В настоящих Правилах также используются понятия, используемые в Земельном кодексе Республики Казахстан (далее - Земельный кодекс) и  постановлении Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2003 года № 1140 "Об утверждении Правил организации и проведения торгов (конкурсов, аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка".
1.2. Обеспечение соблюдения градостроительных требований
2. На территории населенных пунктов строительство зданий и сооружений различного назначения, построенных на земельных участках, не отведенных для этих целей в порядке, установленном Земельным кодексом, или построенных с отклонением от проектов, а также построенных без получения на это необходимых разрешений не допускается.
3. Застройка и использование земельных участков допускаются в строгом соответствии с целевым назначением, определяемым уполномоченным органом области, района (города областного значения) (в населенных пунктах совместно с органами архитектуры и градостроительства) в соответствии с землеустроительными и градостроительными регламентами, и отражаемым в идентификационных документах на земельные участки.
4. В целях обеспечения нормального отдыха и спокойствия граждан на территории населенных пунктов не допускается в ночное время производство строительно-монтажных работ, в том числе, производство земляных работ, работ по устройству фундаментов и каркасов зданий, наружных строительно-монтажных работ, погрузочно-разгрузочных работ, и иных работ, сопровождаемых шумом, за исключением восстановительных работ по ликвидации аварий инженерных сетей, систем и коммуникаций.
5. Выполнение физическими и юридическими лицами проектно-изыскательских, экспертных, строительно-монтажных работ, работ по производству строительных материалов, изделий и конструкций (за исключением сертифицируемой продукции) допускается только при наличии у них лицензии, предоставляющей право осуществления указанных видов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
6. Порядок и условия выдачи лицензий определяются законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
7. Физические и юридические лица на территории населенных пунктов:
1) осуществляют застройку в соответствии с настоящими Правилами;
2) не совершают действия, оказывающие вредное воздействие на памятники истории и культуры и их ансамбли, памятники природы, городские, сельские и природные ландшафты, объекты инженерной, транспортной инфраструктур и благоустройства территорий, затрагивающие законные интересы третьих лиц и препятствующие реализации прав собственников, арендаторов или пользователей сопредельных земельных участков и иных объектов недвижимости;

Сонымен қатар, осы Қағидаларда Қазақстан Республикасының Жер кодексінде және "Жер учаскесін немесе жер учаскесін жалдау құқығын сату жөніндегі сауда-саттықты (конкурстарды, аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 13 қарашадағы № 1140 қаулысында пайдаланылатын түсініктер қолданылады.
1.2. Қала құрылысы
талаптарының сақталуын қамтамасыз ету
2. Елді мекендердің аумағында Жер кодексімен белгіленген тәртіпте бөлінбеген жер телімінде салынған немесе жобалардан ауытқумен салынған, сонымен қатар қажетті рұқсат алмай салынған әртүрлі нысаналы ғимараттар мен имараттарды салу жіберілмейді.
3. Жерге орналастыру және қала құрылысы регламенттерiне сәйкес облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органы (елдi мекендерде сәулет және қала құрылысы органдарымен бiрлесе отырып) анықтаған және жер телімдеріне сәйкестендірушілік құжаттарда көрініс алған қатаң нысаналы тағайындалуға сәйкес жер телімдерін салуға және пайдалануға рұқсат етіледі.
4. Қостанай облысы елді мекендері аумағында азаматтардың дұрыс демалу және тыныштығы үшін құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу, оның ішінде жер жұмыстарын жүргізу, имараттардың іргетасын және қаңқасын орнату бойынша жұмыстар, құрылыс-монтаждау жұмыстарын, және инженерлік желілерді, жүйелер мен коммуникациялардың апаттарын жою туралы қалпына келтіру жұмыстарын алып тастағанда түнгі уақытта шуылмен ілесетін басқа жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
5. Жеке және заңды тұлғалардың жобалау-iздену, сараптама, құрылыс-монтаж жұмыстарын, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын (сертификатталатын өнімдерді қоспағанда) өндiру жөнiндегi жұмыстарды орындауға оларда сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің аталған түрлерін жүзеге асыруға құқық беретiн лицензия болғанда ғана жол берiледi.
6. Лицензияларды беру тәртібі мен шарттары лицензиялау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленеді.
7. Елді мекендер аумағында жеке және заңды тұлғалар:
1) осы Қағидаларға сәйкес құрылыс салуды жүзеге асырады;
2) тарихи және мәдени ескерткіштер мен олардың ансамбльдеріне, табиғат ескерткіштеріне, қалалық, селолық және табиғат ландшафтарына, инженерлік объектілерге, көліктік инфрақұрылымдарға және аумақты абаттандыру зиянды әсер ететін, үшінші тұлғаның заңдық мүддесіне, меншік иелерінің, қожайындардың, жалдаушылардың немесе жер телімдерінің және жылжымайтын мүлік объектілерінің пайдаланушыларының құқықтарын іске асыруға кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасамайды;

3) проводят работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости, благоустройству земельных участков в соответствии с архитектурно-градостроительной документацией, строительными нормами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормативами и требованиями;
4) выполняют предписания государственных органов и должностных лиц, осуществляющих контроль в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
5) оказывают содействие должностным лицам государственных органов, осуществляющим контроль в области архитектуры, градостроительства и строительства, в реализации ими своих полномочий;
6) предоставляют по уведомлению государственного архитектурно-строительного контроля, необходимую информацию и техническую документацию по строительным объектам, а также заключение экспертизы по соответствующим проектам, в случаях, предусмотренных законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
7) предоставляют организациям, осуществляющим проведение технической инвентаризации и технического обследования объектов недвижимости, ведение градостроительного государственного кадастра и мониторинга застройки территории населенных пунктов, доступ к принадлежащим данным физическим и юридическим лицам объектам недвижимости;
8) передают необходимую проектно-сметную документацию, материалы комплексных инженерных изысканий и иные материалы соответствующим государственным органам и организациям в порядке, установленном законодательством в области архитектуры, градостроительства и строительства;
9) соблюдают требования законодательства Республики Казахстан по охране окружающей среды.
Раздел 2.
Регулирование застройки территории
населенных пунктов Костанайской области
2.1. Порядок прохождения разрешительных процедур
при принятии акиматами постановлений о предоставлении
прав на земельные участки
2.1.1. Порядок прохождения разрешительных процедур
при испрашивании земельного участка, не связанного
со строительством
8. Предоставление земельных участков, находящихся в государственной собственности, в собственность граждан и негосударственных юридических лиц, имеющих право на приобретение земельных участков в частную собственность, осуществляется:
1) бесплатно (безвозмездно) в случаях, предусмотренных Земельным кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
2) на возмездной основе без проведения торгов;
3) на возмездной основе с проведением торгов.
При проведении торгов по продаже прав на земельные участки для застройки, в договоре купли-продажи земельного участка или права аренды земельного участка предусматриваются следующие условия передачи земельного участка:
строительство объектов инженерной, транспортной и социальной инфраструктур (за исключением случаев, предусмотренных законодательством);
соблюдение сроков строительства объектов недвижимости;
благоустройство территории общего пользования.
Указанные условия сохраняются в случае перехода прав на земельный участок другому лицу.

3) жер телімдеріндегі ғимараттарды, имараттарды және басқа жылжымайтын мүлік объектілерін тиісінше күтіп ұстау, сәулет-қала құрылыстық құжаттамаға, құрылыс нормалары мен ережелеріне, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және өзге де арнайы нормативтер мен талаптарға сәйкес жер телімін абаттандыру жұмыстарын жүргізеді;
4) сәулет, қала құрылысы мен құрылыс қызметі саласындағы бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың нұсқамаларын орындайды;
5) сәулет, қала құрылысы мен құрылыс қызметі саласында бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларына өз өкілеттіктерін іске асыруға жәрдем көрсетеді;
6) мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органының хабарламасы бойынша қажетті ақпаратты және құрылыс объектілері бойынша техникалық құжаттаманы, сонымен қатар сәулет, қала құрылысы және құрылыс туралы заңнамамен көзделген жағдайларда тиісті жобалардың сарапау қорытындысын береді;
7) жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық түгендеуін және техникалық зерттеуін, қала құрылыстық мемлекеттік кадастрды және елді мекендер аумағында құрылыс салу мониторингін жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдарға осы жеке және заңды тұлғалардың жылжымайтын мүлік объектілеріне қол жеткізуді береді;
8) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамамен белгіленген тәртіпте тиісінше мемлекеттік органдар мен ұйымдарға қажетті жобалық-сметалық құжаттамасын, кешендік инженерлік іздестіру материалдарын және өзге де материалдарды береді;
9) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтайды.
2 бөлім. Қостанай облысы елді
мекендері аумағында құрылыс салуды реттеу
2.1. Әкімдіктердің жер теліміне
құқық беру туралы қаулыларды қабылдаудағы
рұқсат беру рәсімдерінің өту тәртібі
2.1.1. Құрылыспен байланысты емес
жер телімі сұранылғанда рұқсат беру
рәсімдерінің өту тәртібі
8. Жер учаскелерiн алуға құқығы бар азаматтардың және мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың меншiгiне мемлекеттiк меншiктегi жер учаскелерiн жеке меншiкке беру жүзеге асырылады:
1) Жер кодексімен және басқа Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерімен қарастырылған жағдайларда, тегін (өтеусіз);
2) сауда-саттықты өткізбей өтеулі негізде;
3) сауда-саттықты өткізіп, өтеулі негізде;
Жер теліміне құрылыс салу үшін құқықты сату жөніндегі сауда-саттықты өткізген кезде жер телімін немесе жер телімін жалдау құқығын алып-сату шартында жер телімін беру туралы келесі шарттар көзделеді:
инженерлік, көліктік және әлеуметтік инфрақұрлым объектілерінің құрылысы (заңнаммамен қарастырылған жағдайларды алып тастағанда);
жылжымалы мүлік объектілерін салу мерзімін сақтау;
көпшілік пайдаланылатын аумақты абаттандыру.
Жер теліміне құқықтың басқа тұлғаға ауысу жағдайында көрсетілген шарттар сақталады.

9. Физические и юридические лица, заинтересованные в предоставлении им прав собственности и (или) землепользования на земельные участки, подают заявление в местный исполнительный орган области, района (города областного значения), акиму города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа по месту нахождения земельного участка.
В заявлении должны быть указаны: цель использования земельного участка; его предполагаемые размеры; местоположение; испрашиваемое право пользования; наличие (отсутствие) другого земельного участка (по земельным участкам, указанным в пункте 2 статьи 50 Земельного кодекса). В случае разработки полезных ископаемых к ходатайству прилагается копия контракта на недропользование.
Заявление о предоставлении права на земельный участок рассматривается в срок до двух месяцев с момента его поступления, а при предоставлении права на земельный участок субъектам малого предпринимательства рассматривается в трехнедельный срок.
10. На основании заявления лица, заинтересованного в предоставлении земельных участков, находящихся в государственной собственности, в собственность или землепользование, уполномоченный орган области, района (города областного значения) (в населенных пунктах совместно с органами архитектуры и градостроительства) определяет возможность использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с землеустроительными и градостроительными регламентами. Предложения о возможности использования земельного участка предоставляются в комиссию для рассмотрения и подготовки заключения в соответствии с пунктом 2 статьи 43 Земельного кодекса.
11. Срок подготовки предложений о возможности использования испрашиваемого земельного участка по заявленному целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием и подготовки заключения комиссии по данному вопросу составляет до одного месяца с момента поступления заявления, а при предоставлении права на земельный участок субъектам малого предпринимательства - до двух недель.
12. Орган по земельным отношениям при положительном заключении Земельной комиссии, не позднее срока, указанного в пункте 9 Правил передает копии материалов заявителю для составления землеустроительного проекта.
13. Мотивированный отказ в предоставлении права на земельный участок оформляется решением местного исполнительного органа области, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, и принимается в семидневный срок с момента поступления соответствующего заключения комиссии, а копия вручается заявителю в семидневный срок после принятия решения.

9. Жер учаскелерiне меншiк және (немесе) жер пайдалану құқығының табысталуына мүдделi жеке және заңды тұлғалар жер учаскесi орналасқан жердегi облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкіміне өтiнiш бередi.
Өтiнiште: жер учаскесiн пайдаланудың мақсаты; оның болжамды мөлшерi; орналасқан жерi; сұралатын пайдалану құқығы, басқа жер учаскесiнiң (Жер кодекстiң 50-бабының 2-тармағында аталған жер учаскелерi бойынша) болуы (болмауы) көрсетiлуге тиiс. Пайдалы қазбалар шығарылатын жағдайда өтiнiмге жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттың көшiрмесi қоса берiледi.
Жер учаскесiне құқық беру туралы өтiнiш түскен кезiнен бастап екi айға дейiнгi мерзiмде қаралады, ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне жер учаскесiне құқық беру туралы өтiнiш үш апталық мерзiмде қаралады.
10. Мемлекеттiк меншiктегi жер учаскелерiнiң меншiкке немесе жер пайдалануға берiлуiне мүдделi тұлғаның өтiнiшi негiзiнде облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органы (елдi мекендерде сәулет және қала құрылысы органдарымен бiрлесе отырып), сұралған жер учаскесiнiң жерге орналастыру және қала құрылысы регламенттерiне сәйкес мәлiмделген нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылу мүмкiндiгiн анықтайды. Жер учаскесiн пайдалану мүмкiндiгi туралы ұсыныстар Жер кодекстiң 43-бабының 2-тармағына сәйкес қарау және қорытынды әзiрлеу үшiн комиссияға берiледi.
11. Сұралып отырған жер учаскесін аумақтық аймақтарға бөлуге сәйкес мәлімделген нысаналы мақсаты бойынша пайдалану мүмкіндігі туралы ұсыныстар әзірлеу және комиссияның осы мәселе жөніндегі қорытындысын әзірлеу мерзімі өтініш келіп түскен кезден бастап бір айға дейінгі, ал шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жер учаскесіне құқық беру кезінде екі аптаға дейінгі мерзімді құрайды.
12. Жер комиссиясының оң қорытындысы болған жағдайда жер қатынастары жөніндегі орган Қағидалардың 9 тармағында көрсетілген мерзімінен кешіктірмей жерге орналастыру жобасын құрастыру үшін материалдардың көшірмесін өтініш берушіге береді.
13. Жер теліміне құқық беруден негізделген бас тарту жер учаскесiне құқық табыстаудан бас тарту облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің шешiмiмен ресімделеді және комиссияның тиісті қорытындысы түскен күннен бастап жеті күндік мерзімде қабылданады, ал шешім қабылданғаннан кейін жеті күндік мерзімде көшірме өтініш берушіге тапсырылады.

14. Для выполнения землеустроительного проекта заявитель самостоятельно определяет организацию, имеющую соответствующую лицензию. В составе проекта уточняется местоположение, площадь представляемого земельного участка, его границы, смежные собственники земельного участка и землепользователи, а также обременения и сервитуты предоставляемого земельного участка.
15. Производство землеустроительного проекта осуществляется землеустроительной организацией, имеющей соответствующую лицензию. Период составления землеустроительного проекта не входит в срок рассмотрения заявления о предоставлении права на земельный участок.
16. Заявитель представляет органу по земельным отношениям разработанный в установленном порядке землеустроительный проект для утверждения и дальнейшего оформления в течение месяца права на земельный участок.
17. Решение местного исполнительного органа области, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа о предоставлении соответствующих прав на землю принимается на основе землеустроительного проекта с вручением заявителю копии решения о предоставлении права собственности или права землепользования на земельный участок в семидневный срок с момента принятия решения.
В тех случаях, когда предоставление земельных участков входит в компетенцию вышестоящего исполнительного органа, местный исполнительный орган области, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа направляет землеустроительное дело со своим решением вышестоящему органу для принятия окончательного решения.
18. Решение местного исполнительного органа области, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа принимается в срок до одного месяца с момента поступления землеустроительного проекта, утвержденного соответствующим уполномоченным органом области, района (города областного значения), а при предоставлении права на земельный участок субъектам малого предпринимательства – до семи дней.
19. Договор о временном возмездном землепользовании (аренды) заключается не позднее 15 календарных дней с даты принятия решения о предоставлении права на земельный участок.
20. Дочернее государственное предприятие по Костанайской области республиканского государственного предприятия "Государственный научно-производственный центр земельных ресурсов и землеустройства" в установленном порядке формирует материалы для составления земельно-кадастрового дела, включая материалы определения границ земельного участка на местности, готовит идентификационный документ на земельный участок и направляет в орган по земельным отношениям для его подписания и выдачи.
Орган по земельным отношениям регистрирует подписанный идентификационный документ, вручает его заявителю под роспись в журнале регистрации, для ввода в автоматизированную систему государственного земельного кадастра и архивирования.

14. Жерге орналастыру жобасын орындау үшін өтініш беруші тиісті лицензиясы бар ұйымды дербес анықтайды. Жоба құрамында орналасқан жері, берілген жер телімінің алаңы, оның шекаралары, іргелес жер телімі иелері мен жерді пайдаланушылары, және де берілетін жер телімінің ауыртпалықтары мен сервитуттары нақтыланады.
15. Жерге орналастыру жобасын жүргізу тиісті лицензиясы бар жерге орналастыру ұйымы арқылы жүзеге асырылады. Жерге орналастыру жобасын жасау кезеңінде құрастыру жер теліміне құқық беру туралы өтінішті қарастыру мерзіміне кірмейді.
16. Өтініш беруші жер қатынастары жөніндегі органға белгіленген тәртіпте әзірленген жерге орналастыру жобасын бекітуге және бір ай ішінде әрі қарай жер теліміне құқығын рәсімдеу үшін ұсынады.
17. Облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің, жер учаскелерiне тиiстi құқықтар табыстау туралы шешiмi жерге орналастыру жобасы негiзiнде қабылданып, өтiнiш берушiге шешiм қабылданған кезден бастап жетi күн мерзiмде жер учаскесiне меншiк құқығын немесе жер пайдалану құқығын табыстау туралы шешiмнiң көшiрмесi тапсырылады.
Жер учаскелерiн беру жоғары тұрған атқарушы органның құзыретiне кiретiн жағдайларда, облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі жерге орналастыру iсiн өз шешiмiмен бiрге жоғары тұрған органға түпкілікті шешім қабылдау үшін жiбередi.
18. Облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің жер учаскесіне құқық беру туралы шешімі облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті уәкілетті органы бекіткен жерге орналастыру жобасы келіп түскен кезден бастап бір айға дейінгі мерзімде, ал шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жер учаскесіне құқық беру кезінде жеті күнге дейінгі мерзімде қабылданады.
19. Уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) туралы шарт жер учаскесін пайдалану құқығын беру туралы шешімнің қабылданған күнінен бастап күнтізбелік 15 күннен кешіктірілмей жасалады.
20. "Жер ресурстары және жерге орналастыру мемлекеттік ғылыми өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша еншілес мемлекеттік кәсіпорны белгіленген тәртіпте жерде жер телімі шекараларын анықтау материалдарын қоса алып, жер-кадастр ісін құрастыру үшін материалдарды қалыптастырады, жер теліміне сәйкестендірушілік құжат дайындайды және қол қою үшін жер-кадастр ісімен бірге жер қатынастары жөніндегі органға жібереді.
Жер қатынастары жөніндегі орган қол қойылған сәйкестендірушілік құжатты тіркейді және жер кадастры автоматикалық жүйеге енгізу үшін өтініш берушіге тіркеу журналында қол қойғызып тапсырады.

