Об утверждении Правил установления принадлежности технических средств к средствам измерений
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 12 ноября 2009 года № 312. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2009 года № 5963. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 23 декабря 2019 года № 143.
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 23.12.2019 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В целях реализации подпункта 16) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления принадлежности технических средств к средствам измерений.
2. Комитету по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан Мухамбетова Г.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Исекешев
Утверждены
приказом Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 12 ноября 2009 года № 312
Правила установления принадлежности технических
средств к средствам измерений
Настоящие Правила установления принадлежности технических средств к средствам измерений разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок установления принадлежности технических средств к средствам измерений (далее - Правила) и распространяются на физические и юридические лица, являющиеся производителями, поставщиками или пользователями технических средств.
1. Общий порядок установления принадлежности
технических средств к средствам измерений
1. Установление принадлежности технических средств к средствам измерений осуществляют физические и юридические лица, являющиеся производителями, поставщиками, пользователями, принимающими решения по ввозу, закупу, применению технических средств, при их выпуске из производства, при ввозе и реализации и перед началом эксплуатации.

Техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі 2009 жылғы 12 қарашадағы N 312 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5963 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 143 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 23.12.2019 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңының 5-бабы 2-тармағы 16) тармақшасын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеудің ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті:
1) белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитетінің Төрағасы Ғ.М. Мұхамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін он күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2009 жылғы 12 қарашадағы
N 312 бұйрығымен
бекітілген
Техникалық құралдардың өлшем құралдарына
тиістілігін белгілеу ережелері
Осы Техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеу ережелері "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңына сәйкес әзірленген және техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеу тәртібін (бұдан әрі - Ережелер) анықтайды және техникалық құралдардың өндірушілері, жеткізушілері және пайдаланушылары болып табылатын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
1. Техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін
белгілеудің жалпы тәртібі
1. Техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеуді техникалық құралдарды өндірістен шығару кезінде, әкелу және өткізу кезінде және пайдалану алдында техникалық құралдарды әкелу, сатып алу, қолдану бойынша шешімдерді қабылдайтын өндірушілер, жеткізушілер, пайдаланушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.

2. Критериями отнесения технических средств к средствам измерений являются:
осуществление измерений с нормированной точностью;
наличие метрологических и технических характеристик.
Для технических средств, ввозимых повторно или ранее производимых, критериями отнесения к средствам измерений является наличие их в реестре государственной системы обеспечения единства измерений (далее - реестр ГСИ) или в номенклатурном перечне, устанавливающем перечень и периодичность поверки средств измерений, подлежащих поверке.
3. Источниками для принятия решения по отнесению технических средств к средствам измерений являются:
информация, поступающая от производителя технических средств;
нормативная документация;
техническая (эксплуатационная) документация;
намерения по использованию;
данные реестра ГСИ.
4. При затруднениях установления принадлежности технических средств к средствам измерений, ввиду сложности технических средств, данная процедура по заявке пользователя осуществляется Государственным научным метрологическим центром (далее - ГНМЦ) в соответствии с порядком, установленном в главе 2.
2. Порядок установления принадлежности технических средств
к средствам измерений с участием ГНМЦ
5. Заинтересованные в установлении принадлежности технических средств к средствам измерений физические и юридические лица направляют в адрес уполномоченного органа по техническому регулированию и метрологии (далее - уполномоченный орган) письмо-запрос и комплект документов, сопровождающий техническое средство, и включающий следующую информацию:
назначение технического устройства;
принцип действия технического устройства;
состав технического устройства;
полные технические и метрологические характеристики технического устройства.
Документы зарубежного производителя представляются с переводом на государственный и/или русский языки.
6. Уполномоченный орган передает письмо-запрос и комплект документов на рассмотрение ГНМЦ в течение 5 (пяти) рабочих дней.
ГНМЦ рассматривает представленную документацию на предмет установления принадлежности технических средств к средствам измерений.
Работы по рассмотрению представленных документов по установлению принадлежности технических средств к средствам измерений проводятся в срок не более 30 (тридцати) рабочих дней с даты поступления оплаты по договору и комплекта документов в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил. Стоимость работ определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе.
Договор заключается ГНМЦ в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления письма-запроса и комплекта документов от уполномоченного органа.
Критериями отнесения технических средств к средствам измерений являются критерии, установленные в пункте 2 настоящих Правил.
По результатам рассмотрения представленных материалов оформляется заключение, включающее следующую информацию:
наименование организации (филиала) - заявителя, представившего запрос;
наименование технического средства;
дата получения материалов для рассмотрения (по дате регистрации в ГНМЦ);
перечень представленных документов;
решение;
дата окончания рассмотрения материалов;
подпись лица, проводившего экспертизу, подпись руководителя подразделения.
Заключение рассматривается на техническом совете ГНМЦ, решения которого с представленной документацией передаются на рассмотрение Научно-технической комиссии по метрологии уполномоченного органа (далее - НТК) для принятия окончательного решения.

