Об утверждении Правил проведения аттестации декретированных групп населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 770. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5886. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 449
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 24.06.2015 № 449 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии со статьей 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации декретированных групп населения.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2003 года № 688 "Об утверждении Правил по организации и проведению гигиенического обучения декретированной группы населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2531 от 20 октября 2003 г., опубликован в газете "Официальная газета" 22 ноября 2003 г., № 47).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 ноября 2009 года № 770
Правила
проведения аттестации декретированных групп населения
1. Общие требования
1. Настоящие Правила проведения аттестации декретированных групп населения (далее - Правила) устанавливают требования к проведению аттестации декретированных групп населения (далее - аттестация) на знание нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов.

Халықтың декреттелген топтарына аттестаттау жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы N 770 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5886 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 449 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.06.2015 № 449 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 21-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықтың декреттелген топтарына аттестаттау жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. "Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2003 жылдың 17 қыркүйектегі N 688 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 20 қазанда N 2531 болып тіркелген, "Ресми газет" газетінде 2003 жылғы 22 қарашада N 47 жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 24 қарашадағы
N 770 бұйрығымен бекітілген
Халықтың декреттелген топтарына аттестаттау жүргізу ережесі 1. Жалпы талаптар
1. Осы Халықтың декреттелген топтарына аттестаттау жүргізу ережесі (бұдан әрі – Ереже) халықтың декреттелген топтарына халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді және гигиеналық нормативтерді білуге аттестаттау (аттестаттау) жүргізуге қойылатын талаптарды белгілейді.

2. Декретированная группа населения - лица, работающие в сфере обслуживания, представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих инфекционными и паразитарными заболеваниями.
3. Аттестация проводится после прохождения гигиенического обучения по программам согласно приложению 1 к настоящему приказу, включающим в себя обучение профилактике инфекционных заболеваний, гигиеническим и санитарно-эпидемиологическим требованиям к содержанию, эксплуатации и размещению объектов, соблюдению личной и общественной гигиены в соответствии с профессиями обучающихся.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.10.2010 № 793 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Гигиеническое обучение проводится физическими или юридическими лицами, имеющими соответствующую лицензию на занятие указанным видом деятельности согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.10.2010 № 793 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При поступлении на работу и в дальнейшем один раз в год гигиеническое обучение проходят работники декретированных групп населения следующих объектов:
1) объектов продовольственной торговли;
2) объектов общественного питания, в том числе пищевых блоков медицинских организаций, организаций образования и промышленных объектов;
3) объектов кондитерских производств, детских молочных кухонь;
4) объектов пищевой промышленности (в том числе лица, деятельность которых связана с выпуском питьевой воды расфасованной в емкости);
5) пассажирских поездов, речного, морского и авиатранспорта;
6) сезонных детских оздоровительных лагерей (перед началом работы);
7) медицинских организаций (помощники медицинской сестры работники прачечных);
8) объектов коммунального и бытового обслуживания (объекты временного проживания населения (гостиницы, мотели, кемпинги, общежития), бани, сауны, бассейны, парикмахерские, косметологические и косметические салоны, прачечные, химчистки);
9) водопроводных сооружений (в том числе лица, имеющие непосредственное отношение к подготовке и транспортировке воды, обслуживающие водопроводные сети).
6. При поступлении на работу и в дальнейшем один раз в два года проходят гигиеническое обучение работники декретированных групп населения следующих объектов:
1) дошкольных организаций, школ-интернатов;
2) детских санаторных круглогодичных оздоровительных организаций, детских домов;

