағалы қағаздарды қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен түскен кірістерден басқа салық салуға жатпайтын кірістер көрсетіледі:
1) 200.02.022В жолында 200.02.023В - 200.02.025В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.022В жолында көрсетілген сома 200.00.003А жолына көшіріледі;
2) 200.02.023А - 200.02.025А жолдарында Салық кодексінің
144-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын және төлем көзіне салық салынбайтын кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 200.02.023В - 200.02.025В жолдарында салық салуға жатпайтын кірістер сомасы көрсетіледі.
34. "Салық шегерімдері" бөлімінде:

1) в строке 200.02.026 указывается общая сумма, подлежащая вычету с доходов, не облагаемых в соответствии со статьей 164 Налогового кодекса у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 200.02.027 по 200.02.031. Налоговые вычеты применяются за каждый месяц получения доходов. Сумма, отраженная в строке 200.02.026 переносится в строку 200.00.004;
2) в строке 200.02.027 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, определяемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 200.02.028 указывается сумма налогового вычета в размере минимальной заработной платы, установленной законодательным актом Республики Казахстан на соответствующий месяц начисления дохода;
4) в строке 200.02.029 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
5) в строке 200.02.030 указывается сумма страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
6) в строке 200.02.031 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях.
35. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика, заполнившего форму.
5. Составление приложения "Доход адвоката"
(Форма - 200.03)
36. Данная форма предназначена для декларирования адвокатами доходов, определяемых в соответствии со статьей 167 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан. Доходы определяются по видам оказанных услуг.
37. В разделе "Всего дохода":
в строке 200.03.001 указывается общая сумма доходов, полученных адвокатом за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода. Строка 200.03.001 определяется как сумма соответствующих строк с 200.03.002 по 200.03.005.
38. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строках с 200.03.002 по 200.03.004 указываются виды услуг, оказанных адвокатом, с отражением сумм полученных доходов, за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода;
2) в строке 200.03.005 указываются доходы адвокатов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.03.002 по 200.03.004. В соответствующие строки 200.03.005 переносятся суммы, отраженные в строке 01 дополнительной формы к строке 200.03.005 за отчетный налоговый период.

1) 200.02.026 жолында 200.02.027 - 200.02.031 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 164-бабына сәйкес төлем көзіне салық салынбайтын кірістерден шегерімге жататын жалпы сома көрсетіледі. Салық шегерімдері әр кіріс алған ай үшін қолданылады. 200.02.026 жолында көрсетілген сома 200.00.004 жолына көшіріледі;
2) 200.02.027 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес айқындалатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
3) 200.02.028 жолында тиісті кіріс есептеу айына Қазақстан Республикасының заң актісімен белгіленген ең төмен жалақы мөлшеріндегі салық шегерімінің сомасы көрсетіледі;
4) 200.02.029 жолында өз пайдасына енгізілетін ерікті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
5) 200.02.030 жолында жинақтау сақтандыру шарттары бойынша жеке тұлға өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 200.02.031 жолында жеке тұлға - Қазақстан Республикасының резидентi Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған заемдары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалған сомалар көрсетіледі.
35. "Осы Декларацияны толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5. "Адвокаттың кірісі" қосымшасын жасау
(200.03-нысан)
36. Осы нысан Салық кодексінің 167-бабына сәйкес айқындалатын кірістерді адвокаттардың мәлімдеуіне арналған. Кірістер көрсетілген қызметтер бойынша айқындалады.
37. "Кірістің барлығы" бөлімінде:
200.03.001 жолында есепті салық кезеңінде адвокаттың, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.03.001 жолы 200.03.002 - 200.03.005 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады.
38. "Көрсетілген қызметтер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 200.03.002 - 200.03.004 жолдарында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістердің сомасын көрсете отырып, адвокат көрсеткен қызмет көрсетулердің түрі көрсетіледі;
2) 200.03.005 жолында 200.03.002 - 200.03.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша адвокаттардың кірістері көрсетіледі. 200.03.005 тиісті жолына есепті салық кезеңі үшін 200.03.005 жолына қосымша нысан 01 жолында көрсетілген сомалар көшіріледі.

39. Дополнительная форма к строке 200.03.005 предназначена для отражения доходов адвокатов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.03.002 по 200.03.004 Формы 200.03.
40. Указывается номер текущей страницы.
41. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строке 01 указываются итоговые суммы доходов, полученных адвокатом от других видов услуг, не отраженных в строках с 200.03.002 по 200.03.004 за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц, определяемые как сумма соответствующих строк. Суммы, отраженные в строке 01, переносятся в соответствующие строки 200.03.005 формы 200.03;
2) в последующих строках проставляется очередной порядковый номер строки и указываются соответствующие суммы полученных доходов.
42. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика, заполнившего Декларацию.
6. Составление приложения "Доход частного нотариуса"
(Форма - 200.04)
43. Данная форма предназначена для декларирования частными нотариусами доходов, определяемых в соответствии со статьей 167 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан. Доходы определяются по видам оказанных услуг.
44. В разделе "Всего дохода":
в строке 200.04.001 указывается общая сумма доходов, полученных частными нотариусами за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода. Строка 200.04.001 определяется как сумма соответствующих строк с 200.04.002 по 200.04.005.
45. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строках с 200.04.002 по 200.04.004 указываются виды услуг, оказанных частными нотариусами, с отражением сумм полученных доходов за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода;
2) в строке 200.04.005 указываются доходы частных нотариусов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004. В соответствующие строки 200.04.005 переносятся суммы, отраженные в строке 01 дополнительной формы к строке 200.04.005 за отчетный налоговый период.
46. Дополнительная форма к строке 200.04.005 предназначена для отражения доходов частных нотариусов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004 формы 200.04.
47. Указывается номер текущей страницы.
48. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строке 01 указываются итоговые суммы доходов, полученных частным нотариусом от других видов услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004 за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц, определяемые как сумма соответствующих строк. Суммы, отраженные в строке 01, переносятся в соответствующие строки 200.04.005 Формы 200.04;

39. 200.03.005 жолына қосымша нысан 200.03 нысанының 200.03.002 - 200.03.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша адвокаттардың кірістерін көрсетуге арналған.
40. Ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
41. "Көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша кірістер" бөлімінде:
1) 01 жолында есепті салық кезеңінің 200.03.002 - 200.03.004 жолдарында көрсетілмеген, оның ішінде тиісті жолдардың сомасы ретінде айқындалатын әрбір ай үшін қызмет көрсетулердің басқа түрлерінен адвокат алған кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі. 01 жолында көрсетілген сома 200.03 нысанының 200.03.005 тиісті жолдарына көшіріледі;
2) одан кейінгі жолдарда жолдың кезекті рет нөмірі қойылады және алынған кірістердің тиісті сомасы көрсетіледі.
42. "Осы Декларацияны толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
6. "Жеке нотариустың кірісі" қосымшасын жасау
(200.04-нысан)
43. Осы нысан Салық кодексінің 167-бабына сәйкес айқындалатын кірістерді жеке нотариустардың мәлімдеуіне арналған. Кірістер көрсетілген қызмет көрсетулердің түрлері бойынша айқындалады.
44. "Кірістің барлығы" бөлімінде:
1) 200.04.001 жолында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айлары үшін жеке нотариус алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.04.001 жолы 200.04.002 - 200.04.005 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады.
45. "Көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде, есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістердің сомасын көрсете отырып, жеке нотариустар көрсеткен қызмет көрсетулердің түрлері көрсетіледі;
2) 200.04.005 жолында 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша жеке нотариустардың кірістері көрсетіледі. 200.04.005 тиісті жолына есепті салық кезеңі үшін 200.05.005 жолына қосымша нысан 01 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
46. 200.04.005 жолына қосымша 200.04 нысанының 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша жеке нотариустардың кірістерін көрсетуге арналған.
47. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
48. "Көрсетілген қызметтер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 01-жолында есепті салық кезеңі үшін, соның ішінде тиісті жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, әрбір ай үшін 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлерінен жеке нотариустар алған кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі. 01 жолында көрсетілген сома 200.04 нысанының 200.04.005 тиісті жолына көшіріледі;

2) в последующих строках проставляется очередной порядковый номер строки и указываются соответствующие суммы полученных доходов.
49. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика, заполнившего Декларацию.
7. Составление приложения "Доходы, полученные
из источников в иностранных государствах"
(Форма 200.05)
50. Данная форма предназначена для декларирования налогоплательщиком-резидентом доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 164 и 170 Налогового кодекса.
51. В разделе "Расчетные показатели":
в строке 200.05.001 указывается общая сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан, и включает в себя итоговую величину графы 00001F дополнительной формы к строке 200.05.001 за налоговый период. Величина строки 200.05.001 переносится в строку 200.00.002В.
52. Дополнительная форма к строке 200.05.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан:
53. Указывается номер текущей страницы.
54. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 82 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода, согласно подпункту 2) пункта 80 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников;
4) в графе D указывается код валюты получения дохода согласно пункту 81 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента, полученных из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте;
6) в графе F указывается сумма доходов, указанных в графе Е, пересчитанной в национальную валюту в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
55. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика, заполнившего Декларацию.
8. Составление приложения "Доходы,
подлежащие освобождению от налогообложения
в соответствии с международными договорами"
(Форма 200.06)
56. Данная форма предназначена для декларирования налогоплательщиком доходов, полученных из источников в Республике Казахстан и подлежащих освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, заключенными Республикой Казахстан с иностранными государствами. Такими договорами являются международные договоры об избежании двойного налогообложения и иные международные договоры.

2) одан кейінгі жолдарға жолдың кезекті рет нөмірі қойылады және алынған кірістердің тиісті сомасы көрсетіледі.
49. "Осы Декларацияны толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
7. "Шетел мемлекеттеріндегі көздерден
алынған кірістер" қосымшасын жасау
(200.05-нысан)
50. Бұл нысан Салық кодексінің 164 және 170-бабына сәйкес салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған кірістерін мәлімдеуіне арналған.
51. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
200.05.001 жолында салық төлеушімен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған және Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі, және салық кезеңі үшін 200.05.001 жолына қосымша нысанның 00001F бағанының жиынтық шамасын өзіне енгізеді. 200.05.001 жолының шамасы 200.00.002В жолына көшіріледі.
52. 200.05.001 жолына қосымша нысан салық төлеуші-резидентпен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған кірістер сомасын көрсетуге арналған.
53. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
54. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 82-тармағына сәйкес кірісті төлейтін резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетелдік көздерден резидент салық төлеуші алатын осы Ережелер 80-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 81-тармағына сәйкес кірісті алу валютасының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шетелдік валютада, Қазақстан республикасының шегінен тыс көздерден алынған және Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын резидент салық төлеушінің есептелген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 65-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген Е бағанында көрсетілген кірістердің сомасы көрсетіледі.
55. "Осы Декларацияны толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
8. "Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан
босатуға жататын кірістер" қосымшасын жасау
(200.06-нысан)
56. Бұл нысан салық төлеушілердің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған және Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеттері жасасқан халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын кірістерді мәлімдеуге арналған. Қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттар және басқа халықаралық шарттар осындай шарттар болып табылады.

57. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с международными договорами":
в строке 200.06.001 указывается общая сумма доходов, полученных налогоплательщиком и подлежащих освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В строку 200.06.001 переносится итоговая сумма графы 00001D дополнительной формы к строке 200.06.001 за налоговый период. Величина строки 200.06.001 переносится в строку 200.00.003В.
58. Дополнительная форма к строке 200.06.001 предназначена для отражения доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами.
59. Указывается номер текущей страницы.
60. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода, согласно подпункту 1) пункта 80 настоящих Правил;
3) в графе С указывается номер и дата контракта (договора, соглашения) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели, заключенного налогоплательщиком, по которому получен доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором, указанным в графе Е или F;
4) в графе D указывается налогооблагаемый доход налогоплательщика, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора, вид или наименование которого указаны в графе Е или F.
При заполнении Декларации физическим лицом-нерезидентом в данной графе указывается сумма дохода, подлежащего налогообложению в соответствии со статьями 187 - 191 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается код вида международного договора, согласно пункту 83 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
6) в графе F указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, отраженного в графе D, установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом. Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налогоплательщиком указан в графе Е код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 83 настоящих Правил;
7) в графе G указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 82 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора.

57. "Халықаралық шарттарға сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер" бөлімінде:
200.06.001 жолында салық төлеушімен алынған және халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.06.001 жолына салық кезеңі үшін 200.06.001 жолына қосымша нысанның 00001Е бағанының жиынтық сомасы көшіріледі. 200.06.001 жолының шамасы 200.00.003В жолына көшіріледі.
58. 200.06.001 жолына қосымша нысан әр кіріс түрлері бойынша бөлек халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын кірістерді көрсетуге арналған.
59. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
60. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелер 79-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кіріс түрлерінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында Е немесе F бағанында көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын кіріс алынған салық төлеуші жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетулерге) немесе өзге мақсаттарда жасасқан келісім-шарттың (шарттың, келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушінің Е немесе F бағанында түрі немесе атауы көрсетілген халықаралық шартқа сәйкес салық салынудан босатылуға жататын салық салынатын кірісі көрсетіледі.
Декларацияны толтыру кезінде резидент емес-жеке тұлға бұл бағанда Салық кодексінің 187-191-баптарына сәйкес салық салынуға жататын кірістің сомасын көрсетеді;
5) Е бағанында осы Ережелердің 83-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, оған сәйкес салық төлеушінің D бағанында көрсетілген салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі белгіленген.
6) F бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, оған сәйкес салық төлеушінің D бағанында көрсетілген салық салынатын кірісіне қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі белгіленген. Көрсетілген баған егер салық төлеуші Е бағанында осы Ережелердің 83-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
7) G бағанында осы Ережелердің 82-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасасылған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;

8) в графе H указывается номер и дата законодательного акта, которым ратифицирован международный договор, указанный в графах Е и F.
61. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика, заполнившего Декларацию.
9. Составление приложения "Зачет иностранного налога"
(Форма - 200.07)
62. Данная форма предназначена для определения суммы индивидуального подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги), полученных налогоплательщиком - резидентом из источников за пределами Республики Казахстан и уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком-резидентом за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов.
Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных с этих доходов налогов.
63. В разделе "Дивиденды":
1) в строке 200.07.001А указывается общая сумма доходов в виде дивидендов, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.001А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.001В указывается общая сумма налога с доходов в виде дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.001В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.001С указывается общая сумма налога с доходов в виде дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.001С заполняется на основании данных дополнительной формы.
64. В разделе "Вознаграждения":
1) в строке 200.07.002А указывается общая сумма вознаграждений, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.002А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.002В указывается общая сумма налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.002В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.002С указывается общая сумма налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.002С заполняется на основании данных дополнительной формы.

8) Н бағанында Е және F бағандарында көрсетілген халықаралық шарт бекітілген заңнамалық актінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
61. "Осы Декларацияны толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
9. "Шетел салығын есепке жатқызу" қосымшасын жасау
(200.07-нысан)
62. Бұл нысан жеке табыс салығы мен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден салық төлеуші-резидентпен алынған кірістерге салынған және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген және Салық кодексінің 173-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын салықтардың сомаларын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде салық төлеуші-резидентпен төленген табыс салығын есепке жатқызу салықтардың ұсталғанын және (немесе) төленгенін растайтын құжат бар болған кезде жүргізіледі.
Шетел мемлекетіндегі көздерден алынған кірістердің және осы кірістерден ұсталған және (немесе) төленген салықтардың сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органымен куәландырылған анықтамасы осындай құжат болуы мүмкін.
63. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 200.07.001А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған дивидендтер түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.07.001В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген дивидендтер түріндегі кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.001В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.001С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс дивидендтер түріндегі кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.001С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
64. "Сыйақы" бөлімінде:
1) 200.07.002А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.002А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.002В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген сыйақылардан алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.002В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.002С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің 173-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс сыйақылардан алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.001С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

65. В разделе "Роялти":
1) в строке 200.07.003А указывается общая сумма доходов в виде роялти, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.003А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.003В указывается общая сумма налога с доходов в виде роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.003В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.003С указывается общая сумма налога с доходов в виде роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.003С заполняется на основании данных дополнительной формы.
66. В разделе "Доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках":
1) в строке 200.07.004А указывается общая сумма доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.004А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.004В указывается общая сумма налога с доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.004В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.004С указывается общая сумма налога с доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.004С заполняется на основании данных дополнительной формы.
67. В разделе "Прочие доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
1) в строке 200.07.005А указывается общая сумма прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, полученных физическим лицом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.005А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.005В указывается общая сумма налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.005В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.005С указывается общая сумма налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.005С заполняется на основании данных дополнительной формы.

65. "Роялти" бөлімінде:
1) 200.07.003А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған роялти түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.003А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.003В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген роялти түріндегі кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.003В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.003С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс роялти түріндегі кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.003С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
66. "Халықаралық тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден түсетін кірістер" бөлімінде:
1) 200.07.004А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған халықаралық тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден түсетін кірістер сомасы көрсетіледі. 200.07.004А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.004В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген халықаралық тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден түсетін кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.004В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.004С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің 173-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс халықаралық тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден түсетін кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.004С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
67. "Тұрақты мекемесіз қызметтерден түсетін өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 200.07.005А жолында жеке тұлғамен Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған тұрақты мекемесіз қызметтерден түсетін басқа да кірістердің жалпы сомасы. 200.07.005А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.005В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген тұрақты мекемесіз қызметтерден түсетін басқа да кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.005В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.005С жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің 173-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс тұрақты мекемесіз қызметтерден түсетін өзге де кірістерден алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.005С жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

68. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от индивидуальной предпринимательской деятельности через постоянное учреждение":
1) в строке 200.07.006А указывается общая сумма налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников за пределами Республики Казахстан, от индивидуальной предпринимательской деятельности через постоянное учреждение. Строка 200.07.006А заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 200.07.006В указывается общая сумма налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников за пределами Республики Казахстан, от индивидуальной предпринимательской деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан. Строка 200.07.006В заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 200.07.006С указывается общая сумма налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников за пределами Республики Казахстан, от индивидуальной предпринимательской деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. Строка 200.07.006С заполняется на основании данных дополнительной формы.
Зависимые личные услуги (работа по найму), оказываемые физическим лицом, не приводят к образованию постоянного учреждения такого физического лица.
69. В разделе "Всего":
в строке 200.07.007 указывается итоговая сумма налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк с 200.07.001С по 200.07.006С.
70. Величина строки 200.07.007 переносится в строку 200.00.008.
71. Дополнительные формы к строкам 200.07.001, 200.07.002, 200.07.003, 200.07.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 82 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;

68. "Тұрақты мекеме арқылы жеке кәсіпкерлік қызметтен түсетін салық салынатын кіріс (пайда)" бөлімінде:
1) 200.07.006А жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған тұрақты мекеме арқылы жеке кәсіпкерлік қызметтен түсетін салық салынатын кірістің (пайданың) жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.006А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 200.07.006В жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған тұрақты мекеме арқылы жеке кәсіпкерлік қызметтен түсетін салық салынатын кірістен (пайдадан) алынған Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.006В жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 200.07.006С жолында, Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің 173-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден тұрақты мекеме арқылы жеке кәсіпкерлік қызметтен алынған салық салынатын кірістен (пайдадан) алынған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.07.006А жолы қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
Жеке тұлғалармен көрсетілген тәуелді жеке қызметтер (жалдамалы жұмыс) осындай жеке тұлғаның тұрақты мекеме құруына әкелмейді.
69. "Барлығы" бөлімінде:
200.07.007 жолында 200.07.001С-200.07.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі.
70. 200.07.007 жолының шамасы 200.00.008 жолына көшіріледі.
71. 200.07.001, 200.07.002, 200.07.003, 200.07.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 82-тармағына сәйкес кірістің төлем көзінің-елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әр төлем көзі-елі бойынша есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеушіге есептелген кірістердің сомалары көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көзден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі-елдің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әр кірістердің төлем көзінде-елде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады.

6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 173 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 173 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.001 переносится в строку 200.07.001A, графы E - в строку 200.07.001B, графы G - в строку 200.07.001C,
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.002 переносится в строку 200.07.002A, графы E - в строку 200.07.002B, графы G - в строку 200.07.002C,
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.003 переносится в строку 200.07.003A, графы E - в строку 200.07.003B, графы G - в строку 200.07.003C,
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.004 переносится в строку 200.07.004A, графы E - в строку 200.07.004B, графы G - в строку 200.07.004C.
72. Дополнительная форма к строке 200.07.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 80 настоящих Правил, полученного от деятельности, не связанной с постоянным учреждением, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 82 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству по каждому виду дохода;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 173 Налогового кодекса;

6) F бағанында Салық кодексінің 173-бабының ережелеріне сәйкес төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 173-бабының ережелеріне сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте G бағанының деректері С және F бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады.
200.07.001 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.001А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.001В жолына, G бағаныныкі - 200.07.001С жолына көшіріледі,
200.07.002 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.002А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.002В жолына, G бағаныныкі - 200.07.002С жолына көшіріледі,
200.07.003 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.003А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.003В жолына, G бағаныныкі - 200.07.003С жолына көшіріледі,
200.07.004 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.004А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.004В жолына, G бағаныныкі - 200.07.004С жолына көшіріледі.
72. 200.07.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 80-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тұрақты мекемеге байланысты емес қызметтерден алынған, сомасы кіріс төлем көздері-елдері бойынша ашылатын кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 82-тармағының сәйкес кіріс төлем көзі-елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әр төлем көзі-елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көзден кіріс алған жағдайда, онда кіріс түрінің әрқайсысы бойынша осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі-елдің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әр кірістердің төлем көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы. Бұл ретте F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің 173-бабының ережелеріне сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 173 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 200.07.005 переносится в строку 200.07.005A, графы F - в строку 200.07.005B, графы H - в строку 200.07.005C.
73. Дополнительная форма к строке 200.07.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 82 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 200.07.006 переносится в строку 200.07.006A, графы E - в строку 200.07.006B, графы G - в строку 200.07.006C.
74. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика, заполнившего Декларацию.
10. Составление приложения
"Деньги на счетах в иностранных банках, находящихся
за пределами Республики Казахстан"

8) Н бағанында Салық кодексінің 173-бабының ережелеріне сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының сомалары көрсетіледі. Бұл ретте Н бағанының деректері D және G бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
200.07.005 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 200.07.005А жолына, F бағаныныкі - 200.07.005В жолына,
Н бағаныныкі - 200.07.005С жолына көшіріледі.
73. 200.07.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 82-тармағына сәйкес кіріс төлем көздері-елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әр төлем көзінің-елі бойынша олардың салық заңнамаларына сәйкес есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушімен есептелген салық салынатын кірістердің сомалары көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кірістер алған жағдайда, онда осы шетел мемлекет бойынша есептелген салық салынатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі-елдің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әр кірістердің төлем көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің 173-бабына сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиіс табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген және Салық кодексінің 173-бабына сәйкес әр төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте G бағанының деректері С және F бағандарының деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
200.07.006 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 200.07.006А жолына, Е бағаныныкі - 200.07.006В жолына, G бағаныныкі - 200.07.006С жолына көшіріледі.
74. "Осы Декларацияны толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
10. "Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде
орналасқан шетелдік банктердің шоттарындағы ақша"
қосымшасын жасау

81. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
82. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
83. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 200.00, 200.01, 200.02, 200.03, 200.04, 200.05, 200.06, 200.07, 200.08 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу

81. Валюта кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
82. Елдің кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі" 6-қосымшаға сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
83. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарттар (келісімдер) түрінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 200.01-200.08 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша есепті жасау ережелері

(Форма 201.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для отражения начисленных и выплаченных физическим лицам доходов, облагаемых индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты, по ставке, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса (далее - доходы, облагаемые у источника выплаты), индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24 Налогового кодекса; расходов работодателя на выплату доходов работников, на которые начисляется социальный налог в порядке, предусмотренном главой 50 Налогового кодекса, а также обязательных пенсионных взносов, удержанных и перечисленных в накопительные пенсионные фонды, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и социальных отчислений в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
Расчет составляется в соответствии со статьей 148 Налогового кодекса налоговыми агентами, за исключением крестьянских (фермерских) хозяйств и юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, применяющих специальные налоговые режимы.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.00) и дополнительной формы. Дополнительная форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Расчетом за 4 квартал, а также при представлении Расчета с отметкой ячейки "Ликвидационный".
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в дополнительной форме, дополнительная форма не представляется.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы к Декларации, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.

(201.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 145-бабының 1-тармағында белгіленген ставка бойынша жеке тұлғалар есептеген және төлеген төлем көзінен салық салынатын кірістерді (бұдан әрі - төлем көзінен салық салынатын кірістер), Салық кодексінің 24-тарауына сәйкес бюджетке есептелген және аударылған жеке табыс салығын ол бойынша Салық кодексінің 50-тарауында көзделген тәртіппен әлеуметтік салық есептелетін жұмыс берушінің қызметкерлердің табыстарын төлеуге шығыстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына ұсталған және аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әлеуметтік аударымдарды көрсетуге арналған Жеке табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
Есепті арнаулы салық режимдерін қолданатын шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалардан басқа, Салық кодексінің 148-бабына сәйкес салық агенттері жасайды.
2. Есеп осы Есептің (201.00-нысан) өзінен және қосымша нысаннан тұрады. Қосымша нысан жыл қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Есеппен бірге, сондай-ақ "Таратылған" торкөзі белгіленген Есепті тапсырған кезде табыс етіледі.
3. Есеп қағаз тасығышта қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымша нысандарда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда, қосымша нысаны берілмейді.
7. Есепке қосымша нысанның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, қосымша нысанның осындай парағы толтырылады.
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" қосымша нысан бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген сәйкес деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.

9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налоговый агент получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
11. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 201.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогового агента;
2) отчетный период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность, или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогового агента.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующих Расчетов.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налоговым агентом получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогового агента, прекращения предпринимательской, адвокатской (нотариальной) деятельности налогового агента;

9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
10. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық агенті почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
11. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Есепті жасау (201.00-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) есепті кезең - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті беру үшін есепті тоқсан есепті кезең болып табылады;
3) салық агентінің тегі, аты, әкесінің аты.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъекті қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Есеп түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі, егер Есеп салық агенті мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық агенті таратылған (қайта ұйымдастырылған), кәсіпкерлік, адвокаттық (нотариалдық) қызметін тоқтатқан жағдайларда белгіленеді;

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
8) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом Республики Казахстан;
Ячейки 7, 8 заполняются налоговыми агентами, осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке. Недропользователи, для которых предусмотрена необходимость ведения раздельного учета, составляют отдельный Расчет по доходам физических лиц по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование. При этом, по каждому контракту на недропользование представляется отдельный Расчет;
9) налоговый режим, в котором налоговый агент осуществляет свою деятельность. В данных ячейках указывается один из следующих кодов вида налогового режима, с применением которого налоговый агент осуществляет свою деятельность:
01 - общеустановленный порядок (юридические лица, индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность в общеустановленном порядке);
02 - адвокат;
03 - частный нотариус;
04 - специальный налоговый режим на основе Упрощенной декларации;
05 - специальный налоговый режим для отдельных видов предпринимательской деятельности;
06 - специальный налоговый режим на основе разового талона.
13. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.00.001А, 201.00.001В и 201.00.001С указываются доходы, начисленные налоговым агентом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, физическим лицам (в том числе работникам), в том числе работникам по возмездным договорам оказания услуг, аренды, подряда, независимо от того подлежат обложению индивидуальным подоходным налогом указанные доходы или нет, а также суммы обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктами 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
В строке 201.00.001D указываются начисленные доходы за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.001А, 201.00.001В и 201.00.001С.
В строке 201.00.001Е указываются начисленные доходы с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.001D Расчета отчетного периода и 201.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 201.00.002А, 201.00.002В и 201.00.002С указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, которые представляют собой разницу между начисленными доходами, отраженными в соответствующих строках 201.00.001 и доходами, не подлежащими налогообложению в соответствии со статьями 144 и 152 Налогового кодекса (за исключением доходов, указанных в подпунктах 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса).

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшықтар хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) Қазақстан Республикасы Құзыретті органымен келісім-шартты-жасасу күні;
8) келісім-шарттың Қазақстан Республикасының Құзыретті органы берген тіркеу нөмірі;
7 және 8-торкөздерді заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарттар бойынша қызметті жүзеге асыратын салық агенттері толтырады. Бөлек есептеу қажеттілігі қарастырылған жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта өзгеше қарастырылмаса, келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жеке тұлғалардың кірістері бойынша бөлек Есеп жасайды. Бұл ретте, жер қойнауын пайдалануға әрбір келісім-шарт бойынша бөлек Есеп беріледі;
9) салық агенті қызметін жүзеге асыратын салық режимі. Көрсетілген торкөздерде салық агенті қолдана отырып, өзінің қызметін жүзеге асыратын салық режимі түрінің мынадай кодтардың бірі көрсетіледі:
01 - жалпыға бірдей белгіленген тәртіп (жалпыға бiрдей белгiленген тәртiпте қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер);
02 - адвокат;
03 - жеке нотариус;
04 - Оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимі;
05 - кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлеріне арналған арнаулы салық режимі;
06 - біржолғы талон негізіндегі арнаулы салық режимі.
13. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.00.001А, 201.00.001В және 201.00.001С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларына салық агенті есептеген көрсетілген кірістерге жеке табыс салығын салуға болатын не болмайтынына қарамастан жеке тұлғаларға, оның ішінде ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша қызметкерлерге, жалдау, мердігерлікке төленген кірістер, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары және жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі. Бұл ретте, Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларына сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістер бұл жолдарда көрсетілмейді.
201.00.001D жолында 201.00.001А, 201.00.001В және 201.00.001С жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген кірістер көрсетіледі.
201.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 201.00.003D және бұрынғы кезеңнің Есебінің 201.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген кірістер көрсетіледі;
2) 201.00.002А, 201.00.002В және 201.00.002С жолдарында 201.00.001 сәйкес жолдарында көрсетілген есептелген кірістер мен Салық кодексінің 144 және 152-баптарына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістердің арасындағы айырма ретінде болатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін төлем көзінен салық салынатын кірістер (Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда) көрсетіледі.

В строке 201.00.002D указывается доходы, облагаемые у источника выплаты, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.002А, 201.00.002В и 201.00.002С.
В строке 201.00.002Е указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.002D Расчета отчетного периода и 201.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 201.00.003А, 201.00.003В и 201.00.003С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, начисленных физическим лицам в 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.00.003D указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.00.003А, 201.00.003В и 201.00.003С.
В строке 201.00.003Е указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.003D Расчета отчетного периода и 201.00.003Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строке 201.00.004 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода.
В строке 201.00.004 отражаются суммы без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
5) в строках 201.00.005А, 201.00.005В и 201.00.005С указываются доходы, выплаченные физическим лицам в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктами 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
В строке 201.00.005D указываются доходы, выплаченные физическим лицам в отчетном периоде, определяемые как сумма строк 201.00.005А, 201.00.005В и 201.00.005С.
В строке 201.00.005Е указываются доходы, выплаченные физическим лицам с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.005D Расчета отчетного периода и 201.00.005Е Расчета за предыдущий отчетный период;
6) в строках 201.00.006А, 201.00.006В и 201.00.006С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.00.006D указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в отчетном периоде, определяемая как сумма строк 201.00.006А, 201.00.006В и 201.00.006С.
В строке 201.00.006Е указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет, с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.006D Расчета отчетного периода и 201.00.006Е Расчета за предыдущий отчетный период.

201.00.002D жолында 201.00.002А, 201.00.002В және 201.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін жеке табыс салығы салынатын кірістер көрсетіледі.
201.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 201.00.002D және бұрынғы кезең Есебінің 201.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап төлем көзінен салық салынатын кірістер көрсетіледі;
3) 201.00.003А, 201.00.003В және 201.00.003С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларында жеке тұлғаларға есептелген кірістерден есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
201.00.003D жолында 201.00.003А, 201.00.003В және 201.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
201.00.003Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.003D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі;
4) 201.00.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ салық агенті бекіткен Есеп беру мерзіміне дейін төленбеген кірістер сомасы көрсетіледі.
201.00.004 жолында міндетті, ерікті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алусыз сомалар көрсетіледі;
5) 201.00.005А, 201.00.005В және 201.00.005С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларында жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі. Бұл ретте, Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларына сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістер бұл жолдарда көрсетілмейді.
201.00.005D жолында 201.00.005А, 201.00.005В және 201.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңінде жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі.
201.00.005Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.005D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі;
6) 201.00.006А, 201.00.006В және 201.00.006С жолдарында жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген, және есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.00.006D жолында 201.00.006А, 201.00.006В және 201.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген, және есепті кезеңде бюджетке аударылуға жататын, жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.00.006Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.006D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап бюджетке аударылуға жататын, кірістерден есептелген, жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.

14. В разделе "Обязательные пенсионные взносы":
1) в строках 201.00.007А, 201.00.007В и 201.00.007С указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.00.007D указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.007А, 201.00.007В и 201.00.007С.
В строке 201.00.007Е указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.007D Расчета отчетного периода и 201.00.007Е Расчета за предыдущий отчетный период.
При этом обязательные пенсионные взносы удерживаются в размере десяти процентов от ежемесячного дохода, начисленного работодателем в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать семидесятипятикратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) в строках 201.00.008А, 201.00.008В и 201.00.008С указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан. В строке 201.00.008D указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.00.008А, 201.00.008В и 201.00.008С.
В строке 201.00.008Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.008D Расчета отчетного периода и 201.00.008Е Расчета за предыдущий отчетный период.
15. В разделе "Социальные отчисления":
1) в строках 201.00.009А, 201.00.009В, 201.00.009С указываются расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов работникам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

14. "Міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 201.00.007А, 201.00.007В және 201.00.007С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі.
201.00.007D жолында 201.00.007А, 201.00.007В және 201.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі.
201.00.007Е жолында Есепті салық кезеңінің есебі 201.00.007D және Бұрынғы салық кезеңі үшін есептің 201.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі;
2) 201.00.008А, 201.00.008В және 201.00.008С жолдарында қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айларында жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте міндетті зейнетақы жарналары Жұмыс берушi материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда түрiнде берген табыстарды қоса алғанда, ақшалай немесе заттай түрде есептеген ай сайынғы кірістен он пайыз мөлшерінде ұсталады. Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жетпіс бес еселенген ең төменгі жалақы мөлшерінен аспауы керек.
201.00.008D жолында 201.00.008А, 201.00.008В және 201.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және есепті салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
201.00.008Е жолында Есепті салық кезеңінің есебі 201.00.008D және Бұрынғы салық кезеңі үшін есептің 201.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және жыл басынан бастап жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
15. "Әлеуметтік аударымдар" бөлімінде:
1) 201.00.009А, 201.00.009В, 201.00.009С жолдарында жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларында әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі Комитеті, қаржы полициясы органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлеріне ақшалай жалақы кіріс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарына енгізумен қызметкерге кіріс түрінде төленетін шығыстары көрсетіледі;

В строке 201.00.009D указываются расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов работникам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.00.009А, 201.00.009В и 201.00.009С.
В строке 201.00.009Е указываются расходы работодателя с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.009D Расчета отчетного периода и 201.00.009Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 201.00.010А, 201.00.010В, 201.00.010С указываются суммы социальных отчислений в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода, определяемые в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании. В строке 201.00.010D указывается сумма социальных отчислений, определяемая как сумма строк 201.00.010А, 201.00.010В и 201.00.010С.
В строке 201.00.010Е указывается сумма социальных отчислений с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.010D Расчета отчетного периода и 201.00.010Е Расчета за предыдущий отчетный период.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогового агента, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса;

201.00.009D жолында 201.00.009А, 201.00.009В және 201.00.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі Комитеті, қаржы полициясы органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлеріне ақшалай жалақы кіріс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарына енгізумен қызметкерге кіріс түрінде төленетін шығыстары көрсетіледі;
201.00.009Е жолында 201.00.009D есепті кезең Есебінің және бұрынғы есепті кезең Есебінің 201.00.009Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыс берушінің шығыстары көрсетіледі;
2) 201.00.010А, 201.00.010В, 201.00.010С жолдарында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларында әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісінде белгіленген мөлшерде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін алынатын ай сайынғы кіріс тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін он еселенген ең төменгі жалақы мөлшерінен аспауға тиіс.
201.00.010D жолында 201.00.010А, 201.00.010В және 201.00.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
201.00.010Е жолында 201.00.010D есепті кезең Есебінің және бұрынғы есепті кезең Есебінің 201.00.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде.
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус өткізетін болса, жол жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын тегі, аты, әкесінің аты қамтылуы керек.
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;

4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям. Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства), в который представлен Расчет согласно положениям пенсионного законодательства Республики Казахстан и законодательного акта об обязательном социальном страховании, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826).
7) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
8) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
9) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларацию в налоговом органе;
10) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
17. Дополнительная форма к Форме 201.00 предназначена для отражения по каждому физическому лицу: начисленных и не подлежащих налогообложению доходов, обязательных и добровольных пенсионных взносов, сумм, направленных на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, страховых премий, относимых на вычеты, в соответствии со статьей 152 Налогового кодекса, индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и выплаченных доходов.

4) есепті беру күні. Есепті берген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) жеке табыс салығы бойынша бенефициар - салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес Есеп тапсырылған салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
6) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар - салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнама актісіне сәйкес Есеп тапсырылған орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
8) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
9) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
10) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
17. 201.00 нысанына қосымша нысан әрбір жеке тұлға бойынша мыналарды: есептелген және салық салуға жатпайтын кірістерді, міндетті және ерікті зейнетақы жарналарын, жеке тұлға - Қазақстан Республикасының резидентi Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған тұрғын үй заемдары және аралық тұрғын үй заемдары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалған сомаларды, Салық кодексінің 152-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақылар, жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдарды және төленген кірістерді көрсетуге арналған.

В данной дополнительной форме не отражаются доходы физических лиц, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктами 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса, а также доходы в виде имущественной выгоды, полученной в азартной игре и (или) пари.
Специализированные организации, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующие условиям пункта 2 статьи 121 Налогового кодекса, составляют отдельную дополнительную форму к Расчету по доходам вышеуказанных работников.
Дополнительная форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Расчетом за 4 квартал, а также при представлении Расчета с отметкой ячейки "Ликвидационный".
18. Указывается текущий номер страницы:
1) строка "00001 Итого" заполняется только на первой странице.
В строках 00001F, 00001G, 00001H, 00001I, 00001J, 00001К, 00001L, 00001M, 00001N, 00001О, 00001Р, 00001Q, 00001R, 00001S указываются итоговые суммы начисленных доходов; доходов, предусмотренных статьей 144 Налогового кодекса (за исключением доходов, указанных в подпунктах 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса); налоговых вычетов; индивидуального подоходного налога и выплаченных доходов; доходов, не облагаемых социальным налогом и социального налога, расходов работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, суммы социальных отчислений, определяемые как сумма соответствующих последующих строк;
2) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является гражданином Республики Казахстан и не имеет вид на жительство в Республике Казахстан. В остальных случаях ячейка не заполняется;
6) в графе Е ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо претендует на получение льготы в соответствии с подпунктом 12) статьи 144 Налогового кодекса.
В остальных случаях ячейка не заполняется;
7) в графе F указываются доходы, начисленные за отчетный период физическим лицам, указанным в графе В. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктами 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются;
8) в графе G указываются налоговый вычет, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
9) в графе H указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов физических лиц, указанных в графе В, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;

Бұл қосымша нысанда Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларына сәйкес салық салынбайтын жеке тұлғалардың кірістері, сондай-ақ құмар ойынынан және (немесе) бәс тігуден алған мүлік түріндегі табысы көрсетілмейді.
Қозғалыс тірек аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін Салық кодексінің 121-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін мамандандырылған ұйымдар аталған жұмыскерлердің табыстары бойынша бөлек қосымша нысан толтырады.
Қосымша нысан жыл қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Есеппен бірге, сондай-ақ "Таратылған" ұяшығын белгілеген Есепті тапсырған кезде табыс етіледі.
18. Ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі:
1) "00001 Барлығы" жолы тек бірінші бетте толтырылады.
00001Ғ, 00001G, 00001Н, 00001І, 00001J, 00001К, 00001L, 00001М, 00001N, 00001O, 00001P, 00001Q6, 00001R, 00001S жолдарында есептелген кірістердің; Салық кодексінің 144-бабында көзделген кірістердің (Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда); құмар ойынынан және (немесе) бәс тігуден алған мүлік түріндегі табыстарының; салық шегерімдерінің; жеке табыс салығы және төленген кірістердің; одан кейінгі жолдарға сәйкес келетін сома ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын кірістердің және әлеуметтік салықтың, жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстарының, әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомалары көрсетіледі;
2) А бағанында кезекті рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында кірістер есептелген және төленген жеке тұлғалардың аты-жөні көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) D бағанында торкөз "х" белгісімен, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға Қазақстан Республикасы азаматы болып табылмаса және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиар хаты болмаған жағдайда белгіленеді. Басқа жағдайларда ұяшық толтырылмайды.
6) Е бағанында торкөзі жеке тұлға Салық кодексінің 144-бабы 12) тармақшасына сәйкес жеңілдіктер алуға үміткер болып табылса "х" деген белгі белгіленеді.
Қалған жағдайларда ұяшық толтырылмайды.
7) Ғ бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті кезең үшін есептелген кірістер көрсетіледі. Бұл ретте, Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларына сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістер бұл жолдарда көрсетілмейді;
8) G бағанында Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген салық шегерімдері көрсетіледі;
9) Н бағанында Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына белгіленген сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;

10) в графе I указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу физическим лицом в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, и относимых на вычеты согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
11) в графе J указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, и относимые на вычеты, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
12) в графе К указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
13) в графе L указываются доходы физических лиц, указанных в графе В, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса (за исключением доходов, указанных в подпунктах 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса);
14) в графе М указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за отчетный период;
15) в графе N указываются выплаченные в отчетном периоде доходы физическим лицам, указанным в графе В. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктами 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса, в данной графе не отражаются;
16) в графе О указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 1 статьи 316 Налогового кодекса, за исключением обязательных пенсионных взносов и доходов, указанных в подпунктах 16), 25) статьи 144 Налогового кодекса;
17) в графе Р указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом, определяемых как графа F минус графа H и минус графа О;
18) в графе Q указываются суммы социального налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за отчетный период;
19) в графе R указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании;
20) в графе S указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании;
В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
_____________________________________________

10) І бағанында Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жеке тұлға өз пайдасына енгізетін ерікті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
11) J бағанда жеке тұлға - Қазақстан Республикасының резидентi Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған заемдары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалған және Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сомалары көрсетіледі;
12) К бағанында Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
13) L бағанында В бағанында көрсетілген, Салық кодексінің 144-бабына сәйкес жеке тұлғалардың В бағанында көрсетілген салық салынуға жатпайтын кірістері (Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда) көрсетіледі;
14) М бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есепті салық кезеңінде есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) N бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті салық кезеңінде төленген кірістерінің сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларына сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістер бұл жолдарда көрсетілмейді;
16) О бағанында міндетті зейнетақы жарналары мен Салық кодексінің 144-бабы 16), 25) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің 316-бабының 1-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын кірістер көрсетіледі;
17) Р бағанында F бағаны алу және I бағаны алу және O бағаны алу ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын кірістердің барлығы көрсетіледі;
18) Q бағанында есепті кезең үшін В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
19) R бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актіге сәйкес айқындалатын жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстары көрсетіледі;
20) S бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актіге сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
19. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________

Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления Расчета сумм
индивидуального подоходного налога с нерезидентов,
удерживаемого у источника выплаты
(Форма 201.01)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм индивидуального подоходного налога с нерезидентов, удерживаемого у источника выплаты, (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 188 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.01) и дополнительных форм, которые содержат информацию об объектах обложения индивидуальным подоходным налогом, удерживаемым у источника выплаты.
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в дополнительной(-ых) форме(-ах), указанная(-ые) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляе(-ю)тся.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей(-их) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанная(-ые) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
Дополнительные формы 1-6 к Расчету заполняются отдельно по каждому месяцу налогового периода. При этом в разделе "Общая информация" дополнительной формы указывается, за какой месяц налогового периода заполняется данная форма.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
9. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).

РҚАО-ның ескертуі: 201.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Резидент еместердің төлем көзінен ұсталатын жеке
табыс салығы сомасының есебін жасау ережелері
(201.01-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы сомаларын есептеуге арналған Резидент еместердің төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы сомасының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 188-бабына сәйкес салық агенттері жасайды.
2. Есеп осы Есептің (201.01-нысан) өзінен және төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы салынатын объектілер туралы ақпаратты қамтитын жөніндегі қосымша нысандардан тұрады.
3. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымша нысан(дар)да көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша нысан(дар) берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысан(дар)да көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтырған кезде көрсетілген қосымша нысан(дар) толтыруға жатады.
Есепке 1-6 қосымша нысандар салық кезеңінің әрбір айы бойынша жеке толтырылады. Бұл ретте қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық кезеңінің қай айы үшін осы нысан толтырылатыны көрсетіледі.
8. Қосымша нысанның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымша нысанның осындай парағы толтырылады.
9. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
14. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 201.01.001 предназначена для отражения итоговых сумм доходов, начисленных и подлежащих выплате физическим лицам-нерезидентам за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
2) строка 201.01.002 предназначена для отражения итоговых сумм доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего календарного года, за соответствующий месяц отчетного налогового периода, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
3) строка 201.01.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов нерезидентов, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 187 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода и за налоговый период в целом, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм;
4) строка 201.01.004 предназначена для отражения итоговых сумм подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов в течение предыдущего календарного года, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего календарного года, подлежащих перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса, и заполняется путем суммирования соответствующих данных дополнительных форм.
15. Ответственность налогового агента:
1) в поле "Ф.И.О. (Руководитель) налогового агента" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет, указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.

6) хабарламалардың нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.
14. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 201.01.001 жолы резидент емес жеке тұлғаларға есептелген және төлеуге жататын кірістердің қорытынды сомаларын жалпы салық кезеңі үшін және салық кезеңінің әр айы үшін көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін жиынтықтау арқылы толтырылады;
2) 201.01.002 жолы есепті салық кезеңінің тиісті айы үшін салық агенті алдыңғы күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған резидент еместерге есептелген, бірақ төленбеген кірістердің қорытынды сомалары көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін жиынтықтау арқылы толтырылады;
3) 201.01.003 жолы салық кезеңінің әр айы және тұтас салық кезеңі үшін Салық кезеңінің 187-бабына сәйкес бюджетке аударуға жататын резидент еместердің есептелген және төленген кірістерінен табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған резидент емеске есептелген табыстан табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін жиынтықтау арқылы толтырылады;
4) 201.01.004 жолы алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде резидент еместердің есептелген, бірақ төленбеген, Салық кезеңінің 181-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударуға жататын, салық агенті алдыңғы күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған кірістерінен жиынтық табыс салығының жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысандардың тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады.
15. Салық агентінің жауапкершілігі:
1) "Салық агентінің (Басшының) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға өткізетін болса деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогового агента, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларацию в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
16. Дополнительная форма 1 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента-получателя дивидендов;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность налогоплательщика:
01 - паспорт иностранного гражданина;
02 - удостоверение личности иностранного гражданина (внутренний паспорт);
03 - паспорт моряка;

Қағаз тасығыштағы Есепке салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық агентінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) Есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
16. Есепке 1-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендті алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіштері" 6-қосымшаға сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет;
4) D бағанында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Есепті толтырған кезде мынадай салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
01 - шетел азаматының паспорты;
02 - шетел азаматының жеке куәлігі (ішкі паспорт);
03 - теңізші паспорты;

5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у нерезидента такого номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается кодировка вида дивидендов. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов дивидендов:
105001 - доход, подлежащий выплате по акциям;
105002 - доход, подлежащий выплате по паям паевого инвестиционного фонда, за исключением дохода по паям при их выкупе управляющей компанией фонда;
105003 - часть чистого дохода, распределяемого юридическим лицом между его учредителями, участниками;
105004 - доходы от распределения имущества при ликвидации юридического лица;
105005 - доходы от распределения имущества при изъятии учредителем, участником доли участия в юридическом лице, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал;
105006 - прочие дивиденды;
7) в графе G указывается дата приобретения налогоплательщиком-нерезидентом акций/паев/доли участия в уставном капитале налогового агента;
8) в графе H указывается общая стоимость акций/паев/доли участия в уставном капитале налогового агента;
9) в графе I указывается доля нерезидента, указанного в графе В, в уставном капитале налогового агента, в процентах;
10) в графе J указывается сумма начисленных и подлежащих выплате дивидендов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате дивидендов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
11) в графе K указывается ставка подоходного налога на дивиденды, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается код вида международного договора согласно пункту 23 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
13) в графе M указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе L код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 23 настоящих Правил;
14) в графе N указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;

5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтығы бар еліндегі салықтық тіркеу нөмірі (осы баған резидент еместе осындай салықтық тіркеу нөмірі болған жағдайда толтырылады);
6) F бағанында дивиденд түрлерін кодтау көрсетіледі. Есепті толтырған кезде мынадай дивиденд түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
105001 - акциялар бойынша төленуге тиісті кіріс;
105002 - қордың басқарушы компаниясы пайларды сатып алған кезде пайлар бойынша табыстарды қоспағанда, пайлық инвестициялық қордың пайлары бойынша төленуге тиiстi табыс;
105003 - заңды тұлға өз құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетiн таза табыстың бiр бөлiгi;
105004 - заңды тұлғаны тарату кезiнде мүлiктi бөлуден түсетiн табыстар;
105005 - құрылтайшының, қатысушының заңды тұлғаға қатысу үлесiн алып қойған кезде, құрылтайшының, қатысушының жарғылық капиталға салым ретiнде енгiзген мүлкiн қоспағанда, мүлiктi бөлуден түсетiн табыстар;
105006 - өзге де дивидендтер;
7) G бағанында резидент емес салық төлеушінің салық агентінің жарғылық капиталындағы акцияларды/пайларды/қатысу үлестерін сатып алу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында салық агентінің жарғылық капиталындағы акциялардың/пайлардың/қатысу үлестерінің жалпы құны;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген резидент еместің салық агентінің жарғылық капиталындағы үлесі пайызбен көрсетіледі;
10) J бағанында есептелген және төленуге тиісті дивидендтер сомасы көрсетіледі.
Шетел валютасында операциялар жүзеге асырылған жағдайда, осы бағанда есептелген және төленуге тиіс, кірістерді төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолдана отырып Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген дивидендтер сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 180-бабында белгіленген, дивидендтерге табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
13) М бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Көрсетілген баған, егер салық агенті L бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
14) N бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Бұл баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;

15) в графе O указывается сумма фактически выплаченных дивидендов;
16) в графе P указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных дивидендов, подлежащая перечислению в бюджет в соответствии со статьей 187 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
17) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму, указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
17. Дополнительная форма 2 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента-получателя вознаграждения;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 4) пункта 16 настоящих Правил, а также номер и дата выдачи такого документа;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у нерезидента такого номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается код вида вознаграждения, выплачиваемого налогоплательщику-нерезиденту. При заполнении Расчета необходимо использовать следующие кодировки видов вознаграждения:
106(0/1)01 - выплаты за кредиты;
106(0/1)02 - за имущество, предоставленное (полученное) по финансовому лизингу в виде вознаграждения в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим вопросы финансового лизинга;
106(0/1)03 - по вкладам (депозитам);
106(0/1)04 - по договорам накопительного страхования;
107(0/1)00 - по долговым ценным бумагам - дисконт либо купон (с учетом дисконта либо премии от стоимости первичного размещения и (или) стоимости приобретения);
106(0/1)05 - выплаты по векселю;
106(0/1)06 - прочие вознаграждения;
7) в графе G указывается общая номинальная стоимость долговых ценных бумаг, векселей, общая сумма кредита (займа), вклада (депозита), общая стоимость имущества, в отношении которых возникают вознаграждения;
8) в графе H указываются номер и дата договора, в соответствии с которым возникают вознаграждения;
9) в графе I указывается ставка вознаграждения по кредиту, долговым ценным бумагам, векселю, по вкладу (депозиту), имуществу, в отношении которых возникают вознаграждения;

15) О бағанында нақты төленген сыйақылар сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 187-бабына сәйкес бюджетке аударылуға жататын резидент еместерге есептелген және төленген сыйақылардан табыс салығының сомасы көрсетіледі;
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолдану арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
17. Есепке 2-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақыны алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 4) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі (осы баған резидент еместе осындай салықтық тіркеу нөмірі болған жағдайда толтырылады);
6) F бағанында резидент емес салық төлеушіге төленетін сыйақы түрінің коды көрсетіледі. Есепті толтырған кезде мынадай сыйақы түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
106(0/1)01 - кредиттер үшін төлем;
106(0/1)02 - қаржы лизингi бойынша Қазақстан Республикасының қаржы лизингінің мәселелерін реттейтін заң актілеріне сәйкес сыйақы түрінде берiлген (алынған) мүлiк үшiн;
106(0/1)03 - салымдар (депозиттер) бойынша;
106(0/1)04 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша;
107(0/1)00 - борыштық бағалы қағаздар бойынша төлемдер - дисконт не купон (бастапқы орналастыру құнынан және (немесе) сатып алу құнынан дисконтты не сыйлықақыны ескере отырып);
106(0/1)05 - өзге де сыйақылар;
106(0/1)06 - вексель бойынша төлемдер;
7) G бағанында оларға қатысты сыйақы туындайтын борыштық бағалы қағаздардың, вексельдердің жалпы номиналды құны, кредиттің (заемның), салымның (депозиттің) жалпы сомасы, мүліктің жалпы құны көрсетіледі;
8) Н бағанында оларға сәйкес сыйақы туындайтын шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
борыштық бағалы қағаздардың, мүлік және (немесе) кредиттің (займ) жалпы номинальдық құны көрсетіледі;
9) I бағанында оларға қатысты сыйақы туындайтын кредит, борыштық бағалы қағаздар, вексель бойынша, салым (депозит), мүлік бойынша сыйақы ставкасы көрсетіледі;

10) в графе J указывается сумма начисленных и подлежащих выплате вознаграждений.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате вознаграждений, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
11) в графе К указывается ставка подоходного налога на вознаграждения, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается код вида международного договора согласно пункту 22 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
13) в графе М указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе J, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе L код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 23 настоящих Правил;
14) в графе N указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
15) в графе O указывается сумма фактически выплаченных вознаграждений;
16) в графе Р указывается сумма начисленных вознаграждений, но невыплаченных нерезидентам в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных вознаграждений нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
17) в графе Q указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного нерезидентам вознаграждений, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 187 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;

10) J бағанында есептелген және төленуге тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
Шетел валютасында операциялар жүзеге асырылған жағдайда, осы бағанда есептелген және төленуге тиіс, кірістерді төлеу күніне немесе резидент еместің кірісін шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күніне) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолдана отырып Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген сыйақылар сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 180-бабында белгіленген сыйақыларға табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес К бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі көзделген;
13) М бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес J бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі көзделген.
Көрсетілген баған, егер салық агенті L бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
14) N бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
15) О бағанында нақты төленген сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында есептелген, бірақ алдыңғы күнтізбелік жылдың ішінде төленбеген, алдыңғы салық кезеңі үшін декларацияда салық агенті шегерімге жатқызған сыйақылар сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда салық агенті шегерімге жатқызған, резидент емес тұлғаның табысын шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күніне) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, резидент еместердің төленбеген сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 187-бабына сәйкес бюджетке аударылуға жататын резидент еместерге есептелген және төленген сыйақылардан табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;

18) в графе R указывается сумма подоходного налога с начисленных вознаграждений нерезидентов, но невыплаченных в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
19) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму, указываются фамилия, имя, отчество должностного лица, заполнившего Расчет.
18. Дополнительная форма 3 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента-получателя роялти;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3 пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 4) пункта 16 настоящих Правил, а также номер и дата выдачи такого документа;
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у нерезидента такого номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается кодировка вида роялти, выплачиваемого налогоплательщику-нерезиденту. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов роялти:
108(0/1)01 - платеж за право пользования недрами в процессе добычи полезных ископаемых и переработки техногенных образований;
платеж за использование или право использования:
108(0/1)02 - авторских прав,
108(0/1)03 - программного обеспечения,
108(0/1)04 - "ноу-хау",
108(0/1)05 - патентов,
108(0/1)06 - чертежей или моделей,
108(0/1)07 - товарных знаков,
108(0/1)08 - других подобных видов прав,
108(0/1)09 - кинофильмов, видеофильмов, звукозаписи или иных средств записи;
108(0/1)10 - использование или право использования промышленного, торгового или научно-исследовательского оборудования;
108(0/1)11 - прочие роялти;
7) в графе G указывается код страны регистрации права или имущества согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил, в отношении которого возникли роялти;

18) R бағанында есептелген, бірақ алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде төленбеген, салық агенті алдыңғы салық кезеңінің қорытындылары бойынша декларацияда шегерімге жатқызған резидент еместердің сыйақыларынан Салық кодексі 181-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
18. Есепке 3-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында роялтиді алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3-тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 4) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі (осы баған резидент еместе осындай салықтық тіркеу нөмірі болған жағдайда толтырылады);
6) F бағанында резидент емес салық төлеушіге төленетін роялти түрін кодтау көрсетіледі. Есепті толтырған кезде мынадай роялти түрлерінің кодталуы көрсетіледі. Есепті толтырған кезде мынадай роялти түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
108(0/1)01 - пайдалы қазбаларды өндiру және техногендiк құралымдарды қайта өңдеу процесінде жер қойнауын пайдалану құқығы үшін төленетін төлем;
108(0/1)02 - авторлық құқықтарды,
108(0/1)03 - бағдарламалық қамтамасыз етуді,
108(0/1)04 - "ноу-хауды",
108(0/1)05 - патенттерді,
108(0/1)06 - сызбаларды немесе модельдердi,
108(0/1)07 - тауар белгiлерiн,
108(0/1)08 - басқа да осыған ұқсас құқық түрлерiн,
108(0/1)09 - кинофильмдердi, бейнефильмдердi, дыбыс жазу немесе өзге де жазу құралдарын пайдаланғаны немесе пайдалану құқығы үшiн төлем;
108(0/1)10 - өнеркәсiп, сауда немесе ғылыми-зерттеу жабдықтарын пайдаланғаны немесе пайдалану құқығы үшiн төлем;
108(0/1)11 - өзге де роялти;
7) G бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес оған қатысты роялти туындаған құқық немесе мүлікті тіркеу елінің коды көрсетіледі;

8) в графе H указывается регистрационный номер права или имущества, в отношении которого возникли роялти;
9) в графе I указываются номер и дата договора, заключенного между нерезидентом и налоговым агентом-пользователем, в соответствии с которым возникли роялти;
10) в графе J указывается срок использования налоговым агентом-пользователем права или имущества, в отношении которого возникли роялти;
11) в графе K указывается сумма начисленных и подлежащих выплате роялти.
При совершении операции в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате роялти, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному подоходному налогу);
12) в графе L указывается ставка подоходного налога на роялти, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
13) в графе М указывается код вида международного договора согласно пункту 23 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе K, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
14) в графе N указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе K, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе M код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 23 настоящих Правил;
15) в графе O указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
16) в графе P указывается сумма фактически выплаченных роялти;
17) в графе Q указывается сумма начисленных, но невыплаченных роялти нерезидентам в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных роялти нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);

8) Н бағанында оған қатысты роялти туындаған құқық немесе мүліктің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
9) I бағанында оған қатысты роялти туындаған резидент емес тұлға мен пайдаланушы салық агенті арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
10) J бағанында салық агентінің оған қатысты роялти туындаған құқықтарды немесе мүліктерді пайдалану мерзімі көрсетіледі;
11) К бағанында салық кезеңінің басына төленбеген роялтидің сомасы көрсетіледі.
Шетел валютасында операциялар жүзеге асырылған жағдайда, осы бағанда кірісті төлеу күніне немесе резидент еместің кірісін шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күніне) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолдана отырып Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, есептелген және төленуге тиіс роялти сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 180-бабында белгіленген роялтиге табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
13) М бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес К бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі көзделген;
14) N бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес L бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған;
Көрсетілген баған, егер салық агенті N бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
15) О бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Аталған баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
16) Р бағанында нақты төленген роялти сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында салық агенті өткен жылдың қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызған есептелген, бірақ алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде резидент еместерге төленбеген роялтилер сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент емес тұлғаның табысын шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, резидент еместердің төленбеген роялти сомасы көрсетіледі;

18) в графе R указывается сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного нерезидентам роялти, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 187 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога с начисленных роялти нерезидентов, но невыплаченных в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
20) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму, указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
19. Дополнительная форма 4 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента-получателя дохода;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3 пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 4) пункта 16 настоящих Правил, а также номер и дата выдачи такого документа;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у нерезидента такого номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается код вида дохода согласно пункту 21 настоящих Правил, получаемого нерезидентом из источников в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту);
7) в графе G указывается сумма начисленных и подлежащих выплате доходов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
8) в графе Н указывается код вида международного договора согласно пункту 23 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;

18) R бағанында Салық кодексінің 187-бабына сәйкес бюджетке аударылуға жататын резидент еместерге есептелген және төленген роялтиден табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетел валютасында жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында резидент еместердің алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде есептелген, бірақ төленбеген, салық агенті алдыңғы салық кезеңі бойынша қорытынды бойынша декларацияда шегерімге жатқызған роялтиінен Салық кодексінің 181-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент еместің табысын шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күннің соңына) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
19. Есепке 4-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табыс алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында Осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 4) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі (осы баған резидент еместе осындай салықтық тіркеу нөмірі болған жағдайда толтырылады);
6) F бағанында Осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес резидент еместің еңбек шарты (келісім-шарт, келісім) бойынша Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстары түрінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында есептелген және төлеуге жататын табыстардың сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда есептелген және төлеуге жататын, кірістерді төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыстың сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес G бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі көзделген;

9) в графе I указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении дохода, указанного в графе G, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе H код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)" согласно пункту 23 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается сумма фактически выплаченных доходов;
12) в графе L указывается сумма подоходного налога, с начисленного и выплаченного дохода, подлежащего перечислению в бюджет.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
13) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму, указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
20. Дополнительная форма 5 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента-получателя доходов;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3 пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 4) пункта 16 настоящих Правил, а также номер и дата выдачи такого документа;
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у нерезидента такого номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается код вида дохода согласно пункту 21 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, за исключением доходов, указываемых в дополнительных формах 1-5 к Расчету;
7) в графе G указываются номер и дата договора, заключенного между нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникли доходы;
8) в графе Н указывается сумма начисленных и подлежащих выплате доходов.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма начисленных и подлежащих выплате доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);

9) I бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, оған сәйкес G бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі көзделген;
Көрсетілген баған, егер салық агенті Н бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
10) J бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Бұл баған егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарт ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
11) К нақты төленген кірістердің сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында бюджетке аударылуға жататын есептелген және төленген кірістен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, табыс салығының сомасы көрсетіледі;
13) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
20. Есепке 5-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табыс алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 4) тармақшасына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі (осы баған резидент еместе осындай салықтық тіркеу нөмірі болған жағдайда толтырылады);
6) F бағанында Есепке 1-5 қосымша нысандарда көрсетілген кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің 178-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент емес тұлға алған табыс түрінің осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес коды көрсетіледі;
7) G бағанында резидент емес пен салық агенті арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында есептелген және төлеуге жататын кірістер сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда есептелген және төлеуге жататын, кірісті төлеу күніне немесе резидент еместің кірісін шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күніне) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген кіріс сомасы көрсетіледі;

9) в графе I указывается ставка подоходного налога на доходы, установленная международным договором или статьей 180 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 23 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе H, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
11) в графе K указывается наименование международного договора, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе H, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Данная графа подлежит заполнению только в случае, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 22 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)", согласно пункту 23 настоящих Правил;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил.
Данная графа заполняется в случае, если налогоплательщик применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе М указывается сумма фактически выплаченных доходов;
14) в графе N указывается сумма начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);
15) в графе O указываются сумма подоходного налога с начисленного и выплаченного нерезидентам дохода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 187 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода;
16) в графе P указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов нерезидентов, но невыплаченных в течение предыдущего календарного года, отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам за предыдущий налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 181 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты (на последний календарный день предыдущего налогового периода по корпоративному (индивидуальному) подоходному налогу);

9) I бағанында халықаралық шарт немесе Салық кодексінің 180-бабында белгіленген кіріске табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) J бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес Н бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі көзделген;
11) К бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі, осыған сәйкес Н бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі көзделген;
Көрсетілген баған, егер салық агенті J бағанында осы Ережелердің 23-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің кодын 22 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда ғана толтырылуға жатады;
12) L бағанында осы Ережелердің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі.
Көрсетілген баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
13) М бағанында нақты төленген кірістердің сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде резиденттерге есептелген, бірақ төленбеген, салық агенті алдыңғы салық кезеңі үшін қорытынды бойынша декларацияда шегерімге жатқызған кірістердің сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда салық агенті шегерімге жатқызған, резидент еместің кірісін шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күніне) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген резидент еместерге төленбеген кіріс сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында резидент еместердің есептелген және төленген табыстарынан Салық кодексінің 187-бабына сәйкес бюджетке аударылуға табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде резидент еместерге есептелген, бірақ төленбеген, салық агенті алдыңғы салық кезеңі үшін қорытынды бойынша декларацияда шегерімге жатқызған кірістерден Салық кодексінің 181-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетелдік валютада жасалған кезде, аталған бағанда резидент еместің кірісін шегерімге жатқызу күніне (корпорациялық (жеке) табыс салығы бойынша алдыңғы салық кезеңінің соңғы күнтізбелік күніне) валюта айырбастаудың рыноктік бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;

Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.01 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 201.02)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для отражения дивидендов, вознаграждений, выигрышей, облагаемых у источника выплаты по ставкам, установленным пунктами 2 и 3 статьи 145 Налогового кодекса (далее - дивиденды, вознаграждения, выигрыши), начисленных и выплаченных физическим лицам, индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24 Налогового кодекса.
Расчет составляется в соответствии со статьей 148 Налогового кодекса налоговыми агентами.
2. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налоговый агент получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 201.02)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогового агента;
2) отчетный период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;

РҚАО-ның ескертуі: 201.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша есепті жасау ережелері
(201.02-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке тұлғаларға есептелген және төленген Салық кодексінің 145-бабының 2 және 3-тармақтарымен белгіленген ставкалар бойынша төлем көзінен салық салынатын дивидендтерді, сыйақыларды, ұтыстарды (бұдан әрі - дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар), Салық кодексінің 24 тарауына сәйкес бюджетке есептелген және аударылған, жеке табыс салығын көрсетуге арналған Жеке табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
Есепті Салық кодексінің 148-бабына сәйкес салық агенттері жасайды.
2. Есеп қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
7. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (201.02-нысан)
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) есепті кезең - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті беру үшін есепті тоқсан есепті кезең болып табылады;
3) салық агентінің тегі, аты, әкесінің аты.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые налоговым агентом с момента возникновения обязательств по исчислению индивидуального подоходного налога с дивидендов, вознаграждений и выигрышей, облагаемых у источника выплаты.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующих Расчетов.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налоговым агентом получено уведомление органов налоговой службы, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет, В этом случае налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогового агента, прекращения предпринимательской, адвокатской (нотариальной) деятельности налогового агента;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата.
9. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.02.001А, 201.02.001В и 201.02.001С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, начисленные налоговым агентом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, включая индивидуальный подоходный налог.
В строке 201.02.001D указываются начисленные дивиденды, вознаграждения, выигрыши за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.02.001А, 201.02.001В и 201.02.001С.
В строке 201.02.001Е указываются начисленные дивиденды, вознаграждения, выигрыши с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.001D Расчета отчетного периода и 201.02.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;

4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъекті қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Есеп түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі, егер Есепті салық агенті төлем көзінен салық салынатын дивидендтерден, сыйақылардан және ұтыстардан жеке табыс салығын есептеу бойынша міндеттемелер туындаған сәттен бастап алғаш рет берсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық агенті таратылған (қайта ұйымдастырылған), кәсіпкерлік, адвокаттық (нотариалдық) қызметін тоқтатқан жағдайларда белгіленеді;
6) хабарламаның номері мен күні. Хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс ету кезінде торкөз толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні.
9. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.02.001А, 201.02.001В және 201.02.001С жолдарында жеке табыс салығын қоса алғанда, есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айлары үшін салық агенті есептеген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.001D жолында көрсетілген 201.02.001А, 201.02.001В және 201.02.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар сомасы көрсетіледі.
201.02.001Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.001D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар сомасы көрсетіледі;

2) в строках 201.02.002А, 201.02.002В и 201.02.002С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.02.002D указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.02.002А, 201.02.002В и 201.02.002С.
В строке 201.02.002Е указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.002D Расчета отчетного периода и 201.02.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 201.02.003А, 201.02.003В и 201.02.003С указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.02.003D указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.02.003А, 201.02.003В и 201.02.003С.
В строке 201.02.003Е указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с начала года, определяемая как сумма строк 201.03.003D Расчета отчетного периода и 201.03.003Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строке 201.02.004 указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода;
5) в строках 201.02.005А, 201.02.005В и 201.02.005С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.
В строке 201.02.005D указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам в отчетном периоде, определяемые как сумма строк 201.02.005А, 201.02.005В и 201.02.005С.
В строке 201.02.005Е указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.005D Расчета отчетного периода и 201.02.005Е Расчета за предыдущий отчетный период;
6) в строках 201.02.006А, 201.02.006В и 201.02.006С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.
В строке 201.02.006D указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в отчетном периоде, определяемая как сумма строк 201.02.006А, 201.02.006В и 201.02.006С.
В строке 201.02.006Е указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет, с начала года, определяемая как сумма строк 201.02.006D Расчета отчетного периода и 201.02.006Е Расчета за предыдущий отчетный период.

2) 201.02.002А, 201.02.002В және 201.02.002С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айлары үшін жеке табыс салығы салынатын дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.002D жолында 201.02.002А, 201.02.002В және 201.02.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін, жеке табыс салығы салынатын жыл басынан есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.002Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.002D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жеке табыс салығы салынатын жыл басынан есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі;
3) 201.02.003А, 201.02.003В және 201.02.003С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.003D жолында 201.02.003А, 201.02.003В және 201.02.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін, есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.003Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.003D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі;
4) 201.02.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезең соңына салық агентімен төлемеген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
5) 201.02.005А, 201.02.005В және 201.02.005С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айларда жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.005D жолында 201.02.005А, 201.02.005В және 201.02.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.005Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.005D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі;
6) 201.02.006А, 201.02.006В және 201.02.006С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айларда жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.006D жолында 201.02.006А, 201.02.006В және 201.02.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.02.006Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.006D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.

10. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) В поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
2) поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера.
3) поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогового агента, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета.
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
_________________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.02 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу

10. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус өткізетін болса, жол жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын тегі, аты, әкесінің аты қамтылуы керек;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 201.02 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша есепті жасау ережелері

(Форма 201.03)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для отражения начисленных и выплаченных физическим лицам доходов, облагаемых индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты по ставке, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса (далее - доходы, облагаемые у источника выплаты), индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24 Налогового кодекса, а также обязательных пенсионных взносов, удержанных и перечисленных в накопительные пенсионные взносы, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании.
Расчет составляется в соответствии со статьей 148 Налогового кодекса налоговыми агентами - юридическими лицами - производителями сельскохозяйственной продукции, применяющими специальные налоговые режимы.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.03) и дополнительной формы. Дополнительная форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Расчетом за период с 1 октября по 31 декабря, а также при представлении Расчета с отметкой ячейки "Ликвидационный".
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в дополнительной форме, дополнительная форма не представляется.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы к Расчету, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;

(201.03-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 145-бабының 1-тармағымен белгіленген ставкалар бойынша төлем көзіне жеке табыс салығы салынатын, кірістерді (бұдан әрі - төлем көзіне салық салынатын кірістер) жеке тұлғаларға есептелген және төленген, Салық кодексінің 24-тарауына сәйкес бюджетке есептелген және аударылған жеке табыс салығының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына ұсталған және аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әлеуметтік аударымдарды көрсетуге арналған жеке табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
Есепті Салық кодексінің 148-бабына сәйкес арнаулы салық режимдерін қолданатын ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар - салық агенттері жасайды.
2. Есеп Есептің өзінен (201.03-нысан) және қосымша нысаннан тұрады. Қосымша нысан жыл қорытындысы бойынша толтырылады және Есеппен бірге, сондай-ақ "Таратылған" ұяшығын белгілеген Есепті тапсырған кезде табыс етіледі.
3. Есеп қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымша нысандарда көрсетілуі тиіс көрсеткіштер жоқ жағдайда, қосымша нысан берілмейді.
7. Есепке қосымша нысанның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, қосымша нысанның осындай парағы толтырылады.
8. Қосымша нысанның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген сәйкес деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
10. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата.
13. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.03.001А, 201.03.001В и 201.03.001С указываются суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, начисленных налоговым агентом за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно, включая суммы обязательных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса (за исключением доходов, указанных в подпункте 12) статьи 144 Налогового кодекса), в данных строках не отражаются;
2) в строках 201.03.002А, 201.03.002В и 201.03.002С указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно, которые представляют собой разницу между начисленными доходами, отраженными в соответствующих строках 201.03.001 и доходами, не подлежащими налогообложению в соответствии со статьей 152 Налогового кодекса;
3) в строках 201.03.003А, 201.03.003В и 201.03.003С указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
4) в строке 201.03.004 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода.
В строке 201.03.004 отражаются суммы без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
5) в строках 201.03.005А, 201.03.005В и 201.03.005С указываются доходы, выплаченные физическим лицам в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
6) в строках 201.03.006А, 201.03.006В и 201.03.006С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
14. В разделе "Обязательные пенсионные взносы":
1) в строках 201.03.007А, 201.03.007В и 201.03.007С указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні.
13. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.03.001А, 201.03.001В және 201.03.001С жолдарында міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын, әлеуметтік аударымдарды және жеке табыс салығын қоса алғанда, сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазанға дейінгі, 1 қазаннан - 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін, есепті кезең үшін салық агенті есептеген төлем көзінен салық салынатын кірістері көрсетіледі. Бұл ретте, Салық кодексінің 144-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер (Салық кодексінің 144-бабы 12) тармақшасында көрсетілген кірістерді қоспағанда) бұл жолдарда көрсетілмейді;
2) 201.03.002А, 201.03.002В және 201.03.002С жолдарында сәйкесінше 201.03.001 тиісті жолдарында көрсетілген есептелген кірістер мен Салық кодексінің 152-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер арасында айырмасы бар, 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезең үшін төлем көзінен салық салынатын кірістер көрсетіледі;
3) 201.03.003А, 201.03.003В және 201.03.003С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезең үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 201.03.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезеңнің соңына салық агентімен төленбеген кірістер көрсетіледі.
201.03.004 жолында міндетті, ерікті зейнетақы және ерікті кәсіби зейнетақы жарналарын есептемегенде, сақтандыру сыйлықақылары мен жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі;
5) 201.03.005А, 201.03.005В және 201.03.005С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде, есепті кезеңінде жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі;
6) 201.03.006А, 201.03.006В және 201.03.006С жолдарында табыстардан есептелген, заңды тұлғаларға төленген, және сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде, есепті кезеңінде бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
14. "Міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 201.03.007А, 201.03.007В және 201.03.007С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезең үшін жинақтау зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі;

2) в строках 201.03.008А, 201.03.008В и 201.03.008С указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
При этом обязательные пенсионные взносы удерживаются в размере десяти процентов от ежемесячного дохода, начисленного работодателем в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать семидесятипятикратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
15. В разделе "Социальные отчисления":
1) в строках 201.03.009А, 201.03.009В, 201.03.009С указываются расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов работникам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
2) в строках 201.03.010А, 201.03.010В, 201.03.010С указываются суммы социальных отчислений, определяемые в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, исчисленные в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
16. Дополнительная форма к Форме 201.03 предназначена для отражения доходов, облагаемых у источника выплаты, по каждому физическому лицу: начисленных доходов, обязательных и добровольных пенсионных взносов, сумм, направленных на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, страховых премий, относимых на вычеты, в соответствии со статьей 152 Налогового кодекса, индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и выплаченных доходов.

2) 201.03.008А, 201.03.008В және 201.03.008С жолдарында сәйкесінше 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде, есепті кезеңінде Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес, қызметкерлердің төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорына аударылуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте міндетті зейнетақы жарналары Жұмыс берушi материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда түрiнде берген табыстарды қоса алғанда, ақшалай немесе заттай түрде есептеген ай сайынғы кірістен он пайыз мөлшерінде ұсталады. Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жетпіс бес еселенген ең төменгі жалақы мөлшерінен аспауы керек.
15. "Әлеуметтік аударымдар" бөлімінде:
1) 201.03.009А, 201.03.009В, 201.03.009С жолдарында 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезеңі үшін жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі Комитеті, қаржы полициясы органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлеріне ақшалай жалақы кіріс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарына енгізумен қызметкерге кіріс түрінде төленетін шығыстары көрсетіледі;
2) 201.03.010А, 201.03.010В, 201.03.010С жолдарында 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін, есепті кезеңі үшін Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес айқындалатын әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісінде белгіленген мөлшерде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін алынатын ай сайынғы кіріс тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін он еселенген ең төменгі жалақы мөлшерінен аспауға тиіс.
16. 201.03 нысанына қосымша нысан әрбір жеке тұлға бойынша мыналарды: есептелген және кірістерді, міндетті және ерікті зейнетақы жарналарын, жеке тұлға - Қазақстан Республикасының резидентi Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған тұрғын үй заемдары және аралық тұрғын үй заемдары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалған сомаларды, Салық кодексінің 152-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйлықақылар, жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдарды және төленген төлем көзінен салық салынатын кірістерді көрсетуге арналған.

В данной дополнительной форме не отражаются доходы физических лиц, указанные в статье 144 Налогового кодекса (за исключением доходов, указан-ных в подпункте 12) статьи 144 Налогового кодекса), а также доходы в виде имущественной выгоды, полученной в азартной игре и (или) пари.
Дополнительная форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Расчетом, а также при представлении Расчета с отметкой ячейки "Ликвидационный".
17. Указывается текущий номер страницы:
1) строка "00001 Итого" заполняется только на первой странице. В строках 00001F, 00001G, 00001H, 00001I, 00001J, 00001К, 00001L, 00001M, 00001N указываются итоговые суммы начисленных доходов; доходов, предусмотренных подпунктом 12) статьи 144 Налогового кодекса; доходов в виде имущественной выгоды, полученной в азартной игре и (или) пари; налоговых вычетов; индивидуального подоходного налога и выплаченных доходов, расходов работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, суммы социальных отчислений, определяемые как сумма соответствующих последующих строк;
2) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является гражданином Республики Казахстан и не имеет вид на жительство в Республике Казахстан. В остальных случаях ячейка не заполняется;
6) в графе Е ячейка отмечается знаком "х" в - случае, если физическое лицо претендует на получение льготы в соответствии с подпунктом 12) статьи 144 Налогового кодекса.
В остальных случаях ячейка не заполняется;
7) в графе F указываются доходы, начисленные за отчетный период физическим лицам, указанным в графе В;
8) в графе G указываются налоговый вычет, предусмотренный подпунктом 1) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
9) в графе H указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов физических лиц, указанных в графе В, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
10) в графе I указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу физическим лицом в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, и относимых на вычеты согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;

Бұл қосымша нысанда Салық кодексінің 144-бабына сәйкес салық салынбайтын жеке тұлғалардың кірістері (Салық кодексінің 144-бабы 12) тармақшасында көрсетілген кірістерді қоспағанда), сондай-ақ құмар ойынынан және (немесе) бәс тігуден алған мүлік түріндегі табысы көрсетілмейді.
Қосымша нысан жыл қорытындысы бойынша толтырылады және Есеппен бірге, сондай-ақ "Таратылған" ұяшығын белгілеген Есепті тапсырған кезде табыс етіледі.
17. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі:
1) "00001 Барлығы" жолы тек бірінші бетте толтырылады. 00001Е, 00001Ғ, 00001G, 00001Н, 00001І, 00001J, 00001К, 00001L, 00001M, 00001N жолдарында есептелген кірістердің; Салық кодексінің 144-бабы 12) тармақшасында көрсетілген кірістердің; құмар ойынынан және (немесе) бәс тігуден алған мүлік түріндегі табыстардың; жеке табыс салығы мен төленген кірістердің; жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстарының, кейінгі жолдарға тиісті сома ретінде айқындалатын әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомалары көрсетіледі;
2) А бағанында кезекті рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында есептелген, кірістер төленген жеке тұлғалардың аты-жөні көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) D бағанында торкөз "х" белгісімен, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға Қазақстан Республикасы азаматы болып табылмаса және Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хаты болмаған жағдайда белгіленеді. Басқа жағдайларда торкөз толтырылмайды;
6) Е бағанында торкөз жеке тұлға Салық кодексінің 144-бабының 12) тармақшасына сәйкес жеңілдіктер алуға үміткер болып табылса "х" деген белгі белгіленеді.
Қалған жағдайларда ұяшық толтырылмайды;
7) F бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға салық кезеңі үшін есептелген кірістер көрсетіледі;
8) G бағанында Салық кодексінің 152-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген салық шегерімі көрсетіледі;
9) Н бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 152-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
10) I бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жеке тұлға өз пайдасына енгізетін және Салық кодексінің 152-бабы, 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын ерікті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;

11) в графе J указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом - резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, и относимые на вычеты, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
12) в графе K указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
13) в графе L указываются доходы физических лиц, указанных в графе В, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 12) статьи 144 Налогового кодекса;
14) в графе М указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за отчетный период;
15) в графе N указываются выплаченные в отчетном периоде доходы физическим лицам, указанным в графе В;
16) в графе О указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании;
17) в графе P указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогового агента, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

11) J бағанда жеке тұлға - Қазақстан Республикасының резидентi Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған заемдары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалған және Салық кодексінің 152-бабының 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сомалар көрсетіледі;
12) К бағанында Салық кодексінің 152-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын жеке тұлға өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйақыларының сомалары көрсетіледі;
13) L бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың Салық кодексінің 144-бабы 12) тармақшасына сәйкес салық салынбайтын кірістері көрсетіледі;
14) М бағанында салық кезеңі үшін В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) N бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті кезеңде төленген кірістер көрсетіледі;
16) O бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актіге сәйкес айқындалатын жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстары көрсетіледі;
17) P бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актіге сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус өткізетін болса, жол жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын тегі, аты, әкесінің аты қамтылуы керек.
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) жеке табыс салығы бойынша бенефициар - салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес Есеп берілген салық агентінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;

6) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям. Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства), в который представлен Расчет согласно положениям пенсионного законодательства Республики Казахстан и законодательного акта об обязательном социальном страховании, согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
7) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
8) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоен-ный налоговым органом;
9) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
10) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
_________________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.03 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления Расчета
сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу
с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства
(Форма 201.05)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу. Расчет составляется налоговыми агентами в соответствии со статьей 153-1 или 187-1 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.05) и дополнительных форм, которые содержат информацию об объектах обложения индивидуальным подоходным налогом.

6) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар - салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнама актісіне сәйкес Есеп тапсырылған орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
8) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
9) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
10) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 201.03 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың
кірістерінен жеке табыс салығы бойынша аванстық
төлемдер сомаларының есебін жасау ережелері
(201.05-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістерінен жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 153-1 немесе 187-1-бабына сәйкес салық агенттері жасайды.
2. Есеп осы Есептің (201.05 нысаны) өзінен және жеке табыс салығы салынатын объектілер туралы ақпаратты қамтитын қосымша нысандардан тұрады.

5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогового агента.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующих Расчетов.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается, в том числе, если налоговым агентом получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) численность иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы по индивидуальным трудовым договорам (контрактам) из источников в Республике Казахстан, выплачиваемые за пределами Республики Казахстан, за каждый месяц налогового периода: в строке А - 1 месяц; в строке В - 2 месяц; в строке С - 3 месяц; в строке D - 4 месяц; в строке E - 5 месяц; в строке F - 6 месяц; в строке G - 7 месяц; в строке H - 8 месяц; в строке I - 9 месяц; в строке J - 10 месяц; в строке K - 11 месяц; в строке L - 12 месяц;
9) численность иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся резидентами, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы по индивидуальным трудовым договорам (контрактам) из источников в Республике Казахстан, выплачиваемые за пределами Республики Казахстан, за каждый месяц налогового периода: в строке А - 1 месяц; в строке В - 2 месяц; в строке С - 3 месяц; в строке D - 4 месяц; в строке E - 5 месяц; в строке F - 6 месяц; в строке G - 7 месяц; в строке H - 8 месяц; в строке I - 9 месяц; в строке J - 10 месяц; в строке K - 11 месяц; в строке L - 12 месяц.

5) Есеп түрі.
Бұл торкөздерге Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгі қойылады. Есеп түріне қарай тиісті торкөзге белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп мемлекеттік тіркелгеннен кейін салық агенті алғаш рет берген жағдайда белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есептерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есеп берген кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық агенті бұрын көрсетілген Есепке оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгілейді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша декларацияны тапсырған жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар) бойынша салық кезеңінің әр айы үшін Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс төленетін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент емес болып табылатын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалардың саны: А жолында - 1 ай; В жолында - 2 ай; С жолында - 3 ай; D жолында - 4 ай; E жолында - 5 ай; F жолында - 6 ай; G жолында - 7 ай; H жолында - 8 ай; I жолында - 9 ай; J жолында - 10 ай; K жолында - 11 ай; L жолында - 12 ай;
9) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар) бойынша салық кезеңінің әр айы үшін Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс төленетін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент болып табылатын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалардың саны: А жолында - 1 ай; В жолында - 2 ай; С жолында - 3 ай; D жолында - 4 ай; E жолында - 5 ай; F жолында - 6 ай; G жолында - 7 ай; H жолында - 8 ай; I жолында - 9 ай; J жолында - 10 ай; K жолында - 11 ай; L жолында - 12 ай.

14. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 201.05.001 предназначена для отражения итоговых сумм налогооблагаемых доходов, предполагаемых к получению резидентами и нерезидентами из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, и заполняется путем суммирования данных строк 201.05.001А и 201.05.001В;
строка 201.05.001А предназначена для отражения сумм дохода, предполагаемых к получению нерезидентами из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы М дополнительной формы 1 к Расчету;
строка 201.05.001В предназначена для отражения сумм налогооблагаемого дохода, предполагаемых к получению резидентами из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы Q дополнительной формы 2 к Расчету;
2) строка 201.05.002 предназначена для отражения предполагаемой суммы индивидуального подоходного налога с доходов резидентов и нерезидентов за отчетный налоговый период и заполняется путем суммирования итоговых строк графы N дополнительной формы 1 к Расчету и графы R дополнительной формы 2 к Расчету;
3) строка 201.05.003 предназначена для отражения ежемесячной суммы авансовых платежей, подлежащих уплате за каждый месяц налогового периода, и заполняется путем суммирования данных графы О с учетом графы J дополнительной формы 1 в разрезе каждого месяца отчетного налогового периода и данных графы S с учетом графы L дополнительной формы 2 в разрезе каждого месяца отчетного налогового периода.
15. Ответственность налогового агента:
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя налогового агента" указывается фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. Главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогового агента в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826).

14. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 201.05.001 жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент және резидент еместермен алуға болжалған салық салынатын кірістердің жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және 201.05.001А және 201.05.001В жолдарының деректерін қосу жолымен толтырылады;
201.05.001А жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент еместермен алуға болжалған кірістің болжалған сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 1-қосымша нысан М бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
201.05.001В жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидентпен алуға болжалған кірістің болжалған сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 2-қосымша нысан Q бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
2) 201.05.002 жолы есепті салық кезеңі үшін резидент және резидент еместердің кірістеріне салынатын жеке табыс салығының болжалған сомасын көрсетуге арналған және Есепке 1-қосымша нысан N бағанының және Есепке 2-қосымша нысан R бағанының жиынтық жолдарын қосу жолымен толтырылады;
3) 201.05.003 жолында салық кезеңінің әрбір айы үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің ай сайынғы сомасын көрсетуге арналған және салық кезеңінің әрбір айының қимасындағы 1 қосымша нысанның J бағанын ескере отырып О бағанының деректері мен салық кезеңінің әрбір айының қимасындағы 2 қосымша нысанның L бағанын ескере отырып, S бағанының деректерін қосу жолымен толтырылады.
15. Салық агентінің жауапкершілігі:
1) "салық агентінің Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық агентінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) Есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес берілген Есеп тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;

6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларацию в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
16. Дополнительная форма 1 к Расчету:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается фамилия, имя, отчество нерезидента-получателя доходов;
3) в графе C указывается код страны гражданства (резидентства) налогоплательщика, указанного в графе В. В случае, если налогоплательщик - иностранный гражданин, то указывается код страны гражданства, если налогоплательщик - лицо без гражданства, то указывается код страны резидентства.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении кода вида документа, удостоверяющего личность физического лица, необходимо использовать следующую кодировку видов документов:
01 - паспорт иностранного гражданина;
02 - удостоверение личности иностранного гражданина (внутренний паспорт);
03 - паспорт моряка;
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у нерезидента такого номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается код вида дохода, согласно пункту 18 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются номер и дата договора, заключенного между физическим лицом-нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникает доход;
8) в графе H указывается количество месяцев пребывания нерезидента в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;

6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
16. Есепке 1-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірісті алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) елінің коды көрсетіледі. Егер салық төлеуші - шетел азаматы болған жағдайда, онда азаматтық елінің коды көрсетіледі, ал егер салық төлеуші - азаматтығы жоқ тұлға болса, резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіштері" 6-қосымшаға сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет;
4) D бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат түрінің кодын толтырған кезде мынадай құжат түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
01 - шетел азаматының төлқұжаты;
02 - шетел азаматының жеке куәлігі (ішкі төлқұжаты);
03 - теңізшінің төлқұжаты;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі (осы баған резидент еместе осындай салықтық тіркеу нөмірі болған жағдайда толтырылады);
6) F бағанында Салық кодексінің 178-бабына сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын, осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында ол бойынша салық міндеттемелері туындайтын жеке тұлға - резидент емес пен салық агентінің арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент еместің өткен салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;

9) в графе I указывается количество месяцев пребывания нерезидента в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
10) в графе J указываются даты прибытия и выбытия нерезидента из Республики Казахстан за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается общее количество дней пребывания в Республике Казахстан налогоплательщика, указанного в графе B;
12) в графе L указывается фактическая сумма дохода, начисленная нерезиденту за предыдущий налоговый период (данная графа заполняется при получении нерезидентом дохода в предыдущем налоговом периоде);
13) в графе М указывается сумма дохода, предполагаемого к получению нерезидентом из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период в соответствии со статьями 178 и 187-1 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается предполагаемая сумма индивидуального подоходного налога за отчетный налоговый период, исчисленная как произведение показателя графы M и ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса, в соответствии со статьей 187-1 Налогового кодекса;
15) в графе O указывается ежемесячная сумма авансовых платежей, исчисленная как отношение показателей графы N к показателям графы I;
16) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет;
17. Дополнительная форма 2 к Расчету:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается фамилия, имя, отчество иностранного гражданина или лица без гражданства - получателя дохода, являющегося резидентом;
3) в графе С указывается код страны гражданства (резидентства) налогоплательщика, указанного в графе B, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, а также номер и дата выдачи такого документа согласно подпункту 4) пункта 16 настоящих Правил;
5) в графе Е указываются номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у налогоплательщика номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
7) в графе G указывается код вида дохода, согласно пункту 18 настоящих Правил, полученного резидентом из источников в Республике Казахстан;
8) в графе Н указываются номер и дата договора (контракта), заключенного между физическим лицом-резидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникает доход;

9) I бағанында резиденттің есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
10) J бағанында есепті салық кезеңі үшін резиденттің Қазақстан Республикасына келу және кету күндері көрсетіледі;
11) К бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің Қазақстан Республикасында болу күндерінің жалпы саны көрсетіледі;
12) L бағанында алдыңғы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген кірістің нақты сомасы көрсетіледі (бұл баған алдыңғы салық кезеңінде резидент емес тұлға кіріс алған жағдайда толтырылады);
13) М бағанында Салық кодексінің 178 және 187-1-баптарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент емес тұлға алатын болжалды кірістің сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 187-1-бабына сәйкес Салық кодексі 145-бабының 1-тармағында белгіленген салық ставкасына М бағаны көрсеткішінің қосындысы ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығының болжалды сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында N бағаны көрсеткіштерінің I бағаны көрсеткіштеріне қатынасы ретінде есептелген аванстық төлемдердің ай сайынғы сомасы көрсетіледі;
16) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
17. Есепке 2-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында резидент болып табылатын кірісті алушы шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің осы Ереженің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес азаматтық (резиденттік) елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің осы Ереженің 16-тармағы 4) тармақшасына сәйкес коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл баған салық төлеушіде салық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады);
6) F бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
7) G бағанында резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын, осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
8) Н бағанында оған сәйкес кіріс туындайтын резидент жеке тұлға мен салық агенті арасында жасалған шарттың (келісім-шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;

9) в графе I указывается количество месяцев пребывания резидента в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;
10) в графе J указывается количество месяцев пребывания резидента в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
11) в графе К указывается фактическая сумма дохода, начисленная резиденту из источников в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период (данная графа заполняется при получении резидентом доходов в предыдущем налоговом периоде);
12) в графе L указываются даты прибытия и выбытия резидента из Республики Казахстан за отчетный налоговый период;
13) в графе М указывается общее количество дней пребывания в Республике Казахстан налогоплательщика, указанного в графе B;
14) в графе N указывается сумма дохода, предполагаемая к получению резидентом из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, в соответствии со статьей 153-1 Налогового кодекса;
15) в графе О указывается сумма необлагаемых налогом доходов и вычетов в соответствии со статьями 144 и 152 Налогового кодекса, за исключением вычетов, предусмотренных в подпункте 16) настоящего пункта;
16) в графе P указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с доходов физического лица, указанного в графе В, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан (данная графа заполняется при осуществлении указанных отчислений);
17) в графе Q указывается сумма налогооблагаемого дохода за отчетный налоговый период, исчисленная как разница между показателями граф N, O и Р;
18) в графе R указывается предполагаемая сумма индивидуального подоходного налога за отчетный налоговый период, исчисленная как произведение показателя графы Q и ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса, в соответствии со статьей 153-1 Налогового кодекса;
19) в графе S указывается ежемесячная сумма авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, исчисленная как отношение показателей графы R к показателям графы J;
20) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет;
18. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов доходов.
Коды видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров в Республике Казахстан;
1011 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;

9) I бағанында резиденттің өткен салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
10) J бағанында резиденттің есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
11) К бағанында өткен салық кезеңі үшін резидентке Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген кірістердің нақты сомасы көрсетіледі (бұл баған алдыңғы салық кезеңінде резидент емес тұлға кіріс алған жағдайда толтырылады);
12) L бағанында есепті салық кезеңі үшін резиденттің Қазақстан Республикасына келу және кету күндері көрсетіледі;
13) М бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің Қазақстан Республикасында болу күндерінің жалпы саны көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 153-1 бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент алуға болжамды кіріс сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында осы тармақтың 16) тармақшасында көзделген шегерімдерді қоспағанда Салық кодексінің 144 және 152-баптарына сәйкес салық салынбайтын кірістер мен шегерімдер сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелетін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (осы нысан аталған аударымдар жүзеге асырылған кезде толтырылады);
17) Q бағанында N, O және P бағандары көрсеткіштерінің арасындағы айырма ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 153-1-бабына сәйкес Салық кодексі 145-бабының 1-тармағында белгіленген салық ставкасы мен М бағаны көрсеткіштерінің туындысы ретінде есептелген, есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығының болжалды сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында R бағаны көрсеткіштерінің J бағанының көрсеткіштеріне қатынасы ретінде есептелген жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің ай сайынғы сомасы көрсетіледі;
20) "осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
18. Есепті толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды сатудан түсетін табыстар;
1011 - Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті сату кезінде құнның өсімінен табыстар;
1021 - резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құнның өсімінен түсетін табыстар;

Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.05 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета сумм индивидуального подоходного налога
с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства
(Форма 201.06)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан и лиц без гражданства. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 153-1 или 187-1 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.06) и дополнительных форм, которые содержат информацию об объектах обложения индивидуальным подоходным налогом.
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в дополнительной(-ых) форме(-ах), указанная(-ые) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляе(-ю)тся.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей(-их) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанная(-ые) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
9. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;

РҚАО-ның ескертуі: 201.05 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың
кірістеріне салынатын жеке табыс салығы сомаларының
есебін жасау ережелері
(201.06-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістерінен жеке табыс салығы сомаларын есептеуге арналған Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың кірістеріне салынатын жеке табыс салығы сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 153-1 немесе 187-1-бабына сәйкес салық агенті жасайды.
2. Есеп осы Есептің (201.06 нысан) өзінен және жеке табыс салығы салынатын объектілер туралы ақпаратты қамтитын қосымша нысандардан тұрады.
3. Есеп жасау кезінде қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымша нысан(дар)да көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша нысан(дар) берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысан(дар)да деректерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтырған кезде аталған қосымша нысан(дар) толтырылуға жатады.
8. Қосымша нысанның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымша нысанның осындай парағы толтырылады.
9. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
11. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - дата;
в строке В - номер;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) численность иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы по индивидуальным трудовым договорам (контрактам) из источников в Республике Казахстан, выплачиваемые за пределами Республики Казахстан, за каждый месяц налогового периода: в строке А - 1 месяц; в строке В - 2 месяц; в строке С - 3 месяц; в строке D - 4 месяц; в строке E - 5 месяц; в строке F - 6 месяц; в строке G - 7 месяц; в строке H - 8 месяц; в строке I - 9 месяц; в строке J - 10 месяц; в строке K - 11 месяц; в строке L - 12 месяц;
9) численность иностранных граждан и лиц без гражданства, являющихся резидентами, пребывающих на территории Республики Казахстан и получающих доходы по индивидуальным трудовым договорам (контрактам) из источников в Республике Казахстан, выплачиваемые за пределами Республики Казахстан, за каждый месяц налогового периода: в строке А - 1 месяц; в строке В - 2 месяц; в строке С - 3 месяц; в строке D - 4 месяц; в строке E - 5 месяц; в строке F - 6 месяц; в строке G - 7 месяц; в строке H - 8 месяц; в строке I - 9 месяц; в строке J - 10 месяц; в строке K - 11 месяц; в строке L - 12 месяц.
14. В разделе "Исчисление налога":
1) строка 201.06.001 предназначена для отражения фактических итоговых сумм налогооблагаемых доходов из источников в Республике Казахстан, начисленных резидентам и нерезидентам за отчетный налоговый период, и заполняется путем суммирования соответствующих данных строк 201.06.001А и 201.06.001В;
строка 201.06.001А предназначена для отражения фактических итоговых сумм доходов нерезидентов из источников в Республике Казахстан, начисленных за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы K дополнительной формы 1 к Расчету;
строка 201.06.001В предназначена для отражения фактических итоговых сумм налогооблагаемых доходов резидентов из источников в Республике Казахстан, начисленных за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы O дополнительной формы 2 к Расчету;

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар) бойынша салық кезеңінің әр айы үшін Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс төленетін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент емес болып табылатын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалардың саны: А жолында - 1 ай; В жолында - 2 ай; С жолында - 3 ай; D жолында - 4 ай; E жолында - 5 ай; F жолында - 6 ай; G жолында - 7 ай; H жолында - 8 ай; I жолында - 9 ай; J жолында - 10 ай; K жолында - 11 ай; L жолында - 12 ай;
9) Қазақстан Республикасының аумағына келетін және жеке еңбек шарттары (келісім-шарттар) бойынша салық кезеңінің әр айы үшін Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс төленетін төлем көзінен салық салуға жататын табыс алатын резидент болып табылатын шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалардың саны: А жолында - 1 ай; В жолында - 2 ай; С жолында - 3 ай; D жолында - 4 ай; E жолында - 5 ай; F жолында - 6 ай; G жолында - 7 ай; H жолында - 8 ай; I жолында - 9 ай; J жолында - 10 ай; K жолында - 11 ай; L жолында - 12 ай.
14. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 201.06.001 жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент және резидент еместерге есептелген салық салынатын кірістердің нақты жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және 201.06.001А және 201.06.001В жолдарының тиісті деректерін қосу жолымен толтырылады;
201.06.001А жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген резидент емес кірістерінің нақты жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 1-қосымша нысан К бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
201.06.001В жолы есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден есептелген резиденттердің салық салынатын кірістерінің нақты жиынтық сомаларын көрсетуге арналған және Есепке 2-қосымша нысан О бағанының жиынтық жолынан толтырылады;

9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
16. Дополнительная форма 1 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество нерезидента - получателя доходов;
3) в графе С указывается код страны гражданства (резидентства) налогоплательщика, указанного в графе В. В случае, если налогоплательщик - иностранный гражданин, то указывается код страны гражданства, если налогоплательщик-лицо без гражданства, то указывается код страны резидентства.
При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность налогоплательщика - физического лица:
01 - паспорт иностранного гражданина;
02 - удостоверение личности иностранного гражданина (внутренний паспорт);
03 - паспорт моряка;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у налогоплательщика такого номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается код вида дохода согласно пункту 18 настоящих Правил, получаемого нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются номер и дата договора, заключенного между физическим лицом - нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникает доход;
8) в графе H указывается количество месяцев пребывания нерезидента в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;
9) в графе I указывается количество месяцев пребывания нерезидента в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
10) в графе J указываются даты прибытия и выбытия нерезидента из Республики Казахстан за отчетный налоговый период;
11) в графе К указывается сумма начисленных нерезиденту доходов за отчетный налоговый период;

9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
16. Есепке 1-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірісті алушы резидент еместің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) елінің коды көрсетіледі. Егер салық төлеуші - шетел азаматы болған жағдайда, онда азаматтық елінің коды көрсетіледі, ал егер салық төлеуші - азаматтығы жоқ тұлға болса, резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіштері" 6-қосымшаға сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет;
4) D бағанында осы Ережелердің 22-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ нөмірі мен күні көрсетіледі.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат түрінің кодын толтырған кезде мынадай құжат түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
01 - шетел азаматының төлқұжаты;
02 - шетел азаматының жеке куәлігі (ішкі төлқұжаты);
03 - теңізшінің төлқұжаты;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі (осы баған резидент еместе осындай салықтық тіркеу нөмірі болған жағдайда толтырылады);
6) F бағанында Салық кодексінің 178-бабына сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын, осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында ол бойынша салық міндеттемелері туындайтын жеке тұлға - резидент емес пен салық агентінің арасында жасалған шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент еместің өткен салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
9) I бағанында резиденттің есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
10) J бағанында есепті салық кезеңі үшін резидент емес Қазақстан Республикасына келген және кеткен күндері көрсетіледі;
11) К бағанында есепті салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;

12) в графе L указывается сумма индивидуального подоходного налога с начисленных доходов нерезидента, исчисленного как произведение показателей графы K и ставки налога, предусмотренной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса, в соответствии со статьей 187-1 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма уплаченных авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу за отчетный налоговый период;
14) в графе N указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного как разница между показателями граф L и M;
15) в графе О указывается сумма излишне уплаченного индивидуального подоходного налога, исчисленного как разница между показателями граф M и L. В данной графе отражается только положительная разница между показателями граф М и L;
16) в поле "Ф.И.О Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
17. Дополнительная форма 2 к Расчету:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество иностранного гражданина или лица без гражданства - получателя доходов, являющегося резидентом;
3) в графе С указывается код страны гражданства (резидентства) налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 3) пункта 16 настоящих Правил;
4) в графе D указываются код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, указанного в графе В, согласно подпункту 4) пункта 16 настоящих Правил, а также номер и дата выдачи такого документа;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика, указанного в графе В, в стране гражданства (резидентства) (данная графа заполняется при наличии у налогоплательщика такого номера налоговой регистрации);
6) в графе F указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
7) в графе G указывается код вида дохода согласно пункту 18 настоящих Правил, получаемого резидентом из источников в Республике Казахстан;
8) в графе Н указываются номер и дата договора, заключенного между физическим лицом - резидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникает доход;
9) в графе I указывается количество месяцев пребывания резидента в Республике Казахстан за предыдущий налоговый период;
10) в графе J указывается количество месяцев пребывания резидента в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
11) в графе K указываются даты прибытия и выбытия резидента из Республики Казахстан за отчетный налоговый период;
12) в графе L указывается сумма начисленных резиденту доходов за отчетный налоговый период;

12) L бағанында Салық кодексінің 187-1-бабына сәйкес Салық кодексі 145-бабының 1-тармағында көзделген салық ставкасына К бағаны көрсеткішінің қатынасы ретінде есептелген, резидент еместің есептелген кірістеріне салынатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің төленген сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында L және М бағандары көрсеткіштері арасындағы айырма ретінде есептелген бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында М және L бағандары көрсеткіштері арасындағы айырма ретінде есептелген артық төленген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл бағанда М және L бағандарының көрсеткіштері арасындағы тек оң айырма ғана көрсетіледі;
16) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
17. Есепке 2-қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шетел азаматының немесе резидент болып табылатын кіріс алушы азаматы жоқ тұлғалар тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің осы Ереженің 16-тармағы 3) тармақшасына сәйкес азаматтық (резиденттік) елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің осы Ереженің 16-тармағы 4) тармақшасына сәйкес коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
5) Е бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл баған салық төлеушіде салық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады);
6) F бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
7) G бағанында резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алатын, осы Ережелердің 18-тармағына сәйкес кіріс түрінің коды көрсетіледі;
8) Н бағанында оған сәйкес кіріс туындайтын резидент жеке тұлға мен салық агенті арасында жасалған шарттың (келісім-шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
9) I бағанында резиденттің өткен салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
10) J бағанында резиденттің есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасында болу айларының саны көрсетіледі;
11) К бағанында есепті салық кезеңі үшін резиденттің Қазақстан Республикасына келу және кету күндері көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңінде резидентке есептелген кіріс сомасы көрсетіледі;

Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.06 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета сумм авансовых платежей
по индивидуальному подоходному налогу
с иностранного гражданина или лица без гражданства
(Форма 201.07)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу с иностранного гражданина или лица без гражданства (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу. Расчет составляется иностранными гражданами или лицами без гражданства в соответствии со статьей 164 или 191 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.07) и дополнительной формы, которая содержит информацию об объектах обложения индивидуальным подоходным налогом.
3. Расчет заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в дополнительной форме, дополнительная форма не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в дополнительной форме, дополнительная форма подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся в дополнительной форме, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
9. В разделе "Общая информация" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

РҚАО-ның ескертуі: 201.06 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ тұлғадан
жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер
сомаларының есебін жасау ережелері
(201.07 Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған Шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ тұлғадан жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 164 немесе 191-бабына сәйкес шетелдік азаматтар немесе азаматтығы жоқ тұлғалар жасайды.
2. Есеп осы Есептің (201.07 нысан) өзінен және жеке табыс салығы салынатын объектілер туралы ақпаратты қамтитын қосымша нысандардан тұрады.
3. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымша нысанда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, қосымша нысан берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанда деректерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтырған кезде аталған қосымша нысан толтырылуға жатады.
8. Қосымша нысанның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымша нысанның осындай парағы толтырылады.
9. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
11. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
12. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Расчета является календарный год;
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика. Указываются фамилия, имя, отчество иностранного гражданина или лица без гражданства;
4) вид, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность налогоплательщика. Указывается: в строке А - код вида документа; в строке В - номер; в строке С - дата.
При заполнении код вида документа, удостоверяющего личность налогоплательщика, необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность налогоплательщика:
01 - паспорт иностранного гражданина;
02 - удостоверение личности иностранного гражданина (внутренний паспорт);
03 - паспорт моряка;
5) код страны гражданства (резидентства). Указывается код страны гражданства (резидентства) налогоплательщика. В случае, если налогоплательщик - иностранный гражданин, то указывается код страны гражданства, если налогоплательщик - лицо без гражданства, то указывается код страны резидентства.
При заполнении кода страны гражданства (резидентства) необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 к Правилам декларирования товаров и транспортных средств "Классификатор стран мира", утвержденным приказом Председателя Агентства Таможенного Контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
6) номер налоговой регистрации в стране гражданства (резидентства). Указывается номер налоговой регистрации в стране гражданства (резидентства) налогоплательщика;
7) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые с момента начала осуществления деятельности.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующих Расчетов.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.

3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық агентінің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Есепті табыс ету үшін күнтізбелік жыл есепті салық кезеңі болып табылады;
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты. Шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
4) салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрі, нөмірі және берілген күні. Салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі: А жолында - түрі; В жолында - нөмірі; С жолында - күні.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат түрінің кодын толтырған кезде мынадай құжат түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
01 - шетел азаматының төлқұжаты;
02 - шетел азаматының жеке куәлігі (ішкі төлқұжаты);
03 - теңізшінің төлқұжаты;
5) азаматтық (резиденттік) елінің коды. Салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) елінің коды көрсетіледі. Егер салық төлеуші - шетел азаматы болған жағдайда, онда азаматтық елінің коды көрсетіледі, егер салық төлеуші - азаматтығы жоқ тұлға болатын болса, резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Ел кодын толтырған кезде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі" 6-қосымшасына сәйкес елдерді цифрлы кодтауды пайдалану қажет;
6) азаматтық (резиденттік) еліндегі салық тіркеуі нөмірі. Салық төлеушінің азаматтық (резиденттік) еліндегі салық тіркеуі нөмірі көрсетіледі;
7) Есеп түрі.
Бұл торкөздерге Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгі қойылады. Есеп түріне қарай тиісті торкөзге белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзі егер Есеп мемлекеттік тіркелгеннен кейін салық агенті алғаш рет берген жағдайда белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есептерді беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есеп берген кезде белгіленеді.

Ячейка "По уведомлению" отмечается, в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
8) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
9) налогоплательщик является (нерезидент, резидент). Указывается налоговый статус налогоплательщика;
10) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
14. В разделе "Расчет":
1) в строке 201.07.001 указывается итоговая сумма доходов, предполагаемых к получению налогоплательщиком из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период, и заполняется из итоговой строки графы J дополнительной формы;
2) в строке 201.07.002 указывается предполагаемая сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 164 или 191 Налогового кодекса с применением ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса;
3) в строке 201.07.003 указывается общее количество месяцев пребывания иностранного гражданина или лица без гражданства в Республике Казахстан в налоговом периоде;
4) в строке 201.07.004 указывается среднемесячная сумма авансовых платежей, подлежащих уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода, исчисленная как отношение показателя строки 201.07.002 к показателю строки 201.07.003;
5) в строке 201.07.005 указывается период пребывания иностранного гражданина или лица без гражданства на территории Республики Казахстан в налоговом периоде.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. лица, заполнившего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық агенті бұрын көрсетілген Есепке оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгілейді;
8) Хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады;
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
9) салық төлеушінің мәртебесі (резидент, резидент емес). Салық төлеушінің салықтық мәртебесі көрсетіледі;
10) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.
14. "Есеп" бөлімінде:
1) 201.07.001 жолында есепті салық кезеңі үшін Қазақстан Республикасындағы көздерден салық төлеушімен алуға болжалды кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі және қосымша J бағанының жиынтық жолынан толтырылады;
2) 201.07.002 жолында Салық кодексі 145-бабының 1-тармағында белгіленген ставканы қолданумен Салық кодексінің 191 немесе 164-бабына сәйкес есептелген жеке табыс салығының болжалды сомасы көрсетіледі;
3) 201.07.003 жолында салық кезеңінде Қазақстан Республикасындағы шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғаның болу айларының саны көрсетіледі;
4) 201.07.004 жолында 201.07.003 жолының көрсеткішіне 201.07.002 жолы көрсеткішінің қатынасы ретінде есептелген есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін бюджетке төленуге жататын аванстық төлемдердің орташа айлық сомасы көрсетіледі;
5) 201.07.005 жолында шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағына салық кезеңінде келу кезеңі көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық агентінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;

2) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
5) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
6) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
7) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
16. Дополнительная форма к строке 201.07.001 Расчета:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность без образования постоянного учреждения, или фамилия, имя, отчество физического лица, выплачивающего доходы;
3) в графе C указывается код страны резидентства (гражданства) лица, указанного в графе В, согласно подпункту 5) пункта 13 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства (гражданства) или РНН лица, указанного в графе B;
5) в графе Е указывается код вида дохода согласно пункту 17 настоящих Правил, полученного иностранным гражданином или лицом без гражданства из источников в Республике Казахстан;
6) в графе F указываются номер и дата договора (контракта, соглашения), подтверждающего заявленную сумму дохода, указанного в строке G;
7) в графе G указывается сумма дохода, предполагаемого к получению из источников в Республике Казахстан за отчетный налоговый период;
8) в графе H указываются вычеты и необлагаемые налогом доходы физического лица - резидента Республики Казахстан в соответствии со статьями 144 и 152 Налогового кодекса, а также вычеты, установленные Налоговым кодексом в отношении индивидуального предпринимателя, за исключением вычетов, предусмотренных подпунктом 9) настоящего пункта;

2) Есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
3) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
4) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
6) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
16. Есептің 201.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тұрақты мекеме құрмай қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның атауы, немесе кіріс төлейтін жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген тұлғаның осы Ереженің 13-тармағы 5) тармақшасына сәйкес резиденттік (азаматтық) елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген тұлғаның резиденттік (азаматтық) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі немесе СТН-і;
5) Е бағанында Қазақстан республикасындағы көздерден шетел азаматтары немесе азаматтығы жоқ тұлғалар алған кіріс түрінің осы Ереженің 17-тармағына сәйкес коды көрсетіледі;
6) F бағанында G бағанында көрсетілген кірістің мәлімделген сомасын растайтын шарттың (келісім-шарт, келісім) нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында Қазақстан Республикасындағы көздерден есепті салық кезеңінде алу болжанған кіріс сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында осы тармақтың 9) тармақшасында көзделген шегерімдерді қоспағанда, Салық кодексінің 144 және 152-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті - жеке тұлғаның шегерімдері мен салық салынбайтын кірістері, сондай-ақ жеке кәсіпкерге қатысты Салық кодексінде белгіленген шегерімдер көрсетіледі;

Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.07 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления Декларации
по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 210.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов, исчисления индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, в соответствии с разделом 6 Налогового кодекса, а также для представления сведений об имуществе, находящемся на праве собственности и являющегося объектом налогообложения.
Декларация представляется в соответствии со статьей 171 Налогового кодекса следующими физическими лицами:
1) депутатами Парламента Республики Казахстан;
2) судьями;
3) лицами, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о выборах, о борьбе с коррупцией и Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан.
2. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 210.00) и приложений к ней (Формы с 210.01 по 210.03), которые содержат информацию об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по индивидуальному подоходному налогу.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению в обязательном порядке.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.

РҚАО-ның ескертуі: 201.07 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша декларация жасау ережеcі
(210.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 6-бөліміне сәйкес төлем көзіне салық салынбайтын, кірістер, кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеуді мәлімдеуге, сондай-ақ меншік құқығындағы және салық салу объектісі болып табылатын мүлік туралы мәліметтерді беруге арналған Жеке табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 171-бабына сәйкес мынадай жеке тұлғалар береді:
1) Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары;
2) судьялар;
3) Қазақстан Республикасының сайлау туралы және сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы заң актілеріне сәйкес декларация беру бойынша міндет жүктелген тұлғалар.
2. Декларация Декларацияның өзінен (210.00-нысан) және жеке табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (210.01 - 210.03 нысандар) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазартуға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, көрсетілген қосымша толтыруға жатады.
8. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
9. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.

