Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2009 года № 5945. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-305/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.05.2017 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях упорядочения регламентации квалификационных требований к должностям работников организаций здравоохранения, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Квалификационные характеристики должностей работников здравоохранения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Хамзина Н.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
"Согласовано"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
____________ Г. Абдыкаликова
30 ноября 2009 года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 ноября 2009 года № 791
Квалификационные характеристики должностей работников здравоохранения
Сноска. Квалификационные характеристики в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 24.08.2012 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Квалификационные характеристики (далее - Характеристики) должностей работников здравоохранения служат основой для разработки положений о структурных подразделениях организаций здравоохранения, должностных инструкций работников здравоохранения, для подбора и расстановки кадров, для осуществления контроля за эффективностью их использования, для проведения аттестации работников организаций здравоохранения на соответствие занимаемой должности.
Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика, психолога, инструктора по лечебной физкультуре и других специалистов определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности.
Квалификационная характеристика каждой должности состоит из трех разделов: "Должностные обязанности", "Должен знать", "Требования к квалификации".

Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 26 қарашадағы N 791 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 30 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5945 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ДСМ-305/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 32-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес және денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкерлерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарын регламенттеуді реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті (Н.Қ.Хамзина) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бисмильдин Ф.Б.) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Б. Садықов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
__________ Г. Әбдіқалықова
2009 жылғы 30 қараша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 26 қарашадағы
№ 791 бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
Ескерту. Біліктілік сипаттамалары жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.08.24 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі - Сипаттамалар) денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері туралы ережені, денсаулық сақтау қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлеудің, кадрларды таңдаудың және орналастырудың, оларды пайдаланудың тиімділігін бақылауды жүзеге асырудың, денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерінің атқарып отырған лауазымдарына сәйкестігіне аттестация жүргізудің негізі болып табылады.
Бухгалтер, экономист, заңгер, кадр жөніндегі маман, аудармашы, психолог, емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы және өзге де мамандардың лауазымдарының біліктілік сипаттамалары барлық қызмет саласына ортақ мемлекеттік мекемелердің және қазыналық кәсіпорындардың мамандарының жеке лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында анықталған.
Әр лауазымның біліктілік сипаттамалары мынадай үш бөлімнен тұрады: "Лауазымдық міндеттері", "Білуі керек", "Біліктілікке қойылатын талаптар".

Раздел 1. Организации здравоохранения
Сноска. Заголовок раздела в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Должности руководителей
Подраздел 1. Руководитель организации здравоохранения республиканского, областного, районного и городского значения (генеральный директор, директор)
Сноска. Заголовок подраздела в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 1 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 26.07.2013 № 436 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования); от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2017 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.12.2019 № ҚР ДСМ-150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Руководит производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации здравоохранения, несет всю полноту ответственности за принимаемые решения, сохранность и 4 эффективное использование имущества, а также финансово-хозяйственные результаты его деятельности. Определяет политику, стратегию деятельности организации и механизм ее реализации. Обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы персонала, направленного на дальнейшее повышение эффективности и качества оказываемой диагностической, лечебной и профилактической помощи, повышение качества и конкурентоспособности оказываемых услуг, их соответствие государственным стандартам. Обеспечивает эффективное взаимодействие структурных подразделений организации, направляет их действия на развитие и совершенствование оказываемых медицинских услуг. Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе. На основе анализа деятельности организации и оценки показателей его работы принимает необходимые меры по улучшению форм и методов работы организации. Обеспечивает на основе принципов социального партнерства разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников. Координирует работу по изучению и оценке санитарно-эпидемиологических ситуаций, определяет приоритетные факторы неблагоприятного воздействия на здоровье человека. Принимает действенные меры по улучшению санитарно-эпидемиологической ситуации. Организует оперативный и лабораторно-инструментальный контроль и надзор за проведением гигиенических и противоэпидемических мероприятий, за соблюдением санитарных правил и норм и гигиенических нормативов. Обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации, в том числе в вопросах финансово-хозяйственного управления, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений. Осуществляет прием и увольнение работников. Заключает договора, совершает сделки с физическими и юридическими лицами. Издает по вопросам своей компетенции распоряжения и приказы, обязательные для всех работников. Представляет организацию в государственных органах, организациях и суде. Обеспечивает выполнение медицинской этики, требований внутреннего трудового распорядка, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима. Обеспечивает своевременную отчетность организации.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам здравоохранения, статистику состояния здоровья населения, критерии и показатели, характеризующие состояние здоровья населения, конъюнктуру рынка медицинских услуг, научные достижения отечественной и зарубежной медицины, теоретические основы организации здравоохранения и системы управления в здравоохранении, организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни, факторы среды обитания человека, основы планово-экономической и финансовой деятельности организаций здравоохранения, основы системы оплаты труда работников, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
руководителя организации здравоохранения республиканского значения (генеральный директор/директор):
высшее образование в сфере медицины (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю);
наличие высшей/первой квалификационной категории по специальности "Общественное здравоохранение"/"Менеджмент здравоохранения" или наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение"/ "Менеджмент здравоохранения"/ "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года)/ "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 5 лет;
либо
высшее образование в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение" или "Менеджмент здравоохранения";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 5 лет;
руководителя организации республиканского значения (генеральный директор/директор) в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий:
высшее образование в сфере медицины;
наличие высшей/первой квалификационной категории по специальности "Общественное здравоохранение"/"Менеджмент здравоохранения"/ "Фармация" или наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение"/ "Менеджмент здравоохранения"/ "Фармация" "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года)/ "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет;
руководителя организации республиканского значения (генеральный директор/директор), осуществляющей информатизацию в области здравоохранения:
высшее образование в сфере медицины или информационных систем и технологий/вычислительной техники и программного обеспечения;
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение"/ "Менеджмент здравоохранения"/ "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года)/ "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит", "Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение", "Инженерные системы информатизации и коммуникации" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет;
либо
высшее образование в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение" или "Менеджмент здравоохранения", "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит", "Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение", "Инженерные системы информатизации и коммуникации";
стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет;
руководителя организации здравоохранения областного значения (директор/ главный врач):
высшее образование в сфере медицины (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю);
наличие высшей/первой квалификационной категории по специальности "Общественное здравоохранение"/"Менеджмент здравоохранения" или наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года)/ "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
либо
высшее образование в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение" или "Менеджмент здравоохранения";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
руководителя организации здравоохранения районного и городского значения (директор/ главный врач):
высшее образование в сфере медицины (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю);
наличие высшей/первой квалификационной категории по специальности "Общественное здравоохранение"/"Менеджмент здравоохранения" или наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года)/ "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 2 лет;
либо
высшее образование в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение" или "Менеджмент здравоохранения";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 2 лет
Подраздел 2. Заместитель руководителя (генерального директора/директора) организации здравоохранения (по медицинской части, по контролю качества медицинских услуг, по стратегическому развитию)

1-бөлім. Денсаулық сақтау ұйымдары
Ескерту. 1-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Басшылардың лауазымдары
1-кіші бөлім. "Республикалық, облыстық, өңірлік және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (бас директор, директор)
Ескерту. 1-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.07.2013 № 436 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.12.2019 № ҚР ДСМ-150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Денсаулық сақтау (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет) ұйымдарындағы өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметтерді басқарады, қабылданған шешім, мүліктің сақталуы және тиімді пайдаланылуы, сондай-ақ оның қызметінің қаржылық-шаруашылық нәтижелері үшін толық жауап береді. Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетіктерін анықтайды. Мемлекеттік стандарттарға сай болуы үшін көрсетілетін диагностикалық, емдеу және профилактикалық көмектің тиімділігі мен сапасын арттыруға, көрсетілетін қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған қызметкерлер жұмысын ұйымдастырудың нысаны мен әдістерін жаңадан енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің тиімді өзара іс-қимылдарын қамтамасыз етеді, олардың іс-қимылдарын көрсетілетін медициналық қызметтерді дамытуға және жетілдіруге бағыттайды. Білікті кадрлардың өз кәсіптік білімдері мен тәжірибелерін ұтымды пайдалануына, өмір мен денсаулыққа қауіпсіз еңбек жағдайын құруға, ұжымда қолайлы психологиялық ортаны қалыптастыру үшін шаралар қабылдайды. Ұйым қызметінің талдауы және оның жұмыс көрсеткіштерінің бағасы негізінде ұйым жұмысының нысаны мен әдісін жақсартуға арналған қажетті шараларды қабылдайды. Әлеуметтік әріптестік принциптерінің негізінде ұжымдық шартты әзірлеуді, жасасуды және орындауды қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбекке ынтасын, бастамасын және белсенділігін дамытуға ықпал етеді. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды зерделеу және бағалау жөніндегі жұмыстарды үйлестіреді, адам денсаулығына қолайсыз әсер ететін басым факторларды анықтайды. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсартуға арналған пәрменді шараларды қабылдайды. Гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуді, санитариялық ережелер мен нормаларды және гигиеналық нормативтерді сақтауды оперативті және зертханалық-аспаптық бақылау мен қадағалауды ұйымдастырады. Ұйым қызметінде, сондай-ақ қаржылық-шаруашылық басқару үшін құқықтық құралдарды пайдалану, шарттық және қаржылық тәртіпті бекіту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелеріне қатысты заңдылықты сақтауды қамтамасыз етеді. Қызметкерлерді жұмысқа қабылдау мен жұмыстан шығаруды жүзеге асырады. Жеке және заңды тұлғалармен шарт жасасады, мәміле жасайды. Өз құзырына қатысты мәселелер бойынша барлық қызметкерлер үшін міндетті өкімдер мен бұйрықтар шығарады. Мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ұйымның өкілі болады. Медициналық этиканың орындалуын, ішкі еңбек тәртібінің, құралдарды, жабдықтарды және тетіктерді техникалық пайдаланудың талаптарын, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді. Ұйымның уақытында есеп беруін қамтамасыз етеді.
"Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау мәселелеріне арналған нормативтік құқықтық актілерді, халық денсаулығы жағдайының статистикасын, халық денсаулығының жағдайын сипаттайтын өлшемдер мен көрсеткіштерді, медициналық қызметтер нарығының конъюнктурасын, отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктерін, денсаулық сақтауды басқару жүйесі мен денсаулық сақтауды ұйымдастырудың теориялық негіздерін, халық үшін санитариялық ағартуды, гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыруды, адамның өмір сүру ортасының факторларын, денсаулық сақтау ұйымдарының жоспарлық-экономикалық және қаржылық қызметтерінің негіздерін, қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жүйесінің негіздерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар:
республикалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директор/директор):
медицина саласындағы жоғары білімінің (санитариялық-эпидемиологиялық қызметті ұйымдастыру үшін – бейін бойынша);
"Қоғамдық денсаулық сақтау"/ "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша жоғары/бірінші біліктілік санатының болуы немесе экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің болуы немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау"/ "Денсаулық сақтау менеджменті"/ "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуды аяқтаған адамдар үшін)/ "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
Денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
не
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында жоғары білімінің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" немесе "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы республикалық маңызы бар ұйымдардың басшысы (бас директор/директор) үшін:
медицина саласында жоғары білімінің;
"Қоғамдық денсаулық сақтау"/ "Денсаулық сақтау менеджменті"/ "Фармация" мамандықтары бойынша жоғары/бірінші біліктілік санатының болуы немесе экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Фармация" "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін)/ "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар ұйымының басшысы (бас директор/директор):
медицина немесе ақпараттық жүйелер мен технологиялар/есептеу техникасы мен бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы жоғары білімінің;
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін)/ "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және несие", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Инженерлік ақпараттық жүйелер және коммуникациялар" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
не
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында жоғары білімінің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" немесе "Денсаулық сақтау менеджменті", "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Инженерлік ақпараттық жүйелер және коммуникациялар" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
облыстық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымдарының басшысы (директор/ бас дәрігер):
медицина саласында жоғары білімінің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін - бейін бойынша);
"Қоғамдық денсаулық сақтау"/ "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша жоғары/бірінші біліктілік санатының болуы немесе экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін)/ "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілінің болуы;
не
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында жоғары білімінің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" немесе "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілінің болуы;
аудандық және қалалық маңызы бар денсаулық сақтау ұйымының басшысы (директор/бас дәрігер) үшін:
медицина саласында жоғары білімінің (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдары үшін - бейін бойынша);
"Қоғамдық денсаулық сақтау"/ "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша жоғары/бірінші біліктілік санатының болуы немесе экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін)/ "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 2 жыл еңбек өтілінің болуы;
не
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында жоғары білімінің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" немесе "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 2 жыл еңбек өтілінің болуы.
2-кіші бөлім. Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директордың/директордың) (медицина бөлімі жөніндегі, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау және стратегиялық дамыту жөніндегі) орынбасары

Сноска. Заголовок подраздела 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.12.2019 № ҚР ДСМ-150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Обеспечивает руководство деятельностью подчиненных ему структурных подразделений организации здравоохранения, организует их работу и эффективное взаимодействие. Организует работу коллектива по оказанию своевременной и квалифицированной медицинской помощи населению, образовательную и научную деятельность. Осуществляет организационную работу по планированию лечебно-диагностической деятельности организации. Осуществляет систематический контроль за качеством оказанных медицинских услуг. Обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих организационных форм и методов работы персонала, направленного на дальнейшее повышение эффективности и качества оказываемой диагностической, лечебной и профилактической помощи, в соответствии с уровнем современных достижений и медицинской науки и техники. Обеспечивает повышение качества и конкурентноспособности оказываемых медицинских услуг, а также их соответствие государственным стандартам. Организует работу по осуществлению анализа лечебной деятельности организации, изучению и оценке санитарно-эпидемиологических ситуаций, определяет приоритетные факторы неблагоприятного воздействия на здоровье человека. Обеспечивает рациональную эксплуатацию медицинской техники. Принимает действенные меры по улучшению лечебной и профилактической помощи, санитарно-эпидемиологической ситуации. Обеспечивает оперативный и лабораторно-инструментальный контроль и надзор за проведением гигиенических и противоэпидемических мероприятий, за соблюдением санитарных правил и норм и гигиенических нормативов. Планирует и обеспечивает проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому воспитанию населения. Обеспечивает рациональную расстановку и организацию труда медицинских кадров, развитие их профессиональных знаний и опыта. Организует ведение статистического учета и представление отчетности о деятельности организации. Участвует в разработке программы эффективного управления, которая включает конкретные меры по развитию и повышению ее конкурентоспособности; обеспечивает оценку качества менеджмента по результатам оценки и мониторинга процесса развития деятельности; анализирует социально-экономические показатели работы, проводит сопоставительный анализ ее конкурентоспособности; выбирает стратегию и определяет приоритеты развития организации, определяет методы достижения целей, обосновывает выбор целей; определяет инструменты достижения целей, участвует в организации стратегического планирования в организации; участвует в разработке инновационной и инвестиционной деятельности медицинской организации, рекламной стратегии, связанной с дальнейшим ее развитием; организует деятельность по мониторингу исполнения структурными подразделениями организации стратегических целей, задач и мероприятий плана развития; организует деятельность по формированию отчетов об исполнении Годового операционного плана, Плана развития и Стратегии (стратегического плана) развития организации с предложениями дальнейших перспектив развития, для последующего предоставления руководителю; предоставляет руководству проекты управленческих решений по вопросам стратегического развития организации; участвует в формировании и проведении кадровой политики, в управлении и развитии персонала и в регулировании трудовых отношений. Создает условия труда, безопасные и благоприятные для жизни и здоровья, формирует благоприятную психологическую атмосферу в коллективе. Разрабатывает перспективный план повышения квалификации медицинских работников. Представляет в пределах компетенции организацию в государственных органах, организациях и суде. Обеспечивает соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, медицинской этики, выполнение требований внутреннего трудового распорядка, техническую эксплуатацию приборов, оборудования, соблюдение противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.

Ескерту. 2-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.12.2019 № ҚР ДСМ-150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Денсаулық сақтау ұйымдарының өзіне бағынышты құрылымдық бөлімшелерінің қызметін басқаруды қамтамасыз етеді, олардың жұмысын және тиімді өзара іс-қимылдарын ұйымдастырады. Ұжымның халыққа уақытылы және білікті медициналық көмек көрсету жөніндегі жұмысын, білім беру және ғылыми қызметін ұйымдастырады. Ұйымның емдеу-диагностикалық қызметін жоспарлау жөніндегі ұйымдастырушылық жұмысын жүзеге асырады. Көрсетілген медициналық қызметтің сапасын жүйелі түрде бақылауды жүзеге асырады. Персоналдық медициналық ғылым мен техниканың заманауи жетістіктеріне сәйкес көрсетілетін диагностикалық, емдеу және профилактикалық көмектің тиімділігі мен сапасын одан әрі арттыруға бағытталған жұмысын ұйымдастырудың жаңа нысандары мен әдістерін енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді. Көрсетілетін медициналық қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, сондай-ақ олардың мемлекеттік стандарттарға сәйкестегін қамтамасыз етеді. Ұйымның емдеу қызметін талдауды жүзеге асыру, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды зерделеу және бағалау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады, адам денсаулығына қолайсыз әсер ететін басым факторларды анықтайды. Медициналық техниканың ұтымды қолданылуын қамтамасыз етеді. Емдеу және профилактикалық көмекті, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды жақсарту бойынша пәрменді шаралар қабылдайды. Гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шаралардың жүргізілуін, санитариялық қағидалар мен нормалардың және гигиеналық нормативтердің сақталуын жедел және зертханалық-аспаптық бақылау мен қадағалауды қамтамасыз етеді. Халықты санитариялық-гигиеналық тәрбиелеу жөніндегі іс-шараларды жоспарлайды және жүргізілуін қамтамасыз етеді. Медициналық кадрларды ұтымды орналастыру мен еңбегін ұйымдастыруды, олардың кәсіптік білімдері мен тәжірибелерін дамытуды қамтамасыз етеді. Статистикалық есеп жүргізуді және ұйым қызметі туралы есеп беруді ұйымдастырады. Тиімді басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысады, ол бәсекеге қабілеттігін арттыру мен дамыту жөніндегі нақты шараларды қамтиды; қызметті дамыту үдерісін бағалау мен мониторингілеу нәтижелері бойынша менеджмент сапасын бағалауды қамтамасыз етеді; әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдайды, оның бәсекеге қабілеттілігіне салыстырмалы талдау жүргізеді; медициналық ұйымның стратегиясын таңдайды және даму басымдықтарын айқындайды, мақсатқа жету әдістерін анықтайды, мақсаттың таңдалуын негіздейді; мақсатқа жеткізу құралдарын айқындайды, ұйымдағы стратегиялық жоспарлауды ұйымдастыруға қатысады; медициналық ұйымның инновациялық және инвестициялық қызметін, ұйымның одан әрі дамуымен байланысты жарнамалық стратегиясын әзірлеуге қатысады; ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің дамыту жоспарының стратегиялық мақсаттарын, міндеттері мен іс-шараларының орындалуын мониторингілеу жөніндегі қызметті ұйымдастырады; ұйымның Жылдық операциялық жоспарының, Даму жоспарының және Даму стратегиясының (cтратегиялық жоспар) орындалуы туралы есептерді қалыптастыру жөніндегі қызметті одан әрі басшыға ұсыну үшін дамытудың одан әрі перспективалары бойынша ұсыныстар енгізе отырып, ұймдастырады; басшылыққа ұйымды стратегиялық дамыту мәселелері бойынша басқарушылық шешімдердің жобасын ұсынады; кадрлық саясаты қалыптастыруға және жүргізуге, персоналды басқаруға, дамытуға және еңбек қатынастарын реттеуге қатысады. Өмір мен денсаулыққа қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайын жасайды, ұжымда қолайлы психологиялық ахуал қалыптастырады. Медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың перспективалық жоспарын әзірлейді. Өз құзыры шегінде мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ұйымның өкілі болады. Еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметкерлердің еңбекке ынтасын, бастамасын және белсенділігін, медициналық этиканы дамытуды, ішкі еңбек тәртібінің, құралдарды, жабдықтарды техникалық пайдалану талаптарының орындалуына, өрт қауіпсіздігі мен қауіпсіздік және еңбек қорғауды, санитариялық-эпидемиологиялық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді.

Должен знать: Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 "О здоровье народа и системе здравоохранения" года, законы Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", Стратегический план Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2017-2021 годы, утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 марта 2017 года № 61, Послание Президента Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года "Стратегия Казахстан-2050: новый политический курс состоявшегося государства", нормативные правовые акты по вопросам финансово-хозяйственной деятельности организации, экономические методы управления организацией, организацию плановой работы, теоретические основы социальной гигиены, системы управления в здравоохранении, конъюнктуру рынка медицинских услуг, системы оплаты труда и формы материального стимулирования, трудовое законодательство, правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
высшее образование в сфере медицины (для организации санитарно-эпидемиологической службы – по профилю);
наличие высшей/первой квалификационной категории по специальности "Общественное здравоохранение"/"Менеджмент здравоохранения" или наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года)/ "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения для организаций республиканского, областного значения (города республиканского значения, столицы) - не менее 3 лет, для организаций районного и городского значения не менее - 2 лет;
заместителя руководителя организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий:
высшее фармацевтическое образование;
наличие высшей/первой квалификационной категории по специальности "Общественное здравоохранение/"Менеджмент здравоохранения" или наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года)/ "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
заместителя руководителя организации здравоохранения, осуществляющей информатизацию в области здравоохранения:
высшее образование в сфере информационных систем и технологий/ вычислительной техники и программного обеспечения;
наличие второго высшего образования в сфере экономика/финансы и кредит/право/бизнес администрирование или наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент" или "Медицина" (для лиц, завершивших обучение в научно-педагогической магистратуре до 2011 года)/ "Информационные системы", "Бизнес информационные системы", "Бизнес администрирование", "Деловое администрирование", "Экономика", "Финансы и кредит" или наличие ученой степени/ доктора PhD;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 2 лет
Подраздел 3. Заместитель руководителя (генерального директора/директора) организации здравоохранения по экономическому и административно-хозяйственному обеспечению

Білуі тиіс: 1995 жылы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы, 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексі, Қазақстан Республикасының "Бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі заңдары, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 10 наурыздағы № 61 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2017-2021 жылдарға арналған стратегиялық жоспары, Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы, ұйымның қаржы-шаруашылық қызметі, ұйымды басқарудың экономикалық тәсілдері, жоспарлы жұмысты ұйымдастыру, әлеуметтік гигиенаның теориялық негіздері, денсаулық сақтаудағы басқару жүйесі, медициналық қызметтер нарығының конъюнктурасы, еңбек ақы төлеу жүйесі және материалдық ынталандыру нысандары, еңбек заңнамасы, қауіпсіздік және еңбекті қорғау нормалары мен ережелері, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер.
Біліктілікке қойылатын талаптар:
медицина саласындағы жоғары білім (санитариялық-эпидемиологиялық қызметті ұйымдастыру үшін – бейіні бойынша);
"Қоғамдық денсаулық сақтау"/ "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша жоғары/бірінші біліктілік санатының болуы немесе экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін)/ "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
Республикалық, облыстық маңызы бар (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ұйымдарда денсаулық сақтау саласындағы басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі кемінде - 3 жыл, аудандық және қалалық маңызы бар ұйымдарда кемінде – 2 жыл;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары:
жоғары фармацевтикалық білімінің;
"Қоғамдық денсаулық сақтау"/ "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша жоғары/бірінші біліктілік санатының болуы немесе экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін)/ "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және кредит" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілі;
денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары:
ақпараттық жүйелер мен технологиялар/есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы жоғары білімінің;
экономика/қаржы және кредит/құқық/бизнес әкімшілендіру саласында екінші жоғары білімінің немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент" немесе "Медицина" (2011 жылға дейін ғылыми-педагогикалық магистратурада оқуын аяқтаған адамдар үшін)/ "Ақпараттық жүйелер", "Бизнес ақпараттық жүйелер" "Бизнес әкімшілендіру", "Іскерлік әкімшілендіру", "Экономика", "Қаржы және несие" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы немесе ғылыми дәрежесінің/ PhD докторы дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 2 жыл еңбек өтілі.
3-кіші бөлім. Денсаулық сақтау ұйымы басшысының (бас директор/директор) экономикалық және әкімшілік – шаруашылықты қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары

Сноска. Заголовок подраздела 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности.
Осуществляет организацию и совершенствование экономической и административно-хозяйственной деятельности организации, методическое руководство и координацию деятельности всех подразделений организации по составлению перспективных планов деятельности, разработке планов с необходимыми обоснованиями и расчетами, положенными в их основу, а также организационно-технических мероприятий по совершенствованию финансовой деятельности. Обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины, контроль за выполнением плановых заданий, организует проведение комплексного экономического анализа и оценки результатов финансово-хозяйственной деятельности организации. Организует разработку методических материалов по экономическому планированию работы структурных подразделений организации, проведение комплексного анализа оценки результатов административно-хозяйственной деятельности организации. Обеспечивает строгое соблюдение режима экономии материальных и трудовых ресурсов организации, вносит предложения, направленные на повышение эффективности труда, хозяйственной самостоятельности организации. Обеспечивает ведение и своевременное представление плановой, учетной и отчетной документации, применяемой в организации, готовит предложения, направленные на повышение эффективности труда, финансово-хозяйственной самостоятельности организации. Представляет в пределах компетенции организацию в государственных органах, организациях и суде. Разрабатывает мероприятия по использованию внутрихозяйственных резервов, проведению аттестации и рационализации рабочих мест. Разрабатывает перспективный план повышения квалификации специалистов финансовых структур. Обеспечивает ведение и своевременность представления отчетности по финансово-хозяйственной деятельности организации, соблюдение трудовой дисциплины, требований внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.

