О внесении дополнений и изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2010 года № 492 "Об утверждении Инструкции по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2010 года № 983. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2010 года № 6713. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 975
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 18.12.2015 № 975.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2010 года № 492 "Об утверждении Инструкции по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6380, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 19 августа 2010 года № 219) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по организации плановой госпитализации в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи через Портал бюро госпитализации, утвержденной указанным приказом:
в пункте 1 после слова «специализированной» дополнить словами «, высокоспециализированной»;
пункт 1 дополнить абзацем следующего содержания:
«Высокоспециализированная медицинская помощь (далее – ВСМП) оказывается как в форме стационарной, так и консультативно-диагностической помощи на республиканском уровне.»;
абзац второй пункта 10 изложить в следующей редакции:
«Дата плановой госпитализации, определенная специалистом стационара автоматически вносится в Талон плановой госпитализации, который выдается пациенту медицинской организацией, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.»;
в пункте 11 после слова «помощь,» дополнить словами «для оказания квалифицированной, специализированной, медико-социальной и ВСМП в медицинских организациях,»;
в пункте 12 после слова «направления,» дополнить словами «для оказания квалифицированной, специализированной, медико-социальной и ВСМП в медицинских организациях»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 3 шілдедегі № 492 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 20 желтоқсандағы № 983 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 30 желтоқсанда № 6713 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 975 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 18.12.2015 № 975 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 3 шілдедегі № 492 (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізімінде № 6380 тіркелген 2010 жылы 19 тамызда № 219 «Казахстанская правда» газетінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақтағы «мамандандырылған» деген сөзден кейін «, жоғары мамандандырылған» деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жоғары мамандандырылған көмек (бұдан әрі - ЖММК) стационарлық және стационарды алмастыратын, сондай-ақ консультациялық-диагностикалық нысанда көмек түрінде республикалық деңгейде көрсетіледі.»;
10-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Стационардың маманы белгілеген жоспарлы емдеуге жатқызу күні осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйым пациентке берілетін Жоспарлы емдеуге жатқызу талонына автоматты түрде енгізіледі.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Күн сайын сағат 12.00-де, 15.00-де және 17.30-да амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның мамандары медициналық ұйымдарда ЖММК және біліктілікті, мамандандырылған медициналық-әлеуметтік көмек көрсету үшін, нысан бойынша Күту парағын осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес қарап  шығады және стационар белгілеген жоспарланған емдеуге жатқызу күнін бақылайды.»;
12-тармақта «жолдама,» деген сөздің алдынан «білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік және медициналық мекмелерде ЖММК көрсету үшін» деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

18-4. Госпитализация в республиканскую медицинскую организацию, оказывающую специализированную или ВСМП, которые не могут быть оказаны в медицинских организациях местного уровня осуществляется по решению комиссии ВСМП и планируемого количества случаев госпитализации.
18-5. В случае нахождения больного в медицинской организации другой области, лечащий врач стационара совместно с заведующим отделением либо с заместителем главного врача по лечебной работе при наличии медицинских показаний для оказания пациенту специализированной или ВСМП в республиканской медицинской организации направляет факсимильной связью выписку из медицинской карты стационарного больного на рассмотрение в комиссии ВСМП по месту проживания пациента.
18-6. При принятии положительного решения об оказании специализированной или ВСМП комиссия ВСМП, регистрирует направление на Портале и передает пакет документов с распечатанным направлением по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции с автоматически сформированным кодом госпитализации в направившую амбулаторно-поликлиническую организацию. Медицинская организация, после получения направления на оказание ВСМП информирует пациента о дате направления.
18-7. При принятии положительного решения об оказании специализированной или ВСМП пациенту, находящемуся в стационаре медицинской организации, комиссии ВСМП регистрирует направление на Портале и передает факсимильной связью направление на госпитализацию для оказания ВСМП с автоматически сформированным кодом госпитализации в стационар, где находится пациент.
18-8. В случае отсутствия возможности оказания ВСМП на региональном уровне специалист медицинской организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь, направляет пакет документов пациента на рассмотрение в комиссию ВСМП для решения вопроса госпитализации в республиканскую медицинскую организацию.
