Об утверждении Правил организации противотуберкулезной помощи лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан
Совместный приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 октября 2009 года № 141 и и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2009 года № 810. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2010 года № 6001. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 февраля 2012 года № 117 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 февраля 2012 года № 115
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра внутренних дел РК от 29.02.2012 № 117 и Министра здравоохранения РК от 27.02.2012 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 97 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, законодательством в сфере охраны здоровья и санитарного благополучия граждан Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации противотуберкулезной помощи лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - УИС).
2. Начальникам управлений здравоохранения областей, г.г. Астана, Алматы оказывать учреждениям УИС содействие в проведении:
1) флюорографических осмотров;
2) бактериологических (микроскопических и культуральных) исследований и постановке теста на лекарственную чувствительность микобактерий туберкулеза к противотуберкулезным препаратам на базе лабораторий противотуберкулезных организаций (по согласованию);
3) совместных заседаний Централизованной врачебно-консультативной комиссии;
4) мониторинга противотуберкулезных мероприятий в учреждениях УИС;
5) обмена информацией между противотуберкулезными организациями, учреждениями УИС о больных туберкулезом;
6) организационно-методической, технической и консультативной помощи.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить:
раздельное содержание больных туберкулезом с учетом бактериовыделения и лекарственной устойчивости;
средствами индивидуальной защиты высокой степени сотрудников ведомства, контактирующих с больными туберкулезом;
2) разработать и утвердить до 15 декабря 2009 года план по внедрению программы лечения больных с множественной лекарственной устойчивостью в учреждениях УИС Карагандинской области с последующим распространением в 2011 году пилотного проекта в другие учреждения УИС.

Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2009 жылғы 28 қазандағы № 141 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 2 желтоқсандағы № 810 бірлескен Бұйрықтары. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 14 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6001 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 27 ақпандағы № 115 және Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 ақпандағы № 117 Бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.02.27 № 115 және ҚР Ішкі істер министрінің 2012.02.29 № 117 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 97-бабына, Қазақстан Республикасындағы азаматтардың денсаулығын қорғау және санитариялық саулығы саласындағы заңнамаларға сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі (бұдан әрі - ҚАЖ) мекемелерінде ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Облыстар, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары ҚАЖ мекемелеріне:
1) флюрографиялық тексерістер өткізуге;
2) бактериологиялық, микроскопиялық және культуральдық зерттеулер жасауға, туберкулезге қарсы ұйымдардың (келісім бойынша) зертханалары базасында туберкулездің туберкулезге қарсы препараттарына микробактерияларға дәрілік сезімталдылығына тест өткізуге;
3) Орталықтандырылған дәрігерлік-кеңестік комиссиялардың бірлескен отырысын;
4) ҚАЖ мекемелерінде туберкулезге қарсы шаралардың мониторингін өткізуге;
5) туберкулезбен науқас адамдар туралы туберкулезге қарсы ұйымдар, ҚАЖ мекемелері арасында ақпаратпен алмасуға;
6) ұйымдастыру-әдістемелік, техникалық және консультативтік көмек көрсетсін.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі:
1) мыналарды:
бактерия бөлу мен дәрілік тұрақтылықты ескере отырып, туберкулезбен науқастарды жеке ұстауды;
туберкулезбен науқастармен қарым-қатынаста болатын ведомство қызметкерлерін жоғары дәрежедегі жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етсін;
2) 2009 жылғы 15 желтоқсанға дейін 2010 жылы ҚАЖ-дың басқа мекемелеріне пилоттық жобаны тарату арқылы Қарағанды облысы бойынша ҚАЖ мекемелерінде көптік дәрілік тұрақтылығы бар науқастарды емдеу бағдарламасын енгізу бойынша жоспар әзірленіп, бекітілсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующих вице-министров здравоохранения и юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. министра здравоохранения
Республики Казахстан                       Б. Садыков
И.о. министра юстиции
Республики Казахстан                       Д. Куставлетов
"Согласовано"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_________ Г. Абдыкаликова
Утверждены совместным приказом
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 декабря 2009 года № 810 и
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 октября 2009 года № 141
Правила
организации противотуберкулезной помощи лицам,
содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан, законодательством в сфере охраны здоровья и санитарного благополучия граждан Республики Казахстан и регулируют вопросы, связанные с организацией противотуберкулезной помощи лицам, подозреваемым и обвиняемым в совершении преступлений (далее - подозреваемые и обвиняемые), содержащимся в следственных изоляторах (далее - СИЗО) уголовно-исполнительной системы (далее - УИС), а также лицам, отбывающим наказание в исправительных учреждениях УИС (далее - осужденные).
2. Противотуберкулезная помощь подозреваемым, обвиняемым и осужденным предоставляется специализированными учреждениями и медицинскими подразделениями учреждений УИС.
3. Организация противотуберкулезной помощи подозреваемым, обвиняемым, осужденным, а также контроль качества ее оказания осуществляются Комитетом уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет УИС), его территориальными органами, в том числе медицинскими управлениями, отделами, отделениями, группами (далее - медицинские службы).
4. Противотуберкулезные больницы и учреждения для содержания и лечения больных туберкулезом являются организационно-методическими центрами по противотуберкулезной работе для неспециализированных учреждений. Основные организационные мероприятия по данному направлению деятельности, а также координация и взаимодействие с учреждениями и территориальными органами управления здравоохранения осуществляются специалистами по туберкулезу (главные, старшие инспекторы и специалисты-инспекторы).
5. Основными принципами оказания противотуберкулезной помощи являются:
1) профилактика туберкулеза;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және әділет вице-министрлеріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының           Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің м.а.   Әділет министрінің м.а.
___________ Б. Садықов              ____________ Д. Құсдәулетов
«Келісілген»
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрі
______________ Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі м.а.
2009 жылғы 2 желтоқсандағы № 810
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі м.а.
2009 жылғы 28 қазандағы № 141
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексіне, Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын қорғау және санитарлық саулығы саласындағы заңнамаларға сәйкес әзірленген және қылмыстық-атқару жүйесі (бұдан әрі - ҚАЖ) тергеу изоляторларында (бұдан әрі - ТИЗО) ұсталатын қылмыс жасаған күдіктілер мен айыпталушыларға (бұдан әрі - күдіктілер және айыпталушылар), сонымен қатар ҚАЖ түзеу мекемелерінде жазасын өтеп жатқан адамдарға (бұдан әрі - сотталғандар) туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастырумен байланысты мәселелерді реттейді.
2. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталғандарға туберкулезге қарсы көмек арнайы мекемелерде және ҚАЖ-дың медициналық бөлімшелерінде көрсетіледі.
3. Күдіктілерге, айыпталушыларға, сотталғандарға туберкулезге қарсы көмекті, сондай-ақ оның сапасын қадағалау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті), оның аумақтық органдары, оның ішінде медициналық басқармалар, бөлімдер, бөлімшелері, топтар (бұдан әрі - медициналық қызметтер) жүзеге асырады.
4. Туберкулезбен ауыратын адамдарды ұстауға және емдеуге арналған туберкулез ауруханалары және мекемелері арнайы емес мекемелердің туберкулезге қарсы жұмысы бойынша ұйымдық-әдістемелік орталықтары болып табылады. Осы қызмет бағытындағы негізгі ұйымдастыру іс-шараларын, сонымен қатар мекемелер мен аумақтық денсаулық сақтау басқармасы органдары арасындағы үйлестіру мен өзара іс-қимылды туберкулез бойынша мамандар (бас, аға инспекторлар және маман инспекторлар) жүзеге асырады.
5. Туберкулезге қарсы көмек көрсетудің негізгі принциптері:
1) туберкулездің алдын алу;

2) раннее выявление и диагностика туберкулеза (особенно бациллярных форм туберкулеза легких) и их эффективное адекватное лечение;
3) своевременное направление выявленных больных в противотуберкулезные медицинские организации;
4) своевременное выявление лиц, контактировавших с больными туберкулезом, их обследование, профилактическое лечение, диспансерное наблюдение;
5) изолированное и раздельное содержание:
больных активным туберкулезом от лиц, не состоящих на диспансерном учете по поводу данного заболевания;
лиц, наблюдающихся в 0 группе диспансерного учета, от больных I и II групп диспансерного учета;
больных, состоящих на учете в I группе диспансерного учета от лиц, состоящих на учете во II группе диспансерного учета;
больных, выделяющих микобактерии туберкулеза, от других больных активным туберкулезом;
бактериовыделителей с множественной лекарственной устойчивостью и полирезистентностью от других больных, выделяющих чувствительные формы микобактерий туберкулеза;
6) проведение диспансерного учета, диагностических мероприятий, а также лечение больных туберкулезом в установленном порядке;
7) преемственность в диагностике, лечении и диспансерном наблюдении больных туберкулезом с учреждениями гражданского сектора здравоохранения;
8) преемственность при переводах больных туберкулезом между учреждениями и службами;
9) этапность при проведении противотуберкулезных мероприятий;
10) обязательное соблюдение правил инфекционного контроля.
6. К противотуберкулезным организациям УИС относятся:
1) противотуберкулезные больницы;
2) учреждения для содержания и лечения осужденных, больных туберкулезом;
3) изолированные участки для содержания и лечения больных туберкулезом в СИЗО, тюрьме, исправительных учреждениях для содержания женщин, несовершеннолетних, бывших работников судов и правоохранительных органов, лиц, приговоренных к пожизненному лишению свободы.
7. В каждом учреждении УИС имеется медицинская часть, в состав которой входят терапевт, фтизиатр, дерматовенеролог, психиатр, стоматолог, рентгенолог и другие профильные специалисты, а также средний медицинский персонал.
8. Специалистами медицинской части в СИЗО проводится:
1) раннее выявление и диагностика случаев туберкулеза с бактериовыделением;
2) лечение больных туберкулезом;
3) своевременная изоляция больных туберкулезом с бактериовыделением;
4) организация раздельного содержания больных туберкулезом, которые находятся на лечении, с учетом бактериовыделения и лекарственной устойчивости;
5) обследование контактных лиц;

2) туберкулезді ерте анықтау, диагностикалау (әсіресе өкпе туберкулезінің бацилла шығаратын түрін) және оларды тепе-тең нәтижелі емдеу;
3) анықталған ауруларды туберкулезге қарсы медициналық ұйымдарға уақтылы жіберу;
4) туберкулезбен ауырғандармен қатынаста болған адамдарды уақтылы анықтау, оларды тексеру, профилактикалық емдеу, диспансерлік қадағалау;
5) оларды оқшаулау және бөлек ұстау;
туберкулездің белсенді түрімен ауыратындарды, осы ауру бойынша диспансерлік есепте тұрмайтындардан;
диспансерлік есептің 0 тобында бақыланатындарды, I және II диспансерлік есеп тобындағы науқастардан;
I диспансерлік есеп тобындағы науқастарды, II диспансерлік есеп тобында тұрған науқастардан;
туберкулез микробактериясын шығаратын ауруларды, туберкулездің белсенді түрімен ауыратын басқа аурулардан;
көптеген дәрі-дәрмекке төзімді бактерия шығаратындармен полирезистенттілерді басқа сезімтал микробактерия шығаратындардан;
6) диагностикалық есепке алуды, диагностикалық іс-шараларды, сонымен қатар туберкулез ауруларын емдеуді белгіленген тәртіпте жүргізу;
7) туберкулез ауруларын анықтауда, емдеуде және диспансерлік қадағалауда азаматтық денсаулық сақтау секторы мекемелерімен сабақтастық;
8) туберкулезбен науқастарды мекемелер мен қызметтер арасында ауыстыру кезінде сабақтастық;
9) туберкулезге қарсы шараларды кезең-кезеңмен жүргізу;
10) міндетті түрде инфекциялық бақылау ережелерін сақтау болып табылады.
6. ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы медициналық ұйымдарына:
1) туберкулезге қарсы ауруханалар;
2) туберкулезбен ауыратын сотталғандарды ұстауға және емдеуге арналған мекемелер;
3) әйелдерді, жасөспірімдерді, сот және құқық қорғау органдарының бұрынғы қызметкерлерін, өмірлік бас бостандығынан айырылғандарды ұстауға арналған түзеу мекемелерінде, түрмелерде, ТИЗО-да туберкулезбен науқастарды ұстауға және емдеуге арналған оқшаулау участкілері жатады.
7. ҚАЖ-дың барлық мекемелерінде медициналық бөлімдер қарастырылған, оның құрамына терапевт, фтизиатр, дермотовенеролог, психиатр, стоматолог, рентгенолог және басқа да салалық мамандар, сонымен қатар орта медициналық персонал кіреді.
8. ТИЗО-ның медициналық бөлімінің мамандары:
1) бактерия бөлінетін туберкулез жағдайларын ерте анықтау және диагностикалайды;
2) бактерия бөлуші туберкулезбен науқасты уақтылы оқшаулайды;
3) бактерия бөлуші және дәрілік тұрақтылығы ескерілген ем қабылдап жатқан туберкулезбен науқастарды бөлек ұстауды ұйымдастырады;
4) қарым-қатынаста болған адамдарды тексеру жүргізеді;
5) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес есептік құжаттаманы, туберкулезбен науқастардың Ұлттық тізілімін жүргізеді және туберкулезге қарсы шаралардың тиімділігін анықтайды;

