Об утверждении Инструкции по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа
Постановление акимата Мангистауской области N 231 от 28 марта 2008 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области N 2011 от 4 мая 2008 года. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 23 ноября 2011 года № 333
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 23.11.2011 № 333
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ :
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением акимата Мангистауской области от 24.04.2009 N 1291 (порядок введения в действие см. п. 3 )
1. Утвердить Инструкцию по предоставлению в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа (далее - Инструкция), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу некоторые постановления акимата области:
постановление акимата Мангистауской области от 29 апреля 2002 года N 93 "Об утверждении Правил расчета платы за сдаваемые в имущественный наем помещения государственного нежилого фонда коммунальной собственности по Мангистауской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за N 908);
постановление акимата Мангистауской области от 2 декабря 2003 года N 247 "О внесении изменения в постановление акимата Мангистауской области от 29 апреля 2002 года N 93 "Об утверждении Правил расчета платы за сдаваемые в имущественный наем помещения государственного нежилого фонда коммунальной собственности по Мангистауской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за N 1597);
постановление акимата Мангистауской области от 9 января 2006 N 5 "Об утверждении Правил предоставления в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за N 1938).
3. Департаменту финансов Мангистауской области (Альбекова М.Б.), уполномоченным государственным органам по управлению коммунальной собственностью города/района при передаче в имущественный наем (аренду) имущества, закрепленного за коммунальными государственными предприятиями и коммунальными государственными учреждениями, руководствоваться утвержденной Инструкцией.
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Абдрахманова М.М.

Коммуналдық меншік объектілерін кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға) беру Нұсқаулығын бекіту туралы
Маңғыстау облысының әкімдігінің 2008 жылдың 28 наурыздағы N 231 қаулысы. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2008 жылдың 4 мамырында N 2011 тіркелді. Күші жойылды - Манғыстау облысы әкімдігінің 2011 жылғы 23 қарашадағы № 333 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Манғыстау облысы әкімдігінің 2011.11.23  № 333 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық әкімдігінің 2009.04.24 № 1291 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес, коммуналдыҚ меншік объектілерін кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға) беру Нұсқаулығы (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Облыс әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
Маңғыстау облысы әкімдігінің "Маңғыстау облысы бойынша коммуналдық меншіктегі мемлекеттік тұрғын-жайға жатпайтын қордағы орын-жайларды мүліктік жалдауға беру төлемдерін есептеу Ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 29 сәуірдегі N 93 қаулысы (мемлекеттік нормативтік- құқықтық N 908 тіркеу Реестрде болып тіркелген);
Маңғыстау облысы әкімдігінің "Маңғыстау облысы әкімиятының " Маңғыстау облысы бойынша коммуналдық меншіктегі мемлекеттік тұрғынжайға жатпайтын қордағы орын-жайларды мүліктік жалдауға беру төлемдерін есептеу Ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 29 сәуірдегі N 93 қаулысына өзгеріс енгізу (мемлекеттік нормативтік - құқықты тіркеу Реестрде N 1597 болып тіркелген);
Маңғыстау облысы әкімдігінің "КоммуналдыҚ меншік объектілерін кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға) беру қағидасын бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 5 қаулысы (мемлекеттік нормативтік құқықтық тіркеу Реестрде N 1938 болып тіркелген).
3. Маңғыстау облысының қаржы департаменті (М.Б. Әлібекова), қала/аудан коммуналдық меншігін басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдары коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен коммуналдық мемлекеттік мекемелерге бекітілген мүліктерді жалдауға (жалға) беру кезінде бекітілген Нұсқаулықты басшылыққа алсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары М.М. Әбдірахмановқа жүктелсін.

5. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. акима области               М. Бортник
СОГЛАСОВАНО:
Абдрахманов М.М.
Сахимов А.У.
Бектурганов Е.А.
Альбекова М.Б.
директор Департамента финансов
Мангистауской области
"28" марта 2008 г.
Утверждена
постановлением акимата
Мангистауской области
от 23 марта 2008 года
N 231
Инструкция по предоставлению в имущественный наем (аренду)
объектов коммунальной собственности без права последующего выкупа
Сноска. Глава 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Мангистауской области от 24.04.2009 N 1291 (порядок введения в действие см. п. 3 )
1. Общие положения
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, законами " О местном государственном управлении и самоуправлении" в Республике Казахстан", " О государственном предприятии ", а также другими нормативными правовыми актами. Инструкция определяет основные принципы, условия предоставления в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности Мангистауской области.
2. Основные понятия и положения
1. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
уполномоченный орган - акимат соответствующего города/района;
договор аренды - договор, по которому наймодатель обязуется предоставить нанимателю имущество за плату во временное владение и пользование;
Наймодатель - сторона в договоре аренды, выступает от имени собственника или уполномоченная на осуществление сдачи объектов в аренду;
Наниматель - сторона в договоре аренды, получившая во временное владение и пользование имущество за определенную плату (физические и юридические лица);
балансодержатель - государственная организация, на балансе которого находится имущество на праве оперативного управления или хозяйственного ведения;
имущественный наем (аренда) - предоставление одной стороной (наймодателем) другой стороне (нанимателю) за плату имущества во временное владение и пользование;
тендерная комиссия - орган, созданный Наймодателем для организации и проведения тендера по передаче Объекта в имущественный наем;
Под объектами имущественного найма (аренды) понимается коммунальное имущество, в том числе:
недвижимое имущество, помещения, здания, сооружения, оборудование и иное имущество, находящиеся на балансе государственных учреждений, в хозяйственном ведении или оперативном управлении коммунальных государственных предприятий;
памятники истории и культуры, являющиеся объектами исключительно государственной собственности, отнесенные к категории местного значения, предоставляются в имущественный наем (аренду) при наличии согласования условий их использования и эксплуатации с компетентным государственным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко - культурного наследия.

5. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімінің
міндетін атқарушы                          М. Бортник
КЕЛІСІЛДІ:
М.М. Әбдірахманов
Ә.Қ. Сахимов
Е.А. Бектұрғанов
М. Б. Әлібекова
Маңғыстау облысының қаржы
департаментінің директоры
2008ж. "28" наурыз
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 231 қаулысымен бекітілген
Коммуналдық меншік объектілерін кейіннен сатып алу құқығынсыз мүліктік жалдауға (жалға) беру Нұсқаулығы
Ескерту. 1-тарауда толықтыру енгізілді - Маңғыстау облыстық әкімдігінің 2009.04.24 № 1291 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, " Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы ", " Мемлекеттік кәсіпорындар туралы " заңдарына, сондай-ақ өзге де нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді. Нұсқаулық Маңғыстау облысының коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға берудің негізгі қағидалары мен тәртібін анықтайды.
2. Негізгі ұғымдар мен ережелер
1. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:
уәкілетті орган - тиесілі қала/аудан әкімдігі;
жалгерлік шарты - жалға беруші жалгердің мүлікті уақытша меншіктенуі және пайдалануы үшін төлемге мүлік беру жөнінен міндеттеме алған шарт;
Жалға беруші - мүлікті жалға беруге уәкілетті меншіктенушісі болып табылатын немесе меншік иесі атынан әрекет ететін, жалгерлік шартындағы тарап;
Жалдаушы- белгіленген төлемге мүлікті уақытша иеленуге және пайдалануға алушы, жалгерлік шартындағы талап;
баланс ұстаушы - мүлкі оралымды басқару құқығындағы немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік ұйым;
мүліктік жалдау (жалға беру)- бір тараппен (жалға берушімен) екінші тарапқа (жалдаушыға) мүлікті уақытша иеленуі және пайдалануы үшін төлемге беру;
тендерлік комиссия - Жалға берушінің объектіні мүліктік жалдауға беру жөнінде тендер ұйымдастыру және өткізу үшін құрған органы;
мүліктік жалдау (жалға беру)объектісі деп коммуналдыҚ мүлік, оның ішінде:
мемлекеттік мекемелердің балансындағы, коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың шаруашылық жүргізуіндегі немесе оралымды басқаруындағы жылжымайтын мүлік, орын-жайлар, ғимараттар, имараттар, жабдықтар мен өзге де мүліктер;
жергілікті маңыздық санатына жатқызылған, тек қана ерекше мемлекеттік меншік объектілері болып табылатын ғимараттар - тарихи және мәдени ескерткіштер, Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұраны сақтау және пайдалану жөніндегі құзыретті мемлекеттік органының, оларды қолдану мен пайдалану шарттарын келісімі болған жағдайда мүліктік жалдауға (жалға) беріледі.

