Об утверждении Правил электронного обмена информацией между органами налоговой службы и налогоплательщиками (налоговыми агентами)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2008 года N 318. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2008 года N 5281. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года N 634
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.12.2008 N 634 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 11 , пунктом 3 статьи 13 и пунктом 1-1 статьи 16 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила электронного обмена информацией между органами налоговой службы и налогоплательщиками (налоговыми агентами).
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Рахметов Н.К.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Рахметова Н.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 июля 2008 года N 318
Правила электронного обмена информацией между органами налоговой
службы и налогоплательщиками (налоговыми агентами)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила электронного обмена информацией между органами налоговой службы и налогоплательщиками (налоговыми агентами) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и регулируют отношения между налогоплательщиками (налоговыми агентами) и органами налоговой службы при обмене электронными документами.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) закрытый ключ электронной цифровой подписи - последовательность электронных цифровых символов, известная владельцу регистрационного свидетельства и предназначенная для создания электронной цифровой подписи с использованием средств электронной цифровой подписи;
2) криптографический ключ - закрытый и открытый ключ электронной цифровой подписи, предназначенные для создания и подтверждения подлинности электронной цифровой подписи при обмене электронными документами;

Салық қызметі органдары мен салық төлеушілер (салық агенттері) арасындағы электронды ақпарат алмасу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 8 шілдедегі N 318 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 7 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5281 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 634 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2008.12.30 N 634 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
2001 жылғы 12 маусымдағы»"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 11-бабы 1-1-тармағына, 13-бабы 3-тармағына және  16-бабы 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Салық қызметі органдары мен салық төлеушілер (салық агенттері) арасындағы электронды ақпарат алмасу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Рахметов Н.Қ.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Төрағасы Н.Қ. Рахметовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                            Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 8 шілдедегі
N 318 бұйрығымен бекітілді
Салық қызметі органдары мен салық төлеушілер (салық
агенттері) арасындағы электронды ақпарат алмасу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Салық қызметі органдары мен салық төлеушілер (салық агенттері) арасындағы электронды ақпарат алмасу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық төлеушілер (салық агенттері) мен салық қызметі органдарының электронды құжат алмасу кезіндегі олардың арасындағы қатынастарды реттейді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар мен айқындаулар пайдаланылады:
1) электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті - тіркеу куәлігінің иесіне белгілі және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып электрондық цифрлық қолтаңбаны жасауға арналған электрондық, цифрлық нышандар дәйектілігі;
2) крипттографиялық кілт - электронды құжат алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаның жасау және шынайлыған анықтау үшін электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық және жабық кілті;

3) налогоплательщик (налоговый агент), осуществляющий обмен с органами налоговой службы посредством электронного документа - налогоплательщик (налоговый агент), заключивший с налоговым органом Соглашение об обмене электронными документами между органами налоговой службы и налогоплательщиком (налоговым агентом) (далее - Соглашение);
4) открытый ключ электронной цифровой подписи - последовательность электронных цифровых символов, доступная любому лицу и предназначенная для подтверждения подлинности электронной цифровой подписи в электронном документе;
5) Система гарантированной доставки сообщений (далее - СГДС) - программное обеспечение Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Налоговый комитет МФ РК), предназначенное для транспортировки электронных документов;
6) электронная цифровая подпись (ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
7) электронный документ - документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством ЭЦП;
8) электронный обмен информацией между органами налоговой службы и налогоплательщиками (налоговыми агентами) - обмен электронными документами, перечень которых установлен в приложении N 1 к настоящим Правилам.
2. Регистрация в качестве налогоплательщика (налогового агента),
осуществляющего обмен с органами налоговой службы
посредством электронного документа
3. Регистрация в качестве налогоплательщика (налогового агента), осуществляющего обмен с органами налоговой службы посредством электронного документа, не является обязательством налогоплательщика (налогового агента) исполнять налоговые обязательства в электронном виде.
4. Заявления, порядок составления и представления которых определен в настоящих Правилах:
1) подаются налогоплательщиком (налоговым агентом) или уполномоченным представителем налогоплательщика в налоговый орган:
юридическим лицом (структурным подразделением) - по месту нахождения;
индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом - по месту жительства или по месту осуществления деятельности;
физическим лицом - по месту фактического проживания либо регистрационного учета;
2) составляются и представляются в явочном порядке в налоговый орган на бумажных носителях в двух экземплярах, один из экземпляров заявлений возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой налогового органа;
3) заполняются шариковой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства. При заполнении заявлений не допускаются исправления, подчистки и помарки;

3) салық қызметі органдарымен алмасуды электрондық құжат арқылы жасайтын салық төлеуші (салық агенті) - салық қызметі органдарымен салық төлеушінің (салық агентінің) электрондық құжат алмасу туралы келісімін (бұдан әрі - Келісім) жасасқан салық төлеуші (салық агенті);
4) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті - кез келген тұлғаның қолы жететін және электрондық құжаттағы электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын растауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі;
5) Хабарламаларды кепілдендірілген жеткізу жүйесі (бұдан әрі - ХКЖЖ) - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің электронды құжаттарды тасымалдау бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуі;
6) электрондық цифрлық қолтаңба (ЭЦҚ) - ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
7) электрондық құжат - өзіндегі ақпарат электрондық-цифрлық нысанда табыс етілген және ЭЦҚ арқылы куәландырылған құжат;
8) салық төлеушілер (салық агенттері) мен салық қызметі органдары арасында электронды құжат алмасу - осы Ережеге 1-қосымшасында анықталған электрондық құжаттармен алмасу.
2. Салық қызметі органдарымен алмасуды электронды құжат
арқылы жасайтын салық төлеуші (салық агенті) ретінде тіркеу
3. Салық қызметі органдарымен алмасуды электронды құжат арқылы жасайтын салық төлеуші (салық агенті) ретінде тіркеу салық төлеушінің (салық агентінің) салық міндеттемелерін электронды түрде орындау міндеттемесі болып табылмайды.
4. Жасау және беру тәртібі осы Ережелерде айқындалған Өтінішті:
1) салық төлеуші (салық агенті) немесе салық төлеушінің уәкілетті өкілі:
заңды тұлға (құрылымдық бөлімше) - орналасқан орны бойынша; жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус - тұрғылықты жері бойынша немесе қызметін жүзеге асыру орны бойынша;
жеке тұлға - нақты тұратын не тіркеу есебінің орны бойынша салық органдарына беріледі;
2) салық органына келу тәртібімен қағаз тасығышта екі данада жасалады және табыс етіледі, өтініштің бір данасы салық органының белгісі қойыла отырып, салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;
3) айналмалы қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады. Өтінішті толтырған кезде түзеуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді;

