О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 4 октября 2010 года № 150. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2010 года № 6632. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 214
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 214 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в постановление Правления Агентства от 26 сентября 2009 года № 209 "Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию системы управления рисками для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, и внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 137 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5844) следующие изменения и дополнения:
наименование постановления изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию системы управления рисками для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем";
в Инструкцию о требованиях по наличию системы управления рисками для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, утвержденную указанным постановлением:
пункт 1 дополнить словами ", за исключением организаций, совмещающих вышеуказанные виды деятельности с деятельностью по осуществлению инвестиционного управления пенсионными активами, а также банков второго уровня";

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 4 қазандағы № 150 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 9 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6632 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 214 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 214 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. <*>
Ескерту. 1-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Агенттік Басқармасының «Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы» 2003 жылғы 21 сәуірдегі № 137 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2009 жылғы 26 қыркүйектегі № 209 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5844 тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
қаулының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуына қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы»;
аталған қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуына қойылатын талаптар туралы нұсқаулыққа:
1-тармақ «Нұсқаулықтың мақсаты» деген сөздерден кейін «жоғарыда аталған қызмет түрлерін зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру жөніндегі қызметпен қоса атқаратын ұйымдарды, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Банки второго уровня, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, формируют систему управления рисками в соответствии с Инструкцией о требованиях к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в банках второго уровня, утвержденной постановлением правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 359 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3925).";
в пункте 3:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) гэп - позиция - разница между активами клиента и обязательствами по активам клиента, переданным в инвестиционное управление либо на брокерское обслуживание, в зависимости от сроков исполнения данных обязательств, или разница между собственными ликвидными активами и обязательствами Брокера и (или) дилера, Управляющего в зависимости от сроков исполнения данных обязательств;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) контрпартнер - юридическое лицо, оказывающее услуги Брокеру и (или) дилеру, Управляющему в процессе заключения сделок с финансовыми инструментами, совершаемых за счет активов клиентов и (или) собственных активов Брокера и (или) дилера, Управляющего, обладающее лицензией либо разрешением, предоставляющими право на совершение сделок с финансовыми инструментами, полученными в соответствии с законодательством государства, на территории которого данное юридическое лицо зарегистрировано в качестве юридического лица;";
дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) управление конфликтом интересов - создание механизмов недопущения ситуаций, при которых интересы должностного лица или работника Брокера и (или) дилера, Управляющего могут повлиять на объективность и независимость принятия ими решений и исполнения обязанностей, а также вступить в противоречие с их обязательством действовать в интересах клиентов Брокера и (или) дилера, Управляющего и (или) акционеров Брокера и (или) дилера, Управляющего;";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) лимиты "take profit" - предельно допустимый уровень доходов по операциям с финансовыми инструментами;";
пункт 8:
абзац седьмой подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"процедуры, направленные на предотвращение случаев неправомерного использования средств клиентов;";
в подпункте 7) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 359 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3925 тіркелген) қаулысымен бекітілген Екiншi деңгейдегi банктерде тәуекелдердi басқару және iшкi бақылау жүйелерiнiң болуына қойылатын талаптар туралы нұсқаулыққа сәйкес тәуекелдердi басқару жүйесін қалыптастырады.»;