6) ведение учетно-отчетной документации по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам, Национального регистра больных туберкулезом и анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий;
7) проведение санитарно-просветительной работы.
9. Специалистами медицинской части исправительных учреждений (далее - ИУ) проводится:
1) раннее выявление и диагностика случаев туберкулеза;
2) своевременная изоляция заразных больных туберкулезом;
3) организация этапирования в специализированное учреждение для содержания и лечения больных туберкулезом;
4) обследование контактных лиц;
5) ведение учетно-отчетной документации по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам и анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий;
6) проведение санитарно-просветительной работы.
10. Специалистами противотуберкулезных больниц и учреждений для содержания и лечения больных туберкулезом проводится:
1) диагностика случаев туберкулеза;
2) организация и проведение централизованной врачебно-консультативной комиссии;
3) организация и проведение культуральных исследований и теста на лекарственную чувствительность микобактерий к противотуберкулезным препаратам;
4) организация раздельного содержания больных туберкулезом, которые находятся на лечении, с учетом бактериовыделения и лекарственной устойчивости;
5) лечение больных туберкулезом;
6) проведение когортного анализа лечения;
7) ведение Национального регистра больных туберкулезом;
8) ведение учетно-отчетной документации по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам и анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий;
9) диспансерное наблюдение;
10) проведение санитарно-просветительной работы;
11) мониторинг и оценка противотуберкулезных мероприятий.
11. С целью повышения качества выявления, диагностики туберкулеза, регистрации, назначения противотуберкулезного лечения и определения тактики диспансерного наблюдения приказом начальника учреждения в специализированных учреждениях создается централизованная врачебно-консультативная комиссия УИС.
В состав централизованной врачебно-консультативной комиссии УИС входят:
1) председатель - начальник противотуберкулезной больницы (учреждения);
заместитель председателя - начальник медицинской части;
2) члены комиссии:
начальники отделений;
врач-бактериолог;
провизор (ответственный за лекарственное обеспечение);
рентгенолог.
Комиссия проводит заседания в зависимости от объема работы 1-2 раза в неделю и осуществляет выезды в ИУ и СИЗО. Подтверждение диагноза туберкулеза производится только решением данной комиссии, которая определяет группу диспансерного учета, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил.

6) санитарлық-ағартушылық жұмыстар жүргізеді.
9. Түзеу мекемелері (бұдан әрі - ТМ) медициналық бөлімдерінің мамандары:
1) туберкулез жағдайларын ерте анықтайды және диагностикалау;
2) жұқпалы туберкулезбен науқастарды уақытылы оқшаулау;
3) туберкулезбен науқастарды ұстау және емдеуге арналған мамандандырылған мекемелерге жіберілуін ұйымдастырады;
4) қарым-қатынаста болған адамдарды тексереді;
5) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес есептік құжаттаманы жүргізеді және туберкулезге қарсы шаралардың тиімділігін анықтайды;
6) санитарлық-ағартушылық жұмыстар жүргізеді.
10. Туберкулезбен науқастарды ұстау және емдеуге арналған туберкулезге қарсы ауруханалар мен мекемелердің мамандары:
1) туберкулез жағдайларын диагностикалау;
2) орталықтандырылған дәрігерлік-кеңестік комиссияларды ұйымдастырады және өткізеді;
3) микробактериялардың туберкулезге қарсы препараттарға дәрілік тұрақтылығына культуралдық зерттеулер мен тестілер ұйымдастырады;
4) бактерия бөлуші және дәрілік тұрақтылығы ескерілген ем қабылдап жатқан туберкулезбен науқастарды бөлек ұстауды ұйымдастырады;
5) туберкулезбен науқастарға ем жүргізеді;
6) емнің когорттық талдауын жүргізеді;
7) туберкулезбен науқастардың Ұлттық тізілімін жүргізеді;
8) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес есептік құжаттаманы жүргізеді және туберкулезге қарсы шаралардың тиімділігін анықтайды;
9) диспансерлік қадағалау жасайды;
10) санитарлық-ағартушылық жұмыстар жүргізеді;
11) туберкулезге қарсы шаралардың мониторингін және баға береді.
11. Туберкулезді анықтау, диагностикалау, туберкулезге қарсы емді тағайындау және диспансерлік бақылаудың түрін анықтау сапасын арттыру мақсатында мамандандырылған мекемелерде мекеме бастығының бұйрығымен ҚАЖ орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссия құрылады.
ҚАЖ орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссия құрамына:
1) төраға – туберкулезге қарсы аурухана (мекеме) бастығы, ол әрі мекеме бастығының емдеу-алдын алу жұмыстары жөніндегі орынбасары;
төраға орынбасары – медико-санитарлық бөлімнің бастығы кіреді;
2) комиссия мүшелері:
бөлімше бастықтары;
бактериолог-дәрігер;
провизор (дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге жауапты);
рентгенолог.
Комиссия жұмыс көлеміне байланысты аптасына 1-2 рет отырыс өткізеді, ТМ және ТИЗО-ға барады. Осы Ереженің 13-тармағымен көзделген жағдайлардан басқа, туберкулез диагнозы осы комиссияның шешімімен ғана расталады және ол диспансерлік есепке алу тобын анықтайды.

12. Перевод больных из одной группы диспансерного учета в другую осуществляется также решением централизованной врачебно-консультативной комиссии и оформляется эпикризом, который приобщается к медицинской карте амбулаторного больного.
13. Диагноз туберкулеза устанавливается территориальной централизованной врачебно-консультативной комиссией гражданского сектора в следующих случаях, если:
1) в УИС области отсутствует противотуберкулезное учреждение УИС для содержания и амбулаторного лечения осужденных, больных туберкулезом;
2) учреждение УИС расположено на большом расстоянии от противотуберкулезного учреждения УИС, на базе которого имеется централизованная врачебно-консультативная комиссия.
14. При подтверждении централизованной врачебно-консультативной комиссией диагноза туберкулез больной направляется для лечения в противотуберкулезное учреждение УИС по территориальному закреплению.
15. В случае отсутствия возможности (отсутствие бактериоскопической и бактериологической лаборатории, лаборанта) в учреждениях УИС противотуберкулезная служба гражданского сектора оказывает техническую помощь (передвижная флюорографическая установка), осмотр профильными специалистами, проведение клинико-лабораторных исследований (микроскопия мазков мокроты и/или культуральные исследования) по согласованию.
16. Клинический разбор запущенных случаев туберкулеза должен проводиться совместно подразделениями государственного санитарно-эпидемиологического надзора (далее - ПГСЭН) территориальных управлений, медицинской службой Управлений Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - УКУИС), с обязательным составлением протокола разбора и плана мероприятий.
17. При выявлении у больных признаков реактивации туберкулезного процесса они подлежат немедленной изоляции (помещению в инфекционный изолятор медицинской части) и направлению на стационарное лечение в противотуберкулезные учреждения УИС. После убытия больного туберкулезом в помещениях, где он находился (очаг туберкулезной инфекции), проводится заключительная дезинфекция.
18. Мероприятия в очаге туберкулезной инфекции включают следующее:
1) своевременную изоляцию больного (помещение в изолятор медицинской части) до направления в больницу;
2) определение источника инфекции;
3) выявление лиц, контактировавших с больным активным туберкулезом, взятие их на диспансерный учет, проведение обследования;
4) проведение дезинфекции;
5) санитарно-просветительная работа (лекции, беседы, выпуск санитарных бюллетеней).
19. Сведения о проведенной дезинфекционной работе заносятся в журнал дезинфекции, который хранится в медицинской части.

12. Ауруларды бір диспансерлік есептен басқа диспансерлік есепке ауыстыру орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссия шешімімен жүргізіледі және амбулаторлық науқастың медициналық картасына тіркелетін эпикризбен ресімделеді.
13. Мынадай жағдайларда туберкулез диагнозы қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері үшін аумақтық азаматтық секторының орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссиясы арқылы расталады:
1) облыстық ҚАЖ туберкулез ауруларын ұстауға және амбулаторлық емдеуге арналған ҚАЖ туберкулезге қарсы мекемесі жоқ болғанда;
2) ҚАЖ мекемесі базасында орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссиясы бар ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы мекемесінен қашықтықта орналасқанда.
14. Орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссия туберкулез диагнозын растаған жағдайда науқас аумақтық бекітілуі бойынша ҚАЖ туберкулезге қарсы мекемеге ем қабылдау үшін жіберіледі.
15. ҚАЖ мекемелерінің мүмкіндігі болмаған жағдайда (бактериоскопиялық және бактериологиялық зертхананың болмауы, зертханашының болмауы) азаматтық сектордың туберкулезге қарсы қызметі техникалық (жылжымалы флюроқондырғы) көмек көрсетеді, профильдік мамандардың қарауы, клиникалық-зертханалық тексерістер (қақырық жағындысының микроскопиясын және/немесе культуральды тексерістерді) келісімге сәйкес жасайды.
16. Туберкулездің асқынған жағдайларына клиникалық талдау аумақтық басқармалардың мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау бөлімшелерімен (бұдан әрі - МСЭҚБ), Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті басқармаларының (бұдан әрі - ҚАЖКБ) медициналық  қызметтерімен бірлесіп, талдау хаттамасы мен іс-шаралар жоспарын құру арқылы жүргізіледі.
17. Науқастарда туберкулездің реактивация белгілері анықталғанда олар дереу оқшаулануы (мекеме медициналық бөлімінің жұқпалы аурулар изоляторы бөлмесіне) және туберкулезге қарсы мекемеге стационарлық ем қабылдау үшін ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы мекемелеріне жөнелтілуі қажет. Науқас жөнелтілген соң, ол болған бөлмелерде (туберкулез инфекциясының ошағы) қорытынды залалсыздандыру жүргізіледі.
18. Туберкулез инфекциясы ошағында төмендегідей іс-шаралар атқарылады:
1) ауруханаға жөнелтілгенге дейін науқасты уақтылы оқшаулау (медициналық бөлімнің изолятор бөлмесіне);
2) инфекция көзін анықтау;
3) туберкулездің белсенді түрімен ауырған науқаспен қарым-қатынаста болғандарды анықтау, оларды диспансерлік есепке алу, тексеру жүргізу;
4) залалсыздандыруды жүргізу;
5) санитарлық-ағарту жұмыстары (дәрістер, әңгімелер, санитарлық бюллетендер шығару).
19. Атқарылған залалсыздандыру жұмыстары бойынша мәліметтер, мекеменің медициналық бөлімінде сақталатын, залалсыздандыру журналына жазылады.