4) подписываются и заверяются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
5. Датой приема заявлений, порядок составления и представления которых определен в настоящих Правилах, является дата приема, указанная налоговым органом в заявлениях.
3. Перечень услуг, предоставляемых налогоплательщикам
(налоговым агентам), осуществляющим обмен с органами
налоговой службы посредством электронного документа
6. Налогоплательщику (налоговому агенту), осуществляющему обмен с органами налоговой службы посредством электронного документа, предоставляются электронные услуги согласно приложению N 1 к настоящим Правилам.
4. Порядок осуществления обмена электронными документами
7. Налогоплательщик (налоговый агент), осуществляющий обмен с органами налоговой службы посредством электронного документа, при обращении за получением электронных услуг, указанных в пункте 6 настоящих Правил:
1) обеспечивает идентичность электронного документа его бумажному варианту;
2) обеспечивает хранение в течение срока исковой давности всех направляемых и получаемых электронных документов согласно статье 38 Налогового кодекса, а также электронного носителя информации с криптографическим ключом (ЭЦП);
3) по требованию Налогового комитета МФ РК представляет копии налоговой отчетности, ранее представленной в электронном виде, на бумажных носителях;
4) каждые 5 рабочих дней с момента заключения Соглашения обеспечивает подключение СГДС для получения результатов налогового контроля, в том числе уведомлений органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства;
5) использует действующую ЭЦП при обмене электронными документами;
6) до завершения срока действия криптографического ключа самостоятельно производит процедуру смены криптографического ключа в порядке, определенном в пункте 25 настоящих Правил;
7) при окончании срока действия криптографического ключа, наличии подозрений на несанкционированный доступ к секретным ключам, утрате носителя информации с криптографическим ключом и иных повреждениях, приведших к выходу из рабочего состояния носителя информации с криптографическим ключом, в течение 3 рабочих дней со дня выявления соответствующих причин представляет заявление об отказе обмена электронными документами с органами налоговой службы или замене криптографического ключа;
8) формирует и отправляет электронный документ согласно порядку, определенному в пункте 9 настоящих Правил;
9) при возникновении спора, связанного с подлинностью электронных документов, разрешение спора осуществляет в соответствии с разделом 10 настоящих Правил;

4) Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
5. Жасау және табыс ету тәртібі осы Ережеде айқындалған Өтінішті қабылдау күні болып салық органы осы өтініште көрсеткен күні табылады.
3. Салық қызметі органдарымен алмасуды электронды
құжат арқылы жасайтын салық төлеушілерге көрсетілетін
қызметтердің тізбесі
6. Салық қызметі органдарымен алмасуды электрондық құжат арқылы жасайтын салық төлеушіге (салық агентіне) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес электрондық қызметтер көрсетіледі.
4. Электрондық құжатпен алмасу тәртібі
7. Салық қызметі органдарымен алмасуды электрондық құжат арқылы жасайтын салық төлеуші (салық агенті) осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген электрондық қызметтерді алу үшін жүгінген кезде:
1) электрондық құжаттың оның қағаз тасығыштағы нұсқасымен бірдейлігін қамтамасыз етуге;
2) барлық жіберілетін және алатын электрондық құжаттарды, сондай-ақ криптографиялық кілттерімен бірге ақпаратты электронды тасығышты Салық кодексінің 38-бабына сәйкес талап қою мерзімі ішінде сақтауға;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің талабы бойынша салық есептілігінің көшірмесін қағаз тасығышта беруге;
4) салық бақылауларының нәтижелерін, оның ішінде салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламаларын электрондық тәсілмен алу үшін Келісім жасалған сәттен бастап әр 5 жұмыс күні ХКЖЖ қосуға;
5) электрондық құжаттармен алмасу кезінде қазіргі кезде жұмыс жасайтын ЭЦҚ қолдануға;
6) криптографиялық кілттің қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін осы Ереженің 25-тармағында айқындалған тәртіпте криптографиялық кілтті ауыстыру рәсімін дербес жүргізуге;
7) криптографиялық кілттің қолданысы аяқталған кезде, құпия кілітке рұқсатсыз қол жеткізуге күдік, криптографиялық кілті бар ақпарат тасығыштың жоғалуы және криптографиялық кілті бар ақпарат тасығыштың істен шығуына әкеп соқтырған өзге де бүлінулер болса, тиісті себептер анықталған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде салық қызметі органдарымен электрондық құжат алмасудан бас тарту туралы немесе криптографиялық кілт ауыстыру туралы өтінішті беруге;
8) осы Ереженің 9-тармағында айқындалған тәртіпке сәйкес электрондық құжатты қалыптастыруға және жіберуге;
9) электрондық құжаттардың түпнұсқалығына байланысты дау туындаған жағдайда, дауды осы Ереженің 10-бөліміне сәйкес шешуге;

10) выполняет иные действия, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
8. Органы налоговой службы при обмене с налогоплательщиком (налоговым агентом) электронными документами:
1) обеспечивают хранение электронных документов, получаемых от налогоплательщиков (налоговых агентов), в течение срока исковой давности согласно статье 38 Налогового кодекса;
2) подтверждают получение электронных документов путем направления уведомления о приеме документов в электронном виде;
3) направляют результаты запросов налогоплательщика (налогового агента) на получение документов в сроки, установленные в приложении N 1 к настоящим Правилам;
4) направляют результаты налогового контроля, в том числе уведомления органов налоговой службы об исполнении налоговых обязательств, в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 17 Налогового кодекса;
5) заключают Соглашение и предоставляют электронный носитель информации с криптографическим ключом в течение 3 рабочих дней со дня представления налогоплательщиком (налоговым агентом) заявления о согласии на обмен электронными документами с органами налоговой службы;
6) принимают решение об аннулировании Соглашения в течение 1 рабочего дня со дня представления налогоплательщиком (налоговым агентом) заявления об отказе обмена электронными документами с органами налоговой службы или замене криптографического ключа (форма 009.02) и в течение 3 рабочих дней со дня составления налоговым органом акта обследования по факту отсутствия налогоплательщика (налогового агента) по фактическому адресу (месту жительства);
7) осуществляют аннулирование Соглашения без вынесения решения об аннулировании Соглашения в течение 1 рабочего дня со дня представления налогоплательщиком (налоговым агентом), осуществляющим обмен с органами налоговой службы посредством электронного документа, заявления о снятии с регистрационного учета по причинам прекращения осуществления деятельности, ликвидация, банкротство, реорганизация или со дня представления сведений уполномоченными органами;
8) предоставляют налогоплательщику (налоговому агенту) электронный носитель информации с криптографическим ключом в течение 3 рабочих дней со дня представления заявления об отказе обмена электронными документами с органами налоговой службы или замене криптографического ключа с отметкой о замене криптографического ключа;
9) обеспечивают бесперебойную работу программного обеспечения Налогового комитета МФ РК, необходимого для получения электронных услуг и указанного в приложении N 1 к настоящим Правилам;

10) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
8. Салық қызметі органдары салық төлеушімен (салық агентімен) электронды құжаттар алмасу кезінде:
1) салық төлеушіден (салық агентінен) алған электронды құжаттарды Салық кодексінің 38-бабына сәйкес талап қою мерзімі ішінде сақтауды қамтамасыз етуге;
2) электрондық құжаттарды алғандығын құжатты электрондық түрде алғаны туралы хабарландыру жіберу арқылы растауға;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) құжаттарды алуға сұрау салуларының нәтижесін Ережеге N 1 қосымшада белгіленген мерзімде жіберуге;
4) салық бақылауларының нәтижелерін, оның ішінде Салық кодексінің 17-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес салық қызметі органының салық мiндеттемелерiн орындау жөнiндегі хабарламаны жіберуге;
5) салық қызметі органдарымен алмасуды электрондық құжат арқылы жасайтын салық төлеушімен (салық агенті) салық қызметі органдарымен электрондық құжатпен алмасуға салық төлеушінің (салық агентінің) келісімі туралы өтініш берген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде Келісім жасауға және криптографиялық кілті бар электронды ақпарат тасығышты беруге;
6) электрондық құжат алмасудан бас тарту немесе криптографиялық кілтті ауыстыру туралы өтініш (009.02-нысаны) берген күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде және салық органы салық төлеуші нақты мекен-жайы (тұрғылықты жері) бойынша болмау фактісі жөнінде тексеру актісін жасаған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде Келісімді жою туралы шешім қабылдауға;
7) салық қызметі органдарымен алмасуды электрондық құжат арқылы жасайтын салық төлеуші (салық агенті) қызметін жүзеге асыруды тоқтату, ликвидация, банкроттық, қайта ұйымдастыру себептерімен тіркеу есебінен шығару туралы өтінішті берген күннен бастап немесе уәкілетті органдар мәлімет берген күннен 1 жұмыс күні ішінде Келісімді жою туралы шешімсіз Келісімді жоюға;
8) салық қызметі органымен электронды құжат алмасудан бас тарту немесе криптографиялық кілтті ауыстыру жөнінде белгі қоя отырып криптографиялық кілтті ауыстыру туралы өтініш берген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде криптографиялық кілті бар электронды ақпарат тасығышты салық төлеушіге (салық агентіне) беруге;
9) қызметтерді электрондық түрде алу үшін керек және осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген ҚР ҚМ Салық комитетінің бағдарламалық қамтамасыз етуін тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;