3-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) гэп – позиция – клиент активтерінің және осы міндеттемелердің орындалу мерзімдеріне қарай клиенттің инвестициялық басқаруға не брокерлік қызмет көрсетуге табысталған активтері бойынша міндеттемелердің арасындағы айырма немесе Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының меншікті өтімді активтерінің және міндеттемелердің орындалу мерзімдеріне қарай осы міндеттемелерінің арасындағы айырма;»;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) қарсы серіктес – клиенттердің активтері және (немесе) Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының меншікті активтері есебінен қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелерді жасау барысында Брокерге және (немесе) дилерге, Басқарушыға қызмет көрсететін, аумағында осы заңды тұлға заңды тұлға ретінде тіркелген мемлекеттің заңнамасына сәйкес алынған, қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға құқық беретін лицензиясы не рұқсаты бар заңды тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
«17-1) мүдделер қайшылығын басқару – Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының лауазымды тұлғасының немесе қызметкерінің мүдделері олардың шешімдер қабылдауының және міндеттерін атқаруының объективтілігі мен тәуелсіздігіне ықпал етуі, сондай-ақ олардың Брокер және (немесе) дилер, Басқарушы клиенттерінің және (немесе) Брокер және (немесе) дилер, Басқарушы акционерлерінің мүдделерінде әрекет жасау міндеттемесімен қайшы келуі мүмкін жағдайларды болдырмау механизмдерін жасау;»;
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«26) «take profit» лимиттері – қаржы құралдарымен операциялар бойынша кірістердің шекті рұқсат етілген деңгейі;»;
8-тармақта:
3) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«клиенттердің қаражатын заңсыз пайдалану жағдайларын болдырмауға бағытталған рәсімдер кіреді;»;
7) тармақшадағы «.» деген тыныс белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

"8) управление существующим и потенциальным конфликтом интересов в Брокере и (или) дилере.";
пункт 9:
абзац пятый подпункта 7) изложить в следующей редакции:
"процедуры, направленные на предотвращение случаев неправомерного использования средств клиентов;";
в подпункте 12) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) управление существующим и потенциальным конфликтом интересов в Управляющем.";
пункт 11 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) политика управления существующим и потенциальным конфликтом интересов;";
в пункте 16:
абзац шестой подпункта 3) исключить;
в подпункте 6) слова "должностных лиц" заменить словами "должностей руководящих работников";
в подпункте 5) пункта 17 слова "должностных лиц" заменить словами "должностей руководящих работников";
в подпункте 5) пункта 18 слова "должностных лиц" заменить словами "должностей руководящих работников";
в подпункте 5) пункта 20:
слово "всех" исключить;
после слова "деятельности" дополнить словами ", перечень которых определяется внутренними документами Брокера и (или) дилера, Управляющего";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Политика управления существующим и потенциальным конфликтом интересов, включает:
1) определение ситуаций, при которых интересы должностного лица или работника Брокера и (или) дилера, Управляющего могут повлиять на объективность и независимость принятия ими решений и исполнения обязанностей, а также вступить в противоречие с их обязательством действовать в интересах клиентов Брокера и (или) дилера, Управляющего и (или) акционеров Брокера и (или) дилера, Управляющего;
2) принципы деятельности должностных лиц и работников Брокера и (или) дилера, Управляющего при возникновении ситуаций, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Инструкции;
3) порядок осуществления сбора, хранения и мониторинга сведений в целях выявления и описания ситуаций, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Инструкции, в процессе деятельности органов, подразделений, должностных лиц и работников Брокера и (или) дилера, Управляющего;
4) процедуры принятия решений органами Брокера и (или) дилера, Управляющего, направленные на обеспечение независимости и объективности принимаемых решений, включая ограничение права участия в принятии решений должностных лиц и работников Брокера и (или) дилера, Управляющего, при возникновении ситуаций, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Инструкции.";

«8) Брокердегі және (немесе) дилердегі іс жүзіндегі және потенциалды мүдделер қайшылығын басқару.»;
9-тармақта:
7) тармақшаның бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«клиенттердің қаражатын заңсыз пайдалану жағдайларын болдырмауға бағытталған рәсімдер кіреді;»;
12) тармақшадағы «.» деген тыныс белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
«13) Басқарушыдағы іс жүзіндегі және потенциалды мүдделер қайшылығын басқару.»;
11-тармақ мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
«11-1) іс жүзіндегі және потенциалды мүдделер қайшылығын басқару саясаты;»;
16-тармақта:
3) тармақшаның алтыншы абзацы алып тасталсын;