2. При сдаче в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности находящихся на балансе государственных учреждений, коммунальных казенных предприятий на праве оперативного управления и коммунальных предприятий на праве хозяйственного ведения, уполномоченным органом (учредителем) которых являются областные органы управления, Наймодателем выступает Департамент (Управление) финансов Мангистауской области.
При сдаче в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности находящихся на балансе государственных учреждений, коммунальных казенных предприятий на праве оперативного управления и коммунальных предприятий на праве хозяйственного ведения, уполномоченным органом (учредителем) или органом управления которых являются акиматы городов и районов, Наймодателем выступает государственный орган, уполномоченный на управление коммунальной собственностью города/района.
При сдаче в имущественный наем (аренду) помещений находящихся на балансе государственных организаций, деятельность которых по уставу является обеспечение государственной поддержки развития малого предпринимательства, создание максимально благоприпятствующих условий развитию предпринимательства, Наймодателем выступает государственная организация. Средства от имущественного найма (аренды) помещений направляются в доход государственных организаций.
При расчете ставки арендной платы за пользование нанятым имуществом размер коэффициента учитывающий непроизводственную деятельность нанимателя – субъекта малого предпринимательства устанавливается в размере 1.
Сноска. Пункт 2 дополнен, постановлением акимата Мангистауской области от 24.04.2009 N 1291 (порядок введения в действие см. п. 3 )
3. Сдача в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности осуществляется по согласованию с балансодержателем объекта.
4. Средства от имущественного найма объектов государственной коммунальной собственности (арендная плата) направляются в соответствующие местные бюджеты.
5. В целях ведения учета поступления средств от сдачи в имущественный наем (аренду) объектов коммунальной собственности и их эффективного использования уполномоченные органы предоставляют каждый квартал не позднее 5-го числа следующего месяца за отчетным периодом в Департамент (Управление) финансов Мангистауской области сводный отчет, по форме согласно Приложению 1.
3. Рассмотрение заявлений на аренду имущества
6. Заявления на аренду имущества подаются Наймодателю заинтересованными лицами, по форме согласно Приложению 2. При этом документы указанные в подпунктах 5) и 6) подаются заинтересованными лицами только при проведении тендера.
К заявлению прилагаются следующие документы:

2. Облыстық басқару органының уәкілетті органы (құрылтайшысы) болып табылатын Маңғыстау облысының қаржы департаменті (басқармасы) мемлекеттік мекемелердің, оралымды басқару құқындағы коммуналдық қазыналық кәсіпорындардың және шаруашылық жүргізу құқығындағы қоммуналдық кәсіпорындардың балансындағы объектілерді, мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде, Жалға беруші ретінде кіріседі.
Олардың уәкілетті органы (құрылтайшысы) немесе басқару органы болып табылатын қалалар мен аудандардың әкімдіктері, мемлекеттік мекемелердің, оралымды басқару құқындағы мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорындардың және шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық кәсіпорындардың коммуналдық меншіктегі объектілерін мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде қаланың/ ауданның коммуналдық меншігін басқартуға уәкілетті мемлекеттік орган Жалға беруші ретінде кіріседі.
Жарғылық қызмет мақсаты шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаумен қамту, кәсіпкерлікті дамытудың қолайлы шарттарын туғызу болып табылатын мемлекеттік ұйымдар балансындағы орын-жайларды, мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде Жалға беруші ретінде мемлекеттік ұйым кіріседі. Орын-жайларды мүліктік жалға беруден түсетін қаражат мемлекеттік ұйымдардың табысына бағытталады.
Жалданған мүлікті пайдаланғаны үшін жалдау төлемінің ставкасын есептеу кезінде, жалдаушының – шағын кәсіпкерлік субъектісінің өндірістік емес қызметін ескеретін коэффициент мөлшері 1 деп белгіленеді.
Ескерту. 2-тармақта толықтыру енгізілді - Маңғыстау облыстық әкімдігінің 2009.04.24 № 1291 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Коммуналдық меншік объектілерін жалға беру (жалдау) объектінің баланс ұстаушысының келісімі бойынша жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға беруден түсетін қаражат (жалдау ақысы) тиісті жергілікті бюджетке бағытталады.
5. Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалға (жалдауға) беруден түсетін қаражаттың есебін жүргізу және оларды тиімді пайдалану мақсатында, уәкілетті органдар әр тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-нен кешіктірмей Маңғыстау облысының қаржы департаментіне (басқармасына) нысан бойынша 1 қосымшаға сәйкес жиынтық есебін тапсырады.
3. Мүлікті жалға алу өтініштерін қарастыру
6. Мүдделі тұлғалар мүлікті жалға алу өтінішін Жалға берушіге нысан бойынша 2,3 қосымшаларына сәйкес береді Бұл ретте, 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды мүдделі тұлғалар тек тендер өткізетін жағдайда ғана береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) заявка на имущественный наем (аренду) согласованный с балансодержателем, у которого находится имущество на праве оперативного управления или хозяйственного ведения;
2) нотариально заверенные копии учредительных документов (для юридических лиц);
3) нотариально заверенные копии свидетельства о регистрации частного предпринимателя, паспорта или удостоверения личности (для физических лиц);
4) нотариально заверенная копия свидетельства налогоплательщика;
5) сведения об отсутствии задолженности перед бюджетом;
6) сертификат соответствия по виду деятельности.
7. Рассмотрение заявления о предоставлении имущества в аренду осуществляется в месячный срок.
8. По результатам рассмотрения заявления и на основании представленных документов Наймодателем принимается одно из следующих решений:
1) о сдаче имущества в аренду по целевому назначению;
2) о проведении тендера по передаче имущества в аренду;
3) мотивированный письменный отказ в предоставлении имущества в аренду.
9. При наличии двух и более заявлений, отвечающих требованиям, предъявляемым к заявителям, сдача Объекта в аренду возможна только по итогам тендера за исключением случаев:
1) когда одним из заявителей является государственное учреждение,государственное коммунальное казенное предприятие финансируемые из местного бюджета. В этом случае, таким государственным организациям объект передается в имущественный наем без проведения тендера;
2) предоставления в имущественный наем отдельных комплексов, зданий находящихся на балансе государственных коммунальных предприятий и учреждений. Передача таких объектов осуществляется на основании отдельных постановлений акимата области, района (города)
Сноска. Пункт 6 дополнен, постановлением акимата Мангистауской области от 24.04.2009 N 1291 (порядок введения в действие см. п. 3 )
4. Порядок проведения тендера по передаче Объекта (имущества)
в аренду, без права последующего выкупа
10 . При принятии решения о проведении тендера по передаче Объекта в аренду Наймодатель:
1) определяет дату, время и место проведения тендера и его условия;
2) утверждает тендерную документацию;
3) формирует тендерную комиссию;
4) принимает гарантийные взносы;
5) утверждает протоколы заседания тендерной комиссии;
6) обеспечивает заключение договора имущественного найма (аренды) с победителем тендера;
7) по окончании тендера возвращает участникам тендера гарантийные взносы, за исключением случаев, установленных пунктом 25 настоящей Инструкции;

