Об утверждении Правил ведения кассовых операций, определения лимита остатка наличных денег в кассах и на текущем счете государственных учреждений
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 6 августа 2009 года № 331. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2009 года № 5760. Утратило силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 577
Сноска. Утратило силу приказом Министра финансов РК от 20.11.2015 № 577.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28.12.2010 № 665 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 233 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения кассовых операций, определения лимита остатка наличных денег в кассах и на текущем счете государственных учреждений.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (Тусупбеков А.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации в установленном законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                                    А. Смаилов
Утверждены
приказом и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 августа 2009 года № 331
Правила
ведения кассовых операций, определения лимита остатка наличных
денег в кассах и на текущем счете государственных учреждений
Сноска. В наименовании и по всему тексту слова "карт-счете", "карт-счету" заменены словами "текущем счете", "текущему счету" приказом Министра финансов РК от 28.12.2010 № 665 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения кассовых операций, определения лимита остатка наличных денег в кассах и на текущем счете государственных учреждений (далее – Правила) устанавливают порядок ведения кассовых операций, определения лимита остатка наличных денег в кассах и лимитов, по которым допускается осуществление расчетов с применением корпоративной платежной карточки государственных учреждений, а также условия, необходимые для обеспечения сохранности наличных денег и контроля за соблюдением кассовой дисциплины в государственных учреждениях.

Кассалық операциялар жүргізу, мемлекеттiк мекемелердiң кассаларындағы және ағымдағы шотындағы қолма-қол ақша қалдығының лимитін анықтау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің м.а. 2009 жылғы 6 тамыздағы N 331 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 28 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5760 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 577 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 577 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.12.28 № 665 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылы 26 ақпандағы N 220 қаулысымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінің 233-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кассалық операциялар жүргізу, мемлекеттiк мекемелердiң кассаларындағы және карт-шоттарындағы қолма-қол ақша қалдығының лимитін анықтау ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті (Ә.Н. Түсіпбеков) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және кейіннен заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы                    Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің м.а.
2009 жылғы 6 тамыздағы
N 331 бұйрығымен
бекітілді
Кассалық операциялар жүргізу, мемлекеттік мекемелердің
кассаларындағы және ағымдағы шотындағы қолма-қол ақша қалдығының лимитін анықтау ережесі
Ескерту. Ереженің атауында және барлық мәтіні бойынша «карт-шоттарындағы», «карт-шот» деген сөздер «ағымдағы шотындағы» «ағымдағы шот» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.12.28 № 665 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже кассалық операцияларды жүргiзудің, мемлекеттiк мекемелердің кассаларындағы және ағымдағы шотындағы (бұдан әрі – Ереже) кассалық операцияларды жүргізудің, мемлекеттік мекеменің корпоративтік төлем карточкасын қолдану арқылы есеп айырысуға рұқсат етілгендердің кассадағы қолма-қол ақша қалдығының лимитiн, сондай-ақ, қолма-қол ақшаның және кассалық тәртіптің сақталуын бақылауды қамтамасыз етуге қажет талаптарды айқындаудың тәртiбiн белгiлейдi.

2. Получение государственными учреждениями наличных денег в банках второго уровня или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее - Банк) производится в порядке, определенном Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220, и осуществляется как по чекам так и (или) с использованием корпоративной платежной карточки.
Получение наличных денег осуществляется уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций. Уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций – работник государственного учреждения, который согласно приказа руководителя, осуществляет ведение кассовых операций, как по чеку, так и (или) с использованием корпоративной платежной карточки и обеспечивает сохранность наличных денег в кассе.
3. В случаях, предусмотренных пунктом 203 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220, допускается получение наличных денег по чекам банка на выплату заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам.
Расходы государственного учреждения с применением корпоративной платежной карточки осуществляются за счет:
1) бюджетных денег и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) – по спецификам экономической классификации расходов в размере согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений - не более 20 месячных расчетных показателей в месяц;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (счет временного размещения денег) без ограничений.
4. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения устанавливается исходя из утвержденной годовой суммы индивидуального плана финансирования государственного учреждения по спецификам 151 «Командировки и служебные разъезды внутри страны» и 152 «Командировки и служебные разъезды за пределы страны» в следующих пределах:
до 5 миллионов тенге - 50 месячных расчетных показателей;
от 5 до 20 миллионов тенге - 150 месячных расчетных показателей;

2. Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банктерден немесе банк операцияларының тиісті түрлерін (бұдан әрі - Банк) жүзеге асырушы ұйымдардан алу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы N 220 қаулысымен бекітілген, Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде анықталған тәртіппен және чектер бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып жүзеге асырылады.
Қолма-қол ақшаны алу мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғамен жүзеге асырылады. Мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға – мемлекеттің мекеме бастығының бұйрығына сәйкес чектер бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, кассалық операцияларды жүргізуді және кассадағы қолма-қол ақшаның сақталуын қамтамасыз етуді жүзеге асыратын қызметкер.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы N 220 қаулысымен бекітілген, Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінің 203-тармағында қарастырылған жағдайда, банктің чектері бойынша мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар және басқа да төлемдерді төлеуге қолма-қол ақшаны алуға рұқсат етіледі.
Корпоративтік төлем карточкасын қолдану арқылы мемлекеттік мекемелердің шығыстары:
1) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес, шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің мөлшерінде бюджет қаражатының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын ақша;
2) айына 20 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін ақша;
3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға шектеусіз (ақшаны уақытша орналастыру шоты) аудару шартымен беретін ақша есебінен жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимиті мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарының бекітілген жылдық сомасын ескере отырып, 151 "Ел iшiндегі iссапарлар мен қызметтiк сапарлар" және 152 "Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтік сапарлар" ерекшеліктері бойынша, мынадай шекте белгіленеді:
5 млн. теңгеге дейiн - 50 айлық есептік көрсеткіш;
5 млн.теңгеден 20 млн.теңгеге дейiн - 150 айлық есептік көрсеткіш;

свыше 20 миллионов тенге - 500 месячных расчетных показателей.
Остатки наличных бюджетных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на код государственного учреждения, в обязательном порядке возвращаются в очередном финансовом году в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов 206106 «Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета» и 206107 «Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета».
5. Государственные учреждения хранят в своих кассах наличные деньги, полученные как по чеку, так и путем применения корпоративной платежной карточки Банка не более трех рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем банке.
6. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги, не позднее трех рабочих дней со дня их приема, сдаются в Банк, для зачисления на соответствующие контрольные счета наличности, предназначенные для учета операций, связанных:
1) с зачислением поступлений и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов;
2) с зачислением денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов;
3) с зачислением и расходованием денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
4) с зачислением денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в  соответствующий бюджет или третьим лицам.
Использование денег без предварительной сдачи их на соответствующие контрольные счета наличности не допускается.
2. Порядок получения и оприходования наличных денег в кассу
7. Для получения наличных денег по чеку Банка уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций приобретает чековую книжку в Банке. Порядок заключения и обязательные условия договора об использовании чеков устанавливается банковским законодательством Республики Казахстан. Чековая книжка регистрируется в приходно-расходной книге по учету бланков строгой отчетности по форме № 448, предусмотренной Альбомом форм бухгалтерской документации для государственных учреждений, утвержденным приказом Директора Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года № 548 (далее – Альбом), зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 677. Использование чеков государственными учреждениями обеспечивается с соблюдением последовательности номеров бланков чеков, при этом чековая книжка не выносится за пределы кассы государственного учреждения.

