Об утверждении Инструкции по проведению бюджетного мониторинга
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2009 года № 68. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2009 года № 5574. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 629.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.11.2016 № 629.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
В соответствии со статьей 112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению бюджетного мониторинга.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
2. Департаменту анализа и методологии исполнения государственного бюджета Министерства финансов Республики Казахстан (Калиева А. Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Администраторам бюджетных программ и уполномоченным органам по исполнению бюджета при проведении бюджетного мониторинга руководствоваться данной Инструкцией.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
4. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 июля 2007 года № 263 "Об утверждении Инструкции по составлению и представлению аналитического отчета о реализации бюджетных программ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 17 августа 2007 года за № 4881).
5. Департаменту информационных технологий Министерства финансов Республики Казахстан (Кунтубаев Д.Ж.) в срок до 17 апреля 2009 года доработать программное обеспечение "Мониторинг бюджетного процесса" с учетом приложений к настоящей Инструкции и обеспечить его установку администраторам республиканских и местных бюджетных программ для проведения бюджетного мониторинга.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2009 года № 68
Инструкция по проведению бюджетного мониторинга
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
Сноска. По всему тексту Инструкции слова "Астана" заменены словами "Астаны" приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.

Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқауын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 ақпандағы N 68 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5574 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 629 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2016 № 629 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 112-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік мониторинг жүргізу Нұсқаумен бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік бюджеттің атқарылуын талдау және оның әдіснамасы департаменті (Қалиева А.Н.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және жергілікті атқарушы органдар бюджеттік мониторинг жүргізген кезде осы Нұсқауды басшылыққа алсын.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
4. "Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы талдамалық есепті жасау және табыс ету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 24 шілдедегі N 263 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 17 тамыздағы N 4881 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ақпараттық технологиялар департаменті (Күнтубаев Д.Ж.) 2009 жылғы 17 сәуірдегі мерзімге дейін осы Нұсқаудың қосымшаларын ескере отырып, "Бюджеттік процесс мониторингі" бағдарламалық қамтамасыз етуін пысықтасын және оның бюджеттік мониторинг жүргізу үшін республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінде орнатылуын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 16 ақпандағы
N 68 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік мониторинг жүргізу нұсқауы
Ескерту. Ереженің атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
Нұсқаудың барлық мәтіні бойынша "Астана" деген сөз "Астананың" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по проведению бюджетного мониторинга (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьей 112 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Бюджетный мониторинг - это регулярный и систематический сбор, отслеживание и анализ показателей исполнения бюджета, осуществляемые с целью выявления причин несвоевременного принятия обязательств, несвоевременного проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета.
Бюджетный мониторинг осуществляется администраторами бюджетных программ, центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
2. Цель и задачи
2. Целью разработки настоящей Инструкции является систематизация процедур мониторинга по использованию бюджетных средств, в целях эффективного исполнения республиканского и местных бюджетов, а также отслеживание исполнения поступлений бюджета.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
3. Задачами бюджетного мониторинга при исполнении поступлений и при реализации бюджетных программ (подпрограмм) являются:
анализ исполнения поступлений;
анализ освоения бюджетных средств администраторами бюджетных программ путем сопоставления плана финансирования по платежам и оплаченных обязательств;
выявление причин несвоевременного проведения платежей в соответствии с планом финансирования по платежам (далее - план по платежам) и несвоевременного принятия обязательств в соответствии с планами финансирования по обязательствам (далее - план по обязательствам).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.11.2015 № 583.
3. Анализ исполнения бюджета
§ 1 Анализ исполнения поступлений бюджета
Сноска. Заголовок параграфа 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
4. Объектами анализа исполнения доходов бюджета являются: налоговые поступления; неналоговые поступления; поступления от продажи основного капитала; поступления трансфертов, предусмотренные в поступлениях бюджета на соответствующий финансовый период.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
5. Субъектами анализа исполнения доходов бюджета являются уполномоченный орган по исполнению бюджета, уполномоченные государственные органы, ответственные за взимание и осуществляющие контроль за поступлениями доходов в бюджет.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит анализ по исполнению государственного, республиканского и местных бюджетов.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют анализ исполнения бюджета области, собственно областного бюджета, города республиканского значения, столицы, бюджетов районов (городов областного значения), а также целевых трансфертов, выделенных нижестоящему уровню бюджета.
Бюджетный мониторинг осуществляется на основе полученной информации структурными подразделениями центрального и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета, в функции которых входит проведение анализа исполнения бюджета.

1. Жалпы ережелер
1. Бюджеттік мониторинг жүргізу туралы осы Нұсқау (бұдан әрі – Нұсқау) Бюджеттік кодекстің 112-бабына сәйкес әзірленген.
Бюджеттік мониторинг - міндеттемелердің уақтылы қабылданбау, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдердің уақтылы жүргізілмеу себептерін анықтау, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамдарын жасау мақсатында жүзеге асырылатын бюджеттің атқарылу көрсеткіштерін тұрақты және жүйелі жинау, бақылап отыру және талдау.
Бюджеттік мониторингті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
2. Мақсаты мен міндеттері
2. Осы Нұсқаудың әзірлену мақсаты республикалық және жергілікті бюджеттерді тиімді атқару мақсатында бюджет қаражатын пайдалану жөніндегі мониторинг рәсімдерін жүйелеу, сондай-ақ бюджет түсімдерінің атқарылуын қадағалап отыру.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
3. Түсімдердің атқарылуы кезінде және бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру кезінде бюджеттік мониторинг міндеттері:
түсімдердің атқарылуын талдау;
төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарын және төленген міндеттемелерді салыстыру жолымен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджет қаражатын игеруін талдау;
төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына (бұдан әрі – төлемдер бойынша жоспар) сәйкес төлемдердің уақтылы жүргізілмеу және міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларына (бұдан әрі - міндеттемелер бойынша жоспар) сәйкес міндеттемелердің уақтылы қабылданбау себептерін анықтау болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.11.2015 № 583 бұйрығымен.
3. Бюджеттің атқарылуын талдау
$ 1 Бюджеттің түсімдерінің атқарылуын талдау
Ескерту. 1 параграфтың атауына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
4. Бюджет кірістерінің атқарылуын талдау объектілері: салықтық түсімдер; салықтық емес түсімдер; негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер; тиісті қаржы жылына арналған бюджет түсімдерінде көзделген ресми трансферттер түсімдері болып табылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
5. Бюджет кірістерінің атқарылуын талдау субъектілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, өндіріп алуға жауапты және олардың түсуіне бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар болып табылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы бойынша талдау жүргізеді.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар облыстың, атап айтқанда облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің атқарылуы бойынша талдауды, сондай-ақ бюджеттің төмен тұрған деңгейіне бөлінген нысаналы трансферттердің талдауын жүзеге асырады.
Бюджеттік мониторинг бюджеттің атқарылуына талдау жүргізу функциясына кіретін бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдардың құрылымдық бөлімшелері алған ақпараттың негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
6. Основной составляющей базой, используемой при анализе доходной части бюджета, являются ежемесячный объем отчетных данных, формируемый соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета и причины неисполнения или перевыполнения соответствующих видов поступлений, представляемых государственными органами, обеспечивающих полноту и своевременность поступлений налоговых и других обязательных платежей в бюджет, согласно налоговому и  таможенному законодательствам Республики Казахстан и уполномоченными органами, ответственными за взимание неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, в срок к 12 числу месяца, следующего за отчетным месяцем, по формам согласно приложениям.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
7. Анализ причин роста или снижения поступлений доходов по категориям поступлений местных (областных бюджетов (города республиканского значения, столицы) бюджетов за текущий месяц в сравнении с предыдущим месяцем составляется по формам I, II согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
В форме I указанного приложения по основным видам налогов и платежей местных (областных бюджетов (города республиканского значения, столицы) бюджетов отражаются специфики, по которым наблюдается рост или снижение поступлений в отчетном месяце в сравнении с прошлым месяцем. В пояснениях причин роста или снижения налогов и платежей отражаются факторы, повлиявшие на спад или рост поступлений по указанным периодам.
Форма II указывает специфики, по которым в отчетном месяце наблюдались разовые поступления незапланированного характера.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
8. Структурные подразделения, ведомства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственные за взимание налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала и трансфертов ежеквартально, не позднее 12-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по видам поступлений в республиканский бюджет по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции в структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющего функции анализа доходов.
Структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции анализа доходов, не позднее 17-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по поступлений в республиканский бюджет структурному подразделению, осуществляющему функции по проведению анализа исполнения бюджета, по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по видам поступлений в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы), бюджет района (города областного значения) бюджеты, составляется по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета анализ причин перевыполнения или неисполнения доходной части местного бюджета представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местные исполнительные органы ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным представляет в Правительство Республики Казахстан анализ причин перевыполнения или неисполнения плана поступлений в республиканский бюджет.

Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
6. Бюджеттің кіріс бөлігін талдау кезінде пайдаланылатын негізгі құраушы база бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастыратын есепті деректердің айлық көлемі және Қазақстан Республикасының салықтық және кедендік заңнамаларға сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар және салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатып алудан түсетін түсімдерді, трансферттерді қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есептіден кейінгі айдың 12-не дейінгі мерзімде өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдар ұсынатын түсімдердің тиісті түрлерін орындамау немесе асыра орындау себептері болып табылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
7. Алдыңғы аймен салыстырғанда ағымдағы айдағы жергілікті (облыстық бюджеттердің (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеттер түсімдерінің санаттары бойынша кірістер түсімдерінің өсу немесе төмендеу себептерін талдау осы Нұсқаудың 1-қосымшасына сәйкес І, ІІ нысандар бойынша жасалады.
Көрсетілген қосымшаның І нысанында жергілікті (облыстық бюджеттердің (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеттердің салық және төлемдерінің негізгі түрлері бойынша, өткен аймен салыстырғанда есепті айдағы түсімдердің өсу немесе төмендеуі байқалатын ерекшеліктер көрсетіледі. Салықтар мен төлемдердің өсу немесе төмендеу себептерінің түсіндірмелерде көрсетілген кезеңдер бойынша түсімдердің құлдырауына немесе өсуіне әсер еткен факторлар көрсетіледі.
ІІ нысанда олар бойынша есепті айда жоспарланбаған сипаттағы біржолғы түсімдер байқалған ерекшеліктер көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның салықтық, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер мен трансферттер түсімдерін өндiрiп алуға жауапты құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 12-сі күнінен кешіктірмей, жылдың басынан бастап республикалық бюджетке түсетін түсімдердің түрлері бойынша жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдауды осы Нұсқаудың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның кірістерді талдау функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның кірістерді талдау функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі есепті тоқсаннан кейінгі айдың 17-сі күнінен кешіктірмей, республикалық бюджетке түсетін салықтар мен төлемдердің түрлері бойынша жыл басынан жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдауды осы Нұсқаудың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджеттің атқарылуын талдау жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшеге ұсынады.
Республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттерге түсетін түсімдердің түрлері бойынша жыл басынан жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдау осы Нұсқаудың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар тоқсан сайын есептіден кейінгі айдың 25-і күніне дейін жергілікті бюджет кіріс бөлігінің артығымен атқарылу немесе атқарылмау себептерін талдауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және жергілікті атқарушы органдарға ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тоқсан сайын есептіден кейінгі айдың 25-і күніне дейін республикалық бюджет жоспарының асыра орындалу немесе орындалмау себептерін талдауды Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
8-1. Объектами анализа погашения бюджетных кредитов являются виды поступлений в бюджет: погашения бюджетных кредитов, выданных из республиканского и местного (бюджета области (города республиканского значения, столицы), бюджета района (города областного значения)) бюджетов, возврат требований по оплаченным государственным гарантиям.
Анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по погашению бюджетных кредитов в республиканский и местные (бюджета области (города республиканского значения, столицы), бюджета района (города областного значения)) бюджеты составляется ежеквартально по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
8-2. Объектами анализа исполнения поступлений от продажи финансовых активов государства являются поступления в бюджет от продажи долей участия, ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций, находящихся в государственной собственности, государственных учреждений и государственных предприятий в виде имущественного комплекса, а также иного государственного имущества, находящегося в оперативном управлении или хозяйственном ведении государственных предприятий.
Анализ выполнения плана с начала года по поступлениям от продажи финансовых активов в республиканский и местные (бюджета области (города республиканского значения, столицы), бюджета района (города областного значения)) бюджеты составляется ежеквартально по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с указанием причин перевыполнения или неисполнения плана поступлений от продажи долей участия в юридических лицах, находящихся в республиканской собственности и плана поступлений дивидендов на государственные пакеты акций.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 8-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
8-3. Объектами анализа исполнения поступлений займов являются поступления в бюджет средств, связанных с выпуском государственных эмиссионных ценных бумаг и (или) заключением договоров займов.
Анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с начала года по поступлениям займов в республиканский бюджет осуществляется ежеквартально по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
В анализе выполнения плана поступлений займов с начала года в разрезе специфик проводится сравнительный анализ сумм запланированных и фактических поступлений с указанием причин перевыполнения или неисполнения плана поступлений займов.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 8-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
8-1. Бюджеттік кредиттерінің өтеуін талдау объектілері бюджетке түсетін түсімдердің түрлері: республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, төленген мемлекеттік кепілдіктер бойынша талаптарды қайтару болып табылады.
Республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеті), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттеріне бюджеттік кредиттерінің өтеуін бойынша жыл басынан бастап жоспарын асыра орындалу немесе орындалмау себептерін талдау тоқсан сайын осы Нұсқаудың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
8-2. Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің атқарылуын талдау объектілері заңды тұлғалардың, оның ішінде мемлекеттік меншіктегі халықаралық ұйымдардың, мүліктік кешен түріндегі мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындардың қатысу үлестерін, бағалы қағаздарын, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың жедел басқаруындағы немесе шаруашылық жүргізуіндегі өзге де мемлекеттік мүлікті сатудан бюджетке түсетін түсімдер.
Республикалық және жергілікті (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеті), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттеріне мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер бойынша жыл басынан бастап жоспар орындалу талдау мемлекеттік меншіктегі заңды тұлғалардың қатысу үлестерін, акциялардың және түсімдердің жоспар мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер жоспар асыра орындалу немесе орындалмау себептерін талдау көрсетіле отырып, тоқсан сайын осы Нұсқаудың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 8-2-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
8-3. Қарыздар түсімі атқарылуын талдау объектілері қарыздар мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың шығаруымен және (немесе) қарыздар шарт жасасулармен байланысты бюджетке түсетін қаражаттар.
Республикалық бюджетіне қарыздар түсімі бойынша жыл басынан бастап жоспарын асыра орындалу немесе орындалмау себептерін талдау тоқсан сайын осы Нұсқаудың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Қарыздар түсімдерінің жоспарын орындау талдауында жылдың басынан бастап ерекшеліктер бөлігінде қарыздар түсімдерінің жоспарын артығымен орындау немесе орындамау себептерін көрсете отырып жоспарланған және іс жүзіндегі түсімдердің сомасының салыстырмалы талдауы жүргізіледі.
Ескерту. 8-3-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.

