Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 марта 2010 года № 87-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2010 года № 6174. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.11.2010 № 496 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
2. Департаменту занятости и миграции населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 273-п "Об утверждении Правил присвоения статуса беженца" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5143, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 7 марта 2008 года № 36).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице - министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Г. Абдыкаликова
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 17 марта 2010 года № 87-п
Правила регистрации и рассмотрения ходатайства
о присвоении статуса беженца
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах" (далее - Закон) и определяют порядок регистрации и рассмотрения ходатайства лиц, ищущих убежище, о присвоении статуса беженца.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ходатайство - письменное обращение лица, ищущего убежища лично или через уполномоченного на то представителя о присвоении статуса беженца по месту своего пребывания в уполномоченный орган;

Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 17 наурыздағы № 87-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 15 сәуірде N 6174 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2010.11.29 № 496 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Босқындар туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 6-бабы 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Халықты жұмыспен қамту және көші-қоны департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. «Босқын мәртебесін беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 20 қарашадағы № 273-ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 5143 тіркелген, 2008 жылғы 7 наурыздағы № 36 «Юридическая газета» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2010 жылғы 17 наурыздағы
№ 87-ө бұйрығымен
бекітілген
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Босқындар туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және пана іздеген адамдардың өтінішхаттарын, босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтінішхат – пана іздеген адамның тікелей өзі немесе осыған уәкілетті өкілі арқылы жазған өзінің келген жері бойынша босқын мәртебесін беру туралы уәкілетті органға жазбаша өтініш;

2) лицо, ищущее убежище - иностранец или лицо без гражданства, изъявившее желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан до принятия уполномоченным органом окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;
3) свидетельство лица, ищущего убежище, (далее - свидетельство) - документ, выдаваемый уполномоченным органом, подтверждающий регистрацию ходатайства о присвоении статуса беженца;
4) члены семьи лица, ищущего убежище, - супруг(а), их несовершеннолетние дети и другие лица, находящиеся на его (ее) иждивении;
5) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере регулирования отношений по вопросам беженцев.
3. Если лицо, ищущее убежище, еще не прибыло на территорию Республики Казахстан, оно обращается лично или через уполномоченного на то представителя с письменным ходатайством о присвоении статуса беженца в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан.
4. При вынужденном незаконном пересечении лица, ищущего убежище, государственной границы Республики Казахстан ходатайство подается в течение суток в территориальное подразделение уполномоченного органа со дня пересечения данным лицом государственной границы Республики Казахстан.
При наличии обстоятельств, не зависящих от данного лица и препятствующих его своевременному обращению с ходатайством, срок обращения может превышать одни сутки, но не более чем на период действия возникших обстоятельств.
5. Лицо, ищущее убежище, в течение пяти календарных дней по прибытии на территорию Республики Казахстан или с момента, когда оно, находясь на территории Республики Казахстан, узнало о возникновении обстоятельств стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям, обращается лично или через уполномоченного на то представителя с письменным ходатайством о присвоении статуса беженца по месту своего пребывания в территориальное подразделение уполномоченного органа области, города республиканского значения и столицы (далее - территориальное подразделение уполномоченного органа).
6. Если от имени лица, ищущего убежище, с письменным ходатайством о присвоении статуса беженца обращается его уполномоченный на то представитель, то в этом случае к ходатайству прилагается документ, подтверждающий полномочия представителя.
7. В случае обращения с ходатайством лица, ищущего убежище, не владеющего в достаточной степени государственным или русским языком, а работник территориального подразделения уполномоченного органа, либо дипломатического представительства или консульского учреждения Республики Казахстан, принимающий ходатайство не владеет языком, понятным лицу, ищущего убежище, то принимаются меры по обеспечению его услугами переводчика.
По просьбе лица, ищущего убежище, ходатайство заполняется работником территориального подразделения уполномоченного органа с обязательной собственноручной подписью лица, ищущего убежище.

2) пана іздеген адам – уәкілетті орган босқын мәртебесін беру туралы өздерінің өтінішхаты бойынша түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға тілек білдірген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
3) пана іздеген адамның куәлігі (бұдан әрі – куәлік) – босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаттың тіркелуін растайтын, уәкілетті орган беретін құжат;
4) пана іздеген адамның отбасы мүшелері – жұбайы (зайыбы), олардың кәмелеттік жасқа толмаған балалары және оның асырауындағы басқа адамдар;
5) уәкілетті орган – босқындар мәселелері бойынша қатынастарды реттеу саласында басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Егер пана іздеген адам Қазақстан Республикасының аумағына әлі келмеген болса, ол жазбаша өтінішхатпен өзі немесе осыған уәкілетті өкіл арқылы босқын мәртебесін беру туралы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігіне немесе консулдық мекемесіне жүгінеді.
4. Пана іздеген адам Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан мәжбүрлі заңсыз өткен кезде, өтінішхат уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне осы адамның Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан өткен күнінен бастап бір тәулік ішінде беріледі.
Осы адамға байланыссыз, өтінішхатпен уақтылы жүгінуге кедергі келтіретін мән-жайлар болған кезде, жүгіну мерзімі бір тәуліктен артық, бірақ туындаған мән-жайлардың әрекет ету кезеңінен аспайтындай болуы мүмкін.
5. Пана іздеген адам Қазақстан Республикасының аумағына келісімен күнтізбелік бес күннің ішінде немесе өзі Қазақстан Республикасының аумағында болып, нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалауға ұшырау жағдайларының туындауы туралы білген кезден бастап, жазбаша өтінішхатпен өзі немесе осыған уәкілетті өкіл арқылы өзінің келген жері бойынша босқын мәртебесін беру туралы уәкілетті органның облыстық, республикалық маңызы бар қалалық және астаналық аумақтық органына (бұдан әрі - уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі) жүгінеді.
6. Егер пана іздеген адамның атынан босқын мәртебесін беру туралы жазбаша өтінішхатпен оның заңды өкілі жүгінген болса, бұл жағдайда өтінішхатқа өкілдің уәкілеттілігін растайтын құжат қоса беріледі.
7. Мемлекеттік немесе орыс тілін жеткілікті дәрежеде білмейтін пана іздеген адам өтінішхатпен жүгінген, ал уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің не Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігінің немесе консулдық мекемесінің өтінішхатты қабылдаушы қызметкері пана іздеген адамға түсінікті тілді білмеген жағдайда, онда оны аудармашы қызметімен қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар қабылданады.
Пана іздеген адамның өтініші бойынша пана іздеген адамның өзінің міндетті қол қоюымен, өтінішхатты уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері толтырады.

8. При обращении с ходатайством лица, ищущего убежище, который вследствие физических недостатков или болезни не может подписать ходатайство, по его поручению в присутствии должностного лица, принимающего ходатайство, оно подписывается уполномоченным на то лицом. В этом случае должностное лицо делает на ходатайстве запись о том, что подпись вместо лица, ищущего убежище, произведена его уполномоченным на то лицом, указываются причины, в силу которых ходатайство не могло быть им подписано собственноручно, а также данные документов, удостоверяющих личность и адрес проживания уполномоченного лица.
2. Порядок регистрации ходатайства о присвоении статуса беженца
9. Ходатайство о присвоении статуса беженца оформляется в письменной форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К ходатайству прилагаются документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего убежище, а также при наличии, документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства.
10. Территориальные подразделения уполномоченного органа осуществляют регистрацию ходатайств лиц, ищущих убежище, пребывающих на территории расположения данного территориального подразделения уполномоченного органа, на законных основаниях, а также вынужденных незаконно пересечь государственную границу Республики Казахстан или незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан.
11. Ходатайства принимаются от каждого члена семьи, достигшего возраста восемнадцати лет и прибывшего совместно с лицом, ищущим убежище. Материалы по ходатайствам членов одной семьи оформляются в одно дело.
Сведения о членах семьи, не достигших восемнадцати лет и прибывших в составе семьи лица, ищущего убежище, заносятся на основе документов о рождении в ходатайство одного из родителей, а при отсутствии родителей - в ходатайство их законных представителей либо в ходатайство одного из членов их семьи, достигшего восемнадцатилетнего возраста и добровольно взявшего на себя обязательство обеспечить содержание и воспитание членов семьи, не достигших возраста восемнадцати лет. Указанное обязательство составляется в письменном виде в произвольной форме и приобщается к материалам дела.
12. Прибывшие отдельно в Республику Казахстан члены семьи лица, ищущего убежище, ходатайство которого зарегистрировано, в случае отсутствия у них обстоятельств, предусмотренных подпунктом 1) статьи 1 Закона, при подаче ходатайства с целью воссоединения семьи должны представить документальные доказательства, подтверждающие наличие семейных отношений, а также заявление лица, ищущего убежище, находящегося в Республике Казахстан, о согласии принять членов своей семьи. В ходатайстве о воссоединении семьи в качестве причины, по которой члены семьи лица, ищущего убежище, покинули свою страну, указывается: "Воссоединение семьи".