18-9. При отсутствии положительного эффекта пациенту при оказании ВСМП, в лечении которого были использованы все имеющиеся методы диагностики и лечения на стационарном уровне в медицинской организации оказывающую ВСМП, а в республиканской медицинской организации, применяются высокотехнологичные методы диагностики и лечения, специалист медицинской организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь, направляет факсимильной связью выписку из медицинской карты стационарного больного на рассмотрение в региональную комиссию.
18-10. При принятии решении об отказе в оказании пациенту ВСМП комиссия ВСМП регистрирует отказ на Портале и возвращает пакет документов с приложением мотивированного отказа в направившую медицинскую организацию.

18-4. Жергілікті медициналық мекемелерде көрсетіле алмайтын көмек мамандырылған немесе ЖММК көмек көрсететін республикалық медициналық ұйымға емдеуге жатқызу, өңірлік комиссияның шешімімен және емдеуге жатқызудың жобаланған санымен жүзеге асырылады.
18-5. Стационардың емдеуші дәрігері бөлімшесінің меңгерушісімен немесе бас дәрігерінің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен бірлесіп пациентке республикалық медициналық ұйымдарда мамандандырылған немесе ЖММК көрсету үшін медициналық айғақтары болса пациенттің тұратын жері бойынша ЖММК комиссияның қарауына стационарлық науқастың медициналық картасынан көшірмені факсимальдық байланыс арқылы жібереді.
18-6. Осы Нұсқаулыққа 2-қосымшасына сәйкес ЖММК комиссиясы мамандандырылған немесе ЖММК көрсету туралы оң шешім қабылдау кезінде жолдаманы Порталда тіркейді және жіберген амбулаториялық-емханалық ұйымға автоматты қалыптасқан емдеуге жатқызу кодымен басылып шыққан жолдаманы жібереді.
18-7. Өңірлік медициналық ұйымның стационарындағы пациент мамандандырылған және ЖММК көрсету туралы оң шешім қабылдаған жағдайды ЖММК комиссияның жолдаманы Порталда тіркейді және пациент жатқан стационарға емдеуге жатқызудың автоматты қалыптастырылған кодымен ЖММК үшін емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы факсимальдық байланыс арқылы береді.
18-8. Өңірлік деңгейде ЖММК көрсету мүмкіндігі болмаған жағдайда амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның маманы пациенті республикалық медициналық ұйымға емдеуге жатқызу мәселесін шешу үшін ЖММК комиссияның қарауына құжаттардың пакетін жібереді.
18-9. ЖММК көрсету кезінде ЖММК көрсететін медициналық ұйымда стационарлық деңгейде диагностика мен емдеудің барлық бар әдістері пайдаланылған емдеуде пациентке оң әсері болмаған жағдайда, ал республикалық медициналық ұйымда диагностика мен емдеудің жоғары технологиялық әдістер қолданылады, амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның маманы факсимальдық байланыс арқылы стационарлық науқастың медициналық картасынан көшірмені ЖММК комиссияның қарауына жібереді.
18-10. Пациентке ЖММК көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда ЖММК комиссия бас тартуды Порталда тіркейді және уәждемеленген бас тартумен қоса құжаттардың пакетін жіберген медициналық ұйымға қайтарады.

18-11. Республиканская медицинская организация для оказания специализированной или ВСМП вправе самостоятельно госпитализировать пациента в соответствии с Правилами ВСМП.
18-12. При принятии республиканской медицинской организацией самостоятельного решения о госпитализации для оказания специализированной или ВСМП, республиканская медицинская организация регистрируют направление на Портале по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, распечатывает направление с автоматически сформированным кодом госпитализации и прилагает его к медицинской карте пациента.
18-13. При наличии показании для оказания ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи, специалист медицинской организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь, направляет пакет документов пациента на рассмотрение в комиссию ВСМП для решения вопроса направление в республиканскую медицинскую организацию, в соответствии с Правилами ВСМП.