21. Государственная регистрация права на земельный участок в регистрирующем органе производится в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2007 года № 310 "О регистрации недвижимого имущества и сделок с ним".
2.1.2. Порядок прохождения разрешительных процедур
при испрашивании земельного участка для строительства
объектов
22. Физические и юридические лица, заинтересованные в предоставлении им прав собственности и (или) землепользования на земельные участки для строительства объектов предварительно подают заявление в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), акиму города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа по месту нахождения земельного участка о рассмотрении возможности строительства и осуществления выбора земельного участка в порядке установленном статьей 44 Земельного кодекса и постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года № 425 "О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов".
В письменном заявлении лица (заявителя), имеющего намерение осуществить новое строительство либо изменение существующего объекта, соответственно указываются:
1) фамилия, имя, отчество, адрес и телефон заявителя, регистрационный номер налогоплательщика (РНН), либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) - для физических лиц;
2) наименование организации, его государственный регистрационный номер, фамилия, имя, отчество руководителя, почтовый адрес и телефон, регистрационный номер налогоплательщика (РНН), либо бизнес идентификационный номер (БИН) - для юридических лиц;
3) назначение и основные параметры намечаемого к строительству объекта (расчетная мощность, общая площадь, этажность, вместимость, пропускная способность и тому подобное);
4) обоснование места предполагаемого (желаемого) размещения участка нового строительства;
5) адрес (местонахождение) существующего объекта (помещения, части здания или сооружения), подлежащего изменению, цель изменения и основные параметры намечаемого изменения.
Для получения разрешения на изменение существующих объектов к заявлению прилагаются нотариально засвидетельствованные копия документа, удостоверяющего право собственности заявителя на изменяемый объект либо письменное согласие собственника (сособственников) объекта на намечаемое изменение и его параметры.
23. В случаях если заявитель указывает конкретное место и размеры (границы) запрашиваемого земельного участка, то местные органы архитектуры и градостроительства запрашивают у него эскизы, обосновывающие пожелание заявителя относительно местоположения участка в системе застройки и основных параметров намеченного (планируемого) объекта строительства.

21. Жер теліміне құқығын мемлекеттік тіркеу "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі № 310 Заңына сәйкес тіркеуші органда өткізіледі.
2.1.2. Объектілерді салу үшін
жер телімі сұранылғанда рұқсат
беру рәсімінің өту тәртібі
22. Объектілерді салу үшін жер теліміне меншік және (немесе) жерді пайдалану құқығын алуда мүдделі жеке және заңды тұлғалар алдын ала Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 44-бабымен және "Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рүқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы № 425 қаулысымен бекітілген тәртіпте құрылыс мүмкіндігін қарау және жер телімін таңдауды жүзеге асыру туралы жер учаскесi орналасқан жердегi облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкіміне өтініш ұсынады.
Жаңа объект салуды жүзеге асыру не қолданыстағы объектіні өзгертуді ұйғарған адамның (өтініш берушінің) жазбаша өтінішінде, тиісінше:
1) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты, мекен-жайы және телефоны, салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) не жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
2) заңды тұлғалар үшін - ұйымның атауы, оның мемлекеттік тіркеу нөмірі, басшының тегі, аты, әкесінің аты, почтаның мекен-жайы мен телефоны, салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) не бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН);
3) құрылысы ұйғарылып отырған объектінің мақсаты және негізгі параметрлері (есептелген қуаты, жалпы алаңы, қабаттылығы, сыйымдылығы, өткізу қабілеті және тағы сол сияқтылар);
4) жаңа құрылыс учаскесін орналастыру болжанған (қалап алынған) орын негіздемесі;
5) өзгертуге жататын қолданыстағы объектінің (үй-жайдың, ғимарат немесе құрылыс бөліктерінің) мекен-жайы (орналасқан жері), өзгертудің мақсаты және ұйғарылып отырған өзгерістің негізгі параметрлері көрсетіледі.
Қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсат алу үшін өтінішке өзгертілетін объектіге өтініш берушінің меншік құқығын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі не белгіленген өзгеріс пен оның параметрлеріне объект меншік иесінің (меншік иелерінің) жазбаша келісімі қоса беріледі.
23. Егер өтініш беруші сұратылып отырған жер учаскесінің нақты орнын және мөлшерін (шекарасын) көрсеткен жағдайларда, онда жергілікті сәулет және қала құрылысы органдары одан құрылыс жүйесінде учаскенің орналасқан жеріне қатысты өтініш берушінің тілектеріне және ұйғарылып отырған (жоспарланып отырған) құрылыс объектісінің негізгі параметрлеріне негізделген нобайларды сұратады.

24. При испрашивании земельного участка для строительства объектов предварительно производится выбор земельного участка, который осуществляют специальные комиссии, создаваемые местными исполнительными органами области, районов (городов областного значения), акимом города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа в пределах своей компетенции по предоставлению земельных участков.
Результаты выбора земельного участка для строительства объекта, а в необходимых случаях и для установления его охранной или санитарно-защитной зоны оформляются уполномоченным органом области, района (города областного значения) актом о выборе земельного участка. К данному акту прилагаются проекты границ каждого земельного участка в соответствии с возможными вариантами их выбора.
Заявитель или его доверенное лицо обеспечивают требуемые для отвода земельного участка согласования самостоятельно.
25. Сроки рассмотрения заявлений о предоставлении земельного участка под строительство заявленного объекта, а также дачи мотивированного отказа определяются Земельным кодексом.
Разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования, рассматриваются не более 10 календарных дней для субъектов малого предпринимательства и 30 календарных дней для остальных юридических и физических лиц с момента подачи заявления.
26. В случаях невозможности положительного решения о выдаче разрешения на использование под строительство участка, принадлежащего заказчику на праве собственности или землепользования, местный исполнительный орган области, района (городов областного значения), акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа обязан в течение 10 календарных дней с момента обращения ответить заявителю (заказчику) мотивированным отказом, с указанием норм (положений, условий, ограничений, сервитутов) законодательства, в противоречие с которыми вступает его намерение осуществить данное строительство.
Представление заявителем недостаточных, недостоверных либо не соответствующих законодательству или государственным нормативам заявочных документов является основанием для отказа в выдаче разрешительных документов .
2.1.3. Порядок прохождения разрешительных процедур при
предоставлении прав на земельные участки для
строительства объектов, когда на территории, выбранной
под размещение объекта строительства, расположены жилые
дома, другие здания и сооружения, а также инженерные коммуникации
28. Процедура рассмотрения заявления лица, заинтересованного в предоставлении соответствующего права на земельный участок для строительства объекта, когда на территории, выбранной под его размещение, расположены жилые дома, другие здания и сооружения, а также инженерные коммуникации, далее по тексту - застройщика (инвестора), осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 8-26 настоящих Правил.

24. Объектілер салу үшін жер учаскесі сұралған кезде жер учаскесін таңдау алдын ала жүргізіледі, оны облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі жер учаскелерін беру жөніндегі өз құзыреттері шегінде құратын арнаулы комиссиялар жүзеге асырады.
Объект салу үшін, ал қажет болған жағдайларда оның күзет немесе санитариялық-қорғау аймағын белгілеу үшін де жер учаскесін таңдау нәтижелерін облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органы жер учаскесін таңдау туралы актімен ресімдейді. Осы актіге әрбір жер учаскесін таңдаудың ықтимал нұсқаларына сәйкес олардың шекарасының жобалары қоса тіркеледі.
Өтiнушi немесе оның сенiм бiлдiрген тұлғасы жер учаскесiн бөлiп беруге талап етiлетiн келiсiмдердi жеке-дара қамтамасыз етедi.
25. Өтініш берілген объектінің құрылысын салуға жер учаскесін беру туралы өтініштерді қарау, сондай-ақ оны беруден дәлелді бас тарту мерзімдерін Жер кодексі айқындайды.
Өтініш берушіге меншік немесе жер пайдалану құқығында тиесілі учаскені құрылысқа пайдалануға рұқсат, өтініш берілген сәттен бастап қаралады, шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін 10 күнтізбелік күннен және қалған заңды және жеке тұлғалар үшін 30 күнтізбелік күннен аспауға тиіс.
26. Тапсырыс берушіге меншік немесе жер пайдалану құқығында тиесілі учаскені құрылыс салуға пайдалануға рұқсат беру туралы оң шешім мүмкін болмаған жағдайларда, облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі өтініш берілген сәттен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде өтініш берушіге (тапсырыс берушіге) оның осы құрылысты жүзеге асыру ниеті күшіне енетін қайшы келетін заңнамалық нормаларды (ережелерді, талаптарды, шектеулерді, сервитуттарды) көрсете отырып, дәлелді бас тартумен жауап қайтаруға міндетті.
Өтініш берушінің жеткіліксіз, дұрыс емес не заңнамаға немесе мемлекеттік нормативтерге сәйкес келмейтін өтініш құжаттарын ұсынуы рұқсат беру құжаттарын беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.
2.1.3. Объектіні салу үшін алынған аумақта
тұрғын үйлер, басқа ғимараттар мен имараттар,
инженерлік коммуникациялар орналасқан жер
телімінде объектіні салуға құқық беру туралы
қабылдаудағы рұқсат беру рәсімінің өту тәртібі
28. Объектіні орналастыруға таңдалған аумақта тұрғын үйлер, басқа ғимараттар мен имараттар, және де инженерлік коммуникациялар орналасқан кезде объектіні салу үшін жер теліміне тиісті құқықты алуда мүдделі тұлғаның, бұдан әрі қарай мәтін бойынша – салушы (инвестор), өтінішін қарау рәсімі осы Қағидалардың 8-26 тармақтарымен қарастырылған тәртіпте жүзеге асырылады.

29. Застройщик (инвестор), намеревающийся реализовать инвестиционный проект по строительству объекта, или, осуществляющий строительство объекта в рамках Государственной (региональной) программы развития жилищного строительства, обеспечивающий государственные интересы и достижение общественно значимых целей, когда на территории выбранной под его размещение, расположены жилые дома, другие здания и сооружения, а также инженерные коммуникации, и имеющий положительное заключение земельной комиссии, обращается в акимат с заявлением о согласовании инвестиционного проекта.
30. При согласовании инвестиционного проекта акиматом, застройщик (инвестор) подготавливает проект договора с акиматом о реализации инвестиционного проекта путем принудительного отчуждения, в том числе путем выкупа, земельного участка для государственных нужд, и направляет его в акимат. Акимат заключает с застройщиком (инвестором) договор, где оговариваются условия по реализации инвестиционного проекта и (или) условия реализации государственной (региональной) программы развития жилищного строительства.
31. После подписания договора с акиматом, застройщик (инвестор) заключает договор со специализированным предприятием о работах по принудительному отчуждению, в том числе путем выкупа, земельного участка для государственных нужд.
32. После заключения застройщиком (инвестором) договора со специализированным предприятием, орган по земельным отношениям, силами специализированного предприятия в порядке и сроках, установленных земельным законодательством обеспечивает разработку землеустроительного проекта, проводит обследование земельного участка и находящегося на нем недвижимого имущества, составляет акт обследования, осуществляет сбор и подготовку материалов и подготавливает проект решения местного исполнительного органа о принудительном отчуждении, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных нужд у собственников (землепользователей) и вносит его в акимат.
33. Орган по земельным отношениям осуществляет сбор и подготовку материалов, подготавливает проект решения местного исполнительного органа о принудительном отчуждении, в том числе путем выкупа, земельных участков для государственных нужд у собственников (землепользователей) и направляет его в акимат.
В проекте указываются:
наименование юридического или физического лица, которому предоставляется право на землю;
целевое назначение земельного участка;
площадь земельного участка;
вид права на землю, обременения, сервитуты;
выкупная цена земельного участка или права землепользования в случае предоставления участка за плату, сроки и условия заключения договоров купли-продажи земельного участка;
фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица, у которого производится изъятие, принудительное отчуждение для государственных нужд, в том числе путем выкупа, земельных участков с указанием их размеров;
прочие условия.
Для субъектов малого предпринимательства целевое назначение земельного участка для строительства независимо от видов деятельности устанавливается как обслуживание зданий (строений и сооружений).

29. Объектінің орналастыруына таңдалған аумақта тұрғын үйлер, басқа ғимараттар мен имараттар, және де инженерлік коммуникациялар орналасқанда объектіні салу бойынша инвестициялық жобаны іске асыруға ниет білдіретін немесе Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту мемлекеттік (аймақтық) бағдараламасы шегінде объектіні салуды жүзеге асыратын, мемлекеттік мүдделерді және қоғамдық мәнді мақсаттарға жетуді қамтамасыз ететін және жер комиссиясының оң қорытындысы бар салушы (инвестор) инвестициялық жобаға келісім алу үшін әкімдікке өтініш береді.
30. Әкімдік инвестициялық жобаға келісім жасаған жағдайда, салушы (инвестор) мәжбүрлеп иесіздендіру, сондай-ақ мемлекеттік мұқтаждықтарға жер телімін сатып алу жолымен инвестициялық жобасын іске асыру туралы әкімдік пен салушы (инвестор) арасындағы шарттың жобасын дайындайды, оны әкімдікке жолдайды. Әкімдік салушымен (инвестормен) шарт жасасады, онда инвестициялық жобаны іске асырудың талаптары және (немесе) жеке тұрғын үй құрылысын дамыту мемлекеттік (өңірлік) бағдарламасын іске асыру талаптары айқындалған.
31. Әкімдік пен салушы арасындағы шартқа қол қойғаннан кейін, салушы (инвестор) мамандандырылған кәсіпорынмен мәжбүрлеп иесіздендіру жұмыстары, сондай-ақ мемлекеттік мұқтаждықтарға жер телімін сатып алу туралы шарт жасасады.
32. Салушы (инвестор) мамандандырылған кәсіпорынмен шарт жасасқаннан кейін, мамандандырылған кәсіпорын күшімен жер қатынастары жөніндегі орган жер заңнамасымен белгіленген тәртіпте және мерзімде жерге орналастыру жобасының әзірленуін қамтамасыз етеді, жер телімін және онда орналасқан жылжымайтын мүлікті зерттеуді өткізеді, зерттеу актісін құрастырады, материалдарды жинау мен дайындауды жүзеге асырады және мәжбүрлеп иесіздендіру, сондай-ақ мемлекеттік мұқтаждықтарға меншік иелерінен (жерді пайдаланушылардан) жер телімін сатып алу туралы жергiлiктi атқарушы орган шешiмiнiң жобасын дайындайды және оны әкімдікке енгізеді.
33. Жер қатынастары жөніндегі орган материалдарды жинау мен дайындауды жүзеге асырады және мәжбүрлеп иесіздендіру, сондай-ақ мемлекеттік мұқтаждықтарға меншік иелерінен (жерді пайдаланушылардан) жер телімін сатып алу туралы жергiлiктi атқарушы орган шешiмiнiң жобасын дайындайды және оны әкімдікке жолдайды.
Жобасында көрсетіледі:
жерге құқық табысталатын заңды немесе жеке тұлғаның атауы;
жер учаскесiнiң нысаналы мақсаты;
жер учаскесiнiң көлемi;
жерге құқықтар түрi, ауыртпалықтар, сервитуттар;
учаске төлемақыға берiлетiн жағдайда жер учаскесiн немесе жер пайдалану құқығын сатып алу бағасы, жер учаскесiн сатып алу-сату шарттарын жасасудың мерзiмi мен шарттары;
учаскелердің өлшемдері көрсетіле отырып, жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін алып қою, мәжбүрлеп иеліктен шығару, соның ішінде сатып алу арқылы мәжбүрлеп иеліктен шығару жүргізілетін жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы;
өзге де шарттар болуға тиiс.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн, құрылысқа арналған жер учаскесiнiң нысаналы мақсаты қызмет түрлерiне қарамастан, үй-жайларға (құрылыстар мен ғимараттарға) қызмет көрсету ретiнде белгiленедi. жерге құқық берілетін заңды немесе жеке тұлғаның аты.

34. На основании решения местного исполнительного органа, орган по земельным отношениям, силами специализированного предприятия, в установленные земельным законодательством сроки, осуществляет комплекс необходимых мероприятий по принудительному отчуждению, в том числе путем выкупа за счет застройщика (инвестора), земельных участков и расположенного на них недвижимого имущества.
35. Собственник или негосударственный землепользователь земельного участка, при принудительном отчуждении для государственных нужд, с момента получения уведомления о принятии решения о выкупе до достижения соглашения о цене или принятия судом решения о выкупе такого участка может осуществлять принадлежащее ему право на земельный участок и производить необходимые затраты, обеспечивающие использование данного участка в соответствии с его целевым назначением. При этом собственник земельного участка или негосударственный землепользователь несет риск отнесения на него затрат и убытков, связанных с новым строительством, расширением или реконструкцией зданий (строений, сооружений) на таком земельном участке в указанный период.
Если собственник земельного участка или негосударственный землепользователь после принудительного отчуждения для государственных нужд части земельного участка не может использовать по прежнему целевому назначению оставшуюся часть, то выкупается весь земельный участок.
36. Цена за принудительно отчуждаемый, в том числе путем выкупа, для государственных нужд земельный участок определяется в соответствии со статьей 87 Земельного кодекса.
37. Если собственник или негосударственный землепользователь не согласен с решением о выкупе у него земельного участка для государственных нужд либо с ним не достигнуто соглашение о цене за выкупаемый земельный участок или других условиях выкупа, местный исполнительный орган, принявший решение о выкупе, может предъявить в суд иск о выкупе земельного участка. Представительство в суде осуществляется уполномоченными лицами.
38. На основании договора выкупа земельного участка или решения суда, специализированное предприятие регистрирует в регистрирующем органе прекращение права собственности на земельный участок и находящееся на нем имущество.
39. Снос находящегося на земельном участке недвижимого имущества производится на основании договора выкупа земельного участка после оплаты за земельный участок, или, на основании вступившего в силу решения суда.
40. Выполнение работ по сносу недвижимого имущества, находящегося на земельном участке, осуществляется за счет средств застройщика (инвестора) физическим или юридическим лицом, имеющим соответствующую лицензию либо застройщиком (инвестором) самостоятельно на основании разрешения выданного органом государственного архитектурно-строительного контроля.