1) мүлік оралымды басқару құқығында немесе шаруашылық жүргізу құқығында тұрған баланс ұстаушымен келісілген жалға алу өтінімі;
2) құрылтайшылық құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері (заңды тұлғалар үшін);
3) жеке кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің,паспортының немесе жеке куәлігінің (жеке тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) салық төлеуші куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
5) өтініш берілген күніне дейінгі үш айдан аса уақыт бойынша бюджет алдында берешегінің жоқтығы жөніндегі мәлімет;
6) қызмет түрі бойынша сәйкестік сертификаты.
7) объекттің техникалық паспортынан алынған баланс ұстаушымен келісілген жалға алынатын алаңның схемасы.
Ескерту. 6-тармақта толықтыру енгізілді - Маңғыстау облыстық әкімдігінің 2009.04.24 № 1291 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Уәкілетті орган мүлікті жалға беру туралы өтінішті қарауды 10 жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
8. өтінішті қарау нәтижелері бойынша және тапсырылған құжаттардың негізінде жалға беруші төмендегі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) мүлікті мақсатқа сай пайдалануы бойынша жалға беру туралы;
2) осы мүлік бойынша тендер нысанында сауда- саттық өткізу туралы;
3) мүлікті жалға беруден дәлелді жазбаша бас тарту.
9. өтініш берушілерге қойылатын талаптарға сай, екі немесе одан да көп өтініштер бар болған жағдайда, мүлікті жалға беру, мынадай жағдайларды қоспағанда тек тендердің қорытындылары бойынша ғана мүмкін болады:
1) өтініш берушінің бірі жергілікті бюджетпен қаржыланатын мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорын болған жағдайда. Бұл жағдайда, мұндай мемлекеттік ұйымдарға объект мүліктік жалға тендер өткізбестен беріледі.
2) мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындар мен мекемелердің балансындағы жекелеген кешендер, ғимараттар мүліктік жалға берілгенде. Мұндай объектілерді беру облыс, аудан/қала әкімдігінің жекелеген қаулыларының негізінде жүзеге асырылады.
4. Объектіні (мүлікті) кейіннен сатып алу құқығынсыз
жалға беру бойынша тендер өткізу тәртібі
10. Объектіні беру бойынша тендер өткізу жөнінде шешім қабылданған жағдайда, Жалға беруші:
1) тендер өткізілетін күнді, уақыты мен орнын және оның талаптарын анықтайды.
2) тендерлік құжаттаманы бекітеді;
3) тендерлік комиссияны қалыптастырады;
4) кепілдік жарналарды қабылдайды;
5) тендерлік комиссия отырысының хаттамаларын бекітеді;
6) тендер жеңімпазымен мүліктік жалдау шартының жасалуын қамтамасыз етеді;
7) тендер аяқталған сол, осы Ереженің 25 тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, оның қатысушыларына кепілдік жарналарын қайтарып береді;

8) осуществляет иные функции, необходимые для проведения тендера.
11. В качестве организатора тендера выступает тендерная комиссия (далее-Комиссия), сформированная Наймодателем. Состав комиссии утверждается приказом Наймодателя.
12. В состав тендерной комиссии включаются представители Наймодателя, балансодержателя, иных заинтересованных организаций, а также могут привлекаться независимые специалисты и эксперты. Председателем комиссии является представитель Наймодателя.
13. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) в установленный Наймодателем срок, на основе представленных им данных об Объекте разрабатывает условия тендера, основным из которых является стартовая ставка арендной платы, которая не может быть ниже минимальной ставки арендной платы, определяемой в соответствии с разделом 7 настоящей Инструкции;
2) готовит тендерную документацию и другие необходимые документы для объявления тендера;
3) проводит тендер;
4) привлекает в случае необходимости специалистов и экспертов по подготовке тендерной и другой необходимой документации, проведению работ по сбору и анализу заявок;
5) оформляет протокол заседания Комиссии, содержащий заключение, определяющее победителя тендера или иное решение по итогам тендера;
6) выполняет иные функции, предусмотренные настоящей Инструкцией.
14. Наймодатель обеспечивает публикацию извещения о проведении тендера в средствах массовой информации не менее чем за 15 дней до его проведения на государственном и русском языках.
15. Извещение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) сведения о сдаваемом в имущественный наем Объекта;
2) срок имущественного найма (аренды);
3) размер, сроки и порядок внесения гарантийного взноса;
4) условия тендера и критерии выбора победителя;
5) стартовую ставку арендной платы;
6) дату, время и место проведения тендера;
7) адрес, сроки принятия заявок на участие в тендере;
8) другую информацию по усмотрению Наймодателя.
16. Тендерная документация представляется в комплекте по письменному запросу участника тендера, в порядке, определяемом Комиссией.
17. Тендерная документация должна содержать следующие основные разделы:
1) сведения об объекте тендера;
2) требования по содержанию заявки и представляемых вместе с ней документов;
3) условия и порядок проведения тендера;
4) проект договора имущественного найма (аренды);
5) форма заявки на участие в тендере.
18. Регистрация участников тендера производится со дня публикации извещения о проведении тендера и заканчивается в 18.00 часов дня предшествующего дню проведения тендера.