2. Халықтың декреттелген тобы – айналасындағы адамдарға инфекциялық және паразиттік ауруларды жұқтыру үшін ең үлкен қауіп тудыратын, қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін адамдар.
3. Аттестаттау оқитын адамдардың мамандықтарына сәйкес қоғамдық және жеке гигиенаны сақтауды, объектілерді күтіп-ұстауға, пайдалануға және орналастыруға қойылатын гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, инфекциялық аурулардың алдын алуға оқытуды қамтитын оқыту бағдарламалары бойынша осы бұйрықтың 1 қосымшасына сәйкес гигиеналық оқытудан өткеннен кейін жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.06 N 793 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
4. Гигиеналық оқытуды көрсетілген қызмет түрімен айналысуға тиісті лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар осы бұйрықтың 2 қосымшасына сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.06 N 793 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
5. Жұмысқа кіру алдында және одан әрі жылына бір рет халықтың декреттелген топтарының мына объектілердегі қызметкерлері гигиеналық оқытудан өтеді:
1) азық-түлік саудасы объектілерінің;
2) қоғамдық тамақтану объектілерінің, оның ішінде медициналық ұйымдардың, білім беру ұйымдарының және өнеркәсіптік объектілердің тамақ блоктарының;
3) кондитерлік өндіріс объектілерінің, балалардың сүт асханаларының;
4) тамақ өнеркәсібі объектілерінің (оның ішінде қызметі сыйымдылықтарға өлшеп құйылған ауыз суды шығарумен байланысты адамдар);
5) жолаушылар поездарының, өзен, теңіз және авиакөліктердің;
6) маусымдық балаларды сауықтыру лагерлерінің (жұмыс басталар алдында);
7) медициналық ұйымдардың (мейірбике көмекшілері, кір жуу орындарының жұмыскерлері);
8) коммуналдық және тұрмыстық қызмет көрсету объектілерінің (халықтың уақытша тұру орындары (қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер, жатақханалар), моншалар, хауыздар, шаштараздар, косметологиялық және косметикалық салондар, кір жуу, химиялық тазалау орындарының);
9) су құбыры құрылыстарының (оның ішінде суды дайындауға және тасымалдауға тікелей қатысы бар, су құбыры желісіне қызмет көрсететін адамдар).
6. Жұмысқа кіру алдында және одан әрі 2 жылда 1 рет халықтың декреттелген топтарының мына объектілердегі қызметкерлері гигиеналық оқытудан өтеді:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың, мектеп-интернаттардың;
2) балалардың жыл бойғы санаториялық сауықтыру ұйымдарының, балалар үйлерінің;

3) учебных заведений начального, среднего, высшего профессионального образования (лица, осуществляющие уборку помещений).
2. Порядок организации проведения аттестации
7. Руководитель территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории и транспорте ежегодно в срок до 10 января текущего года создает приказом постоянно действующую аттестационную комиссию в составе не менее трех человек и секретаря комиссии, не являющегося ее членом.
В состав комиссии входят: председатель комиссии, представитель государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и представитель лица, проводившего гигиеническое обучение.
8. Аттестационная комиссия в срок до 20 января текущего года разрабатывает и утверждает график проведения аттестации, план мероприятий по проведению разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации, которые размещаются в доступных для ознакомления местах.
9. Для проведения аттестации лица, проводившие гигиеническое обучение, предоставляют список лиц, прошедших гигиеническое обучение, в аттестационную комиссию в течение трех календарных дней после прохождения гигиенического обучения.
10. Аттестационная комиссия проводит аттестацию не позднее трех рабочих дней со дня представления списка.
11. При прохождении аттестации аттестуемый предъявляет аттестационной комиссии документ, удостоверяющий личность и личную медицинскую книжку.
Аттестация проводится в устной форме по билетной системе, результаты которой регистрируются секретарем комиссии в журнале по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.10.2010 № 793 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Лицу, положительно прошедшему аттестацию, в присутствии аттестационной комиссии ставится отметка в личную медицинскую книжку об аттестации, которая закрепляется подписью председателя аттестационной комиссии с указанием фамилии, имени, отчества и соответствующей печатью.
13. Лица, не прошедшие очередную аттестацию, направляются на повторное прохождение гигиенического обучения с последующей аттестацией в течение тридцати дней со дня окончания последней аттестации.
Приложение 1 к Правилам
проведения аттестации
декретированной группы населения
Программы гигиенического обучения
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.10.2010 № 793 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование тем
Количество
часов

