Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года № 476. Зарегистрирован в Министерстве юстици Республики Казахстан от 21 декабря 2010 года № 6698. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.07.2013 № 329-Ө-М (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с пунктом 6 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции" ПРИКАЗЫВАЮ: См. Z1100000477
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения статуса оралмана.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года № 224-п "Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4964, опубликовано в "Юридической газете" 8 ноября 2007 г. № 171 (1374)).
3. Комитету миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Кулинича А.В. и Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Баймаганбетов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 ноября 2010 года № 476
Правила присвоения статуса оралмана
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции" и предусматривают порядок присвоения статуса оралмана (далее - Правила).
2. Действие настоящих Правил распространяется на иностранцев и лиц без гражданства казахской национальности, постоянно проживавших на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами и прибывшие в Казахстан с целью постоянного проживания.
2. Порядок подачи заявления о присвоении статуса
оралмана и ее регистрация
3. Заявление о присвоении статуса оралмана подается одним из совершеннолетних членов семьи лично в Управление миграционной полиции Департамента внутренних дел (далее - УМП ДВД). В случае невозможности личного обращения заявитель выдает уполномоченному представителю нотариально удостоверенную доверенность на обращение с заявлением о присвоении статуса оралмана.

Оралман мәртебесін беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер мнистрінің 2010 жылғы 15 қарашадағы № 476 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 21 желтоқсанда № 6698 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-ө-м бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.07.2013 № 329-ө-м бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңының 34-бабы 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Оралман мәртебесін беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрдің міндетін атқарушының № 224-ө «Оралман мәртебесін беру ережесін бекіту туралы» 2007 жылғы 27 қыркүйектегі бұйрығының күші жойылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4964 тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2007 жылы 8 қарашада № 171 (1200) жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары А.В. Кулиничке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон полициясы комитетіне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    С. Баймағанбетов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2010 жылғы 15 қарашадағы
№ 476 бұйрығымен
бекітілген
Оралман мәртебесін беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Оралман мәртебесін беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Халықтың көші-қоны туралы» 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді және оралман мәртебесін беру тәртібін көздейді.
2. Осы Ереженің әрекеті Қазақстан Республикасы егемендік алған сәтте одан тыс жерлерде тұрақты тұрған және тұрақты тұру мақсатымен Қазақстанға келген ұлты қазақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға таратылады.
2. Оралман мәртебесін беру туралы өтініш беру және оны тіркеу тәртібі
3. Оралман мәртебесін беру туралы өтінішті отбасының кәмелетке толған мүшелерінің бірі Ішкі істер департаментінің Көші-қон полициясы басқармасына (бұдан әрі - ІІД КҚПБ) жеке тапсырады. Жеке өтініш жасау мүмкін болмаған жағдайда, өтініш беруші уәкілетті өкілге оралман мәртебесін беру туралы өтініш білдіруге нотариалды куәландырылған сенімхат береді.

4. Заявитель представляет следующие документы:
1) заявление о присвоении статуса оралмана (приложение 1);
2) автобиография (в произвольной форме);
3) копии документов, удостоверяющие личность ходатайствующего и членов семьи, переселившихся с ним (паспорта, свидетельства о рождении несовершеннолетних детей), а также документов, устанавливающие соответствие ходатайствующего лица требованиям пункта 2 настоящих Правил.
5. Регистрация заявления о присвоении статуса оралмана осуществляется после внесения данных о ходатайствующем и членах его семьи в электронную базу данных "Оралман".
До оформления регистрации заявления, УМП ДВД проводит проверку данных заявителя через электронную базу данных "Оралман" на предмет его регистрации в другом УМП ДВД. В случае обнаружения регистрации заявителя в другом УМП ДВД, регистрация заявления ходатайствующего по новому месту не производится. В таком случае ходатайствующее лицо обращается с заявлением в произвольной форме о переводе документов в УМП ДВД, куда он ранее сдавал документы.
6. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации лиц, ходатайствующих о присвоении статуса оралмана (приложение 2) в день подачи заявления и заявителю выдается письменное уведомление о его регистрации.
7. Заявление не принимается, в случае непредставления заявителем полного пакета документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
3. Порядок присвоения статуса оралмана
8. Решение о присвоении либо отказе в статусе оралмана, принимается УМП ДВД не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации в УМП ДВД (приложение 3).
9. Лицам, признанным оралманами выдается удостоверение оралмана установленного образца (приложение 4), зарегистрированный в журнале учета выдачи удостоверения оралмана (приложение 5).
10. Удостоверение оралмана выдается на каждого совершеннолетнего члена семьи оралмана. Несовершеннолетние члены семьи оралмана вписываются в удостоверение оралмана заявителя.
11. Удостоверение оралмана является документом строгой отчетности и служит основанием для подтверждения его статуса.
12. Отказ в присвоении статуса оралмана возможен, в случае несоответствия лица ходатайствующего о присвоении статуса оралмана требованиям пункта 2 настоящих Правил. При отказе ходатайствующему лицу письменно направляется соответствующее решение.
13. Решение УМП ДВД может быть обжаловано в вышестоящем уполномоченном органе или в суде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
14. В случае утери, удостоверения оралмана его владелец обращается в УМП ДВД с заявлением в произвольной форме об утере и предоставлении его дубликата. УМП ДВД не позднее пяти рабочих дней со дня подачи заявления выдается дубликат удостоверения оралмана, в котором ставится штамп - "дубликат".
Приложение 1
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма
кому _______________________________
/должность, фамилия и инициалы
руководителя УМПДВД/
__________________________________
от __________________________________
/Ф.И.О. заявителя/
_____________________________________
/проживающего по адресу/
Заявление
о присвоении статуса оралмана
Прошу присвоить мне статус оралмана в связи с прибытием на
постоянное место жительство в ___________________ область (город
республиканского значения, столицу).
Имею следующий состав семьи:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
"__" ________ 20 года                 ___________________
/подпись заявителя/
Документы принял:
_________________________________________________________
(Ф.И.О., должность лица принявшего документы)
"__" _________ 20__ года ______________________________________
/подпись лица принявшего документы/
Приложение 2
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма
Журнал регистрации лиц, ходатайствующих
о присвоении статуса оралмана
____________________________________________________________
(наименование территориального органа уполномоченного органа)
Дата
регистрации
заявления
Ф.И.О.
ходатайст-
вующего
Члены семьи
ходатайству-
ющего
Дата
рождения
Адрес
проживания
заявителя
Дата выдачи
уведомления о
регистрации
Приложение 3
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма
Решение УМП ДВД
________________________________________________________________
20__ г. ______________    № ______     от "__" __________ 20__ г.
УМП ДВД _______________________________________, рассмотрев
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения",
ходатайство о признании оралманом
__________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
__________________________________________________________
Приняло решение: _______________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Начальник УМП ДВД _____________________________
(лицо исполняющий обязанность)
Приложение 4
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
Көші-қон полиция Комитеті
ОРАЛМАН КУӘЛІГІ
КУӘЛІК № ______
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Аты-жөні ____________________
Фамилия, имя, отчество
_____________________________
_____________________________
Туған күні __ айы __ жылы ___
Дата рождения месяц год
Туған жері (елі) ____________
Место рождения
Азаматтығы __________________
Гражданство
Жынысы ______________________
Пол
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
______________________________________________________________
Несовершеннолетние члены семьи
Аты-жөні               Туған жылы, айы, күні         Туыстық жағдайы
Ф.И.О.                     Дата рождения       Родственное отношение
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
IIД КҚПБ бастығының қолы
(міндетін атқарушы адам) ________________________________
Подпись начальника УМП ДВД (лицо исполняющее обязанность)
Оралман мәртебесі берілген күн _________ айы ______ жылы _____
Дата присвоения статуса оралмана "__" _______ месяц 20___ год
Куәлік Қазақстан Республикасының азаматтығын алған күнге дейін
жарамды.