8) тендер өткізуге қажетті өзге де функцияларды жүзеге асырады:
11. Тендер ұйымдастырушы ретінде Жалға беруші қалыптастырған тендерлік комиссия (одан әрі - Комиссия) кіріседі. Комиссия құрамы Жалға берушінің бұйрығымен бекітіледі.
12. Тендерлік комиссия құрамына Жалға берушінің, баланс ұстаушының, өзге де мүдделі ұйымдардың өкілдері енгізіледі, сондай - ақ тәуелсіз мамандар мен сарапшылар тартылуы мүмкін. Комиссия төрағасы Жалға берушінің өкілі болады.
13. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Жалға беруші белгілеген мерзімде, оның объект туралы берген мәліметтерінің негізінде, ең негізгісі болып осы Ереженің 7 бөліміне сәйкес белгіленген, жалдау төлемінің ең төменгі мөлшерлемесінен төмен болмайтын, жалдау төлемінің бастапқы мөлшерлемесі болып табылатын, тендер талаптарын әзірлейді.
2) тендер жариялау үшін тендерлік құжаттамалар мен басқа да қажетті құжаттарды дайындайды;
3) тендер өткізеді;
4) қажет болған жағдайда, мамандар мен сарапшыларды тендерлік және өзге де құжаттамаларды дайындауға, өтінімдерді жинау және талдау жұмыстарын жүргізуге тартады;
5) тендер жеңімпазын анықтайтын қорытынды немесе тендердің қорытындылары бойынша өзге де қабылданған шешім мазмұндалған, Комиссия отырысының хаттамасын ресімдейді;
6) осы Ережеде көзделген, өзге де функцияларды атқарады.
14. Жалға беруші тендер өткізу туралы хабарламаны бұқаралық ақпарат құралдарында, оның өткізілетін уақытынан 15 күннен кешіктірмей, мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялануын қамтамасыз етеді.
15. Тендер өткізу жөніндегі хабарламада мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) мүліктік жалға берілетін объект туралы мәліметтер;
2) мүліктік жалға (жалдауға) беру мерзімі;
3) кепілдік жарнаның мөлшері, салу мерзімі мен тәртібі;
4) тендердің талаптары мен жеңімпазды таңдап алу өлшемдері;
5) жалдау төлемінің бастапқы мөлшерлемесі;
6) тендер өткізу күні, уақыты және орны;
7) тендерге қатысуға берген өтінімдерді қабылдау мерзімдері, мекен жайы;
8) жалға берушінің қалауына қарай өзге де ақпарат.
16. Тендер құжаттамасы Комиссия белгілеген тәртіпте,тендерге қатысушының жазбаша сұрау салуы бойынша жиынтықта беріледі.
17. Тендер құжаттамасында мынадай негізгі бөлімдер болуы тиіс:
1) тендер объектісі туралы мәліметтер;
2) өтінім мазмұны бойынша қойылатын талаптар және онымен бірге ұсынылатын құжаттар;
3) тендер өткізу талаптары мен тәртібі;
4) мүліктік жалға беру (жалдауға) шартының жобасы;
5) тендерге қатысуға берілетін өтінімнің нысаны.
18. Тендерге қатысушыларды тіркеу,тендер өткізу туралы хабарландыру жарияланған күнінен бастап жүргізіледі және тендер өткізілетін күннің алдындағы күнгі сағат 18.00-де аяқталады.

19. После публикации извещения о проведении тендера Наймодатель обязан обеспечить свободный доступ всем желающим к информации об объекте (объектах) передаваемых в аренду и правилах проведения тендера.
20. Для участия в тендере претенденту в установленные Наймодателем сроки необходимо представить:
1) заявку, содержащую согласие претендента на участие в тендере и его обязательства по выполнению условий тендера и заключению договора имущественного найма (аренды);
2) предложения по использованию объекта и ставке арендной платы, но не ниже минимальной ставки установленной тендерной комиссией в запечатанном конверте;
3) юридические лица - нотариально заверенные копии учредительных документов, а также документ, удостоверяющий полномочия их представителя;
4) иностранные юридические лица представляют учредительные документы с нотариально заверенным переводом на государственный или русский язык;
5) физические лица - копию паспорта или удостоверение личности;
6) копию платежного поручения, подтверждающего перечисление гарантийного взноса;
7) сведения об отсутствии задолженности перед бюджетом, более чем за три месяца, предшествующие дате вскрытия конвертов с тендерными заявками;
8) иные документы, указанные в извещении.
21. Участники тендера вносят гарантийный взнос в размере, сроки и порядке, указанные в извещении о проведении тендера, на депозитный счет Наймодателя и в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Получателем гарантийного взноса является Наймодатель.
22. Гарантийный взнос для участия в тендере устанавливается в размере от 1 до 5 ставок арендной платы в месяц (по усмотрению Наймодателя).
23. Гарантийный взнос является обеспечением следующих обязательств участника тендера:
1) подписать протокол о результатах тендера в случае победы на тендере;
2) заключить договор имущественного найма (аренды) в соответствии с протоколом о результатах тендера.
24. Гарантийный взнос участника, победившего на тендере и заключившего договор имущественного найма (аренды), перечисляется в счет причитающихся платежей по договору имущественного найма (аренды).
25. Гарантийный взнос не возвращается Наймодателем:
1) участнику тендера - в случае письменного отказа от участия в тендере менее чем за сутки до его проведения;
2) победителю - в случае его отказа от заключения договора имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.

19. Тендер өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін Жалға беруші, тендерге қатысуға ниет білдірген барлық тұлғалардың нысандар мен тендер өткізу ережелері туралы ақпаратқа еркін қол жетімділігін қамтамасыз етуге міндетті.
20. Тендерге қатысуға ниет білдірген үміткер Жалға берушімен белгіленген мерзімде мынадай құжаттарды тапсыруы тиіс:
1) үміткердің тендерге қатысуға берген келісімі бар және оның тендер талаптарын орындау және мүліктік жалдау шартын жасасу жөніндегі өзінің міндеттемелері мазмұндалған өтінім;
2) жабық конвертте берілген объектіні пайдалану және тендер комиссиясы белгілеген ең төменгі мөлшерлемеден кем емес жалдау төлемінің мөлшерлемесі бойынша ұсыныстары;
3) заңды тұлғалар үшін - құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмесі, сондай-ақ және олардың өкілдерінің өкілеттіктерін куәландыратын құжат;
4) шетелдің заңды тұлғалар нотариалды куәландырылған мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармасымен қоса құрылтай құжаттарын тапсырады.
5) жеке тұлғалар үшін - паспорты немесе жеке куәлігінің көшірмесі;
6) кепілдік салымның аударылғандығын растайтын, төлем тапсырмасының көшірмесі;
7) тендерлік өтінім салынған конверттерді ашу күніне дейінгі үш айдан аса уақыт бойынша бұрын бюджет алдында берешегі жоқ екендігі туралы мәліметтер;
8) хабарламада көрсетілген өзге де құжаттар.
21. Тендерге қатысушылар кепілдік салымды сауда - саттыҚ өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мөлшерде, мерзіммен тәртіпте және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес Жалға берушінің депозиттік шотына салады. Жалға беруші кепілдік салымды алушы болып табылады.
22. Тендерге қатысу үшін кепілдік жарна (Жалға берушінің қалауына қарай) бір айлық жалдау төлемінің 1-ден 5- ке дейінгі мөлшерлемелерінің көлемінде белгіленеді.
23. Кепілдік жарна тендер қатысушысының мынадай міндеттемелерін қамтамасыз ететін болады:
1) тендер қатысушысын жеңімпаз деп тану жағдайында,тендер нәтижелері туралы хаттамаға қол қою;
2) тендер нәтижелері бойынша хаттамаға сәйкес мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасасу;
24. Тендерде жеңіп шыққан және мүліктік жалдау (жалдау) шартын жасасқан қатысушының кепілдік жарнасы, мүліктік жалдау (жалдау) шарты бойынша төленуге тиесілі төлемдердің есебіне аударылады.
25. Кепілдік жарнасын мына жағдайларда Жалға беруші қайтармайды:
1) тендер қатысушысына - егер ол, тендер өткізілуіне дейін бір тәуліктен аз мерзімде жазбаша түрде тендерге қатысудан бас тартқан жағдайда;
2) жеңімпазға - тендер жеңімпазының ұсыныстарына сәйкес талаптармен мүліктік жалдау шартын жасасудан бас тартқан жағдайда.