3) бастауыш, орта, жоғары кәсіптік білім беретін оқу орындарының (үй-жайларды жинауды жүзеге асыратын тұлғалар).
2. Аттестаттау жүргізуді ұйымдастыру тәртібі
7. Тиісті аумақтағы және көліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің бастығы жыл сайын ағымдағы жылдың 10 қаңтарына дейін бұйрықпен құрамында кемінде үш адам және комиссия мүшесі болып табылмайтын хатшы бар, тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиясын құрады.
Комиссия құрамына комиссия төрағасы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның өкілі және гигиеналық оқыту өткізген тұлғаның өкілі кіреді.
8. Аттестаттау комиссиясы ағымдағы жылдың 20 қаңтарына дейін аттестаттау жүргізу кестесін, аттестаттаудың мақсаттары мен жүргізу тәртібі туралы түсіндірме жұмыстарын жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді және бекітеді, олар танысу үшін қол жетімді жерлерге орналастырылады.
9. Аттестаттау жүргізу үшін гигиеналық оқытуды өткізген адамдар аттестаттау комиссиясына гигиеналық оқытудан өткен адамдардың тізімін гигиеналық оқытудан өткеннен кейін үш күнтізбелік күн ішінде тапсырады.
10. Аттестаттау комиссиясы тізім тапсырылған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей аттестаттау жүргізеді.
11. Аттестаттаудан өткен кезінде аттестаттаудан өтетін адам аттестаттау комиссиясына жеке басын куәландыратын құжатты және жеке медициналық кітапшасын ұсынады.
Аттестаттау билет жүйесі бойынша ауызша жүргізіледі, оның нәтижелерін комиссияның хатшысы осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға тіркейді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.06 N 793 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
12. Аттестаттаудан оң нәтижемен өткен адамның жеке медициналық кітапшасына аттестаттау комиссиясының қатысуымен аттестаттау комиссиясы төрағасының аты, тегі, әкесінің аты көрсетіле отырып, қолымен бекітілетін және тиісті мөр қойылатын аттестаттау туралы белгі қойылады.
13. Кезекті аттестаттаудан өтпеген адамдар соңғы аттестаттау аяқталған күнінен бастап отыз күн ішінде кейіннен аттестаттаудан өте отырып, гигиеналық оқытудан қайта өтуге жіберіледі.
Халықтың декреттелген
топтарына аттестаттау
жүргізу ережесіне
1-қосымша
Ескерту: Ереже 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.06 N 793 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Гигиеналық оқыту бағдарламалары
р/с №
Тақырып атаулары
сағат саны

1. Программа гигиенического обучения декретированных групп населения объектов
общественного питания, в том числе пищеблоков медицинских организаций, организаций
образования и промышленных объектов, кондитерских производств, детских молочных
кухонь, объектов продовольственной торговли, лиц, деятельность которых связана с
перевозкой продовольственного сырья, пищевых продуктов и пассажиров
1.
Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
общественного питания, кондитерских производств, (детских
молочных кухонь, объектов продовольственной торговли.
2
2.
Санитарно-эпидемиологические требования к технологическому
процессу приготовления пищи
Санитарно-эпидемиологические требования к хранению
пищевых продуктов и срокам реализации скоропортящихся
продуктов.
Транспортировка пищевых продуктов.
Порядок бракеража и уничтожения недоброкачественной
продукции, а также продукции с истекшим сроком годности.
2
3.
Понятая о микроорганизмах, инфекционных заболеваниях,
пищевых отравлениях и меры их профилактики.
Острые кишечные инфекции и меры профилактики.
1
4.
Личная и общественная гигиена.
1
5.
Организация санитарно-эпидемиологического режима.
Правила мытья кухонной и столовой посуды.
Уборка помещений.
2
6.
Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные
мероприятия.
1
7.
Итоговое занятие.
1
2. Программа гигиенического обучения декретированных групп населения,
работающих на объектах пищевой промышленности
1.
Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
пищевой промышленности.
2
2.
Понятия о микроорганизмах, инфекционных и паразитарных
заболеваниях, пищевых отравлениях, меры их профилактики.
Острые кишечные инфекции и меры профилактики.
2
3.
Личная и общественная гигиена.
1
1
Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
пищевой промышленности.
1
5.
Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные
мероприятия.
2
6.
Итоговое занятие.
1
3. Программа гигиенического обучения декретированных групп населения баз и складов
для хранения и реализации продовольственных товаров, продовольственных рынков
1.
Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
продовольственной торговли.
Санитарно-эпидемиологические требования к пищевым
продуктам.
Порядок бракеража и уничтожения недоброкачественной
продукции и продукции с истекшим сроком годности.
2
2.
Понятия о микроорганизмах, инфекционных заболеваниях,
гельминтозах и пищевых отравлениях, меры профилактики.
Острые кишечные инфекции и их профилактика.
2
3.
Порядок хранения, транспортировки и реализации пищевых
продуктов.
1
4
Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные
мероприятия.
2
5.
Личная и общественная гигиена.
1
6.
Итоговое занятие.
1

