Об утверждении Инструкции по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу патента на промышленные образцы
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 6 августа 2009 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2009 года № 5772. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 91
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 24.02.2012 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан «Об органах юстиции» в целях реализации пункта 4статьи 19 Закона Республики Казахстан «Патентный Закон», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу патента на промышленный образец.
2. Признать утратившим силу Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 54-ОД «Об утверждении Инструкции по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу патента на промышленный образец» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4644, опубликованный в «Юридической газете» от 7 сентября 2007 года, № 137 (1340)).
3. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленномзаконодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра                              Д. Куставлетов
Утверждена
приказом и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 6 августа 2009 года № 101
Инструкция по составлению, оформлению и рассмотрению заявки
на выдачу патента на промышленные образцы
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по составлению, оформлению и рассмотрению заявки на выдачу патента на промышленные образцы (далее - Инструкция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан «Патентный закон» (далее - Закон) и детализирует составление, оформление и рассмотрение заявки на выдачу патента на промышленные образцы.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия и термины:
1) уполномоченный орган - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий государственное регулирование в сфере охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов;

Өнеркәсіптік үлгілерге патентті беруге өтінімді жасау, ресімдеу және қарастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2009 жылғы 6 тамыздағы N 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 4 қыркүйектегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5772 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 91 Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.02.24 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағы 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып "Қазақстан Республикасының патент заңы" Заңының 19-бабы 4-тармағын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өнеркәсіптік үлгіге патент беруге өтінім жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті төрағасының 2007 жылғы 24 сәуірдегі N 54-ОД "Өнеркәсіптік үлгіге патент беруге өтінім жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4644 болып тіркелген, 2007 жылғы 7 қыркүйектегі N 137 (1340) "Юридическая газета" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                           Д. Құсдәулетов
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрінің м.а.
2009 жылғы 06 тамыздағы
N 101 бұйрығымен
бекітілген
Өнеркәсіптік үлгілерге патентті беруге өтінімді жасау, ресімдеу және қарастыру жөніндегі нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Осы Өнеркәсіптік үлгіге патент беруге өтінім жасау, ресімдеу және қарау жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының "Патент заңына" (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және өнеркәсіптік үлгіге патент беруге өтінім жасау және қарау тәртібін айқындайды.
2. Осы нұсқаулықта мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Үкіметімен белгіленген және өнертабыстар, пайдалы модельдер және өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

2) экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов);
3) заявка - заявка на выдачу патента на промышленные образцы;
4) Парижская конвенция - Парижская конвенция по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года с последующими изменениями и дополнениями;
5) конвенционная заявка - заявка, поданная в соответствии с Парижской конвенцией по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года;
6) ВОИС - Всемирная организация интеллектуальной собственности;
7) МКПО - Международная классификация промышленных образцов;
8) ИНИД - Международные коды для идентификации библиографических данных, относящихся к промышленным образцам.
2. Общие требования к заявке
3. Заявка относится к одному промышленному образцу или группе промышленных образцов, связанных между собой настолько, что они удовлетворяют требованию единства промышленного образца.
Единство промышленного образца признается соблюденным, если:
на изображениях изделия и в перечне существенных признаков представлен один промышленный образец, представляющий собой художественно-конструкторское решение одного изделия, в том числе целого изделия, его самостоятельной части набора из группы совместно используемых изделий;
на изображениях изделий и в перечне существенных признаков промышленного образца представлена группа промышленных образцов, образующих единый творческий замысел и представляющих собой решения одного и того же изделия, характеризующие основные доминирующие композиционные элементы, определяющие одинаковые основные эстетические и/или эргономические особенности изделия, и различающиеся незначительной частью существенных признаков, дополняющих вышеуказанные общие признаки (группы).
4. Заявка подается лицом, обладающим правом на получение охранного документа в соответствии с пунктом 1 статьи 10 Закона.
5. Дата подачи заявки на промышленный образец устанавливается по дате поступления в экспертную организацию заявки, содержащей заявление о выдаче охранного документа на промышленный образец с указанием фамилии, имени, отчества (если оно имеется) или полного наименования заявителя, описания, изображения изделия (макета), а если указанные документы представлены не одновременно, то по дате поступления последнего из представленных документов.
6. Заявка на промышленный образец содержит следующее:
1) заявление о выдаче патента с указанием авторов промышленного образца и лиц, на имя которых испрашивается патент, а также их местожительство или местонахождение (в 3 экземплярах);

2) сараптама жасау ұйымы - мемлекеттік монополияға жататын салалардағы (өнертабыстарды, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласында қызмет көрсету) қызметті жүзеге асыратын уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйым;
3) өтінім - өнеркәсіптік үлгіге патент беруге өтінім;
4) Париж конвенциясы - кейінгі өзгертулермен және толықтырулармен қоса алғанда, 1883 жылғы 20 наурыздағы өнеркәсіп меншігін қорғау жөніндегі Париж конвенциясы;
5) конвенциялық өтінім - 1883 жылғы 20 наурыздағы өнеркәсіп меншігін қорғау жөніндегі Париж конвенциясына сәйкес берілген, өтінім;
6) ДЗМҰ - Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымы
7) ӨҮХС - өнеркәсіптік үлгінің халықаралық сыныптамасы.
8) ИНИД - өнеркәсіптік үлгілерге қатысты библиографиялық мәліметтердің сәйкестігіне арналған халықаралық кодтар.
2. Өтінімге қатысты жалпы талаптар
3. Өтінім өнеркәсіптік үлгі бірлігі талаптарын қанағаттандыратын, өзара байланысты, өнеркәсіптік үлгінің біреуіне немесе бір тобына қатысты болады.
Өнеркәсіптік үлгі бірлігі сақталған болып саналады, егер:
бұйым суретінде және маңызды белгілерінің тізбесінде бір бұйымның, соның ішінде тұтас бұйымның, бірлесіп пайдаланылатын бұйымдар тобындағы дербес жиынтық бөлігінің көркем-құрылымдық шешімін танытатын бір өнеркәсіптік үлгі ұсынылса;
бұйымдардың суретінде және өнеркәсіптік үлгінің маңызды белгілері тізбесінде бірыңғай шығармашылық ойды туындататын және негізгі үстемдік ететін композициялық элементтерді сипаттайтын, бұйымның бірдей негізгі эстетикалық және/немесе эргономикалық ерекшеліктерін анықтайтын және жоғарыда көрсетілген жалпы белгілерді (топтар) толықтыратын маңызды белгілердің болар-болмас бөлігімен ажыратылатын, бір ғана бұйымның шешімін танытатын өнеркәсіптік үлгілердің тобы ұсынылса.
4. Өтінімді Заңның 10-бабы 1-тармағына сәйкес қорғау құжатын алуға құқылы тұлға береді.
5. Өнеркәсіптік үлгіге өтінімді беру уақыты, сараптама жасау ұйымына (бар болған жағдайда) аты-жөнін, әкесінің атын немесе өтініш иесінің толық атауы, сипаттамасы және бұйымның суреті (макеті) мазмұндалған өнеркәсіптік үлгіге қорғау құжатын алу туралы өтініш, немесе аталған құжаттар бір уақытта берілмесе, соңғы ұсынылған құжаттардың түскен күні бойынша белгіленеді.
6. Өндірістік үлгіге өтінімде:
1) өндірістік үлгінің авторларын және патент алушы тұлғаның, сондай-ақ оның тұрғылықты жерін және орналасқан жерін көрсете отырып, патент алу туралы өтініші (3 данада);

2) комплект пригодных для репродуцирования изображений изделия (изделий) или макета, дающих полное детальное представление о заявляемом образце (образцах) (общего вида - 8 экземпляров, дополнительных видов - в 2 экземплярах);
3) описание промышленного образца, включающее перечень его существенных признаков в 2 экземплярах;
4) доверенность в случае ведения дела через представителя.
К заявке на промышленный образец прилагается документ, подтверждающий оплату подачи заявки в установленном размере, и документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера, предусмотренные тарифами экспертной организации, которые могут быть представлены вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. При условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца.
При непредставлении документов об оплате в установленный срок заявка признается неподанной.
3. Требования, предъявляемые к составлению и
оформлению документов заявки
7. Заявление о выдаче патента представляется по форме № 1-ПО согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Если какие-либо сведения невозможно разместить полностью в соответствующих графах, их приводят на дополнительном листе с указанием в соответствующей графе заявления: «смотри Приложение».
Графы заявления «Дата поступления», «Приоритет», графы под кодами 21, 22, расположенные в его верхней части, предназначены для заполнения экспертной организацией после поступления заявки и заявителем не заполняются.
В графе, содержащей просьбу о выдаче патента, приводятся сведения о заявителе, на имя которого испрашивается патент:
фамилия, имя, отчество физического лица и адрес его местожительства или полное официальное наименование юридического лица и его местонахождения;
если заявителей несколько, сведения приводятся о каждом из них. Иностранные имена физических лиц и названия юридических лиц представляются в транслитерации на казахский или русский язык. Для иностранных юридических лиц или физических лиц, проживающих за рубежом необходимо указание кода страны по стандарту ВОИС ST.3;
графа, содержащая просьбу об установлении приоритета, заполняется в случае испрашивания приоритета более раннего, чем дата подачи заявки в экспертную организацию. При этом символом "X" отмечаются в соответствующих клетках основания для испрашивания приоритета и указывается номер более ранней заявки, на основании которой (или дополнительных материалов к которой) испрашивается приоритет, дата испрашиваемого приоритета и код страны подачи по стандарту ВОИС ST.3.
Если испрашивается приоритет на основании нескольких заявок, указываются номера всех заявок, при необходимости, несколько дат испрашиваемого приоритета. При испрашивании конвенционного приоритета указывается код страны подачи по стандарту ВОИС ST.3.
Графа 74 заполняется в случае назначения представителя заявителя. В графе приводятся сведения о представителе - фамилия, имя и отчество патентного поверенного с указанием его регистрационного номера или иного физического лица либо полное название юридического лица.
Если заявителей несколько, в качестве представителя может быть выбран один из заявителей.
Графа «Перечень прилагаемых документов» заполняется путем соответствующих пометок символом «X» с указанием количества экземпляров и листов в каждом экземпляре прилагаемых документов. Для прилагаемых документов, вид которых не предусмотрен формой заявления, указывается их конкретное назначение.
В графе «Основание для возникновения права на подачу заявки и получение патента» отмечается символом «X» соответствующие основания для подачи заявки и получения патента. Указанная графа заполняется в случаях, когда патент испрашивается на имя заявителя кроме случаев, когда заявителем является автор или состав заявителей совпадает с составом авторов.

2) өтінілетін үлгі (үлгілер) туралы толық нақты беретін ұсынысы, бұйым (бұйымдар) және макет көріністерін есіне түсіруге қажетті комплектісі (жалпы түрі - 8 дана, қосымша түрі - 2 дана);
3) оның елеулі белгілерін қамтитын өндірістік үлгінің сипаттамасы 2 данада;
4) өкіл арқылы істі жүргізу жағдайында сенімхаттың болуы.
Өнеркәсiп үлгiсiне өтiнiмге өтiнiм беруге белгiленген мөлшерде ақы төленгенiн растайтын құжат және оның мөлшерi кемiтiлуiне арналған сараптама жасау ұйымының ақы жүйесінде көзделген негiздеменi растайтын құжат қоса тіркеледi, олар өтiнiммен бiрге немесе өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде табыс етiлуi мүмкiн. Тиiстi төлемдер енгiзiлген жағдайда бұл мерзiм ұзартылуы мүмкiн, бiрақ екi айдан аспауы керек.
Төлем жөнiндегi құжаттар белгiленген мерзiмде тапсырылмаған жағдайда өтiнiм берiлмеген болып есептеледi.
3. Өтінім құжаттарын жасауға және ресімдеуге қойылатын талаптар
7. Патент беру туралы өтініш осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес N 1-ПО нысаны бойынша ұсынылады.
Егер қандай да бір мәліметтер тиісті бағандарда толықтай жазылмаған жағдайда, олар өтініштің қосымша бетінде тиісті бағанаға "Қосымшаға қараңыз" деген ескертпемен көрсетіледі.
Өтініштің "Түскен күні", "Басымдығы" деген бағандары, оның жоғарғы жағында орналасқан 21, 22 кодтарындағы, өтінім келіп түскеннен кейін сараптама ұйымы толтыруға арналған бағандарын өтініш беруші толтырмайды.
Патент беру туралы өтініш бағанында, патент сұралатынын өтінім беруші туралы мәліметтер келтіріледі:
жеке тұлғаның аты-жөні, әкесінің аты оның мекен-жайы немесе заңды тұлғаның толық ресми атауы және оның орналасқан жері;
егер өтінім берушілер бірнешеу болса, олардың әрқайсысы жөнінде мәліметтер беріледі;
жеке және заңды тұлғалардың шетелдік атаулары мемлекеттік немесе орыс тілдерінде транслитерациясымен беріледі. Шетелде тұратын шетелдік жеке және заңды тұлғалар ДЗМҰ ST. 3 стандарты бойынша елдің кодын көрсетуі тиіс;
басымдықты белгілеу туралы өтінішінің бағаны, сараптама жасау ұйымына өтінімнен ертерек, бастапқы басымдықты сұраған кезде толтырылады. Бұл ретте "Х" символымен тиісті тор көздерде сұралатын басымдықтың негіздемесінде (немесе қосымша материалдарды қоса) ДЗМҰ ST. 3 стандарты бойынша беру елінің коды және сұралатын басымдық күні, бастапқы өтінім нөмірі мен басымдығы сұралған негіздемесі үшін қойылады.
Егер бірнеше өтінімдер негізінде басымдық сұралғанда, барлық өтінімдердің нөмірлері аталады, қажет болған кезде, сұралатын басымдықтың бірнеше күндері де аталуы мүмкін. Конвенциялық басымдықты сұраған кезде, оның ДЗМҰ ST. 3 стандарты бойынша елдің коды көрсетіледі.
74 бағаны өтінім беруші өкілін тағайындаған жағдайда толтырылады. Бұл бағанда өкіл туралы мәліметтер келтіріледі - тіркелген нөмірі аталған сенімді патент өкілінің аты-жөні мен әкесінің аты немесе басқа да жеке немесе заңды тұлғаның толық атауы.
Егер өтінім берушілер бірнешеу болса, өкіл ретінде соның біреуі тағайындалуы мүмкін.
Өтініштің екінші бетіндегі "Қоса беріліп отырған құжаттардың тізімі" бағаны тиісті торына "Х" белгісін қою жолымен және даналар саны мен тіркелген құжаттардың әр данасындағы парақтар саны көрсетіле отырып толтырылады. Түрлері өтініш нысанында қарастырылмаған қоса берілетін құжаттардың нақты бағыты көрсетіледі.
"Патентке өтінім беру және алу құқығы пайда болу негізі" бағанына "Х" белгісін қоюмен патентке өтінім беру және алу үшін тиісті негіз белгіленеді. Көрсетілген баған өтінім беруші автор немесе өтінім берушілер бірнешеу болып, олардың құрамы авторлар құрамымен сәйкес келген жағдайдан басқа, патент өтінім берушінің атына сұралғанда толтырылады.

