Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 ноября 2009 года № 640. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2009 года № 5862. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 150
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 27.02.2015 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с пунктом 2 статьи 62 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившими силу:
1) приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2003 года № 841 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2600, опубликованный в газете "Официальная газета" от 27 декабря 2003 года № 52 (157));
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 ноября 2007 года № 681 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2003 года № 841 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5005, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 25 декабря 2007 года № 194 (1397));
3) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2008 года № 657 "О внесении дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2003 года № 841 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5410, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 25 февраля 2009 года № 29 (1626)).

Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 2 қарашадағы N 640 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 20 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5862 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 150 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.02.2015 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 62-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса ұсынылып отырған Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаментінің директоры (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Мыналардың:
1) "Санитарлық-эпидемиологиялық сараптауды өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2003 жылғы 14 қарашадағы N 841 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2600 болып тіркелген, "Ресми газет" газетінде 2003 жылғы 27 желтоқсанда N 52 (157) жарияланған);
2) "Санитарлық-эпидемиологиялық сараптауды өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 14 қарашадағы N 841 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 19 қарашадағы N 681 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5005 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 25 желтоқсанда N 194 (1397) жарияланған);
3) "Санитарлық-эпидемиологиялық сараптауды өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 14 қарашадағы N 841 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 19 желтоқсандағы N 657 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5410 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 25 ақпанда N 29 (1626) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 ноября 2009 года № 640
Правила
проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Настоящие Правила устанавливают порядок организации и осуществления санитарно-эпидемиологической экспертизы с целью определения безопасности продукции, изучения, оценки факторов среды обитания человека, негативного воздействия, предпринимательской и/или иной деятельности, а также объектов на среду обитания человека и состояние здоровья населения Республики Казахстан и принятия мер по их предотвращению.
3. Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям физических и юридических лиц ими обеспечивается финансирование и представляется документация, согласно пункту 12 настоящих Правил.
4. Требования настоящих Правил распространяются на физические и юридические лица, которые осуществляют свою деятельность на территории Республики Казахстан.
5. Определения, используемые в настоящих Правилах:
1) заказчик - физические и юридические лица, дающие заказ на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы;
2) исполнители - государственные органы санитарно-эпидемиологической службы, проводящие санитарно-эпидемиологическую экспертизу в части экспертизы проектов, государственные организации санитарно-эпидемиологической службы, проводящие санитарно-эпидемиологическую экспертизу в части санитарно-эпидемиологических лабораторных исследований.
6. Основные задачи санитарно-эпидемиологической экспертизы:
1) оценка риска объектов санитарно-эпидемиологической экспертизы;
2) исследование причин и условий возникновения инфекционных и паразитарных заболеваний, отравлений населения.
7. Санитарно-эпидемиологической экспертизе подлежат объекты, указанные в пункте 8 статьи 62 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
8. При проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы заказчики могут:
1) представлять письменные пояснения, замечания и предложения относительно экспертируемых объектов или по отдельным проработкам и обоснованиям объектов экспертизы;

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау Вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 2 қарашадағы
N 640 бұйрығымен бекітілген
Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленген.
2. Осы Ереже өнімдердің қауіпсіздігін анықтау, адам өмір сүретін ортаның факторларын, Қазақстан Республикасы халқының денсаулық жағдайына және адам өмір сүретін ортаға кәсіпкерлік және/немесе өзге де қызметтердің, сондай-ақ объектілердің жағымсыз әсерін зерделеу, бағалау және оларды болдырмау бойынша шаралар қабылдау мақсатында санитариялық-эпидемиологиялық сараптама ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
3. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін олар қаржыландыруды қамтамасыз етеді және осы Ереженің 12-тармағына сәйкес құжаттаманы ұсынады.
4. Осы Ереже талаптары өзінің қызметін Қазақстан Республикасы аумағында жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
5. Осы Ережеде пайдаланылатын анықтамалар:
1) тапсырыс беруші – санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуге тапсырыс беретін жеке және заңды адамдар;
2) орындаушылар – жобаларды сараптау бөлігінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізетін мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары, санитариялық-эпидемиологиялық зерттеулер бөлігінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізетін мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары;
6. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың негізгі міндеттері:
1) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама объектілерінің қатерін бағалау;
2) инфекциялық және паразиттік аурулардың, уланулардың пайда болуы себептері мен жағдайларын зерттеу.
7. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамаға "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 62-бабының 8-тармағында көрсетілген объектілер жатады.
8. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу кезінде тапсырыс берушілер:
1) сарапталатын объектілерге қатысты немесе сараптама объектілерінің жекелеген пысықтаулары мен негіздемелері бойынша жазбаша түсініктеме, ескерту және ұсыныс беруі;