34. Жергiлiктi атқарушы орган шешiмiнiң негізінде, мамандандырылған кәсіпорын күшімен жер қатынастары жөніндегі орган жер заңнамасымен белгіленген мерзімде жер телімін және онда орналасқан жылжымайтын мүліктерді мәжбүрлеп иесіздендіру бойынша, оның ішінде салушы (инвестор) қаражаты есебінен сатып алу жолымен қажетті іс-шаралар жиынтығын жүзеге асырады.
35. Мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару кезінде жер учаскесiнiң меншiк иесi немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушы сатып алу туралы шешiм қабылданғаны туралы хабарлама алған кезден бастап, осындай учаскенiң бағасы туралы келiсiм жасалғанға немесе оны сатып алу туралы сот шешiмi қабылданғанға дейiн жер учаскесiне қатысты өзiне тиесiлi құқықты жүзеге асыруы және осы учаскені оның нысаналы мақсатына сәйкес пайдалануды қамтамасыз ететiн қажеттi шығын шығаруы мүмкiн. Бұл ретте жер учаскесінің меншiк иесi немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушы аталған кезеңде осындай жер учаскесiндегi жаңа құрылысқа, үйлердi (құрылыстарды, ғимараттарды) кеңейтуге немесе қайта жаңғыртуға байланысты шығындар мен залалды өздерiне алуға тәуекел етедi.
Егер жер учаскесiнiң меншiк иесi немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушы жер учаскесiнiң бөлiгi мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығарылғаннан кейiн қалған бөлiгiн бұрынғы нысаналы мақсаты бойынша пайдалана алмаса, онда бүкiл жер учаскесi сатып алынады.
36. Мәжбүрлеп иесіздендірілген, оның ішінде мемлекеттік мұқтаждықтар үшін сатып алынған жер телімінің бағасы Жер кодексінің 87-бабына сәйкес анықталады.
37. Егер меншiк иесi немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушы өздерiнен жер учаскесiн мемлекет мұқтажы үшiн сатып алу туралы шешiммен келiспесе не сатып алынатын жер учаскесi үшiн төленетiн баға немесе сатып алудың басқа да жағдайлары туралы онымен келiсiмге қол жеткiзiлмесе, сатып алу туралар шешiм қабылдаған жергілікті атқарушы орган сотқа жер учаскесiн сатып алу туралы талап-арыз бере алады. Өкілдік сотта уәкілдендірілген тұлғалармен жүзеге асырылады.
38. Жер телімін сатып алу шарты немесе сот шешімі негізінде мамандандырылған кәсіпорын тіркеуші органда жер теліміне және онда орналасқан мүлікке жеке меншік құқығының жойылуын тіркейді.
39. Жер телімінде орналасқан жылжымайтын мүлікті бұзу жер теліміне төлем төленгеннен кейін жер телімін сатып алу туралы шарт негізінде немесе күшке енген сот шешімі негізінде өткізіледі.
40. Жер телімінде орналасқан жылжымайтын мүлікті бұзу бойынша жұмыстарды орындауды салушының (инвестордың) қаржы есебінен тиісті лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғалар немесе салушы (инвестор) мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органынан алынған рұқсат негізінде дербес жүзеге асырады.

41. О произведенном сносе находящегося на земельном участке недвижимого имущества составляется акт, подписываемый представителями застройщика (инвестора), акиматом, органом государственного архитектурно-строительного контроля и органом по земельным отношениям.
42. Местный исполнительный орган предоставляет земельный участок иному лицу, подавшему заявление на получение земельного участка, в случаях, если застройщик (инвестор) отказался от предоставленного ему для строительства объекта земельного участка.
При этом предыдущему застройщику (инвестору) возмещаются понесенные им затраты по финансированию выплаченной акиматом при принудительном отчуждении (выкупе) собственникам (негосударственным землепользователям) компенсации.
43. После регистрации в установленном законодательством порядке, факта сноса находящегося на предоставленном застройщику (инвестору) земельном участке недвижимого имущества, процедура предоставления и оформления прав на земельные участки осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 16-21 настоящих Правил.
44. В случае отсутствия специализированного предприятия, процедуры, возложенные на специализированное предприятие (оговоренные в параграфе 2.1.3 настоящих Правил) возлагаются на государственный орган по земельным отношениям.
2.1.4. Порядок прохождения разрешительных процедур при
принятии акиматами городов и районов постановлений об
изменении целевого назначения земельного участка
46. Физические и юридические лица, заинтересованные в изменении целевого назначения земельного участка, подают заявление в местный исполнительный орган области, района (города областного значения), акиму города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа по месту нахождения земельного участка.
47. Заявление об изменении целевого назначения земельного участка рассматривается в срок до тридцати календарных дней с момента его поступления.
48. Орган по земельным отношениям вносит материалы по земельному участку на Земельную комиссию для рассмотрения.
49. Копия решения местного исполнительного органа области, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа о согласии либо об отказе в изменении целевого назначения земельного участка вручается заявителю в семидневный срок после его принятия.
Отказ в изменении целевого назначения земельного участка должен быть мотивированным.
50. Орган по земельным отношениям после уплаты заявителем в доход бюджета суммы, равной кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, предусмотренной законодательством Республики Казахстан при изменении целевого назначения или о предоставлении соответствующего права на земельный участок, заключает договор купли-продажи земельного участка, затем вместе с экземпляром постановления акимата вручает его заявителю и представляет их в Дочернее государственное предприятие по Костанайской области республиканского государственного предприятия "Государственный научно-производственный центр земельных ресурсов и землеустройства" для внесения соответствующих изменений в земельно-кадастровое дело.

41. Жер телімінде орналасқан жылжымайтын мүлікті бұзуды өткізу туралы салушының (инвестордың), мамандандырылған кәсіпорынның, әкімдіктің және мемлекеттік сәулет - құрылыс бақылау органының өкілдерінің қолы қойылатын акт құрастырылады.
42. Жергiлiктi атқарушы орган жер телімін алу туралы өтініш берген өзге тұлғаға келесі жағдайларда жер телімін бере алады, егер салушы (инвестор) объектіні салу үшін оған берілген жер телімінен бас тартса.
Бұл ретте алдындағы салушыға (инвесторға) мәжбүрлеп иесіздендіруде (сатып алуда) меншік иелеріне (мемлекеттік емес жер пайдаланушыларға) әкімдікпен төленген өтемді қаржыландыру бойынша оның шығарған шығындарының орны толтырылады.
43. Заңнамамен бекітілген тәртіпте салушыға (инвесторға) берілген жер телімінде орналасқан жылжымайтын мүлікті бұзу дерегі тіркелгеннен кейін, жер телімдеріне құқық беру және ресімдеу рәсімі осы Қағидалар дың 16-21 тармақтарымен қарастырылған тәртібінде жүзеге асырылады.
44. Мамандандырылған кәсіпорын болмаған жағдайда мамандандырылған кәсіпорынға жүктелген рәсімдер (осы Қ ағидалардың 2.1.3 параграфында атап айтылған) жер қатынастары жөніндегі мемлекеттік органға жүктеледі.
2.1.4. Қала және аудан әкімдіктерінің жер
телімінің нысаналы тағайындалуын өзгерту
туралы қаулыларды қабылдаудағы рұқсат беру
рәсімінің өту тәртібі
45. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге мүдделі жеке және заңды тұлғалар жер учаскесі орналасқан жердегі облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкіміне өтініш береді.
46. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтініш келіп түскен кезден бастап күнтізбелік отыз күнге дейінгі мерзімде қаралады.
47. Жер қатынастары жөніндегі орган жер телімі бойынша материалдарды Жер комиссиясының қарауына енгізеді.
48. Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге келісім беру не одан бас тарту туралы облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі шешімінің көшірмесі ол қабылданғаннан кейін жеті күн мерзімде өтініш берушіге тапсырылады.
Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуден бас тарту дәлелді болуға тиіс.
50. Жер қатынастары жөніндегі орган нысаналы тағайындалуын өзгерту үшін немесе жер теліміне тиісті құқық беру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жер телімінің кадастр (бағалау) құнына тең сомасы бюджеттің кіріс табысына төлегеннен кейін жер телімінің алып-сату шартын құрады, содан соң өтініш берушіге әкімдік қаулысының данасымен табыс етеді және жер-кадастр ісіне тиісті өзгертулерді енгізу үшін оларды "Жер ресурстары және жерге орналастыру мемлекеттік ғылыми өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша еншілес мемлекеттік кәсіпорнына ұсынады.

51. При изменении целевого назначения земельного участка и (или) собственника земельного участка, землепользователя срок переоформления идентификационных документов составляет не более пятнадцати календарных дней.
52. Дочернее государственное предприятие по Костанайской области республиканского государственного предприятия "Государственный научно-производственный центр земельных ресурсов и землеустройства", в установленном порядке формирует материалы для земельно-кадастрового дела, готовит в установленном порядке идентификационный документ на земельный участок и направляет его в орган по земельным отношениям для подписания и выдачи.
2.2. Градостроительные требования
к использованию земельных участков
53. Основным градостроительным документом, определяющим условия территориального и градостроительного развития является генеральный план населенного пункта. Другие виды градостроительной и проектно-сметной документации разрабатываются в установленном порядке на основе генерального плана.
Внесение изменений в градостроительную документацию допускается только по решению органа ее утвердившего.
54. Использование земельных участков собственниками либо землепользователями для застройки (включая прокладку коммуникаций, инженерную подготовку территории, благоустройство, озеленение и другие виды обустройства участка) может осуществляться только в соответствии с утвержденной в установленном законодательством порядке проектной документацией и соблюдением целевого назначения или сервитута, зонирования территории, красных линий и линий регулирования застройки, правил застройки и эксплуатации.
55. С целью учета градостроительных регламентов, орган по земельным отношениям согласовывает делимость земельного участка с органом архитектуры и градостроительства.
2.3. Застройка жилых территорий
56. В структурно-планировочном отношении жилые территории населенных пунктов Костанайской области представлены в виде групп жилых зданий, жилых кварталов, микрорайонов, жилых районов и сложившихся жилых образований, сформированных поселков.
57. При новом жилищном строительстве необходимо предусматривать формирование жилой среды в виде градостроительных комплексов, обеспечивающих комфортные условия проживания, гарантированный минимум социальных услуг населению и уровень инженерного обеспечения, экономически обоснованный для того или иного типа застройки.
58. Застройка жилых территорий осуществляется на основе архитектурно-градостроительной документации.
59. При проектировании жилых территорий и размещении жилых домов, необходимо предусматривать возможность последующего образования кондоминиумов собственников жилых и нежилых помещений, жилых многоквартирных домов с целью содержания и обслуживания домов и земельных участков, на которых они располагаются.

51. Жер учаскесінің нысаналы мақсаты және (немесе) жер учаскесінің меншік иесі, жер пайдаланушы өзгертілген кезде сәйкестендіру құжаттарын қайта ресімдеу мерзімі күнтізбелік он бес күннен аспайды.
52. "Жер ресурстары және жерге орналастыру мемлекеттік ғылыми өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша еншілес мемлекеттік кәсіпорны жер-кадастр ісіне белгіленген тәртіпте материалдарды қалыптастырады, белгіленген тәртіпте жер теліміне сәйкестендірушілік құжат дайындайды және оны қол қою және беру үшін жер қатынастары жөніндегі органға жолдайды.
2.2. Жер телімін
пайдаланудағы қала құрылыстық талаптары
53. Аумақтық және қала құрылыстық дамудың талаптарын анықтайтын елді мекеннің бас жоспары негізгі қала құрылыстық құжат болып табылады. Қала құрылыстық және жоба-сметалық құжаттаманың басқа түрлері бас жоспардың негізінде бекітілген тәртіпте әзірленеді.
Қала құрылыстық құжаттамаға өзгертулер тек оны бекіткен органының шешімімен ғана енгізіледі.
54. Меншiк иелерi не жер пайдаланушылар жер учаскелерiн құрылыс салу үшін (коммуникацияларды жүргізу, аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру, көгалдандыру және учаскенi жайғастырудың басқа да түрлерiн қоса алғанда) пайдалануды заңдарда белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау құжаттамасына сәйкес және нысаналы мақсатын немесе сервитутты, аумақты аймақтарға бөлуді, қызыл сызықтарды және құрылыс салуды реттеу сызықтарын, құрылыс салу мен оны пайдалану ережелерiн сақтай отырып қана жүзеге асыра алады.
55. Қала құрылыстық регламенттерді есепке алу мақсатында жер қатынастары жөніндегі органы жер телімінің бөлінуі туралы сәулет және қала құрылысы органымен келісім жасайды.
2.3. Тұрғын үй аумақтарында құрылыс салу
56. Құрылымды-жоспарлау жөнінде Қостанай облысы елді мекендерінің тұрғын үй аумақтары тұрғын ғимараттардың, тұрғын орамдардың, шағын аудандардың, тұрғын аудандар мен қалыптасқан тұрғын жасалымдардың, қалыптасқан кенттердің топтары күйінде көрсетілген.
57. Жаңа тұрғын үй құрылысында жайлы өмір сүру жағдайларын, халыққа көрсетілетін әлеуметтік қызметтердің кепілдік минимумын және құрылыстың сол немесе басқа түріне экономикалық негізделген инженерлік қамтамасыз етудің деңгейін қамтамасыз ететін қала құрылыстық кешендері күйінде тұрғын ортаны қалыптастырылуы ескерілу қажет.
58. Тұрғын үй аумақтарында құрылыс салу сәулеттік-қала құрылыстық құжаттама негізінде жүзеге асырылады.
59. Тұрғын үй аумақтарын жобалағанда және тұрғын үйлерді орналастыруда олардың орналасқан үйлері мен жер телімдерін күту және қызмет көрсету мақсатында тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардың, тұрғын көппәтерлі үйлердің иелері кондоминимумының пайда болу мүмкіндігін ескереді.

60. При проектировании комплексов жилых многоквартирных домов следует максимально использовать подземное пространство для размещения автопаркингов, гаражей и сооружений инженерного оборудования с устройством на поверхности детских игровых, спортивных и хозяйственных площадок с учетом экологических, санитарных и противопожарных требований.
61. Расчет потребных площадей по обустройству элементов дворового пространства выполняется в соответствии с архитектурно-планировочным заданием и действующими нормативами.
2.4. Застройка территорий,
включенных в пригородную зону городов
62. Земли населенных пунктов, включенных в пригородную зону города, используются на основе генерального плана города, проектов планировки и застройки, земельно-хозяйственного устройства территорий, схем зонирования земель и иной градостроительной документации с учетом развития города.
63. Земли, включенные в зону особого градостроительного регулирования, являются резервными территориями для развития, размещения и строительства сооружений, необходимых для нормального функционирования его инженерной и транспортной инфраструктуры.
64. Застройка в зоне особого градостроительного регулирования осуществляется в соответствии с генеральным планом населенных пунктов, расположенных в указанной зоне, согласованным с органом архитектуры и градостроительства города.
65. Предоставление земельных участков физическим и юридическим лицам в зоне особого градостроительного регулирования в собственность или землепользование, или изменение целевого назначения осуществляется местными исполнительными органами в пределах их компетенции, в порядке установленном землеустроительными и градостроительными регламентами.
2.5. Порядок организации
проведения строительно-монтажных работ
66. На территории населенных пунктов Костанайской области все виды строительных работ осуществляются при наличии разрешительных документов, выдаваемых застройщикам (заказчикам) местными исполнительными органами, осуществляющими государственный архитектурно – строительный контроль.
67. Разрешение органа государственного архитектурно-строительного контроля оформляются на производство следующих строительно-монтажных работ:
1) новое строительство, реконструкцию (перепланировку, переоборудование), расширение, техническое перевооружение и капитальный ремонт зданий, сооружений и комплексов различного назначения;
2) капитальный ремонт, реставрацию и консервацию, определение охранных зон объектов и сооружений, отнесенных к памятникам истории, археологии, культуры и архитектуры;

60. Тұрғын көппәтерлі үйлер кешенін жобалағанда бетінде экологиялық, санитарлық және өртке қарсы талаптарын есепке ала отырып балаларға ойын, спорт және шаруашылық алаңшаларын жайластырып, жерасты автопаркингтердің, гараждардың және құрылған инженерлік жабдықтар имараттардың кеңістігін артығымен пайдалану керек.
61. Аулалық кеңістіктің элементтерін жайластыру бойынша қажетті алаңдарды есептеу сәулеттік-жоспарлау тапсырмасына және қолданыстағы нормативтерге сәйкес орындалады.
2.4. Қала маңы аймағына
қосылған аумақтарда құрылыс салу
62. Қала маңы аймағына қосылған елді мекендердің жерлері қаланың бас жоспары, жоспарлау және құрылыс салу жобасы, аумақтардың жер-шарушылық жайластыру, жерлерді аймақтандыру сызба нұсқасы және қаланың даму есебімен басқа қала құрылыстық құжаттама негізінде пайдалынылады.
63. Ерекше қала құрылыстық реттеу аймағына қосылған жерлерді дамытуға, имараттарды орналастыруға және салуға, оның инженерлік және көліктік инфрақұрылымының дұрыс қызмет етуіне қажет резервті аумақтар болып табылады.
64. Ерекше қала құрылыстық реттеу аймағында құрылыс салу қаланың сәулет және қала құрылысы органымен келісілген, белгіленген аймақта орналасқан елді мекендердің бас жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
65. Жер телімдерін ерекше қала құрылыстық реттеу аймағында заңды және жеке тұлғаларға жеке меншікке беру немесе жерді пайдалану, немесе нысаналы тағайындалу жерге орналастыру және қала құрылыстық регламенттерімен белгіленген тәртіпте өз құзыреті шегінде жергілікті атқарушы органдарымен жүзеге асырылады.
2.5. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын
жүргізуді ұйымдастырудың тәртібі
66. Қостанай облысы елді мекендерінің аумақтарында құрылыс жұмыстарының барлық түрлері мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органымен салушыларға (тапсырыс берушілерге) берілетін рұқсат беру құжаттары болған жағдайда жүзеге асырылады.
67. Мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органының рұқсаты келесі құрылыс-монтаждау жұмыс түрлерін жүргізу ресімделеді:
1) ғимараттар, имараттар және түрлі нысандағы кешендердің жаңа құрылысын салу, қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау), кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру және күрделі жөндеу;
2) тарих, археология, мәдениет пен сәулет ескерткіштеріне жатқызылған объектілер мен имараттарды күрделі жөндеу, жаңарту және консервациялау, қорғау аймақтарын анықтау;

3) новое строительство, реконструкцию, расширение, техническое перевооружение и капитальный ремонт подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений, автомагистралей, улиц, проездов и транспортных сооружений, железнодорожных путей и сооружений метрополитена, трамвайных путей и сооружений, троллейбусных линий и сооружений;
4) новое строительство, реконструкцию площадей, парков и других зеленых зон различного назначения;
5) снос (постутилизация) строений, земляные работы по планировке территорий, устройство проемов во внешних и внутренних стенах зданий, строений и сооружений, и другие виды работ, в результате которых изменяются функциональное назначение и внешние параметры объекта.
2.6. Проектирование
2.6.1. Предпроектные процедуры
68. Решение местного исполнительного органа области, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа о предоставлении (прирезке) земельного участка (разрешение на использование участка) под новое строительство либо разрешение на изменение существующих объектов является основанием для получения заказчиком либо его уполномоченным лицом (застройщиком) технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
69. Поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению в районе предполагаемого строительства по заявке заказчика выдают технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения в запрашиваемых (расчетных) параметрах, требующихся для строительства и устойчивого функционирования введенного впоследствии в эксплуатацию объекта, либо отвечают мотивированным отказом.
Отказ в выдаче технических условий на услуги в запрашиваемых (расчетных) параметрах производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
70. Сроки рассмотрения заявлений на выдачу архитектурно-планировочного задания для проектирования объектов нового строительства не превышают пяти рабочих дней, а по заявлениям субъектов малого предпринимательства - не более трех рабочих дней с момента подачи заявления.
Сроки рассмотрения представленных заявителями документов местными органами архитектуры и градостроительства для выдачи исходных данных и архитектурно-планировочного задания на разработку проекта изменения (реконструкции, перепланировки, переоборудования) помещений или иных частей жилого здания (или мотивированного отказа в их выдаче) не должны превышать трех рабочих дней с момента подачи заявления.