10) осуществляют выпуск программного обеспечения Налогового комитета МФ РК для представления налоговой отчетности в электронном виде за 20 календарных дней до окончательного срока представления налоговой отчетности, установленного Налоговым кодексом ;
11) предоставляют налогоплательщикам (налоговым агентам) возможность бесплатно получать программное обеспечение Налогового комитета МФ РК, необходимое для получения электронных услуг и указанное в приложении N 1 к настоящим Правилам;
12) при возникновении спора, связанного с подлинностью электронных документов, разрешение спора осуществляют в соответствии с разделом 10 настоящих Правил;
13) осуществляют иные действия, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
9. Электронный документ формируется и отправляется налогоплательщиком (налоговым агентом) в следующем порядке:
1) электронный документ заверяется ЭЦП, сформированной криптографическим ключом, выданным налоговым органом;
2) заверенный электронный документ направляется в орган налоговой службы, определенный в соответствии с Налоговым кодексом , посредством СГДС с фиксированием даты и времени направления документа и соответствующего программного обеспечения Налогового комитета МФ РК, указанного в приложении N 1 к настоящим Правилам;
3) в случае успешной обработки электронного документа налогоплательщик (налоговый агент) получает документ, свидетельствующий об успешной доставке электронного документа и его дальнейшей обработке с указанием даты и времени доставки, приема и обработки документа;
4) в случае отказа в приеме или обработке налогоплательщику (налоговому агенту) направляется мотивированный отказ в приеме документа с указанием даты и времени.
10. Программное обеспечение Налогового комитета МФ РК, указанное в приложении N 1 к настоящим Правилам, размещается на web-портале Налогового комитета МФ РК по адресу: www.salyk.kz . Также программное обеспечение Налогового комитета МФ можно получить в офисах налоговых органов республики на электронных носителях информации.
11. Датой приема электронного документа органом налоговой службы является дата доставки электронного документа до узла СГДС, указанная в документе, свидетельствующем об успешной доставке электронного документа и его дальнейшей обработке.
12. Датой приема налогоплательщиком (налоговым агентом) результатов налогового контроля, в том числе уведомлений органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства, является дата в течение 5 рабочих дней с момента отправки результатов налогового контроля, в том числе уведомлений органов налоговой службы по исполнению налогового обязательства.

10) Салық кодексінде салық есептілігін тапсыру үшін белгіленген соңғы мерзіміне дейін 20 күнтізбелік күн бұрын электрондық түрде салық есептілігін табыс ету үшін ҚР ҚМ Салық комитетінің бағдарламалық қамтамасыз етуін шығаруға;
11) салық төлеушіге (салық агентіне) электрондық қызметтерді алу үшін керек және осы Ережеге 1-қосымшада белгіленген ҚР ҚМ Салық комитетінің бағдарламалық қамтамасыз етуді тегін алуға мүмкіндік беруге;
12) электрондық құжаттардың түпнұсқалығына байланысты дау туындаған жағдайда, дауды осы Ереженің 10-бөліміне сәйкес шешуге;
13) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
9. Салық төлеушінің (салық агентінің) электрондық құжатты қалыптастыруы мен жіберу тәртібі:
1) электрондық құжат салық органы берген және криптографиялық кілтпен қалыптасқан ЭЦҚ куәландырылады;
2) куәландырылған электрондық құжат құжаттың күні мен уақыты тіркеле отырып, ХКЖЖ және Ережеге 1-қосымшада көрсетілген ҚР ҚМ Салық комитетінің бағдарламалық қамтамасыз етуі арқылы Салық кодексіне сәйкес айқындалған салық қызметі органына жіберіледі;
3) электрондық құжат сәтті өңделген жағдайда салық төлеуші (салық агенті) электронды құжаттың сәтті жеткені және оның әрі қарай өңделгені туралы құжатты, оның жеткізілген, қабылданған және өңделген күні мен уақыты көрсетіле отырып алады;
4) қабылдаудан немесе өңдеуден бас тартылған жағдайда салық төлеушіге (салық агентіне) күні мен уақыты көрсетіле отырып, дәлелді құжатты қабылдаудан бас тарту жіберіледі.
10. Осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген ҚР ҚМ Салық комитетінің бағдарламалық қамтамасыз етуі ҚР ҚМ Салық комитетінің www.salyk.kz адресі бойынша web-сайтында орналастырылады. Сонымен қатар ҚР ҚМ Салық комитетінің бағдарламалық қамтамасыз етуін республиканың салық органдарының офистерінде ақпаратты электронды тасығыштарынан алуға болады.
11. Электрондық құжат сәтті жеткені және оның әрі қарай өңделгені туралы құжатта көрсетілген электрондық құжатты ХКЖЖ торабына дейін жеткізу күні салық қызметі органының электрондық құжатты қабылдаған күні болып табылады.
12. Салық бақылауларының нәтижелерін, оның ішінде қызметі салық органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламаларын жіберген күннен бастап 5 жұмыс күні салық бақылауларының нәтижелерін, оның ішінде салық қызметі органдарының салық міндеттемелерін орындау жөніндегі хабарламаларын салық төлеушілермен (салық агенттерімен) қабылдаған күні болып табылады.