В графах под кодами 72 и 97 приводятся сведения об авторе (авторах): фамилия, имя, отчество, полный почтовый адрес местожительства и код страны по стандарту ВОИС ST.3.
Графа, расположенная непосредственно под кодами 72 и 97 заполняется в случае, если автор просит не упоминать его в качестве такового при публикации сведений о выдаче патента. В ней приводятся фамилия, имя и отчество каждого из авторов, не пожелавших быть упомянутыми при публикации, и их подписи.
Справа от графы, имеющей код 97, приводится подпись автора и дата, если автор является заявителем или он уступил заявителю право на получение патента. В случае смерти автора до подачи заявки ставится подпись наследника с указанием родственных отношений.
Последняя графа заявления «Подпись» с указанием даты заполняется в случае, если заявителем является иное лицо, чем автор. От юридического лица заявление подписывается руководителем организации или уполномоченным лицом с указанием его должности и скрепляется печатью. Если заявителей несколько, заявление подписывает каждый из них. При подаче заявки через патентного поверенного заявление подписывает патентный поверенный. Подписи сопровождаются расшифровкой - указанием фамилий и инициалов.
В таком же порядке подписывается каждый дополнительный лист приложения, содержащий сведения, относящиеся к заявлению.
Заявление и приложение к нему оформляется без исправлений и подчисток.
8. Изображение внешнего вида изделия является основным документом, содержащим информацию о заявленном промышленном образце, используемую для определения объема правовой охраны промышленного образца и информацию о совокупности признаков промышленного образца, включенных в перечень его существенных признаков.
9. Изображения изделий представляются на нейтральном фоне четкими, ясными, неусловными, без посторонних предметов, и позволяют без дополнительных разъяснений идентифицировать элементы внешнего вида изделия как на освещенных, так и на теневых его сторонах.
10. Фотографии всех видов выполняются на тонкой глянцевой бумаге и не должны содержать видимой ретуши.
Не принимаются на экспертизу фотографии, выполненные с эскизов или с макетов белого цвета, не дающих представления о цвето-фактурном решении изделия.
11. Заявка на объемный промышленный образец представляется с содержанием изображения общего вида изделия в ракурсе 3/4 спереди, виды слева, справа, сзади, сверху. Художественно–конструкторское решение набора изделий представляется с изображением общего вида всего набора в целом, позволяющим рассмотреть форму каждого из изделий, входящих в набор. Каждое изделие, входящее в набор, дополнительно представляется на отдельных изображениях во всех требуемых видах.
В случаях, когда художественно–конструкторское решение набора изделий технически не может быть представлено на одном изображении общего вида в полном составе, допускается представление фрагментов набора на отдельных изображениях.

72 және 97-кодтар астындағы бағандарда автор туралы мәліметтер: тегі, аты және әкесінің аты, тұрғылықты жерінің толық пошталық мекен-жайы келтіріледі, шетелдіктер үшін ДЗМҰ SТ.3. стандарты бойынша елдің коды көрсетіледі.
72 және 97-кодты бағандар астындағы баған автор патент беру туралы мәліметтер жарияланымы кезінде өзін осылай атамауды өтінген жағдайда ғана толтырылады. Мұндай жағдайда жарияланым кезінде атамауды өтінген авторлардың әрқайсысының тегі, аты, әкесінің аты және олардың қолдары келтіріледі.
97-кодтың астындағы бағанның оң жағына орналасқан бағанда автор өтінім беруші болып табылса немесе егер автор патентке өтінім беру мен алу құқығын өтінім берушіге берген жағдайда автордың қолы мен күні қойылады. Өтінім берілгенге дейін автор қайтыс болған жағдайда туыстық қатынастары аталып, күні мен мұрагердің қолы қойылады.
Егер өтінім беруші ретінде автор болып табылмайтын тұлға көрсетілсе, өтініштің "Қолы" деген соңғы бағанын күнін көрсете отырып толтырылады. Өтінішке заңды тұлғаның атынан ұйымның басшысы немесе заңды тұлғаның құрылтайшылық құжаттарымен оған уәкілетті адам лауазымын көрсете отырып қолын қояды, қолы осы заңды тұлғаның мөрімен бекітіледі. Егер өтінім берушілер бірнешеу болса, өтінішке өтінім берушілердің әрқайсысы қол қояды. Өтінім патенттік сенім білдірілген өкіл арқылы берілген кезде өтінішке патенттік сенім білдірілген өкіл қолдары қойған адамдардың тегі мен аты-жөні ашып көрсетіледі.
Өтінішке қатысты кез келген өзге мәліметтер ұсынылған әрбір қосымша параққа осындай тәртіппен қол қойылады.
Өтініш пен оған қосымшаларда түзетулер мен өшірулер болмауға тиіс.
8. Бұйымның сыртқы түрінің суреті өнеркәсіптік үлгінің құқықтық қорғау көлемін анықтау үшін пайдаланылатын өтінім берілген өнеркәсіптік үлгі туралы ақпаратты және оның маңызды белгілері тізбесіне тіркелген өнеркәсіптік үлгі белгілерінің жиынтығы туралы ақпаратты құрайтын негізгі құжат болып табылады.
9. Бұйымдардың суреттері бейтарап аяда нақты, анық, шартты емес, басқа заттарсыз ұсынылады және қосымша түсініктемелерсіз бұйымның сыртқы түрінің элементтерін жарық және көлеңке жақтарында да сәйкестендіруге мүмкіндік береді.
10. Фотосуреттердің барлық түрі жұқа жылтыр қағазда жасалып және ешқандай көзге көрінетін өңдеусіз орындалады.
Сараптамаға бұйымның бояу-фактуралық түрі туралы ешқандай түсінік бермейтін, эскиз немесе ақ түсті макеттерден жасалған фотосуреттер қабылданбайды.
11. Ауқымды өнеркәсіптік үлгіге өтінім бұйымның жалпы түрінің алдыңғы, оң жақ, сол жақ, артқы, үстіңгі 3/4 ракурстағы суретінің болуымен ұсынылады. Бұйым жиынтығының көркем-конструкторлық шешімі тұтас алғанда жиынтыққа кіретін әрбір бұйым түрін қарастыруға мүмкіндік беретін барлық жиынтықтың жалпы түрдегі суреттерімен қамтылады. Жиынтыққа кіретін әр бұйым талап етілетін барлық түрде жеке суреттер ретінде қосымша ұсынылады. Өтінімде бұйымның жалпы түрі алдыңғы, сол жақ, оң жақ, артқы, қажет болған кезде - бұйымның сыртқы келбетінің барлық шешімін жан-жақты түсінуді қамтамасыз ету үшін үстіңгі, астыңғы ракурстағы фотосуреті қамтылуы тиіс.
Бұйымдар жиынтығы жалпы түрінің бір суретінде толық құрамда техникалық тұрғыда ұсынылуы мүмкін болмаған жағдайда, жиынтық үзінділерін жеке суреттерде ұсынуға болады.

12. Каждый вариант заявляемого промышленного образца представляется отдельным набором изображений во всех необходимых видах.
13. Изделия, которые могут закрываться, складываться, трансформироваться, дополнительно представляются изображениями этих изделий в закрытом и (или) открытом виде.
14. Фотография художественно-конструкторского решения изделий одежды представляется с объемным изображением на манекене, а обуви, головных уборов, кожгалантерейных изделий представляется в виде отдельных фотографий натуральных образцов изделий.
На дополнительных фотографиях художественно-конструкторские решения изделий одежды и обуви представляются на демонстраторах, возрастная группа и антропометрические данные которых (размер, рост, полнота) соответствуют требованиям, положенным в основу разработки изделия.
В целях более полной информации об особенностях кроя, линии, конструкции, рисунка элементов отделки представляется фотография изделия, если фотография не может быть представлена, эскиз-зарисовка в таком цвете, который позволил бы выявить особенности заявляемого художественно-конструкторского решения.
15. В случае, когда цветографическая (художественно–колористическая) проработка является одним из существенных признаков промышленного образца, изображения представляются в цвете.
16. Изображения в виде фотографий выполняются размером 18х24 см., другие изображения – в формате А 4.
Для небольших по габаритам изделий или макетов допускается представление фотографий размером 13х18 или 9х12 см.
На оборотной стороне каждого экземпляра фотографий общего вида последовательно указываются:
номер фотографии;
название промышленного образца;
подписи авторов с расшифровкой;
наименование заявителя.
На оборотной стороне фотографий других видов последовательно указываются:
номер фотографии с пояснением «вид сбоку», «вид спереди» и тому подобное;
название промышленного образца.
На оборотной стороне фотографии прототипа указываются номер фотографии, название изделия, пояснение - прототип.
Фотографии нумеруются в следующем порядке - общий вид, другие виды, цветная фотография, фотография прототипа. Фотографии одного вида представляются под одним номером.
17. Описание промышленного образца в словесной форме отображает внешний вид изделия.
В описании используются термины, общепринятые в научно-технической литературе с соблюдением единства терминологии.
Описание начинается с названия промышленного образца, а также индекса МКПО и содержит следующие разделы:
1) назначение и область применения промышленного образца;
2) аналоги промышленного образца;

12. Өтінілетін өнеркәсіптік үлгінің әр нұсқасы барлық қажетті түрде суреттердің жеке жиынтығымен ұсынылады.
13. Жабылатын, жиналатын және құралатын бұйымдар ашық және (немесе) жабық түрде осы бұйымдардың суреттерімен ұсынылады.
14. Киімнің көркем-конструкторлық шешімінің фотосуреті манекен үстінде толықтай түсіріліп, ал аяқ киім, бас киім, тері галантереялық бұйымдары оның табиғи үлгілерінің жеке фотосуреттері түрінде көрсетіледі.
Киім және аяқ-киімнің көркем-конструкторлық шешімдері қосымша фотосуреттерде демонстраттар арқылы ұсынылады, бұйымдарды әзірлеу негізіне қатысты (өлшемі, толықтығы, бойы) жас тобы және антропометрикалық мәліметтері талаптарына сәйкестендіреді.
Сурет, құрылым, сызық және пішіннің ерекшелігі туралы толықтай мәлімет беру мақсатында, бұйым фотосуреті ұсынылады, егер фотосуретті ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда, өтінілетін көркем-құрылымдық шешімнің ерекшелігін көрсету мақсатында эскиз суреттемесі ұсынылады.
15. Түрлі-түсті (көркем- бейнелі) етіп жүзеге асыру өнеркәсіптік үлгінің маңызды белгілерінің бірі болса, суреттер түрлі-түсті етіп ұсынылады.
16. Фотосуреттер түріндегі суреттер 18х24 см мөлшерде, басқа суреттер А4 форматында орындалады.
Мөлшерлері үлкен емес бұйымдар мен макеттері үшін 13х18 немесе 9х12 см мөлшерде фотосуреттері ұсынылу мүмкін.
Жалпы түрдегі фотосуреттің әр данасының сырт жағында төмендегідей мәліметтер көрсетіледі:
фотосурет нөмірі;
өнеркәсіптік үлгінің атауы;
авторлар қолдары, оларды ашып көрсету;
өтінім берушінің атауы.
Басқа түрлі фотосуреттер сырт жағында кезекпен төмендегілер көрсетіледі:
фотосуреті нөмірі "қырынан", "алдынан" және т.б;
өнеркәсіптік үлгінің атауы.
Прототип фотосуретінің сырт жағында фотосурет нөмірі бұйым атауы, прототип-анықтамасы көрсетіледі.
Фотосуреттер мынадай тәртіппен нөмірленеді - жалпы түрі, басқа да түрлері, түсті фотосуреті, прототип фотосуреті. Бір түрлі фотосурет бірдей нөмірленеді.
17. Өнеркәсіптік үлгінің суреттемесі сөздік түрде бұйымның сыртқы түрін сипаттау керек.
Суреттемеде терминология бірлігін сақтай отырып, ғылыми-техникалық әдебиеттерде жалпы қабылданған терминдер қолданылады.
Суреттеме өнеркәсіптік үлгінің атауынан, сондай-ақ ӨҮХС индексінен басталып және төмендегідей салалардан тұрады:
1) өнеркәсіптік үлгіні қолдану аясы мен оны белгілеу;
2) өнеркәсіптік үлгінің үйлес нұсқасы;

3) сущность промышленного образца;
4) возможность многократного воспроизведения промышленного образца;
5) перечень существенных признаков промышленного образца.
В описании указывается перечень изображений промышленного образца, содержащий перечисление фотографий, рисунков, схем слайдов в соответствии с их нумерацией и приводится краткое указание изображения на каждом из них.
18. Название промышленного образца характеризует его назначение и излагается в единственном числе, кроме названий, не употребляемых в единственном числе. Название промышленного образца нового или малоизвестного назначения содержит указание на область его применения. Если заявка содержит варианты промышленного образца, после названия в скобках указывается количество вариантов. Название промышленного образца может содержать специальное наименование или имя собственное, если при этом не нарушается права третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки.
19. В разделе описания «Назначение и область применения промышленного образца» приводятся сведения о назначении, области применения заявляемого промышленного образца.
20. В разделе «Аналоги промышленного образца» приводятся характеристики выявленных аналогов с указанием наиболее близких к заявляемому образцу аналогов, а также указанием библиографических данных источников информации, содержащих приведенные аналоги.
К аналогам промышленного образца относятся художественно-конструкторские решения изделия того же назначения, что и заявленный промышленный образец, сходные с ним по существенным признакам, известные из сведений, ставших общедоступными до даты его приоритета. Ближайший аналог - это аналог, наиболее сходный по совокупности существенных признаков с заявленным промышленным образцом.
При наличии в заявке вариантов промышленного образца возможно указание наиболее близкого аналога для каждого из них.
21. Раздел «Сущность промышленного образца» представляется с содержанием словесного описания представленной на изображениях (фотографиях, рисунках) совокупности существенных признаков, влияющих на формирование внешнего вида изделия и обусловливающих его эстетические и/или эргономические особенности. Описание содержит ссылки на представленные фотографии, рисунки. При этом выделяются признаки, позволяющие отличить заявляемый промышленный образец от наиболее близкого аналога. В данном разделе описания указываются эстетические и/или эргономические особенности изделия и поясняется влияние признаков, отнесенных к существенным на формирование внешнего вида изделия.
В этом же разделе описания могут быть указаны достоинства изделия, обусловленные отмеченными особенностями его внешнего вида.
При описании набора указываются все входящие в его состав изделия, которые выполняются с использованием единого образного, пластического и (или) стилистического принципа формообразования.
Не допускается при раскрытии сущности промышленного образца выражение признака в виде альтернативных понятий, характеризующих разные формы его реализации.
При наличии разных форм реализации признака допускается подача заявки на варианты промышленного образца, каждый из которых содержит признак, характеризующий одну из вышеупомянутых форм.