3) жерасты және жерүсті инженерлік коммуникациялар мен имараттар, автомагистральдар, көшелер, өткелдер мен көліктік имараттар, темір жолдар мен метрополитеннің имараттары, трамвай жолдары мен имараттары, троллейбустық желілер мен имараттарының жаңа құрылысын салу, қайта жаңарту, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру мен күрделі жөндеу;
4) жаңа құрылыстар салу, алаңдарды, саябақтарды және түрлі нысандағы басқа да жаңа жасыл аймақтарды қайта жаңарту;
5) құрылымдарды бұзу (пайдаға асыру постары), аумақтарды жоспарлау, ғимараттардың, құрылымдар мен имараттардың сыртқы және ішкі қабырғаларында ойықтарды құру және нәтижесінде объектінің атқарымдық тағайындалуы мен сыртқы сипаттамалары өзгеретін басқа жұмыс түрлері.
2.6. Жобалау
2.6.1. Жоба алдындағы рәсімдер
68. Облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің жер учаскесін жаңа құрылыс салуға не қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсат беру (бөліп беру) (учаскені пайдалануға рұқсат беру) туралы шешімі тапсырыс берушінің не оның уәкілетті адамының (құрылыс салушының) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға техникалық шарттарды алуы үшін негіз болып табылады.
69. Құрылыс салынбақшы болып отырған ауданда инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету жөнінде қызмет көрсетушiлер тапсырысшының өтiнiмi бойынша құрылыс және кейiн пайдалануға енгiзiлген объектiнiң тұрақты жұмыс iстеуi үшiн талап етiлетiн, сұратылып отырған (есеп айырысу) параметрлерде инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету көздерiне қосуға техникалық жағдай жасайды не дәлелдi түрде бас тартып жауап қайтарады.
Қызмет көрсетудiң сұратылып отырған параметрлерiне (есептеулерiне) техникалық жағдай жасаудан бас тарту Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
70. Жаңа құрылыс объектілерін жобалау үшін сәулет-жоспарлау тапсырмасын беруге арналған өтініштерді қарау мерзімдері, бірақ бес жұмыс күнінен аспайт, ал шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтініштері бойынша өтініш берілген сәттен бастап үш жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарында бастапқы деректерді беру және үй-жайларды немесе тұрғын үй ғимаратының өзге де бөліктерін өзгерту (қайта жаңарту, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобасын әзірлеуге арналған сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру (немесе оларды беруден дәлелді бас тарту) үшін өтініш берушілер ұсынған құжаттарды қарау мерзімдері өтініш берілген сәттен бастап үш жұмыс күнінен аспауға тиіс.

71. По заявлению заказчика местные органы архитектуры и градостроительства выдают заказчику архитектурно-планировочное задание на основании:
1) заявления застройщика (заказчика);
2) правоустанавливающих и правоудостоверяющих документов на земельный участок;
3) утвержденного задания на проектирование;
4) технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
В необходимых случаях к заявлению прилагаются исходные материалы (данные), состав и объемы которых устанавливаются государственными нормативными документами в зависимости от назначения, параметров или местоположения будущего объекта.
72. В архитектурно-планировочном задании содержатся требования:
1) о проведении заказчиком необходимых согласований;
2) решение местного органа архитектуры и градостроительства об отнесении объекта или планируемых изменений к разряду технически несложных или наоборот;
3) необходимость либо отсутствие необходимости в техническом обследовании здания и его конструкций;
4) об объеме разработки проекта;
5) необходимость либо отсутствие необходимости прохождения экспертизы;
6) необходимость либо отсутствие необходимости получения разрешения в органах государственного архитектурно-строительного контроля;
7) в случае, установленном законодательством получение нотариально засвидетельствованного письменного согласия других собственников или сособственников;
8) в случаях, когда для строительства или реконструкции (перепланировки, переоборудовании, модернизации, реставрации) существующего объекта не требуется отвода (прирезки) земельного участка, а также если для этих целей отсутствует необходимость в дополнительном подключении к источникам инженерного и коммунального обеспечения или увеличения нагрузок, то в архитектурно – планировочном задании делается соответствующая запись.
73. Орган архитектуры и градостроительства отказывает в продлении срока действия архитектурно-планировочного задания в случае изменения градостроительной ситуации в районе застройки.
74. Архитектурно-планировочное задание не выдается:
1) на объекты, строительство которых уже начато;
2) на незаконно построенные объекты.
75. Выданное архитектурно-планировочное задание означает разрешение на разработку проекта в установленном порядке.
76. Основанием для отказа в выдаче архитектурно-планировочного задания является отсутствие у заявителя права собственности, или использование помещения для вида деятельности, который запрещен или ограничен нормативными правовыми актами и нормативно-техническими документами.

71. Тапсырыс берушінің өтініші бойынша жергілікті сәулет және қала құрылысы органдары:
1) салушының (тапсырыс берушінің) өтініші;
2) жер теліміне құқық белгілейтін және құқық куәландыратын құжаттары;
3) жобалауға арналған бекітілген тапсырма;
4) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға техникалық шарттар негізінде тапсырыс берушіге сәулет-жоспарлау тапсырмасын береді.
Қажет болған жағдайларда өтінішке салынатын болашақ объектінің мақсатына, параметрлеріне немесе орналасқан жеріне байланысты құрамы мен көлемі мемлекеттік нормативтік құжаттармен бекітілген бастапқы материалдар (деректер) қоса беріледі.
72. Сәулеттік-жоспарлау тапсырмасында мынадай талаптар болады:
1) тапсырыс берушінің қажетті келісімдерді өткізуі туралы;
2) объектіні немесе жоспарланған өзгерістерді техникалық күрделі емес және керісіншеге жатқызу туралы жергілікті сәулет және қала құрылысы органының шешімі;
3) жобаны әзірлеудің көлемі туралы;
4) сараптаудан өтуде қажеттілік немесе қажеттіліктің болмауы;
5) мемлекеттік сәулет-құрылысы бақылау органдарында рұқсат алуда қажеттілік немесе қажеттіліктің болмауы;
6) ғимараттың және оның құрылымдарын техникалық зерттеуде қажеттілік немесе қажеттіліктің болмауы;
7) заңнамамен белгіленген жағдайда меншік иелерінің немесе өзге меншік иелерінің нотариалдық куәландырылған жазбаша келісімін алу;
8) қолданыстағы объектіні салу және қайта жаңарту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, жаңғырту, қалпына келтіру) үшін жер телімін бөлу (кесу) қажет болмаған жағдайларда, және де егер бұл мақсаттар үшін инженерлік және коммуналдық қамтамасыздандыру көздеріне қосымша қосылу, немесе жүктемені көбейту қажеттілігі болмаса, онда сәулеттік-жоспарлау тапсырмасында тиісті жазу жазылады.
73. Құрылыс ауданында қала құрылыстық ахуал өзгерген жағдайда сәулет және қала құрылысы органы сәулеттік-жоспарлау тапсырмасының әсер мерзімін ұзартудан бас тартады.
74. Сәулеттік-жоспарлау тапсырмасы берілмейді:
1) құрылысы басталған объектілерге;
2) заңсыз салынған объектілерге.
75. Берілген сәулет-жоспарлау тапсырмасы белгіленген тәртіппен жобаны әзірлеуге рұқсат берілгендігін білдіреді.
76. Сәулеттік-жоспарлау тапсырмасын беруден бас тартудың негізі өтініш берушіде меншік иелік құқығының жоқтығы немесе нормативті құқықтық актілермен және нормативтік техникалық құжаттармен тиым салынған немесе шектелген қызмет түріне үй-жайды пайдалану болып табылады.

77. При устранении заявителем замечаний, на основании которых был получен мотивированный отказ в выдаче исходных данных и архитектурно - планировочного задания, повторное заявление рассматривается на общих основаниях.
2.6.2. Проектирование объектов строительства и
реконструкции на территории населенных пунктов
Костанайской области
78. Разработка проектной документации выполняется в соответствии с архитектурно-планировочным заданием, юридическими и физическими лицами, имеющими лицензию на право осуществления данного вида работ.
79. Разработанный проект должен соответствовать основным требованиям и рекомендациям архитектурно-планировочного задания. В случае отклонения проектных разработок от требований архитектурно-планировочного задания, застройщик (заказчик) до предоставления проекта на экспертизу и окончательное согласование согласовывает их с органом архитектуры и градостроительства.
80. Проекты застройки разрабатываются в соответствии с нормативными требованиями расположения населенных пунктов Костанайской области.
81. При проектировании объектов в населенных пунктах Костанайской области необходимо учитывать национальные особенности культуры и традиций в архитектуре зданий и сооружений, а также организации застройки.
В целях создания, сохранения и воспроизводства городского зеленого фонда, при проектировании и строительстве объектов необходимо предусматривать озеленение территории.
82. Экспертиза проектов по объектам, возводимым застройщиком (заказчиком) за счет собственных средств и не относящихся к исключительной компетенции государственной экспертизы осуществляется аттестованными физическими лицами (экспертами) или аккредитованными юридическими лицами (экспертными центрами), имеющими лицензию на право осуществления соответствующих видов экспертных работ.
83. Разработанные проекты по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций или с их участием, а также по потенциально опасным и технически сложным объектам, установленным законодательством Республики Казахстан, подлежат государственной экспертизе.
84. В целях соблюдения градостроительной дисциплины, надлежащего качества проектирования, обеспечения контроля за реализацией генерального плана населенных пунктов Костанайской области, законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и государственных нормативов при градостроительном освоении территории населенных пунктов Костанайской области, при проектировании крупных комплексов объектов различного назначения, застройщик (заказчик) до утверждения проектной документации обеспечивает ее согласование с разработчиками (авторами) Генерального плана в части соответствия градостроительным регламентам и плану детальной планировки.

77. Бастапқы деректер мен сәулеттік-жоспарлау тапсырмасын беруден дәлелденген негiзде бас тарту алғаш өтiнiш берушiнiң көрсетiлген шектеулердi жөндеп, қайта берген өтiнiшi жалпы негiзде қабылданылады.
2.6.2. Қостанай облысы елді мекендері
аумағындағы құрылыс және қайта жаңарту
объектілерін жобалау
78. Жұмыстың осы түрін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар заңды және жеке тұлғамен сәулеттік-жоспарлау тапсырмасына сәйкес жобалық құжаттаманы әзірлеу орындалады.
79. Әзірленген жоба сәулеттік-жоспарлау тапсырмасының талаптары мен кепілдемелеріне сәйкес болу керек. Жобалық әзірлеменің сәулеттік-жоспарлау тапсырмасының талаптарынан ауытқыған жағдайында жобаны сараптамаға беру және келістіру алдында салушы (тапсырыс беруші) сәулет және қала құрылысы органынан келісім алады.
80. Құрылыс жобалары Қостанай облысы елді мекендерінің орналасу нормативтік талаптарына сәйкес әзірленуі етеді.
81. Қостанай облысы елді мекендеріндегі объектілерді жобалағанда ғимараттар мен имараттардың сәулетінде және құрылыстың ұйымдастырылуында мәдениеттің ұлттық ерекшеліктерін және дәстүрлерін есепке алу қажет.
Қалалық жасыл қорды құру, сақтау мен ұдайы өндіру мақсатында, объектілерді салғанда және жобалағанда аумақты көгалдандыру көзделуі қажет.
82. Салушының (тапсырыс берушінің) өз қаржысы есебінен тұрғызған объектісін сараптау аттестаттаудан өткен жеке тұлғалармен (сарапшылармен) немесе тіркелген, сараптама жұмыстардың сәйкестік түрін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, мемлекеттік сараптаудың айрықша құзыретіне жатпайтын заңды тұлғалармен (сараптама орталықтарымен) жүзеге асырылады.
83. Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген мемлекеттік инвестициялар есебінен немесе олардың қатысуымен тұрғызылған объектілер, сонымен қатар әлуетті қауіпті және техникалық күрделі объектілер бойынша әзірленген жобалар мемлекеттік сараптаудан өтуі керек.
84. Қала құрылыс тәртібін жобалаудың жарамды сапасын ұстану, Қостанай облысы елді мекендерінің Бас жоспарын, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасын және Қостанай облысы елді мекендері аумақтарын қала құрылыстық игеру кезінде мемлекеттік нормативтерін іске асыруды бақылауды қамтамасыз ету мақсатында салушы (тапсырыс беруші) жобалық құжаттаманы бекіту алдында Бас жоспардың әзірлеушілерімен (авторларымен) қала құрылысы регламенттерге және нақтылы жоспарлау жоспарына сәйкес келуіне келісім жасауды қамтамасыз етеді.

85. Проекты застройки и проектная документация, разрабатываемая при проектировании крупных комплексов объектов различного назначения, вместе с положительным заключением экспертизы и согласованием с разработчиками (авторами) Генерального плана представляется в орган архитектуры и градостроительства для согласования.
86. В случае согласования проекта (положительного заключения) органа архитектуры и градостроительства, проект утверждается застройщиком (заказчиком) и направляется в орган государственного архитектурно – строительного контроля для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ (строительство).
87. В случае отклонения проекта от строительных норм, требований и рекомендаций архитектурно-планировочного задания, проект возвращается с замечаниями на доработку. Повторное рассмотрение проекта производится в установленном порядке.
2.6.3. Проектирование индивидуальной (усадебной)
застройки
88. Под индивидуальной жилой (усадебной) застройкой подразумеваются усадебная (коттеджная) и блокированная застройка, при которой каждый жилой дом (квартира) имеют свой приусадебный земельный участок.
Нормы предоставления земельного участка для индивидуального жилищного строительства устанавливаются в соответствии со статьей 50 Земельного кодекса. Проектирование и строительство индивидуальных жилых домов осуществляются проектной, подрядной строительной организацией или собственными силами в установленном законом порядке, согласно архитектурно-планировочного задания, строительных норм, и регулируются настоящими Правилами.
89. В районах индивидуального малоэтажного строительства необходимо:
1) резервировать территории для размещения объектов социально-бытового назначения;
2) осуществлять опережающее строительство улично-дорожной сети и инженерной инфраструктуры.
90. Инженерное оборудование предполагает подключение к централизованным системам, а также и устройство локальных и квартальных автономных сооружений.
2.6.4. Проектирование инженерных сетей и сооружений на
территории населенных пунктов Костанайской области
91. Проектирование разводящих и внутриплощадочных инженерных сетей, обеспечивающих функционирование объектов, а также сетей внутри зданий и сооружений, независимо от протяженности, осуществляется по заказу застройщиков (заказчиков), в соответствии с техническими условиями инженерных служб города и архитектурно-планировочным заданием, выданным органом архитектуры и градостроительства.
При этом вводы инженерных коммуникаций электроснабжения, газоснабжения, холодного и горячего водоснабжения в каждую квартиру необходимо предусматривать в местах общего пользования жилого дома для обеспечения беспрепятственного доступа инженерных служб города к запорной арматуре и приборам учета.

85. Құрылыс салу жобалары және басқа жобалық құжаттама объектілердің ірі кешендер жобалауда әзірленетін, сараптаудың оң қорытындысымен, әзірлеушілерден (авторларден) Бас жоспарға келісім алумен бірге сәулет және қала құрылысы органына келісім алу үшін ұсынылады.
86. Сәулет және қала құрылысы органынан жобаға келісім алу жағдайында (оң қорытынды), жоба салушымен (тапсырыс берушімен) бекітіледі және құрылыс-монтаждау (құрылыс) жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу үшін мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органына жолдайды.
87. Жоба құрылыс нормаларынан, сәулеттік-жоспарлау тапсырмасының талаптары мен кепілдемелерінен ауытқыған жағдайда жетілдіру үшін ескертулермен кері қайтарылады. Жобаны қайта қарау белгіленген тәртіпте өткізіледі.
2.6.3. Жеке (қонысты) құрылысты жобалау
88. Жеке тұрғын (қонысты) құрылыс деп әр тұрғын үй (пәтер) өз үйінің маңында жер телімі болатын қонысты (коттедждік) және тежелген құрылысты түсінеді.
Жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер телімін беру нормалары Жер кодексінің 50-бабына сәйкес белгіленеді. Жеке тұрғын үйлердің жобалау мен құрылысы жобалық, мердігерлік құрылыстық ұйыммен немесе өз күшімен заңмен белгіленген тәртіпте сәулеттік-жоспарлау тапсырмасына, құрылыс нормаларына және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
89. Жеке азқабатты құрылыс аудандарында мыналар болуы керек:
1) әлеуметтік-тұрмыстық нысаналы объектілерін орналастыру үшін аумақтарды резервтеу;
2) көше-жол желісін және инженерлік инфрақұрылымын алдын ала салуды жүзеге асыру.
90. Инженерлік жабдық орталықтандырылған жүйелерге қосылуды ғана емес, оқшаулап шектелген және орамдық автономды имараттарды құруды да көздеу етеді.
2.6.4. Қостанай облысы елді мекендері
аумағындағы инженерлік желілерді және
имараттарды жобалау
91. Объектілердің қызмет етуін қамтамасыз ететін таратушы және ішкіалаңдық инженерлік желілерді, ғимараттар мен имараттар ішіндегі желілерді жобалау ұзындығына тәуелді емес салушының (тапсырыс берушінің) тапсырысы бойынша қала инженерлік қызметтерінің техникалық жағдайларына және сәулет және қала құрылысы органынымен берілген сәулеттік-жоспарлау тапсырмасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте қаланың инженерлік қызметтері жапқыш арматура мен есепке алу құралдарына кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін электрмен, газбен қамту, суық және ыстық сумен қамту инженерлік коммуникацияларын әр пәтерге енгізілуін тұрғын үйдің көпшілік пайдаланылатын жерінен көзделуі керек.