13. Риск неправомерного подписания электронного документа ЭЦП несет налогоплательщик (налоговый агент).
5. Порядок подачи и составления заявления налогоплательщика
(налогового агента) о согласии на обмен электронными
документами с органами налоговой службы
14. Для регистрации в качестве налогоплательщика (налогового агента), осуществляющего обмен с органами налоговой службы посредством электронного документа, необходимо представить заявление налогоплательщика (налогового агента) о согласии на обмен электронными документами с органами налоговой службы по форме 009.00 согласно приложению N 2 к настоящим Правилам (далее - форма 009.00).
15. В разделе "Общая информация" заявления указываются следующие данные:
в строке 009.00.001 - регистрационный номер налогоплательщика (налогового агента);
в строке 009.00.002 - наименование налогоплательщика (налогового агента) - юридического лица или фамилия, имя и отчество налогоплательщика - физического лица;
в строке 009.00.003 - дата и номер выдачи доверенности, выданной уполномоченному представителю для подачи заявления.
В разделе "Отметка налогового органа" работником налогового органа, осуществляющим прием формы 009.00, проставляются фамилия, имя, отчество, подпись, дата приема и код налогового органа.
6. Порядок составления и заключения Соглашения
16. Налоговые органы в течение 3 рабочих дней со дня приема формы 009.00 осуществляют:
1) выдачу налогоплательщику (налоговому агенту) электронного носителя информации с криптографическим ключом;
2) заключение с налогоплательщиком (налоговым агентом) Соглашения по форме 009.01 согласно приложению N 3 к настоящим Правилам;
3) выдачу налогоплательщику (налоговому агенту) второго экземпляра Соглашения.
17. В форме 009.01 указываются:
в поле "Налоговый комитет по" - наименование налогового органа;
в поле "РНН" - регистрационный номер налогового органа;
в поле "код налогового органа" - код налогового органа;
в поле "Наименование или Ф.И.О. налогоплательщика" - наименование налогоплательщика (налогового агента) - юридического лица или фамилия, имя и отчество налогоплательщика (налогового агента) - физического лица;
в поле "РНН" - регистрационный номер налогоплательщика - юридического лица или фамилия, имя и отчество налогоплательщика - физического лица;
в поле "Дата соглашения" - дата составления Соглашения;
в поле "Соглашению присвоен номер" - номер Соглашения.
7. Порядок подачи и составления заявления налогоплательщика
(налогового агента) об отказе обмена электронными документами
с органами налоговой службы или замене криптографического ключа

13. ЭЦҚ электронды құжатына заңсыз қол қоюға салық төлеуші (салық агенті) тәуекел етеді.
5. Салық қызметі органымен электрондық құжатпен алмасуға
салық төлеушінің (салық агентінің) келісімі туралы
өтініш беру және толтыру тәртібі
14. Салық қызметі органдарымен алмасуды электрондық құжат арқылы жасайтын салық төлеуші (салық агенті) ретінде тіркеу үшін осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес 009.00-нысан (бұдан әрі - 009.00-нысан) бойынша салық қызметі органымен электрондық құжатпен алмасуға салық төлеушінің (салық агентінің) келісімі туралы өтініш беру қажет.
15. Өтініштің "Жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
009.00.001-жолда - салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу нөмірі;
009.00.002-жолда - салық төлеуші заңды тұлғаның атауы немесе салық төлеуші жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты;
009.00.003-жолда - уәкілетті өкілге өтініш беру үшін сенімхаттың берілген күні мен нөмірі.
"Салық органының белгісі" бөлімінде 009.00-нысанын қабылдайтын салық органының қызметкері тегін, атын және әкесінің атын, қолын, қабылдау күнін, өтініштің кіріс тіркеу нөмірі мен салық органының кодын жазады.
6. Келісімді толтыру және жасасу тәртібі
16. Салық органдары 009.00-нысанын қабылдаған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде:
1) салық төлеушіге (салық агентіне) криптографиялық кілті бар электронды ақпарат тасығышты береді;
2) салық төлеушімен (салық агентімен) осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес 009.01-нысан бойынша Келісім жасасады;
3) салық төлеушіге (салық агентіне) Келісімнің екінші данасын береді.
17. 009.01-нысанында:
"бойынша салық комитеті" жолында - салық органының атауы;
"СТН" жолында - салық органының тіркеу нөмірі;
"салық органының коды" жолында - салық органының коды;
"Салық төлеушінің атауы немесе аты-жөні" жолында - салық төлеуші заңды тұлғаның атауы немесе салық төлеуші жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты;
"СТН" жолында - салық төлеуші заңды тұлғаның салықтық тіркеу нөмірі немесе салық төлеуші жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
"Келісім күні" жолында - Келісім жасалған күн;
"Келісімге берілген нөмір" - Келісім нөмірі көрсетіледі.
7. Салық қызметі органымен электрондық құжат алмасудан бас
тарту немесе криптографиялық кілтті ауыстыру туралы өтініш
беру және толтыру тәртібі

18. Заявление налогоплательщика (налогового агента) об отказе обмена электронными документами с органами налоговой службы или замене криптографического ключа представляется в следующих случаях:
1) при расторжении Соглашения;
2) при замене криптографического ключа.
19. Заявление налогоплательщика (налогового агента) об отказе обмена электронными документами с органами налоговой службы или замене криптографического ключа представляется по форме 009.02 согласно приложению N 4 к настоящим Правилам (далее - форма 009.02).
20. В разделе "Общая информация" формы 009.02 указываются следующие данные:
в строке 009.02.001 - регистрационный номер налогоплательщика (налогового агента);
в строке 009.02.002 - наименование налогоплательщика (налогового агента) - юридического лица или фамилия, имя и отчество налогоплательщика (налогового агента) - физического лица;
в строке 009.02.003 - дата и номер доверенности, выданной уполномоченному лицу для подачи заявления.
21. В разделе "Причина аннулирования ЭЦП или замены криптографического ключа" необходимо указать причину аннулирования ЭЦП или замены криптографического ключа:
строка 009.02.004 отмечается при желании налогоплательщика (налогового агента), осуществляющего обмен с органами налоговой службы посредством электронного документа, расторгнуть Соглашение и отказаться от ранее выданной ЭЦП;
пункт А строки 009.02.005 отмечается при окончании срока действия криптографического ключа;
пункт B строки 009.02.005 отмечается при наличии подозрений на несанкционированный доступ к электронному носителю информации с криптографическим ключом;
пункт C строки 009.02.005 отмечается при утере электронного носителя информации с криптографическим ключом. Под утерей понимается похищение, утрата электронного носителя информации с криптографическим ключом;
пункт D строки 009.02.005 отмечается при наличии иных повреждений, приведших к выходу из рабочего состояния электронного носителя информации с криптографическим ключом.
22. В разделе "Отметка налогового органа" работником налогового органа, осуществляющим прием формы 009.02, проставляются фамилия, имя и отчество, подпись, дата приема, входящий регистрационный номер заявления и код налогового органа.
23. Налоговые органы осуществляют:
1) при наличии отметки в строке 009.02.004 со дня приема формы 009.02 - аннулирование ранее выданной ЭЦП в течение 1 рабочего дня;
2) при наличии отметок в строке 009.02.005 - выдачу нового криптографического ключа в течение 3 рабочих дней со дня приема формы 009.02.
8. Порядок смены криптографического ключа