6) тармақшадағы «лауазымды тұлғалардың» деген сөздер «басшы қызметкерлер лауазымдарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақтың 5) тармақшасындағы «лауазымды тұлғалардың» деген сөздер «басшы қызметкерлер лауазымдарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақтың 5) тармақшасындағы «лауазымды тұлғалардың» деген сөздер «басшы қызметкерлер лауазымдарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтың 5) тармақшасында:
«барлық» деген сөз алып тасталсын;
«лицензияланатын» деген сөздің алдынан «тізбесі Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының ішкі құжаттарында анықталатын» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
«26-1. Іс жүзіндегі және потенциалды мүдделер қайшылығын басқару саясатына:
1) Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының лауазымды тұлғасының немесе қызметкерінің мүдделері олардың шешімдер қабылдауының және міндеттерін атқаруының объективтілігі мен тәуелсіздігіне ықпал етуі, сондай-ақ олардың Брокер және (немесе) дилер, Басқарушы клиенттерінің және (немесе) Брокер және (немесе) дилер, Басқарушы акционерлерінің мүдделерінде әрекет жасау міндеттемесімен қайшы келуі мүмкін жағдайларды анықтау;
2) Нұсқаулықтың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайлар туындаған кездегі Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлері қызметінің принциптері;
3) Брокер және (немесе) дилер, Басқарушы органдарының, бөлімшелерінің, лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің қызметі барысында Нұсқаулықтың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайларды анықтау және сипаттау мақсатында мәліметтерді жинауды, сақтауды және оларға мониторинг жасауды жүзеге асыру тәртібі;
4) Нұсқаулықтың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайлар туындаған кездегі Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің шешімдерді қабылдауға қатысу құқығын шектеуді қосқанда, қабылданатын шешімдердің тәуелсіздігі мен объективтілігін қамтамасыз етуге бағытталған, Брокер және (немесе) дилер, Басқарушы органдарының шешімдерді қабылдау рәсімдері кіреді.»;

в подпункте 3) пункта 27 слова "должностных лиц" заменить словами "должностей руководящих работников";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. В целях обеспечения эффективного управления активами клиентов, принятых в управление, в том числе активами инвестиционных фондов, и (или) собственными активами Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, ответственным подразделением Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, в функции которого включаются сбор, обработка и анализ информации, необходимой для принятия решения о заключении сделок с финансовыми инструментами за счет собственных средств и активов клиентов, принятых в инвестиционное управление, проводятся:
1) не реже одного раза в полугодие:
макроэкономический анализ по степени привлекательности рынков инвестирования в зависимости от складывающейся геополитической ситуации, валюты инвестирования и отрасли экономики;
2) не реже одного раза в квартал:
анализ эмитентов и выпущенных (предоставленных) ими финансовых инструментов, включая анализ финансового состояния эмитента, способности отвечать по принятым обязательствам, рисков, связанных с инвестированием в финансовые инструменты данного эмитента и, в случае инвестирования собственных активов, влиянием данных рисков на значения пруденциальных нормативов и иных норм и лимитов, установленных уполномоченным органом для Управляющего;
анализ инвестиционного портфеля, включающий сведения о структуре портфеля, динамике изменения доходности, анализ убыточных позиций и предложения по оптимизации структуры портфеля;
анализ, содержащий прогноз размера активов, предполагаемых к принятию в инвестиционное управление, а также структуры обязательств инвестиционного(-ых) портфеля(-ей), принятого(-ых) в управление, по срокам их исполнения (на основе анализа структуры клиентов, в том числе пайщиков, акционеров инвестиционного фонда, включающего информацию о сумме денег и (или) активов, переданных в инвестиционное управление);
3) на ежедневной основе:
управление денежными потоками (ликвидностью), включающее обзор соблюдения лимитов гэп-позиций по собственным активам и активам клиентов, с учетом изменения способности мобилизовать ликвидные активы, необходимые для погашения обязательств в течение установленных сроков, в том числе мониторинг способности сформировать ликвидные активы в иностранной валюте, необходимые для погашения обязательств в иностранной валюте.";
в подпункте 3) пункта 37 слова "на основании информации, представляемой подразделением, осуществляющим управление активами клиентов и (или) собственными активами," исключить;

27-тармақтың 3) тармақшасындағы «лауазымды тұлғалардың» деген сөздер «басшы қызметкерлер лауазымдарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Клиенттердің басқаруға қабылданған активтерін, оның ішінде инвестициялық қорлардың активтерін және (немесе) Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтерін тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында функциясына меншікті қаражаты және клиенттердің инвестициялық басқаруға қабылданған активтері есебінен қаржы құралдарымен мәмілелер жасау туралы шешім қабылдауға қажетті ақпаратты жинау, өңдеу және талдау кіретін Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің жауапты бөлімшесі:
1) жарты жылдықта кем дегенде бір рет:
қалыптасып отырған геосаяси жағдайларға, инвестициялау валютасына және экономика саласына қарай инвестициялау нарықтарының тартымдылық дәрежесі бойынша макроэкономикалық талдау жасауды;
2) тоқсанына кем дегенде бір рет:
эмитенттің қаржылық жай-күйін талдауды қоса алғанда, эмитенттерді және олар шығарған (берген) қаржы құралдарына, қабылданған міндеттемелер бойынша жауап беру қабілетіне, осы эмитенттердің қаржы құралдарына инвестициялауға және осы тәуекелдердің уәкілетті орган Басқарушы үшін белгілеген пруденциалдық нормативтерінің және өзге де нормалар мен лимиттердің мәніне әсер етуіне байланысты тәуекелдерге талдау жасауды;
портфельдің құрылымы, кірістіліктің өзгеру динамикасы туралы мәліметтерді қамтитын инвестициялық портфельге талдау, шығынды позицияларға және портфельдің құрылымын оңтайландыру жөніндегі ұсыныстарға талдау жасауды;
инвестициялық басқаруға қабылдану болжанып отырған активтер мөлшерінің, сондай-ақ оларды орындау мерзімдері бойынша басқаруға қабылданған инвестициялық портфель(-дер) міндеттемелері құрылымының болжамы (ақшаның және (немесе) инвестициялық басқаруға табыс етілген активтердің сомасы туралы ақпарат кіретін, клиенттердің, оның ішінде инвестициялық қор пайшыларының, акционерлерінің құрылымын талдау негізінде) бар талдауды;
3) күн сайынғы негізде:
міндеттемелерді белгіленген мерзімдер ішінде өтеу үшін қажетті өтімді активтерді жұмылдыру қабілетінің өзгеруін ескере отырып, меншікті активтер және клиенттердің активтері бойынша гэп-позициялар лимиттерінің сақталуын шолу, оның ішінде шетел валютасындағы міндеттемелерді өтеу үшін қажетті шетел валютасындағы өтімді активтерді қалыптастыру қабілетінің мониторингі кіретін ақша ағынын (өтімділікті) басқаруды жүргізеді.»;
37-тармақтың 3) тармақшасындағы «клиенттер активтерін және (немесе) меншікті активтерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімше ұсынатын ақпарат негізінде» деген сөздер алып тасталсын;

в подпункте 2) пункта 39 абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"лимиты гэп-позиций на основании ежеквартально проводимого подразделением, осуществляющим управление рисками, анализа гэп - позиций;";
пункт 42:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"мнения членов инвестиционного комитета с обоснованием, в том числе в случае их несогласия с принятым решением, и наличия мнения (выраженного при принятии решения), отличного от принятого инвестиционного решения;";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"сведения о возникновении ситуаций, указанных в подпункте 1) пункта 26-1 настоящей Инструкции.";
в подпункте 4) пункта 46 слово "национальный" исключить;
в пункте 51:
в абзаце первом слова "осуществляющим управление рисками" заменить словами "ответственным за анализ структуры портфеля";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"проведения мониторинга соблюдения лимита гэп-позиций.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Обеспечение мониторинга правовых рисков в инвестиционной деятельности Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, осуществляется посредством проведения следующих действий:
1) подразделение, осуществляющее управление рисками, на постоянной основе контролирует выполнение ответственными подразделениями пруденциальных нормативов и норм диверсификации, установленных уполномоченным органом;
2) подразделение, осуществляющее функции правового обеспечения:
осуществляет контроль за соответствием деятельности Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, требованиям законодательства Республики Казахстан посредством проведения правовой экспертизы проектов договоров и документов, связанных с договорами, проектов внутренних документов Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, в том числе касающихся проведения операций с финансовыми инструментами;
на постоянной основе обеспечивает ознакомление персонала с изменениями в законодательстве Республики Казахстан, регулирующем деятельность Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим;
3) ответственные структурные подразделения Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, проводят:
оценку возможности появления дополнительных рисков, связанных с изменением в законодательстве Республики Казахстан, регулирующем деятельность Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим;
осуществляют ознакомление персонала с внутренними документами Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим;
обеспечивают соблюдение Управляющим или Брокером и (или) дилером, являющимся Управляющим, договорных отношений и осуществляют контроль соблюдения контрпартнерами своих обязательств.";

39-тармақтың 2) тармақшасындағы он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімше тоқсан сайын жүргізетін гэп-позицияларды талдау негізінде гэп-позициялар лимиттерін;»;
42-тармақта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«инвестициялық комитет мүшелерінің негіздемелері бар пікірлерін, оның ішінде олардың қабылданған шешіммен келіспеушілігі және қабылданған инвестициялық шешімнен ерекше (шешім қабылданған кезде білдірілген) пікір болған жағдайдағы пікірлерін;»;