9. При осуществлении анализа причин перевыполнения или неисполнения планов поступлений налогов и платежей в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы), бюджет района (города областного значения)) бюджеты за отчетные периоды в целом по республике и в разрезе регионов определяются факторы, повлиявшие на поступление налогов и платежей (изменение объема внешнеторгового оборота, изменение мировой цены на минеральное сырье, изменение налогооблагаемой базы, изменения в налоговом и таможенном законодательствах, разовые платежи, носящие несистемный характер и другие факторы).
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
10. Анализ поступлений в республиканский и местные (бюджет области (города республиканского значения, столицы)) бюджеты за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года составляется по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, и представляются центральным уполномоченным органом (местными уполномоченными органами) по исполнению бюджета в Правительство Республики Казахстан (местные исполнительные органы) ежеквартально, до 25 числа, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
10-1. Анализ поступлений от продажи финансовых активов в республиканский и местные (бюджета области (города республиканского значения, столицы), бюджета района (города областного значения)) бюджеты за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года осуществляется ежеквартально по форме, согласно приложению 3 настоящей Инструкции.
В анализе поступлений от продажи финансовых активов за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года отражаются причины снижения или роста поступлений с начала отчетного года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
10-2. Анализ поступлений займов в республиканский бюджет за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года осуществляется ежеквартально по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции. В анализе поступлений займов за отчетный период текущего года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года в разрезе специфик отражаются причины снижения или роста поступлений с начала отчетного года в сравнении с аналогичным периодом прошлого года.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 10-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.

9. Республика бойынша және аумақтар шеңберінде есептік мерзімде мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттерге (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) салықтардың және төлемдердің түсімі жоспарларының асыра орындалуы немесе орындалмауы салдарына талдау жүргізу барысында төлемдермен салықтардың түсуіне ықпал еткен факторлар анықталады (сыртқы сауда айналымының мөлшерінің өзгеруі, минералдық шикізатқа әлемдік баға, салық салу базасының өзгеруі, салықтық және кедендік заңнамадағы өзгерістер, жүйелік сипаттағы бер реттік төлемдер және басқа да факторлар).
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
10. Республика бойынша және аумақтар шеңберінде ағымдағы жылдың есептік мерзімінде былтырғы жылдың осындай мерзімін салыстырмасы мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттерге (облыстық бюджет, (республикалық маңызы бар қала, астана)) түсімдерді талдау Нұсқаудың 3-қосымшасына сәйкес нысанда құрастырылады, және бюджеттің атқарылуы бойынша орталық уәкілетті органмен (жергілікті атқару органдарымен) тоқсан сайын 25 күнге дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне табыс етеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
10-1. Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылдың есепті кезеңінде республикалық және жергілікті (облыстық бюджет (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) бюджеттерге мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің талдау бойынша кірістер түсімдерін талдау осы Нұсқаудың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылдың қаржы активтерін сатудан түскен түсімдер талдауда түсімдерінің өсу немесе төмендеу себептері көрсетіледі.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
10-2. Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылғы есепті кезеңге республикалық бюджетке түскен қарыздар түсімдерін талдау осы Нұсқаудың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тоқсан сайын жүзеге асырылады.
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылғы есепті кезеңде түскен қарыздар түсімдерінің талдауында ерекшеліктер бөлінісінде өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда есепті жылдың басынан түскен түсімдерінің төмендеу немесе арту себептері көрсетіледі.
Ескерту. 10-2-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.

11. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
12. Анализ причин неисполнения плановых показателей доходов  республиканского и местных (бюджет области (города республиканского значения, столицы), бюджет района (города областного значения) бюджетов с начала года в разрезе регионов составляется по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
13. Анализ сумм недоимки по поступлениям в государственный бюджет в разрезе налогов и платежей составляется по форме, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
14. В анализе сумм недоимки по поступлениям в государственный  бюджет в разрезе налогов и платежей, отражается анализ состояния недоимки по видам налогов на отчетные периоды, а также сравнительный анализ недоимки за отчетный месяц с предыдущим периодом с указанием факторов повлиявших на снижение или увеличение недоимки в разрезе организаций.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
15. В анализе причин неисполнения плановых показателей доходов республиканского и местных (бюджет области (города республиканского значения, столицы), бюджет района (города областного значения)) бюджетов с начала года в разрезе регионов отражается общее исполнение доходов по уровням бюджетов. По регионам, в которых не исполнен план доходов, указываются причины неисполнения по основным видам налогов.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
16. Результаты анализа доводятся до сведения руководства соответствующего уполномоченного органа по исполнению бюджета ежемесячно до 25-го числа, следующего за отчетным месяцем по форме, согласно приложениям к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
17. Структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции анализа доходов и координации вопросов налогового и таможенного законодательства, формирует данные исполнения доходов государственного бюджета в целях подготовки и размещения ежемесячной аналитической информации на сайте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.

11. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
12. Өңірлер бөлінісінде жыл басынан республикалық және жергілікті (облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеті) бюджеттер кірістерінің жоспарлы көрсеткіштерінің орындалмау себептерін талдау осы Нұсқаудың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
13. Салықтар мен төлемдер бөлінісінде мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдер бойынша кемалым сомасын талдау осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
14. Салықтар мен төлемдер бөлінісінде мемлекеттік бюджет бюджеттерге түсетін түсімдер бойынша кемалым сомасын талдауда есепті кезеңдерге арналған салық түрлері бойынша кемалымның ахуалына талдау, сондай-ақ ұйымдар бөлінісінде кемалымның кемуіне немесе артуына ықпал еткен факторларды көрсете отырып, алдыңғы кезеңмен салыстырғанда есепті айдағы кемалымның салыстырмалы талдауы көрсетіледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
15. Мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттерге (облыс бюджеті (республикалық маңызы бар қала, астана), аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала)) кірістерінің жоспарлық көрсеткіштерінің орындалмауы салдарын талдауында жыл басынан аумақтар шеңберінде бюджеттер деңгейі бойынша кірістердің жалпы орындалуы көрсетіледі. Кірістер жоспары орындалмаған аймақтар бойынша салықтардың негізігі түрлері бойынша орындалмау салдары көрсетіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
16. Талдау нәтижелері осы Нұсқаудың қосымшаларына сәйкес нысан бойынша есепті айдан кейінгі 25-ші күнге дейін ай сайын бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органның басшылығының мәліметіне жеткізіледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
17. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның кірістерді талдау және салық және кеден заңнамасы мәселелерін үйлестіру функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі осы Нұсқаудың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ай сайынғы талдамалы ақпаратты дайындау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның сайтында орналастыру мақсатында мемлекеттік бюджет кірістерінің атқарылу деректерін қалыптастырады.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.06.2013 № 294.
18. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
19. Анализ поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора в Национальный фонд Республики Казахстан, с указанием причин перевыполнения или неисполнения плана проводится структурным подразделением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и представляется ежемесячно до 20-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, в структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции межотраслевой координации и методологического руководства в области учета и отчетности по Национальному фонду Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.06.2013 № 294.
19-1. Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета используют при подготовке аналитического отчета об исполнении республиканского и местных бюджетов за соответствующий финансовый год данные, представленные следующими структурными подразделениями:
до 20 января, следующего за отчетным годом:
подразделением, осуществляющим функции по управлению государственным имуществом – аналитическую информацию по выполнению плана выплаты дивидендов в разрезе плательщиков с анализом причин перевыполнения или неисполнения планов;
подразделением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющим функции анализа доходов – факторный анализ причин перевыполнения или неисполнения планов поступлений налогов и платежей в республиканский бюджет за отчетный год (изменение объема внешнеторгового оборота, изменение мировой цены на минеральное сырье, изменение налогооблагаемой базы, изменения в налоговом и таможенном законодательствах, разовые платежи, носящие несистемный характер и другие факторы);
подразделением местного уполномоченного органа по исполнению бюджета – факторный анализ причин перевыполнения или неисполнения планов поступлений налогов и платежей в местный бюджет за отчетный год;
до 1 февраля, следующего за отчетным годом:
подразделением, осуществляющим функции по обеспечению полноты и своевременности поступлений налогов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет:
сравнительный с предыдущим годом анализ изменения сумм недоимки по поступлениям в республиканский и местные бюджеты в разрезе налогов и платежей с указанием факторов, повлиявших на общее снижение или увеличение недоимки в разрезе должников, имеющих наибольшие суммы недоимки, и информации о предпринимаемых мерах по снижению недоимки;
информацию о принятых мерах по улучшению администрирования доходов.
Администраторы республиканских бюджетных программ направляют в ведомство центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственное за взимание налоговых, неналоговых поступлений, в срок не позднее 1 февраля, следующего за отчетным годом, списки субъектов предпринимательства, получивших государственную поддержку, с указанием индивидуального идентификационного номера (бизнес-идентификационного номера).
Ведомство центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственное за взимание налоговых, неналоговых поступлений, не позднее 5 февраля представляет администраторам республиканских бюджетных программ, на основании полученных от них списков, информацию о поступлениях в бюджет от указанных субъектов предпринимательства.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 19-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.10.2016 № 567.
§ 2 Анализ исполнения расходной части бюджета

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.06.2013 № 294 бұйрығымен.
18. Алынып тасталды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
19. Жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін көрсете отырып, мұнай секторы ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін тікелей салықтардың түсімдерін талдауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі жүргізеді және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-сы күніне дейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры бойынша есепке алу мен есептілік саласындағы салааралық үйлестіру мен әдіснамалық жетекшілік ету функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне ұсынады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.06.2013 № 294 бұйрығымен.
19-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар тиісті қаржы жылындағы республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы талдамалық есепті дайындау кезінде мынадай құрылымдық бөлімшелер ұсынған деректерді пайдаланады:
есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейін:
мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын бөлімше – жоспарларды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдаумен төлеушілер бөлінісінде дивидендтер төлеу жоспарын орындау бойынша талдамалық ақпаратты;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның кірістерді талдау функцияларын жүзеге асыратын бөлімшесі - есепті жылда республикалық бюджетке түсетін салықтар мен төлемдердің түсім жоспарларының асыра орындалуы немесе орындалмауы себептеріне факторлық талдауды (сыртқы сауда айналымы көлемінің өзгеруі, минералдық шикізатқа әлемдік бағаның өзгеруі, салық салу базасының өзгеруі, жүйелік сипаттағы салықтық және кедендік заңнамадағы өзгерістер және басқа да факторлар).
бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлімшесі – есепті жылда жергілікті бюджетке түсетін салықтар мен төлемдердің түсім жоспарларының асыра орындалуы немесе орындалмауы себептеріне факторлық талдауды;
есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін:
салық, кеден және бюджетке төленетін басқа да төлемдердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын бөлімше:
ұйымдар бөлінісінде бересінің төмендеу немесе ұлғаюына әсер еткен факторлар мен бересіні төмендету және кірістерді әкімшілендіруді жақсарту бойынша қабылданған шаралар туралы салықтар мен төлемдер бөлінісінде республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдер бойынша бересі сомасының өзгерістерін алдыңғы жылмен салыстырма талдауды;
кірістерді әкімшілендіруді жақсарту бойынша қабылданған шаралар тұралы ақпаратты пайдаланады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері салықтардың, кедендік және бюджетке басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешікпейтін мерзімде жеке сәйкестендiру нөмiрдерін (бизнес-сәйкестендiру нөмiрдерін) көрсете отырып, мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлік субъектілерінің тізбесін жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның салықтық, салықтық емес түсімдерді, өндiрiп алуға жауапты ведомстволары олардан алынған тізімдердің негізінде 5 ақпаннан кешіктірмей көрсетілген кәсіпкерлік субъектілерінен бюджет түскен түсімдер туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 1-параграф 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 26.10.2016 № 567 бұйрығымен.
$ 2 Бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдау

20. Бюджетный мониторинг исполнения расходов бюджета осуществляется центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета на основе бюджетной отчетности по исполнению республиканского и соответствующих местных бюджетов, и информации, представляемой администраторами бюджетных программ.
Неосвоение бюджетных средств на конец отчетного периода определяется как разница между планом финансирования по платежам и оплаченными обязательствами, экономией бюджетных средств, нераспределенными остатками резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа и условно финансируемых расходов.
К экономии бюджетных средств относится:
экономия средств по результатам государственных закупок;
экономия по фонду оплаты труда (далее – ФОТ): экономия по текущим затратам за счет наличия вакантных должностей, предоставления отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности, по социальному налогу, социальным отчислениям, оплаты банковских услуг, изменения графика отпусков;
прочая экономия бюджетных средств: курсовая разница, остаток недоиспользованных средств, сложившийся за счет изменения цен и натурального объема потребления, экономия по командировочным расходам, уменьшение фактического количества получателей бюджетных средств, против запланированного, изменение ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, займам, изменение плана мероприятий по текущим затратам, в связи с переносом сроков выезда и проведения мероприятий, нераспределенный остаток по распределяемым бюджетным программам, включая представительские затраты и заграничные командировки.
По итогам отчетного года к неосвоению бюджетных средств прибавляется сумма неосвоения целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем финансовом году в соответствии со статьей 44 Бюджетного кодекса.
Не относится к неосвоению бюджетных средств для вышестоящего бюджета сумма неосвоения местными исполнительными органами нижестоящих бюджетов целевых трансфертов и бюджетных кредитов, выделенных из вышестоящего бюджета.
На основании проведенного бюджетного мониторинга центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета ежемесячно в течение первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, направляют администраторам бюджетных программ информацию-напоминание о непринятых обязательствах и несвоевременном выполнении плана финансирования по платежам в разрезе бюджетных программ (подпрограмм), согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.

20. Бюджет шығыстары атқарылуының бюджеттік мониторингін республикалық және тиісті жергілікті бюджеттердің атқарылуы жөніндегі бюджеттік есептілік және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері беретін ақпарат негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады.
Есептi кезеңнің соңындағы бюджет қаражатының игерілмеуі төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының және төленген міндеттемелердің, бюджет қаражатының үнемделуінің, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган резервтерінің және шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың бөлінбеген қалдықтары арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Бюджет қаражатының үнемделуіне:
мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша қаражатты үнемдеу;
еңбекақы төлеу қоры (бұдан әрі – ЕТҚ) бойынша үнемдеу (бос лауазымдардың болуы, ақысыз демалыстар беру және еңбекке уақытша жарамсыздық парақтары бойынша, әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар бойынша төлемдер, банк қызметтеріне ақы төлеу, демалысқа шығу кестесінің өзгеруі есебінен ағымдағы шығындар бойынша үнемдеу);
бюджет қаражатын өзге де үнемдеу: бағамдық айырма, бағаның және табиғи тұтыну көлемінің өзгеруі есебінен қалыптасқан түгел пайдаланылмаған қаражат қалдығы, іссапар шығыстары бойынша үнемдеу, жоспарланғанға қарағанда бюджет қаражатын алушылардың іс жүзіндегі көлемінің азаюы, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы (мүдде) мөлшерлемесінің өзгеруі, іс-шараларға шығу және өткізу мерзімінің көшірілуіне байланысты ағымдағы шығындар бойынша іс-шаралар жоспарының өзгеруі, өкілдік шығындар мен шетелдік іссапарларды қоса алғанда, бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінбеген қалдық.
Есепті жыл қорытындылары бойынша бюджет қаражатының игерілмеуіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша өткен қаржы жылында бөлінген, Бюджет кодексінің 44-бабына сәйкес ағымдағы қаржы жылы толық пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерінің игерілмеу сомасы қосылады.
Төмен тұрған бюджеттер жергілікті атқарушы органдарының жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді және бюджеттік кредиттерді игермеу сомасы жоғары тұрған бюджет үшін бюджет қаражатын игермеуге жатпайды.
Жүргізілген бюджеттік мониторинг негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде осы Нұсқауға 7-қосымшаға сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісінде қабылданбаған міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының уақтылы орындалмағаны туралы еске салатын ақпаратты жібереді.

Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
21. Структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее реализационные и контрольные функции в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан не позднее 12-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет информацию по исполнению расходной части бюджета структурному подразделению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющему функции по проведению анализа исполнения бюджета, для проведения анализа реализации бюджетных программ.
Структурное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляющее функции по проведению анализа исполнения бюджета, осуществляет поправки по причинам неисполнения планов финансирования по платежам и обязательствам в информационной системе (далее – ИС) и, не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, составляет аналитический отчет об исполнении республиканского бюджета согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
22. Администраторы республиканских и местных бюджетных программ представляют ежемесячно не позднее первых семи рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем в центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета отчеты о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм), согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
23. Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета ежеквартально (начиная с итогов I квартала) до 25-го числа, следующего за отчетным кварталом и по итогам финансового года представляют в Правительство Республики Казахстан или в соответствующие местные исполнительные органы аналитический отчет об исполнении расходной части республиканского и местных бюджетов, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Аналитический отчет об исполнении республиканского и местных бюджетов за отчетный квартал для представления в Правительство Республики Казахстан или в соответствующие местные исполнительные органы основывается на результатах проведенного бюджетного мониторинга, с указанием причин неисполнения планов по платежам и причин несвоевременного принятия обязательств в соответствии с планом по обязательствам.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
21. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның республикалық бюджеттің атқарылуы және жергілікті бюджеттердің атқарылуына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қызмет көрсету саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі есепті айдан кейінгі айдың 12-сі күніне кешіктірмей, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын талдау жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттің атқарылуы талдау функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуы жөніндегі ақпаратты ұсынады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттің атқарылуын талдау жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі ақпараттық жүйеде (бұдан әрі - АЖ) төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларының орындалмау себептері жөнінде түзетулерді жүзеге асырады және есепті айдан кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей осы Нұсқаудың 9-қосымшасына сәйкес республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалы есепті жасайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
22. Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Нұсқаудың 8-қосымшасына сәйкес бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептерді есептіден кейінгі айдың алғашқы жеті күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдарға ұсынады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
23. Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар тоқсан сайын (І тоқсанның қорытындыларынан бастап) есептіден кейінгі 25-сі күніне дейін және қаржы жылының қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе тиісті жергілікті атқарушы органдарға осы Нұсқаудың 9-қосымшасына сәйкес республикалық және жергілікті бюджеттердің шығыс бөлігінің атқарылуы туралы талдамалы есепті ұсынады.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе тиісті жергілікті атқарушы органдарға ұсынуға арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есепті кезеңдегі талдамалы есеп төлемдер бойынша жоспарлардың орындалмау себептері және міндеттемелер бойынша жоспарға сәйкес міндеттемелерді уақтылы қабылдамау себептері көрсетіле отырып, жүргізілген бюджеттік мониторинг нәтижелеріне негізделеді.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.

24. Для составления аналитического отчета уполномоченные органы по исполнению бюджета в течение первых пяти рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, загружают данные по планам финансирования и оплаченным обязательствам в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) без учета внешних займов в ИС. По мере формирования отчетных данных с учетом внешних займов уполномоченные органы по исполнению бюджета повторно загружают указанную информацию в ИС.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
25. Администраторы бюджетных программ не позднее первых семи рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем, представляют уполномоченным органам по исполнению бюджета отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ, сформированный в ИС. В данном отчете по каждой бюджетной программе (подпрограмме) детально заполняются причины неисполнения планов по платежам и причины несвоевременного принятия обязательств в соответствии с планом по обязательствам с указанием факторов, приведших к неисполнению планов финансирования.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета области, города республиканского значения и столицы представляют ежеквартально, не позднее 15-го числа, следующего за отчетным кварталом, в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета аналитический отчет об исполнении местного бюджета, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета района (города областного значения) представляют ежемесячно не позднее 10-го числа, следующего за отчетным месяцем, в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области аналитический отчет об исполнении бюджета района (города областного значения), согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
26. К причинам неосвоения относятся:
невыполненные договорные обязательства поставщиками: срыв поставщиками условий договора, отсутствие поставки (несвоевременная, некомплектная поставка) товаров поставщиками, отставание от графика производства работ (оказание услуг), несвоевременное представление актов выполненных работ, счетов-фактур, отсутствие или непредставление документов, подтверждающих обоснованность платежа;
несостоявшиеся конкурсы по государственным закупкам;
управление бюджетной программой (подпрограммой) администраторами бюджетных программ: несвоевременное проведение (непроведение) конкурсных процедур, перенос сроков проведения конкурсных процедур, незаключение договоров, длительное проведение процедур заключения договоров, дополнительных соглашений, необходимость внесения изменений в план финансирования, длительное согласование документов по оплате, несвоевременное проведение запланированных мероприятий, некачественный анализ рынка поставщиков товаров (работ, услуг), позднее представление договоров на регистрацию в органы казначейства, позднее представление счета к оплате в органы казначейства, возврат без исполнения документов (по причине неправильного оформления, неверного применения специфики, несоответствия реквизитов получателей денег и другое), уменьшение размера авансовой оплаты, нахождение договора на стадии согласования, длительное проведение конкурсных процедур, корректировка технико-экономических обоснований, финансово-экономических обоснований, проектно-сметной документации;
прочие причины: обстоятельства непреодолимой силы (чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (к примеру, стихийные явления, военные действия), судебные разбирательства, проведение выплаты по решениям судов, проведение претензионно-исковой работы по защите интересов государства в суде, несвоевременное принятие нормативных правовых актов по реализации бюджетных программ (подпрограмм), по статье особые затраты, оплата за фактический объем оказанных услуг, отсутствие судебных решений, длительное подписание постановлений судов, отсутствие потребности в расходовании средств в отчетном месяце, возврат бюджетных средств по актам проверки органов контроля, неподписание акта о приемке объектов государственной приемочной комиссией, удержание 5 % по условиям договора, приостановление расходов согласно предписаниям надзорных органов, оптимизация расходов при уточнении бюджета, неподписание подрядчиком уведомления на окончательную оплату услуг, недофинансирование средств из бюджета, связанное с недостаточностью средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.

24. Талдамалы есепті жасау үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар есептіден кейінгі айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде, сыртқы қарыздарды есептемегенде бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бөлінісінде қаржыландыру жоспарлары мен төленген міндеттемелер бойынша деректерді АЖ-ға жүктейдi. Сыртқы қарыздарды ескере отырып, есепті деректердің қалыптастырылуына қарай бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар көрсетілген ақпаратты АЖ-ға қайталап жүктейдi.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
25. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері есепті айдан кейінгі айдың алғашқы жеті күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға АЖ-да қалыптастырылған бюджеттік бағдарламаларды іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті ұсынады. Аталған есепте әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша төлемдер бойынша жоспарлардың орындалмау себептері және қаржыландыру жоспарларының орындалмауына әкеп соқтырған факторларды көрсете отырып, міндеттемелер бойынша жоспарға сәйкес міндеттемелерді уақтылы қабылдамау себептері егжей-тегжей толтырылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі 15-і күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Нұсқауға 9-қосымшаға сәйкес жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалы есепті ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары ай сайын есептіден кейінгі 10-ы күнінен кешіктірмей облыстың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органына осы Нұсқауға 9-қосымшаға сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінің атқарылуы туралы талдамалы есепті ұсынады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
26. Игерілмеу себептеріне мыналар:
өнім берушілердің орындалмаған шарттық міндеттемелері өнім берушілердің шарт талаптарын бұзуы, өнім берушілердің тауарларды жеткізбеуі (уақтылы, жиынтықтап жеткiзбеуі), жұмыстарды жүргізу (қызметтерді көрсету) кестесінен артта қалу, орындалған жұмыстар актілерін, шот-фактураларды уақтылы ұсынбау, төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың болмауы немесе ұсынылмауы;
мемлекеттік сатып алу бойынша өтпеген конкурстар;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) басқаруы: конкурстық рәсімдерді уақтылы өткізбеу (өткізбеу), конкурстық рәсімдерді өткізу мерзімдерін ауыстыру, шарттар жасаспау, шарттарды, қосымша келісімдерді жасасу рәсімдерін ұзақ жүргізу, қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізу қажеттілігі, төлем құжаттарын ұзақ келісу, жоспарланған іс-шараларды уақтылы өткізбеу, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өнім берушілер нарығын сапасыз талдау, казынашылық органында тіркеуге арналған шарттардың кеш ұсынылуы, қазынашылық органына төлемге шоттың кеш ұсынылуы, құжатты орындамай қайтару (дұрыс ресімдемеу, ерекшелікті дұрыс қолданбау, ақша алушылардың деректемелерінің сәйкес келмеу себебі бойынша және басқалар), аванстық төлем мөлшерінің азаюы, шарттың келісу сатысында болуы, конкурстық рәсімдердің ұзақ өткізілуі, техникалық-экономикалық негіздемелерді, қаржы-экономикалық негіздемелерді, жобалау-сметалық құжаттамаларды түзету жатады;
өзге де себептер:
бой бермейтiн күш жағдайлар (осы жағдайлар кезiндегi төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлары (мысалы, дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары), сот талқылаулары, сот шешімдері бойынша төлемдерді жүргізу, сотта мемлекеттің мүддесін қорғау жөніндегі талап-арыз жұмыстарын жүргізу, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру бойынша нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау, баптар бойынша ерекше шығындар, көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлеміне төлем, сот шешімдерінің болмауы, сот қаулыларына ұзақ қол қою, есепті айда қаражатты жұмсауға қажеттіліктің болмауы, бақылау органдарының тексеру актілері бойынша бюджет қаражатын қайтару, мемлекеттік қабылдау комиссияларының объектілерді қабылдауы туралы актіге қол қоймауы, шарт талаптары бойынша 5% ұстап қалу, қадағалаушы органдардың нұсқамаларына сәйкес шығыстарды тоқтата тұру, бюджетті нақтылау кезінде шығыстарды оңтайландыру, мердігердің көрсетілген қызметтерді түпкілікті төлеуге берген хабарламасына қол қоймау, тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында қаражаттың жеткiлiксiздiгiне байланысты бюджеттен қаражатты толық қаржыландырмау.

Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
27. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
28. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
29. Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм), указанный в приложении 8 настоящей Инструкции, составляется с использованием ИС и заполняется следующим образом:
1) графы 1-11, 13, 14 администраторами бюджетных программ не заполняются (содержание данных граф будет автоматически извлекаться из ИС) и будут использоваться в режиме чтения без права на корректировку;
2) в графе 12 администраторами бюджетных программ указывается ожидаемое исполнение по расходам бюджета за год по каждой бюджетной программе (подпрограмме), начиная с отчета о реализации бюджетных программ по состоянию на 1 октября и до конца текущего года;
3) в графе 15 указывается неисполнение плана по платежам;
4) в графе 16 указывается общая сумма экономии бюджетных средств, сложившаяся в графах 17-19;
5) в графе 17 указывается экономия бюджетных средств по результатам государственных закупок;
6) в графе 18 указывается экономия по фонду оплаты труда;
7) в графе 19 указывается прочая экономия бюджетных средств;
8) в графе 20 указывается нераспределенный остаток резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа;
9) в графе 21 указывается объем неосвоения бюджетных средств за отчетный период;
10) в графах 22-25 администраторами бюджетных программ указываются суммы, сложившиеся по причинам, в отдельности по изложенным в пункте 26 Инструкции;
11) в графах 26-27 администраторами бюджетных программ ежемесячно указываются обоснования причин неосвоения за отчетный период и несвоевременного принятия либо непринятия обязательств за отчетный период.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
30. Форма должна заполняться администраторами бюджетных программ в ИС в формате, формируемом данным программным обеспечением.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
31. Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм) подписывается ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностное лицо, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа) или руководителем государственного учреждения, расшифровкой подписи (фамилия и инициалы).
Отчет о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм) представляется администраторами бюджетных программ на бумажном и электронном носителях.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
27. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
28. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
29. Осы Нұсқаудың 8-қосымшасында көрсетілген бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есеп АЖ қолдана отырып жасалады және мынадай түрде толтырылады:
1) 1-11, 13, 14-бағандарды бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері толтырмайды (осы бағандардың мазмұны АЖ-ған автоматты түрде алынатын болады) және түзету құқығынсыз оқу режимінде пайдаланылатын болады;
2) 12-бағанда бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджет шығыстары жөніндегі бір жылдағы күтілетін атқарылуды әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша 1 қазандағы жағдай бойынша және ағымдағы жылдың соңына дейін бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептен бастап көрсетеді;
3) 15-бағанда төлемдер бойынша жоспардың орындалмауы көрсетіледі;
4) 17-19-бағандарда қалыптасқан бюджет қаражатын үнемдеу сомасы 16-бағанда көрсетіледі;
5) 17-бағанда мемлекеттік сатып алу нәтижесі бойынша бюджет қаражатын үнемдеу көрсетіледі;
6) 18-бағанда еңбекақы төлеу қоры бойынша үнемдеу көрсетіледі;
7) 19-бағанда өзге де бюджет қаражатын үнемдеу көрсетіледі;
8) 20-бағанда Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган резервінің бөлінбеген қалдығы көрсетіледі;
9) 21-бағанда есепті кезеңде бюджет қаражатының игерілмеу көлемі көрсетіледі;
10) 22-25-бағандарда бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Нұсқаудың 26-тармағында жазылған жеке, себептер бойынша қалыптасқан сомалар көрсетіледі;
11) 26-27-бағандарда бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ай сайын есепті кезеңде игерілмеу және есепті кезеңде міндеттемелердің уақтылы қабылданбау не қабылданбау себептерінің негіздемелерін көрсетеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
30. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері нысанды осы бағдарламалық қамтыммен қалыптастырылатын форматта қалыптастырылатын АЖ-да толтырылуы тиіс.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
31. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру туралы есепке орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға) немесе мемлекеттік мекеменің басшысы қол қояды, қойылған қолдар таратылып (тегі және аты-жөні) жазылған болуы тиіс.
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есепті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қағаз және электрондық тасығыштарда береді.

32. Все стоимостные показатели в отчете о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (подпрограмм) предоставляются в тысячах тенге с одним десятичным знаком.
33. Результаты анализа доводятся до сведения руководства соответствующего уполномоченного органа по исполнению бюджетов ежемесячно к 25 числу, следующему за отчетным месяцем.
Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета используют при подготовке аналитического отчета об исполнении республиканского и местных бюджетов за соответствующий год данные:
аналитического отчета о доиспользовании целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, выделенных в истекшем финансовом году бюджетам областей, городов Алматы и Астаны и разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем году согласно приложению 19 к настоящей Инструкции;
по неосвоению бюджетных средств, выделенных из республиканского бюджета согласно приложению 20 к настоящей Инструкции;
о неэффективном расходовании средств республиканского бюджета согласно приложению 21 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.11.2015 № 583.
33-1. Администраторы республиканских бюджетных программ не позднее двадцатого числа текущего месяца представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию об ожидаемом исполнении плана финансирования по платежам согласно приложению 15 к настоящей Инструкции;
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 33-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.06.2013 № 294.
33-2. Информация об ожидаемом исполнении плана финансирования по платежам, указанная в приложении 15 к настоящей Инструкции, заполняется следующим образом:
1) в графах 1-4 указываются коды и наименования администратора бюджетных программ, программ и подпрограмм согласно функциональной классификации единой бюджетной классификации;
2) в графах 5-6 сумма плана финансирования по платежам, нарастающим итогом с начала финансового года, а также на предстоящий месяц по каждой бюджетной программе (подпрограмме);
3) в графах 7-8 указывается сумма ожидаемого исполнения по расходам бюджета нарастающим итогом с начала финансового года, а также на предстоящий месяц по каждой бюджетной программе (подпрограмме);
4) в графах 9-10 указывается процент ожидаемого исполнения по расходам по каждой бюджетной программе (подпрограмме);
5) в графах 11-12 указывается сумма прогнозируемого неисполнения плана нарастающим итогом с начала финансового года, а также на предстоящий месяц по каждой бюджетной программе (подпрограмме).

32. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептегі барлық құн көрсеткіштері бір ондық мәнімен мың теңгеде ұсынылады.
33. Талдау нәтижелері бюджеттерді атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органның басшылығының қаперіне ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне жеткізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар тиісті жылға республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы талдамалық есепті дайындау кезінде мынадай деректерді пайдаланады:
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне өткен қаржы жылында республикалық бюджеттен бөлінген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерін түгел пайдалану туралы талдамалық есеп осы Нұсқауға 19-қосымшаға сәйкес;
республикалық бюджеттен бөлінген бюджет қаражатының игерілмеуі жөнінде осы Нұсқауға 20-қосымшаға сәйкес;
республикалық бюджет қаражатының тиімсіз жұмсалуы туралы осы Нұсқауға 21-қосымшаға сәйкес.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.11.2015 № 583 бұйрығымен.
33-1. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы айдың жиырмасы күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Нұсқаудың 15-қосымшасына сәйкес төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалуы туралы ақпаратты ұсынады;
Ескерту. Нұсқау 33-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.06.2013 № 294 бұйрығымен.
33-2. Осы Нұсқаудың 15-қосымшасында көрсетілген төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалуы туралы ақпарат былайша толтырылады:
1) 1–4-бағандарда бірыңғай бюджеттік сыныптаманың функционалдық сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодтары мен атаулары, бағдарлама мен кіші бағдарлама көрсетіледі;
2) 5–6-бағандарда әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржы жылының басынан өсу қорытындысымен, сондай-ақ алдағы айға арналған төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының сомасы көрсетіледі;
3) 7–8-бағандарда әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржы жылының басынан өсу қорытындысымен, сондай-ақ алдағы айға арналған бюджет шығыстары бойынша күтілетін атқарылу сомасы көрсетіледі;
4) 9-10-бағандарда әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша шығыстар жөнінде күтілетін атқарылудың пайызы көрсетіледі;
5) 11-12-бағандарда әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржы жылының басынан өсу қорытындысымен, сондай-ақ алдағы айға арналған жоспардың болжамдалатын атқарылу сомасы көрсетіледі.

Сноска. Инструкция дополнена пунктом 33-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.06.2013 № 294. с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 23.11.2015 № 583.
§ 3 Анализ исполнения целевых трансфертов и кредитов,
выделенных из республиканского бюджета областным
бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны
34. Анализ исполнения целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны осуществляется уполномоченными органами по исполнению бюджета на основе бюджетной отчетности по исполнению республиканского и местных бюджетов, и информации, предоставляемой администраторами бюджетных программ.
35. Администраторы местных бюджетных программ представляют в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов:
за отчетный месяц – не позднее 4-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 25-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции;
2) отчет о результатах мониторинга доиспользования АБП целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению местных исполнительных органов в текущем году:
за отчетный год – не позднее 15 января года, следующего за отчетным финансовым годом, согласно приложению 16 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
36. Уполномоченный орган по исполнению бюджета района, города областного значения представляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета области:
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из областного бюджета и реализуемых за счет трансфертов из республиканского бюджета:
за отчетный месяц - не позднее 7-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 28-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, согласно приложению 11 к настоящей Инструкции;
2) отчет уполномоченного органа по исполнению бюджета районов, городов областного значения о результатах мониторинга доиспользования целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению местных исполнительных органов в текущем году:
за отчетный год – не позднее 20-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, согласно приложению 17 к настоящей Инструкции.

Ескерту. Нұсқау 33-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.06.2013 № 294; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 23.11.2015 № 583 бұйрықтарымен.
$ 3 Облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің атқарылуын талдау
34. Облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің атқарылуын талдауды республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы жөніндегі есептілік және бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері берген ақпараттар негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар жүзеге асырады.
35. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға:
1) нысаналы ағымдағы трансферттердің, нысаналы даму трансферттері мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есептерді:
есепті айға - ай сайын есептіден кейінгі айдың 4-і күнінен кешіктірмей;
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаудың 10-қосымшасына сәйкес;
2) ББӘ-нің өткен қаржы жылында бөлінген және жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттерін ағымдағы жылы түгел пайдалану нәтижелері туралы есепті;
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаудың 16-қосымшасына сәйкес ұсынады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
36. Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органына:
1) облыстық бюджеттен бөлінген және республикалық бюджеттің трансферттері есебінен іске асырылып жатқан нысаналы ағымдағы трансферттердің, дамуға арналған нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есепті:
есепті айға - есептіден кейінгі айдың 7-і күнінен кешіктірмей;
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 28 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаудың 11-қосымшасына сәйкес ұсынады.
2) өткен қаржы жылында бөлінген және жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттерін ағымдағы жылы түгел пайдалану мониторингінің нәтижелері туралы аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының есебін:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаудың 17-қосымшасына сәйкес ұсынады.

Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
37. Уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения и столицы представляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета:
за отчетный месяц - не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным;
за отчетный год – не позднее 1-го февраля года, следующего за отчетным финансовым годом, согласно приложению 12 к настоящей Инструкции;
2) отчет уполномоченного органа по исполнению бюджета области, города республиканского значения и столицы о результатах мониторинга доиспользования целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан в текущем году:
за отчетный год – не позднее 25-го января года, следующего за отчетным финансовым годом, согласно приложению 18 к настоящей Инструкции.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения и столицы при составлении отчета обеспечивает правильность отражения сумм утвержденного, уточненного, скорректированного бюджета, выделенных из республиканского бюджета, а также осуществляет анализ причин неосвоения выделенных из республиканского бюджета средств.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
38. Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета ежеквартально к 25 числу месяца, следующего за отчетным кварталом и по итогам финансового года к 25 числу второго месяца, следующего за отчетным финансовым годом, представляют в Правительство Республики Казахстан, в соответствующие местные исполнительные органы аналитический отчет о реализации целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны, согласно приложению 13 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
39. Отчет о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны, указанный в приложении 12 к настоящей Инструкции и аналитический отчет о реализации целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны, указанный в приложении 13 к настоящей Инструкции составляются с использованием ИС.
Приложения 101112 и 13 заполняются следующим образом:

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
37. Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға:
1) республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттердің, нысаналы даму трансферттері мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есептерді:
есепті айға - есептіден кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей;
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей осы Нұсқаудың 12-қосымшасына сәйкес;
2) өткен қаржы жылында бөлінген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттерін ағымдағы жылы түгел пайдалану нәтижелері туралы облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының есебін:
есепті жылға – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей осы Нұсқаудың 18-қосымшасына сәйкес ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдары есептерді жасау кезінде республикалық бюджеттен бөлінген бюджеттің бекітілген, нақтыланған және түзетілген сомаларының дұрыс көрсетілуін қамтамасыз етеді және республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттардың игерілмеу себептерін талдауды жүзеге асырады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
38. Бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің іске асырылуы туралы талдамалық есепті Қазақстан Республикасының Үкіметіне, тиісті жергілікті атқарушы органдарға тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-і күніне және қаржы жылының қорытындылары бойынша есепті қаржы жылынан кейінгі екінші айдың 25-і күніне осы Нұсқаудың 13-қосымшасына сәйкес ұсынады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
39. Осы Нұсқаудың 12-қосымшасында көрсетілген облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттердің, нысаналы даму трансферттері мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есеп пен осы Нұсқаудың 13-қосымшасында көрсетілген облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылуы туралы талдамалық есеп АЖ пайдалана отырып жасалады.
10, 11, 12 және 13-қосымшалар мынадай түрде толтырылады:

1) в графе 1 указывается код администратора республиканских бюджетных программ;
2) в графе 2 указывается код бюджетной программы;
3) в графе 3 указывается наименование инвестиционных проектов;
4) в графе 4 указывается наименование кодов расходов бюджета в соответствии с единой бюджетной классификацией, соответствующие кодам в графах 1-2;
5) в графах 5-7 указываются суммы утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского бюджета;
6) в графе 8 указывается сумма целевых трансфертов и кредитов, выделенная из республиканского бюджета за отчетный период;
7) в графе 9 указывается план финансирования по платежам местного бюджета за отчетный период;
8) в графе 10 указываются принятые обязательства в органах казначейства;
9) в графе 11 указывается сумма оплаченных обязательств;
10) в графе 12 указывается процент исполнения выделенных сумм из республиканского бюджета за отчетный период;
11) в графе 13 указывается сумма ожидаемого исполнения плана финансирования на год начиная с итогов 9-ти месяцев и до конца финансового года;
12) в графе 14 указывается сумма ожидаемого неисполнения плана финансирования на год начиная с итогов 9-ти месяцев и до конца финансового года;
13) в графе 15 указывается остаток средств, выделенных из РБ на конец отчетного, как разница между оплаченными обязательствами и выделенными суммами из республиканского бюджета за отчетный период;
14) в графе 16 указывается общая сумма экономии бюджетных средств за отчетный период;
15) в графе 17 указывается сумма экономии средств, сложившаяся по результатам государственных закупок;
16) в графе 18 указывается сумма экономии по ФОТ;
17) в графе 19 указывается прочая экономия бюджетных средств;
18) в графе 20 указывается объем неосвоения бюджетных средств за отчетный период;
19) в графах 21-24 указываются суммы, сложившиеся по причинам, в отдельности по изложенным в пункте 26 Инструкции;
20) в графе 25 подробно описываются причины неосвоения выделенных сумм из республиканского бюджета за отчетный период;
21) в графе 26 описываются причины ожидаемого неисполнения плана финансирования на год.
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
40. Выходные формы отчетов о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны и аналитических отчетов о реализации целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны представляются на бумажных носителях и подписываются руководителями уполномоченных органов по исполнению бюджета с расшифровкой подписи (фамилия и инициалы).

1) 1-бағанда республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды көрсетіледі;
2) 2-бағанда бюджет бағдарламаның коды көрсетіледі;
3) 3-бағанда инвестициялық жобалардың атауы көрсетіледі;
4) 4-бағанда 1-2-бағандардағы кодтарына сәйкес келетін бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес бюджет шығыстары кодтарының атауы көрсетіледі;
5) 5-7-бағандарда бекітілген, нақтыланған және түзетілген республикалық бюджеттің сомалары көрсетіледі;
6) 8-бағанда Республикалық бюджеттен есепті кезеңде бөлінген нысаналы трансфертер мен кредиттердің сомасы көрсетіледі;
7) 9-бағанда жергілікті бюджеттің есепті кезеңдегі төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары көрсетіледі;
8) 10-бағанда қазынашылық органдарында қабылданған міндеттемелер көрсетіледі;
9) 11-бағанда төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
10) 12-бағанда республикалық бюджеттен есепті кезеңде бөлінген соманың атқарылу пайызы көрсетіледі;
11) 13-бағанда 9-айдың қорытындыларынан бастап және қаржы жылының аяғына дейін бір жылдық қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалуы көрсетіледі;
12) 14-бағанда 9-айдың қорытындыларынан бастап және қаржы жылының аяғына дейін бір жылдық қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалмауы көрсетіледі;
13) 15-бағанда төленген міндеттемелер мен республикалық бюджеттен есепті кезеңде бөлінген сомалардың арасындағы айырма ретінде жылдың аяғында РБ-дан бөлінген қаражаттың қалдығы көрсетіледі;
14) 16-бағанда есепті кезеңдегі бюджет қаражатын үнемдеудің жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 17-бағанда мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша қалыптасқан қаражаттың үнемделген сомасы көрсетіледі;
16) 18-бағанда ЕТҚ бойынша үнемдеу сомасы көрсетіледі;
17) 19-бағанда бюджет қаражатын басқа да үнемдеу көрсетіледі;
18) 20-бағанда есепті кезеңдегі бюджет қаражатының игерілмеу көлемі;
19) 21-24-бағандарда Нұсқаудың 26-тармағында жазылған жеке, себептер бойынша қалыптасқан сомалар көрсетіледі;
20) 25-бағанда есепті кезеңде республикалық бюджеттен бөлінген сомалардың игерілмеу себептері толық сипатталады;
21) 26-бағанда бір жылға арналған қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалмауының себептері сипатталады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
40. Облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің, дамуға арналған нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есептер мен облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылуы туралы талдамалық есептердің шығу нысандары қағаз тасығыштарда ұсынылады және оларға негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың басшылары қол қояды, қойылған қолдар (тегі және аты-жөні) таратылып жазылады.

41. Все стоимостные показатели в отчетах о результатах мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны и в аналитических отчетах о реализации целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны заполняются в тенге, при этом в выходных формах отражаются в тысячах тенге, с одним десятичным знаком.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
42. Результаты анализа исполнения целевых трансфертов и кредитов, выделенных из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Алматы и Астаны доводятся до сведения руководства соответствующего уполномоченного органа по исполнению бюджета.
42-1. Для проведения анализа исполнения целевых трансфертов центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, на основании отчетных данных местных уполномоченных органов по исполнению бюджета, осуществляет прогнозирование ожидаемого исполнения плана на год по целевым трансфертам, выделенным из республиканского бюджета, по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 42-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.11.2015 № 583.
4. Анализ реализации бюджетных программ (подпрограмм)
Сноска. Раздел 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.10.2016 № 567.
43. Администраторы бюджетных программ по итогам финансового года составляют отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм) по форме согласно приложению 14 к настоящей Инструкции.
Отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм) представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 15 февраля текущего финансового года в разрезе каждой бюджетной программы (подпрограммы) с пояснительной запиской к нему на бумажном и магнитном (электронных) носителях.
44. Отчет о реализации бюджетных программ (подпрограмм) за истекший финансовый год, указанный в приложении 14 к настоящей Инструкции, заполняется следующим образом:
в строке "Код и наименование администратора бюджетной программы" указываются полное наименование администратора бюджетной программы и его код в соответствии с единой бюджетной классификацией;
в строке "Код и наименование бюджетной программы" указываются код и наименование бюджетной программы в соответствии с единой бюджетной классификацией;

41. Облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің, дамуға арналған нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылу мониторингінің нәтижелері туралы есептеріндегі және облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің іске асырылуы туралы талдамалық есептердегі барлық құн көрсеткіштері теңгеде толтырылып, сонымен қатар шығыс нысандарында бір ондық белгімен мың теңгеде көрсетіледі.
Ескерту. 41-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
42. Облыстық бюджеттерге, Алматы және Астананың қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттердің атқарылуын талдау нәтижелері бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган басшылығының қаперіне жеткізіліп отырады.
42-1. Нысаналы трансферттердің атқарылуына талдау жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың есепті деректерінің негізінде республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер бойынша осы Нұсқаудың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бір жылдық жоспардың күтілетін орындалуына болжамдауды жүзеге асырады.
Ескерту. 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.11.2015 № 583 бұйрығымен.
4. Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуын талдау
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.10.2016 № 567 бұйрығымен.
43. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қаржы жылының қорытындылары бойынша бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуы туралы есепті осы Нұсқаудың 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасайды.
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іске асырылуы туралы есеп ағымдағы қаржы жылының 15 ақпанына дейінгі мерзімде әрбір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) бөлінісінде оған түсіндірме жазба мен қағаз және магнитті (электрондық) тасығыштарда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға беріледі.
44. Осы Нұсқауға 14-қосымшада көрсетілген өткен қаржы жылындағы бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру туралы есеп былайша толтырылады:
"Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджетттік сыныптамаға сәйкес бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң толық атауы және оның коды көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды және атауы көрсетіледі;

