Об утверждении Инструкции по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года N 462. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2007 года N 5072. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
В соответствии со статьей 360 Таможенного кодекса Республики Казахстан и в целях дальнейшего совершенствования технологии производства таможенного оформления товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, а также повышения эффективности проведения таможенных процедур, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Комитету таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также обеспечить его опубликование в средствах массовой информации.
3. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 3 сентября 2003 года N 416 "Об утверждении Инструкции по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2517, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., N 41-44, ст. 1038);
2) подпункт 1) пункта 1 приказа Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 10 июня 2004 года N 261 "О внесении дополнений в некоторые приказы Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан по вопросу таможенного оформления" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2939, опубликованный в "Официальной газете" от 9 августа 2004 года N 33 (190), Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., N 29-32, ст. 967).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан Карбузова К-К.Ж.

Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 14 желтоқсандағы N 462 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 27 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5072 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 360-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеудің технологиясын одан әрі жетілдіру, сондай-ақ кедендік ресімдеудің тиімділігін арттыру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті заңнамада бекітілген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Күші жойылсын деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 3 қыркүйектегі N 416 бұйрығы (2004 ж., N 41-44, 1038-бет, Қазақстан Республикасы орталық атқару және басқада мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізімінде N 2517 тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының кедендік бақылау жөніндегі кейбір бұйрықтарына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 10-маусымдағы  N 261 бұйрығының   1-тармағының 1-ші тармақшасы (2004 ж.,N 29-32, 967-бет, Қазақстан Республикасы орталық атқару және басқада мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде, "Ресми газетте" 2004 жылғы 9-тамызда N 33 (190) жарияланған, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізімінде N 2939 тіркелген).
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті төрағасы Қ-К.Ж. Кәрбозовқа жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра финансов
Республики Казахстан
Утверждена
приказом и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 декабря 2007 года N 462
Инструкция
по таможенному оформлению товаров и транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан (далее - Инструкция), определяет последовательность действий уполномоченных должностных лиц таможенных органов при производстве таможенного оформления с момента подачи таможенной декларации и документов в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, до момента выпуска в соответствии с заявленным таможенным режимом.
2. Таможенные операции по таможенному оформлению осуществляются соответствующими таможенными постами территориальных подразделений уполномоченного органа по областям, города республиканского значения, столицы и отделами таможенного оформления таможен, уполномоченными совершать действия по таможенному оформлению (далее - таможенные органы), в местах их расположения и иных местах, определяемых уполномоченным органом.
3. Настоящая Инструкция применяется при декларировании товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, а также при изменении таможенного режима при представлении:
грузовой таможенной декларации (далее - ГТД);
заявления, используемого в качестве ГТД в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Уполномоченные должностные лица таможенных органов при осуществлении таможенных операций и таможенных процедур, установленных Таможенным кодексом Республики Казахстан (далее - Кодекс), вправе применять следующие формы таможенного контроля:
проверку таможенной декларации, документов и сведений в соответствии со статьей 442 Кодекса; см.K100296
осмотр товаров и транспортных средств, таможенный досмотр товаров и транспортных средств, проверку маркировки товаров специальными марками, нанесение на них идентификационных знаков в соответствии со статьями 446447449 Кодекса.
5. При производстве таможенного оформления, уполномоченные должностные лица таможенных органов проставляют на таможенных и иных документах соответствующие отметки и штампы, а также производят соответствующие записи на данных документах и в их электронных копиях согласно порядку, установленному таможенным законодательством Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрдің
міндетін атқарушысының
2007 жылғы 14 желтоқсандағы
N 462 бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы
өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу
жөніндегі нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) уәкілетті кеден органдары лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік декларациясы мен құжаттарын беру сәтінен, өтініштегі кедендік режиміне сәйкес тауарларды шығару сәтіне дейін, кедендік ресімдеуді жүргізу кезіндегі іс-әрекеттерінің жүйелілігін айқындайды.
2. Кедендік ресімдеу бойынша (бұдан әрі - кеден органдары) кедендік операциялар облыстар республикалық мәні бар қалалары, астана және кедендердің кедендік ресімдеу бөлімдері уәкілетті органның аумақтық бөлімшелердің кеден бекеттерімен тиісті бөлімшелері кедендік ресімдер бойынша әрекеттерді жасауға уәкілетті жөніндегі олар орналасқан орындарда және Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарымен белгіленген өзге де орындарда жүзеге асырылады.
3. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау, сондай-ақ кедендік режимін өзгерту кезінде:
жүк кедендік декларациясы (бұдан әрі - ЖКД);
Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерімен бекітілген жағдайларда ЖКД ретінде пайдаланылатын өтініштер ұсынылған кезінде қолданылады.
4. Кеден органдарының уәкілетті лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының Кеден кодексімен (бұдан әрі - Кодекс) бекітілген кедендік рәсімдер мен операцияларды орындаған кезінде мынадай кедендік бақылаудың нысандарын қолдануға құқылы:
Кодекстің 442-бабына сәйкес мәліметтер мен құжаттарды, кедендік декларациясын тексеру; Қараңыз.K100296
Кодекстің 446447449 - баптарына сәйкес тауарлар мен көліктік құралдарын тексеру, тауарлар мен көліктік құралдарын кедендік қайта тексеру, арнайы маркалар мен тауарлардың маркаландырылуын тексеру, оларға ұқсас белгілерін қою.
5. Кедендік ресімдеуді өткізу кезінде уәкілетті лауазымды адамдары кедендік және өзге де құжаттарында тиісті белгілер мен мөртаңбаларды қояды, сондай-ақ осы құжаттарды және олардың электрондық көшірмесінде Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасымен белгіленген тәртібіне сәйкес тиісті жазбаларды жүргізеді.

6. Таможенное оформление товаров в соответствии с настоящей Инструкцией осуществляется одним уполномоченным должностным лицом таможенного органа (далее - уполномоченное должностное лицо).
Передача ГТД, документов и сведений другим должностным лицам таможенного органа, не участвующим в процедурах приема, регистрации, контроля проверки ГТД и документов для таможенных целей, а также выдачи ГТД, запрещена.
7. Для целей настоящей Инструкции применяются следующие понятия:
"зеленый коридор" - упрощенный порядок таможенного оформления и таможенного контроля, предусматривающий неприменение отдельных форм таможенного контроля при использовании системы оценки и управления рисками;
"желтый коридор" - порядок таможенного оформления и таможенного контроля, предусматривающий применение показателей рисков в соответствии с пунктом 2 статьи 470 Кодекса, а также проверку таможенной декларации, документов и сведений в отношении товаров и транспортных средств, имеющих низкий показатель риска; см.K100296
"красный коридор" - порядок таможенного оформления и таможенного контроля в отношении товаров и транспортных средств, имеющих средний и высокий показатели риска.
2. Действия уполномоченных должностных лиц при проведении
контроля соблюдения условий приема ГТД
8. Подача ГТД и представление документов, необходимых для таможенных целей, осуществляется в соответствии с Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, в таможенный орган, правомочный принимать ГТД.
9. Уполномоченное должностное лицо вносит информацию из ГТД в графы 1-9 Журнала учета и регистрации ГТД (Приложение 1), проставляет время и дату принятия документов в графе 11 Журнала учета и регистрации ГТД и осуществляет проверку:
1) полномочий лица, подающего ГТД, которое подтверждается следующими документами:
договором таможенного брокера с представляемым лицом, если ГТД подается таможенным брокером;
доверенностью на физическое лицо, находящееся в штате декларанта, если ГТД подается работником декларанта либо списком на специалистов таможенного брокера, имеющих право доступа в зоны таможенного контроля, заверенными подписью руководителя и печатью, - подается единожды при первоначальном обращении и при неизменности заявленных сведений;
2) полномочий лица, включенного в Реестр участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категории минимального риска (далее - Реестр УВЭД, отнесенных к категории минимального риска), путем сопоставления сведений, содержащихся в ГТД с данными Реестра УВЭД, отнесенных к категории минимального риска;

6. Осы Нұсқаулыққа сәйкес тауарларға кедендік ресімдеуі бір уәкілетті лауазымды адам (бұдан әрі - уәкілетті лауазымды адам) жүзеге асырады.
Кеден мақсаттары үшін ЖКД және құжаттарды қабылдау, тіркеу, бақылау мен тексеру рәсімдеріне қатыспайтын кеден органының басқа лауазымды адамдарына ЖКД-ні, құжаттарды және мәліметтерді беруге және ЖКД-ні беруге тыйым салынған.
7. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін мынадай түсініктер пайдаланады:
"жасыл дәліз" уәкілетті органымен бекітілген тәртібіне сәйкес тәуекелдерді басқару және бағалау жүйесін қолдану кезінде кедендік бақылаудың бөлек нысандарын қолданбайтын көзделетін кедендік бақылаумен кедендік рәсімдеудің оңайлатылған тәртібі;
"сары дәліз" уәкілетті органымен бекітілген тәртібіне сәйкес тәуекелдердің төмен көрсеткіші бар тауарлар мен көліктік құралдарына қатысты мәліметтер мен құжаттарды, кеден декларациялау тексерісті, сондай-ақ Кодекстің 470-баптың 2-тармағына сәйкес қолдануын көзделетін кедендік бақылаумен кедендік рәсімдеудің тәртібі; Қараңыз.K100296
"қызыл дәліз" уәкілетті органымен бекітілген тәртібіне сәйкес тәуекелдердің жоғары көрсеткіші бар тауарларға қатысты құжаттамалық және нақтылық бақылауын жүргізуін көзделетін кедендік бақылаумен кедендік рәсімдеудің тәртібі.
2. Уәкілетті лауазымды адамдардың ЖКД-ны  қабылдау талаптарының сақталуына бақылау жүргізу  кезіндегі әрекеттері
8. ЖКД-ны қабылдауға құқылы кеден органына ЖКД-ны беру және кеден мақсаттары үшін қажетті құжаттарды ұсыну Кодекске және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
9. Уәкілетті лауазымды адамы ЖКД-дағы ақпаратты ЖКД-ны есепке алу және тіркеу журналының (1-қосымшасы) 1-9 бағандарына енгізеді, ЖКД тіркеу және есептеу журналының 11 бағанында құжаттарды қабылдау күні мен уақытын қояды және:
1) мынадай құжаттармен:
егер ЖКД-ны кеден брокері берсе, кеден брокерінің мүддесін білдіретін тұлғамен жасалған шартымен;
егер ЖКД-ны декларанттың қызметкері берсе, басшысының қолымен және мөрімен куәландырылған декларанттың штатында тұрған жеке тұлғаның сенімхатымен не кеден брокерінің кедендік бақылау аймағында болу құқығы бар қызметкерлерінің тізімімен расталатын ЖКД-ны беретін тұлғаның өкілеттіктерін, - алғашқы жүгіну кезінде және мәлімделген мәліметтердің өзгермеген кезінде бір рет беріледі;
2) ЖКД-дағы мәліметтерді адал СЭҚҚ Тізілімімен салыстыру арқылы сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың тізіліміне енгізілген тұлғаның өкілеттіктерін;

3) наличия подписи лица, заполнившего ГТД, и печати, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан, лицо, составившее ГТД, имеет печать;
4) соответствия ГТД и декларации таможенной стоимости (если имеется) формам, установленным иными нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
5) наличия электронной копии ГТД (далее - ЭК ГТД) и декларации таможенной стоимости;
6) наличия транспортных, коммерческих и иных документов, необходимых для таможенного оформления товаров в соответствии с выбранным таможенным режимом;
7) соответствия ЭК ГТД ее бумажному носителю, а также осуществление форматно-логического контроля с использованием программных средств;
8) правильности заполнения ГТД.
10. В случае подачи ГТД декларантом, являющимся участником ВЭД, отнесенным к категории минимального риска, уполномоченное должностное лицо осуществляет проверку наличия документов, установленных уполномоченным органом для осуществления упрощенного порядка таможенного оформления в соответствии со статьей 371 Кодекса и проставляет в графе "Д" ГТД штамп "Категория минимального риска".
11. Декларантом могут быть поданы копии документов, подтверждающие заявленные сведения, с представлением в таможенный орган обязательства о предоставлении соответствующего документа в течение срока проверки ГТД, если документ является обязательным для принятия решения о выпуске товара.
В случае, когда отдельные документы не могут быть представлены в указанные сроки, по письменному заявлению декларанта, уполномоченное должностное лицо разрешает подачу их копий с последующим представлением документов в сроки, необходимые для их получения, но не позднее тридцати календарных дней после регистрации ГТД.
Если в таможенный орган ранее представлялись документы, по которым производится таможенное оформление последующих партий товаров, то достаточно предоставления копий таких документов.
В случае, если в делах таможенного органа остаются документы, обязательные для принятия решения о выпуске товара, то уполномоченное должностное лицо для декларанта на копиях этих документов производит запись с указанием таможенного органа, в котором остаются такие документы. Данная запись заверяется личной номерной печатью (далее - ЛНП) уполномоченного должностного лица таможенного органа.
После проведения проверки документов, установленных пунктом 4 статьи 382 Кодекса, на предмет соответствия копий документов, заверенных декларантом, их оригиналам, уполномоченное должностное лицо на копиях данных документов проставляет отметку "Сверено с оригиналом", заверяет ее подписью с указанием своей фамилии, инициалов и даты, после чего оригиналы документов возвращает лицу, их представившему.

