Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации дошкольных организаций образования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 января 2010 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2010 года № 6048. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 7, подпунктами 1) и 3) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации дошкольных организаций образования".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 571 "Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и содержанию дошкольных организаций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2464, опубликованный в газете "Официальная газета" 4 октября 2003 г., № 40 (145).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Ж. Доскалиев
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 13 января 2010 года № 13
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации дошкольных организаций образования"

"Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарын күтіп ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 13 қаңтардағы № 13 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6048 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 5) тармақшасына, 145-бабының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарын күтіп ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. «Мектепке дейінгі ұйымдардың құрылымына, оларды пайдалану барысында қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 25 шілдедегі № 571 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2464 болып тіркелген, «Ресми газет» газетінде 2003 жылғы 4 қазанда № 40(145) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                            Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 13 қаңтардағы
№ 13 бұйрығымен бекітілген
«Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарын күтіп-ұстауға және
пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық ережелері

1. Общие положения
1. Настоящие санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации дошкольных организаций образования" (далее - санитарные правила) содержат санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, строительству, реконструкции, земельному участку, зданию, содержанию, ремонту и вводу в эксплуатацию, оборудованию помещений, организации питания, воздушно-тепловому режиму, естественному и искусственному освещению, водоснабжению и канализации, оказанию медицинской помощи и гигиеническому воспитанию в дошкольных организациях образования.
2. Настоящие санитарные правила предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с содержанием и эксплуатацией дошкольных организаций всех типов и видов.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины:
1) дошкольные организации образования - физические и юридические лица, осуществляющие воспитательно-образовательную деятельность в соответствии с законами Республики Казахстан, программами и учебными планами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, а также оказывающие дополнительные оздоровительные и другие предусмотренные законодательством услуги;
2) дошкольные организации образования общего типа - дошкольные организации вместимостью от 4 до 12 групп, как правило, предоставляющие педагогические и медицинские услуги постоянному контингенту своих воспитанников и располагающиеся в отдельно стоящем здании;
3) малые дошкольные образовательные организации (мини-центры) - дошкольные организации вместимостью до 3 групп, как правило, размещаемые в отдельном отдельно стоящем здании, в многоквартирном жилом доме, а также во встроено-пристроенных помещениях;
4) групповая ячейка - набор помещений для детей одной группы;
5) наполняемость групп - нормируемое количество детей в группе;
6) режим дня - установленный порядок дня для детей;
7) утренний фильтр - профилактическое медицинское мероприятие, направленное на предупреждение заноса инфекционного заболевания;
8) физическое воспитание - сфера деятельности, направленная на укрепление здоровья и развитие физических способностей человека;
9) рациональное питание - сбалансированное питание, с учетом физиологических и возрастных норм питания;
10) бракераж - оценка качества продуктов питания и готовых блюд по органолептическим показателям;
11) изолятор - помещение для изоляции больного;
12) инсоляция - нормируемый показатель солнечной радиации для гигиенической оценки помещения;

1. Жалпы ережелер
1. Осы «Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережелері (бұдан әрі – санитариялық ережелер) білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарын жобалауға, құрылысына, реконстукциялауға, жер учаскесіне, ғимаратқа, үй-жайларды күтіп ұстауға, жөндеуге және пайдалануға енгізуге, жабдықтауға, тамақтандыруды ұйымдастыруға, ауа-жылу режиміне, табиғи және жасанды жарықтандыруға, сумен жабдықтауға және кәрізге, медициналық көмек көрсетуге және гигиеналық тәрбиеге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды қамтиды.
2. Осы санитариялық ережелер қызметі барлық типтегі және түрдегі мектепке дейінгі ұйымдарды пайдаланумен және күтіп-ұстаумен байланысты жеке және заңды тұлғаларға арналады.
3. Осы санитариялық ережелерде мынадай терминдер пайдаланылды:
1) білім берудің мектепке дейінгі ұйымдары - Қазақстан Республикасының заңдарына, мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқытудың мемлекеттік жалпы білім беру стандарттары негізінде әзірленген бағдарламалар мен оқу жоспарларына сәйкес тәрбие-білім беру қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ қосымша сауықтыру және заңнамада көзделген басқа да қызметтерді көрсететін жеке және заңды тұлғалар;
2) білім берудің жалпы типтегі мектепке дейінгі ұйымдары – сыйымдылығы 4-тен бастап 12-ге дейін топ болатын, ережеге сай өзінің тәрбиеленушілерінің тұрақты контингентіне педагогикалық және медициналық қызмет көрсететін және жеке тұрған ғимаратта орналасатын мектепке дейінгі ұйымдар;
3) шағын мектепке дейінгі білім беру ұйымдары (шағын орталықтар) – сыйымдылығы 3 топқа дейінгі, ережеге сай жеке тұрған ғимаратта, көп пәтерлі тұрғын үйде, сондай-ақ құрылған-жапсарлас үй-жайларда орналасатын мектепке дейінгі ұйымдар;
4) топтық бөлік бір топтың балаларына арналған үй-жай жиынтығы;
5) топтың жинақталуы топтағы балалардың нормаланатын саны;
6) күн тәртібі балаларға арналған белгіленген күн тәртібі;
7) таңертеңгі сүзгі - инфекциялық аурулардың әкелінуінің алдын алуға бағытталған профилактикалық медициналық іс-шаралар;
8) дене тәрбиесі - адамның денсаулығын нығайтуға және дене қабілетін дамытуға бағытталған қызмет саласы;
9) тиімді тамақтандыру – тамақтанудың физиологиялық және жас нормаларын ескере отырып, баланстанған тамақтандыру;
10) бракераж – органолептикалық көрсеткіштер бойынша тамақ өнімдерінің және дайын тағамның сапасын бағалау;
11) изолятор - науқасты оқшаулауға арналған үй-жай;
12) инсоляция - үй-жайды гигиеналық бағалау үшін күн радиациясын нормалайтын көрсеткіш;

13) коэффициент естественного освещения (далее - КЕО) - нормируемый показатель естественного освещения помещения;
14) климатическая зона - территория, выделяемая по климатическим признакам (температура, влажность);
15) септик - сооружение для очистки небольших количеств бытовых сточных вод, представляющий собой подземный отстойник горизонтального типа, состоящий из одного или нескольких камер, через которые протекает сточная жидкость;
16) дезинфицирующие средства - химические вещества, применяемые для уничтожения возбудителей инфекционных заболеваний на объектах окружающей среды.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к размещению
дошкольных организаций образования
4. Дошкольные организации образования (далее - ДОО) размещаются в жилой зоне населенных пунктов удаленных, от магистральных улиц, коммунальных и промышленных организаций: на обособленных земельных участках, в частных домовладениях, во встроено-пристроенных помещениях не выше трех этажей, а также на первом этаже многоквартирных жилых домов.
Ввод в эксплуатацию построенных или реконструированных ДОО, а также функционирование действующих ДОО разрешается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам.
5. На земельных участках ДОО общего типа следует предусматривать: зону групповых площадок, общую физкультурную площадку, хозяйственную зону.
6. Размеры игровых площадок ДОО принимаются не менее 6 м2 на одно место.
Наполняемость групп с учетом возраста детей и площади помещений групповой ячейки ДОО принимается согласно приложению 1 к настоящим санитарным правилам.
Подбор контингента разновозрастной (смешанной) группы должен учитывать возможность организации в ней режима дня, максимально соответствующего анатомо-физиологическим особенностям каждой возрастной группы.
При комплектовании групп в малокомплектных ДОО оптимальным является:
две смешанные группы детей смежного возраста (ясельная, дошкольная);
две смешанные группы детей смежных возрастов и одна подготовительная.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. ДОО, размещаемые на первом этаже многоквартирных жилых домов, в частных домовладениях, во встроено-пристроенных помещениях имеют отдельный земельный участок на придомовой территории площадью не менее 60 м2.

13) табиғи жарықтандыру коэффициенті (бұдан әрі - ТЖК) – үй-жайды табиғи жарықтандыруды нормалайтын көрсеткіш;
14) климаттық аймақ – климаттық белгілері (температура, ылғалдылық) бойынша бөлінетін аумақ;
15) септик – ағынды сұйықтық ағып өтетін бір немесе бірнеше камерадан тұратын көлденең типтегі жер астындағы тұндырғыш ретінде шағын көлемдегі тұрмыстық ағынды суды тазалауға арналған құрылыс;
16) дезинфекциялау құралдары – қоршаған орта объектілерінде инфекциялық аурулар қоздырғыштарын жою үшін қолданылатын химиялық заттар.
2. Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарын орналастыруға
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
4. Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдары (бұдан әрі – ББМДҰ) магистральді көшелерден, коммуналдық және өнеркәсіптік ұйымдардан алыстатылған елді мекендердің тұрғын аймағында: оңашаланған жер учаскелерінде, жеке үй иелігінде, үш қабаттан жоғары емес құрылған-жапсарлас үй-жайда, сондай-ақ көп пәтерлі тұрғын үйлердің бірінші қабаттарында орналастырылады.
Салынған немесе реконструкцияланған ББМДҰ-ын пайдалануға енгізуге, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған ББМДҰ-ның қызметіне халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы болған кезде рұқсат етіледі.
5. Жалпы типтегі ББМДҰ-ның жер учаскелерінде мыналар көзделеді: топтық алаң аймағы, жалпы дене шынықтыру алаңы, шаруашылық аймағы.
6. ББМДҰ-ның ойын алаңдарының көлемдері бір орынға кемінде 6 м2 қабылданады.
ББМДҰ-ның топтық бөліктерінің үй-жайлары ауданы мен балалардың жас ерекшелігін есепке ала отырып, топтардың жинақталуы осы ережелерге 1-қосымшаға сәйкес қабылданады.
Әртүрлі жастағы (аралас) топтардың контингентін іріктеуде ұйымның ондағы әрбір жастағы топтың анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктеріне барынша сәйкес келетін күн тәртібі мүмкіндігін есепке алуы тиіс.
Аз жиынды ББМДҰ-нда топтарды топтастыру кезінде мыналар:
аралас (сәби, мектепке дейінгі) жастағы балалардың екі аралас тобы;
аралас жастағы балалардың екі аралас тобы және бір дайындық тобы тиімді болып табылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Көп пәтерлі тұрғын үйлердің бірінші қабатында, жеке үй иелігінде, құрылған-жапсарлас үй-жайларда орналастырылатын ББМДҰ-ның үй жаны аумағында алаңы кемінде 60 м2 болатын жеке жер учаскесі болады.

8. ДОО, размещаемые на первом этаже многоквартирного жилого дома, должны иметь отдельный вход, не совмещенный с подъездом жилого дома.
9. Допускается в ДОО, размещаемых на первом этаже многоквартирного жилого дома, в частном домовладении, во встроено-пристроенных помещениях предусматривать на придомовой территории только игровую площадку на расстоянии не более 50 метров от ДОО и не менее 10 метров от наружной стены здания ДОО или многоквартирного жилого дома (для частных домовладений не менее 5 м).
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Игровые площадки ДОО общего типа имеют удобную связь с выходами из помещений, соответствующих групповым ячейкам в здании. Площадки для детей ясельного возраста размещаются в непосредственной близости от выходов из помещений этих групп.
11. Оборудование на игровых площадках устанавливается соответственно росту и возрасту детей, надежно и устойчиво закрепляется. Поверхность оборудования должна быть без выступов и шероховатостей, выступающих болтов, иметь водостойкое покрытие и хорошо поддаваться очистке.
12. На каждой игровой площадке устанавливается теневой навес. Пол теневого навеса изготавливается из теплопроводных материалов (дерево и другие материалы).
13. Покрытие игровых площадок для детей ясельного возраста - травяное, для дошкольного возраста - травяное и утрамбованный грунт.
14. Допускается проектировать общий для дошкольных групп огород-ягодник.
15. Общая физкультурная площадка состоит из:
зоны с оборудованием для подвижных игр;
зоны с гимнастическим оборудованием и спортивными снарядами;
беговой дорожки;
ямы для прыжков;
полосы препятствий.
В ДОО оборудуют физкультурную площадку размером не менее 250 м2.
Покрытие зоны с оборудованием для подвижных игр - травяное, всех остальных зон - твердое или грунтовое покрытие, укрепленное песчаной подсыпкой или мелкой каменной крошкой. Допускается применение тротуарной плитки.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Изолированная хозяйственная площадка располагается вблизи пищеблока и прачечной, имеет твердое покрытие (асфальт, бетон) и самостоятельный въезд. Подъезд к хозяйственной площадке на территории не пересекает пешеходные дорожки к групповым площадкам.

8. Көп пәтерлі тұрғын үйдің бірінші қабатында орналастырылатын ББМДҰ-ның тұрғын үйдің кіреберісімен біріктірілмеген жеке кіру есігі болуы тиіс.
9. Көп пәтерлі тұрғын үйлердің бірінші қабатында, жеке үй иелігінде, құрылған-жапсарлас үй-жайларда орналастырылатын ББМДҰ-ның үй жаны аумағында ББМДҰ-нан 50 метрден аспайтын қашықтықта және ББМДҰ ғимаратының сыртқы қабырғасынан немесе көп пәтерлі тұрғын үйден кемінде 10 метр қашықтықта (жеке иеліктегі үйлер үшін кемінде 5 метр) тек ойын алаңын көздеуге жол беріледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
10. Жалпы типтегі ББМДҰ-ның ойын алаңдарында ғимараттағы топтық бөліктерге сәйкес келетін үй-жайдан шығу есігімен ыңғайлы байланыс болады. Сәби жастағы балаларға арналған алаңдар осы топтардың үй-жайлардан шығу есігіне тікелей жақын орналасады.
11. Ойын алаңдарындағы жабдық балалардың бойы мен жасына сәйкес, сенімді және берік орнатылады. Жабдықтың беті шығыңқысыз және кедір-бұдырсыз, шығыңқы бұрандасыз, суға төзімді және оңай тазалануы тиіс.
12. Әрбір ойын алаңында көлеңке бастырма орнатылады. Көлеңке бастырманың едені жылу өткізгіш материалдардан (ағаш және басқа да материалдар) дайындалады.
13. Ойын алаңдарының жабыны сәби жастағы балалар үшін шөптен, мектеп жасына дейінгі балалар үшін шөптен және тығыздалған топырақтан болады.
14. Мектепке дейінгі топтар үшін ортақ жидек-бақшасын жоспарлауға жол беріледі.
15. Дене шынықтыру алаңы мыналарды:
қозғалыс ойындарына арналған жабдықтары бар аймақты;
гимнастикалық жабдық және спорт жабдығы бар аймақты;
жүгіретін жолды;
секіру шұқырын;
кедергі жолдарды қамтиды.
ББМДҰ-да көлемі кемінде 250 метр2 дене шынықтыру алаңы жабдықталады.
Қозғалыс ойындарына арналған жабдықтары бар аймақтың беті – шөптен, қалған барлық аймақтар – қатты немесе құм себілген немесе ұсақ қиыршық тастармен нығыздалған құм жабынынан болады. Тротуар плитаны қолдануға жол беріледі.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
16. Оқшауланған шаруашылық алаңы ас блогына және кір жуатын орынға жақын орналасады, қатты жабыны (асфальт, бетон) және өз алдына бөлек көлік кіретін жолы болады. Аумақтағы шаруашылық алаңға кіретін жол топтық алаңдарға қатынайтын жаяу жүргіншілер жолдарымен қиылыспайды.

