О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны"
Решение Маслихата города Астаны от 18 декабря 2008 года N 168/28-IV. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 26 января 2009 года N 556. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 20 июля 2017 года № 166/21-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата г. Астаны от 20.07.2017 № 166/21-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьями 290 - 292 Экологического кодекса Республики Казахстан, маслихат города Астаны РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным решением маслихата города Астаны от 23.09.2015 № 413/57-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Внести в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 5 мая 2004 года за № 326, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 62-63 от 15 мая 2004 года, "Вечерняя Астана" № 63-64 от 22 мая 2004 года), решение маслихата города Астаны от 23 декабря 2005 года № 214/28-III "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано департаментом юстиции города Астаны 5 мая 2004 года за № 326)", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 6 февраля 2006 года за № 430, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 23-24 от 18 февраля 2006 года, "Вечерняя Астана" № 23 от 16 февраля 2006 года), решение маслихата города Астаны от 24 мая 2007 года № 380/47-III "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 июня 2007 года за № 469, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 109 от 3 июля 2007 года, "Вечерняя Астана" № 117 от 6 июля 2007 года), решение маслихата города Астаны от 28 марта 2008 года № 59/10-IV "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 25 апреля 2008 года за № 526, опубликовано в газетах "Астана хабары" № 55 от 6 мая 2008 года, "Вечерняя Астана" № 52 от 6 мая 2008 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны, утвержденных указанным решением:
аббревиатуру "ТБО" по всему тексту заменить словами "коммунальные отходы" в нужном падеже;
в пункте 1:
первый абзац после слов "в соответствии с" дополнить словами "Экологическим кодексом Республики Казахстан,";
второй абзац изложить в следующей редакции:
"Правила регулируют отношения физических и юридических лиц в сфере благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты территории, содержания и защиты объектов инфраструктуры, определяют порядок сбора, вывоза, переработки и утилизации отходов на территории города Астаны и обязательны для всех хозяйствующих субъектов, независимо от форм собственности, принадлежности или гражданства, арендаторов, застройщиков, владельцев зданий, строений и сооружений";
пункт 21 исключить;
дополнить главу 2 пунктами 23-1 - 23-13 следующего содержания:

Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы N 28/6-ІІІ "Аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 18 желтоқсандағы N 168/28-IV Шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2009 жылғы 26 қаңтарда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 556 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 20 шілдедегі № 166/21-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 20.07.2017 № 166/21-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарап, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңның 6-бабын және Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексінің 290- 292-баптарын басшылыққа ала отырып Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 23.09.2015 № 413/57-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы N 28/6-ІІІ "Аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2004 жылғы 05 мамырда 326 нөмірмен тіркелген, 2004 жылғы 15 мамырда N 62-63 "Астана хабары", 2004 жылғы 22 мамырда N 63-64 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған), Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ "Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы N 28/6-ІІІ "Аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешіміне (Астана қаласының әділет департаментінде 2004 жылғы 05 мамырда 326 нөмірмен тіркелген)", (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2006 жылғы 6 ақпанда 430 нөмірмен тіркелген, 2006 жылғы 18 ақпанда N 23-24 "Астана хабары", 2006 жылғы 16 ақпанда N 23 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған), Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 24 мамырдағы N 380/47-ІІІ "Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы N 28/6-ІІІ "Аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2007 жылғы 26 маусымда 469 нөмірмен тіркелген, 2007 жылғы 03 шілдеде N 109 "Астана хабары", 2007 жылғы 06 шілдеде N 117 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған), Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 28 наурыздағы N 59/10-ІІІ "Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы N 28/6-ІІІ "Аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2008 жылғы 25 сәуірде 526 нөмірмен тіркелген, 2008 жылғы 6 мамырда N 55 "Астана хабары", 2008 жылғы 6 мамырда N 52 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Осы шешіммен бекітілген, аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету Қағидаларында:
"ҚТҚ" деген аббревиатураны барлық жердегі мәтінде тиісті септікте "коммуналдық қалдықтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1–тарауда:
бірінші абзацта "қағидалар" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац келесі мынадай редакцияда жазылсын: "Қағидалар аббаттандыру, санитарлық тазарту, аумақта тазалықты сақтау, инфрақұрылым объектілерін күтіп ұстау мен қорғау, Астана қаласының аумағындағы қалдықтарды жинау, шығару, қайта өңдеу және пайдаға асыру, тәртібін белгілейді және жеке және заңды тұлғалардың қарым-қатынасын реттейді және меншік нысанына, жалгерлердің, құрылыс жүргізушілердің, ғимараттардың, құрылыстардың және құрылғылардың иелеріне немесе азаматтығына қарамастан барлық шаруашылық жүргізу құқығындағы субъектілерге орындауға міндетті болып табылады.";
21-тармақ алып тасталсын;
2-тарау мына мазмұндағы 23-1 - 23-13 тармақтарымен толықтырылсын:

"23-1. Норматив размещения отходов - количественные и качественные ограничения по размещению отходов с учетом их воздействия на окружающую среду.
23-2. Обращение с отходами - виды деятельности, связанные с отходами, включая предупреждение и минимизацию образования отходов, учет и контроль, накопление отходов, а также сбор, переработку, утилизацию, обезвреживание, транспортировку, хранение (складирование) и удаление отходов.
23-3. Транспортировка отходов - деятельность, связанная с перемещением отходов между местами или объектами их образования, накопления, хранения, утилизации, захоронения и/или уничтожения.
23-4. Мониторинг окружающей среды - комплексная система наблюдений за состоянием окружающей среды, оценка и прогноз изменений состояния окружающей среды под воздействием природных и антропогенных факторов.
23-5. Коммунальные отходы - отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
23-6. Удаление отходов - операции по захоронению и уничтожению отходов.
23-7. Обезвреживание отходов - уменьшение или устранение опасных свойств отходов путем механической, физико-химической или биологической обработки.
23-8. Утилизация отходов - использование отходов в качестве вторичных материальных или энергетических ресурсов.
23-9. Захоронение отходов - складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока.
23-10. Переработка отходов - физические, тепловые, химические или биологические процессы, включая сортировку, которые изменяют характеристики отходов для уменьшения их объема или опасных свойств, облегчают обращение с ними или улучшают их утилизацию.
23-11. Размещение отходов - хранение или захоронение отходов производства и потребления.
23-12. Хранение отходов - складирование отходов в специально отведенных местах в целях их последующего безопасного удаления.
23-13. Жидкие отходы - любые отходы в жидкой форме, за исключением сточных вод.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. "Не допускается сброс в контейнеры строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега, жидких бытовых и промышленных отходов.";
дополнить главу 5 пунктами 80-1, 80-2, 89-1 следующего содержания:
"80-1. Физические и юридические лица, в результате деятельности которых образуются отходы производства и потребления, являются их собственниками и обеспечивают безопасное обращение с отходами с момента их образования.