Во всех остальных случаях гарантийные взносы возвращаются в срок не позднее 10 банковских дней со дня окончания тендера. Гарантийный взнос, перечисленный до проведения тендера, но не поступивший на день его проведения на депозитный счет Наймодателя, возвращается в течение 10 банковских дней со дня их поступления.
26. Участники тендера вправе внести любое количество гарантийных взносов, при этом один гарантийный взнос дает право участия в тендере на один объект.
27. Прием заявок и регистрация лиц, желающих принять участие в тендере производится при наличии полного пакета требуемых документов.
28. Участник тендера имеет право:
1) участвовать на тендере лично или через своих представителей на основании соответствующим образом оформленной доверенности;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выставляемому на тендер объекту;
3) предварительно осматривать объект;
4) обращаться в суд при нарушении своих прав;
5) отозвать свою заявку на участие за сутки до начала тендера, сообщив об этом письменно Наймодателю.
29. Если на момент окончания срока приема заявок (за исключением третьего и последующих тендеров) зарегистрировано менее двух заявок, тендер признается не состоявшимся.
30. В день проведения тендера, на заседании, Комиссия вскрывает конверты с предложениями участников тендера и оглашает их содержание.Перед вскрытием конвертов Комиссия в присутствии участников тендера или их надлежащим образом уполномоченных представителей проверяет их целостность, что фиксируется в протоколе заседания Комиссии.
31. Комиссия проверяет соответствие представленных предложений требованиям, содержащимся в тендерной документации. В случае, если представленные предложения не соответствуют данным требованиям, указанные предложения не подлежат дальнейшему рассмотрению и лицо, подавшее такую заявку, утрачивает статус участника тендера, что фиксируется в протоколе заседания Комиссии.
32. После вскрытия конвертов и оглашения предложений Комиссия удаляется на совещание для обсуждения и оценки этих предложений.
Участники тендера (или их представители) не имеют права присутствовать при обсуждении и оценке предложений.
33. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих на заседании членов Комиссии, при равенстве голосов решающим является голос председателя.
34. Заседания Комиссии являются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 членов Комиссии.
35. Победителем тендера признается участник, предложения которого отвечает всем требованиям, содержащимся в тендерной документации и предложивший, по решению Комиссии, наибольшую сумму арендной платы за объект.

Барлық қалған жағдайларда, кепілдік жарналар тендер аяқталған күннен кейінгі 10 банкілік күннен аспайтын мерзімде қайтарылады. Жалға берушінің депозиттік шотына аударылған, бірақ тендер өткізілетін күнге дейін түспеген кепілдік жарна, шотқа түскеннен кейінгі 10 банкілік күн ішінде қайтарылады.
26. Тендер қатысушылары, кепілдік салымдардың кез - келген мөлшерін салуға құқылы, бұл ретте бір кепілдік салым бір объект үшін тендерге қатысу құқын береді.
27. Өтінімдерді қабылдау және тендерге қатысуға ниет білдірген тұлғаларды тіркеу, талап етілген құжаттардың толық пакеті бар болған кезде жүргізіледі.
28. Тендер қатысушысының:
1) тендерге жеке өзі немесе тиісті үлгіде ресімделген сенімхат негізінде, өзінің өкілдері арқылы қатысуға;
2) қосымша мәліметтерді, тендерге қойылған объект бойынша анықтамаларды тегін алуға;
3) алдын ала объектіні қарап шығуға;
4) өзінің құқығы бұзылған жағдайда сотқа шағынуға;
5) тендерге қатысуға берілген өз өтінімін, оның басталуына дейін бір тәулік бұрын, бұл жөнінде жалға берушіге жазбаша хабарлап, кері қайтарып алуға құқығы бар.
29. Егер өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталу сәтіне (үшіншісі және одан кейінгі тендерлерді қоспағанда) екі өтінімнен аз тіркелген жағдайда, тендер болмаған деп танылады.
30. Тендер өткізілетін күні Комиссия отырысында, тендер қатысушыларының ұсыныстары бар конверттерді ашады және олардың мазмұнын жариялайды. Конвертті ашудан бұрын Комиссия, тендер қатысушыларының немесе олардың тиісті тәртіпте уәкілетті өкілдерінің алдында, олардың бүтіндігін тексереді, ол Комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.
31. Комиссия берілген ұсыныстардың тендер құжаттамасында мазмұндалған талаптарға сәйкестігін тексереді. Егер, берілген ұсыныстар аталмыш талаптарға сай болмаған жағдайда, көрсетілген ұсыныстар бұдан әрі қарастырылуға жатпайды және осындай өтінім берген тұлға тендер қатысушысы мәртебесінен айырылады, бұл Комиссия хаттамасында көрсетіледі.
32. Конверттер ашылып, ұсыныстар жария етілгеннен кейін Комиссия осы ұсыныстарды талқылау және бағалау үшін кеңесуге кетеді.
Тендерге қатысушылардың (немесе оның өкілдерінің) ұсыныстарды талҚылау және бағалау кезінде қатысуға құқығы жоқ.
33. Комиссия шешімдері отырыста қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жай көпшілік дауыс беруі арқылы қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
34. Комиссия отырысы, егер онда Комиссия мүшелерінің 2/3-тен аз емес саны қатысып отырған болса, заңды күші бар деп танылады.
35. Ұсыныстары тендер құжаттамасындағы барлық талаптарға жауап беретін және объект үшін Комиссия шешімі бойынша жалдау төлемінің ең үлкен сомасын ұсынған қатысушы, тендер жеңімпазы болып танылады.

5. Оформление результатов тендера
36. Заключение Комиссии, определяющее победителя тендера, или иное решение по итогам тендера, оформляется протоколом, подписываемым всеми членами Комиссии, и утверждается Наймодателем.
Протокол, определяющий победителя тендера, подписывается также лицом, выигравшим тендер.
37. В протоколе должны содержаться следующие данные:
1) состав Комиссии;
2) наименование объекта;
3) техническая характеристика объекта;
4) условия тендера;
5) список участников тендера;
6) сведения об участниках тендера и их предложения;
7) предлагаемые ставки арендной платы;
8) победитель тендера.
38. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю тендера и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора имущественного найма (аренды).
39. На основании протокола о результатах тендера с победителем заключается договор имущественного найма (аренды) на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера.
6. Порядок оформления и условия договора имущественного найма (аренды)
40. По результатам конкурса или после принятия решения о предоставлении объекта в имущественный наем (аренду) Наймодатель с Нанимателем в течение 10 календарных дней заключают договор аренды. Передача объекта осуществляется на основании акта приема-передачи, который подписывается представителями Нанимателя, балансодержателя и утверждается Наймодателем.
В случае отказа победителя заключать договор имущественного найма (аренды) объекта тендера на условиях, отвечающих предложениям победителя тендера, Наймодатель может определить победителя из числа оставшихся участников тендера (если число оставшихся не менее двух) либо принять решение о проведении нового тендера.
41. Договор имущественного найма (аренды) обязательно должен содержать:
1) техническую характеристику Объекта;
2) сроки предоставления Нанимателю сданного в наем имущества и срок действия договора;
3) порядок, размер и сроки внесения платы за пользование нанятым имуществом;
4) права и обязанности Наймодателя и Нанимателя;
5) ответственность сторон по договор;
6) порядок разрешения споров;
7) условия досрочного расторжения договора.
42. Наличие договора имущественного найма (аренды) имущества является основанием для заключения договора аренды на соответствующий земельный участок на основании решения уполномоченного органа.
43. При предоставлении в имущественный наем (аренду) памятников архитектуры, истории и культуры в договор имущественного найма (аренды) дополнительно включаются положения, направленные на сохранность объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.

