Об утверждении Инструкции по осуществлению Агентством Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы государственного контроля за соблюдением участниками регионального финансового центра города Алматы трудового законодательства Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 13 февраля 2008 года N 02-02/27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 05 марта 2008 года N 5160. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 декабря 2013 года № 274
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 11.12.2013 № 274.
Руководствуясь  статьей 5 Закона Республики Казахстан "О региональном финансовом центре города Алматы",  пунктом 5 статьи 328 Трудового кодекса Республики Казахстан и   статьей 550 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях",  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по осуществлению Агентством Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы государственного контроля за соблюдением участниками регионального финансового центра города Алматы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Контроль за исполнением приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении семи календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждена приказом
Председателя Агентства Республики Казахстан
по регулированию деятельности регионального
финансового центра города Алматы
от 13 февраля 2008 года N 02-02/27
Инструкция по осуществлению Агентством Республики Казахстан
по регулированию деятельности регионального финансового центра
города Алматы государственного контроля за соблюдением участниками
регионального финансового центра города Алматы трудового
законодательства Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Инструкция по осуществлению Агентством Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы государственного контроля за соблюдением участниками регионального финансового центра города Алматы трудового законодательства Республики Казахстан (далее - Инструкция) детализирует применение Агентством Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы (далее - Агентство)  статьи 328 Трудового кодекса Республики Казахстан и подпункта 5)  пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О региональном финансовом центре города Алматы".

Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушыларының Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығын реттеу Агенттігінің жүзеге асыруын бекіту туралы Нұсқаулық
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 13 ақпандағы N 02-02/27 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 5 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5160 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 274 қаулысымен
Сноска. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.12.2013  № 274қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  5-бабына, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің  328-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодекстің  550-бабын басшылыққа ала отырып,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушыларының Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығын реттеу Агенттігінің жүзеге асыру Нұсқаулық қосымшаға бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Төрағаның бағыттаушы орынбасарына жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап, жеті күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының
өңірлік қаржы орталығының қызметін
реттеу Агенттігі Төрағасының
2008 жылғы 13 ақпандағы N 02-02/27
бұйрығымен бекітілген
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушыларының
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын
мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасы Алматы қаласының
өңірлік қаржы орталығын реттеу Агенттігінің жүзеге асыруын
бекіту туралы Нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушыларының Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығын реттеу Агенттігінің жүзеге асыру Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің  328-бабын және "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  5-бабының 2-тармағының 5) тармақшасының қолдануын егжей-тегжейлі көрсетеді.

2. Понятия и определения, обозначенные в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с трудовым законодательством.
2. Осуществление государственного контроля за соблюдением
участниками регионального финансового центра города Алматы
трудового законодательства Республики Казахстан
3. Государственный контроль за соблюдением участниками регионального финансового центра города Алматы (далее - участники) трудового законодательства Республики Казахстан осуществляют уполномоченные должностные лица Агентства, определяемые приказом первого руководителя Агентства либо лица, его замещающего.
4. Уполномоченные должностные лица Агентства при исполнении служебных обязанностей строго руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Трудовым кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", законами и иными нормативными правовыми актами.
3. Принципы деятельности и основные задачи уполномоченных
должностных лиц Агентства
5. Деятельность уполномоченных должностных лиц Агентства осуществляется на основе принципов законности, объективности, независимости, гласности, уважения, соблюдения и защиты прав и свобод работников, привлеченных участниками (далее - работники).
6. Основными задачами уполномоченных должностных лиц Агентства являются:
1) обеспечение государственного контроля за соблюдением участниками трудового законодательства Республики Казахстан;
2) обеспечение соблюдения и защиты прав и свобод работников, включая право на безопасные условия труда;
3) рассмотрение обращений, заявлений и жалоб работников и участников по вопросам трудового законодательства Республики Казахстан.
4. Права и обязанности уполномоченных должностных лиц Агентства
7. При осуществлении государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан уполномоченные должностные лица Агентства имеют право:
1) беспрепятственно посещать участников в целях проведения проверок соблюдения трудового законодательства;
2) запрашивать и получать от участников документы, объяснения, информацию, необходимые для выполнения возложенных на них функций;
3) выдавать обязательные для исполнения участниками предписания, заключения, а также составлять протоколы и постановления об административных правонарушениях, налагать административные взыскания;
4) давать разъяснения по вопросам, входящим в их компетенцию;
5) направлять в соответствующие правоохранительные органы и суды информацию, исковые требования и иные материалы по фактам нарушений трудового законодательства Республики Казахстан, неисполнения участниками актов уполномоченных должностных лиц Агентства;

