О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 ноября 2010 года № 174. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2010 года № 6717.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести изменения и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Агентства согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением частей шестой, восьмой, девятой Пояснений к таблице "Размер резервов (провизии) на покрытие возможных потерь от обесценения или уменьшения стоимости ценных бумаг" приложения 11 к Инструкции о нормативных значениях пруденциальных нормативов, методике их расчетов для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, утвержденной постановлением Правления Агентства от 5 августа 2009 года № 181, которые вводятся в действие с 1 марта 2011 года (далее - Пояснения).
Действие частей пятой и седьмой Пояснений распространяется до 1 марта 2011 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) обеспечить доработку автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг" в срок до 31 декабря 2010 года.
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 29 қарашадағы № 174 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 30 желтоқсанда N 6717 тіркелді
РҚАО-ның ескертуі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне осы қаулының қосымшасына сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 наурыздан бастап енгізілетін Агенттік Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы № 181 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәндері, оларды есептеу әдістемесі туралы нұсқаулыққа 11-қосымшасының "Бағалы қағаздардың құнсыздануынан болуы мүмкін жоғалтуларды жабуға кететін резерв (провизиялар) мөлшері" кестесіне түсініктемелердің (бұдан әрі – Түсініктемелер) алтыншы, сегізінші, тоғызыншы бөліктерін қоспағанда Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түсініктемелердің бесінші және жетінші бөліктерінің қолданылуы 2011 жылғы 1 наурызға дейін таралады.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Атамекен" Одағы" Қазақстан ұлттық экономикалық палатасына мәлімет үшін жеткізсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2010 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының есептілігін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.

6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 29 ноября 2010 года № 174
Перечень
нормативных правовых актов Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
3. Внести в постановление Правления Агентства от 5 августа 2009 года № 185 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5777) следующее изменение:
в части второй пункта 4 цифры "2011" заменить цифрами "2012".
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
5. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Внести в постановление Правления Агентства от 29 декабря 2009 года № 261 "О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 148 "Об утверждении Правил инвестирования активов акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6030) следующее изменение:
в пункте 2 слова и цифры "1 июля 2011 года" заменить словами и цифрами "1 января 2012 года".

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 29 қарашадағы
№ 174 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізіліп отырған нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Ескерту. 1-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ескерту. 2-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздарды ұстаушыларының тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтерін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 5 тамыздағы № 185 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5777 тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
4-тармақтың екінші бөлігінде "2011" деген цифрлар "2012" деген цифрлармен ауыстырылсын.
4. Ескерту. 4-тармақтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 146 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының активтерін инвестициялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 2 қазандағы № 148 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 261 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6030 тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
2-тармақта "2011 жылғы 1 шілдеге" деген цифрлар мен сөздер "2012 жылғы 1 қаңтарға" деген цифрлар және сөздермен ауыстырылсын.

8. Внести в постановление Правления Агентства от 29 декабря 2009 года № 266 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6041) следующие изменения:
абзацы восемьдесят второй, восемьдесят третий и восемьдесят четвертый пункта 1 исключить;
абзацы восемьдесят шестой, восемьдесят седьмой и восемьдесят восьмой пункта 2 исключить;
абзацы пятьдесят пятый, пятьдесят шестой и пятьдесят седьмой пункта 3 исключить;
в абзаце третьем пункта 4:
слова ", с восемьдесят второго по восемьдесят четвертый" исключить;
слова ", с восемьдесят шестого по восемьдесят восьмой" исключить;
слова "с пятьдесят пятого по пятьдесят седьмой," исключить.
Приложение
к Перечню изменений и дополнений,
которые вносятся в некоторые
нормативные правовые акты
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
"Приложение 11
к Инструкции о нормативных значениях
пруденциальных нормативов, методике их
расчетов для организаций, осуществляющих
инвестиционное управление
пенсионными активами
Размер резервов (провизии) на покрытие возможных потерь от
обесценения или размер уменьшения стоимости ценных бумаг
Сумма
баллов
Классификационная
категория ценных бумаг
Необходимый размер резервов
(провизии)
1
Стандартная
0 %
2-4
Сомнительная 1 категории
10 %
5-7
Сомнительная 2 категории
15 %
8-10
Сомнительная 3 категории
25 % (35 %)
10-12
Неудовлетворительная
50 % (70 %)
Свыше 12
Безнадежная
90 %
Пояснения к таблице
При использовании данных критерий для обесценения ценных бумаг или уменьшения стоимости ценных бумаг при наличии рейтинговой оценки и категории листинга в расчет принимается рейтинговая оценка.
При получении суммы баллов до 1 (включительно) ценная бумага классифицируется как стандартная.
При сумме баллов равной от 2 до 4 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 1 категории, формируется 10 (десять) процентов провизии.
При сумме баллов равной от 5 до 7 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 2 категории, формируется 15 (пятнадцать) процентов провизии.
При сумме баллов равной от 8 до 10 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 3 категории, формируется 25 (двадцать пять) процентов провизии.
При сумме баллов равной от 8 до 10 (включительно) ценная бумага классифицируется как сомнительная 3 категории, формируется:
25 (двадцать пять) процентов провизии по облигациям;
35 (тридцать пять) процентов провизии по акциям.
При сумме баллов равной от 10 до 12 (включительно) ценная бумага классифицируется как неудовлетворительная, формируется 50 (пятьдесят) процентов провизии.
При сумме баллов равной от 10 до 12 (включительно) ценная бумага классифицируется как неудовлетворительная, формируется:
50 (пятьдесят) процентов провизии по облигациям;
70 (семьдесят) процентов провизии по акциям.

8. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтің түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 266 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6041 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың сексен екінші, сексен үшінші және сексен төртінші абзацтары алып тасталсын;
2-тармақтың сексен алтыншы, сексен жетінші және сексен сегізінші абзацтары алып тасталсын;
3-тармақтың елу бесінші, елу алтыншы және елу жетінші абзацтары алып тасталсын.
4-тармақтың үшінші абзацында:
", сексен екіншіден сексен төртіншіге дейінгі" деген сөздер алып тасталсын;
", сексен алтыншыдан сексен сегізіншіге дейінгі" деген сөздер алып тасталсын;
", елу бесіншіден елу жетіншіге дейінгі" деген сөздер алып тасталсын.
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігінің
кейбір нормативтік құқықтық
актілеріне енгізілетін өзгерістер
мен толықтырулардың тізбесіне
қосымша
"Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтердің
нормативтік мәндері, оларды есептеу
әдістемесі туралы нұсқаулыққа
11-қосымша
Бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған жоғалтуларды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) мөлшері немесе бағалы қағаздардың құнын төмендетудің мөлшері
Балл сомасы
Бағалы қағаздардың жіктелім санаты
Резервтердің (провизиялардың) қажетті мөлшері
1
Стандартты
0%
2-4
1- санатты күмәнді
10%
5-7
2- санатты күмәнді
15%
8-10
3- санатты күмәнді
25% (35%)
10-12
Қанағаттанарлық емес
50% (70%)
12 артық
Үмітсіз
90%
Кестені толтыру бойынша түсініктемелер:
Осы критерийлерді бағалы қағаздарды құнсыздандыру немесе бағалы қағаздардың құнын төмендету үшін пайдаланғанда, рейтингтік бағасы және листинг санаты болған кезде есепке рейтингтік бағасы алынады.
1-ге дейінгі (1 қоса алғанда) балл сомасы алынған кезде – бағалы қағаз стандартты болып жіктеледі.
Балл сомасы 2-ден 4-ке дейінгі (4 қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз 1 санаттағы күмәнді болып жіктеледі, 10 (он) пайыз провизия қалыптастырылады.
Балл сомасы 5-тен 7-ге дейін (7 қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз 2 санаттағы күмәнді болып жіктеледі, 15 (он бес) пайыз провизия қалыптастырылады.
Балл сомасы 8-ден 10-ға дейінгі (10 қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз 3 санаттағы күмәнді болып жіктеледі, 25 (жиырма бес) пайыз провизия қалыптастырылады;
Балл сомасы 8-ден 10-ға дейінгі (10 қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз 3-санаттағы күмәнді болып жіктеледі,
облигациялар бойынша 25 (жиырма бес) пайыз провизиялар;
акциялар бойынша 35 (отыз бес) пайыз провизиялар қалыптастырылады.
Балл сомасы 10-нан 12-ге дейінгі (12 қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз қанағаттанарлықсыз болып жіктеледі, 50 (елу) пайыз провизия қалыптастырылады.
Балл сомасы 10-нан 12-ге дейінгі (12 қоса алғанда) мәніне тең болған кезде – бағалы қағаз қанағаттанарлықсыз болып жіктеледі,
облигациялар бойынша 50 (елу) пайыз провизиялар;
акциялар бойынша 70 (жетпіс) пайыз провизиялар қалыптастырылады.

При сумме свыше 12 ценная бумага классифицируется как безнадежная, формируется 90 (девяносто) процентов провизии. В случае если долговая ценная бумага эмитента классифицируется как безнадежная, то акция данного эмитента единовременно списывается до нуля.
В случае банкротства эмитента ценной бумаги данная ценная бумага единовременно списывается до нуля.".

Сомасы 12-ден артық болған жағдайда бағалы қағаз үмітсіз деп жіктеледі, 90(тоқсан) пайыз провизия қалыптастырылады. Эмитенттің борыштық бағалы қағазы үмітсіз деп жіктелсе, онда осы эмитенттің акциясы бір мезгілде нөлге дейін есептен шығарылады.
Эмитент банкрот болған жағдайда осы бағалы қағаз бір мезгілде нөлге дейін есептен шығарылады.".