8. Дене кемістігі немесе ауруы салдарынан өтінішхатқа өзі қол қоя алмайтын пана іздеген адам өтінішхатпен жүгінген кезде, оның тапсырмасы бойынша өзінің қатысуымен және өтінішхатты қабылдаушы лауазымды тұлғаның қатысуымен оған уәкілетті өкілі арқылы қол қоюына болады. Бұл жағдайда, лауазымды тұлға өтінішхатқа пана іздеген адамның орнына қолды уәкілетті өкілі қойғаны туралы өтінішхатқа жазба жазады, өтінішхатқа қолды өз қолымен қоя алмауының себептері, сондай-ақ уәкілетті өкілінің жеке басын куәландыратын және тұрғылықты мекенжайы көрсетілген құжаттар деректері көрсетіледі.
2. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу тәртібі
9. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес жазбаша нысанда ресімделеді. Өтінішхатқа пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын немесе растайтын құжаттар, сондай-ақ өтінішхаттың негізділігін растайтын құжаттар мен материалдар бар болса, қоса беріледі.
10. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері уәкілетті органның осы аумақтық бөлімшесі орналасқан аумаққа заңды негізде келген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтуге мәжбүр болған немесе Қазақстан Республикасының аумағына заңсыз келген пана іздеген адамдардың өтінішхаттарын тіркеуді жүзеге асырады.
11. Өтінішхат отбасының он сегіз жасқа толған және пана іздеген адаммен бірге келген әрбір мүшесінен қабылданады. Бір отбасы мүшелерінің өтінішхаттары бойынша материалдар бір іс қағазына ресімделеді.
Пана іздеген адамның отбасының он сегіз жасқа толмаған және пана іздеген адаммен бірге келген мүшелері туралы мәліметтер туу туралы құжаттарының негізінде ата-анасының біреуінің, ата-анасы болмаған кезде заңды өкілінің не отбасының он сегіз жасқа толған және отбасының он сегіз жасқа толмаған мүшелерін тәрбиелеуге және оларды асырауға өз еркімен міндеттеме алған бір мүшесінің өтінішхатына жазылады. Көрсетілген міндеттеме еркін нысанда жазылады және іс материалдарына қосылады.
12. Өтінішхаты тіркелген пана іздеген адамның Қазақстан Республикасына жеке келген отбасы мүшелері, оларда Заңның 1-бабының 1) тармақшасында көзделген мән-жайлар болмаған жағдайда, отбасымен қосылу мақсатында өтінішхат берген кезде отбасылық қатынастарын растайтын құжаттық дәлелдемелерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы пана іздеген адамның өз отбасы мүшелерін қабылдауға келісетіні туралы өтінішін ұсынуға тиіс. Отбасын біріктіру туралы өтінішхатта пана іздеген адамның отбасы мүшелерінің өз елінен кетуі себебі ретінде: «Отбасын біріктіру» көрсетіледі.

13. Ходатайство регистрируется территориальным подразделением уполномоченного органа в Журнале регистрации лиц, ищущих убежище, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, затем лицу, ищущему убежище, назначается дата и время проведения собеседования. В журнале регистрации лиц, ищущих убежище, ниже фамилии лица, ищущего убежище, в виде примечания указываются данные об уполномоченном представителе (фамилия, имя, гражданство, адрес проживания, телефон, кем удостоверены его полномочия).
Если лицо, ищущее убежище, заявило об отсутствии у него документов, удостоверяющих личность, сведения о нем записываются с его слов и с ним проводится собеседование в течение суток.
После регистрации ходатайства лицу, ищущему убежище, выдается свидетельство и направление в органы внутренних дел для регистрации на срок до принятия решения по его ходатайству.
14. Лицо, получившее направление, в течение пяти рабочих дней регистрируется в органах внутренних дел.
Свидетельство подписывается руководителем соответствующего территориального подразделения уполномоченного органа и заверяется печатью. Свидетельство выдается сроком на три месяца, а при необходимости дополнительной проверки продлевается на срок не более одного года.
Сведения о членах семьи, не достигших восемнадцати лет, заносятся в свидетельство, одного из родителей или законных представителей.
Свидетельство также выдается лицу, ищущему убежище, не достигшему восемнадцати лет и прибывшему на территорию Республики Казахстан без родителей или законных представителей.
3. Порядок рассмотрения ходатайства о присвоении
статуса беженца
15. Процедура рассмотрения ходатайства проводится после его регистрации и включает в себя проведение индивидуального собеседования с лицом, ищущим убежище, с оформлением опросного листа по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и карточки учета лица, ищущего убежище (далее - карточка учета), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
16. Работнику территориального подразделения уполномоченного органа, осуществляющему собеседование с лицом, ищущим убежище, в территориальном подразделении уполномоченного органа или в специальном помещении пограничной службы предъявляются для рассмотрения подлинные документы и материалы, указанные в пункте 9  настоящих Правил. В обязательном порядке снимаются копии документов, удостоверяющих и подтверждающих личность лица, ищущего убежище. При наличии иных документов и материалов, подтверждающих обоснованность ходатайства, они прилагаются к ходатайству лица, ищущего убежище, в подлиннике. По желанию лица, ищущего убежище, они могут быть возвращены ему после снятия с них копий для приобщения к его личному делу.

13. Өтінішхат осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі арқылы Пана іздеген адамдарды тіркеу журналына тіркеледі, бұдан кейін пана іздеген адамға әңгімелесу өткізудің орны мен уақыты белгіленеді. Тіркеу журналында пана іздеген адамның тегінің астында ескертпе түрінде уәкілетті өкіл туралы деректер (тегі, аты, азаматтығы, тұрғылықты мекенжайы, телефоны, оның өкілеттілігін кімнің растағаны) көрсетіледі.
Егер пана іздеген адам өзінде жеке басын куәландыратын құжатының жоқ екенін мәлімдесе, ол туралы мәліметтер оның айтуы бойынша жазылады және онымен әңгімелесу бір тәуліктің ішінде өткізіледі.
Өтінішхатты тіркегеннен кейін, пана іздеген адамға, куәлік және оның өтінішхаты бойынша шешім қабылдағанға дейінгі мерзімге тіркелу үшін ішкі істер органдарына жолдама беріледі.
14. Жолдама алған адам бес жұмыс күні ішінде ішкі істер органдарында тіркеледі.
Куәлікке уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесінің басшысы қол қояды және мөрмен бекітіледі. Куәлік үш ай мерзімге беріледі, қосымша тексеру қажет болған кезде бір жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Отбасының он сегіз жасқа толмаған мүшелері туралы мәліметтер ата-анасының бірінің немесе заңды қамқоршыларының куәлігіне жазылады.
Сондай-ақ, куәлік он сегіз жасқа толмаған және Қазақстан Республикасының аумағына ата-анасынсыз немесе заңды өкілдерінсіз келген пана іздеген адамға да беріледі.
3. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты қарау тәртібі
15. Өтінішхатты қарау рәсімі оны тіркегеннен кейін жүргізіледі және пана іздеген адаммен жеке әңгімелесу жүргізуді, осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағын ресімдеуді, осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пана іздеген адамды есепке алу карточкасын (бұдан әрі – есепке алу карточкасы) ресімдеуді қамтиды.
16. Пана іздеген адаммен әңгімелесуді жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкеріне уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде немесе шекаралық қызметінің арнайы орынжайында осы Ереженің 9-тармағында көрсетілген түпнұсқа құжаттар мен материалдар оның қарауы үшін ұсынылады. Пана іздеген адамның жеке басын растайтын және дәлелдейтін басқа да құжаттардың көшірмесі міндетті түрде алынады. Өтінішхаттың негізділігін растайтын өзге де құжаттар мен материалдар болған жағдайда, олардың түпнұсқасы пана іздеген адамның өтінішхатына қоса беріледі. Пана іздеген адамның тілегі бойынша жеке ісіне қосу үшін көшірмесі алынғаннан кейін, олар пана іздеген адамға қайтарылуы мүмкін.