3) өнеркәсіптік үлгінің мәні;
4) өнеркәсіптік үлгіні қат-қабат жаңғырту мүмкіндігі;
5) өнеркәсіптік үлгінің маңызды белгілердің тізбесі.
Суреттемеде нөмірлеріне сәйкес, фотосуреттер, суреттер, сызбалар мен слайдтар және олардың әрқайсысында кескіндеменің қысқаша сипаттамасы көрсетілген өнеркәсіптік үлгінің кескіндемелер тізбесі сілтемеленеді.
18. Жекеше түрде қолданбайтын атаулардан басқа, жекеше түрде мазмұндалатын және өнеркәсіптік үлгінің атауы оның белгілемесін сипаттайды. Жаңа немесе аз танымал белгілеудегі өнеркәсіптік үлгінің атауы оның қолдану аясын мазмұндайды.
Егер өтінімде өнеркәсіптік үлгінің нұсқалары мазмұндалса, атауынан соң жақшаларда нұсқалар саны көрсетіледі. Егер Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар таңбаларына үшiншi адамның құқықтары бұзылмаса, өнеркәсіптік үлгінің атауы арнайы немесе жалқы болу мүмкін.
19. "Өнеркәсіптік үлгінің қолдану аясы мен оны белгілеу" суреттеме бөлімінде өтінілетін өнеркәсіптік үлгіні қолдану аясы, оны белгілеу туралы мәліметтері көрсетіледі.
20. "Өнеркәсіптік үлгінің үйлес нұсқалары" бөлімінде өтінілетін үлгіге біршама жақын үйлес нұсқаны көрсете отырып, анықталған үйлес нұсқаның сипаттамасы көрсетіледі, сондай-ақ келтірілген үйлес нұсқаларды мазмұндайтын ақпарат деректердің библиографиялық мәліметтері келтіріледі.
Өнеркәсіптік үлгінің үйлес нұсқаларына басымдық күніне дейін өтінім беріліп отырған өнеркәсіптік үлгімен қызметтік мақсаты бір, жалпыға қол жетерліктей болған мәліметтерден белгілі елеулі белгілерімен ұқсас бұйымның конструкторлық-көркемдік шешімдері жатады. Ең жақын үйлес нұсқа - ол өтінім беріліп отырған өнеркәсіптік үлгімен елеулі белгілері бойынша неғұрлым ұқсас нұсқа.
Өтінімде өнеркәсіптік үлгілердің нұсқалары болған жағдайда әрқайсысына ең жақын үйлес нұсқаны көрсетуге болады.
21. "Өнеркәсіптік үлгінің мәні" бөлімінде оның елеулі белгілері өтінім берілген өнеркәсіптік үлгіні неғұрлым жақын үйлес нұсқадан ажыратуға мүмкіндік беретін белгілер бұйымның эстетикалық және/немесе эргономикалық ерекшеліктерін аша отырып көрсетіледі. Бұл бөлімде өнеркәсіптік үлгінің басымдылығын күнделікті пайдалану ерекшеліктерін, бұйым сапаларын және т.б. жақсарту бөлігінде белгілі шешімдерді салыстыру бойынша келтіруге болады. Суреттемеде ұсынылған фотосуреттер мен суреттерге сілтеме жасалады. Өнеркәсіптік ұйымның нұсқаларын сипаттау кезінде сондай-ақ бір нұсқаны екінші нұсқадан ажырату белгілері көрсетіледі. Осы бөлімде бұйымның сыртқы әлпетін қалыптастыратын маңызды сипаттардың әсер етуі және бұйымның эстетикалық және/немесе эргономикалық ерекшеліктері көрсетіледі.
Бұл бөлімде бұйымның сыртқы әлпетіне байланысты ерекшеліктерімен ерекшеленген қасиеттері де көрсетілу мүмкін.
Жиынтықты сипаттау кезінде оның құрамына кіретін барлық бұйымдар форма жасаудың бірыңғай пластикалық және стилистикалық қағидатын пайдалану арқылы орындалауы тиіс.
Өнеркәсіптік үлгінің мәнін ашуда оны жүзеге асыруда әртүрлі қалыптарды суреттейтін балама түсініктер түрі ретінде белгісін көрсетуге болмайды.
Белгіні жүзеге асырудың әртүрлі қалыптарының бар болуында, жоғарыда аталған қалыптардың бірін суреттейтін өнеркәсіптік үлгінің нұсқаларына өтінім беруге болады.

22. В разделе «Возможность многократного воспроизведения промышленного образца» приводятся сведения о технологии, применяемом оборудовании и материалах, подтверждающие возможность многократного точного воспроизведения промышленного образца.
23. Перечень существенных признаков промышленного образца, нашедший отражение на изображениях изделия, предназначается совместно с изображением изделия для определения объема правовой охраны.
В разделе «Перечень существенных признаков промышленного образца» отражаются все признаки, отнесенные к существенным и формулируются более кратко, чем при раскрытии сущности промышленного образца, характеризуют внешний вид изделия в его статическом состоянии. При характеристике внешнего вида изделия допускается указание на возможность его трансформации, изменения положения элементов формы.
При наличии в заявке вариантов промышленного образца, перечень существенных признаков излагается в виде части, содержащей общие для всех вариантов существенные признаки, в том числе и родовое понятие, отражающее назначение промышленного образца, за которой приводятся существенные признаки, присущие указанному варианту.
Признаки, включенные в перечень, не допускается выражать абсолютными размерами, либо зрительно не различимыми соотношениями размеров изображенных элементов изделия. Не допускается включать в перечень описания графических изображений служебно-потребительского значения, являющихся маркировкой изделия, если они выполнены стандартным способом без эстетических и/или эргономических особенностей.
При характеристике внешнего вида изделия допускается указание на выполнение элементов с возможностью изменения положения, взаимного расположения.
Признаки промышленного образца выражаются в перечне таким образом, чтобы обеспечить возможность их визуального идентифицирования с элементами представленного заявителем изображения изделия, в том числе однозначного понимания специалистом смыслового содержания понятий, которыми они охарактеризованы. Характеристика признака в перечне не может быть заменена отсылкой к изображениям изделия.
24. Для характеристики художественно-конструкторских решений изделий с моноблочной композицией, а также решений, построенных на соотношениях элементарных геометрических объемов, используются признаки: состав и взаимное расположение композиционных элементов, их пластическое, графическое, цветовое, фактурное решение.
25. Для художественно-конструкторских решений изделий со сложной композицией, в основе которой лежит развитая объемно-пространственная структура, используются признаки: состав и взаимное расположение композиционных элементов, форма, включая пластическую проработку композиционных элементов.

22. "Өнеркәсіптік үлгіні қат-қабат жаңғырту мүмкіндігі" сипаттама бөлімінде өнеркәсіптік үлгіні қат-қабат нақты жаңғырту мүмкіндігін растайтын, технология, қолданатын құрал-жабдық және материалдар туралы мәліметтер келтіріледі.
23. Бұйым суреттерінде көрініс тапқан өнеркәсіптік үлгінің елеулі белгілер тізбесі бұйым суретімен бірлескен түрде құқықтық қорғау көлемін анықтауға арналған.
"Өнеркәсіптік үлгінің елеулі белгілерінің тізбесі" бөлімінде, бұйымның статикалық жағдайдағы сыртқы әлпетін сипаттайтын, өнеркәсіптік үлгіні мәнін ашуға қарағанда барынша қысқаша айтылатын және мәнді болып табылатын барлық белгілер көрініс табады. Бұйымның сыртқы әлпетін сипаттағанда оны трансформациялау, нысан элементтерінің ережелерін өзгерту мүмкіндігін көрсетуге жол беріледі.
Өнеркәсіптік үлгінің нұсқалары өтінімінде елеулі белгілер тізбесі бар жағдайында, аталған нұсқаға қатысты келтірілген мәнді белгілер, өнеркәсіптік үлгінің мәнін сипаттайтын белгілер нұсқаларына жалпы және сондай-ақ текті түсінігі мазмұндалатын бөлігі ретінде сипатталады.
Тізбеге енген белгілерді абсолютті көлеммен немесе бұйым элементтері көлемдерінің ажыратылмайтын қатысымдарымен көрсетуге жол берілмейді. Тізбеге бұйымның таңбалануы болып табылатын қызметтік-тұтынушылық мәндегі графикалық суреттердің  сипаттамаларын енгізуге жол берілмейді, егер эстетикалық және/немесе эргономикалық ерекшеліктерісіз стандартты тәсілдермен орындалса.
Бұйымның сыртқы түрін сипаттауда жағдайын, өзара орналасу мүмкіндігіне ие элементтерді орындау үшін нұсқауға жол беріледі.
Өнеркәсіптік үлгінің белгілері өтінім берушімен ұсынылған бұйым суретінің элементтерімен олардың визуалды сәйкестігінің мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін тізбеден орын алады. Сонымен қатар маманның ұғымның сипатталған мағыналық мазмұнын түсінуін қамтиды. Белгі сипаттамасы тізбеде бұйымның суреттеріне сілтемеге ауыса алмайды.
24. Көпблокты композициялы бұйымдардың көркем-конструкторлық шешімін сипаттау үшін: композициялық элементтер құрамы және оларды орналастыру, олардың пластикалық, графикалық, түсті және фактуралық шешімі сияқты белгілері пайдаланылады.
25. Негізінде дамыған көлемді-кеңістікті құрылым жатқан күрделі композициялы көркем-конструкторлық шешімдердің бұйымдары үшін: құрамы, олардың өзара орналасуы, қалпы және композициялық элементтерді пластикалық анықтап алу сияқты белгілері пайдаланылады.

26. Для характеристики художественно-конструкторских решений с плоскостной композицией, используются следующие признаки: композиционное построение, линейно-графическое соотношение элементов, мотивов орнамента, колористическое решение, характер фактуры.
27. Для характеристики художественно-конструкторского решения одежды используются признаки:
форма, являющаяся объемной характеристикой модели, пропорции, определяющие зрительно воспринимаемые соотношения частей между собой;
силуэт, являющийся плоскостной характеристикой модели;
детали - элементы, накладываемые на поверхность одежды на любом ее участке;
отделка - элемент, не имеющий функционального значения с точки зрения утилитарного применения изделия, играющий декоративную роль в решении модели, использование которого может являться одновременно технологическим приемом;
фурнитура, входящая в структуру изделия для соединения и разъединения его отдельных частей, а также являющаяся декоративным элементом;
материал с его декоративными особенностями.
28. Для характеристики художественно-конструкторских решений обуви используются признаки:
форма, являющаяся объемной характеристикой модели, включающая форму колодки;
конструкция верха и низа;
состав, форма и взаимное расположение элементов конструкции;
материал с его декоративными особенностями;
детали отделки;
фурнитура;
колористическое решение.
29. При характеристике художественно-конструкторских решений печатной продукции используются признаки, отражающие: композиционное построение, проработку графических элементов, изобразительных мотивов, орнамента, расположение и выполнение шрифтовой графики, (без смыслового и/или фонетического содержания надписей), колористическое решение.
Изделия печатной продукции, в которых отсутствуют декоративное оформление и характеризующие внешний вид существенные признаки, придающие им эстетические особенности, относятся к неохраняемым в соответствии с пунктом 2 статьи 8 Закона.
Если печатная продукция, предназначенная для характеристики товара, включающая в себя буквы, слова, предложения, цифры, в том числе элементы, имеющие характер специальных обозначений на изделии выполнена в виде обычного текстового блока, стандартным шрифтом, без графических, шрифтовых или цветовых особенностей, такой заявленный объект относится к неохраняемым в соответствии с пунктом 2 статьи 8 Закона.
В разделе также приводятся сведения о возможности осуществления заявленного промышленного образца, то есть изготовления воплощающего его изделия промышленным или кустарным способом с реализацией указанного заявителем назначения, при необходимости, с указанием применяемых материалов и технологических процессов.
В случае наличия в заявляемом художественно-конструкторском решении изделия других объектов промышленной собственности, на которые поданы заявки или получены охранные документы, о которых известно заявителю, указываются данные, достаточные для обнаружения источников информации об этих документах.

26. Жазық сүйекті композициялы көркем-конструкторлық шешімдердің бұйымдары үшін: композициялық құрылымдар, оюлар элементтерінің, мотивтерінің сызба-графикалық қатысы, колористикалық қалпы сияқты белгілері пайдаланылады.
27. Киімдердің көркем-конструкторлық шешімдердің бұйымдары үшін:
бөліктердің өзара қатысын көру арқылы анықтайтын модельдің көлемді сипаттамасы болып табылатын қалып;
модельдің жазық сүйекті сипаттамасы болып табылатын силуэт;
киімнің кез келген бөлігінде оның жоғарғы бөлігін қаптайтын детальдар-элементтер;
бұйымды пайдаға асыру тұрғысынан функцианалды мәні жоқ, модель шешімінде сәндік рөл ойнайтын, пайдаланылуы бір уақытта технологиялық амал болып табылатын әрлеу-элемент;
бұйымның жеке бөліктерін қосып және ажыратуға арналған бұйым құрылымына кіретін, сонымен қатар сәндік элемент болатын фурнитура;
сәндік ерекшеліктері бар материал сияқты белгілері пайдаланылады.
28. Аяқ-киімдер көркем-конструкторлық шешімдердің бұйымдары үшін:
модельдің көлемді сипаттамасы болатын, колодка қалпы бар қалып;
жоғары және төмен құрылымы;
құрылым элементтерінің құрамы, қалпы және бірдей орналасуы;
сәндік ерекшеліктерге ие материал;
әрлеу детальдары;
фурнитура;
бейнелі шешім сияқты белгілері пайдаланылады.
29. Баспа өнімнің көркем-конструкторлық сипаттамасында композициялық құрылымнан, графикалық элементтерді түбегейлі пысықтаудан, бейнелеу мотивтерінен, оюдан, қаріптік графиканың орналасуы мен орындалуынан, (жазулардың мағынасыз және/немесе фонетикалық мазмұнысыз), бейнелі шешімінен көрініс беретін белгілер пайдаланылады.
Декоративтік безендіру және эстетикалық ерекшіліктерді келтіретін сыртқы түрін сипаттайтын елеулі белгілері жоқ баспа өнімдері Заңның 8-бабының 2-тармағына сәйкес қорғалмайтындарға қатысты болады.
Егер әріптерді, сөздерді, сөйлемдерді, сандарды, сонымен қатар бұйымда арнайы белгі сипатына ие элементтерді қамтитын болса, тауар сипаттамасына арналған баспа өнімі қарапайым мәтіндік блок түрінде стандартты қаріппен графикалық немесе түсті ерекшеліктерсіз орындалса, осындай мәлімделген обьект Заңның 8-бабының 2-тармағына сәйкес қорғалмайтындарға қатысты болады.
Бөлімде сонымен қатар өтінілген өнеркәсіптік үлгіні жүзеге асыру мүмкіндігі, яғни өтінім берушінің көрсеткен негізімен жүзеге асыру арқылы, қажет болса, қолданылатын материалдар мен технологиялық процесстерді көрсету арқылы оның бұйымын өндірістік немесе кустарлы тәсілмен іске асыруға дайындық туралы мәліметтер келтірілген.
Егер өтінілген көркем-конструкторлық шешімде өнеркәсіптік меншіктің басқа нысандарының бұйымы бар болып, оларға өтінім беріліп, қорғау құжаты алынып және бұл туралы өтінім беруші хабардар болса, бұл құжаттар туралы ақпарат көздерін анықтау үшін жеткілікті мәліметтер көрсетіледі.

30. Все виды документов оформляются таким образом, чтобы было возможно их непосредственное репродуцирование в неограниченном количестве копий.
Каждый лист используется с одной стороны с расположением строк параллельно меньшей стороне листа.
Документы заявки выполняются на прочной, белой, гладкой, неблестящей бумаге. Изображения (кроме фотографий) представляются на матовой бумаге.
Каждый документ заявки начинается на отдельном листе. Листы имеют формат 210 x 297 мм.
Минимальный размер полей листов, содержащих описание, составляет, мм.:
верхнее - 20;
нижнее - 20;
правое - 20;
левое - 25.
На листах, содержащих чертежи или репродукции рисунков, размер используемой площади не превышает 262х170 мм., минимальный размер полей составляет, мм.:
верхнее - 25;
нижнее - 10;
правое - 15;
левое - 25.
Формат фотографий не превышает установленные размеры листов документов заявки.
В каждом документе заявки второй и последующие листы нумеруются арабскими цифрами.
31. Документы печатаются шрифтом черного цвета.
Тексты описания печатаются через два интервала с высотой заглавных букв не менее 2,1 мм.
Графические символы, латинские наименования, латинские и греческие буквы, математические и химические формулы или символы могут быть вписаны чернилами, пастой или тушью черного цвета. Не допускается смешанное написание формул в печатном виде и от руки.
32. В тексте используются общепринятые в научной и технической литературе термины.
Недопустимо применение различных сокращений.
Условные обозначения марок, типов, серий изделий или вещества подлежат расшифровке.
33. Библиографические данные источников информации указываются таким образом, чтобы источник информации мог быть обнаружен.
34. Чертежи выполняют черными нестираемыми линиями и четкими штрихами.
Масштаб и четкость графических изображений таковы, что при репродуцировании с линейным уменьшением до 2/3 различают все детали.
35. При подаче заявки на промышленный образец для изделий из легкой промышленности, помимо описания промышленного образца представляются фрагмент изделия в размере раппорта рисунка (не более 400х500 мм), если изделие относится к таким как, декоративные материалы, ткани, ковры, дающие представление о структуре, фактуре и колористическом решении изделия.
36. При испрашивании конвенционного приоритета к заявке на промышленный образец прилагается или представляется не позднее шести месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию заверенная копия первой заявки, ранее поданной в государстве-участнике Парижской Конвенции.
37. При необходимости представляется документ, удостоверяющий дату и место публичного раскрытия информации, относящейся к промышленному образцу.