3) ЖКД-ны толтырған адамның қойылған қолының, және егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ЖКД-ны толтырған тұлғада мөр болуы тиіс болса, мөрдің болуын;
4) ЖКД-ның және кедендік құн декларациясының (егер бар болса) уәкілетті органның өзге де нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген нысандарға сәйкестігін;
5) ЖКД-ның және кедендік құн декларациясының электрондық көшірмесінің (бұдан әрі - ЖКД ЭК) болуын;
6) көліктік, коммерциялық және тауарларды таңдалған кедендік режимге сәйкес кедендік ресімдеу үшін қажетті өзге де құжаттардың болуын;
7) ЖКД ЭК-нің оның қағаздағы нұсқасына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып, форматтық-логикалық бақылауын;
8) ЖКД-ны толтыру дұрыстығын жүзеге асырады.
10. СЭҚ қатысушысы болып табылатын ең аз тәуекел санатына жатқызылған декларант ЖКД-ны берген жағдайда уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 371-бабына сәйкес кедендік ресімдеудің оңайлатылған тәртібін жүзеге асыру үшін уәкілетті орган белгілеген құжаттардың бар-жоқтығын тексеруді жүзеге асырады және ЖКД-ның "Д" бағанында "Ең аз тәуекел санаты" мөртаңбасын қояды.
11. Егер құжат тауарды шығару туралы шешім қабылдау үшін міндетті болып табылса, декларант кеден органына ЖКД-ны тексеру мерзімі ішінде тиісті құжатты ұсыну туралы міндеттемені бере отырып, мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін беруі мүмкін;
Жекелеген құжаттар белгіленген мерзімде ұсыныла алмайтын болса, декларанттың жазбаша өтініші бойынша ЖКД-ны қабылдау жөніндегі уәкілетті лауазымды адам оларды алу үшін қажетті мерзімде, бірақ ЖКД тіркелгеннен кейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірілмей құжаттардың кейін ұсынылуымен олардың көшірмелерін беруге рұқсат береді.
Егер кеден органына олар бойынша кейінгі тауарлар легіне кедендік ресімдеу жүргізілген құжаттар бұрын ұсынылса, мұндай құжаттардың көшірмелерін ұсыну жеткілікті.
Егер кеден органының істерінде тауарды шығару туралы шешім қабылдау үшін міндетті құжаттар қалған жағдайда, ЖКД-ны қабылдау жөніндегі уәкілеті лауазымды адам декларант үшін осы құжаттардың көшірмелеріне мұндай құжаттардың қалатын кеден органын көрсете отырып, жазбаны  енгізеді. Осы жазбаны  кеден органының уәкілетті лауазымды адамы жеке номерлі мөрмен (бұдан әрі - ЖНМ) куәландырады.
Кодекстің 382-бабының 4-тармағымен белгіленген құжаттарға, декларант куәландырған құжаттар көшірмелерінің олардың түпнұсқаларына сәйкестігіне тексеру жүргізгеннен кейін лауазымды адам осы құжаттардың көшірмелеріне "Түпнұсқасымен салыстырылып тексерілді" деген белгіні қояды, өзінің тегін, аты-жөнін және мерзімін көрсете отырып, қолымен куәландырады, одан кейін оларды ұсынған адамға құжаттардың түпнұсқаларын қайтарады.

12. При подаче ГТД уполномоченное должностное лицо проверяет сроки подачи таможенной декларации.
В случае своевременного и письменного обращения декларанта, подавшего ГТД, с заявлением о продлении срока подачи ГТД в соответствии со статьей 380 Кодекса, руководитель таможенного органа либо лицо, его замещающее, на заявлении проставляет запись "Срок подачи ГТД продлен до "___" ________ 20___ г.", заверяет ее подписью с указанием своей должности, фамилии и инициалов, даты принятия решения, а также оттиском ЛНП.
Если срок подачи ГТД был нарушен и лицо, подавшее ГТД, не обращалось за его продлением, то принимаются меры, установленные  Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
13. После соблюдения условий принятия ГТД уполномоченное должностное лицо выдает письменное подтверждение о принятии ГТД и прилагаемых документов в порядке, установленном Правилами оформления описи документов при принятии грузовой таможенной декларации и листа отказа в регистрации грузовой таможенной декларации, утвержденными приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 221, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N  2297) (далее - Правила оформления описи), путем проставления записи "Декларация принята" на обеих описях прилагаемых документов, а также даты и времени, указания фамилии и должности, проставлением ЛНП.
14. При невыполнении условий, перечисленных в пункте 3 статьи  384 Кодекса, уполномоченное должностное лицо обязано произвести оформление листа отказа в регистрации ГТД в порядке, установленном Правилами оформления описи и, соответствующую запись в графе 12 Журнала учета и регистрации ГТД. см.K100296
3. Действия уполномоченных должностных лиц при регистрации ГТД
15. При выполнении условий, перечисленных в пункте 3 статьи 384 Кодекса, уполномоченное должностное лицо производит регистрацию ГТД, путем присвоения ей регистрационного номера, формируемого в соответствии с Правилами декларирования товаров и транспортных средств, утвержденными приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2355) (далее - Правила декларирования).
16. Регистрационный номер ГТД проставляется уполномоченным должностным лицом:
в графе 12 Журнала учета и регистрации ГТД;
в графе 7 ГТД "Справочный номер" (на бланке формы ТД1 и в ЭК ГТД);
в нижней части графы "А" ГТД (на бланке формы ТД2 и ЭК ГТД), если декларируются товары нескольких наименований;
на двух экземплярах описи документов.
Если декларирование товаров осуществляется с применением заявления по установленной форме, регистрационный номер заявления формируется в соответствии с Правилами декларирования и проставляется в Журнале учета и регистрации заявлений (Приложение 2), а также на бланке заявления после знака "N".
После заверения первый экземпляр описи документов возвращается декларанту, второй экземпляр - прикладывается к представленным ГТД и документам для таможенных целей.

12. ЖКД-ны берген кезде лауазымды адам кедендік декларацияның берілу мерзімін тексереді.
ЖКД-ны берген декларант Кодекстің 380-бабына сәйкес ЖКД-ны беру мерзімін ұзарту туралы уақытылы және дәлелденген өтінішпен жүгінген жағдайда, кеден органының басшысы не оны ауыстырған адам өтінішке "ЖКД-ны беру мерзімі 20___"____"_________ дейін ұзартылды" деген жазбаны қояды, оны өз лауазымын, тегін және аты-жөнін, шешімнің қабылданған күнін көрсете отырып, қолымен, сондай-ақ ЖНМ баспа таңбамен куәландырады.
ЖКД-ны беру мерзімі бұзылған және ЖКД-ны берген адам оны ұзарту үшін жүгінбеген болса, Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексімен белгіленген шаралар қолданылады.
13. ЖКД-ны қабылдау шарттары сақталғаннан кейін уәкілетті лауазымды адам мерзімін және уақытын, сондай-ақ "Декларация қабылданды" деген жазбаны қою арқылы, фамилиясын және лауазымын көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің 2003 жылғы 20 мамырдағы N 221 бұйрығымен, (Қазақстан Республикасының мемлекеттік нормативтік құқықтық актілері Тізімінде 2003 жылғы 21-мамырда N 2297 болып тіркелген) Жүк кеден декларациясы мен жүк кеден декларациясын қабылдаудан бас тартудың парағын (бұдан әрі -  Тізімді  ресімдеу ережесі) қабылдау кезінде құжаттардың тізімдемесін ресімдеу ережесіне сәйкес тәртіппен дереу ЖКД-ны және құжаттарды қабылдау туралы жазбаша растау береді.
14. Кодекстің 384-бабының 3-тармағында аталған талаптар орындалмаған кезде ЖКД-ны қабылдау жөніндегі уәкілетті лауазымды адам ЖКД тіркеу және есептеу журналының 12-бағанында белгілейді. Қараңыз.K100296
3. Уәкілетті лауазымды адамдардың ЖКД тіркеу
кезінде әрекеттері
15. Кодекстің 384-баптың 3 тармағында тізілген жағдайларды орындау кезінде ЖКД қабылдау жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы, оған "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219 бұйрығымен бекітілген (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілері Тізімінде 2003 жылғы 9-маусымдағы N 2355 болып тіркелген) Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне сәйкес (бұдан әрі - Декларациялау ережесі) қалыптастырылатын тіркеу номерін беру жолымен ЖКД тіркеуін тез арада жүргізеді.
16. Уәкілетті лауазымды адамы ЖКД тіркеу нөмірі қойылады:
ЖКД тіркеу және есептеу журналының 12-бағанында;
"Анықтамалық нөмірі" ЖКД 7 бағанда (ЖКД ЭК және КД1 нысандағы бланкілерінде);
ЖКД "А" бағанның төменгі бөлігінде (ЖКД ЭК және КД2 нысандағы бланкілерінде), егер тауарлардың бірнеше атаулары декларацияланса;
құжаттардың тізімінің екі данасында.
Егер тауарларды декларациялау белгіленген нысанда өтінішті қолданумен жүзеге асырылса, өтініштің тіркеу нөмірі Декларациялау ережесіне сәйкес қалыптастырылады және Өтініштерді есепке алу журналында (2-қосымша), сондай-ақ "N" белгісінен кейін өтініш бланкісінде қойылады.
Куәландырылғаннан кейін құжаттардың тізімінің бірінші данасы декларантқа беріледі, екінші данасы ұсынылған ЖКД мен құжаттарға жалғанады.