1. Қоғамдық тамақтану объектілері, оның ішінде медициналық ұйымдардың, білім беру ұйымдарының және өнеркәсіптік объектілердің тамақ блоктары, кондитерлік өндірістер, балалардың сүт тағамдары, азық-түлік саудасы объектілері халқының декреттелген топтарын, қызметі азық-түлік шикізатын, тамақ өнімдері мен жолаушыларды тасымалдаумен байланысты адамдарды гигиеналық оқыту бағдарламасы
1
Қоғамдық тамақтану объектілеріне, кондитерлік өндірістерге, балалардың сүт тағамдары, азық-түлік саудасы объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
2
2
Тамақты дайындаудың технологиялық процесіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Тамақ өнімдерінің сақталуына және тез бұзылатын өнімдерді өткізу мерзімдеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Тамақ өнімдерін тасымалдау
Сапасыз, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өткен өнімді бракқа шығару және жою тәртібі
2
3
Микроорганизмдер, инфекциялық аурулар, тамақтан уланулар туралы түсініктер және олардың алдын алу шаралары
Жіті ішек инфекциялары және алдын алу шаралары
1
4
Жеке және қоғамдық гигиена
1
5
Санитариялық-эпидемиологиялық режимді ұйымдастыру
Ас үй және асхана ыдыстарын жуу тәртібі Үй-жайларды жинау
2
6
Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
1
7
Қорытынды сабақ
2. Тамақ өнеркәсібі объектілерінде жұмыс істейтін халықтың декреттелген топтарын гигиеналық оқыту бағдарламасы
1
Тамақ өнеркәсібі объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
2
Микроорганизмдер, инфекциялық және паразиттік аурулар, тамақтан уланулар туралы түсініктер және олардың алдын алу шаралары
Жіті ішек инфекциялары және алдын алу шаралары
3
Жеке және қоғамдық гигиена
4
Тамақ өнеркәсібі объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
5
Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
6
Қорытынды сабақ
3. Азық-түлік базарлары, азық-түлік тауарларын сақтауға және өткізуге арналған базалар мен қоймалар халқының декреттелген топтарын гигиеналық оқыту бағдарламасы
1
Азық-түлік саудасы объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Тамақ өнімдеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Сапасыз және жарамдылық мерзімі өткен өнімді бракқа шығару және жою тәртібі
2
Микроорганизмдер, инфекциялық аурулар, гельминтоздар мен тамақтан уланулар туралы түсініктер, алдын алу шаралары Жіті ішек инфекциялары және олардың алдын алу
3
Тамақ өнімдерін сақтау, тасымалдау және өткізу тәртібі
4
Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
2
5
Жеке және қоғамдық гигиена
1
6
Қорытынды сабақ
1