Ескерту. 3-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 3-кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері.
Ұйымның экономикалық және әкімшілік-шаруашылық қызметін ұйымдастыруды және жетілдіруді, ұйымның барлық бөлімшелерінің қызметтің перспективалық жоспарларын құру, оның негізіне алынған қажетті негіздемелері мен есептеулері бар жоспарларды әзірлеу жөніндегі қызметтеріне, сондай-ақ қаржы қызметін жетілдіру жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларына әдістемелік басшылық ету мен үйлестіруді жүзеге асырады. Қаржылық тәртіпті сақтауды, жоспарлы тапсырмалардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді, кешенді экономикалық талдау жүргізуді және ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастырады. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын экономикалық жоспарлау бойынша әдістемелік материалдарды әзірлеуді, ұйымның әкімшілік-шаруашылық қызметінің нәтижелерін бағалауға кешенді талдау жүргізуді ұйымдастырады. Ұйымның материалдық, еңбек ресурстарын үнемдеу режімін қатаң сақтауды қамтамасыз етеді, ұйымның еңбек тиімділігін, шаруашылық дербестігін арттыруға бағытталған ұсыныстарды енгізеді. Ұйымда қолданылатын жоспарлық, есепке алу және есеп беру құжаттарын жүргізуді және уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді, ұйымның еңбек тиімділігін, қаржылық-шаруашылық дербестігін арттыруға бағытталған ұсыныстарды дайындайды. Өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ұйымның өкілі болады. Ішкі шаруашылық резервтерді пайдалану, аттестация жүргізу мен жұмыс орындарын оңтайландыру бойынша іс-шаралар әзірлейді. Қаржы құрылымындағы мамандардың біліктілігін арттырудың перспективалық жоспарын әзірлейді. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметі бойынша есеп жүргізуді және уақтылы ұсынуды, еңбек тәртібін, ішкі еңбек тәртібінің, өртке қарсы қауіпсіздік және еңбек қауіпсіздігі мен қорғау нормаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтауды талаптарын қамтамасыз етеді.

Должен знать: Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", Стратегический план Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2017-2021 годы, утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 марта 2017 года № 61, Послание Президента Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года "Стратегия Казахстан-2050: новый политический курс состоявшегося государства", нормативные правовые акты по вопросам финансово-хозяйственной деятельности организации, экономические методы управления организацией, организацию плановой работы, теоретические основы социальной гигиены, системы управления в здравоохранении, конъюнктуру рынка медицинских услуг, системы оплаты труда и формы материального стимулирования, трудовое законодательство, правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
высшее экономическое или финансовое образование и наличие степени магистра по специальностям "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения";
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 3 лет;
либо
высшее экономическое или финансовое образование;
стаж работы на руководящих должностях в сфере здравоохранения не менее 5 лет.
Подраздел 4. Заместитель руководителя организации здравоохранения по административно-хозяйственной части
Сноска. Подраздел 4 исключен приказом Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Подраздел 5. Руководитель структурного подразделения организации здравоохранения (старший врач, заведующий клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальник отдела, старшая сестра медицинская /менеджер по сестринскому делу, заведующий лабораторией организации санитарно-эпидемиологической службы, заведующий виварием организации санитарно-эпидемиологической службы)
Сноска. Заголовок подраздела 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Білу тиіс: 1995 жылы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы, 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі, 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасның Еңбек кодексі, 2009 жылғы 18 қыркүйіектегі Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексі, Қазақстан Республикасының "Бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі заңдары, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 10 наурыздағы № 61 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2017-2021 жылдарға арналған стратегиялық жоспары, Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы, ұйымның қаржы-шаруашылық қызметі, ұйымды басқарудың экономикалық тәсілдері, жоспарлы жұмысты ұйымдастыру, әлеуметтік гигиенаның теориялық негіздері, денсаулық сақтауды басқару жүйесі, медициналық қызметтер нарығының конъюнктурасы, еңбек ақы төлеу жүйесі және материалдық ынталандыру нысандары, еңбек заңнамасы, еңбек қауіпсіздігі және қорғау нормалары мен ережелері, нарығының санитария және өртке қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері.
Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары экономика немесе қаржы білімінің, "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандықтары бойынша магистр дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 3 жыл еңбек өтілі;
не
жоғары экономика немесе қаржы білімінің;
денсаулық сақтау саласында басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл еңбек өтілі.
4-кіші бөлімі. Әкімшілік-шаруашылық бөлім жөніндегі денсаулық сақтау ұйымы басшысының орынбасары
Ескерту. 4-кіші бөлім алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-кіші бөлім. Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің басшысы (бас дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің меңгерушісі, бөлім бастығы, аға медициналық мейіргер/ мейіргер ісі жөніндегі менеджер, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы зертханасының меңгерушісі, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы виварийінің меңгерушісі)
Ескерту. 5-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Подраздел 5 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет руководство структурным подразделением организации. Организует работу и эффективное взаимодействие структурных подразделений по оказанию своевременной и качественной медицинской и лекарственной помощи населению. Несет ответственность за принимаемые решения, сохранность и эффективное использование имущества. Определяет политику, стратегию деятельности организации и механизм ее реализации. Принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и здоровых условий для их жизни и труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе. Обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих диагностической, лечебной и профилактической помощи, повышение качества и конкурентоспособности оказываемых услуг, их соответствие государственным стандартам. Организует работу по изучению и оценке санитарно-эпидемиологических ситуаций, определяет приоритетные факторы неблагоприятного воздействия на здоровье человека, среду его обитания. Принимает действенные меры по улучшению санитарно-эпидемиологической ситуации. Организует оперативный и лабораторно-инструментальный контроль за проведением гигиенических и противоэпидемических мероприятий, за соблюдением санитарных правил, норм и гигиенических нормативов. Обеспечивает работу по повышению квалификации врачебных кадров, развитию их профессиональных знаний. Осуществляет анализ деятельности структурного подразделения организации здравоохранения и на основе оценки показателей его работы принимает необходимые меры по улучшению форм и методов работы организации. Обеспечивает выполнение требований внутреннего трудового распорядка, соблюдение медицинской этики, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима. Обеспечивает представление отчетности.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам здравоохранения, теоретические основы социальной гигиены и организации здравоохранения, теоретические и организационные основы лечебно-профилактической и санитарно-эпидемиологической службы, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, конъюнктуру рынка медицинских услуг, научные достижения отечественной и зарубежной медицины, организацию социальной и медицинской реабилитации больных, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование (для организации санитарно-эпидемиологической службы - по профилю), и / или наличие степени магистра/ученой степени/ доктора PhD по специальности "Общественное здравоохранение" / "Менеджмент здравоохранения" / "Медицина" (для научных организаций), по образовательной профессиональной программе МВА, стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Старшему врачу, заведующему клиническим (параклиническим) подразделением (отделением), начальнику отдела для осуществления медицинской деятельности (врачебной практики) - наличие профессиональных компетенций: соответствие общим требованиям к квалификации врача (по профилю) первой (высшей) квалификационной категории по клиническим специальностям, сертификат специалиста для допуска к клинической практике.
Старшая сестра медицинская /менеджер по сестринскому делу - высшее медицинское образование по специальности "Сестринское дело" без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее (прикладной бакалавриат) медицинское образование и первая (высшая) квалификационная категория.
Для начальников отделов непрофильных видов деятельности – высшее (или послевузовское) образование по профилю.
Подраздел 6. Главная медицинская сестра
(заместитель директора по сестринскому делу)

Ескерту. 5-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Ұйымның құрылымдық бөлімшесіне басшылықты жүзеге асырады. Халыққа уақытылы және сапалы медициналық және дәрілік көмек көрсетуге арналған құрылымдық бөлімшелердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады. Қабылдаған шешімдері, мүліктің сақталуы және тиімді пайдаланылуы үшін жауап береді. Ұйым қызметінің саясатын, стратегиясын және оны іске асыру тетігін айқындайды. Ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз етуге, олардың кәсіптік білімдері мен тәжірибелерін ұтымды пайдалануға, өмір мен еңбекке қауіпсіз және қолайлы жағдайларды жасауға, ұжымда қолайлы психологиялық ортаны қалыптастыруға арналған шараларды қабылдайды. Қолданыстағы диагностикалық, емдеу және профилактикалық көмекті жетілдіруді және жаңа түрін енгізуді, көрсетілетін қызметтердің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, олардың мемлекеттік стандарттарға сай болуын қамтамасыз етеді. Санитарлық-эпидемиологиялық жағдайды зерделеуге және бағалауға арналған жұмыстарды ұйымдастырады. Гигиеналық және эпидемияға қарсы шаралардың жүргізілуін, санитарлық ережелердің, нормалардың және гигиеналық нормативтердің сақталуына оперативтік және зертханалық-аспаптық бақылауды ұйымдастырады. Дәрігер кадрлардың біліктілігін арттыруға, олардың кәсіптік білімдерін дамытуға арналған жұмысты қамтамасыз етеді. Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің қызметін талдауды жүзеге асырады және оның жұмыс көрсеткіштерінің бағасы негізінде ұйым жұмысының нысаны мен әдістерін жақсартуға арналған қажетті шараларды қабылдайды. Ішкі еңбек тәртібі талаптарының орындалуын, медициналық этиканың, еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді. Есеп беруді ұсынуды қамтамасыз етеді.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық, сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, әлеуметтік гигиена мен денсаулық сақтауды ұйымдастыру негізін, емдеу-профилактикалық және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің теориялық және ұйымдастыру негізін, халық денсаулығы жағдайының статистикасын, халық денсаулығының жағдайын сипаттайтын өлшемдер мен көрсеткіштерді, медициналық қызметтер нарығының конъюнктурасын, отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктерін, науқастарды әлеуметтік және медициналық оңалтуды ұйымдастыруды, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар: Жоғары медициналық білім (санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы үшін - бейіні бойынша), және/немесе "Қоғамдық денсаулық сақтау" / "Денсаулық сақтау менеджменті" / "Медицина" мамандығы бойынша, МВА кәсіби білім беру бағдарламасы бойынша магистр дәрежесі / ғылыми дәрежесі / PhD докторы дәрежесінің (ғылыми ұйымдар үшін), мамандығы бойынша кемінде 3 жыл еңбек өтілінің болуы.
Аға дәрігер, клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің меңгерушісі, бөлім бастығы медициналық (дәрігерлік практика) қызметін жүзеге асыру үшін – кәсіби құзыреттерінің болуы: клиникалық мамандықтар бойынша бірінші (жоғары) біліктілік санаты бар дәрігердің біліктілігіне қойылатын жалпы талаптарға сәйкестігі (бейіні бойынша), клиникалық практикаға рұқсат беру үшін маман сертификаты.
Аға медициналық мейіргер/ мейіргер ісі жөніндегі менеджер – жұмыс өтіліне талаптар қоймай "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық немесе техникалық және кәсіби (арнайы орта, арнайы кәсіптік), орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат) медициналық білімінің және бірінші (жоғары) біліктілік санатының болуы.
Қызметтің бейінді емес түрлері бөлімдерінің бастықтары үшін - бейіні бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі.
6-кіші бөлімі. Бас мейірбике (басшының мейірбике ісі жөніндегі орынбасары)

Сноска. Подраздел 6 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.12.2019 № ҚР ДСМ-150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Обеспечивает рациональную организацию труда среднего и младшего медицинского персонала. Осуществляет общее руководство работой среднего и младшего медицинского персонала организации. Организует и контролирует выполнение средним медицинским персоналом врачебных назначений. Обеспечивает составление и выполнение графиков работ, соблюдение правил лечебно-охранительного режима, инфекционного контроля, дисциплины. Осуществляет разработку функциональных и должностных обязанностей среднего и младшего медицинского персонала организации, своевременную выписку, распределение и хранение перевязочных материалов, медикаментов, в том числе ядовитых, психотропных и наркотических средств, ведет учет их расходования. Контролирует санитарно-гигиеническое содержание отделений больницы, своевременность и качество дезинфекции помещений (особенно инфекционных). Осуществляет контроль качества ведения медицинской документации сестринским персоналом. Разрабатывает перспективные и текущие планы повышения квалификации среднего и младшего персонала, оценивает профессиональную деятельность медицинских сестер (братьев), акушерок(ов), представляет их к аттестации для получения квалификационной категории. Вносит предложения по совершенствованию качества медицинской помощи населению, улучшению организации труда. Обеспечивает предоставление отчетности, соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам здравоохранения, теоретические и организационные основы социальной гигиены, системы управления в здравоохранении, организацию социальной и медицинской реабилитации больных, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) по специальности "Сестринское дело", стаж работы в медицинской организации не менее 5 лет;
или
послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат), стаж работы в медицинской организации не менее 1 года;
или
высшее медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (академический бакалавриат), стаж работы в медицинской организации не менее 1 года;
или
послевузовское медицинское образование, магистр по специальности "Сестринское дело" без предъявления требований к стажу работы.
Подраздел 7. Заведующий клиническим
(параклиническим) подразделением

Ескерту. 6-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.12.2019 № ҚР ДСМ-150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Орта және кіші медициналық қызметкерлердің еңбектерін ұтымды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді. Ұйымның орта және кіші медициналық қызметкерлерінің жұмысына жалпы басшылықты жүзеге асырады. Орта медициналық қызметкердің дәрігер тағайындауларын орындауын ұйымдастырады және бақылайды. Жұмыс кестесін құруды және орындауды, емдеу-қорғау тәртібінің ережелерін, инфекциялық бақылауды, тәртіпті сақтауды қамтамасыз етеді. Ұйымның орта және кіші медициналық қызметкерлерінің қызметтік және лауазымдық міндеттерін әзірлеуді, таңу материалдарын, медикаменттерді, соның ішінде улы, наркотикалық, психотроптық заттарды уақытында босатуды, бөлуді және сақтауды жүзеге асырады, олардың шығыстарын есепке алады. Аурухана бөлімшелерінің санитариялық-гигиеналық жағдайын, үй-жайдың (әсіресе, инфекциялық) уақытында және сапалы залалсыздандырылуын бақылайды. Мейірбикелік қызметкердің медициналық құжаттаманы сапалы жүргізуін, бақылауды жүзеге асырады. Орта және кіші қызметкердің біліктілігін арттырудың болашақтағы және ағымдық жоспарларын әзірлейді, мейірбикенің (мейіриенің), акушерлердің кәсіптік қызметтерін бағалайды, оларды біліктілік санатын алу үшін аттестациялауға ұсынады. Халыққа көрсетілетін медициналық көмек сапасын жетілдіруге, еңбекті ұйымдастыруды жақсартуға байланысты ұсыныстарды жасайды. Есеп берудің ұсынылуын, медициналық этиканың, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, әлеуметтік гигиенаның теориялық және ұйымдастыру негізін, денсаулық сақтаудағы басқару жүйелерін, науқастарды әлеуметтік және медициналық оңалтуды ұйымдастыруды, халық денсаулығы жағдайының статистикасын, халық денсаулығының жағдайын сипаттайтын өлшемдер мен көрсеткіштерді, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білімнің болуы; денсаулық сақтау саласында кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы;
немесе:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат) білімі болуы; денсаулық сақтау саласында кемінде 1 жыл еңбек өтілінің болуы;
немесе:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімінің (академиялық бакалавриат) білімі болуы; денсаулық сақтау саласында кемінде 1 жыл еңбек өтілінің болуы;
немесе:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және еңбек өтілінің талаптарынсыз магистр дәрежесінің болуы білімі болуы; денсаулық сақтау саласында кемінде 1 жыл еңбек өтілінің болуы.
7-кіші бөлімі. Клиникалық (параклиникалық) бөлімшенің меңгерушісі

Сноска. Подраздел 7 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет руководство клиническим (параклиническим) подразделением организации (далее - подразделение). Организует работу коллектива подразделения по оказанию своевременной и качественной медицинской помощи, обеспечивает взаимодействие с другими подразделениями организации. Осуществляет анализ деятельности подразделения и принимает на его основе меры по улучшению деятельности подразделения. Обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих форм и методов лечения заболеваний. Внедряет в подразделении новые инновационные технологии для диагностики и лечения больных. Осуществляет консультативную помощь врачам (а также пациентам подразделения) по диагностике и лечению. Определяет с врачом тактику ведения больного. Контролирует работу врачебного, среднего и младшего персонала подразделения. Принимает меры по обеспечению подразделения специальным оборудованием, следит за их правильной эксплуатацией. Создает условия для повышения квалификации медицинских работников подразделения, способствует рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, а также условий труда, безопасных и благоприятных для жизни и здоровья, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе. Обеспечивает ведение и представление учетно-отчетной документации, соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам здравоохранения, общие принципы и основные методы клинической, инструментальной и лабораторной диагностики, основы организации лечебно-профилактической, скорой медицинской помощи, лекарственного обеспечения населения, основы социальной гигиены, системы управления в здравоохранении, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, научные достижения отечественной и зарубежной медицины, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование, первая/высшая квалификационная категория по специальности.
Подраздел 8. Заведующий лабораторией организации
санитарно-эпидемиологической службы

Ескерту. 7-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Ұйымның клиникалық (параклиникалық) бөлімшелеріне (бұдан әрі - бөлімше) басшылықты жүзеге асырады. Уақытында және сапалы медициналық көмек көрсетуге арналған бөлімше ұжымының жұмысын ұйымдастырады, ұйымының басқа бөлімшелерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді. Бөлімше қызметіне талдауды жүзеге асырады және сонымен бірге бөлімше қызметін жақсартуға арналған шараларды қабылдайды. Ауруларды емдеудің жаңа нысандары мен әдістерін енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді. Бөлімшеге науқастарды диагностикалау мен емдеудің жаңа инновациялық технологияларын енгізеді. Дәрігерлерге (сондай-ақ науқастарға) диагностика мен емдеу жөнінде кеңестік көмекті жүзеге асырады. Дәрігермен бірге науқасты емдеудің тактикасын анықтайды. Бөлімшенің дәрігер, орта және кіші қызметкерлердің жұмысын бақылайды. Бөлімшені арнайы құралдармен қамтамасыз етуге арналған шараларды қабылдайды, олардың дұрыс пайдаланылуын бақылайды. Бөлімшенің медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыруға жағдай жасайды олардың кәсіптік білімдері мен тәжірибелерін ұтымды пайдалануға және дамытуға, сондай-ақ өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайын жасауға, ұжымда қолайлы психологиялық ортаны қалыптастыруға ықпал етеді. Есеп беруді ұсынуды, ішкі еңбек тәртібі ережелерінің орындалуын, медициналық этиканың, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, клиникалық, аспаптық және зертханалық диагностиканың жалпы принциптері мен негізгі әдістерін, емдеу-профилактикалық және жедел медициналық көмекті, халықты дәрімен қамтамасыз етуді ұйымдастыру негіздерін, әлеуметтік гигиена негіздерін, денсаулық сақтаудағы басқару жүйелерін, халық денсаулығы жағдайының статистикасын, халық денсаулығының жағдайын сипаттайтын өлшемдер мен көрсеткіштерді, отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктерін еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары медициналық білімнің, мамандығы бойынша бірінші/жоғары біліктілік санатының болуы.
8-кіші бөлімі. Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы зертханасының меңгерушісі

Сноска. Подраздел 8 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Руководит лабораторией. Планирует и организует эффективную работу лаборатории, обеспечивает взаимодействие с другими подразделениями организаций санитарно-эпидемиологической службы. Составляет план работы совместно с государственным органом санитарно-эпидемиологического надзора. Проводит маркетинговые исследования рынка новых технологий и методов исследований. Апробирует и внедряет в практику новые приборы и оборудование, методику лабораторных исследований и замеров. Организует и участвует в проведении лабораторно-инструментальных исследований поступающих образцов. Организует безопасные условия работы и осуществляет контроль по обеспечению безопасного изучения исследуемых материалов, движения, хранения и транспортировки возбудителей I-IV групп патогенности. Обеспечивает эффективную финансово-хозяйственную деятельность с использованием новых экономических методов управления, ведение учетно-отчетной документации, соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия населения и здравоохранения, основы микробиологических, паразитологических, санитарно-химических, токсикологических, радиологических и других методов исследований и замеров физических факторов, критерии и показатели здравоохранения, научные достижения отечественной и зарубежной медицины в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование санитарно-эпидемиологического профиля и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Подраздел 9. Заведующий виварием организации
санитарно-эпидемиологической службы
Сноска. Подраздел 9 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет руководство по содержанию и разведению лабораторных животных. Разрабатывает текущие и перспективные тематические планы работы вивария и осуществляет контроль за их выполнением. Организует комплектование необходимого поголовья и видов животных, сохранность, правильное содержание, кормление и уход за ними. Планирует и организует эффективную работу вивария, обеспечивает взаимодействие с другими подразделениями организаций санитарно-эпидемиологической службы. Анализирует работу вивария и принимает необходимые меры по совершенствованию его работы. Принимает участие в проведении лабораторно-диагностических исследований. Организует изучение болезней, патологий животных, содержащихся в виварии. Обеспечивает эффективную финансово-хозяйственную деятельность с использованием новых экономических методов управления. Проводит маркетинговые исследования рынка новых технологий и методов исследований. Апробирует и внедряет в практику новые приборы и оборудование. Организует работы по обеспечению эпизоотологического благополучия в колониях лабораторных животных. Обеспечивает соблюдение биоэтических правил содержания животных и противоэпидемического режима манипуляций для предотвращения выноса инфекции из лаборатории. Анализирует обоснованность объема использования экспериментальных животных с целью возможного сокращения экспериментов на модели лабораторных животных. Организует безопасные условия работы сотрудников лаборатории, работающих с лабораторными животными. Решает вопросы повышения квалификации сотрудников вивария, их аттестации. Обеспечивает ведение учетно-отчетной документации, соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам здравоохранения, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, санитарно-эпидемиологического содержания и эксплуатации животноводческих и звероводческих объектов, биологию животных и правила их содержания, основы зоотехники, ветеринарии, экологии, генетики и систематизации содержащихся групп животных, научные достижения отечественной и зарубежной медицины в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, критерии и показатели здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (медицинское, ветеринарное, биологическое) образование и стаж работы по специальности не менее 3 лет.

