О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2008 года № 5251. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 189
Сноск. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 189 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии с пунктом 1 статьи 89 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", а также в целях дальнейшего развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что для целей настоящего постановления используются следующие понятия:
1) специальное предприятие (Special purpose vehicle) - юридическое лицо, учрежденное в соответствии с законодательством иностранного государства, единственным видом деятельности которого является привлечение денег, в том числе путем выпуска и размещения долговых ценных бумаг под гарантию своего единственного учредителя (участника, акционера) - юридического лица этого же или другого государства;
2) специальная финансовая компания - юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года «О проектном финансировании и секьюритизации» для осуществления сделок проектного финансирования и секьюритизации, в пользу которой уступаются права требования;
3) долговая ценная бумага - ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца на получение от эмитента суммы основного долга в размере и в сроки, установленные условиями выпуска;
4) облигации местных исполнительных органов - государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы;
5) индексный фонд - инвестиционный фонд, активы которого составляют финансовые инструменты, аналогичные входящим в представительский список определенного фондового индекса, являющегося для данного инвестиционного фонда базовым;
6) представительский список индекса - список ценных бумаг, параметры которого используются в целях расчета того или иного индикатора фондовой биржи;

Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 26 мамырдағы N 77 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5251 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 189 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.10.22 № 189 (2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 29-тармақтан қараңыз.
"Бағалы қағаздар рыногы" туралы 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 89-бабының 1-тармағына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногын одан әрі дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1.  Осы қаулының мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылатыны белгіленсін:
1) арнайы кәсіпорын (Special purpose vehicle) – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған, қызметінің жалғыз түрі ақша тарту, оның ішінде өзінің жалғыз құрылтайшысының (қатысушысының, акционерінің) – осы немесе басқа мемлекеттің заңды тұлғасының кепілдігіне борыштық бағалы қағаздар шығару және орналастыру жолымен ақша тарту болып табылатын заңды тұлға;
2) арнайы қаржы компаниясы – жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін «Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы» 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын, пайдасына талап ету құқықтары берілетін заңды тұлға;
3) борыштық бағалы қағаз – иесінің эмитенттен негізгі борыш сомасын шығарылым талаптарымен белгіленген мөлшерде және мерзімде алуға құқығын растайтын бағалы қағаз;
4) жергілікті атқарушы органдардың облигациялары – республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
5) индекстік қор – активтері осы инвестициялық қор үшін базалық болып табылатын белгілі бір қор индексінің өкілдік тізіміне кіретіндерге ұқсас қаржы құралдарынан тұратын инвестициялық қор;
6) индекстің өкілдік тізімі – өлшемдері қор биржасының қандай да болмасын индикаторын есептеу мақсатында пайдаланылатын бағалы қағаздар тізімі;

7) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия;
8) нефинансовая организация - организация, не являющаяся финансовой организацией;
9) официальный список фондовой биржи (официальный список) - список фондовой биржи, для включения в который и нахождения в котором, ценные бумаги и эмитенты ценных бумаг соответствуют требованиям, установленным настоящим постановлением;
10) листинговая компания - юридическое лицо, чьи ценные бумаги включены в официальный список;
11) маркет-мейкер - член фондовой биржи, признанный фондовой биржей в качестве маркет-мейкера и принявший на себя обязательство постоянно объявлять и поддерживать котировки по ценным бумагам в соответствии с внутренними документами фондовой биржи;
12) сектор официального списка - часть официального списка фондовой биржи, в который включены эмиссионные ценные бумаги, соответствующие установленным требованиям;
13) инициатор допуска - эмитент либо член фондовой биржи, по инициативе которого ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список фондовой биржи;
14) торговая площадка - часть программно-технического комплекса фондовой биржи, посредством которого заключаются сделки с отдельными видами финансовых инструментов, включенных в официальный список (допущенных к обращению на фондовой бирже);
15) реструктуризация обязательств эмитента - комплекс административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, реализуемых эмитентом на основании плана реструктуризации, утвержденного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» либо плана реабилитации, утвержденного в порядке, установленном Законом  Республики Казахстан от 21 января 1997 года «О банкротстве».
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Аудиторские организации, осуществляющие аудит финансовой отчетности эмитентов, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, соответствуют квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20 октября 2009 года № 04.2-44/172 «Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5927).
Требования настоящего пункта не применяются в одном из следующих случаев:

7) исламдық бағалы қағаздар – исламдық жалға алу сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары;
8) қаржылық емес ұйым – қаржылық ұйым болып табылмайтын ұйым;
9) қор биржасының ресми тізімі (ресми тізім) – енгізілуі және болуы үшін бағалы қағаздар мен бағалы қағаздар эмитенттерінің осы қаулымен белгіленген талаптарға сәйкес келетін қор биржасының тізімі;
10) листингтік компания – бағалы қағаздары ресми тізімге енгізілген заңды тұлға;
11) маркет-мейкер – қор биржасы маркет-мейкер ретінде таныған және қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес бағалы қағаздар бойынша баға белгілеуді тұрақты хабарлап отыру және қолдау көрсету жөнінде өзіне міндеттеме қабылдаған қор биржасының мүшесі;
12) ресми тізім секторы – белгіленген талаптарға сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздар енгізілген қор биржасының ресми тізімінің бөлігі;
13) рұқсат беру бастамашысы – бастамасымен бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізіміне енгізілетін (жіберілетін) эмитент не қор биржасының мүшесі;
14) сауда алаңы – қор биржасының бағдарламалық-техникалық кешенінің бөлігі, ол арқылы ресми тізімге енгізілген (қор биржасында айналысқа жіберілген) қаржы құралдарының жекелеген түрлерімен мәмілелер жасалады;
15) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау – эмитенттің «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген қайта құрылымдау жоспары не «Банкроттық туралы» 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген сауықтыру жоспары негізінде іске асыратын әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдастыру-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдерінің кешені.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 332 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
1-1. Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) эмитенттердің қаржылық есептілігіне аудитті жүргізетін аудиторлық ұйымдар «Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 20 қазандағы № 04.2-44/172 бұйрығымен бекітілген Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына қаржы құралдарын кіргізу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5927 тіркелген).
Осы тармақтың талаптары мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:

1) эмитент-нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) ценные бумаги эмитента-нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.
Сноска. Пункт 1-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В официальный список фондовой биржи включаются (допускаются) ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, в том числе производные ценные бумаги, базовым активом которых являются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств.
К обращению на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан допускаются негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством иностранных государств и ценные бумаги международных финансовых организаций, включенные (допущенные) в официальный список фондовой биржи.
Официальный список фондовой биржи состоит из следующих секторов:
1) акции;
2) долговые ценные бумаги;
3) ценные бумаги инвестиционных фондов;
4) депозитарные расписки;
5) ценные бумаги международных финансовых организаций;
6) государственные ценные бумаги;
7) производные ценные бумаги;
8) исламские ценные бумаги.
Сектора официального списка фондовой биржи подразделяются на отдельные категории и подкатегории.
Внутренними документами фондовой биржи, помимо указанных в настоящем пункте секторов официального списка, может быть предусмотрено функционирование дополнительных секторов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.03.2010 № 40 (порядок введения в действие см. п.2).

1) бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитент халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп беру;
2) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттің Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) бағалы қағаздары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болған, сондай-ақ осы шетел қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың бірі жасаған аудиторлық есепті ұсыну.
Ескерту. 1-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Қор биржасының ресми тізіміне Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар, соның ішінде базалық активі Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздар болып табылатын туынды бағалы қағаздар енгізіледі (рұқсат беріледі).
Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногы айналысына шетел мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес бағалы қағаздарына және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (рұқсат берілген) халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына рұқсат беріледі.
Қор биржасының ресми тізімі келесі секторлардан тұрады:
1) акциялар;
2) борыштық бағалы қағаздар;
3) инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары;
4) депозитарлық қолхаттар;
5) халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары;
6) мемлекеттік бағалы қағаздар;
7) туынды бағалы қағаздар;
8) исламдық бағалы қағаздар.
Қор биржасының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің секторлары бөлек санаттарға және шағын санаттарға бөлінеді.
Қор биржасының ішкі құжаттарында, осы тармақта көрсетілген ресми тізімнің секторларынан басқа, қосымша секторлардың қызмет етуі қарастырылуы мүмкін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29 N 40 Қаулыларымен.

3. Сектор "акции" подразделяется на три категории: первая (наивысшая) категория, вторая (наивысшая) категория и третья (следующая за наивысшей) категория.
4. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по первой (наивысшей) категории официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за три года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее трех лет для организаций, сто процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4) и 6) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние три завершенных финансовых года, если заявление о включении акций в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
три последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении акций в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении акций в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента);

3. "Акциялар" секторы үш санатқа бөлінеді: бірінші (ең жоғарғы) санат, екінші (ең жоғарғы) санат және үшінші (ең жоғарғы санатынан кейінгі) санат.
4. Қор биржасының ресми тізімінің бірінші (ең жоғарғы) санаты бойынша «акциялар» секторына эмитент акцияларын енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде үш жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес ұйымды (ұйымдарды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған оның жұмыс істеу мерзімін есептеу жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін жұмыс істеу мерзіміне үш жылдан аз талап қойылған жағдайда, осы тармақтың 4) және 6) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың іс жүзінде жұмыс істеу мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) (бұдан әрі – ХҚЕС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын қаржылық есептілік стандарттарына (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (бұдан әрі - АҚШ ҚЕС) сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүзеге асырады;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай өткен соң берілсе, аяқталған соңғы үш қаржы жылынан;
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш аяқталған соңғы қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай ішінде берілсе, соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы қатарынан аяқталған үш қаржы жылынан кем емес аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп шығарылған, рұқсат беру бастамашысы ұсынған эмитенттің соңғы қаржылық есептілігін жасаған күннен бастап осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш берген күнге дейін алты айдан аспайтын мерзім өтуі тиіс.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылы үшін соңғы қаржылық есептілік жасалған күннен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп береді;

5) собственный капитал эмитента не может быть меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее восьми миллионам пятиста шестидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год (далее - месячный расчетный показатель), согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка фондовой биржи допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Через шесть месяцев с даты открытия торгов акциями в данной категории, рыночная капитализация эмитента этих акций, определяемая в соответствии с внутренними документами фондовой биржи, составляет сумму, эквивалентную не менее восьми миллионам пятиста шестидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя.
Требования части третьей настоящего подпункта не применяются в случае включения в официальный список привилегированных акций;
6) чистая прибыль эмитента акций за каждый из трех последних лет, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя.
Примечание РЦПИ!
Абзац действует до 01.01.2013.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка фондовой биржи допускается наличие чистой прибыли эмитента акций за два из трех последних лет, составляющей сумму эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя за каждый год, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
При невыполнении эмитентом акций требований по размеру чистой прибыли, установленных частью первой настоящего подпункта, его акции включаются в данную категорию без учета указанных требований, если чистые потоки денежных средств, полученные от операционной деятельности эмитента, являются положительными за каждый год из трех последних лет, согласно его финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности), подтвержденной аудиторским отчетом;

5) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмауы тиіс. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған эмитенттің қаржылық есептілігіне (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес тиiстi қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген баламасы айлық есептiк көрсеткiштiң (бұдан әрi - айлық есептiк көрсеткiштiң) сегіз миллион бес жүз алпыс мың еселенген мөлшерiнен кем емес соманы құрайды.
Акциялар қор биржасының ресми тізімінің осы санатында болған кезде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциялық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталын төмендетуге жол беріледі;
Осы санаттағы акциялардың сауда-саттығы ашылған күннен бастап алты айдан кейін қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес анықталатын осы акциялар эмитентiнiң нарықтық капиталдандырылуы баламасы айлық есептiк көрсеткiштiң сегіз миллион бес жүз алпыс мың еселенген мөлшерінен кем емес сома болуы тиіс.
Осы тармақшаның үшінші бөлігінің талаптары ресми тізімге артықшылықты акцияларды енгізген жағдайда қолданылмайды.
6) әрбір соңғы үш жыл ішіндегі акциялар эмитентінің таза пайдасы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес баламасы айлық есептiк көрсеткiштiң сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес соманы құрайды.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы абзац 2013.01.01 дейін қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 332 (3-тармақты қараңыз) Қаулысымен.      Акциялар ресми тiзiмнiң осы санатында болған кезде, әрбір жылға баламасы айлық есептiк көрсеткiштiң сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерiнен кем емес соманы құрайтын, аудиторлық есеппен расталған, соңғы есептiк күнгi қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес соңғы үш жылдың екi жылында акциялар эмитентiнiң таза пайдасының болуына жол берiледi.
Эмитент осы тармақшаның бiрiншi абзацында белгiленген таза пайданың мөлшері бойынша талаптарды орындамаған жағдайда оның акциялары, егер эмитенттің операциялық қызметінен түскен қаражаттарының таза ағымы оның аудиторлық есеппен расталған қаржы есептiлiгiне сәйкес (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) әрбір соңғы үш жылда оң болса, осы санатқа көрсетілген талаптар ескерілмей енгiзiледi;

7) количество акций в свободном обращении составляет не менее десяти процентов от общего количества размещенных (за исключением выкупленных эмитентом, обремененных и (или) блокированных) акций данного типа по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями, пятнадцати процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями и двадцати пяти процентов - по истечении двух лет с даты открытия торгов данными акциями.
В количество акций в свободном обращении не включаются акции, принадлежащие аффилиированным лицам акционерного общества, являющимся таковыми в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах». Данное требование не распространяется на акционерные общества, осуществившие вывод акций на организованный рынок ценных бумаг в рамках реализации Программы вывода пакетов акций дочерних и зависимых организаций Акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» на рынок ценных бумаг, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2011 года № 1027 (далее – Программа народное IPO).
Для организаций, более пятидесяти процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, требование по количеству акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от количества размещенных акций по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями и десяти процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями.
Для организаций, осуществивших вывод акций на организованный рынок ценных бумаг в рамках реализации Программы народное IPO, количество акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от количества размещенных акций по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями.
Расчет количества акций в свободном обращении осуществляется раздельно по простым и привилегированным акциям данного эмитента;
8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае, если его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;

7) еркін айналыстағы акциялардың саны осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң осы түрдегі орналастырылған (эмитент сатып алғандарды, ауыртпалық салынғандарды және (немесе) оқшауланғандарды қоспағанда) акцияларының жалпы санының кемінде он пайызын, осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он бес пайызын және осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап екі жыл өткен соң жиырма бес пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санына «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес акционерлік қоғамның үлестес тұлғасы болып табылатын тұлғаларға тиесілі акциялар енгізілмейді. Бұл талап Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 қыркүйектегі № 1027 қаулысымен бекітілген «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-ның еншілес және тәуелді ұйымдары акцияларының пакеттерін бағалы қағаздар нарығына шығару бағдарламасын (бұдан әрі – Халықтық ІРО бағдарламасы) іске асыру шеңберінде акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығына шығаруды жүзеге асырған акционерлік қоғамдарға қолданылмайды.
Акцияларының елу пайызынан астамы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы компанияға тиесілі ұйымдар үшін еркін айналыстағы акциялар саны бойынша талап осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң орналасқан акциялар санының кемінде бес пайызын, осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он пайызын құрайды.
Халықтық ІРО бағдарламасын іске асыру шеңберінде акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығына шығаруды жүзеге асырған ұйымдар үшін еркін айналыстағы акциялардың саны осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң орналастырылған акциялар санының кемінде бес пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санын есептеу осы эмитенттің жай және артықшылықты акциялары бойынша бөлек жүзеге асырылады;
8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;

9) до рассмотрения вопроса о включении акций в данную категорию официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным акциям, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по второй (наивысшей) категории официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4) и 6) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении акций в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении акций в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении акций в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента);

9) акцияларды осы санатқа енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы акциялар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 332 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
5. Қаржы орталығының арнайы сауда алаңының ресми тізімінің екінші (ең жоғарғы) санаты бойынша «акциялар» секторына эмитент акцияларын енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес ұйымды (ұйымдарды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған оның жұмыс істеу мерзімін есептеу жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының жүз пайызы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін жұмыс істеу мерзіміне екі жылдан аз талап қойылса, онда осы тармақтың 4) және 6) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың іс жүзінде жұмыс істеу мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ХҚЕС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті жасайды;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірі жүзеге асырады;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан:
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай өткен соң берілсе, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы аяқталған күнінен бастап төрт ай ішінде берілсе, аяқталған соңғы қаржы жылының алдындағы қатарынан аяқталған екі қаржы жылынан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылы үшін соңғы қаржылық есептілік жасалған күннен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп береді.
Аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығын) шолу бойынша есеп шығарылған, рұқсат беру бастамашысы ұсынған эмитенттің соңғы қаржылық есептілігін жасаған күннен бастап осы санатқа акцияларды енгізу туралы өтініш берген күнге дейін алты айдан аспайтын мерзім өтуі тиіс;

5) собственный капитал эмитента не может быть меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одного тысячекратного размера месячного расчетного показателя, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Во время нахождения акций в данной категории официального списка фондовой биржи допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Через шесть месяцев с даты открытия торгов акциями в данной категории, рыночная капитализация эмитента этих акций, определяемая в соответствии с внутренними документами фондовой биржи, составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одному тысячекратному размеру месячного расчетного показателя.
Требования части третьей настоящего подпункта не применяются в случае включения в официальный список привилегированных акций;
6) наличие чистой прибыли эмитента акций за один из двух последних лет, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) количество акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от общего количества размещенных (за исключением выкупленных эмитентом, обремененных и (или) блокированных) акций данного типа по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями, десяти процентов - по истечении одного года с даты открытия торгов данными акциями и пятнадцати процентов - по истечении двух лет с даты открытия торгов данными акциями.
В количество акций в свободном обращении не включаются акции, принадлежащие аффилиированным лицам акционерного общества, являющимся таковыми в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах».
Для организаций, более пятидесяти процентов акций которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, требование по количеству акций в свободном обращении составляет не менее пяти процентов от количества размещенных акций по истечении шести месяцев с даты открытия торгов данными акциями.
Расчет количества акций в свободном обращении осуществляется раздельно по простым и привилегированным акциям данного эмитента;

5) эмитенттің меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда – шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмайды. Бұл ретте эмитенттің меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес баламасы АЕК-тың жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес соманы құрайды.
Акциялар қор биржасының ресми тізімінің осы санатында болған кезде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциялық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталын төмендетуге жол беріледі;
Осы санаттағы акциялардың сауда-саттығы ашылған күннен бастап алты айдан кейін қор биржасының iшкi құжаттарына сәйкес анықталатын осы акциялар эмитентiнiң нарықтық капиталдандырылуы баламасы айлық есептiк көрсеткiштiң бір жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес сома болуы тиіс.
Осы тармақшаның үшінші бөлігінің талаптары ресми тізімге артықшылықты акцияларды енгізген жағдайда қолданылмайды.
6) соңғы екі жылдың біреуіндегі акциялар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған соңғы есептік күніне жасалған қаржылық есептiлiкке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес таза пайданың болуы;
7) еркін айналыстағы акциялардың саны осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң осы түрдегі орналастырылған (эмитент сатып алғандарды, ауыртпалық салынғандарды және (немесе) оқшауланғандарды қоспағанда) акцияларының жалпы санының кемінде бес пайызын, осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап бір жыл өткен соң - он пайызын және осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап екі жыл өткен соң он бес пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санына «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына сәйкес акционерлік қоғамның үлестес тұлғасы болып табылатын тұлғаларға тиесілі акциялар енгізілмейді.
Акцияларының елу пайызынан астамы мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін еркін айналыстағы акциялар саны бойынша талап осы акциялармен сауда-саттық ашылған күннен бастап алты ай өткен соң орналасқан акциялар санының кемінде бес пайызын құрайды.
Еркін айналыстағы акциялар санын есептеу осы эмитенттің жай және артықшылықты акциялары бойынша бөлек жүзеге асырылады;

8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента, в отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае если, его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
9) до рассмотрения вопроса о включении акций в данную категорию официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным акциям, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2012 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для включения акций эмитента в сектор «акции» по третьей (следующей за наивысшей) категории официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
3) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом за последний завершенный финансовый год эмитента или за период фактического существования в случае осуществления эмитентом деятельности менее одного года.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении акций в данную категорию принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности эмитента данных акций за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у эмитента одного из следующих документов:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующий последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности эмитента), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;
промежуточной финансовой отчетности данного эмитента, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;

8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы, Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеген елдің заңнамасында көзделген жағдайда, эмитенттің заңды тұлға ретінде тіркелген елінің заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас өзге құжаттың болуы;
9) акцияларды осы санатқа енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің біреуі осы акциялар бойынша оған маркет-мейкер мәртебесін тағайындау туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болуы кезінде маркет-мейкердің болуы міндетті;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.10.29 № 332 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
6. Эмитент акцияларын қор биржасының ресми тізімінің үшінші (ең жоғарғы санатынан кейінгі) санаты бойынша «акциялар» секторына енгізу және оларды онда болуы үшін осы бағалы қағаздар мен олардың эмитенті келесі талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) эмитент қаржылық есептілігін ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес әзірлейді;
2) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірімен жүзеге асырылады;
3) рұқсат беру бастамашысы эмитенттің соңғы аяқталған қаржы жылы немесе эмитент бір жылдан кем қызметін жүзеге асырған жағдайда, нақты қызмет ету кезеңі үшін аудиторлық есеппен расталған, эмитенттің қаржылық есептілігін береді.
Рұқсат беру бастамашысының акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініші соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі алғашқы төрт ай ішінде қор биржасымен осы акциялар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілігін берусіз қабылданады, эмитентте мына құжаттардың біреуі бар болған жағдайда:
соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы жыл үшін аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептілік, сондай-ақ жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам уақыт өтпеген, аралық қаржы ақпаратының шолуы (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп;
жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы көрсетілген өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам уақыт өтпеген, аудиторлық есеппен расталған, осы эмитенттің аралық қаржылық есептілігі;

4) собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее пятидесяти одному тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
5) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица, в том случае если, его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
6) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Требования подпункта 3) пункта 4, подпункта 3) пункта 5 и  подпункта 2) пункта 6 настоящего постановления не применяются в одном из следующих случаев:
1) эмитент-нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в сектор «акции» официального списка фондовой биржи, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из следующих международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) акции эмитента-нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в сектор «акции» официального списка фондовой биржи, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Сектор "долговые ценные бумаги" подразделяется на три категории:

4) эмитенттiң меншiктi капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есеп беру күніндегi қаржылық есептiлiкке сәйкес (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) елу бiр мың еселi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінен кем болмайтын баламалы соманы құрайды;
5) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резидент еместеріне қатысты - корпоративтік басқару кодексінің немесе заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елі заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген, мазмұны бойынша өзге ұқсас құжаттың болуы, егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елі заңнамасында көзделген жағдайда;
6) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6-1. Осы қаулының 4-тармағының 3) тармақшасының, 5-тармағының 3) тармақшасының және 6-тармағының 2) тармақшасының талаптары мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитент мынадай халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп беру;
2) қор биржасының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттің акциялары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болған, сондай-ақ осы шетел қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсыну.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. "Борыштық бағалы қағаздар" секторы үш санатқа бөлінеді:

1) долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория);
2) долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки:
долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории (наивысшая категория);
долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории (следующая за наивысшей категорией);
3) буферная категория.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
8. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)» официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) рейтинговая оценка присвоена долговой ценной бумаге одним из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций. При этом фондовая биржа принимает во внимание только ту рейтинговую оценку, которая была присвоена (подтверждена, обновлена) в течение последних двенадцати месяцев. При наличии рейтинговых оценок, присвоенных несколькими рейтинговыми агентствами, принимается во внимание последняя из этих оценок;
2) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требование, установленное подпунктом 5) настоящего пункта, применяется исходя из фактического срока существования данных организаций;
3) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
4) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
5) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента);

1) рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат);
2) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар:
бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары (ең жоғарғы санат);
екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары (ең жоғарғы санатынан кейінгі);
3) буферлік санат.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
8. Қор биржасының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғары санат)» санатына эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын енгізу және олардың онда болуы үшін, осы бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) рейтингтік бағалары қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша қор биржасымен танылатын рейтингтік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингтік агенттіктердің бірімен борыштық бағалы қағазына рейтингтік баға берілді. Бұл ретте қор биржасы соңғы он екі ай ішінде берілген (расталған, жаңартылған) сол рейтингтік бағаға ғана назар аударады. Бірнеше рейтингтік агенттіктер берген рейтингтік бағалар бар болғанда, осы бағалардың соңғысына мән беріледі;
2) эмитентті мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кемінде екі жыл уақыт ішінде жүзеге асырады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес оны (оларды) қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.
Егер, қор биржасының ішкі құжаттарымен акцияларының жүз пайызы (жарғы капиталына қатысу үлестері) мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін екі жылдан кем қызмет атқару мерзіміне қойылатын талап белгіленсе, осы тармақтың 5) тармақшасында белгіленген талап осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
3) эмитент қаржылық есептілігін ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес әзірлейді;
4) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енген аудиторлық ұйымдардың бірімен жүзеге асырылады;
5) рұқсат беру бастамашысы мыналардан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған:
егер акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап төрт ай өткеннен кейін берілген болса, аяқталған соңғы екі қаржы жылына;
егер акцияларды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылының алдындағы аяқталған жүйелі екі қаржы жылына эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының соңғы қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап, акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді;

6) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица в том случае если, его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
7) до рассмотрения вопроса о включении долговых ценных бумаг в данную категорию официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным долговым ценным бумагам, а во время их нахождения в данной категории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
8) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для включения секьюритизированных долговых ценных бумаг, выпущенных специальной финансовой компанией или специальным предприятием, в сектор "долговые ценные бумаги" категории "долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)" официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент должны соответствовать следующим требованиям:
1) эмитент является юридическим лицом, созданным специально для осуществления одной или нескольких сделок секьюритизации;
2) эмитент и его долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой должны соответствовать требованиям, установленным подпунктами 1), 3), 4) и 7) пункта 8 настоящего постановления.
10. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории (наивысшая категория)», за исключением инфраструктурных облигаций, официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.

6) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің немесе заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елі заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген, мазмұны бойынша өзге ұқсас құжаттың болуы, егер оның болуы заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елі заңнамасында көзделген жағдайда;
7) ресми тізімнің осы санатына борыштық бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы борыштық бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болған уақытында олар бойынша маркет-мейкердің бар болуы міндетті;
8) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының "рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғары санат)" санатына арнайы қаржы компаниясымен немесе арнаулы кәсіпорынмен шығарылған секьюритилендірілген борыштық бағалы қағаздарды енгізу және олардың онда болуы үшін, осы бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) эмитент бір немесе бірнеше секьюритилендіру мәмілелерін жүзеге асыру үшін арнайы құрылған заңды тұлға болып табылады;
2) эмитент және оның рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздары осы қаулының 8-тармағының 1), 3), 4) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
10. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» шағын санатына енгізу үшін, инфрақұрылымдық облигацияларды, қор биржасының ресми тізімін және олардың онда болуын қоспағанда, бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитенттің мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кем дегенде екі жыл ішінде жүзеге асырылады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.

Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее двух лет для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4), 6) и 7) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента);
5) собственный капитал эмитента не может быть меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Во время нахождения долговых ценных бумаг в данной подкатегории официального списка фондовой биржи допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;

Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының жүз пайызы (жарғы капиталына қатысу үлестері) мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін екі жылдан кем қызмет атқару мерзімі талабы белгіленген болса, осы тармақтың 4), 6) және 7) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті әзірлейді;
3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудиті қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірімен жүргізіледі;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады:
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап төрт ай өткеннен кейін берілген болса, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылының алдындағы аяқталған жүйелі екі қаржы жылынан.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған, эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді;
5) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептілік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем бола алмайды. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептілік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселі мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Борыштық бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінің осы шағын санатында болған кезде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциалдық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталының төмендеуіне жол беріледі;

6) чистая прибыль эмитента за один год из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысячам шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) объем продаж нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый год из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя.
Если эмитент облигаций получил контроль над другими организациями, в течение четвертого квартала последнего завершенного финансового года или в первом квартале года подачи заявления, вопрос о включении в официальный список фондовой биржи его ценных бумаг рассматривается на основании данных промежуточной финансовой отчетности данного эмитента (за шесть или девять месяцев текущего года), подтвержденной аудиторским отчетом, согласно которой объем его продаж за указанный период будет соответствовать требованию, установленному абзацем первым данного подпункта;
8) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица в том случае если, его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица;
9) до рассмотрения вопроса о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным долговым ценным бумагам, а во время их нахождения данной подкатегории по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
10) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) соңғы екі жылдың біреуіндегі эмитенттің таза кірісі аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күндегі қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселі мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
7) лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселі мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Егер облигация эмитенті соңғы аяқталған қаржы жылының төртінші тоқсаны немесе өтініш берген жылдың бірінші тоқсаны ішінде басқа ұйымдарға бақылауды алған болса, оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы мәселе осы эмитенттің аудиторлық есеппен расталған аралық қаржылық есептілігінің (ағымдағы жылдың алты немесе тоғыз айындағы) деректері негізінде қарастырылады, оған сәйкес көрсетілген кезеңдегі оның сату көлемі осы тармақшаның бірінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес болады;
8) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резиденті еместерге қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елінің заңнамасымен оның болуы көзделген жағдайда, заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас құжаттың болуы;
9) ресми тізімнің осы шағын санатына борыштық бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы борыштық бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш береді, ал олардың осы санатта болған уақытында олар бойынша маркет-мейкердің міндетті бар болуы;
10) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

10-1. Для включения долговых ценных бумаг Акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)» официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем данные долговые ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям, установленным подпунктами 1), 3), 6) и 8) пункта 8 настоящего постановления.
Для включения долговых ценных бумаг Акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки (наивысшая категория)» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории» официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем данные долговые ценные бумаги и их эмитент должны соответствовать требованиям, установленным подпунктами 2), 8) и 10) пункта 10 настоящего постановления.
Перечень информации, раскрываемой Акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына», определяется внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Пункт 10-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для включения долговых ценных бумаг эмитента в сектор «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки» подкатегории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории (следующей за наивысшей категорией)» официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) государственная регистрация эмитента осуществлена не менее чем за один год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи производится зачет срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан эмитент.
Если внутренними документами фондовой биржи установлено требование к сроку существования менее одного года для организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, то требования, установленные подпунктами 4), 7) и 8) настоящего пункта, применяются исходя из фактического срока существования данных организаций;
2) эмитент составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;

10-1. «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының борыштық бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғары санат)» санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы борыштық бағалы қағаздар және олардың эмитенті осы қаулының 8-тармағының 1), 3), 6) және 8) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының борыштық бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғары санат)» санатының «бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» шағын санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы борыштық бағалы қағаздар және олардың эмитенті осы қаулының 10-тармағының 2), 8) және 10) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат коры» акционерлік қоғамы ашатын ақпараттың тізбесі қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Ескерту. 10-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Қор биржасының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санаттан кейінгі)» шағын санатына эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын енгізу және олардың онда болуы үшін осы бағалы қағаздар және олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) эмитенттің мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу туралы өтініш берген күнге дейін кем дегенде бір жыл ішінде жүзеге асырылады. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде эмитент құрылған ұйымның (ұйымдардың) қызмет атқару мерзіміне сынақ жүргізіледі.
Егер қор биржасының ішкі құжаттарында акцияларының жүз пайызы (жарғы капиталына қатысу үлестері) мемлекетке, ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдар үшін бір жылдан кем қызмет атқару мерзімі талабы белгіленген болса, осы тармақтың 4), 7) және 8) тармақшаларында белгіленген талаптар осы ұйымдардың нақты қызмет ету мерзіміне байланысты қолданылады;
2) эмитент ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті әзірлейді;

3) аудит финансовой отчетности эмитента производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность эмитента, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последний завершенный финансовый год, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
завершенный финансовый год, предшествующий последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности эмитента, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении акций в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении долговых ценных бумаг в данную подкатегорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности, или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента);
5) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);
6) собственный капитал эмитента не может быть меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента составляет сумму, эквивалентную не менее тремстам сорока тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом.
Во время нахождения долговых ценных бумаг в данной подкатегории официального списка фондовой биржи допускается снижение собственного капитала финансовой организации при соблюдении пруденциального норматива по достаточности собственного капитала, установленного уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;

3) эмитенттің қаржылық есептілігінің аудиті қор биржасымен мойындалатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірімен жүргізіледі;
4) рұқсат беру бастамашысы мыналардан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған эмитенттің қаржылық есептілігін ұсынады:
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап төрт ай өткеннен кейін берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан;
егер борыштық бағалы қағаздарды осы шағын санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылынан.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған, эмитенттің қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап акцияларды осы санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап борыштық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді;
5) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды;
6) эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептілік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем бола алмайды. Бұл ретте эмитенттің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептілік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселі мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Борыштық бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінің осы шағын санатында болған кезде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген меншікті капитал жеткіліктілігі бойынша пруденциалдық нормативті сақтаған жағдайда қаржы ұйымының меншікті капиталының төмендеуіне жол беріледі;

7) наличие чистой прибыли эмитента за один из трех завершенных финансовых года согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
8) объем продаж нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее тремстам сорока тысячекратному размеру месячного расчетного показателя.
Если эмитент облигаций получил контроль над другими организациями, в течение четвертого квартала последнего завершенного финансового года или в первом квартале года подачи заявления, вопрос о включении в официальный список фондовой биржи его ценных бумаг рассматривается на основании данных промежуточной финансовой отчетности данного эмитента (за шесть или девять месяцев текущего года), подтвержденной аудиторским отчетом, согласно которой объем его продаж за указанный период будет соответствовать требованию, установленному абзацем первым данного подпункта;
9) в отношении акционерных обществ - резидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента.
В отношении нерезидентов Республики Казахстан - наличие кодекса корпоративного управления или иного аналогичного по своему содержанию документа, утвержденного в порядке, предусмотренном законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица в том случае если, его наличие предусмотрено законодательством страны-регистрации эмитента в качестве юридического лица.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Сектор "исламские ценные бумаги" подразделяется на две категории: исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 11-1 в соответствии  с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.03.2010 № 40 (порядок введения в действие см. п. 2).
11-2. Для включения исламских ценных бумаг в сектор «исламские ценные бумаги» категории «исламские арендные сертификаты» официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем данные ценные бумаги, их эмитент и оригинатор соответствуют следующим требованиям:

7) аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күндегі қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес эмитенттің аяқталған үш қаржы жылының біреуі үшін таза кірісінің бар болуы;
8) лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы қаржы жылындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселі мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды.
Егер облигация эмитенті соңғы аяқталған қаржы жылының төртінші тоқсаны немесе өтініш берген жылдың бірінші тоқсаны ішінде басқа ұйымдарға бақылауды алған болса, оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы мәселе осы эмитенттің аудиторлық есеппен расталған аралық қаржылық есептілігінің (ағымдағы жылдың алты немесе тоғыз айындағы) деректері негізінде қарастырылады, оған сәйкес көрсетілген кезеңдегі оның сату көлемі осы тармақшаның бірінші абзацында белгіленген талаптарға сәйкес болады;
9) Қазақстан Республикасының резиденттері акционерлік қоғамдарға қатысты - эмитент акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы.
Қазақстан Республикасының резидент еместеріне қатысты - корпоративтік басқару кодексінің болуы немесе егер заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елінің заңнамасымен оның болуы көзделген жағдайда, заңды тұлға ретінде эмитентті тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тәртіппен бекітілген мазмұны бойынша ұқсас құжаттың болуы.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11-1. «Исламдық бағалы қағаздар» секторы екі санатқа бөлінеді:
исламдық жалға алу сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29. N 40 Қаулысымен.
11-2. Исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің «исламдық бағалы қағаздар» секторының «исламдық жалға алу сертификаттары» санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы бағалы қағаздар, олардың эмитенті және оригинатор мына талаптарға сәйкес келеді:

1) эмитент является юридическим лицом, созданным в организационно-правовой форме акционерного общества либо товарищества с ограниченной ответственностью;
2) государственная регистрация оригинатора осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в официальный список фондовой биржи. В соответствии с внутренними документами фондовой биржи допускается произведение зачета срока существования организации (организаций), в результате реорганизации которой (которых) был создан оригинатор;
3) рейтинговая оценка присвоена исламской ценной бумаге одним из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Оригинатор имеет рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» (по классификации рейтинговых агентств «Standard & Poor's» и «Fitch») или не ниже «Ва3» (по классификации рейтингового агентства «Moody's Investors Service»), либо рейтинговую оценку аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств «Standard & Poor's», «Fitch» и (или) «Moody's Investors Service».
При этом фондовая биржа принимает во внимание только ту рейтинговую оценку, которая была присвоена (подтверждена, обновлена) в течение последних двенадцати месяцев. При наличии рейтинговых оценок, присвоенных несколькими рейтинговыми агентствами, принимается во внимание последняя из этих оценок;
4) оригинатор составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО;
5) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность оригинатора, подтвержденную аудиторским отчетом, не менее чем за:
последние два завершенных финансовых года, если заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подано по истечении четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года;
два последовательных завершенных финансовых года, предшествующих последнему завершенному финансовому году, если заявление о включении исламских ценных бумаг в данную категорию подано в течение четырех месяцев с даты окончания последнего завершенного финансового года.
С даты составления последней предоставленной инициатором допуска финансовой отчетности оригинатора, по которой выпущен аудиторский отчет или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности оригинатора), должно пройти не более шести месяцев до даты подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в данную категорию.
Если с даты составления последней финансовой отчетности за завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, прошло более шести месяцев до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в данную категорию, инициатор допуска предоставляет аудиторский отчет по промежуточной финансовой отчетности или отчет по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности оригинатора).
Аудит финансовой отчетности оригинатора производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;

1) эмитент акционерлік қоғам не жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға болып табылады;
2) оригинаторды мемлекеттік тіркеу исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтінішті берген күнге дейінгі кем дегенде екі жыл бұрын жүзеге асырылған. Қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қайта ұйымдастыру нәтижесінде оригинатор құрылған ұйымның (ұйымдардың) жұмыс істеу мерзімін есепке алу жүргізілуі мүмкін;
3) рейтингтік бағасын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша қор биржасымен мойындалатын рейтингтік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингтік агенттіктердің біреуімен исламдық бағалы қағазға және оригинаторға рейтингтік баға берілді.
Оригинаторда «ВВ-» төмен емес рейтингтік бағасы («Standard & Poor's» және «Fitch» рейтингтік агенттіктердің жіктеуі бойынша) немесе «Ва3» төмен емес («Moody's Investors Service» рейтингтік агенттіктің жіктеуі бойынша) не «Standard & Poor's», «Fitch» және (немесе) «Moody's Investors Service» рейтингтік агенттіктердің ұлттық шәкілі бойынша ұқсас деңгейдің рейтингтік бағасы бар.
Бұл ретте қор биржасы соңғы он екі ай ішінде берілген (расталған, жаңартылған) сол рейтингтік бағаға ғана назар аударады. Бірнеше рейтингтік агенттіктер берген рейтингтік бағалар бар болған кезде, осы бағалардың соңғысына мән беріледі;
4) оригинатор қаржылық есептілігін ҚЕХС сәйкес жасайды;
5) рұқсат беру бастамашысы мыналардан кем емес уақыттағы аудиторлық есеппен расталған оригинатордың қаржылық есептілігін ұсынады:
егер исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап төрт ай өткеннен кейін берілген болса, аяқталған соңғы екі қаржы жылынан;
егер исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу жөніндегі өтініш соңғы аяқталған қаржы жылы біткен күннен бастап төрт ай ішінде берілген болса, аяқталған соңғы қаржы жылының алдындағы аяқталған жүйелі екі қаржы жылынан.
Рұқсат беру бастамашысы соңғы берген аудиторлық есеп немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (оригинатордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп шығарылған, оригинатордың қаржылық есептілігін жасау күнінен бастап исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтінішті беру күніне дейін алты айдан аспауы тиіс.
Егер аудиторлық есеппен расталған аяқталған қаржы жылының қаржылық есептілігі жасалған күннен бастап исламдық бағалы қағаздарды осы санатқа енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін алты айдан астам мерзім өтсе, рұқсат беру бастамашысы аралық қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті немесе аралық қаржылық ақпаратты шолу (оригинатордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есепті береді;
Оригинатордың қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың біреуі жүргізеді;

6) собственный капитал оригинатора не может быть меньше его уставного капитала согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал оригинатора составляет сумму, эквивалентную не менее ста семидесяти одному тысячекратному размеру месячного расчетного показателя согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) оригинатора на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
7) наличие чистой прибыли за один год из двух последних лет согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) оригинатора на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
8) проспект выпуска исламских ценных бумаг согласован советом по принципам исламского финансирования оригинатора;
9) величина левереджа оригинатора не превышает двух согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
10) инициатор допуска представляет финансовую отчетность (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) эмитента на последнюю отчетную дату, составленную в соответствии с МСФО и подтвержденную аудиторским отчетом аудиторской организации, входящей в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
11) уставный капитал эмитента полностью оплачен учредителем;
12) объекты имущества, входящего в состав выделенных активов, сдаются в аренду (финансовый лизинг) в течение двух лет до дня подачи заявления о включении исламских ценных бумаг в официальный список фондовой биржи либо заключен договор между оригинатором и эмитентом о сдаче в аренду (финансовый лизинг) объектов имущества, составляющего выделенные активы, на срок обращения исламских ценных бумаг;
13) оценка выделенных активов эмитента производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков;
14) не менее семидесяти пяти процентов доходов по выделенным активам составляют доходы, полученные в результате сдачи имущества в аренду (финансовый лизинг);
15) объекты имущества, входящие в состав выделенных активов, не обременены;
16) в отношении акционерных обществ - наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента;

6) оригинатордың меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептілік күніне жасалған қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес оның жарғылық капиталынан кем бола алмайды. Бұл ретте оригинатордың меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есептілік күніне жасалған оригинатордың қаржылық есептілігіне (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес айлық есептік көрсеткіштің жүз жетпіс бір мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
7) аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күндегі қаржылық есептілікке (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) сәйкес соңғы екі жылдың біреуі үшін таза кірісінің бар болуы;
8) исламдық бағалы қағаздарды шығару проспектісін оригинатордың исламдық қаржыландыру принциптері жөніндегі кеңеспен келісілген;
9) оригинатордың левередж мөлшері аудиторлық есеппен расталған соңғы есептілік күніне жасалған қаржылық есептілікке сәйкес екіден аспайды;
10) рұқсат беру бастамашысы (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) эмитенттің соңғы есептілік күніне ҚЕХС сәйкес жасалған және қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымның аудиторлық есебімен расталған қаржылық есептілігін береді;
11) құрылтайшы эмитенттің жарғылық капиталын толығымен төлейді;
12) бөлінген активтердің құрамына кіретін мүліктің объектілері исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген не оригинатор мен эмитент арасында бөлінген активтерді құрайтын мүліктің объектілерін исламдық бағалы қағаздардың айналыста болу мерзіміне жалға (қаржы лизингіне) беру туралы шарт жасалған күнге дейінгі екі жыл ішінде жалға (қаржы лизингіне) беріледі;
13) эмитенттің бөлінген активтерін бағалау қор биржасы мойындайтын бағалаушылардың тізбесіне кірген бағалаушылардың біреуімен жүргізіледі;
14) бөлінген активтер бойынша кірістердің кемінде жетпіс бес пайызын мүлікті жалға (қаржы лизингіне) беру нәтижесінде алынған кірістер құрайды;
15) бөлінген активтер құрамына кіретін мүліктің объектілеріне ауыртпалық салынбаған болуы тиіс;
16) акционерлік қоғамдарға қатысты эмитент акционерлерінің жалпы жиналысымен бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;

17) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержатся нормы, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 11-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-3. Для включения исламских ценных бумаг в сектор «исламские ценные бумаги» категории «исламские сертификаты участия» официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем данные ценные бумаги, их эмитент и оригинатор соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 16) и 17) пункта 11-2 настоящего постановления;
2) эмитент является юридическим лицом, созданным для выпуска исламских ценных бумаг с целью последующего использования привлеченных средств от выпуска для развития существующего инвестиционного проекта;
3) инвестиционный проект имеет прозрачную схему движения денежных средств, которая предполагает наличие объекта (источника), аккумулирующего денежные средства и механизма распределения данных денежных средств, а также основных источников затрат инвестиционного проекта;
4) рентабельность инвестиционного проекта согласно его проектной документации является положительной величиной;
5) оценка имущества, внесенного оригинатором в инвестиционный проект, производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков.
Сноска. Пункт 11-3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-4. Облигации организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, ста процентами голосующих акций которой владеет Национальный Банк Республики Казахстан, включаются в официальный список фондовой биржи сектора «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)».
Для включения облигаций организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, ста процентами голосующих акций которой владеет Национальный Банк Республики Казахстан, в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем, данные облигации и их эмитент соответствуют требованию, установленному подпунктом 3) пункта 8 настоящего постановления.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 11-4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 11-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11-3. Исламдық бағалы қағаздарды қор биржасының ресми тізімінің «исламдық бағалы қағаздар» секторының «исламдық қатысу сертификаттары» санатына енгізу және олардың сонда болуы үшін осы бағалы қағаздар, олардың эмитенті және оригинатор мына талаптарға сәйкес келеді:
1) осы қаулының 11-2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 16) және 17) тармақшаларында көзделген талаптар;
2) эмитент қолданыстағы инвестициялық жобаны дамытуға шығарудан тартылған қаражатты кейіннен пайдалану мақсатында исламдық бағалы қағаздарды шығару үшін құрылған заңды тұлға болып табылады;
3) инвестициялық жобада ақшалай қаражатты жинақтайтын объектінің (қаражат көзінің) және осы ақшалай қаражатты бөлу механизмінің, сондай-ақ инвестициялық жоба шығындарының негізгі көздерінің бар екенін болжамдайтын ақшалай қаражат қозғалысының айқын схемасы бар;
4) инвестициялық жобаның рентабельділігі оның жобалық құжаттамасына сәйкес оң шамаға жатады;
5) оригинатор инвестициялық жобаға енгізген мүліктің бағасы қор биржасы мойындайтын бағалаушылардың тізбесіне кірген бағалаушылардың біреуімен жүргізіледі.
Ескерту. 11-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11-4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызына иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның облигациялары қор биржасының ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторының «рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғары санат)» санатына енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі дауыс беретін акцияларының жүз пайызын иеленген екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымның облигацияларын қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың сонда болуы үшін осы облигациялар және олардың эмитенті осы қаулының 8-тармағының 3) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 11-4-тармақпен толықтырылсын - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