30. Құжаттардың барлық түрі олардың көшірмелерінің шексіз саны бойынша тікелей репродуциялануы мүмкін болатындай етіп ресімделеді.
Әр парақ тармақтардың парақтың кіші бетіне параллель орналасуы бойынша бір жақ бетімен қолданылады.
Өтінімдер құжаттары мықты, ақ, тегіс және жылтыр емес қағазда жасалады.
Өтінімнің әр құжатына жеке парақтан басталады. Парақтар форматы 210х297 мм. болады.
Суреттемесі мазмұндалатын парақтар жақтарының кіші мөлшері, мм.:
жоғарғы жағы – 20;
төменгі жағы – 20;
оң жағы – 20;
сол жағы – 25.
Сызбалар немесе суреттердің көшірмелеулері мазмұндалған парақтарда қолданылатын көлемнің мөлшері 262x170 мм. аспайды. Парақтар жақтарының кіші мөлшері, мм.:
жоғарғы жағы – 25;
сол жағы – 10;
он жағы – 15;
төменгі жағы - 25.
Фотосуреттер форматы жоғарыда аталған парақтардың белгіленген мөлшерінен аспауы керек.
Өтінімнің екінші парағынан бастап және келесі парақтары араб цифрларымен нөмірленеді.
31. Құжаттар қара түсті шрифтімен басылады.
Мәтіндер бастапқы әріптері 2,1 мм. аспайтын биіктікте екі интервалдан соң басылады.
Графикалық символдар, латын атаулары, латын және грек әріптері, математикалық және химикалық формулалар немесе символдар сия, паста немесе қара түсті тушьпен жазылу мүмкін. Формулаларды баспа түрінде және қолдан аралас жазуға болмайды.
32. Мәтінде ғылымда және техникалық әдебиеттерде жалпы қолданбалы терминдер пайдаланылады.
Әртүрлі қысқарған сөздерді қолдануға жол берілмейді.
Бұйымдар немесе заттар марка, тип және сериялардың шартты белгілерінің мағынасын ашу керек.
33. Ақпарат деректерінің библиографиялық мәліметтері, ақпарат көздерін табуға болатындай көрсетіледі.
34. Сызбалар қара өшірілмейтін сызықтар және нақты штрихтармен жасалады.
Графикалық кескіндемелер масштабы мен нақтылығы, 2/3 дейінгі сызбалық қысқартуларды көшіргенде барлық белгілерді ажыратып алуға мүмкіндігі болатындай.
35. Егер бұйым сәндік материалға, мата, кілемдерге жататын, бұйымның құрылысы, фактурасы және колористикалық шешімі туралы түсінік беретін, жеңіл өнеркәсіп бұйымдарына өнеркәсіптік үлгіге өтінімді бергенде, өнеркәсіптік үлгіні суреттеуден басқа, сурет рапорттының мөлшерінде (400х500 мм үлкен емес) бұйымның фрагменті ұсынылады.
36. Өнеркәсіптік үлгінің өтініміне конвенциялық басымдығы сұралған жағдайда Париж конвенциясына қатысушы басқа елге ерте берілген расталған өтінім көшірмесі өтінім берілген күннен бастап алты айдан кешіктірмей сараптау ұйымына қоса беріледі немесе ұсынылады.
37. Қажеттілігіне қарай өнеркәсіптік үлгіге жататын ақпаратты көпшілік алдында жария етудің күні мен орнын куәландыратын құжат ұсынылады.

38. Указанные в пунктах 35 - 37 настоящей Инструкции материалы представляются в одном экземпляре.
39. При ведении делопроизводства через представителя к заявке прилагается надлежащим образом оформленная доверенность.
В качестве представителя может быть указан один из заявителей, если их несколько - автор, патентный поверенный или иное лицо.
Доверенность представляется одновременно с заявкой или в процессе делопроизводства не позднее двух месяцев с даты поступления заявки и приобщается к заявке.
Любое действие представителя, на которое он уполномочен доверенностью, или любое действие экспертной организации по отношению к нему имеет те же последствия, что и действия заявителя или по отношению к заявителю.
Если доверенность своевременно не представлена, совершаемые представителем действия считаются недействительными и не принимаются во внимание.
Назначение представителя может быть отменено заявителем или его правопреемником путем подачи письменного заявления в экспертную организацию.
Лицо, выдавшее доверенность, в случае ее отмены уведомляет об этом уполномоченный орган и экспертную организацию.
40. Переписка ведется заявителем или уполномоченным представителем по каждой заявке самостоятельно.
Материалы представляются в экспертную организацию непосредственно или направляются почтой.
Материалы, направляемые после подачи заявки, содержат ее номер и подпись заявителя или его представителя.
Материалы, направляемые в процессе производства по заявке, представляются в сроки, установленные Законом.
Производство в экспертной организации ведется на государственном или русском языке. К материалам, представляемым заявителем на другом языке, прилагается их перевод на государственный или русский язык. До представления перевода в установленные сроки, материалы, представленные на другом языке не рассматриваются, о чем заявитель уведомляется.
Материалы могут быть переданы факсимильной связью. Оригиналы материалов заявки, переданных по факсу, представляются в течение одного месяца с даты поступления их по факсу. При соблюдении этого условия датой поступления материалов считается дата поступления их по факсу. Если оригиналы материалов поступили по истечении указанного срока или материалы, поступившие по факсу не идентичны представленным оригиналам, материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов, а содержание поступивших по факсу материалов в дальнейшем не рассматриваются. Если какие-либо материалы заявки, поступившие по факсу, или их часть не читаемы или не получены, соответствующие материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов.

38. Осы Нұсқаулықтың 35-37-тармақтарында көрсетілген материалдар бір данада ұсынылады.
39. Өкіл арқылы іс жүргізген жағдайда өтінімге берілген үлгімен ресімделген сенімхат қажет.
Өкіл ретінде өтінім берушілердің бірі, егер олар бірнешеу болса – автор, патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге тұлға.
Сенімхат өтініммен бір уақытта немесе іс жүргізу кезінде өтінімнің келіп түсу күнінен екі ай ішінде ұсынылады.
Сенімхатпен өкілеттілікке ие өкілдің кез келген әрекеті немесе сараптау ұйымының кез келген оған қатысты әрекеті өтінім берушінің әрекетімен немесе соған қатысты салдарға ие.
Егер сенімхат өз уақытында ұсынылмаса, өкілдің жасаған әрекеттері жарамсыз болып танылып, назарға ілінбейді.
Өкілді тағайындаудан өтінім беруші немесе оның мирасқоры бас тартуы мүмкін. Ол сараптау ұйымына жазбаша хат жазу жолымен орындалады.
Сенімхатты берген тұлға сол сенімхаттың жойылуы жағдайында ол туралы өкілетті органға және сараптау ұйымына хабарлайды.
40. Хат алмасу өтінім берушімен немесе өкілетті өкілмен әр өтінім бойынша дербес жүргізіледі.
Материалдар сараптау ұйымына тікелей немесе пошта арқылы жіберіледі.
Өтінімді бергеннен кейін жіберілетін материалдар оның нөмірін және өтінім беруші мен оның өкілінің қолын құрайды.
Өтінім бойынша өндіріс процесінде жіберілетін материалдар   Заңмен белгіленген мерзімде ұсынылады.
Сараптау ұйымында іс жүргізу мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде жүргізіледі. Басқа тілдегі материалдарға мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі аудармасы қажет. Аударманы белгіленген мерзімге жеткізгенге дейін басқа тілде ұсынылған материалдар қарастырылмайды. Бұл туралы өтінім беруші хабардар болады.
Матеиалдар факсимильді байланыс арқылы жіберілуі мүмкін. Факс арқылы жіберілген материалдардың түпнұсқалары факс арқылы түскен күнінен бастап бір ай ішінде ұсынылады. Бұл шартты сақтаған жағдайда материалдардың келіп түскен күні олардың факс арқылы түскен күні болып есептеледі. Егер материалдардың түпнұсқалары көрсетілген мерзімнен кейін келіп түссе немесе факс арқылы келіп түскен материалдар ұсынылған материалдарға сәйкес болмаса, материалдар түпнұсқаның келіп түсу күніне түскен болып саналады, факс арқылы келіп түскен материалдардың мазмұны ары қарай қарастырылмайды. Егер факс арқылы келіп түскен қандайда бір өтінім материалдары немесе олардың бөлігі оқылмай не келіп түспеген болса, бұл материалдар түпнұсқаның келу күніне келіп түскен болып саналады.

41. В соответствии со статьей 21 Закона, заявитель может внести в документы заявки исправления и уточнения без изменения сущности заявленного объекта до принятия по этой заявке соответствующего решения.
Исправление и уточнение документов заявки осуществляется путем представления заменяющих листов. Заменяющие листы представляются для каждого экземпляра соответствующего документа на государственном или русском языке или перевода документа на государственный или русский язык и удовлетворяют требованиям настоящей Инструкции. Если после внесения изменений текст на заменяющем листе занимает неполную страницу или текст, занимавший прежде одну страницу, выходит за ее пределы, также заменяются последующие листы. При представлении заменяющих листов приводятся краткие пояснения предлагаемых изменений в сопроводительном письме к заменяющим листам. Если изменения вносятся по инициативе заявителя, пояснения приводятся в письме заявителя, к которому прилагается документ, подтверждающий оплату в установленном размере. За внесение изменений в документы заявки по инициативе заявителя в течение двух месяцев с даты поступления заявки оплата не взимается.
Если исправления касаются опечаток, погрешностей в указании библиографических данных и исправление документа не приведет к отрицательным последствиям в отношении четкости при непосредственном репродуцировании, необходимость внесения исправлений может быть выражена в письме заявителя без представления заменяющих листов.
Изменения, касающиеся указания заявителя при уступке права на получение патента или в результате изменения наименования заявителя, а также исправления ошибок технического характера в документах заявки могут быть произведены до даты регистрации промышленного образца в Государственном реестре при наличии документа, подтверждающего соответствующую оплату.
Поправка является очевидной, если из общеизвестных знаний для специалиста следует, что ничего кроме предложенной поправки не могло быть предпринято.
42. На любой стадии рассмотрения заявки, до регистрации промышленного образца в Государственном реестре заявитель может передать право на получение патента на промышленный образец другому лицу по договору, заключенному в письменной форме, который подлежит государственной регистрации в уполномоченном органе.
43. Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в заявлении о выдаче патента.
Изменения в состав авторов вносятся путем подачи нового заявления о выдаче патента, оформленного в соответствии с пунктом 7 настоящей Инструкции.
К новому заявлению о выдаче патента прилагается ходатайство о внесении изменений в состав авторов с указанием номера и даты подачи заявки. В случае исключения автора из состава авторов, ходатайство подписывается исключаемым автором (только для национальных авторов и авторов промышленных образцов по заявкам, поданным в соответствии с межправительственными соглашениями), подпись которого подлежит нотариальному заверению. Согласие исключаемого автора может быть оформлено отдельным письмом с указанием номера и даты регистрации заявки.
Если не представляется возможным получить подпись автора, в случае включения его в состав авторов, к ходатайству прилагается письменное согласие, оформленное в следующем порядке:
в случае смерти автора или объявлении его умершим согласие на внесение изменений от его имени подписывает наследник, который юридически доказывает свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
в случае признания судом автора безвестно отсутствующим в соответствии со статьей 28 Гражданского кодекса Республики Казахстан, заинтересованная сторона представляет копию решения суда о признании автора безвестно отсутствующим;
при признании автора недееспособным или ограниченно дееспособным, согласие на внесение изменений от его имени подписывает опекун или попечитель с представлением копии решения суда об установлении опеки или попечительства.
Изменения в состав авторов вносятся при наличии документа, подтверждающего соответствующую оплату.
Если отсутствуют документы, перечисленные в настоящем пункте и/или представленные документы не удовлетворяют требованиям настоящего пункта, заявителю предлагается в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным или отозванным, о чем заявитель уведомляется.

41. Заңның 21-бабына сәйкес өтiнiм берушiнiң өтiнiм құжаттарына осы өтiнiм бойынша тиiстi шешiм қабылданғанға дейiн мәлiмделген объектiнiң мәнiн өзгертпей түзетулер мен нақтылаулар енгiзуге құқығы бар.
Өтінім құжаттарының түзетілуі мен нақтылануы ауыстыратын парақтарды ұсыну жолымен жүзеге асырылады. Ауыстыратын парақтар құжаттың әрбір данасына мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде беріліп не құжаттың аудармасына мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде беріледі. Осы Нұсқаулықтың талаптарын қанағаттандырады. Егер өзгерістер енгеннен кейін ауыстыратын парақтағы мәтін жарты парақты қамтыса немесе бұрын бір парақты қамтыған мәтін оның шегінен шығып жатса, келесі беттерде ауыстырылады. Ауыстыратын беттерді ұсынған кезде ұсынылатын өзгерістердің қысқаша түсініктемесі ауыстыратын беттерге негізделген ілеспе хатта беріледі. Егер өзгерістер өтінім берушінің бастамасымен енгізілген болса, түсініктеме белгіленген көлемге сәйкес төлемді растайтын құжат қосымша берілген өтінім берушінің хатында көрсетіледі. Осы өзгерiстер өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде енгiзiлген жағдайда төлем алынбайды.
Егер библиографиялық мәліметтердегі қателер түзетілсе, сол түзетілген құжат тікелей репродуциялаудағы нақтылыққа қатысты теріс салдарға әкелмесе, өтінім берушінің хатында ауыстыратын парақсыз түзетуді енгізуге болады.
Өтiнiм берушiнiң қорғау құжатын алу құқығын беру кезiндегi нұсқауына қатысты немесе өтiнiм берушi атауының өзгеруi нәтижесiндегi өзгерiстер, сондай-ақ өтiнiм құжаттарындағы техникалық сипаттағы қателердi түзету тиiстi төлем төленген жағдайда өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiн тиiстi Мемлекеттiк тiзiлiмде тiркеген күнге дейiн жасалуы мүмкiн.
Егер маман үшін жалпыға белгілі білімі жағынан ұсынылған түзетуден басқа ештеңе қолданылмаған болса, бұл түзету айқын болып табылады.
42. Өтінімді қарастырудың кез келген сатысында өнеркәсіптік үлгінің Мемлекеттік тізілімге тіркелгеніне дейін өтінім беруші өнеркәсіптік үлгіге патентті алу құқығын басқа тұлғаға өкілетті органда мемлекеттік тіркеуге жататын, жазбаша түрде жасалған келісім-шарт бойынша бере алады.
43. Авторлар құрамының өзгеруінен құрамға патент беру туралы өтініште көрсетілген бір авторды қосу немесе құрамнан алып тастау жөнінде түсінуге болады.
Авторлар құрамына өзгерістер Осы Нұсқаулықтың 7-тармағына сәйкес ресімделген патент беру туралы жаңа өтінішті ұсыну жолымен енгізіледі.
Патент беру туралы жаңа өтінішке өтінімнің нөмірі және берілу күні көрсетілген авторлар құрамына өзгерістердің енуі туралы қолдаухат қажет. Авторды алып тастау жағдайында қолдаухатқа алынып тасталатын автордың қолы қойылады (үкіметаралық келісімге сәйкес берілген өтінім бойынша тек ұлттық авторлар мен өнеркәсіптік үлгілер авторларына). Бұл нотариалды түрде расталады. Алып тасталатын автордың келісімі өтінімнің нөмірі мен тіркеу күні көрсетілген жеке хат түрінде ресімделуі мүмкін.
Егер автордың қол қоюы мүмкін болмай, оны авторлар құрамына енгізу жағдайында қолдаухатқа жазбаша келісім қажет болады. Ол келесітәртіпте ресімделеді:
автордың өлімі немес оны өлген деп жариялау жағдайында оның атынан мұрагері қол қояды. Ол заңды түрде мұрагерлік құқығы туралы нотариалды расталған куәлігін көрсетіп, өзінің мұрагерлік құқығын дәлелдейді;
егер сот Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 28-бабына сәйкес авторды хабарсыз жоқ болған деп таныса, қызығушылық танытқан тарап соттың авторды хабарсыз жоқ болған ретінде тануы туралы шешімін ұсынады;
авторды қабілетсіз немесе қабілеттілігі шектелген деп таныған жағдайда өзгерістер енгізуге келісімді оның атынан қамқоршысы немесе жанашыры қамқорлық белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесін ұсынған жағдайда қол қоя алады.
Авторлар құрамына өзгерістер қажетті төлемді растайтын құжат негізінде енгізіледі.
Егер осы тармақта көрсетілген құжаттар болмаса және/немесе ұсынылған құжаттар осы тармақтың талаптарына сйкес келмесе, өтінім беруші ескертпе хатты жіберген күннен бастап үш айдың ішінде қажет құжаттарды немесе түзетілген құжаттарды ұсынуы тиіс.
Сұрау салынған құжаттар ұсынылмаған жағдайда жаңа өтініш берілмеген немесе шақырылған болып саналады. Бұл туралы өтінім беруші хабардар етіледі.