На хозяйственной площадке допускается размещать овощехранилище размером не менее 30 м2.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Металлические мусоросборники с крышками размещаются на бетонированной или асфальтированной площадке в хозяйственной зоне.
Допускается для сбора мусора ДОО, размещаемых на первом этаже многоквартирного жилого дома, в частном домовладении, во встроено-пристроенных помещениях использовать общие мусоросборники жилого дома или контейнеры.
18. Земельный участок ДОО, размещаемых на обособленных участках, имеет ограждение высотой не менее 1,6 м.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к зданию
и помещениям дошкольной организации образования
19. В здании и на участке соблюдается принцип максимальной изоляции групп от административно-хозяйственных помещений.
20. Наружные входы в здания предусматриваются с двойными тамбурами, глубиной не менее 1,6 м. Наружная дверь одного из входов открывается вовнутрь.
Не допускается установка дверей с остеклением.
21. Состав и площадь основных и вспомогательных помещений ДОО общего типа, следует принимать согласно приложению 2 к настоящим санитарным правилам. Не распространяется на помещения ДОО общего типа, построенных и реконструированных до июля 2003 года.
Групповые ячейки для детей ясельного возраста располагаются преимущественно на первом этаже с отдельным входом в каждую группу.
На третьем этаже трехэтажных зданий располагаются групповые ячейки старших возрастных групп детей (от 4 лет), залы и иные специализированные помещения для работы, служебно-бытовые и рекреационные помещения.
В приемной первой группы раннего возраста выделяется место для раздевания родителей и кормления грудных детей матерями.
22. В малых ДОО (мини-центры): раздевальная предусматривается одновременно в качестве холла. В санитарных узлах оборудуются на каждые 10 детей один унитаз и одна раковина. Допускается совмещение в одном помещении игровой и спальни.
23. В ДОО предусматривается зал для музыкальных и гимнастических занятий площадью не менее 80 м2.
В малых ДОО:
допускается залы для музыкальных и гимнастических занятий не предусматривать;
допускается проведение музыкальных и гимнастических занятий в игровой комнате, при соблюдении мер безопасности.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Шаруашылық алаңда көлемі кемінде 30 м2 болатын көкөніс сақтау қоймасын орналастыруға жол беріледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
17. Қақпағы бар металл қоқыссалғыштар шаруашылық аймақта бетондалған немесе асфальтталған алаңда орналастырылады.
Көп пәтерлі тұрғын үйдің бірінші қабатында, жеке үй иелігінде, құрылған-жапсарлас үй-жайларда орналастырылатын ББМДҰ-ның қоқысын жинау үшін тұрғын үйдің ортақ қоқыссалғышын немесе контейнерлерді пайдалануға жол беріледі.
18. Оңашаланған учаскелерде орналастырылатын ББМДҰ-ның жер учаскесінде кемінде 1,6 м биіктікте қоршауы болады.
3. Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарының ғимаратына және
үй-жайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
19. Ғимаратта және учаскеде топтарды әкімшілік-шаруашылық үй-жайлардан барынша оқшаулау принципі сақталады.
20. Ғимаратқа сырттан кіретін есікте кеңдігі кемінде 1,6 метр екі қабатты тамбур көзделеді. Кіру есіктерінің біреуінің сыртқы есігі ішке қарай ашылады.
Әйнегі бар есіктер орнатуға жол берілмейді.
21. Жалпы типтегі ББМДҰ-ның негізгі және қосымша үй-жайларының құрамы мен алаңы осы санитариялық ережелерге 2-қосымшаға сәйкес қабылдануы керек. 2003 жылғы шілдеге дейін салынған және реконстукцияланған жалпы типтегі ББМДҰ-ның үй-жайларына қолданымайды.
Сәби жастағы балалар үшін топтық бөліктер әрбір топқа жеке кіру есігі бар бірінші қабатқа ерекшелікпен орналастырылады.
Үш қабатты ғимараттардың үшінші қабатында ересек (4 жастан бастап) жас тобындағы балалардың топтық бөліктері, залдар және жұмысқа арналған өзге де арнайы үй-жайлар, қызметтік-тұрмыстық және рекреациялық үй-жайлар орналастырылады.
Бірінші топтағы жас балаларды қабылдау бөлмесінде ата-аналардың шешінуіне және баласын тамақтандыруға арналған орын бөлінеді.
22. Шағын ББМДҰ-ында (шағын орталық): шешінетін орын холл түрінде бірге көзделеді. Санитариялық тораптарда әрбір 10 балаға бір унитаз және бір раковина жабдықталады. Бір үй-жайда ойын және жатын бөлмелерін біріктіруге жол беріледі.
23. ББМДҰ-да ауданы кемінде 80 м2 болатын музыка және гимнастика сабақтарына арналған зал қарастырылады.
Шағын ББМДҰ-да:
- музыка және гимнастика сабақтарына арналған зал көздеуге жол берілмейді;
- қауіпсіздік шаралары сақталған жағдайда музыка және гимнастика сабақтарын ойын бөлмесінде жүргізуге жол беріледі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

24. В ДОО допускается размещение вспомогательных помещений на цокольных этажах.
25. В помещениях игровых, групповых и спален обеспечивается естественное сквозное или угловое проветривание.
26. Фрамуги или форточки предусматриваются на окнах в каждом помещении и используются во все времена года.
27. Лестницы имеют ограждения высотой 1,2 м. Поручни для взрослых располагаются на высоте 0,85 м, для детей - 0,5 м. В ограждении лестниц вертикальные элементы имеют просвет не более 0,1 м, горизонтальные членения не допускаются.
28. Оснащение основных помещений санитарно-техническим оборудованием соответствуют приложению 3 к настоящим санитарным правилам.
29. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Медицинская комната выделяется для всех ДОО независимо от вместимости.
Набор помещений медицинского блока ДОО, размещаемых на первом этаже многоквартирного жилого дома, в частном домовладении, во встроено-пристроенных помещениях, согласовывается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории.
31. В составе помещений медицинского пункта предусматривается изолятор (палаты изолятора не проходные) и помещение для приготовления дезинфицирующих средств.
32. В состав пищевого блока ДОО общего типа входят: кухня с заготовочной и моечной, кладовая для сухих продуктов с холодильной установкой и кладовая для овощей. Моечная, заготовочная и разделочная отделяются от кухни перегородками или определяются зонами по назначению.
33. Набор помещений пищевого блока ДОО, размещаемых на первом этаже многоквартирного жилого дома, в частном домовладении, согласовывается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории, в зависимости от мощности ДОО.
34. Приготовление пищи в малых ДОО (мини-центрах), допускается на площадях существующих кухонь при соблюдении зонирования (подготовка сырья, приготовление, раздача). При отсутствии кладовых для продуктов питания закуп осуществляется не более чем на неделю.
35. Кладовые для хранения овощей и сухих продуктов изолируются от кухни.
36. Помещения постирочной и гладильной предусматриваются смежные. При стирке соблюдается поточность грязного и чистого белья. Не допускается устраивать вход в постирочную напротив помещений групповых ячеек и пищевого блока.
Допускается организация стирки белья малых ДОО (мини-центрах) в специализированных прачечных.

24. ББМД-ында цокольдық қабаттарда қосымша үй-жайларды орналастыруға жол беріледі.
25. Ойын, топтық және жатын үй-жайларда табиғи тіке немесе бұрыштық желдету қамтамасыз етіледі.
26. Фрамугалар мен желдеткіштер әрбір үй-жайдың терезелерінде көзделеді және жылдың барлық мезгілінде пайдаланылады.
27. Баспалдақтардың биіктігі 1,2 метр қоршауы болады. Тұтқалар ересек адамдар үшін 0,85 метр, балалар үшін 0,5 метр биіктікте орналасады. Баспалдақтар қоршауының тігінен орнатылған элементтерінің саңылауы 0,1 метрден аспайтын болады, оларды көлденең орнатуға жол берілмейді.
28. Негізгі үй-жайларды санитариялық-техникалық жабдықтармен жабдықтау осы санитариялық ережелерге 3-қосымшаға сәйкес болады.
29. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
30. Медициналық бөлме сыйымдылығына қарамастан ББМДҰ-ы үшін бөлінеді.
Көп пәтерлі тұрғын үйдің бірінші қабатында, жеке үй иелігінде, құрастырылған–жапсарлас үй-жайларда орналастырылатын медициналық блоктың, ББМДҰ-дың үй-жайлар жиыны халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы тиісті аумақтағы мемлекеттік органымен келіседі.
31. Медициналық пункттің үй-жайлар құрамында изолятор (изолятор палатасы өту жолында орналаспаған) және дезинфекциялық құралдарды дайындауға арналған үй-жай көзделеді.
32. Жалпы типтегі ББМДҰ-ның ас блогы құрамына мыналар кіреді: ас дайындау және жуу асүйі, тоңазытқыш қондырғысы бар құрғақ азық-түліктерге арналған қойма және көкөністерге арналған қойма. Жуу, ас дайындау және бөлшектеу бөлмелері асүйден арақабырғалықпен бөлінеді немесе қолданылу мақсаты бойынша аймақпен анықталады.
33. Көп пәтерлі тұрғын үйдің бірінші қабатында, жеке үй иелігінде орналастырылатын ас блогының, ББМДҰ-ның үй-жайлар жиыны ББМДҰ-ның қуаттылығына байланысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы тиісті аумақтағы мемлекеттік органмен келіседі.
34. Шағын ББМДҰ-да (шағын орталық) ас дайындауға аймақтауды сақтау кезінде (шикізатты дайындау, әзірлеу, тарату) жұмыс істеп тұрған асүйдің алаңында жол беріледі. Тамақ өнімдеріне арналған қоймалар болмаған кезде сатып алу бір аптадан асырмай жүзеге асырылады.
35. Көкөністерді және құрғақ өнімдерді сақтауға арналған қоймалар асүйден оқшауланады.
36. Кір жуу және үтіктеу үй-жайлары аралас көзделеді. Кір жуу кезінде лас және таза төсек әбзелдерінің ағымы сақталады. Топтық бөліктер мен ас блогы үй-жайларына қарама-қарсы кір жуу бөлмесіне кіру есігін орнатуға жол берілмейді.
Шағын ББМДҰ-ның (шағын орталық) төсек әбзелдерін арнайы кір жуу орындарында жууды ұйымдастыруға жол беріледі.

37. Стены и полы помещений ДОО предусматриваются гладкие и имеют отделку, допускающую уборку влажным способом.
Поверхности стен основных помещений групповых ячеек, комнат для музыкальных и гимнастических занятий имеют матовую фактуру светлых тонов и устойчивы к мытью и дезинфекции. Стены помещений пищевого блока, постирочной, гладильной и туалетных комнат следует облицовывать на высоту 1,8 м глазурованной плиткой.
38. Полы в помещениях групповых, игровых, спален, медицинского блока, коридора имеют покрытия, обладающие низкой теплопроводностью (паркет, доски, линолеум на утепленной основе).
Полы пищевого блока, постирочной, гладильной и туалетных комнат выстилаются керамической плиткой.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к искусственному
и естественному освещению в дошкольных организациях
образования
39. Основные помещения ДОО имеют естественное освещение.
Величина коэффициента естественной освещенности (КЕО) в групповых, спальнях, медицинской комнате, палатах изолятора, помещениях для музыкальных и физкультурных занятий, в компьютерном классе - не менее 1,5 %, в раздевальной - не ниже 1,0 %.
Освещение вторым светом допускается только в помещениях туалетных, приемных и раздевальных. Помещения буфетных, кладовых и туалетных для персонала допускается устраивать без естественного освещения.
Светопроемы в групповых, игровых и спальнях оборудуют регулируемыми солнцезащитными устройствами. В качестве солнцезащитных устройств (далее - СЗУ) используются жалюзи внутренние, межстекольные и наружные только вертикально направленные. Конструкция регулируемых СЗУ в исходном положении не должна уменьшать светоактивную площадь оконного проема и снижать нормируемую величину КЕО. Материал, используемый для жалюзи, должен быть стойким к воде, моющим и дезинфицирующим средствам. В качестве СЗУ используют и тканевые шторы светлых тонов, сочетающихся с цветом стен. Допускается использовать шторы из хлопчатобумажных тканей (поплин, штапельное полотно, репс и полотно), обладающих достаточной степенью светопропускания и хорошими светорассеивающими свойствами.
Шторы на окнах в групповых помещениях не должны снижать уровень естественного освещения. Зашторивание окон в спальных помещениях допускается лишь во время сна детей, в остальное время шторы раздвигают, обеспечивая инсоляцию помещения.
При одностороннем освещении глубина групповых помещений - не более 6 м. При большей глубине помещений необходимо двустороннее параллельное или угловое расположение окон (обеспечивающее и сквозное проветривание). Переплеты окон не должны иметь мелких решеток.

37. ББМДҰ-ның қабырғалары мен едендері тегіс болуы көзделеді және ылғалды тәсілмен жинауға мүмкіндік беретін әрленуі болады.
Топтық бөліктердің негізгі үй-жайларының, музыка және гимнастика сабақтарына арналған бөлмелердің қабырғаларының бетінде ашық түстерінің күңгірт фактурасы және жуу мен дезинфекциялауға төзімді болады. Ас блогы үй-жайының, кір жуу бөлмесінің, үтіктеу және дәретхана бөлмелерінің қабырғалары 1,8 м биіктікте глазурленген плитамен әрленуі керек.
38. Топтық, ойын, жатын үй-жайларының, медициналық блоктың, дәліздің жылуды төмен өткізетін жабыны (паркет, тақтайша, жылытылған негізде линолеум) болады.
Ас блогының, кір жуу, үтіктеу және дәретхана бөлмелерінің едендеріне керамикалық плита төселеді.
4. Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарындағы табиғи және
жасанды жарығына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
39. ББМДҰ-ның негізгі үй-жайларында табиғи жарық болады.
Табиғи жарықтандыру коэффицентінің шамасы (бұдан әрі – ТЖК) топтық, жатын, бөлмелерінде, медициналық бөлмеде, изолятор палаталарында, музыка және дене шынықтыру сабақтарына арналған үй-жайларда, компьютер класында - кемінде 1,5%, шешінетін орында - 1,0%-дан төмен емес.
Екінші жарықпен жарықтандыру тек дәретхана, қабылдау және шешінетін үй-жайларда ғана жол беріледі. Персоналға арналған буфет, қойма және дәретхана үй-жайларында табиғи емес жарық орнатуға жол беріледі.
Топтық, ойын және жатын бөлмелеріндегі жарық жақтаулары реттелетін күннен қорғаныш құрылғыларымен жабдықталады. Күннен қорғаныш құрылғылары (бұдан әрі – КҚҚ) ретінде тек тік бағытталған ішкі, сектольаралық және сыртқы жалюзилер пайдаланылады. Реттелетін бастапқы қалыптағы КҚҚ құрылымы терезе жақтауының жарыққа активті ауданын азайтпауы және ТЖК нормаланатын шамасын төмендетпеуі тиіс. Жалюзи үшін пайдаланылатын материал суға, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді болуы тиіс. КҚҚ ретінде қабырға түсімен үйлесетін ашық түсті матадан тігілген перделерді де пайдаланады. Жарық өткізгіштік деңгейі жеткілікті және жарықты жақсы тарататын қасиетке ие мақта-қағаз матадан (поплин, штапельді мата, репс және мата) тігілген перделерді пайдалануға жол беріледі.
Топтық үй-жайлардағы терезелердің перделері табиғи жарық деңгейін төмендетпеуі тиіс. Жатын үй-жайлардағы терезелердің пердесін жабуға тек балалар ұйықтап жатқанда жол беріледі, ал қалған уақытта үй-жайларға күн сәулесінің түсуін қамтамасыз ете отырып, перделерді жылжытады.
Бір жақтан түсетін жарықпен жарықтандыру кезінде топтық үй-жайлардың кеңдігі – 6 м аспайды. Үй-жайлардың іші кең болған кезде (қарама-қарсы желдетуді де қамтамасыз ететін) терезелерді екі жақта параллель немесе бұрышта орналастыру қажет. Терезелердің ағашы ұсақ тордан болмауы тиіс.