20 млн.теңгеден жоғары - 500 айлық есептік көрсеткіш.
Ағымдағы қаржы жылы мемлекеттік мекеменің кодына есептеуге тапсырылмаған мемлекеттік мекеменің кассасындағы бюджеттік қолма-қол ақшаның қалдығы кезекті қаржы жылында 206106 "Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражатты қайтару" және 206107 "Бұрын жергілiктi бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы" кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша тиісті бюджетке міндетті түрде қайтарылады.
5. Мемлекеттiк мекемелер өздерiнің кассаларында банктен чек бойынша және корпоративтік төлем карточкасын пайдалану арқылы алынған қолма-қол ақшаны қызмет көрсететiн банктен ақша алған күндi қоспағанда, 3 жұмыс күннен артық емес сақтайды.
6. Мемлекеттік мекеме кассаға қабылдаған қолма-қол ақшаны Банкке қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күннен кешіктірмей қолма-қол ақшаның тиісті бақылау шоттарына:
1) республикалық және жергілікті бюджеттерге түсімдерді есептеумен және шығыстарды жүргізумен;
2) мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есептеумен және олардың есебінен шығыстарды жүргізумен;
3) олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес алған мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін ақшаны есептеумен және жұмсаумен;
4) тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға белгілі бір жағдайлар басталған кезде олардың қайтарымдылық негізінде не аудару шарттарында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге берілетін ақшаны аударумен байланысты операцияларды есепке алу үшін тапсырылады.
Ақшаны, оларды алдын ала тиiстi қолма-қол ақшаның бақылау шоттарына тапсырмастан, пайдалануға рұқсат етiлмейдi.
2. Қолма-қол ақшаны алу және кассаға кіріске алу тәртібі
7. Қолма-қол ақшаны банктен чек бойынша алу үшін кассалық операцияларды жүргізу бойынша мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы банктен чек кітапшасын сатып алады. Чектерді пайдалану туралы шартты жасау тәртібі және оның міндетті талаптары Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес белгіленеді.
Чек кітапшалары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 548 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 677 болып тіркелген, мемлекеттік мекемелерге арналған бухгалтерлік құжат нысандарының альбомында (бұдан әрі - Альбом) қарастырылған N 448 нысан бойынша қатаң есептілік бланкісін есепке алу жөніндегі кіріс-шығыс кітабында тіркеледі. Мемлекеттік мекемелердің чекті пайдалануы чек бланктерінің нөмірлерінің реттілігін сақтай отырып қамтамасыз етіледі, бұл ретте чек кітапшасы мемлекеттік мекеменің кассасынан тыс шығарылмайды.

8. При получении наличных денег по чеку Банка уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций пересчитывает полистно общую полученную сумму в присутствии контролера банка и убеждается, что она соответствует сумме, указанной в чеке. Если уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций не пересчитал полистно полученную сумму наличных денег в присутствии контролера банка, то впоследствии при обнаружении недостачи на него возлагается ответственность, предусмотренная договором о полной материальной ответственности.
9. Полученные в уполномоченном Банке наличные деньги, как по чеку, так и по текущему счету приходуются в кассу государственного учреждения в тот же день, для чего уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций выписывается  приходный кассовый ордер(форма № КО-1 Альбома). Приходный кассовый ордер до передачи в кассу регистрируется в журнале регистрации приходных и расходных кассовых документов (форма № КО-3а Альбома).
Кроме того, на оборотной стороне корешка чековой книжки делается запись об оприходовании наличных денег в кассу с указанием номера и даты приходного ордера за подписью главного бухгалтера или лица его заменяющего.
3. Порядок приема и выдачи наличных денег
и оформления кассовых документов
10. При приеме банкнот и монет уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций руководствуется признаками и порядком определения платежности денежных знаков, установленными Национальным Банком Республики Казахстан.
При приеме наличных денег выдается квитанция к приходному кассовому ордеру за подписями главного бухгалтера или лица, его заменяющего и уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций заверенная печатью государственного учреждения.
11. Выдача наличных денег из касс государственных учреждений производится по расходным кассовым ордерам (форма № КО-2 Альбома) или платежным (расчетно-платежным) ведомостям по форме № 49 и форме № 389 Альбома (далее – ведомости), с наложением на этих документах штампа с реквизитами расходного кассового ордера. Документы на выдачу наличных денег должны быть подписаны руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения или лиц их заменяющих и уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций.
В централизованных бухгалтериях, обслуживающих государственные учреждения, на общую сумму выданной заработной платы составляется один расходный кассовый ордер, дата и номер которого проставляется на  каждой ведомости.

8. Банктен чек бойынша қолма-қол ақша алған кезде мемлекеттiк мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы банктiң бақылаушысының қатысуымен алынған жалпы соманы парақтап санайды және чекте көрсетiлген сомаға сәйкес екендiгiне көзiн жеткiзеді. Егер мемлекеттiк мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы банктің бақылаушысының қатысуымен алынған соманы парақтап санамаған болса, онда кейiннен жетiспеушілік болған жағдайда, толық материалдық жауапкершілік туралы шартта қарастырылған жауапкершілік жүктеледі.
9. Уәкiлеттi банктен чек бойынша және карт шот бойынша алынған қолма-қол ақша дәл сол күнi мемлекеттiк мекеменің кассасына кiрiске алынады, сол үшiн мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы кассалық кiрiс ордерiн жазып бередi (N КО-1 нысаны). Кассалық кiрiс ордерi кассаға берiлгенге дейiн кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiн тiркеу журналына тiркейдi (Альбомның N КО-3а).
Бұдан басқа, бас бухгалтердің немесе оны ауыстырушы қол қойылған кіріс ордерінің нөмірі мен күні көрсетіле отырып, чек кітапшасы түбіртегенің арғы бетінде қолма-қол ақшаның кассаға кіріске алынғаны туралы жазба жасалады.
3. Қолма-қол ақшаны қабылдау мен беру
және кассалық құжаттарды ресімдеу тәртібі
10. Банкнот пен тиынды төлемге қабылдау кезiнде мемлекеттiк мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген ақша белгiлерiнің төлемдiлiгiн анықтау белгiлерi мен тәртiбiн басшылыққа алады.
Қолма-қол ақшаны қабылдау кезінде бас бухгалтер немесе оны уақытша ауыстырушы тұлға және мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы қол қойылған кассалық кіріс ордеріне квитанция беріледі.
11. Мемлекеттiк мекеменiң кассасынан қолма-қол ақша беру кассалық шығыс ордерлерi (Альбомдағы N КО-2 нысаны) немесе төлем тізімдемесі N 49 нысаны төлем (есептесу- төлеу) және Альбомның N 389 нысаны (бұдан әрі- тізімдемесі) бойынша жүргiзiледi, бұл құжаттарға мөртабан басылып, кассалық шығыс ордерiнің деректемелерi толтырылуы керек. Қолма-қол ақшаны беруге арналған құжаттарға мемлекеттiк мекеменің басшысы мен бас бухгалтері немесе оларды уақытша ауыстырушы тұлға және мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы қол қоюға тиiс.
Мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсететiн орталықтандырылған бухгалтерияда берiлген жалақының жалпы сомасына бiр кассалық шығыс ордерi толтырылады, оның күнi мен нөмiрi әрбiр тiзiмдемесiне қойылады.