12. Инфраструктурные облигации включаются в официальный список фондовой биржи сектора "долговые ценные бумаги" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" подкатегории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории (следующей за наивысшей категорией)".
Для включения инфраструктурных облигаций в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем, данные облигации и их эмитент должны соответствовать требованиям, установленным подпунктами 2), 3), 5), 9) и 10) пункта 11 настоящего постановления.
12-1. Требования подпункта 4) пункта 8, подпункта 3) пункта 10 и подпункта 3) пункта 11 настоящего постановления не применяются в одном из следующих случаев:
1) эмитент-нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в сектор «долговые ценные бумаги» официального списка фондовой биржей, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из следующих международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) облигации эмитента-нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в сектор «долговые ценные бумаги» официального списка фондовой биржей, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Для включения в официальный список фондовой биржи долговых ценных бумаг, выпущенных специальным предприятием под гарантию организации, которая является единственным учредителем (участником) данного эмитента, требования применяются не к самому эмитенту, а к организации, выступающей гарантом.
13-1. Перевод долговых ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" сектора "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи осуществляется в случаях:
1) несоответствия ценных бумаг и их эмитентов требованиям, установленным пунктами 10 и 11 настоящего постановления;
2) дефолта эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период в случае, если данный выпуск долговых ценных бумаг является единственным выпуском долговых ценных бумаг данного эмитента в официальном списке фондовой биржи);

12. Инфрақұрылымдық облигациялар қор биржасы ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар екінші шағын санатына" (ең жоғарғы санатынан кейінгі) шағын санатына енгізіледі.
Қор биржасының ресми тізіміне инфрақұрылымдық облигацияларды енгізу және сонда қалдыру үшін осы облигациялар және олардың эмитенті осы қаулының 11-тармағының 2), 3), 8), 9) және 10) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес болуы қажет.
12-1. Осы қаулының 8-тармағының 4) тармақшасындағы, 10-тармағының 3) тармақшасындағы және 11-тармағының 3) тармақшасындағы талаптар мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қор биржасымен ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитент мынадай халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп бергенде;
2) қор биржасымен ресми тізімінің «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес эмитенттің облигациялары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болғанда, сондай-ақ осы шетел қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсынғанда.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылсын - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Қор биржасының ресми тізіміне арнайы кәсіпорындармен шығарылған борыштық бағалы қағаздарды енгізу үшін, осы эмитенттің жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын ұйымның кепілдігіне шығарылған, талаптар борыштық бағалы қағаздардың эмитентінің өзіне емес, кепілдік беруші ұйымға қолданылады.
13-1. Эмитенттің борыштық бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторының "буферлік санат" санатына аударым жасау мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздар мен оның эмитенттері осы қаулының 10 және 11-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмегенде;
2) эмитенттің өз міндеттемелері бойынша сыйақыны (егер борыштық бағалы қағаздардың аталған шығарылымы қор биржасының ресми тізіміндегі осы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының жалғыз шығарылымы болып табылған жағдайда, соңғы купондық кезең бойынша сыйақыны қоспағанда) төлеу дефолтында;

3) реструктуризации обязательств эмитента.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3 ); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.03.2010 № 40 (порядок введения в действие см. п.2).
13-2. Фондовая биржа в течение трех рабочих дней с даты возникновения оснований для перевода эмитента и его ценных бумаг в категорию "буферная категория", указанных в подпункте 1) пункта 13-1 настоящего постановления, направляет эмитенту (инициатору допуска) уведомление о таком несоответствии.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
13-3. При возникновении оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория", указанных в подпункте 2) пункта 13-1 настоящего постановления, эмитент (инициатор допуска) уведомляет фондовую биржу о неисполнении обязательств по долговым ценным бумагам, установленных проспектом выпуска ценных бумаг, не позднее чем за три рабочих дня до установленной проспектом выпуска ценных бумаг даты исполнения обязательств.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
13-4. Эмитент (инициатор допуска) не позднее трех рабочих дней с даты принятия решения советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) о реструктуризации обязательств уведомляет фондовую биржу о данном факте.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 262 (порядок введения в действие см. п. 2).
13-5. Эмитент (инициатор допуска) в течение двадцати рабочих дней со дня получения письменного уведомления фондовой биржи либо возникновения оснований для перевода эмитента и его ценных бумаг в категорию «буферная категория», указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 13-1 настоящего постановления, направляет в адрес фондовой биржи план мероприятий, утвержденный советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме), по устранению оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию «буферная категория», предусмотренных пунктом 13-1 настоящего постановления (далее - план мероприятий).
Фондовая биржа в день получения плана мероприятий размещает его на своем интернет-ресурсе.
План мероприятий содержит:
краткую характеристику деятельности эмитента;
основные причины возникновения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию «буферная категория»;
основные мероприятия, предполагаемые к выполнению эмитентом, направленные на оздоровление финансового положения;
сроки выполнения каждого из мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
прогноз основных финансовых показателей эмитента;
перечень лиц, ответственных за выполнение мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
Дополнительные требования в отношении плана мероприятий эмитента устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.
Требования, установленные в настоящем пункте, не распространяются на банки второго уровня, находящиеся в процессе реструктуризации и более пятидесяти процентов размещенных акций которых прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу.
Перевод банка второго уровня, находящегося в процессе реструктуризации и более пятидесяти процентов размещенных акций которого прямо или косвенно принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу, и его ценных бумаг в категорию «буферная категория» производится на основании заявления банка второго уровня, подписанного руководителем исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа) либо лицом, который исполняет обязанности руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) указанного банка второго уровня, при одобрении данного перевода советом директоров фондовой биржи.

3) эмитент міндеттемелері қайта құрылымдағанда.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), өзгерту енгізілді - 2010.03.29. N 40 Қаулыларымен.
13-2. Қор биржасы эмитент пен оның бағалы қағаздарын осы қаулының 13-1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін негіздер пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде эмитентке (рұқсатнаманың бастамашысына) осындай сәйкессіздік жөнінде хабарлама жібереді.
Ескерту. 13-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-3. Осы Қаулының 13-1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіздер пайда болғанда, эмитенттің бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін эмитент (рұқсатнамасының бастамашысы) қор биржасына бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде белгіленген борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелер орындалмағаны туралы бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде белгіленген орындалу мерзіміне дейінгі үш жұмыс күні бұрын кешіктірмей хабарлайды.
Ескерту. 13-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-4. Эмитент (рұқсатнаманың бастамашысы) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қор биржасына осы факті туралы хабарлайды.
Ескерту. 13-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз),  өзгерту енгізілді - 2009.12.29 N 262 Қаулыларымен.
13-5. Эмитент (рұқсат беру бастамашысы) қор биржасының жазбаша хабарламасын алған күннен не эмитентті және оның бағалы қағаздарын осы қаулының 13-1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген «буферлік санат» санатына аударым жасау үшін негіздемелер туындаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қор биржасының атына эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің бақылау кеңесі) бекіткен эмитенттің бағалы қағаздарын осы қаулының 13-1-тармағында көзделген «буферлік санат» санатына аударым жасаудың негіздемелерін жою жөніндегі іс-шаралардың жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) жібереді.
Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күні оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Іс-шаралар жоспарында:
эмитент қызметінің қысқаша сипаттамасы;
эмитенттің бағалы қағаздарын «буферлік санат» санатына аударым жасау үшін негіздемелер туындауының негізгі себептері;
қаржылық жағдайды қалпына келтіруге бағытталған, эмитенттің орындауға ұйғарылған негізгі іс-шаралары;
іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың әрқайсысының орындалу мерзімдері;
эмитенттің негізгі қаржылық көрсеткіштерінің болжамы;
іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуына жауапты тұлғалардың тізбесі қамтылады.
Эмитенттің іс-шаралар жоспарына қатысты қосымша талаптар қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Осы тармақта белгіленген талаптар қайта құрылымдау процесінде тұрған және елу пайыздан көп орналастырылған акциялары тікелей немесе жанама мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.
Қайта құрылымдау процесінде тұрған және елу пайыздан көп орналастырылған акциялары тікелей немесе жанама мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі екінші деңгейдегі банкті және оның бағалы қағаздарын «буферлік санат» санатына аударым жасау екінші деңгейдегі банктің атқарушы органының бірінші басшысы (атқару органы функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) не аталған екінші деңгейдегі банктің бірінше басшысының міндетін атқаратын тұлға (атқару органы функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) қол қойған өтініштің негізінде, осы аударым жасауды қор биржасының директорлар кеңесі мақұлдаған жағдайда жүргізіледі.

Сноска. Пункт 13-5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-6. Фондовая биржа в течение пятнадцати рабочих дней, следующих за датой получения плана мероприятий, рассматривает план мероприятий и принимает решение о его принятии либо отклонении.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-6 в соответствии с  постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3 ); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.03.2010 № 40 (порядок введения в действие см. п.2).
13-7. Решение о принятии либо отклонении плана мероприятий принимается органом фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг (далее - листинговая комиссия) и утверждается советом директоров фондовой биржи.
Решение листинговой комиссии о принятии плана мероприятий содержит информацию о том, что в случае утверждения данного решения советом директоров фондовой биржи ценные бумаги эмитента подлежат переводу в категорию "буферная категория".
Решение листинговой комиссии об отклонении плана мероприятий содержит информацию о том, что в случае утверждения данного решения советом директоров фондовой биржи ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка фондовой биржи при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
В случае отказа в утверждении советом директоров фондовой биржи решения листинговой комиссии о принятии плана мероприятий ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка фондовой биржи при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
В случае отказа в утверждении советом директоров фондовой биржи решения листинговой комиссии об отклонении плана мероприятий ценные бумаги эмитента подлежат переводу в категорию "буферная категория".
В период нахождения ценных бумаг эмитента в категории "буферная категория" эмитент может вносить изменения в план мероприятий, которые утверждаются советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме).
Решение о принятии либо отклонении изменений в план мероприятий принимается листинговой комиссией и утверждается советом директоров фондовой биржи в течение десяти рабочих дней, следующих за датой получения изменений в план мероприятий.

Ескерту. 13-5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13-6. Қор биржасы іс-шаралар жоспарын алған күннен кейінгі он  бес жұмыс күні ішінде іс-шаралар жоспарын қарайды және оны қабылдау не қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 13-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), өзгерту енгізілді - 2010.03.29. N 40 Қаулыларымен.
13-7. Іс-шаралар жоспарын қабылдау не қабылдамау туралы шешімді құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін қор биржасының органы (бұдан әрі – листингтік комиссия) қабылдайды және оны қор биржасының директорлар кеңесі бекітеді.
Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдау туралы шешімін қор биржасының директорлар кеңесі бекіткен жағдайда, осы шешімде эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатына аударым жасалуы тиіс екендігі туралы ақпарат болады.
Листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдамау туралы шешімін қор биржасының директорлар кеңесі бекіткен жағдайда, осы шешімде эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына не делистингке сәйкес келген кезде қор биржасының ресми тізімінің «рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» шағын санатына аударым жасалуы тиіс екендігі туралы ақпарат болады.
Қор биржасының директорлар кеңесі листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдау туралы шешімін бекітуден бас тартқан жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына не делистингке сәйкес келген кезде қор биржасының ресми тізімінің «рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының «екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары» шағын санатына аударым жасалуы тиіс.
Қор биржасының директорлар кеңесі листингтік комиссияның іс-шаралар жоспарын қабылдамау туралы шешімін бекітуден бас тартқан жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатына аударым жасалуы тиіс.
Эмитенттің бағалы қағаздары «буферлік санат» санатында болған кезеңде эмитент эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) бекітетін іс-шаралар жоспарына өзгеріс енгізе алады.
Іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді қабылдау не қабылдамау туралы шешімді листингтік комиссия қабылдайды және оны қор биржасының директорлар кеңесі іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді алған күннен кейінгі он жұмыс күні ішінде бекітеді.