2. Техникалық құралдардың өлшем құралдарына жатқызу белгілері:
өлшемдердің нормаланған дәлдікпен орындалуы;
метрологиялық және техникалық сипаттамаларының болуы болып табылады.
Қайта әкелінетін немесе бұрын өндірілетін техникалық құралдары үшін өлшем құралдарына жатқызу белгілері олардың мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің тізілімінде (бұдан әрі - МӨЖ тізілімі) немесе салыстырып тексеруге жататын өлшем құралдарының тізбесін және салыстырып тексеру мерзімділігін белгілейтін номенклатуралық тізбесінде болуы болып табылады.
3. Техникалық құралдарды өлшем құралдарына жатқызу бойынша шешімді қабылдауға арналған дерек көздер:
техникалық құралдарды өндірушіден түсетін ақпарат;
нормативтік құжаттама;
техникалық (пайдалану) құжаттамасы;
пайдаланудың мақсаты;
МӨЖ тізілімінің деректері болып табылады.
4. Техникалық құралдардың күрделілігіне байланысты техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеуде қиындық туындағанда, осы процедураны пайдаланушының өтінімі бойынша 2-тарауда белгіленген тәртіпке сәйкес Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық (бұдан әрі - МҒМО) жүзеге асырады.
2. МҒМО қатысуымен техникалық құралдардың өлшем құралдарына
тиістілігін белгілеудің тәртібі
5. Техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеуге мүдделі жеке және заңды тұлғалар техникалық реттеу және метрология бойынша уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) мекен-жайына сұраныс-хат және техникалық құралды сүйемелдейтін және мынадай ақпараттарды қамтитын құжаттар жиынын жолдайды:
техникалық құрылғының мақсаты;
техникалық құрылғының іс-әрекетінің қағидаты;
техникалық құрылғының құрамы;
техникалық құрылғының толық техникалық және метрологиялық сипаттамалары.
Шет елдік өндірушінің барлық құжаттары мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріне аудармасымен беріледі.
6. Уәкілетті орган сұраныс-хат және құжаттар жиынын МҒМО қарауына 5 (бес) жұмыс күні ішінде береді.
МҒМО ұсынылған құжаттаманы техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеу мақсатында қарайды.
"Техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиістілігін белгілеу бойынша берілген құжаттарды қарастыру жұмыстары осы Ережелердің 5-тармағына сәйкес құжаттар жиыны және келісімшарт бойынша төлем түскен мерзімнен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі. Жұмыстар құны "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына сәйкес анықталады.
МҒМО келісімшартты уәкілетті органнан сұраныс-хат және құжаттар жиыны түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жасайды.
Техникалық құралдарды өлшем құралдарына жатқызу белгілері осы Ережелердің 2-тармағында белгіленген белгілер болып табылады.
Ұсынылған материалдарды қарау нәтижелері бойынша келесі ақпаратты қамтитын қорытынды ресімделеді:
сұраныс берген өтінім беруші ұйымның (филиалдың) атауы;
техникалық құралдың атауы;
қарау үшін материалдарды алған күні (МҒМО тіркелу күні бойынша);
ұсынылған құжаттардың тізімі;
шешім;
материалдарды қараудың соңғы күні;
сараптаманы жүргізген тұлғаның қолы, бөлімше басшысының қолы.
Қорытынды МҒМО техникалық кеңесінде қаралады, оның шешімі ұсынылған құжаттамалармен бірге түпкі шешімді қабылдау үшін техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті органның Метрология жөніндегі ғылыми-техникалық комиссиясының (бұдан әрі - ҒТК) қарауына ұсынылады.

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий РК от 28.01.2013 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. ГНМЦ, на основании решения НТК, направляет письмо с соответствующим решением заявителю.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 28.01.2013 № 17 бұйрығымен (бірінші ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. МҒМО, ҒТК шешімінің негізінде, өтінім берушіге тиісті шешіммен хат жібереді.