Ескерту. 8-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Зертхананы басқарады. Зертхананың тиімді жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады, санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының басқа бөлімшелерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органымен бірге жұмыс жоспарын құрады. Жаңа технологиялар мен зерттеу әдістері нарығына маркетингтік зерттеу жүргізеді. Жаңа құрал-жабдықтарды, зертханалық зерттеу және өлшеу әдістемелерін апробациялайды және тәжірибеге енгізеді. Келіп түсетін үлгілерге зертханалық-аспаптық зерттеу жүргізуді ұйымдастырады және қатысады. Қауіпсіз жұмыс жағдайын ұйымдастырады және зерттелетін материалдың қауіпсіз зерделенуін, патогендігі I-IV топ қоздырғыштардың қозғалысын, сақталуын және тасымалдануын қамтамасыз ету жөніндегі бақылауды жүзеге асырады. Жаңа экономикалық басқару әдістерін қолдана отырып, тиімді қаржылық-шаруашылық қызметті, есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізуді, медициналық этиканың, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық және тағы басқа физикалық факторларды зерттеу және өлшеу әдістерінің негізін, денсаулық сақтаудағы өлшемдер мен көрсеткіштерді, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі жоғары медициналық білімнің және мамандығы бойынша кем дегенде 3 жыл еңбек өтілінің болуы.
9-кіші бөлімі. Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымы виварийінің меңгерушісі
Ескерту. 9-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Зертханалық жануарларды асырау мен көбейту жөніндегі басшылықты жүзеге асырады. Виварий жұмысының ағымдық және болашақтағы тақырыптық жоспарларын әзірлейді және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады. Жануарлардың қажетті түрі мен санын жинақтауды, сақтауды, дұрыс асырауды, қоректендіруді және күтуді ұйымдастырады. Виварийдің тиімді жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады, санитариялық-эпидемилогиялық қызмет ұйымдарының басқа бөлімшелерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді. Виварийдің жұмысын талдайды және оның жетілдіру жөніндегі тиісті шараларды қабылдайды. Зертханалық-диагностикалық зерттеуді жүргізуге қатысады. Виварийде асырыланатын жануарлардың ауруларын, паталогияларын зерделеуді ұйымдастырады. Жаңа экономикалық басқару әдістерін қолдана отырып, тиімді қаржылық-шаруашылық қызметті қамтамасыз етеді. Жаңа технологиялар мен зерттеу әдістері нарығына маркетингтік зерттеу жүргізеді. Жаңа құрал-жабдықтарды, зертханалық зерттеу және өлшеу әдістемелерін апробациялайды және тәжірибеге енгізеді. Зертханалық жануарлар отарындағы эпизоотологиялық салауаттылықты қамтамасыз етуге арналған жұмыстарды ұйымдастырады. Жануарларды асыраудың биоэтикалық ережелерін және зертханадан инфекцияның шығуын болдырмайтын манипуляциялардың эпидемияға қарсы тәртібін сақтауды қамтамасыз етеді. Зертханалық жануарлар үлгісіне эксперименттер жасауды мүмкіндігінше қысқарту мақсатында эксперименттік жануарларды пайдалану көлемінің негізділігін талдайды. Зертханалық жануарлармен жұмыс істейтін зертхана қызметкерлерінің қауіпсіз жұмыс жағдайын ұйымдастырады. Виварий қызметкерлерінің біліктілігін арттыру, оларды аттестациялау мәселелерін шешеді. Есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізуді, медициналық этиканың, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, жануартану және аңтану объектілерін санитариялық-эпидемиологиялық жағдайда ұстау мен пайдалану мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, зоотехниканың, ветеринарияның, экологияның, генетиканың, жануар топтарын жүйелендірудің негізін, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктерін, денсаулық сақтаудағы өлшемдер мен көрсеткіштерді, еңбек заңнамасы еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (медициналық, ветеринарлық, биологиялық) білімнің және мамандығы бойынша кем дегенде 3 жыл еңбек өтілінің болуы.

Параграф 2. Должности специалистов с высшим и послесредним образованием
Сноска. Заголовок параграфа 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Подраздел 10. Участковый врач/Врач общей практики*
Сноска. Заголовок подраздела 10 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 10 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет профилактику, диагностику, лечение, реабилитацию пациентов. Оказывает квалифицированную, скорую и другие виды медицинской помощи. Определяет тактику ведения больного. Разрабатывает план обследования больного. На основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает (подтверждает) диагноз. Информирует пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения, если такой выбор предусмотрен результатами обследования. Анализирует показатели своей деятельности. Осуществляет взаимодействие с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации, страхования. Совместно с центрами здоровья принимает участие в пропаганде здорового образа жизни, рационального питания. Осуществляет консультационную деятельность по вопросам вскармливания, закаливания, подготовки детей к детским дошкольным учреждениям, школе, планирования семьи, контрацепции, иммунопрофилактике. Проводит работу по выявлению ранних и скрытых форм заболеваний и факторов риска. Организует комплекс диагностических, лечебно-оздоровительных и реабилитационных мероприятий. Проводит диагностику беременности, наблюдение за течением беременности, выявление и лечение экстрагенитальной патологии у беременных, психопрофилактическую подготовку к родам. Выявляет противопоказания к беременности и родам, направляет на прерывание беременности. Проводит реабилитацию женщин в послеродовом периоде и после прерывания беременности. Определяет состояние нетрудоспособности пациентов, направляет их на медико-социальную экспертизу. Определяет показания к переводу на облегченные условия труда, санаторно-курортному лечению. Проводит анализ состояния здоровья прикрепленного контингента, ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Внедряет в практику современные методы лечения и профилактики заболеваний. Организует и контролирует работу подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты по вопросам здравоохранения, основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы, основы международной и отечественной классификации болезней; основы медицинского страхования, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование, сертификат специалиста по соответствующей специальности.
Подраздел 11. Врач-ординатор (профильный специалист)*

2-параграф. Жоғары және орта білімнен кейінгі білімі бар мамандардың лауазымдары
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-кіші бөлімі. Учаскелік дәрігер/Жалпы практика дәрігері*
Ескерту. 10-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 10-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Аурудың профилактикасын, диагностикасын, емделуін, науқастарды оңалтуды жүзеге асырады. Білікті, жедел және басқа да медициналық көмек түрлерін көрсетеді. Науқасты емдеу тактикасын анықтайды. Науқасты тексеру жоспарын әзірлейді. Клиникалық қараулар мен тексерулер, анамнез жинау және клинико-зертханалық және аспаптық зерттеулер мәліметтері негізінде диагноз қояды (немесе растайды). Егер ондай таңдау тексеру нәтижелерінде көзделген болса, науқасқа емдеу әдістері мен тәсілдерін, сонымен қатар медициналық мақсаттағы бұйымдар мен құралдарды таңдау мүмкіндігі туралы ақпарат береді. Өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды. Емдеу, оңалту, сақтандыру мәселелері бойынша өзге мамандармен және қызметтермен өзара іс-қимылды жүзеге асырады. Денсаулық орталықтарымен бірге салауатты өмір салтын, дұрыс тамақтануды насихаттауға қатысады. Балаларды тамақтандыру, шынықтыру, мектепке дейінгі мекемелерге, мектепке дайындау, отбасын жоспарлау, контрацепция иммунопрофилактика мәселелері бойынша кеңес беру қызметін жүзеге асырады. Аурудың және қатерлі факторлардың ерте және жасырын нысандарын анықтауға арналған жұмыстарды жүргізеді, олардың науқасқа әсер етуінің төмендеуіне ықпал етеді. Қажет болған жағдайда емдеу-профилактикалық ұйымдардың мамандарын тарта отырып диагностикалық, емдеу-сауықтыру және оңалту шаралардың кешенін ұйымдастырады. Жүктілікті диагностикалайды, жүктіліктің ағымын қадағалайды, жүктілердің экстрагениталдық патологияларын анықтайды және емдейді, тууға психопрофилактикалық дайындық жасайды. Жүктілік пен босануға қарсы көрсетімдерді анықтайды, жүктілікті тоқтатуға жолдама береді. Жүктіліктен кейінгі мерзімде және жүктілігін тоқтатқаннан кейін әйелдердің оңалуын жүргізеді. Науқастардың еңбекке қабілетсіз жағдайын анықтайды оларға медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдама береді. Жұмысқа орналасуға, жеңілдетілген еңбек жағдайына ауыстыруға, санаторлық-курорттық емдеуге көрсетімді анықтайды. Бекітілген контингенттің денсаулық жағдайына талдау жүргізеді, медициналық есепке алу-есеп беpу құжаттамасын жүргізеді. Практикаға аурудың емі мен профилактикасының жаңа әдістерін енгізеді. Өзіне бағынатын орта және кіші медициналық қызметкерлердің жұмысын ұйымдастырады және бақылайды. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді уақытша жұмысқа қабілетсіздік сараптамасы мен медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздерін, аурулардың халықаралық және отандық жіктелу негіздерін, медициналық сақтандыру негізін, халық денсаулығының статистикасын, денсаулық сақтау саласындағы өлшемдер мен көрсеткіштерді, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары медициналық білімнің мамандығы бойынша сәйкесті маман сертификатының болуы.
11-кіші бөлімі. "Ординатор-дәрігер (бейінді маман)*

Сноска. Заголовок подраздела 11 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 11 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Оказывает квалифицированную, скорую и другие виды медицинской помощи. Определяет тактику ведения больного, план его обследования. На основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает (подтверждает) диагноз. Назначает и контролирует лечение, организует или самостоятельно проводит необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия. Информирует пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения. В стационаре ежедневно проводит осмотр больного. Вносит изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определяет необходимость дополнительных методов обследования. Контролирует правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры. Планирует свою работу и анализирует показатели своей деятельности. Оказывает консультативную помощь врачам других подразделений в рамках своей специальности. Сотрудничает с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации. Внедряет в практику современные методы лечения и профилактики заболеваний. Организует и контролирует работу подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима. Организует и проводит санитарное просвещение населения и пропагандирует здоровый образ жизни.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы, общие вопросы организации служб по профилю, основы международной и отечественной классификации болезней, основы медицинского страхования, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование, сертификат специалиста по соответствующей специальности.
Подраздел 12. Врач (или специалист) санитарно-эпидемиологической службы

Ескерту. 11-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 11-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Білікті, жедел және басқа да медициналық көмек түрлерін көрсетеді. Науқасты емдеу тактикасын, тексеру жоспарын анықтайды. Клиникалық қараулар мен тексерулер, анамнез жинау және клинико-зертханалық және аспаптық зерттеулер мәліметтері негізінде диагноз қояды (немесе растайды). Ем тағайындайды және оны бақылайды қажетті диагностикалық, емдік, оңалту және профилактикалық процедуралар мен шараларды ұйымдастырады және өз бетінше жүргізеді. Егер ондай таңдау тексеру нәтижелерінде көзделген болса, науқасқа емдеу әдістері мен тәсілдерін, сонымен қатар медициналық мақсаттағы бұйымдар мен құралдарды таңдау мүмкіндігі туралы ақпарат береді. Стационарда науқасқа күн сайын қарау жүргізеді. Науқастың жағдайына байланысты емдеу жоспарына өзгеріс енгізеді және қосымша тексеру әдістерінің қажеттілігін анықтайды. Диагностикалық және емдеу процедураларын жүргізудің, аспаптар мен жабдықтарды пайдаланудың дұрыстығын бақылайды. Өз жұмысын жоспарлайды және өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды. Өз мамандығы бойынша басқа бөлімшелердің дәрігерлеріне кеңестік көмек береді. Емдеу, оңалту мәселелері бойынша өзге мамандармен және қызметтермен жұмыс істейді. Практикаға аурудың емі мен профилактикасының жаңа әдістерін енгізеді. Өзіне бағынатын орта және кіші медициналық қызметкерлердің жұмысын ұйымдастырады және бақылайды. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды. Халық үшін санитариялық ағартуды ұйымдастырады және жүргізеді және салауатты өмір салтын насихаттайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, уақытша жұмысқа қабілетсіздік сараптамасы мен медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздерін, бейіні бойынша қызметті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, аурулардың халықаралық және отандық жіктелу негіздерін, медициналық сақтандыру негізін, халық денсаулығының статистикасын, денсаулық сақтау саласындағы өлшемдер мен көрсеткіштерді, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары медициналық білімнің, мамандығы бойынша сәйкесті маман сертификатының болуы.
12-кіші бөлімі. Санитарлық-эпидемиологиялық қызметі дәрігері (немесе маманы)

Сноска. Подраздел 12 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет государственный санитарно-эпидемиологический надзор объектов санитарно-эпидемиологического надзора. Проводит обследования объектов с использованием современных лабораторных и инструментальных методов контроля факторов окружающей среды и диагностики инфекционных и паразитарных заболеваний. Организовывает проведение лабораторно-инструментальных исследований объектов среды обитания человека. Обеспечивает регистрацию, учет и статистическую обработку данных инфекционной и неинфекционной заболеваемости, участвует в планировании и контроле за проведением профилактических прививок. Организовывает проведение санитарно-эпидемиологических и противоэпидемических (профилактических) мероприятий. Применяет современные методы анализа санитарно-эпидемиологической ситуации, выявляет основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и здравоохранения, микробиологические, паразитологические, санитарно-химические, токсикологические, радиологические методы исследований и замеров физических факторов, научные достижения отечественной и зарубежной медицины в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, организацию санитарного просвещения, гигиенического воспитания населения и пропаганды здорового образа жизни, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование санитарно-эпидемиологического профиля.
Подраздел 13. Врач (или специалист) общественного
здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист)
Сноска. Подраздел 13 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 26.07.2013 № 436 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования); от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Проводит расчет и оценку демографических показателей здоровья населения. Анализирует объемы, виды и формы предоставления населению медицинской помощи. Планирует развитие различных видов медицинской помощи. Оценивает причины и факторы риска возникновения и распространения среди населения инфекционных и неинфекционных заболеваний. Разрабатывает и проводит профилактические и противоэпидемические мероприятия, текущий и ретроспективный эпидемиологический анализ заболеваемости. Определяет социально-профилактическую направленность по сохранению и укреплению здоровья населения (общества). Оценивает состояние здоровья и физического развития детей и подростков в связи с влиянием факторов учебно-воспитательной среды обитания. Выявляет основные факторы, влияющие на состояние здоровья населения, определяет приоритетные направления по профилактике заболеваний, организует проведение профилактических мероприятий среди населения. Разрабатывает и проводит оздоровительные мероприятия, проводит пропаганду здорового образа жизни, рационального питания. Оценивает конечные результаты деятельности организации здравоохранения. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, методы статистического и методологического анализа в здравоохранении, принципы профессиональной деятельности по избранной специальности (организационной, консультативной, профилактической), теоретические основы социальной гигиены, системы управления в здравоохранении, статистику здоровья населения, критерии и показатели оценки состояния здоровья населения, методики статистического анализа и социологические методы исследования, конъюнктуру рынка медицинских услуг, структуру и основные принципы здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
Высшее медицинское образование (по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", "Восточная медицина", "Стоматология", "Медико-биологическое дело", "Сестринское дело" и переподготовка по специальности "Общественное здравоохранение") или высшее медицинское образование (по специальности "Общественное здравоохранение", "Медико-профилактическое дело").
Подраздел 14. Специалист в здравоохранении (по качеству медицинских услуг, по стратегии и маркетингу медицинских услуг, по организации и методологии оказания медицинских услуг)

Ескерту. 12-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектілеріне мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асырады. Қоршаған ортаның факторларын бақылаудың және инфекциялық және паразитарлық аурулар диагностикасының заманауи зертханалық және аспаптық әдістерін қолдана отырып объектілерге тексеру жүргізеді. Адамның өмір сүру ортасы объектілеріне зертханалық-аспаптық зерттеу жүргізуді ұйымдастырады. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулар мәліметтерін тіркеуді және статистикалық өңдеуді қамтамасыз етеді, профилактикалық егуді жүргізуді жоспарлауға және бақылауға қатысады. Санитариялық-эпидемиологиялық және эпидемияға қарсы (профилактикалық) шараларды жүргізуді ұйымдастырады. Санитариялық-эпидемиологиялық жағдайды талдаудың заманауи әдістерін қолданады, халықтың денсаулық жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды, ауру профилактикасының басым бағыттарын анықтайды. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, микробиологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық физикалық факторларды зерттеу және өлшеу әдістерін, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы отандық және шетелдік медицинаның ғылыми жетістіктерін, халық үшін санитариялық ағартуды, гигиеналық тәрбиелеуді және салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыруды, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар: Санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі жоғары медициналық білімнің болуы.
13-кіші бөлімі. Қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (немесе маманы) (валеолог, эпидемиолог, статистик, әдіскер)
Ескерту. 13-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.07.2013 № 436 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Халық денсаулығының демографиялық көрсеткіштерін есептейді және бағалайды. Халыққа көрсетілетін медициналық көмектің көлемін, түрін және нысанын талдайды. Медициналық көмектің көптеген түрлерін дамытуды жоспарлайды. Халық арасында инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың пайда болу және таралу себептері мен қауіп факторларын бағалайды. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды, ауруға ағымдық және ретроспективті эпидемиологиялық талдауды әзірлейді және жүргізеді. Халық (қоғам) денсаулығын сақтауға және нығайтуға арналған әлеуметтік-профилактикалық бағыттылықты анықтайды. Оқу-тәрбиелік өмір сүру ортасының факторларының әсеріне байланысты балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайы мен денесінің дамуын бағалайды. Халық денсаулығы жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды, ауру профилактикасының басым бағыттарын белгілейді, халық арасында профилактикалық шаралардың жүргізілуін ұйымдастырады. Сауықтыру шараларын әзірлейді және жүргізеді, салауатты өмір салтын сақтауды, дұрыс тамақтануды насихаттайды. Денсаулық сақтау ұйымы қызметінің соңғы нәтижелерін бағалайды. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Респбликасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, денсаулық сақтаудағы статистикалық және әдістемелік талдау әдістерін, таңдаған мамандығы бойынша кәсіптік қызметінің принциптерін (ұйымдастырушылық, консультативтік, профилактикалық), әлеуметтік гигиенаның теориялық негізін, денсаулық сақтаудағы басқару жүйелерін; халық денсаулығы туралы статистиканы, халық денсаулығы жағдайын бағалайтын өлшемдер мен көрсеткіштерді, статистикалық талдау әдістемелерін және әлеуметтік зерттеу әдістерін, нарықтағы медициналық қызмет конъюнктурасын, денсаулық сақтау саласының құрылымы мен негізгі принциптерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары медициналық білімінің ("Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина", "Шығыс медицинасы", "Стоматология", "Медициналық-биологиялық іс", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша және "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша қайта даярлық) немесе жоғары медициналық білімінің ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Медициналық-профилактикалық іс" мамандықтары бойынша) болуы.
14-кіші бөлім. Денсаулық сақтау маманы (медициналық қызмет сапасы бойынша, медициналық қызметтің стратегиясы мен маркетингі бойынша, медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен әдістемесі бойынша)

Сноска. Заголовок подраздела 14 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2019 № ҚР ДСМ-150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 14 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 26.07.2013 № 436 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования); от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет организационную деятельность в рамках определенного направления (участка):
по качеству медицинских услуг: участвует в формировании общей концепции развития менеджмента качества в организации, осуществляет подготовку проектов распорядительных и нормативных документов медицинской организации (включая документы системы менеджмента качества - правила и процедуры), взаимодействие с органами по сертификации, стандартизации, лицензированию и консалтинговыми фирмами по вопросам, связанных с улучшением качества оказания медицинских услуг. Принимает участие в разработке форм первичной медицинской и иной (правила, инструкция, положения) документации, необходимой для совершенствования процессов оказания медицинских услуг. Участвует в организации мероприятий по безопасности пациентов от некачественного лечения. Проводит мониторинг и контроль за рациональным потреблением медицинских услуг и назначением лекарственной терапии, осуществляет экспертизу и организует экспертную деятельность в организации здравоохранения за качеством оказания медицинских услуг. Участвует в разработке системы мотивации медицинского персонала, определяет индикаторы качества оказания медицинских услуг, оценивает уровень вклада медицинского персонала в повышении качества. Проводит анкетирование пациентов на предмет удовлетворенности, управление жалобами пациентов (сбор жалоб и предложений, обработка, разбор и принятие решений согласно регламенту, информирование обратившихся пациентов). Внедрение и управление системой регистрации инцидентов (регистрация потенциальных ошибок, случившихся ошибок, и др. инцидентов, анализ). Сбор и систематизация информации о деятельности в виде индикаторов в клинической и управленческой областях, агрегация и анализ информации (индикаторов и отчетов об инцидентах), предоставление руководству отчетов и проектов управленческих решений о процессах и результативности системы менеджмента качества. Консультационная и методологическая работа с персоналом по процессам системы менеджмента качества. Составление плана и программы внутренних проверок подразделений, участие во внутренних аудитах подразделений медицинской организации, доведение результатов аудита до заинтересованных сторон (отчеты по проведенным аудитам). Подготовка организации к национальной и/или международной аккредитации.
по стратегии и маркетингу медицинских услуг: осуществляет анализ внешней и внутренней среды деятельности медицинской организации. Участвует в разработке программы эффективного управления организацией, которая включает конкретные меры по развитию и повышению ее конкурентоспособности; обеспечивает мониторинг показателей, характеризующих повышение финансовой устойчивости и рационального распределения ресурсов; обеспечивает оценку качества менеджмента по результатам оценки и мониторинга процесса развития деятельности организации. Осуществляет анализ ресурсов медицинской организации. Анализирует и систематизирует технико-экономические и социально-экономические показатели работы медицинской организации, проводит сопоставительный анализ ее конкурентоспособности. Выбирает стратегию и определяет приоритеты развития медицинской организации, определяет методы достижения целей, обосновывает выбор целей; определяет инструменты достижения целей, участвует в организации стратегического планирования в организации в целом и, в том числе, в обособленных структурных подразделениях. Участвует в разработке инновационной и инвестиционной деятельности медицинской организации, рекламной стратегии, связанной с дальнейшим ее развитием. Осуществляет анализ спроса на производимые медицинские услуги, прогноз и мотивацию спроса на предоставляемые медицинские услуги посредством изучения и оценки потребностей. Предоставляет руководству проекты управленческих решений по вопросу стратегического развития организации и маркетингу медицинских услуг.
по организации и методологии оказания медицинских услуг: Оказывает содействие в организации работы коллектива структурного (клинического, параклинического) подразделения организации здравоохранения по оказанию своевременной и качественной медицинской помощи, обеспечивает взаимодействие с другими подразделениями организации, дает предложения по рациональному управлению трудовыми и материально-техническими ресурсами. Обеспечивает эффективное управление организацией здравоохранения через ресурсосбережение и эффективность, обеспечивает контроль над регулированием потока пациентов в организации. Обеспечивает ведение и представление учетно-отчетной документации, сбор и систематизацию информации о производительной/медицинской деятельности структурного (клинического, параклинического) подразделения организации здравоохранения. Осуществляет разработку и мониторинг выполнения различных планов, программ или правил по организации труда, по улучшению лечебно-диагностических процессов и процедур, по внедрению новых и совершенствованию существующих медицинских и управленческих технологий. Осуществляет мониторинг выполнения установленного порядка ведения первичного учета, достоверность получаемых отчетных данных, соблюдение медицинской этики, правил внутреннего трудового распорядка, безопасности и охраны труда противопожарной безопасности и санитарно-эпидемиологических правил и норм в подразделениях организации. Проводит регулярный анализ деятельности подразделения и на его основе вносит предложение вышестоящему руководству по улучшению деятельности подразделения. Организует контроль за правильным применением инструкций и методологических указаний. Осуществляет контроль соблюдения организации методологии учета, установленных сроков разработки и предоставления оперативной и статистической отчетности о деятельности подразделения. Организует инструктивные совещания, проводит техническое и методологическое обучение работников организации, участвует в проведении занятий.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, теоретические основы, принципы и методы социальной гигиены, системы управления в здравоохранении, критерии и показатели здравоохранения, этико-деонтологические вопросы сферы здравоохранения, основы стратегического развития и политики в сфере здравоохранения, корпоративного управления, маркетинга медицинских услуг, основы управления процессами оказания медицинских услуг, основы управления персоналом и самоуправления, основы экономики здравоохранения и финансового управления, информатизации и статистики в здравоохранении, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
Высшее медицинское образование (бакалавр) по специальности "Общественное здравоохранение", "Сестринское дело" (или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", "Медико-профилактическое дело", "Восточная медицина", "Медико-биологическое дело", "Стоматология" и переподготовка по специальности "Менеджмент здравоохранения").
Подраздел 15. Врач-эксперт