17. После проведения процедур приема и регистрации ГТД и прилагаемых документов, уполномоченное должностное лицо осуществляет таможенный контроль.
4. Действия уполномоченных должностных лиц
при применении системы оценки и управления рисками
18. После регистрации ГТД уполномоченное должностное лицо выполняет следующие действия:
1) осуществляет сверку сведений, заявленных в ГТД с информацией, представленной в профилях рисков;
2) принимает решение о таможенном оформлении товаров по системе "зеленого коридора" при условии:
отнесения декларанта к Реестру УВЭД, отнесенных к категории минимального риска, и при отсутствии рисков, содержащихся в профилях рисков, доведенных до таможенных органов;
отнесения декларанта к Реестру УВЭД, отнесенных к категории минимального риска, и при наличии рисков, содержащихся в профилях рисков, доведенных до таможенных органов, с последующей передачей информации о сработанных профилях рисков в подразделения пост-таможенного контроля для целей анализа;
3) принимает решение о таможенном оформлении товаров по системе "желтого коридора" при условии:
отсутствия декларанта в Реестре УВЭД, отнесенных к категории минимального риска, и при отсутствии рисков, содержащихся в профилях рисков, доведенных до таможенных органов;
4) принимает решение о таможенном оформлении товаров по системе "красного коридора" при условии:
отсутствия декларанта в Реестре УВЭД, отнесенных к категории минимального риска, и при наличии рисков, содержащихся в профилях рисков, доведенных до таможенных органов;
5) в графе "С" ГТД проставляет штамп, соответствующий цвету выбранного "коридора": "зеленый коридор", "желтый коридор", "красный коридор", заверяет его подписью и ЛНП;
6) при выявлении сведений, содержащихся в профилях рисков, доведенных до таможенных органов, проставляет номер профиля риска в графе 13 Журнала учета и регистрации ГТД и в соответствующем поле графы "С" ГТД, а также проводит все формы таможенного контроля, указанные в профиле риска.
19. Принятие решения об изменении цвета коридора с "зеленого" на "желтый", а также с "зеленого" или "желтого" цветов на "красный", допускается с письменного разрешения руководителя таможенного поста (отдела таможенного оформления) или лица, его замещающего, только в порядке усиления таможенного контроля.
При этом таможенный досмотр товаров производится в случаях, когда имеются достаточные основания полагать, что товары и транспортные средства перемещены в нарушение законодательства Республики Казахстан, а также, когда таможенный досмотр необходим для обеспечения соблюдения мер нетарифного регулирования и экспортного контроля.

17. ЖКД мен қоса берілетін құжаттарды қабылдау мен тіркеу рәсімдерін өткізу кезінде уәкілетті лауазымда адам кеден бақылауды жүзеге асырады.
4. Уәкілетті лауазымды адамдардың тәуекелдерді басқару және
бағалаудың жүйесін қолдану кезінде ЖКД тексеру жөніндегі әрекеттері
18. ЖКД және құжаттамалық жиынтығын қабылдағаннан кейін уәкілетті лауазымды адамы мынадай әрекеттерді орындайды:
1) ЖКД жазылған мәліметтерді тәуекелдердің профиліндегі ұсынылған ақпараттармен салыстыруды жүзеге асырады;
2) Тауарларды кедендік ресімдеу туралы шешімін "жасыл дәліз" жүйесі бойынша мына жағдайлар кезінде:
ең аз тәуекел санатына жатқызылған декларантты СЭҚ-қа қатысушылар тізіміне жатқызу және кеден органдарына жеткізілген тәуекелдердің профилдерінде бар, тәуекелдер жоқ кезінде;
ең аз тәуекел санатына жатқызылған декларантты СЭҚ-қа қатысушылар тізіміне жатқызу және кеден органдарына жеткізілген тәуекелдердің профилдерінде бар, тәуекелдерінде бар кезінде талдау мақсаттары үшін посткедендік бақылаудың бөлімшелерінде тәуекелдердің профилдерінде жұмыс жасалғаны туралы ақпараттарды әрі қарай тапсыру кезінде қабылдайды;
3) Тауарларды кедендік ресімдеу туралы шешімін "сары дәліз" жүйесі бойынша мына жағдайлар кезінде:
ең аз тәуекел санатына жатқызылған СЭҚ-қа қатысушылардың тізімінде декларант жоқ кезінде және кеден органдарына дейін жеткізілген тәуекелдердің профилінде бар жұмыс жасалған тәуекелдердің профилі жоқ кезінде;
4) Тауарларды кедендік ресімдеу туралы шешімін "қызыл дәліз" жүйесі бойынша мына жағдайлар кезінде:
ең аз тәуекел санатына жатқызылған СЭҚ-қа қатысушылардың тізімінде декларант бар кезінде және кеден органдарына дейін жеткізілген тәуекелдердің профилінде бар жұмыс жасалған тәуекелдердің профилі бар кезінде;
5) ЖКД "С" бағанында дәліздің алынған тиісті түсіне "жасыл дәліз", "қызыл дәліз", "сары дәліз" жазбалары қойылады, ЖНМ және қол қоюмен куәландырады;
6) кеден органдарына жеткізілген тәуекелдердің профилі бар кедендік ресімдеу кезіндегі мәліметтерді анықтау кезінде ЖКД тіркеу және есептеу журналында 13 бағанында тәуекелді профилінің нөмірі және ЖКД ЭК "С" бағанында тиісті жолында қойылады және тәуекелдердің профилында көрсетілген кедендік бақылаудың барлық нысандарын жүргізеді.
19. "Жасыл" дәлізден "сары", сондай-ақ "сары" мен "жасыл " дәлізден "қызыл" түсін өзгерту туралы шешімін қабылдауы кедендік бекеттің бастығы немесе оның орнын басатын адамының жазбаша рұқсатымен тек кедендік бақылауды күшейту тәртібінде жіберіледі.
Бұл ретте кедендік тексеріп қарау Қазақстан Республикасының  заңнамасын бұзуында өткізілген тауарлар мен көлік құралдарының жеткілікті негіздемелері бар жағдайында, сондай-ақ кедендік тексеріп қарауы тарифтік реттеу емес және экспорттық бақылаудың шараларының сақтауын қамтамасыз ету қажетті кезінде жүргізілуі мүмкін.

20. После осуществления действий, установленных разделами 3, 4 и 5 настоящей Инструкции, уполномоченное должностное лицо принимает решение о выпуске товаров.
5. Действия уполномоченных должностных лиц
при применении систем "зеленого" и "желтого" коридоров
21. При применении системы "зеленого коридора" уполномоченное должностное лицо проводит проверку соблюдения условий выпуска товаров путем осуществления следующих таможенных операций:
проверки наличия денежных средств на лицевом счете участника внешнеэкономической деятельности (далее - участника ВЭД) для целей уплаты таможенных платежей и налогов;
проверки наличия разрешительных документов, подтверждающих соблюдение мер нетарифного регулирования и экспортного контроля;
проверки соответствия сведений, заявленных в ГТД, в том числе о наименовании товаров, их количественных данных (количество мест, вес и так далее), сведениям, содержащимся в документах, представленных в таможенный орган для проверки ГТД, а также в электронных копиях таможенных документов.
22. При применении системы "желтого коридора" уполномоченное должностное лицо проводит проверку соблюдения условий выпуска товаров путем осуществления следующих таможенных операций:
проверки наличия денежных средств на лицевом счете участника ВЭД для целей уплаты таможенных платежей и налогов;
проверки соответствия сведений, заявленных в ГТД, в том числе о наименовании товаров, их количественных данных (количество мест, вес и так далее), сведениям, содержащимся в документах, представленных в таможенный орган для проверки ГТД, а также в электронных копиях таможенных документов;
контроля соблюдения требований и условий заявленного таможенного режима;
контроля правильности определения классификационного кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского Экономического Сообщества (далее - ТН ВЭД ЕврАзЭС);
контроля соблюдения мер нетарифного регулирования и экспортного контроля;
контроля правильности определения страны происхождения по товарам, в отношении которых применяются меры тарифного и нетарифного регулирования;
выявления товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенных в Реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, и обладающих признаками товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности;
проверки наличия и соответствия паспорта сделки, дополнительного листа к нему, а также сверки информации, заявленной в ГТД с информацией, представленной Национальным Банком Республики Казахстан;
контроля таможенной стоимости;
контроля правильности исчисления и своевременности уплаты таможенных пошлин, налогов, а также внесения обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов (если требуется).
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 16.04.2010 № 171 (порядок введения в действие см. п. 3).

20. Осы Нұсқаулықтың 3, 4 және 5-бөлігінде бекітілген кеден бақылауды жүргізу жөніндегі қажетті әрекеттерін жүзеге асырылғаннан кейін уәкілетті лауазымды адамы тауарлар мен көліктік құралдарын шығару туралы шешімін қабылдайды.
5. Уәкілетті лауазымды адамдардың "жасыл" және "сары"
дәліздердің жүйесін қолдану кезіндегі әрекеттері
21. ЖКД тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы "жасыл дәліз" жүйесін қолдану кезінде тауарларды шығару шарттарын сақтауына тексеруді мынадай операцияларды жүзеге асыру жолымен:
кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу үшін СЭҚ қатысушыларының жеке шотындағы ақшалай қаражаттарының барын тексеру;
тарифтік емес реттеу шараларын және экспорттық бақылауды растайтын рұқсаттамалық құжаттарының барын тексеру;
ЖКД көрсетілген мәліметтерін, соның ішінде тауарлардың атаулары, олардың сандылық деректерін (орындарының саны, салмағы және әрі қарай) ЖКД тексеру үшін кеден органдарына ұсынылған құжаттамаларында бар, сондай-ақ кедендік құжаттамалардың электрондық көшірмесіндегі мәліметтерді сәйкестендіруіне тексеруін жүргізеді;
22. ЖКД тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы "сары дәліз" жүйесін қолдану кезінде тауарларды шығару шарттарын сақтауына тексеруді мынадай операцияларды жүзеге асыру жолымен:
кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу үшін СЭҚ қатысушының жеке шотындағы ақшалай қаражаттары барын тексеру;
ЖКД көрсетілген мәліметтерін, соның ішінде тауарлардың атаулары, олардың сандылық деректерін (орындарының саны, салмағы және әрі қарай) ЖКД тексеру үшін кеден органдарына ұсынылған құжаттамаларында бар, сондай-ақ кедендік құжаттамалардың электрондық көшірмесіндегі мәліметтерді сәйкестендіруіне тексеруін;
мәлімделген кеден режимінің талаптары мен шарттарын сақталуын бақылауды;
Еуразиялық Экономикалық Қоғамдастығы сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша (бұдан әрі - ЕуроАзЭҚ СЭҚ ТН) жіктелген кодтың дұрыс анықтауына бақылауды;
тарифтік емес реттеу және экспорттық бақылау шаралардың сақталуын бақылауды;
тарифтік және тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатындарға қатысты тауарлар бойынша шығаратын елдерді дұрыс анықтауына бақылау;
уәкілетті органның тізіміне қосылған және зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарлардың белгілері бар интеллектуалдық меншік объектілері бар тауарларды анықтау;
Келісімнің төлқұжаттың, оған қосымша парақтың, сондай-ақ ЖКД көрсетілген және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен ұсынылған ақпаратымен сәйкестігін және барын тексеру;
кедендік құнын бақылау;
кедендік төлемдер мен салықтардың уақытылы саналуын және төлену дұрыстығын бақылау, сондай-ақ кедендік төлемдер мен салықтардың қамтамасыз етуін енгізу (егер талап етілсе).
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2010.04.16 N 171 Бұйрығымен.