4. Программа гигиенического обучения декретированной группы населения дошкольных
организаций, детских оздоровительных организаций, детских домов
1.
Санитарно-эпидемиологические требования по устройству и
содержанию дошкольных организаций, детских
оздоровительных организаций, детских домов.
Воздушно-тепловой режим помещений дошкольных
организаций, детских оздоровительных организаций,
детских домов.
2
2
Понятие о микроорганизмах.
Профилактика воздушно-капельных, острых кишечных
инфекционных заболеваний, вирусного гепатита А и
пищевых отравлений.
Профилактика гельминтозов.
2
3.
Санитарно-эпидемиологические требования к организации
режима дня, физического и гигиенического воспитания
детей.
Организация питания детей.
Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные
мероприятия.
2
4.
личная и общественная гигиена.
1
5.
Итоговое занятие.
1

4. Мектепке дейінгі ұйымдар, балалардың сауықтыру ұйымдары, балалар үйлері халқының декреттелген топтарын гигиеналық оқыту бағдарламасы
1
Мектепке дейінгі ұйымдар, балалардың сауықтыру ұйымдары, балалар үйлерінің құрылымы және күтіп ұстау бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Мектепке дейінгі ұйымдар, балалардың сауықтыру ұйымдары, балалар үйлері үй-жайларының ауа-жылу режимі
2
2
Микроорганизмдер туралы түсінік
Ауа-тамшы, жіті ішек инфекциялық ауруларының, А вирустық гепатитінің және тамақтан уланулардың алдын алу Гельминтоздың алдын алу
2
3
Балалардың күн режимін ұйымдастыруға, дене шынықтыру және гигиеналық тәрбиелеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Балалардың тамақтануын ұйымдастыру
Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
2
4
Жеке және қоғамдық гигиена
1
5
Қорытынды сабақ
1

5. Программа гигиенического обучения декретированных групп населения объектов
коммунального и бытового обслуживания, работников бань, саун, бассейнов, а также
лиц, обслуживающих водопроводные сети, в том числе имеющих непосредственное
отношение к подготовке и транспортировке воды
1.
Понятие о микроорганизмах и их роль в возникновении
инфекционных заболеваний, пути и способы их передачи.
Профилактика воздушно-капельных, острых кишечных
инфекционных заболеваний, вирусного гепатита А, СПИД и
пищевых отравлений.
Профилактика гельминтозов.
Профилактика инфекционных заболеваний.
Роль водного фактора в передаче инфекционных заболеваний.
2
2.
Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и
содержанию объектов коммунального и бытового обслуживания,
бань, саун, бассейнов.
Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и
содержанию объектов по производству питьевой воды,
расфасованной в емкости.
2
3.
Освещенность, отопление и вентиляция.
Источники хозяйственно питьевого водоснабжения.
Микробиологический показатель безопасности воды.
Защитные меры от шума.
Внутренний водопровод и канализация.
2
4.
Личная и общественная гигиена.
Кожные и венерические заболевания, СПИД, меры их 4.
предупреждения.
Профилактика кожных заразных заболеваний и гельминтозов.
Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные
мероприятия.
2
5
Итоговое занятие.
1

5. Коммуналдық, тұрмыстық қызмет көрсету объектілері халқының декреттелген топтарын, моншалар, хауыздар, бассейндер қызметкерлерін, сондай-ақ су құбыры желісіне қызмет көрсететін тұлғаларды, оның ішінде су дайындауға және тасымалдауға тікелей байланысы бар адамдарды гигиеналық оқыту бағдарламасы
1
Микроорганизмдер туралы түсінік және олардың инфекциялық аурулардың пайда болуындағы рөлі, берілу жолдары мен тәсілдері
Ауа-тамшы, жіті ішек инфекциялық аурулардың, А вирустық гепатитінің, ЖИТС және тамақтан уланудың алдын алу шаралары
Инфекциялық аурулардың алдын алу
Инфекциялық аурулардың берілуіндегі су факторының рөлі
2
2
Коммуналдық және тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін, моншаларды, хауыздарды, бассейндерді күтіп ұстауға және құрылымына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ыдысқа өлшеп құйылған ауыз суды шығару жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
3
Жарықтандыру, жылыту және желдету
Шаруашылық ауыз суымен жабдықтау көздері
Су қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері Шуылдан қорғау шаралары
Ішкі су құбыры және кәріз
4
Жеке және қоғамдық гигиена
Тері және венерологиялық аурулар, ЖИТС, олардың алдын алу
Терінің жұқпалы аурулары мен гельминтоздың алдын алу Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
5
Қорытынды сабақ