18. Салық қызметі органымен электрондық құжат алмасудан бас тарту немесе криптографиялық кілтті ауыстыру туралы өтініш мынадай жағдайларда беріледі:
1) Келісім бұзылған кезде;
2) криптографиялық кілтті ауыстыру кезінде.
19. Салық қызметі органымен электрондық құжат алмасудан бас тарту немесе криптографиялық кілтті ауыстыру туралы өтініш осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес 009.02-нысан (бұдан әрі - 009.02-нысан) бойынша табыс етіледі.
20. 009.02-нысанының "Жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
009.02.001-жолында - салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу нөмірі;
009.02.002-жолында - салық төлеуші заңды тұлғаның атауы немесе салық төлеуші жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты;
009.02.003-жолында - уәкілетті өкілге өтініш беру үшін берілген сенімхаттың берілген күні мен нөмірі.
21. "ЭЦҚ жою немесе криптографиялық кілтті ауыстыру себебі" бөлімінде ЭЦҚ жою немесе криптографиялық кілтті ауыстыру себебін көрсету қажет:
009.02.004-жолының салық қызметі органдарымен электрондық құжат арқылы алмасуды жүзеге асыратын салық төлеушінің қалауы бойынша Келісім бұзылған кезде және бұрын берілген ЭЦҚ бас тарту кезінде белгіленеді;
009.02.005-жолының А-тармағы криптографиялық кілт қолданысының мерзімі аяқталған кезде белгіленеді;
009.02.005-жолының В-тармағы криптографиялық кілті бар электронды ақпарат тасығышқа рұқсатсыз қол жеткізуге күдік болған кезде белгіленеді;
009.02.005-жолының С-тармағы криптографиялық кілті бар электронды ақпарат тасығыш жоғалған кезде белгіленеді. Криптографиялық кілті бар электронды ақпарат тасығыштың ұрлануы, жоғалуы жоғалу деп танылады;
009.02.005-жолының D-тармағы криптографиялық кілті бар электронды ақпарат тасығыштың жұмыс жағдайынан шығуына әкеп соқтырған өзге де бүлінулер болған кезде белгіленеді.
22. "Салық органының белгісі" бөлімінде 009.02-нысанын қабылдайтын салық органының қызметкері тегін, атын және әкесінің атын, қолын, қабылдау күнін, өтініштің кіріс тіркеу нөмірі мен салық органының кодын жазады.
23. Салық органдары:
1) 009.02.004 жолында белгі қойылған жағдайда 009.02-нысаны қабылданған күннен бастап 1 жұмыс күн ішінде бұрын берілген ЭЦҚ жояды;
2) 009.02.005 жолында белгі қойылған жағдайда 009.02-нысаны
3) қабылданған күннен бастап 3 жұмыс күн ішінде жаңа криптографиялық кілт береді.
8. Крипттографиялық кілтті ауыстыру рәсімінің тәртібі

24. Для просмотра срока действия криптографического ключа необходимо:
1) запустить приложение DSMonitor.exe через папку Program Files\NAT\GDMS3 или через рабочий стол;
2) подключиться к СГДС путем выбора меню "Подключиться" на ярлыке , расположенном на нижней панели инструментов;
3) правой кнопкой мыши выбрать меню "Мониторинг";
4) во вкладке "Криптосистема" просмотреть строку "Текущий сертификат действителен до".
25. Для смены криптографического ключа необходимо:
1) запустить приложение DSMonitor.exe через папку Program Files\NAT\GDMS3 или через рабочий стол;
2) подключиться к СГДС путем выбора меню "Подключиться" на ярлыке , расположенном на нижней панели инструментов;
3) правой кнопкой мыши выбрать меню "Мониторинг";
4) во вкладке "Криптосистема" сформировать запрос на смену собственного криптографического ключа с помощью кнопки "Сформировать запрос на смену собственного сертификата".
Процедуру смены криптографического ключа необходимо производить при наличии компроментации ключевой информации и при отсутствии очередей (исходящей и входящей) сообщений на клиенте СГДС.
9. Основания и порядок принятия налоговым органом
решения об аннулировании Соглашения
26. Решение об аннулировании Соглашения принимается налоговым органом по форме 009.03 согласно приложению N 5 к настоящим Правилам в следующих случаях:
1) представления формы 009.02 с отметкой в строке 009.02.004;
2) отсутствия налогоплательщика (налогового агента) по фактическому адресу (месту жительства).
27. Решение об аннулировании Соглашения принимается налоговым органом:
1) в течение 1 рабочего дня со дня представления налогоплательщиком (налоговым агентом), осуществляющим обмен с органами налоговой службы посредством электронного документа, заявления формы 009.02 с отметкой в строке 009.02.004;
2) в течение 3 рабочих дней со дня составления налоговым органом акта обследования по факту отсутствия по фактическому адресу (месту жительства).
28. Со дня вынесения решения об аннулировании Соглашения ЭЦП, выданная налогоплательщику (налоговому агенту), является аннулированной.
29. В разделе "Общая информация" указываются следующие данные:
в строке 009.03.001 указывается регистрационный номер налогоплательщика (налогового агента), заключившего Соглашение с налоговым органом, в отношении которого налоговый орган принимает решение об аннулировании Соглашения;
в строке 009.03.002 указывается наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество - физического лица;
в пункте А строки 009.03.003 - дата аннулирования Соглашения;
в пункте B строки 009.03.003 - номер аннулируемого Соглашения.

24. Криптографиялық кілттің қолданыс мерзімін қарау үшін:
1) Program Files\NAT\GDMS3 папка арқылы немесе жұмыс үстелі арқылы DSMonitor.exe қосымшасын іске қосу қажет;
2) төменгі аспаптар тақтасында орналасқан ярлыгына "Қосылу" мәзірін таңдау арқылы ХКЖЖ қосылу;
3) тышқанның оң бастырмасымен "Мониторинг" мәзірін таңдау;
4) "Криптожүйе" тақырыбынан "Ағымдағы сертификат дейін қолданылады" жолын қарау керек.
25. Криптографиялық кілтті ауыстыру үшін:
1) Program Files\NAT\GDMS3 папкасы арқылы немесе жұмыс үстелі арқылы DSMonitor.exe қосымшасын іске қосу қажет;
2) төменгі аспаптар тақтасында орналасқан ярлыгына "Қосылу" мәзірін таңдау арқылы ХКЖЖ қосылу;
3) тышқанның оң бастырмасымен ХКЖЖ айдарындағы "Мониторинг" мәзірін таңдау қажет;
4) "Криптожүйе" тақырыбында "Өз сертификатын ауыстыруға сұрау салуды жасау" бастырмасының көмегімен Өз сертификатын ауыстыруға сұрау салуды жасау қажет.
Криптографиялық кілтті ауыстыру рәсімін кілттік ақпарат компроментация болған жағдайында және ХКЖЖ клиентінде хабарламалардың (кіріс және шығыс) кезегі жоқ жағдайда жасау қажет.
9. Салық органының Келісімді жою туралы шешім
қабылдауының негіздері мен тәртібі
26. Келісімді жою туралы шешімді салық органы осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес 009.03-нысан бойынша мынадай жағдайларда қабылдайды:
1) 009.02.004 жолында белгі қойылған 009.02-нысанын тапсырған кезде;
2) салық төлеуші нақты мекен-жайы (тұрғылықты жері) бойынша болмаған жағдайда.
27. Келісімді жою туралы шешімді салық органы:
1) салық органдарымен алмасуды электронды құжат арқылы жасайтын салық төлеуші (салық агенті) 009.02.004 жолында белгі қойыла отырып 009.02-нысанының өтінішін тапсырған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде;
2) салық органы нақты мекен-жайы (тұрғылықты жері) бойынша болмау фактісі жөнінде тексеру актісін жасаған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде қабылдайды.
28. Келісімді жою туралы шешім шығарған күннен бастап салық төлеушіге (салық агентіне) берілген ЭЦҚ жойылған болып табылады.
29. "Жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
009.03.001 жолында оған қатысты салық органы Келісімді жою туралы шешім қабылдайтын, салық органымен Келісім жасасқан салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу нөмірі көрсетіледі;
009.03.002 жолында заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
009.03.003 жолының А-тармағында - Келісімді жою күні;
009.03.003 жолының В-тармағында - жойылатын Келісімнің нөмірі.