10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма - 210.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год;
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация. Налоговый период указывается арабскими цифрами;
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующих Деклараций.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная";

10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта арқылы - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны жасау (210.00 нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Декларацияны беру үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан азы - онда "Ай" торкөзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл, "Ай" торкөзі толтырылмайды, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
4) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші алғаш рет Декларация табыс еткен жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларацияны жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.

5) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
6) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
7) статус физического лица. Отмечается соответствующая ячейка в зависимости от статуса физического лица.
Ячейку "А" отмечают следующие лица:
лицо, являющееся кандидатом в Президенты Республики Казахстан, и его супруга (супруг);
лицо, являющееся кандидатом в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан, и его супруга (супруг);
лицо, являющееся кандидатом в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан, и его супруга (супруг);
лицо, являющееся кандидатом в депутаты маслихата, и его супруга (супруг);
лицо, являющееся кандидатом в члены органов местного самоуправления, и его супруга (супруг);
лицо, являющееся кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и его супруга (супруг).
Ячейку "В" отмечают лица, занимающие государственную должность.
Ячейку "С" отмечают супруг (супруга) лица, занимающего государственную должность.
Ячейку "D" отмечают лица, уволенные с государственной службы по отрицательным мотивам, и их супруги.
Ячейку "Е" отмечают депутаты Парламента Республики Казахстан и их супруги, а также судьи и их супруги, лица, занимающие государственную должность, и их супруги.
Ячейку "F" отмечают лица, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах.
Ячейку "G" отмечают прочие лица, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) место работы. Указывается место работы физического лица.
14. В разделе "Виды доходов":
1) в строку 210.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 210.01.001В;
2) в строке 210.00.002 указывается сумма доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк 210.00.002А, 210.00.002В и 210.00.002С;
3) в строку 210.00.002А переносится сумма, отраженная в строке 210.02.001;
4) в строку 210.00.002В переносится сумма, отраженная в строке 210.02.010В;
5) в строке 210.00.002С отражается сумма, определенная как сумма строк 200.00.002 и 200.00.014 (Форма 200.00), или сумма дохода, определенная в строке 220.00.005 (Форма 220.00), или в налоговой отчетности, установленной для специальных налоговых режимов;
6) в строку 210.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 210.01.001D;
7) в строке 210.00.004 указывается сумма налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемая в соответствии со статьей 164 Налогового кодекса;

5) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
6) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың тиісті тор көздері белгіленеді;
7) жеке тұлға мәртебесі. Жеке тұлғаның мәртебесіне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"А" торкөзін мынадай тұлғалар белгілейді:
Қазақстан Республикасының Президенттігіне үміткер болып табылатын тұлға және оның жұбайы (зайыбы);
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутаттығына үміткер болып табылатын тұлға және оның жұбайы (зайыбы);
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаттығына үміткер болып табылатын тұлға және оның жұбайы (зайыбы);
маслихат депутаттығына үміткер болып табылатын тұлға және оның жұбайы (зайыбы);
жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелігіне үміткер болып табылатын тұлға және оның жұбайы (зайыбы);
мемлекеттік қызметке не мемлекеттік немесе оған теңестірілген қызметтерді орындауға байланысты қызметке үміткер болып табылатын тұлға және оның жұбайы (зайыбы).
"В" торкөзін Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары және олардың жұбайлары, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмыс істейтін адамдар және олардың жұбайлары белгілейді.
"С" торкөзін жағымсыз себептер бойынша мемлекеттiк қызметтен босатылған адамдар және олардың жұбайлары белгілейді.
"D" торкөзін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация беру бойынша міндет жүктелген басқа да тұлғалар белгілейді;
8) жұмыс орны. Жеке тұлғаның жұмыс орны көрсетіледі.
14. "Кірістердің түрлері" бөлімінде:
1) 210.00.001 жолына 200.01.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 210.00.002 жолында 210.00.002А, 210.00.002В және 210.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 210.00.002А жолына 210.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 210.00.002В жолына 210.02.010В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 210.00.002С жолында 210.00.002 және 210.00.014 (200.00-нысаны) жолдарының сомасы ретінде айқындалған сома, немесе 220.00.005 жолында (220.00-нысаны), немесе арнаулы салық режимдері үшін белгіленген салық есептілігінде айқындалған сома көрсетіледі;
6) 210.00.003 жолына 210.01.001D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 210.00.004 жолына Салық кодексінің 164-бабына сәйкес айқындалатын, төлем көзіне салық салынатын кірістер бойынша салық сомасы көрсетіледі;

8) строка 210.00.005 заполнению не подлежит;
9) строка 210.00.006 заполнению не подлежит.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) В поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту жительства налогоплательщика, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
5) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
6) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
7) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения
"Доходы, облагаемые у источника выплаты,
имущество, находящееся на праве собственности"
(Форма - 210.01)
16. Данное приложение предназначено для декларирования доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьями 146 - 162 Налогового кодекса, а также имущества, принадлежащего физическому лицу на праве собственности и являющегося объектом налогообложения.
При представлении Декларации лицами, отметившими ячейку 7А, составляется раздел "Доходы, облагаемые у источника выплаты". Разделы "Имущество, находящееся на праве собственности" и "Деньги на счетах в иностранных банках" не составляются.
17. В разделе "Доходы, облагаемые у источника выплаты":
1) в строке 210.01.001В указывается общая сумма начисленного дохода, облагаемого у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002В по 210.01.006В. Сумма, отраженная в строке 210.01.001В, переносится в строку 210.00.001;
2) в строке 210.01.001С указывается общая сумма удержанных (начисленных) обязательных пенсионных взносов, с доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002С по 210.01.006С;

8) 210.00.005 жолы толтырылуға жатпайды;
9) 210.00.006 жолы толтырылуға жатпайды.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) декларацияны беру күні. Декларацияны берген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі.
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
6) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі;
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. "Төлем көзінен салық салынатын кірістер,
меншік құқығындағы мүлік" қосымшасын жасау
(210.01-нысаны)
16. Осы нысан Салық кодексінің 146-162-баптарына сәйкес төлем көзіне салық салынатын кірістерді, сондай-ақ меншік құқығындағы жеке тұлғаға тиісті және салық салу объектісі болып табылатын мүлікті мәлімдеуге арналған.
7А торкөзін белгілеген тұлғалар Декларацияны берген кезде "Төлем көзінен салық салынатын кірістер" бөлімін толтырады. "Меншік құқығындағы мүлік" және "Шетел банктерінің шоттарындағы ақша" бөлімдері толтырылмайды.
17. "Төлем көзінен салық салынатын кірістер" бөлімінде:
1) 210.01.001В жолында 210.01.002В - 210.01.006В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 210.01.001В жолында көрсетілген сома 210.00.001 жолына көшіріледі;
2) 210.01.001С жолында 210.01.002С - 210.01.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын кірістерден ұсталған (есептелген) міндетті зейнетақы жарналарының жалпы сомасы көрсетіледі;

3) в строке 210.01.001D указывается общая сумма налога, удержанного у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002D по 210.01.006D. Сумма, отраженная в строке 210.01.001D, переносится в строку 210.00.003;
4) в строках с 210.01.002А по 210.01.006А указываются виды полученных доходов, облагаемых у источника выплаты, в соответствии со статьей 146 Налогового кодекса, по каждому источнику выплаты;
5) в строках с 210.01.002В по 210.01.006В, с 210.01.002С по 210.01.006С, с 210.01.002D по 210.01.006D указываются суммы начисленных доходов, удержанных (начисленных) обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами.
18. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) в строке 210.01.007А указывается наименование накопительного пенсионного фонда;
2) в строке 210.01.007В указывается сумма пенсионных накоплений по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
3) в строке 210.01.008 указывается имущество, принадлежащее на праве собственности, являющееся объектом налогообложения, за исключением пенсионных накоплений, с отражением местонахождения недвижимого имущества, а также марки и государственного номера транспортного средства.
19. В разделе "Деньги на счетах в иностранных банках":
1) в строке 210.01.009 указываются код валюты и сумма вклада в банковских учреждениях, находящихся за пределами Республики Казахстан.
При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
4. Составление приложения "Имущественный доход"
(Форма - 210.02)
20. Данное приложение предназначено для отражения полученных имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями 166 и 170 Налогового кодекса.
21. В разделе "Имущественный доход":
в строке 210.02.001 указывается общая сумма имущественного дохода, определяемая как сумма строк 210.02.002D и 210.02.007С. Сумма, отраженная в строке 210.02.001, переносится в строку 210.00.002А.
22. В разделе "Определение прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности":

3) 210.01.001D жолында 210.01.002D - 210.01.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 210.01.001D жолында көрсетілген сома 210.00.003 жолына көшіріледі;
4) 210.01.002А - 210.01.006А жолдарында төлемнің әр көзі бойынша Салық кодексінің 146-бабына сәйкес төлем көзіне салық салынатын алынған кірістердің түрлері көрсетіледі;
5) 210.01.002В - 210.01.006В, 210.01.002С - 210.01.006С, 210.01.002D - 210.01.006D жолдарында салық агенттері берген құжаттар негізінде есептелген кірістер, ұсталған (есептелген) міндетті зейнетақы жарналары мен жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
18. "Меншік құқығындағы мүлік" бөлімі:
1) 210.01.007А жолында жинақтаушы зейнетақы қорының атауы көрсетіледі;
2) 210.01.007В жолында жинақтаушы зейнетақы қоры берген, көшірме негізіндегі есепті салық кезеңінен кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша зейнетақы жинақтау сомасы көрсетіледі;
3) 210.01.008 жолында жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсете отырып, зейнетақы жинақтаудан басқа, салық салу объектілері болып табылатын, меншік құқығына тиесілі мүлік, сондай-ақ көлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі көрсетіледі.
19. "Шетел банктерінің шоттарындағы ақша" бөлімінде:
210.01.009 жолында валюта коды және Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан банк мекемелеріндегі салымдарының сомасы көрсетіледі.
Валюта кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
4. "Мүліктік кірістер" қосымшасын жасау
(210.02-нысаны)
20. Осы нысан Салық кодексінің 170-бабына сәйкес айқындалған, алынған мүлік және өзге де кірістерді көрсетуге арналған.
21. "Мүліктік кіріс" бөлімінде:
210.02.001 жолында 210.02.002D және 210.02.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлік кірісінің жалпы сомасы көрсетіледі. 210.02.001 жолында көрсетілген сома 210.00.002А жолына көшіріледі.
22. "Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлікті сату кезіндегі құн өсімін айқындау" бөлімінде:

1) в строке 210.02.002D указывается сумма дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, определяемая как сумма строк с 210.02.003D по 210.02.006D;
2) в строках с 210.02.003А по 210.02.006А указывается наименование имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, при реализации которого получен прирост стоимости;
3) в строках с 210.02.003В по 210.02.006В указывается стоимость приобретения реализованного имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается оценочная стоимость реализованного имущества на момент его приобретения, определенная в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
4) в строках с 210.02.003С по 210.02.006С указывается стоимость реализации имущества;
5) в строках с 210.02.003D по 210.02.006D указывается доход, полученный от прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, в соответствии с пунктом 2 статьи 166 Налогового кодекса.
23. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) в строке 210.02.007С указывается сумма дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемая как сумма строк 210.02.008С и 210.02.009С;
2) в строках 210.02.008А и 210.02.009А указывается наименование имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) в строках 210.02.008В и 210.02.009В указывается период сдачи в аренду имущества;
4) в строках 210.02.008С и 210.02.009С указывается доход, полученный от сдачи в аренду имущества.
24. В разделе "Прочие доходы":
1) в строке 210.02.010В указывается сумма полученных прочих доходов, определяемая как сумма строк с 210.02.011В по 210.02.017В. Сумма, отраженная в строке 210.02.010В, переносится в строку 210.00.002В;
2) в строках с 210.02.011А по 210.02.017А указываются виды полученных прочих доходов в соответствии со статьей 170 Налогового кодекса;
3) в строках с 210.02.011В по 210.02.017В указываются суммы полученных прочих доходов.
5. Составление приложения
"Имущество, находящееся на праве собственности"
(Форма - 210.03)
25. Данное приложение предназначено для декларирования имущества, находящегося на праве собственности лицами, указанными в пункте 1 статьи 9 законодательного акта Республики Казахстан о борьбе с коррупцией, а также лицами, определенными законодательным актом Республики Казахстан о выборах и супругом (супругой) вышеназванных лиц, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу (далее - кандидаты).
26. В разделе "Финансовые средства":

1) 210.02.002D жолында 210.02.003D және 210.02.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлікті сату кезіндегі құн өсімінің түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 210.02.003А - 210.02.006А жолдарында құн өсімі алынған сату кезіндегі кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлік атауы көрсетіледі;
3) 210.02.003В - 210.02.006В жолдарында сатылатын мүліктің сатып алу құны көрсетіледі. Сатып алу құны болмаған кезде Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес айқындалған оны сатып алу сәтіне сатылған мүліктің бағалау құны көрсетіледі;
4) 210.02.003С - 210.02.006С жолдарында мүлікті сату құны көрсетіледі;
5) 210.02.003D - 210.02.006D жолдарында Салық кодексінің 166-бабының 2-тармағына сәйкес кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын, мүлікті сату кезінде алынған құн өсімінен кіріс көрсетіледі.
23. "Мүлікті жалға беруден түскен кіріс" бөлімінде:
1) 210.02.007С жолына 210.02.008С және 210.02.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 210.02.008А және 210.02.009А жолдарында оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлік атауы көрсетіледі;
3) 210.02.008В және 210.02.009В жолдарында мүлікті жалға беру кезеңі көрсетіледі;
4) 210.02.008С және 210.02.009С жолдарында мүлікті жалға беруден алынған кіріс көрсетіледі.
24. "Өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 210.02.010В жолында 210.02.011В - 210.02.017В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі. 210.02.010В жолында көрсетілген сома 210.00.002В жолына көшіріледі;
2) 210.02.011А - 210.02.017А жолдарында Салық кодексінің 170-бабына сәйкес алынған өзге де кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 210.02.011В - 210.02.017В жолдарында алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі.
5. "Меншік құқығындағы мүлік" қосымшасын жасау
(210.03-нысаны)
25. Осы нысан мерзімді әскери қызметін өтейтін әскери қызметкерлерден (бұдан әрі - үміткерлер) қоспағанда, Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы Қазақстан Республикасы Заң актісінің 9-бабы 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау туралы заң актілерінде айқындалған тұлғалардың, және олардың жұбайларының (зайыптарының) меншік құқығындағы мүлкін мәлімдеуіне арналған.
26. "Қаржы қаражаттары" бөлімінде:

1) в строке 210.03.001В указываются коды валют наличных денег, имеющихся на момент представления Декларации.
При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
2) в строке 210.03.001С указываются суммы наличных денег;
3) в строке 210.03.002А указываются наименование банковских учреждений, в том числе банковских учреждений находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся вклады кандидатов;
4) в строке 210.03.002В указывается код валюты.
При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых Республики Казахстан N 2355);
5) в строке 210.03.002С указываются суммы вкладов;
6) в строке 210.03.003А указываются виды ценных бумаг, в том числе за пределами Республики Казахстан;
7) в строке 210.03.003В указывается количество ценных бумаг;
8) в строке 210.03.003С указывается стоимость ценных бумаг;
9) в строке 210.03.004А указываются иные финансовые средства, которыми кандидаты вправе распоряжаться лично или совместно с другими лицами;
10) в строке 210.03.004В указываются суммы финансовых средств.
27. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) в строке 210.03.005А указывается наименование накопительного пенсионного фонда;
2) в строке 210.03.005В указывается сумма пенсионных накоплений по состоянию на первое число месяца представления Декларации на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
3) в строке 210.03.006А описывается имущество, находящееся на праве собственности, являющееся объектом налогообложения, за исключением пенсионных накоплений, в том числе находящееся за пределами Республики Казахстан, с указанием местонахождения недвижимого имущества, а также марки и государственного номера транспортного средства;
4) в строке 210.03.006В указывается оценочная стоимость описываемого имущества.

1) 210.03.001В жолында Декларацияны беру сәтінде бар қолма-қол ақшаның валюта коды көрсетіледі.
Валюта кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет;
2) 210.03.001С жолында қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
3) 210.03.002А жолында үміткерлердің салымдары бар банк мекемелерінің, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс банк мекемелерінің атауы көрсетіледі;
4) 210.03.002В жолында валюта коды көрсетіледі.
Валюта кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюталардың сандық кодталуын пайдалану қажет;
5) 210.03.002С жолында салымдар сомасы көрсетіледі;
6) 210.03.003А жолында бағалы қағаздардың, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары түрлері көрсетіледі;
7) 210.03.003В жолында бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
8) 210.03.003С жолында бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
9) 210.03.004А жолында үміткерлер жеке өзі немесе басқа тұлғалармен бірге иелік етуге құқылы өзге де қаржы қаражаттары көрсетіледі;
10) 210.03.004В жолында қаржы қаражаттары көрсетіледі.
27. "Меншік құқығындағы мүлік" бөлімінде:
1) 210.03.005А жинақтаушы зейнетақы қорының атауы көрсетіледі;
2) 210.03.005В жолында жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшірме негізіндегі Декларация беру күніне зейнетақы жинақтарының сомасы көрсетіледі;
3) 210.03.006А жолында зейнетақы жинақтаушыларынан басқа, салық салу объектісі болып табылатын, меншік құқығындағы орналасқан, оның ішінде жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік, сондай-ақ көлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірін суреттейді;
4) 210.03.006В жолында суреттелетін мүліктің бағалау құны көрсетіледі.

28. В разделе "Доля участия в уставном капитале" кандидат в соответствующей ячейке указывает о своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц:
1) в строке 210.03.007С указывается размер доли участия в уставном капитале по всем юридическим лицам;
2) в графе А указывается наименование юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия кандидата;
3) в графе В указываются регистрационные номера налогоплательщиков, указанных в графе А;
4) в графе С указывается размер доли участия в юридическом лице, указанном в графе А.
29. В разделе "Другие сведения":
1) в строке 210.03.008В указывается общая стоимость имущества, переданного в доверительное управление;
2) в графе А описывается имущество, переданное в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если кандидат или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
3) в графе В отражается стоимость имущества, указанного в графе А;
4) в строке 210.03.009С указывается общая сумма материальных и финансовых средств, принадлежащих кандидату или супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
5) в графе А указывается юридическое лицо, с которым кандидат имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих кандидату или супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
6) в графе В отражаются регистрационные номера налогоплательщиков - юридических лиц, указанных в графе А;
7) в графе С отражается соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 210.00, 210.01, 210.02, 210.03 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления
Декларации по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 220.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления индивидуального подоходного налога.
Декларация составляется физическими лицами - индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке, а также физическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с разделом 7 Налогового кодекса.

28. "Жарғылық капиталда қатысу үлесі" бөлімінде үміткер тиісті торкөзі заңды тұлғалардың акционері немесе құрылтайшысы (қатысушы) ретінде өзі тура немесе тікелей қатысу туралы көрсетеді:
1) 210.03.007С жолында барлық заңды тұлғалар бойынша жарғылық капиталдағы қатысу үлесінің мөлшері көрсетіледі;
2) А бағанында үміткердің қатысу үлесі бар жарғылық капиталдағы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген салық төлеушілердің тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
4) С бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның қатысу үлесінің мөлшері көрсетіледі.
29. "Басқа да мәліметтер" бөлімінде:
1) 210.03.008В жолында сенімгерлік басқаруға берілген мүліктің жалпы құны көрсетіледі;
2) В бағанында сенімгерлік басқаруға берілген мүлік суреттеледі, сондай-ақ егер үміткер немесе оның жұбайы (жары) осы трастардың бенефициары болып табылатын тиісті банк шоттарындағы нөмірлерін көрсете отырып, олар тіркелген трастар туралы және мемлекеттер туралы мәлімет көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген мүлік құны көрсетіледі;
4) 210.03.009А жолында 1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын, мөлшерде үміткерге немесе оның жұбайына (жарына) тиісті материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
5) А бағанында 1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын, мөлшерде үміткерге немесе оның жұбайына (жарына) тиісті материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру мен уақытша сақтау бойынша үміткердің шарт қатынастары, келісім-шарт пен міндеттемелер (оның ішінде ауызша) бар заңды тұлға көрсетіледі;
6) В бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлға - салық төлеушілердің тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
7) С бағанында жоғарыда аталған материалдық және қаржы қаражаттарының тиісті сомасы көрсетіледі. ______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 210.00-210.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша декларацияны жасау ережелері
(220.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеу мен кірістерді мәлімдеуге арналған Жеке табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асырушы жеке тұлғалар - жеке кәсіпкерлер, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөліміне сәйкес қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес жеке тұлғалар жасайды.

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.26), которые содержат информацию об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по индивидуальному подоходному налогу.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении и (или) дополнительной форме, указанное приложение и (или) дополнительная форма не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению.
8. В разделе "Общая информация" приложений или дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 220.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности и по общему классификатору видов экономической деятельности, утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов";

2. Декларация Декларацияның өзінен (220-нысан) және жеке табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (220.01-ден 220.26-ға дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшада және (немесе) қосымша нысанда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымша және (немесе) қосымша нысан берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар толтыруға жатады.
8. Қосымшалардың немесе қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректері көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды).
11. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (220.00 нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты;
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі;

5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика в качестве индивидуального предпринимателя, а также физическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующих деклараций.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае прекращения предпринимательской деятельности. В случае представления Декларации налогоплательщиком созданным и прекратившим предпринимательскую деятельность в течение календарного года согласно пункту 4 статьи 136 Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Ячейка "Долгосрочные контракты" отмечается в случае наличия контракта на отгрузку товаров, выполнение работ, оказание услуг сроком действия более одного года;
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - дата;
в строке В - номер;
7) код валюты. Указывается код валюты, согласно пункту 162 настоящих Правил;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
9) период выполнения работ:
в строке 9А - дата начала выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии с пунктом 5 статьи 527 Налогового кодекса;
в строке 9В - дата фактического завершения выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным этим нерезидентом, в соответствии с которым (-ыми) проводятся работы (услуги) в Республике Казахстан. Данная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ (оказания услуг) в Республике Казахстан. В случае, если в течение отчетного налогового периода работы (услуги) не завершены, данная строка не заполняется;

5) Декларацияның түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеуші жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация бергенде, сондай-ақ Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес жеке тұлғалар белгілейді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі декларацияларды табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі енгізілетін өзгерістер жататын салық кезеңі үшін Декларация өткізген кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы , 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық міндеттемелерін орындау жөніндегі салық қызметі органдарының хабарламасын алып, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі жеке кәсіпкерлік қызмет тоқтаған жағдайда белгіленеді. Салық кодексінің 136-бабының 4-тармағына сәйкес күнтізбелік жыл ішінде құрылған және кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан салық төлеуші Декларацияны өткізген жағдайда, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
"Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі бір жылдан аса қолданыс мерзімі бар тауарларды жөнелтуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге келісім-шарты болған жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларацияны табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Осы Ереженің 162-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) резидент емес берген кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
9) жұмыстарды орындау кезеңі:
9А жолында - Салық кодексі 527-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасында резидент еместің жұмыстарды орындауының (қызмет көрсетулер көрсетуінің) басталу күні көрсетіледі;
9В жолында - резидент еместің Қазақстан Республикасында оларға сәйкес жұмыстар жүргізілетін осы резидентпен жасасылған бір немесе бірнеше келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауының (қызмет көрсетулер көрсетуінің) нақты аяқталу күні көрсетіледі. Осы баған резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауы (қызмет көрсетулер көрсетуі) нақты аяқталғаннан кейін толтырылады. Егер салық кезеңінің ішінде резидент емеспен жұмыстарды орындау (қызмет көрсетулер көрсету) аяқталмаған жағдайда, аталған баған толтырылмайды;

10) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
11) Декларация составлена недропользователем по деятельности, осуществленной: вне контракта; по контракту. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация:
в строке 11А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке 11В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
Ячейки 11А и 11В отмечаются налогоплательщиками, осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке. Недропользователи, для которых предусмотрена необходимость ведения раздельного учета, составляют отдельную Декларацию по деятельности, осуществляемой вне контракта и по деятельности, осуществляемой по контракту, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование. При этом, по каждому контракту на недропользование представляется отдельная Декларация;
12) номер и дата заключения контракта. Отмечается недропользователями при составлении Декларации по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование: А - номер контракта; В - дата заключения.
13. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии со статьями 80 , 184 Налогового кодекса.
14. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строку 220.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.01.019;
2) в строку 220.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.02.001;
3) в строку 220.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.03.017;
4) строка 220.00.004 определяется как разница строк 220.00.001, 220.00.002 и 220.00.003;
15. В разделе "Исчисление налога"
1) в строку 220.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 220.04.009;
2) в строку 220.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.21.002;
3) в строку 220.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 220.21.003;
4) в строку 220.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 220.21.004;
5) строка 220.00.009 заполнению не подлежит;
6) в строке 220.00.010 указывается сумма исчисленных авансовых платежей;
7) строка 220.00.011 заполнению не подлежит;
8) строка 220.00.012 заполнению не подлежит.
При заполнении строки 220.00.012 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
16. В разделе "Другая информация":
в строку 220.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 220.25.003.

10) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалар торкөзі белгіленеді;
11) Декларацияны жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарттан тыс; келісім-шарт бойынша жүзеге асырылған қызмет бойынша жасалды. Декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
11А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
11В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
А және В торкөздерін заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасасқан жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілер белгілейді. Егер жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартта өзгеше көзделмесе, бөлек есеп жүргiзу қажеттiлiгi көзделген жер қойнауын пайдаланушылар келiсiм-шарттан тыс жүзеге асырылатын қызмет бойынша және келiсiм-шарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша бөлек Декларация жасайды.
12) Жасасқан келісім-шарттың нөмірі мен күні. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Декларация жасалған кезде жер қойнауын пайдаланушы белгілейді:
А жолында - келісім-шарттың нөмірі;
В жолында - жасау күні.
13. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне Салық кодексінің 80, 184-баптарына сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.
14. "Салық салынатын кірістер есебі" бөлімінде:
1) 220.00.001 жолына 220.01.019 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.00.002 жолына 220.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.00.003 жолына 220.03.017 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.00.004 жолы 220.00.001, 220.00.002 және 220.00.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
15. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 220.00.005 жолына 220.04.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.00.006 жолына 220.21.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.00.007 жолына 220.21.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.00.008 жолына 220.21.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.00.009 жолы толтырылуға жатпайды;
6) 220.00.010 жолында есептелген аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.011 жолы толтырылуға жатпайды;
8) 220.00.012 жолы толтырылуға жатпайды.
220.00.012 жолын толтыру кезінде сома салық органы мен салық төлеуші куәландырған салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысу жағдайы туралы салық төлеушінің дербес шотынан үзінді көшірім негізінде көрсетіледі.
16. "Басқа да ақпарат" бөлімінде:
220.00.013 жолына 220.25.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.

17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) В поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения "Совокупный годовой доход"
(Форма - 220.01)
18. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
1) в строку 220.01.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.05.001С;
2) в строку 220.01.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.06.012;
3) в строке 220.01.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств согласно статье 83 Налогового кодекса. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса;

17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қоюы тиіс, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Декларация электронды түрде жасалған кезде Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) декларацияны өткізу күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. "Жылдық жиынтық кіріс" қосымшасын жасау
(220.01 нысан)
18. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізу" бөлімінде:
1) 220.01.001 жолына 220.05.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.01.002 жолына 220.06.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.01.003 жолына Салық кодексінің 83-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату балансын бекітуде кредиторлармен талап етілмеген міндеттеме көрсетіледі;

4) в строку 220.01.004 переносится сумма, отраженная в строке 220.07.003;
5) в строку 220.01.005 переносится сумма, отраженная в строке 220.08.001;
6) в строке 220.01.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
7) в строке 220.01.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
8) в строку 220.01.008 переносится сумма, отраженная в строке 220.17.004;
9) в строке 220.01.009 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
10) в строке 220.01.010 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не были отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
11) в строку 220.01.011 переносится сумма, отраженная в строке 220.08.004;
12) в строку 220.01.012 переносится сумма, отраженная в строке 220.08.002.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строке 220.02.006;
13) в строку 220.01.013 переносится сумма, отраженная в строке 220.08.003;
14) в строку 220.01.014 переносится сумма, отраженная в строке 220.09.005;
15) в строке 220.01.015 переносится сумма, отраженная в строке 220.10.002А;
16) в строке 220.01.016 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
17) в строке 220.01.017 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
18) в строку 220.01.018 переносится сумма, отраженная в строке 220.08.005;
19) в строке 220.01.019 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 220.01.001 по 220.01.018. Величина строки 220.01.019 переносится в строку 220.00.001.
19. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.

4) 220.01.004 жолына 220.07.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.01.005 жолына 220.08.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.01.006 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес берешекті талап етуді беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
7) 220.01.007 жолында Салық кодексінің 80-бабы , 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті шектеу немесе тоқтатуға келіскені үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 220.01.008 жолына 220.17.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 220.01.009 жолында Салық кодексінің 80-бабы , 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ортақ үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
10) 220.00.010 жолында егер бұл сомалар бұрын Салық кодексінің 80-бабы , 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардан басқа сот тағайындаған немесе борышкер мойындаған айыппұлдар, өсімпұлдар мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
11) 220.01.011 жолына 220.08.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 220.01.012 жолына 220.08.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны 220.02.006 жолы бойынша жылдық жиынтық кірістен алынып тасталады;
13) 220.01.013 жолына 220.08.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 220.01.014 жолына 220.09.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 220.01.015 жолына 220.10.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 220.01.016 жолына Салық кодексінің 80-бабы , 2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 220.01.017 жолында Салық кодексінің 80-бабы, 2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес салық төлеуші роялти түрінде алған кіріс көрсетіледі;
18) 220.01.018 жолына 220.08.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 220.01.019 жолында 220.01.001-220.01.018 жолдары сомаларын қосу жолымен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі; 220.01.019 жолының шамасы 220.00.001 жолына көшіріледі.
19. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

4. Составление приложения
"Доходы, не подлежащие налогообложению"
(Форма - 220.02)
20. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению":
1) в строке 220.02.001 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса, а также корректировки совокупного годового дохода в соответствии с подпунктами 1), 3)-5), 10 пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 220.02.002 по 220.02.020. Величина строки 220.02.001 переносится в строку 220.00.002.
2) в строку 220.02.002 переносится сумма, отраженная в строках 220.06.005 и 220.06.007;
3) в строку 220.02.003 переносятся суммы, отраженные в строках 220.06.008 и 220.12.003С;
4) в строке 220.02.004 указываются дивиденды;
5) в строку 220.02.005 переносится сумма, отраженная в строке 220.09.005 за минусом строки 220.09.004;
6) в строку 220.02.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.08.002А;
7) в строках с 220.02.007 по 220.02.020 указываются коды видов доходов согласно пунктам 163 , 168 настоящих Правил, не отраженных в строках с 220.02.002 по 220.02.006 и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса;
21. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
5. Составление приложения "Вычеты"
(Форма - 220.03)
22. В разделе "Вычеты":
1) в строку 220.03.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.11.013;
2) в строку 220.03.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.12.007;
3) в строку 220.03.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.13.003;
4) в строку 220.03.004 переносится сумма, отраженная в строке 220.13.004В;
5) в строку 220.03.005 переносится сумма, отраженная в строке 220.14.001;
6) в строку 220.03.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.15.006;
7) в строку 220.03.007 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.005;
8) в строку 220.03.008 переносится сумма, отраженная в строке 220.10.002В;
9) в строке 220.03.009 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
10) в строку 220.03.010 переносится сумма, отраженная в строке 220.14.002;
11) в строке 220.03.011 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 220.03.011А по 220.03.011Е;
12) в строку 220.03.011А переносится сумма, отраженная в строке 220.17.003Е;

4. "Салық салынуға жатпайтын кірістер"
қосымшасын жасау (220.02 нысан)
20. "Салық салынуға жатпайтын кірістер" бөлімінде:
1) 220.02.001 жолында Салық кодексінің 144-бабына сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы, сондай-ақ 220.02.002 - 220.02.020 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын Салық кодексінің 91-бабы , 1-тармағының 1), 3)-5), 10) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзету көрсетіледі. 220.02.001 жолының шамасы 220.00.002 жолына көшіріледі;
2) 220.02.002 жолына 220.06.005 және 220.06.007 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.02.003 жолына 220.06.008 және 220.06.003С жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.02.004 жолында дивидендтер көрсетіледі;
5) 220.02.005 жолына 220.09.004 жолын алумен 220.09.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.02.006 жолына 220.08.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 220.02.007 - 220.02.020 жолдарында осы Ережелердің 163, 166-тармақтарына сәйкес, 220.02.002-220.02.006 жолдарында көрсетілмеген және Салық кодексінің 144-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістер түрінің коды көрсетіледі.
21. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5. "Шегерімдер" қосымшасын жасау (220.03 нысан)
22. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.03.001 жолына 220.10.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.03.002 жолына 220.12.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.03.003 жолына 220.13.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.03.004 жолына 220.13.004В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.03.005 жолына 220.14.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.03.006 жолына 220.15.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 220.03.007 жолына 220.16.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 220.03.008 жолына 220.10.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 220.03.009 жолында Салық кодексінің 103-бабына сәйкес есептелген шекте бюджетке төленген салық сомалары көрсетіледі.
10) 220.03.010 жолында 220.14.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 220.03.011 жолында 220.03.011А - 220.03.011Е жолдарының сомасын қосумен айқындалатын амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 220.03.011А жолына 220.17.003Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;

13) в строку 220.03.011В переносится сумма, отраженная в строке 220.18.001В;
14) в строку 220.03.011С переносится сумма, отраженная в строке 220.17.003К;
15) в строку 220.03.011D переносится сумма, отраженная в строке 220.17.003J;
16) в строку 220.03.011E переносится сумма, отраженная в строках 220.17.003F, 220.17.003Н, 220.17.005D;
17) в строке 220.03.012 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, определяемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
18) в строке 220.03.013 указывается сумма налогового вычета в размере минимальной заработной платы, установленной законодательным актом Республики Казахстан на соответствующий месяц начисления дохода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
19) в строке 220.03.014 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
20) в строке 220.03.015 указывается сумма страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
21) в строке 220.03.016 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
22) в строке 220.03.017 указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 220.03.001 по 220.03.016. Величина строки 220.03.017 переносится в строку 220.00.003.
23. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
6. Составление приложения
"Расчет налогооблагаемого дохода"
(Форма - 220.04)
24. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строку 220.04.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.00.004;
2) в строку 220.04.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.22.001;
3) в строке 220.04.003 указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 220.04.003А и 220.04.003В;
4) в строку 220.04.003А переносится сумма, отраженная в строке 220.19.005;

13) 220.03.011В жолына 220.18.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 220.03.011С жолына 220.17.003К жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 220.03.011D жолына 220.17.003J жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 220.03.011E жолына 220.17.003F, 220.17.003Н, 220.17.005D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 220.03.012 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес айқындалатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
18) 220.03.013 жолында жолда Салық кодексінің 152-бабы , 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген ең төменгі еңбекақы төлемдері мөлшерінде салық шегерімінің сомасы көрсетіледі;
19) 220.03.014 жолында Салық кодексінің 152-бабы, 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өз пайдасына аударатын ерікті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) 220.03.015 жолында Салық кодексінің 152-бабы , 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес жинақтау сақтандыру шарттары бойынша жеке тұлға өз пайдасына енгізетін сыйлықақы аударымдарының сомасы көрсетіледі;
21) 220.03.016 жолында Салық кодексінің 152-бабы, 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғалары Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңына сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында тұрғын-үй жағдайын жақсарту бойынша іс-шаралар жүргізуге Тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінен алған заемдары бойынша сыйақыларды өтеуге бағытталған сомалар көрсетіледі;
22) 220.03.017 жолында 220.03.001-ден 220.03.016-ға дейінгі жолдардың сомаларын қосу арқылы айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.03.017 жолының шамасы 220.00.003 жолына көшіріледі.
23. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
6. "Салық салынатын кіріс есебі" қосымшасын жасау
(220.04-нысан)
24. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 220.04.001 жолына 220.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.04.002 жолына 220.22.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.04.003 жолына 220.04.003А және 220.04.003В жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
4) 220.04.003А жолына 220.19.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

5) в строку 220.04.003В переносится сумма, отраженная в строке 220.23.001;
6) в строке 220.04.004 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница между суммой строк 220.04.001, 220.04.002 и строкой 220.04.003;
7) в строке 220.04.005 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 220.04.004. При этом, если сумма по строке 220.03.011В больше или равна сумме строки 220.04.001, то в строке 220.04.005 отражается сумма, указанная в строке 220.04.001. Если сумма по строке 220.03.011В меньше суммы по строке 220.04.001, то в строку 220.04.005 переносится сумма строки 220.03.011В;
8) в строке 220.04.006 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности (220.04.004 - 220.04.005 + 220.06.002);
9) в строке 220.04.007 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма строк с 220.04.007А по 220.04.007С) в пределах суммы 220.04.004 х 3 % + (сумма cтрок 220.04.007D и 220.04.007E) - 220.04.007F);
10) в строке 220.04.007A переносится сумма, отраженная в строке 220.24.001;
11) в строку 220.04.007В переносится сумма, отраженная в строке 220.24.002;
12) в строке 220.04.007С указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
13) строка 220.04.007D заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
14) в строке 220.04.007E указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
15) в строке 220.04.007F указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.

5) 220.04.003В жолына 220.23.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.04.004 жолында 220.04.001, 220.04.002, 220.04.003 жолдарының сомалары арасындағы айырма ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 220.04.005 жолында Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағы үштен бір бөлігіне сәйкес 220.04.004 жолындағы залалды алу кезінде көшірілуге жатпайтын Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес салық төлеуші шеккен залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте егер 220.03.011В жолы бойынша сома 220.04.001 жолының сомасынан көп немесе тең болса, онда 220.04.005 жолында 220.04.001 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 220.03.011В жолы бойынша сома 220.04.001 жолының сомасынан аз болса, онда 220.04.005 жолына 220.03.011В жолының сомасы көшіріледі;
8) 220.04.006 жолында көшірілуге жатпайтын, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған, көшірілуге жатпайтын залал сомасынан азайтылған және кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын ғимараттарды, үй-жайларды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) өткізу кезінде алынған залал сомасына қосылған залал сомасы көрсетіледі 220.04.004-220.04.005+220.06.002;
9) 220.04.007 жолында Салық кодексінің 122-бабына сәйкес (220.04.004 х 3 пайыз + (220.04.007D - 220.04.007Е жолдарының сомасы)-220.04.007F) сомасы шегінде салық салынатын кірістен(-ке) (-) алынып тасталатын (қосылатын) (220.04.007А-220.04.007С жолдарының сомасы) жалпы шығыс (кіріс) сомасы көрсетіледі;
10) 220.04.007А жолына 220.24.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 220.04.007В жолында 220.24.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 220.04.007С жолында Салық кодексінің 122-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғаларға көрсетілген атаулы әлеуметтік көмек сомасы көрсетіледі;
13) 220.04.007D жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
14) 220.04.007Е жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
15) 220.04.007F жолында Салық кодексінің 122-бабының 5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.

Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 220.04.007A по 220.04.007C, составляет сумму, меньшую чем три процента от налогооблагаемого дохода (220.04.004), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов налогооблагаемого дохода;
16) в строке 220.04.008 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 220.14.003;
17) в строке 220.04.009 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница между строками 220.04.004, 220.04.006 и 220.04.008. Если сумма, указанная в строке 220.04.008, больше разницы между строками 220.04.004 и 220.04.006, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строки 220.00.005, 220.21.001.
25. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
7. Составление приложения
"Доход от реализации товаров (работ, услуг)"
(Форма - 220.05)
26. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81 Налогового кодекса.
27. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
1) строка 220.05.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 220.05.001С переносится в строку 220.01.001.
28. Дополнительная форма к строке 220.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с ОКЭД. При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 81 Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;

Егер 220.04.007А - 220.04.007С жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен үш пайыздан кем сомасын құраса (220.04.004), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістен үш пайыздан астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің үш пайыздары мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
16) 220.04.008 жолында Салық кодексінің 123-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің 124-бабына сәйкес өткен салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.14.003 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;
17) 220.04.009 жолында 220.04.004, 220.04.006 және 220.04.008 жолдардың арасындағы айырма ретінде айқындалған түзетулер ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.04.008 жолында көрсетілген сома 220.04.004 және 220.04.006 жолдарының арасындағы айырмадан көп болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 220.00.005, 220.21.001 жолына көшіріледі.
25. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
7. "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден
түскен кірістер" қосымшасын жасау (220.05 нысан)
26. Осы нысан Салық кодексінің 81-бабына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кірісті айқындауға арналған.
27. "Тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өткізу" бөлімінде:
1) 220.05.001 жолы кіріс сомасы енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
220.05.001С жолы 220.01.001 жолына көшіріледі.
28. 220.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ЭҚЖЖ сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр жол бойынша тиісті топты (класс) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 81-бабының 2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 81-бабы , 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес, егер шарт талаптарына сәйкес сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомада теңгемен жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны түзетуге жатады;

5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма (разница) граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.05.001 переносится в строку 220.05.001А, графы D - в строку 220.05.001В, графы E - в строку 220.05.001С.
29. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
8. Составление приложения "Доход от прироста стоимости при
реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых
скважин и передаточных устройств), а также активов,
не подлежащих амортизации" (Форма - 220.06)
30. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82 Налогового кодекса.
31. В разделе "Реализация зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
1) строка 220.06.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.06.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.06.002 переносится в строку 220.04.006;
3) строка 220.06.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
32. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 220.06.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы (айырмасы) ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
220.05.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 220.05.001А жолына, D бағаны - 220.05.001В жолына, Е бағаны 220.05.001С жолына көшіріледі.
29. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
8. "Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ
ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда),
сондай-ақ амортизациялауға жатпайтын активтерді
сату кезінде құн өсуінен кіріс" қосымшасын жасау
(220.06 нысан)
30. Осы нысан Салық кодексінің 82-бабына сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерден басқа амортизациялауға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен түсетін кірісті айқындауға арналған.
31. "Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату" бөлімінде:
1) 220.06.001-жолы үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 220.06.002-жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.06.002-жолының шамасы 220.04.006-жолына көшіріледі;
3) 220.06.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
32. "Амортизациялауға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
220.06.004 жолы үй-жайлар, ғимараттар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің 82-бабының 1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

33. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 220.06.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже акций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, и заполняется на основании данных дополнительной формы. При отражении дохода по данной строке, ее величина переносится в строку 220.02.002;
2) строка 220.06.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.06.006 переносится в графу D дополнительной формы к строке 220.06.010;
3) строка 220.06.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга, и заполняется на основании данных дополнительной формы. При отражении дохода по данной строки, ее величина переносится в строку 220.02.002;
4) строка 220.06.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.06.008 переносится в строку 220.02.003;
5) строка 220.06.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.06.009 переносится в графу D дополнительной формы к строке 220.06.010;
6) строка 220.06.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 220.06.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 220.06.006, 220.06.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 220.06.010.

33. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 220.06.005 жолы өткізу күнінде ең жоғары және ең жоғары санаттан кейінгі листинг бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын акцияларды қор биржасына ашық сауда әдісімен өткізу кезінде түсетін кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. Осы жол бойынша кіріс көрсетілген кезде, оның шамасы 220.02.002-жолына көшіріледі;
2) 220.06.006 жолы берешек бағалы қағаздардан басқа, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.06.006 жолының шамасы 220.06.010 жолына қосымша нысанның D бағанына көшіріледі;
3) 220.06.007 жолы өткізу күнінде ең жоғары және ең жоғары санаттан кейінгі листинг бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын облигацияларды қор биржасына ашық сауда әдісімен өткізу кезінде түсетін кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. Осы жол бойынша кіріс көрсетілген кезде, оның шамасы 220.02.002-жолына көшіріледі;
4) 220.06.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.06.008-жолының шамасы 220.02.003-жолына көшіріледі;
5) 220.06.009 жолы басқа берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.06.009 жолының шамасы 220.06.010 жолына қосымша нысанның D бағанына көшіріледі;
6) 220.06.010 жолы Салық кодексінің 124-бабының 2-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген өткізу күнінде қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 220.06.011 жолы 220.06.010 жолының сомасына азайтылған 220.06.006, 220.06.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі ретінде айқындалатын шеккен залалдар сомасын ескеріп өткізу күнінде қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.

34. В разделе "Итого":
в строке 220.06.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 220.06.001, 220.06.004, 220.06.005, 220.06.007, 220.06.008 и 220.06.011 (при получении дохода по данным строкам).
35. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 220.06.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов согласно пункту 1 статьи 124 Налогового кодекса. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 220.04.006.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 220.06.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 220.06.005 и 220.06.007 данные суммы переносятся в строку 220.02.002 согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 220.06.008 данная сумма переносится в строку 220.02.003.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 220.06.012, переносится в строку 220.01.002.
36. Дополнительная форма к строке 220.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", утвержденным Приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 мая 2005 года N 150 "Об утверждении Государственного классификатора "Классификатор основных фондов" (далее - Государственный классификатор Республики Казахстан "Классификатор основных фондов"), при реализации которых получен доход;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 220.17.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;

34. "Барлығы" бөлімінде:
220.06.012 жолында үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ 220.06.001, 220.06.004, 220.06.005, 220.06.007, 220.06.008 және 220.06.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизациялауға жататын активтер көрсетіледі.
35. Салық төлеуші 220.06.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сатудан залал алған кезде осы залал Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Аталған сома 220.04.006 жолының сомасын айқындау кезінде ескеріледі.
220.06.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
220.06.005 және 220.06.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің 91-бабының 1-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес 220.02.002 жолына көшіріледі.
220.06.008 жолында кірісті алу кезінде осы сома 220.02.003 жолына көшіріледі.
Үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 220.06.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 220.01.002 жолына көшіріледі.
36. 220.06.001 жолына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сату кезінде кіріс алған "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Мемлекеттік жіктеуішін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитет Төрағасының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 150 бұйрығымен бекітілген "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне (бұдан әрі - "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуіші) сәйкес сатылған үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 220.17.001 жолына қосымша нысанның F бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің 82-бабының 3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;

4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается сумма расходов на ремонт, на которую уменьшается доход от прироста стоимости зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), в соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму дохода от прироста стоимости указанных активов, которая определяется как разница сумм граф D и С (D - C), и переносится из соответствующей строки графы N дополнительной формы к строке 220.17.001;
6) в графе F указывается доход от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и граф С и Е (D - C - E).
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.06.001 переносится в строку 220.06.001.
37. Дополнительные формы к строкам 220.06.002, 220.06.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются код реализованных зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", при реализации которых получен убыток;
3) при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) согласно пункту 3 статьи 82 Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы F дополнительной формы к строке 220.17.001 соответствующего налогового периода. При реализации зданий, сооружений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительной формы к строке 220.06.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается убыток от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.06.002 - в строку 220.06.002, графы Е дополнительной формы к строке 220.06.003 - в строку 220.06.003.
38. Дополнительная форма к строке 220.06.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82 Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и ценных бумаг;

4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 113-бабы 2-1 тармағы 1) тармақшасына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) құндарының өсуінен кіріс кемітілетін жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы сома D және с (D - С) бағандары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын және 220.17.001 жолына қосымша нысанның N бағанының тиісті жолынан көшірілетін көрсетілген активтердің құн өсімінен кірістердің сомасынан аспауы тиіс;
6) F жолында D бағаны мен С және Е бағандары бойынша сома айырмасы (D - С - Е) ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс көрсетіледі.
220.06.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.06.001 жолына көшіріледі.
37. 220.06.002, 220.06.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сату кезінде кіріс алған "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес сатылған үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) коды көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде С бағанында тиісті салық кезеңінің 220.17.001 жолына қосымша нысаны F бағанының тиісті жолдарында айқындалатын Салық кодексінің 82-бабы 3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) қалдық құны көрсетіледі. Бұл ретте, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі;
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда 220.06.002 жолына қосымша нысанның С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
220.06.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.06.002 жолына, 220.06.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.06.003 жолына көшіріледі.
38. 220.06.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің 82-бабының 1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;

46. В разделе "Всего сомнительных обязательств":
строка 220.07.003 предназначена для отражения общей суммы кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной, и определяется как сумма строк 220.07.001С и 220.07.002А. Величина строки 220.07.003 переносится в строку 220.01.004.
47. Дополнительная форма к строке 220.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил кредитора;
3) в графе С указываются номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других) поставщика-кредитора по реализованным товарам (работам, услугам);
4) в графе D указывается дата приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг по обязательствам, признанным сомнительными;
5) в графе E указывается сумма кредиторской задолженности с учетом суммы налога на добавленную стоимость;
6) в графе F указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения кредиторской задолженности;
7) в графе G указывается сумма кредиторской задолженности за минусом суммы налога на добавленную стоимость, исчисленного исходя из ставки, указанной в графе G;
8) в графе H указывается сумма кредиторской задолженности, являющейся сомнительной и подлежащей включению в совокупный годовой доход за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 84 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 220.07.001 переносится в строку 220.07.001А, графы G - в строку 220.07.001В, графы H - в строку 220.07.001С.
48. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
10. Составление приложения - "Другие доходы" (Форма - 220.08)
49. Данная форма предназначена для определения доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса, доходов налогоплательщика, включаемых в совокупный годовой доход согласно статье 80 Налогового кодекса, доходов в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, в соответствии со статьей 90 Налогового кодекса, дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком, а также доходов, полученных в виде компенсации по ранее произведенным вычетам, в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса.
50. В разделе "Аренда имущества":

46. "Күмәнді міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
220.07.003 жолы салық төлеуші күмәнді деп таныған кредиторлық берешектің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 220.07.001С және 220.07.002А жолдарының сомасы ретінде айқындалады. 220.07.003 жолының шамасы 220.01.004 жолына көшіріледі.
47. 220.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес кредитордың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кредитор-жеткізуші құжатының (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында күмәнді деп танылған міндеттемелер бойынша тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету күні көрсетіледі;
5) Е бағанында қосылған құн салығының сомасын ескеріп кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында кредиторлық берешектің туындау сәтіне қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында G бағанында көрсетілген ставканы ескере отырып есептелген қосылған құн салығының сомасының алуы үшін кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің 84-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын және күмәнді болып табылатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
220.07.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.07.001А жолына, G бағаны - 220.07.001В жолына, Н бағаны - 220.07.001С жолына көшіріледі.
48. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
10. "Басқа да кірістер" қосымшасын жасау
(220.08-нысан)
49. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабы , 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де мүлікті жалға беруден кірістерді, Салық кодексінің 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енетін салық төлеушінің табыстарын, Салық кодексінің 90-бабына сәйкес салық төлеуші өтеусіз алған мүлік, жұмыстар және қызметтер түріндегі кірістерін, салық төлеуші алған дивидендтер түріндегі табысы, сондай-ақ Салық кодексінің 89-бабына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақы түрінде алынған кірістерді айқындауға арналған.
50. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:

строка 220.08.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.08.001 переносится в строку 220.01.005.
51. В разделе "Имущество":
1) строка 220.08.002 предназначена для отражения общей стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк 220.08.002А и 220.08.002В. Величина строки 220.08.002 переносится в строку 220.01.012.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 220.02.006.
2) строка 220.08.002А предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.08.002А переносится в строку 220.02.006;
3) строка 220.08.002В предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
52. В разделе "Дивиденды":
1) строка 220.08.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 220.08.003А и 220.08.003В. Величина строки 220.08.003 переносится в строку 220.01.013. Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса независимо от формы их выплаты;
2) строка 220.08.003А предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 220.08.003В предназначена для отражения суммы полученных дивидендов из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся величины графы F дополнительной формы к строке 220.25.001 и графы H дополнительной формы к строке 220.25.002 при наличии в графах С и E данных форм, соответственно, вида дохода по коду 2050 - "Дивиденды";
53. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсации по ранее произведенным вычетам":
1) строка 220.08.004 предназначена для отражения общей суммы доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, и определяется как сумма строк 220.08.004А и 220.08.004В. Величина строки 220.08.004 переносится в строку 220.01.011.
2) строка 220.08.004А предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.08.004В предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии с пунктом 1 статьи 89 Налогового кодекса.

220.08.001 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.08.001 жолының шамасы 220.01.005 жолына көшіріледі.
51. "Мүлік" бөлімінде:
1) 220.08.002 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған. 220.08.002А және 220.08.002В жолдарының сомасы ретінде айқындалады. 220.08.002 жолының шамасы 220.01.012 жолына көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде ізгілік көмек түрінде алынған және Салық кодексінің 91-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны 220.02.006 жолы бойынша жылдық жиынтық кірістен алынып тасталады;
2) 220.08.002А жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабы , 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады. 220.08.002А жолының шамасы 220.02.006 жолына көшіріледі;
3) 220.08.002В жолы есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші Салық кодексінің 91-бабы , 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес алынған мүліктерді қоспағанда, тегін алынған мүліктің (жұмыс, қызмет) құнын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
52. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 220.08.003 жолы 220.08.003А және 220.08.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 220.08.003 жолының шамасы 220.01.013 жолына көшіріледі. Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кірістер олардың төлем нысандарына қарамастан дивидендтер болып табылады;
2) 220.08.003А жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 220.08.003В жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 220.25.001 жолына қосымша нысанның F бағаны мен 220.25.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамалары көшіріледі, С және Е бағандарында "Дивидендтер" - 2050 кодына кіріс түрі бар болғанда, сәйкесінше 220.35.002 жолына қосымша нысанның F бағандарында көрсетілген сома көшіріледі.
53. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
1) 220.08.004 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және 220.08.004А және 220.08.004В жолдарының сомасы ретінде айқындалады. 220.08.004 жолының шамасы 220.01.011 жолына көшіріледі;
2) 220.04.004А жолы қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 220.04.004А жолы Салық кодексінің 89-бабы 1-тармағына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған өзге де кірістерді анықтауға арналған.

54. В разделе "Прочие доходы":
строка 220.08.005 предназначена для определения общей суммы прочих доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 220.01.001 по 220.01.017 Декларации, и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.08.005 переносится в строку 220.01.018.
55. Дополнительная форма к строке 220.08.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.08.001 переносится в строку 220.08.001;
56. Дополнительные формы к строкам 220.08.002А, 220.08.002В:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика- поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.08.002А переносится в строку 220.08.002А, графы Е дополнительной формы к строке 220.08.002В - в строку 220.08.002В.
57. Дополнительная форма к строке 220.08.003А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе С указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании индивидуального подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе D указывается сумма начисленных дивидендов в Республике Казахстан.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.08.003А переносится в строку 220.08.003А.

54. "Өзге де табыстар" бөлімінде:
220.08.005 жолы салық төлеуші алуы (алған) тиіс және Декларацияның 220.01.001 бастап 220.01.017 жолдарында көрсетілмеген өзге де кірістердің жалпы сомасын айқындауға арналған, және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады. 220.08.005 жолының шамасы 220.01.018 жолына көшіріледі.
55. 220.08.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүлік түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жалға алу шартының нөмірі мен оны жасасу күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуға жататын (алған) жалға алу төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлік үшін (шегінен тыс орналасып жалға берілген) жалға алу төлемін алса (алуға жатса), онда Е бағанында салық сомасын қоса жалға алу төлемінің есептелген сомасы көрсетіледі.
220.08.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.08.001 жолына көшіріледі.
56. 220.08.002А, 220.08.002В жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес мүлікті (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізуші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында өтеусіз алынған мүліктің, орындалған жұмыстың, көрсетілген қызметтің атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген оның негізінде мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүліктің, орындалған жұмыстың, көрсетілген қызметтің құны көрсетіледі.
220.08.002А жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 220.08.002А жолына көшіріледі, 220.08.002В жолына қосымша нысанның Е бағаныныкі - 220.08.002В жолына көшіріледі.
57. 220.08.003А жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендтерді төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтерге төлем көзінен жеке табыс салығын ұстап қалу туралы растайтын құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі. Растайтын құжатты дивиденд төлеген заңды тұлға береді;
4) D бағанында Қазақстан Республикасында есептелген дивидендтер сомасы көрсетіледі;
220.08.003А жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 220.08.003А жолына көшіріледі.

58. Дополнительная форма к строке 220.08.004А:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 163 настоящих Правил страховой организации, указанной в графе В;
3) в графе С указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем возвращены (подлежат возврату) страховые премии;
4) в графе D указывается код класса страхования согласно пункту 165 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, возвращаемые налогоплательщиком-страхователем;
5) в графе E указывается дата окончания действия либо прекращения договора страхования, указанного в графе Е (дата включения суммы страховых премий в совокупный годовой доход);
6) в графе F указывается сумма страховых премий, возвращенная (подлежащая возврату) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.08.004A переносится в строку 220.08.004А.
59. Дополнительная форма к строке 220.08.004В:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно подпункту 163 настоящих Правил лица, указанного в графе А;
3) в графе С указывается код вида компенсаций:
"1" - при выплате дебиторами суммы требований, признанных сомнительными, ранее отнесенных на вычеты;
"2" - при выплате сумм из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов) за исключением субсидий, полученных из средств государственного бюджета;
"3" - при возмещении других расходов (убытков), которые ранее были отнесены на вычеты;
4) в графе D указывается сумма полученных компенсаций, включаемая в совокупный годовой доход.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.08.004B переносится в строку 220.08.004В.
60. Дополнительная форма к строке 220.08.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается соответствующий код вида дохода:
01 - доход при выбытии активов, который включает сумму дохода, не являющегося доходом от реализации товаров или доходом от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, а также активов, не подлежащих амортизации, и признаваемый в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
02 - превышение стоимости собственных акций над их номинальной стоимостью, полученное эмитентом при размещении;
03 - доход от передачи прав пользования имуществом, который включает сумму дохода налогоплательщика, подлежащего получению (полученного) им от передачи права пользования имуществом, и признаваемого в качестве дохода в соответствии с положениями бухгалтерского учета;
04 - страховые выплаты, полученные при наступлении страхового случая. По данному коду не учитываются страховые выплаты, отраженные по графе Н дополнительных форм к строкам 220.17.001 и 220.17.002;
05 - доходы, подлежащие получению (полученные) по металлическим счетам;
99 - прочие доходы.

58. 220.08.004А жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында В бағанында көрсетілген сақтандыру ұйымының осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында сол бойынша сақтандырушы - салық төлеуші сақтандыру сыйақылары қайтарған (қайтаруы тиіс) сақтандыру шартының нөмірі мен жасасу күні көрсетіледі;
4) D бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 165-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында Е бағанында көрсетілген, сақтандыру шарты қолданысының біту күні немесе тоқтатылуы (сақтандыру сыйақылары сомаларын жылдық жиынтық кіріске енгізу күні) көрсетіледі;
6) F бағанында есеп салық кезеңі үшін қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
220.08.004А жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 220.08.004А жолына көшіріледі.
59. 220.08.004В жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес А бағанында көрсетілген тұлғаның резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында өтемақы түрінің коды көрсетіледі:
"1" - бұрын шегерімге жатқызылған күмәнді деп танылған талаптардың сомаларын дебиторлар төлеген кезде;
"2" - мемлекеттік бюджет қаражатынан субсидияларды қоспағанда шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан сомаларды төлеген кезде;
"3" - бұрын шегерімге жатқызылған шығыстарды (залалдарды) өтеу кезінде;
4) D бағанында жылдық жиынтық табысты қосатын алынған өтемақылар сомасы көрсетіледі.
220.08.004В жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 220.08.004В жолына көшіріледі.
60. 220.08.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті кіріс түрінің коды көрсетіледі:
01 - тауарларды сатудан түскен кіріс немесе үй-жайларды, ғимараттарды, сондай-ақ амортизациялауға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсімінен түскен кіріс болып табылмайтын, және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған кіріс сомасына қосылған активтерді шығару кезіндегі кіріс;
02 - орналастыру кезінде эмитент алған өздерінің акцияларының құнын атаулы құнынан өсіру;
03 - мүлікті пайдалану құқығын беруден алуға жататын (алған) салық төлеушілердің кіріс сомаларын қосатын және бухгалтерлік есеп ережелеріне сәйкес кіріс ретінде танылған мүлікті пайдалану құқығын беруден кіріс;
04 - сақтандыру жағдайлары болған кезде алынған сақтандыру төлемдері. Осы код бойынша 220.24.001 және 220.24.002 жолдарына қосымша нысанның Н бағаны бойынша көрсетілген сақтандыру төлемдері есептелмейді;
05 - металл есебі бойынша алуға жататын (алынған) кірістер;
99 - өзге кірістер.

3) в графе C указывается сумма доходов.
Итоговая величина графы С переносится в строку 220.08.005.
61. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
11. Составление приложения "Вознаграждения"
(Форма - 220.09)
62. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
63. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 220.09.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
64. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 220.09.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
65. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":
строка 220.09.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
66. В разделе "Вознаграждения из иностранных источников":
строка 220.09.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся величины графы F дополнительной формы к строке 220.25.001 и графы H дополнительной формы к строке 220.25.002 при наличии в графах С и E данных форм, соответственно, видов дохода по кодам 2060, 2070 - "Вознаграждение".
67. В разделе "Итого":
строка 220.09.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 220.09.001А, 220.09.002С, 220.09.003С и 220.09.004.
Величина строки 220.09.005 переносится в строку 220.01.014.
Величина строки 220.09.005 за минусом строки 220.09.004 переносится в строку 220.02.005.
Величина строк 220.09.001В, 220.09.002D и 220.09.003D переносится в строку 220.21.003В.

3) С бағанында кіріс сомалары көрсетіледі.
С бағанының жиынтық шамасы 220.08.005 жолына көшіріледі.
61. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
11. "Сыйақы" қосымшасын жасау
(220.09 нысан)
62. Осы нысан Салық кодексінің 80-бабы , 2-тармағының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тысқары жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған. Салық кодексінің 10-бабы , 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес кірістер сыйақылар болып табылады.
63. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
220.09.001 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларынан басқа сыйақылар сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
64. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
220.09.002 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
65. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар" бөлімінде:
220.09.003 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
66. "Шетелдік көздерден алынған сыйақылар" бөлімінде:
220.09.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға С және Е бағандарында "Сыйақы" - 2060, 2070 кодтары бойынша кіріс түрі бар болғанда, сәйкесінше 220.25.001 жолына қосымша нысанның F бағанының және 220.25.002 жолына қосымша нысанның Н бағанының шамасы көшіріледі.
67. "Барлығы" бөлімінде:
220.09.005 жолы 220.09.001А, 220.09.002С, 220.09.003С және 220.09.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
220.09.005 жолының шамасы 220.01.014 жолына көшіріледі.
220.09.005 жолының шамасы 220.09.004 жолын алумен 220.02.005 жолына көшіріледі.
220.09.001В, 220.09.002D және 220.09.003D жолдарының шамасы 220.21.003В жолына көшіріледі.

68. Дополнительная форма к строке 220.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается соответствующий код вида подлежащего получению (полученного) вознаграждения:
1 - вознаграждение по кредитам (займам), за исключением вознаграждения по кредитованию сельского хозяйства;
2 - вознаграждение по кредитованию сельского хозяйства;
3 - вознаграждение по финансовому лизингу;
4 - вознаграждение по вкладам (депозитам);
5 - вознаграждение по договорам накопительного страхования;
6 - выплаты по векселю;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании индивидуального подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе E указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе F указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 220.09.001 переносится в строку 220.09.001А, графы F - в строку 220.09.001В.
Сумма значений графы E дополнительной формы к строке 220.09.001, соответствующих виду вознаграждения по коду 2 "Вознаграждение по кредитованию сельского хозяйства" переносится в строку 220.09.001С.
69. Дополнительные формы к строкам 220.09.002, 220.09.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании индивидуального подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе E указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе F указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе G указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы индивидуального подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф E и F;
9) в графе H указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131 Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.

68. 220.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында алынуға тиіс (алынған) сыйақы түрлерінің тиісті коды көрсетіледі:
1 - ауыл шаруашылығын несиелеу бойынша сыйақыны қоспағанда, несиелер бойынша сыйақы (займдар);
2 - ауыл шаруашылығын несиелеу бойынша сыйақы;
3 - қаржы лизингі бойынша сыйақы;
4 - салымдар (депозиттер) бойынша сыйақы;
5 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сыйақы;
6 - вексель бойынша сыйақы;
3) С бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақыны төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығының сомасын ескере отырып есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында осы салықты ұстауды растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақы төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
220.09.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.09.001А жолына, F бағанының жиынтық шамасы 220.09.001В жолына көшіріледі.
"Ауыл шаруашылығын несиелеу бойынша сыйақы" коды бойынша сыйақыларға сәйкес келетін 220.09.001 жолына қосымша нысанның E бағанының мәндері сомасы 220.09.001С жолына көшіріледі.
69. 220.09.002, 220.09.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің 10-бабының 1-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген эмитент заңды тұлға береді;
5) E бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі.
6) Ғ бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында эмитент төлем көзінде ұстап қалған Жеке табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Е және Ғ бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
8) Н бағанында осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің 131-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған Жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.

Итоговая величина графы E дополнительной формы к строке 220.09.002 переносится в строку 220.09.002А, графы F - в строку 220.09.002В, графы G - в строку 220.09.002С, графы H - в строку 220.09.002D, графы E дополнительной формы к строке 220.09.003 переносится в строку 220.09.003А, графы F - в строку 220.09.003В, графы G - в строку 220.09.003С, графы H - в строку 220.09.003D.
70. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
12. Составление приложения - "Курсовая разница" (Форма - 220.10)
71. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса.
72. В разделе "Курсовая разница":
строка 220.10.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
73. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 220.10.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 220.10.001А и 220.10.001В;
2) строка 220.10.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 220.10.001В и 220.10.001А.
Величина строки 220.10.002А переносится в строку 220.01.015.
Величина строки 220.10.002В переносится в строку 220.03.008.
74. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
13. Составление приложения "Расходы по реализованным
товарам (работам, услугам)" (Форма - 220.11)
75. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ), подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-ого) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с пунктом 2 статьи 91 Налогового кодекса.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость ТМЗ на начало и конец отчетного налогового периода.

220.09.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.09.002А жолына, F бағаны - 220.09.002В жолына, G бағаны - 220.09.002С жолына, H бағаны - 220.09.002D жолына, 220.09.003 жолына қосымша нысан E бағанының жиынтық шамасы 220.09.003А жолына, F бағаны - 220.09.003В жолына, G бағаны - 220.09.003С жолына, H бағаны - 220.09.003D жолына көшіріледі.
70. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
12. "Бағамдық айырма" қосымшасын жасау
(220.10 нысан)
71. Бұл нысан Салық кодексінің 80-бабының 2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілуге жататын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан артуын, немесе Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан артуын айқындауға арналған.
72. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
220.10.001 жолы салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырманың жалпы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік eceпкe алу мен қаржылық есеп беру жөніндегі заңнамасына сәйкес толтырылады.
73. "Бағамдық айырманы есептеу" бөлімінде:
1) 220.10.002А жолы 220.10.001А және 220.10.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
2) 220.10.002В жолы 220.10.001В және 220.10.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
220.10.002А жолының шамасы 220.01.015 жолына көшіріледі.
220.10.002В жолының шамасы 220.03.008 жолына көшіріледі.
74. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
13. "Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер)
бойынша шығыстар" қосымшасын жасау
(220.11 нысан)
75. Бұл нысан Салық кодексінің 92-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасы мен Салық кодексінің 91-бабының 2-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысқа(-тан) қосуға (алып тастауға) жататын тауарлық-материалдық запастарды (бұдан әрі - ТМЗ) бағалау әдісінің өзгеруінен түскен кіріс (залал) сомаларын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына ТМЗ-дың құнын көрсетуге міндетті.

Учет ТМЗ производится согласно пункту 3 статьи 65 Налогового кодекса.
76. В разделе "Расходы":
1) в строке 220.11.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 220.11.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, книги учета доходов и расходов на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать.
Данные, приведенные в строке 220.11.001, не должны включать расходы, относимые (отнесенные) на вычеты по строкам с 220.03.002 по 220.03.011, а также по строкам 220.11.003, 220.11.004, 220.11.005 в отчетном или предыдущих налоговых периодах;
2) строка 220.11.002 заполняется согласно данным книги учета доходов и расходов на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 220.11.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода.
Данные, приведенные в строке 220.11.002, не должны включать расходы, относимые (отнесенные) на вычеты по строкам с 220.03.002 по 220.03.011, а также по строкам 220.11.003, 220.11.004, 220.11.005 в отчетном или предыдущих налоговых периодах;
3) в строке 220.11.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 220.11.003А, 220.11.003B, 220.11.003C, 220.11.003D, 220.11.003E, 220.11.003F, 220.11.003H, 220.11.003I, 220.11.003K, 220.11.003L, 220.11.003M, 220.11.003N, 220.11.003O, 220.11.003P, 220.11.003Q которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) строка 220.11.004 предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды;

ТМҚ есебі Салық кодексінің 65-бабының 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
76. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 220.11.001 жолында есепті салық кезеңінің басында ТМҚ құны болып бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 220.11.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін.
220.11.001-жолында келтірілген деректер есепті немесе алдыңғы салық кезеңдерінде 220.03.002-бастап 220.03.011 дейінгі жолдар бойынша, сондай-ақ 220.11.003, 220.11.004, 220.11.005 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын (жатқызылған) шығыстарды қоспауы керек;
2) 220.11.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына кірістер мен шығыстарды есепке алу кітабының деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте осы жолда жылдың соңына ТМЗ қалдықтарына кіретін және есептік салық кезеңінде өткізуден түскен кірісі салық салу мақсатында деп танылған жолда (мысалы, тауарды FAS-порт шартында өткізу) болатын тауарлардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 220.11.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады.
220.11.002-жолында келтірілген деректер есепті немесе алдыңғы салық кезеңдерінде 220.03.002-бастап 220.03.011 дейінгі жолдар бойынша, сондай-ақ 220.11.003, 220.11.004, 220.11.005 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын (жатқызылған) шығыстарды қоспауы керек;
3) 220.11.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 220.11.003А, 220.11.003В, 220.11.003С, 220.11.003D, 220.11.003E, 220.11.003F, 220.11.003H, 220.11.003I, 220.11.003K, 220.11.003L, 220.11.003M, 220.11.003 N, 220.11.003O, 220.11.003P, 220.11.003Q жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 220.11.004 жолы Салық кодексінің 92-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады;

5) в строке 220.11.004А указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам;
5) в строке 220.11.004В указываются доходы, определяемые в соответствии со статьей 149 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 220.11.004А;
6) в строке 220.11.004С указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 220.11.004А и 220.11.004В. Например, выплаты работникам в связи с прекращением деятельности индивидуальным предпринимателем, сокращением штата работников;
7) в строке 220.11.004D указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 220.11.004А, 220.11.004В, 220.11.004С;
8) в строке 220.11.004Е указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
9) в строке 220.11.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 220.11.003, определяемая как сумма строк 220.11.005А, 220.11.005В и 220.11.005С;
10) в строке 220.11.005A указывается общая сумма командировочных расходов;
11) в строке 220.11.005В указывается сумма фактически произведенных представительских расходов, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 93 Налогового кодекса;
12) в строке 220.11.005С указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Данные, приводимые в строках с 220.11.003 по 220.11.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 220.03.002 по 220.03.011;
13) в строке 220.11.006 указывается сумма членских взносов налогоплательщика, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 92 Налогового кодекса;
14) в строке 220.11.006А указывается списочная численность работников налогоплательщика в среднем за год;
15) в строке 220.11.006В указывается фактическая сумма уплаченных членских взносов налогоплательщиком;
16) в строке 220.11.006С указывается предельная сумма членских взносов, определяемая произведением значений строки 220.11.006А и месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
в строке 220.11.006D указывается сумма членских взносов налогоплательщика, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, отраженных в строках 220.11.006B и 220.11.006C. Величина строки 220.11.006D переносится в строку 220.11.006;
14) в строке 220.11.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (220.11.001 - 220.11.002) + сумма строк с 220.11.003 по 220.11.006;
15) в строке 220.11.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ, включая расходы на ремонт, относимые на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанные с заменой деталей (частей) и компонентов основных средств, производимые в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;
16) в строке 220.11.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ, услуг, направленных в незавершенное строительство;
17) в строке 220.11.010 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
18) в строке 220.11.011 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
19) в строке 220.11.012 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 220.11.008, 220.11.009 и 220.11.010 из суммы строки 220.11.007. Величина 220.11.012 переносится в строку 220.03.001.

5) 220.11.004А жолында қызметкерлерге есептелген еңбекақының жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 220.11.004В жолында 220.11.004А жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің 149-бабына сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі;
7) 220.11.004С жолында 220.11.004А және 220.11.004В жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жеке кәсіпкер қызметін тоқтатуына, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер;
8) 220.11.004D жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі. 220.11.004А, 220.11.004В, 220.11.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
9) 220.11.004Е жолында негізгі құралдарды жөндеумен айналысып жатқан қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
10) 220.11.005 жолында 220.11.003 жолында есептелмеген, 220.11.005А, 220.11.005В және 220.11.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіру және іске асыру бойынша барлық басқа да шығыстардың сомалары көрсетіледі;
11) 220.11.005А жолында іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 220.11.005В жолында Салық кодексінің 93-бабы 2-тармағына сәйкес шегеруге жатқызылатын нақты жүргізілген өкілдік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
13) 220.11.005С жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
220.11.003 - 220.11.005 жолдарында келтірілетін деректер 220.03.002 - 220.03.011 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
14) 220.11.006-жолда Салық кодексінің 92-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің мүшелік жарналарының сомасы көрсетіледі;
15) 220.11.006А жолында бір жылға орташа салық төлеуші қызметкерлерінің тізімдік санағы көрсетіледі;
16) 220.11.006В жолында салық төлеуші төлеген мүшелік жарналарының нақты сомасы көрсетіледі;
17) 220.11.006С жолында 220.15.006А жолының мен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткішінің мәндерін шығарумен айқындалатын шектелген мүшелік жарналарының сомасы көрсетіледі;
220.11.006D жолында шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің мүшелік жарналарының сомасы көрсетіледі. 220.11.006В және 220.11.006С жолдарында көрсетілген сомалардан ең кемі ретінде айқындалады. 220.11.006D жолының шамасы 220.11.006 жолына көшіріледі;
18) 220.11.007 жолында ТМҚ және сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығысқа қосылған басқа да шығыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі, (220.11.001 - 220.11.002) + 220.11.003 - 220.11.006 жолдарының сомасы;
19) 220.11.008 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес шегеруге жатқызылған, негізгі құралдардың нормативтік қызмет мерзімінен асырмайтын және өндіріс қуатын арттырмайтын техникалық құжаттарға сәйкес негізгі құралдың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында өндірілетін негізгі құралдардың детальдары (бөліктерін) мен компоненттерін ауыстырумен байланысты жөндеуге шыққан шығыстарды қоса алғанда, жөндеу жұмыстарын жүргізуге пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
20) 220.11.009 жолында аяқталмаған құрылысқа бағытталған ТМҚ, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
21) 220.11.010 жолында жылдық жиынтық кіріс алу мақсатында пайдаланылмаған ТМҚ, жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
22) 220.11.011 жолында кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуы тиіс соңғы салық кезеңіне алдағы кезең шығыстарының сомалары көрсетіледі;
23) 220.11.012 жолында 220.11.008, 220.11.009 және 220.11.010 жолдарының сомаларын 220.11.007 жолының сомасынан шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.11.012 жолының шамасы 220.03.001 жолына көшіріледі;

77. Дополнительные формы к строкам 220.11.003А, 220.11.003B, 220.11.003C, 220.11.003D, 220.11.003E, 220.11.003F, 220.11.003I, 220.11.003K, 220.11.003L, 220.11.003M, 220.11.003N, 220.11.003О, 220.11.003Р, 220.11.003Q:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил получателя доходов;
3) в графе С указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.11.003А переносится в строку 220.11.003А, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003B переносится в строку 220.11.003B, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003C переносится в строку 220.11.003C, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003D переносится в строку 220.11.003D, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003E переносится в строку 220.11.003E, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003F переносится в строку 220.11.003F, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003I переносится в строку 220.11.003I, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003K переносится в строку 220.11.003K, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003L переносится в строку 220.11.003L, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003M переносится в строку 220.11.003M, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003N переносится в строку 220.11.003N, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003О переносится в строку 220.11.003О, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003Р переносится в строку 220.11.003Р, графы С дополнительной формы к строке 220.11.003Q переносится в строку 220.11.003Q.
78. Дополнительная форма к строке 220.11.003Н:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства организации согласно пункту 163 настоящих Правил;
3) в графе С указывается номер и дата заключения договора, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
4) в графе D указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период;
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.11.003Н переносится в строку 220.11.003Н.
79. Дополнительная форма к строке 220.11.005С:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил лица, в отношении которого произведены расходы, относящиеся к расходам будущих периодов;

77. 220.11.003А, 220.11.003В, 220.11.003С, 220.11.003D, 220.11.003Е, 220.11.003F, 220.11.003I, 220.11.003K, 220.11.003L, 220.11.003M, 220.11.003N, 220.11.003O, 220.11.003P, 220.11.003Q жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 163-тармағына сәйкес кірістерді алушының салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі;
220.11.003A жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 220.11.003А жолына, 220.11.003В жолына қосымша нысанның С бағаны 220.11.003В жолына, 220.11.003С жолына қосымша нысанның С бағанының 220.11.003С жолына, 220.11.003D жолына қосымша нысан С бағанының 220.11.003D жолына, 220.11.003E жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.11.003E жолына, 220.11.003F жолына қосымша нысанның С бағанының 220.11.003F жолына, 220.11.003I жолына қосымша нысан С бағанының 220.11.003I жолына, 220.11.003K жолына қосымша нысанның С бағанының 220.11.003K жолына, 220.11.003L жолына қосымша нысанның С бағаны 220.11.003L жолына, 220.11.003M жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.11.003M жолына, 220.11.003N жолына қосымша нысан 220.11.003 N жолына, 220.11.003O жолына қосымша нысан С бағанының 220.11.003О жолына, 220.11.003P жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.11.003P жолына, 220.11.003 жолына қосымша нысан 220.11.003P жолына, 220.11.003Q жолына қосымша нысан С бағанының 220.11.003Q жолына көшіріледі.
78. 220.11.003Н жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында көрсетілген ұйымның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ереженің 163-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында ол бойынша сақтандырушы-салық төлеуші Салық кодексінің 99-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақыларын төлейтін шарттың жасалған нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін төленуі тиіс (төленген) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
220.11.003Н жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 220.11.003Н жолына көшіріледі;
79. 220.11.005С жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес оған қатысты алдағы кезеңдердің шығыстарына жататын шығыстар жүргізілген тұлғаның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;

3) в графе С указывается буквенный индекс подстроки строки 220.11.003, которой соответствуют расходы, относящиеся к расходам будущих периодов (расходы по аудиторским (консультационным) услугам - "L"; расходы на рекламу - "М"; расходы по маркетингу - "N" и т.д.);
4) в графе D указывается сумма расходов будущих периодов на начало налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма расходов текущего налогового периода, относящаяся к будущим отчетным периодам;
6) в графе F указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы текущего налогового периода;
7) в графе G указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода (D + E - F). Данная сумма переносится в графу D дополнительной формы следующего налогового периода.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.11.005С переносится в строку 220.11.005С, графы G - в строку 220.11.011.
80. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
14. Составление приложения "Расходы по вознаграждению"
(Форма - 220.12)
Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса.
81. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 220.12.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.12.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
82. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строку 220.12.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.12.001В;
2) в строку 220.12.004 переносится сумма, отраженная в строке 220.12.002В;
3) в строке 220.12.005 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 220.12.003 и 220.12.004;
4) в строку 220.12.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.12.003;
5) в строке 220.12.007 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 220.12.005 и 220.12.006. Величина строки 220.12.007 переносится в строку 220.03.002.
83. Дополнительные формы к строкам 220.12.001, 220.12.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;

3) С бағанында алдағы кезеңдердің шығыстарына (аудиторлық (кеңес алу) қызмет көрсетулері бойынша - "L"; жарнамаға шығыстар - "M"; маркетинг бойынша шығыстар - "N") жататын шығыстар сәйкес келетін 220.11.003 жолының астыңғы жолының әріптік индексі көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңінің басына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында алдыңғы есепті кезеңдерге жататын ағымдағы салық кезеңінің шығыстары жатады;
6) F бағанында ағымдағы салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық кезеңінің соңына алдыңғы кезеңдер шығыстарының сомалары (D+E-F) көрсетіледі. Осы сома келесі салық кезеңінің қосымша нысанының D бағанына көшіріледі;
220.11.005Н жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.11.005Н жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 220.11.011 жолына көшіріледі.
80. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
14. "Сыйақы бойынша шығыстар" қосымшасын жасау
(220.12 нысан)
Бұл нысан Салық кодексінің 94-бабына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
81. "Кредиттер (займдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 220.12.001 жолы салық төлеуші резидентке төлейтін кредиттер (займдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 220.12.002 жолы салық төлеуші резидент емеске төлейтін кредиттер (займдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
82. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 220.12.003 жолына 220.12.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.12.004 жолына 220.12.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.12.005 жолына 220.12.003 және 220.12.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 220.12.006 жолына 220.12.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.12.007 жолында 220.12.005 және 220.12.006 жолдары бойынша ең төменгі сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі; 220.12.007 жолының шамасы 220.03.002 жолына көшіріледі.
83. 220.12.001, 220.12.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;

3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования, подлежит отражению в данной графе.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.12.001 переносится в строку 220.12.001А, графы F - в строку 220.12.001В, графы Е дополнительной формы к строке 220.12.002 переносится в строку 220.12.002А, графы F - в строку 220.12.002В.
84. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
15. Составление приложения
"Выплаченные сомнительные обязательства"
(Форма - 220.13)
85. Данная форма предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса, и для определения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса.
Выплаченные сомнительные и списанные обязательства подлежат отнесению на вычеты в течение срока исковой давности, установленного статьей 38 Налогового кодекса, с момента их включения в совокупный годовой доход.
86. В разделе "Сомнительные обязательства":
строка 220.13.001 предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
87. В разделе "Списанные обязательства":
строка 220.13.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 83 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
88. строка 220.13.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 220.13.001С и 220.13.002С. Величина строки 220.13.003 переносится в строку 220.03.003.
89. В разделе "Сомнительные требования":

3) С бағанында осы Ереженің 163-тармағына сәйкес кредитор-ұйымның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (займ) сомасы көрсетіледі. Кредитті (займды) шет ел валютасында алғанда кредитті (займды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
6) Ғ бағанында белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық осы бағанда көрсетілуге жатады.
220.12.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.12.001А жолына, Ғ бағаны - 220.12.001В жолына, 220.12.002 жолына қосымша нысан Е бағаны 220.12.002А жолына, Ғ бағаны - 220.12.002В жолына көшіріледі.
84. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
15. "Төленген күмәнді міндеттемелер"
қосымшасын жасау (220.13 нысан)
85. Бұл нысан Салық кодексінің 95-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелердің сомасын айқындауға және Салық кодексінің 96-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптардың сомасын айқындауға арналған.
Төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелер Салық кодексінің 38-бабымен белгіленген оларды жылдық жиынтық кіріске енгізген уақыттан бастап мерзімнің ескіруі ішінде шегерімге жатқызылуы тиіс.
86. "Күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
220.13.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
87. "Есептен шығарылған міндеттемелер" бөлімінде:
220.13.002 жолы Салық кодексінің 83-бабына сәйкес бұрын кіріс деп танылған, төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
88. 220.13.003 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс бұрын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын айқындауға арналған және 220.13.001С және 220.13.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалады. 220.13.003 жолының шамасы 220.03.003 жолына көшіріледі.
89. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:

строка 220.13.004 предназначена для отражения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.13.004В переносится в строку 220.03.004.
90. Дополнительные формы к строкам 220.13.001 и 220.13.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил кредитора, указанного в графе В;
4) в графе С указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других), подтверждающего возникновение кредиторской задолженности;
5) в графе D указывается дата (месяц, год) включения в доход суммы кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
6) в графе Е указывается сумма кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
7) в графе F указывается дата (месяц, год) погашения кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
8) в графе G указывается выплаченная сумма сомнительных либо списанных обязательств;
9) в графе Н указывается сумма кредиторской задолженности, ранее признанная сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы, подлежащая вычету и определяемая как наименьшая из сумм граф Е и G.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.13.001 переносится в строку 220.13.001А, графы G - в строку 220.13.001В, графы Н - в строку 220.13.001С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.13.002 переносится в строку 220.13.002А, графы G - в строку 220.13.002В, графы Н - в строку 220.13.002С.
91. Дополнительная форма к строке 220.13.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе С указывается дата и номер документа, по которому числится дебиторская задолженность у налогоплательщика;
5) в графе D указывается дата и номер решения суда о признании дебитора банкротом;
6) в графе E указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
7) в графе F указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);
8) в графе G указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе G, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
9) в графе H указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием, подлежащая вычету в пределах суммы, ранее включенной в доход.

220.13.004 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптардың сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.13.004В жолының шамасы 220.03.004 жолына көшіріледі.
90. 220.13.001 және 220.13.002 жолдарына қосымша нысандарда:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген кредитордың салық төлеушінің тіркеу нөмірі/ резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) С бағанында кредиторлық берешектің туындауын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) D бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасын кіріске енгізу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
6) Е бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) Ғ бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешекті өтеу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
8) G бағанында төленген күмәнді міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
9) Н бағанында бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған және шегерімге жатқызылатын кіріске жатқызылған әрі Е және G бағандары сомасының ең азы ретінде айқындалатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
220.13.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.13.001А жолына, G бағаны - 220.13.001В жолына, Н бағаны - 220.13.001С жолына көшіріледі.
220.13.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.13.002А жолына, G бағаны - 220.13.002В жолына, Н бағаны - 220.13.002С жолына көшіріледі.
91. 220.13.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушіде бар дебиторлық берешек бойынша құжат күні мен нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дебиторды банкрот деп тану туралы сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске G бағанында көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
8) H бағанында бұрын кіріске енгізілген сомалар шегінде шегеруге жатқызылуы тиіс күмәнді талап болып табылатын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.

Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.13.004 переносится в строку 220.13.004А, графы H - в строку 220.13.004В.
92. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
16. Составление приложения "Прочие вычеты"
(Форма 220.14)
93. Данная форма предназначена:
для определения суммы расходов, произведенных на научно-исследовательские, научно- технические работы, связанные с получением дохода, и подлежащие отнесению на вычеты в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
для определения суммы присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, которая подлежит отнесению на вычеты, за исключением подлежащих внесению в бюджет в соответствии с пунктом 5 статьи 92 Налогового кодекса;
для расчета суммы переносимых убытков от предпринимательской деятельности в соответствии со статьей 124 Налогового кодекса.
94. В разделе "Прочие вычеты":

220.13.004 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.13.004А жолына, Н бағаны - 220.13.004В жолына көшіріледі.
92. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
16. "Өзге де шегерімдер" қосымшасын жасау
(220.14-нысан)
93. Бұл нысан:
Салық кодексінің 98-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс және кіріс алумен байланысты жүргізілген ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға;
Салық кодексінің 92-бабы 5-тармағына сәйкес бюджетке енгізуге тиістілерден басқа, шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кіріс алумен байланысты тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын айқындауға;
Салық кодексінің 124-бабына сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
94. "Өзге де шегерімдер" бөлімінде:

1) строка 220.14.001 предназначена для отражения суммы расходов на научно-исследовательские, научно-технические работы, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.14.001 переносится в строку 220.03.005;
2) строка 220.14.002 предназначена для отражения суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 220.14.002 переносится в строку 220.03.010;

1) 220.14.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады. 220.14.001 жолының шамасы 220.03.005 жолына көшіріледі;
2) 220.14.002 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады. 220.14.002 жолының шамасы 220.03.010 жолына көшіріледі;

3) строка 220.14.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.14.003 переносится в строку 220.04.008.
95. Дополнительная форма к строке 220.14.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил;

3) 220.14.003 жолы өткен салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.14.003 жолының шамасы 220.04.008 жолына көшіріледі.
95. 220.14.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 163-тармағына сәйкес тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;

4) в графе D указываются номер и дата счета-фактуры, подтверждающего осуществление соответствующих научно-исследовательских, научно-технических работ;
5) в графе E указывается номер и дата акта выполненных научно-исследовательских и научно-технических работ;
6) в графе F указывается номер и дата проектно-сметной документации;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов на научно-исследовательские, научно-технические работы, связанных с получением доходов и подлежащих вычету.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 220.14.001 переносится в строку 220.14.001.
96. Дополнительная форма к строке 220.14.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика-/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил, указанной в графе B;
4) в графе C указываются номер и дата заключения договора (контракта) и (или) решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;
5) в графе D указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.14.002 переносится в строку 220.14.002.
97. Дополнительная форма к строке 220.14.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 220.04.004 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 220.04.007) переносится в данную графу. В случае, если в строке 220.04.004 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 220.04.006.
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, сооружений (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств), указанный в строке 220.06.002 (при положительном значении строки 220.04.004). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124 Налогового кодекса.

4) D бағанында ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарға сәйкес келетін жүзеге асыруларды растайтын шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында орындалған ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстар актісінің нөмірі мен күні;
6) F бағанында жобалық-сметалық құжаттаманың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында кірістерді алумен байланысты және шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстарына жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі.
220.14.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 220.14.001 жолына көшіріледі.
96. 220.14.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оған сәйкес салық төлеушіге (салық төлеуші) танылған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) және (немесе) сот шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
220.14.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 220.14.002 жолына көшіріледі.
97. 220.14.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) C бағанында бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Егер 220.04.004 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (220.04.007 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 220.04.004 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 220.04.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 220.06.002 жолында көрсетілген (220.04.004 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, ғимараттарды (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі.

6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 220.14.003 переносится в строку 220.14.003.
98. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
17. Составление приложения
"Расходы на социальные выплаты"
(Форма - 220.15)
99. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на социальные выплаты, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса.
100. В разделе "Расходы":
1) в строке 220.15.001А отражается сумма фактических расходов по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) в строке 220.15.001В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату временной нетрудоспособности работников;
3) в строке 220.15.001С отражается сумма расходов по оплате временной нетрудоспособности работников, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 220.15.001А и 220.15.001В;
4) в строке 220.15.002А отражается сумма фактических расходов по оплате отпусков по беременности и родам;
5) в строке 220.15.002В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату отпусков по беременности и родам;
6) в строке 220.15.002С отражается сумма расходов по оплате отпусков по беременности и родам, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 220.15.002А и 220.15.002В;
7) в строке 220.15.003А отражается сумма фактических расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
8) в строке 220.15.003В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
9) в строке 220.15.003С отражается сумма расходов по выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 220.15.003А и 220.15.003В;

6) Ғ бағанында Салық кодексінің 124-бабының 1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
220.14.003 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 220.14.003 жолына көшіріледі.
98. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
17. "Әлеуметтік төлемдерге шығыстар" қосымшасын жасау
(220.15 нысан)
99. Бұл нысан Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстарды айқындауға арналған.
100. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 220.15.001А жолында қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 220.15.001В жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеудің мөлшері көрсетіледі;
3) 220.15.001С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 220.15.001А және 220.15.001В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
4) 220.15.002А жолында жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 220.15.002В жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеудің мөлшері көрсетіледі;
6) 220.15.002С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 220.15.002А және 220.15.002В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
7) 220.15.003А жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 220.15.003В жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеудің мөлшері көрсетіледі;
9) 220.15.003С жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 220.15.003А және 220.15.003В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;

10) в строке 220.15.004 отражается начисленная сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
11) в строке 220.15.005А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
12) в строке 220.15.005В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
13) в строке 220.15.005С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 220.15.005А и 220.15.005В;
14) в строке 220.15.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 220.15.001С, 220.15.002С, 220.15.003С, 220.15.004, 220.15.005С. Величина строки 220.15.006 переносится в строку 220.03.006.
101. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
18. Составление приложения
"Расходы на обучение, повышение квалификации или переподготовку
работников и обучение физических лиц"
(Форма - 220.16)
102. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 100 Налогового кодекса.
103. В разделе "Расходы на обучение, повышение квалификации или переподготовку работников и обучение физических лиц":
1) строка 220.16.001 предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку работников и определяется сложением сумм строк 220.16.001А и 220.16.001В;
2) строка 220.16.001А предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку работников на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 220.16.001В предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения, повышение квалификации, переподготовку работников за пределами Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 220.16.002 предназначена для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения работников и определяется сложением сумм строк 220.16.002А и 220.16.002В;

10) 220.15.004 жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 220.15.005А жолында жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 220.15.005В жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы туралы заңымен белгіленген жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіби зейнетақы жарналарының мөлшері көрсетіледі;
13) 220.15.005С жолында жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіптiк зейнетақы жарналары бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 220.15.005А және 220.15.005В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
14) 220.15.006 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтiк төлемдерге арналған шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.15.001С, 220.15.002С, 220.15.003С, 220.15.004, 220.15.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалады. 220.15.006 жолының шамасы 220.03.006 жолына көшіріледі.
101. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
18. "Жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге,
қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға
шығыстары" қосымшасын жасау (220.16 нысан)
102. Бұл нысан Салық кодексінің 100-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес шегеруге жататын жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстарының сомаларын айқындауға арналған.
103. "Жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге немесе қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстары" бөлімінде:
1) 220.16.001 жолы жұмыскерлерді оқыту, біліктілігін көтеру, қайта даярлау төлемдеріне арналған шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және 220.16.001А және 220.16.001В жолдарын қоса отырып айқындалады;
2) 220.16.001А жолы Қазақстан Республикасы аумағында жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 220.16.001В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 220.16.002 жолы қызметкерлердің оқуға тапсырған кезде тұруына және тамағына, оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және 220.16.002А және 220.16.002В жолдарын қоса отырып айқындалады;

5) строка 220.16.002А предназначена для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения работников на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 220.16.002В предназначена для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения работников за пределами территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 220.16.003 предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения физических лиц, не являющихся работниками, и определяется сложением сумм строк 220.16.003А и 220.16.003А;
8) строка 220.16.003А предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения физических лиц на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
9) строка 220.16.003В предназначена для отражения суммы расходов на оплату обучения физических лиц за пределами Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
10) строка 220.16.004 предназначена для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения физических лиц, не являющихся работниками, и определяется сложением сумм строк 220.16.004А и 220.16.004В;
11) строка 220.16.004А предназначена для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения физических лиц, не являющихся работниками, на территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
12) строка 220.16.004В предназначена для отражения суммы расходов на проживание и питание, а также проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения физических лиц, не являющихся работниками, за пределами территории Республики Казахстан и заполняется на основании данных дополнительной формы;
13) строка 220.16.005 предназначена для отражения итоговой суммы расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц и определяется сложением сумм строк 220.16.005А и 220.16.005В;
14) в строке 220.16.005А указывается сумма расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц на территории Республики Казахстан и определяется сложением сумм строк 220.16.001А, 220.16.002А, 220.16.003А и 220.16.004А;

5) 220.16.002А Қазақстан Республикасы аумағында қызметкерлердің оқуға тапсырған кезде тұруына және тамағына, оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 220.16.002В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде қызметкерлердің оқуға тапсырған кезде тұруына және тамағына, оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 220.16.003 жолы жұмыскер емес жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және 220.21.003А және 220.21.003В жолдарын қоса отырып айқындалады;
8) 220.16.003А жолы Қазақстан Республикасы аумағында жеке тұлғаларды оқытуға шыққан шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
9) 220.16.003В жолы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
10) 220.16.004 жолы қызметкер емес жеке тұлғалардың оқуға тапсырған кезде тұруына және тамағына, оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған шығыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және 220.16.004А және 220.16.004В жолдарының қосындысымен айқындалады;
11) 220.16.004А жолында Қазақстан Республикасы аумағында қызметкер емес жеке тұлғалардың оқуға тапсырған кезде тұруына және тамағына, оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған шығыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
12) 220.16.004В жолында Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде қызметкер емес жеке тұлғалардың оқуға тапсырған кезде тұруына және тамағына, оқу орнына бару және оқу аяқталғаннан кейін қайту жолына кеткен шығыстар сомасын көрсетуге арналған шығыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
13) 220.16.005 жолында жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстардың жиынтық сомалары көрсетіледі және 220.16.005А және 220.16.005В жолдарының қосындысымен айқындалады;
14) 220.16.005А жолында Қазақстан Республикасы аумағында жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға кеткен шығыстардың жиынтық сомалары көрсетіледі және 220.16.001А, 220.16.002А, 220.16.003А және 220.16.004А жолдарының қосындысымен айқындалады;

15) в строке 220.16.005В указывается сумма расходов на обучение, повышение квалификации, переподготовку работников и обучение физических лиц за пределами Республики Казахстан и определяется сложением сумм строк 220.16.001В, 220.16.002В, 220.16.003В и 220.16.004В.
Величина строки 220.16.005 переносится в строку 220.03.007.
104. Дополнительная форма к строке 220.16.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил организации, производящей обучение, повышение квалификации, переподготовку работников, обучение физических лиц, не являющихся работниками;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика работника - обучаемого лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу-работнику с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение, повышение квалификации, переподготовку работника;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом-работником на обучение, повышение квалификации, переподготовку;
8) в графе Н указывается соответствующий код вида расхода:
1 - обучение;
2 - повышение квалификации;
3 - переподготовка;
9) в графе I указывается фактическая сумма расходов на оплату обучения, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается фактическая сумма расходов на оплату обучения, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 220.16.001 переносится в строку 220.16.001А; графы J - в строку 220.16.001В.
105. Дополнительная форма к строке 220.16.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил организации - получателя дохода;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации получателя доходов в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика работника;

15) 220.16.005В жолында Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жұмыскерлерді оқытуға, біліктілігін көтеруге, қайта даярлауға және жеке тұлғаларды оқытуға шығыстардың сомалары көрсетіледі және 220.16.001В, 220.16.002В, 220.16.003В және 220.16.004В жолдарының қосындысымен айқындалады. 220.16.005 жолының шамасы 220.03.007 жолына көшіріледі.
104. 220.16.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес жұмыскерлерді оқыту, біліктілігін арттыру, қайта даярлауды, жұмыскер болып табылатын жеке тұлғаларды оқытуды жүргізетін ұйымдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оқытушы ұйымның резиденттік елінің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында оқытушы тұлғаның жұмыскер салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақша алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем тікелей оқытушы ұйымға төленеді;
2 - төлем жұмыскер жеке тұлғаға оқытушы ұйымның көрсетілген сомасын кейін беру шартымен төленеді;
6) F бағанында жұмыскерді оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға оқытушы ұйыммен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында оқытуға, біліктілігін арттыруға, қайта даярлауға жеке тұлғамен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында шығыстың тиісті коды көрсетіледі:
1 - оқыту;
2 - біліктілігін арттыру;
3 - қайта даярлау;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) оқу төлеміне кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) оқу төлеміне кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
220.16.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 220.16.001А жолына, J - 220.16.001В жолына көшіріледі.
105. 220.16.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алатын ұйымның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес көрсетіледі;
3) С бағанында кіріс алатын ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында жұмыскердің салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

5) в графе Е указывается сумма фактических расходов на проживание и питание работника;
6) в графе F указывается предельная сумма расходов на проживание и питание, установленная Правительством Республики Казахстан;
7) в графе G указывается сумма расходов на проживание и питание работника, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах Е и F;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд работника к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения;
9) в графе I указывается сумма расходов на проживание и питание, фактических расходов на проезд работников к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан. Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H при отражении по данной строке в графе В регистрационного номера налогоплательщика-резидента Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма расходов на проживание и питание, фактически произведенных расходов на проезд работников к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан. Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H при отражении по данной строке в графе В кода страны резидентства нерезидента Республики Казахстан.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 220.16.002 переносится в строку 220.16.002А; графы J - в строку 220.16.002В.
106. Дополнительная форма к строке 220.16.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил организации, производящей обучение физического лица, не являющегося работником;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации обучающей организации в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается соответствующий код получателя денег от налогоплательщика:
1 - оплата производится непосредственно обучающей организации;
2 - оплата производится физическому лицу с условием последующей передачи указанной суммы обучающей организации;
6) в графе F указывается номер и дата заключения договора с обучающей организацией на обучение физического лица;
7) в графе G указывается номер и дата заключения договора с физическим лицом на обучение;

5) Е бағанында жұмыскердің тұруы мен тамағына кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген тұруы мен тамағына кеткен шығыстардың шектеулі сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында шегерімге жатқызылатын жұмыскердің тұруы мен тамағына кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі. Е және F бағандарында көрсетілген сомалардан ең азы ретінде айқындалады;
8) Н бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне төлеуге тиіс (төленген) жұмыскердің оқуға тапсырған кезде оқу орнына және оқуы аяқталған соң кейін қарай жолына кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне төлеуге тиіс (төленген) жұмыскердің тұруына және тамағына кеткен шығыстар, оқуға тапсырған кезде оқу орнына және оқуы аяқталған соң кейін қарай жолына кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі. Осы жолдың В бағанында Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетілген жағдайда G және Н бағандарының тиісті сомаларының қосындысымен айқындалады;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне төлеуге тиіс (төленген) жұмыскердің тұруына және тамағына кеткен шығыстар, оқуға тапсырған кезде оқу орнына және оқуы аяқталған соң кейін қарай жолына кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі. Осы жолдың В бағанында Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісінің резиденттік елінің коды көрсетілген жағдайда G және Н бағандарының тиісті сомаларының қосындысымен айқындалады;
220.16.002 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 220.16.002А жолына; J - 220.16.002В жолына көшіріледі.
106. 220.16.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес жұмыскер емес жеке тұлғаны оқытатын ұйымның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында оқытуды жүргізетін ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында жеке тұлғаны оқытатын салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеушіден ақша алушының тиісті коды көрсетіледі:
1 - төлем тікелей оқытушы ұйымға төленеді;
2 - төлем жұмыскер жеке тұлғаға оқытушы ұйымның көрсетілген сомасын кейін беру шартымен төленеді;
6) F бағанында жеке тұлғаны оқытуға оқытушы ұйыммен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында оқытуға жеке тұлғамен жасасқан шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;

8) в графе Н указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-резиденту Республики Казахстан;
9) в графе I указывается сумма, подлежащая выплате (выплаченная) обучающей организации-нерезиденту Республики Казахстан;
10) в графе J указывается период обучения;
11) в графе К указывается период исполнения физическим лицом обязательства отработать у налогоплательщика согласно договору.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 220.16.003 переносится в строку 220.16.003А; графы I - в строку 220.16.003В.
107. Дополнительная форма к строке 220.16.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 163 настоящих Правил организации, получателя дохода;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации получателя доходов, в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе В кода страны резидентства;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика обучаемого физического лица;
5) в графе Е указывается сумма фактических расходов на проживание и питание обучаемого физического лица;
6) в графе F указывается предельная сумма расходов на проживание и питание, установленная Правительством Республики Казахстан;
7) в графе G указывается сумма расходов на проживание и питание обучаемого физического лица, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах Е и F;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения;
9) в графе I указывается сумма расходов на проживание и питание, фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан. Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H, при отражении по данной строке в графе В регистрационного номера налогоплательщика-резидента Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма расходов на проживание и питание, фактически произведенных расходов на проезд обучаемого физического лица к месту учебы при поступлении и обратно после завершения учебы, подлежащая выплате (выплаченная) резидентам Республики Казахстан Определяется сложением соответствующих сумм по графам G и H, при отражении по данной строке в графе В кода страны резидентства нерезидента Республики Казахстан.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 220.16.004 переносится в строку 220.16.004А; графы J - в строку 220.16.004В.

8) Н бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резиденті емес - оқытушы ұйымға төлеуге тиіс (төленген) сома көрсетіледі;
10) J бағанында оқыту кезеңі көрсетіледі;
11) К бағанында жеке тұлғаның шартқа сәйкес салық төлеушіде жұмыспен өтеу міндетін орындау мерзімі көрсетіледі.
220.16.003 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 220.16.003А жолына; I - 220.16.003В жолына көшіріледі.
107. 220.16.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріс алатын ұйымның салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес көрсетіледі;
3) С бағанында кіріс алатын ұйымның резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған В бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
4) D бағанында оқытылатын жеке тұлғаның салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында оқытатын жеке тұлғаның тұруы мен тамағына кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген тұруы мен тамағына кеткен шығыстардың шектеулі сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында шегерімге жатқызылатын оқытылатын жеке тұлғаның тұруы мен тамағына кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі. Е және F бағандарында көрсетілген сомалардан ең азы ретінде айқындалады;
8) Н бағанында оқытылатын жеке тұлғаның оқуға тапсырған кезде оқу орнына және оқуы аяқталған соң кейін қарай жолына кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының резиденттеріне төлеуге тиіс (төленген) оқытылатын жеке тұлғаның тұруына және тамағына кеткен шығыстар, оқуға тапсырған кезде оқу орнына және оқуы аяқталған соң кейін қарай жолына кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі. Осы жолдың В бағанында Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісінің тіркеу нөмірі көрсетілген жағдайда G және Н бағандарының тиісті сомаларының қосындысымен айқындалады;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының резидентіне төлеуге тиіс (төленген) оқытылатын жеке тұлғаның тұруына және тамағына кеткен шығыстар, оқуға тапсырған кезде оқу орнына және оқуы аяқталған соң кейін қарай жолына кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі. Осы жолдың В бағанында Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісінің резиденттік елінің коды көрсетілген жағдайда G және Н бағандарының тиісті сомаларының қосындысымен айқындалады;
220.16.004 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 220.16.004А жолына; J - 220.16.004В жолына көшіріледі.

108. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
19. Составление приложения
"Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и
другие вычеты по фиксированным активам"
(Форма - 220.17)
109. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения в соответствии с параграфом 3 раздела 4 Налогового кодекса, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I группы) над стоимостным балансом подгруппы (группы) в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса.
110. В разделе "Здания, сооружения (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств)":
строка 220.17.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, сооружениям (за исключением нефтяных, газовых скважин и передаточных устройств) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
111. В разделе "Оставшиеся группы фиксированных активов":
строка 220.17.002 предназначена для отражения вычетов по оставшимся группам фиксированных активов и заполняется на основании данных дополнительной формы.
112. В разделе "Всего по фиксированным активам":
строка 220.17.003 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по фиксированным активам. Определяется как сумма соответствующих строк 220.17.001, 220.17.002.
113. В разделе "Прочие":
1) строка 220.17.004 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы (группы). Определяется сложением отрицательных сумм графы I дополнительной формы к строке 220.17.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 220.06.001, и графы I дополнительной формы к строке 220.17.002;
2) строка 220.17.005 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 220.17.003Е переносится в строку 220.03.011А.
Величина строк 220.17.003К переносится в строку 220.03.011С.
Величина строк 220.17.003J переносится в строку 220.03.011D.
Величина строк 220.17.003F, 220.17.003H и 220.17.005С переносятся в строку 220.03.011Е.
Величина строки 220.17.004 переносится в строку 220.01.008.

108. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
19. "Кесімді активтер бойынша амортизациялық
аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да
шегерімдер" - қосымшасын жасау (220.17 нысан)
109. Бұл нысан Салық кодексінің 4-бөлімі 3-параграфына сәйкес салық салу мақсатында кесімді активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ Салық кодексінің 87-бабына сәйкес шағын топтың (топтың) теңгермелік құнынан есептен шыққан кесімді активтердің (топтың І активінен басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.
110. "Үйлер, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда)" бөлімінде:
220.17.001 жолы үй-жайлар, ғимараттар (мұнай, газ ұңғымалары мен беріліс құрылғыларын қоспағанда) бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
111. "Тіркелген активтердің қалған тобы" бөлімінде:
220.17.002 жолы тіркелген активтердің қалған шағын тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
112. "Тіркелген активтер бойынша барлығы" бөлімінде:
220.17.003 жолы тіркелген активтер бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 220.17.001 және 220.17.002 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
113. "Басқалары" бөлімінде:
1) 220.17.004 жолы шағын топтың (топтың) құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 220.17.001 жолына қосымша нысан I бағанының, 220.06.001 жолына қосымша нысанның F бағанында көрсетілген сомаларды қоспағанда, және 220.17.002 жолына қосымша нысанның I бағанының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 220.17.005 жолы Салық кодексінің 113-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жал келісім-шартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
220.17.003Е жолының шамасы 220.03.011А жолына көшіріледі.
220.17.003К жолының шамасы 220.03.011С жолына көшіріледі.
220.17.003J жолының шамасы 220.17.011D жолына көшіріледі.
220.17.003F, 220.17.003Н және 220.17.005С жолдарының шамасы 220.03.011E жолына көшіріледі. 220.17.004 жолының шамасы 220.01.008 жолына көшіріледі.

114. Дополнительные формы к строкам 220.17.001, 220.17.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код основных средств по I группе фиксированных активов в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов" или наименование группы по II, III и IV группам фиксированных активов, по которым производится исчисление амортизационных отчислений налогоплательщиком согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается номер группы фиксированных активов для исчисления амортизационных отчислений согласно статье 107 и пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
4) в графе D указываются предельные нормы амортизации в процентах в соответствии с пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе (группе), но не выше предельных, указанных в графе D;
6) в графе F указываются по каждой налоговой подгруппе (группе) указывается величина стоимостного баланса подгруппы (группы) на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы P дополнительной формы к строкам 220.17.001, 220.17.002, 220.17.003 и 220.17.005 G за предыдущий налоговый период;
7) в графе G в разрезе подгрупп (групп) отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставной капитал основных средств и нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость указанных основных средств и нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, определенная в графе J дополнительной формы к строке 220.18.001 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации фиксированных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, сумма страховых выплат по застрахованным фиксированным активам при их списании, утрате, порче, уничтожении, потере, а также суммы, определенные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 109 Налогового кодекса при прочем выбытии фиксированных активов;
9) в графе I определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (F+ G-H);

114. 220.17.001, 220.17.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Негізгі қорлардың жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес тіркелген активтердің I тобы бойынша негізгі құралдар коды немесе Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес салық төлеуші амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін тіркелген активтердің II, III және IV топтары бойынша тобының атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 107-бабы мен 110-бабының 1-тармағына сәйкес амортизациялық аударымдарды есептеу үшін тіркелген активтер тобының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес амортизацияның шекті нормалары пайызбен көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ (топ) бойынша пайызбен, бірақ D бағанында көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір салық шағын тобы (тобы) бойынша өткен салық кезеңі үшін 220.17.001, 220.17.002, 220.17.003, 220.17.005G жолдарына қосымша нысандардың Р бағанының тиісті жолдарында қалыптасатын есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың (топтың) құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
7) G бағанында шағын топтар (топтар) бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің жарғылық капиталына салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген негізгі активтердің және материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің 106-бабына сәйкес айқындалады. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 220.18.001 жолына қосымша нысанның J бағанында айқындалған Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
8) Н бағанында жарғылық капиталға салым ретінде тіркелген активтерді сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сақтандырылған тіркелген активтер бойынша сақтандыру төлемдерінің сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 109-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған тіркелген активтерді өзге шығару кезіндегі сома көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (F+G-Н) айқындалады;

10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 107 Налогового кодекса (I х E);
11) в графе K указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, относимых на вычеты в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, связанных с заменой деталей (частей) и компонентов основных средств, производимых в целях сохранения и поддержания технического состояния основного средства в соответствии с технической документацией, которые не увеличивают нормативного срока службы и не повышают производственной мощности основных средств;
12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, указанных в пункте 1 статьи 113 Налогового кодекса, за исключением расходов на ремонт, отраженных в графе К;
13) в графе M указывается сумма фактических расходов, подлежащих отнесению на вычеты в пределах норм, установленных пунктом 2 статьи 113 Налогового кодекса;
14) в графе N указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе М, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам в соответствии с пунктами 2-1 и 5 статьи 113 Налогового кодекса;
15) в графе O отражается стоимостный баланс подгруппы (группы), величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111 Налогового кодекса;
16) в графе P отражается стоимостный баланс подгруппы (группы) на конец отчетного налогового периода, равный положительной сумме, отраженной в графе I, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы (группы) выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса;
17) в графе Q отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (I - J + N - O - P). В случае выбытия всех фиксированных активов подгруппы (по I группе) в данной графе отражается ноль. В случае выбытия всех фиксированных активов группы (по II, III и IV группам) величина по данной графе определяется без учета отрицательного значения по графе I.
Итоговая величина:
графы F дополнительной формы к строке 220.17.001 переносится в строку 220.17.001А, графы G - в строку 220.17.001В, графы Н - в строку 220.17.001С, графы I - в строку 220.17.001D, графы J - в строку 220.17.001E, графы K - в строку 220.17.001F, графы L - в строку 220.17.001G, графы M - в строку 220.17.001H, графы N - в строку 220.17.001I, графы O - в строку 220.17.001J, графы P - в строку 220.17.001K, графы Q - в строку 220.17.001L;
графы F дополнительной формы к строке 220.17.002 переносится в строку 220.17.002А, графы G - в строку 220.17.002В, графы H - в строку 220.17.002С, графы I - в строку 220.17.002D, графы J - в строку 220.17.002E, графы K - в строку 220.17.002F, графы L - в строку 220.17.002G, графы M - в строку 220.17.002H, графы N - в строку 220.17.002I, графы O - в строку 220.17.002J, графы P - в строку 220.17.002K, графы Q - в строку 220.17.002L;

10) J бағанында Салық кодексінің 107-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес (I х Е) есептелген есепті салық кезеңдегі амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің 113-бабы 1-тармағында көрсетілген, Салық кодексінің 92-бабына сәйкес шегеруге жататын негізгі құралдардың нормативтік қызмет мерзімінен асырмайтын және өндіріс қуатын арттырмайтын техникалық құжаттарға сәйкес негізгі құралдың техникалық жай-күйін сақтау және ұстап тұру мақсатында өндірілетін негізгі құралдардың детальдары (бөліктерін) мен компоненттерін ауыстырумен байланысты жөндеуге шыққан нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген жөндеуге шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 113-бабына 1-тармағында көрсетілген негізгі құралдарды жөндеуге шыққан нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің 113-бабы 2-тармағында белгіленген нормалар шегінде шегеруге жатқызылуы тиіс нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 113-бабының 1, 2 және 5 тармақтарына нақты шығыстарға барабар тиісті шағын топтың теңгерме құны өсетін М бағанында көрсетілген сомадан асатын, салық төлеуші негізгі құралдарға жөндеу жүргізген нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің 111-бабының 2-тармағына сәйкес 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында егер Салық кодексінің 111-бабының 1-тармағына сәйкес осы шағын топтың (топтың) барлық кесімді активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, I бағанында көрсетілген оң сомасына тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың (топтың) теңгерімдік құны көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағында көзделген түзетулер (I - J + N - O - Р) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі. Шағын топтың (I тобы бойынша) барлық тіркелген активтері шығарылған жағдайда осы бағанда нөл көрсетіледі. Топтың (II, III және IV топтары бойынша) барлық тіркелген активтері шығарылған жағдайда осы баған бойынша шама I бағаны бойынша теріс мәні есепке алынбай айқындалады.
Жиынтық шама:
220.17.001 жолға қосымша нысанның F бағаны 220.17.001А жолына, G бағаны - 220.17.001В жолына, H бағаны - 220.17.001С жолына, I бағаны - 220.17.001D жолына, J бағаны - 220.17.001Е жолына, К бағаны - 220.17.001F жолына, L бағаны - 220.17.001G жолына, М бағаны - 220.17.001Н жолына, N бағаны - 220.17.001I жолына, О бағаны - 220.17.001J жолына, Р бағаны - 220.17.001К жолына, Q бағаны -220.17.001L жолына көшіріледі;
220.17.002 жолға қосымша нысанның F бағаны 220.17.002А жолына, 220.17.002 жолға қосымша нысанның G бағаны 220.17.002В жолына, H бағаны - 220.17.002С жолына, I бағаны - 220.17.002D жолына, J бағаны - 220.17.002Е жолына, К бағаны - 220.17.002F жолына, L бағаны - 220.17.002G жолына, М бағаны - 220.17.002Н жолына, N бағаны - 220.17.002І жолына, О бағаны - 220.17.002J жолына, Р бағаны - 220.17.002К жолына, Q бағаны - 220.17.002L жолына көшіріледі;

Отрицательные суммы графы I дополнительной формы к строке 220.17.001, за исключением сумм, отраженных в графе F дополнительной формы к строке 220.06.001, и графы I дополнительной формы к строке 220.17.002 переносятся в строку 220.17.004.
115. Дополнительная форма к строке 220.17.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
3) в графе С указывается код арендованных основных средств в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов", используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
4) в графе D указывается номер группы основных средств, указанных в графе D, согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
6) в графе F указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
7) в графе G общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных в течение отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
9) в графе I указывается сумма расходов на ремонт, не возмещаемая арендодателем и подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса. Данная сумма не должна превышать сумму невозмещаемых расходов на ремонт, которая определяется как разница сумм граф H и I (H - I);
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.17.005 переносится в строку 220.17.005А, графы G - в строку 220.17.005B, графы H - в строку 220. 17.005С, графы I - в строку 220.17.005D.
116. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
20. Составление приложения - "Амортизационные отчисления
по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию"
(Форма - 220.18)
117. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.