в строке "Вид бюджетной программы" по строкам "в зависимости от уровня государственного управления", "в зависимости от содержания", "в зависимости от способа реализации", "текущая/развитие" указываются данные из утвержденной (переутвержденной) бюджетной программе, разработанной согласно Правилам разработки и утверждения (переутверждения) бюджетных программ (подпрограмм) и требования к их содержанию, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 195 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10176) (далее – утвержденная (переутвержденная) бюджетная программа (подпрограмма));
в строке "Цель бюджетной программы" приводится определенный результат в увязке со стратегическими целями стратегического плана государственного органа, целями программы развития территории, полномочиями, определенными положениями государственных органов и другими нормативными правовыми актами, который предполагается достичь при выполнении бюджетной программы (в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой));
строка "Описание (обоснование) бюджетной программы" заполняется в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой);
в строке "Итого расходы по бюджетной программе" указываются итоговая сумма расходов по бюджетной программе в тысячах тенге, запланированная и фактическая за отчетный финансовый год;
в строке "Конечные результаты бюджетной программы" указываются показатели бюджетной программы, количественно измеряющие достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленные достижением прямых результатов деятельности государственного органа. Плановые показатели заполняются в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой);
в строке "Код и наименование бюджетной подпрограммы" указываются код и наименование бюджетной подпрограммы в соответствии с единой бюджетной классификацией.
В случае отсутствия в бюджетной программе подпрограмм данная строка в бюджетной программе не отражается;
в строке "Вид бюджетной подпрограммы" указывается вид бюджетной подпрограммы в зависимости от содержания, а также указывается текущая бюджетная подпрограмма либо бюджетная подпрограмма развития;
в строке "Описание (обоснование) бюджетной подпрограммы" излагается краткое описание подпрограммы и оценка влияния реализации подпрограммы на достижение цели и конечных результатов бюджетной программы.
Описание (обоснование) бюджетной подпрограммы не должно дублировать описание (обоснование) бюджетной программы.
В случае отсутствия в бюджетной программе подпрограмм данная строка в бюджетной программе не отражается;
в таблице "Показатели прямого результата" указываются количественно измеримые характеристики объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности государственного органа, осуществляющего данные функции, полномочия или оказывающего услуги. Плановые показатели заполняются в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой).
В случае наличия в бюджетной программе подпрограмм данная таблица заполняется по каждой подпрограмме в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой).
По местным бюджетным программам, направленным на реализацию мероприятий за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, показатели прямого результата указываются в разрезе местных бюджетных инвестиций;
в строке "Итого расходы по бюджетной подпрограмме" указываются итоговая сумма расходов по бюджетной подпрограмме в тысячах тенге, запланированная и фактическая за отчетный финансовый год.
При необходимости расходы по бюджетной подпрограмме могут указываться в разрезе направлений в соответствии с утвержденной (переутвержденной) бюджетной программой (подпрограммой).

"Бюджеттiк бағдарламаның түрi" деген жолда "мемлекеттiк басқару деңгейiне қарай", "мазмұнына қарай", "iске асыру тәсiлiне қарай" "ағымдағы/даму" деген жолдар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 195 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10176 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) әзірлеу және бекіту (қайта бекіту) қағидалары және олардың мазмұнына қойылатын талаптарына сәйкес әзірленген бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламадан (бұдан әрі – бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарлама) деректер көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты" деген жолда бюджеттiк бағдарламаны орындау кезiнде қол жеткiзу болжанатын мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының стратегиялық мақсаттарымен, аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттарымен, мемлекеттік органдардың ережелерінде және басқа да нормативтік құқықтық актілерде айқындалған өкілеттіктермен байланыстырылған белгiлi бiр нәтиже келтіріледі (бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес);
"Бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы (негіздемесі)" деген жол бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес толтырылады;
"Бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстарының жиыны" деген жолда есепті қаржы жылындағы жоспарлы және нақты бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың қорытынды сомасы мың теңгеде көрсетіледі;
"Бюджеттiк бағдарламаның түпкілікті нәтижелері" деген жолда мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелеріне қол жеткізумен негізделген стратегиялық жоспардың, аумақтарды дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуді сандық өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіштері көрсетіледі. Жоспарлы көрсеткіштер бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес толтырылады.
"Бюджеттiк кіші бағдарламаның коды мен атауы" деген жолда бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджеттiк кіші бағдарламаның коды және атауы көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламада кіші бағдарламалар болмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламада бұл жол көрсетілмейді;
"Бюджеттік кіші бағдарламаның түрі" деген жолда мазмұнына байланысты бюджеттік кіші бағдарламаның түрі көрсетіледі, сондай-ақ ағымдағы кіші бюджеттiк бағдарлама не кіші бюджеттiк даму бағдарламасы көрсетіледі;
"Бюджеттік кіші бағдарламаның сипаттамасы (негіздемесі)" деген жолда кіші бағдарламаның қысқаша сипаттамасы және кіші бағдарламаны іске асырудың бюджеттік бағдарламаның мақсаты мен түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізуге ықпалын бағалау келтіріледі.
Бюджеттiк кіші бағдарламаның сипаттамасы (негiздемесі) бюджеттік бағдарламаның сипаттамасын (негiздемесін) қайталамауы тиіс.
Бюджеттік бағдарламада кіші бағдарламалар болмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламада бұл жол көрсетілмейді;
"Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi" деген кестеде қол жеткізілуі осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызмет көрсететін мемлекеттік органның қызметіне толық тәуелді болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтер көлемінің санмен өлшенетін сипаттамасы көрсетіледі. Жоспарлы көрсеткіштер бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес толтырылады.
Бюджеттік бағдарламада кіші бағдарламалар болған жағдайда, бұл кесте бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес әрбір кіші бағдарлама бойынша толтырылады.
Жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен іс-шараларды іске асыруға бағытталған жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтиже көрсеткіштері жергілікті бюджеттік инвестициялар бөлінісінде көрсетіледі.
"Бюджеттік кіші бағдарлама бойынша шығыстар жиыны" деген жолда бюджеттік кіші бағдарлама бойынша есепті қаржы жылындағы жоспарлы және нақты шығыстардың қорытынды сомасы мың теңгеде көрсетіледі;
Қажет болған кезде бюджеттік кіші бағдарлама бойынша шығыстар бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаға (кіші бағдарламаға) сәйкес бағыттар бөлінісінде көрсетілуі мүмкін.

45. Представляемая одновременно с отчетом о реализации бюджетных программ (подпрограмм) пояснительная записка содержит:
1) наименование бюджетной программы;
2) исполнение плана финансирования по платежам за отчетный год по бюджетной программе, отклонение сумм оплаченных обязательств от плана финансирования по платежам, сумма экономии бюджетных средств, сумма неосвоения, с указанием причин неосвоения;
3) показатели результата бюджетной программы:
мероприятия, на которые были использованы предусмотренные средства по текущим бюджетным программам, в разрезе бюджетных инвестиционных проектов (далее - БИП) по бюджетным программам развития;
анализ достижения показателей результатов бюджетной программы с описанием достигнутых показателей прямого, конечного результата, а также не достигнутых или перевыполненных показателей, с указанием причин не достижения или перевыполнения результата;
анализ достижения показателей результатов в соотношении к проценту освоения бюджетных средств по бюджетной программе, в случае расхождения результатов и процента освоения бюджетных средств объяснить причины и сделать соответствующие выводы;
в случае наличия привести информацию о неэффективном управлении бюджетной программой.
Администраторами республиканских бюджетных программ дополнительно предоставляется информация о влиянии выполненных мероприятий в рамках бюджетной программы на развитие отрасли, региона, страны, социально-экономическую сферу, уровень жизни населения, с учетом динамики изменения по сравнению с прошлым годом, в частности:
по бюджетным программам, направленным на предоставление субсидий:
общая сумма уплаченных налогов в разрезе предприятий, получивших субсидии в отчетном году;
количество созданных рабочих мест, в том числе постоянных;
количество предприятий, прошедших процедуру оздоровления;
количество предприятий, улучшивших свои финансово-экономические показатели;
количество населения, охваченного субсидируемыми услугами;
объем произведенной продукции, охваченный субсидированием (рост или уменьшение по сравнению с предыдущим годом);
по бюджетным программам, направленным на развитие прикладной и фундаментальной науки:
коммерциализация научных разработок (практическая реализация результатов научных исследований, связь с промышленностью);
уровень научных результатов по сравнению с другими развитыми странами (по публикациям в рейтинговых научных журналах);
синхронизация науки с инновационным развитием экономики через активное участие вузов и научно исследовательских институтов;
эффективность приобретенного оборудования, в рамках оснащения лабораторий;
по бюджетным программам, направленным на реализацию БИП:
количество реализованных БИП, из них объектов, введенных в эксплуатацию в отчетном году;
количество созданных рабочих мест (во время реализации БИП и/или после ввода объекта в эксплуатацию);
влияние реализуемого в отчетном периоде БИП на основные социально-экономические показатели отрасли, региона, страны, с указанием основных выгодополучателей от реализации БИП;
по бюджетным программам, направленным на увеличение уставного капитала:
направления расходования, в разрезе инвестиционных проектов (мероприятий);
социально-экономический эффект от реализации проектов (мероприятий) субъектами квазигосударственного сектора, влияние на развитие отрасли, региона, страны (общая сумма уплаченных налогов, количество созданных рабочих мест, какие региональные (глобальные) вопросы были решены в результате);
остатки средств на контрольных счетах наличности субъектов квазигосударственного сектора (далее - КСН СКС), с разделением на остатки текущего года и прошлых лет, с указанием причин их неиспользования;
информация о средствах субъектов квазигосударственного сектора, выделенных из республиканского бюджета, размещенных на депозитах в банках второго уровня;
информация о долге субъектов квазигосударственного сектора, в том числе о внешнем долге;
динамика по использованию бюджетных средств за последние три года субъектами квазигосударственного сектора;
по бюджетным программам, направленным на бюджетное кредитование:
экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования субъектов квазигосударственного сектора;
окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
по бюджетным программам, реализуемым за счет целевых текущих трансфертов и целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы:
количество реализованных БИП, из них объектов, введенных в эксплуатацию в отчетном году;
количество созданных рабочих мест (во время реализации БИП и/или после ввода объекта в эксплуатацию);
влияние на основные социально-экономические показатели региона;

45. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру туралы есеппен бір уақытта ұсынылатын түсіндірме жазба мыналарды қамтиды:
1) бюджеттік бағдарламаның атауы;
2) бюджеттік бағдарлама бойынша есепті жылдағы төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарының атқарылуы, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарынан міндеттемелердің ауытқуы; бюджет қаражатын үнемдеу сомасы, игерілмеу себептері көрсетілген игерілмеу сомасы;
3) бюджеттік бағдарламаның нәтиже көрсеткіштері:
бюджеттік даму бағдарламалары бойынша бюджеттік инвестициялық жобалар (бұдан әрі - БИЖ) бөлінісіндегі ағымды бюджеттік бағдарламалар бойынша көздеген қаражаттар пайдаланылған іс шаралар;
қол жеткізілген тікелей, түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерiн сипаттай отырып, сондай-ақ қол жеткізілмеген немесе асыра орындалған көрсеткiштерi себептерін көрсете отырып,қол жеткізілмеген немесе асыра орындалған көрсеткіштердің бюджеттік бағдарламасының нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау;
бюджеттік бағдарлама бойынша бюджет қаражатының игерілу пайызына қатысты нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау, нәтижелер мен бюджет қаражатының игерілу пайызында алшақтық болған жағдайда себептерiне түсініктеме беру және тиісті ұйғарым жасау;
болған жағдайда бюджеттік бағдарламаны тиімсіз басқару туралы ақпаратты келтіру.
Республикалық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлері, өткен жылмен салыстырғанда өзгерістер серпінін ескере отырып ел, өңір, сала дамуына, экономикалық-әлеуметтік саласына, халықтың тұрмыс деңгейiне бюджеттік бағдарлама шеңберінде орындалған іс-шаралардың ыкпал етуі туралы ақпарат қосымша ұсынылады, атап айтқанда:
субсидия беруге бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
есепті жылы субсидия алған кәсiпорындар бөлінісінде төленген салықтардың жалпы сомасы;
құрылған жұмыс орнының саны, оның ішінде тұрақты;
оңалту рәсімінен өткен кәсіпорындар саны;
өз қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін жақсартқан кәсіпорындар саны;
субсидияланатын қызметтермен қамтылған халықтың саны;
субсидиялаумен қамтылған өндірілген өнімінің көлемі (алдыңғы жылмен салыстырғанда төмендеу немесе ұлғайу);
қолданбалы және іргелі ғылымның дамуына бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру (ғылыми зерттеулер нәтижелерінің практикалық тұрғыдан жүзеге асырылуы, өнеркәсіп арасындағы байланыс);
басқа дамыған елдерімен салыстырғанда ғылыми нәтижелердің деңгейі (рейтингтік ғылыми журналдардағы жарияланымдар бойынша);
жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу институттарының белсене қатысуы арқылы экономиканы инновациялық дамыта отырып, ғылымды синхрондау;
зертханаларды жарақтандыру шеңберінде сатып алынған құрал-жабдықтардың тиімділігі;
БИЖ іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
іске асырылған БИЖ-дердің, оның ішінде есепті жылда пайдалануға берілген объектілердің саны;
құрылған жұмыс орнының саны (БИЖ іске асыру кезінде және /немесе объектіні пайдалануға енгізгеннен кейін);
БИЖ-ді іске асырудан негізгі пайда алушыларды көрсете отырып, ел, өңір, саланың негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне есепті кезеңде іске асырылатын БИЖ-дің ықпал етуі.
жарғылық капиталын ұлғайтуға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
жұмсаудың басым бағыттары, яғни инвестициялық жобалар (іс-шаралар) бөлінісінде;
квазимемлекеттік сектор субъектілермен жобаларды (іс-шараларды) іске асырудан әлеуметтік-экономикалық нәтиже, ел, өңір, саланың дамуына ықпал етуі (төленген салықтардың жалпы сомасы, құрылған жұмыс орнының саны, нәтижеде қандай өңірлік (ғаламдық) мәселелер шешілді);
олардың пайдаланылмау себептерін көрсете отырып, ағымдағы жыл мен өткен жылдардың қалдықтарына бөле отырып квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы (бұдан әрі – ҚҚАБШ) қаражат қалдықтары;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің екiншi деңгейдегі банктердегі депозиттерге орналастырған республикалық бюджеттен бөлінген қаражаты туралы ақпарат;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы, оның ішінде сыртқы борышы туралы ақпарат;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің соңғы үш жылдағы бюджеттен бөлiнген қаражатты пайдалану бойынша серпіні;
бюджеттік кредиттеуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар бойынша:
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бюджеттік кредит беру арқылы іс- шараларды іске асырудын экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер мен нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша;
іске асырылған БИЖ-дердің, оның ішінде есепті жылда пайдалануға берілген объектілердің саны;
құрылған жұмыс орнының саны (БИЖ іске асыру кезінде және /немесе объектіні пайдалануға енгізгеннен кейін);
өңірдің негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер.