20. При этапировании подозреваемые, обвиняемые и осужденные больные туберкулезом обеспечиваются масками (хирургическими), плевательницами учреждениями-отправителями. Конвойная служба, сопровождающая больных туберкулезом с бактериовыделением, обеспечивается респираторами учреждениями-отправителями.
2. Выявление и диагностика туберкулеза
21. Выявление случаев туберкулеза в учреждениях УИС проводится на следующих этапах:
1) при поступлении в учреждение (в карантине);
2) во время профилактических медицинских осмотров;
3) в случае обращения за медицинской помощью по поводу заболевания.
22. При выявлении по обращаемости медицинскому персоналу необходимо обладать знаниями по вопросам диагностики, профилактики и лечения туберкулеза, работе с контактными лицами и группами риска, а также знаниями по организации лечения и диспансеризации больных туберкулезом и лиц с подозрением на заболевание.
23. В учреждениях УИС в каждом отряде должен быть "Журнал кашляющих" согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в котором регистрируются лица с кашлем. В случае выявления кашля продолжительностью более 2-х недель, осужденный должен быть направлен к медицинскому работнику с подозрением на туберкулез для проведения диагностического алгоритма обследования больного на туберкулез.
24. При подозрении на туберкулез медицинский работник ИУ немедленно докладывает об этом начальнику медицинской части и принимает меры, направленные на изоляцию и обследование пациента.
25. Больного с бактериовыделением в учреждениях необходимо содержать в инфекционном изоляторе.
26. Во всех неспециализированных учреждениях УИС необходимо организовать кабинет, предназначенный для медицинского осмотра и обследования больных, комнату (место) для сбора мокроты, максимально отдаленные от жилых помещений, оборудованные в соответствии с требованиями инфекционного контроля и санитарных норм и правил. В регионах с теплым климатом сбор мокроты организовывается на улице в специально отведенном месте.
27. Для постановки диагноза легочного туберкулеза с отрицательным мазком мокроты необходимо:
1) не менее чем 3-хкратное получение отрицательных результатов при микроскопическом исследовании мазка мокроты на наличие кислотоустойчивых бактерий;
2) рентгенологические изменения, соответствующие активному туберкулезу легких;
3) отсутствие эффекта от антибактериальных препаратов широкого спектра;
4) решение централизованной врачебно-консультативной комиссии о назначении противотуберкулезных препаратов.
28. Подозреваемые, обвиняемые и осужденные, следующие через транзитно-пересыльный пункт, получают необходимое обследование, в соответствии с сопроводительными документами, прилагаемыми к открытой справке личного дела или при обращении за медицинской помощью. Проведение диагностических и лечебных процедур осуществляется на основании общих правил и требований, относящихся к следственно-арестованным, содержащимся в СИЗО.

20. Туберкулезбен науқас күдіктілер, айыпталушылар және сотталғандар этаппен жіберілген кезде жіберуші мекемелермен маскалармен (хирургиялық), қақырық жинау ыдысымен қамтамасыз етіледі. Бактерия бөлуші туберкулезбен ауырытындармен еріп жүретін айдауылдау қызметі жіберуші мекемелерден респираторлармен қамтамасыз етіледі.
2. Туберкулезді анықтау және диагностикалау
21. ҚАЖ мекемелерінде туберкулез жағдайын анықтау төмендегі кезеңдерде:
1) мекемеге келген уақытында (карантинде);
2) профилактикалық медициналық тексерістер барысында;
3) ауруы бойынша медициналық көмекке жүгінген кезде жүзеге асырылады.
22. Көмекке жүгінгенде медициналық қызметкерлер туберкулезді диагностикалау, алдын алу және емдеу, қарым-қатынас жасаған адамдармен және қауіптілер тобындағы адамдармен жұмыс жасау мәселелері жөнінде, сондай-ақ туберкулезбен ауыратын адамдарды емдеу және диспансерлік, науқастану күдігі туған адамдарға ем қабылдауды ұйымдастыру дағдыларын білулері қажет.
23. ҚАЖ мекемелерінің әрбір жасағында, туберкулез ауруына күдігі бар жөтеліп жүрген сотталғандарды тіркейтін, осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес «Жөтелетін аурулар журналы» жүргізіледі. Егер жөтел 2 аптадан ұзақ болса сотталған диагностикалық алгоритм жүргізу үшін туберкулез күдігімен медициналық қызметкерге жіберілуі тиіс.
24. Туберкулезге күдіктіні анықтаған жағдайда ТМ-нің медицина қызметкері дереу ол жөнінде медициналық бөлім бастығына баяндайды және пациентті оқшаулауға және тексеруге арналған шараларды жүргізеді.
25. Мекемеде бактерия шығаратын науқастар инфекциялық изоляторда ұсталу қажет.
26. Арнаулы емес ҚАЖ-дың барлық мекемелерінде үй-жайлардан алыстатылған, инфекциялық бақылау және санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарына сәйкес жабдықталған медициналық тексеру және науқастарды қарауға арналған кабинеттер, қақырық жинау бөлмелерін (орнын) ұйымдастыру қажет. Климаты жылы өңірлерде қақырық алуды далада арнайы жасалған орында ұйымдастыру қажет.
27. Қақырықтың теріс мәнді жағындымен өкпе туберкулез ауруын анықтау үшін:
1) қышқылға төзімді бактериялардың болуына қақырық жағындысына микроскопиялық зерттеу жүргізу кезінде 3 рет теріс нәтижелі микроскопияның расталуы;
2) белсенді өкпе туберкулезіне тән рентгенологиялық өзгерістер;
3) кең ауқымды бактерияға қарсы препараттардың тиімсіздігі;
4) туберкулезге қарсы дәрі-дәрмектерді тағайындау туралы орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссиялардың шешімі қажет.
28. Транзиттік пункті арқылы бара жатқан күдіктілер, айыпталушылар және сотталғандар ашық түрдегі жеке ісі анықтамасындағы ілеспе құжаттарға сәйкес және медициналық көмекке жүгінген кезінде қажетті тексерістер мен ем қабылдай алады. Диагностикалық және емдеу процедуралары ТИЗО-ғы тергеу-қамауындағыларға қатысты жалпы ережелер мен талаптарға сәйкес жүргізіледі.

29. В случае подозрения на туберкулез у лица, находящегося в транзитно-пересыльном пункте, лицо по рапорту начальника медицинской части, переводится из транзитной камеры в камеру, где содержатся лица, которым проводится диагностический алгоритм. Дежурный помощник начальника СИЗО вскрывает личное дело, хранящееся у него и в присутствии начальника медицинской части изымает амбулаторную карту больного из личного дела. Вскрытое личное дело остается у дежурного помощника начальника СИЗО до решения вопроса о дальнейшем этапировании. Начальник медицинской части подает рапорт на имя начальника СИЗО о снятии с этапа данного лица до выяснения диагноза.
В случае подтверждения диагноза:
1) начальником медицинской части на имя начальника СИЗО вновь подается рапорт для решения вопроса об изменении маршрута следования и направлении больного в противотуберкулезное учреждение УИС;
2) до этапа больного переводят в камеру медицинской части СИЗО для туберкулезных больных;
3) проводится регистрация случая туберкулеза, назначается лечение;
4) фтизиатр (фельдшер транзитного поста) согласно попутного листа и размещения в транзитной камере СИЗО, определяет круг контактных лиц, фамилии которых заносятся в медицинскую карту данного больного;
5) медицинский работник, проводивший осмотр, ставит под заключением на открытой справке личного дела свою подпись с указанием фамилии, должности и даты. Если лицо, следующее транзитом, являлось контактным с больным туберкулезом, это должно быть зафиксировано в открытой справке на личном деле этапируемого с отметкой "контактный".
30. На всех лиц, имеющих в анамнезе туберкулез, направляются запросы по месту предыдущего учета (жительства) больного.
31. При направлении в специализированное учреждение необходимо предоставить следующую медицинскую документацию:
1) архивные данные рентген-флюорообследования;
2) данные бактериологического (микроскопия, посев и тест на лекарственную чувствительность) исследования;
3) амбулаторная карта;
4) данные эпидемиологического расследования;
5) переводной эпикриз.
3. Регистрация, лечение и диспансерное наблюдение случаев туберкулеза
32. Больные туберкулезом получают лечение в соответствии со стандартными схемами лечения химиотерапии согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В СИЗО больной туберкулезом получает лечение в противотуберкулезном отделении (камере) учреждения и после вступления приговора суда, с назначением уголовного наказания в виде лишения свободы, в законную силу переводится в противотуберкулезное учреждение УИС.
33. В каждом специализированном отделении необходимо организовать комнату для выдачи препаратов и наблюдение за их приемом. Контролируемое лечение проводится средним медицинским персоналом в присутствии начальника отряда. Фтизиатр должен периодически проводить мониторинг процесса непосредственного контролируемого лечения, для чего используется протокол по проведению непосредственно контролируемого лечения. Начальник отряда обеспечивает обязательное посещение больным комнаты непосредственно контролируемого лечения для приема препаратов.
Перед началом лечения с больным необходимо провести беседу о необходимости приема назначаемых противотуберкулезных препаратов под контролем, опасности перерывов в лечении, длительности и сложности лечения заболевания, возможных побочных реакциях, инфекционной опасности для окружающих с последующим подписанием формы ТБ 14 "Информированное согласие больного на лечение".

29. Транзиттік пункті арқылы жіберілген адамнан туберкулез ауруына күдік болса, ол медициналық бөлім бастығының баянатымен транзитті камерадан диагностикалық алгоритм жүргізілетіндерге арналған камераға көшіріледі. Тергеу изоляторының кезекші көмекшісі өзінде сақталатын жеке істі бөлек алып және медициналық бөлім бастығының қатысуымен жеке істен амбулаториялық картаны алады. Мәселе шешілгенге дейін ашылған жеке іс тергеу изоляторының кезекші көмекшісінде қалады. Медициналық бөлім бастығы ТИЗО бастығының атына науқастың диагнозы анықталғанша осы транзиттен алу туралы баянат береді.
Диагнозы анықталған жағдайда:
1) медициналық бөлім бастығы тарапынан ТИЗО бастығының атына тағы да маршрут бағытын туберкулезге қарсы мекемеге өзгерту мәселесін шешу туралы баянат беріледі;
2) айдауылдауға дейін науқасты, туберкулез ауруларына арналған медициналық бөлім камерасына ауыстырады;
3) диагнозды растау процедуралары жүргізіледі және осы жағдайдың түріне байланысты тіркеу жасалады, тиісінше ем тағайындалады.
4) фтизиатр (транзит орнының фельдшері) жол парағына және ТИЗО транзитті камераларының орналасуына сәйкес қарым-қатынаста болғандарды анықтайды, олардың аты-жөнін науқастың амбулаториялық картасына тіркейді;
5) тексеріс жүргізген медициналық қызметкер, жеке істің ашық анықтамасындағы қорытындыға аты-жөнін, лауазымын және күнін көрсете отырып қол қояды. Егер транзитпен кетіп бара жатқан кісі туберкулезді науқаспен қарым-қатынаста болған болса, онда бұл этаппен бара жатқан адамның жеке ісінің ашық анықтамасында «қатынаста болған» белгісімен көрсетілуі тиіс.
30. Анамнезінде туберкулез бар барлық адамдардың бұрынғы мекен жайына (тұрғын жеріне) сұраныс жіберіледі.
31. Арнайы мекемелерге жібергенде төмендегі медициналық құжаттарды ұсыну қажет:
1) мұрағаттық рентген-флюро тексеріс деректері;
2) бактериоскопиялық (микроскопия, дақылдық және дәрілік сезімталдыққа тесті) зерттеулер деректері;
3) амбулаторлық карта;
4) эпидемиологиялық тексеріс деректері;
5) кезеңді аудармалық эпикриз.
3. Туберкулез жағдайларын тіркеу, емдеу және диспансерлік қадағалау
32. Туберкулезбен ауыратын науқастар осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес химиятерапияның стандартты үлгілері бойынша ем алады.
ТИЗО-да туберкулезбен науқас мекеменің туберкулезге қарсы бөлімшесінде (камерада) ем қабылдайды, кейін бас бостандығынан айыру түрінде қылмыстық жаза тағайындалған сот үкімі заңды күшіне енгеннен кейін ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы мекемесіне ауыстырылады.
33. Туберкулезбен науқас адамға ем жүргізіліп жатқан мекемелерде препараттарды беретін және олардың қабылдануын қадағалайтын бөлме бөлу қажет. Бақыланатын ем фтизиатр-дәрігер мен жасақ бастығының қатысуымен орта медициналық қызметкермен жүргізіледі. Фтизиатр жүйелі түрде тікелей бақыланатын емдеу процесіне хаттамасын қолдана отырып мониторинг жүргізіп отыруы қажет. Жасақ бастығы барлық науқастардың туберкулез бөлмесіне келуін қамтамасыз етуі қажет.
Емдеу бастамастан бұрын, науқаспен «Ем қабылдау үшін науқастың ақпараттық келісімі» 14 ТБ нысанына қол қоюы арқылы тағайындалған туберкулезге қарсы препараттарды қабылдау қажеттігі, емделуде үзілістің қаупі, аурудан емделу ұзақтығы мен қиындығы, қосымша реакциялардың болуы, қоршағандарға инфекциялық қауіптің туындауы туралы әңгіме өткізіледі.