220.17.001 жолға қосымша нысанның F бағанында көрсетілген сомаларды қоспағанда 220.06.001 жолға қосымша нысанның І бағаны мен 220.17.002 жолға қосымша нысанның І бағаны бойынша теріс сомалар 220.17.004 жолына көшіріледі.
115. 220.17.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) C бағанында жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 110-бабындағы 1-тармаққа сәйкес, D бағанында көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында негізгі құралдар жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында жал шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жалдау төлемінің сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінің ішінде жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында жалға берушімен өтеуге жататын жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің 113-бабының 4-тармағына сәйкес шегерімге жататын және жалға берушімен өтелмейтін жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы сома Н және I (Н - I) бағандарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын өтелмейтін жөндеуге шығыстар сомасынан аспауы керек;
220.17.005 жолына қосымша нысанның F бағанының жиынтық шамасы 220.17.005А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 220.17.005В жолына, Н бағанының жиынтық шамасы 220.17.005C жолына, I бағанының жиынтық шамасы 220.17.005D жолына көшіріледі.
116. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
20. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген
активтер бойынша амортизациялық аударымдар"
- қосымшасын жасау (220.18 нысан)
117. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.

118. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 220.18.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 220.18.001В переносится в строку 220.03.011В.
119. Дополнительная форма к строке 220.18.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается код фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан "Классификатор основных фондов";
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, установленные пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса. При этом, по фиксированных активам, впервые введенным на территории Республики Казахстан в предыдущих налоговых периодах, по которым была применена двойная норма амортизации графы F, G, H, K не заполняются;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе Е;
7) в графе G указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110 Налогового кодекса (F х 2);
8) в графе H указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
9) в графе I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (H x G);
10) в графе J определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых для получения совокупного годового дохода (H - I). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы G дополнительной формы к строкам 220.17.001, 220.17.002 следующего налогового периода;

118. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
220.18.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады. 220.18.001В жолының шамасы 220.03.011В жолға көшіріледі.
119. 220.18.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтердің "Негізгі қорлар жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес коды көрсетіледі;
3) С бағанында Қазақстан Республикасының аумағында тиісті тіркелген активті іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағына сәйкес тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 110-бабының 1-тармағында белгіленген тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша пайызбен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі. Бұл ретте F, G, H, K бағандарының қос амортизация нормасын қолданылған өткен салық кезеңдеріндегі Қазақстан Республикасы аумағында алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша толтырылмайды;
6) F бағанында Е бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша пайызбен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес (F х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
8) Н бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
9) І бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (Н х G) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
10) J бағанында ағымдағы салық кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (Н - І) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 220.17.001, 220.17.002 жолдарға қосымша нысанның G бағанының тиісті жолдарына көшіріледі;

11) в графе K указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива в случае его реализации до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 220.18.001 переносится в строку 220.18.001А, графы I - в строку 220.18.001В, графы J - в строку 220.18.001С.
120. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
21. Составление приложения "Исчисление налогооблагаемого дохода,
подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с
международным договором" (Форма - 220.19)
121. Данная форма предназначена для определения суммы налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения согласно международному договору об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов и имущества (капитал), заключенному Республикой Казахстан (далее - международный договор), в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса.
Форма 220.19 заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора. К данной форме прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика - нерезидента.
122. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) полное наименование применяемого международного договора;
2) применяемый метод исчисления расходов (в соответствующей ячейке указывается один из методов).
123. В разделе "Расчет":
1) строка 220.19.001 предназначена для отражения общей суммы совокупного годового дохода, полученного налогоплательщиком-нерезидентом из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, определенная как разница показателей строк 220.01.019 и 220.02.001 (220.01.019-220.02.001);
2) строка 220.19.002 предназначена для отражения суммы дохода от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан полученного из источников в Республике Казахстан, исчисленного на основании ведения раздельного учета таких доходов в бухгалтерском учете в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса;
3) строка 220.19.003 предназначена для отражения общей суммы вычитаемых расходов, понесенных налогоплательщиком-нерезидентом в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.03.017;

11) К бағанында пайдаланудың үш жыл кезеңі өткенге дейін сатқан жағдайда тиісті тіркелген активтің жойылған күні көрсетіледі.
220.18.001 жолға қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 220.18.001A жолына, І бағаны - 220.18.001В жолына, J бағаны - 220.18.001С жолына көшіріледі.
120. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
21. "Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан
босатылуға жататын салық салынатын кірісті есептеу"
- қосымшасын жасау (220.19 нысан)
121. Осы нысан Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуға жол бермеу және кірістер мен мүліктерге (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарт ережелері (бұдан әрі - халықаралық шарт) бойынша салық салудан босатылатын салық салынатын кіріс сомасын айқындауға арналған.
220.19 нысанын Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, халықаралық шарт ережелерін қолдануға құқығы бар резидент емес толтырады. Бұл нысанға салық төлеуші-резидент еместің резиденттігін растайтын құжат қоса тіркеледі.
122. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) қолданылатын халықаралық шарттың толық атауы;
2) шығыстарды есептеудің қолданылатын әдісі (тиісті торкөзде әдістердің бірі көрсетіледі).
123. "Есеп" бөлімінде:
1) 220.19.001 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған жиынтық жылдық табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 220.01.019 және 220.02.001 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалған сома көшіріледі (220.01.019-220.02.001);
2) 220.19.002 жолы Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепте осындай кірістерге бөлек есеп жүргізу негізінде есептелген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған халықаралық жүк тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
3) 220.19.003 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу үшін шеккен шығыстарының шегерілетін жалпы сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 220.03.017 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

4) строка 220.19.004 предназначена для отражения суммы расходов, понесенных налогоплательщиком в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
5) строка 220.19.005 предназначена для отражения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором. Данные строки 220.19.005 исчисляются как разница между данными строк 220.19.002 и 220.19.004.
Величина строки 220.19.005 переносится в строку 220.04.003А.
124. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
22. Составление приложения
"Зачет иностранного налога" (Форма - 220.20)
125. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и уплаченных налогов.
126. В разделе "Доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 220.20.001 предназначена для определения общей суммы налога с доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
127. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 220.20.002 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
128. В разделе "Всего":
строка 220.20.003 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 220.20.001С, и 220.20.002С.
Величина строки 220.20.003 переносится в строку 220.21.003А.

4) 220.19.004 жолы салық төлеушінің халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
5) 220.19.005 жолы халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кіріс сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолдар Салық төлеуші шығыстарды есептеудің тура әдісін қолданған жағдайда осы жолда бухгалтерлік есепте осындай шығыстарды есептеудің бөлек әдісін қолдану негізінде есептелген құжаттармен расталған сома көрсетіледі. 220.19.005 жолының деректері 220.19.002 және 220.19.004 жолдары арасындағы айырмасы ретінде есептеледі. 220.19.005 жолының шамасы 220.04.003А жолына көшіріледі.
124. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
22. "Шетелдік салық есебі" - нысанын жасау
(220.20 нысан)
125. Бұл нысан Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел мемлекеттеріндегі көздерден алынған кіріс және төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.
126. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс" бөлігінде:
220.20.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
127. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)":
220.20.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
128. "Барлығы" бөлігінде:
220.20.003 жолы 220.20.001С, 220.20.002С, 220.20.003С, 220.20.004С, 220.20.005С, 220.20.006С жолдарында айқындалған, Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 220.20.003 жолының шамасы 220.21.003А жолына көшіріледі.

129. Дополнительная форма к строке 220.20.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 161 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по государствам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код государства-источника выплаты дохода согласно пункту 163 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждому государству-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству по каждому виду дохода и ставке уплаченного налога;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующего государства-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждом государстве-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию;
8) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
9) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.20.001 переносится в строку 220.20.001A, графы F - в строку 220.20.001B, графы H - в строку 220.20.001C.
10) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
130. Дополнительная форма к строке 220.20.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код государства-источника выплаты дохода согласно пункту 163 настоящих Правил;

129. 220.20.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереже 161-тармағының 2-тармақшасына сәйкес сомасы төлем көзі - мемлекет бойынша ашылатын тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 163-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - мемлекет коды көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - мемлекет бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел елінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел елі бойынша әрбір кіріс түрі және төленген салық ставкасы бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады;
7) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
8) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
9) Н бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
220.20.001 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 220.20.001А жолына, F бағаны - 220.20.001В жолына, Н бағаны - 220.20.001С жолына көшіріледі.
10) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
130. 220.20.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 163-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - мемлекетінің коды көрсетіледі;

3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждому государству-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству по каждой ставке уплаченного налога;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующего государства-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждом государстве-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса;
7) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указывается фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию;
8) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 220.20.002 переносится в строку 220.20.002A, графы E - в строку 220.20.002B, графы G - в строку 220.20.002C.
131. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
23. Составление приложения
"Исчисление налогового обязательства"
(Форма - 220.21)
132. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы индивидуального подоходного налога и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода, а также для представления общих данных по индивидуальному предпринимателю.
133. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 220.21.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 220.04.009;

3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел елінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел елі бойынша әрбір төленген салық ставкасы бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының қосындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
8) G бағанында Салық кодексінің 129-бабының ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
220.20.002 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 220.20.002А жолына, Е бағаны - 220.20.002В жолына, G бағаны - 220.20.002С жолына көшіріледі.
131. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
23. "Салық міндеттемесін есептеу"
- қосымшасын жасау (220.21 нысан)
132. Бұл нысан салық төлеушінің жеке табыс салығы сомасын есептеуіне және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке жатқызулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды, сондай-ақ заңды тұлға бойынша жалпы деректерді көрсетуге арналған.
133. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 220.21.001 жолында 220.04.009 жолында айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 220.21.002 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога по ставкам, установленным пунктами 1 статьи 145 Налогового кодекса. Величина строки 220.21.002 переносится в строку 220.00.006;
3) в строке 220.21.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 220.21.003А и 220.21.003В. Величина строки 220.21.003 переносится в сроку 220.00.007;
4) в строке 220.21.003А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.20.003;
5) в строке 220.21.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм вознаграждения и выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 220.09.001В, 220.09.002D и 220.09.003D;
6) в строке 220.21.004 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный налоговый период, определяемая как разница строк 220.21.002 и 220.21.003. Величина строки 220.21.004 переносится в строку 220.00.008;
7) строка 220.21.005 заполнению не подлежит;
8) строка 220.21.005А заполнению не подлежит;
9) строка 220.21.005В заполнению не подлежит;
10) строка 220.21.006 заполнению не подлежит;
11) строка 220.21.007 заполнению не подлежит.
134. В разделе "Другая информация":
в строке 220.21.008 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики.
135. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
24. Составление приложения
"Доход, полученный в стране с льготным налогообложением"
(Форма - 220.22)
136. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.
137. В разделе "Расчетные показатели":
строка 220.22.001 предназначена для отражения общей суммы прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан и определяемой в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 220.22.001 переносится в строку 220.04.002.

2) 220.21.002 жолында Салық кодексінің 145-бабының 1-тармағында белгіленген ставка бойынша Жеке табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі. 220.21.002 жолының шамасы 220.00.006 жолына көшіріледі;
3) 220.21.003 жолында 220.21.003А және 220.21.003В жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын, салық кезеңі ішінде жүргізілген есептің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.21.003 жолының шамасы 220.00.007 жолына көшіріледі;
4) 220.21.003А жолында осы Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген, Салық кодексінің 129-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.20.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.21.003В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (алынған) сыйақылар мен ұтыстардан ұсталған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.09.001В, 220.09.002D және 220.09.003D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.21.004 жолында 220.21.002 және 220.21.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған есепті салық кезеңі үшін жеке табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі. 220.21.004 жолының шамасы 220.00.008 жолына көшіріледі;
7) 220.21.005 жолы толтырылуға жатпайды;
8) 220.21.005А жолы толтырылуға жатпайды;
9) 220.21.005В жолы толтырылуға жатпайды;
10) 220.21.006 жолы толтырылуға жатпайды;
11) 220.21.007 жолы толтырылуға жатпайды.
134. "Басқа ақпарат" бөлімінде:
220.21.008 жолында статистика органдарының деректері бойынша Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес кәсіпкерлік қызмет түрлері көрсетіледі.
135. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
24. "Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған кіріс"
қосымшасын жасау (220.22 нысан)
136. Осы нысан салық төлеуші-резиденттің Салық кодексінің 130-бабына сәйкес салық төлеуші-резиденттің салық салынатын кірісіне қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес-заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабының 2-тармағымен қарастырылған.
137. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
220.22.001 жолы Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын және Салық кодексінің 130-бабына сәйкес айқындалатын пайдаларының жалпы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.22.001 жолының шамасы 220.04.002 жолына көшіріледі.

138. Дополнительная форма к строке 220.22.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица- нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика - резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %;
3) в графе С указывается код страны резидентства - нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 163 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 162 настоящих Правил, по которой определена сумма прибыли нерезидента;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе H указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100 % ((GхE)/100 %), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 220.22.001 переносится в строку 220.22.001.
139. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
25. Составление приложения "Налогооблагаемый доход,
подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными
международными договорами" (Форма - 220.23)
140. Данная форма предназначена для определения сумм налогооблагаемого дохода налогоплательщика, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения.
141. В разделе "Расчетные показатели":
строка 220.23.001 предназначена для отражения общей суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, за исключением международных договоров об избежании двойного налогообложения, и заполняется на основании дополнительной формы.
Величина строки 220.23.001 переносится в строку 220.04.003В.
Дополнительная форма к строке 220.23.001:

138. 220.22.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші-резиденттің үлесі 10 пайыздан көп үлесті құрайтын заңды тұлға-резидент еместің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеуші-резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық төлеуші-резиденттің В бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайызға көрсетіледі;
6) F бағанында осы Ережелердің 162-тармағына сәйкес резидент еместің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі. В бағанында көрсетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген сол сияқты резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанында 100 пайыз ((GхЕ)/100 пайыз) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші-резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлға-резидент еместің салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
220.22.001 жолына қосымша нысанның I бағанының жиынтық шамасы 220.22.001 жолына көшіріледі.
139. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
25. "Өзге халықаралық шарттарға сәйкес салық
салудан босатуға жататын салық салынатын кіріс"
қосымшасын жасау (220.23 нысан)
140. Қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық төлеушінің салық салынатын кірісінің сомаларын айқындауға арналған.
141. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
220.23.001 жолы қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қоспағанда, халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатуға жататын салық салынатын кірістің жалпы сомаларын айқындауға арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады. 220.23.001 жолының шамасы 220.04.003В жолына көшіріледі.
220.23.001 жолына қосымша нысанда:

142. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
26. Составление приложения "Безвозмездно
переданное имущество некоммерческим организациям и
спонсорская помощь" (Форма - 220.24)
143. Данная форма предназначена для определения суммы безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям и определения суммы оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в соответствии с подпунктом 28-1) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.

142. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
26. "Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз берілген
мүлік және демеушілік көмек" қосымшасын жасау
(220.24 нысан)
143. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомаларын айқындауға және Салық кодексінің 10-бабы 1-тармағының 28-1) тармақшасына сәйкес салық төлеуші көрсеткен демеушілік көмектің сомасын айқындауға арналған.

144. В разделе "Безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям":
строка 220.24.001 предназначена для отражения стоимости безвозмездно переданного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода некоммерческим организациям и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.24.001 переносится в строки 220.04.007А.
145. В разделе "Спонсорская помощь":
строка 220.24.002 предназначена для отражения суммы оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в течение налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы. Величина строки 220.24.001 переносится в строки 220.04.007В.

144. "Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз берілген мүлік" бөлімінде:
220.24.001 жолы есепті салық төлеушілермен салық кезеңі ішінде коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады. 220.24.001 жолының шамасы 220.04.007А жолына көшіріледі.
145. "Демеушілік көмек" бөлімінде:
220.24.002 жолы салық кезеңі ішінде салық төлеуші көрсеткен демеушілік көмек сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады. 220.24.001 жолының шамасы 220.04.007В жолына көшіріледі.

4) в графе D указывается номер и дата документа, подтверждающего передачу имущества в виде спонсорской помощи;
5) в графе Е указывается стоимость имущества, переданного в виде спонсорской помощи.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.24.002 переносится в строку 220.24.002.
148. В поле "Ф.И.О. налогоплательщика, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность, заполнившего данную форму.
27. Составление приложения
"Доходы из иностранных источников"
(Форма - 220.25)
149. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 79 и 80 Налогового кодекса. При этом такие доходы подлежат отражению в строках 220.01.001-220.01.018 Декларации.
150. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
151. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 220.25.001 предназначена для отражения суммы доходов, полученных (подлежащих получению) налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах, не связанных с постоянным учреждением, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.25.002 предназначена для отражения суммы доходов, полученных (подлежащих получению) налогоплательщиком - резидентом Республики Казахстан из источников в иностранных государствах от осуществления предпринимательской деятельности в иностранных государствах через постоянное учреждение, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 220.25.003 предназначена для отражения итоговой суммы доходов, полученных (подлежащих получению) налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая определяется как сумма показателей строки 220.25.001 и 220.25.002.
Величина строки 220.25.003 переносится в строку 220.00.013.
152. Дополнительная форма к строке 220.25.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 163 настоящих Правил;
3) в графе С указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 161 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;

4) D бағанында демеушілік көмек түрінде мүлікті беруді растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында демеушілік көмек түрінде берілген мүлік құны көрсетіледі.
220.24.002 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 220.24.002 жолына көшіріледі.
148. "Осы нысанды толтырған салық төлеушінің аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
27. "Шетел көздерінен табыстар" қосымшасын жасау
(220.25 нысан)
149. Осы нысан резидент салық төлеушінің міндетті тәртіпте толтыруына жатады және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған (алынуға жататын) және Салық кодексінің 79-80-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын кірістерді көрсетуге арналған. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 220.01.001-220.01.018 жолдарында көрсетілуі тиіс.
150. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация өткізілетін салық кезеңі.
151. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 220.25.001 жолы Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекеттеріндегі көздерден алған (алуға жататын) кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 220.25.002 жолы Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі шетел мемлекеттеріндегі көздерден тұрақты мекеме арқылы кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырудан алған (алуға жататын) кірістер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 220.25.003 жолы 220.25.001 және 220.25.002 жолдарының көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс (шетел мемлекеттеріндегі) көздерден алған (алуға жататын) кірістерінің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
220.25.003 жолының шамасы 220.00.013 жолына көшіріледі.
152. 220.25.001 жолына қосымша нысанда:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 163-тармағына сәйкес кіріс төлейтін резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 161-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемесіне байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден алған кірісі түрінің коды көрсетіледі;

162. При заполнении кода валюты указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
163. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
164. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).

162. Валюта кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері" 10-қосымшаға сәйкес сандық кодтауды пайдалану қажет.
163. Ел кодын толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің" 6-қосымшасына сәйкес елдерді сандық кодтауды пайдалану қажет.
164. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 - Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 - Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 - Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 - Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 - Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 - Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 - Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 - Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 - Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 - Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 - Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 - Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 - Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 - Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 - "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 - Әуе қатынасы туралы келісім;
19 - "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 - "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 - Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).

165. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку классов страхования:
1) 01 - страхование автомобильного транспорта;
2) 02 - страхование железнодорожного транспорта;
3) 03 - страхование воздушного транспорта;
4) 04 - страхование водного транспорта;
5) 05 - страхование грузов;
6) 06 - страхование имущества, за исключением классов, указанных в подпунктах 1)-5) настоящего пункта;
7) 07 - страхование предпринимательского риска;
8) 08 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
9) 09 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев железнодорожного транспорта;
10) 10 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
11) 11 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
12) 12 - страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика;
13) 13 - страхование гражданско-правовой ответственности по договору;
14) 14 - страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда, за исключением классов, указанных в подпунктах 8)-12) настоящего пункта.
166. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 - адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3002 - алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3003 - возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью физического лица, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3004 - вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, имеющих лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и вознаграждение по долговым ценным бумагам;
3005 - доходы от операций с государственными ценными бумагами и агентскими облигациями;
3006 - дивиденды по паям паевых и акциям акционерных инвестиционных фондов, а также доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;
3007 - все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, органов и учреждений уголовно- исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
3008 - выигрыши по лотерее в пределах 50 процентов от минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3009 - выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств государственного бюджета и грантов, в размере минимальной заработной платы, установленной законодательным актом Республики Казахстан на соответствующий год;
3010 - выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда);
3011 - выплаты в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3012 - выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
3013 - доходы участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, инвалидов I и II групп, а также одного из родителей инвалида с детства; в пределах 27 кратной минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, в год - доходы инвалидов III группы;
3014 - доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категории листинга;
3015 - единовременные выплаты, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета (кроме выплат в виде оплаты труда);

165. Декларацияны толтыру кезінде сақтандыру сыныптарының мынадай кодталуын пайдалану керек:
1) 01 - автомобиль көлігін сақтандыру;
2) 02 - темір жол көлігін сақтандыру;
3) 03 - әуе көлігін сақтандыру;
4) 04 - су көлігін сақтандыру;
5) 05 - жүктерді сақтандыру;
6) 06 - осы тармақтың 1)-5)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда мүлікті сақтандыру;
7) 07 - кәсіпкерлік тәуекелді сақтандыру;
8) 08 - автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
9) 09 - темір жол көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
10) 10 - әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
11) 11 - су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
12) 12 - тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
13) 13 - шарт бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
14) 14 - осы тармақтың 8)-12)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда, зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
166. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен төленетiн атаулы әлеуметтiк көмек, жәрдемақылар мен өтемдер;
3002 - балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3003 - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкерге еңбек мiндеттерiн орындау кезiнде мертiгуiне немесе денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты келтiрiлген залалды өтеу;
3004 - қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын және борыштық құнды қағаздар бойынша сыйақыларды реттеу және қадағалау бойынша мемлекеттік уәкілетті органның лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарда олардың салымдары бойынша жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
3005 - мемлекеттік құнды қағаздармен және агенттік облигациялармен операциялардан түскен кірістер;
3006 - пайлар және акционерлік инвестициялық қорлардың акциялары бойынша дивидендтер, сондай-ақ пайлық инвестициялық қорлардың компания басқарушысы оларды сатып алған кезде пайлар бойынша кірістер;
3007 - әскери қызмет міндеттерін атқарған кезде әскери қызметшілерге, белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген, оны қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты алған ішкі істер органдарының, қаржы полициясының және мемлекеттік өртке қарсы қызметтің қызметкерлеріне берілетін төлемдердің барлық түрі;
3008 - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақыдан 50 пайыз шегінде лотерея бойынша ұтыстар;
3009 - тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заң актiсiнде белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнде мемлекеттiк бюджет және гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсiби оқуларға байланысты төлемдер;
3010 - гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);
3011 - тұрақты жұмысы жолда өтетiн немесе жүрiп-тұру сипатында болатын не қызмет көрсететiн учаскелер шегiнде қызмет бабындағы сапарлармен байланысты жағдайларда Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде төленетiн төлемдер;
3012 - экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;
3013 - 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысушылардың және оларға теңестiрiлетiн адамдардың, I және II топтағы мүгедектердiң, сондай-ақ бала кезiнен мүгедек адамның ата-аналарының бiреуiнiң 27-еселенген тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақы шегінде, III топтағы мүгедектердің бiр жыл iшiндегi табысы;
3014 - өткізу күнінде ең жоғары және ең жоғары санаттан кейінгі листинг бойынша қор биржасының ресми тізімдерінде болып табылатын акциялар мен облигацияларды қор биржасына ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кіріс;
3015 - мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);

3016 - выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение, подтвержденные документально, в пределах 8-кратной минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3017 - компенсации при служебных командировках в размерах, установленных статьей 93 Налогового кодекса;
3018 - компенсации расходов, подтвержденных документально, по проезду, провозу имущества, найму помещения при переводе либо переезде работника на работу в другую местность вместе с организацией;
3019 - официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3020 - официальные доходы иностранных физических лиц, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит обложению;
3021 - официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета;
3022 - пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3023 - расходы работодателя, не связанные с получением совокупного годового дохода и не относимые на вычеты, не являющиеся доходами конкретных физических лиц;
3024 - полевые довольствия работников, занятых на геологоразведочных, топографо-геодезических и изыскательских работах в полевых условиях, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3025 - премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств республиканского бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3026 - расходы работодателя, направленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на обучение и повышение квалификации работников по специальности, связанной с их производственной деятельностью;
3027 - расходы на обучение, произведенные в соответствии с пунктом 4 статьи 100 Налогового кодекса;
3028 - расходы работодателя по найму жилья и на питание в пределах суточных, установленных в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса, для обеспечения жизнедеятельности лиц, работающих вахтовым методом, в период нахождения на объекте производства с предоставлением условий для выполнения работ и междусменного отдыха; расходы, связанные с доставкой работников от места их жительства (пребывания) в Республике Казахстан до места работы и обратно;
3029 - социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3030 - социальные пособия по беременности и родам, а также социальные пособия женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3031 - стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3032 - стоимость выданной специальной одежды, специальной обуви, других средств индивидуальной защиты и первой медицинской помощи, мыла, обеззараживающих средств, молока или других равноценных пищевых продуктов для лечебно-профилактического питания по нормам, установленным законодательством Республики Казахстан;
3033 - стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица, за исключением имущества, полученного индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом в целях осуществления их деятельности, а также пенсионных накоплений, унаследованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, выплачиваемых накопительными пенсионными фондами;
3034 - стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной, благотворительной и спонсорской помощи;
3035 - стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3036 - страховые выплаты по договорам обязательного страхования ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;

3016 - салық жылы iшiнде медициналық қызмет көрсетулердiң (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақысын төлеу үшiн, бала туған кезде, жерлеу үшiн берiлетiн, құжатпен расталған, 8-еселенген тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақы шегiндегi төлемдер;
3017 - қызметтiк iссапарлар кезiнде Салық кодексінiң 93-бабында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемдер;
3018 - қызметкер ұйымымен бiрге басқа жерге жұмысқа ауысқан не көшкен кездегi жол жүруi, мүлкiн көшiруi, үй-жай жалдауы бойынша құжатпен расталған шығындардың өтемдерi;
3019 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3020 - шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiнде жүрген шетелдiк жеке тұлғалардың сол елде салық салынуға тиiс ресми табыстары;
3021 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызметте жүрген жеке тұлғалардың мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3022 - Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан берiлетiн зейнетақы төлемдерi;
3023 - нақты жеке тұлғаның кірісі болып табылмайтын, жылдық жиынтық табысты алумен байланысты емес және шегерiмiне жатқызылмайтын жұмыс берушiнің шығыстары;
3024 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде дала жағдайында геологиялық-барлау, топографиялық-геодезиялық және iздестiру жұмыстарымен шұғылданатын қызметкерлердiң далалық жабдықталым ақшасы;
3025 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде республикалық бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйақылар (мемлекеттiң сыйақылары);
3026 - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыс берушiнiң қызметкерлердi өздерiнің өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша оқытуға және бiлiктiлiгiн арттыруға бағытталған шығыстар;
3027 - Салық кодексінің 100-бабы 4-тармағына сәйкес жүргізілген оқуға арналған шығыстар;
3028 - жұмыс берушінің вахталық әдiспен жұмыс iстейтiн адамдарға өндiрiс объектiсiнде болу кезеңiнде жұмыстарды орындауы мен ауысымаралық демалысы үшiн жағдай жасай отырып, олардың тұрмыс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету үшiн тұрғын үй жалдауына және Салық кодексінiң 93-бабына сәйкес белгiленген тәулiкақы шегiнде тамақтануға арналған шығыстары; қызметкерлердi Қазақстан Республикасындағы тұратын (келген) орнынан жұмыс орнына дейiн және керi қарай жеткiзуге байланысты шығыстар;
3029 - Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемдер;
3030 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде, жүктi болғанда және босанғанда берiлетiн әлеуметтiк жәрдемақылар, сондай-ақ ұл бала немесе қыз бала асырап алған әйелдерге (еркектерге) берiлетiн әлеуметтiк жәрдемақылар;
3031 - бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мемлекеттiк стипендияларға арналған мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3032 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген нормалар бойынша берiлген арнаулы киiмнiң, арнаулы аяқкиiмнiң, басқа да жеке қорғану және алғашқы медициналық көмек құралдарының, сабынның, зарарсыздандыру құралдарының, сүт немесе құндылығы соған тең басқа да емдеу-профилактикаға арналған азық-түлiк өнiмдерiнiң құны;
3033 - Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпте өздерінің қызметін жүзеге асыру мақсатында жеке кәсіпкер, жеке нотариус, адвокат алған мүлікті, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорлары төлейтін мұраланған зейнетақы жинақтарын қоспағанда, жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сыйға немесе мұраға алған мүліктің құны;
3034 - iзгiлiк, қайырымдылық көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3035 - он алты жасқа толмаған балалар үшін балалар лагеріне жолдамалардың құны;
3036 - еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн орындау кезiнде қызметкердiң өмiрiне және денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнің жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерi;

Расчет представляется физическими лицами - индивидуальными предпринимателями, в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса, представляющими Декларации по индивидуальному подоходному налогу формы 200.00 и 220.00.
2. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 221.01)
8. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате до сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности, утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.

Есепті Салық кодексінің 126-бабына сәйкес жеке табыс салығы бойынша 200.00 нысан мен 220.00-нысанның Декларациясын табыс ететін жеке тұлғалар - жеке кәсіпкерлер береді.
2. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық агенті почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
7. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (221.01-нысан)
8. Осы Есеп Салық кодексінің 126-бабына сәйкес Декларацияны тапсыруға дейін төленуге тиісті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) салық кезеңі - Есеп берілетін салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер жер учаскесiн өтемiн төлеп уақытша жер пайдалануға алғаннан кейін бірінші рет Есеп табыс етілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты согласно пункту 24 настоящих Правил;
8) Расчет составлен недропользователем по деятельности, осуществляемой: вне контракта; по контракту. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
Ячейки А и В отмечаются налогоплательщиками, осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке. Недропользователи, для которых предусмотрена необходимость ведения раздельного учета, составляют отдельный Расчет по деятельности, осуществляемой вне контракта и по деятельности, осуществляемой по контракту, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование. При этом, по каждому контракту на недропользование представляется отдельный Расчет;
9) номер и дата заключения контракта. Отмечается недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование: А - номер контракта; В - дата заключения.
10. В разделе "Расчет":
1) в строке 221.01.001 указывается сумма начисленных налогоплательщиком авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 221.01.002 указывается общее количество месяцев уплаты налогоплательщиком авансовых платежей в предыдущем налоговом периоде;
3) в строке 221.01.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за предыдущий налоговый период, исчисленный как отношение суммы авансовых платежей за предыдущий налоговый период, отраженной в строке 221.01.001, к количеству месяцев предыдущего налогового периода, указанному в строке 221.01.002;
4) в строке 221.01.004 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи Декларации.
В строках 221.01.004А, 221.01.004В, 221.01.004С указывается сумма авансовых платежей за период до сдачи Декларации с разбивкой по месяцам.

"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Осы Ереженің 24-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) Есепті келісім-шарттан тыс; келісім-шарт бойынша жүзеге асыратын қызмет жөнінде жер қойнауын пайдаланушылар жасайды. Есеп жасалған қызметке белгі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығып кететін қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберіндегі қызмет бойынша.
А және В торкөздерін заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасасқан жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер белгілейді. Бөлек есеп жүргізу қажет деп көзделген жер қойнауын пайдаланушылар егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта басқаша көзделмесе, келісім-шарттан тыс жүзеге асырылатын қызмет бойынша және келісім-шарт бойынша жүзеге асырылатын қызмет бойынша бөлек Есеп жасайды. Бұл ретте әрбір жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша бөлек Есеп беріледі;
9) келісім-шарт жасау күні мен нөмірі. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді: А жолында - келісім-шарт нөмірі; В жолында - жасасқан күні.
10. "Есеп" бөлімінде:
1) 221.01.001 жолында өткен салық кезеңі үшін салық төлеуші есептеген аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
2) 221.01.002 жолында өткен салық кезеңінде салық төлеуші аванстық төлемдерді төлеген айлардың жалпы саны көрсетіледі;
3) 221.01.003 жолында 221.01.001 жолында көрсетілген өткен салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының 221.01.002 жолында көрсетілген өткен салық кезеңі айларының санына қатынасы ретінде есептелген өткен салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 221.01.004 жолында Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
221.01.004А, 221.01.004В, 221.01.004С жолдарында айлар бойынша бөле отырып Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі.

Строки 221.01.004D, 221.01.004E, 221.01.004F заполняются при продлении срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом. При этом, в случае продления срока сдачи Декларации на срок иной, чем целый (-ые) месяц (-ы), сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за неполный месяц, рассчитывается по пропорциональному методу на основании суммы, указанной в строке 221.01.003, и количества дней в этом месяце.
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчет на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление Расчета (Форма 221.02)
12. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате после сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.

221.01.004D, 221.01.004Е, 221.01.004F жолдары Cалық кодексінде белгіленген тәртіппен салық төлеуші Декларацияны табыс ету мерзімін ұзартқан кезде толтырылады. Бұл ретте Декларация тапсыру мерзімі тұтас айға (айларға) ұзартылмаған жағдайда, толық емес айға төленуге жататын аванстық төлемдер сомалары 221.01.003 жолында көрсетілген сомалардың және осы айдағы күндер санының негізінде пропорционалды әдіспен есептеледі.
11. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес құрылтай құжаттарына сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығышта Есепке салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Есепті жасау (221.02-нысаны)
12. Осы Есеп Салық кодексінің 126-бабына сәйкес Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.

9) номер и дата заключения контракта. Отмечается недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование: А - номер контракта; В - дата заключения.
14. В разделе "Расчет":
1) в строке 221.02.001 указывается сумма индивидуального подоходного налога исчисленного за предыдущий налоговый период, определенная в строке 220.00.008 Декларации за предыдущий налоговый период;
2) в строке 221.02.002 указывается предполагаемая сумма налога за отчетный налоговый период;
3) в строке 221.02.003 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 221.02.002;
4) в строке 221.02.004 указывается сумма авансовых платежей, начисленных за налоговый период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 221.01.004;
5) в строке 221.02.005 указывается сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за налоговый период после сдачи Декларации, которая определяется как разница строк 221.02.003 и 221.02.004;
6) в строке 221.02.006 указывается количество месяцев отчетного налогового периода после сдачи Декларации;
7) в строке 221.02.007 указывается сумма среднемесячного авансового платежа, подлежащего уплате после сдачи Декларации, определяемая как отношение суммы авансовых платежей, подлежащих к уплате и отраженных в строке 221.02.005, к количеству месяцев отчетного налогового периода, указанных в строке 221.02.006.
8) в строке 221.02.008 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей после сдачи Декларации (апрель либо, в случае продления срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом, май или июнь или июль) и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
При представлении налогоплательщиком дополнительной Декларации в соответствии со статьей 71 Налогового кодекса, а также при изменении суммы индивидуального подоходного налога по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет с корректировкой суммы авансовых платежей, подлежащих уплате.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.

9) келісім-шарт жасау күні мен нөмірі. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді: А жолында - келісім-шарт нөмірі; В жолында - жасасқан күні.
14. "Есеп" бөлімінде:
1) 221.02.001 жолында өткен салық кезеңі үшін Декларацияның 220.00.011 жолында немесе 200.00.007 жолында айқындалған өткен салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 221.02.002 жолында есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалды сомасы көрсетіледі;
3) 221.02.003 жолында 221.02.002 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін төленуге тиісті аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 221.02.004 жолында 221.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін есептелген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) 221.02.005 жолында 221.02.003 және 221.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 221.02.006 жолында Декларацияны тапсырғаннан кейінгі есепті салық кезеңі айларының саны көрсетіледі;
7) 221.02.007 жолында төленуге тиісті және 221.02.005 жолында көрсетілген аванстық төлемдер сомаларының 221.02.006 жолында көрсетілген есепті салық кезеңі айларының санына қатынасы ретінде айқындалатын, Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті орташа айлық аванстық төлемнің сомасы көрсетіледі;
8) 221.02.008 жолында Декларацияны тапсырғаннан кейін аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы (сәуір, немесе салық төлеуші Салық кодексінде белгіленген тәртіппен Декларацияны төлеу мерзімін ұзартса, мамыр не маусым немесе шілде) және аванстық төлемдерді енгізген есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.
Салық төлеуші Салық кодексінің 71-бабына сәйкес қосымша Декларация тапсырылған ретте, сондай-ақ тексеру қорытындылары бойынша жеке табыс салығының сомасы өзгертілген кезде салық төлеуші төленуге тиісті аванстық төлемдер сомаларын түзете отырып қосымша есеп табыс ету қажет.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес құрылтай құжаттарына сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата:
7) код валюты. Указывается код валюты, согласно пункту 24 настоящих Правил;
8) Расчет составлен недропользователем по деятельности, осуществляемой: вне контракта; по контракту. Указывается признак деятельности, по которой составлен Расчет:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование
Ячейки А и В отмечаются налогоплательщиками, осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке. Недропользователи, для которых предусмотрена необходимость ведения раздельного учета, составляют отдельный Расчет по деятельности, осуществляемой вне контракта и по деятельности, осуществляемой по контракту, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование. При этом, по каждому контракту на недропользование представляется отдельный Расчет;
9) номер и дата заключения контракта. Отмечается недропользователями при составлении Расчета по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование: А - номер контракта; В - дата заключения.
22. В разделе "Расчет":
1) в строке 221.04.001 указывается предполагаемая сумма авансовых платежей за отчетный налоговый период со дня государственной регистрации налогоплательщика в качестве индивидуального предпринимателя по вновь созданным налогоплательщикам и со дня перехода на общеустановленный порядок налогообложения налогоплательщиком, перешедшим со специального налогового режима на общеустановленный порядок налогообложения;
2) в строке 221.04.002 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде со дня государственной регистрации налогоплательщика в качестве индивидуального предпринимателя по вновь созданным налогоплательщикам и со дня перехода на общеустановленный порядок налогообложения налогоплательщиком, перешедшим со специального налогового режима на общеустановленный порядок налогообложения;
3) в строке 221.04.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за отчетный налоговый период, исчисленный как отношение суммы предполагаемых авансовых платежей, отраженных в строке 221.04.001, к количеству месяцев указанных в строке 221.04.002;
4) в строке 221.04.004 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.

6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады;
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Осы Ереженің 24-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) Есепті келісім-шарттан тыс; келісім-шарт бойынша жүзеге асыратын қызмет жөнінде жер қойнауын пайдаланушылар жасайды. Есеп жасалған қызметке белгі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығып кететін қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберіндегі қызмет бойынша.
А және В торкөздерін заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасасқан жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер белгілейді. Бөлек есеп жүргізу қажет деп көзделген жер қойнауын пайдаланушылар егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта басқаша көзделмесе, келісім-шарттан тыс жүзеге асырылатын қызмет бойынша және келісім-шарт бойынша жүзеге асырылатын қызмет бойынша бөлек Есеп жасайды. Бұл ретте әрбір жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша бөлек Есеп беріледі;
9) келісім-шарт жасау күні мен нөмірі. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Есеп жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді:
А жолында - келісім-шарт нөмірі;
В жолында - жасасқан күні.
22. "Есеп" бөлімінде:
1) 221.04.001 жолында қайта құрылған салық төлеуші бойынша жеке кәсіпкер ретінде салық төлеушіні мемлекеттік тіркеген күннен бастап және арнаулы салық режимінен жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібіне көшкен салық төлеушінің жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібіне көшкен күнінен бастап есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің болжалды сомасы көрсетіледі;
2) 221.04.002 жолында қайта құрылған салық төлеуші бойынша жеке кәсіпкер ретінде салық төлеушіні мемлекеттік тіркеген күннен бастап және арнаулы салық режимінен жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібіне көшкен салық төлеушінің жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібіне көшкен күнінен бастап есепті салық кезеңіндегі айлар саны көрсетіледі;
3) 221.04.003 жолында 221.04.001 жолында көрсетілген аванстық төлемдер сомаларының 221.04.002 жолында көрсетілген айлар санына қатынасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 221.04.004 аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы және аванстық төлемдерді енгізген есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.

(Форма 300.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на добавленную стоимость (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на добавленную стоимость.
Декларация по налогу на добавленную стоимость составляется плательщиками налога на добавленную стоимость согласно разделу 8 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы с 300.01 по 300.12) и дополнительных форм, которые содержат информацию об объектах обложения по налогу на добавленную стоимость.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равенство.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении(-ях) и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) не представляется(-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении и(или) дополнительной(-ых) форме(-ах), указанное(-ые) приложение(-я) и(или) дополнительная(-ые) форма(-ы) подлежит(-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения или дополнительной формы, заполняется аналогичный лист приложения или дополнительной формы.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений и (или) дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

(300.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қосылған құн салығын есептеуге арналған Қосылған құн салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Қосылған құн салығы бойынша декларацияны Салық кодексінің 8-бөліміне сәйкес қосылған құн салығын төлеушілер жасайды.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен (300.00-нысан), қосылған құн салығы бойынша салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (300.01 - 300.12-нысандар) және қосымша нысандардан тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта-қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
6. Қосымша(лар)да және (немесе) қосымша нысан(дар)да көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша(лар) берілмейді.
7. Тиісті қосымша(лар)да және (немесе) қосымша нысан(дар)да ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтырғанда көрсетілген қосымша(лар) және (немесе) қосымша нысан(дар) толтыруға жатады.
8. Қосымша немесе қосымша нысан парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның немесе қосымша нысан осыған ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымша және (немесе) қосымша нысандардың "Қосылған құнға салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Қосылған құнға салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз түрінде келу тәртібінде - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен салық төлеуші почта арқылы почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;

3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации
13. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" плательщик налога на добавленную стоимость указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Ф.И.О. или наименование плательщика налога на добавленную стоимость.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
6) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после его регистрации в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующих Деклараций.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при внесении в ранее представленные Декларации изменений и дополнений путем представления дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если плательщиком налога на добавленную стоимость получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается при ликвидации (реорганизации), или снятии с учета по налогу на добавленную стоимость;

3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларация жасау (300.00-нысан)
13. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде қосылған құн салығын төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) қосылған құн салығын төлеушінің (төлеушінің) тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" торкөздерінде ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъекті қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" торкөздерінде осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы торкөздердің сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
6) декларацияның түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөзде белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзі егер Декларация салық төлеуші қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет табыс етілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация тапсыру жолымен бұрын тапсырылған Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер қосылған құн салығын төлеуші Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі таратылған (қайта ұйымдастыру), немесе қосылған құн салығы бойынша есептен шығарылған жағдайда белгіленеді;

7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
8) ячейка отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которому составлена Декларация:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование: в строке А - номер контракта; в строке В - дата заключения;
10) метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость выбирается в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса. Исходя из выбранного метода, проставляется отметка в соответствующей ячейке.
Банками, микрокредитными организациями и банковскими организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), а также лизингодателями, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет по другим полученным товарам (работам, услугам) отмечается пропорциональный метод отнесения в зачет;
11) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость. Указываются реквизиты свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость;
12) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Начисление НДС":
1) строка 300.00.001 состоит из строк 300.00.001А и 300.00.001В. В строку 300.00.001А переносится величина строки 300.01.009. В строке 300.00.001В указывается величина, определяемая путем умножения величины строки 300.00.001А на ставку, установленную пунктом 1 статьи 245 Налогового кодекса.
Недропользователи, осуществляющие деятельность в соответствии с налоговым режимом, установленным в Контракте на недропользование, в соответствии с которым применяется иная ставка налога на добавленную стоимость, в строке 300.00.001В указывают величину, определяемую путем умножения величины строки 300.00.001А на ставку налога, применяемую в соответствии с Контрактом;
2) в строку 300.00.002 переносится величина строки 300.02.010;

7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер Хабарлама бойынша қосымша Декларация тапсырылған жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
8) торкөзді жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
9) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Декларация жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылар келісім-шарт нөмірі және жасалған күнін көрсетеді: А жолында келісім-шарт; В жолында - жасалған күні;
10) қосылған құн салығын төлеуді есепке жатқызу әдісі Салық кодексінің 239-бабына сәйкес таңдалады. Таңдап алынған әдіске сүйене отырып, сәйкес торкөзге белгі қойылады.
Кепілге қойылған мүлікті (тауарларды) алумен және өткізумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдісін қолдану құқығын пайдаланатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер, микрокредиттік ұйымдар және банктік ұйымдар, сондай-ақ мүлікті қаржы лизингіне берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдісін қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушілер, басқа да алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданған кезде, есепке жатқызудың бара-бар әдісіне белгі қойылады;
11) қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің сериясы және нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің деректемелері көрсетіледі;
12) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
14. "ҚҚС есептеу" бөлімінде:
1) 300.00.001 жолы 300.00.001А және 300.00.001В жолдарынан тұрады. 300.00.001А жолына 300.01.009 жолының шамасы көшіріледі. 300.00.001В жолында 300.00.001А жолының шамасын Салық кодексі 245-бабының 1-тармағында белгіленген ставкаға көбейту жолымен айқындалатын шама көрсетіледі.
Қызметтерін жер қойнауын пайдалануға берілген келісім-шартпен белгіленген салық режиміне сәйкес жүзеге асыратын, қосылған құн салығына өзге салық ставкасы қолданылатын, жер қойнауын пайдаланушылар 300.00.001В жолында 300.00.001А жолының шамасын келісім-шартқа сәйкес қолданылатын салық ставкасына көбейту жолымен айқындалатын шаманы көрсетеді;
2) 300.00.002 жолына 300.02.010 жолының шамасы көшіріледі;

3) строка 300.00.003 состоит из строк 300.00.003А и 300.00.003В. В строку 300.00.003А переносится величина строки 300.03.007А, в строку 300.00.007В переносится величина строки 300.03.006В;
4) в строке 300.00.004 указываются обороты по реализации товаров (работ и услуг), осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации которых не является Республика Казахстан.
Место реализации работ и услуг определяется в соответствии со статьей 215 Налогового кодекса;
5) в строку 300.00.005 переносится величина строки 300.04.003;
6) в строке 300.00.006 указывается общая сумма оборота по реализации товаров (работ, услуг), осуществленного в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировок размера облагаемого оборота. Величина данной строки определяется по формуле: 300.00.001А + 300.00.002 + ( - ) 300.00.003А + 300.00.004 + 300.00.005;
7) в строке 300.00.007 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая по формуле: (300.00.001А + 300.00.002 + ( - ) 300.00.003А) / 300.00.006 х 100 %;
8) в строке 300.00.008 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте. Величина данной строки определяется по формуле: 300.00.002 / (300.00.001А + 300.00.002 + ( - ) 300.00.003А) х 100 %;
9) в строке 300.00.009 указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым в течение налогового периода товарам, уплаченного методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса. Кроме того, в данной строке указываются сведения по суммам налога на добавленную стоимость по импортируемым в течение налогового периода товарам, уплаченным методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование. В строку 300.00.009 переносится величина строки 300.09.001В;
10) в строке 300.00.010 указывается полная величина начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая по формуле: 300.00.001В + ( - ) 300.00.003В + 300.00.009.
15. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) строка 300.00.011 состоит из строк 300.00.011А и 300.00.011В.
При использовании пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.011А переносится сумма, указанная в строке 300.05.010А, в строку 300.00.011В - сумма, указанная в строке 300.05.010С.
При использовании раздельного метода отнесения в зачет в строку 300.00.011А переносится сумма, указанная в строке 300.06.031А, в строку 300.00.011В - сумма, указанная в строке 300.06.031С;
2) в строке 300.00.012 указываются сведения по товарам, приобретенным по импорту, кроме:
импортируемых товаров, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса или международными договорами;
товаров, импортируемых с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета, предусмотренного статьей 250 Налогового кодекса;
товаров, по которым в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса были изменены сроки уплаты налога.

3) 300.00.003 жолы 300.00.003А және 300.00.003В жолдарынан тұрады. 300.00.003А жолына 300.03.007А жолының шамасы көшіріледі, 300.00.007В жолына 300.03.006В жолының шамасы көшіріледі.
4) 300.00.004 жолында қосымша құн салығын төлеушінің салық кезеңі кезінде жүзеге асыру орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын жұмыстар мен қызметтерді жүзеге асыру жөніндегі айналымы көрсетіледі;
Жұмыстар мен қызметтерді жүзеге асыру орны Салық кодексінің 215-бабына сәйкес айқындалады. 300.00.004 жолында атқарылған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны көрсетіледі;
5) 300.00.005 жолына 300.04.003 жолының шамасы көшіріледі;
6) 300.00.006 жолында өзіне салық салынатын айналым көлеміне енгізілген түзетулер сомасын да қосатын салық кезеңі кезінде жүзеге асырылған тауарларды (жұмыстар, қызметтер) сату жөніндегі айналымның жалпы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 300.00.001А + 300.00.002 + (-) 300.00.003А + 300.00.004 + 300.00.005 формуласы бойынша айқындалады.
7) 300.00.007 жолында (300.00.001А + 300.00.002 + (-) 300.00.003А) / 300.00.006 х 100 пайыздан формуласымен айқындалатын сату бойынша жалпы айналымдағы салық салынатын айналымның үлесі көрсетіледі;
8) 300.00.008 жолында салық салынатын жалпы айналымдағы нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Осы ставканың шамасы 300.00.002 / (300.00.001А + 300.00.002 + (-) 300.00.003А) х 100 пайыздан формуласымен айқындалады;
9) 300.00.009 жолында салық кезеңі ішінде импортталған тауарлар бойынша Салық кодексінің 250-бабына сәйкес есепке алу әдісімен төленген қосылған құн салығы көрсетіледі. Сонымен қатар, аталған жолда салық кезеңі ішінде импортталған тауарлар бойынша жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомалары бойынша мәліметтер көрсетіледі. 300.00.009 жолына 300.09.001В жолының шамасы көшіріледі.
10) 300.00.010 жолында 300.00.001В + (-) 300.00.003В + 300.00.009 формуласы бойынша айқындалатын есепті салық кезеңінде қосылған құн салығына есептелген салықтың толық шамасы көрсетіледі.
15. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлімінде:
1) 300.00.011 жолы 300.00.011А және 300.00.011В жолдарынан тұрады.
Есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданғанда 300.00.011А жолына 300.05.010А жолында көрсетілген сома, 300.00.011В жолына 300.05.010С жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Есепке бөлек жатқызу әдісін қолданғанда 300.00.011А жолына 300.06.031А жолында көрсетілген сома, 300.00.011В жолына 300.06.031С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 300.00.012 жолында:
Салық кодексінің 234-бабына немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлардан;
Салық кодексінің 250-бабында қарастырылған қосылған құн салығына салықты есепке алу әдісімен төлеп импортталатын тауарлардан;
Салық кодексінің 249-бабына сәйкес салық төлеу мерзімі өзгертілген тауарлардан басқа импорт бойынша сатып алынған тауарлар жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.

При применении пропорционального метода отнесения в зачет данная строка заполняется на основании сведений, указанных в грузовых таможенных декларациях. При этом в строке 300.00.012А указывается размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса, в строке 300.00.012В указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного при таможенном оформлении, согласно грузовой таможенной декларации.
При применении раздельного метода отнесения в зачет в строку 300.00.012А переносится сумма, указанная в строке 300.06.035А, в строку 300.00.012В - сумма, указанная в строке 300.06.035С;
3) в строке 300.00.013 указывается стоимость импортируемых товаров, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса или международными договорами. В строку 300.00.013 переносится сумма, указанная в строке 300.09.002.
4) строка 300.00.014 заполняется на основании грузовой таможенной декларации. В данную строку вносится стоимость импортируемых товаров, по которым налоговым органом было вынесено решение об изменении сроков уплаты в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса;
5) строка 300.00.015 состоит из строк 300.00.015А и 300.00.015В.
В данной строке указываются сведения по сумме облагаемого импорта и сумме налога на добавленную стоимость по импортируемым в течение налогового периода товарам, уплаченного методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса. Кроме того, в данной строке указываются сведения по суммам облагаемого импорта и налога на добавленную стоимость по импортируемым в течение налогового периода товарам, уплаченным методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование.
При применении пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.015А переносится величина строки 300.09.001А, в строку 300.00.015В - величина строки 300.09.001В.
При применении раздельного метода отнесения в строку 300.00.015А переносится величина строки 300.06.039А, в строку 300.00.015В - величина строки 300.06.039С;
6) величина строки 300.00.016 определяется как сумма строк 300.00.011А, 300.00.012А, 300.00.013, 300.00.014 и 300.00.015А;
7) в строку 300.00.017 переносится сумма, указанная в строке 300.08.011;
8) в строке 300.00.018 указывается фактически уплаченная в отчетном налоговом периоде в бюджет сумма налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым были изменены сроки уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса.

Есепке бара-бар жатқызу әдісін қолданғанда осы жол жүк кедендік декларацияларында көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады. Бұл ретте 300.00.012А жолында Салық кодексінің 220-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт көлемі, 300.00.012В жолында жүк кедендік декларацияларына сәйкес төленген қосылған құн салығының көлемі көрсетіледі.
Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған кезде, 300.00.012А жолына 300.06.035А жолында көрсетілген сома, 300.00.012В жолына 300.06.035С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 300.00.013 жолында Салық кодексінің 234-бабына немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. 300.00.013 жолына 300.09.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 300.00.014 жолы жүк кедендік декларациялары негізінде толтырылады. Осы жолға салық органдары Салық кодексінің 249-бабына сәйкес салық төлеу мерзімін өзгерту туралы шешім қабылдаған импортталатын тауарлардың құны енгізіледі;
5) 300.00.015 жолы 300.00.015А және 300.00.015В жолдарынан тұрады.
Бұл жолға Салық кодексінің 250-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген салық салынатын импорт сомасы мен салық кезеңі ішінде импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығы сомасы бойынша мәліметтер көрсетіледі. Сонымен қатар, бұл жолда жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт ережелеріне сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген салық салынатын импорт сомасы мен салық кезеңі ішінде импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығы сомасы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданғанда 300.00.015А жолына 300.09.001А жолының шамасы, 300.00.015В жолына 300.09.001В жолының шамасы көшіріледі.
Есепке бөлек жатқызу әдісін қолданғанда 300.00.015А жолына 300.06.039А жолының шамасы, 300.00.015В жолына - 300.06.039С жолының шамасы көшіріледі;
6) 300.00.016 жолының шамасы 300.00.011А, 300.00.012А, 300.00.013, 300.00.014 және 300.00.015А жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
7) 300.00.017 жолына 300.08.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 300.00.018 жолында Салық кодексінің 249-бабына сәйкес салық кезеңі ішінде салық төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарларға қосылған құн салығының бюджетке нақты төленген сомасы көрсетіледі.

При применении пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.018 переносится величина строки 300.07.003Е.
При применении раздельного метода в строку 300.00.018 переносится величина строки 300.06.043В;
9) в строке 300.00.019 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, определяемая по формуле: 300.00.011В + 300.00.012В + 300.00.015В + ( - ) 300.00.017 + 300.00.018;
10) строка 300.00.020 заполняется при использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. В данной строке отражается сумма налога, указанная в строке 300.00.019;
11) строка 300.00.021 заполняется при использовании пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Величина данной строки определяется путем умножения величины строки 300.00.019 на величину, указанную в строке 300.00.007.
Банками, микрокредитными организациями и банковскими организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), а также лизингодателями, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет по другим полученным товарам (работам, услугам) величина данной строки определяется суммированием производной величины (300.00.019*300.00.007) и величин строк 300.06.031, 300.06.035, 300.06.039, 300.06.043.
16. В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
1) в строке 300.00.022 указывается сумма налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, указанный в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость". Данная сумма определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.010 и 300.00.020;
при пропорциональном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.010 и 300.00.021.
В случае применения статьи 244-1 Налогового кодекса в строку 300.00.022 переносится сумма налога, отраженная в строке 300.12.002.
Если сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, превышает сумму начисленного налога, строка 300.00.022 не заполняется;
2) строка 300.00.023 заполняется в случае, если относимая в зачет сумма налога на добавленную стоимость превышает начисленную сумму налога. Величина данной строки определяется;

Есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданғанда 300.00.018 жолына 300.07.003Е жолының шамасы көшіріледі.
Есепке бөлек жатқызу әдісін қолданғанда 300.00.018 жолына 300.06.043В жолының шамасы көшіріледі;
9) 300.00.019 жолында салық кезеңіне жатқызылатын, 300.00.011В + 300.00.012В + 300.00.015В + (-) 300.00.017 + 300.00.018 формуласы бойынша айқындалатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 300.00.020 жолы қосылған құн салығын есепке бөлек жатқызу әдісін қолданғанда толтырылады. Осы жолда 300.00.019 жолында көрсетілген сома көрсетіледі;
11) 300.00.021 жолы қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданғанда толтырылады.
Осы жолдың шамасы 300.00.019 жолының шамасын 300.00.007 жолында көрсетілген шамаға көбейту жолымен айқындалады.
Кепілге қойылған мүлікті (тауарларды) алумен және өткізумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдісін қолдану құқығын пайдаланатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер, микрокредиттік ұйымдар және банктік ұйымдар, сондай-ақ мүлікті қаржы лизингіне берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдісін қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушілер, басқа да алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданған кезде, аталған жолдың шамасы туынды шама (300.00.019*300.00.007) мен 300.06.031, 300.06.035, 300.06.039, 300.06.043 жолдарының шамаларын жиынтықтаумен айқындалады.
16. "Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер" бөлімінде:
1) 300.00.022 жолында "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген есепті салық кезеңінде төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі. Осы сома айқындалады:
есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде - 300.00.010 және 300.00.020 жолдарының айырмашылығы ретінде;
есепке жатқызудың бара-бар әдісі кезінде - 300.00.010 және 300.00.021 жолдарының айырмашылығы ретінде.
Салық кодексінің 244-1-бабы қолданылған 300.00.022 жолына 300.12.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Егер есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық болса 300.00.022 жолы толтырылмайды;
2) 300.00.023 жолы есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық болған жағдайда толтырылады. Осы жолдың шамасы айқындалады:

3) при раздельном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.020 и 300.00.010;
4) при пропорциональном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.021 и 300.00.010;
5) в строку 300.00.024 переносится величина строки 300.10.003;
6) в строке 300.00.025 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов, определяемая как разница строк 300.00.022 и 300.00.024;
7) строка 300.00.026 заполняется в случае, если после внесения всех корректировок остается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога. При заполнении данной строки строка 300.00.025 не заполняется.
Величина строки 300.00.026 определяется как сумма строк 300.00.023 и 300.00.024, либо как разница строк 300.00.024 и 300.00.022.
При составлении Декларации за следующий налоговый период величина данной строки переносится в строку 300.10.001 формы 300.10;
8) в строку 300.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 300.02.020. Если величина строки 300.02.020 превышает величину, указанную в строке 300.00.026, в строку 300.00.027 переносится величина строки 300.00.026.
Если при составлении Декларации у плательщика налога на добавленную стоимость выполняются условия, предусмотренные в пункте 2 статьи 251 Налогового кодекса, то в данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.00.026.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию, указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указываются текущая дата подачи Декларации;
5) адрес фактического местонахождения плательщика НДС. Указывается адрес фактического местонахождения плательщика налога на добавленную стоимость;

3) 300.00.020 және 300.00.010 жолдарының айырмасы ретінде-есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде;
4) 300.00.021 және 300.00.010 жолдарының айырмасы ретінде-есепке жатқызудың бара-бар әдісі кезінде;
5) 300.00.024 жолына 300.10.003 жолының шамасы көшіріледі;
6) 300.00.025 жолында 300.00.022 жолы мен 300.00.024 жолының айырмашылығы ретінде айқындалатын, өткен салық кезеңдерінен көшірілетін, есептерді ескере отырып бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.026 жолы барлық түзетулерді енгізген соң есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық қалған жағдайда толтырылады. Осы жол толтырылғанда 300.00.025 жолы толтырылмайды.
300.00.026 жолының шамасы 300.00.023 және 300.00.024 жолдарының сомасы ретінде, немесе 300.00.024 жолы мен 300.00.022 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады;
8) 300.00.027 жолына 300.02.020 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер 300.02.020 жолының шамасы 300.00.026 жолында көрсетілген шамадан артық болса 300.00.027 жолына 300.00.026 жолының шамасы көшіріледі.
Декларация жасау кезінде қосылған құн салығына салық төлеуші Салық кодексінің 251-бабының 2-тармағында қарастырылған шарттарды орындаса, осы жолға 300.00.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жолда "Салық төлеушінің аты-жөні" болуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияны салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) ҚҚС төлеушінің нақты орналасқан жерінің мекен-жайы. Қосылған құн салығын төлеушінің нақты орналасқан жерінің мекен-жайы көрсетіледі;

6) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации в качестве плательщика НДС, в который представлена декларация согласно положениям Налогового кодекса в соответствии с приложением N 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
7) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
8) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
9) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
10) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
1. Составление формы 300.01 - Оборот по реализации товаров
(работ, услуг), облагаемый налогом на добавленную стоимость
18. В форме 300.01 указываются все сведения об оборотах по реализации товаров (работ, услуг), облагаемых налогом на добавленную стоимость и осуществленных в течение отчетного налогового периода, кроме оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
Размер облагаемого оборота, отражаемый в данной форме, определяется в соответствии со статьей 217 Налогового кодекса.
В данную форму включаются обороты по реализации товаров (работ, услуг), дата совершения которых приходится на налоговый период, указанный в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00.
Дата совершения оборота определяется в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса.
19. В разделе "Размер облагаемого оборота":
1) строка 300.01.001 предназначена для отражения общей величины оборота по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемого в пределах территории Республики Казахстан.
В данной строке не учитывается безвозмездная передача товара.
Величина строки 300.01.001 определяется как сумма строк 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D, 300.01.001E и 300.01.001F, в которых указывается:
в строке 300.01.001А - оборот по реализации товаров, выполнению работ, оказанию услуг;
в строке 300.01.001В - отгрузка товара, выполнение работ, оказание услуг, совершенные по договорам мены;
в строке 300.01.001С - оборот по передаче залогового имущества (товара);

6) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
7) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
8) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
9) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
10) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады..
1. Тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер)
сату бойынша қосылған құн салығы салынатын айналым
- 300.01 нысанын жасау
18. 300.01 нысанында есепті салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған және нөлдік ставкамен салық салынатын айналымнан басқа, қосылған құн салығы салынған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату бойынша айналым туралы барлық мәліметтер көрсетіледі.
Осы нысанда көрсетілетін салық салынатын айналым мөлшері Салық кодексінің 217-бабына сәйкес айқындалады.
Осы нысанға 300.00 нысанның "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген жасалған күні есепті салық кезеңіне келетін тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату бойынша айналымдар енгізіледі.
Айналымның жасалған күні Салық кодексінің 216-бабына сәйкес айқындалады.
19. "Салық салынатын айналым мөлшері" бөлімінде:
1) 300.01.001 жолында тауарларды сату (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша Қазақстан Республикасының шегінде жүзеге асырғанда, оны жасағанда тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) меншік құқығын сатып алушыға өткізу болғанда жалпы айналым мөлшері көрсетіледі.
Осы бағанда тауарды өтеусіз беру бойынша айналым есепке алынбайды.
300.01.001 жолының мөлшері 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D, 300.01.001Е және 300.01.001F жолдарының сомасы ретінде айқындалады, оларда:
300.01.001А жолында - тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсетуді өткізу бойынша айналым;
300.01.001В жолында - айырбас шарттары бойынша жасалған, тауарды тиеп жөнелту, жұмыстарды орындау, қызмет көрсетулерді көрсету;
300.01.001С жолында - кепілдікке қойылған мүлікті (тауарды) беру бойынша айналым;

в строке 300.01.001D - оборот по реализации товаров, размер которого определяется в соответствии с пунктом 7 статьи 217 Налогового кодекса как положительная разница между стоимостью реализации и балансовой стоимостью по товарам по которым не предусмотрен зачет по налогу на добавленную стоимость в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим на дату их приобретения;
в строке 300.01.001Е - оборот по передаче товаров, выполнению работ, оказанию услуг работодателем наемному работнику в счет заработной платы;
в строке 300.01.001F - обороты по реализации товаров (работ, услуг) в случаях, не указанных в строках 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D и 300.01.001E;
2) строка 300.01.002 предназначена для отражения оборота по передаче имущества в финансовый лизинг. В данной строке отражается оборот по передаче имущества в финансовый лизинг, который не освобожден от уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 2 статьи 228 Налогового кодекса;
3) строка 300.01.003 предназначена для отражения оборота по реализации товаров, совершаемого по договорам комиссии;
4) строка 300.01.004 предназначена для отражения оборота по возврату товара в режиме реимпорта, вывезенного ранее в режиме экспорта;
5) строка 300.01.005 предназначена для отражения оборота по отгрузке товаров, выполнению работ и оказанию услуг между структурными подразделениями юридического лица, являющимися самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость, а также между юридическим лицом и структурным подразделением, являющимся самостоятельным плательщиком налога на добавленную стоимость;
6) строка 300.01.006 предназначена для отражения оборота по реализации товаров, ранее приобретенных для целей предпринимательской деятельности, но использованных в целях, не относящихся к предпринимательской деятельности, плательщиком налога на добавленную стоимость либо его наемными работниками, участниками и (или) другими лицами;
7) строка 300.01.007 предназначена для отражения оборота по безвозмездной передаче товара;
8) строка 300.01.008 предназначена для отражения облагаемого оборота, возникающего при снятии с учета по налогу на добавленную стоимость плательщика налога на добавленную стоимость. В этой строке указывается оборот только по товарам, включая основные средства, числящимся в остатках у плательщика налога на добавленную стоимость по состоянию на дату подачи заявления о снятии его с учета по налогу на добавленную стоимость, по которым ранее налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет в соответствии со статьей 235 Налогового кодекса;

300.01.001D жолында - Салық кодексінің 217-бабы 7-тармағына сәйкес оларды сатып алу күніне қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу көзделмеген тауарларды сату құны мен баланстық құны арасындағы оң айырма ретінде мөлшері айқындалатын тауарларды өткізу бойынша айналым;
300.01.001Е жолында - жұмыс беруші қызметкерге жалақы есебінен тауарларды беру, жұмыстар орындау, қызмет көрсетулер жүргізу бойынша айналым;
300.01.001F жолында 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D және 300.01.001Е жолдарында көрсетілмеген жағдайларда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізу жөніндегі айналымдар көрсетіледі.
2) 300.01.002 жолы қаржы лизингіне мүлікті беру жөніндегі айналымдарды көрсетуге арналған. Аталған жолда Салық кодексінің 228-бабына сәйкес қосылған құн салығын төлеуден босатылмаған мүлікті қаржы лизингіне беру бойынша айналым көрсетіледі;
3) 300.01.003 жолы комиссияның шарттары бойынша жасалған тауарларды сату бойынша айналымды көрсетуге арналған;
4) 300.01.004 жолы бұрын экспорттау режимінде әкелінген қайта импорттау режиміндегі тауарды қайтару бойынша айналымды көрсетуге арналған;
5) 300.01.005 жолы дербес қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері арасындағы, сондай-ақ заңды тұлға мен қосылған құн салығын дербес төлеуші болып табылатын құрылымдық бөлімшелер арасындағы тауарларды тиеп-жөнелту, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету бойынша айналымды көрсетуге арналған.
6) 300.01.006 жолы кәсіпкерлік қызметтің мақсатында бұрын сатып алынған, бірақ қосылған құн салығын төлеуші не оның жалдамалы жұмысшылары, қатысушылары және (немесе) басқа да тұлғалары кәсіпкерлік қызметке жатпайтын мақсатта пайдаланған тауарларды сату бойынша айналымды көрсетуге арналған;
7) 300.01.007 жолы тауарды тегін беру бойынша айналымды көрсетуге арналған;
8) 300.01.008 жолы қосылған құн салығын төлеушінің қосылған құн салығы бойынша есептен шығару кезінде туындайтын айналымды көрсетуге арналған. Бұл жолда Салық кодексінің 235-бабына сәйкес бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығының, қосылған құн салығы бойынша оны есептен шығару туралы өтініш беру күніндегі жағдай негізінде қосылған құн салығын төлеушідегі қалдықтағы негізгі қаражаттарды қоса сол тауарлар бойынша ғана айналым көрсетіледі.

9) строка 300.01.009 предназначена для отражения величины общего размера облагаемого оборота за налоговый период, определяемой как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.008.
Величина строки 300.01.009 переносится в строку 300.00.001А.
21. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
2. Составление формы 300.02 - Оборот
по реализации, облагаемый по нулевой ставке
22. Форма 300.02 предназначена для отражения сведений об оборотах, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, а также о суммах налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
23. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главой 36 Налогового кодекса, а также в соответствии со статьей 60-1 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", действующей в соответствии с Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
В строках данного раздела указывается:
1) в строке 300.02.001 - оборот по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.02.002 - оборот по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.02.003 - оборот по реализации на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город" товаров и оборудования, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией;
4) в строке 300.02.004 - оборот по реализации на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий" товаров, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территории специальной экономической зоны видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Парк информационных технологий";
5) в строке 300.02.005 - оборот по реализации на территорию специальной экономической зоны "Оңтүстік" товаров, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территории специальной экономической зоны видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Оңтүстік";

9) 300.01.009 жолы 300.01.001-ден 300.01.008-ге дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салық салынатын айналымның жалпы мөлшерінің шегін көрсетуге арналған.
300.01.009 жолдарының шамасы 300.00.001А жолына көшіріледі.
21. "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
2. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату
бойынша айналым - 300.02-нысанын жасау
22. 300.02 нысаны нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығымен салық салынатын айналымдар туралы, сондай-ақ нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдардың мақсаттарына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомалары туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
23. "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын сатулар бойынша айналым" бөлімінде Салық кодексінің 36-тарауына , сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес қолданылатын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 60 және 61-баптарына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі.
Осы тараудың жолдарында:
1) 300.02.001 жолында - тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым;
2) 300.02.002 - халықаралық тасымалдау бойынша айналым;
3) 300.02.003 жолында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында жобалық-сметалық құжаттамаларға сәйкес инфрақұрылым объектілерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу және пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарлар мен жабдықтарды сату бойынша айналым;
4) 300.02.004 жолында - "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағын құрудың мақсатына сәйкес келетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызметтің түрлерін арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыруға арналған әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы мен пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарларды "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының аумағына өткізу бойынша айналым;
5) 300.02.005 жолында - "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағын құрудың мақсатына сәйкес келетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызметтің түрлерін арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыруға арналған әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы мен пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарларды "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының аумағына өткізу бойынша айналым;

6) в строке 300.02.006 - обороты по реализации товаров собственного производства налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта;
7) в строке 300.02.007 - обороты по реализации товаров собственного производства налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары;
8) в строке 300.02.008 - оборот по реализации резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства Национальному банку Республики Казахстан и финансовым организациям;
9) в строке 300.02.009 - прочие обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке;
10) в строке 300.02.010 - итоговый оборот по реализации, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке. Величина данной строки определяется как сумма строк с 300.02.001 по 300.02.009.
Величина строки 300.02.010 переносится в строку 300.00.002.
24. Строки 300.02.001, 300.02.003, 300.02.004, 300.02.005, 300.02.006, 300.02.007 и 300.02.008 заполняются на основании дополнительных форм.
25. В разделе "Сумма НДС по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке" указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке.
Данный раздел не заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, у которых выполняются условия, предусмотренные пунктом 2 статьи 251 Налогового кодекса.
В строках данного раздела указываются:
1) в строке 300.02.011 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.02.012 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.02.013 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации товаров и оборудования на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город";
4) в строке 300.02.014 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, полностью потребляемым в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территории специальной экономической зоны видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Парк информационных технологий";

6) 300.02.006 жолында - Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушіге өзі өндірген тауарларды өткізу бойынша айналымдар;
7) 300.02.007 жолында Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілерге өзі өндірген тауарларды өткізу бойынша айналымдар;
8) 300.02.008 жолында - Қазақстан Республикасы резиденттерінің өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдарды - алтынды, платинаны Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіне және қаржылық ұйымдарға өткізуі бойынша айналым;
9) 300.02.009 жолында - нөлдік ставка бойынша салық салынатын басқа да айналымдар;
10) 300.02.010 жолында - қосылған құн салығы нөлдік ставка бойынша салынатын өткізуден жиынтық айналым. Аталған жолдың шамасы 300.02.001-300.02.009 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
300.02.007 жолының шамасы 300.00.002 жолына көшіріледі.
24. 300.02.001, 300.02.003, 300.02.004, 300.02.005, 300.02.006, 300.02.007 және 300.02.008 жолдары қосымша нысандардың негізінде толтырылады.
25. "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған, тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде нөлдік ставка бойынша салық салынатын мақсатында пайдаланылған тауарлар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Осы тарауды Салық кодексінің 251-бабының 2-тармағында көзделген шарттар орындалған қосылған құн салығын төлеушілер толтырмайды.
Осы тараудың жолдарында:
1) 300.02.011 жолында - тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналымдардың мақсаты үшін пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
2) 300.02.012 жолында - халықаралық тасымалдаулар бойынша қызметтерді сату бойынша айналымдар мақсаты үшін пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.02.013 жолында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында тауарлар мен жабдықтарды сату бойынша айналымдар мақсаты үшін пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
4) 300.02.014 жолында - "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағын құрудың мақсатына сәйкес келетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызметтің түрлерін арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыруға арналған әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы мен пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарлар бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;

5) в строке 300.02.015 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенную в зачет по товарам, полностью потребляемым в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территории специальной экономической зоны видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны "Оңтүстік";
6) в строке 300.02.016 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам собственного производства, реализованным налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта;
7) в строке 300.02.017 - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам собственного производства, реализованным налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары;
8) в строке 300.02.018 - сумма налога на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборотов по реализации резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства;
9) в строке 300.02.019 - сумма налога на добавленную стоимость отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным по прочим оборотам по реализации, облагаемым по нулевой ставке;
10) в строке 300.02.020 - итоговая сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Величина данной строки определяется как сумма строк с 300.02.011 по 300.02.0019.
Величина строки 300.02.020 переносится в строку 300.00.027, если величина данной строки не превышает величины строки 300.00.026.
26. Строки 300.02.011, 300.02.0013, 300.02.014, 300.02.015, 300.02.016, 300.02.017 и 300.02.018 заполняются на основании дополнительных форм.
27. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
28. Дополнительная форма к строке 300.02.001.
В разделе "Экспорт товаров" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование реализуемого на экспорт товара;
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой товар помещен под таможенный режим экспорта;

5) 300.02.015 жолында - "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағын құрудың мақсатына сәйкес келетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызметтің түрлерін арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асыруға арналған әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы мен пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарлар бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
6) 300.02.016 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушіге өткізілген өзі өндірген тауарлар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
7) 300.02.017 жолында Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілерге өткізілген өзі өндірген тауарлар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
8) 300.02.018 жолында Қазақстан Республикасы резиденттерінің өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдарды - алтынды, платинаны өткізу бойынша айналымдардың мақсатында пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығының сомасы;
9) 300.02.019 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша басқа да айналымдар бойынша пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
10) 300.02.020 жолында - нөлдік ставка бойынша салық салынатын, айналымдардың мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың шамасы 300.02.011-300.02.019 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
300.02.020 жолының шамасы, егер осы жолдың шамасы 300.00.026 жолының шамасынан аспаса, 300.00.027 жолына көшіріледі.
26. 300.02.011, 300.02.013, 300.02.014, 300.02.015, 300.02.016, 300.02.017 және 300.02.018 жолдары қосымша нысандардың негізінде толтырылады.
27. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
28. 300.02.001 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Тауарлар экспорты" тарауында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - экспортқа сатылатын тауардың атауы;
3) С бағанында - тауар экспорттың кедендік режиміне орналастырылған жүк кеден декларациясының тіркеу нөмірі;

4) в графе D - цифровой и буквенный код (альфа 3) страны назначения товара. Код страны назначения указывается в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам о декларировании товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
5) в графе Е - оборот по реализации товаров на экспорт.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.02.001.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
29. Дополнительная форма к строке 300.02.003.
В разделе "Реализация товаров на территорию СЭЗ "Астана - новый город" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город";
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой отгруженный товар, оборудование помещены под таможенный режим свободной таможенной зоны;
4) в графе D - фамилия, имя, отчество или наименование получателя товаров и оборудования;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров, оборудования, указанных в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, оборудования, указанных в графе В;
7) в графе G - оборот по реализации товаров, оборудования на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией.
Итоговая величина графы G переносится в строку 300.02.003.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
27. Дополнительная форма к строке 300.02.004.
В разделе "Реализация товаров на территорию СЭЗ "Парк информационных технологий" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией;

4) D бағанында - тауардың нысаналы елінің сандық және әріптік коды (альфа 3). Нысаналы елдің коды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 тіркелген, "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген, Тауарларды декларациялау ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіші" 6-қосымшаға сәйкес көрсетіледі;
5) Е бағанында - экспортталатын тауарды өткізу бойынша айналым.
Е бағанының жиынтық шамасы 300.02.001 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
29. 300.02.003 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Астана - жаңа қала" АЭА аумағында тауарларды сату" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар мен жабдықтардың атауы;
3) С бағанында - тиелген тауар, жабдық еркін кеден аймағының кеден режиміне орналастырылған жүк кеден декларациясының тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - тауарлар мен жабдықтарды алушының аты-жөні немесе атауы;
5) Е бағанында - D бағанында көрсетілген тауарлар алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) Ғ бағанында - В бағанында көрсетілген тауар алушыға қойылған шот-фактураның нөмірі және жасалған күні;
7) G бағанында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында жобалық-сметалық құжаттамаларға сәйкес инфрақұрылым объектiлерiн, әкiмшiлiк және тұрғын үй кешендерiн салу және пайдалануға беру процесiнде толық тұтынылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сату бойынша айналым көрсетіледі.
G бағанының қорытынды шамасы 300.02.003 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
27. 300.02.004 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Ақпараттық технологиялар паркі" АЭА аумағына тауарларды өткізу" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймақтың аумағында өткізілетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы мен пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарлардың атауы;

3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой отгруженный товар помещен под таможенный режим свободной таможенной зоны;
4) в графе D - фамилия, имя, отчество или наименование получателя товаров;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика - получателя товаров, указанных в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, указанных в графе В;
7) в графе G - оборот по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией.
Итоговая величина переносится в строку 300.02.004.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
28. Дополнительная форма к строке 300.02.005.
В разделе "Реализация товаров на территорию СЭЗ "Оңтүстік" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Оңтүстік", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией;
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой отгруженный товар помещен под таможенный режим свободной таможенной зоны;
4) в графе D - фамилия, имя, отчество или наименование получателя товаров;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика - получателя товаров, указанных в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, указанных в графе В;
7) в графе G - оборот по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Оңтүстік", полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией.
Итоговая величина переносится в строку 300.02.005.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
29. Дополнительная форма к строке 300.02.006.
В разделе "Реализация товаров собственного производства налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта" данной формы указываются следующие сведения:

3) С бағанында - оған сәйкес тиеп-жөнелтілген тауар еркін кеден аймағының кеден режиміне орналастырылған жүк кеден декларациясының анықтамалық нөмірі;
4) D бағанында - тауарларды алушының аты-жөні немесе атауы;
5) Е бағанында - D бағанында көрсетілген тауарларды алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) Ғ бағанында - В бағанында көрсетілген тауар алушыға ұсынылған шот-фактураның нөмірі және жасалған күні;
7) G бағанында - "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймақтың аумағында өткізілетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы мен пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарларды өткізу бойынша айналым көрсетіледі.
Қорытынды шама 300.02.004 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
28. 300.02.005 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Оңтүстік" АЭА аумағына тауарларды өткізу" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймақтың аумағында өткізілетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы мен пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында - оған сәйкес тиеп-жөнелтілген тауар еркін кеден аймағының кеден режиміне орналастырылған жүк кеден декларациясының анықтамалық нөмірі;
4) D бағанында - тауарларды алушының аты-жөні немесе атауы;
5) Е бағанында - D бағанында көрсетілген тауарларды алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) Ғ бағанында - В бағанында көрсетілген тауар алушыға ұсынылған шот-фактураның нөмірі және жасалған күні;
7) G бағанында - "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймақтың аумағында өткізілетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілердің құрылысы мен пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарларды өткізу бойынша айналым көрсетіледі.
Қорытынды шама 300.02.005 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
29. 300.02.006 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушіге өзі өндірген тауарларды өткізу" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:

1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - код товарной номенклатуры товаров собственного производства, реализуемых налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта;
3) в графе С - номер и дата заключения договора на поставку товаров юридическому лицу, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта;
4) в графе D - наименование получателя товаров;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика - получателя товаров, указанного в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, указанного в графе D;
7) в графе G - обороты по реализации товаров собственного производства в адрес налогоплательщика, заключившего концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта.
Итоговая величина переносится в строку 300.02.006.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
30. Дополнительная форма к строке 300.02.007.
В разделе "Реализация товаров собственного производства налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - код товарной номенклатуры товаров собственного производства, реализуемых налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары;
3) в графе С - номер и дата заключения договора на поставку товаров налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары, с указанием в договоре, что поставляемые товары предназначены для выполнения рабочей программы контракта на недропользование;
4) в графе D - наименование получателя товаров;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика - получателя товаров, указанных в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, указанных в графе D;

1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушіге өткізілген өзі өндірген тауарлардың тауар номенклатурасының коды;
3) С бағанында - Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан заңды тұлғаға жеткізуге шарт жасасудың нөмірі мен күні;
4) D бағанында - тауарларды алушының атауы;
5) Е бағанында - D бағанында көрсетілген алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) F бағанында - D бағанында көрсетілген тауарларды алушыға ұсынылған шот-фактураның нөмірі мен жасалған күні;
7) G бағанында - Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушінің мекен-жайына өзі өндірген тауарларды өткізу бойынша айналымдар.
Жиынтық шама 300.02.006 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
30. 300.02.007 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілерге өзі өндірген тауарларды өткізу" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілерге өткізілген өзі өндірген тауарлардың тауар номенклатурасының коды;
3) С бағанында - шартта жеткізілетін тауарлар жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың жұмыс бағдарламасын орындау үшін жеткізілетіндігін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілерге жеткізуге шарт жасасудың нөмірі мен күні;
4) D бағаныда - тауарларды алушының атауы;
5) Е бағанында - D бағанында көрсетілген алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) F бағанында - D бағанында көрсетілген тауарларды алушыға ұсынылған шот-фактураның нөмірі мен жасалған күні;

7) в графе G - обороты по реализации товаров собственного производства в адрес налогоплательщиков, осуществляющих на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары.
Итоговая величина переносится в строку 300.02.007.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
31. Дополнительная форма к строке 300.02.008.
В разделе "Реализация резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров;
3) в графе С - номер и дата заключения договора на поставку аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства Национальному банку и финансовым организациям;
4) в графе D - наименование получателя товаров;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика - получателя товаров, указанных в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, указанного в графе D;
7) в графе G - оборот по реализации резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства Национальному банку Республики Казахстан и финансовым организациям.
Итоговая величина переносится в строку 300.02.008.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
32. Дополнительная форма к строке 300.02.011.
В разделе "Сумма НДС, по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость экспортируемых товаров;
3) в графе С - стоимость товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость, включенных в стоимость экспортируемых товаров, указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт и включенным в стоимость экспортируемых товаров.

7) G бағанында - Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілердің мекен-жайына өзі өндірген тауарларды өткізу бойынша айналымдар.
Жиынтық шама 300.02.007 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
31. 300.02.008 жолына қосымша нысан:
Осы нысанның "Қазақстан Республикасы резиденттерінің өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдарды - алтынды, платинаны өткізуі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауарлардың атауы;
3) С бағанында - өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдарды - алтынды, платинаны Ұлттық Банкке және қаржылық ұйымдарға жеткізуге шарт жасасудың нөмірі мен күні;
4) D бағанында - тауарларды алушының атауы;
5) Е бағанында - D бағанында көрсетілген алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) F бағанында - D бағанында көрсетілген тауарларды алушыға ұсынылған шот-фактураның нөмірі мен жасалған күні;
7) G бағанында - Қазақстан Республикасы резиденттерінің өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдарды - алтынды, платинаны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және қаржылық ұйымдарға өткізуі бойынша айналым.
Жиынтық шама 300.02.008 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
32. 300.02.011 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым мақсатына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - экспортталатын тауарлардың құнына енгізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген экспортталатын тауарлардың құнына енгізілген қосылған құн салығынсыз тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетілген, тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған және экспортталатын тауарлардың құнына енгізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер көрсетулер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.

Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.011.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
33. Дополнительная форма к строке 300.02.013.
В разделе "Сумма НДС по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации товаров и оборудования на территорию СЭЗ "Астана - новый город" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город";
3) в графе С - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город", указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации товаров, оборудования на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город".
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.013.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
34. Дополнительная форма к строке 300.02.014.
В разделе "Сумма НДС по товарам, использованным для целей оборота по реализации на территорию СЭЗ "Парк информационных технологий", указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий";
3) в графе С - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий", указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий".
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.014.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.

D бағанының қорытынды шамасы 300.02.011 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
33. 300.02.013 жолына қосымша нысан.
"Астана - жаңа қала" АЭА аймағында тауарларды, жабдықтарды өткізу бойынша айналым мақсатына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) мен жабдықтардың атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар мен жабдықтардың құнына қосылған сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетілген "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында тауарларды, жабдықтарды өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.013 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
34. 300.02.014 жолына қосымша нысан:
"Ақпараттық технологиялар паркі" АЭА аумағында тауарларды өткізу бойынша айналым мақсатына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының аумағында өткізілетін тауарлардың құнына енгізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының аумағында сатылатын тауарлардың құнына енгізілген сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетілген "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағында тауарларды өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.014 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.

35. Дополнительная форма к строке 300.02.015.
В разделе "Сумма НДС по товарам, использованным для целей оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке на территорию СЭЗ "Оңтүстік" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Оңтүстік";
3) в графе С - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Оңтүстік", указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Оңтүстік".
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.015.
Дополнительная форма к строке 300.02.016.
В разделе "Сумма НДС по товарам (работам, услугам), включенным в стоимость товаров собственного производства, реализуемых налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта", указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - код товарной номенклатуры товара собственного производства;
3) в графе С - код товарной номенклатуры товаров, включенных в стоимость товаров собственного производства, реализуемых налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта;
4) в графе D - наименование работ и услуг, включенных в стоимость товаров собственного производства, реализуемых налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта. При заполнении графы D графа С не заполняется;
5) в графе Е - стоимость товаров, либо стоимость работ, услуг, указанных в графе С или графе D;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам либо работам, услугам, указанным в графе С или графе D.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.02.016.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
36. Дополнительная форма к строке 300.02.017.
В разделе "Сумма НДС по товарам (работам, услугам), включенным в стоимость товаров собственного производства, реализуемых налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары", указываются следующие сведения:

35. 300.02.015 жолына қосымша нысан:
"Оңтүстік" АЭА аумағында нөлдік ставка бойынша салық салынатын тауарларды өткізу бойынша айналым мақсатына пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының аумағында өткізілетін тауарлардың құнына енгізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының аумағында сатылатын тауарлардың құнына енгізілген сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетілген "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағында тауарларды өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.015 жолына көшіріледі.
300.02.016 жолына қосымша нысан.
"Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушіге өткізілетін өзі өндірген тауарлардың құнына енгізілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - өзі өндірген тауардың тауар номенклатурасының коды;
3) С бағанында - Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушіге өткізілетін өзі өндірген тауарлардың құнына енгізілген тауарлардың тауар номенклатурасының коды;
4) D бағанында - Қазақстан Республикасының Үкіметімен инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушіге өткізілетін өзі өндірген тауарлардың құнына енгізілген жұмыстардың және қызмет көрсетулердің атауы коды;
5) Е бағанында - С және D бағандарында көрсетілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетілердің) құны;
6) F бағанында С және D бағандарында көрсетілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
F бағанының жиынтық шамасы 300.02.016 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
36. 300.02.017 жолына қосымша нысан.
"Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілерге өткізілетін өзі өндірген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:

1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - код товарной номенклатуры товара собственного производства;
3) в графе С - код товарной номенклатуры товаров, включенных в стоимость товаров собственного производства, реализуемых налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары;
4) в графе D - наименование работ, услуг, включенных в стоимость товаров собственного производства, реализуемых налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары. При заполнении графы D графа С не заполняется;
5) в графе Е - стоимость товаров либо стоимость работ, услуг, указанных в графе С или графе D;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам), указанным в графе С или графе D.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.02.017.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
37. Дополнительная форма к строке 300.02.018.
В разделе "Сумма НДС по товарам (работам, услугам), использованным для целей оборота по реализации резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства", указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров (работ, услуг), включенных в стоимость аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства;
3) в графе С - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг), включенных в стоимость аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, указанным в графе В, использованным для целей оборота по реализации резидентами Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов - золота, платины, изготовленных из сырья собственного производства;
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.018.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.

1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - өзі өндірген тауардың тауар номенклатурасының коды;
3) С бағанында - Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілерге өткізілетін өзі өндірген тауарлардың құнына енгізілген тауарлардың тауар номенклатурасының коды;
4) D бағанында - Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шеңберінде қызметін жүзеге асыратын, сол келісім-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушілерге өткізілетін өзі өндірген тауарлардың құнына енгізілген жұмыстардың, қызмет көрсетулердің атауы. D бағаны толтырылған кезде С бағаны толтырылмайды.
5) Е бағанында С бағаны мен D бағанында көрсетілген тауарлардың құны не жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны;
6) F бағанында С бағаны мен D бағанында көрсетілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы.
Е бағанының жиынтық шамасы 300.02.017 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
37. 300.02.018 жолына қосымша нысан:
"Қазақстан Республикасы резиденттерінің өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдарды - алтынды, платинаны өткізуі бойынша айналымның мақсатында пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында - өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдардың - алтынның, платинаның құнына енгізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауы;
3) С бағанында - өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдардың - алтынның, платинаның құнына енгізілген сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны;
4) D бағанында - Қазақстан Республикасы резиденттерінің өзі өндірген шикізаттан жасалған аффилиирленген құнды металдарды - алтынды, платинаны өткізуі бойынша айналымның мақсатында пайдаланылған, В бағанында көрсетілген тауарлар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы;
D бағанының жиынтық шамасы 300.02.018 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.

3. Составление формы 300.03 - Корректировка
размера облагаемого оборота
38. Форма 300.03 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота и суммы налога на добавленную стоимость, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого оборота и суммы налога на добавленную стоимость производится в случаях и в порядке, предусмотренных в статьях 218 и 219 Налогового кодекса.
Сумма корректировки размера облагаемого оборота, указываемая в дополнительных формах, должна соответствовать сумме, указанной в дополнительном счете-фактуре, либо в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота. В случае, если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма налога на добавленную стоимость, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
Строки данной формы могут иметь отрицательное и (или) положительное значение.
39. В разделе "Корректировка размера облагаемого оборота" указывается:
1) в строке 300.03.001 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, связанной с частичным или полным возвратом товара;
2) в строке 300.03.002 - сумма корректировки размера облагаемого оборота по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия сделки, повлекшие соответствующую корректировку размера облагаемого оборота;
3) в строке 300.03.003 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, произведенной в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги);
4) в строке 300.03.004 - сумма корректировки размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям;
5) в строке 300.03.005 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, связанная с получением оплаты по сомнительным требованиям, по которым ранее была произведена корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям в сторону уменьшения;
6) в строке 300.03.006 - сумма корректировки размера облагаемого оборота в случаях, предусмотренных подпунктами 4) и 5) пункта 2 статьи 218 Налогового кодекса;
7) в строке 300.03.007 - итоговая величина корректировки размера облагаемого оборота и сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на такую корректировку.
Строки 300.03.001, 300.03.002, 300.03.003, 300.03.004, 300.03.005, заполняются на основании дополнительных форм.
Величина строки 300.03.007А переносится в строку 300.00.003А, строки 300.03.007В - в строку 300.00.003В.

3. Салық салынатын айналым мөлшерін түзету
- 300.03-нысанын жасау
38. 300.03-нысаны есепті салық кезеңінде жүргізілген салық салынатын айналым мөлшерінің және қосылған құн салығының түзетулерін көрсетуге арналған. Салық салынатын айналым мөлшерін түзету Салық кодексінің 218 және 219-баптарында қарастырылған жағдайларда және тәртіпте жүргізіледі.
Қосымша нысандарда көрсетілетін салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы қосымша шот-фактурада, немесе салық салынатын айналым мөлшеріне түзету жүргізілетін жағдайлардың келгенін растайтын өзге құжатта көрсетілген сомаға сәйкес келуі тиіс. Егер салық салынатын айналым мөлшерін түзету жүргізілетін жағдайлардың келгенін растайтын өзге құжатта қосылған құн салығының сомасы көрсетілмесе, онда осы сома салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына салық ставкасын қолдану жолымен айқындалады.
Осы нысанның жолдары теріс немесе оң мәнге ие болуы мүмкін.
39. "Салық салынатын айналым мөлшерін түзету" бөлімінде:
1) 300.03.001 жолында - тауарды жартылай немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
2) 300.03.002 жолында - салық салынатын айналым мөлшерін тиісті түзетуге әкеп соққан мәміле шарты өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
3) 300.03.003 жолында - сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты жүргізілген салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
4) 300.03.004 жолында - күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
5) 300.03.005 жолында - бұрын салық салынатын айналым мөлшеріне кему жағына түзету жүргізілген күмәнді талаптарға байланысты күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
6) 300.03.006 жолында - Салық кодексінің 218-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларда салық салынатын айналым мөлшерінің түзету сомасы;
7) 300.03.007 жолында - салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық шамасы және осындай түзетуге келетін қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
300.03.001, 300.03.002, 300.03.003, 300.03.004, 300.03.005 жолдары қосымша нысандардың негізінде толтырылады.
300.03.007А жолының шамасы 300.00.003А жолына, 300.03.007В жолының шамасы - 300.00.003В жолына көшіріледі.

40. Дополнительная форма к строке 300.03.001 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота, связанной с частичным или полным возвратом товара.
В разделе "Возврат товара" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе B - номер и дата дополнительного счета-фактуры, составленном в связи с полным или частичным возвратом товара;
3) в графе C - номер и дата счета-фактуры, к которому составлен дополнительный счет-фактура;
4) в графе D - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товара, осуществившего его возврат;
5) в графе Е - сумма корректировки размера облагаемого оборота, включающая в себя стоимость возвращенного товара без налога на добавленную стоимость;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки облагаемого оборота.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.03.001А, графы F - в строку 300.03.001В.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
41. Дополнительная форма к строке 300.03.002 предназначена для отражения сведений об облагаемых оборотах по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия заключенной ранее сделки, в результате чего изменяется размер облагаемого оборота (например, товар отгружен по договору купли-продажи, но впоследствии принято решение о его безвозмездной передаче, передаче в аренду и тому подобное).
В разделе "Изменение условий сделки" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров (работ, услуг);
3) в графе С - наименование документа, в соответствии с которым изменяются условия сделки;
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе В;
5) в графе E - сумма корректировки размера облагаемого оборота;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки размера облагаемого оборота.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.03.002А, графы F - в строку 300.03.002В.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
42. Дополнительная форма к строке 300.03.003 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота, связанной с изменением цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги).
В случае, если плательщиком налога на добавленную стоимость получена разница в стоимости реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате в тенге, размер облагаемого оборота корректируется на сумму разницы между суммой полученных денег в тенге и стоимостью реализации, исчисленной в тенге, исходя из курса валюты, примененного налогоплательщиком на момент отгрузки товаров, выполнения работ, оказания услуг.
В разделе "Изменение цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги)" указываются следующие сведения:

40. 300.03.001 жолына қосымша нысан тауарды жартылай немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасын көрсетуге арналған.
"Тауарды қайтару" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - толық немесе ішінара қайтарылған тауарға байланысты қосымша шот-фактураның нөмірі мен күні;
3) С бағанында - оған қосымша шот-фактура жасалған шот-фактураның нөмірі мен күні;
4) D бағанында - тауарды қайтаруды жүзеге асырушы, оны алған салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
5) Е бағанында - өзіне қайтарылған тауардың қосылған құн салығынсыз құнын қосатын салық салынатын айналымның мөлшерін түзету сомасы;
6) F бағанында - салық салынатын айналымның түзету сомасына келетін қосылған құн салығының сомасы.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.001А жолына, F бағанының қорытынды шамасы 300.03.001В жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
41. 300.03.002 жолына қосымша нысан нәтижесінде бұрын жасалған мәміле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша (мысалы, тауар сатып алу-сату шарты бойынша тиелген, бірақ нәтижесінде оны өтеусіз беру, жалға беру және тағы да басқа туралы шешім қабылданған) салық салынатын айналымдар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
"Мәміле шарттарының өзгеруі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - соның негізінде мәміле шарттары өзгертілген құжат атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі және жасалған күні;
4) D бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерін түзету сомасы;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерінің сомасына келетін қосылған құн салығының сомасы;
6) F бағанында - салық салынатын айналымның түзету сомасына келетін қосылған құн салығының сомасы.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.002А жолына, Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.002В жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
42. 300.03.003 жолына қосымша нысан сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулер) бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты салық салынатын айналым мөлшерін түзетуді көрсетуге арналған.
Егер қосылған құн салығын төлеуші сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) үшін оларды төлеу кезінде құнындағы айырмашылықты теңгемен алса, салық салынатын айналым теңгемен алынған ақшаның сомасы мен салық төлеуші тауарды тиеген, жұмысты орындаған, қызмет көрсеткен сәттегі теңгемен есептелген сату құны арасындағы сату құны валюта курсына орай түзетіледі.
"Сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның өтемақының өзгеруі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:

1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров (работ, услуг);
3) в графе C - наименование документа, на основании которого производится корректировка размера облагаемого оборота;
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе С;
5) в графе E - сумма корректировки размера облагаемого оборота;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.03.003А, графы F - в строку 300.03.003В.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
43. Дополнительная форма к строке 300.03.004 предназначена для отражения сведений по корректировке размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям. Корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям производится при соблюдении условий, указанных в статье 96 Налогового кодекса.
В разделе "Сомнительные требования" указываются:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров (работ, услуг), за которым числится задолженность;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование должника, указанного в графе В;
4) в графе D - номер и дата составления счета-фактуры по реализованным товарам (работам, услугам), по которым производится корректировка размера облагаемого оборота;
5) в графе Е - номер и дата решения суда о признании должника банкротом;
6) в графе F - номер и дата решения органов юстиции об исключении должника из Государственного регистра юридических лиц;
7) в графе G - налоговый период, в котором учтен оборот по реализации товаров (работ, услуг), признанный сомнительным требованием;
Графы Е и F заполняются, если корректировка размера облагаемого оборота производится в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 96 и подпунктом 2) пункта 1 статьи 219 Налогового кодекса;
8) в графе H - сумма корректировки размера облагаемого оборота, включающая в себя стоимость реализованных товаров (работ, услуг), задолженность по которым признана сомнительным требованием;
9) в графе I - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, указанном в графе G;
10) в графе J - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на стоимость корректировки размера облагаемого оборота.
Итоговая величина графы H переносится в строку 300.03.004А, графы J - в строку 300.03.004В.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.

1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауар (жұмыстар, қызметтер) алған салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - соның негізінде салық салынатын айналымның мөлшеріне түзету жүргізілген құжат атауы;
4) D бағанында - С бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі және жасалған күні;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерін түзету сомасы;
6) Ғ бағанында - салық салынатын айналым мөлшерінің сомасына келетін қосылған құн салығының сомасы.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.003А жолына, Ғ бағанының қорытынды шамасы 300.03.003В жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
43. 300.03.004 жолына қосымша нысан күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерінің түзетулері бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған. Күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерінің түзетулері Салық кодексінің 96-бабында көрсетілген талаптарды орындаған жағдайда жүргізіледі.
"Күмәнді талаптар" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алушы берешегі бар салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген берешегі бар адамның аты-жөні, немесе атауы;
4) D бағанында - соның негізінде салық салынатын айналымның мөлшеріне түзету жүргізілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралардың нөмірі және жасалған күні;
5) Е бағанында - борышкерді банкрот деп тану туралы шығарылған сот шешімінің нөмірі және күні;
6) Ғ бағанында - борышкерді заңды тұлғалардың Мемлекеттік тізілімінен шығару туралы әділет органдарының шығарған шешімінің нөмірі және күні;
7) G бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналым ескерілген күмәнді талап деп танылған салық кезеңі;
Е және Ғ бағандары егер салық салынатын айналым мөлшерін түзету Салық кодексінің 96-бабының 3-тармағында және 219-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында қарастырылған жағдайларда жүргізілсе толтырылады;
8) Н бағанында - олар бойынша берешек күмәнді талап деп танылған сатылған тауарлардың (жұмыстар, қызметтер) құнын өзіне қосатын салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
9) І бағанында - G бағанында көрсетілген салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
10) J бағанында - салық салынатын айналым мөлшерін түзетуге келетін қосылған құн салығының сомасы.
Н бағанының қорытынды шамасы 300.03.004А жолына, J бағанының қорытынды шамасы 300.03.004В жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.

44. Дополнительная форма к строке 300.03.005 предназначена для отражения сведений по корректировкам размера облагаемого оборота, связанным с получением оплаты по сомнительным требованиям, по которым ранее была произведена корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям в сторону уменьшения.
В разделе "Получение оплаты по сомнительным требованиям" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-получателя товаров (работ, услуг), осуществившего погашение задолженности по сомнительному требованию;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование получателя, указанного в графе В;
4) в графе D - общая сумма полученной оплаты по сомнительному требованию;
5) в графе E - сумма корректировки размера облагаемого оборота;
6) в графе F - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором была осуществлена отгрузка товаров (работ, услуг);
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки размера облагаемого оборота.
Если оплата получена в полном объеме, то размер корректировки и сумма налога на добавленную стоимость должны соответствовать размеру корректировки и сумме налога на добавленную стоимость, произведенным по сомнительному требованию в предыдущих налоговых периодах. В случае частичного получения оплаты размер корректировки облагаемого оборота определяется как:
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,2 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным до 1 июля 2001 года, облагаемым по ставке 20 %;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,1 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров, совершенным до 1 июля 2001 года, облагаемым по ставке 10 %;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,16 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным с 1 июля 2001 года по 31 декабря 2003 года;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,15 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным после 1 января 2004 года по 31 декабря 2006 года;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,14 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным после 1 января 2007 года.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.03.005А, графы G - в строку 300.03.005В.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.

44. 300.03.005 жолына қосымша нысан күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшеріне бұрын азаю тарабына қарай түзетулер жүргізілген осындай талаптар бойынша төлем алумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерін түзету жөніндегі мәліметтерді көрсетуге арналған.
"Күмәнді талаптар бойынша төлем алу" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - күмәнді талаптар бойынша берешекті өтеуді жүзеге асырған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген алушының аты-жөні, немесе атауы;
4) D бағанында - күмәнді талаптар бойынша алынған төлемнің жалпы сомасы;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерін түзету сомасы;
6) Ғ бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) тиеу жүзеге асырылған салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
7) G бағанында - салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына келетін қосылған құн салығының ставкасы.
Егер төлем толық көлемде алынса, онда түзету мөлшері мен қосылған құн салығының сомасы күмәнді талаптар бойынша бұрынғы салық кезеңінде жүргізілген түзету мөлшері мен қосылған құн салығының сомасына сәйкес келуі тиіс. Төлемді жартылай алған жағдайда салық салынатын айналым мөлшерін түзету:
егер 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін сатылған, 20 пайыз ставка бойынша салық салынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша күмәнді талап туындаса 1,2 коэффициентіне бөлінген төлемнен алынған сома;
егер 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін сатылған, 10 пайыз ставка бойынша салық салынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша күмәнді талап туындаса 1,1 коэффициентіне бөлінген төлемнен алынған сома;
егер күмәнді талап 2001 жылдың 1 шілдесінен бастап 2003 жылдың 1 желтоқсанына дейін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша туындаса, 1,16 коэффициентіне бөлінген алынған төлем сомасы ретінде айқындалады;
егер күмәнді талап 2004 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2006 жылдың 31 желтоқсанынан кейін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша туындаса, 1,15 коэффициентіне бөлінген алынған төлем сомасы ретінде айқындалады;
егер күмәнді талап 2007 жылдың 1 қаңтарынан кейін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша туындаса, 1,15 коэффициентіне бөлінген алынған төлем сомасы ретінде айқындалады.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.005А жолына, G бағанының қорытынды шамасы 300.03.005В жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.

4. Составление формы 300.04 - Оборот по
реализации товаров (работ, услуг), освобожденный
от налога на добавленную стоимость
45. В форме 300.04 указываются обороты по реализации товаров (работ, услуг), освобожденные от налога на добавленную стоимость.
46. В разделе "Оборот по реализации, освобожденный от НДС":
1) строка 300.04.001 предназначена для отражения оборота по реализации товаров (работ, услуг), освобожденного от налога на добавленную стоимость.
Величина строки 300.04.001 определяется как сумма строк 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001E, 300.04.001F, 300.04.001G, 300.04.001H, 300.04.001I, 300.04.001J, 300.04.001K 300.04.001L, 300.04.001M, 300.04.001О и 300.04.001Р, в которых указываются:
в строке 300.04.001А - оборот по реализации финансовых услуг, в соответствии с перечнем, указанным в пункте 2 статьи 227 Налогового кодекса.
При осуществлении операций с ценными бумагами размер оборота по реализации, учитываемый в данной строке, определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 240 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001В - оборот по реализации геологоразведочных и геолого-поисковых работ, определяемых в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001С - стоимость имущества (товара), переданного в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 300.04.001D - оборот по возврату имущества, полученного в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 300.04.001Е - сумма вознаграждения, причитающегося по имуществу, переданному в финансовый лизинг, в той его части, которая в соответствии с договором финансового лизинга получена (подлежит получению) плательщиком налога на добавленную стоимость в отчетном налоговом периоде;
в строку 300.04.001F - оборот по передаче имущества в финансовый лизинг, освобождаемый от налога на добавленную стоимость при соблюдении условий, установленных пунктом 2 статьи 228 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001G - оборот по реализации услуг, оказываемых некоммерческими организациями, в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001H - оборот по реализации товаров и услуг в сфере медицинской и ветеринарной деятельности, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 232 Налогового кодекса и включенных в перечень, утвержденный Правительством Республики Казахстан;
в строке 300.04.001I - оборот по реализации работ и услуг в сфере культуры, науки и образования в соответствии со статьей 231 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001J - оборот по реализации предприятия или самостоятельно функционирующей части предприятия одним плательщиком налога на добавленную стоимость другому плательщику налога на добавленную стоимость, освобожденный в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;

4. Қосылған құн салығынан босатылған тауарларды
(жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша айналым
- 300.04-нысанын жасау
45. 300.04 нысанында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналымдар көрсетіледі.
46. "ҚҚС-нан босатылған айналым" бөлімінде:
1) 300.04.001 жолында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналым көрсетіледі.
300.04.001 жолының шамасы 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001Е, 300.04.001F, 300.04.001G, 300.04.001Н, 300.04.001І 300.04.001J, 300.04.001К, 300.04.001L, 300.04.001М, 300.04.001О және 300.04.001Р жолдарының сомасы ретінде айқындалады, оларда:
300.04.001А жолында - тізбесі Салық кодексінің 227-бабының 2-тармағында көрсетілген қаржы қызметтерін сату жөніндегі айналым көрсетіледі.
Осы жолда ескерілетін сату жөніндегі айналымның мөлшері бағалы қағаздармен операцияларды жүзеге асыру кезінде Салық кодексінің 240-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады;
300.04.001В жолында - Салық кодексінің 230-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық-барлау және геологиялық-іздестіру жұмыстарын жүзеге асыру жөніндегі айналым;
300.04.001С жолында - жарғылық капиталға жарна ретінде берілген мүлік (тауар) құны;
300.04.001D жолында - жарғылық капиталға жарна ретінде алынған мүлікті қайтару жөніндегі айналым;
300.04.001Е жолында - есепті салық кезеңінде қосылған құн салығын төлеушілер алған (алуға жататын) қаржы лизингінің шартына сәйкес сондағы оның бөлігіндегі қаржы лизингіне берілген мүлік бойынша тиісті сыйақы сомасы;
300.04.001F жолында - Салық кодексі 228-бабының 2-тармағында белгіленген шарттарды сақтаған кезде қосылған құн салығынан босатылатын мүлікті қаржы лизингіне беру бойынша айналым;
300.04.001G жолында - Салық кодексінің 229-бабына сәйкес коммерциялық емес ұйымдар көрсететін қызметтерді сату жөніндегі айналым;
300.04.001H жолында - және Салық кодексінің 232-бабына сәйкес қосымша құн салығынан босатылған және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге енгізілген медициналық және ветеринариялық қызмет саласындағы тауарлар мен қызмет көрсетулерді жүзеге асыру жөніндегі айналым;
300.04.001I жолында - Салық кодексінің 231-бабына сәйкес мәдениет, ғылым және білім саласындағы қызмет көрсету мен жұмысты іске асыру жөніндегі айналым;
300.04.001J жолында - Салық кодексінің 233-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған бір салық төлеуші кәсіпорынның немесе дербес қызмет ететін кәсіпорынның екінші қосылған құн салығынан босатылған төлеушіге сатуы жөніндегі айналым;

в строке 300.04.001K - оборот по реализации на территории специальных экономических зон "Астана - новый город", "Парк информационных технологий", "Оңтүстік", в том числе:
на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" товаров (работ, услуг), полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией данных объектов;
на территориях специальной экономической зоны "Парк информационных технологий" и специальной экономической зоны "Оңтүстік" товаров (работ, услуг), указанных в части второй пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, а также объектов строительства и (или) строительно-монтажных работ по объектам административного и производственного назначения в соответствии с проектно-сметной документацией, предназначенных для осуществления на территориях специальных экономических зон видов деятельности, соответствующей целям создания данных специальных экономических зон;
в строке 300.04.001L - обороты по реализации товаров на территорию специальной экономической зоны "Парк информационных технологий" и на территорию специальной экономической зоны "Оңтүстік", потребляемых в процессе осуществления на территории специальных экономических зон видов деятельности, соответствующих целям создания данных специальных экономических зон;
в строке 300.04.001M - обороты по реализации казахстанских товаров, определенных в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, произведенных на территории, на которой действует таможенный режим "Свободный склад", и реализуемых с данной территории на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 17) статьи 225 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001О - обороты по реализации работ и услуг, связанных с реализацией инфраструктурных проектов, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 230-1 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001Р - обороты по реализации услуг по переработке и(или) ремонту товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенном режиме "Переработка товаров на таможенной территории Республики Казахстан", освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 12-1) статьи 225 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001Q - обороты по реализации работ и услуг, связанных с международными перевозками, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 12-2) статьи 225 Налогового кодекса;

300.04.001K жолында - "Астана - жаңа қала", "Ақпараттық технологиялар паркі", "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймақтарының аумағында өткізу бойынша айналым, оның ішінде:
"Астана - жаңа қала" АЭА аумағында жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес инфрақұрылым объектілерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу және пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді);
"Ақпараттық технологиялар паркі" және "Оңтүстік" АЭА аумақтарында Салық кодексінің 140-1-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді), сондай-ақ көрсетілген АЭА-тарды құру мақсатына сәйкес келетін, жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес қызмет түрлерін АЭА аумақтарында жүзеге асыру үшін арналған құрылыс объектілерін және (немесе) әкімшілік және өндірістік мақсаттағы объектілері бойынша құрылыс-монтаж жұмыстары;
300.04.001К - "Ақпараттық технологиялар паркі" АЭА аумағына және "Оңтүстік" АЭА аумағына аталған АЭА-тарды құру мақсатына сәйкес келетін қызмет түрлерін АЭА аумақтарында жүзеге асыру процесі барысында тұтынылатын тауарларды өткізу бойынша айналымдар;
300.04.001М бағанында - Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес белгіленген "Еркін қойма" кеден режимі қолданылатын аумағында шығарылған және Қазақстан Республикасының кеден аумағының қалған бөлігіне аталған аумақтан өткізілетін, Салық кодексінің 225-бабы 17) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын қазақстандық тауарларды өткізу бойынша айналымдар;
300.04.001О бағанында - Салық кодексінің 230-1-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын инфрақұрылымдық жобаларды іске асырумен байланысты жұмыстарды және қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдар;
300.04.001Р бағанында - Салық кодексінің 225-бабы 12-1) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын Қазақстан Республикасының кеден аумағына "Қазақстан Республикасының кеден аумағында тауарларды ұқсату" кеден режимінде әкелінген тауарларды ұқсату және (немесе) жөндеу бойынша қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдар;
300.04.001Q бағанында - Салық кодексінің 225-бабы 12-2) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын халықаралық тасымалдарға байланысты жұмыстар мен қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдар;

в строке 300.04.001R - обороты, связанные с землей и жилыми зданиями, в соответствии со статьей 226 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001S - оборот по реализации товаров (работ, услуг), освобожденный от налога на добавленную стоимость и не указанный в строках 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001E, 300.04.001F, 300.04.001G, 300.04.001H, 300.04.001I 300.04.001J, 300.04.001К, 300.04.001L, 300.04.001М, 300.04.001О, 300.04.001Р, 300.04.001Q и 300.04.001R;
2) в строке 300.04.002 - оборот по реализации товаров (работ, услуг), освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
3) в строке 300.04.003 - сумма величин, указанных в строках 300.04.001 и 300.04.002.
Величина строки 300.04.003 переносится в строку 300.00.005.
47. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
5. Составление формы 300.05 - Сумма
налога на добавленную стоимость, относимого в зачет
по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории
Республики Казахстан
48. Форма 300.05 заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, использующими пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам), предусмотренный статьей 240 Налогового кодекса.
Зачет налога на добавленную стоимость производится в порядке, установленном статьей 235 Налогового кодекса. Налог на добавленную стоимость не относится в зачет в случаях, предусмотренных в статье 236 Налогового кодекса.
В форме 300.05 указываются сведения по всем приобретениям товаров (работ, услуг), произведенным плательщиком налога на добавленную стоимость в течение отчетного налогового периода на территории Республики Казахстан.
49. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" указывается:
1) в графе А - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;

300.04.001R бағанында - Салық кодексінің 226-бабына сәйкес жерге және тұрғын үй ғимараттарына байланысты айналымдар;
300.04.001S жолында - қосылған құн салығынан босатылатын және 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001Е, 300.04.001F, 300.04.001G 300.04.001Н, 300.04.001І, 300.04.001J, 300.04.001К, 300.04.001L, 300.04.001M және 300.04.001О, 300.04.001Р, 300.04.001Q және 300.04.001R жолдарында көрсетілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі.
2) 300.04.002 жолында - осындай босату қарастырылатын халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату жөніндегі айналым көрсетіледі.
3) 300.04.003 жолында - 300.04.001 мен 300.04.002 жолдарының сомасы көрсетіледі.
300.04.003 жолының шамасы 300.00.005 жолына көшіріледі.
47. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
5. Қазақстан Республикасының аумағында сатып
алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша
есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы
- 300.05-нысанын жасау
48. 300.05 нысанын Салық кодексінің 240-бабында көзделген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдісін пайдаланатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады. Осы нысанды кепілдік мүліктерді (тауарларды) алумен және сатумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомаларын есепке алудың бөлек әдісін қолдану құқығын пайдаланатын банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асырушы ұйымдар басқа алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған кезде толтырмайды.
Қосылған құн салығын есепке жатқызу Салық кодексінің 235-бабымен белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Салық кодексінің 236-бабында қарастырылған жағдайларда қосылған құн салығы есепке жатқызылмайды.
300.05 нысанында қосылған құн салығын төлеушілер салық кезеңінің ішінде Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер), сондай-ақ Ресей Федерациясында сатып алынған газ конденсатын қоса, табиғи газ бен мұнайды сатып алу бойынша мәліметтер көрсетіледі.
49. "Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС салығының сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында - сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығы енгізілмеген құны;

2) в графе В - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате поставщикам товаров (работ, услуг), являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость на дату выписки счета-фактуры, а в случае приобретения работ, услуг у нерезидента - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за такого нерезидента в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса;
3) в графе С - сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.
50. Строки раздела "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 300.05.001 указываются сведения по товарам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан, кроме:
основных средств;
товаров, по которым не разрешен зачет по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
2) строка 300.05.002 предназначена для отражения сведений по основным средствам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан, кроме основных средств, по которым не разрешен зачет в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
3) строка 300.05.003 предназначена для отражения сведений по зданиям (частям зданий), приобретенным с налогом на добавленную стоимость;
4) строка 300.05.004 предназначена для отражения сведений по работам и услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, кроме:
строительных, ремонтных, монтажных работ и услуг, связанных со строительством и ремонтом зданий;
работ и услуг, приобретенных у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость;
5) строка 300.05.005 предназначена для отражения сведений по строительным, ремонтным, монтажным работам и услугам, связанным со строительством и ремонтом зданий, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, кроме работ и услуг:
приобретенных у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость;
услуг по ремонту арендуемых зданий жилищного фонда, за исключением случаев, когда стоимость данных услуг возмещается арендодателем в соответствии с договором аренды и включается в облагаемый оборот арендатора, осуществившего ремонт;
6) строка 300.05.006 предназначена для отражения сведений по товарам, включая основные средства, (работам, услугам), приобретенным без налога на добавленную стоимость. Данная строка заполняется на основании дополнительной формы.
7) строка 300.05.007 предназначена для отражения сведений по работам и услугам, приобретенным у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, кроме работ и услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса или международными договорами.