Ескерту. 14-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 19.12.2019 № ҚР ДСМ-150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 14-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.07.2013 № 436 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Нақты бағыт (учаске) шеңберінде ұйымдастыру жұмыстарын жүзеге асырады:
медициналық қызмет сапасы бойынша: медициналық ұйымдағы сапа менеджментін дамытудың жалпы тұжырымдамасын қалыптастыруға қатысады, медициналық ұйымдардың өкімдік және нормативтік құжаттарының (сапа менеджементі жүйесінің құжаттары - ережелер мен процедураларын қоса) жобасын дайындауды, медициналық қызмет көрсетудің сапасын жақсартумен байланысты мәселелер бойынша сертификаттау, стандарттау, лицензиялау органдарымен және консалтинг фирмалармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады. Медициналық қызмет көрсету үрдісін жетілдіруге қажетті біріншілікті медициналық және өзге (тәртіптер, нұсқаулық, ережелер) құжаттамалардың нысандарын әзірлеуге қатысады. Сапасыз көрсетілетін емнен пациенттердің қауіпсіздігі жөніндегі шараларды ұйымдастыруға қатысады. Медициналық қызметті оңтайлы қолдануға және дәрі-дәрмектік терапияның тағайындалуына мониторинг және бақылау жүргізеді, денсаулық сақтау ұйымдарындағы медициналық қызметтердің көрсетілу сапасына сараптаманы жүзеге асырады және сараптамалық жұмысты ұйымдастырады. Медициналық персоналды уәждеу жүйесін әзірлеуге қатысады, медициналық қызмет көрсетудің сапалық индикаторларын айқындайды, сапаны көтерудегі медициналық персоналдың үлес деңгейін бағалайды. Пациенттердің қанағаттану деңгейіне сауалнама жүргізеді, пациенттердің шағымдарын басқарады (шағым мен ұсыныстарды жинақтау, өңдеу, талдау және регламентке сәйкес шешімдер қабылдау, шағымданған пациенттерді ақпараттандыру). Инциденттерді тіркеу жүйесін енгізу және басқару (потенциалды қателіктерді, орын алған қателіктерді, т.б. инциденттерді тіркеу, талдау). Клиникалық және басқару салаларындағы қызмет туралы индикатор түрінде ақпарат жинау және жүйелеу, ақпаратты агрегаттау және талдау (инциденттер туралы индикаторлар мен есептер), басшылыққа сапа менеджементі жүйесінің үрдістері мен нәтижелілігі туралы есептер мен басқару шешімдерінің жобаларын ұсыну. Сапа менеджементі жүйесінің үрдістері бойынша персоналмен консультациялық және әдістемелік жұмыс жүргізу. Бөлімшелердің ішкі тексеріс жоспары мен бағдарламасын жасау, медициналық ұйым бөлімшелерінің ішкі аудиттарына қатысу, аудит нәтижелерін мүдделі тараптарға жеткізу (өткізілген аудит бойынша есептер). Ұйымның ұлттық және/немесе халықаралық аккредитацияға дайындығын жүргізу.
медициналық қызметтің стратегиясы мен маркетингі бойынша: медициналық ұйым қызметінің сыртқы және ішкі ортасына талдау жасауды жүзеге асырады. Медициналық ұйымның бәсекеге қабілеттігін арттыру мен дамуы жөніндегі нақты шараларды қамтитын, ұйымды тиімді басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысады; қаржылық тұрақтылықтың артуы мен ресурстардың оңтайлы жұмсалуын сипаттайтын көрсеткіштерге мониторнг жасауды қамтамасыз етеді; ұйым жұмысының даму үдерісін бағалау мен мониторингінің нәтижелері бойынша менеджменттің сапасын бағалауды қамтамасыз етеді. Медициналық ұйымның ресурстарына талдау жасауды жүзеге асырады. Медициналық ұйым жұмысының техникалық-экономикалық және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдайды және жүйелейді, оның бәсекеге қабілеттілігінің салыстырмалы талдауын жүргізеді. Медициналық ұйымның стратегиясын таңдайды және даму басымдықтарын айқындайды, мақсатқа жету әдістерін анықтап, мақсаттың таңдалуын негіздейді; мақсатқа жетудің құралдарын айқындайды, жалпы ұйымдағы және, соның ішінде, оқшауланған құрылымдық бөлімшелеріндегі стратегиялық жоспарлауды ұйымдастыруға қатысады. Медициналық ұйымның инновациялық және инвестициялық қызметін, ұйымның әрі қарайғы дамуымен байланысты болатын жарнамалық стратегиясын әзірлеуге қатысады. Қажеттіліктерді зерттеу мен бағалау арқылы өндірілетін медициналық қызметтерге сұранысты талдауды, ұсынылатын медициналық қызметтерге деген сұранысқа болжам жасау мен уәждеуді жүзеге асырады. Басшылыққа ұйымның стратегиялық дамуы мен медициналық қызметтердің маркетингі мәселелері бойынша басқармалық шешімдердің жобасын ұсынады.
медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен әдістемесі бойынша: Уақытылы және сапалы медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық (клиникалық, параклиникалық) бөлімшесінің ұжымының жұмысын ұйымдастыруға қолдау көрсетеді, ұйымның басқа бөлімшелерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді. Еңбек және материалдық-техникалық ресурстарды оңтайлы басқару жөнінде ұсыныстар береді. Ресурсты үнемдеу және тиімділік арқылы денсаулық сақтау ұйымын тиімді басқаруды қамтамасыз етеді, ұйымға пациенттердің келуін реттеуге бақылау жасайды. Денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық (клиникалық, параклиникалық) бөлімшесінің тіркеу-есептік құжаттамаларын жүргізу және ұсынуды өндірушілік/медициналық қызметі туралы ақпаратты жинау және жүйелеуді қамтамасыз етеді. Еңбекті ұйымдастыру бойынша, емдік-диагностикалық үрдістер мен процедураларды жақсарту бойынша, жаңа медициналық және басқару технологияларын енгізу және қолданыстағыларын жетілдіру бойынша әртүрлі жоспарларды, бағдарламаларды немесе ережелерді әзірлеуді және олардың орындалуына мониторинг жүргізуді жүзеге асырады. Ұйымның бөлімшелерінде біріншілік есепке алуды жүргізудің орнатылған тәртібінің орындалуына, алынатын есептік мәліметтердің сенімділігіне, медициналық этиканың, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың сақталуына мониторингті жүзеге асырады. Бөлімше қызметінің тұрақты талдауын жүргізеді және соның негізінде жоғары тұрған басшылыққа бөлімшенің қызметін жақсарту бойынша ұсыныс енгізеді. Нұсқаулықтар мен әдістемелік тапсырмалардың дұрыс қолданылуына бақылау ұйымдастырады. Есепке алу әдістемесін ұйымдастырудың, бөлімше қызметі туралы шұғыл және статистикалық есептілікті әзірленуі мен ұсынылуының белгіленген мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады. Нұсқаулық кеңестер ұйымдастырады, ұйым қызметкерлерінің техникалық және әдістемелік оқуларын өткізеді, сабақтардың өткізілуіне қатысады.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, әлеуметтік гигиенаның теориялық негіздерін, қағидаттарын мен әдістерін, денсаулық сақтаудағы басқару жүйесін, денсаулық сақтаудың критерийлері мен көрсеткіштерін, денсаулық сақтау саласының этикалық-деонтологиялық мәселелерін, денсаулық сақтау саласындағы стратегиялық дамудың негіздерін және саясатты, бірлесіп басқаруды, медициналық қызметтердің маркетингін, медициналық қызмет көрсету үрдістерін басқарудың негіздерін, персоналды басқару және өзін-өзі басқару негіздерін, денсаулық сақтау экономикасының негіздерін және қаржылық басқаруды, денсаулық сақтаудағы ақпараттандыру мен статистиканы, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар:
"Қоғамдық денсаулық сақтау", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімінің (бакалавр) (немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина", "Медициналық-профилактикалық іс", "Шығыс медицинасы", "Медициналық-биологиялық іс", "Стоматология" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білім және "Денсаулық сақтау менеджементі" мамандығы бойынша қайта даярлық) болуы.
15-кіші бөлімі. Сарапшы-дәрігер

Сноска. Подраздел 15 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Проводит экспертизу объемов и качества, оказываемой медицинской помощи населению. Контролирует выполнение объемов медицинских услуг, оказываемых населению в соответствии со стандартами здравоохранения. Проводит ретроспективный анализ лечебно-диагностических мероприятий на предмет их соответствия стандартам, разрабатывает программы по управлению качеством медицинской помощи в организациях здравоохранения. Осуществляет взаимодействие с медико-социальными экспертными комиссиями. Внедряет инновационные технологии в обслуживании населения. Изучает степень качества медицинских услуг, предоставленных населению, по результатам анализа, решает проблемы (жалобы) пациентов на месте. Обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, теоретические основы социальной гигиены, системы управления в здравоохранении, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, конъюнктуру рынка медицинских услуг, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование, первая/высшая квалификационная категория по соответствующей специальности.
Подраздел 16. Врач - судебно-медицинский эксперт
(общего экспертного, судебно-биологического,
химико-токсикологического, судебно-гистологического,
медико-криминалистического, молекулярно-генетического исследований)
Сноска. Подраздел 16 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет квалифицированную судебно-медицинскую экспертизу (далее - экспертиза) всех предоставленных объектов экспертного исследования по профилю работы экспертного подразделения, используя современные методы исследования.
Судебно-медицинский эксперт общего экспертного исследования проводит судебно-медицинские экспертизы; трупа; трупного материала; живых лиц для установления вреда, причиненного здоровью и определяет процент утраты трудоспособности; при половых преступлениях; по материалам уголовных, административных и гражданских дел; по делам о профессиональной деятельности медицинских работников; медицинской документации и другие виды экспертной деятельности по профилю работы экспертного подразделения.
Лицо, выполняющее лабораторную экспертную деятельность, выполняет также лабораторные испытания, измерения при проведении экспертиз, химические, физические, фотографические методы исследования; следит за исправным состоянием лабораторного оборудования (осуществляет его проверку и настройку согласно инструкции и технической документации). Осуществляет консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда. Решает вопросы медико-биологического характера, возникающие в судебно-правовой практике путем проведения судебно-медицинских экспертиз на принципах законности, независимости, объективности и полноты исследований в пределах специальной компетенции. Дает научно-обоснованное, аргументированное и объективное письменное заключение по поставленным перед ним вопросам, связанным с проведенными исследованиями. Планирует свою работу и анализирует показатели своей деятельности. Обеспечивает правильность эксплуатации инструментария, аппаратуры и оборудования, рационального использования реактивов. Осуществляет руководство работой среднего и младшего медицинского персонала. Применяет новые методы исследования на практике. Не разглашает сведения, ставшие ему известными в связи с производством судебно-медицинской экспертизы. Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, основы Гражданского кодекса Республики Казахстан, Уголовный кодекс Республики Казахстан, Уголовно-процессуальный кодекса Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", законы Республики Казахстан "О судебной экспертизе", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения и судебно-медицинской экспертизы, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование, повышение квалификации по специальности "Судебно-медицинская экспертиза", для врача эксперта общего экспертного исследования сертификат специалиста по специальности "Судебно-медицинская экспертиза" или "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)".
Подраздел 17. Специалист - судебно-медицинский эксперт
(судебно-биологического, химико-токсикологического,
судебно-гистологического, медико-криминалистического,
молекулярно-генетического исследований)

Ескерту. 15-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Халыққа көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына сараптама жүргізеді. Халыққа көрсетілетін медициналық қызметтер көлемінің денсаулық сақтау стандарттарына сәйкес орындалуын бақылайды. Емдеу-диагностикалық шаралардың стандарттарға сәйкес келуіне ретроспективтік талдау жасайды, денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық көмек сапасын басқаруға арналған бағдарламаларды әзірлейді. Медициналық-әлеуметтік сараптау комиссияларымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады. Халыққа қызмет көрсететін инновациялық технологияларды енгізеді. Талдау нәтижелерінің негізінде халыққа көрсетілген медициналық қызмет сапасының деңгейін зерделейді, науқастардың мәселелерін (шағымдарын) өз орнында шешеді. Медициналық құжаттаманың уақытылы және сапалы рәсімделуін қамтамасыз етеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, әлеуметтік гигиенаның теориялық негізін, денсаулық сақтаудағы басқару жүйелерін, халық денсаулығы туралы статистиканы, халық денсаулығы жағдайын бағалайтын өлшемдер мен көрсеткіштерді, нарықтағы медициналық қызмет конъюнктурасын, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары медициналық білімнің, сәйкесті мамандығы бойынша бірінші/жоғары біліктілік санатының болуы.
16-кіші бөлімі. Дәрігер - сот-медициналық сарапшысы (жалпы сараптамалық, сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, сот-гистологиялық, медицина-криминалистік, молекулярлық-генетикалық зерттеулердің)
Ескерту. 16-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.04.2019 № ҚР ДСМ-29 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Зерттеудің заманауи әдістерін қолдана отырып, сараптама бөлімшесі жұмысының бейімі бойынша барлық әкелінген сараптамалық зерттеу нысандарының білікті сот-медициналық сараптамасын (бұдан әрі - сараптама) жүзеге асырады.
Жалпы сараптамалық зерттеудің сот-медициналық сарапшысы: өліктің; өліктік материалдың; денсаулыққа келтірілген зиянды анықтау үшін тірі тұлғалардың сот-медициналық сараптамаларын жүргізеді, жалпы еңбек қабілетін жоғалту пайызын айқындайды, жыныстық қылмыстарда; қылмыстық, әкімшілік және азаматтық істер материалдары бойынша; медициналық қызметкерлердің кәсіби қызметі жөніндегі істер бойынша, медициналық құжаттамалардың және сараптамалық бөлімшенің жұмыс бейімі бойынша сараптамалық қызметтің өзге де түрлерін жасайды.
Зертханалық сараптамалық қызметті орындаушы тұлға, сондай-ақ сараптама жүргізуде зертханалық сынақтарды, өлшеулерді, зерттеудің химиялық, физикалық, фотографиялық әдістерін орындайды; зертханалық жабдықтардың қалыпты жұмыс істеуін қадағалайды (оны тексеруді және нұсқаулық пен техникалық құжаттамаға сәйкес баптауды жүзеге асырады). Ішкі істер, прокуратура және сот органдары қызметкерлеріне консультациялық көмек беруді жүзеге асырады. Сот-құқықтық тәжірибеде кездесетін, медициналық-биологиялық сипаттағы мәселелерді заңдылық, тәуелсіздік, туралы және арнайы құзіреті шегіндегі зерттеулердің толықтығы ұстанымдарына негізделген сот-медициналық сараптама жүргізу арқылы шешеді. Жүргізілген зерттеулермен байланысты, тапсырылған мәселелер бойынша жазбаша түрде ғылыми-негізделген, дәйекті және тура қорытынды береді. Өз жұмысын жоспарлайды және өз қызметінің көрсеткіштеріне талдау жасайды. Құралдардың, аппараттар мен жабдықтардың дұрыс қолданылуын, реактивтердің ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етеді. Орта және кіші медициналық персоналдың жұмысына басшылықты жүзеге асырады. Тәжірибеде зерттеудің жаңа әдістерін қолданады. Сот-медициналық сараптама барысында белгілі болған мәліметтерді жарияламайды. Шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді. Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің негіздерін, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-іс жүргізу кодексін, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Сот сараптамасы туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы"Қазақстан Республикасының заңдарын, денсаулық сақтау және сот-медициналық сараптама саласындағы нормативтік құқықтық актілерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары медициналық білімі, "Сот-медициналық сараптама" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру, жалпы сараптамалық зерттеудің дәрігер сарапшысы үшін "Сот-медициналық сараптама" немесе "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересек, бала)" мамандықтары бойынша маман сертификаты.
17-кіші бөлімі. Маман - сот-медициналық сарапшысы (сот-биологиялық, химия-токсикологиялық, сот-гистологиялық, медициналық-криминалистикалық, молекулярлы-генетикалық зерттеулердің)

Сноска. Подраздел 17 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Проводит порученные ему судебно-медицинские экспертизы вещественных доказательств, в том числе исследование трупного материала, лабораторную экспертную деятельность по профилю работы экспертного подразделения. Выполняет лабораторные испытания, измерения при проведении экспертиз, фотографические и физические методы исследования. Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования (осуществляет его проверку и настройку согласно инструкции и технической документации), подготавливает реактивы и химическую посуду для проведения исследований, оказывает консультативную помощь работникам органов внутренних дел, прокуратуры и суда. Решает вопросы медико-биологического характера, возникающие в судебно-правовой практике путем проведения экспертиз на принципах законности, независимости, объективности и полноты исследований в пределах специальной компетенции. Дает научно-обоснованное, аргументированное и объективное письменное заключение по поставленным перед ним вопросам связанным с проведенными исследованиями. Применяет рекомендованные и новые методы исследования на практике. Постоянно повышает уровень своей квалификации и теоретических знаний. Не разглашает сведения, ставшие ему известными в связи с производством судебно-медицинской экспертизы. Обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации. Осуществляет руководство работой среднего и младшего медицинского персонала. Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, основы Гражданского кодекса Республики Казахстан, Уголовный кодекса Республики Казахстан, Уголовно-процессуальный кодекса Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Трудовой кодекс Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", законы Республики Казахстан "О судебной экспертизе", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения и судебной медицинской экспертизы, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее образование (медицинское, фармацевтическое, медико-биологическое, химическое, биологическое, физико-математическое, физико-химическое, естественно-техническое, педагогическое (химия и биология) и повышение квалификации по соответствующей специальности.
Подраздел 18. Специалист лаборатории
Сноска. Подраздел 18 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 npa:V1600013839#2300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Выполняет лабораторные анализы, испытания, измерения при проведении исследований и разработок. Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования (осуществляет его проверку и настройку), подготавливает реактивы, питательные среды и химическую посуду для проведения исследований. Принимает участие в сборе и обработке материалов, осуществляет необходимые подготовительные и вспомогательные операции, проводит наблюдения, снимает показания приборов, обрабатывает, систематизирует и оформляет в соответствии с методическими документами результаты анализов, измерений, ведет их учет. Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основы санитарно-микробиологических исследований и внутренних болезней, микробиологическую диагностику основных инфекционных заболеваний, методы и технику общеклинических, биохимических, гематологических и цитологических лабораторных исследований, контрольно-измерительную аппаратуру и правила ее эксплуатации, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (медицинское, медико-биологическое, медико-профилактическое, биологическое, химическое, химико-биологическое, фармацевтическое, физико-математическое) образование, повышение квалификации по соответствующей специальности.
Подраздел 19. Специалист санитарно-эпидемиологической службы
(биолог, зоолог/эпизоотолог, энтомолог)

Ескерту. 17-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Өзіне жүктелген заттық дәлелдердің сот-медициналық сараптамасын, соның ішінде өліктік материалды зерттеуді, сараптама бөлімшесі жұмысының бейімі бойынша зертханалық сарапшылық қызметті жүргізеді. Зертханалық сынақтарды, сараптама жүргізуде өлшеуді, зерттеудің фотографиялық және физикалық әдістерін орындайды. Зертханалық жабдықтардың қалыпты жұмыс істеуін қадағалайды (оны тексеруді және нұсқаулық пен техникалық құжаттамаға сәйкес баптауды жүзеге асырады), зерттеулер жүргізу үшін реактивтер мен химиялық ыдыстарды даярлайды, ішкі істер, прокуратура және сот органдары қызметкерлеріне консультациялық көмек беруді жүзеге асырады. Сот-құқықтық тәжірибеде кездесетін, медициналық-биологиялық сипаттағы мәселелерді заңдылық, тәуелсіздік, туралық және арнайы құзіреті шегіндегі зерттеулердің толықтығы ұстанымдарына негізделген сот-медициналық сараптама жүргізу арқылы шешеді. Жүргізілген зерттеулермен байланысты, тапсырылған мәселелер бойынша жазбаша түрде ғылыми-негізделген, дәйекті және тура қорытынды береді. Тәжірибеде зерттеудің ұсынылған және жаңа әдістерін қолданады. Өз біліктілігі мен теориялық білімінің деңгейін ұдайы көтеріп отырады. Сот-медициналық сараптама барысында өзіне белгілі болған мәліметтерді жарияламайды. Медициналық құжаттамалардың уақытылы және сапалы рәсімделуін қамтамасыз етеді. Орта және кіші медициналық персоналдың жұмысына басшылықты жүзеге асырады. Шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді. Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің негіздерін, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-іс жүргізу кодексін, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Сот сараптамасы туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, денсаулық сақтау және сот-медициналық сараптама саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары білімінің (медициналық, фармацевтік, медициналық-биологиялық, химиялық, биологиялық, физикалық-математикалық, физикалық-химиялық, табиғи-техникалық, педагогикалық (химия және биология) және сәйкес мамандық бойынша біліктілігін арттыруының болуы.
18-кіші бөлімі. Зертхана маманы
Ескерту. 18-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Зерттеулер мен әзірлеулер жүргізу кезінде зертханалық талдауды, сынауды, өлшеуді орындайды. Зертханалық жабдықтар жағдайының дұрыстығын бақылайды (оны тексереді және күйін келтіреді), зерттеу жүргізу үшін реактивтерді, қоректік орталарды және химиялық ыдыстарды дайындайды. Материалдарды жинау мен өңдеуге қатысады, қажетті дайындық және қосымша операцияларды жүзеге асырады, бақылау жүргізеді, аспап көрсеткішін жазып алады, талдау, өлшеу нәтижелерін әдістемелік құжаттамаға сәйкес өңдейді, жүйелендіреді және рәсімдейді, оларды тіркеуді. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді. Шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, санитариялық-микробиологиялық зерттеу және ішкі аурулар негіздерін, негізгі инфекциялық аурулардың микробиологиялық диагностикасын, жалпы клиникалық, биохимиялық, гемотологиялық және цитологиялық зертханалық зерттеу әдістері мен техникасын, бақылау-өлшеу құрылғысын және оны қолдану ережесін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (медициналық, медициналық-биологиялық, медициналық-профилактикалық, биологиялық, химиялық, химия-биологиялық, фармацевтикалық, физика-математикалық) білімнің, сәйкесті мамандық бойынша біліктілікті арттырудың болуы.
19-кіші бөлімі. Санитарлық-эпидемиологиялық қызмет маманы (биолог, зоолог/эпизоотолог, энтомолог)

Сноска. Подраздел 19 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Организует эпизоотологическое и зоологопаразитологическое обследование территории, организует и проводит профилактические мероприятия (дератизация, дезинсекция). Разрабатывает целевые программы в части мероприятий по борьбе с переносчиками паразитарных и трансмиссионных заболеваний на обследуемой территории. Представляет данные анализа динамики развития эпизоотологического процесса для разработки эпидемиологических рекомендаций. Проводит экспертное определение видов основных переносчиков и носителей природно-очаговых заболеваний. Принимает участие в выявлении, обследовании и ликвидации очагов трансмиссивных и паразитарных инфекций. Проводит санитарно-эпидемиологические обследования с использованием современных лабораторных и инструментальных методов контроля факторов окружающей среды. Обеспечивает регистрацию, учет и статистическую обработку данных инфекционной и неинфекционной заболеваемости. Проводит клиническое и санитарно-гигиенические исследования в соответствии с профилем лаборатории с использованием современных технологий, измерительной и аналитической аппаратуры. Осваивает и внедряет новые методы лабораторных исследований, имеющих наибольшую аналитическую и диагностическую достоверность. Анализирует результаты проведенных исследований, регистрирует их, ведет необходимую учетно-отчетную документацию. Проводит санитарно-просветительную работу среди населения. Оказывает доврачебную помощь. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения и эпидемиологии, основы, принципы и методы санитарно-эпидемиологической оценки, систематику и экологию диких и синантропных животных, организацию лабораторной службы, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее биологическое образование.
Подраздел 20. Специалист общественного здравоохранения
(эпидемиолог, статистик, методист, валеолог)

Ескерту. 19-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Аумаққа эпизоотологиялық және зоологиялық-паразитологиялық тексеру ұйымдастырады, профилактикалық (дератизация, дезинсекция) шараларды ұйымдастырады және жүргізеді. Тексеріліп отырған аумақтағы паразитарлық және трансмиссиялық аурулардың тасымалдаушыларына қарсы күрес шараларының мақсатты бағдарламасын әзірлейді. Эпидемиологиялық ұсыныстарды әзірлеу үшін эпизоотологиялық үдерістің даму динамикасын талдаудағы мәліметтерді ұсынады. Табиғи-ошақтық аурулардың тасымалдаушылары мен алып жүрушілерінің негізгі түрлеріне сараптамалық анықтау жүргізеді. Трансмиссиялық және паразитарлық инфекцияларды анықтауға, тексеруге және жоюға қатысады. Қоршаған орта факторларын бақылаудың заманауи зертханалық және аспаптық әдістерін қолдана отырып, санитариялық-эпидемиологиялық тексеру жүргізеді. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың мәліметтерін тізімдейді, тіркейді және статистикалық тұрғыда өңдейді. Заманауи технологияларды, өлшеу және талдау аспаптарын қолдана отырып, зертхана бейініне сәйкес клиникалық және санитариялық-гигиеналық зерттеулерді жүргізеді. Талдау және диагностикалық дәлдігі өте жоғары зертханалық зерттеудің жаңа әдістерін меңгереді және енгізеді. Жүргізілген зерттеулер нәтижелерін талдайды, оларды тіркейді, қажетті есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Халық арасында санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді. Шұғыл жағдайларда көмек көрсетеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау және эпидемиология саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, санитариялық-эпидемиологиялық бағалау негіздерін, принциптерін және әдістерін, жабайы және синантропты жануарлардың жүйесі мен экологиясын, зертханалық қызметті ұйымдастыруды, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары биологиялық білімнің болуы.
20-кіші бөлімі. Қоғамдық денсаулық сақтау маманы (эпидемиолог, статистик, әдіскер, валеолог)

Сноска. Подраздел 20 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Проводит расчет и оценку демографических показателей здоровья населения. Анализирует объемы, виды и формы предоставления населению медицинской помощи. Планирует развитие медицинской помощи. Оценивает причины и факторы риска возникновения и распространения среди населения инфекционных и неинфекционных заболеваний. Разрабатывает и внедряет методические материалы в области здравоохранения. Разрабатывает и проводит профилактические и противоэпидемические мероприятия, текущий и ретроспективный эпидемиологический анализ заболеваемости. Выполняет работы по составлению различных видов статистической отчетности. Составляет информационно-аналитические справки на основе статистических данных. Оценивает конечные результаты деятельности организаций здравоохранения. Проводит наглядную агитацию и пропаганду здорового образа жизни, рационального питания. Разрабатывает и проводит оздоровительные мероприятия. Проводит статистический анализ и социологические методы исследования. Обеспечивает оформление медицинской документации. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, теоретические основы, принципы и методы социальной гигиены, системы управления в здравоохранении, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, конъюнктуру рынка медицинских услуг, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее образование и переподготовка (повышение квалификации) по специальности "Общественное здравоохранение".
Подраздел 21. Специалист по социальной работе в сфере здравоохранения
Сноска. Подраздел 21 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Проводит общую диагностику социальной ситуации и потребности личности в социальных услугах; определяет пакет социальных услуг. Информирует население о видах специальных социальных услуг. Оказывает помощь в развитии умения самостоятельно решать свои проблемы, вовлекает пациентов в процесс социального оздоровления. Ведет учетную и отчетную документацию по социальной службе. Оказывает доврачебную медицинскую помощь. Координирует работу по организации помощи детям с ограниченными возможностями, одиноким, престарелым, инвалидам, хроническим больным, в том числе по уходу, устройству в дома-интернаты, по протезированию, получению средств передвижения, технических средств реабилитации, организации психотерапевтической работы с больными, а также с членами семьи. Принимает участие в организации работы по формированию здорового образа жизни. Организовывает работу по взаимодействию, координации и сотрудничеству с общественными организациями, государственными органами и организациями, развивает волонтерское движение. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", законы Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", "О специальных социальных услугах", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, предоставления социальных услуг, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (медицинское, социальное, социологическое, педагогическое) образование и переподготовка (повышение квалификации) по специальности "Социальная работа".