12. При выдаче денег по расходному кассовому ордеру отдельному лицу или по ведомости уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций требует предъявления документа, удостоверяющего личность получателя, записывает наименование и номер документа, кем и когда он выдан. При этом, в ведомости данные документа удостоверяющего личность указываются в графе «Примечание».
Получатель денег расписывается в получении наличных денег, расписка делается только собственноручно, шариковой ручкой с указанием полученной суммы прописью. При получении наличных денег по ведомости сумма прописью не указывается.
13. Выдача наличных денег лицам, не состоящим в штатной численности государственного учреждения, производится по расходным кассовым ордерам, выписываемым отдельно на каждое лицо, или по отдельной ведомости на основании заключенных договоров.
14. Выдачу наличных денег уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций производит только лицу, указанному в расходном кассовом ордере или ведомости. Если выдача денег производится по доверенности, то в тексте ордера после фамилии, имени и отчества получателя денег указываются фамилия, имя и отчество лица, которому доверено получение денег. Если выдача денег производится по ведомости, перед распиской в получении денег уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций делает запись: «по доверенности». Доверенность остается у уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций и прикрепляется к расходному кассовому ордеру или ведомости.
15. На титульном (заглавном) листе ведомости делается разрешительная надпись о выдаче наличных денег, за подписями руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения или лиц, их заменяющих, с указанием сроков выдачи наличных денег и суммы прописью.
В случаях, предусмотренных пунктом 203 Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220, в аналогичном порядке могут оформляться и разовые выдачи наличных денег на заработную плату (при уходе в отпуск, по болезни и другим причинам), а также выдача депонированных сумм и наличных денег в подотчет на расходы, связанные со служебными командировками, нескольким лицам.
Разовые выдачи наличных денег на заработную плату отдельным лицам производятся по расходным кассовым ордерам.
16. По истечении отчетного месяца в целях отражения на счетах бухгалтерского учета всех осуществляемых операций и составления в установленные сроки бухгалтерской отчетности:

12. Жекелеген тұлғаға кассалық шығыс ордерi немесе тізімдеме бойынша мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы ақша беру кезінде алушының жеке басын куәландыратын құжат ұсынуды талап етедi, құжаттың атауы мен нөмiрiн, оны кiм және қашан бергенiн жазып алады. Бұл ретте тізімдемеде жеке басын куәландыратын құжаттағы деректер "Ескерту" бағанында көрсетіледі.
Қолма-қол ақшаны алушы ақшаны алғанына қол қояды, қолхат алынған сомасын жазумен көрсете отырып, тек шариктi қаламсаптың пастасымен өз қолымен жазылады. Қолма-қол ақшаны тiзiмдеме бойынша алған кезде жазумен сомасы көрсетiлмейдi.
13. Мемлекеттiк мекеменiң штаттық санында жоқ тұлғаларға қолма-қол ақша әр тұлғаға жеке-жеке жазылатын кассалық шығыс ордерi бойынша немесе жасалған шарттар негiзiнде жеке тізімдеме бойынша берiледi.
14. Қолма-қол ақшаны мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға тек кассалық шығыс ордерiнде немесе тізімдемеде көрсетiлген тұлғаға ғана бередi. Егер ақша сенiмхат бойынша берiлетiн болса, онда ордердiң мәтiнiнде ақша алушының тегiнен, аты-жөнiнен кейiн ақша алуға сенiм бiлдiрілген тұлғаның тегiн, аты-жөнiн көрсетедi. Егер ақша тiзiмдеме бойынша берiлетiн болса, онда мемлекеттiк мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы ақша алу жөнiндегi қолхаттың алдына "Сенiмхат бойынша" деген жазу жазады. Сенiмхат мемлекеттiк мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғада қалады және кассалық шығыс ордерiне немесе тiзiмдемеге тiркеледi.
15. Тiзiмдеменің титул (басты) парағында қолма-қол ақшалай қаражатты беру туралы рұқсат етiлген жазу жазылып, мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерiнің немесе оларды алмастырушы тұлғалардың қолы қойылып, қолма-қол ақшаның берiлген күнi және жазбаша сомасы көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы N 220 қаулысымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінің 203-тармағында қарастырылған жағдайда жалақы үшiн қолма-қол ақшаны бiр жолғы беру де (демалысқа кеткен, ауруы себептi, басқа да себептер бойынша), қызмет бабындағы iссапарларға байланысты шығыстар жөнiнде есеп беретiн болып бiрнеше тұлғаға депозитке салынған сомамен қолма-қол ақшалай қаражат беру де ұқсас тәртіпте ресiмделедi.
Жекелеген тұлғаларға жалақы үшiн қолма-қол ақшаны бiр жолғы беру, кассалық шығыс ордерi бойынша жүргiзiледi.
16. Есепті ай біткен соң, барлық жүзеге асырылатын операцияларды бухгалтерлік есепке алу шоттарында көрсету және бухгалтерлік есептілікті белгіленген мерзімде жасау мақсатында:

1) в ведомости против фамилий лиц, которым не произведены выплаты, проставляется штамп или делается отметка от руки «Депонировано»;
2) составляется реестр депонированных сумм;
3) в конце ведомости делается надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме подлежащей депонированию эти суммы, сверяются с общим итогом по ведомости и скрепляются подписью уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций;
4) фактически выплаченная сумма записывается в кассовую книгу и на ведомости проставляется штамп: «Расходный кассовый ордер № __».
Бухгалтерская служба производит проверку отметок, сделанных уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций в ведомостях, и подсчет выданных и депонированных по ним сумм.
Депонированные суммы сдаются в Банк, и на сданные суммы составляется один общий расходный кассовый ордер, служащий основанием для выписки объявления на взнос наличными с обязательным указанием кода бюджетной классификации.
17. Приходные кассовые ордера и квитанции к ним, а также расходные кассовые ордера и ведомости уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций заполняются четко и ясно шариковой ручкой. Никаких подчисток, помарок или исправлений, в этих документах не допускается.
Допускается использование бланков кассовых документов, заполненных с использованием компьютерных систем и специального программного обеспечения при условии наличия в них реквизитов предусмотренных Альбомом.
В расходных кассовых ордерах указывается основание для их составления, и перечисляются прилагаемые к ним документы.
Выдача на руки расходных кассовых ордеров или ведомостей лицам, получающим наличные деньги, запрещается.
18. При получении приходных и расходных кассовых ордеров или ведомости уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций проверяет:
1) наличие и подлинность на документах подписи главного бухгалтера, а на расходном кассовом ордере или ведомости-подписи руководителя государственного учреждения или лиц, ими уполномоченных;
2) правильность оформления документов;
3) наличие перечисленных в документах приложений. В случае несоблюдения хотя бы одного из этих требований уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций незамедлительно возвращает документы в бухгалтерскую службу для надлежащего оформления.
Приходные и расходные кассовые ордера или ведомости вместе с приложениями подлежат обязательному проставлению штампа «Получено» или «Оплачено» и подписи с указанием числа, месяца, года.