Удостоверение действительно до приобретения гражданства
Республики Казахстан.
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде күші бар.
Действительно при предъявлении документа удостоверяющего личность
__________________________________  облысы (қаласы) бойынша
IIД КҚПБ бастығы (міндетін атқарушы адам) ______________ М.О.
Начальник УМП ДВД
по (лицо исполняющий обязанность) ____________ области (городу)
бланк нөмірі _____________
номер бланка
Приложение 5
к Правилам присвоения
статуса оралмана
Форма
Журнал учета выдачи удостоверения оралмана
______________________________________________________
(наименование УМП ДВД)
Номер
удостове-
рения
оралмана
Дата
выдачи
Основания
выдачи
Ф.И.О.
владельца
удостове-
рения
оралмана
Члены
семьи,
вписанные
в
удосто-
верение
оралмана
Дата
рождения
Адрес
прожи-
вания
заяви-
теля
Дата
выдачи
дубликата

4. Өтініш беруші мынадай құжаттар:
1) оралман мәртебесін беру туралы өтініш (1-қосымша);
2) өмірбаян (ерікті түрде);
3) өтініш беруші мен онымен бірге қоныс аударған отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін (паспорттар, кәмелетке толмаған балалардың туу туралы куәліктері), сондай-ақ өтініш берушінің осы Ереженің 2-тармағының талаптарына сәйкес келетіндігін анықтайтын құжаттарды ұсынады.
5. Оралман мәртебесін беру туралы өтінішті тіркеу өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің деректері «Оралман» электрондық деректер базасына енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
Өтінішті тіркеу ресімделгенге дейін ІІД КҚПБ «Оралман» электрондық деректер базасы арқылы өтініш берушінің деректерін оның басқа ІІД КҚПБ-да тіркелу мәніне тексереді. Өтініш иесінің басқа ІІД ККДБ-да тіркелгені анықталған жағдайда, өтініш білдірушінің арызы жаңа орны бойынша тіркелмейді. Мұндай жағдайда өтініш беруші адам бұрын құжаттарын өткізген ІІД КҚПБ-ға оларды ауыстыру туралы өтініш береді.
6. Өтініштерді тіркеу оралман мәртебесін беру туралы өтініш білдіруші адамдарды тіркеу журналында (2-қосымша) өтініш берілген күні жүзеге асырылады және өтініш берушіге оның тіркелгені туралы жазбаша хабарлама беріледі.
7. Өтініш беруші осы Ереженің 4-тармағында көзделген құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда өтініш қабылданбайды.
3. Оралман мәртебесін беру тәртібі
8. IIД КҚПБ-да тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, ІІД КҚПБ оралман мәртебесін беру не болмаса одан бас тарту туралы шешім (3-қосымша) қабылдайды.
9. Оралман деп танылған адамдарға белгіленген үлгідегі оралман куәлігі (4-қосымша) беріледі, ол оралман куәлігін беруді есепке алу журналында (5-қосымша) тіркеледі.
10. Оралман куәлігі оралман отбасының кәмелетке толған әрбір мүшесіне беріледі. Оралман отбасының кәмелетке толмаған мүшелері өтініш берушінің оралман куәлігіне жазылады.
11. Оралман куәлігі қатаң есептегі құжат болып табылады және оның мәртебесін растау үшін негіз болады.
12. Оралман мәртебесін беру туралы өтініш білдіруші адам осы Ереженің 2-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда ғана оған оралман мәртебесін беруден бас тартылуы мүмкін. Бас тартылған жағдайда өтініш білдіруші адамға жазбаша түрде тиісті шешім жолданады.
13. ІІД КҚПБ-ның шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған уәкілетті органға немесе сотқа шағымдануға болады.