5. Тендер нәтижесін ресімдеу
36. Тендерлік комиссияның тендер қорытындылары бойынша тендер жеңімпазын анықтайтын қорытындысы немесе өзге шешімі тендерлік комиссия мүшелері қол қоятын және жалға беруші бекітетін хаттамамен ресімделеді.
Тендер жеңімпазын анықтайтын хаттамаға тендерді жеңіп алушы тұлға да қол қояды.
37. Хаттамада мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) Комиссия құрамы;
2) объектінің атауы;
3) объектінің техникалық сипаттамасы;
4) тендердің талаптары;
5) тендерге қатысушылардың тізімі;
6) тендерге қатысушылардың және олардың ұсыныстары туралы мәліметтер;
7) жалдау ақысының ұсынылып отырған мөлшерлемелері;
8) тендердің жеңімпазы;
38. Тендер нәтижелері туралы хаттаманың көшірмесі тендердің жеңімпазына беріледі және оның мүліктік жалға (жалдауға) беру шартын жасасуға құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
39. Тендердің нәтижелері туралы хаттаманың негізінде, тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін талаптарда, жеңімпазбен мүліктік жалға (жалдауға) беру шарты жасасады.
6. Мүліктік жалға (жалдау) шартының талаптары және
ресімдеу тәртібі
40. Конкурс нәтижелері бойынша немесе объектіні мүліктік жалға (жалдауға) беру туралы шешім қабылдаған күннен кейін Жалға беруші мен Жалға алушы 10 күн ішінде жалдау (жалдау) шартын жасасады, және Жалға беруші объектіні қабылдау - тапсыру кесімін бекітеді.
Тендер жеңімпазының ұсыныстарына жауап беретін шарттарда тендер объектісін мүліктік жалға беру шартын жасасудан жеңімпаз бас тартқан жағдайда, Жалға беруші жеңімпазды тендерге қатысушылардың қалғандарының ішінен (егер қалғандарының саны кемінде екі болса) анықтауға не жаңадан тендер өткізу туралы шешім қабылдауға құқылы.
41. Мүліктік жалға (жалдауға) беру шартында міндетті түрде мыналар болуға тиіс:
1) Объектінің техникалық сипаттамасы;
2) Жалдаушыға жалға берілген мүліктің тапсырылатын мерзімі мен шарттың қолданылу мерзімі;
3) жалдауға алынған мүлікті пайдалану ақысын енгізу тәртібі,мөлшері және мерзімдері;
4) Жалға берушінің және Жалдаушының міндеттері мен құқықтары;
5) шарт бойынша тараптардың міндеттемелері;
6) дауларды шешу тәртібі;
7) шартты мерзімінен бұрын бұзу талаптары.
42. Мүліктің мүліктік жалға беру (жалдау) шартының бар болуы, уәкілетті органы шешімінің негізінде, тиісті жер телімін жалдау шартын жасасуға негіздеме болып табылады.
43. Сәулеттік, тарихи және мәдени ескерткіштерді мүліктік жалға беру (жалдау) беру кезінде, мүліктік жалға беру (жалдау) шартына, нысанның сәулеттік, тарихи және мәдени ескерткіш ретінде сақталуына бағытталған, ережелер қосымша енгізіледі.

44. При предоставлении в имущественный наем (аренду) по целевому назначению памятников истории, архитектуры и культуры находящихся в коммунальной собственности, ставки арендной платы устанавливаются постановлением областного акимата.
45. Плата устанавливается за все нанятое имущество в целом или отдельно по каждой из его составных частей в твердой сумме платежей, вносимых периодически или единовременно, что оговаривается в договоре имущественного найма (аренды).
При расчете платы за наем части помещения в здании необходимо учитывать доступ к местам общего пользования пропорционально долевому использованию Нанимателем этих площадей.
46. В плату за имущественный наем (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления за текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание Объекта. Эти платежи оплачиваются Нанимателем непосредственно ведомственной охране, эксплуатационным, коммунальным, санитарным и другим службам.
47. Ставки арендной платы за пользование имуществом могут изменяться не чаще одного раза в год, если иное не предусмотрено договором имущественного найма.
48. В случае если Наниматель произвел за счет собственных средств и с согласия Наймодателя улучшения, не отделимые без вреда для Объекта, Наниматель имеет право после прекращения договора на возмещение стоимости этих улучшений, если иное не предусмотрено договором.
Отделимые улучшения Объектов, произведенные Нанимателем, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором.
Стоимость неотделимых улучшений, произведенных Нанимателем без согласия Наймодателя, возмещению не подлежит, если иное не предусмотрено законодательными актами или договором.
49. Прием-передача Объекта в аренду производится между балансодержателем Нанимателю, с участием Наймодателя по акту приема - передачи (по форме согласно Приложению 4), в котором указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов, в соответствии с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора имущественного найма (аренды), в соответствии с которым производится передача Объекта;
4) техническое состояние передаваемого Объекта, с перечнем выявленных неисправностей.
5) подписи представителей, заверенные печатями сторон.

44. Коммуналдық меншікте тұрған тарихи, сәулет және мәдени ескерткіштерді мақсатқа сай пайдаланылуы бойынша жалға (жалдауға) берілген жағдайда, жалдау төлемінің мөлшерлемесі облыс әкімдігінің қаулысымен белгіленеді.
45. Төлем бүкіл жалға алынған мүлікке тұтас немесе оның құрамды бөлігінің әрқайсысына жекелеп мезгіл-мезгіл немесе бір уақытта енгізілетін нақты төлем сомасында белгіленеді, бұл жалға беру (жалдау) шартында көрсетіледі.
Ғимараттағы орын жай бөлігін жалға алу төлемін есептеу кезінде, Жалгердің осынау орын-жайларды үлесті пайдалануына бара-бар ортақ пайдаланылатын орындарға қолжетімділігі ескерілуі қажет.
46. Мүліктік жалға беру (жалдау) төлеміне коммуналдық қызмет көрсетулер төлемі, ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарына аударымдар, объектіге қызмет көрсету төлемдері енгізілмейді. Бұл төлемдерді Жалгер тікелей қызмет көрсете қамтитын ведомстволық күзетке, пайдалану, коммуналдық, санитарлық және өзге де қызметтерге не болмаса баланс ұстаушымен шарт бойынша төлейді.
47. Мүлікті пайдалануға жалдау төлемінің мөлшерлемесі, егер мүліктік Жалға беру шартында өзгедей көзделмеген болса, жылына кемінде бір рет өзгертілуі мүмкін.
48. Егер Жалдаушы өз қаражатының есебінен және Жалға берушінің келісімімен Объект үшін зиянсыз ажырамайтын жақсартулар жүргізсе, Жалдаушының шарт тоқтатылғаннан кейін, егер шартпен өзгедей көзделмесе, осы жақсартулардың құнын өндіріп алуға құқығы бар.
Жалдаушы жүргізген объектінің ажырайтын жақсартулары, егер шартта өзгедей көзделмеген болса, оның меншігі болып табылады.
Жалға берушінің келісімінсіз Жалдаушының жүргізген жақсартулары, егер заңнама актілерімен немесе шартта көзделмеген болса, оның құнын өндіріп алуға жатпайды.
49. Баланс ұстаушы мен Жалдаушының арасында объектіні қабылдау - тапсыру кесімі бойынша (нысан бойынша 3 қосымшаға сәйкес) жүргізіледі, онда:
1) кесім жасалған орын мен күн;
2) соған сәйкес Объектіні беру жүргізілетін, жалға беру (жалдау) шартының нөмірімен қол қойылған күні;
3) берілетін Объектінің техникалық жағдайымен аныҚталған ақаулықтар тізбесі;
4) тараптардың мөрлерімен расталған өкілдердің қолдары.