17. Рассмотрение ходатайства, поданного уполномоченным на то представителем лица, ищущего убежище, проводится только после личной явки лица, ищущего убежище, в территориальное подразделение уполномоченного органа. В случае если лицо, ищущее убежище, по состоянию здоровья или другим уважительным причинам не может прибыть в территориальное подразделение уполномоченного органа для проведения собеседования, территориальным подразделением уполномоченного органа в случае признания уважительными причин неявки принимаются меры по организации проведения собеседования с данным лицом, включая проведение собеседования по месту проживания данного лица.
18. Собеседование проводится в изолированном помещении без допуска посторонних лиц. Если лицо, ищущее убежище, не владеет государственным или русским языком, а работник, проводящий собеседование, не владеет языком, понятным лицу, ищущему убежище, решается вопрос о приглашении переводчика. Для атмосферы доверительного общения собеседование проводится лицом одного пола с лицом, ищущим убежище.
19. Перед началом собеседования работник территориального подразделения уполномоченного органа представляется, уточняет у лица, ищущего убежище, доверяет ли он переводчику.
20. Лицу, ищущему убежище, сообщается, что сведения, полученные в результате собеседования, разглашению не подлежат и не будут переданы властям страны заявителя либо посторонним лицам без его согласия.
Работник территориального подразделения уполномоченного органа предупреждает лицо, ищущее убежище, о необходимости дачи полных и правдивых ответов на задаваемые вопросы, о последствиях, которые могут наступить для него в случае сообщения им ложных сведений либо предъявления поддельных документов. Лицо, ищущее убежище, также предупреждается о том, что сведения и факты, представленные им после проведения собеседования и противоречащие ранее заявленному, во внимание приниматься не будут, за исключением сведений и фактов, имеющих документальные подтверждения.
21. Работник территориального подразделения уполномоченного органа, проводящий собеседование, напоминает лицу, ищущему убежище, что достоверность представления доказательств лежит на лице, ищущем убежище.
22. При проведении собеседования работник территориального подразделения уполномоченного органа задает перед лицом, ищущим убежище, вопросы согласно приложению 5 к настоящим Правилам в любой очередности, ответы на которые фиксируются в той форме, в которой они были даны.
23. Обязательными являются сведения о месте жительства, маршруте следования, месте и времени пребывания в других странах. Подтверждением опасений стать жертвой преследования являются документы официальных органов власти, суда, полиции, прокуратуры, государственной безопасности о привлечении к ответственности в стране его гражданской принадлежности или постоянного места жительства.

17. Пана іздеген адамның өкілі берген өтінішхатты қарау пана іздеген адамның тікелей өзі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне келгеннен кейін ғана белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Пана іздеген адам денсаулық жағдайына байланысты немесе басқа дәлелді себептермен уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне әңгімелесуді жүргізуге келе алмайтын, келмеу себептері дәлелді деп танылған жағдайда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы адаммен әңгімелесуді тұрғылықты жері бойынша өткізуді қоса, әңгімелесу өткізуді ұйымдастыру шараларын қабылдайды.
18. Әңгімелесу жеке бөлмеде, бөтен адамдар кіргізілмей өткізіледі. Пана іздеген адам мемлекеттік немесе орыс тілін білмесе, ал әңгіме жүргізуші қызметкер пана іздеген адамға түсінікті тілді білмесе, онда аудармашы шақыру туралы мәселе шешіледі. Сенімді қарым-қатынас атмосферасы үшін әңгімелесуді пана іздеген адаммен бір жынысты адам өткізеді.
19. Әңгімелесуді бастау алдында уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері өзін таныстырады, пана іздеген адамнан аудармашыға сенім білдіретіндігін нақтылайды.
20. Пана іздеген адамға әңгімелесу нәтижесінде алынған мәліметтердің жариялауға жатпайтыны және өтініш беруші елінің билігіне не бөгде адамдарға оның келісімінсіз берілмейтіні хабарланады.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері пана іздеген адамды қойылатын сұрақтарға толық және шынайы жауап беру қажеттігі туралы, ол жалған мәліметтерді хабарлаған не қолдан жасалған құжаттарды ұсынған жағдайда оның басына туындауы ықтимал салдар туралы ескертеді. Сонымен қатар, пана іздеген адам, құжаттық растамасы бар мәліметтер мен фактілерді қоспағанда, әңгімелесуден кейін ұсынылған және бұрын айтқандарына қайшы келетін мәліметтер мен фактілердің назарға алынбайтыны туралы ескертіледі.
21. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің әңгімелесуді өткізетін қызметкері пана іздеген адамға дәлелдемелерді ұсыну дұрыстығы пана іздеген адамның мойнында болатынын ескертеді.
22. Әңгімелесуді өткізу кезінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері пана іздеген адамға осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес сұрақтарды пана іздеген адамдарға кез келген ретпен қояды, жауаптар сол берілген нысанда жазылады.
23. Туған жері, жүру бағдары, басқа елдерде болған жері мен уақыты туралы мәліметтер міндетті болып табылады. Қудалау құрбанына айналу қаупінің дәлелі оның азаматы болып табылатын елінде немесе тұрақты тұрғылықты жерінде жауапкершілікке тартылуы туралы ресми билік, сот, полиция, прокуратура, мемлекеттік қауіпсіздік органдарының құжаттары болып табылады.

24. В конце собеседования у лица, ищущего убежище, следует уточнить, имеет ли он еще какую-либо относящуюся к делу информацию, чтобы дополнить свои объяснения, и предупредить о возможности проведения с ним дополнительного собеседования.
25. По окончании собеседования работник территориального подразделения уполномоченного органа анализирует результаты собеседования и просит лицо, ищущего убежище, дать пояснения по имеющимся несоответствиям или неточностям в его показаниях. Опросный лист с точным описанием событий и указанием основных фактов, дат, имен, названий мест, в которых происходили описываемые события, оформляется во время проведения собеседования.
26. После оформления опросного листа работник территориального подразделения уполномоченного органа знакомит лицо, ищущего убежище, с его содержанием лично либо через переводчика. Выявленные в записях неточности подлежат исправлению. Оформленный опросный лист подписывается переводчиком (если собеседование проводилось с помощью переводчика), представителем органов опеки и попечительства (в случае его присутствия), работником территориального подразделения уполномоченного органа и лицом, ищущим убежище, который подписывает каждый лист опросного листа.
27. В случае прибытия на территорию Республики Казахстан лиц, ищущих убежище, не достигших возраста восемнадцати лет, без родителей или законных представителей территориальным подразделением уполномоченного органа проводится их опрос и заполняется опросный лист. При наличии обстоятельств, предусмотренных подпунктом 1) статьи 1 Закона, принимаются меры по передаче этих лиц, ищущих убежище, органам опеки и попечительства Республики Казахстан до принятия решения об определении их правового положения в соответствии с Законом.
28. Лицу, ищущему убежище, территориальным подразделением уполномоченного органа выдается направление на обязательный медицинский осмотр согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Обязательный медицинский осмотр лиц, ищущих убежище, проводится государственными организациями здравоохранения.
После прохождения обязательного медицинского осмотра лицо, ищущее убежище, обращается в территориальное подразделение уполномоченного органа и предъявляет справку о прохождении обязательного медицинского осмотра.
29. На каждое лицо, ищущее убежище, обратившееся с ходатайством, заполняется карточка учета, которая хранится в личном деле данного лица. В последующем в карточке учета территориальное подразделение уполномоченного органа делает отметки о всех решениях, принимаемых в отношении данного лица, и оперативно информирует об этом уполномоченный орган.