44. Сроки для совершения процедурных действий по получению патента определяются периодом времени, в течение которого может быть совершено действие.
Если срок выражен словосочетанием «в течение, не позднее, до истечения, с даты...», его исчисление начинается со дня, следующего за указанной датой. Окончание срока истекает в соответствующее число последнего месяца срока. Если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайший, следующий за ним рабочий день. Если окончание срока приходится на такой месяц, в котором нет соответствующего числа, срок истекает в последний день этого месяца.
Материалы, представленные в организацию связи не позднее, чем в последний день срока, считаются направленными в срок.
45. В соответствии с пунктами 2 и 4 статьи 24 Закона срок представления заявителем запрашиваемых документов продлевается при подаче соответствующего ходатайства, но не более чем на три месяца с даты его истечения.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату.
В случае непредставления в установленный срок запрашиваемых документов или ходатайства о продлении установленного срока, заявка считается неподанной или отозванной, о чем заявитель уведомляется.
Ходатайство о продлении срока представляется в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса.
Заявитель уведомляется о продлении срока представления запрашиваемых документов.
46. В соответствии с пунктом 8 статьи 24 Закона сроки, предусмотренные пунктами 3 и 4 статьи 24 Закона и пропущенные заявителем, могут быть восстановлены экспертной организацией при наличии уважительных причин и представлении документа, подтверждающего оплату за восстановление пропущенного срока.
Ходатайство о восстановлении срока может быть подано заявителем не позднее шести месяцев со дня истечения пропущенного срока. Такое ходатайство представляется в экспертную организацию одновременно с запрашиваемыми экспертизой материалами или с возражением в апелляционный совет.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату в установленном размере. При непредставлении такого документа в указанный срок, ходатайство признается неподанным, о чем заявитель уведомляется.
Если установлено, что не соблюдено одно из требований, указанных в настоящем пункте, ходатайство не удовлетворяется, о чем заявитель уведомляется.
47. В соответствии со статьей 27 Закона заявитель может отозвать поданную им заявку до регистрации промышленного образца в соответствующем Государственном реестре Республики Казахстан.
При поступлении заявления об отзыве заявки в установленный срок, заявителю направляется соответствующее уведомление и делопроизводство в отношении этой заявки прекращается.

44. Патент алу бойынша тәртіпке лайықталған әректтерді жасау мерзімі уақыт кезеңімен анықталады. Бұл уақыт ағымында барлық әрекеттер атқарылады.
Егер мерзім "ағымында, кешіктірмей, өткенге дейін, күннен бастап..." деген сөз тіркестерімен сипатталатын болса, көрсетілген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі. Мерзімнің соңы мерзімнің соңғы айының тиісті күнінде аяқталады. Егер мерзімнің соңғы күні жұмыс емес күнге сәйкес келсе, мерзімнің аяқталу күні сол күнге жақын келесі күн болып табылады. Егер мерзімнің аяқталуы тиісті күн жоқ болып табылатын айға сәйкес келсе, мерзім сол айдың соңғы күнінде аяқталады.
Мерзімнің аяқталу күнінен кешіктірілмей жіберілген құжаттар мерзімде жіберілген құжаттар болып саналады.
45. Заңның 24-бабының 24-тармақтарына сәйкес өтінім беруші қажетті қолдаухатты ұсынған жағдайда сұрау салынған құжаттар жіберілген күннен үш айға ғана кешіктірілуі мүмкін.
Қолдаухатқа қажетті төлемді растайтын құжат қосымша етіп ұсынылуы қажет.
Сұрау салынған құжаттар немесе белгіленген мерзімді ұзарту туралы қолдаухат белгіленген мерзімде ұсынылмаса, өтінім берілмеген немесе қайтарылған болып саналады. Бұл туралы өтінім беруші хабардар болады.
Мерзімді ұзарту туралы қолдаухат сұранысты өтінім берушіге жіберген күннен бастап үш айдың ішінде ұсынылуы тиіс.
Өтінім беруші сұрау салынған құжаттарды ұсыну мерзімін ұзарту жөнінде хабардар болады.
46. Заңның 24-бабының 8-тармағына сәйкес Заңның 24-бабының 34-тармағымен қарастырылған және өтінім берушінің кешіккен мерзімдері себепті жағдайда және кешіккен мерзімді қалпына келтіру төлемін растайтын құжат ұсынған жағдайда сараптау ұйымымен қалпына келтірілуі мүмкін.
Мерзімді қалпына келтіру туралы қолдаухат кешіктірілген мерзімнің аяқталу күнінен бастап санағанда, алты айдан кешіктірмей берілуі қажет. Мұндай қолдаухат сараптау ұйымына сараптаманың сұрау салған материалдарымен немесе апелляциялық кеңеске негізделген қарсылықпен бір уақытта ұсынылады.
Қолдаухатқа қосымша қажетті төлемді растайтын құжат беріледі. Мұндай құжатты көрсетілген мерзімде ұсынбаған жағдайда қолдаухат берілмеген болып табылады. Бұл туралы өтінім беруші хабардар болады.
Осы тармақта көрсетілген талаптардың бірі сақталмаған жағдайда қолдаухат қанағаттандырылмайды. Бұл туралы өтінім беруші хабардар болады.
47. Заңның 27-бабына сәйкес өтінім беруші берген өтінімін өнеркәсіптік үлгісінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тізіліміне тіркелгенге дейін қайтарып алуы мүмкін.
Белгіленген мерзімде өтінімді қайтару туралы өтініш түскен жағдайда өтінім берушіге ескертпе хат жіберіледі және осы өтінімге қатысты іс жүргізу тоқтатылады.

Отозванная заявка не имеет правовых последствий, никакие юридически значимые действия по ней не могут быть совершены и права заявителя не могут в дальнейшем основываться на этой заявке. Отозванная заявка не участвует в установлении соответствия условиям патентоспособности промышленного образца в соответствии с пунктами 62-64 настоящей Инструкции.
Просьба заявителя считать недействительным его заявление об отзыве заявки, поступившая после направления заявителю уведомления об отзыве заявки, не удовлетворяется.
48. В период проведения экспертизы заявитель может по собственной инициативе или по запросу экспертизы дополнять, уточнять или изменять материалы заявки на промышленный образец без изменения сущности заявленного объекта.
Дополнительные материалы, не изменяющие сущность заявленного промышленного образца, приобщаются к материалам заявки.
Дополнительные материалы в части, изменяющей сущность заявленного промышленного образца, не принимаются во внимание при рассмотрении заявки и могут быть оформлены в качестве самостоятельной заявки, о чем заявитель уведомляется.
При этом, если самостоятельная заявка будет подана в течение трех месяцев с даты направления заявителю уведомления экспертной организацией, в соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона ее приоритет будет установлен по дате поступления дополнительных материалов.
Если дополнительные материалы представлены без соблюдения требований настоящей Инструкцией, заявитель уведомляется о том, что они не могут быть приняты во внимание при экспертизе в целом или в соответствующей части.
4. Экспертиза заявки
49. Регистрация поступивших в экспертную организацию документов заявки с присвоением соответствующего номера и указанием даты их поступления производится при наличии заявления о выдаче патента на промышленный образец на государственном или русском языке и описания заявляемого промышленного образца. Документы, не содержащие заявления о выдаче патента или описания заявляемого образца, не регистрируются и возвращаются представившему их лицу. О факте принятия документов к рассмотрению заявителю направляется уведомление, в котором указывается регистрационный номер заявки и дата поступления документов.
Заявление о выдаче охранного документа представляется на государственном или русском языках. Прочие документы заявки предоставляются на государственном, русском или другом языках. Если прочие документы заявки представлены на другом языке, к заявке прилагается их перевод на государственный или русский язык. Перевод представляется в течение двух месяцев после поступления в экспертную организацию заявки, содержащей документы на другом языке. При условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца.
В случае непредставления перевода в установленный срок заявка признается неподанной.

Қайтарылған өтінімнің құқықтық салдары болмайды, ол бойынша ешқандай заңды әрекеттер жасалмайды және алдағы уақытта өтінім берушінің құқықтары бұл өтінімге негізделе алмайды. Қайтарылған  өтінім осы Нұсқаулықтың 62-64-тармақтарына сәйкес өнеркәсіптік үлгінің патенттік қабілеттілік шарттарына сәйкестігі белгіленбейді.
Өтінімді қайтару туралы ескерпе хатты жібергеннен кейін өтінім берушінің қайтару туралы өтінішін жарамсыз деп санау өтініші қанағаттандырылмайды.
48. Сараптама жүргізу кезеңінде өтінім беруші өз бастамасымен немесе сараптаманың сұранымы бойынша өтінілген нысан мәнін өзгертпей өнеркәсіптік үлгіге өтінім материалдарын толықтыруға, нақтылауға немесе өзгертуге мүмкіндігі бар.
Өтінілген өнеркәсіптік үлгінің мәнін өзгертпейтін қосымша материалдар өтінімнің материалдарына қосылады.
Өтінілген өнеркәсіптік үлгінің мәнін өзгертетін бөлік түріндегі қосымша материалдар өтінімді қарастыру кезінде назарға ілінбейді және дербес өтінім ретінде ресімделуі мүмкін. Бұл туралы өтінім беруші хабардар етіледі.
Сонымен қатар дербес өтінім сараптау ұйымының өтінім берушіге ескертпе хат жібергенінен бастап үш ай ішінде берілсе, Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес оның басымдығы қосымша материалдардың келіп түсу күнімен белгіленеді.
Егер қосымша материалдар осы Нұсқаулықтың талаптарын сақтамаған түрде ұсынылса, өтінім беруші олардың сараптама кезінде жалпы түрде немесе қажетті бөлікте назарға алынатыны жөнінде хабардар етіледі.
4. Өтінім сараптамасы
49. Сараптама жасау ұйымына түскен өтінім материалдарына тиісті нөмір мен түскен күнін көрсетуін тіркеу, мемлекеттік немесе орыс тілдерінде және өтінілетін өнеркәсіптік үлгінің кескіндемесімен өнеркәсіптік үлгіге патент беру туралы өтінімі бар болған жағдайда жүргізіледі. Патент беру туралы немесе өтінілетін үлгінің кескіндемесі мазмұндалмайтын құжаттар тіркелмей және оны ұсынған тұлғаға қайтарылып беріледі. Құжаттарды қарауға қабылданған факті туралы өтінім берушіге өтінімнің тіркеу нөмірі мен құжаттың түскен күні туралы ескерту қағазы жіберіледі.
Қорғау құжатын беру туралы өтініш мемлекттік тілде немесе орыс тілінде ұсынылады. Басқа құжаттар мемлекттік тілде, орыс немесе өзге тілдерде ұсынылады. Егер де басқа құжаттар өзге тілде берілсе, өтінімге олардың мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі аудармасы қажет. Аударма сараптау ұйымына басқа тілдегі құжатты құрайтын өтінім келіп түскен күннен кейін екі ай ішінде ұсынылуы тиіс. Сәйкес төлем жасалған жағдайда бұл мерзім ұзартылуы мүмкін. Бірақ екі айдан ұзақ созылмайды.
Аударманы белгіленген мерзімге сәйкес бермеген жағдайда өтінім берілмеген болып есептеледі.

Доступ к заявке третьим лицам до опубликования сведений о выдаче охранного документа, не разрешается, кроме случаев предусмотренных пунктом 3 статьи 16 Закона.
Исходящая корреспонденция по заявке направляется экспертной организацией в адрес для переписки, указанный заявителем в заявлении.
Заверенная копия поданной в экспертную организацию заявки предоставляется по просьбе заявителя для целей зарубежного патентования при наличии документа, подтверждающего соответствующую оплату.
50. После принятия материалов заявки к рассмотрению экспертная организация проводит по ней формальную экспертизу.
51. При проведении формальной экспертизы заявки проверяется:
наличие документов, которые содержатся в заявке или прилагаются к ней, предусмотренные в подпунктах 1) и 4) части первой пункта 2 статьи 19 Закона;
соответствие произведенной оплаты установленным размерам;
соблюдение порядка подачи заявки в случаях, предусмотренных  пунктом 2статьи 36 Закона, включая проверку наличия на правильность оформления доверенности, удостоверяющей полномочия патентного поверенного;
соблюдение требования единства промышленного образца;
не изменяют ли дополнительные материалы, если они представлены, сущности заявленного промышленного образца;
правильность классифицирования заявителем промышленного образца по МКПО;
обоснованность испрашиваемого в заявке более раннего приоритета, чем дата ее поступления.
На стадии формальной экспертизы на основании пункта 2 статьи 24 устанавливаются дата подачи заявки и дата приоритета.
52. По заявке на промышленный образец, оформленной с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с предложением в течение трех месяцев с даты его направления представить исправленные или недостающие документы.
В случае, если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые документы или ходатайство о продлении установленного срока, заявка считается неподанной, о чем заявителю направляется соответствующее уведомление.
53. Основаниями для запроса являются:
отсутствие в заявке, одного из документов, предусмотренных подпунктами 1) и 3) пункта 6 настоящей Инструкции;
нарушение требований к оформлению доверенности на представителя;
отсутствие в заявлении на выдачу патента необходимых сведений, подписей и оттиска печати, а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
отсутствие документа, подтверждающего соответствующую оплату в установленном размере;
выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (нарушение требований к формату листов, размерам полей, качество печати, затрудняющее усмотрение материалов заявки);
необходимость выяснения вопросов, связанных с возможным нарушением прав третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки;
наличие в заявке ссылок на источники, не являющиеся общедоступными, либо указаний на невозможность публикации тех или иных содержащихся в ней сведений, кроме сведений об авторах, пожелавших не быть указанными в качестве таковых при публикации сведений о патенте;
необходимость выяснения вопросов, связанных с установлением испрашиваемого в заявке более раннего приоритета;
наличие других нарушений требований настоящей Инструкции к документам заявки, устанавливаемых без анализа существа заявленного промышленного образца.