92. Проектирование инженерных сетей и сооружений осуществляется физическими и юридическими лицами, имеющими соответствующие лицензии.
93. Разработанные проекты инженерных сетей и сооружений подлежат обязательному согласованию с органом архитектуры и градостроительства.
Проекты инженерных сооружений (насосные, подстанции и другие объекты) согласовываются в установленном порядке с уполномоченным органом, осуществляющим государственную экспертизу.
94. Разрешение на производство работ на строительство инженерных сетей и сооружений выдается органом государственного архитектурно – строительного контроля на основании проекта, согласованного в установленном порядке, органом архитектуры и градостроительства.
95. По завершению строительства инженерных сетей и сооружений до их засыпки грунтом, застройщик (заказчик) или строительная организация обеспечивает исполнительную геодезическую съемку в масштабе 1:500 вновь построенного участка инженерных сетей силами организации, имеющей лицензию на право проведения соответствующих работ, с последующей регистрацией в заинтересованных организациях, на основании требований технических условий.
96. Приемка в эксплуатацию инженерных сетей осуществляется по завершению их строительства или реконструкции, в установленном порядке приемочной комиссией.
97. Вновь построенные инженерные сети и сооружения регистрируются в органе архитектуры и вносятся в градостроительный кадастр.
2.7. Реконструкция (перепланировка,
переоборудование) жилых и нежилых помещений
98. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик) в установленном порядке обращается в местный исполнительный орган области, района (города областного значения), акиму города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа для предоставления дополнительного земельного участка или изменения целевого назначения участка, принадлежащего ему на праве собственности (землепользования), и в случае положительного решения получает соответствующие правоудостоверяющие документы.
99. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах, не требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории) или изменения его целевого назначения, застройщик (заказчик), являющийся собственником помещений, обращается с заявлением в органы архитектуры и градостроительства о выдаче архитектурно-планировочного задания.

92. Инженерлік желілерді және имараттарды жобалауды тиісті лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
93. Инженерлік желілер мен имараттардың әзірленген жобалары міндетті түрде сәулет және қала құрылысы органдарымен келісілу керек.
Инженерлік имараттардың (сорғыш, кіші станциялар және тағы басқа объектілердің) жобаларына бекітілген тәртіпте мемлекеттік сараптаманы жүзеге асыратын уәкілетті орган келісім жасайды.
94. Инженерлік желілер мен имараттарды салу жұмыстарын жүргізуге рұқсатты бекітілген тәртіпте келісілген және сәулет және қала құрылысы органымен бекітілген жоба негізінде мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органы береді.
95. Инженерлік желілер мен имараттарды салу аяқталған кезде топырақпен себу алдында салушының (тапсырыс берушінің) немесе құрылыс ұйымы тиісті жұмыстарды жүргізу құқығына лицензиясы бар ұйымдар күшімен жаңадан салынған инженерлік желілер телімінің 1:500 масштаппен орындаушылық геодезикалық түсіруін сәулет және қала құрылысы органында келесі тіркеумен қамтамасыз етеді.
96. Инженерлік желілерді пайдалануға қабылдау олардың құрылысы немесе қайта жаңартылуы аяқталғанда белгіленген тәртіпте қабылдау комиссиясымен жүзеге асырылады.
97. Жаңадан салынған инженерлік желілер мен имараттар сәулет органында қалалық қала құрылыстық кадастрға тіркеледі.
2.7. Тұрғын және тұрғын
емес үй-жайларды қайта жаңарту
(қайта жоспарлау, қайта жабдықтау)
98. Ғимараттар мен тұрғын үйлердегі қосымша жер телімін бөлуді (аумақты кесу) немесе оның нысаналы тағайындалуын өзгертуді талап ететін тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды қайта жаңартуда (қайта жоспарлауда, қайта жабдықтауда) салушы (тапсырыс беруші) белгіленген тәртіпте қосымша жер телімін алу немесе меншік (жерді пайдалану) құқығы бар жер телімінің нысаналы тағайындалуын өзгерту үшін жердегі облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкіміне өтініш береді және оң шешімі жағдайында тиісті құқық куәландыратын құжаттарды алады.
99. Ғимараттар мен тұрғын үйлердегі қосымша жер телімін бөлуді (аумақты кесу) немесе оның нысаналы тағайындалуын өзгертуді талап етпейтін тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды қайта жаңартуда (қайта жоспарлауда, қайта жабдықтауда) үй-жайлардың иесі болып табылатын тапсырыс беруші (салушы) сәулет және қала құрылысы органдарына сәулеттік-жоспарлау тапсырмасын алу үшін өтiнiш береді.

100. Разработанная по архитектурно-планировочному заданию и действующим нормативам проектная документация с заключением экспертизы по проекту, подлежит согласованию органом архитектуры и градостроительства.
101. На основании согласованной органом архитектуры и градостроительства проектной документации и утвержденных основных параметров реконструкции (переоборудовании, перепланировки), орган государственного архитектурно-строительного контроля выдает в установленном законодательством порядке разрешение на производство строительно-монтажных работ.
102. По завершению реконструкции (переоборудования, перепланировки) жилых и нежилых помещений в зданиях и жилых домах объект подлежит принятию в эксплуатацию государственной приемочной или приемочной комиссией в установленном порядке.
103. Не допускаются пристройки входных групп с витринами к объектам предпринимательства на землях общего пользования, общей долевой собственности кондоминиумов за пределами красных линий и в зоне охраны инженерных сетей.
2.8. Строительство
2.8.1. Разрешение на производство строительно-монтажных работ
104. Разрешение на строительство в целом или на определенный этап выдается органом государственного архитектурно-строительного контроля на основании следующих документов, представляемых застройщиками (заказчиками):
1) заявление по установленной форме;
2) решение местного исполнительного органа области, района (города областного значения), акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа о предоставлении земельного участка для строительства;
3) положительное заключение экспертизы проектно – сметной документации;
4) государственная лицензия с перечнем видов строительно-монтажных работ на право осуществления архитектурной, градостроительной и строительной деятельности генерального подрядчика;
5) подписка ответственного лица за строительством от генерального подрядчика и заказчика в установленной форме;
6) наличие действующих удостоверений по курсу "Сейсмостойкое строительство" (в сейсмических районах).
105. Документы, представленные заявителем для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ, рассматриваются не более четырнадцати календарных дней с момента подачи заявления, в течение этого срока органом государственного архитектурно-строительного контроля выдается разрешение на строительство или мотивированный отказ в выдаче разрешения.
106. Разрешение на строительство действует в течение двенадцати месяцев со дня выдачи. Действие разрешения на строительство также ограничивается сроком действия лицензии заказчика или подрядчика (при подрядном способе строительства) на производство строительно-монтажных работ.

100. Сараптау қорытындысымен бірге, сәулеттік-жоспарлау тапсырмасы және қолданыстағы нормативтер бойынша әзірленген жобалық құжаттарға сәулет және қала құрылысы органынымен келісім жасау керек.
101. Сәулет және қала құрылысы органымен келісілген және қайта жаңартудың (қайта жабдықтаудың, қайта жоспарлаудың) негізгі сипаттамалары бекітілген жобалық құжаттамасы негізінде мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органы заңнамамен белгіленген тәртіпте құрылыс-монтаждау жұмыстарына рұқсат береді.
102. Ғимараттар мен тұрғын үйлердегі тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды қайта жаңартуды (қайта жабдықтауды, қайта жоспарлауды) аяқтағанда объектіні белгіленген тәртіпте мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясы қабылдап алу керек.
103. Қызыл сызықтар және инженерлік желілерді қорғау аймақтары шегінің арғы жағында көпшілік пайдалану және кондоминимумдардың жалпы үлестік жеке меншік жерлерінде жайма сөрелермен кіру топтарын қосып салуға тыйым салынады.
2.8. Құрылыс
2.8.1. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын
жүргізуге рұқсат алу
104. Барлық құрылысқа немесе нақты сатыға рұқсатты мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органы салушылармен (тапсырыс берушілермен) ұсынған келесі құжаттар негізінде береді:
1) белгіленген нысандағы өтініш;
2) жер учаскесін құрылысқа беру туралы облыстың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің шешiмi;
3) жобалық-сметалық құжаттамаға сараптаманың оң қорытындысы;
4)  бас мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары түрлерiнiң тiзбесi бар сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн жүзеге асыруға құқығына мемлекеттік лицензиясы;
5) бас мердiгердiң, тапсырыс берушінің атынан құрылысқа жауапты адамның белгіленген нысандағы қолхаты;
6) "Сейсмикаға төзiмдi құрылыс" (сейсмикалық аудандарда) курстары бойынша қолданыстағы куәлiктiң болуы.
105. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттар өтінішті берген күннен бастап он төрт күнтізбелік күннен аспай қарастырылады, осы мерзім аралығында мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органы құрылысқа рұқсат немесе рұқсатты беруден тиісті негізделген бас тарту береді.
106. Құрылысқа рұқсат берген күннен бастап он екі ай аралығында қолданылады. Құрылысқа рұқсаттық күші сонымен қатар тапсырыс беруші немесе мердігердің (құрылыстың мердігерлік әдісінде) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу лицензиясының күшімен шектеледі.

107. Продление срока действия разрешения на следующие 12 месяцев осуществляется на основании заявления заказчика (застройщика) до истечения срока действия разрешения с учетом ранее представленных документов.
108. В случае перехода прав на объекты недвижимости, на строительство (реконструкцию, модернизацию, расширение, капитальный ремонт и другое) которых было выдано разрешение, а также в случае смены подрядчика действие разрешения приостанавливается.
109. В случае изменения целевого назначения объекта строительства, предполагаемых изменений в проектной документации, выданное разрешение на строительство аннулируется.
110. В случае отсутствия согласованной и утвержденной, в установленном порядке архитектурно-строительной документации, органами государственного архитектурно-строительного контроля выдается обоснованный отказ в выдаче разрешения на строительство.
111. Действие разрешения на строительство приостанавливается, в случае, выявления нарушений правил производства работ, отступления от утвержденного проекта и других нарушений требований законодательства, в том числе:
1) несоответствия проектной документации целевому назначению земельного участка;
2) несоответствия проектной документации строительным нормам и правилам, а также природоохранным, санитарным и противопожарным нормам, требованиями законодательства о безопасности дорожного движения;
3) несоответствия выполняемых строительно-монтажных работ утвержденной проектной документации.
При этом застройщику (заказчику) в письменной форме выдается уведомление и соответствующее предписание.
112. Контроль за соответствием выполняемых строительно-монтажных работ разрешению на строительство, градостроительным регламентам, государственным стандартам и нормативам, осуществляется органом государственного архитектурно-строительного контроля.
113. Разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) не требуется при:
1) реконструкции, перепланировке, переоборудовании, техническом перевооружении, капитальном ремонте объектов, осуществляемых в существующих границах земельного участка (территории, трассы) без изменения конструкций и функционального назначения объекта;
2) капитальном ремонте дорожного покрытия и мощений улиц, площадей, проездов, возведении и обустройстве малых архитектурных форм, открытых декоративных бассейнов, фонтанов, устройства городского оформления, элементов ландшафтной архитектуры и озеленения;
3) строительстве вспомогательных и подсобных строений временного назначения.
2.8.2. Требования по содержанию строительных
площадок и по транспортировке грузов

107. Рұқсаттың қолданылу мерзімін келесі 12 айға ұзарту бұрын тапсырылған құжаттарды ескере отырып, рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) өтініші негізінде жүзеге асырылады.
108. Рұқсат берілген жылжымайтын мүлік объектілеріне, құрылысқа (қайта жаңартуға, жаңғыртуға, кеңейтуге, күрделі жөндеу және басқалар) құқығы көшкен жағдайда, сонымен қатар мердігердің ауысуы жағдайында рұқсат күші тоқтатылады.
109. Құрылыс объектісінің нысаналы тағайындалуы, жобалық құжаттамада болжалған өзгертулер өзгерген жағдайда құрылысқа берілген рұқсат күшін жояды.
110. Белгіленген тәртіпте келісілген және бекітілген сәулеттік - құрылыс құжаттамасы жоқ жағдайда мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органы құрылысқа рұқсат беруден негізделген бас тарту беріледі.
111. Жұмыстар жүргізу ережелерінде бұзушылықтар, бекітілген жобадан ауытқу және тағы басқа заңнама талаптарының бұзушылықтары анықталған жағдайда құрылысқа берілген рұқсаттың күші тоқтатылады, оның ішінде:
1) жер телімін пайдалануға рұқсат берілген жобалық құжаттаманың сәйкес келмеуі;
2) жобалық құжаттаманың құрылыс нормаларына және ережелеріне, және де табиғат қорғау, санитарлық және өртке қарсы нормаларына, жол қауіпсіздігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) бекітілген жобалық құжаттамаға орындап жатқан құрылыс-монтаждау жұмыстарының сәйкес келмеуі.
Бұл ретте салушыға (тапсырыс берушіге) жазба түрінде хабарлама және тиісті нұсқама беріледі.
112. Құрылысқа, қала құрылысы регламенттерге, мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге орындап жатқан құрылыс-монтаждау жұмыстарының сәйкес келуін бақылау мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органымен жүзеге асырылады.
113. Мыналарды:
1) объектінің құрастырмалары мен функционалдық мақсатын өзгертпей-ақ жер учаскесінің (аумақтың, трассаның) қазіргі шекарасында жүзеге асырылатын объектілерді қайта жаңартқан, қайта жоспарлаған, қайта жабдықтаған, техникамен қайта жарақтандырған, күрделі жөндеген;
2) көшелердің, алаңдардың, өткелдердің жол жабындары мен көше төсемдеріне ағымдағы жөндеу жүргізген, шағын сәулет нысандарын, ашық жасанды бассейндерді, фонтандарды, қалалық безендіру қондырғыларын, сәулет және көгалдандырудың жер бедері элементтерін салған және жайластырған;
3) уақытша мақсаттағы көмекші және қосалқы құрылыстар салған кезде құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат алу талап етілмейді.
2.8.2. Құрылыстық алаңшаларды күту мен
жүктерді тасымалдау бойынша талаптар

114. Строительная площадка находится в ведении подрядчика с момента выдачи разрешения на производство строительных работ.
Границы строительной площадки определяются строительным генеральным планом, разработанным в соответствии с действующими нормами и правилами, согласованным со всеми заинтересованными органами и службами, и, утвержденным застройщиком (заказчиком), в пределах границ земельного участка указанных в идентификационном документе на земельный участок.
115. Строительная площадка, расположенные на ней здания, временные строения и сооружения должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственным стандартам и нормативам, а также требованиям нормативных правовых актов, регулирующих благоустройство на территории населенных пунктов Костанайской области.
116. На период строительства объектов, в целях обеспечения безопасности, жизнедеятельности, исключения отрицательного влияния на благоустройство населенного пункта, недопущения выноса загрязнений, удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия стройки, по периметру строительных площадок устанавливается ограждение из оцинкованного не окрашенного профиля с продольной волной высотой не менее двух метров. Ограждение устанавливается в месячный срок после подписания договора купли-продажи или договора землепользования земельным участком до получения архитектурно-планировочного задания.
Кроме того, в целях исключения загрязнения атмосферного воздуха, взвешенными веществами (пыли) выполняются природоохранные мероприятия в виде укрытия строящегося объекта пылезащитным экраном, обеспечивается чистота строительной площадки, и, в пятиметровой ограждающей зоне вокруг нее.
117. В целях обеспечения безопасности движения при транспортировке строительных материалов и строительного мусора грузовая часть транспортного средства должна быть накрыта соответствующим специальным материалом, позволяющим исключить случаи загрязнения проезжей части и возникновения аварийной ситуации.
2.8.3. Паспорт строительства
118. Информация о заказчиках, подрядчиках (в случае строительства объекта подрядным способом), авторах проекта, лицах, осуществляющих авторский надзор и технологическое сопровождение процесса строительства, сведения о производимых строительно-монтажных работах, результатах авторского надзора, технологического сопровождения, соответствии производимых строительно-монтажных работ требованиям законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственным стандартам и нормативам, на строительных объектах производственного, коммунального, жилищного (три и более этажей) назначения, отражаются в паспортах строительства.

114. Құрылыс алаңшасы құрылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсатты берген уақыттан бастап мердегердің қарауында болады.
Құрылыстық алаңшаның шекаралары күші жойылмаған нормалар мен ережелерге сәйкес әзірленген, барлық мүдделі органдар мен қызметтерімен келісілген және салушымен (тапсырыс берушімен) бекітілген, жер теліміне сәйкестендірушілік құжаттарда көрсетілген жер телімінің шекараларының шегінде құрылыстық бас жоспарымен анықталады.
115. Құрылыс алаңы, онда орналасқан ғимараттар, уақытша құрылымдар мен имараттар сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге, сонымен қатар Қостанай облысы елді мекендері аумағындағы абаттандыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес болу керек.
116. Объектілерді салу уақытына қауіпсіздікті, тіршілік әрекетін қамтамасыз ету, қала абаттандыруына болымсыз әсер етуді алып тастау, ластанудың шығуын жібермеу, ыңғайлы технологиялық үдерісті және құрылысты эстетикалық аңғаруды құру мақсатында құрылыс алаңдарының периметрі бойынша мырышталған боялмаған бойлық толқынымен кескіннен жасалған, екі метрден аспайтын биіктігі бар қоршау орналастырады. Алып-сату шартына немесе жерді пайдалану шартына қол қойылғаннан кейін, сәулеттік-жоспарлау тапсырмасын алудын алдында, бір айлық мерзімде қоршау орнатылады.
Сонымен қатар, атмосфералық ауаны қалқынқы заттармен (шаңмен) ластауды болдырмау мақсатында салынып жатқан объектіні шаңнан қорғаушы экранмен қалқалау түрінде табиғи - қорғау іс-шаралары орындалады, құрылыстық алаңшаның тазалығы бес метрлік қоршау аймағында қамтамасыз етіледі.
117. Құрылыс материалдарын және құрылыс қоқысын тасымалдау кезінде жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында көлік құралының жүк бөлігі жүретін жолды ластау және апаттық ахуалдарды туғызатын жағдайларды болдырмауға мүмкіндік беретін тиісті арнайы материалмен жабылуы керек.
2.8.3. Құрылыс төлқұжаты
118. Тапсырыс берушілер, мердігерлер (объектіні мердігерлік әдіспен салу жағдайында), жоба авторлары, құрылыс үдерісіне авторлық қарауды және технологиялық ілесуді жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпарат, өндірістік, коммуналдық, тұрғын үй (үш және одан да көп қабаттар) нысаналы объектілерде жүргізіліп жатқан құрылыс-монтаждау жұмыстары, авторлық қараудың, технологиялық ілесудің нәтижелері, жүргізіліп жатқан құрылыс-монтаждау жұмыстарының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына, мемлекеттік стандарттар мен нормативтерге сәйкес келуі туралы мәліметтер құрылыс Төлқұжаттарында көрсетіледі.