1) тiзiмдемеде төлем төленбеген тұлғалардың тегiнің қарсысына мөртабан басылады немесе "Депозитке салынды" деп қолмен белгi соғылады;
2) депозитке салынған соманың тiзiлiмi жасалады;
3) тiзiмдеменің соңында іс жүзінде төленген сома және депозитке салынуға жататын алынбаған сома туралы жазу жасалады, бұл соманы тiзiмдемедегi жалпы жиынымен салыстырылады және оған өзінің қолы қойылады;
4) кассалық кiтапқа iс жүзiнде төленген сома жазылады және тiзiмдемеге: "N___ кассалық шығыс ордері" деген мөртабан басылады. Бухгалтерлiк қызмет тiзiмдемеде мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға жасаған белгiлердi тексеріп, ол бойынша депозитке салынған және берілген соманы есептейдi.
Депозитке салынған сома банкке өткiзiледi және өткiзiлген сомаға бiр ортақ кассалық шығыс ордерi толтырылады, ол қолма-қол ақшалай салым жөнiндегi хабарландыру жазу үшiн негiз болады, онда бюджеттiк сыныптаманың коды мiндеттi түрде көрсетiледi.
17. Кассалық кiрiс ордерлерi мен олардың квитанцияларын, сондай-ақ кассалық шығыс ордерлерi мен тізімдемелерін мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы шариктi қаламсаптың пастасымен дәл де анық етіп толтырады. Бұл құжаттарда тазартуға, өшiрiп жазуға, түзетуге жол берiлмейдi.
Альбомда көзделген деректемелердің болу шартымен компьютерлік жүйелерді және арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып толтырылған кассалық құжат бланктерін пайдалануға жол беріледі.
Кассалық шығыс ордерлерiнде олардың толтырылуы үшiн негiздеме көрсетiледi, оларға тiркелген құжаттар аталады.
Кассалық шығыс ордерлерiн немесе тізімдемені қолма-қол ақша алушы тұлғаның қолына беруге тыйым салынады.
18. Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiн немесе тізімдемені алу кезінде мемлекеттiк мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға:
1) құжаттарда - бас бухгалтердің қолы, ал кассалық шығыс ордерi мен тізімдемеде - мемлекеттiк мекеме басшысының немесе ол уәкiлеттiк берген тұлғалардың қолы болуын және оның растығын;
2) құжаттарды ресiмдеудің дұрыстығын;
3) құжаттарда аталған қосымшалардың болуын тексереді. Осы талаптардың бiрi болмаса бiрi сақталмаған жағдайда, мемлекеттiк мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға құжаттарды тиiсiнше ресiмдеу үшiн бухгалтерлiк қызметке дереу қайтарады.
Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерiне немесе тізімдемеге қосымшаларымен бiрге, күнi, айы, жылы көрсетiле отырып, мiндеттi түрде "Алынды" немесе "Төленді" деп жазылған мөртабан басылуға жатады.

19. Приходные и расходные кассовые ордера или ведомости регистрируются в Журнале регистрации приходных и расходных кассовых документов до принятия и выдачи наличных денег.
4. Порядок ведения кассовой книги и книги использования
денег и правила хранения денег
20. Для осуществления расчетов наличными деньгами за счет бюджетных денег, денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), спонсорской, благотворительной помощи и денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, государственные учреждения должны вести кассовую книгу по форме № КО-4 или по форме № 440 Альбома.
21. Каждое государственное учреждение ведет только одну кассовую книгу, которая должна быть пронумерована, прошнурована и опечатана сургучной или мастичной печатью. Количество листов в кассовой книге заверяется подписями руководителя, главного бухгалтера или лица, возглавляющего подразделение, обеспечивающее бухгалтерский учет данного государственного учреждения.
Записи в кассовой книге ведутся в 2 экземплярах через копировальную бумагу. Вторые экземпляры листов отрываются и служат отчетом уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций. Первые экземпляры листов остаются в кассовой книге. Первые и вторые экземпляры листов нумеруются одинаковыми номерами.
Подчистки и неоговоренные исправления в кассовой книге не допускаются. Исправление ошибки в кассовой книге должно быть оговорено надписью «Исправлено» и подтверждено подписями уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций и главного бухгалтера государственного учреждения или лица его заменяющего с указанием даты исправления.
22. Записи в кассовую книгу производятся уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций сразу же после принятия или выдачи наличных денег по каждому ордеру или ведомости. Ежедневно, в конце рабочего дня, уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций подсчитывает итоги операций за день, выводит остаток наличных денег в кассе на следующее число и передает в бухгалтерскую службу в качестве отчета уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций, второй отрывной лист (копию записей в кассовой книге за день) с приходными и расходными кассовыми документами под роспись в кассовой книге. Одновременно он сверяет остаток наличных денег в кассе с фактическим наличием денег.

19. Кіріс және шығыс ордерлері немесе тізімдемелер кіріс және шығыс кассалық құжаттарының тіркеу журналында қолма-қол ақша алғанға және берілгенге дейiн тiркеледi.
4. Кассалық кітапты, ақшаны пайдалану кітабын жүргізу
тәртібі және ақшаны сақтау ережесі
20. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан, демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түсетін және тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаға белгілі бір жағдайлар басталған кезде олардың қайтарымдылық негізінде не аудару шарттарында жеке немесе заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін бюджеттік ақша есебінен қолма-қол ақшамен есеп айырысуды жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекемелер N КО-4 нысаны немесе Альбомның N 440 нысаны бойынша кассалық кiтап жүргiзуге тиiс.
21. Әрбiр мемлекеттiк мекеме нөмiрленген, жiппен қайымдалған және сүргiштi немесе мастикалық мөр басылған тек бiр ғана кассалық кiтапты жүргiзедi. Кассалық кiтаптағы парақтардың саны басшының, бас бухгалтердің немесе осы мемлекеттiк мекеменің бухгалтерлiк есебiн қамтамасыз ететiн бөлiмшенi басқаратын тұлғаның қолымен расталады.
Кассалық кiтаптағы жазу көшiргi қағаз арқылы 2 дана етiп жазылады. Парақтардың екiншi даналары жыртылады және мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғаның есеп беруiне керек болады. Парақтардың бiрiншi даналары кассалық кiтапта қалады. Парақтардың бiрiншi және екiншi даналары бiрдей нөмiрлермен нөмiрленедi.
Кассалық кiтапта өшiруге және ескертiлмеген түзету енгiзуге тыйым салынады. Кiтапта қатенi түзету, түзетудің күнi көрсетіле отырып, "Түзетiлдi" деген жазумен ескертiлуге және мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға мен бас бухгалтерiнің немесе оны ауыстыратын тұлғаның қойылған қолымен расталуға тиiс.
22. Кассалық кiтапқа жазуды мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы әрбiр ордер немесе тізімдеме бойынша қолма-қол ақшаны алғаннан кейiн немесе бергеннен кейiн жазуға тиiс. Күн сайын, жұмыс күнiнiң аяғында мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы бiр күнге операциялардың қорытындысын есептеп, келесi күнге кассадағы қолма-қол ақша қалдығын шығарады, сөйтiп екiншi жыртылмалы парақты (кассалық кiтаптағы бiр күнгi жазбалардың көшiрмесiн) кассалық кiрiс және шығыс құжаттарымен бiрге есеп ретiнде бухгалтерлiк қызметке берiп, кассалық кiтапқа қол қояды. Сонымен бiрге кассадағы қолма-қол ақша қалдығын iс жүзiндегi қолма-қол ақшамен салыстырады.