30. Решение об аннулировании Соглашения подписывается руководителем налогового органа, принявшим решение об аннулировании Соглашения, а также работником налогового органа, осуществившим аннулирование Соглашения.
10. Порядок разрешения споров
31. В случае возникновения спора, связанного с подлинностью электронных документов, заинтересованная сторона Соглашения направляет другой стороне письменное уведомление с обоснованием причины своего требования и указанием даты и номера электронного документа, являющегося предметом спора (далее - требование).
32. Со стороны налоговых органов заинтересованной стороной в спорах выступает Налоговый комитет МФ РК.
33. В случае возникновения спора, связанного с подлинностью электронных документов, налоговые органы в течение 3 рабочих дней осуществляют оповещение Налогового комитета МФ РК в письменном виде с приложением необходимых материалов, указанных в пункте 38 настоящих Правил.
34. Требование предъявляется заинтересованной стороной в произвольной форме не позднее 10 рабочих дней со дня отправки электронного документа, являющегося предметом спора.
35. Ответ на требование предоставляется в произвольной форме в течение 15 рабочих дней со дня получения требования.
36. Разрешение спора между сторонами Соглашения осуществляется путем определения типа спора в соответствии с пунктом 40 настоящих Правил в 10-дневный срок со дня получения заинтересованной стороной Соглашения ответа на его требование. Урегулирование спора осуществляется в присутствии представителей сторон Соглашения.
37. По результатам разрешения спора между сторонами Соглашения составляется акт, в котором излагается суть и тип спора, подписываемый представителями сторон Соглашения.
38. Для разрешения спора стороны Соглашения должны предоставить следующие материалы:
электронный носитель с криптографическим ключом;
спорный электронный документ в виде файла;
при наличии - документ, свидетельствующий об успешной доставке электронного документа и его дальнейшей обработке.
39. При рассмотрении спора представителями сторон Соглашения проверяется подлинность электронных документов, авторство отправителя, а также соответствие формата электронного документа установленному формату.
40. Типы разрешения споров и порядок их рассмотрения:
1) Спор: "Отрицание отправления электронного документа", когда отправитель утверждает, что электронный документ не отправлялся, а получатель утверждает, что данный электронный документ был им получен, разрешается следующим образом:
получатель предоставляет электронный документ;
проверяется подлинность предоставленного электронного документа.
Если предоставленный электронный документ подлинный, спор разрешается в пользу получателя. В остальных случаях спор разрешается в пользу отправителя.

30. Келісімді жою туралы шешімге Келісімді жою туралы шешім қабылдаған салық органының басшысы, сондай-ақ Келісімді жоюды жүзеге асырған салық органы қызметкері қол қояды.
10. Дауларды шешу тәртібі
31. Электрондық құжаттардың түпнұсқалығына байланысты дау туындаған жағдайда, Келісімнің мүдделі тарабы екінші тарапқа өз талабының себебін негіздей отырып және даудың мәні болып табылатын электрондық құжаттың күні мен нөмірін көрсете отырып (бұдан әрі - талап) жазбаша хабарландыру жібереді.
32. Мүдделі тараптың салық органдары тарапынан дауларға Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті түседі.
33. Электрондық құжаттардың түпнұсқалығына байланысты дау туындаған жағдайда салық органдары 3 жұмыс күні ішінде осы Ереженің 38-тармағында көрсетілген қажетті материалдарды қоса бере отырып, ҚР ҚМ Салық комитетін жазбаша түрде хабарландырады.
34. Талапты даудың мәні болып табылатын электрондық құжатты жіберген күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей еркін түрде мүдделі тарап қояды.
35. Талапқа жауап талапты алған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде еркін түрде беріледі.
36. Келісім тараптарының арасында дауды реттеу Келісімнің мүдделі тарабының қойған талабына жауап алған күннен бастап 10 күндік мерзімде осы Ереженің 40-тамағына сәйкес дау түрін айқындау жолымен шешіледі. Дауды реттеу Келісім тараптарының өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
37. Келісім тараптарының арасындағы дауды шешу нәтижелері бойынша даудың мұраты мен түрі жазылатын, Келісім тараптарының өкілдері қол қоятын акт жасалады.
38. Дауды шешу үшін Келісімнің тараптары мынадай материалдарды беруі қажет:
криптографиялық кілті бар электрондық тасығыш;
файл түріндегі даулы электрондық құжат;
болған жағдайда - электрондық құжат сәтті жеткені және оның әрі қарай өңделгені жайлы куәландыратын құжат.
39. Келісім тараптарының өкілдері дауды қарау кезінде электрондық құжаттың түпнұсқалығы, жіберушінің авторлығы, сондай-ақ электрондық құжат пішінінің белгіленген пішінге сәйкестігі тексеріледі.
40. Дауларды шешу түрлері және оларды қарау тәртібі:
1) Дау: "Электрондық құжаттың жіберілгенін мойындамау", жіберуші электрондық құжаттың жіберілмегенін, ал алушы сол электрондық құжатты алғандығын айтады, бұл дау былайша шешіледі:
алушы электрондық құжатты ұсынады;
ұсынылған электрондық құжаттың түпнұсқалығы тексеріледі;
егер ұсынылған электрондық құжат түпнұсқа болса, дау алушы пайдасына шешіледі. Қалған жағдайларда дау жіберушінің пайдасына шешіледі.

2) Спор: "Отрицание получения электронного документа", когда получатель утверждает, что электронный документ не был получен, а отправитель утверждает, что данный электронный документ был им отправлен, разрешается следующим образом:
отправитель предоставляет электронный документ с подтверждением доставки электронного документа;
проверяется подлинность предоставленного электронного документа с подтверждением доставки.
Если электронный документ с подтверждением доставки подлинный, конфликт разрешается в пользу отправителя. В остальных случаях конфликт разрешается в пользу получателя.
3) Спор: "Отправленный электронный документ не соответствует принятому", когда отправитель утверждает, что отправленный им электронный документ не соответствует принятому получателем электронному документу, а получатель утверждает, что полученный им электронный документ соответствует отправленному отправителем, разрешается следующим образом:
получатель предоставляет электронный документ;
проверяется подлинность предоставленного электронного документа.
Если предоставленный электронный документ подлинный, конфликт разрешается в пользу получателя. В остальных случаях конфликт разрешается в пользу отправителя.
41. В случае не урегулирования спора между сторонами Соглашения в порядке, указанном в настоящем разделе, стороны обращаются в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 1
к Правилам электронного
обмена информацией между
органами налоговой службы и
налогоплательщиками
(налоговыми агентами)
Перечень услуг, предоставляемых налогоплательщикам,
взаимодействующим с налоговыми органами электронным способом
NN
Наименование
электронной услуги
Информаци-
онная
система, в
которой
предостав-
ляется
услуга
Форма
завершения
электронной
услуги
Срок
оказания
услуги
Государственная услуга "Регистрация налогоплательщиков
Республики Казахстан"
1
Просмотр
собственных
регистрационных
данных
СГДС,
E-inis-
client
Просмотр
сформированной
карточки с
регистрацион-
ными данными
налогоплатель-
щика
в течение
1 часа с
момента
отправки
запроса
2
Изменение
регистрационных
данных путем
заполнения и
представления
следующих
заявлений о
регистрации:
СГДС,
E-inis-
client
Прием заявле-
ний и внесе-
ние изменений
в регистраци-
онные данные
в течение
двух дней с
момента
отправки
заявлений
для физических лиц:
форма 001.00 - заявление о регистрации налогоплательщика
физического лица, в том числе осуществляющего индивидуаль-
ную предпринимательскую деятельность, адвокатскую деятель-
ность, частную нотариальную деятельность (резидент Респуб-
лики Казахстан)
форма 002.00 - заявление о регистрации налогоплательщика,
осуществляющего предпринимательскую деятельность в качестве
крестьянского (фермерского) хозяйства (резидент Республики
Казахстан)