8. Программа гигиенического обучения для работников экипировочных бригад и
проводников пассажирских поездов, речного, морского и авиатранспорта
1.
Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
оборудованию пассажирских поездов, речного, морского и
авиатранспорта.
Воздушно-тепловой режим.
1
2.
Понятие об острых кишечных инфекциях, особо опасных и
карантинных инфекциях, пищевых токсикоинфекциях, клиника
и меры профилактики.
Понятие о микроорганизмах и их роль в возникновении
инфекционных заболеваний.
Профилактика кишечных инфекций, гельминтозов,
воздушно-капельных инфекций, венерических болезней, СПИД,
гемоконтактных инфекций, карантинных и особо опасных
инфекций.
Противоэпидемические мероприятия при выявлении больных с
инфекционными заболеваниями, особо опасными инфекциями и
пищевыми токсикоинфекциями.
2
3.
Санитарно-эпидемиологические требования к хранению пищевых
продуктов и срокам реализации скоропортящихся продуктов.
Транспортировка пищевых продуктов.
Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные
мероприятия.
1
2
4.
Личная и общественная гигиена.
1
5.
Оказание первой медицинской помощи пострадавшим при
несчастных случаях.
1
6.
Итоговое занятие.
1
9. Программа гигиенического обучения для работников прачечных и химчисток
1.
Понятие о микробах, профилактика СПИД, кожных,
венерических и кожно-грибковых заболеваний, профилактика
вирусных гепатитов.
1
2.
Санитарно-эпидемиологические требования к устройству
и содержанию прачечных и химчисток.
Воздушно-тепловой режим.
2
3.
Гигиеническая характеристика банного процесса.
Противоэпидемические требования к стирке белья
инфекционных больных.
2
4.
Личная и общественная гигиена.
1
5.
Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные
мероприятия.
2
6.
Итоговое занятие.
1
10. Программа гигиенического обучения работников общеобразовательных объектов,
высших и средних учебных заведений, осуществляющих уборку помещений
1.
Санитарно-эпидемиологические требования по устройству и
содержанию общеобразовательных объектов, высших и средних
учебных заведений.
Воздушно-тепловой режим на общеобразовательных объектах,
высших и средних учебных заведениях.
2
2.
Понятие о микроорганизмах.
Профилактика воздушно-капельных, острых кишечных
инфекционных заболеваний, вирусного гепатита А и
пищевых отравлений.
Профилактика гельминтозов.
2
3.
Личная гигиена учащихся, студентов.
Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные
мероприятия.
2
4.
Личная гигиена персонала.
1
5.
Итоговое занятие.
2
Приложение 2 к Правилам
проведения аттестации
декретированной группы населения
Порядок организации и проведения гигиенического обучения
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.10.2010 № 793 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Жолаушылар поездарының, өзен, теңіз, әуе көлігінің жолсеріктерін және жабдықтау бригадалары жұмыскерлерін гигиеналық оқыту бағдарламасы
1
Жолаушылар поездарына, өзен, теңіз және әуе көлігін жабдықтауға және күтіп ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ауа-жылу режимі
2
Жіті ішек инфекциялары, аса қауіпті және карантиндік инфекциялар, тамақтан улану инфекциялары туралы түсінік, клиникасы және алдын алу Микроорганизмдер туралы түсінік және инфекциялық аурулар туындау кезіндегі олардың рөлі
Ішек инфекциялары, гельминтоздар, ауа-тамшы инфекциялары, венерологиялық аурулар, ЖИТС, гемоконтакталы инфекциялар, карантиндік және аса қауіпті инфекциялардың алдын алу
Инфекциялық ауруы, аса қауіпті инфекциясы және тамақтан улану инфекциясы бар науқас анықталған жағдайдағы індетке қарсы іс-шаралар
3
Тамақ өнімдерін сақтауға және тез бұзылатын өнімдерді өткізу мерзіміне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
4
Жеке және қоғамдық гигиена
5
Бақытсыз жағдайларда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету түрлері
6
Қорытынды сабақ
9. Кір жуу және химиялық тазалау орындарының қызметкерлерін гигиеналық оқыту бағдарламасы
1
Микробтар туралы түсінік, ЖИТС, тері, венерологиялық және тері-грибокты ауруларының, вирусты гепатиттердің алдын алу
2
Кір жуу және химиялық тазалау орындарын күтіп ұстауға және құрылымына қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптар
Ауа-жылу режимі
3
Монша процесінің гигиеналық сипаттамасы
Инфекциялық аурулардың іш киімдерін жууға қойылатын індетке қарсы талаптар
4
Жеке және қоғамдық гигиена
5
Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
6
Қорытынды сабақ
10. Үй-жайларды жинауды жүзеге асыратын жалпы білім беретін объектілер, жоғары және орта оқу орындары қызметкерлерін гигиеналық оқыту бағдарламасы
1
Жалпы білім беретін объектілерді, жоғары және орта оқу орындарын күтіп ұстау және құрылымы жөніндегі санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Жалпы білім беретін объектілері, жоғары және орта оқу орындарындағы ауа-жылу режимі
2
Микроорганизмдер туралы түсінік
Ауа-тамшы, жіті ішек инфекциялық ауруларының, А вирусты гепатитінің және тамақтан уланудың алдын алу
Гельминтоздардың алдын алу
3
Оқушылардың, студенттердің жеке бас гигиенасы Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар
4
Қызметкерлердің жеке бас гигиенасы
5
Қорытынды сабақ
Халықтың декреттелген
топтарына аттестаттау
жүргізу ережесіне
2-қосымша
Ескерту: Ереже 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.06 N 793 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Гигиеналық оқытуды ұйымдастыру және өткізу тәртібі