34. В учреждениях УИС, где проводится противотуберкулезное лечение, должны быть организованы специализированные отделения для следующих категорий:
1) больных туберкулезом впервые выявленных с положительным мазком - тип "новый случай", с подтвержденной чувствительностью к противотуберкулезным препаратам;
2) повторных случаев туберкулеза с положительным мазком, с подтвержденной чувствительностью к противотуберкулезным препаратам;
3) больных туберкулезом легких без бактериовыделения и внелегочными формами, а также лиц, у которых в процессе лечения наступило абациллирование;
4) больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью;
5) хронических больных туберкулезом;
6) больных с широкой или тотальной лекарственной устойчивостью, подлежащих наиболее интенсивной терапии и хирургическому лечению, а также больных, которым показано только симптоматическое лечение. Данная категория пациентов должна быть изолирована от любого контакта с пациентами из других отделений и отрядов с соблюдением требуемых мер инфекционного контроля.
35. В учреждениях УИС, где проводится противотуберкулезное лечение, предусматривается охраняемая аптека с запасом противотуберкулезных препаратов, лекарственных средств для лечения побочных эффектов, осложнений и лечения других заболеваний. Обязательно наличие холодильной установки для хранения противотуберкулезных и симптоматических препаратов. Аптека должна находиться в недоступном для осужденных месте. Медицинский персонал должен иметь постоянный доступ к лекарственным препаратам.
36. Лица, относящиеся к IIІ группе диспансерного учета, наблюдаются врачом-фтизиатром в неспециализированных учреждениях УИС. Лица, относящиеся к І группе, содержатся в учреждениях УИС, где проводится противотуберкулезное лечение.
37. Лица, относящиеся ко 0 и II группам диспансерного учета с малыми остаточными изменениями, решением централизованной врачебно-консультативной комиссии должны содержаться в локальных участках неспециализированных ИУ под наблюдением врача-фтизиатра.
38. Лица с большими остаточными изменениями решением централизованной врачебно-консультативной комиссии наблюдаются в диспансерном отделении противотуберкулезного учреждения УИС.
Диспансерное наблюдение лиц, содержащихся в учреждениях для несовершеннолетних, проводится согласно диспансерному наблюдению в гражданском секторе здравоохранения.
39. В 0 группе диспансерного учета наблюдаются лица с подозрением на туберкулез, которым после проведения стандартного диагностического алгоритма в учреждениях УИС не представляется возможным снять или подтвердить активность туберкулезного процесса. К этой категории лиц относятся впервые выявленные и повторные случаи с сомнительной активностью, не состоящие на диспансерном учете.

34. Туберкулезге қарсы емдейтін ҚАЖ мекемелерінде төменде көрсетілген санаттағы адамдарға, олар:
1) туберкулезге қарсы препараттарға сезімталдығы анықталған оң мәнді жағындымен, алғаш рет анықталған туберкулезбен науқастарға;
2) туберкулезге қарсы препараттарға сезімталдығы анықталған, оң мәнді жағындымен туберкулездің қайталану жағдайларына;
3) бактерия бөлмейтін өкпе туберкулезі мен өкпеден тыс түрлеріне, сонымен қатар емдеу барысында абацилляцияланғандарға;
4) көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулезбен ауыратындар;
5) созылмалы туберкулезбен ауыратындарға;
6) тек ғана симптоматикалық емдеу тағайындалған интенсивті терапия мен хирургиялық емдеуге жататын кең және жаппай дәрілік тұрақтылығы бар науқастарға арналған арнаулы бөлімшелер ұйымдастырылуы керек. Осы санаттағы адамдар талап етілетін инфекцияларды бақылау шараларын сақтай отырып, басқа бөлімшелердің және жасақтардың науқастарымен әртүрлі қатынастардан оқшауланған болуы керек.
35. Туберкулезге қарсы ем жүргізілетін ҚАЖ мекемелерінде туберкулезге қарсы препараттар, қосымша әсер ету, асқынуды емдеуге және басқа да ауруларды емдеуге арналған дәрі-дәрмектері бар күзетілетін дәріхана болуы тиіс. Препараттар санитарлы ережелер мен нормаларға сәйкес температура режимі мен ылғалдылықты сақтай отырып қажетті жағдайларда сақталады. Туберкулезге қарсы және симптоматикалық кейбір препараттар үшін мұздатқыш қондырғысы міндетті түрде қажет. Дәріхана сотталғандардың қол жетпейтін жерінде орналасуы керек. Медициналық қызметкерлердің дәрілік препараттарға үнемі қол жетімділігі болуы тиіс, әсіресе шұғыл көмек көрсету қажет болған кезде.
36. Диспансерлік есепке алудың IIІ тобына жататындар, ҚАЖ арнаулы емес мекемелеріндегі фтизиатр-дәрігерінде қаралады. І топқа жататындар, ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы ем жүргізетін мекемелерінде ұсталады.
37. Аз қалдықты өзгерістері бар диспансерлік есепке алудың II тобына және 0 жататын адамдар орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссияның шешімімен арнаулы емес түзеу мекемелерінде, фтизиатр дәрігері бақылауында оқшаулауланған учаскелерде ұсталуы қажет.
38. Көптеген қалдықты өзгерістері бар адамдар орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссияның шешімімен ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы мекемелеріндегі диспансерлік бөлімінде бақыланады.
Кәмелетке толмағандарға арналған мекемелердегі адамдарды диспансерлік қадағалау азаматтық денсаулық сақтау секторындағы диспансерлік қадағалауға сәйкес жүргізіледі.
39. Диспансерлік есепке алудың 0 тобына, ҚАЖ мекемелерінде стандартты диагностикалық алгоритм жүргізгеннен кейін, туберкулез процесінің белсенділігі бар немесе жоқтығын анықтау мүмкін болмаған, туберкулезге күмәнді адамдар бақыланады. Бұл санаттағы адамдарға диспансерлік есепте тұрмаған, күмәнді белсенділікпен алғашқы рет табылған және қайталанған жағдайлар жатады.

40. При постоянной или длительной утрате трудоспособности, а также значительном ее ограничении больным устанавливается инвалидность. Установление инвалидности осужденным и продление ее сроков производится территориальными органами Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан. В случае установления осужденному группы инвалидности, назначается государственное социальное пособие по инвалидности в соответствии с действующим законодательством.
Государственное социальное пособие осужденным-инвалидам перечисляется на лицевые счета осужденных.
4. Ведение больных туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью в УИС
41. Медицинские специалисты УИС должны быть обучены на базовом цикле по программе "Туберкулез с множественной лекарственной устойчивостью" с получением соответствующего сертификата.
42. Совместным приказом УКУИС и Управлений здравоохранения областей, г.г. Астана и Алматы должны быть организованы специализированные централизованные врачебно-консультативные комиссии с обязательным участием представителя областного противотуберкулезного учреждения, которые принимают коллегиальное решение о диагнозе и тактике лечения каждого больного туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью.
43. Больным IV категории лечения курс противотуберкулезной терапии может быть назначен при отсутствии противопоказаний. Окончательное решение по каждому больному принимает совместная централизованная врачебно-консультативная комиссия со специалистами гражданского сектора здравоохранения. Предварительная психологическая подготовка больного на длительное лечение и возможность побочных реакций на препараты, а также санитарное просвещение являются неотъемлемой частью лечения по IV категории.
44. Всем больным с документально подтвержденным диагнозом туберкулеза с множественной лекарственной устойчивостью до начала лечения необходимо иметь данные микроскопии, бактериологического исследования, теста на лекарственную чувствительность, рентгенологического обследования, данных клинико-лабораторных исследований и заключения узких специалистов. Пациентам, получающим лечение препаратами второго ряда по IV категории, необходимо проводить исследование микроскопии мазка мокроты и посев культуры ежемесячно в интенсивной (взятых с интервалом не менее 30 дней) и ежеквартально в поддерживающей фазе на протяжении всего курса лечения. Перед взятием материала для бактериологического исследования лечение противотуберкулезными препаратами не должно прерываться. Рентгенологическое обследование проводится ежеквартально с целью наблюдения за динамикой лечения больного. Дополнительно, на протяжении всего курса лечения, проводится клинический мониторинг и осмотр узкими специалистами с целью выявления и купирования побочных реакций, а также профилактики и лечения прочих патологий.

40. Тұрақты немесе ұзақ мерзімді еңбекке жарамдылық, сондай-ақ оның елеулі шектелуі кезінде науқастарға мүгедектік белгіленеді. Сотталғандарға мүгедектікті белгілеуді және оның мерзімін ұзартуды Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің аумақтық органдары жүргізеді. Сотталғанға мүгедектік тобы белгіленген жағдайда, қолданыстағы заңнамаға сәйкес мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындалады.
Сотталған-мүкедектерге мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы сотталғандардың есеп шотына аударылады.
4. ҚАЖ-да көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулезбен науқастардың емін жүргізу
41. ҚАЖ-дың медицина мамандары «Көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулез» бағдарламасы бойынша базалық циклде, кейін тиісті сертификатты алу үшін білім алулары тиіс.
42. ҚАЖКБ және облыстық, Астана және Алматы қ.қ. Денсаулық сақтау басқармаларының бірлескен бұйрықтарымен азаматтық мекемелермен бірігіп әрбір көптік дәрілік тұрақтылығы бар науқастың диагнозы және емдеу тактикасы бойынша алқалық шешім қабылдайтын облыстық туберкулезге қарсы мекеме өкілін шақыру арқылы мамандандырылған орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссиялар ұйымдастыру қажет.
43. IV санаттағы науқастарға емдеу қарама-қарсы көрсеткіштер жоқ болған жағдайда тағайындалуы мүмкін. Әрбір науқас бойынша соңғы шешімді азаматтық мамандармен бірлескен орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссия шешеді. Ұзақ мерзімдегі емдеуге және препараттарға жанама реакция болуы мүмкіндігі туралы алдын-ала психологиялық дайындық, сонымен қатар санитарлық ағарту ІV санат бойынша емдеудің ажырамас бөлігі болып табылады.
44. Көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулез диагнозы құжаттамалық расталған барлық науқастар ем қабылдағанға дейін микроскопия, бактериологиялық зерттеулердің, рентгенологиялық зерттеулерінің мәліметтері, клиникалық-зертханалық зерттеулер және мамандардың қорытындылары болуы қажет. Екінші қатардағы препараттармен емделіп жатқан барлық Көптік дәрілік тұрақтылығы бар туберкулезбен науқастарға, қарқынды кезеңде ай сайын, жалғастыру кезеңінде тоқсан сайын қақырық жағындысына микроскопия тексерістерін жасап тұру қажет. Бактериологиялық зерттеу үшін материал алған кезде туберкулезге қарсы препараттармен емделу үзілмеуі тиіс. Рентгенологиялық тексерулер науқастың емделу динамикасын қадағалау үшін тоқсан сайын өткізілуі тиіс. Қосымша емдеу курсының барлық кезеңінде клиникалық мониторинг өткізіледі және теріс реакциялардың болуын қадағалау үшін, сондай-ақ басқа да патологияларды емдеу үшін мамандардың қарауы жүргізіліп отырады.

