Об утверждении Требований по разработке, принятию и исполнению субъектами финансового мониторинга правил внутреннего контроля
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 57. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2010 года № 6105. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2012 года № 320
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.07.2012 № 320 (вступает в силу с 23.09.2012).
В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования, предъявляемые при разработке правил внутреннего контроля субъектами финансового мониторинга в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.
2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан (Утебаев М.С.) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и последующее его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра финансов Даленова Р.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 9 марта 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр                                    Б. Жамишев
"СОГЛАСОВАНО"                                  "СОГЛАСОВАНО"
Министр юстиции                          Министр индустрии и торговли
Республики Казахстан                         Республики Казахстан
Р. Тусупбеков                                    А. Исекешев
_____________                                   ________________
"___"________ 2010 г.                           2 марта 2010 года.
"СОГЛАСОВАНО"                                  "СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства                 И.о. Министра туризма и спорта
Республики Казахстан по                       Республики Казахстан
регулированию и надзору                           К. Ускенбаев
финансового рынка                               ___________________
и финансовых организаций                       23 февраля 2010 года.
Е. Бахмутова
________________
1 марта 2010 г.
"СОГЛАСОВАНО"                                     "СОГЛАСОВАНО"
Председатель Национального Банка                И.о. Министра юстиции
Республики Казахстан                             Республики Казахстан
Г. Марченко                                        Д. Куставлетов
_____________________                              __________________
2 марта 2010 г.                                    5 марта 2010 года.
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 57
Требования
по разработке, принятию и исполнению субъектами финансового
мониторинга правил внутреннего контроля

Қаржы мониторингі субъектілерінің Ішкі бақылау ережесін әзірлеу, қабылдау және орындау жөніндегі талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 ақпандағы N 57 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6105 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 2 шілдедегі № 320 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.02 № 320(2012.09.23 бастап күшіне енеді) Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 11-бабының 3-тармағына cәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жасау мақсатында қоса беріліп отырған Қаржы мониторингі субъектілерінің Ішкі бақылау ережесін әзірлеу, қабылдау және орындау жөніндегі талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті (М.С. Өтебаев) белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Р.Е. Дәленовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2010 жылғы 9 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Министр                                      Б. Жәмішев
«КЕЛІСІЛДІ»                           «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасы
Әділет министрі                       Индустрия және сауда
Р. Түсіпбеков                         министрі
________________                      Ә. Исекешев
2010 жылғы                             2010 жылғы 02 наурыз
«КЕЛІСІЛДІ»                           «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және                    Туризмжәне спорт
қаржы ұйымдарын                       министрінің  м.а.
реттеу мен қадағалау                  Қ. Өскенбаев
агенттігінің төрайымы                 2010 жылғы 23 ақпан
Е. Бахмутова
2010 жылғы 01 наурыз
«КЕЛІСІЛДІ»                           «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының             Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төрағасы              Әділет министрінің м.а.
Г. Марченко                           Д. Құсдәулетов
2010 жылғы 02 наурыз                  2010 жылғы 05 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 15 ақпандағы
№ 57 бұйрығымен
бекітілген
Қаржы мониторингі субъектілерінің Ішкі бақылау ережесін әзірлеу, қабылдау және орындау жөніндегі талаптары

1. В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон), настоящие требования определяют единый подход к разработке, принятию и исполнению субъектами финансового мониторинга правил внутреннего контроля.
2. Правила внутреннего контроля субъектов финансового мониторинга должны содержать следующие требования:
условия, указанные в пункте 1 статьи 4 Закона;
перечень операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, указанные в пункте 2 статьи 4 Закона;
критерии определения подозрительных операций, предусмотренные пунктом 4 статьи 4 Закона;
перечень документов, необходимых для надлежащей проверки своих клиентов;
меры надлежащей проверки своих клиентов, предусмотренные пунктом 3 статьи 5 Закона;
меры надлежащей проверки банков-корреспондентов, субъектом финансового мониторинга, устанавливающим с ними корреспондентские отношения;
основания для отказа от проведения операций клиента, указанные в пункте 1 статьи 13 Закона;
меры по обязательному информированию уполномоченного органа о подозрительных операциях клиента, в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона;
обеспечение доступа должностных лиц субъектов финансового мониторинга к идентификационным данным и иной информации по надлежащей проверке своих клиентов;
меры по обеспечению порядка хранения и защиты информации, полученной в соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона;
меры по организации системы подготовки и обучения сотрудников субъектов финансового мониторинга, задействованных в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансирования терроризма;
требования к назначению, квалификации и подготовке должностных лиц.
3. Субъектами финансового мониторинга правила внутреннего контроля разрабатываются, принимаются и исполняются в соответствии с Законом, законами Республики Казахстан, регулирующими деятельность субъектов финансового мониторинга и положениями настоящих Требований.

1. «Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 11-бабының 3-тармағына cәйкес осы талаптар Қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау ережелерін әзірлеуіне, қабылдауына және орындауына қойылатын біріңғай ұстанымды анықтайды.
2. Қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау ережесі мынадай талаптарды қамтуы тиіс:
Заңның 4-бабының 1-тармағында көрсетілген шарттар;
Заңның 4-бабының 2-тармағында көрсетілген қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операциялардың тізбесі;
Заңның 4-бабының 4-тармағында көзделген күдікті операцияларды анықтау критерийлері;
өз клиенттерін тиісінше тексеру үшін қажетті құжаттар тізбесі;
Заңның 5-бабының 3-тармағында көзделген өз клиенттерін тиісінше тексеру шаралары;
корреспондент банктермен корреспонденттік қарым-қатынастар жасайтын қаржы мониторингі субъектісінің оларды тиісінше тексеру шаралары;
Заңның 13-бабының 1-тармағында көрсетілген клиент операцияларын жүргізуден бас тарту негіздері;
Заңның 13-бабы 2-тармағына сәйкес клиенттің күдікті операциялары туралы уәкілетті органды міндетті түрде ақпараттандыру жөніндегі шараларды;
қаржы мониторингі субъектілері лауазымды тұлғаларының сәйкестендіру деректеріне және өз клиенттерін тиісінше тексеру жөніндегі өзге ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз ету;
Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес алынған ақпаратты сақтау және қорғау тәртібін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар;
заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында жұмылдырылған қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлерін даярлау және оқыту жүйесін ұйымдастыру жөніндегі шаралар;
лауазымды тұлғаларды тағайындауға, олардың біліктілігіне және даярлауға қойылатын талаптар.
3. Қаржы мониторингі субъектілері қаржы мониторингі субъектілерінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңдарына, Заңына және осы Талаптардың ережелеріне сәйкес ішкі бақылау ережелерін әзірлейді, қабылдайды және орындайды.