Үшінші тұлғаның қорғау құжатын беру туралы мәлімет жарияланғанға дейін өтінімге қол жеткізуіне рұқсат берілмейді. Тек Заңның 16-бабының 3-тармағымен қарастырылған жағдайларда ғана мүмкін болады.
Өтінім бойынша шығыс құжаттарын сараптама жасау ұйымы, өтінім берушімен аталған, хат алмасу мекен-жайына жіберіледі.
Сараптама жасау ұйымына тапсырылған өтінімнің расталған көшірмесі тиісті төлем туралы құжаттың бар болған жағдайында шетелде патенттілеу мақсатында өтінім берушінің өтініші негізінде жасалады.
50. Сараптама жасау ұйымы өтінім материалдарын қарастыруға қабылдағаннан кейін формалды сараптаманы жүргізеді.
51. Формалды сараптама жүргізілген кезде төмендегілер тексеріледі:
өтінімде қамтылатын немесе Заңның 19-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында және оның 4 бөлімінде көзделген қосымша берілетін құжаттардың бар болуы;
белгіленген мөлшерде жүргізілген төлемдердің сәйкестігі;
патенттік сенімді өкілдер өкілеттілігін куәландыратын, сенімхаттың ресімделуінің дұрыстығын және тексерістің бар болуын қоса алғанда, Заңның 36-бабының 2-тармағында көзделген өтінімді беру тәртібін сақтау;
өнеркәсіптік үлгі бірлік талаптарын сақтау;
ұсынылған қосымша материалдары өтінілетін өнеркәсіптік үлгінің маңызын өзгертуі;
ӨҮХС бойынша өтініш берушінің өнеркәсіптік үлгіні дұрыс сыныптауы;
ерте түскен басымдықтың сұралу негіздемесі.
Формалды сараптама жүргізу сатысында Заңның 24-бабының 2-тармағының негізінде өтінімнің берілген мерзімі және басымдығының мерзімі белгіленеді.
52. Өнеркәсіптік үлгіге өтінім бойынша, құжаттардың талаптары бұзылып рәсімделген жағдайда, өтінім берушіге ұсыныс жіберілген күннен бастап үш ай ішінде түзетілген және жетіспейтін құжаттарды ұсыну ұсынысы жіберіледі.
Егер де өтінім беруші белгіленген мерзімде сұрау салынған құжаттарды немесе мерзімді ұзарту туралы қолдаухатты ұсынбаса, өтінім берілмеген болып есептеледі, сәйкесінше өтінім берушіге ескерту хаты жіберіледі.
53. Сауал негіздері мыналар болып табылады:
осы Нұсқаулықтың 6-тармағының 1) және 3) тармақшасында көзделген өтінімде құжаттардың біреуі жоқ болған жағдайда;
өкілге сенімхатты ресімдеуде талаптарды бұзу;
патент беру туралы өтінішінде қажетті мәліметтер, сондай-ақ мөр оттискі мен қолдары жоқтығы, сонымен өтініште келтірілген мәліметтерді нақтылау қажеттілігі;
белгіленген көлемде сәйкес төлемді растайтын құжаттың болмауы;
репродукциялауға кедергі келтіретін, құжаттарды ресімдеуде кемшіліктерді анықтау (өтінім материалдарын оқу қиындығы, баспа сапасы, жолдар мөлшері, парақтар форматының талаптары бұзылғанда);
Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар таңбаларына үшінші тұлғалар құқықтарының бұзылу мүмкіндігімен байланысты, мәселелерді шешу қажеттілігі;
патент туралы мәліметтер жариялымында да аталғысы келмейтін, авторлар туралы мәліметтерден басқа, өтінімде жалпы жеткілікті болып табылмайтын сілтемелердің, сондай-ақ басқа да мәліметтерді жариялауға мүмкін емес мәліметтердің бар болуы;
өтінімде сұралатын алдыңғы басымдықты белгілеумен байланысты мәселелерді шешу қажеттілігі;
өтінілетін өнеркәсіптік үлгінің маңызын талдаусыз белгіленетін, өтінімдер құжаттарына осы Нұсқаулықтың басқа да талаптарын бұзушылықтардың бар болуы.

54. Классифицирование заявленного промышленного образца производится с целью соотнесения предмета заявки с той или иной областью его применения в соответствии с МКПО.
При классифицировании основанием для выбора классификационного индекса (индексов) являются название промышленного образца, его изображение, описание, а также чертежи при их наличии в заявке.
Классификационные индексы, установленные на стадии формальной экспертизы, могут быть изменены в процессе экспертизы заявки по существу.
55. Если в результате рассмотрения заявки без анализа существа заявленных промышленных образцов установлено, что заявка подана с нарушением требования единства промышленного образца, заявителю предлагается в трехмесячный срок с даты направления ему соответствующего уведомления сообщить, какой из промышленных образцов необходимо рассматривать, и при необходимости, внести уточнения в документы заявки.
В случае, если заявитель в трехмесячный срок с даты направления ему уведомления о нарушении требований единства не сообщит, какой из промышленных образцов необходимо рассматривать, и не представит уточненных документов, проводится рассмотрение объекта, указанного в описании первым.
56. Если заявка содержит все необходимые документы и соблюдены требования к ним, установленные настоящей Инструкцией, заявитель уведомляется о положительном результате формальной экспертизы и о дате подачи заявки.
57. После завершения формальной экспертизы с положительным результатом экспертная организация проводит экспертизу заявки по существу.
58. На стадии экспертизы заявки по существу:
устанавливается возможность отнесения заявленного предложения к объектам, охраняемым в качестве промышленного образца;
проводится информационный поиск в отношении заявленного промышленного образца для определения уровня художественно-конструкторского решения;
осуществляется проверка соответствия заявленного решения условиям патентоспособности на основании результатов информационного поиска.
59. В качестве промышленного образца охраняется художественно-конструкторское решение, определяющее внешний вид изделия. Под изделием понимается любое изделие промышленного или кустарно-ремесленного производства, составные изделия, самостоятельные компоненты для сборки в составные изделия, упаковки, этикетки, эмблемы, шрифты, наборы (комплекты) совместно используемых изделий.
К самостоятельным частям изделий относятся их функционально самостоятельные части, видимые в процессе эксплуатации изделия.
Компонентом для сборки в составное изделие является функционально самостоятельная часть составного изделия, предназначенная для его сборки, которая может быть демонтирована без нарушения ее целостности и повторно использована для сборки составного изделия.
К составным изделиям относятся изделия, состоящие из компонентов, предназначенных для сборки составного изделия.
К комплектам относятся группы изделий, имеющих общее назначение и комплексное использование.
Художественно-конструкторское решение изделия характеризуется совокупностью существенных признаков, определяющих эстетические и/или эргономические особенности внешнего вида изделия.

54. Өнеркәсіптік үлгі мәнін топтастыру ӨҮХС-ке сәйкес өтінім мәнін бірде бір қолдану саласына қатыстыру мақсатында жасалады.
Топтастыру кезінде, топтама индексін таңдауда негіз болып, оны кескіндемесі, суреттемесі, сондай-ақ өтінімде бар сызбалар болып табылады.
Формалды сұралатын сараптама кезінде белгіленген топтама индекстері маңызы бойынша өтінімді сараптау процессінде өзгерілу мүмкін.
55. Өтінілетін өнеркәсіптік үлгі маңызы талдаусыз өтінімді қарау нәтижесінде, өтінім өнеркәсіптік үлгі бірлігінің талаптары бұзылуы анықталғанда, өтінім берушіге тиісті ескерту жіберілген соң үш айлық мерзім ішінде, қай өнеркәсіптік үлгісі қаралуын, қажетінше, өтінім құжаттарына нақтылауды енгізсін.
Егер өтінім беруші бірлік талаптарын бұзу туралы ескерту берілген үш ай мерзім ішінде, қай өнеркәсіптік үлгіні қарауын қажет, және нақтылау қағаздарын ұсынбаған жағдайда, суреттемеде бірінші болып көрсетілген нысанының қаралуы жүргізіледі.
56. Егер өтінімде барлық қажетті құжаттары болып және оған қойылған барлық талаптары сақталған жағдайда, өтінім берушіге формалды сараптаманың оң нәтижесі және өтінімді беру мерзімі туралы хабарланады.
57. Сараптама жасау ұйымы формалды сараптаманың оң нәтижесінен соң өтінімнің мәні бойынша сараптаманы жүргізеді.
58. Мәні бойынша сараптамада:
өнеркәсіптік үлгі ретінде қорғалатын, нысандарға өтінілетін ұсынысты қатыстыру мүмкіндігі белгіленеді;
көркем-конструкторлық шешімнің деңгейін анықтауда өтінілетін өнеркәсіптік үлгіге қатысты ақпараттық ізденіс жүргізіледі;
ақпараттық ізденістің нәтижелері негізінде патент қабілеттілігі жағдайларына өтінілетін шешімге сәйкестікке тексерісті жүзеге асырады.
59. Өнеркәсіптік үлгі ретінде бұйымның сыртқы түрін анықтайтын көркем-конструкторлық шешімі қорғалады. Бұйым деп өнеркәсіптік немесе қолөнер кәсібінің кез келген бұйымын, құрама бұйымдарды, құрама бұйымдарға құрастыруға арналған дербес компоненттерді, орамаларды, заттаңбаларды, төсбелгілерді, қаріптерді, бірлесе қолданылатын бұйымдардың жинақтарын түсінуге болады.
Бұйымның дербес бөліктеріне оның функционалды дербес бөліктері жатады. Олар бұйымды қолдану барысында көрінеді.
Құрама бұйымды құрастыруға арналған компонентке құрама бұйымның функционалды дербес бөлігі жатады. Ол бұйымды құрастыру үшін қажет және бұйым бүтіндігін бұзбай қайта монтаждалып, құрама бұйымды құрастыру үшін қайта пайдаланылады.
Құрама бұйымдарға құрама бұйымға арналған компоненттерден тұратын бұйымдар жатады.
Жиынтыққа жалпы тағайындалуға және кешенді пайдаланылуға ие бұйым топтары жатады.
Бұйымның көркем-конструкторлық шешімі бұйымның сыртқы түрінің эстетикалық және/немесе эргономикалық ерекшеліктерін анықтайтын мәнді белгілердің жиынтығымен сипатталады.

60. При экспертизе по существу в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона, осуществляется проверка патентоспособности промышленного образца на соответствие его условиям промышленной применимости, новизны и оригинальности.
Если заявлена группа промышленных образцов, патентоспособность проверяется в отношении каждого из входящих в нее промышленных образцов. Патентоспособность промышленных образцов признается только тогда, когда патентоспособны все промышленные образцы группы.
61. В случае несоответствия условиям патентоспособности промышленного образца заявленного в группе промышленных образцов в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона, экспертная организация выносит экспертное заключение о частичном отказе в выдаче патента на промышленный образец.
62. Проверка промышленной применимости производится с целью установления возможности многократного воспроизведения промышленного образца, характеризуемого совокупностью существенных признаков представленных на изображениях и в перечне существенных признаков, при изготовлении соответствующего изделия, без использования уникальных, неизвестных до даты приоритета средств и методов.
При соблюдении на дату приоритета промышленного образца указанных требований, заявленный промышленный образец признается соответствующим условию промышленной применимости. Если указанные требования заявителем не соблюдены, направляется мотивированный запрос о несоответствии промышленного образца условию промышленной применимости с предложением уточнить и (или) дополнить материалы заявки без изменения сущности заявленного объекта.
В отношении промышленного образца, для которого установлено несоответствие условию промышленной применимости, проверка новизны и оригинальности не проводится.
63. Проверка новизны проводится в отношении совокупности признаков промышленного образца, нашедших отражение на изображении изделия и приведенных в перечне существенных признаков промышленного образца, принятом к рассмотрению по результатам формальной экспертизы, если он изменялся заявителем после завершения формальной экспертизы, то в отношении измененного перечня существенных признаков с соблюдением требований, предусмотренных пунктом 4 статьи 24 Закона.
Общедоступными считаются сведения, содержащиеся в источнике информации, с которым любое лицо может ознакомиться.
Датой, определяющей возможность отнесения вышеуказанных сведений к общедоступным, является:
дата опубликования сведений о промышленных образцах - дата их опубликования;
для печатных изданий с указанной датой подписания в печать - указанная дата;
для иных печатных изданий - дата выпуска в свет или, при невозможности ее установления, последний день месяца указанного в издании года;
для депонированных рукописей статей, обзоров, монографий и других материалов - дата их депонирования;
для отчетов о научно-исследовательских работах, пояснительных записок к опытно-конструкторским работам и другой конструкторской, технологической и проектной документации, находящейся в органах научно-технической информации - дата их поступления в эти органы;
для нормативно-технической документации - дата ее регистрации в уполномоченном органе;
для материалов диссертаций и авторефератов диссертаций, изданных на правах рукописи, - дата их поступления в библиотеку;
для экспонатов, помещенных на выставке - документально подтвержденная дата начала их показа;
для сообщений по телевидению - дата такого сообщения, если оно зафиксировано на соответствующем носителе информации.
Промышленный образец не признается соответствующим условию новизны, если в источниках информации выявлены сведения о художественно-конструкторском решении, которым присущи признаки, идентичные всем признакам, представленным на изображениях в рассматриваемой заявке, охарактеризованным в перечне существенных признаков промышленного образца.
При установлении новизны промышленного образца также учитываются при условии их более раннего приоритета поданные в Республике Казахстан другими лицами заявки на промышленные образцы (кроме отозванных) и запатентованные в Республике Казахстан промышленные образцы.
В том случае, когда источником информации, содержащим сведения о рассматриваемом промышленном образце, является заявка с более ранним приоритетом, устанавливается, что заявка не отозвана или не считается отозванной.
Если заявка не отозвана и срок ее отзыва не истек, заявителю рассматриваемого промышленного образца сообщается о наличии такой заявки без указания ее заявителя и раскрытия ее содержания и о возможности отложить рассмотрение заявки до наступления определенности по заявке с более ранним приоритетом. При несогласии заявителя отложить рассмотрение заявки, устанавливается несоответствие заявленного промышленного образца условию новизны.
В отношении промышленного образца, для которого установлено несоответствие условию новизны, проверка оригинальности не проводится.