Ескерту. 20-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Халық денсаулығының демографиялық көрсеткіштерін есептейді және бағалайды. Халыққа көрсетілген медициналық көмектің көлемін, түрлерін және нысандарын талдайды. Медициналық көмектің бірнеше түрлерін дамытуды жоспарлайды. Халық арасында инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың пайда болуы мен таралуының себептері мен қауіп факторларын бағалайды. Профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды, аурудың ағымдық және ретроспективтік эпидемиологиялық талдауын әзірлейді. Статистикалық есептердің бірнеше түрлерін жасау жөніндегі жұмыстарды орындайды. Статистикалық мәліметтер негізінде ақпараттық-талдау анықтамасын жасайды. Денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің соңғы нәтижелерін бағалайды. Көрнекі үгіттеуді және салауатты өмір салты мен дұрыс тамақтануды насихаттауды жүргізеді. Сауықтыру шараларын әзірлейді және жүргізеді. Статистикалық талдау мен әлеуметтік зерттеу әдістерін жүргізеді. Медициналық құжаттамаларды рәсімдеуді қамтамасыз етеді. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, әлеуметтік гигиенаның теориялық негіздерін, принциптерін және әдістерін, денсаулық сақтау саласындағы басқару жүйелерін, халық денсаулығы туралы статистиканы денсаулық сақтаудағы өлшемдер мен көрсеткіштерді, нарықтағы медициналық қызмет конъюнктурасын, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (кәсіптік) білімнің және "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша қайта даярлаудың (біліктілікті арттыру) болуы.
21-кіші бөлімі. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Ескерту. 21-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Әлеуметтік жағдайдың және тұтынушының әлеуметтік қызметке мұқтаждығының жалпы диагностикасын жүргізеді әлеуметтік қызмет жинағын анықтайды. Халықты арнайы әлеуметтік қызметтің арнайы түрлері туралы ақпараттандырады. Мәселелерін өз бетінше шеше білуді дамытуға арналған көмекті жүзеге асырады, науқастарды әлеуметтік сауықтыру үдерісіне қатыстырады. Әлеуметтік қызмет жөніндегі тіркеу және есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Дәрігерге дейінгі медициналық көмекті көрсетеді. Мүмкіндігі шектеулі балаларға, жалғыз бастыларға, қарттарға, мүгедектерге созылмалы ауруы бар науқастарға көмекті, сонымен бірге күтуді, интернат-үйлерге орналастыруды, протездеуді, қозғалу құралдарын және оңалтудың техникалық құралдарын алуды ұйымдастыру, психотерапиялық жұмысты науқаспен, сондай-ақ отбасы мүшелерімен ұйымдастыру жөніндегі жұмысты үйлестіреді. Салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі жұмыстарға қатысады. Қоғамдық ұйымдармен, мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылына, үйлестірілуге және ынтымақтастықка арналған жұмысты ұйымдастырады, еріктілер қозғалысын дамытады. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы", "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы", "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау, әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (медициналық, әлеуметтік, әлеуметтанулық, педагогикалық) білімнің және "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша қайта даярлаудың (біліктілікті арттыру) болуы.

Подраздел 21-1. Сестра/брат медицинская(ий) расширенной практики
Сноска. Параграф 2 дополнен подразделом 21-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности.
Осуществляет сестринское обследование, ставит сестринский диагноз, составляет план сестринских вмешательств для пациента, контролирует реализацию сестринских мероприятий медицинскими сестрами уровня технического и профессионального образования, оценивает эффективность назначенного плана сестринских вмешательств в общей практике, терапии, хирургии, акушерстве и гинекологии, психиатрии, гериатрии, реабилитации, паллиативном уходе и других специализированных областях сферы здравоохранения на первично-медико - санитарном и стационарном уровнях. Осуществляет индивидуальный прием пациентов с наиболее распространенными неинфекционными заболеваниями и острыми респираторными вирусными инфекциями в пределах своей компетенции. Организует, мониторит эффективность и контролирует обучение пациента/семьи процедурам общего ухода и управлению заболеванием. Осуществляет патронаж беременных, женщин после родов, детей до года, диспансерных больных и престарелых. Организует деятельность по укреплению здоровья и профилактике заболеваний, контролирует реализацию профилактических мероприятий медсестрами уровня технического и профессионального образования, оценивает эффективность и результативность мероприятий. Обеспечивает учет и хранение лекарственных средств, препаратов крови и кровезаменителей. Организует надлежащее выполнение врачебных назначений медицинскими сестрами. Обеспечивает ведение учетно-отчетной сестринской документации в лечебно-профилактическом учреждении. Оказывает гражданам первую медицинскую помощь, в том числе в экстремальных условиях, доврачебную и паллиативную медицинскую помощь. Обеспечивает контроль за организацией безопасной больничной среды и инфекционным контролем. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима. Участвует в разработке доказательных сестринских руководств и протоколов. Принимает участие в организации межпрофессиональной работы медицинских сестер, врачей и других работников здравоохранения. Участвует в разработке организационных политик и деятельности по улучшению качества в сестринском деле. Контролирует организацию сестринской документации в условиях электронного здравоохранения.

21-1-кіші бөлім. Кеңейтілген практика мейіргері
Ескерту. 2-параграф 21-1-кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері.
Мейіргерлік қарап-тексеруді жүзеге асырады, мейіргерлік диагноз қояды, пациент үшін мейіргерлік араласу жоспарын құрады, техникалық және кәсіптік білім деңгейіндегі мейіргерлердің мейіргерлік шараларын жүзеге асыруын бақылайды, жалпы практикадағы, терапиядағы, хирургиядағы, акушериядағы және гинекологиядағы, психиатриядағы, гериатриядағы, оңалтудағы, паллиативті күтімдегі және алғашқы медициналық-санитариялық және стационарлық деңгейлердегі денсаулық сақтау жүйесінің басқа да мамандандырылған салаларында тағайындалатын мейіргерлік араласу жоспарын бағалайды. Өз құзыреті шегінде анағұрлым кең тараған инфекциялық емес аурулары және тиісті респираторлық вирустық инфекциясы бар пациенттерді жеке қабылдауды жүзеге асырады. Пациентті/отбасын жалпы күтім процедураларына және ауруды басқаруға үйретеді және оны ұйымдастырады, жүзеге асырады, мониторинг жүргізеді және тиімділігін бақылайды. Жүкті әйелдерді бала туғаннан кейінгі әйелдерді, бір жасқа дейінгі балаларды, диспансерлік науқастар мен қарияларды үйде бақылауды жүзеге асырады. Денсаулықты нығайту және аурулардың профилактикасы бойынша қызметті ұйымдастырады, техникалық және кәсіптік білім деңгейіндегі мейіргерлердің профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыруын бақылайды, іс-шаралардың тиімділігін және нәтижелілігін бағалайды. Дәрілік заттардың, қанға арналған дәрі-дәрмектердің және қан алмастырғыштардың есепке алынуын және сақталуын қамтамасыз етеді. Мейіргерлердің дәргерлік тағайындауларды тиісті түрде орындауларын ұйымдастырады. Емдеу-алдын алу мекемелеріндегі мейіргерлік есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізуді қамтамасыз етеді. Азаматтарға алғашқы медициналық көмек көрсетеді, оның ішінде төтенше жағдайларда, дәрігерге дейінгі және паллиативтік медициналық көмек көрсетеді. Қауіпсіз ауруханалық ортаны және инфекциялық бақылаудың ұйымдастырылуын бақылауды қамтамасыз етеді. Медициналық этиканы, өрт қауіпсіздігі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды. Дәлелді мейіргерлік нұсқаулықтарды және хаттамаларды әзірлеуге қатысады. Мейіргерлердің, дәрігерлердің және денсаулық сақтау саласының басқа да қызметкерлерінің кәсіпаралық жұмысын ұйымдастыруға қатысады. Мейіргер ісіндегі сапаны жақсарту бойынша ұйымдастыру саясатын және қызметті әзірлеуге қатысады. Электронды денсаулық сақтау жағдайында мейіргерлік құжаттамалардың ұйымдастырылуын бақылайды.

Должен знать: Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основные принципы организации здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
Высшее медицинское образование по специальности "Сестринское дело", послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат), без предъявления требований к стажу работу
Подраздел 21-2. Врач-резидент*
Сноска. Параграф 2 дополнен подразделом 21-2 в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Должностные обязанности.
Врач-резидент в работе с пациентами под руководством специалиста, имеющего соответствующий сертификат, оказывает квалифицированную, скорую и другие виды медицинской помощи. Определяет тактику ведения больного, план его обследования. На основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает (подтверждает) диагноз. Под надзором клинического наставника назначает и контролирует лечение, проводит необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия. Информирует пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения. В стационаре ежедневно проводит осмотр больного. Под надзором клинического наставника вносит изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определяет необходимость дополнительных методов обследования. Контролирует правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры. Планирует свою работу и анализирует показатели своей деятельности. Сотрудничает с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации. Организует и контролирует работу подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима. Организует и проводит санитарное просвещение населения и пропагандирует здоровый образ жизни.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы, общие вопросы организации служб по профилю, основы международной и отечественной классификации болезней, основы медицинского страхования, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование (базовое медицинское образование и интернатура), обучение в резидентуре.

Мыналарды: 1995 жылы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы, 2009 жылғы 18 қыркүйіектегі Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексі, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі заңдарын, денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, денсаулық сақтауды ұйымдастырудың негізгі қағидаларын, еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі керек.
Біліктілікке қойылатын талаптар: еңбек өтіліне қойылатын талаптарды есепке алмай "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімінің, "Мейіргер ісі" (қолданбалы бакалавриат) мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі білімінің болуы.
21-2-кіші бөлімі. Резидент-дәрігер*
Ескерту. 2-параграф 21-2-кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Лауазымдық міндеттері.
Резидент-дәрігер тиісті сертификаты бар маманның басшылығымен пациенттермен жұмыста білікті, жедел және басқа да медициналық көмек түрлерін көрсетеді. Науқасты қадағалап-қарау тактикасын, зерттеп-қарау жоспарын анықтайды. Клиникалық бақылау мен зерттеп-қарау, анамнез жинау және клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулер деректері негізінде диагноз қояды (растайды). Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен емдеуді тағайындайды және бақылайды, қажетті диагностикалық, емдеу, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізеді. Пациентке емдеу әдістері мен тәсілдерін таңдау мүмкіндігі, сондай-ақ пайдаланылатын құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар туралы ақпарат береді. Стационарда науқасқа күн сайын қарау жүргізеді. Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен пациенттің жағдайына қарай емдеу жоспарына өзгеріс енгізеді және қосымша зерттеп-қарау әдістерінің қажеттілігін айқындайды. Диагностикалық және емдеу процедураларын жүргізудің, аспаптарды пайдаланудың дұрыстығын бақылайды. Өз жұмысын жоспарлайды және өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды. Емдеу, оңалту мәселелері бойынша өзге мамандармен және қызметтермен жұмыс істейді. Өзіне бағынысты орта және кіші медицина персоналының жұмысын ұйымдастырады және бақылайды. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өртке қарсы қауіпсіздік және қауіпсіздік техника және санитарлық-эпидемиологиялық режим қағидаларын сақтайды. Халықты санитариялық ағартуды ұйымдастырады және жүргізеді және салауатты өмір салтын насихаттайды.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, уақытша жұмысқа қабілетсіздік сараптамасы мен медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздерін, бейіні бойынша қызметті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, аурулардың халықаралық және отандық жіктелу негіздерін, медициналық сақтандыру негізін, халық денсаулығының статистикасын, денсаулық сақтау саласындағы критерийлер мен көрсеткіштерді, еңбек заңнамасын, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің қағидалары мен нормаларын білуі қажет.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары медициналық білімі (базалық медициналық білім және интернатура), резидентурада білім алу.

Параграф 3. Должности специалистов со средним уровнем квалификации
Подраздел 22. Старшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат (старший фельдшер, старший акушер)*
Сноска. Заголовок подраздела 22 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 22 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Организовывает труд среднего и младшего медицинского персонала и контролирует выполнение ими своих обязанностей. Организует обеспечение отделения лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и медицинской техникой; сохранность имущества и медицинского инвентаря отделения, своевременный ремонт изделий медицинского назначения и медицинской техники, организацию питания больных отделения, осуществляет контроль, учет и хранение сильнодействующих, ядовитых, наркотических, психотропных медикаментов и прекурсоров, соблюдение правил охраны труда и техники безопасности, асептики и антисептики персоналом отделения, своевременное и точное выполнение средним медицинским персоналом назначений врача, санитарную обработку поступающих больных, соблюдение противоэпидемических мероприятий, санитарно-гигиеническое состояние помещений. Оказывает лечебно-профилактическую, санитарно-профилактическую, доврачебную медицинскую помощь, в том числе беременным женщинам и новорожденным, ассистирует врачу при хирургических манипуляциях, принимает физиологические роды, оказывает первую медицинскую помощь при неотложных состояниях. Организует проведение диспансеризации и патронажа беременных и родильниц. Проводит лабораторные исследования, санитарно-просветительную работу среди населения, включая гигиеническое обучение и воспитание, пропаганду здорового образа жизни. Осуществляет текущий санитарный надзор, организует и проводит противоэпидемические мероприятия. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, организационную структуру лечебно-профилактической организации, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по профилю и стаж работы по специальности не менее 3 лет, сертификат специалиста по специальности или послесреднее (прикладной бакалавриат по специальности "Сестринское дело") или высшее медицинское (по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина") образование без предъявления требований к стажу работы и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.
Подраздел 23. Фельдшер*

3-параграф. Біліктілік деңгейі орта мамандардың лауазымдары
22-кіші бөлімі. Аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер)*
Ескерту. 22-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 22-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Орта және кіші медицина қызметкерлерінің еңбегін ұйымдастырады және олардың өз міндеттерін орындауын бақылайды. Бөлімшені дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және медициналық техникамен қамтамасыз етуді, бөлімшедегі мүлік пен медициналық заттардың сақталуын, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың уақытында жөнделуін, бөлімшедегі науқастардың тамақтануын ұйымдастырады, қатты әсер ететін, улы, наркотикалық, психотроптық медикаменттер мен прекурсорларды бақылауды, есепке алуды және сақтауды, бөлімше қызметкерлерінің еңбек қорғау мен қауіпсіздік техникасы, асептика мен антисептика ережелерін сақтауын, орта медицина қызметкерлерінің дәрігер тағайындауын уақытында және нақты орындауын, жаңа түскен науқастарды санитариялық өңдеуді, эпидемияға қарсы іс-шараларды сақтауды, үй-жайдағы санитариялық-гигиеналық жағдайды жүзеге асырады. Емдеу-профилактикалық, санитариялық-профилактикалық, дәрігерге дейінгі көмекті, сонымен бірге жүкті әйелдерге және нәрестелерге көрсетеді, дәрігерге хирургиялық манипуляциялар кезінде көмектеседі, қалыпты босануларды қабылдайды, шұғыл жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетеді. Жүктілер мен босанатындарға диспансеризациялау мен патронаж жүргізуді ұйымдастырады. Зертханалық зерттеуді, халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын, оның ішінде гигиеналық оқыту мен тәрбиелеуді, салауатты өмір салтын насихаттауды жүргізеді. Ағымдық санитариялық қадағалауды жүзеге асырады, эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастырады. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
"Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, емдеу-диагностикалық ұйымды ұйымдастыру құрылымын, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Бейіні бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімнің және мамандығы бойынша кем дегенде 3 жыл еңбек өтілінің, мамандығы бойынша маман сертификатының немесе орта білімнен кейінгі ("Мейірбике ісі" мамандығы бойынша қолданбалы бакалавриат) немесе еңбек өтіліне талап қойылмайтын жоғары медициналық ("Мейірбике ісі", "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат) және орта біліктілік деңгейінің маман сертификатының болуы.
23-кіші бөлімі. Фельдшер*

Сноска. Заголовок подраздела 23 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 23 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 26.07.2013 № 436 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования); от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет оказание лечебно-профилактической и санитарно-профилактической, скорой медицинской помощи при острых заболеваниях и несчастных случаях. Ведет персональный учет населения участка, планирует свою деятельность на участке. Готовит пациентов к обследованию и консультациям у врачей специалистов. Ведет амбулаторный прием и обслуживает больных на дому. Проводит диагностику, лечение, профилактику заболеваний. Оказывает доврачебную помощь, ассистирует врачу при хирургических манипуляциях, принимает физиологические роды. Осуществляет текущий санитарный надзор, организует и проводит противоэпидемические мероприятия. Проводит санитарно-просветительную работу среди населения, включая гигиеническое обучение и воспитание, пропаганду здорового образа жизни. Проводит забор и химические макро- и микроскопические исследования биологического материала крови, желудочного содержимого, спинномозговой жидкости, выпотных жидкостей, исследование отделяемого, гельминтно-овоскопическое исследование, используя методы исследования геморрагического синдрома, технику бактериологических и серологических исследований. Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, правила дезинфекции отработанного материала; основы экспертизы нетрудоспособности, основы санитарно-противоэпидемического режима, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:

Ескерту. 23-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 23-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.07.2013 № 436 (ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Жедел аурулар мен апатты жағдайлар кезінде емдеу-профилактикалық және санитариялық-профилактикалық, жедел медициналық көмек көрсетуді жүзеге асырады. Учаске халқын дербес есепке алады, учаскедегі өз жұмысын жоспарлайды. Науқастарды маман дәрігерлерге көрінуге және кеңес алуға дайындайды. Амбулаторлық қабылдауды жүргізеді және науқастарға үйде қызмет көрсетеді. Аурудың диагностикасын, емін, профилактикасын жүргізеді. Дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді, дәрігерге манипуляциялар кезінде көмектеседі, қалыпты босануларды қабылдайды. Ағымдық санитариялық қадағалауды жүзеге асырады, эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді. Халық арасында санитарлық-ағарту жұмыстарын, оның ішінде гигиеналық оқыту мен тәрбиелеуді, салауатты өмір салтын насихаттауды жүргізеді. Геморрагиялық синдромды зерттеу әдістерін, бактериологиялық және серологиялық зерттеу техникаларын пайдалана отырып, қанның, асқазан ішіндегісінің, жұлын-ми сұйығының биологиялық материалдарын микроскопиялық және макроскопиялық химиялық зерттеуді және жинауды, бөліндіні зерттеуді, гельминттік-овоскопиялық зерттеуді жүргізеді. Зертханалық жабдық жағдайының дұрыстығын бақылайды. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, жұмыс жасалған материалдарды залалсыздандыру ережелерін, еңбекке жарамсыздықты сараптау негіздерін, санитариялық-эпидемияға қарсы тәртіптің негіздерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар:

Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Лечебное дело" (или "Акушерское дело" и повышение квалификации по специальности "Лечебное дело", а также по специальности "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Гигиена, санитария и эпидемиология", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", "Сестринское дело", для лиц, приступивших к данной должности до 11 февраля 2003 года, переподготовка по специальности "лечебное дело"), сертификат специалиста по специальности "Лечебное дело" или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина" и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.
Подраздел 24. Лаборант
Сноска. Подраздел 24 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Проводит лабораторные исследования под руководством врача и самостоятельно подготавливает для их проведения лабораторную аппаратуру, реактивы, химическую посуду, питательные среды, красящие и дезинфицирующие растворы. Принимает и регистрирует биологический материал, поступивший на исследование, проверяет соответствие его упаковки и времени доставки необходимым требованиям. Осуществляет проверку пригодности поступившего для исследования материала, правильность оформления сопроводительной документации. Приготавливает стандартные и рабочие растворы для градуировки приборов, питательных сред, реактивов, красок и дезинфицирующих растворов. Проводит стерилизацию лабораторного инструмента, посуды. Передает результаты исследований врачу. Выполняет различные вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми исследованиями. Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, микробиологическую диагностику основных инфекционных заболеваний, основы санитарномикробиологических исследований, методы общеклинических, биохимических, гематологических и цитологических лабораторных исследований, технику проведения лабораторных исследований с использованием лабораторной аппаратуры, правила эксплуатации лабораторного оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Лабораторная диагностика" (или среднее медицинское образование по специальности "Гигиена и эпидемиология" или фармацевтическое образование и повышение квалификации по специальности "Лабораторная диагностика") или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина" и повышение квалификации по специальности "Лабораторная диагностика".
Подраздел 25. Санитарный фельдшер (помощник врача гигиениста и
эпидемиолога, паразитолога, фельдшер-лаборант, лаборант)

"Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, арнайы кәсіптік) медициналық білім (немесе "Акушериялық іс" және "Емдеу ісі" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру, сондай-ақ "Зертханалық диагностика", "Фельдшер-зертханашы", "Гигиена, санитария және эпидемиология", "Санитарлық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша, аталған қызметке 2003 жылғы 11 ақпанға дейін іске кіріскен адамдар үшін, "Емдеу ісі" мамандығы бойынша біліктілік арттыру), "Емдеу ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат және біліктілік деңгейі орта маманның сертификаты.
24-кіші бөлімі. Зертханашы
Ескерту. 24-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Зертханалық зерттеулерді дәрігердің басшылығымен жүргізеді және өзі оларды жүргізу үшін зертханалық құралды, реактивтерді, химиялық ыдыстарды, қоректік орталарды, бояйтын және зарарсыздандыратын ертіндінділерді дайындайды. Зерттеуге келіп түскен биологиялық материалдарды қабылдайды және тіркейді, оның қорабының және мерзімінің қажетті талаптарға сәйкестігін тексереді. Зерттеуге келіп түскен биологиялық материалдың жарамдылығын, ілеспе құжатының дұрыс рәсімделуін тексереді. Құралдарды, қоректік орталарды, реактивтерді, бояйтын және зарарсыздандыратын ертіндінділерді градустауға арналған стандартты және жұмыс ертінділерін дайындайды. Зертханалық аспап пен ыдыстарды стерилдейді. Зерттеу нәтижелерін дәрігерге береді. Жүргізілетін зерттеуге байланысты әртүрлі есептеу және кестелік жұмыстарды орындайды. Шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, негізгі инфекциялық аурулардың микробиологиялық диагностикасын, санитариялық-микробиологиялық зерттеулердің негізін; жалпы клиникалық, биохимиялық, гемотологиялық және цитологиялық зертханалық зерттеу әдістерін, зертханалық құрылғыны қолдана отырып, зертханалық зерттеулерді жүргізу техникасын, зертханалық жабдықты, бақылау-өлшеу құрылғысын пайдалану ережесін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша (немесе "Гигиена және эпидемиология" мамандығы бойынша орта медициналық білімінің немесе фармацевтикалық білімінің және "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру) техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімінің немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Стоматология" мамандықтары, "Жалпы медицина" мамандығы бойынша бакалавриат мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімінің, "Рентген зертханашысы" циклы бойынша біліктілігін арттырудың болуы.
25-кіші бөлімі. Санитариялық фельдшер
(гигиенист және эпидемиолог, паразитолог дәрігердің
көмекшісі, фельдшер-зертханашы, зертханашы)

Сноска. Подраздел 25 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Проводит санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия. Принимает участие в сборе и обработке материалов. Проводит санитарно-просветительную работу среди населения, включая гигиеническое обучение и воспитание, пропаганду здорового образа жизни. Проводит санитарно-эпидемиологическое обследование объектов и эпидемиологических очагов с отбором проб для лабораторных исследований: продуктов питания, товаров, изделий, строительных материалов, товаров широкого потребления, токсических, радиоактивных и биологических веществ, питьевой воды, сточных вод, почв и их лабораторные и инструментальные исследования. Выполняет лабораторные исследования, испытания, измерения, сопровождающие государственный санитарно-эпидемиологический надзор. Обеспечивает регистрацию, учет и статистическую обработку данных инфекционной и неинфекционной заболеваемости. Следит за исправным состоянием лабораторного оборудования. Готовит оборудование к проведению лабораторных исследований, инструментальных замеров. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование санитарно-эпидемиологического профиля.
Подраздел 26. Участковая(ый) сестра (брат) медицинская(ий)/сестра (брат) медицинская(ий) общей практики*
Сноска. Заголовок подраздела 26 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Под супервизией медицинской сестры расширенной практики или врача ведет амбулаторный прием и осуществляет сестринский уход, оценивает потребность пациента в сестринской помощи (сестринский диагноз), составляет план обследования, лечения, ухода за пациентами, оценивает динамику состояния, эффективности лечения, регистрирует данные динамики в истории болезни, проводит ежедневный обход пациентов, мониторит состояние пациентов и предоставляет данные медицинской сестре расширенной практики и/или врачу. Ассистирует врачу общей практики и медицинской сестре расширенной практики в вопросах организации диспансеризации и патронажа больных, осуществляет уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому (патронаж)в пределах своей компетенции. Оказывает гражданам первую медицинскую помощь, в том числе в экстремальных условиях, доврачебную и паллиативную медицинскую помощь. Осуществляет забор материалов для лабораторных исследований, контроль за расходованием лекарственных средств в отделении, обеспечивает учет, хранение, использование лекарственных средств. Обеспечивает выполнение врачебных назначений. Ассистирует врачу в осуществлении диагностических и лечебных манипуляций. Осуществляет уход за больными, введение лекарственных средств в организм, готовит больных к диагностическим исследованиям, снимает электрокардиографию. Выполняет простейшие физиотерапевтические процедуры. Ассистирует врачу общей практики и медицинской сестре расширенной практики в вопросах профилактики заболеваний и здорового образа жизни, проводит санитарно-просветительную работу среди больных и их родственников. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.";

Ескерту. 25-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Санитариялық эпидемияға қарсы (профилактикалық) шараларды жүргізеді. Материалдарды жинау мен өңдеуге қатысады. Халық арасында санитариялық-ағарту жұмыстарын, оның ішінде гигиеналық оқыту мен тәрбиелеуді, салауатты өмір салтын насихаттауды жүргізеді. Зертханалық зерттеулерді жүргізу үшін тамақ өнімдерінен, тауарлардан, бұйымдардан, құрылыс материалдарынан, кең қолданыстағы тауарлардан, токсиндік, радиоактивтік және биологиялық заттардан, ауыз судан, ағынды сулардан, топырақтардан сынаулар ала отырып, объектілер мен эпидемия көздеріне санитариялық-эпидемиологиялық, зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізеді. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаумен бірге жүретін зертханалық зерттеулер, сынақтарды, өлшеулерді жүргізеді. Жұқпалы және жұқпалы емес аурулардың мәліметтерін тіркейді, есепке алады және статистикалық өңдеуден өткізеді. Зертханалық жабдықтар жағдайының дұрыстығын қадағалайды. Зертханалық зерттеулер мен аспаптық өлшемдерді жүргізу үшін жабдықтарды дайындайды. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды,
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімнің болуы.
26-кіші бөлімі. Учаскелік мейіргер/жалпы практика мейіргері*
Ескерту. 26-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту.26-кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Кеңейтілген практика мейіргерінің не болмаса дәрігердің сырттай бақылауымен амбулаториялық қабылдауды жүргізеді және мейіргерлік күтімді жүзеге асырады, науқастың мейіргерлік көмекке (мейіргерлік диагноз) мұқтаждығын бағалайды, тексеру, емдеу, науқасты күту жоспарын құрады, емдеу жағдайының және тиімділігінің динамикасын бағалайды, динамика деректерін ауру тарихына тіркейді, пациенттерді күнделікті қарауды жүргізеді, науқастардың жағдайын бақылайды және деректерді кеңейтілген практика мейіргеріне және/немесе дәрігерге тапсырады. Жалпы практика дәрігеріне және кеңейтілген практика мейіргеріне науқастарды диспансерлеуді және үйде бақылауды ұйымдастыруға байланысты мәселелерде көмектеседі, өз құзыреті шегінде науқасты күтуді емдеу-профилактикалық ұйымдарда және үйде (патронаж) жүзеге асырады. Азаматтарға алғашқы медициналық көмек көрсетеді, оның ішінде төтенше жағдайларда, дәрігерге дейінгі және паллиативтік медициналық көмек көрсетеді. Зертханалық зерттеулер үшін материалдар жинауды, бөлімшедегі дәрілік заттардың жұмсалуын бақылауды жүзеге асырады, дәрілік заттарды есепке алуды, сақтауды, пайдалануды қамтамасыз етеді. Дәрігердің тағайындауларын орындауды қамтамасыз етеді. Дәрігерге диагностикалық және емдік манипуляцияларды жүзеге асыруға көмектеседі. Науқастарға күтім жасауды, организмге дәрілік заттарды енгізуді жүзеге асырады, науқастарды диагностикалық зерттеулерге дайындайды, электрокардиографияға түсіреді. Қарапайым физиотерапиялық процедураларды орындайды. Жалпы практика дәрігеріне және кеңейтілген практика мейіргеріне аурулардың профилактикасы және салауатты өмір салтына қатысты мәселелерде көмектеседі, науқастар мен оның туыстарының арасында санитариялық-ағарту жұмысын жүргізеді. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өрт қауіпсіздігі, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, техникасын және санитариялық-эпидемиологиялық режимін сақтайды.";

Должен знать: Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основные принципы организации здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (или "Лечебное дело", "Акушерское дело", сертификат специалиста по специальности "Сестринское дело" или "Лечебное дело", а также по специальности "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Гигиена, санитария и эпидемиология", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач" для лиц, приступивших к данной должности до 11 февраля 2003 года, переподготовка по специальности "Сестринское дело"), послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат) или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина", "Сестринское дело" и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.
Подраздел 27. Сестра (брат) медицинская(ий) (специализированная(ый)*
Сноска. Заголовок подраздел 27 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Под супервизией медицинской сестры расширенной практики или врача осуществляет сестринский уход, оценивает потребность пациента в сестринской помощи, оценивает динамику состояния, эффективности лечения, мониторит состояние пациентов и предоставляет данные медицинской сестре расширенной практики и/или врачу. Оказывает первую медицинскую помощь, в том числе в экстремальных условиях, доврачебную специализированную, паллиативную медицинскую помощь, осуществляет забор материалов для лабораторных исследований, стерилизацию медицинского инструментария, перевязочных средств и предметов ухода за больными. Обеспечивает правильное выполнение врачебных назначений. Ассистирует врачу в осуществлении диагностических и лечебных манипуляций. Осуществляет весь комплекс мероприятий по уходу за больными различных возрастов и патологий, введение лекарственных средств в организм, готовит больных к диагностическим исследованиям, оперативным вмешательствам, снимает электрокардиограмму. Выполняет физиотерапевтические процедуры. Оформляет требования на получение лекарственных средств и изделий медицинского назначения, контролирует их использование, хранение. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Осуществляет специальный уход в послеоперационном периоде. Выполняет перевязки и уход за ранами. Ассистирует врачу и медицинской сестре расширенной практики в вопросах профилактики заболеваний и здорового образа жизни, проводит пропаганду здорового образа жизни и санитарно-гигиеническое воспитание населения. Соблюдает медицинскую этику, утвержденный график работы, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.

Мыналарды: 1995 жылы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы, 2009 жылғы 18 қыркүйіектегі Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексі, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі заңдарын, денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, денсаулық сақтауды ұйымдастырудың негізгі қағидаларын, еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі керек.
Біліктілікке қойылатын талаптар: "Мейіргер ісі" (немесе "Емдеу ісі", "Акушерия ісі", "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" мамандығы бойынша маман сертификаты, сондай-ақ "Зертханалық диагностика", "Фельдшер-зертханашы", "Гигиена, санитария және эпидемиология", "Санитарлық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері" мамандығы бойынша аталған қызметке 2003 жылғы 11 ақпанға дейін кіріскендер үшін "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қайта даярлау) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, арнайы кәсіптік) медициналық білім, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат) білімі немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бакалавриат және біліктілік деңгейі орта маман сертификаты.
27-кіші бөлімі. Мейіргер (мамандандырылған)*
Ескерту. 27-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту.27-кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Кеңейтілген практика мейіргерінің немесе дәрігердің сырттай бақылауымен мейіргерлік күтімді жүзеге асырады, пациенттің мейіргерлік көмекке мұқтаждығын бағалайды, емдеу жағдайының, тиімділігінің динамикасын бағалайды, пациенттердің жағдайына мониторинг жүргізеді және деректерді кеңейтілген практика мейіргеріне және/немесе дәрігерге тапсырады. Алғашқы медициналық көмек, оның ішінде төтенше жағдайларда дәрігерге дейінгі мамандандырылған, паллиативтік медициналық көмек көрсетеді, зертханалық зерттеулер үшін материалдар жинауды, медициналық аспаптарды, таңу құралдарын және науқастарды күту заттарын стерильдеуді жүзеге асырады. Дәрігер тағайындауларын дұрыс орындауды қамтамасыз етеді. Дәрігерге диагностикалық және емдік манипуляцияларды жүзеге асыруға көмектеседі. Әртүрлі жастағы және әртүрлі патологиясы бар науқастарға күтім жасаудың бүкіл кешенді шараларын, организмге дәрілік заттарды енгізуді жүзеге асырады, науқастарды диагностикалық зерттеулерге, операциялық араласуға дайындайды, электрокардиограмма жасайды. Физиотерапиялық процедураларды орындайды. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды алуға арналған талаптарды ресімдейді, олардың пайдаланылуы мен сақталуын бақылайды. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Операциядан кейінгі кезеңде науқастарға арнайы күтім жасауды жүзеге асырады. Жараларды таңу және күту жұмыстарын орындайды. Дәрігерге және кеңейтілген практика мейіргеріне аурулардың профилактикасына және салауатты өмір салтына қатысты мәселелерде көмектеседі, халыққа салауатты өмір салтын насихаттайды және санитариялық-гигиеналық тәрбиелеу жұмысын жүргізеді. Медициналық этиканы, бекітілген жұмыс кестесін, ішкі еңбек тәртібін, өрт қауіпсіздігі қағидаларын және санитариялық-эпидемиологиялық режимін сақтайды.

Должен знать: Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основные принципы организации здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы безопасности и охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации:
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (или "Лечебное дело", "Акушерское дело", сертификат специалиста по соответствующей специальности, а также по специальности "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Гигиена, санитария и эпидемиология", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", приступивших к данной должности до 11 февраля 2003 года, переподготовка по специальности "Сестринское дело"), послесреднее образование по специальности "Сестринское дело" (прикладной бакалавриат) или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина", "Сестринское дело" и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.
Подраздел 28. Рентгенолаборант
Сноска. Подраздел 28 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Проводит рентгенологические исследования под руководством врача и самостоятельно готовит для их проведения рентгенологическую аппаратуру, реактивы, рентгеновские пленки. Готовит пациентов к контрастным методам обследования. Осуществляет правильность оформления сопроводительной документации. Проводит как укладки (обычные, сложные) при проведении рентгенобследований. Производит, проявляет, промывает, закрепляет, маркирует, высушивает рентгенограмму. Оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, радиационной безопасности, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, биологическое действие рентгеновского излучения и методы дозиметрии, принципы защиты медперсонала и пациентов; фотолабораторный процесс, рентгенотехнику, принципы работы рентгеновских аппаратов; принципы, особенности, правила и методы рентген-исследований всех органов и систем, особенности проведения рентген-исследований в педиатрии, стоматологии; принципы работы новых цифровых рентгенаппаратов, принципы компьютерной томографии и магнитно-ядерного резонанса, ангиографии; принципы флюорографии и электрорентгенографии, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Сестринское дело" (или "Лечебное дело", "Акушерское дело", "Стоматология" и повышение квалификации по специальности "Сестринское дело" по циклу "рентгенолаборант") или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Стоматология", бакалавриат по специальности "Общая медицина", и повышение квалификации по циклу "Рентгенолаборант".
Подраздел 29. Акушер (ка)*

Мыналарды: 1995 жылы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы, 2009 жылғы 18 қыркүйіектегі Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексі, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі заңдарын, денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, денсаулық сақтауды ұйымдастырудың негізгі қағидаларын, еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі керек.
Біліктілікке қойылатын талаптар: "Мейіргер ісі" (немесе "Емдеу ісі", "Акушерия ісі", тиісінше мамандығы бойынша маман сертификаты, сондай-ақ "Зертханалық диагностика", "Фельдшер-зертханашы", "Гигиена, санитария және эпидемиология", "Санитарлық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері" мамандығы бойынша аталған қызметке 2003 жылғы 11 ақпанға дейін кіріскендер үшін "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қайта даярлау) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, арнайы кәсіптік) медициналық білім, "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат) білімі немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандығы бойынша жоғары медициналық білім, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бакалавриат және біліктілік деңгейі орта маман сертификаты.
28-кіші бөлімі. Рентген зертханашысы
Ескерту. 28-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Дәрігердің жетекшілігімен рентгенологиялық зерттеулер жүргізеді және оларды жүргізу үшін рентгенологиялық аппараттарды, реактивтерді, рентген таспаларын өз бетімен дайындайды. Пациенттерді тексерудің контрастылы әдісіне даярлайды. Қосалқы құжаттамалардың рәсімделуінің дұрыстығын жүзеге асырады. Рентгендік тексеріс барысында жатқызуды (қарапайым, күрделі) жүргізеді. Рентгенограмманы өндіреді, айқындайды, жуады, бекітеді, белгілейді, кептіреді. Шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді. Есепке алу-есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, радиациялық қауіпсіздік, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, рентгендік сәулелердің биологиялық әрекетін және дозиметрия әдістерін, медперсонал мен пациенттерді қорғау ұстанымдарын; фотозертханалық үрдісті, рентген техникасын, рентген аппараттарымен жұмыс істеу ұстанымдарын; барлық органдар мен жүйелердің рентген-зерттеулерінің, әсіресе педиатрия, стоматологиядағы рентген-зерттеулерін жүргізудің ұстанымдарын, әсіресе, ережелері мен әдістерін; жаңа сандық рентген аппараттарының жұмыс принциптерін, компьютерлік томография және магниттік-ядролық резонанстың, ангиографияның ұстанымдарын; флюрографияның және электрорентгенографияның ұстанымдарын, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Мейіргер ісі" (немесе "Емдеу ісі", "Акушерия ісі", "Стоматология" және "рентген-зертханашысы" циклы бойынша "Мейіргер ісі" мамандығымен біліктілікті арттыру) мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімінің немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандықтары, "Жалпы медицина", мамандығы бойынша бакалавриат мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімінің, "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілігін арттырудың болуы.
29-кіші бөлімі. Акушер*

Сноска. Заголовок подраздела 29 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Подраздел 29 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования): от 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Ведет амбулаторный прием, заполняет и оформляет медицинскую документацию. Проводит обследование, устанавливает сроки беременности, выявляет беременных, дифференцирует их по группе риска. Оказывает доврачебную медицинскую помощь беременным женщинам и гинекологическим больным; экстренную акушерскую и гинекологическую помощь, неотложную доврачебную помощь новорожденным. Проводит диспансеризацию и патронаж беременных и родильниц на дому, профилактический осмотр женщин и санитарно-просветительную работу по охране здоровья женщин и детей. Принимает роды, проводит обработку новорожденного. Наблюдает за состоянием здоровья и развития детей первого года жизни. Ассистирует при малых акушерских и гинекологических операциях. Проводит работу по охране репродуктивного здоровья женщин, профилактику грудного вскармливания. Оценивает тяжесть состояния при патологическом течении родов и послеродового периода. Назначает и проводит лечение, выполняет медицинские манипуляции. Оказывает неотложную медицинскую помощь при острых заболеваниях и несчастных случаях. Проводит исследование анализа мочи на белок, определение группы крови, резус-фактора, гемоглобина, скорость оседания эритроцитов, профилактическую и санитарно-просветительскую работу по пропаганде здорового образа жизни, дает советы по планированию семьи. Обеспечивает диспансерное наблюдение за женщинами с внутриматочными контрацептивами. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, течение родов и их варианты, ведение беременности при осложнениях, правила асептики и антисептики, санитарно-противоэпидемический режим родовспомогательных учреждений, основные принципы охраны здоровья матери и ребенка, методы диспансерного наблюдения за беременными и гинекологическими больными, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Акушерское дело" или по специальности "Лечебное дело" и повышение квалификации по специальности "Акушерское дело", сертификат специалиста по специальности "Акушерское дело" или высшее медицинское образование по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриат по специальности "Общая медицина" и сертификат специалиста со средним уровнем квалификации.
*Примечание:
С учетом эпидемиологической ситуации и показателем репродуктивности инфекции (количество людей, которых инфицирует один больной до изоляции) – 1,0, а также проценте занятости коечного фонда стационаров – 50% и более, к оказанию медицинской помощи в карантинных объектах (инфекционные, провизорные, карантинные стационары) допускаются с их согласия врачи резиденты, а также медицинские работники, при наличии действующего сертификата специалиста по иной специальности указанной в Номенклатуре медицинских и фармацевтических специальностей, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5885).
Подраздел 30. Диетическая сестра

Ескерту. 29-кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 22.06.2020 № ҚР ДСМ-70/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 29-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Амбулаторлық қабылдау жүргізеді, медициналық құжаттаманы толтырады және рәсімдейді. Тексеру жүргізеді, жүктілік мерзімін қояды, жүктілікті анықтайды, оны қауіп топтары бойынша саралайды. Жүкті әйелдер мен гинекологиялық науқастарға дәрігерге дейінгі медициналық, шұғыл акушериялық және гинекологиялық, жаңа туған нәрестеге шұғыл дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді. Жүкті және үйде босанып қалған әйелдерге диспансерлеу және патронаж, әйелдерді профилактикалық тексеру және әйелдер мен балалардың денсаулығын қорғау жөніндегі санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді. Босануларды қабылдайды, жаңа туған нәрестені тазалайды. Жаңа туған нәрестенің алғашқы жылындағы денсаулығы мен дамуының жағдайын бақылайды. Шағын акушерлік және гинекологиялық операциялар кезінде көмек көрсетеді. Әйелдің репродуктивтік денсаулығын қорғау жөніндегі жұмыстарды, төспен тамақтандырудың профилактикасын жүргізеді. Патологиялық ағымды босану мен босанудан кейінгі кезең жағдайының ауырлығын бағалайды. Ем тағайындайды және жасайды медициналық манипуляцияларды орындайды. Жедел аурулар мен апатты жағдайлар кезінде кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді. Зәрді ақуызға талдау, қан тобын, резус-факторды, гемоглобин мен эритроциттердің тұну жылдамдығын анықтауға арналған зерттеулерді, салауатты өмір салтын насихаттау бойынша профилактикалық және санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді, отбасын жоспарлау бойынша кеңестер береді. Жатыр ішілік контрацептивасы бар әйелдерге диспансерлік бақылауды қамтамасыз етеді. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, босану ағымдарын және олардың нұсқаларын, асқынған кездегі жүктілікті емдеуді, асептика және антисептика ережелерін, босандыратын мекемелердің санитариялық-эпидемияға қарсы тәртібін, ана мен бала денсаулығын қорғаудың негізгі принциптерін, жүктілерді және гинекологиялық науқастарды диспансерлік бақылау әдістерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Акушерия ісі" мамандығы бойынша немесе "Емдеу ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімінің және "Акушерия ісі" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру, "Акушерия ісі" мамандығы бойынша маман сертификатының немесе "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімінің, орта біліктілік деңгейінің маман сертификатының болуы.
30-кіші бөлімі. Емдәм мейірбикесі

Сноска. Подраздел 30 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Обеспечивает организацию рационального лечебного питания в организациях здравоохранения, составляет ежедневные меню, картотеку блюд, меню-раскладок, осуществляет контроль за соблюдением инструкции по приготовлению лечебного питания, порядком выписки питания больным, приемом продуктовых передач. Систематически контролирует химический состав и калорийность рациона, направляет блюда на лабораторное исследование, несет ответственность за качество приготовляемой пищи. Обеспечивает соблюдение санитарных норм в пищеблоке. Ведет учетно-отчетную документацию. Организует труд подчиненного среднего и младшего медицинского персонала. Контролирует регулярность прохождения сотрудниками медицинских осмотров, организует проведение технического минимума среди технического и обслуживающего персонала пищеблока. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты Республики Казахстан в области здравоохранения, общие вопросы организации и основные принципы лечебного питания, основы диетологии, технологию приготовления блюд, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (сестринское) медицинское образование или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело", "Гигиена и эпидемиология", повышение квалификации по соответствующей специальности.
Подраздел 31. Инструктор-дезинфектор
Сноска. Подраздел 31 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет и выполняет работу по проведению дезинфекционных мероприятий, определяет их объем, методику и средства проведения дезинфекции, дезинсекции и дератизации отдельных объектов. Осуществляет руководство дезинфекционной бригадой и принимает участие в проведении заключительной и профилактической дезинфекции. Контролирует приготовление, использование дезинфекционных растворов, применение аппаратуры, инвентаря, качество выполненной дезинфекции, соблюдение дезинфекторами правил личной и общественной безопасности. Контролирует соблюдение методик при выполнении дезинфекционных, дератизационных и дезинсекционных работ. Оформляет документацию на выполнение дезинфекционных работ. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, правила эксплуатации дезинфекционного оборудования, применения средств индивидуальной защиты и оказания первой помощи при отравлениях, номенклатуру и нормы расхода дезинфицирующих препаратов, условия хранения и транспортировки дезинфекционных средств, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование санитарно эпидемиологического профиля, повышение квалификации по соответствующему профилю.
Подраздел 32. Оптик и оптикометрист