2) В бағанында - шот-фактураны жазып беру күніне қосылған құн салығын төлеушілер болып табылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) төлеушілерге төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы, ал резидент еместен жұмыстарды, қызметтерді сатып алу жағдайында - Салық кодексінің 221-бабына сәйкес осындай резидент емес үшін бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
50. "Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС салығының сомасы" бөлімінің жолдары мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 300.05.001 жолында:
негізгі қаражаттардан;
Салық кодексінің 236-бабына сәйкес ҚҚС бойынша есепке рұқсат етілмеген тауарлардан басқа ҚҚС-пен сатып алынған тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
2) 300.05.002 жолы:
ғимараттар;
Салық кодексінің 236-бабына сәйкес ҚҚС бойынша есепке рұқсат етілмеген тауарлардан басқа ҚҚС-пен сатып алынған негізгі қаражаттар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3) 300.05.003 жолы тұрғын үй қорынан басқа (қонақ үй ретінде пайдаланылатындардан басқа) қосылған құн салығымен сатып алынған ғимараттар бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
4) 300.05.004 жолы:
ғимараттардың құрылысымен және жөндеумен байланысты құрылыс, жөндеу жұмыстары мен қызмет көрсетулерінен;
қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын резидент еместерден сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден басқа қосылған құн салығымен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
5) 300.05.005 жолы:
қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын резидент еместерден сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден;
жалға беру шартына сәйкес жалға беруші осы қызметтер құнын қайтаратын және жөндеуді жүзеге асырған жалға алушының салық салынатын айналымына қосылатын жағдайлардан басқа жалға алып отырған ғимараттарын жөндеу жөніндегі қызметтерінен;
қосылған құн салығымен сатып алынған ғимараттардың құрылысы және жөндеуімен байланысты құрылыс, жөндеу, монтаж жұмыстары мен қызметтері бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
6) 300.05.007 жолы негізгі қаражаттарды қоса, қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетуге арналған. Бұл жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
7) 300.05.007 жолы Салық кодексінің 225-бабына немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден басқа қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша мәліметтер көрсетіледі.

В строку 300.05.007А переносится величина строки 300.11.001, в строку 300.05.007В - величина строки 300.11.002, в строку 300.05.007С - величина строки 300.11.007;
8) строка 300.05.008 предназначена для отражения сведений по товарам (работам, услугам), приобретенным с налогом на добавленную стоимость, по которым не разрешен зачет в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
9) строка 300.05.009 предназначена для отражения сведений по остаткам товаров (включая основные средства) на дату постановки на учет по НДС в соответствии со статьей 235 Налогового кодекса;
10) строка 300.05.010 предназначена для отражения итоговых сумм по каждой графе, определяемых путем суммирования величин, указанных в строках с 300.05.001 по 300.05.009.
Величина строки 300.05.010А переносится в строку 300.00.011А.
Величина строки 300.05.010С переносится в строку 300.00.011В.
51. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
52. Дополнительная форма к строкам 300.05.006 или 300.06.006, 300.06.016, 300.06.026 предназначена для отражения сведений по товарам, включая основные средства, работам и услугам, приобретенным без НДС. В данной форме отражаются сведения по приобретениям у налогоплательщиков, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость и выписывающих счета-фактуры или другие документы, выставляемые в соответствии с пунктом 2 статьи 235 Налогового кодекса, с отметкой "Без НДС". Кроме того, в данной форме указываются сведения по товарам (работам, услугам), приобретенным без налога на добавленную стоимость в связи с тем, что обороты по реализации указанных товаров (работ, услуг) освобождены от налога на добавленную стоимость в соответствии с Налоговым кодексом или международными договорами.
В разделе "Товары (работы, услуги), приобретенные без налога на добавленную стоимость" дополнительной формы к строкам 300.05.006 приложения 300.05 или 300.06.006, 300.06.016, 300.06.026 приложения 300.06 указываются следующие сведения:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - регистрационный номер поставщика товаров (работ, услуг), приобретенных без НДС;
в графе С - наименование документа (счет-фактура или другие документы, выставляемые в соответствии с пунктом 2 статьи 235 Налогового кодекса), подтверждающего приобретение товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость;
в графе D - номер и дата документа, указанного в графе С;
в графе Е - стоимость товаров (работ, услуг), приобретенных без НДС.

300.05.007А жолына 300.11.001 жолының шамасы, 300.05.007В жолына 300.11.002 жолының шамасы, 300.05.007С жолына 300.11.007 жолының шамасы көшіріледі;
8) 300.05.008 жолы Салық кодексінің 236-бабына сәйкес есепке рұқсат етілмеген қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
9) 300.05.009 жолы Салық кодексінің 235-бабына сәйкес ҚҚС бойынша есепке тұру күніне қалған тауарлар (негізгі құралдарды қоса алғанда) мәліметтерді көрсетуге арналған.
10) 300.05.010 жолы 300.05.001-ден 300.05.009-ға дейінгі жолдарында көрсетілген шамаларды жинақтау жолымен әрбір бағана бойынша жиынтық сомаларды көрсетуге арналған.
300.05.010А жолының шамасы 300.00.011А жолына көшіріледі.
300.05.010С жолының шамасы 300.00.011В жолына көшіріледі.
51. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
52. 300.05.006 немесе 300.06.006, 300.06.016, 300.06.026 жолдарына қосымша нысан ҚҚС-сыз сатып алынған тауарлар, негізгі құралдарды қоса алғанда, жұмыстар мен қызметтер бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған. Бұл нысанда қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын және "ҚҚС-сыз" деген белгі қоя отырып, шот-фактура немесе Салық кодексінің 235-бабы 2-тармағына сәйкес басқа құжаттар жазып беретін салық төлеушілерден сатып алулар бойынша мәліметтер көрсетіледі. Одан басқа осы нысанда Салық кодексіне немесе халықаралық шарттарға сәйкес ол тауарларды өткізу бойынша айналым қосылған құн салығынан босатылғандықтан, қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
300.05 қосымшасының 300.05.006 немесе 300.06 қосымшасының 300.06.006, 300.06.016, 300.06.026 жолдарына қосымша нысанның "Қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
- А бағанында жолдың реттік нөмірі;
- В бағанында - ҚҚС-сыз сатып алынған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізушінің тіркеу нөмірі;
- С бағанында - тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығынсыз сатып алынғандығын растайтын құжаттың (шот-фактура немесе Салық кодексінің 235-бабы 2-тармағына сәйкес жазып берілетін басқа құжаттар) атауы;
- D бағанында - С бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі мен күні;
- Е бағанында ҚҚС-сыз сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны.

53. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
6. Составление формы 300.06 - Сумма
налога на добавленную стоимость, относимого в зачет
по приобретенным товарам (работам, услугам)
54. Форма 300.06 заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, использующими раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам), предусмотренный статьей 241 Налогового кодекса.
Банки, микрокредитные организации и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, при применении раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), заполняют данную форму с учетом требований, предусмотренных в пункте 55 настоящих Правил.
Лизингодатели при применении раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, заполняют данную форму с учетом требований, предусмотренных в пункте 55 настоящих Правил.
55. Форма 300.06 состоит из семи разделов, каждый раздел - из граф А, В и С:
1) в графе А указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;
2) в графе В указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате поставщикам товаров (работ, услуг), являющихся плательщиком налога на добавленную стоимость на дату выписки счета-фактуры, а в случае приобретения работ, услуг у нерезидента - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за нерезидента в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.
В разделе "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" указываются сведения по товарам (работам, услугам), приобретенным в Республике Казахстан и предназначенным для использования только в целях облагаемых оборотов.
Заполнение строк данного раздела производится в порядке, предусмотренном для заполнения строк формы 300.05.
56. В разделе "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" указываются сведения по товарам (работам, услугам), приобретенным в Республике Казахстан и предназначенным для использования только в целях освобожденных оборотов.
Заполнение строк данного раздела производится в порядке, предусмотренном для заполнения строк формы 300.05.

53. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
6. Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет
көрсетулер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС
сомасы - 300.06-нысанын жасау
54. 300.06 нысанын Салық кодексінің 241-бабында қарастырылған сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін пайдаланатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады.
Банктер, микрокредитті ұйымдар мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асырушы ұйымдар кепілдік мүліктерді (тауарларды) алумен және сатумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомаларын есепке алудың бөлек әдісін қолдануды пайдалану кезінде осы нысанды осы Ережелердің 55-тармағында қарастырылған талаптарды ескере отырып толтырады.
Лизинг берушілер осы нысанды қаржы лизингіне берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек әдіс қолдану кезінде осы Ережелердің 55-тармағында қарастырылған талаптарды ескере отырып толтырады.
55. 300.06-нысаны жеті бөлімнен, әр бөлім - А, В және С бағандарынан тұрады.
1) А бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны қосылған құн салығының сомасынсыз көрсетіледі; айқындалады.
2) В бағанында шот-фактураны жазып беру күніне қосылған құн салығын төлеушілер болып табылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткізушілер төленуге тиіс қосылған құн салығының сомасы, ал тауарлар (жұмыстар, қызметтер) резидент еместен сатып алынған жағдайда - Салық кодексінің 221-бабына сәйкес резидент үшін бюджетке төленуі тиісті қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
"ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінде Қазақстан Республикасында сатып алынған және айналымдар мақсатында ғана пайдалануға арналған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Осы жолдарды толтыру 300.05 нысанының жолдарын толтыруға қарастырылған тәртіппен жүргізіледі.
56. "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінде Қазақстан Республикасында сатып алынған және босатылған айналымдар мақсатында ғана пайдалануға арналған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Осы бағанның жолдарын толтыру 300.05 нысанының жолдарын толтыру үшін қарастырылған тәртіппен жүргізіледі.

57. Раздел "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" заполняется при сложности определения цели использования (облагаемого или освобожденного оборота) приобретенных товаров (работ, услуг).
Величина строк в графе С данного раздела определяется как произведение величин, указанных в графе В по соответствующей строке данного раздела, и величины, указанной в строке 300.00.007.
58. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" указываются:
1) в строке 300.06.031А - сумма строк 300.06.010А, 300.06.020А и 300.06.030А;
2) в строке 300.06.031В - сумма строк 300.06.010В, 300.06.020В и 300.06.030В;
3) в строке 300.06.031С - сумма строк 300.06.010С и 300.06.030С.
Величина строки 300.06.031А переносится в строку 300.00.011А, строки 300.06.031С - в строку 300.00.011В.
59. Раздел "Товары, приобретенные по импорту" предназначен для расчета суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, по товарам, приобретенным по импорту.
Строка 300.06.032 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" данной формы.
Строка 300.06.033 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" данной формы.
Строка 300.06.034 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" данной формы.
В строке 300.06.035 указывается величина, определяемая как сумма строк 300.06.032, 300.06.033 и 300.06.034 граф А, В и С соответственно.
Величина строки 300.06.035А переносится в строку 300.00.012А, строки 300.06.035С - в строку 300.00.012В.
60. Раздел "Импорт товаров, по которым НДС уплачивается методом зачета" предназначен для отражения порядка уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета по импортируемым товарам, предусмотренного статьей 250 Налогового кодекса.
Заполнение данного раздела производится в порядке, установленном для заполнения раздела "Товары, приобретенные по импорту".
В строке 300.06.039 указывается величина, определяемая как сумма строк 300.06.036, 300.06.037 и 300.06.038 граф А, В и С, соответственно.
Величина строки 300.06.039А переносится в строку 300.00.015А, строки 300.06.039С - в строку 300.00.015В.

57. "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімі Қазақстан Республикасында сатып алынған және пайдалану мақсатын айқындау қиын жағдайда (босатылған немесе салық салынатын айналымдар) толтырылады.
Бөлімнің С бағанының шамасы осы бөлімнің В бағанының тиісті жолдарында көрсетілген шамалардың және 300.00.007 жолында көрсетілген шаманың туындысы ретінде айқындалады.
58. "ҚР аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлімінде:
1) 300.06.031А жолында - 300.06.010А, 300.06.020А және 300.06.030А жолдарының сомасы;
2) 300.06.031В жолында - 300.06.010В, 300.06.020В және 300.06.030В жолдарының сомасы;
3) 300.06.031С жолында - 300.06.010С және 300.06.030С жолдарының сомасы көрсетіледі.
300.06.031А жолының шамасы 300.00.011А жолына, 300.06.031С жолының шамасы 300.00.011В жолына көшіріледі.
59. "Импорт бойынша сатып алынған тауарлар" бөлімі импорт бойынша сатып алынған тауарлар бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын есептеуге арналған.
300.06.032 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінің жолдарын толтыру үшін қарастырылған тәртіппен толтырылады.
300.06.033 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінің жолдарын толтыру үшін қарастырылған тәртіппен толтырылады.
300.06.034 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінің жолдарын толтыру үшін қарастырылған тәртіппен толтырылады.
300.06.035 жолында А, В және С бағандарының тиісінше 300.06.032, 300.06.033 және 300.06.034 жолдарының сомалары ретінде айқындалатын шама көрсетіледі.
300.06.035А жолының шамасы 300.00.012А жолына, 300.06.035С жолының шамасы 300.00.012В жолына көшіріледі.
60. "Есеп әдісімен төленетін ҚҚС бойынша тауарлар импорты" бөлімі Салық кодексінің 250-бабында қарастырылған импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын есеп әдісімен төлеу тәртібін көрсетуге арналған.
Осы бөлімді толтыру "Импорт бойынша сатып алынған тауарлар" бөлімін толтыру үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
300.06.039 жолында А, В және С бағандарының тиісінше 300.06.036, 300.06.037 және 300.06.038 жолдарының сомалары ретінде айқындалатын шама көрсетіледі.
300.06.039А жолының шамасы 300.00.015А жолына, 300.06.039С жолының шамасы 300.00.015В жолына көшіріледі.

61. Раздел "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты" предназначен для отражения суммы налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет по импортируемым товарам, по которым был изменен срок уплаты налога в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса. Данный раздел состоит из двух граф:
1) в графе А указываются суммы налога на добавленную стоимость, фактически уплаченные в отчетном налоговом периоде в счет погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость, по которому был изменен срок уплаты;
2) в графе В указывается сумма фактически уплаченного налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет.
62. В строках раздела "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты" указывается:
1) в строке 300.06.040 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых в целях облагаемого оборота;
2) в строке 300.06.041 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых в целях освобожденного оборота;
3) в строке 300.06.042 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых как в целях облагаемого оборота, так и в целях освобожденного оборота.
Величина строки 300.06.042A определяется как разница строк 300.07.003E, 300.06.040А и 300.06.041.
Величина строки 300.06.042В определяется как произведение величин, указанных в строках 300.06.042А и 300.00.007;
4) в строке 300.06.043 указывается:
в строке 300.06.043А - сумма строк 300.06.040А, 300.06.041 и 300.06.042А;
в строке 300.06.043В - сумма строк 300.06.040В и 300.06.042В.
Величина строки 300.06.043В переносится в строку 300.00.018.
63. Банками, микрокредитными организациями и банковскими организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), а также лизингодателями, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет по другим полученным товарам (работам, услугам) форма 300.06 заполняется в следующем порядке:
1) в соответствующих строках раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" указываются сведения только по полученному залоговому имуществу (товарам) и сведения по имуществу, передаваемому в финансовый лизинг;

61. "Төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебі" бөлімі Салық кодексінің 249-бабына сәйкес салық төлеу мерзімі өзгертілген, импортталатын тауарлар бойынша бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасын көрсетуге арналған. Осы бөлім екі бағаннан тұрады:
1) А бағанында төлеу мерзімі өзгертілген қосылған құн салығы бойынша берешекті өтеу есебінен есепті салық кезеңінде нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
2) В бағанында есепке жатқызуға жататын қосымша құн салығының нақты сомасы көрсетіледі.
62. "Төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебі" бөлімінің жолдарында:
1) 300.06.040 жолында - салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы;
2) 300.06.041 жолында - босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.06.042 жолында - салық салынатын айналым мақсатында да, босатылған айналым мақсатында да пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
300.06.042А жолының шамасы 300.07.003Е, 300.06.040А және 300.06.041 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады.
300.06.042В жолының шамасы 300.06.042А және 300.00.007 жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалады.
4) 300.06.043 жолында:
300.06.043А жолында - 300.06.040А, 300.06.041 және 300.06.042А жолдарының сомасы;
300.06.043В жолында - 300.06.040В және 300.06.042В жолдарының сомасы көрсетіледі.
300.06.043В жолының шамасы 300.00.018 жолына көшіріледі.
63. Кепілге қойылған мүлікті (тауарларды) алумен және өткізумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдісін қолдану құқығын пайдаланатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер, микрокредиттік ұйымдар және банктік ұйымдар, сондай-ақ мүлікті қаржы лизингіне берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдісін қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушілер, басқа да алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданған кезде 300.06 нысанын мынадай тәртіппен толтырады:
1) "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінің тиісті жолдарында тек алынған кепілдік мүліктер (тауарлар) бойынша мәліметтер көрсетіледі;

2) раздел "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" не заполняется;
3) раздел "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" не заполняется;
4) в строку 300.06.031 раздела "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" переносится значение строки 300.06.010;
5) в разделах "Товары, приобретенные по импорту", "Импорт товаров, по которым НДС уплачивается методом зачета" и "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты" заполняются только строки 300.06.034, 300.06.038 и 300.06.042, которые переносятся в итоговые строки (300.06.035, 300.06.039 и 300.06.043) данных разделов.
64. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
7. Составление формы 300.07 - Импорт
товаров, по которым изменен срок уплаты
налога на добавленную стоимость
65. Форма 300.07 заполняется как при составлении Декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров, по которому изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость, так и при составлении Декларации за последующие налоговые периоды, до полного погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость.
66. Раздел "Погашение суммы НДС по импорту товаров с измененными сроками уплаты" состоит из граф А, В, С, D, E, F и G:
1) в графе А указывается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в грузовой таможенной декларации;
2) в графе В указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в отчетном налоговом периоде;
3) в графе С указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в предыдущие налоговые периоды;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость, непогашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в течение трехмесячного периода;
5) в графе Е указывается сумма налога, фактически уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде;
6) в графе F указывается сумма налога, фактически уплаченного в бюджет в предыдущие налоговые периоды;
7) в графе G указывается сумма налога на добавленную стоимость, по которому имеется задолженность по уплате в бюджет, непогашенная взаимозачетом в течение трехмесячного периода и фактически не уплаченная в бюджет.
67. В строках раздела "Погашение суммы НДС по импорту товаров с измененными сроками уплаты" указываются сведения:

2) "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімі толтырылмайды;
3) "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімі толтырылмайды.
4) "ҚР аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлімінің 300.06.031 жолына 300.06.010 жолының мәні көшіріледі;
5) "Импорт бойынша сатып алынған тауарлар", "ҚҚС есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты", "Төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебі" бөлімдерінде осы бөлімдердің жиынтық жолдарына (300.06.035, 300.06.039 және 300.06.043) көшірілетін 300.06.034, 300.06.038 және 300.06.042 жолдары ғана толтырылады.
64. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
7. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген
тауарлардың импорты - 300.07-нысанын жасау
65. 300.07 нысаны тауарлардың импорты жүзеге асырылған салық кезеңі үшін Декларация жасау кезінде, және сол сияқты қосылған құн салығы бойынша берешекті толық өтелгенге дейінгі кейінгі салық кезеңдері үшін Декларация жасау кезінде толтырылады.
66. "Тауарлар импорты бойынша төлеу мерзімдері өзгертілген ҚҚС сомасын өтеу" бөлімі А, В, С, D, Е, F және G бағандарынан тұрады.
1) А бағанында жүк кеден декларациясында көрсетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
2) В бағанында есептi салық кезеңiнде сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерiнде сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
4) D бағанында үш ай кезеңі ішінде сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелмеген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңінде бюджетке нақты төленген салық сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында өткен салық кезеңдерiнде бюджетке нақты төленген салық сомасы көрсетiледi;
7) G бағанында бюджетке төлейтін берешегі бар, сатылған тауарлар бойынша үш ай кезең ішінде бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелмеген және нақты төленбеген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi;
67. "Тауарлар импорты бойынша төлеу мерзiмi өзгертiлген ҚҚС сомасын өтеу" бөлiмiнiң жолдарында:

1) в строке 300.07.001 - по импорту товаров, предназначенных для промышленной переработки.
Понятие промышленной переработки определяется пунктом 2 статьи 249 Налогового кодекса;
2) в строке 300.07.002 - по импорту воды, газа и электроэнергии.
Строки 300.07.001 и 300.07.002 заполняются на основании дополнительной формы;
3) в строке 300.07.003 - сумма строк 300.07.001 и 300.07.002 граф А, В, С, D, E, F и G соответственно.
Величина строки 300.07.003E переносится:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.00.018;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.040А, 300.06.041 и 300.06.042А.
68. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
69. Дополнительная форма к строке 300.07.001.
В разделе "Импорт товаров для промышленной переработки" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - справочный номер грузовой таможенной декларации;
3) в графе С - сумма налога на добавленную стоимость согласно грузовой таможенной декларации;
4) в графе D - срок (измененный), установленный для погашения налога;
5) в графе Е - сумма налога на добавленную стоимость, зачитываемого в отчетном налоговом периоде в соответствии с пунктом 6 статьи 249 Налогового кодекса в счет погашения задолженности по сумме налога, срок уплаты которого был изменен. Данная сумма налога определяется как разница строк 300.00.010 и 300.00.009 формы 300.00, составленной за отчетный налоговый период;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, погашенная в соответствии с пунктом 6 статьи 249 Налогового кодекса в предыдущие налоговые периоды. Данная сумма определяется как сумма величин, указанных в графах Е и F по строке, соответствующей справочному номеру грузовой таможенной декларации, дополнительной формы, составленной к строке 300.07.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указывается сумма налога на добавленную стоимость, непогашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в течение трехмесячного периода;
8) в графе H указывается соответствующий код бюджетной классификации;
9) в графе I указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. Данная сумма определяется как сумма величин, указанных в графах I и J по строке, соответствующей справочному номеру грузовой таможенной декларации, дополнительной формы, составленной к строке 300.07.001 за предыдущий налоговый период;

1) 300.07.001 жолында - өндiрiстiк ұқсату үшiн арналған тауарлардың импорты бойынша мәлiметтер көрсетiледi.
Өндiрiстiк ұқсату ұғымы Салық кодексiнiң 249-бабының 2-тармағымен айқындалады;
2) 300.07.002 жолында - судың, газдың және электр энергиясының импорты бойынша мәлiметтер көрсетiледi.
300.07.001 және 300.07.002 жолдары қосымша нысандар негiзiнде толтырылады;
3) 300.07.003 жолында - тиiсiнше А, В, С, D, E және F бағандарының 300.07.001 және 300.07.002 жолдарының сомалары көрсетiледi.
300.07.003Е жолының шамасы:
бара-бар әдiсiн қолданғанда - 300.00.018 жолына;
бөлек әдiстi қолданғанда - тиісті мөлшерде 300.06.040A, 300.06.041 және 300.06.042A жолдарына көшiрiледi.
68. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
69. 300.07.001 жолына қосымша нысан.
"Өндiрiстiк ұқсату үшiн арналған тауарлар импорты" бөлiмiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - жүк кеден декларациясының анықтама нөмірі;
3) С бағанында - жүк кеден декларациясына сәйкес қосылған құн салығының сомасы;
4) D бағанында - салықты өтеу үшін белгіленген мерзім (өзгертілген);
5) E бағанында - Салық кодексiнiң 249-бабының 6-тармағына сәйкес төлеу мерзiмi өзгертiлген салық сомасы бойынша берешектердi өтеу есебiне есеп беру салық кезеңiнде ескерiлетiн қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi. Салықтың осы сомасы есептi салық кезеңi үшiн жасалған 300.00 нысанының 300.00.010 және 300.00.009 жолдарының айырмашылығы ретiнде айқындалады;
6) F бағанында - Салық кодексiнiң 249-бабының 6-тармағына сәйкес өткен салық кезеңдерiнде өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi. Осы сома өткен салық кезеңi үшiн 300.07.001 жолына құрылған қосымша нысанның E және F бағандарында жүк кеден декларациясының анықтама нөмiрiне сәйкес жолдарында көрсетiлген мөлшерлердiң сомасы ретiнде айқындалады;
7) G бағандарында - сатылған тауарлар бойынша үш ай кезең ішінде бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелмеген қосылған құн салығының сомасы;
8) Н бағанында - бюджет жіктемесінің тиісті коды көрсетіледі;
9) I бағанында - есепті салық кезеңінде импортталатын тауарлар бойынша бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы;
10) J бағанында - импортталатын тауарлар бойынша өткен салық кезеңдерінде төленген қосылған құн салығының сомасы. Осы сома өткен салық кезеңi үшiн 300.07.001 жолына құрылған қосымша нысанның I және J бағандарында жүк кеден декларациясының анықтама нөмiрiне сәйкес жолдарында көрсетiлген шамалардың сомасы ретiнде айқындалады;

11) в графе K - сумма задолженности по налогу, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется путем вычитания из величины, указанной в графе С, суммы величин, указанных в графах E, F, I и J.
Итоговая величина графы С переносится в строку 300.07.001А, графы Е - в строку 300.07.001В, графы F - в строку 300.07.001С, графы G - в строку 300.07.001D, графы I - в строку 300.07.001E и графы J - в строку 300.07.001F, графы K в строку 300.07.001G.
70. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
71. Дополнительная форма к строке 300.07.002.
Раздел "Импорт воды, газа, электроэнергии" заполняется в порядке, установленном для заполнения раздела "Импорт товаров для промышленной переработки" дополнительной формы к строке 300.07.001.
Итоговая величина графы С переносится в строку 300.07.002А, графы Е - в строку 300.07.002В, графы F - в строку 300.07.002С, графы G - в строку 300.07.002D, графы I - в строку 300.07.002E и графы J - в строку 300.07.002F, графы K в строку 300.07.002G.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
8. Составление формы 300.08 - Корректировка суммы налога
на добавленную стоимость, относимого в зачет
72. Форма 300.08 предназначена для отражения сведений по корректировке суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 237 и 238 Налогового кодекса.
При корректировке сумм налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случае, указанном в подпункте 4) пункта 1 статьи 237 Налогового кодекса, составляется дополнительная Декларация (форма 300.00) с заполнением соответствующих строк и приложений (формы 300.05 и 300.06).
Строки данной формы могут иметь отрицательное или положительное значение.
Раздел "Корректировка суммы НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.08.001 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам в случае их порчи или утраты.
Понятие порчи и утраты товара (имущества) определено в пункте 2 статьи 237 Налогового кодекса. Величина данной строки имеет только отрицательное значение;
2) в строке 300.08.002 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота.
Корректировка зачета по товарам (работам, услугам) производится следующим образом:
сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая корректировке по основным средствам, используемым не в целях облагаемого оборота, определяется по балансовой стоимости, то есть за минусом амортизационных отчислений, без учета переоценки путем применения ставки налога на добавленную стоимость, действовавшей на момент приобретения основного средства;
по товаро-материальным запасам, частично использованным не в целях облагаемого оборота, корректировка налога на добавленную стоимость, ранее отнесенного в зачет, производится в части суммы налога, отнесенного в зачет по товарам, использованным не в целях облагаемого оборота;
при использовании работ, услуг не в целях облагаемого оборота корректировка производится по работам, услугам, не использованным ранее в целях облагаемого оборота;

11) К бағанында - бюджетке төленуге жататын салық бойынша берешек сомасы көрсетіледі. Осы сома С бағанында көрсетiлген көлемнен E, F, I және J және H бағандарында көрсетiлген көлем сомаларын алу жолымен айқындалады.
С бағанының жиынтық шамасы 300.07.001A жолына, E бағанының жиынтық шамасы - 300.07.001B жолына, F бағанының жиынтық шамасы 300.07.001C жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 300.07.001D жолына, H бағанының жиынтық шамасы 300.07.001E жолына және I бағанының жиынтық шамасы 300.07.001F жолына көшiрiледi.
70. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
71. 300.07.002 жолына қосымша нысан.
"Cу, газ және электр энергиясы импорты" бөлiмi 300.07.001 жолына қосымша нысанның "Өндiрiстiк ұқсату үшiн арналған тауарлар импорты" бөлiмi үшiн белгiленген тәртiппен толтырылады.
С бағанының жиынтық шамасы 300.07.002A жолына, E бағанының жиынтық шамасы - 300.07.002B жолына, F бағанының жиынтық шамасы 300.07.002С жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 300.07.002D жолына, I бағанының жиынтық шамасы 300.07.002E жолына және J бағанының жиынтық шамасы 300.07.002F, К бағанының жиынтық шамасы G жолына көшiрiледi.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
8. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының
сомасын түзету - 300.08-нысанын жасау
72. 300.08 нысаны Салық кодексінің 237 және 238-баптарына сәйкес жүргізілген, есепке жатқызылған, қосылған құн салығының сомасын түзету жөніндегі мәліметтерді көрсетуге арналған.
Салық кодексінің 237-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген, есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын түзеткенде тиісті жолдары мен қосымшалары (300.05 және 300.06-нысандар) толтырылып, қосымша Декларация (300.00 нысан) жасалады.
Осы нысанның жолдары теріс немесе оң мәндерге ие болуы мүмкін.
"Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету" бөлімі:
1) 300.08.001 жолында тауарлар бойынша олар бүлінген немесе жоғалған жағдайда қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі.
Тауардың (мүліктің) бүлінуі және жоғалуы ұғымы Салық кодексінің 237-бабының 2-тармағында айқындалған. Осы жолдың шамасы тек теріс мәнге ие болады;
2) 300.08.002 жолында қосылған құн салығы алдыңғы салық кезеңдерінде есепке жатқызуға жатқызылған және есепті кезеңде салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі.
Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызуды түзету мынадай түрде жүргізіледі:
- салық салынбайтын айналым мақсатында пайдаланылатын негізгі құралдар бойынша түзетуге жататын қосылған құн салығының сомасы теңгермелік құн бойынша айқындалады, бұл дегеніміз негізгі құралды сатып алу сәтіне қолданыста болған қосылған құн салығының ставкасын қолдану жолымен қайта бағалауды есепке алмай, амортизациялық аударымдарды шегерумен;
- бір бөлігі салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлы материалдық қорлар бойынша бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығын түзету салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланылған тауарлар бойынша есепке жатқызуға жатқызылған салық сомасының бөлігінде жүргізіледі;
- жұмыстарды, қызмет көрсетулерді салық салынатын айналым мақсатында емес пайдаланған кезде түзету бұрын салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша жүргізіледі;

3) в строке 300.08.003 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги). Строка заполняется на основании дополнительной формы;
4) в строке 300.08.004 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
5) в строке 300.08.005 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия сделки. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
6) в строке 300.08.006 указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
7) в строке 300.08.007 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
8) в строке 300.08.008 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, связанной с осуществлением оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
9) в строке 300.08.009 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, осуществляемая в связи с использованием товаров в целях облагаемого оборота, приобретенных в целях освобожденного оборота. Данная строка заполняется в том случае, если в момент приобретения указанных товаров плательщиком налога на добавленную стоимость использовался раздельный метод отнесения в зачет;
10) в строке 300.08.010 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам) при аннулировании свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость в случаях, указанных в пункте 3 статьи 209 Налогового кодекса.
11) в строке 300.08.011 указывается итоговая величина корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.08.001 по 300.08.010.
Величина строки 300.08.011 переносится в строку 300.00.017.
Строки 300.08.003, 300.08.004, 300.08.005, 300.08.007, 300.08.008, 300.08.010 заполняются на основании дополнительных форм.

3) 300.08.003 жолында сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты жүргізілген қосылған құн салығы бойынша есепті түзету жөніндегі мәліметтер көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
4) 300.08.004 жолында жеткізушіге жартылай немесе толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
5) 300.08.005 жолында мәміле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
6) 300.08.006 жолында нормадан тыс шеккен шығыстар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Осы жолды Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес Табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады;
7) 300.08.007 жолында күмәнді міндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
8) 300.08.008 жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде бұрын қосылған құн салығы бойынша есепті түзету жүргізілген, күмәнді міндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
9) 300.08.009 жолында босатылған айналым мақсатында сатып алынған, тауарларды салық салынатын айналым мақсатында қолданумен байланысты жүзеге асырылатын қосылған құн салығы бойынша есепті түзетудің сомасы көрсетіледі. Бұл жол егер көрсетілген тауарларды сатып алу мезетінде қосылған құн салығын төлеушімен есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданылған жағдайда толтырылады;
10) 300.08.010 жолында Салық кодексі 209-бабының 3-тармағында көрсетілген жағдайларда қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің күші жойылған кезде тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
11) 300.08.011 жолында 300.08.001 - 300.08.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын қосылған құн салығы бойынша есепті түзетудің қорытынды шамасы көрсетіледі.
300.08.011 жолының шамасы 300.00.017 жолына көшіріледі.
300.08.003, 300.08.004, 300.08.005, 300.08.007, 300.00.008 жолдары қосымша нысандардың негізінде толтырылады.

73. Дополнительная форма к строке 300.08.003 предназначена для отражения корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, связанной с изменением цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги).
В разделе "Изменение цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги)" указываются следующие сведения:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг);
в графе С - наименование документа, на основании которого производится корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость (дополнительный счет-фактура или другой подтверждающий документ);
в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе С;
в графе Е - сумма корректировки стоимости товаров (работ, услуг);
в графе F - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.08.003.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
74. Дополнительная форма к строке 300.08.004 предназначена для отражения корректировки зачета налога на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику.
В разделе "Возврат товара" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе B - номер и дата дополнительного счета-фактуры, выписанного на возврат товара;
3) в графе C - номер и дата счета-фактуры, к которому составляется дополнительный счет-фактура;
4) в графе D - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товара;
5) в графе Е - стоимость возвращаемого товара без налога на добавленную стоимость;
6) в графе F - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.08.004.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
75. Дополнительная форма к строке 300.08.005 предназначена для отражения сведений о зачете налога на добавленную стоимость по товарам, по которым изменены условия заключенной ранее сделки, в результате чего изменяется сумма налога, относимого в зачет (например, товар приобретен по договору купли-продажи, но впоследствии принято решение о его безвозмездной передаче, передаче в аренду и тому подобное).
В разделе "Изменение условий сделки" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;

73. 300.08.003 жолына қосымша нысан сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты қосылған құн салығы бойынша есепті түзетуді көрсетуге арналған.
"Сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
В бағанында - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткізуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
С бағанында - соның негізінде салық салынатын айналымның мөлшеріне түзету жүргізілген құжат атауы (қосымша шот-фактура немесе басқа растайтын құжат);
D бағанында - С бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі және жасалған күні;
Е бағанында - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағаларын түзету сомасы;
Ғ бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы.
Ғ бағанының қорытынды шамасы 300.08.003 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
74. 300.08.004 жолына қосымша нысан жеткізушіге жартылай немесе толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзетуді көрсетуге арналған.
"Тауарды қайтару" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауарды қайтаруға жазып берілген қосымша шот-фактураның нөмірі мен күні;
3) С бағанында - оған қосымша шот-фактура жасалатын шот-фактураның нөмірі мен күні;
4) D бағанында - тауар жеткізуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
5) Е бағанында - қайтарылатын тауардың қосылған құн салығынсыз құны;
6) бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы.
F бағанының қорытынды шамасы 300.08.004 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
75. Е бағанының қорытынды шамасы 300.08.004 жолына көшіріледі. 300.08.005 жолына қосымша нысан нәтижесінде бұрын жасалған мәміле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша (мысалы, тауар сатып алу-сату шарты бойынша тиелген, бірақ нәтижесінде оны өтеусіз беру, жалға беру және т.б. туралы шешім қабылданған) қосылған құн салығы бойынша есепті түзетуді көрсетуге арналған.
"Мәміле шарттарының өзгеруі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;

2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг);
3) в графе С - наименование документа, в соответствии с которым изменяются условия сделки;
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе В;
5) в графе E - сумма корректировки стоимости товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость;
6) в графе F - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.08.005.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
76. Дополнительная форма к строке 300.08.007 предназначена для отражения корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам.
В разделе "Сомнительные обязательства" указываются:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг), перед которым числится обязательство;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование поставщика товаров (работ, услуг);
4) в графе D - номер и дата составления счета-фактуры, по которому были приобретены товары (работы, услуги);
5) в графе E - стоимость товаров (работ, услуг), являющаяся сомнительным обязательством, без включения в нее налога на добавленную стоимость;
6) в графе F - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором произведен зачет по налогу на добавленную стоимость;
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре;
8) в графе H - налоговый период, в котором произведен зачет по налогу на добавленную стоимость;
9) в графе I - удельный вес облагаемого оборота в общем обороте;
10) в графе J - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы J переносится в строку 300.08.007.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
77. Дополнительная форма к строке 300.08.008 предназначена для отражения корректировки зачета налога на добавленную стоимость, связанной с оплатой сомнительного обязательства, по которому ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость в сторону уменьшения.
В разделе "Оплата сомнительного обязательства" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг), перед которым погашено обязательство;

2) В бағанында - соған сәйкес тауар Қазақстан Республикасының аумағында еркін айналысқа жіберу жүргізілген жүк кеден декларациясының тіркеу нөмірі;
3) С бағанында соның негізінде мәміле шарттары өзгертілген құжат атауы;
4) D бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі және жасалған күні;
5) Е бағанында - тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығынсыз құнының түзету сомасы;
6) F бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы.
F бағанының қорытынды шамасы 300.08.005 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
76. 300.08.007 жолына қосымша нысан күмәнді талаптар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзетуді көрсетуге арналған.
"Күмәнді міндеттемелер" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізуші міндеттемесі берешегі бар салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізушінің аты-жөні, немесе атауы;
4) D бағанында - солар бойынша тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алынған шот-фактураның нөмірі және жасалған күні;
5) Е бағанында - күмәнді міндеттеме болып табылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығынсыз құнының түзету сомасы;
6) Ғ бағанында - қосылған құн салығы бойынша есеп жүргізілген салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
7) G бағанында - шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығы сомасы;
8) Н бағанында қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу жүргізілген салық кезеңі;
9) I бағанында жалпы айналымда салық салынатын айналымның үлес салмағы;
10) J бағанында қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы.
J бағанының қорытынды шамасы 300.08.007 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
77. 300.08.008 жолына қосымша нысан күмәнді міндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке бұрын азаю тарабына қарай түзетулер жүргізілген осындай міндеттемелер бойынша төлем жүргізумен байланысты қосылған құн салығына түзетуді көрсетуге арналған.
"Күмәнді міндеттемелер бойынша төлем" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - соның алдындағы міндеттемелері өтелген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование поставщика товаров (работ, услуг);
4) в графе D - налоговый период, в котором ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость;
5) в графе Е - номер и дата составления счета-фактуры по приобретенным товарам (работам, услугам), задолженность по которым была признана сомнительным обязательством;
6) в графе F - общая сумма произведенной оплаты по данному обязательству;
7) в графе G - стоимость оплаченных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;
8) в графе H - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором был осуществлен зачет по налогу на добавленную стоимость;
9) в графе I - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы I переносится в строку 300.08.008.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
78. Дополнительная форма к строке 300.08.010 предназначена для отражения корректировки зачета налога на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам) при аннулировании свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость в случаях, указанных в пункте 3 статьи 209 Налогового кодекса.
В разделе "Аннулирование свидетельства" указываются следующие сведения:
10) в графе А - порядковый номер строки;
11) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг);
12) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование поставщика товаров (работ, услуг);
13) в графе D - номер и дата счета-фактуры на приобретенные товары (работы, услуги);
14) в графе Е - стоимость товаров (работ, услуг) без НДС;
15) в графе F - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором был осуществлен зачет по налогу на добавленную стоимость;
16) в графе G - сумма НДС по счету-фактуре;
17) в графе H - сумма корректировки зачета НДС по счету-фактуре;
Итоговая величина графы H переносится в строку 300.08.010.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
9. Составление формы 300.09 - Импорт товаров,
НДС по которым уплачивается методом зачета,
и освобождаемый от НДС
79. Форма 300.09 предназначена для отражения сведений по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода, по которому налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренном статьей 250 Налогового кодекса, и в соответствии с условиями контракта на недропользование.

3) С бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізушінің аты-жөні, немесе атауы;
4) D бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепке түзету жүргізілген салық кезеңі;
5) Е бағанында - олар бойынша берешектер күмәнді міндеттеме болып танылған сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактураның нөмірі және жасалған күні;
6) Ғ бағанында - осы міндеттеме бойынша жүргізілген төлемнің жалпы сомасы;
7) G бағанында - тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығын енгізбей төленген құны;
8) Н бағанында - қосылған құн салығын есептеу жүргізілген салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
9) І бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы І бағанының қорытынды шамасы 300.08.008 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
78. 300.08.010 жолына қосымша нысан Салық кодексі 209-бабының 3-тармағында көрсетілген жағдайларда қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің күші жойылған кезде тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есебін түзетуді көрсетуге арналған.
"Куәліктің күшін жою" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізушінің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізушінің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы;
4) D бағанында - сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) шот-фактуралардың нөмірі мен күні;
5) Е бағанында - ҚҚС-сыз тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны;
6) F бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу жүзеге асырылған салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығы ставкасы;
7) G бағанында - шот-фактура бойынша ҚҚС сомасы;
8) Н бағанында - шот-фактура бойынша ҚҚС есебін түзету сомасы.
Н бағанының жиынтық шамасы 300.08.010 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
9. Есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн
салығы бойынша тауарлар импорты - 300.09-нысанын жасау
79. 300.09 нысаны салық кезеңінің ішінде Салық кодексінің 250-бабында көзделген және жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың ережелеріне сәйкес кедендік ресімдеу кезінде қосылған құн салығы есеп әдісі бойынша жүзеге асырылған тауарлар импорты туралы ақпарат беруге арналған.

Кроме того в форме 300.09 отражаются сведения по импорту товаров, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса или международными договорами.
80. Строка 300.09.001 раздела "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" заполняется на основании дополнительной формы.
Величина строки 300.09.001А переносится в строку 300.00.015А.
Величина строки 300.09.001В переносится:
при использовании пропорционального метода - в строки 300.00.009 и 300.00.015В;
при использовании раздельного метода - в строку 300.00.009 и в соответствующем размере в строки 300.06.036В, 300.06.037В и 300.06.038В.
81. В разделе "Импорт, освобождаемый от НДС" отражаются обороты по импорту, освобождаемому от уплаты НДС в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса. Строки заполняются на основании сведений, указанных в грузовых таможенных декларациях.
Величина строки 300.09.002 определяется как сумма строк: 300.09.002А, 300.09.002В, 300.09.002C, 300.09.002D, 300.09.002E, 300.09.002F, 300.09.002G, 300.09.002H, 300.09.002I, 300.09.002J, 300.09.002K в которых указываются:
в строке 300.09.002А - импорт товаров (за исключением подакцизных), ввозимых в качестве гуманитарной помощи;
в строке 300.09.002В - импорт товаров (за исключением подакцизных), ввозимых в качестве благотворительной помощи по линии государства, правительств государств, международных организаций;
в строке 300.09.002С - импорт товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними и освобождаемых в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
в строке 300.09.002D - импорт товаров, подлежащих декларированию в таможенных режимах, устанавливающих освобождение от уплаты налогов;
в строке 300.09.002E - импорт лекарственных средств, в том числе лекарств-субстанций в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 234 Налогового кодекса;
в строке 300.09.002F - импорт оборудования для обслуживания платежными карточками, программное обеспечение и запасные части к нему, ввозимые для собственных производственных нужд;
в строке 300.09.002G - импорт товаров, осуществляемый за счет средств грантов, предоставленных по линии государств, правительств государств, международных организаций;
в строке 300.09.002H - импорт имущества, ввезенного лизингодателем в целях передачи в финансовый лизинг по договорам финансового лизинга;

Сонымен қатар, 300.09 нысанында Салық кодексінің 234-бабына немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын тауарлар импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі.
80. "Есеп әдісімен төленетін тауар импорты бойынша ҚҚС есептеу" бөлімінің 300.09.001 жолы қосымша нысан негізінде толтырылады.
300.09.001А жолының шамасы 300.00.015А жолына көшіріледі.
300.09.001В жолының шамасы:
барабар әдісін қолдануда - 300.00.009 және 300.00.015В жолдарына;
бөлек әдісті қолданғанда - 300.00.009 жолына және 300.06.036В, 300.06.037В және 300.06.038В жолдарына тиісті мөлшерде көшіріледі.
81. "ҚҚС төлеуден босатылатын импорт" бөлімінде Салық кодексінің 234-бабына сәйкес импорт бойынша айналымдар көрсетіледі. Жолдар кеден жүк кеден декларациясында көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады.
300.09.002 жолының шамасы: 300.09.002А, 300.09.002В, 300.09.002С, 300.09.002D, 300.09.002Е, 300.09.002F, 300.09.002G, 300.09.002H, 300.09.002I, 300.09.002J, 300.09.002K жолдарының сомасы ретінде айқындалады, онда мыналар көрсетіледі:
300.09.002А жолында - iзгiлiк көмек ретiнде әкелiнген тауарлар (акцизделетiн тауарларды қоспағанда) импорты;
300.09.002В жолында - мемлекет, мемлекеттердiң үкiметтерi, халықаралық ұйымдар желiлерi бойынша қайырымдылық көмек мақсатында әкелiнген тауарлар (акцизделетiн тауарларды қоспағанда) импорты;
300.09.002С жолында - шет елдің дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнің ресми пайдалануы үшiн, сондай-ақ солармен бiрге тұратын олардың отбасы мүшелерiн қоса алғанда, осы өкiлдiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық қызметкерлерiнiң жеке пайдалануы үшiн әкелiнген және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес салықтан босатылған тауарлар импорты;
300.09.002D жолында - салық төлеуден босатуды белгілейтiн кеден режимдерiнде декларациялануға тиiстi тауарлар импорты;
300.09.002Е жолында - Салық кодексінің 234-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес дәрi-дәрмектiк заттардың, оның iшiнде субстанция-дәрiлердің импорты;
300.09.002F жолында - төлем карточкаларымен қызметтер көрсету үшiн жабдықтар импорты, меншiктi өндiрiстiк мұқтаждар үшiн әкелiнетiн бағдарламалық қамтамасыз ету және оның қосалқы бөлшектерiнің импорты;
300.09.002G жолында - мемлекеттердiң, мемлекеттер үкiметтерi мен халықаралық ұйымдардың желiсi бойынша берiлген гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын тауарлар импорты;
300.09.002Н жолында - қаржы лизингi шарты бойынша қаржы лизингiне беру мақсатында лизинг берушi әкелген мүлiк импорты;

в строке 300.09.002I - импорт товаров, ввезенных в рамках концессионного договора на реализацию инфраструктурного проекта в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 234 Налогового кодекса;
в строке 300.09.002J - импорт товаров, освобождаемый от НДС в соответствии с контрактами на недропользование;
в строке 300.09.002K - импорт прочих товаров, освобождаемых от НДС в соответствии с Налоговым кодексом.
Величина строки 300.09.002 переносится в строку 300.00.013.
82. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
83. Дополнительная форма к строке 300.09.001.
В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование импортируемых товаров;
3) в графе С - справочный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой осуществлен выпуск товаров в свободное обращение на территорию Республики Казахстан;
4) в графе D - размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса;
5) в графе Е - сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса или в соответствии с условиями контракта на недропользование. Данная сумма должна соответствовать сумме налога, отраженной в грузовой таможенной декларации.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.09.001А, графы Е - в строку 300.09.001В.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
10. Составление формы 300.10 - Зачеты по налогу на добавленную
стоимость, переносимые из предыдущих налоговых периодов
84. Форма 300.10 предназначена для отражения сумм зачетов по налогу на добавленную стоимость, переносимых из предыдущих налоговых периодов. В разделе "Зачеты по НДС, переносимые в счет платежей по НДС за налоговый период" указываются следующие сведения:
1) в строке 300.10.001 - величина строки 300.00.026 Декларации, составленной за предыдущий налоговый период.
2) в строке 300.10.002 - суммы налога на добавленную стоимость, которые в течение отчетного налогового периода были возвращены налогоплательщику в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса;
3) строка 300.10.003 - общая сумма превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, зачитываемого в счет платежей по налогу на добавленную стоимость в отчетном налоговом периоде.

300.09.002I жолында - Салық кодексінің 234-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға жасалған концессиялық шарт шеңберінде әкелінген тауарлар импорты;
300.09.002J жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттарына сәйкес ҚҚС-тан босатылатын тауарлар импорты;
300.09.002К жолында - Салық кодексіне сәйкес ҚҚС-тан босатылатын өзге де тауарлар импорты.
300.09.002 жолының шамасы 300.00.013 жолына көшіріледі.
82. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
83. 300.09.001 жолына қосымша нысан.
"Есеп әдісімен төленетін тауар импорты бойынша ҚҚС есептеу" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - импортталатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында - соған сәйкес тауар Қазақстан Республикасының аумағында еркін айналысқа жіберу жүргізілген жүк кеден декларациясының тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - Салық кодексінің 220-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт мөлшері;
5) Е бағанында - Салық кодексінің 250-бабына сәйкес немесе жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы. Осы сома жүк кеден декларациясында көрсетілген салық сомасына сәйкес келуі тиіс.
D бағанының қорытынды шамасы 300.09.001А жолына, Е бағанының қорытынды шамасы 300.09.001В жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
10. Өткен салық кезеңдерінен көшірілген
қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызулар
- 300.10-нысанын жасау
84. 300.10 нысаны өткен салық кезеңдерінен көшірілетін қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызулар сомасын көрсетуге арналған. "Салық кезеңі үшін қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебінен көшірілетін ҚҚС бойынша есепке жатқызулар" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) 300.10.001 жолында - өткен салық кезеңі үшін жасалған Декларацияның 300.00.026 жолының шамасы.
2) 300.10.002 жолында - Салық кодексінің 252-бабына сәйкес есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге қайтарылған қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.10.003 жолында - есепті салық кезеңінде қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебіне есептелетін төленген салық сомасынан асатын есепке жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы.

Величина строки 300.10.003 определяется как разница строк 300.10.001 и 300.10.002 и переносится в строку 300.00.024.
85. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
11. Составление формы 300.11 - Налог на добавленную
стоимость, подлежащий уплате за нерезидента
86. Форма 300.11 предназначена для отражения сведений о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате и уплаченного за нерезидента в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
87. В разделе "НДС, подлежащий уплате по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в отчетном налоговом периоде" указываются следующие сведения:
1) в строке 300.11.001 - облагаемый оборот по реализации работ и услуг, приобретенных у нерезидента. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 221 Налогового кодекса.
Величина строки 300.11.001 переносится в строку:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.007А;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.007А и (или) 300.06.017А и (или) 300.06.027А
2) в строке 300.11.002 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента по обороту, указанному в строке 300.11.001.
Величина строки 300.11.002 переносится:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.007В;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.007В и (или) 300.06.017В и (или) 300.06.027В;
3) в строке 300.11.003 - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в течение отчетного налогового периода по обороту, указанному в строке 300.11.001. Также в данную строку включается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного путем зачета, произведенного в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса. Кроме того, в данную строку включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статьей 39 Налогового кодекса.
Строки с 300.11.001 по 300.11.003 заполняются на основании дополнительной формы.
88. В разделе "НДС, подлежащий уплате по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются сведения по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды, по которым уплата налога на добавленную стоимость за нерезидента частично или полностью произведена в отчетном налоговом периоде:

300.10.003 жолының шамасы 300.10.001 және 300.10.002 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады және 300.00.024 жолына көшіріледі.
85. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
11. 300.11-нысанын жасау
86. 300.11 нысаны Салық Кодексінің 221-бабына сәйкес резидент емес үшін төлеуге тиісті және төленген қосылған құн салығы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
87. "Есепті салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша төлеуге жататын ҚҚС" бөлімінде мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) 300.11.001 жолында - ағымдағы салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналым. Салық салынатын айналым мөлшері Салық кодексінің 220-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады.
300.11.001 жолының шамасы:
бара-бар әдісті қолданғанда - 300.05.007А жолына
бөлек әдісті қолданғанда - тиісті мөлшерде 300.06.007А және (немесе) 300.06.017А және (немесе) 300.06.027А жолдарына көшіріледі;
2) 300.11.002 жолында - 300.11.001 жолда көрсетілген айналым бойынша резидент емес үшін төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы.
300.11.002 жолының шамасы:
барабар әдісін қолданғанда - 300.05.007В жолына
бөлек әдісті қолданғанда - тиісті мөлшерде 300.06.007В, 300.06.017В және 300.06.027В жолдарына көшіріледі;
3) 300.11.003 жолында - 300.11.001 жолында көрсетілген айналым бойынша есепті салық кезеңі ішінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы. Осы жолға Салық кодексінің 252-бабына сәйкес жүргізілген есепке жатқызу жолымен төленген салықтың сомасы да енгізіледі. Сонымен қатар, аталған жолға Салық кодексінің 39-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуі тиіс қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы енгізіледі;
300.11.001-300.11.003 жолдары қосымша нысанның негізінде толтырылады.
88. "Өткен салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша төлеуге тиісті ҚҚС" бөлімінде есепті салық кезеңінде резидент емеске қосылған құн салығын төлеу бөлшектеп немесе толық жүргізілген өткен салық кезеңдеріне резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша мынадай мәліметтер көрсетіледі:

1) в строке 300.11.004 - облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная строка заполняется в том случае, если налог на добавленную стоимость, причитающийся к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;
2) в строке 300.11.005 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента по обороту, указанному в строке 300.11.004;
3) в строке 300.11.006 - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в течение отчетного налогового периода по обороту, указанному в строке 300.11.004. Также в данную строку включается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного путем зачета, произведенного в соответствии со статьей 252 Налогового кодекса. Кроме того, в данную строку включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статьей 39 Налогового кодекса;
4) в строке 300.11.007 - общая сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде по работам и услугам, приобретенным у нерезидента.
Величина строки 300.11.007 определяется путем суммирования величин строк 300.11.003 и 300.11.006 и переносится:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.007С;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.007С и (или) 300.06.027С.
Строки с 300.11.004 по 300.11.006 заполняются на основании дополнительной формы.
89. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
90. Дополнительная форма к строкам 300.11.001, 300.11.002 и 300.11.003.
В разделе "Работы и услуги, приобретенные у нерезидента в отчетном налоговом периоде" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - фамилия, имя, отчество или наименование нерезидента, выполнившего работы и оказавшего услуги, местом реализации которых является Республика Казахстан;
3) в графе С - указывается код страны резидентства нерезидента, указанного в графе В;
4) в графе D - указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства, указанного в графе В;
5) в графе Е - дата приобретения работ и услуг у нерезидента;
6) в графе F - облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента;
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость;

1) 300.11.004 жолында - өткен салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым. Осы жол егер бюджетке төлеуге есептелген қосылған құн салығы белгіленген мерзімде төленбеген (немесе бөлшектеп төленген) жағдайда толтырылады;
2) 300.11.005 жолында - 300.11.004 жолында көрсетілген айналым бойынша резидент емес үшін төлеуге тиісті қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.11.006 жолында - 300.11.004 жолында көрсетілген айналым бойынша есепті салық кезеңінің ішінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы. Осы жолға Салық кодексінің 252-бабына сәйкес жүргізілген есепке жатқызу жолымен төленген салықтың сомасы да енгізіледі. Сонымен қатар, аталған жолға Салық кодексінің 39-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуі тиіс қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы енгізіледі;
4) 300.11.007 жолында - резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша есепті салық кезеңінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы.
300.11.007 жолының шамасы 300.11.003 және 300.11.006 жолдарының шамасын жиынтықтау жолымен айқындалады және:
бара-бар әдісті қолдану кезінде 300.05.007С жолына;
бөлек әдісі кезінде - тиісті мөлшерде 300.06.007С және (немесе) 300.06.027С жолдарында көшіріледі.
300.11.004 - 300.11.006 жолдары қосымша нысанның негізінде толтырылады.
89. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
90. 300.11.001, 300.11.002 және 300.11.003 жолдарына қосымша нысан.
"Есепті салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын жұмысты орындаған және қызмет көрсеткен резидент еместің аты-жөні немесе атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген резидент еместің резиденттік елінің коды;
4) D бағанында - В бағанында көрсетілген резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі;
5) Е бағанында - резидент еместен жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алу күні;
6) F бағанында резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым;
7) G бағанында - қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы;

8) в графе H - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет за нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость, либо зачитываемого суммой излишне уплаченных налогов, подлежащих возврату из бюджета, или суммой налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
9) в графе I - наименование платежного документа, подтверждающего уплату налога за нерезидента;
10) в графе J - номер и дата платежного документа, подтверждающего уплату налога за нерезидента.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.11.001, графы G - в строку 300.11.002 и графы H - в строку 300.11.003.
В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
91. Дополнительная форма к строке 300.11.004, 300.11.005 и 300.11.006.
В разделе "Работы и услуги, приобретенные у нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются следующие сведения:
1) графы А, В, С, D, E, F и G заполняются в порядке, предусмотренном для заполнения соответствующих граф дополнительной формы к строкам 300.11.001, 300.11.002 и 300.11.003;
2) в графе H - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет в предыдущие налоговые периоды;
3) в графе I - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде за работы и услуги, приобретенные у нерезидента в предыдущие налоговые периоды;
4) в графе J - наименование платежного документа или документа, выданного налоговым органом по форме, установленной уполномоченным государственным органом, подтверждающего уплату налога за нерезидента в отчетном налоговом периоде;
5) в графе К - номер и дата платежного документа или документа, выданного налоговым органом по форме, установленной уполномоченным государственным органом, подтверждающего уплату налога за нерезидента в отчетном налоговом периоде.
Форма документа, подтверждающая уплату налога за нерезидента в отчетном налоговом периоде, приведена в главе 17 Правил ведения лицевых счетов, утвержденных приказом Председателя Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2003 года N 530, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 15 января 2004 года за N 2672.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.11.004, графы G - в строку 300.11.005 и графы I - в строку 300.11.006.
92. При представлении дополнительной Декларации указываются реквизиты полей "РНН" и "Налоговый период", к которому относятся данные изменения и дополнения.

8) Н бағанында - қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент емес үшін бюджетке нақты төленген не бюджеттен қайтаруға жататын артық төленген салық сомасы немесе нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымда қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы есептелген қосылған құн салығының сомасы;
9) І бағанында - резидент емес үшін салықтың төленгенін растайтын төлем құжатының атауы;
10) J бағанында - резидент емес үшін салықтың төленгенін растайтын төлем құжатының нөмірі мен күні.
F бағанының жиынтық шамасы 300.11.001 жолына, G бағаны - 300.11.002 жолына және H бағаны - 300.11.003 жолына көшіріледі.
"Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
91. 300.11.004, 300.11.005 және 300.11.006 жолдарына қосымша нысан.
"Өткен салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А, В, С, D, E, F және G бағандары 300.11.001, 300.00.002 және 300.00.003 жолдарына қосымша нысанның тиісті бағандарын толтыру үшін көзделген тәртіпте толтырылады;
2) H бағанында - өткен салық кезеңдерінде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасы;
3) I бағанында - өткен салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер үшін есепті салық кезеңінде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасы;
4) J бағанында - есепті салық кезеңінде резидент емес үшін салықтың төленгенін растайтын төлем құжатының немесе уәкілетті мемлекеттік органмен белгіленген нысан бойынша салық органы берген құжаттың атауы, нөмірі және күні;
5) К бағанында - төлем құжатының немесе уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен нысан бойынша есепті салық кезеңінде резидент емес үшін салықтың төленгенін растайтын салық органы берген құжаттың нөмірі мен күні.
Есепті салық кезеңінде резидент емес үшін салықтың төленгенін растайтын құжат нысаны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 23 желтоқсандағы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылдың 15 қаңтарында N 2672 болып тіркелген бұйрығымен бекітілген "Жеке шот жүргізу ережелерінің" 17-бөлімінде келтірілген.
F бағанының жиынтық шамасы 300.00.004 жолына, G бағаны - 300.11.005 жолына және I бағаны - 300.11.006 жолына көшіріледі.
92. Қосымша Декларацияны беру кезінде "СТН" және аталған өзгеріс пен толықтыру жататын "Салық кезеңі" жолдарының деректемелері көрсетіледі.

93. Порядок внесения изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию зависит от вида корректируемого поля в Декларации - буквенного, цифрового или суммарного.
В случае если корректируется буквенное и (или) цифровое поле, в дополнительной Декларации указываются правильные данные.
В случае если корректируется суммарное поле, в дополнительной Декларации указывается только сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленной Декларацией.
94. При внесении изменений и дополнений в Приложения к Декларации и (или) дополнительные формы указываются РНН и налоговый период, а также только те номера строк и текущих страниц, в которые вносится изменение и дополнение. При этом также представляется Декларация, в которой указываются реквизиты полей "РНН" и "Налоговый период", к которому относятся данные изменения и дополнения.
95. При внесении изменений и дополнений в буквенные и (или) цифровые поля Приложений к Декларации и (или) дополнительных форм указываются правильные данные.
96. При внесении изменений и дополнений в суммарные поля Приложений к Декларации и (или) дополнительных форм указываются соответствующие реквизиты буквенных и (или) цифровых полей и сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленными данными.
97. Если к Декларации, к которой ранее уже были представлены дополнительные Декларации, представляется дополнительная Декларация, то данная дополнительная Декларация должна представляться с учетом ранее представленных дополнительных Деклараций.
98. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
12. Составление формы 300.12 - Налог на добавленную стоимость,
подлежащий уплате организацией, осуществляющей переработку
сельскохозяйственного сырья
99. Форма 300.12 предназначена для отражения сведений о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет в соответствии со статьей 244-1 Налогового кодекса.
100. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" указываются следующие сведения:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация. Налоговый период определяется в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса. Если налоговым периодом является квартал, то ячейка для отражения месяца не заполняется. Налоговый период указывается арабскими цифрами.
Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) код ОКЭД. Указываются коды ОКЭД и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %).

93. Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі Декларациядағы түзетілетін жолдың түріне байланысты - әріптік, сандық немесе жиынтық.
Егер әріптік және (немесе) сандық жол түзетілетін жағдайда, қосымша Декларацияда дұрыс деректер көрсетіледі.
Егер жиынтық жол түзетілетін жағдайда, қосымша Декларацияда тек бұрын берілген Декларациямен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
94. Декларацияға Қосымшаға және (немесе) қосымша нысандарға өзгерістер мен толықтыру енгізу кезінде СТН және салық кезеңі, сондай-ақ тек өзгеріс пен толықтыру енгізілетін жолдар мен беттердің нөмірлері көрсетіледі. Бұл ретте осы өзгеріс пен толықтыру жататын "СТН" және "Салық кезеңі" жолдарының деректемелері көрсетілетін Декларация беріледі.
95. Декларацияға Қосымшаның және (немесе) қосымша нысандардың әріптік және (немесе) сандық жолдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде дұрыс деректер көрсетіледі.
96. Декларацияға Қосымшаның және (немесе) қосымша нысандардың жиынтық жолдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде әріптік және (немесе) сандық жолдардың тиісті деректемелері және бұрын берілген деректермен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
97. Егер бұрын қосымша Декларациялар берілген Декларацияға қосымша Декларация берілетін болса, онда осы қосымша Декларация бұрын берілген қосымша Декларацияларды ескере отырып берілуі тиіс.
98. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
12. Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді
жүзеге асыратын ұйымдар төлеуі тиіс қосылған құн
салығы - 300.12-нысанын жасау
99. 300.12 нысаны Салық кодексінің 244-1-бабына сәйкес бюджетке төленуі тиіс қосылған құн салығының сомалары туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
100. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация табыс етілетін салық кезеңі. Салық кезеңі Салық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалады. Егер салық кезеңі тоқсан болып табылса, онда айды көрсетуге арналған торкөз толтырылмайды. Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі.
Егер айдың нөмірі екі символдан кем болса, онда ол оң торкөзде көрсетіледі;
ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ тор көздерінде ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" тор көздерінде осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы тор көздердің сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);

4) Виды деятельности. Плательщик налога на добавленную стоимость отмечает соответствующие ячейки:
01 - производство мяса и мясопродуктов;
02 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
03 - производство растительных и животных масел и жиров;
04 - переработка молока и производство сыра;
05 - производство продуктов мукомольно-крупяной промышленности;
06 - производство готовых кормов для животных;
07 - производство хлеба;
08 - производство детского питания и диетических пищевых продуктов".
101. В разделе "НДС, подлежащий уплате организацией осуществляющей переработку сельскохозяйственного сырья" указываются следующие сведения:
1) в строке 300.12.001 указывается сумма НДС, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период исчисленного в общеустановленном порядке. Данная сумма определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.010 и 300.00.020;
при пропорциональном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.010 и 300.00.021.
Если сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, превышает сумму начисленного налога, строка 300.12.001 не заполняется;
2) в строке 300.12.002 указывается сумма НДС, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период организацией осуществляющей переработку сельскохозяйственного сырья. Данная сумма определяется путем умножения строки 300.12.001 на 30 процентов.
102. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 300.00, 300.01, 300.02, 300.03, 300.04, 300.05, 300.06, 300.07, 300.08, 300.09, 300.10, 300.11, 300.12 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления реестра счетов-фактур
по товарам (работам, услугам), приобретенным
в течение налогового периода (отчетного квартала)
(форма 307.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс), определяют порядок составления реестра счетов-фактур по товарам (работам, услугам), приобретенным в течение налогового периода (отчетного квартала) на территории Республики Казахстан, и определяют порядок его заполнения (далее - Реестр).
2. Реестр состоит из самого Реестра (форма 307.00) и приложения к нему (форма 307.01), которое содержит информацию о счетах-фактурах по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории Республики Казахстан, являющегося неотъемлемой частью Реестра.

4) Қызметтің түрлері. Қосылған құн салығын төлеушілер тиісті торкөздерге белгі қояды:
01 - ет және ет өнімдерін өндіру;
02 - жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу және консервілеу;
03 - өсімдіктер мен жануарлар майын өндіру;
04 - сүтті қайта өңдеу мен ірімшік өндіру;
05 - ұн-жарма өнеркәсібі өнімдерін өндіру;
06 - жануарлар үшін дайын жемшөп өндіру;
07 - нан өндіру;
08 - балалар тағамын және диеталық тағам өнімдерін өндіру.
101. "Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын ұйымдар төлеуі тиіс ҚҚС" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) 300.12.001 жолында салық кезеңі үшін жалпы белгіленген тәртіппен есептелген бюджетке төленуі тиіс ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған сома былайша анықталады:
есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде - 300.00.010 және 300.00.020 жолдарының айырмашылығы ретінде;
есепке жатқызудың бара-бар әдісі кезінде - 300.00.010 және 300.00.021 жолдарының айырмашылығы ретінде.
Егер есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан асып кетсе, 300.12.001 жолы толтырылмайды;
2) 300.12.002 жолында салық кезеңі үшін ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын ұйымдар төлеуі тиіс ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған сома 300.12.001 жолын 30 пайызға көбейту жолымен айқындалады.
102. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 300.01-300.12 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Салық кезеңі (есептік тоқсан) барысында сатып
алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер)
бойынша шот-фактуралар тізілімін жасау ережелері
(307.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген, Қазақстан Республикасы аумағында салық кезеңі (есепті тоқсан) барысында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шот-фактуралар тізілімін (бұдан әрі - Тізілім) жасау тәртібін айқындайды, және оны толтыру тәртібін айқындайды.
2. Тізілім осы Тізілімнің өзінен (307.00-нысан) және Тізілімнің ажырамас бөлігі болып табылатын, Қазақстан Республикасы аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шот-фактуралар туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (307.01-нысан) тұрады.

Реестр предоставляется одновременно с декларациями по налогу на добавленную стоимость формы 300.00 и (или) 310.00.
3. Реестр на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Реестра не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Реестра не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении указанное приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении указанное приложение подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Реестра.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Реестра:
1) в явочном порядке на бумажном носителе, составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Реестра в электронном виде.
12. В приложение к Реестру не включаются счета-фактуры, выписанные на получение предварительной оплаты (аванса). Данные счета-фактуры включаются в приложение к Реестру в том налоговом периоде (отчетном квартале), в котором фактически были получены товары (работы, услуги).
В случае, если к ранее полученным счетам-фактурам были выписаны дополнительные счета-фактуры, они также включаются в приложение к Реестру.
13. Реестр подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Реестра (форма Реестра 307.00)
14. В разделе "Общая информация" плательщик налога на добавленную стоимость указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период за который составляется Реестр в соответствии с пунктом 3 статьи 247 Налогового Кодекса (указывается арабскими цифрами);
3) Ф.И.О. или наименование плательщика НДС. Указывается полное наименование в соответствии с учредительным документом или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;

Тізілім 300.00 немесе 310.00 нысанының қосылған құн салығы бойынша декларацияларымен бір мезгілде табыс етіледі.
3. Тізілім қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Тізілімді толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Тізілімнің тиісті тор көздер толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетілуге тиіс деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның осыған ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымшаның "Жалпы ақпарат" бөлімінде Тізілімнің "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
11. Тізілімді беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Тізілімді тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Тізілімге қосымшаға алдын-ала төлем (аванс) алуға жазылып берілген шот-фактуралар енгізілмейді. Осы шот-фактуралар Тізілімге қосымшаға нақты тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) алынған салық кезеңінде (есепті тоқсанда) енгізіледі.
Егер бұрын алынған шот-фактураларға қосымша шот-фактуралар жазылған жағдайда, олар да Тізілімге қосымшаға енгізіледі.
13. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Тізілім (Тізілімнің 307.00-нысанын) жасау
14. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Салық кодексінің 247-бабының 3-тармағына сәйкес Тізілім жасалатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) ҚҚС төлеушінің аты-жөні немесе атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты;

4) вид Реестра. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Реестра отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Основной" отмечается при предоставлении Реестра к "первоначальной" или "очередной" Декларации по налогу на добавленную стоимость;
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Реестра за налоговый период к которому относятся изменения и дополнения;
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если плательщиком налога на добавленную стоимость получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Реестр. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная";
5) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного реестра по уведомлению:
в строке А - дата;
в строке В - номер;
6) серия и номер свидетельства по НДС. Указываются реквизиты свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость;
7) ячейка отмечается в случае представления Реестра к Декларации по налогу на добавленную стоимость недропользователями:
в строке А - отмечается в случае составления Реестра к Декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной недропользователем по деятельности осуществленной вне контракта;
в строке В - отмечается в случае составления Реестра к Декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) номер и дата заключения контракта. Указывается недропользователем при составлении Реестра к Декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках данного контракта на недропользование:
в строке А - вне контракта;
в строке В - дата заключения;
9) ячейка отмечается в случае составления Реестра плательщиком налога на добавленную стоимость, применяющим специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, к Декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной указанным плательщиком налога на добавленную стоимость по деятельности, осуществляемой в рамках специального налогового режима.
В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" указывается:
1) по строке 307.00.001 сумма налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам). В данную строку переносится итоговая сумма строки 000001 графы I;

4) тізілім түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Негізгі" торкөзі "Бастапқы" немесе "кезекті" Қосылған құн салығы бойынша декларацияға Тізілім берген кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Тізілім жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер қосылған құн салығын төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
5) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша тізілімді тапсырған жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
6) ҚҚС туралы куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің деректемелері көрсетіледі;
7) торкөзді жер қойнауын пайдаланушылар ҚҚС бойынша Декларацияға Тізілім берген жағдайда белгіленеді.
А жолында - келісім-шарттан тыс жүзеге асырылған қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы берген ҚҚС бойынша Декларацияға Тізілім жасау жағдайында белгіленеді;
В жолында - жер қойнауын пайдалану келісім-шарты шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы берген ҚҚС бойынша Декларацияға Тізілім жасау жағдайында белгіленіледі;
8) келісім-шарттың нөмірі мен жасалған күні. Торкөзді жер қойнауын пайдалану келісім-шарты шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы берген қосылған құн салығы бойынша Декларацияға Тізілім жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушы белгілейді:
А жолында - келісім-шарттың нөмірі;
В жолында - жасау күні
9) торкөз ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші-заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимін қолданатын ҚҚС төлеуші арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша аталған ҚҚС төлеушілер берген ҚҚС бойынша Декларацияға Тізілім жасау жағдайында белгіленеді.
"Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мыналар көрсетіледі:
1) 307.00.001 жолы бойынша сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығының сомасы. Осы жолға I бағанының 000001 жолының сомасы көшіріледі;

2) по строке 307.00.002 сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая отнесению в зачет в отчетном налоговом периоде. В данную строку переносится итоговая сумма строки 000001 графы J.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Лица, ответственного за составление реестра" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, ответственного за составление Реестра.
Реестр на бумажном носителе должен быть подписан должностным лицом, ответственным за составление Реестра, а также заверен печатью налогоплательщика. При составлении Реестра в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
2) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации плательщика налога на добавленную стоимость, в который представлен Реестр согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Реестр" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Реестр;
4) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
5) дата приема Реестра в налоговом органе. Указывается дата приема Реестра в налоговом органе;
6) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Реестра по почте.
При представлении Реестра на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 307.01 - Приложения к реестру
счетов-фактур по товарам (работам, услугам), приобретенным
в течение налогового периода (отчетного квартала)
16. Форма 307.01 предназначена для отражения сведений о счетах-фактурах по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории Республики Казахстан.
17. В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" указываются:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - регистрационный номер налогоплательщика - поставщика, указанный в счете-фактуре;
в графе С - серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость поставщика, указанного в счете-фактуре;
в графе D - делается отметка, если по данной строке указываются сведения из дополнительного счета-фактуры;
в графе E - номер счета-фактуры (или дополнительного счета-фактуры, который составляется поставщиком при корректировке облагаемого оборота в соответствии со статьей 243 Налогового кодекса);
в графе F - дата выписки счета-фактуры (или дополнительного счета-фактуры, который составляется поставщиком при корректировке облагаемого оборота в соответствии со статьей 243 Налогового кодекса);
в графе G - общая стоимость товаров (работ, услуг), указанных в счете-фактуре, без учета налога на добавленную стоимость;
в графе H - общая стоимость товаров (работ, услуг), облагаемых налогом на добавленную стоимость, без учета налога на добавленную стоимость;
в графе I - сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 307.01 и определяется путем суммирования всех величин, отраженных в данной графе всех страниц;
в графе J - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая отнесению в зачет в отчетном налоговом периоде. Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 307.01 и определяется путем суммирования всех величин, отраженных в данной графе всех страниц;
В графе J не отражаются суммы НДС, не подлежащие отнесению в зачет в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса.

2) 307.02.002 жолы бойынша есепті салық кезеңінде есепке жатқызуға жататын қосылған құн салығының сомасы. Осы жолға J бағанының 000001 жолының сомасы көшіріледі.
15. Салық төлеушінің жауапкершілігі бөлімінде:
1) "тізілімді жасауға жауапты тұлғаның аты-жөні" Тізілімді жасауға жауапты лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты.
Қағаз тасығыштағы Тізілімге Тізілімді жасауға жауапты лауазымды тұлға қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің мөрімен куәландырылады. Тізілім электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
2) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Тізілім тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
3) "Тізілімді қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Тізілімді қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
4) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
5) Тізілімнің салық органында қабылданған күні. Тізілімнің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
6) пошта штемпелінің күні. Тізілім пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Тізілім қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 307.01-нысанын жасау - Салық кезеңі ішінде (есепті
тоқсанда) сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер)
бойынша шот-фактуралар тізіліміне қосымша
16. 307.01-нысан Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
17. "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде мыналар көрсетіледі:
А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
В бағанында - шот-фактурада көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
С бағанында - шот-фактурада көрсетілген жеткізушіні қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлігінің сериясы, нөмірі және беру күні;
D бағанында - белгі қойылады, егер берілген жол бойынша қосымша шот-фактурадан мәліметтер көрсетілсе;
Е бағанында - шот-фактура (немесе Салық кодексінің 243-бабына сәйкес салық салынатын айналымды түзеткенде жеткізуші жасайтын қосымша шот-фактураның) нөмірі;
F бағанында - шот-фактура көшірмеcінің (немесе Салық кодексінің 243-бабына сәйкес салық салынатын айналымды түзеткенде жеткізуші жасайтын қосымша шот-фактураның) күні;
G бағанында - шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығы есептелмеген сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құны;
Н бағанында - қосылған құн салығы есептелмеген, қосылған құн салығы есептелетін сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құны;
I бағанында - шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі. I-бағанының жиынтық шамасы 300.07 нысанның тек бірінші бетінде көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады;
J бағанында - есепті салық кезеңінде есепке жатқызуға жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы. J бағанының жиынтық шамасы 307.00 нысанның тек бірінші бетінде көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады.
J бағанында Салық кодексінің 236-бабына сәйкес есепке жатқызылмайтын ҚҚС сомасы көрсетілмейді.

18. Порядок внесения изменения и дополнения в ранее представленный Реестр зависит от вида корректируемого поля в Реестре - буквенного, цифрового или суммарного.
В случае если корректируется буквенное или цифровое поле, в дополнительном Реестре указываются правильные данные.
В случае если корректируется суммарное поле, в дополнительном Реестре указывается только сумма выявленной разницы по сравнению с ранее представленным Реестром.
19. При внесении изменений и дополнений в Приложение к Реестру указываются регистрационный номер налогоплательщика и налоговый период, а также только те номера строк и текущих страниц, в которые вносится изменение и дополнение.
Внесение изменений и дополнений в приложение к Реестру в зависимости от характера допущенной ошибки производится в следующем порядке:
1) в случае обнаружения ошибки в графах В, С, D, E или F раздела "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" Реестра необходимо в дополнительном Реестре правильно указать данные реквизиты. Вместе с тем следует иметь в виду, что когда допущена ошибка в одной из граф, в дополнительном Реестре отражаются все указанные реквизиты.
При этом лист В Приложения к Реестру не заполняется;
2) в случае обнаружения ошибки в графах G, H, I или J раздела "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" Реестра необходимо в дополнительном Реестре указать сумму выявленной разницы по сравнению с ранее представленным Реестром.
При этом необходимо указать реквизиты граф В, С, D, E и F и сумму выявленной разницы в графах G, H, I и J. При внесении изменений, направленных на уменьшение значений граф G, H, I и J, сумма выявленной разницы указывается со знаком минус;
3) в случае необходимости удаления счетов-фактур в разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" Реестра необходимо указать реквизиты граф В, С, D, E и F, а в графах G, H, I и J отразить суммы, отраженные в соответствующих графах Реестра, в который вносятся изменения, с противоположными знаками;
4) в случае дополнительного внесения счетов-фактур в Реестр за указанный налоговый период в разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" необходимо указать номер строки, следующей за последней строкой в Реестре за период, в который вносятся дополнения.
20. Если к Реестру, к которому ранее уже были представлены дополнительные Реестры, представляется дополнительный Реестр, то данный дополнительный Реестр должен представляться с учетом ранее представленных дополнительных Реестров.
21. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 307.00, 307.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по налогу на добавленную стоимость

18. Бұрын берілген Тізілімге өзгеріс пен толықтыру енгізу тәртібі Тізілімдегі түзетілген жолдың түріне байланысты - әріптік, сандық немесе жиынтық.
Егер әріптік немесе сандық жолы түзетілген жағдайда, қосымша Тізілімде дұрыс деректер көрсетіледі.
Егер жиынтық жолы түзетілген жағдайда, Тізілімде тек бұрын берілген Тізіліммен салыстыру бойынша анықталған айырма сомасы ғана көрсетіледі.
19. Тізілімге Қосымшаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде СТН және салық кезеңі, сондай-ақ жолдар мен беттердің тек өзгеріс пен толықтыру енгізілетін нөмірлері ғана көрсетіледі.
Тізілімге қосымшаға өзгерістер мен толықтыру енгізу жіберілген қателердің сипатына байланысты мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) тізілімнің "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде В, С, D, E немесе F бағандарында қате табылған жағдайда қосымша Тізілімде осы деректемелерді дұрыс көрсету қажет. Сонымен қатар бағандардың бірінде қате жіберілсе, қосымша Тізілімде барлық көрсетілген деректемелер көрсетілетінін ескеру қажет.
Бұл ретте Тізілімге Қосымшаның В парағы толтырылмайды;
2) тізілімнің "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде G, H, I немесе J бағандарында қате табылған жағдайда, қосымша Тізілімде бұрын берілген Тізіліммен салыстыру арқылы анықталған айырманың сомасын көрсету қажет.
Бұл ретте В, С, D, E және F бағандарының деректемелерін және G, H, I және J бағандарының анықталған айырмасының сомасын көрсету қажет. G, H, I және J бағандарының мәндерін азайтуға бағытталған өзгерістерді енгізу кезінде анықталған айырманың сомасы минус белгісімен көрсетіледі;
3) тізілімнің "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөліміндегі шот-фактураларды жою қажет болған жағдайда В, С, D, E және F бағандарының деректемелерін көрсету қажет, ал G, H, I және J бағандарында қарсы белгілермен өзгеріс енгізілетін Тізілімнің тиісті бағандарында көрсетілген сомалар көрсетілуі тиіс;
4) "сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде көрсетілген салық кезеңі үшін Тізілімге қосымша шот-фактура енгізу жағдайында толықтыру енгізілетін кезең үшін Тізілімде соңғы жолдан кейін келесі жолдың нөмірін көрсету қажет.
20. Егер бұрын қосымша Тізілімдер табыс етілген Тізілімге қосымша Тізілім табыс етіледі, не аталған қосымша Тізілім бұрын берілген қосымша Тізілімдерді ескере отырып, табыс етіледі.
21. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады. ______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 307.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Қосылған құн салығы бойынша декларацияны жасау ережелері

(Форма 310.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на добавленную стоимость (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на добавленную стоимость плательщиками налога на добавленную стоимость, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 310.00), и приложения к ней (форма 310.01), которая содержит информацию об объектах обложения по налогу на добавленную стоимость.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, указанное приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации
13. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" плательщик налога на добавленную стоимость указывает следующие данные:

(310.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілердің қосылған құн салығын есептеуіне арналған Қосылған құн салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен (310.00-нысан), қосылған құн салығы бойынша салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (310.01-нысан) тұрады.
Декларация қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
7. Тиісті қосымшада ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтырған кезде көрсетілген қосымша міндетті түрде толтыруға жатады.
8. Қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның осыған ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз түрінде келу тәртібінде - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен салық төлеуші почта арқылы почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Декларациядағы Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларация нысанын жасау
13. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде қосылған құн салығын төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика - плательщика налога на добавленную стоимость;
2) отчетный квартал - отчетный налоговый период (квартал), за который представляется Декларация;
3) Ф.И.О. или наименование плательщика НДС. Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после его регистрации в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при внесении в ранее представленные Декларации изменений и дополнений путем представления дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если плательщиком НДС получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается при ликвидации (реорганизации), снятии с учета по налогу на добавленную стоимость;
6) номер и дата уведомления. Ячейка заполняется в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);

1) СТН - қосылған құн салығын төлеуші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) есепті тоқсан - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (тоқсан);
3) ҚҚС төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" торкөздерінде ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъекті қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" торкөздерінде осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы торкөздердің сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) декларация түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөзде белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзінде белгі, егер салық төлеуші Декларацияны қосылған құн салығын төлеушілер ретінде оны тіркегеннен кейін алғаш рет берген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияны беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация тапсыру жолымен бұрын тапсырылған Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер қосылған құн салығын төлеуші Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі таратылған (қайта құрылған), қосылған құн салығы бойынша есептен шығарған кезде белгі жасалады;
6) хабарлама нөмірі мен күні. Хабарлама бойынша қосымша Декларация берген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;

8) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость. Указываются реквизиты свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость;
9) серия и номер Патента. Указывается реквизиты патента на право применения специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции (далее - Патент).
14. В разделе "Исчисление НДС по патенту" отражается информация об исчислении налога на добавленную стоимость в соответствии с Расчетом стоимости Патента. Порядок исчисления налога на добавленную стоимость, включенного в стоимость Патента, определен в статье 388 Налогового кодекса.
При заполнении данного раздела используется форма 931.00:
1) в строке 310.00.001А указывается величина строки 931.00.003, в строке 310.00.001В - строки 931.00.008;
2) в строке 310.00.002 указывается сумма строк 931.00.004 и 931.00.005;
3) в строке 310.00.003А указывается величина строки 931.00.011, в строке 310.00.003В - строки 931.00.017;
4) в строке 310.00.004 указывается сумма строк 931.00.012 и 931.00.013;
5) в строке 310.00.005 указывается величина строки 931.00.018.
15. В разделе "Исчисление НДС за отчетный квартал" указываются фактические обороты (доходы) по реализации, осуществленные за отчетный квартал и суммы начисленного по ним налога на добавленную стоимость:
1) в строке 310.00.006А отражается фактический оборот (доход) по реализации за отчетный квартал, облагаемый налогом на добавленную стоимость по ставке 15 %.
В строке 310.00.006В указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость от размера облагаемого оборота, указанного в строке 310.00.006А;
2) в строке 310.00.007 указываются фактические обороты (доходы), осуществленные в течение отчетного квартала, по которым не производится начисление налога на добавленную стоимость.
В данную строку включаются обороты, в отношении которых применяется нулевая ставка налога на добавленную стоимость, а также обороты, освобожденные от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса;
3) в строке 310.00.008В указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная при импорте товаров согласно статье 250 Налогового кодекса, которая включает в себя итоговую величину строки 310.01.001Е, указанную в Приложении N 1 к Декларации;
4) в строке 310.00.009А указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без учета налога на добавленную стоимость, в строке 310.00.009В - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного (подлежащего уплате) поставщикам и (или) при импорте указанных товаров (работ, услуг), за исключением импорта товаров, осуществляемого за отчетный квартал, с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса;

8) қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің деректемелері көрсетіледі;
9) патент нөмірі мен сериясы. Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимін қолдану құқығына патенттің (бұдан әрі - Патент) нөмірі мен сериясы.
14. "Патент бойынша ҚҚС-ты есептеу" бөлімінде Патент құнының Есебіне сәйкес қосылған құн салығын есептеу туралы ақпарат көрсетіледі. Патент құнына енгізілген қосылған құн салығын есептеу Салық кодексінің 338-бабында айқындалған.
Осы бөлімді толтыру кезінде 931.00 нысаны пайдаланылады.
1) 310.00.001А жолында 931.00.003 жолының, 310.00.001В жолында - 931.00.008 жолының шамасы көрсетіледі;
2) 310.00.002 жолында 931.00.004 және 931.00.005 жолдарының сомасы көрсетіледі;
3) 310.00.003А жолында 931.00.011 жолының, 310.00.003В жолында - 931.00.017 жолының шамасы көрсетіледі;
4) 310.00.004 жолында 931.00.012 және 931.00.013 жолдарының сомасы көрсетіледі;
5) 310.00.005 жолында 931.00.018 жолының шамасы көрсетіледі.
15. "Есепті тоқсан үшін ҚҚС есептеу" бөлімінде есепті тоқсан үшін жүзеге асырылған сату бойынша нақты айналымдар (кірістер) және олар бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі:
1) 310.00.006А жолында 15 пайыз ставкасы бойынша қосылған құн салығы салынатын есепті тоқсан үшін сату бойынша нақты айналым (кіріс) көрсетіледі.
310.00.006В жолында 310.00.006А көрсетілген салық салынатын айналым мөлшерінен қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
2) 310.00.007 жолында қосылған құн салығын есептеу жүргізілмейтін есепті тоқсан ішінде жүзеге асырылған нақты айналымдар (кірістер) көрсетіледі;
Бұл жолға қосылған құн салығының ставкасы қолданылатын айналымдар, сондай-ақ Салық кодексінің 225-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған айналымдар енгізіледі;
3) 310.00.008В жолында Декларацияға Қосымша N 1 көрсетілген, өзіне 310.01.001Е жолының қорытынды шамасын енгізетін Салық кодексінің 250-бабына сәйкес тауарларды импорттау кезінде есептелген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;
4) 310.00.009А жолында Салық кодексінің 250-бабына сәйкес есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеумен есепті тоқсан үшін жүзеге асырылатын импортталатын тауарларды қоспағанда, қосылған құн салығының есебінсіз сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны, 310.00.009В жолында аталған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) импорты кезінде және жеткізушілерге төленген (төлеуге жататын) қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

5) в строке 310.00.010 указывается стоимость товаров (работ, услуг), приобретенных в течение отчетного квартала по ценам, не включающим налог на добавленную стоимость. При этом величина данной строки включает в себя стоимость товаров (работ, услуг), освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса, а также стоимость затрат, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке в соответствии с главой 36 Налогового кодекса;
6) в строке 310.00.011 указываются сведения по импорту товаров, осуществленному в течение отчетного квартала с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса;
7) в строке 310.00.012 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленного за отчетный квартал, определяемая по формуле (310.00.006В + 310.00.008) - (310.00.009В + 310.00.011В).
16. В разделе "Исчисление НДС с начала года" указываются фактические обороты (доходы) по реализации, осуществленные с начала года. Заполнение строк данного раздела производится в порядке, установленном для заполнения строк раздела "Исчисление НДС за отчетный квартал". При этом величина каждой строки данного раздела исчисляется нарастающим итогом и определяется как сумма величин, указанных в соответствующей строке раздела "Исчисление НДС с начала года" формы 310.00 за предыдущий отчетный квартал, и в соответствующей строке раздела "Исчисление НДС за отчетный квартал" данной формы за отчетный квартал.
В строке 310.00.019 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная с начала года, определяемая формуле (310.00.013В + 310.00.015) - (310.00.016В + 310.00.018В).
17. В разделе "Расчеты с бюджетом" указывается информация о фактических расчетах с бюджетом с учетом льготы по уплате налогов, предусмотренной в статье 388 Налогового кодекса:
1) в строке 310.00.020 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленного по патенту. В данную строку переносится величина строки 931.00.016;
2) в строке 310.00.021 указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость за отчетный квартал с учетом 80 % льготы, которая определяется путем умножения величины строки 310.00.012 на коэффициент 0,2;
3) в строке 310.00.022 указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость с начала года с учетом 80 % льготы, которая определяется путем умножения величины строки 310.00.019 на коэффициент 0,2;
4) строка 310.00.023 заполнению не подлежит;
5) строка 310.00.024 заполнению не подлежит.

5) 310.00.010 жолында қосылған құн салығын енгізбейтін бағалар бойынша есепті тоқсанның ішінде сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. Бұл ретте, осы жолдың шамасы Салық кодексінің 225-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құнын, сондай-ақ Салық кодексінің 36-тарауына сәйкес нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын шығыстарды енгізеді;
6) 310.00.011 жолында Салық кодексінің 250-бабына сәйкес есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеумен есепті тоқсан үшін жүзеге асырылатын импортталатын тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 310.00.012 жолында (310.00.006В + 310.00.008В) - (310.00.009В + 310.00.011В) формуласы бойынша айқындалатын, есепті тоқсан үшін есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
16. "Жыл басынан бастап ҚҚС-ты есептеу" бөлімінде жыл басынан бастап жүзеге асырылған сату бойынша нақты айналымдар (кірістер) көрсетіледі. Осы бөлімнің жолын толтыру "Есепті тоқсан үшін ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің жолын толтыру үшін белгіленген тәртіпте жүргізіледі. Бұл ретте, осы бөлімнің әрбір жолының шамасы ұлғаймалы жиынтықпен есептеледі және есепті тоқсан үшін осы нысанның "Есепті тоқсан үшін ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің тиісті жолында және бұрынғы есепті тоқсан үшін 310.00 нысанының "Жыл басынан бастап ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің тиісті жолында көрсетілген шама сомасы ретінде айқындалады.
310.00.019 жолында (310.00.013В + 310.00.015) - (310.00.016В + 310.00.018) формуласы бойынша айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
17. "Бюджетпен есеп айырысулар" бөлімінде Салық кодексінің 388-бабында көзделген салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ескеріп бюджетпен нақты есеп айырысулар туралы ақпарат көрсетіледі:
1) 310.00.020 жолында Патент бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 931.00.016 жолының шамасы көшіріледі;
2) 310.00.021 жолында 0,2 коэффициентіне 310.00.012 жолының шамасын көбейту жолымен айқындалатын, 80 пайызға жеңілдікті ескеріп есепті тоқсан үшін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 310.00.022 жолында 0,2 коэффициентіне 310.00.019 жолының шамасын көбейту жолымен айқындалатын, 80 пайызға жеңілдікті ескеріп жыл басынан бастап қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
4) 310.00.023 жолы толтырылуға жатпайды;
5) 310.00.024 жолы толтырылуға жатпайды.

18. В разделе "Сведения о счетах-фактурах" указывается:
1) в строке 310.00.025 в графах А и В - число зарегистрированных бланков в отчетном квартале и с начала года соответственно;
2) в строке 310.00.026 в графах А и В - число использованных бланков в отчетном квартале и с начала года соответственно.
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указываются текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации в качестве плательщика НДС, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением N 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 310.01 - Импорт товаров, по которым налог
на добавленную стоимость уплачивается методом зачета
20. Форма 310.01 предназначена для отражения сведений по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода, по которому налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным статьей 250 Налогового кодекса.

18. "Шот-фактуралар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 310.00.025 жолының А және В бағандарында-есептік тоқсанда және сәйкесінше жыл басынан тіркелген бланктер саны;
2) 310.00.026 жолының А және В бағандарында - есептік тоқсанда және сәйкесінше жыл басынан қолданылған бланктер саны көрсетіледі.
19. Салық төлеушінің жауапкершілігі бөлімінде:
1) "басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, салық агентінің не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Қосылған құн салығы есептеу әдісімен төленетін
тауарлар импорты - 310.01-нысанын жасау
20. 310.01 нысаны Салық кодексінің 250-бабында көзделген салық кезеңі барысында кедендік ресімдеу кезінде тауарлар импорты бойынша есептеу әдісімен төленетін қосылған құн салығы мәліметтерін көрсетуге арналған.

21. В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование импортируемых товаров;
3) в графе С - регистрационный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой осуществлен выпуск товаров в свободное обращение на территорию Республики Казахстан;
4) в графе D - размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса;
5) в графе Е - сумма НДС, уплаченного методом зачета согласно статье 250 Налогового кодекса. Данная сумма должна соответствовать сумме налога, отраженной в грузовой таможенной декларации.
Итоговая величина строки 310.01.001Е переносится в строку 310.00.008 Декларации.
22. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего форму.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 310.00, 310.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления об изменении срока уплаты
налога на добавленную стоимость на импортируемые товары
(форма 312.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок заполнения Заявления об изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары (далее - Заявление) согласно статье 249 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления (форма 312.00) и приложений к нему (формы 312.01 и 312.02).
3. Заявление составляется на бумажном носителе и заполняется шариковой или перьевой ручкой, чeрными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При составлении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложениях указанные приложения не представляются.
6. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующих приложениях, указанные приложения подлежат заполнению.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
8. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику налога на добавленную стоимость с отметкой органа налоговой службы;

21. "Есептеу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС есептеу" бөлімінде келесі мәліметтер:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - импортталатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында осыған сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында тауарларды еркін айналымға шығару жүзеге асырылған - кедендік жүк декларациясының тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - Салық кодексінің 220-бабына сәйкес айқындалатын, салық салынатын импорт мөлшері;
5) Е бағанында - Салық кодексінің 250-бабына сәйкес есептеу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Осы сома кедендік жүк декларациясында көрсетілген салық сомасына сәйкес болуы қажет.
310.01.001Е жолының қорытынды шамасы Декларацияның 310.00.008 жолына көшіріледі.
22. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. ______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 310.00, 310.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу
мерзiмдерiн өзгерту туралы өтiнiштi толтыру ережелерi
(312.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) сәйкес әзiрленген және Салық кодексінің 249-бабына сәйкес Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзiмiн өзгерту туралы өтiнiштi (бұдан әрі - Өтініш) толтыру тәртiбiн айқындайды.
2. Өтініш осы Өтініштің өзінен (312.00-нысан) және оған қосымшалардан (312.01 және 312.02-нысан) тұрады.
3. Өтiнiш қағаз тасығышта жасалады және қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтiнiштi толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
6. Тиісті қосымшаларда ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтырған кезде көрсетілген қосымшалар толтыруға жатады.
7. Қосымшалар парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшалардың осындай парағы толтырылады.
8. Өтiнiштi беру кезiнде:
1) келу тәртiбiнде - екi данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен қосылған құн салығын төлеушiге қайтарылады;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - плательщик налога на добавленную стоимость получает уведомление почтовой организации связи.
9. К Заявлению плательщик налога на добавленную стоимость прилагает копии договоров (контрактов) на поставку товаров.
10. Для получения решения налогового органа об изменении срока уплаты НДС на импортируемые товары, действующего в течение трeх месяцев со дня принятия грузовой таможенной декларации таможенным органом, Заявление и документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, представляются в налоговый орган по месту регистрации плательщика НДС.
11. Для получения решения уполномоченного государственного органа об изменении срока уплаты НДС на импортируемые товары, действующего в течение календарного года, Заявление и документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, а также заключение налогового органа по месту регистрации плательщика НДС о наличии у него производственных мощностей и помещений представляются в уполномоченный государственный орган.
12. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Порядок составления формы 312.00 - Заявление
13. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" плательщиком налога на добавленную стоимость указываются следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) Ф.И.О. или наименование плательщика НДС. Указывается фамилия, имя, отчество или полное наименование плательщика НДС в соответствии с учредительным документом;
3) серия и номер свидетельства о постановке на учeт по НДС. Указываются реквизиты свидетельства о постановке на учeт по налогу на добавленную стоимость.
14. В разделе "Сведения об импортируемых товарах" указываются следующие данные:
1) в строке 4 - вид импортируемых товаров.
При этом если импортируемыми товарами являются сырье или материалы, предназначенные для промышленной переработки, необходимо заполнить Приложение 2 к Заявлению;
2) в строке 5 - период, на который представляется решение органов налоговой службы об изменении срока уплаты НДС на импортируемые товары.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом.
Заявление на бумажном носителе должно быть подписано налогоплательщиком (руководителем) либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, либо его уполномоченного представителя;
2) дата составления Заявления. Указываются текущая дата составления Заявления;

2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - қосылған құн салығын төлеушi почта байланыс ұйымының хабарламасын алады.
9. Өтiнiшке қосылған құн салығын төлеушi тауарларды жеткiзуге шарттардың (келiсім-шарттардың) көшiрмесiн қоса бередi.
10. Кеден органы жүк кедендік декларацияны қабылданған күннен бастап үш ай ішінде жарамды Импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу мерзiмдерiн өзгерту туралы салық органының шешімін алу үшін осы Ережелердің 6-тармағында көрсетілген Өтініш пен құжаттар ҚҚС төлеушіні тіркеу орны бойынша салық органына беріледі.
11. Бір жыл ішінде жарамды Импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу мерзiмдерiн өзгерту туралы мемлекеттік уәкілетті органның шешімін алу үшін осы Ережелердің 6-тармағында көрсетілген Өтініш пен құжаттар, сондай-ақ оның өндірістік қуаттары мен үй-жайларының барлығы туралы ҚҚС төлеушіні тіркеу орны бойынша салық органының қорытындысы уәкілетті мемлекеттік органға беріледі.
12. Өтініш Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Өтініш - 312.00 нысанын толтыру тәртібі
13. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде қосылған құн салығын төлеушi мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
2) ҚҚС төлеушінің аты-жөні немесе атауы. ҚҚС төлеушiнің тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы көрсетіледі;
3) ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәлiктiң сериясы мен нөмiрi. ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәлiктiң деректемелері көрсетіледі.
14. "Импортталатын тауарлар туралы мәлiметтер" бөлiмiнде:
1) импортталатын тауарлардың түрi.
Бұл ретте, егер импортталатын тауарлар өнеркәсiптiк қайта өңдеуге арналған шикiзат немесе материалдар болып табылса, өтiнiшке 2-қосымшаны толтыру қажет;
2) 5-жолда импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу мерзімін өзгерту туралы салық қызметі органының шешімі берілетін кезең көрсетіледі.
15. Салық төлеушінің жауапкершілігі бөлімінде:
1) "басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
Қағаз тасығыштағы Өтінішке салық төлеуші (басшы) не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады;
2) өтініш беру күні. Өтінішті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;

3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, в который представлено Заявление согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Заявления в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
При представлении Заявления на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 312.01 - Информация о договорах (контрактах),
в соответствии с которыми осуществляется импорт товаров
16. Форма 312.01 заполняется плательщиком НДС для отражения информации о договорах (контрактах), в соответствии с которыми осуществляется импорт товаров с измененным сроком уплаты НДС.
17. В поле, предназначенном для отражения нумерации страниц, указывается номер текущей страницы.
18. В строке 1 раздела "Сведения о плательщике налога на добавленную стоимость" указывается регистрационный номер налогоплательщика.
19. В разделе "Реквизиты договоров (контрактов) на поставку товаров" указываются следующие данные:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - дата заключения договора (контракта);
в графе С - номер договора (контракта);
в графе D - код таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление импортируемых товаров (далее - код таможенного органа). Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
20. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.

3) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Өтініш тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
4) "Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
6) Өтініштің салық органында қабылданған күні. Өтініштің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні. Өтініш пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Оларға сәйкес тауарлар импорты жүзеге
асырылатын шарттар (келісім-шарттар) туралы
ақпарат - 312.01 нысанын толтыру
16. 312.01 нысаны ҚҚС төлеуші оларға сәйкес ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты жүзеге асырылатын шарттар (келісім-шарттар) туралы ақпаратты көрсетуі үшін толтырылады.
17. Беттердің нөмірін көрсетуге арналған жолда ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
18. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы мәліметтер" бөлімінің 1-жолында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
19. "Тауарларды жеткізуге шарттардың (келісім-шарттардың) деректемелері" бөлімінде мынадай деректер:
А-бағанында жолдың реттік нөмірі;
В-бағанында шарттың (келісім-шарттың) жасалған күні;
С-бағанында шарттың (келісім-шарттың) нөмірі;
D-бағанында импортталатын тауарларды ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органының коды (бұдан әрі - кеден органының коды) көрсетіледі. Кеден органының коды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы кеден органдарының жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
20. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.

4. Составление формы 312.02 - Наименование сырья и материалов
21. Форма 312.02 заполняется плательщиком НДС, осуществляющим импорт сырья и материалов, предназначенных для промышленной переработки.
22. В поле, предназначенном для отражения нумерации страниц, указывается номер текущей страницы.
23. В разделе "Сведения о плательщике налога на добавленную стоимость" указываются следующие данные:
1) в строке 1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 - дата заключения договора (контракта);
3) в строке 3 - номер договора (контракта).
24. В разделе "Продукт переработки" указываются:
в графе А - код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее - ТН ВЭД);
в графе В - наименование продукта переработки, для производства которого осуществляется импорт сырья и материалов (далее - продукт переработки).
25. В разделе "Перечень сырья и материалов" указываются:
в графе А - код ТН ВЭД;
в графе В - наименование сырья и материалов, импортируемых для производства продукта переработки, без разделения их по категории и сортности (далее - наименование сырья и материалов);
в графе С - стоимость сырья и материалов, импортируемых для производства продукта переработки, по договору (контракту) в валюте договора (контракта) (далее - стоимость по договору (контракту) в валюте договора (контракта);
в графе D - код валюты договора (контракта). Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
26. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 312.00, 312.01, 312.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость
из бюджета, уплаченного по товарам (работам, услугам),
приобретаемым за счет средств гранта
(форма 322.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость из бюджета, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта (далее - Заявление).

4. Шикiзаттар мен материалдардың сипаттамасы
- 312.02 нысанын толтыру
21. 312.01 нысаны өнеркәсiптiк қайта өңдеу үшiн арналған шикiзаттар мен материалдарды импорттауды жүзеге асыратын ҚҚС төлеушiмен толтырылады.
22. Беттердің нөмірін көрсетуге арналған жолда ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
23. "Қосылған құн салығын төлеушi туралы мәлiметтер" бөлiмiнде мынадай деректер:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) шарттың (келісім-шарттың) жасалған күні;
3) шарттың (келісім-шарттың) нөмірі көрсетіледі.
24. "Қайта өңдеу өнiмi" бөлiмiнде:
А-бағанында Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасының (бұдан әрi - СЭҚ ТН) коды;
В-бағанында өндiру мақсатында шикiзаттар мен материалдардың импорты жүзеге асырылған қайта өңдеу өнiмiнiң атауы (бұдан әрі - қайта өңдеу өнімі) көрсетiледi.
25. "Шикiзаттар мен материалдардың тiзбесi" бөлiмiнде:
А-бағанында СЭҚ TH коды;
В-бағанында санаттар мен сұрыптар бойынша бөлмей, қайта өңдеу өнiмiн өндiру үшiн импортталатын шикiзаттар мен материалдардың атауы (бұдан әрі - шикізаттар мен материалдар);
С-бағанында шарт (келісім-шарт) бойынша қайта өңдеу өнiмiн өндiру үшiн импортталатын шикiзаттар мен материалдардың шарт (келісім-шарт) валютасындағы құны (бұдан әрі - шарт (келісім-шарт) бойынша шарт (келісім-шарт) валютасындағы құны);
D-бағанында валюта коды көрсетіледі. Валюта коды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кедендік ресімдеу мақсатында пайдаланылатын валюта жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
26. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады. ______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 312.00-310.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар
(жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген
қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы
өтінішті жасау ережелері
(322.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды.

2. Заявление состоит из самого Заявления (форма 322.00) и дополнительной формы к строке 322.00.001 Заявления 322.00.
3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе дополнительной формы, заполняется аналогичный лист дополнительной формы.
7. В разделе "Общая информация" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Заявления.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
8. Заявление представляется в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа.
9. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления (форма 322.00)
10. В разделе "Общая информация" указываются следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) дата составления Заявления - указывается текущая дата составления Заявления;
3) Ф.И.О. или наименование грантополучателя или исполнителя. Указывается фамилия, имя, отчество или полное наименование грантополучателя или исполнителя;
4) реквизиты международного договора, в соответствии с которым предоставлен грант, включающие в себя наименование, номер и дату;
5) цели, на которые выделен грант. Указываются цели на которые выделен грант;
6) количество листов дополнительной формы. Указывается количество листов, предоставленных дополнительных форм;
7) вид заявления. Данные ячейки отмечаются в зависимости от вида предоставленного Заявления.
Ячейка "Основной" отмечается при первоначальном или очередном предоставлении Заявления.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Заявления для подтверждения оставшейся суммы налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в случае если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату по основному Заявлению, подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере к которому относятся изменения и дополнения;
11. В строке 322.00.001 раздела "Сведения о сумме НДС, подлежащего возврату" указывается сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату, которая включает в себя итоговую величину графы Н дополнительной формы к строке 322.00.001 Заявления.

2. Өтініш осы Өтініштің өзінен (322.00-нысан) және 322.00 Өтініштің 322.00.001 жолына қосымша нысаннан тұрады.
3. Өтініш қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Өтініштің тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымша нысанның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымша нысанның осындай парағы толтырылады.
7. Қосымша нысанның "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініштің "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
8. Өтінішті қағаз тасығышта келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады.
9. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Өтініш жасау (322.00-нысанын)
10. "Жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) өтініштің жасалған күні - Өтініш жасалған ағымдағы күн көрсетіледі;
3) грант алушының немесе орындаушының аты-жөні немесе атауы. Грант алушының немесе орындаушының тегі, аты, әкесінің аты немесе толық атауы көрсетіледі;
4) оған сәйкес грант берілген халықаралық шарттың өзіне оның атауын, нөмірі мен күнін қамтитын деректемелері көрсетіледі;
5) грант бөлінген мақсаттары. Грант бөлінген мақсаттары көрсетіледі;
6) қосымша нысан парақтарының саны. Берілген қосымша нысан парақтарының саны көрсетіледі;
7) өтініш түрі. Бұл торкөздер берілген Өтініш түріне қарай белгіленеді.
"Негізгі" торкөзі бастапқы немесе кезекті Өтініш берген кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі егер негізгі Өтініш бойынша қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының бұрынғы сомасы салық тексеру актісімен қайтаруға толық мөлшерде расталмаған жағдайда грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған құн салығының қалған сомасын растау үшін қосымша Өтініш жасау кезінде белгіленеді.
11. "Қайтаруға жататын ҚҚС сомасы туралы мәліметтер" бөлімінде 322.00.001 жолында өзіне Өтініштің 322.00.001 жолына қосымшаның Н бағанының қорытынды шамасын енгізетін қайтаруға жататын қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі.

В случае составления дополнительного Заявления в строке 322.00.001 указывается оставшаяся сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в случае если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату по основному Заявлению, подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере. При этом значение данной строки не должно превышать значение, указанное в этой строке основного Заявления.
12. В поле "Ф.И.О. Грантополучателя или исполнителя" указываются фамилия, имя, отчество Грантополучателя или исполнителя в соответствии с учредительным документом.
Заявление подписывается грантополучателем или исполнителем, а также заверяется печатью грантополучателя или исполнителя.
13. В поле "Код налогового органа" указывается код налогового органа по месту регистрации Грантополучателя или исполнителя в который предоставлено Заявление, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Заявления в налоговом органе;
дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
14. На обратной стороне Заявления указывается перечень прилагаемых документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость поставщикам товаров (работ, услуг) из средств гранта, для осуществления возврата налога на добавленную стоимость.
15. Дополнительная форма к строке 322.00.001 Заявления.
В разделе "Сумма НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретенным за счет средств гранта" указывается:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика;
в графе С - серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость поставщика, указанного в счете-фактуре;
в графе D - номер и дата составления счета-фактуры;
в графе Е - номер документа, подтверждающего оплату (платежные документы);
в графе F - дата составления документа, указанного в графе Е;
в графе G - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость;
в графе Н - итоговая сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату. Итоговая величина графы Н переносится в строку 322.00.001 Заявления.
При составлении дополнительного Заявления дополнительная форма к строке 322.00.001 не заполняется.

Қосымша Өтініш толтырылған жағдайда 322.00.001 жолында негізгі Өтініш бойынша қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының бұрынғы сомасы салық тексеру актісімен қайтаруға толық емес көлемде расталған жағдайда, грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығының қалған сомасы көрсетіледі.
12. "Грант алушының немесе орындаушының аты-жөні немесе атауы" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес грант алушының немесе орындаушының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Өтінішке грант алушы немесе орындаушы қол қояды, сондай-ақ грант алушының немесе орындаушының мөрімен расталады.
13. Салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Өтініш тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
"Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
Өтініштің салық органында қабылданған күні. Өтініштің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
пошта штемпелінің күні. Өтініш пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
14. Өтініштің екінші жақ бетінде қосылған құн салығын қайтаруды жүзеге асыру үшін грант қаражаты есебінен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушілердің қосылған құн салығын төлегенін растайтын қоса берілген құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
15. Өтініштің 322.00.001 жолына Қосымша нысан.
"Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген ҚҚС сомасы" бөлімінде мыналар көрсетіледі:
А бағанында - жолдың рет нөмірі;
В бағанында - жеткізуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
С бағанында - шот-фактурада көрсетілген жеткізушінің қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі;
D бағанында - шот-фактураны жасау күні мен нөмірі;
Е бағанында - төлемді растайтын құжат нөмірі (төлем құжаттары);
F бағанында - Е бағанында көрсетілген құжатты жасау күні;
G бағанында - қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны;
Н бағанында - қайтаруға көрсетілген қосылған құн салығының жиынтық сомасы. Н-бағанының жиынтық шамасы Өтініштің 322.00.001 жолына көшіріледі
Қосымша Өтініш толтырылған кезінде 322.00.001 жолына қосымша нысан толтырылмайды.

16. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 322.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления о возврате
превышения суммы налога на добавленную стоимость,
относимого в зачет, над суммой начисленного налога
(Форма 392.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о возврате превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога (далее - Заявление). Заявление составляется налогоплательщиками, для которых в соответствии с нормами стабильности налоговых режимов по контрактам на недропользование, заключенным до введения Налогового кодекса, предусмотрен возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
2. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде;
7. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
8. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) наименование плательщика НДС. Указывается полное наименование плательщика налога на добавленную стоимость в соответствии с учредительным документом;

16. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады. ______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 322.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға
жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып
кетуін қайтару туралы өтінішті толтыру ережесі
(392.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуін қайтару туралы өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) толтыру тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексін енгізгенге дейін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттар бойынша салық режимінің тұрақтылығы нормаларына сәйкес есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуін қайтару көзделген салық төлеушілер толтырады.
2. Өтініш қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Өтініштің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
6. Өтінішті беру кезінде:
1) Өтініш қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
7. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Өтінішті толтыру
8. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ҚҚС төлеушінің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушінің толық атауы көрсетіледі;

3) свидетельство о постановке на учет по НДС. Указываются данные свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, включающие в себя серию, номер и дату постановки;
4) номер и дата заключения контракта. Указываются номер и дата заключения контракта на недропользование;
5) налоговые периоды. Указываются налоговые периоды, по результатам которых налог на добавленную стоимость подлежит возврату;
6) банковские реквизиты. Указываются банковские реквизиты, включающие в себя наименование банка-бенефициара, регистрационный номер банка-бенефициара, банковский идентификационный код (БИК) и индивидуальный идентификационный код (ИИК);
7) вид Заявления.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Заявления отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Основное" отмечается в случае превышения суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за налоговый период.
Ячейка "Дополнительное" отмечается при составлении дополнительного Заявления за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Дополнительное заявление составляется для подтверждения оставшейся суммы превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, в случае если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату по основному Заявлению подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере.
9. В разделе "Сведения о сумме НДС, подлежащего возврату":
1) в строке 392.00.001 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся у плательщика налога на добавленную стоимость на дату подачи Заявления;
2) в строке 392.00.002 указывается сумма налога, предъявленного к возврату. Величина данной строки не должна превышать величину, указанную в строке 300.00.026 формы 300.00, составленной за налоговый период, предшествующий дате подачи Заявления.
При составлении дополнительного Заявления в данной строке указывается оставшаяся сумма превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, в случае, если ранее сумма налога на добавленную стоимость, предъявленная к возврату по основному Заявлению, подтверждена к возврату актом налоговой проверки не в полном размере. При этом значение данной строки не должно превышать значение, указанное в этой строке основного Заявления.
10. В поле "Ф.И.О. Плательщика" указываются фамилия, имя, отчество плательщика налога на добавленную стоимость в соответствии с учредительным документом.

3) ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәлік. Сериясын, нөмірін және өзіне қою күнін тұратын қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің деректері көрсетіледі;
4) Келісім-шарттың нөмірі мен жасау күні. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың нөмірі мен жасау күні көрсетіледі;
5) Салық кезеңдері. Нәтижелері бойынша қосылған құн салығы қайтарылуға жататын салық кезеңдері көрсетіледі;
6) Банктік деректемелер. Бенефициар банктің атауынан, бенефициар банктің тіркеу нөмірінен, банктік сәйкестендiру кодынан (БСК) және жеке сәйкестендіру кодынан (ЖСК) тұратын банктік деректемелер көрсетіледі;
7) Өтініштің түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Өтініштің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Негізгі" торкөзі есепке жатқызылған салық сомасының салық кезеңі ішінде есептелген салық сомасынан асып кеткен жағдайда белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгертулер мен толықтырулар салық кезеңіне жататын, ол үшін қосымша Өтінішті жасағанда белгіленеді.
Қосымша өтініш егер бұрын негізгі Өтініш бойынша қайтаруға мәлімделген қосылған құн салығының сомасы салық тексеруінің актісінде қайтаруға толық емес мөлшерде расталған жағдайда, есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы асып кетуінің қалған сомасын растау үшін жасалады.
9. "Қайтарылуға жататын ҚҚС сомалары туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 392.00.001 жолында Өтінішті беру күніне қосылған құн салығын төлеушіде қалыптасқан есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуі көрсетіледі.
2) 392.00.002 жолында қайтаруға ұсынылған салықтың сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы Өтінішті беру күнінің алдындағы салық кезеңі үшін жасалған 300.00 нысанның 300.00.026 жолында көрсетілген шамадан аспауы тиіс.
Қосымша өтінішті толтыру кезінде осы жолда, егер бұрын негізгі өтініш бойынша қайтаруға мәлімделген қосылған құн салығының сомасы салық тексеруінің актісімен қайтаруға толық емес расталған жағдайда, есептелген салық сомасынан есепке жатқызуға жатқызылған қосылған құн салығы асып кетуінің қалған сомасы көрсетіледі. Бұл ретте осы жолдың мәні негізгі Өтініштің осы жолында көрсетілген мәннен аспауы тиіс.
10. "Төлеушінің аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушінің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.

Заявление на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Заявления в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
11. Код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлено Заявление согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Заявления в налоговом органе;
дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Заявления по почте.
При представлении Заявления на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 392.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по акцизу
(Форма 400.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления плательщиками акцизов Декларации по акцизу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления акциза по подакцизным товарам согласно разделу 9 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 400.00) и приложений к ней (формы с 400.01 по 400.09), которые содержат информацию об объектах налогообложения акцизом, а также дополнительных форм, являющихся неотъемлемой частью приложений.

Қағазға түсірілген салық есептілігіне салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Салық есептілігі электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс.
11. Салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Өтініш тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі.
"Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі.
Өтініштің салық органында қабылданған күні. Өтініштің салық органында қабылданған күні көрсетіледі.
Пошта штемпелінің күні. Өтініш пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады. ______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 392.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Акциз бойынша декларация жасау ережесі
(400.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және акциз төлеушілердің Салық кодексінің 9 бөліміне сәйкес акцизделетін тауарлар бойынша акциз төлеуіне арналған Акциз бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (400.00-нысан) және акцизбен салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (400.01-400.09 нысандар), сондай-ақ қосымшаның ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша нысандардан тұрады.

3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложениях и(или) дополнительных формах, указанные приложения и(или) дополнительные формы не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующих приложениях и(или) дополнительных формах, указанные приложения и(или) дополнительные формы подлежат заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения или дополнительной формы, заполняется аналогичный лист приложения или дополнительной формы.
Приложение 400.02 заполняется отдельно по каждому коду бюджетной классификации алкогольной продукции.
Приложение 400.04 заполняется недропользователями отдельно по каждому контракту.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений и(или) дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. При заполнении формы 400.03 - ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках, ставку акциза необходимо разделить на 1000.
13. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 400.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом по акцизу является календарный месяц. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;

3. Декларация қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда және (немесе) қосымша нысандарда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымшалар және (немесе) қосымша нысандар берілмейді.
7. Тиісті қосымшаларда және (немесе) қосымша нысандарда ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтырған кезде көрсетілген қосымшалар және (немесе) қосымша нысандар толтыруға жатады.
8. Қосымшалардың немесе қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Қосымшалардың немесе қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.
400.02 қосымшасы алкоголь өнімінің әр бюджеттік жіктеу коды бойынша бөлек толтырылады;
400.04 қосымшасын жер қойнауын пайдаланушылар әрбір келісім-шарт бойынша толтырады;
9. Қосымшаның және(немесе) қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) декларация қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. 400.03 нысанын толтыру кезінде - темекі өнімінің бір талына және/немесе килограмына есепті ескере отырып акциз ставкасы көрсетіледі. Бұл үшін темекі өнімдерінің және құрамында темекі бар өзгелей өнімдерге белгіленген бірлік өлшеміне акциз ставкасын 1000-ға бөлу қажет.
13. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Акциз бойынша декларация - 400.00-нысанын жасау
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Акциз бойынша күнтізбелік ай есепті салық кезеңі болып табылады. Егер ай нөмірінде екі белгіден аз болса, онда ол оң торкөзде көрсетіледі;

3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%);
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности, связанной с подакцизными товарами.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующих деклараций.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при внесении в ранее представленные Декларации изменений и дополнений путем представления дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается при ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);

3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) декларацияның түрі. Бұл торкөздерге Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгі қойылады. Декларацияның түріне қатысты тиісті торкөзге белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзі егер акцизделетін тауарларға байланысты қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет декларация берген жағдайда белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі декларацияларды беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация беру арқылы бұрын тапсырылған Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізген кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші бұрын көрсетілген Декларацияға оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында көзделген хабарлама алған жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі Салық органына берілетін соңғы декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде, белгі жасалады;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша декларацияны тапсырған жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;

8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) количество представленных приложений 400.02. Указывается общее количество представленных приложений 400.02;
10) количество приложений 400.04. Указывается общее количество представленных приложений 400.04. Отмечается налогоплательщиками -недропользователями;
11) представленные расчеты за структурные подразделения. В зависимости от формы расчета, составленной за структурные подразделения, отмечается соответствующая ячейка.
15. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строку 400.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 400.01.013;
2) в строку 400.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 400.02.012 по всем страницам формы 400.02;
3) в строку 400.00.003 переносится сумма величин, отраженных в строках 400.03.011, 400.03.022, 400.03.033, 400.03.044 и 400.03.055;
4) в строку 400.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 400.04.012;
5) в строку 400.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003С;
6) в строку 400.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006С;
7) в строке 400.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 400.09.010;
8) в строке 400.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по прочим подакцизным товарам. Данная строка заполняется налогоплательщиками, осуществляющими исчисление и уплату акциза в налоговом режиме, установленном контрактом на недропользование.
9) в строке 400.00.009 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая сложением величин, указанных в строках с 400.00.001 по 400.00.008;
10) в строку 400.00.010 переносится сумма, отраженная в строке 400.06.001;
11) в строке 400.00.011 указывается всего сумма исчисленного акциза, определяемая как разность величин, указанных в строках 400.00.009 и 400.00.010;
12) в строку 400.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 400.07.002;
13) строка 400.00.013 заполнению не подлежит;
14) строки 400.00.013А, 400.00.013В, 400.00.013С и 400.00.013D заполнению не подлежат.
16. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
в строку 400.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 400.08.004.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера.

8) ұсынылған қосымшалар. Ұсынылған қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) ұсынылған 400.02 қосымшаларының саны. 400.02 қосымшаларының жалпы саны көрсетіледі;
10) 400.04 қосымшаларының саны. 400.04 қосымшаларының жалпы ұсынылған саны көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушы - салық төлеушілер белгілейді;
11) құрылымдық бөлімшелер үшін ұсынылған есеп айырысулар. Құрылымдық бөлімшелер үшін толтырылған есеп айырысулар нысанына қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
15. "Төлеуге акциздер есептелді" бөлімінде:
1) 400.00.001 жолына 400.01.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.002 жолына 400.02 барлық нысандары бойынша 400.02.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 400.00.003 жолына 400.03.011, 400.03.022, 400.03.033, 400.03.044 және 400.03.055 жолында көрсетілген шамалардың сомасы көшіріледі;
4) 400.00.004 жолына 400.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 400.00.005 жолына 400.05.003С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006 жолына 400.05.006С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007 жолына 400.09.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 400.00.008 жолында өзге де акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомалары көрсетіледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта белгіленген салық режимінде акцизді есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады;
9) 400.00.009 жолында 400.00.001-400.00.008 жолдарында көрсетілген шамаларды қосу арқылы айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 400.00.010 жолына 400.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 400.00.011 жолында 400.00.009 және 400.00.010 жолдарында көрсетілген шамалардың айырмашылығы ретінде айқындалатын есептелген акциздер сомасының барлығы көрсетіледі;
12) 400.00.012 жолына 400.07.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 400.00.013 жолы толтырылуға жатпайды;
14) 400.00.013А, 400.00.013В, 400.00.013С және 400.00.013D жолдарында толтырылуға жатпайды.
16. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
400.00.014 жолына 400.08.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
17. Салық төлеушінің жауапкершілігі бөлімінде:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, жолда "Салық төлеушінің аты-жөні" деген жол болуы керек, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;

3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4) дата подачи Декларации. Указываются текущая дата подачи Декларации.
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации плательщика акциза, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением N 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 400.01 - Облагаемые операции по спирту
18. Форма 400.01 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по всем видам этилового спирта (далее - спирт) и заполняется следующими налогоплательщиками:
производителями спирта;
осуществляющими реализацию конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству, и безвозмездно переданного в собственность государству спирта;
осуществившими нецелевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.
19. Раздел "Облагаемые операции по спирту" состоит из трех граф:

3) "декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Спирт бойынша салық салынатын операциялар
- 400.01 нысанын жасау
18. 400.01 нысаны спирттің (бұдан әрі - спирт) барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған және оны мынадай салық төлеушілер толтырады:
спирт өндірушілер;
тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген спирттің конкурстық массасын өткізуді жүзеге асыратын;
емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратын, сондай-ақ базалықтан төмен ставка бойынша акцизбен сатып алынған спирт және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтын.
19. "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі үш бағаннан тұрады:

1) в графе А указывается размер налоговой базы;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса.
20. В разделе "Облагаемые операции по спирту":
1) в строке 400.01.001 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, реализованному для производства алкогольной продукции;
2) в строке 400.01.002 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, реализованному не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг;
3) в строке 400.01.003 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, использованному для собственных производственных нужд;
4) в строке 400.01.004 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту, собственного производства, использованному для собственного производства подакцизных товаров;
5) в строке 400.01.005 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, переданному на переработку на давальческой основе;
6) в строке 400.01.006 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
7) в строке 400.01.007 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, использованному при натуральной оплате;
8) в строке 400.01.008 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному своим структурным подразделениям;
9) в строке 400.01.009 отражаются сведения об исчислении акциза по реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства спирта;
10) в строке 400.01.010 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
11) в строке 400.01.011 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованного не по назначению;
12) в строке 400.01.012 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта при приобретении для производства алкогольной продукции.
Строка 400.01.012 заполняется в случае заполнения строки 400.01.011. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату поставщику спирта с учетом акциза;

1) А бағанында салық базасының мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
20. "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.01.001 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін өткізілген өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 400.01.002 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін емес өткізілген өз өндiрiсінің спиртi бойынша акциздi есептеу туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Осы жолда алкоголь өнімін өндірушілерге өткізілген спирт туралы мәліметтер, сондай-ақ емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсетулер үшін өткізілген спирт туралы мәліметтер көрсетілмейді;
3) 400.01.003 жолында өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) 400.01.004 жолында акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі;
5) 400.01.005 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілген өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 400.01.006 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
7) 400.01.007 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
8) 400.01.008 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) 400.01.009 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген спирттің конкурстық массасын өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
10) 400.01.010 жолында бүлінуі немесе жоғалуы фактісі анықталған өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
11) 400.01.011 жолында алкоголь өнімінің өндірісі, емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсетулер көрсету үшін сатып алынған, бірақ мақсаты бойынша пайдаланылмаған спирт бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
12) 400.01.012 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін сатып алынған кезде спиртті жеткізушілерге төленген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.012 жолы 400.01.011 жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Жол спиртті жеткізушіге акцизді есепке алумен төленгенін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады;

13) в строке 400.01.013 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по спирту, которая определяется как разница между суммой величин, указанных в строках с 400.01.001С по 400.01.011С, и величиной, указанной в строке 400.01.012;
в строках 400.01.013А, 400.01.013В и 400.01.013С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Величина строки 400.01.013 переносится в строку 400.00.001 Декларации.
21. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
4. Составление формы 400.02 - Облагаемые операции
по алкогольной продукции
22. Форма 400.02 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по алкогольной продукции собственного производства. Также в данной форме отражаются сведения по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства алкогольной продукции.
На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.
23. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции":
1) в строке 400.02.001А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 400.02.001В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, переданной в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, использованной при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, отгруженной своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, использованной для собственных производственных нужд налогоплательщика;
8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства алкогольной продукции;
9) в строке 400.02.008 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;

13) 400.01.013 жолында 400.01.001С-400.01.010С жолдарында көрсетілген шамалардың және 400.01.012 жолында көрсетілген шаманың айырмашылығы ретінде айқындалатын спирт бойынша салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
400.01.013А, 400.01.013В және 400.01.013С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күніне бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
400.01.013 жолының шамасы Декларацияның 400.00.001 жолына көшіріледі.
21. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
4. Алкоголь өнімі бойынша салық салынатын
операциялар - 400.02 нысанын жасау
22. 400.02 нысан өз өндірісінің алкоголь өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған. Сондай-ақ осы нысанда тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген алкоголь өнімдерінің конкурстық массасын өткізу жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
23. "Алкоголь өнімдері бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.02.001А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001В жолында бюджеттік жіктемеге сәйкес код көрсетіледі;
3) 400.02.002 жолында өз өндірісінің сатылған алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.02.003 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.02.004 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
6) 400.02.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
7) 400.02.006 жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған өз өндірісі алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
8) 400.02.007 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген алкоголь өнімінің өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.02.008 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған өз өндірісі алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;

10) в строке 400.02.009 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Строка 400.02.009 состоит из трех граф:
в графе А указывается количество марок;
в графе В указывается емкость потребительской тары;
в графе С указывается размер налоговой базы, который исчисляется как произведение граф А и В.
Величина строки 400.02.009 определяется умножением данных графы С на ставку акциза.
11) в строке 400.02.010 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая сложением величин, указанных в строках с 400.02.002 по 400.02.009;
12) в строке 400.02.011 указывается установленная ставка акциза;
13) в строке 400.02.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса:
в строках 400.02.012А, 400.02.012В, 400.02.012С указываются исчисленные суммы акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Строки, указанные в подпунктах 3) - 10) пункта 21 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы. Налоговая база указывается в литрах.
Величина строки 400.02.012 переносится в строку 400.00.002 Декларации.
24. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
5. Составление формы 400.03 - Облагаемые операции
по табачным изделиям
25. Форма 400.03 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак курительный, жевательный, нюхательный (далее - табак), упакованные в потребительскую тару и предназначенные для конечного потребления, а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства табачных изделий.
26. В разделе "Облагаемые операции по сигаретам с фильтром":
1) в строке 400.03.001 указывается количество реализованных сигарет с фильтром собственного производства;
2) в строке 400.03.002 указывается количество сигарет с фильтром собственного производства, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.003 указывается количество сигарет с фильтром собственного производства, использованных при натуральной оплате;

10) 400.02.009 жолында есепке алу-бақылау маркасы бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін өз өндірісі алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. 400.02.009 жолы бағаннан тұрады:
А бағанында маркалардың саны көрсетіледі;
В бағанында тұтынушылық ыдыстың сыйымдылығы көрсетіледі;
С бағанында А және В бағандарының туындысы ретінде есептелетін салық базасының мөлшері көрсетіледі.
400.02.009 жолының шамасы С бағанының деректерін акциз ставкасына көбейтумен айқындалады;
11) 400.02.010 жолында 400.02.002-400.02.009 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 400.02.011 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
13) 400.02.012 жолында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.02.012А, 400.02.012В, 400.02.012С және 400.02.012D жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күніне бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
Осы Ереженің 21-тармағы 3)-10) тармақшаларында көрсетілген жолдар салық базасын көрсетуге арналған. Салық базасы литрмен көрсетіледі.
400.02.012 жолының шамасы Декларацияның 400.00.002 жолына көшіріледі.
24. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
5. Темекі бұйымдары бойынша салық салынатын
операциялар - 400.03 нысанын жасау
25. 400.03 нысаны тұтынушы ыдысына қорапталған және соңғы тұтынушыға арналған фильтрлі сигареталарды, фильтрсіз сигареталарды, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, шегетін, шайнайтын, иіскейтін темекіні (бұдан әрі - темекі) қоса алғанда, өз өндірісінің темекі бұйымдары бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген темекі бұйымдарының конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
26. "Фильтрлі сигареталар бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.03.001 жолында сатылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
2) 400.03.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
3) 400.03.003 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;

4) в строке 400.03.004 указывается количество сигарет с фильтром собственного производства, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.005 указывается количество сигарет с фильтром собственного производства, использованных для собственных производственных нужд и для собственного производства подакцизных товаров;
6) в строке 400.03.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства сигарет с фильтром;
7) в строке 400.03.007 указывается количество сигарет с фильтром собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
8) в строке 400.03.008 указывается объем сигарет с фильтром, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок:
в строке 400.03.008А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
в строке 400.03.008В указывается наибольшее количество сигарет в пачке, в которую производилась упаковка продукции в течении налогового периода, предшествующего периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок.
Величина строки 400.03.008 исчисляется как произведение величин, указанных в строках 400.03.008А и 400.03.008В;
9) в строке 400.03.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по сигаретам с фильтром. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.03.001 по 400.03.008;
10) в строке 400.03.010 указывается установленная ставка акциза;
11) в строке 400.03.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.03.011А, 400.03.011В и 400.03.011С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
27. Раздел "Облагаемые операции по сигаретам без фильтра, папиросам" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях по сигаретам без фильтра, а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства сигарет без фильтра, папирос.
Заполнение строк с 400.03.012 по 400.03.022 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 400.03.001 по 400.03.011.
28. В разделе "Облагаемые операции по табаку":
1) в строке 400.03.023 указывается количество реализованного табака собственного производства;

4) 400.03.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
5) 400.03.005 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне және акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
6) 400.03.006 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген фильтрлі сигареталардың өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.03.007 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
8) 400.03.008 жолында акциздік маркалар бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін фильтрлі сигареталардың көлемі көрсетіледі:
400.03.008А жолында бүлінген және жоғалған акциздік маркалардың саны көрсетіледі;
400.03.008В жолында акциздік маркалардың бүлінуі, жоғалуы болған кезеңнің алдындағы салық кезеңінің ішінде өнімді қораптау жүргізілген, қораптағы сигарета санының барынша көп саны көрсетіледі.
400.03.008 жолының шамасы 400.03.008А және 400.03.008В жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде есептеледі;
9) 400.03.009 жолында фильтрлі сигареталар бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.03.001-400.03.008 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалады;
10) 400.03.010 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.03.011 жолында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.03.011А, 400.03.011В және 400.03.011С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күніне бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
27. "Фильтрсіз сигареталар, папиростар бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі фильтрсіз сигареталар бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген фильтрсіз сигареталардың, папиростардың конкурстық массасын өткізу бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
400.03.012-400.03.022 жолдарын толтыру 400.03.001-400.03.011 жолдарына толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
28. "Темекі бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.03.023 жолында өз өндірісі темекісінің өткізілген көлемі көрсетіледі;

2) в строке 400.03.024 указывается количество табака собственного производства, переданного в качестве взноса в уставной капитал;
3) в строке 400.03.025 указывается количество табака собственного производства, использованного при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.026 указывается количество табака собственного производства, отгруженного своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.027 указывается количество табака собственного производства, использованного для собственных производственных нужд налогоплательщика;
6) в строке 400.03.028 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства табака;
7) в строке 400.03.029 указывается количество табака собственного производства, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
8) в строке 400.03.030 указывается количество табака собственного производства, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;
в строке 400.03.030А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
в строке 400.03.030В указывается количество табака в килограммах в пачке;
9) в строке 400.03.031 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табаку. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.03.023 по 400.03.030;
10) в строке 400.03.032 указывается установленная ставка акциза;
11) в строке 400.03.033 указывается сумма акциза исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.03.033А, 400.03.033В и 400.03.033С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, соответственно.
29. Заполнение строк с 400.03.034 по 400.03.044 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.03.023 по 400.03.033.
30. Заполнение строк с 400.03.045 по 400.03.055 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.03.023 по 400.03.033.
31.Сумма величин строк 400.03.011, 400.03.022, 400.03.033, 400.03.044 и 400.03.055 переносится в строку 400.00.003 Декларации.
32. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
6. Составление формы 400.04 - Облагаемые операции
по сырой нефти, газовому конденсату

2) 400.03.024 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісі темекісінің көлемі көрсетіледі;
3) 400.03.025 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған өз өндірісі темекісінің көлемі көрсетіледі;
4) 400.03.026 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген өз өндірісі темекісінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.03.027 жолында салық төлеушінің өзіндік өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған өз өндірісі темекісінің көлемі көрсетіледі;
6) 400.03.028 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген темекінің өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
7) 400.03.029 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған өз өндірісі темекісінің көлемі көрсетіледі;
8) 400.03.030 жолында акциздік маркалар бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін темекінің көлемі көрсетіледі:
400.03.030А жолында бүлінген және жоғалған акциздік маркалардың саны көрсетіледі;
400.03.030В жолында қорапта килограммен темекі саны көрсетіледі;
9) 400.03.031 жолында темекі бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.03.023-400.03.030 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалады;
10) 400.03.032 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.03.033 жолында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.03.033А, 400.03.033В және 400.03.033С жолдарында сәйкесінше есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күніне бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
29. 400.03.034 - 400.03.044 жолдарын толтыру 400.03.023 - 400.03.033 жолдарына толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
30. 400.03.045 - 400.03.055 жолдарын толтыру 400.03.023 - 400.03.033 жолдарына толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
31. 400.03.011, 400.03.022, 400.03.033, 400.03.044 және 400.03.055 жолдары шамаларының Декларацияның 400.00.003 жолына көшіріледі.
32. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
6. Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық
салынатын операциялар - 400.04-нысанын жасау

33. Форма 400.04 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату собственного производства, а также по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти.
34. Номер текущей страницы приложения, а также строки 3 и 4 раздела "Общая информация о налогоплательщике" заполняются налогоплательщиками-недропользователями.
В строке 3 указывается вид деятельности, по которому составляется приложение:
3А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование.
Если налогоплательщиками - недропользователями осуществляется деятельность, как по контракту, так и за рамками контракта, то по данным видам деятельности приложение составляется отдельно.
Если указанными налогоплательщиками одновременно осуществляется деятельность по нескольким контрактам, то по каждому контракту составляется отдельное приложение;
3В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
В строке 4 указываются номер и дата заключения контракта, если приложение составляется по деятельности осуществляемой в рамках контракта.
35. В разделе "Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной сырой нефти собственного производства, газового конденсата, кроме сырой нефти, газового конденсата реализованных на экспорт;
2) в строке 400.04.002 указывается объем сырой нефти собственного производства, газового конденсата, реализованных по экспорту в Российскую Федерацию;
3) в строке 400.04.003 указывается объем сырой нефти собственного производства, газового конденсата, переданных на переработку на давальческой основе;
4) в строке 400.04.004 указывается объем сырой нефти собственного производства, использованной для собственных производственных нужд;
5) в строке 400.04.005 указывается объем сырой нефти собственного производства, переданной в качестве взноса в уставный капитал;
6) в строке 400.04.006 указывается объем сырой нефти собственного производства, использованной при натуральной оплате;
7) в строке 400.04.007 указывается объем сырой нефти собственного производства, отгруженной своим структурным подразделениям;
8) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти, газового конденсата;

33. 400.04 нысаны шикі мұнай (бұдан әрі - мұнай), газ конденсаты бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайдың конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
34. Қосымшаның ағымдағы бетінің нөмірі, сондай-ақ "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 3 және 4-жолдарын жер қойнауын пайдаланушы-салық төлеушілер толтырады.
3-жолда қосымша жасалатын қызмет түрі көрсетіледі:
3А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша.
Егер салық төлеуші - жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарт бойынша да, келісім шарт шегінен тыс та қызметті жүзеге асырса, осы қызмет түрлері бойынша қосымша жеке жасалады.
Егер аталған салық төлеушілер бір уақытта бірнеше келісім-шарт бойынша қызметті жүзеге асыратын болса, онда әрбір келісім-шарт бойынша бөлек қосымша жасалады;
3В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
4-жолда егер қосымша келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жасалатын болса, келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
35. "Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.04.001 жолында экспортқа өткізілген шикі мұнайдан, газ конденсатынан басқа, өз өндірісінің өткізілген шикі мұнайының, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
2) 400.04.002 жолында Ресей Федерациясына экспорт бойынша өткізілген өз өндірісі шикі мұнайының, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.003 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге жіберілген өз өндірісі шикі мұнайының, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
4) 400.04.004 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған өз өндірісі шикі мұнайының көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісі шикі мұнайының көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған өз өндірісі шикі мұнайының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген өз өндірісі шикі мұнайының көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.008 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;

9) в строке 400.04.009 указывается объем сырой нефти собственного производства, газового конденсата, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
10) в строке 400.04.010 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.04.001 по 400.04.009;
11) в строке 400.04.011 указывается установленная ставка акциза;
12) в строке 400.04.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.04.012А, 400.04.012В и 400.04.012С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Величина строки 400.04.012 переносится в строку 400.00.005 Декларации.
36. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
7. Составление формы 400.05 - Облагаемые операции
по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу
37. Форма 400.05 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу (далее - нефтепродукты), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.
38. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции, указанной в соответствующей строке. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 269 Налогового кодекса.
39.В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в строке 400.05.001 отражаются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее - бензин), реализованному оптом.
Величина строки 400.05.001 определяется путем суммирования строк 400.05.001(I), 400. 05.001(II), 400.05.001(III), 400.05.001(IV):
в строке 400.05.001(I) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации бензина собственного производства;
в строке 400.05.001(II) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации бензина, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.001(III) указываются сведения об исчислении акциза по отгрузке бензина собственного производства своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
в строке 400.05.001(IV) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;

9) 400.04.009 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған өз өндірісі мұнайының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.010 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Осы жолдың шамасы 400.04.001-400.04.009 жолдарында көрсетілген соманы қосумен айқындалады;
11) 400.04.011 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
12) 400.04.012 жолында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.04.012А, 400.04.012В және 400.04.012С жолдарына есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күніне бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
400.04.012 жолының шамасы Декларацияның 400.00.005 жолына көшіріледі.
36. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
7. Бензин (авиациялықты қоспағанда) және дизель
отыны бойынша салық салынатын операциялар
- 400.05-нысанын жасау
37. 400.05 нысаны бензин (авиациялықты қоспағанда) және дизель отыны (бұдан әрі - мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнай өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
38. "Бензин (авиациялықты қоспағанда)" бөлімінде:
1) А бағанында тиісті жолда көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннамен көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексі 269-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі.
39. "Бензин (авиациялықты қоспағанда)" бөлімінде:
1) 400.05.001 жолы көтерме саудада өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) (бұдан әрі - бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
400.05.001 жолының шамасы 400.05.001(І), 400.05.001(ІІ), 400.05.001(ІІІ), 400.05.001(ІV) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.001(І) жолында өз өндірісінің бензинін көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импорт бойынша бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІІІ) жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне өз өндірісінің мұнайын тиеп-жөнелту бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

2) в строке 400.05.002 отражаются сведения об исчислении акциза по бензину, реализованному в розницу.
Величина строки 400.05.002 определяется путем суммирования строк с 400.05.002(I) по 400.05.002(VII):
в строке 400.05.002(I) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации бензина собственного производства;
в строке 400.05.002(II) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.002(III) указываются сведения по бензину собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 400.05.002(IV) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
в строке 400.05.002(V) указываются сведения об исчислении акциза по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
в строке 400.05.002(VI) указываются сведения об исчислении акциза по бензину собственного производства, использованному на собственные производственные нужды;
в строке 400.05.002(VII) указываются сведения об исчислении акциза по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
3) в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 400.05.003 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 400.05.001 и 400.05.002.
40. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 отражаются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному оптом.
Величина строки 400.05.004 определяется путем суммирования строк 400.05.004(I), 400. 05.004(II), 400.05.004(III), 400.05.004(IV):
в строке 400.05.004(I) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации дизельного топлива собственного производства;
в строке 400.05.004(II) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.004(III) указываются сведения об исчислении акциза по отгрузке дизельного топлива собственного производства своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
в строке 400.05.004(IV) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;

2) 400.05.002 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
400.05.002 жолының шамасы 400.05.002(І), 400.05.002(ІІ), 400.05.002(ІІІ), 400.05.002(ІV), 400.05.002(V), 400.05.002(VІ), 400.05.002(VІІ) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.002(І) жолында өз өндірісінің бензинін бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ІІІ) жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің бензині бойынша мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(V) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, бензин бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(VІ) жолында меншік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған өз өндірісінің бензині бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(VІІ) жолында өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған алдағы өткізулер үшін ерте сатып алынған бензин бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
3) 400.05.003 жолында 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады.
400.05.003 жолының шамасы 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады.
40. "Дизель отыны" бөлімінде:
1) 400.05.004 жолы көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша акциз есептелгені туралы мәліметтер көрсетуге арналған;
400.05.004 жолының шамасы 400.05.004(I), 400.05.004(II), 400.05.004(III), 400.05.004(IV) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.004(I) жолында өз өндірісінің дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
400.05.004(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.004(ІІІ) жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне өз өндірісінің дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.004(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

2) строка 400.05.005 предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в розницу.
Величина строки 400.05.005 определяется путем суммирования строк 400.05.005(I), 400.05.005(II), 400.05.005(III), 400.05.005(IV), 400.05.005(V), 400.05.005(VI), 400.05.005(VII):
в строке 400.05.005(I) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации дизельного топлива собственного производства;
в строке 400.05.005(II) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.005(III) указываются сведения по дизельному топливу собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 400.05.005(IV) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
в строке 400.05.005(V) указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
в строке 400.05.005(VI) указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу собственного производства, использованному на собственные производственные нужды;
в строке 400.05.005(VII) указываются сведения об исчислении акциза по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
3) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 400.05.006 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 400.05.004 и 400.05.005.
41. В разделе "Исчислено акциза в соответствии с установленными сроками уплаты":
строка 400.05.007 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.

2) 400.05.005 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
400.05.005 жолының шамасы 400.05.005(І), 400.05.005(ІІ), 400.05.005(ІІІ), 400.05.005(ІV), 400.05.005(V), 400.05.005(VІ), 400.05.005(VІІ) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.005(І) жолында өз өндірісінің дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.04.005(ІІІ) жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(V) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(VІ) жолында меншік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған өз өндірісінің дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(VІІ) жолында өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында алдағы өткізулер үшін ерте сатып алынған дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
3) 400.05.005 жолында 400.05.004 және 400.05.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады.
41. "Белгіленген төлемдер мерзімдеріне сәйкес акцизді есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
2) В бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.

42. Величины строк 400.05.003C и 400.05.006C переносятся в строки 400.00.005 и 400.00.006 Декларации.
43. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
8. Составление формы 400.06 - Вычет из налога
44. Форма "Вычет из налога" предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в отчетном налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса.
45. В разделе "Сумма вычета":
строка 400.06.001 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащего вычету.
В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 400.00.010 Декларации.
46. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
9. Составление формы 400.07 - Исчисление акциза по головной
организации и за структурные подразделения
47. Форма 400.07 предназначена для отражения информации об исчислении акциза по головной организации и за структурные подразделения.
Данная форма заполняется также налогоплательщиками, не имеющими структурные подразделения и самостоятельно осуществляющие производство и реализацию подакцизной продукции.
48. В разделе "Исчислено акциза по головной организации и за структурные подразделения":
1) в строке 400.07.001 указывается сумма акциза, исчисленного по облагаемым операциям, совершенным головной организацией, а также организацией, самостоятельно осуществляющей производство и реализацию подакцизной продукции в течение отчетного налогового периода;
2) в строке 400.07.002 указывается сумма акциза, исчисленного по облагаемым операциям, совершенным структурными подразделениями в течение отчетного налогового периода. Данная строка заполняется при наличии у организации, осуществляющей производство и реализацию подакцизной продукции, структурных подразделений. При отсутствии структурных подразделений строка не заполняется.
Величина строки 400.07.002 переносится в строку 400.00.011 Декларации.
49. Строки 400.07.001 и 400.07.002 заполняются на основе дополнительных форм.

42. 400.05.003С және 400.00.006С жолдарының шамасы Декларацияның 400.00.005 және 400.00.006 жолдарына көшіріледі.
43. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
8. Салықтан шегерім - 400.06 нысанын жасау
44. "Салықтан шегерім" нысаны есепті салық кезеңінде акцизделетін өнімдер өндіруге нақты пайдаланылған шикізатқа төленген және Салық кодексінің 270-бабына сәйкес шегерімге жатқызылған акциз сомасын есептеуге арналған.
45. "Шегерім сомасы" бөлімінде:
400.06.001 жолдары бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын акциз сомасы көрсетіледі.
Е бағанының жиынтық шамасы Декларацияның 400.00.010 жолына көшіріледі.
46. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
9. Бас ұйым және құрылымдық бөлімшелер бойынша
акцизді есептеу - 400.07 нысанын жасау
47. 400.07 нысаны бас ұйым және оның құрылымдық бөлімшелері бойынша акцизді есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Бұл нысанды құрылымдық бөлімшелері жоқ және акцизделетін өнімдерді өндіруді және өткізуді дербес жүзеге асыратын салық төлеушілер де толтырады.
48. "Бас ұйым және оның құрылымдық бөлімшелері бойынша акцизді есептеу" бөлімінде:
1) 400.07.001 жолында есепті салық кезеңінде бас ұйым, сондай-ақ акцизделетін өнімдерді өндіруді және өткізуді дербес жүзеге асыратын салық төлеушілер жасаған салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
2) 400.07.002 жолында есепті салық кезеңінде құрылымдық бөлімшелермен жасалған салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жол акцизделетін өнімдерді өндіретін және өткізетін ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері болған кезде толтырылады.
400.07.002 жолының шамасы Декларацияның 400.00.012 жолына көшіріледі.
49. 400.07.001 және 400.07.002 жолдары қосымша нысандар негізінде толтырылады.

50. В дополнительной форме к строке 400.07.001:
в разделе "Сумма акциза, исчисленного по головной организации":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Итоговые величины граф С, D, Е суммируются и полученная сумма переносится в строку 400.07.001;
51. В дополнительной форме к строке 400.07.002:
в разделе "Исчисление акциза за структурные подразделения":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается РНН структурного подразделения;
3) в графе С указывается наименование структурного подразделения;
4) в графе D указывается код налогового органа по месту регистрации структурного подразделения;
5) в графе Е указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
6) в графе F указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате за указанное структурное подразделение на соответствующий код бюджетной классификации.
Итоговая величина графы F переносится в строку 400.07.002.
52. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
10. Составление формы 400.08 - Подакцизные товары,
не подлежащие обложению акцизом
53. Форма 400.08 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 2 статьи 259 Налогового кодекса.
54. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.08.001 указываются сведения об объеме и стоимости экспортируемых подакцизных товаров (кроме экспорта сырой нефти, газового конденсата в Российскую Федерацию). Величина данной строки определяется путем суммирования строк 400.08.001А - 400.08.001L, в которых указываются сведения по экспорту в разрезе подакцизных товаров;
2) в строке 400.08.002 указывается объем и стоимость спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;

50. 400.07.001 жолына қосымша нысанда:
"Бас ұйым бойынша есептелген, акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13 күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23 күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында келесі есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
С, D, E бағандарының шамасы жиынтықталады және қорытынды сома 400.07.001 жолына көшіріледі.
51. 400.07.002 жолына қосымша нысанда:
"Құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында құрылымдық бөлімшенің СТН-і көрсетіледі;
3) С бағанында құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі;
4) D бағанында құрылымдық бөлімшені тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
6) F бағанында бюджеттік жіктеме кодына сәйкес көрсетілген құрылымдық бөлімше үшін төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
F бағанының қорытынды шамалары 400.07.002 жолына көшіріледі.
52. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
10. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар
- 400.08 нысанын жасау
53. 400.08 нысаны Салық кодексі 259-бабының 2-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
54. "Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
1) 400.08.001 жолында экспортталатын акцизделетін тауарлардың (Ресей Федерациясына мұнай, газ конденсатының экспортынан басқа) көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы жолдың шамасы акцизделетін тауарлар бөлігінде экспорт бойынша мәлімет көрсетілетін 400.08.001А-400.08.001L жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады;
2) 400.08.002 жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;

3) в строке 400.08.003 указывается объем и стоимость спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
4) в строке 400.08.004 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Величина данной строки определяется сложением сумм, указанных в строках 400.08.001 - 400.08.003 графы "Стоимость реализации".
Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
Величина строки 400.08.004 графы "Стоимость реализации "переносится в строку 400.00.013 Декларации.
55. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
11. Составление формы 400.09 - Облагаемые операции
по легковым автомобилям (кроме автомобилей с ручным управлением,
специально предназначенных для инвалидов)
56. Форма 400.09 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по легковым автомобилям (кроме автомобилей с ручным управлением, специально предназначенных для инвалидов) (далее - легковые автомобили), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства легковых автомобилей.
57. В разделе "Облагаемые операции по легковым автомобилям":
1) в строке 400.09.001 указывается количество реализованных легковых автомобилей собственного производства;
2) в строке 400.09.002 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.09.003 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.09.004 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.09.005 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, использованных для собственных производственных нужд налогоплательщика;
6) в строке 400.09.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства легковых автомобилей;
7) в строке 400.09.007 указывается количество легковых автомобилей собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
8) в строке 400.09.008 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода легковым автомобилям. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.09.001 по 400.09.007;

3) 400.08.003 жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
4) 400.08.004 жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Осы жолдың шамасы "Өткізу құны" бағанының 400.08.001-400.08.003 жолдарында көрсетілген соманы қосу жолымен айқындалады.
"Өткізу құны" бағанының 400.08.004 жолының шамасы Декларацияның 400.00.013 жолына көшіріледі.
55. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
11. Жеңiл автомобильдер (мүгедектерге арнайы арналған,
қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа) бойынша
салық салынатын операциялар - 400.09 нысанын жасау
56. 400.09 нысаны жеңiл автомобильдер (мүгедектерге арнайы арналған, қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа) (бұдан әрі - жеңіл автомобильдер) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
57. "Жеңіл автомобильдер бойынша салық салынатын операциялар":
1) 400.09.001 жолында өз өндірісі жеңіл автомобильдерінің сатылған саны көрсетіледі;
2) 400.09.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісі жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
3) 400.09.003 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған өз өндірісі жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.09.004 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндіріс жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.09.005 жолында салық төлеушінің өзіндік өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған өз өндірісі жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
6) 400.09.006 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.09.007 жолында бүліну немесе жоғалу анықталған өз өндірісі жеңіл автомобильдерінің саны көрсетіледі;
8) 400.09.008 жолында жеңіл автомобильмен есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.09.001-400.09.007 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалады;

9) в строке 400.09.009 указывается установленная ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;
10) в строке 400.09.010 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.09.010А, 400.09.010В и 400.09.010С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, соответственно.
Величина строки 400.09.010 переносится в строку 400.00.007 Декларации.
58. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 400.00, 400.01, 400.02, 400.03, 400.04, 400.05, 400.06, 400.07, 400.08, 400.09 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по акцизу (форма 410.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по акцизу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления акциза от осуществления деятельности по организации и проведению лотереи в соответствии с разделом 9 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 410.00), приложения к ней (форма 410.01), которое содержит информацию о сумме заявленной выручки.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении указанное приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.

9) 400.09.009 жолында қозғалтқыштың 1 текше см көлемі үшін акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
10) 400.09.010 жолында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.09.010А, 400.09.010В және 400.09.010С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
400.09.010 жолының шамасы Декларацияның 400.00.007 жолына көшіріледі.
58. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады. _____________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 400.00-400.09 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Акциз бойынша декларацияны жасау ережелері
(410.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) әзірленді және Салық кодексінің 9-бөліміне сәйкес лотерея ұйымдастыру мен өткізу бойынша қызметті жүзеге асырудан акциз есептеуге арналған Акциз бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (410.00-нысан) және мәлімделген түсім сомасы туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (410.01-нысан) тұрады.
3. Декларация қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөз толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
7. Тиісті қосымшада ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтырған кезде көрсетілген қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Қосымшаның осындай парағы толтырылады.
9. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.

6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларацию в налоговом органе. Указывается дата приема Декларацию в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларацию по почте.
При представлении Декларацию на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 410.01 - Заявленная выручка
9. Форма 410.01 предназначена для отражения суммы выручки, заявленной при регистрации выпуска в продажу лотерейных билетов в течение отчетного налогового периода.
10. Раздел "Заявленная выручка" состоит из пяти граф:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается вид и наименование лотереи;
3) в графе C указывается количество выпущенных лотерейных билетов;
4) в графе D указывается стоимость реализации одного билета;
5) в графе E указывается общая сумма заявленной выручки.
В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 410.00.001 Декларации.
11. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 410.00, 410.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета акциза за структурное подразделение
(Форма 421.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета (далее - Расчет), предназначенного для исчисления плательщиками акциза, имеющими структурное(-ые) подразделение(-ия) сумм акциза по операциям совершенным структурным(-и) подразделением(-ями) согласно разделу 9 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 421.00) и приложений к нему (формы 421.01 - 421.04), которые содержат информацию об объектах налогообложения акцизом.
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.

6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Мәлімделген түсім - 410.01 нысанын жасау
15. 410.01 нысаны есепті салық кезеңі ішінде сатуға шығарылған лоторея билеттерін тіркеу кезінде мәлімделген түсімнің сомасын көрсетуге арналған.
16. "Мәлімделген түсім" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лотереялардың түрі және атауы көрсетіледі;
3) С бағанында жіберілген лотерея билеттерінің саны көрсетіледі;
4) D бағанында бір билеттің өткізу құны көрсетіледі;
5) Е бағанында мәлімделген түсімнің жалпы сомасы көрсетіледі.
Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолының шамасы жинақталады.
Е бағанының жиынтық шамасы 410.00.001 жолына көшіріледі.
17. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 410.00-410.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Құрылымдық бөлімше үшін есепті жасау ережесі
(421-нысаны)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және құрылымдық бөлімшесі (лері) бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 9-бөліміне сәйкес құрылымдық бөлімше (лер) жүзеге асырған операциялар бойынша акциз сомаларын есептеуіне арналған Есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп Есептің (421.00-нысан) өзінен және акциз салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (421.01-421.04-нысандар) тұрады.
3. Есеп қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады.

4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложениях указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующих приложениях, указанные приложения подлежат заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
12. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета акциза за структурное подразделение
(форма 421.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указываются следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
3) РНН структурного подразделения юридического лица;
4) наименование структурного подразделения юридического лица;
5) код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица. Указывается код налогового органа по месту нахождения структурного подразделения в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
7. Тиісті қосымшаларда ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтырған кезде көрсетілген қосымшалар толтыруға жатады.
8. Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшалардың осындай парағы толтырылады.
9. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
11. Есепті беру кезінде:
1) Есеп қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарландыруды (растауды) алады.
12. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Құрылымдық бөлімше үшін есепті жасау
(421.00-нысаны)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН-і;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды. Құрылымдық бөлімшенің орналасқан орны бойынша салық органының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының коды" анықтамалығына сәйкес коды көрсетіледі;

6) вид Расчета. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается в том случае, если Расчет представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности, связанной с подакцизными товарами.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующих Расчетов.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно две ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается при ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последнем Расчете, представляемом в налоговый орган;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного расчета по уведомлению:
в строке А - указывается номер;
в строке В - дата;
8) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
9) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
14. Раздел "Исчислено акциза за структурное подразделение" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по спирту и алкогольной продукции собственного производства:
1) в строку 421.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 421.01.002;
2) в строку 421.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 421.02.001;
3) в строку 421.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 421.03.001;
4) в строке 421.00.004 указывается общая сумма акциза исчисленного за структурное подразделение, определяемая сложением величин, указанных в строках с 421.00.001 по 421.00.003;
5) в строку 421.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 421.04.001;
6) в строке 421.00.006 указывается сумма исчисленного акциза, определяемая как разность величин, указанных в строках 421.00.004 и 421.00.005.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":

6) есептің түрі. Есептің түріне қатысты тиісті тор көзге белгі қойылады.
Егер акцизделетін тауарларға байланысты қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет Есеп берген жағдайда, "Бастапқы" торкөзге белгі жасалады.
"Кезекті" торкөзі кейінгі декларацияларды беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтырулар енгізген кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші бұрын көрсетілген Есепке оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында көзделген хабарлама алған жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі Салық органына берілетін соңғы Есепте салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде белгіленеді.
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
8) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың тиісті тор көздеріне белгі қойылады.
14. "Құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз" бөлімі өз өндірісінің спирті мен алкоголь өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер жасаған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған:
1) 421.00.001 жолына 421.00.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 421.00.002 жолына 421.02.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 421.00.003 жолына 421.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 421.00.004 жолына 421.00.001-421.00.003 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын, құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
5) 421.00.005 жолына 421.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 421.00.006 жолына 421.00.004 және 421.00.005 жолдарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын, есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
15. Салық төлеушінің жауапкершілігі бөлімінде:

1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет, указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации головной организации структурного подразделения в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) дата приема Расчета в налоговом органе по месту регистрации головной организации структурного подразделения. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе по месту регистрации головной организации структурного подразделения;
7) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации структурного подразделения в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
8) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
9) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
10) дата приема Расчета в налоговом органе по месту регистрации структурного подразделения. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе по месту регистрации структурного подразделения;

1) "басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес берілген Есеп құрылымдық бөлімшенің бас ұйымының тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
6) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
7) салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес берілген Есеп құрылымдық бөлімшенің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
8) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
9) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
10) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;

11) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 421.01 - Спирт
16. Форма 421.01 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по спирту собственного производства.
Раздел "Сумма акциза" состоит из трех граф:
1) в графе А указывается налоговая база;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса.
17. Строки раздела "Сумма акциза" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 421.01.001 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства:
в строках 421.01.001I и 421.01.001II указываются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженного, соответственно, для производства и не для производства алкогольной продукции;
2) в строке 421.01.002 указывается сумма всего исчисленного акциза по спирту, собственного производства, определяемая сложением величин, указанных в строках 421.01.001IС и 421.01.001IIС:
в строках 421.01.002А, 421.01.002В и 421.01.002С указываются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным периодом соответственно.
18. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
4. Составление формы 421.02 - Алкогольная продукция
19. Форма 421.02 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по алкогольной продукции собственного производства.
20. Раздел "Сумма акциза" состоит из девяти граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид алкогольной продукции без отражения в разрезе ассортимента. При этом на каждый вид алкогольной продукции, в соответствии указанным кодом бюджетной классификации, заполняется одна строка;
3) в графе С указывается налоговая база по указанному виду алкогольной продукции;
4) в графе D указывается установленная ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается соответствующий код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
7) в графе G указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;

11) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Спирт - 421.01 нысанын жасау
16. 421.01-нысан өз өндірісінің спирті бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
17. "Акциз сомасы" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі;
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
18. "Акциз сомасы" бөлімі мынадай ақпаратты көрсетуге арналған:
1) 421.01.001 жолында өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі;
421.01.001I және 421.01.001II жолдарында сәйкесінше өндіріс үшін және алкоголь өнімдері өндірісі үшін емес жөнелтілген өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 421.01.002 жолында 421.01.001IС және 421.01.001II жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын өз өндірісінің спирті бойынша есептелген жалпы акциз сомасы көрсетіледі;
421.01.002А, 421.01.002В және 421.01.002С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күніне бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
19. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
4. Алкоголь өнімі - 421.02-нысанын жасау
20. 421.02-нысан алкоголь өнімдерінің жеке өндірісі бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
21. "Акциз сомасы" бөлімі тоғыз бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында алкоголь өнімінің түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында салық базасы көрсетіледі;
4) D бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13 күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;

8) в графе H указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
21. В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 421.00.002 Расчета.
22. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
5. Составление формы 421.03 - Конкурсная масса, конфискованные
и (или) бесхозяйные, перешедшие по праву наследования к государству
и безвозмездно переданные в собственность государства
спирт и алкогольная продукция
23. Форма 421.03 предназначена для отражения информации о конкурсной массе, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государству спирта и алкогольной продукции.
24. Раздел "Сумма акциза" состоит из девяти граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подакцизного товара;
3) в графе С указывается налоговая база;
4) в графе D указывается установленная ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код бюджетной классификации;
7) в графе G указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
25. В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 421.00.003. Расчета.
26. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму и ставится его подпись.
6. Составление формы 421.04 - Вычет из налога
27. Форма 421.04 предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде и подлежащего вычету в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса.

8) Н бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23 күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында келесі есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3 күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
22. Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолдарының шамасы жинақталады.
Е бағанының жиынтық шамасы Есептің 421.00.002 жолына көшіріледі.
23. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
5. Конкурстық масса, тәркіленген және (немесе) иесі
жоқ, мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен
және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген спирт
және алкоголь өнімі - 421.03-нысан жасау
24. 421.02-нысаны конкурстық масса, тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген спирт және алкоголь өнімі туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
25. "Акциз сомасы" бөлімі тоғыз бағаннан тұрады:
1) А бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделетін тауардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық базасы көрсетіледі;
4) D бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 269-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
26. Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолдарының шамасы жиынтықталады.
Е бағанының жиынтық шамасы Есептің 421.00.003 жолына көшіріледі.
27. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады.
6. Салықтан шегерім - 421.04-нысанын жасау

28. Раздел "Сумма вычета" состоит из пяти граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащего вычету.
В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 421.00.005. Расчета.
29. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму, и ставится его подпись.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 421.00, 421.01, 421.02, 421.03, 421.04, в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета акциза за структурное подразделение
(Форма 431.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета (далее - Расчет), предназначенного для исчисления плательщиками акциза, имеющими структурное(-ые) подразделение(-ия) сумм акциза по операциям совершенным структурным(-и) подразделением(-ями) согласно разделу 9 Налогового кодекса.
2. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.

28. 421.04-нысан есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін нақты пайдаланылған және Салық кодексінің 270-бабына сәйкес шегерімге жататын шикізат үшін төленген акциз сомасының есебіне арналған.
29. "Шегерім сомасы" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жататын акциздің сомасы көрсетіледі.
Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолының шамасы жинақталады.
Е бағанының жиынтық шамасы Есептің 421.00.005 жолына көшіріледі.
30. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында осы нысанды толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі және оның қолы қойылады. _____________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 421.00-421.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз
сомасы бойынша есепті жасау ережелері
(431-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімшесі (лері) бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 9-бөліміне сәйкес құрылымдық бөлімше (лер) жүзеге асырған операциялар бойынша акциз сомаларын есептеуіне арналған Есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
7. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.

2. Составление Расчета акциза за структурное подразделение
(форма 431.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указываются следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами).
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
Отчетным налоговым периодом по акцизу является календарный месяц. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) РНН структурного подразделения юридического лица;
4) наименование структурного подразделения юридического лица;
5) код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица. Указывается код налогового органа по месту нахождения структурного подразделения в соответствии с приложением 18 "Справочником "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) вид Расчета. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается в том случае, если Расчет представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности, связанной с подакцизными товарами.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующих Расчетов.
Ячейка "Дополнительный" отмечается. при внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно две ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается при ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последнем Расчете, представляемом в налоговый орган;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
8) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).

2. Құрылымдық бөлімше үшін Акциз бойынша есепті жасау
(431.00-нысаны)
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Салық кезеңі - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады;
3) Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН-і;
4) Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
5) Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды. Құрылымдық бөлімшенің орналасқан орны бойынша салық органының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының коды" анықтамалығына сәйкес коды көрсетіледі;
6) Есептің түрі. Есептің түріне қатысты тиісті тор көзге белгі қойылады.
Егер акцизделетін тауарларға байланысты қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет Есеп берген жағдайда, "Бастапқы" торкөзге белгі жасалады.
"Кезекті" торкөзі кейінгі декларацияларды беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтырулар енгізген кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші бұрын көрсетілген Есепке оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін Салық кодексінің 31-бабының 2-тармағы 7) тармақшасында көзделген хабарлама алған жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі Салық органына берілетін соңғы Есепте салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде белгіленеді;
7) Хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
8) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.

9. Раздел "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, осуществленных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного) (далее - бензин).
10. В разделе "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 269 Налогового кодекса.
11. Строки раздела "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 431.00.01 отражаются сведения акциза по бензину, реализованному в сфере оптовой торговли, осуществляемой структурным подразделением.
Величина строки 431.00.001 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.001(I), 431.00.001(II) и 431.00.001(III):
в строке 431.00.001(I) указываются сведения акциза по оптовой реализации бензина, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.001(II) указываются сведения акциза по оптовой реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.001(III) указываются сведения акциза по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
2) в строке 431.00.002 отражаются сведения акциза по бензину, реализованному в сфере розничной реализации.
Величина строки 431.00.002 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.002(I), 431.00.002(II), 431.00.002(III), 431.00.002(IV) 431.00.002(V), 431.00.002(VI):
в строке 431.00.002(I) указываются сведения акциза по розничной реализации бензина, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.002(II) указываются сведения акциза по розничной реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.002 (III) указываются сведения акциза по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
в строке 431.00.002 (IV) указываются сведения акциза по бензину, по которому установлен факт его порчи или утраты;
в строке 431.00.002(V) указываются сведения акциза по бензину собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
в строке 431.00.002(VI) указываются сведения акциза по бензину, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;

9. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин бойынша (авиациялықтан басқа) операциялар" бөлімі бензин бойынша (авиациялықтан басқа) салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
10. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" бөлімінде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 269-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциз сомасы көрсетіледі.
11. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" бөлімінің жолдары мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 431.00.01 жолы құрылымдық бөлімше жүзеге асыратын көтерме сауда саласында өткізілген бензин (авиациялықтан басқа) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
431.00.001 жолының шамасы 431.00.001 (І), 431.00.001 (ІІ) және 431.00.001 (ІІІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жинақтау жолымен айқындалады:
431.00.001 (І) жолында құрылымдық бөлімшелер жүргізген бензинді көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.001 (ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.001 (ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 431.00.002 жол бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша акциз есептеу туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
431.00.002 жолының шамасы 431.00.002 (І), 431.00.002 (ІІ), 431.00.002 (ІІІ), 431.00.002 (ІV), 431.00.002 (V), 431.00.002 (VІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады:
431.00.002 (І) жолында құрылымдық бөлімшелер жүргізген бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (ІV) жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (V) жолында өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған жеке өндірістің бензині бойынша акциз есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002 (VІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;

3) строка 431.00.003 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.001, 431.00.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 431.00.003 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.001 и 431.00.002.
12. Раздел "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по дизельному топливу.
13. В разделе "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением":
1) в строке 431.00.04 отражаются сведения акциза по дизельному топливу, реализованному в сфере оптовой торговли, осуществляемой структурным подразделением.
Величина строки 431.00.004 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.004(I), 431.00.004(II) и 431.00.004(III):
в строке 431.00.004(I) указываются сведения акциза по оптовой реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.004(II) указываются сведения акциза по оптовой реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.004(III) указываются сведения акциза по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
2) в строке 431.00.005 отражаются сведения акциза по дизельному топливу, реализованному в сфере розничной реализации.
Величина строки 431.00.005 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.005(I), 431.00.005(II), 431.00.005(III), 431.00.005(IV) 431.00.005(V), 431.00.005(VI):
в строке 431.00.005(I) указываются сведения акциза по розничной реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.005(II) указываются сведения акциза по розничной реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.005 (III) указываются сведения акциза по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
в строке 431.00.005 (IV) указываются сведения акциза по дизельному топливу, по которому установлен факт его порчи или утраты;
в строке 431.00.005(V) указываются сведения акциза по дизельному топливу собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
в строке 431.00.005(VI) указываются сведения акциза по дизельному топливу, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;

3) 431.00.003 жолы 431.00.001, 431.00.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
12. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын дизель отыны бойынша операциялар" бөлімі дизель отыны бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелермен жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
13. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын дизель отыны бойынша операциялар" бөлімінде:
1) 431.00.004 жолы құрылымдық бөлімшемен жүзеге асырылған көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша акциз есептелгені туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
431.00.004 жолының шамасы 431.00.004(I), 431.00.004(II) және 431.00.004(III) жолдарында көрсетілген шамаларды қосу жолымен айқындалады:
431.00.004(I) жолында құрылымдық бөлімшемен өндірілген дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.004(ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.004(ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
2) 431.00.005 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
431.00.005 жолының шамасы 431.00.005(І), 431.00.005(ІІ), 431.00.005(ІІІ), 431.00.005(ІV), 431.00.005(V), 431.00.005(VІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады:
431.00.005(І) жолында құрылымдық бөлімшемен өндірілген дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІV) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(V) жолында өзіндік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(VІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған және өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

3) строка 431.00.006 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.004, 431.00.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 431.00.006 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.004 и 431.00.005.
14. В разделе "Исчисление акциза в соответствии с установленными сроками уплаты":
Строка 431.00.007 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. Главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации головной организации структурного подразделения в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

3) 431.00.006 жолы 431.00.004 және 431.00.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
431.00.006 жолының шамасы 431.00.004 және 431.00.005 жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады.
14. "Белгіленген төлемдер мерзімдеріне сәйкес акцизді есептеу" бөлімінде:
431.00.007 төрт бағаннан тұрады:
1) А бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі. Бюджеттік жіктеменің бір кодына бір жол сәйкес келеді;
2) В бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
15. Салық төлеушінің жауапкершілігі:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) Есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) Салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес берілген Есеп құрылымдық бөлімшенің бас ұйымының тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;

6) дата приема Расчета в налоговом органе по месту регистрации головной организации структурного подразделения. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе по месту регистрации головной организации структурного подразделения;
7) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации структурного подразделения в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
8) дата приема Расчета в налоговом органе по месту регистрации структурного подразделения. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе по месту регистрации структурного подразделения;
9) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
10) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
11) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
12) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 431.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по роялти
(Форма 500.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по роялти (далее - Декларация), предназначенной для исчисления роялти недропользователями.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 500.00), приложения к ней (форма 500.01) и дополнительной формы, которая содержит информацию об объектах обложения роялти.
3. Декларация на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.

6) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
7) Салық органының коды. Қазақстан Республикасы Кіріс министрінің міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" Анықтамасы" 18-қосымшаға сәйкес, Салық кодексінің ережелеріне сәйкес берілген Есеп құрылымдық бөлімшенің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
10) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
11) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
12) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады. _____________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 431.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Роялти бойынша декларация жасау ережесі
(500.00-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушылар роялтиді есептеуге арналған Роялти бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (500.00-нысан), оған қосымшадан (500.01) және роялти салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын қосымша нысаннан тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.

4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "-" - минус; "/" - деление.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения или дополнительной формы, заполняется аналогичный лист приложения или дополнительной формы.
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения и (или) дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
10. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 500.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом является календарный месяц либо квартал;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов".
В ячейке "ОКЭД" следует указывать код ОКЭД (до пяти знаков) только основной деятельности;
5) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);

4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "/" - бөлу.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
6. Қосымшалар мен қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып кеткен жағдайда, қосымша мен қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.
7. Қосымшалардың және (немесе) қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
8. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
9. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде - Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
10. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны жасау (500.00-нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін (араб сандарымен көрсетіледі) есепті салық кезеңі. Күнтізбелік ай не болмаса тоқсан салық кезеңі болып табылады;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" торкөзінде тек негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын (бес белгіге дейін) көрсету қажет;
5) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;

6) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата.
12. В разделе "Начислено роялти к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графу В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом, указанный в приложении 500.01;
3) в графу С переносится сумма роялти, отраженная в строке 500.01 001 по контракту.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

6) декларацияның түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз, егер салық төлеуші қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін Декларацияны бірінші рет берген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды берген кезде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгертулер мен толықтырулар салық кезеңіне жататын, ол үшін қосымша Декларация толтырғанда белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда жер қойнауын пайдаланушы "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеушіні таратқан (қайта құрған), кәсіпкерлік қызметті тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация өткізген жағдайда белгіленеді:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні.
12. "Төленуге роялти есептелді" бөлімінде:
1) А-бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанына 500.01 қосымшасында көрсетілген Құзыретті органмен берілген келісім-шарттың тиісті тіркеу нөмірі көшіріледі;
3) С-бағанына келісім-шарт бойынша 500.01.001 жолында көрсетілген роялти сомасы көшіріледі.
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жол "Салық төлеушiнiң аты-жөні" тұруы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Декларацияға салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Декларация электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;

4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларацию в налоговом органе. Указывается дата приема Декларацию в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларацию по почте.
При представлении Декларацию на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 500.01 - Начисление
роялти по контракту на недропользование
(Приложение N 1 к Декларации)
14. Данная форма предназначена для отражения информации по начислению роялти за отчетный налоговый период недропользователями.
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) наименование контракта. Указывается наименование контракта на недропользование;
2) наименование месторождения. Указывается наименование месторождения в соответствии с контрактом на недропользование;
3) дата заключения контракта. Указывается дата заключения контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан;
4) номер контракта. Указывается регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом.
16. В разделе "Начислено роялти к уплате":
в строку 500.01.001 переносится итоговая величина графы М дополнительной формы к строке 500.01.001.
17. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
18. Дополнительная форма к строке 500.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 20 настоящих Правил;
3) в графе С указывается единица измерения объема добытых полезных ископаемых или первого товарного продукта (в тоннах, кубических метрах, унциях, граммах и так далее);

4) декларацияны өткізген күні. Декларацияны өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт
бойынша роялти есептеу - 500.01-нысанын жасау
(Декларацияға N 1 қосымша)
14. Берілген нысан жер қойнауын пайдалануға әрбір келісім-шарт бойынша есепті салық кезеңіне роялти есептеу бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) келісім-шарттың атауы. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың атауы көрсетіледі;
2) кен орнының атауы. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шартқа сәйкес кен орнының атауы көрсетіледі;
3) келісім-шартты жасасу күні. Қазақстан Республикасының уәкілетті органымен келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
4) келісім-шарттың нөмірі. Уәкілетті органы берген келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
16. "Төлеуге роялти есептелді" бөлімінде:
500.01.001 жолына 500.01.001 жолына қосымша нысан М бағанының жиынтық шамасы көшіріледі.
17. "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
18. 500.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А-бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанында осы Ережелердің 20-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С-бағанында өндірілген пайдалы қазбалардың немесе бірінші тауарлы өнімнің көлемінің өлшем бірлігі (тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т. б.) көрсетіледі;

4) в графе D указывается объект налогообложения за отчетный налоговый период в соответствии с условиями контрактов на недропользование: объем добытых полезных ископаемых; объем первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых; объем реализованных полезных ископаемых;
5) в графе Е указывается объем реализации первого товарного продукта за налоговый период; объем реализации первого товарного продукта за последний налоговый период, в котором имела место такая реализация;
6) в графе F указывается доход от реализации полезных ископаемых за налоговый период.
По недропользователям, не осуществляющим реализацию добытых полезных ископаемых, данная графа не заполняется;
7) в графе G указывается сумма исчисленных косвенных налогов за объем реализованных полезных ископаемых за налоговый период;
8) в графе Н указываются расходы на транспортировку до пункта продажи (отгрузки) полезных ископаемых, за исключением золота, серебра и платины;
9) в графе I указывается средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта, полезного ископаемого исчисленные по формуле (F - G - Н)/Е: средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта, исчисленная согласно пункту 1 статьи 299 Налогового кодекса; средневзвешенная цена реализации единицы первого товарного продукта, исчисленная согласно пункту 3 статьи 299 Налогового кодекса; цена реализации единицы полезного ископаемого, исчисленная в соответствии с условиями контрактов на недропользование.
По золоту, серебру и платине указывается средняя цена, исчисляемая исходя из средних цен, сложившихся за налоговый период на Международной (Лондонской) бирже.
По недропользователям, не осуществляющих реализацию добытых полезных ископаемых, данная графа не заполняется;
10) в графе J указывается налоговая база для расчета роялти, определяемая как: произведение сумм, указанных в графах D и I; при полном отсутствии реализации первого товарного продукта стоимость добытых нефти, подземных вод и полезных ископаемых, за исключением золота, серебра, платины и общераспространенных полезных ископаемых, определяется исходя из фактически сложившихся затрат на добычу нефти, подземных вод и на добычу указанных подземных ископаемых за налоговый период;
11) в графе К указывается ставка роялти, установленная контрактом на недропользование. В случае если ставка роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то в данной графе указывается ставка роялти в соответствии со статьями 281 , 297 , 300 Налогового кодекса;

4) D-бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық салу объектісі көрсетіледі; өндірілген пайдалы қазбалар көлемі; өндірілген пайдалы қазбалардан алынған бірінші тауарлық өнімнің көлемі; өткізілген пайдалы қазбалар көлемі;
5) E-бағанында салық кезеңі үшін бірінші тауарлық өнімін өткізу көлемі; осындай өткізу орын алған соңғы салық кезеңі үшін бірінші тауарлық өнімін өткізу көлемі көрсетіледі;
6) F-бағанында салық кезеңі үшін пайдалы қазбаларды сатудан түскен кіріс көрсетіледі.
Өндірілген пайдалы қазбаларды өткізуді жүзеге асырмайтын жер қойнауын пайдаланушылар үшін аталған баған толтырылмайды;
7) G-бағанында Е және F бағандарында көрсетілген сомалар, және D бағанының сомасы айырмасы ретінде айқындалған роялтиді есептеу үшін өндірілген пайдалы қазбалардың құны; салық кезеңі үшін өткізілген пайдалы қазбалар көлемі үшін есептелген жанама салық сомасы көрсетіледі;
8) Н-бағанында алтынды, күмісті және платинаны қоспағанда, пайдалы қазбаларды сату (түсіру) орнына дейін тасымалдауға шыққан шығыстар көрсетіледі;
9) I-бағанында (F - G - Н) / Е формуласы бойынша есептелген пайдалы қазбалардың бірінші тауарлық өнім бірлігінің орташа өткізу бағасы; Салық кодексінің 299-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген бірінші тауарлық өнім бірлігінің орташа өткізу бағасы; Салық кодексінің 299-бабы 3-тармағына сәйкес есептелген бірінші тауарлық өнім бірлігінің орташа өткізу бағасы; жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттардың шарттарына сәйкес есептелген пайдалы қазба бірлігінің өткізу бағасы көрсетіледі.
Алтын, күміс және платина бойынша салық кезеңі үшін Халықаралық (Лондон) биржада пайда болған орташа баға негізінде есептелетін орташа баға көрсетіледі.
Өндірілген пайдалы қазбаларды өткізуді жүзеге асырмайтын жер қойнауын пайдаланушылар үшін толтырылмайды;
10) J бағанында D және I бағандарында көрсетілген сомалар туындысы ретінде айқындалатын роялти есептеу үшін салық базасы; бірінші тауарлық өнім болмаған кезде өндірілген мұнайдың, жер асты суының және алтын, күміс, платина және жалпы таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қазбалардың құны салық кезеңіне мұнай өндіруге, жер асты суларын және көрсетілген жер асты қазбаларын өндіруге нақты пайда болған шығыстар негізінде айқындалады;
11) К бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен белгіленген роялти ставкасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен роялти ставкасы қарастырылмаған жағдайда осы бағанда Салық кодексінің 281 , 297 , 300-баптарына сәйкес роялти ставкасы көрсетіледі;

(Форма 510.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по подписному бонусу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления подписного бонуса.
2. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
7. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 510.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами):
в ячейке месяц указывается месяц;
в ячейке год указывается год;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов".
В ячейке "ОКЭД" следует указывать код ОКЭД (до пяти знаков) только основной деятельности;
5) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);

Ережелері (510.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қол қойылатын бонусты есептеуге арналған қол қойылатын бонус бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті ұяшығы толтырылмайды.
5. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" - алу белгісімен белгіленеді.
6. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растау) алады.
7. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны жасау (510.00-нысан)
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің аты-жөні және атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі;
"ЭҚЖЖ" торкөзінде тек негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын (бес белгіге дейін) көрсету қажет;
5) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;

6) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - указывается номер;
в строке В - указывается дата;
8) наименование контракта. Указывается полное наименование контракта с указанием месторождений;
9) код полезного ископаемого. Указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 11 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта. Указывается дата заключения контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан;
11) номер контракта. Указывается регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом.
9. В разделе "Подписной бонус к уплате":
в строке 510.00.001 указывается сумма подписного бонуса, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом.
10. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.

6) декларацияның түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларация түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі, егер Декларацияны салық төлеуші қызметін жүзеге асыруды бастағаннан кейін бірінші рет берген жағдайда белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл ретте, салық төлеуші, салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта құрылған), кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
8) келісім-шарттың атауы. Кен орындарын көрсете отырып, келісім-шарттың толық атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазбаның коды. Осы Ережелердің 11-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
10) келісім-шартты жасасу күні. Қазақстан Республикасының уәкілетті органымен келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
11) келісім-шарттың нөмірі. Уәкілетті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
9. "Төлеуге қол қойылатын бонус" бөлімінде:
510.00.001 жолында уәкілетті органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес бюджетке төленуге жататын қол қойылатын бонус сомасы көрсетіледі.
10. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға табыс етсе, "Салық төлеушінің аты-жөні" деген жол болуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

Примечание РЦПИ: Графическая форма 510.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по бонусу коммерческого обнаружения
(Форма 520.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по бонусу коммерческого обнаружения недропользователей (далее - Декларация), предназначенной для исчисления бонуса коммерческого обнаружения.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 520.00), приложения к ней (форма 520.01) и дополнительной формы, которые содержат информацию об объектах обложения бонуса коммерческого обнаружения.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения или дополнительной формы, заполняется аналогичный лист приложения или дополнительной формы.
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения и дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
10. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление декларации (Форма 520.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

РҚАО-ның ескертуі: 510.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Коммерциялық табу бонусы бойынша декларацияны жасау
Ережесі
(520.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Жер қойнауын пайдаланушылардың коммерциялық табу бонусы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация осы Декларацияның (520.00-нысан) өзінен, оған қосымшадан (520.01-нысан) коммерциялық табу бонусына салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын қосымша нысаннан тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
6. Қосымшалар мен қосымша нысандардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып кеткен жағдайда, қосымша мен қосымша нысандардың осындай парағы толтырылады.
7. Қосымшалардың және қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
8. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
9. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
10. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны жасау (520.00 нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом, указанный в приложении 520.01;
3) в графу С переносится сумма бонуса коммерческого обнаружения, отраженная в строке 520.01.001. по контракту.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.

1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанына декларацияға N 1 қосымшада көрсетілген келісім-шарттың уәкілетті орган берген тиісті тіркеу нөмірі көшіріледі;
3) С бағанының жолдарына 520.01-нысан бойынша қосымшаның 520.01.001. жолының жиынтық сомасы бойынша айқындалатын коммерциялық табу бонусының сомасы көшіріледі.
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға табыс етсе, "Салық төлеушінің аты-жөні" деген жол болуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.

3. Составление формы 520.01 - Начисление
бонуса коммерческого обнаружения
по контракту на недропользование
(Приложение N 1 к Декларации)
14. Данная форма предназначена для отражения информации по бонусу коммерческого обнаружения, за отчетный налоговый период по каждому контракту на недропользование.
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) наименование контракта. Указывается полное наименование контракта на недропользование с указанием месторождений;
2) дата заключения контракта. Указывается дата заключения контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан;
3) номер контракта. Указывается регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом;
4) срок представления. Указывается установленный срок представления Декларации (указывается арабскими цифрами).
Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке.
16. В разделе "Начислен бонус коммерческого обнаружения":
1) в строку 520.01.001 переносится итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 520.01.001.
17. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
18. Дополнительная форма к строке 520.01.001.
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 20 настоящих Правил;
3) в графе С указывается единица измерения объема извлекаемых запасов полезных ископаемых (в тоннах, кубических метрах, унциях, граммах и так далее.);
4) в графе D указывается объем утвержденных, уполномоченным государственным органом, извлекаемых запасов полезных ископаемых на месторождениях (в тоннах, кубических метрах, унциях, граммах и так далее);
5) в графе Е указывается биржевая цена данного полезного ископаемого, сложившаяся на дату осуществления платежа;
6) в графе F указывается база исчисления платежа, определяемая как произведение величин, указанных в графах D и E;
7) в графе G указывается ставка бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма бонуса коммерческого обнаружения, определяемая как произведение величин, указанных в графах F и G.
Если контрактом установлена фиксированная сумма бонуса коммерческого обнаружения, то графы D, E и G не заполняются, а сумма бонуса, подлежащая уплате в бюджет, переносится в графу H.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 520.01.001 переносится в строку 520.01.001.

3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт
бойынша коммерциялық табу бонусын есептеу
- 520.01-нысанын жасау
14. Осы нысан әр жер қойнауын пайдалану келісім-шарты бойынша салық кезеңі үшін коммерциялық табу бонусы бойынша ақпараттарды көрсетуге арналған.
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) келісім-шарттың атауы. Кен орындарын көрсете отырып, жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың толық атауы көрсетіледі;
2) келісім-шартты жасау күні. Қазақстан Республикасының уәкілетті органымен келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
3) келісім-шарттың нөмірі. Уәкілетті орган берген келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) Тапсыру мерзімі. Декларацияны берудің белгіленген мерзімі (араб цифрларымен көрсетіледі) көрсетіледі.
Егер ай нөмірінде екі белгіден кем болса, онда ол оң торкөзде көрсетіледі.
16. "Төлеуге коммерциялық табу бонусы есептелді" бөлімінде:
1) 520.01.001 жолына 520.01.001 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы көшіріледі.
17. "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
18. 520.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 20-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанында алынатын пайдалы қазбалардың қорларын өлшеу көлемінің бірлігі (тонна, текше метр, унция, грамм және тағы да басқа) көрсетіледі;
4) D бағанында кен орындарындағы алынатын пайдалы қазбалардың қорларын уәкілеттті мемлекеттік орган бекіткен көлем (тонна, текше метр, унция, грамм және тағы да басқа) көрсетіледі;
5) Е бағанында төлемді жүзеге асыру күніне қалыптасқан осы пайдалы қазбаның биржалық бағасы көрсетіледі;
6) F бағанында D және Е бағандарында көрсетілген мөлшерлерді жинақтау ретінде айқындалатын төлемді есептеу базасы көрсетіледі;
7) G бағанында коммерциялық табу бонусының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында F және G бағандарында көрсетілген мөлшерлерді жинақтау ретінде айқындалатын коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі.
Егер келісім-шартпен коммерциялық табу бонусының тіркелген сомасы белгіленсе, онда D, Е және G бағандары толтырылмайды, ал бюджетке төлеуге жататын бонус сомасы Н бағанына көшіріледі.
520.01.001 жолына қосымша нысанның Н бағанының жиынтық шамасы 520.01.001 жолына көшіріледі.

по разделу продукции (Форма 530.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по доле Республики Казахстан по разделу продукции (далее - Декларация), предназначенной для исчисления недропользователями доли Республики Казахстан по разделу продукции.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 530.00) и приложений к ней (формы с 530.01 по 530.03), которые содержат информацию об объектах налогообложения по доле Республики Казахстан по разделу продукции.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 530.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом является календарный месяц;

(530.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушының өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеуге арналған Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен (530.00-нысан) және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (530.01-530.03-нысандар) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам не қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша толтырылуға жатады.
8. Қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның осындай ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде" - " - алу белгісімен көрсетіледі.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растау) алады.
12. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны жасау (530.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Күнтізбелік ай салық кезеңі болып табылады;

3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов".
В ячейке "ОКЭД" следует указывать код ОКЭД (до пяти знаков) только основной деятельности;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется недропользователем впервые после заключения контракта о разделе продукции.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если недропользователем получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае недропользователем отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) наименование контракта. Указывается полное наименование контракта о разделе продукции с указанием месторождений;
9) код полезного ископаемого. Указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 28 настоящих Правил;

3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" торкөзінде тек негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын (бес белгіге дейін) көрсету қажет;
5) декларацияның түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларация түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі, егер Декларацияны жер қойнауын пайдаланушы өнімді бөлу туралы келісім-шарт жасасқаннан кейін бірінші рет берген жағдайда белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі одан кейінгі Декларацияны беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл ретте, жер қойнауын пайдаланушы "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта құрылған), кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) Келісім-шарт атауы. Кен орындарын көрсете отырып, өнімді бөлу туралы келісім-шарттың толық атауы көрсетіледі;
9) Пайдалы қазба коды. Осы Ережелердің 28-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;

10) дата заключения контракта. Указывается дата заключения контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан;
11) номер контракта. Указывается регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом Республики Казахстан;
12) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
13) единица измерения. Указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракту (в тоннах, кубических метрах, унциях и так далее).
14. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.001 указывается общий объем продукции, добытой за отчетный налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
2) в строке 530.00.002 указывается общий объем продукции, реализованный за отчетный налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
3) в строке 530.00.003 указывается общая стоимость добытой продукции. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
4) в строке 530.00.004 указывается доход от реализации продукции без учета косвенных налогов. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
5) в строке 530.00.005 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
6) в строке 530.00.006 указывается фактически уплаченная сумма роялти за отчетный налоговый период, в соответствии с условиями контракта на недропользование;
7) в строке 530.00.007 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями контракта;

10) Келісім-шартты жасасу күні. Қазақстан Республикасының уәкілетті органымен келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
11) Келісім-шарттың нөмірі. Уәкілетті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) Тапсырылған қосымшалар. Тапсырылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
13) Өлшем бірлігі. Келісім-шартқа сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі (тоннада, куб./м., унциясы және тағы да басқа) көрсетіледі.
14. "2004 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өндірілген өнімнің жалпы көлемі табылатын жағдайда толтырады;
2) 530.00.002 жолында есепті салық кезеңі үшін сатылған өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып сатылған өнімнің жалпы көлемі табылатын жағдайда толтырады;
3) 530.00.003 жолында өндірілген өнімнің құны көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып өндірілген өнімнің жалпы құны табылатын жағдайда толтырады;
4) 530.00.004 жолында жанама салықтар есебінсіз өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Осы жолға 530.01 қосымшасы Е жолының жиынтық шамасы көшіріледі. Осы жолды жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес сатылған өнімнің жалпы көлемін пайдаланатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
5) 530.00.005 жолында өнімді сатумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісім-шарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемақылық және пайда әкелетінге бөлінуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Осы жолға 530.02 қосымшасы С бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі;
6) 530.00.006 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
7) 530.00.007 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнім жалпы құны көрсетіледі;

8) в строке 530.00.008 указывается сумма затрат, возмещенных за счет компенсационной продукции за отчетный налоговый период в размере, не превышающей максимально допустимого условиями контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.005;
9) в строке 530.00.009 указывается сумма прибыльной продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.007 и 530.00.008;
10) в строке 530.00.010 указывается применяемая ставка доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование;
11) в строке 530.00.011 указывается начисленная сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет, определяемая как произведение величин, указанных в строках 530.00.009 и 530.00.010.
15. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.012 указывается доход от реализации продукции без учета косвенных налогов. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
2) в строке 530.00.013 указывается фактически уплаченная сумма роялти за отчетный налоговый период;
3) в строке 530.00.014 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, в соответствии с условиями контракта, определяемая как разница строк 530.00.012 и 530.00.013;
4) в строке 530.00.015 указывается сумма затрат, фактически возмещенная за счет компенсационной продукции в отчетном налоговом периоде в размере, не более максимально допустимого по условиям контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
5) в строке 530.00.016 указывается сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.014 и 530.00.015;
6) в строке 530.00.017 указывается коэффициент корректировки с учетом рыночной цены реализации, определяемая по формуле (рыночная цена)/(средневзвешенную фактическую цену реализации). Средневзвешенная цена определяется по формуле строка графы Е приложения 530.01/на строку графы С приложения 530.01;
7) в строку 530.00.018 сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем с учетом корректировки, определяемая как произведение строк 530.00.016 и 530.00.017;
8) в строке 530.00.019 указывается доля Республики Казахстан в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии со статьей 312-1 Налогового кодекса;

8) 530.00.008 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай есепті салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.005 жолының шамасы көшіріледі;
9) 530.00.009 жолында 530.00.007 мен 530.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын пайдалық өнімінің сомасы көрсетіледі;
10) 530.00.010 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің қолданылатын ставкасы көшіріледі;
11) 530.00.011 жолында 530.00.009 және 530.00.010 жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төлеуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
15. "2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.012 жолында жанама салықтарсыз есепті салық кезеңі үшін сатылған өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Аталған жолға 530.01 қосымшасы Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
2) 530.00.013 жолында есепті салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
3) 530.00.014 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес 530.00.012 және 530.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі;
4) 530.00.015 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай есепті салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
5) 530.00.016 жолында 530.00.014 және 530.00.015 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 530.00.017 жолында (нарықтық баға)/(сатудың орташа өлшенген нақты бағасы) формуласы бойынша айқындалатын сатудың нарықтық бағасын ескерумен түзетудің коэффициенті көрсетіледі. Орташа өлшенген баға 530.01 қосымшасы Е бағанының жолы/530.01 қосымшасы С бағанының жолы формуласы бойынша айқындалады;
7) 530.00.018 жолына 530.00.016 және 530.00.017 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын түзетуді ескерумен Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
8) 530.00.019 жолында Салық кодексінің 312-1-бабының ережелеріне сәйкес айқындалатын пайдалы түсімді өнімдегі жер қойнауын пайдаланушының үлесі көрсетіледі;

9) в строке 530.00.020 указывается начисленная доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как произведение строк 530.00.018 и 530.00.019.
16. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2005 года":
1) в строке 530.00.021 указывается общий объем добытой продукции за отчетный налоговый период;
2) в строке 530.00.022 указывается доход от реализации продукции без учета косвенных налогов. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
3) в строке 530.00.023 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
4) в строке 530.00.024 указывается общий объем продукции, реализованной за отчетный налоговый период;
5) в строке 530.00.025 указывается средняя цена реализации продукции в точке раздела, представляющая собой разницу строк 530.00.022 и 530.00.023, деленную на строку 530.00.024;
6) в строке 530.00.026 указывается стоимость добытой продукции, определяемая как произведение строк 530.00.021 и 530.00.025;
7) в строке 530.00.027 указывается доля компенсационной продукции;
8) в строке 530.00.028 указывается объем компенсационной продукции;
9) в строке 530.00.029 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в отчетном налоговом периоде. В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
10) в строке 530.00.030 указывается объем добытой продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем (530.00.021-530.00.028);
11) в строке 530.00.031 указывается R-фактор (показатель доходности), который определяется в соответствии со статьей 312-1 Налогового кодекса;
12) в строке 530.00.032 указывается ВНР (внутренняя норма рентабельности), которая определяется в соответствии со статьей 312-1 Налогового кодекса;
13) в строке 530.00.033 указывается Р-фактор (ценовой коэффициент), который определяется в соответствии со статьей 312-1 Налогового кодекса;
14) в строке 530.00.034 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции;
15) в строке 530.00.035 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии со статьей 312-1 Налогового кодекса;
16) в строке 530.00.036 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как разница строк 530.00.029 и 530.00.035;

9) 530.00.020 жолында 530.00.018 және 530.00.019 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
16. "2005 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.021 жолында есепті салық кезеңі үшін өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 530.00.022 жолында жанама салықтарсыз өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Аталған жолға 530.01 нысанының Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
3) 530.00.023 жолында өнімді өткізумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісім-шарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемақылық және пайда әкелетінге бөлінуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Аталған жолға 530.02 нысаны С бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
4) 530.00.024 жолында есепті салық кезеңі үшін өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 530.00.025 жолында бөлу нүктесіндегі өнімді өткізудің орташа бағасы көрсетіледі, өзімен 530.00.022 және 530.00.023 жолдарының айырмасын 530.00.024 жолына бөлуді білдіреді;
6) 530.00.026 жолында 530.00.021 және 530.00.025 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өндірілген өнімнің құны көрсетіледі;
7) 530.00.027 жолында өтемақылық өнімнің үлесі көрсетіледі;
8) 530.00.028 жолында өтемақылық өнімнің көлемі көрсетіледі;
9) 530.00.029 жолында өтелетін шығындар көрсетіледі, есепті салық кезеңінде өтемақылық өнім есебінен нақты өтелген. Аталған жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
10) 530.00.030 жолында Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлінуге жататын өнімнің көлемі көрсетіледі (530.00.021 - 530.00.028);
11) 530.00.031 жолында Салық кодексінің 312-1-бабына сәйкес айқындалатын R-факторы (кірістілік көрсеткіші) көрсетіледі;
12) 530.00.032 жолында Салық кодексінің 312-1-бабына сәйкес айқындалатын РІН (рентабельділіктің ішкі нормасы) көрсетіледі;
13) 530.00.033 жолында Салық кодексінің 312-1-бабына сәйкес айқындалатын Р-факторы (баға коэффициенті) көрсетіледі;
14) 530.00.034 жолында жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі;
15) 530.00.035 жолында Салық кодексінің 312-1-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі;
16) 530.00.036 жолында 530.00.029 және 530.00.035 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;

19. Раздел "Объем реализации" состоит из пяти граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства;
3) в строках графы С указывается объем реализованной продукции;
4) в строках графы D указывается цена реализации данной продукции;
5) в строках графы Е указывается доход от реализации продукции.
В строке графы Е приложения 530.01 указывается итоговая величина графы Е дохода от реализации.
Величина строки графы Е приложения 530.01 переносится в строку 530.00.004 или 530.00.012, или 530.00.022 формы 530.00.
20. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
4. Составление формы 530.02 - Затраты, подлежащие
вычету при определении стоимости продукции, подлежащей
распределению на компенсационную и прибыльную
21. Данная форма предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией продукции за отчетный налоговый период, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. При этом настоящую форму заполняют недропользователи, заключившие контракты до 1 января 2004 года и после 1 января 2005 года.
22. Раздел "Затраты, подлежащие вычету" состоит из трех граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указываются расходы, связанные с реализацией продукции за отчетный налоговый период в разрезе статей затрат;
3) в строках графы С указывается сумма затрат, связанных с реализацией продукции.
В строке графы С приложения 530.02 указывается итоговая величина графы С затрат, подлежащих вычету.
Величина строки графы С приложения 530.02 переносится в строку 530.00.005 или 530.00.023 формы 530.00.
23. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
5. Составление формы 530.03 - Затраты, возмещаемые
за счет компенсационной продукции
24. Данная форма предназначена для отражения информации по определению затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции.
25. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строку 530.03.001 переносится сумма затрат, подлежащая возмещению за счет компенсационной продукции, на начало отчетного налогового периода, из строки 530.03.006. Если Декларация представляется впервые, то указанная строка не заполняется;

19. "Өткізу көлемі" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында сатылған өнім көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында осы өнімді сату бағасы көрсетіледі;
5) Е бағанында өнімді сатудан кіріс көрсетіледі.
530.01 қосымшасының Е жолында өткізуден кіріс Е бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі.
530.01 қосымшасы Е бағанының шамасы 530.00 нысанының 530.00.004 немесе 530.00.012 немесе 530.00 нысанының 530.00.022 жолына көшіріледі.
20. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің
құнын айқындау кезіндегі шегерімге жатқызуға
жататын шығындар - 530.02 нысанын жасау
21. Осы нысан егер келісім-шарт шарты бойынша осы шығындар өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде ескерілетін жағдайда есепті салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған. Бұл ретте, осы нысанды 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін және 2005 жылғы 1 қаңтардан кейін келісім-шарттар жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
22. "Шегерімге жататын шығындар" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шығыстардың баптары бөлшегінде есепті салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығыстар көрсетіледі;
3) С бағанында өнімді өткізумен байланысты шығындар сомасы көрсетіледі.
530.02 қосымшасының С бағанында шегерімге жатқызылуы тиіс шығындар С бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі.
530.02 қосымшасы С бағанының жиынтық шамасы 530.00 нысанының 530.00.005 немесе 530.00.023 жолына көшіріледі.
23. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5. Өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар
- 530.03 нысанын жасау
24. Осы нысан өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
25. "2004 жылға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттарына сәйкес өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 530.03.001 жолына 530.03.006 жолынан есепті салық кезеңінің басына өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығыс сомасы көшіріледі. Егер Декларация қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілсе, онда аталған жол толтырылмайды;

(Форма 540.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на сверхприбыль (далее - Декларация), предназначенной для исчисления недропользователями налога на сверхприбыль по результатам деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта на недропользование.
2. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
7. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 540.00)
8. Данная форма предназначена для отражения сумм налога на сверхприбыль, подлежащего уплате за отчетный налоговый период в соответствии с главой 48 Налогового кодекса.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" недропользователь указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом является календарный год;
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов".
В ячейке "ОКЭД" следует указывать код ОКЭД (до пяти знаков) только основной деятельности;

(540.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызметтің нәтижесі бойынша үстеме пайда салығын жер қойнауын пайдаланушыларға есептеуіне арналған Үстеме пайда салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
6. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
7. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны жасау (540.00-нысан)
8. Осы нысан Салық кодексінің 48-тарауына сәйкес салық кезеңі үшін төлеуге жататын үстеме пайда салығының сомасын көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Күнтізбелік жыл салық кезеңі болып табылады;
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" торкөзінде тек негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын (бес белгіге дейін) көрсету қажет;

5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется недропользователем впервые с момента возникновения обязательств по исчислению налога на сверхприбыль.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если недропользователем получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае недропользователем отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) наименование контракта. Указывается полное наименование контракта на недропользование с указанием месторождений;
9) дата заключения контракта. Указывается дата заключения контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан;
10) номер контракта. Указывается регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом Республики Казахстан.
10. В разделе "Начислен налог на сверхприбыль по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 540.00.001 указывается сумма совокупного годового дохода по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование. В случае если недропользователь не осуществляет деятельность, выходящую за рамки контракта, данная сумма должна быть равна строке 160.00.025 Декларации по корпоративному подоходному налогу;
2) в строке 540.00.002 указываются данные по произведенным за отчетный налоговый период капитальным затратам в рамках деятельности по контракту;

5) декларацияның түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз, егер Декларацияны салық төлеуші үстеме пайдаға салықты есептеу бойынша міндеттемелер туындаған сәттен бастап бірінші рет берген жағдайда белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл ретте, салық төлеуші, салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта құрылған), кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) келісім-шарт атауы. Кен орындарын көрсете отырып, өнімді бөлу туралы келісім-шарттың толық атауы көрсетіледі;
9) келісім-шартты жасасу күні. Қазақстан Республикасының уәкілетті органымен келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
10) келісім-шарттың нөмірі. Уәкілетті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
10. "2004 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша үстеме пайда салығы есептелді" бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарттың шегінен шығатын қызметті жүзеге асырмаған жағдайда осы сома Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияның 160.00.025 жолына тең болуы керек;
2) 540.00.002 жолында келісім-шарт бойынша қызмет шегіндегі есепті салық кезеңі үшін күрделі шығындар бойынша жүргізілген деректер көрсетіледі;

3) в строке 540.00.003 указывается сумма амортизационных отчислений по капитальным затратам, произведенным в рамках контракта;
4) в строке 540.00.004 указывается сумма начисленных за налоговый период процентов по заемным средствам. В случае если недропользователь не осуществляет деятельность, выходящую за рамки контракта, данная сумма должна быть равна строке 160.00.027 Декларации по корпоративному подоходному налогу;
5) в строке 540.00.005 указывается сумма налогооблагаемого дохода с учетом перенесенных убытков и предоставленных льгот по деятельности, осуществляемой в рамках контракта;
6) в строке 540.00.006 указывается сумма корпоративного подоходного налога по деятельности, осуществляемой в рамках контракта;
7) в строке 540.00.007 указывается сумма чистого дохода, который определяется как разность строк 540.00.005 и 540.00.006;
8) в строке 540.00.08 указывается сумма годового денежного потока недропользователя, который определяется как сумма строк 540.00.007, 540.00.003 и 540.00.004 минус строка 540.00.002;
9) в строке 540.00.009 указывается коэффициент внутренней нормы прибыли (ВНП), рассчитанный в соответствии с условиями контракта на недропользование или в соответствии со статьей 307 Налогового кодекса;
10) в строке 540.00.010 указывается индекс инфляции на соответствующий налоговый период, установленный уполномоченным органом Республики Казахстан;
11) в строке 540.00.011 указывается денежный поток, откорректированный на годовой индекс инфляции, исчисленный как произведение строк 540.00.008 и 540.00.010;
12) в строке 540.00.012 указывается коэффициент внутренней нормы прибыли с учетом корректировки на индекс инфляции;
13) в строке 540.00.013 указывается соответствующая ставка налога на сверхприбыль, определенная в соответствии с условиями контракта на недропользование или в соответствии со статьей 308 Налогового кодекса;
14) в строке 540.00.014 указывается сумма налога на сверхприбыль, начисленного к уплате за соответствующий налоговый период, исчисленного как произведение строки 540.00.007 и строки 540.00.013.
11. В разделе "Начислен налог на сверхприбыль по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 540.00.015 указывается сумма чистого дохода недропользователя, после уплаты корпоративного подоходного налога и налога на чистый доход;
2) в строке 540.00.016 указывается 20-ти процентная сумма вычетов, отраженная в строке 160.00.038 Декларации по корпоративному подоходному налогу;
3) в строке 540.00.017 указывается часть чистого дохода недропользователя, которая определяется как разность строк 540.00.015 и 540.00.016;

3) 540.00.003 жолында келісім-шарт шегінде жүргізілген күрделі шығындар бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
4) 540.00.004 жолында несие қаражаттары бойынша салық кезеңі үшін есептелген проценттер сомасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарт шегінен шығатын қызметті жүзеге асырған жағдайда, осы жол Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация 160.00.027 жолына тең болуы керек;
5) 540.00.005 жолында келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша берілген жеңілдіктер мен болған залалдарды ескеріп салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.006 жолында келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 540.00.007 жолында 540.00.005 және 540.00.006 жолдарының арасынан алынған айырым ретінде айқындалатын таза кірістің сомасы көрсетіледі;
8) 540.00.008 жолында 540.00.007, 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының сомасы алу 540.00.002 жолы ретінде айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақша ағысының сомасы көрсетіледі;
9) 540.00.009 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына немесе Салық кодексінің 307-бабына сәйкес есептелген пайданың ішкі нормасының (ПІН) коэффициенті көрсетіледі;
10) 540.00.010 жолында Қазақстан Республикасының уәкілетті органы белгілеген тиісті салық кезеңіне инфляцияның индексі көрсетіледі;
11) 540.00.011 жолында инфляцияның жылдық индексіне түзетілген, 540.00.008 және 540.00.010 жолдарының туындысы ретінде есептелген ақша ағысы көрсетіледі;
12) 540.00.012 жолында инфляцияның индексіне түзетуді ескере отырып пайданың ішкі нормасының коэффициенті көрсетіледі;
13) 540.00.013 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шарттарына Салық кодексінің 308-бабына сәйкес айқындалған үстеме пайда салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
17) 540.00.014 жолында 540.00.007 және 540.00.013 жолдарының туындысы ретінде есептелген тиісті салық кезеңі үшін төлеуге есептелген үстеме пайда салығының тиісті сомасы көрсетіледі.
11. "2004 жылдан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша үстеме пайда салығы есептелді" бөлімінде:
1) 540.00.015 жолында корпорациялық табыс салығын және таза кіріске салықты төлегеннен кейінгі жер қойнауын пайдаланушының таза кірісінің сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.016 жолында Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияның 160.00.038 жолында көрініс тапқан шегерімдердің 20 проценттік сомасы көрсетіледі;
3) 540.00.017 жолында 540.00.015 және 540.00.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бір бөлігі көрсетіледі;

7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 540.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по бонусу добычи
(Форма 550.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по бонусу добычи (далее - Декларация), предназначенной для исчисления бонуса добычи. Декларация составляется налогоплательщиками в соответствии с нормами стабильности налоговых режимов по контрактам на недропользование, заключенным до введения Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 550.00) и приложения к ней (форма 550.01), которое содержит информацию об объектах обложения бонуса добычи.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, указанное приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).

7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады. ____________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 540.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Өндіру бонусы бойынша Декларацияны жасау ережелері
(550.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 282-бабына сәйкес әзірленген және өндіру бонусын есептеуге арналған Өндіру бонусы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексін енгізуге дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша салық режимінің тұрақтылығы нормаларына сәйкес салық төлеушілер жасайды.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен (550.00-нысан) және өндіру бонусын салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (550.01-нысан) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша толтырылуға жатады.
8. Қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның осындай ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.

6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 550.01 Начисление
бонуса добычи по контракту на недропользование
16. Данная форма предназначена для отражения информации по начислению бонуса добычи за отчетный налоговый период по каждому контракту на недропользование.
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) наименование контракта. Указывается полное наименование контракта на недропользование с указанием месторождений;
2) дата заключения контракта. Указывается дата заключения контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан;
3) номер контракта. Указывается регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом;
4) единица измерения. Указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракту (в тоннах, куб. м., унциях и т.д.).
18. В разделе "Бонус добычи к уплате":
1) в строке 550.01.001 указывается достигнутый накопленный объем добычи полезного ископаемого по контракту;
2) в строке 550.01.002 указывается фактическая стоимость добытых полезных ископаемых;
3) в строке 550.01.003 указывается ставка бонуса добычи, установленная контрактом на недропользование;
4) в строке 550.01.004 указывается сумма бонуса добычи, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом.
19. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 550.00, 550.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления Декларации
по платежам по возмещению исторических затрат
(Форма 560.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по платежам по возмещению исторических затрат (далее - Декларация), предназначенной для исчисления исторических затрат, в том числе налогоплательщиками, заключившими контракты на недропользование до введения Налогового кодекса, в которых предусмотрены платежи по возмещению исторических затрат.

6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 550.01 нысанын жасау - жер қойнауын пайдалану
келісім-шарты бойынша өндіру бонусын есептеу
16. Осы нысан әрбір жер қойнауын пайдалану келісім-шарты бойынша есепті салық кезеңі үшін өндіру бонусын есептеу жөніндегі ақпаратты көрсетуге арналған.
17. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) Келісім-шарт атауы. Кен орындарын көрсете отырып, жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың толық атауы көрсетіледі;
2) Келісім-шартты жасасу күні. Қазақстан Республикасының уәкілетті органымен келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
3) Келісім-шарттың нөмірі. Уәкілетті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) Өлшем бірлігі. Келісім-шартқа сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі (тоннада, куб./м., унциясы және тағы да басқа) көрсетіледі.
18. "Төленуге жататын бонус" бөлімінде:
1) 550.01.001 жолында келісім-шарт бойынша пайдалы қазбаны өндірудің қол жеткізілген жинақталған көлемі көрсетіледі;
2) 550.01.002 жолында өндірілген пайдалы қазбалардың нақты құны көрсетіледі;
3) 550.01.003 жолында жер қойнауын пайдалау келісім-шартпен белгіленген өндіру бонусының ставкасы көрсетіледі;
4) 550.01.004 жолында уәкілетті органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес бюджетке төленуге жататын өндіру бонусының сомасы көрсетіледі.
19. "Осы Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _____________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 550.00-550.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдер
жөніндегі Декларацияны жасау ережелері
(560.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық-кодексі) 282-бабына сәйкес әзірленген және тарихи шығындарды есептеуге арналған Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдер жөніндегі декларацияны (бұдан әрі - Декларация), оның ішінде жер қойнауын пайдалануға келісім-шартты тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдер көзделген Салық кодексі енгізілгенге дейін жасаған салық төлеушілердің жасау тәртібін айқындайды.

19. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 560.00, 560.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по рентному налогу
на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат
(Форма 570.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по рентному налогу на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налогоплательщиками рентного налога.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 570.00) и приложений к ней (формы с 570.01 по 570.02), которые содержат информацию об объектах налогообложения по рентному налогу на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

19. "Осы Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған немесе өзге лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _____________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 560.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына арналған
ренталық салық бойынша декларацияны жасау ережесі
(570.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық төлеушінің ренталық салықты есептеуге арналған Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына ренталық салық бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (570-нысан) және экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына ренталық салық бойынша салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (570.01, 570.02 нысандар) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам не қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша толтырылуға жатады.
8. Қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның осындай ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
8) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
9) единица измерения. Указывается единица измерения полезных ископаемых (в тоннах, кубических метрах, унциях и так далее).
15. В разделе "Исчислен рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат к уплате":
1) в строке 570.00.001 указывается стоимость общего объема сырой нефти, газового конденсата, реализованных на экспорт за отчетный налоговый период;
2) в строке 570.00.002 указывается сумма положительной (отрицательной) разницы, связанной с качественной характеристикой сырой нефти, газового конденсата, реализованных на экспорт в отчетном налоговом периоде. В случае, если показатель качества сырой нефти, газового конденсата выше показателя качества смеси сырой нефти, газового конденсата, которые транспортируются через магистральный трубопровод, то данная сумма представленной наценки (положительная разница) суммируется с суммой, указанной в строке 570.00.001. В случае, если показатель качества сырой нефти, газового конденсата ниже показателя качества смеси сырой нефти, газового конденсата, которые транспортируются через магистральный трубопровод, то сумма представленной скидки (отрицательная разница) вычитается с суммы, указанной в строке 570.00.001;
3) в строке 570.00.003 указывается стоимость общего объема сырой нефти, газового конденсата, реализованных на экспорт, определяемая как сумма или разница строк 570.00.001 и 570.00.002, в зависимости от положительной либо отрицательной разницы;
4) в строке 570.00.004 указываются затраты, связанные с реализацией сырой нефти, газового конденсата на экспорт;
5) в строке 570.00.005 указывается налогооблагаемый доход, определяемый как разница строк 570.00.003 и 570.00.004;
6) в строке 570.00.006 указывается ставка рентного налога на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат, соответствующая фактически сложившейся цене на уровне рыночной цены реализованной сырой нефти, газового конденсата на экспорт в соответствии со статьей 278-4 Налогового кодекса;

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) тапсырылған қосымшалар. Тапсырылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
9) өлшем бірлігі. Пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі (тоннада, куб./м., унциясы және тағы да басқа) көрсетіледі.
15. "Экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына ренталық салық төлеуге есептелді" бөлімінде:
1) 570.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін экспортқа сатылған шикi мұнайдың, газ конденсатының жалпы көлемінің құны көрсетіледі;
2) 570.00.002 жолында есепті салық кезеңінде экспортқа сатылатын шикi мұнайдың, газ конденсатының сапалық сипатымен байланысты оң (теріс) айырмасының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушінің шикi мұнайының, газ конденсатының сапалық сипатының көрсеткіші магистральды құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай, газ конденсаты қоспаларының көрсеткiштерiнен жоғары болған жағдайда, онда ұсынылған үстеме бағаның (оң айырмасы) бұл сомасы 570.00.001 жолында көрсетілген сомамен жиынтықталады. Егер салық төлеушінің шикi мұнайының, газ конденсатының сапалық сипатының көрсеткіші магистральды құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай, газ конденсаты қоспаларының көрсеткiштерiнен төмен болған жағдайда, онда ұсынылған үстеме бағаның (теріс айырмасы) бұл сомасы 570.00.001 жолында көрсетілген сомадан шегеріледі;
3) 570.00.003 жолында оң немесе теріс айырмасына байланысты, 570.00.001 және 570.00.002 жолдарының сомасы болмаса айырмасы ретінде айқындалатын экспортқа сатылған шикi мұнайдың, газ конденсатының жалпы көлемінің құны көрсетіледі;
4) 570.00.004 жолында шикi мұнайды, газ конденсатын экспортқа сату бойынша шығындар көрсетіледі;
5) 570.00.005 жолында 570.00.003 және 570.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кiрiс көрсетіледі;
6) 570.00.006 жолында Салық кодексінің 278-4-бабына сәйкес экспортқа сатылған шикi мұнайдың, газ конденсатының биржалық бағасы деңгейінде тұрақталған нақты бағаға сәйкес келетін экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына ренталық салық ставкасы көрсетіледі;

17. Данная форма предназначена для отражения информации по определению налогооблагаемой базы по исчислению рентного налога на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат за отчетный налоговый период.
18. Раздел "Объем реализации сырой нефти, газового конденсата на экспорт" состоит из пяти граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства;
3) в строках графы С указывается объем реализованной сырой нефти, газового конденсата на экспорт;
4) в строках графы D указывается рыночная цена реализации сырой нефти, газового конденсата на экспорт. Рыночная цена реализуемой сырой нефти, газового конденсата складывается как средневзвешенная цена превалирующих в отчетном налоговом периоде (ежедневно) цен продаж на рынке в отношении набора наиболее сходных сортов сырой нефти, газового конденсата, реализуемых в международной торговле нефти;
5) в строках графы Е указывается доход от реализации сырой нефти, газового конденсата на экспорт.
19. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
4. Составление формы 570.02 - Затраты, подлежащие вычету
при определении стоимости сырой нефти, газового конденсата,
реализованных на экспорт
20. Данная форма предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией сырой нефти, газового конденсата на экспорт за отчетный налоговый период.
21. Раздел "Затраты, подлежащие вычету" состоит из трех граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указываются расходы, связанные с реализацией сырой нефти, газового конденсата на экспорт за отчетный налоговый период в разрезе статей затрат. При этом, расходы по транспортировке сырой нефти, газового конденсата на экспорт включают в себя затраты, связанные с доставкой продукции на рынки сбыта и включает в себя оплату услуг транспортных агентов (оплата транспортного тарифа за транспортировку по магистральному трубопроводу или железнодорожный тариф, услуги портовых организаций по перевалке, страхованию груза в пути);
3) в строках графы С указывается сумма затрат, связанных с реализацией сырой нефти, газового конденсата, реализованных на экспорт.
Величина строки 570.02.001 графы С переносится в строку 570.00.004.
22. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 570.00, 570.01, 570.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по дополнительному платежу
недропользователя, осуществляющего деятельность
по контракту о разделе продукции

17. Осы нысан есепті салық кезеңі үшін экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына ренталық салықты есептеу бойынша салық салу базасын айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
18. "Экспортқа шикi мұнайды, газ конденсатын сату көлемі" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында экспортқа сатылған шикi мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында экспортқа сатылған шикi мұнайдың, газ конденсатының нарықтық бағасы көрсетіледі. Сатылатын шикi мұнайдың, газ конденсатының нарықтық бағасы есептi кезеңде (күн сайын) халықаралық шикі мұнай сауда-саттығында сатылатын, шикі мұнайдың, газ конденсатының неғұрлым ұқсас сортын iрiктеуге қатысты нарықтағы сату бағасынан басым орташа өлшемдi баға ретiнде қалыптасады;
5) Е бағанында экспортқа шикi мұнайды, газ конденсатын сатудан кіріс көрсетіледі.
19. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Экспортқа сатылған шикi мұнайдың, газ конденсатының
құнын айқындау кезінде шегерімге жататын шығындар
- 570.02-нысанын жасау
20. Осы нысан есепті салық кезеңі ішінде экспортталатын шикi мұнайды, газ конденсатын сатумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
21. "Шегерімге жататын шығындар" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шығыстардың баптары бөлігінде есепті салық кезеңі үшін экспортталатын шикi мұнайды, газ конденсатын сатумен байланысты шығыстар көрсетіледі. Бұл ретте экспортталатын шикi мұнайды, газ конденсатын тасымалдау бойынша шығындар өзіне өнімді өткізу рыноктарына жеткізу және көлік агенттері қызмет көрсетулеріне төлеуді кіргізеді (магистральды құбыр бойынша тасымалдау үшін көліктік тарифті немесе темір жол тарифін төлеу, порт ұйымдарының жүкті жолда ауыстырып тиеу, сақтандыру бойынша қызмет көрсетулері);
3) С бағанында экспортталатын шикi мұнайды, газ конденсатын сатумен байланысты шығындардың сомасы көрсетіледі.
570.02.001 жолы С бағаның шамасы 570.00.004 жолына көшіріледі.
22. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. ____________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 570.00-570.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін
жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша
төлемі бойынша декларацияны жасау ережесі

(Форма 580.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (далее - Декларация), предназначенной для исчисления недропользователями дополнительного платежа по контракту о разделе продукции.
2. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
7. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 580.00)
8. Данная форма предназначена для отражения сумм дополнительного платежа в соответствии с деятельностью недропользователя по контракту о разделе продукции, подлежащего уплате за отчетный налоговый период в соответствии с главой 49-1 Налогового кодекса.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" недропользователь указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом является календарный год.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов".
В ячейке "ОКЭД" следует указывать код ОКЭД (до пяти знаков) только основной деятельности;

(580.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушылармен өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қосымша төлемді есептеуге арналған Өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауының пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация қағаз тасығышта - қалам не қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
6. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта хабарламамен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растау) алады.
7. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (580.00-нысан)
8. Осы нысан Салық кодексінің 49-1-тарауына сәйкес есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша жер қойнауының пайдаланушының қызметіне сәйкес қосымша төлем сомаларын көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде жер қойнауын пайдаланушы мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Күнтізбелік ай салық кезеңі болып табылады.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" торкөзінде негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ кодын (бес белгіге дейін) көрсету қажет;

2) в строке 580.00.002 указывается сумма доли поступлений государства, при этом доля поступлений государства означает сумму, представляющую собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, фактически уплаченные недропользователем, за исключением косвенных налогов и налогов, в отношении которых недропользователь выступает в качестве налогового агента;
3) в строке 580.00.003 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 10 процентов от стоимости общего объема добытой продукции;
4) в строке 580.00.004 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 40 процентов от стоимости общего объема добытой продукции;
5) в строке 580.00.005 указывается сумма начисленного дополнительного платежа недропользователя. При исчислении дополнительного платежа недропользователя необходимо иметь в виду, что в случае, если разница строк 580.00.003 - 580.00.002 до момента вложений инвестиций и строк 580.00.004 - 580 00.002 после момента вложения инвестиций будет положительной, то такая разница будет являться для недропользователя дополнительным платежом по контракту о разделе продукции.
11. В разделе "Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контрактам о разделе продукции, заключенным после 1 января 2006 года":
1) в строке 580.00.006 указывается общая стоимость объема добытой продукции;
2) в строке 580.00.007 указывается сумма доли поступлений государства, при этом доля поступлений государства означает сумму, представляющую собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, фактически уплаченные недропользователем, за исключением косвенных налогов и налогов, в отношении которых недропользователь выступает в качестве налогового агента;
3) в строке 580.00.008 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде в интервале от 5 % до 10 %, установленного контрактом о разделе продукции, от стоимости общего объема продукции, полученной в результате контрактной деятельности;
4) в строке 580.00.009 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 40 % от стоимости общего объема продукции, полученной в результате контрактной деятельности;
5) в строке 580.00.010 указывается сумма начисленного дополнительного платежа недропользователя. При исчислении дополнительного платежа недропользователя необходимо иметь в виду, что в случае, если разница строк 580.00.008 - 580.00.007 до момента вложений инвестиций и строк 580.00. 009 - 580 00.007 после момента вложения инвестиций будет положительной, то такая разница будет являться для недропользователя дополнительным платежом по контракту о разделе продукции.

2) 580.00.002 жолында мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі, бұл ретте мемлекет түсімдерінің үлесі өзімен Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесін, жанама салықтарды және жер қойнауын пайдаланушы оларға қатысты салық агенті ретінде әрекет ететін салықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы нақты төлеген салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдерді білдіреді;
3) 580.00.003 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 10 процентін құрайтын мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
4) 580.00.004 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 40 процентін құрайтын мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
5) 580.00.005 жолында жер қойнауын пайдаланушының есептелген қосымша төлемінің сомасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеген кезде, егер 580.00.003-580.00.002 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтіне дейін және 580.00.004-580.00.002 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтінен кейін оң болып табылса, онда мұндай айырма жер қойнауын пайдаланушы үшін өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қосымша төлемі болып табылатынын ескерген жөн.
11. "2006 жылғы 1 қаңтардан кейін жасалған өнімді бөлу туралы келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі" бөлімінде:
1) 580.00.006 жолында өндірілген өнім көлемінің жалпы құны көрсетіледі;
2) 580.00.007 жолында мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі, бұл ретте мемлекет түсімдерінің үлесі өзімен Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесін, жанама салықтарды және жер қойнауын пайдаланушы оларға қатысты салық агенті ретінде әрекет ететін салықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы нақты төлеген салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдерді білдіреді;
3) 580.00.008 жолында келісім-шарттық қызметтің нәтижесінде алынған өнімнің жалпы көлемінің құнынан өнімді бөлу туралы келісім-шартта белгіленген 5 проценттен бастап 10 процентке дейінгі аралықтағы салық кезеңінде мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
4) 580.00.009 жолында келісім-шарттық қызметтің нәтижесінде алынған салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 40 процентін құрайтын мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
5) 580.00.010 жолында жер қойнауын пайдаланушының есептелген қосымша төлемінің сомасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеген кезде, егер 580.00.008-580.00.007 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтіне дейін және 580.00.009-580.00.007 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтінен кейін оң болып табылса, онда мұндай айырма жер қойнауын пайдаланушы үшін өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қосымша төлемі болып табылатынын ескерген жөн.

Примечание РЦПИ: Графическая форма 580.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по социальному налогу
(Форма 600.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан, за исключением государственных учреждений и специализированных организаций, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующих условиям пункта 2 статьи 121 Налогового кодекса, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 177 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 600.00) и приложений к ней (формы 600.01 и 600.02), которые содержат информацию об объекте обложения социальным налогом.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложении, указанное приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

РҚАО-ның ескертуі: 580.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша декларацияны жасау ережелері
(600.00-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 11-тарауына сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 121-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін, қозғалыс тірек аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс iстейтiн мемлекеттік мекемелер мен мамандандырылған ұйымдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары, сондай-ақ Салық кодексінің 177-бабына сәйкес тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент еместер әлеуметтік салықты есептеу және уақтылы төлеуге арналған Әлеуметтік салық бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (600.00-нысан) және әлеуметтік салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (600.01 және 600.02 нысандар) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетілуге тиіс деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
12. По решению юридического лица его структурные подразделения согласно пункту 2 статьи 315 Налогового кодекса могут рассматриваться в качестве плательщиков социального налога. Юридическое лицо, структурные подразделения которого рассматриваются в качестве самостоятельных плательщиков социального налога, уведомляет (или дает поручение своим структурным подразделениям) налоговые органы по месту нахождения головной организации и структурного подразделения о принятии такого решения. Указанные структурные подразделения самостоятельно представляют Декларацию. Юридическое лицо при составлении Декларации не включает данные о таких структурных подразделениях.
2. Составление Декларации (Форма 600.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации является отчетный квартал;
3) наименование налогоплательщика.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.