5. Межведомственное взаимодействие
45. При выявлении больного туберкулезом в СИЗО запрашивается следующая информация из территориального ОПТД: тип, категория, предыдущие эпизоды лечения и иные сведения. Специалисты ОПТД предоставляют запрашиваемую информацию о больном туберкулезом в течение 7 дней со дня поступления запроса.
При обмене информацией используют Маршрутные карты, формат списков больных туберкулезом согласно приложениям 45 к настоящим Правилам.
46. В случае убытия следственно-арестованного из СИЗО в гражданский сектор (при освобождении из зала суда) в ОПТД передаются все данные о больном (выписной эпикриз, копия ТБ 01, маршрутная карта, адрес убытия). В последующем ежемесячно производится сверка с ОПТД с регистрацией результатов лечения.
47. Медицинская служба УИС:
1) совместно с отделом специального учета подготавливает списки осужденных больных туберкулезом, готовящихся к освобождению;
2) предоставляет в ОПТД информацию о больных туберкулезом, подлежащих освобождению заблаговременно: для больных, освобождающихся по окончанию срока наказания - за 2 месяца до освобождения; для больных, освобождающихся до окончания срока наказания (условно-досрочное освобождение и освобождение по состоянию здоровья) - за 1 месяц до даты предполагаемого освобождения (ответственное лицо: специалист по туберкулезу отделения медицинского обеспечения (далее - ОМО);
3) передает информацию в ОПТД после освобождения больных из СИЗО и противотуберкулезной колонии (копия ТБ 01, выписка из истории болезни, акт передачи больного туберкулезом) и фиксирует в журнале регистрации по "переведенным для продолжения лечения" (ответственное лицо: лечащий врач, начальник медицинской части);
4) запрашивает из ОПТД исходы лечения больных туберкулезом, освободившихся из СИЗО или противотуберкулезной колонии до завершения курса лечения (ответственное лицо: лечащий врач, начальник медицинской части, специалист по туберкулезу ОМО УКУИС).
Администрация учреждения УИС обеспечивает сопровождение и доставку в территориальное противотуберкулезное учреждение больного с бактериовыделением, которым судом назначено принудительное лечение, с соответствующей документацией.
48. Ответственные специалисты противотуберкулезного учреждения гражданского сектора здравоохранения:
1) получают список осужденных и следственно-арестованных больных туберкулезом, готовящихся к освобождению за 2 месяца до освобождения (ответственное лицо: специалист ОМО УКУИС, координатор по тюрьмам);
2) проверяют информацию о больных туберкулезом, освобождающихся из учреждений, где проводится противотуберкулезное лечение, полученную за 2 месяца до освобождения соответственно (наличие или правильность указанного адреса проживания больного), а также беседуют с родными и близкими (ответственное лицо: специалист ОМО УКУИС, координатор по тюрьмам) с целью выяснения и устранения возможных причин, которые могут повлиять на приверженность больного к лечению после освобождения и получают подтверждение адреса проживания;

5. Ведомствоаралық өзара әрекет ету
45. ТИЗО-да туберкулезбен ауыратын науқас анықталған кезде аумақтық ОТҚД-н келесі ақпарат сұратылады: түрі, санаты, емнің алдыңғы оқиғасы және өзге деректер. ОТҚД мамандары сұрау келіп түскеннен 7 күн ішінде туберкулезбен науқас туралы сұратылған ақпаратты ұсынады.
Ақпаратпен алмасу кезінде Бағыттық картаны, туберкулезбен ауыратын науқастардың тізімін осы Ереженің 45-қосымшаларына сәйкес пайдаланады.
46. Тергеу-қамауындағы ТИЗО-дан азаматтық секторға (сот залынан босатылған кезде) кету жағдайында ОТҚД-ға науқас туралы барлық мәліметтер (жазылған эпикриз, ТБ 01 көшірмесі, бағыттық карта, кету мекенжайы) беріледі. Кейіннен, ай сайын емдеу нәтижелерін тіркеу арқылы ОТҚД-мен салыстыру жүргізіледі.
47. ҚАЖ-дың медициналық қызметі:
1) арнайы есепке алу бөлімімен бірлесіп туберкулезбен ауыратын босатылуға дайындалып жатқан сотталғандардың тізімін дайындайды;
2) ОТҚД-ге туберкулезбен ауыратын алдын ала босатылатын сотталғандар туралы ақпараттар ұсынады: мерзімінің аяқталуы бойынша басатылатын науқастарға – босатылуына дейін 2 ай бұрын, мерзімінің аяғына жетпей (шартты мерзімінен бұрын босатылатын) және денсаулығына байланысты босатылатындар) – босатылуы мүмкін күніне дейін 1 ай бұрын (жауапты: медициналық қамтамасыз ету бөлімшесінің туберкулез бойынша маманы) (бұдан әрі - МҚБ);
3) науқас ТИЗО және туберкулез колониясынан босатылғанан кейін ОТҚД-ге ақпарат ұсынады (ТБ 01, ауру тарихының жазбасы, туберкулез ауруын өткізу актісі) және «емді жалғастыруға ауыстырылғандар» тіркеу журналына бекітеді (жауапты: емдеуші дәрігер, медицина бөлімінің бастығы);
4) ОТҚД-ден (аумақтық және бекітілген облыстарға) емделуінің аяқталуына дейін, ТИЗО немесе туберкулезге қарсы колонияларынан босатылған туберкулезбен ауыратын науқастың емделу нәтижесі сұралады (жауапты: емдеуші дәрігер, медицина бөлімінің бастығы, ҚАЖКБ-ның МҚБ туберкулез бойынша маманы).
ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі аумақтық туберкулезге қарсы мекемелерге сотпен мәжбүрлеп емдеу тағайындалған, тиісті құжат бар бактерия бөлуші науқасқа еріп баруды және жеткізілуін қамтамасыз етеді.
48. Азаматтық денсаулық сақтау секторының туберкулезге қарсы мекемелерінің жауапты мамандары:
1) босатылуына 2 ай қалған, туберкулезбен ауыратын сотталғандар мен тергеу-қамауындағылардың тізімін алады (жауапты: ҚАЖКБ МҚБ қызметкері, түрмелер бойынша үйлестіруші);
2) босатылуынан 2 ай бұрын, туберкулезге қарсы мекемеден алынған, туберкулезбен ауыратындар туралы ақпаратты тексереді (науқастың тұрғылықты мекен жайының дұрыстығын), сонымен қатар босатылғаннан кейін науқасқа әсер ететін себептерді анықтау және жою, мекенжайының расталуын алу мақсатында туыстарымен және жақындарымен әңгімелеседі (жауапты: ҚАЖКБ МҚБ қызметкері, түрме бойынша үйлестіруші);

3) рассылают подготовленные списки участковым фтизиатрам по месту жительства пациентов (ответственное лицо: специалист ОМО УКУИС, координатор по тюрьмам);
4) направляют в медицинскую службу УИС информацию о фактах неправильно указанных или несуществующих адресов (ответственное лицо: специалист ОМО УКУИС, координатор по тюрьмам);
5) регистрируют прибывших больных туберкулезом и информируют об этом медицинскую службу УИС (ответственное лицо: специалист ОМО УКУИС, координатор по тюрьмам);
6) направляют в медицинскую службу УИС информацию о результатах (исходах) лечения больных туберкулезом, прибывших из УИС по завершении курса химиотерапии (ответственное лицо: специалист ОМО УКУИС, координатор по тюрьмам).
6. Учетно-отчетная документация и электронная база данных
49. На каждого больного с впервые в жизни установленным диагнозом активного туберкулеза всех форм локализации, заполняется извещение, которое направляется в трехдневный срок в ПГСЭН. При выявлении больных туберкулезом с бактериовыделением, а также в случае установления посмертно диагноза активного туберкулеза, явившегося причиной смерти, фтизиатром заполняется экстренное извещение, которое направляется в ПГСЭН УКУИС в течение 24 часов.
50. С целью исключения повторной регистрации ежеквартально и в конце года проводится сверка информации, имеющейся в неспециализированных учреждениях с данными противотуберкулезных учреждений УИС о количестве впервые выявленных больных туберкулезом согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
51. В случае выявления больного туберкулезом, следовавшего через транзитно-пересыльный пункт, экстренное извещение представляется в учреждение, направившее данное лицо и в медицинскую службу территориального УКУИС.
52. Во всех учреждениях УИС ведется журнал регистрации туберкулеза в районе ТБ 03, журнал регистрации больных с подозрением на туберкулез ТБ 15 и составляется отчет ТБ 07.
53. В учреждениях, где проводится противотуберкулезное лечение, на каждого больного заполняются формы ТБ 01 (ТБ 01 IV категория), ТБ 05, ТБ 06, ТБ 14, ТБ 16 и ведутся формы: ТБ 04, ТБ 11, ТБ 12, ТБ 17, ТБ 18.
Составляются отчетные формы: ТБ 02, ТБ 07 (ТБ 07 IV категория), ТБ 08 (ТБ 08 IV категория), ТБ 10 (ТБ 10 IV категория), ТБ 13 и передаются в медицинскую службу территориального УКУИС, где дислоцированы учреждения. Медицинская служба УКУИС после анализа отчетные формы представляет в УМО Комитета УИС.
В колониях-поселениях формируются ТБ-08 и ТБ-10 на основании полученных результатов мокроты из территориальных ОПТД.

3) пациенттердің тұрғылықты жеріндегі учаскелік фтизиатріне дайындалған тізімдерді жолдайды (жауапты: ҚАЖКБ МҚБ қызметкері, түрме бойынша үйлестіруші);
4) ҚАЖ-дың медициналық қызметіне, көрсетілген фактілердің дұрыс еместігіне немесе көрсетілген мекен жайдың болмағандығы туралы ақпарат ұсынады (жауапты: ҚАЖКБ МҚБ қызметкері, түрме бойынша үйлестіруші);
5) келген туберкулезбен ауыратын науқастарды тіркейді және ҚАЖ-дың медицина қызметіне хабарлайды (жауапты: ҚАЖКБ МҚБ қызметкері, түрме бойынша үйлестіруші);
6) ҚАЖ-дың медициналық қызметіне, ҚАЖ-да химиотерапия курсы біткеннен кейін келген туберкулезбен ауыратын науқастың емінің аяқталу нәтижесі туралы ақпаратты ұсынады (жауапты: ҚАЖКБ МҚБ қызметкері, түрме бойынша үйлестіруші).
6. Есептілік құжаттары мен электрондық база деректері
49. Өмiрiнде алғаш рет оқшаулаудың барлық нысанындағы туберкулездiң белсендi түрiне хабарлама толтырылады және үш күн ішінде МСЭҚБ жолданады. Бактерия бөлуші науқастар анықталған жағдайда, сондай-ақ, өлімге себеп болған туберкулездің белсенді диагнозы анықталған жағдайда фтизиатр хабарлама толтырып, 24 сағат ішінде ҚАЖКБ МСЭҚБ-ға жіберіледі.
50. Қайталап тіркеуді болдырмау мақсатында тоқсан сайын және жыл соңында алғашқы рет туберкулезбен ауырғандардың саны туралы ҚАЖ-дың туберкулезге қарсы мекемелердің мәліметтерімен қоса арнайы емес мекемелердің ақпараттарымен осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес салыстыру жүргізіледі.
51. Транзиттік өту пункті арқылы өтетін туберкулезбен науқас адамды анықтаған жағдайда хабарлама осы адамды жіберген мекемеге және облыстық ҚАЖКБ медициналық қызметіне жолданады.
52. ҚАЖ-дың барлық мекемелерінде ТБ 03 туберкулезді тіркеу журналы, ТБ 15 туберкулезіне күлікті науқастарды тіркеу журналы жүргізіледі және ТБ 07 есебі құрастырылады.
53. Туберкулезге қарсы ем жүргізілетін мекемелерде әрбір науқасқа ТБ 01 (ТБ 01 ІV санаты), ТБ 05, ТБ 06, ТБ 14, ТБ 16 нысандары толтырылып, ТБ 04, ТБ 11, ТБ 12, ТБ 17, ТБ 18 (3-қосымша) нысандары жүргізіледі.
Келесі есеп нысандары құрылады: ТБ 02, ТБ 07, (ТБ 07 ІV санаты), ТБ 08 (ТБ 08 ІV санаты), ТБ 10 (ТБ 10 ІV санаты), ТБ 13 және мекемелер орналасқан облыстық ҚАЖКБ-ның медициналық қызметтеріне беріледі. Облыстық ҚАЖКБ медициналық қызметі талдау өткізгеннен кейін есеп нысандарын ҚАЖ комитетінің МҚБ-ға ұсынады.
Қоныс-колонияларында аумақтық ОТҚД-дан алынған қақырық қорытындылары негізінде ТБ-08 және ТБ-10 жасалынады.