23. При проведении проверки наличия денежных средств на лицевом счете участника ВЭД для целей уплаты таможенных платежей и налогов уполномоченное должностное лицо осуществляет:
проверку поступления таможенных платежей и налогов по кодам бюджетной классификации и по назначению платежа;
проверку поступления денежных средств на лицевой счет по формам отчетности, предоставляемым таможенному органу органами Казначейства. При уплате плательщиком таможенных платежей, налогов и пени с использованием платежных карточек через электронные терминалы, установленные в административных зданиях (помещениях) таможенных органов, и через кассы банков второго уровня, расположенных непосредственно в административных зданиях (помещениях) таможенных органов, наличие чека, выдаваемого вышеуказанным электронным терминалом и(или) квитанции касс банков второго уровня;
разноску начисленных по ГТД и другим таможенным документам таможенных платежей и налогов на лицевой счет плательщика.
24. При осуществлении сверки сведений, заявленных в ГТД, о наименовании товаров и их количественных данных (количество мест, вес и так далее) со сведениями, содержащимися в документах, представленных таможенному органу для проверки ГТД, а также с электронными копиями таможенных документов, уполномоченное должностное лицо осуществляет:
сверку количественных данных (количество мест, вес и так далее);
сверку стоимостных данных;
сверку сведений о контракте, коммерческих, транспортных и таможенных документах.
25. При контроле соблюдения требований и условий заявленного таможенного режима уполномоченное должностное лицо осуществляет проверку соблюдения условий помещения (изменения или завершения ранее заявленного таможенного режима) товаров под соответствующий таможенный режим.
26. При контроле правильности определения классификационного кода товара по ТН ВЭД ЕврАзЭС, уполномоченное должностное лицо осуществляет:
контроль достоверности и полноты сведений, заявленных в ГТД для целей идентификации товара, а также классификации товара в соответствии с ТН ВЭД ЕврАзЭС;
проверку соответствия и полноты описания товара в ГТД, в том числе описания его упаковки;
контроль правильности определения классификационного кода по ТН ВЭД ЕврАзЭС;
проверку соответствия заявленных сведений о товарах сведениям, содержащимся в решениях по классификации товаров;
классификацию товаров по ТН ВЭД ЕврАзЭС в случае неверного указания кодов товаров при их декларировании декларантом путем принятия классификационного решения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

23. Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу үшін СЭҚ-қа қатысушының жеке шотында ақшалай қаражаттың бар-жоқтығын тексеруді жүргізу кезінде уәкілетті лауазымды адам:
бюджеттік сыныптауыш кодтары және төлемнің мақсаты бойынша кедендік төлемдер мен салықтардың түсуін тексеруді;
Қазынашылық органдары кеден органына ұсынатын есептілік нысандары бойынша жеке шотына ақшалай қаражаттардың түсуін тексеруді жүзеге асырады. Төлеуші кеден органдарының ғимараттарында орналастырылған электронды терминалдары арқылы төлем карточкаларын пайдаланумен және кеден органының ғимараттарында (үй-жайларында) тікелей орналасқан екінші деңгейдегі банктердің кассалары арқылы кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдарды төлеу кезінде жоғарыда көрсетілген электронды терминалдан берілетін чектердің және екінші деңгейдегі банктер кассаларының түбіршектері;
ЖКД және басқа де кедендік құжаттар бойынша төлеушінің жеке шотына түскен кедендік төлемдер мен салықтардың таратылуын жүзеге асырады.
24. ЖКД көрсетілген мәліметтерін, соның ішінде тауарлардың атаулары, олардың сандылық деректерін (орындарының саны, салмағы және әрі қарай) ЖКД тексеру үшін кеден органдарына ұсынылған құжаттамаларында бар, сондай-ақ кедендік құжаттамалардың электрондық көшірмесіндегі мәліметтерді сәйкестендіруін жүзеге асыру кезінде уәкілетті лауазымды адамы мынадайды:
сандылық деректерін салыстыру (орындарының саны, салмағы және әрі қарай);
құндылық деректерін салыстыру;
келісім, коммерциялық, көліктік және кедендік құжаттары туралы мәліметтерді салыстыруын жүзеге асырады.
25. Өтініштеген кеден режимін шарттар мен талаптарды сақтауын бақылау кезінде уәкілетті лауазымды адам тауарларды тиісті кеден режиміне орналастыру шарттарын (алдында өтініштеген кеден режимін аяқтау немесе өзгерту) сақтауын тексеруді жүзеге асырады.
26. ЕуроАзЭҚ СЭҚ ТН бойынша жіктелген кодты дұрыстығын анықтауға бақылау кезінде ЖКД тексеру жөнінде уәкілетті лауазымды адамы:
тауарларды сәйкестендіру мақсатында ЖКД көрсетілген мәліметтерді, сондай-ақ ЕуроАзЭҚ СЭҚ ТН сәйкес тауарларды жіктелуін толығымен растауын бақылауды;
ЖКД тауардың толық сипаттамасын, соның ішінде оның орамасын сипаттау және сәйкестігін тексеруін;
ЕуроАзЭҚ СЭҚ ТН бойынша жіктелген кодтың дұрыстығын анықтауын бақылау;
Тауарлар туралы көрсетілген мәліметтер мен тауарлардың жіктелу бойынша шешімдерінде бар мәліметтер мен сәйкестендіруін тексеру;
тауарлардың оларды декларациялау   кезінде кодтарын дұрыс көрсетпеген жағдайда декларантпен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жіктелеу шешімді қабылдау жолымен ЕуроАзЭҚ СЭҚ ТН бойынша тауарларды жіктеуін жүзеге асырылады.

27. При контроле применения мер нетарифного регулирования и экспортного контроля уполномоченное должностное лицо осуществляет:
контроль достоверности и полноты сведений, заявленных в ГТД, в целях соблюдения лицом, перемещающим товары, установленных запретов и ограничений;
проверку наличия и правильности оформления разрешений, лицензий, сертификатов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также сведений, подтверждающих прохождение ветеринарного, фитосанитарного и иных видов государственного контроля.
28. При контроле страны происхождения декларируемых товаров уполномоченное должностное лицо осуществляет контроль достоверности и полноты сведений, заявленных в ГТД и документах, подтверждающих страну происхождения товаров, если стране происхождения данных товаров Республика Казахстан предоставляет тарифные преференции в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
29. При контроле соблюдения законодательства Республики Казахстан по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, уполномоченное должностное лицо осуществляет:
проверку достоверности и полноты сведений, заявленных в ГТД, в отношении товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности;
проверку соответствия заявленных сведений о товарах, сведениям, содержащимся в Реестре товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности;
подготовку решения о приостановлении выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
передачу информации в соответствующее функциональное подразделение таможенного органа по обнаруженным нарушениям законодательства Республики Казахстан по защите прав на объекты интеллектуальной собственности.
30. При таможенном оформлении товаров по контрактам, требующим оформления паспорта сделки, уполномоченное должностное лицо проверяет наличие и соответствие паспорта сделки, дополнительного листа к нему, если он требуется, а также сверяет информацию, заявленную в ГТД и информацию, представленную Национальным Банком Республики Казахстан.
31. При контроле таможенной стоимости уполномоченное должностное лицо:
1) проверяет наличие документов, предусмотренных пунктом 1 статьи 316 Кодекса;
2) с целью установления достоверности представленных документов, осуществляет проверку документов на предмет выявления несоответствия их содержания сведениям, заявленным в ГТД, а также сведениям, содержащимся в других товаросопроводительных документах;

27. ЖКД тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы тарифтік емес реттеу шараларын қолдануын бақылау кезінде:
тауарларды тасымалдайтын адамы шектеулермен тиым салуларды сақтау мақсатында ЖКД көрсетілген мәліметтердің толығына және дұрыстығына бақылауды;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген сертификаттар, лицензиялар, рұқсаттамаларды ресімдеудің дұрыстығын және барын, сондай-ақ ветеринарлық, фитосанитарлық және мемлекеттік бақылаудың өзге де түрлерінен өтуін растайтын мәліметтерді тексеруді жүзеге асырады.
28. ЖКД тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы декларацияланған тауарлардың кезінде тауарлардың шығу елін растайтын ЖКД және құжаттарда көрсетілген мәліметтердің толығын және растауына бақылауды жүзеге асырады, егер осы тауарлардың шығу елінде Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының халықаралық келісіміне сәйкес Қазақстан Республикасы тарифтік преференцияларын ұсынса;
29. Интеллектуалдық меншік объектілерін құқықтарын қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын бақылау кезінде ЖКД тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы:
интелектуалдық меншік объектілері бар тауарларына қатысты ЖКД көрсетілген мәліметтердің толығын және растауын тексеру;
интелектуалдық меншік объектілері бар тауарлар бойынша уәкілетті органда тауарлар мәліметі туралы көрсетілген мәліметтің сәйкестігін тексеру;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте тауарлардың шығаруын тоқтату туралы шешімін дайындау;
жеке меншік туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзушылықтарын табу туралы ақпаратты кеден органы тиісті бөлімшесіне тапсыруды жүзеге асырады.
30. Тауарларды кедендік ресімдеу кезінде келісім төл құжатының ресімдеуін талап ететін контрактылар бойынша ЖКД тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы келісімнің төл құжатының сәйкестігін барын және оған қосымша парағын егер ол талап етілсе тексереді, сондай-ақ ЖКД көрсетілген ақпаратты және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкісымен ұсынылған ақпаратты салыстырады.
31. Кедендік құнын бақылау кезінде уәкілетті лауазымды адам:
1) Кодекстің 316-баптың 1 тармағында көзделген құжаттардың барын тексереді;
2) Ұсынылған құжаттардың растауын бекіту мақсатында ЖКД көрсетілген, сондай-ақ басқа тауарға ілеспе құжатында бар мәліметтермен олардың сәйкестігі еместігін анықтау затына құжаттардың тексеруін жүзеге асырады;

3) проверяет правильность структуры таможенной стоимости в соответствии с выбранным таможенным режимом и методом определения таможенной стоимости;
4) сравнивает заявленную таможенную стоимость товара с ценовой информацией, имеющейся в таможенном органе;
5) в случае необходимости дополнительного подтверждения заявленной таможенной стоимости, составляет форму заявки на предоставление дополнительных документов в двух экземплярах, предусмотренных статьей 316 Кодекса (Приложение 3) и отмечает в Журнале учета заявок (Приложение 4), в которой устанавливает срок их предоставления.
Первый экземпляр заявки вручается декларанту под роспись, второй остается у уполномоченного должностного лица и прикладывается к комплекту документов;
6) изучает дополнительно представленные документы, оценивает достаточность подтверждения таможенной стоимости, принимает меры, установленные таможенным законодательством Республики Казахстан;
7) по результатам вышеизложенных действий может принять решение о необходимости корректировки таможенной стоимости (далее - КТС) на основании подпункта 1) и абзаца второго подпункта 2) пункта 1 статьи 318 Кодекса; см.K100296
В случае необходимости производства КТС выписывает письменное уведомление о производстве КТС с подробным описанием причин ( Приложение 5).
Уведомление составляется в двух экземплярах: одно - вручается декларанту, второе - остается у уполномоченного должностного лица и прикладывается к комплекту документов;
8) производит условную оценку товара при отсутствии необходимого документального подтверждения заявленной декларантом таможенной стоимости и (или) ее компонентов, соответствующую корректировку таможенной стоимости и таможенных платежей и налогов;
9) при необходимости дополнительного исследования цены сделки и/или товаросопроводительных документов, уполномоченное должностное лицо по проверке ГТД после принятия решения о выпуске товара направляет рапорт в соответствующее структурное подразделение таможенного органа, с подробным объяснением причин направления и приложением копий имеющихся документов для уточнения и принятия мер в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
32. При контроле правильности исчисления и своевременности уплаты таможенных платежей и налогов уполномоченное должностное лицо осуществляет:
проверку правильности заполнения ГТД и ее ЭК ГТД, полноты и достоверности заявленных в них сведений, влияющих на исчисление таможенных платежей и налогов;
контроль за соблюдением условий заявленного таможенного режима по уплате таможенных платежей и налогов либо обеспечения их уплаты;
контроль обоснованности заявленных тарифных, налоговых льгот и преференций, документов, определяющих заявленные льготы либо устанавливающих особый порядок исчисления и уплаты таможенных платежей и налогов, и передача сведений в специализированные подразделения в отношении льгот по таможенным платежам;
проверку правильности расчетов подлежащих уплате сумм таможенных платежей и налогов;
проверку наличия соответствующего решения о предоставлении отсрочки или рассрочки уплаты таможенных платежей, а также наличия документа, подтверждающего обеспечение уплаты таможенных платежей, зарегистрированного в установленном порядке в специализированном подразделении таможенного органа, осуществляющем контроль и учет таможенных платежей;
проверку наличия у лица, ответственного за уплату таможенных платежей и налогов, задолженности по уплате таможенных платежей и налогов, процентов за использованную отсрочку или за рассрочку уплаты таможенных платежей по ранее произведенным поставкам, сумм штрафов при совершенных нарушениях таможенных правил, пени за просрочку уплаты таможенных платежей.
В случае нарушения сроков подачи ГТД производится начисление пени за просрочку уплаты таможенных платежей в соответствии с  Правилами перечисления таможенных платежей, налогов и пени в бюджет и зачета, возврата излишне уплаченных таможенных платежей, налогов и пени из бюджета, утвержденными приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 27 мая 2003 года N 247, (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2351).