2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларация тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
11. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
12. Заңды тұлғаның шешімі бойынша оның құрылымдық бөлімшелері Салық кодексінің 315-бабының 2-тармағына сәйкес әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алады. Құрылымдық бөлімшелері әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алатын заңды тұлға осындай шешімді қабылдау туралы бас ұйымның және құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері бойынша салық органдарын хабардар етеді (немесе өз құрылымдық бөлімшелеріне тапсырма береді). Көрсетілген құрылымдық бөлімшелер Декларацияны дербес тапсырады. Заңды тұлға Декларацияны тапсыру кезінде мұндай құрылымдық бөлімшелер туралы деректерді қамтымайды.
2. Декларацияны жасау (600.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларацияны беру үшін есепті тоқсан есепті кезең болып табылады;
3) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ торкөздерде ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер Декларация салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Декларацияны табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларацияны жасаған кезде белгіленеді.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика;
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений. Приложение 600.01 заполняется по итогам года и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) количество приложений 600.02.
Указывается количество приложений 600.02, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
9) имеются ли структурные подразделения. В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка.
14. В разделе "Социальный налог, исчисленный с применением ставок, установленных пунктом 1 статьи 317 Налогового кодекса":
в строках 600.00.001А, 600.00.001В и 600.00.001С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода по ставкам, установленным пунктом 1 статьи 317 Налогового кодекса, и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 600.00.001D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.001А, 600.00.001В и 600.00.001С.
В строке 600.00.001Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.001D Декларации отчетного периода и 600.00.001Е Декларации за предыдущий отчетный период.
15. В разделе "Социальный налог, исчисленный в соответствии с контрактами":
в строках 600.00.002А, 600.00.002В и 600.00.002С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как сумма строк 600.02.012 по всем формам 600.02.
В строке 600.00.002D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.002А, 600.00.002В и 600.00.002С.
В строке 600.00.002Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.002D Декларации отчетного периода и 600.00.002Е Декларации за предыдущий отчетный период.

"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған) жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді. 600.01-қосымша жыл қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге беріледі;
8) 600.02-қосымшалардың саны.
Заңмен белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалынған келісім-шарттардың санына сәйкес келетін 600.02 қосымшалар саны көрсетіледі;
9) құрылымдық бөлімшелер бар ма. Құрылымдық бөлімдердің бар, жоқтығына қарай тиісті торкөз белгіленеді.
14. "Салық кодексі 317-бабының 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолданумен есептелген әлеуметтік салық" бөлімінде:
600.00.001А, 600.00.001В және 600.00.001С жолдарында Салық кодексі 317-бабының 1-тармағында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.00.001D жолында 600.00.001А, 600.00.001В және 600.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.00.001Е жолында Есепті салық кезеңі декларациясының 600.00.001D және өткен кезең үшін декларацияның 600.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
12. "Келісім-шарттарға сәйкес есептелген әлеуметтік салық" бөлімінде:
600.00.002А, 600.00.002В және 600.00.002С жолдарында 602.02 барлық нысандары бойынша 600.02.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларына есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі;
600.00.002D жолында 600.00.002А, 600.00.002В және 600.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
600.00.002Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.002D және Бұрынғы кезең үшін декларацияның 600.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, әлеуметтік салықтың жыл басынан бергі сомасы көрсетіледі.

16. В разделе "Социальные пособия, зачтенные в счет уплаты социального налога":
1) в строках 600.00.003А, 600.00.003В и 600.00.003С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.
В строки 600.00.003А, 600.00.003В и 600.00.003С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 600.00.006С Декларации за предыдущий отчетный период, 600.00.006А и 600.00.006В Декларации отчетного периода;
2) в строках 600.00.004А, 600.00.004В и 600.00.004С указываются суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, определяемых в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках 600.00.005А, 600.00.005В и 600.00.005С указываются суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 600.00.003 и 600.00.004.
В строке 600.00.005D указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.005А, 600.00.005В и 600.00.005С.
В строке 600.00.005Е указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.005D Декларации отчетного периода и 600.00.005Е Декларации за предыдущий отчетный период;
4) в строках 600.00.006А, 600.00.006В и 600.00.006С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 600.00.003 и 600.00.005.
17. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках 600.00.007А, 600.00.007В и 600.00.007С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как сумма соответствующих строк 600.00.001, 600.00.002 уменьшенная на сумму, отраженную в строке 600.00.005.
В строке 600.00.007D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.007А, 600.00.007В и 600.00.007С.

16. "Әлеуметтік салықты төлеуге есептелген әлеуметтік жәрдемақылар":
1) 600.00.003А, 600.00.003В және 600.00.003С жолдарында 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін жұмыс берушінің уақытша жұмысқа қабілетсіздігі, жүктілік және босану, бала тууы, жерлеу кезіндегі есептеген жәрдемақылары, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) төленген сомалар көрсетілген қорға аударымдардан артық болуы нәтижесінде қалыптасқан теріс сальдо қалдықтары көрсетіледі.
600.00.003А, 600.00.003В және 600.00.003С жолдарына Есепті кезең декларациясының 600.00.006С және бұрынғы кезең үшін декларацияның 600.00.006А және 600.00.006В жолдарында сәйкесінше көрсетілген сома көшіріледі;
2) 600.00.004А, 600.00.004В және 600.00.004С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелетін әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
3) 600.00.005А, 600.00.005В және 600.00.005С жолдарында 600.00.003 және 600.00.004 жолдарының сомасына сәйкес келетін шаманың ең азы ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
600.00.005D жолында 600.00.005А, 600.00.005В және 600.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
600.00.005Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.005D және Өткен кезең үшін декларацияның 600.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
4) 600.00.006А, 600.00.006В және 600.00.006С жолдарында 600.00.003 және 600.00.005 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін, МӘСҚ-ға есептелген аударымдар сомасынан, есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасынан асуы көрсетіледі.
17. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
600.00.007А, 600.00.007В және 600.00.007С жолдарында 600.00.005 жолында көрсетілген сомаға азайтылған 600.00.001, 600.00.002 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
600.00.007D жолында 600.00.007А, 600.00.007В және 600.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.

В строке 600.00.007Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.007D Декларации отчетного периода и 600.00.007Е Декларации за предыдущий отчетный период.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указываются текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика, в который представлена Декларация, согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление формы 600.01 - Перечень выплат физическим
лицам, облагаемых и не облагаемых социальным налогом
19. Данная форма предназначена для отражения перечня выплат физическим лицам, облагаемых и не облагаемых социальным налогом. Форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Декларацией за 4 квартал.

600.00.007Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.007D және Өткен кезең үшін декларацияның 600.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын
және салық салынбайтын төлемдер тізбесі
- 600.01 нысанын жасау
19. Осы нысан жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер тізбесін көрсетуге арналған. Жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі.

20. В разделе "Виды выплат":
1) в строках с 600.01.001 по 600.01.016 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, облагаемые социальным налогом с начала года;
2) в строках с 600.01.017 по 600.01.042 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом с начала года;
3) в строках 600.01.017 и 600.01.018 указываются суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
4) в строках 600.01.019, 600.01.025, 600.01.027, 600.01.028 и 600.01.040 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 600.01.021 указываются суммы компенсаций, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работников на военную службу, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
6) в строке 600.01.022 указывается размер компенсаций при служебных командировках в соответствии с подпунктом 16) статьи 144 Налогового кодекса;
7) в строке 600.01.023 указывается предел, определенный в размере 8-кратной минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг;
при рождении ребенка;
на погребение;
8) в строке 600.01.024 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
9) в строках 600.01.026, 600.01.031, 600.01.032, 600.01.033, 600.01.034 и 600.01.035 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) в строке 600.01.029 указывается размер выплат в соответствии с подпунктом 26) статьи 144 Налогового кодекса;
11) в строке 600.01.038 указываются выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;

20. "Төлемдер түрлері" бөлімінде:
1) 600.01.001 - 600.01.016 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынатын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
2) 600.01.017 - 600.01.042 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
3) 600.01.017 - 600.01.018 жолдарда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес есептелген міндетті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
4) 600.01.019, 600.01.025, 600.01.027, 600.01.028 және 600.01.040 жолдарда Қазақстан Республикасының еңбек заңдарында белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
5) 600.01.021 жолында Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес ұйым таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтаған, штат саны қысқарған немесе жұмысшылар әскери қызметке шақырылған кезде жеке еңбек шартын бұзу кезінде төленетін өтемақылар сомасы көрсетіледі;
6) 600.01.022 жолында Салық кодексі 144-бабының 16) тармақшасына сәйкес қызметтік іссапарлар кезінде өтемақылар мөлшері көрсетіледі;
7) 600.01.023 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 70-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерімен айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін,
бала туған кезде;
жерлеуге;
8) 600.01.024 жолында Экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
9) 600.01.026, 600.01.031, 600.01.032, 600.01.033, 600.01.034 және 600.01.035 жолдарда Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
10) 600.01.029 жолында Салық кодексі 144-бабының 26) тармақшасына сәйкес төленетін төлемдер мөлшері көрсетіледі;
11) 600.01.038 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады;

12) в строке 600.01.043 указывается сумма всех выплат, облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 600.01.001 по 600.01.016;
13) в строке 600.01.044 указывается сумма всех выплат, не облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 600.01.017 по 600.01.042.
21. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение 600.01.
4. Составление формы 600.02 - Исчисление социального налога
налогоплательщиками, работающими по контракту
22. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в пункте 3 указывается общая численность работников, с выделением работников - иностранных специалистов и работников - иностранных рабочих;
2) в пункте 4 указываются реквизиты контракта: номер контракта и дата заключения контракта;
3) в пункте 5 указывается размер месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемый законодательным актом Республики Казахстан.
24. В разделе "Социальный налог за работников":
Данный раздел предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих.
1) в строках 600.02.001А, 600.02.001В и 600.02.001С указываются доходы работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 600.02.001D указывается доход работников за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.001А, 600.02.001В и 600.02.001С.
В строке 600.02.001Е указывается доход работников с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.001D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.001Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
2) в строках 600.02.002А, 600.02.002В и 600.02.002С указываются доходы работников, не облагаемые социальным налогом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 600.02.002D указывается доход работников, не облагаемый социальным налогом за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.002А, 600.02.002В и 600.02.002С.
В строке 600.02.002Е указывается доход работников, не облагаемый социальным налогом с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.002D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.002Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;

12) 600.01.043 жолында 600.01.001 - 600.01.016 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі;
13) 600.01.044 жолында 600.01.017 - 600.01.042 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі.
21. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында 600.01-нысанын толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық
төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі
- 600.02 нысанын жасау
22. Осы нысан заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар (бұдан әрі - келісім-шарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілер әлеуметтік салықты есептеулері үшін арналған.
23. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 3-тармақта шетелдік мамандар-қызметкерлерді және шетелдік жұмысшылар - қызметкерлерді бөлек көрсете отырып қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
2) 4-тармақта келісім-шарттың реквизиттері көрсетіледі: келісім шарттың нөмірі мен жасалған күні;
3) 5-тармақта тиісті қаржы жылына Қазақстан республикасының заңдарымен белгіленген айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі.
24. "Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
Бұл бөлім шетелдік мамандар-қызметкерлерді және шетелдік жұмысшылар-қызметкерлерді қоспағанда қызметкерлер үшін әлеуметтік салықты есептеуге арналған.
1) 600.02.001А, 600.02.001В және 600.02.001С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларына сәйкес қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.001D жолында 600.02.001А, 600.02.001В және 600.02.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.001Е жолында есепті кезеңнің 600.02.002D қосымшасы жолдарының және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02.001Е қосымша жолдарының сомасы ретінде айқындалатын қызметкерлердің жыл басынан бергі табысы көрсетіледі;
2) 600.02.002А, 600.02.002В және 600.02.002С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін тиісінше әлеуметтік салық ұсталмайтын қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.002D жолында 600.02.002А, 600.02.002В және 600.02.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық салынбайтын қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.002Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.002D жолдарының және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын қызметкерлердің жыл басынан бергі әлеуметтік салық салынбайтын табысы көрсетіледі;

3) в строках 600.02.003А, 600.02.003В и 600.02.003С указываются облагаемые доходы за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих сумм строк 600.02.001 и 600.02.002.
В строке 600.02.003D указывается облагаемый доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.003А, 600.02.003В и 600.02.003С.
В строке 600.02.003Е указывается облагаемый доход с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.003D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.003Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
4) в строках 600.02.004А, 600.02.004В и 600.02.004С указывается ставка социального налога за работников, установленная в соответствии с контрактом;
5) в строках 600.02.005А, 600.02.005В и 600.02.005С указываются суммы социального налога за работников, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 600.02.003 и 600.02.004.
В строке 600.02.005D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.005А, 600.02.005В и 600.02.005С.
В строке 600.02.005Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.005D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.005Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.
25. В разделе "Социальный налог за работников - иностранных специалистов":
1) в строках 600.02.007А, 600.02.007В и 600.02.007С указываются суммы социального налога, исчисленного за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения ставки социального налога, отраженной в строке 600.02.006, и месячного расчетного показателя, определенного в пункте 5 раздела "Общая информация о налогоплательщике".
В строке 600.02.007D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.007А, 600.02.007В и 600.02.007С.
В строке 600.02.007Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.007D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.007Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
2) в строках 600.02.008А, 600.02.008В и 600.02.008С указываются суммы исчисленного социального налога, которые представляют собой разницу сумм налогов, отраженных в строках 600.02.007А, 600.02.007В и 600.02.007С, и сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, определенных в размере, установленном законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.

3) 600.02.003А, 600.02.003В және 600.02.003С жолдарында 600.02.001 және 600.02.002 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін салық салынатын кірістері көрсетіледі.
600.02.003D жолында 600.02.003А, 600.02.003В және 600.02.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін салық салынатын кіріс көрсетіледі.
600.00.003Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.003D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі салық салынатын кіріс көрсетіледі;
4) 600.02.004А, 600.02.004В және 600.02.004С жолдарында келісім-шартқа сәйкес белгіленген қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың ставкасы көрсетіледі;
5) 600.02.005А, 600.02.005В және 600.02.005С жолдарында 600.02.003 және 600.02.002 жолдарының сомасын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген, қызметкерлер үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.005D жолында 600.02.005А, 600.02.005В және 600.02.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.005Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.005D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
25. "Шетелдік мамандар-қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
1) 600.02.007А, 600.02.007В және 600.02.007С жолдарында 600.02.006 жолында көрсетілген әлеуметтік салық ставкасын және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінің" 5-тармағында айқындалған айлық есептік көрсеткішті көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.02.007D жолында 600.02.007А, 600.02.007В және 600.02.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
600.02.007Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.007D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
2) 600.02.008А, 600.02008В және 600.02.008C жолдарында өзімен 600.02.007А, 600.02.007В және 600.02.007С жолдарында көрсетілген салықтың сомалары және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларының айырмашылығын білдіретін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.

В строке 600.02.008D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.008А, 600.02.008В и 600.02.008С.
В строке 600.02.008Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.008D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.008Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период
26. В разделе "Социальный налог за работников - иностранных рабочих":
1) в строках 600.02.010А, 600.02.010В и 600.02.010С указываются суммы социального налога, исчисленного за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения ставки социального налога, отраженной в строке 600.02.009, и месячного расчетного показателя, определенного в пункте 5 раздела "Общая информация о налогоплательщике".
В строке 600.02.010D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.010А, 600.02.010В и 600.02.010С.
В строке 600.02.010Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.010D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.010Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
2) в строках 600.02.011А, 600.02.011В и 600.02.011С указываются суммы исчисленного социального налога, которые представляют собой разницу сумм налогов, отраженных в строках 600.02.010А, 600.02.010В и 600.02.010С, и сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, определенных в размере, установленном законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 600.02.011D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.011А, 600.02.011В и 600.02.011С.
В строке 600.02.011Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.011D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.011Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.
27. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках 600.02.012А, 600.02.012В и 600.02.012С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как суммы соответствующих строк 600.02.005, 600.02.008 и 600.02.011.
В строке 600.02.012D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.012А, 600.02.012В и 600.02.012С.
В строке 600.02.012Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.012D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.012Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.

600.02.008D жолында 600.02.008А, 600.02.008В және 600.02.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
600.02.008E жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.008D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
26. "Шетелдік жұмысшылар-қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтар" бөлімінде:
1) 600.02.010А, 600.02.010В және 600.02.010С жолдарында 600.02.009 жолында көрсетілген әлеуметтік салық ставкасын және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінің" 5-тармағында айқындалған айлық есептік көрсеткішті көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.02.010D жолында 600.02.010А, 600.02.010В және 600.02.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.010Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.010D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанның 600.02.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
2) 600.02.011А, 600.02.011В және 600.02.011C жолдарында өзімен 600.02.010А, 600.02.010В және 600.02.010С жолдарында көрсетілген салықтың сомалары және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларының айырмашылығын білдіретін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
600.02.011D жолында 600.02.011А, 600.02.011В және 600.02.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
600.02.011E жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.011D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
27. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
600.02.012А, 600.02.012В және 600.02.012С жолдарында 600.02.005, 600.02.008 және 600.02.011 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомалары көрсетіледі.
600.02.012D жолында 600.02.012А, 600.02.012В және 600.02.012С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
600.02.012Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.012D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.012Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.

28. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение 600.02.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 600.00, 600.01, 600.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета суммы социального налога, подлежащей уплате
по структурному подразделению
(Форма 601.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета суммы социального налога, подлежащей уплате по структурному подразделению (далее - Расчета), предназначенного для исчисления юридическими лицами суммы социального налога за свои структурные подразделения.
2. Расчет состоит из самого Расчета (601.00), дополнительной формы и приложения к нему (601.01), которые содержат информацию об объекте обложения социальным налогом.
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в дополнительной форме, указанная дополнительная форма не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанная дополнительная форма подлежит заполнению.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике", дополнительной формы и приложения указываются соответствующие данные налогоплательщика - юридического лица, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

28. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында 600.02-нысанын толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 600.00-600.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Құрылымдық бөлімше бойынша төленуге тиіс
әлеуметтік салық сомасының есебін жасау ережелері
(601.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 11-бөліміне сәйкес әзірленген және құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалардың өзінің құрылымдық бөлімшелері үшін әлеуметтік салық сомасын есептеуге арналған Құрылымдық бөлімше бойынша төленуге тиіс әлеуметтік салық сомасының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп Есептің өзінен (601.00), қосымша нысаннан және әлеуметтік салық салу объектісі туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (601.01) тұрады.
3. Есеп қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетілуге тиіс деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымшалар мен қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген салық төлеуші-заңды тұлғаның тиісті деректері көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
10. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;

3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
11. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета суммы социального налога,
подлежащей уплате по структурному подразделению
(Форма 601.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал;
3) наименование налогоплательщика. Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) местонахождение налогоплательщика - юридического лица;
5) количество приложений, представленных за филиал/представительство;
6) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика.
7) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата.
13. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строке 601.00.001 указывается сумма исчисленного налога по юридическому лицу. В данную строку переносится сумма исчисленного налога, отраженная в строке 600.00.008 или 610.00.011 или 640.00.016;
2) в строке 601.00.002 указывается сумма исчисленного налога за головную организацию по ставкам, установленным пунктами 1 и 3 статьи 317 Налогового кодекса и уменьшенного на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;

3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
11. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Құрылымдық бөлім бойынша төленуге тиіс
әлеуметтік салық сомасының есебін жасау
(601.00-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеуші-заңды тұлғаның тіркеу нөмірі;
2) салық кезең - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті беру үшін есепті тоқсан есепті кезең болып табылады;
3) салық төлеушінің атауы. Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) салық төлеуші-заңды тұлғаның орналасқан жері;
5) филиалдар/өкілдіктер бойынша берілген қосымшалардың саны;
6) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Декларацияны табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларацияны жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған) жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні.
13. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 601.00.001 жолында заңды тұлға бойынша есептелген салықтың сомасы көрсетіледі. Осы жолға 600.00.008 жолында немесе 610.00.011 немесе 640.00.016 жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
2) 601.00.002 жолында Салық кодексі 317-бабының 1, 2 және 4 тармақтарында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі;

3) в строке 601.00.003 указывается сумма исчисленного налога по филиалам/представительствам, определяемая как сумма строк 601.01.001 по всем формам 601.01.
14. Дополнительная форма к строке 601.00.003 предназначена для отражения сумм исчисленного социального налога по каждому филиалу/представительству.
15. Указывается номер текущей страницы:
1) в строке 00001С указывается итоговая сумма социального налога по всем филиалам/представительствам;
2) в графе А проставляется порядковый номер;
3) в графе В указывается РНН филиала/представительства;
4) в графе С указывается сумма социального налога по филиалу/представительству;
5) в графе D указывается код налогового органа по месту уплаты налога за филиал/представительство.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.

3) 601.00.003 жолында 601.01 барлық нысандарының 601.01.001 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын филиалдар/өкілдіктер бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі.
14. 601.00.003 жолына қосымша нысан әрбір филиал/өкілдік бойынша есептелген әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
15. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі:
1) 00001С жолында барлық филиалдар/өкілдіктер бойынша әлеуметтік салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында филиалдың/өкілдіктің СТН-і көрсетіледі;
4) С бағанында филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
5) D бағанында филиал/өкілдік үшін салық төлеген орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
16. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есепті электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.

3. Составление формы 601.01 - Расчет суммы социального налога,
подлежащей уплате по филиалу/представительству
17. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы социального налога, подлежащей уплате по филиалу/представительству. Форма составляется по каждому филиалу/представительству отдельно.
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в пункте 1 указывается РНН филиала/представительства;
2) в пункте 3 указывается наименование филиала/представительства;
3) в пункте 6 указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
15. В разделе "Расчетные показатели":
в строках 601.01.001А, 601.01.001В и 601.01.001С указываются суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода по ставкам, установленным пунктами 1 и 3 статьи 317 Налогового кодекса и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 601.01.001D указывается сумма социального налога по филиалу/представительству за отчетный период, определяемая как сумма строк 601.01.001А, 601.01.001В и 601.01.001С.
В строке 601.01.001Е указывается сумма социального налога по филиалу/представительству с начала года, определяемая как сумма строк 601.01.001D формы 601.01 отчетного периода и 601.01.001Е формы 601.01 за предыдущий отчетный период.
18. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение 601.01.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 601.00, 601.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по социальному налогу
(Форма 610.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога государственными учреждениями.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма - 610.00) и приложения к ней (формы 610.01), которое содержит информацию об объекте налогообложения социальным налогом.

3. Филиал/өкілдік бойынша төленуге тиіс әлеуметтік
салық сомасының есебі - 601.01-нысанын жасау
17. Осы нысан салық төлеушінің филиал/өкілдік бойынша төленуге тиіс әлеуметтік салық сомасын есептеуіне арналған. Нысан әрбір филиал/өкілдік бойынша жеке жасалады.
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-тармақта филиал/өкілдік СТН-і көрсетіледі;
2) 3-тармақта филиал/өкілдік атауы көрсетіледі;
3) 5-тармақта филиал/өкілдікті тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
19. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
601.01.001А, 601.01.001В және 601.01.001С жолдарында Салық кодексі 317-бабының 1 және 3 тармақтарында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес есептелген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
601.01.001D жолында 601.01.001А, 601.01.001В және 601.01.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін филиал/ өкілдік бойынша әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
601.01.001Е жолында есепті кезеңнің 601.01 нысаны 601.01.001D және бұрынғы есепті кезең үшін 601.01 нысаны 601.01.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
20. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында 601.01-нысанын толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 601.00-601.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша декларация жасау ережелері
(610.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 11-бөліміне сәйкес мемлекеттік мекемелердің әлеуметтік салықты есептеуге және уақтылы төлеуге арналған әлеуметтік салық бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (бұдан әрі - 610.00-нысан) және әлеуметтік салықты салу объектісі туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (610.01 нысаннан) тұрады.

3. Декларация на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, указанное приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
12. По решению юридического лица его структурные подразделения согласно пункту 2 статьи 315 Налогового кодекса могут рассматриваться в качестве плательщиков социального налога. Государственное учреждение, структурные подразделения которого рассматриваются в качестве самостоятельных плательщиков социального налога, уведомляет (или дает поручение своим структурным подразделениям) налоговые органы по месту нахождения головной организации и структурного подразделения о принятии такого решения. Указанные структурные подразделения самостоятельно представляют Декларацию. Государственное учреждение при составлении Декларации не включает данные о таких структурных подразделениях.
2. Составление Декларации (Форма 610.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации является отчетный квартал;

3. Декларация қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетілуге тиіс деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
12. Заңды тұлғаның шешімі бойынша оның құрылымдық бөлімшелері Салық кодексінің 315-бабының 2-тармағына сәйкес әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алады. Құрылымдық бөлімшелері әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алатын мемлекеттік мекеме осындай шешімді қабылдау туралы бас ұйымның және құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері бойынша салық органдарын хабардар етеді (немесе өз құрылымдық бөлімшелеріне тапсырма береді). Көрсетілген құрылымдық бөлімшелер Декларацияны дербес тапсырады. Мемлекеттік мекеме Декларацияны тапсыру кезінде мұндай құрылымдық бөлімшелер туралы деректерді қамтымайды.
2. Декларация жасау (610.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларацияны беру үшін есепті тоқсан есепті кезең болып табылады;

3) наименование налогоплательщика. Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указывается код вида деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности, утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов";
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика;
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) представленное приложение. Приложение заполняется по итогам года и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) имеются ли структурные подразделения. В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка;
9) численность работников (человек). Указывается численность лиц, принятых на работу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В ячейке 1 месяц - за 1 месяц.
В ячейке 2 месяц - за 2 месяц.
В ячейке 3 месяц - за 3 месяц.
14. В разделе "Исчисление социального налога":
1) в строках 610.00.001А, 610.00.001В и 610.00.001С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода по ставкам, установленным пунктом 1 статьи 317 Налогового кодекса и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.

3) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі.
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша қызмет негізгі түрінің ЭҚЖЖ коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер Декларация салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Декларацияны табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларацияны жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) Табыс етілген қосымша. Қосымша жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі;
8) құрылымдық бөлімшелері бар ма. Құрылымдық бөлімшелердің бар болуына байланысты тиісті торкөз белгіленеді;
9) қызметкерлер саны.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жұмысқа қабылданған тұлғалар саны көрсетіледі.
14. "Әлеуметтік салықты есептеу" бөлімінде:
1) 610.00.001А, 610.00.001В және 610.00.001С жолдарында Салық кодексі 317-бабының 1-тармағында белгіленген ставкалар бойынша есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес есептелген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.

В строке 610.00.001D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 610.00.001А, 610.00.001В и 610.00.001С.
В строке 610.00.001Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.001D Декларации отчетного периода и 610.00.001Е Декларации за предыдущий отчетный период.
2) в строках 610.00.002А, 610.00.002В и 610.00.002С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.
В строки 610.00.002А, 610.00.002В и 610.00.002С переносятся суммы отраженные соответственно в строках 610.00.005С Декларации за предыдущий отчетный период, 610.00.005А и 610.00.005В Декларации отчетного периода;
3) в строках 610.00.003А, 610.00.003В и 610.00.003С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, засчитываемое в счет уплаты социального налога, определяемое в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
4) в строках 610.00.004А, 610.00.004В и 610.00.004С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, зачтенное в счет уплаты социального налога, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 610.00.002 и 610.00.003;
5) в строках 610.00.005А, 610.00.005В и 610.00.005С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 610.00.002 и 610.00.004;
6) в строках 610.00.006А, 610.00.006В и 610.00.006С указываются суммы социальных пособий, начисленных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
7) в строках 610.00.007А, 610.00.007В и 610.00.007С указываются суммы переносимых социальных пособий в соответствии с пунктом 2 статьи 320 Налогового кодекса.
В строки 610.00.007А, 610.00.007В и 610.00.007С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 610.00.010С Декларации за предыдущий отчетный период, 610.00.010А и 610.00.010В Декларации отчетного периода;

610.00.001D жолында 610.00.001А, 610.00.001В және 610.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
610.00.001Е жолында есепті кезеңнің Декларациясы 610.00.001D және бұрынғы кезең үшін Декларацияның 610.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
2) 610.00.002А, 610.00.002В және 610.00.002С жолдарында жұмыс берушімен мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) төленген уақытша еңбекке қабілетсіздік, жүкті және босану, баланың туылуы кезінде, жерлеу бойынша жәрдемақылар сомаларының есептелген сомалардан есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларының басына сәйкес көрсетілген қорға есептелген аударылған сомадан асып кетуі нәтижесінде 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайда болған теріс сальдо қалдықтары көрсетіледі.
610.00.002А, 610.00.002В және 610.00.002С жолдарына бұрынғы есепті кезең үшін Декларацияның 610.00.005С, есепті кезең Декларациясының 610.00.005А және 610.00.005В тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
3) 610.00.003А, 610.00.003В және 610.00.003С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларына Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын әлеуметтік салықты төлеу есебіне есепке жатқызылған, есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ аударуға есептелген сомалардан асып кету сомалары көрсетіледі;
4) 610.00.004А, 610.00.004В және 610.00.004С жолдарында 610.00.002 және 610.00.003 жолдарының сомаларына сәйкес ішіндегі ең кіші шама ретінде айқындалатын сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне есепке жатқызылған есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ есептеліп аударылған сомадан асып кету сомалары көрсетіледі;
5) 610.00.005А, 610.00.005В және 610.00.005С жолдарында 610.00.002 және 610.00.004 жолдарына тиісті сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ есептеліп аударылған сомадан асып кету сомалары көрсетіледі;
6) 610.00.006А, 610.00.006В және 610.00.006С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі;
7) 610.00.007А, 610.00.007В және 610.00.007С жолдарында Салық кодексінің 320-бабының 2-тармағына сәйкес көшірілетін әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.007А, 610.00.007В және 610.00.007С жолдарына сәйкесінше бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 610.00.007С және есепті кезең Декларациясының 610.00.010А және 610.00.010В жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;

8) в строках 610.00.008А, 610.00.008В и 610.00.008С указываются общие суммы социальных пособий, начисленных в отчетном периоде и перенесенных из предыдущего отчетного месяца, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как суммы соответствующих строк 610.00.006 и 610.00.007;
9) в строках 610.00.009А, 610.00.009В и 610.00.009С указываются суммы социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога, в пределах исчисленного социального налога, определяемых как разница соответствующих сумм строк 610.00.001 и 610.00.004, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 610.00.009D указывается сумма социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 610.00.009А, 610.00.009В и 610.00.009С.
В строке 610.00.009Е указывается сумма социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.009D Декларации отчетного периода и 610.00.009Е Декларации за предыдущий отчетный период;
10) в строках 610.00.010А, 610.00.010В и 610.00.010С указываются суммы социальных пособий, переносимых на следующий отчетный месяц за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как разница соответствующих строк 610.00.008 и 610.00.009;
11) в строках 610.00.011А, 610.00.011В и 610.00.011С указываются суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих сумм строк 610.00.001, 610.00.004 и 610.00.009.
В строке 610.00.011D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 610.00.011А, 610.00.011В и 610.00.011С.
В строке 610.00.011Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.011D Декларации отчетного периода и 610.00.011Е Декларации за предыдущий отчетный период.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) В поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

8) 610.00.008А, 610.00.008В және 610.00.008С жолдарында 610.00.006 және 610.00.007 жолдарына сәйкес келетін сомалар ретінде айқындалатын есепті кезеңде есептелген және бұрынғы кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларынан көшірілген әлеуметтік жәрдемақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 610.00.009А, 610.00.009В және 610.00.009С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін 610.00.001 және 610.00.004 жолдарына тиісті сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын есептелген әлеуметтік салық шегінде әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.009D жолында 610.00.009А, 610.00.009В және 610.00.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.009Е жолында есепті салық кезеңінің Декларациясы 610.00.009D және бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 610.00.009Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап, әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі;
10) 610.00.010А, 610.00.010В және 610.00.010С жолдарында 610.00.008 және 610.00.009 жолдарына сәйкес келетін сомалардың айырма ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айларына көшірілетін әлеуметтік жәрдемақылардың сомасы көрсетіледі;
11) 610.00.011А, 610.00.011В және 610.00.011С жолдарында 610.00.001, 610.00.004 және 610.00.009 жолдарына сәйкес сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
610.00.011D жолында 610.00.011А, 610.00.011В және 610.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
610.00.011Е жолында есепті кезеңнің Декларациясы 610.00.011D және бұрынғы кезең үшін Декларацияның 610.00.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;

8) в строке 610.01.017 указывается предел, определенный в размере 8-кратной минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг;
при рождении ребенка;
на погребение;
9) в строке 610.01.018 указывается сумма компенсации при служебных командировках в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных учреждений;
10) в строке 610.01.022 указываются суммы выходного пособия, выплачиваемые при ликвидации или реорганизации государственного органа, сокращения штата (численности) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) в строке 610.01.028 указываются выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;
12) в строке 610.01.032 указывается сумма всех выплат, облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 610.01.001 по 610.01.010;
13) в строке 610.01.033 указывается сумма всех выплат, не облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 610.01.011 по 610.01.031.
18. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение 610.01.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 610.00, 610.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по социальному налогу
(Форма 620.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога индивидуальными предпринимателями, за исключением применяющих специальные налоговые режимы, кроме специального налогового режима для отдельных видов деятельности, частными нотариусами, адвокатами (далее - физические лица).

8) 610.01.017 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 70-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін,
бала туған кезде,
жерлеуге;
9) 610.01.018 жолында мемлекеттік кәсіпорындар үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар сомасы көрсетіледі;
10) 610.01.022 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік органды тарату немесе қайта ұйымдастыру, штатты (санын) қысқарту кезінде төленетін шығу жәрдемақысының сомалары көрсетіледі;
11) 610.01.028 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады;
12) 610.01.032 жолында 610.01.001 - 610.01.010 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі;
13) 610.01.033 жолында 610.01.011 - 610.01.031 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі.
18. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында 610.01-нысанын толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 610.00-610.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша Декларация жасау ережелері
(620.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық Кодексі) 11-бөліміне сәйкес әзірленген және бюджетпен есеп айырысуды бір жолғы талондардың негізінде жүзеге асыратындарды қоспағанда, жеке кәсіпкерлердің, жеке нотариустардан, адвокаттардың (бұдан әрі - жеке тұлғалар) әлеуметтік салықты есептеуі мен уақтылы төлеуіне арналған Әлеуметтік салық бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае прекращения деятельности налогоплательщика;
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - день;
7) численность работников. Указывается численность лиц, принятых на работу в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
в ячейке 1 месяц - за 1 месяц;
в ячейке 2 месяц - за 2 месяц;
в ячейке 3 месяц - за 3 месяц;
8) месячный расчетный показатель.
Указывается размер месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемый законодательным актом Республики Казахстан;
9) статус налогоплательщика.
Физические лица, являющиеся индивидуальными предпринимателями - отмечают ячейку "Индивидуальный предприниматель";
физические лица, являющиеся частными нотариусами - отмечают ячейку "Частный нотариус";
физические лица, являющиеся адвокатами - отмечают ячейку "Адвокат".
9. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строках 620.00.001А, 620.00.001В и 620.00.001С указываются суммы исчисленного социального налога, уплачиваемые налогоплательщиком за себя за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые в соответствии с пунктом 2 статьи 317 Налогового кодекса.
В строке 620.00.001D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.001А, 620.00.001В и 620.00.001С.
В строке 620.00.001Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.001D Декларации отчетного периода и 620.00.001Е Декларации за предыдущий отчетный период;
2) в строках 620.00.002А, 620.00.002В и 620.00.002С указываются суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, уплачиваемые в свою пользу в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 620.00.002D указывается сумма социальных отчислений за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.002А, 620.00.002В и 620.00.002С.
В строке 620.00.002Е указывается сумма социальных отчислений с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.002D Декларации отчетного периода и 620.00.002Е Декларации за предыдущий отчетный период;

"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) қызметкерлердің саны.
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмысқа қабылданған тұлғалар саны көрсетіледі;
8) айлық есептік көрсеткіш.
Қазақстан Республикасының заңнама актісімен жыл сайын бекітілетін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
9) салық төлеушінің мәртебесі.
Жеке кәсіпкер болып табылатын жеке тұлғалар - "Жеке кәсіпкер" ұяшығын белгілейді.
Жеке нотариус болып табылатын жеке тұлғалар - "Жеке нотариус" ұяшығын белгілейді.
Адвокат болып табылатын жеке тұлғалар - "Адвокат" ұяшығын белгілейді.
9. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 620.00.001А, 620.00.001В және 620.00.001С жолдарында Салық кодексінің 317-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін салық төлеуші өзі үшін төлейтін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
620.00.001D жолында 620.00.001А, 620.00.001В және 620.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
620.00.001Е жолында Есепті салық кезеңінің декларациясы 620.00.001D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
2) 620.00.002А, 620.00.002В және 620.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айлары үшін Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес өзінің пайдасына төленетін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
620.00.002D жолында 620.00.002А, 620.00.002В және 620.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
620.00.002Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.002D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;

3) в строках 620.00.003А, 620.00.003В и 620.00.003С указываются суммы социального налога, подлежащие уплате за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как разница соответствующих сумм строк 620.00.001 и 620.00.002.
В строке 620.00.003D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.003А, 620.00.003В и 620.00.003С.
В строке 620.00.003Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.003D Декларации отчетного периода и 620.00.003Е Декларации за предыдущий отчетный период;
4) в строках 620.00.004А, 620.00.004В и 620.00.004С указываются суммы исчисленного социального налога, уплачиваемые налогоплательщиком за каждого работника в соответствии с пунктом 2 статьи 317 Налогового кодекса за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 620.00.004D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.004А, 620.00.004В и 620.00.004С.
В строке 620.00.004Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.004D Декларации отчетного периода и 620.00.004Е Декларации за предыдущий отчетный период;
5) в строках 620.00.005А, 620.00.005В и 620.00.005С указываются суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, уплачиваемые за каждого работника в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 620.00.005D указывается сумма социальных отчислений за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.005А, 620.00.005В и 620.00.005С.
В строке 620.00.005Е указывается сумма социальных отчислений с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.005D Декларации отчетного периода и 620.00.005Е Декларации за предыдущий отчетный период;
6) в строках 620.00.006А, 620.00.006В и 620.00.006С указываются суммы социального налога, подлежащие уплате за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как разница соответствующих сумм строк 620.00.004 и 620.00.005.
В строке 620.00.006D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.006А, 620.00.006В и 620.00.006С.
В строке 620.00.006Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.006D Декларации отчетного периода и 620.00.006Е Декларации за предыдущий отчетный период;

3) 620.00.003А, 620.00.003В және 620.00.003С жолдарында 620.00.001 және 620.00.002 жолдарының тиісті сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын, сәйкесінше, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген, әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
620.00.003D жолында 620.00.003А, 620.00.003В және 620.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
620.00.003Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.003D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
4) 620.00.004А, 620.00.004В және 620.00.004С жолдарында сәйкесінше, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін Салық кодексінің 317-бабы 2-тармақшасына сәйкес әрбір қызметкер үшін салық төлеуші төлейтін есептелген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
620.00.004D жолында 620.00.004А, 620.00.004В және 620.00.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
620.00.004Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.004D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.0043Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
5) 620.00.005А, 620.00.005В және 620.00.005С жолдарында сәйкесінше, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес әрбір қызметкер үшін төленетін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.
620.00.005D жолында 620.00.005А, 620.00.005В және 620.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
620.00.005Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.005D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.0053Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 620.00.006А, 620.00.006В және 620.00.006С жолдарында 620.00.004 және 620.00.005 жолдарының тиісті сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын, сәйкесінше, есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айлары үшін төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
620.00.006D жолында 620.00.006А, 620.00.006В және 620.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
620.00.006Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.006D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;

6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) представленное приложение. Заполняется по итогам года и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) имеются ли структурные подразделения.
В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка.
14. В разделе "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов":
1) в строках 640.00.001А, 640.00.001В и 640.00.001С указывается общая численность работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
2) в строках 640.00.002А, 640.00.002В и 640.00.002С указывается численность работников-инвалидов за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках 640.00.003А, 640.00.003В и 640.00.003С указывается удельный вес численности работников-инвалидов в общей численности работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемый как отношение соответствующих строк 640.00.002 и 640.00.001;
4) в строках 640.00.004А, 640.00.004В и 640.00.004С указываются суммы общих расходов по оплате труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
5) в строках 640.00.005А, 640.00.005В и 640.00.005С указываются суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
6) в строках 640.00.006А, 640.00.006В и 640.00.006С указывается удельный вес расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемый как отношение соответствующих строк 640.00.005 и 640.00.004.
15. В разделе "Исчисление социального налога":
1) в строках 640.00.007А, 640.00.007В и 640.00.007С указываются суммы выплат физическим лицам - работникам за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 640.00.007D указывается сумма выплат физическим лицам - работникам за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.007А, 640.00.007В и 640.00.007С.
В строке 640.00.007Е указывается сумма выплат физическим лицам - работникам с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.007D Декларации отчетного периода и 640.00.007Е Декларации за предыдущий отчетный период;
2) в строках 640.00.008А, 640.00.008В и 640.00.008С указываются суммы выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 640.00.008D указывается сумма выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом, за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.008А, 640.00.008В и 640.00.008С.

6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) табыс етілген қосымшалар. Жыл қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге беріледі;
8) құрылымдық бөлімшелер бар ма.
Құрылымдық бөлімдердің бар, жоқтығына қарай тиісті ұяшық белгіленеді.
14. "Саны және мүгедек-қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар" бөлімінде:
1) 640.00.001А, 640.00.001В және 640.00.001С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек -қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
2) 640.00.002А, 640.00.002В және 640.00.002С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің саны көрсетіледі;
3) 640.00.003А, 640.00.003В және 640.00.003С жолдарында 640.00.002 және 640.00.001 тиісті жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің санының үлес салмағы көрсетіледі;
4) 640.00.004А, 640.00.004В және 640.00.004С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеу бойынша жалпы шығыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 640.00.005А, 640.00.005В және 640.00.005С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 640.00.006А, 640.00.006В және 640.00.006С жолдарында 600.00.005 және 600.00.004 тиісті жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеудің жалпы шығыстарындағы мүгедек-қызметкерлер еңбекақыларының үлес салмағы көрсетіледі.
15. "Әлеуметтік салықты есептеу" бөлімінде:
1) 640.00.007А, 640.00.007В және 640.00.007С жолдарында қызметкер - жеке тұлғаларға есепті кезеңнің сәйкесінше 1, 2 және 3-айларына төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.007D жолында 640.00.007А, 640.00.007В және 640.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін қызметкер - жеке тұлғаларға төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.007Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.007D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.007Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап қызметкер - жеке тұлғаларға төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі;
2) 640.00.008А, 640.00.008В және 640.00.008С жолдарында есепті кезеңнің сәйкесінше 1, 2 және 3-айлары үшін жеке тұлғаларға төленетін, әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.008D жолында 640.00.008А, 640.00.008В және 640.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін жеке тұлғаларға төленетін, әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.

В строке 640.00.008Е указывается сумма выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом, с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.008D Декларации отчетного периода и 640.00.008Е Декларации за предыдущий отчетный период.
Строка 640.00.008Е Декларации за 4 квартал отчетного периода должна соответствовать строке 640.01.043;
3) в строках 640.00.009А, 640.00.009В и 640.00.009С указываются суммы облагаемых выплат за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 640.00.007 и 640.00.008.
В строке 640.00.009D указывается сумма облагаемых выплат за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.009А, 640.00.009В и 640.00.009С.
В строке 640.00.009Е указывается сумма облагаемых выплат с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.009D Декларации отчетного периода и 640.00.009Е Декларации за предыдущий отчетный период.
Строка 640.00.009Е Декларации за 4 квартал отчетного периода должна соответствовать строке 640.01.042;
4) в строках 640.00.010А, 640.00.010В и 640.00.010С указывается ставка социального налога, установленная в пункте 3 статьи 317 Налогового кодекса;
5) в строках 640.00.011А, 640.00.011В и 640.00.011С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 640.00.009 и 640.00.010 и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан, исчисленных в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 640.00.011D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.011А, 640.00.011В и 640.00.011С.
В строке 640.00.011Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.011D Декларации отчетного периода и 640.00.011Е Декларации за предыдущий отчетный период.
16. В разделе "Социальные пособия, зачтенные в счет уплаты социального налога":
1) в строках 640.00.012А, 640.00.012В и 640.00.012С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.

640.00.008Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.008D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.008Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
Есепті кезеңнің 4-тоқсаны үшін Декларацияның 640.00.008Е жолы 640.01.043 жолына сәйкес келуі тиіс;
3) 640.00.009А, 640.00.009В және 640.00.009С жолдарында 640.00.007 және 640.00.008 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін салық салынатын төлемдер сомасы көрсетіледі.
640.00.009D жолында 640.00.009А, 640.00.009В және 640.00.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін салық салынатын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.009Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.009D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.009Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салық салынатын төлемдер сомасы көрсетіледі.
Есепті кезеңнің 4-тоқсаны үшін Декларацияның 640.00.009Е жолы 640.01.042 жолына сәйкес келуі тиіс;
4) 640.00.010А, 640.00.010В және 640.00.010С жолдарында Салық кодексі 317-бабының 3-тармағында белгіленген әлеуметтік салықтың ставкасы көрсетіледі;
5) 640.00.011А, 640.00.011В және 640.00.011С жолдарында 640.00.009 және 640.00.010 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2, 3-айлары үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң актісіне сәйкес есептелген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген әлеуметтік салықтың сомалары көрсетіледі.
640.00.011D жолында 640.00.011А, 640.00.011В және 640.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
640.00.011Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.011D және өткен кезең Декларациясының 640.00.011Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
16. "Әлеуметтік салықты төлеу есебіне жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылар" бөлімінде:
1) 640.00.012А, 640.00.012В және 640.00.012С жолдарында жұмыс беруші есептеген, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) уақытша еңбекке қабілетсіздік, жүктілік және босану, бала дүниеге келген кезде, сондай-ақ жерлеуге төленетін жәрдемақылардың аталған қорға есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айларының басына есептелген сомадан асып кетуі нәтижесінде 1998 жылдың 31 желтоқсанына қалыптасқан теріс сальдоның қалдықтары көрсетіледі.

В строки 640.00.012А, 640.00.012В и 640.00.012С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 640.00.015С Декларации за предыдущий отчетный период, 640.00.015А и 640.00.015В Декларации отчетного периода;
2) в строках 640.00.013А, 640.00.013В и 640.00.013С указываются суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, определяемых в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках 640.00.014А, 640.00.014В и 640.00.014С указываются суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 640.00.012 и 640.00.013.
В строке 640.00.014D указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.014А, 640.00.014В и 640.00.014С.
В строке 640.00.014Е указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.014D Декларации отчетного периода и 640.00.014Е Декларации за предыдущий отчетный период;
4) в строках 640.00.015А, 640.00.015В и 640.00.015С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 640.00.012 и 640.00.014.
17. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках 640.00.016А, 640.00.016В и 640.00.016С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих сумм строк 640.00.011 и 640.00.014.
В строке 640.00.016D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.016А, 640.00.016В и 640.00.016С.
В строке 640.00.016Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.016D Декларации отчетного периода и 640.00.016Е Декларации за предыдущий отчетный период.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.

640.00.012А, 640.00.012В және 640.00.012С жолдарына есепті кезең Декларациясының 640.00.015А және 640.00.015В жолдарында және өткен кезең Декларациясының 640.00.015С жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
2) 640.00.013А, 640.00.013В және 640.00.013С жолдарында Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын, есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналатын әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
3) 640.00.014А, 640.00.014В және 640.00.014С жолдарында 640.00.012 және 640.00.013 жолдарының тиісті сомаларының ең аз мөлшері ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
640.00.014D жолында 640.00.014А, 640.00.014В және 640.00.014С жолдарының сомалары ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
640.00.014Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.014D және өткен есепті кезең Декларациясының 640.00.014Е жолының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
4) 640.00.015А, 640.00.015В және 640.00.015С жолдарында 640.00.012 және 640.00.014 тиісті жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасының МӘСҚ аударымдардың есептелген сомасынан асуы көрсетіледі.
17. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
640.00.016А, 640.00.016В және 640.00.016С жолдарында 640.00.011 және 640.00.014 тиісті жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
640.00.016D жолында 640.00.016А, 640.00.016В және 640.00.016С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
640.00.016Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.014D және өткен есепті кезең Декларациясының 640.00.014Е жолының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

5) в строке 640.01.020 указываются суммы компенсаций, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работников на военную службу, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
6) в строке 640.01.021 указывается размер компенсаций при служебных командировках в соответствии с подпунктом 16) статьи 144 Налогового кодекса;
7) в строке 640.01.022 указывается предел, определенный в размере 8-кратной минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг;
при рождении ребенка;
на погребение;
8) в строке 640.01.023 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
9) в строках 640.01.025, 640.01.030, 640.01.031, 640.01.032, 640.01.033 и 640.01.034 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) в строке 640.01.028 указывается размер выплат в соответствии с подпунктом 26) статьи 144 Налогового кодекса;
11) в строке 640.01.037 указываются выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;
12) в строке 640.01.042 указывается сумма всех выплат, облагаемых социальным налогом, определяемых как сумма соответствующих строк с 640.01.001 по 640.01.016;
13) в строке 640.01.043 указывается сумма всех выплат, не облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 640.01.017 по 640.01.041.
21. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение 640.01.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 640.00, 640.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления
Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог
(Форма 641.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима.

5) 640.01.020 жолында Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес ұйым таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтаған, штат саны қысқарған немесе жұмысшылар әскери қызметке шақырылған кезде жеке еңбек шартын бұзу кезінде төленетін өтемақылар сомасы көрсетіледі;
6) 640.01.021 жолында Салық кодексі 144-бабының 16) тармақшасына сәйкес қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар мөлшері көрсетіледі;
7) 640.01.022 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 70-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерімен айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін;
бала туған кезде;
жерлеуге;
8) 640.01.023 жолында Экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
9) 640.01.025, 640.01.030, 640.01.031, 640.01.032, 640.01.033 және 640.01.034 жолдарда Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
10) 640.01.028 жолдарында Салық кодексі 144-бабының 26) тармақшасына сәйкес төленетін төлемдер мөлшері көрсетіледі;
11) 640.01.037 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады.
12) 640.01.042 жолында 640.01.001 - 640.01.016 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі;
13) 640.01.043 жолында 640.01.017 - 640.01.041 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі.
21. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында 640.01-нысанын толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 640.00-640.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары
есебін жасау ережелері
(641.00-нысан) 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасымен салық режимі тұрақтылығына кепілдік берілген заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша (бұдан әрі - келісім-шарттар) жұмыс істейтін салық төлеушілермен автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін анықтайды.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) реквизиты контракта. Указывается номер и дата заключения контракта, по которому составляется Расчет. Расчет составляется по каждому контракту отдельно:
в строке А - номер контракта;
в строке В - дата заключения контракта.
9. В разделе "База исчисления платежей":
1) в строках 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С указываются фактические объемы реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.001D указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.001А, 641.00.001В и 641.00.001С.
В строке 641.00.001Е указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.001D Расчета отчетного периода и 641.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен до 8 июня 1998 года;
2) в строках 641.00.002А, 641.00.002В, 641.00.002С указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.002D указывается совокупный годовой доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.002А, 641.00.002В и 641.00.002С.
В строке 641.00.002Е указывается совокупный годовой доход с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.002D Расчета отчетного периода и 641.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен после 8 июня 1998 года.
10. В разделе "Расчет суммы отчислений":
1) в строках 641.00.003А, 641.00.003В и 641.00.003С указывается ставка отчислений пользователей автомобильных дорог, установленная в зависимости от базы исчисления платежей, указанной в строках 641.00.001 или 641.00.002;

"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған) және (немесе) келісім-шарттың қолданысы тоқтатылған жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) келісім-шарт реквизиттері. Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және оны жасасқан күн көрсетіледі:
А жолында - келісім-шарт нөмірі;
В жолында - келісім-шарт жасасу күні.
Есеп әр келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.
9. "Төлемдерді есептеу базасы" бөлімінде:
1) 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің нақты көлемдері көрсетіледі.
641.00.001D жолында 641.00.001А, 641.00.001В және 641.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
641.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.001D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісім-шарт 1998 жылғы 8 маусымға дейін жасалған жағдайда толтырылады;
2) 641.00.002А, 641.00.002В, 641.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002D жолында 641.00.002А, 641.00.002В және 641.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.002D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісім-шарт 1998 жылғы 8 маусымнан кейін жасалған жағдайда толтырылады.
10. "Аударымдар сомасының есебі" бөлімінде:
1) 641.00.003А, 641.00.003В, 641.00.003С жолдарында 641.00.001 немесе 641.00.002 жолдарында көрсетілген төлемдерді есептеу базасына байланысты автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының ставкасы көрсетіледі;

2) в строках 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, подлежащие перечислению в бюджет, определяемые как произведение строк 641.00.001 и 641.00.003 или 641.00.002 и 641.00.003.
В строке 641.00.004D указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.004А, 641.00.004В и 641.00.004С.
В строке 641.00.004Е указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.004D Расчета отчетного периода и 641.00.004Е Расчета за предыдущий отчетный период.
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика, в который представлен Расчет со-гласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________

2) 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С жолдарында 641.00.001 және 641.00.003 немесе 641.00.002 және 641.00.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке аударылуға жататын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004D жолында 641.00.004А, 641.00.004В және 641.00.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.004D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.004Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
11. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады. _______________________________________________

Примечание РЦПИ: Графическая форма 641.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости,
обязательного медицинского страхования, государственного социального
страхования, государственный центр по выплате пенсий
(Форма 651.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима.
2. Расчета на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 651.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" плательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом;

РҚАО-ның ескертуі: 641.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық
сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру,
зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталық
қорларына аударымдар есебін жасау ережесі
(651.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасымен салық режимі тұрақтылығына кепілдік берілген заңдармен белгіленген ретте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша (бұдан әрі - келісім-шарттар) жұмыс істейтін салық төлеушілермен Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру, зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталық қорларына аударымдар есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін анықтайды.
2. Есеп қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" - алу белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
7. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (651.00-нысан)
8. "Төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті беру үшін есепті тоқсан есепті кезең болып табылады.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады;

3) наименование налогоплательщика.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) реквизиты контракта.
Указывается номер и дата заключения контракта, по которому составляется Расчет. Расчет составляется по каждому контракту отдельно:
в строке А - номер контракта;
в строке В - дата заключения контракта.
9. В разделе "Отчисления в фонд содействия занятости":
1) в строках 651.00.001А, 651.00.001В, 651.00.001С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.001D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.001А, 651.00.001В и 651.00.001С.
В строке 651.00.001Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.001D Расчета отчетного периода и 651.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;

3) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ торкөздерінде ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық агенті оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған) жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс етілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) келісім-шарт деректемелері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және осы келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі:
А жолында - келісім-шарт нөмірі;
В жолында - келісім-шарты жасасу күні.
9. "Жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.001А, 651.00.001В, 651.00.001С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001D жолында 651.00.001А, 651.00.001В және 651.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.001D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;

2) в строках 651.00.002А, 651.00.002В, 651.00.002С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.002D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.002А, 651.00.002В и 651.00.002С.
В строке 651.00.002Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.002D Расчета отчетного периода и 651.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 651.00.003А, 651.00.003В, 651.00.003С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.001 и 651.00.002.
В строке 651.00.003D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.003А, 651.00.003В и 651.00.003С.
В строке 651.00.003Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.003D Расчета отчетного периода и 651.00.003Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.004А, 651.00.004В и 651.00.004С указывается ставка отчислений в фонд содействия занятости в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.005А, 651.00.005В, 651.00.005С указываются суммы отчислений в фонд содействия занятости, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.003 и 651.00.004.
В строке 651.00.005D указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.005А, 651.00.005В и 651.00.005С.
В строке 651.00.005Е указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.005D Расчета отчетного периода и 651.00.005Е Расчета за предыдущий отчетный период.
10. В разделе "Отчисления в фонд обязательного медицинского страхования":
1) в строках 651.00.006А, 651.00.006В, 651.00.006С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.006D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.006А, 651.00.006В и 651.00.006С.
В строке 651.00.006Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.006D Расчета отчетного периода и 651.00.006Е Расчета за предыдущий отчетный период;

2) 651.00.002А, 651.00.002В, 651.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002D жолында 651.00.002А, 651.00.002В және 651.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.002D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) 651.00.003А, 651.00.003В, 651.00.003С жолдарында 651.00.001 және 651.00.002 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003D жолында 651.00.003А, 651.00.003В және 651.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.003D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.004А, 651.00.004В, 651.00.004С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.005А, 651.00.005В, 651.00.005С жолдарында 651.00.003 және 651.00.004 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.005D жолында 651.00.005А, 651.00.005В және 651.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.005Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.005D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
10. "Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.006А, 651.00.006В, 651.00.006С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006D жолында 651.00.006А, 651.00.006В және 651.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.006D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;

2) в строках 651.00.007А, 651.00.007В, 651.00.007С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.007D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.007А, 651.00.007В и 651.00.007С.
В строке 651.00.007Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.007D Расчета отчетного периода и 651.00.007Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования, приведен в пункте 9 Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года N 1845;
3) в строках 651.00.008А, 651.00.008В, 651.00.008С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.006 и 651.00.007.
В строке 651.00.008D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.008А, 651.00.008В и 651.00.008С.
В строке 651.00.008Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.008D Расчета отчетного периода и 651.00.008Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.009А, 651.00.009В и 651.00.009С указывается ставка отчислений в фонд обязательного медицинского страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.010А, 651.00.010В, 651.00.010С указываются суммы отчислений в фонд обязательного медицинского страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.008 и 651.00.009.
В строке 651.00.010D указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.010А, 651.00.010В и 651.00.010С.
В строке 651.00.010Е указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.010D Расчета отчетного периода и 651.00.010Е Расчета за предыдущий отчетный период.
11. В разделе "Отчисления в фонд государственного социального страхования":
1) в строках 651.00.011А, 651.00.011В, 651.00.011С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

2) 651.00.007А, 651.00.007В, 651.00.007С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007D жолында 651.00.007А, 651.00.007В және 651.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.007D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 22 қаңтардағы N 1845 қаулысымен бекітілген Міндетті медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерін алу және есепке алу тәртібі туралы Нұсқаулықтың 9-тармағында келтірілген;
3) 651.00.008А, 651.00.008В, 651.00.008С жолдарында 651.00.006 және 651.00.007 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008D жолында 651.00.008А, 651.00.008В және 651.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.008D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.009А, 651.00.009В, 651.00.009С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.010А, 651.00.010В, 651.00.010С жолдарында 651.00.008 және 651.00.009 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомалары көрсетіледі.
651.00.010D жолында 651.00.010А, 651.00.010В және 651.00.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.010Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.010D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
11. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.011А, 651.00.011В, 651.00.011С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.011D указывается фонд оплаты труда за отчетный период, определяемый как сумма строк 651.00.011А, 651.00.011В и 651.00.011С.
В строке 651.00.011Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.011D Расчета отчетного периода и 651.00.011Е Расчета за предыдущий период;
2) в строках 651.00.012А, 651.00.012В, 651.00.012С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.012D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.012А, 651.00.012В и 651.00.012С.
В строке 651.00.012Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.012D Расчета отчетного периода и 651.00.012Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования приведен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 года N 419 "Об утверждении перечня выплат, на которые не начисляются страховые взносы и которые не учитываются при определении среднемесячного заработка для исчисления пенсий и пособий по государственному социальному страхованию";
3) в строках 651.00.013А, 651.00.013В, 651.00.013С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.011 и 651.00.012.
В строке 651.00.013D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.013А, 651.00.013В и 651.00.013С.
В строке 651.00.013Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.013D Расчета отчетного периода и 651.00.013Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.014А, 651.00.014В и 651.00.014С указывается ставка отчислений в фонд государственного социального страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.015А, 651.00.015В, 651.00.015С указываются суммы отчислений в фонд государственного социального страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.013 и 651.00.014.
В строке 651.00.015D указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.015А, 651.00.015В и 651.00.015С.

651.00.011D жолында 651.00.011А, 651.00.011В және 651.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.011Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.011D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.012А, 651.00.012В, 651.00.012С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.012D жолында 651.00.012А, 651.00.012В және 651.00.012С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.012Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.012D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.012Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі "Сақтандыру жарнасы есептелмейтiн және мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру бойынша зейнетақы мен жәрдемақы есептеу үшiн орташа жалақыны анықтаған кезде есепке алынбайтын төлемдер тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы N 419 қаулысында келтірілген;
3) 651.00.013А, 651.00.013В, 651.00.013С жолдарында 651.00.011 және 651.00.012 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013D жолында 651.00.013А, 651.00.013В және 651.00.013С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.013D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.013Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.014А, 651.00.014В, 651.00.014С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.015А, 651.00.015В, 651.00.015С жолдарында 651.00.013 және 651.00.014 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.015D жолында 651.00.015А, 651.00.015В және 651.00.015С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.015Е указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.015D Расчета отчетного периода и 651.00.015Е Расчета за предыдущий отчетный период.
12. В разделе "Обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий":
1) в строках 651.00.016А, 651.00.016В, 651.00.016С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.016D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.016А, 651.00.016В и 651.00.016С.
В строке 651.00.016Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.016D Расчета отчетного периода и 651.00.016Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.017А, 651.00.017В, 651.00.017С указываются суммы выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.017D указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.017А, 651.00.017В и 651.00.017С.
В строке 651.00.017Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.017D Расчета отчетного периода и 651.00.017Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий, приведен в пункте 11 Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 года N 1120;
3) в строках 651.00.018А, 651.00.018В, 651.00.018С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.016 и 651.00.017.
В строке 651.00.018D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.018А, 651.00.018В и 651.00.018С.
В строке 651.00.018Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.018D Расчета отчетного периода и 651.00.018Е Расчета за предыдущий отчетный период;

651.00.015Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.015D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.015Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
12. "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 651.00.016А, 651.00.016В, 651.00.016С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016D жолында 651.00.016А, 651.00.016В және 651.00.016С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.016D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.016Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.017А, 651.00.017В, 651.00.017С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017D жолында 651.00.017А, 651.00.017В және 651.00.017С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.017D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.017Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiнің 11-тармағында келтірілген;
3) 651.00.018А, 651.00.018В, 651.00.018С жолдарында 651.00.016 және 651.00.017 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018D жолында 651.00.018А, 651.00.018В және 651.00.018С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.018D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.018Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;

4) в строках 651.00.019А, 651.00.019В и 651.00.019С указывается ставка обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.020А, 651.00.020В, 651.00.020С указываются суммы обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.018 и 651.00.019.
В строке 651.00.020D указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.020А, 651.00.020В и 651.00.020С.
В строке 651.00.020Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.020D Расчета отчетного периода и 651.00.020Е Расчета за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Сумма отчислений - всего":
в строках 651.00.021А, 651.00.021В, 651.00.021С указываются суммы отчислений во все вышеуказанные фонды, определяемые как сумма соответствующих строк 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 и 651.00.020, и уменьшенные на сумму социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования Республики Казахстан в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
В строке 651.00.021D указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.021А, 651.00.021В и 651.00.021С.
В строке 651.00.021Е указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.021D Расчета отчетного периода и 651.00.021Е Расчета за предыдущий отчетный период.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) В поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса;

4) 651.00.019А, 651.00.019В, 651.00.019С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.020А, 651.00.020В, 651.00.020С жолдарында 651.00.020 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі.
651.00.020D жолында 651.00.020А, 651.00.020В және 651.00.020С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
651.00.020Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.020D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.020Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
13. "Аударымдар сомасы - барлығы" бөлімінде:
651.00.021А, 651.00.021В, 651.00.021С жолдарында 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 және 651.00.020 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасына азайтылған жоғарыда көрсетілген барлық қорлардағы аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.021D жолында 651.00.021А, 651.00.021В және 651.00.021С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.021Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.021D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.021Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;

4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика, в который представлен Расчет со-гласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 651.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по земельному налогу,
налогу на транспортные средства и налогу на имущество
(Форма 700.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по земельному налогу, налогу на транспортные средства и налогу на имущество (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налогоплательщиками земельного налога, налога на транспортные средства и налога на имущество.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.03), которые содержат информацию об объектах обложения и объектах, связанных с обложением земельным налогом, налогом на транспортные средства и налогом на имущество.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.

4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 651.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жер салығы, көлік құралдары салығы және мүлік
салығы бойынша Декларацияны жасау ережелері
(700.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 12, 13, 14-бөлімдеріне сәйкес әзірленген және салық төлеушілердің жер салығын, көлік құралдары салығын және мүлік салығын есептеу мен уақтылы төлеуіне арналған Жер салығы, көлік құралдары салығы және мүлік салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және жер салығы, көлік құралдары салығы және мүлік салығы ережелерімен байланысты бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшалардан (700.01-ден 700.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.

4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
6. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению.
7. Приложение заполняется отдельно за каждый объект налогообложения и объект, связанный с налогообложением.
8. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, Декларация и соответствующие к ней приложения заполняются лизингополучателем.
По объектам обложения земельным налогом и налогом на имущество, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Расчет заполняется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
9. По объектам обложения налогом на имущество, переданным по договору концессии, Расчет заполняется концессионером.
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
11. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
13. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 700.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Налоговым периодом для представления Декларации является отчетный год;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;

4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды. Қосымшаларда көрсетілуге тиіс деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымша тапсырылмайды.
6. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
7. Қосымша әрбір салық салу объектісі мен салық салуға байланысты объекті үшін бөлек толтырылады.
8. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша Декларацияны және оған тиісті қосымшаларды лизинг алушы толтырады.
Пайлық инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiретiн жер салығы мен мүлік салығы салынатын объектiлер бойынша Декларацияны пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады.
9. Концессия шарты бойынша берілген мүлік салығы салынатын объектілер бойынша Декларацияны концессионер толтырады.
10. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) Декларация қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен салық төлеуші почта арқылы почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (700.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) салық кезеңі - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларацияны беру үшін есепті жыл салық кезеңі болып табылады;
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;

4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые по приобретенным объектам обложения земельным налогом, налогом на транспортные средства и налогом на имущество.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской, адвокатской (нотариальной) деятельности;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) налоговый режим, в котором налогоплательщик осуществляет свою деятельность. В данных ячейках указывается один из следующих кодов вида налогового режима, с применением которого налогоплательщик осуществляет свою деятельность:
01 - юридические лица, осуществляющие деятельность в общеустановленном порядке;
02 - юридические лица осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
03 - юридические лица, осуществляющие расчеты с бюджетом в специальном налоговом режиме для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции;
04 - индивидуальные предприниматели;

4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ торкөздерінде ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" торкөздерінде осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы торкөздерінің сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер жер салығы, көлік салығы және мүлік салығы салынатын сатып алынған объекті бойынша алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған), кәсіпкерлік, адвокаттық (нотариалдық) қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) салық төлеуші өз қызметін жүзеге асыратын салық режимі. Аталған торкөздерде салық төлеуші қолдана отырып өз қызметін жүзеге асыратын салық режим түрлерінің мынадай кодтарының бірі көрсетіледі:
01 - жалпы белгіленген тәртіппен қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
02 - заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалған жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
03 - ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимінде бюджетпен есеп айырысатын заңды тұлғалар;
04 - жеке кәсіпкерлер;

8) указывается дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
9) указывается регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом Республики Казахстан.
Ячейки 8 и 9 заполняются налогоплательщиками, осуществляющими деятельность по контрактам на недропользование, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке. Недропользователи, для которых предусмотрена необходимость ведения раздельного учета, составляют отдельную Декларацию по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, если иное не предусмотрено контрактом на недропользование. При этом, по каждому контракту на недропользование представляется отдельная Декларация;
10) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
11) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
12) количество представленных приложений.
Указывается количество страниц представленных приложений по формам:
в строке А - по приложению 700.01;
в строке В - по приложению 700.02.
15. В разделе "Земельный налог":
1) в строке 700.00.001 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.01.017 по всем формам 700.01;
2) в строке 700.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.01.018 по всем формам 700.01;
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.001, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.002, в строке 700.00.003 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.001 и 700.00.002;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.002, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.001, в строке 700.00.004 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.002 и 700.00.001.
16. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.00.005 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.02.013 по всем формам 700.02;
2) в строке 700.00.006 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период. В строку 700.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 701.01.001;

8) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;
9) келісім-шарттың Қазақстан Республикасының Құзыретті органы берген тіркеу нөмірі көрсетіледі.
8 және 9-торкөздерді қызметін заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалған жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар бойынша жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. Бөлек есеп жүргізу қажеттілігі көзделген жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын пайдалануға келісім-шартта өзгеше көзделмесе келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша бөлек Декларация жасайды. Бұл ретте, жер қойнауын пайдалануға әрбір келісім-шарт бойынша жеке Декларация тапсырылады;
10) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті тор көздері белгіленеді;
12) қосымшалардың саны.
700.01 және 700.02 нысандар бойынша берілген қосымшалар беттерінің саны көрсетіледі:
А жолында - 700.01;
В жолында - 700.02.
15. "Жер салығы" бөлімінде:
1) 700.00.001 жолында 700.01 барлық нысандары бойынша 700.01.017 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.002 жолында 700.01 барлық нысандары бойынша 700.01.018 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.00.001 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.002 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.003 жолында 700.00.001 және 700.00.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
4) егер 700.00.002 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.001 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.004 жолында 700.00.002 және 700.00.001 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі.
16. "Көлік құралдары салығы" бөлімінде:
1) 700.00.005 жолында 700.02 барлық нысандары бойынша 700.02.013 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.006 жолында салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. 700.00.006 жолында 701.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.005, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.006, в строке 700.00.007 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.005 и 700.00.006;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.006, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.005, в строке 700.00.008 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.006 и 700.00.005.
17. В разделе "Налог на имущество":
1) в строку 700.00.009 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.03.018 по всем формам 700.03;
2) в строке 700.00.010 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк (701.02.005 + (701.03.007 - 701.03.015 по всем представленным формам 701.03 за налоговый период));
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.009, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.010, в строке 700.00.011 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.009 и 700.00.010;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.010 больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.009, в строке 700.00.012 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.010 и 700.00.009.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщика либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

3) егер 700.00.005 жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.006 жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.007 жолында 700.00.005 және 700.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, азайтылатын салық сомасы көрсетіледі.
17. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.009 жолында барлық 700.03 нысандары бойынша 700.03.018 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.010 жолында салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. 700.00.010 жолына 701.00.007 жолында көрсетілген сома плюс (минус) 701.01.019 жолында (салық кезеңі үшін барлық табыс етілген 701.01-нысандары бойынша) көрсетілген сома көшіріледі;
3) 700.00.011 жолында 700.00.009 және 700.00.010 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, төленуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
4) егер, 700.00.010 жолында көрсетілген есептелген салық 700.00.009 жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдерден аз жағдайында, 700.00.012 жолында 700.00.010 және 700.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын азайтылатын салық сомасы көрсетіледі.
18. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты қамтылуы тиіс;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;

4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогоплательщика, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларацию в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения "Земельный налог"
(Форма 700.01)
19. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 12 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется за каждый земельный участок, находившийся на правах собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода. В случае если приложение составляется за земельные участки, занятые рынками (кроме рынков по продаже скота), то составляется два приложения: за часть земельного участка, занятого торговыми рядами, и за остальную часть земельного участка.
20. В разделе "Исчисление земельного налога":
1) в строке 700.01.001 указывается местонахождение земельного участка (при общей долевой собственности на земельный участок - земельная доля), являющегося объектом обложения земельным налогом в соответствии со статьями 326 и 327 Налогового кодекса;
2) в строке 700.01.002 указывается кадастровый номер на основании правоудостоверяющих документов;
3) в строке 700.01.003 указывается дата возникновения права на земельный участок в соответствии с положениями земельного законодательства Республики Казахстан на основании правоустанавливающих документов (правовые акты исполнительных органов о предоставлении права на земельный участок, договоры купли-продажи (мены, дарения или иной сделки об отчуждении земельного участка) и решения судебных органов о признании права частной собственности на земельный участок, права землепользования и иных вещных прав на землю;

4) декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Жер салығы - 700.01-нысанын жасау
19. Осы қосымша Салық кодексінің 12-бөліміне сәйкес заңды тұлғалардың жер салығын есептеуіне арналған. Салық төлеуші 700.01 нысанын салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытша жер пайдалану құқығында болған әрбір жер теліміне жасайды. Егер базар (мал сату бойынша базарлардан басқа) орналасқан жер телімдері үшін қосымшалар жасалатын жағдай болса, онда екі қосымша жасалады: сауда қатарлары орналасқан жер телімі бөлігі үшін, және жер телімінің қалған бөлігі үшін.
20. "Жер салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.01.001 жолында Салық кодексінің 326 және 327-баптарына сәйкес жер телімімен салық салу объектісі болып табылатын жер телімінің атауы, орналасқан жері (жер теліміне жалпы үлестік меншік кезінде - жер үлесі) көрсетіледі;
2) 700.01.002 жолында құқық растаушы құжаттардың негізінде кадастрлық нөмір көрсетіледі;
3) 700.01.003 жолында растаушы құжаттардың негізінде Қазақстан Республикасының жер заңнамасының ережелеріне сәйкес (теліміне құқық беру туралы жергілікті атқарушы органның құқықтық актілері, сату-сатып алу шарттары (айырбас, сыйға тарту немесе жер телімін иеліктен шығару туралы өзге де мәміле) және жер теліміне жеке меншік құқығын, жер пайдалану құқығын және өзге де заттай құқықтарды тану туралы сот органдарының шешімдерінің негізінде жер теліміне құқық туындау күні көрсетіледі;

4) в строке 700.01.004 указывается дата прекращения права на земельный участок в соответствии с положениями земельного законодательства Республики Казахстан на основании подтверждающих документов;
5) в случае уплаты налогоплательщиком земельного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 325 Налогового кодекса, строки 700.01.003 и 700.01.004 не заполняются;
6) в строке 700.01.005 указывается количество месяцев владения или пользования земельным участком в налоговом периоде;
7) в строке 700.01.006 указывается категория земель в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан. При этом используются следующие условные обозначения:
ЗСХ-1 - земли сельскохозяйственного назначения - земли степной и сухостепной зон;
ЗСХ-2 - земли сельскохозяйственного назначения - земли полупустынной, пустынной и предгорно-пустынной зон;
ЗНП-ЖФ - земли населенных пунктов, занятые жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
ЗНП - земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
ЗНП-ПУ - земли населенных пунктов - придомовые земельные участки;
ЗП - земли промышленности, расположенные вне населенных пунктов;
ЗП-НП - земли промышленности, расположенные в черте населенных пунктов;
ЗООПТ-СХ-1 или ЗООПТ-СХ-2 - земли особо охраняемых природных территорий, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗООПТ - земли особо охраняемых природных территорий, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
ЗЛФ-СХ-1 или ЗЛФ-СХ-2 - земли лесного фонда, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗЛФ - земли лесного фонда, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
ЗВФ-СХ-1 или ЗВФ-СХ-2 - земли водного фонда, используемые в сельскохозяйственных целях;
ЗВФ - земли водного фонда, используемые в иных целях помимо сельскохозяйственных;
8) в строке 700.01.007 указывается балл бонитета почвы земельного участка на основании правоудостоверяющих документов (акт на право частной собственности на земельный участок, акт на право постоянного землепользования и акт на право временного (возмездного, безвозмездного) землепользования);
9) в строке 700.01.008 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с правоудостоверяющими документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 2 статьи 325 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании. В случае отсутствия правоудостоверяющих документов на земельный участок определение площади осуществляется на основании заключений юридических и физических лиц (имеющих соответствующие лицензии), производившие обмер земельного участка;

4) 700.01.004 жолында растаушы құжаттар негізінде Қазақстан Республикасының жер заңдары ережелеріне сәйкес жер теліміне құқықты тоқтату күні көрсетіледі;
5) Салық кодексінің 325-бабының 2-тармағына сәйкес салық төлеуші жер салығын төлеген жағдайда, 700.01.003 және 700.01.004 жолдары толтырылмайды;
6) 700.01.005 жолында салық кезеңінде жер телімін иелену немесе пайдалану айларының саны көрсетіледі;
7) 700.01.006 жолында Қазақстан Республикасының жер заңдарына сәйкес жер санаты көрсетіледі. Бұл ретте, мынадай шартты белгілер пайдаланылады:
АМЖ-1 - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - далалық және жазықтық құрғақ далалық аймақ жерлері;
АМЖ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - жартылай шөлді, шөлді және тау алды шөлді аймақтарының жерлері;
ЕМПЖ-ҮҚ - үй қорындағы елді мекен пункттерінің жерлері, оның ішінде оның жанындағы құрылыстармен және ғимараттармен;
ЕМПЖ - үй қорындағы жерлерден басқа елді мекен пунктерінің жерлері, оның ішінде оның жанындағы құрылыстармен және ғимараттармен;
ЕМПЖ-ҮЖЖУ - елді мекен пунктерінің жерлері - үй жанындағы жер учаскелері;
ӨЖ - елді мекендерден тыс орналасқан өнеркәсіп жерлері;
ӨЖ-ЕМ - елді мекендер аумағында орналасқан өнеркәсіп жерлері;
ЕҚТАЖ-АУМ-1 және ЕҚТАЖ-АУМ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері;
ЕҚТАЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері;
ОҚЖ-АУМ-1 және ОҚЖ-АУМ-2 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын орман қорының жерлері;
ОҚЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын орман қорының жерлері;
СҚЖ-АУМ-1 немесе СҚЖ-АУМ-1 - ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын су қорының жерлері;
СҚЖ - ауыл шаруашылығынан басқа өзге де мақсатта пайдаланылатын су қорының жерлері;
8) 700.01.007 жолында құқық растаушы құжаттардың (жер теліміне жеке меншік құқығына акт, тұрақты жер пайдалану құқығына акт және уақытша (ақылы, тегін) жер пайдалану құқығына акт) негізінде жер телімі топырағының бонитет баллы көрсетіледі;
9) 700.01.008 жолында жер теліміне құқықты куәландыратын құжаттарға сәйкес жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі. Салық кодексінің 325-бабының 2-тармағымен айқындалған салық төлеушілер нақты иелену мен пайдаланудағы жер телімінің жалпы көлемін көрсетеді. Жер теліміне құқық куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда аумақты айқындау жер телімін өлшеуді жүргізген жеке және заңды тұлғалардың (тиісті лицензиялары бар) қорытындыларының негізінде жүзеге асырылады;

10) в строке 700.01.009 указывается площадь земельного участка, не облагаемая земельным налогом в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 123 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", действующего в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", или пунктом 2 статьи 326 Налогового кодекса;
11) в строке 700.01.010 указывается площадь земельного участка, подлежащего обложению земельным налогом, определяемая как разница строк 700.01.008 и 700.01.009;
12) в строке 700.01.011 указывается базовая ставка земельного налога в соответствии с главой 54 Налогового кодекса;
13) в строке 700.01.012 указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 338 Налогового кодекса;
14) в строке 700.01.013 указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, рынки за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 337 Налогового кодекса;
15) в строке 700.01.014 указывается коэффициент, установленный пунктами 2 или 2-2 статьи 338 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
16) в строке 700.01.015 указывается коэффициент, установленный статьей 355 Налогового кодекса, для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
17) в строке 700.01.016 указывается ставка земельного налога с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в строках 700.01.012, 700.01.013, 700.01.014 и 700.01.015;
18) в строке 700.01.017 указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: ((700.01.010 х 700.01.016)/12 х 700.01.005);
19) в строке 700.01.018 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период по указанному земельному участку. Строка 700.01.018 определяется как значение графы F Расчета текущих платежей по земельному налогу (701.00), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значение графы F по всем формам Расчета текущих платежей по земельному налогу, представленного при изменении налоговых обязательств (701.00) по указанному земельному участку в течение налогового периода;
20) в случае превышения суммы земельного налога, указанной в строке 700.01.017, над суммой исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженной в строке 700.01.018, в строке 700.01.019 указывается сумма налога к начислению (+), в обратном случае отражению в строке подлежит сумма налога к уменьшению (-);

10) 700.01.009 жолында "Салық кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Заңына сәйкес қолданыстағы Салық кодексінің 326-бабының 2-тармағына сәйкес, сондай-ақ, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 123-бабындағы 2-тармақтың 5) тармақшасына сәйкес жер салығы салынбайтын жер телімінің көлемі көрсетіледі;
11) 700.01.010 жолында 700.01.008 және 700.01.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, жер салығымен салық салынатын жер телімінің көлемі көрсетіледі;
12) 700.01.011 жолында Салық кодексінің 54-тарауына сәйкес жер салығының базалық ставкасы көрсетіледі;
13) 700.01.012 жолында Салық кодексінің 338-бабының 1-тармағына сәйкес есепті салық кезеңіне жергілікті өкілетті органның шешімімен белгіленген жер салығының ставкасын төмендету немесе көтеру ставкасы көрсетіледі;
14) 700.01.013 жолында Салық кодексінің 337-бабына сәйкес есепті салық кезеңіне жергілікті өкілетті органның шешімімен белгіленген автотұрақтарға, автомай құю станциялары мен рыноктарға арналған жер теліміне жер салығының ставкасын көтеру мөлшері көрсетіледі;
15) 700.01.014 жолында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің 338-бабының 2 және 2-2-тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
16) 700.01.015 жолында арнаулы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған, Салық кодексінің 355-бабында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
17) 700.01.016 жолында 700.01.012, 700.01.013, 700.01.014 және 700.01.015 жолдарында көзделген базалық салық ставкасын түзетумен ескеріп жер салығының ставкасы көрсетіледі;
18) 700.01.017 (700.01.010 х 700.01.016) / 12 х 700.01.005 формуласы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
19) 700.01.018 жолында көрсетілген жер учаскесі бойынша салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. 700.01.018 жолы салық төлеуші жер салығы бойынша жыл басына ұсынған Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің F бағанының мәні алу (қосу) көрсетілген жер учаскесі бойынша салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.00) мәні ретінде айқындалады;
20) 700.01.017 жолында көрсетілген жер салығы сомасының 700.01.018 жолында көрсетілген есепті салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан асып кеткен жағдайда, 700.01.019 жолында есептеуге салық сомасы (+), кері жағдайда жолда азайтылатын салық сомасы (-) көрсетіледі;

21) в строке 700.01.020 указывается соответствующий код бюджетной классификации земельного налога, утвержденный уполномоченным государственным органом.
21. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
4. Составление приложения "Налог на транспортные средства"
(Форма 700.02)
22. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется налогоплательщиком на каждое транспортное средство, имеющееся на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления в течение налогового периода. При наличии идентичных транспортных средств (одной модели, с одинаковым объемом двигателя, грузоподъемностью, количеством посадочных мест, мощностью двигателя, сроком эксплуатации) составляется одна форма с указанием их общего количества в строке 700.02.012.
23. Налогоплательщики, работающие по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке, согласно которым Республикой Казахстан гарантируется стабильность налогового режима, исчисление и уплату налога производят в соответствии с условиями названного контракта и в соответствующих строках данного приложения отражают показатели (месячный расчетный показатель, минимальная месячная заработная плата, ставки, поправочный коэффициент), определенные условиями контракта.
24. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) в строке 700.02.001 указывается транспортное средство, являющееся объектом обложения в соответствии со статьей 346 Налогового кодекса.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 346 Налогового кодекса. В зависимости от вида транспортного средства отмечается соответствующая ячейка:
А - Легковые автомобили;
В - Грузовые, специальные автомобили;
С - Самоходные машины и механизмы на пневматическом ходу;
D - Автобусы;
E - Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда;
F - Катера, суда, буксиры, баржи, яхты;
G - Летательные аппараты;
2) в строке 700.02.002 указывается год выпуска транспортного средства;
3) в строке 700.02.003 указывается фактический период (количество месяцев) владения транспортным средством на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, в том числе по транспортным средствам, не состоявшим ранее на учете в Республике Казахстан;
4) в строке 700.02.004 указываются соответствующие единицы измерения:
объем двигателя легкового автомобиля - в кубических сантиметрах;
грузоподъемность грузовых и специальных автомобилей - в тоннах;
количество посадочных мест автобусов;
мощность двигателя катеров, судов, буксиров, барж, яхт - в лошадиных силах;
мощность двигателя маломерных судов и летательных аппаратов - в киловаттах;

21) 700.01.020 жолында уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген жер салығының бюджеттік жіктемесінің тиісті коды көрсетіледі.
21. "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. Көлік құралдары салығы - 700.02-нысанын жасау
22. Осы нысан Салық кодексінің 13-бөліміне сәйкес заңды тұлғалардың көлік құралдары салығын есептеуге арналған. 700.02 нысанын салық төлеуші әрбір көлік құралына жасайды. Ұқсас көлік құралдары болған жағдайда, (бір үлгі, бірдей двигатель көлемі, отырғызу орындарының саны, двигатель қуаты, пайдалану мерзімі) есептен шыққан және (немесе) сатып алынған көлік құралдарынан басқа, 700.02.012 жолындағы олардың жалпы санын көрсете отырып бір нысан жасалады.
23. Қазақстан Республикасы салық режимінің тұрақтылығына кепілдік беретін заңдарда белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілер, салықты есептеу мен төлеуді, аталған келісім-шарттың талаптарына сәйкес жүргізеді және осы қосымшаның тиісті жолдарында келісім-шарттың талаптарында белгіленген көрсеткіштерді (айлық есептік көрсеткіш, ең кіші айлық еңбек ақы, ставкалар, түзету коэффициенті) көрсетеді.
24. "Көлік құралдарына салықты есептеу" бөлімінде:
1) 700.02.001 жолында Салық кодексінің 346-бабына сәйкес салық салу объектісі болып табылатын көлік құралы көрсетіледі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 346-бабына сәйкес толтырылады. Көлік құралының түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді:
А - Жеңiл автомобильдер
B - Жүк таситын арнаулы автомобильдер
C - Өздiгiнен жүретiн машиналар мен пневматикалық жүрiстегi механизмдер
D - Автобустар
E - Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, көлемі шағын кемелер
F - Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар
G - Ұшу аппараттары;
2) 700.02.002 жолында көлік құралының шыққан жылы көрсетіледі;
3) 700.02.003 жолында меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы, соның ішінде Қазақстан Республикасында бұрын есепте тұрмаған көлік құралын нақты иелену кезеңі (айлар саны) көрсетіледі;
4) 700.02.004 жолында өлшеудің тиісті бірліктері:
жеңіл автомобиль двигателінің көлемі - шаршы сантиметрлерде;
жүк және арнайы автомобильдерінің жүк көтерімділігі - тоннада;
автобустардың отырғызу орындарының саны;
катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар двигательдерінің қуаты - ат күшінде;
шағын көлемді кемелер мен ұшу аппараттары двигателінің қуаты - киловаттарда көрсетіледі;

5) в строке 700.02.005 указывается ставка налога на транспортные средства в соответствии с пунктом 1 статьи 347 Налогового кодекса.
6) в строке 700.02.006 указывается размер месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на день уплаты налога.
7) в строке 700.02.007 указывается превышение объема двигателя легковых автомобилей свыше 1500 по 2000 куб.см., свыше 2000 по 2500 куб.см., свыше 2500 по 3000 куб.см., свыше 3000 по 4000 куб.см. в соответствии с пунктом 2 статьи 347 Налогового кодекса;
8) в строке 700.02.008 указывается сумма налога, определяемого по легковым автомобилям по формуле: (700.02.005 х 700.02.006 + 700.02.007 х 7 тенге), для остальных транспортных средств и летательных аппаратов по формуле: (700.02.005 х 700.02.006);
9) в строке 700.02.009 указывается соответствующий поправочный коэффициент, установленный в пунктах 3, 4, 5 и 7 статьи 347 Налогового кодекса;
10) в строке 700.02.010 указывается сумма налога за налоговый период с учетом поправочного коэффициента, определяемая путем умножения строк 700.02.008 и 700.02.009;
11) в строке 700.02.011 указывается сумма налога за фактический период владения, определяемая как (700.02.010/12 х 700.02.003). В случае если фактический период владения составляет 12 месяцев, то в строку 700.02.011 переносится сумма, отраженная в строке 700.02.010;
12) в строке 700.02.012 указывается количество идентичных транспортных средств, по которым составляется данная форма;
13) в строке 700.02.013 указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, определяемая путем умножения строк 700.02.011 и 700.02.012.
25. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
5. Составление приложения "Налог на имущество"
(Форма 700.03)
26. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на имущество в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса. В случае если в течение налогового периода исчисление налога на имущество осуществлялось в нескольких налоговых режимах (по специальному налоговому режиму, по налоговому режиму на территории специальной экономической зоны, в общеустановленном порядке и другое), то приложение составляется отдельно по каждому налоговому режиму. При этом при исчислении налога применяются соответствующие ставки по каждому налоговому режиму.
27. В разделе "Исчисление балансовой стоимости основных средств и нематериальных активов":

5) 700.02.005 жолында Салық кодексінің 347-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген көлік құралына салық ставкасы көрсетіледі;
6) 700.02.006 жолында салықты төлеу күніне сәйкес қаржы жылы үшін республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі;
7) 700.02.007 жолында Салық кодексінің 347-бабының 2-тармағына сәйкес 1500-ден астам - 2000 шаршы см-гі, 2000-нан астам - 2500 шаршы см-гі, 2500-ден астам - 3000 шаршы см-гі, 3000-нан астам 4000 шаршы см-гі жеңіл автомобиль двигателі көлемінің асуы көрсетіледі;
8) 700.02.008 жолында 700.02.005 жолында жеңіл автомобиль бойынша 700.02.005 х 700.02.006 + 700.02.007 х 7 теңге, қалған көлік құралдары мен ұшу аппараттары үшін 700.02.005 х 700.02.006 ретінде айқындалған салық сомасы көрсетіледі;
9) 700.02.009 жолында Салық кодексінің 347-бабының 3, 4, 5 және 7-тармақтарында белгіленген тиісті түзету коэффициенті көрсетіледі;
10) 700.02.010 жолында 700.02.008 және 700.02.009 жолдарын көбейту жолымен айқындалатын түзету коэффициентін ескеріп есепті салық кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
11) 700.02.011 жолында 700.02.010/12 х 700.02.003 ретінде айқындалатын иеленудің нақты кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі. Егер нақты иелену кезеңі 12 ай құраған жағдайда, онда 700.02.011 жолына 700.02.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 700.02.012 жолында осы нысан жасалатын көлік құралдарының саны көрсетіледі;
13) 700.02.013 жолында 700.02.011 және 700.02.012 жолдарын көбейту жолымен айқындалатын көлік құралдарының санын ескеріп салық сомасы көрсетіледі.
25. "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5. Мүлік салығы - 700.03-нысанын жасау
26. Осы нысан Салық кодексінің 14-бөліміне сәйкес заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің мүлік салығын есептеуге арналған. Егер салық кезеңі ішінде мүлік салығын есептеу бірнеше салық режимдерінде (арнаулы салық режимі бойынша, арнайы экономикалық аумақтағы салық режимі бойынша, жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және тағы да басқа) жүзеге асырылса, онда қосымша әр салық режимі бойынша бөлек жасалады. Бұл ретте, салықты есептеу кезінде әр салық режимі бойынша тиісті ставка қолданылады.
27. "Салық салу объектілерінің баланстық құнын есептеу" бөлімінде:

1) в графе А строк с 700.03.001 по 700.03.013 указывается балансовая стоимость основных средств по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода, первое число каждого месяца налогового периода и на конец налогового периода, за исключением основных средств, не являющихся объектом налогообложения;
2) в графе В строк с 700.03.001 по 700.03.013 указывается балансовая стоимость нематериальных активов по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода, первое число каждого месяца налогового периода и на конец налогового периода;
3) в строке 700.03.014А указывается балансовая стоимость основных средств, определяемая как сумма строк с 700.03.001А по 700.03.013А;
4) в строке 700.03.014В указывается балансовая стоимость нематериальных активов, определяемая как сумма строк с 700.03.001В по 700.03.013В;
5) в строке 700.03.015А указывается балансовая стоимость основных средств, порядок налогообложения которых установлен статьями 138 - 140-6 Налогового кодекса;
6) в строке 700.03.015В указывается балансовая стоимость зданий и сооружений, построенных на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" в период ее функционирования, в соответствии с частью 2 статьи 132 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", действующей в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
28. В разделе "Исчисление налога на имущество":
1) в строке 700.03.016 указывается среднегодовая балансовая стоимость основных средств и нематериальных активов в соответствии с пунктом 2 статьи 354 Налогового кодекса;
2) в строке 700.03.017 указывается ставка налога на имущество, установленная статьей 355 Налогового кодекса;
3) в строке 700.03.018 указывается сумма налога, определяемого путем умножения среднегодовой балансовой стоимости основных средств и нематериальных активов, отраженной в строке 700.03.016 на ставку налога, указанную в строке 700.03.017. Сумма налога, исчисленная за налоговый период, в строке 700.03.018 по всем формам 700.03 переносится в строку 700.00.009.
29. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 700.00, 700.01, 700.02, 700.03 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета текущих платежей по земельному налогу

1) 700.03.001 - 700.03.013 жолдарының А бағанында салық салу объектісі болып табылмайтын есепті салық кезеңінің басына, есепті салық кезеңінің әр айының бірінші күніне және есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректері бойынша негізгі қаражаттардың баланстық құны көрсетіледі;
2) 700.03.001 - 700.03.013 жолдарының В бағаны есепті салық кезеңінің басына, есепті салық кезеңінің әр айының бірінші күніне және есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректері бойынша материалдық емес активтердің баланстық құны көрсетіледі;
3) 700.03.014А жолында 700.03.001А - 700.03.013А жолдарының сомасы ретінде айқындалатын негізгі қаражаттардың баланстық құны көрсетіледі;
4) 700.03.014В жолында 700.03.001В - 700.03.013В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын материалдық емес активтердің баланстық құны көрсетіледі;
5) 700.03.015А жолында Салық кодексінің 138-140-6-баптарымен белгіленген тәртіпте салық салынатын негізгі қаражаттардың баланстық құны көрсетіледі;
6) 700.03.015В жолында "Салық кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Заңына сәйкес қолданылатын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 132-бабындағы 2-бөлікке сәйкес оның қызмет ету кезеңіне "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында салынған үй-жайлар мен құрылыстардың баланстық құны көрсетіледі.
28. "Мүлік салығын есептеу" бөлімінде:
1) 700.03.016 жолында Салық кодексінің 354-бабының 2-тармағына сәйкес негізгі қаражаттар мен материалдық емес активтердің орташа жылдық баланстық құны көрсетіледі;
2) 700.03.017 жолында Салық кодексінің 355-бабымен белгіленген мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
3) 700.03.018 жолында 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына 700.03.016 жолында көрсетілген негізгі қаражаттар мен материалдық емес активтердің орташа жылдық баланстық құнын көбейту жолымен айқындалатын салық сомасы көрсетіледі. Барлық 700.03 нысандары бойынша 700.03.018 жолындағы салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.009 жолына көшіріледі.
29. "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 700.00-700.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер
Есебін жасау ережелері

(Форма 701.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления налогоплательщиками Расчета текущих платежей по земельному налогу (далее - Расчет), предназначенного для исчисления земельного налога, по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода.
2. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Расчет заполняется отдельно за каждый объект налогообложения.
6. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, Расчет заполняется лизингополучателем.
По объектам, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Расчет заполняется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
По объектам, переданным по договору концессии, Расчет заполняется концессионером.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки.
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
9. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 701.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами).
Ячейка квартал заполняется при представлении вида Расчета "При изменении налоговых обязательств". Указывается квартал в котором произошли изменения.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;

(701.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 12 бөліміне сәйкес әзірленген және салық төлеушілердің салық кезеңінің басында өздерінде бар салық салу объектілері бойынша жер салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу және уақтылы төлеуге арналған жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есеп әрбір салық салу объектісі бойынша бөлек толтырылады.
6. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша Есепті лизинг алушы толтырады.
Пайлық инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiретiн объектiлер бойынша Есепті пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады.
Концессия шарты бойынша берілген объектілер бойынша Есепті концессионер толтырады.
7. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың бірінші сол жақ торкөзінде "-" - алу таңбасымен белгіленеді.
8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
9. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (701.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) салық кезеңі - Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
"Тоқсан" торкөзі "Салық міндеттемелері өзгерген кезде" Есеп түрін тапсырған кезде толтырылады;
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;

4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется при возникновении у налогоплательщика объектов обложения на праве собственности, праве постоянного землепользования или праве первичного безвозмездного временного землепользования.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "При изменении налоговых обязательств" заполняется изменения налоговых обязательств налогоплательщика. В случае представления дополнительного Расчета при изменении налоговых обязательств налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "Дополнительный" и "При изменении налоговых обязательств";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата.
11. В разделе "Исчисление текущих платежей по земельному налогу":
1) в графе А указаны коды бюджетной классификации земельного налога, утвержденные уполномоченным государственным органом;
2) при наличии нескольких земельных участков одной категории в строках А, В, С, D, E, F, соответствующих коду бюджетной классификации земельного участка, указывается общая сумма текущих платежей по указанным земельным участкам;

4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ торкөздерінде ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" торкөздерінде осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы торкөздерінің сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеушіде меншік құқығында, тұрақты жер пайдалану құқығында немесе алғашқы өтеусiз уақытша жер пайдалану құқығында салық салу объектілері туындаған кезде Есеп берілсе белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есеп жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні.
11. "Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен жер салығының бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
2) жер учаскесінің бюджеттік жіктеме кодына сәйкес келетін бір санаттағы бірнеше жер учаскелері болған кезде А, В, С, D, Е, F бағандарында көрсетілген жер учаскелері бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;

3) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе В напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 20 февраля налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе В напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 20 февраля налогового периода;
4) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе С напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 20 мая налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе С напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 20 мая налогового периода;
5) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 20 августа налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 20 августа налогового периода;
6) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 20 ноября налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 20 ноября налогового периода;
7) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе F указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе F указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) за предстоящий налоговый период.

3) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде В бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 ақпанынан кешіктірмей төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде В бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 ақпанынан кешіктірмей төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
4) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде С бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде С бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде D бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 тамыздан кешіктірмей төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде С бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 тамыздан кешіктірмей төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде Е бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 қарашадан кешіктірмей төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде С бағанында тиісті жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет жіктемесінің кодына қарама-қарсы, салық кезеңінің 20 қарашадан кешіктірмей төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) Салық кезеңінің басында бар объектілер бойынша Есепті табыс ету кезінде F бағанында алдыңғы салық кезеңі үшін төлеуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемелері өзгерген кезде Есепті беру кезінде F бағанында алдыңғы салық кезеңі үшін төлеуге (+), азайтуға (-) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.

5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется при возникновении у налогоплательщика объектов обложения налогом на транспортные средства, находящихся у налогоплательщика на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата.
10. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на транспортные средства":
в строке 701.01.001 указывается общая сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 348-1 Налогового кодекса.
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта налогообложения, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеушінің меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында көлік құралдарына салық салу объектілері туындаған кезде Есеп берілсе белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есеп жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні.
10. "Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 701.01.001 жолында Салық кодексінің 348-1-бабында белгіленген мерзімде төленуге тиісті салық төлеуші есептеген көлік құралдары салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
11. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есепті электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;

11. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на имущество":
1) в строке 701.02.001 указывается балансовая стоимость основных средств на начало налогового периода, определяемая по данным бухгалтерского учета;
2) в строке 701.02.002 указывается балансовая стоимость нематериальных активов на начало налогового периода, определяемая по данным бухгалтерского учета;
3) в строке 701.02.003 указывается балансовая стоимость основных средств и нематериальных активов на начало налогового периода, определяемая как сумма строк 701.02.001 и 701.02.002;
4) в строке 701.02.004 указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
5) в строке 701.02.005 указывается сумма текущих платежей по налогу на имущество, подлежащих уплате за налоговый период, и определяемая как произведение строк 701.02.003 и 701.02.004;
6) в строке 701.02.006 указываются суммы текущих платежей, подлежащие уплате по предстоящим установленным статьей 356 Налогового кодекса срокам.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта налогообложения, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

11. "Мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 701.02.001 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын салық кезеңінің басына негізгі құралдардың баланстық құны көрсетіледі;
2) 701.02.002 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын есепті кезеңде сатып алынған материалдық емес активтердің баланстық құны көрсетіледі;
3) 701.02.003 жолында 701.02.001 және 701.02.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің басына негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің баланстық құны көрсетіледі;
4) 701.02.004 жолында Салық кодексінің 355-бабына сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
5) 701.02.005 жолында салық кезеңі үшін төленуге тиісті және 701.02.003 және 701.02.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 701.02.006 жолында Салық кодексінің 356-бабымен белгіленген алдағы мерзімдер бойынша төленуге жататын ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі.
12. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты қамтылуы тиіс;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;

11. В разделе "Исчисление текущих платежей по приобретенным (переоцененным) основным средствам и нематериальным активам":
1) в строке 701.03.001 указывается первоначальная (балансовая) стоимость приобретенных основных средств за налоговый период, в том числе полученных безвозмездно, поступивших в качестве вклада в уставный капитал, а также стоимость законченного объекта строительства и последующих капитальных вложений, направленных на увеличение стоимости основных средств, определяемая по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода;
2) в строке 701.03.002 указывается первоначальная (балансовая) стоимость нематериальных активов, приобретенных в налоговом периоде, определяемая по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода;
3) в строке 701.03.003 указывается сумма переоценки основных средств и нематериальных активов, направленная на увеличение их стоимости по данным бухгалтерского учета;
4) в строке 701.03.004 указывается первоначальная (балансовая) стоимость основных средств и нематериальных активов, приобретенных в налоговом периоде, и (или) сумма переоценки, произведенной в налоговом периоде, определяемые как сумма строк с 701.03.001 по 701.03.003;
5) в строке 701.03.005 указывается среднегодовая стоимость приобретенных (переоцененных) основных средств и нематериальных активов, определяемая в соответствии с пунктом 7 статьи 356 Налогового кодекса;
6) в строке 701.03.006 указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
7) в строках 701.03.007 указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за налоговый период, определяемая как произведение строк 701.03.005 и 701.03.006;
8) в строке 701.03.008 указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате по предстоящим установленным статьей 356 Налогового кодекса срокам:
в строке А не позднее 20 февраля;
в строке В не позднее 20 мая;
в строке С не позднее 20 августа;
в строке D не позднее 20 ноября.
12. В разделе "Исчисление текущих платежей по выбывшим (переоцененным) основным средствам и нематериальным активам":
1) в строке 701.03.009 указывается балансовая стоимость выбывших в налоговом периоде основных средств, в том числе реализованных, переданных в качестве вклада в уставный капитал и (или) безвозмездно, определяемая по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода;
2) в строке 701.03.010 указывается балансовая стоимость выбывших в налоговом периоде нематериальных активов, определяемая по данным бухгалтерского учета на начало налогового периода;

11. "Сатып алынған (қайта бағаланған) негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 701.03.001 жолында салық кезеңінің басына бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін сатып алынған негізгі құралдардың бастапқы (баланстық) құны, оның ішінде тегін алынған, жарғылық капиталға салым ретінде келіп түскен, сондай-ақ аяқталған құрылыс объектілерінің және негізгі құралдардың құнын ұлғайтуға бағытталған келесі күрделі салымдардың құны көрсетіледі;
2) 701.03.002 жолында салық кезеңінің басына бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын есепті кезеңде сатып алынған материалдық емес активтердің бастапқы (баланстық) құны көрсетіледі;
3) 701.03.003 жолында бухгалтерлік есеп деректері бойынша олардың құнын ұлғайтуға бағытталған негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
4) 701.03.004 жолында салық кезеңінде сатып алынған негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің бастапқы (баланстық) құны және (немесе) 701.03.001-ден 701.03.003-ке дейінгі жолдар сомалары ретінде айқындалатын салық кезеңінде өндірілгендердің қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
5) 701.03.005 жолында Салық кодексінің 356-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын сатып алынған (қайта бағаланған) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің орташа жылдық сомасы көрсетіледі;
6) 701.03.006 жолында Салық кодексінің 355-бабына сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
7) 701.03.007 жолында 701.03.005 және 701.03.006 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) 701.03.008 жолында Салық кодексінің 356-бабында белгіленген алда тұрғандар бойынша төленуге тиісті ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі:
А жолында - 20 ақпан;
В жолында - 20 мамыр;
С жолында - 20 тамыз;
D жолында - 20 қараша.
12. "Шығып қалған (қайта бағаланған) негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 701.03.009 жолында салық кезеңінің басына бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын салық кезеңінде шығып қалған, соның ішінде сатылған, жарғылық капиталға салым ретінде және (немесе) тегін берілген негізгі құралдардың баланстық құны көрсетіледі;
2) 701.03.010 жолында салық кезеңінің басына бухгалтерлік есеп деректері бойынша айқындалатын есепті кезеңде шығып қалған материалдық емес активтердің баланстық құны көрсетіледі;

3) в строке 701.03.011 указывается сумма переоценки основных средств и нематериальных активов, направленная на уменьшение их стоимости;
4) в строке 701.03.012 указывается балансовая стоимость выбывших в налоговом периоде основных средств и нематериальных активов, и (или) сумма переоценки основных средств и нематериальных активов, произведенной в налоговом периоде, определяемые как сумма строк с 701.03.009 по 701.03.011;
5) в строке 701.03.013 указывается среднегодовая стоимость выбывших (переоцененных) основных средств и нематериальных активов, определяемая в соответствии с пунктом 7 статьи 356 Налогового кодекса;
6) в строке 701.03.014 указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
7) в строке 701.03.015 указывается сумма текущих платежей, подлежащих уменьшению за налоговый период, определяемая как произведение строк 701.03.013 и 701.03.014;
8) в строке 701.03.016 указывается сумма текущих платежей, подлежащих уменьшению по предстоящим установленным статьей 356 Налогового кодекса срокам.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет", указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указываются текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта налогообложения, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

3) 701.03.011 жолында олардың құнын азайтуға бағытталған негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
4) 701.03.012 жолында 701.03.009-дан 701.03.011-ге дейінгі жолдар сомалары ретінде айқындалатын салық кезеңінде сатып алынған негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің баланстық құны және (немесе) салық кезеңінде өндірілгендердің қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
5) 701.03.013 жолында Салық кодексінің 356-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын шығып қалған (қайта бағаланған) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің орташа жылдық сомасы көрсетіледі;
6) 701.03.014 жолында Салық кодексінің 355-бабына сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
7) 701.03.015 жолында 701.03.013 және 701.03.014 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін азайтуға жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) 701.03.016 жолында Салық кодексінің 356-бабында белгіленген алда тұрғандар бойынша азайтуға жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
13. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты қамтылуы тиіс;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;

6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 701.03 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по налогу на игорный бизнес
(Форма 710.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на игорный бизнес (далее - Декларация), предназначенной для исчисления суммы налога на игорный бизнес. Декларация составляется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в сфере игорного бизнеса, согласно статье 367-6 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации и приложения к ней (форма 710.01).
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, указанное приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит заполнению.
8. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).

6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 701.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Ойын бизнесіне салық салу бойынша
Декларацияны жасау ережесі
(710.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесіне салық сомасын есептеуіне арналған Ойын бизнесіне салық салу бойынша Декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен және оған қосымшадан (710.01-нысан) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетiлуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде, аталған қосымша толтыруға жатады.
8. Қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асқан жағдайында, қосымшалардың осындай парағы толтырылады.
9. Қосымшаның "жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" - алу белгісімен көрсетіледі.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - дата;
в строке В - номер;
8) количество листов приложения. Указывается количество представленных листов приложения.
14. В разделе "Налог на игорный бизнес":
1) в строке 710.00.001 указывается сумма налога на игорный бизнес, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк 710.01.001 - 710.01.004 приложения;
2) в строке 710.00.002 указывается сумма дополнительного платежа, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период согласно статьи 367-7 Налогового кодекса, которая определяется суммированием показателей строк 710.01.006-710.01.009 приложения.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется физическим лицом, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. Главного бухгалтера" указываются фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған салық қызметi органдарының салық мiндеттемесiн орындау жөнiндегi хабарламасы алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда жер қойнауын пайдаланушы "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеушіні таратқан (қайта құрған), кәсіпкерлік қызметті тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер хабарлама бойынша қосымша Декларация өткізген жағдайда белгіленеді:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
8) келісім-шарттың атауы. Кен орнын көрсетумен келісім-шарттың толық атауы көрсетіледі.
14. "Ойын бизнесі салығы" бөлімінде:
1) 710.00.001 жолында қосымшаның 710.00.001 - 710.00.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтап айқындататын, есепті салық кезеңінде бюджетке төлеуге жататын ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі;
2) 710.00.002 жолында қосымшаның 710.01.006 - 710.01.009 жолдары көрсеткіштерінің қосындысымен айқындалатын, Салық кодексінің 367-7-бабына сәйкес есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын қосымша төлем сомасы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жол "Салық төлеушiнiң аты-жөні" тұруы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағазға түсірілген Декларацияға салық төлеуші, салық агенті (басшы және бас бухгалтер) не оның уәкілетті өкілі қол қоюға, сондай-ақ ол салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен расталуға тиіс. Декларация электронды түрде жасалған кезде электрондық құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталуға тиіс;
4) декларацияны өткізген күні. Декларацияны өткізген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;

6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения
16. В разделе "Налог на игорный бизнес":
1) в строке 710.01.001 указываются данные по игровым столам, являющимся объектами обложения налогом на игорный бизнес:
в строке 710.01.001А указывается количество объектов обложения налога на игорный бизнес - игровых столов;
в строке 710.01.001В указывается соответствующая ставка налога на игорный бизнес, применяемая к игровым столам;
в строке 710.01.001С указывается сумма налога на игорный бизнес, определяемая путем применения соответствующей ставки налога на игорный бизнес к количеству игровых столов по формуле (710.01.001А х 710.01.001В);
2) в строке 710.01.002 указываются данные по игровым автоматам, являющимся объектами обложения налогом на игорный бизнес:
в строке 710.01.002А указывается количество объектов обложения налога на игорный бизнес - игровых автоматов;
в строке 710.01.002В указывается соответствующая ставка налога на игорный бизнес, применяемая к игровым автоматам;
в строке 710.01.002С указывается сумма налога на игорный бизнес, определяемая путем применения соответствующей ставки налога на игорный бизнес к количеству игровых автоматов по формуле (710.01.002А х 710.01.002В);
3) в строке 710.01.003 указываются данные по кассам тотализатора, являющимся объектами обложения налогом на игорный бизнес:
в строке 710.01.003А указывается количество объектов обложения налога на игорный бизнес - касс тотализаторов;
в строке 710.01.003В указывается соответствующая ставка налога на игорный бизнес, применяемая к кассам тотализаторов;
в строке 710.01.003С указывается сумма налога на игорный бизнес, определяемая путем применения соответствующей ставки налога на игорный бизнес к количеству касс тотализаторов по формуле (710.01.003А х 710.01.003В);
4) в строке 710.01.004 указываются данные по кассам букмекерских контор, являющимся объектами обложения налогом на игорный бизнес:
в строке 710.01.004А указывается количество объектов обложения налога на игорный бизнес - касс букмекерских контор;
в строке 710.01.004В указывается соответствующая ставка налога на игорный бизнес, применяемая к кассам букмекерских контор;

6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Қосымшаны толтыру
16. "Ойын бизнесіне салық" бөлімінде:
1) 710.00.001 жолында ойын бизнесіне салық салу объектілері болып табылатын ойын үстелдері бойынша деректер көрсетіледі:
710.00.001А жолында ойын бизнесіне салық салу объектілері - ойын үстелдерінің саны көрсетіледі;
710.01.001В жолында ойын үстелдеріне қолданылатын ойын бизнесі салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
710.01.001С жолында (710.01.001А х 710.01.001В) формуласы бойынша ойын үстелдерінің санына ойын бизнесі салығының тиісті ставкасын қолдану арқылы айқындалатын ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі;
2) 710.01.002 жолында ойын бизнесіне салық салу объектілері болып табылатын ойын автоматтары бойынша деректер көрсетіледі:
710.01.002А жолында ойын бизнесіне салық салу объектілері - ойын автоматтарының саны көрсетіледі;
710.01.002В жолында ойын автоматтарына қолданылатын ойын бизнесі салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
710.01.002С жолында (710.01.002А х 710.01.002В) формуласы бойынша ойын автоматтарының санына ойын бизнесі салығының тиісті ставкасын қолдану арқылы айқындалатын ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі;
3) 710.01.003 жолында ойын бизнесіне салық салу объектілері болып табылатын тотализатор кассалары бойынша деректер көрсетіледі:
710.01.003А жолында ойын бизнесіне салық салу объектілері - тотализатор кассаларының саны көрсетіледі;
710.01.003В жолында тотализатор кассаларына қолданылатын ойын бизнесі салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
710.01.003С жолында (710.01.003А х 710.01.003В) формуласы бойынша тотализатор кассаларының санына ойын бизнесі салығының тиісті ставкасын қолдану арқылы айқындалатын ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі;
3) 710.01.004 жолында ойын бизнесіне салық салу объектілері болып табылатын букмекерлік кеңсесі кассалары бойынша деректер көрсетіледі:
710.01.004А жолында ойын бизнесіне салық салу объектілері - букмекерлік кеңсесі кассаларының саны көрсетіледі;
710.01.004В жолында букмекерлік кеңсесі кассаларына қолданылатын ойын бизнесі салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;

в строке 710.01.004С указывается сумма налога на игорный бизнес, определяемая путем применения соответствующей ставки налога на игорный бизнес к количеству касс букмекерских контор по формуле (710.01.004А х 710.01.004В);
5) в строке 710.01.005С указывается общая сумма налога на игорный бизнес, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк с 710.01.001С по 710.01.004С.
17. В разделе "Дополнительный платеж":
1) в строке 710.01.006 указываются данные по казино:
в строке 710.01.006А указывается фактический размер дохода казино;
в строке 710.01.006В указывается сумма превышающая предельный размер дохода казино, определяемая как положительная разница суммы фактического размера дохода и предельного размера дохода, установленного пунктом 2 статьи 367-7 Налогового кодекса;
в строке 710.01.006С указывается сумма дополнительного платежа, определяемая путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 367-8 Налогового кодекса к сумме превышающей предельный размер дохода по формуле (710.01.006В х 30 %);
2) в строке 710.01.007 указываются данные по залу игровых автоматов:
в строке 710.01.007А указывается фактический размер дохода зала игровых автоматов;
в строке 710.01.007В указывается сумма превышающая предельный размер дохода зала игровых автоматов, определяемая как положительная разница суммы фактического размера дохода и предельного размера дохода, установленного пунктом 2 статьи 367-7 Налогового кодекса;
в строке 710.01.007С указывается сумма дополнительного платежа, определяемая путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 367-8 Налогового кодекса к сумме превышающей предельный размер дохода по формуле (710.01.007В х 30 %);
3) в строке 710.01.008 указываются данные по тотализатору:
в строке 710.01.008А указывается фактический размер дохода тотализатора;
в строке 710.01.008В указывается сумма превышающая предельный размер дохода тотализатора, определяемая как положительная разница суммы фактического размера дохода и предельного размера дохода, установленного пунктом 2 статьи 367-7 Налогового кодекса;
в строке 710.01.008С указывается сумма дополнительного платежа, определяемая путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 367-8 Налогового кодекса к сумме превышающей предельный размер дохода по формуле (710.01.008В х 30 %);
4) в строке 710.01.009 указываются данные по букмекерской конторе:
в строке 710.01.009А указывается фактический размер дохода букмекерской конторы;
в строке 710.01.009В указывается сумма превышающая предельный размер дохода букмекерской конторы, определяемая как положительная разница суммы фактического размера дохода и предельного размера дохода, установленного пунктом 2 статьи 367-7 Налогового кодекса;

710.01.004С жолында (710.01.004А х 710.01.004В) формуласы бойынша букмекерлік кеңсесі кассаларының санына ойын бизнесі салығының тиісті ставкасын қолдану арқылы айқындалатын ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі;
5) 710.00.005С жолында 710.01.001С-дан 710.01.004С дейінгі жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге тиісті ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Қосымша төлем" бөлімінде:
1) 710.01.006 жолында казино бойынша деректер көрсетіледі:
710.01.006А жолында казино табысының нақты мөлшері көрсетіледі;
710.01.006В жолында Салық кодексінің 367-7-бабының 2-тармағымен белгіленген кірістің нақты мөлшері мен кірістің шекті мөлшері сомаларының оң айырма сомасы ретінде айқындалатын жолында казино табысының нақты мөлшері көрсетіледі;
710.01.006С жолында (710.01.006В х 30 пайызға) формуласы бойынша кірістің шекті мөлшерінен артатын сомаға Салық кодексінің 367-8-бабының 1-тармағымен белгіленген ставканы қолдану арқылы айқындалатын қосымша төлемнің сомасы көрсетіледі;
2) 710.01.007 жолында ойын автоматтары залы бойынша деректер көрсетіледі:
710.01.007А жолында ойын автоматтары залы табысының нақты мөлшері көрсетіледі;
710.01.007В жолында Салық кодексінің 367-7-бабының 2-тармағымен белгіленген кірістің нақты мөлшері мен кірістің шекті мөлшері сомаларының оң айырма сомасы ретінде айқындалатын жолында ойын автоматтары залы табысының нақты мөлшері көрсетіледі;
710.01.007С жолында (710.01.007В х 30 пайызға) формуласы бойынша кірістің шекті мөлшерінен артатын сомаға Салық кодексінің 367-8-бабының 1-тармағымен белгіленген ставканы қолдану арқылы айқындалатын қосымша төлемнің сомасы көрсетіледі;
3) 710.01.008 жолында тотализатор бойынша деректер көрсетіледі:
710.01.008А жолында тотализатор табысының нақты мөлшері көрсетіледі;
710.01.008В жолында Салық кодексінің 367-7-бабының 2-тармағымен белгіленген кірістің нақты мөлшері мен кірістің шекті мөлшері сомаларының оң айырма сомасы ретінде айқындалатын жолында тотализатор табысының нақты мөлшері көрсетіледі;
710.01.008С жолында (710.01.008В х 30 пайызға) формуласы бойынша кірістің шекті мөлшерінен артатын сомаға Салық кодексінің 367-8-бабының 1-тармағымен белгіленген ставканы қолдану арқылы айқындалатын қосымша төлемнің сомасы көрсетіледі;
4) 710.01.009 жолында букмекер кеңсесі бойынша деректер көрсетіледі:
710.01.009А жолында букмекер кеңсесі табысының нақты мөлшері көрсетіледі;
710.01.009В жолында Салық кодексінің 367-7-бабының 2-тармағымен белгіленген кірістің нақты мөлшері мен кірістің шекті мөлшері сомаларының оң айырма сомасы ретінде айқындалатын жолында букмекер кеңсесі табысының нақты мөлшері көрсетіледі;

в строке 710.01.009С указывается сумма дополнительного платежа, определяемая путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 367-8 Налогового кодекса к сумме превышающей предельный размер дохода по формуле (710.01.009В х 30 %);
5) в строке 710.01.010С указывается общая сумма дополнительного платежа, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк с 710.01.006С по 710.01.009С.
18. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего данную форму.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 710.00, 710.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации по сбору с аукционов
(Форма 810.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по сбору с аукционов (далее - Декларация), предназначенной для исчисления сбора с аукционов.
Декларация по сбору с аукционов составляется физическими и юридическими лицами, выставляющими имущество (в том числе имущественные права) для реализации на аукционах в соответствии со статьей 427 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 810.00) и приложения к ней (форма 810.01), которое содержит информацию об объектах обложения сбора с аукционов.
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяется арифметический знак: "/" - деление.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит заполнению.
8. При реализации имущества (имущественных прав) на нескольких аукционах, по каждому аукциону заполняется отдельный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.