2. Осы Нұсқаулықта белгіленген ұғымдар мен анықтамалар еңбек заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының
қатысушыларының Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының
сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруы
3. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушыларының (бұдан әрі - қатысушылар) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды Агенттіктің бірінші басшысы не оның орнын басатын тұлғаның бұйрығымен анықталатын Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғасы жүзеге асырады.
4. Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлға қызметтік міндеттерін атқару кезінде Қазақстан Республикасы Конституциясын, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодекстің, заңдарды және өзге де нормативтік құқықтық актілерді қатаң басшылыққа алады.
3. Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның қызмет
қағидалары және негізгі міндеттері
5. Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның қызметі заңдылық, объективтілік, тәуелсіздік, жариялық, қатысушылармен тартылған жұмысшылардың құқықтары мен бостандықтарын сыйлау, сақтау және қорғау қағидалары негізінде жүзеге асырылады.
6. Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның негізгі міндеттері:
1) қатысушылардың Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын сақталуын мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
2) қауіпсіз еңбек жағдайларына құқықты қоса алғанда, қызметкерлердің құқықтары мен бостандықтарын сақтауды және қорғауды қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының мәселелері бойынша қатысушылар мен қызметкерлердің өтініштерін, арыздарын және шағымдарын қарау болып табылады.
4. Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның
құқықтары мен міндеттері
7. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның:
1) еңбек заңнамасының сақталуына тексеру жүргізу мақсатында қатысушыларда кедергісіз болуға;
2) өздеріне жүктелген функцияларды орындауға қажетті құжаттарды, түсініктерді, ақпараттарды қатысушылардан сұратуға және алуға;
3) қатысушылар орындауға міндетті нұсқамалар, қорытындылар беруге, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар мен қаулылар толтыруға, әкімшілік жазалар қолдануға;
4) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беруге;
5) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының бұзу, Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның актілерін қатысушылардың орындамауы фактілері бойынша тиісті құқық қорғау органдары мен соттарға ақпарат, талап қою және өзге де материалдар жіберуге;

6) участвовать в проверке знаний по безопасности и охране труда, предусмотренных требованиями, установленными уполномоченным государственным органом по труду.
8. Уполномоченные должностные лица Агентства обязаны:
1) осуществлять контроль за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан;
2) своевременно и качественно проводить проверки по соблюдению участниками трудового законодательства Республики Казахстан;
3) информировать участников (их представителей) о выявленных нарушениях трудового законодательства в целях принятия мер по их устранению, вносить представления о привлечении виновных лиц к ответственности;
4) своевременно рассматривать обращения работников и участников по вопросам применения трудового законодательства Республики Казахстан;
5) выявлять причины и обстоятельства, приводящие к нарушениям трудового законодательства, давать рекомендации по их устранению и восстановлению нарушенных трудовых прав;
6) осуществлять сбор, анализ и обобщение причин нарушений трудового законодательства, участвовать в разработке и принятии мер по реализации мероприятий, направленных на усиление работы по предупреждению нарушений трудового законодательства;
7) не разглашать сведения, составляющие служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну, ставшие им известными в связи с выполнением служебных обязанностей;
8) проводить среди участников разъяснительную работу по вопросам применения трудового законодательства Республики Казахстан;
9) информировать в пределах своей компетенции уполномоченный государственный орган по труду о фактах нарушения участниками трудового законодательства Республики Казахстан;
10) предоставлять ежеквартально в уполномоченный государственный орган по труду информацию о состоянии исполнения участниками требований трудового законодательства Республики Казахстан.
5. Действия участников при проведении контроля
должностными лицами Агентства
9. Участник при проведении государственного контроля за соблюдением трудового законодательства имеет право:
1) представлять должностным лицам Агентства пояснения по актам проведенных проверок;
2) не представлять сведения и документы, если они не относятся к предмету проводимой проверки;
3) обжаловать акт о результатах проверки и действий (бездействий) должностных лиц Агентства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Участник при проведении государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан должен:
1) обеспечить беспрепятственный доступ (посещение) должностных лиц Агентства на территорию и в помещения проверяемого объекта;