1. Проведение гигиенического обучения и аттестация представителя декретированной группы населения проводится по программам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Программа занятий должна соответствовать профессии обучающихся. Не допускается совмещение представителей декретированных групп населения, имеющих разные программы гигиенического обучения.
2. Лица, привлекаемые для проведения гигиенического обучения, должны иметь специальное медицинское образование санитарно-эпидемиологического профиля.
3. Руководитель организации по окончании проведения гигиенического обучения должен в течение 3-х дней представить список представителей декретированной группы населения в государственный орган санитарно-эпидемиологической службы на соответствующей территории, транспорте для аттестации.
Приложение 3
к Правилам проведения аттестации
декретированных групп населения
Журнал регистрации результатов
аттестации декретированных групп населения
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 06.10.2010 № 793 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
ФИО
аттестуемого
Место
работы,
должность
Наименование
организации,
проводившей
гигиеническое
обучение
Номер
личной медицинской
книжки (ЛМК)
Отметка о
прохождении
аттестации
1
2
3
4
5
6

1. Халықтың декреттелген топтарының өкілін гигиеналық оқыту және аттестаттау осы Ережелердің 2-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
Сабақтардың бағдарламасы оқушылардың мамандығына сәйкес болуы
тиіс.
Халықтың декреттелген топтарының өкілдерін әр түрлі бағдарламалары болуына қатысты бірге оқытуға болмайды.
2. Гигиеналық оқытуды жүргізетін адамдарда арнайы санитарлық-эпидемиологиялық профльді медициналық білім болу қажет.
3. Гигиеналық оқыту аяқталғаннан кейін ұйым бастығы 3 күннің ішінде халықтың декреттелген топтары өкілдерінің тізімін тиісті аймақтық, көліктегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық органға аттестаттау үшін ұсыну керек."
Халықтың декреттелген
топтарына аттестаттау
жүргізу ережесіне
3-қосымша
Халықтың декреттелген топтарына аттестаттау нәтижелерін тіркеу журналы
р/с№
Аттестатталатын адамның А.Т.Ә.
Жұмыс орны, лауазымы
Гигиеналық оқытуды өткізген ұйымның атауы
Жеке медициналық кітапшаның нөмірі
Аттестаттаудан өткені туралы белгі
1
2
3
4
5
6