710.01.009С жолында (710.01.009В х 30 пайызға) формуласы бойынша кірістің шекті мөлшерінен артатын сомаға Салық кодексінің 367-8-бабының 1-тармағымен белгіленген ставканы қолдану арқылы айқындалатын қосымша төлемнің сомасы көрсетіледі;
5) 710.00.010С жолында 710.01.006С-дан 710.01.009С дейінгі жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге тиісті ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
18. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, есімі, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 710.00-710.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Аукциондардан алым бойынша декларацияны жасау ережесі
(810.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және аукциондардан алым есептеуге арналған аукциондардан алым бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Аукциондардан алынатын алым бойынша декларацияны Салық кодексінің 427-бабына сәйкес аукциондарда мүлiктi (оның iшiнде мүлiктiк құқықтарды) сатуға шығаратын жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация осы Декларациядан (810.00-нысан) және аукциондардан алым салынатын объектілер туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (810.01-нысан) тұрады.
3. Декларация қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгі қолданылады: "/" - бөлу.
5. Тиісті торкөздердің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетілуге тиіс деректер жоқ болған жағдайда қосымша тапсырылмайды.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде қосымша толтырылуға тиіс.
8. Бірнеше аукциондарда мүлiктi (мүлiктiк құқықтарды) сатуға шығарған жағдайда, әр аукцион бойынша бөлек қосымша парағы толтырылады.
9. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.

10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 1 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации
13. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации является месяц;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица, наименование индивидуального предпринимателя в случае его наличия в соответствии со свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после возникновения объекта обложения по сбору с аукционов.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской деятельности;

10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны толтыру
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) салық кезеңі - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Декларация тапсыру үшін ай есепті кезең болып табылады;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы;
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, егер бар болған жағдайда жеке кәсіпкердің атауы жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъекті қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Декларация түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларация түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер аукциондардан алым бойынша объектінің туындағаннан кейін бірінші рет Декларация табыс етілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Декларацияны табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл ретте, салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған), кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан жағдайларда белгіленеді;

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) Декларация составлена недропользователем по деятельности, осуществленной.
Ячейки "вне контракта" и "по контракту" отмечаются недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена налоговая отчетность:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) номер и дата заключения контракта. Указываются реквизиты контракта на недропользование по осуществлению деятельности в рамках контракта:
в строке А - номер контракта;
в строке В - дата заключения;
9) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
10) количество приложений. Указывается количество представленных приложений.
14. В разделе "Сбор с аукционов":
1) в строке 810.00.001 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав) по итогам проведенного аукциона, которая переносится из строки 810.01.005 приложения по форме 810.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 810.01, по данной строке указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав), которая определяется суммированием показателей строк 810.01.005 всех листов приложения по форме 810.01;
2) в строке 810.00.002 указывается сумма исполнительской санкции, подлежащая уплате в бюджет, которая переносится из строки 810.01.006 приложения по форме 810.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 810.01, по данной строке указывается общая сумма исполнительской санкции, которая определяется суммированием показателей строк 810.01.006 всех листов приложения по форме 810.01;
3) в строке 810.00.003 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции, определяемая как разница между строками 810.00.001 и 810.00.002;
4) в строке 810.00.004 указывается ставка сбора с аукционов в процентах;
5) в строке 810.00.005 указывается сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет, которая определяется исходя из ставки сбора и стоимости реализованного имущества (имущественных прав) по формуле (810.00.003 х 810.00.004).

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) Декларацияны жүзеге асырған қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы жасаған.
"Келісім-шарттан тыс" және "келісім-шарт бойынша" торкөздерін жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. Салық есептілігі жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) келісім-шарттың нөмірі мен оны жасасқан күн. Келісім-шарт шеңберінде қызметті жүзеге асыру бойынша жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт деректемелері көрсетіледі:
А жолында - келісім-шартың нөмірі;
В жолында - жасасу күні;
9) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосымшалар саны. Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
14. "Аукциондардан алым" бөлімінде:
1) 810.00.001 жолда өткізілген аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан (мүлік құқығын) мүліктің 810.01 нысан бойынша 810.01.005 жолынан көшірілетін мүліктің құны көрсетіледі. Егер салық төлеуші 810.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше беттерін толтырған жағдайда, бұл жолда өткізілген аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан (мүлік құқығын) мүліктің 810.01 нысан бойынша 810.01.005 жолының көрсеткіштеріне қосып анықтайды;
2) 810.00.002 жолда 810.01 нысан бойынша 810.00.006 жолынан көшірілетін бюджетке төлеуге тиісті орындау шараның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 810.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше беттерін толтырған жағдайда, бұл жолда бюджетке төлеуге тиісті орындау шараның жалпы сомасы 810.01 нысан бойынша 810.00.006 жолының көрсеткіштеріне қосып анықтайды;
3) 810.00.003 жолда аукциондарда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген 810.00.001 және 810.00.002 жолдарының айырмашылығы ретінде көрсетіледі;
4) 810.00.004 жолда аукциондардан алым ставкасы пайызбен көрсетіледі;
5) 810.00.005 жолда (810.00.003 х 810.00.004) формуласы бойынша аукциондарда сатқан мүліктің және алым ставкасынан анықтап, бюджетке төлеуге тиісті аукциондардан алым сомасы көрсетіледі.

15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется физическим лицом, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным Приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения по форме 810.01
16. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 810.01.
17. В разделе "Сумма сбора с аукционов":
1) в строке 810.01.001 указывается дата реализации имущества (имущественных прав) на аукционе;
2) в строке 810.01.002 указывается фамилия, имя, отчество или полное наименование устроителя аукциона;

15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) Декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 810.01 нысан бойынша қосымшаны жасау
16. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 810.01-нысан бойынша ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
17. "Аукциондардан алым сомасы" бөлімінде:
1) 810.01.001 жолда аукциондарда мүлікті сатқан (мүліктік құқықтарды) күні көрсетіледі;
2) 810.01.002 жолда аукцион өткізушінің аты-жөні немесе толық атауы көрсетіледі;

3) в строке 810.01.003 указывается регистрационный номер налогоплательщика - устроителя аукциона;
4) в строке 810.01.004 указывается место проведения аукциона:
в строке 810.01.004А указывается наименование области;
в строке 810.01.004В указывается наименование города или района;
в строке 810.01.004С указывается наименование поселка, села;
в строке 810.01.004D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и так далее);
в строке 810.01.004Е указывается номер дома;
5) в строке 810.01.005 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав);
6) в строке 810.01.006 указывается сумма исполнительской санкции, подлежащая внесению в бюджет;
7) в строке 810.01.007 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции, определяемая как разница между строками 810.01.005 и 810.01.006;
8) в строке 810.01.008 указывается ставка сбора с аукционов в процентах;
9) в строке 810.01.009 указывается сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет, которая определяется исходя из ставки сбора и стоимости реализованного имущества (имущественных прав) по формуле (810.01.007 х 810.01.008).
18. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 810.00, 810.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей платы
за пользование земельными участками
(Форма 851.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками (далее - Расчет), предназначенного для исчисления платы за пользование земельными участками. Расчет сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками составляется физическими и юридическими лицами, получающими земельный участок во временное возмездное землепользование в соответствии со статьей 446 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 851.00) и приложения к нему (форма 851.01), которое содержит информацию об объектах обложения платы за пользование земельными участками.

3) 810.01.003 жолда салық төлеуші - аукцион өткізушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) 810.01.004 жолда аукцион өткізу орны көрсетіледі:
810.01.004А жолда облыс атауы көрсетіледі;
810.01.004В жолда қала немесе аудан атауы көрсетіледі;
810.01.004С жолда кент, ауыл атауы көрсетіледі;
810.01.004D жолда көшенің (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және тағы да басқа) атауы көрсетіледі;
810.01.004Е жолда үйдің нөмірі көрсетіледі;
5) 810.01.005 жолда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны көрсетіледі;
6) 810.01.006 жолда бюджетке енгізілуге тиісті атқарушылық санкцияның сомасы көрсетіледі;
7) 810.01.007 жолда аукциондарда сатқан мүліктің құны атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген 810.01.005 және 810.01.006 жолдарының айырмашылығы ретінде аукциондарда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны көрсетіледі;
8) 810.01.008 жолда аукциондардан алынатын алым ставкасы пайызбен көрсетіледі;
9) 810.01.009 жолда (810.01.007 х 810.01.008) формуласы бойынша мүліктің (мүліктік құқықтардың) алым ставкасы мен құнына байланысты анықталатын бюджетке төлеуге тиісті аукциондардан алым сомасы көрсетіледі.
18. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 810.00-810.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы
төлемдер сомасының есебін жасау ережелері
(851.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеуге арналған жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін Салық кодексінің 446-бабына сәйкес жер учаскесiн өтемiн төлеп уақытша жер пайдалануға алған жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (851.00 нысан) және жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем алу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (851.01 нысан) тұрады.

3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В настоящих правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "х" - умножение; "/" - деление.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит заполнению.
8. При наличии у налогоплательщика нескольких земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования, по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения. При этом общее количество листов приложения должно соответствовать количеству земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования.
По земельному участку, находящемуся на праве временного возмездного землепользования и отведенному под территорию рынка, представляется приложение отдельно по части, на которой размещены торговые места, и части, занятой зонами обслуживания рынков.
9. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
12. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета
13. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Расчета является календарный год;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица, наименование индивидуального предпринимателя в случае его наличия в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;

3. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "х" - көбейту; "/" - бөлу.
5. Тиісті торкөздердің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда қосымша толтырылмайды.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде қосымша толтырылуға жатады.
8. Салық төлеушіде уақытша ақылы жер пайдалану құқығында бірнеше жер телімі бар болған жағдайда, әр жер телімі бойынша бөлек қосымша парағы толтырылады. Бұл ретте қосымша парақтарының жалпы саны жер учаскесiн өтемiн төлеп уақытша жер пайдалану құқығындағы жер телімдерінің санына сәйкес болуы тиіс.
Уақытша ақылы жер пайдалану құқығындағы және базар аумағына бөлініп берілген жер учаскелері бойынша қосымша сауда орындары орналасқан бөлігінде және базардың қызмет көрсету аймақтары алып жатқан бөлігінде жеке-жеке ұсынылады.
9. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" - алу белгісімен белгіленеді.
11. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарламаны (растау) алады.
12. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Есепті жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) салық кезеңі - Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Есеп тапсыру үшін күнтізбелік жыл есепті кезең болып табылады;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, егер бар болған жағдайда жеке кәсіпкердің атауы жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100 %);
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после получения земельного участка во временное возмездное землепользование.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика, прекращения предпринимательской, адвокатской (нотариальной) деятельности. В случае представления годового Расчета налогоплательщиками, созданными и ликвидированными в течение календарного года, отмечаются ячейки "Первоначальный" и "Ликвидационный".
Ячейка "Долгосрочные контракты" отмечается в случае наличия контракта на отгрузку товаров, выполнение работ, оказание услуг сроком действия более одного года;
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) Расчет составлен недропользователем по деятельности, осуществленной.
Ячейки "вне контракта" и "по контракту" отмечаются недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена налоговая отчетность:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;

4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъекті қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағын көрсетіңіз" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);
5) Есеп түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер жер учаскесiн өтемiн төлеп уақытша жер пайдалануға алғаннан кейін бірінші рет Есеп табыс етілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есепті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдастырылған), кәсіпкерлік қызметін, адвокаттық (нотариалдық) қызметін тоқтатқан жағдайларда белгіленеді. Күнтізбелік жыл ішінде құрылған және таратылған салық төлеушілер жылдық Есеп тапсырған жағдайда "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
"Ұзақ мерзімді келісім-шарт" торкөзі қолданыс мерзімі бір жылдан асатын тауарларды жөнелтуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге келісім-шарты болған жағдайда белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) Есепті жүзеге асырған қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы жасаған.
"Келісім-шарттан тыс" және "келісім-шарт бойынша" торкөздерін жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. Салық есептілігі жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;

8) номер и дата заключения контракта. Указываются реквизиты контракта на недропользование по осуществлению деятельности в рамках контракта:
в строке А - номер;
в строке В - дата заключения;
9) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
10) количество приложений. Указывается количество представленных приложений.
14. В разделе "Плата за пользование земельными участками":
1) в строке 851.00.001 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 851.01.012 приложения по форме 851.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 851.01, по данной строке указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, которая определяется суммированием показателей строк 851.01.012 всех листов приложения по форме 851.01;
2) в строках с 851.00.002 по 851.00.006 указывается сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в установленные в соответствии со статьей 448 Налогового кодекса сроки. При этом сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.
3) в строке 851.00.007 указывается сумма платы за пользование земельными участками, исчисленная налогоплательщиком согласно пункту 5 статьи 450 Налогового кодекса только по конкретному участку, по которому произошли изменения (851.01.012), подлежащая уплате в установленный в соответствии с пунктом 7 статьи 448 Налогового кодекса срок.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется физическим лицом, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.

8) келісім-шарттың нөмірі мен оны жасасқан күн. Келісім-шарт шеңберінде қызметті жүзеге асыру бойынша жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт деректемелері көрсетіледі:
А жолында - келісім-шарттың нөмірі;
В жолында - жасасқан күні;
9) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосымшалар саны. Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
14. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 851.00.001 жолында 851.01 нысаны бойынша қосымшаның 851.01.012 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 851.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 851.01 формуласы бойынша қосымшаның барлық парақтарының 851.01.012 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын барлық жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 851.00.002 - 851.00.006 жолдарында Салық кодексінің 448-бабына сәйкес белгіленген мерзімде төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, әрбір жол бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы төлемнің жалпы сомасын салық кезеңінің соңына дейін қалған төлеу мерзімдері санына бөлумен анықталады;
3) 851.00.007 жолында Салық кодексінің 448-бабы 7-тармағына сәйкес белгіленген мерзімде төленуге жататын, ол бойынша өзгерістер болған (851.01.012), Салық кодексі 450-бабының 5-тармағына сәйкес салық төлеуші тек қана нақты жер телімі бойынша есептеген жер телімдерін пайдалану үшін төлемнің сомасы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным Приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения по форме 851.01
16. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 851.01.
17. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельным участком":
1) в строке 851.01.001 указывается дата заключения договора аренды земельного участка;
2) в строке 851.01.002 указывается номер договора аренды земельного участка;
3) в строке 851.01.003 "с" указывается дата заключения договора аренды;
4) в строке 851.01.003 "по" указывается фактическая дата окончания срока действия договора о временном землепользовании или его расторжения с местным исполнительным органом после начала налогового периода;
5) в строке 851.01.004 указывается местонахождение земельного участка:
в строке 851.01.004А указывается код налогового органа, в котором производится фактическое пользование земельным участком и уплата платы за пользование земельными участками;
в строке 851.01.004В указывается наименование области;
в строке 851.01.004С указывается наименование города, района;
в строке 851.01.004D указывается наименование поселка или села;
в строке 851.01.004Е указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и так далее);

Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 851.01-нысан бойынша қосымша жасау
16. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 851.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
17. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер" бөлімінде:
1) 851.01.001 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
2) 851.01.002 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау нөмірі көрсетіледі;
3) 851.01.003 "бастап" жолында жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
4) 851.01.003 "бойынша" жолында уақытша жер пайдалану туралы шарттың қолданыс мерзімінің аяқталуының немесе оны салық кезеңі басталған соң жергілікті атқарушы органмен бұзудың нақты күні көрсетіледі;
5) 851.01.004 жолында жер телімінің орналасқан жері көрсетіледі:
851.01.004А жолында жер телімін нақты пайдалану және жер телімін пайдаланғаны үшін төлемді төлеу жүргізілетін салық органының коды көрсетіледі;
851.01.004В жолында облыс атауы көрсетіледі;
851.01.004С жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
851.01.004D жолында поселка немесе село атауы көрсетіледі;
851.01.004Е жолында көше (даңғыл, бульвар, тұйық көше және тағы да басқа) атауы көрсетіледі;

6) в строке 851.01.005 производится отметка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
7) в строке 851.01.006 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
8) в строке 851.01.007 указывается балл бонитета;
9) в строке 851.01.008 производится отметка соответствующего вида целевого использования земельного участка;
10) в строке 851.01.009 указывается количество месяцев аренды земельного участка в отчетном налоговом периоде.
18. В разделе "Плата за пользование земельным участком":
1) в строке 851.01.010 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка. При этом в ячейках А или В производится отметка соответствующей единицы измерения;
2) в строке 851.01.011 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками;
3) в строке 851.01.012 указывается сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет в отчетном налоговом периоде, определяемая на основании ставки платы за пользование земельными участками, площади и периода использования земельного участка в отчетном налоговом периоде по формуле (851.01.010 х 851.01.011)/12 х 851.01.009.
20. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 851.00, 851.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей платы за
пользование водными ресурсами поверхностных источников
(Форма 861.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников (далее - Расчет), предназначенного для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников.
Расчет сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников составляется физическими и юридическими лицами, осуществляющими пользование водными ресурсами поверхностных источников с применением сооружений, технических средств или устройств в соответствии со статьей 452 Налогового кодекса.

6) 851.01.005 жолында жер заңнамасына сәйкес жер телімінің тиісті санатына белгі қойылады;
7) 851.01.006 жолында жер заңнамасына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
8) 851.01.007 жолында бонитет баллы көрсетіледі;
9) 851.01.008 жолында жер телімін тиісті мақсатты пайдаланудың белгісі жүргізіледі;
10) 851.01.009 жолында есепті салық кезеңінде жер телімінің жалға алу айларының сандары көрсетіледі.
18. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 851.01.010 жолында жер телімін жалға алу шартына сәйкес жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі. Бұл кезде А немесе В торкөздерінде тиісті өлшем бірлікке белгі қойылады;
2) 851.01.011 жолында жер теліміндерін пайдаланғаны үшін төлем ставкасының мөлшері көрсетіледі;
3) 851.01.012 жолында (851.01.010 х 851.01.011)/12 х 851.01.009 формуласы бойынша есепті салық кезеңінде жер теліміндерін пайдалану үшін төлем ставкасы, жер телімінің көлемі мен пайдалану кезеңі негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
20. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 851.00-851.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын
пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер
сомасының есебін жасау ережесі
(861.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерді есептеуге арналған жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін айқындайды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін Салық кодексінің 452-бабына сәйкес құрылыстарды, техникалық құралдарды немесе құрылғыларды қолдана отырып, жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдалануды жүзеге асырушы жеке және заңды тұлғалар жасайды.

2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 861.00) и приложений к нему (формы 861.01, 861.02), которые содержат информацию об объектах обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников.
При этом приложение по форме 861.01 заполняется плательщиками, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции. Приложение по форме 861.02 заполняется налогоплательщиками, применяющими специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции.
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В данных правилах составления Расчета применяется арифметический знак умножение - "х".
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное приложение подлежит заполнению.
8. При осуществлении нескольких видов специального водопользования, по каждому виду заполняется отдельный лист приложения по форме 861.01 или по форме 861.02. При этом общее количество листов приложения по форме 861.01 или по форме 861.02 должно соответствовать количеству видов специального водопользования.
9. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
12. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.

2. Есеп осы Есептің (861.00-нысан) өзінен және жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем алынатын объектілер туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (861.01, 861.01-нысандары) тұрады.
Бұл ретте 861.01 нысаны бойынша қосымшаны шаруа (фермерлік) қожалықтары үшін және ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілерден басқа, төлеушілер толтырады. 861.02-нысаны бойынша қосымшаны шаруа (фермерлік) қожалықтары үшін және ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілер толтырады.
3. Есеп қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгі қолданылады: "х" - көбейту.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда көрсетілген қосымшалар тапсырылмайды.
7. Тиісті қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша толтырылуға тиіс.
8. Арнаулы су пайдаланудың бірнеше түрін жүзеге асырған жағдайда, әр түрі бойынша бөлек 861.01-нысаны бойынша немесе 861.02-нысаны бойынша қосымша парағы толтырылады. Бұл ретте 861.01-нысаны бойынша немесе 861.02-нысаны бойынша қосымша парағының жалпы саны арнаулы су пайдалану түрлерінің санына сәйкес болуы керек.
9. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" - алу белгісімен белгіленеді.
11. Есепті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
12. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) Расчет составлен недропользователем по деятельности, осуществленной.
Ячейки "вне контракта" и "по контракту" отмечаются недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена налоговая отчетность:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) номер и дата заключения контракта. Указываются реквизиты контракта на недропользование по осуществлению деятельности в рамках контракта:
в строке А - номер контракта;
в строке В - дата заключения;
9) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
10) количество приложений. Указывается количество представленных приложений.
14. Раздел "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников" заполняется плательщиками (кроме налогоплательщиков, применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции):
1) в строке 861.00.001 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный налоговый период, в том числе и за пользование водными объектами без соответствующего разрешительного документа, которая определяется сложением показателей строк 861.00.002, 861.00.003 и 861.00.004:
в строке 861.00.001А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002А, 861.00.003А и 861.00.004А;
в строке 861.00.001В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002В, 861.00.003В и 861.00.004В;
в строке 861.00.001С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей 861.00.002С, 861.00.003С и 861.00.004С;
в строке 861.00.001D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.001А, 861.00.001В и 861.00.001С;
в строке 861.00.001Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, определяемая суммированием показателей строк 861.00.001D отчетного налогового периода и 861.00.001Е предыдущего налогового периода. В случае составления Расчета за первый квартал в строке 861.00.001Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая переносится из строки 861.00.001D;

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) Есепті жүзеге асырған қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы жасаған.
"Келісім-шарттан тыс" және "келісім-шарт бойынша" торкөздерін жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. Салық есептілігі жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) келісім-шарттың нөмірі мен оны жасасқан күн. Келісім-шарт шеңберінде қызметті жүзеге асыру бойынша жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт деректемелері көрсетіледі:
А жолында - келісім-шарттың нөмірі;
В жолында - жасасу күні;
9) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосымшалар саны. Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
14. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу" бөлімі төлеушілермен (шаруа (фермерлік) қожалықтары үшін және ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілерден басқа) толтырылады:
1) 861.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың, оның ішінде 861.00.002, 861.00.003 және 861.00.004 жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын тиісті рұқсат құжатынсыз су объектілерін пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын жалпы сомасы көрсетіледі:
860.00.001А жолында есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002А, 861.00.003А және 861.00.004А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001В жолында есепті салық кезеңінің екінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002В, 861.00.003В және 861.00.004В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001С жолында есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002С, 861.00.003С және 861.00.004С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001D жолында есепті тоқсан үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.001А, 861.00.001В және 861.00.001С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001Е жолында есепті салық кезеңінің 861.00.001D жолдарының көрсеткіштері мен алдағы салық кезеңінің 861.00.001Е жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі. Бірінші тоқсан үшін Есеп жасалған жағдайда 861.00.001Е жолында 861.00.001D жолынан көшірілетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомалары көрсетіледі;

2) в строке 861.00.002 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 861.01.012 приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.012 всех листов приложения по форме 861.01:
в строке 861.00.002А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.012А приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.012А всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.012В приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.012В всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.012С приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.012С всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002А, 861.00.002В и 861.00.002С;
в строке 861.00.002Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за отчетный квартал, определяемая суммированием показателей строк 861.00.002D отчетного налогового периода и 861.00.002Е предыдущего налогового периода. В случае составления Расчета за первый квартал в строке 861.00.002Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая переносится из строки 861.00.002D;

2) 861.00.002 жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.012 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.012 жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі:
861.00.002А жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.012А жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.012А жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.012В жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.012В жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.012С жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.012С жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002D жолында 861.01.002А, 861.01.002В және 861.01.002С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын, есепті тоқсан үшін бюджетке төленуге тиіс арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002Е жолында есепті салық кезеңінің 861.00.001D жолдарының көрсеткіштері мен алдағы салық кезеңінің 861.00.001Е жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті тоқсан үшін белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Бірінші тоқсан үшін Есеп жасалған жағдайда 861.00.002Е жолында 861.00.002D жолынан көшірілетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі;

3) в строке 861.00.003 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 861.01.013 приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.013 всех листов приложения по форме 861.01:
в строке 861.00.003А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.013А приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.013А всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.013В приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.013В всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.013С приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.013С всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.003А, 861.00.003В и 861.00.003С;
в строке 861.00.003Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный квартал, определяемая суммированием показателей строк 861.00.003D отчетного налогового периода и 861.00.003Е предыдущего налогового периода. В случае составления Расчета за первый квартал в строке 861.00.003Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая переносится из строки 861.00.003D;

3) 861.00.003 жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.013 жолынан көшірілетін, Есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.013 жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі:
861.00.003А жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.013А жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.013А жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.013В жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.013В жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.013С жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.013С жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003D жолында 861.01.003А, 861.01.003В және 861.01.003С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын, есепті тоқсан үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003Е жолында салық кезеңінің 861.00.003D жолдарының көрсеткіштері мен алдағы салық кезеңінің 861.00.001Е жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті тоқсан үшін белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Бірінші тоқсан үшін Есеп жасалған жағдайда 861.00.003Е жолында 861.00.003D жолынан көшірілетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі;

4) в строке 861.00.004 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 861.01.014 приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.014 всех листов приложения по форме 861.01:
в строке 861.00.004А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за первый месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.014А приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.014А всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.004В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за второй месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.014В приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.014В всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.004С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за третий месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.014С приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.014С всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.004D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.004А, 861.00.004В и 861.00.004С;

4) 861.00.004 жолында 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.014 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушімен 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парағы толтырылған жағдайда, осы жолда 861.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 861.01.014 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерінің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.00.004А жолында 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.014А жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушімен 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парағы толтырылған жағдайда, осы жолда 861.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 861.01.014А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерінің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.00.004В жолында 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.014В жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің екінші айы үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушімен 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парағы толтырылған жағдайда, осы жолда 861.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 861.01.014А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерінің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.00.004С жолында 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.014С жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушімен 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парағы толтырылған жағдайда, осы жолда 861.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 861.01.014С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемдерінің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.00.004D жолында 861.00.004А, 861.00.004В және 861.00.004С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын, есепті тоқсан үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;

в строке 861.00.004Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за отчетный квартал, определяемая суммированием показателей строк 861.00.004D отчетного налогового периода и 861.00.004Е предыдущего налогового периода. В случае составления Расчета за первый квартал в строке 861.00.004Е указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая переносится из строки 861.00.004D.
15. Раздел "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников, исчисляемая налогоплательщиками, установленными пунктом 1 статьи 456 Налогового кодекса" заполняется налогоплательщиками, применяющими специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции:
1) в строке 861.00.005 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за отчетный налоговый период (год), которая переносится из строки 861.02.009 приложения по форме 861.02. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.02, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.02.009 всех листов приложения по форме 861.02;
2) в строке 861.00.006 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период (год), которая переносится из строки 861.02.010 приложения по форме 861.02. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.02, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.02.010 всех листов приложения по форме 861.02;
3) в строке 861.00.007 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без соответствующего разрешительного документа за отчетный налоговый период (год), которая переносится из строки 861.02.011 приложения по форме 861.02. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.02, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, которая определяется суммированием показателей строк 861.02.011 всех листов приложения по форме 861.02;

861.00.004Е жолында есепті салық кезеңінің 861.00.004D жолдарының көрсеткіштері мен алдағы салық кезеңінің 861.00.004Е жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті тоқсан үшін рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Бірінші тоқсан үшін Есеп жасалған жағдайда 861.00.004Е жолында 861.00.004D жолынан көшірілетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомалары көрсетіледі.
15. "Салық кодексінің 456-бабы 1-тармағында белгіленген салық төлеушілер есептейтін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлем" бөлімін шаруа (фермерлік) қожалықтары үшін және ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілері толтырады:
1) 861.00.005-жолда 861.02-нысаны бойынша 861.02.009-жолдан көшірілетін есепті салық кезеңі (жыл) үшін белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.02-нысаны бойынша қосымшалардың бірнеше парағын толтырған жағдайда, осы жолда 861.02-нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 861.02.009-жолының көрсеткіштерінің жиынтығымен анықталатын белгіленген лимит шегіндегі жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 861.00.006-жолда 861.02-нысаны бойынша 861.02.010-жолдан көшірілетін есепті салық кезеңі (жыл) үшін белгіленген лимиттен тыс жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.02-нысаны бойынша қосымшалардың бірнеше парағын толтырған жағдайда, осы жолда 861.02-нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 861.02.010-жолының көрсеткіштерінің жиынтығымен анықталатын белгіленген лимиттен тыс жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 861.00.007-жолда 861.02-нысаны бойынша 861.02.010-жолдан көшірілетін есепті салық кезеңі (жыл) үшін тиісті рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.02-нысаны бойынша қосымшалардың бірнеше парағын толтырған жағдайда, осы жолда 861.02-нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 861.02.010-жолының көрсеткіштерінің жиынтығымен анықталатын тиісті рұқсат құжатынсыз жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;

3. Составление приложения по форме 861.01
17. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 861.01.
18. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) вид специального водопользования. Отмечается соответствующая ячейка:
в строке А - жилищно-эксплутационные и коммунальные услуги;
в строке В - промышленность, включая теплоэнергетику;
в строке С - сельское хозяйство;
в строке D - прудовые хозяйства, осуществляющие забор из водных источников;
в строке Е - рыбное хозяйство, потребители производящие отлов рыбы на водных источниках;
в строке F - гидроэнергетика;
в строке G - водный транспорт;
2) код налогового органа по месту осуществления специального водопользования. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным Приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
3) единицы измерения водопользования. Отмечается ячейка соответствующей единицы измерения производимого специального водопользования:
в строке А - куб. м.;
в строке В - КВтч;
в строке С - тонна;
в строке D - тонна/км.
19. Раздел "Объем водопользования" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 6.
В случае если лимит водопользования установлен на год без разбивки по кварталам или месяцам, то заполняется в следующем порядке:
1) в строке 861.01.001 указывается остаток установленного лимита на начало периода:
строка 861.01.001А заполняется при наличии остатка лимита на конец предыдущего налогового периода. При этом в строку 861.01.001 переносятся показатели строки 861.01.007D из приложения по форме 861.01 за предыдущий налоговый период. В случае составления приложения по форме 861.01 за первый квартал в строке 861.01.001А указывается установленный лимит;
строка 861.01.001В заполняется при наличии остатка лимита на конец первого месяца отчетного налогового периода. При этом в строку 861.01.001В переносятся показатели строки 861.01.007А из приложения по форме 861.01 за первый месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.001С заполняется при наличии остатка лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода. При этом в строку 861.01.001С переносятся показатели строки 861.01.007В из приложения по форме 861.01 за второй месяц отчетного налогового периода;

3. 861.01 нысан бойынша қосымша жасау
17. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 861.01 нысан қосымшасы бойынша ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
18. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) арнайы су пайдалану түрі. Тиісті торкөз белгіленеді:
А жолында - тұрғын үй пайдалану және коммуналдық қызмет көрсетулер;
В жолында - өнеркәсіп, жылу энергетикасын қоса алғанда;
С жолында - ауыл шаруашылығы;
D жолында - су көздерінен тоған шаруашылықтары;
Е жолында - су көздерінде балық аулауды жүргізетін шаруашылығы, тұтанышы;
F жолында - су энергетикасы;
G жолында - су көлігі;
2) арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша салық органының коды. 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының коды" анықтамалығына салық салу объектісінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
3) су пайдаланудың өлшем бірлігі. Жүргізілген арнайы су пайдаланудың тиісті өлшем бірліктеріне белгіленеді:
А жолында - текше метр;
В жолында - КВт сағ.;
С жолында - тонна;
D жолында - тонна/км;
19. "Су пайдалану көлемі" бөлімінде 6-жолда көрсетілген өлшем бірліктерімен толтырылады.
Егер су пайдалану лимиті тоқсан немесе айларға бөлінбей бір жылға белгіленген жағдайда, мынадай тәртіппен толтырылады:
1) 861.01.001 жолында кезең басында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимитінің қалдығы көрсетіледі;
861.01.001А жолы өткен салық кезеңінің соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001 жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.007D жолының өткен салық кезеңіндегі көрсеткіші көшіріледі. 861.01. нысаны бойынша қосымша бірінші тоқсан үшін жасалған жағдайда 861.01.001А жолында белгіленген лимит көрсетіледі;
861.01.001В жолы өткен салық кезеңінің бірінші айының соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001В жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.007А жолының есепті салық кезеңінің бірінші айындағы көрсеткіші көшіріледі;
861.01.001С жолы өткен салық кезеңінің екінші айының соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001С жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.007В жолының есепті салық кезеңінің екінші айындағы көрсеткіші көшіріледі;

в строку 861.01.001D переносятся показатели строки 861.01.001А настоящего приложения по форме 861.01;
2) в строке 861.01.002 указывается превышение лимита на начало периода:
строка 861.01.002А заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за предыдущие периоды (кварталы, месяцы) над установленным лимитом. При заполнении приложения по форме 861.01 за первый месяц первого квартала в строке 861.01.002А указываются нули. В случае составления приложения по форме 861.01 за второй - четвертый квартал, строка 861.01.002А заполняется при наличии превышения лимита на конец предыдущего отчетного налогового периода, при этом в строку 861.01.002А переносятся показатели строки 861.01.008D за предыдущий отчетный налоговый период;
строка 861.01.002В заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода над установленным лимитом. При этом в строке 861.01.002В указывается превышение лимита на начало второго месяца, который переносится из строки 861.01.008А приложения по форме 861.01;
строка 861.01.002С заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода над установленным лимитом. При этом в строке 861.01.002С указывается превышение лимита на начало третьего месяца, который переносится из строки 861.01.008В приложения по форме 861.01;
в строку 861.01.002D переносятся показатели строки 861.01.002А настоящего приложения по форме 861.01;
3) в строке 861.01.003 указывается общий фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период:
в строке 861.01.003А указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003В указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003С указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003D указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, который определяется суммированием показателей строк 861.01.003А, 861.01.003В и 861.01.003С приложения по форме 861.01;
4) строка 861.01.004 заполняется при наличии остатка лимита на начало отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.004 указывается объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита:
строка 861.01.004А заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004А указывается объем специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;
строка 861.01.004В заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004В указывается объем специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;
строка 861.01.004С заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004С указывается объем специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;

861.01.001D жолына осы 861.01 нысан бойынша осы қосымшадағы 861.01.001А жолының көрсеткіштері көшіріледі;
2) 861.01.002 жолында кезең басында белгіленген лимиттен артығы көрсетіледі:
861.01.002А жолы өткен кезеңдерде (тоқсандар, жылдар) арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен артық болған жағдайда толтырылады. 861.01 нысаны бойынша қосымшаны бірінші тоқсанның бірінші айы үшін толтырғанда 861.01.002А жолында нөлдер көрсетіледі. 861.01 нысаны бойынша қосымшаны екінші-төртінші тоқсандар үшін толтырғанда 861.01.002А жолы өткен салық кезеңінің соңында лимиттен артық болған жағдайда толтырылады, бұл жағдайда 861.01.002А жолына 861.01.008D жолының өткен есептік салық кезеңінің көрсеткіштері көшіріледі;
861.01.002В жолы есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.002В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.008А жолынан көшірілетін екінші айдың басындағы лимиттің асуы көрсетіледі;
861.01.002С жолы есептік салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.002С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.008В жолынан көшірілетін үшінші айдың басындағы лимиттің асуы көрсетіледі;
861.01.001D жолына осы 861.01 нысан бойынша осы қосымшадағы 861.01.001А жолының көрсеткіштері көшіріледі;
3) 861.01.003 жолында есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі:
861.01.003А жолында жоғары есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003В жолында жоғары есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003С жолында жоғары есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003D жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 860.01.003А, 860.01.003В және 860.01.003С жолдары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
4) 861.01.004 жолы есепті салық кезеңінің басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004 жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі:
861.01.004А жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004А жолында есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
861.01.004В жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004В жолында есептік салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
861.01.004С жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004СА жолында есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;

строка 861.01.004D заполняется при наличии остатка лимита на начало отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.004D указывается объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита, который определяется суммированием показателей строк 861.01.004А, 861.01.004В и 861.01.004С;
5) строка 861.01.005 заполняется в случае превышения величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005 указывается объем сверх установленного лимита специального водопользования за месяц (квартал), который определяется как разница между фактическим объемом специального водопользования за соответствующий период (861.01.003) и объемом специального водопользования в пределах установленного лимита (861.01.004):
строка 861.01.005А заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005А указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003А и 861.01.004А;
строка 861.01.005В заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005В указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003В и 861.01.004В;
строка 861.01.005С заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005С указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003С и 861.01.004С;
строка 861.01.005D заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005D указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, который определяется как разница показателей строк 861.01.003D и 861.01.004D;

861.01.004D жолы есептік салық кезеңінің басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004D жолында 861.01.004А, 861.01.004В және 861.01.004С жолдары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
5) 861.01.005 жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005 жолында тиісті кезең үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі (861.01.003) мен арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті (861.01.004) арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың бір айда (тоқсанда) белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі:
861.01.005А жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005А жолында 861.01.003А және 861.01.004А жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005В жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005В жолында 861.01.003В және 861.01.004В жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің екінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005С жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005С жолында 861.01.003С және 861.01.004С жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің екінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005D жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005D жолында 861.01.003D және 861.01.004D жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңі үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;

6) строка 861.01.006 заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа:
строка 861.01.006А заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа. При этом в строке 861.01.006А указывается объем специального водопользования без соответствующего разрешительного документа за первый месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.006В заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа. При этом в строке 861.01.006В указывается объем специального водопользования без соответствующего разрешительного документа за второй месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.006С заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа. При этом в строке 861.01.006С указывается объем специального водопользования без соответствующего разрешительного документа за третий месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.006D заполняется в случае осуществления водопользования без соответствующего разрешительного документа. При этом в строке 861.01.006D указывается общий объем специального водопользования без соответствующего разрешительного документа за отчетный налоговый период, который определяется суммированием показателей строк 861.01.006А, 861.01.006В и 861.01.006С;
7) строка 861.01.007 заполняется в случае превышения остатка лимита на начало периода над общим фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.007 указывается остаток лимита на конец периода, который определяется как разница между остатком лимита на начало периода (861.01.001) и общим фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период (861.01.003):
строка 861.01.007А заполняется в случае превышения остатка лимита на начало первого месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007А указывается остаток лимита на конец первого месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001А и 861.01.003А;
строка 861.01.007В заполняется в случае превышения остатка лимита на начало второго месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007В указывается остаток лимита на конец второго месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001В и 861.01.003В;
строка 861.01.007С заполняется в случае превышения остатка лимита на начало третьего месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007С указывается остаток лимита на конец третьего месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001С и 861.01.003С;
строка 861.01.007D заполняется в случае превышения остатка лимита на начало отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.007D указывается остаток лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.001D и 861.01.003D;

6) 861.01.006 жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады:
861.01.006А жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006А жолында есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін тиісті рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі;
861.01.006В жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006В жолында есепті салық кезеңінің екінші айы үшін тиісті рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі;
861.01.006С жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006С жолында есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін тиісті рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі;
861.01.006D жолы су пайдалануды тиісті рұқсат құжатынсыз жүзеге асырған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006D жолында 861.01.006А, 861.01.006В және 861.01.006С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін тиісті рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі көрсетіледі;
7) 861.01.007 жолы арнайы су пайдалану лимитінің кезең басындағы қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007 жолында кезең басындағы лимит қалдығы (861.01.001) мен тиісті кезең үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі (861.01.003) арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын лимит қалдығы көрсетіледі:
861.01.007А жолы есептік салық кезеңінің бірінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007А жолында 861.01.001А жолы мен 861.01.003А жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын бірінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.007В жолы есептік салық кезеңінің екінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007В жолында 861.01.001В жолы мен 861.01.003В жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын екінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.007С жолы есептік салық кезеңінің үшінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007С жолында 861.01.001С жолы мен 861.01.003С жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын үшінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.007D жолы есептік салық кезеңінің басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы есептік салық кезеңіндегі арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007D жолында 861.01.001D жолы мен 861.01.003D жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын есептік салық кезеңінің соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;

8) строка 861.01.008 заполняется в случае превышения лимита на начало периода и наличия объемов специального водопользования сверх установленного лимита за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.008 указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как сумма превышения лимита на начало периода (861.01.002) и объемов специального водопользования сверх установленного лимита (861.01.005):
строка 861.01.008А заполняется в случае превышения лимита на конец первого месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.008А указывается превышение лимита на конец первого месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002А и 861.01.005А;
строка 861.01.008В заполняется в случае превышения лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.008В указывается превышение лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002В и 861.01.005В;
строка 861.01.008С заполняется в случае превышения лимита на конец третьего месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.008С указывается превышение лимита на конец третьего месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002С и 861.01.005С;
строка 861.01.008D заполняется в случае превышения лимита на конец отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.008D указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002D и 861.01.005D.
20. В случае если лимит устанавливается поквартально, то в строке 861.01.001А приложения по форме 861.01 указывается установленный лимит на начало квартала. При этом в строки:
861.01.001А не переносятся показатели строки 861.01.007D за предыдущий квартал;
861.01.002А не переносятся показатели строки 861.01.008D за предыдущий квартал.
В случае если лимит установлен помесячно, то в строках 861.01.001А, В и С указывается лимит, установленный на текущий месяц.
При этом:
в строки 861.01.001А, В и С не переносятся показатели строки 861.01.007 за предыдущий месяц;
строка 861.01.002 "Превышение лимита на начало периода" не заполняется.
В связи с тем, что показатели строк 861.01.001D, 861.01.002D, 861.01.007D и 861.01.008D не влияют на исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, указанные строки не заполняются.
21. В разделе "Ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":

8) 861.01.008 жолы кезең басында лимиттен асқан және есептік салық кезеңінде белгіленген лимиттен артық арнайы су пайдалану көлемі болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008 жолында кезең басында лимиттен артық (861.01.002) және белгіленген лимиттен артық арнайы су пайдалану көлемдері сомасы (861.01.005) ретінде айқындалатын есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асуы көрсетіледі:
861.01.008А жолы есептік салық кезеңінің бірінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008А жолында 861.01.002А жолы мен 861.01.005А жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің бірінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.008В жолы есептік салық кезеңінің екінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008В жолында 861.01.002В жолы мен 861.01.005В жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің екінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.008С жолы есептік салық кезеңінің үшінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008С жолында 861.01.002С жолы мен 861.01.005С жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің үшінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.008D жолы есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.008D жолында 861.01.002D жолы мен 861.01.005D жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асуы көрсетіледі.
20. Егер лимит тоқсан бойынша белгіленген жағдайда, 861.01 нысан бойынша қосымшаның 861.01.001А жолында тоқсан басына белгіленген лимит көрсетіледі. Бұл жағдайда жолдарда:
861.01.001А жолына алдыңғы тоқсан үшін 861.01.007D жолының көрсеткіші көшірілмейді;
861.01.002А жолына алдыңғы тоқсан үшін 861.01.007D жолының көрсеткіші көшірілмейді.
Егер лимит ай бойынша белгіленген жағдайда, онда 861.01.001А, В, С жолдарында ағымдағы айға белгіленген лимит көрсетіледі.
Бұл ретте:
861.01.001А, В және С жолдарына алдыңғы ай үшін 861.01.007 жолының көрсеткіштері көшірілмейді;
861.01.002 "Кезең басына лимиттің асып кетуі" жолы толтырылмайды.
Осыған байланысты жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге 861.01.001D, 861.01.002D, 861.01.007D және 861.01.008D жолдарының көрсеткіштері әсер етпегендіктен, аталған жолдар толтырылмайды.
21. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы" бөлімінде:

1) в строке 861.01.009 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита;
2) в строке 861.01.010 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита в соответствии с пунктом 2 статьи 454 Налогового кодекса;
3) в строке 861.01.011 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа в соответствии с пунктом 3 статьи 454 Налогового кодекса.
22. В разделе "Сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 861.01.012 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период и определяемая на основании объема специального водопользования и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по формуле (861.01.004 х 861.01.009):
в строке 861.01.012А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за первый месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004А х 861.01.009);
в строке 861.01.012В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за второй месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004В х 861.01.009);
в строке 861.01.012С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за третий месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004С х 861.01.009);
в строке 861.01.012D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период и определяемая суммированием показателей строк 861.01.012А, 861.01.012В и 861.01.012С;
2) в строке 861.01.013 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, определяемая на основании объема специального водопользования и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по формуле (861.01.005 х 861.01.010):
в строке 861.01.013А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005А х 861.01.010);
в строке 861.01.013В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005В х 861.01.010);
в строке 861.01.013С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005С х 861.01.010);
в строке 861.01.013D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 861.01.013А, 861.01.013В и 861.01.013С;

1) 861.01.009 жолында белгіленген жыл лимиті шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 861.01.010 жолында Салық кодексінің 454-бабының 2-тармағына сәйкес жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген жылдық лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
3) 861.01.011 жолында Салық кодексінің 454-бабының 3-тармағына сәйкес жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
22. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 861.01.012 жолында (861.01.004 х 861.01.009) формуласы бойынша арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлем ставкалары негізінде белгіленетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.012А жолында (861.01.004А х 860.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.012В жолында (861.01.004В х 861.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің екінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.012С жолында (861.01.004С х 861.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.012D жолында белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын және 860.01.012А, 860.01.012В және 861.01.012С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын төлем сомасы көрсетіледі;
2) 861.01.013 жолында (861.01.005 х 861.01.010) формуласы бойынша арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем ставкалары негізінде белгіленетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.013А жолында (861.01.005А х 861.01.010) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің бірінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.013В жолында (861.01.005В х 861.01.010) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің екінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.013С жолында (861.01.005С х 861.01.010) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің үшінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.013D жолында жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін және 860.01.013А, 860.01.013В және 861.01.013С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жалпы төлем сомасы көрсетіледі;

3) в строке 861.01.014 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании объема специального водопользования без разрешительного документа и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа по формуле (861.01.006 х 860.01.011):
в строке 861.01.014А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за первый месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.006А х 861.01.011);
в строке 861.01.014В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за второй месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.006В х 861.01.011);
в строке 861.01.014С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за третий месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.006С х 861.01.011);
в строке 861.01.014D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 861.01.014А, 861.01.014В и 861.01.014С;
4) в строке 861.01.015 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (861.01.012), сверх установленного лимита (861.01.013) и без разрешительного документа (861.01.014):
в строке 861.01.015А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за первый месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.012А, 861.01.013А и 861.01.014А;
в строке 861.01.015В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за второй месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.012В, 861.01.013В и 861.01.014В;
в строке 861.01.015С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за третий месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.012С, 861.01.013С и 861.01.014С;
в строке 861.01.015D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 861.01.015А, 861.01.015В и 861.01.015С.

3) 861.01.014 жолында рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдалану көлемі мен жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем ставкасы негізінде (861.01.006 х 860.01.011) формуласы бойынша айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.014А жолында (861.01.006А х 861.01.011) формуласы бойынша анықталатын есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.014В жолында (861.01.006В х 861.01.011) формуласы бойынша анықталатын есептік салық кезеңінің екінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.014С жолында (861.01.006С х 861.01.011) формуласы бойынша анықталатын есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.014D жолында 860.01.014А, 860.01.014В және 861.01.014С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңі үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 861.01.015 жолында жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шеңберінде (861.01.012), артық (861.01.013) және рұқсат құжатынсыз (861.01.014) пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
861.01.015А жолында 861.01.012А, 861.01.013А және 861.01.014А жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.015В жолында 861.01.012В, 861.01.013В және 861.01.014В жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің екінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.015С жолында 861.01.012С, 861.01.013С және 861.01.014С жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.015D жолында 860.01.015А, 860.01.015В және 861.01.015С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жалпы төлем сомасы көрсетіледі.

23. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
4. Составление приложения по форме 861.02
24. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 861.02.
25. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) вид специального водопользования. Отмечается соответствующая ячейка;
в строке А - жилищно-эксплутационные и коммунальные услуги;
в строке В - промышленность, включая теплоэнергетику;
в строке С - сельское хозяйство;
в строке D - прудовые хозяйства, осуществляющие забор из водных источников;
в строке Е - рыбное хозяйство, потребители производящие отлов рыбы на водных источниках;
в строке F - гидроэнергетика;
в строке G - водный транспорт;
2) код налогового органа по месту осуществления специального водопользования. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным Приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
3) единицы измерения водопользования. Отмечается ячейка соответствующей единицы измерения производимого специального водопользования:
в строке А - куб. м.;
в строке В - КВтч;
в строке С - тонна;
в строке D - тонна/км.
26. Раздел "Объемы водопользования" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 6:
1) в строке 861.02.001 указывается установленный лимит специального водопользования;
2) в строке 861.02.002 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период;
3) в строке 861.02.003 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита;
4) в строке 861.02.004 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период сверх установленного лимита;
5) в строке 861.02.005 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период без разрешительного документа.
27. В разделе "Ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 861.02.006 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита;

23. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. 861.02-нысан бойынша қосымшаны жасау
24. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" жолында 861.02 нысан бойынша қосымшаның ағымдағы парағының нөмірі көрсетіледі.
25. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) арнайы су пайдалану түрі. Тиісті торкөз белгіленеді:
А жолында - тұрғын үй пайдалану және коммуналдық қызмет көрсетулер;
В жолында - өнеркәсіп, жылу энергетикасын қоса алғанда;
С жолында - ауыл шаруашылығы;
D жолында - су көздерінен тоған шаруашылықтары;
Е жолында - су көздерінде балық аулауды жүргізетін шаруашылығы, тұтанышы;
F жолында - су энергетикасы;
G жолында - су көлігі;
2) арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша салық органының коды. 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының коды" анықтамалығына салық салу объектісінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
3) су пайдаланудың өлшем бірлігі. Жүргізілген арнайы су пайдаланудың тиісті өлшем бірліктеріне белгіленеді:
А жолында - текше метр;
В жолында - КВт сағ.;
С жолында - тонна;
D жолында - тонна/км.
26. "Су пайдалану көлемі" бөлімінде 6-жолда көрсетілген өлшем бірліктерімен толтырылады:
1) 861.02.001-жолда кезең басында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті көрсетіледі;
2) 861.02.002-жолда есепті салық кезең үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 861.02.003-жолда есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
4) 861.02.004-жолда есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен тыс арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
5) 861.02.005-жолда есепті салық кезеңі үшін рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі.
27. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы" бөлімінде:
1) 861.02.006 жолында белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі;

2) в строке 861.02.007 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита в соответствии с пунктом 2 статьи 454 Налогового кодекса;
3) в строке 861.02.008 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа в соответствии с пунктом 3 статьи 454 Налогового кодекса.
28. В разделе "Сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 861.02.009 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период и определяемая на основании фактического объема специального водопользования в пределах установленного лимита и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по формуле (861.02.003 х 861.02.006);
2) в строке 861.02.010 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, определяемая на основании фактического объема специального водопользования сверх установленного лимита и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по формуле (861.02.004 х 861.02.007);
3) в строке 861.02.011 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании объема специального водопользования без разрешительного документа и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников без разрешительного документа по формуле (861.02.005 х 861.02.008);
4) в строке 861.02.012 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (861.02.009), сверх установленного лимита (861.02.010) и без разрешительного документа (861.02.011).
29. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 861.00, 861.01, 861.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей
платы за эмиссии в окружающую среду

2) 861.02.007 жолында Салық кодексінің 454-бабының 2-тармағына сәйкес жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
3) 861.02.008 жолында Салық кодексінің 454-бабының 3-тармағына сәйкес жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
28. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 861.02.009 жолында (861.02.003 х 861.02.006) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі мен жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлем ставкалары негізінде белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
2) 861.02.010 жолында (861.02.004 х 861.02.007) формуласы бойынша есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінен артық арнайы су пайдаланудың нақты көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем ставкалары негізінде белгіленетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
3) 861.02.011 жолында (861.02.005 х 860.02.008) формуласы бойынша рұқсат құжатынсыз арнайы су пайдаланудың көлемі мен жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем ставкасы негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын рұқсат құжатынсыз пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 861.02.012 жолында жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шегінде (861.02.009), белгіленген лимиттен артық (861.02.010) және рұқсат құжатынсыз (861.02.011) шектерінде пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
29. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 861.00-861.02 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының
ағымдағы төлемдер сомалары есебін жасау ережесі

(Форма 871.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за эмиссии в окружающую среду (далее - Расчет), предназначенного для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду.
Расчет сумм текущих платежей платы за эмиссии в окружающую среду составляется физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан в порядке специального природопользования в соответствии со статьей 460 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 871.00) и приложения к нему (форма 871.01), которое содержит информацию об объектах обложения платы за эмиссии в окружающую среду.
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства на электронном носителе. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В данных правилах составления Расчета применяется арифметический знак умножение - "х".
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит заполнению.
8. В случае, если налогоплательщик осуществляет несколько видов специального природопользования, по каждому виду загрязняющего вещества, указанному в разрешительном документе, заполняется отдельный лист приложения по форме 871.01.
9. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
12. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.

(871.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеуге арналған Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалары есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомалары есебі Салық кодексінің 460-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында арнайы табиғат пайдалану тәртібінде қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (871.00 нысан) және Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (871.01 нысан) тұрады.
3. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгі қолданылады: "х" - көбейту; "=" - тең.
5. Тиісті торкөздердің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда қосымша табыс етілмейді.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде қосымша толтырылуға жатады.
8. Егер салық төлеуші арнайы табиғат пайдаланудың бірнеше түрін жүзеге асырған жағдайда, рұқсаттық құжатта көрсетілген ластағыш заттың әрбір түрі бойынша 871.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады.
9. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
11. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
12. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) Расчет составлен недропользователем по деятельности, осуществленной.
Ячейки "вне контракта" и "по контракту" отмечаются недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена налоговая отчетность:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) номер и дата заключения контракта. Указываются реквизиты контракта на недропользование по осуществлению деятельности в рамках контракта:
в строке А - номер контракта;
в строке В - дата заключения;
9) организации с малыми объемами платежей (до 100 МРП в суммарном годовом объеме). Отмечается организациями с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) при выкупе лимита на эмиссии в окружающую среду с полной предварительной оплатой за отчетный год при оформлении разрешительного документа:
в строке 9А - указывается номер разрешительного документа;
в строке 9В - указывается дата оформления разрешительного документа;
10) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
11) количество приложений. Указывается количество представленных приложений.
14. В разделе "Плата за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 871.00.001 указывается общая сумма платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк сумм платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита (871.00.002) и сверх установленного лимита (871.00.003):
в строках 871.00.001I и 871.00.001II, которые заполняются только налогоплательщиками, применяющими специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, указывается сумма текущих платежей платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащая уплате в установленные в соответствии с пунктом 6 статьи 463 Налогового кодекса сроки;
2) в строке 871.00.002 указывается сумма платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 871.01.011 приложения по форме 871.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 871.01, в данной строке указывается общая сумма платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием показателей строк 871.01.011 всех листов приложения по форме 871.01;

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) есепті жүзеге асырған қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы жасаған.
"Келісім-шарттан тыс" және "келісім-шарт бойынша" торкөздерін жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. Салық есептілігі жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) келісім-шарттың нөмірі мен оны жасасқан күн. Келісім-шарт шеңберінде қызметті жүзеге асыру бойынша жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт деректемелері көрсетіледі:
А жолында - келісім-шарттың;
В жолында - жасасу күні;
9) төлемдерінің көлемі шағын ұйымдар (жиынтық жылдық көлемде 100 АЕК дейін). Есепті жыл үшін толық алдын ала төлеумен қоршаған ортаны ластағаны үшін лимитті сатып алу кезінде және рұқсаттық құжатты ресімдеу кезінде төлемдерінің көлемі аз ұйымдар (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) белгілейді.
9А жолында - рұқсаттық құжаттың нөмірі көрсетіледі;
9В жолында - рұқсаттық құжатты ресімдеу күні көрсетіледі;
10) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
11) қосымшалар саны. Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
14. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы" бөлімінде:
1) 871.00.001 жолында белгіленген лимит (871.00.002) және белгіленген лимиттен жоғары (871.00.003) шектеріндегі қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасының жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі:
Шаруа (фермер) қожалықтарына арналған және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілер ғана толтыратын 871.00.001І және 871.00.001ІІ жолдарында Салық кодексінің 463-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімде төленуге жататын қоршаған ортаға эмиссия үшін ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі;
2) 871.00.002 жолында 871.01 нысаны бойынша қосымшаның 871.01.011 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңіндегі белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 871.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырылатын жағдайда, бұл жолда 871.01 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтарын 871.01.011 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындайтын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;

3. Составление приложения по форме 871.01
16. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 871.01.
17. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) вид специального природопользования. Отмечается соответствующая ячейка согласно законодательству в области охраны окружающей среды;
2) код налогового органа по месту загрязнения. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным Приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в реестре государственного регистрации нормативных правовых актов от 18 апреля 2002 года N 1826);
3) единицы измерения выбросов (сбросов) загрязняющих веществ и размещения отходов. Отмечается ячейка соответствующей единицы измерения объема выбросов (сбросов) загрязняющих веществ и размещения отходов.
18. Раздел "Объемы загрязнения" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 5:
1) в строке 871.01.001 плательщиками (кроме организаций с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) или налогоплательщиков, применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции) указывается остаток лимита на начало периода. В случае составления Расчета за первый квартал отчетного налогового года в строке 871.01.001 приложения по форме 871.01 указывается величина установленного лимита.
В случае составления Расчета за второй - четвертый кварталы отчетного налогового периода, строка 871.01.001 приложения по форме 871.01 заполняется при наличии остатка лимита на конец предыдущего квартала. При этом в строку 871.01.001 переносятся показатели строки 871.01.007 из приложения по форме 871.01 за предыдущий квартал;
2) в строке 871.01.002 плательщиками (кроме организаций с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) или налогоплательщиков, применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции) указывается превышение лимита на начало периода. В случае составления Расчета за первый квартал отчетного налогового года в строке 871.01.002 приложения по форме 871.01 указываются нули.

3. 871.01-нысан бойынша қосымша жасау
16. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 871.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
17. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) табиғат пайдалану түрі. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңдарға сәйкес тиісті торкөз белгіленеді;
2) ластау орны бойынша салық органының коды. 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 Қазақстан Республикасының салық төлеушілерінің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесіне "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының коды" анықтамалығына сәйкес салық салу объектісінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
3) ластаушы заттарды төгу (шығару) мен қалдықтарды орналастыру көлемінің өлшем бірліктері. Ластаушы заттарды төгу (шығару) мен қалдықтарды орналастыру көлемінің тиісті өлшем бірліктерінің торкөзі белгіленеді.
18. "Ластау көлемі" бөлімі 5-жолда көрсетілген өлшем бірлігімен толтырылады:
1) 871.01.001 жолында төлеушілер (төлемдерінің көлемі шағын ұйымдардан (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) немесе шаруа (фермер) қожалықтарына арналған және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілерден басқа) кезеңнің басына лимиттің қалдығын көрсетеді. 871.01 нысаны қосымшасының 871.01.001 жолында есепті салық жылының бірінші тоқсаны үшін Есепті жасау жағдайында белгіленген лимит шегі көрсетіледі.
Есепті салық кезеңінің екінші - төртінші тоқсаны үшін Есепті жасау жағдайында, 871.01.001 нысаны бойынша қосымшаның 871.01 жолы бұрынғы тоқсан соңына лимит қалдығының барлығы кезінде толтырылады. Бұл ретте, 871.01.001 жолына бұрынғы тоқсан үшін 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.007 жолының көрсеткіштері көшіріледі;
2) 871.01.002 жолында төлеушілер (төлем көлемдері шағын ұйымдардан (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) немесе шаруа (фермер) қожалықтарына арналған және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілерден басқа) кезеңнің басына лимиттің асуын көрсетеді. 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.002 жолында есепті салық жылының бірінші тоқсаны үшін Есепті жасау жағдайында нөлдер көрсетіледі.

В случае составления Расчета за второй - четвертый кварталы отчетного налогового периода, строка 871.01.002 приложения по форме 871.01 заполняется при наличии превышения лимита на конец предыдущего квартала. При этом в строку 871.01.002 переносятся показатели строки 871.01.008 из приложения по форме 871.01 за предыдущий квартал;
3) строка 871.01.003 заполняется организациями с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) при наличии показателей в строках 9, 9А и 9В Расчета и налогоплательщиками, применяющими специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции.
При этом в данной строке указывается:
организациями с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) - объем выкупленного лимита на эмиссии в окружающую среду;
налогоплательщиками, применяющими специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции - объем установленного лимита специального природопользования;
4) в строке 871.01.004 указывается общий объем фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный период;
5) в строке 871.01.005 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещение отходов за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита.
При этом плательщиками (кроме организаций с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) или налогоплательщиков, применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции) строка 871.01.005 заполняется при наличии остатка лимита на начало квартала.
В случае осуществления специального природопользования, по которому лимит не устанавливается, в строку 871.01.005 переносятся данные строки 871.01.004. При этом строка 871.01.006 не заполняется;
6) строка 871.01.006 заполняется в случае превышения общего фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов над фактическим выбросом (сбросом) загрязняющих веществ и размещения отходов в пределах установленного лимита. При этом в строке 871.01.006 указывается фактический выброс (сброс) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита, который определяется как разница показателей строк 871.01.004 и 871.01.005;
7) строка 871.01.007 плательщиками (кроме организаций с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) или налогоплательщиков, применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции) заполняется в случае превышения остатка лимита на начало периода над общим объемом фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный налоговый период. При этом в строке 871.01.007 указывается остаток лимита на конец периода, который определяется как разница показателей строк 871.01.001 и 871.01.004;

Есепті салық кезеңінің екінші-төртінші тоқсандары үшін Есеп жасау жағдайында, 871.01 нысаны бойынша қосымшаның 871.01.002 жолы бұрынғы тоқсан соңына лимиттің асуы барлығы кезінде толтырылады. Бұл ретте, 871.01.002 жолына бұрынғы тоқсан үшін 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.008 жолының көрсеткіштері көшіріледі;
3) 871.01.003 жолын Есептің 9, 9А және 9В-жолдарында көрсеткіштер бар болған кезде төлемдерінің көлемі шағын ұйымдар (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) немесе шаруа (фермер) қожалықтарына арналған және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілер толтырады.
Бұл ретте аталған жолда:
төлемдерінің көлемі шағын ұйымдар (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) - қоршаған ортаны ластауға сатып алынған лимиттің көлемін;
шаруа (фермер) қожалықтарына арналған және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілер - арнайы табиғатты пайдаланудың белгіленген лимитінің көлемі көрсетеді;
4) 871.01.004 жолында есепті тоқсан үшін ластаушы заттарды нақты шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 871.01.005 жолы белгіленген лимиттің шегінде есепті салық кезеңі үшін ластаушы заттар шығарудың (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі көрсетіледі.
Бұл ретте төлеушілер (төлемдерінің көлемі шағын ұйымдардан (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) немесе шаруа (фермер) қожалықтарына арналған және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілерден басқа) 871.01.005 жолын тоқсанның басына лимит қалдығы бар болған кезде толтырады.
Лимит белгіленбейтін арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асыру жағдайында, 871.01.005 жолына 871.01.004 жолының деректері көшіріледі. Бұл ретте 871.01.006 жолы толтырылмайды;
6) 871.01.006 жолы белгіленген лимит шектеріндегі ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы нақты асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 871.01.006 жолында 871.01.004 және 871.01.005 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын белгіленген лимиттен жоғары нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыру көрсетіледі;
7) 871.01.007 жолын төлеушілер (төлемдерінің көлемі шағын ұйымдардан (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) немесе шаруа (фермер) қожалықтарына арналған және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілерден басқа) есепті салық кезеңі үшін ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы көлемінен кезең басындағы лимиттің қалдығы асуы жағдайында толтырады. Бұл ретте, 871.01.007 жолында 871.01.001 және 871.01.004 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын кезең соңына лимит қалдығы көрсетіледі;

8) строка 871.01.008 заполняется плательщиками (кроме организаций с малыми объемами платежей (до 100 месячных расчетных показателей в суммарном годовом объеме) или налогоплательщиков, применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции) в случае превышения лимита на начало периода и (или) наличия объема фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита за отчетный налоговый период. При этом в строке 871.01.008 указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как сумма превышения лимита на начало периода (871.01.002) и фактического объема выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита (871.01.006).
19. В разделе "Ставки платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 871.01.009 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита;
2) в строке 871.01.010 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита в соответствии со статьей 462 Налогового кодекса.
20. В разделе "Сумма платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 871.01.011 указывается сумма платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется исходя из фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов в пределах установленного лимита и ставок платы в пределах установленного лимита по формуле (871.01.005 х 871.01.009);
2) в строке 871.01.012 указывается сумма платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита в отчетном налоговом периоде, определяемая исходя из фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита и ставок платы сверх установленного лимита по формуле (871.01.006 х 871.01.010);
3) в строке 871.01.013 указывается общая сумма платы, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется сложением суммы платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита (871.01.011) и суммы платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита (871.01.012).
21. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 871.00, 871.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей
платы за использование радиочастотного спектра

8) 871.01.008 жолын төлеушілер (төлемдерінің көлемі шағын ұйымдардан (жиынтық жылдық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке дейін) немесе шаруа (фермер) қожалықтарына арналған және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын салық төлеушілерден басқа) есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі бар болған және кезең басына лимиттің асуы жағдайында толтырады. Бұл ретте, 871.01.008 жолында кезең басына лимиттің асу сомасы (871.01.002) мен ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі ретінде айқындалатын есепті салық кезеңінің соңына лимиттің асуы (871.01.006) көрсетіледі.
19. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы" бөлімінде:
1) 871.01.009 жолында белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі;
2) 871.01.010 жолында Салық кодексінің 462-бабына сәйкес белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
20. "Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы" бөлімінде:
1) 871.01.011 жолында (871.01.005 х 871.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыруды ескеріп айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
2) 871.01.012 жолында (871.01.006 х 871.01.010) формуласы бойынша белгіленген лимиттен жоғары төлем ставкасы мен белгіленген лимиттен жоғары нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыруды ескеріп айқындалатын есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
3) 871.01.013 жолында белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасы (871.01.011) мен белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасын (871.01.012) қосумен айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
21. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. _______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 871.00-871.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің
ағымдағы төлемдер сомаларының есебін жасау ережелері

(Форма 881.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра (далее - Расчет), предназначенного для исчисления платы за использование радиочастотного спектра.
Расчет сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра составляется физическими и юридическими лицами, получившими в установленном законодательным актом порядке право использования радиочастотного спектра в соответствии со статьей 480 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 881.00) и приложения к нему (форма 881.01), которое содержит информацию об объектах обложения платы за использование радиочастотного спектра.
3. Расчета на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В данных правилах составления Расчета применяются арифметические знаки: "х" - умножение, "/" - деление.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит заполнению.
8. При наличии у налогоплательщика нескольких разрешительных документов на использование радиочастотного спектра на различные виды радиосвязи, по которым плата за использование радиочастотного спектра исчисляется по разным ставкам, заполняется отдельный лист приложения по форме 881.01. При этом общее количество листов приложения по форме 881.01 должно соответствовать количеству разрешительных документов на использование радиочастотного спектра.
9. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

(881.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеуге арналған радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемдер сомасының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды:
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемдер сомасының есебін Салық кодексінің 480-бабына сәйкес белгіленген заңнама актісі тәртібінде радиожиiлiк спектрiн пайдалану құқығын алған жеке және заңды тұлғалар жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (881.00 нысан) және радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемақы төлеу объектісі туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (881.01 нысан) тұрады.
3. Есеп қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда қосымша табыс етілмейды.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде қосымша міндетті тәртіпте толтырылуға жатады.
8. Егер салық төлеуші олар бойынша радиожиiлiк спектрiн пайдаланғаны үшiн төлемақы әр түрлі ставкалар бойынша есептелетін әр түрлі радио байланыс түрлеріне бірнеше радиожиiлiк спектрiн пайдалануға рұқсат құжаттары болған кезде, 881.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте 881.01 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны радиожиiлiк спектрiн пайдалануға рұқсат құжаттардың санына сәйкес болуы керек.
9. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" - алу белгісімен белгіленеді.
11. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта хабарламамен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) Расчет составлен недропользователем по деятельности, осуществленной.
Ячейки "вне контракта" и "по контракту" отмечаются недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена налоговая отчетность:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) номер и дата заключения контракта. Указываются реквизиты контракта на недропользование по осуществлению деятельности в рамках контракта:
в строке А - номер контракта;
в строке В - дата заключения;
9) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
10) количество приложений. Указывается количество представленных приложений.
14. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 881.00.001 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая уплате в бюджет в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 881.01.012 приложения по форме 881.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 881.01, то по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра, которая определяется суммированием показателей строк 881.01.012 всех листов приложения по форме 881.01;
2) в строке 881.00.002 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 марта;
3) в строке 881.00.003 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 июня;
4) в строке 881.00.004 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 сентября;
5) в строке 881.00.005 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 декабря.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется физическим лицом, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) есепті жүзеге асырған қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы жасаған.
"Келісім-шарттан тыс" және "келісім-шарт бойынша" торкөздерін жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. Салық есептілігі жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) келісім-шарттың нөмірі мен оны жасасқан күн. Келісім-шарт шеңберінде қызметті жүзеге асыру бойынша жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт деректемелері көрсетіледі:
А жолында - келісім-шарттың нөмірі;
В жолында - жасасу күні;
9) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосымшалар саны. Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
14. "Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 881.00.001 жолында 881.01 нысаны бойынша қосымша 881.01.012 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінде бюджетке төлеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 881.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, онда бұл жол бойынша 881.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 881.01.012 жолының көрсеткіштерін жинақтап айқындататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 881.00.002 жолында 20 наурыздан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 881.00.003 жолында 20 маусымнан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 881.00.004 жолында 20 қыркүйектен кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
5) 881.00.005 жолында 20 желтоқсаннан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;

2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан (утвержденного Приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения по форме 881.01
16. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 881.01.
17. В разделе "Сведения для исчисления платы за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 881.01.001 указывается номер строк, соответствующих виду и территории использования радиосвязи из таблицы приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра;
2) в строке 881.01.002 указывается место использования радиочастотного спектра:
в строке 881.01.002А указывается наименование области;
в строке 881.01.002В указывается наименование города или района;
в строке 881.01.002С указывается наименование поселка, села;

2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 881.01 нысаны бойынша қосымшаны жасау
16. "Ағымдағы парақтың нөмірін көрсетіңіз" деген жолда ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
17. "Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер бөлімінде:
1) 881.01.001 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеден радиобайланыстың түріне және пайдалану аумағына сәйкес келетін жолдардың нөмірі көрсетіледі;
2) 881.01.002 жолында радиожиілік спектрін пайдалану орны көрсетіледі:
881.01.002А жолында облыстың атауы көрсетіледі;
881.01.002В жолында қала не ауданның атауы көрсетіледі;
881.01.002С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;

3) в строке 881.01.003 указывается мощность передающего средства;
4) в строке 881.01.004:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то в строке 881.01.004А указывается количество станций;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то в строке 881.01.004В указывается количество каналов;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то в строке 881.01.004С указывается количество радиочастот;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых пролетов, то в строке 881.01.004D указывается количество пролетов;
5) строки 881.01.005 и 881.01.006 заполняются в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы. В строке 881.01.005 указывается ширина полосы по таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра:
строка 881.01.005А заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в кГц;
строка 881.01.005В заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в МГц;
6) в строке 881.01.006 указывается выделенная согласно разрешительному документу на использование радиочастотного спектра ширина полосы радиочастотного спектра:
строка 881.01.006А заполняется в случае, если ширина полосы по разрешительному документу на использование радиочастотного спектра указана в кГц;
строка 881.01.006В заполняется в случае, если ширина полосы по разрешительному документу на использование радиочастотного спектра указана в МГц;
7) в строке 881.01.007 указывается количество месяцев использования радиочастотного спектра в отчетном налоговом периоде согласно разрешительному документу на использование радиочастотного спектра;
8) в строке 881.01.008 указываются сведения уполномоченного органа в области связи об извещении на уплату платы за использование радиочастотного спектра и разрешительном документе на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан:
в строке 881.01.008А указывается дата выдачи извещения;
в строке 881.01.008В указывается номер извещения;
в строке 881.01.008С указывается дата выдачи разрешительного документа;
в строке 881.01.008D указывается номер разрешительного документа.
15. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":

3) 881.01.003 жолында хабар құралының күші көрсетіледі;
4) 881.01.004 жолында:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004А жолында станциялардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004В жолында арналардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004С жолында радиожиілік саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын өтулердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004D жолында өтулердің саны көрсетіледі;
5) егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 және 881.01.006 жолдары толтырылады. 881.01.005 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кесте бойынша жолақ ені көрсетіледі:
881.01.005А жолы радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
881.01.005В жолы радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені МГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
6) 881.01.006 жолында радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжатқа сәйкес бөлінген радиожиілік спектрі жолағының ені көрсетіледі:
881.01.006А жолы егер жолақ ені, радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжат бойынша кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
881.01.006В жолы егер жолақ ені, радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжат бойынша кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
7) 881.01.007 жолында радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжатқа сәйкес есепті салық кезеңінде радиожиілік спектрін пайдаланудың айлар саны көрсетіледі;
8) 881.01.008 жолында байланыс саласындағы уәкілетті органның радиожиілік спектрін пайдалану үшін төлемді төлеуге хабарламасы туралы және Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсаттық құжаттың мәліметтері көрсетіледі:
881.01.008А жолында хабарламаны беру күні көрсетіледі;
881.01.008В жолында хабарлама нөмірі көрсетіледі;
881.01.008С жолында рұқсаттық құжаттың берілген күні көрсетіледі;
881.01.008D жолында рұқсаттық құжаттың нөмірі көрсетіледі.
18. "Радиожиілік спектрді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:

1) в строке 881.01.009 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в месячных расчетных показателях согласно постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра;
2) в строке 881.01.010 указывается размер месячного расчетного показателя за отчетный налоговый период;
3) в строке 881.01.011 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра, рассчитанная по формуле (881.01.009 х 881.01.010);
4) в строке 881.01.012 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004А х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004В х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004С х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых пролетов, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004D х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.006/881.01.005 х 881.01.011)/12 х 881.01.007);
в случае если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества станций, каналов, радиочастот, пролетов и ширины полосы одновременно, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается исходя из соответствующих заполненных строк путем их умножения на строки (881.01.011 х 881.01.007)/12.
18. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 881.00, 881.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей
платы за предоставление междугородной и (или)
международной телефонной связи

1) 881.01.009 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айлық есептік көрсеткіштердегі радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
2) 881.01.010 жолында есепті салық кезеңі үшін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
3) 881.01.011 жолында (881.01.009 х 881.01.010) формуласы бойынша есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
4) 881.01.012 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004А х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004В х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радио жиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004С х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004D х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.006/881.01.005 х 881.01.011)/12 х 881.01.007) формуласы бойынша есептеледі.
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы станциялардың, арналардың, радиожиіліктердің, өтулердің және жолақ еніне байланысты бір уақытта белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы тиісті толтырылған жолдардан шыға оларды (881.01.011 х 881.01.007)/12 жолдарына көбейту жолымен есептеледі.
19. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 881.00-881.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон
байланысын ұсынғаны үшін төлемнің ағымдағы
төлемдер сомаларының есебін жасау ережелері

(Форма 891.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи (далее - Расчет), предназначенной для исчисления платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи.
Расчет сумм текущих платежей платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи составляется физическими и юридическими лицами, являющимися операторами междугородной и (или) международной телефонной связи, получившими право в порядке, установленном законодательным актом Республики Казахстан в соответствии со статьей 484-2 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 891.00) и приложения к нему (форма 891.01), которое содержит информацию об объектах обложения по плате за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи.
3. Расчет на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В данных правилах составления Расчета применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит заполнению.
8. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Расчета.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Расчета в электронном виде.
11. Расчет подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.

(891.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемақыны есептеуге арналған қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін ағымдағы төлемдер сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін ағымдағы төлемдер сомаларының есебін Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген тәртіппен құқық алған, қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторлары болып табылатын жеке және заңды тұлғалар.
2. Есеп осы Есептің өзінен (891.00 нысан) және қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемақы төлеу объектілері туралы ақпаратты қамтитын оған қосымшадан (891.01 нысан) тұрады.
3. Есеп қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда қосымша табыс етілмейді.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде қосымша толтырылуға жатады.
8. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Есептің "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
9. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
10. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта хабарламамен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Есепті тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
11. Есепке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) Расчет составлен недропользователем по деятельности, осуществленной.
Ячейки "вне контракта" и "по контракту" отмечаются недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена налоговая отчетность:
в строке А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
в строке В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
8) номер и дата заключения контракта. Указываются реквизиты контракта на недропользование по осуществлению деятельности в рамках контракта:
в строке А - номер контракта;
в строке В - дата заключения;
9) код валюты. Указывается код соответствующей валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
10) количество приложений. Указывается количество представленных приложений.
13. В разделе "Плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи":
1) в строке 891.00.001 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, подлежащая уплате в бюджет в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 891.01.012 приложения по форме 891.01;
2) в строке 891.00.002 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по сроку не позднее 20 марта;
3) в строке 891.00.003 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по сроку не позднее 20 июня;
4) в строке 891.00.004 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по сроку не позднее 20 сентября;
5) в строке 891.00.005 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи по сроку не позднее 20 декабря.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя (налогоплательщика)" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Расчет представляется физическим лицом, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указывается фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) есепті жүзеге асырған қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы жасаған.
"Келісім-шарттан тыс" және "келісім-шарт бойынша" торкөздерін жер қойнауын пайдаланушы белгілейді. Салық есептілігі жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
А жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінен шығатын қызмет бойынша;
В жолында - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;
8) келісім-шарттың нөмірі мен оны жасасқан күн. Келісім-шарт шеңберінде қызметті жүзеге асыру бойынша жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт деректемелері көрсетіледі:
А жолында - келісім-шарттың нөмірі;
В жолында - жасасу күні.
9) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосымшалар саны. Тапсырылған қосымшалардың саны көрсетіледі.
13. "Қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 891.00.001 жолында 891.01 нысаны бойынша қосымшаның 891.01.012 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінде бюджетке төлеуге жататын қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 891.00.002 жолында 20 наурыздан кешіктірмейтін мерзімде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 891.00.003 жолында 20 маусымнан кешіктірмейтін мерзімде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 891.00.004 жолында 20 қыркүйектен кешіктірмейтін мерзімде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
5) 891.00.005 жолында 20 желтоқсаннан кешіктірмейтін мерзімде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
14. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;

3) в строке 891.01.003 указывается доход оператора междугородной и (или) международной телефонной связи, рассчитанный от уровня дохода, полученного от деятельности за предоставление услуг телекоммуникаций за предыдущий период (Q);
4) в строке 891.01.004 указывается доход оператора междугородной и (или) международной телефонной связи на 1 абонента (q), который определяется по формуле (891.01.003/891.01.002А);
5) в строке 891.01.005 указывается коэффициент доходности на 1 абонента оператора междугородной и (или) международной телефонной связи (l);
6) в строке 891.01.006 указываются сведения об извещении на уплату платы за предоставление междугородной и (или) международной связи, выписываемом уполномоченным органом в области связи:
в строке 891.01.006А указывается дата выдачи извещения;
в строке 891.01.006В указывается номер извещения.
17. В разделе "Плата за предоставление междугородной и (или) международной связи":
1) в строке 891.01.007 указывается годовая ставка платы за одного абонента в месячных расчетных показателях установленной постановлением Правительства Республики Казахстан;
2) в строке 891.01.008 указывается размер месячного расчетного показателя;
3) в строке 891.01.009 указывается поправочный коэффициент (k 1 , k 2 ) для расчета суммы платы за одного абонента в отчетном периоде, учитывающий динамику изменения количества абонентов в отчетном периоде по сравнению с предыдущим периодом:
поправочный коэффициент k 1 учитывает положительную динамику изменения количества абонентов оператора в отчетном периоде по сравнению с предыдущим;
поправочный коэффициент k 2 учитывает отрицательную динамику изменения количества абонентов оператора в отчетном периоде по сравнению с предыдущим;
4) в строке 891.01.010 указывается годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи:
в случае увеличения количества абонентов у оператора междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном периоде годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи рассчитывается по формуле: (891.01.007 х 891.01.008 х (891.01.002В + 891.01.009 х (891.01.002А - 891.01.002В)) х 891.01.005);
в случае уменьшения количества абонентов у оператора междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном периоде годовая сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи рассчитывается по формуле: (891.01.007 х 891.01.008 х (891.01.002А + 891.01.009 х (891.01.002В - 891.01.002А)) х 891.01.005);
5) в строке 891.01.011 указывается количество месяцев фактического предоставления междугородной и (или) международной связи в отчетном налоговом периоде;

3) 891.01.003 жолында өткен кезең үшін телекоммуникация қызмет көрсетулерін көрсеткені үшін қызметінен алынған табыс деңгейінен есептелген қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының кірісі (Q) көрсетіледі;
4) 891.01.004 жолында (891.01.003/891.01.002А) формуласы бойынша айқындалатын 1 абонентке қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының кірісі (q) көрсетіледі;
5) 891.01.005 жолында қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысы операторының 1 абонентінің табыстық коэффициенті (l) көрсетіледі;
6) 891.01.006 жолында байланыс саласындағы уәкілетті орган жазып берген қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлем төлеуге хабарлама жөнінде мәліметтер көрсетіледі:
891.01.006А жолында хабарламаны беру күні көрсетіледі;
891.01.006В жолында хабарламаның нөмірі көрсетіледі.
17. "Қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс ұсынғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 891.01.007 жолында осы ставканы белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айлық есептік көрсеткіште бір абонент үшін төлемнің бірыңғай жылдық ставкасы көрсетіледі;
2) 891.01.008 жолында айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
3) 891.01.009 жолында өткен кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңде абоненттер санының өзгеру серпінін ескеретін, есепті кезеңде бір абонент үшін төлем сомасының есебіне арналған түзету коэффиценті (k 1 , k 2 ) көрсетіледі:
k 1 түзету коэффиценті өткенмен салыстырғанда есепті кезеңде оператордың абоненттері санының өзгеруінің оң серпінін ескереді;
k 2 түзету коэффиценті өткенмен салыстырғанда есепті кезеңде оператордың абоненттері санының өзгеруінің теріс серпінін ескереді;
4) 891.01.010 жолында қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс ұсынғаны үшін төлемнің жылдық сомасы көрсетіледі:
есепті кезеңде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынатын операторда абоненттер саны өскен жағдайда қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің жылдық сомасы мынадай формула бойынша есептеледі: (891.01.007х891.01.008х(891.01.002В+891.01.009х(891.01.002А-891.01.002В))х891.01.005);
есепті кезеңде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынатын операторда абоненттер саны азайған жағдайда қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төлемнің жылдық сомасы мынадай формула бойынша есептеледі: (891.01.007х891.01.008х(891.01.002А+891.01.009х(891.01.002В-891.01.002А))х891.01.005);
5) 891.01.011 жолында есепті салық кезеңінде нақты қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс ұсыну айларының саны көрсетіледі;

6) в строке 891.01.012 указывается сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи к уплате. В случае, если период предоставления междугородной и (или) международной телефонной связи в отчетном налоговом периоде составляет менее одного года, то сумма платы за предоставление междугородной и (или) международной связи рассчитывается по формуле (891.01.010/12 х 891.01.011).
18. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 891.00, 891.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса
(Форма 910.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (далее - Декларация), предназначенной для расчетов с бюджетом по специальному налоговому режиму для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, согласно пункту 7 статьи 377 Налогового кодекса.
2. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. В данных правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки.
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.

6) 891.01.012 жолында қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсынғаны үшін төленуге төлем сомасы көрсетіледі. Егер есепті салық кезеңінде қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын ұсыну кезеңі бір жылдан кем болатын жағдай болса, онда қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс ұсынғаны үшін төлем сомасы (891.01.010/12х891.01.011) формуласы бойынша есептеледі.
18. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 891.00, 891.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған
декларацияны жасау ережелері
(910.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимі бойынша бюджетпен есеп айырысуға арналған Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 377-бабы 7-тармағына сәйкес оңайлатылған декларация негізінде арнайы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.
2. Декларация қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
6. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.

6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
9. В разделе "Сведения для исчисления суммы налогов":
1) в строке 910.00.001 указывается фактический доход в соответствии с пунктами 4 и 7 статьи 370 Налогового кодекса;
2) в строке 910.00.002 указывается количество наемных работников. При заполнении данной строки индивидуальными предпринимателями в количество наемных работников включается сам индивидуальный предприниматель.
в строке 910.00.002А указывается количество наемных работников за первый месяц отчетного налогового периода;
в строке 910.00.002В указывается количество наемных работников за второй месяц отчетного налогового периода;
в строке 910.00.002С указывается количество наемных работников за третий месяц отчетного налогового периода;
3) в строке 910.00.003 указывается среднесписочная численность работников за отчетный налоговый период, определяемая по формуле ((910.00.002А+910.00.002В+910.00.002С) /3). При этом, если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
4) в строке 910.00.004 указывается среднесписочная численность, превышающая предел, установленный пунктом 2 статьи 376 Налогового кодекса;
5) в строке 910.00.005 указывается сумма налогов, исчисленных по ставкам, установленным статьей 377 Налогового кодекса;
6) в строке 910.00.006 указывается сумма налогов с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленную пунктом 2 статьи 376 Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается среднемесячная заработная плата на одного наемного работника за отчетный налоговый период;
8) строка 910.00.008 заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата на одного наемного работника у индивидуальных предпринимателей составляет не менее 2-кратного, юридических лиц не менее 2,5-кратного минимального размера месячной заработной платы, согласно пункту 4 статьи 377 Налогового Кодекса.
При соблюдении данного условия в строке указывается уменьшение суммы налога в зависимости от среднесписочной численности работников согласно пункту 4 статьи 377 Налогового кодекса, определяемое по формуле ((910.00.005 - 910.00.006) х (910.00.003 - 910.00.004) х 0,015);

6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.
9. "Салық сомасын есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің 370-бабының 4 және 7 тармақтарына сәйкес нақты кіріс көрсетіледі;
2) 910.00.002 жолында жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі. Жеке кәсіпкерлер осы жолды толтырған кезде жалдамалы қызметкерлердің санына жеке кәсіпкердің өзі де енеді.
910.00.002А жолында есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;
910.00.002В жолында есепті салық кезеңінің екінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;
910.00.002С жолында есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;
3) 910.00.003 жолында ((910.00.002А+910.00.002В+910.00.002С)/3) формуласы бойынша айқындалатын есепті салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі. Бұл орайда, егер қызметкерлердің орташа тізімдік саны 0,5 және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектенеді, ал 0,5-тен төмен сандар дөңгелектенбейді;
4) 910.00.004 жолында Салық кодексінің 376-бабының 2-тармағымен белгіленген шектен асатын орташа тізбелі саны көрсетіледі;
5) 910.00.005 жолында Салық кодексінің 377-бабымен белгіленген, ставкалар бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
6) 910.00.006 жолында Салық кодексінің 376-бабының 2-тармағымен белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістен салықтардың сомасы көрсетіледі;
7) 910.00.007 жолында есепті салық кезеңі үшін бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолы егер бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы Салық кодексінің 377-бабының 4-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлерде айлық еңбекақының 2 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес, заңды тұлғаларда 2,5 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес болған жағдайда толтырылады.
Осы шартты сақтау кезінде жолда ((910.00.005 - 910.00.006) х (910.00.003 - 910.00.004) х 0,015) формуласы бойынша айқындалатын Салық кодексінің 377-бабының 4-тармағына сәйкес қызметкерлердің орташа тізбелі санына байланысты салық сомасының кемуі көрсетіледі;

9) в строке 910.00.009 указывается сумма налогов после корректировки, которая определяется как разница строк 910.00.005 и 910.00.008;
10) в строке 910.00.010 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (910.00.009 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
11) в строке 910.00.011 указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле ((910.00.009 х 0,5) - 910.00.012 - 910.00.014). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается.
В соответствии с пунктом 8 статьи 377 Налогового кодекса при превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования над суммой социального налога сумма социального налога равна нулю;
12) в строке 910.00.012 указывается сумма социальных отчислений за работников, перенесенная из строки 201.00.010 D формы 201.00;
13) в строке 910.00.013 указывается доход, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя;
14) в строке 910.00.014 указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя;
15) в строке 910.00.015 указывается доход, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя;
16) в строке 910.00.016 указывается сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя.
10. Например:
1) по строке 910.00.001 доход за отчетный налоговый период индивидуального предпринимателя составил 12 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002А количество наемных работников в первом месяце отчетного налогового периода составило 30 человек;
3) по строке 910.00.002В количество наемных работников во втором месяце отчетного налогового периода составило 25 человек;
4) по строке 910.00.002С количество наемных работников в третьем месяце отчетного налогового периода составило 26 человек;
5) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников составила 27 человек, включая самого индивидуального предпринимателя ((30+25+26)/3 месяца);
6) по строке 910.00.004 среднесписочная численность, превышающая предельную численность, составила 2 человека (27 - 25), где 27 человек - фактическая среднесписочная численность, 25 человек - предельная численность, установленная пунктом 2 статьи 376 Налогового кодекса;

9) 910.00.009 жолында 910.00.005 және 910.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетуден кейінгі салықтардың сомалары көрсетіледі;
10) 910.00.010 жолында (910.00.009 х 0,5) формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төлеуге жататын жеке (корпорациялық) табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл кезде есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
11) 910.00.011 жолында (910.00.009 х 0,5)-910.00.012 - 910.00.014) формуласы бойынша айқындалатын, бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі. Бұл кезде есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
Салық кодексінің 377-бабының 8-тармағына сәйкес Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандырудың қорына есептелген әлеуметтiк аударымдар сомасы әлеуметтік салықтың сомасынан асып кеткен кезде әлеуметтік салықтың сомасы нөлге тең;
12) 910.00.012 жолында 201.00 нысанның 201.00.010 D жолынан көшірілген қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
13) 910.00.013 жолында жеке кәсіпкерлер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кіріс көрсетіледі;
14) 910.00.014 жолында жеке кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
15) 910.00.015 жолында жеке кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналары есептелетін кіріс көрсетіледі;
16) 910.00.016 жолында жеке кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
10. Мысалы:
1) 910.00.001 жолы бойынша жеке кәсіпкердің есепті кіріс кезеңі үшін кірісі 12 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002А жолы бойынша есепті салық кезеңінің бірінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 30 адам құрады;
3) 910.00.002В жолы бойынша есепті салық кезеңінің екінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 25 адам құрады;
4) 910.00.002С жолы бойынша есепті салық кезеңінің бірінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 26 адам құрады;
5) 910.00.003 жолы бойынша жеке кәсіпкердің өзін қоса, қызметкерлердің орташа тізбелі саны ((30 + 25 + 26): 3 ай) 27 адам құрады;
6) 910.00.004 жолы бойынша шекті санынан асатын орташа тізбелі саны 2 адам құрады (27 - 25), онда Салық кодексінің 376-бабының 2-тармағымен белгіленген 27 адам - нақты орташа тізбелі саны, 25 адам - шекті саны;

7) по строке 910.00.005 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 377 Налогового кодекса составит 360 000 тенге (12 000 000 тенге х 3%);
8) по строке 910.00.006 сумма налога с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленного пунктом 2 статьи 376 Налогового кодекса, составит 60 000 тенге (12 000 000 тенге - 10 000 000 тенге) х 3%);
9) по строке 910.00.007 среднемесячная заработная плата на одного наемного работника за отчетный налоговый период составила 21 539 тенге, которая определена следующим образом:
например, всего сумма начисленной заработной платы наемных работников за первый месяц отчетного налогового периода составила 626 000 тенге (75 000 тенге + 400 000 + 81 000 + 70 000), в том числе заработная плата пяти человек составила по 15 000 тенге (75 000 тенге (5 х 15 000 тенге)), двадцати человек по 20 000 тенге (400 000 тенге (20 х 20 000 тенге)), трех человек по 27 000 тенге (81 000 тенге (3 х 27 000 тенге)), двух человек по 35 000 тенге (70 000 тенге (2 х 35 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного наемного работника за первый месяц отчетного налогового периода составила 22 867 тенге (626 000: 30 человек), где 30 человек - количество наемных работников в первом месяце отчетного налогового периода.
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного наемного работника за второй и третий месяцы отчетного налогового периода.
Допустим, во втором месяце отчетного налогового периода сумма заработной платы на одного наемного работника составила - 19 350 тенге, в третьем - 22 400 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного наемного работника за отчетный налоговый период составила 21 539 тенге ((22 867 тенге + 19350 тенге + 22400 тенге)/3 месяца).
В нашем примере двукратный минимальный размер месячной заработной платы установленный законодательным актом на 2007 год составил 19 504 тенге (9 752 тенге х 2). Так как, среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам отчетного налогового периода превысила двукратный размер минимальной заработной платы, то производится корректировка за предельное количество работников, исходя из среднесписочной численности, предусмотренная пунктом 4 статьи 377 Налогового кодекса;
10) по строке 910.00.008 уменьшенная сумма налога в зависимости от среднесписочной численности работников составит 112 500 тенге ((360 000 тенге - 60 000 тенге) х (27 чел.-2 чел.) х 0,015), где 0,015 - коэффициент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;

7) 910.00.005 жолы бойынша Салық кодексінің 377-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 360 000 теңге ((12 000 000 теңге х 3 пайыз) құрайды;
8) 910.00.006 жолы бойынша Салық кодексінің 376-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістен салық сомасы 60 000 теңге (120 000 000 теңге - 10 000 000 теңге) х 3 пайыз құрайды;
9) 910.00.007 жолы бойынша есепті салық кезеңі үшін бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы мынадай жолмен айқындалатын 21 539 теңге құрады:
мысалы, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің есептелген еңбекақының барлық сомасы 626 000 теңге (75 000 теңге + 400 000 + 81 000 + 70 000), оның ішінде бес адамның еңбекақысы 15000 теңге құрады (75 000 теңге (5х 15 000 теңге)), жиырма адам 20 000 теңге (400 000 теңге (20х 20 000 теңге)), үш адам 27 000 теңге (81 000 теңге (3 х 27 000 теңге)), екі адам 35 000 теңге (70 000 теңге (2 х 35 000 теңге)).
Мәселен, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы 22 867 теңге құрады (626 000: 30 адам), онда 30 адам - есепті салық кезеңінің бірінші айындағы жалдамалы қызметкерлердің саны.
Осындай жолмен есепті салық кезеңінің екінші және үшінші айлары үшін бір жалдамалы қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы айқындалады.
Мысал үшін, бір жалдамалы қызметкерге есепті салық кезеңінің екінші айында еңбекақы сомасы - 19 350 теңге, үшіншіде - 22 400 теңге құрады.
Онда, есепті салық кезеңі үшін бір жалдамалы қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 21 539 теңге ((22 867 теңге + 19 350 теңге + 22 400 теңге): 3 ай) құрады.
Біздің мысалда 2007 жылға заңнама актісімен белгіленген еңбекақының екі еселік орташа ең аз айлық мөлшері 19 504 теңге (9 752 теңге х 2) құрады. Есепті салық кезеңінің жиынтығы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы ең төменгі еңбекақының екі еселік мөлшерінен асқандықтан, Салық кодексінің 377-бабының 4-тармағымен көзделген орташа тізімдік санды ескере отырып, қызметкерлердің шекті санына түзету жүргізіледі;
10) 910.00.008 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік санына байланысты азайтылған салық сомасы 112 500 теңге құрады ((360 000 теңге - 60 000 теңге) х (27 адам - 2 адам) х 0,015), мұндағы 0,015 - қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір қызметкер үшін салық сомасын түзету коэффициенті;

11) по строке 910.00.009 сумма налогов после корректировки составит 247 500 тенге (360 000 тенге - 247 500 тенге);
12) по строке 910.00.010 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога составит 123 750 тенге (247 500 тенге х 0,5);
13) по строке 910.00.011 исчисленная сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, составит 70 307 ((123 750 тенге х 0,5) - 878 тенге - 52 565 тенге (среднемесячная заработная плата х 3% социальных отчислений х среднее количество наемных работников)).
При этом, в соответствии с пунктом 8 статьи 377 Налогового кодекса при превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования над суммой социального налога сумма социального налога равна нулю.
14) по строке 910.00.012 сумма социальных отчислений за наемных работников составила 52 565 тенге;
15) по строке 910.00.013 указывается сумма дохода, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя 29256 тенге (9752 тенге минимальная заработная плата х 3 месяца);
16) по строке 910.00.014 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 878 тенге (9752 тенге минимальная заработная плата х 3% социальных отчислений х 3 месяца);
17) по строке 910.00.015 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя 29256 тенге (9752 тенге минимальная заработная плата х 3 месяца);
18) по строке 910.00.016 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 2925 тенге (9752 тенге минимальная заработная плата х 10% обязательных пенсионных взносов х 3 месяца).
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя/индивидуального предпринимателя" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется физическим лицом, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указываются фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.
Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;

11) 910.00.009 жолы бойынша бюджетке төлеуге жататын салық сомасы 247 500 теңге құрайды (360 000 теңге - 247 500 теңге);
12) 910.00.010 жолы бойынша жеке (корпорациялық) табыс салығы 123 750 теңгені құрайды (247 500 теңге х 0,5);
13) 910.00.011 жолы бойынша бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы 70 307 теңгені құрайды ((123 750 500 теңге х 0,5) - 878 теңге - 52 565 теңге) (орташа айлық еңбекақы х жалдамалы жұмысшылардың орташа саны).
Бұл ретте, Салық кодексінің 377-бабының 8-тармағына сәйкес Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандырудың қорына есептелген әлеуметтiк аударымдар сомасы әлеуметтік салықтың сомасынан асып кеткен кезде әлеуметтік салықтың сомасы нөлге тең;
14) 910.00.012 жолы бойынша жалдамалы қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдарының сомасы 52 565 теңгені құрады;
15) 910.013 жолы бойынша жалдамалы қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кірістің сомасы көрсетіледі (9752 теңге ең төменгі еңбекақы х 3 ай);
16) 910.00.014 жолы бойынша жеке кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымның сомасы 878 теңгені құрады (9752 теңге ең төменгі еңбекақы х 3 пайызға әлеуметтік аударымдар х 3 ай);
17) 910.00.015 жолы бойынша жеке кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналары есептелетін кірістің сомасы 29256 теңге (9752 теңге ең төменгі еңбекақы х 3 ай);
18) 910.00.016 жолы бойынша жеке кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 2925 теңгені құрады (9752 теңге ең төменгі еңбекақы х 10 пайыз міндетті зейнетақы жарналары х 3 ай).
11. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Басшының (салық төлеушінің) аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;

4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 910.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления на получение патента
для индивидуальных предпринимателей
(Форма 912.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на получение патента для индивидуальных предпринимателей (далее - Заявление), предназначенного для исчисления индивидуального подоходного и социального налогов, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений. Заявление составляется индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента, согласно подпункту 1) пункта 4 статьи 374 Налогового кодекса.
2. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.

4) декларацияны беру күні. Декларацияны берген ағымдағы күн көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 910.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Жеке кәсіпкерлер үшін патент алуға өтініш жасау ережелері
(912.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке кәсіпкерлерге жеке табыс салығы мен әлеуметтік салықтарды, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есептеуге арналған патент алуға Өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 374-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес патент негізінде арнайы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлер жасайды.
2. Өтініш қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.

3. В данных правилах составления Заявления применяются арифметические знаки: "-" - минус; "х" - умножение.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.
6. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
7. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
Поле "РНН" в последующей странице формы налоговой отчетности заполняется в соответствии с настоящим пунктом.
2) Ф.И.О. индивидуального предпринимателя и наименование.
Указываются фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и наименование в случае его наличия в соответствии со свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
3) ОКЭД. Указывается код только основной деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности, утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов".
4) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
5) в строке 5 ячейка отмечается при представлении Заявления в электронном виде.
8. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 912.00.001 указывается вид осуществляемой деятельности.
В случае осуществления индивидуальным предпринимателем деятельности по автомобильным перевозкам пассажиров и багажа в строке указывается вид перевозок: регулярные или нерегулярные перевозки;
2) в строке 912.00.002 указывается место осуществления предпринимательской деятельности по получаемому патенту:
в строке 912.00.002А указывается наименование области;
в строке 912.00.002В указывается наименование города или района;
в строке 912.00.002С указывается наименование поселка или села;
в строке 912.00.002D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и так далее);
в строке 912.00.002Е указывается номер дома;
в строке 912.00.002F указывается номер квартиры;
строка 912.00.002G заполняется при осуществлении предпринимательской деятельности в универмагах, супермаркетах и так далее, а также регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
При этом в строке указывается наименование универмага, супермаркета и так далее, и номер или наименование отдела, номер или сообщение маршрута;

3. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Өтініштің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "-" - алу; "х" - көбейту.
5. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарламаны (растау) түрде алады.
6. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Өтінішті толтыру
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады;
2) жеке кәсіпкердің аты-жөні және атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты және бар болған жағдайда оның жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес атауы көрсетіледі;
3) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі;
4) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
5) 5-жолда торкөз Өтініш электронды түрде берілген кезде белгіленеді.
8. "Патент алу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 912.00.001 жолда жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі.
Жеке кәсіпкер автомобильмен жолаушылар және жүк тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда жолда тасымалдаудың түрі көрсетіледі: тұрақты және тұрақты емес тасымалдау;
2) 912.00.002 жолда алынатын патент бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны көрсетіледі;
912.00.002А жолда облыстың атауы көрсетіледі;
912.00.002В жолда қала немесе ауданның атауы көрсетіледі;
912.00.002С жолда поселкенің немесе ауылдың атауы көрсетіледі;
912.00.002D жолда көше (даңғыл, гүлзар, бұрылыс және тағы да басқа) атауы көрсетіледі;
912.00.002Е жолда үйдің нөмірі көрсетіледі;
912.00.002Ғ жолда пәтер нөмірі көрсетіледі;
912.00.002G жолы әмбебап дүкендерде, супермаркеттерде, автомобильмен жолаушылар мен жүктерді тұрақты тасымалдау бойынша және тағы да басқа кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру кезінде толтырылады;
Бұл ретте, жолда әмбебап дүкеннің, супермаркеттің және тағы да басқа және де бөлімнің нөмірі мен атауы, бағыттың нөмірі мен бағдары көрсетіледі;

3) в строке 912.00.003 указывается срок осуществления деятельности по получаемому патенту.
9. В разделе "Сведения для исчисления стоимости патента":
1) в строке 912.00.004 указывается сумма предполагаемого дохода;
2) в строке 912.00.005 указывается сумма исчисленных налогов, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (912.00.004 х 2%) в соответствии со статьей 375 Налогового кодекса;
3) в строке 912.00.006 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (912.00.005 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
4) в строке 912.00.007 указывается исчисленная сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (912.00.005 х 0,5) - 912.00.008).
При этом, в соответствии с пунктом 2 статьи 375 Налогового кодекса при превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования над суммой социального налога сумма социального налога равна нулю;
5) в строке 912.00.008 указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
10. В разделе "Сведения для исчисления обязательных пенсионных взносов":
1) в строке 912.00.009 указывается заявленный доход для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемый в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан;
2) в строке 912.00.010 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемая в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан.
11. Раздел "Сведения о лицензии" заполняется при осуществлении деятельности, подлежащей лицензированию:
в строке 912.00.011 указываются сведения о лицензии:
в строке 912.00.011А указывается вид деятельности, на осуществление которой выдана лицензия;
в строке 912.00.011В производится отметка соответствующего вида лицензии;
в строке 912.00.011С указывается номер лицензии;
в строке 912.00.011D указывается дата выдачи лицензии;
в строке 912.00.011E указываются признаки лицензии (по субъектам, по территориальной сфере действия) в соответствии со статьей 4 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании".
12. Раздел "Сведения об уплате стоимости патента, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов" заполняется при представлении Заявления в электронном виде.

3) 912.00.003 жолда патент бойынша алынатын қызметтің жүзеге асыру мерзімі көрсетіледі.
9. "Патент құнын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 912.00.004 жолында болжанатын кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 912.00.005 жолында Салық кодексінің 375-бабына сәйкес (912.00.004 х 2 пайызға) формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төленуге жататын есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
3) 912.00.006 жолында (912.00.005 х 0,5) формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төленуге жататын есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенуге жатады: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
4) 912.00.007 жолында (912.00.005 х 0,5) - 912.00.008 формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төленуге жататын есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте, Салық кодексінің 377-бабының 8-тармағына сәйкес Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандырудың қорына есептелген әлеуметтiк аударымдар сомасы әлеуметтік салықтың сомасынан асып кеткен кезде әлеуметтік салықтың сомасы нөлге тең;
5) 912.00.008 жолында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасымен белгіленген тәртіпте айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
10. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 912.00.009 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын, жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген кіріс көрсетіледі;
2) 912.00.010 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын, жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
11. "Лицензия туралы мәліметтер" бөлімі лицензиялауға жататын қызметті жүзеге асырған кезде толтырылады:
912.00.011 жолында лицензия туралы мәліметтер көрсетіледі;
912.00.011А жолында оның жүзеге асырылуына лицензия берілген қызмет түрі көрсетіледі;
912.00.011В жолында лицензияның тиісті түрінің белгісі жүргізіледі;
912.00.011С жолында лицензия нөмірі көрсетіледі;
912.00.011D жолында лицензияны беру күні көрсетіледі;
912.00.011Е жолында "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуірдегі Заңның 4-бабына сәйкес лицензия белгілері (субъектілер бойынша, қызмет етудің аумақтық саласы бойынша) көрсетіледі.
12. "Патент құнының, әлеуметтік аударымдардың және міндетті зейнетақы жарналарының төленгені туралы мәліметтер" бөлімі Өтініш электронды түрде берілген кезде толтырылады:

В строке 912.00.012 указываются сведения по индивидуальному подоходному и социальному налогам, социальным отчислениям и обязательным пенсионным взносам, уплаченных до получения патента в соответствии с пунктом 4 статьи 374 Налогового кодекса:
в строке 912.00.012А указывается наименования платежей;
в строке 912.00.012В указывается КБК;
в строке 912.00.012С указывается номер платежного документа;
в строке 912.00.012D указывается дата уплаты;
в строке 912.00.012Е указывается сумма.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. индивидуального предпринимателя" указываются фамилия, имя, отчество физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
Заявление на бумажном носителе должно быть подписано налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем, а также заверено печатью налогоплательщика либо его уполномоченного представителя. При составлении Заявления в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом статьи 69 Налогового кодекса;
2) дата подачи Заявления. Указывается текущая дата подачи Заявления;
3) коды налоговых органов по месту осуществления деятельности, по месту жительства. Указываются коды налоговых органов по месту регистрации согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Заявление" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Заявление;
5) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
6) дата приема Заявления в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;
7) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 912.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Декларации для плательщиков единого земельного налога

912.00.012 жолында Салық кодексінің 374-бабының 4-тармағына сәйкес патент алынғанға дейін төленген жеке табыс және әлеуметтік салықтар, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналары бойынша мәліметтер көрсетіледі;
912.00.012А жолында төлемдердің атауы көрсетіледі;
912.00.012В жолында БЖК көрсетіледі;
912.00.012С жолында төлем құжатының нөмірі көрсетіледі;
912.00.012D жолында төленген күні көрсетіледі;
912.00.012Е жолында сомасы көрсетіледі.
13. Салық төлеушінің жауапкершілігі.
1) "Жеке кәсіпкердің аты-жөні" жолында жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығышта Өтінішке салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылуы тиіс. Өтініш электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
2) өтінішті беру күні. Өтінішті берген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Өтініш тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
4) "Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
6) Өтініштің салық органында қабылданған күні. Өтініштің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні. Өтініш пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Өтініш қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 912.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған
декларацияны жасау ережелері

(Форма 920.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации для плательщиков единого земельного налога (далее - Декларация), предназначенной для исчисления единого земельного и социального налогов, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты, а также социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов. Декларация составляется плательщиками единого земельного налога согласно пункту 1 статьи 382 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации и приложений к ней (формы 920.01 и 920.02).
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В данных правилах составления Декларации применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении (-ях), указанное (- ые) приложение (-я) не представляется (-ются).
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующем приложении, указанное (-ые) приложение (-я) подлежит (-ат) заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
При наличии у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; идентификационные документы на земельные участки и так далее), по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 920.01.
9. В разделе "Общая информация" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

(920.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығы мен әлеуметтік салықтарды, төлем көздерінен салық салынатын кірістерден жеке табыс салығын, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеуге үшін бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 382-бабы 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығын төлеушілер жасайды.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен және оған қосымшалардан (920.01 және 920.02 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу.
5. Тиісті торкөздердің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетілуге тиіс деректер жоқ болған жағдайда көрсетілген қосымша(лар) тапсырылмайды.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде көрсетілген қосымша(лар) толтырылуға тиіс.
8. Қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның осыған ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;

3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации
13. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация. Отчетным налоговым периодом для представления Декларации является календарный год;
3) Ф.И.О. и наименование налогоплательщика.
Указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и наименование в случае его наличия в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
4) ОКЭД. Указывается код только основной деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности, утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов";
5) Код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355);
6) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые с начала применения специального налогового режима для крестьянских (фермерских) хозяйств.
Ячейка "Очередная" отмечается при представлении последующей Декларации.
Ячейка "Дополнительная" отмечается при составлении дополнительной Декларации за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком, налоговым агентом отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
Ячейка "Ликвидационная" отмечается в случае прекращения предпринимательской деятельности;

3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растауды) алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны толтыру
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) салық кезеңі - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Декларация тапсыру үшін күнтізбелік жыл есепті салық кезеңі болып табылады;
3) салық төлеушінің аты-жөні және атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты және бар болған жағдайда атауы;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі;
5) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі;
6) декларация түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларация түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер шаруа (фермерлік) қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолдана бастағаннан кейін бірінші рет Декларация табыс етілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Декларацияны табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл ретте, салық төлеуші, салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді.