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
«осы Нұсқаулықтың 26-1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайлардың туындағаны туралы мәліметтерді көрсете отырып, хаттама жасалады.»;
46-тармақтың 4) тармақшасындағы «ұлттық» деген сөз алып тасталсын;
51-тармақта:
бірінші абзацтағы «Тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын» деген сөздер «Портфельдің құрылымын талдау үшін жауапты» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«гэп-позициялар лимитінің сақталуына мониторинг жүргізу.»;
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«54. Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің инвестициялық қызметіндегі құқықтық тәуекелдердің мониторингiн қамтамасыз ету мынадай iс-әрекеттердi жүргiзу арқылы жүзеге асырылады:
1) тәуекелдердi басқаруды жүзеге асыратын бөлiмше тұрақты негiзде жауапты бөлiмшелердiң уәкiлеттi орган белгiлеген пруденциалдық нормативтерді және әртараптандыру нормаларын орындауын бақылайды;
2) құқықтық қамтамасыз ету қызметiн жүзеге асыратын бөлiмше:
шарттардың жобаларына және шарттарға байланысты құжаттарға, Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің iшкi құжаттарының, оның iшiнде қаржы құралдарымен операциялар жүргiзуге қатыстыларының жобаларына құқықтық сараптама жүргізу арқылы Басқарушы немесе Басқарушы болып табылатын Брокер және (немесе) дилер қызметiнiң Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгiн бақылауды жүзеге асырады;
қызметкерлерді Қазақстан Республикасының Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің қызметiн реттейтiн заңнамасындағы өзгерістермен тұрақты негiзде таныстыруды қамтамасыз етеді;
3) Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің жауапты құрылымдық бөлімшелері:
Қазақстан Республикасының Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің қызметiн реттейтiн заңнамасындағы өзгеріспен байланысты қосымша тәуекелдердің пайда болу мүмкіндігін бағалауды жүргізеді;
қызметкерлерді Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің iшкi құжаттарымен таныстыруды жүзеге асырады;
Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің шарттық қатынастарды сақтауын қамтамасыз етеді және қарсы серіктестердің өз міндеттемелерін сақтауын бақылауды жүзеге асырады.»;

подпункт 6) пункта 57 изложить в следующей редакции:
"6) возникновение ситуаций, указанных в подпункте 1) пункта 26-1 настоящей Инструкции;";
подпункт 4) пункта 66 изложить в следующей редакции:
"4) двухуровневый контроль операций, осуществляемых Брокером и (или) дилером, Управляющим в рамках лицензируемых видов деятельности;";
в подпункте 1) пункта 76 слова "бухгалтерский учет" заменить словами "анализ и планирование бюджета";
в подпункте 1) пункта 78 слова "бухгалтерский учет" заменить словами "анализ и планирование бюджета";
в пункте 80:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) от подразделения, осуществляющего управление активами клиентов (инвестиционных фондов), принятых в инвестиционное управление, и (или) собственными активами:
макроэкономический анализ по степени привлекательности рынков инвестирования в зависимости от складывающейся геополитической ситуации, валюты инвестирования и сектора экономики - не реже одного раза в полугодие;
анализ эмитентов и выпущенных (предоставленных) ими финансовых инструментов, включая анализ финансового состояния эмитентов, способности отвечать по принятым обязательствам, рисков, связанных с инвестированием в финансовые инструменты данных эмитентов, - не реже одного раз в квартал;
анализ инвестиционного портфеля, включающий сведения о структуре портфеля, динамике изменения доходности, анализ убыточных позиций и предложения по оптимизации структуры портфеля - не реже одного раза в квартал;
анализ, содержащий прогноз размера активов, предполагаемых к принятию в инвестиционное управление, а также структуры обязательств инвестиционного(-ых) портфеля(-ей), принятого(-ых) в управление, по срокам их исполнения (на основе анализа структуры клиентов, в том числе пайщиков, акционеров инвестиционного фонда, включающего информацию о сумме денег и (или) активов, переданных в инвестиционное управление), - не реже одного раза в квартал;
информацию по управлению денежными потоками (ликвидностью), включающую обзор соблюдения лимитов гэп-позиций, с учетом изменения способности мобилизовать ликвидные активы, необходимые для погашения обязательств в течение установленных сроков, в том числе мониторинг способности сформировать ликвидные активы в иностранной валюте, необходимые для погашения обязательств в иностранной валюте - на ежедневной основе;
отчет об обнаружении негативной информации о деятельности контрпартнеров и клиентов - по мере обнаружения;
мониторинг финансового состояния эмитента, а также отчеты о появлении информации, которая оказывает влияние на стоимость финансовых инструментов эмитента или способность исполнять им свои обязательства - не реже одного раза в квартал;";
абзац пятый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"лимиты гэп-позиции на основании анализа, проводимого подразделением, осуществляющим управление рисками, - не реже одного раза в квартал;";