2) знакомиться с предварительными и окончательными выводами санитарно-эпидемиологической экспертизы;
3) вносить коррективы, изменения, не требующие детальных исследований и расчетов.
9. Разногласия, возникающие между государственными органами и организациями санитарно-эпидемиологической службы и заказчиками, оформленные протоколом, рассматриваются Комитетом государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Комитет).
10. Срок рассмотрения разногласий не должен превышать одного месяца со дня поступления протокола разногласий и других необходимых материалов в Комитет.
11. Решение по разногласиям может быть обжаловано в суде.
2. Порядок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы
12. Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы заказчик направляет исполнителю следующие документы:
1) заявление на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы произвольной формы;
2) предпроектную и проектную документацию и материалы, касающиеся объектов санитарно-эпидемиологической экспертизы;
3) пояснительную записку, содержащую характеристику используемого сырья, пищевой продукции, основных и вспомогательных материалов;
4) перечень санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий и показателей, ссылки на нормативно-техническую документацию, использованные при подготовке представленного документа;
5) требования к санитарно-эпидемиологической безопасности труда и перечень вредных условий труда для работающих при производстве продукции, ингредиентов и оказании услуг, выполнении технологических процессов;
6) образцы продукции, материалов и изделий;
7) протоколы испытаний, исследований, протоколы дегустационных комиссий, чертежи, выкопировки из генеральных планов, фото, расчеты уровней химических и физических факторов производственной среды;
8) материалы, содержащие сведения, способствующие идентификации продукции, в том числе пищевой, возможности безопасного его применения;
9) материалы, позволяющие провести оценку риска объекта санитарно-эпидемиологической экспертизы.
13. Оценка риска объекта санитарно-эпидемиологической экспертизы проводится на всех стадиях проектирования и с учетом:
1) состояния среды обитания человека по месту осуществления планируемой предпринимательской и/или иной деятельности;
2) альтернативных вариантов достижения целей планируемой предпринимательской и/или иной деятельности, включая отказ от этой деятельности;

2) санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың алдын ала және соңғы қорытындыларымен танысуы;
3) егжей-тегжейлі зерттеулерді және есептеулерді қажет етпейтін түзетулерді, өзгертулерді енгізуі мүмкін.
9. Санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары мен ұйымдарының және тапсырыс берушілердің арасында туындайтын, хаттамамен ресімделетін түсініспеушіліктерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (бұдан әрі – Комитет) қарайды.
10. Түсініспеушіліктерді қарау мерзімі түсініспеушіліктер хаттамасы және өзге де қажетті материалдар Комитетке келіп түскен күннен бастап бір айдан аспауы тиіс.
11. Түсініспеушіліктер бойынша шешім сотта шағымдануы мүмкін.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізу тәртібі
12. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізу үшін тапсырыс беруші орындаушыға мынадай құжаттарды жібереді:
1) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізуге арналған ерікті түрдегі өтінішті;
2) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама объектілеріне қатысты жобалау алдындағы және жобалау барысындағы құжаттаманы;
3) пайдаланылатын шикізаттардың, тағам өнімдерінің, негізгі және қосымша материалдардың сипаты қамтылған түсіндірме жазбаны;
4) санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар мен айғақтар тізбесін, ұсынылатын құжатты дайындау барысында пайдаланылған нормативтік-техникалық құжаттамаға сілтемені;
5) еңбектің санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды және өнімді, ингредиенттерді өндіру және қызметтер көрсету, технологиялық процестерді орындау кезінде жұмыс істеушілер үшін зиянды еңбек жағдайларының тізбесін;
6) өнімдердің, материалдардың және бұйымдардың үлгілерін;
7) сынақтардың, зерттеулердің хаттамаларын, дегустация жасайтын комиссияның хаттамасын, сызбаларды, басты жоспарлардың көшірмелерін, фотосуретті, өндірістік ортаның химиялық және физикалық факторлары деңгейінің есептеулерін;
8) өнімді, оның ішінде тамақ өнімін сәйкестендіруге, оны қолдану қауіпсіздігі мүмкіндігіне септігін тигізетін мәліметтерден тұратын материалдарды;
9) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама объектісінің қатерін бағалау жүргізуге мүмкіндік беретін материалдарды.
13. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама объектісінің қатерін бағалау жобалаудың барлық сатысында және мыналарды:
1) жоспарланып отырған кәсіпкерлік және/немесе өзге де қызметті жүзеге асыру орны бойынша адам өмір сүретін орта жағдайын;
2) осы қызметтен бас тартуды қоса алғанда, жоспарланып отырған кәсіпкерлік және/немесе өзге де қызметтің мақсаттарына қол жеткізудің барабар нұсқаларын;

3) перспектив развития санитарно-эпидемиологической ситуации региона;
4) иных требований действующего законодательства Республики Казахстан в пределах установленной компетенции.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 30.11.2011 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Оценка риска объекта санитарно-эпидемиологической экспертизы включает:
1) определение видов и уровней воздействия планируемой предпринимательской и/или иной деятельности на среду обитания человека и состояние здоровья населения;
2) прогнозирование изменений состояния среды обитания человека и состояние здоровья населения в случае осуществления намечаемой предпринимательской и/или иной деятельности и их санитарно-эпидемиологических последствий;
3) выработку мер по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия населения в процессе осуществления планируемой предпринимательской и/или иной деятельности.
15. Исполнители:
1) получают необходимую информацию для организации и проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы;
2) отклоняют заявление на проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы в случае:
непредставления заказчиком документов, указанных в пункте 12 настоящих Правил;
если представленная продукция, материал и (или) изделие не является объектом санитарно-эпидемиологического надзора;
3) определяют методы проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы;
4) проводят санитарно-эпидемиологическую экспертизу, соблюдая требования действующих нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 30.11.2011 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Процедура санитарно-эпидемиологической экспертизы включает:
1) регистрацию заявления о проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы;
2) предварительную санитарно-эпидемиологическую экспертизу, заключающуюся в проверке наличия и полноты переданных на экспертизу материалов, включая материалы, позволяющие провести оценку риска объекта санитарно-эпидемиологической экспертизы;
3) основную часть санитарно-эпидемиологической экспертизы, предусматривающую аналитическую обработку материалов, проведение сравнительного анализа и оценки риска объекта санитарно-эпидемиологической экспертизы, проведение лабораторных и инструментальных исследований;