Ескерту. 30-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Денсаулық сақтау ұйымдарында дұрыс емдік тамақтануды қамтамасыз етеді, күнделікті мәзірді, тағамдар картотекасын, мәзір-жайып салуды жасайды, емдік тағамды дайындау кезінде нұсқаулықтың сақталуын, науқастарға тамақты босатудың тәртібін, әкелінетін азық-түліктерді қабылдауды бақылайды. Рационның химиялық құрамы мен нәрлілігіне жүйелі түрде бақылау жасап отырады, тамақтарды зертханалық зерттеулерге жібереді, дайындалған тамақтың сапасына жауап береді. Тағамдық блоктағы санитариялық нормалардың сақталуын қамтамасыз етеді. Есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Бағынуындағы орта және кіші медициналық персоналдың еңбегін ұйымдастырады. Қызметкерлердің жүйелі түрде медициналық тексеруден өтуін бақылайды, тағамдық блоктағы техникалық және қызмет көрсетуші қызметкерлер арасында техникалық минимумның өткізілуін ұйымдастырады. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, емдік тамақтанудың негізгі принциптері мен ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, диетологияның негізін, тамақ дайындау технологиясын, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Мейірбике ісі", "Емдеу ісі", "Акушериялық іс", "Гигиена және эпидемиология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімнің, сәйкесті мамандық бойынша біліктілікті арттырудың немесе жоғары медициналық (мейірбикелік) білімінің болуы.
31-кіші бөлімі. Нұсқаушы-дезинфектор
Ескерту. 31-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Залалсыздандыру шараларын жүргізу бойынша жұмыстарды жүзеге асырады және орындайды, оның жеке заттарға дезинсекция, залалсыздандыру және дератизация жүргізу көлемін, әдістері мен құралдарын анықтайды. Залалсыздандыру бригадасына жетекшілік етеді және қорытынды және профилактикалық залалсыздандыру жүргізуге қатысады. Залалсыздандыру ерітінділерін дайындауды, қолдануды, жабдықтарды мүліктерді қолдануды, жүргізілген залалсыздандырудың сапасын, залалсыздандырушылардың жеке және қоғамдық қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылайды. Залалсыздандыру, дератизациялық және дезинсекциялық жұмыстарды орындау кезінде әдістеменің сақталуын бақылайды. Залалсыздандыру жұмысын жүргізу құжатын рәсімдейді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, залалсыздандыру жабдығын пайдалану ережесін, жеке қорғану заттарын қолдану және улану кезіндегі алғашқы көмек көрсету ережелерін, залалсыздандырғыш дәрілердің номенклатурасы мен шығыстық нормаларын, оларды сақтау және тасымалдау жағдайларын, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімнің, сәйкесті бейін бойынша біліктілікті арттырудың болуы.
32-кіші бөлімі. Оптик және оптикометрист

Сноска. Подраздел 32 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет исследование функций зрения пациентов с использованием современной офтальмо-диагностической аппаратуры: проводит проверку остроты зрения, периметрию, рефрактометрию, офтальмометрию, биомикроскопию, тонометрию. Исследует бинокулярное зрение, определяет вид и степень аметропии, наличие астигматизма. Диагностирует основные признаки заболеваний органа зрения. Подбирает средства коррекции зрения. Дает индивидуальные рекомендации по уходу за ними. Оказывает неотложную медицинскую помощь при острых заболеваниях и повреждениях органа зрения (в том числе удаление инородных тел с поверхности конъюктивы глаза). Выявляет среди обращающихся лиц, нуждающихся в сложной коррекции зрения и лечения у врача-офтальмолога, направляет их к нему. Участвует в определении заявок на изделия очковой оптики. Ведет учетно-отчетную документацию. Принимает участие в гигиеническом воспитании и пропаганде здорового образа жизни среди населения. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основные понятия и законы геометрической оптики, причины, основные признаки и методы диагностики заболеваний органа зрения, основные методы оказания доврачебной помощи при неотложных состояниях, современные корректирующие зрение материалы, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации: Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Медицинская оптика".
Подраздел 33. Зубной врач (дантист)
Сноска. Подраздел 33 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет диагностику и лечение заболеваний и поражений зубов, полости рта и челюстно-лицевой области в соответствии с профилем занимаемой должности. Проводит работу по профилактике заболеваний и поражений зубов, санации полости рта у детей и взрослых. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основы организации стоматологической помощи, методы оказания первой медицинской помощи при неотложных состояниях, виды и методы зубного протезирования, особенности при работе с протезным материалом, правила хранения лекарственных средств и изделий медицинского назначения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Стоматология" (квалификация "дантист" и "зубной врач"), сертификат специалиста по специальности "Стоматология" или высшее медицинское образование по специальности "Стоматология".
Подраздел 34. Помощник врача-стоматолога
(ассистент стоматолога)

Ескерту. 32-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Заманауи офтольмологиялық-диагностикалық жабдықтарды пайдалана отырып науқастардың көру қызметін зерттеуді жүзеге асырады: көру өткірлігін, периметриясын, рефрактометриясын офтольмометриясын, биомикроскопиясын, тонометриясын тексеруді жүргізеді. Бинокулярлық көруді зерттейді, аметропияның түрі мен дәрежесін астигматизмнің болуын анықтайды. Көру мүшесі ауруларының негізгі белгілерін диагностикалайды. Көруді түзету құралдарын таңдайды. Оларды күтуге арналған жеке ұсыныстар береді. Жедел аурулар және көру мүшесінің зақымдалуы (соның ішінде көз коньюктивасының беткейіндегі бөгде денелерді алу) кезінде кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді. Қаралушы тұлғалар арасынан офтальмолог-дәрігердің көру қызметін күрделі түзетуіне және емдеуіне мұқтаждарын анықтайды, оларды дәрігер-офтальмологқа жібереді. Көзілдіріктік оптика бұйымдарына өтінімді анықтауға қатысады. Есепке алу-есептік құжаттаманы жүргізеді. Халық арасында гигиеналық тәрбиелеу мен салауатты өмір салтын насихаттауға белсенді қатысады. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, геометриялық оптиканың негізгі түсінігі мен заңдарын, көру органы ауруларының себептерін, негізгі белгілерін және диагностикалау әдістерін, шұғыл жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің негізгі әдістерін, көру қызметін түзететін заманауи материалдарды, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Медициналық оптика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімнің болуы.
33-кіші бөлімі. Tiс дәрігері (дантист)
Ескерту. 33-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Атқаратын лауазым бейініне сәйкес тіс, ауыз қуысы және жақ-бет аймағының аурулары мен зақымдануларын диагностикалау мен емдеуді жүзеге асырады. Tic аурулары мен зақымдануларының профилактика, балалар мен ересектер ауыз қуысы санациясы бойынша жұмыстарды жүргізеді. Қажетті есеп беру-есепке алу құжаттамасын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, шұғыл жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін, тіс протездеу түрлері мен әдістерін, протездік материалмен жұмыс істеу ерекшеліктерін, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау ережелерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Стоматология" мамандығы бойынша ("дантист" және "тіс дәрігері" біліктіліктері) техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімінің, "Стоматология" мамандығы бойынша маман сертификатының немесе "Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімінің болуы.
34-кіші бөлімі. Стоматолог-дәрігердің көмекшісі (стоматологтың ассистенті)

Сноска. Подраздел 34 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет консультативно-диагностическую помощь населению при стоматологических заболеваниях, регистрацию стоматологического статуса пациента, неотложную доврачебную помощь при острых заболеваниях в челюстно-лицевой области, соблюдение санитарно-гигиенического и санитарно-эпидемиологического режима в стоматологических учреждениях. Определяет гигиеническое состояние полости рта пациентов и обучает их методам чистки зубов, дает индивидуальные рекомендации по выбору средств гигиены для детей и взрослых, по уходу за ортодонтическими и ортопедическими конструкциями. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Осуществляет помощь врачу-стоматологу при лечении заболеваний и поражений зубов, органов полости рта и челюстно-лицевой области. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, принципы диспансеризации населения, индексы регистрации интенсивности кариеса и болезней пародонта, гигиенического состояния полости рта, методы и средства индивидуальной и профессиональной гигиены полости рта, методы стоматологического просвещения населения, современные методы диагностики, лечения заболеваний и поражений зубов, органов полости рта и челюстно-лицевой области, методы стерилизации инструментария, основы организации стоматологической помощи, виды и методы зубного протезирования и особенности работы с зуботехническими материалами, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Стоматология (квалификации "помощник врача-стоматолога", "гигиенист стоматологический", "дантист")", сертификат специалиста по специальности или высшее медицинское образование по специальности "Стоматология".
Подраздел 35. Гигиенист стоматологический

Ескерту. 34-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Стоматологиялық аурулар кезінде халыққа консультативтік-диагностикалық көмек беруді, пациенттің стоматологиялық статусын тіркеуді, жақ-бет аймағындағы жедел аурулар кезіндегі дәрігерге дейінгі шұғыл көмекті, стоматологиялық мекемелердегі санитарлық-гигиеналық және санитарлық-эпидемиологиялық тәртіптің сақталуын жүзеге асырады. Пациенттердің ауыз қуысының гигиеналық жағдайын анықтайды және оларға тіс тазалаудың әдістерін үйретеді, балалар мен үлкендерге арналған гигиеналық құралдарды таңдау бойынша, ортодонтикалық және ортопедиялық түзілістердің күтімі жөнінде жекелеген ұсынымдар береді. Есепке алу-есептік медициналық құжаттамаларын жүргізеді. Tiс, ауыз қуысы мен жақ-бет аймағы мүшелерінің аурулары мен зақымдануларын емдеу кезінде дәрігер-стоматологқа көмек беруді жүзеге асырады. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, халықты диспансерлеу принциптерін, тісжегі және пародонт ауруларының жиілігін тіркеудің индекстерін, ауыз қуысының гигиеналық жағдайын, ауыз қуысының жеке және кәсіби гигиенасының әдістері мен құралдарын, халықты стоматологиялық ағартудың әдістерін, тіс, ауыз қуысы мен жақ-бет аймағы мүшелерінің аурулары мен зақымдануларын диагностикалаудың, емдеудің заманауи әдістерін, аспаптарды зарарсыздандыру тәсілдерін, стоматологиялық көмекті ұйымдастыру негіздерін, тісті протездеудің түрлері мен әдістерін және тіске арналған техникалық материалдармен жұмыс істеу ерекшеліктерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Стоматология" мамандығы бойынша ("дәрігер-стоматологтың көмекшісі", "стоматологиялық гигиенист", "дантист" біліктіліктері) техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімінің, мамандық бойынша маман сертификатының немесе "Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімінің болуы.
35-кіші бөлімі. Стоматологиялық гигиенист

Сноска. Подраздел 35 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет диагностику кариеса зубов, болезней пародонта, некариозных поражений, болезней слизистой оболочки и регистрацию стоматологического статуса пациента. Определяет гигиеническое состояние полости рта и обучает пациента методам чистки зубов, дает индивидуальные рекомендации по выбору средств гигиены для детей и взрослых, по уходу за ортодонтическими и ортопедическими конструкциями. Осуществляет профилактические процедуры (покрытие зубов фторлаком и фторгелем, полоскания и аппликации реминерализующими растворами, герметизацию фиссур зубов, снятие над-и-поддесневых зубных отложений, пародонтальные аппликации) и гигиенические мероприятия, направленные на сохранение стоматологического здоровья населения и выработку навыков рационального ухода за полостью рта. Составляет и реализует программу индивидуальной профилактики стоматологических заболеваний. Проводит профилактику основных стоматологических заболеваний детей организованных детских коллективов, стоматологическое просвещение среди населения разных возрастных групп, медицинского персонала, воспитателей детских дошкольных учреждений, учителей, родителей, анкетирование населения по вопросам профилактики стоматологических заболеваний. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Осуществляет помощь врачу-стоматологу в диагностике и лечении заболеваний и поражений зубов, полости рта и челюстно-лицевой области. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, принципы диспансеризации населения, индексы регистрации интенсивности кариеса и болезней пародонта, гигиенического состояния полости рта, методы и средства индивидуальной и профессиональной гигиены полости рта, методы стоматологического просвещения населения, современные методы диагностики, лечения заболеваний и поражений зубов, полости рта, челюстно-лицевой области, методы стерилизации инструментария, основы организации стоматологической помощи, виды и методы зубного протезирования и особенности при работе с протезным материалом, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Стоматология (квалификации "помощник врача-стоматолога" "гигиенист стоматологический", "дантист")", сертификат специалиста по специальности или высшее медицинское образование по специальности "Стоматология".
Подраздел 36. Зубной техник
(лаборант зубопротезного отделения, кабинета)

Ескерту. 35-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Тістің тісжегі ауруларын, пародонт ауруларын, кариозды емес зақымдануларды, кілегейлі қабық ауруларын диагностикалауды және пациенттің стоматологиялық статусын тіркеуді жүзеге асырады. Пациенттердің ауыз қуысының гигиеналық жағдайын анықтайды және оларға тіс тазалаудың әдістерін үйретеді, балалар мен үлкендерге арналған гигиеналық құралдарды таңдау бойынша, ортодонтикалық және ортопедиялық түзілістердің күтімі жөнінде жекелеген ұсынымдар береді. Профилактикалық емшараларды (тіске фторлак және фторгель жағу, реминералдаушы ерітінділермен шаю және аппликация, тіс фиссураларын герметизациялау, қызылиек үстіндегі және астындағы тіс шөгінділерін алу, пародонталдық аппликация) және халықтың стоматологиялық денсаулығын сақтауға және ауыз қуысын ұтымды күтудің дағдыларын қалыптастыруға бағытталған гигиеналық іс-шараларды жүзеге асырады. Стоматологиялық аурулардың жеке профилактикалық бағдарламасын түзеді және жүзеге асырады. Ұйымдасқан балалар ұжымдары балаларының негізгі стоматологиялық ауруларының профилактикасын, тұрғындардың түрлі жастық топтарының, медициналық персоналдың, мектепке дейінгі балалар мекемелері тәрбиешілерінің, мұғалімдердің, ата-аналардың арасында стоматологиялық ағарту жұмыстарын, стоматологиялық аурулардың профилактикасы мәселелері бойынша тұрғындардан сауалнама өткізеді. Тіркеу-есептік медициналық құжаттамаларын жүргізеді. Tiс, ауыз қуысы мен жақ-бет аймағы аурулары мен зақымдануларын диагностикалау және емдеуде дәрігер-стоматологқа көмек беруді жүзеге асырады. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі тиіс: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тілдер туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, халықты диспансерлеу принциптерін, тісжегі және пародонт ауруларының жиілігін тіркеудің индекстерін, ауыз қуысының гигиеналық жағдайын, ауыз қуысының жеке және кәсіби гигиенасының әдістері мен құралдарын, халықты стоматологиялық ағартудың әдістерін, тіс, ауыз қуысы мен жақ-бет аймағы аурулары мен зақымдануларын диагностикалаудың, емдеудің заманауи әдістерін, аспаптарды зарарсыздандыру тәсілдерін, стоматологиялық көмекті ұйымдастыру негіздерін, тісті протездеудің түрлері мен әдістерін және протездеу материалдарымен жұмыс істеудегі ерекшеліктерді, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Стоматология" мамандығы бойынша ("дәрігер-стоматологтың көмекшісі", "стоматологиялық гигиенист", "дантист" біліктіліктері) техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімінің, мамандық бойынша маман сертификатының немесе "Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімінің болуы.
36-кіші бөлімі. Tic технигі (тіс протездеу бөлімінің, кабинетінің зертханашысы)

Сноска. Подраздел 36 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Изготавливает зубные протезы, искусственные коронки, включая металлокерамику, простые конструкции штифтовых зубов, мостовидных, бюгельных и съемных пластинчатых протезов, ортодонтические и челюстно-лицевые конструкции. Делает оттиски и изготавливает рабочие модели из различных материалов. Проводит паяние, сплавки, обжиг, отбеливание, отделку, полировку деталей, протезов и аппаратов. Систематически пополняет отделение (кабинет) медицинским инструментарием, медикаментами и материалами, обеспечивает сохранность имущества и медицинского инвентаря в отделении и своевременный ремонт оборудования, правильность учета и хранения сильнодействующих, ядовитых, наркотических и психотропных лекарственных средств. Обеспечивает выполнение правил по асептике и антисептике, своевременное и точное выполнение заданий врача-стоматолога, выполнение работ по зубопротезированию. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основы медицинской стоматологической помощи, организацию производства зуботехнической лаборатории, основные материалы, применяемые в зубопротезной технике, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Стоматология ортопедическая" и "Стоматология" с квалификацией "дантист" и повышение квалификации по специальности "Стоматология ортопедическая" или высшее медицинское образование по специальности "Стоматология" и повышение квалификации по циклу "зубной техник".
Подраздел 37. Инструктор по лечебной физкультуре
Сноска. Подраздел 37 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Готовит помещение, гимнастические предметы и снаряды для проведения занятий по лечебной физкультуре. Контролирует самочувствие больных до- и после проведения занятий. Проводит занятия с больными в бассейне и на механотерапевтических аппаратах. По назначению врача проводит отдельные виды лечебного массажа. Совместно с врачом по лечебной физкультуре разрабатывает схемы лечебной гимнастики и комплексы физических упражнений. Осуществляет проведение индивидуальных и групповых занятий лечебной и гигиенической гимнастикой, проводит функциональные пробы с физической нагрузкой, оценку физического развития, физической работоспособности человека, функции внешнего дыхания, сердечнососудистой системы, нервно-мышечного аппарата при занятиях лечебной физкультурой. Обеспечивает соблюдение санитарно-гигиенических требований, предъявляемых к организации работы залов для групповых и индивидуальных занятий лечебной физкультурой. Оказывает первую медицинскую помощь при неотложных состояниях. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О физической культуре и спорте", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, физкультуры и спорта, основы анатомии, физиологии и патофизиологии организма, возрастную физиологию, методики проведения занятий по лечебной физкультуре для больных с различными заболеваниями, показания и противопоказания к проведению занятий по лечебной физкультуре, основы проведения лечебного массажа, виды и типы массажа, возможные осложнения при проведении лечебной физкультуры, меры по их предупреждению и устранению, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (медицинское, физкультурное) образование, повышение квалификации по соответствующей специальности.

Ескерту. 36-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Tiс протездерін, жасанды сауыттарды, сонымен бірге металлокерамикалық, штифтовтык тістердің қарапайым конструкцияларын, көпір тәрізді, бюгелдік және алынбалы пластинкалық протездерді, ортодонтикалық жақ-беттік конструкцияларды дайындайды. Әртүрлі материалдардан жұмыс үлгісінің таңбасын түсіреді және жасайды. Бөлшектерді, протездерді және құрылғыларды дәнекерлеуді, қорытуды, күйдіруді, ағартуды, жылтыратуды, өңдеуді жүргізеді. Бөлімшені (кабинетті) медициналық аспаптармен, медикаменттермен және материалдармен жүйелі түрде толықтырады, бөлімшедегі дүниелер мен медициналық мүліктердің сақталуын және жабдықтардың уақытында жөнделуін, күшті әсер етуші, улы, наркотикалық және психотроптық дәрілік заттарды есепке алудың және сақтаудың дұрыстығын қамтамасыз етеді. Асептика және антисептика ережелерін орындауды және стоматолог-дәрігердің тапсырмаларын толық орындауды, тіс протездеуге арналған жұмыстарды орындауды қамтамасыз етеді. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, медициналық стоматологиялық көмектің негіздерін, тіс техникалық зертхана өндірісін ұйымдастыруды, тіс протездеу техникасында қолданылатын негізгі материалдарды, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Ортопедиялық стоматология" және "Стоматология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімінің, "дантист" біліктілігінің және "Ортопедиялық стоматология" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруды немесе "Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімінің, "Tiс технигі" циклы бойынша біліктілігін арттырудың болуы.
37-кіші бөлімі. Емдік дене шынықтыру жөніндегі нұсқаушы
Ескерту. 37-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Емдік дене шынықтыру сабақтарын жүргізуге арналған үй-жайды, жаттығу заттары мен снарядтарын дайындайды. Науқастардың жағдайын сабаққа дейін және сабақтан кейін бақылайды. Сабақты науқастармен бірге хауыздарда және механотерапиялық құрылғыларда жүргізеді. Дәрігердің тағайындауы бойынша емдік массаждың жекелеген түрлерін жүргізеді. Емдік дене шынықтыру дәрігерімен бірге емдік жаттығу схемалары мен дене шынықтыру кешендерін әзірлейді. Жеке және топтық емдеу және гигиеналық жаттығу сабақтарын жүргізуді жүзеге асырады, дене жүктемесі мен қызметтік сынау, адамның дене дамуын, физикалық жұмысқа қабілеттілігін, емдік дене шынықтырумен айналысу кезіндегі сыртқы тыныс алу, жүрек-қантамыр, жүйке-бұлшық ет аппараты қызметін бағалауды жүргізеді. Емдік дене шынықтырудың топтық және жеке сабақтарына арналған залдардың жұмысын ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтауды қамтамасыз етеді. Шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау, дене шынықтыру мен спорт саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, организмнің анатомиясының физиологиясының және патафизиологиясының негізін; жастық физиологияны, әртүрлі аурулары бар науқастар үшін емдік дене шынықтыру сабағын өткізу әдістемесін, емдік дене шынықтыру сабағын өткізуге көрсетімдер мен қарсы көрсетімдерді, емдік массажды жүргізу негізін, массаждың түрі мен типтерін сабақ жүргізу кезіндегі жеке гигиена ережелерін, санитариялық-гигиеналық нормаларды, емдік дене шынықтыруды жүргізу кезіндегі мүмкін болатын асқынуларды, олардың алдын-алу және жою шараларын, еңбек туралы заңнамаларды, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (медициналық, дене шынықтыру) білімнің, сәйкесті мамандық бойынша біліктілікті арттырудың болуы.

Параграф 4. Другие служащие
Подраздел 38. Медицинский регистратор
Сноска. Подраздел 38 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.05.2017 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Ведет регистрацию больных, обратившихся за медицинской помощью в лечебную организацию. Обеспечивает хранение и доставку медицинских карт в кабинет врача в поликлинике или в отделение стационара. Ежемесячно представляет отчет медицинскому статистику организации. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, охраны труда, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, организацию статистического учета в лечебно-профилактической организации, правила работы с первичной документацией, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование или общее среднее образование и индивидуальное обучение не менее 3 месяцев или краткосрочное обучение на базе организации образования без предъявления требований к стажу работы.
Подраздел 39. Младшая(ий) медицинская(ий) сестра (брат)
Сноска. Подраздел 39 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Исполняет свои обязанности под руководством медицинской сестры. Осуществляет базовый уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому, в том числе обеспечение личной гигиены, смену нательного и постельного белья, кормление пациента с ограниченными возможностями ухода за собой, наблюдает и оценивает состояние больного. Ассистирует медицинской сестре общей практики в осуществлении мероприятий по сестринскому уходу за больным. Обеспечивает транспортировку, сопровождение и перемещение пациентов. Осуществляет стерилизацию инструментария, перевязочных средств и предметов ухода за больными, осуществляет дезинфекционные мероприятия. Осуществляет антропометрические измерения и регистрирует данные пациентов. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Обеспечивает содержание в чистоте больных, помещения. Следит за правильным использованием и хранением предметов ухода за больными. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.

4-параграф. Басқа қызметкерлер
38-кіші бөлімі. Медициналық тіркеуші
Ескерту. 38-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Лауазымдық міндеттері. Емдеу ұйымына медициналық көмек үшін қаралған науқасты тіркеуді жүргізеді. Медициналық карталарды сақтауды және емханадағы дәрігер кабинетіне немесе стационардың бөлімшесіне жеткізуді қамтамасыз етеді. Ай сайын ұйымның медициналық статистигіне есеп береді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, емдеу-профилактикалық ұйымдардағы статистикалық есепке алуды ұйымдастыруды, біріншілікті құжаттамалармен жұмыс істеу ережелерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитариялық және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Техникалық және кәсіби (арнаулы орта, кәсіби орта) медициналық білімі немесе жалпы орта білімі және жұмыс өтіліне талаптарды қоюсыз кемінде 3 ай жеке оқыту немесе білім беру ұйымы базасында қысқа мерзімді оқыту.
39-кіші бөлім. Кіші мейіргер
Ескерту.39-кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Өз міндеттерін мейіргердің басшылығымен атқарады. Науқастарға емдеу-профилактикалық ұйымында және үйінде базалық күтімді жүзеге асырады, оның ішінде жеке гигиенасын, ішкі киімді, төсек-орын тысын ауыстыруды, өзіне күтім көрсету мүмкіндігі шектеулі науқастарды тамақтандыруды қамтамасыз етеді, науқастың жағдайын бақылайды және бағалайды. Жалпы практика мейіргеріне науқасқа мейіргерлік күтім көрсету бойынша шараларды жүзеге асыруға көмектеседі. Пациенттерді тасымалдауды, алып жүруді және орнын ауыстыруды қамтамасыз етеді. Аспаптарды, таңу құралдарын және науқастарды күту заттарын стерильдеуді жүзеге асырады, дезинфекциялау шараларын жүзеге асырады. Антромпометриялық өлшеулерді жүзеге асырады және пациенттердің деректерін тіркейді. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Науқастардың, үй-жайдың тазалығын қамтамасыз етеді. Науқастарды күту заттарының дұрыс пайдаланылуы мен сақталуын бақылайды. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібін, өрт қауіпсіздігі қағидаларын және санитарлық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.