24. Әңгімелесудің соңында пана іздеген адамнан өз түсініктемесіне толықтыру үшін іске бір қатысы бар тағы да қандай да бір ақпаратының бар не жоқ екені нақтыланады және онымен қосымша әңгімелесу жүргізу мүмкіндігі туралы ескертіледі.
25. Әңгімелесуді аяқтағаннан кейін уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері әңгімелесудің нәтижесін талдайды, пана іздеген адамнан оның айғақтамаларындағы сәйкессіздіктер немесе дәлсіздіктер бойынша түсініктеме беруін сұрайды. Оқиғалар нақты сипатталған және негізгі фактілер, күндер, адам аттары, сипатталатын оқиғалар болған жерлердің атауы көрсетілген сауалнама парағы әңгімелесу өткізу уақытында ресімделеді.
26. Сауалнама парағын ресімдегеннен кейін уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері пана іздеген адамды оның мазмұнымен тікелей өзі немесе аудармашы арқылы таныстырады. Жазбада анықталған дәлсіздіктер түзетілуге тиіс. Ресімделген сауалнама парағына аудармашы (егер әңгімелесу аудармашының көмегімен өтсе), қорғаншылық және қамқоршылық органының өкілі (егер ол болса), уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері және пана іздеген адам қол қояды, пана іздеген адам сауалнама парағының әр парағына қол қояды.
27. Қазақстан Республикасының аумағына он сегіз жасқа толмаған пана іздеген адам ата-анасынсыз немесе заңды өкілдерінсіз келген жағдайда, оларға уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сауалнама жүргізеді және сауалнама парағын толтырады. Заңның 1-бабының 1) тармақшасында көзделген мән-жайлар болған жағдайда, пана іздеген бұл адамдарды Заңға сәйкес олардың құқықтық жағдайын айқындау туралы шешім қабылдағанға дейін, Қазақстан Республикасының қорғаншылық және қамқоршылық органдарына беру жөнінде шаралар қабылданады.
28. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі пана іздеген адамға осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес міндетті медициналық тексеруден өтуге жолдама береді.
Пана іздеген адамдарды міндетті медициналық тексеру мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарымен өткізіледі.
Міндетті медициналық тексеруден өткеннен кейін пана іздеген адам уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне келіп, міндетті медициналық тексеруден өткені туралы анықтаманы ұсынады.
29. Өтінішхатпен жүгінген пана іздеген әрбір адамға есепке алу карточкасы толтырылады, ол сол адамның жеке ісінде сақталады. Кейіннен есепке алу карточкасына уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы адамға қатысты қабылданған барлық шешімдер туралы белгі қойып отырады және бұл туралы уәкілетті органды жедел түрде хабардар етіп отырады.

30. Работник территориального подразделения уполномоченного органа после регистрации и рассмотрения ходатайства ознакамливает лицо, ищущее убежище, с общим порядком присвоения статуса беженца, а также его правами и обязанностями.
Приложение 1
к Правилам регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении статуса беженца
Форма
кому _________________________________
(должность, фамилия и инициалы руководителя
территориального подразделения
уполномоченного органа)
______________________________________
______________________________________
от ___________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
гражданина (-ки) _____________________
______________________________________
(какого государства)
постоянное место жительство __________
______________________________________
временно проживающего (-ей) __________
______________________________________
(адрес)
в составе семьи ______________ человек
Ходатайство о присвоении статуса беженца
Прошу присвоить мне и членам моей семьи статус беженцев в
Республике Казахстан.
Вынужден (-а) покинуть место своего жительства по причине:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата и место рождения _______________________________________________
Гражданство (страна прежнего постоянного места жительства) __________
_____________________________________________________________________
Национальность (этническая принадлежность) __________________________
Языки, которыми владею ______________________________________________
Дата прибытия в Республику Казахстан ________________________________
Прибыл легально (нелегально) ________________________________________
Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище ______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
Вместе со мной прибыли члены моей семьи:
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Степень родства
Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца в
Республике Казахстан?
Если да, указать орган ______________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________                     ____________________________
(дата обращения)                           (подпись лица, ищущего убежище)
Работник
территориального подразделения
уполномоченного органа,
принявшего ходатайство        __________   ____________    __________
(подпись)        (ФИО)           (дата)
Решение о регистрации ходатайства:
Зарегистрировано ____________________________________________________
(дата, номер регистрации, подпись работника)
Приложение 2
к Правилам регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении статуса беженца
Форма
Журнал
регистрации лиц, ищущих убежище
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
лица,
ищущего
убежище,
и членов
его семьи
Дата и
место
рожде-
ния
Граж-
данст-
во
Страна
выбытия
и адрес
прежнего
места
житель-
ства
Дата
прибытия в
Республику
Казахстан
Дата
приема и
регист-
рации
хода-
тайства
Адрес
прожи-
вания в
Респуб-
лике
Казах-
стан
Фамилия
работника
прово-
дившего
прием
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении статуса беженца
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа)
Опросный лист
1. Сведения о лице, ищущем убежище
1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
_____________________________________________________________________

30. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкері өтінішхат тіркеліп қаралғаннан кейін, пана іздеген адамды босқын мәртебесін берудің жалпы тәртібімен, сондай-ақ оның құқықтары және міндеттерімен таныстырады.
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу
және қарау ережесіне
1-қосымша
Нысан
кімге __________________________
(уәкілетті органның аумақтық
бөлімшесі басшысының
лауазымы, тегі және аты-жөні)
__________________________
__________________________
кімнен ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________
(қай мемлекеттің)
__________________ азаматы
Уақытша тұрушының
тұрақты тұратын жері _____
__________________________
(мекенжайы)
отбасы құрамында ____ адам
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат
Маған және менің отбасымның мүшелеріне Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беруді сұраймын.
Тұратын жерімнен мына себептер бойынша кетуге мәжбүрмін:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Туған күні және туған жері ______________________________________
Азаматтығы (бұрын тұрақты тұрған елі) ___________________________
_________________________________________________________________
Ұлты (этникалық тобы)____________________________________________
Мынадай тілдерді білемін ________________________________________
Қазақстан Республикасына келу күні ______________________________
Заңды (заңсыз) келді ____________________________________________
Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын растайтын құжаттар ________________________________________
(атауы, сериясы, нөмір, қашан және кім берді)
Менімен бірге келген отбасымның мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Туыстық дәрежесі
Бұдан бұрын Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатпен өтініш бердім (бермедім)____________________________
Егер берген болса, органды көрсетіңіз ___________________________
_________________________________________________________________
___________________                 ____________________________   (өтініш беру күні)                   (пана іздеген адамның қолы)
Өтінішхатты қабылдаған
уәкілетті органның
аумақтық бөлімшесінің қызметкер _______ _____________ __________
(қолы)    (Т.А.Ә.)     (күні)
Өтінішхатты тіркеу туралы шешім:
Тіркелді ________________________________________________________
(күні, тіркеу нөмірі, қызметкердің қолы)
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу
және қарау ережесіне
2-қосымша
Нысан
Пана іздеген адамдарды тіркеу журналы
Р/с №
Пана іздеген адамның және оның отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні және туған жері
Азаматтығы
Кету елі және бұрын тұрған мекенжайы
Қазақстан Республикасына келу күні
Өтінішхатты қабылдау және тіркеу күні
Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты мекенжайы
Қабылдау жүргізген қызметкердің тегі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу
және қарау ережесіне
3-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауы)
Сауалнама парағы 1. Пана іздеген адам туралы мәлімет
1. Тегі, аты, әкесінің аты ______________________________________
_________________________________________________________________