23. Выдача наличных денег из кассы, не подтвержденная росписью получателя в расходном кассовом ордере или ведомости, в оправдание остатка наличных денег в кассе не принимается. Эта сумма считается недостачей и взыскивается с уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций. Наличные деньги, не оправданные приходными кассовыми ордерами, считаются излишком кассы и зачисляются в доход соответствующего бюджета по кодам бюджетной классификации поступлений 204113 «Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора», 204114 «Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета».
24. Наличные деньги, полученные государственными учреждениями в Банках, расходуются строго по целевому назначению. Для контроля за учетом целевого использования наличных денег государственным учреждениям необходимо вести книгу контроля использования наличных денег по целевому назначению по форме № 453 Альбома (приложение 2) для бюджетных денег, и книгу контроля использования наличных денег по целевому назначению, поступивших денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), спонсорской, благотворительной помощи и денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, по форме № 454 Альбома (приложение 3).
По двум книгам показывается остаток наличных денег на начало месяца, поступление денег, расход и остаток денег на конец месяца по спецификам экономической классификации расходов. Сумма итогов остатков наличных денег по двум книгам, должна соответствовать остатку наличных денег по кассовой книге на конец месяца. Записи в книге ведутся уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций.
25. Контроль за правильным и своевременным ведением кассовой книги и книг контроля использования наличных денег по целевому назначению (приложения 2 и 3) возлагается на главного бухгалтера, или лицо, возглавляющее подразделение, обеспечивающее ведение бухгалтерского учета в государственном учреждении.
26. Каждое государственное учреждение для осуществления расчетов наличными деньгами должно иметь кассу. Касса - это специально оборудованное в соответствии с техническими требованиями для обеспечения сохранности наличных денег и изолированное помещение, предназначенное для приема, выдачи и временного хранения наличных денег.
Двери в кассу во время совершения операций – должны быть заперты с внутренней стороны. Доступ в помещение кассы лицам, не имеющим отношения к ее работе, воспрещается. В каждом государственном учреждении составляется список лиц, имеющих доступ в кассу, который подписывается руководителем и главным бухгалтером.
Несоздание руководителем государственного учреждения необходимых условий, обеспечивающих сохранность наличных денег при их хранении и транспортировке влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.

23. Кассалық шығыс ордерiнде немесе тізімдемеде алушының қойылған қолымен расталмайынша кассадан қолма-қол ақша беру кассадағы қолма-қол ақша қалдығын растау үшiн қабылданбайды. Бұл сома кемалым болып саналады және мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғадан өндiріп алынады. Кассалық кiрiс ордерiмен расталмаған қолма-қол ақша кассаның артық ақшасы деп саналып, 204113 "Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар" 204114 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен алынатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар" түсімдердің бюджеттік кодтары бойынша тиісті бюджеттің кiрiсiне есепке алынады.
24. Мемлекеттiк мекемелердің банктерден алған қолма-қол ақшасы қатаң түрде мақсатына жұмсалады. Қолма-қол ақшаның нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау үшiн барлық мемлекеттiк мекемелер бюджеттік ақша үшiн Альбомдағы N 453 нысаны бойынша (N 2-қосымша) қолма-қол ақшаның нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау кiтабын және Альбомдағы N 454 нысаны бойынша (N 3-қосымша) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан, демеушілік және қайырымдылық көмектен, тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға белгілі бір жағдайлар басталған кезде олардың қайтарымдылық негізінде не аудару шарттарында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін қолма-қол ақшаның мақсатты пайдаланылуына бақылау кiтабын жүргiзуi қажет.
Екi кiтап бойынша шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша айдың басындағы қолма-қол ақшаның қалдығы, ақшаның түсуi, шығысы және айдың аяғындағы ақшаның қалдығы көрсетiледi. Екi кiтап бойынша қолма-қол ақша қалдығы жиынының сомасы айдың аяғындағы кассалық кiтап бойынша қолма-қол ақшаның қалдығына сәйкес келуi тиiс. Кітапқа жазуды мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға жазады.
25. Кассалық кiтап пен қолма-қол ақшаның нысаналы мақсатқа пайдаланылуын бақылау кiтаптарының (N 2 және N 3-қосымшалар) дұрыс және уақытылы жүргiзiлуiн бақылау бас бухгалтерге немесе мемлекеттiк мекемеде бухгалтерлiк есеп жүргiзудi қамтамасыз ететiн бөлiмшенi басқаратын тұлғаға жүктеледi.
26. Әрбiр мемлекеттiк мекеменің қолма-қол ақшамен есеп айырысу жүргiзу үшiн кассасы болуға тиiс. Касса - қолма-қол ақшаны сақталуын қамтамасыз ету үшiн техникалық талаптарға сәйкес арнайы жабдықталған және қолма-қол ақшаны қабылдауға, беруге және уақытша сақтауға арналып оқшауландырылған бөлме.
Кассаға кiретiн есiк операциялар жасау кезiнде iш жағынан кiлттелiп жабылуға тиiс. Кассаның жұмысына қатысы жоқ тұлғалардың оның бөлмесiне кiруiне тыйым салынады. Әрбiр мемлекеттiк мекемеде кассаға кiретiн тұлғалардың тiзiмi жасалады, оған басшы мен бас бухгалтер қол қояды.
Мемлекеттiк мекеменің басшысы оның кiнәсiнен қолма-қол ақшаны сақтау мен тасымалдау кезiнде оның сақталуын қамтамасыз ететiн қажеттi жағдайлар жасалмаған жағдайда тиiстi заңнамада белгiленген тәртiппен жауап бередi.