119. Форма Паспорта строительства утверждается градостроительным советом области, города. Содержание, порядок учета, ведения, оформления и хранения паспорта строительства определяется органом государственного архитектурно-строительного контроля.
2.8.4. Требования к производству земляных
и строительно-монтажных работ
120. Производство земляных и строительно-монтажных работ осуществляется на основании разрешения, выдаваемого местными исполнительными органами в пределах их компетенции, согласно законодательства в области архитектуры, градостроительства и строительства.
121. Разрешение на производство работ оформляется в следующих случаях:
1) снос строений (в целях упорядочения вывоза строительного мусора);
2) земляные работы по отрывке котлованов, прокладке, перекладке и аварийному ремонту инженерных коммуникаций и сооружений, планировке территорий;
3) строительство инженерных (технологических) тоннелей, коридоров;
4) установка временного ограждения на период строительства и капитального ограждения;
5) асфальтирование, бетонирование, укладка тротуарных плит на пешеходных участках и площадях, строительство парковочных карманов для автотранспорта, другие виды работ, в результате которых, изменяется функциональное использование и внешние параметры объекта;
6) установка рекламных указателей, лайтбоксов, баннеров, билбордов, светофорных объектов, столбов освещения, строительство линий электропередач и опор наружных (воздушных) инженерных коммуникаций;
7) новое строительство, реконструкция, расширение, техническое переоборудование и капитальный ремонт подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений, автомагистралей, улиц, проездов, транспортных сооружений, железнодорожных путей и сооружений, трамвайных путей и сооружений, троллейбусных линий и сооружений.
122. Разрешение на строительство (реконструкцию, расширение, модернизацию, капитальный ремонт) подземных и наземных инженерных коммуникаций и сооружений оформляется на основании следующих документов:
1) заявки на выдачу разрешения на производство работ с указанием видов работ, согласованной с заинтересованными службами города;
2) разрешительной документации на строительство (при новом строительстве), архитектурно-планировочном задании, проектной документации, заключений уполномоченных государственных органов по проекту, копии лицензии подрядной организации с приложением перечня разрешенных видов деятельности.
123. Разрешение на снос ветхих строений и подлежащих сносу объектов оформляется на основании следующих документов:

119. Құрылыс Төлқұжатының нысанасын облыстың, қаланың Қала құрылыстық кеңесі бекітеді. Құрылыс Төлқұжатты күту, есепке алу, ресімдеу мен сақтау тәртібі мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органымен анықталады.
2.8.4. Жер және құрылыс-монтаждау
жұмыстарын жүргізудегі талаптар
120. Жер және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу жергілікті атқарушы органдары өздерінің құзыреті шегінде берілген рұқсат негізінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
121. Жұмыстарды жүргізуге рұқсат келесі жағдайларда ресімделеді:
1) құрылымдарды бұзу (құрылыс қоқысын алып кетуді бір қалыпқа келтіру мақсатында);
2) қазаншұңқырларды қазу, инженерлік коммуникацияларды және имараттарды салу, қайта салу және апаттық жөндеу, аумақтарды жоспарлау бойынша жер жұмыстары;
3) инженерлік (технологиялық) тоннельдерді, дәліздерді салу;
4) құрылыс кезеңінде уақытша қоршаулар мен күрделі қоршаулар орнату;
5) асфальттау, бетондау, жаяу жүргіншілер өтетін жерлер мен алаңдарға жаяужолдық тақталарды төсеу, автокөліктерге арналған тоқтайтын қалталар, жұмыстардың басқа түрлері, олардың нәтижесінде объектінің атқарымдық пайдалануы және сыртқы сипаттамалары өзгереді.
6) жарнамалық сілтемелерді, лайтбокстарды, баннерлерді, билбордтарды, бағдаршам объектілерін, жарықтандыру бағандарын орнату, электртасымалдау желілерін және сыртқы инженерлік (ауа) коммуникациялар тіректерін салу;
7) жерасты және жерүсті инженерлік коммуникациялар мен имараттарды, автомагистральдарды, көшелерді, өткелдерді, көліктік имараттарды, темір жолдар мен имараттарды, трамвайлық жолдар мен имараттарды, троллеубустық желілер мен имараттарды жаңадан салу, қайта жаңарту, кеңейту, техникалық қайта жабдықтау және күрделі жөндеу.
122. Жерасты және жерүсті инженерлік коммуникациялар мен имараттарды салуға, (қайта жаңартуға, кеңейтуге, жаңартуға, күрделі жөндеуге) рұқсат келесі құжаттардың негізінде ресімделеді:
1) жұмыс түрлері көрсетілген, қаланың мүдделі қызметтермен келісілген жұмыстарды жүргізу рұқсатын ресімдеуге өтінім;
2) құрылысқа рұқсат беру құжаттама (жаңа құрылыс болғанда), сәулеттік-жобалау тапсырма, жобалық құжаттама, жоба бойынша уәкілетті мемлекеттік органдардың қорытындысы, рұқсат алынған қызмет түрлерінің тізбесі қосылған мердігерлік ұйымның лицензиясының көшірмесі.
123. Ескірген құрылымдарды және бұзуға жарамды объектілерді бұзуға рұқсат келесі құжаттар негізінде ресімделеді:

1) заявки на выдачу разрешения на производство работ с указанием видов работ, согласованной с заинтересованными службами города;
2) правоустанавливающих и правоудостоверяющих документов на земельный участок и строение, подлежащее сносу;
3) разработанного проекта производства работ;
4) заключение на снос строения (при необходимости);
5) договора на вывоз строительного мусора со специализированной организацией;
6) договора с подрядной организацией на выполнение работ по сносу строения;
7) государственной лицензии подрядной организации, с приложением разрешенного перечня работ.
124. Разрешение на отрывку котлована оформляется на основании следующих документов:
1) заявки на выдачу разрешения на производство работ с указанием видов работ, согласованной с заинтересованными службами города;
2) право удостоверяющих документов на земельный участок;
3) архитектурно-планировочного задания;
4) топографической съемки местности;
5) строительного генерального плана, согласованного со службами города (орган по чрезвычайным ситуациям, дорожной полиции, пожарного и санитарно-эпидемиологического надзора, службы пассажирских перевозок и автомобильных дорог, благоустройства города);
6) разрешения уполномоченных органов на снос зеленых насаждений (при наличии таковых);
7) договора с подрядной организацией на выполнение работ по отрывке котлована;
8) лицензии подрядной организации, с приложением разрешенного перечня работ;
9) разрешения на снос ветхих строений и подлежащих сносу объектов (при необходимости);
10) разрешения на вынос инженерных сетей (если таковое предусмотрено).
Для оформления органами жилищно-коммунального хозяйства ордера по аварийному и плановому ремонту инженерных сетей правоустанавливающая и проектная документация не требуется. Представляется только ситуационный план повреждения сетей, договор производства работ, решение тендерной комиссии (если таковое предусмотрено).
2.8.5. Приемка объектов завершенного строительства
125. Приемка в эксплуатацию объектов и комплексов после завершения их строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения, реставрации и капитального ремонта осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
126. Приемка в эксплуатацию объектов производится государственной приемочной, приемочной комиссией либо собственником самостоятельно при полной готовности объекта.
127. Персональный состав государственных приемочных комиссий утверждается акимом.
128. К полной готовности объекта могут относиться жилые и общественные здания без внутренних облицовочных, малярных, обойных работ, устройства чистых полов, установки санитарно-технического оборудования и приборов, электротехнических приборов бытового назначения, газовых и электрических кухонных плит, внутриквартирных дверных блоков, в случаях, когда это предусмотрено проектом строительства.
При этом наружные отделочные работы по объекту, а также внутренние отделочные работы в помещениях (частях здания) общего пользования должны быть выполнены в полном объеме.
Приемка государственной приемочной или приемочной комиссиями подобных объектов осуществляется только после окончания всех вышеуказанных работ.

1) жұмыс түрлері көрсетілген, қаланың мүдделі қызметтерімен келісілген жұмыстарды жүргізу рұқсатын рәсімдеуге өтінім;
2) жер теліміне және бұзуға жарамды құрылымға құқық белгілейтін және құқық куәландыратын құжаттар;
3) әзірленген жұмыстар жүргізу жобасы;
4) құрылымды бұзуға қорытынды (қажетті болса);
5) құрылыстық қоқысты алып кетуге жасалған мамандандырылған ұйыммен шарт;
6) құрылымдарды бұзу жөніндегі жұмыстарды орындауға мердігерлік ұйыммен шарт;
7) рұқсат алынған қызмет түрлерінің тізбесі қосылған мердігерлік ұйымның лицензиясы.
124. Қазаншұңқырды қазуға рұқсат келесі құжаттар негізінде ресімделеді:
1) жұмыс түрлері көрсетілген, қаланың мүдделі қызметтерімен келісілген жұмыстарды жүргізу рұқсатын ресімдеуге өтінім;
2) жер теліміне құқық куәландыратын құжаттар;
3) сәулеттік-жоспарлау тапсырмасы;
4) жергілікті жердің топографиялық түсірімдері;
5) қала қызметтерімен (төтенше жағдайлар жөніндегі орган, жол полициясы, өрт және санитарлық-эпидемиялық қадағалау, жолаушылар тасымалдау және автомобиль жолдары, қаланы абаттандыру қызметтері) келісілген құрылыстық бас жоспары;
6) жасыл екпе ағаштарды (ондайлар болған жағдайда) бұзуға уәкілетті органның рұқсаты;
7) қазаншұңқырды қазу жұмыстарын орындауға мердігерлік ұйыммен шарт;
8) рұқсат алынған қызмет түрлерінің тізбесі қосылған мердігерлік ұйымның лицензиясы;
9) ескірген құрылымдарды және бұзуға жарамды объектілерді бұзуға рұқсат (қажеттілік болса);
10) инженерлік желілерді шығаруға рұқсат (егер ондай қарастырылған болса).
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы органы инженерлік желілердің апаттық және жоспарланған жөндеу жөніндегі ордерді ресімдеу үшін құқық белгілейтін және жобалық құжаттаманың керегі жоқ. Желілер зақымдалуының ахуалдық жоспары, жұмыстар жүргізу шарты, тендерлік комиссияның шешімі (егер ондай қарастырылған болса) беріледі.
2.8.5. Құрылысы аяқталған
объектілерді қабылдау
125. Құрылысы, қайта жаңартылуы, кеңейтілуі, техникалық қайта жарақтандырылуы, жаңартылуы және күрделі жөндеуі аяқталған объектілер мен кешендерді пайдалануға қабылдау сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
126. Объектілерді пайдалануға қабылдау объектінің толық дайындығы жағдайындағы мемлекеттік қабылдау, қабылдау комиссиясымен немесе меншік иесімен дербес жүргізіледі.
127. Мемлекеттік қабылдау комиссиясының дербес құрамын әкім бекітеді.
128. Егер құрылыс жобасында тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттар дайындыққа ішкі қаптау, әрлеу, сырлау, тұсқағаз жұмыстарынсыз, таза едендер орналастырусыз, санитарлық-техникалық жабдықтар мен аспаптар орнатусыз, тұрмыстық тұрғыдағы электрлі техникалық аспаптарынсыз, газ және электрлі ас үйлік плиталарынсыз, орамішілік есік блогынсыз тапсырылуы қарастырылған болса, онда объект толық дайын болды деуге жатуы мүмкін.
Бұл ретте объект бойынша сыртқы әрлеу жұмыстары, сондай-ақ жалпы пайдаланудағы орын-жайлардағы (ғимарат бөліктерінде) ішкі әрлеу жұмыстары толық көлемде орындалуы тиіс.
Мемлекеттік қабылдау немесе қабылдау комиссиясының осындай объектілерді қабылдауы тек аталған жұмыстар аяқталғаннан соң ғана жүзеге асырылады.

129. В случаях, когда приемка построенных объектов должна осуществляться государственной приемочной комиссией, заказчиком назначается рабочая комиссия.
130. Полномочия и обязательный состав рабочих комиссий определяется законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
131. Приемка объектов и комплексов в эксплуатацию осуществляется после устранения замечаний рабочей комиссии и оформляется актами государственной приемочной комиссии, утверждаемыми в установленном порядке.
132. Утвержденный в установленном порядке акт приемки построенного объекта в эксплуатацию является основанием для регистрации прав на недвижимое имущество.
133. Гарантийные сроки эксплуатации объектов устанавливаются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
2.9. Индивидуальное жилищное строительство
2.9.1. Строительство, реконструкция,
перепланировка индивидуального жилого дома
134. Действия застройщика (заказчика) в процессе строительства индивидуального жилого дома осуществляются в следующей последовательности:
1) обращение в местный исполнительный орган района (города областного значения), акиму поселка, аула (села), аульного (сельского) округа с письменным заявлением о предоставлении земельного участка в порядке, установленном Правилами предоставления прав на земельные участки под индивидуальное жилищное строительство, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2006 года № 726, либо приобретение земельных участков у физических или юридических лиц;
2) оформление правоустанавливающих и правоудостоверяющих документов на земельный участок и их регистрация в регистрирующем органе;
3) получение архитектурно-планировочного задания органа архитектуры и градостроительства на проектирование;
4) разработка, проектно-сметной документации (эскизного проекта) согласно архитектурно-планировочному заданию, проектировщиком или собственными силами,
5) экспертиза проектной документации, в случае выполнения проектной документации лицами, не имеющими лицензии на осуществление проектной деятельности, в других случаях необходимость проведения экспертизы проектов осуществляемых за счет застройщика, определяется застройщиком,
6) получение согласования проекта органом архитектуры и градостроительства;
7) строительство, реконструкция, перепланировка индивидуального жилого дома;
8) выполнение исполнительной топографической съемки масштаба 1:500;
9) представление построенного объекта приемочной комиссии для приемки в эксплуатацию;

129. Салынған объектілерді қабылдауды мемлекеттік қабылдау комиссиясы жүзеге асыратын жағдайда, тапсырыс беруші болып жұмыс комиссиясы тағайындалады.
130. Жұмыс комиссияларының өкілеттіктері мен міндетті түрдегі жеке құрамы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталады.
131. Объектілер мен кешендерді пайдалануға қабылдау жұмыс комиссиясының ескертулерін жойған соң жүзеге асырылады және белгіленген тәртіпте мемлекеттік қабылдау комиссиясы актісімен ресімделеді.
132. Салынған объектіні пайдалануға қабылдаудың белгіленген тәртіпте бекітілген актісі жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу үшін негіз болып табылады.
133. Объектілерді пайдаланудың кепілдік мерзімдері Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес белгіленеді.
2.9. Жеке тұрғын үй құрылысы
2.9.1. Жеке тұрғын үйді салу,
қайта жаңарту, қайта жоспарлау
134. Жеке тұрғын үй құрылысы кезіндегі салушының (тапсырыс берушінің) іс-әрекеті төмендегідей ретпен жүзеге асырылады:
1) "Жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелеріне құқық беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 1 тамыздағы № 726 қаулысымен бекітілген "Жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелеріне құқық беру ережесімен" белгіленген ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімге жер телімін беру туралы жазбаша өтініш беру, немесе жеке және заңды тұлғадан жер телімін сатып алу;
2) жер теліміне құқық белгілейтін және құқық куәландыратын құжаттарды рәсімдеу және оларды тіркейтін органда тіркеу;
3) жобалауға сәулет және қала құрылысы органының сәулеттік-жоспарлау тапсырмасын алу;
4) жобалаушы немесе өз күшімен сәулеттік-жоспарлау тапсырмасына сәйкес жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу (нобайлық жобаны);
5) жобалық қызметті жүзеге асыру лицензиясы бар тұлғалар жобалық құжаттаманы орындаған жағдайда жобалық құжаттаманы сараптау, салушы есебінен жүзеге асырылатын басқа жағдайларда сарапатауды өткізудегі қажеттілік салушымен анықталады;
6) сәулет және қала құрылысы органынан жобаға келісім алу;
7) жеке тұрғын үйді салу;
8) 1:500 масштабты орындаушылық топосъемканы орындау;
9) пайдалануға қабыладау үшін салынған объектіні қабылдау комиссиясына ұсыну;

10) инвентаризация и регистрация вновь построенного объекта недвижимости в регистрирующем органе.
135. Застройщик (заказчик) вводит в эксплуатацию индивидуальное жилое домостроение только после завершения строительства объектов инженерной и транспортной инфраструктур.
136. В период строительства, реконструкции, перепланировки индивидуального жилого дома в целях обеспечения безопасности жизнедеятельности на прилегающих территориях, удобного технологического процесса и создания эстетического восприятия строительной площадки застройщик (заказчик) ограждает земельный участок.
137. По завершении строительства, реконструкции, перепланировки индивидуального жилого дома (до приемки объекта в эксплуатацию) застройщик (заказчик) выполняет исполнительную съемку объекта строительства, в том числе по инженерным сетям.
138. Исполнительная съемка подлежит представлению в орган архитектуры и градостроительства.
2.9.2. Приемка завершенного строительством,
реконструкцией, перепланирование индивидуального
жилого дома
139. Вновь построенные, реконструируемые, перепланируемые индивидуальные жилые дома, после выполнения всех строительно-монтажных работ, благоустройства и ограждения земельного участка согласно проекта принимаются в эксплуатацию приемочной комиссией.
140. До оформления акта приемки в эксплуатацию орган архитектуры и градостроительства проверяет исполнительную съемку объекта в натуре и соответствие возведенного объекта недвижимости проекту.
141. Приемка индивидуального жилого дома оформляется актами приемочной комиссии.
142. Акт приемочной комиссии является основанием для регистрации заказчиком права собственности на индивидуальный жилой дом.
2.10. Долевое жилищное строительство
143. Действия застройщика (заказчика) в процессе строительства долевого жилого дома осуществляются в следующей последовательности:
1) обращение в местный исполнительный орган с письменным заявлением о предоставлении земельного участка в порядке установленном земельным законодательством, либо приобретение земельных участков у физических или юридических лиц;
2) оформление правоустанавливающих и правоудостоверяющих документов на земельный участок и их регистрация в регистрирующем органе;
3) получение архитектурно-планировочного задания органа архитектуры и градостроительства на проектирование;
4) разработка, проектно-сметной документации согласно архитектурно-планировочному заданию;
5) экспертиза проектной документации;
6) получение согласования проекта органом архитектуры и градостроительства;
7) обращение в орган государственного архитектурно-строительного контроля с заявлением о выдаче разрешения на строительство;