60. Заңның 24-бабының 3-тармағына сәйкес мәні бойынша өтінімге сараптама жүргізгенде, өнеркәсіптік үлгіні өнеркәсіпте пайдаланылуына, жаңалығы мен ерекшелігіне патент қабілеттілігіне тексерісті жүзеге асырады.
Егер өнеркәсіптік үлгінің тобы бойынша өтінім берілген болса, патент қабілеттілігі оған кіретін өнеркәсіптік үлгінің әрбіріне қатысты түрде тексеріледі. Топтың барлық өнеркәсіптік үлгісінің патенттік қабілеті болған жағдайда ғана олардың патенттік қабілеттіліктері мойындалады.
61. Заңның 19-бабының 1-тармағына бойынша өнеркәсіптік үлгі тобындағы барлық өнеркәсіптік үлгінің патенттік қабілеттілік шарттарына сәйкес келмеген жағдайда сараптау ұйымы өнеркәсіптік үлгіге патент беруден жарым-жартылай бас тарту туралы сараптама қорытындысын шығарады.
62. Өнеркәсіптік қолданылуын тексеру басымдық күніне дейін белгісіз, бірегей әдістер мен тәсілдерді пайдаланусыз сәйкес бұйымды дайындау кезінде суреттер мен өнеркәсіптік үлгінің мәнді белгілер тізбесінде мәнді белгілер жиынтығымен сипатталатын өнеркәсіптік үлгінің көп қабатты қайта жаңғырту мүмкіндігін белгілеу мақсатында жүргізіледі.
Өнеркәсіптік үлгінің басымдық күніне барлық талаптар сақталған жағдайда, өтінілген өнеркәсіптік үлгі өнеркәсіптік пайдалану жағдайына сәйкес деп танылады. Егер өтініш беруші аталған талаптарды сақтамаған жағдайда өтінілген нысанның мәнін өзгертпей өтінімнің материалдарын нақтылау және (немесе) толықтыру ұсынысымен бірге өнеркәсіптік үлгінің өнеркәсіптік пайдалану жағдайына сәйкес келмегені туралы дәлелденген сұраныс жіберіледі.
Өтінілген өнеркәсіптік үлгі өнеркәсіптік пайдалану жағдайына сәйкес келмеген өнеркәсіптік үлгіге қатысты жаңалық пен ерекшелікке тексеріс жүргізілмейді.
63. Жаңалықты тексеру формалды сараптау нәтижесі бойынша қарастырылуға қабылданған, бұйым суретінде және өнеркәсіптік үлгінің маңызды белгілер тізбесінде көрініс тапқан өнеркәсіптік үлгінің белгілер жиынтығына қатысты жүргізіледі. Егер формалды сараптау аяқталғаннан кейін өтініш беруші өзгерткен болса, Заңның 24-бабы 4-тармағына көрсетілген талаптарды сақтай отырып маңызды белгілердің өзгертілген тізбесіне қатысты жүргізіледі.
Жалпыға жеткілікті мәліметтер деп, әрбір тұлға таныса алатын ақпарат көзі танылады.
Жоғарыда аталған мәліметтерді жалпыға жеткілікті қатыстыру мүмкіндігін анықтайтын күні:
өнеркәсіптік үлгі туралы мәліметтерді жариялау күні - оларды жариялау күні;
баспаларға басуға қол қойылу күні жазылған - аталған күні;
басқа да баспаларға - жарыққа шығу күні немесе ол анықталмаған жағдайында, баспада аталған жылғы айдың соңғы күні;
мақала, шолу, монография және басқа да материалдар қол жазбаларын депондылау - депондылау күні;
ғылыми-техникалық ақпарат органдарындағы, ғылыми-зерттеу жұмыстары, тәжірибе-конструкторлық және басқа да жұмыстар түсіндірме қағаздары, технологиялық және жобалық құжаттар туралы есептерге - органдарға түскен күні;
нормативті-техникалық құжаттар үшін - оның уәкілетті органда тіркелу күні;
қолжазба құқығында басылған, диссертациялар авторефераттары мен диссертациялар материалдары үшін - олардың кітапханаға түсу күні;
көрмеге қойылған экспонаттар үшін - оларды көрсетуге құжатпен расталатын күні;
теледидар бойынша хабарлама үшін - сол хабарламаның күні, егер ол ақпараттың тиістінше тіркелген күні.
Өнеркәсіптік үлгі, егер ақпарат көздерінде өнеркәсіптік үлгінің мәнді белгілер тізбесінде сипатталған, қаралатын өтінімдерге кескіндемелерде ұсынылған, барлық белгілерге ұқсас, тән, көркем-конструкторлық шешімі туралы мәліметтер анықталған жағдайда, жаңалық жағдайына тиісті деп саналмайды.
Өнеркәсiптiк үлгiнiң жаңалығын анықтаған кезде Қазақстан Республикасында өнеркәсiптік үлгiлерге бұрын басқа адамдар өтінiм берген (қайтарып алынғандарын қоспағанда) және Қазақстан Республикасында патенттелген өнеркәсiптiк үлгiлердiң неғұрлым ертеректегi басымдығы да ескерiледi.
Қаралатын өнеркәсіптік үлгі мәліметтері туралы, ақпарат көзі ретінде басымдығы ерте өтінім болып табылған жағдайда, өтінім қайтарылып алынбаған немесе қайтарылып алынған болып есептеледі.
Егер өтінім уақытында қайтарылып алынбаса немесе қайтарылып алу мерзімі өтпеген жағдайда, қаралатын өнеркәсіптік үлгі өтінім берушіге, оның мазмұны ашылмай және өтінім берушісі аталмай cондай өтінім бар екені туралы хабарланады және басымдық өтінім бойынша анықтамалықты анықтағанша өтінімді қарастыру мүмкіндігі кешіктіріледі. Егер өтінім беруші өтінімді қарастыруды кешіктіру жағдайымен келіспеген жағдайда, өтінілген өнеркәсіптік үлгі жаңалық жағдайына сәйкес емес деп есептеледі.
Жаңалық жағдайы сәйкес емес өнеркәсіптік үлгілерге ерекшелік тұрғысынан тексеріс жүргізілмейді.

64. Проверка оригинальности заявленного промышленного образца проводится на основании пункта 1 статьи 8 Закона, и включает:
определение наиболее близкого аналога;
выявление существенных признаков, которые отличают заявленный промышленный образец от наиболее близкого аналога (отличительных признаков);
выявление из сведений, ставших общедоступными в мире до даты приоритета художественно-конструкторских решений, имеющих признаки, совпадающие с отличительными признаками рассматриваемого промышленного образца.
Промышленный образец признается соответствующим условию оригинальности, если для одного из его существенных признаков, включенных в перечень, не выявлены художественно-конструкторские решения, которым присущ этот признак.
Промышленный образец признается соответствующим условию оригинальности также в том случае, когда для всех его существенных отличительных признаков выявлены художественно-конструкторские решения, обладающие такими признаками, однако эти признаки обеспечивают наличие у рассматриваемого промышленного образца эстетических и/или эргономических особенностей, не присущих выявленным художественно-конструкторским решениям.
Не признается соответствующим условию оригинальности промышленный образец, воплощенный, в изделии:
отличающемся от ближайшего аналога только признаком (признаками), включенным (включенными) заявителем в перечень существенных признаков, для которого (которых) не подтверждено влияние на эстетические и/или эргономические особенности этого изделия;
изменены лишь размеры, увеличено количество элементов или изменен цвет (но не колористическое решение) изделия по сравнению с известным;
в виде отдельного взятого простейшего геометрического объема или отдельно взятой простейшей геометрической фигуры;
повторяющем форму, свойственную изделиям определенного назначения, но выполненном на другой технической основе;
внешний вид которого заимствован у известных объектов, при известности двух объектов различного назначения, которым придан сходный внешний вид;
в комплекте, составленном из известных порознь изделий, без изменения их внешнего вида.
65. Не признаются промышленными образцами решения, указанные в  пункте 2 статьи 8 Закона:
1) обусловленные исключительно технической функцией изделия;
2) объектов архитектуры (кроме малых архитектурных форм), промышленных, гидротехнических и других стационарных сооружений;
3) печатная продукция как таковая;
4) объектов неустойчивой формы из жидких, газообразных, сыпучих или им подобных веществ;
5) изделий, противоречащих общественным интересам, принципам гуманности и морали, таких как:
оскорбляющие человеческое достоинство, национальные или религиозные чувства, имеющие непристойное, жаргонное или циничное содержание;
способные ввести в заблуждение пользователя изделия в отношении производителя и (или) места производства изделия и (или) товара.
К решениям, способным ввести в заблуждение относятся решения, воспроизводящие или включающие элементы, тождественные или производящие общее впечатление, которое может привести к смешению:
с государственными гербами, флагами и другими государственными символами и знаками;
с сокращенными или полными наименованиями международных и межправительственных организаций, с их гербами, флагами, символами и знаками;
с официальными контрольными, гарантийными или пробирными клеймами, печатями, наградами и другими знаками отличия.
Такие элементы могут быть включены в решение внешнего вида изделия при наличии согласия соответствующего компетентного органа;
с элементами, государственная регистрация которых в Республике Казахстан в качестве товарных знаков не допускается в соответствии с международным договором, поскольку эти элементы охраняются в одном из государств-участников международного договора в качестве обозначения, позволяющего идентифицировать изделия как происходящие с его территории (производимые в границах географического объекта этого государства) и имеющие особое качество, репутацию или другие характеристики, которые определяются их происхождением, если промышленный образец предназначен для упаковки, маркировки изделий, не происходящих с территории данного географического объекта;
с официальными наименованиями или изображениями особо ценных объектов культурного наследия народов Республики Казахстан, либо объектов всемирного культурного или природного наследия, изображениями культурных ценностей, если патент испрашивается на имя лиц, не являющихся их собственниками, без согласия собственников или лиц, уполномоченных собственниками на регистрацию таких решений в качестве промышленных образцов;
с известными на дату подачи заявки на промышленный образец товарными знаками других лиц, охраняемыми в Республике Казахстан, в том числе в соответствии с международным договором Республики Казахстан, в отношении однородных изделию товаров;
с товарными знаками других лиц, признанными в установленном   Законом Республики Казахстан «О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров» порядке общеизвестными в Республике Казахстан товарными знаками в отношении однородных изделию товаров;
с известными именами, псевдонимами или производными от них обозначениями, с портретами или с факсимиле известных в Республике Казахстан на дату подачи заявки лиц, без согласия этих лиц или их наследников;
с обозначениями, действия по регистрации которых в качестве промышленных образцов в отношении изделий того же или однородного назначения, либо товарных знаков в отношении однородных изделию товаров, были признаны в установленном законодательством порядке актом недобросовестной конкуренции.

64. Өнеркәсіптік үлгіні ерекшелікке тексеру Заңның 8-бабы 1-тармағының негізінде жүргізіледі және:
жақын ұқсастықты анықтау;
өтінілетін өнеркәсіптік үлгіні жақын аналогтан айыру, елеулі белгілерді анықтауын енгізеді (айырықша белгілер);
өтінілетін өнеркәсіптік үлгінің айыру белгілерімен сәйкес келетін, белгілері бар, көркем-конструкторлық шешімдер басымдығының күніне дейін әлемде жалпы жеткілікті мәліметтерді анықтау.
Өнеркәсіптік үлгі ерекшелік жағдайына сәйкес деп, тізбеге енгізілген белгілер бойынша мәнді белгілер үшін көркем-конструкторлық шешімдер анықталмаған жағдайда танылады.
Өнеркәсіптік үлгі жаңалық жағдайына тиісті деп, егер оның барлық елеулі ерекше белгілеріне, сол белгілері бар, көркем-конструкторлық шешімдер анықталған жағдайына, сондай-ақ анықталған көркем-конструкторлық шешімдерге тән емес, бұл белгілер қаралатын өнеркәсіптік үлгінің эстетикалық және/немесе эргономикалық ерекшеліктерін баршылығын қамтамасыз етеді.
Бұйымдарға қатысты, өнеркәсіптік үлгі сол бұйымның эстетикалық және/немесе эргономикалық ерекшеліктеріне ықпалы расталмағанда, мәнді белгілер тізбесіне өтінім берушімен енгізілген белгілермен ғана жақын аналогтан айрылғанда;
танымалдармен салыстыру бойынша бұйымдардың түсі өзгерсе (бірақ колористикалық шешімі емес) немесе элементтер саны көбейтіліп, мөлшерлер өзгергенде;
жеке алынған қарапайым геометрикалық көлем немесе жеке алынған қарапайым геометрикалық фигура түрінде;
басқа техникалық негізде орындалған, тиісті маңыздағы бұйымдарға қатысты, қалпын қайталағанда;
сыртқы пішіні танымал нысандардан қайталанған, сыртқы түрі ұқсас әртүрлі маңыздағы екі нысанды танығанда;
олардың сыртқы түрін өзгертпей, әртүрлі ұқсас бұйымдары жасалған жиынтығында (комплектісі) жаңалық жағдайына сәйкес емес деп танылады.
65. Заңның 8-бабы 2-тармағында көрсетілген мынадай шешiмдер:
1) бұйымдардың тек қана техникалық мiндеттерiне негiзделсе;
2) сәулет объектiлерiнiң (шағын сәулет нысандарын қоспағанда), өнеркәсiптiк, гидротехникалық және басқа да тұрақты ғимараттардың;
3) баспа өнiмнiң өзi;
4) сұйық, газ түрiндегi, сусыма немесе сол сияқты заттардан тұратын тұрақсыз нысандағы объектілердiң;
5) Адами ар-намысқа тіл тигізетін, әдепсіз, жаргондық немесе ұятсыз мазмұндағы ұлттық немесе діни сезімдерге ие;
өндіруші мен (немесе) бұйымды және (немесе) тауарды өндіру орнына қатысты бұйым пайдаланушыны адастыруға итермелейтін;
қоғамдық мүдделерге, адамгершiлiк пен мораль принциптерiне қайшы келетiн бұйымдардың шешiмдерi өнеркәсiптiк үлгiлер болып танылмайды.
Адасуға итермелейтін шешімдердің қатарына қайта жаңғыратын немесе ұқсас не жалпы әсер қалыптастыратын элементтерді құрайтын шешімдер жатады.
Олар:
Мемлекеттік елтаңбалармен, тулармен және басқа да мемлекеттік рәміздер мен белгілермен;
Халықаралық және үкіметаралық ұйымдардың қысқартылған немесе толық атауларымен, олардың елтаңбаларымен, туларымен, рәміздерімен және белгілерімен;
Ресми бақылау, кепілдік берілген таңбалармен, мөрлермен, марапаттармен және басқа да ерекшелік белгілерімен араласуға алып келеді.
Мұндай элементтер сәйкес құзырлы органның келісімі болса, бұйымның сыртқы түрінің шешіміне қосылады.
Тауар таңбасы ретінде халықаралық келісім-шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуге жіберілмейтін элементтермен;
өйткені бұл элементтер халықаралық келісім-шартқа қатысушы - белгілі бір мемлекетте оның жер аумағынан (осы мемлекеттің географиялық нысаны шекарасында шығарылатын) шығарылатындай етіп бұйымды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін және егер де өнеркәсіптік үлгі берілген географиялық нысанның аумағында шығарылмайтын бұйымдардың оралуына, таңбалануына арналған болса, айрықша сапаға, беделге немесе олардың шығу тегімен анықталатын басқа сипаттамаларына ие белгі ретінде қорғалады.
Қазақстан Республикасы халықтарының аса құнды нысандарының я болмаса жүниежүзілік мәдени немесе табиғи мұра нысандарының ресми атауларымен немесе суреттерімен, егер олардың иесі болып табылмайтын тұлғалар атына, өнеркәсіптік үлгі ретінде мұндай шешімдердің тіркеуіне ие өкілеттігін алған иесі немесе тұлғаның келісімінсіз сұралып жатса;
Қазақстан Республикасында қорғалатын, соның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық келісім-шартына сәйкес, тауарлардың бір текті бұйымдарына қатысты өнеркәсіптік үлгіге өтінім беру күніне басқа тұлғалардың белгілі тауар таңбаларымен;
тауарлардың бір текті бұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасында жалпыға белгілі тауар таңбалары тәртібімен Қазақстан Республикасының "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылатын жерлердің атаулары туралы" Заңымен белгіленіп мойындалған басқа тұлғалардың тауар таңбаларымен;
тұлғалардың өтінім беру күніне, тұлғалардың немесе олардың мұрагерлерінің келісімінсіз танымал есімдермен, лақап есімдермен немесе олардан туындайтын белгілермен, Қазақстан Республикасында танымал портреттермен немесе факсимилемен;
тіркеу бойынша әрекеті өнеркәсіптік үлгі ретінде сол немесе бір текті тағайындалу бұйымдарына қатысты, я болмаса тауар таңбасы ретінде тауарлардың бір текті бұйымдарға қатысты белгіленген заңнамалық тәртіпте нашар бәсекелестіктің актісімен мойындалған белгілермен араласуы мүмкін.