14. Оралман куәлігі жоғалған жағдайда оның иесі ІІД КҚПБ-ға куәліктің жоғалғаны және құжаттың телнұсқасын беру туралы қарапайым нұсқада өтініш береді. IIД КҚПБ өтініш берілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, оралман куәлігінің телнұсқасын береді, оған «телнұсқа» деген мөртаңба қойылады.
Оралман мәртебесін
беру ережесіне
1-қосымша
Нысан
Кімге_________________________________________
/ІІД КҚПБ басшысының лауазымы, тегі, аты жөні/
кімнен________________________________________
(мекен-жайында тұратын)
______________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
Оралман мәртебесін беру туралы өтініш
__________________________ облысына (республикалық маңызы бар қалаға, елордаға) тұрақты тұруға келуіме байланысты маған оралман мәртебесін беруіңізді сұраймын.
Отбасымның құрамында:
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________________бар.
Өтінішке мынадай құжаттарды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қоса беремін.
20___ жылғы «___»______________             ________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды қабылдаған:
_____________________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты,
лауазымы)
20___ жылғы «___»_________     ______________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Оралман мәртебесін
беру ережесіне
2-қосымша
Нысан
Оралман мәртебесін беру туралы өтініш білдіруші адамдарды тіркеу журналы
_____________________________________________________
(аумақтық уәкілетті органның атауы)
Өтінішті тіркеу күні
Өтініш білдірушінің Т.А.Ә.
Өтініш білдірушінің отбасы мүшелері
Туған күні
Өтініш білдірушінің мекен-жайы
Тіркеу туралы хабарлама берілген күн
Оралман мәртебесін
беру ережесіне
3-қосымша
Нысан
ІIД КҚПБ-ның шешімі
________________________________
________________қаласы        №______     200__ жылғы «___»__________
_________________________________ІІД КҚПБ «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оралман деп тану туралы
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
_____________________________________________________ өтінішін қарап,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________ туралы шешім қабылдады.
ІІД КҚПБ-ның бастығы
(міндетін атқарушы адам)________________
Оралман мәртебесін
беру ережесіне
4-қосымша
Нысан
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон полиция комитеті 2. ОРАЛМАН КУӘЛІГІ КУӘЛІК № _______
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Аты-жөні ____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
Туған күні айы жылы _________________________________________________
Дата рождения месяц год
Туған жері (елі)_____________________________________________________
Место рождения
Азаматтығы __________________________________________________________
Гражданство
Жынысы ______________________________________________________________
Пол
3. Кәмелеттік жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи
Аты-жөні       Туған жылы, айы, күні        Туыстық қатынасы
Ф.И.О.            Дата рождения         Родственное отношение
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІІД КҚПБ бастығының қолы
(міндетін атқарушы адам)
_____________________
Уәкілетті органның аумақтық
органы бастығының қолы
Оралман мәртебесі берілген күн ________ айы ________ жылы ___________
Дата присвоения статуса оралмана месяц год
Куәлік Қазақстан Республикасының азаматтығын алған күнге дейін жарамды.
Удостоверение действительно до приобретения гражданства Республики Казахстан.
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде күші бар.
Действительно при предъявлении документа удостоверяющего личность.
________________________облысы (қаласы)
бойынша уәкілетті орган аумақтық органының
бастығы (міндетін атқарушы адам)_________________________________М.О.
Начальник территориального органа
уполномоченного органа по (лицо исполняющий обязанность)
________________________области (городу)
бланк нөмірі ________________
бланка номер
Оралман мәртебесін
беру ережесіне
5-қосымша
Нысан
Оралман куәлігінің берілуін есепке алу журналы
_______________________________________________
(аумақтық уәкілетті органның атауы)
Реттік №
Куәліктің нөмірі
Берген күні
Беру негізі
Куәлік иесінің аты-жөні
Куәлікте жазылған отбасы мүшелері
Туған күні
Өтініш берушінің мекен жайы
Телнұсқаның берілген күні