2) Дау: "Электрондық құжаттың алғанын мойындамау", бұл алушы электрондық құжатты алмадым дейді, ал жіберуші ол электрондық құжаттың жіберілгендігін айтады, бұл дау былайша шешіледі:
жіберуші электрондық құжаттың жеткізілгенін растаумен қоса электрондық құжатты береді;
ұсынылған жеткізілгенін растаумен қоса электрондық құжаттың түпнұсқалығы тексеріледі.
Егер жеткізілгенін растаумен қоса берілген электрондық құжат түпнұсқа болатын болса, дау жіберушінің пайдасына шешіледі. Қалған жағдайларда дау алушының пайдасына шешіледі.
3) Дау: "Жіберілген электрондық құжат қабылданған электрондық құжатқа сәйкеспейді", бұл жіберуші ол жіберген электрондық құжат алушы қабылдаған электрондық құжатқа сәйкеспейді дейді, ал алушы ол қабылдаған электрондық құжат жіберуші жіберген электрондық құжатқа сәйкеседі дейді, бұл дау былайша шешіледі:
алушы электрондық құжатты ұсынады;
ұсынылған электрондық құжаттың түпнұсқалығы тексеріледі.
Егер ұсынылған электрондық құжат түпнұсқа болса, дау алушы пайдасына шешіледі. Қалған жағдайларда дау жіберушінің пайдасына шешіледі.
41. Келісім тараптарының арасындағы дау осы бөлімде белгіленген тәртіпте реттелмеген жағдайда тараптар Қазақстан Республика заңнамаларында белгіленген тәртіпте сотқа жүгінеді.
Салық қызметі органдары мен
салық төлеушілер (салық агенттері)
арасындағы электронды ақпарат
алмасу ережесіне
1-қосымша
Салық органдарымен электронды тәсілмен өзара
іс-қимыл жасайтын салық төлеушілерге көрсетілетін
қызметтердің тізбесі
N
N
Электрондық
қызметтің атауы
Қызмет
көрсетілетін
ақпараттық
жүйе
Электронды
қызметтің
аяқталу
формасы
Қызмет
көрсету
мерзімі
"Қазақстан Республикасының салық төлеушілерін тіркеу"
мемлекеттік қызмет көрсетуі
1
Өзінің тіркеу
мәліметтерін қарау
ХКЖЖ,
E-inis-client
Қалыптасқан
салық төлеуші-
нің тіркеу
мәліметтері бар
карточкасын
қарау
сұрау
салу
жіберіл-
ген сәт-
тен 1
сағат
ішінде
2
Мынадай өтініштерді
толтыру және табыс
ету жолымен тіркеу
деректерін өзгерту:
ХКЖЖ,
E-inis-client
Өтініштерді
қабылдау және
тіркеу деректе-
ріне өзгерістер
енгізу
өтініш-
терді
жіберген
сәттен
бастап
екі күн
ішінде
жеке тұлғалар үшін:
001.00-нысан - салық төлеуші жеке тұлғаны, оның ішінде жеке
кәсіпкерлік қызметті, адвокаттық қызметті, жеке нотариалды
қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші жеке тұлғаны тіркеу
жөніндегі өтініш (Қазақстан Республикасының резиденті)
002.00-нысан - шаруа (фермер) қожалығы ретінде кәсіпкерлік
қызметін жүзеге асыратын салық төлеушіні тіркеу туралы өтініш
(Қазақстан Республикасының резиденті)

форма 003.00 - заявление о регистрации налогоплательщика
физического лица, в том числе осуществляющего индивидуаль-
ную предпринимательскую деятельность (нерезидент Республики
Казахстан)
для юридических лиц:
форма 004.00 - заявление о регистрации налогоплательщика
юридического лица, филиала, представительства, структурного
подразделения (резидент Республики Казахстан)
форма 005.00 - заявление о регистрации налогоплательщика
юридического лица, филиала, представительства, структурного
подразделения (нерезидент Республики Казахстан)
форма 006.00 - заявление о регистрации налогоплательщика
филиала, представительства, структурного подразделения
(заполняется юридическим лицом)
Государственная услуга "Регистрация объектов
налогообложения и объектов, связанных с налогообложением"
3
Возможность
просмотра данных
по принадлежащим
объектам налого-
обложения
(информацию о
зарегистрирован-
ных правах на
объекты недвижи-
мости, включая
земельные участки
и на транспортные
средства)
СГДС, ИС
РНиОН
Просмотр
сформированной
карточки с
данными по
принадлежащим
объектам
налогообло-
жения
в течение
1 часа с
момента
отправки
запроса
Государственная услуга "Выдача справок об отсутствии
(наличии) налоговой задолженности, задолженности по
обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям,
выписок из лицевого счета"
4
Предоставление
выписки из
лицевого счета о
состоянии расче-
тов с бюджетом по
исполнению
налогового
обязательства
СГДС,
E-inis-
client
Выписка из
лицевого
счета о
состоянии
расчетов с
бюджетом по
исполнению
налогового
обязательства
в течение
трех дней с
момента
отправки
запроса
5
Предоставление
лицевого счета
СГДС,
E-inis-
client
Лицевой счет
в течение
трех дней с
момента
отправки
запроса
Государственная услуга "Проведение зачетов и возвратов
уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в
бюджет, пени"
6
Прием заявления
на зачет излишне
(ошибочно)
уплаченной суммы
налогов
СГДС, E-inis-
client
Прием
заявления
в течение
одного дня с
момента
отправки
заявлений
7
Прием заявления
на возврат излишне
уплаченной суммы
налогов и других
обязательных
платежей в бюджет
СГДС,
E-inis-
client
Прием
заявления
в течение
одного дня с
момента
отправки
заявлений
Государственная услуга "Прием налоговой отчетности"
8
Прием налоговой
отчетности
СГДС, ИС
ЭФНО,
ИСИД, ИС
НДС,
ИС МОП
Прием налого-
вой отчетнос-
ти (уведомле-
ние/подтвер-
ждение/справка
о представле-
нии налоговой
отчетности в
электронном
виде)
в течение трех дней с момента отправки налоговой отчетности
Получение
уведомления/
подтверждения/
справки о
представлении
налоговой
отчетности в
электронном
виде согласно
повторному
запросу
в течение
трех дней с
момента
отправки
запроса
Другие
9
Информирование о работоспособности программного обеспечения Налогового комитета МФ РК
Web-сайт Налогового комитета МФ РК, электронная почта (подписка на web-сайте, предоставление информации на адрес электронной почты)
Предоставление
информации о
работоспособ-
ности програм-
много обеспе-
чения Налого-
вого комитета
МФ РК
Ежедневно
10
Прием заявления
об обжаловании
результатов
налоговой проверки
СГДС,
E-inis-
client
Прием заявления
в течение
трех дней с
момента
отправки
заявления
11
Предоставление
результатов
налогового
контроля, в том
числе уведомлений
органов налоговой
службы по
исполнению
налогового
обязательства
СГДС,
E-inis-
client
Направление
результатов
налогового
контроля, в
том числе
уведомлений
органов
налоговой
службы по
исполнению
налогового
обязательства
в сроки,
установленные
статьей 31
Налогового
кодекса
Приложение N 2
к Правилам электронного
обмена информацией между
органами налоговой службы и
налогоплательщиками
(налоговыми агентами)
Заявление налогоплательщика (налогового агента)
о согласии на обмен электронными документами
с органами налоговой службы
Примечание РЦПИ: Графическая форма 009.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение N 3
к Правилам электронного
обмена информацией между
органами налоговой службы и
налогоплательщиками
(налоговыми агентами)
Соглашение
об обмене электронными документами
между органами налоговой службы и
налогоплательщиком (налоговым агентом)
Примечание РЦПИ: Графическая форма 009.01 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение N 4
к Правилам электронного
обмена информацией между
органами налоговой службы и
налогоплательщиками
(налоговыми агентами)
Заявление налогоплательщика (налогового агента)
об отказе обмена электронными документами
с органами налоговой службы
или замене криптографического ключа
Примечание РЦПИ: Графическая форма 009.02 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение N 5
к Правилам электронного
обмена информацией между
органами налоговой службы и
налогоплательщиками
(налоговыми агентами)
Решение об аннулировании Соглашения
об обмене электронными документами
между органами налоговой службы и
налогоплательщиком (налоговым агентом)
Примечание РЦПИ: Графическая форма 009.03 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.