На подоконниках не следует размещать широколистные цветы, снижающие уровень естественного освещения. Высота цветов не должна превышать 15 сантиметров (далее - см) (от подоконника). Цветы рекомендуется размещать в подвесных (на стене) или напольных цветочницах высотой 65 - 70 см от пола и в уголках природы.
При проведении занятий в условиях недостаточного естественного освещения необходимо дополнительное искусственное освещение.
40. Глубина помещений групповых при одностороннем освещении предусматривается не более 6 м. При большей глубине помещений предусматривается двустороннее параллельное или угловое расположение окон.
41. Источники искусственного освещения обеспечивают достаточное и равномерное освещение всех помещений в соответствии с приложением 4 к настоящим санитарным правилам.
42. В помещениях применяются лампы одного типа: накаливания или люминесцентные. Светильники должны иметь защитные плафоны.
43. Чистка осветительной арматуры светильников проводится не реже двух раз в год и своевременно заменять перегоревшие лампы. Неисправные, перегоревшие люминесцентные лампы собираются и вывозятся из здания в организации, занимающиеся утилизацией ртутьсодержащих ламп.
Хранение ламп осуществляется в небьющейся таре, в отдельном помещении ДОО, закрываемом на ключ, расположенном в подвале или цокольном этаже ДОО.
Не допускается выброс отработанных люминесцентных ламп в мусоросборные контейнеры. Хранение отработанных люминесцентных ламп возлагается на ответственное лицо.
44. В помещении с постоянным пребыванием детей штепсельные розетки и выключатели устанавливаются на высоте 1,8 м от пола. Искусственное освещение следует включать в соответствии с состоянием уровня естественного освещения, сезоном года.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к
санитарно-техническому оборудованию дошкольных организаций
образования
45. Здания ДОО оборудуют системами хозяйственно-питьевого, противопожарного и горячего водоснабжения, канализацией и водостоками в соответствии с гигиеническими требованиями к планировке и застройке городских и сельских поселений.
Водоснабжение и канализация в ДОО должны быть централизованными.
При отсутствии централизованного водоснабжения следует обеспечить механизированную подачу воды в пищеблок, изолятор и другие помещения медицинского назначения, прачечную, туалетные всех групповых ячеек. Температура воды, подаваемой к умывальникам и душам, должна быть не ниже 37 0С и не выше 60 0С.
Допускается организация автономной системы горячего водоснабжения.
46. При отсутствии централизованных поселковых или городских сетей водопровода и канализации выбор и устройство местных систем водоснабжения и канализации производится при наличии заключения удостоверяющий соответствие нормативным правовым актам государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

Терезе алдына табиғи жарықтың деңгейін азайтатын үлкен жапырақты гүлдерді орналастырмау керек. Гүлдердің биіктігі терезе алдынан 15 сантиметрден (бұдан әрі – см) аспауы тиіс. Гүлдерді еденнен 65-70 см биіктікте аспалы (қабырғада) немесе едендегі гүл өсіретін ыдыста және табиғат бұрыштарында орналастыру ұсынылады.
Табиғи жарық жеткіліксіз жағдайларда сабақ жүргізу кезінде қосымша жасанды жарық қажет.
40. Топтарға арналған үй-жайларда жарық тек бір жағынан түскен жағдайда бөлменің кеңдігі 6 метрден аспай көзделеді. Үй-жайдың іші кең болған кезде терезелер екі жақтан паралелл немесе бұрыштан орналастыру көзделеді.
41. Жасанды жарық көздері осы санитариялық ережелерге 4-қосымшаға сәйкес барлық үй-жайларға жеткілікті және тегіс жарық түсуін қамтамасыз етеді.
42. Үй-жайларда бір типтегі шамдар қолданылады: қызу немесе люминесцентті шамдар. Шамшырақтардың қорғаныш плафондары болуы тиіс.
43. Шамшырақтардың жарық арматураларын тазалау жылына кемінде екі рет жүргізілуі және істен шыққан шамдарды уақтылы ауыстыруы қажет. Жарамсыз, істен шыққан люминесцентті шамдар жиналады және ғимараттан құрамында сынап бар шамдарды кәдеге жаратумен айналысатын ұйымдарға шығарылады.
Шамдарды сақтау ББМДҰ-ның жертөлесінде немесе цокольдық қабатында орналасқан кілтпен жабылатын ББМДҰ-ның жеке үй-жайында сынбайтын ыдыста жүзеге асырылады.
Өңделген люминесцентті шамдарды қоқыс салғыш контейнерлерге тастауға жол берілмейді. Өңделген люминесцентті шамдарды сақтау жауапты адамға жүктеледі.
44. Балалар тұрақты болатын үй-жайда штепсельді розеткалар және еденнен 1,8 м биіктікте ажыратқыштар орнатылады. Жасанды жарықты жыл мезгіліне, табиғи жарық деңгейінің жағдайына сәйкес енгізу қажет.
5. Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарының
санитариялық-техникалық жабдығына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
45. ББМДҰ-ның ғимараты қалалық және ауылдық елді-мекендерді жоспарлауға және тұрғызуға қойылатын гигиеналық талаптарға сәйкес шаруашылық-ауызсу, өртке қарсы және ыстық сумен жабдықтау, кәріз жүйелерімен және су ағындарымен жабдықталады.
ББМДҰ-да сумен жабдықтау және кәріз орталықтанған болуы тиіс.
Орталықтанған сумен жабдықтау болмаған кезде ас блогына, изоляторға және медициналық мақсаттағы басқа да үй-жайларға, кір жуу орнына, барлық топтық бөліктердің дәретханаларына суды механикалық беруді қамтамасыз етуі керек. Қолжуғыштарға және себезгілерге берілетін судың температурасы 37оС-тан аспауы және 60оС-тан жоғарыламауы тиіс.
Ыстық сумен жабдықтаудың дербес жүйесін ұйымдастыруға жол беріледі.
46. Орталықтандырылған елді-мекен және қалалық су құбыры желілері мен кәріз болмаған жағдайда, сумен жабдықтау мен кәріздің жергілікті жүйелерін таңдау және құрылғысы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігін куәландыратын қорытындысы болған кезде жүргізіледі.

В неканализованных районах ДОО оборудуются внутренней системой канализации с устройством септика, очистка которой проводится по мере заполнения его не более 2/3 объема. Вывоз жидких нечистот осуществляется специализированной автотранспортной организацией.
47. Подводкой горячей и холодной воды обеспечивают кухню, буфетные, туалетные для детей и персонала, прачечные, изолятор и другие помещения медицинского назначения, умывальники и водоразборные краны для хозяйственных нужд, с устройством кранов-смесителей.
48. Высота установки детских санитарных приборов от пола предусматривается:
1) умывальников для детей ясельного и младшего дошкольного возраста - 0,4 м;
2) умывальников для детей среднего старшего дошкольного возраста - 0,5 м;
3) ванн на постаментах - 0,6 м;
4) глубокого душевого поддона для детей группы раннего возраста и первой младшей группы (при высоте расположения душевой сетки над днищем поддона - 1,5 м) - 0,3 м;
5) мелкого душевого поддона для детей дошкольного возраста (при высоте, расположения душевой сетки над днищем поддона - 1,6 м) - 0,3 м.
При проектировании и реконструкции ДОО в старших и подготовительных группах следует предусмотреть раздельные туалетные для мальчиков и девочек.
49. Здания ДОО оборудуют системами центрального отопления и вентиляции в соответствии с требованиями, предъявляемыми к отоплению, вентиляции и кондиционированию воздуха в общественных зданиях и сооружениях.
Допускается применение автономного или газового отопления.
50. Теплоснабжение зданий ДОО следует предусматривать от тепловых сетей центральных (ТЭЦ), районных и местных котельных. В сельских населенных пунктах в одноэтажных зданиях с количеством мест не более пятидесяти мест, допускаются устройство печного отопления в изолированном помещении, с отдельным входом.
В качестве нагревательных приборов могут использоваться: радиаторы, трубчатые нагревательные элементы, встроенные в бетонные панели.
Во избежание ожогов и травм у детей отопительные приборы следует ограждать съемными деревянными решетками.
Не следует использовать ограждения из древесностружечных плит и других полимерных материалов.
51. Температура воздуха в помещениях ДОО предусматривается +19 0С - +22 0С, в помещениях бассейна +29 0С. Относительная влажность воздуха в помещениях с пребыванием детей принимается 40-55 %; в кухне и постирочной - до 60-70 %.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к оборудованию
помещений дошкольных организаций образования
52. Оборудование ДОО соответствует росту и возрастным особенностям детей, их использование допускается при наличии сертификатов соответствия.
В помещениях групп предусматривается наличие кроватей, столов, стульев, шкафов для игрушек и пособий. В приемных и раздевальных предусматриваются шкафы для верхней одежды детей и персонала.
Столы со стульями комплектуются одной группы и маркировки.
Основные размеры столов и стульев для детей предусматриваются соответственно приложению 5 к настоящим санитарным правилам.

Кәрізденбеген аудандарда ББМДҰ-ы септик құрылғысы бар ішкі кәріз жүйесімен жабдықталады, оны тазалау оның 2/3 көлемі толуына қарай жүргізіледі. Сұйық қоқысты шығаруды мамандандырылған автокөлік ұйымы жүзеге асырылады.
47. Ас үй, буфет, балаларға және персоналға арналған дәретханалар, кір жуатын орындар, изолятор және медициналық мақсаттағы басқа да үй-жайлар, қолжуғыштар және араластырғыш кран құрылғысы бар шаруашылық қажеттілікке арналған су тарату краны ыстық және салқын судың келуімен қамтамасыз етіледі.
48. Балаларға арналған санитариялық аспаптарды еденнен орнатудың мынадай биіктігі көзделеді:
1) сәби жастағы және кіші мектеп жасына дейінгі балаларға арналған қолжуғыштар - 0,4 м;
2) орта ересек мектеп жасына дейінгі балаларға арналған қолжуғыштар - 0,5 м;
3) постаменттегі ванналар - 0,6 м;
4) сәбилер тобындағы және бірінші кіші топтағы балаларға арналған терең себезгінің табандығы (себезгі торының табандық түбіне дейінгі орналасу биіктігі – 1,5 м болғанда) – 0,6 м;
5) мектеп жасына дейінгі балаларға арналған саяз себезгінің табандығы (себезгі торының табандық түбіне дейінгі орналасу биіктігі – 1,6 м болғанда) – 0,3 м.
ББМДҰ жобалаған және қайта жаңартқан кезде ересек және дайындық топтарында ұл балалар мен қыз балалар үшін бөлек дәретханалар көзделеді.
49. ББМДҰ ғимараттарын қоғамдық ғимараттар мен құрылыстардағы жылуға, желдетуге және ауаны баптауға қойылатын талаптарға сәйкес орталық жылу және желдету жүйелерімен жабдықтайды.
Автономдық немесе газбен жылытуды қолдануға рұқсат етіледі.
50. ББМДҰ-ның ғимараттарын жылумен жабдықтауды орталық жылу жүйесінен (ОЖЖ), аудандық және жергілікті қазандықтардан қарастыру керек. Ауылдық елді мекендердегі көлемі елу орыннан аспайтын бір қабатты ғимараттарда жеке кіретін есігі бар, оқшауланған үй-жайда пешпен жылыту құрылғысына жол беріледі.
Жылыту аспаптары ретінде радиаторларды, бетон қабырғаларға жапсарлас салынған құбыр тәрізді жылыту элементтерін пайдалануға болады.
Балалардың күйуі мен зақымдануын болдырмау мақсатында жылыту элементтерін алынып-салынатын ағаш торлармен қоршаған дұрыс.
Ағаш-жоңқа тақтайшасынан және басқа да полимер материалдардан жасалған қоршау құрылғыларын пайдаланбау керек.
51. ББМДҰ үй-жайларында +19оС - +22оС ауа температурасы көзделеді. Балалар болатын үй-жайлардағы ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 40-55%; ас үйде және кір жуатын бөлмеде 60-70% дейін қабылданады.
6. Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдары үй-жайларының
жабдығына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
52. ББМДҰ жабдығы балалардың бойы мен жас ерекшелігіне сәйкес болады, оларды пайдалануға сәйкестік және сапа сертификаты бар болған кезде жол беріледі.
Топтардың үй-жайларында кереуеттер, үстелдер, орындықтар, ойыншықтар мен оқу құралдарына арналған шкафтардың болуы көзделеді. Қабылдау және шешінетін бөлмелерде балалар мен персоналға арналған шкафтар қарастырылады.
Бір топтың және таңбаның үстелдері мен орындықтары жинақталады.
Балаларға арналған үстелдер мен орындықтардың негізгі өлшемдері осы санитариялық ережелерге 5-қосымшаға сәйкес көзделеді.

53. При расстановке мебели для занятий необходимо соблюдать следующие требования:
1) столы устанавливаются к светонесущей стене с левосторонним освещением;
2) четырехместные столы устанавливаются не более чем в два ряда, двухместные столы - не более чем в три ряда. Расстояние между рядами столов предусматривается не менее 0,5 м;
3) расстояние первого ряда столов от светонесущей стены - 1 м;
4) расстояние от первых столов до доски - 2,5 - 3 м;
5) высота подвеса нижнего края настенной доски - 0,7 - 0,8 м;
6) размер настенной доски - 0,75 - 1,5 м;
7) рассаживать детей следует с учетом состояния здоровья, зрения, слуха.
54. В игровой ясельной группы, манеж и барьер располагаются параллельно окну на расстоянии одного метра от него.
55. В первой группе раннего ясельного возраста рядом с умывальником устанавливается пеленальный стол, вешалка для полотенец и бак с маркировкой "для грязного белья".
56. Спальня оборудуется стационарными кроватями, имеющими индивидуальную маркировку. Размер кроватей:
1) для детей до трех лет длина кровати 120 см, ширина 60 см с переменной высотой ложа и ограждения;
2) для детей трех-семи лет длина 140 см, ширина 60 см.
57. В дошкольных группах допускается использовать двухъярусные кровати и раскладные кровати с твердым ложем (раскладушки).
58. Приемные и раздевальные оборудуются шкафами для верхней одежды детей и персонала. Шкафы для одежды имеют индивидуально промаркированные ячейки с полками для головных уборов и крючками для верхней одежды.
59. В туалетных детских групп устанавливаются настенные или навесные вешалки с индивидуальными ячейками для детских полотенец и предметов личной гигиены; в ясельных группах - шкафы с отдельными гнездами для горшков, имеющих индивидуальную маркировку.
60. Для просмотра телевизионных передач используются телевизоры с размером экрана не менее 59 см. Высота установки телевизора предусматривается 1 - 1,3 м. Высота подвеса экрана диапроектора над полом - не менее одного метра и не более 1,3 м. Расстояние от экрана телевизора до зрителей от 4 до 6 м, от экрана диапроектора - от 1,2 до 2,4 м. Стулья устанавливаются в четыре-пять рядов. Расстояние между рядами стульев предусматривается 0,5 - 0,6 м. Рассаживать детей следует с учетом роста.
61. Просмотр телевизионных передач, диафильмов, видеофильмов в вечернее время осуществляется при искусственном общем или местном освещении. В дневные часы окна следует закрыть легкими светлыми шторами. Длительность просмотра телевизионных передач и диафильмов не превышает двадцати минут для детей четырех-пяти лет и тридцать минут для детей шести лет.