10) жаңадан салынған жылжымайтын мүлік объектісін түгендеу және тіркеуші органда тіркеу.
135. Салушы (тапсырыс беруші) жеке тұрғын үй құрылымын инженерлік және көліктік инфрақұрылым объектілерінің құрылысы аяқталғаннан кейін пайдалануға енгізеді.
136. Жеке тұрғын үйді салу, қайта жаңарту, қайта жоспарлау кезеңінде іргелес аумақтарда тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қолайлы технологиялық рәсім мен құрылыс алаңшасын эстетикалық қабылдауды жасау мақсатында салушы (тапсырыс беруші) жер теліміне қоршау орнатады.
137. Жеке тұрғын үйді салу, қайта жаңарту, қайта жоспарлау аяқталғаннан кейін (объектіні пайдалануға қабылдау алдында) салушы (тапсырыс беруші) құрылыс объектісінің, соның ішінде инженерлік желілердің орындаушылық түсірімдерін орындайды.
138. Орындаушылық түсірім сәулет және қала құрылысы органына ұсынылуы тиіс.
2.9.2. Құрылысы, қайта жаңартылуы,
қайта жоспарлануы аяқталған жеке
тұрғын үйді қабылдау
139. Жаңадан салынған, қайта жаңартылған, қайта жоспарланған жеке тұрғын үйлер барлық құрылыс-монтаждау жұмыстарын, абаттандыру және жер телімін жобаға сай қоршау жұмыстары орындалғаннан кейін қабылдау комиссиясымен қабылданады.
140. Пайдалануға қабылдау актісін ресімдегенге дейін сәулет және қала құрылысы органы орындаушылық түсірімі және тұрғызылған объектінің жобаға сәйкестігін іс жүзінде тексереді.
141. Жеке тұрғын үйді қабылдау қабылдау комиссиясының актілерімен ресімделеді.
142. Қабылдау комиссиясының актісі тапсырыс берушінің жеке тұрғын үйге меншік құқығын тіркеу үшін негіз болып табылады.
2.10. Үлестік тұрғын үй құрылысы
143. Үлестік тұрғын үй құрылысы кезіндегі салушының (тапсырыс берушінің) іс-әрекеті төмендегідей ретпен жүзеге асырылады:
1) жер заңнамасымен белгіленген тәртіпте жергілікті атқарушы органға жер телімін беру туралы жазбаша өтініш береді, немесе жеке және заңды тұлғадан сатып алу;
2) жер теліміне құқық белгілейтін және құқық куәландыратын құжаттарды ресімдеу және оларды тіркейтін органда тіркеу;
3) жобалауға сәулет және қала құрылысы органының сәулеттік-жоспарлау тапсырмасын алу;
4) сәулеттік-жоспарлау тапсырмасына сай жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу;
5) жобалық құжаттаманы сараптау;
6) сәулет және қала құрылысы органынан жобаға келісім алу;
7) мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органына құрылысқа рұқсат беру туралы өтініш ұсыну;

8) обращение в орган государственного архитектурно-строительного контроля с заявлением о выдаче лицензии застройщика на осуществление деятельности по организации строительства жилых зданий за счет привлечения денег дольщиков, после завершения нулевого цикла застройки объекта строительства;
9) представление построенного объекта приемочной комиссии для приемки в эксплуатацию;
10) инвентаризация и регистрация вновь построенного объекта недвижимости в регистрирующем органе.
2.11. Размещение сооружений для хранения и обслуживания
транспортных средств, принадлежащих населению
144. Выбор, проектирование и строительство на территории населенных пунктов Костанайской области автопаркингов, гаражей и автостоянок осуществляется в соответствии генеральным планом населенных пунктов Костанайской области, градостроительными регламентами и настоящими Правилами с соблюдением строительных норм и правил, экологических, санитарных и противопожарных требований.
Не допускается незаконное строительство гаражей, автостоянок, а также обустройство навесов на действующих автостоянках.
145. При проектировании многоквартирных жилых домов, крупных торговых и общественных зданий необходимо предусматривать встроенные, пристроенные и/или подземные гаражи и автопаркинги.
146. Заказчиками на строительство автопаркингов, гаражей и автостоянок могут выступать юридические лица, зарегистрированные в установленном порядке, и физические лица при строительстве отдельно стоящего гаража боксового типа, рассчитанного на два машиноместа.
147. Стационарные автозаправочные станции и станции технического обслуживания следует размещать на специально отведенных площадках на общегородских магистралях с организацией удобных транспортных подъездов и в соответствии с утвержденными нормативами. Не допускается строительство стационарных автозаправочных станций и станции технического обслуживания на центральных общегородских магистралях, вблизи объектов массового посещения населения, рек и водоемов.
148. Допускается объединение на одной площадке стационарных автозаправочных станций, станции технического обслуживания, пункта мойки автомобилей и других объектов обслуживания, согласно нормативам.
2.12. Размещение стационарных объектов наружной (визуальной)
рекламы на территории населенных пунктов Костанайской области
149. Размещение наружной (визуальной) рекламы в населенных пунктах осуществляется на объектах стационарного размещения рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах на территории Республики Казахстан в виде плакатов, стендов, световых табло, билбордов, транспарантов, афиш и других объектов наружной (визуальной) рекламы, определенных законодательством Республики Казахстан о рекламе.
Наружная (визуальная) реклама не должна снижать транспортно-эксплуатационные качества дороги, нарушать требования безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды, иметь сходство с дорожными знаками и указателями, ухудшать их видимость или эффективность восприятия, ослеплять пользователей дороги.
Размещение объекта наружной (визуальной) рекламы в населенных пунктах допускается при наличии разрешения, выдаваемого местным исполнительным органом.

8) құрылыс объектісіне құрылыс салудың нөлдік циклы аяқталғаннан кейін мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органына үлесшілердің қаражаты есебінен тұрғын үй ғимараттарды салуды ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру бойынша салушы лицензиясын беру туралы ұсыныс жасау;
9) пайдалануға қабыладау үшін салынған объектіні қабылдау комиссиясына ұсыну;
10) жаңадан салынған жылжымайтын мүлік объектісін түгендеу және тіркеуші органда тіркеу.
2.11. Халықтың көлік құралдарын сақтау
және қызмет көрсету үшін имараттар орналастыру
144. Қостанай облысы елді мекендері аумағында автопаркингтерді, гараждар мен автотұрақтарды таңдау, жобалау мен салу құрылыс нормалары мен ережелерін, экологиялық, санитарлық және өртке қарсы талаптарды сақтай отырып, Қостанай облысы елді мекендері бас жоспарына, қала құрылысының регламенттеріне және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Автотұрақтарда гараждарды, автотұрақтарды заңсыз салуға, сонымен қатар қалқаларды жайластыруға жол берілмейді.
145. Көппәтерлі тұрғын үйлерді, ірі сауда және қоғамдық ғимараттарды жобалау кезінде қоса салынған, жапсарлас салынған және/немесе жерасты гараждарын және автопаркингтерді көздеу қажет.
146. Автопаркингтерді, гараждар мен автотұрақтарды салуға тапсырыс берушілер белгіленген тәртіпте тіркелген заңды тұлғалар, және де екі машина орынына есептелген бокс тұрпатты бөлек тұрған гаражды салған жағдайда жеке тұлғалар бола алады.
147. Тұрақты автомобильге май құю станциялары мен техникалық қызмет көрсету станциялары бекітілген нормативтерге сәйкес арнайы бөлінген алаңдарда, қолайлы көлік кірме жолдары ұйымдастырылған магистральдарда орналасуы тиіс. Орталық жалпы қалалық магистральдарда, халықтың жаппай бару объектілері, өзендер мен су қоймалардың жақын жерлерінде тұрақты автомобильге май құю станцияларын және техникалық қызмет көрсету станцияларын салуға жол берілмейді.
148. Бір алаңда техникалық қызмет көрсету станциялары мен тұрақты автомобильге май құю станцияларын, автомобильді жуу орындарын және де басқа қызмет көрсету объектілерін біріктіруге жол беріледі.
2.12. Қостанай облысының елді мекендері
аумағында тұрақты сыртқы (көрнекі) жарнама
объектілерін орналастыру
149. Елді мекендерде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру Қазақстан Республикасының аумағындағы елді мекендерде үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістіктегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде Қазақстан Республикасының жарнама заңнамасында айқындалған плакаттар, стенділер, жарық беруші табло, билбордтар, транспаранттар, афишалар және сыртқы (көрнекі) жарнаманың басқа да объектілері түрінде жүзеге асырылады.
Сыртқы (көрнекі) жарнама жолдардың көліктік-пайдалану сапасын төмендетпеуге, көлік құралдарының қозғалыс қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау талаптарын бұзбауға, жол белгілеріне және сілтемелеріне ұқсас болмауға, олардың көрінуін немесе қабылдау тиімділігін нашарлатпауға, жол пайдаланушылардың көздерін қарықтырмауға тиіс.
Елді мекендерде (көрнекі) жарнама объектісін орналастыруға жергілікті атқарушы орган берген рұқсат болған кезде жол беріледі.

2.13. Правила производства работ по строительству
и ремонту инженерных сетей и сооружений
150. В целях предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений, обеспечения безопасности лицо, ответственное за производство работ:
до начала работ, приглашает на место предстоящих работ представителей эксплуатирующих организаций;
совместно устанавливает точное расположение существующих сетей и сооружений;
принимает меры к их полной сохранности.
151. Письменные условия обеспечения сохранности сетей и сооружений при производстве работ выдаются соответствующими эксплуатирующими организациями.
152. Обеспечение явки представителей к месту производства работ возлагается на руководителей эксплуатирующих организаций.
153. Работы по вскрытию дорожных покрытий, разрытию улиц, площадей и других мест общего пользования производятся при наличии согласований с заинтересованными службами.
154. До начала работ организация, ответственная за производство работ, выполняет следующее:
1) в органе государственного архитектурно-строительного контроля получает (при строительстве) разрешение, в органе жилищно-коммунального хозяйства (при ремонте) ордер на право производства работ, выдаваемый на основании согласования эксплуатирующих организаций;
2) устанавливает по границам разрытия жесткие ограждения и соответствующие предупреждающие дорожные знаки установленного образца;
3) в местах движения пешеходов устанавливает пешеходные мостики с поручнями и обеспечивает освещение участка разрытия в ночное время;
4) принимает меры к обеспечению бесперебойной работы ливневой канализации при наличии;
5) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов ограждает их глухими щитами, гарантирующими сохранность зеленых насаждений;
6) при разрытиях, требующих закрытия проездов, обозначает схему объезда соответствующими знаками;7) при необходимости изменения маршрутов пассажирского автотранспорта, заказчик согласовывает данные изменения с соответствующими службами города и дорожной полицией с обязательным извещением граждан через средства массовой информации.
155. Не допускается начинать разработку траншей без предварительной подготовки, гарантирующей максимальное сбережение дорожного покрытия.
156. На улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций производится с соблюдением следующих условий:
1) работы выполняются короткими участками в соответствии с проектом производства работ;
2) работы на последующих участках разрешается начинать только после завершения всех работ на предыдущем участке, включая восстановительные работы и уборку территории;

2.13. Инженерлік желілер мен имараттардың құрылысы
және жөндеу жөніндегі жұмыстар жүргізу қағидасы
150. Жұмыстар жүргізу үшін жауапты тұлға инженерлік желілер мен имараттарды зақымданудан сақтандыру мақсатында:
жұмысты бастағанға дейін пайдаланушы ұйымдардың өкілдерін жұмыс орнына шақырады;
олармен бірлесіп, бар желілер мен имараттардың нақты орналасқан жерін белгілейді;
оларды толық сақтау үшін шаралар қолданады.
151. Тиісті пайдаланушы ұйымдар желілер мен имараттардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті талаптардың жазбаша нұсқасын береді.
152. Пайдаланушы ұйымдардардың басшылары жұмыс жүргізу орнына өзінің өкілдерінің келуін қамтамасыз етеді.
153. Жол жабындарын ашу және көшелерді, алаңдар мен көпшілік пайдаланатын басқа орындарды қазу жөніндегі жұмыстар мүдделі қызметтермен келісім болса ғана жүргізіледі.
154. Жұмыстар жүргізу үшін жауапты ұйым жұмысты бастағанға дейін мыналарды орындайды:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органында (құрылыста) рұқсат алады, пайдаланушы ұйымның келісімі негізінде берілетін жұмыстар жүргізу құқығына ордерін тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органы (жөндеуде) береді;
2) қазу шекаралары бойынша қатты қоршаулар және белгіленген үлгідегі тиесілі ескерту жол белгілерін қояды;
3) жаяу жүргіншілер қозғалысы орындарында тұтқалары бар жаяу жүргіншілер көпірлерін және қазу теліміне түнгі уақытта жарық беруді қамтамасыз етеді;
4) нөсерлік жүйенің үзіліссіз жұмысын қамтамасыз етуге шаралар қабылдайды;
5) механизмдер жұмыс істейтін аймақта жасыл екпе ағаштар бар жағдайда олардың сақталуын кепілдік ететін жабық қалқанмен қоршап қояды;
6) өткелдерді жабуды талап ететін қазулар кезінде тиісті белгілермен айналып өту сызбасын анықтайды;
7) жолаушылар автокөліктің бағдарын өзгерту қажет болған кезде тапсырыс беруші оны азаматтарға бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлай отырып, қаланың тиісті қызметтерімен және жол полициясымен келіседі.
155. Траншеяларды әзірлеуді жол жабынының сақталуына кепілдік ететін алдын ала дайындықсыз бастауға рұқсат етілмейді.
156. Көшелерде, алаңдарда және басқа да абаттандырылған аумақтарда жерасты коммуникацияларын жүргізу үшін траншеялар мен қазаншұңқырлар қазу мынадай талаптарды сақтай отырып, жүргізіледі:
1) жұмыстар жұмыс жүргізу жобасына сәйкес қысқа телімдерде орындалады;
2) келесі телімдерде жүргізілетін жұмыстар алдыңғы телімде қалпына келтіру жұмыстары мен аумақтарды жинастыруды қоса, барлық жұмыстарды аяқтағаннан кейін ғана бастауға рұқсат етіледі;

3) своевременный вывоз грунта, вынутого из траншеи и котлованов;
4) обратная засыпка траншеи производится песчаным, галечниковым грунтом, отсевом щебня или другими малосжимаемыми (модуль упругости 20 мега паскалей и более) местными материалами, не обладающими цементирующими свойствами, с уплотнением;
5) при прокладке магистральных инженерных сетей по улицам, ширина асфальтобетонного покрытия дорожного полотна которых составляет от четырех до семи метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается на всю ширину существующей дороги, а при ширине более семи метров восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов;
6) при прокладке телефонной канализации, электрических кабелей и других инженерных сетей по тротуарам с шириной асфальтобетонного покрытия от полутора до двух метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается по всей ширине тротуаров, а при ширине асфальтобетонного покрытия два и более метров восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов.
Не допускается засыпка землей или строительными материалами зеленых насаждений, крышек колодцев подземных сооружений, водосточных решеток и лотков.
157. По окончанию производства работ (разработки траншеи) лицом, ответственным за производство работ, оформляется акт произведенных работ на соответствие проекту инженерной сети.
158. В случае несоответствия проектам трасс инженерных сетей при производстве или окончании строительно-монтажных работ, орган государственного архитектурно-строительного контроля выдает предписание на перекладку этих сетей. Затраты на переустройство инженерных сетей и их оборудования для приведения в соответствие с проектом выполняются за счет организации, производящей эти работы.
159. При разрытии грунтовых дорог организацией, осуществляющей производство работ, по окончанию работ производится обратная засыпка с послойным уплотнением грунта. В случае невозможности уплотнения грунта обратную засыпку необходимо выполнить "несжимаемым" грунтом.
160. Получатель разрешения на производство работ обеспечивает качественное восстановление асфальтобетонного покрытия. В случае появления в местах прокладки инженерных сетей, после восстановления верхнего слоя асфальтобетонного покрытия, просадок, разрушений, получатель разрешения на производство работ в течение одного года производит необходимые дополнительные работы по восстановлению асфальтобетонного покрытия.
161. Смонтированные инженерные сети и построенные инженерные сооружения, до засыпки траншеи грунтом, подлежат топографической съемке (исполнительная съемка). Исполнительная съемка коммуникаций, имеющих люки и колодцы (на прямых участках без углов поворота) производится после засыпки траншей и полного восстановления элементов внешнего благоустройства.

3) траншеялар мен қазаншұңқырлардан алынған топырақтар дереу жұмыс орнынан шығарылуы тиіс;
4) траншеяларды қайта жабу құмды, галечникті топырақпен, қиыршықтасты елеумен немесе цементтейтін қасиеті жоқ, нығыздалуымен басқа да аз тығыздалған (серпімділік модулі 20 мега паскаль және одан да жоғары) жергілікті материалдармен жүргізіледі;
5) асфальт-бетонды жабындардың төрттен жеті метрге дейін көшелерде магистралды инженерлік желілерді өткізген кезде асфальт-бетонды жабын қолданыстағы жолдың барлық ені бойынша қалпына келтіріледі, ал ені жеті метрден ұзын болса, құрылыс механизмдерінің жұмыс аймағында және траншея бойынша асфальт-бетонды жабындарды қалпына келтіру орындалады;
6) жабындардың ені бір жарымнан екі метрге дейін жаяу жолдар бойынша телефон кәрізін, электрлік кабельдерді және басқа инженерлік желілерді асфальт-бетонды өткізу кезінде асфальт-бетонды жабын жаяужолдың барлық ені бойынша қалпына келтіріледі, ал асфальтбетонды жабынының ені екі метрден ұзын болса, құрылыс механизмдерінің жұмыс аймағында және траншея бойынша асфальтбетонды жабындарды қалпына келтіру орындалады.
Жасыл екпе ағаштарды, жерасты имарат құдығының қақпақтарын, су ағатын торларды және науаларды құммен немесе құрылыс материалдарымен жабуға жіберілмейді.
157. Жұмыстарды жүргізуге жауапты тұлға жұмыстарды жүргізуді аяқтағаннан кейін инженерлік желілер жобасына сәйкесті орындалған жұмыстар актісі ресімделеді.
158. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу немесе аяқтау кезінде инженерлік желілер трассасының жобалары сәйкес келмеу жағдайында мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органы осы желілерді қайта өткізуге нұсқама береді. Жобаға сәйкес келтіру инженерлік желілерді және олардың жабдықтарын қайта орнатуға жұмсалатын шығындар осы жұмыстарды жүргізетін ұйымның есебінен жүргізіледі.
159. Топырақты жолдарды қазған кезде қазуды жүргізген ұйым жұмыстарды аяқтағаннан кейін топырақты қабаттап нығыздап, қайта жабу өткізіледі. Топырақты нығыздау мүмкіндігі болмаған жағдайда "тығыздалмайтын" топырақпен қайта жабу орындалады.
160. Жұмыстарды жүргізуге рұқсат алушы асфальт-бетонды жабынды сапалы қалпына келтіруді қамтамасыз етеді. Инженерлік желілерді өткізген орындарда шөгу, бұзылу пайда болған жағдайда, асфальтбетон жабынының жоғарғы қабаты қалпына келтіргеннен кейін жұмыстарды жүргізуге рұқсат алушы бір жыл бойы асфальт-бетон жабынын қалпына келтіру бойынша қажетті қосымша жұмыстарды жүргізеді.
161. Топырақпен жапқанға дейін жинақталған инженерлік желілер мен салынған инженерлік имараттардың топографиялық түсірімін (орындаушылық түсірімін) жасау керек. Люктері мен құдықтары (бұзу бұрыштары жоқ тік телімдерде) бар коммуникациялардың орындаушылық түсірімі траншеяларды жапқаннан және сыртқы абаттандыру элементтерін толық қалпына келтіргеннен кейін жүргізіледі.