2. Пол ________________
3. Дата рождения _______________________________
4. Гражданство (страна прежнего постоянного проживания) _____________
_____________________________________________________________________
5. Дата обращения с ходатайством ____________________________________
2. Результаты опроса лица, ищущего убежище,
(содержание вопросов-ответов лица, ищущего убежище)
Вопросы следует задавать, руководствуясь перечнем (приложение 5 к
Правилам).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Последний лист опросного листа)
В настоящем опросном листе ________ страниц.
Я, ____________________________________________________________
заявляю, что все вышеизложенное соответствует действительности.
________________________                             ______________
(подпись лица, ищущего убежище)                                 (дата)
Я заявляю, что могу читать на ___________ языке и полностью
понимаю содержание вышеизложенного.
________________________                             ______________
(подпись лица, ищущего убежище)                                 (дата)
Я, ____________________________________________________________
заверяю, что я перевел(а)
_____________________________________________________________________
полностью содержание вышеизложенного с _____________ языка на _______
_______________ язык. Лицо, ищущее убежище, заверило меня, а через
меня и работника территориального подразделения уполномоченного
органа, что его ответы на заданные вопросы записаны верно и он
согласен с вышеизложенным.
_____________________                                  ______________
(подпись переводчика)                                         (дата)
________________________________________ _______________ ____________
(должность работника, проводившего опрос, подпись)       (ФИО)          (дата)
Приложение 4
к Правилам регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении статуса беженца
-------------                                               Форма
| Фотография  |
|лица, ищущего|
|   убежище   |
-------------
Карточка учета
лица, ищущего убежище
1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
2. Число, месяц и год рождения ______________________________________
3. Место рождения ___________________________________________________
4. Гражданство ______________________________________________________
5. Национальность ___________________________________________________
6. Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
7. Семейное положение ___________________
8. Состав семьи _________________ человек
9. Сведения о членах семьи, прибывших с лицом, ищущим убежище:
Фамилия,
имя,
отчество
Степень
родства
Дата
рождения
№, серия
паспорта или
иного документа
удостоверяющего
личность
Националь-
ность
Гражданство
10. Место жительства в Республике Казахстан и номер телефона ________
_____________________________________________________________________
11. Все ли члены семьи проживают по указанному адресу. Если "нет",
указать, кто из членов семьи и по какому адресу проживают ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца
(где и когда)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Жынысы _______________________________________________________
3. Туған күні ___________________________________________________
4. Азаматтығы (бұрын тұрақты тұрған елі) ________________________
_________________________________________________________________
5. Өтінішхатты берген күні ______________________________________
2. Пана іздеген адамға сауалнама жүргізу нәтижесі (пана іздеген адамға қойылатын сұрақ-жауаптардың мазмұны)
Сұрақтарды қойған кезде тізбені (Ережеге 5-қосымша) басшылыққа алу қажет.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Сауалнама парағының соңғы беті)
Осы сауалнама парағында ________ бет.
Мен, ________________________________________________________
жоғарыда жазылғандардың бәрі шындыққа сәйкес келетінін мәлімдеймін.
___________________________                          ______________
(пана іздеген адамның қолы)                              (күні)
Мен ___________ тілінде оқи алатынымды және жоғарыда жазылғандарды толық түсінетінімді мәлімдеймін.
___________________________                          ______________    (пана іздеген адамның қолы)                              (күні)
Мен, _______________________________________________________
жоғарыда жазылғандардың мазмұнын ____________ тілінен ___________ тіліне толық аударғанымды мәлімдеймін. Пана іздеген адам мені, ал мен арқылы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қызметкерін қойылған сұрақтарға оның жауаптарының дұрыс жазылғандығын сендірді және ол жоғарыда жазылғандармен келіседі.
___________________________                           ______________     (аудармашының қолы)                                     (күні)
___________________________________        ______________  _________
(сұрау жүргізген қызметкердің               (Т.А.Ә.)       (күні)
лауазымы, қолы)
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу
және қарау ережесіне
4-қосымша
Нысан
Пана іздеген адамның суреті
Пана іздеген адамды
есепке алу карточкасы
1. Тегі, аты, әкесінің аты ______________________________________
2. Туған күні, айы, жылы ________________________________________
3. Туған жері ___________________________________________________
4. Азаматтығы ___________________________________________________
5. Ұлты _________________________________________________________
6. Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын растайтын құжаттар
__________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмір, қашан және кім берді)
7. Отбасы жағдайы ___________________
8. Отбасы құрамында _______ адам
9. Пана іздеген адаммен бірге келген отбасы мүшелері туралы мәлімет:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Төлқұжаттың немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжаттың №, сериясы
Ұлты
Азаматтығы
10. Қазақстан Республикасында тұратын жері және телефон нөмірі ____
___________________________________________________________________
11. Отбасының барлық мүшелері көрсетілген мекенжай бойынша тұра ма? Егер «тұрмаса», отбасының қай мүшесі тұрмайтыны және оның қандай мекенжай бойынша тұратыны көрсетілсін _____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12. Бұдан бұрын Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат берді ме (қайда және қашан) ________________________________________________
___________________________________________________________________

13. Маршрут следования ______________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Владение языками ________________________________________________
15. Наличие инвалидности, в том числе у членов семьи - (да/нет). Если "да", то указать, кто и какой группы ________________________________
_____________________________________________________________________
16. Служба в армии, время и место службы, воинское звание ___________
_____________________________________________________________________
17. Привлекалось ли лицо, ищущее убежище, или кто-либо из членов
семьи, прибывших с лицом, ищущим убежище, к уголовной ответственности
_____ (да/нет). Если "да", указать кто, когда, по приговору какого
суда и на какой срок ________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. Страна и адрес прежнего постоянного жительства __________________
_____________________________________________________________________
19. Дата и причины выбытия из страны проживания _____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Наличие родственников в Республике Казахстан - (да/нет). Если
"да", указать степень родства и место их проживания _________________
_____________________________________________________________________
21. Место предполагаемого поселения (указать город, область, район,
населенный пункт) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Образование, профессии, в том числе и у членов семьи ____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
23. Членство в партиях, организациях, группировках __________________
24. Бывал ли ранее в Республике Казахстан ____ (да/нет). Если "да",
указать дату и цель приезда _________________________________________
25. Дополнительные сведения _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
26. Дата приема и наименование органа, принявшего ходатайство _______
27. Дата поступления ходатайства в территориальное подразделение
уполномоченного органа ______________________________________________

13. Сапар бағыты __________________________________________________
___________________________________________________________________14. Тілдерді білуі ________________________________________________
___________________________________________________________________15. Мүгедектігі, оның ішінде отбасы мүшелерінде - (бар/жоқ). Егер «мүгедек болса», кім және нешінші топтағы мүгедек екені көрсетілсін
___________________________________________________________________
16. Әскери қызметі, қызмет өткерген уақыты және жері, әскери атағы
___________________________________________________________________
17. Пана іздеген адам немесе пана іздеген адаммен бірге келген отбасы мүшелерінің біреуі қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма _____ (иә/жоқ). Егер тартылса, кім, қашан, қай соттың үкімі бойынша және қандай мерзімге екені көрсетілсін __________________________________
____________________________________________________________________18. Бұрын тұрақты тұрған елі және мекенжайы ________________________
____________________________________________________________________
19. Тұрған елінен кету күні және себебі ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
20. Қазақстан Республикасында туыстары бар ма - (иә/жоқ). Егер болса, туыстық дәрежесі және олардың тұратын жері көрсетілсін _____________
____________________________________________________________________
21. Қоныстанудың болжамды орны (қала, облыс, аудан, елді мекен көрсетілсін) _______________________________________________________
22. Білімі, кәсібі, оның ішінде отбасы мүшелерінің білімі, кәсібі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
23. Партиялардағы, ұйымдардағы, топтардағы мүшелігі ________________
24. Қазақстан Республикасында бұрын болды ма ____ (иә/жоқ). Егер болса, келу күні мен мақсаты көрсетілсін ___________________________
25. Қосымша мәліметтер _____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
26. Өтінішхатты қабылдаған органның атауы және қабылдаған күні _____
27. Өтінішхаттың уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне келіп түскен күні _______________________________________________________________

28. Дата проведения собеседования ___________________________________
29. Дата регистрации ходатайства ____________________________________
30. Свидетельство лица, ищущего убежище: регистрационный № __________
от ___ _________ 20__ г.
Дача выдачи ___ _________ 20__ г. Срок действия _____________________
Свидетельство лица, ищущего убежище получил(а) _____ ________________
(подпись, дата)
Срок действия свидетельства лица, ищущего убежище продлен до ________
31. Номер, дата выдачи направления в органы внутренних дел __________
________________________________________ ________________ ___________
(должность работника, составившего карточку)          (ФИО)          (дата)
Приложение 5
к Правилам регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении статуса беженца
Перечень
вопросов, задаваемых лицу, ищущему убежище, при собеседовании
1. Проездной документ.
Обращалось ли лицо, ищущее убежище, (далее - заявитель) к властям за получением документов, удостоверяющих личность?
Какие органы власти выдали документ, удостоверяющий личность?
Как был получен документ, удостоверяющий личность? За плату? Кому?
На чье имя выдан документ, удостоверяющий личность?
Мог ли заявитель свободно выезжать из страны по этому документу, удостоверяющего личность, и куда выезжал (страны, продолжительность, цель)?
Получил ли разрешение на выезд вместе с документом, удостоверяющего личность?
Как были получены въездные визы?
Какие документы (подлинные или поддельные) были использованы для выезда из страны?
Были ли проблемы с пограничным контролем при выезде из страны?
Если документ, удостоверяющий личность, фальшивый, где и когда это сделано?
Возможные комментарии к подделке.
Имеет ли заявитель действующее разрешение на жительство в другой стране?
Если нет документа, удостоверяющего личность, следует выяснить, почему. Где, когда он был потерян/уничтожен? Советовал ли кто-то заявителю выбросить или уничтожить документ, удостоверяющий личность? Кто и когда?
Какие еще идентификационные документы имеет заявитель, которые могут иметь значение? Как они были получены?
2. Билеты.
Приобретались ли билеты для въезда в Республику Казахстан?
Где, когда, кем были куплены и на какой вид транспорта?
Есть ли обратный билет?
3. Выезд из страны гражданской принадлежности (прежнего постоянного места жительства) и приезд в Республику Казахстан.
Дата выезда из страны гражданской принадлежности или прежнего постоянного места жительства.
Это произошло с разрешения властей?
Были ли проблемы с пограничным контролем?
Способ передвижения и точный маршрут следования с указанием видов используемых транспортных средств, названий стран транзита, городов, дат въезда и выезда.
Дата и место въезда на территорию Содружества Независимых Государств,  Республики Казахстан.
Каким образом пересек границу?
Предъявлялись ли документы и какие при пересечении государственных границ стран Содружества Независимых Государств, при въезде в Республику Казахстан? Если нет - почему?
Ехал ли заявитель один? Попросить назвать имена попутчиков.
Был ли заявитель ранее в странах Содружества Независимых Государств, в Республике Казахстан и с какими целями?
Почему выбрал Республику Казахстан в качестве страны убежища?
Есть ли у заявителя родственники/друзья в Республике Казахстан? Их имена, адреса, основания для проживания.
Где, когда, к какому представителю власти и с какой просьбой обращался заявитель после прибытия на территорию Республики Казахстан? Были ли проблемы с паспортным контролем?
По возможности следует выяснить максимум информации о поездке.