003.00-нысан - салық төлеуші жеке тұлғаны, оның ішінде жеке
кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын салық төлеуші жеке
тұлғаны тіркеу туралы өтініш (Қазақстан Республикасының
резиденті емес)
заңды тұлғалар үшін:
004.00-нысан - салық төлеуші заңды тұлғаны, филиалды,
өкілдікті, құрылымдық бөлімшені тіркеу туралы өтініш
(Қазақстан Республикасының резиденті)
005.00-нысан - салық төлеуші заңды тұлғаны, филиалды,
өкілдікті, құрылымдық бөлімшені тіркеу туралы өтініш
(Қазақстан Республикасының резиденті емес)
006.00-нысан - салық төлеуші филиалды, өкілдікті, құрылымдық
бөлімшені тіркеу туралы өтініш (заңды тұлға толтырады)
"Салық салу объектілері мен салық салуға байланысты
объектілерді тіркеу" мемлекеттік қызмет көрсетуі
3
Өзіне тиесілі салық
салу объектілері
бойынша мәліметтерді
қарау мүмкіндігі (жер
учаскелерін қоса
алғанда жылжымайтын
объектілерге және
көлік құралдарына
тіркелген құқықтар
туралы ақпарат)
ХКЖЖ, СТжСО АЖ
Өзіне тиесілі
салық салу
объектілері
бойынша
мәліметтері бар
қалыптасқан
карточкасын
қарау
сұрау
салу
жіберіл-
ген
сәттен
1 сағат
ішінде
"Салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік
аударымдар бойынша берешектерінің жоқ (бар) екендігі туралы
анықтамалар, дербес шоттан көшірме жазбалар беру"
мемлекеттік қызмет көрсетуі
4
Салық міндеттемелерін
орындау бойынша
бюджетпен есеп
айырысу жай-күйі
туралы дербес шоттан
көшірме жазба беру
ХКЖЖ,
E-inis-client
Салық міндетте-
мелерін орындау
бойынша бюджет-
пен есеп айыры-
су жай-күйі
туралы дербес
шоттан көшірме
жазба
сұрау
салу
жіберіл-
ген
сәттен
үш күн
ішінде
5
Дербес шотты беру
ХКЖЖ, E-inis-client
Дербес шот
сұрау салу жіберіл-
ген сәт-
тен үш
күн
ішінде
"Салықтардың, бюджетке төленетін басқа міндетті
төлемдердің, өсімақылардың төленген сомаларын есепке
жатқызу және қайтару жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсетуі
6
Салықтардың артық (қате) төленген сомаларын есепке жатқызуға өтінішті қабылдау
ХКЖЖ, E-inis-client
Өтініш қабылдау
өтініш-
терді
жіберген
сәттен
бастап
бір күн
ішінде
7
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің артық төленген сомаларын қайтаруға өтінішті қабылдау
ХКЖЖ, E-inis-client
Өтініш қабылдау
өтініш-
терді
жіберген
сәттен
бастап
бір күн
ішінде
"Салық есептілігін қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуі
8
Салық есептілігін қабылдау
ХКЖЖ, СЕЭН АЖ,
ККАЖ, ҚҚС АЖ,
КМ АЖ
Салық есептілі-
гін қабылдау
(салық есепті-
лігін элект-
ронды түрде
тапсыру туралы
хабарлама/рас-
тау/анықтама)
салық
есепті-
лігін
жіберген
сәттен
бастап
үш күн
ішінде
Қайта сұрау
салуға сәйкес
салық есептілі-
гін электронды
түрде тапсыру
туралы хабар-
лама/растау/
анықтама алу
сұрау
салуды
жіберген
сәттен
бастап
үш күн
ішінде
Басқалары
9
ҚР ҚМ Салық
комитетінің бағдар-
ламалық қамтамасыз
етуінің жұмысқа
қабілеттілігі туралы
ақпараттандыру
ҚР ҚМ Салық
комитетінің
web-сайты,
электронды
поштасы
(web-сайтқа
жазылу,
электронды
пошта адресіне
ақпаратты
беру)
ҚР ҚМ Салық
комитетінің
бағдарламалық
қамтамасыз
етуінің жұмысқа
қабілеттілігі
туралы
ақпаратты беру
күн
сайын
10
Салық тексеруінің
нәтижелеріне шағым
жасау туралы
өтінішті қабылдау
ХКЖЖ,
E-inis-client
Өтініш қабылдау
өтінішті
жіберген
сәттен
бастап
үш күн
ішінде
11
Салық бақылауының
нәтижелерін, оның
ішінде салық қызметі
органдарының салық
міндеттемесін
орындау жөніндегі
хабарламасын беру
ХКЖЖ,
E-inis-client
Салық бақылауы-
ның нәтижеле-
рін, оның
ішінде салық
қызметі орган-
дарының салық
міндеттемесін
орындау жөнін-
дегі хабарлама-
сын жіберу
Салық
кодексі-
нің 31-
бабында
белгі-
ленген
мерзімде
Салық қызметі органдары мен
салық төлеушілер (салық агенттері)
арасындағы электронды ақпарат
алмасу ережесіне
2-қосымша
Салық қызметі органдарымен
электрондық құжатпен алмасуға салық
төлеушінің (салық агенттігінің)
келісімі туралы өтініш
қағаз мәтініне қараңыз
Салық қызметі органдары мен
салық төлеушілер (салық агенттері)
арасындағы электронды ақпарат
алмасу ережесіне
3-қосымша
Салық қызметі органдарымен
салық төлеушінің (салық агенттігінің)
электрондық құжатпен алмасу туралы
келісімі
қағаз мәтініне қараңыз
Салық қызметі органдары мен
салық төлеушілер (салық агенттері)
арасындағы электронды ақпарат
алмасу ережесіне
4-қосымша
Салық қызметі органдарымен
электрондық құжат алмасудан бас тарту немесе
криптографиялық кілтті ауыстыру туралы
салық төлеушінің (салық агенттігінің) өтініші
қағаз мәтініне қараңыз
Салық қызметі органдары мен
салық төлеушілер (салық агенттері)
арасындағы электронды ақпарат
алмасу ережесіне
5-қосымша
Салық органының
электрондық цифрлық қолтаңбасын
жою туралы шішім
қағаз мәтініне қараңыз