27. Все наличные деньги, чековые книжки, приходно-расходные книги по учету бланков строгой отчетности и кассовая книга в государственном учреждении должны храниться в сейфах или несгораемых металлических шкафах, которые по окончании работы кассы закрываются ключом и опечатываются сургучной печатью уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций. Ключи от металлических шкафов и печати хранятся у уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций, которому запрещается оставлять их в условленных местах, передавать посторонним лицам, либо изготавливать неучтенные дубликаты.
Учтенные дубликаты ключей в опечатанных уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций пакетах, шкатулках и других упаковках хранятся у руководителя государственного учреждения. Не реже одного раза в квартал проводится их комиссионная проверка. При обнаружении утраты ключа руководитель государственного учреждения сообщает о происшествии в органы внутренних дел и принимает меры к немедленной замене замка металлического шкафа.
Хранение в кассе наличных денег и других ценностей, не принадлежащих данному государственному учреждению, запрещается.
28. Перед открытием помещения кассы и металлических шкафов уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций проверяет сохранность замков, дверей, оконных решеток и печатей и убеждается в исправности охранной сигнализации.
В случае повреждения или снятия печати, поломки замков, дверей и решеток уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций немедленно докладывает об этом руководителю государственного учреждения, который сообщает о происшествии в органы внутренних дел и принимает меры к охране кассы до прибытия сотрудников органов внутренних дел.
В этом случае руководитель, главный бухгалтер или лица, их заменяющие, а также уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций после получения разрешения органов внутренних дел производят проверку наличия денег и других ценностей, хранящихся в кассе. Эта проверка должна быть произведена до начала кассовых операций. О результатах проверки составляется акт в 3 экземплярах, который подписывается всеми участвующими в проверке лицами. Первый экземпляр акта передается в органы внутренних дел, второй - администратору бюджетных программ, третий - остается у государственного учреждения.
29. После издания приказа о предоставлении полномочий по ведению кассовых операций работнику государственного учреждения руководитель ознакамливает под роспись уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций с настоящими Правилами. С уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций заключается письменный договор о его полной материальной ответственности.

27. Мемлекеттiк мекемелердің барлық қолма-қол ақшасы, чек кітапшалары, қатаң есептілік бланкілерін есепке алу бойынша кіріс-шығыс кітаптары және кассалық кітаптары сейфтерде немесе отқа жанбайтын металл жәшiктерде, олар жұмыс аяқталғаннан кейiн кiлттелiп, сүргiш мөр басылады. Металл жәшiктердің кiлттерi мен мөрлер мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғада сақталады және олардың кiлттердi шартты жерлерде қалдыруына, бөгде тұлғаларға беруiне не ескерiлмеген қосымша даналарын жасатуына тыйым салынады.
Мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғалар пакеттерге, қобдишаларға немесе басқа да орауыштарға салып мөрлеген кiлттердің ескерiлген қосымша даналары мемлекеттiк мекемелердің басшыларында сақталады. Кемiнде тоқсанына бiр рет оларға комиссиялық тергеу жүргiзiледi. Кiлттің жоғалғаны анықталған жағдайда, мемлекеттiк мекеменің басшысы болған оқиғаны iшкi iстер органдарына хабарлап, металл жәшiктің құлпын дереу ауыстыру шараларын қолданады.
Осы мемлекеттiк мекемеге тиесiлi емес қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтарды кассада сақтауға тыйым салынады.
28. Кассаның бөлмесi мен металл жәшiктердi ашар алдында мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға құлыптардың, есiктердің, терезе торлары мен мөрлердiң сақталуын тексереді және күзет дабылының бұзылмағандығына көз жеткiзеді.
Мөр бүлiнген немесе алынған, құлыптар, есiктер мен терезе торлары сындырылған жағдайда, мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға мұны дереу мемлекеттiк мекеменің басшысына хабарлайды, ол болған оқиғаны iшкi iстер органдарына хабарлап, ішкі істер органдарының қызметкерлерi келгенше, кассаны күзету шараларын қолданады.
Мұндай жағдайда мемлекеттiк мекеменің басшысы, бас бухгалтерi немесе оны ауыстыратын тұлға, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға iшкi iстер органдарының рұқсатын алғаннан кейiн кассада сақтаулы қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтардың бар екендігiн тексередi. Бұл тексеру кассалық операциялар басталмастан бұрын жеткiзiледi. Тексеру нәтижелерi туралы 3 данада акт жасалады, оған тексеруге қатысушы барлық тұлғалар қол қояды. Актiнің бiрiншi данасы - iшкi iстер органдарына, екiншiсi - бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне жiберiледi, үшiншiсi - мемлекеттiк мекемеде қалады.
29. Мемлекеттік мекеменің басшысы кассалық операцияларды жүргізу бойынша кызметкерге өкілеттікті беру туралы бұйрық берiлгеннен кейiн мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғаны осы Ережемен таныстырып, қолын қойдырады, мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғамен оның толық материалдық жауапкершiлiгi туралы жазбаша шарт жасалады.

30. Уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций в соответствии с действующим договором о материальной ответственности несет полную материальную ответственность за сохранность всех принятых им ценностей и за всякий ущерб, причиненный государственному учреждению, как в результате умышленных действий, так и в результате небрежного или недобросовестного отношения к своим обязанностям.
31. Уполномоченному лицу государственного учреждения по ведению кассовых операций запрещается передоверять выполнение порученной ему работы другим лицам.
32. В государственных учреждениях, имеющих одно уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций, в случае необходимости временной его замены, исполнение обязанностей уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций возлагается на другого работника по письменному приказу руководителя государственного учреждения. С этим работником заключается письменный договор, предусмотренный пунктом 30 настоящих Правил.
В случае внезапного оставления уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций работы (болезнь и другие причины) находящиеся у него в подотчете наличные деньги немедленно пересчитываются другим лицом, которому они передаются, в присутствии комиссии из лиц, назначенных руководителем государственного учреждения. О результатах пересчета и передачи ценностей составляется акт за подписями указанных лиц.
33. Руководители, главные бухгалтеры и другие работники, пользующиеся правом подписи кассовых документов, не могут исполнять обязанности уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций.
В отдельных случаях, по письменному распоряжению руководителя государственного учреждения, обязанности уполномоченного лица государственного учреждения по ведению кассовых операций могут исполняться главным бухгалтером или другим работником государственного учреждения с заключением договора о полной материальной ответственности.
5. Ревизия кассы и контроль
за соблюдением кассовой дисциплины

30. Мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға материалдық жауапкершілігi туралы қолданылып жүрген шартқа сәйкес өзi қабылдап алған барлық құндылықтар үшiн қасақана әрекеттермен де, өзiнің мiндеттерiне салдыр-салақ қарауы немесе адал қарамауы салдарынан да мемлекеттiк мекемеге келтiрілген қандай да болсын зиян үшiн толық материалдық жауапкершiлiкте болады.
31. Мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғаның өзiне жүктелген жұмысты басқа бiреуге сенiп тапсыруына тыйым салынады.
32. Бiр мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғасы бар мемлекеттiк мекемелерде оны уақытша ауыстыру қажет болған жағдайда, мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғаның мiндетiн атқару мемлекеттiк мекеме басшысының жазбаша бұйрығымен басқа қызметкерге жүктеледi. Бұл қызметкермен осы Ереженің 30-тармағында көзделген жазбаша шарт жасалады.
Мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға кенеттен жұмыста болмай қалған жағдайда, (сырқаттанып қалуы, басқа да себептермен) оның есебiнде тұрған құндылықтарды олар өзiне табыс етiлетiн тұлға мемлекеттiк мекеменің басшысы тағайындаған тұлғалардан тұратын комиссияның қатысуымен дереу санайды. Құндылықтарды қайта санау және табыстау нәтижелерi туралы көрсетiлген тұлғалардың қолы қойылған акт жасалады.
33. Басшылар, бас бухгалтерлер және кассалық құжаттарға қол қою құқығын пайдаланатын басқа да қызметкерлер мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғаның мiндеттерiн атқаруына болмайды.
Жекелеген жағдайларда, мемлекеттiк мекеме басшысының жазбаша өкiмiмен мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғаның мiндеттерiн толық материалдық жауапкершiлiк туралы шарт жасаса отырып, бас бухгалтер немесе мемлекеттiк мекеменің басқа қызметкерi атқара алады.
5. Кассаны тексеру және кассалық тәртіптің сақталуын бақылау

34. Сроки проведения ревизии кассы устанавливаются руководителем государственного учреждения. Внезапная ревизия кассы с полным полистным пересчетом всех наличных денег и проверкой других ценностей, находящихся в кассе производится не реже одного раза в квартал. Для производства ревизии кассы приказом руководителя государственного учреждения назначается комиссия, которая составляет соответствующий документ.
35. При обнаружении ревизией недостачи или излишка ценностей в кассе, составляется акт, где указывается сумма недостачи или излишка и обстоятельства их возникновения.

34. Тексеріс өткізу мерзімі мемлекеттiк мекеменiң басшысымен белгiленеді. Тоқсанына бiр реттен жиi емес, барлық қолма-қол ақшаны парақтап толық қайта есептей отырып және кассадағы басқа да құндылықтарды тексере отырып, кассаға кенеттен тексерiс жүргiзедi. Мемлекеттiк мекеме басшысының бұйрығымен кассаға тексерiс жүргiзу үшiн тиісті құжат жасайтын комиссия тағайындалады.
35. Тексерiс кезiнде кассада құндылықтар жетiспеген не артық болған жағдайда, жетiспеген немесе артық шыққан сома және оның пайда болуының мән-жайы көрсетiле отырып акт жасалады.

36. Уполномоченный Правительством Республики Казахстан орган по внутреннему контролю, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и службы внутреннего контроля исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджета города республиканского значения и столицы, при проведении ревизии или проверок деятельности государственных учреждений производят ревизию кассы, особо обращая внимание на обеспечение сохранности наличных денег, соблюдение их целевого использования, выделенных из республиканского и местных бюджетов, а также денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), спонсорской, благотворительной помощи и денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.
Приложение 1
к Правилам ведения
кассовых операций, определения
лимита остатка наличных денег
в кассах и на текущем счете
государственных учреждений
Перечень
специфик экономической классификации расходов и
затрат, по которым допускается осуществление расчетов
с применением корпоративной платежной карточки

36. Қазақстан Республикасының Үкіметімен уәкілеттелген, облыстық, республикалық маңыздағы қалалар және астана бюджеттерінен қаржыландырылатын орталық мемлекеттік органдардың ішкі бақылау қызметтері және атқарушы органдарының ішкі бақылау қызметтерінің ішкі бақылау органы, республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінген қолма-қол ақшаның, сондай-ақ тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан, демеушілік және қайырымдылық көмек, тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға белгілі бір жағдайлар басталған кезде олардың қайтарымдылық негізінде не аудару шарттарында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес, мемлекеттік мекемеге беретін ақшаның, қолма-қол ақшаның сақталуының қамтамасыз етіуіне, олардың мақсатты пайдаланылуына ерекше назар аудара отырып, мемлекеттік мекемелердің қызметіне тексеріспен тексеру жүргізген кезде кассаға міндетті түрде тексеріс жүргізіледі.
Кассалық операциялар жүргiзу,
мемлекеттiк мекемелердiң кассаларындағы
және ағымдағы шотындағы қолма-қол
ақша қалдығының лимитiн анықтау
ережесiне 1-қосымша
Корпоративтiк төлем карточкасын қолдану арқылы есеп айырысуға
рұқсат етiлген шығыстары мен шығындарының экономикалық
сыныптамасының ерекшелiктер тiзбесi

140
Приобретение запасов
141
Приобретение
продуктов питания
По затратам, связанным с:
- питанием учащихся  школы-интерната для
одаренных в спорте детей в период каникул и нахождения их на учебно- тренировочных сборах;
- выплатой денежной компенсации донорам за осуществление дачи (донации) крови на безвозмездной основе взамен бесплатного питания, выдаваемого для восполнения энергетических затрат
142
Приобретение
медикаментов и
прочих
средств
медицинского
назначения
Приобретение крови

140
Сақтаулы қор сатып алу
141
Тамақ өнімдерін сатып алу
- спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернат оқушыларының каникул және олардың оқу-жаттығу жиындарында болуы кезеңiнде тамақтануымен;
- донорларға ақысыз негiзде қан тапсыруды (донацияны) жүзеге асыруы үшiн энергетикалық шығындарын толтыруға арналған тегiн тамақ орнына ақшалай өтемақы төлеумен байланысты шығындар бойынша
142
Дәрi-дәрмектер және медициналық мақсаттағы өзге де құралдар сатып алу
Қанды сатып алу

144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов;
По затратам государственных учреждений:
- связанным с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов для заправки воздушных судов Министерства обороны Республики Казахстан и правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках;
- связанным с оплатой стоимости ГСМ для заправки специального автомобильного транспорта, осуществляющего ликвидацию очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, дезинфекцию транспортных средств на ветеринарных контрольных постах, по решению государственных органов, изъятие и уничтожение животных, больных особо опасными болезнями животных, а также при приобретении ГСМ, в целях уничтожения животных, больных особо опасными болезнями животных;

144
Жанар-жағар май, отын сатып алу
мемлекеттiк мекемелердiң:
- Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерiнде қызметтiк iссапарларда болу кезiнде жанар-жағар май (бұдан әрi - ЖЖМ) құю үшiн материалдар құнын төлеумен байланысты;
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтiлген тiзбеге енгiзiлген ерекше қауiптi мал ауруларының ошақтарын жоюды жүзеге асыратын арнайы автомобиль көлiктерiне жанармай құюға арналған ЖЖМ құнын төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарын төлеу кезiнде ветеринарлық бақылау посттарында көлiк құралдарын дезинфекциялау, мемлекеттiк органдардың шешiмi бойынша малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен ауырған малдарды алып қою және жою, сондай-ақ сатып алу ЖЖМ, малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен ауырған малдарды жою мақсатындағы шығыстары бойынша;

149
Приобретение прочих запасов
По затратам государственных учреждений:
- реализующих государственную политику и осуществляющих контрольно-надзорные полномочия в области технического регулирования и метрологии, связанным с покупкой и испытанием образцов товаров для осуществления государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере их реализации;
- связанным с приобретением запасных частей для оборудования, транспортных средств но не более 20 МРП в месяц