28. Әңгімелесу жүргізу күні ________________________________________
29. Өтінішхаттың тіркелген күні ____________________________________
30. Пана іздеген адамның куәлігі: тіркеу № ______ 20 __ ж.__________
Берілген күні 20 __ ж. __ _______ Қолданылу мерзімі ________________
Пана іздеген адамның куәлігін алдым ________________________________
(қолы, күні)
Пана іздеген адамның куәлігінің қолданылу мерзімі ____________ дейін ұзартылды
31. Ішкі істер органдарына жолдаманың нөмірі, беру күні ____________
____________________________________________  _________ ____________
(карточканы толтырған қызметкердің лауазымы)   (Т.А.Ә.)    (күні)
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу
және қарау ережесіне
5-қосымша
Әңгімелесу кезінде пана іздеген адамға қойылатын сұрақтар  тізбесі
1. Жол жүру құжаты.
Пана іздеген адам (бұдан әрі - өтініш беруші) жеке басын куәландыратын құжат алу үшін билік органдарына өтініш берді ме?
Жеке басын куәландыратын құжатты қандай билік органдары берді?
Жеке басын куәландыратын құжатты қалай алды? Ақыға? Кімге?
Жеке басын куәландыратын құжат кімнің атына берілді?
Өтініш беруші осы жеке басын куәландыратын құжатпен елден еркін шыға алды ма және қай елдерге барды (елдер, болу ұзақтығы, мақсаты)?
Жеке басын куәландыратын құжатпен бірге кетуге рұқсат алды ма?
Кіру визаларын қалай алды?
Елден шығу үшін қандай құжаттар пайдаланылды (түпнұсқасы немесе қолдан жасалған)?
Елден кету кезінде шекаралық бақылауда проблемалар болды ма?
Егер жеке басын куәландыратын құжат жалған болса, қайда және қашан жасады? Қолдан жасағанына ықтимал түсініктемелер.
Өтініш берушінің басқа елде тұруға жарамды рұқсаты бар ма?
Егер жеке басын куәландыратын құжат болмаса, неліктен жоқ екенін анықтау қажет. Қайда, қашан жоғалтты/жойылды? Өтініш берушіге жеке басын куәландыратын құжатты лақтырып тастауға немесе құртуға біреу кеңес берді ме? Кім және қашан?
Өтініш берушінің маңызды тағы да қандай сәйкестендіру құжаттары бар? Оларды қалай алды?
2. Билеттер.
Қазақстан Республикасына кіру үшін билеттер сатып алды ма?
Қайда, қашан, кім және қай көлік түріне сатып алды?
Кері қайту билеті бар ма?
3. Азаматы болып табылатын елден (бұрынғы тұрақты жерінен) кету және Қазақстан Республикасына келу.
Азаматы болып табылатын елден немесе бұрынғы тұрақты жерінен кету күні
Бұл биліктің рұқсаты бойынша жүргізілді ме?
Шекаралық бақылауда проблемалар болды ма?
Орын ауыстыру тәсілдері және пайдаланылған көлік құралдарының түрлері, транзит елдерді, қалаларды, келу және кету күндері көрсетілген нақты бағыт
Тәуелсіздік Мемлекеттер Достастығы, Қазақстан Республикасы аумағына келу күні және орны.
Шекарадан қандай амалмен өтті?
Тәуелсіздік Мемлекеттер Достастығы елдерінің мемлекеттік шекарасынан өткен кезде, Қазақстан Республикасына келген кезде құжаттарды көрсетті ме және қандай құжаттар? Егер көрсетілмесе – неліктен?
Өтініш беруші жалғыз өзі келді ме? Жолаушылардың аттарын атауды сұрау
Өтініш беруші Тәуелсіздік Мемлекеттер Достастығы елдерінде, Қазақстан Республикасында бұрын болды ма және қандай мақсатпен?
Пана іздеген елі ретінде неге Қазақстан Республикасын таңдады?
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында туыстары/достары барма? Аттары, мекенжайлары, тұруы үшін негіздеме?
Қазақстан Республикасының аумағына келгеннен кейін өтініш беруші қайда, қашан және қай билік өкіліне және қандай өтінішпен барды? Төлқұжаттық бақылауда проблемалар болды ма?
Мүмкіндігінше сапар туралы көбірек ақпарат анықтау қажет.

4. Сведения о членах семьи и близких родственниках.
Кто из членов семьи прибыл в Республику Казахстан вместе с заявителем?
Кто из близких родственников занимался политической деятельностью?
Состояние здоровья детей.
5. Этническая группа.
Принадлежит ли заявитель к какой-либо специальной этнической группе, племени или клану? Это имеет важное значение, особенно для заявителей из африканских стран.
Насколько эта этническая группа многочисленна в его стране?
6. Религия.
Соблюдается ли право на свободу вероисповедания в стране заявителя?
Какую религию исповедует заявитель или к какой религиозной общине принадлежит?
Является ли он религиозно активным?
Он исповедовал свою религию на родине тайно или публично?
Подвергался ли преследованиям на религиозной почве?
7. Финансовое положение.
Оценка заявителем его собственного и/или семейного финансового положения в связи с отношениями на родине.
Из чего состояли доходы заявителя/семьи, каким владел имуществом?
Какими средствами к существованию располагает заявитель на территории Республики Казахстан?
8. Отношение к военной службе.
Является ли военная служба обязательной в его стране?
Какой призывной возраст и срок обязательной военной службы?
Проходил ли заявитель военную службу?
Если да, сообщить, был ли он призван в армию или пошел служить добровольцем, период и место службы, род войск, последнее воинское звание, военная специальность.
Завершил ли он установленный срок службы?
Если заявитель не служил, указать причины. То же, если не завершил службу или дезертировал из армии. Оценка последствий таких действий.
9. Информация о судимостях.
Был ли заявитель ранее осужден в судебном порядке за уголовное преступление?
Если да, когда и каким судом?
Фамилии судьи и прокурора.
Характер правонарушения и вынесенный приговор.
Срок наказания (по приговору суда и фактически отбытый).
Название и адрес тюрьмы, где отбывал наказание.
Когда был освобожден и в связи с чем?
Имеются ли какие-либо документы, связанные с нахождением в заключении?
Был ли под надзором полиции после освобождения?
10. Знание и оценка политической ситуации на родине.
Описание политической системы и государственного устройства у себя на родине.
Попросить описать национальный флаг страны.
Кто находится у власти?
Личная оценка политики властей.
Знание оппозиционных группировок, партий, движений, насколько они многочисленны, кто их лидеры и какую идеологию или намерения имеют эти группировки.
Оппозиционные группы законны/незаконны?
Знание нелегальной прессы.
Сокращения (аббревиатуры) названий партий, группировок, движений должны объясняться на оригинальном языке и, по возможности, с международным названием.