53. Сабақ өткізуге арналған жиһаздарды орналастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) үстелдер сол жақтан жарықтандырыла отырып, жарық түсетін қабырғаға орналастырылады;
2) төрт орындық үстелдер екі қатардан артық емес, ал екі орындық үстелдер үш қатардан артық емес етіп орналастырылады. Үстел қатарларының арасындағы арақашықтық кемінде 0,5 м көзделеді;
3) үстелдердің бірінші қатарының жарық түсетін қабырғадан арақашықтығы - 1 м;
4) бірінші үстелден тақтаға дейінгі арақашықтық - 2,5-3 м;
5) қабырғаға ілінген тақтаның астыңғы жиегінің еденнен биіктігі 0,7-0,8 м;
6) қабырғаға ілетін тақтаның көлемі - 0,75-1,5 м;
7) балаларды денсаулықтары, көру, есту жағдайларын ескере отырып отырғызу керек.
54. Сәби тобының ойын бөлмесіндегі манеж және барьер терезеге параллель, одан бір метр арақашықтықта орналастырылады.
55. Сәби жасындағы бірінші топта қолжуғыштың жанына құндақтау үстелі, орамалдарға арналған ілгіш пен «кір киімдерге арналған» таңбасы бар бак орнатылады.
56. Жатын бөлмелер жеке таңбалары бар стационарлы кереуеттермен жабдықталады. Кереуеттердің өлшемі:
1) үш жасқа дейінгі балалар үшін кереуеттің ұзындығы 120 сантиметр (бұдан әрі – см), ені 60 см, қоршауы мен төсегінің биіктігі өзгереді;
2) үш-жеті жастағы балалар үшін кереуеттің ұзындығы 140 сантиметр, ені 60 см.
57. Мектепке дейінгі топтарда екі қабатты кереуеттерді және төсегі қатты жиналмалы кереуеттерді (жайылатын төсектер) пайдалануға жол беріледі.
58. Қабылдау және шешінетін бөлмелер балалар мен персоналдың сыртқы киімдеріне арналған шкафтармен жабдықталады. Киімдерге арналған шкафтарда бас киімге арналған сөрелер мен сыртқы киімдерге арналған ілгіштері бар жеке таңбаланған ұяшықтары болады.
59. Балалар топтарының дәретханаларында балалардың сүлгілері мен жеке бас гигиенасы құралдарына арналған жеке ұяшықтары бар қабырғаға ілінетін немесе аспалы ілгіштер; сәби топтарында жеке таңбасы бар түбектерге арналған шкафтар орнатылады.
60. Теледидар бағдарламаларын қарау үшін экран көлемі кемінде 59 сантиметр теледидарлар пайдаланылады. Теледидарларды 1-1,3 м биіктікте орнату көзделеді. Диапроектор экраны еденнен кемінде бір метр және 1,3 м артық емес биіктікте ілінеді. Теледидар экранынан көрермендерге дейінгі арақашықтық 4-тен 6 м дейін, диапроектор экранынан 1,2-ден 2,4 м дейін болады. Орындықтар төрт-бес қатарға орналастырылады. Орындықтар қатарларының арасындағы қашықтық 0,5-0,6 м көзделеді. Балаларды бойын ескере отырып отырғызу керек.
61. Кешкі уақытта теледидар бағдарламаларын, диафильмдерді, бейнефильмдерді қарау жасанды жалпы немесе жергілікті жарықтандыруда жүзеге асырылады. Күндіз терезелерді жеңіл ақшыл перделермен жабу керек. Теледидар бағдарламалары мен диафильмдерді көру ұзақтығы төрт-бес жастағы балалар үшін жиырма минуттан, ал алты жастағы балалар үшін отыз минуттан аспайды.

62. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
помещений и участка дошкольных организаций образования
63. Уборка всех помещений проводиться ежедневно влажным способом с применением моющих средств, с проветриванием. Внутренняя поверхность стекол протирается еженедельно, моется один раз в месяц; наружная - по мере загрязнения, но не реже одного раза в квартал. Полы моются два раза в день; мебель, радиаторы, подоконники, детские шкафчики для одежды - ежедневно протираются и один раз в неделю моются. В комнате для музыкальных и гимнастических занятий уборка проводится после каждого занятия.
64. Генеральная уборка всех помещений проводиться ежемесячно и по эпидемиологическим показаниям. Применение моющих и дезинфицирующих средств, согласно реестру веществ и продукций, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
65. Жалюзийные решетки вытяжных вентиляционных систем очищаются от пыли, прикрывать их следует при резком перепаде температуры воздуха помещений и наружного воздуха.
66. Очистка шахт вытяжной вентиляции проводится не реже двух раз в год. Мытье оконных проемов с очисткой стекол с наружной и внутренней стороны осуществляется два раза в год (весной и осенью).
67. При функционировании групповых ячеек, не допускается проводить капитальный ремонт и другие виды ремонтных работ.
68. Вновь приобретенные игрушки должны иметь сертификаты, подтверждающие их качество и безопасность. Игрушки перед использованием, за исключением мягких и ворсовых, моются с использованием 2 % мыльно-содового раствора, ополаскиваются под проточной водой, затем высушиваются на воздухе.
69. Использованные игрушки в первой группе раннего возраста моются щеткой два раза в день 2 % мыльно-содовым раствором, затем промываются проточной водой и высушиваются. Использованные игрушки для детей старшего возраста моются ежедневно в конце дня. Кукольная одежда стирается и гладится по мере загрязнения. Емкость для мытья игрушек маркируется.
70. Мягконабивные игрушки после использования в конце дня дезинфицируются бактерицидными лампами в течение тридцати минут, на расстоянии 25 см. Пенолатексные, ворсолановые игрушки обрабатываются по инструкции завода-изготовителя.
Для детей ясельного возраста и в изоляторе мягконабивные и пенолатексные ворсовые игрушки не используются.

62. Алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Білім берудің мектепке дейінгі ұйымдарының учаскесін және
үй-жайларын күтіп-ұстауға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
63. Барлық үй-жайларды жинау желдетумен күнделікті, жуу құралдарын қолдана отырып ылғалды әдіспен жүргізіледі. Әйнектердің ішкі беттері апта сайын сүртіледі, айына бір рет жуылады; сыртқы беті ластануына қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет. Еден күніне екі рет жуылады; жиһаздар, радиаторлар, терезенің алды, балалардың киім шкафтары күн сайын сүртіледі және аптасына бір рет жуылады. Музыка және гимнастика сабақтарына арналған бөлмелерде жинау әр сабақтан соң жүргізіледі.
64. Барлық үй-жайларды күрделі жинау ай сайын және эпидемиоллгиялық көрсеткіштер бойынша жүргізіледі. Жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдану Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген өнімдер мен заттардың тізіліміне сәйкес.
65. Сору желдеткіш жүйелерінің жалюз торкөздері шаңнан тазартылады, оларды тек сыртқы ауа мен үй-жай ауасының температурасы күрт өзгерген кезде жабу керек.
66. Сору желдеткішінің шахталарын тазалау жылына кемінде екі рет жүргізіледі. Әйнектерін сыртқы және ішкі жағынан тазалай отырып терезе ойықтарын жуу жылына екі рет (көктемде және күзде) жүргізіледі.
67. Топтық бөліктердің қызмет етуі кезінде күрделі жөндеу және жөндеу жұмыстарының басқа да түрлерін жүргізуге жол берілмейді.
68. Жаңадан сатып алынған ойыншықтарда олардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын сертификаттары болуы тиіс. Жұмсақ және түкті ойыншықтарды қоспағанда, ойыншықтар пайдалану алдында 2% сабынды-сода ерітіндісін қолдана отырып жуылады, ағын сумен шайылады, содан соң кептіріледі.
69. Бірінші топтағы сәбилер үшін пайдаланылған ойыншықтар күніне екі рет 2% сабынды-сода ерітіндісін қолдана отырып жуылады, содан соң ағын судың астында шайылады және кептіріледі. Ересек балаларға арналған пайдаланылған ойыншықтар күнделікті күннің соңында жуылады. Қуыршақтың киімі ластануына қарай жуылады және үтіктеледі. Ойыншықтарды жуатын ыдыс таңбаланады.
70. Іші жұмсақ материалдармен толтырылған ойыншықтар пайдаланылғаннан кейін күн соңында бактерицидті шаммен 30 минут бойы, 25 сантиметр арақашықтықта дезинфекцияланады. Пенолатекс, түкті ойыншықтар дайындаушы-зауыттың нұсқауы бойынша өңделеді.
Сәби жастағы балаларға және изоляторда іші жұмсақ материалдармен толтырылған және пенолатекстен жасалған түкті ойыншықтар пайдаланылмайды.

71. Все постельные принадлежности (матрасы, подушки, одеяло) маркируются, постельное белье маркируется при использовании раскладных кроватей (раскладушек). Необходимо иметь не менее трех комплектов постельного белья и двух смен наматрасников.
72. Смена постельного белья, полотенец проводится по мере загрязнения, не реже одного раза в неделю. Постельное белье и пеленки после употребления складываются в специальные промаркированные емкости или мешки. Грязное белье доставляется в прачечную в мешках (клеенчатых и матерчатых). Матерчатые мешки сдаются в стирку, клеенчатые - обрабатываются мыльно-содовым раствором. Чистое белье доставляется в группу в постиранном мешке. Постельные принадлежности: матрацы, подушки, одеяла, спальные мешки следует проветривать непосредственно в спальнях при открытых окнах во время каждой генеральной уборки, периодически выносить на воздух. По эпидемиологическим показаниям проводится дезинфекция с использованием камерного метода.
73. Ковры ежедневно очищаются пылесосом, а при генеральной уборке, выколачиваются и протираются влажной щеткой, один раз в год подвергаются химической обработке. Пеленальные столы, детские подкладные клеенки, покрытия манежа, горок, следует мыть водой с мылом два раза в день и по мере загрязнения. В случае загрязнения фекалиями проводится очистка от выделений с применением моющих и дезинфицирующих средств специально выделенной ветошью.
74. Пользование индивидуальными горшками производится под наблюдением обслуживающего персонала. Горшки после употребления промываются в горячей воде (температура не ниже 60 0С). Унитазы, ванны, ручки дверей, пол, краны, панели, ежедневно моются горячей водой с применением моющих средств.
75. Столы в помещениях групп, промываются горячей водой с мылом до и после каждого приема пищи, стулья протираются один раз в день.
76. Каждый вид оборудования протирается, моется специальной ветошью, которую после употребления простирывают, просушивают и в сухом виде хранят в специальной промаркированной посуде с крышкой.
77. При регистрации инфекционных заболеваний среди детей или персонала проводятся санитарно-противоэпидемиологические мероприятия.
78. При отсутствии канализации в ясельных группах необходимо иметь ведро с крышкой для сбора выделений, емкости с дезинфицирующим раствором для горшков и ведра с чистой водой для их ополаскивания.
79. Уборочный инвентарь для туалета (тряпки, ведра, щетки) имеет маркировку и хранится в туалетной комнате в специальном шкафу. Весь уборочный инвентарь после использования промывается горячей водой с моющими средствами. Для очистки внутренней поверхности унитазов предусматривается не менее двух квачей на один унитаз. Дезинфицирующие и моющие средства и их рабочие растворы хранятся в недоступных для детей местах. Применяемый дезинфицирующий раствор готовится согласно инструкции в промаркированной емкости, на которую крепится бирка с указанием даты приготовления раствора.

71. Барлық төсек әбзелдері (матрацтар, жастықтар, көрпелер) таңбаланады, төсек әбзелдері жиналмалы (жайылатын) кереуеттерді қолданғанда таңбаланады. Үш төсек әбзелінің жиыны және екі матрац тысы болуы қажет.
72. Төсек әбзелдерін, сүлгіні ауыстыру ластануына қарай, аптасына кемінде бір рет жүргізіледі. Төсек әбзелдері мен жаялықтар пайдаланылғаннан кейін арнайы таңбаланған ыдыстар мен қаптарға салынады. Кір төсек әбзелдері кір жуатын орындарға (клеенка және мата) қаптарда жеткізіледі. Мата қаптар жууға беріледі, клеенка қаптар сабынды-сода ертіндімен өңделеді. Топқа таза төсек әбзелдері жуылған қаптарда жеткізіледі. Төсек әбзелдерін: матрацтарды, жастықтарды, көрпелерді, жатын қаптарын әрбір күрделі жинау кезінде тікелей жатын бөлмелерде терезені ашып желдетіп, мерзімімен сыртқа шығару керек. Эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша камералық әдісті қолдану арқылы дезинфекциялау жүргізіледі.
73. Кілемдер күнделікті шаңсорғышпен тазартылады, ал ауқымды жинау кезінде қағылады және ылғал щеткамен сүртіледі, жылына бір рет химиялық өңдеуден өткізіледі. Құндақтау үстелдерін, балалардың жаялық астына салатын клеенкаларын, манеждердің, төбешіктердің жапқыштарын күніне екі рет және ластануына қарай сабынмен жуу керек. Нәжіспен былғанған жағдайда жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып арнайы бөлінген шүберекпен бөлінділерден тазалау жүргізіледі.
74. Жеке түбектерді пайдалану қызмет көрсететін персоналдың қадағалауымен жүргізіледі. Түбектер қолданылғаннан кейін ыстық сумен (температура 60оС төмен емес) жуылады. Унитаздар, ванналар, есіктердің тұтқалары, еден, крандар, қабырғалар күнделікті жуу құралдарын пайдалана отырып жуылады.
75. Топтарға арналған үй-жайлардағы үстелдер тамақ ішер алдында және содан соң ыстық сумен жуылады, орындықтар күніне бір рет сүртіледі.
76. Жабдықтың әрбір түрі сүртіледі, қолданғаннан кейін жуылатын, кептірілетін және құрғақ күйінде қақпағы бар, арнайы таңбаланған ыдыста сақталатын арнайы шүберекпен жуылады.
77. Балалар немесе персонал арасында инфекциялық аурулар тіркелген жағдайда белгіленген тәртіппен ағымдық және қорытынды дезинфекциялау жүргізіледі.
78. Сәби топтарында кәріз болмаған жағдайда нәжіс жинауға арналған қақпағы бар шелек, түбектерге арналған дезинфекциялық ерітіндісі бар сыйымдылық және оларды шаюға арналған таза суы бар шелектер болуы қажет.
79. Дәретхананы жинауға арналған жинау мүкаммалының (шүберектер, шелектер, шөткелер) таңбасы болады және дәретхана бөлмесіндегі арнайы шкафта сақталады. Барлық жинау мүкаммалын қолданғаннан кейін жуу құралдарымен ыстық суда жуу қажет. Унитаздардың ішкі беттерін тазалау үшін бір унитазға кемінде екі щетка қарастырылады. Жуу және дезинфекциялау құралдары және олардың жұмыс ерітінділері балалардың қолы жетпейтін жерде сақталады. Қолданылатын дезинфекциялау ерітіндісі ерітіндінің дайындалған күні көрсетілген белгі бекітілген, таңбаланған сыйымдылықта нұсқауға сәйкес дайындалады.