в пункте 82:
абзац третий подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"информацию о соблюдении (использовании) установленных лимитов "stop - loss" и "take - profit" - на еженедельной основе в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции;";
подпункт 3) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"информацию о структуре портфеля - на ежедневной основе;";
в приложении 2:
после формы 1 слова "Брокером и (или) дилером, Управляющим" заменить словами "Управляющим или Брокером и (или) дилером, являющимся Управляющим";
слова "Первый руководитель Брокера и (или) дилера, Управляющего" заменить словами "Первый руководитель Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим";
после формы 23 слова "Первый руководитель Брокера и (или) дилера, Управляющего" заменить словами "Первый руководитель Управляющего или Брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим";

57-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) осы Нұсқаулықтың 26-1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайлардың туындауын;»;
66-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының лицензияланатын қызмет түрлері аясында жүзеге асырылатын операцияларын екі деңгейлі бақылау;»;
76-тармақтың 1) тармақшасындағы «бухгалтерлік есепті» деген сөздер «бюджетті талдау мен жоспарлауды» деген сөздермен ауыстырылсын;
78-тармақтың 1) тармақшасындағы «бухгалтерлік есепті» деген сөздер «бюджетті талдау мен жоспарлауды» деген сөздермен ауыстырылсын;
80-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) клиенттердің (инвестициялық қорлардың) инвестициялық басқаруға қабылданған активтерін және (немесе) меншікті активтерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшеден:
қалыптасып отырған геосаяси жағдайларға, инвестициялау валютасына және экономика секторына қарай инвестициялау нарықтарының тартымдылық дәрежесі бойынша макроэкономикалық талдауды – жарты жылдықта кем дегенде бір рет;
эмитенттердің қаржылық жай-күйін талдауды қоса алғанда, эмитенттерді және олар шығарған (берген) қаржы құралдарын, қабылданған міндеттемелер бойынша жауап беру қабілетін, осы эмитенттердің қаржы құралдарына инвестициялауға байланысты тәуекелдерді талдауды – тоқсанына кем дегенде бір рет;
портфельдің құрылымы, кірістіліктің өзгеру динамикасы туралы мәліметтерді қамтитын инвестициялық портфельді талдау, шығынды позицияларды және портфельдің құрылымын оңтайландыру жөніндегі ұсыныстарды талдауды – тоқсанына кем дегенде бір рет;
инвестициялық басқаруға қабылдану болжанып отырған активтер мөлшерінің, сондай-ақ оларды орындау мерзімдері бойынша басқаруға қабылданған инвестициялық портфель(-дер) міндеттемелері құрылымының болжамы (ақшаның және (немесе) инвестициялық басқаруға табыс етілген активтердің сомасы туралы ақпарат кіретін, клиенттердің, оның ішінде инвестициялық қор пайшыларының, акционерлерінің құрылымын талдау негізінде) бар талдауды – тоқсанына кем дегенде бір рет;
міндеттемелерді белгіленген мерзімдер ішінде өтеу үшін қажетті өтімді активтерді жұмылдыру қабілетінің өзгеруін ескере отырып, гэп-позициялар лимиттерінің сақталуын шолу, оның ішінде шетел валютасындағы міндеттемелерді өтеу үшін қажетті шетел валютасындағы өтімді активтерді қалыптастыру қабілетінің мониторингі кіретін ақша ағынын (өтімділікті) басқару жөніндегі ақпаратты – күн сайынғы негiзде;
қарсы серіктестер мен клиенттердің қызметі туралы жағымсыз ақпарат табылғаны туралы есепті – табылғанына қарай;
эмитенттің қаржылық жай-күйінің мониторингін, сондай-ақ эмитенттің қаржы құралдарының құнына немесе оның өз міндеттемелерін орындау қабілетіне әсерін тигізетін ақпараттың пайда болуы туралы есепті – тоқсанына кем дегенде бір рет алады;»;
2) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімше жүргізетін талдау негізінде гэп-позициялар лимиттерін – тоқсанына кем дегенде бiр рет алады;»;
82-тармақта:
1) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«белгіленген «stop – loss» және «take – profit» лимиттерiн ақтау (пайдалану) туралы ақпаратты – осы Нұқсаулықтың 4-қосымшасына сәйкес апта сайынғы негiзде;»;
3) тармақша мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«портфельдің құрылымы туралы ақпаратты – күн сайынғы негiзде;»;
2-қосымшада:
1-нысаннан кейін «Брокер және (немесе) дилер, Басқарушы» деген сөздер «Басқарушы немесе Басқарушы болып табылатын Брокер және (немесе) дилер» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының бірінші басшысы» деген сөздер «Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы» деген сөздермен ауыстырылсын;
2, 3-нысандардан кейін «Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының бірінші басшысы» деген сөздер «Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы» деген сөздермен ауыстырылсын;

приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 4 согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Организациям, осуществляющим брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, в срок до 1 декабря 2010 года привести свои внутренние документы в соответствие с требованиями настоящего постановления.
5. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 4 октября 2010 года № 150
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 4 октября 2010 года № 150
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 4 октября 2010 года № 150
"Приложение 3
к Инструкции о требованиях по наличию
системы управления рисками для
организаций, осуществляющих брокерскую
и дилерскую деятельность на рынке
ценных бумаг, деятельность по
управлению инвестиционным портфелем
Отчет о соблюдении (использовании)
установленных лимитов инвестирования
"____________________________________"
(наименование Управляющего или Брокера и
(или) дилера, являющегося Управляющим)
за период с ____________ по __________________
Классификация инвестиций
Размер инвестирования
Установленный
лимит
Фактический размер
инвестирования
По стране
По валюте
По сектору экономики
По эмитенту
По виду финансового
инструмента
Итого
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
___________________________ ___________
подпись              дата
Руководитель подразделения, осуществляющего управление рисками
___________________________ ___________
подпись              дата
Руководитель службы внутреннего аудита
___________________________ ___________
подпись              дата
Примечание:
Отчет представляется отдельно по активам каждого клиента, принятым в инвестиционное управление, и собственным активам.".
Приложение 4
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 4 октября 2010 года № 150
"Приложение 4
к Инструкции о требованиях по наличию
системы управления рисками для
организаций, осуществляющих брокерскую
и дилерскую деятельность на рынке
ценных бумаг, деятельность по
управлению инвестиционным портфелем
Отчет о соблюдении (использовании) установленных
лимитов "stop - loss" и "take - profit"
"____________________________________"
(наименование Управляющего или Брокера и
(или) дилера, являющегося Управляющим)
за период с ____________ по __________________
Финансовый
инструмент
Установленный
лимит "stop –
loss"
Установленный
лимит "take –
profit"
Понесенные
убытки в случае
превышения
лимита
Предпринятые
меры в случае
превышения
лимита
Итого
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
___________________________ ___________
подпись             дата
Руководитель подразделения, осуществляющего управление рисками
___________________________ ___________
подпись             дата
Руководитель службы внутреннего аудита
___________________________ ___________
подпись             дата
Примечание:
Отчет представляется отдельно по активам каждого клиента, принятым в инвестиционное управление, и по собственным активам.
В графе "Понесенные убытки в случае превышения лимита" указываются убытки с учетом полученных доходов.".

3-қосымша осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар 2010 жылғы 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде өздерінің ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарымен сәйкес келтірсін.
5. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне, «Атамекен» Одағы» Қазақстан ұлттық экономикалық палатасына» мәлімет үшін жеткізсін.
6. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 4 қазандағы
№ 150 қаулысының 1-қосымшасы
«Жинақтаушы зейнетақы қорлары және
зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін
тәуекелдерді басқару жүйелерінің
болуына қойылатын талаптар жөніндегі
нұсқаулықтың 3-қосымшасы
Зейнетақы және меншікті активтер бойынша шығындардың жол берiлетiн барынша жоғары мөлшерiн сақтау (пайдалану) туралы есеп
«____________________________________»
(ұйымның атауы)
__________________ бастап ____________ дейiнгi кезең
Шығынның жол берілетін барынша жоғары мөлшерінің түрі (ШЖБЖМ)
Жиынтық ШЖБЖМ
Белгiленген ШЖБЖМ
Нақты ұшыраған шығындар
Ел бойынша
Валюта бойынша
Экономика секторы бойынша
Эмитент бойынша
Қаржы құралының түрі бойынша
Жиынтығы
Ұйымның бірінші басшысы (не оның орнындағы адам)
___________________________    ___________
қолы                     күні
Тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшенің басшысы
___________________________    ___________
қолы                      күні
Ішкі аудит қызметінің басшысы
___________________________    ___________
қолы                      күні
Ескерту:
Есеп меншікті және зейнетақы активтері бойынша жеке беріледі.»