3) алынған кеден режимімен және кедендік құнын анықтау әдістемесіне сәйкес кедендік құнның құрылымның дұрыстығын тексереді;
4) кеден органында бар бағалық ақпараты мен тауардың кедендік құнын салыстырады;
5) көрсетілген кедендік құнның қосымша растауын қажетті жағдайда Кодекстің 316-бабында (3-қосымша) көзделген құжаттарды қосымша ұсыну туралы өтінімдердің екі данадағы нысанын жасайды және өтінімдердің, оның ұсыну мерзімін бекітетінін есептеу журналында ( 4-қосымша) белгілейді. Бірінші данасы қол қоюмен декларантқа беріледі, екіншісі ЖКД қабылдау бойынша уәкілетті лауазымды адамында қалады және құжаттамалардың жиынтығына қосылады;
6) ұсынылған құжаттарды қосымша тексереді, кедендік құнын растауын бағалайды, тауарларды тексеріп қарау рәсімдері қажетті жағдайда жүзеге асырады, Қазақстан Республикасы кедендік заңнамасымен бекітілген шараларды қабылдайды;
7) жоғарыда аталған әрекеттердің нәтижелері бойынша Кодекстің  318-баптың 1 тармағының 2) тармақшасының 2 абзацында және 1) тармақшасының негізінде кедендік құнын қайта жасау (бұдан әрі - КҚҚЖ) қажеттілігі туралы шешімін қабылдауы мүмкін; Қараңыз.K100296
КҚҚЖ өндірісінің қажетті жағдайында осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша себептердің толық сипаттауымен КҚҚЖ өндірісі туралы жазбаша хабарлама жазады. Хабарлама екі данада жасалынады: біріншісі - декларантқа беріледі, екіншісі - ЖКД қабылдау бойынша уәкілетті лауазымды адамында қалады және құжаттамалардың жиынтығына қосылады;
8) Кедендік төлемдер мен салықтардың және кедендік құнның тиісті жіктеуін декларантпен көрсетілген кедендік құнның және (немесе) оның компоненттерін құжаттамалық растауы жоқ кезінде тауарлардың келісімді бағасын жүргізеді;
9) келісім және/немесе ілеспе құжаттардың бағасын қосымша зерттеу қажеттілігі кезінде ЖКД тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы тауарларды шығару туралы шешім қабылдағаннан кейін кеден органының тиісті құрылымдық бөлімшелерінен бағыттану себептерін толық түсіндірумен және бар құжаттардың көшірмелерімен қосымша нақтылау үшін және тиісті шараларды қабылдау үшін баяндама жібереді.
32. Кедендік төлемдер мен салықтардың уақытылы төлеуін және дұрыс саналуын бақылау кезінде уәкілетті лауазымды адамы:
ЖКД және оның ЖКД ЭК толтыру дұрыстығын, кедендік төлемдер мен салықтардың саналуына әсерін тигізетін көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын және толықтығының тексеруін;
кедендік төлемдер мен салықтардың немесе олардың төленуін қамтамасыз ету бойынша көрсетілген кедендік режимнің шарттарын сақтауына бақылауды;
кедендік төлемдер мен салықтардың төленуін және ерекше саналу тәртібін бекітетін немесе көрсетілген жеңілдіктерді айқындайтын құжаттардың, преференциялардың, салықтық және тарифтік көрсетілген жеңілдіктердің қорытындысына бақылауды, және кедендік төлемдер бойынша жеңілдіктерге қатысты мамандандырылған бөлімшеге мәліметтерді тапсыруды;
кедендік төлемдер мен салықтар сомаларының төленуге жататын есептердің дұрыстығын тексеруін;
Кедендік төлемдердің есебін және бақылауды жүзеге асыратын кеден органының мамандандырылған бөлімшесінде бекітілген тәртіппен тіркелген кедендік төлемдердің төленуін қамтамасыз етуін растайтын құжаттары бар, сондай-ақ кедендік төлемдердің төленуін созу немесе уақытша тоқтатуын ұсыну туралы тиісті шешімі барын тексеруді;
кедендік төлемдер мен салықтардың төленуіне жауапты адамында кедендік төлемдер мен салықтардың төленуі бойынша қарыздарын алдында жүргізілген жеткізулері бойынша кедендік төлемдердің төленуін созу немесе уақытша тоқтатуын қолдану пайыздарын, кедендік ережелерін бұзушылықтарды жасаған кезде айыппұлдардың соммаларын, кедендік төлемдердің төленуінің уақытын созғаны үшін өсімпұлдардың барын тексеруді жүзеге асырады.
ЖКД тапсыру мерзімін бұзған жағдайда Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 мамырдағы N 247  бұйрығымен бекітілген (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілері Тізімінде 2003 жылғы 5 маусымда N 2351 болып тіркелген) Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды бюджетке аударудың және артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды есепке алу мен мемлекеттік бюджеттен қайтарып алудың ережесіне сәйкес кедендік төлемдердің төленуін созу үшін өсімпұлдарды салу жүргізіледі.

33. После завершения проверки таможенной декларации, документов и сведений, предусмотренных пунктом 23 настоящей Инструкции, уполномоченное должностное лицо по проверке ГТД на оборотной стороне первого листа ГТД проставляет отметку "Проверка проведена", с указанием фамилии, времени и даты окончания проверки, заверяет ее подписью и ЛНП.
6. Действия уполномоченных должностных лиц
при применении системы "красного" коридора
34. При применении системы "красного коридора" уполномоченное должностное лицо проводит проверку соблюдения условий выпуска товаров путем осуществления следующих операций:
проведения проверки таможенной декларации, документов и сведений в соответствии с пунктом 22 настоящей Инструкции;
направления на таможенную экспертизу товаров при возникновении сомнений касательно характеристик товара, его качественных показателей;
проведения таможенного досмотра в случае выявления сведений, содержащихся в профиле риска, устанавливающем необходимость проведения таможенного досмотра, предусмотренных пунктом 35 настоящей Инструкции.
Таможенный досмотр товаров осуществляется уполномоченным должностным лицом.
35. При возникновении сомнений у уполномоченного должностного лица касательно характеристик товара, его качественных показателей, а также в случае возникновения угрозы для жизни и здоровья населения, опасности для окружающей природной среды, составляется письменное обоснованное предложение руководителю таможенного поста либо лицу, его замещающему, о необходимости проведения таможенной экспертизы.
В случае принятия руководителем таможенного поста, либо лицом, его замещающим, решения о проведении таможенной экспертизы, уполномоченное должностное лицо на оборотной стороне первого листа ГТД производит запись "С проведением таможенной экспертизы".
Решение о необходимости проведения таможенной экспертизы принимается руководителем таможенного поста либо лицом, его замещающим, в виде оформления соответствующего направления на таможенную экспертизу в таможенную лабораторию, службу таможенных экспертиз и исследований (Приложение 6).
Направление на таможенную экспертизу в таможенную лабораторию, службу таможенных экспертиз и исследований, регистрируется в Журнале учета направлений на экспертизу (Приложение 7).
Порядок отбора проб и образцов товаров для проведения таможенной экспертизы установлен Правилами отбора проб и образцов товаров, утвержденными приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 14 мая 2003 года N 205 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2296).

33. Осы Нұсқаулықтың 23-тармағында көзделген мәліметтер мен құжаттарды, кеден декларациялауды тексеруін аяқталғаннан кейін ЖКД тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы ЖКД бірінші бетінің арғы бетінде "Құжаттамалық бақылау өткізілді", тексеру аяқталған күні мен уақыты, тегі, аты-жөнін көрсетуімен белгісін қояды және ЖНМ мен қол қоюымен куәландырылады.
6. Уәклетті лауазымды адамдардың "қызыл дәліз" жүйесін
қолдану кезіндегі әрекеттері
34. ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адам "қызыл дәліз" жүйесін қолдану кезінде мынадай операцияларды:
осы Нұсқаулықтың 22-тармағына сәйкес мәліметтер мен құжаттарды, кеден декларациялауды тексеруін жасауды;
тауардың сипаттамасына қатысты, оның сапалық көрсеткіштеріне күмән туындау кезінде тауаларды кедендік сараптамаға жіберу;
қажеттілігін белгілейтін тәуекел профилінде бар мәліметтер анықтау;
осы нұсқаулықтың 35-тармағында көзделген жағдайларда кедендік тексеріп қарау жүргізіледі.
Кедендік тексеріп қарау ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамы жүзеге асырады.
35. Уәкілетті лауазымды адамда тауардың сипаттамаларына, оның сапалық көрсеткіштеріне қатысты күдіктер туған жағдайда, сондай-ақ жергілікті халықтың өмірі мен денсаулығы үшін, қоршаған табиғи ортаға қауіп төнген жағдайда кеден бекетінің бастығына не оның орнын басатын тұлғаға кедендік сараптаманы жүргізу қажеттілігі туралы жазбаша негізделген ұсыныс жасалады.
Кеден бекетінің бастығы, не оның орнын басатын тұлға кедендік сараптаманы жүргізу туралы шешімді қабылдаған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға ЖКД бірінші бетінің артқы жағында "Кедендік сараптаманы жүргізумен" деген жазу жүргізеді.
Кеден бекетінің бастығы, не оның орнын басатын тұлға тиісті жолдаманы ресімдеу түрінде кедендік зертханаға, кедендік сараптамалар мен зерттеулер қызметіне зерттеуге кедендік сараптаманы жүргізу қажеттілігі туралы шешімді қабылдайды (6-қосымша).
Кеден зертханасына, кедендік сараптамалар мен зерттеулер қызметіне зерттеуге жолдамалар Сараптамаға жолдауларды есепке алу журналында тіркеледі (7-қосымша).
Кеден сараптамасын жүргізу үшін тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу тәртібі "Кеден зертханаларында кедендік сараптаманы жүргізу ережесін, Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 14 мамырдағы N 205 бұйрығымен бекітілген (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілері Тізімінде 2003 жылғы 21-мамырдағы N 2296 болып тіркелген) Тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеу ережесінде бекітілген. Қараңыз.V106221

