О внесении дополнений и изменений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 14 ноября 2008 года N 349-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2008 года N 5403. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 25.04.2013 № 130-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2438, опубликованный 6 сентября 2003 года в "Официальной газете" № 36, внесены изменения и дополнения приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 14 ноября 2003 года № 270-ОД "О внесении дополнения в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2607, опубликованным 27 декабря 2003 года в "Официальной газете" № 52, приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 21 апреля 2005 года № 142-ОД "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3600, опубликованным 20 января 2006 года в "Юридической газете" № 8-9, приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 марта 2006 года № 78-ОД "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4162, опубликованным 21 апреля 2006 года в "Юридической газете" № 71-72, приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 16 июня 2006 года № 156-ОД "О внесении изменения в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4279, опубликованным 19 июля 2006 года в "Юридической газете" № 132, приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 14 августа 2006 года № 203-ОД "О внесении изменений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД "Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4377, опубликованным 15 сентября 2006 года в "Юридической газете" № 166), следующие дополнения и изменения:
в Правилах об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденных указанным приказом:

"Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөніндегі ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2008 жылғы 14 қарашадағы N 349-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 11 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5403 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 25.04.2013 № 130-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөніндегі ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2438 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2003 жылғы 6 қыркүйекте N 36 нөмірінде жарияланған, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2607 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2003 жылғы 27 желтоқсандағы N 52 нөмірінде жарияланған "Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөніндегі ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 14 қарашадағы N 270-НҚ бұйрығымен, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3600 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінде" 2006 жылғы 20 қаңтарда N 8-9 нөмірінде жарияланған "Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөніндегі ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 21 сәуірдегі N 142-НҚ бұйрығымен, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4162 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінде" 2006 жылғы 21 сәуірде N 71-72 нөмірінде жарияланған "Табиғи монополия субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөніндегі ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 17 наурызда N 78-НҚ бұйрығымен, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4279 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінде" 2006 жылғы 19 шілдеде N 132 нөмірінде жарияланған "Табиғи монополия субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөніндегі ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 16 маусымдағы N 156-НҚ бұйрығымен, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4377 нөмірмен тіркелген, "Заң газетінде" 2006 жылғы 15 қыркүйекте N 166 нөмірінде жарияланған "Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөніндегі ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі N 185-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2006 жылғы 14 тамыздағы N 203-НҚ бұйрығымен өзгерістер мен толықтырулар енгізілген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi жөніндегі ережеде:

часть первую пункта 7-1 дополнить словами ", за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа";
пункт 10 исключить;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Расходы, связанные с нормативными техническими потерями, утвержденными уполномоченным органом, включаются в затратную часть тарифа (цены, ставки сбора).";
в пункте 12 :
в части первой слова "при наличии документального технического подтверждения компетентным органом необходимости их проведения" заменить словами "исходя из годовой сметы затрат, согласованной уполномоченным органом";
часть вторую исключить;
в пункте 13 :
часть первую изложить в следующей редакции:
"Параметры по системе оплаты труда работников субъекта утверждаются компетентным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду или местным исполнительным органом.";
часть восьмую исключить;
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган согласовывает субъекту естественной монополии проведение переоценки основных средств.";
пункт 17 исключить;
в пункте 19 :
в части первой слова "согласованного и" исключить;
части вторую и третью исключить;
в пункте 22 :
в части первой:
слова "фактического состава административных затрат" заменить словом "деятельности";
слова "снижении объемов реализации регулируемых услуг (товаров, работ) и" исключить;
в части второй слова "Увеличение расходов общехозяйственного и административного назначения сверх индекса потребительских цен, а также включение в них расходов" заменить словами "Включение в расходы периода, расходов";
в части первой пункта 23 :
после слов "командировочные расходы" дополнить словами "и расходы на услуги связи";
слова "расходы на дорогостоящие виды связи," исключить;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Уполномоченный орган привлекает независимых экспертов для проведения экспертизы проектов тарифов (цен, ставке сбора), и проводит корректировку на основании результатов проведенной экспертизы.";
в части первой пункта 26 :
слова "могут осуществляться" заменить словом "осуществляются";
слово "предприятия" исключить;
пункт 27 исключить;
в абзаце тридцать третьем пункта 28 после слова "предложениям" дополнить словами "(за исключением работ, применяющихся в представлении регулируемых услуг (товаров, работ)".

7-1-тармақтың бірінші бөлігі "Табиғи монополия субъектісіне" деген сөздердің алдынан " Шығыстарға бағытталған, тарифтің шығын бөлігінде ескерілмеген субсидияларды қоспағанда, " деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақ алып тасталсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган бекіткен нормативтік техникалық ысыраптарға байланысты шығыстар тарифтің (бағаның, алым ставкасының) шығын бөлігіне енгізіледі.";
12-тармақта :
бірінші бөліктегі "құзыретті органның оларды жүргізу қажеттілігін құжатты техникалық растауы бар болғанда" деген сөздер "уәкілетті органмен келісілген шығындардың жылдық сметасына сүйене отырып," деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
13-тармақта :
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Субъекті қызметкерлерінің еңбекақы жүйесі жөніндегі параметрлерін еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен немесе жергілікті атқару органымен келісім бойынша құзыретті орган бекітеді.";
сегізінші бөлік алып тасталсын;
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісіне негізгі құралдарға қайта бағалау жүргізуін келіседі.";
17-тармақ алып тасталсын;
19-тармақта :
бірінші бөліктегі "келісілген және" деген сөздер алып тасталсын;
екінші және үшінші бөліктер алып тасталсын;
22-тармақта :
бірінші бөлікте:
"әкімшілік шығынының нақты құрамына" деген сөздер "қызметіне" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) іске асыру көлемдерін кеміткен және" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Жалпы шаруашылық және әкімшілік шығыстарды тұтынушылардың баға индексінен жоғары арттыру, сондай-ақ оларға әкімшілік басқару жүйесі мен қаражаттарын құру және жетілдіру жөніндегі шығыстарды енгізуге" деген сөздер "Кезең шығыстарына әкімшілік басқару жүйесі мен қаражаттарын құру және жетілдіру жөніндегі шығыстарды енгізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
23-тармақтың бірінші бөлігінде:
"іссапарлық шығыстары," деген сөздерден кейін "және байланыс қызметінің шығыстары" деген сөздермен толықтырылсын;
"байланыстың қымбат түрлеріне," деген сөздер алып тасталсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Уәкілетті орган тарифтердің (бағалардың, алым ставкасының) жобаларына сараптама жүргізу үшін тәуелсіз сарапшыларды тартады және жүргізілген сараптама негізінде түзету жүргізеді.";
26-тармақтың бірінші бөлігінде:
"жүзеге асырылуы мүмкін" деген сөздер "жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын ;
"Кәсіпорынның" деген сөз алып тасталсын;
27-тармақ алып тасталсын;
28-тармақтың отыз үшінші абзацтағы "ұсыныстар" деген сөзден кейін "(реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынған кезде қолданылатын жұмыстарды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын.

2. Департаменту стратегического планирования и сводного анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Ермакалиева Л.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Смагулова К.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель                                 Н. Алдабергенов
СОГЛАСОВАН
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_________________ Б. Сапарбаев
20 ноября 2008 года

2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Стратегиялық жоспарлау және жиынтық талдау департаменті (Л.С. Ермакалиева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (Е.О. Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Қ.М. Смағұловқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                               Н. Алдабергенов
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
___________ Б. Сапарбаев
2008 жылғы 20 қараша