54. Расчет эпидемиологических показателей по туберкулезу (заболеваемость, смертность) производится на количество тюремного населения, с раздельным анализом по СИЗО и ИУ.
55. Вся информация о больных туберкулезом, зарегистрированных в учреждениях УИС вносится в единую электронную базу данных. Ввод данных о случаях туберкулеза осуществляется в тех учреждениях, где проводится лечение больных туберкулезом.
56. Координатор по туберкулезу УМО Комитета УИС несет ответственность за сбор и анализ данных о туберкулезе из противотуберкулезных учреждений УИС, а также за ведение стандартной отчетности по туберкулезу и своевременное (ежемесячно) предоставление отчетов в ТОО "Мединформ" и НЦПТ.
57. В противотуберкулезных учреждениях УИС формируются базы данных о случаях туберкулеза, зарегистрированных в закрепленных за ними исправительных учреждениях. Лица, ответственные за базу данных в противотуберкулезных учреждениях УИС, несут ответственность за сбор этих данных из закрепленных за ними учреждений и своевременное предоставление информации и стандартных отчетов в УМО Комитета УИС.
58. Ежемесячно данные по "Национальному регистру больных туберкулезом" направляются в УМО Комитета УИС. После проверки полноты и правильности введенных данных УМО Комитета УИС ежемесячно направляет сформированную базу данных в разрезе СИЗО и ИУ в НЦПТ.
Приложение 1
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
Учетно-отчетные формы по туберкулезу
1. Учетные формы по туберкулезу:
1) ТБ 01 - карта заполняется на каждый случай туберкулеза: новый случай больного ТБ, при перерегистрации на курс повторного лечения, а также на лиц, выявленных посмертно на основании полученных от учреждений системы МЗ РК и других ведомств "Извещение о больном с впервые в жизни установленным диагнозом активного туберкулеза, венерической болезни, трихофитии, фавуса, чесотки, трахомы, психического заболевания".
Карта ТБ 01 заполняется фтизиатром по месту проживания больного после подтверждения диагноза "туберкулез" на ЦВКК и предназначена для регистрации информации о больном на протяжении всего курса химиотерапии;
2) ТБ 01 IV категория - заполняется на каждого больного, который был переведен в категорию IV состоящего в IВ и IГ группе диспансерного учета, независимо от того, принимает он специфическое лечение или нет. Эти больные исключаются из анализа исходов лечения по категориям I, II и III (переведенные в категорию IV);

54. Туберкулез бойынша (ауру, өлім-жітім) эпидемиологиялық көрсеткіштер есебі ТИЗО мен ТМ бойынша жеке талдаулары бар түрме халқының санына жүргізіледі.
55. ҚАЖ мекемелерінде тіркелген туберкулезбен ауыратындар туралы барлық ақпарат бірыңғай мәліметтер базасына енгізіледі. Туберкулез жағдайлары туралы мәліметтерді енгізу туберкулезбен ауыратындар ем қабылдап жатқан мекемелерде жүзеге асырылады.
56. ҚАЖ комитетінің МҚБ туберкулез бойынша үйлестіруші ҚАЖ туберкулезге қарсы мекемелерден алынған туберкулез туралы мәліметтердің жиыны мен талдауына, сондай-ақ туберкулез бойынша стандарттық есептің жүргізілуіне және «Мединформ» ЖШС-ке және ҚР ДСМ ТПҰО-ға уақтылы (ай сайынғы) есептер беруге жауап береді.
57. ҚАЖ туберкулезге қарсы мекемелерде бекітілген түзеу мекемелерінде тіркелген туберкулез жағдайлары туралы мәліметтер базасы құрылады. ҚАЖ туберкулезге қарсы мекемелерде мәліметтер базасына жауапты адамдар осы мәліметтерді оларға бекітілген мекемелерден жинауға және ҚАЖ комитетінің МҚБ-ға ақпарат пен стандартты есептерді ұсынуға жауап береді.
58. Ай сайын «Туберкулезбен ауыратындардың ұлттық тізілімі» бойынша мәліметтер ҚАЖ комитетінің МҚБ-ға жолданады. Енгізілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын тексергеннен кейін ҚАЖ комитетінің МҚБ ай сайын ТИЗО және ТМ бойынша ТПҰО-ға құрастырылған мәліметтер базасын жібереді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға туберкулезге
қарсы көмекті ұйымдастыру
ережесіне 1-қосымша
Туберкулез бойынша есепке алу-есеп беру нысандары
1. Туберкулез бойынша есепке алу нысандары:
1) ТБ 01 – карта туберкулез науқастарының әрбір жағдайына: ТБ жаңа жағдайы науқасына қайта емделу курсына тіркелген жағдайда, сондай-ақ ҚР ДМ және басқа ведомстволардан алынған «Өмірінде алғашқы рет туберкулездің белсенді түрі, жыныстық жолдар аурулары, трихофития, фавус, қышыма, трахома, жүйке аурулары туралы хабарлама» бойынша алынған ақпарат негізінде өлімге себеп болған туберкулез адамдарға толтырылады.
ТБ 01 – картасы фтизиатр дәрігерімен науқастың тұрғылықты жері бойынша ОДКК «туберкулез» диагнозы расталған соң толтырылады және науқастың барлық химиятерапия курс бойына ақпаратты тіркеу үшін арналған;
2) IV санаты бойынша ТБ 01 – диспансерлік есептің 1В және 1Г топтарынан IV санатқа ауыстырылған арнайы ем алуына байланыссыз әрбір науқасқа толтырылады. Бұл науқастар I, II, III санаттар бойынша емдеу нәтижелері талдауынан алынып тасталады (IV санатқа ауыстырылғандар);

3) ТБ 03 - журнал регистрации туберкулеза в области (город, район). Данный журнал ведется в противотуберкулезной организации, где больной взят на диспансерный учет, лечение и наблюдение. Левая часть журнала заполняется до лечения, правая часть - на основании медицинской карты больного формы ТБ 01. Данные журнала ежемесячно сверяются с лабораторным регистрационным журналом - форма ТБ 04 и данными государственного органа санитарно-эпидемиологической службы по учету инфекционных заболеваний (форма ТБ 02 - дополнение к форме № 1 "Отчет об отдельных инфекционных и паразитарных заболеваниях"). В случае неблагоприятного исхода следует провести перерегистрацию больного и занести в журнал ТБ 03;
4) ТБ 04 - лабораторный регистрационный журнал, ведется в каждой лаборатории сети ПМСП и ПТО, проводящей микроскопические исследования мокроты на микобактерии туберкулеза. Лабораторный порядковый номер присваивается больному, а не по образцу мокроты;
5) ТБ 05 - направление на проведение микроскопического исследования мокроты на наличие микобактерии туберкулеза (на бактериоскопию);
6) ТБ 06 - направление на чувствительность культуры микобактерий туберкулеза к противотуберкулезным препаратам;
7) ТБ 09 - направление на перевод больного туберкулезом. Для передачи больного туберкулезом из одного учреждения в другое для продолжения лечения/наблюдения;
8) ТБ 11 - журнал регистрации больных туберкулезом IV категорий. Данный журнал должен вестись областными и районными противотуберкулезными учреждениями для регистрации больных с лекарственной устойчивостью и больных переведенных в категорию IV;
9) ТБ 12 - журнал регистрации противотуберкулезных препаратов;
10) ТБ 14 - информированное согласие больного на лечение;
11) ТБ 15 - журнал регистрации больных с подозрением на туберкулез;
12) ТБ 16 - карта диспансерного наблюдения за контингентом;
13) ТБ 17 - лабораторный журнал учета культуральных исследований;
14) ТБ 18 - лабораторный журнал результата теста на лекарственную чувствительность микобактерий туберкулеза.
2. Отчетные формы по туберкулезу:
1) ТБ 07 - квартальный отчет о зарегистрированных случаях туберкулеза. Данный отчет должен составляться по району, городу, области, республике противотуберкулезной организацией на основании журнала регистрации туберкулеза формы ТБ 03. Квартальный отчет предоставляется противотуберкулезными организациями по вертикальному принципу в НЦПТ МЗ РК. Сводный отчет по областям составляется НЦПТ;
2) ТБ 07 IV категория - предназначена для анализа числа больных, зарегистрированных по категории IV, начавших химиотерапию по схемам для больных категории IV. Квартальный отчет также показывает, какое количество подтвержденных больных ТБМЛУ было зарегистрировано за квартал;

3) ТБ 03 – облыстағы (қала, аудан) туберкулездi тiркеу журналы. Аталған журнал науқас диспансерлік есепке, емделу, бақылауға алынған туберкулезге қарсы ұйымда жүргiзiледi. Журналдың сол жағы ем тағайындалғанға дейін толтырылады, ал оң жағы науқастың медициналық картасы ТБ 01 негiзiнде толтырылады. Журналдағы мәлiметтер ай сайын ТБ 04 зертханалық тiркеу журналы және мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының жұқпалы ауруларды есепке алу мәліметтерімен (ТБ 02 нысаны - № 1 нысанға қосымша «жеке жұқпалы және паразиттік аурулар туралы есеп») салыстырылып отырады. Ем қабылдау сәтсіз аяқталған жағдайда науқасты ТБ 03 журналына қайта тіркеу қажет;
4) ТБ 04 – зертханалық тiркеу журналы, қақырықты туберкулез микобактериясына микроскопиялық тексеріс АМСК жүйесi және ТҚКҰ-ның әрбір зертханасында жүргізіледі. Зертханалық реттік нөмір қақырық үлгісіне емес, науқасқа беріледі;
5) ТБ 05 – қақырықты туберкулез микобактериясына (бактериоскопияға) микроскопиялық тексеруге берiлетін жолдама;
6) ТБ 06 – ТМБ дақылдарының туберкулезге қарсы қолданылатын дәрілерге сезiмталдығын анықтауға жолдама;
7) ТБ 09 – туберкулезбен ауыратын науқасты бiр мекемеден басқа мекемеге ауыстыру жолдамасы;
8) ТБ 11– туберкулезбен ауыратын науқастарды IV санаты бойынша тiркеу журналы. Аталған журнал облыстық және аудандық туберкулезге қарсы күресу ұйымдарында дәрiге төзiмдi туберкулезбен ауырып, IV санатына ауыстырылған науқастарды тiркеу үшiн жүргiзiледi;
9) ТБ 12 – туберкулезге қарсы қолданылатын дәрілерді тiркеу журналы;
10) ТБ 14 –науқастың емделуге ақпараттандырылған келiсiмi;
11) ТБ 15 – туберкулез ауруына күмән науқастарды тiркеу журналы;
12) ТБ 16 – контингентті диспансерлiк бақылау картасы;
13) ТБ 17 - Дақылды зерттеулерді зертханалық есепке алу журналы;
14) ТБ 18 – туберкулез микобактериясының дәріге сезімталдығын тестілеу қорытындыларының зертханалық журналы.
2. Туберкулез бойынша есеп беру нысандары:
1) ТБ 07 - тiркелген туберкулез жағдайлары туралы тоқсандық есеп. Аталған тоқсандық есепті ТБ 03 туберкулезді тiркеу журналы негiзiнде туберкулезге қарсы ұйымы аудан, қала, облыс, республика деңгейiнде құрастырады. Туберкулезге қарсы ұйымдары тоқсандық есепті тікелей принціп бойынша ТПҰО-ға тапсырады. Облыстар бойынша жиынтық есептi ТМҰО құрастырады;
2) IV санаты бойынша ТБ 07 - IV санатқа тіркелген, IV санаты бойынша науқастарға арналған үлгілері бойынша химиятерапия бастаған науқастарды талдауға арналған. Тоқсандық есеп тоқсан ішінде қанша науқас КДТ ТБ расталған науқастардың санын көрсетеді;

3) ТБ 08 - квартальный отчет по результатам лечения больных туберкулезом, зарегистрированных 12 месяцев назад. Данная форма должна заполняться ретроспективно на основании журнала регистрации туберкулеза формы ТБ 03, вернувшись назад на один год от квартала, который закончился на день отчета. Отчет предоставляется по вертикальному принципу в том же порядке аналогично форме ТБ 07;
4) ТБ 08 IV категория - отражает окончательные результаты лечения больных категории IV. Поскольку химиотерапия должна проводиться длительные сроки, то результаты представляют собой ретроспективу проведения продолжительного лечения. Форма ТБ 08 категория IV заполняется спустя 12, 24 и 36 месяцев после того, как последний больной данной когорты начал принимать химиотерапию. Часть пациентов будут завершать прием препаратов через 12 и 24 месяцев, что позволит оценить предварительные результаты лечения;
5) ТБ 10 - квартальный отчет по результатам конверсии мазка мокроты у больных с бактериовыделением, зарегистрированных 6 месяцев назад;
6) ТБ 10 IV категория - отчет о конверсии мокроты является предварительным отчетом и его результаты должны составляться по каждой квартальной когорте, определяемой в соответствии с датой начала химиотерапии по схеме для категории IV. Поскольку окончательные результаты лечения могут быть получены лишь через 2 или 3 года, то для мониторинга весьма полезно получить предварительные результаты по каждой из когорт. Предварительные результаты химиотерапии должны составляться через 9 месяцев после последнего дня формирования когорты;
7) ТБ 13 - квартальный отчет по использованию противотуберкулезных препаратов.
Приложение 2
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
Форма
Журнал кашляющих
Отряд № ___
_______ месяц 2010 года
Ф.И.О.
дни месяца
Начальник отряда (Ф.И.О.) __________
Подпись _______________
Приложение 3
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
Таблицы
Таблица № 1. Стандартные схемы химиотерапии
Кате-
гория
Интенсивная фаза
Кол-во
базовых
доз
Поддерживающая
фаза
Кол-во
базовых доз
I
2(4) HRZE(S)
Стрептомицин
используется в течение
2 месяцев (60 доз)
60
(120)
4 (7) H3R3 или
4 (7) HR или
4 (7) HRЕ*
60
(105)**
120 (210)
II
3(5) HRZES
Стрептомицин
используется в течение
2 месяцев
90
(150)
5 H3R3Е3 или
5 HRЕ
75**
150
III
2 HRZЕ
60
4 H3R3 или
4 HR или
4HRE*
60**
120
Примечание: цифра перед буквами указывает на продолжительность фазы в месяцах. Нижний индекс цифры указывает на число доз препарата в неделю. Если после буквы нет цифры, это означает, что больному необходимо принимать препарат ежедневно. Альтернативный препарат обозначен в скобках.
*Данная схема лечения назначается при наличии монорезистентности к изониазиду или рифампицину.
**при интермиттирующем методе приема противотуберкулезных препаратов.
Таблица № 2. Схема дозировок противотуберкулезных препаратов
для взрослых с учетом весовых диапазонов пациентов
Весо-
вой
диа-
пазон
(кг)
Интенсивная фаза
Поддерживающая фаза