36. Решение о проведении таможенного досмотра принимается с момента выявления необходимости его проведения.
Таможенный досмотр производится с целью идентификации товаров для таможенных целей, установления достоверности заявляемых сведений либо при наличии информации о нарушении таможенного законодательства Республики Казахстан с целью проверки такой информации.
Фиксирование результатов таможенного досмотра производится в акте таможенного досмотра товаров и транспортных средств, форма которого утверждена приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 21 мая 2003 года N 226 "Об утверждении форм актов осмотра/досмотра товаров и транспортных средств, осмотра помещений и территорий и заключения на соответствие квалификационным требованиям и условиям", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2319).
37. При проведении таможенного контроля с использованием линии Автоматизированной системы контроля доставки товаров (далее - АСКДТ), уполномоченное должностное лицо сообщает декларанту о необходимости следования всех транспортных средств, заявленных в ГТД, из зоны таможенного контроля на линию АСКДТ.
При этом, уполномоченное должностное лицо передает второй экземпляр ГТД должностному лицу, осуществляющему сканирование товаров с использованием системы контейнерного сканирования, для проведения технического инспектирования.
При прохождении транспортными средствами линии АСКДТ, уполномоченным должностным лицом производится проверка соответствия сведений, заявленных в графе 35 ГТД, фактическому весу транспортных средств.
После прохождения линии АСКДТ, транспортные средства помещаются в специализированное здание для проведения технического инспектирования.
Должностное лицо, осуществляющее сканирование товаров, производит техническое инспектирование транспортных средств.
После завершения технического инспектирования транспортных средств, должностное лицо, осуществляющее сканирование товаров, на снимке, полученном в результате сканирования, производит запись "Проведено техническое инспектирование" и выдает заключение "С досмотром" или "Без досмотра", с указанием фамилии, времени и даты, заверяет их подписью и ЛНП.
Должностное лицо, осуществляющее сканирование товаров, подшивает указанный снимок ко второму листу ГТД и передает ГТД уполномоченному должностному лицу для принятия решения о необходимости проведения таможенного досмотра товаров и транспортных средств.
В случае выявления незадекларированных товаров, посторонних вложений, товаров, перемещаемых в технических отсеках и полостях автомашины, функционально не предназначенных для перевозки товаров, других нарушений таможенного законодательства Республики Казахстан, а также при наличии информации о нарушении таможенного законодательства, должностное лицо, осуществляющее сканирование товаров, письменно докладывает руководителю таможенного поста либо лицу, его замещающему, с приложением результатов технического инспектирования, о необходимости проведения таможенного досмотра товаров и транспортных средств.
Если уполномоченное должностное лицо принимает решение о проведении таможенного досмотра товаров и автотранспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, должностное лицо отдела контроля предварительных операций (далее - ОКПО) под таможенным сопровождением доставляет и помещает транспортные средства в места временного хранения.
Прием и регистрация кратких деклараций, а также контроль за нахождением товаров и транспортных средств в местах временного хранения, осуществляется должностным лицом ОКПО.
При проведении таможенного досмотра товаров и транспортных средств, уполномоченное должностное лицо использует результаты технического инспектирования, проведенного должностными лицами, осуществляющими сканирование товаров, а также данные АСКДТ.
В случае отсутствия фактов обнаружения посторонних вложений при проведении технического инспектирования, товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом транзита, подлежат выпуску без производства таможенного досмотра.
При этом, уполномоченное должностное лицо в графе "С" основного листа ГТД производит запись: "Без досмотра", с указанием фамилии, времени и даты, заверяет ее подписью и ЛНП.

36. Кедендік  тексеру жүргізу туралы шешім оны жүргізу қажеттілігі анықталған кезден бастап дереу қабылдануы тиіс.
Кедендік тексеру тауарларды кеден мақсаттары үшін бірдейлендіру, мәлімделген мәліметтердің дәйектілігін анықтау не Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзу туралы ақпарат болған кезде мұндай ақпаратты тексеру мақсатымен жүргізіледі.
Тексеру нәтижелерін жазып отыру нысаны "Тауарлар мен көлік құралдарын тексеру/қарау, үй-жайлар мен аумақтарды  қарау актілерінің және біліктілік талаптары мен шарттарына сәйкестігіне қорытындылардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік  бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 21 мамырдағы N 226 бұйрығымен (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілері Тізімінде 2003 жылғы 26-мамырдағы N 2319 болып тіркелген) бекітілген тексеріс актісінде жүргізіледі.
37. Тауарлардың жеткізілуін  бақылаудың автоматтандырылған жүйесінің  (бұдан әрі - ТЖБАЖ)  желісін пайдалана отырып, кедендік бақылау жүргізу кезінде ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адам декларантқа ЖКД-да мәлімделген барлық автокөлік құралдарының кедендік бақылау аймағынан ТЖАБЖ желісіне жүру қажеттігі туралы хабарлайды.
Бұл ретте, ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адам ЖКД-ның екінші данасын техникалық инспекциялау жүргізу үшін контейнерлік сканерлеу жүйесін пайдалана отырып, тауарларды сканерлеуді жүзеге асыратын лауазымды адамға береді.
Автокөлік құралдарының ТЖБАЖ желісінен өтуі кезінде тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адам ЖКД-ның 35-бағанында мәлімделген мәліметтердің автокөлік құралдарының іс жүзіндегі салмағына сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
ТЖАБЖ желісінен өткеннен кейін автокөлік құралдары техникалық инспекциялау жүргізу үшін мамандандырылған ғимаратқа орналастырылады.
Тауарларды сканерлеуді жүзеге асыратын лауазымды адам көлік құралдарына техникалық инспекциялауды жүргізеді.
Көлік құралдарын техникалық инспекциялау аяқталғаннан кейін тауарларды сканерлеуді жүзеге асыратын лауазымды адам сканерлеу нәтижесінде алынған түсірілімде тегін, уақытын және мерзімін көрсете отырып, "Техникалық инспекциялау жүргізілді" деген жазбаны жасайды және "Тексерумен" немесе "Тексерусіз" деген қорытындыны береді, оларды қолтаңбасымен және ЖНМ-мен куәландырады.
Тауарларды сканерлеуді жүзеге асыратын лауазымды адам көрсетілген түсірілімді ЖКД-ның екінші парағына тігеді және тауарлар мен көлік құралдарына кедендік тексеру жүргізу қажеттілігі туралы шешім қабылдау үшін ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адамға ЖКД-ны береді.
Декларацияланбаған тауарлар, автомашинаның тауарларды тасымалдауға арналмаған жабық бөліктері мен қуыстарында орналастырылған бөгде заттар, тауарлар, кедендік заңнаманы басқа да бұзушылықтар анықталған жағдайда, сондай-ақ кедендік заңнаманы бұзушылық туралы ақпарат болған жағдайда, тауарларды сканерлеуді жүзеге асыратын лауазымды адам техникалық инспекциялаудың нәтижелерін қоса бере отырып тауарлар мен көлік құралдарына кедендік тексеру жүргізу қажеттілігі туралы кеден бекетінің не оны ауыстыратын адамға жазбаша баяндайды.
Егер ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адам  тауарлар мен автокөлік құралдарына кедендік тексерудің жүргізілгендігі туралы шешім қабылдаса, алдын ала операцияларды бақылау бөлімінің (бұдан әрі - АОББ) лауазымды адамы кедендік ілесіп алып жүру арқылы автокөлік құралдарын уақытша сақтау орындарына жеткізеді және орналастырады.
Қысқаша декларацияларды қабылдауды және тіркеуді, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарының уақытша сақтау орындарында болуын бақылауды АОББ лауазымды адамы жүзеге асырады.
Тауарлар мен автокөлік құралдарына кедендік тексеруді жүргізу кезінде ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адам тауарларды сканерлеуді жүзеге асыратын лауазымды адамдар жүргізген техникалық инспекциялау нәтижелерін, сондай-ақ ТЖБАЖ деректерін пайдаланады.
Бөгде заттарға техникалық инспекциялау жүргізу кезінде анықтау фактілері болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары транзиттің кедендік режиміне сәйкес  кедендік тексеру жүргізілместен шығарылуға жатады.
Бұл ретте ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті  лауазымды адам ЖКД-ның негізгі парағының "С" бағанына тегін, уақытын және мерзімін көрсете отырып, "Тексерусіз" деген жазбаны жасайды, оны қолтаңбасымен және ЖНМ-мен куәландырады.

38. После завершения проведения таможенного контроля на оборотной стороне первого листа ГТД, уполномоченным должностным лицом производится запись "Досмотрено...", с указанием результатов таможенного досмотра, номера и даты акта досмотра, оформляемого в двух экземплярах, которая заверяется его подписью и ЛНП.
7. Действия уполномоченных должностных лиц
при принятии решения о выпуске товаров
39. Решение о выпуске товаров принимается уполномоченным должностным лицом путем проставления на ГТД штампа "Выпуск разрешен" либо "Выпуск запрещен", а также на транспортном документе с указанием номера ГТД в правом верхнем углу транспортного документа. Номер ГТД и штамп заверяются ЛНП уполномоченного должностного лица, принявшего решение о выпуске.
Выпуск товаров и транспортных средств осуществляется в порядке, установленном Кодексом.
40. В случае, если уполномоченное должностное лицо принимает решение о необходимости исследования проб или образцов товаров, технической документации или проведения экспертизы с целью проверки достоверности сведений, указанных в ГТД или иных документах, представленных таможенным органам, выпуск товаров производится до получения результатов таможенной экспертизы при условии, что декларантом предоставлено обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов, которые могут быть дополнительно начислены по результатам проведения таможенной экспертизы.
Выпуск товаров не производится только в случае обнаружения таможенными органами оснований, указывающих на то, что к данным товарам применяются меры нетарифного регулирования, и декларантом не представлены доказательства, подтверждающие их соблюдение.
41. При обнаружении признаков административного правонарушения в сфере таможенного дела, выпуск товаров может быть осуществлен в соответствии с настоящей Инструкцией по решению руководителя таможенного поста или лица, его замещающего, до завершения производства по делу или его рассмотрения при условии, что товары, являющиеся объектом нарушения не подлежат конфискации, не могут быть в дальнейшем истребованы в качестве вещественных доказательств и, что обеспечена уплата таможенных платежей и налогов, которые могут быть начислены по результатам рассмотрения дела, а также штрафов либо иных мер взыскания.
42. После принятия решения о выпуске товаров уполномоченное должностное лицо проверяет ГТД и формирует комплект документов, прилагаемых к ней согласно описи, для передачи их в архив таможенного органа в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, и передачи декларанту установленных экземпляров ГТД и прилагаемых документов.

38. Іс жүзіндегі бақылау жүргізу аяқталғаннан кейін ЖКД-ның бірінші парағының сыртқы жағына ЖКД-ны тексеру жөніндегі уәкілетті лауазымды адам кедендік тексеру нәтижелерін,  екі данада ресімделетін тексеріс актісінің нөмірін және күнін көрсете отырып, "Тексеріс жүргізілді..." деген жазбаны жасайды.
7. Уәкілетті лауазымды адамдардың тауарларды шығару туралы шешімді қабылдау кезіндегі әрекеттері
39. "Шығаруға рұқсат етіледі" не "Шығаруға тыйым салынды" деген мөртаңбаны қою арқылы, сондай-ақ көлік құжатында көлік құжатының оң жақ жоғарғы бұрышына ЖКД-ның нөмірін көрсете отырып, тауарларды шығару туралы шешімді уәкілетті лауазымды адам қабылдайды. Мөртаңба мен ЖКД нөмірі шығару туралы шешім қабылдаған лауазымды адамның ЖНМ куәландырылады.
Тауарлар мен көлік құралдарын шығару Кодекспен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
40. Уәкілетті лауазымды адам ЖКД-да немесе кеден органдарына ұсынылған өзге де құжаттарда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру мақсатында тауарлардың сынамалары мен үлгілерін, техникалық құжаттамаларын зерттеу қажеттігі немесе сараптама жүргізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, тауарларды шығару кедендік сараптаманың нәтижелерін алғанға дейін декларант кедендік сараптама жүргізудің нәтижелері бойынша қосымша есептелуі мүмкін болатын кедендік төлемдер мен салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынуы шартымен жүргізіледі;
Тауарларды шығару кеден органдары тауарларға тарифтік емес реттеу шаралары қолданылуы мүмкін және декларант олардың сақталуын растайтын дәлелдерді ұсынбауы белгілерін анықтаған жағдайда ғана жүргізілмейді.
41. Кеден ісі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтардың белгілері анықталған кезде тауарларды шығару бұзушылық объектісі болып табылатын тауарлардың тәркілеуге жатпауы, келешекте айғақты зат ретінде талап етілмеуі, және істі қарау нәтижелері бойынша есептелуі мүмкін кедендік төлемдер мен салықтардың, сондай-ақ айыппұлдардың не өзге де өндіріп алу шараларының төленуі шартымен кеден бекеті басшысының немесе оны ауыстыратын адамның шешімі бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
42. ЖКД тауарларын шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін уәкілетті лауазымды адамы ЖКД тексереді және құжаттар жинағын оған қоса берілген тізімдемеге сәйкес, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мерзімде кеден органының мұрағатына тапсыру, және ЖКД-ның белгіленген даналарын және қоса берілген құжаттарды декларантқа тапсыру үшін қалыптастырады.