Должен знать: Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (медицинское) образование по специальности "Сестринское дело" или общее среднее образование и краткосрочное обучение не менее 10 месяцев или основное среднее образование и краткосрочное обучение не менее 1 года и 10 месяцев по специальности "Сестринское дело" на базе организации образования без предъявления требований к стажу работы.
Подраздел 40. Социальный работник в сфере здравоохранения
Сноска. Подраздел 40 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет свою деятельность под руководством специалиста по социальной работе в сфере здравоохранения. Осуществляет уход за больными в лечебно-профилактической организации и на дому, наблюдает за состоянием пациента. Ведет учетно-отчетную документацию по социальной службе. Содействует медицинскому и психологическому лечению больных, помогает адаптации пациента к новым условиям пребывания, если он помещается в больницу, или к новому состоянию, если развиваются осложнения, нарастает симптоматика заболевания. Решает вопросы социальной поддержки больного (оформление запросов, юридических документов, участие или помощь в оформлении направления на медико-социальную экспертизу, в дом престарелых и инвалидов); организует по просьбе больных отправления религиозных потребностей; организует по просьбе родственников траурных ритуальных церемоний. Ведет учетно-отчетную документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республики Казахстан", "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в сфере социальной защиты, основные принципы по организации социально-бытового обслуживания одиноких нетрудоспособных граждан и детей с ограниченными возможностями, психологические и физиологические особенности пожилых людей, систему здравоохранения, организации коммунально-бытового обслуживания, приемы оказания неотложной доврачебной помощи, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (социальное, медицинское, психологическое, педагогическое) образование, повышение квалификации по профилю.
Подраздел 41. Санитар(ка)

Мыналарды: 1995 жылы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы, 2009 жылғы 18 қыркүйіектегі Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексі, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі заңдарын, денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, денсаулық сақтауды ұйымдастырудың негізгі қағидаларын, еңбек заңнамасын, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын білуі керек.
Біліктілікке қойылатын талаптар. "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімнің немесе жұмыс өтіліне талаптар қоймай жалпы орта білімнің және "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша кемінде 10 ай қысқа мерзімді оқыту немесе білім беру ұйымы базасында негізгі орта білімнің және кемінде 1 жыл және 10 ай қысқа мерзімді оқытудың болуы.
40-кіші бөлімі. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер
Ескерту. 40-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Өз қызметін денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманның жетекшілігімен жүзеге асырады. Науқасқа емдеу-профилактикалық ұйымда және үйде күтімді жүзеге асырады, науқастың жағдайын бақылайды. Әлеуметтік қызмет жөніндегі есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Науқасты медициналық және психологиялық емдеуге ықпал етеді. Егер ауруханаға орналастырылған болса, науқастың жаңа орта жағдайына немесе асқынулар дамып, аурудың белгілері күшейгендегі жаңа жағдайға бейімделуіне көмектеседі. Науқасты әлеуметтік қолдау (сұрауларды, заңдық құжаттарды рәсімдеу, медициналық-әлеуметтік сараптамаға, қарттар үйіне және мүгедектікке жолдаманы рәсімдеуге қатысу немесе көмектесу) мәселелерін шешеді; науқастың өтініші бойынша діни мұқтаждықтарын жөнелтуді ұйымдастырады; туыстарының өтініші бойынша қазалы жоралғылық рәсімдерді ұйымдастырады. Есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы", "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, әлеуметтік қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, жалғызбасты еңбекке жарамсыз азаматтар мен мүмкіндігі шектеулі балаларға әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың негізгі принциптерін, қарт адамдардың физиологиялық және психологиялық ерекшеліктерін, денсаулық сақтау жүйесін, коммуналдық-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды, дәрігерге дейінгі шұғыл көмек көрсету жолдарын, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Техникалық және кәсіптік (әлеуметтік, медициналық, психологиялық, педагогикалық) білімнің, бейіні бойынша біліктілікті арттырудың болуы.
41-кіші бөлім. Санитар

Сноска. Параграф 4 дополнен подразделом 41 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Производит уборку помещений в соответствии с санитарными нормами. Осуществляет уход за больными: смену белья и одежды, подачу, уборку судна. Убирает прикроватные тумбочки (столики) у лежачих больных после каждого приема пищи. Получает у сестры-хозяйки белье, хозяйственный инвентарь и моющие средства, осуществляет мойку аптечной посуды. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности, безопасности и охраны труда, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: правила санитарии и гигиены, назначение моющих средств и правила обращения с ними, основы законодательства о труде, правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Начальное или среднее общее образование, индивидуальное обучение не менее 3 месяцев без предъявления требований к стажу работы.
Объекты в сфере обращения лекарственных средств,
изделий медицинского назначения и медицинской техники
Параграф 5. Должности руководителей
Подраздел 41. Руководитель (менеджер) объекта в сфере обращения
лекарственных средств, изделий медицинского назначения и
медицинской техники
Сноска. Подраздел 41 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Организует производственную, хозяйственную и финансово-экономическую деятельность объекта. Обеспечивает соблюдение государственных стандартов в сфере обращения лекарственных средств. Самостоятельно решает задачи объекта в области организации лекарственного обеспечения населения и организаций здравоохранения. На основе анализа деятельности объекта фармацевтической деятельности, производственных показателей осуществляет меры по улучшению лекарственного обеспечения населения и медицинских организаций. Обеспечивает эффективную финансово-хозяйственную деятельность объекта с использованием современных экономических подходов. Несет ответственность за качество лекарственных средств. Принимает меры по обеспечению объекта квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда. Обеспечивает соблюдение законности в деятельности объекта и осуществлении его хозяйственно-экономических связей. Обеспечивает учет и отчетность. Заключает договора, совершает сделки с физическими и юридическими лицами. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения и фармацевтики, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, критерии и показатели, характеризующие состояние обеспечения населения лекарственными препаратами, научные достижения и международный опыт по разработке лекарственных средств, государственные стандарты в сфере обращения лекарственных средств, основы кадрового и финансового менеджмента, особенности управленческого труда, основы экономики, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

Ескерту. 4-параграф 41-кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 19.12.2018 № ҚР ДСМ-43 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Санитариялық нормаларға сәйкес үй-жайларды жинауды жүргізеді. Науқастардың күтімін: төсек орындары мен киімдерін алмастыруды, дәрет алу ыдысын беруді және тазалауды жүзеге асырады. Әрбір тамақтанудан соң төсекке таңылған науқастардың кереуеті жанындағы тумбаларды жинастырады. Аға мейірбикеге дәрі-дәрмектерді, аспаптарды, жабдықтарды алу кезінде және бөлімшеге жеткізуге көмектеседі. Шаруашылық мейірбикесінен төсек орындарды, шаруашылық мүліктерін және жуу заттарын алады, дәріханалық ұйымдарда дәріханалық ыдыстарды жууды жүзеге асырады. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібін, еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік және қауіпсіздік техникасы ережелерін, санитариялық-эпидемиологиялық режимді сақтайды.
Мыналарды: Санитария мен гигиена ережелерін, жуу заттарының қолданылуын және олармен жұмыс істеу ережелерін, еңбек туралы заңнамалар негізін, еңбек қорғау, техникалық қауіпсіздік, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын білуі керек.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Бастауыш немесе жалпы орта білімнің, еңбек өтіліне талап қоймай кемінде 3 ай жеке оқытудың болуы.
2. Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілер
5-параграф. Басшылардың лауазымдары
41-кіші бөлімі. Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектінің басшысы (менеджер)
Ескерту. 41-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Объектінің өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметтерін ұйымдастырады. Дәрілік заттар айналысы саласындағы мемлекеттік стандарттардың сақталуын қамтамасыз етеді. Халықты және денсаулық сақтау ұйымын дәрілік қамтамасыз етуді ұйымдастыру саласындағы объектінің тапсырмаларын өз бетінше шешеді. Фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметін, өндірістік көрсеткіштерді талдау негізінде халық пен медициналық ұйымдарды қамтамасыз етуді жақсартуға арналған шараларды жүзеге асырады. Заманауи экономикалық тәсілдерді пайдалана отырып, объектінің қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігін қамтамасыз етеді. Дәрілік заттардың сапасы үшін жауап береді. Объектіні білікті мамандармен қамтамасыз етуге, олардың кәсіптік білімдері мен тәжірибелерін ұтымды пайдалануға және дамытуға, өмір мен денсаулыққа қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайын жасауға арналған шараларды қабылдайды. Объект қызметінде заңдылықтың сақталуын және оның шаруашылық-экономикалық байланыстарының жүзеге асуын қамтамасыз етеді. Есепке алу мен есеп беруді қамтамасыз етеді. Жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасады, мәміле жасайды. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау және фармацевтика саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысын, халықты дәрілік заттармен қамтамасыз ету жағдайын сипаттайтын өлшемдер мен көрсеткіштерді, дәрілік заттарды әзірлеу жөніндегі ғылыми жетістік пен халықаралық тәжірибені, дәрілік заттар айналысы саласындағы мемлекеттік стандарттарды, кадрлық және қаржылық менеджменттің негіздерін, басқару еңбегінің ерекшеліктерін, экономика негіздерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.

Требования к квалификации. Высшее фармацевтическое образование и стаж работы по специальности не менее 5 лет или высшее медицинское или экономическое образование, магистратура по специальностям "Менеджмент", "Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения" и стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Подраздел 42. Заместитель руководителя объекта в сфере
обращения лекарственных средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники
Сноска. Подраздел 42 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет деятельность объекта под общим руководством первого руководителя. Организует работу складского хозяйства, создает условия для хранения и сохранности материальных ресурсов и готовой продукции. Проводит анализ деятельности объекта фармацевтической деятельности. Осуществляет меры по улучшению лекарственного обеспечения населения. Несет ответственность за качество лекарственных средств, материалов, оборудования и медицинской техники. Принимает меры по своевременному заключению хозяйственных и финансовых договоров с поставщиками и потребителями. Организует работу по улучшению условий и безопасности труда, рационализации структур и штатов, укрепления дисциплины труда. Следит за состоянием помещений и принимает меры по их своевременному ремонту. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима. Ведет учетно-отчетную документацию.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения и фармацевтики, а также регламентирующие деятельность объектов фармацевтической деятельности, государственные стандарты в сфере обращения лекарственных средств, научные достижения и международный опыт по разработке лекарственных средств, основы финансового и кадрового менеджмента, основы экономики, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее фармацевтическое образование, стаж работы не менее 3 лет по специальности.
Подраздел 43. Руководитель отдела объекта в сфере обращения
лекарственных средств, изделий медицинского назначения и
медицинской техники

Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары фармацевтикалық білім және мамандығы бойынша кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы немесе жоғары медициналық немесе экономикалық білімінің, "Менеджмент", "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті" мамандығы бойынша магистратураның болуы және басшылық лауазымында кемінде 5 жыл еңбек өтілінің болуы.
42-кіші бөлімі. Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объекті басшысының орынбасары
Ескерту. 42-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Объектінің қызметін бірінші басшының жетекшілігімен жүзеге асырады. Қойма шаруашылығы жұмысын ұйымдастырады, материалдық ресурстар мен дайын өнімдерді сақтауға жағдай жасайды. Фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметіне талдау жүргізеді. Халықты дәрілік қамтамасыз етуді жақсартуға арналған шараларды жүзеге асырады. Дәрілік заттардың, материалдардың, жабдықтардың және медициналық техниканың сапасына жауап береді. Ұсынушылар мен тұтынушылардың шаруашылық және қаржылық шарттарды уақытылы жасасуына арналған шараларды қабылдайды. Еңбек жағдайы мен қауіпсіздігін жақсартуға, құрылымы мен штаттарын дұрыстауға, еңбек тәртібін нығайтуға байланысты жұмысты ұйымдастырады. Үй-жайдың жағдайын бақылайды және оларды уақытында жөндеу жөнінде шаралар қабылдайды. Есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау және фармацевтика саласындағы, сондай-ақ фармацевтикалық қызмет объектілерінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді, дәрілік заттар айналысы саласындағы мемлекеттік стандарттарды, дәрілік заттарды әзірлеу жөніндегі ғылыми жетістік пен халықаралық тәжірибені, кадрлық және қаржылық менеджменте негіздерін, экономика негіздерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары фармацевтикалық білімнің, мамандығы бойынша ең кемі 3 жыл еңбек өтілінің болуы.
43-кіші бөлімі. Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объекті бөлімінің басшысы

Сноска. Подраздел 43 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Обеспечивает квалифицированное руководство структурным подразделением объекта в соответствии с его задачами, функциями и действующим законодательством. Контролирует выполнение подчиненными приказов и распоряжений, определяющих порядок деятельности объекта. Проводит анализ обеспечения населения лекарственными и изделиями медицинского назначения, на его основе составляет спецификации. Разрабатывает и осуществляет меры, направленные на улучшение деятельности объекта по оказанию лекарственной помощи, медицинскими лекарствами и изделиями медицинского назначения населения. Изучает конъюнктуру отечественного и международного рынка лекарственных средств и изделий медицинского назначения. Решает возникающие в деятельности структурного подразделения задачи в области лекарственного обеспечения населения и учреждений здравоохранения. Несет ответственность за качество работы подразделения. Ведет учетно-отчетную документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, фармацевтики, критерии и показатели, характеризующие состояние обеспечения населения лекарственными препаратами, изделиями медицинского назначения, порядок функционирования объекта фармацевтической деятельности, критерии оценки деятельности структурного подразделения объекта фармацевтической деятельности, основы логистики, маркетинга и мерчандайзинга, правила оказания первой медицинской помощи, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (фармацевтическое, медицинское, химико-технологическое, химическое) образование и стаж работы не менее 3 лет по специальности.
Параграф 6. Должности специалистов с высшим уровнем квалификации
Подраздел 44. Провизор (фармацевт)
Сноска. Подраздел 44 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет прием рецептов, требований лечебно-профилактических организаций, отпуск лекарственных средств и изделий медицинского назначения в соответствии с их физико-химическими свойствами и установленными правилами хранения. Изготавливает лекарственные средства, проводит контроль качества поступающих и изготовленных в аптеке лекарственных средств, применяя все виды внутриаптечного контроля и фармацевтического анализа, проводит химико-токсикологические экспертизы. Информирует врачей и население о наличии и применении лекарственных средств и изделий медицинского назначения, проводит санитарно-просветительную работу по вопросам их применения среди населения. Участвует в оформлении заявки на получение, приемке и распределении лекарственных средств и изделий медицинского назначения. Ведет учетно-отчетную документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, фармации, фармацевтическое дело, организацию и экономику аптечной службы, технологию изготовления лекарственных средств в аптеке, правила их хранения и отпуска, номенклатуру лекарственных средств и изделий медицинского назначения, правила оказания первой доврачебной медицинской помощи, методы проведения химического и физико-химического анализов, маркетинг лекарственных средств и изделий медицинского назначения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее фармацевтическое образование.
Подраздел 45. Инженер-технолог по производству лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники

Ескерту. 43-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Объектінің құрылымдық бөлімшесін оның міндеттеріне, қызметтеріне және қолданыстағы заңнамаларға сәйкес білікті басқаруды қамтамасыз етеді. Объект қызметінің тәртібін белгілейтін бұйрықтар мен үкімдерді бағыныштылардың орындауын бақылайды. Халықтың дәрілік және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етілуіне талдау жүргізеді, соның негізінде спецификацияларды жасайды. Объектінің халыққа дәрілік көмек, медициналық дәрілер және медициналық мақсаттағы бұйымдарды көрсету жөніндегі қызметін жақсартуға бағытталған шараларды әзірлейді және жүзеге асырады. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың отандық және халықаралық нарықтағы конъюнктурасын зерделейді. Құрылымдық бөлімше қызметінің барысында пайда болатын халық пен денсаулық сақтау ұйымдарын дәрілік қамтамасыз ету саласындағы мәселелерді шешеді. Бөлімше жұмысының сапасына жауап береді. Есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау, фармацевтика саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету жағдайын сипаттайтын өлшемдер мен көрсеткіштерді, фармацевтикалық қызмет объектілерінің қызмет ету тәртібі, фармацевтикалық қызмет объектілерінің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін бағалау өлшемдерін, логистиканың, маркетингтің және мерчандайзингтің негіздерін, алғашқы медициналық көмек көрсету ережесін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (фармацевтикалық, медициналық, химия-технологиялық, химиялық) білімнің және мамандығы бойынша ең кемі 3 жыл еңбек өтілінің болуы.
6-параграф. Біліктілік деңгейі жоғары мамандардың лауазымдары
44-кіші бөлімі. Провизор (Фармацевт)
Ескерту. 44-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Рецепттерді қабылдауды, емдеу-профилактикалық ұйым талаптарын, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды олардың физика-химиялық қасиеттеріне және белгіленген сақтау ережелеріне сәйкес босатуды жүзеге асырады. Дәрілік заттарды дайындайды, дәріханаға келіп түскен және дайындалған дәрілік заттардың сапасын дәріханаішілік бақылау мен фармацевтикалық талдаудың барлық түрлерін қолдана отырып, бақылайды, сот-медициналық химиялық-токсикологиялық сараптама жүргізеді. Дәрігерлер мен халыққа дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар және оларды қолдану туралы ақпарат береді, оларды қолдану мәселелері бойынша халық арасында санитариялық-ағарту жұмысын жүргізеді. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды алуға өтінім беруге және қабылдауға және таратуға қатысады. Есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау, фармацевтика саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, фармацевтикалық істі, дәріханалық қызметтің экономикасы мен ұйымдастырылуын, дәріханаларда дәрілік заттарды дайындау технологиясын, оларды сақтау мен босату ережелерін, дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың номенклатурасын, дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету ережесін, химиялық және физикалық-химиялық талдау жүргізу әдістерін және дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың маркетингін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары фармацевтикалық білімнің болуы.
45-кіші бөлімі. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру жөніндегі инженер-технолог

Сноска. Подраздел 45 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет разработку технологического регламента и технических условий на производство лекарственных препаратов. Контролирует выпуск продукции по спецификациям, обслуживаемое оборудование, используемое в технологическом процессе производства. Обеспечивает отработку технологии в процессе разработки и постановки новых лекарственных средств на производство, в проведении технологических процессов в серийном производстве. Составляет производственные инструкции по разработке и осуществлению мероприятий по утилизации отходов производства, обезвреживанию и очистке промышленных стоков, выбросов в атмосферу. Определяет технико-экономические нормативы и нормы расхода сырья и материалов. Обеспечивает контроль соблюдения санитарно-гигиенических правил и норм, условий хранения, сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов и изготовленной продукции. Обеспечивает качество выполняемой работы. Ведет учетно-отчетную документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, технологию производства лекарственных средств, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее (фармацевтическое, инженерное, технологическое) образование.
Параграф 7. Должности специалистов со средним уровнем квалификации
Подраздел 46. Фармацевт
Сноска. Подраздел 46 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 13.06.2016 № 500 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Должностные обязанности. Осуществляет прием рецептов и требований лечебно-профилактических учреждений, отпуск лекарственных средств, изделий медицинского назначения, предметов санитарии и гигиены. Изготавливает лекарства по индивидуальной рецептуре в условиях аптеки, осуществляет их внутриаптечный контроль качества. Готовит реактивы, титрованные растворы, работает с измерительными приборами и аппаратурой в лабораториях. Проводит экспресс-анализ лекарственных форм, макро- и микроскопический, товароведческий анализ лекарственного растительного сырья. Оказывает первую доврачебную помощь больным и пострадавшим в экстремальных ситуациях. Обеспечивает хранение и контроль сроков годности лекарственных трав и изделий медицинского назначения. Принимает участие в приемке, размещении и фасовке товаров, используя необходимое оборудование. Проводит санитарно-просветительную и информационную работу по вопросам использования медицинских изделий. Ведет учетно-отчетную документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, фармации, основы фармацевтического дела, структуру системы управления лекарственного обеспечения, современную номенклатуру лекарственных средств, трав и изделий медицинского назначения, основные принципы заготовки и хранения лекарственного растительного сырья, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (фармацевтическое) образование.

Ескерту. 45-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Дәрілік заттарды өндірудің технологиялық регламенттерін және техникалық жағдайларын әзірлеуді жүзеге асырады. Өнімді спецификациясына сәйкес босатуды, өндірістің технологиялық үдерісінде қолданылатын қызметтік жабдықтарды бақылайды. Технологияны жаңа дәрілік заттарды әзірлеу және өндіріске шығару үдерісі кезінде, сериялық өндірістегі технологиялық үдерістерді жүргізу кезінде өтеуді қамтамасыз етеді. Өндіріс қалдықтарын жоюға, өндірістен қалған суларды, ауаға шығарылатындарды залалсыздандыру мен тазалауға арналған шараларды әзірлеу мен жүзеге асыру жөніндегі өндірістік нұсқаулықты жасайды. Шикізат пен материалдар шығыстарының техникалық-экономикалық нормативтері мен нормаларын анықтайды. Шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, қосымша материалдардың және дайын өнімнің сақталу жағдайларының, санитариялық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді. Орындалатын жұмыстың сапасын қамтамасыз етеді. Есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, дәрілік заттарды өндіру технологиясын, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары (фармацевтикалық, инженерлік, технологиялық) білімнің болуы.
7-параграф. Біліктілік деңгейі орта мамандардың лауазымдары
46-кіші бөлімі. Фармацевт
Ескерту. 46-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 13.06.2016 № 500 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымдық міндеттері. Рецепттерді қабылдауды, емдеу-профилактикалық ұйым талаптарын, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, санитариялық және гигиеналық босатуды жүзеге асырады. Дәріні жеке рецепт бойынша дәріхана жағдайында дайындайды, олардың сапасын дәріханаішілік бақылауды жүзеге асырады. Реактивтерді, титрлік ерітінділерді дайындайды, зертханаларда өлшеу құралдарымен және құрылғыларымен жұмыс істейді. Дәрілік нысандарға экспресс-талдау, дәрілік өсімдік шикізаттарына макроскопиялық және микроскопиялық, тауартанушылық талдау жүргізеді. Науқастарға және қысылтаяң жағдайларда зақымданғандарға дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сақтауды және жарамдылық мерзімін бақылауды қамтамасыз етеді. Қажетті жабдықты қолдана отырып, тауарларды қабылдауға, орналастыруға және қаптауға қатысады. Медициналық бұйымдарды қолдану мәселесі бойынша санитариялық-ағарту және ақпараттық жұмыстарды жүргізеді. Есепке алу-есеп беру құжаттамаларын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі мен қорғалуы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын сақтайды.
Білуі керек: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексін, Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау, фармация саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, фармацевтикалық іс негізін, дәрілік қамтамасыз етуді басқару жүйесінің құрылымын, дәрілік өсімдіктік шикізаттарды дайындау мен сақтаудың негізгі принциптерін, еңбек заңнамасы, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) фармацевтикалық білімнің болуы.
*Ескертпе:
"Эпидемиологиялық жағдайды және инфекцияның репродуктивтілік көрсеткішін ескере отырып (бір науқасты оқшаулағанға дейін инфициялайтын адамдар саны) ескере отырып – 1,0, сондай-ақ стационарлардың төсек қорының бос болмау пайызы - 50% және одан да көп, карантиндік объектілерде (инфекциялық, провизорлық, карантиндік стационарлар) медициналық көмек көрсетуге резидент-дәрігерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 774 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5885 болып тіркелген) бекітілген Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасында көрсетілген өзге мамандық бойынша маманның қолданыстағы сертификаты болған кезде олардың келісімімен медицина қызметкерлері жіберіледі.