Решение листинговой комиссии об отклонении изменений в план мероприятий содержит информацию о том, что ценные бумаги эмитента остаются в категории "буферная категория" в случае отсутствия оснований для делистинга в соответствии с пунктами 13-13, 13-14, 13-16 настоящего постановления.
Сноска. Пункт 13-7 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 262 (порядок введения в действие см. п. 2).
13-8. В случае устранения эмитентом оснований для перевода его ценных бумаг в категорию "буферная категория" либо делистинга и представления подтверждающих документов фондовой бирже до момента принятия решения о переводе в категорию "буферная категория" либо делистинге ценных бумаг, данные ценные бумаги остаются в категории официального списка фондовой биржи, в которой они находились на момент совершения действий, указанных в пункте 13-1 настоящего постановления.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-8 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
13-9. Максимальный срок нахождения ценных бумаг в категории "буферная категория" официального списка фондовой биржи составляет двенадцать месяцев с даты принятия решения о переводе эмитента и его ценных бумаг в категорию "буферная категория".
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-9 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
13-10. В период нахождения ценных бумаг в категории "буферная категория" эмитент (инициатор допуска) на ежеквартальной основе и по официальному запросу фондовой биржи представляет организатору торгов следующую информацию:
1) отчетность и информацию, перечень которых определяется внутренними документами фондовой биржи и договором о листинге, содержащих в том числе сведения о существенных событиях в деятельности эмитента;
2) сведения о выполнении мероприятий, предусмотренных планом мероприятий.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-10 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 262 (порядок введения в действие см. п. 2).

Іс-шаралар жоспарына енгізілетін өзгерістерді қабылдамау туралы шешім эмитенттің бағалы қағаздары делистинг үшін негіздемелер болмаған жағдайда, осы қаулының 13-13, 13-14, 13-16-тармақтарына сәйкес «буферлік санат» санатында қалатыны туралы ақпаратты қамтиды.
Ескерту. 13-7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 262 Қаулысымен.
13-8. Эмитент "буферлік санат" санатына өзінің бағалы қағаздарын аударым жасаудың негіздерін жойған не делистингі және "буферлік санат" санатына аударым жасау туралы шешім қабылданған сәтке дейін растайтын құжаттарды берген не бағалы қағаздардың делистингі жағдайында, осы бағалы қағаздар осы қаулының 13-1-тармағында көрсетілген іс-әрекеттер жасалған сәтте болған қор биржасының ресми тізімінің санатында қалады.
Ескерту. 13-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-9. Қор биржасының ресми тізімінің "буферлік санат" санатында бағалы қағаздардың болуының барынша ұзақ мерзімі эмитентті және оның бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатына аударым жасау туралы шешім қабылданған күннен бастап он екі айды құрайды.
Ескерту. 13-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-10. Бағалы қағаздар "буферлік санат" санатында болған кезеңде, эмитент (рұқсатнаманың бастамашысы) тоқсан сайынғы негізде және қор биржасының ресми сұратуы бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушысына мына ақпаратты береді:
1) қор биржасының ішкі құжаттарында және листинг туралы шартта тізбесі айқындалатын, эмитенттің қызметіндегі маңызды оқиғалар жөніндегі оның ішінде мәліметтер бар есептілікті және ақпаратты береді;
2) іс-шаралар жоспарында көзделген шараларды орындау туралы мәліметтерді.
Ескерту. 13-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз),  өзгерту енгізілді - 2009.12.29 N 262 Қаулыларымен.

13-11. В случае принятия фондовой биржей плана мероприятий все выпуски долговых ценных бумаг данного эмитента переводятся в категорию "буферная категория".
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-11 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3).
13-12. В случае устранения оснований для перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория", указанных в пункте 13-1 настоящего постановления, в срок, установленный пунктом 13-9 настоящего постановления, ценные бумаги переводятся из категории "буферная категория" в категорию, в которой они ранее находились на основании решения листинговой комиссии.
В случае проведения реструктуризации обязательств эмитента основанием для перевода его ценных бумаг из категории "буферная категория" в другую категорию (подкатегорию) является решение листинговой комиссии о соответствии эмитента и его ценных бумаг требованиям соответствующей категории официального списка фондовой биржи.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-12 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 262 (порядок введения в действие см. п. 2).
13-13. В случае неустранения несоответствий, установленных подпунктом 1) пункта 13-1 настоящего постановления, в срок, установленный пунктом 13-9 настоящего постановления, ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка фондовой биржи при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-13 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3).
13-14. В случае, если эмитент и его ценные бумаги в период нахождения в категории "буферная категория" помимо несоответствий, повлекших их перевод в данную категорию, перестают соответствовать другим требованиям пункта 10 настоящего постановления, ценные бумаги эмитента подлежат переводу в подкатегорию "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории" категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки" официального списка фондовой биржи при их соответствии требованиям данной подкатегории либо делистингу.

13-11. Қор биржасы іс-шаралар жоспарын қабылдаған жағдайда, осы эмитенттің борыштық бағалы қағаздарының барлық шығарылымдары "буферлік санат" санатына аударым жасалады.
Ескерту. 13-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-12. Осы қаулының 13-9-тармағында көрсетілген мерзімде эмитенттің бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатына аударым жасау үшін осы қаулының 13-9-тармағында көрсетілген негіздер жойылған жағдайда, листингтік комиссияның шешімі негізінде бағалы қағаздар "буферлік санат" санатынан бұдан бұрын олар болған санатқа аударым жасалады.
Эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдаған жағдайда, оның бағалы қағаздарын "буферлік санат" санатынан басқа санатқа (шағын санатқа) аударым жасаудың негізі болып құзыретіне листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелерін қарау кіретін, қор биржасы органының эмитент және оның бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің тиісті санатының талаптарына сәйкес келетіні туралы шешімі табылады.
Ескерту. 13-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз),  өзгерту енгізілді - 2009.12.29 N 262 Қаулыларымен.
13-13. Осы қаулының 13-1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген сәйкессіздіктерді осы қаулының 13-9-тармағында көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына сәйкес келгенде не делистингте қор биржасының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының "екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" шағын санатына аударым жасауға жатады.
Ескерту. 13-13-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-14. Егер эмитент және оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болғанда, осы санатқа оларды аударым жасауға әкелген сәйкессіздіктермен қоса осы қаулының 10-тармағының басқа да талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, эмитенттің бағалы қағаздары осы шағын санаттың талаптарына сәйкес келгенде не делистингте қор биржасының ресми тізімінің "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының "екінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" шағын санатына аударым жасауға жатады.

Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-14 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3).
13-15. В случае, если эмитент во время нахождения его ценных бумаг в категории "буферная категория" объявил о реструктуризации обязательств, его ценные бумаги остаются в категории "буферная категория".
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-15 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3).
13-16. Ценные бумаги эмитента подлежат делистингу в следующих случаях:
1) прекращения деятельности эмитента в результате реорганизации или ликвидации либо нахождения эмитента в процессе принудительной ликвидации;
2) дефолта эмитента по выплате вознаграждения по своим обязательствам (за исключением вознаграждения за последний купонный период) и непредставления эмитентом плана мероприятий, указанного в пункте 13-5 настоящего постановления;
3) несоответствия ценных бумаг и их эмитентов требованиям, установленным пунктами 10 и 11 настоящего постановления и непредставления эмитентом плана мероприятий, указанного в пункте 13-5 настоящего постановления;
4) отклонения фондовой биржей плана мероприятий, указанного в пункте 13-5 настоящего постановления;
5) дефолта эмитента по своим обязательствам во время нахождения его ценных бумаг в категории "буферная категория" в случае, если советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) не было принято решение о реструктуризации обязательств;
6) установления фондовой биржей факта невозможности устранения оснований, указанных в пункте 13-1 настоящего постановления;
7) неустранения оснований, указанных в пункте 13-1 настоящего постановления в срок, установленный пунктом 13-9 настоящего постановления, с учетом требований пункта 13-13 настоящего постановления;
8) эмитент и его ценные бумаги в период нахождения в категории "буферная категория" помимо несоответствий, повлекших их перевод в данную категорию, перестают соответствовать другим требованиям подпунктов 1)-8), 10) пункта 10 и пункта 11 настоящего постановления с учетом требований пункта 13-14 настоящего постановления в случае, если советом директоров эмитента (наблюдательным советом эмитента, созданного в иной, помимо акционерного общества, организационно-правовой форме) не было принято решение о реструктуризации обязательств;

Ескерту. 13-14-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-15. Егер бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болғанда, эмитент қайта құрылымдау жөнінде хабарлаған жағдайда, оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында қалады.
Ескерту. 13-15-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
13-16. Эмитенттің бағалы қағаздары мынадай жағдайларда делистингке жатады:
1) эмитенттің қызметі қайта құрылымдау немесе тарату не эмитент мәжбүрлеп тарату процесінде бөлу нәтижесінде тоқтатылғанда ;
2) өз міндеттемелері бойынша сыйақы төлеу жөнінде эмитенттің дефолтында (соңғы купондық кезең бойынша сыйақыны қоспағанда) және эмитент осы қаулының 13-5-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын бермегенде;
3) бағалы қағаздар және оның эмитенттері осы қаулының 10 және 11-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмегенде және эмитент осы қаулының 13-5-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын бермегенде;
4) қор биржасы осы қаулының 13-5-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарын қабылдамағанда;
5) егер эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы шешім қабылдамаған жағдайда, оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болған уақытта эмитенттің өз міндеттемелері бойынша дефолтында;
6) қор биржасы осы қаулының 13-5-тармағында көрсетілген негіздерді жою мүмкін емес фактісін айқындағанда;
7) осы қаулының 13-13-тармағының талаптарын ескеріп, осы қаулының 13-1-тармағында көрсетілген негіздерді осы қаулының 13-9-тармағында көрсетілген мерзімде жоймағанда;
8) егер эмитенттің директорлар кеңесі (акционерлік қоғамнан бөлек, өзге ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған эмитенттің қадағалау кеңесі) міндеттемелерді қайта құрылымдау туралы шешім қабылдамаған жағдайда, эмитент және оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болғанда, осы санатқа оларды аударым жасауға әкелген сәйкессіздіктермен қоса осы қаулының 13-14-тармақтарын ескеріп, осы қаулының 10-тармағының 1) - 8), 10) тармақшаларының және 11-тармағының басқа да талаптарына сәйкес келмегенде;

9) признания судом эмитента банкротом;
10) ареста имущества эмитента в размере, превышающем пятьдесят процентов активов данного эмитента;
11) непредставления эмитентом (инициатором допуска) информации во время нахождения эмитента и его ценных бумаг в категории "буферная категория", перечень которой указан в пункте 13-10 настоящего постановления;
12) невыполнения мероприятий, предусмотренных планом мероприятий;
13) иных случаях, предусмотренных внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 13-16 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 07.07.2009 № 136 (порядок введения в действие см. п. 3); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 262 (порядок введения в действие см. п. 2).
14. Для включения акций и паев инвестиционного фонда в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги, а также управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд, если он обладает лицензией на управление инвестиционным портфелем либо соответствующим документом, предусмотренным законодательством страны-регистрации инвестиционного фонда в качестве юридического лица (далее - управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд), должны соответствовать следующим требованиям:
1) в соответствии с законодательством страны-регистрации выпуска ценных бумаг инвестиционного фонда выпущенные им ценные бумаги должны быть разрешены к размещению и обращению в торговой системе фондовой биржи;
2) управляющая компания инвестиционного фонда или акционерный инвестиционный фонд составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
3) на день подачи заявления о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка прошло не менее одного года со дня получения управляющей компанией инвестиционного фонда либо акционерным инвестиционным фондом лицензии на управление инвестиционным портфелем либо соответствующего документа, предусмотренного законодательством страны-регистрации инвестиционного фонда в качестве юридического лица;
4) инициатор допуска предоставляет финансовую отчетность управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда, подтвержденную аудиторским отчетом за последний полный завершенный финансовый год либо за период фактического существования.
В течение первых четырех месяцев после завершения последнего финансового года заявление инициатора допуска о включении ценных бумаг инвестиционного фонда в данный сектор принимается фондовой биржей без предоставления финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда за последний завершенный финансовый год, подтвержденной аудиторским отчетом, в случае наличия у них:
финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, за год, предшествующий последнему завершенному финансовому году, а также отчета по обзору промежуточной финансовой информации (полному комплекту промежуточной финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда), с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления, либо
промежуточной финансовой отчетности данной управляющей компании инвестиционного фонда или данного акционерного инвестиционного фонда, подтвержденной аудиторским отчетом, с даты составления которой прошло не более шести месяцев до даты подачи инициатором допуска указанного заявления;