43. Уполномоченное должностное лицо проставляет запись о принятом решении о выпуске товаров в графе 13 Журнала учета и регистрации ГТД с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего решение о выпуске товаров.
8. Заключительные положения
44. В случае обнаружения при производстве таможенного оформления нарушений законодательства Республики Казахстан, уполномоченное должностное лицо передает информацию о таких нарушениях в специализированное подразделение таможенного органа.
45. В случае обнаружения при производстве таможенного оформления ошибок, носящих технический характер (опечатки, грамматические и лексические ошибки и так далее), уполномоченное должностное лицо составляет сопроводительную записку с перечислением ошибок.
На основании данной сопроводительной записки декларант исправляет допущенные ошибки, заверив их своей подписью и печатью.
Соответствующие изменения вносятся уполномоченным должностным лицом в ЭК ГТД.
46. С разрешения таможенного органа по письменному обращению декларанта сведения, заявленные в ГТД, могут быть изменены или дополнены. Изменение и дополнение сведений, заявленных в ГТД, разрешается таможенным органом при условии, что к моменту получения обращения декларанта таможенный орган не завершил проверку ГТД или не приступил к проведению таможенного досмотра товаров. Указанные корректировки производятся и в ЭК ГТД.
Изменение или дополнение ГТД не может расширять или сужать сферу ее действия, не может повлечь за собой заявление сведений о товарах других, чем те, которые были указаны в принятой таможенным органом ГТД и в ЭК ГТД.
47. Для изменения и/или дополнения сведений, заявленных в ГТД, декларанту необходимо обратиться в таможенный орган с письменным заявлением, составленным в произвольной форме, с указанием сведений, подлежащих изменению и/или дополнению, граф ГТД, содержащих указанные сведения, а также причины такого изменения или дополнения.
Решение об изменении и/или дополнении сведений, заявленных в ГТД, принимается руководителем таможенного органа либо лицом, его замещающим, с учетом положений пункта 46 настоящей Инструкции.
Такие изменения и/или дополнения вносятся декларантом путем зачеркивания сведений, подлежащих изменению и/или дополнению, и внесения новых сведений, в соответствии с порядком заполнения ГТД.
Все изменения и/или дополнения в ГТД заверяются подписью декларанта.
Заявление декларанта об изменении и/или дополнении сведений в ГТД прикладывается к ГТД и, в последующем подшивается с экземпляром ГТД, остающимся в таможенном органе.

43. Уәкілетті лауазымды адамы тауарларды шығару туралы шешім қабылдаған адамның тегін, аты жөнін көрсетуімен ЖКД-ны есепке алу және тіркеу журналының 13-бағанында тауарларды шығару туралы шешімді қабылданған туралы жазба жасайды.
8. Қорытынды ережелер
44. Кедендік ресімдеу өндірісі кезінде Қазақстан уәкілетті лауазымды адамы кеден органының мамандандырылған бөлімшесіне мұндай бұзушылықтар туралы ақпарат береді.
45. Кедендік ресімдеу өндірісі кезінде техникалық сипаты бар қателер (қателіктер, грамматикалық және лексикалық қателер және әрі қарай) анықталған жағдайда, уәкілетті лауазымды адамы қателерді тізбелей отырып ілеспе жазба жасайды.
Осы ілеспе жазбаның негізінде декларанттың оларды өзінің қолымен және мөрімен растай отырып жіберген қателерді түзетуге құқығы бар.
Уәкілетті лауазымды адам тиісті өзгерістерді ЖКД ЭК-не енгізеді.
46. Кеден органының рұқсатымен және декларанттың дәлелді жазбаша өтініші бойынша ЖКД-да мәлімделген мәліметтер өзгертілуі немесе толықтырылуы мүмкін. Кеден органы ЖКД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуге және толықтыруға рұқсатты декларант өтінішті ЖКД-ны тексеру аяқталғанға немесе тауарларды тексеріс басталғанға дейінгі сәтте берген жағдайда береді. Көрсетілген түзетулер ЖКД ЭК-да да жүргізіледі. ЖКД-ны өзгерту немесе толықтыру оның қолданылу аясын кеңейте немесе азайта алмайды, кеден органы қабылдаған ЖКД және ЖКД ЭК көрсетілгендерден басқа тауарлар туралы мәліметтердің мәлімделуіне жол бере алмайды.
47. ЖКД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту және/немесе толықтыру үшін декларант өзгертуге және/немесе толықтыруға жататын мәліметтерді, ЖКД-ның көрсетілген мәліметтері бар бағандарын, сондай-ақ мұндай өзгертулер мен толықтырулардың себептерін көрсете отырып еркін нысанда жасалған жазбаша өтінішпен кеден органына жүгінуі қажет.
ЖКД-да көрсетілген мәліметтерді өзгерту және/немесе толықтыру туралы шешімді осы Нұсқаулықтың 46-тармағының ережелерін ескере отырып, кеден бекетінің басшысы не оны ауыстыратын адам қабылдайды.
Мұндай өзгерістерді және/немесе толықтыруларды декларант өзгертуге және/немесе толықтыруға жататын мәліметтерді сызып тастау және ЖКД-ны толтырудың тәртібіне сәйкес жаңа мәліметтер енгізу жолымен енгізеді.
ЖКД-дағы барлық өзгерістер мен толықтырулар декларанттың қолымен куәландырылады.
Декларанттың ЖКД-дағы мәліметтерді өзгерту және/немесе толықтыру туралы өтініші ЖКД-ға қоса беріледі және кейін кеден органында қалатын ЖКД-ның данасымен бірге тігіледі.

48. С разрешения таможенного органа и по письменному обращению декларанта, принятая таможенным органом ГТД, может быть им отозвана до выпуска товаров. Такое обращение составляется декларантом в произвольной форме, с указанием номера и даты отзываемой ГТД и причин ее отзыва.
Решение о возможности отзыва ГТД принимается руководителем таможенного поста либо лицом, его замещающим.
При отзыве ГТД таможенный орган устанавливает срок для подачи новой ГТД, который не может превышать пятнадцать календарных дней со дня выдачи разрешения на отзыв, за исключением случаев использования процедуры временного, предварительного, периодического декларирования товаров. Отзыв ГТД не продлевает сроков уплаты таможенных пошлин и налогов.
При этом, отозванная ГТД подлежит аннулированию в соответствии с Правилами аннулирования отозванной грузовой таможенной декларации, утвержденными приказом Вице-Министра - Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 2 сентября 2005 года N 335 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 3835).
49. В случае, когда отзываемая ГТД была подана для целей вывоза товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан, ГТД может быть отозвана до их фактического вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан. Для подачи новой ГТД на данные товары срок не устанавливается.
Номера аннулированных ГТД не могут быть присвоены другим ГТД.
Приложение 1
к Инструкции по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан
Журнал
учета и регистрации ГТД __________
на 20__ год (код таможенного органа)
N
п/п
Дата
Сведения
о лице,
подавшем
ГТД -
декларанте
(наимено-
вание, РНН)
Номер
ДКД
(книжки
МДП)
Код
заявлен-
ного
таможен-
ного
режима
Отпра-
витель
(наимено-
вание,
РНН)
Получатель
(наимено-
вание, РНН)
Краткое
наимено-
вание
товара и
его коли-
чество в
основной
и/или
дополни-
тельной
единицах
измерения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Общая
статисти-
ческая
стоимость
товара
Фамилия,
инициалы
должностного
лица и номер
его ЛНП
Время и дата
принятия
ГТД и
прилагаемых
документов
Время, дата
и номер
регистрации
ГТД/отказ
в регистрации
ГТД
Примечание
9
10
11
12
13
Приложение 2
к Инструкции по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан
Журнал
учета и регистрации заявлений __________
на 20__ год (код таможенного органа)
N
п/п
Дата
Сведения
о лице,
подавшем
заявление,
-декларанте
(наимено-
вание, РНН)
Номер
ДКД
(книжки
МДП)
Код
заяв-
ленного
таможен-
ного
режима
Отпра-
витель
(наиме-
нование,
РНН)
Полу-
чатель
(наиме-
нование,
РНН)
Краткое
наиме-
нование
товара
и его
коли-
чество в
основной
и/или
дополни-
тельной
единицах
измерения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Общая
статис-
тическая
стоимость
товара
Фамилия,
инициалы
должностного
лица по
приему
заявления
и номер
его ЛНП
Время и
дата
принятия
заявления и
прилагаемых
документов
Время, дата
и номер
регистрации
заявления
Приме-
чание
9
10
11
12
13
Приложение 3
к Инструкции по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан
_____________________________
(наименование участника ВЭД)
Заявка на предоставление дополнительных документов
к ГТД N ________________________
Настоящим сообщаем, что пунктом 1  статьи 316 Таможенного кодекса Республики Казахстан определен перечень документов, предоставление которых необходимо для подтверждения заявленной таможенной стоимости.
Вместе с тем, среди представленных Вами документов к ГТД N _________________ отсутствуют:

48. Кеден органының рұқсатымен және декларанттың дәлелді жазбаша өтініші бойынша кеден органы қабылдаған ЖКД-ны ол тауарларды шығарғанға дейін қайтарып алу мүмкін. Мұндай өтінішті декларант қайтарылып алынатын ЖКД-ның нөмірін және мерзімін және оны қайтарып алу себептерін көрсете отырып, еркін нысанда жасайды.
ЖКД-ны қайтарып алу мүмкіндігі туралы шешімді кеден бекетінің басшысы не оны ауыстыратын адам қабылдайды.
ЖКД қайтарып алу кезінде кеден органы тауарларды уақытша, алдын ала, мерзімдік декларациялау рәсімдерін қолдану жағдайларын қоспағанда, қайтарып алуға рұқсат берген күннен бастап он бес күнтізбелік күннен аспайтын жаңа ЖКД берудің мерзімін белгілейді.
ЖКД-ны қайтарып алу кедендік баждар мен салықтарды төлеудің мерзімдерін ұзартпайды.
Бұл ретте қайтарып алынған ЖКД Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі - Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 2 қыркүйектегі N 335 бұйрығымен бекітілген, (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілері Тізімінде 2005 жылғы 13-қыркүйекте N 3835 болып тіркелген) жүктің кедендік декларациясының күшін жою ережелеріне сәйкес жойылуға жатады.
49. Қайтарып алынатын ЖКД тауарлар мен көліктік құралдарын Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге шығару мақсаттары үшін берілген жағдайда, ЖКД олардың Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге іс жүзінде шығарылғанына дейін қайтарып алынуы мүмкін. Осы тауарларға жаңа ЖКД беру үшін мерзім қойылмайды.
Жойылған ЖКД нөмірлері басқа ЖКД-ға қойылмайды.
Қазақстан Республикасының кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
тауарлар мен көлік құралдарын
кедендік ресімдеу жөніндегі                                           нұсқаулықтың 1- қосымшасы
200___ жылға (кеден органының коды) ЖКД есептеу
және тіркеу ЖУРНАЛЫ
N
р/с
Күні
ЖКД-декларант
берген адамы
туралы
мәлімет
(атауы, СТН)
ЖБҚ
нөмірі
(ХЖТ
кітап-
шасы)
Көрсе-
тілген
кеден-
дік
режимі-
нің
коды
Жөнелтуші
(атауы,
СТН)
Алушы
(атауы,
СТН)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Жүктің
қысқаша
атауы
және
оның
саны,
негізгі
немесе
қосымша
өлшем
бірлі-
гінде
Тауар-
дың
жалпы
статис-
тикалық
құны
Лауазым-
ды
адамның
тегі,
аты-жөні
және
оның
ЖНМ
нөмірі
ЖКД және
қоса
беріліп
отырған
құжаттарды
қабылдау
уақыты
мен күні
ЖКД тіркеу
нөмірі және
уақыты мен
күні/ЖКД
тіркеуден
бас тарту
Ескерту
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасының кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
тауарлар мен көлік құралдарын
кедендік ресімдеу жөніндегі
нұсқаулықтың 2- қосымшасы
200___ жылға (кеден органының коды) арыздарды есептеу
және тіркеу ЖУРНАЛЫ
N
р/с
Күні
Арызды-
декларант
берген адамы
туралы
мәлімет
(атауы, СТН)
ЖБҚ нөмірі
(ХЖТ
кітапшасы)
Көрсе-
тілген
кеден-
дік
режимі-
нің
коды
Жөнел-
туші (атауы, СТН)
Алушы
(атауы,
СТН)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Жүктің
қысқаша
атауы және
оның саны,
негізгі немесе
қосымша
өлшем
бірлігінде
Тауар-
дың
жалпы
статис-
тикалық
құны
Арыздарды
қабылдау
бойынша
лауазымды
адамның
тегі,
аты-жөні
және
оның ЖНМ
нөмірі
Арыздарды
және қоса
беріліп
отырған
құжат-
тарды
қабылдау
уақыты
мен күні
Арыздарды
тіркеу
нөмірі
және
уақыты
мен күні
Ескерту
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасының кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
тауарлар мен көлік құралдарын
кедендік ресімдеу жөніндегі
нұсқаулықтың 3-қосымшасы
____________________________
(СЭҚ қатысушысының атауы)
ЖКД N ______________қосымша құжаттарды ұсынуға өтінімі
Осымен, Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 316-баптың бірінші тармағымен көрсетілген кедендік құнын растау үшін қажетті құжаттардың тізімін бекітілгенін хабарлаймыз.
Сонымен қатар, ЖКД N ________________ Сіздермен ұсынылған құжаттардың арасында:

декларация таможенной стоимости, за исключением случаев, установленных пунктом 4 статьи  317 Таможенного кодекса Республики Казахстан;
договор (контракт) и имеющиеся дополнительные соглашения к нему, сведения в которых могут оказать влияние на определение таможенной стоимости товаров;
счет-фактура (инвойс) или счет-проформа (для сделок, отличных от сделок купли-продажи);
платежные документы, подтверждающие стоимость товара, если по условиям платежа по сделке на дату подачи таможенной декларации платеж за него осуществлен полностью или частично;
транспортные и страховые документы, если расходы по транспортировке и по страхованию осуществляются покупателем по условиям поставки;
счет за транспортировку или официально заверенная справка о транспортных расходах в случаях, когда транспортные расходы не были включены в счет-фактуру, но были произведены покупателем;
копия таможенной декларации страны отправления, если декларант может ее представить.
В связи с тем, что представление данных документов может повлиять на правильность принятия решения в отношении таможенной стоимости товаров, Вам необходимо представить их в ___________(название таможенного органа) до ______ часов "____" _____________ 20___года.
Отмечаем, что для подтверждения заявленной таможенной стоимости Вы также имеете право представить документы, перечисленные в пункте 2 статьи 316 Таможенного кодекса Республики Казахстан.
____ч._____мин.
"___" ___________ 20__ года
______________________________
Должность, фамилия и инициалы
уполномоченного должностного
лица
_____________________________
(Ф.И.О.)
Подпись_____________________
ЛНП
Заявка получена:
____ч._____мин.
"___" ___________ 20__ года
_____________________________
Должность, фамилия и инициалы
лица
____________________________
(Ф.И.О.)
Подпись_____________________
Приложение 4
к Инструкции по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан
Журнал учета заявок
на предоставление дополнительных документов
N
заявки
(0000)
N
ГТД
Наименование
импортера/
экспортера
Дата и
время
вручения
заявки
декларанту
Срок
предос-
тавления
документов
Дата и время
получения
документов
уполномо-
ченным
должностным
лицом
Дата  и
время
получения
документов
уполномо-
ченным
должностным
лицом
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 5
к Инструкции по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан
___________________________________
(наименование участника ВЭД)
Уведомление о необходимости оформления формы корректировки
таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов
к ГТД N  _____________________
Настоящим сообщаем о необходимости оформления формы корректировки
таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов к ГТД N _____________,
по следующим причинам:
1.__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
В связи с чем, для производства КТС и завершения процедуры таможенного
оформления товара, Вам необходимо явиться в ______________________ (название
таможенного органа) в______ часов "____" _____________ 20___года.
____ч._____мин.
"___" ___________ 20__ года
______________________________
Должность, фамилия и инициалы
уполномоченного должностного
лица
_____________________________
(Ф.И.О.)
Подпись_____________________
ЛНП
Заявка получена:
____ч._____мин.
«"___" ___________ 20__ года
_____________________________
Должность, фамилия и инициалы
лица
____________________________
(Ф.И.О.)
Подпись_____________________
Приложение 6
к Инструкции по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан
Начальнику
_________________________________________
(наименование таможенной лаборатории,
отдела, (службы) таможенных экспертиз и
исследований)
_________________________________________
Направление
на таможенную экспертизу
N _________                                     от "___" __________20___г.
Направляем для проведения таможенной экспертизы ____________________
__________________________________________________________________________
в целях производства таможенного оформления по ГТД N _____________________
1.Описание объектов исследования _________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Задачи исследования ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Представленные материалы (товаросопроводительные документы; пробы,
образцы товаров, их количество)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Начальник
(наименование таможенного органа)   ____________   _____________________
(подпись)      (фамилия, инициалы)
С направлением ознакомлен:
Декларант (дата) ___________    _______________________
(подпись)       (фамилия, инициалы)
Приложение 7
к Инструкции по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств,
перемещаемых через таможенную границу
Республики Казахстан
Журнал учета направлений на экспертизу
N
направ-
ления
(0000)
Наимено-
вание
импортера/
экспортера
Цели
экспер-
тизы
N
ГТД
Дата
направ-
ления
Номер
заключения
ЦТЛ
(экспер-
тизы)
Дата
получения
заключения
1
2
3
4
5
6
7

Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 317-баптың 4 тармағымен бекітілген жағдайларын қоспағанда кедендік құн декларациясы;
келісім (контракт) және оларға қосымша келісімдері бар тауарлардың кедендік құнын анықтауына әсерін тигізуі мүмкін мәліметтері;
шот-фактурасы (инвойс) немесе проформа-шоты (сатып алу-сату келісімдерден бөлінетін келісімдер үшін);
тауарлардың құнын растайтын төлемдік құжаттар, егер кедендік декларациясының беру мерзімінің келісімі бойынша шарттары жөнінде, оған төлем толық немесе жекелеп төленгені жүзеге асырылса;
көліктік және сақтандыру құжаттары, егер көліктендіру және сақтандыру бойынша шығындары жеткізу шарттары бойынша сатып алушымен жүзеге асырылса;
көліктік шығындары шот-фактурасына қосылмаған, бірақ сатып алушымен жүргізілген көліктендіру немесе көліктік шығындары туралы ресми куәландырылған анықтамасы үшін шоты;
егер декларанттың жөнелтуші елдің кедендік декларациясының көшірмесін ұсынуға мүмкіндігі болса, оны табыс етуге тиіс.
Осыған байланысты, осы құжаттарды ұсынуын тауарлардың кедендік құнына қатысты дұрыс шешімін қабылдауға әсерін тигізуі мүмкін, Сізге оларды ___________________ (кеден органының атауы) 200___ жылғы "____" __________сағатқа ______ дейін ұсыну қажет.
Ескертеміз, көрсетілген кедендік құнын растау үшін Сіз Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 316-баптың 2 тармағында аталған құжаттарды ұсынуға құқылысыз.
200__жылғы»"____" _________
сағат_______ ______мин.
Уәкілетті лауазымды адамның
___________________________
(тегі, аты-жөні)
_________ қолы
ЖНМ
Өтінім қабылданды
200__жылғы»"____"_________
сағат_______ ______мин.
__________________________
Адамның тегі, аты-жөні,
лауазымы
___________________________       (тегі, аты-жөні)
_________ қолы
ЖНМ
Қазақстан Республикасының кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
тауарлар мен көлік құралдарын
кедендік ресімдеу жөніндегі
нұсқаулықтың 4-қосымшасы
Қосымша құжаттарды ұсынуға өтінімдерді есептеу журналы
өті-
нім-
дер-
дің
N (00
00)
ЖКД N
Экспорт-
таушы/
импорт-
таушының
атауы
Декла-
рантқа
өтінімді
тапсыру
уақыты
мен күні
Құжат-
тарды
ұсыну
мерзі-
мі
ЖКД
қабылдау
бойынша
уәкілетті
лауазымды
тұлғамен
құжаттар-
ды алу
уақыты
мен күні
ЖКД тексеру
жөніндегі
уәкілетті
лауазымды
тұлғамен
құжаттарды
алу уақыты
мен күні
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасының кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
тауарлар мен көлік құралдарын
кедендік ресімдеу жөніндегі
нұсқаулықтың 5-қосымшасы
____________________________
(СЭҚ қатысушысының атауы)
ЖКД N _____кедендік құнын, кедендік төлемдер мен салықтардың түзету нысандарын ресімдеу қажеттілігі туралы хабардар ету
Осымен, ЖКД N_____ кедендік құнын, кедендік төлемдер мен салықтардың түзету нысандарын мынадай себептері бойынша ресімдеу қажеттілігі туралы хабарлаймыз:
1. ___________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
______________________________________________________________
КҚТ өндірісі және тауарды кедендік ресімдеу рәсімдерін аяқтау үшін, Сізге ______________________ кеден органның атауы
2007 жылғы»_____»  _______ сағат_____минутта келуі қажет.
200__жылғы»"____" _________
сағат_______ ______мин.
Уәкілетті лауазымды адамның
___________________________
(тегі, аты-жөні)
_________ қолы
ЖНМ
Өтінім қабылданды
200__жылғы»"____"_________
сағат_______ ______мин.
__________________________
Адамның тегі, аты-жөні,
лауазымы
___________________________       (тегі, аты-жөні)
_________ қолы
ЖНМ
Қазақстан Республикасының кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
тауарлар мен көлік құралдарын
кедендік ресімдеу жөніндегі
нұсқаулықтың 6-қосымшасы
бастығына
(кедендік зертхананың,
бөлімнің, (қызмет)
кедендік сараптама
және зерттеудің атауы)
Кедендік сараптамаға жолдама
N ______ "____"» ________________ 200__ ж.
N ________________ ЖКД бойынша кедендік ресімдеуді жүргізу мақсатында _______________________________________________ кедендік
сараптама жүргізу үшін жолдаймыз:
1. Зерттеу объектілерінің сипаттамасы _______________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Зерттеу міндеттері _______________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Ұсынылған материалдар (тауарға ілеспе құжаттар; тауарлардың
сынамалары, үлгілері, олардың мөлшері) _____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бастық                    ___________  __________________
(Кеден органының атауы)     (қолы)      (тегі, аты-жөні)
Жолдамамен таныстым:
Декларант         (күні)  ___________  __________________
(қолы)      (тегі, аты-жөні)
Қазақстан Республикасының кедендік
шекарасы арқылы өткізілетін
тауарлар мен көлік құралдарын
кедендік ресімдеу жөніндегі
нұсқаулықтың 7-қосымшасы
Сараптамаға жолдамалардың есебін жүргізу журналы
Жолда-
маның
N
(0000)
Импортердың/
экспортердың
атауы
Сарап-
тама
мақсаты
ЖКД N
Жолдау
күні
ОКЗ
қорытын
дысының
(сарап-
таманың)
нөмірі
Қорытын-
дыны алу
күні
1
2
3
4
5
6
7