О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 марта 2009 года № 68 "Об утверждении Правил осуществления операций по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо полном размере по депозитам физических и юридических лиц другому (другим) банку (банкам)"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 августа 2009 года № 195. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2009 года № 5803. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 77
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 77 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях приведения в соответствие с Законом Республики Казахстан от 11 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства Республики Казахстан о платежах и переводах денег, бухгалтерском учете и финансовой отчетности финансовых организаций, банковской деятельности и деятельности Национального Банка Республики Казахстан", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 27 марта 2009 года № 68 "Об утверждении Правил осуществления операций по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо полном размере по депозитам физических и юридических лиц другому (другим) банку (банкам)" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5660, опубликованное 29 мая 2009 года в газете "Юридическая газета" № 80 (1677)), следующие изменения и дополнения:
в постановлении:
в заголовке слова "по депозитам физических и юридических лиц" заменить словами "перед физическими и (или) юридическими лицами";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации статьи 61-2 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в пункте 1 слова "по депозитам физических и юридических лиц" заменить словами "перед физическими и (или) юридическими лицами";
в Правилах осуществления операций по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо полном размере по депозитам физических и юридических лиц другому (другим) банку (банкам), утвержденных указанным постановлением:
в заголовке слова "по депозитам физических и юридических лиц" заменить словами "перед физическими и (или) юридическими лицами";
в преамбуле:
слова "и условия" исключить;
слова "по депозитам физических и юридических лиц" заменить словами "перед физическими и (или) юридическими лицами";
в пункте 1:
слова "по депозитам физических и юридических лиц" заменить словами "перед физическими и (или) юридическими лицами";
слово "депозиторов" заменить словами "прав кредиторов и депозиторов банка";
в пункте 2:
подпункт 1) после слов "физических и" дополнить словом "(или)";
в подпункте 2) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жеке және заңды тұлғалардың депозиттері бойынша банктің активтері мен міндеттемелерінің бөлігін не толық мөлшерде басқа банкке (банктерге) бір мезгілде беру жөніндегі операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 27 наурыздағы N 68 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 28 тамыздағы N 195 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 25 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5803 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 77 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.05.2015 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ақша төлемі мен аударымы, қаржы ұйымдарының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі, банк қызметі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 11 шілдедегі Заңына сәйкес келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Жеке және заңды тұлғалардың депозиттері бойынша банктің активтері мен міндеттемелерінің бөлігін не толық мөлшерде басқа банкке (банктерге) бір мезгілде беру жөніндегі операцияларды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 27 наурыздағы N 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5660 тіркелген, 2009 жылғы 29 мамырда "Заң газеті" газетінде N 80 (1503) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
қаулыда:
тақырыбындағы "Жеке және заңды тұлғалардың депозиттері бойынша" деген сөздер "Жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 61-2-бабын іске асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақтағы "Жеке және заңды тұлғалардың депозиттері бойынша" деген сөздер "Жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Жеке және заңды тұлғалардың депозиттері бойынша банктің активтері мен міндеттемелерінің бөлігін не толық мөлшерде басқа банкке (банктерге) бір мезгілде беру жөніндегі операцияларды жүзеге асыру ережесінде:
тақырыбындағы "Жеке және заңды тұлғалардың депозиттері бойынша" деген сөздер "Жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдындағы" деген  сөздермен ауыстырылсын;
кіріспеде:
", ерекшеліктерін" деген сөз алынып тасталсын;
"жеке және заңды тұлғалардың депозиттері бойынша" деген сөздер "жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"Жеке және заңды тұлғалардың депозиттері бойынша" деген сөздер "Жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"депозиторлардың мүдделерін" деген сөз "банк кредиторлары мен депозиторларының құқығын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша "жеке және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын;

"3) обязательства банка в части либо полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами - обязательства банка по депозитам физических и (или) юридических лиц.";
в пункте 3 после слов "физических и" дополнить словом "(или)";
в пункте 4 после слов "физических и" дополнить словом "(или)";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок осуществления операций";
часть вторую пункта 5 после слов "физических и" дополнить словом "(или)";
в подпункте 3) пункта 8 после слов "физических и" дополнить словом "(или)";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Передача обязательств банка осуществляется с согласия депозиторов и (или) кредиторов банка. В целях получения согласия депозиторов и кредиторов банком публикуется объявление о передаче активов и (или) обязательств банка в части либо в полном размере. Объявление публикуется в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках, с указанием сроков представления возражений и адреса, по которому они принимаются.
Отсутствие письменного возражения от депозиторов и (или) кредиторов банка в течение десяти календарных дней со дня публикации объявления рассматривается как согласие депозитора и (или) кредитора на передачу обязательств.
Расходы, связанные с публикацией объявления об осуществлении операции, осуществляются за счет средств банка.
Банк публикует объявление о проведении операции при наличии ее согласования с уполномоченным органом.";
в пункте 12:
после слова "депозиторов" дополнить словами "и (или) кредиторов";
слово "депозитов" заменить словом "обязательств";
в части первой пункта 14 после слов "физических и" дополнить словом "(или)";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Расходы, связанные с проведением операции, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, осуществляются за счет средств банка (-ов) приобретателя (-ей).".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту надзора за банками (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

"3) Жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдындағы бөлігіндегі не толық мөлшердегі банктің міндеттемелері - жеке және (немесе) заңды тұлғалардың депозиттері бойынша банктің міндеттемелері.";
3-тармақ "жеке және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақ "Жеке және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Операцияларды жүзеге асыру тәртібі";
5-тармақтың екінші бөлігі "Жеке және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
8-тармақтың 3) тармақшасы "жеке және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Банк міндеттемелерін беру банк депозиторларының және (немесе) кредиторларының келісімімен жүзеге асырылады. Депозиторлардың және (немесе) кредиторлардың келісімін алу мақсатында, банк активтерін және міндеттемелерін бөлігінде не толық мөлшерде беру туралы хабарландыруды банк жариялайды. Хабарландыру қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында, қарсылықтарды ұсыну мерзімдерін және олар қабылданатын мекен–жайды көрсете отырып, жарияланады.
Хабарландыру жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде депозиторлардың және (немесе) кредиторлардың жазбаша келіспеушіліктерінің болмауы депозитордың және (немесе) кредитордың міндеттемелерді беруге келісімдері ретінде қаралады.
Операцияны жүзеге асыру жөніндегі хабарландыруды жариялауға байланысты шығыстар банк қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Банк операцияны жүргізу жөніндегі хабарландыруды уәкілетті органмен оны келісілгенде жариялайды.";
12-тармақта:
"депозиторлардың" деген сөзден кейін "және (немесе) кредиторлардың" деген сөздермен толықтырылсын;
"депозиттерін" деген сөз "міндеттемелерін" деген сөзбен ауыстырылсын;
14-тармақтың бірінші бөлігі "Жеке және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Осы Ереженің 11-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда, операцияны жүргізумен байланысты шығыстар иеленуші (-лер) банктің (-тердің) қаражаты есебінен жүзеге асырылады.".
2. Осы қаулы бірінші рет ресми жарияланған күннен кейінгі он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Банктерді қадағалау департаменті (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.

4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова

4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                            Е. Бахмутова