149
Өзге де сақтаулы қорлар сатып алу
мемлекеттiк мекемелердiң шығыстары бойынша:
- мемлекеттiк саясатты және тауарлар үлгiлерiнiң сатылу саласындағы сапасы мен қауiпсiздiгiне мемлекеттiк қадағалауды iске асыру үшiн оларды сатып алумен байланысты техникалық реттеу және метрология саласындағы бақылау–қадағалау өкiлеттiктерiн iске асыратын;
- көлiк құралдарына арналған қосалқы бөлшектер сатып алумен, байланысты шығыстары бойынша бiрақта айына 20 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес

150
Приобретение услуг и работ
159
Оплата прочих услуг и работ
По затратам государственных учреждений, связанных с оплатой услуг аэропорта по обслуживанию воздушных судов военно-транспортной авиации Сил воздушной обороны Вооруженных сил, правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью

150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстар төлеу
Қазақстан Республикасының Әуе қорғанысы күштерiнiң әскери-көлiк авиациясының, құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерде iссапарларда болғанда қызмет көрсету жөнiндегi әуежай қызметтерiн төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығындары бойынша
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел iшiндегi iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарға және жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асырушы органдар үшiн заңнамамен белгiленген iссапарда болған уақыт үшiн тәулiктiк, баратын жерге және керi қайту жол жүру үшiн шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгiленген басқа да шығыстар

162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
Оказание денежной помощи остро нуждающимся учащимся государственных общеобразовательных школ из числа малообеспеченных семей

162
Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарға және жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асырушы органдар үшiн заңнамамен белгiленген iссапарда болған уақыт үшiн тәулiктiк, баратын жерге және керi қайту жол жүру үшiн шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгiленген басқа да шығыстар
163
Жалпыға бiрдей мiндеттi орта бiлiм қорының шығындары
Мемлекеттiк жалпы бiлiм беретiн мектептердiң аз қамтылған отбасынан шыққан аса мұқтаж оқушыларына ақшалай көмек көрсету

167
Особые затраты
Затраты на мероприятия, реализуемые государственными органами в соответствии с задачами и полномочиями, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы государственных секретов, осуществление оперативно-розыскной деятельности, обеспечение обороноспособности и национальной безопасности страны
169
Прочие текущие затраты
По затратам, связанным с:
- выплатой призов, памятных подарков, денежных вознаграждений победителям и участникам культурных, спортивных и других мероприятий в соответствии с законодательными актами, других денежных выплат физическим лицам;
- приобретением проездных билетов для лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ограничения свободы, ареста или лишения свободы, до места жительства;
- проведением выездных мероприятий (проезд, проживание, питание), кроме командировочных расходов работников государственных учреждений;
- представительскими затратами, в части возмещения расходов по проезду участников (представители различных регионов республики, ближнего, дальнего зарубежья) мероприятий, проводимых администраторами бюджетных программ;
- оплатой нотариальных услуг;
- прохождением технического осмотра служебного автотранспорта и приобретением государственных номеров на служебный автотранспорт
320
Трансферты физическим лицам
322
Трансферты физическим лицам
По затратам, связанным с:
выплатой денежной компенсации за почтовые переводы военнослужащим срочной службы, курсантам первых и вторых курсов военных (специальных) учебных заведений, денежная компенсация взамен продовольственного пайка, выплачиваемая военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск

167
Ерекше шығындар
Мемлекеттiк құпиялар, жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асыру, елдiң қорғаныс қабiлетi мен ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген мiндеттер мен өкiлеттiктерге сәйкес мемлекеттiк органдар iске асыратын iс-шараларға арналған шығындар
169
Өзге де ағымдағы шығындар
- заңнамалық актiлерге сәйкес мәдени, спорттық және басқа да iс шаралардың жеңiмпаздары мен қатысушыларына әр түрлi сыйақылар, жүлделер, естелiк сыйлықтар, ақшалай сыйақылар, жеке тұлғаларға басқа да ақшалай төлемдер төлеуге;
- бостандығын шектеу, қамау немесе бостандығынан айыру түрiнде жазасын өтеуден босатылатын тұлғалар үшiн тұратын жерiне дейiн жол жүру билеттерiн сатып алуға;
- мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң iссапар шығыстарынан басқа, сапарға шығу арқылы iс-шаралар (жол жүру, тұру, тамақтану) өткiзуге;
- бюджеттiк бағдарлама әкiмшiлiктерiнiң өткiзетiн iс-шараларына қатысушылардың (республиканың түрлi аймақтары, жақын, алыс шет ел өкiлдерiнiң) жол жүру шығындарын өтеу бөлiгiндегi өкiлдiк шығыстармен;
- нотариалдық қызметтерге ақы төлеуге;
- қызметтiк автокөлiкке техникалық тексеру жүргiзуге және қызметтiк автокөлiкке мемлекеттiк нөмiрлер сатып алуға байланысты шығындар бойынша
320
Жеке тұлғаларға берiлетiн трансферттер
322
Жеке тұлғаларға берiлетiн трансферттер
Мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерiне, әскери (арнаулы) оқу орындарының бiрiншi және екiншi курстарының курсанттарына почта аударымдары үшiн ақшалай өтемақы төлеуге байланысты шығындар, мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерiне, әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарына демалысқа кетуi кезiнде азық-түлiк үлесiнiң орнына төленетiн ақшалай өтемақы бойынша

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 195 «Об утверждении Правил ведения кассовых операций в государственных учреждениях» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 23 мая 2000 года № 1135).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2001 года № 146 «О внесении изменений и дополнений в приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 195 «Об утверждении Правил ведения кассовых операций в государственных учреждениях» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 апреля 2001 года № 1483, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 год, № 24, ст. 426).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года № 103 «О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 195 «Об утверждении Правил ведения кассовых операций в государственных учреждениях» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 26 апреля 2007 года № 4637, опубликованный в «Юридическая газета» от 18 мая 2007 года № 74 (1277), Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год, март – апрель).
4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 июля 2007 года № 234 «О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года № 195 «Об утверждении Правил ведения кассовых операций в государственных учреждениях» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 11 июля 2007 года № 4799, опубликованный в «Юридическая газета» от 24 августа 2007 года № 130 (1333).

1. "Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2000 жылғы 23 мамырда N 1135 болып тіркелген).
2. "Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2001 жылғы 19 наурыздағы N 146 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2001 жылғы 28 сәуірде N 1483 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің 2001 жылғы N 24 бюллетенінде жарияланған, 426-құжат).
3. "Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 3 сәуірдегі N 103 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 26 сәуірде N 4637 болып тіркелген, Заң газетінде" 2007 жылғы 18 мамырдағы N 74 (1277) жарияланған, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің 2007 жылғы наурыз-сәуір жарияланған).
4. "Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 234 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 11 шілде N 4799 болып тіркелген, Заң газетінде" 2007 жылғы 24 тамыздағы N 130 (1333) жарияланған.