162. Исполнительная съемка всех инженерных сетей и их сооружений передается органу архитектуры и градостроительства. Исполнительный чертеж является паспортом инженерной сети или сооружения и представляет собой план и профиль, выполненные на основании инструментальной геодезической съемки строящегося объекта.
163. Приемка в эксплуатацию законченных строительством инженерных сетей и сооружений производится рабочими, государственными либо приемочными комиссиями.
164. Полномочия и обязательный состав приемочных и рабочих комиссий определяется законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
165. Приемка инженерных сетей в эксплуатацию производится после полного завершения всех работ, включая установку люков, колодцев и полного восстановления элементов благоустройства.
166. Ответственность за состояние колодцев, тепловых камер, люков на улицах и внутриквартальных территориях города несет эксплуатирующая организация либо ведомство, в ведении которого находится данная инженерная сеть.
167. При производстве работ, связанных с разрытием асфальтобетонного покрытия в IV-І кварталах года, организация, ответственная за производство работ обеспечивает укладку мест разрытия бетонными плитами по всей ширине траншеи и их обслуживание до полного восстановления асфальтобетонного покрытия.
2.14. Восстановительные работы
по ликвидации аварий инженерных сетей
168. При повреждениях подземных инженерных сетей и сооружений, послуживших причинами остановки производства, несчастных случаев, руководители или другие полномочные представители организации, в эксплуатации которой находятся эти сооружения, по получению сигнала об аварии:
1) уведомляют об аварии орган жилищно-коммунального хозяйства, службы благоустройства, дорожную полицию, противопожарную службу, а также другие организации, имеющие смежное подземное хозяйство у места аварии;
2) кроме указанных организаций, в случае нанесения ущерба окружающей среде уведомляется уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, в случае аварии на водопроводных и/или канализационных сетях - санитарно-эпидемиологическая служба.
Примечание: информация о крупных авариях, в том числе имеющих статус чрезвычайного происшествия, произошедших в ночное время, телефонограммой сообщается дежурному акимата населенного пункта.
169. Орган жилищно-коммунального хозяйства и дорожная полиция города, по получению сообщения об аварии, для ликвидации которой необходимо закрытие проезда, немедленно направляют ответственных лиц на место аварии для решения вопроса о закрытии проезда и установлении срока ликвидации повреждений.

162. Барлық инженерлік желілер мен олардың имараттарының орындаушылық түсірімі сәулет және қала құрылысы органына жіберіледі. Орындаушылық сызба инженерлік желілердің немесе имараттардың төлқұжаты болып табылады және салынып жатқан объектінің құралды геодезиялық түсірімі негізінде орындалған жоспардан және пішіннен тұрады.
163. Құрылысы аяқталған инженерлік желілер мен имараттарды пайдалануға қабылдауды жұмысшы, мемлекеттік немесе қабылдау комиссиясы жүргізеді.
164. Жұмысшы және қабылдау комиссияларының уәкілетілігі мен міндетті түрдегі жеке құрамы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталады.
165. Инженерлік желілерді пайдалануға қабылдау люктер мен құдықтарды орнатуды және абаттандыру элементтерін толығымен қалпына келтіруді қоса алғанда, жұмыстарды толығымен аяқтағаннан кейін жүргізіледі.
166. Қаланың көшелері мен орамішілік аумақтарындағы құдықтардың, жылу камераларының, люктердің жай-күйіне пайдаланушы ұйым немесе осы инженерлік желіні жүргізетін ведомство жауапты.
167. Жылдың IV-I тоқсандарында асфальтбетондық жабынды қазумен байланысты жұмыстарды жүргізгенде жұмыстарды жүргізуге жауапты ұйым асфальт-бетондық жабынды толық қалпына келтіргенге дейін траншеяның барлық ені бойынша қазылған жерлерді бетондық тақталармен салуды қамтамасыз етеді.
2.14. Инженерлік желілер апатын
жою жөніндегі қалпына келтіру жұмыстары
168. Өндірістің тоқтауына, жазатайым оқиғаларға себеп болған жерасты инженерлік желілері мен имараттары бұзылған жағдайда осы имараттарды пайдаланушы ұйымның басшылары немесе басқа өкілетті өкілдері апат туралы дабыл алғаннан кейін:
1) апат туралы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органға, абаттандыру қызметіне, жол полициясына, өртке қарсы қызметіне, сондай-ақ апат орнында іргелес жерасты шаруашылығы бар басқа да ұйымдарға хабарлайды;
2) көрсетілген ұйымдардан басқа қоршаған ортаны қорғау жөніндегі органға хабарлайды, су жүргізу және/немесе арна желілерінде апат болған жағдайда санитарлық-эпидемиологиялық қызметке хабарланады.
Ескерту: түнгі уақытта болған ірі апаттар, оның ішінде төтенше жағдайлар мәртебесі бар апаттар туралы ақпараттар елді мекен әкімдігінің кезекшісіне телефонхабар беріледі.
169. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органы мен қаланың жол полициясы апат туралы хабар алғаннан кейін, оны жою үшін өткелдерді жабу қажет болғандықтан, апат орнына өткелді жабу және бұзушылықтарды жою мерзімін анықтау туралы мәселелерін шешу үшін жедел жауапты тұлғаларды жібереді.

170. Работы по ликвидации аварии возлагаются на эксплуатирующие данные инженерные сети, коммуникации и сооружения организации либо ведомство, в ведении которых находятся данные инженерные сети, коммуникации и сооружения. Производство работ на центральных уличных магистралях должны вестись в ночное время, в минимальные сроки с применением двухсменного режима работы. При полной освещенности и организации безопасности движения автотранспорта и пешеходов.
171. Во всех случаях производства работ по ликвидации аварии организация, производящая работы, должна получить ордер на производство работ в органе жилищно-коммунального хозяйства. Организация, получившая ордер в органе жилищно-коммунального хозяйства на производство земляных работ (прокладка водопровода, канализации, дорог), приступает к работам при условии:
1) при наличии всех согласований проекта с заинтересованными организациями и уточнения на месте наличия подземных коммуникаций;
2) полной обеспеченности объекта строительными материалами, техникой, транспортом и механизмами;
3) полностью подготовленной застройщиком трассы (демонтаж строений, ограждений, пересадка зеленных насаждений и другое).
172. В случае ликвидации аварии без нарушения асфальтобетонного покрытия, эксплуатирующей организацией предоставляется в орган жилищно-коммунального хозяйства возвратный талон. Вскрытие дорожных одежд производится способом, указанным в ордере с обязательным вывозом грунта в отвал и применением режущих механизмов, как исключение - компрессоров с отбойными молотками. Обратная засыпка траншей производится специализированными организациями после подписания акта на скрытые работы и в обязательном присутствии технадзора органа жилищно-коммунального хозяйства, где каждый слой послойно (тридцать-тридцать пять сантиметров) уплотняется специальными механизмами и проливается водой.В зимний период место перекопа засыпать сухим песком, послойно (тридцать-тридцать пять сантиметров) уплотняется специальными механизмами и проливается водой, верхний слой износа проезжей части утрамбовать и выложить брусчаткой, с последующим восстановлением асфальтобетонного покрытия.
173. В случае замены подземных инженерных сетей, коммуникаций и сооружений, заменяемые сети, коммуникации и сооружения извлекаются из грунта и исключаются из эксплуатации. Эксплуатация замененных инженерных сетей и сооружений допускается после регистрации в органе архитектуры и градостроительства. По окончанию производства работ (разработки траншеи) лицом, ответственным за производство работ, оформляется акт произведенных работ.

170. Апатты жою жөніндегі жұмыстар осы инженерлік желілерді, коммуникациялар мен имараттар пайдаланылатын ұйымға немесе қарамағында осы инженерлік желілерді, коммуникациялар мен имараттар бар ведомстволарға жүктеледі. Орталық көше магистралдарды жұмыстарды жүргізу түнде, екі кезекті жұмыс тәртібі қолданылып, қысқа мерзімде, толық жарық түсіп тұрған жағдайда автокөлік пен жаяу жүргіншілердің қауіпсіз қозғалысын ұйымдастыру керек.
171. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органында апатты жою жөніндегі жұмыстарды жүргізетін ұйым жұмыс жүргізуге ордер алуы қажет. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органында жер жұмыстарын жүргізуге (суқұбырын, канализацияны, жолдарды өткізу) ордерді алған ұйым мынадай жағдайларда жұмысқа кіріседі:
1) мүдделі тұлғалармен барлық келісімдер бар болса және ол жерде жерасты коммунакициялары барын анықтаса;
2) құрылыс материалдарымен, техникамен, көлікпен және механизммен қаматамасыз етілсе;
3) салушы трассаны толық дайындайды (құрылымдарды, қоршауларды бөлшектеу, жасыл екпе ағаштарды қайта отырғызу және басқалар).
172. Асфальт-бетондық жабындыны бұзбай апатты жою жағдайында пайдаланушы ұйым тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органына қайтару талонын береді. Жол киімдерін ашу ордерде көрсетілген тәсілмен, топырақты міндетті түрде үйіндіге шығарумен, кесетін механизмдерді, шой балға мен компрессор – ерекшелік ретінде қолданып жүргізіледі. Траншеяға қайта төгуді мамандандырылған ұйым міндетті түрде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органының техникалық қадағалаушысы қатысуымен атқарылған жұмыстар жөніндегі актіге қол қояды,бұл жұмыстың әр қабаты (отыз –отыз бес сантиметр) арнайы механизммен тығыздалады және оған су құйылып отырады.
Қысқы уақытта қазылған жерге құрғақ құм себіледі, оның әр қабаты (отыз –отыз бес сантиметр) арнайы механизммен тығыздалады және оған су құйылады, жүретін бөліктің үстіңгі қабатының тозғанын таптап тегістеп, оған төсемтас салады, кейін асфальбетонды жабу қалпына келтіріледі.
173. Жерасты инженерлік желілерді, коммуникациялар мен имараттарды ауыстырған жағдайда ауыстырылатын желілер, коммуникациялар мен имараттар пайдаланудан алынып тасталады және топырақтан шығарылуы керек. Ауыстырылатын желілер мен имараттарды пайдалану сәулет және құрылыс органдарында тіркелгеннен кейін жіберіледі. Жұмыс жүргізу аяқталғаннан кейін (траншеяны әзірлеу) жұмыстарды орындауға жауапты тұлға жүргізілген жұмыстар актісін ресімдейді.

174. В случае несоответствия произведенных земляных работ проекту, орган жилищно-коммунального хозяйства выдает предписание на перекладку этих сетей. При неисполнении предписания передает материалы в государственный архитектурно-строительный контроль для привлечения виновных лиц к административной ответственности. Затраты на переустройство инженерных сетей и их оборудования для приведения в соответствие с проектом выполняется за счет организации, производящей эти работы.
175. При разрытии грунтовых дорог организацией, осуществляющей производство работ, по окончанию работ производится обратная засыпка с послойным уплотнением грунта. В случае невозможности уплотнения грунта обратную засыпку выполнить "несжимаемым" грунтом.
176. Приемка инженерных сетей в эксплуатацию производится после полного завершения всех работ, включая установку люков, колодцев и полного восстановления элементов благоустройства.
177. Работы по выемке недействующих сооружений, связанные с разрытием, производятся только после получения разрешения органа жилищно-коммунального хозяйства в порядке, установленном настоящими правилами.
Раздел 3.
Контроль за осуществлением градостроительной деятельности
178. Контроль за осуществлением градостроительной деятельности направлен на обеспечение реализации государственной политики в области архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с генеральным планом и иной утвержденной градостроительной документацией, а также настоящими правилами.
179. Должностные лица органов государственного архитектурно-строительного контроля в пределах их полномочий имеют право:
1) проводить контроль за качеством строительства, реконструкцией, ремонтом объектов недвижимости в целях обеспечения исполнения требований градостроительной и проектной документации, государственных градостроительных нормативов и правил, разрешений на строительство;
2) вносить предписания о приостановлении строительно-монтажных работ, об устранении допущенных нарушений в установленные сроки, о запрещении применения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, не соответствующих государственным стандартам и техническим условиям;
3) привлекать в установленном порядке к административной ответственности лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
4) направлять материалы в компетентные органы для привлечения лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности к административной ответственности.

174. Жер жұмыстарын жүргізгенде инженерлік желілердің жобаға сәйкес келмеген жағдайда осы желілерді қайта өткізуге тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органы нұсқама береді. Нұсқаманы орындамағанда, мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылауға кінәлілерді әкімшілік жауапкершілікке тарту үшін материалдарды береді. Жобаға сәйкестендіру үшін инженерлік желілер мен олардың жабдықтарын қайта орналастыруға шығындар осы жұмыстарды жүргізетін ұйым есебінен орындалады.
175. Топырақты жолдарды қазған кезде қазуды жүргізген ұйым жұмыстарды аяқтағаннан кейін топырақты қабаттап нығыздап, қайта жабу өткізіледі. Топырақты нығыздау мүмкіндігі болмаған жағдайда "тығыздалмайтын" топырақпен қайта жабу орындалады.
176. Инженерлік желілерді пайдалануға қабылдау люктер мен құдықтарды орнатуды және абаттандыру элементтерін толығымен қалпына келтіруді қоса алғанда, жұмыстарды толығымен аяқтағаннан кейін жүргізіледі.
177. Жұмыс істемейтін имараттарды жою жөніндегі қазулармен байланысты жұмыстар осы қағидалармен белгіленген тәртіпте тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органынан рұқсат алғаннан кейін жүргізіледі.
3 бөлім. Қала құрылысы
қызметінің жүзеге асырылуын бақылау
178. Қала құрылысы қызметінің жүзеге асырылуын бақылау бас жоспарға және басқа қала құрылысты құжаттамаларына, және де осы қағидаларға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етуге бағытталады.
179. Мемлекеттік сәулет-құрылыстық бақылау органдарының лауазымдық тұлғалары құзыретінің шегінде:
1) қала құрылысы және жобалық құжаттама талаптарын, мемлекеттік қала құрылысы нормативтері мен ережелерін, құрылысқа рұқсаттарды орындау мақсатында жылжымайтын мүлік объектілерін салу, қайта жаңарту, жөндеу сапасына бақылау жүргізу;
2) құрылыс-монтаждау жұмыстарын тоқтата тұру, бекітілген мерзімде жіберілген бұзушылықтарды жою, мемлекеттік стандарттар мен техникалық жағдайларға сәйкес келмейтін құрылыс материалдарын, бұйымдарын, құрылғылар мен жабдықтарды қолдануға тыйым салу туралы нұсқамалар енгізу;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуда кінәлі тұлғаларды белгіленген тәртіпте әкімшілік жауапкершілікке тарту;
4) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылыққа жол берген кінәлі тұлғаларды әкімшілік жауапкершілікке тарту үшін құзырлы органдарға материалдар жіберу.

3.1. Качество в строительстве
180. Нормы и положения, устанавливающие требования к субъектам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в обеспечении надлежащего качества строительства и строительной продукции, регулируются Гражданским кодексом Республики Казахстан и распространяются на все виды объемных, плоскостных и линейных капитальных сооружений (строений, зданий и их комплексов, коммуникаций), включая относящееся к ним технологическое и инженерное оборудование, а также на все виды работ (услуг) по их проектированию, строительству, изготовлению (производству) строительных материалов, изделий и конструкций, независимо от назначения строительной продукции (объектов).
181. Обеспечение основных характеристик качества является обязанностью всех субъектов, участвующих в инженерных изысканиях для капитального строительства, проектировании, изготовлении (производстве) и поставке строительных материалов, изделий и конструкций, строительстве, консервации строительства незавершенных объектов, приемке в эксплуатацию, содержании и эксплуатации объектов, а также их постутилизации.
182. Субъектами, обеспечивающими качество строительной продукции (объектов) в соответствии с их функциями, являются органы (службы, должностные лица) архитектурно-строительного контроля, экспертизы проектов, стандартизации и сертификации строительной продукции, заказчики, застройщики, изыскатели, проектировщики, изготовители (производители) и поставщики используемой в строительстве продукции, производители работ, собственники (пользователи, наниматели, арендаторы) указанной продукции (объектов).
3.2. Заключительные положения
183. Настоящие Правила исполняются физическими и юридическими лицами, осуществляющими архитектурную, градостроительную и строительную деятельность на территории населенных пунктов Костанайской области независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.

3.1. Салынған объектілердің құрылысы,
пайдалану және қолдану сапасы үшін жауапкершілік
180. Құрылыстың және құрылыс өнiмдерiнiң тиiстi сапасын қамтамасыз етуде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi субъектiлерiне қойылатын талаптарды белгiлейтiн нормалар мен ережелер Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiмен реттеледi және көлемдiк, жазықтық және желiлiк күрделi ғимараттардың (құрылыстардың, үйлер мен олардың кешендерiнiң, коммуникациялардың) барлық түрлерiне, соның iшiнде оларға қатысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарға, сондай-ақ құрылыс өнімдерiнiң (объектiлерiнiң) мақсатына қарамастан, оларды жобалау, салу, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын дайындау (өндiру) жөнiндегi жұмыстардың (қызмет көрсетулердiң) барлық түрлерiне қолданылады.Құрылыс сапасына құрылыс жұмыстарын орындаушылар жауапты.
181. Сапаның негiзгi сипаттамаларын қамтамасыз ету күрделi құрылыс үшiн инженерлiк iзденiстерге, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын жобалауға, дайындауға (өндiруге) және жеткiзiп беруге, аяқталмаған объектiлер құрылысын тоқтатып қоюға, объектiлердi пайдалануға, қабылдауға, күтiп ұстау мен пайдалануға, сондай-ақ оларды кейiннен кәдеге жаратуға қатысушы барлық субъектiлердiң мiндетi болып табылады.
182. Сәулет-құрылыс бақылау, жобаларды сараптамадан өткiзу, құрылыс өнiмiн стандарттау және сертификаттау органдары (қызметтерi, лауазымды адамдары), тапсырысшылар, құрылыс салушылар, iзденушiлер, жобалаушылар, құрылыста пайдаланылатын өнімдi дайындаушылар (өндiрушiлер) мен жеткiзiп берушiлер, жұмыс жүргiзушiлер, аталған өнімнiң (объектілердiң) меншiк иелерi (пайдаланушылары, жалдаушылары, жалға алушылары) өз мiндеттерiне сәйкес құрылыс өнiмiнiң (объектiлерiнiң) сапасын қамтамасыз етушi субъектiлер болып табылады.
3.2. Қорытынды жағдайлар
183. Осы Қағидалар меншік түріне және ведомстволық бағыныштылығына тәуелді емес сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін Қостанай облысы елді мекендері аумағында жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалармен орындалады.