80. Для предотвращения залета мух в помещения ДОО на окнах, форточках, фрамугах, открываемых для проветривания, устанавливаются москитные сетки.
81. У входа в здание устанавливаются скребки, решетки, коврики, щетки, у входной двери каждого помещения стелятся влажные коврики, которые очищаются и моются после каждого прихода детей.
Участок ДОО содержится в чистоте.
Оборудование и малые архитектурные формы игровой площадки перед прогулкой или игрой детей ежедневно протираются, песок в песочницах увлажняется, один раз в неделю перелопачивается. Песок заменяется один раз в месяц или обрабатывать кипятком один раз в 7-10 дней и имеет закрывающий щит.
82. При отсутствии канализации, водонепроницаемые, бетонированные выгребные ямы и мусоросборники следует очищать при заполнении 2/3 их объема и обрабатывать, разрешенными к применению дезинфицирующими средствами. Внутренние поверхности дворовой уборной и ручки дверей ежедневно моются и обрабатываются еженедельно с использованием дезинфицирующих средств.
83. Санитарные правила при проектировании, строительстве, реконструкции плавательных бассейнов регламентируются приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 555 "Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального назначения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6417.
Сноска. Пункт 83 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Не менее одного раза в год - в летний период, проводится текущий ремонт помещений и здания ДОО, а также ревизия существующих инженерных коммуникаций.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к воздушно-тепловому
режиму в дошкольных организациях образования
85. Сквозное или угловое проветривание проводится в отсутствие детей. Длительность проветривания зависит от температуры наружного воздуха, направления ветра, эффективности работы отопительной системы и заканчивается за тридцать минут до возвращения детей в групповые комнаты. Запрещается проветривание через туалеты. Одностороннее проветривание допускается проводить в присутствии детей. В теплое время года рекомендуется непрерывная аэрация помещения, в холодное время допускается проветривание до снижения температуры воздуха в помещении до плюс 18 0С для старших и плюс 19 0С для младших дошкольников.

80. ББМДҰ-ның үй-жайларына шыбындардың ұшып кіруін болдырмау үшін желдету үшін ашылатын терезелерге, желдеткіштерге, фрамугаларға тор көздер орнатылады.
81. Ғимаратқа кіретін жерде қырғыштар, торлар, кілемшелер, щеткалар орнатылады, әр үй-жайдың кіретін есігінің жанында балалардың әрбір кіргенінен кейін тазаланып жуылатын ылғал кілемшелер төселеді.
ББМДҰ-ның учаскесі таза ұсталады.
Ойын алаңының жабдығы және кіші сәулеттік нысандары балаларды серуендету және ойнату алдында күнделікті сүртіледі, құм алаңындағы құм ылғалданады, аптасына бір рет араластырылады. Құм айына бір рет ауыстырылады немесе 7-10 күнде бір рет қайнаған сумен өңделеді және бетін жабатын бастырмасы болады.
82. Кәріз болмаған жағдайда су өткізбейтін, бетондалған қоқыс төгетін орларды, қоқыс жинағыштарды олардың 2/3 көлемі толған кезде тазалау және қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялау құралдарымен өңдеу керек. Ауладағы дәретханалардың ішкі беттері мен есіктерінің тұтқалары күн сайын жуылады және апта сайын дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып өңделеді.
83. Жүзу бассейндерін жобалау, салу, реконструкциялау кезінде санитариялық ережелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6417 болып тіркелген «Коммуналдық мақсаттағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 555 бұйрығымен регламенттеледі.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
84. Жылына кемінде бір рет жаз мезгілінде ББМДҰ-ның ғимараты мен үй-жайларына ағымды жөндеу, сондай-ақ қолданыстағы инженерлік коммуникацияларға тексеру жүргізіледі.
8. Білім берудің мектепке дейінгі ұйымының ауа-жылу режиміне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
85. Тікелей немесе бұрыштан желдету балалар болмаған кезде жүргізіледі. Желдетудің ұзақтығы сыртқы ауаның температурасына, желдің бағытына, жылу жүйесі жұмысының тиімділігіне байланысты және балалардың топтардың бөлмелеріне қайтып келуіне отыз минут қалғанда аяқталады. Дәретханалар арқылы желдетуге тыйым салынады. Бір жақты желдетуді балалар бар кезінде жүргізуге жол беріледі. Жылдың жылы мезгілінде үй-жайда ауа алмастыруды тоқтаусыз жүргізу ұсынылады, салқын мезгілде ересек балалар үшін үй-жайдағы ауаның температурасын қосу 18оС дейін және кіші мектепке дейінгі балалар үшін қосу 19оС дейін төмендетіп желдетуге жол беріледі.

86. В холодное время года фрамуги, форточки следует закрывать за двадцать минут до сна детей; открывать во время сна с одной стороны и закрывать за тридцать минут до подъема. В теплое время года сон проводится при открытых окнах, фрамугах с учетом температуры воздуха в помещении.
87. Контроль температуры воздуха осуществляется с помощью бытового термометра, прикрепленного к внутренней стене на высоте 0,8 - 1,2 м, в зависимости от роста детей.
88. Прогулки детей на открытом воздухе проводятся не реже двух раз в день в соответствии с программой обучения и воспитания. При температуре воздуха ниже -15 0С и скорости ветра более 7 м/с продолжительность прогулки сокращается. Прогулка не проводится при температуре воздуха ниже -15 0С и скорости ветра более 15 м/с для детей до 4 лет, а для детей 5 - 7 лет при температуре воздуха ниже -20 0С и скорости ветра более 15 м/с. Для обеспечения максимального оздоровительного эффекта необходимо:
1) не допускать сокращения времени пребывания детей на открытом воздухе, предусмотренного программой;
2) обеспечивать максимальную двигательную активность детей во время прогулки при условии рациональной одежды детей.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к организации
питания детей
89. В состав пищевого блока входят: кухня с заготовочной и моечной, кладовая для сухих продуктов с холодильной установкой и кладовая для овощей. Моечная, заготовочная и разделочная отделяются от кухни перегородками или определяются зонами по назначению.
Сноска. Пункт 89 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. На пищевых блоках: оснащение технологическим и холодильным оборудованием, условия приема пищи, ДОО, размещаемых на первом этаже многоквартирного жилого дома, в частном домовладении, а также построенных до утверждения настоящих санитарных правил, согласовывается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории, в зависимости от мощности ДОО.
91. Для обработки и приготовления пищи устанавливается специальное электрическое оборудование, допускается установка газовых плит. Помещение кухни оборудуется механической вытяжной вентиляцией. В ДОО сельских населенных пунктов до пятидесяти мест допускается применение кухонных плит на твердом топливе с топкой, выходящей в отдельное помещение.
92. Холодильные установки предусматриваются с термометрами. В холодильниках или холодильных установках следует четко определить места для хранения разных видов продуктов.

86. Жылдың салқын мезгілінде фрамугаларды, желдеткіштерді балалар ұйықтағанға дейін жиырма минут бұрын жауып қою керек; ұйықтаған кезде бір жақтан ашып, оянар алдында отыз минут бұрын жабу керек. Жылдың жылы мезгілінде ұйықтау үй-жай ауасының температурасын ескере отырып терезелер, фрамугалар ашық кезінде жүргізіледі.
87. Ауаның температурасын бақылау балалар бойының ұзындығына байланысты ішкі қабырғада 0,8-1,2 м биіктікке ілінген тұрмыстық термометрдің көмегімен жүзеге асырылады.
88. Балаларды таза ауада серуендету оқыту және тәрбиелеу бағдарламасына сәйкес күніне кемінде екі рет жүргізіледі. Ауаның температурасы -15оС-тен төмен және желдің жылдамдығы 7 м/с артық болғанда серуендеудің ұзақтығы қысқартылады. 4 жасқа дейінгі балалар үшін серуендеу ауаның температурасы -15оС-тен төмен және желдің жылдамдығы 15 м/с болғанда, ал 5-7 жастағы балалар үшін ауаның температурасы -20оС-тен төмен және желдің жылдамдығы 15 м/с артық болғанда жүргізілмейді. Барынша сауықтыру әсерін қамтамасыз ету үшін:
1) бағдарламада көзделген балалардың таза ауада болу мерзімін қысқартуға жол бермеу керек;
2) балалар киімдерінің ыңғайлы жағдайында серуендеу уақытында балалардың қимылдау белсенділігін барынша қамтамасыз ету қажет.
9. Балалардың тамақтануын ұйымдастыруға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
89. Ас блогының құрамына мыналар кіреді: дайындау және ыдыс жуу бөлмесі бар ас үй, тоңазытқыш қондырғысы бар құрғақ азық-түлікке арналған қойма және көкөністер қоймасы. Ыдыс жуу, дайындау және өңдеу бөлмелері ас үйден қалқалармен бөлінеді немесе мақсатына қарай аймақтарға белгіленеді.
Ескерту. 89-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
90. Ас блоктарында: көп пәтерлі тұрғын үйлердің бірінші қабатында, жекеменшік үй иеліктерінде, сондай-ақ осы санитариялық ережелер бекітілгенге дейін салынған мектепке дейінгі ұйымдардың технологиялық және тоңазытқыш жабдықтармен жабдықталуы, тамақ қабылдау жағдайлары ББМДҰ-ның қуатына байланысты тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органымен келісіледі.
91. Тамақ өңдеу және дайындау үшін арнаулы электр жабдығы орнатылады, газ плитасын қоюға жол беріледі. Ас үй үй-жайлары механикалық сору желдеткішімен жабдықталады. Елуге дейін орны бар селолық ББМДҰ-да оттығы бөлек үй-жайға шығатын, қатты отынмен жанатын ас үй плитасын қолдануға жол беріледі.
92. Термометрлері бар тоңазытқыш қондырғылары қарастырылады. Тоңазытқыштарда немесе тоңазытқыш қондырғыларында өнімдердің әр түрін сақтауға арналған орындарды нақты анықтау керек.

93. Продукты (смеси) для детей первого года жизни хранятся в отдельных холодильниках. Овощи хранятся в овощной кладовой (овощехранилище), сухие продукты в кладовой, оборудованной полками, стеллажами или шкафами. Столешницы разделочных столов предусматриваются из цельнометаллической нержавеющей стали или дюралюминия. Столы, покрытые оцинкованным железом, допускаются только для обработки сырого мяса и рыбы. Для теста предусматриваются столы с деревянными столешницами из твердых пород дерева с гладко выструганной поверхностью.
94. Для разделки сырых и готовых продуктов следует иметь отдельные разделочные столы, ножи и доски из деревьев твердых пород без щелей и зазоров, гладко выструганные. Разделочные доски из пластмассы и прессованной фанеры к использованию не допускаются.
Доски и ножи должны быть промаркированы: "СМ" - сырое мясо, "СК" - сырые куры, "СР" - сырая рыба, "СО" - сырые овощи, "ВМ" - вареное мясо, "ВР" - вареная рыба, "ВО" - вареные овощи, "гастрономия", "Сельдь", "X" - хлеб, "Зелень".
95. Отходы собираются в емкости с крышками, очистка которых проводится по мере заполнения их не более 2/3 объема. Емкости ежедневно очищаются и промываются 2 % раствором кальцинированной соды, затем ополаскиваются горячей водой и просушиваются.
96. Допускается использование эмалированной кухонной посуды из нержавеющей стали, чугуна (сковороды), нелуженого железа (противни) качество и область применения которых подтверждается сертификатами качества и безопасности. Кухонная посуда хранится на специальных полках или стеллажах, мелкий инвентарь - в шкафах.
97. Для мытья кухонной посуды устанавливаются моечные ванны с подводкой к ним горячей и холодной воды. В месте присоединения ванны к канализации предусматривается воздушный разрыв.
98. В помещениях пищевого блока ежедневно проводится уборка влажным способом с применением моющих средств, один раз в месяц - генеральная уборка с последующей дезинфекцией всех помещений, оборудования и инвентаря.
99. Разделочный инвентарь (доски, лопатки, мешалки) и кухонная посуда моются горячей водой (50 0С) с применением моющих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан, ополаскиваются горячей водой, затем просушиваются на стеллажах.
Металлический инвентарь после мытья прокаливается в духовом шкафу; мясорубки после использования разбирают, промывают, обдают кипятком и просушивают. Ветошь после мытья посуды, кухонного инвентаря и столов промывают, кипятят в течение двадцати пяти минут, просушивают и хранят в закрытой посуде. Щетки, ерши промывают и хранят в специально выделенном месте.

93. Бір жастағы балаларға арналған өнімдер (қоспалар) бөлек тоңазытқыштарда сақталады. Көкөністер көкөністер қамбасында (көкөніс қоймасында), құрғақ өнімдер сөрелермен, шкафтармен немесе стеллаждармен жабдықталған қоймаларда сақталады. Өңдеуге арналған үстелдердің беттері тұтастай металдан жасалған тотықпайтын болаттан немесе дюралюминийден қарастырылады. Бетіне мырышты темір төселген үстелдерде тек шикі ет пен балықты өңдеуге жол беріледі. Қамырға беті тегіс сүрленген, ағаштың қатты түрінен жасалған үстел қарастырылады.
94. Шикі және дайын өнімдерді бөлшектеу үшін бөлек бөлшектеу үстелдері, ағаштың қатты түрінен жасалған, тегістелген жарықтары мен саңылаулары жоқ пышақтар мен тақтайлар болуы керек. Пластмассадан және престелген фанерадан жасалған бөлшектеуге арналған тақтайларды пайдалануға жол берілмейді.
Тақтайлар мен пышақтар былай таңбалануы тиіс: «ШЕ» - шикі ет, «ШТ» - шикі тауықтар, «ШБ» - шикі балық, «ШК» - шикі көкөністер, «ПЕ» - піскен ет, «ПБ» - піскен балық, «ПК» - піскен көкөністер, «Гастрономия», «Майшабақ», «Н» - нан, «Ас көк».
95. Қалдықтар қақпағы бар сыйымдылықтарға жиналады, оларды тазалау олардың 2/3 көлемінен артық толуына қарай жүргізіледі. Сыйымдылықтар күнделікті тазартылады және 2% кальцийленген сода ерітіндісімен жуылады, содан кейін ыстық сумен шайылып, кептіріледі.
96. Сапасы мен қолданылу саласы сапа және қауіпсіздік сертификаттарымен расталатын тотықпайтын болаттан, шойыннан (таба), қалайыланбаған темірден (қаңылтыр таба) жасалған эмальданған ас үй ыдыстарын қолдануға жол беріледі. Ас үй ыдыстары арнайы сөрелерде немесе стеллаждарда, ұсақ мүкаммал шкафтарда сақталады.
97. Ас үй ыдыстарын жуу үшін жуатын ванналар орнатылады немесе оларға ыстық және суық суы жүргізіледі. Ваннаның кәрізге қосылатын жерінде ауа айырғыш қарастырылады.
98. Ас блогының үй-жайларында жуу құралдарын қолдану арқылы ылғалды тәсілмен күнделікті жинау, кейіннен барлық үй-жайларды, жабдықтар мен мүкаммалды дезинфекциялау арқылы айына бір рет ауқымды жинау жүргізіледі.
99. Бөлшектеу мүкаммалы (тақтайлар, қалақшалар, араластырғыштар) және ас үй ыдыстары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу құралдарын қолдану арқылы ыстық сумен (500С) жуылады, ыстық сумен шайылады, содан соң стеллаждарда кептіріледі.
Метал мүкаммал жуғаннан кейін духовкада қыздырылады; ет турағыштарды қолданғаннан кейін бөлшектейді, жуады, ыстық сумен шаяды және кептіреді. Ыдыстарды, ас үй мүкаммалын және үстелді жуып болғаннан кейін шүберек жуылады, жиырма бес минут бойы қайнатылады, кептіріледі және жабық ыдыста сақталады. Щетка, ерштер жуылады және арнайы бөлінген жерде сақталады.