9) сот эмитентті банкрот деп танығанда;
10) эмитент мүлігіне осы эмитент активтерінің елу пайызынан асатын мөлшерде тыйым салынғанда;
11) эмитент және оның бағалы қағаздары "буферлік санат" санатында болған уақытта эмитент (рұқсатнама бастамашысы) тізбесі осы қаулының 13-10-тармағында көрсетілген ақпаратты бермегенде;
12) іс-шаралар жоспарында көзделген шараларды орындамағанда;
13) қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген өзге де жағдайларда.
Ескерту. 13-16-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.07.07. N 136 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз),  өзгерту енгізілді - 2009.12.29 N 262 Қаулыларымен.
14. Қор биржасының ресми тізіміне инвестициялық қордың акциялары мен пайларын енгізу үшін және онда қалдыру үшін, осы бағалы қағаздар, инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор, егер ол инвестициялық портфелді басқаруға лицензиясы не болмаса заңды тұлға ретінде инвестициялық қордың тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тиісті құжаты болса (бұдан әрі - инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор) мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) инвестициялық қордың бағалы қағаздар шығарылымын тіркеу елінің заңнамасына сәйкес олар шығарған бағалы қағаздар қор биржасының сауда-саттық жүйесінде орналастырылуына және айналымда болуына рұқсат етілуі тиіс;
2) инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес қаржылық есептілікті құрайды;
3) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарын енгізу туралы өтініш берілген күніне инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор инвестициялық портфелді басқаруға лицензия немесе заңды тұлға ретінде инвестициялық қордың тіркеу елінің заңнамасымен көзделген тиісті құжатты алған күннен бастап бір жылдан кем емес уақыт өтті;
4) рұқсат беру бастамашысы соңғы толық аяқталған қаржы жылы не нақты қызмет ету кезеңі үшін аудиторлық есеппен расталған, инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігін береді.
Рұқсат беру бастамашысының инвестициялық қордың бағалы қағаздарын осы секторға енгізу жөніндегі өтініші соңғы қаржы жылы аяқталғаннан кейінгі алғашқы төрт ай ішінде қор биржасымен инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың аудиторлық есеппен расталған, соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілігін берусіз қабылданады, оларда мыналар бар болған жағдайда:
соңғы аяқталған қаржы жылының алдындағы жыл үшін аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептілік, сондай-ақ жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы аталған өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам өткен, аралық қаржы ақпаратының шолуы (инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың аралық қаржылық есептілігінің толық жиынтығы) бойынша есеп немесе жасалу уақытынан рұқсат беру бастамашысы аталған өтінішті берген күнге дейін алты айдан астам өткен, аудиторлық есеппен расталған, осы инвестициялық қордың басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың аралық қаржылық есептілігі;

5) собственный капитал управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда не может быть меньше уставного капитала согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом, и составляет сумму, эквивалентную не менее четырехсот тысячекратного размера месячного расчетного показателя;
6) аудит финансовой отчетности управляющей компании инвестиционного фонда или акционерного инвестиционного фонда производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
7) в течение всего срока существования инвестиционного фонда у его управляющей компании или акционерного инвестиционного фонда отсутствуют случаи неисполнения или несвоевременного исполнения обязательств перед держателями его ценных бумаг;
8) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи должен подать заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
9) стоимость чистых активов инвестиционного фонда на последнюю отчетную дату должна составлять сумму, эквивалентную не менее двухсот пятнадцати тысячекратного размера месячного расчетного показателя, согласно финансовой отчетности управляющей компании или акционерного инвестиционного фонда, подтвержденной аудиторским отчетом либо согласно аудиторскому отчету специального назначения по паевому инвестиционному фонду.
В случае отсутствия на дату включения в официальный список фондовой биржи размещенных ценных бумаг у данного инвестиционного фонда требования данного подпункта по стоимости чистых активов применяются через три месяца с даты открытия торгов данными ценными бумагами инвестиционного фонда;
10) число держателей ценных бумаг инвестиционного фонда должно составлять не менее пятидесяти по истечении трех месяцев с даты открытия торгов данными ценными бумагами;
11) управляющая компания или акционерный инвестиционный фонд осуществляет раскрытие инвестиционной декларации инвестиционного фонда в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами фондовой биржи;
12) в учредительных документах управляющей компании или акционерного инвестиционного фонда не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

5) инвестициялық қорды басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың меншікті капиталы жарғы капиталынан аз болмауы тиіс және соңғы есептілік күнде аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілікке сәйкес (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) айлық есептік көрсеткіштің төрт жүз мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы сомасын құрайды;
6) инвестициялық қорды басқарушы компаниясының немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігінің аудиті қор биржасымен мойындалатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдарының бірімен жүргізіледі;
7) инвестициялық қордың оның басқарушы компаниясы немесе инвестициялық қорда болуының барлық мерзімі ішінде оның бағалы қағаздарды ұстаушылар алдындағы міндеттемелерді орындамау немесе уақтылы орындамау жағдайлары жоқ;
8) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш беруі тиіс, ал олардың ресми тізімде болуы кезінде олар бойынша маркет-мейкердің бар болуы міндетті;
9) соңғы есептілік күні инвестициялық қордың таза активінің құны аудиторлық есеппен расталған не инвестициялық пай қоры бойынша арнайы мақсаттағы аудиторлық есепке сәйкес басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың қаржылық есептілігіне сәйкес айлық есептік көрсеткіштің екі жүз он бес мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы сомасын құрауы тиіс.
Егер қор биржасының ресми тізіміне енгізу күнге осы инвестициялық қордың орналастырылған бағалы қағаздары жоқ болған жағдайда, таза активтердің құны бойынша осы тармақшаның талаптары инвестициялық қордың осы бағалы қағаздармен сауда-саттық ашылған күннен бастап үш айдан кейін қолданылады;
10) инвестициялық қордың бағалы қағаздарды ұстаушылардың саны осы бағалы қағаздармен сауда-саттық ашылған күннен бастап үш ай өткен соң елуден кем емес құрауы тиіс;
11) инвестициялық қорды басқарушы компания немесе акционерлік инвестициялық қор, қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген талаптарға сәйкес инвестициялық қордың инвестициялық декларациясын ашуды жүзеге асырады;
12) басқарушы компанияның немесе акционерлік инвестициялық қордың құрылтай құжаттарында бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалардың болмауы;

13) государственная регистрация акционерного инвестиционного фонда осуществлена не менее, чем за год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список;
14) оценка активов акционерного инвестиционного фонда производится одним из оценщиков, входящим в перечень признаваемых фондовой биржей оценщиков.
Действие настоящего подпункта распространяется на акционерный инвестиционный фонд, созданный в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах;
15) наличие чистой прибыли у акционерного инвестиционного фонда за каждый год существования, согласно финансовой отчетности (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) – консолидированной финансовой отчетности) на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
16) наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров акционерного инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Для включения акций фонда недвижимости в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем, фонд недвижимости и его ценные бумаги соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) и 16) пункта 14 настоящего постановления;
2) размер обязательств по выпущенным ценным бумагам и (или) другим обязательствам в совокупности не превышают десяти процентов собственного капитала фонда недвижимости;
3) не менее семидесяти пяти процентов инвестиционных доходов фонда недвижимости составляют доходы, полученные в результате сдачи в аренду недвижимого имущества;
4) недвижимость, составляющая активы фонда недвижимости, не приобретена у аффилиированных лиц управляющей компании фонда недвижимости;
5) недвижимость, входящая в активы фонда недвижимости, не обременена и не передана в доверительное управление;
6) срок сдачи в аренду объектов недвижимости, входящих в активы
фонда недвижимости, установленный договором аренды, составляет не менее одного года;
7) объекты недвижимости, входящие в состав активов фонда
недвижимости, сдаются в аренду в течение двух лет до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи.
Инициатор допуска предоставляет фондовой бирже стандартную форму договора аренды, а также копии договоров аренды, заключенных до дня подачи заявления о включении ценных бумаг фонда недвижимости в официальный список фондовой биржи, подтверждающие сдачу в аренду на срок не менее одного года объектов недвижимости, составляющих активы фонда недвижимости.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.02.2009 N 26 (порядок введения в действие см. п. 2 ); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.03.2010 № 40 (порядок введения в действие см. п.2).

13) акционерлік инвестициялық қордың мемлекеттік тіркелуі оның бағалы қағаздарын ресми тізімге енгізу жөніндегі өтініші берілген күнге дейінгі бір жылдан кем емес бұрын жүзеге асырылған;
14) акционерлік инвестициялық қордың активтерін бағалау қор биржасы таныған бағалаушылардың тізбесіне кірген бағалаушының біреуімен жүргізіледі.
Осы тармақшаның қолданылуы Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заңнамасына сәйкес құрылған акционерлік инвестициялық қорға таралады;
15) қызмет етуінің әр жылы үшін акционерлік инвестициялық қордың аудиторлық есеппен расталған, соңғы есептік күндегі қаржылық есептілігіне сәйкес (еншілес ұйым (ұйымдар) болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілікке) таза кірістің бар болуы;
16) акционерлік инвестициялық қор акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің бар болуы.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
14-1. Жылжымайтын мүлік қорының акцияларын қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың онда болуы үшін жылжымайтын мүлік қоры және оның бағалы қағаздары мына талаптарға сәйкес келеді:
1) осы қаулының 14-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көзделгендерге;
2) шығарылған бағалы қағаздар және (немесе) басқа міндеттемелер бойынша міндеттемелердің мөлшері жиынтығында жылжымайтын мүлік қорының меншікті капиталының он пайызынан аспайды;
3) жылжымайтын мүлік қорының инвестициялық кірістерінің жетпіс бес пайызынан кем емесін жылжымайтын мүлікті жалға беру нәтижесінде алынған кіріс құрайды;
4) жылжымайтын мүлік қорының активін құрайтын жылжымайтын мүлік жылжымайтын мүлік қорының басқарушы компаниясының аффилиирленген тұлғаларынан сатып алынбаған;
5) жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлікке ауыртпалық салынбаған және сенімгерлік басқаруға берілмеген;
6) жылжымайтын мүлік қорының активтеріне кіретін жылжымайтын мүлік объектілерін жалға беру шартында белгіленген жалға беру мерзімі бір жылдан кем еместі құрайды;
7) жылжымайтын мүлік қоры активтерінің құрамына кіретін жылжымайтын мүлік объектілері оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу жөніндегі өтінішті берген күнге дейінгі екі жыл ішінде жалға беріледі.
Рұқсат беру бастамашысы қор биржасына жалға беру шартының стандартты нысанын, сондай-ақ жылжымайтын мүлік қорының активтерін құрайтын жылжымайтын мүлік объектілерін бір жылдан кем емес мерзімге жалға берілуін растайтын, жылжымайтын мүлік қорының бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу жөніндегі өтінішті берген күнге дейін жасалған жалға беру шарттарының көшірмесін береді.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.02.27. N 26, өзгерту енгізілді - 2010.03.29 N 40 Қаулыларымен.

14-2. Требования, предусмотренные подпунктом 13) пункта 14 и подпунктами 3) и 7) пункта 14-1 настоящего постановления, не распространяются на фонд недвижимости, обладающий рейтинговой оценкой одного из рейтинговых агентств, входящих в перечень рейтинговых агентств, определенных фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 14-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для включения ценных бумаг индексного фонда в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем, индексный фонд и его ценные бумаги соответствуют следующим требованиям:
1) предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 14 настоящего постановления;
2) ценные бумаги, входящие в представительский список индекса, включены в официальный список одной из фондовых бирж, входящих в перечень бирж, признаваемых фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-1. Требование подпункта 6) пункта 14 настоящего постановления не применяется в одном из следующих случаев:
1) управляющая компания инвестиционного фонда – нерезидент Республики Казахстан или акционерный инвестиционный фонд – нерезидент Республики Казахстан, чьи ценные бумаги включаются (допускаются) в официальный список фондовой биржей, предоставляет аудиторский отчет, составленный одной из следующих международных аудиторских организаций Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young или KPMG, зарегистрированной в стране местонахождения данного эмитента;
2) ценные бумаги инвестиционного фонда, созданного и (или) находящегося в управлении управляющей компании – нерезидента Республики Казахстан, или акционерного инвестиционного фонда – нерезидента Республики Казахстан, включаемые (допускаемые) в официальный список фондовой биржей, находятся в свободном обращении на иностранной фондовой бирже, входящей в состав Всемирной федерации бирж (The World Federation of Exchanges), а также представлен аудиторский отчет, составленный одной из аудиторских организаций, признаваемых данной иностранной фондовой биржей.