"23-1. Қалдықтарды орналастыру нормативі – қоршаған ортаға олардың әсерін есепке ала отырып, қалдықтарды орналастыру бойынша сандық және сапалы шектеу.
23-2. Қалдықтармен жұмыс iстеу – қалдықтардың пайда болуының алдын алуды және оларды азайтуды, есепке алу мен бақылауды, қалдықтардың жиналып қалуын, сондай-ақ қалдықтарды жинауды, өңдеудi, кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды (жинап қоюды) және жоюды қоса алғанда, қалдықтармен байланысты қызмет түрлерi.
23-3. Қалдықтарды тасымалдау – қалдықтардың пайда болуы, жинақтау, сақтау, кәдеге асыру, көму және/немесе жою орындарының немесе объектілердің арасында қалдықтарды орналастырумен байланысты қызмет.
23-4. Қоршаған орта мониторингі – табиғи және антропогенді факторлардың әсерінен қоршаған орта жай-күйінің өзгерістеріне баға беру және болжау, қоршаған орта жағдайын бақылаудың кешенді жүйесі.
23-5. Коммуналдық қалдықтар – елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк ету нәтижесiнде пайда болған тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен қалыптасу сипатына ұқсас өндiрiс қалдықтары.
23-6. Қалдықтарды жою – қалдықтарды көму және жою жөнiндегi операциялар.
23-7. Қалдықтарды залалсыздандыру – механикалық, физикалық-химиялық немесе биологиялық өңдеу жолымен қалдықтардың қауiптi қасиеттерiн азайту немесе жою.
23-8. Қалдықтарды кәдеге жарату – қалдықтарды қайталама материалдық немесе энергетикалық ресурстар ретiнде пайдалану.
23-9. Қалдықтарды көму – қалдықтарды шектеусiз мерзiм iшiнде қауiпсiз сақтау үшiн арнайы белгiленген орындарға жинап қою.
23-10. Қалдықтарды өңдеу – қалдықтардың көлемiн немесе қауiптi қасиеттерiн азайту үшiн олардың сипатын өзгертетiн, олармен жұмыс iстеудi жеңiлдететiн немесе оларды кәдеге жаратуды жақсартатын сұрыптауды қоса алғанда, физикалық, жылу, химиялық немесе биологиялық процестер.
23-11. Қалдықтарды орналастыру – өндiрiс және тұтыну қалдықтарын сақтау немесе көму.
23-12. Қалдықтарды сақтау – қалдықтарды кейiннен қауiпсiз жою мақсатында оларды арнайы бөлiнген жерлерде жинап қою.
23-13. Сұйық қалдықтар – сарқынды суларды қоспағанда, сұйық түріндегi кез келген қалдықтар.";
72 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"72. "Контейнерлерге құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, қаптарды, ағаш кесінділерін, жапырақтарды, қарды, сұйық тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды тастауға тыйым салынады.";
5-тарау келесі мазмұндағы 80-1, 80-2, 89-1 тармақтарымен толықтырылсын:
"80-1. Жеке және заңды тұлғалар, олардың қызметі нәтижесінде өндіріс және тұтыну қалдықтары пайда болады, олардың меншік иелері болып табылады және қалдықтар пайда болған кезден бастап қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.

80-2. Собственник отходов может пользоваться централизованной системой сбора отходов всех видов или услугами субъектов, выполняющих операции по сбору, утилизации, размещению или удалению, либо самостоятельно осуществлять операции по их размещению и удалению.
89-1. Не допускается сброс в выгребные ямы строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега.";
в пункте 102 слово "Департаментом" заменить словом "Управлением";
в пунктах 103, 105 аббревиатуру "ГУВД" заменить аббревиатурой "ДВД";
пункт 121 после слов "районов "Алматы" дополнить словом ", Есиль";
главу 9 дополнить пунктом 123-1 следующего содержания:
"123-1. Застройщик либо подрядчик должен организовать обязательное отделение строительных отходов от других видов отходов непосредственно на строительной площадке или в специальном месте. Не допускается смешивание строительного мусора с другими отходами на свалках и полигонах.";
в пункте 130 слово "Департаментами" заменить словом "Управлениями".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
А. Байгенжин
Секретарь маслихата
города Астаны
В. Редкокашин

80-2. Қалдықтардың меншік иесі қалдықтарды жою немесе орналастыру, кәдеге жарату, жинау жөніндегі операцияларды атқаратын қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесін немесе субъектілердің қызметін пайдалануы тиіс, немесе қалдықтарды орналастыру мен жою жөніндегі операцияларды дербес жүзеге асыруға міндетті.
89-1. Қазылған шұңқырларға құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, қаптарды, ағаш кесінділерін, жапырақтарды, қарды, сұйық тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды тастау тыйым салынады.";
102-тармақта "департаментімен" деген сөз "басқармасымен" деген сөзбен ауыстырылсын;
103, 105-тармақтарда "ҚІІБ" деген аббревиатура "ІІБ" деген аббревиатурамен ауыстырылсын.
121-тармақта "Алматы" аудандары", деген сөздерден кейін ",Есіл" деген сөзбен толықтырылсын;
9-тарау келесі мазмұндағы 123-1 тармағымен толықтырылсын:
"123-1. Салушы немесе мердігер арнаулы орында немесе құрылыс алаңдарында құрылыс қалдықтарын басқа қалдық түрлерінен тікелей бөліп алуды ұйымдастыруы тиіс, сондай-ақ қоқыс тастайтын жерлерде және полигондарда құрылыс қоқыстарын басқа қалдықтармен араластыруға жол бермеу";
130-тармағындағы "департаменттерімен" деген сөз "басқармаларымен" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді.
Астана қаласы
мәслихатының сессия төрағасы
А. Байгенжин
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
В. Редкокашин