100. Дератизация, дезинфекция и дезинсекция проводятся организациями, имеющими лицензию на указанный вид деятельности.
101. Пищевые продукты, поступающие в ДОО, имеют сертификаты или другие документы, подтверждающие их качество и безопасность. Сырые и готовые продукты хранятся раздельно.
Особо скоропортящиеся пищевые продукты хранят в холодильных камерах или холодильниках при температуре 2 - 6 0С и в соответствии с приложением 7 к настоящим санитарным правилам. Для контроля за температурой в холодильниках и холодильных камерах устанавливают термометры. При наличии одной холодильной камеры места хранения мяса, рыбы и молочных продуктов должны быть строго разграничены, с обязательным устройством специальных полок, легко поддающихся мойке и обработке.
102. Сыпучие продукты хранятся в сухом, проветриваемом помещении в емкостях с плотно закрывающимися крышками или в мешочной таре на стеллажах на расстоянии не менее 15 см от пола и 20 см от стены.
103. Белый и черный хлеб храниться раздельно, в шкафу с отверстиями на дверцах для вентиляции, расстояние нижней полки от пола предусматривается не менее 35 см. Полки шкафов очищаются от крошек специальными щетками и протираются ветошью с применением 1 % раствора столового уксуса.
104. В ДОО горячее питание детей организуется при нахождении детей не менее 4-х часов. Пища для детей готовится специальными работниками ДОО.
Питание детей должно быть полноценным, разнообразным по составу продуктов, полностью удовлетворять физиологические потребности растущего организма основными пищевыми веществами, строиться на основании рекомендуемых семи и десяти дневных меню по картотеке блюд и ассортиментного перечня продукции, согласованных с государственным органом санитарно-эпидемиологической службы.
В летний оздоровительный период увеличивается кратность приема пищи за счет дополнительного приема пищи (второй завтрак) - с включением в рацион фруктов, соков, молока и подается не позднее, чем за 1,5 - 2 часа до обеда.
105. Ежедневно оставляется суточная проба готовой продукции. Отбор и хранение суточных проб проводится под контролем медицинских работников. Пробы отбираются в чистую (обработанную кипячением) стеклянную посуду с крышкой (гарниры отбираются в отдельную посуду) и хранить в специально отведенном месте холодильника при температуре от +20 оС до +60 оС. Суточные пробы хранятся до замены приготовленным на следующий день или после выходных (не зависимо от количества выходных дней) - завтраком, обедом, полдником или ужином.
106. В приложении 6 к настоящим санитарным правилам представлены:
нормы питания для детей, воспитывающихся в ДОО (таблица 1);
рекомендуемые величины потребления энергии, белков, жиров и углеводов для детей (таблица 2);
распределение калорийности суточного рациона (таблица 3);
масса порций для детей в зависимости от возраста (таблица 4);
таблица замены одних продуктов другими (таблица 5);
потери при холодной обработке (таблица 6);
потери продуктов питания при тепловой кулинарной обработке (таблица 7).

100. Дератизациялау, дезинфекциялау, дезинсекциялауды көрсетілген қызмет түріне лицензиясы бар ұйымдар жүргізеді.
101. ББМДҰ-ға жеткізілетін тағам өнімдерінде сертификаттары немесе олардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын басқа да құжаттары болады. Шикі және дайын өнімдер бөлек сақталады.
Тез бұзылатын өнімдер тоңазытқыш камераларында немесе тоңазытқыштарда 2-6оС температурада және осы санитариялық ережеге 7-қосымшаға сәйкес сақталады. Тоңазытқыш камераларындағы және тоңазытқыштардағы температураны бақылау үшін термометрлер қолданылады. Бір тоңазытқыш жабдығы болған кезде ет, балық пен сүт өнімдерін сақтау орындары жеңіл жуылатын және өңделетін арнайы сөрелердің міндетті құрылғысымен қатаң шектелген болуы тиіс.
102. Сусымалы өнімдер құрғақ, желдетілетін үй-жайларда қабырғадан 20 см және еденнен 15 см қашықтықта орналасқан стеллаждардағы қаптарда немесе қақпағы тығыз жабылатын ыдыстарда сақталады.
103. Ақ нан мен қара нан бөлек, есіктерінде желдетуге арналған тесіктері бар шкафтарда сақталады, астыңғы сөренің еденнен арақашықтығы кемінде 35 см қарастырылады. Шкафтардың сөрелері қоқымнан арнайы щеткалармен тазартылады және 1% асханалық сірке су ерітіндісін қолдану арқылы шүберекпен сүртіледі.
104. ББМДҰ-да балаларды ыстық тамақтандыру балалар кемінде төрт сағат болған кезде ұйымдастырылады. Балаларға арналған тамақты ББМДҰ-ның арнайы қызметкері дайындайды.
Балалардың тамағы толыққанды, өнімдердің құрамы бойынша әртүрлі, өсіп келе жатқан ағзаның физиологиялық қажеттіліктерін негізгі тағамдық заттармен толығымен қанағаттандыратын болуы, тағам картотекасы және санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органымен келісілген өнім тізбесінің ассортименті бойынша ұсынылатын жеті және он күндік ас мәзірі негізінде жасалуы тиіс.
Жазғы сауықтыру кезеңінде рационға жемістерді, шырындарды, сүтті қосу арқылы қосымша тамақ ішу (екінші таңғы ас) есебінен тамақ ішу жиілігі көбейеді және түске дейін кемінде 1,5-2 сағат бұрын беріледі.
105. Күнделікті дайын өнімнің тәуліктік сынамасы қалдырылады. Тәуліктік сынаманы таңдау және сақтау медицина қызметкерлерінің бақылауымен жүргізіледі. Сынамалар қақпағы бар таза (қайнатып өңделген) шыны ыдысқа салынады және тоңазытқыштың арнайы бөлінген жерінде +2oС -тан +6oС –қа дейінгі температурада сақталады. Тәуліктік сынамалар келесі күні немесе демалыс күннен кейін (демалыс күнінің санына тәуелсіз) дайындалған таңғы аспен, түскі аспен, түстен кейінгі жеңіл тамақпен немесе кешкі аспен ауыстырылғанға дейін сақталады.
106. Осы санитариялық ережелерге 6-қосымшада:
ББМДҰ-да тәрбиеленетін балаларға арналған тамақтану нормалары (1-кесте);
балаларға арналған қуат, ақуыздар, майлар мен көміртектер тұтынудың ұсынылатын шамалары (2-кесте);
тәуліктік рационның құнарлығын бөлу (3-кесте);
балалар үшін жастарына байланысты үлестерінің массасы (4-кесте);
бір азық-түлікті басқа азық-түлікпен ауыстыру кестесі (5-кесте);
салқындатып өңдегендегі шығындар (6-кесте);
жылумен аспаздық өңдегенде тамақ өнімдерінің шығындары (7-кесте) келтірілген.

107. Медицинский работник ДОО:
1) составляет ежедневное меню и следит за правильностью кулинарной обработки, полнотой закладки продуктов, выходом блюд и вкусовыми качествами готовых блюд;
2) проводит С-витаминизацию третьих блюд, контролирует правильность хранения, соблюдение сроков реализации продуктов и санитарное состояние пищеблока.
108. Готовая пища выдается детям после снятия проб, оценки и записи о вкусовых качествах пищи в бракеражный журнал готовых блюд. Медицинским работником проводится оценка вкусовых качеств каждого блюда и указывается соответствие веса и объема раздаваемых блюд количеству, приведенному в меню.
109. Для проверки выхода блюд взвешивается десять порций. Подсчет ингредиентов и калорийности пищи проводится медицинским работником один раз в месяц.
110. При приготовлении пищи соблюдаются следующие требования:
1) обработка сырых и вареных продуктов проводится на разных столах с использованием соответствующе промаркированного разделочного инвентаря;
2) мясо-костные бульоны процеживаются;
3) сырые овощи для салатов обрабатываются и разделываются на столах и досках с маркировкой "ВО" - вареные овощи;
4) предусматривается не менее двух мясорубок, отдельно для сырых и вареных продуктов;
5) котлеты, биточки из мясного или рыбного фарша обжариваются с обеих сторон не менее десяти минут и зажариваются в духовом шкафу до готовности при температуре 220-250 0С;
6) вареное мясо, используемое для первых и вторых блюд подвергается вторичной термической обработке (кипячение в бульоне, соусе, обжарка в духовом шкафу) в течение десяти минут, при температуре в духовке 220-250 0С;
7) запеканки, омлеты пропекаются в духовом шкафу при температуре 220-250 0С в течение пяти-шести минут;
8) первые и вторые блюда находятся на горячей плите не более двух-трех часов;
9) прокисшее молоко используется только для приготовления теста;
10) не допускается изготовление простокваши, творога и других кисломолочных продуктов, блинчиков с мясом, макарон по-флотски, зельцев, кондитерских изделий с кремом, напитков, морсов, форшмаков, изделий во фритюре, студней, паштетов, гамбургеров, хот-догов, жареных во фритюре пирожков, яиц всмятку, яичницы-глазуньи, салатов заправленных майонезом;
11) не допускается использование непастеризованного молока, творога и сметаны без кипячения или без термической обработки, яиц и мяса водоплавающей птицы, консервированных продуктов домашнего приготовления, газированных напитков;
12) сметана и творог, выработанные молокоперерабатывающими организациями в мелкой фасовке, не требуют специальной термической обработки.

107. ББМДҰ-ның медицина қызметкері:
1) күнделікті ас мәзірін құрастырады және аспаздық өңдеудің дұрыстығына, өнімдердің толық салынуына, тағамның шығымына және дайын тағамның дәмдік сапасына бақылау жасайды;
2) үшінші тамақтарға С витаминін қосуды жүргізеді, өнімдерді сақтау, өткізу мерзімдерінің және ас блогының санитариялық жағдайының сақталуын бақылайды.
108. Дайын тамақ балаларға сынамасы алынып, бағаланып және дайын тамаққа арналған бракераж журналына жазылғаннан кейін беріледі. Медицина қызметкері әр тағам түрінің дәмдік сапасын бағалайды, үлестірілетін тағамның салмағы мен көлемінің ас мәзірінде көрсетілген мөлшерге сәйкестігін көрсетеді.
109. Тағам шығымын тексеру үшін он порция өлшенеді. Медицина қызметкері айына бір рет тағамның құндылығына және ингредиенттеріне есептеу жүргізеді.
110. Тамақ дайындау кезінде мына талаптар сақталады:
1) шикі және піскен өнімдерді өңдеу тиісінше таңбаланған бөлшектеу мүкаммалын қолдана отырып әртүрлі үстелдерде жүргізіледі;
2) ет-сүйек сорпалары сүзіледі;
3) салаттарға арналған шикі көкөністер өңделеді және «ПК» - піскен көкөністер деген таңбасы бар тақтайшалар мен үстелдерде туралады;
4) кемінде екі ет турағыш қарастырылады, шикі және піскен өнімдерге бөлек;
5) ет немесе балық турамасынан жасалған котлеттер, биточкалар екі жағынан кемінде он минуттан қуырылады және дайын болғанға дейін 220-250оС температурада духовкада қуырылады;
6) бірінші және екінші тамақтарға қолданылатын піскен ет он минут бойы 220-250оС температурада қайталап термиялық өңдеуге (сорпада, тұздықта қайнату, тандыр шкафында қуыру) ұшырайды;
7) пісірмелер, омлеттер бес-алты минут бойы 220-250оС температурада духовкада пісіріледі;
8) бірінші және екінші тамақтар ыстық плита үстінде екі-үш сағаттан артық тұрмайды;
9) ашыған сүт нан илеуге ғана жұмсалады;
10) қатық, ірімшік және басқа да ашыған сүт өнімдерін, ет қосылған құймақтар, флотша макарон, зельцтер, кремі бар кондитерлік өнімдер, сусындар, морс, форшмак, фритюр өнімдерін, студень, паштеттерді, гамбургерлерді, хот-догтарды, фритюрде қуырылған тоқаштарды, езілген жұмыртқаны, қуырылған жұмыртқаны, майонез қосылған салаттарды дайындауға жол берілмейді;
11) пастерленбеген, қайнатылмаған немесе термиялық өңдеуі жоқ сүт, ірімшік және қаймақты, суда жүзетін құстың жұмыртқасы мен етін, үйде дайындалған консерві өнімдерін, газдалған сусындарды пайдалануға жол берілмейді;
12) сүт өңдеу ұйымдарында өндірілген шағын орамадағы қаймақ пен ірімшік арнайы термиялық өңдеуді қажет етпейді.

111. При кулинарной обработке продуктов соблюдаются правила сохранения витаминов: кожуру овощей чистить тонким слоем, не проводить очистку овощей на ночь, не держать очищенные овощи в воде более 1,5 часов, закладывать их для приготовления в кипящую воду.
В целях профилактики гиповитаминозов проводят искусственную витаминизацию холодных напитков (компот, кисель и др.) аскорбиновой кислотой. Витаминизацию компотов рекомендуется проводить после их охлаждения до температуры 12-15 0С, перед их реализацией, в кисели раствор аскорбиновой кислоты вводят при его охлаждении до температуры 30-35 0С с последующим перемешиванием и охлаждением до температуры реализации. Суточная норма витамина-С для детей ясельного возраста 50 миллиграмм, а для детей дошкольного возраста - 70 миллиграмм. Витаминизированные блюда не подогреваются.
112. Транспортировку пищевых продуктов необходимо проводить в специально оборудованном автотранспорте. На автотранспорт необходимо иметь санитарный паспорт, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан № 731 от 18 ноября 2009 года "Об определении Правил выдачи, учета и ведения санитарного паспорта на объект и транспортное средство" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5899).
Экспедитору необходимо иметь специальную одежду (далее - спецодежда) и личную медицинскую книжку в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан № 768 от 24 ноября 2009 года "Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5895).
Тара для продуктов маркируется и используется по назначению, после употребления очищается, промывается горячей водой с 2 % раствором кальцинированной соды (20 грамм на 1 литр воды), ополаскивается, просушивается и хранится на стеллажах.
113. В ДОО используется фаянсовая, фарфоровая столовая и чайная посуда, столовые приборы из нержавеющей стали. Не допускается употребление посуды с отбитыми краями, пластмассовой посуды и приборов из алюминия.
114. Для мытья столовой посуды в буфетах устанавливаются трехгнездные мойки с соответствующей маркировкой или посудомоечная машина. Допускается 2-гнездная мойка в ДОО, построенных и реконструированных до июля 2003 года.
Первоначально моется чайная посуда при температуре 50-60 0С с добавлением в первое гнездо разрешенных моющих средств, ополаскивается, затем моется столовая посуда. При мытье посуды необходимо тщательно очистить ее от остатков пищи, промыть в первом гнезде мойки горячей водой при температуре 50-60 0С с добавлением моющих средств, во второй мойке произвести ополаскивание посуды проточной водой при температуре не ниже 65 0С и просушить на полках-решетках. При отсутствии специальной мойки и проточной воды посуда моется в трех тазах в горячей воде с добавлением разрешенных моющих средств, вымытая посуда ополаскивается в горячей воде с последующим просушиванием.