14-2. Осы қаулының 14-тармағының 13) тармақшасында және 14-1-тармағының 3) және 7) тармақшаларында көзделген талаптар қор биржасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша айқындаған рейтингтік агенттіктердің тізбесіне кіретін рейтингтік агенттіктердің біреуінің рейтингтік бағасы бар жылжымайтын мүлік қорына таралмайды.
Ескерту. 14-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. Индекстік қордың бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың сонда болуы үшін индекстік қор мен оның бағалы қағаздары мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) осы қаулының 14-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген;
2) индекстің өкілдік тізіміне кіретін бағалы қағаздар қор биржасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша танылатын, биржалардың тізбесіне кіретін қор биржаларының ішіндегі біреуінің ресми тізіміне енгізілгенде.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15-1. Осы қаулының 14-тармағының 6) тармақшасындағы талаптар мынадай жағдайлардың бірінде қолданылмайды:
1) бағалы қағаздары қор биржасымен ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес инвестициялық қордың басқарушы компаниясы немесе Қазақстан Республикасының резиденті емес акционерлік инвестициялық қоры халықаралық аудиторлық ұйымдарының Deloitte Touche Tohmatsu, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young немесе KPMG біреуінде жасалған, осы эмитенттің орналасқан елінде тіркелген аудиторлық есеп бергенде;
2) қор биржасымен ресми тізіміне енгізілетін (кіретін) Қазақстан Республикасының резиденті емес басқарушы компаниямен құрылған және (немесе) басқарушы компанияның басқаруындағы инвестициялық қордың немесе Қазақстан Республикасының резиденті емес акционерлік инвестициялық қорының бағалы қағаздары Дүниежүзілік биржалар федерациясы (The World Federation of Exchanges) құрамына кіретін шетел қор биржасында еркін айналыста болғанда, сондай-ақ осы шетел қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың біреуімен аудиторлық есеп ұсынғанда.

Сноска. Постановление дополнено пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. К обращению в секторе "депозитарные расписки" допускаются депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств.
Требования к включению в официальный список фондовой биржи депозитарных расписок должны соответствовать требованиям, установленным пунктом 5 настоящего постановления, и применяются по отношению к акциям, являющимся базовым активом, и их эмитенту.
17. К обращению в секторе «ценные бумаги международных финансовых организаций» допускаются эмиссионные ценные бумаги международных финансовых организаций, соответствующие следующим требованиям:
1) учет которых осуществляется в системе учета центрального депозитария;
2) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера.
Перечень международных финансовых организаций, чьи эмиссионные ценные бумаги допускаются к обращению в торговой системе фондовой биржи, устанавливается фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. К обращению в секторе "государственные ценные бумаги" допускаются государственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств:
1) учет которых осуществляется в системе учета центрального депозитария;
2) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в данный сектор официального списка кто-либо из членов фондовой биржи должен подать заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера. Требование данного подпункта не применяется для государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан.
К обращению в торговой системе фондовой биржи допускаются государственные ценные бумаги иностранных государств, которые выпущены государствами, имеющими суверенные долгосрочные кредитные рейтинговые оценки в иностранной валюте не ниже "В-" (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's и Fitch) или "В3" (по классификации рейтингового агентства Moody's).

Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
16. "Депозитарлық қолхаттар" секторындағы айналымға базалық активі Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған акция болып табылатын депозитарлық қолхаттар жіберіледі.
Депозитарлық қолхаттарды қор биржасының ресми тізіміне енгізуге қойылатын талаптар осы қаулының 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс және базалық актив болып табылатын акцияларға және олардың эмитентіне қатысты қолданылады.
17. «Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары» секторындағы айналысқа халықаралық қаржы ұйымдарының мынадай талаптарға сәйкес келетін эмиссиялық бағалы қағаздары жіберіледі:
1) олардың есебі орталық депозитарийдің есеп жүйесінде жүзеге асырылуы;
2) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш береді, ал олардың осы секторда болу кезінде олар бойынша маркет-мейкердің міндетті бар болуы.
Эмиссиялық бағалы қағаздары қор биржасының сауда жүйесінде айналысқа жіберілетін халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша қор биржасы белгілейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
18. "Мемлекеттік бағалы қағаздар"секторындағы айналымға Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздар жіберіледі:
1) олардың есебі орталық депозитарийдің есеп жүйесінде жүзеге асырылады;
2) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш беруі тиіс, ал олардың осы секторда болу кезінде олар бойынша маркет-мейкердің бар болуы міндетті. Осы тармақтың талабы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына қолданылмайды.
Қор биржасының сауда жүйесіндегі айналымға "В-" (Standard & Poor's және Fitch рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "В3" (Moody's рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) төмен емес шетел валютасындағы егемен ұзақ мерзімді кредиттік рейтинг бағасы бар мемлекеттер шығарған шет мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары жіберіледі.

19. Для включения облигаций местных исполнительных органов в сектор "государственные ценные бумаги" и их нахождения в нем, данные облигации и их эмитент должны соответствовать требованиям, установленным пунктом 18 настоящего постановления.
20. Для включения производных ценных бумаг в сектор «Производные ценные бумаги» официального списка фондовой биржи и их нахождения в нем, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют требованиям установленным правилами фондовой биржи, согласованным уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для включения ценных бумаг эмитентов в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем по упрощенной процедуре, данные ценные бумаги и их эмитент соответствуют следующим требованиям:
1) ценные бумаги включены в официальный список одной из фондовых бирж, входящих в перечень бирж, признаваемых фондовой биржей по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) раскрытие эмитентами информации осуществляется на официальных сайтах соответствующих фондовых бирж и в соответствии с договором о раскрытии информации, заключенным между фондовой биржей и инициатором допуска или эмитентом;
3) до рассмотрения вопроса о включении ценных бумаг в официальный список кто-либо из членов фондовой биржи подает заявление о присвоении ему статуса маркет-мейкера по данным ценным бумагам, а во время их нахождения в официальном списке по ним обязательно наличие маркет-мейкера;
4) в учредительных документах эмитента и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.05.2012 № 195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Отнесение ценных бумаг в отдельные категории (подкатегории) секторов по упрощенной процедуре осуществляется в соответствии с правилами фондовой биржи.
23. Правилами фондовой биржи помимо требований, изложенных в настоящем постановлении, могут быть установлены дополнительные требования к инициаторам допуска и листинговым компаниям.
24. Правилами фондовой биржи устанавливается порядок и сроки рассмотрения заявления о включении ценных бумаг в официальный список, а также процедуры исключения из официального списка, перевода из одной категории в другую.

19. Жергілікті атқарушы органдардың облигацияларын "мемлекеттік бағалы қағаздар" секторына енгізу және онда қалдыру үшін аталған облигациялар мен олардың эмитенті осы қаулының 18-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
20. Қор биржасының ресми тізімінің «Туынды бағалы қағаздар» секторына туынды бағалы қағаздарды енгізу және олардың сонда болуы үшін аталған бағалы қағаздар мен олардың эмитенті қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген қор биржасының ережесінде белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
21. Қор биржасының ресми тізіміне эмитенттердің бағалы қағаздарын ықшамдалған рәсім бойынша енгізу және олардың сонда болуы үшін аталған бағалы қағаздар мен олардың эмитенті мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) бағалы қағаздары қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша қор биржасымен танылатын, биржалар тізбесіне кіретін қор биржалардың ішіндегі біреуінің ресми тізіміне енгізілген;
2) эмитенттердің ақпаратты ашуы тиісті қор биржаларының ресми сайттарында және қор биржасы мен рұқсат беру бастамашысы немесе эмитент арасында жасалған ақпаратты ашу туралы келісімге сәйкес жүзеге асырылуы;
3) ресми тізімнің осы секторына бағалы қағаздарды енгізу туралы мәселені қарастырғанға дейін қор биржасы мүшелерінің бірі оған осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкер мәртебесін беру туралы өтініш береді, ал олардың осы секторда болу кезінде олар бойынша маркет-мейкердің міндетті бар болуы;
4) эмитенттің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.05.25 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22. Бағалы қағаздарды секторлардың жекелеген санатына (шағын санатына) ықшамдалған рәсім бойынша жатқызу қор биржасының ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
23. Қор биржасының ережелерінде осы қаулыда айтылған талаптардан өзге рұқсат беру бастамашыларына және листингтік компанияларға қойылатын қосымша талаптар белгіленуі мүмкін.
24. Қор биржасының ережелерінде бағалы қағаздарды ресми тізімге енгізу, сондай-ақ ресми тізімнен алып тастау, бір санаттан екінші санатқа ауыстыру туралы өтінішті қарастыру тәртібі мен мерзімдері бекітіледі.

25. Объем торгов простыми акциями публичной компании на фондовой бирже должен быть не менее ста тысяч кратного размера месячного расчетного показателя ежемесячно в течение последних десяти календарных месяцев.
26. Ценные бумаги, включенные до введения в действие настоящего постановления в официальный список фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категориям, подлежат переводу в соответствующие категории ценных бумаг в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего постановления.
Долговые ценные бумаги, не соответствующие требованиям, предусмотренным в 8, 9, 10, 11 и 12 пунктах настоящего постановления, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей и следующей за наивысшей категориям, переводятся во вторую подкатегорию категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки".
27. С 1 января 2010 года в официальный список фондовой биржи включаются только долговые ценные бумаги, соответствующие требованиям, предусмотренным пунктами 8, 9 и 12 настоящего постановления.
Долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки, включенные в официальный список до 31 декабря 2009 года в соответствии с пунктами 10, 11 настоящего постановления, остаются в соответствующей категории официального списка до даты погашения.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 29.03.2010 № 40 (порядок введения в действие см. п.2).
28. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года N 73 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4664, опубликованное в газете "Юридическая газета" от 1 июня 2007 года N 82 (1285)).
29. Настоящее постановление вводится в действие с 1 сентября 2008 года.
30. Фондовой бирже в срок до 1 сентября 2008 года привести свои внутренние документы в соответствие с требованиями настоящего постановления.
31. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

25. Қор биржасындағы жария компанияның жай акцияларымен сауда-саттық жасау көлемі соңғы он күнтізбелік ай ішінде ай сайын айлық есептік көрсеткіштің жүз мың есе мөлшерінен кем болмауы тиіс.
26. Осы қаулыны қолданысқа енгізгенге дейін қор биржасының ресми тізіміне ең жоғарғы және ең жоғарғыдан кейінгі санат бойынша енгізілген бағалы қағаздар осы қаулыны қолданысқа енгізген күннен бастап үш ай ішінде бағалы қағаздардың тиісті санатына аударуға жатады.
Осы қаулының 8, 9, 10, 11 және 12- тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін, қор биржасының ресми тізіміне ең жоғарғы және ең жоғарғыдан кейінгі санат бойынша енгізілген борыштық бағалы қағаздар "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының екінші шағын санатына аударылады.
27. 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қор биржасының ресми тізіміне осы қаулының 8, 9 және 12-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздар ғана енгізіледі.
2009 жылғы 31 желтоқсанға дейін ресми тізімге енгізілген рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар осы қаулының 10, 11-тармақтарына сәйкес өтеу күніне дейін ресми тізімнің тиісті санатында қалдырылады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.29 N 40 Қаулысымен.
28. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Эмитенттерге және қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) олардың бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасының тізіміндегі жеке санаттарға қойылатын талаптар туралы" 2007 жылғы 30 наурыздағы N 73 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4664 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 1 маусымдағы N 82 (1285) санында жарияланған) қаулысының күші жойылды деп танылсын.
29. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
30. Қор биржасы 2008 жылғы 1 қыркүйекке дейінгі мерзімде өзінің ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
31. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесе отырып осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.

32. Службе Председателя Агентства обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
33. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова

32. Агенттіктің Төрайым қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
33. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                          Е. Бахмутова