50. Акт приема - передачи составляется в трех экземплярах на государственном и русском языках, один из которых хранится у Наймодателя, один - у балансодержателя, и один передается Нанимателю.
7. Расчет ставок арендной платы
51. При сдаче объекта в имущественный наем (аренду) Наймодателем применяются расчетные ставки арендной платы и размеры повышающих (понижающих) коэффициентов, учитывающих месторасположение, тип, состояние, а также назначение Объектов. От арендной платы освобождаются государственные учреждения и государственные коммунальные казенные предприятия, финансируемые за счет средств местных бюджетов.
Порядок расчета арендной платы в месяц и размеры применяемых коэффициентов определяются  согласно Таблице 1
Сноска. Пункт 51 главы 7 с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением акимата Мангистауской области от 23.06.2008  N 447 (вводится в действие со дня опубликования),24.04.2009 N 1291 (порядок введения в действие см. п.3); от 20.09.2010 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1
Расчетные ставки арендной платы государственного
нежилого фонда и размеры применяемых коэффициентов
N
Виды коэффициентов
Размер
коэффициента

50. Қабылдау - тапсыру кесімі мемлекеттік және орыс тілдерінде үш данада жасалады, оның біреуі Жалға берушіде, біреуі-баланс ұстаушыда сақталады және біреуі-Жалдаушыға тапсырылады.
7. Жалдау төлемінің мөлшерлемелерін есептеу
51. Объектілерді мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде, Объектілердің орналасқан жері, түрі, жай-күйі, сондай-ақ мақсаты ескерілген жалдау ақысының есептеу мөлшерлемелері мен көтерілген (төмендетілген) коэффициенттердің мөлшерлері қолданылады. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер және мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорындар жалгерлік төлемнен босатылады.
Жалдау төлемін бір айда есептеудің тәртібі мен қолданылатын коэффициенттердің мөлшері 1 Кестеге сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 51-тамрмаққа өзгерту мен толықтыру енгізілді - Маңғыстау облыстық әкімдігінің 23.06.2008 N 447 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен; 24.04.2009 № 1291 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен; 2010.09.20 № 339 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1 Кесте
Мемлекеттік тұрғын жай емес қорын жалдау төлемінің есептік мөлшерлемелері және қолданылатын коэффициенттерінің мөлшері
N К оэффициент түрлері К оэффициент мөлшері

Сноска. Глава 7 в таблице 2 с изменениями внесенными постановлением акимата Мангистауской области от 20.09.2010 № 339(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Ставка арендной платы за наем иного имущества, с учетом применяемых коэффициентов на период срока аренды не может быть ниже 5-ти кратного месячного расчетного показателя, ежегодно утверждаемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Перечисление суммы арендной платы в размере 5-ти кратного месячного расчетного показателя, производится единым платежом за срок аренды имущества, в течение 10 дней с момента заключения договора имущественного найма.
53-1. Ставка оплаты по имущественному найму (аренде) (учебных аудиторий, спортивного, концертного, актового и выставочного залов) для разовых мероприятий взимается в размере 10 - кратного месячного расчетного показателя, ежегодно утверждаемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за один проведенный день мероприятия. Средства от имущественного найма (аренды) объектов коммунальной собственности, перечисляются в соответствующий местный бюджет.
Договор имущественного найма (аренды) коммунальной площади, сдаваемой на проведение разовых мероприятий, заключается с балансодержателем Объекта.
Балансодержатель представляет ежемесячно информацию о количестве сдаваемой площади по разовым мероприятиям в государственный орган, уполномоченный на управление коммунальной собственностью.
Сноска. Глава 7 дополнено пунктом 53-1 в соответствие с постановлением акимата Мангистауской области от 20.09.2010 № 339(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Разрешение споров
54. По всем неурегулированным настоящей Инструкцией вопросам стороны договора аренды руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
55. Споры, возникающие при передаче объекта в имущественный наем (аренду) по договору, рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.
Приложение 1
к постановлению акимата
Мангистауской области
От "___" __________ 2008г
N _____________________
Сведения по имущественному найму нежилого государственного
фонда объектов коммунальной собственности (Город, район)
на "___" ______________________ 200_г.
N
Нанимаемое помещение
Наниматель
Цель использования помещения Вид деятельности РНН N договора, дата заключения Срок договора Общая площадь помещения, м2 Месячная арендная плата, тенге Долг (+), переплата (-) на начало года Начисление с начала года Пеня 0,1% Поступление с начала года Долг (+), переплата (-) на начало отчетного периода Примечание
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
РНН бюджета
1
2
3
Итог
Приложение 2
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "___" __________ 2008г.
N _____________________
"Согласовано"                  Кому ________________________
Балансодержатель объекта
________________________________  ______________________________
(полное наименование Наймодателя,(полное наименование организации)
должность и Ф.И.О. руководителя)
______________________________    От кого _____________________ (Ф.И.О. руководителя)             ______________________________
______________________________    ______________________________
(подпись,  печать)                 (указать полное наименование
Заявителя)
"___" _______________ 200__г.      адрес: __________________
тел: ___________________
Заявление
на аренду помещения
Прошу Вас рассмотреть прилагаемые к настоящей заявке документы и принять
решение о сдаче в аренду помещения нежилого государственного фонда коммунальной
собственности, находящегося по адресу:___________________________________________, общей площадью ________________кв.м.,для ________________________________,
(указать цель использования) на срок с "____" _______________ 200__г. по "____" ___________ 200__г
_____________________________     "____" _______________200__г.
(подпись, печать  заявителя)      (дата  подачи  заявки)
Приложение 3
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "___" __________ 2008г.
N _____________________
"Согласовано"                  Кому ___________________________
Балансодержатель объекта          _______________________________
______________________________    _____________________________
(полное наименование организации) (полное наименование Наймодателя,
_____________________________      должность и Ф.И.О. руководителя)
(Ф.И.О. руководителя)             От кого ________________________
______________________________    ________________________________
(подпись,  печать)                 (указать полное наименование
Заявителя)
"___" _______________ 200__г.     адрес: _______________________
тел: _________________________
Заявление
на аренду иного имущества
Прошу Вас рассмотреть прилагаемые к настоящей заявке документы и принять
решение о сдаче в аренду ___________________________________________________,
(полное наименование имущества)________________ года выпуска, для
_________________________________________________,
(указать цель использования)
на срок с "____" _________ 200__г.  по "____" _____________ 200__г.
___________________________        "____" _______________ 200__г.
(подпись, печать  заявителя)        (дата  подачи  заявки)
Приложение 4
к постановлению акимата
Мангистауской области
от "___" ____________ 2008 г
N__________________
"УТВЕРЖДАЮ"
уполномоченный орган
(Ф.И.О. руководителя)
______________________
(подпись,  печать)
"_ " ________ 200__ год
АКТ сдачи и приемки
объекта коммунальной собственности
Мы, нижеподписавшиеся, в лице специалистов отдела
______________________________________________________ ,
с одной стороны
и Наниматель
___________________________________________________________
___________________________________________________________
с другой стороны составили настоящий акт о том, что  Наймодатель принял,
Наниматель передал после временного владения и пользования объект
коммунальной собственности по адресу:
___________________________________________________________
на условиях договора аренды N ____ от  " ____ " ______200__ года.
Дополнительные сведения об объекте:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Настоящий акт подтверждает отсутствие претензий Наймодателя
к Нанимателю в отношении принимаемого им Объекта.
Балансодержатель:      Наниматель:       Наймодатель:
__________________    ________________   _________________
__________________    ________________   _________________