111. Өнімдерді аспаздық өңдеу кезінде витаминдерді сақтау ережесін сақтау қажет: көкөністердің қабығын жұқалап аршу, көкөністерді түнде аршып қоймау, аршылған көкөністерді суда 1,5 сағаттан артық ұстамау, тамақ дайындау үшін оларды қайнаған суға салу.
Гиповитаминоздың алдын алу мақсатында салқын сусындарды (компот, кисель және т.б.) аскорбин қышқылымен жасанды витаминдеу жүргізіледі. Компотты витаминдеу 12-15оС температураға дейін салқындатылғаннан кейін, оларды өткізу алдында жүргізу ұсынылады, ал кисельге аскорбин қышқылының ерітіндісін 30-35оС температураға дейін суығанда, оны араластырып және өткізу температурасына дейін салқындата отырып құяды. С витаминінің тәуліктік нормасы сәби жасындағы балалар үшін 50 миллиграмм, ал мектеп жасына дейінгі балалар үшін 70 миллиграмм. Витаминделген тағамдар жылытылады.
112. Тағам өнімдерін тасымалдауды арнайы жабдықталған автокөліктерде жүргізу қажет. Автокөліктің «Объектіге және көлік құралына санитариялық паспорт беру, есепке алу және жүргізу ережесін белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 18 қарашадағы № 731 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 26 қарашада № 5899 болып тіркелген) сәйкес санитариялық паспорты болуы қажет.
Экспедитордың арнайы киімі және «Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 768 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 26 қарашада № 5895 болып тіркелген) сәйкес жеке медициналық кітапшасы болуы қажет.
Өнімдерге арналған ыдыстар таңбаланады және тағайындалуына қарай қолданылады, қолданылғаннан кейін тазартылады, 2% кальцийленген сода ерітіндісі бар ыстық сумен жуылады (1 литр суға 20 грамм), шайылады, кептіріледі және сөрелерде сақталады.
113. ББМДҰ-да фаянстан, фарфордан жасалған асханалық және шай ыдыстары, тотықпайтын болаттан жасалған асхана құралдары пайдаланылады. Шеті сынған, пластмассадан жасалған ыдыстарды және алюминийден жасалған аспаптарды пайдалануға жол берілмейді.
114. Буфеттерде асханалық ыдыстарды жуу үшін тиісті таңбалары бар үш ұялы жуғыш немесе ыдыс жуатын машина орнатылады. 2003 жылға дейін салынған және қайта жаңартылған ББМДҰ-да екі ұялы жуғыштарға рұқсат етіледі.
Алдымен 50-60оС температурада бірінші ұяда рұқсат етілген жуу құралдарын қоса отырып шай ыдыстары жуылады, шайылады, содан соң асхана ыдыстары жуылады. Ыдыстарды жуған кезде оларды тамақ қалдықтарынан мұқият тазарту қажет, бірінші ұяда 50-60оС температурада жуу құралдарын қоса отырып ыстық сумен жуады, екінші ұяда 65оС-дан төмен емес температурада ағынды сумен шаяды, торкөзді сөрелердің үстіне кептіріледі. Арнайы жуғыш және ағынды су болмаған жағдайда асханалық ыдыс үш легенде рұқсат етілген жуу құралдарын қосу арқылы ыстық суда жуылады, жуылған ыдыс ыстық суда шайылады, кейіннен кептіріледі.

115. Столовые приборы: ложки, вилки моются с добавлением моющих средств, ополаскиваются горячей водой температурой 65 0С и просушиваются. Соски промываются, кипятятся пятнадцать минут и хранятся в стеклянной посуде с закрытой крышкой. Бутылочки для молочных смесей промываются теплой проточной водой с помощью ерша и обезжиривающих средств (горчица, питьевая сода), затем кипятятся пятнадцать минут и хранятся в промаркированной закрытой эмалированной таре. Ветошь для мытья столовой посуды простирывается, сушится и хранится в сухом виде в открытой эмалированной таре.
Для обеззараживания посуды по эпидемиологическим показаниям в каждой группе устанавливается сухожаровой шкаф или емкость для замачивания посуды в дезинфицирующем растворе.
116. Для сбора пищевых отходов в групповых помещениях выделяется промаркированная емкость с крышкой, которая после каждого приема пищи очищается, промывается раствором кальцинированной соды, ополаскивается горячей водой и просушивается.
117. Работники пищевого блока обеспечиваются не менее тремя комплектами спецодежды и необходимыми условиями для соблюдения правил личной гигиены. Работники пищевого блока выполняют следующие правила личной гигиены:
1) перед началом работы верхнюю одежду убирать в шкаф, тщательно моют руки с мылом и щеткой;
2) работают только в чистой специальной одежде;
3) при выходе из пищевого блока, при посещении туалета снимать спецодежду, по возвращении в столовую тщательно мыть руки горячей водой с мылом и щеткой, после чего одевать спецодежду.
10. Санитарно-эпидемиологические требования к оказанию
медицинской помощи детям и персоналу
118. ДОО укомплектовываются квалифицированными кадрами медицинских работников.
При отсутствии медицинского работника медико-санитарное обеспечение детей, осуществляется территориальной амбулаторно-поликлинической организацией здравоохранения.
Сноска. Пункт 118 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 833 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Медицинский персонал ДОО проводит лечебно-профилактические и оздоровительные мероприятия.
Критерием эффективности лечебно-оздоровительной работы ДОО служит улучшение состояния здоровья детей. Оценку состояния здоровья детей проводят на основании текущих наблюдений и по итогам профилактических осмотров.
Для каждой возрастной группы детей составляют комплексный план оздоровительных мероприятий, направленный на снижение заболеваемости и укрепление здоровья детей.
Профилактические медицинские осмотры детей декретированных возрастов проводят в соответствии с действующими нормативными документами и предусматривают доврачебный, педиатрический и специализированный этапы. Остальным детям ежегодно проводят скрининг-тестирование и педиатрический осмотр. По показаниям дети осматриваются и другими врачами-специалистами.

115. Асханалық құралдар: қасықтар, шанышқылар рұқсат етілген жуу құралдарын қоса отырып жуылады, 65оС температурадағы ыстық сумен шайылады және кептіріледі. Емізіктер жуылады, он бес минут бойы қайнатылады және қақпағы жабылатын шыны ыдыста сақталады. Сүт қоспасына арналған кішкене бөтелкелер қыл және майсыздандыратын құралдардың көмегімен (қыша, ас содасы) жылы ағынды сумен жуылады, содан соң он бес минут қайнатылады және таңбаланған жабық эмаль ыдыста сақталады. Асханалық ыдыстарды жууға арналған шүберек жуылады, кептіріледі, ашық эмаль ыдыста құрғақ күйінде сақталады.
Ыдыстарды зарарсыздандыру үшін эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша әр топқа құрғақтай қуыратын шкафтар немесе дезинфекциялық ерітіндісі бар ыдыстарды шылауға арналған сыйымдылықтар орнатылады.
116. Топтық үй-жайларда тамақ қалдықтарын жинау үшін таңбаланған қақпағы бар сыйымдылық бөлінеді, ол әр қабылданған тамақтан кейін тазартылады, кальцийленген сода ерітіндісімен жуылады, ыстық сумен шайылады және кептіріледі.
117. Ас блогының қызметкерлері кемінде арнайы киімнің үш жиынымен және жеке бас гигиенасы ережелерін сақтау үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз етіледі. Ас блогының қызметкерлері мынадай жеке бас гигиенасының ережелерін орындайды:
1) жұмыс басталар алдында сырт киімін шкафқа іледі, қолын сабынмен және шөткемен ыстық суда жуады;
2) тек таза арнайы киіммен жұмыс істейді;
3) ас блогынан сыртқа шыққанда, дәретханаға барғанда арнайы киімді шешеді, асханаға оралғаннан кейін қолын сабынмен және шөткемен ыстық суда жуады, содан соң арнайы киімді киеді.
10. Балалар мен персоналға медииналық көмек көрсетуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
118. ББМДҰ сәйкес медицина қызметкерлерінің білікті кадрларымен толықтырылады.
Медицина қызметкері болмаған жағдайда балаларды медициналық-санитариялық қамтамасыз етуді аумақтық амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымы жүзеге асырады.
Ескерту. 118-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 833 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
119. ББМДҰ-ның медицина персоналы емдеу-профилактикалық сауықтыру іс-шараларын өткізеді.
ББМДҰ-ның емдеу-сауықтыру жұмысының тиімділік критерийі ретінде балалардың денсаулық жағдайларының жақсаруы болып табылады. Балалардың денсаулық жағдайларын бағалауды ағымды қадағалаулар мен профилактикалық тексеріп-қараулар негізінде жүргізеді.
Балалардың әр жас топтары үшін сырқаттанушылықты төмендетуге және балалардың денсаулығын күшейтуге бағытталған сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарын құрастырылады.
Декреттелген жастағы балаларды профилактикалық медициналық тексеріп-қараулар қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүргізіледі және дәрігерге дейінгі, педиатриялық және мамандандырылған кезеңдерді қарастырады. Басқа балаларға жыл сайын скрининг-тестілеу және педиатриялық тексеріп-қарау өткізіледі. Көрсеткіштері бойынша балалар басқа да дәрігерлерге тексеріледі.

120. При регистрации среди детей и персонала инфекционных заболеваний, руководством ДОО, его персоналом и медицинскими работниками проводятся противоэпидемические мероприятия в сроки и объеме установленными государственными органами санитарно-эпидемиологической службы.
121. Работники пищевого блока ежедневно осматриваются медицинской сестрой на наличие гнойничковых заболеваний с обязательной отметкой в журнал осмотра сотрудников пищеблока.
Не допускаются или немедленно отстраняются от работы, работники ДОО, больные или с подозрением на инфекционное заболевание.
122. В ДОО необходимо вести учетно-отчетную документацию согласно приложению 8 к настоящим санитарным правилам.
В малых ДОО (мини-центрах), оснащение и оборудование, ведение перечня медицинской документации медицинских кабинетов согласовывается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории.
Медицинский кабинет должен быть оснащен оборудованием и инструментарием согласно приложению 9 к настоящим санитарным правилам.
При наличии достаточных площадей в медицинском блоке ДОО оборудуют физиотерапевтический кабинет согласно приложению 10 к настоящим санитарным правилам.
123. Обслуживающий персонал ДОО должен иметь специальную одежду: костюм, халат, сменную обувь, косынки, колпак, фартук, которые хранятся в отдельном шкафу.
Перед входом в туалетную комнату следует снимать халат и после выхода тщательно мыть руки с мылом. Для персонала выделяется помещение с туалетом. При отсутствии помещения для персонала с туалетом, на площади детской туалетной следует предусматривать отдельную закрытую санитарную кабину для персонала.
124. Не допускается прием лиц на работу в ДОО без личной медицинской книжки, где отмечаются результаты всех медицинских осмотров и обследований, о прохождении гигиенического обучения и допуск к работе.
11. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
пребывания и гигиеническому воспитанию детей в дошкольных
организациях образования
125. Перед поступлением в ДОО ребенок проходит медицинский осмотр, при необходимости оздоровление. При переводе ребенка из одной организации в другую, выписка из истории развития составляется врачом или участковым педиатром.
126. При поступлении ребенка в ДОО врач собирает у родителей сведения об особенностях его развития и поведения, дает оценку состоянию здоровья, физическому и нервно-психическому развитию и совместно с педагогом устанавливает индивидуальные назначения по режиму дня, а также питанию и оздоровительным мероприятиям.
Сведения о состоянии здоровья ребенка вносятся в медицинскую карту.

120. Балалар мен персонал арасында инфекциялық аурулар тіркелген жағдайда ББМДҰ-ның басшылығы, оның персоналы мен медицина қызметкерлері мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары белгілеген мерзімде және көлемде эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізеді.
121. Ас блогының қызметкерлерін мейірбике күн сайын ас блогы қызметкерлерін тексеріп-қарау журналына міндетті түрде белгілей отырып іріңді аурудың барлығына тексереді.
ББМДҰ-да инфекциялық аурумен ауыратын немесе күдігі бар қызметкерлер жұмысқа жіберілмейді немесе тез арада жұмыстан шеттетіледі.
122. ББМДҰ-да осы санитариялық ережеге 8-қосымшаға сәйкес есепке алу-есептілік құжаттамасы жүргізілуі қажет.
Шағын ББМДҰ-да (шағын орталықтарда) жарақтандыру және жабдықтау, медициналық кабинеттердің медициналық құжаттама тізбесін жүргізуі тиісті аумақтағы халықтық санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісіледі.
Медициналық кабинет осы санитариялық ережеге 9-қосымшаға сәйкес жабдықтармен және құрал-саймандармен жабдықталуы тиіс.
Аудан жеткілікті болған жағдайда ББМДҰ-ның медициналық блогына осы санитариялық ережеге 10-қосымшаға сәйкес физиотерапевтиялық кабинет жабдықталады.
123. ББМДҰ-ның қызмет көрсететін персоналында бөлек шкафта сақталатын арнайы киімдері болуы тиіс: костюм, халат, ауыстыратын аяқ киім, орамал, бас киім, белдемше.
Дәретхана бөлмесіне кірер алдында халатты шешіп және шыққан соң қолды мұқият сабынмен жуу керек. Персоналға дәретханасы бар үй-жай бөлінеді. Персонал үшін дәретханасы бар үй-жай болмаған жағдайда балалардың дәретхана алаңында персонал үшін бөлек жабық санитариялық кабина қарастыру керек.
124. ББМДҰ-ға барлық медициналық тексеріп-қараулар мен зерттеп-қараулардың қорытындылары, гигиеналық оқытудан өткені және жұмысқа жіберілгені туралы белгілері бар жеке медициналық кітапшасыз қабылдауға жол берілмейді.
11. Балалардың білім берудің мектепке дейінгі ұйымында болуына
және гигиеналық тәрбиесіне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
125. ББМДҰ-ға кірер алдында бала медициналық тексеріп-қараулардан, қажет болған жағдайда сауықтырудан өтеді. Баланы бір ұйымнан екіншісіне ауыстырған кезде дәрігер немесе учаскелік педиатр даму тарихының үзіндісін жазады.
126. ББМДҰ-ға бала қабылданғанда дәрігер баланың ата-анасынан баланың өсуі мен мінез-құлқының ерекшеліктері туралы мәліметтерді жинайды, оның денсаулық жағдайына, физикалық және жүйкелік-психикалық дамуына баға береді, педагогпен бірге балаға күн тәртібі бойынша жеке тағайындаулар, тамақтану және сауықтыру шараларын белгілейді.
Баланың денсаулық жағдайы туралы мәлімет медициналық картаға жазылады.

127. Ежедневный утренний прием детей проводиться воспитателем с опросом родителей о состоянии здоровья ребенка, осмотром зева, кожи, измерением температуры тела. Температура измеряется в ясельных группах всем детям, в дошкольных группах - по показаниям. Выявленные при утреннем фильтре больные и дети с подозрением на заболевание, в ДОО не принимаются.
Дети, заболевшие в течение дня, изолируются от детей и переводятся в изолированное помещение до прихода родителей, в экстренных случаях госпитализируются в лечебно-профилактическую организацию.
128. После перенесенного заболевания или отсутствия по другим причинам трех и более дней, дети принимаются в ДОО при наличии справки участкового врача-педиатра с указанием диагноза, длительности заболевания, проведенного лечения, сведений об отсутствии контакта с инфекционными больными.
129. Утренний туалет детей проводиться дома, родители приводят детей чистыми и опрятно одетыми. Навыки соблюдения правил личной гигиены у детей формируются родителями и педагогическим персоналом ДОО.
130. В санаторных ДОО должны быть предусмотрены душевые, помывка детей осуществляется по графику не реже одного раза в семь дней с одновременной сменой постельного, нательного белья и полотенец.
Постельные принадлежности, полотенца, предметы личной гигиены (зубные щетки, расчески, мочалки) для каждого ребенка выделяются индивидуально. Индивидуальные зубные щетки и посуда для полоскания рта хранится в открытых ячейках в помещении, изолированном от санитарного блока.
131. Режим дня соответствует гигиеническим нормам длительности сна, отдыха, пребывания на свежем воздухе, проведения учебных занятий, организации рационального питания, физического воспитания с учетом возрастных особенностей детей.
Организация всех видов деятельности и отдыха в течение дня строится на основе программы воспитания и развития детей в ДОО. Примерный режим дня для детей дошкольного возраста, следует принимать согласно приложению 11 к настоящим санитарным правилам.
132. При планировании деятельности детей рекомендуется равномерно распределять учебную нагрузку в течение дня, недели, года.
133. В начале учебного года в подготовительной группе следует определить функциональную готовность детей к обучению. Для детей, не готовых к обучению, имеющих дефекты развития речи и часто болеющих простудными заболеваниями следует предусмотреть в режиме специальные занятия со специалистами и необходимые лечебно-оздоровительные мероприятия.
134. Основу двигательного режима составляют занятия физическими упражнениями и играми в различных формах и самостоятельная двигательная деятельность детей. Работа по физическому воспитанию проводится воспитателями групп, инструкторами по физкультуре под контролем медицинских работников.