При принятии положительного решения об оказании пациенту ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи в республиканской медицинской организации, комиссия ВСМП, регистрирует направление на Портале и передает пакет документов с распечатанным направлением согласно приложению 6 к настоящей Инструкции с автоматически сформированным кодом госпитализации в направившую амбулаторно-поликлиническую организацию. Медицинская организация, после получения направления на оказание ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи информирует пациента о дате направления.
В случае отказа в оказании пациенту ВСМП в форме консультативно-диагностической помощи комиссия ВСМП регистрирует отказ на Портале бюро госпитализации, в соответствии с Правилами ВСМП, и возвращает пакет документов с приложением мотивированного отказа в направившую медицинскую организацию.»;
подпункт 1) пункта 23 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
«При регистрации направления на госпитализацию по решению комиссии ВСМП, дата планируемой госпитализации, определенная медицинской организацией проставляется комиссией ВСМП на основе актуальных данных о свободных койках в стационарах.»;
дополнить приложением 6 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитет оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Ермекбаев К. К.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

18-11. Мамандандырылған және ЖММК көрсететін республикалық медициналық ұйым денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көрсету тәртібіне сәйкес пациентті өз бетінше емдеуге жатқызуға құқылы.
18-12. Республикалық медициналық ұйым мамандандырылған және ЖММК көрсету үшін емдеуге жатқызу туралы өз бетінше шешім қабылдау кезінде республикалық медициналық ұйым жолдаманы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталда тіркейді, емдеуге жатқызудың автоматты қалыптастырылған кодымен жолдаманы басып шығарады және оны пациенттің медициналық картасына қосады.
18-13. Консультациялық-диагностикалық көмек нысанында жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін айғақтары болған жағдайда амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның маманы пациенттің құжаттар пакетін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес республикалық медициналық ұйымға жіберу мәселесін шешу үшін ЖММК комиссияның қарауына жібереді.
Республикалық медициналық ұйымда Пациентке консультациялық-диагностикалық көмек нысанында ЖММК туралы оң шешім қабылданған жағдайда ЖММК комиссия жолдаманы Порталда тіркейді және құжаттардың пакетін автоматты қалыптастырылған кодымен осы Нұсқаулыққа бекітілген нысанға сәйкес нысан бойынша басылып шыққан жолдамамен жіберген амбулаториялық-емханалық ұйымға беріледі.
Пациентке консультациялық-диагностикалық көмек нысанында жоғары мамандандырылған көмек көрсетуден бас тартқан жағдайда денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету тәртібіне сәйкес ЖММК комиссия жолдаманы Емдеуге жатқызу порталына тіркейді және уәждемеленген бас тартумен қоса құжаттардың пакетін жіберген медициналық ұйымға қайтарады.»;
23-тармақтың 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші жолмен толықтырылсын:
«ЖММК көрсету жөніндегі ЖММК комиссиясының шешімі бойынша емдеуге жатқызу жолдамасын тіркегенде, медициналық ұйым белгілеген емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін стационарлардағы бос төсектер туралы өзекті деректердің негізінде ЖММК комиссия ұсынады.»;
осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес 6-қосымшаман толықтырылсын;
2-қосымша осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес басылымда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті (Қ.Қ. Ермекбаев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.

3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Е. А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2011 года.