66. В случае подачи ходатайства согласно приложению 2 к настоящей Инструкции и документа подтверждающего соответствующую оплату, в целях получения патента владельцем действующего предварительного патента, экспертная организация проводит экспертизу по существу.
67. При рассмотрении перечня существенных признаков, устанавливается наличие существенных признаков, совокупность которых достаточна для формирования внешнего вида представленного на изображениях изделия с указанными заявителем эстетическими и/или эргономическими особенностями.
Если признак присутствует в изображениях, но не включен заявителем в перечень существенных признаков и влияет на формирование внешнего вида изделия, заявителю предлагается включить этот признак в перечень существенных признаков. При отказе заявителя от такой корректировки в ходе проверки патентоспособности промышленного образца наличие соответствующей особенности его внешнего вида не учитывается.
При невозможности идентифицировать признак, экспертная организация запрашивает у заявителя разъяснения и (или) предлагает скорректировать характеристику такого признака на основе изображений и описания промышленного образца.
В случае использования заявителем устаревшей или неприемлемой для данной отрасли терминологии, заявителю предлагается внести соответствующую корректировку в перечень существенных признаков.
Если признак невозможно идентифицировать, и заявитель отказывается скорректировать перечень существенных признаков, при рассмотрении заявки такой признак во внимание не принимается.
Если при рассмотрении перечня существенных признаков выявлено несоответствие требованиям к его структуре и изложению, заявителю направляется запрос с предложением скорректировать перечень существенных признаков.
При наличии просьбы заявителя о включении в перечень существенных признаков неидентифицируемых или отсутствующих в первоначальных материалах заявки признаков, заявителю направляется запрос с предложением представить перечень без указания этих признаков.
68. Вопросы, замечания и мотивированные предложения эксперта формулируются в запросе со ссылками, при необходимости, на литературу по вопросам художественного конструирования, научно-техническую литературу, положения законодательства. Запросы экспертной организацией могут направляться заявителю неоднократно.
69. Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы или ходатайство о продлении срока, заявка считается отозванной и делопроизводство по ней может быть продолжено в соответствии с пунктом 8 статьи 24 Закона, о чем заявитель уведомляется.
5. Заключительные положения

66. Осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес қолдаухат және қажетті төлемді растайтын құжатты берген жағдайда әрекеттегі алдын ала патент иесінің патент алуы үшін сараптау ұйымы мәні бойынша сараптама жүргізеді.
67. Мәнді белгілер тізбесін қарастыру кезінде өтінім беруші көрсеткен эстетикалық және/немесе эргономикалық ерекшеліктерге ие, суретте ұсынылған бұйымның сыртқы түрін қалыптастыру үшін жиынтығы қажет мәнді белгілер белгіленеді.
Егер белгі суретте орын алса, бірақ өтінім беруші оны мәнді белгілер тізбесіне қоспаса және ол бұйымның сыртқы түрін қалыптастыруға ықпал етсе, өтінім берушіге бұл белгіні мәнді белгілер тізбесіне қосуға ұсыныс жасалады. Өтінім беруші мұндай өңдеуден бас тартса, өнеркәсіптік үлгінің патенттік қабілеттілігін тексеру кезінде сыртқы түрінің бұл ерекшелігі ескерілмейді.
Белгіні сәйкестендіру мүмкін болмаған жағдайда сараптау ұйымы өтінім берушіден түсініктеме сұрайды және/немесе өнеркәсіптік үлгінің суреті және сипаты негізінде мұндай белгінің сипаттамасын өңдеп беруді ұсынады.
Өтінім беруші берілген салаға арналған ескірген немесе пайдасыз терминологияны пайдаланса, мәнді белгілер тізбесіне қажетті өңделім енгізуге ұсыныс жасалады.
Егер белгі сәйкестендіруге келмесе, өтінім беруші мәнді белгілер тізбесін өңдеуден бас тартса, өтінімді қарастыру барысында мұндай белгі назарға алынбайды.
Егер мәнді белгілер тізбесін қарастыру кезінде оның құрылымы мен мазмұнына сәйкессіздік байқалса, өтінім берушіге мәнді белгілер тізбесін өңдеу туралы ұсыныс жасалады.
Өтінімнің алғашқы материалдарында болмаған және сәйкес келмейтін белгілерді мәнді белгілер тізбесіне қосу туралы өтінім берушінің өтініші бойынша өтінім берушіге бұл белгілерді көрсетпей тізбені беру ұсынылған сұраным жіберіледі.
68. Сарапшының сұрақтары, ескертпелері және дәлелденген ұсыныстары сұранымда сілтемелермен көрсетіледі, қажет болса көркем құрылымдау сұрақтары бойынша әдебиетке, ғылыми-техникалық әдебиетке, заңнама ережесіне сілтеме жасалады. Сараптау ұйымының сұранымдары өтінім берушіге бірнеше мәрте жіберілуі мүмкін.
69. Егер белгіленген мерзімде өтінім беруші сұрау салынған материалдарды немесе қолдаухатты ұсынбаса, өтінім қайтарылған болып саналады, ол бойынша іс жүргізу Заңның 24-бабының 8-тармағына сәйкес жүргізіледі. Бұл туралы өтінім беруші хабардар етіледі.
5.Қорытынды ережелер

70. Изменения в наименование и адрес патентобладателя производятся по письменному ходатайству патентообладателя с указанием номера патента и приложением документа об оплате при изменении наименования и документа, подтверждающего соответствующие изменения.
71. Внесение изменений в случае перехода права на патент к иному лицу, кроме уступки права на патент, производится по ходатайству правопреемника с указанием номера патента и приложением документа об оплате. В ходатайстве указываются сведения о правопреемнике с приложением заверенных копий документов, подтверждающих переход права на патент.
Приложение 1
к Инструкции по составлению,
оформлению и рассмотрению
заявки на выдачу патента на
промышленный образец
Форма № 1-ПО
Входящий
номер
(21) Регистра-
ционный №
(22) Дата подачи
приоритет
Дата
поступления
ЗАЯВЛЕНИЕ               В РГКП «Национальный институт
о выдаче патента            интеллектуальной собственности»
Республики Казахстан          Комитета по правам
интеллектуальной            собственности Министерства
на промышленный образец       юстиции
Республики Казахстан
Республика Казахстан, 010000
г. Астана, Левобережье,
Дом Министерств,
ул. 35, д. 8, подъезд 13,
корпус № 4
Предоставляя указанные ниже
документы, прошу (просим) выдать
патент Республики
Казахстан на имя заявителя(ей)
(71) Заявитель(и):
(указывается полное имя или
наименование и местожительство
или местонахождение.
Данные о местожительстве
авторов-заявителей приводятся
в графе с кодом 97)
Код страны
по стандарту
ВОИС ST.3
(если он установлен)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более
ранней, чем дата подачи заявки в НИИС
_   Прошу (просим) установить приоритет промышленного образца
|_|  по дате:
подачи первой(ых) заявки(ок) в государстве-участнике
Парижской конвенции (п.2 ст.20 Закона)
_    подачи более ранней заявки в НИИС в соответствии с
|_|   п. 4 ст. 20 Закона
_    подачи первоначальной заявки в НИИС в соответствии
|_|   с п. 5 ст.20 Закона (номер заявки _________________,
дата подачи _______________)
_
|_|   поступления дополнительных материалов к более ранней
заявке (п. 3 ст. 20 Закона)
№ первой,
более ранней,
первоначальной заявки
Дата
испраши-
ваемого
приоритета
(33) Код страны
подачи по ST.3
(при испрашивании
конвенционного
приоритета)
(54) Название промышленного образца
Соблюдены требования п. 4 ст. 9 Закона
(98) Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя
адресата)
Телефон:                      Факс:
(74) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный
номер, адрес) или представитель заявителя(ей) (полное имя
или наименование,адрес)
Перечень
прилагаемых
документов
Кол-во
л. в 1
экз.
Кол-во
экз.
Основание для
возникновения
права на подачу заявки
и получение патента
(без представления
документа):
_
|_| заявитель является
работодателем и
соблюдены условия

70. Патент иегерінің атауы мен мекен жайына негізделген өзгерістер патент нөмірі көрсетілген және өзгеріс барысындағы төлем туралы құжаты қосымша берілген, өзгерісті растайтын құжаты бар патент иегерінің жазбаша қолдаухатымен жүргізіледі.
71. Патентке құқыққа жол беруден басқа, патентке құқық өзге тұлғаға өткен жағдайда енгізілген өзгерістер мирасқордың қолдаухаты бойынша жүргізіледі. Қолдаухатта патент нөмірі көрсетіліп, төлем туралы құжат қосымша беріледі. Сонымен қатар қолдаухатта патентке құқықтың өтуін растайтын құжаттардың расталған көшірмелері қосымша берілген мирасқор туралы мәліметтер көрсетіледі.
Өнеркәсіптік үлгігелерге патентті
беруге өтінімді жасау, ресімдеу
және қарастыру жөніндегі нұсқаулыққа
1-ҚОСЫМША
N 1 Қалпы - ӨҮ
Кіріс нөмірі
(21) Тіркеу N
(22) Берілген күні
Түскен күні
басымдығы
Өнеркәсіптік үлгіге Қазақстан
Республикасының
патентін алу туралы
ӨТІНІШ
"Ұлттық зияткерлік меншік
институты" РМКҚ-ға Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі
Зияткерлік меншік құқықтары
комитеті Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қ. Сол жақ жағалау, 35-көше, Министрліктер үйі, 8-үй, 13-кіреберіс, 4-корпус
Төмендегідей құжаттарды тапсыра отырып, өтінім берушінің (лердің) атына Қазақстан Республикасының патентін беруді өтінемін (міз) (71) Өтінім беруші (лер):
(толық аты-жөні немесе атауы және тұрғылықты жері немесе мекен-жайы көрсетіледі.
97 кодымен өтінім берушілер – авторлары тұрғылықты мекен-жайы көрсетіледі)
Стандарт бойынша
елдің коды ДЗМҰ ST.3 (егер белгілі болса)
ҰЗМИ РМҚК-ға берілген өтінімнен ерте күні бойынша басымдық сұралған кезде ғана толтырылады
_
|_| Осы күн бойынша өнеркәсіптік үлгінің басымдығын белгілеуін өтінеміз:
Париж конвенциясына қатысушы мемлекетіне бірінші өтінімді (дерді) беру (Заңның 20 б. 2 т.)
_
|_| 20 б. 4 т. сәйкес ҰЗМИ РМҚК-ға ерте тапсырылған өтінімі
_
|_| 20 б. 4 т. сәйкес ҰЗМИ РМҚК-ға ерте тапсырылған өтінімі
(өтінім нөмірі _______________, түскен күні _________________)
_
|_| ерте берілген өтінімнің қосымша материалдарының түсуі (Заңның 20 б. 3 т.)
бірінші өтінімнен алғаш, ерте
берілген өтінімнің N
Сұралатын басымдық
күні
(33) ST.3 бойынша елдің коды (конвенциялық басымдықты сұрағанда)
(54) Өнеркәсіптік үлгінің атауы
Заңның 9 б. 4 т. талаптары сақталған
(98) Хат алмасу үшін мекен-жайы (толық пошталық мекен-жайы және адресаттың аты-жөні)
Телефоны:                            Факсі:
(74) Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкілі (толық атауы, тіркеу нөмірі, адрес) немесе өтінім берушінің (лердің) өкілі (толық аты-жөні немесе атауы, адрес)
Қоса беріліп отырған құжаттардың тізімі
Даналардағы
беттер
саны
Даналар
саны
Патентті алу және өтінім беру құқығының пайда
болу негіздемесі (құжатты
ұсынылмай):
_

п. 2 ст. 10 Закона
_
|_| переуступка права
работодателем или
его правопреемником
_
|_| переуступка права
автором или его
правопреемником
_
|_| право наследования
_
|_| приложение к
заявлению
_
|_| описание
промышленного
образца
_
|_| комплект
изображений
изделия
_
|_| чертеж(и) и
иные материалы
_
|_| документ об
оплате подачи
заявки
_
|_| документ,
подтверждающий
наличие
оснований
для уменьшения
размера оплаты
_
|_| копия(и)
первой(ых)
заявки(ок)
(при
испрашивании
конвенционного
приоритета)
(место для штампа НИИС)
_
|_| документы
заявки на
иностранном
языке
_
|_| доверенность,
удостоверяющая
полномочия
патентного
поверенного
или
представителя
_
|_| другой
документ
(указать)
(72) Автор(ы)
(указывается
полное имя)
(97) Полный
почтовый адрес
место
жительства,
включая
наименование
страны и ее
код по
стандарту ВОИС
ST.3, если он
установлен
Подпись(и)
автора(ов)-заявителя(ей)
и/или автора(ов),
уступившего(их) право
на получение патента
Я (мы) ______________________________________________________________
(Ф.И.О.)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора(ов) при
публикации сведений о выдаче патента
Подпись(и) автора(ов):
Подпись
подпись(и) заявителя(ей), не являющегося(ихся) автором(ами), дата подписания (при подписании от имени юридического лица
подпись руководителя скрепляется печатью)
Приложение 2
к Инструкции по составлению,
оформлению и рассмотрению
заявки на выдачу патента на
промышленный образец
ХОДАТАЙСТВО
о проведении экспертизы по существу
Прошу (просим) провести экспертизу заявки по существу
(21) Заявка N _____________ (22) Дата подачи заявки ________________
(54) Название промышленного образца
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(71) Заявитель _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(31) N первой,   (32) Дата испрашиваемого приоритета (33) Код страны
более ранней     (при испрашивании конвенционного     по ST.3
заявки            приоритета)
1.
2.
3.
Экспертизу по существу прошу (просим) провести по следующим
вариантам промышленного образца: ____________________________________
___________________________________________________________________
Приложение:
- Документ, подтверждающий оплату
_________________________________________________________________
(N и дата оплаты)
Подпись лица, подавшего ходатайство_________________________________
(при подписании от имени юридического лица подпись руководителя
удостоверяется печатью)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Ходатайство действительно только при предоставлении в РГКП НИИС
документа, подтверждающего оплату за проведение экспертизы по
существу.

|_| заңның 10 б. 2 т. талаптары сақталған және жұмыс беруші болып табылады
_
|_| оның құқықтық мирасқор немесе жұмыс берушінің құқығын қайтадан басқаға беру
_
|_| оның авторы немесе жұмыс берушінің құқығын қайтадан басқаға беру
_
|_| мирастық құқығы
(ҰЗМИ штампының орны)
_
|_| қосымша
_
|_| өнеркәсіптік үлгінің суреттемесі
_
|_| бұйым кескіндемесінің жиынтығы
_
|_| сызба(лар) және басқа да материалдары
_
|_| өтінімді беру төлемі туралы құжаты
_
|_| төлем мөлшерін азайтуға негіздемелердің растайтын құжат
_
|_| бірінші өтінім(дер) көшірмесі(лері) (конвенциялық басымдықтар сұралғанда)
_
|_| өтінімнің шетел тіліндегі құжаттары
_
|_| патент сенімді өкілі немесе өкілдің уәкілеттілігін растайтын, сенімхат
_
|_| басқа да құжат (атап кету)
(72) Автор (лары)
(толық аты-жөні)
(97) Тұрғылықты жерінің толық пошталық мекен-жайы, егер белгілі болса ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды
Патентті алу құқығын
берген өтінім беруші(лер) – автор(лар) және/немесе автор(лар) қол(дар)ы
Мені (бізді)_______________________________________________                                         (А.Ж.Ә.А.)
патент беру туралы мәліметтерді жариялағанда автор(лар)ы сияқты атамауыңызды сұраймын(мыз)
Автор(лар) қол(дар)ы:
Қолы
Автор(лар) болып табылмайтын, өтінім беруші(лер) қол(дар)ы, қол қойылған күні (заңды тұлғаның атынан қол қойылғанда басшы қолы мөрмен тіркеледі)
Өнеркәсіптік үлгілерге патентті
беруге өтінімді жасау, ресімдеу
және қарастыру жөніндегі нұсқаулыққа
2-Қосымша
Мәні бойынша сараптаманы жүргізу туралы
ҚОЛДАУХАТ
Мәні бойынша сараптама жүргізуін сұраймын (сұраймыз)
(21) Өтінім N ____________ (22) Өтінімді беру күні__________________
(54) Өнеркәсіптік үлгінің атауы ____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(71) Өтінім беруші _________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(31) Бірінші,     (32) Сұратылатын         (33) ST.3 бойынша
неғұрлым ерте,     басымдық күні           берген елдің коды
алғашқы өтінім-   (конвенциялық
нің N              басымдық
сұратылған
кезде)
1.
2.
3.
Өнеркәсіптік үлгінің мынадай нұсқалары бойынша мәні бойынша сараптама жүргізуді сұраймын (сұраймыз): ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қосымша:
- Төлемді растайтын құжат
____________________________________________________________________
(төлем күні және N)
Қолдаухат берген тұлғаның қолы
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атынан қол қойылғанда басшы қолы мөрмен тіркеледі) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қолдаухат ҰЗМИ РМКҚ-ға мәні бойынша сараптама жүргізуге тиісті төлемді растайтын құжатты ұсынған кезде әрекетті деп танылады.