3) ТБ 08 - 12 ай бұрын тiркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың ем нәтижесінің тоқсандық есебi. Аталған нысан ТБ 03 туберкулез ауруын тiркеу журналы негiзiнде есеп беріліп отырған тоқсанның соңғы күнінен бiр жыл кері қайтып құрастырылады. Есеп тікелей принціппен ТБ 07 нысанына ұқсас тапсырылады;
4) IV санаты бойынша ТБ 08 - IV санат науқастардың қорытынды емдеу нәтижесін көрсетеді. Химиятерапия ұзақ уақыт өткізілетін болған соң, нәтижесi ұзақтық емделудің ретроспективтік жүргізілуін көрсетеді. IV санаты бойынша ТБ 08 нысаны осы когортаның соңғы науқасы химиотерапияны бастаған уақыттан бастап 12, 24 және 36 айдан соң толтырылады. Науқастардың бір бөлігі препараттарды қабылдауды 12 және 24 айдан соң аяқтайды, бұл емделудің қорытындысын алдын ала бағалауға мүмкіндік береді;
5) ТБ 10 - 6 ай бұрын тiркелген бактерия бөлушi науқастардың қақырық жағындысы конверсиясының нәтижесi бойынша тоқсандық есеп;
6) IV санаты бойынша ТБ10 - қақырық жағындысы конверсиясының нәтижесi бойынша алдын ала есеп беру болып табылады және оның нәтижесі әрбір тоқсандық когорта бойынша IV санатқа арналған үлгі бойынша химиятерапияны бастау күнімен анықталады. Соңғы емдеу нәтижесі 2 және 3 жылдан кейін алынатын болған соң, мониторинг жүргізу үшін әрбір когорта бойынша алдын ала нәтижесін алу аса тиімді болып табылады;
7) ТБ 13 - Туберкулезге қарсы препараттардың қолданылуы туралы тоқсандық есеп.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға туберкулезге
қарсы көмекті ұйымдастыру
ережесіне 2-қосымша
Нысан
Жөтелетін аурулар журналы
Жасақ №___
2010 жыл ________ айы
Аты-жөні
Ай күндері
Жасақ бастығы (аты-жөні) __________
Қолы _______________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға туберкулезге
қарсы көмекті ұйымдастыру
ережесіне 3-қосымша
Кестелер
№ 1 кесте. Химиятерапияның стандартты үлгілері
Категория
Қарқынды кезең
Базалық дозалар саны
Жалғастыру кезеңі
Базалық дозалар саны
I
2 (4) HRZE (S) стрептомицин 2 ай қолданылады (60 доза)
60 (120)
4 (7) Н3 R3 немесе 4 (7) НR немесе 4 (7) НRЕ*
60 (150)** 120 (210)
II
3 (5) HRZES стрептомицин 2 ай қолданылады
90 (150)
5 Н3R3Е3 немесе 5 НRЕ
75**
150
III
2 HRZE
60
4 Н3R3 немесе 4 HR немесе 4 НRЕ*
60**
120
Ескерту: әрiптердiң алдындағы сандар ем кезеңінің айлық ұзақтығын көрсетедi. Төмендегi индекстегi сандар аптадағы препарат мөлшерiнiң санын көрсетедi. Егер әрiптен кейiн сан болмаса, науқас препаратты күнде қабылдауы керек. Альтернативтi препарат жақша ішінде көрсетiлген.
* Бұл үлгі изониазид немесе рифампицинге жеке тұрақтылық болған жағдайда қолданылады.
** туберкулезге қарсы препаратттарды аптасына 3 рет қабылдауда
2 кесте. Ересектер үшін пациенттердің дене салмағы үлесін есепке алғандағы туберкулезге қарсы препараттар дозаларының үлгісі
Салмақ үлесі (кг)
Қарқынды кезең
Жалғастыру кезеңі

3(4) мес.
в конце
5 мес.
в конце
8 мес.
Приложение 4
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
МАРШРУТНАЯ КАРТА № 1
по межведомственному взаимодействию
Информация об освобождаемых из учреждения _____ УКУИС
по ____________ области с незавершенным лечением
1. Фамилия, имя, отчество _______________________________________
2. Год рождения _________________________________________________
3. Дата освобождения ____________________________________________
4. Тип, категория _______________________________________________
5. Районный регистрационный номер _______________________________
6. Дата начала лечения __________________________________________
7. Диагноз ______________________________________________________
8. На момент освобождения МБТ+, (-) _____________________________
9. Данные ТЛЧ ___________________________________________________
10. Дата последнего рентгенобследования (CV+, CV-) ______________
11. Назначено принудительное лечение ____________________________
12. Адрес фактического проживания _______________________________
13. Адрес территориального ОПТД _________________________________
Врач-фтизиатр
(Ф.И.О.) ____________________
Начальник МСЧ
(Ф.И.О.) ____________________
Дата "___" _________ 200_ г.
Примечание: отправлено по факсу, почтой, электронной почтой (указать)
МАРШРУТНАЯ КАРТА № 2
по межведомственному взаимодействию
Информация о больных и результатах лечения освободившихся
из учреждения ________ УКУИС по _________ области
с незавершенным лечением
(заполняется ОПТД)
1. Фамилия, имя, отчество _______________________________________
2. Год рождения _________________________________________________
3. Дата получения информации из учреждения УКУИС ________________
4. Дата взятия на "Д" учет и продолжения лечения ________________
5. Дата окончания лечения _______________________________________
6. Исход лечения ________________________________________________
7. Диагноз ______________________________________________________
Врач-фтизиатр
(Ф.И.О.) _______________________________
Гл. врач ОПТД
(Ф.И.О.) _______________________________
Дата "___" ________ 200_ г.
Примечание: отправлено по факсу, почтой, электронной почтой
(указать) Если больной не проживает по указанному адресу, необходимо
также сообщить.
МАРШРУТНАЯ КАРТА № 3
по межведомственному взаимодействию
Информация о больных, зарегистрированных в ОПТД (ГПТД, РТД)
(на запрос из ОМО (ГМО) УКУИС)

3 (4) ай соңында
5 ай соңында
8 ай соңында
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға туберкулезге
қарсы көмекті ұйымдастыру
ережесіне 4-қосымша
Ведомствоаралық өзара әрекет ету бойынша
№ 1 МАРШРУТТЫҚ КАРТАСЫ ______ облысы бойынша ҚАЖКБ-ның ________ мекемесінен емі аяқталмай босатылатындар туралы ақпарат
1. Т.А.Ә.___________________________________________________________
2. Туған жылы ______________________________________________________  3. Босатылатын күні ________________________________________________  4. Үлгісі, категориясы _____________________________________________  5. Аудандық тіркеу нөмірі __________________________________________   6. Емдеу басталған күні ____________________________________________  7. Диагнозы ________________________________________________________  8. Босатылу кезінде МБТ+, (-) ______________________________________  9. ДСТ деректері ___________________________________________________  10. Соңғы рентгендік тексеріс күні (CV+, CV-) ______________________  11. Мәжбүрлеп емдеу тағайындалуы ___________________________________  12. Нақты тұрғылықты мекен-жайы ____________________________________  13. Аумақтық ОТҚД мекен жайы _______________________________________
Дәрігер-фтизиатр
(Т.А.Ж.)____________________
МБ бастығы
(Т.А.Ж.)____________________
Күні «___» _________200 ж.
Ескертпе: факспен, поштамен, электронды поштамен жіберілді (көрсету керек)
Ведомствоаралық өзара әрекет ету бойынша
№ 2 МАРШРУТТЫҚ КАРТАСЫ _______ облысы бойынша ҚАЖКБ-ның ________ мекемесінен емі аяқталмай босатылған аурулар және емделудің нәтижесі туралы ақпарат
(ОТҚД толтырады)
1. Т.А.Ә. ______________________________________________________
2. Туған жылы __________________________________________________
3. ҚАЖКБ-ның мекемесінен алынған ақпаратын уақыты_______________
4. «Д» тіркеуге алынған күні және емделу уақыты ________________
5. Емделудің аяқталу уақыты ____________________________________
6. Емделудің нәтижесі __________________________________________
7. Диагнозы ____________________________________________________
Дәрігер-фтизиатр
(Т.А.Ж.)_______________________________
ОТҚД бас дәрігері
(Т.А.Ж.)_______________________________
Күні «___» ________200 ж.
Ескертпе: факспен, поштамен, электронды поштамен жіберілді (көрсету керек) Егер де науқас жоғарыда көрсетілген мекен-жайда тұрмайтын болса хабарлау тиіс.
Ведомствоаралық өзара әрекет ету бойынша
№ 3 МАРШРУТТЫҚ КАРТАСЫ ОТҚД (ҚТҚД, РТД) тіркелген аурулар туралы ақпарат (ҚАЖКБ-ның МҚЕБ (МҚЕТ) сұранысына)

1. Фамилия, имя, отчество _______________________________________
2. Год рождения _________________________________________________
3. Дата получения информации из учреждения УКУИС ________________
4. Дата взятия на "Д" учет и начала лечения _____________________
5. Районный регистрационный номер _______________________________
6. Тип, категория, бактериовыделение ____________________________
7. Диагноз ______________________________________________________
8. Данные ТЛЧ ___________________________________________________
9. Дата последнего рентгенобследования ( CV+, CV-) ______________
10. Адрес территориального ОПТД _________________________________
Врач-фтизиатр
(Ф.И.О.) _______________________________
Гл. врач ОПТД
(Ф.И.О.) _______________________________
Дата "___" ________ 200_ г.
Примечание: отправлено по факсу, почтой, электронной почтой (указать)
Если больной не проживает по указанному адресу, необходимо также сообщить
Приложение 5
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
ФОРМАТ СПИСКОВ БОЛЬНЫХ ТУБЕРКУЛЕЗОМ, ОСВОБОДИВШИХСЯ
ИЗ ИСПРАВИТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЙ КОМИТЕТА УИС МЮ РК
Список больных туберкулезом, освобождающихся
из учреждения ____________ в __________________________ область
Дата составления
(ИУ) ____________
Дата оповещения ОПТД
________________
Дата получения
информации (ОПТД)
_________________
Ф.И.О.
ТИП/
кате-
гория
Дата
начала
лечения
На момент
освобождения
Дата
освобо-
ждения
Адрес
(домашний
и который
указал
осуж-
денный)
приме-
чание
МБТ+/
МБТ-
Фаза
лече-
ния
Подготовил (специалист ИУ) __________________________
Принял (специалист ОПТД) ____________________________
Список передается в региональный противотуберкулезный диспансер и в органы внутренних дел
Информация о больных туберкулезом и результатах лечения,
освободившихся до завершения лечения из ИУ
_________ области в _________ область (__ квартал 200__ г.)
Заполняется пенитенциарной системой
Заполняется ОПТД
Ф.И.О.
Тип/
кате-
гория
Дата
начала
лече-
ния
На
момент
освобож-
дения
Дата
осво-
бож-
дения
Дата
опове-
щения
ОПТД
Дата
полу-
чения
инфор-
мации
из ИУ
Дата
взя-
тия
на
ДУ
Резу-
льтат
лече-
ния
П
р
и
м
е
ч
а
н
и
е
МБТ+
МБТ-
Фа-
за
леч-
я
Специалист ИУ ______________         Специалист ОПТД __________________
Приложение 6
к Правилам организации противотуберкулезной
помощи лицам, содержащимся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции Республики Казахстан
Схемы
передачи информации и проведения сверки по больным туберкулезом
1. Маршрут направления больного из СИЗО, ИУ в противотуберкулезное исправительное учреждение, если учреждение находится в пределах одной области:

1. Т.А.Ә. ______________________________________________________
2. Туған жылы __________________________________________________
3. ҚАЖКБ-ның мекемесінен алынған ақпаратын уақыты ______________
4. «Д» тіркеуге алынған күні және емделу уақыты ________________
5. Емделудің аяқталу уақыты ____________________________________
6. Емделудің нәтижесі __________________________________________
7. Диагнозы_____________________________________________________
Дәрігер-фтизиатр
(Т.А.Ж.)_______________________________
ОТҚД бас дәрігері
(Т.А.Ж.)_______________________________
Күні «___» ________200 ж.
Ескертпе: факспен, поштамен, электронды поштамен жіберілді (көрсету керек) Егер де науқас жоғарыда көрсетілген мекен-жайда тұрмайтын болса хабарлау тиіс.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға туберкулезге
қарсы көмекті ұйымдастыру
ережесіне 5-қосымша
ҚР ӘдМ ҚАЖ КОМИТЕТІНІҢ ТҮЗЕУ МЕКЕМЕЛЕРІНЕН БОСАТЫЛҒАН ТУБЕРКУЛЕЗБЕН НАУҚАС АДАМДАРДЫҢ ТІЗІМ ФОРМАТЫ ____________________________________облысының ________ мекемесінен босатылған туберкулезбен науқас адамдардың тізімі
Құрастырған күні (ТМ) _________________
ОТҚД хабарлаған күні ___________
Ақпаратты алған күні (ОТҚД) ___________
Тегі, аты-жөні
Түрі/ категориясы
Емделудің басталу уақыты
Босатылу кезінде
Босатылған күні
Мекен жайы (сотталғанның көрсеткен үйінің мекен жайы)
ескертпе
МБТ +/ МБТ -
Емделу фазасы
Дайындаған (ТМ маманы) ______________________________
Қабылдаған (ОТҚД маманы) ____________________________
Тізім аумақтық туберкулезге қарсы диспансерге және ішкі істер органдарына беріледі.
___________________ облысы ТМ-нен _________________облысына емі аяқталмай босатылған туберкулезбен науқастың емінің нәтижелері және туберкулез аурулары туралы ақпарат (2009 ж._______ тоқсан)
Пенитенциарлық жүйеде толтырылады
ОТҚД толтырылады
N
Тегі, аты-жөні
Түрі/ категориясы
Емделудің басталу күні
Босатылар кезінде
Босатылған күні
ОТҚД хабарлаған күн
ТМ-нен ақпаратты алған күні
"Д" тіркеуге алған күні
Емделу нәтижесі
ескертпе
МБТ+/МБТ-
Емделу кезінде
ТМ маманы ___________________         ОТҚД маманы _________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға туберкулезге
қарсы көмекті ұйымдастыру
ережесіне 6-қосымша
Туберкулезбен науқас аурулар бойынша ақпарат беру және салыстыру жүргізу сызбасы
1. Егер мекеме бір облыс аумағында орналасса, ТИЗО-дан ауруды туберкулезге қарсы емдейтін түзеу мекемесіне жіберу бағыты;

1) вариант для СИЗО:
при выявлении больного активным туберкулезом, в пределах одной области подтверждение диагноза, определение стратегии лечения, наблюдения за больным проводится решением централизованной врачебно-консультативной комиссии при противотуберкулезном учреждении.
В соответствии со сроками представления отчетные формы ТБ 02, ТБ 07 (ТБ 07 IV категория), ТБ 08 (ТБ 08 IV категория ),ТБ 10 (ТБ 10 IV категория), ТБ 13 направляются в отдел (отделение, группу) медицинского обеспечения УКУИС области. Медицинской частью СИЗО проводится постоянная сверка журнала ТБ 03 со сводным журналом ТБ 03 противотуберкулезного учреждения, где они заносятся за тем же номером, с указанием индекса учреждения (СИЗО) и даты прибытия, а в последующем при сверке в графах результатов исследования и лечения заносятся результаты и исход лечения. В определенный день (по согласованию) специалист врач-фтизиатр СИЗО выезжает на сверку в противотуберкулезное учреждение.
При поступлении в противотуберкулезное учреждение больной туберкулезом в журнале ТБ 03 и "Национальном регистре больных туберкулезом", типируется как "переведен". После завершения лечения результаты лечения передаются в СИЗО, откуда прибыл больной, для составления ТБ 08.
Ежемесячно данные по "Национальному регистру больных туберкулезом" передаются в УМО Комитета УИС.
Схема
передачи информации и проведения сверки - при убытии больного из СИЗО в противотуберкулезное учреждение в пределах одной области:
2) вариант для ИУ:
в случае большой отдаленности от противотуберкулезного исправительного учреждения диагноз больному выставляется территориальной централизованной врачебно-консультативной комиссией гражданского сектора здравоохранения;
в случае близкого расположения - централизованной врачебно-консультативной комиссией УИС.
Больные активным туберкулезом, поступившие из ИУ в противотуберкулезное учреждение, типируются в журнале ТБ 03 и "Национальном регистре больных туберкулезом", как "новый случай", "рецидив", "другие".
2. Вариант для прибывших из других областей:
1) вариант для СИЗО:
при выявлении больного активным туберкулезом в другой области, подтверждение диагноза, определение тактики лечения, наблюдения за больным проводится путем привлечения специалистов территориальных органов здравоохранения.
На каждого выявленного больного туберкулезом заполняются и ведутся учетно-отчетные формы ТБ 01, ТБ 02, ТБ 03, ТБ 04, ТБ 05, ТБ 06, ТБ 07, ТБ 08, ТБ 10, извещение. Извещение направляются из СИЗО в ПГСЭН УКУИС и противотуберкулезное учреждение. В противотуберкулезное учреждение извещение направляется только в случае выявления больного туберкулезом при осмотре перед этапированием, т.е. период от выявления больного до направления на лечение в противотуберкулезное учреждение составляет менее одного месяца. До вступления приговора в законную силу и перевода в противотуберкулезное учреждение больной обеспечивается лечением по стандартным схемам на месте. При переводе больного в противотуберкулезное учреждение из учетных форм передается ТБ 01, копия документа остается по месту выявления. При поступлении в противотуберкулезное учреждение больной в журнале ТБ-03 и "Национальном регистре больных туберкулезом", типируется как "переведен". После завершения лечения, результаты лечения передаются в СИЗО, откуда прибыл больной, для составления ТБ-08 и ТБ-10.
Схема
передачи информации и проведения сверки при убытии больного
из СИЗО в противотуберкулезное учреждение в пределы другой области:

1) ТИЗО-дан жіберу түрі:
бір облыс аумағында орналасқан мекемеден туберкулездің белсенді түрі анықталғанда, диагнозын растау, емдеу стратегиясын анықтау, ауруды бақылау туберкулезге қарсы мекеменің орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссия шешімімен жүргізіледі.
ТБ 02, 07 (ТБ 07 IV санаты), 08 (ТБ 08 IV санаты), ТБ 10 (ТБ 10 IV санаты) нысандары бойынша есеп беру мерзіміне сәйкес, ТБ 13 облыстардағы ҚАЖКБ-ның медициналық қамтамасыз ету бөліміне (бөлімше, топ) жіберіледі. ТИЗО-ның медициналық бөлімі ТБ 03 журналы мен туберкулезге қарсы мекеменің ТБ 03 жиынтық журналы бойынша сол көрсетілген нөмірімен, мекеменің (ТИЗО) индексін және келген уақытын көрсетіп үнемі салыстырып отырады, ал келесі салыстыруда тексеру және емделу нәтижесі кестесінде емделу нәтижесі көрсетіледі. Белгіленген күні, ТИЗО дәрігер-фтизиатр маманы (келісім бойынша) туберкулезге қарсы мекемеге салыстыруға шығады.
Туберкулезге қарсы мекемеге түскен кезде науқас ТБ 03 журналы және «Туберкулез ауруының ұлттық тіркеуіне» «ауысқан» түрімен тіркеледі. Емделу аяқталғаннан кейін, емделу нәтижесі ТБ 08 үлгісіне тіркеу үшін келген ТИЗО-ға беріледі.
«Туберкулез ауруының ұлттық тіркеу» деректері ай сайын ҚАЖ комитетінің МҚБ-ға беріледі.
Бір облыс аумағында орналасқан ТИЗО-дан туберкулезге қарсы емдейтін мекемеге кеткен кездегі ақпаратты тапсыру және салыстыру сызбасы:
1) ТМ-ға жіберу түрі.
- туберкулезге қарсы емдейтін түзеу мекемесінің үлкен қашықтықта болған жағдайда науқастың диагнозын денсаулық сақтау азаматтық секторының аумақтық орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссиясы қояды;
- жақын орналасқан жағдайда – ҚАЖ орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссиясы қояды.
ТМ-нен туберкулезге қарсы мекемеге келіп түскен туберкулездің белсенді түрімен науқастанғандар ТБ 03 журналына және «жаңа жағдай», «қайталама», «басқа да» ретінде «Туберкулез ауруының ұлттық тіркеу» журналында тіркеледі.
2. Басқа облыстан келгендерге:
1) ТИЗО-ға арналған түрі:
басқа облыстарда туберкулездің белсенді түрі анықталған аурудың, диагнозын растау, емдеу стратегиясын анықтау, ауруды бақылау аумақтық денсаулық сақтау органдарының мамандарын тарта отырып жүргізіледі.
Әрбір анықталған туберкулез ауруына хабарлама, ТБ-01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 10 есеп-есеп беру үлгілері толтырылады және жүргізіледі. ТИЗО-дан ҚАЖКБ-ның МСЭҚБ және туберкулезге қарсы мекемеге хабарлама жіберіледі. Туберкулезге қарсы мекемеге хабарлама тек қана туберкулез ауруын айдауылдау алдындағы тексерісте анықталса, яғни ауруды анықтау кезінен, ауруды туберкулезге қарсы мекемеге емделуге жіберуге дейін 1 айдан аз уақытты құраса. Үкімнің заңды түрде күшіне енгеніне дейін және туберкулезге қарсы емдейтін мекемеге ауыстырылғанша, ауруды орнында стандартты сызба бойынша емдеуді қамтамасыз етеді. Туберкулезге қарсы емдейтін мекемеге ауыстырылған жағдайда есеп нысанының ТБ-01 үлгісі жіберіледі, көшірмесі анықталған жерде қалады. Туберкулезге қарсы мекемеге түскен кезде ауру ТБ 03 журналы және «Туберкулез ауруының ұлттық тіркеуіне» «ауысқан» түрімен тіркеледі. Емделу аяқталғаннан кейін, емделу нәтижесі, ТБ 08 және ТБ 10 үлгілеріне тіркеу үшін науқас келген ТИЗО-ға беріледі.
ТИЗО-дан басқа облыста орналасқан туберкулезге қарсы емдейтін мекемеге кеткен кездегі ақпаратты тапсыру және салыстыру сызбасы:

2) вариант для ИУ:
Диагноз подтверждается централизованной врачебно-консультативной комиссией. В журнале ТБ 03 больной регистрируется соответственно типированию.
В ИУ, где выявлен больной, заполняются учетно-отчетные формы: ТБ 02, ТБ 03, ТБ 04, ТБ 05, ТБ 07, извещение. Извещение направляются из СИЗО в ПГСЭН УКУИС и противотуберкулезное учреждение.
Больные активным туберкулезом, поступившие из ИУ областей в противотуберкулезное учреждение, типируются в журнале ТБ 03 и "Национальном регистре больных туберкулезом", как "новый случай", "рецидив", "другие".

2) ТМ-ға арналған түрі:
Диагноз орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссиямен расталады. ТБ 03 журналында науқас тиісті үлгі бойынша тіркеледі.
ТМ-де анықталған туберкулез ауруына хабарлама, ТБ-01, 02, 03, 04, 05, 07 есеп беру үлгілері толтырылады. ТИЗО-дан ҚАЖКБ-ның МСЭҚБ және туберкулезге қарсы мекемеге хабарлама жіберіледі.
Облыстық ТМ-нен туберкулезге қарсы мекемеге келіп түскен туберкулездің белсенді түрімен науқастанғандар ТБ 03 журналына және «жаңа жағдай», «қайталама», «басқа да» ретінде «Туберкулез ауруының ұлттық тіркеу» журналында тіркеледі.