3) өңірдің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайының даму перспективаларын;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының өзге де талаптарын ескере отырып жүргізіледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2011 № 860 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
14. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама объектісінің қатерін бағалау мыналарды қамтуы тиіс:
1) жоспарланып отырған кәсіпкерлік және/немесе өзге де қызметтің адам өмір сүретін ортаға әсерінің түрлері мен деңгейлерін анықтауды;
2) белгіленген кәсіпкерлік және/немесе өзге қызметті жүзеге асырған жағдайда адам өмір сүретін орта жағдайының өзгерістері мен олардың санитариялық-эпидемиологиялық салдарларын болжауды;
3) жоспарланып отырған кәсіпкерлік және/немесе өзге де қызметті жүзеге асыру процесінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүргізуді.
15. Орындаушылар:
1) санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу үшін қажетті барлық ақпаратты алады;
2) мына жағдайларда:
тапсырыс беруші осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбағанда;
егер ұсынылған өнім, материал және (немесе) бұйым санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектісі болып табылмаса;
3) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу әдістерін анықтайды;
4) қолданыстағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтай отырып, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізеді.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2011 № 860 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
16. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама рәсімі мыналарды қамтиды:
1) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу туралы өтінішті тіркеуді;
2) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама объектісінің қатерін бағалауды жүргізуге мүмкіндік беретін материалдарды қоса алғанда, сараптауға берілген материалдардың болуы мен толықтығын тексеруден тұратын алдын ала санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы;
3) материалдарды талдамалық пысықтауды, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама объектісінің қатерін салыстырмалы талдау және жеке бағалау жүргізуді, зертханалық және аспаптық зерттеулерді жүргізуді көздейтін санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың негізгі бөлігін;

4) заключительную часть санитарно-эпидемиологической экспертизы с выдачей санитарно-эпидемиологического заключения.
17. По результатам проведенной санитарно-эпидемиологической экспертизы государственные органы санитарно-эпидемиологической службы выдают санитарно-эпидемиологическое заключение.
18. Санитарно-эпидемиологическое заключение содержит выводы:
1) о соответствии нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) о несоответствии нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.11.2011 № 860 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Срок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов и выдача по ее результатам санитарно-эпидемиологического заключения не должен превышать тридцати календарных дней, с возможным продлением в зависимости от объема и сложности рассматриваемой документации, но не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается заказчику в течение трех календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
20. Срок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы в части санитарно-эпидемиологических лабораторных исследований за исключением образцов, представленных в рамках разработки (создания), не должен превышать сроков, установленных методиками проведения исследований.
21. Срок проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы пищевой продукции и выдачи по ее результатам санитарно-эпидемиологического заключения на пищевую продукцию, за исключением образцов, представленных в рамках разработки (создания) пищевой продукции, не должен превышать 15 календарных дней.
22. Начало срока проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы устанавливается с момента регистрации исполнителем заявления и представления заказчиком копии документов об оплате экспертных работ.
23. Количество образцов, порядок их отбора, правила идентификации и хранения, оформления акта отбора проб продукции должны соответствовать требованиям нормативно-технической документации для образцов.

4) санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бере отырып, сараптаманың қорытынды бөлігін.
17. Жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері бойынша мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды береді.
18. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды мынадай қорытындыларды қамтиды:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерге сәйкестігі туралы;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес еместігі туралы.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2011 № 860 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
19. Жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу мерзімі оның нәтижелері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру отыз күнтізбелік күннен аспауы, қаралатын құжаттың көлеміне және күрделілігіне байланысты ұзартылу мүмкіндігімен, бірақ отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс, ол туралы тапсырыс берушіге қарау мерзімін ұзарту сәтінен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде хабардар етіледі.
20. Әзірлеу (жасау) шегінде ұсынылған үлгілерді қоспағанда санитариялық-эпидемиологиялық зертханалық зерттеулер бөлігінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу мерзімі зерттеу жүргізу әдістемесімен белгіленген мерзімнен аспауы тиіс.
21. Тамақ өнімін әзірлеу (жасау) шегінде ұсынылған үлгілерді қоспағанда, тамақ өніміне санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу мерзімі және оның нәтижелері бойынша тамақ өнімдеріне санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беру 15 күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
22. Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу мерзімінің басталуы орындаушының өтінішті тіркеген және тапсырыс берушінің сараптамалық жұмыстың ақысы туралы құжаттардың көшірмесін ұсынған сәтінен бастап белгіленеді.
23. Үлгілердің саны, олардың сынамаларын алу тәртібі, сәйкестендіру және сақтау ережесі, өнімнің сынамасын алу актісін ресімдеу үлгілерге арналған нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес болуы тиіс.