127. Балаларды күнделікті таңертеңгі қабылдауды тәрбиеші ата-анасынан баланың денсаулық жағдайын сұрау, тамағын, денесін қарау, ыстығын өлшеу арқылы жүргізеді. Сәби топтарындағы балалардың бәрінің температурасы өлшенеді, мектеп жасына дейінгі топтағыларда көрсеткіштер бойынша жүргізіледі. Таңертеңгі қарау кезінде анықталған науқастар мен ауруға күдігі бар балалар ББМДҰ-ға қабылданбайды.
Бір күн ішінде ауырған бала балалардан оқшауланады және ата-анасы келгенге дейін оқшауланған үй-жайға ауыстырылады, шұғыл жағдайларда емдік-профилактикалық ұйымдарға ауруханаға жатқызылады.
128. Ауырғаннан кейін немесе басқа да себептер бойынша үш және одан да көп күн болмағаннан кейін балалар ББМДҰ-ға учаскелік дәрігер-педиатрдан аурудың аты, ұзақтығы, жасалған емнің түрлері, инфекциялық науқастармен байланыста болмағаны туралы мәліметтері көрсетілген анықтамасы бар болғанда қабылданады.
129. Таңертеңгілік тазалық балалардың үйінде жүргізіледі, ата-анасы таза, ұқыпты киіндіріп әкеледі. Балаларда жеке гигиенаны сақтау әдетін ата-анасы мен ББМДҰ-ның педагогикалық персоналы қалыптастырады.
130. Санаториялық ББМДҰ-да себезгі бөлмелері қарастырылуы тиіс, балаларды жуындыру кесте бойынша жеті күнде кемінде бір рет төсек әбзелдерін, үстіге киетін киімдерді және орамалдарды ауыстыру арқылы қарастырылуы тиіс.
Төсек әбзелдері, орамалдар, жеке бас гигиенасының құралдары (тіс щеткасы, тарақ, ысқыш) әр бала үшін бөлініп беріледі. Жеке тіс щеткалары және ауызды шаюға арналған ыдыс санитариялық блоктан оқшауланған үй-жайда ашық ұяшықтарда сақталады.
131. Күн тәртібі балалардың жас ерекшелігін ескере отырып ұйқының, демалудың, таза ауада болудың, оқу сабақтарын өткізу ұзақтығының, тиімді тамақтануды ұйымдастырудың, дене тәрбиесінің гигиеналық нормасына сәйкес болады.
Күні бойы қызметтің барлық түрлері мен демалысты ұйымдастыру ББМДҰ-да балаларды тәрбиелеу және дамыту бағдарламасының негізінде құрылады. Мектеп жасына дейінгі балалардың күн тәртібін осы санитариялық ережелерге 11-қосымшаға сәйкес қабылдау қажет.
132. Балалардың қызметін жоспарлаған кезде оқу жүктемесін күн, апта, жыл бойына тең бөлу ұсынылады.
133. Оқу жылының басында дайындық тобында балалардың оқуға функционалдық дайындығын анықтау керек. Оқуға дайын емес, тілінің дамуында мүкісі бар және суық тиіп жиі ауыратын балалар үшін күн тәртібінде мамандармен арнайы сабақтар және емдеу-сауықтыру іс-шараларын қарастыру керек.
134. Қозғалыс режимінің негізін дене жаттығуларымен айналысу және әр түрлі нысандағы ойындар мен балалардың өз бетімен қозғалу қызметі құрайды. Дене тәрбиесі бойынша жұмыстарды медицина қызметкерінің бақылауымен топ тәрбиешілері, дене тәрбиесі жөніндегі нұсқаушылар жүргізеді.

135. Медицинский и педагогический контроль за физическим воспитанием проводится в виде:
1) динамического наблюдения за состоянием здоровья, физическим развитием детей и оценкой эффективности физического воспитания, проводимого при плановых профилактических осмотрах детей врачами ДОО или детских поликлиник;
2) слежения за организацией двигательного режима, методиками проведения занятий физическими упражнениями и закаливающими процедурами;
3) санитарно-просветительной работы по вопросам физического воспитания среди персонала ДОО, родителей, проводимой врачом, медицинской сестрой, руководителем организации, воспитателями, методистом.
136. Гигиеническое обучение и воспитание детей дошкольного возраста осуществляется систематически с учетом динамики физического и психического развития, становления функций растущего организма.
Задачей гигиенического обучения и воспитания является формирование осознанных культурно-гигиенических навыков.
137. Основной формой гигиенического воспитания и обучения дошкольников является практическая деятельность по разделам:
1) физического воспитания: укрепление здоровья, привитие навыков выполнения зарядки, закаливания, активного двигательного режима;
2) нравственного воспитания: культуры поведения, сознательного отношения к здоровью;
3) трудового и эстетического воспитания: привитие трудовых навыков, навыков самообслуживания, формирование потребности выполнять гигиенические рекомендации.
138. Детям прививаются навыки по соблюдению правил гигиены тела, ротовой полости, правилам хранения и пользования предметами личной гигиены, приема пищи, купания.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к содержанию и эксплуатации
дошкольных организаций образования"
Наполняемость групп ДОО с учетом возраста детей
Группы
Возраст
Количество
детей
1.
Ясельные:
группа раннего возраста
от одного года до двух
лет
10
первая младшая группа
от двух до трех лет
не более 20
при наличии в группе детей
двух возрастов
от одного года до трех
лет
не более 10
2.
Дошкольные:
вторая младшая группа
от трех до четырех лет
не более 25
средняя группа
от четырех до пяти лет
не более 25
старшая группа
от пяти до шести лет
не более 25
подготовительная группа
от шести до семи лет
не более 25
при наличии в группе детей
любых трех возрастов
от трех до семи лет
не более 20
при наличии в группе детей
любых двух возрастов
от трех до семи лет
не более 20
Площади помещений групповой ячейки:
раздевальная (приемная) - площадью не менее 18 м2;
групповая (игровая) - площадью не менее 50 м2 (для ясельных групп из расчета не менее 2,5 м2 на 1 ребенка, в дошкольных группах не менее 2,0 м2);
буфетная - площадью не менее 3,8 м2;
спальня - площадью не менее 50 м2 (для ясельных групп из расчета не менее 1,8 м2 на 1 ребенка, для дошкольников - не менее 2,0 м2);
туалетная - площадью не менее 16 м2 (для ясельных групп из расчета не менее 0,8 м2 на 1 ребенка).
Приложение 2
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к содержанию и эксплуатации
дошкольных организаций"
Состав и площади помещений зданий
дошкольных организаций

135. Дене тәрбиесін медициналық және педагогикалық бақылау мына түрде жүргізіледі:
1) балалар емханасы немесе мектепке дейінгі ұйымдар дәрігерлерінің жоспарлы профилактикалық тексеріп-қараулары кезінде өткізілетін балалардың денсаулық жағдайларын, физикалық дамуын және дене тәрбиесінің тиімділігін бағалауды динамикалық бақылау;
2) қозғалыс режимінің ұйымдастырылуын, сабақтарды дене шынықтыру жаттығуларымен және шынықтыру рәсімдерімен өткізу әдістерін бақылау;
3) ББМДҰ-ның персоналы, ата-аналар арасында дәрігердің, мейірбикенің, ұйым басшысының, тәрбиешілердің, әдіскердің дене тәрбиесі мәселелері жөнінде санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізуі.
136. Мектеп жасына дейінгі балаларды гигиеналық оқыту және тәрбиелеу өскелең ағза функцияларының қалыптасуы, дененің және психикалық даму динамикасын есепке ала отырып жүйелі жүзеге асырылады.
Гигиеналық оқыту мен тәрбиелеудің мақсаты саналы мәдени-гигиеналық дағдыларды қалыптастыру болып табылады.
137. Мектеп жасына дейінгі балаларды гигиеналық тәрбиелеу мен оқытудың негізгі нысаны мына бөлімдер бойынша тәжірибелік жұмыс болып табылады:
1) дене тәрбиесі: денсаулықты нығайту, жаттығулар жасау, шынығу, белсенді қозғалу режимі дағдыларын бойға сіңіру;
2) адамгершілік тәрбиесі: мінез-құлық мәдениеті, денсаулыққа саналы қарым-қатынас;
3) еңбек және эстетикалық тәрбие: еңбек дағдыларын, өз-өзіне қызмет көрсету дағдыларын бойына сіңіру, гигиеналық ұсынымдарды орындау қажеттілігін қалыптастыру.
138. Балаларды дене, ауыз қуысының гигиенасы ережелерін сақтау, жеке бас гигиенасы құралдарын сақтау және пайдалану ережелерін ұстау, тамақтану, шомылу әдеттеріне дағдыландыру.
«Білім берудің мектепке дейінгі
ұйымдарын күтіп-ұстауға және
пайдалануға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережелеріне 1-қосымша
ББМДҰ топтарының балалардың жасын есепке ала отырып жинақталуы
Топтар
Жасы
Балалар саны
1
Сәби:
сәби жастағы топ
бір жастан екі жасқа дейін
10
бірінші кіші топ
екі жастан үш жасқа дейін
20-дан артық емес
топта екі жастағы балалар бар болғанда
бір жастан үш жасқа дейін
10-нан артық емес
2
Мектепке дейінгі:
екінші кіші топ
үш жастан төрт жасқа дейін
25-тен артық емес
орта топ
төрт жастан бес жасқа дейін
25-тен артық емес
ересек топ
бес жастан алты жасқа дейін
25-тен артық емес
дайындық тобы
алты жастан жеті жасқа дейін
25-тен артық емес
топта кез келген үш жастағы балалар бар болғанда
үш жастан жеті жасқа дейін
20-дан артық емес
топта кез келген екі жастағы балалар бар болғанда
үш жастан жеті жасқа дейін
20-дан артық емес
Топтық бөліктер үй-жайларының аудандары:
Киім шешетін орын (қабылдау бөлмесі) – ауданы кемінде 18 шаршы м;
Топ бөлмесі (ойын бөлмесі) – ауданы кемінде 50 шаршы м (сәби топтарында 1 балаға кемінде 2,5 шаршы м, мектепке дейінгі топтарда кемінде 2,0 шаршы м есебінен);
буфет – ауданы кемінде 3,8 шаршы м;
жатын бөлме – ауданы кемінде 50 шаршы м (сәби топтарында 1 балаға кемінде 1,8 шаршы м, мектепке дейінгі топтарда кемінде 2,0 шаршы м есебінен).
дәретхана – ауданы кемінде 16 шаршы м (сәби топтарында 1 балаға кемінде 0,8 шаршы м есебінен).
«Білім берудің мектепке дейінгі
ұйымдарын күтіп-ұстауға және
пайдалануға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережелеріне 2-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдар ғимараттары
үй-жайларының құрамы және ауданы

1. журнал учета инфекционных заболеваний;
2. журнал соматической заболеваемости;
3. журнал учета контактов с острыми инфекционными заболеваниями;
4. журнал учета карантина;
5. карта профилактических прививок;
6. журнал учета профилактических прививок;
7. журнал движения вакцин других бактериальных препаратов;
8. журнал регистрации проб Манту;
9. журнал регистрации детей группы риска подлежащих обследованию по пробе Манту;
10. журнал туберкулино "+" лиц, подлежащих дообследованию у фтизиопедиатра;
11. журнал поствакцинальных осложнений;
12. журнал постоянных и длительных медицинских отводов;
13. журнал открытых флаконов и уничтожения остатков вакцин;
14. журнал проведения контролируемой химиопрофилактики;
15. отчет о движении вакцин и других иммунобиологических препаратов;
16. отчет об охвате профилактическими прививками;
17. журнал проведения генеральных уборок в прививочном кабинете;
18. журнал кварцевания кабинета;
19. журнал учета температурного режима холодильного оборудования;
20. журнал регистрации обследуемых на возбудителей паразитарных заболеваний;
21. журнал регистрации лиц, обследованных на гельминты;
22. журнал осмотра на педикулез, чесотку и дерматомикозы;
23. журнал углубленных профилактических медицинских осмотров, акты специалистов;
24. журнал "Диспансерного" учета детей;
25. карта учета профилактических медицинских осмотров;
26. контрольная карта диспансерного наблюдения;
27. журнал санации полости рта;
28. журнал пофамильного учета и "движения" контингента;
29. журнал учета приема детей в ясли-сад;
30. табель учета ежедневной посещаемости детей в ясли-садах;
31. паспорт здоровья ребенка;
32. бракеражный журнал готовой продукции;
33. журнал "С"- витаминизации;
34. журнал осмотра сотрудников пищеблока;

1. инфекциялық ауруларды есепке алу журналы;
2. соматикалық сырқаттанушылық журналы;
3. жіті инфекциялық аурулармен қатынаста болғандарды есепке алу журналы;
4. карантинді есепке алу журналы;
5. профилактикалық егулер картасы;
6. профилактиалық егулерді есепке алужурналы;
7. бактериялық препараттар қозғалысының журналы;
8. манту сынамасын тіркеу журналы;
9. Манту сынамасы бойынша зерттеп-қарауға жататын қатер тобының балаларын тіркеу журналы;
10. фтизиопедиатрда тексеріп-қарауға жататын, туберкулин "+" адамдарды тіркеу журналы;
11. вакцинациядан кейінгі асқынулар журналы;
12. тұрақты және ұзақ мерзімдік медициналық бөлу журналы;
13. ашық құтылар мен вакцина қалдықтарын жою журналы;
14. бақыланатын химиялық профилактиканы өткізу журналы;
15. вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттардың қозғалысы туралы есеп;
16. профилактикалық егулермен қамту туралы есеп;
17. егу кабинетінде ауқымды жинау жүргізу журналы;
18. кабинетті кварцтеу журналы;
19. салқындату жабдығының температуралы режимін есепке алу журналы;
20. паразиттік аурулардың қоздырғыштарына зерттеліп-қаралатындарды тіркеу журналы;
21. гельминтке тексерілгендерді тіркеу журналы;
22. педикулезге, қышымаға және дерматомикозға тексеріп-қарау журналы;
тоңазытқыштардағы температура режимін есепке алу журналы;
23. тереңдетілген профилактикалық медициналық тексеріп-қараулар журналы, мамандардың актілері;
24. балаларды «Диспансерлік» есепке алу журналы;
25. профилактикалық медициналық тексеріп-қарауларды есепке алу картасы;
26. диспансерлік қадағалауды бақылау картасы;
27. ауыз қуысын сауықтыру журналы;
28. контингенттің аты-жөнін және қозғалысын есепке алу журналы;
29. сәбилер бақшасына балалар қабылдауды есепке алу журналы;
30. сәбилер бақшасына балалардың күнделікті келуін есепке алу табелі;
31. баланың денсаулық паспорты;
32. дайын өнімнің бракераж журналы;
33. «С» витаминдеу журналы;
34. ас блогының қызметкерлерін тексеріп-қарау журналы;