Ескерту. 7-тараудың 2-кестесіне өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық әкімдігінің 2010.09.20 № 339 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
53. Басқа да мүліктің мүліктік жалдау төлемақысының мөлшерлемесі жалға алу кезеңге қолданылатын коэффициенттердің есебімен жыл сайын бекітілетін 5 айлық есептік көрсеткіштен төмен болуы мүмкін емес. 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі жалдау төлемақының аударылуы мүліктік жалға алу шартты жасасқан кезден бастап 10 күн ішінде мүлікті жалға алу кезеңі үшін бірыңғай төлем арқылы жүргізіледі.
53-1. Мүліктік жалдауға (жалға) берудің (оқу аудиториялары, спорттық, концерттік, акт және көрме залдарының) біржолғы шара үшін төлем ставкасы өткізілетін шараның бір күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жыл сайын бекітіліп отыратын айлық есептік көрсеткіштің 10 еселенген мөлшерінде алынады. Коммуналдық меншік объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беруден түскен қаражат тиісті жергілікті бюджетке аударылады.
Біржолғы шараны өткізуге коммуналдық алаңды мүліктік жалдауға (жалға) берудің шарты Объектінің баланс ұстаушысымен жасасылады.
Баланс ұстаушы біржолғы шараларды өткізуге тапсырылатын алаңдардың саны туралы коммуналдық меншікті басқаруға уәкілетті мемлекеттік органға ай сайын ақпарат береді.
Ескерту. 7-тарау 53-1 тармақпен толықтырылды Маңғыстау облыстық әкімдігінің 2010.09.20 № 339 (жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Дауларды шешу
54. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген барлық мәселелер бойынша жалға беру шартының мәселелері бойынша Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын басшылыққа алады.
55. Объектіні мүліктік жалға (жалдауға) беру кезінде туындайтын даулар тараптардың өзара келісімі бойынша немесе сот тәртібімен қарастырылады.
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 231 қаулысына 1-қосымша
"___" ____________ 200__ж. (қала, аудан) мемлекеттік тұрғын жайға жатпайтын коммуналдыҚ меншік объектілерін мүліктік жалға беру бойынша МӘЛІМЕТ
N   №
Жалға алынған жай
Жалға алушы
Жайды пайдалану мақсаты
Меншiк нышаны
СТН
Шарттың N, жасалған күнi
Шарттың мерзiмi
Жайдың жалпы ауданы, м2
Айлық жал ақысы, теңге
Жыл басына қарыз (+), артық төлем (-)
Жыл басынан есептеу
0,1% айыппұл
Жыл басынан түсiм
Есептi кезеңге қарыз (+), артық төлем (-)
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Бюджеттiң СТН
1
2
3
Жиынтығы
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 231 қаулысына 2-қосымша
Объектінің Баланс ұстаушымен      Кімге _____________________
"Келесілді"
____________________________    ____________________________
(ұйымның толық атауы)          (жалға берушінің толық атауы және басшының А.Ә.Т.)
_____________________________   Кімнен _____________________
(басшының А.Ә.Т.)
_____________________________    __________________________
(қолы, мөрі)                 (Арыз берушінің толық атауын атауын көрсетілсін)
200___ж. "___"________________     мекенжайы_________________
тел.______________
Үй жайды жалға алу жөніндегі
Арыз
Сізден осы арызға қоса тіркелген құжаттарды қарап , жалпы ауданы
___________ ш.м.(м2) мемлекеттік коммуналдық меншігі
қорынан мекенжайда
орналасқан үй - жайды   ______________________________
(қолдану мақсатын көрсету)
________________________________________________________
(Құрал-жабдықтың немесе автокөлік құралының толық атауы)
үшін 200___ж. "____"_______________ 200___ж. "____"_____________ дейінгі
мерзімге жалға беру туралы шешім қабылдауыңызды сұраймын.
________________________           200__ж. "____"______________
(арыз берушінің қолы, мөрі)         (арыз күні берілген)
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 231 қаулысына 3-қосымша
Объектінің Баланс ұстаушымен        Кімге _____________________
"Келесілді"
____________________________    ____________________________
(ұйымның толық атауы)            (жалға берушінің толық атауы
және басшының А.Ә.Т.)
_____________________________   Кімнен _____________________
(басшының А.Ә.Т.)
_____________________________    ____________________________
(қолы, мөрі)                 (Арыз берушінің толық атауын
атауын көрсетілсін)
200___ж. "___"________________       мекенжайы_________________
тел.______________
Басқа да мүлікті жалға алу жөніндегі
Арыз
Сізден осы арызға қоса тіркелген құжаттарды қарап , _____________
_____________________________________________________________
(басқа да мүліктің толық атауы)
дейінгі мерзімге жалға беру туралы __________________________________
200__ ж. "____"________________200__ж. "____" _________________дейінгі
мерзімге, шешім қабылдауыңызды сұраймын.
________________________           200__ж. "____"______________
(арыз берушінің қолы, мөрі)       (арыз күні берілген)
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2008 жылғы 28 наурыздағы
N 231 қаулысына 4-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
Өкілетті орган
________________________
(басшысының А.Т.Ж.)
________________________
(қолы, мөрі)
"___" _________ 200__ жыл
Коммуналдық меншік объектісін
қабылдап алу - тапсыру КЕСІМІ
Біз, төмендегі қол қоюшылар, бөлімінің мамандары ____________________________________________, бір тараптан және Жалға алушы __________________________________________,екінші тараптан, " ____ " ____________ 200__ жылғы N _____ жалға беру шарты негізінде, ____________________________________ мекен жайы бойынша коммуналдық меншік объектісін уақытша пайдалануға алған Жалға алушы, Жалға берушіге бергені, туралы осы кесімді түзіп жасадық.
Объект жөнінде қосымша мәлімет:
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Осы кесім жалға берушінің жалға алушыға жалға алынған объекті бойынша талабы жоқтығын растайды.
Баланс ұстаушы:    Жалға алушы:    Жалға беруші:
_________________  ______________ __________________
_________________  ______________ __________________