4) динамику освоения бюджетных средств по бюджетным программам за три последних года;
5) о состоянии бюджетной дисциплины (о наличии дебиторской и кредиторской задолженностей в сравнении с началом года (увеличение или уменьшение, с указанием причины, в том числе задолженности прошлых лет и предпринимаемые меры администраторами бюджетных программ по погашению дебиторской и кредиторской задолженности);
6) информацию по проведенным органами контроля проверкам (в разрезе проверок) на предмет адресности и целевого характера использования бюджетных средств, соблюдения законодательства Республики Казахстан, эффективности реализации бюджетных программ с изложением принятых мер по устранению нарушений.
46. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании представленной информации администраторами бюджетных программ, материалов служб внутреннего контроля, а также определения влияния внутренних и внешних факторов, проводит анализ по достижению показателей результата бюджетной программы (подпрограммы).
47. Уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет анализ достижения показателей результата бюджетных программ (подпрограмм) для включения полученной на его основе информации в Аналитический отчет об исполнении соответствующего бюджета.
5. Порядок составления и представления отчета
о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет
использования целевых текущих трансфертов
Сноска. Инструкция дополнена разделом 5 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
48. Местные исполнительные органы составляют отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых текущих трансфертов, по форме согласно приложению 22 к настоящей Инструкции.
Местный исполнительный орган района (города областного значения) по итогам года представляет отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых текущих трансфертов, до 28 января года, следующего за отчетным, соответствующему местному исполнительному органу области.
Местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы по итогам года представляют отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых текущих трансфертов, до 1 февраля года, следующего за отчетным, соответствующему администратору республиканских бюджетных программ.
Администратор республиканских бюджетных программ до 10 февраля года, следующего за отчетным, представляет сводный отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых текущих трансфертов, центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета.

4) соңғы үш жылда бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджет қаражатын игеру серпіні;
5) бюджет тәртібінің жағдайы туралы (жылдың басымен салыстырғанда дебиторлық және кредиторлық берешектердің болуы туралы (пайда болған берешектердің себептерін көрсете отырып, ұлғаюын немесе төмендеуін, оның ішінде өткен жылдар берешегі және дебиторлық және кредиторлық берешектерді өтеу бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қабылдайтын шаралары);
6) бақылау органдары жүргізген (тексерулер бөлінісінде) бюджет қаражатын пайдаланудың атаулылығы мен нысаналы сипаттығы, Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы, бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шараларды баяндай отырып, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру тиімділігі тұрғысынан) тексерулер бойынша ақпарат;
46. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынған ақпараты, ішкі бақылау қызметтерінің материалдары, сондай-ақ ішкі және сыртқы факторлардың әсерін анықтау негізінде негізінде бюджеттік бағдарламаның нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізу жөнінде талдау жүргізеді;
47. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган оның негізінде алынған ақпаратты тиісті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есепке енгізу үшін бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізуге талдауды жүзеге асырады.
5. Ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол
жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепті
жасау және ұсыну тәртібі
Ескерту. Нұсқаулық 5-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
48. Жергілікті атқарушы органдар осы Нұсқауға 22-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп жасайды.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы жылдың қорытындылары бойынша бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепті есептiден кейiнгi жылдың 28 қаңтарына дейін облыстың тиісті жергілікті атқарушы органына ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жылдың қорытындылары бойынша бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепті есептiден кейiнгi жылдың 1 ақпанына дейін республикалық бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісіне ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі есептiден кейiнгi жылдың 10 ақпанына дейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы жиынтық есепті ұсынады.

49. Отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых текущих трансфертов, составляется в следующем порядке:
в строке «Наименование государственного органа» указывается местный исполнительный орган нижестоящего бюджета;
в строке «Наименование целевого текущего трансферта» указывается наименование бюджетной программы вышестоящего бюджета;
в строке «Период отчета» указывается отчетный финансовый год;
в строке «Полученная сумма средств из вышестоящего бюджета» указывается сумма целевых текущих трансфертов, полученная из вышестоящего бюджета по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в строках «(наименование бюджетной программы)» и «(код бюджетной программы (подпрограммы)» заполняются наименования и код бюджетной программы (подпрограммы) нижестоящего бюджета, по которым реализуются целевые текущие трансферты, выделенные из вышестоящего бюджета;
по строке «Прямой результат»:
в графе «Наименование показателей (планируемые мероприятия)» указываются планируемые (выполняемые) мероприятия, предусмотренные в бюджетных программах (подпрограммах), которые должны быть достигнуты за счет использования целевых текущих трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета;
в графе «Фактическое выполнение мероприятий, стадия достижения результатов» указывается фактическое выполнение мероприятий, то есть на сколько процентов выполнены работы и представлены услуги по итогам года, описывается стадия выполнения работ и услуг (приобретение товаров) за отчетный год;
в графе «Причины недостижения результатов» подробно описываются причины недостижения запланированных показателей прямых результатов по целевым текущим трансфертам, связанных с суммой неосвоения. В случае отставания от графика запланированных мероприятий, указываются причины отставания;
в графах «План, тыс. тенге» и «Факт, тыс. тенге» указываются суммы целевых текущих трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета на 1 января текущего финансового года, и их фактическое исполнение по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в графе «Неисполнение, тыс. тенге» указывается разница между суммами целевых текущих трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, и фактическим их исполнением по состоянию на 1 января текущего финансового года;
в графе «Неосвоение, тыс. тенге» указывается сумма неосвоения, которая определяется как сумма неисполнения за исключением экономии бюджетных средств, по состоянию на 1 января текущего финансового года;
по строке «Конечный результат»:
в графе «Запланированные показатели» (мероприятия)» указываются конечные результаты, предусмотренные в бюджетной программе (подпрограмме), то есть ожидаемое влияние достигнутого прямого результата на достижение цели;
в графе «Фактическое достижение результатов» указывается фактическое выполнение конечных результатов, то есть какой эффект показал достигнутый прямой результат на отрасль, на сколько решилась проблема в ней;
в графе «Причины недостижения результатов» подробно описываются причины недостижения запланированных показателей конечных результатов.

49. Бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп мынадай тәртіппен жасалады:
"Мемлекеттік органның атауы" деген жолда төмен тұрған бюджеттің жергілікті атқарушы органы көрсетіледі;
"Ағымдағы нысаналы трансферттің атауы" деген жолда жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының атауы көрсетіледі;
"Есеп кезеңі" деген жолда есепті қаржы жылы көрсетіледі;
"Жоғары тұрған бюджеттен алынған қаражат сомасы" деген жолда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жоғары тұрған бюджеттен алынған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомасы көрсетіледі;
"(бюджеттік бағдарламаның атауы)" және "(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды)" деген жолдарда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттер іске асырылатын төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламасының (кіші бағдарламасының) атаулары мен коды толтырылады;
"Тікелей нәтиже" деген жол бойынша:
"Көрсеткіштер атауы (жоспарланатын іс-шаралар)" деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілуі тиіс бюджеттік бағдарламаларда (кіші бағдарламаларда) көзделген жоспарланатын (орындалатын) іс-шаралар көрсетіледі;
"Іс-шаралардың нақты орындалуы, нәтижелерге кол жеткізу сатысы" деген бағанда іс-шаралардың нақты орындалуы, яғни жыл қорытындылары бойынша қанша пайызға жұмыстардың орындалғаны және қызметтердің ұсынылғаны көрсетіледі, жұмыстар мен қызметтердің орындалу сатысы көрсетіледі, есепті жылдағы жұмыстар мен қызметтердің орындалу (тауарларды сатып алу) сатысы сипатталады;
"Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері" деген бағанда игерілмеу сомасына байланысты ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша тікелей нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері толық сипатталады. Жоспарланған іс-шаралар кестеден қалып қойған жағдайда қалып қою себептері көрсетіледі;
"Жоспар, мың теңгемен" және "Факті, мың теңгемен" деген бағандарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жоғары тұрған бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің сомасы, және ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша олардың нақты атқарылуы көрсетіледі;
"Атқарылмауы, мың теңгемен" деген бағанда жоғары тұрған бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің сомалары мен олардың ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша нақты атқарылу сомалары арасындағы айырма көрсетіледі;
"Игерілмеу, мың теңгемен" деген бағанда бюджет қаражатын үнемдеуді қоспағанда, ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша атқарылмау сомасы ретінде айқындалатын игерілмеу сомасы көрсетіледі;
"Түпкілікті нәтиже" деген жол бойынша:
"Жоспарланған көрсеткіштер (іс-шаралар)" деген бағанда бюджеттік бағдарламада (кіші бағдарламада) көзделген түпкілікті нәтижелер, яғни қол жеткізілген тікелей нәтиженің мақсаттарға қол жеткізуге күтілетін әсері көрсетіледі;
"Нәтижелерге нақты қол жеткізу" деген бағанда түпкілікті нәтижелердің нақты орындалуы, яғни қол жеткізілген тікелей нәтиженің салаға қандай әсер көрсеткені, ондағы проблеманың қаншалықты шешілгені көрсетіледі;
"Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері" деген бағанда түпкілікті нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері толық сипатталады.

50. К отчету о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых текущих трансфертов, прилагается пояснительная записка, заполняемая в произвольной форме, содержащая пояснения о решении проблем в отрасли (сфере деятельности) за счет целевых текущих трансфертов, достигнутых целях, показателях результатов.
Пояснительная записка включает информацию об использовании администратором местных бюджетных программ целевых текущих трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, содержит основные направления расходования их за отчетный период, анализ достигнутых целей и показателей результатов, описание освоенных или неосвоенных сумм целевых текущих трансфертов с обоснованиями и причинами недостижения запланированных показателей результатов по целевым текущим трансфертам.
Приложение 1
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
форма
Анализ причин роста или снижения поступлений доходов по
категориям поступлений местных (областных бюджетов (города
республиканского значения, столицы) бюджетов за текущий месяц
в сравнении с предыдущим месяцем
I. Основные причины роста/снижения поступлений налогов
и платежей местных (областных бюджетов
(города республиканского значения, столицы) бюджетов
в отчетном месяце по сравнению с предыдущим месяцем
тыс. тенге
код БК
Наименование налогов и платежей
поступления за предыдущий месяц
поступления за отчетный месяц
отклонение (гр.4-гр.3)
темп роста/
снижения
поступлений, % (гр.4/гр.3)*100
Причины
1
2
3
4
5
6
7
Итого по
указанным
II. Разовые поступления по налогам и платежам местных (областных
бюджетов (города республиканского значения, столицы) бюджетов в
отчетном месяце текущего года и причины их возникновения
тыс. тенге
код БК
Наименование налогов и платежей
всего
в т.ч. разовые поступления
Причины
...
Итого по указанным
Примечание: соответствующими местными уполномоченными органами по
исполнению бюджета данная форма заполняется в части бюджета области,
собственно областного бюджета, города республиканского значения,
столицы.
Приложение 2
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
Анализ причин перевыполнения или неисполнения плана с
начала года по видам поступлений в республиканский и
местные (бюджет области (города республиканского значения,
столицы), бюджет района (города областного значения) бюджеты
Причины перевыполнения планов поступлений в республиканский и
местные (бюджет области (города республиканского значения,
столицы), областной бюджет, бюджет района (города областного
значения) бюджеты в разрезе поступлений за отчетный период текущего года
тыс. тенге
код
БК
Наименование
поступлений
План
поступления
на отчетную
дату
Факт
поступления
на отчетную
дату
Откл-ие
(гр.5-гр.4)
% исполнения
плана
(гр.5/гр.4)*100)
Причины
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
...
n
и т.д.
Причины неисполнения планов поступлений в республиканский и
местные (бюджет области (города республиканского значения,
столицы), бюджет района (города областного значения) бюджеты
в разрезе поступлений за отчетный период текущего года
тыс. тенге
код
БК
Наименование
поступлений
План
поступления
на отчетную
дату
Факт
поступления
на отчетную
дату
Откл-ие
(гр.5-гр.4)
% исполнения
плана
(гр.5/гр. 4)*100)
Причины
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
...
и т.д.
Примечание: соответствующими местными уполномоченными органами по исполнению бюджета данная форма заполняется в части бюджета области, собственно областного бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, бюджетов районов (города областного значения).
Приложение 3
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга

50. Бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепке еркін нысанда толтырылатын ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен саладағы (қызмет аясындағы) проблемалардың шешілуі, қол жеткізілген мақсаттар, нәтижелердің көрсеткіштері туралы түсіндірмелерді қамтитын түсіндірме жазба қоса беріледі.
Түсіндірме жазба жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкімшілерінің жоғары тұрған бюджеттен бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалануы туралы ақпаратты қамтиды, олардың есепті кезеңдегі жұмсалуының негізгі бағыттарын, қол жеткізілген мақсаттар мен нәтижелер көрсеткіштерінің талдауын, ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштеріне қол жеткізбеу негіздемелерімен және себептерімен бірге ағымдағы нысаналы трансферттердің игерілген және игерілмеген сомаларының сипаттамасы қамтиды.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
1-қосымша
нысан
Алдыңғы аймен салыстырғанда ағымдағы айдағы
жергілікті (облыстық бюджеттердің (республикалық маңызы бар
қала, астана) бюджеттер түсімдерінің санаттары бойынша кірістер
түсімдерінің өсу немесе төмендеу себептерін талдау
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
I. Алдыңғы аймен салыстырғанда ағымдағы жылдың есепті айында жергілікті (облыстық бюджеттердің (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджеттерінің салық және төлемдері түсімдерінің өсуінің/төмендеуінің негізгі себептерімың теңге
БС коды
Салықтар мен төлемдердің атауы
алдыңғы айдағы түсімдер
есепті айдағы түсімдер
ауытқу (4-б.-3-б.)
түсімдердің өрлеу қарқыны/төмендеу, % (4-б./3-б.)*100)
Себептер
1
2
3
4
5
6
7
Көрсетілгендер бойынша жиыны
II. Жергілікті бюджеттердің (облыстық бюджеттердің
(республикалық маңызы бар қала, астана) ағымдағы жылдың есепті айында республикалық бюджеттің
салықтары және төлемдері бойынша біржолғы түсімдер мен олардың
пайда болу себептері
мың теңге
БС коды
Салықтар мен төлемдердің атауы
барлығы
оның ішінде біржолғы түсімдер
Себептер
...
Көрсетілгендер бойынша жиыны
Ескерту: бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар осы нысанды облыс бюджеті, облыстық бюджеттің өзі, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бөлігінде толтырады
Бюджеттік мониторинг
жүргізу Нұсқауына
2-қосымша
Республикалық және жергілікті (облыс бюджеті
(республикалық маңызы бар қала, астана) аудан бюджеті (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерге түсімдер түрлері бойынша жыл басынан жоспарды асыра орындау немесе орындамау себептерін талдау
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
Ағымдағы жылдың есепті кезеңінде түсімдер
бөлінісінде (бюджет атауы) түсімдер жоспарларының асыра орындалу себептері
мың теңге
N
БС коды
Түсімдердің атауы
Есепті күнге арналған түсімдер жоспары
Есепті күнгі түсу фактісі
Ауытқу (5- б .-4- б .)
жоспарды орындау %- ы (5-б ./4- б ) *100)
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
....
n
т . б .
Ағымдағы жылдың есепті кезеңінде түсімдер бөлінісінде (бюджет атауы) түсімдер жоспарларының асыра орындалу себептері
мың теңге
N
БС коды
Түсімдердің атауы
Есепті күнге арналған түсімдер жоспары
Есепті күнгі түсу фактісі
Ауытқу (5- б .-4- б .)
жоспарды орындау %- ы (5- б ./4- б .)*100)
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
....
n
т . б .
Ескерту: бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар осы нысанды облыс бюджеті, облыстық бюджеттің өзі, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бөлігінде толтырады.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу Нұсқауына
3-қосымша
Өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда ағымдағы жылдың
есепті кезеңінде бюджетке төленетін түсімдерін талдау

Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
Анализ поступлений в республиканский и местные (бюджет
области (города республиканского значения, столицы)
бюджеты за отчетный период текущего года в сравнении
с аналогичным периодом прошлого года
тыс. тенге
код
БК
Наимено-
вание
поступ-
лений
факт
поступления
отчетного
периода
текущего года
факт
поступления
аналогичного
периода
прошлого года
Отклонение
(гр.4-гр.5)
% темп роста,
снижения
(гр.4/гр.5*100)
Причины
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
...
n
и т.д.
Примечание: соответствующими местными уполномоченными органами по исполнению бюджета данная форма заполняется в части бюджета области, собственно областного бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы.
Приложение 4
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
Анализ причин неисполнения плановых показателей доходов в
республиканский, местные (бюджету области (города
республиканского значения, столицы) бюджеты с начала года
в разрезе регионов
тыс. тенге
Наимено-
вание
областей,
региона
или района
Уровень бюджета
основные налоги
по которым план
не исполнен
суммы
недоисолне-
ния по ним
При-
чины
План
поступления
на отчетную
дату
Факт
поступленияна
отчетную дату
Откл-ие
(гр.3-
гр.2)
% исп-ия
(гр.3/
гр. 2*100)
код
БК
Наименование
налогов и
платежей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого:
Примечание: соответствующими местными уполномоченными органами по исполнению бюджета данная форма заполняется в части бюджета области, собственно областного бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы.
Приложение 5
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга

Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
мың теңге
N
БС коды
Түсімдердің атауы
ағымдағы жылдың есепті кезеңінде түсу фактісі
өткен жылдың ұқсас кезеңінде түсу фактісі
Ауытқу (4-б.-5-б.)
өсу қарқынының, төмендеудің %-ы
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
....
n
т.б.
Ескерту: бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар осы нысанды облыс бюджеті, облыстық бюджеттің өзі, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бөлігінде толтырады
Бюджеттік мониторинг
жүргізу Нұсқауына
4-қосымша
Өңірлер бөлінісінде жыл басынан республикалық және жергілікті бюджеттер кірістерінің жоспарлы көрсеткіштерінің орындалмау себептерін талдау
Ескерту. 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
мың теңге
Облыстардың , аймақтардың , аудандардың атауы
Бюджет деңгейі
Есепті күнге арналған
түсімдер жоспары
Есепті күнгі түсу фактісі
Ауытқу (3- б .-2- б .)
атқарылу % (3-б ./2- б .) *100)
1
2
3
4
5
Жиыны :
кестенің жалғасы
жоспар орындалмаған негізгі салықтар
олар бойынша атқарылмау сомасы
Себептер
БС коды
Салықтар мен төлемдердің атауы
6
7
8
9
Ескерту: бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар осы нысанды облыс бюджеті, облыстық бюджеттің өзі, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бөлігінде толтырады.
Бюджеттік мониторинг
жүргізу Нұсқауына
5-қосымша
Салықтар мен төлемдер бөлінісінде мемлекеттік бюджетке
түсетін түсімдер бойынша бересі сомасын талдау

Сноска. Приложение 6 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
Исполнение доходов государственного бюджета
на «__» ____ 200_ г.
тыс. тенге
Наименование платежа
План ГБ
Факт ГБ
Отклонение
(Гр.3-Гр.2)
% выполн.
(Гр.3/Гр.2)
План РБ
Факт РБ
1
2
3
4
5
6
7
Налоговые поступления
Корпоративный
подоходный налог
Индивидуальный
подоходный налог
Социальный налог
Налог на имущество
Земельный налог
Налог на транспортные
средства
Единый земельный налог
Налог на добавленную
стоимость
1) НДС на ТВП
2) НДС на импорт
Акцизы, всего
1) Акцизы на ТВП
2) Акцизы на импорт
Поступления за
использование природных
и других ресурсов
Налоги на международную
торговлю и внешние
операции
Прочие налоги
Государственная пошлина
Неналоговые поступления
Поступления от продажи
основного капитала
Поступления трансфертов
ИТОГО
Таможенные платежи и
налоги
продолжение таблицы
Отклонение
(Гр.7-Гр.6)
%выполн.
(Гр.7/Гр.6)
План
МБ
Факт
МБ
Отклонение
(Гр.11-Гр.10)
% выполн.
(Гр.11/Гр.10)
поступления
в Нацфонд
Поступления
ГБ+Нацфонд
8
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 7
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376.
Информация-напоминание о непринятых обязательствах
и несвоевременном выполнении плана финансирования по
платежам в разрезе бюджетных программ (подпрограмм)
на _____________ 200___ годa
тыс. тенге
Коды бюджетной
классификации
Наи-
ме-
но-
ва-
ние
Скорре-
ктиров-
анный
бюджет
на от-
четный
финан-
совый
год
Сводный план
на отчетный
период
Оплачен-
ные
обяза-
тельства
% испол-
нения
(гр.8/
гр .6
*100)
Сумма
неис-
пол-
нения
(гр.8-
гр.6)
Приня-
тые
обяза-
тель-
ства
Сумма
неп-
риня-
тых
обя-
зате-
льств
(гр.
1 1-
гр. 7)
АБП
Прог-
рамма
Подп-
рог-
рамма
по
пла-
тежам
по
обяза-
тель-
ствам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 8
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Приложение 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
форма
Отчет о результатах мониторинга реализации
бюджетных программ (подпрограмм)
по состоянию на _______________________ 20____ года
Администратор бюджетной программы
Вид бюджета
Отчетный период
тыс. тенге
Код
Наименование
Сводный
план
финансирования на год
Сводный план финансирования на отчетный период
Принятые обязательства
Сумма неприня
тых обязательств
(гр.8-гр.6)
Оплаченные обязательства
% исполнения
(гр.10/гр.7*100)
Ожидаемое исполнение плана на год
% ожидаемого исполне

Ескерту. 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
мың теңге
Төлем атауы
МБ жоспары
МБ фактісі
Ауытқу ( Гр .3- Гр .2)
орындалу %-ы (Гр .3/ Гр .2)
РБ жоспары
1
2
3
4
5
6
Салықтық түсімдер
Корпоративтік табыс салығы
Жеке табыс салығы
Әлеуметтік салық
Мүлікке салық
Жер салығы
Көлік құралдарына салық
Бірыңғай жер салығы
Қосылған құн салығы
1) ІТӨ - не ҚҚС
2) импортқа ҚҚС
Акциздер ,
1) ІТӨ акциздер
2) Импортқа акциздер
Табиғи және басқа ресурстарды пайдаланудағы түсімдер
Халықаралық сауда мен ішкі операцияларға салықтар
Басқа да салықтар
Мемлекеттік баж
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер
Трансферттер түсімдері
БАРЛЫҒЫ
Кедендік төлемдер және салықтар
кестенің жалғасы
РБ фактісі
Ауытқу (Гр.7-Гр.6)
жүргізу ережесіне 6-қосымша
ЖБ жоспары
ЖБ фактісі
Ауытқу (Гр.11-Гр.10)
орындалу % (Гр.11/Гр.10)
Ұлттық қорға түсімдер
МБ + Ұлттық қорға түсімдер
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Бюджеттік мониторинг
жүргізу Нұсқауына
7-қосымша
_____________ 200___ жылғы бюджеттік бағдарлама (кіші
бағдарлама) кесіндісінде қабылданбаған міндеттемелер мен
төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының уақтылы орындалмауы
туралы ақпарат - ескерту
Ескерту. 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376 Бұйрығымен.
мың теңге
Бюджеттік сыныптама коды
Атауы
Есепті қаржы жылына түзетілген бюджет
ББӘ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Есепті кезеңге жиынтық жоспар
Төленген міндеттемелер
орындалу % (8-б./6-б.*100)
Орындалмау сомасы (8-топ - 6-топ)
Тіркелген міндеттемелер
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы
төлемдер бойынша
міндеттемелер бойынша
6
7
8
9
10
11
12
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
8-қосымша
нысан
200 ___ жылғы ________________ жағдай бойынша
бюджеттік бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды)
іске асыру мониторингiнiң нәтижелерi туралы есеп
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi
Бюджеттiң түрi
Есептi кезең
мың. теңге
Кодтар
Атауы
Бір жылға арналған жиынтық қаржыландыру
Есепті кезеңге жиынтық қаржыландыру жоспары
Қабылданғанған міндеттемелер
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы (8-бағ. - 6-бағ.)
Төленген міндеттемелер
Атқарылу % (10 -ба./7-бағ.*100)
бір жыла арналған күтіле тін атқары лу

Сноска. Приложение 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
форма
Аналитический отчет об исполнении ______ бюджета
по состоянию на ________________ 20___ года
Вид бюджета ___________________
Периодичность ***
тыс.тенге
Код
Наименование
Сводный план финансирования на год
Сводный план финансирования на отчетный период
Принятые обязательства
Сумма непринятых
обязательств (гр.8-гр.6)
Оплаченные
обязательства
% исполнения (гр.10/гр.7*100)
Ожидаемое исполнение плана на год
% ожидаемого исполнения (гр.12/гр.5*100)
Ожидаемая сумма неисполнения на год (гр.12 - гр.5)

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
Бюджет түрі __________
Мерзімділігі ***
мың. теңге
Кодтар
Атауы
Бір жылға арналған жиынтық қаржыландыру
Есепті кезеңге жиынтық қаржыландыру жоспары
Қабылданғанған міндеттемелер
Қабылданбаған міндеттемелер сомасы (8-бағ. - 6-бағ.)
Төленген міндеттемелер
Атқарылу % (10 -ба./7-бағ.*100)
бір жыла арналған күтіле тін атқары лу
Күтілетін атқарылу % (12 бағ./5 - бағ.*100)
Бір жылға күтілетін атқарыл мау сомасы (12 бағ. - 5-бағ.)
Төлемдер бойынша жоспарды орындамау

Неисполнение плана по платежам (гр10-гр.7
Экономия бюджетных средств за отчетный период – всего,
(гр.17+гр.18+гр.19)
в том числе
Нераспределенный остаток резерва Правительства/ МИО
Неосвоение за отчетный период,
(гр.15-гр.16-гр.20)
АБП
Программа
Подпрограмма
экономия
по результа
там
госзакупок
эконо
мия
по ФОТ
прочая экономия
по обязательствам
по
платежам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Всего
из них:
Текущие
программы
Программы
развития
продолжение таблицы
в том числе причины неосвоения
Примечание (обоснование АБП
причин неосвоения за отчетный период)
Примечание (обоснование АБП
причин несвоевременного принятия либо непринятия обязательств)
невыполненные договорные обязательства поставщиков товаров (работ, услуг)
несостоявшиеся конкурсы по государственным закупкам
управление бюджетной программой АБП
прочие причины
22
23
24
25
26
27
Примечание: * графа 12 заполняется начиная с итогов 9-ти месяцев
т.г. и до конца текущего года.
*** ежеквартально для предоставления отчета согласно
пункту 23 настоящей Инструкции; ежемесячно для
предоставления отчета согласно пункту 25 настоящей
Инструкции
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета _________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 10
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Приложение 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
Форма
Отчет администратора местной бюджетной программы о результатах
мониторинга реализации целевых текущих трансфертов, целевых
трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из местного
бюджета и реализуемых за счет трансфертов из республиканского
бюджета по состоянию на _________________ год
Администратор бюджетной программы: ___________________________
Вид бюджета: _________________________________________________
Периодичность: ежемесячная
тыс.тенге
АБП
Программа
в том числе инвест
-проект
Наименование
Утвержденный бюджет на ____г. РБ
Уточненный бюджет на _____г. РБ
Скорректированный бюджет на_____г. РБ
Выделено из МБ и реализуемое за счет трансфертов из РБ за отчетный период
План финансирования по платежам МБ за отчетный период
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

(10 бағ. -7 бағ.)
Есепті кезеңге бюджет қаражатын үнемдеу, барлығы (17 бағ. +18 бағ.+19 бағ.)
оның ішінде
Үкіметтің/ ЖАО резервтерінің бөлінбеген қалдығы
Есепті кезеңге игерілмеу (15 бағ.-16 бағ.-20 бағ.)
ББӘ
Бағдарлама
Кішібағдарлама
мемле еттік сатып алу нәтиж лері бойынша қаражатты үнемдеу
ЕТҚ бойынша үнемдеу
өзге де үнемдеу
міндеттемелер бойынша
төлемдер бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Барлығы
оның ішінде:
Ағымдағы бағдарламалар
...
Даму бағдарламалары
...
кестенің жалғасы
оның ішінде игерілмеу себептері
Ескертпе (ББӘ есепті кезеңге игерілмеу себептерін негіздеуі) мемлекеттік сатып алу бойынша өтпеген конкурстар
Ескерту (ББӘ әкімшілерінің міндеттемелерді уақтылы қабылдамауының не қабылдамауы себептерінің негіздемесі) ББӘ бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) басқару
тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өнім берушілерінің орындалмаған шарттық міндеттемелері
мемлекеттік сатып алу бойынша өтпеген конкурстар
ББӘ бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) басқару
тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өнім берушілерінің орындалмаған шарттық міндеттемелері
22
23
24
25
26
27
Ескерту: * 12-баған ағымдағы жылдың 9 айдың қорытындысынан
бастап және ағымдағы жылдың соңына дейін толтырылады
*** осы Нұсқаудың 23-тармағына сәйкес есепті тоқсан
сайын ұсыну үшін; осы Нұсқаудың 25-тармағына сәйкес
есепті ай сайын ұсыну үшін
Бюджетті атқару жөнінде уәкілетті
орган құрылымдық бөлімшесінің
басшысы _________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
10-қосымша
нысан
___________ жылғы жағдай бойынша жергілікті бюджеттен
бөлінген және республикалық бюджеттен трансферттер
есебінен іске асырылатын нысаналы ағымды трансферттерді,
нысаналы даму трансферттерін және кредиттерді іске асыру
мониторингінің нәтижелері туралы жергілікті бюджеттік
бағдарлама әкімшісінің есебі
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі: _______________
Бюджеттің түрі: ______________________________
Мерзімділігі: ай сайын
мың теңге
ББӘ
Бағдарлама
оның ішіндеинвестжоба
Атауы
РБ ____ ж. бекітілген бюджет
РБ ____ ж. нақтыланған бюджет
РБ ____ ж. түзетілген бюджет
ЖБ бөлінген және есепті кезеңде РБ трансферттері есебінен іске асырылатыны
Есепті кезеңге ЖБ төлемдері бойынша қаржыландыру жоспары
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Сноска. Инструкция дополнена приложением 14 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2010 № 376; в редакции приказа Министра финансов РК от 26.10.2016 № 567.
Код и наименование администратора бюджетной программы ________________________________________
Код и наименование бюджетной программы ______________________________________________________
Вид бюджетной программы: в зависимости от уровня государственного управления ____________________
в зависимости от содержания _____________________________________________________________
в зависимости от способа реализации ______________________________________________________
текущая/развитие ________________________________________________________________________
Цель бюджетной программы____________________________________________________________________
Описание бюджетной программы________________________________________________________________
Расходы по бюджетной программе
Единица измерения
План
Факт
Отклонение (графа.4 минус графа 3
Процент выполнения показателей (графа 4 /графа 3*100)
Причины недостижения/ перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной программы
1
2
3
4
5
6
7
тысяч тенге
Итого расходы по бюджетной программе
тысяч тенге
Конечный результат бюджетной программы
Код и наименование бюджетной подпрограммы _______________________________________________
Вид бюджетной подпрограммы:
в зависимости от содержания: _________________________________________________________
текущая/развития ____________________________________________________________________
Описание бюджетной подпрограммы ________________________________________________________
Показатели прямого результата:
Ед. изм.
План
Факт
Отклонение (графа.4 минус графа 3)
Процент выполнения показателей (графа 4 /графа 3*100)
Причины недостижения/ перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной программы/подпрограммы
1
2
3
4
5
6
7
Расходы по бюджетной подпрограмме
Ед. изм.
План
Факт
Отклонение (графа.4 минус графа 3
Процент выполнения показателей (графа 4 /графа 3*100)
Причины недостижения/ перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной подпрограммы
Тыс. тенге
Итого расходы по бюджетной подпрограмме
Тыс. тенге
Код и наименование бюджетной подпрограммы_________________________________________________________________
Вид бюджетной подпрограммы:
в зависимости от содержания: ________________________________________ __________________________________
текущая/развития ____________________________________________________ _________________________________
Описание бюджетной подпрограммы__________________________________________________________________________
Показатели прямого результата:
Ед. изм.
План
Факт
Отклонение (графа.4 минус графа 3
Процент выполнения показателей (графа 4 /графа 3*100)
Причины недостижения/ перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной программы/подпрограммы
1
2
3
4
5
6
7
Расходы по бюджетной подпрограмме
Ед. изм.
План
Факт
Отклонение (графа.4 минус графа 3
Процент выполнения показателей (графа 4 /графа 3*100)
Причины недостижения/ перевыполнения результатов и неосвоения средств бюджетной подпрограммы
Тыс. тенге
Итого расходы по бюджетной подпрограмме
Тыс. тенге
Руководитель администратора
бюджетных программ /
секретарь Маслихата /
председатель ревизионной комиссии ___________ ___________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Главный бухгалтер ___________ ___________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 15
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Информация об ожидаемом исполнении плана
финансирования по платежам
по состоянию _______________________на 20______ года