7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
8) МРП. Указывается размер месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемого законодательным актом Республики Казахстан;
9) количество листов приложения. Указывается количество представленных листов приложения.
14. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 920.00.001 указывается сумма единого земельного налога, подлежащая уплате за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 920.01.004 всех листов приложения по форме 920.01;
2) в строке 920.00.002 указывается сумма текущего платежа по единому земельному налогу, которая переносится из строки 921.00.004 Расчета текущего платежа по единому земельному налогу по форме 921.00. Налогоплательщики, не представившие в соответствии с пунктом 2 статьи 382 Налогового кодекса Расчет текущего платежа, указывают 1/2 часть общей суммы единого земельного налога, исчисленного в Декларации за предыдущий налоговый период;
3) строка 920.00.003 заполняется в случае превышения суммы единого земельного налога, подлежащего к уплате по Декларации, над начисленной суммой текущего платежа по единому земельному налогу. При этом в строке указывается сумма единого земельного налога, подлежащего доначислению по Декларации, определяемая по формуле (920.00.001 - 920.00.002);
4) строка 920.00.004 заполняется в случае превышения начисленной суммы текущего платежа над суммой налога, подлежащего уплате по Декларации за налоговый период. При этом в строке 920.00.004 указывается сумма единого земельного налога, подлежащего уменьшению по Декларации, определяемая по формуле (920.00.002 - 920.00.001).
15. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 920.00.005А, 920.00.005В и 920.00.005С указываются доходы, начисленные налоговым агентом за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно, включая обязательные пенсионные и добровольные пенсионные взносы, страховые премии и индивидуальный подоходный налог;
2) в строках 920.00.006А, 920.00.006В и 920.00.006С указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
3) в строках 920.00.007А, 920.00.007В и 920.00.007С указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;

7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
8) АЕК. Жыл сайын Қазақстан Республикасының заңнамалық актісімен белгіленетін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
9) қосымша парақтарының саны. Табыс етілген қосымша парақтарының саны көрсетіледі.
14. "Бірыңғай жер және әлеуметтік салықтар" бөлімінде:
1) 920.00.001 жолында 920.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 920.01.004 жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.002 жолында 921.00 нысаны бойынша Бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем есебінің 921.00.004 жолынан көшірілетін бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлемнің сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 382-бабының 2-тармағына сәйкес Ағымдағы төлемнің есебін тапсырмаған салық төлеушілер, алдыңғы салық кезеңі үшін Декларацияда есептелген бірыңғай жер салығының жалпы сомасының 1/2 бөлігін көрсетеді;
3) 920.00.003 жолы бірыңғай жер салығы бойынша есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан Декларация бойынша төленуге жататын бірыңғай жер салығы сомасының асып кеткен жағдайында толтырылады. Бұл ретте, жолда (920.00.001 - 920.00.002) формуласы бойынша айқындалатын Декларация бойынша қосымша есептеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.004 жолы салық кезеңі үшін Декларация бойынша төленуге жататын салық сомасынан есептелген ағымдағы төлем сомасының асып кеткен жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 920.00.004 жолында (920.00.002 - 920.00.001) формуласы бойынша айқындалатын 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша азайтылуға жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
15. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 920.00.005А, 920.00.005В және 920.00.005С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін міндетті зейнетақы және ерікті зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйлықақыларын және жеке табыс салығын қоса алғанда, салық агенті есептеген табыстар көрсетіледі;
2) 920.00.006А, 920.00.006В және 920.00.006С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін төлем көзінде салық салынатын табыстар көрсетіледі;
3) 920.00.007А, 920.00.007В және 920.00.007С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі;

4) в строке 920.00.008 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода;
5) в строках 920.00.009А, 920.00.009В и 920.00.009С указываются доходы, выплаченные физическим лицам в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
6) в строках 920.00.010А, 920.00.010В и 920.00.010С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
16. В разделе "Социальный налог, социальные отчисления, обязательные пенсионные взносы":
1) в строках 920.00.011А, 920.00.011В и 920.00.011С указывается сумма социального налога подлежащая уплате в бюджет за совершеннолетних членов, главу и наемных работников крестьянского (фермерского) хозяйства в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря отчетного периода соответственно, переносимые из строк 00001R приложений по форме 920.02 соответственно;
2) в строках 920.00.012А, 920.00.012В и 920.00.012С указываются суммы исчисленных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования за совершеннолетних членов, главу и наемных работников крестьянского (фермерского) хозяйства в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря отчетного периода соответственно, переносимые из строк 00001Т приложений по форме 920.02 соответственно;
3) в строках 920.00.013А, 920.00.013В, 920.00.013С указывается сумма исчисленных обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд за совершеннолетних членов, главу и за наемных работников крестьянского (фермерского) хозяйства в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря отчетного периода соответственно, переносимые из строк 00001I приложений по форме 920.02 соответственно.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом. Если Декларация представляется физическим лицом, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указываются фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Декларацию.

4) 920.00.008 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезеңнің соңына салық агенті төлемеген табыстар көрсетіледі;
5) 920.00.009А, 920.00.009В және 920.00.009С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде жеке тұлғаларға төленген табыстар көрсетіледі;
6) 920.00.010А, 920.00.010В және 920.00.010С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
16. "Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 920.00.011А, 920.00.011В және 920.00.011С жолдарында сәйкесінше 920.02 нысаны бойынша қосымшалардың 00001R жолдарынан көшірілетін, сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде шаруа (фермер) қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.012А, 920.00.012В және 920.00.012С жолдарында сәйкесінше 920.02 нысаны бойынша қосымшалардың 00001Т жолдарынан көшірілетін, сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде шаруа (фермер) қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.012А, 920.00.012В және 920.00.012С жолдарында сәйкесінше 920.02 нысаны бойынша қосымшалардың 00001І жолдарынан көшірілетін, сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде шаруа (фермер) қожалығының кәмелетке толған мүшелері, басшысы мен жалдамалы қызметкерлері үшін жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Декларацияны толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

Декларация на бумажном носителе должна быть подписана налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверена печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Декларации в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Декларации. Указывается текущая дата подачи Декларации;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлена Декларация согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Декларацию;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
2. Составление приложения по форме 920.01
18. Приложение по форме 920.01 предназначено для исчисления единого земельного налога по всем земельным участкам:
имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющимся на праве вторичного землепользования.
19. В разделе "Общая информация":
1) земельный участок. Отмечается ячейка соответствующего вида земельного участка:
в строке А - номер договора;
в строке В - дата договора.
20. В разделе "Сведения для исчисления единого земельного налога":
1) в строке 4 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
2) в строке 5 указывается площадь земельного участка;
3) в строке 6 указывается средняя оценка 1 гектара земли по данным, представленным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами;

Қағаз тасығыштағы Декларацияға салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Декларация электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) декларацияны беру күні. Декларацияны берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Декларация тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 920.01 нысаны бойынша қосымшаны толтыру
18. 920.01 нысаны бойынша есепке қосымша:
тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану, жеке меншік құқығындағы қожалықта барлық жер телімдері бойынша;
қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығын есептеуге арналған.
19. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) жер телімі. Жер телімінің тиісті түрінің торкөзі белгіленеді.
20. "Бірыңғай жер салығын есептеу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 4-жолда жер заңнамасына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 5-жолда жер телімінің аумағы көрсетіледі;
3) 6-жолда жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті орган берген деректер бойынша 1 гектар жердің орташа бағалануы көрсетіледі;

4) строки 7 и 8 заполняются по земельным участкам, находящимся у крестьянского (фермерского) хозяйства на праве вторичного землепользования.
По земельным участкам, находящимся у крестьянского (фермерского) хозяйства на праве вторичного землепользования, указываются сведения о договоре о вторичном землепользовании.
21. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 920.01.001 указывается оценочная стоимость земельного участка согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка. В случае отсутствия акта определения оценочной стоимости земельного участка, в строке 920.01.001 указывается оценочная стоимость земельного участка, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии со статьей 382 Налогового кодекса;
2) в строке 920.01.002 указывается ставка единого земельного налога в соответствии со статьей 380 Налогового кодекса;
3) в строке 920.01.003 указывается количество месяцев пользования (владения) земельным участком в течение налогового периода по земельным участкам на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, и на праве вторичного землепользования;
4) в строке 920.01.004 указывается сумма единого земельного налога. Указываемая сумма определяется исходя из периода владения (аренды) земельным участком путем применения ставки единого земельного налога к оценочной стоимости земельного участка по формуле (920.01.001 х 920.01.002/12 х 920.01.003).
22. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
3. Составление приложения по форме 920.02
23. Приложение по форме 920.02 предназначено для отражения по каждому физическому лицу начисленных и не подлежащих налогообложению доходов, обязательных и добровольных пенсионных взносов, сумм, направленных на погашение вознаграждения по жилищным займам и промежуточным жилищным займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, страховых премий, относимых на вычеты, в соответствии со статьей 152 Налогового кодекса, индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и выплаченных доходов за период с 1 января до 1 октября и с 1 октября по 31 декабря отчетного периода.
При составлении приложения по форме 920.02 за период с 1 января до 1 октября и с 1 октября по 31 декабря отчетного периода, по каждому периоду заполняется отдельное приложение по форме 920.02.

4) 7 және 8-жолдар шаруа (фермер) қожалықтарында қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша толтырылады.
Шаруа (фермер) қожалығында қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша қайталама жер пайдалану туралы шарт туралы мәліметтер көрсетіледі.
21. "Бірыңғай жер салығы" бөлімінде:
1) 920.01.001 жолында жер телімінің бағалау құнын айқындау актісінің дерегіне сәйкес жер телімінің бағаланған құны көрсетіледі. Жер телімінің бағаланған құнын айқындау актісі болмаған жағдайда, 920.01.001 жолында Салық кодексінің 382-бабына сәйкес аудан бойынша орташа 1 гектар жердің бағаланған құнын ескеріп айқындалған, жер телімінің бағаланған құны көрсетіледі;
2) 920.01.002 жолында Салық кодексінің 380-бабына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы көрсетіледі;
3) 920.01.003 жолында жеке меншік, тұрақты және (немесе) уақытша бастапқы жер пайдалану құқығында және қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша салық кезеңінің ішінде жер телімін пайдаланудың (иеленудің) ай саны көрсетіледі;
4) 920.01.004 жолында бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі. Көрсетілетін сома (920.00.001 х 920.01.002/12 х 920.01.003) формуласы бойынша жер телімінің бағаланған құнына бірыңғай жер салығының ставкасын қолдану жолымен жер телімін иелену (жалдау) кезеңін ескеріп айқындалады.
22. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. 920.02 нысаны бойынша қосымшаны толтыру
23. 920.02 нысаны бойынша қосымша әрбір жеке тұлға бойынша: есепті кезеңнің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін есептелген және салық салынуға жататын табыстарды, міндетті және ерікті зейнетақы жарналарын, Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге құрылыс жинақ банктерінен Қазақстан Республикасының жеке тұлға резиденті алған тұрғын үй заемдары және аралық тұрғын үй заемдары бойынша сыйақыларды өтеуге бағытталған сомаларды, Салық кодексінің 152-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйлықақыларын, жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдарды және төленген табыстарды көрсетуге арналған.
Есепті кезеңнің 1 қаңтарына бастап 1 қазанына дейінгі және 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін 920.02 нысаны бойынша қосымшаны жасаған кезде, әрбір кезең бойынша 920.02 нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.

24. В разделе "Общая информация" указывается период, по которому заполнено приложение.
25. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка "00001 Итого" заполняется только на первой странице. В строках 00001G, 00001H, 00001I, 00001J, 00001К, 00001L, 00001M, 00001N, 00001O, 00001P, 00001Q, 00001R, 00001S, 00001Т указываются итоговые суммы начисленных доходов; налоговых вычетов; обязательных пенсионных взносов; добровольных пенсионных взносов; суммы, направленные на погашение вознаграждения по жилищным займам и промежуточным жилищным займам, полученные физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан страховых премий; доходов, не подлежащих налогообложению; индивидуального подоходного налога; выплаченных доходов; индивидуального подоходного налога, подлежащего перечислению, количества месяцев работы; суммы социального налога; расходов работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления; суммы социальных отчислений;
2) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является гражданином Республики Казахстан и не имеет вид на жительство в Республике Казахстан. В остальных случаях ячейка не заполняется;
6) в графе Е ячейка:
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо является индивидуальным предпринимателем, адвокатом или частным нотариусом, которыми получен доход, связанный с их деятельностью;
отмечается знаком "2" в - случае, если физическое лицо претендует на получение льготы в соответствии с подпунктом 12) статьи 144 Налогового кодекса. В остальных случаях ячейка не заполняется;
7) в графе F ячейка отмечается если физическое лицо, указанное в графе В является членом, главой крестьянского (фермерского) хозяйства. В остальных случаях ячейка не заполняется. При этом:
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, является совершеннолетним членом крестьянского (фермерского) хозяйства;
отмечается знаком "2" - в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является совершеннолетним членом крестьянского (фермерского) хозяйства;
8) в графе G указываются доходы, начисленные за отчетный период физическим лицам, указанным в графе В;

24. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) қосымша толтырылған кезең көрсетіледі.
25. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) "00001 Жиыны" жолы бірінші бетте ғана толтырылады. 00001G, 00001H, 00001I, 00001J, 00001K, 00001L, 00001M, 00001 N, 00001O, 00001P, 00001Q, 00001R, 00001S, 00001T жолдарында есептелген табыстардың, салықтық шегерімдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, ерікті зейнетақы жарналарының, жиынтық сомалары; Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге құрылыс жинақ банктерінен Қазақстан Республикасының жеке тұлға резиденті алған тұрғын үй заемдары және аралық тұрғын үй заемдары бойынша сыйақыларды өтеуге бағытталған; сақтандыру сыйлықақыларының; салық салынуға жатпайтын табыстардың; жеке табыс салығының; төленген табыстардың; аударылуға жататын жеке табыс салығының сомалары, жұмыс айларының саны; әлеуметтік салықтың; жұмыс берушінің әлеуметтік аударымдар есептелетін шығыстарының сомалары; әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі;
2) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
3) В бағанында табыстар есептелген, төленген жеке тұлғалардың тегі, инициалдары көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
5) D бағанында егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмаған және тұруға рұқсаты жоқ болса "х" белгісі қойылады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды;
6) Е бағанында ұяшыққа:
егер жеке тұлға қызметімен байланысты табыс алған жеке кәсіпкер, адвокат немесе жеке нотариус болып табылған жағдайда "1" деген белгі қойылады;
егер жеке тұлға Салық кодексінің 144-бабының 12) тармақшасына сәйкес жеңілдіктер алуға үміткер болып табылса "2" деген белгі қойылады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды;
7) F бағанындағы ұяшыққа, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа (фермер) қожалығының мүшесі, басшысы болып табылған жағдайда белгі қойылады. Қалған жағдайларда торкөз толтырылмайды. Бұл ретте:
егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа (фермер) қожалығының кәмелетке толған мүшесі болып табылса "1" деген белгі қойылады;
егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға шаруа (фермер) қожалығының кәмелетке толмаған мүшесі болып табылса "2" деген белгі қойылады;
8) G бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті кезең үшін есептелген табыстар көрсетіледі;

9) в графе H указывается налоговый вычет, предусмотренный подпунктом 1) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
10) в графе I указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов физических лиц, в том числе совершеннолетних членов, главы, наемных работников крестьянского хозяйства, указанных в графе В, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
При этом обязательные пенсионные взносы в пользу совершеннолетних членов (участников) крестьянского (фермерского) хозяйства подлежат исчислению и уплате с начала календарного года, следующего за годом достижения ими совершеннолетия.
Например: сумма дохода 5 членов и главы крестьянского хозяйства за период с 1 января до 1 октября составила 150 тыс. тенге на каждого члена, в том числе главу. Кроме того, сумма дохода за 10 наемных работников за аналогичный период составила 90 тыс. тенге на каждого работника. Исчисление обязательных пенсионных взносов в соответствии с пенсионным законодательством производится в следующем порядке: за членов и главу крестьянского хозяйства 10% от суммы дохода, но не менее 10% от минимального размера заработной платы и не выше десяти процентов от семидесятипятикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год - сумма обязательных пенсионных взносов за членов и главу составляет 90 тыс. тенге (150 тыс. тенге х 10% х 6 (5 членов и глава). За наемных работников сумма обязательных пенсионных взносов составила 90 тыс. тенге (90 тыс. тенге х 10% х 10). Всего сумма обязательных пенсионных взносов составила 180 тыс. тенге = 90 тыс. тенге (за членов и главу крестьянского хозяйства) + 90 тыс. тенге за наемных работников);
11) в графе J указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу физическим лицом в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, и относимых на вычеты согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
12) в графе К указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по жилищным займам и промежуточным жилищным займам, полученным физическим лицом - резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, и относимые на вычеты, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
13) в графе L указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;

9) Н бағанында Салық кодексінің 152-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген салықтық шегерім көрсетіледі;
10) І бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың, соның ішінде шаруа қожалығының кәмелетке толған мүшелерінің, басшысының, жалдамалы қызметкерлерінің табысынан Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі.
Бұл ретте, шаруа (фермер) қожалығының кәмелетке толған мүшелерінің (қатысушыларының) пайдасына міндетті зейнетақы жарналары олар кәмелетке толған жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың басынан бастап есептелуге және төленуге жатады.
Мысалы: шаруа қожалығы 5 мүшесінің және басшысының 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін әрбір мүшесінің, соның ішінде басшысының табыс сомасы 150 мың теңгені құрады. Бұдан өзге, осындай кезең үшін 10 жалдамалы қызметкердің әрбір қызметкерге табыстың сомасы 90 мың теңгені құрады. Зейнетақы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын есептеу мынадай тәртіппен жүргізіледі: шаруа қожалығының мүшелері мен басшысы үшін табыс сомасынан 10 пайыз, бірақ ең төменгі еңбекақының 10 пайыздан төмен емес және тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген еңбекақының ең төменгі жетпіс бес еселенген мөлшерінен жоғары емес - мүшелер мен басшы үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 90 мың теңгені (150 мың теңге х 10 пайыз х 6 (5 мүше және басшы) құрады. Жалдамалы қызметкерлер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 90 мың теңгені (90 мың теңге х 10 пайыз х 10) құрады. Барлығы міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 180 мың теңгені құрады = 90 мың теңге (шаруа қожалығының мүшелері мен басшысы үшін) + 90 мың теңге (жалдамалы қызметкерлер үшін);
11) J бағанында жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес өзінің пайдасына енгізетін және Салық кодексінің 152-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызатын ерікті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
12) К бағанында Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге құрылыс жинақ банктерінен Қазақстан Республикасының жеке тұлға резиденті алған тұрғын үй заемдары және аралық тұрғын үй заемдары бойынша сыйақыларды өтеуге бағытталған және Салық кодексінің 152-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын сомалар көрсетіледі;
13) L бағанында жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өзінің пайдасына енгізетін және Салық кодексінің 152-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызатын сақтандыру сыйлықақыларының сомалары көрсетіледі;

14) в графе М указываются не подлежащие в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса налогообложению доходы физических лиц, указанных в графе В;
15) в графе N указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за отчетный период;
16) в графе О указываются выплаченные в отчетном периоде доходы физическим лицам, указанным в графе В;
17) в графе Р указываются суммы индивидуального подоходного налога, подлежащего перечислению с доходов физических лиц, указанных в графе В, за соответствующий период;
18) в графе Q указывается фактическое количество месяцев членства в крестьянском хозяйстве членов и главы, а также фактическое количество месяцев работы наемного работника;
19) в графе R указываются сумма социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 383 Налогового кодекса ((графа Q х 20% от месячного расчетного показателя ежегодно устанавливаемого законодательным актом Республики Казахстан)- графа T). При превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования над суммой социального налога сумма социального налога равна нулю.
Например, произведем расчет сумм социального налога за период с 1 января до 1 октября 2006г. по крестьянскому хозяйству с 5 членами и главой, а также с 10 наемными работниками. Так как плательщики единого земельного налога исчисляют суммы социального налога по ставке 20 процентов от месячного расчетного показателя за каждого работника, а также главу и членов крестьянского (фермерского) хозяйства, соответственно сумма социального налога за указанный период будет равна 29,66 тыс. тенге (1030 (месячный расчетный показатель на 2006г.) х 20% х 16 (члены и глава крестьянского хозяйства + количество наемных работников) х 9 месяцев (период с 1 января до 1 октября). Сумма социального налога к уплате, уменьшенная на сумму социальных отчислений составит - 1,7 тыс. тенге (29,66 тыс. тенге - 27,94 тыс. тенге);
20) в графе S указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании;
При этом социальные отчисления в пользу совершеннолетних членов (участников) крестьянского (фермерского) хозяйства подлежат исчислению и уплате с начала календарного года, следующего за годом достижения ими совершеннолетия;
21) в графе Т указываются суммы социальных отчислений за совершеннолетних членов, главу, наемных работников, исчисленных в соответствии с законодательным актом об обязательном социальном страховании.

14) М бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың Салық кодексінің 144-бабына сәйкес салық салынуға жатпайтын табыстары көрсетіледі;
15) N бағанында есепті кезең үшін В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың табысынан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) О бағанында В бағанында көрсетілген тұлғаларға есепті кезеңде төленген табыстар көрсетіледі;
17) Р бағанында тиісті кезең үшін В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың табыстарынан аударылуға жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) Q бағанында шаруашылық қожалықтағы мүшелер мен басшының нақты мүше болған айлардың саны, сондай-ақ жалдамалы қызметкердің нақты жұмыс істеген айларының саны көрсетіледі;
19) R бағанында Салық кодексі 383-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі (Q бағаны х жыл сайын Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімінде бекітілетін айлық есептік көрсеткіштен 20 пайыз) - Т бағаны). Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандырудың қорына есептелген әлеуметтiк аударымдар сомасы әлеуметтік салықтың сомасынан асып кеткен кезде әлеуметтік салықтың сомасы нөлге тең.
Мысалы: 5 мүшесі мен басшысы, сондай-ақ 10 жалдамалы қызметкері бар шаруа қожалығы бойынша 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін әлеуметтік салық сомаларын есептейік. Бірыңғай жер салығын төлеушілер әлеуметтік салықтың сомасын шаруа (фермер) қожалығының әрбір қызметкері, сондай-ақ басшысы мен мүшесі үшін айлық есептік көрсеткіштен 20 пайыз ставка бойынша есептейтін болғандықтан, сәйкесінше көрсетілген кезең үшін әлеуметтік салықтың сомасы 29,66 мың теңгеге тең болады (1030 (2006 жылға айлық есептік көрсеткіш) х 20 пайыз х 16 (шаруа қожалығының мүшелері мен басшысы + жалдамалы қызметкерлердің саны) х 9 ай (1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең). Әлеуметтік аударымдардың сомасына кемітілген төленетін әлеуметтік салықтың сомасы 1,7 мың теңгені құрайды (29,66 мың теңге - 27,44 мың теңге);
20) S бағанында жұмыс берушінің міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық кесіміне сәйкес айқындалатын, әлеуметтік аударымдар есептелетін табыстары көрсетіледі.
Бұл ретте, шаруа (фермер) қожалығының кәмелетке толған мүшелерінің (қатысушыларының) пайдасына міндетті зейнетақы жарналары олар кәмелетке толған жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың басынан бастап есептелуге және төленуге жатады;
21) Т бағанында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңнамалық кесімге сәйкес кәмелетке толған мүшелер, басшы, жалдамалы қызметкерлер үшін есептелген әлеуметтік аударымдардың сомалары көрсетіледі.

Например, произведем расчет сумм социальных отчислений за период с 1 января до 1 октября 2006г. по 5 членам и главе и 10 наемными работниками с доходом каждого 90 тыс. тенге за указанный период. Так как, для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы, размер дохода, принимаемого для исчисления социальных отчислений, приравнивается к размеру минимальной заработной платы, устанавливаемому законом о республиканском бюджете на соответствующий год. Соответственно, сумма социальных отчислений за указанный период составит 9,94 тыс. тенге (9,2 тыс. тенге (сумма минимальной заработной платы на 2006г.) х 2% (ставка социальных отчислений установленная на 2006г.) х 6 (количество членов, включая главу) х 9 (количество месяцев в периоде)). За 10 наемных работников с доходом каждого 90 тыс. тенге сумма социальных отчислений составит 18 тыс. тенге (90 тыс. тенге х 10 работников х 2% (ставка социальных отчислений на 2006г.). Всего за членов и главу, а также за наемных работников суммы социальных отчислений составили 27,94 тыс. тенге (9,94 тыс. тенге + 18 тыс. тенге).
26. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 920.00, 920.01, 920.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Расчета текущего платежа
по единому земельному налогу
(Форма 921.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета текущего платежа по единому земельному налогу (далее - Расчет), предназначенного для исчисления единого земельного налога. Расчет составляется плательщиками единого земельного налога согласно пункту 2 статьи 382 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета и приложения к нему (форма 921.01).
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В данных правилах составления Расчета применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление.

Мысалы, 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейінгі кезең үшін көрсетілген кезең үшін 5 мүше мен басшы және 10 жалдамалы қызметкердің әрқайсысының табысы 90 мың теңге болғанда, әлеуметтік аударымдардың сомаларын есептейік. Арнаулы салық режимдерін қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданылатын табыстың мөлшері тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі еңбекақының мөлшеріне теңестіріледі. Сәйкесінше, көрсетілген кезең үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы 9,94 мың теңгені құрайды (9,2 мың теңге (2006 жылға ең төменгі еңбекақының мөлшері) х 2 пайыз (2006 жылға белгіленген әлеуметтік аударымдардың ставкасы) х 6 (басшыны қоса алғанда мүшелердің саны) х 9 (кезеңдегі айлардың саны). Табысы 90 мың теңге құрайтын 10 жалдамалы қызметкер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы 18 мың теңгені құрайды (90 мың теңге х 10 қызметкер х 2 пайыз (2006 жылға әлеуметтік аударымдардың ставкасы). Барлығы мүшелер мен басшы, сондай-ақ жалдамалы қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы 27,94 мыңы теңгені құрады (9,94 мың теңге + 18 мың теңге).
26. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 920.00-920.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем
есебін жасаудың ережелері
(921.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығын есептеуге арналған бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 382-бабы 2-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығын төлеушілер жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен және оған қосымшадан (921.01 нысан) тұрады.
3. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу.

6) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые с начала применения специального налогового режима для крестьянских (фермерских) хозяйств.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае прекращения предпринимательской деятельности;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
8) количество листов приложения. Указывается общее количество листов представленного приложения.
14. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 921.00.001 указывается общая сумма единого земельного налога по расчету, определяемая по формуле (921.00.002 + 921.00.003);
2) в строке 921.00.002 указывается общая сумма единого земельного налога по всем земельным участкам, имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, определяемая суммированием показателей строк 921.01.004 всех листов приложения с соответствующей отметкой в строке 3А приложения;
3) в строке 921.00.003 указывается общая сумма единого земельного налога по всем земельным участкам на праве вторичного землепользования, определяемая суммированием показателей строк 921.01.004 всех листов приложения с соответствующей отметкой в строке 3В приложения;
4) в строке 921.00.004 указывается сумма текущего платежа по единому земельному налогу, которая определяется в размере не менее половины от общей суммы единого земельного налога, исчисленного в строке 921.00.001.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указываются фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;

6) декларация түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер шаруа (фермерлік) қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолдана бастағаннан кейін бірінші рет Есеп табыс етілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" торкөзі осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Есеп жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл ретте, салық төлеуші, салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі кәсіпкерлік қызметін тоқтатқан жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
8) қосымша парақтарының саны. Табыс етілген қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
14. "Бірыңғай жер салығы" бөлімінде:
1) 921.00.001 жолында (921.00.002 + 921.00.003) формуласы бойынша айқындалатын есеп бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 921.00.002 жолында жеке меншік, тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі, ол қосымшаның 3А жолына тиісті белгімен қосымшалардың барлық парақтарының 921.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады;
3) 921.00.003 жолында қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі, ол 921.01 нысаны бойынша қосымшаның 3В жолына тиісті белгімен қосымшалардың барлық парақтарының 921.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады;
4) 921.00.004 жолында 921.00.001 жолында есептелген бірыңғай жер салығының жалпы сомасының жартысынан кем емесі мөлшерінде айқындалатын, бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем сомасы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің басшысының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;

18. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 921.01.001 указывается оценочная стоимость земельного участка согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка. В случае отсутствия акта определения оценочной стоимости земельного участка, в строке 921.01.001 указывается оценочная стоимость земельного участка, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии со статьей 382 Налогового кодекса;
2) в строке 921.01.002 указывается ставка единого земельного налога в соответствии со статьей 380 Налогового кодекса;
3) в строке 921.01.003 указывается количество месяцев пользования (владения) земельным участком в течение налогового периода по земельным участкам на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, и на праве вторичного землепользования;
4) в строке 921.01.004 указывается сумма единого земельного налога. Указываемая сумма определяется исходя из периода владения (аренды) земельным участком путем применения ставки единого земельного налога к оценочной стоимости земельного участка по формуле (921.01.001 х 921.01.002/12 х 921.01.003).
19. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 921.00, 921.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления
Расчета стоимости патента для юридических
лиц - производителей сельскохозяйственной продукции
(Форма 931.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции (далее - Расчет), предназначенного для исчисления налогов и платы за пользование земельными участками. Расчет составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, согласно пункту 2 статьи 387 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета и приложений к нему (формы с 931.01 по 931.15).
3. Расчет на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.

18. "Бірыңғай жер салығы" бөлімінде:
1) 921.01.001 жолында жер телімінің бағалау құнын айқындау актісінің дерегіне сәйкес жер телімінің бағалау құны көрсетіледі. Жер телімінің бағалау құнын айқындау актісі болмаған жағдайда, 921.01.001 жолында Салық кодексінің 382-бабына сәйкес аудан бойынша орташа 1 гектар жердің бағалау құнына ескеріп айқындалған, жер телімінің бағалау құны көрсетіледі;
2) 921.01.002 жолында Салық кодексінің 380-бабына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы көрсетіледі;
3) 921.01.003 жолында жекеменшік, тұрақты және (немесе) уақытша бастапқы жер пайдалану құқығында және қайталама жер пайдалану құқығында жер телімдері бойынша салық кезеңінің ішінде жер телімін пайдаланудың (иеленудің) айлар саны көрсетіледі;
4) 921.01.004 жолында бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі. Аталған сома (921.01.001 х 921.01.002/12 х 921.01.003) формуласы бойынша жер телімінің бағалау құнына бірыңғай жер салығының ставкасын қолдану жолымен жер телімін иелену (жалдау) кезеңін ескеріп айқындалады.
19. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 920.00, 921.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар
үшін патент құны есебін жасау ережелері
(931.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер телімдерін пайдаланғаны үшін салықтар мен төлемақыларды есептеуге арналған ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 387-бабы 2-тармағына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен және оған қосымшадан (931.01 бастап 931.15 дейінгі нысандар) тұрады.
3. Есеп қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Есепті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.

6) в строке А - тип Расчета.
Отмечается соответствующая ячейка типа Расчета: расчет; измененный.
В строке В - вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые с начала применения специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции.
Ячейка "Очередной" отмечается при представлении последующего Расчета.
Ячейка "Дополнительный" отмечается при составлении дополнительного Расчета за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
Ячейка "Ликвидационный" отмечается в случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика;
7) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению:
в строке А - номер;
в строке В - дата;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Расчет стоимости патента":
1) в строке 931.00.001 указывается доход (совокупный годовой доход без НДС), который определяется суммированием показателей строк 931.00.002, 931.00.005 и 931.00.006;
2) в строке 931.00.002 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые налогом на добавленную стоимость (далее - НДС), которые определяются суммированием показателей строк 931.00.003 и 931.00.004;
3) в строке 931.00.003 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 13 процентов. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001O приложения по форме 931.01 + строка 00001M приложения по форме 931.02 + строка 00001K приложения по форме 931.03);
4) в строке 931.00.004 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001P приложения по форме 931.01 + строка 00001N приложения по форме 931.02 + строка 00001L приложения по форме 931.03);
5) в строке 931.00.005 указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001Q приложения по форме 931.01+ строка 00001O приложения по форме 931.02 + строка 00001M приложения по форме 931.03);

6) А жолында - есеп тұрпаты. Есеп тұрпатының тиісті торкөзі белгіленеді (өзгертілген Есеп): есеп; өзгертілген.
В жолында - Декларация түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есеп түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимін қолдана бастағаннан кейін бірінші рет Есеп табыс етілсе белгіленеді.
"Кезекті" торкөзі кейінгі Есепті табыс еткен кезде белгіленеді.
"Қосымша" осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Декларация жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл ретте, салық төлеуші, салық агенті "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді.
"Тарату" торкөзі салық төлеуші таратылған (қайта ұйымдасқан) жағдайда белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз Хабарлама бойынша қосымша декларация табыс еткен жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
8) тапсырылған қосымшалар. Тапсырылған қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
14. "Патент құнының есебі" бөлімінде:
1) 931.00.001 жолда 931.00.002, 931.00.005 және 931.00.006 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын табыс (ҚҚС-сыз жылдық жиынтық табыс) көрсетіледі;
2) 931.00.002 жолда 931.00.003 және 931.00.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын қосылған құн салығы салынатын (бұдан әрі - ҚҚС) тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
3) 931.00.003 жолда 13 пайызға ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі. Сату бойынша айналымдар (931.01 нысаны бойынша 00001О жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымша 00001М жолы + 931.03 нысаны бойынша 00001К жолы) формуласы бойынша айқындалады;
4) 931.00.004 жолда нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі. Сату бойынша айналымдар мынадай формула бойынша (931.01 нысаны бойынша қосымшаның 00001Р жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымшаның 00001 N жолы+ 931.03 нысаны бойынша қосымшаның 00001L жолы) айқындалады;
5) 931.00.005 жолда ҚҚС салынбаған және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетілмейді. Сату бойынша айналымдар мынадай формула бойынша (931.01 нысаны бойынша қосымшаның 00001Q жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымшаның 00001O жолы + 931.03 нысаны бойынша қосымшаның 00001M жолы) айқындалады;

6) в строке 931.00.006 указывается общая сумма доходов по сомнительным обязательствам по товарам (работам, услугам) и доходам работников, которая переносится из строки 00001I приложения по форме 931.14;
7) в строке 931.00.007 указывается сумма налога на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам, которая переносится из итоговой строки 00001F приложения по форме 931.14;
8) в строке 931.00.008 указывается сумма налога на добавленную стоимость по реализации, определяемая по формуле (строка 931.00.003 х 0,13) - строка 931.00.015);
9) в строке 931.00.009 указывается сумма затрат (без учета налогов), относимых на вычеты при определении налогооблагаемого дохода в соответствии с разделом 4 Налогового кодекса, определяемая в виде суммы показателей строк 931.00.011, 931.00.013 и 931.00.014;
10) в строке 931.00.010 указываются затраты (обороты) по приобретенным товарам, работам и услугам, облагаемые НДС и определяемые в виде суммы показателей строк 931.00.011 и 931.00.012;
11) в строке 931.00.011 указываются затраты (обороты) по приобретенным товарам (работам, услугам), облагаемые НДС по ставке 13 процентов. Затраты (обороты) определяются по формуле (строка 00001O приложения по форме 931.04 + строка 00001O приложения по форме 931.05 + строка 00001O приложения по форме 931.06);
12) в строке 931.00.012 указываются затраты (обороты) по приобретенным товарам (работам, услугам), облагаемые НДС по нулевой ставке. Затраты (обороты) определяются по формуле (строка 00001P приложения по форме 931.04 + строка 00001P приложения по форме 931.05 + строка 00001P приложения по форме 931.06);
13) в строке 931.00.013 указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС. Затраты (обороты) определяются по формуле (строка 00001Q приложения по форме 931.04 + строка 00001Q приложения по форме 931.05 + строка 00001Q приложения по форме 931.06);
14) в строке 931.00.014 указывается сумма сомнительных требований, которая переносится из итоговой строки 00001D приложения по форме 931.15;
15) в строке 931.00.015 указывается сумма НДС по сомнительным требованиям, которая переносится из итоговой строки 00001F приложения по форме 931.15;
16) в строке 931.00.016 указывается сумма НДС по приобретению по оборотам, не включенным в затраты (сумма НДС, принимаемого в зачет в соответствии с главой 38 Налогового кодекса);
17) в строке 931.00.017 указываются суммы НДС по приобретению (суммы НДС, принимаемого в зачет в соответствии с главой 38 Налогового кодекса). Указываемая сумма определяется по формуле ((931.00.011 х 0,13 + 931.00.016 - 931.00.007) х 931.00.031);

6) 931.00.006 жолында 931.14 нысан бойынша қосымшасының 00001I жолынан көшірілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) және жұмысшылардың табыстары бойынша күмәнді міндеттемелер бойынша кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 931.00.007 жолында 931.14 нысаны бойынша қосымшасының 0001F қорытынды жолынан көшірілетін күмәнді міндеттемелер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
8) 931.00.008 жолында (931.00.003 жолы х 0,13) - 931.00.015 жолы) формуласы бойынша айқындалатын өткізу бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
9) 931.00.009 жолында Салық кодексінің 4-тарауына сәйкес салық салынатын кірістерді айқындау кезінде шегерімге жататын, 931.00.011, 931.00.013 және 931.00.014 жолдарының көрсеткіштерінің сомалары түрінде айқындалатын шығыстар сомасы (салықты есепке алмағанда) көрсетіледі;
10) 931.00.010 жолында ҚҚС салынатын және 931.00.011 және 931.00.012 жолдарының көрсеткіштерінің сомасы түрінде айқындалатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша шығыстары (айналымдар) көрсетіледі;
11) 931.00.011 жолында 13 пайыз ставка бойынша ҚҚС салынатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша шығыстар (айналымдар). Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001О жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001О жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001О жолы) формуласы бойынша айқындалады;
12) 931.00.012 жолында бойынша ҚҚС салынатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша шығыстар (айналымдар) көрсетіледі. Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001Р жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001Р жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001Р жолы) формуласы бойынша айқындалады;
13) 931.00.013 жолында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС босатылған шығыстар көрсетіледі. Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001Q жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001Q жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001Q жолы) формуласы бойынша айқындалады;
14) 931.00.014 жолында 931.14 нысаны бойынша қосымшасының 0001К қорытынды жолынан көшірілген күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
15) 931.00.015 жолында 931.14 нысаны бойынша қосымшасының 0001F қорытынды жолынан көшірілген күмәнді талаптар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
16) 931.00.016 жолында шығыстарға қосылмаған айналымдар бойынша сатып алу бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі (Салық кодексінің 38-тарауына сәйкес есепке жатқызуға қабылданған ҚҚС сомасы);
17) 931.00.017 жолында сатып алу бойынша ҚҚС сомалары көрсетіледі (Салық кодексінің 8-тарауына сәйкес есепке жатқызуға қабылданған ҚҚС сомасы).
Көрсетілетін сома ((931.00.011 х 0,13 + 931.00.016 - 931.00.007) х 931.00.031) формуласы бойынша айқындалады;

18) строка 931.00.018 заполняется в случае превышения значения строки 931.00.008 над значением строки 931.00.017. При этом в строке 931.00.018 указывается сумма НДС к уплате, определяемая в виде разницы строк 931.00.008 и 931.00.017;
19) строка 931.00.019 заполняется в случае превышения значения строки 931.00.017 над значением строки 931.00.008. При этом в строке 931.00.019 указывается справочная информация (не учитывается при определении сальдо расчетов с бюджетом) о сумме превышения суммы НДС, относимой в зачет (по приобретению), над исчисленной суммой НДС (по оборотам по реализации), определяемой в виде разницы строк 931.00.017 и 931.00.008;
20) в строке 931.00.020 указывается сумма НДС к уплате с учетом 80-процентной льготы, определяемая по формуле (931.00.018 х 0,2);
21) в строке 931.00.021 указывается сумма земельного налога к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (показатель итоговой строки 00001 формы 931.07 x 0,2);
22) в строке 931.00.022 указывается сумма налога на имущество к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (показатель итоговой строки 00001 формы 931.08 x 0,2);
23) в строке 931.00.023 указывается сумма налога на транспортные средства к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (общая сумма налога на транспортные средства (определяемая как сумма показателей итоговой строки 00001 формы 931.09 всех листов приложения по форме 931.09) x 0,2);
24) в строке 931.00.024 указывается сумма социального налога к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (931.10.008С x 0,2);
25) в строке 931.00.025 указывается сумма платы за пользование земельными участками, определяемая по формуле (общая сумма платы за пользование земельными участками (определяемая как сумма показателей строк 931.13.012 всех листов приложения по форме 931.13) x 0,2);
26) в строке 931.00.026 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определяемая в виде разницы строк по формуле (931.00.001- 931.00.009-931.00.021- 931.00.022- 931.00.023- 931.00.024-931.00.025). При определении налогооблагаемого дохода убытки прошлых лет не учитываются;
27) строка 931.00.027 заполняется при превышении затрат, относимых на вычеты, над доходами. При этом в строке 931.00.027 указывается справочная информация о сумме убытка по налоговому учету (не учитывается при заполнении Расчета по форме 931.00 в следующем налоговом периоде), определяемая в виде разницы строк по формуле ((931.00.009 + 931.00.021 + 931.00.022 + 931.00.023 + 931.00.024 + 931.00.025) - 931.00.001);

18) 931.00.018 жолы 931.00.008 жолының мәні 931.00.017 жолының мәнінен асып кету жағдайында толтырылады. Бұл ретте 931.00.018 жолында 931.00.006 және 931.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлемге ҚҚС сомасы көрсетіледі;
19) 931.00.019 жолы 931.00.017 жолының мәні 931.00.08 жолының мәнінен асып кету жағдайында толтырылады. Бұл ретте 931.00.019 жолында есепке жатқызылған ҚҚС сомасының (сатып алу бойынша) 931.00.013 және 931.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын ҚҚС-тың есептелген сомасынан (айналымдар бойынша, өткізу бойынша) асып кету сомасы туралы анықтамалық ақпарат (бюджетпен есеп айырысу сальдосын айқындау кезінде ескерілмейді) көрсетіледі;
20) 931.00.020 жолында (931.10.018 х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 пайызға жеңілдікті ескере отырып төленетін ҚҚС сомасы көрсетіледі;
21) 931.00.021 жолында (931.07 нысанының 00001 қорытынды жолының көрсеткіші х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 пайызға жеңілдікті ескере отырып төленетін жер салығының сомасы көрсетіледі;
22) 931.00.022 жолында (931.08 нысанының 00001 қорытынды жолының көрсеткіші х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 пайызға жеңілдікті ескере отырып төленетін мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
23) 931.00.023 жолында (көлік құралдары салығының жалпы сомасы (931.09 нысаны бойынша 00001 қорытынды жолы көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын 931.09 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтары) х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 пайызға жеңілдікті ескере отырып төленетін көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
24) 931.00.024 жолында (931.10.008С х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 пайызға жеңілдікті ескере отырып төленетін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
25) 931.00.025 жолында (жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдердің жалпы сомасы (931.13 нысаны бойынша 931.13.012 жолдарының барлық парақтары сомасының көрсеткіші ретінде айқындалатын) х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдердің сомасы көрсетіледі;
26) 931.00.026 жолында (931.00.001 - 931.00.009 - 931.00.021 - 931.00.022 - 931.00.023 - 931.00.024 - 931.00.025) формуласы бойынша жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі. Салық салынатын кірісті айқындау кезінде бұрынғы жылдың залалдары ескерілмейді;
27) 931.00.027 жолында 931.00.023 жолы кірістерден шегерімдерге жатқызылатын шығыстардың асуы кезінде толтырылады. Бұл ретте 931.00.027 жолында ((931.00.009 + 931.00.021 + 931.00.022 + 931.00.023 + 931.00.024 + 931.00.025) - 931.00.001) формуласы бойынша жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын салық есебі бойынша залал сомасы туралы анықтамалық ақпарат (келесі салық кезеңінде 931.00 нысаны бойынша есепті толтыру кезінде ескерілмейді) көрсетіледі;

28) в строке 931.00.028 указывается сумма корпоративного подоходного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к показателю строки 931.00.026;
29) в строке 931.00.029 указывается сумма корпоративного подоходного налога к уплате с учетом 80 процентной льготы, определяемая по формуле (931.00.028 x 0,2);
30) в строке 931.00.030 указывается сумма налогов, подлежащих к уплате в бюджет по Расчету по форме 931.00, определяемая путем суммирования показателей строк (931.00.020 + 931.00.021 + 931.00.022 + 931.00.023 + 931.00.024 + 931.00.025 + 931.00.029);
31) в строке 931.00.031 указывается удельный вес облагаемого оборота в общей сумме оборота, определяемый по формуле (931.00.002/931.00.001 х 100).
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество руководителя в соответствии с учредительным документом;
2) в поле "Ф.И.О. главного бухгалтера" указываются фамилия, имя, отчество главного бухгалтера;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Расчет.
Расчет на бумажном носителе должен быть подписан налогоплательщиком, налоговым агентом либо его уполномоченным представителем, а также заверен печатью налогоплательщика, налогового агента либо его уполномоченного представителя. При составлении Расчета в электронном виде электронный документ должен быть заверен электронной цифровой подписью налогоплательщика, в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса;
4) дата подачи Расчета. Указывается текущая дата подачи Расчета;
5) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту регистрации, в который представлен Расчет согласно положениям Налогового Кодекса, в соответствии с приложением 18 "Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" к Правилам государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 1826);
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица принявшего Расчет;
7) входящий номер документа. Указывается входящий номер присвоенный налоговым органом;
8) дата приема Расчета в налоговом органе. Указывается дата приема Расчета в налоговом органе;

28) 931.00.028 жолда 931.00.026 жолының көрсеткішіне салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
29) 931.00.029 жолда (931.00.026 х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 пайызға жеңілдік ескеріле отырып төленетін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
30) 931.00.030 жолында (931.00.020 + 931.00.021 + 931.00.022 + 931.00.023 + 931.00.024 + 931.00.025 + 931.00.029) жолдарының көрсеткіштерін қосындылау жолымен айқындалатын 931.00 нысаны бойынша есеп бойынша бюджетке төлеуге жататын салықтар сомасы көрсетіледі;
31) 931.00.031 жолында (931.00.002/931.00.001 х 100) формуласы бойынша айқындалатын айналымның жалпы сомасында салық салынатын айналымның үлес салмағы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) "Бас бухгалтердің аты-жөні" жолында бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
3) "Есепті толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Есепті толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Қағаз тасығыштағы Есепке салық төлеуші, салық агенті не оның уәкілетті өкілі қол қоюы керек, сондай-ақ салық төлеушінің, салық агентінің не оның уәкілетті өкілінің мөрімен куәландырылады. Есеп электронды түрде жасалған кезде электронды құжат Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электронды цифрлық қолымен расталуға тиіс;
4) есепті беру күні. Есепті берудің ағымдағы күні көрсетіледі;
5) салық органының коды. Салық кодексінің ережесіне сәйкес оған Есеп тапсырылған тіркеу орны бойынша салық органының Қазақстан Республикасының кіріс министрі міндетін атқарушысының 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1826 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесіне 18 "Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы" қосымшасына сәйкес коды көрсетіледі;
6) "Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" деген жолда Есепті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі. Салық органы берген кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Есептің салық органында қабылданған күні. Есептің салық органында қабылданған күні көрсетіледі;

9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Расчета по почте.
При представлении Расчета на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения по форме 931.01
16. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой культуры согласно прилагаемому перечню:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается посевная площадь по каждой культуре;
4) в строках графы D указывается средняя урожайность каждой культуры (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается валовой сбор продукции, определяемый в виде произведения показателей строк графы C и строк графы D, с переводом его в тонны;
6) в строках графы F указывается рефакция по каждому виду выращиваемых культур;
7) в строках графы G указывается объем каждого вида продукции, используемой на собственные нужды;
8) в строках графы H указывается объем продукции собственного производства, направленной на собственную переработку;
9) в строках графы I указывается объем продукции текущего года, подлежащей реализации, определяемый по формуле (строка графы E - строка графы F - строка графы G - строка графы H);
10) в строках графы J указываются остатки нереализованной продукции собственного производства на начало текущего периода;
11) в строках графы K указываются остатки на конец текущего периода;
12) в строках графы L указывается объем продукции к реализации, определяемый по формуле (строка графы I + строка графы J - строка графы K);
13) в строках графы M указывается средняя цена реализации каждого вида продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);

9) пошта штемпелінің күні. Есеп пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Есеп қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. 931.01 нысан бойынша қосымшаны толтыру
16. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес шығарылатын дақылдың коды көрсетіледі:
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) С бағанының жолдарында әрбір дақыл бойынша егіс көлемі көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында кәсіпорынның әрбір дақыл бойынша орташа шығымдылығы (бастапқы есепті берген кезде - кәсіпорынның соңғы 5 жыл үшін есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында С бағанының жолдары мен D бағанының жолдарының көрсеткіштері ретінде айқындалатын оны тоннаға аудара отырып өнімнің жалпы жиыны көрсетіледі;
6) Ғ бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әрбір түрі бойынша рефакция көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өз мұқтажына пайдаланылатын өнімнің әрбір түрі бойынша көлемі көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында өз ұқсатуына бағытталған өз өндірісі өнімінің көлемі көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында (Е бағанының жолдары - F бағанының жолдары - G бағанының жолдары - Н бағанының жолдары) формуласы бойынша айқындалатын сатуға жататын ағымдағы жыл өнімінің көлемі көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында ағымдағы кезең басына сатылмаған өз өндірісі өнімінің артық қалғандары көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына артық қалғандар көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында (І бағанының жолы +J бағанының жолы - К бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын сататын өнім көлемі көрсетіледі;
13) М бағанының жолдарында өнімнің әрбір түрін сатудың орташа бағасы (бастапқы есепті тапсырған кезде - кәсіпорынның бұрынғы жыл үшін есеп беру деректері бойынша) көрсетіледі;

14) в строках графы N указывается сумма дохода от реализации продукции, определяемая по формуле (строка графы L х строка графы M). При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 13 процентов;
16) в строках графы P указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указывается обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
17. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
4. Составление приложения по форме 931.02
18. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой продукции согласно прилагаемому перечню:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается поголовье сельскохозяйственных животных (количество пчелосемей, птиц);
4) в строках графы D указывается средний выход продукции каждого вида (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма валового выхода продукции, определяемая произведением показателей строк графы C и графы D с переводом в тонны (тыс. штук);
6) в строках графы F указываются остатки нереализованной продукции на начало текущего периода;
7) в строках графы G указывается объем каждого вида продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства), используемой на собственные нужды;
8) в строках графы Н указывается объем продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства), который направляется на собственную переработку;

14) N бағанында (L бағанының жолы х М бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын өнімді сатудан кіріс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте N бағанының жолдар көрсеткіштері О, Р және Q бағандарының тиісті жолдарына сәйкес келетін көрсеткіштер сомасына сәйкес келуі тиіс;
15) О бағанының жолдарында 13 пайыз ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
16) Р бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
17. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
4. 931.02 нысан бойынша қосымшаны толтыру
18. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес шығарылатын өнімнің коды көрсетіледі;
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) С бағанының жолдарында ауыл шаруашылығы малдарының (ара балұясының, құстардың сандары) басы көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өнімнің әрбір түрінің орташа шығуы (бастапқы есепті тапсырған кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылы үшін есеп беру деректері бойынша) көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында С бағаны мен D бағанының жолдар көрсеткіштерінің туындысын тоннаға (мың данаға) аудара отырып айқындалатын өнімнің жалпы шығуының сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің басына өткізілмеген өнімнің қалдықтары көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өз қажеттіліктеріне пайдаланылатын мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің әрбір түрінің көлемі көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында өзі қайта өңдеуге жіберілетін мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің көлемі көрсетіледі;

9) в строках графы I указывается остатки нереализованной продукции на конец текущего периода;
10) в строках графы J указывается объем продукции, подлежащий реализации, определяемый по формуле (строка графы Е + строка графы F - строка графы G - строка графы H - строка графы I);
11) в строках графы K указывается средняя цена реализации за 1 тонну (1000 штук) по каждому виду продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) по данным отчетности предприятия (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);
12) в строках графы L указывается сумма дохода от реализации продукции, определяемая в виде произведения соответствующих строк граф J и K по формуле (строка графы J х строка графы K). При этом показатели строк графы L должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф M, N и O;
13) в строках графы M указывается обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 13 процентов;
14) в строках графы N указывается предполагаемые обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
15) в строках графы O указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
19. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
5. Составление приложения по форме 931.03
20. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой продукции согласно прилагаемому перечню:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы С указывается остатки нереализованной продукции на начало текущего периода;
4) в строках графы D указывается валовый выход продукции собственного производства;

9) I бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында (Е бағанының жолы + F бағанының жолы -G бағанының жолы - Н бағанының жолы - I бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын өткізуге жататын өнімнің көлемі көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында кәсіпорынның есеп беру деректері бойынша (бастапқы есепті берген кезде - кәсіпорынның бұрынғы жыл үшін есептілік деректері бойынша) мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің әрбір түрі бойынша 1 тоннасы (1000 данасы) үшін сатудың орташа бағасы көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында (J бағанының жолдары х К бағанының жолдары) формуласы бойынша J және K бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өнімді өткізуден кіріс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте L бағаны жолдарының көрсеткіштері М, N және О бағандарының тиісті жолдарының көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс;
13) М бағанының жолдарында 15 пайыз ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
15) О бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
19. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
5. 931.03 нысан бойынша қосымшаны толтыру
20. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында қоса беріліп отырған тізімге сәйкес өндірілетін өнімдердің коды көрсетіледі;
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) C бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің басына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өз өндірісінен шығарылатын жалпы өнім көрсетіледі;

5) в строках графы E указывается объем продукции, направляемой на дальнейшую собственную переработку (к примеру, часть произведенной муки пойдет на производство макаронных изделий. При этом данный объем муки будет являться сырьем для производства макарон);
6) в строках графы F указывается объем продукции, используемой на собственные нужды хозяйства;
7) в строках графы G указывается остатки нереализованной продукции на конец текущего периода;
8) в строках графы Н указывается объем продукции, подлежащей реализации, определяемый по формуле (строка графы С + строка графы D - строка графы E - строка графы F - строка графы G);
9) в строках графы I указывается средняя цена реализации по каждому виду продукции по данным отчетности предприятия (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);
10) в строках графы J указывается сумма дохода от реализации продукции, определяемая в виде произведения соответствующих показателей строк граф H и I по формуле (строка графы H х строка графы I). При этом показатели строк графы должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф K, L и M;
11) в строках графы K указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 13 процентов;
12) в строках графы L указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
13) в строках графы M указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
21. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
6. Составление приложения по форме 931.04
22. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой культуры согласно прилагаемому перечню:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;

5) Е бағанының жолдарында одан әрі өз өңдеуіне жіберілетін өнімнің көлемі (мысалы, өндірілген ұнның бір бөлігі макарон өнімдерін өндіруге жіберіледі. Бұл жағдайда ұнның осы көлемі макарон өндірісі үшін шикізат болып табылады);
6) F бағанының жолдарында өзінің шаруашылық қажеттілігіне жұмсау көзделетін өнім көлемі көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында (С бағанының жолдары + D бағанының жолдары - Е бағанының жолдары - F бағанының жолдары - G бағанының жолдары) формуласы бойынша айқындалатын өткізуге жатқызылған өнім көлемі көрсетіледі;
9) I бағанының жолдарында кәсіпорын есептілігінің деректері бойынша (бастапқы есепті табыс еткен кезде - кәсіпорынның өткен жыл үшін есептілік деректері бойынша) өнімнің әр түрі бойынша орташа өткізу бағасы көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында (Н бағанының жолы х I бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын Н және I бағандарының тиісті көрсеткіштерінің туындысы ретінде айқындалатын өнімді өткізуден кіріс сомасы көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында 15 пайыз ставкасы бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында нөлдік ставкасы бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
13) М бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
21. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
6. 931.04-нысан бойынша қосымшаны толтыру
22. "Өткізілетін тауардың 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында қоса берілген тізбеге сәйкес өндірілетін дақылдың коды көрсетіледі;
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;

3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение семян, используемых на 1 единицу реализуемой продукции по каждому виду выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета учитывается расход семян в весовом выражении по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение горюче-смазочных материалов (далее - ГСМ) в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета учитывается расход ГСМ по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
6) в строках графы F указывается сумма затрат на минеральные удобрения в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета учитывается объем, вес расхода минеральных удобрений по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета для определения данной суммы применяется объем израсходованной электроэнергии по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) на заработную плату в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

3) C бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігіне пайдаланылатын тұқымдар сатып алу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған тұқым салмақтық көрсеткіште ескеріледі);
4) D бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне жанар-жағармай материалдарын (бұдан әрі - ЖЖМ) сатып алуға жұмсалатын шығын сомасы көрсетіледі (бастапқы есеп беру кезінде соңғы 5 жыл үшін кәсіпорын есептілігінің деректері бойынша жұмсалған ЖЖМ көлемі ескеріледі;
5) Е бағанының жолдарында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын тұқымдар сатып алу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын минералды тыңайтқыш бойынша шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған минералды тыңайтқыштардың салмақ көлемі ескеріледі;
7) G бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын электр қуаты бойынша шығындар сомасы көрсетіледі. Бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша аталған соманы айқындау үшін жұмсалған электр қуатының көлемі қолданылады;
8) H бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне еңбекақыға жұмсалатын шығынының (шығысының) сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне салық төлеушіге басқа ұйымдар көрсететін көлік қызметтері бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне кәсіпорынның басқа да шығындарының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;

12) в строках графы L указывается итоговая сумма всех затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции по каждому виду выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет), определяемая суммированием показателей соответствующих строк граф C, D, E, F, G, H, I, J и K. При этом затраты, включенные в статью затрат производство продукции, не могут быть включены в статью затрат на ее дальнейшую переработку;
13) в строках графы M указывается объем реализуемой продукции;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой продукции растениеводства, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M;
15) в строках графы O указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по ставке 13 процентов;
16) в строках графы P указывается затраты (обороты), облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
23. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
7. Составление приложения по форме 931.05
24. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код производимой продукции согласно прилагаемому перечню:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение кормов, расходуемых на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета учитывается расход кормов в весовом выражении по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение ГСМ в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета учитывается израсходованный объем ГСМ по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

12) L бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне С, D, E, F, G, H, І, J және К бағандарының тиісті жолдарын жинақтаумен айқындалатын барлық шығындарының жиынтық сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;
13) M бағанының жолдарында сатылатын өнімнің көлемі көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L бағанының жолдарын М бағанының жолдарында көбейту формуласы бойынша айқындайтын, өсімдік шаруашылығының барлық өнімдеріне жұмсалатын шығынның сомасы көрсетіледі;
15) O бағанының жолдарында 15 пайызға ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетуді) сатып алу бойынша айналым көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша шығындар (айналымдар) көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі.
23. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
7. 931.05-нысан бойынша қосымшаны толтыру
24. "Өткізілетін өнімнің 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында қоса берілген өндірілетін өнімдердің коды көрсетіледі:
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) C бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі үшін жем-шөпке жұмсалатын шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жем-шөп шығындары салмақтық көрсеткіште ескеріледі);
4) D бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде ЖЖМ-ге жұмсалатын шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есеп беру кезінде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған ЖЖМ көлемі ескеріледі);

5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на 1 единицу реализуемой продукции в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
6) в строках графы F указывается сумма затрат на ветеринарные препараты в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета учитывается объем израсходованной электроэнергии по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) работодателя на заработную плату в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
12) в строках графы L указывается общая сумма затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, определяемая суммированием показателей соответствующих строк граф C, D, E, F, G, H, I, J, K. При этом затраты, включенные в статью затрат производство продукции, не могут быть включены в статью затрат на ее дальнейшую переработку;
13) в строках графы M указывается количество каждого вида единицы продукции;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой единицы продукции, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M. При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются обороты по приобретению товаров (работ, услуг), облагаемые НДС по ставке 13 процентов;
16) в строках графы P указываются обороты по приобретению товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;

5) E бағанының жолдарында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде негізгі құралдарды жөндеуге кететін шығынының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде мал дәрігерлік препараттар сатып алуға кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде электр қуатына кететін шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған электр қуатының көлемі ескеріледі);
8) Н бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде жұмыс берушінің еңбекақы шығындарының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде салық төлеушінің сырт ұйымдардан көлік қызмет көрсету бойынша шығынының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде басқа да шығындардың сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында С, D, E, F, G, H, І, J, К бағандарының жолдарын жинақтаумен айқындалатын өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;
13) M бағанының жолдарында өнімнің әр түрінің саны көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L бағанының жолдарын М бағанының жолдарында көбейту формуласы бойынша айқындалатын, барлық өткізілетін өнімдерді өндіруге жұмсалатын шығындар сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда N бағаны жолдарының сомасы О, Р және Q бағандары жолдарының сомасымен сәйкес келуі тиіс;
15) O бағанының жолдарында 13 пайызға ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсету) сатып алу бойынша айналым көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша салық салынатын тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі;

17) в строках графы Q указываются обороты по приобретению товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
25. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
8. Составление приложения по форме 931.06
26. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается код реализуемой продукции согласно прилагаемому перечню:
001 - пшеница;
002 - ячмень;
003 - рис;
004 - зернобобовые культуры;
005 - картофель и посадочный материал;
006 - сахарная свекла и семена;
007 - масличные культуры и семена;
008 - кормовые культуры и семена;
009 - бахчевые культуры;
010 - хлопок-сырец;
011 - овощи, их семена и рассады;
012 - цветы и цветочные культуры;
013 - виноград, плоды и ягоды, орехи;
014 - пряные культуры;
015 - прочие культуры растениеводства;
016 - шерсть;
017 - кожа;
018 - продукция животноводства;
019 - птицы на мясо, племенная птица и молодняк;
020 - яйца;
021 - продукты пчеловодства;
022 - мясопродукты;
023 - молочные продукты;
024 - мука и изделия из муки;
025 - переработка и консервирование фруктов и овощей;
026 - другие продукты переработки;
3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение сырья и материалов в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение ГСМ в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета учитывается израсходованный объем ГСМ по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на единицу реализуемой продукции переработки в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
6) в строках графы F указывается сумма затрат на аренду помещения, оборудования и так далее в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета учитывается объем израсходованной электроэнергии по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі.
25. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
8. 931.06-нысаны бойынша қосымшаны толтыру
26. "Өткізілетін өнімнің 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында қоса берілген тізімге сәйкес өндірілетін өнімдердің коды көрсетіледі:
001 - бидай;
002 - арпа;
003 - күріш;
004 - дәнді бұршақты дақылдар;
005 - картоп және егілетін материал;
006 - қант қызылшасы мен тұқымдар;
007 - майлы дақылдар мен тұқымдар;
008 - жем дақылдары мен тұқымдар;
009 - бақша дақылдары;
010 - шикізатты мақта;
011 - көкөніс, олардың тұқымдары мен көшеті;
012 - гүлдер және гүлді дақылдар;
013 - жүзім, жемістер және жидектер, жаңғақтар;
014 - дәмдеуіш дақылдар;
015 - өзге де өсімдік шаруашылығының дақылдары;
016 - жүн;
017 - тері;
018 - мал шаруашылығы өнімдері;
019 - етке жіберілетін құстар, асыл тұқымды құс және төл;
020 - жұмыртқа;
021 - ара шаруашылығы өнімдері;
022 - ет өнімдері;
023 - сүт өнімдері;
024 - ұн және ұн өнімдері;
025 - жемістер мен көкөністерді өңдеу және сүрлеу;
026 - басқа өңдеу өнімдері;
3) C бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде шикізаттар мен материалдар алуға жұмсалатын шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде ЖЖМ-ге жұмсалатын шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған ЖЖМ көлемі ескеріледі);
5) E бағанының жолдарында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде негізгі құралдарды жөндеуге кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде үй-жайларды, жабдықтарды және т.б. жалға алуға кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде электр қуатына кететін шығындар сомасы көрсетіледі (бастапқы есепті берген кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша жұмсалған электр қуатының көлемі ескеріледі);

8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) работодателя на заработную плату работников в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается предполагаемая сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
12) в строках графы L указывается общая сумма затрат в расчете на единицу реализуемой продукции переработки, определяемая суммированием соответствующих показателей строк граф C, D, E, F, G, H, I, J и K. При этом затраты, включенные в статью затрат на производство указанной продукции, не могут быть включены в затраты на ее дальнейшую переработку;
13) в строках графы M указывается общий объем реализуемой продукции переработки;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой продукции переработки, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M. При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по ставке 13 процентов;
16) в строках графы P указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
27. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
9. Составление приложения по форме 931.07
28. В разделе "Общая информация":
1) общее количество листов. Указывается общее количество листов приложения;
2) категория земельного участка. Отмечается ячейка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
3) мера площади. Отмечается ячейка соответствующей меры площади земельного участка.
29. В разделе "Информация по земельному налогу":

8) Н бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде жұмыс берушінің еңбекақы шығынының (шығысының) сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде салық төлеушіге басқа ұйымдар көрсететін көлік қызметтері бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде басқа да шығындардың сомасы бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында С, D, E, F, G, H, І, J және К бағандарының жолдарын жинақтаумен айқындалатын, өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;
13) M бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімдердің жалпы көлемі көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L және М бағандарының тиісті жолдарын көбейту бойынша айқындалатын, барлық өткізілетін өнімді өндіруге жұмсалатын шығынның сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда N бағаны жолдарының сомасы О, Р және Q бағандары жолдарының сомасымен сәйкес келуі тиіс;
15) O бағанының жолдарында 13 пайызға ставка бойынша ҚҚС салынатын шығындар (айналым) көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын шығындар (айналым) көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған шығындар (айналым) көрсетіледі.
27. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
9. 931.07 нысан бойынша қосымшаны толтыру
28. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) парақтар жалпы саны. Қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі;
2) жер телімінің санаты. Жер заңдарына сәйкес жер телімінің тиісті санатының торкөзі белгіленеді;
3) аудан өлшемі. Жер телімі ауданының тиісті өлшемінің торкөзі көрсетіледі.
29. "Жер салығы бойынша ақпарат" бөлімінде:

1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) графа В заполняется только в случае заполнения строки 4F.
В строках графы В указывается код земель сельскохозяйственного назначения, согласно прилагаемому перечню:
001 - пашня;
002 - залежь;
003 - многолетние насаждения;
004 - сенокосы;
005 - пастбища;
3) в строках графы С указывается кадастровый номер земельных участков;
4) в строках графы D указывается площадь земельных участков (в гектарах и (или), при необходимости, в квадратных метрах);
5) в строках графы E указывается соответствующий балл бонитета;
6) в строках графы F указывается ставка земельного налога в соответствии со статьей 329 Налогового кодекса;
7) в строках графы G указывается исчисленная сумма земельного налога, определяемая в виде произведения соответствующих показателей строк граф D и F;
8) в строке 00001 графы G указывается общая итоговая сумма исчисленного земельного налога, определяемая как сумма показателей строк 00002 листов приложения по форме 931.07. При этом данная сумма указывается только в первом листе приложения по форме 931.07;
9) в строке 00002 графы G указывается итоговая сумма исчисленного земельного налога по соответствующим категориям земельных участков. В случае заполнения нескольких листов по одной категории земельного участка, сумма земельного налога указывается только в одном из листов по соответствующей категории земельного участка приложения по форме 931.07.
30. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
10. Составление приложения по форме 931.08
31. В разделе "Информация по налогу на имущество":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается перечень основных средств и нематериальных активов;
3) в строках графы C указывается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов на начало года;
4) в строках графы D указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
5) в строках графы E указывается исчисленная сумма налога на имущество, определяемая произведением соответствующих показателей строк граф C и D;
6) в строке 00001 графы E указывается общая итоговая сумма начисленного налога на имущество.
32. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
11. Составление приложения по форме 931.09

1) А бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағаны 4F жолы толтырылған жағдайда ғана толтырылады.
В бағанының жолдарында қоса берілген тізбеге сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің коды көрсетіледі:
001 - егістік;
002 - тыңайған жер;
003 - көпжылдық екпелер;
004 - шабындықтар;
005 - жайылым;
3) C бағанының жолдарында жер телімдерінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында жер телімдерінің ауданы (га., қажет жағдайда шаршы метр) көрсетіледі;
5) E бағанының жолдарында тиісті бонитет баллы көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында Салық кодексінің 329-бабына сәйкес жер салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанының 00001 жолында 931.07 нысаны бойынша қосымша парақтарының 00002 жолдары көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын есептелген жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте осы сома 931.07 нысаны бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана көрсетіледі;
8) G бағанының 00002 жолында 931.07 нысаны бойынша қосымша парақтарының 00002 жолдары көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын есептелген жер салығының жалпы жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл ретте осы сома 931.07 нысаны бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана көрсетіледі;
9) G бағанының 00002 жолында жер телімдерінің тиісті санаттары бойынша есептелген жер салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. Жер телімінің бір санаты бойынша бірнеше парақ толтырылған жағдайда, жер салығының сомасы 931.07 нысаны бойынша қосымшада жер телімінің тиісті санаты бойынша парақтардың бірінде ғана көрсетіледі.
30. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
10. 931.08-нысан бойынша қосымшаны толтыру
31. "Мүлік салығы бойынша ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында негізгі құралдар мен материалдық емес активтер тізімі көрсетіледі;
3) C бағанының жолдарында негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің жыл басындағы қалдық құны көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында Салық кодексінің 355-бабына сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының тиісті жолдарының көрсеткіштерін көбейтумен анықтайтын мүлік салығын есептеу сомасы көрсетіледі;
6) Е бағанының 0001 жолдарында есептелген мүлік салығының жалпы жиынтық сомасы көрсетіледі.
32. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
11. 931.09-нысан бойынша қосымшаны толтыру

33. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строках графы А указывается порядковый номер;
2) в строках графы В указывается код транспортного средства (ТС), согласно прилагаемому перечню:
1 - легковые;
2 - грузовые;
3 - самоходные машины и механизмы;
4 - автобусы;
5 - мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда;
6 - катера, суда, буксиры, баржи, яхты;
7 - летательные аппараты;
3) в строках графы C указывается вид, марка и модель транспортного средства;
4) в строках графы D указывается год выпуска транспортного средства;
5) в строках графы E указывается количество транспортных средств;
6) в строках графы F указывается объект обложения налогом на транспортные средства (тонн, куб. см, посадочных мест, лошадиных силах, киловатт мощности);
7) в строках графы G указывается превышение объема двигателя у легковых автомобилей в соответствии с пунктом 2 статьи 347 Налогового кодекса;
8) в строках графы H указывается фактический период (количество месяцев) реализации прав собственности на транспортное средство в течение налогового периода;
9) в строках графы I указывается ставка налога на транспортные средства, в соответствии с пунктом 1 статьи 347 Налогового кодекса;
10) в строках графы J указывается сумма налога, определяемая по легковым автомобилям как строки графы I + строки графы G х 7 тенге, для остальных транспортных средств и летательных аппаратов как сумма, отраженная в строках графы I;
11) в строках графы K указывается соответствующий поправочный коэффициент, установленный в пунктах 3, 4, 5, 7 статьи 347 Налогового кодекса;
12) в строках графы L указывается сумма налога за отчетный налоговый период с учетом поправочного коэффициента, определяемая произведением показателей строк графы J и графы K;
13) в строках графы M указывается сумма налога за фактический период владения, определяемая по формуле (строка графы L/12 х строка графы H). В случае если фактический период владения составляет 12 месяцев, то в строки графы M переносится сумма, отраженная в строках графы L;
14) в строках графы N указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, определяемая произведением показателей строк графы Е и графы M;
15) в строке 00001 графы N указывается общая итоговая сумма начисленного налога на транспортные средства.
34. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
12. Составление приложения по форме 931.10
35. В разделе "Социальный налог":

33. "Көлік құралдарына салынатын салық" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында қоса берілген тізбеге сәйкес көлік құралдарының (КҚ) коды көрсетіледі:
1 - жеңiл автомобильдер;
2 - жүк таситын арнаулы автомобильдер;
3 - өздiгiнен жүретiн машиналар мен механизмдер;
4 - автобустар;
5 - мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, көлемі шағын кемелер;
6 - катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар;
7 - ұшу аппараттары;
3) С бағанының жолдарында көлік құралының түрі, маркасы мен моделі көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында көлік құралының шыққан жылы көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында көлік құралдарының саны көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында көлік құралдарының салығы салынатын объекті (тонна, куб. см., отырғызу орындары, ат күшімен өлшенетін қуаты, киловаттпен өлшенетін қуаты) көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында Салық кодексінің 347-бабы 2-тармағына сәйкес жеңіл автомобильдердің қозғалтқыштары көлемінің асып кетуі көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында салық кезеңі ішінде көлік құралына меншік құқтарын өткізудің нақты кезеңі (ай саны) көрсетіледі;
9) I бағанының жолдарында Салық кодексінің 347-бабы 1-тармағына сәйкес көлік құралдарына салық ставкасы көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында жеңіл автомобильдер бойынша 931.09.007+931.09.005 х 7 ретінде, басқа көлік құралдары мен ұшу аппараттары үшін 931.09.007 жолында көрсетілген сома ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында Салық кодексінің 347-бабының 3, 4, 5, 7-тармақтарында белгіленген тиісті түзету коэффициенті көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында J бағаны мен К бағанының жолдарының көрсеткіштерін көбейту бойынша айқындалатын есепті салық кезеңі үшін салық сомасы, түзету коэффициентін ескере отырып, көрсетіледі;
13) М бағанының жолдарында (L бағанының жолы/12 х Н бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын нақты иелену кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі. Егер нақты иелену уақыты 12 айды құраса, L бағанының жолында көрсетілген сома М бағанының жолына көшіріледі;
14) N бағанының жолдарында Е бағаны мен М бағанының жолдарының көрсеткіштерінің туындысы бойынша айқындалатын көлік құралдарының санын ескере отырып, көрсетіледі.
15) N бағанының 00001 жолында есептелген көлік құралдарына салықтың жалпы жиынтық сомасы көрсетіледі.
34. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
12. 931.10-нысан бойынша қосымшаны толтыру
35. "Әлеуметтік салық" бөлімінде:

1) в строках графы А заполняются показатели по работающим иностранным специалистам административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001A указывается средняя заработная плата 1 работника за прошлый год;
в строке 931.10.002A указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом;
в строке 931.10.003A указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде разницы показателей строк 931.10.001А и 931.10.002А;
в строке 931.10.004A указывается сумма социального налога на 1 работника, исчисленная в соответствии со статьей 317 Налогового кодекса;
в строке 931.10.005A указывается заявленная численность работников на текущий год;
в строке 931.10.006A указывается сумма социального налога, определяемая произведением строк 931.10.004А и 931.10.005А.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006А с указанием фактически исчисленной суммы социального налога;
2) в строках графы В заполняются показатели по всему работающему персоналу, за исключением работающих иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001B средняя заработная плата 1 работника за прошлый год;
в строке 931.10.002B указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом;
в строке 931.10.003B указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде разницы показателей строк 931.10.001В и 931.10.002В;
в строке 931.10.004B указывается сумма социального налога на 1 работника, исчисленная в соответствии со статьей 317 Налогового кодекса;
в строке 931.10.005B указывается заявленная численность работников на текущий год;
в строке 931.10.006B указывается исчисленная сумма социального налога, определяемая произведением строк 931.10.004В и 931.10.005В.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006В с указанием фактически исчисленной суммы социального налога;
3) в строках графы С заполняются показатели по всему работающему персоналу, включая работающих иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001С указывается средняя заработная плата 1 работника за прошлый год, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.001А и 931.10.001В;
в строке 931.10.002С указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.002А и 931.10.002В;
в строке 931.10.003С указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде суммы показателей строк 931.10.003А и 931.10.003В;

1) A бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандар бойынша мәліметтер толтырылады;
931.10.001А жолында өткен жылғы 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.002А жолында 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынбайтын кірісі көрсетіледі;
931.10.003А жолында 931.10.001А және 931.10.002А жолдарының айырмасы түрінде айқындалатын 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.004А жолында Салық кодексінің 317-бабына сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005А жолында ағымдағы жылға мәлімделген жұмысшылардың саны көрсетіледі;
931.10.006А жолында 931.10.004А және 931.10.005А жолдарының туындысы бойынша айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде әлеуметтік салықтың нақты есептелген сомасы көрсетілген 931.10.006А жолы ғана көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандардан басқа барлық жұмыс істеушілер бойынша көрсеткіштер толтырылады;
931.10.001В жолында өткен жыл үшін 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.002В жолында 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынбайтын кірісі көрсетіледі;
931.10.003В жолында 931.10.001В және 931.10.002В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын, 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынатын кірісі көрсетіледі;
931.10.004В жолында Салық кодексінің 317-бабына сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005В жолында ағымдағы жылға мәлімделген жұмысшылардың саны көрсетіледі;
931.10.006В жолында Салық кодексінің 317-бабына сәйкес әлеуметтік салықтың ставкасы көрсетіледі;
931.10.007В жолында 931.10.004В және 931.10.005В жолдарының туындысымен айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде әлеуметтік салықтың нақты есептелген сомасы көрсетілген 931.10.006В жолы ғана көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандарды қоса, барлық жұмыс істеушілер бойынша көрсеткіштер толтырылады;
931.10.001С жолында 931.10.001А және 931.10.001В жолдарының көрсеткіштері түрінде айқындалатын өткен жыл үшін 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.003С жолында 931.10.001А жолы мен 931.10.001В жолдарының көрсеткіштері түрінде айқындалатын 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынатын кірісі көрсетіледі;

в строке 931.10.004С указывается сумма социального налога на 1 работника исчисленная в соответствии со статьей 317 Налогового кодекса определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.004А и 931.10.004В;
в строке 931.10.005С указывается заявленная численность работников на текущий год определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.005А и 931.10.005В;
в строке 931.10.006С указывается исчисленная сумма социального налога, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.006А и 931.10.006В.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006С;
в строке 931.10.007С указывается сумма социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, переносимая из строки 201.00.010D по форме 201.00;
в строке 931.10.008С указывается социальный налог к уплате, определяемый по формуле 931.10.006С - 931.10.007С.
36. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
13. Составление приложения по форме 931.11
37. В разделе "Распределение стоимости патента по срокам":
1) в строке 931.11.001 указываются суммы НДС, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.001А указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.020 Расчета;
в строке 931.11.001В указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.020 Расчета;
в строке 931.11.001С указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.020 Расчета - 931.11.001А - 931.11.001В);
2) в строке 931.11.002 указываются суммы земельного налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по соответствующим кодам бюджетной классификации с учетом 80 процентной льготы.
В строке 931.11.002А указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.021 Расчета;
в строке 931.11.002В указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.021 Расчета;
в строке 931.11.002С указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.021 Расчета - 931.11.002А - 931.11.002В).

931.10.004С жолында 931.10.004А және 931.10.004В жолдарының көрсеткіштерінің сомасы түрінде айқындалатын Салық кодексінің 317-бабына сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005С жолында 931.10.005А және 931.10.005В жолдары көрсеткіштерінің сомасы түрінде айқындалатын, ағымдағы жылға жұмысшылардың мәлімделген саны көрсетіледі.
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде 931.10.006С жолы ғана толтырылады.
931.10.007 жолында 201.00 нысан бойынша 201.00.010D жолынан көшірілген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
931.10.008С жолында 931.10.006С - 931.10.007С формуласы бойынша айқындалатын төленетін әлеуметтік салық көрсетіледі.
36. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
13. 931.11-нысан бойынша қосымшаны толтыру
37. "Мерзім бойынша патент құнын үлестіру" бөлімінде:
1) 931.11.001 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын ҚҚС сомалары көрсетіледі;
931.11.001А жолында Есептің 931.00.020 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.11.001В жолында Есептің 931.00.020 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.11.001С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.11.001А - 931.11.001В - Есептің 931.00.020 жолы) формуласымен айқындалатын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
2) 931.11.002 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес төлем мерзімдері бойынша бөле отырып, соның ішінде 80 пайызға жеңілдікті ескере отырып бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөле отырып төленуге жататын жер салығының сомалары көрсетіледі.
931.11.002А жолында Есептің 931.00.021 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.002В жолында Есептің 931.00.021 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.002С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.002А - 931.11.002В - Есептің 931.00.021 жолы) формуласымен айқындалатын жер салығының сомасы көрсетіледі.

Разбивке по соответствующим кодам бюджетной классификации подлежат суммы земельного налога, определяемые по формуле (показатель итоговой строки 00002 приложения по форме 931.07 (по каждой категории земельных участков) х 0,2).
Строка "КБК 104303" заполняется в случае наличия отметки в строке 4D приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104304" заполняется в случае наличия отметки в строке 4A приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104305" заполняется в случае наличия отметки в строке 4В приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104306" заполняется в случае наличия отметки в строке 4E приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104307" заполняется в случае наличия отметки в строке 4F приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104308" заполняется в случае наличия отметки в строке 4C приложения по форме 931.07;
3) в строке 931.11.003 указываются суммы налога на имущество, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.003А указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.022 Расчета;
в строке 931.11.003В указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.022 Расчета;
в строке 931.11.003С указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.022 Расчета - 931.11.003А - 931.11.003В);
4) в строке 931.11.004 указываются суммы налога на транспортные средства, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.004А указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.023 Расчета;
в строке 931.11.004В указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.023 Расчета;
в строке 931.11.004С указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.023 Расчета - 931.11.004А - 931.11.004В);
5) в строке 931.11.005 указываются суммы социального налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.005А указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.024 Расчета;

Бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөлуге (931.07 нысаны бойынша қосымшаның 00002 жиынтық жолының көрсеткіші (жер телімінің әр санаты бойынша) х0,2) формуласы бойынша айқындалатын жер салығының сомасы жатады.
"БЖК 104303" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4D жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104304" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4А жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104305" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4В жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104306" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4Е жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104307" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4Ғ жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104308" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4С жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
3) 931.11.003 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын мүлік салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.003А жолында Есептің 931.00.022 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.003В жолында Есептің 931.00.022 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.003С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (Есептің 931.00.022 жолы - 931.11.003А - 931.11.003В) формуласымен айқындалатын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
4) 931.11.004 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес сомалары бюджетке төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын көлік құралдары салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.004А жолында Есептің 931.00.023 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.004В жолында Есептің 931.00.023 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.004С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (Есептің 931.00.023 жолы - 931.11.004А - 931.11.004В) формуласымен айқындалатын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
5) 931.11.005 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес бюджетке сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын әлеуметтік салық сомалары көрсетіледі;
931.11.005А жолында Есептің 931.00.024 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;

в строке 931.11.005В указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.024 Расчета;
в строке 931.11.005С указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.024 Расчета - 931.11.005А - 931.11.005В);
6) в строке 931.11.006 указываются суммы корпоративного подоходного налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса:
в строке 931.11.006А указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.029 Расчета;
в строке 931.11.006В указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.029 Расчета;
в строке 931.11.006С указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.029 Расчета - 931.11.006А - 931.11.006В);
7) в строке 931.11.007 указываются суммы платы за пользование земельными участками, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса;
в строке 931.11.007А указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок до 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.025 Расчета;
в строке 931.11.007В указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.025 Расчета;
в строке 931.11.007С указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.025 Расчета - 931.11.007А - 931.11.007В).
38. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
14. Составление приложения по форме 931.12
39. В разделе "Распределение стоимости патента по срокам":
1) в строках графы А указываются суммы налогов, подлежащие уплате в бюджет согласно измененному Расчету:
в строке 931.12.001A указывается сумма НДС, переносимая из строки 931.00.020 измененного Расчета;
в строке 931.12.002A указывается сумма земельного налога, переносимая из строки 931.00.021 измененного Расчета, в том числе с разбивкой по соответствующим кодам бюджетной классификации с учетом 80 процентной льготы;

931.11.005В жолында Есептің 931.00.024 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.11.005С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (Есептің 931.00.024 жолы - 931.11.005А - 931.11.005В) формуласымен айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
6) 931.11.006 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп бюджетке төленуге жататын корпорациялық табыс салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.006А жолында Есептің 931.00.029 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.006В жолында Есептің 931.00.029 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.006С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (Есептің 931.00.029 жолы - 931.11.006А - 931.11.006В) формуласымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 931.11.007 жолында Салық кодексінің 389-бабына сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп бюджетке төленуге жататын жер телімін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.007А жолында Есептің 931.00.025 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын жер телімін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.007В жолында Есептің 931.00.025 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын жер телімін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.007С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (Есептің 931.00.025 жолы - 931.11.007А - 931.11.007В) формуласымен айқындалатын жер телімін пайдаланғаны үшін төлемдер көрсетіледі.
38. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
14. 931.12-нысан бойынша қосымшаны толтыру
39. "Мерзім бойынша патент құнын үлестіру" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында өзгертілген есепке сәйкес бюджетке төлеуге жататын салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001А жолында өзгертілген Есептің 931.00.020 жолынан көшірілетін ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.12.002А жолында өзгертілген Есептің 931.00.021 жолынан көшірілетін жер салығының сомасы көрсетіледі, соның ішінде 80 пайызға жеңілдікті ескере отырып бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөле отырып төленуге жататын жер салығының сомалары көрсетіледі;

в строке 931.12.003A указывается сумма налога на имущество, переносимая из строки 931.00.022 измененного Расчета;
в строке 931.12.004A указывается сумма налога на транспортные средства, переносимая из строки 931.00.023 измененного Расчета;
в строке 931.12.005A указывается сумма социального налога, переносимая из строки 931.00.024 измененного Расчета;
в строке 931.12.006A указывается сумма корпоративного подоходного налога, переносимая из строки 931.00.029 измененного Расчета;
в строке 931.12.007А указываются сумма платы за пользование земельными участками, переносимая из строки 931.00.025 измененного Расчета;
2) в строках графы В указываются суммы налогов, фактически начисленных по первым двум срокам согласно Расчету:
в строке 931.12.001B указывается сумма НДС, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.002B указывается сумма земельного налога, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.003B указывается сумма налога на имущество, фактически начисленного по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.004B указывается сумма налога на транспортные средства, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.005B указывается сумма социального налога, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.006B указывается сумма корпоративного подоходного налога, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.007В указывается сумма платы за пользование земельными участками, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
3) в строках графы С указываются суммы налогов, подлежащие уплате по сроку 20 марта следующего налогового периода, определяемые в виде разницы показателей соответствующих строк граф А и В:
в строке 931.12.001C указывается сумма НДС, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемые в виде разницы показателей строк 931.12.001A и 931.12.001B;
в строке 931.12.002C указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.002A и 931.12.002B;
в строке 931.12.003 графы C указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.003A и 931.12.003B;
в строке 931.12.004C указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.004A и 931.12.004B;

931.12.003А жолында өзгертілген Есептің 931.00.022 жолынан көшірілетін мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.004А жолында өзгертілген Есептің 931.00.023 жолынан көшірілетін көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.005А жолында өзгертілген Есептің 931.00.024 жолынан көшірілетін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006А жолында өзгертілген есептің 931.00.029 жолынан көшірілетін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007А жолында өзгертілген есептің 931.00.025 жолынан көшірілетін жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында Есепке сәйкес алғашқы екі мерзім бойынша нақты есептелген салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.12.002В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.003В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.004В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.005В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, келесі салық кезеңінің 20 наурызына дейінгі мерзімде төлеуге жататын салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001С жолында 931.12.001А және 931.12.001В бағаналарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.12.002С жолында 931.12.002А және 931.12.002В бағаналарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
С бағанының 931.12.003 жолында 931.12.003А және 931.12.003В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.004С жолында 931.12.004А және 931.12.004В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;

в строке 931.12.005C указывается сумма социального налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.005A и 931.12.005B;
в строке 931.12.006C указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.006A и 931.12.006B;
в строке 931.12.007С указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.007А и 931.12.007В.
40. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
15. Составление приложения по форме 931.13
41. В разделе "Общая информация" указывается общее количество листов приложения.
42. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельным участком":
1) дата договора аренды. Указывается дата заключения договора аренды земельного участка;
2) номер договора аренды. Указывается номер договора аренды земельного участка;
3) срок договора аренды. Указывается срок договора аренды земельного участка;
4) местонахождение земельного участка. Указывается местонахождение земельного участка, включая наименования области, города, района, поселка или села, улицы (проспекта, бульвара, переулка и так далее);
5) категория земельного участка. Отмечается ячейка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
6) кадастровый номер. Указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
7) балл бонитета. Указывается балл бонитета;
8) количество месяцев аренды земельного участка. Указывается количество месяцев аренды земельного участка в отчетном налоговом периоде;
9) единица измерения. Отмечается ячейка соответствующей единицы измерения;
10) площадь земельного участка. Указывается площадь земельного участка в гектарах (квадратных метров);
11) ставка платы. Указывается размер ставки платы за пользование земельными участками за 1 гектар (квадратных метров) площади земельного участка;
12) сумма платы. Указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании ставки платы за пользование земельными участками, площади и периода использования земельного участка в отчетном налоговом периоде по формуле (931.13.010 x 931.13.011) /12 x 931.31.008.
43. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.

931.12.005С жолында 931.12.005А және 931.12.005В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006С жолында 931.12.006А және 931.12.006В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007С жолында 931.12.007А және 931.12.007В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын жер телімін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
40. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
15. 931.13 нысан бойынша қосымшаны толтыру
41. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) парақтардың жалпы саны. Қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
42. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) Жалдау шартының күні. Жер телімін жалдау шартын жасасу күні көрсетіледі;
2) Жалдау шартының нөмірі. Жер телімін жалдау шартының нөмірі көрсетіледі;
3) Жалдау шартының мерзімі. Жер телімін жалдау шартының мерзімі көрсетіледі;
4) жер телімінің орналасқан жері. Облыс, қала, аудан, кент немесе ауыл, көше (даңғыл, бульвар, тұйық көше) атауларын қоса алғанда, жер телімінің орналасқан жері көрсетіледі;
5) жер телімінің санаты. Жер заңнамасына сәйкес жер телімінің тиісті санатының торкөзі белгіленеді;
6) кадастрлік нөмірі. Жер заңдарына сәйкес жер телімінің кадастрлік нөмірі көрсетіледі;
7) бонитет баллы. Бонитет баллы көрсетіледі;
8) жер телімін жалға беру айларының саны. Есепті салық кезеңінде жер телімін жалға беру айларының саны көрсетіледі;
9) өлшем бірлігі. Тиісті өлшем бірлігінің торкөзі белгіленеді;
10) жер телімінің аумағы. Гектардағы (шаршы метр) жер телімінің аумағы көрсетіледі;
11) төлем ставкасы. Жер телімінің аумағы үшін 1 гектарға (шаршы метрге) жер телімін пайдаланғаны үшін төлем ставкасының мөлшері көрсетіледі;
12) төлемдер сомасы. (931.13.010 х 931.13.01)/12 х 931.31.008 формуласы бойынша есепті салық кезеңінде жер телімін пайдалану үшін төлем ставкасы негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі.
43. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.

16. Составление приложения по форме 931.14
44. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам) и доходам работников":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика - кредитора;
3) в строках графы С указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других) поставщика-кредитора по реализованным товарам (работам, услугам);
4) в строках графы D указывается сумма кредиторской задолженности без НДС;
5) в строках графы Е указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения кредиторской задолженности;
6) в строках графы F указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная исходя из ставки, указанной в графе Е;
7) в строке графы G указываются сумма кредиторской задолженности по доходам работников, признанная налогоплательщиком сомнительной;
8) в строке графы Н указывается сумма кредиторской задолженности по обязательным пенсионным взносам, признанной налогоплательщиком сомнительной;
9) в строке графы I указывается общая сумма сомнительных обязательств, определяемая по формуле (строка 00001 D + строка 00001 G + строка 00001Н).
45. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
17. Составление приложения по форме 931.15
46. В разделе "Сомнительные требования":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика, которому реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;
3) в строках графы С указывается номер и дата документа (счета-фактуры), по которому числится дебиторская задолженность у налогоплательщика;
4) в строках графы D указывается сумма дебиторской задолженности по реализации товаров (работ, услуг) без НДС;
5) в строках графы E указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения дебиторской задолженности;
6) в строках графы F указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная исходя из ставки, указанной в графе Е.
47. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 931.00, 931.01, 931.02, 931.03, 931.04, 931.05, 931.06, 931.07, 931.08, 931.09, 931.10, 931.11, 931.12, 931.13, 931.14, 931.15 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила
составления Заявления на получение патента на право
применения специального налогового режима для юридических
лиц - производителей сельскохозяйственной продукции

16. 931.14 нысан бойынша қосымшаны толтыру
44. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша және жұмысшылардың табыстары бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші-кредитордың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша жеткізуші-кредитор құжатының (шот-фактуралардың, орындалған жұмыс актісінің және басқалардың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында ҚҚС-сыз кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында кредиторлық берешек туындаған кезде қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Е бағанында көрсетілген ставканы негізге ала отырып, есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған жұмысшылардың табыстары бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған міндетті зейнетақы жарналары бойынша кредиторлық берешек сомасы;
9) I бағанының жолында (00001D жолы + 00001G жолы + 00001Н жолы) формуласы бойынша айқындалатын күмәнді міндеттемелердің жалпы сомасы көрсетіледі.
45. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
17. 931.15 нысан бойынша қосымшаны толтыру
46. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушіге берешек үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатылған, жұмыстар орындалған, қызмет көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушіде бар дебиторлық берешек бойынша құжат (шот-фактура) күні мен нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында ҚҚС-сыз тауарларды өткізу (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында дебиторлық берешек туындалған кезде қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Е бағанында көрсетілген ставка негізінде есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
47. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 931.00-931.15 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар
үшін арнаулы салық режимін қолдану құқығына патент
алуға өтініш жасау ережелері

(Форма 932.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на получение патента на право применение специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции (далее - Заявление), предназначенной для получения патента на право применения специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции. Заявление составляется юридическими лицами согласно пункту 1 статьи 387 Налогового кодекса.
2. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.
6. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
7. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Заявление. Отчетным налоговым периодом для представления Заявления является календарный год;
Поля "РНН" и "налоговый период" в последующей странице формы налоговой отчетности заполняются в соответствии с настоящим пунктом;
3) наименование налогоплательщика.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
4) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%);

(932.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимін қолдану құқығына патент алуға арналған Заңды тұлғаларға арналған арнаулы салық режимін қолдану құқығына патент алуға өтініш (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 387-бабы 1-тармағына сәйкес заңды тұлғалар жасайды.
2. Өтінішті қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен хабарлама арқылы почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарламаны (растау) алады.
6. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Өтінішті толтыру
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) салық кезеңі - Өтініш ұсынылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Өтінішті тапсыру үшін күнтізбелік жыл есепті кезең болып табылады.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады;
3) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъекті қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес);

5) вид Заявления.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Заявления отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальное" отмечается, если Заявление представляется впервые в текущем году.
Ячейка "Дополнительное" отмечается при составлении дополнительного Заявления за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленное Заявление. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительное";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Заявления по уведомлению:
в строке А - дата;
в строке В - номер;
7) код валюты. Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан N 2355).
8. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 932.00.001 производится отметка соответствующего вида деятельности;
2) в строке 932.00.002 указывается общая заявляемая численность работников;
3) в строке 932.00.003 указываются площади земельных участков, имеющихся в наличии:
в строке 932.00.003А указываются посевные площади;
в строке 932.00.003В указывается площадь сенокосных угодий;
в строке 932.00.003С указывается площадь пастбищ;
в строке 932.00.003D указывается площадь прочих земель;
4) в строке 932.00.004 указывается сумма предполагаемого дохода на текущий налоговый период;
5) в строке 932.00.005 указывается сумма предполагаемых затрат на текущий налоговый период;
6) в строке 932.00.006 указывается количество бланков счетов-фактур на текущий налоговый период;
7) в строке 932.00.007 указываются сведения о неиспользованных бланках счетов-фактур:
в строке 932.00.007А указывается количество неиспользованных бланков счетов-фактур;
в строке 932.00.007В указывается сумма НДС по неиспользованным счетам-фактурам.
9. В разделе "Дополнительная информация о налогоплательщике":
1) в строке 932.00.008 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 932.00.008А указывается серия и номер свидетельства;
в строке 932.00.008В указывается дата постановки на учет;

5) өтініш түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 69-71-баптарына сәйкес белгіленеді. Өтініш түріне қарай тиісті торкөздер белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер Өтініш ағымдағы жылы бірінші рет беріліп отырған болса белгіленеді.
"Қосымша" осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін қосымша Өтінішті жасаған кезде белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі егер салық төлеуші оның негізінде бұрын табыс етілген Өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілген Салық кодексінің 31-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламасын алған болса, белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бірге белгілейді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөз хабарлама бойынша қосымша Өтініш табыс етілген жағдайда толтырылады:
А жолында - нөмірі;
В жолында - күні;
7) валюта коды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2355 болып тіркелген) бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі.
8. "Патент алу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 932.00.001 жолда қызметтің түрінің тиісті белгісі қойылады;
2) 932.00.002 жолда мәлімделетін қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
3) 932.00.003 жолда тиесілі жер телімінің аумағы көрсетіледі:
932.00.003А жолда егіс алаңы көрсетіледі;
932.00.003В жолда шабындық көрсетіледі;
932.00.003С жолда жайылым көрсетіледі;
932.00.003D жолда басқа да жерлер көрсетіледі;
4) 932.00.004 жолда ағымдағы салық кезеңінде болжанған түсімнің сомасы көрсетіледі;
5) 932.00.005 жолда ағымдағы салық кезеңінде болжанған шығын сомасы көрсетіледі;
6) 932.00.006 жолда ағымдағы салық кезеңінде шот-фактура бланкілерінің саны көрсетіледі;
7) 932.00.007 жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілері туралы мәлімет көрсетіледі:
932.00.007А жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілерінің саны көрсетіледі;
932.00.007В жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілері бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі.
9. "Салық төлеуші туралы қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) 932.00.008 жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
932.00.008А жолда куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
932.00.009В жолда есепке қою күні көрсетіледі;

(Форма 940.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Единой упрощенной декларации по фиксированному суммарному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления фиксированного суммарного налога. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для отдельных видов деятельности, согласно пункту 2 статьи 396 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации и приложения к ней (форма 940.01).
3. Декларация на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. В данных правилах составления Декларации применяется арифметический знак умножение - "х".
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
9. В разделе "Общая информация" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Декларации.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком минус " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Декларации в электронном виде.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации
13. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Декларации является календарный месяц;

(940.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген жиынтық салықты есептеуге арналған Тіркелген жиынтық салық бойынша бірыңғай оңайлатылған декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасаудың тәртібін көздейді. Декларацияны Салық кодексінің 396-бабы 2-тармағына сәйкес жекелеген қызмет түрлері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен және оған қосымшадан (940.01 нысан) тұрады.
3. Декларация қағаз тасығышта - қара немесе көк сия қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Осы ережелерде мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу.
5. Тиісті торкөздерінің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда қосымша толтырылмайды.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде қосымша толтырылуға жатады.
8. Қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның осыған ұқсас парағы толтырылады.
9. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.
10. Сомалардың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзіне "-" белгісімен белгіленеді.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Декларацияны тапсырғаны туралы хабарламаны (растау) алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Декларацияны толтыру
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) салық кезеңі - Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Декларация тапсыру үшін күнтізбелік ай есепті салық кезеңі болып табылады;

8) дата приема Декларации в налоговом органе. Указывается дата приема Декларации в налоговом органе;
9) дата почтового штемпеля. Указывается дата почтового штемпеля при представлении Декларации по почте.
При представлении Декларации на бумажном носителе проставляется отметка налогового органа о принятии данной формы.
3. Составление приложения
16. В разделе "Фиксированный суммарный налог":
1) в строке 3 производится отметка о наличии объектов обложения в налоговом периоде.
Отдельный лист приложения по форме 940.01 составляется:
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, имевшимся в наличии полный налоговый период, с соответствующей отметкой в строке 3А;
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, введенным после 15 числа налогового периода, с соответствующей отметкой в строке 3В;
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, выбывшим до 15 числа налогового периода, с соответствующей отметкой в строке 3С.
При составлении приложения по форме 940.01 по объектам, введенным после 15 числа и выбывшим до 15 числа налогового периода, указывается ставка фиксированного суммарного налога, определяемая в размере 50 процентов от размера ставки фиксированного суммарного налога, соответствующей данному объекту обложения;
2) в строке 940.01.001С указывается общая сумма фиксированного суммарного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк с 940.01.002С по 940.01.007С;
3) в строке 940.01.002 указываются данные по игровым автоматам без денежного выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.002А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - игровых автоматов без денежного выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком;
в строке 940.01.002В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым автоматам без денежного выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком;
в строке 940.01.002С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых автоматов без денежного выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, по формуле (940.01.002А х 940.01.002В);
4) в строке 940.01.003 указываются данные по игровым автоматам без денежного выигрыша, предназначенным для проведения игры с участием более одного игрока, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.003А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - игровых автоматов без денежного выигрыша, предназначенных для проведения игры с участием более одного игрока;
в строке 940.01.003В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым автоматам без денежного выигрыша, предназначенным для проведения игры с участием более одного игрока;
в строке 940.01.003С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых автоматов без денежного выигрыша, предназначенных для проведения игры с участием более одного игрока по формуле (940.01.003А х 940.01.003В);

8) Декларацияның салық органында қабылданған күні. Декларацияның салық органында қабылданған күні көрсетіледі;
9) пошта штемпелінің күні. Декларация пошта арқылы табыс етілген кезде пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Декларация қағаз тасығышта табыс етілген кезде осы нысанның қабылданғандығы туралы салық органының белгісі қойылады.
3. Қосымшаны толтыру
16. "Тіркелген жиынтық салық" бөлімінде:
1) 3-жолда салық кезеңінде салық салу объектісінің бар екендігі туралы белгі соғылады.
940.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы жасалады:
3А жолына тиісті белгімен толық салық кезеңіне тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
3В жолына тиісті белгімен салық кезеңінің 15-ші күнінен кейін енгізілген тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
3С жолына тиісті белгімен салық кезеңінің 15-ші күніне дейін шығарылған тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
15-ші күннен кейін енгізілген және салық кезеңінің 15-ші күніне дейін шығарылған объектілер бойынша 940.01 нысан бойынша қосымшаларды жасау кезінде осы салық салу объектісіне сәйкес келетін тіркелген жиынтық салық ставкасының мөлшерінен 50 пайыз мөлшерінде айқындалатын тіркелген жиынтық салық сомасы көрсетіледі;
2) 940.01.001С жолында 940.01.002С-тан 940.01.007С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс тіркелген жиынтық салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 940.01.002 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ақшалай ұтыстары бар ойын автоматтары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.002А жолда бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ақшалай ұтыстары бар ойын автоматтарының - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.002В жолда бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ақшалай ұтыстары бар ойын автоматтарына қолданылатын тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасы көрсетіледі;
940.01.002С жолда бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ақшалай ұтыстары бар ойын автоматтары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен (940.01.002А х 940.01.002В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
4) 940.01.003-жолда тіркелген жиынтық салық салынатын объектілері болып табылатын бірнеше ойыншыға арналған ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.003А жолда тіркелген жиынтық салық салу объектілерінің - бірнеше ойыншыға арналған ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтарының саны көрсетіледі;
940.01.003В жолында бірнеше ойыншыға арналған ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтарына қолданатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01003С жолда бірнеше ойыншыға арналған ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтарының санына тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен (940.01.003А х 940.01.003В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың сомасы көрсетіледі;

5) в строке 940.01.004 указываются данные по персональным компьютерам, используемым для проведения игры, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.004А указывается количество объектов обложения - персональных компьютеров, используемых для проведения игры;
в строке 940.01.004В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к персональным компьютерам, используемым для проведения игры;
в строке 940.01.004С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству персональных компьютеров, используемых для проведения игры,, по формуле (940.01.004А х 940.01.004В);
6) в строке 940.01.005 указываются данные по игровым дорожкам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.005А указывается количество объектов обложения - игровых дорожек;
в строке 940.01.005В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым дорожкам;
в строке 940.01.005С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых дорожек, по формуле (940.01.005А х 940.01.005В);
7) в строке 940.01.006 указываются данные по картам (по картингу), являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.006А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - картов;
в строке 940.01.006В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к картам;
в строке 940.01.006С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству картов по формуле (940.01.006А х 940.01.006В);
8) в строке 940.01.007 указываются данные по бильярдным столам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.007А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - бильярдных столов;
в строке 940.01.007В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к бильярдным столам;

5) 940.01.004-жолда тіркелген жиынтық салық салынатын объектілер болып табылатын ойын өткізу үшін пайдаланылатын дербес компьютерлер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.004А жолда салық салынатын объектілердің - ойын өткізу үшін пайдаланылатын дербес компьютерлердің саны көрсетіледі;
940.01.004В жолда ойын өткізу үшін пайдаланылатын дербес компьютерлерге қолданылатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.004С жолда ойын өткізу үшін пайдаланылатын дербес компьютерлер санына тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен (940.01.004А х 940.01.004В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың сомасы көрсетіледі;
6) 940.01.005-жолда жиынтық салық салынатын объекті болып табылатын ойын жолдары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.005А жолда салық салынатын объектілердің - ойын жолдарының саны көрсетіледі;
940.01.005В жолда ойын жолдарына қолданылатын тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.0005С жолда ойын жолдарының санына тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасын қолдану жолымен (940.01.005А х 940.01.005В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салығының сомасы көрсетіледі;
7) 940.01.006-жолда тіркелген жиынтық салық салынатын объектілері болып табылатын карталар (картинг үшін) бойынша деректер көрсетіледі:
940.01.006А жолында тіркелген жиынтық салығы салынатын объектілерінің - карталардың саны көрсетіледі;
940.01.06В жолында карталарға қолданылатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.006С жолында карталар санына тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасын қолдану жолымен (940.01.006А х 940.01.006В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салығының сомасы көрсетіледі;
8) 940.01.007-жолда тіркелген жиынтық салық салынатын объектілері болып табылатын бильярд столдары бойынша деректер көрсетіледі:
940.01.007А жолында тіркелген жиынтық салығы салынатын объектілерінің - карталардың саны көрсетіледі;
940.01.007В жолында бильярд столдарына қолданылатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.007С жолында бильярд столдарының санына тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасын қолдану жолымен (940.01.013А х 940.01.013В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салығының сомасы көрсетіледі;
9) 940.01.007-жолда тіркелген жиынтық салық салынатын объектілер болып табылатын лото ұйымдастырушылар бойынша деректер көрсетіледі:
940.01.007А жолында тіркелген жиынтық салығы салынатын объектілерінің - лото ұйымдастырушылардың саны көрсетіледі;
940.01.007В жолында лото ұйымдастырушыларына қолданылатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;

в строке 940.01.007С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству бильярдных столов, по формуле (940.01.007А х 940.01.007В);
17. В поле "Ф.И.О. должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего Приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 940.00, 940.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 468
Правила составления Заявления
на регистрацию (перерегистрацию) объектов
налогообложения и объектов, связанных с налогообложением
фиксированным суммарным налогом
(Форма 942.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления на регистрацию (перерегистрацию) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом (далее - Заявление), предназначенного для исчисления фиксированного суммарного налога. Заявление составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для отдельных видов деятельности, согласно пункту 1 статьи 397 Налогового кодекса.
2. Заявление состоит из самого Заявления и приложения к нему (форма 942.01).
3. Заявление на бумажном носителе заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При отсутствии данных, подлежащих отражению в приложении, приложение не представляется.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в приложении, приложение подлежит заполнению.
8. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
Приложение заполняется отдельно по каждой стационарной точке.
9. В разделе "Общая информация" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Заявления.
При наличии полей "РНН" и "налоговый период" в последующих страницах форм налоговой отчетности, указанные поля заполняются в соответствии с настоящим пунктом.

940.01.007С жолында лото ұйымдастырушыларының санына тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасын қолдану жолымен (940.01.007А х 940.01.007В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салығының сомасы көрсетіледі.
17. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 940.00, 941.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 468 бұйрығымен бекітілген
Тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін
және салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге
(қайта тіркеуге) өтініш жасау ережелері
(942.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген жиынтық салықты есептеуге арналған Тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге (қайта тіркеуге) өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды. Өтінішті Салық кодексінің 397-бабы 1-тармағына сәйкес жекелеген қызмет түрлері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Өтініш осы Өтініштің өзінен және оған қосымшадан (942.01-нысан).
3. Өтінішті қағаз тасығышта - қара немесе көк сия қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Тиісті торкөздерінің көрсеткіштері жоқ болған кезде толтырылмайды.
6. Қосымшада көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда қосымша толтырылмайды.
7. Қосымшада көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде қосымша толтырылуға жатады.
8. Қосымша парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда қосымшаның осыған ұқсас парағы толтырылады.
Қосымша әр стационарлық орын бойынша бөлек толтырылады.
9. Қосымшалардың "Жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
Салық есептілігі нысанының кейінгі парақтарында "СТН" және "салық кезеңі" жолдарын толтырған кезде бұл жолдар осы тармаққа сәйкес толтырылады.

10. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового комитета;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление (подтверждение) о представлении Заявления в электронном виде.
11. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом, заполняются:
раздел "Общая информация" - полностью;
в остальных разделах - только те строки, по которым произошли изменения ранее представленных сведений. При выбытии объектов налогообложения, в соответствующих строках графы "Общее количество объектов обложения" раздела "Сведения об объектах налогообложения" указывается значение "0".
12. Заявление подписывается и заверяется в соответствии с пунктом 3 статьи 69 Налогового кодекса.
2. Составление Заявления
13. В разделе "Общая информация" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) дата ввода объектов;
3) дата выбытия объектов;
4) Ф.И.О. и наименование налогоплательщика. Указываются фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и наименование, в случае его наличия в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
5) ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденные приказом Председателя комитета по стандартизации и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 542 "Об утверждении государственных классификаторов" и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности субъекта в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%);
6) причина заполнения заявления. Отмечается соответствующая ячейка причины заполнения Заявления (регистрация, перерегистрация);
7) количество листов приложения. Указывается общее количество листов приложения.
14. В разделе "Сведения об объектах налогообложения":
1) в строке 942.00.001 указывается общее количество игровых автоматов без денежного выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком;

10. Өтінішті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде - салық төлеуші электронды түрде Өтінішті тапсырғаны туралы хабарламаны (растау) алады.
11. Тіркелген жиынтық салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді қайта тіркеу кезінде:
"Жалпы ақпарат" бөлімінде - толық;
басқа бөлімдерде - тек бұрын ұсынылған мәліметтер бойынша өзгерістер болған жолдар ғана толтырылады. "Салық салынатын объектілер туралы мәліметтер" бөлімінің "Салық салынатын объектілердің жалпы саны" бағанының тиісті жолдарындағы салық салынатын объектілер істен шыққан кезде "0" мәні көрсетіледі.
12. Өтінішке Салық кодексінің 69-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және расталады.
2. Өтінішті толтыру
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) объектілерді іске қосу күні;
3) объектілерді есептен шығару күні;
4) салық төлеушінің аты-жөні атауы. Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты және, егер бар болған жағдайда атауы жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) ЭҚЖЖ. "Мемлекеттік жіктеуіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау және сертификаттау бойынша комитет Төрағасының 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 542 бұйрығына сәйкес Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) субъекті қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 пайызға тең болуы міндетті емес).
Жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
6) өтінішті толтыру себептері. Өтініш толтырудың себептерінің (тіркеу, қайта тіркеу) тиісті торкөзі белгіленеді;
7) қосымша парақтарының саны. Ұсынылған қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
14. "Салық салу объектілері туралы мәліметтер" бөлімі:
1) 942.00.001-жолда бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;

3. Составление приложения
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) общее количество листов. Указывается общее количество листов приложения;
2) наименование игорного заведения (стационарной точки);
3) местонахождение игорного заведения (стационарной точки). Указывается местонахождение игорного заведения (стационарной точки), включая наименования области, города или района, населенного пункта, название улицы, номер дома.
17. В разделе "Сведения об объектах налогообложения":
1) в строке 942.01.001 указывается общее количество игровых автоматов без денежного выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком;
2) в строке 942.01.002 указывается общее количество игровых автоматов без денежного выигрыша, предназначенных для проведения игры с участием более одного игрока;
3) в строке 942.01.003 указывается общее количество персональных компьютеров, используемых для проведения игр;
4) в строке 942.01.004 указывается общее количество игровых дорожек;
5) в строке 942.01.005 указывается общее количество картов (для картинга);
6) в строке 942.01.006 указывается общее количество бильярдных столов.
18. В разделе "Сведения о документах, удостоверяющих право землепользования" (заполняется в случае, если земельный участок находится на праве частной собственности или на праве постоянного землепользования, согласно данным акта на право частной собственности (на право постоянного землепользования):
1) в строке 942.01.007 указываются сведения об акте на право собственности (на право постоянного землепользования) на земельный участок (далее - акт):
в строке 942.01.007А указывается дата выдачи акта;
в строке 942.01.007В указывается номер акта;
в строке 942.01.007С указывается площадь земельного участка, занятого игорным заведением (стационарной точкой), (далее - земельный участок);
в строке 942.01.007D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) в строке 942.01.008 указываются сведения согласно данным договора о временном пользовании земельным участком (далее - договор):
в строке 942.01.008А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 942.01.008В указывается дата заключения договора;
в строке 942.01.008С указываются срок действия договора;
в строке 942.01.008D указывается номер договора;
в строке 942.01.008E указывается площадь земельного участка;
в строке 942.01.008F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 942.01.008G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.01.008H указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.

3. Қосымшаны толтыру
16. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) парақтардың жалпы саны. Қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі;
2) ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) атауы;
3) ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) орналасқан жері.
Облыс, қала немесе аудан, елді мекен атауларын, көше атын, үй нөмірін қоса алғанда, ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) орналасқан жері көрсетіледі.
17. "Салық салу объектілері жөніндегі мәліметтер" бөлімінде:
1) 942.01.001-жолда бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
2) 942.01.002-жолда бірнеше ойыншылармен ойын өткізуге арналған ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
3) 942.01.003-жолда ойын өткізу үшін пайдаланылатын дербес компьютерлердің жалпы саны көрсетіледі;
4) 942.01.004-жолда ойын жолдарының жалпы саны көрсетіледі;
5) 942.01.005-жолда карталардың (картинг үшін) жалпы саны көрсетіледі;
6) 942.01.006-жолда бильярд үстелдерінің жалпы саны көрсетіледі.
18. "Жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер" бөлімінде (жеке меншік құқығына (жерді тұрақты пайдалану құқығында) акті мәліметтеріне сәйкес жер телімі жеке меншік құқығында немесе жерді тұрақты пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады):
1) 942.01.007-жолда жер теліміне меншік құқығы (жерді тұрақты пайдалану құқығы) актісі (бұдан әрі - акт) туралы мәліметтер көрсетіледі:
942.01.007А-жолда актінің берілген күні көрсетіледі;
942.01.007В-жолда акт нөмірі көрсетіледі;
942.01.007С-жолда ойын мекемесі (тұрақты нүкте) алатын жер телімінің көлемі (бұдан әрі - жер телімі) көрсетіледі;
942.01.007D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 942.01.008-жолда жер телімін уақытша пайдалану туралы шарт деректеріне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
942.01.008А-жолда жерді уақытша пайдаланудың тиісті түріне (ақылы, өтеусіз) белгі қойылады;
942.01.008В-жолда келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі;
942.01.008С-жолда келісім-шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
942.01.008D-жолда келісім-шарттың нөмірі көрсетіледі;
942.01.008Е-жолда жер телімінің аумағы көрсетіледі;
942.01.008Ғ-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
942.01.008G-жолда салық төлеуші-жалға берушінің тіркелу нөмірі көрсетіледі;
942.01.008Н-жолда жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.

19. В разделе "Сведения о документах, удостоверяющих право на недвижимое имущество":
1) в строке 942.01.009 указываются сведения о свидетельстве государственной регистрации прав на недвижимое имущество (здание, сооружение или помещение, используемое под игорное заведение (стационарную точку), (далее - недвижимое имущество):
в строке 942.01.009А указывается дата выдачи свидетельства государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство);
в строке 942.01.009В указывается номер свидетельства;
в строке 942.01.009С указывается площадь недвижимого имущества;
2) в строке 942.01.010 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 942.01.010А указывается дата заключения договора аренды;
в строке 942.01.010В указывается номер договора аренды;
в строке 942.01.010С указывается срок договора аренды;
в строке 942.01.010D указывается площадь недвижимого имущества;
в строке 942.01.010E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 942.01.010F указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.
20. В поле "Ф.И.О. Должностного лица, заполнившего данную форму" указываются фамилия, имя, отчество должностного или иного лица, заполнившего приложение.
___________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 942.00, 942.01, дополнительная форма к строкам 942.01.014, 942.01.015 приложения по форме 942.01, дополнительная форма к строкам 942.01.016, 942.01.017 приложения по форме 942.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________

19. "Жылжымайтын мүлік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 942.01.009-жолда жылжымайтын мүлік (ойын орнына пайдаланылатын ғимарат, құрылыс немесе жай (тұрақты нүкте) (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік) құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік жөніндегі мәліметтер көрсетіледі:
942.01.0009А-жолда жылжымайтын мүлік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күні көрсетіледі;
942.01.0009В-жолда куәлік нөмірі көрсетіледі;
942.01.0009С-жолда жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
2) 942.01.010-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - шарт) жөнінде мәліметтер көрсетіледі:
942.01.010А-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісім-шартының күні көрсетіледі;
942.01.010В-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісім-шартының нөмірі көрсетіледі;
942.01.010С-жолда жалға беру келісім-шартының мерзімі көрсетіледі;
942.01.010D-жолда жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
942.01.010Е-жолда жалға беруші-салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
942.01.010F-жолда жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
20. "Осы нысанды толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Қосымшаны толтырған лауазымды немесе өзге тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 942.00, 942.01 графикалық нысандары және нысандар бойынша қосымшалары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.