4. Отбасы мүшелері және жақын туыстары туралы мәліметтер.
Қазақстан Республикасына өтініш берушімен бірге отбасы мүшелерінің қайсысы келді?
Жақын туыстарының қайсысы саяси қызметпен айналысты?
Балаларының денсаулық жағдайы.
5. Этникалық топ.
Өтініш беруші арнайы бір этникалық топқа, тайпаға немесе рулық қауымға жатады ма? Бұның әсіресе африка елдерінен келген өтініш берушілер үшін маңызы үлкен.
Бұл этникалық топ оның елінде қаншалықты көп?
6. Діні.
Өтініш берушінің елінде діни сенімге бостандық құқығы сақтала ма?
Өтініш беруші қандай дінге сенеді немесе қандай діни қауымға жатады?
Ол дінге сенуші болып табыла ма?
Ол өз елінде өзі сенген дінін жасырын немесе ашық түрде уағыздады ма?
Діни себептерге байланысты қудаланды ма?
7. Қаржы жағдайы.
Өтініш берушінің жеке басының және/немесе отбасының қаржылық жағдайын отанындағы қатынастарға байланысты бағалау
Өтініш берушінің/отбасының табысы қандай болды, қандай мүлкі болды?
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасы аумағында өмір сүру үшін қандай қаражаты бар?
8. Әскери қызметке қатысы.
Оның елінде әскери қызмет міндетті болып табылады ма?
Әскерге шақырылу жасы қандай және міндетті әскери қызмет мерзімі?
Өтініші беруші әскери қызметін өтеді ме?
Егер әскери қызметін өтесе, онда ол әскерге шақыртылды ма немесе өз еркімен барды ма, қызмет өткерген кезеңі және жері, әскер түрі, соңғы әскери атағы, әскери мамандығы.
Ол әскери қызметін белгіленген мерзімде аяқтады ма?
Егер өтініш беруші әскерде болмаса, себебі көрсетілсін. Егер қызмет өткеруін аяқтамаса немесе әскерден қашып кетсе себептері көрсетілсін. Мұндай әрекеттердің салдарын бағалау.
9. Сотталғандығы туралы ақпарат.
Өтініш беруші бұрын қылмыстық істер үшін сот тәртібімен сотталды ма?
Егер сотталса, қашан және қандай сотта?
Судья мен прокурордың тегі.
Құқық бұзушылық сипаты және шығарылған үкім.
Жазалау мерзімі (сот үкімі бойынша және нақты өтеп шыққан)
Абақтының атауы және мекенжайы, жазаны қайда өтеп шықты
Қашан және қандай себеппен байланысты босап шықты?
Қамауда болғаны туралы қандай да бір құжаттар бар ма?
Босатылғаннан соң полиция қадағалауында болды ма?
10. Отанындағы саяси ахуалды білуі және бағалауы.
Өз отанындағы саяси жүйені және мемлекеттік құрылымын сипаттау.
Елінің ұлттық туын сипаттап беруін өтіну.
Билікте кім?
Билік саясатына деген жеке бағасы.
Оппозициялық топтарды, партияларды, қозғалыстарды білуі, олар қаншалықты көп, олардың көшбасшылары кім және бұл топтардың идеологиясы немесе ниеттері қандай.
Оппозициялық топтар заңды/заңсыз ба?
Заңсыз баспасөздерді білуі.
Партиялардың, топтардың, қозғалыстардың қысқартылған атаулары (аббревиатуралары) өз тілінде, мүмкіндігінше халықаралық атаулармен түсіндірсін.

11. Участие в политической деятельности.
Интересуется ли заявитель политикой?
В каких политических, религиозных, военных, этнических и других организациях, группировках или течениях состоял заявитель или взрослые члены его семьи в стране постоянного проживания?
Был ли заявитель активным/пассивным членом, как долго состоит членом партии? Его должность (положение) и задачи.
Какого рода эта организация? Ее цели, методы работы, политическое направление, структура, численность, когда и кем была создана, фамилии лидеров и непосредственных руководителей, районы действия, легальная/нелегальная. Характер участия заявителя в деятельности организации.
Издает ли организация какие-либо публикации? Сообщить их названия.
Имена других членов организации.
Подвергался ли заявитель преследованиям со стороны властей за свою деятельность?
Принимал ли заявитель участие в инцидентах с применением физического насилия, которые были связаны с расовой, национальной, религиозной принадлежностью или политическими взглядами? Если да, описать характер таких инцидентов и степень участия в них заявителя.
Если арестовывался, указать хронологическую последовательность ареста, где это происходило и где отбывал арест (тюрьма, полицейский участок), продолжительность задержания.
Сколько человек было арестовано вместе с заявителем?
Было ли выдвинуто обвинение заявителю?
Был ли осужден за политическую деятельность? Если да, то сообщить название суда, где рассматривалось дело, срок приговора, возможно, имя защитника.
Описание условий содержания в заключении.
Как происходило освобождение (взятка, подкуп, залог, окончание срока наказания)?
Был ли под надзором полиции после освобождения?
Отношение к заявителю после освобождения. Место пребывания, работа.
В случае утверждения о бегстве из тюрьмы, тюремного транспорта, тюремного госпиталя и т.д. необходимо уточнить обстоятельства побега (Как происходил побег? Получил ли заявитель помощь извне? Как смог обеспечивать себя после побега и до отъезда? Где находился/жил и где взял деньги? Как были получены документ, удостоверяющий личность/проездные документы?).
Находится ли заявитель в розыске в настоящее время? За что?
Откуда заявителю известно, что он объявлен в розыск?
Был ли заявитель в контакте с адвокатом или организацией по правам человека?
Сообщить имена и адреса и то, как он вошел в этот контакт.
12. Причины выезда из страны постоянного проживания.
Попросить заявителя изложить причины выезда из страны (возможна ссылка на предыдущие пункты).
Важно получить информацию о возможном страхе преследования.
Какого рода преследованиям/насилию подвергался заявитель, с указанием фактов, вынудивших его покинуть страну (физическое насилие, домашний обыск, профессиональный запрет, другие принуждения, угрозы).
Время и место совершения актов насилия/преследования заявителя или членов его семьи, кем оно выполнялось? Попросить описать более подробно в хронологическом порядке.
По возможности предъявить документы, подтверждающие это.
Что, по мнению заявителя, является причиной совершения таких актов?
Чем заявитель может подтвердить свои утверждения о страхе подвергнуться преследованиям?
Желает ли заявитель вернуться на родину? Если нет, по каким причинам?
Что может случиться, по мнению заявителя, в случае его возвращения на родину и почему? Попросить назвать обоснованные причины.
Получит ли заявитель разрешение властей страны своего гражданства на возвращение?
Почему да или почему нет?
Существует ли угроза безопасности в случае возвращения? Если да, указать конкретные причины.
12а. Вопросы для несовершеннолетних заявителей о причинах выезда.
Как/почему малолетний заявитель был отделен от родителей/семьи?
Когда это произошло?
Уехал ли он сам добровольно или был отправлен против своей воли? Знают ли родители, что он уехал с родины, получал ли он какие-либо инструкции? Какого рода инструкции?
Когда и при каких обстоятельствах был заявитель в контактах с родителями/семьей?
Считает ли малолетний заявитель, что родители (другие близкие родственники, члены семьи) живы? Если он считает, что они мертвы, какие у него основания для этого?
Куда вначале поехал заявитель после того, как он/она расстался с семьей?
Попросить описать места, где жил заявитель после расставания с родителями/семьей, продолжительность.
Пробовал ли заявитель сам или вместе с семьей покинуть родину ранее?
Кто опекал заявителя по пути в Республику Казахстан, его имя и возможное родство/другие отношения? Знали ли они друг друга ранее?
Каковы отношения между ними сейчас?
Что было основной причиной для несовершеннолетнего покинуть родину?
Был ли заявитель сам или кто-либо из близких подвергнут преследованиям? Каким образом это было и по каким причинам?
Какие были особые трудности по дороге в Республику Казахстан?