Ескерту. Нұсқау 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.07.28 N 376; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.10.2016 № 567 бұйрықтарымен.
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң коды мен атауы ____________________________________________________________________
Бюджеттiк бағдарламаның коды мен атауы ____________________________________________________________________
Бюджеттiк бағдарламаның түрi: мемлекеттiк басқару деңгейiне қарай________________________________________________________________
мазмұнына қарай ________________________________________________
iске асыру тәсiлiне қарай _________________________________________
ағымдағы/даму _____________________ ____________________________
Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты______________________________________
Бюджеттiк бағдарламаның сипаттамасы (негiздемесі) _______________________
Бюджеттік бағдарламаның шығыстары
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4бағ. 3-бағ. шегеру)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған 3баған*100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
1
2
3
4
5
6
7
мың теңге
Бюджеттік бағдарламаның шығыстары, жиыны
мың теңге
Бюджеттiк бағдарламаның түпкілікті нәтижесі
Бюджеттiк кіші бағдарламаның коды мен атауы ____________________________________________________________________
Бюджеттік кіші бағдарламаның түрі:
мазмұнына қарай : _____________________________________________
ағымдағы/даму ________________________________________________
Бюджеттік кіші бағдарламаның сипаттамасы (негіздеме) _______________________________________________________________
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4бағ. 3-бағ. шегеру)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған 3баған*100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
1
2
3
4
5
6
7
Бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстары
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4бағ. 3-бағ. шегеру)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған 3баған*100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
мың теңге
Бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстары, жиыны
мың теңге
Бюджеттiк кіші бағдарламаның коды мен атауы ____________________________________________________________________
Бюджеттік кіші бағдарламаның түрі:
мазмұнына қарай : ______________________________________________
ағымдағы/даму _________________________________________________
Бюджеттік кіші бағдарламаның сипаттамасы (негіздеме) ____________________________________________________________________
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4бағ. 3-бағ. шегеру)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған 3баған*100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
1
2
3
4
5
6
7
Бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстары
Өлшем бірлігі
Жоспар
Іс жүзiнде
Ауытқуы (4бағ. 3-бағ. шегеру)
Көрсеткіштердің орындалу пайызы (4-баған 3баған*100)
Нәтижелерге қол жеткізе алмау/оларды асыра орындау және бюджеттiк бағдарлама қаражатының игерілмеу себептері
мың теңге
Бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстары, жиыны
мың теңге
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы/
Мәслихат хатшысы/
тексеру комиссиясының төрағасы __________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бас бухгалтер __________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік мониторинг
жүргізу Нұсқауына
15-қосымша
Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының күтілетін орындалысы
туралы 20 _______ жылғы _______________ жағдай бойынша
Ақпарат

Сноска. Инструкция дополнена приложением 15 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.06.2013 № 294.
Администратор бюджетной программы
Вид бюджета (республиканский)
Отчетный период (ежемесячно)
Ед.измерения (тыс.тенге)
Код
АБП
Програм-
ма
Под-
программа
План
по
платежам
с начала
года
План
по
платежам
на
предстоя-
щий
месяц
Ожидае-
мое
исполне-
ние
плана
с нараст-м
итогом
Ожидаемое
исполне-
ние
плана
на
предст-й
месяц
% исполне-
ния

Ескерту. Нұсқау 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.06.2013 № 294 бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Бюджет түрі (республикалық)
Есептік кезең (ай сайын)
Өлшем бірлігі (мың теңге)
Коды
ББӘ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Жыл басындағы төлемдер бойынша жоспары
Алдағы айға арналған төлемдер бойынша жоспары
Арттырылған жиынтық жоспарының орындалысының күтілуі
Алдағы айға арналған жоспарының күтілуі

гр.7 / гр.5 * 100
% исполне-
ния
гр.8 / гр.6 * 100
Неисполне-
ние
плана гр.7-гр.5
Неисполне-
ние
плана гр.8-гр.6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ответственный секретарь
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия ответственного
секретаря центрального исполнительного
органа)/руководитель
государственного учреждения    ____________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Руководитель финансовой службы ____________   _____________________
(подпись)    (расшифровка подписи)
Приложение 16
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Инструкция дополнена приложением 16 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.11.2015 № 583; в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
Форма
Отчет о результатах мониторинга доиспользования АБП целевых
трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году
и разрешенных доиспользовать по решению местных исполнительных
органов в текущем году по состоянию на _________________ год
Администратор бюджетной программы: ___________________________
Вид бюджета: _________________________________________________
Периодичность:годовая
тыс. тенге
АБП
Программа
Подпрограмма
в том числе инвест -
проект
Наименование
Разрешено доиспользовать по решению МИО РК за счет остатков МБ на ____ год
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Орындалысы, %. гр.7 / гр.5 * 100
Орындалысы, %. гр.8 / гр.6 * 100
Жоспардың орындалмауы гр.7-гр.5
Жоспардың орындалмауы гр.8-гр.6
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Орталық атқарушы органның Жауапты
хатшысы (орталық атқарушы органы
Жауапты хатшысының уәкілеттілігі
белгіленген тәртіпте жүктелген,
яғни лауазымдық тұлға)/
мемлекеттiк мекеме басшысы _______________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қаржы қызметінің басшысы _______________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
16-қосымша
нысан
____________ жылғы жағдай бойынша өткен қаржы жылында бөлінген
және ағымдағы жылы жергілікті атқарушы органдардың шешімі
бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму
трансферттерін ББӘ-нің түгел пайдалану мониторингінің
нәтижелері туралы есеп
Ескерту. Нұсқау 16-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.11.2015 № 583; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрықтарымен.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі: _______________
Бюджеттің түрі: ______________________________
Мерзімділігі: жылдық
мың теңге
ББӘ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
оның ішінде инвест жоба
Атауы
____ж ЖБ қалдығы есебінен ҚР ЖАО-ның шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Неосвоение за отчетный период (гр8-гр.6)
Причины неосвоения (с указанием номера платежного поручения и даты перечисления неосвоенных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель администратора
местной бюджетной программы _________ ___________________________
(подпись) ( Расшифровка подписи)
Руководитель финансовой службы _________ ___________________________
(подпись) (Расшифровка подписи)
Приложение 17
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Инструкция дополнена приложением 17 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.11.2015 № 583; в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
Форма
Отчет уполномоченного органа по исполнению бюджета районов,
(городов областного значения) о результатах мониторинга
доиспользования целевых трансфертов на развитие, выделенных в
истекшем финансовом году и разрешенных доиспользовать по
решению местных исполнительных органов в текущем году по
состоянию на _________________ год
Наименование района (города областного значения): ___________________
Вид бюджета: ________________________________________________________
Периодичность: годовая
тыс.тенге
АБП
Программа
Подпрограмма
в том числе инвест -
проект
Наименование
Разрешено доиспользовать по решению МИО за счет остатков МБ на____ год
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Есепті кезеңдегі игерілмеу (8 бағ-6 бағ)
Игерілмеу себептері (төлем тапсырмасының нөмірі мен игерілмеген қаражаттың аударылған күнін көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жергілікті бюджеттік бағдарламасы
әкімшісінің басшысы ________________ ________________________________
(қолы) (аты-жөні, қолды таратып жазу)
Қаржы қызметінің басшысы ______________ _____________________________
(қолы) (аты-жөні, қолды таратып жазу)
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
17-қосымша
нысан
____________ жылғы жағдай бойынша өткен қаржы жылына бөлінген
және ағымдағы жылы жергілікті атқарушы органдардың шешімі
бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму
трансферттерін түгел пайдалану мониторингінің нәтижелері туралы
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органының есебі
Ескерту. 17-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.11.2015 № 583; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрықтарымен.
Аудан (облыстық маңызы бар қала) атауы: _____________________________
Бюджет түрі: ________________________________________________________
Мерзімділігі: жылдық
мың теңге
ББӘ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
оның ішінде инвест жоба
Атауы
____ ж ЖБ қалдығы есебінен ҚР ЖАО-ның шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Неосвоение за отчетный период (гр.8-гр.6)
Причины неосвоения (с указанием номера платежного поручения и даты перечисления неосвоенных средств)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
района, города областного значения __________ _______________________
(подпись) (Расшифровка подписи)
Приложение 18
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Инструкция дополнена приложением 18 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.11.2015 № 583; в редакции приказа Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
Форма
Отчет уполномоченного органа по исполнению бюджета области,
(города республиканского значения и столицы) о результатах
мониторинга доиспользования целевых трансфертов на развитие,
выделенных в истекшем финансовом году и разрешенных
доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан в
текущем году по состоянию на _________________ год
Наименование области,
города республиканского значения и столицы: _________________________
Вид бюджета: ________________________________________________________
Периодичность: годовая
тыс.тенге
АБП
Программа
Подпрограмма
в том числе инвест -
проект
Наименование
Разрешено доиспользовать по решению Правительства РК за счет остатков МБ на____ год
Принятые обязательства
Оплаченные обязательства

Есепті кезеңдегі игерілмеу (8 бағ-6 бағ)
Игерілмеу себептері (төлем тапсырмасының нөмірі мен игерілмеген қаражаттың аударылған күнін көрсете отырып)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының басшысы
___________ _____________________
(қолы) (аты-жөні, қолды таратып жазу)
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
18-қосымша
нысан
____________ жылғы жағдай бойынша өткен қаржы жылына бөлінген
және ағымдағы жылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі
бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген нысаналы даму
трансферттерін түгел пайдалану мониторингінің нәтижелері туралы
облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың және
астананың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының есебі
Ескерту. 18-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.11.2015 № 583; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрықтарымен.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың атауы:
___________________________
Бюджет түрі: ___________________________________
Мерзімділігі: жылдық
мың.теңге
ББӘ
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
оның ішінде инвест жоба
Атауы
____ ж ЖБ қалдығы есебінен ҚР Үкіметінің шешімі бойынша түгел пайдалануға рұқсат етілген
Қабылданған міндеттемелер
Төленген міндеттемелер

Сноска. Инструкция дополнена приложением 21 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.11.2015 № 583; в редакции приказа Министра финансов РК от 26.10.2016 № 567.
форма
Данные о неэффективном расходовании средств _____________
бюджета за ______________________год
Основные показатели
Сумма, тыс.тенге
1
2
ВСЕГО, в том числе:
- неосвоение бюджетных средств по соответствующему бюджету
- возврат, использованных не по целевому назначению целевых трансфертов
- возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
- возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов
- возврат, использованных не по целевому назначению бюджетных кредитов
- возврат неиспользованных бюджетных кредитов, выданных из республиканского или местного бюджета
-возврат из нижестоящего бюджета неиспользованных бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета
- остатки средств на КСН СКС, выделенные в отчетном финансовом году на формирование (пополнение) уставного капитала и оставшиеся неиспользованными в отчетном периоде
- остатки средств на КСН СКС, выделенные в отчетном финансовом году на выполнение государственного задания и оставшиеся неиспользованными в отчетном периоде
Приложение 22
к Инструкции по проведению
бюджетного мониторинга
Сноска. Инструкция дополнена приложением 22 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.07.2016 № 411.
Форма
Отчет
о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет
использования выделенных целевых текущих трансфертов
« ____» _________ ___года
Наименование государственного органа ________________________________
Наименование целевого текущего трансферта ___________________________
Период отчета _______________________________________________________
Полученная сумма средств из вышестоящего бюджета ____________________
_____________________________________________________________________
(наименование бюджетной программы)
_____________________________________________________________________
(код бюджетной программы (подпрограммы)
№ п/п
Прямой результат
Наименование показателей (планируемые мероприятия)
Фактическое выполнение мероприятий, стадия достижения результатов
Причины недостижения результатов
План,
тыс. тенге
Фактическое исполнение, тыс. тенге
Неисполнение, тыс.тенге
Неосвоение, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
№ п/п
Конечный результат
Запланированные показатели (мероприятия)
Фактическое достижение результатов
Причины недостижения результатов
1
2
3
4
М.П.
Руководитель администратора местной бюджетной
программы                            __________ _____________________
(подпись) (Расшифровка подписи)

Ескерту. 21-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.11.2015 № 583; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.10.2016 № 567 бұйрықтарымен.
Негізгі көрсеткіштері
Сомасы, мың тенге
1
2
БАРЛЫҒЫ, онын ішінде:
- тиісті бюджет бойынша бюджет қаражатының игерілмеуі
- нысаналы мақсатта пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді қайтару
- пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
- өткен қаржы жылында бөлінген Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті уәкілетті органдарының шешімдері бойынша толық пайдалануға рұқсат берілген пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы даму трансферттерін қайтару
- нысаналы мақсатта пайдаланылмаған бюджеттік кредиттерді қайтару
- республикалық немесе жергілікті бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған бюджеттік кредиттерді қайтару
- республикалық немесе жергілікті бюджеттен бөлінген облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджеттерінен пайдаланылмаған бюджеттік кредиттерді қайтару
- есепті қаржы жылында жарғылық капиталын қалыптастырылуға және ұлғайтуға бөлінген және есепті кезеңде пайдаланылмай қалған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қаражат қалдықтары
- есепті қаржы жылында мемлекеттік тапсырманы орындауға бөлінген және есепті кезеңде пайдаланылмай қалған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы қаражат қалдықтары
Бюджеттік мониторинг
жүргізу нұсқауына
22-қосымша
нысан
Бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен
қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп
__ жылғы "___" __________
Ескерту. 22-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 28.07.2016 № 411 бұйрығымен.
Мемлекеттік органның атауы ____________________________________
Нысаналы ағымдағы трансферттің атауы __________________________
Есептің кезеңі ________________________________________________
Жоғары тұрған бюджеттен алынған қаражаттар сомасы _____________
_______________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламаның атауы)
_______________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) коды)
Р/с
Тікелей нәтиже
Көрсеткіштер атауы (жоспардағы іс-шаралар)
Іс-шаралардың нақты орындалуы, нәтижелерге қол жеткізу сатысы
Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері
Жоспар мың теңге
Іс жүзіндегі атқару, мың теңге
Атқарылмауы, мың теңге
Игерілмеу, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Р/с
Түпкілікті нәтиже
Жоспарланған көрсеткіштер (іс-шаралар)
Нәтижелерге нақты қол жеткізу
Нәтижелерге қол жеткізбеу себептері
1
2
3
4
М.О.
Жергілікті бюджеттік
бюджеттік бағдарлама
әкімшісінің басшысы ______________ ____________________________
(қолы) (аты-жөні, қолды таратып жазу)