Министр                                    С. Каирбекова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2010 года № 983
Приложение 6 к Инструкции
по организации плановой
госпитализации в стационар в рамках
гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи через
Портал бюро госпитализаций
форма
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрлігі
Министерство
здравоохранения
Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің 20___жылғы
«___»_______ №_____бұйрығымен бекітілген
№ 021/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация
Форма № 021/у
Утверждена приказом Министра
здравоохранения Республики Казахстан
«___»_______ 20___ года №______
Республикалық деңгейде жоғары мамандандырылған
консультациялық-диагностикалық көмек алуға
ЖОЛДАМА
НАПРАВЛЕНИЕ
на получение высокоспециализированной
консультативно-диагностической помощи
на республиканском уровне
Жолдама нөмірі/Номер направления |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| жылы(год) |_|_|_|_|
Жіберген медициналық ұйымның атауы/Наименование направляющей
медицинской организации _____________________________________
_____________________________________________________________
Пациент туралы деректер/Данные о пациенте
Тегі/Фамилия ___________________ Аты/Имя _______________
Әкесінің аты/Отчество __________________
Туған жылы/Год рождения |_|_|_|_| Күні/Дата |_|_| Айы/Месяц |_|_|
Жынысы/Пол |_e/м_|_ә/ж_|
Тұрғылықты жері/Место жительства _________________________________
Жұмыс, үй телефоны/Рабочий, домашний телефон _____________________
Жұмыс немесе оқу орны/Место работы или учебы _____________________
Жіберген кездегі диагнозы/Диагноз при направлении
Негізгі/Основной __________________________/ХАЖ-10 диагноз коды/код диагноза МКБ 10 _________
Қосалқы/Сопутствующий _______________________/ХАЖ-10 диагноз коды/код диагноза МКБ 10 _________
Күні/Дата ____________________
Республикалық деңгейде көрсетілетін консультациялық-диагностикалық
көмектің өңірлік комиссия төрағасы/Председатель региональной
комиссии консультативно-диагностической помощи, оказываемой
на республиканском уровне ___________/_______________________/
(қолы)/(подпись) (Т.А.Ә.)/ (Ф.И.О.)
Мөр орны/Место печати
Сыртқы жағы/Оборотная сторона
Республикалық деңгейде жоғары мамандандырылған
консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін медициналық ұйым
толтырады/Заполняется медицинской организацией, оказывающей
высокоспециализированную консультативно-диагностическую помощь на
республиканском уровне

3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін заңнамада белгіленген тәртіпте бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Министр                                    С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2010 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 938 бұйрығына 1-қосымша
Емдеуге жатқызу бюросы
порталы арқылы тегін
медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде стационарға
жоспарлы емдеуге жатқызуды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 20___жылғы «___»_______ №_____бұйрығымен бекітілген № 021/е нысанды медициналық құжаттама
Ұйымның атауы
Наименование организации
Медицинская документация Форма № 021/ у
Утверждена приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан «___»_______ 20 года №______
Республикалық деңгейде жоғары мамандандырылған консультациялық-диагностикалық көмек алуға
ЖОЛДАМА
НАПРАВЛЕНИЕ
на получение высокоспециализированной консультативно-диагностической помощи на республиканском уровне
Жолдама нөмірі/Номер направления |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| жылы(год) |_|_|_|_|
Жіберген медициналық ұйымның атауы/Наименование направляющей медицинской организации _____________________________________________
_____________________________________________________________________
Пациент туралы деректер/Данные о пациенте
Тегі/Фамилия ______________________ Аты/Имя _______________ Әкесінің аты/Отчество ______________________
Туған жылы/Год рождения |_|_|_|_| Күні/Дата |_|_| Айы/Месяц |_|_| Жынысы/Пол |_е/м_|_ә/ж_|
Тұрғылықты жері/Место жительства_____________________________________
Жұмыс, үй телефоны/Рабочий, домашний телефон_________________________
Жұмыс немесе оқу орны/Место работы или учебы_________________________
Жіберген кездегі диагнозы/Диагноз при направлении
Негізгі/Основной_____________________/ ХАЖ-10 диагноз коды/код диагноза МКБ 10_______
Қосалқы/Сопутствующий _______________________/ ХАЖ-10 диагноз коды/код диагноза МКБ 10______
Күні/Дата ____________________
Республикалық деңгейде көрсетілетін консультациялық-диагностикалық көмектің өңірлік комиссия төрағасы/Председатель региональной комиссии  консультативно-диагностической помощи, оказываемой на республиканском уровне ____________________/____________________________________/
(қолы)/ (подпись)          (Т.А.Ә.)/(Ф.И.О.)
Мөр орны/Место печати
Сыртқы жағы/Оборотная сторона
Республикалық деңгейде жоғары мамандандырылған консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін медициналық ұйым толтырады/Заполняется медицинской организацией, оказывающей высокоспециализированную консультативно-диагностическую помощь на республиканском уровне