11. Саяси қызметке қатысуы.
Өтініш беруші саясатқа көңіл аудара ма?
Өтініш беруші немесе оның отбасы мүшелерінің ересектері тұрақты тұрған елінде қандай саяси, діни, әскери, этникалық және басқа да ұйымдарда, топтарда немесе ағымдарда болды?
Өтініш беруші партияның белсенді/енжар мүшесі болды ма, онда қанша болды? Оның лауазымы (жағдайы) және міндеті.
Бұл қандай ұйым? Оның мақсаты, жұмыс істеу әдістері, саяси бағыты, құрылымы, саны, қашан және кім құрды, көшбасшылары мен тікелей басшыларының аты-жөні, әрекет ауданы, заңды/заңсыз. Өтініш берушінің ұйым қызметіне қатысу сипаттамасы.
Ұйым қандай бір болмасын жарияланымдар шығара ма? Олардың атауын хабарласын.
Ұйымның басқа мүшелерінің аты.
Өтініш беруші өз іс-қимылы үшін билік тарабынан қуғынға ұшырады ма?
Өтініш беруші күш көрсету зорлық-зомбылығы қолданылған нәсілдік, ұлттық тектегі немесе саяси көзқарастармен байланысты оқиғаларға қатысты ма? Егер қатысса, онда бұндай оқиғалардың өзгешелігін және өтініш берушінің оған қатысу дәрежесін сипаттау.
Егер тұтқындалса, тұтқындаудың хронологиялық жүйелігі көрсетілсін және тұтқындауды қайда өтеп шықты (абақты, полиция учаскесі), тұтқында болу ұзақтығы.
Өтініш берушімен бірге неше адам тұтқындалды?
Өтініш берушіге айып тағылды ма?
Саяси қызмет үшін сотталды ма? Егер сотталса, соттың аты, іс қайда қаралды, үкім мерзімі, мүмкін болса қорғаушының аты.
Тұтқында болу жағдайын сипаттау.
Босату қалай жүргізілді (пара беру, сатып алу, кепілдікке, жаза мерзімінің аяқталуы)?
Босатылғаннан соң полиция қадағалауында болды ма?
Босатылғаннан кейін өтініш берушіге қарым-қатынас. Болу орны, жұмысы.
Абақтыдан, абақты көлігінен, абақты госпиталінен және т.б. қашу туралы айтылған жағдайда қашу жағдайын нақтылау қажет (Қалай қашты? Қашу үшін өтініш берушіге сырттан көмектесті ме? Қашқаннан кейін және елден кеткенге дейін өзін қалай қамтамасыз ете алды? Қай жерде болды/тұрды және ақшаны қайдан алды? Төлқұжат пен жол жүру құжаттарды қалай алды?).
Қазіргі кезде өтініш беруші іздестірілуде емес пе? Не үшін?
Іздеуде екені өтініш берушіге қайдан белгілі?
Өтініш беруші адвокатпен немесе адам құқықтары жөніндегі ұйыммен байланыста ма? Олардың есімдері және мекенжайлары, және ол бұл байланысқа қалай кірді?
12. Тұрақты тұру елінен кету себептері.
Өтініш берушінің елден кету себептерін айтып беруді сұрау (бұрын болған тармақтарға сүйенуге болады).
Оны іздестіруден қорқатындығы туралы ақпарат алу маңызды.
Өтініш беруші қудалаудың/зорлық-зомбылықтың қандай түріне ұшырады, оны елден кетуге мәжбүрлеген деректер көрсетілсін (күш көрсету зорлық-зомбылығы, үйді тінту, кәсіптік тыйым, басқа да мәжбүр етулер, қауіп-қатерлер).
Өтініш берушіге немесе оның отбасы мүшелеріне жасалған зорлық-зомбылықтар/қудалау уақыты және орны, кім орындады? Хронологиялық тәртіпте толығырақ сипаттап беруін сұрау.
Мүмкін болса осыны дәлелдейтін кез келген құжатты көрсетсін.
Өтініш берушінің ойынша бұндай әрекеттердің жасалуына не себеп болды?
Іздестіруге ұшыру қорқынышы туралы өз сенімін өтініш беруші немен растай алады?
Өтініш беруші отанына қайтып барғысы келе ме? Егер қайтып барғысы келмесе не себептен?
Өтініш берушінің ойынша егер ол отанынан қайтып барса не болуы мүмкін және неліктен? Негізделген себептерді атауын сұрау.
Өтініш берушіге өз елінің билігі қайтып баруға рұқсат бере ме? Неліктен береді немесе неліктен бермейді?
Қайтып барған жағдайда қауіпсіздік қатері бар? Егер болса, нақты себептер көрсетілсін.
12а. Кәмелетке толмаған өтініш берушілер үшін кету себептері туралы сұрақтар.
Қалай/неліктен жас өтініш беруші өз ата-анасынан/отбасынан ажырады?
Бұл қашан болды?
Ол өз еркімен кетті ме немесе өз еркінен тыс жөнелтілді ме? Оның ата-анасы оны отанынан кеткені туралы біле ме, ол қандай да бір нұсқау алды ма? Қандай нұсқау?
Қашан және қандай жағдайларда өтініш беруші өз ата-анасымен/отбасымен байланыста болды?
Жас өтініш беруші ата-анасын (басқа жақын туыстарын, отбасы мүшелерін) тірі деп есептей ме? Егер ол оларды қайтыс болған десе, оның бұл үшін қандай негіздемелері бар?
Отбасынан кеткеннен кейін өтініш беруші бірінші қайда барды?
Өтініш беруші ата-анасынан/отбасынан кеткеннен кейін тұрған жерін сипаттап беруді, ұзақтығын сұрау.
Өтініш беруші бұрын өзі немесе отбасымен отанын тастап кетуді байқады ма?
Қазақстан Республикасына келе жатқанда өтініш берушіге кім қамқорлық көрсетті, оның аты және туыстығы/басқа да қатынастары? Олар бірін бірі бұрын білді ме?
Қазіргі кезде олардың қарым-қатынасы қалай?
Кәмелетке толмаған өтініш берушінің отанынан кетуге ең басты себеп не?
Өтініш беруші немесе оның жақындары іздестірілді ме? Қалай және қандай себептермен?
Қазақстан Республикасына келе жатқанда қандай ерекше қиындықтар болды?

13. Связи на родине и в других странах.
Существующие контакты с родиной, наличие родственников, степень родства, их адреса и телефоны.
Наличие родственников или соотечественников в Республике Казахстан и в других странах. Имеют ли они статус беженца (подали ходатайство)? Их адреса и телефоны.
Подавал ли заявитель ходатайство об убежище или статусе беженца в других странах или международных организациях? Если да, указать дату обращения, к кому и какой был результат?
Был ли признан беженцем Управления Верховного Комиссара по делам беженцев Организации Объединенных Наций (далее - УВКБ). Если да, то где, когда и каким органом УВКБ? Имеется ли документ, подтверждающий это признание?
Зарегистрирован ли какими-либо международными или национальными ведомствами?
Если да, сообщить подробности.
Зарегистрирован ли посольством, консульством или другим представительством своей страны? Если да, уточнить подробности.
Приложение 6
к Правилам регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении статуса беженца
__________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа)
___ _________ 20__ г. № ___
__________________________________________________________________
(наименование государственной организации здравоохранения)
Направление
на обязательный медицинский осмотр
Гражданин/лицо без гражданства ________________________________
(наименование государства)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
дата рождения _______________________________________________________
документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище, _____________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
прибывший/прибывшее из ______________________________________________
(наименование государства)
направляется для прохождения обязательного медицинского осмотра в
связи с подачей ходатайства о присвоении статуса беженца
Руководитель
___________________________________________      _______      _______
территориального подразделения уполномоченного органа       (подпись)       (ФИО)
М.П.

13. Отанында және басқа елдерде байланысы
Отанымен байланысу мүмкіндіктері, туыстарының болуы, туыстық дәрежесі, олардың мекенжайы және телефоны.
Қазақстан Республикасында және басқа елдерде туыстары немесе отандастары бар ма? Олардың босқын мәртебесі бар ма (өтінішхат берді ме)? Олардың мекенжайлары және телефоны.
Өтініш беруші басқа елдерге немесе халықаралық ұйымдарға пана беру немесе босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат берді ме? Егер берсе, берген күні, кімге және нәтижесі қандай?
Біріккен Ұлттар Ұйымының Босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссарының басқармасының босқыны деп танылды ма? Егер танылса, қайда, қашан және Босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссарының басқармасының қандай органы тарапынан? Бұл тануды растайтын құжат бар ма?
Қазақстан Республикасында босқын деп танылудан бас тартқан жағдайда, өтініш беруші қай елге (елдерге) кете алады және неліктен (басқа елдегі туыстары, басқа елге кету мүмкіндігінің болуы, өзгеде мүмкіндіктер)?
Қандай да бір халықаралық немесе ұлттық ведомстволарда тіркелді ме? Егер тіркелсе, толығырақ айтсын.
Өз елінің елшілігінде, консулдығында немесе басқа да өкілдікте тіркелді ме? Егер тіркелсе, егжей-тегжейлі нақтылау.
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу
және қарау ережесіне
6-қосымша
_________________________________________________________________
(уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауы)
20 __ ж. __ _________ № ____
__________________________________________________
(мемлекеттік денсаулық сақтау органының атауы)
міндетті медициналық тексеруге
Жолдама
_______________________________________ азаматы/азаматтығы жоқ адамы
(мемлекеттің атауы)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
туған күні _________________________________________________________      Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын немесе жеке басын дәлелдейтін құжаттар ______________________________________________
(атауы, сериясы, нөмір, қашан және кім берді)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________ келген
(мемлекеттің атауы)
Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін алу туралы өтінішхат беруіне байланысты міндетті медициналық тексеруден өтуге жіберіледі.
Басшы
______________________________________  ___________    ____________
(уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі)   (қолы)          (Т.А.Ә.)
М.О.