6) еңбек жөніндегі уәкілетті орган белгілеген талаптарда көзделген еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі білімді тексеруге қатысуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
8. Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғасы:
1) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға;
2) қатысушылардың Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын тексеруді уақытылы және сапалы жүргізуге;
3) анықталған еңбек заңнамасын бұзушылықтарды жою жөніндегі шараларды қабылдау мақсатында осындай бұзушылықтар туралы қатысушыларды (олардың өкілдерін) хабардар етуге, кінәлі тұлғаларды жауапқа тарту жөнінде ұсынулар енгізуге;
4) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын қолдану мәселелері бойынша қатысушылар мен қызметкерлердің өтініштерін уақытылы қарауға;
5) еңбек заңнамасының бұзылуына әкеп соғатын себептер мен мән-жайларды анықтауға, оларды жою және бұзылған еңбек құқықтарын қалпына келтіру жөнінде ұсынымдар беруге;
6) еңбек заңнамасының бұзылу себептерін жинауды, талдауды және қорытуды жүзеге асыруға, еңбек заңнамасының бұзылуының алдын алу жөніндегі жұмысты күшейтуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу мен қабылдауға қатысуға;
7) мемлекеттік құпияны, еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етпеуге;
8) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын қолдану мәселелері бойынша түсіндіру жұмысын жүргізуге;
9) өз құзыреті шегінде еңбек жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын қатысушылардың бұзу фактісі туралы мәлімет беруге;
10) әрбір тоқсан сайын еңбек жөніндегі уәкілетті органға қатысушылардың Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын орындалуы мән-жайлары туралы ақпаратты табыс етуге міндетті.
5. Қатысушылардың Агенттіктің өкілетті лауазымды
тұлғасы бақылау жүргізген кездегі іс-әрекеттері
9. Қатысушы еңбек заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүргізу кезінде:
1) жүргізілген тексеру актілері бойынша Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғасына түсініктемелер беруге;
2) егер жүргізілетін тексеру нысанасына қатысы болмаса, мәліметтер мен құжаттарды бермеуге;
3) тексеру нәтижелері туралы актіге және Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға құқылы.
10. Қатысушы Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүргізу кезінде:
1) Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның тексерілетін объект аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін (болуын) қамтамасыз етуге;

2) представлять должностным лицам Агентства документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом проверки;
3) принять к исполнению акты должностных лиц Агентства и сделать соответствующую отметку о получении на втором экземпляре акта.
6. Заключительные положения
11. Иные положения, не отраженные в настоящей Инструкции, регулируются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.

2) тексеру жүргізетін Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаға тексеру нәтижелері туралы актіге қоса тіркеу үшін қағаздағы және электрондық тасығыштардағы құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін беруге, сондай-ақ тексерудің міндеттері мен нысанасына сәйкес автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуіне мүмкіндік жасауға;
3) Агенттіктің өкілетті лауазымды тұлғаның актілерін орындау үшін қабылдауға және актінің екінші данасына оны алғаны туралы тиісті белгі жасауға міндетті.
6. Қорытынды ережелер
11. Осы Нұсқаулықта көрсетілмеген өзге де ережелер Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасына сәйкес реттеледі.