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 4 қазандағы
№ 150 қаулысының 2-қосымшасы
«Жинақтаушы зейнетақы қорлары және
зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін
тәуекелдерді басқару жүйелерінің
болуына қойылатын талаптар жөніндегі
нұсқаулықтың 4-қосымшасы
Зейнетақы және меншікті активтер бойынша белгіленген «stop – loss» және «take – profit» лимиттерiн сақтау (пайдалану) туралы есеп
«____________________________________»
(ұйымның атауы)
__________________ бастап ____________ дейiнгi кезең
Қаржы құралы
Белгіленген «stop – loss» лимиті
Белгіленген «take –profit» лимиті
Лимиттен асып кеткен жағдайда ұшыраған шығындар
Лимиттен асып кеткен жағдайда қолданылған шаралар
Жиынтығы
Ұйымның бірінші басшысы (не оның орнындағы адам)
___________________________    ___________
қолы                     күні
Тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшенің басшысы
___________________________    ___________
қолы                      күні
Ішкі аудит қызметінің басшысы
___________________________    ___________
қолы                      күні
Ескерту:
Есеп меншікті және зейнетақы активтері бойынша жеке беріледі.»;
«Лимиттен асып кеткен жағдайда ұшыраған шығындар» деген бағанда алынған кірістер ескерілген шығындар көрсетіледі.»
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 4 қазандағы
№ 150 қаулысының 3-қосымшасы
«Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және дилерлік
қызметті, инвестициялық
портфельді басқару жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын
ұйымдар үшін тәуекелдерді
басқару жүйелерінің болуына
қойылатын талаптар туралы
нұсқаулықтың 3-қосымшасы
Белгіленген инвестициялау лимиттерін сақтау (пайдалану) туралы есеп
«____________________________________»
(Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің атауы)
__________________ бастап ____________ дейінгі кезең
Инвестиция жіктелімі
Инвестициялау мөлшері
Белгіленген лимит
Инвестициялаудың нақты мөлшері
Ел бойынша
Валюта бойынша
Экономика секторы бойынша
Эмитент бойынша
Қаржы құралының түрі бойынша
Жиынтығы
Бірінші басшы (не оның орнындағы адам)
___________________________ ___________
қолы                 күні
Тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшенің басшысы
___________________________ ___________
қолы                  күні
Ішкі аудит қызметінің басшысы
___________________________ ___________
қолы                  күні
Ескерту:
Есеп әрбір клиенттің инвестициялық басқаруға қабылданған активтері және меншікті активтер бойынша жеке беріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 4 қазандағы
№ 150 қаулысының 4-қосымшасы
«Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және дилерлік
қызметті, инвестициялық
портфельді басқару жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын
ұйымдар үшін тәуекелдерді
басқару жүйелерінің болуына
қойылатын талаптар туралы
нұсқаулықтың 4-қосымшасы
Белгіленген «stop – loss» және «take – profit» лимиттерiн сақтау (пайдалану) туралы есеп
«____________________________________»
(Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын Брокердің және (немесе) дилердің атауы)
__________________ бастап ____________ дейінгі кезең
Қаржы құралы
Белгіленген «stop – loss» лимиті
Белгіленген «take – profit» лимиті
Лимиттен асып кеткен жағдайда ұшыраған шығындар
Лимиттен асып кеткен жағдайда қолданылған шаралар
Жиынтығы
Бірінші басшы (не оның орнындағы адам)
___________________________ ___________
қолы                 күні
Тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшенің басшысы
___________________________ ___________
қолы                  күні
Ішкі аудит қызметінің басшысы
___________________________ ___________
қолы                  күні
Ескерту:
Есеп әрбір клиенттің инвестициялық басқаруға қабылданған активтері және меншікті активтер бойынша жеке беріледі.
«Лимиттен асып кеткен жағдайда ұшыраған шығындар» деген бағанда алынған кірістер ескерілген шығындар көрсетіледі.»